AI assistant
Precise Biometrics — Interim / Quarterly Report 2007
Oct 24, 2007
3189_10-q_2007-10-24_bf8586ff-aaf7-44c7-8525-440d583d22db.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Sida 1 av 16 Lund den 24 oktober 2007
Precise Biometrics AB (publ), org nr 556545-6596 Delårsrapport för perioden januari – september 2007
- Koncernens nettoomsättning för delårsperioden uppgick till 16,7 Mkr (36,3) och för tredje kvartalet till 5,4 Mkr (7,4).
- Resultatet för delårsperioden uppgick till ‐25,5 Mkr (‐30,7) och för tredje kvartalet till ‐7,4 Mkr (‐12,0).
- Resultat per aktie för delårsperioden uppgick till ‐0,26 kr (‐0,42) och för tredje kvartalet till ‐0,07 kr (‐0,16).
- Likvida medel uppgick vid delårsperiodens slut till 37,3 Mkr (14,3).
- Precise Biometrics har etablerat ett dotterbolag i Hong Kong. Syftet är att stärka bolagets position på den asiatiska marknaden och att aktivt öka deltagandet i kommande biometriska projekt. Vidare stärks närvaron och samarbetet med det delägda bolaget Smart Unicorn Solutions Ltd.
- Inom ramen för det incitamentsprogram som beslutades om vid årsstämman har de anställda vid Precise Biometrics förvärat sammanlagt 2 355 000 teckningsoptioner. Genom detta tillförs koncernen motsvarande 306 tkr.
Väsentliga händelser efter kvartalets slut
• Precise Biometrics har begärt dotterbolaget Loqware Sweden AB i likvidation. I dagsläget bedrivs ingen verksamhet i Loqware vilket innebär att likvidationen inte har några finansiella konsekvenser för koncernen.
För ytterligare information Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 10 eller 0734 35 11 10 E-post [email protected] Precise Biometrics är ett innovativt företag som erbjuder lösningar för igenkänning av fingeravtryck för att säkerställa människors identitet. Med spetskompetens inom fingeravtrycksbiometri erbjuder Precise Biometrics
snabb, exakt och säker verifiering. Vår kärnteknik Precise BioMatchTM integreras lätt i system för access till datorer, nätverk och fysisk passerkontroll, samt i ID-kort, pass och säkerhetskretsar. Vi verkar på en global marknad och vår teknik används i storskaliga projekt över hela världen. Koncernen Precise Biometrics har dotterbolag i Sverige Storbritannien, Hongkong och USA, samt ett delägt bolag i Kina. Företagets huvudkontor finns i Lund. Precise Biometrics är listade på Nordiska Börsen i Stockholms small cap lista (PREC). Läs mer på http://www.precisebiometrics.com/
Sida 2 av 16 Lund den 24 oktober 2007
Kommentarer till kvartalsrapporten av koncernchef Thomas Marschall
Under årets tredje kvartal har arbetet med att skapa förutsättningar för en verksamhet som kan redovisa vinst 2009 fortsatt med oförminskad styrka och med ett starkt engagemang hos medarbetarna inom Precise Biometrics. Det senaste året har varit tufft för många inom koncernen och försäljningsutveckligen har varit svag. Under kvartalet har vi fortsatt att reducera kostnader och ytterligare effektiviserat vår organisation. Parallellt med detta arbete har försäljnings‐ och marknadsarbetet intensifierats och under årets tredje kvartal kan vi se tydliga tendenser att detta arbete börjar ge resultat. Att vi idag har en helt annan kostnadskontroll jämfört med de senaste åren har bidragit till en tydlig resultatförbättring. Full kostnadskontroll är också helt nödvändigt för ett företag verksamt på en global biometrimarknad som kännetecknas av stora svårigheter att mer exakt förutse och styra försäljningsutvecklingen. Genom att styra kostnadsutvecklingen i positiv riktning har vi dock skapat bra förutsättningar för en stark resultatutveckling när väl försäljningen tar fart.
Vi ser också en allt snabbare utveckling inom många marknadssegment när det gäller intresset för att utnyttja Precise Biometrics teknik. Men även intresset för biometrilösningar och för biometrin som teknikområde i ett vidare perspektiv har ökat. Extra glädjande är att vi ser denna utveckling på många geografiska marknader samtidigt, och inom ett stort antal potentiella kundsegment. Vår förhoppning om att kunna uppnå vinst under 2009 står därför kvar. Detta gäller exempelvis inom området nationella ID‐kort där det finns starka signaler om att ytterligare ett par länder före årsskiftet kommer att ta beslut om att införa smartkortsbaserade ID‐kort med Precise Biometrics kärnteknik. I försäljningsarbetet som pågår mot dessa projekt kan jag, än en gång, konstatera att de referenser vi har i exempelvis de nationella ID‐kortsprojekten i Thailand och Portugal har mycket stor betydelse.
Ett bevis för att framtidstron inom koncernen är stark är det stora gensvaret på det optionsprogram för de anställda som avslutades under september. Merparten av medarbetarna har tecknat optioner och det glädjer mig att så många delar min optimism om koncernens fortsatta utveckling.
