AI assistant
Precise Biometrics — Earnings Release 2019
Feb 14, 2020
3189_10-k_2020-02-14_4858c9a1-6811-4740-9fc0-dac43b19b860.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer


PRECISE BIOMETRICS BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2019

Fokusering och närhet till kunderna ger resultat
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ FÖR PERIODEN JANUARI – DECEMBER 2019
FJÄRDE KVARTALET
- Nettoomsättningen uppgick till 38,8 Mkr (13,9)
- Rörelseresultatet uppgick till 12,5 Mkr (-14,3)
- Periodens resultat uppgick till 13,4 Mkr (-15,0)
- Resultat per aktie uppgick till 0,04 kr (-0,04)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 14,3 Mkr (-9,1)
HELÅRSPERIODEN JANUARI - DECEMBER
- Nettoomsättningen uppgick till 91,9 Mkr (67,6)
- Rörelseresultatet uppgick till 0,7 Mkr (-20,0)
- Periodens resultat uppgick till 1,0 Mkr (-22,2)
- Resultat per aktie uppgick till 0,00 kr (-0,06)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -0,5 Mkr (-26,1)
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET
- Samarbetsavtal med Infinity Optics
- Liveness detection integrerat i Precise identifieringsmjukvara för inpasseringssystem
- Samarbetsavtal med Innovatrics
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER HELÅRSPERIODENS SLUT
Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens slut

FINANSIELL DATA OCH NYCKELTAL
NYCKELTAL
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | Q4 | Q4 | Helår | Helår |
| Nettoomsättning | 38 816 | 13 948 | 91 927 | 67 645 |
| Omsättningstillväxt, % | 178,3% | -1,6% | 35,9% | 10,8% |
| Bruttomarginal, % | 91,9% | 80,5% | 86,4% | 85,2% |
| Rörelseresultat | 12 534 | -14 261 | 651 | -19 958 |
| Rörelsemarginal, % | 32,3% | -102,2% | 0,7% | -29,5% |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 14 257 | -9 067 | -477 | -26 055 |
| Likvida medel | 73 676 | 79 543 | 73 676 | 79 543 |
För definitioner se ekonomisk ordlista.
INBJUDAN TILL PRESENTATION AV BOKSLUTSKOMMUNIKÉN
Med anledning av dagens bokslutskommuniké bjuder Precise in investerare och media till ett informationstillfälle.
Konferensen startar kl. 10:00 (CET).
Länk till all publik information så som länk till webcast och deltagarnummer för telekonferens:
https://financialhearings.com/event/11726
För deltagande klicka på länken ovan för att lyssna och följa presentationen via webben alternativt ring något av följande nummer för att följa den per telefon.
SE: +46856642692 UK: +443333009267
Du kommer bli ombedd att uppge ditt namn när du ansluter dig till konferensen och det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska. Konferensen hålls på engelska.
Från Precise deltar: Stefan K Persson, VD Ulrik Nilsson, CFO

VD HAR ORDET
Jag är glad över att kunna presentera ett starkt kvartal för Precise. Vår nya strategi att arbeta mer fokuserat och komma närmare slutkunden – i kombination med positiv marknadsutveckling – har bidragit till en hög tillväxt för bolaget under 2019. Vi ser även resultatet av de kostnadsbesparingar som gjorts under året vilket haft en positiv effekt på resultatet. Trots ökade investeringar inom affärsområdet Digital Identity blev rörelseresultatet för helåret 2019 till positivt och uppgick till 0,7 MSEK.
Omsättningen i det fjärde kvartalet uppgick till 38,8 MSEK, en ökning med 178 procent jämfört med motsvarande period föregående år och resulterade i ett positivt kassaflöde om 12,8 MSEK för perioden. Den kraftiga ökningen är främst hänförlig till ökade intäkter från Egis Technology, som under kvartalet har genomfört ytterligare integreringar av vår identifieringsmjukvara till deras optiska sensorer, som i sin tur har implementerats i olika mobila enheter från ledande OEM-tillverkare.
Under 2020 förväntar vi oss ytterligare integreringar av vår mjukvara i samarbete med Egis, om än inte i samma ökningstakt som under det gångna kvartalet. Vi förväntar oss även att osäkerheten i Asien – till följd av Coronaviruset och de konsekvenser det innebär för våra partners i Asien – kommer ha påverkan på orderingången under första halvåret 2020. Glädjande är dock att optiska sensorer vinner allt större mark på mobilsidan där vi känner oss mycket säkra i leveransen av vår identifieringsmjukvara. Vi har ett bra samarbete med ett flertal kunder som fokuserar på optiska- och ultraljudssensorer och kommer att fortsätta fokusera på dessa områden.
Genom våra investeringar i affärsområdet Digital Identity har vi under året tagit viktiga steg mot att bredda vårt erbjudande till att omfatta fler applikationsområden. Vi ser bland annat stor potential för biometrisk identifiering inom applikationsområdet access. Under kvartalet ingick vi ett samarbetsavtal med Innovatrics för att integrera deras ansiktsigenkänningsteknologi med vår identifieringsmjukvara och därigenom kunna erbjuda en produkt som säkerställer användarnas identitet på ett säkert och bekvämt sätt. Som tidigare kommunicerats har vi erhållit de första kommersiella ordrarna inom detta applikationsområde – där värdet per order uppgår till 50-100 tkr per år beroende på omfattning – och vi förväntar oss att de första installationerna kommer ske under första halvåret 2020. Samtidigt ökar vi nu takten i kommersialiseringsarbetet där ett steg är att visa mer av produkten på olika mässor i Norden.
Under kvartalet tecknade vi även ett samarbetsavtal med Infinity Optics i syfte att gemensamt arbeta för att kombinera biometri med kryptografi och så kallad hash-teknologi. Arbetet går ut på att utveckla en teknologi som gör det möjligt att kryptera en användares fingeravtryck på samma sätt som ett lösenord krypteras – till skillnad från dagens vedertagna metod där en referensbild av användarens fingeravtryck sparas lokalt och därmed utgör en säkerhetsrisk. Samarbetet är ett exempel på vår innovationsförmåga där Precise har en ledande position.
Sammanfattningsvis ser jag positivt på årets utveckling och det vi åstadkommit under 2019. Det starka resultatet under fjärde kvartalet är ett bevis på att vår strategi ger effekt och vi är motiverade att bibehålla momentum. Under 2020 ska vi arbeta ännu hårdare för att utöka gapet till konkurrenterna och befästa vår position som den givna leverantören av identifieringsmjukvara för säker och bekväm identifiering oavsett var du är, vem du är eller vad du gör.
Stefan K Persson, VD

