Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Earnings Release 2023

Feb 16, 2024

3189_10-k_2024-02-16_c6865dd6-aeea-4ed2-9d1c-870a1017d37e.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

PRECISE BIOMETRICS AB

Bokslutskommuniké 2023 Precise Biometrics AB (publ.), org nr 556545-6596

1

BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI-DECEMBER 2023

Q4

VD HAR ORDET
6
KUNDERBJUDANDE 8
MARKNADSUTVECKLING 9
MARKNADSUTSIKTER INOM BIOMETRI
11
OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT13
KONCERNENS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG17
KONCERNENS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG18
KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN, I SAMMANDRAG
19
FÖRÄNDRING EGET KAPITAL KONCERNEN, I SAMMANDRAG20
NOTER
21
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG
24
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG
25
KONCERNEN NYCKELTAL
26
KONCERNENS ALTERNATIVA NYCKELTAL
27
RESULTATANALYS, I SAMMANDRAG28
EKONOMISK ORDLISTA
29

NY LEDNINGSGRUPP OCH POSITIVT EBITDA I Q4

BOKSLUTSKOMMUNIKÉ FÖR PERIODEN JANUARI – DECEMBER 2023

FJÄRDE KVARTALET

  • Nettoomsättningen uppgick till 20,3 Mkr (19,3)
  • EBITDA uppgick till 0,6 Mkr (-2,0)
  • Rörelseresultatet uppgick till -5,4 Mkr (-7,8)
  • Periodens resultat uppgick till -5,0 Mkr (-9,3)
  • Resultat per aktie uppgick till -0,1 kr (-0,2)
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -2,8 Mkr (0,3)
  • Likvida medel uppgick till 47,5 Mkr (46,4)
  • ARR (Annual Recurring Revenue) vid periodens slut 18,3 Mkr (16,2 Mkr)

HELÅRSPERIODEN JANUARI - DECEMBER

  • Nettoomsättningen uppgick till 75,1 Mkr (91,0)
  • EBITDA uppgick till -1,7 Mkr (1,1)
  • Rörelseresultatet uppgick till –26,5 Mkr (-20,0)
  • Periodens resultat uppgick till -26,4 Mkr (-22,2)
  • Resultat per aktie uppgick till -0,3 kr (-0,5)
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -10,8 Mkr (3,9)
  • Likvida medel uppgick till 47,5 Mkr (46,4)
  • ARR (Annual Recurring Revenue) vid periodens slut 18,3 Mkr (16,2 Mkr)

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET

  • Precise Biometrics ingick avtal med SystemHouse Solutions på den skandinaviska marknaden. Avtalet innebär att SystemHouse Solutions kommer att marknadsföra och agera återförsäljare av Precise Biometrics biometriska inpasseringssystem YOUNiQ Access som ett tillval i sitt intelligenta passage- och inbrotts-larmsystem Integra.
  • Henrik Winberg rekryterades till rollen som Chief Commercial Officer (CCO) för affärsområdet Biometric Technologies (f. d. Algo). Henrik tar även han plats i ledningsgruppen för Precise Biometrics. Henrik kommer närmast från techbolaget Dlaboratory Sweden AB (dLAB) där han haft roller som COO och Head of Sales.
  • Sarandis Kalogeropoulos utsågs till CCO för affärsområdet Digital Identity samt tar plats i ledningsgruppen för Precise Biometrics. Sarandis har varit engagerad i bolaget som konsult sedan 2019 och har över 20 års erfarenhet av att arbeta med affärsutveckling och försäljning i teknikbolag.
  • Fredrik André rekryterades som Chief Marketing Officer (CMO) för Precise Biometrics. Fredrik tar plats i ledningsgruppen för Precise Biometrics. Han kommer närmast från rollen som CMO på Avensia (AVEN), ett expertbolag inom modern handel.
  • Precise Biometrics CFO Annika Freij meddelade den 21 december sin avsikt att söka nya utmaningar utanför bolaget under 2024. Annika kommer att kvarstå i sin roll under sin uppsägningstid som uppgår till 6 månader. En rekryteringsprocess för att hitta en ny CFO har inletts.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER KVARTALET

▪ Precise Biometrics deltog på världens största elektronikmässa, Consumer Electronics Show (CES), i USA den 9-12 januari, 2024. Bolaget demonstrerade framtidens lösningar inom fordonsindustrin för biometrisk identifiering av förare i samarbete med den tyska halvledarjätten Infineon.

▪ Precise Biometrics har tecknat avtal avseende ett dedikerat försäljningsteam i Amsterdam för bearbetning av kunder i syfte att vinna marknadsandelar för bolagets besökssystem YOUNiQ Visit. Teamet ska i ett första steg bearbeta marknaden i Nederländerna och sedan Benelux.

FINANSIELL DATA OCH NYCKELTAL

Belopp i tkr om inget annat anges

NYCKELTAL

2023 2022 2023 2022
Belopp i tkr, om inget annat anges okt-dec okt-dec Helår Helår
Nettoomsättning 20 311 19 276 75 069 91 018
Omsättningstillväxt, % 5,4% -29,7% -17,5% 9,2%
EBITDA 590 -1 986 -1 691 1 147
Bruttomarginal, % 65,3% 63,4% 63,7% 71,5%
Rörelseresultat -5 421 -7 764 -26 458 -20 016
Rörelsemarginal, % -26,7% -40,3% -35,2% -22,0%
Kassaflöde från den löpande verksamheten -2 828 275 -10 760 3 931
Likvida medel 47 534 46 405 47 534 46 405
Annual Recurring Revenue Digital Identity 18 307 16 190 18 307 16 190

För definitioner se ekonomisk ordlista.

INTERAKTIV PRESENTATION AV BOKSLUTSKOMMUNIKÉ SAMT INBJUDAN TILL Q&A

Precise Biometrics har publicerat en video i samband med dagens bokslutskommuniké som inkluderar intervjuer med VD Joakim Nydemark och CFO Annika Freij, vilken finns tillgänglig på sidan för investerarrelationer: https://precisebiometrics.com/sv/investerare/

Videomaterialet är skapat för att komplettera rapporten och ge ytterligare djup och bättre förståelse på aktiemarknaden för företagets verksamhet.

Bolaget bjuder även in till en live Q&A som startar kl. 10:00 (CET), den 16 februari 2024.

För att delta i frågestunden, nås den via den interaktiva spelaren på sidan för investerarrelationer: https://precisebiometrics.com/sv/investerare/

Frågor kan ställas direkt i chatten i den interaktiva spelaren eller skickas in i förväg till [email protected].

Från Precise deltar:

  • Joakim Nydemark, VD
  • Annika Freij, CFO

Videon är på svenska med engelsk text och Q&A hålls på engelska.

VD HAR ORDET

Fjärde kvartalet (Q4) 2023 präglades av intensiv kundbearbetning och försäljningsaktiviteter samt ytterligare förstärkning av ledningsgruppen vilket sammantaget skapar förutsättningar för ett spännande 2024. Speciellt glädjande är att vi för Q4 redovisar ett positivt rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) samt att vårt besökshanteringssystem – YOUNiQ Visit (EastCoast Visit) – hade sitt bästa kvartal hittills försäljningsmässigt vilket innebär att vi fortsätter att öka våra återkommande intäkter (ARR, Annual Recurring Revenue). Vi har vidare gjort fortsatta framsteg inom fordonsindustrin i samarbete med Infineon Technologies, samt vunnit flera nya projekt inom Biometric Technologies (fd Algo). Att vi sedan avslutar året med ett Q4-resultat som visar på tillväxt är extra positivt och något vi ser som indikation på en gynnsam vändning i marknaden.

Helåret 2023 kan i många avseenden sammanfattas som ett utmanande år för bolaget, med sjunkande volymer i ett allmänt tufft affärsklimat. Vi har påverkats negativt av stora komponentlager hos våra kunder, inflationstryck och stigande räntor, men har tagit krafttag under året för att vända utvecklingen. Med en nyemission under våren stärkte vi vår kassa för att öka marknadsbearbetningen och accelerera tillväxten. Genom omfördelning av resurser har vi även sänkt våra kostnader och i kombination med en ny erfaren ledningsgrupp, har vi gjort vårt bästa för att motverka dessa effekter, nå ett positivt EBITDA i Q4 och skapa förutsättningarna för en positiv utveckling 2024 och framåt.

