AI assistant
Precise Biometrics — Earnings Release 2010
Feb 4, 2011
3189_10-k_2011-02-04_166eddbe-3282-4451-a274-1c29790ec1b0.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
FÖRBÄTTRAT RESULTAT 2010 – NU SATSAR PRECISE BIOMETRICS ÄVEN PÅ MOBILA LÖSNINGAR
Precise Biometrics AB (publ), org nr 556545-6596 Bokslutskommuniké för perioden januari – december 2010
- Koncernens nettoomsättning för året uppgick till 44,9 Mkr (68,7) och för fjärde kvartalet till 6,3 Mkr (32,1).
- Resultatet för räkenskapsåret uppgick till ‐14,6 Mkr (‐21,8) efter skatt och för fjärde kvartalet till ‐4,4 Mkr (2,8).
- Resultat per aktie för räkenskapsåret uppgick till ‐0,11 kr (‐0,19) och för fjärde kvartalet till ‐0,03 kr (0,02).
- Likvida medel uppgick vid räkenskapsårets slut till 24,5 Mkr (40,9).
Väsentliga händelser under året
- Den nigerianska partnern Interswitch rullar ut ett delstats‐ID med teknik från Precise Biometrics. Projektet är det första av sitt slag i världen eftersom ID‐kortet även kan användas för e‐betalning.
- Precise Biometrics fick två uppföljningsorder på hårdvara totalt värda 6,7 Mkr i ett Match‐on‐Card‐projekt för myndighetsanställda från en befintlig kund i Mellanöstern.
- Precise Biometrics har lanserat flera produkter under året. Bland de nya produkterna finns exempelvis ett verktyg för integration av standardiserad Match‐on‐Card – Precise BioMatch™ ISO Match‐on‐Card; ett integrationsverktyg för standardiserad fingeravtrycksigenkänning för både PC och Mac ‐ Precise BioMatch™ ANSI 378 samt en logonprodukt med fingeravtrycksigenkänning för Windows 7 ‐ Precise BioMatch™ Logon for Windows 7.
- Precise Biometrics har under 2010 påbörjat att omorganisera säljorganisationen som ett resultat av ökade affärsmöjligheter och för att skapa en mer kundorienterad verksamhet. Den nya säljorganisation gäller från 1 januari 2011 och består av tre affärsområden: IAM, Access Solution samt Mobile. Mobile är ett helt nytt strategiskt viktigt affärsområde. Precise Biometrics kommer inom detta område att fokusera på lösningar för SmartPhone‐ och TabletPC‐ marknaderna.
Väsentliga händelser efter årets slut
• Precise Biometrics lanserar en ny familj av fingeravtrycksläsare, Precise Sense™, riktade mot bank och företagssegmenten. Fokus är på kostnadseffektivitet, användarvändlighet och valbarhet.
För ytterligare information
Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 10 eller 0734 35 11 10 E-post [email protected]
Patrik Norberg, CFO, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 47 eller 0734 35 11 47 E-post [email protected]
Precise Biometrics är marknadsledande på produkter och lösningar baserade på fingeravtrycksigenkänning. Tekniken säkerställer människors identitet på ett snabbt och tillförlitigt sätt, samtidigt som den minskar kostnader för hantering av lösenord, identitetsstöld och bedrägeri.
Precise Biometrics levererar till företag och myndighetsorganisationer över hela världen och vår teknik är licensierad till närmare 100 miljoner användare. Precise Biometrics är listade på NASDAQ OMX Stockholms small cap-lista (PREC).
För mer information, besök oss på www.precisebiometrics.com
Ny organisation ska stärka Precise Biometrics tillväxt
- Intervju med Thomas Marschall, VD, Precise Biometrics
Hur sammanfattar du det gångna verksamhetsåret?
Under 2010 har vi tagit fram en strategisk plattform för Precise Biometrics fortsatta utveckling. Med denna som bas har vi lagt fast en ambitiös affärsplan fram till 2015 och utvecklat en ny kundorienterad organisation. Vi har också förädlat och paketerat vår världsledande teknik för att tydliggöra hur vi löser specifika problem hos våra kunder.