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING
Precise är en global leverantör av identifieringsmjukvara och erbjuder produkter för bekväm och säker verifiering av människors identitet. Bolaget erbjuder följande produkter inom respektive område:
Digital Identity
Precise YOUNiQ - Säkerställer digital identitet på ett enkelt och säkert sätt
Smart Card Precise BioMatch Card - Verifierar fingeravtryck i smarta kort
Mobile Precise BioMatch Mobile - Verifierar fingeravtryck i mobila enheter
Utöver ovan listade områden arbetar Precise med utvalda projekt inom flertalet olika applikationsområden.
MARKNADSUTVECKLING
Digital Identity
Vi använder i allt större utsträckning digitala tjänster som kräver identifiering av användaren. Eftersom registreringsprocessen ofta är komplicerad och användaren väljer alltför enkla lösenord ökar efterfrågan på bekvämare och säkrare sätt att säkerställa vår digitala identitet. Den allt mer uppkopplade världen vi lever i innebär också att vi inte enbart använder vår digitala identitet i multipla kanaler utan även på en mängd olika enheter vilket ytterligare ökar behovet av effektiv och trygg identifikation.
Genom att kombinera olika biometriska tekniker för att säkerställa vår digitala identitet skapar vi den optimala balansen mellan bekvämlighet och säkerhet. Den kombinerade tekniken kan tillämpas inom flera olika användningsområden, bland annat för access till faciliteter, dokumentverifikation och digitala tjänster inom sektorer som finans, spel, sjukvård och transport. År 2024 förväntas det ske över två miljarder verifikationer av digital identitet och dokument på årsbasis – enligt en analys från Goode Intelligence.
Smart Card
Biometri för att säkerställa identitet har blivit ett allt viktigare verktyg i kampen mot bedrägerier i nästan samtliga betalningskanaler. Betalningar har blivit den huvudsakliga drivkraften för utvecklingen av biometri i konsumentledet där biometriska kort är ett område som enligt analytiker förväntas växa snabbt de kommande åren. Korttillverkare lägger därför allt mer fokus på certifiering av kontaktlösa biometriska betalkort, vilket är en förutsättning för att kortutgivarna ska kunna göra en bred introduktion till marknaden. Förväntan är att försäljningen av kontaktlösa biometriska betalkort påbörjas under 2020.
Mobile
En fortsatt efterfrågan på användarvänliga telefoner och tablets med heltäckande skärmar driver trenden för mobila enheter. Nästa steg i utvecklingen är sensorer som täcker hela skärmen med förmåga att läsa av fingeravtryck var det än placeras på displayen. Enligt en analys från IHS Market kommer optiska- och ultraljudssensorer till telefoner i det högre prissegmentet öka. Då genomsnittspriset för dessa sensorer är betydligt högre än för kapacitiva kommer de att utgöra en betydande del av värdet på marknaden för fingeravtryckssensorer. Totalt sett minskar värdet på marknaden för kapacitiva sensorer eftersom priserna sjunker snabbare än vad volymen ökar.

OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT FJÄRDE KVARTALET
Omsättningen under det fjärde kvartalet ökade med 178% och uppgick till 38,8 Mkr (13,9). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 20,0 Mkr (2,1), licensintäkter 15,7 Mkr (8,7), support & underhåll 2,1 Mkr (2,3) samt övrigt 1,0 Mkr (1,0). Ökningen av royaltyintäkter är främst hänförlig till Egis Technology,
Bruttomarginalen under kvartalet uppgick till 91,9% (80,5). De totala avskrivningarna och nedskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 2,8 Mkr (2,1). Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgår till 0,2 Mkr (0,2).
Rörelsekostnaderna för kvartalet minskade med 2,4 Mkr och uppgick till 23,1 Mkr (25,5). Minskningen är främst relaterad till att det i fjärde kvartalet 2018 ingick avsättningar för omorganisation med 5,4 Mkr. Ökningen, beaktat föregående år är främst hänförlig till kostnadsökningar inom FoU relaterat till satsningar inom områdena Digital Identity och Mobile. Dessutom har den högre omsättningen medfört högre kommissionskostnader samt högre utländsk källskatt.
Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till 12,5 Mkr (-14,3). Förbättringen i rörelseresultatet förklaras främst genom högre omsättning i kombination med en ökad bruttovinst om 24,4 Mkr och minskade rörelsekostnader om 2,4 Mkr. Periodens resultat uppgick till 13,4 Mkr (-15,0). Totala avskrivningar/nedskrivningar uppgick till 3,5 Mkr (2,4). Resultatet på EBITDA-nivå uppgick till 16,0 Mkr (-11,8). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för det fjärde kvartalet uppgick till 0,04 kr (-0,04).
OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT HELÅRSPERIODEN
Omsättningen under helårsperioden ökade med 35,9% och uppgick till 91,9 Mkr (67,6). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 31,2 Mkr (18,0), licensintäkter 45,5 Mkr (37,0), support & underhåll 9,1 Mkr (9,5) samt övrigt 6,1 Mkr (3,1).
Bruttomarginalen under helårsperioden uppgick till 86,4% (85,2). De totala avskrivningarna och nedskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 10,2 Mkr (7,4). Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgår till 0,8 Mkr (0,7).
Rörelsekostnaderna för helårsperioden ökade med 1,2 Mkr och uppgick till 78,8 Mkr (77,6). Kostnadsökningar inom FoU relaterar sig till satsningar inom områdena Digital Identity och Mobile, samt att en lägre andel av FoU är kapitaliserad, 5,4 Mkr (11,0). Ökad försäljning har även medfört högre kommissionskostnader samt högre utländsk källskatt. Lägre personalkostnader är relaterat till genomförd omstrukturering.
Rörelseresultatet för helårsperioden uppgick till 0,7 Mkr (-20,0). Förbättringen i rörelseresultat förklaras främst genom en ökad bruttovinst med 21,8 Mkr. Periodens resultat uppgick till 1,0 Mkr (- 22,2). Totala avskrivningar/nedskrivningar uppgick till 13,1 Mkr (8,8). Resultatet på EBITDA-nivå uppgick till 13,8 Mkr (-11,2). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för helårsperioden uppgick till 0,00 kr (-0,06).
FINANSNETTO OCH SKATT
Precise har inga räntebärande skulder förutom leasingskulder. Finansnettot är i huvudsak hänförligt till ränta på leasingskuld i enlighet med IFRS 16. Finansnettot under det fjärde kvartalet uppgick till -0,5 Mkr (0,1) och skattekostnaden uppgick till 1,3 Mkr (-0,9).
Finansnettot under helårsperioden uppgick till -0,6 Mkr (-0,6) och skattekostnaden uppgick till 0,9 Mkr (-1,6).

KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR
Kvartalets kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till 14,3 Mkr (-9,1) till följd av de senaste kvartalens operativa resultat. Under kvartalet har koncernen investerat 0,1 Mkr (0,1) i materiella anläggningstillgångar.
Periodens kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till -0,5 (-26,1). Justerat för utbetalningar av reservering för kostnader relaterade till omorganisationen som gjordes i det fjärde kvartalet 2018 uppgick kassaflödet till 3,5 Mkr. Omorganisationen har påverkat kassaflödet negativt under helårsperioden med 4,0 Mkr. Under helårsperioden har koncernen investerat 0,3 Mkr (0,3) i materiella anläggningstillgångar.
AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE
Under det fjärde kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 1,2 Mkr (2,5). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 2,8 Mkr (2,1).
Under helårsperioden har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 5,4 Mkr (11,0). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under helårsperioden till 10,2 Mkr (6,5).
FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 73,7 Mkr (79,5).
Det totala egna kapitalet uppgick vid periodens utgång till 126,5 Mkr (125,5) och eget kapital per aktie till 0,35 kr (0,35).



MODERBOLAGET
Moderbolagets omsättning för helårsperioden uppgick till 90,4 Mkr (66,9). Rörelseresultatet uppgick till -3,4 Mkr (-20,8) och har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 2,5 Mkr (2,5).
Likvida medel uppgick vid helårsperiodens utgång till 70,2 Mkr (78,0) och eget kapital till 118,2 Mkr (121,9).
ORGANISATION OCH PERSONAL
Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Potsdam, USA och Shanghai, Kina. Vid helårsperiodens utgång hade koncernen 48 (38) medarbetare inklusive on-site konsulter. Antal anställda var 22 (27), varav 14 (22) i Sverige. Precise jobbar agilt tillsammans med flera partners vilket medför en snabbrörlig skalbar organisation. I medarbetare inräknas inte partners.
RAPPORTTILLFÄLLEN
Delårsrapport första kvartalet 2020 15 maj 2020 Delårsrapport andra kvartalet 2020 14 augusti 2020 Delårsrapport tredje kvartalet 2020 13 november 2020 Bokslutskommuniké 2020 16 februari 2021
ÅRSSTÄMMA
Årsstämma hålls den 15 maj 2020 kl. 14:00 på Mobilvägen 10, Lund. Årsredovisningen för 2019 kommer att finnas tillgänglig på Precise Biometrics hemsida och huvudkontor senast den 24 april 2020. Aktieägare, som önskar delta vid årsstämman, skall vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken per den 9 maj 2020 och anmäla sitt deltagande senast den 11 maj 2020. Eftersom den 9 maj 2020 inte är en bankdag måste aktieägare som önskar delta vid årsstämman vara införd i aktieboken per fredagen den 8 maj 2020. Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste för att äga rätt att delta i stämman tillfälligt låta registrera om aktierna i eget namn och måste således i god tid före den 8 maj 2020 underrätta förvaltaren.
Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2019.
RISKFAKTORER
Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker finns utförligt beskrivna i årsredovisningen för 2018. Inga händelser av väsentlig betydelse som har inträffat under året och påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens eller moderbolagets risker och hantering av dessa.

