Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Earnings Release 2015

Feb 16, 2016

3189_10-k_2016-02-16_a8865a42-d672-4a05-a0cb-e170b539f045.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Stark tillväxt med positivt EBITDA-resultat för helåret 2015

BOKSLUTSKOMMUNIKÈ 2015 - PRECISE BIOMETRICS AB (PUBL), ORG NR 556545-6596

FJÄRDE KVARTALET 2015

  • Koncernens nettoomsättning för fjärde kvartalet ökade till 23,4 Mkr (9,9).
  • Rörelseresultatet för fjärde kvartalet förbättrades till 4,4 Mkr (-9,7).
  • Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) för fjärde kvartalet förbättrades till 6,7 Mkr (-6,3).
  • Resultatet efter skatt för fjärde kvartalet förbättrades till 4,3 Mkr (-9,6).
  • Resultat per aktie för fjärde kvartalet förbättrades till 0,01 kr (-0,03).

HELÅRET 2015

  • Koncernens nettoomsättning för året ökade till 56,3 Mkr (31,4).
  • Rörelseresultatet för året förbättrades till -9,4 Mkr (-44,5).
  • Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) för året förbättrades till 0,5 Mkr (-31,7).
  • Resultatet efter skatt för året förbättrades till -9,4 Mkr (-44,0).
  • Resultat per aktie för året förbättrades till -0,03 kr (-0,13).
  • Likvida medel uppgick vid årets slut till 52,3 Mkr (59,7).
  • Affärsområdet Desktop & Physical Access Solutions integreras i Mobile Smart Card Solutions från 2016.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER DET FJÄRDE KVARTALET

  • Precise BioMatch Mobile integrerades i över 20 mobiltelefoner.
  • Licensavtal tecknades med fem sensortillverkare; Cypress, Oxi Technology, Focaltech, Gingytech och J-Metrics.
  • Uppföljningsorder på Tactivo erhölls från Defense Logistics Agency (DLA), en del av USA:s försvarsdepartement.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER 2015

  • Precise BioMatch Mobile integrerades i över 55 mobiltelefoner från mer än 25 tillverkare.
  • Licensavtal tecknades med åtta sensortillverkare; Silead, JP Sensor, Elan, Cypress, Oxi Technology, Focaltech, Gingytech och J-Metrics.
  • Flera uppföljningsorder på Tactivo från Defense Logistics Agency (DLA), en del av USA:s försvarsdepartement.
  • Order på Tactivo från US Navy för säker mobil åtkomst till e-mail och internet på iOS-enheter.
  • Order på Tactivo från Imperial College Healthcare NHS Trust och Oxleas NHS Trust i Storbritannien för säker mobil åtkomst till vårdsystem.
  • Precise Biometrics tilldelades 2015 års Frost & Sullivan Award for Global Customer Value Leadership inom fingeravtrycksigenkänning för mobila enheter.

TELEFONKONFERENS

Med anledning av dagens bokslutskommuniké bjuder vi in investerare och media till ett informationstillfälle idag kl 10.00. För deltagande ring 08-566 426 91. För mer information se sista sidan i delårsrapporten.

VD-kommentar

Jag är mycket glad och stolt över att kunna meddela att den positiva försäljningsutvecklingen inom Fingerprint Technology och Mobile Smart Card Solutions fortsätter och har medfört att Precise Biometrics för första gången i bolagets historia uppvisar ett positivt rörelseresultat på EBITDA-nivå för helåret. Nettoomsättningen under fjärde kvartalet uppgick till 23,4 Mkr vilket innebär en ökning med 138 % jämfört med motsvarande kvartal 2014. Rörelsekostnaderna är under god kontroll och ökade marginellt under kvartalet. Kvartalets EBITDA ökade till 6,7 Mkr och periodens resultat förbättrades till 4,3 Mkr. Utvecklingen 2015 visar en mycket stark sekventiell tillväxt i omsättning och resultat. Det är fantastiskt glädjande att se att alla de ansträngningar som bolaget och personalen gjort under de senaste två åren nu har burit frukt.