Jag konstaterar att resultatet för 2010 var negativt, vilket vi givetvis inte är nöjda med. Orsaken ligger primärt i den lägre nivån av försäljning. Däremot fortsätter trenden med årliga resultatförbättringar. Detta är en följd av högre marginaler än tidigare i kombination med ökad kostnadseffektivitet.
På vilket sätt kommer er nya affärsplan att märkas framöver?
Vår "Plan 2015" ska styra utvecklingen under flera år framåt och redan under 2011 kommer vi att genomföra en rad aktiviteter kopplade till planen. Från årets början sker detta arbete inom ramen för den nya organisationen.
Som ett övergripande ambition har vi angett att Precise Biometrics ska kvalificera sig för en notering på Nasdaq OMX Mid Cap‐lista under 2015. För detta krävs att vi växer och utvecklas inom våra utvalda segment och når en värdering på minst 1,5 miljarder kronor enligt nuvarande noteringsregler. Detta motsvarar fem gånger dagens värdering. Det är ett ambitiöst mål, men helt realistiskt med de stora möjligheter på biometriområdet som vi har identifierat i affärsplanen.
På vilka områden kommer ni att satsa?
Vår nya organisation innebär en satsning på tre specifika segment där Precise Biometrics kan erbjuda kompletta lösningar för att möta växande behov på marknaden.
Först och främst har vi identifierat ett helt nytt affärsområde som vi kallar Mobile. Detta fokuserar på de betydande affärsmöjligheter för biometri som den snabba utvecklingen för SmartPhone och Tablet PC medför. Initialt kommer vi att fokusera på Apples plattform inklusive lösningar för iPhone och iPad, men vårt mål är att tillhandahålla produkter och lösningar för samtliga större SmartPhone‐plattformar på marknaden. Vi planerar att lansera nya produkter och lösningar under andra halvåret 2011.
Det andra affärsområdet kallar vi IAM (Identity and Authentication Management) och det rymmer större delen av vår befintliga affärsverksamhet och försäljning. Området omfattar lösningar för nationella ID‐kort och myndigheter, banker, företag samt inbyggda lösningar (så kallade embedded solutions). Här är strategin att utveckla bolagets redan världsledande position och öka marknadsandelarna inom ID‐kortssegmenten, till stor del genom redan etablerade partners.
Det tredje affärsområdet Access Solutions bygger vidare på de framgångar som vi hittills har haft hos företag som erbjuder kunder och medlemmar tillgång till tjänster och utrymmen genom biometrisk access. Detta används till exempel på dygnet runt‐öppna gym som arbetar med ett minimum av personal. Det handlar också om säkerhetslösningar inom Aviation och andra områden. Gemensamt för dessa lösningar är att de adresserar konkreta problem och skapar ett mervärde för kunden i form av högre effektivitet, ökade intäktsmöjligheter eller minskade kostnader. Vi kommer redan i år aktivt bearbeta potentiella kunder i Europa som kan gynnas av vårt koncept.
Lund den 4 februari 2011
Vad kommer de nya områdena att betyda för lönsamheten framöver?
Målet är självfallet att de ska få stor inverkan på lönsamheten. Vi räknar med att IAM ska nå lönsamhet under 2011. Möjlighet finns även att Access Solutions når lönsamhet under 2011.
Som jag tidigare framhållit; för att kunna göra en meningsfull bedömning av företagets utveckling bör man se på helårsresultaten istället för skillnaden mellan enskilda kvartal. Detta för att vi fortfarande är beroende av timingen för enskilda större order som får omsättningen att fluktuera kraftigt mellan olika kvartal. Vår bedömning är att expansion in i det mobila segmentet inte bara kommer att stärka vår tillväxt utan även balansera fluktuationerna mellan kvartal.
Vår rapportering till kapitalmarknaden kommer från och med första kvartalet av 2011 bygga på dessa nya affärsområden så att det blir lätt att följa utvecklingen inom respektive affärsområde.
Hur ser du på Precise Biometrics utveckling under 2011 och framåt?
