Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Earnings Release 2020

Feb 16, 2021

3189_10-k_2021-02-16_3d2b1c47-ee64-46fa-bcd0-6398e068ff59.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

PRECISE BIOMETRICS BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2020

Ett händelserikt år med en stabil finansiell position

BOKSLUTSKOMMUNIKÉ FÖR PERIODEN JANUARI – DECEMBER 2020

FJÄRDE KVARTALET

  • Nettoomsättningen uppgick till 22,5 Mkr (38,8)
  • EBITDA uppgick till 0,7 Mkr (16,0)
  • Rörelseresultatet uppgick till -2,6 Mkr (12,5)
  • Periodens resultat uppgick till -8,8 Mkr (13,4)
  • Resultat per aktie uppgick till -0,02 kr (0,04)
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 12,2 Mkr (14,3)

HELÅRSPERIODEN JANUARI - DECEMBER

  • Nettoomsättningen uppgick till 92,3 Mkr (91,9)
  • EBITDA uppgick till 6,9 Mkr (13,8)
  • Rörelseresultatet uppgick till -5,8 Mkr (0,7)
  • Periodens resultat uppgick till -12,2 Mkr (1,0)
  • Resultat per aktie uppgick till -0,03 kr (0,00)
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten stärktes och uppgick till 21,9 Mkr (-0,5)

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET

  • YOUNiQ integrerad med Telcred och Axis Communications system. Första installationen i drift på Zynka Groups huvudkontor i Göteborg
  • Samarbete med Sehlhall Fastigheter för YOUNiQ

VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER HELÅRSPERIODENS SLUT

  • Samarbete med Sensative för integreringen av YOUNiQ med Sensatives Yggio-plattform
  • Kommersiellt avtal med Clarkson University för installationen av YOUNiQ i företagsinkubatorn North Country Incubator. Installationen är den första i USA.

FINANSIELL DATA OCH NYCKELTAL

Belopp i tkr om inget annat anges

NYCKELTAL

2020 2019 2020 2019
Q4 Q4 Helår Helår
Nettoomsättning 22 494 38 816 92 349 91 927
Omsättningstillväxt, % -42,0% 178,3% 0,5% 35,9%
Bruttomarginal, % 84,7% 91,9% 84,2% 86,4%
EBITDA 703 15 997 6 862 13 791
Rörelseresultat -2 625 12 534 -5 792 651
Rörelsemarginal, % -11,7% 32,3% -6,3% 0,7%
Kassaflöde från den löpande verksamheten 12 215 14 257 21 896 -477
Likvida medel 76 258 73 676 76 258 73 676

För definitioner se ekonomisk ordlista.

INBJUDAN TILL PRESENTATION AV HELÅRSRAPPORT

Med anledning av dagens bokslutskommuniké bjuder Precise in investerare och media till ett informationstillfälle.

Konferensen startar kl. 10:00 (CET), den 16 februari.

Länk till all publik information så som länk till webcast och deltagarnummer för telekonferens:

https://financialhearings.com/event/13013

För deltagande klicka på länken ovan för att lyssna och följa presentationen via webben alternativt ring något av följande nummer för att följa den per telefon.

SE: +46850558352 UK: +443333009265

Du kommer bli ombedd att uppge ditt namn när du ansluter dig till konferensen och det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska. Konferensen hålls på engelska.

Från Precise deltar: Stefan K Persson, VD Ulrik Nilsson, CFO

VD HAR ORDET

Under 2020 har vi bevisat vår stabila position inom Mobile, där vi tillsammans med våra partners fortsätter vinna mark i en konkurrensutsatt marknad. Vår strategi att arbeta fokuserat mot ett färre antal partners och komma närmare slutkunden har gett resultat i form av ökade intäkter och positivt kassaflöde under året. I kombination med god kostnadskontroll har det resulterat i en stabil finansiell position och vi gör fortsatta investeringar inom våra prioriterade områden. Vi har även tagit stora steg i kommersialiseringen av YOUNiQ genom nya kunder och strategiska samarbeten.