Fjärde kvartalet har handlat mycket om att öka takten i den kommersialiseringsstrategi som färdigställdes under sensommaren. Jag har därför tillbringat mycket tid med kunder i USA, EU och Asien under hösten för att säkerställa att vi som bolag adresserar rätt kunder och geografiska marknader, men även att vi satsar på tillämpningar med stor tillväxtpotential för våra teknologier. Vi behöver också verifiera att våra lösningar skalar på ett optimalt sätt och att vi är effektiva inom såväl teknisk utveckling, försäljning, leverans, installation som support så att vi når ordentliga skalfördelar när vi växer.

Ett område där det händer mycket just nu är bilindustrin där olika tjänster i fordon kommer att kräva betalning och biometrisk autentisering. I takt med att bilar blir alltmer självkörande och uppkopplade, samt utrustas med fler

skärmar både fram och bak, så kommer behovet av biometrisk identifiering att öka kraftigt för exempelvis personliga inställningar, köp av underhållning och användning av bilrelaterade tjänster.

Nya säkerhetskrav i både USA och EU ger oss spännande möjligheter inom bilindustrin men även yrkestrafikens behov kommer att förändras där identifiering av föraren, autentisering av diverse inställningar och köp i fordon kommer att bli en förutsättning. Biometri inom fordonsindustrin väntas växa med över 23% årligen de kommande 5 åren, vilket vi ska ta vara på.

För att vara rätt positionerad inom biometriska lösningar till fordonsindustrin har samarbetet med Infineon Technologies förstärkts genom bland annat utbildning av Infineons europeiska design- och integrationspartners i Precise produkter och erbjudanden. Vi hade även en gemensam demo tillsammans med Infineon på Consumer Electronics Show (CES) i USA som väckte stort intresse bland besökarna. Affärsmässigt finns signerade avtal kring kommersiella projekt och förhoppningen är att de första bilarna med Precise fingeravtrycksalgoritm och Infineons sensor ska börja levereras under 2024.

Jag är vidare glad över att ha fått en ny och mycket erfaren ledningsgrupp på plats under fjärde kvartalet med Henrik Winberg i rollen som ansvarig för affärsområdet Biometric Technologies och Fredrik André som marknadschef. Sarandis Kalogeropoulos, som varit i bolaget sedan 2019 och är synnerligen erfaren både tekniskt och kommersiellt, är igång i rollen som ansvarig för affärsområdet Digital Identity. Vi jobbar även med att stärka upp försäljningen lokalt i USA samt i Europa, för att adressera den utomnordiska marknaden med våra erbjudanden YOUNiQ Access och YOUNiQ Visit.

När jag blickar framåt i 2024 är det mycket som talar för en bra utveckling för Precise Biometrics, inte minst på grund av framsteg vi gör inom fordonsindustrin och de tecken vi ser på att mobilmarknaden håller på att återhämta sig. Vi förväntar oss därför generellt stigande efterfrågan vilket i kombination med en utveckling mot att mobilskärmarna blir alltmer högupplösta, skapar gynnsamma förutsättningar för fingeravtryckssensorer baserade på ultraljud som vi är världsledande på.

Vi har vidare arbetat hårt med kostnaderna tidigare under året, vilket vi ser effekterna av nu. De ovan nämnda rekryteringarna är till största delen ersättningsrekryteringar eller omfördelning av resurser mot kund och marknad och kommer därför inte påverka det totala kostnadsläget i någon större omfattning.

Inom Digital Identity, där vi erbjuder systemlösningar som bygger på biometriska algoritmer, har vi under året sett en viss positiv förändring i opinionen avseende en acceptans för användning av kameror ute i samhället. Med ett tilltagande behov av kameraövervakning och ansiktsigenkänning för att öka säkerheten i samhället, både i Sverige och övriga Europa, ser vi samtidigt att synen på kameror och andra sensorer för biometrisk autentisering förändras. Trygghet och säkerhet blir allt viktigare, vilket driver efterfrågan på biometriska inpasseringssystem som YOUNiQ Access, såväl på arbetsplatser, i offentliga byggnader som hemma. Vi ser även att säkrare och effektivare besökssystem bidrar till ökad trygghet, vilket vi upplever har ökat efterfrågan på YOUNiQ Visit.

Vi har satt en tydlig strategi för hur vi ska nå lönsamhet som vi nu exekverar på. Ett tydligt steg vi tagit är expansionen av vår affär inom Digital Identity i såväl Europa som USA. Efter ett rekordkvartal i intäkter för YOUNiQ Visit känner vi oss stärkta i satsningen utanför nordiska marknaden och är igång i Nederländerna. Vi har fortsatt bearbetningen av marknaden i USA genom våra partners Genetec och Flowscape Technologies, där antalet potentiella nya kunder ökat markant. ARR vid slutet av Q4 var 18,3 Mkr (16,2 Mkr i Q4 2022), vilket visar på tillväxt, men vi ska öka takten ytterligare.

Trygghet och säkerhet är viktiga värden Precise Biometrics levererar när vi genom vår världsledande biometriska teknologi gör individen till nyckeln för att till exempel låsa upp dörren, mobiltelefonen, datorn, bilen samt skapa säker autentisering vid betalning. Det finns ingen tvekan om att biometri är framtidens sätt att identifiera sig och vi har de tekniska lösningarna och kompetensen att ta en position i denna framtid.

Hela Precise-teamet har jobbat otroligt hårt under året för att ta bolaget dit vi är nu och jag vill tacka alla inblandade för fantastiska prestationer. Jag ser mycket fram emot fortsättningen på 2024 då vi med ökad marknadsnärvaro, högkvalitativa produkter och effektivare sälj- och leveransprocess har goda förutsättningar för att skapa både tillväxt och lönsamhet.

Joakim Nydemark VD

I ett samhälle där säkerhet blir alltmer centralt hjälper Precise Biometrics till att skapa ökad trygghet. Detta görs genom att utveckla innovativa tekniska lösningar inom biometri där enkelhet och förstklassig användarupplevelse kombineras med mycket hög säkerhet genom att DU är nyckeln. I stället för att använda pinkod, lösenord, nyckel, kort etc. när du ska identifiera dig så använder du ditt finger, ansikte eller handflata.

KUNDERBJUDANDE

Användningsområdena finns inom både digital och fysisk access och tillämpningarna hittas inom till exempel mobiltelefoner, bärbara datorer, smarta lås, accessystem och fordon.

Erbjudandet består dels av algoritmer, grundteknologi, som komponenttillverkare använder i sina produkter och dels av slutkundsprodukter för access- och besökshantering. Fokus för samtliga lösningar är att genom framstående teknik, baserad på AI och Deep Learning, kombinera hög säkerhet med förstklassig användarupplevelse.

– YOU ARE THE KEY

VARFÖR PRECISE BIOMETRICS?

  • Unik kunskap då biometri har varit vår kärnaffär i 25 år.
  • Etablerade på den globala marknaden och vår teknik används över 100 000 gånger per sekund året runt.
  • Stor kundbas och ett globalt avtryck inom biometrivärlden.
  • Hårdvaruoberoende och hanterar fler olika biometriska modaliteter som till exempel finger, hand, och ansikte.

VÅRA PRODUKTER

Access- och besökshantering

YOUNiQ Access är vår accesslösning för dörrar baserad på biometri, exempelvis ansiktsigenkänning.

YOUNiQ Visit (EastCoast Visit i Sverige) är vår lösning för besökshantering.

Algoritmer för biometrisk identifiering

BioMatch är vår produkt för att matcha fingeravtryck. BioLive är vår produkt för att förhindra bedrägerier med hjälp av falska fingeravtryck.

BioEnhance är vår produkt för bildförbättring, tex gällande fingeravtryck innan matchning görs.

OM PRECISE BIOMETRICS

Precise Biometrics är ett globalt mjukvaruteknologi- och lösningsföretag inom biometri och digital identifiering. Företaget erbjuder, under varumärket YOUNiQ, färdiga lösningar för access- och besökshantering, som med biometri erbjuder hög säkerhet och enkel användning med individen som nyckel - "YOU are the key". Identifiering görs med ansikte, hand eller fingeravtryck. Precise erbjuder även världsledande algoritmer för biometrisk identifiering i mobiltelefoner, bärbara datorer, smarta lås, fordon, etc.

