Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Interim / Quarterly Report 2007

Jul 19, 2007

3189_ir_2007-07-19_7be98481-b0ef-4bac-91b2-3758f073d97b.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Sida 1 av 16

Lund den 19 juli 2007

Precise Biometrics AB (publ), org nr 556545-6596 Delårsrapport för perioden januari – juni 2007

  • Koncernens nettoomsättning för delårsperioden uppgick till 11,3 Mkr (28,9) och för andra kvartalet till 5,4 Mkr (7,9).
  • Resultatet för delårsperioden uppgick till ‐18,1 Mkr (‐18,7) och för andra kvartalet till ‐8,8 Mkr (‐16,9).
  • Resultat per aktie för delårsperioden uppgick till ‐0,18 kr (‐0,26) och för andra kvartalet till ‐0,09 kr (‐0,23).
  • Likvida medel uppgick vid delårsperiodens slut till 53,6 Mkr (23,0).
  • Precise Biometrics vann upphandlingen för nationella ID‐kort i Portugal. Det är den första ordern av ID‐kort i Europa som är baserad på Precise Match‐on‐Cardlösning och antalet licenser uppgår till totalt 14 miljoner.
  • Fyrplus Teknik AB integreras tydligare i Precise Biometrics koncern och byter namn till Precise Biometrics Solutions AB. Dotterbolaget kommer att verka på marknaden under koncernens gemensamma profil.
  • Bolaget har ökat sin ägarandel, från 30 till 38 procent, i det kinesiska bolaget Smart Unicorn Solutions. Ökningen har skett genom en apportemission av 4 miljoner aktier i Precise Biometrics.

För ytterligare information

Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 10 eller 0734 35 11 10 E-post [email protected]

Precise Biometrics AB (publ.) är ett innovativt säkerhetsföretag som levererar världsledande system för autentisering med hjälp av fingeravtryck och smartkort. Bolagets lösningar ersätter nycklar, PIN-koder och lösenord och ökar säkerheten i ID-kort och pass. Med den egenutvecklade tekniken Precise Match-on-Card™, har bolaget en ledande ställning inom smarta ID-kort. Produktsortimentet inkluderar bland annat system för passerkontroll, för access till datorer och nätverk samt ID-kort och pass. Koncernen Precise Biometrics har dotterbolag i Sverige, Storbritannien och USA samt delägt bolag i Kina. Företagets huvudkontor finns i Lund. Precise Biometrics är noterat på Nordiska Börsen i Stockholms small cap lista (PREC). Läs mer på http://www.precisebiometrics.com/

Sida 2 av 16 Lund den 19 juli 2007

Kommentarer till kvartalsrapporten av koncernchef Thomas Marschall

Årets andra kvartal har kännetecknats av ett fortsatt intensivt arbete med att forma en lönsamhetsfokuserad och marknadseffektiv organisation som bygger på en stark teamkänsla och framtidstro. Som ett led i att nå lönsamhet har arbetet med att genomföra nödvändiga reduceringar av rörelsekostnader fortsatt under kvartalet. Det är en svår balansakt att forma en framtidsinriktad och offensiv marknads‐ och försäljningsstrategi samtidigt som det är nödvändigt att genomföra kostnads‐ och personalminskningar. Arbetet är helt avgörande för att vi ska nå vår målsättning; att uppnå vinst under 2009 utan att behöva tillföra nytt kapital.

Ett av kvartalets glädjeämnen var att Precise Biometrics, tillsammans med ett konsortium lett av partnern Gemalto, vann upphandlingen för nationella ID‐kort i Portugal. En pilotfas har inletts på Azorerna och de portugisiska myndigheterna kommer därefter att börja utfärda ID‐ korten under 2008. Kontraktsperioden sträcker sig över 7 år och totalt omfattar ordern 14 miljoner licenser för Precise Biometrics kärnteknik för smartkortsbaserade ID‐kort. Som en del av leveranserna ingår även fingeravtrycksläsaren Precise 250 MC.

Den portugisiska ordern visar på två faktorer som har stor betydelse för fortsatta marknads‐ framgångar inom segmentet nationella ID‐kort. Det ena är nödvändigheten av ett långsiktigt försäljningsarbete, då det är extremt svårt att förutse när olika länder tar det definitiva steget in i en slutlig upphandlingsfas. I Portugal inleddes det förberedande arbetet för drygt fem år sedan och har vid ett par tillfällen bromsats av politiska beslut. Den andra faktorn är Precise Biometrics förmåga att etablera starka partnerrelationer. Med Gemalto har Precise Biometrics tidigare (2006) vunnit Qatars upphandling av nationella ID‐kort och som en prioriterad åtgärd i det pågående arbetet med att utveckla Precise Biometrics försäljningsorganisation ingår att utveckla och förstärka relationerna med ytterligare partners. Därför kommer ett partner‐ program att genomföras, med syftet att flytta fram Precise Biometrics position i större projekt. Som en del av partnerprogrammet ingår också att mer kraftfullt integrera den biometri‐ kompetens som vid sidan av licens‐ och hårdvaruförsäljningen ska ingå i Precise Biometrics totalerbjudande till partners.

