AI assistant
Precise Biometrics — Earnings Release 2022
Feb 17, 2023
3189_10-k_2023-02-17_c4d8d678-541e-47c3-8ea1-53287c030a17.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer


PRECISE BIOMETRICS BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2022

Nya kunder och ökande återkommande intäkter
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ FÖR PERIODEN JANUARI – DECEMBER 2022
FJÄRDE KVARTALET
- Nettoomsättningen uppgick till 19,3 Mkr (27,4)
- EBITDA uppgick till -2,0 Mkr (1,7)
- Rörelseresultatet uppgick till –7,8 Mkr (-2,7)
- Periodens resultat uppgick till -9,3 Mkr (-2,4)
- Resultat per aktie uppgick till -0,20 kr (-0,07)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 0,3 Mkr (3,2)
HELÅRSPERIODEN JANUARI - DECEMBER
- Nettoomsättningen uppgick till 91,0 Mkr (83,3)
- EBITDA uppgick till 1,1 Mkr (1,9)
- Rörelseresultatet uppgick till -20,0 Mkr (-14,1)
- Periodens resultat uppgick till -22,2 Mkr (-13,4)
- Resultat per aktie uppgick till -0,47 kr (-0,34)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 3,9 Mkr (-1,5)
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET
- Precise tillfördes cirka 41 Mkr efter emissionskostnader till följd av företrädesemissionen och den riktade emissionen till Egis Technology
- Precise offentliggjorde en strategisk omorganisation inom Digital Identity. Genom omorganisationen slår Precise samman funktionerna inom försäljning, kundservice och R&D för EastCoast, med motsvarande funktioner inom YOUNiQ
- Precise omförhandlade betalningsplanen för förvärvet av EastCoast som genomfördes i november 2021. Omförhandlingen innebär att återstående betalningarna om 25 MSEK och 30 MSEK som tidigare var planerade till 2022 respektive 2023 kommer i stället att betalas ut genom 30 MSEK 2022, 10 MSEK 2023 och därefter 5 MSEK årligen fram till och med 2026. Precise har möjlighet att i förtid betala av hela den återstående köpeskillingen utan några räntekostnader.
- Med anledning av emission och återköp av C-aktier inom ramen för incitamentsprogram LTI 2022/2028, och genomförd företrädesemission och riktad emission till Egis Technology uppgick det totala antalet aktier i Precise per den 31 december 2022 därmed till 47 512 597 aktier, varav 46 427 597 stamaktier och 1 085 000 C-aktier, motsvarande totalt 46 536 097 röster
- Precise inledde samarbete med CanvasBio för att utveckla sensorer till bärbara datorer

• Precise ingick licensavtal med Isorg för att tillhandahålla en ny teknik för fingeravtryckssensorer till mobilindustrin. Precise kommer under den inledande avtalsperioden fram till slutet av 2024 att erhålla totalt minst 11 MSEK i fasta licens- och supportavgifter
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER HELÅRSPERIODENS SLUT
- Den 1 januari 2023 inleddes den strategiska omorganisationen av Digital Identity för stärkta säljkanaler och optimering av organisationen
- Precise anslöt sig till Genetec Technology Partner Program för att stärka sin närvaro på den amerikanska marknaden med sin lösning YOUNiQ Access
- Styrelsen i Precise utsåg Joakim Nydemark till vice VD & CCO Algo för Precise. Joakim kommer närmast från tech-bolaget Crunchfish och rollen som COO och CEO för dotterbolaget Crunchfish Gesture Interaction AB. Joakim Nydemark efterträder Fredrik Sjöholm som har antagit VD-rollen på ett annat bolag
FINANSIELL DATA OCH NYCKELTAL
Belopp i tkr om inget annat anges
NYCKELTAL
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr, om inget annat anges | Kv 4 | Kv 4 | Helår | Helår |
| Nettoomsättning | 19 276 | 27 434 | 91 018 | 83 319 |
| Omsättningstillväxt, % | -29,7% | 22,0% | 9,2% | -9,8% |
| EBITDA | -1 986 | 1 666 | 1 147 | 1 872 |
| Bruttomarginal, % | 65,6% | 77,4% | 71,9% | 76,3% |
| Rörelseresultat | -7 764 | -2 693 | -20 016 | -14 073 |
| Rörelsemarginal, % | -40,3% | -9,8% | -22,0% | -16,9% |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 275 | 3 172 | 3 931 | -1 477 |
| Likvida medel | 46 405 | 64 102 | 46 405 | 64 102 |
| Annual Recurring Revenue* | 16 190 | 16 190 |
* Annual Recurring Revenue bedömdes till cirka 13 Mkr för 2021.
För definitioner se ekonomisk ordlista.

INBJUDAN TILL PRESENTATION AV BOKSLUTSKOMMUNIKÉN
Med anledning av dagens bokslutskommuniké bjuder Precise in investerare och media till ett informationstillfälle.
Konferensen startar kl. 10:00 (CET), den 17 februari 2023.
Länk till webcast:
https://financialhearings.com/event/45968
För deltagande klicka på länken ovan för att lyssna och följa presentationen via webben.
Frågor skickas till [email protected].
Konferensen hålls på engelska.
Från Precise deltar: Patrick Höijer, VD Annika Freij, CFO