Företaget har kontor i Sverige (huvudkontor i Lund), USA, Kina, Taiwan och Sydkorea. Aktien är noterad på Nasdaq Stockholm under symbolen PREC. Besök gärna precisebiometrics.com för mer information

8

MARKNADSUTVECKLING

AFFÄRSOMRÅDE BIOMETRIC TECHNOLOGIES (FD. ALGO)

Inom affärsområdet Biometric Technologies, nyttjar Precise sin 25 år långa kompetens inom algoritmer och avancerad bildanalys för att utveckla och licensera ut bolagets världsledande fingeravtrycksmjukvara till sensortillverkare. Precise har en stark position som mjukvaruleverantör inom segmentet för fingeravtryckssensorer till mobiltelefoner, vad gäller både optiska- och ultraljudssensorer.

Precise arbetar vidare med att stärka relationen med sina partners genom att tillhandahålla bättre lokal support samt skräddarsydda lösningar till bolagets kunder på den asiatiska och amerikanska marknaden. Efterfrågan på den typ av sensorer som Precise fingeravtrycksmjukvara finns i, bedöms komma att öka de kommande åren. Utöver en stark grundvertikal inom mobiltelefoner finns framöver goda förutsättningar att expandera inom vertikaler såsom fordon, smarta dörrlås och laptops.

Vår teknik används över 100 000 gånger per sekund året runt

Precise har sedan tidigare avtal med Infineon Technologies, för att tillhandahålla fingeravtrycksteknologi till fordonsindustrin och arbetet med att kommersialisera den gemensamma lösningen fortsätter. Den produkt som Precise erbjuder inom området integreras inte bara i själva fingeravtryckssensorn utan i en hel modul som tillverkas av det som inom fordonsindustrin benämns Tier1 och Tier2. Detta är bolag som på olika nivåer levererar komponenter och ibland hela instrumentpaneler till fordonstillverkarna, så kallade Original Equipment Manufacturers (OEMs). Fingeravtrycksfunktionen kommer bland annat att användas till att styra olika funktioner som förarinställningar, men även för betalning av olika produkter och tjänster. Det har länge diskuterats att införa biometrisk teknik i fordon, och det finns redan några tillgängliga lösningar på marknaden. Förväntningarna är att denna marknad kommer att växa snabbt under de kommande åren. Även om det fortfarande är en ung marknad så kännetecknas den av högre enhetspriser och långa produktlivscykler som ofta sträcker sig över 7 till 10 år.

Inom produktvertikalen Laptop har Precise sedan 2022 ett samarbetsavtal med koreanska CanvasBio för att tillsammans med dem utveckla fingeravtryckssensorer till bärbara datorer. Bärbara datorer utgör en ny och närliggande vertikal för Precise och samarbetet möjliggör för Precise att fortsätta kapitalisera på sina algoritmer för fingeravtrycksigenkänning. Samarbetet med CanvasBio har fördjupats ytterligare under 2023 med ett utvärderingslicensavtal avseende fingeravtryckssensorer för mobiltelefoner.

FRAMTIDSUTSIKTER BIOMETRIC TECHNOLOGIES

Försäljningsvolymerna globalt av mobiltelefoner förväntas återhämta sig under 2024 efter en period av lägre efterfrågan. Även den komponentbrist som uppstod för några år sedan och som i sin tur skapade stora lager hos komponentleverantörerna något år senare har också arbetats ned. Utsikterna från 2024 och framåt ser därmed goda ut. Dessutom förväntas fingeravtryckssensorer fortsatt vara den främsta biometriska tekniken för såväl mobiltelefoner och tablets som laptops.

Trender som är positiva för Precise Biometrics är bland annat den ökande efterfrågan på fingeravtryckssensorer som placeras under displayen (optiska och ultraljud) med prognoser om att marknaden för dessa typer av fingeravtryckssensorer kommer att växa till ett sammanlagt värde av 2,5 miljarder USD fram till 2030, vilket motsvarar en årlig tillväxttakt (CAGR) på 21 procent 2023–2030 (källa: Canalys, 2023; YOLE Intelligence).

AFFÄRSOMRÅDE DIGITAL IDENTITY

Precise har under de senaste åren utvecklat affären för att möta efterfrågan på biometriska

lösningar som förenklar och effektiviserar

identifieringsprocessen. Genom att kombinera olika biometriska tekniker för att verifiera en användares identitet är det möjligt att skapa den optimala balansen mellan säkerhet, trygghet och bekvämlighet.

Precise har idag en ledande position i Norden inom system för besökshantering och en växande position inom lösningar för fysisk biometrisk access. Det finns en stor internationell marknadspotential för biometrisk access till byggnader genom ansiktsigenkänning och inom detta applikationsområde levererar Precise tjänsten YOUNiQ.

Precise har idag partnerskap med olika systemintegratörer, vilka utgör viktiga säljkanaler, och YOUNiQ är integrerat med flertalet accessystem. Man har sedan tidigare genomfört ytterligare integrationer av YOUNiQ med svenska och utländska säkerhetssystem, inklusive Systemhouse Solutions i Sverige och Genetec i Nordamerika.

Under kvartalet har ett antal kundavtal och utökade samarbeten signerats för Precise besökshanteringssystem YOUNiQ Visit. Precise arbetar fortsatt med att utveckla integrerade lösningar mellan bolagets olika produktområden för att hantera kunders flöden av besök och inpassering, exempelvis genom en integrerad lösning för besökshantering via ansiktsigenkänning.

Under 2023 har Precise anslutit sig till Genetec Technology Partner Program för att stärka sin närvaro på den amerikanska marknaden med sin lösning YOUNiQ Access, genom gemensamma marknads och försäljningsaktiviteter

samt ingått avtal med Flowscape Technology om försäljning av YOUNiQ Visit i USA.

FRAMTIDSUTSIKTER DIGITAL IDENTITY

I takt med att behovet av kameraövervakning och ansiktsigenkänning ökar, för att förbättra säkerheten i samhället, inte bara i Sverige utan globalt, ses en samtidig förändring i synen på användningen av kameror och andra biometriska sensorer. Trygghet och säkerhet får en allt större betydelse, vilket skapar en ökad efterfrågan på biometriska inpasseringssystem som YOUNiQ, både på arbetsplatser, i offentliga byggnader och i hemmet. Man observerar även att säkrare och mer effektiva besökssystem bidrar till en ökad känsla av trygghet, vilket har lett till en ökad efterfrågan på YOUNiQ Visit. Därför intensifierar Precise nu sina insatser i Sverige, Europa och USA när det gäller företagets lösningar inom Digital Identity, eftersom det finns en ökande tillväxtpotential inom detta område. Precise Biometrics har som en del i detta tecknat avtal avseende ett dedikerat försäljningsteam i Amsterdam för bearbetning av kunder i syfte att vinna marknadsandelar för bolagets besökssystem YOUNiQ Visit. Teamet ska i ett första steg bearbeta marknaden i Nederländerna och sedan Benelux (Belgien, Nederländerna och Luxembourg).

Marknaden för biometriska fysiska accesslösningar beräknas växa med 3,7 miljarder USD fram till och med 2026, med en årlig tillväxttakt (CAGR) på cirka 8 procent, enligt Technavion, 2022. Av den beräknade globala marknaden på 3,7 miljarder USD förväntas Nordamerika stå för 21 procent, enligt FACT MR, 2022. Den globala marknaden för besökssystem väntas växa till 2 miljarder USD 2026, vilket motsvarar en årlig tillväxttakt (CAGR) om cirka 16 procent, enligt KBV Research 2020. Nordamerika förväntas vara den största enskilda regionen.

MARKNADSUTSIKTER INOM BIOMETRI

Intervju om biometrimarknadens utveckling med Alan Goode som är Chief Analyst på Goode Intelligence, ett UK-baserat analys- och researchföretag med fokus på biometribranschen.

HUR STOR ÄR MARKNADEN FÖR BIOMETRISKA IDENTIFIERINGSLÖSNINGAR 2024?

Research från Goode Intelligence visar att marknaden för biometrisk identifiering växte med 13 procent till 14 miljarder USD under 2023, och att den förväntas fortsätta växa med 14 procent till 16 miljarder USD 2024, drivet av tillväxt inom områdena smartphones, accesskontroll, digital identifiering, bank och betalningar samt fordon.