Som ett led i detta arbete har under andra kvartalet ett arbete inletts med att ändra varumärket Fyrplus Teknik till Precise Biometrics Solutions. Samtidigt har en process inletts för att skapa en ökad närhet och effektivare samarbetsformer mellan de konsulter hos Fyrplus,som under många år byggt upp en unik biometrikompetens, och Precise Biometrics utvecklings‐ och marknadsorganisation i Lund. Beslutet att integrera Fyrplus Teknik i Precise Biometrics organisation innebär att verksamheten i Karlstad ställs inför nya utmaningar.

Genom att för partners tydliggöra den biometrikompetens och de konsultresurser som finns inom koncernen har Precise Biometrics möjlighet att få en mer aktiv roll i ett tidigt skede i olika upphandlingsprocesser. På så sätt får företaget dessutom större möjligheter att på ett effektivare sätt stötta partners i deras införsäljningsarbete.

Som en viktig marknadsframgång under andra kvartalet ser jag också det faktum att en affärsuppgörelse slutligen träffats avseende det delägda bolaget Smart Unicorn Solutions (SUS) i Kina. Som en del av det nya avtal som tecknats ingår att Precise Biometrics ökar sin ägarandel från 30 till 38 procent genom en apportemission om 4 000 000 aktier (PREC) och ett lån om 7 miljoner kronor i likvida medel tillförs också för drift av bolaget. Erfarenheterna av det joint venture‐projekt som inleddes under första kvartalet 2006 är att det kan vara svårt att förutse komplexiteten hos Kina som marknad och kinesisk affärskultur. För drygt ett halvår sedan

bedömde vi möjligheterna att nå en slutlig affärsuppgörelse som dåliga varför en betydande nedskrivning av projektet genomfördes.

Att affären i Kina nu utmynnat i ett, för Precise Biometrics, intressant framtidsbolag med stor försäljningspotential är glädjande. Den kinesiska marknaden är expansiv och intresset för biometri är stort, vilket skapar förutsättningar för att Precise Biometrins kärnteknik i framtiden kan återfinnas i applikationer som mobiltelefoner, passersystem och lösningar för ökad IT‐ säkerhet. Under den tid som affärsdiskussionerna om SUS framtid har pågått, har SUS tecknat avtal och inlett biometritester med bland annat Kinas största energibolag och en av de största mobiloperatörerna. Dessa händelser indikerar tydligt den stora potentialen på den kinesiska marknaden.

Omsättning och resultat

Delårsperioden januari – juni 2007

Omsättningen under delårsperioden uppgick till 11,3 Mkr (28,9). Andelen sålda licenser föregående år var väldigt hög och rensat för den licensförsäljning som var en del av Kina‐investeringen var försäljningen 21,1 Mkr. Bruttomarginalen uppgick till 31 % jämfört med 57 % under motsvarande period föregående år. Anledningen till detta är främst den betydligt lägre licensförsäljningen under 2007 jämfört med 2006. Koncernens nettoresultat för delårsperioden uppgick till ‐18,1 Mkr (‐18,7). Rörelsekostnaderna för delårsperioden, exklusive kostnad för sålda varor, uppgick till 22,3 Mkr (35,0), inklusive avskrivningar och nedskrivningar på 1,9 Mkr (3,4) och aktivering av kostnader för utvecklingsarbete på 0,3 Mkr (2,1). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) under delårsperioden uppgick till ‐0,18 kr (‐0,26).

Andra kvartalet april ‐ juni 2007

Omsättningen under andra kvartalet uppgick till 5,4 Mkr (7,9). Bruttomarginalen uppgick till 37 % jämfört med 41 % under motsvarande period föregående år. Koncernens nettoresultat för andra kvartalet uppgick till ‐8,8 Mkr (‐16,9). Rörelsekostnaderna, exklusive kostnad för sålda varor, uppgick till 11,1 Mkr (20,1), inklusive avskrivningar och nedskrivningar på 0,9 Mkr (1,7) och aktivering av kostnader för utvecklingsarbete på 0,3 Mkr (1,7). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för andra kvartalet uppgick till ‐0,09 kr (‐0,23).

Finansiering och likviditet

Det egna kapitalet uppgick per den 30 juni 2007 till 87,7 Mkr (93,5) och eget kapital/aktie till 0,87 kr (1,28).

Kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till ‐4,0 Mkr (‐15,6). Likvida medel uppgick vid delårsperiodens slut till 53,6 Mkr (23,0).

Geografiska marknader och framtidsutsikter

Från årsskiftet har Precise Biometrics en ny geografisk säljorganisation som ger en ökad marknadsnärhet på de fem geografiska marknaderna Europe (här ingår numera Skandinavien), Middle East & Africa, North America, Latin America och Asia.

Sida 4 av 16 Lund den 19 juli 2007

Under andra kvartalet har ett omfattande försäljningsarbete fortsatt när det gäller att systematiskt kvalificera såväl potentiella projekt som partners och möjliga distributionskanaler. Arbetet har skett med utgångspunkt från två strategier. Dels att skapa förutsättningar för att på relativt kort sikt öka försäljningsvolymen av hårdvaruprodukter, som till exempel finger‐ avtrycksläsare, och dels efter en mer långsiktig licensstrategi där stor vikt läggs vid att fördjupa samarbetet med noga utvalda partners. Målsättningen är att på varje geografisk marknad definiera ett antal partners mot vilka säljresurserna sedan koncentreras.

Det är mycket betydelsefullt att den nya säljorganisationens medarbetare arbetar aktivt på fältet med sälj‐ och relationsbyggande aktiviteter. Som en del av de prioriterade sälj‐ och marknadsinsatser ingår även att skapa konceptuella lösningar anpassade för olika marknadsbehov, och att stötta de regionala säljteamen genom ett brett marknadsstöd och ett marknadsanpassat säljmaterial.

Målsättningen för Precise Biometrics, att på ett par års sikt nå ett positivt kassaflöde och ett kraftigt förbättrat resultat, kvarstår. I ett betydligt kortare tidsperspektiv ska arbetet leda till en ökad marknadsnärvaro, stärkta partnerrelationer samt effektivare försäljningsinsatser mot noga utvalda segment och projekt.

Europe

På marknaden Europe är den viktigaste händelsen under andra kvartalet den lyckade upphandlingen i Portugal. Inför kommande upphandlingsprojekt i andra länder är det intressant att de portugisiska myndigheterna har haft som målsättning att uppfylla önskemålen i EUs handlingsplan för e‐förvaltning (2010). Viktiga mål för denna handlingsplan är att effektivisera och modernisera administrationen, samt att underlätta för medborgarna att kommunicera med olika myndigheter efter en säker identifiering. Att Portugal gör det genom ett nationellt ID‐kort gör att detta referensprojekt får stort värde för Precise Biometrics när andra EU‐länder diskuterar olika lösningar för införande av smartkortsbaserade nationella ID‐kort.

Precise Biometrics såg redan i samband med ID‐kortsprojektet i Thailand en viktig eftermarknad i tilläggsapplikationer som kan öka det initiala ordervärdet. Upphandlingen i Portugal bekräftar denna marknadsbedömning ytterligare eftersom de portugisiska myndigheterna har tydligt indikerat att ID‐korten i framtiden kan komma att få en bred användning vid exempelvis inbetalning av skatt, röstning och i samband med socialförsäkrings‐ och sjukvårdskontakter.

Scandinavian Airlines (SAS) har fortsatt att implementera Precise Biometrics biometriska system på två flygplatser i Danmark, även i Norge har implementeringen kommit igång. Dotterbolaget Precise Biometrics Solutions AB (tidigare Fyrplus Teknik AB) har en central roll i SAS‐projektet och för att ytterligare stärka koncernens internationella konkurrenskraft har Fyrplus Teknik namnändrats till Precise Biometrics Solutions AB. Utvecklingen inom biometriområdet går allt snabbare och det blir allt viktigare att Precise Biometrics som koncern agerar under ett gemensamt varumärke på den internationella marknaden. Samtidigt med namnändringen har en process inletts för att integrera verksamheten i Karlstad närmare med moderföretaget i Lund vilket ska ge såväl kostnads‐ effektiviseringar som förbättrade möjligheter till försäljning av de konsulttjänster som erbjuds av Precise Biometrics Solutions.

Middle East & Africa

På marknaden Middle East & Africa har påbörjandet av ett bygga upp ett partnernätverk fungerat väl. Ett flertal länder i Middle East & Africa befinner sig i en fas som kan leda till framtida upphandlingar av nationella ID‐kort. För Precise Biometrics krävs det därför att starka partnerrelationer etableras med lokalt förankrade och välrenommerade företag som kan få en nyckelroll i dessa projekt. Vid sidan av detta arbete ska varumärket Precise Biometrics även etableras hos beslutsfattare på olika nivåer i dessa länder. Detta arbete underlättas av att Portugal nu kan läggas till de tidigare referenserna Qatar och Thailand. Marknaden Middle East & Africa illustrerar på ett bra sätt omfattningen på de säljaktiviteter som måste genomföras under 2007 på alla geografiska marknader, men som sannolikt ger genomslag i försäljnings‐ siffrorna först under nästa år.

