Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Earnings Release 2014

Jan 27, 2015

3189_10-k_2015-01-27_4556b3de-8a1b-4cc0-b9db-eeddd20c997b.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

ÖKAD FÖRSÄLJNING UNDER FJÄRDE KVARTALET

PRECISE BIOMETRICS AB (PUBL), ORG NR 556545 -6596 , BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2014

  • Koncernens nettoomsättning för helåret 2014 uppgick till 31,4 Mkr (34,9 ) och för fjärde kvartalet till 9,9 Mkr (2,9).
  • Rörelseresultatet för året uppgick till -44,5 Mkr ( -42,2) och för fjärde kvartalet till -9,7 Mkr ( - 19,7). Nedskrivningar av varulager och immateriella tillgångar har påverkat rörelseresultatet negativt med 7,4 Mkr under helåret och med 4,4 Mkr under det fjärde kvartalet.
  • Resultatet för året uppgick till –44,0 Mkr ( -43,3) och för fjärde kvartalet till -9,6 Mkr ( -19, 0).
  • Resultat per aktie för året uppgick till -0,13 kr ( -0,14) och för fjärde kvartalet till -0,03 kr ( -0,06 ) .
  • Likvida medel uppgick vid årets slut till 59,7 Mkr (101 , 2).

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER FJÄRDE KVARTALET

  • Precise BioMatch™ Mobile integrerades i ytterligare en smartphone, Oppo N3.
  • Precise Biometrics ingick ett avtal med Synaptics för licensiering av Precise BioMatch Mobile. Licensavtalet gör det möjligt för Synaptics att använda Precise Biometrics fingeravtrycksalgoritm för bolagets fingeravtryckssensorer och lösningar med touch funktionalitet.
  • Precise Biometrics levererade Tactivoläsare efter en vunnen order värd 1,0 Mkr från US Defense Logistics Agency (DLA), en del av USA:s försvarsdepartement . DLA implementerar en mobilitetslösning för säker e -mail och tillgång till information från iOS -enheter (iPhone och iPad) .
  • Precise Biometrics levererade Tactivoläsare efter en vunnen order värd 1 ,1 Mkr från ett sydamerikanskt försäkringsbolag. Ordern består av två delleveranser som intäkt sförs med 0, 7 Mkr under fjärde kvartalet 2014 respektive 0, 4 Mkr under första kvartalet 2015.
  • Precise Biometrics lanserade tre nya modeller av smartkortläsaren Tactivo för iPhone 6, iPad mini 3 och iPad Air 2.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER 2014

  • Precise BioMatch™ Mobile integrerades i världens första mobiltelefon baserad på operativsystemet Android med en "touch" fingeravtryckssensor .
  • Bolaget genomförde en fokusering av verksamheten för att nå lönsamhet 2015 genom ökad marknadsnärvaro inom affärsområdet fingeravtrycksteknik, effektivare utnyttjande av bolagets partnernätverk för försäljning av Tactivo och minskade kostnader .

FÖR YTTERLIGARE INFORMATION

Håkan Persson, VD , Precise Biometrics AB

Telefon; 046 31 11 05 eller 0734 35 11 05 , E -post; [email protected]

Precise Biometrics är en marknadsledande leverantör av lösningar för igenkänning av fingeravtryck och för att säkerställa människors identitet. Med spetskompetens inom fingeravtrycksbiometri erbjuder Precise Biometrics snabb, exakt och säker verifiering av en person. Tekniken kan användas för ID -, företags - och bankkort samt för tillgång till mobila lösningar, datorer och nätverk. Precise Biometrics levererar sina lösningar till företag och myndigheter över hela världen och företagets teknik är licensierad till nära 160 miljoner användare. Mer information finns på www.precisebiometrics.com

INTERVJU MED HÅKAN PERSSON VD, PRECISE BIOMETRICS

Ökad försäljning under fjärde kvartalet

Hur sammanfattar du det fjärde kvartalet?