VD HAR ORDET
Sista kvartalet fortsatte på samma höga aktivitetsnivå som tidigare med att utveckla bolaget för långsiktig framgång. Vi har under kvartalet kunnat presentera tydliga framgångar i linje med vår strategi, bland annat genom nya samarbeten med sensortillverkare såsom franska Isorg och koreanska CanvasBio. Vidare kan vi konstatera att under året har de årliga återkommande intäkterna (ARR) inom Digital Identity ökat med cirka 25 procent till 16,2 Mkr (föregående årssiffra bedömdes till cirka 13 Mkr). För kvartalet landade totala intäkterna på 19,3 Mkr (27,4) med en EBITDA på -1,9 (1,7), drivet av en fortsatt svag mobilmarknad som dock till viss del kompenserades av ökade återkommande intäkter inom Digital Identity. Totalt ökade intäkterna för helåret 2022 med 9 procent till 91 Mkr (82), med en EBITDA om 1,1 Mkr (1,9).
Affärsområdet Algo
Slutet av 2022 präglades av en låg slutkundsefterfrågan på mobilmarknaden och fortsatt stora lager hos mobiltillverkarna och modulhusen. Det innebar att deras underleverantörer, såsom våra kunder, sålde betydligt lägre volymer jämfört med föregående år vilket påverkar Precises royaltyintäkter. Intäkterna inom Algo (fingeravtrycksmjukvara) minskade till 13,4 Mkr (22,8) vilket kan förklaras av att royaltyintäkterna minskade med 71 procent (motsvarande 4,6 Mkr), vilket är i linje med marknaden, samt att Precise förra året erhöll en licensintäkt av engångskaraktär om 6 Mkr från två kunder inom bilindustrin. Justerat för engångsintäkten och den temporära exceptionella situationen kring royalties visar Algo upp en mer stabil underliggande affär. Precise står sig starkt i sina strategiska partnerskap och så snart mobilmarknaden återhämtar sig räknar vi med en normalisering av royaltyintäkterna. Det makroekonomiska läget är dock fortsatt osäkert att förutse, men vår bedömning just nu är att vi kommer att se en långsam gradvis återgång under första halvåret men en återgång till mer normala nivåer först under det andra halvåret 2023.
Inom affärsområdet Algo, som är bolagets ursprungsaffär, har vi byggt upp en världsledande kompetens inom fingeravtrycksläsning i bland annat mobiltelefoner, bärbara datorer och smarta dörrlås. Vi arbetar idag metodiskt efter en tydligt kommunicerad tillväxtstrategi för affärsområdet. I enlighet med den fokuserar vi på våra befintliga nyckelkunder för att tillsammans med dem vinna nya mobilprojekt, samt med att stödja utvalda nya sensortillverkare inom såväl mobilt som inom nya vertikaler. I linje med strategin inledde vi i slutet av året ett utvecklingssamarbete med koreanska CanvasBio för att leverera fingeravtrycksteknologi till bärbara datorer, vilket är en intressant vertikal för Precise. I slutet av året ingick vi även ett avtal med Isorg, en fransk aktör med ny typ av sensor för mobiltelefoner, om att leverera fingeravtrycksmjukvara. Glädjande är att vi i affären levererar fler komponenter av mjukvara, inte enbart matcharen (Precise BioMatch), vilket visar på vår konkurrenskraft. Det är en affär som fram till slutet av 2024 kommer generera totalt minst 11 MSEK i fasta licens- och supportavgifter till Precise.
Jag kan konstatera att vi under kvartalet står starka i våra strategiska partnerskap och även levererar på vår strategi att bygga nya. Vi kommer fortsatt framåt utforska nya närliggande vertikaler såsom exempelvis fordonsindustrin och utvärdera nya typer av sensorer som över tid skulle kunna ge Precise en större marknad för vår världsledande kompetens inom avancerad bildanalys.
Affärsområdet Digital Identity
Affärsområdet Digital Identity, där vi erbjuder systemlösningar för fysisk access genom ansiktsigenkänning samt besökshantering, uppvisade en stark avslutning på året. Intäkterna ökade till 5,9 Mkr (4,7), mycket drivet av våra lösningar för besökshantering. Försäljningsmässigt kan vi summera ett starkt 2022 vilket gjort att våra återkommande intäkter (ARR), som utgör kärnan i Digital Identity-affären, har ökat från cirka 13 Mkr i början av året till 16,2 Mkr i slutet av året. Detta är viktigt för oss, då det visar på en uppbyggnad av en kundstock som genererar återkommande intäkter.

För att förbättra förutsättningarna för kommersialisering av YOUNiQ-tjänsten beslutade vi i kvartalet att integrera EastCoasts och YOUNiQs respektive organisationer. Det gör att hela säljkåren nu kan nå ut med båda våra produkter på marknaden.
Strategin för Digital Identity i Sverige är tydlig, vi arbetar fokuserat på att bygga säljkanaler genom partnerskap med leverantörer av access-system och med de viktigaste systemintegratörerna. Vidare fortsätter vi att fokusera våra försäljningsinsatser på den amerikanska marknaden genom lokal närvaro och partnerskap. Det är därför glädjande att vi i februari kunnat offentliggöra att YOUNiQ nu är integrerat i Genetecs accessplattform. Det är ett viktigt steg i uppbyggnaden av säljkanaler i USA efter att vi under det fjärde kvartalet 2022 vann vårt första kontrakt för YOUNiQ på den amerikanska marknaden.
Under kvartalet har vi vunnit YOUNiQ-affärer med bland andra Iver och Bravida samt tillkommande projekt med Algeco. Vi vann även EastCoast-affärer med bland andra Mathem, Office Management och Visma Spcs.
Fortsatt kommersiellt fokus och kostnadskontroll
Det makroekonomiska läget är fortsatt osäkert vilket gör att vi har stort fokus på kostnadskontroll, bland annat genom att minska antalet konsulter till förmån för anställda samt genom att optimera våra FoU-initiativ. Dessa besparingar väntas få tydligt genomslag under 2023 då vi förväntar oss att rörelsekostnaderna kommer att landa på motsvarande nivå som 2021, trots att vi i 2023 års siffror också inkluderar EastCoasts kostnadsbas. Dessa effektiviseringar är helt i linje med vår strategi om ett ökat kommersiellt fokus. Värt att notera är också att Precise trots det rådande makroekonomiska läget har ett fortsatt positivt kassaflöde från den löpande verksamheten.
Jag har under slutet av året fortsatt träffa våra kunder runt om i världen och jag är glad och imponerad över de goda samarbeten vi har med ledande leverantörer på marknaden. Precise är väl positionerade för att dra nytta av den globala underliggande trenden med ökad användning av biometri och jag ser därför fram emot att fortsätta kapitalisera på vår ledande position inom identifieringsmjukvara och växande positioner inom accesslösningar och besökshantering.
Patrick Höijer, VD
Tillväxtstrategi
| Stärka den ledande positionen inom | Tillvarata marknadspotentialen inom |
|---|---|
| affärsområdet Algo | affärsområdet Digital Identity |
| • Fokus på våra strategiska partners inom Mobile för att vinna nya projekt |
• Fokus på att bygga upp säljkanaler genom kommersiell och teknisk integration med strategiska access- och |
| • Breddning av Algo-affären genom att: |
installationspartners i Sverige |
| • | • |
| Växa inom nuvarande och nya vertikaler | Bearbetning av nya geografier genom |
| exempelvis fordon, laptops och fysisk access | lokal närvaro och partnerskap |
| • | • |
| Bygga nya partnerskap med nya | Fortsätta utveckla vår integrerade lösning |
| sensorleverantörer oavsett sensorteknologi | baserad på befintliga produkter för att |
| (optiska, ultraljuds- och kapacitiva sensorer) | hantera kunders flöden av besök och |
| • Utnyttja vår expertis inom avancerad bildbehandling för användningsområden även utanför fingeravtrycksbiometri |
inpassering |