Ett viktigt säljmål för Middle East & Africa är att etablera en nära partnerrelation med en stark distributör som via ett eget distributionsnät kan erbjuda ett stort antal säljkanaler runt om i regionen. Ett av målen för detta arbete är att i Mellanöstern etablera Precise Biometrics som den ledande leverantören av fingeravtrycksläsare för Match‐on‐Card applikationer. Då ett flertal länder inom Middle East & Africa, där Precise Biometrics tidigare inte arbetat aktivt, börjat visa intresse för biometrilösningar är det ytterligare ett mål att bredda partnernätverket till att omfatta även dessa nya marknader.

North America

På marknaden North America har vi bland annat fått initiala mindre ordrar från de federala myndigheterna. I dessa ordrar ser företaget en väsentlig potential för framtida uppföljningar.

Sedan 2006 deltar dessutom Precis Biometrics i ett HSPD‐12‐konsortium (Homeland Security Presidential Directive 12) som arrangeras av CSC, en internationellt verksam systemintegratör. Bland de övriga som deltar i konsortiet återfinns stora företag såsom Dell, Gemalto, Novell, ActivIdentity och Honeywell. Samarbetet syftar till att samverka vid upphandlingar, framför allt för PIV‐program på myndighetsnivå. Lösningarna ska dessutom passa andra Identity Management‐projekt.

Precise Biometrics deltar dessutom i två Match‐on‐Card‐projekt som organiseras av amerikanska NIST (The National Institute of Standards and Technology); MINEX II samt en inledande studie om teknikens funktion. MINEX II är en förstudie som ska utvärdera möjligheten för en framtida Match‐on‐Card‐standard.

Latin America

I ett flertal länder har diskussioner och planering tagit sin början gällande utgivande av nationella ID kort med biomeri. Under kvartalet har Precise Biometrics deltagit i en biometrimässa med partnern Gemalto.

Asia

Efter att en affärsuppgörelse under andra kvartalet nåtts avseende Precise Biometrics delägda bolag i Kina, Smart Unicorn Solutions (SUS), har nya förutsättningar skapats för att tillgodose ett allt större biometriintresse på den kinesiska marknaden. Parallellt med arbetet med att nå en affärsuppgörelse har SUS under det andra kvartalet fortsatt arbetet med biometritester för ett flertal stora kunder. Testprojekten visar på den mognad som finns i Kina för att mycket snabbt integrera biometrilösningar i en mängd olika applikationer. Fyra konkreta projekt med stor potential för Smart Unicorn Solutions inkluderar Energibolaget China Southern Power Grid Ltd, med ca

Sida 6 av 16 Lund den 19 juli 2007

130 000 anställda, som har valt SUS som ensam leverantör av biometriska säkerhetslösningar för skydd av bland annat tekniska ledningssystem, informationssystem och fastigheter. Tillsammans med kinesiska myndigheter ska SUS utveckla en mobil fingeravtrycksläsare för polisarbete på fältet. Biometritester har inletts med China Mobile och UMPay som ett led i satsningen på nya mobila betaltjänster, och ett avtal har tecknats med Beijing Hanwang Technology Co. Ltd som är ett av Kinas största företag inom passersystem.

Moderbolaget

Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 4,9 Mkr (13,9). Rörelseresultat före skatt för delårsperioden uppgick till ‐15,4 Mkr (‐17,8).

Moderbolagets omsättning för andra kvartalet uppgick till 2,2 Mkr (3,0). Rörelseresultat före skatt för andra kvartalet uppgick till ‐7,5 Mkr (‐11,1).

Vid utgången av delårsperioden var 26 personer anställda i moderbolaget. Likvida medel vid andra kvartalets utgång uppgick till 50,1 Mkr (20,3). Moderbolaget har inga skulder till kreditinstitut vid andra kvartalets slut. Investeringar i materiella anläggningstillgångar har gjorts med 0,0 Mkr (0,4).

Under delårsperioden har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 0,3 Mkr (1,7) och under andra kvartalet med 0,3 Mkr (1,4).

Organisation och personal

Precise Biometrics moderbolag har huvudkontor i Lund, Sverige. Organisationen består också av dotterbolagen Precise Biometrics Inc. i Washington DC, USA, Precise Biometrics UK Ltd samt Precise Biometrics Solutions AB med kontor i Karlstad. Dessutom ingår de vilande bolagen Precise Biometrics Sevices AB och Loqware Sweden AB.