En geografisk marknad där det verkligen finns anledning att se ljust på framtiden är Asien. Antalet projekt i det i Kina delägda bolaget Smart Unicorn Solutions (SUS) ökar på såväl testnivå som införsäljningsmässigt. Som en extra viktig aspekt ser jag det faktum att Precise Biometrics kärnteknik är aktuell inom starkt skiftande applikationsområden. Mindre order har initialt tecknats avseende biometrilösningar för ökad intern säkerhet inom vitt skilda områden såsom tillverkningsindustrin, banksektorn och energiområdet. Den sammanlagda affärspotentialen i Kina är mycket stor och jag förväntar mig att SUS under de närmaste månaderna kommer att kunna rapportera om ett flertal order med större substans inom olika kund‐ och marknadssegment.
Att Asien är så expansivt inom biometrin har lett fram till ett beslut om etablering av ett dotterbolag i Hongkong, Precise Biometrics Asia Ltd. Det nya dotterbolaget öppnade ett kontor under tredje kvartalet. Etableringen är ett viktigt steg i arbetet mot att öka partneraktiviteterna i regionen, samt när det gäller att etablera närmare relationer med befintliga och potentiella kunder som har en betydande potential till licensförsäljning för Precise Biometrics. Genom ett eget kontor i regionen får Precise Biometrics också ökad närhet till Thailand och det nationella ID‐kortsprojektet vilket är betydelsefullt med hänsyn till de möjligheter till merförsäljning som detta projekt ger. Även för SUS verksamhet får dotterbolaget en central roll då Precise Biometrics kan delta mer aktivt i utvecklingsarbetet och även bli mer drivande vid införsäljningen av nya lösningar mot nya kundgrupper.
Sida 3 av 16 Lund den 24 oktober 2007
Utvecklingen i Europa har inte samma intensitet som i Asien men även här finns marknadssignaler som ger förhoppningar om kommande försäljningsintäkter. Den strategi som tidigare under året ledde till ökade aktiviteter mot exempelvis ledande systemintegratörer på den europeiska marknaden har bland annat resulterat i att ett flertal integratörer inlett biometriska utvecklingsprojekt inom IT‐ och hälsoområdet baserat på Precise BioMatchTM Pro Toolkit och Precise BioMatchTM Standard. Genom dessa utvecklingsprojekt kommer funktionaliteten i smartkortstekniken att breddas ytterligare samtidigt som marknadsintresset ökar.
För att stärka Precise Biometrics ställning på europamarknaden har arbetet med att aktivt delta i EU‐projektet Onom@topic+ fortsatt under det tredje kvartalet. Att Precise Biometrics bjuds in till, och har en central roll i detta projekt, är en tydlig signal om en stark marknadsposition. Målsättningen för Onom@topic+‐projektet är att skapa en enhetlig teknisk plattform, inklusive såväl hård‐ som mjukvara, som underlättar EU‐ländernas införande av exempelvis nationella ID‐kort och elektroniska dokument. I projektet samarbetar marknadsledande företag inom biometriområdet och att resultatet av arbetet kommer att få stor betydelse för merparten av Europas länder, inklusive de senaste EU‐länderna, innebär också att Precise Biometrics marknad och försäljningsmöjligheter breddas avsevärt.
I Skandinavien har processen med att integrera utvecklings‐ och konsultresurserna hos Precise Biometrics Solutions i Karlstad (tidigare Fyrplus Teknik) med verksamheten i Lund fortsatt.
I Karlstad pågår också intensivt arbete med att renodla och öka fokuseringen på biometri. Ett konkret resultat av detta är utvecklingen av en lösningsportfölj som baseras på befintliga kundprojekt. Målsättningen är att ta fram både produkter och lösningar som dels kan leda till nykundsförsäljning, dels till merförsäljning hos befintliga kunder. Ett exempel på det senare är SAS‐projektet där samarbetet utvecklas mycket positivt. Biometrilösningen för förenklad bagageinlämning och incheckning som Precise Biometrics varit med att utveckla tas stegvis i drift på allt fler flygplatser, och SAS har tillsammans med konsulter från Precise Biometrics Solutions satsat på utveckling av utökad funktionalitet hos denna lösning.
Att andra flygbolag liksom flygplatsmyndigheter och andra sektorer av rese‐ och transportsektorn uppmärksammar SAS biometrisatsning är givetvis positivt för Precise Biometrics, och som mycket intressant ser jag också det intresse som finns att utnyttja smartkortstekniken i samband med olika lojalitetsprogram.
Omsättning och resultat
Delårsperioden januari – september 2007
Omsättningen under delårsperioden uppgick till 16,7 Mkr (36,3). Bruttomarginalen uppgick till 37 % jämfört med 54 % under motsvarande period föregående år. Anledningen till detta är främst den betydligt lägre licensförsäljningen under 2007 jämfört med 2006. Koncernens nettoresultat för delårsperioden uppgick till ‐25,5 Mkr (‐30,7). Rörelsekostnaderna för delårsperioden, exklusive kostnad för sålda varor, uppgick till 32,7 Mkr (50,3), inklusive avskrivningar och nedskrivningar på 3,3 Mkr (7,1) och aktivering av kostnader för utvecklingsarbete på 0,3 Mkr (3,3). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) under delårsperioden uppgick till ‐0,26 kr (‐0,42).