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING
Precise är en global leverantör av identifieringsmjukvara, accesslösningar samt besökshantering och erbjuder lösningar för bekväm och säker verifiering av människors identitet. Bolaget erbjuder lösningar inom två produktsegment, Digital Identity och Algo.
| Algo | Digital Identity |
|---|---|
| Precise BioMatch – Programvara (AI algoritmer baserad på avancerad bildanalys) för att verifiera en persons fingeravtryck BioLiveTM – Programvarubaserade lösningar för att förhindra bedrägerier med hjälp av falska fingeravtryck |
Precise YOUNiQ – Säkerställer digital identitet på ett enkelt och säkert sätt vid inpassering EastCoast Solutions – Säkra och effektiva system för besökshantering |
MARKNADSUTVECKLING
Segment – Algo
Användarvänliga telefoner och tablets i kombination med allt högre krav på säkerhet för att skydda viktiga data i enheterna är fortsatt viktiga trender som bidrar till att driva efterfrågan på mobila enheter. En fortsatt efterfrågan på användarvänliga telefoner och tablets med heltäckande skärmar driver trenden för mobila enheter. Enligt en analys från IHS Markit kommer optiska- och ultraljudssensorer till telefoner i det högre prissegmentet fortsatt öka. Eftersom genomsnittspriset för dessa sensorer är högre än för kapacitiva sensorer kommer de att utgöra en betydande del av värdet på marknaden för fingeravtryckssensorer. Flera av Precises kunder finns i detta segment.
I takt med att allt fler enheter blir uppkopplade med olika smarta funktioner som en del av trenden mot IoT, används biometriska säkerhetslösningar i allt fler produkter som exempelvis smarta dörrlås och olika produkter för säker inloggning och access till digitala tjänster. Det är också en trend att integrera biometri i fordon men det först på senare tid som det börjat komma större produktvolymer.
Segment – Digital Identity
Människor använder i allt större utsträckning digitala tjänster som kräver identifiering av användaren. Eftersom registreringsprocessen ofta är komplicerad och säkerheten i lösenord, PIN-koder och liknande traditionella lösningar har begränsningar ökar efterfrågan på bekvämare och säkrare sätt att hantera såväl digitala som fysiska accesser.
Ett applikationsområde med god marknadspotential är biometrisk access till byggnader genom ansiktsigenkänning. Historiskt har access skett genom objektsbaserad access (t.ex. nycklar eller tags) eller genom informationsbaserad access (t.ex. lösenord eller PIN-koder). Den globala trenden att alltmer nyttja biometrisk access drivs av högre säkerhet då det inte kan kopieras eller delas samt att det ger ökad bekvämlighet och kostnadsbesparingar.
Precise fokuserar främst på segment med höga säkerhetsbehov eller där det finns speciella kundbehov såsom gym, infrastruktur, produktion och kommersiella byggnader. Marknaden för denna lösning är för närvarande ung, men potentialen bedöms att öka i takt med att medvetenheten kring tekniken ökar.
Precise har även en marknadsledande position inom besökshantering och arbetar fortsatt med att utveckla integrerade lösningar mellan våra olika produktområden för att hantera kunders flöden av besök och inpassering.

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT FÖR KVARTALET
Omsättningen under kvartalet minskade till 19,3 Mkr (27,4). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 1,9 Mkr (6,5), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 12,1 Mkr (18,7) samt övrigt 5,3 Mkr (2,2). Minskningen av royaltyintäkter beror på en kraftig nedgång i efterfrågan i mobilbranschen jämfört med föregående år. Detta i kombination med höga lagernivåer hos mobiltillverkare och deras underleverantörer då dessa byggt upp stora lager under början av året. Minskning av licensintäkter förklaras främst av att licensintäkterna för det fjärde kvartalet 2021 inkluderar en licensintäkt av engångskaraktär om 6 Mkr för försäljning till kunder inom bilbranschen. Ökningen av övrigt förklaras av till stor del av försäljning av hårdvara.
Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 65,6 % (77,4). Nedgången är föranledd av ändringar i produktmixen då produktsegment Algo har högre marginaler än produktsegment Digital Identity. Avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter ökade till 4,2 Mkr (3,2) främst relaterat till Digital Identity, där EastCoast ingår. Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 0,6 Mkr (0,3).
Segment – Algo
Omsättningen för Algo uppgick till 13,4 Mkr (22,8) och fördelades på royalties 1,9 Mkr (6,5), licenser 10,1 Mkr (15,7) och övrigt 1,3 Mkr (0,5). Fjolårets komponentbrist ersattes med en vikande efterfrågan på mobiltelefoner, vilket har medfört låga produktionsvolymer på mobilmarknaden. Licensintäkterna minskade jämfört med fjärde kvartalet 2021, främst beroende på licensintäkter av engångskaraktär om 6 Mkr i det fjärde kvartalet 2021. Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 88,9 %.
Segment – Digital Identity
Omsättningen för Digital Identity uppgick till 5,9 Mkr (4,7) och redovisas under licenser 2,0 Mkr (3,0) och övrigt 3,9 Mkr (1,7).
Intäktsökningen inom Digital Identity beror främst på EastCoast, som under kvartalet bidrog med en omsättning om 4,9 Mkr, jämfört med 2,7 Mkr under det fjärde kvartalet 2021, vilket inkluderar december månad då förvärvet av EastCoast genomfördes den 30 november 2021. Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 12,5 %. Bruttomarginalen inom Digital Identity är lägre än för segment Algo, då en något större del av försäljningen består av hårdvara. Under kvartal fyra har kostnaderna i Digital Identitys molnplattform varit ovanligt höga till följd av uppdatering och migrering av EastCoasts applikationer till Precise produktionsmiljö. Denna kostnad kommer normaliseras under det första kvartalet 2023.


Rörelsekostnaderna för kvartalet minskade till 20,4 Mkr (23,9) beroende på höga engångskostnader på 2,6 Mkr i samband med förvärvet av EastCoast i det fjärde kvartalet 2021. Under kvartal fyra 2022 återfördes en reservering för osäkra kundfordringar som gjordes under kvartal tre, vilket ger en lägre omkostnadsnivå i kvartalet om 1,5 Mkr. Resultatet på EBITDA-nivå minskade till -2,0 Mkr (1,7). Det försämrade EBITDA resultatet förklaras av lägre royaltyintäkter inom Algo.
Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till -7,8 Mkr (-2,7). Periodens resultat under kvartalet uppgick till - 9,3 Mkr (-2,4). Totala avskrivningar uppgick till 5,8 Mkr (4,3).
Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för kvartalet uppgick till -0,20 kr (-0,07). Jämförelseperioden är justerad till följd av sammanläggning av aktier (1:10).

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT I HELÅRSPERIODEN
Omsättningen under helårsperioden uppgick till 91,0 Mkr (83,3). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 21,2 Mkr (31,3), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 58,0 Mkr (46,4), samt övrigt 11,9 Mkr (5,6). Förra årets komponentbrist ersattes av en lägre efterfrågan på mobiltelefoner, vilket medfört låga produktionsvolymer på mobilmarknaden och därmed låga royaltyintäkter. Ökningen av licensintäkter beror främst på förvärvet av EastCoast, som genomfördes den 30 november 2021. EastCoast bidrog med en omsättning på 17,9 Mkr (2,7). Omsättningen under 2021 motsvarade omsättningen för december.
Bruttomarginalen under helårsperioden uppgick till 71,9 % (76,3). Minskningen är främst kopplad till ändring i produktmixen då produktsegment Algo har högre maginaler än produktsegment Digital Identity. Avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter ökade till 14,9 Mkr (12,1) främst relaterat till Digital Identity och förvärvet av EastCoast. Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 2,5 Mkr (1,1).
Segment – Algo
Omsättningen för Algo uppgick till 67,8 Mkr (76,8) och redovisas under royalties 21,2 Mkr (31,3), licenser 42,0 Mkr (42,9) och övrigt 4,6 Mkr (2,6). Fjolårets komponentbrist ersattes med en vikande efterfrågan på mobiltelefoner, vilket har medfört fortsatt låga produktionsvolymer på mobilmarknaden. Licensintäkterna minskade marginellt. Bruttomarginalen under helårsperioden uppgick till 87,2%.