Per den 30 juni 2007 hade koncernen 45 (66) anställda, 42 i Sverige, 3 i USA. Av de anställda var 34 (50) män och 11 (16) kvinnor.

Investeringar i materiella anläggningstillgångar

Under delårsperioden har koncernen investerat 0,0 Mkr (0,4) i materiella anläggningstillgångar.

Under andra kvartalet har koncernen investerat 0,0 Mkr (0,2) i materiella anläggningstillgångar.

Aktivering och avskrivningar av utvecklingsarbete

Under delårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 0,3 Mkr (2,1). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under delårsperioden till 0,9 Mkr (2,9).

Under det andra kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 0,3 Mkr (1,7). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 0,4 Mkr (1,5).

Sida 7 av 16 Lund den 19 juli 2007

Patent

Koncernens långsiktiga patentstrategi har fokus på att bygga ett starkt skydd runt Precise Match‐on‐ Card™ som kärnteknik. Sedan 2001 har patentportföljen successivt utökats till att vid utgången av kvartal 2 år 2007 omfatta 51 olika patent och 35 patentansökningar inom 21 olika produktfamiljer. Enbart avseende Match‐on‐Card‐tekniken har Precise Biometrics tolv olika patentfamiljer.

Årsstämman

Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om nyemission av högst 4 miljoner aktier, med bestämmelse om apport. Syftet med bemyndigandet var att möjliggöra för bolaget att genomföra företagsförvärv med betalning helt eller delvis i egna aktier.

Stämman beslutade vidare, i enlighet med styrelsens förslag, om genomförande av ett incitamentsprogram till samtliga anställda i koncernen genom utgivande av högst 3,5 miljoner teckningsoptioner med rätt att teckna motsvarande antal aktier i bolaget under perioden 1 januari– 1 maj, 2010. Kursen vid nyteckning kommer att vara 4,03 kronor.

Vid full teckning och fullt utnyttjande av optionsrätterna kan aktiekapitalet ökas med sammanlagt 1 400 000 kronor, vilket motsvarar cirka 3,5 % av bolagets nuvarande aktiekapital och röster. Detta skulle också innebära att bolagets egna kapital ökas med totalt 14,1 Mkr. En första tilldelning beräknas ske under augusti/september månad.

Till styrelseledamöter omvaldes Lars Grönberg, Christer Fåhraeus, Jan T Jörgensen, Marc Chatel, Lisa Thorsted och nyval gjordes av Eva Maria Matell och Lena Klasén. Lars Grönberg omvaldes till styrelsens ordförande.

Aktien

Bolagets aktie är noterad på Stockholmsbörsens O‐lista sedan den 3 oktober 2000, som sedan den 2 oktober 2006 ersattes av den nordiska börsen och där är bolaget noterat på Small Cap listan.

Det totala antalet registrerade aktier var vid kvartalets slut 97 220 600. Under delårsperioden var den genomsnittliga omsättningen 1 971 Tkr/dag och aktien har varierat mellan 2,53 kronor och 3,89 kr. Under det andra kvartalet var den genomsnittliga omsättningen per dag 1 678 Tkr och aktien har noterats mellan 2,53 kronor och 3,89 kronor.

Namn Andel av aktiekapital Antal aktier
Odin fonder 5,0 % 4 892 480
Storebrand fonder 5,0 % 4 874 666
Fjärde AP‐fonden 4,6 % 4 500 000
Banco fonder 3,4 % 3 344 199
Folksam fonder 2,0 % 1 900 000
Källa: SIS Ägarservice

De fem största ägarna per den 30 juni 2007

Riskfaktorer

Teknologiutveckling

Marknaden som bolaget verkar på präglas av snabba förändringar. Ny teknologi och nya aktörer tillkommer ständigt. Bolagets teknologi måste därför i stor utsträckning accepteras av ledande marknadsaktörer, både bland leverantörer och kunder. Marknaden måste vara mogen för att förstå och ta till sig den nya teknologi som bolaget tillför. Detta kan innebära att större investeringar i marknadsföring och försäljning krävs för att nå förväntade försäljningsvolymer.

Personal

Inom bolaget finns ett antal nyckelpersoner, som är viktiga för verksamheten och som besitter unik kompetens. Skulle någon, eller några, av dessa nyckelpersoner lämna bolaget kan det, på kort sikt, ha en negativ inverkan på verksamheten. Det är också en risk att rekrytering av ny personal till dessa positioner kan ta tid och medföra kostnader för bolaget.