I takt med ökad användning av digitala produkter och tjänster ökar behovet av mer bekväma och säkra identifieringslösningar. I spåren av Covid-19 har intresset för Precise YOUNiQ, beröringsfria identifieringslösningar i publika miljöer ökat och under det fjärde kvartalet fortsatte kommersialiseringen av YOUNiQ inom applikationsområdet access. Genom avtalet med Sehlhall Fastigheter kan vi nu erbjuda vår teknik med ansiktsigenkänning för säker och bekväm access till deras fastigheter. Avtalet är ett exempel på hur YOUNIQ stärker våra kunders erbjudande genom förbättrad användarupplevelse och säkerhet.

Efter kvartalets utgång har vi även ingått samarbete med ytterligare en plattformsleverantör – Sensative – i linje med vår strategi att integrera YOUNiQ med öppna plattformar. Vi kommer fortsätta identifiera och ingå samarbeten av denna sort i syfte att skapa lösningar med slutkundens behov i centrum. En annan glädjande händelse är att den första kommersiella installationen genomförts i USA, där Clarkson University, genom deras företagsinkubator North Country Incubator, valt att installera YOUNiQ i deras lokaler. Under 2021 kommer vi fortsätta investera i detta applikationsområde för att accelerera kommersialiseringstakten för YOUNiQ ytterligare. Huvudfokus är den svenska marknaden, samt att fortsätta utveckla våra säljkanaler i USA och förbereda för inträde i övriga nordiska länder.

Inom Mobile fortsatte vi vinna projekt tack vare vår globala setup, med lokala kontor i Shanghai och i Potsdam, USA, som gjort det möjligt för oss att upprätthålla god support gentemot våra kunder och partners. Som resultat har vår produkt fortsatt integrerats i sensorer som i sin tur implementerats i mobila enheter från ledande OEM-tillverkare som exempelvis Samsung. För att stärka vår position inom Mobile ytterligare har vi under kvartalet arbetat intensivt med en ny generation av vår fingeravtrycksmjukvara. Den nya generationen är både säkrare och snabbare än tidigare och samtidigt ännu bättre på att hantera krävande miljöer. Den nya generationen har redan lanserats till ett urval av våra partners och vi ser fram emot en bredare utrullning under 2021.

Sammanfattningsvis har det varit ett händelserikt fjärde kvartal och 2020 för Precise som förutom den pågående pandemin präglats av en stabil affär inom Mobile och viktiga framsteg inom YOUNiQ. Det är ett starkt och växande intresse från kunder för våra produkter och jag ser fram emot att fortsätta utveckla och kommersialisera marknadens bästa identifieringslösningar där du är nyckeln.

Stefan K Persson, VD

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING

Precise är en global leverantör av identifieringsmjukvara och erbjuder produkter för bekväm och säker verifiering av människors identitet. Bolaget erbjuder följande produkter inom respektive område:

Digital Identity Mobile Smart Card
Precise YOUNiQ - Precise BioMatch Mobile - Precise BioMatch Card -
Säkerställer digital identitet på Verifierar fingeravtryck i mobila Verifierar fingeravtryck i smarta
ett enkelt och säkert sätt enheter kort

Utöver ovan listade områden arbetar Precise med utvalda projekt inom flertalet olika applikationsområden.

MARKNADSUTVECKLING

Digital Identity

Vi använder i allt större utsträckning digitala tjänster som kräver identifiering av användaren. Eftersom registreringsprocessen ofta är komplicerad och användaren väljer alltför enkla lösenord ökar efterfrågan på bekvämare och säkrare sätt att säkerställa vår digitala identitet. Den allt mer uppkopplade världen vi lever i innebär också att vi inte enbart använder vår digitala identitet i multipla kanaler utan även på en mängd olika enheter vilket ytterligare ökar behovet av effektiv och trygg identifikation.