Jag är övertygad om att 2011 kommer att bli Precise Biometrics bästa år hittills. Jag förväntar att den positiva utvecklingen från tidigare år ska fortsätta, men framför allt räknar jag med goda resultat inom ramen för vår "Plan 2015".
Vår strategi för framtida tillväxt inkluderar signifikanta investeringar i nya produktlösningar inom affärsområdet Mobile under 2011. Inom affärsområdet IAM förväntas order på nationella ID‐kort. Vi räknar också med att öka försäljningen inom samtliga områden genom vårt utvecklade erbjudande och genom att rekrytera fler säljare både i Europa och i USA.
Vi kommer att bygga ut vår utvecklingsverksamhet för att kompetensmässigt motsvara de krav som ställs inom de nya områdena. Bland annat kommer vi att lansera fler nya produkter och lösningar än under något år tidigare, inklusive en ny produktfamilj av fingeravtrycksläsare riktade mot bank‐ och företagssektorn‐ Precise Sense™. Vidare kommer vi att lansera en ny lösning för inbyggd biometri (sk embedded solutions), som ska kunna byggas in i flera olika sammanhang där biometri kan skapa värden.
Allt som allt ser jag fram mot ett år med många nya och spännande möjligheter för Precise Biometrics!
Omsättning och resultat
Räkenskapsåret 2010
Omsättningen under räkenskapsåret uppgick till 44,9 Mkr (68,7). Bruttovinsten uppgick till 27,5 Mkr (35,8). Bruttomarginalen uppgick till 61 % (52). Den förbättrade marginalen beror på en mer gynnsam produktmix i kombination med högre marginaler för hårdvaruförsäljningen.
Rörelsekostnaderna för räkenskapsåret uppgick till 42,0 Mkr (51,1). Koncernens nettoresultat för räkenskapsåret uppgick till ‐14,6 Mkr (‐21,8).
Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) under året uppgick till ‐0,11 kr (‐0,19).
Fjärde kvartalet oktober‐december 2010
Omsättningen under fjärde kvartalet uppgick till 6,3 Mkr ( 32,1). Bruttovinsten uppgick till 4,2 Mkr (16,3). Bruttomarginalen uppgick till 66 % (51). ). Den förbättrade marginalen beror på en mer gynnsam produktmix i kombination med högre marginaler för hårdvaruförsäljningen.
Rörelsekostnaderna för räkenskapsåret uppgick till 8,6 Mkr (13,0). Koncernens nettoresultat för räkenskapsåret uppgick till ‐4,4 Mkr (2,8).
Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) under året uppgick till ‐0,03 kr (0,02).
Finansiering och likviditet
Det egna kapitalet uppgick per den 31 december 2010 till 31,2 Mkr (45,4) och eget kapital/aktie till 0,23 kr (0,34).
Årets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till ‐10,1 Mkr (‐21,2). Likvida medel uppgick vid räkenskapsårets slut till 24,5 Mkr (40,9).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under fjärde kvartalet till ‐4,0 Mkr (‐4,6).
Marknad och försäljning – Sammanfattning 2010
Försäljningen under det fjärde kvartalet och för helåret har utgjorts av en kombination av fingeravtrycksläsare och licenser. En stor del av försäljningen har skett till befintliga kunder. Exempelvis fick bolaget två order från en befintlig kund i Mellanöstern, som utgjordes av hårdvara till ett totalt värde av 6,7 mkr. Produkterna ska användas i en fortsatt utrullning av ett ID‐kortsprojekt för myndighetsanställda.
En viktig händelse var lanseringen av ID‐korten till Cross River State i Nigeria. Det statliga ID‐ kortsprojektet är det första i sitt slag i världen och ett genombrott för Precise Biometrics i Afrika. Syftet är att använda biometrisk teknik och kombinera ett traditionellt ID‐kort och betalkort för hela delstaten– ett "SmartCity"‐kort. Under de närmaste åren kommer samtliga tre miljoner invånare i Cross River States få ett kort utställt till sig.
Under 2010 inkom även en viktig order från vår samarbetspartner OKI. OKI har levererat kretsar med Precise Biometrics teknik till ett statligt projekt i Asien där vår fingeravtrycksteknik ska användas vid identifieringen av de anställda.