Partners

Bolaget har idag samarbeten med ett antal partners. Bland dessa ingår smartkortstillverkare, chiptillverkare samt leverantörer av applikationer. Bolaget är beroende av dessa samarbeten för att kunna erbjuda slutkunderna kompletta säkerhetslösningar. Det finns en risk att något eller några av dessa partnersamarbeten avslutas eller inte når förväntat resultat, med följden att den förväntade framtida intäkten uteblir.

Patent och immateriella rättigheter

Det är viktigt för bolaget att skydda sin teknologi genom patent eller andra immateriella rättigheter, för att på så sätt behålla sitt teknikförsprång och skapa möjligheter för framtida licensintäkter. Bolaget arbetar därför med en aktiv patentstrategi som innebär att man söker patent för strategiskt viktiga uppfinningar i de länder som bedöms relevanta.

Konkurrenter

Bolaget är verksamt på marknaden för biometri och konkurrensen på denna marknad är hård. De konkurrerande företagen kan ha betydligt större finansiella och industriella resurser till sitt förfogande än bolaget. Det kan inte uteslutas att konkurrensen från denna typ av aktörer kan leda till minskad marknadsandel och/eller sämre lönsamhet för Precise Biometrics.

Prognossäkerhet

Bolaget verkar på en marknad som befinner sig i ett tidigt skede och som karakteriseras av långa införsäljningar vilket medför en prognososäkerhet. En tidigare eller senareläggning av ordrar kan innebära en avsevärd påverkan på årsomsättningen och resultatet.

Kassaflöde

Bolaget arbetar hårt för att minimera den tid bolaget idag binder kapital, bland annat lager och kundfordringar. För att minska den risk som en sådan kapitalbindning kan innebära, har bolaget aktivt arbetat med att förbättra den interna processen för prognostisering och produktionsplanering. Bolaget arbetar också för att de i tiden långa ID‐kortsprojekten inte ska bli en alltför stor belastning vad gäller kassaflödet.

För en fullständig redogörelse av identifierade risker hänvisas till årsredovisning för 2006.

Sida 9 av 16 Lund den 19 juli 2007

Kommande rapporttillfällen

Delårsrapport Q3 24 oktober 2007 Bokslutskommuniké 7 februari 2008

Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, delårsrapportering och årsredovisningslagen. För information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2006.

Rapporten har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

Lund den 18 juli 2007

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Styrelsen

Lars Grönberg, ordförande

Christer Fåhraeus Marc Chatel Lisa Thorsted

Jan T Jörgensen Lena Klasén Eva Maria Matell

Thomas Marschall, VD och koncernchef

Sida 10 av 16

Lund den 19 juli 2007

Resultaträkning, koncernen

(Belopp i Tkr) Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
2007 2006 2007 2006 2006
Nettoomsättning 5 374 7 927 11 333 28 895 47 733
Kostnad för sålda varor -3 407 -4 719 -7 797 -12 474 -28 814
Bruttoresultat 1 967 3 208 3 536 16 421 18 919
Försäljningskostnader -6 233 -11 343 -12 167 -21 511 -55 795
Administrationskostnader -3 223 -4 152 -5 777 -7 344 -14 981
FoU kostnader -3 979 -3 138 -7 742 -6 786 -18 304
Andra intäkter och värdeförändringar 2 643 -1 541 3 648 -1 687 -2 045
Andel av vinst/förlust i intresseföretag -285 68 -285 2 341 -18 266
-11 077 -20 106 -22 323 -34 987 -109 391
Rörelseresultat -9 110 -16 898 -18 787 -18 566 -90 472
Finansiella kostnader/intäkter 285 - 693 -151 -326
Resultat före skatt -8 825 -16 898 -18 094 -18 717 -90 798
Skatt 1 5 - 2 -77
Periodens resultat -8 824 -16 893 -18 094 -18 715 -90 875
Resultat per aktie, Kr -0,09 -0,23 -0,18 -0,26 -1,22

Sida 11 av 16

Lund den 19 juli 2007

Balansräkning, koncernen

(Belopp i Tkr) 2007-06-30 2006-06-30 2006-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 12 935 24 837 14 018
Materiella anläggningstillgångar 1 919 2 231 2 424
Finansiella anläggningstillgångar 151 151 151
Andel i intresseföretag 23 559 34 101 13 124
Fordringar hos intresseföretag 6 879 - -
Varulager 4 608 6 809 4 034
Kundfordringar 6 752 18 612 13 537
Övriga kortfristiga fordringar 3 240 5 504 3 089
Kassa och bank 53 617 23 021 76 302
Summa tillgångar 113 660 115 266 126 679
Eget kapital och skulder
Eget kapital 87 674 93 545 95 016
Kortfristiga skulder 25 986 21 721 31 663
Summa eget kapital och skulder 113 660 115 266 126 679
Ställda säkerheter 9 115 9 115 9 115
Ansvarsförbindelser - - -

