AI assistant
Precise Biometrics — Earnings Release 2009
Feb 4, 2010
3189_10-k_2010-02-04_d84d0273-c166-4022-9bbf-3ec179c0a2a8.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
REKORDHÖG OMSÄTTNING & FÖRBÄTTRAD MARGINAL
Precise Biometrics AB (publ), org nr 556545-6596 Bokslutskommuniké för perioden januari – december 2009
- Koncernens nettoomsättning för räkenskapsåret uppgick till 68,7 Mkr (45,9) och för fjärde kvartalet till 32,1 Mkr (11,5).
- Resultatet för räkenskapsåret uppgick till ‐21,8 Mkr (‐54,2) efter skatt och för fjärde kvartalet till 2,8 Mkr (‐35,8).
- Resultat per aktie för räkenskapsåret uppgick till ‐0,19 kr (‐0,54) och för fjärde kvartalet till 0,02 kr (‐ 0,35).
- Likvida medel uppgick vid räkenskapsårets slut till 40,9 Mkr (11,3). Kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till ‐18,4 Mkr. Justerat för återbetalning av den kredit som erhölls under 2008 samt betalning av emissionskostnader uppgick kassaflödet under fjärde kvartalet till ‐1,4 Mkr.
Väsentliga händelser under året
- Företaget erhöll en order på ca 6,0 Musd från amerikanska myndigheter, relaterad till Precise Match‐ on‐Card™ inom ramen för Cyber Security. Ordern kommer att slutlevereras under första kvartalet 2010.
- Precise Biometrics har ingått i ett strategiskt partnerskap med nigerianska Interswitch med målet att utveckla bankapplikationer för den afrikanska marknaden. Ett första projekt, värt minst 2 Mkr i licensintäkter, har redan inletts och fakturerats.
- Precise Biometrics erhöll en uppföljningsorder på hård‐ och mjukvara värd 2,1 Mkr från en tidigare myndighetskund i Mellanöstern.
- Tillsammans med Gemalto, världens största leverantör av smarta kort, presenterade Precise Biometrics Gemalto.NET Bio för inloggning på datorer i Windowsmiljö i april.
- Precise Biometrics har under året genomfört en nyemission med företrädesrätt för befintliga aktieägare genom vilken bolaget tillförts 50,6 Mkr efter emissionskostnader. Den icke‐garanterade emissionen tecknades till 178% och genomfördes för att finansiera fortsatt tillväxt och öka marknadspenetrationen inom prioriterade marknadssegment
- Det helägda dottterbolaget Precise Biometrics Solutions har omorganiserats på grund av icke uppnådda förväntningar inom flygindustrin. Som en konsekvens av detta har Precise Biometrics AB, under tredje kvartalet, skrivit ned goodwill‐värdet på 5,0 Mkr i dotterbolaget.
För ytterligare information
Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 10 eller 0734 35 11 10 E-post [email protected]
Patrik Norberg, CFO, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 47 eller 0734 35 11 47 E-post [email protected]
Precise Biometrics är marknadsledande på produkter och lösningar baserade på fingeravtrycksigenkänning. Teknikensäkerställer människors identitet på ett snabbt och tillförlitigt sätt, samtidigt som den minskar kostnader för hantering av lösenord, identitetsstöld och bedrägeri.
Precise Biometrics levererar till företag och myndighetsorganisationer över hela världen och vår teknik är licensierad till närmare 100 miljoner användare. Precise Biometrics är listade på NASDAQ OMX Stockholms small cap-lista (PREC). För mer information, besök oss på www.precisebiometrics.com eller se en företagspresentation.
Rekordhög omsättning & förbättrade marginal
- Intervju med Thomas Marschall, VD, Precise Biometrics
Hur vill du sammanfatta 2009?