Marknaden för fingeravtrycksteknik i mobila enheter fortsätter att växa snabbt. Under kvartalet lanserades drygt 20 mobiltelefoner med Precise BioMatch Mobile. Precise BioMatch Mobile har totalt sett integrerats i över 55 mobiltelefoner från över 25 tillverkare, däribland mobiltelefoner från ledande varumärken som; Google, Huawei, HTC, Lenovo, Sony och Xiaomi. Fingeravtrycksläsare är nu standard för nästan samtliga tillverkares premiummodeller och ökar snabbt även för telefoner i mellan- och lågprissegmenten. En tredjedel av alla smartphones som såldes 2015 innehöll fingeravtrycksteknik. I takt med att volymerna i marknaden växer ökar också intresset från nya aktörer att ta marknadsandel. Under kvartalet slöt vi licensavtal med ytterligare fem sensortillverkare; Cypress, Oxi Technology, Focaltech, Gingytech och J-Metrics. Vi har nu avtal med totalt tio stycken sensortillverkare och stärker därmed ytterligare vår ställning som den ledande leverantören av fingeravtrycksmjukvara, vilket ger oss bra förutsättningar för fortsatt tillväxt och hög marknadsandel.

Intresset för fingeravtrycksteknik inom andra produktområden än mobiltelefoner växer snabbt. Hundratals miljoner människor använder idag fingeravtrycksteknik i sina mobiltelefoner för ökad bekvämlighet och säkerhet. Tekniken är accepterad och kommer snart att finnas mer eller mindre i var persons hand, vilket också sänker tröskeln för integration i andra typer av produkter. I takt med att sensorerna blir mindre och därmed billigare, samt att nya sensortekniker får fotfäste på marknaden, skapas förutsättningar för tillväxt inom nya produktområden som smarta kort, wearables, lås, bilar och produkter inom begreppet "Internet of Things". Vår fingeravtrycksmjukvara finns redan integrerad i flera produkter på marknaden, t.ex. nationella id-kort, lås, elektroniska plånböcker och pc-tillbehör. Därutöver är vi involverade i ett flertal intressanta projekt som vi bedömer kan ge stöd till vår tillväxt under de kommande åren.

Den positiva utvecklingen inom affärsområdet Mobile Smart Card Solutions fortsätter. Under kvartalet vann vi order från såväl verksamheter inom USA:s försvarsdepartement som vårdsektorn i Storbritannien och Sverige. Tillväxten drivs av ökade krav på säkra mobilitetslösningar samt förbättrad tillgänglighet till mobila applikationer med stöd för smarta kort. I USA fortsatte Defense Logistics Agency (DLA) och US Navy göra stora beställningar. Vi förväntar oss fortsatta beställningar från USA:s försvarsdepartement som ett resultat av deras ansträngningar att rulla ut mobila lösningar för säker tillgång till e-post och internet.

Hälso- och sjukvårdsmarknaden i Sverige och Storbritannien har utvecklats väl med såväl ökad försäljning som ett ökat antal pilotprojekt för säker mobilitet med Tactivo. För att möta efterfrågan har vi arbetat intensivt med våra partners för att paketera attraktiva lösningar med Tactivo som möjliggör bekväm och säker mobilitet med smarta kort. Återkopplingen har varit mycket positiv från både sjukvårdpersonal och verksamhetsansvariga vilket gör att vi bedömer att försäljningen av Tactivo kommer fortsätta att öka i såväl Storbritannien som i Sverige.

Framtidsutsikter

Bolaget står starkare än någonsin och är väl positionerat för fortsatt lönsam tillväxt. Vi har etablerat Precise Biometrics som den ledande leverantören av fingeravtrycksmjukvara för mobilmarknaden. Volymen i marknaden och antalet användningsområden för fingeravtrycksteknik ökar snabbt. Vår

målsättning är att öka försäljning och marknadsandel inom segmentet fingeravtrycksteknik för mobila enheter, samt etablera en ledande position inom nya produktområden som kräver en liten sensor. Vi ska säkerställa att vår mjukvara ger bästa användarupplevelse av produkter med små fingeravtryckssensorer för plattformar med begränsad processorkraft och minnesutrymme, oavsett sensorteknik, operativsystem eller plattform. Genom att fördjupa samarbetet med befintliga kunder och inleda nya samarbeten med fler sensortillverkare skapar vi rätt förutsättningar för att uppnå våra mål.