ÄGARSTRUKTUR
Precise Biometrics AB (publ) med organisationsnummer 556545-6596 är moderföretag i Precise Biometrics koncernen. Precise Biometrics AB:s aktier är noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. Antalet aktieägare var vid periodens utgång 20 575 (21 690). Under det fjärde kvartalet har det omsatts 57 896 695 aktier. Sista betalkurs per 30 december uppgick till 1,69 kr och noteringen har under det fjärde kvartalet varierat mellan 1,41 kr och 1,94 kr.
REVISION
Bokslutskommunikén har inte granskats av bolagets revisorer.
Undertecknade försäkrar att bokslutskommunikén ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Lund den 14 februari 2020
Torgny Hellström,
styrelseordförande
| Torbjörn Clementz, | Mats Lindoff, | Synnöve Trygg, | Åsa Schwarz, |
|---|---|---|---|
| styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot |
Stefan K Persson
Verkställande Direktör och Koncernchef
För mer information, vänligen kontakta: Stefan K. Persson, VD Telefon: +46 707 92 08 31 E-mail: [email protected]
Denna information är sådan information som Precise Biometrics AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande den 14 februari 2020 klockan 08:00.
KONCERNENS RESULTATRÄKNING, I SAMMANDRAG
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr Not |
Q4 | Q4 | Helår | Helår |
| Nettoomsättning 2 |
38 816 | 13 948 | 91 927 | 67 645 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -3 159 | -2 721 | -12 470 | -10 000 |
| Bruttovinst | 35 657 | 11 227 | 79 457 | 57 645 |
| Försäljningskostnader | -9 276 | -6 543 | -28 220 | -27 664 |
| Administrationskostnader | -3 270 | -3 707 | -14 811 | -15 508 |
| FoU kostnader | -9 778 | -14 780 | -35 794 | -33 519 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -799 | -459 | 19 | -911 |
| -23 123 | -25 489 | -78 806 | -77 602 | |
| Rörelseresultat | 12 534 | -14 261 | 651 | -19 958 |
| Finansiella intäkter/kostnader | -487 | 149 | -556 | -608 |
| Resultat före skatt | 12 047 | -14 112 | 95 | -20 565 |
| Skatt | 1 305 | -854 | 926 | -1 622 |
| Periodens resultat | 13 352 | -14 967 | 1 021 | -22 187 |
| Resultat efter skatt från avyttrad verksamhet | -172 | 992 | -427 | 1 733 |
| Periodens resultat hänförligt till innehavare av | ||||
| andelar i moderföretaget | 13 180 | -13 974 | 594 | -20 454 |
| Resultat per aktie total verksamhet, Kr | ||||
| - före utspädning, Kr | 0,04 | -0,04 | 0,00 | -0,06 |
| - efter utspädning, Kr | 0,04 | -0,04 | 0,00 | -0,06 |
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET | ||||
| Periodens resultat | 13 180 | -13 974 | 594 | -20 454 |
| Övrigt totalresultat: | ||||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | ||||
| Omräkningsdifferenser utlandsverksamheter | 0 | 104 | -4 | 226 |
| Övrigt totalresultat för perioden | 0 | 104 | -4 | 226 |
| Summa totalresultat | 13 180 | -13 870 | 590 | -20 228 |

KONCERNENS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG
Belopp i tkr
| TILLGÅNGAR Not |
2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar 3 |
1 884 | 918 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 42 415 | 47 955 |
| Uppskjuten skattefordran | 5 750 | 5 213 |
| Summa anläggningstillgångar | 50 049 | 54 086 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kundfordringar 4 |
29 279 | 19 667 |
| Övriga fordringar 4 |
3 594 | 3 931 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 875 | 1 560 |
| Likvida medel 4 |
73 676 | 79 543 |
| Summa omsättningstillgångar | 108 424 | 104 701 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 158 473 | 158 787 |
| EGET KAPITAL & SKULDER | ||
| EGET KAPITAL | ||
| Eget Kapital | 126 467 | 125 481 |
| Summa Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 126 467 | 125 481 |
| Långfristiga skulder | ||
| Långfristiga skulder 3 |
126 | 0 |
| Summa långfristiga skulder | 126 | 0 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 31 880 | 33 306 |
| Summa kortfristiga skulder | 31 880 | 33 306 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 158 473 | 158 787 |