Genom öka d satsning på affärsområdet Fingerprint Technology och en mer effektiv bearbetning av slutkunder tillsammans med partners inom affärsområdet Mobile Smart Card Solutions lyckades vi avsluta 2014 med årets bästa kvartal försäljningsmässigt . Vi ser också en tydlig trend att de löpande kostnaderna minskar som en effekt av våra omstruktureringsaktiviteter under tredje kvartalet, vilket lett till en resultatförbättring under det fjärde kvartalet. Det medför att vi har en bra plattform för verksamheten att bygga vidare på under 2015.

Under kvartalet har ytterligare en smartphone med vår fingeravtrycksalgoritm lanserats. Dessutom har funktionaliteten och användarupplevelsen av fingeravtrycksigenkänning i den telefon som lanserades i september med vår produkt fått toppbetyg. Licensintäkterna från fingeravtrycksteknik fortsätter att öka samtidigt som vi stärkt vår ställning på marknaden.

I december ingick Precise Biometrics ett avtal om licensiering av fingeravtrycksalgoritmen Precise BioMatch ™ Mobile till Synaptics, en av de ledande sensortillverkarna. Avtalet gör att de kan använda vår fingeravtrycksalgoritm för sina fingeravtryckssensorer och lösningar med touch funktionalitet. Det stärker vår position som oberoende leverantör av fingeravtrycksalgoritmer för mobila enheter. Sedan tidigare har vi ett liknande avtal med en annan ledande sensortillverkare, Fingerprint Cards.

Vi har vunnit två viktiga order avseende smartkortsläsaren Tactivo™ under kvartalet. Ordern från Defense Logistics Agency, en del av USA:s försvarsdepartement, omfattar Tactivo till ett värde av 1,0 Mkr. Precise Biometrics har också fått en beställning på Tactivo från ett sydamerikanskt försäkringsbolag till ett värde om 1,1 Mkr.

Hur bedömer du bolagets position inom mobilmarknaden för fingeravtrycksteknik?

Under hösten har vår produkt integrerats i två smartphones. Det är en bekräftelse på att vi har ett konkurrenskraftigt produkterbjudande med bra prestanda och säkerhet som ger en bra användarupplevelse för konsumenten. Marknaden är under uppbyggnad där Apple står för den största andelen sålda mobila enheter med fingeravtryckssensorer . Branschbedömare är överens om att de flesta mobiltelefontillverkare kommer att implementera fingeravtrycksteknologi i närtid och förväntar sig en kraftig tillväxt av marknaden .

Den fokusering av verksamheten som inleddes under tredje kvartalet och som till fullo har implementerats under det fjärde kvartalet har syftat till att stärka affärsområdet Fingerprint Technology. Vi ser redan nu resultat av våra aktiviteter eftersom vi etablerat oss som ett namn bland de stora aktörerna och deltar i allt fler skarpa test - och utvärderingsprojekt. Vårt erbjudande, kunskap inom området och ökade marknadsnärvaro i Asien gör att vi är väl positionerade för fortsatt tillväxt under 2015.

Hur har marknaden för Tactivo utvecklats ?

Under kvartalet tog vi ett viktigt steg på den amerikanska myndighetsmarknaden genom ordern från US Defense Logistics Agency. Myndigheten har inlett ett projekt där de implementerar en mobilitetslösning för säker e -mail och tillgång till information från iOS -enheter (iPhone och iPad). Om projektet faller väl ut kan det följas av fler order och ge avtryck på andra myndigheters beslutsprocess.

Inom företagsmarknaden har vi inlett ett antal pilotprojekt under kvartalet och allt fler företag med kortbaserade säkerhetslösningar uttrycker behov av säker åtkomst till e -post, dokument och system via mobila enheter, särskilt inom finans - och energisektorerna. Affären med det sydamerikanska försäkringsbolaget är ett bra exempel på en innovativ lösning för effektivare affärsprocesser genom verifiering av individers identitet med fingeravtryck på mobila enheter. Intresset för Tactivo inom den svenska häls o - och sjukvårdssektorn fortsätter att öka vilket genererat nya orders för ytterligare pilotprojekt under kvartalet samtidigt som existerande pilotprojekt fortlöper. Här handlar det om mobil åtkomst till olika typer av vårdsystem med hjälp av SITHS -kortet, en tjänstelegitimation som används brett inom svensk vård för både fysisk och elektronisk identifiering. Motsvarande projekt bedrivs också i hälso - och sjukvårdssektorn i Storbritannien.