Under året har Precise Biometrics fortsatt att lansera nya produkter och lösningar. 2010 har präglats av flera produktsläpp med standardiseringsfokus. Exempelvis så släppte bolaget ett verktyg för integration av standardiserad Match‐on‐Card – Precise BioMatch™ ISO Match‐on‐Card och ett
integrationsverktyg för standardiserad fingeravtrycksigenkänning för både PC och Mac ‐ Precise BioMatch™ ANSI 378.
Under våren lanserade Precise Biometrics även en biometriskt login för Windows 7. Med Microsofts Windows 7 har bolaget sett ett ökat fokus på fingeravtrycksidentifiering och användarvänlighet. Lösningen innebär att användaren loggar in på datorn och kommer åt sina egna filer med hjälp av fingeravtryck.
Precise Biometrics är för närvarande engagerat i flera projekt som ligger utanför de traditionella försäljningskanalerna. Dessa nya projekt rör främst mobiltelefonsektorn, banksektorn och diverse olika inbyggda lösningar (sk. embedded solutions). Som en följd av detta och för att skapa en mer kundorienterad organisation, har Precise Biometrics delat säljorganisationen i tre affärsenheter – IAM, Access Solutions och Mobile. Läs även intervjun med VD Thomas Marschall på sidan 2 där han mer utförligt beskriver den nya organisationen. Denna förändring började gälla den 1 januari 2011 och kommer att märkas i segmentsredovisningen för det första kvartalet 2011.
Moderbolaget
Moderbolagets omsättning för räkenskapsåret uppgick till 38,8 Mkr (57,4). Rörelseresultat före skatt för räkenskapsåret uppgick till ‐16,3 Mkr (‐23,8).
Moderbolagets omsättning för fjärde kvartalet uppgick till 5,5 Mkr (31,1). Rörelseresultat före skatt för fjärde kvartalet uppgick till ‐3,8 Mkr (3,9).
Likvida medel vid räkenskapsårets utgång uppgick till 21,1 Mkr (28,5).
Organisation och personal
Precise Biometrics moderbolag har huvudkontor i Lund, Sverige. Organisationen består också av Precise Biometrics Inc. i Washington DC, USA, samt Precise Biometrics Solutions AB med kontor i Karlstad. Dotterbolaget Precise Biometrics Asia Ltd. har avvecklats under fjärde kvartalet. Organisationen består även av det vilande bolaget Precise Biometrics Services AB.
Per den 31 december 2010 hade koncernen 34 (36) anställda, 33 i Sverige och 1 i USA. Av de anställda var 24 (26) män och 10 (10) kvinnor.
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
Under räkenskapsåret har koncernen investerat 0,2 Mkr (0,0) i materiella anläggningstillgångar.
Under fjärde kvartalet har koncernen investerat 0,2 Mkr (0,0) i materiella anläggningstillgångar.
Aktivering och avskrivningar av utvecklingsarbete
Under räkenskapsåret har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 4,5 Mkr (1,3). Av‐ och nedskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under räkenskapsåret till 1,6 Mkr (2,2), varav nedskrivningar 0,3 Mkr (0,1).
Under det fjärde kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 2,2 Mkr (0,3). Av‐ och nedskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 0,5 Mkr (0,4), varav nedskrivningar 0,3 Mkr (0,1).
Patent
Koncernens långsiktiga patentstrategi har fokuerat på att bygga ett starkt skydd runt Precise Match‐on‐ Card™ som kärnteknik. Sedan 2001 har patentportföljen successivt förädlats till att vid utgången av
Lund den 4 februari 2011
2010 omfatta 68 registrerade patent och 28 patentansökningar inom 17 olika produktfamiljer. Enbart avseende Match‐on‐Card‐tekniken har Precise Biometrics 10 olika patentfamiljer.
Aktien
Bolagets aktie är noterad på Small Cap listan på Nasdaq OMX Nordic.
Det totala antalet registrerade aktier var vid fjärde kvartalets slut 134 960 800.