Ett applikationsområde med stor marknadspotential är biometrisk access till byggnader och lokaler där trender som säkerhet, hållbarhet, teknologiutveckling och reglering driver tillväxten. Precise har identifierat sex segment där det råder hög efterfrågan på säkra och bekväma accesslösningar. Dessa är lägenhetshus, kommersiella fastigheter, byggarbetsplatser, gym, industri och offentlig verksamhet. Baserat på data från SCB, Datscha och IHRSA beräknas det totala antalet byggnader i Sverige inom dessa segment år 2025 uppgå till cirka 450 000 st. Av dessa bedöms 35% av byggnaderna inom segmenten lägenhetshus, kommersiella fastigheter, industri och offentlig verksamhet kommer att ha installerat elektriska lås, vilket är en grundförutsättning för biometrisk access. Motsvarande siffra för byggarbetsplatser och gym är 80%. Vid ett antagande om en installation per byggnad och en årlig intäkt om 35 000 SEK per installation beräknas den totala marknadspotentialen uppgå till cirka 7 miljarder SEK. Precise bedömning är att cirka 15% av den totala marknaden kommer använda biometrisk access år 2025, vilket ger en adresserbar marknad om cirka 1 miljard SEK i Sverige.

Mobile

En fortsatt efterfrågan på användarvänliga telefoner och tablets med heltäckande skärmar driver trenden för mobila enheter. Nästa steg i utvecklingen är sensorer som täcker hela skärmen med förmåga att läsa av fingeravtryck var det än placeras på displayen. Enligt en analys från IHS Market kommer optiska- och ultraljudssensorer till telefoner i det högre prissegmentet öka. Eftersom genomsnittspriset för dessa sensorer är betydligt högre än för kapacitiva kommer de att utgöra en betydande del av värdet på marknaden för fingeravtryckssensorer. Totalt sett minskar värdet på marknaden för kapacitiva sensorer eftersom priserna sjunker snabbare än vad volymen ökar.

Smart Card

Biometri för att säkerställa identitet har blivit ett allt viktigare verktyg i kampen mot bedrägerier i nästan samtliga betalningskanaler. Betalningar har blivit den huvudsakliga drivkraften för utvecklingen av biometri i konsumentledet. Korttillverkare lägger allt mer fokus på certifiering och kostnadsoptimering av kontaktlösa biometriska betalkort, vilket är en förutsättning för att kortutgivarna ska kunna göra en bred introduktion till marknaden.

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT I KVARTALET

Omsättningen under kvartalet uppgick till 22,5 Mkr (38,8). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 10,9 Mkr (20,0), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 10,7 Mkr (17,8), samt övrigt 0,9 Mkr (1,0). Minskningen av royaltyintäkter var främst hänförlig till kunden Egis Technology där intäkten föregående års fjärde kvartal var förhållandevis hög. Under 2020 har intäkterna från Mobile haft en jämnare kvartalsfördelning till följd av skillnader i affärsupplägg med nyckelkunder. Minskningen av licensintäkter kommer främst som ett resultat av tidigare kommunicerad strategi där Precise fokuserar på djupare samarbete med färre kunder.

Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 84,7% (91,9). Förändringen är främst kopplad till förändringar i produktmixen. De totala avskrivningarna och nedskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 2,6 Mkr (2,8). Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 0,2 Mkr (0,2).

Rörelsekostnaderna för kvartalet minskade med 1,4 Mkr och uppgick till 21,7 Mkr (23,1). Kostnadsökningar inom FoU relaterat till satsningar inom områdena Digital Identity och Mobile motverkas av att en ökad andel av utgifter för utvecklingsarbete inom främst området Digital Identity, aktiveras.

Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till -2,6 Mkr (12,5). Minskningen i rörelseresultatet förklaras främst av den lägre omsättningen i kombination med en lägre bruttomarginal. Periodens resultat under kvartalet uppgick till -8,8 Mkr (13,4). Totala avskrivningar uppgick till 3,3 Mkr (3,5). Resultatet på EBITDA-nivå uppgick till 0,7 Mkr (16,0). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för kvartalet uppgick till -0,02 kr (0,04).

Bokslutskommuniké 2020 | Precise Biometrics AB (publ), org nr 556545-6596 6

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT HELÅRSPERIODEN

Omsättningen under helårsperioden ökade med 0,5% och uppgick till 92,3 Mkr (91,9). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 47,1 Mkr (31,2), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 39,7 Mkr (54,6) samt övrigt 5,6 Mkr (6,1). Ökningen av royaltyintäkter var främst hänförlig till kunden Egis Technology, och är resultatet av Precise val att fördjupa samarbetet med färre kunder, vilket även förklarar minskningen av licensintäkter i enlighet med tidigare kommunicerad strategi.