Tredje kvartalet juli‐september 2007
Omsättningen under tredje kvartalet uppgick till 5,4 Mkr (7,4). Bruttomarginalen uppgick till 50 % jämfört med 41 % under motsvarande period föregående år. Koncernens nettoresultat för tredje kvartalet uppgick till ‐7,4 Mkr (‐12,0). Rörelsekostnaderna, exklusive kostnad för sålda varor, uppgick
Sida 4 av 16 Lund den 24 oktober 2007
till 10,4 Mkr (15,3), inklusive avskrivningar och nedskrivningar på 1,4 Mkr (2,1) och aktivering av kostnader för utvecklingsarbete på 0,0 Mkr (1,2). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för tredje kvartalet uppgick till ‐0,07 kr (‐0,16).
Finansiering och likviditet
Det egna kapitalet uppgick per den 30 september 2007 till 81,0 Mkr (80,7) och eget kapital/aktie till 0,80 kr (1,11).
Kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till ‐16,5 Mkr (‐8,2). Likvida medel uppgick vid delårsperiodens slut till 37,3 Mkr (14,3).
Geografiska marknader och framtidsutsikter
Precise Biometrics marknads‐ och försäljningsarbete är indelat i de fem geografiska marknaderna Asia, Europe (inkl. Skandinavien), Middle East & Africa, North America och Latin America.
Ett prioriterat arbete med att analysera och kvalificera befintliga och potentiella projekt, kundrelationer, partners och distributionskanaler har fortsatt under det tredje kvartalet. Samtidigt har samarbetet med många partners och kunder fördjupats och breddats vilket skapar förutsättningar för en ökad framtida försäljning. Under perioden har också order tecknats som en direkt följd av den nya marknads‐ och försäljningsstrategi som lades fast i början av 2007.
Europe
I Europa och Skandinavien pågår marknadsaktiviteter som bedöms kunna få stor betydelse för Precise Biometrics framtida försäljning. Ett exempel är Onom@topic+ som är ett Eureka MEDEA+ baserat europeiskt utvecklingsprojekt. Inom ramarna för detta projekt samarbetar Precise Biometrics tillsammans med bland annat ett antal ledande marknadsaktörer inom biometriområdet. Projektets syfte är att skapa en enhetlig teknisk plattform som ska underlätta för europeiska länder att införa exempelvis nationella ID‐kort och elektroniska dokument. Betydelsefullt för Precise Biometrics är att projektarbetet kommer att få genomslag även hos ett stort antal nya EU‐länder. Onom@topic+ projektet ska avslutas mot slutet av 2007 och glädjande är att alla projektmål uppnåtts och att projektet avslutats enligt den uppgjorda tidplanen. Precise Biometrics bidrag till projektet har dels bestått i att leverera teknikkoncept baserade på Precise Match‐On‐Card™ teknologin, dels i ett aktivt arbete med standardiseringsfrågor.
För att ytterligare förstärka marknadspositionen i Europa har Precise Biometrics fortsatt arbetet med att fördjupa relationerna med betydelsefulla systemintegratörer. Ett resultat av detta arbete är leveranserna av ett antal utvecklingspaket, främst Precise BioMatch™ Pro, till ett flertal av dessa integratörer under perioden. Precise BioMatch™ Pro möjliggör utveckling av Match‐on‐Card funktionaliteten, och utvecklingspaketen kommer bland annat att användas inom IT‐säkerhet och olika hälsoprojekt.
Under det tredje kvartalet har Precise Biometric Solutions i Karlstad (tidigare Fyrplus Teknik) intensifierat arbetet med att utveckla lösningar som kan bredda marknaden för Precise Biometrics. En lösningsportfölj som baseras på befintliga kundprojekt är under utveckling. Positivt försäljningsmässigt är dessutom att flygbolaget SAS breddar funktionaliteten i sina biometrilösningar, och i denna vidareutveckling har konsulter från Precise Biometrics Solutions en nyckelroll.
Sida 5 av 16 Lund den 24 oktober 2007
Under kvartalet har ett ökat intresse för Precise BioAccess™ 200 noterats. Exempelvis så fortsätter en av Sveriges största gymkedjor, Fitness 24/7, att beställa Precise BioAccess™ 200 som de använder i kombination med kontaktlösa kort. Med denna lösning säkerställer Fitness 24/7 att endast behöriga medlemmar kommer in i lokalerna då dessa är obemannade.
I Storbritannien har en upphandlingsprocess för det brittiska nationella ID kortet inletts och Precise Biometrics arbetar mycket aktivt för att Match‐On‐Card ska bli den teknologi som används på det brittiska ID‐kortet. Intresset för Match‐On‐Card förefaller också vara stort och även i denna upphandling är det värdefullt att Precise Biometrics kan visa på referensprojekt som exempelvis Portugal och Thailands nationella ID‐kort. Upphandlingsprocessen i Storbritannien kommer att pågå under hela 2008 och troligen också under delar av 2009.