VILKA VIKTIGA MAKROTRENDER DRIVER BEHOVET AV BIOMETRISK IDENTIFIERING 2024?

Det finns ett stort behov av att identifiera människor på ett säkert och bekvämt sätt för att underlätta den digitala omställningen för myndigheter, konsumenter och medarbetare. Säkerhetsläget i världen blir alltmer osäkert och regeringar och företag kommer att behöva fortsätta använda biometrisk teknik för att värna om människors trygghet och säkerhet. Behov av biometrisk identifiering blir dessutom ännu större på grund av den osäkerheten som den snabba utvecklingen av artificiell intelligens (AI) innebär. Det har aldrig varit enklare att skapa falska identiteter och personas med hjälp av allmänt tillgängliga AI-verktyg. En studie som publicerades 2023 har visat att bedrägerier som involverar AIgenererade identiteter har ökat med 17 procent under de senaste två åren, och 76 procent av dem som arbetar inom ekonomi tror att deras företag någon gång har godkänt kunder som använder syntetiska identiteter. Research, som genomförts av Wakefield och beställts av det amerikanska företaget Deduce som förebygger syntetiska identitetsbedrägerier, visar också att 87 procent av experterna förutser att problemet kommer att öka under de kommande åren. Det är viktigt att företag samarbetar med etablerade experter inom biometrisk identifiering som har erfarenhet av att ligga steget före bedragare och angripare.

SMARTPHONES HAR HITTILLS STÅTT I FOKUS NÄR DET GÄLLER BIOMETRISKA LÖSNINGAR. VILKEN BLIR NÄSTA KATEGORI DÄR BIOMETRISK IDENTIFIERING VÄXER?

Smartphones kommer att förbli en extremt viktig marknad för biometriska identifieringslösningar, i och med att trenden med ansiktsigenkänning och fingeravtrycksidentifiering under och i glas kvarstår. Utöver detta väntar vi oss att se en stark efterfrågan från ett antal kategorier som sannolikt kommer att leda till tillväxt för biometrisk identifiering. Några exempel är statligt utfärdad digital identitetsverifiering som understöds av statliga initiativ och ramverk, bilar, för att främja säkerhet, förarinställning och betalningar i bilen, fysisk tillträdeskontroll som erbjuder ett säkert och

bekvämt sätt att komma in i byggnader, samt smarta kort för både betalning och accesskontroll. Inom många av dessa kategorier kommer biometri att fortsätta vara förstahandsvalet för säker identifiering och autentisering.

MÅNGA ANSER ATT HANDFLATAN ÄR "NÄSTA STORA" IDENTIFIERINGSMETOD.  VILKA ÄR DE VIKTIGASTE ANVÄNDNINGSOMRÅDENA?

Identifiering via handflatan är ett riktigt bra alternativ till ansiktsigenkänning och används inom en mängd olika områden, bland annat fysiska betalningar och fysisk tillträdeskontroll. Det kan erbjuda flera användbarhets- och säkerhetsfördelar i olika situationer. Särskilt när det gäller att visa en aktiv köpintention och inte bara identifiering. Amazon har till exempel valt det som biometrisk modalitet för sin biometriska lösning i butik, Amazon One. Amazon meddelade 2023 att man kommer att utöka användningen av Amazon One till alla Whole Food Market butiker i USA, vilket är över 500 stycken. Dessutom har Amazon One rullats ut till Panera Bread restauranger samt till idrottsarenor och flygplatser över hela USA. I Kina har vi sett hur tekniken med handflata har införts som en accepterad betalningsmetod i tunnelbanan.

BIOMETRI VÄXER INOM BILBRANSCHEN, VILKET BL.A VISADE SIG TYDLIGT UNDER CES 2024. HUR SNABB KOMMER UTVECKLINGEN ATT VARA?

Goode Intelligence identifierade bilindustrin som en viktig marknad för biometri redan 2017 när den första utgåvan av marknadsanalysrapporten "Biometrics for the Connected Car" publicerades. År 2020 gavs en uppdaterad version av denna rapport ut, där det förutspås att över 75 miljoner biometriska sensorer kommer att vara integrerade i bilar år 2026. Detta omfattar fyra huvudsakliga biometriska modaliteter: fingeravtryck, ansikte, röst och iris. En bil har ofta stöd för fler än en biometrisk modalitet och kan till exempel erbjuda både fingeravtrycks- och ansiktsigenkänning. Viktiga användningsområden som driver på detta är inställningar och betalningar i bilen, hälsa och säkerhet samt försäkringar. På CES 2024 i Las Vegas var Auto Biometrics ett hett ämne med tillkännagivanden från Continental om en ansiktsbiometrisk lösning tillsammans med superbiltillverkaren Lamborghini för att visa fördelarna med biometri. Halvledarjätten Infineon var också på plats och visade upp sina biometrilösningar för bilar som är utrustade med Precise Biometrics programvara. Detta är ett område där vi kommer att se mycket innovation under de kommande åren när elbilarna konkurrerar om de bästa och mest användarvänliga lösningarna för föraridentifiering och personlig anpassning.

DIGITALA ACCESSYSTEM ÄR ETT OMRÅDE DÄR BIOMETRISK IDENTIFIERING ÖKAR. VILKA ÄR DE STÖRSTA HINDREN SOM MÅSTE ÖVERVINNAS?

Vi ser ett ökat intresse för att använda biometri inom fysisk tillträdeskontroll, eftersom det innebär flera tydliga fördelar jämfört med till exempel befintliga kortbaserade lösningar. Dessa fördelar är bland annat ökad säkerhet, till exempel genom undvikande av tailgating och delning av passerkort, en förbättrad användarupplevelse och lägre livscykelkostnader. Det finns dock några hinder som måste övervinnas för att biometriska accessystem ska bli mainstream. Det är därför viktigt att företag väljer en kompetent partner som kan hjälpa dem på vägen mot biometriska identifieringssystem inom denna sektor.

HUR SER UTSIKTERNA UT FÖR INFÖRANDET AV BIOMETRISKA ACCESSYSTEM I USA JÄMFÖRT MED EUROPA, BASERAT PÅ REGELVERK?

Inom båda områdena är det viktigt att säkerställa att biometriska accesslösningar efterlever lokal lagstiftning. Detta är relevant över hela världen, och särskilt i områden med strikta regelverk gällande dataskydd och biometri, som till exempel EU och Nordamerika. Inom EU måste biometriska accessystem leva upp till dataskyddslagen (GDPR), vilket innebär att personer måste ge sitt uttryckliga samtycke till att deras biometriska uppgifter samlas in för ett specifikt ändamål. De som samlar in biometriska uppgifter måste dessutom skydda dessa uppgifter på ett säkert sätt. USA har ingen landsomfattande reglering som berör biometriska uppgifter. Det finns dock flera delstatslagar som är tillämpliga på biometriska uppgifter, och minst fem amerikanska delstater som har lagar som berör biometriska uppgifter. Jag är övertygad om att leverantörer som har lång erfarenhet av att arbeta med biometri och som har kunskaper om biometrisk reglering kommer att lyckas med att implementera biometriska accessystem i både Europa och Nordamerika. De har, eller kommer att, lösa de problem och risker som företag upplever när det gäller implementering av biometriska accesslösningar, och genom det öka användningen av biometri i både USA och EU.

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT

KVARTALETS OMSÄTTNING

Omsättningen under kvartalet uppgick till 20,3 Mkr (19,3) och omsättningen fördelades på royaltyintäkter 6,0 Mkr (1,9), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 12,3 Mkr (12,1) samt övrigt 1,9 Mkr (5,3). Jämförelsetalen för licenser och övrigt för 2022 har omfördelats på grund av omklassificering av EastCoast intäkter. Royaltyintäkterna har legat på en låg nivå under det senaste året, men vi ser en uppgång jämfört med både föregående kvartal under året och jämfört med kvartal 4 föregående år. Minskning av övrigt förklaras främst av att det säljs mindre hårdvara inom Digital Identity.