Vi ser även goda möjligheter att växa inom affärsområdet Mobile Smart Card Solutions. Intresset på befintliga marknader för Tactivo ökar och det finns möjlighet att utveckla nya marknader, primärt inom offentlig sektor, där ett smart kort ofta krävs för säker mobil inloggning till information.

Håkan Persson, VD

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING

Bolaget har tre affärsområden; Fingerprint Technology, Mobile Smart Card Solutions och Desktop & Physical Access Solutions.

Fingerprint Technology

Inom affärsområdet ingår produkter som bygger på Precise Biometrics patenterade kärnteknik, algoritmer för fingeravtrycksigenkänning. Produktportföljen består av tre produkter:

  • Precise BioMatch™ Mobile, mjukvara utvecklad och optimerad för integration av fingeravtrycksigenkänning i smartphones och surfplattor.
  • Precise BioMatch™ Embedded, mjukvara för integration av fingeravtrycksigenkänning direkt i fingeravtryckssensorer.
  • Precise Match-on-Card™, mjukvara för integration av fingeravtrycksigenkänning i kort, till exempel bank-, kredit- och id-kort.

Affärsområdets omsättning under fjärde kvartalet uppgick till 18,8 Mkr (3,7). Royaltyintäkterna från Fingerprint Cards och Silead fortsatte att växa under årets sista kvartal. Under kvartalet levererade dessutom Synaptics sensorer som ger royaltyintäkter under första kvartalet 2016. Samarbetena med JP Sensor och Cypress utvecklas väl och förväntas ge royaltyintäkter från och med första halvåret 2016. Bolaget har påbörjat integrationen av vår mjukvara med sensorer från Oxi Technology, Focaltech, Gingytech och J-Metrics. Bolaget förväntar royaltyintäkter från dessa partners under andra halvåret 2016. Det nationella id-kortprojektet i Portugal fortsätter att generera royaltyintäkter.

Bolaget är nu leverantör till tio sensortillverkare. För att säkerställa fortsatt hög marknadsandel och tillväxt i en situation med ökad konkurrens mellan sensortillverkare arbetar bolaget aktivt med att knyta till sig nya partners som bedöms ha intressant marknadspotential. Bolaget för diskussioner med sensortillverkare som erbjuder olika typer av tekniker som utöver kostnadseffektiv fingeravtrycksigenkänning också kan erbjuda annan typ av funktionalitet som till exempel att mäta puls och blodtryck eller ökad säkerhet genom så kallad "liveness detection".

Bolaget utvecklar kontinuerligt fingeravtrycksmjukvaran för att möta marknadens krav på snabb och säker verifiering av människors identitet med små fingeravtryckssensorer för plattformar med begränsad processorkraft och minnesutrymme, oavsett sensorteknik, operativsystem eller plattform.

Mobile Smart Card Solutions

Affärsområdet består av bolagets Tactivo-produkter, en produktportfölj av smartkort- och fingeravtrycksläsare för smartphones och surfplattor. Tactivo möjliggör enkel och säker mobil inloggning till system och applikationer som använder smarta kort som säkerhetslösning.

Omsättningen inom affärsområdet uppgick till 3,7 Mkr (2,0) under fjärde kvartalet. Intäkterna kommer huvudsakligen från order av USA:s försvarsdepartement och den brittiska sjukvårdsmarknaden. Försäljningen till den amerikanska myndighetsmarknaden växte markant under året och utgör det omsättningsmässigt största marknadssegmentet för Tactivo. Bolaget vann ett flertal order från DLA och US Navy. Bolaget för en nära dialog med kunderna för att säkerställa optimal leveransberedskap avseende volym och typ av produkt i förhållande till deras utrullningsplaner.