Middle East & Africa
Mycket biometriaktiviteter sker på den geografiska marknaden Middle East & Africa. Marknadssegment som visar extra stort biometriintresse är bank‐, flyg‐ och resesektorn. För ett flertal flygbolag och flygplatser är det aktuellt att på sikt införa biometrilösningar, men beslutsprocessen är lång och det är svårt att mer exakt fastställa när marknadsutvecklingen kan resultera i konkreta projekt och upphandlingar. Precise Biometrics är dock engagerade i ett antal pilotprojekt och det finns applikationsområden som bedöms som mycket intressanta. Ett sådant exempel är införande av biometri på bankkort.
Positivt för Precise Biometrics är också att många systemintegratörer arbetar mycket aktivt i regionen för att driva på marknadsutvecklingen ytterligare. Precise Biometrics bevakar även noga de diskussioner som i vissa länder pågår när det gäller införande av nationella ID‐kort med biometri. Även här är beslutsprocessen lång men det finns indikationer att det under 2008 kan komma att ske ett marknadsgenombrott.
North America
På marknaden North America erhöll Precise Biometrics under årets andra kvartal ett flertal mindre order från amerikanska federala myndigheter. Det fanns då en förhoppning om uppföljningsbeställningar, och ett flertal sådana har också tecknats under det tredje kvartalet. Till FAA, Federal Agency of Administration, har ett 50‐tal av den kombinerade fingersavtrycks‐ och smartkortsläsaren Precise 200 MC levererats. Till nio av NASAs totalt elva forskningscenters har drygt tvåhundra Precise 250 MC levererats, och via partnern SafeNet har drygt 2 100 läsare ur Precise Biometrics 200‐serie levererats till Department of State. Uppföljningsorder avseende fingeravtrycksläsare har under perioden även erhållits från Bridgestone och Lockheed Martin. Även om de order som tecknats inte avser några större volymer finns det en fortsatt optimism om möjligheterna till ytterligare beställningar och en ökad försäljning till bland annat nämnda kundkategorier.
Precise Biometrics arbetar också mycket aktivt för att bevaka marknadsutvecklingen och stärka Precise Biometrics som varumärke inom andra marknadssegment som kännetecknas av ett växande intresse för olika biometrilösningar. Exempel på sådana segment är finans‐ och hälsovårdssektorn där Precise Biometrics är engagerade i ett flertal pilotprojekt.
Latin America
I Latinamerika finns ett växande intresse för biometri och en betydande marknadspotential för Precise Biometrics. Exempelvis planerar ett flertal länder för införande av nationella ID‐kort med biometri. Positivt är att ledande internationella smartkortsföretag som är partners till Precise Biometrics under perioden intensifierat sina marknadsaktiviteter i Latinamerika mot såväl de länder där införande av nationella ID‐kort kan bli aktuellt, som inom andra
Sida 6 av 16 Lund den 24 oktober 2007
marknadssegment. Precise Biometrics arbetar också aktivt för att tillsammans med lokala partners intensifiera marknadsbearbetningen i ett flertal länder i regionen. Ett flertal mindre pilotprojekt har startats upp under perioden.
Asia
Under det tredje kvartalet etablerade Precise Biometrics ett nytt dotterbolag, Precise Biometrics Asia Ltd., och ett kontor i Hong Kong. Etableringen ses som strategiskt betydelsefull för att Precise Biometrics genom en ökad marknadsnärhet i regionen på ett effektivt ska kunna utveckla såväl befintliga som nya kundrelationer. Med ett kontor i Hong Kong förbättras förutsättningarna för en fördjupad dialog med de myndigheter och partners i Thailand som ansvarar för landets nationella ID‐kortsprojekt, vilket bedöms gynna möjligheterna till merförsäljning positivt.
Likaså blir det lättare för Precise Biometrics att från ett eget kontor vara drivande i det stora antal projekt som är under uppstart via det i Kina delägda Smart Unicorn Solutions (SUS). Ett viktigt strategiskt mål för det nya dotterbolaget är också att öka möjligheterna till försäljning av så kallade embedded solutions genom avtal av den typ som tidigare tecknats med OKI Electric Industry Ltd. och som kommer att resultera i en global produktlansering under fjärde kvartalet.
Då många länder i Asien visar en mycket snabb utveckling inom biometriområdet och en lyhördhet för att använda tekniken inom många områden kommer det nya kontoret också att ha en viktig uppgift när det gäller att bevaka utvecklingen och förankra Precise Biometrics som varumärke inom prioriterade marknads‐ och kundsegment.
Moderbolaget
Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 7,7 Mkr (19,1). Rörelseresultat före skatt för delårsperioden uppgick till ‐24,8 Mkr (‐25,4).
Moderbolagets omsättning för tredje kvartalet uppgick till 2,8 Mkr (5,2). Rörelseresultat före skatt för tredje kvartalet uppgick till ‐9,3 Mkr (‐7,7).
Vid utgången av delårsperioden var 20 personer anställda i moderbolaget. Likvida medel vid tredje kvartalets utgång uppgick till 33,1 Mkr (10,6). Moderbolaget har inga skulder till kreditinstitut vid tredje kvartalets slut. Investeringar i materiella anläggningstillgångar har gjorts med 0,0 Mkr (1,0).