‐ Det var Precise Biometrics bästa år någonsin trots den svaga konjunkturen. Omsättningen blev vår hittills högsta och vi fortsatte att förbättra våra marginaler. Marknadsmässigt nådde vi en stor framgång genom att ta vår största order någonsin med ett ordervärde på 6 MUSD från amerikanska myndigheter. Dessutom genomförde vi en nyemission som blev kraftigt övertecknad samtidigt som vår aktie uppvärderades rejält på börsen. Året avslutades bra med ett starkt fjärde kvartal som visade positivt nettoresultat.
Hur motsvarar utvecklingen de långsiktiga mål som du ställde upp för tre år sedan?
‐ Vi har under de tre senaste åren levererat i linje med den strategi som vi fastställde 2006, men jag är missnöjd med att vi inte nådde ända fram med resultatutvecklingen. Vår ambition var att vi skulle nå break‐even 2009, men årets rörelseresultat blev ‐20 Mkr. Detta var bland annat en följd av finanskrisen som bidrog till försiktighet på marknaden och att upphandlingsprojekt senarelades. Vi gjorde även en nedskrivning av goodwill i ett dotterbolag under året. Däremot är vi väldigt nöjda med att de senaste tre åren ha lyckats förbättra rörelseresultatet väsentligt varje år, så den ackumulerade förbättringen sedan 2006 faktiskt uppgår till 70 miljoner kronor.
‐ Viktigt att konstatera är att Precise Biometrics har befäst sin position som världsledande inom sin bransch med närmare 100 miljoner kontrakterade licenser för Match‐on‐Card™‐teknik. Vår teknik återfinns bland annat på fem internationella ID‐kort, amerikanska utrikesdepartementets ID‐kort för anställda på ambassader och konsultat, SAS incheckningssystem för inrikesflyg i Skandinavien samt på ytterligare ett antal myndigheters och företags ID‐kort.
Kan du uppdatera oss om den nya affärsplanen?
‐ Vi lägger en ny plan som vi kommer att presentera inför nästa kvartalsrapport. Huvuddragen är att vi ska siktar på fortsatt tillväxt genom ett explicit fokus på aktiviteter på specifika magnadssegment.
Hur ser marknaden ut efter fjolårets internationella konjunkturnedgång?
‐ Marknadspotentialen för Precise Biometrics produkter och teknologi har aldrig varit större. Bland annat räknar vi med att den stora amerikanska ordern avseende Precise Match‐on‐Card™ kommer att följas av ytterligare order från andra amerikanska myndigheter efter hand som utrullningen sker.
‐ Inom området nationella ID‐kort bedömer vi att den pågående standardiseringen kommer att öka efterfrågan och volymen, men samtidigt leda till att konkurrens och prispress ökar.
‐ Vi kan också konstatera att vi möter ett allt större intresse från företagskunder för vår teknik som kan hjälpa dem bli mer konkurrenskraftiga och kostnadseffektiva. Ett exempel är den svenska gymkedja som har biometri som en integrerad del av sin affärsidé för att kunna erbjuda öppettider dygnet runt utan personal och förmånliga medlemspriser, samtidigt som de säkerställer att alla som tränar är betalande medlemmar och inte någon obehörig som lånat ett medlemskort. Företagskunderna ger oss också fördelen av att ha enklare och mer påverkbara beslutsvägar än de nationella projekten, vilket gör att våra marknadsinsatser snabbare kommer att leda till order.
Vad betyder årets nyemission för verksamheten?
‐ Nyemissionen har stärkt våra finansiella ställning och ökat utrymmet för offensiva marknadsinsatser med fokus på tillväxt samt långsiktiga och lönsamma affärer. Bland annat kommer vi under 2010 att förstärka vår inriktning mot specifika applikationer och förstärka vår marknadsorganisation.
Hur kommer den förstärkta marknadsorganisationen att se ut?