KASSAFLÖDESANALYS KONCERNEN, I SAMMANDRAG
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr Not |
Q4 | Q4 | Helår | Helår |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 15 296 | -11 431 | 11 488 | -9 339 |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet | -1 039 | 2 364 | -11 965 | -16 716 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 14 257 | -9 067 | -477 | -26 055 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 444 | -2 693 | -5 843 | -11 386 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 0 | -36 | 396 | -96 |
| Kassaflöde för perioden | 12 813 | -11 796 | -5 924 | -37 537 |
| Likvida medel vid start av perioden början | 60 908 | 91 309 | 79 543 | 116 955 |
| Kursdifferenser i likvida medel | -45 | 30 | 57 | 125 |
| Likvida medel vid periodens slut* | 73 676 | 79 543 | 73 676 | 79 543 |
*Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavande såväl vid periodens början, såsom vid periodens slut.
FÖRÄNDRING EGET KAPITAL KONCERNEN, I SAMMANDRAG
| Belopp i tkr Not |
2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Helår | Helår | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 125 481 | 145 805 |
| Totalresultat | ||
| Periodens resultat | 594 | -20 454 |
| Övrigt totalresultat | ||
| Valutakursdifferenser | -4 | 226 |
| Summa övrigt totalresultat | -4 | 226 |
| Summa totalresultat | 590 | -20 228 |
| Transaktioner med aktieägarna | ||
| Optionsprogram 5 |
396 | -96 |
| Summa transaktioner med aktieägare | 396 | -96 |
| Eget kapital vid periodens utgång | 126 467 | 125 481 |

NOT 1 – REDOVISNINGSPRINCIPER
Bokslutskommunikén har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2018 har använts även i denna delårsrapport. Inga nya eller omarbetade IFRS, som trätt i kraft 2019, har haft någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter, förutom IFRS 16.
IFRS 16 Leasingavtal
IFRS 16 trädde i kraft den 1 januari 2019 och ersatte IAS 17. Rättigheter att nyttja leasade tillgångar redovisas som tillgångar och skyldigheter att betala leasingavgifter ska redovisas som finansiell skuld. Kostnader delas upp i räntebetalningar samt avskrivningar på tillgången. Vid beräkning av leasingåtagande har en marginell låneränta om 3% använts baserat på information från extern part. Den enskilt största posten utgörs av ett hyreskontrakt för verksamheten i Lund.
Koncernen har valt att redovisa övergången till den nya standarden med den förenklade metoden och lättnadsregeln att inte upprätta ett jämförande år har tillämpats.
Koncernen tillämpar löpande de praktiska undantag som innebär att leasar med en leasingperiod om max 12 månader samt leasingavtal där den underliggande tillgången har ett lågt värde exkluderas från beräkningen av leasingskuld. Dessa kostnadsförs linjärt i resultaträkningen. Icke-leasekomponenter har inkluderats i beräkningen av leasingskulden. IFRS 16 tillämpas endast på koncernnivå.
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Q4 | Q4 | Helår | Helår |
| Intäktsslag | ||||
| Royalty | 20 036 | 2 127 | 31 234 | 18 020 |
| Licenser | 15 688 | 8 744 | 45 515 | 36 952 |
| Support & Underhåll | 2 105 | 2 282 | 9 119 | 9 544 |
| Övrigt | 987 | 795 | 6 059 | 3 129 |
| Summa | 38 816 | 13 948 | 91 927 | 67 645 |
| Region/Land | ||||
| Europa | 2 280 | 1 974 | 11 083 | 11 883 |
| - varav Sverige | 1 260 | 1 054 | 4 984 | 6 115 |
| Asien | 33 255 | 8 060 | 65 586 | 40 820 |
| - varav Kina | 1 691 | 3 074 | 7 641 | 13 202 |
| - varav Taiwan | 30 570 | 1 898 | 53 612 | 9 993 |
| USA | 3 281 | 3 914 | 15 258 | 14 942 |
| Summa | 38 816 | 13 948 | 91 927 | 67 645 |
| Tidpunkt för intäktsföring | ||||
| Prestationsåtagande som uppfylls över tid | 17 793 | 11 026 | 54 634 | 46 496 |
| Prestationsåtagande som uppfylls vid en viss tidpunkt | 21 023 | 2 922 | 37 293 | 21 149 |
| Summa | 38 816 | 13 948 | 91 927 | 67 645 |
NOT 2 – INTÄKTSFÖRDELNING