Under delårsperioden har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 0,3 Mkr (2,8) och under tredje kvartalet med 0,0 Mkr (1,1).
Organisation och personal
Precise Biometrics moderbolag har huvudkontor i Lund, Sverige. Organisationen består också av det nybildade dotterbolaget Precise Biometrics Asia Ltd. med säte i Hong Kong och Precise Biometrics Inc. i Washington DC, USA, samt Precise Biometrics Solutions AB med kontor i Karlstad. Dessutom ingår de vilande bolagen Precise Biometrics UK Ltd, Precise Biometrics Services AB och Loqware Sweden AB (under pågående likvidation).
Per den 30 september 2007 hade koncernen 40 (68) anställda, 36 i Sverige, 3 i USA och 1 i Hong Kong. Av de anställda var 30 (49) män och 10 (19) kvinnor.
Sida 7 av 16 Lund den 24 oktober 2007
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
Under delårsperioden har koncernen investerat 0,0 Mkr (1,0) i materiella anläggningstillgångar.
Under tredje kvartalet har koncernen investerat 0,0 Mkr (0,6) i materiella anläggningstillgångar.
Aktivering och avskrivningar av utvecklingsarbete
Under delårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 0,3 Mkr (3,3). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under delårsperioden till 1,3 Mkr (2,9).
Under det tredje kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 0,0 Mkr (1,2). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 0,4 Mkr (1,0).
Patent
Koncernens långsiktiga patentstrategi har fokus på att bygga ett starkt skydd runt Precise Match‐on‐ Card™ som kärnteknik. Sedan 2001 har patentportföljen successivt utökats till att vid utgången av kvartal 3 år 2007 omfatta 63 olika patent och 49 patentansökningar inom 23 olika patentfamiljer. Enbart avseende Match‐on‐Card‐tekniken har Precise Biometrics tolv olika patentfamiljer.
Aktien
Bolagets aktie är noterad på Stockholmsbörsens O‐lista sedan den 3 oktober 2000, som sedan den 2 oktober 2006 ersattes av den nordiska börsen och där är bolaget noterat på Small Cap listan.
Det totala antalet registrerade aktier var vid kvartalets slut 101 220 600. Under delårsperioden var den genomsnittliga omsättningen 1 497 tkr/dag och aktien har varierat mellan 1,71 kr och 4,05 kr.
| De största ägarna per den 30 september 2007 | ||
|---|---|---|
| Namn | Andel av aktiekapital | Antal aktier |
|---|---|---|
| Odin fonder | 4,8 % | 4 892 480 |
| Storebrand fonder | 4,8 % | 4 874 666 |
| Fjärde AP‐fonden | 4,4% | 4 500 000 |
| Smart Unicorn Group Ltd | 4,2% | 4 300 000 |
| Banco fonder | 3,3 % | 3 344 199 |
| Folksam fonder | 1,9 % | 1 900 000 |
| Källa: SIS Ägarservice |
Teckningsoptioner
Tilldelningen genomfördes under september månad och nästan samtliga inom koncernen har tecknat sin tilldelade andel. Totalt har 2 355 000 teckningsoptioner tecknats och koncernen har tillförts 306 tkr.
Nomineringskommitté
Enligt beslut fattat på bolagets ordinarie bolagsstämma den 26 april 2004, har en nomineringskommitté inrättats. Nomineringskommittén består av Leif Eriksröd (Storebrand fonder) och Stefan Johnson (Fjärde AP‐fonden), vilka representerar de två största aktieägarna i bolaget per den 30 september. En plats är
Sida 8 av 16 Lund den 24 oktober 2007
vakant och kommer att tillsättas under november månad. Dessutom ingår styrelsens ordförande Lars Grönberg, som även är sammankallande.
Riskfaktorer
Teknologiutveckling
Marknaden som bolaget verkar på präglas av snabba förändringar. Ny teknologi och nya aktörer tillkommer ständigt. Bolagets teknologi måste därför i stor utsträckning accepteras av ledande marknadsaktörer, både bland leverantörer och kunder. Marknaden måste vara mogen för att förstå och ta till sig den nya teknologi som bolaget tillför. Detta kan innebära att större investeringar i marknadsföring och försäljning krävs för att nå förväntade försäljningsvolymer.
Personal
Inom bolaget finns ett antal nyckelpersoner, som är viktiga för verksamheten och som besitter unik kompetens. Skulle någon, eller några, av dessa nyckelpersoner lämna bolaget kan det, på kort sikt, ha en negativ inverkan på verksamheten. Det är också en risk att rekrytering av ny personal till dessa positioner kan ta tid och medföra kostnader för bolaget.
Partners
Bolaget har idag samarbeten med ett antal partners. Bland dessa ingår smartkortstillverkare, chiptillverkare samt leverantörer av applikationer. Bolaget är beroende av dessa samarbeten för att kunna erbjuda slutkunderna kompletta säkerhetslösningar. Det finns en risk att något eller några av dessa partnersamarbeten avslutas eller inte når förväntat resultat, med följden att den förväntade framtida intäkten uteblir.