‐ Vi håller på att skapa en organisation med nya affärsområden som innebär att vi går från den nuvarande geografiska indelningen till att fokusera globalt på applikationsområden och affärssegment. Syftet är dels att stärka fokus på applikationsområden med återkommande intäkter, dels att expandera inom fler marknader och tillämpningar vilket kommer att ge en ny dimension till Precise Biometrics.
Hur blir 2010 för Precise Biometrics?
‐ Nyemissionen, den amerikanska ordern som slutlevereras under första kvartalet samt löpande order till befintliga kunder gör att vi går in i året med både en stark affärsgrund och finansiell ställning. Jag räknar med att vi ska landa flera stora order både avseende ID‐kort och andra applikationer, framför allt inom företagssektorn. Den sammantagna potentialen i Precise Biometrics är större än någonsin.
Omsättning och resultat
Räkenskapsåret 2009
Omsättningen under räkenskapsåret uppgick till 68,7 Mkr jämfört med 45,9 Mkr under föregående år. Bruttomarginalen uppgick till 52 % (49).
Koncernens nettoresultat för räkenskapsåret uppgick till ‐21,8 Mkr (‐54,2). Rörelsekostnaderna för räkenskapsåret, exklusive kostnad för sålda varor, resultatandelar i intressebolag och nedskrivning av goodwill, uppgick till ‐51,1 Mkr (‐46,4), inklusive avskrivningar och nedskrivningar på 2,7 Mkr (2,8) och aktivering av kostnader för utvecklingsarbete på 1,3 Mkr (1,6).
Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) under året uppgick till ‐0,19 kr (‐0,54).
Fjärde kvartalet oktober‐december 2009
Omsättningen under fjärde kvartalet uppgick till 32,1 Mkr jämfört med 11,5 Mkr under motsvarande period föregående år. Bruttomarginalen uppgick till 51 % (51).
Koncernens nettoresultat för fjärde kvartalet uppgick till 2,8 Mkr (‐35,8). Rörelsekostnaderna, exklusive kostnad för sålda varor och resultatandelar i intressebolag, uppgick till ‐13,0 Mkr (‐12,3), inklusive avskrivningar och nedskrivningar på 0,5 Mkr (0,7) och aktivering av kostnader för utvecklingsarbete på 0,3 Mkr (0,2).
Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för fjärde kvartalet uppgick till 0,02 kr (‐0,35).
Finansiering och likviditet
Det egna kapitalet uppgick per den 31 december 2009 till 45,4 Mkr (16,0) och eget kapital/aktie till 0,34 kr (0,16).Årets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till ‐21,2 Mkr (‐19,8). Likvida medel uppgick vid räkenskapsårets slut till 40,9 Mkr (11,3). Precise Biometrics har under året genomfört en nyemission med företrädesrätt för befintliga aktieägare genom vilken bolaget tillförts 50,6 Mkr efter emissionskostnader. Den icke‐garanterade emissionen tecknades till 178% och genomfördes för att finansiera fortsatt tillväxt och öka marknadspenetrationen inom prioriterade marknadssegment
Kassaflödet under fjärde kvartalet uppgick till ‐18,4 Mkr. Justerat för återbetalning av den kredit som erhölls under 2008 samt betalning av emissionskostnader uppgick kassaflödet under fjärde kvartalet till ‐1,4 Mkr.
Geografiska marknader – Sammanfattning 2009
Den viktigaste händelsen under året var storordern från amerikanska myndigheter inom ramen för det Cyber Security‐program som introduceras för att förhindra fientlig infiltration i myndighetssystem för kritisk infrastruktur. Ordervärdet är över 6 MUSD, och ordern är bolagets största någonsin. Enligt överenskommelse med kunden kommer ordern att slutlevereras under första kvartalet 2010.
Den övriga försäljningen under året har till stor del utgjorts av licenser för Precise Match‐on‐Card™ samt fingeravtrycksläsare till befintliga kunder såsom myndigheter och pågående nationella ID‐kortprojekt i flera världsdelar. Även ett antal viktiga pilotprojekt har startas tillsammans med partners, framför allt för ID‐kort för anställda på myndigheter i Europa samt banker och andra företag.