Under räkenskapsåret var den genomsnittliga omsättningen 1 949 Tkr/dag och kursen har varierat mellan 1,40 kr och 2,58 kr.
Under fjärde kvartalet var den genomsnittliga omsättningen 2 922 Tkr/dag och kursen har varierat mellan 1,64 kr och 2,55 kr.
De största ägarna per den 31 december 2010
| Namn | Andel av aktiekapital | Antal aktier | |
|---|---|---|---|
| Avanza Pension Försäkring AB | 9,1% | 12 282 294 | |
| Swedbank Robur fonder | 3,9 % | 5 315 932 | |
| Stockpicker fonder | 2,7% | 3 615 704 | |
| Nordnet Pensionsförsäkring AB | 2,2 % | 2 925 252 | |
| Hj Byggkonsulter AB | 1,7 % | 2 300 000 | |
| Källa: SIS Ägarservice |
Nomineringskommitté
Enligt beslut fattat på bolagets ordinarie bolagsstämma den 21 april 2010, ska en nomineringskommitté inrättas. Nomineringskommittén ska bestå av representanter från de tre största aktieägarna per 31 augusti 2010, samt styrelsens ordförande.
Nomineringskommittén består av Kerstin Stenberg (Swedbank Robur fonder), Per Bernhult (Stockpicker fonder) och Uno Johnsson (HJ Byggkonsulter AB).
Dessutom ingår styrelsens ordförande, Lisa Thorsted, som även är sammankallande.
Riskfaktorer
Precise Biometrics utsätts för affärsrisker och finansiella risker, som till stor del ligger utanför bolagets räckhåll och påverkan. För en fullständig redogörelse av identifierade risker hänvisas till årsredovisning för 2009, som avlämnades 1 april 2010. Efter årsredovisningens avlämnande har inga nya väsentliga risker eller osäkerhetsfaktorer uppkommit.
Kommande rapporttillfällen
| Delårsrapport Q1 | 27 april 2011 |
|---|---|
| Delårsrapport Q2 | 19 juli 2011 |
| Delårsrapport Q3 | 25 oktober 2011 |
| Bokslutskommuniké | 3 februari 2012 |
Lund den 4 februari 2011
Årsstämman
Ordinarie årsstämma i Precise Biometrics AB (publ) äger rum onsdagen den 27 april 2011 kl 16.00 på Precise Biometrics huvudkontor i Lund, Scheelevägen 30.
Årsredovisning
Årsredovisningen för 2010 kommer att finnas tillgänglig i elektronisk version i början av april på www.precisebiometrics.com.
Information om att årsredovisningen är upplagd kan begäras från Precise Biometrics, telefon 046‐31 11 00, telefax 046‐31 11 01 eller via e‐post [email protected]. Ingen tryckt version kommer finnas tillgänglig för distribution. Däremot kommer det vara möjligt att skriva ut årsredovisningen i pdf‐format från hemsidan.
Redovisningsprinciper
Denna bokslutsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, delårsrapportering och årsredovisningslagen.
Nya IFRS, tillägg till IAS och IFRIC tolkningar som trädde i kraft 1 januari 2010 har inte haft någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter.
För information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2009.
Styrelsen föreslår att utdelning inte utgår.
Lund den 3 februari 2011
Styrelsen för, Precise Biometrics AB (publ)
Styrelsen
Lisa Thorsted, ordförande
Marc Chatel Torbjörn Clementz Lena Klasén Eva Maria Matell
Thomas Marschall, VD och koncernchef
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av bokslutskommunikén för Precise Biometrics AB (publ) för perioden 1 januari 2010 till 31december 2010. Det är styrelsen och VD som har ansvaret för att upprätta och rättvisande presentera denna delårsrapport i enlighet med årsredovisningslagen och IAS 34. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning SÖG 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och IAS 34.