NOT 3 – EFFEKT AV ÖVERGÅNG TILL IFRS 16 LEASING
Från 1 januari 2019 tillämpas den nya redovisningsprincipen IFRS 16 Leasing, vilket innebär att tillgångar och skulder hänförliga till leasingavtal redovisas i balansräkningen. Nedan redovisas effekterna av övergången till IFRS 16 Leasing i balans- och resultaträkningarna. Bolaget avser att inte förlänga nuvarande hyresavtal, vilket är förklaringen till minskningen från öppningsbalansen.
RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG, KONCERNEN
| 2019 | 2019 | 2019 | |
|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | Helår | Helår | Helår |
| Exkl IFRS 16 | IFRS 16 | Enl. IFRS | |
| Nettoomsättning | 91 127 | 91 127 | |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -12 470 | -12 470 | |
| Bruttovinst | 79 457 | 79 457 | |
| Försäljningskostnader | -28 294 | 74 | -28 220 |
| Administrationskostnader | -14 835 | 24 | -14 811 |
| FoU kostnader | -35 991 | 198 | -35 794 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 19 | 19 | |
| Rörelseresultat | 355 | 296 | 651 |
| Finansiella intäkter/kostnader | -255 | -301 | -556 |
| Resultat före skatt | 101 | -5 | 95 |
| Skatt | 926 | 926 | |
| Periodens resultat | 1 027 | -5 | 1 021 |
| Resultat efter skatt från avyttrad verksamhet | -427 | -427 | |
| Periodens resultat total verksamhet | 600 | -5 | 594 |
| Periodens resultat hänförligt till innehavare av andelar i moderföretaget | 600 | -5 | 594 |

KONCERNENS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG
| Enl. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr | IFRS | 2019-12-31 | IFRS 16 | 2019-12-31 | ||
| TILLGÅNGAR | UB 1812 | effekt | IB 1901 | Exkl. IFRS 16 | effekt | Enl. IFRS |
| Anläggningstillgångar | ||||||
| Materiella anläggningstillgångar | 918 | 9 180 | 10 098 | 819 | 1 065 | 1 884 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 47 955 | 47 955 | 42 415 | 42 415 | ||
| Uppskjuten skattefordran | 5 213 | 5 213 | 5 750 | 5 750 | ||
| Summa anläggningstillgångar | 54 086 | 9 180 | 63 266 | 48 984 | 1 065 | 50 049 |
| Omsättningstillgångar | ||||||
| Kundfordringar | 19 667 | 19 667 | 29 279 | 29 279 | ||
| Övriga fordringar | 3 931 | 3 931 | 3 594 | 3 594 | ||
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 560 | 1 560 | 1 875 | 1 875 | ||
| Kassa/Bank | 79 543 | 79 543 | 73 676 | 73 676 | ||
| Summa omsättningstillgångar | 104 701 | 0 | 104 701 | 108 424 | 0 | 108 424 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 158 787 | 9 180 | 167 967 | 157 408 | 1 065 | 158 473 |
| EGET KAPITAL & SKULDER | ||||||
| EGET KAPITAL | ||||||
| Eget Kapital | 125 481 | 2 | 125 483 | 126 473 | -6 | 126 467 |
| Summa Eget kapital | 125 481 | 2 | 125 483 | 126 473 | -6 | 126 467 |
| Totalt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 125 481 | 0 | 125 483 | 126 473 | -6 | 126 467 |
| Långfristiga skulder | ||||||
| Långfristiga skulder | 0 | 7 768 | 7 768 | 52 | 74 | 126 |
| Summa långfristiga skulder | 0 | 7 768 | 7 768 | 52 | 74 | 126 |
| Kortfristiga skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 33 306 | 1 410 | 34 715 | 30 883 | 997 | 31 880 |
| Summa kortfristiga skulder | 33 306 | 1 410 | 34 715 | 30 883 | 997 | 31 880 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 158 787 | 9 180 | 167 967 | 157 408 | 1 065 | 158 473 |

NOT 4 - FINANSIELLA INSTRUMENT
| 2019-12-31 | 2018-12-31 | ||
|---|---|---|---|
| Bokfört värde | Bokfört värde | ||
| Finansiella tillgångar | |||
| Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde |
|||
| Kundfordringar | 29 279 | 19 667 | |
| Övriga fordringar | 3 594 | 3 931 | |
| Likvida medel | 73 676 | 79 543 | |
| Summa | 106 549 | 103 141 | |
| Finansiella skulder | |||
| Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen |
|||
| Derivatinstrument | 0 | 182 | |
| Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde |
|||
| Leverantörsskulder | 4 862 | 4 589 | |
| Övriga skulder | 179 | 1 831 | |
| Övriga upplupna kostnader | 7 142 | 6 383 | |
| Summa | 12 183 | 12 986 |
Derivat består av valutaterminskontrakt och används för säkringsändamål och dessa värderas enligt nivå 2. Verkligt värde avseende övriga finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.
NOT 5 OPTIONSPROGRAM
Vid bolagstämman 2017 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets anställda som innebar att högst fem miljoner (5 000 000) teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 december 2017, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2020 till 30 juni 2020. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,06 kr och teckningskursen för aktierna till 5,40 kr. Vid helårsperiodens utgång har 1 230 000 optioner tecknats motsvarande 25% av totala teckningsoptionerna, detta efter att tecknade optioner från anställda, inklusive tidigare VD, återköpts. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 230 000 aktier.
Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 juni 2019, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och teckningskursen för aktierna till 1,65 kr. Vid helårsperiodens utgång har 1 300 000 optioner tecknats motsvarande 100% av totala teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 300 000 aktier.
Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har beaktats då snittkursen under helårsperioden motsvarar kursen i optionsprogram beslutat 2019.