Under året har även en rad samarbeten etablerats, bland dem partnerskapet med Interswitch i Nigeria som öppnar upp bankmarknaden i Afrika. Det initiala kontraktvärdet är över 2 Mkr vilket har fakturerats under 2009. Partnerskapet mellan Precise Biometrics och Interswitch syftar till att utveckla och marknadsföra biometriska Match‐on‐Card‐lösningar mot bankindustrin i Västafrika. Lösningarna kommer inledningsvis att
marknadsföras i Nigeria ‐ det befolkningstätaste landet i Afrika med ca 150 miljoner invånare. Interswitch är den ledande leverantören av elektroniska transaktioner och betalningsprocesser i Nigeria. Företaget är även en av de utvalda leverantörerna till landets nationella ID‐kort. Bland de största aktieägarna i bolaget återfinns bland annat ett flertal afrikanska banker. Interswitch är dessutom ‐ precis som Precise Biometrics ‐ en etablerad partner till Gemalto.
Bland produktnyheterna dominerar lanseringen av en Match‐on‐Card‐lösning för Windows tillsammans med Gemalto. Produkten, Gemalto .NET Bio, visades på det stora branscheventet RSA Conference i San Francisco i april 2009 i både Gemaltos och Microsofts montrar.
Ett annat viktigt event under året var GSMA Mobile World Congress, världens största evenemang för mobil kommunikation, där Precise Match‐on‐SIM vann den globala SIMagine‐tävlingen. Den vinnande lösningen riktar sig mot flygindustrin och är baserad på Precise Match‐on‐SIM™. Tekniken möjliggör fast‐lane service med hjälp av fingeravtryck och mobiltelefon. SIMagine är en global tävling som fokuserar på nya innovativa lösningar för mobil kommunikation och Java‐kort. Tävlingen arrangeras av Gemalto, världsledaren inom digital säkerhet, Sun Microsystems och Samsung.
I november deltog Precise Biometrics på Cartes, smartkortsbranschens viktigaste event. Precise Biometrics deltog med egen monter och på konferensdelen av Cartes gjorde Precise Biometrics två presentationer om ämnena betalningstjänster med mobiltelefon och Match‐on‐Card‐säkerhet respektive hur man bygger ett business case för myndighets‐ID‐kort med biometri.
Ett nytt EU‐finansierat forskningsprojekt, BioP@ss, kommunicerades under första kvartalet 2009. Projektet är en direkt fortsättning av det prisbelönta europeiska forskningsinitiativet Onom@topic+. För sin medverkan i projektet får Precise Biometrics 4 Mkr under två år. Projektet innebär fördelar för Precise Biometrics forskning kring möjligheterna att ta in hela fingeravtrycksbilder och matcha dessa i sin helhet på ett smartkortschip, med målsättningen att uppnå full interoperabilitet.
Moderbolaget
Moderbolagets omsättning för räkenskapsåret uppgick till 57,4 Mkr (30,8). Rörelseresultat före skatt för räkenskapsåret uppgick till ‐23,8 Mkr (‐54,6).
Moderbolagets omsättning för fjärde kvartalet uppgick till 31,1 Mkr (8,0). Rörelseresultat före skatt för fjärde kvartalet uppgick till 3,9 Mkr (‐31,1).
Vid utgången av räkenskapsåret var 25 personer anställda i moderbolaget.
Likvida medel vid fjärde kvartalets utgång uppgick till 28,5 Mkr (9,3). Investeringar i materiella anläggningstillgångar har gjorts med 0,0 Mkr (0,2).
Under räkenskapsåret har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 1,1 Mkr (1,6) och under fjärde kvartalet med 0,3 Mkr (0,2).