Lund den 3 februari 2011
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Eva Carlsvi Ola Bjärehäll Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig
Informationen i denna rapport är sådan som Precise Biometrics AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om börs‐ och clearing verksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 4 februari 2011 kl. 09:00
Resultaträkning, koncernen
| (Belopp i Tkr) | Q4 | Q4 | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Nettoomsättning | 6 338 | 32 147 | 44 944 | 68 655 |
| Kostnad för sålda varor | -2 131 | -15 856 | -17 425 | -32 863 |
| Bruttoresultat | 4 207 | 16 291 | 27 519 | 35 792 |
| Försäljningskostnader | -4 766 | -7 720 | -18 293 | -30 445 |
| Administrationskostnader | -2 624 | -3 005 | -10 012 | -12 554 |
| FoU kostnader | -1 319 | -3 016 | -12 526 | -12 092 |
| Andra intäkter och värdeförändringar | 110 | 734 | -1 185 | -977 |
| -8 599 | -13 007 | -42 016 | -56 068 | |
| Rörelseresultat | -4 392 | 3 284 | -14 497 | -20 276 |
| Finansiella kostnader/intäkter | -11 | -476 | -135 | -1 492 |
| Resultat före skatt | -4 403 | 2 808 | -14 632 | -21 768 |
| Skatt | -16 | -4 | -16 | -4 |
| Periodens resultat | -4 419 | 2 804 | -14 648 | -21 772 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||
| Moderföretagets aktieägare | -4 419 | 2 804 | -14 648 | -21 772 |
| Resultat per aktie, Kr | -0,03 | 0,02 | -0,11 | -0,19 |
Totalresultat, koncernen (enligt IAS 1)
| (Belopp i Tkr) | Q4 | Q4 | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Förändringar i ackumulerade omräkningsdifferenser Reversering av omräkningsdifferens i avvecklat |
408 | 116 | 334 | 621 |
| dotterbolag | -52 | - | 150 | - |
| Totalresultat för perioden, netto efter skatt | 356 | 116 | 484 | 621 |
| Periodens resultat | -4 419 | 2 804 | -14 648 | -21 772 |
| Summa totalresultat för perioden | -4 063 | 2 920 | -14 164 | -21 151 |
| Summa totalresultat hänförligt till: | ||||
| Moderföretagets aktieägare | -4 063 | 2 920 | -14 164 | -21 151 |
| Balansräkning, koncernen | ||||
| (Belopp i Tkr) | 2010-12-31 | 2009-12-31 | ||
| Tillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 6 664 | 3 802 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 704 | 868 | ||
| Varulager | 8 402 | 6 047 | ||
| Kundfordringar | 4 968 | 16 758 | ||
| Övriga kortfristiga fordringar | 2 809 | 4 734 | ||
| Kassa och bank | 24 544 | 40 884 | ||
| Summa tillgångar | 48 091 | 73 093 | ||
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 31 244 | 45 408 | ||
| Kortfristiga skulder | 16 847 | 27 685 | ||
| Summa eget kapital och skulder | 48 091 | 73 093 | ||
| Ställda säkerheter | 26 400 | 26 400 |
Ansvarsförbindelser - -
Kassaflödesanalys, koncernen
| (Belopp i Tkr) | Q4 | Q4 | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Kassaflöde för den löpande verksamheten | ||||
| före förändringar av rörelsekapitalet | -3 627 | 3 259 | -12 919 | -14 276 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | -402 | -7 908 | 2 781 | -6 931 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -4 029 | -4 649 | -10 138 | -21 207 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -2 333 | -309 | -4 710 | -1 299 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 0 | -13 479 | -1 492 | 52 047 |
| Periodens kassaflöde | -6 362 | -18 437 | -16 340 | 29 541 |
| Likvida medel vid periodens början | 30 906 | 59 321 | 40 884 | 11 343 |
| Likvida medel vid periodens slut | 24 544 | 40 884 | 24 544 | 40 884 |
Nyckeltal, koncernen
| 2010-12-31 | 2009-12-31 | |
|---|---|---|
| Rörelsekapital (Tkr) | 23 876 | 40 738 |
| Kassalikviditet | 192% | 225% |
| Soliditet | 65% | 62% |
| Räntabilitet på eget kapital | neg | neg |
| Sysselsatt kapital (Tkr) | 32 494 | 46 900 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital | neg | neg |
| Resultat före skatt per aktie (Kr) | -0,11 | -0,19 |
| EBITDA (Tkr) | -12 485 | -12 662 |
| Eget kapital per aktie (Kr) | 0,23 | 0,34 |