Hur ser du på bolagets utveckling under 2015 ?

Vi avslutade 2014 med årets bästa försäljningssiffror och jag är övertygad om att vår kraftsamling med fokus på fingeravtrycksteknik för mobila enheter och vårt partnernätverk för smartkortlösningar innebär fortsatt stora möjligheter för bolaget. Marknaderna vi bearbetar befinner sig fortfarande i ett tidigt skede men visar på en tydlig potential varför vi förväntar oss en stadigt ökande efterfrågan under året. Sammantaget upprepar jag därför vår ambition om att uppnå lönsamhet under 2015.

MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING – FJÄRDE KVARTALET 2014

Precise Biometrics verksamhet är uppdelad i tre affärsområden; Fingerprint Technology (licensiering av algoritmer), Mobile Smart Card Solutions (Tactivo™) och Desktop & Physical Access Solutions (fingeravtrycksläsare samt accesslösningar för tillgång till lokaler och datorer).

Affärsområdet Fingerprint Technology omfattar mjukvaruerbjudanden som baseras på bolagets algoritmteknologi : Precise BioMatch™ Embedded, Precise BioMatch™ Mobile och Precise Match on -Card™. Precise BioMatch Mobile, som lanserades under 2013, är utvecklad och optimerad för integration av fingeravtrycksigenkänning på smartphones och surfplattor. Mjukvaran är från grunden anpassad för små sensorer och är lämplig för användning i exempelvis mobila enheter.

Affärsområdets omsättning under fjärde kvartalet uppgick till 3,7 Mkr. Samarbetet med Fingerprint Cards genererade licensintäkter som huvudsakligen kan härledas till slutkunder inom mobilsektorn. Under oktober offentliggjorde bolaget att mobiltelefontillverkaren Oppo integrerat en fingeravtrycks sensor med Precise BioMatch Mobile i en av sina smartphones. Tekniken används för enkel och säker upplåsning av telefonen, men även till att styra den rörliga kameran och skydda fotoalbumet. Under december skrevs ett avtal med Synaptics för licensiering av Precise BioMatch™ Mobile, vilket gav initiala intäkter redan under kvartalet. Ytterligare intäkter kom från fortsatt utrullning av det nationella id -kort projektet i Portugal.

Affärsområdet Mobile Smart Card Solutions utgörs av Tactivo, en produktportfölj smartkorts läsare för smartphones och surfplattor. Produkterna gör det möjligt att implementera ett mobilt arbetsätt genom enkel och säker inloggning till system och applikationer för organisationer som använder smarta kort i sin säkerhetslösning. Tactivo är designade som skal för Apples smart phones och surfplattor vilket ger en bra och smidig användarupplevelse samtidigt som det skyddar enheten. Tactivo finns även för Android -enheter.

Affärsområdets omsättning för fjärde kvartalet uppgick till 2,0 Mkr. Merparten av dessa såldes till ett sydamerikanskt försäkringsbolag och US Defense Logistics Agency (DLA), en del av USA:s försvarsdepartement. Ordern från DLA är den första större implementeringen av Tactivo bland myndigheter i USA . Lösningen bygger på den befintliga infrastrukturen för smarta kort, Common Access Card (CAC), och förbättrar användarnyttan av det befintliga systemet.

Inom företagssektorn har det ledande energibolaget som Precise Biometrics rapporterade om under andra kvartalet fortsatt sin implementering av Tactivo. Därutöver har ett antal ytterligare pilotprojekt inletts. Intresset för Tactivo inom hälso - och sjukvårdssektorn fortsätter att öka, speciellt i Sverige, Storbritannien och Benelux, med nya orders för fler och utvidgade pilotprojekt. Under kvartalet lanserades tre nya modeller smartkortläsare , Tactivo för iPhone 6, iPad mini 3 och iPad Air 2.