Organisation och personal
Precise Biometrics moderbolag har huvudkontor i Lund, Sverige. Organisationen består också av dotterbolagen Precise Biometrics Inc. i Washington DC, USA , Precise Biometrics Asia Ltd. i Hongkong, samt Precise Biometrics Solutions AB med kontor i Karlstad. Dessutom ingår de vilande bolagen Precise Biometrics Services AB och Loqware Sweden AB (under konkursförfarande).
Under 2010 kommer Precise Biometrics Asia Ltd. att avvecklas. Vi ser fortfarande ljust på möjligheterna på den asiatiska marknaden, men vi har valt att driva marknadsarbetet mot Asien från huvudkontoret i Lund.
Per den 31 december 2009 hade koncernen 36 (44) anställda, 34 i Sverige, 1 i USA och 1 i Hong Kong. Av de anställda var 26 (34) män och 10 (10) kvinnor.
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
Under räkenskapsåret har koncernen investerat 0,0 Mkr (0,2) i materiella anläggningstillgångar.
Under fjärde kvartalet har koncernen investerat 0,0 Mkr (0,0) i materiella anläggningstillgångar.
Aktivering och avskrivningar av utvecklingsarbete
Under räkenskapsåret har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 1,3 Mkr (1,6). Avskrivningar och nedskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under räkenskapsåret till 2,2 Mkr (2,2), varav nedskrivningar 0,1 Mkr (0,1).
Under det fjärde kvartalet har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 0,3 Mkr (0,2). Avskrivningar och nedskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under kvartalet till 0,4 Mkr (0,6), varav nedskrivningar 0,1 Mkr (0,0).
Patent
Koncernens långsiktiga patentstrategi har fokus på att bygga ett starkt skydd runt Precise Match‐on‐ Card™‐tekniken. Sedan 2001 har patentportföljen stärkts och omfattar vid utgången av räkenskapsåret 73 registrerade och 32 patentansökningar inom 21 olika patentfamiljer. Enbart avseende Match‐on‐ Card‐tekniken har Precise Biometrics 13 olika patentfamiljer.
Aktien
Bolagets aktie är noterad på Stockholmsbörsens O‐lista sedan den 3 oktober 2000, som sedan den 2 oktober 2006 ersattes av Nasdaq OMX Nordic och där är bolaget noterat på Small Cap listan.
Det totala antalet registrerade aktier var vid fjärde kvartalets slut 134 960 800. Under räkenskapsåret var den genomsnittliga omsättningen 3 327 Tkr/dag och aktien har varierat mellan 0,5 kr och 3,72 kr. Under fjärde kvartalet var den genomsnittliga omsättningen 2 619 tkr/dag och aktien har varierat mellan 2,0 kr och 3,19 kr.
De största ägarna per den 31 december 2009
| Namn | Andel av aktiekapital | Antal aktier |
|---|---|---|
| Avanza Pension Försäkring AB | 5,6% | 7 575 624 |
| Swedbank Robur fonder | 3,9 % | 5 315 932 |
| Storebrand fonder. | 3,2% | 4 326 090 |
| Nordnet Pensionsförsäkring AB | 2,0 % | 2 666 959 |
| Källa: SIS Ägarservice |
Nomineringskommitté
Enligt beslut fattat på bolagets ordinarie bolagsstämma den 22 april 2008, ska en nomineringskommitté inrättas. Nomineringskommittén ska minst bestå av en representant från de tre största aktieägarna per 31 augusti 2009, samt styrelsens ordförande.
Nomineringskommittén består av Kerstin Stenberg (Swedbank Robur fonder), Öyvind Fjell (Storebrand fonder) och Nils Bernhard (Nils Bernhard Bolag).
Dessutom ingår styrelsens ordförande, Lisa Thorsted, som även är sammankallande.