| Antal aktier | 134 960 800 | 134 960 800 |
| Antal anställda vid periodens utgång | 34 | 36 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 34 | 38 |
Definitioner nyckeltal
Rörelsekapital: Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder
Kassalikviditet: Omsättningstillgångar exkl lager dividerat med kortfristiga skulder Soliditet: Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen Räntabilitet på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital
Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar Räntabilitet på sysselsatt kapital: Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital
Resultat per aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal antal aktier. Utestående optionsprogram medräknas ej då potentiella stamaktier vid beräkning skulle ge en lägre förlust per aktie vilket ej är tillåtet enligt IAS 33
EBITDA: Resultat före finansiella poster, avskrivningar och nedskrivningar samt skatt
Eget kapital per aktie: Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen Kvartalsvisa räntabilitetsmått redovisas ej
Rörelsekostnader (som beskrivet under Omsättning och resultat): Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor, resultatandelar och goodwill nedskrivning men inklusive avskrivningar och nedskrivningar samt efter aktivering av kostnader för utvecklingsarbete
Förändringar i eget kapital, koncernen
(Belopp i Tkr)
| Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Reserver | Ansamlad förlust |
Summa eget kapital |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans per 1 januari 2009 | 40 488 | 500 155 | -466 | -524 173 | 16 004 |
| Totalresultat för perioden | - | - | 621 | -21 772 | -21 151 |
| Transaktioner med aktieägarna | |||||
| Optionsprogram1) | - | -77 | - | - | -77 |
| Nyemission2) | 13 496 | 37 136 | - | - | 50 632 |
| Utgående balans per 31 december 2009 | 53 984 | 537 214 | 155 | -545 945 | 45 408 |
| Ingående balans per 1 januari 2010 | 53 984 | 537 214 | 155 | -545 945 | 45 408 |
| Totalresultat för perioden | - | - | 484 | -14 648 | -14 164 |
| Utgående balans per 31 december 2010 | 53 984 | 537 214 | 639 | -560 593 | 31 244 |
1) Avser återköp av 450 000 st teckningsoptioner. 2)
Avser nyemission med företrädesrätt om 33 740 200 aktier till en kurs om 1,60 kronor med avdrag
för emissionskostnader.
Omsättning och resultat per geografisk marknad Q4 2010
| Middle East | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (Belopp i Tkr) | North America | Europe | & Africa | Asia | ||||
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Nettoomsättning | 993 | 24 120 | 4 051 | 3 156 | 1 080 | 3 890 | 26 | 1 |
| Kostnader 1) | -6 182 | -16 298 | -3 582 | -2 890 | -1 508 | -1 074 | 0 | -796 |
| Rörelseresultat | -5 189 | 7 822 | 469 | 266 | -428 | 2 816 | 26 | -795 |
| Latin America | Övrigt | Total | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | ||
| Nettoomsättning | 188 | 980 | - | - | 6 338 | 32 147 | |
| Kostnader1) | - | -3 | -267 | 274 | -11 539 | -20 787 | |
| Rörelseresultat | 188 | 977 | -267 | 274 | -5 201 | 11 360 |
Omsättning och resultat per geografisk marknad helår 2010
| (Belopp i Tkr) | North America Europe |
Middle East & Africa |
Asia | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Nettoomsättning | 21 414 | 38 075 | 12 316 | 14 121 | 8 458 | 11 265 | 1 678 | 1 038 |
| Kostnader 1) | -21 337 | -26 193 | -9 087 | -13 338 | -8 006 | -6 427 | -333 | -3 173 |
| Rörelseresultat | 77 | 11 882 | 3 229 | 783 | 452 | 4 838 | 1 345 | -2 135 |
| Latin America | Övrigt | Total | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | 2010 | 2 009 | ||
| Nettoomsättning | 1 078 | 4 156 | - | - | 44 944 | 68 655 | |
| Kostnader1) | - | -10 | 231 | 86 | -38 532 | -49 055 | |
| Rörelseresultat | 1 078 | 4 146 | 231 | 86 | 6 412 | 19 600 |
1) I kostnader för de geografiska marknaderna ingår kostnad för sålda varor samt direkta kostnader för respektive affärsområde.