Segment – Digital Identity
Omsättningen för Digital Identity uppgick till 23,2 Mkr (6,6) och redovisas under licenser 16,0 Mkr (3,5) och övrigt 7,2 Mkr (3,1). Intäktsökningen inom Digital Identity beror främst på EastCoast, som under helårsperioden bidrog med en omsättning på 17,9 Mkr (2,7). Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 27,1 %. Bruttomarginalen inom Digital Identity är lägre än för segment Algo, då en större del av försäljningen består av hårdvara.
Rörelsekostnaderna för helårsperioden ökade till 85,5 Mkr (77,6) främst beroende på att kostnader motsvarande 14,8 Mkr (1,2) för EastCoast tillkommit. Resultatet på EBITDA-nivå minskade till 1,1 Mkr (1,9).
Rörelseresultatet i helårsperioden uppgick till -20,0 Mkr (-14,1). Det försämrade rörelseresultatet förklaras av lägre bruttomarginal och högre omkostnader, vilket delvis motverkas av den något högre omsättningen. Periodens resultat under helårsperioden uppgick till -22,2 Mkr (-13,4). Totala avskrivningar uppgick till -21,2 Mkr (-15,9).
Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för helårsperioden uppgick till -0,47 kr (-0,34). Jämförelseperiod är justerad till följd av sammanläggning av aktier (1:10).
FINANSNETTO OCH SKATT
Finansnettot under kvartalet uppgick till -2,5 Mkr (0,4) och skattekostnaden uppgick till 1,0 Mkr (-0,1). Finansnettot under helårsperioden uppgick till -3,5 Mkr (0,7) och skattekostnaden uppgick till 1,2 Mkr (-0,1). Finansnettot är hänförligt till kursdifferenser i likvida medel samt ränta på leasingskuld i enlighet med IFRS 16 samt räntekostnad på uppskjuten fast köpeskilling relaterat till köp av EastCoast. Återbetalningsplanen för förvärvet av EastCoast förhandlades om under kvartal fyra (se detaljer under not 4) och resultateffekten av omräkning av skulden beräknades till 2,1 Mkr och redovisas under finansiella poster som övrig finansiell kostnad. Precise har möjlighet att i förtid betala av hela den återstående köpeskillingen utan några räntekostnader.
KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR
Kvartalets kassaflöde från löpande verksamhet uppgick under kvartalet till 0,3 Mkr (3,2), varav 2,4 Mkr (2,7) är hänförligt till minskning av rörelsekapitalet. Under kvartalet har koncernen investerat 0,1 Mkr (0,6) i materiella anläggningstillgångar, koncernen har även gjort en utbetalning om 30 Mkr gällande förvärvet av EastCoast. Totalt kassaflöde för kvartalet uppgick till 5,2 Mkr (8,4). Likviden om 41,5 Mkr för de genomförda emissionerna under det tredje kvartalet betalades ut i det fjärde kvartalet.
Helårsperiodens kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till 3,9 Mkr (-1,5), varav 3,1 Mkr (-2,6) är hänförligt till förändring av rörelsekapitalet. Under helårsperioden har koncernen investerat 0,3 Mkr (3,1) i materiella anläggningstillgångar. Under helårsperioden har koncernen genomfört en nyemission om 41,7 Mkr efter emissionskostnader samt även gjort en utbetalning på 38,3 Mkr gjorts gällande förvärvet av EastCoast. Totalt kassaflöde för helårsperioden uppgick till -17,8 Mkr (-12,2).
AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE
Under kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 7,4 Mkr (4,1) och avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete avseende Digital Identity och Algo uppgick till 4,2 Mkr (3,1).
Under helårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 20,8 Mkr (16,6) och avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under till 14,9 Mkr (12,1).

FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 46,4 Mkr (64,1). Den 28 september meddelade bolaget resultatet gällande utfallet i en företrädesemission och en riktad nyemission. Totalt tillfördes bolaget 41,4 Mkr efter emissionskostnader. Likviden från emissionerna inbetalades den 6 oktober.
Det totala egna kapitalet uppgick vid periodens utgång till 146,3 Mkr (128,1) och eget kapital per aktie till 3,08 Kr (3,23). Jämförelseperioden är justerad till följd av sammanläggning av aktier (1:10).


MODERBOLAGET
Moderbolagets omsättning för delårsperioden uppgick till 72,0 Mkr (79,0). Rörelseresultatet uppgick till -22 7 Mkr (-14,8) och har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 2,5 Mkr (2,5).
Likvida medel uppgick vid delårsperiodens utgång till 33,1 Mkr (52,8) och eget kapital till 137,5 Mkr (117,1).
ORGANISATION OCH PERSONAL
Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Stockholm, Potsdam, USA och Shanghai, Kina. Vid delårsperiodens utgång hade koncernen 56 (55) medarbetare inklusive on-site konsulter. Antal anställda var 30 (31), varav 24 (24) i Sverige. Ökningen beror på förvärvet av EastCoast. Precise jobbar agilt tillsammans med flera partners vilket medför en snabbrörlig och skalbar organisation. I medarbetare inräknas inte partners.
FINANSIELL KALENDER
Delårsrapport första kvartalet 2023 12 maj 2023 Årsstämma 2023 i Lund 22 maj 2023 Delårsrapport andra kvartalet 2023 15 augusti 2023 Delårsrapport tredje kvartalet 2023 10 november 2022
RISKFAKTORER
Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2021 som avlämnades i april 2022. Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat sedan dess som påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa. Gällande kriget i Ukraina, har bolaget inga kunder eller leverantörer i Ukraina eller Ryssland, men kan få effekter av rådande konjunktur och ökade omkostnader som påverkar både Precise och företagets kunder och leverantörer. Mobilmarknaden upplever en nedgång och detta kan ha en fortsatt påverkan på omsättningen bl.a. till följd av covid-restriktioner i Asien och en övergripande makroekonomisk osäkerhet.
ÄGARSTRUKTUR
Precise Biometrics AB (publ) med organisationsnummer 556545-6596 är moderföretag i Precise Biometrics koncernen. Precise Biometrics AB:s aktier är noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. Antalet aktieägare var vid kvartalets utgång 17 428 (17 208). Under kvartalet har det omsatts 3 380 433 st PREC aktier. Sista betalkurs per 31 december uppgick till 4,05 kr och aktiekursen har under kvartalet varierat mellan 3,20 kr och 5,67 kr. Med anledning av den riktade emissionen till Egis Technology och företrädesemission ökade antalet aktier och röster i Precise Biometrics med 6 831 203. Emissionerna registrerades hos Bolagsverket den 4 oktober och den 6 oktober tillfördes Precise 44,3 Mkr före emissionskostnader. I enlighet med styrelsens beslut om upprättande av ett LTI program till bolagets anställda emitterade Precise Biometrics under kvartal 4 2022 1 085 000 stycken C aktier, dessa aktier innehas av Precise Biometrics.

REVISION
Bokslutskommunikén har inte granskats av bolagets revisorer.
Undertecknade försäkrar att bokslutskommunikén ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
| Lund den 17 februari 2023 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Torgny Hellström, | ||||
| styrelseordförande | ||||
| Torbjörn Clementz, | Mats Lindoff, | Synnöve Trygg, | Åsa Schwarz, | Peter Gullander, |
| styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot |
Patrick Höijer,
VD
För mer information, vänligen kontakta: Patrick Höijer, VD E-mail: [email protected]
Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande den 17 februari 2023 klockan 08:00 (CET).