Riskfaktorer
Teknologiutveckling
Marknaden som bolaget verkar på präglas av snabba förändringar. Ny teknologi och nya aktörer tillkommer ständigt. Bolagets teknologi måste därför i stor utsträckning accepteras av ledande marknadsaktörer, både bland leverantörer och kunder. Marknaden måste vara mogen för att förstå och ta till sig den nya teknologi som bolaget tillför. Detta kan innebära att större investeringar i marknadsföring och försäljning krävs för att nå förväntade försäljningsvolymer.
Teknologi‐ och marknadsutveckling samt produktion
I takt med att marknaden på vilken bolaget verkar växer och antalet aktörer ökar finns det risk för att alternativa tekniker utvecklas och att priset på jämförbara produkter därmed sjunker. Bolaget är beroende av extern produktionskapacitet. Om efterfrågan på komponenter och produktionskapacitet skulle öka, kommer även tillverkningskostnaderna på bolagets produkter att öka.En annan konsekvens av ökad efterfrågan på komponenter kan vara leveransförseningar, vilket kan medföra intäktsförskjutningar.
Personal
Inom bolaget finns ett antal nyckelpersoner, som är viktiga för verksamheten och som besitter unik kompetens. Skulle någon, eller några, av dessa nyckelpersoner lämna bolaget kan det, på kort sikt, ha en negativ inverkan på verksamheten. Det är också en risk att rekrytering av ny personal till dessa positioner kan ta tid och medföra kostnader för bolaget. Partners
Bolaget har idag samarbeten med ett antal partners. Bland dessa ingår systemintegratörer, smartkortstillverkare, chiptillverkare samt leverantörer av applikationer. Bolaget är beroende av dessa samarbeten för att kunna erbjuda slutkunderna kompletta säkerhetslösningar. Det finns en risk att något eller några av dessa partnersamarbeten avslutas eller inte når förväntat resultat, med följden att den förväntade framtida intäkten uteblir.
Patent och immateriella rättigheter
Det är viktigt för bolaget att skydda sin teknologi genom patent eller andra immateriella rättigheter, för att på så sätt behålla sitt teknikförsprång och skapa möjligheter för framtida licensintäkter. Bolaget arbetar därför med en aktiv patentstrategi som innebär att man söker patent för strategiskt viktiga uppfinningar i de länder som bedöms relevanta.
Konkurrenter
Bolaget är verksamt på marknaden för biometri och konkurrensen på denna marknad är hård. De konkurrerande företagen kan ha betydligt större finansiella och industriella resurser till sitt förfogande än bolaget. Det kan inte uteslutas att konkurrensen från denna typ av aktörer kan leda till minskad marknadsandel och/eller sämre lönsamhet för Precise Biometrics.
Prognossäkerhet
Bolaget verkar på en marknad som befinner sig i ett tidigt skede och som karakteriseras av långa införsäljningar vilket medför en prognososäkerhet. En tidigare eller senareläggning av ordrar kan innebära en avsevärd påverkan på årsomsättningen och resultatet.
Kassaflöde
Bolaget arbetar hårt för att minimera den tid bolaget idag binder kapital, bland annat lager och kundfordringar. För att minska den risk som en sådan kapitalbindning kan innebära, har bolaget aktivt arbetat med att förbättra den interna processen för prognostisering och produktionsplanering. Bolaget arbetar också för att de i tiden långa ID‐kortsprojekten inte ska bli en alltför stor belastning vad gäller kassaflödet.
Under den pågående finanskrisen har fokus legat på likviditetsflöden och rådande betalningsvillkor. Detta har medfört att Precise Biometrics har skärpt till betalningsvillkoren mot kunder.
Valutarisk
En stor del av bolagets omkostnader är i svenska kronor, medan en väsentlig del av intäkter och produktionskostnader genereras i utländsk valuta (huvudsakligen USD), vilket ökar bolagets valutaexponering. Bolaget har antagit en valutariskpolicy i syfte att minimera valutariskexponering i verksamheten.
Kreditrisk
Bolaget har riktlinjer för kreditgivning till kunder. Det är bolagets uppfattning att det inte föreligger någon betydande kreditriskkoncentration i förhållande till någon viss kund eller motpart.