Affärsområdet Desktop & Physical Access Solutions avser försäljning av bolagets traditionella produkterbjudande vilket innefattar fingeravtrycksläsare för stationära arbetsplatser och fysisk access till lokaler.

Affärsområdets omsättning uppgick till 4,2 Mkr under fjärde kvartalet. Intäkterna hänför sig till befintliga kunder i Mellanöstern och USA som använder Precise Biometrics fingeravtrycksläsare 200MC för säker inloggning till nätverk samt Fitness24Seven, en av Skandinaviens största gymkedjor, som använder Precise Biometrics lösning för medlemmarnas tillgång till gymmen.

OMSÄTTNING OCH RESULTAT – FJÄRDE KVARTALET 2014

Omsättningen under fjärde kvartalet uppgick till 9,9 Mkr (2,9). Den högre omsättningen beror framförallt på ökad försäljning inom affärsområdena Fingerprint Technology och Mobile Smart Card Solutions jämfört med motsvarade period föregående år. Bruttomarginalen uppgick till 39 % ( 1 3 %). Föregående års låga bruttomarginal påverkades av en prisreduktion i fjärde kvartalet.

Som en följd av de nya iPhone - och iPadversioner som lanserats av Apple under 2014 och lägre försäljning av äldre Tactivo versioner har Precise Biometrics omvärderat balansposterna för äldre Tactivomodeller. Under tredje kvartalet genomfördes prisjusteringar för de äldre Tactivomodellerna och under fjärde kvartalet har ytterligare nedskrivningar av balansposter genomförts till uppskattat nettoförsäljningsvärde. Utöver detta har ett komponentlager för andra äldre fingeravtrycksläsare också omvärderats, vilket totalt föranlett nedskrivningar om totalt 4,4 Mkr . Beloppet har reducerat immateriella anläggningstillgångar (aktiverade utvecklingsprojekt) med 0,8 Mkr och varulager med 3,6 Mkr .

Rörelsekostnaderna uppgick till 13,5 Mkr (20 , 2). Trots nedskrivningar har rörelsekostnaderna sänkts signifikant i jämförelse med samma period föregående år som en effekt av den omstrukturering som genomfördes under hösten 2014. Under fjärde kvartalet 2013 påverkades resultatet även av engångskostnad för VD -byte.

Koncernens nettoresultat uppgick till - 9,6 Mkr ( -19,0).

Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för fjärde kvartalet uppgick till -0,0 3 kr ( -0,0 6).

OMSÄTTNING OCH RESULTAT – HELÅRET 2014

Omsättningen under helåret uppgick till 31,4 Mkr (34,9). Omsättningen för affärsområdena Fingerprint Technology och Mobile Smart Card solutions ökade under året. Fingerprin t Technology hade en försäljning med 8,3 Mkr (7,8) vilket är en ökning med 6 %. Största försäljningen har skett till sensortillverkaren Fingerprint Cards samt partners i de nationella id kortprojekten. Inom Mobile Smart Card Solutions ökade försäljningen till 5,1 Mkr (4,3 ), vilket är en ökning med 19 %. Drygt 6 000 Tactivoläsare såldes under året. De två största kunderna var den amerikanska myndigheten DLA och ett sydamerikanskt försäkringsbolag. Trots en nedgång jämfört med föregående år kommer den största andelen av helårets omsättning fortsatt från affärsområdet Desktop & Physical Access Solutions med 18,0 Mkr (22, 8). Under 2014 har bolaget fortsatt leverera accesslösningar till Fitness24Sevens gym samt fingeravtrycksläsare till kunder i Mellanöstern och USA .

Bruttomarginalen under helåret uppgick till 55 % ( 5 4 %).