Patent och immateriella rättigheter
Det är viktigt för bolaget att skydda sin teknologi genom patent eller andra immateriella rättigheter, för att på så sätt behålla sitt teknikförsprång och skapa möjligheter för framtida licensintäkter. Bolaget arbetar därför med en aktiv patentstrategi som innebär att man söker patent för strategiskt viktiga uppfinningar i de länder som bedöms relevanta.
Konkurrenter
Bolaget är verksamt på marknaden för biometri och konkurrensen på denna marknad är hård. De konkurrerande företagen kan ha betydligt större finansiella och industriella resurser till sitt förfogande än bolaget. Det kan inte uteslutas att konkurrensen från denna typ av aktörer kan leda till minskad marknadsandel och/eller sämre lönsamhet för Precise Biometrics.
Prognossäkerhet
Bolaget verkar på en marknad som befinner sig i ett tidigt skede och som karakteriseras av långa införsäljningar vilket medför en prognososäkerhet. En tidigare eller senareläggning av ordrar kan innebära en avsevärd påverkan på årsomsättningen och resultatet.
Kassaflöde
Bolaget arbetar hårt för att minimera den tid bolaget idag binder kapital, bland annat lager och kundfordringar. För att minska den risk som en sådan kapitalbindning kan innebära, har bolaget aktivt arbetat med att förbättra den interna processen för prognostisering och produktionsplanering. Bolaget arbetar också för att de i tiden långa ID‐kortsprojekten inte ska bli en alltför stor belastning vad gäller kassaflödet.
För en fullständig redogörelse av identifierade risker hänvisas till årsredovisning för 2006.
Sida 9 av 16 Lund den 24 oktober 2007
Kommande rapporttillfällen
Bokslutskommuniké 7 februari 2008
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, delårsrapportering och årsredovisningslagen. Redovisningsprinciperna är oförändrade jämfört med föregående år. För information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2006.
Lund den 23 oktober 2007
Precise Biometrics AB (publ)
Thomas Marschall VD och koncernchef
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Precise Biometrics AB (publ) för perioden 1 januari 2007 till 30 september 2007. Det är styrelsen och VD som har ansvaret för att upprätta och rättvisande presentera denna delårsrapport i enlighet med årsredovisningslagen och IAS 34. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning SÖG 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och IAS 34.
Lund den 23 oktober 2007
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Dan Andersson Åke Christiansson Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig
Sida 10 av 16 Lund den 24 oktober 2007
Resultaträkning, koncernen
| (Belopp i Tkr) | Q3 | Q3 | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2006 | |
| Nettoomsättning | 5 371 | 7 403 | 16 704 | 36 298 | 47 733 |
| Kostnad för sålda varor | -2 699 | -4 391 | -10 496 | -16 865 | -28 814 |
| Bruttoresultat | 2 672 | 3 012 | 6 208 | 19 433 | 18 919 |
| Försäljningskostnader | -4 280 | -9 212 | -16 447 | -30 723 | -55 795 |
| Administrationskostnader | -1 183 | -3 570 | -6 960 | -10 914 | -14 981 |
| FoU kostnader | -2 940 | -3 188 | -10 682 | -9 974 | -18 304 |
| Andra intäkter och värdeförändringar | -1 806 | 685 | 1 842 | -1 002 | -2 045 |
| Andel av vinst/förlust i intresseföretag | -210 | - | -495 | 2 341 | -18 266 |
| -10 419 | -15 285 | -32 742 | -50 272 | -109 391 | |
| Rörelseresultat | -7 747 | -12 273 | -26 534 | -30 839 | -90 472 |
| Finansiella kostnader/intäkter | 372 | 256 | 1 065 | 105 | -326 |
| Resultat före skatt | -7 375 | -12 017 | -25 469 | -30 734 | -90 798 |
| Skatt | 1 | -3 | - | -1 | -77 |
| Periodens resultat | -7 374 | -12 020 | -25 469 | -30 735 | -90 875 |
| Resultat per aktie, Kr | -0,07 | -0,16 | -0,26 | -0,42 | -1,22 |
Sida 11 av 16 Lund den 24 oktober 2007
Balansräkning, koncernen
| (Belopp i Tkr) | 2007-09-30 | 2006-09-30 | 2006-12-31 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 11 710 | 24 685 | 14 018 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 739 | 2 572 | 2 424 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 151 | 151 | 151 |
| Andel i intresseföretag | 23 349 | 34 131 | 13 124 |
| Fordringar hos intresseföretag | 6 782 | - | - |
| Varulager | 5 755 | 5 584 | 4 034 |
| Kundfordringar | 4 155 | 16 343 | 13 537 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 3 922 | 5 198 | 3 089 |
| Kassa och bank | 37 339 | 14 340 | 76 302 |
| Summa tillgångar | 94 902 | 103 004 | 126 679 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 81 045 | 80 718 | 95 016 |
| Kortfristiga skulder | 13 857 | 22 286 | 31 663 |
| Summa eget kapital och skulder | 94 902 | 103 004 | 126 679 |
| Ställda säkerheter | 9 115 | 9 115 | 9 115 |
| Ansvarsförbindelser | - | - | - |