Kassaflödesanalys, koncernen

(Belopp i Tkr) Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
2007 2006 2007 2006 2006
Kassaflöde för den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapitalet -7 594 -14 344 -16 197 -16 630 -54 097
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital 3 555 -1 266 951 -551 20 006
Kassaflöde från den löpande verksamheten -4 039 -15 610 -15 246 -17 181 -34 091
Kassaflöde från investeringsverksamheten -7 171 -3 580 -7 215 -19 028 -22 484
Kassaflöde från finansieringsverksamheten - 29 -224 - 73 647
Periodens kassaflöde -11 210 -19 161 -22 685 -36 209 17 072
Likvida medel vid periodens början 64 827 42 182 76 302 59 230 59 230
Likvida medel vid periodens slut 53 617 23 021 53 617 23 021 76 302

Sida 12 av 16

Lund den 19 juli 2007

Nyckeltal, koncernen

2007-06-30 2006-06-30 2006-12-31 2005-12-31
Rörelsekapital (Tkr) 42 231 32 225 65 299 67 633
Kassalikviditet 245% 217% 293% 377%
Soliditet 77% 81% 75% 83%
Räntabilitet på eget kapital - - neg neg
Sysselsatt kapital (Tkr) 87 674 93 545 98 040 104 404
Räntabilitet på sysselsatt kapital - - neg neg
Resultat före skatt per aktie (Kr) -0,18 -0,26 -1,22 -0,63
EBITDA (Tkr) -16 928 -15 191 -71 545 -27 062
Eget kapital per aktie (Kr) 0,87 1,28 0,98 1,45
Antal aktier 101 220 600*) 72 915 450 97 220 600 71 790 450
Antal anställda vid periodens utgång
Genomsnittligt antal anställda under
45 66 49 69
perioden 49 68 66 65

Definitioner nyckeltal

Rörelsekapital: Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder.

Kassalikviditet: Omsättningstillgångar exkl lager dividerat med kortfristiga skulder.

Soliditet: Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen.

Räntabilitet på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital.

Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar.

Genomsnittligt sysselsatt kapital har beräknats som ingående plus utgående sysselsatt kapital dividerat med två.

Räntabilitet på sysselsatt kapital: Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. Resultat per aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal antal aktier. Utestående optionsprogram medräknas ej då teckningskurs överstiger börskurs per 2007-06-30.

EBITDA: Resultat före finansiella poster, avskrivningar och nedskrivningar samt skatt.

Eget kapital per aktie: Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen.

Kvartalsvisa räntabilitetsmått redovisas ej.

*) Inklusive pågående apportemission om 4 000 000 aktier (PREC).

Förändringar i eget kapital, koncernen

(Belopp i Tkr) Q1-Q2
2007
Q1-Q2
2006
Helår
2006
Ingående eget kapital 95 016 104 404 104 404
Nyemission 10 496 7 819 73 647
Omräkningsdifferens 256 37 7 840
Periodens resultat -18 094 -18 715 -90 875
Belopp vid periodens utgång 87 674 93 545 95 016

Lund den 19 juli 2007

Omsättning och resultat per geografisk marknad Q2 20071)

(Belopp i Tkr) North America Europe Middle East
& Africa
2007 2006 2007 2006 2007 2006
Nettoomsättning 1 093 2 386 3 733 5 397 255 -
Kostnader 2) -1 545 -3 411 -4 832 -7 914 -528 -
Rörelseresultat -452 -1 025 -1 099 -2 517 -273 -
Asia Latin America Övrigt
2007 2006 2007 2006 2007 2006
Nettoomsättning 214 1 753 79 - 0 -1 609
Kostnader -1 093 -2 469 -114 - 128 1 176
Rörelseresultat -879 -716 -35 - 128 -433

Omsättning och resultat per geografisk marknad Q1-Q2 20071)

(Belopp i Tkr) North America Europe Middle East
& Africa
2007 2006 2007 2006 2007 2006
Nettoomsättning 2 158 3 336 8 258 13 975 424 -
Kostnader 2) -3 195 -6 318 -9 496 -17 723 -1 065 -
Rörelseresultat -1 037 -2 982 -1 238 -3 748 -641 -
Asia Latin America Övrigt
2007 2006 2007 2006 2007 2006
Nettoomsättning 415 14 013 79 - - -2 429
Kostnader -2 378 -4 791 -119 - -363 1 319
Rörelseresultat -1 963 9 222 -40 - -363 -1 110

1) Från och med januari 2007 har koncernen en regional säljorganisation med geografiska marknader. Inom respektive marknad sker marknadsbearbetningen inom nya affärsområden. Omräkning av jämförelsesiffror för 2006 har skett i enlighet därmed.