Rörelsekostnaderna för helåret uppgick till 61,7 Mkr (61,1). Att kostnadsnivån för helåret är i paritet med föregående år trots de kostnadsbesparingsprogram som genomförts förklaras främst av omstruktureringskostnaderna om 3,2 Mkr under tredje kvartalet samt nedskrivningar av äldre Tactivo modeller , föranlett av Apples introduktion av nya iPhone och iPad modeller. Totalt har nedskrivningar påverkat kostnaderna med 7,4 Mkr under året . En ytterligare effekt om 4,4 Mkr kommer från snabbare avskrivningstakt jämfört med föregående år av aktiverade utvecklingskostnader . Detta har dock delvis balanserats av lägre löpande operativa kostnader under sista kvartalet jämfört med föregående år.

Koncernens nettoresultat för helåret uppgick till -44,0 Mkr ( -43,3 ). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) under delårsperioden uppgick till -0, 1 3 kr ( -0,14).

INVESTERINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR

Under det fjärde kvartalet investerade koncernen 0,0 Mkr (0,2) i materiella anläggningstillgångar. Under helåret 2014 investerade koncernen 1,2 Mkr (2,4) i materiella anläggningstillgångar. Verktyg för tillverkning av äldre Tactivomodeller har under året skrivits ned med 0,8 Mkr.

AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE

Under helåret 2014 aktiverades kostnader för utvecklingsarbete med 6,6 Mkr (9,4) varav hälften är investeringar i utveckling av produkterna inom Fingerprint Technology, resterande delar är relaterade till nya versioner av Tactivo. Utvecklingsprojekt för Tactivo för iPhone 6 har genomförts och produktion skall påbörjas. I samband med att nya generationer av iPhone och iPad lanserats så har bolagets möjlighet att sälja äldre Tactivomodeller omvärderats vilket lett till att nedskrivningar om totalt 2,3 Mkr gjorts av tidigare aktiverade utvecklingsprojekt avseende de äldre Tactivomodellerna. Planenliga avskrivningar av aktiverade kostnader för utvecklingsarbete uppgick under helåret till 8,5 Mkr (4,1). Anledningen till den snabbare avskrivningstakten under 2014 jämfört med motsvarande period föregående år är att bolaget, under fjärde kvartalet 2013, gjorde en förändrad bedömning av den bedömda nyttjandeperioden för utvecklingsprojekten relaterade till Tactivo. Produkterna i produktfamiljen Tactivo har en kortare livslängd jämfört med bolagets mer traditionella produkter och skrivs därför av under kortare period .

Under det fjärde kvartalet har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 1, 5 Mkr (1, 5). Avskrivningar av aktiverade kostnader för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 2, 1 Mkr (1,6).

FINANSIERING OCH LIKVIDITET

Det egna kapitalet i koncernen uppgick per den 31 december 201 4 till 92,0 Mkr (134,5) och eget kapital/aktie till 0 ,27 kr (0,39).

Fjärde kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -7,3 Mkr ( -9,0). Helårets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -33,9 Mkr ( -34,2 Mkr). Likvida medel uppgick per den 31 december 201 4 till 59,7 Mkr ( 101 , 2).

MODERBOLAGET

Moderbolagets omsättning för helåret uppgick till 26,4 Mkr (28,5). Resultat före skatt för helåret uppgick till -36,8 Mkr ( -43,1).

Likvida medel vid årets utgång uppgick till 57,0 Mkr (97,0).

ORGANISATION OCH PERSONAL

Organisationen består av Precise Biometrics AB med huvudkontor i Lund , ett kontor i Karlstad och Precise Biometrics Inc. i Virginia, USA.

Per den 31 december 201 4 hade koncernen 2 2 (29) anställda, varav 2 1 (26) i Sverige och 1 (3) i USA.