BIOMETRIC TECHNOLOGIES (FD ALGO)

Omsättningen för Biometric Technologies uppgick till 13,9 Mkr (13,4) och fördelades på royalties 6,0 Mkr (1,9), licenser 7,3 Mkr (10,1) och övrigt 0,6 Mkr (1,3). Efter en period av låga royalty nivåer under slutet av 2022 och första delen av 2023 till följd av låg efterfrågan och låga produktionsvolymer på mobilmarknaden har royaltynivåerna ökat under fjärde kvartalet. Licensintäkterna minskade något jämfört med fjärde kvartalet 2022, främst beroende på förändringar i sammansättningen av kunder och omförhandlade licensavtal. Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 81,6 % (85,8). Nedgången i bruttomarginal beror på högre avskrivningar på aktiverade utvecklingskostnader.

DIGITAL IDENTITY

Omsättningen för Digital Identity uppgick till 6,4 Mkr (5,9) och redovisas under licenser 5,0 Mkr (2,0) och övrigt 1,4 Mkr (3,9). Jämförelsetalen för licenser och övrigt för 2022 har omfördelats på grund av omklassificering av intäkter. Andelen återkommande intäkter (Annual Recurring Revenue) har ökat samtidigt som intäkter av engångskaraktär har minskat. ARR vid slutet av kvartal fyra är 18,3 Mkr (16,2).

Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 30,1 % (12,5). Den högre bruttomarginalen förklaras huvudsakligen av mindre andel försäljning av hårdvara, där marginalen är lägre. Marginalen i kvartal fyra 2022 var även väldigt låg på grund av engångskostnader i samband med integration av EastCoast.

KVARTALETS RESULTAT

Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 65,3 % (63,4). Uppgången är främst föranledd av förändrad produktmix, då försäljningen av hårdvara har minskat, men uppgången motverkas samtidigt av högre avskrivningar. Avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 4,5 Mkr (4,2), där ökningen relaterar till Digital Identity. Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 0,6 Mkr (0,6).

Rörelsekostnaderna för kvartalet minskade till 18,7 Mkr (20,0) beroende på stort fokus på kostnadskontroll. Resultatet på EBITDA-nivå förbättrades till 0,6 Mkr (-2,0). Det förbättrade EBITDA resultatet förklaras av lägre rörelsekostnader och högre omsättning.

Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till -5,4 Mkr (-7,8). Kvartalets resultat uppgick till -5,0 Mkr (-9,3). Totala avskrivningar uppgick till 6,0 Mkr (5,8), där ökningen av avskrivningar beror främst på tillgångar relaterade till EastCoast. Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för kvartalet uppgick till -0,1 kr (-0,2).

HELÅRSPERIODENS OMSÄTTNING

Omsättningen under helårsperioden uppgick till 75,1 Mkr (91,0). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 17,7 Mkr (21,2), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 49,8

Mkr (58,0), samt övrigt 7,6 Mkr (11,9). Jämförelsetalen för licenser och övrigt för 2022 har omfördelats på grund av omklassificering av EastCoast intäkter. Året har präglats av låg efterfrågan på mobiltelefoner, vilket medfört låga produktionsvolymer och stora lager på mobilmarknaden och därmed låga royaltyintäkter. Minskningen av licensintäkter beror främst på förändringar i sammansättning av kunder och omförhandlade licensavtal. Licensintäkterna för helårsperioden 2022 inkluderar även en intäkt av engångskaraktär om 3,1 Mkr avseende kunder inom bilbranschen.

BIOMETRIC TECHNOLOGIES (FD ALGO)

Omsättningen för Biometric Technologies uppgick till 52,8 Mkr (67,8) och redovisas under royalties 17,7 Mkr (21,2), licenser 31,5 Mkr (42,0) och övrigt 3,7 Mkr (4,6). Fjolårets komponentbrist ersattes med en vikande efterfrågan på mobiltelefoner, vilket har medfört fortsatt låga produktionsvolymer på mobilmarknaden. Licensintäkterna minskade beroende på förändrad sammansättning av kunder och omförhandlade licensavtal. Bruttomarginalen under helårsperioden uppgick till 80,7% (86,6). Nedgången i bruttomarginal beror på högre avskrivningar på aktiverade utvecklingskostnader.

DIGITAL IDENTITY

Omsättningen för Digital Identity uppgick till 22,3 Mkr (23,2) och redovisas under licenser 18,3 Mkr (16,0) och övrigt 3,9 Mkr (7,2). Jämförelsetalen för licenser och övrigt för 2022 har omfördelats på grund av omklassificering av intäkter. Intäktsminskningen inom Digital Identity beror på att återkommande intäkter (Annual Recurring Revenue) har ökat samtidigt som intäkter av engångskaraktär har minskat. ARR är vid årets slut 18,3 Mkr (16,2). Övrigt består huvudsakligen av hårdvara inom Digital Identity och detta har minskat på grund av att försäljning av hårdvara för YOUNiQ till större del hanteras i återförsäljarledet. Bruttomarginalen under helårsperioden uppgick till 23,3 % (27,1). Den lägre bruttomarginalen förklaras av ökade avskrivningar, som delvis motverkas på grund av en mindre andel försäljning av hårdvara.

HELÅRSPERIODENS RESULTAT

Bruttomarginalen under helårsperioden uppgick till 63,7% (71,5). Försämringen är främst kopplad till ändring i produktmixen då produktsegment Biometric Technologies (fd Algo) har högre marginaler än produktsegment Digital Identity. Avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 18,4 Mkr (14,9) och ökningen relaterar till Digital

Identity. Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 2,4 Mkr (2,5). 

Rörelsekostnaderna för helårsperioden minskade till 74,3 Mkr (85,1), till följd av stort fokus på kostnadskontroll. Resultatet på EBITDA-nivå minskade till -1,7 Mkr (1,1).  Det försämrade EBITDA resultatet förklaras främst av lägre royaltyintäkter inom Biometrics Technologies, men även en engångspost om 2,3 Mkr som avser lönekostnader till avgående VD.

Rörelseresultatet i helårsperioden uppgick till -26,5 Mkr (-20,0). Periodens resultat under helårsperioden uppgick till - 26,4 Mkr (-22,2). Totala avskrivningar uppgick till 24,8 Mkr (21,2). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för helårsperioden uppgick till -0,3 kr (-0,5).

FINANSNETTO OCH SKATT

Finansnettot under kvartalet uppgick till 0,4 Mkr (-2,5) och skattekostnaden uppgick till 0,1 Mkr (1,0). Finansnettot under helårsperioden uppgick till -0,3 Mkr (-3,4) och skattekostnaden uppgick till 0,3 Mkr (1,2).

Finansnettot är hänförligt till kursdifferenser i likvida medel, ränteintäkter, ränta på leasingskuld i enlighet med IFRS 16 samt räntekostnad på uppskjuten fast köpeskilling relaterat till köp av EastCoast.

KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR

Kvartalets kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till - 2,8 Mkr (0,3), varav -3,8 Mkr (2,4) är hänförligt till förändring av rörelsekapitalet hänförligt till ökade kundfordringar. Under kvartalet har koncernen investerat 0,4 Mkr (0,1) i materiella anläggningstillgångar. Totalt kassaflöde för kvartalet uppgick till -16,7 Mkr (5,2). Under kvartal fyra 2023 gjordes en utbetalning på 10 Mkr gällande förvärvet av EastCoast. Under kvartal fyra 2022 gjordes dels en nyemission, dels en utbetalning på 30 Mkr gällande förvärvet av EastCoast.

Helårsperiodens kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till –10,8 Mkr (3,9), varav -9,5 Mkr (3,1) är hänförligt förändring av rörelsekapitalet, där kortfristiga skulder har minskat och kortfristiga fordringar har ökat. Under helårsperioden har koncernen investerat 1,2 Mkr (0,3) i materiella anläggningstillgångar. Totalt kassaflöde för helårsperioden uppgick till 1,2 Mkr (-17,8). Under helårsperioden genomfördes en företrädesemission där bolaget tillfördes totalt 39,5 Mkr efter emissionskostnader.

AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE

Under kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 3,1 Mkr (5,6) och avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete avseende Digital Identity och Biometric Technologies uppgick till 4,5 Mkr (4,2).

Under helårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 14,7 Mkr (20,8) och avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under till 18,4 Mkr (14,9).

FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET

Likvida medel uppgick vid periodens slut till 47,5 Mkr (46,4). Det totala egna kapitalet uppgick vid periodens utgång till 159,3 Mkr (146,3) och eget kapital per aktie till 2,0 Kr (3,1).

MODERBOLAGET

Moderbolagets omsättning för kvartalet uppgick till 14,5 Mkr (14,8) och rörelseresultatet för kvartalet uppgick till -6,7 Mkr (-7,3).