Bruttomarginalen under helårsperioden uppgick till 84,2% (86,4). Förändringen är främst kopplad till produktmixen. De totala avskrivningarna och nedskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 9,6 Mkr (10,2). Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 0,8 Mkr (0,8).

Rörelsekostnaderna för helårsperioden ökade med 4,8 Mkr och uppgick till 83,6 Mkr (78,8). Ökningen är främst hänförlig till kostnadsökningar inom FoU relaterat till satsningar inom områdena Digital Identity och Mobile samt ökade kostnader för att bygga upp försäljningskanalerna för YOUNiQ

Rörelseresultatet i helårsperioden uppgick till -5,8 Mkr (0,7). Förändringen i rörelseresultatet förklaras främst genom en minskad bruttomarginal, samt ökade rörelsekostnader om 4,8 Mkr. Periodens resultat uppgick till -12,2 Mkr (1,0). Totala avskrivningar uppgick till 12,7 Mkr (13,1). Resultatet på EBITDA-nivå uppgick till 6,9 Mkr (13,8). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för helårsperioden uppgick till -0,03 kr (0,00).

FINANSNETTO OCH SKATT

Precise har inga räntebärande skulder förutom leasingskulder. Finansnettot är i hänförligt till kursdifferenser i likvida medel, samt ränta på leasingskuld i enlighet med IFRS 16. Finansnettot under det fjärde kvartalet uppgick till -0,5 Mkr (-0,5) och skattekostnaden uppgick till -5,8 Mkr (1,3).

Finansnettot under helårsperioden uppgick till -0,6 Mkr (-0,6) och skattekostnaden uppgick till -5,8 Mkr (0,9). Skattekostnaden är inte kassaflödespåverkande då den utgörs av en nedskrivning av tidigare uppbokad uppskjuten skatt. Bolagets historiskt redovisade förluster uppgår till betydande belopp. Då de senaste räkenskapsåren resulterat i skattemässig förlust, Digital Identity befinner sig i ett tidigt skede, samt att det naturligt finns osäkerheter i prognoser är bolagets bedömning försiktig utifrån att det inte finns övertygande faktorer som talar för framtida skattepliktiga överskott inom den närmaste tiden.

KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR

Kvartalets kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till 12,2 Mkr (14,3), varav 10,6 (-1,0) Mkr är hänförligt till minskad kapitalbindning. Under kvartalet har koncernen investerat 0,6 Mkr (0,1) i materiella anläggningstillgångar.

Helårsperiodens kassaflöde från löpande verksamhet stärktes och uppgick till 21,9 Mkr (-0,5) varav 15,8 (-12,0) Mkr är hänförligt till minskad kapitalbindning. Under helårsperioden har koncernen investerat 2,2 Mkr (0,3) i materiella anläggningstillgångar.

AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE

Under kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 5,2 Mkr (1,2). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 2,6 Mkr (2,8).

Under helårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 15,6 Mkr (5,4). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under helårsperioden till 9,6 Mkr (10,2).

FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET

Likvida medel ökade och uppgick vid periodens slut till 76,3 Mkr (73,7).

Det totala egna kapitalet uppgick vid periodens utgång till 114,0 Mkr (126,5) och eget kapital per aktie till 0,32 kr (0,35).

MODERBOLAGET

Moderbolagets omsättning för helårsperioden uppgick till 90,9 Mkr (90,4). Rörelseresultatet uppgick till -8,4 Mkr (-3,4) och har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 2,5 Mkr (2,5). Likvida medel uppgick vid helårsperiodens utgång till 73,4 Mkr (70,2) och eget kapital till 103,6 Mkr (118,2).

ORGANISATION OCH PERSONAL

Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Potsdam, USA och Shanghai, Kina. Vid helårsperiodens utgång hade koncernen 48 (48) medarbetare inklusive on-site konsulter. Antal anställda var 23 (22), varav 17 (14) i Sverige. Precise jobbar agilt tillsammans med flera partners vilket medför en snabbrörlig skalbar organisation. I medarbetare inräknas inte partners.