RISKFAKTORER

Precise Biometrics utsätts för affärsrisker och finansiella risker, som ligger utanför bolagets räckhåll och påverkan. Det finns ingen garanti för att nuvarande kapital kommer att räcka till dess att bolaget är kassaflödespositivt. Det finns heller ingen garanti för att nytt kapital kan anskaffas om behov uppstår eller för att sådant kapital kan anskaffas på fördelaktiga villkor. För en fullständig redogörelse av identifierade risker hänvisas till årsredovisning för 201 3, som avlämnades 31 mars 201 4. Efter årsredovisningens avlämnande har inga nya väsentliga risker eller osäkerhetsfaktorer uppkommit.

KOMMANDE RAPPORTTILLFÄLLEN

Q1 2015 12 maj 2015
(Ändring från tidigare kommunicerat datum
)
Q2 2015 18 augusti 2015
Q3 2015 10 november 2015
Q4 2015 16 februari 201
6

ÅRSSTÄMMA

Årsstämma för Precise Biometrics AB (publ) kommer att hållas den 27 april 2015 kl 16.00 i bolagets lokaler i Lund.

Årsredovisningen för 2014 kommer att publiceras senast tre veckor före årsstämman.

REDOVISNINGSPRINCIPER

Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, delårsrapportering samt tillämpliga regler i årsredovisningslagen. Rapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagens 9 kap, Delårsrapport.

Nya IFRS, tillägg till IAS och IFRIC tolkningar som har trätt i kraft 1 januari 201 4 har inte någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter.

För information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2013.

Bokslutskommunikén har inte granskats av bolagets revisorer.

Lund den 2 7 januari 201 5

Styrelsen

Torgny Hellström, ordförande

Torbjörn Clementz Eva Maria Matell Anders Harrysson Matts Lilja Mats Lindoff

Verkställande Direktör

Håkan Persson

Informationen i denna rapport är sådan som Precise Biometrics AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 2 7 januari 201 5 kl. 08:00 .

Resultaträkning, koncernen

(Belopp i Tkr) Q4
2014
Q4
2013
Helår
2014
Helår
2013
Nettoomsättning 9 852 2 887 31 387 34 944
Kostnad för sålda varor -5 981 -2 011 -14 208 -15 976
Bruttoresultat 3 871 876 17 179 18 968
Försäljningskostnader -4 154 -7 269 -19 907 -24 777
Administrationskostnader -2 385 -4 550 -14 343 -14 706
FoU kostnader -7 780 -8 569 -28 984 -21 307
Andra intäkter och värdeförändringar 789 202 1 508 -358
-13 530 -20 186 -61 726 -61 148
Rörelseresultat -9 659 -19 310 -44 547 -42 180
Finansiella kostnader/intäkter 41 285 502 -1 092
Resultat före skatt -9 618 -19 025 -44 045 -43 272
Skatt - - - -
Periodens resultat -9 618 -19 025 -44 045 -43 272
Periodens resultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -9 618 -19 025 -44 045 -43 272
Resultat per aktie (före utspädning), Kr -0,03 -0,06 -0,13 -0,14
Resultat per aktie (efter utspädning), Kr -0,03 -0,06 -0,1
3
-0,14

Koncernens rapport över resultat och övrigt totalresultat

(Belopp i Tkr) Q4 Q4 Helår Helår
2014 2013 2014 2013
Periodens resultat -9 618 -19 025 -44 045 -43 272
Övrigt totalresultat:
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Förändringar i ackumulerade omräkningsdifferenser 852 21 1 220 43
852 21 1 220 43
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt 852 21 1 220 43
Summa totalresultat för perioden -8 766 -19 00
4
-42 825 -43 229
Hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -8 766 -19 004 -42 825 -43 229
Summa totalresultat för perioden -8 766 -19 004 -42 825 -43 229

Balansräkning, koncernen

(Belopp i Tkr) 2014
-12
-31
2013
-12
-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 17 360 21 574
Materiella anläggningstillgångar 2 784 3 475
Varulager 11 860 14 228
Kundfordringar 6 759 3 997
Övriga kortfristiga fordringar 7 778 8 453
Kassa och bank 59 659 101 197
Summa tillgångar 106 200 152 924
Eget kapital och skulder
Eget kapital 91 983 134 547
Kortfristiga skulder 14 217 18 377
Summa eget kapital och skulder 106 200 152 924
Ställda säkerheter Inga 24 000
Ansvarsförbindelser Inga Inga