Kassaflödesanalys, koncernen
| (Belopp i Tkr) | Q3 | Q3 | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2006 | |
| Kassaflöde för den löpande verksamheten | |||||
| före förändringar av rörelsekapitalet | -5 495 | -12 694 | -21 692 | -29 324 | -54 097 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | -11 051 | 4 515 | -10 100 | 3 964 | 20 006 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -16 546 | -8 179 | -31 792 | -25 360 | -34 091 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -38 | -502 | -7 253 | -19 530 | -22 484 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 306 | - | 82 | - | 73 647 |
| Periodens kassaflöde | -16 278 | -8 681 | -38 963 | -44 890 | 17 072 |
| Likvida medel vid periodens början | 53 617 | 23 021 | 76 302 | 59 230 | 59 230 |
| Likvida medel vid periodens slut | 37 339 | 14 340 | 37 339 | 14 340 | 76 302 |
Sida 12 av 16 Lund den 24 oktober 2007
Nyckeltal, koncernen
| 2007-09-30 | 2006-09-30 | 2006-12-31 | 2005-12-31 | |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsekapital (Tkr) | 37 314 | 19 179 | 65 299 | 76 369 |
| Kassalikviditet | 328% | 161% | 293% | 377% |
| Soliditet | 85% | 78% | 75% | 83% |
| Räntabilitet på eget kapital | - | - | neg | neg |
| Sysselsatt kapital (Tkr) | 81 045 | 80 718 | 98 040 | 104 404 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital | - | - | neg | neg |
| Resultat före skatt per aktie (Kr) | -0,26 | -0,42 | -1,22 | -0,63 |
| EBITDA (Tkr) | -23 232 | -25 326 | -71 545 | -32 222 |
| Eget kapital per aktie (Kr) | 0,80 | 1,11 | 0,98 | 1,45 |
| Antal aktier | 101 220 600 | 72 915 450 | 97 220 600 | 71 790 450 |
| Antal anställda vid periodens utgång Genomsnittligt antal anställda under |
40 | 68 | 49 | 69 |
| perioden | 47 | 68 | 66 | 65 |
Definitioner nyckeltal
Rörelsekapital: Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder
Kassalikviditet: Omsättningstillgångar exkl lager dividerat med kortfristiga skulder
Soliditet: Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen
Räntabilitet på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital
Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar
Genomsnittligt sysselsatt kapital har beräknats som ingående plus utgående sysselsatt kapital dividerat med två Räntabilitet på sysselsatt kapital: Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital
Resultat per aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal antal aktier. Utestående optionsprogram medräknas ej då teckningskurs överstiger börskurs per 2007-09-30
EBITDA: Resultat före finansiella poster, avskrivningar och nedskrivningar samt skatt
Eget kapital per aktie: Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen Kvartalsvisa räntabilitetsmått redovisas ej
Förändringar i eget kapital, koncernen
| (Belopp i Tkr) | |||
|---|---|---|---|
| Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår | |
| 2007 | 2006 | 2006 | |
| Ingående eget kapital | 95 016 | 104 404 | 104 404 |
| Nyemission | 10 496 | 7 819 | 73 647 |
| Inbetalda premier optionsprogram1) | 306 | - | - |
| Omräkningsdifferens | 696 | -770 | 7 840 |
| Periodens resultat | -25 469 | -30 735 | -90 875 |
| Belopp vid periodens utgång | 81 045 | 80 718 | 95 016 |
1) Avser utgivande av 2 355 000 st teckningsoptioner till anställda till en kurs av 0,13 kr.
Omsättning och resultat per geografisk marknad Q3 20071)
| (Belopp i Tkr) | North America | Europe | Middle East & Africa |
|||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Nettoomsättning | 789 | 1 294 | 3 004 | 6 702 | 1 388 | - |
| Kostnader 2) | -1 035 | -3 261 | -2 614 | -7 556 | -1 020 | - |
| Rörelseresultat | -246 | -1 967 | 390 | -854 | 368 | - |
| Asia | Latin America | Övrigt | ||||
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Nettoomsättning | 166 | 39 | 23 | - | - | -631 |
Kostnader -153 -1 873 -38 - 328 1 924 Rörelseresultat 13 -1 834 -15 - 328 1 293
Omsättning och resultat per geografisk marknad Q1-Q3 20071)
| (Belopp i Tkr) | North America | Europe | Middle East & Africa |
|||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Nettoomsättning | 2 947 | 4 630 | 11 262 | 20 677 | 1 812 | - |
| Kostnader 2) | -4 431 | -9 531 | -12 145 | -25 279 | -2 195 | - |
| Rörelseresultat | -1 484 | -4 901 | -883 | -4 602 | -383 | - |
| Asia | Latin America | Övrigt | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Nettoomsättning | 582 | 14 052 | 102 | - | - | -3 060 |
| Kostnader | -2 146 | -6 664 | -157 | - | 44 | 3 215 |
| Rörelseresultat | -1 564 | 7 388 | -55 | - | 44 | 155 |
1) Från och med januari 2007 har koncernen en regional säljorganisation med geografiska marknader. Inom respektive marknad sker marknadsbearbetningen inom nya affärsområden. Omräkning av jämförelsesiffror för 2006 har skett i enlighet därmed.