RAPPORTTILLFÄLLEN

delårsrapport första kvartalet 2021 12 maj 2021 delårsrapport andra kvartalet 2021 12 augusti 2021 delårsrapport tredje kvartalet 2021 12 november 2021

ÅRSSTÄMMA

Årsstämman kommer att hållas den 14 maj 2021. Årsredovisningen för 2020 kommer att finnas tillgänglig på Precise Biometrics hemsida och huvudkontor senast den 23 april 2021. Aktieägare, som önskar delta vid årsstämman, ska vara upptagen i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken avseende förhållandena per den 5 maj 2021 och anmäla sitt deltagande i enlighet med vad som anges i kallelsen till årsstämman. Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste för att äga rätt att delta i stämman låta registrera aktierna i eget namn så att aktieägaren blir upptagen i framställningen av aktieboken per den 5 maj 2021. Sådan registrering kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer. Rösträttsregistreringar som gjorts av förvaltaren senast den 7 maj 2021 kommer att beaktas vid framställningen av aktieboken. Ytterligare anvisningar kommer att anges i kallelsen till årsstämman.

Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2020.

RISKFAKTORER

Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2019. Inga händelser av väsentlig betydelse som har inträffat under året och påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa. Hitintills har bolaget inte märkbart påverkats av Covid-19 pandemin men det går inte att bortse från att någon framtida påverkan kan uppstå.

ÄGARSTRUKTUR

Precise Biometrics AB (publ) med organisationsnummer 556545-6596 är moderföretag i Precise Biometrics koncernen. Precise Biometrics AB:s aktier är noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. Antalet aktieägare var vid årets utgång 18 697 (20 575). Under kvartalet har det omsatts 63 723 942 aktier. Sista betalkurs per 30 december uppgick till 1,23 kr och noteringen har under det kvartalet varierat mellan 1,01 kr och 1,35 kr.

REVISION

Bokslutskommunikén har inte granskats av bolagets revisorer.

Undertecknade försäkrar att bokslutskommunikén ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Lund den 16 februari 2021

Torgny Hellström,

styrelseordförande

Torbjörn Clementz, Mats Lindoff, Synnöve Trygg, Åsa Schwarz,
styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot

Stefan K Persson

Verkställande Direktör och Koncernchef

För mer information, vänligen kontakta: Stefan K. Persson, VD Telefon: +46 707 92 08 31 E-mail: [email protected]

Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande den 16 februari 2021 klockan 08:00.

KONCERNENS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG

2020 2019 2020 2019
Belopp i tkr Not Q4 Q4 Helår Helår
Nettoomsättning 2 22 494 38 816 92 349 91 927
Kostnad för sålda varor och tjänster -3 440 -3 159 -14 581 -12 470
Bruttovinst 19 054 35 657 77 768 79 457
Försäljningskostnader -9 092 -9 276 -30 737 -28 220
Administrationskostnader -3 636 -3 270 -15 181 -14 811
FoU kostnader -7 842 -9 778 -35 941 -35 794
Övriga rörelseintäkter/kostnader -1 109 -799 -1 701 19
-21 679 -23 123 -83 560 -78 806
Rörelseresultat -2 625 12 534 -5 792 651
Finansiella intäkter/kostnader -446 -487 -618 -556
Resultat före skatt -3 071 12 047 -6 410 95
Skatt -5 753 1 305 -5 754 926
Periodens resultat -8 824 13 352 -12 164 1 021
Resultat efter skatt från avyttrad verksamhet 280 -172 -75 -427
Periodens resultat hänförligt till
innehavare av andelar i
moderföretaget -8 544 13 180 -12 239 594
Resultat per aktie total verksamhet, Kr
- före utspädning, Kr -0,02 0,04 -0,03 0,00
- efter utspädning, Kr -0,02 0,04 -0,03 0,00
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET
Periodens resultat -8 544 13 180 -12 239 594
Övrigt totalresultat:
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferenser
utlandsverksamheter -132 0 -184 - 4
Övrigt totalresultat för perioden -132 0 -184 - 4
Summa totalresultat -8 676 13 180 -12 423 590