Kassaflödesanalys, koncernen

(Belopp i Tkr) Q4 Q4 Helår Helår
2014 2013 2014 2013
Kassaflöde för den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapitalet -5 65
3
-15 335 -30 66
4
-36 942
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital -1 650 6 334 -3 264 2 723
Kassaflöde från den löpande verksamheten -7 30
3
-9 001 -33 928 -34 219
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 50
6
-1 706 -7 871 -11 749
Kassaflöde från finansieringsverksamheten - -149 261 109 580
Periodens kassaflöde -8 809 -10 856 -41 538 63 612
Likvida medel vid periodens början 68 468 112 053 101 197 37 584
Likvida medel vid periodens slut 59 659 101 19
7
59 659 101 197

Nyckeltal, koncernen

2014
-12
-31
2013
-12
-31
Rörelsekapital (Tkr) 71 839 109 498
Kassalikviditet 522% 618%
Soliditet 87% 88%
Räntabilitet på eget kapital neg neg
Sysselsatt kapital (Tkr) 91 983 134 547
Räntabilitet på sysselsatt kapital neg neg
Resultat före skatt per aktie (Kr) -0,1
3
-0,14
EBITDA (Tkr) -31 77
2
-35 293
Eget kapital per aktie (Kr) 0,27 0,39
Antal aktier 345 306 094 345 306 094
Antal anställda vid periodens utgång 22 29
Genomsnittligt antal anställda under perioden 27 34

Definitioner nyckeltal

Rörelsekapital: Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder

Kassalikviditet: Omsättningstillgångar exkl lager dividerat med kortfristiga skulder

Soliditet: Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen

Räntabilitet på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital

Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar

Räntabilitet på sysselsatt kapital: Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital

Resultat per aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal antal aktier. Utestående optionsprogram medräknas ej då potentiella stamaktier vid beräkning skulle ge en lägre förlust per aktie vilket ej är tillåtet enligt IAS 33

EBITDA: Resultat före finansiella poster, avskrivningar och nedskrivningar samt skatt

Eget kapital per aktie: Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen

Kvartalsvisa räntabilitetsmått redovisas ej

Rörelsekostnader (som beskrivet under Omsättning och resultat): Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor, resultatandelar och goodwill nedskrivning men inklusive avskrivningar och nedskrivningar samt efter aktivering av kostnader för utvecklingsarbete

Förändringar av eget kapital i sammandrag, koncernen (Belopp i Tkr)

2014 2013
Helår Helår
Eget kapital vid periodens ingång 134 547 48 195
Periodens totalresultat -44 045 -43 272
Valutakursdifferenser 1 220 43
Nyemission - 48 663
Riktad nyemission - 80 918
Optionsprogram 261 -
Eget kapital vid periodens utgång 91 983 134 547

Segmentredovisning1)

(Belopp i Tkr)

Nettoomsättning per segment 2014 2013 2014 2013
Q4 Q4 Helår Helår
Mobile Smart Card Solutions 1 966 -1 754 5 147 4 325
Fingerprint Technology 3 724 -1 626 8 289 7 822
Desktop & Physical Access Solutions 4 162 6 267 17 951 22 797
Koncernen 9 852 2 887 31 387 34 944
Kostnader per segment2) 2014 2013 2014 2013
Q4 Q4 Helår Helår
Mobile Smart Card Solutions -9 415 -10 494 -38 959 -42 249
Fingerprint Technology -4 646 -5 539 -17 728 -17 980
Desktop & Physical Access Solutions -4 225 -4 051 -14 371 -18 974
Ofördelat3) -1 225 -2 113 -4 876 2 079
Koncernen -19 511 -22 197 -75 934 -77 124
Rörelseresultat per segment 2014 2013 2014 2013
Q4 Q4 Helår Helår
-7 449 -12 248 -33 812 -37 924
Mobile Smart Card Solutions -922 -7 165 -9 439 -10 158
Fingerprint Technology
Desktop & Physical Access Solutions -63 2 216 3 580 3 823
Ofördelat3) -1 225
-9 659
-2 113
-19 310
-4 876
-44 547
2 079
-42 180
Koncernen

1) Från och med januari 2014 gäller en ny affärsområdesindelning och 2013 har omräknats i enlighet därmed.