2) I kostnader för de geografiska marknaderna ingår kostnad för sålda varor samt direkta kostnader för respektive affärsområde.
Resultaträkning, moderbolaget
| (Belopp i Tkr) | Q1-Q3 | Q1-Q3 | Helår |
|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2006 | |
| Nettoomsättning | 7 681 | 19 078 | 25 992 |
| Kostnad för sålda varor | -4 444 | -10 399 | -18 523 |
| Bruttoresultat | 3 237 | 8 679 | 7 469 |
| Försäljningskostnader | -12 077 | -17 177 | -31 764 |
| Administrationskostnader | -6 212 | -7 982 | -13 054 |
| FoU kostnader | -10 682 | -9 974 | -18 091 |
| Andra intäkter och värdeförändringar | -453 | 7 676 | 4 784 |
| Andel av vinst/förlust i koncernföretag | - | -7 145 | -9 176 |
| Andel av vinst/förlust i intresseföretag | - | - | -24 037 |
| -29 424 | -34 602 | -91 338 | |
| Rörelseresultat | -26 187 | -25 923 | -83 869 |
| Finansiella kostnader/intäkter | 1 420 | 569 | 740 |
| Resultat före skatt | -24 767 | -25 354 | -83 129 |
| Skatt | - | - | - |
| Periodens resultat | -24 767 | -25 354 | -83 129 |
| Resultat per aktie, Kr | -0,25 | -0,24 | -1,11 |
Sida 15 av 16 Lund den 24 oktober 2007
Balansräkning, moderbolaget
| (Belopp i Tkr) | 2007-09-30 | 2006-09-30 | 2006-12-31 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 6 779 | 12 623 | 8 408 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 130 | 1 763 | 1 617 |
| Andel i koncernföretag | 6 540 | 9 249 | 7 219 |
| Andel i intresseföretag | 21 320 | 35 038 | 10 600 |
| Fordringar hos intresseföretag | 6 782 | - | - |
| Varulager | 5 635 | 5 443 | 3 797 |
| Kundfordringar | 1 473 | 9 547 | 7 380 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 45 878 | 47 836 | 42 380 |
| Kassa och bank | 33 054 | 10 602 | 73 236 |
| Summa tillgångar | 128 591 | 132 101 | 154 637 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 120 789 | 119 805 | 135 061 |
| Avsättningar | 242 | 491 | 464 |
| Kortfristiga skulder | 7 560 | 11 805 | 19 112 |
| Summa eget kapital och skulder | 128 591 | 132 101 | 154 637 |
| Ställda säkerheter | 1 715 | 1 715 | 1 715 |
| Ansvarsförbindelser | - | - | - |
Sida 16 av 16 Lund den 24 oktober 2007
Med anledning av dagens delårsrapport har vi glädjen att inbjuda investerare och journalister till följande informationstillfällen under dagen
Telefonkonferens på svenska
- Konferensen startar kl 11:00 (CET)
- För deltagande ring 08 672 81 50
- Ange lösenord: Precise Biometrics
En telefonist kommer att anteckna ditt namn och ansluta dig till konferensen. Hon eller han kommer även att ge dig information hur du skall göra om du har frågor.
Telefonkonferens på engelska
- Konferensen startar kl 12:00 (CET)
- För deltagande ring 08 672 81 51
- Ange lösenord: Precise Biometrics
En telefonist kommer att anteckna ditt namn och ansluta dig till konferensen. Hon eller han kommer även att ge dig information hur du skall göra om du har frågor.
Från Precise Biometrics deltar
- Thomas Marschall, VD och koncernchef
- Niklas Andersson, CFO
- Ann‐Sofi Höijenstam, Director IR & Communications
Besök även gärna www.precisebiometrics.com/presentationer där det finns en presentation att ladda ner.
För ytterligare information
Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 10 eller 0734 35 11 10 E-post [email protected]
Niklas Andersson, CFO, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 02 eller 0730 35 67 02 E-post [email protected]
Ann-Sofi Höijenstam, Director IR & Communications, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 47 eller 0734 35 11 47 E-post [email protected]
Precise Biometrics AB (huvudkontor) Box 798 220 07 Lund Telefon: 046 31 11 00 Fax: 046 31 11 01 E-post: [email protected]
Precise Biometrics är ett innovativt företag som erbjuder lösningar för igenkänning av fingeravtryck för att säkerställa människors identitet. Med spetskompetens inom fingeravtrycksbiometri erbjuder Precise Biometrics snabb, exakt och säker verifiering. Vår kärnteknik Precise BioMatchTM integreras lätt i system för access till datorer, nätverk och fysisk passerkontroll, samt i ID-kort, pass och säkerhetskretsar. Vi verkar på en global marknad och vår teknik används i storskaliga projekt över hela världen. Koncernen Precise Biometrics har dotterbolag i Sverige Storbritannien, Hongkong och USA, samt ett delägt bolag i Kina. Företagets huvudkontor finns i Lund. Precise Biometrics är listade på Nordiska Börsen i Stockholms small cap lista (PREC). Läs mer på http://www.precisebiometrics.com/