KONCERNENS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG

TILLGÅNGAR Not 2020-12-31 2019-12-31
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 8 922 1 884
Immateriella anläggningstillgångar 47 664 42 415
Uppskjuten skattefordran 0 5 750
Summa anläggningstillgångar 56 586 50 049
Omsättningstillgångar
Varulager 1 052 0
Kundfordringar 3 12 933 29 279
Övriga fordringar 3 2 443 3 594
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 3 3 681 1 875
Likvida medel 76 258 73 676
Summa omsättningstillgångar 96 367 108 424
SUMMA TILLGÅNGAR 152 953 158 473
EGET KAPITAL & SKULDER
EGET KAPITAL
Eget Kapital 114 044 126 467
Summa Eget kapital 114 044 126 467
Totalt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 114 044 126 467
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder 3 5 668 126
Summa långfristiga skulder 5 668 126
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder 3 33 241 31 880
Summa kortfristiga skulder 33 241 31 880
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 152 953 158 473

KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN, I SAMMANDRAG

2020 2019 2020 2019
Not Q4 Q4 Helår Helår
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 1 637 15 296 6 083 11 488
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet 10 578 -1 039 15 813 -11 965
Kassaflöde från den löpande verksamheten 12 215 14 257 21 896 -477
Kassaflöde från investeringsverksamheten -5 865 -1 444 -17 897 -5 843
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -1 378 0 -1 378 396
Kassaflöde för perioden 4 972 12 813 2 621 -5 924
Likvida medel vid start av perioden början 71 294 60 908 73 676 79 543
Kursdifferenser i likvida medel -8 -45 -39 57
Likvida medel vid periodens slut * 76 258 73 676 76 258 73 676

*Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavande såväl vid periodens början, såsom vid periodens slut.

FÖRÄNDRING EGET KAPITAL KONCERNEN, I SAMMANDRAG

Not 2020
Helår
2019
Helår
Eget kapital vid periodens ingång 126 467 125 481
Totalresultat
Periodens resultat -12 239 594
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser utlandsverksamheter -184 - 4
Summa övrigt totalresultat -184 - 4
Summa totalresultat -12 423 590
Transaktioner med aktieägarna
Optionsprogram 4 396
Summa transaktioner med aktieägare 396
Eget kapital vid periodens utgång 114 044 126 467

NOT 1 – REDOVISNINGSPRINCIPER

Bokslutskommunikén har upprättats i enlighet med IAS 34, delårsrapportering. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2019 har använts även i denna bokslutskommuniké. Inga nya eller omarbetade IFRS, som trätt i kraft 2020, har haft någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.

NOT 2 – INTÄKTSFÖRDELNING

2020
Q4
2019
Q4
2020
Helår
2019
Helår
Intäktsslag
Royalty 10 939 20 036 47 108 31 234
Licenser, inkl. support och underhåll 10 680 17 793 39 667 54 634
Övrigt 875 987 5 574 6 059
Summa 22 494 38 816 92 349 91 927
Region/Land
Europa 610 2 280 4 583 11 083
- varav Sverige 98 1 260 2 197 4 984
Asien 17 234 33 255 74 164 65 586
- varav Kina 2 641 1 691 9 319 7 641
- varav Taiw an 13 059 30 570 58 198 53 612
USA 4 650 3 281 13 602 15 258
Summa 22 494 38 816 92 349 91 927

NOT 3 – FINANSIELLA INSTRUMENT

Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.

NOT 4 – OPTIONSPROGRAM

Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 juni 2019, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och teckningskursen för aktierna till 1,65 kr. Vid helårsperiodens utgång har 1 300 000 optioner tecknats motsvarande 100% av totala teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 300 000 aktier.

Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen understiger kursen i aktuella optionsprogram.