2) I kostnader för affärsområdena ingår kostnad för sålda varor samt direkta och andel av indirekta kostnader.

3) Ofördelat består av aktivering av utvecklingskostnader, avskrivning av materiella och immateriella anläggningstillgångar, samt andra intäkter och värdeförändringar. I ovan sammanställning har dessa kostnader beaktats när de uppkommit.

Resultaträkning, moderbolaget

(Belopp i Tkr) Helår Helår
2014 2013
Nettoomsättning
Kostnad för sålda varor
26 394
-13 933
28 517
-18 875
Bruttoresultat 12 461 9 642
Försäljningskostnader -15 373 -15 859
Administrationskostnader -14 342 -14 704
FoU kostnader -28 984 -21 307
Övriga intäkter och värdeförändringar 8 291 -356
-50 408 -52 226
Rörelseresultat -37 947 -42 584
Finansiella kostnader/intäkter 1 122 -508
Resultat före skatt -36 825 -43 092
Skatt - -
Årets resultat -36 825 -43 092

Balansräkning, moderbolaget

(Belopp i Tkr) 2014
-12
-31
2013
-12
-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 17 360 21 574
Materiella anläggningstillgångar 2 784 3 475
Andelar i koncernföretag 1 058 1 058
Varulager 7 437 10 913
Kundfordringar 4 435 1 777
Övriga kortfristiga fordringar1) 47 179 43 702
Kassa och bank 56 979 96 976
Summa tillgångar 137 232 179 475
Eget kapital och skulder
Eget kapital 125 175 161 999
Avsättningar 212 100
Kortfristiga skulder 11 845 17 376
Summa eget kapital och skulder 137 232 179 475
Ställda säkerheter Inga 24 000
Ansvarsförbindelser Inga Inga

1) Posten inkluderar en koncernintern fordran med ett belopp om 40 Mkr (3 5 Mkr).

TELEFONKONFERENS

Med anledning av dagens bokslutskommuniké har vi glädjen att bjuda in investerare och journalister till ett informationstillfälle under dagen .

  • Konferensen startar kl 1 0:00 (CET)
  • För deltagande ring 08 -566 426 62

En telefonist kommer att anteckna ditt namn och ansluta dig till konferensen. Hon eller han kommer även att ge dig information hur du skall göra om du har frågor.

Konferensen kommer att hållas på engelska. Det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska.

Från Precise Biometrics deltar

  • Håkan Persson, VD
  • Bo-Göran Jaxelius, CFO

En inspelning av konferensen kommer att vara tillgänglig i tre dagar efter informationstillfället. För att lyssna på konferensen i efterhand ringer du 0200 -896 353. När du blir ombedd att ange referens, knappar du in 357863 och avslutar med fyrkant (#).

Besök även gärna http://precisebiometrics.com/sv/finansiella -rapporter/ där det finns en presentation att ladda ner.

FÖR YTTERLIGARE INFORMATION

Håkan Persson, VD , Precise Biometrics AB

Telefon; 046 31 11 05 eller 0734 35 11 05 , E -post; [email protected]

Precise Biometrics är en marknadsledande leverantör av lösningar för igenkänning av fingeravtryck och för att säkerställa människors identitet. Med spetskompetens inom fingeravtrycksbiometri erbjuder Precise Biometrics snabb, exakt och säker verifiering av en person.

Tekniken kan användas för ID -, företags - och bankkort samt för tillgång till mobila lösningar, datorer och nätverk. Precise Biometrics levererar sina lösningar till företag och myndigheter över hela världen och företagets teknik är licensierad till nära 160 miljoner användare.

Mer information finns på www.precisebiometrics.com