Under året har bolaget levererat Tactivo till två av de mest innovativa och tongivande stiftelserna på den brittiska sjukvårdsmarknaden; Imperial College Healthcare NHS Trust och Oxleas NHS Trust. Lösningarna med Tactivo har fått ett mycket bra mottagande från såväl verksamhetsansvariga som personal. Projekten har medfört förfrågningar från flera andra sjukvårdsstiftelser på mobila lösningar med Tactivo. NHS har dessutom som mål att digitalisera sjukvårdens administration för att vara helt papperlös till 2020, vilket skapar bra förutsättningar för mobilitetsprojekt och ökad försäljning av Tactivo. Bolaget förväntar fortsatt tillväxt på den brittiska sjukvårdsmarknaden.

Intresset för mobila lösningar inom svensk vård är stort. På den svenska sjukvårdsmarknaden genomfördes flera projekt under 2015 i syfte att modernisera IT-system och öka graden av mobilitet. Flera system inom primärt äldrevården är nu tillgängliga och börjar rullas ut av bolagets partners varför bolaget förväntar en successiv försäljningsökning av Tactivo i Sverige under 2016.

Desktop & Physical Access Solutions

Affärsområdet omfattar bolagets fingeravtrycksläsare för stationära arbetsplatser och fysisk access till lokaler. Här ingår exempelvis kombinerade fingeravtrycks- och smartkortsläsare för säker inloggning till system, nätverk och inpasseringskontroll.

Affärsområdets omsättning uppgick till 1,0 Mkr (4,2) under fjärde kvartalet. Intäkterna kom från försäljning till kunder som använder Precise Biometrics fingeravtrycksläsare 200MC för säker inloggning. I linje med bolagets tidigare kommunicerade strategi att fokusera på affärsområdena Fingerprint Technology och Mobile Smart Card Solutions sker ingen nyutveckling av produkterna inom affärsområdet. Existerande produkter säljs så länge det finns efterfrågan. Kvarvarande verksamhet överfördes till affärsområdet Mobile Smart Card Solutions per den 1 januari 2016.

OMSÄTTNING OCH RESULTAT

FJÄRDE KVARTALET 2015

Nettomsättningen under det fjärde kvartalet ökade till 23,4 Mkr (9,9). Merparten av kvartalets omsättning kom från affärsområdet Fingerprint Technology som stod för 18,8 Mkr (3,7). Försäljningsökningen genererades främst via avtalet med Fingerprint Cards. Intäkterna från affärsområdet Mobile Smart Card Solutions ökade till 3,7 Mkr (2,0). Inom affärsområdet Desktop & Physical Access Solutions minskade intäkterna till 1,0 Mkr (4,2). Den förändrade försäljningsmixen är ett resultat av bolagets strategi och inriktning som inleddes i augusti 2014.

Bruttomarginalen uppgick till 90% (39%) på grund av en större andel mjukvaruförsäljning inom Fingerprint Technology jämfört med föregående år. Bruttoresultatet blev därmed 21,1 Mkr (3,9).

De totala rörelsekostnaderna för det fjärde kvartalet uppgick till 16,7 Mkr (13,5). Ökningen av rörelsekostnaderna jämfört med föregående år beror till största delen av negativa valutakursavvikelser. Rörelseresultatet förbättrades till 4,4 Mkr (-9,7). Rörelseresultat på EBITDA-nivå förbättrades till 6,7 Mkr (-6,3).

Finansnettot under delårsperioden var -0,1 Mkr (0,0) vilket i huvudsak består av valutakurseffekter.

Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för det fjärde kvartalet uppgick till 0,01 kr (-0,03).

Periodens kassaflöde förbättrades till 7,0 Mkr (-8,8).