KONCERNENS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Not | Kv 4 | Kv 4 | Helår | Helår |
| Nettoomsättning | 2,3 | 19 276 | 27 434 | 91 018 | 83 319 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -7 049 | -6 213 | -25 982 | -19 776 | |
| Bruttovinst | 12 227 | 21 221 | 65 036 | 63 543 | |
| Försäljningskostnader | -8 771 | -8 505 | -34 796 | -31 649 | |
| Administrationskostnader | -1 665 | -7 019 | -17 613 | -18 018 | |
| FoU kostnader | -9 431 | -8 314 | -34 905 | -28 161 | |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -124 | -76 | 2 262 | 212 | |
| -19 991 | -23 914 | -85 052 | -77 616 | ||
| Rörelseresultat | -7 764 | -2 693 | -20 016 | -14 073 | |
| Finansiella intäkter/kostnader | 4 | -2 528 | 353 | -3 453 | 724 |
| Resultat före skatt | -10 292 | -2 340 | -23 469 | -13 349 | |
| Skatt | 978 | -92 | 1 239 | -97 | |
| Periodens resultat hänförligt till | |||||
| innehavare av andelar i | |||||
| moderföretaget | -9 314 | -2 432 | -22 230 | -13 446 | |
| Resultat per aktie verksamhet, Kr* | |||||
| - före utspädning, Kr | -0,20 | -0,01 | -0,48 | -0,34 | |
| - efter utspädning, Kr | -0,20 | -0,01 | -0,48 | -0,34 | |
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET | |||||
| Periodens resultat | -9 314 | -2 432 | -22 230 | -13 446 | |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | |||||
| Omräkningsdifferenser | |||||
| utlandsverksamhet | -147 | 57 | 267 | 169 | |
| Övrigt totalresultat för perioden | -147 | 57 | 267 | 169 | |
| Summa totalresultat hänförligt till innehavare av | |||||
| andelar i moderföretaget | -9 461 | -2 375 | -21 963 | -13 277 |
* Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen understiger kursen i aktuella optionsprogram.
Jämförelseperioder är justerat till följd av sammanslagning (1:10) som beslutades av årsstämman den 19 maj 2022. Till följd av sammanläggning har antalet aktier och röster i Precise Biometrics minskat med 356 367 546. Före genomförandet av sammanläggningen fanns det sammanlagt 395 963 940 aktier och röster i Precise Biometrics och efter sammanläggningen uppgick antalet aktier och röster till 39 596 394. Per den 31 december 2022 uppgår det totala antalet aktier och röster i bolaget till 47 512 597.

KONCERNENS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG
| Anläggningstillgångar Materiella anläggningstillgångar och nyttjanderättstillgångar 9 090 11 466 Goodw ill och immateriella anläggningstillgångar 138 898 135 480 Summa anläggningstillgångar 147 988 146 946 Omsättningstillgångar Varulager 311 548 Kundfordringar 4 11 478 24 027 Övriga fordringar 4 1 732 1 923 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 3 397 3 506 |
|
|---|---|
| Likvida medel 4,6 46 405 64 102 |
|
| Summa omsättningstillgångar 63 323 94 106 |
|
| SUMMA TILLGÅNGAR 211 311 241 052 |
|
| EGET KAPITAL & SKULDER | |
| EGET KAPITAL | |
| Eget kapital 146 302 128 053 |
|
| Summa Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 146 302 128 053 |
|
| LÅNGFRISTIGA SKULDER | |
| Långfristiga skulder 6 25 350 40 463 |
|
| Summa långfristiga skulder 25 350 40 463 |
|
| KORTFRISTIGA SKULDER | |
| Kortfristiga skulder 4,6 39 659 72 536 |
|
| Summa kortfristiga skulder 39 659 72 536 |
|
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 211 311 241 052 |

KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN, I SAMMANDRAG
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Not | Kv 4 | Kv 4 | Helår | Helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||
| Rörelseresultat | -7 764 | -2 693 | -20 016 | -14 073 | |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 5 816 | 2 993 | 21 188 | 14 579 | |
| Räntebetalningar, netto | -213 | 353 | -299 | 724 | |
| Betald skatt | 0 | -136 | -21 | -141 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -2 161 | 517 | 852 | 1 089 | |
| före förändring av rörelsekapitalet | |||||
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet | |||||
| Förändring av varulager | 0 | 40 | 237 | 504 | |
| Förändring av kortfristiga fordringar | -108 | -5 400 | 12 986 | -6 284 | |
| Förändring av kortfristiga skulder | 2 544 | 7 998 | -10 144 | 3 198 | |
| 2 436 | 2 639 | 3 079 | -2 582 | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 275 | 3 156 | 3 931 | -1 493 | |
| Förvärv av dotterbolag | 6 | -30 000 | -10 676 | -38 268 | -10 676 |
| Investering materiella anläggningstillgångar | -101 | -321 | -284 | -2 823 | |
| Investering i immateriella anläggningstillgångar | -5 876 | -4 289 | -21 456 | -16 759 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -35 977 | -15 286 | -60 008 | -30 258 | |
| Nyemission | 44 319 | 23 000 | 44 319 | 23 000 | |
| Emissionskostnader | -2 553 | -2 081 | -3 936 | -2 081 | |
| Återköp av egna aktier | -326 | 0 | -326 | 0 | |
| Likvid från försäljning/återköp av optioner | 0 | 0 | 156 | -97 | |
| Betalning av leasingskuld | -505 | -364 | -1 900 | -1 279 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 40 935 | 20 555 | 38 313 | 19 543 | |
| Totalt kassaflöde | 5 233 | 8 425 | -17 764 | -12 208 | |
| Likvida medel vid periodens början | 41 278 | 55 658 | 64 102 | 76 258 | |
| Kursdifferenser i likvida medel | -106 | 19 | 67 | 52 | |
| Likvida medel vid periodens slut 1) | 46 405 | 64 102 | 46 405 | 64 102 |
*Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavande såväl vid periodens början, såsom vid periodens slut.

FÖRÄNDRING EGET KAPITAL KONCERNEN, I SAMMANDRAG
| 2022 | 2021 | ||
|---|---|---|---|
| Not | Helår | Helår | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 128 053 | 114 044 | |
| Totalresultat | |||
| Periodens resultat | -22 230 | -13 446 | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Valutakursdifferenser | 267 | 168 | |
| Summa övrigt totalresultat | 267 | 168 | |
| Summa totalresultat | -21 963 | -13 278 | |
| Transaktioner med aktieägarna | |||
| Optionsprogram | 5 | 156 | -97 |
| Återköp av egna aktier | 5 | -326 | 0 |
| Kvittningsemission | 0 | 6 466 | |
| Nyemission | 44 319 | 23 000 | |
| Nyemissionskostnader | -3 936 | -2 082 | |
| Summa transaktioner med aktieägare | 40 213 | 27 287 | |
| Eget kapital vid periodens utgång | 146 302 | 128 053 |