För en fullständig redogörelse av identifierade risker hänvisas till årsredovisning för 2008.
Kommande rapporttillfällen
| Delårsrapport Q1 | 21 april 2010 |
|---|---|
| Delårsrapport Q2 | 20 juli 2010 |
| Delårsrapport Q3 | 21 oktober 2010 |
| Bokslutskommuniké 4 februari 2011 |
Årsstämman
Ordinarie årsstämma i Precise Biometrics AB (publ) äger rum onsdagen den 21 april 2010 kl 16.00 på Precise Biometrics Huvudkontor i Lund, Scheelevägen 30.
Årsredovisning
Årsredovisningen kommer att finnas tillgänglig i elektronisk version i början av april på www.precisebiometrics.com.
Information om att årsredovisningen är upplagd kan begäras från Precise Biometrics, telefon 046‐31 11 00, telefax 046‐31 11 01 eller via e‐post [email protected]. Ingen tryckt version kommer finnas tillgänglig för distribution. Däremot kommer det vara möjligt att skriva ut årsredovisningen i pdf‐format från hemsidan.
Redovisningsprinciper
Denna bokslutsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, delårsrapportering och årsredovisningslagen.
Redovisningsprinciperna är oförändrade jämfört med föregående år. För information om tillämpade redovisningsprinciper hänvisas till årsredovisningen för 2008.
Styrelsen föreslår att utdelning inte utgår.
Lund den 3 februari 2010
Styrelsen för, Precise Biometrics AB (publ)
Styrelsen
Lisa Thorsted, ordförande
Marc Chatel Torbjörn Clementz Lena Klasén Eva Maria Matell
Thomas Marschall, VD och koncernchef
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av bokslutskommunikén för Precise Biometrics AB (publ) för perioden 1 januari 2009 till 31 december 2009. Det är styrelsen och VD som har ansvaret för att upprätta och rättvisande presentera denna bokslutskommuniké i enlighet med årsredovisningslagen och IAS 34. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna bokslutskommuniké grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning SÖG 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att bokslutskommunikén inte, i allt väsentligt är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och IAS 34.
Lund den 3 februari 2010
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Eva Carlsvi Ola Bjärehäll Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig
Informationen i denna rapport är sådan som Precise Biometrics AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om börs‐ och clearing verksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 4 februari 2010 kl. 09:00
Resultaträkning, koncernen
| (Belopp i Tkr) | Q4 | Q4 | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | |
| Nettoomsättning | 32 147 | 11 495 | 68 655 | 45 868 |
| Kostnad för sålda varor | -15 856 | -5 605 | -32 863 | -23 324 |
| Bruttoresultat | 16 291 | 5 890 | 35 792 | 22 544 |
| Försäljningskostnader | -7 720 | -9 226 | -30 445 | -26 416 |
| Administrationskostnader | -3 005 | -2 862 | -12 554 | -11 096 |
| FoU kostnader | -3 016 | -4 669 | -12 092 | -14 444 |
| Andra intäkter och värdeförändringar | 734 | 4 460 | -977 | 5 598 |
| Andel av vinst/förlust i intresseföretag | - | -29 261 | - | -30 738 |
| -13 007 | -41 558 | -56 068 | -77 096 | |
| Rörelseresultat | 3 284 | -35 668 | -20 276 | -54 552 |
| Finansiella kostnader/intäkter | -476 | -129 | -1 492 | 403 |
| Resultat före skatt | 2 808 | -35 797 | -21 768 | -54 149 |
| Skatt | -4 | -31 | -4 | -31 |
| Periodens resultat | 2 808 | -35 828 | -21 772 | -54 180 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||
| Moderföretagets aktieägare | 2 808 | -35 828 | -21 772 | -54 180 |
| Resultat per aktie, Kr | 0,02 | -0,35 | -0,19 | -0,54 |
| Resultat per aktie, Kr (efter utspädning) | 0,02 | - | - | - |
1)
Lund den 4 februari 2010