Helårsperiodens omsättning uppgick till 53,8 Mkr (72,0). Rörelseresultatet för helårsperioden uppgick till -31,1 Mkr (-22,7) och har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 2,5 Mkr (2,5). Likvida medel uppgick vid helårsperiodens utgång till 35,6 Mkr (33,1) och eget kapital till 149,3 Mkr (137,5).

ORGANISATION OCH PERSONAL

Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Stockholm, Potsdam, USA och Shanghai, Kina. Vid årets utgång hade koncernen 42 (56) medarbetare inklusive on-site konsulter. Antal anställda var 31 (30), varav 24 (24) i Sverige. Precise jobbar agilt tillsammans med flera partners vilket medför en snabbrörlig och skalbar organisation. I medarbetare inräknas inte partner.

FINANSIELL KALENDER

Bokslutskommuniké 2023 – 16 februari 2024 Delårsrapport första kvartalet 2024 – 14 maj 2024 Årsstämma 2024 i Lund – 22 maj 2024 Delårsrapport andra kvartalet 2024 – 16 augusti 2024 Delårsrapport tredje kvartalet 2024 – 15 november 2024

RISKFAKTORER

Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2022 som avlämnades i april 2023. Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat sedan dess som påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa. För tillfället görs bedömningen att bolaget inte påverkas direkt av kriget mellan Hamas och Israel.

ÄGARSTRUKTUR

Precise Biometrics AB (publ) med organisationsnummer 556545-6596 är moderföretag i Precise Biometrics koncernen. Precise Biometrics AB:s aktier är noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. Antalet aktieägare var vid kvartalets utgång 16 612 (17 429), varav andelen utländska ägare utgörs av 14,7%. Under kvartalet har det omsatts 13 308 291 PREC aktier. Sista betalkurs per 29 december uppgick till 1,10 kr och aktiekursen har under kvartalet varierat mellan 0,89 kr och 1,32 kr.

Bokslutskommunikén har inte granskats av bolagets revisorer.

Undertecknade försäkrar att bokslutskommunikén ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Lund den 16 februari 2024

Torgny Hellström Styrelseordförande

Jimmy Hsu Mats Lindoff Maria Rydén Åsa Schwarz Peter Gullander styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot

Joakim Nydemark VD

För mer information, vänligen kontakta: Joakim Nydemark, VD E-mail: [email protected]

Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande den 16 februari 2024 klockan 08:00 (CET).

KONCERNENS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG

2023 2022 2023 2022
Belopp i tkr
Not
okt-dec okt-dec Helår Helår
Nettoomsättning
2,3
20 311 19 276 75 069 91 018
Kostnad för sålda varor och tjänster -7 038 -7 049 -27 246 -25 982
Bruttovinst 13 273 12 227 47 823 65 036
Försäljningskostnader -6 719 -8 771 -27 420 -34 796
Administrationskostnader -3 488 -1 665 -14 150 -17 613
FoU kostnader -7 797 -9 431 -32 105 -34 905
Övriga rörelseintäkter/kostnader -688 -124 -606 2 262
-18 694 -19 991 -74 281 -85 052
Rörelseresultat -5 421 -7 764 -26 458 -20 016
Finansiella intäkter/kostnader
4
373 -2 528 -291 -3 453
Resultat före skatt -5 048 -10 292 -26 749 -23 469
Skatt 87 978 346 1 239
Periodens resultat hänförligt till
innehavare av andelar i
moderföretaget -4 961 -9 314 -26 403 -22 230
Resultat per aktie verksamhet, kr*
- före utspädning, kr -0,06 -0,20 -0,34 -0,48
- efter utspädning, kr -0,06 -0,20 -0,34 -0,48
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET
Periodens resultat -4 961 -9 314 -26 403 -22 230
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferenser
utlandsverksamhet -196 -147 -127 267
Övrigt totalresultat för perioden -196
0
-147 -127 267
Summa totalresultat hänförligt till innehavare av andelar i
moderföretaget -5 157 -9 461 -26 530 -21 963

* Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen understiger kursen i aktuella optionsprogram.

KONCERNENS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG

Belopp i tkr
2023 2022
TILLGÅNGAR
Not
December December
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar och nyttjanderättstillgångar 6 447 9 090
Goodw ill och immateriella anläggningstillgångar 132 751 138 898
Summa anläggningstillgångar 139 198 147 988
Omsättningstillgångar
Varulager 359 311
Kundfordringar 19 173 11 478
Övriga fordringar 3 499 3 643
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 2 903 3 397
Likvida medel
4,6
47 534 46 405
Summa omsättningstillgångar 73 467 65 234
SUMMA TILLGÅNGAR 212 665 213 222
EGET KAPITAL & SKULDER
EGET KAPITAL
Eget kapital 159 319 146 302
Summa Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 159 319 146 302
LÅNGFRISTIGA SKULDER
Långfristiga skulder
6
17 460 25 350
Summa långfristiga skulder 17 460 25 350
KORTFRISTIGA SKULDER
Kortfristiga skulder
4,6
35 886 41 570
Summa kortfristiga skulder 35 886 41 570
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 212 665 213 222

KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN, I SAMMANDRAG

2023 2022 2023 2022
Belopp i tkr Not okt-dec okt-dec Helår Helår
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat -5 421 -7 764 -26 458 -20 016
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 5 976 5 816 24 843 21 188
Räntebetalningar, netto 373 -213 386 -299
Betald skatt 3 0 - 9 -21
Kassaflöde från den löpande verksamheten 931 -2 161 -1 238 852
före förändring av rörelsekapitalet
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet
Förändring av varulager 108 0 -48 237
Förändring av kortfristiga fordringar -9 073 -108 -7 083 12 986
Förändring av kortfristiga skulder 5 206 2 544 -2 392 -10 144
-3 759 2 436 -9 522 3 079
Kassaflöde från den löpande verksamheten -2 828 275 -10 760 3 931
Förvärv av dotterbolag 6 -10 000 -30 000 -10 000 -38 268
Investering materiella anläggningstillgångar -360 -101 -1 215 -284
Investering i immateriella anläggningstillgångar -2 924 -5 876 -14 101 -21 456
Kassaflöde från investeringsverksamheten -13 284 -35 977 -25 316 -60 008
Nyemission 0 44 319 49 523 44 319
Emissionskostnader 0 -2 553 -9 979 -3 936
Återköp av egna aktier 0 -326 0 -326
Likvid från försäljning/återköp av optioner 0 0 0 156
Betalning av leasingskuld -630 -505 -2 258 -1 900
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -630 40 935 37 287 38 313
Totalt kassaflöde -16 742 5 233 1 211 -17 764
Likvida medel vid periodens början
Kursdifferenser i likvida medel
64 382
-106
41 278
-106
46 405
-83
64 102
67
Likvida medel vid periodens slut 1) 47 534 46 405 47 534 46 405

1) Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavande såväl vid periodens början, såsom vid periodens slut.

FÖRÄNDRING EGET KAPITAL KONCERNEN, I SAMMANDRAG

Belopp i tkr 2023 2022
Not Helår Helår
Eget kapital vid periodens ingång 146 302 128 053
Totalresultat
Periodens resultat -26 403 -22 230
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser -127 267
Summa övrigt totalresultat -127 267
Summa totalresultat -26 530 -21 963
Transaktioner med aktieägarna
Optionsprogram 5 0 156
LTI Program 5 3 0
Återköp av egna aktier 5 0 -326
Nyemission 49 523 44 319
Nyemissionskostnader -9 979 -3 936
Summa transaktioner med aktieägare 39 547 40 213
Eget kapital vid periodens utgång 159 319 146 302

NOTER

NOT 1 – REDOVISNINGSPRINCIPER

Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, delårsrapportering. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2022 har även använts i denna delårsrapport.