HELÅRET 2015

Nettomsätttningen under helårsperioden ökade till 56,3 Mkr (31,4). Den största andelen av omsättningen kom från affärsområdet Fingerprint Technology 42,6 Mkr (8,3). Intäkterna bestod framförallt i leveranser av bolagets fingeravtrycksteknik och licensförsäljning. Under året har omsättningen i affärsområdet Mobile Smart Card Solutions (Tactivo) ökat till 10,1 Mkr (5,1). Omsättningen i affärsområdet Desktop & Physical Access Solutions minskade till 3,6 Mkr (18,0) vilket återspeglar bolagets strategi att förändra försäljningsmixen.

Bruttomarginalen under helårsperioden uppgick till 85% (55%) vilket innebär 47,9 Mkr (17,2) i bruttoresultat. Förbättringen beror på en högre andel mjukvaruförsäljning.

Rörelsekostnaderna för helårsperioden minskade till 57,3 Mkr (61,7). Minskningen är en konsekvens av ökat fokus på affärsområdena Fingerprint Technology och Mobile Smart Card Solutions. Rörelseresultatet förbättrades till -9,4 Mkr (-44,5) till följd av den ökade omsättningen och lägre omkostnadsnivå. Rörelseresultat på EBITDA-nivå förbättrades till 0,5 Mkr (-31,7).

Finansnettot under helårsperioden var -0,1 Mkr (0,5).

Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) under helårsperioden uppgick till -0,03 kr (-0,13).

Kassaflödet för helårsperioden förbättrades till -7,4 Mkr (-41,5).

INVESTERINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR

Under det fjärde kvartalet har koncernen investerat 0,1 Mkr (0,0) i materiella anläggningstillgångar. Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick under fjärde kvartalet till 0,3 Mkr (0,3).

Under helåret har koncernen investerat 0,6 Mkr (1,2) i materiella anläggningstillgångar. Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick under helårsperioden till 1,2 Mkr (1,0).

AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE

Under det fjärde kvartalet har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 1,7 Mkr (1,5). Avskrivningar av aktiverade kostnader för utvecklingsarbete uppgick under det fjärde kvartalet till 2,0 Mkr (2,1).

Under helåret har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med totalt 2,4 Mkr (6,6). Avskrivningar av aktiverade kostnader för utvecklingsarbete uppgick under helårsperioden till 8,6 Mkr (8,5).

FINANSIERING OCH LIKVIDITET

Det egna kapitalet uppgick per den 31 december 2015 till 83,0 Mkr (92,0) och eget kapital/aktie till 0,24 kr (0,27).

Likvida medel uppgick vid årets slut till 52,3 Mkr (59,7).

MODERBOLAGET

Moderbolagets omsättning för helårsperioden uppgick till 49,7 Mkr (26,4). Resultat före skatt för perioden uppgick till -43,9 Mkr (-36,8).

Likvida medel vid årets utgång uppgick till 46,9 Mkr (57,0).

Under juli månad godkände Bolagsverket sänkningen av aktiekapitalet i enlighet med beslut på årsstämman. En nedskrivning av fordran på dotterbolaget Precise Biometrics Inc. genomfördes under tredje kvartalet med sammanlagt 35,9 Mkr.

ORGANISATION OCH PERSONAL

Organisationen består av Precise Biometrics AB med huvudkontor i Lund och ett kontor i Karlstad samt Precise Biometrics Inc. med kontor i Virginia, USA. För att säkra lokal närvaro på nyckelmarknader anlitas försäljningskonsulter i USA, Taiwan, Kina och Korea.

Per den 31 december 2015 hade koncernen 35 medarbetare inklusive konsulter. Antal anställda var 22 (22), varav 22 (21) i Sverige och 0 (1) i USA.

KOMMANDE RAPPORTTILLFÄLLEN

Delårsrapport andra kvartalet 2016 16 augusti 2016 Delårsrapport tredje kvartalet 2016 15 november 2016 Bokslutskommuniké 2016 14 februari 2017

Delårsrapport första kvartalet 2016 17 maj 2016 (Ändring av tidigare kommunicerat datum)

ÅRSSTÄMMA

Årsstämma för Precise Biometrics AB (publ) kommer att hållas den 17 maj 2016 kl 16.00 på Mobilvägen 10 i Lund. Årsredovisningen för 2015 kommer att publiceras senast tre veckor före årsstämman.