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG

Belopp i tkr

2020 2019 2020 2019
Not Q4 Q4 Helår Helår
Nettoomsättning 21 572 38 279 90 857 90 363
Kostnad för sålda varor och tjänster -5 209 -4 765 -21 553 -19 944
Bruttovinst 16 363 33 514 69 304 70 419
Försäljningskostnader -8 692 -8 717 -28 928 -25 899
Administrationskostnader -3 629 -3 273 -15 137 -14 784
FoU kostnader -6 289 -9 074 -31 824 -32 732
Övriga rörelseintäkter/kostnader -831 -970 -1 777 -407
-19 441 -22 034 -77 666 -73 812
Rörelseresultat -3 078 11 480 -8 362 -3 393
Finansiella intäkter/kostnader -384 -417 -526 -255
Resultat före skatt -3 462 11 063 -8 888 -3 648
Skatt -5 750 -430 -5 750 -430
Periodens resultat -9 212 10 633 -14 638 -4 078

*Periodens resultat överensstämmer med periodens totalresultat.

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG

TILLGÅNGAR
Not
2020-12-31 2019-12-31
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 1 696 525
Immateriella anläggningstillgångar 39 141 36 342
Finansiella anläggningtillgångar 1 778 7 528
Summa anläggningstillgångar 42 615 44 395
Omsättningstillgångar
Lager 1 052 0
Kundfordringar 12 142 28 811
Övriga fordringar 2 923 3 595
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 3 539 1 557
Kassa/Bank 73 434 70 216
Summa omsättningstillgångar 93 090 104 179
SUMMA TILLGÅNGAR 135 705 148 574
EGET KAPITAL & SKULDER
EGET KAPITAL
Eget Kapital 103 593 118 231
Summa Eget kapital 103 593 118 231
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder 0 5 2
Summa långfristiga skulder 0 5 2
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder 32 112 30 291
Summa kortfristiga skulder 32 112 30 291
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 135 705 148 574

KONCERNEN NYCKELTAL

Belopp i tkr om inget annat anges

2020 2019 2020 2019
Q4 Q4 Helår Helår
Nettoomsättning 22 494 38 816 92 349 91 927
Omsättningstillväxt, % -42,0% 178,3% 0,5% 35,9%
Bruttomarginal, % 84,7% 91,9% 84,2% 86,4%
Rörelseresultat -2 625 12 534 -5 792 651
Rörelseresultat total verksamhet -2 345 12 362 -5 867 224
Rörelsekapital total verksamhet 63 126 76 544 63 126 76 544
Sysselsatt kapital total verksamhet 119 712 126 593 119 712 126 593
Kassalikviditet total verksamhet, % 287% 340% 287% 340%
Soliditet total verksamhet, % 74,6% 79,8% 74,6% 79,8%
Resultat per aktie före utspädning, kr -0,02 0,04 -0,03 0,00
Resultat per aktie före utspädning total verksamhet, kr -0,02 0,04 -0,03 0,00
Resultat per aktie efter utspädning, kr -0,02 0,04 -0,03 0,00
Resultat per aktie efter utspädning total verksamhet, kr -0,02 0,04 -0,03 0,00
Eget kapital per aktie total verksamhet, kr 0,32 0,35 0,32 0,35
Antal aktier (tusental) 360 231 360 231 360 231 360 231
Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för utspädningseffekt (tusental) 360 231 361 531 360 231 360 881
Antal anställda vid periodens utgång 23 22 23 22
Genomsnittligt antal anställda under perioden 23 22 24 20