NOT 1 – REDOVISNINGSPRINCIPER
Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34, delårsrapportering. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2021 har även använts i denna delårsrapport, kompletterat med segmentsrapportering enligt IFRS 8.
NOT 2 – INTÄKTSFÖRDELNING
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Kv 4 | Kv 4 | Helår | Helår |
| Segment | ||||
| Algo | ||||
| Royalty | 1 923 | 6 536 | 21 150 | 31 300 |
| Licenser, inkl. support och underhåll | 10 120 | 15 692 | 42 046 | 42 901 |
| Övrigt | 1 349 | 549 | 4 634 | 2 561 |
| 0 | ||||
| Digital Identity | 0 | |||
| Royalty | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Licenser, inkl. support och underhåll | 1 956 | 2 972 | 15 954 | 3 477 |
| Övrigt | 3 928 | 1 686 | 7 236 | 3 081 |
| Summa | 19 276 | 27 434 | 91 018 | 83 319 |
| Tidpunkt* | ||||
| Försäljning vid viss tidpunkt | 3 248 | - | 12 664 | - |
| Försäljning över tid | 16 028 | - | 78 354 | - |
| Summa | 19 276 | - | 91 018 | - |
| Region/Land | ||||
| Europa | 7 203 | 8 110 | 27 218 | 11 000 |
| - varav Sverige | 7 733 | 4 650 | 20 737 | 6 747 |
| Asien | 9 343 | 16 588 | 51 039 | 61 613 |
| - varav Kina | 3 525 | 3 871 | 15 364 | 14 519 |
| - varav Taiw an | 4 746 | 8 360 | 29 576 | 39 421 |
| USA | 2 731 | 2 736 | 12 762 | 10 706 |
| Summa | 19 276 | 27 434 | 91 018 | 83 319 |
* Intäktsfördelningen enligt tidpunkt saknas jämförelsetal från tidigare perioder.

NOT 3 – SEGMENTSREDOVISNING
Precise Biometrics verksamhet är från och med 2022 indelad i två segment: Digital Identity och Algo. Segmenten har uppstått till följd av förvärvet av EastCoast i slutet av 2021, då vikten av separat uppföljning av segmenten har ökat. I och med att segmentsredovisningen är ny från 2022 saknas jämförelsetal från tidigare år.
| Belopp i tkr | 2022 Kv 4 |
2022 Helår |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Algo | Digital Identity |
Summa Segment |
Algo | Digital Identity |
Summa Segment |
|
| Nettoomsättning | 13 392 | 5 885 | 19 276 | 67 829 | 23 189 | 91 018 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -1 903 | -5 147 | -7 049 | -9 070 | -16 913 | -25 982 |
| Bruttovinst | 11 489 | 738 | 12 227 | 58 759 | 6 277 | 65 036 |
Övriga upplysningar
Endast nettoomsättning och produktkostnader allokeras till respektive segment. Övriga kostnader allokeras inte på segmentsnivå då dessa poster hänför sig till koncernverksamheten
| Avstämning av resultat | Kv 4 2022 Helår 2022 | |
|---|---|---|
| Segmentsresultat | 12 226 | 65 036 |
| Försäljningskostnader | -8 771 | -34 796 |
| Administrationskostnader | -1 665 | -17 613 |
| FoU kostnader | -9 431 | -34 905 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -124 | 2 262 |
| Finansiella kostnader | -2 528 | -3 453 |
| Resultat efter finansiella poster | -10 292 | -23 469 |
NOT 4 – FINANSIELLA INSTRUMENT
Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.
Räntebärande skulder
Den 30 november 2022 signerades ett tilläggsavtal som ändrade villkoren för den resterande skulden på 55 000 Tkr för förvärvet av EastCoast Solutions AB (se not 6). Den 1 december 2022 erlades 30 000 Tkr. 10 000 Tkr ska erläggas den 30 november 2023, 5 000 Tkr ska erläggas den 30 november 2024, 5 000 Tkr ska erläggas den 30 november 2025 och 5 000 Tkr ska erläggas den 30 november 2026. Ränta ska tillkomma på beloppen om 5 000 Tkr som förfaller den 30 november 2025 och 5 000 Tkr den 30 november 2026. Räntan, om 3 månaders STIBOR + 8%, tillkommer från och med den 23 november tills beloppen är betalda. Skulden redovisas som en räntebärande skuld per den 31 december 2022.
Skulden har nuvärdesberäknats enligt den ursprungliga effektivräntan 1,8% och redovisas som övrig kortfristig skuld (9 834 Tkr) respektive övrig långfristig skuld (16 789 Tkr). Resultateffekten av omräkning av skulden beräknades till 2 112 Tkr och redovisas under finansiella poster som övrig finansiell kostnad. Precise har möjlighet att i förtid betala av hela den återstående köpeskillingen utan några räntekostnader.

NOT 5 – OPTIONSPROGRAM OCH LTI PROGRAM
Vid bolagstämman 2022 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD som innebar att högst 100 000 (efter sammanläggning) teckningsoptioner ska kunna ges ut, där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juli 2025 till 30 september 2025. Teckningskursen för aktierna är fastställd till 9,24 kronor. Vid årets utgång har 100 000 optioner tecknats motsvarande 100% av totala teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 100 000 aktier.
Årsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om inrättande av ett långsiktigt aktiebonusprogram (LTI 2022/2028) för samtliga anställda i Precise Biometrics. För att möjliggöra genomförandet av LTI 2022/2028 och säkerställa leverans av aktier till deltagarna samt täckande av bolagets kostnader för sociala avgifter, beslutade stämman samtidigt om ändring av bolagsordningen i form av införande av nya C-aktier, bemyndigande för styrelsen att emittera C-aktier, bemyndigande för styrelsen att återköpa C-aktier, och godkännande av överlåtelse av aktier till deltagare i LTI 2022/2028. Uppsättningen av C-aktier skedde under kvartal 4 2022. Per den 31 december 2022 innehar Precise Biometrics 1 085 000 stycken C aktier.
NOT 6 – RÖRELSEFÖRVÄRV
Den 30 november 2021 förvärvade koncernen 100% av aktierna i EastCoast Solutions AB och Besökssystem Sverige AB och den totala köpeskillingen som överfördes uppgick till 86 203 Tkr. Förvärvet av Besökssystem Sverige AB är immateriellt varför sammanslagna upplysningar lämnas. Förvärvet accelererar Precise Biometrics erbjudande inom SaaS (Software-as-a-Service) inom Digital Identity och företaget kompletterades genom förvärvet med EastCoast Solutions ledande besökshanteringssystem. Förvärvet förstärkte Precises position inom fysisk tillgänglighet och stimulerar korsförsäljning.
Köpeskillingen uppgick till 86 203 Tkr, varav 24 466 Tkr erlades per 31 december 2021 dels via kontant betalning på 18 000 Tkr och dels via utgivande av nyemitterade aktier uppgående till 6 466 Tkr. Ytterligare 8 268 Tkr erlades kontant efter årsskiftet. Resterande 55 000 Tkr skulle ursprungligen betalas vid två tillfällen varav 25 000 Tkr skulle erläggas ett (1) år efter förvärvets genomförande och 30 000 Tkr skall erläggas två (2) år efter förvärvets genomförande. Beloppen nuvärdesberäknades till räntan 1,8% och redovisades som övrig kortfristig skuld respektive övrig långfristig skuld. Den 30 november 2022 signerades ett tilläggsavtal som ändrade villkoren för den resterande skulden på 55 000 Tkr för förvärvet, för nya villkor se not 4.
Överförd ersättning
I nedanstående tabell sammanfattas verkligt värde för den överförda ersättningen per förvärvsdatumet.
| Summa köpeskilling | 86 203 |
|---|---|
| Uppskjuten fast köpeskilling | 53 469 |
| Nyemitterade aktier, 6 982 473 stamaktier | 6 466 |
| Likvida medel | 26 268 |
| Tkr |
Det verkliga värdet av överförda stamaktier i Precise Biometrics AB baserades på aktiekursen vid förvärvstidpunkten den 30 november 2021.
Förvärvsrelaterade utgifter
Förvärvsrelaterade utgifter uppgående till 2 577 Tkr har redovisats som en kostnad under 2021, inom raden Administrationskostnader i koncernens resultaträkning.