RISKFAKTORER

Precise Biometrics utsätts för affärsrisker och finansiella risker, som ligger utanför bolagets räckhåll och påverkan. Det finns heller ingen garanti för att nytt kapital kan anskaffas om behov uppstår eller för att sådant kapital kan anskaffas på fördelaktiga villkor. För en fullständig redogörelse av identifierade risker hänvisas till årsredovisning för 2014, som avlämnades 23 mars 2015. Efter årsredovisningens avlämnande har inga nya väsentliga risker eller osäkerhetsfaktorer uppkommit.

REDOVISNINGSPRINCIPER

Koncernredovisningen i denna bokslutskommuniké har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de har antagits av EU. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering, RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Bokslutskommunikén har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. De redovisnings- och värderingsprinciper samt bedömningsgrunder som tillämpades i årsredovisningen för 2014 har använts även i denna delårsrapport. Inga nya eller omarbetade IFRS, som trätt i kraft 2015, har någon betydande påverkan på koncernen.

För information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2014.

Bokslutskommunikén har inte granskats av bolagets revisorer.

Lund den 16 februari 2016

Styrelsen

Torgny Hellström, ordförande

Torbjörn Clementz Eva Maria Matell Anders Harrysson Matts Lilja Mats Lindoff

Verkställande Direktör

Håkan Persson

Informationen i denna rapport är sådan som Precise Biometrics AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 16 februari 2016 kl. 08:00.

Koncernens resultaträkning i sammandrag

(Belopp i Tkr) Q4 Q4 Helår Helår
2015 2014 2015 2014
Nettoomsättning 23,454 9,852 56,337 31,387
Kostnad för sålda varor -2,336 -5,981 -8,415 -14,208
Bruttoresultat 21,118 3,871 47,922 17,179
Försäljningskostnader -4,096 -4,154 -12,685 -19,907
Administrationskostnader -3,424 -2,385 -13,587 -14,343
FoU kostnader -7,971 -7,780 -31,275 -28,984
Övriga rörelseintäkter/kostnader -1,241 789 219 1,508
-16,734 -13,530 -57,330 -61,726
Rörelseresultat 4,384 -9,659 -9,408 -44,547
Finansiella intäkter/kostnader -72 41 -62 502
Resultat före skatt 4,313 -9,618 -9,469 -44,045
Skatt - - - -
Periodens resultat 4,313 -9,618 -9,469 -44,045
Periodens resultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare 4,313 -9,618 -9,469 -44,045
Resultat per aktie (före utspädning), Kr 0.01 -0.03 -0.03 -0.13
Resultat per aktie (efter utspädning), Kr 0.01 -0.03 -0.03 -0.13

Koncernens rapport över totalresultatet

(Belopp i Tkr) Q4
2015
Q4
2014
Helår
2015
Helår
2014
Periodens resultat 4,313 -9,618 -9,469 -44,045
Övrigt totalresultat:
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Förändringar i ackumulerade omräkningsdifferenser 1,229 852 545 1,220
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt 1,229
1,229
852
852
545
545
1,220
1,220
Summa totalresultat för perioden 5,542 -8,766 -8,924 -42,825
Hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare 5,542 -8,766 -8,924 -42,825
Summa totalresultat för perioden 5,542 -8,766 -8,924 -42,825
Koncernens balansräkning i sammandrag
(Belopp i Tkr) 2015-12-31 2014-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 11,152 17,360
Materiella anläggningstillgångar 2,132 2,784
Summa Anläggningstillgångar 13,284 20,144
Varulager 8,503 11,860
Kundfordringar 8,831 6,759
Övriga kortfristiga fordringar 15,975 7,778
Likvida medel 52,356 59,659
Summa Omsättningstillgångar 85,665 86,056
Summa Tillgångar 98,949 106,200
Eget kapital och skulder
Eget kapital 83,059 91,983
Summa Eget kapital 83,059 91,983
Kortfristiga skulder 15,890 14,217
Summa Skulder 15,890 14,217
Summa Eget kapital och Skulder 98,949 106,200
Ställda säkerheter Inga Inga
Ansvarsförbindelser Inga Inga