Resultaträkning, moderbolaget
| (Belopp i Tkr) | Helår | Helår |
|---|---|---|
| 2010 | 2009 | |
| Nettoomsättning | 38 825 | 57 397 |
| Kostnad för sålda varor | -21 957 | -28 493 |
| Bruttoresultat | 16 868 | 28 904 |
| Försäljningskostnader | -14 409 | -20 562 |
| Administrationskostnader | -9 012 | -10 390 |
| FoU kostnader | -7 232 | -12 092 |
| Övriga intäkter och värdeförändringar | -2 831 | -3 174 |
| -33 484 | -46 218 | |
| Rörelseresultat | -16 616 | -17 314 |
| Finansiella kostnader/intäkter1) | 349 | -6 507 |
| Resultat före skatt | -16 267 | -23 821 |
| Skatt | - | - |
| Årets resultat | -16 267 | -23 821 |
1) Posten inkluderar nedskrivning av andelar i dotterbolaget Precise Biometrics Solutions AB med ett belopp om 5,5 Mkr för helår 2009.
Balansräkning, moderbolaget
| (Belopp i Tkr) | 2010-12-31 | 2009-12-31 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 6 548 | 3 655 |
| Materiella anläggningstillgångar | 381 | 479 |
| Andelar i koncernföretag | 1 058 | 1 058 |
| Varulager | 8 402 | 6 047 |
| Kundfordringar | 2 810 | 6 176 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 33 403 | 54 865 |
| Kassa och bank | 21 129 | 28 494 |
| Summa tillgångar | 73 731 | 100 774 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 63 086 | 79 763 |
| Avsättningar | 162 | 284 |
| Kortfristiga skulder | 10 483 | 20 727 |
| Summa eget kapital och skulder | 73 731 | 100 774 |
| Ställda säkerheter | 24 000 | 24 000 |
| Ansvarsförbindelser | 2 000 | 2 000 |
Telefonkonferens
Med anledning av dagens delårsrapport har vi glädjen att bjuda in investerare och journalister till ett informationstillfälle under dagen
- Konferensen startar kl 11:00 (CET)
- För deltagande ring 08‐506 853 32
En telefonist kommer att anteckna ditt namn och ansluta dig till konferensen. Hon eller han kommer även att ge dig information hur du skall göra om du har frågor.
Konferensen kommer att hållas på engelska. Det kommer finnas möjlighet att ställa frågor på svenska.
Från Precise Biometrics deltar
- Thomas Marschall, VD och koncernchef
- Patrik Norberg, CFO
En inspelning av konferensen kommer att vara tillgänglig i tre dagar efter informationstillfället. För att lyssna på konferensen i efterhand ringer du 08 506 269 49. När du blir ombedd att ange referens, knappar du in 251811 och avslutar med fyrkant (#).
Besök även gärna www.precisebiometrics.com/presentations där det finns en presentation att ladda ner.
För ytterligare information
Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 10 eller 0734 35 11 10 E-post [email protected]
Patrik Norberg, CFO, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 47 eller 0734 351147 E-post [email protected]
Precise Biometrics AB (huvudkontor) Box 798 220 07 Lund Telefon: 046 31 11 00 Fax: 046 31 11 01 E-post: [email protected]
Precise Biometrics är marknadsledande på produkter och lösningar baserade på fingeravtrycks¬igenkänning. Teknikensäkerställer människors identitet på ett snabbt och tillförlitigt sätt, samtidigt som den minskar kostnader för hantering av lösenord, identitetsstöld och bedrägeri.
Precise Biometrics levererar till företag och myndighetsorganisationer över hela världen och vår teknik är licensierad till närmare 100 miljoner användare. Precise Biometrics är listade på NASDAQ OMX Stockholms small cap-lista (PREC).
För mer information, besök oss på www.precisebiometrics.com