Identifierbara tillgångar och övertagna skulder
Nedanstående tabell sammanfattar de redovisade beloppen för förvärvade tillgångar och övertagna skulder per förvärvsdagen.
| Summa | 86 203 |
|---|---|
| Goodwill | 61 411 |
| Summa förvärvade identifierbara nettotillgångar | 24 792 |
| Uppskjuten skatteskuld | -5 645 |
| Icke räntebärande skulder | -2 676 |
| Likvida medel | 7 324 |
| Omsättningstillgångar | 2 561 |
| Materiella anläggningstillgångar | 28 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 107 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 23 093 |
| Tkr |
Intäkter och resultat från förvärvade bolag
Under 2021 har förvärvet bidragit till koncernens intäkter med 2 071 Tkr och till koncernens rörelseresultat med 423 Tkr. Om tidpunkten för förvärvet hade varit den 1 januari 2021 hade koncernens intäkter uppgått till 98 246 Tkr och koncernens rörelseresultat till -13 194 Tkr för räkenskapsåret 2021.
Goodwill
Goodwill redovisas för förvärven under 2021 eftersom erlagda köpeskillingar för rörelseförvärven inkluderade belopp avseende förväntade synergier, intäktstillväxt och framtida marknadsutveckling i det förvärvade företaget. Dessa fördelar redovisas inte separat från goodwill eftersom de inte uppfyller kriterierna för identifierbara immateriella anläggningstillgångar. Ingen del av redovisad goodwill för förvärven förväntas vara skattemässigt avdragsgill för närvarande.
Påverkan på likvida medel vid förvärvstillfället
| förvärvstillfället | |
|---|---|
| Påverkan på koncernens likvida medel vid | -10 676 |
| förvärvstillfället | 7 324 |
| Tillkommer: Likvida medel i förvärvade bolag vid | |
| Avgår: Uppskjuten likvidavräkning | 8 268 |
| Avgår: Uppskjuten fast köpeskilling | 53 469 |
| Avgår: Kvittningsemission | 6 466 |
| Köpeskilling för aktier | -86 203 |
| Köpeskilling för aktier | 86 203 |
| Tkr |

Påverkan på likvida medel under Q1-Q4 2022 (redovisas i investeringsverksamheten)
| Påverkan på koncernens likvida medel Q1-Q4 2022 | -38 268 |
|---|---|
| Första avbetalning av skuld * | -30 000 |
| Betald uppskjuten likvidavräkning | -8 268 |
| Tkr |
*Se not 4 gällande avbetalning av skuld
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Not | Kv 4 | Kv 4 | Helår | Helår |
| Nettoomsättning | 1 | 14 819 | 24 325 | 72 048 | 79 048 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -7 945 | -8 048 | -33 203 | -29 962 | |
| Bruttovinst | 6 874 | 16 278 | 38 845 | 49 086 | |
| Försäljningskostnader | -6 915 | -7 253 | -27 356 | -28 737 | |
| Administrationskostnader | -3 798 | -4 333 | -16 567 | -15 290 | |
| FoU kostnader | -3 393 | -5 877 | -19 903 | -20 003 | |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -78 | -75 | 2 287 | 212 | |
| -14 183 | -17 539 | -61 539 | -63 819 | ||
| Rörelseresultat | -7 309 | -1 261 | -22 694 | -14 733 | |
| Finansiella intäkter/kostnader | -2 469 | 407 | -3 196 | 947 | |
| Erhållna koncenbidrag | 6 045 | 0 | 6 045 | ||
| Resultat före skatt | -3 733 | -854 | -19 845 | -13 786 | |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Periodens resultat | -3 733 | -854 | -19 845 | -13 786 |
*Periodens resultat överensstämmer med periodens totalresultat.

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG
Belopp i tkr
| TILLGÅNGAR | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 2 869 | 3 769 | |
| Goodw ill och immateriella anläggningstillgångar | 40 009 | 40 154 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 90 558 | 90 558 | |
| Summa anläggningstillgångar | 133 436 | 134 481 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 311 | 548 | |
| Kundfordringar | 6 603 | 17 806 | |
| Kundfordringar Koncern | 2 161 | ||
| Övriga fordringar | 7 760 | 2 000 | |
| Förutbetalda kostnader | 2 972 | 3 202 | |
| Kassa och bank | 33 140 | 52 782 | |
| Summa omsättningstillgångar | 52 947 | 76 337 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 186 383 | 210 818 | |
| EGET KAPITAL & SKULDER | |||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital | 14 254 | 11 879 | |
| Inbetalt ej registrerat aktiekapital | 0 | 0 | |
| Reservfond | 1 445 | 1 445 | |
| Fond för utvecklingsutgifter | 26 761 | 23 642 | |
| Summa bundet eget kapital | 42 460 | 36 965 | |
| Fritt eget kapital | |||
| Överkursfond | 138 058 | 100 050 | |
| Balanserat resultat | -23 210 | -6 135 | |
| Årets resultat | -19 845 | -13 786 | |
| Summa fritt eget kapital | 95 003 | 80 130 | |
| 137 463 | 117 095 | ||
| Summa Eget Kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristiga skulder | 16 789 | 28 922 | |
| Summa långfristiga skulder | 16 789 | 28 922 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 32 131 | 64 801 | |
| Summa kortfristiga skulder | 32 131 | 64 801 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 186 383 | 210 818 |