Sida 10 av 15

Kassaflödesanalys i sammandrag, koncernen

(Belopp i Tkr) Q4 Q4 Helår Helår
2015 2014 2015 2014
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapitalet 7,734 -5,653 395 -30,664
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital 1,080 -1,650 -4,853 -3,264
Kassaflöde från den löpande verksamheten 8,814 -7,303 -4,458 -33,928
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1,805 -1,506 -3,005 -7,871
Kassaflöde från finansieringsverksamheten - - - 261
Periodens kassaflöde 7,009 -8,809 -7,463 -41,538
Likvida medel vid periodens början 45,187 68,468 59,659 101,197
Omräkningsdiff i likvida medel 160 0 160 0
Likvida medel vid periodens slut 52,356 59,659 52,356 59,659
Nyckeltal, koncernen Q4 Q4 Helår Helår
2015 2014 2015 2014
Rörelsekapital (Tkr) 69,775 71,839 69,775 71,839
Kassalikviditet 486% 522% 486% 522%
Soliditet 84% 87% 84% 87%
Räntabilitet på eget kapital 4% neg neg neg
Sysselsatt kapital (Tkr) 83,059 91,983 83,059 91,983
Resultat per aktie (Kr) 0.01 -0.03 -0.03 -0.13
EBITDA (Tkr) 6,667 -6,302 457 -31,772
Eget kapital per aktie (Kr) 0.24 0.27 0.24 0.27
Antal aktier 345,306,094 345,306,094 345,306,094 345,306,094
Antal anställda vid periodens utgång 22 22 22 22
Genomsnittligt antal anställda under perioden 22 27 22 27

Definitioner nyckeltal

Rörelsekapital: Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder

Kassalikviditet: Omsättningstillgångar exkl lager dividerat med kortfristiga skulder

Soliditet: Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen

Räntabilitet på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital

Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar

Resultat per aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal antal aktier. Utestående optionsprogram

medräknas ej då potentiella stamaktier vid beräkning skulle ge en lägre förlust per aktie vilket ej är tillåtet enligt IAS 33

EBITDA: Resultat före finansiella poster, avskrivningar och nedskrivningar samt skatt

Eget kapital per aktie: Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen

Kvartalsvisa räntabilitetsmått redovisas ej

Rörelsekostnader (som beskrivet under Omsättning och resultat): Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor, men inklusive avskrivningar och nedskrivningar samt efter aktivering av kostnader för utvecklingsarbete

Förändringar av eget kapital i sammandrag, koncernen (Belopp i Tkr)

2015 2014
Helår Helår
Eget kapital vid periodens ingång 91,983 134,547
Periodens resultat -9,469 -44,045
Valutakursdifferenser 545 1,220
Optionsprogram - 261
Eget kapital vid periodens utgång 83,059 91,983

Affärsområdesredovisning

(Belopp i Tkr)

Nettoomsättning per affärsområde 2015 2014 2015 2014
Q4 Q4 Helår Helår
Mobile Smart Card Solutions 3,715 1,966 10,141 5,147
Fingerprint Technology 18,768 3,724 42,559 8,289
Desktop & Physical Access Solutions 971 4,162 3,637 17,951
Koncernen 23,454 9,852 56,337 31,387
Kostnader per affärsområde1) 2015 2014 2015 2014
Q4 Q4 Helår Helår
Mobile Smart Card Solutions -1,522 -9,415 -16,645 -38,959
Fingerprint Technology -210 -4,646 -21,775 -17,728
Desktop & Physical Access Solutions -604 -4,225 -5,183 -14,371
Ofördelat2) -16,734 -1,225 -22,143 -4,876
Koncernen -19,070 -19,511 -65,746 -75,934
Rörelseresultat per affärsområde 2015 2014 2015 2014
Q4 Q4 Helår Helår
Mobile Smart Card Solutions 2,193 -7,449 -6,504 -33,812
Fingerprint Technology 18,558 -922 20,784 -9,439
Desktop & Physical Access Solutions 367 -63 -1,546 3,580
Ofördelat2) -16,734 -1,225 -22,143 -4,876
Koncernen 4,384 -9,659 -9,408 -44,547

1) I kostnader för affärsområdena ingår kostnad för sålda varor samt direkta, och andel av indirekta, kostnader.