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING & RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET, I SAMMANDRAG
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr Not |
Q4 | Q4 | Helår | Helår |
| Nettoomsättning | 38 279 | 13 620 | 90 363 | 66 940 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -4 765 | -3 359 | -19 944 | -12 372 |
| Bruttoresultat | 33 514 | 10 261 | 70 419 | 54 568 |
| Försäljningskostnader | -8 717 | -6 521 | -25 899 | -27 593 |
| Administrationskostnader | -3 273 | -3 699 | -14 784 | -15 592 |
| FoU kostnader | -9 074 | -14 375 | -32 732 | -32 850 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -970 | 426 | -407 | 659 |
| -22 034 | -24 169 | -73 812 | -75 376 | |
| Rörelseresultat | 11 480 | -13 909 | -3 393 | -20 808 |
| Finansiella intäkter/kostnader | -417 | 358 | -255 | -6 |
| Resultat före skatt | 11 063 | -13 550 | -3 648 | -20 808 |
| Skatt | -430 | -0 | -430 | -420 |
| Periodens resultat* | 10 633 | -13 550 | -4 078 | -21 228 |
*Periodens resultat överensstämmer med periodens totalresultat.

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING, I SAMMANDRAG
| TILLGÅNGAR Not 2019-12-31 2018-12-31 Anläggningstillgångar Materiella anläggningstillgångar 525 647 Immateriella anläggningstillgångar 36 342 44 332 Finansiella anläggningstillgångar 7 528 8 949 Summa anläggningstillgångar 44 395 53 928 Omsättningstillgångar Kundfordringar 28 811 19 276 Övriga fordringar 3 595 3 931 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 557 1 488 Kassa/Bank 70 216 78 016 Summa omsättningstillgångar 104 179 102 712 SUMMA TILLGÅNGAR 148 574 156 640 EGET KAPITAL & SKULDER EGET KAPITAL Eget Kapital 118 231 121 913 Summa Eget kapital 118 231 121 913 Långfristiga skulder Långfristiga skulder 52 Summa långfristiga skulder 52 0 Kortfristiga skulder Kortfristiga skulder 30 291 34 727 Summa kortfristiga skulder 30 291 34 727 SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 148 574 156 640 |
Belopp i tkr | |
|---|---|---|

KONCERNEN NYCKELTAL
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | Q4 | Q4 | Helår | Helår |
| Nettoomsättning | 38 816 | 13 948 | 91 927 | 67 645 |
| Omsättningstillväxt, % | 178,3% | -1,6% | 35,9% | 10,8% |
| Bruttomarginal, % | 91,9% | 80,5% | 86,4% | 85,2% |
| Rörelseresultat | 12 534 | -14 261 | 651 | -19 958 |
| Rörelseresultat total verksamhet | 12 362 | -13 269 | 224 | -18 225 |
| Rörelsekapital total verksamhet | 76 544 | 71 395 | 76 544 | 71 395 |
| Sysselsatt kapital total verksamhet | 126 593 | 125 481 | 126 593 | 125 481 |
| Kassalikviditet total verksamhet, % | 340% | 314% | 340% | 314% |
| Soliditet total verksamhet, % | 79,8% | 79,0% | 79,8% | 79,0% |
| Räntabilitet på eget kapital total verksamhet, % | 9,8% | neg | 0,1% | neg |
| Resultat per aktie före utspädning, kr | 0,04 | -0,04 | 0,00 | -0,06 |
| Resultat per aktie före utspädning total verksamhet, kr | 0,04 | -0,04 | 0,00 | -0,06 |
| Resultat per aktie efter utspädning, kr | 0,04 | -0,04 | 0,00 | -0,06 |
| Resultat per aktie efter utspädning total verksamhet, kr | 0,04 | -0,04 | 0,00 | -0,06 |
| Eget kapital per aktie total verksamhet, kr | 0,35 | 0,35 | 0,35 | 0,35 |
| Antal aktier (tusental) | 360 231 | 360 231 | 360 231 | 360 231 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för utspädningseffekt (tusental) | 361 531 | 360 231 | 360 881 | 360 231 |
| Antal anställda vid periodens utgång | 22 | 27 | 22 | 27 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 22 | 30 | 22 | 32 |