KONCERNEN NYCKELTAL
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | Kv 4 | Kv 4 | Helår | Helår |
| Nettoomsättning | 19 276 | 27 434 | 91 018 | 83 319 |
| Omsättningstillväxt, % | -29,7% | 22,0% | 9,2% | -9,8% |
| Bruttomarginal, % | 63,4% | 77,4% | 71,5% | 76,3% |
| Rörelseresultat | -7 764 | -2 693 | -20 016 | -14 073 |
| Rörelsekapital* | 33 498 | 54 414 | 33 498 | 54 414 |
| Sysselsatt kapital | 146 302 | 128 053 | 146 302 | 128 053 |
| Kassalikviditet, % | 158,9% | 129% | 158,9% | 129% |
| Soliditet, % | 69,2% | 53,1% | 69,2% | 53,1% |
| Resultat per aktie före utspädning, kr | -0,20 | -0,06 | -0,47 | -0,34 |
| Resultat per aktie efter utspädning, kr | -0,20 | -0,07 | -0,47 | -0,34 |
| Eget kapital per aktie, kr | 3,08 | 3,23 | 3,08 | 3,23 |
| Antal aktier (tusental)** | 47 513 | 39 596 | 47 513 | 39 596 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för | ||||
| utspädningseffekt (tusental) | 47 513 | 36 821 | 41 304 | 36 224 |
| Antal anställda vid periodens utgång | 30 | 31 | 30 | 31 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 29 | 27 | 30 | 25 |
| Annual Recurring Revenue*** | 16 190 | - | 16 190 | - |
* Nyckeltalet är beräknat exklusive kortfristigskuld till EastCoast International AB
** Jämförelseperioder är justerat till följd av sammanslagning (1:10) som beslutades av årsstämman den 19 maj 2022. Till följd av sammanläggning har antalet aktier och röster i Precise Biometrics minskat med 356 367 546. Före genomförandet av sammanläggningen fanns det sammanlagt 395 963 940 aktier och röster i Precise Biometrics och efter sammanläggningen uppgick antalet aktier och röster till 39 596 394. Per den 31 december 2022 uppgår det totala antalet aktier och röster i bolaget till 47 512 597.
*** Annual Recurring Revenue saknar jämförelsetal från tidigare perioder.

KONCERNEN AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | Kv 4 | Kv 4 | Helår | Helår |
| Nettoomsättning | 19 276 | 27 434 | 91 018 | 83 319 |
| Omsättningstillväxt | -29,7% | 22,0% | 9,2% | -9,8% |
| Bruttoresultat | 12 227 | 21 221 | 65 036 | 63 543 |
| Nettoomsättning | 19 276 | 27 434 | 91 018 | 83 319 |
| Bruttomarginal, % | 63,4% | 77,4% | 71,5% | 76,3% |
| Rörelseresultat | -7 764 | -2 693 | -20 016 | -14 073 |
| Nettoomsättning | 19 276 | 27 434 | 91 018 | 83 319 |
| Rörelsemarginal, % | -40,3% | -9,8% | -22,0% | -16,9% |
| EBITDA | -1 986 | 1 666 | 1 147 | 1 872 |
| Avskrivningar | -5 779 | -4 359 | -21 163 | -15 945 |
| Rörelseresultat | -7 764 | -2 693 | -20 016 | -14 073 |
| Omsättningstillgångar | 63 323 | 18 972 | 63 323 | 94 106 |
| Kortfristiga skulder exkl kortfristig skuld EastCoast | ||||
| International | 29 825 | 12 298 | 29 825 | 39 721 |
| Rörelsekapital | 33 498 | 6 674 | 33 498 | 54 385 |
| Försäljningskostnader | -8 771 | -8 505 | -34 796 | -31 649 |
| Administrationskostnader | -1 665 | -7 019 | -17 613 | -18 018 |
| FoU kostnader | -9 431 | -8 314 | -34 905 | -28 161 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -124 | -76 | 2 262 | 212 |
| Summa rörelsekostnader | -19 991 | -23 914 | -85 052 | -77 616 |
| Balansomslutning | 211 311 | 241 052 | 211 311 | 241 052 |
| Icke räntebärande skulder samt leasingskulder* | 65 009 | 112 999 | 65 009 | 112 999 |
| Sysselsatt kapital | 146 302 | 128 053 | 146 302 | 128 053 |
| Utgående eget kapital | 146 302 | 128 053 | 146 302 | 128 053 |
| Genomsnittligt eget kapital | 137 909 | 111 919 | 137 909 | 111 919 |
| Omsättningstillgångar minus lager | 63 012 | 93 558 | 63 012 | 93 558 |
| Kortfristiga skulder | 39 659 | 72 536 | 39 659 | 72 536 |
| Kassalikviditet | 159% | 129% | 159% | 129% |
| Eget kapital | 146 302 | 128 053 | 146 302 | 128 053 |
| Balansomslutning | 211 311 | 241 052 | 211 311 | 241 052 |
| Soliditet | 69,2% | 53,1% | 69,2% | 53,1% |
* Nyckeltalet är beräknat exklusive lång- och kortfristig skuld för EastCoast International AB

EKONOMISK ORDLISTA
OMSÄTTNINGSTILLVÄXT
Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år. Ett mått på om företagets omsättning växer.
BRUTTOMARGINAL
Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning. Visar hur stor andel av försäljningen som återstår för att täcka löner, övriga rörelsekostnader, ränta och vinst.
RÖRELSERESULTAT
Resultat före finansnetto och skatt. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna.
RÖRELSEKOSTNADER
Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor. Rörelsekostnader är kostnader som inte direkt hör till en speciell vara eller varugrupp. Vanliga rörelsekostnader är tillexempel löner och andra personalkostnader samt lokalhyra.
EBITDA
Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncernens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar. Måttet möjliggör jämförelse med andra bolag oberoende av om verksamheten baserats på förvärv eller genom organisk tillväxt.
RÖRELSEMARGINAL
Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning. Anger hur stor del av varje omsatt krona som blir kvar till att täcka räntor, skatt och ge eventuell vinst.
KASSAFLÖDE
Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet. Det operativa kassaflödet indikerar huruvida ett företag kan generera tillräckligt positivt kassaflöde för att upprätthålla och utvidga sin verksamhet, eller om det behöver extern finansiering.
RÖRELSEKAPITAL
Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder. Måttet visar det kapital ett företag behöver för att finansiera den löpande verksamheten.
SYSSELSATT KAPITAL
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar. Måttet visar hur mycket totalt kapital som används i rörelsen och är därmed den ena komponenten i att mäta avkastning från verksamheten.
EGET KAPITAL
Eget kapital vid periodens slut. Eget kapital är skillnaden mellan koncernens tillgångar och skulder, vilket motsvarar koncernens egna kapital som tillskjutits av ägare samt koncernens ackumulerade resultat.
GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL
Genomsnittligt kapital har beräknats som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.
KASSALIKVIDITET
Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.

SOLIDITET
Eget kapital dividerat med tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.
RÄNTABILITET PÅ EGET KAPITAL
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Nyckeltalet visar verksamhetens avkastning på ägarnas insatta kapital och är därmed ett mått på hur lönsam koncernen är. Investerare kan jämföra måttet med gällande bankränta eller avkastning från alternativa placeringar. Måttet kan även användas för att jämföra lönsamheten mellan företag i samma bransch.
RESULTAT PER AKTIE FÖRE UTSPÄDNING
Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE EFTER UTSPÄDNING
Periodens resultat dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
EGET KAPITAL PER AKTIE
Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen. Ett mått på hur mycket eget kapital det finns per aktie som används vid värdering per aktie i relation till aktiekursen.
ANNUAL RECURRING REVENUE (ARR)
ARR definieras som repetitiva intäkter vid sista månaden i kvartalet inom Digital Identity, omräknat till en 12-månaders period. Det finns således ingen direkt koppling mellan ARR siffran och framtida mjukvaruintäkter inom Digital Identity. ARR måttet används gällande avtalsenliga återkommande intäkter för segmentet Digital Identity, då Digital Identity har en stor kundstock baserat på SaaS intäkter. Inom Algo finns ett fåtal stora kunder och därför följs inte licensintäkterna upp med hjälp av definitionen ARR inom detta segment.