2) Ofördelat består av aktivering av utvecklingskostnader, avskrivning av materiella och immateriella anläggningstillgångar, samt övriga rörelseintäkter/kostnader.

Resultaträkning, moderbolaget

(Belopp i Tkr) Helår Helår
2015 2014
Nettoomsättning 49,755 26,394
Kostnad för sålda varor -5,500 -13,933
Bruttoresultat 44,256 12,461
Försäljningskostnader -11,082 -15,373
Administrationskostnader -13,586 -14,342
FoU kostnader -31,275 -28,984
Övriga rörelseintäkter/kostnader 3,140 8,291
-52,804 -50,408
Rörelseresultat -8,548 -37,947
Finansiella intäkter/kostnader1) -35,341 1,122
Resultat före skatt -43,889 -36,825
Skatt - -
Periodens resultat -43,889 -36,825

1) I posten för 2015 ingår en nedskrivning av koncernfordran på 35,9 Mkr (0,0 Mkr).

Balansräkning, moderbolaget

(Belopp i Tkr) 2015-12-31 2014-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 11,152 17,360
Materiella anläggningstillgångar 2,132 2,784
Finansiella anläggningstillgångar1) 10,135 1,058
Summa Anläggningstillgångar 23,419 21,202
Varulager 5,746 7,437
Kundfordringar 4,848 4,435
Övriga kortfristiga fordringar2) 15,790 47,179
Likvida medel 46,860 56,979
Summa Omsättningstillgångar 73,244 116,030
Summa Tillgångar 96,663 137,232
Eget kapital och skulder
Eget kapital 81,285 125,175
Summa Eget kapital 81,285 125,175
Avsättningar 78 212
Summa Avsättningar 78 212
Kortfristiga skulder 15,300 11,845
Summa Skulder 15,300 11,845
Summa Eget kapital och Skulder 96,663 137,232
Ställda säkerheter Inga Inga
Ansvarsförbindelser Inga Inga

1) Posten inkluderar en koncernintern fordran med ett belopp om 9,1 Mkr (0,0 Mkr) efter nedskrivning av 35,9 Mkr (0,0 Mkr).

2) Posten inkluderar en koncernintern fordran med ett belopp om 0,0 Mkr (40,0 Mkr).

TELEFONKONFERENS

Med anledning av dagens bokslutskommuniké har vi glädjen att bjuda in investerare och media till ett informationstillfälle under dagen.

Konferensen startar kl 10:00 (CET)

För deltagande ring 08-566 426 91

En telefonist kommer att anteckna ditt namn och ansluta dig till konferensen. Hon eller han kommer även att ge dig information hur du skall göra om du har frågor.

Konferensen kommer att hållas på engelska. Det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska.

Från Precise Biometrics deltar:

Håkan Persson, VD

Tommy Nilsson, CFO

En inspelning av konferensen kommer att vara tillgänglig i tre dagar efter informationstillfället. För att lyssna på konferensen i efterhand ringer du 08- 566 426 38. När du blir ombedd att ange referens, knappar du in 667692 och avslutar med fyrkant (#).

Besökhttp://precisebiometrics.com/sv/finansiella-rapporter/ för att ladda ner finansiella rapporter.

OM PRECISE BIOMETRICS

Precise Biometrics är en marknadsledande leverantör av lösningar för att säkerställa människors identitet genom smarta kort och fingeravtrycksteknik. Bolagets produkter kan användas för ID-, företags- och bankkort samt för tillgång till mobila lösningar, datorer och nätverk. Precise Biometrics levererar lösningar till företag och myndigheter över hela världen. Bolagets produkter är licensierade till nära 160 miljoner användare. Mer information finns på; http://precisebiometrics.com/