NOT 2 – INTÄKTSFÖRDELNING

2023 2022 2023 2022
Belopp i tkr okt-dec okt-dec Helår Helår
Segment
Biometric Technologies (fd Algo)
Royalty 6 018 1 923 17 654 21 150
Licenser, inkl. support och underhåll 7 332 10 120 31 500 42 046
Övrigt 561 1 349 3 658 4 634
Digital Identity
Licenser, inkl. support och underhåll* 5 012 1 956 18 308 15 954
Övrigt* 1 388 3 928 3 949 7 236
Summa 20 311 19 276 75 069 91 018
Tidpunkt
Försäljning vid viss tidpunkt** 1 778 3 248 7 740 12 664
Försäljning över tid** 18 533 16 028 67 329 78 354
Summa 20 311 19 276 75 069 91 018
Region/Land
Europa 7 539 7 203 29 054 27 218
- varav Sverige 5 189 7 733 20 982 20 737
Asien 9 056 9 343 31 205 51 039
- varav Kina 353 3 525 3 152 15 364
- varav Taiw an 7 876 4 746 25 224 29 576
USA 3 716 2 731 14 811 12 762
Summa 20 311 19 276 75 069 91 018

* Jämförelsetalen för licenser och övrigt för 2022 har omfördelats på grund av omklassificering av intäkter.

** Försäljning vid viss tidpunkt innebär att intäkter redovisas point-in-time vid avtalsperiodens början, då kontroll övergått till kund. Försäljning över tid innebär att intäkter periodiseras linjärt över avtalstiden.

NOT 3 – SEGMENTSREDOVISNING

Belopp i tkr 2023
okt-dec
2022
okt-dec
Biometric
Technologies
Digital
Identity
Summa
Segment
Biometric
Technologies
Digital
Identity
Summa
Segment
Nettoomsättning 13 911 6 400 20 311 13 392 5 885 19 276
Kostnad för sålda varor och tjänster -2 564 -4 474 -7 038 -1 903 -5 147 -7 049
Bruttovinst 11 348 1 926 13 273 11 489 738 12 227
2023 2022
Helår Helår
Biometric
Technologies
Digital
Identity
Summa
Segment
Biometric
Technologies
Digital
Identity
Summa
Segment
Nettoomsättning 52 812 22 258 75 069 67 829 23 189 91 018
Kostnad för sålda varor och tjänster -10 171 -17 075 -27 246 -9 070 -16 913 -25 982
Bruttovinst 42 641 5 182 47 823 58 759 6 277 65 036

Övriga upplysningar

Endast nettoomsättning och produktkostnader allokeras till respektive segment. Övriga kostnader allokeras inte på segmentsnivå då dessa poster hänför sig till koncernverksamheten

2023 2022 2023 2022
Avstämning av resultat oct-dec oct-dec Helår Helår
Segmentsresultat 13 273 12 227 47 823 65 036
Försäljningskostnader -6 719 -8 771 -27 420 -34 796
Administrationskostnader -3 488 -1 665 -14 150 -17 613
FoU kostnader -7 797 -9 431 -32 105 -34 905
Övriga rörelseintäkter/kostnader -688 -124 -606 2 262
Finansiella kostnader 373 -2 528 -291 -3 453
Resultat efter finansiella poster -5 048 -10 292 -26 749 -23 469

NOT 4 – FINANSIELLA INSTRUMENT

Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.

RÄNTEBÄRANDE SKULDER

Den 30 november 2022 signerades ett tilläggsavtal som ändrade villkoren för den resterande skulden på 55 000 Tkr för förvärvet av EastCoast Solutions AB (se not 6). Den 1 december 2022 erlades 30 000 Tkr och den 30 november 2023 erlades 10 000 Tkr. 5 000 Tkr ska erläggas den 30 november 2024, 5 000 Tkr ska erläggas den 30 november 2025 och 5 000 Tkr ska erläggas den 30 november 2026. Ränta ska tillkomma på beloppen om 5 000 Tkr som förfaller den 30 november 2025 och 5 000 Tkr den 30 november 2026. Räntan, om 3 månaders STIBOR + 8%, tillkommer från och med den 30 november 2023 tills beloppen är betalda. Skulden redovisas som en räntebärande skuld per den 31 december 2023.

Skulden har nuvärdesberäknats enligt den ursprungliga effektivräntan 1,8% och redovisas som övrig kortfristig skuld (6 102 Tkr) respektive övrig långfristig skuld (11 302 Tkr). Resultateffekten av omräkning av skulden beräknades till 2 112 Tkr och redovisades under finansiella poster som övrig finansiell kostnad under 2022. Precise har möjlighet att i förtid betala av hela den återstående köpeskillingen utan några räntekostnader.

NOT 5 – OPTIONSPROGRAM OCH LTI PROGRAM

Vid bolagstämman 2022 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD som innebar att högst 100 000 (efter sammanläggning) teckningsoptioner skulle kunna ges ut, där varje teckningsoption berättigade till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Under kvartal 4 2023 har 1 000 000 teckningsoptioner återköpts för 8,10 kr och makulerats från tidigare VD, motsvarande 100% av totala kvarvarande teckningsoptionerna.

Årsstämman 2022 beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om inrättande av ett långsiktigt aktiebonusprogram (LTI 2022/2028) för samtliga anställda i Precise Biometrics. För att möjliggöra genomförandet av LTI 2022/2028 och säkerställa leverans av aktier till deltagarna samt täckande av bolagets kostnader för sociala avgifter, beslutade stämman samtidigt om ändring av bolagsordningen i form av införande av nya C-aktier, bemyndigande för styrelsen att emittera C-aktier, bemyndigande för styrelsen att återköpa C-aktier, och godkännande av överlåtelse av aktier till deltagare i LTI 2022/2028. Uppsättningen av C-aktier skedde under kvartal 4 2022. Per den 31 december 2023 innehar Precise Biometrics 1 085 000 stycken C aktier.

NOT 6 – RÖRELSEFÖRVÄRV

Den 30 november 2021 förvärvade koncernen 100% av aktierna i EastCoast Solutions AB och Besökssystem Sverige AB.

Köpeskillingen uppgick till 86 203 Tkr, varav 24 466 Tkr erlades per 31 december 2021 dels via kontant betalning på 18 000 Tkr och dels via utgivande av nyemitterade aktier uppgående till 6 466 Tkr. Ytterligare 8 268 Tkr erlades kontant i januari 2022.

Den 30 november 2022 signerades ett tilläggsavtal som ändrade villkoren för den resterande skulden på 55 000 Tkr för förvärvet, för nya villkor se not 4.

PÅVERKAN PÅ LIKVIDA MEDEL UNDER 2023 (REDOVISAS I INVESTERINGSVERKSAMHETEN): Avbetalning av skuld den 30 november 2023: 10 000 Tkr Se not 4 gällande avbetalning av skuld.

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG

2023 2022 2023 2022
Belopp i tkr
Not
okt-dec okt-dec Helår Helår
Nettoomsättning
1
14 505 14 819 53 787 72 048
Kostnad för sålda varor och tjänster -8 556 -7 945 -32 709 -33 203
Bruttovinst 5 949 6 874 21 078 38 845
Försäljningskostnader -4 222 -6 915 -18 552 -27 356
Administrationskostnader -3 153 -3 798 -13 203 -16 567
FoU kostnader -4 613 -3 393 -19 813 -19 903
Övriga rörelseintäkter/kostnader -672 -78 -626 2 287
-12 660 -14 183 -52 194 -61 539
Rörelseresultat -6 711 -7 309 -31 116 -22 694
Finansiella intäkter/kostnader 384 -2 469 -109 -3 196
Erhållna koncernbidrag 3 487 6 045 3 487 6 045
Resultat före skatt -2 840 -3 733 -27 738 -19 845
Skatt 0 0 0 0
Periodens resultat -2 840 -3 733 -27 738 -19 845

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG

Belopp i tkr

2023 2022
TILLGÅNGAR
Not
December December
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 2 056 2 869
Goodw ill och immateriella anläggningstillgångar 31 630 40 009
Finansiella anläggningstillgångar 90 558 90 558
Summa anläggningstillgångar 124 244 133 436
Omsättningstillgångar
Varulager 64 311
Kundfordringar 13 704 6 603
Kundfordringar Koncernföretag 1 076 2 161
Övriga fordringar 12 162 8 917
Förutbetalda kostnader 2 488 2 972
Kassa och bank 35 618 33 140
Summa omsättningstillgångar 65 112 54 104
SUMMA TILLGÅNGAR 189 356 187 540
EGET KAPITAL & SKULDER
Bundet eget kapital
Aktiekapital 23 539 14 254
Inbetalt ej registrerat aktiekapital 0 0
Reservfond 1 445 1 445
Fond för utvecklingsutgifter 21 556 26 761
Summa bundet eget kapital 46 540 42 460
Fritt eget kapital
Överkursfond 168 316 138 058
Balanserat resultat -37 849 -23 210
Årets resultat -27 738 -19 845
Summa fritt eget kapital 102 729 95 003
Summa Eget Kapital 149 269 137 463
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder 11 302 16 789
Summa långfristiga skulder 11 302 16 789
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder 28 785 33 288
Summa kortfristiga skulder 28 785 33 288
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 189 356 187 540