KONCERNEN AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL

Belopp i tkr om inget annat anges

2020 2019 2020 2019
Q4 Q4 Helår Helår
Nettoomsättning 22 494 38 816 92 349 91 927
Omsättningstillväxt -42,0% 178,3% 0,5% 35,9%
Bruttoresultat 19 054 35 657 77 768 79 457
Nettoomsättning 22 494 38 816 92 349 91 927
Bruttomarginal, % 84,7% 91,9% 84,2% 86,4%
Rörelseresultat -2 625 12 534 -5 792 651
Nettoomsättning 22 494 38 816 92 349 91 927
Rörelsemarginal, % -11,7% 32,3% -6,3% 0,7%
Rörelseresultat kvarvarande verksamhet -2 625 12 534 -5 792 651
Rörelseresultat avyttrad verksamhet 280 -172 -75 -427
Rörelseresultat total verksamhet -2 345 12 362 -5 867 224
EBITDA 703 15 997 6 862 13 791
Avskrivningar -3 328 -3 463 -12 654 -13 140
Rörelseresultat kvarvarande verksamhet -2 625 12 534 -5 792 651
EBITDA total verksamhet 983 15 825 6 787 13 364
Avskrivningar total verksamhet -3 328 -3 463 -12 654 -13 140
Rörelseresultat total verksamhet -2 345 12 362 -5 867 224
Försäljningskostnader -9 092 -9 276 -30 737 -28 220
Administrationskostnader -3 636 -3 270 -15 181 -14 811
FoU kostnader -7 842 -9 778 -35 941 -35 794
Övriga rörelseintäkter/kostnader -1 109 -799 -1 701 19
Summa rörelsekostnader -21 679 -23 123 -83 560 -78 806
Balansomslutning total verksamhet 152 953 158 473 152 953 158 473
Icke räntebärande skulder total verksamhet 33 241 31 880 33 241 31 880
Sysselsatt kapital total verksamhet 119 712 126 593 119 712 126 593
Utgående eget kapital total verksamhet 114 044 126 467 114 044 126 467
Genomsnittligt eget kapital total verksamhet 122 248 116 694 122 248 116 694
Omsättningstillgångar minus lager 95 315 108 424 95 315 108 424
Kortfristiga skulder 33 241 31 880 33 241 31 880
Kassalikviditet total verksamhet 287% 340% 287% 340%
Eget kapital 114 044 126 467 114 044 126 467
Totala tillgångar 152 953 158 473 152 953 158 473
Soliditet total verksamhet 74,6% 79,8% 74,6% 79,8%

EKONOMISK ORDLISTA

OMSÄTTNINGSTILLVÄXT

Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år. Ett mått på om företagets omsättning växer.

BRUTTOMARGINAL

Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning. Visar hur stor andel av försäljningen som återstår för att täcka löner, övriga rörelsekostnader, ränta och vinst.

RÖRELSERESULTAT

Resultat före finansnetto och skatt. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I resultatet ingår inte avyttrad verksamhet.

RÖRELSERESULTAT TOTAL VERKSAMHET

Rörelseresultat plus resultat efter skatt från avyttrad verksamhet. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I total verksamhet ingår även avyttrad verksamhet.

RÖRELSEKOSTNADER

Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor. Rörelsekostnader är kostnader som inte direkt hör till en speciell vara eller varugrupp. Vanliga rörelsekostnader är tillexempel löner och andra personalkostnader samt lokalhyra.

EBITDA

Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncernens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar. Måttet möjliggör jämförelse med andra bolag oberoende av om verksamheten baserats på förvärv eller genom organisk tillväxt.

RÖRELSEMARGINAL

Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning. Anger hur stor del av varje omsatt krona som blir kvar till att täcka räntor, skatt och ge eventuell vinst.

KASSAFLÖDE TOTAL VERKSAMHET

Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet. Det operativa kassaflödet indikerar huruvida ett företag kan generera tillräckligt positivt kassaflöde för att upprätthålla och utvidga sin verksamhet, eller om det behöver extern finansiering.

RÖRELSEKAPITAL TOTAL VERKSAMHET

Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder. Måttet visar det kapital ett företag behöver för att finansiera den löpande verksamheten.

SYSSELSATT KAPITAL TOTAL VERKSAMHET

Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar. Måttet visar hur mycket totalt kapital som används i rörelsen och är därmed den ena komponenten i att mäta avkastning från verksamheten.

EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET

Eget kapital vid periodens slut. Eget kapital är skillnaden mellan koncernens tillgångar och skulder, vilket motsvarar koncernens egna kapital som tillskjutits av ägare samt koncernens ackumulerade resultat.

GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET

Genomsnittligt kapital har beräknats som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.

KASSALIKVIDITET TOTAL VERKSAMHET

Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.

SOLIDITET TOTAL VERKSAMHET

Eget kapital dividerat med totala tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.

RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING

Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.

RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING

Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.

RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING

Periodens resultat total verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.

RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING

Periodens resultat total verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.

EGET KAPITAL PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET

Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen. Ett mått på hur mycket eget kapital det finns per aktie som används vid värdering per aktie i relation till aktiekursen.