2) I kostnader för de geografiska marknaderna ingår kostnad för sålda varor samt direkta kostnader för respektive affärsområde.

Sida 14 av 16

Lund den 19 juli 2007

Resultaträkning, moderbolaget

(Belopp i Tkr) Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
2007 2006 2006
Nettoomsättning 4 928 13 860 25 992
Kostnad för sålda varor -3 328 -7 329 -18 523
Bruttoresultat 1 600 6 531 7 469
Försäljningskostnader -9 206 -11 855 -31 764
Administrationskostnader -4 725 -5 484 -13 054
FoU kostnader -7 742 -6 786 -18 091
Andra intäkter och värdeförändringar 3 689 6 511 4 784
Resultat från andelar i koncernföretag - -7 145 -9 176
Resultat från andelar i intresseföretag - - -24 037
-17 984 -24 759 -91 338
Rörelseresultat -16 384 -18 228 -83 869
Finansiella kostnader/intäkter 953 458 740
Resultat före skatt -15 431 -17 770 -83 129
Skatt - - -
Periodens resultat -15 431 -17 770 -83 129
Resultat per aktie, Kr -0,16 -0,24 -1,11

Sida 15 av 16

Lund den 19 juli 2007

Balansräkning, moderbolaget

(Belopp i Tkr) 2007-06-30 2006-06-30 2006-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 7 325 12 722 8 408
Materiella anläggningstillgångar 1 248 1 356 1 617
Andel i koncernföretag 7 219 9 249 7 219
Andel i intresseföretag 21 320 35 008 10 600
Fordringar hos intresseföretag 6 879 - -
Varulager 4 544 6 565 3 797
Kundfordringar 3 579 8 471 7 380
Övriga kortfristiga fordringar 46 916 44 955 42 380
Kassa och bank 50 131 20 296 73 236
Summa tillgångar 149 161 138 622 154 637
Eget kapital och skulder
Eget kapital 130 124 127 389 135 061
Avsättningar 302 352 464
Kortfristiga skulder 18 735 10 881 19 112
Summa eget kapital och skulder 149 161 138 622 154 637
Ställda säkerheter 9 115 9 115 9 115
Ansvarsförbindelser - - -

Sida 16 av 16

Lund den 19 juli 2007

Med anledning av dagens delårsrapport har vi glädjen att inbjuda investerare och journalister till följande informationstillfällen under dagen

Telefonkonferens på svenska

  • Konferensen startar kl 11:00 (CET)
  • För deltagande ring 08 672 81 50
  • Ange lösenord: Precise Biometrics

En telefonist kommer att anteckna ditt namn och ansluta dig till konferensen. Hon eller han kommer även att ge dig information hur du skall göra om du har frågor.

Telefonkonferens på engelska

  • Konferensen startar kl 12:00 (CET)
  • För deltagande ring 08 672 81 51
  • Ange lösenord: Precise Biometrics

En telefonist kommer att anteckna ditt namn och ansluta dig till konferensen. Hon eller han kommer även att ge dig information hur du skall göra om du har frågor.

Från Precise Biometrics deltar

  • Thomas Marschall, VD och koncernchef
  • Niklas Andersson, CFO
  • Ann‐Sofi Höijenstam, Director IR & Communications

Besök även gärna www.precisebiometrics.com/presentationer där det finns en presentation att ladda ner.

För ytterligare information

Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 10 eller 0734 35 11 10 E-post [email protected]

Niklas Andersson, CFO, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 02 eller 0730 35 67 02 E-post [email protected]

Ann-Sofi Höijenstam, Director IR & Communications, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 47 eller 0734 35 11 47 E-post [email protected]

Precise Biometrics AB (huvudkontor) Box 798 220 07 Lund Telefon: 046 31 11 00 Fax: 046 31 11 01 E-post: [email protected]

Precise Biometrics AB (publ.) är ett innovativt säkerhetsföretag som levererar världsledande system för autentisering med hjälp av fingeravtryck och smartkort. Bolagets lösningar ersätter nycklar, PIN-koder och lösenord och ökar säkerheten i ID-kort och pass. Med den egenutvecklade tekniken Precise Match-on-Card™, har bolaget en ledande ställning inom smarta ID-kort. Produktsortimentet inkluderar bland annat system för passerkontroll, för access till datorer och nätverk samt ID-kort och pass. Koncernen Precise Biometrics har dotterbolag i Sverige, Storbritannien och USA samt ett delägt bolag i Kina. Företagets huvudkontor finns i Lund. Precise Biometrics är noterat på Nordiska börsen i Stockholms small cap lista (PREC). Läs mer på http://www.precisebiometrics.com/