KONCERNEN, AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i tkr om inget annat anges | Q4 | Q4 | Helår | Helår |
| Nettoomsättning | 38 816 | 13 948 | 91 927 | 67 645 |
| Omsättningstillväxt | 178,3% | -1,6% | 35,9% | 10,8% |
| Bruttoresultat | 35 657 | 11 227 | 79 457 | 57 645 |
| Nettoomsättning | 38 816 | 13 948 | 91 927 | 67 645 |
| Bruttomarginal, % | 91,9% | 80,5% | 86,4% | 85,2% |
| Rörelseresultat | 12 534 | -14 261 | 651 | -19 958 |
| Nettoomsättning | 38 816 | 13 948 | 91 927 | 67 645 |
| Rörelsemarginal, % | 32,3% | -102,2% | 0,7% | -29,5% |
| Rörelseresultat kvarvarande verksamhet | 12 534 | -14 261 | 651 | -19 958 |
| Rörelseresultat avyttrad verksamhet | -172 | 992 | -427 | 1 733 |
| Rörelseresultat total verksamhet | 12 362 | -13 269 | 224 | -18 225 |
| EBITDA | 15 997 | -11 817 | 13 791 | -11 189 |
| Avskrivningar | -3 463 | -2 445 | -13 140 | -7 837 |
| Nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | -932 |
| Rörelseresultat | 12 534 | -14 261 | 651 | -19 958 |
| EBITDA total verksamhet | 15 826 | -10 825 | 13 364 | -9 456 |
| Avskrivningar total verksamhet | -3 463 | -2 445 | -13 140 | -7 837 |
| Nedskrivningar total verksamhet | 0 | 0 | 0 | -932 |
| Rörelseresultat total verksamhet | 12 362 | -13 269 | 224 | -18 225 |
| Försäljningskostnader | -9 276 | -6 543 | -28 220 | -27 664 |
| Administrationskostnader | -3 270 | -3 707 | -14 811 | -15 508 |
| FoU kostnader | -9 778 | -14 780 | -35 794 | -33 519 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -799 | -459 | 19 | -911 |
| Summa rörelsekostnader | -23 123 | -25 489 | -78 806 | -77 602 |
| Balansomslutning total verksamhet | 158 473 | 158 787 | 158 473 | 158 787 |
| Icke räntebärande skulder total verksamhet | 31 880 | 33 306 | 31 880 | 33 306 |
| Sysselsatt kapital total verksamhet | 126 593 | 125 481 | 126 593 | 125 481 |
| Utgående eget kapital total verksamhet | 126 467 | 125 481 | 126 467 | 125 481 |
| Genomsnittligt eget kapital total verksamhet | 116 941 | 137 034 | 116 941 | 137 034 |
| Omsättningstillgångar minus lager | 108 424 | 104 701 | 108 424 | 104 701 |
| Kortfristiga skulder | 31 880 | 33 306 | 31 880 | 33 306 |
| Kassalikviditet total verksamhet | 340% | 314% | 340% | 314% |
| Eget kapital | 126 467 | 125 481 | 126 467 | 125 481 |
| Totala tillgångar | 158 473 | 158 787 | 158 473 | 158 787 |
| Soliditet total verksamhet | 79,8% | 79,0% | 79,8% | 79,0% |
| Resultat efter skatt (rullande 12m) | 594 | -20 454 | 594 | -20 454 |
| Genomsnittligt eget kapital | 116 941 | 137 034 | 116 941 | 137 034 |
| Räntabilitet eget kapital total verksamhet | 0,5% | Neg | 0,5% | Neg |
EKONOMISK ORDLISTA
OMSÄTTNINGSTILLVÄXT
Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år. Ett mått på om företagets omsättning växer.
BRUTTOMARGINAL
Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning. Visar hur stor andel av försäljningen som återstår för att täcka löner, övriga rörelsekostnader, ränta och vinst.
RÖRELSERESULTAT
Resultat före finansnetto och skatt. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I resultatet ingår inte avyttrad verksamhet.
RÖRELSERESULTAT TOTAL VERKSAMHET
Rörelseresultat plus resultat efter skatt från avyttrad verksamhet. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I total verksamhet ingår även avyttrad verksamhet.
RÖRELSEKOSTNADER
Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor. Rörelsekostnader är kostnader som inte direkt hör till en speciell vara eller varugrupp. Vanliga rörelsekostnader är tillexempel löner och andra personalkostnader samt lokalhyra.
EBITDA
Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncernens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar. Måttet möjliggör jämförelse med andra bolag oberoende av om verksamheten baserats på förvärv eller genom organisk tillväxt.
RÖRELSEMARGINAL
Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning. Anger hur stor del av varje omsatt krona som blir kvar till att täcka räntor, skatt och ge eventuell vinst.
KASSAFLÖDE TOTAL VERKSAMHET
Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet. Det operativa kassaflödet indikerar huruvida ett företag kan generera tillräckligt positivt kassaflöde för att upprätthålla och utvidga sin verksamhet, eller om det behöver extern finansiering.
RÖRELSEKAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder. Måttet visar det kapital ett företag behöver för att finansiera den löpande verksamheten.
SYSSELSATT KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar. Måttet visar hur mycket totalt kapital som används i rörelsen och är därmed den ena komponenten i att mäta avkastning från verksamheten.
EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Eget kapital vid periodens slut. Eget kapital är skillnaden mellan koncernens tillgångar och skulder, vilket motsvarar koncernens egna kapital som tillskjutits av ägare samt koncernens ackumulerade resultat.

GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Genomsnittligt kapital har beräknats som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.
KASSALIKVIDITET TOTAL VERKSAMHET
Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.
SOLIDITET TOTAL VERKSAMHET
Eget kapital dividerat med totala tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.
RÄNTABILITET PÅ EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Nyckeltalet visar verksamhetens avkastning på ägarnas insatta kapital och är därmed ett mått på hur lönsam koncernen är. Investerare kan jämföra måttet med gällande bankränta eller avkastning från alternativa placeringar. Måttet kan även användas för att jämföra lönsamheten mellan företag i samma bransch.
RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING
Periodens resultat total verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING
Periodens resultat total verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
EGET KAPITAL PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET
Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen. Ett mått på hur mycket eget kapital det finns per aktie som används vid värdering per aktie i relation till aktiekursen.