KONCERNENS NYCKELTAL

2023 2022 2023 2022
Belopp i tkr om inget annat anges okt-dec okt-dec Helår Helår
Nettoomsättning 20 311 19 276 75 069 91 018
Omsättningstillväxt, % 5,4% -29,7% -17,5% 9,2%
Bruttomarginal, % 65,3% 63,4% 63,7% 71,5%
EBITDA 590 -1 986 -1 691 1 147
Rörelseresultat -5 421 -7 764 -26 458 -20 016
Rörelsekapital* 43 683 33 498 43 683 33 498
Sysselsatt kapital 176 724 146 302 176 724 146 302
Kassalikviditet, % 203,7% 158,9% 203,7% 158,9%
Soliditet, % 74,9% 69,2% 74,9% 69,2%
Resultat per aktie före utspädning, kr -0,06 -0,20 -0,34 -0,47
Resultat per aktie efter utspädning, kr -0,06 -0,20 -0,34 -0,47
Eget kapital per aktie, kr 2,03 3,08 2,03 3,08
Antal aktier (tusental) 78 464 47 513 78 464 47 513
Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för
utspädningseffekt (tusental) 78 464 47 513 65 568 41 304
Antal anställda vid periodens utgång 31 30 31 30
Genomsnittligt antal anställda under perioden 29 29 30 30
Annual Recurring Revenue Digital Identity 18 307 16 190 18 307 16 190

* Nyckeltalet är beräknat exklusive kortfristig skuld till RM International.

KONCERNENS ALTERNATIVA NYCKELTAL

2023 2022 2023 2022
Belopp i tkr om inget annat anges okt-dec okt-dec Helår Helår
Nettoomsättning 20 311 19 276 75 069 91 018
Omsättningstillväxt 5,4% -29,7% -17,5% 9,2%
Bruttoresultat 13 273 12 227 47 823 65 036
Nettoomsättning 20 311 19 276 75 069 91 018
Bruttomarginal, % 65,3% 63,4% 63,7% 71,5%
Rörelseresultat -5 421 -7 764 -26 458 -20 016
Nettoomsättning 20 311 19 276 75 069 91 018
Rörelsemarginal, % -26,7% -40,3% -35,2% -22,0%
EBITDA 590 -1 986 -1 691 1 147
Avskrivningar -6 011 -5 779 -24 767 -21 163
Rörelseresultat -5 421 -7 764 -26 458 -20 016
Omsättningstillgångar 73 467 65 234 73 467 65 234
Kortfristiga skulder exkl kortfristig skuld EastCoast
International
29 784 31 736 29 784 31 736
Rörelsekapital 43 683 33 498 43 683 33 498
Försäljningskostnader -6 719 -8 771 -27 420 -34 796
Administrationskostnader -3 488 -1 665 -14 150 -17 613
FoU kostnader -7 797 -9 431 -32 105 -34 905
Övriga rörelseintäkter/kostnader -688 -124 -606 2 262
Summa rörelsekostnader -18 694 -19 991 -74 281 -85 052
Kostnad för sålda varor och tjänster -7 038 -7 049 -27 246 -25 982
Avskrivningar Kostnad sålda varor 4 904 4 683 20 244 16 935
Kostnad för sålda varor och tjänster exkl.
avskrivningar -2 134 -2 366 -7 002 -9 047
Rörelsekostnader -18 694 -19 991 -74 281 -85 052
Avskrivningar Rörelsekostnader 1 107 1 096 4 523 4 230
Rörelsekostnader exkl. avskrivningar -17 587 -18 895 -69 758 -80 823
Balansomslutning 212 665 213 222 212 665 213 222
Icke räntebärande skulder samt leasingskulder 35 941 66 930 35 941 66 930
Sysselsatt kapital 176 724 146 302 176 724 146 302
Utgående eget kapital 159 319 146 302 159 319 146 302
Genomsnittligt eget kapital 158 780 137 909 158 780 137 909
Omsättningstillgångar minus lager 73 109 64 923 73 109 64 923
Kortfristiga skulder 35 886 41 570 35 886 41 570
Kassalikviditet 204% 156% 204% 156%
Eget kapital 159 319 146 302 159 319 146 302
Balansomslutning 212 665 213 222 212 665 213 222
Soliditet 74,9% 68,6% 74,9% 68,6%

RESULTATANALYS, I SAMMANDRAG

2023 2022 2023 2022
Belopp i tkr Not okt-dec okt-dec Helår Helår
Nettoomsättning 2,3 20 311 19 276 75 069 91 018
Kostnad för sålda varor och tjänster exkl. avskrivningar -2 133 -2 366 -7 003 -9 047
Rörelsekostnader exkl. avskrivningar -17 587 -18 895 -69 758 -80 824
EBITDA 590 -1 986 -1 691 1 147
Totala avskrivningar -6 011 -5 779 -24 767 -21 163
Rörelseresultat -5 421 -7 764 -26 458 -20 016

EKONOMISK ORDLISTA

Omsättningstillväxt

Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år. Ett mått på om företagets omsättning växer.

Bruttomarginal

Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning. Visar hur stor andel av försäljningen som återstår för att täcka löner, övriga rörelsekostnader, ränta och vinst.

Rörelseresultat

Resultat före finansnetto och skatt. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna.

Rörelsekostnader

Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor. Rörelsekostnader är kostnader som inte direkt hör till en speciell vara eller varugrupp. Vanliga rörelsekostnader är tillexempel löner och andra personalkostnader samt lokalhyra.

EBITDA

Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncernens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar. Måttet möjliggör jämförelse med andra bolag oberoende av om verksamheten baserats på förvärv eller genom organisk tillväxt.

Rörelsemarginal

Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning. Anger hur stor del av varje omsatt krona som blir kvar till att täcka räntor, skatt och ge eventuell vinst.

Kassaflöde

Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet. Det operativa kassaflödet indikerar huruvida ett företag kan generera tillräckligt positivt kassaflöde för att upprätthålla och utvidga sin verksamhet, eller om det behöver extern finansiering.

Rörelsekapital

Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder. Måttet visar det kapital ett företag behöver för att finansiera den löpande verksamheten.

Sysselsatt kapital

Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar. Måttet visar hur mycket totalt kapital som används i rörelsen och är därmed den ena komponenten i att mäta avkastning från verksamheten.

Eget kapital

Eget kapital vid periodens slut. Eget kapital är skillnaden mellan koncernens tillgångar och skulder, vilket motsvarar koncernens egna kapital som tillskjutits av ägare samt koncernens ackumulerade resultat.

Genomsnittligt eget kapital

Genomsnittligt kapital har beräknats som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.

Kassalikviditet

Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.

Soliditet

Eget kapital dividerat med tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.

Räntabilitet på eget kapital

Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Nyckeltalet visar verksamhetens avkastning på ägarnas insatta kapital och är därmed ett mått på hur lönsam koncernen är. Investerare kan jämföra måttet med gällande bankränta eller avkastning från alternativa placeringar. Måttet kan även användas för att jämföra lönsamheten mellan företag i samma bransch.

Resultat per aktie före utspädning

Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier.

Resultat per aktie efter utspädning

Periodens resultat dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.

Eget kapital per aktie

Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen. Ett mått på hur mycket eget kapital det finns per aktie som används vid värdering per aktie i relation till aktiekursen.

Annual Recurring Revenue (ARR)

ARR definieras som repetitiva intäkter vid sista månaden i kvartalet inom Digital Identity, omräknat till en 12 månaders period. Det finns således ingen direkt koppling mellan ARR siffran och framtida mjukvaruintäkter inom Digital Identity. ARR måttet används gällande avtalsenliga återkommande intäkter för segmentet Digital Identity, då Digital Identity har en stor kundstock baserat på SaaS intäkter. Inom Biometric Technologies (fd Algo) finns ett fåtal stora kunder och därför följs inte licensintäkterna upp med hjälp av definitionen ARR inom detta segment.