Övrigt totalresultat, koncernen (enligt IAS
Intäkter och kostnader redovisade direkt i eget kapital
| (Belopp i Tkr) | Q4 | Q4 | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | |
| Förändringar i ackumulerade omräkningsdifferenser | 116 | -1 237 | 621 | -1 471 |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | 116 | -1 237 | 621 | -1 471 |
| Periodens resultat | 2 808 | -35 828 | -21 772 | -54 180 |
| Summa totalresultat för perioden | 2 924 | -37 065 | -21 151 | -55 651 |
| Summa totalresultat hänförligt till: | ||||
| Moderföretagets aktieägare | 2 924 | -37 065 | -21 151 | -55 651 |
Balansräkning, koncernen
| (Belopp i Tkr) | 2009-12-31 | 2008-12-31 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 3 802 | 9 683 |
| Materiella anläggningstillgångar | 868 | 1 303 |
| Varulager | 6 047 | 2 618 |
| Kundfordringar | 16 758 | 6 859 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 4 734 | 2 206 |
| Kassa och bank | 40 884 | 11 343 |
| Summa tillgångar | 73 093 | 34 012 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 45 408 | 16 004 |
| Kortfristiga skulder | 27 685 | 18 008 |
| Summa eget kapital och skulder | 73 093 | 34 012 |
| Ställda säkerheter | 26 400 | 12 400 |
| Ansvarsförbindelser | - | - |
Kassaflödesanalys, koncernen
| (Belopp i Tkr) | Q4 | Q4 | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | |
| Kassaflöde för den löpande verksamheten | ||||
| före förändringar av rörelsekapitalet | 3 259 | -9 882 | -14 276 | -24 778 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | -7 908 | 13 942 | -6 931 | 4 945 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -4 649 | 4 060 | -21 207 | -19 833 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -309 | -233 | -1 299 | -1 794 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -13 479 | 0 | 52 047 | 454 |
| Periodens kassaflöde | -18 437 | 3 827 | 29 541 | -21 173 |
| Likvida medel vid periodens början | 59 321 | 7 516 | 11 343 | 32 516 |
| Likvida medel vid periodens slut | 40 884 | 11 343 | 40 884 | 11 343 |
2009-12-31 2008-12-31
Nyckeltal, koncernen
| Rörelsekapital (Tkr) | 40 738 | 5 018 |
|---|---|---|
| Kassalikviditet | 225% | 113% |
| Soliditet | 62% | 47% |
| Räntabilitet på eget kapital | neg | neg |
| Sysselsatt kapital (Tkr) | 46 900 | 16 004 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital | neg | neg |
| Resultat före skatt per aktie (Kr) | -0,19 | -0,54 |
| EBITDA (Tkr) | -12 662 | -22 132 |
| Eget kapital per aktie (Kr) | 0,34 | 0,16 |
| Antal aktier | 134 960 800 | 101 220 600 |
| Antal anställda vid periodens utgång | 36 | 44 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 38 | 41 |
Definitioner nyckeltal
Rörelsekapital: Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder
Kassalikviditet: Omsättningstillgångar exkl lager dividerat med kortfristiga skulder
Soliditet: Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen
Räntabilitet på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital
Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar Räntabilitet på sysselsatt kapital: Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital
Resultat per aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier. Utestående optionsprogram medräknas ej då potentiella stamaktier vid beräkning skulle ge en lägre förlust per aktie vilket ej är tillåtet enligt IAS 33 EBITDA: Resultat före finansiella poster, avskrivningar och nedskrivningar samt skatt
Eget kapital per aktie: Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen Kvartalsvisa räntabilitetsmått redovisas ej
Förändringar i eget kapital, koncernen (Belopp i Tkr)
| Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Reserver | Ansamlad förlust |
Summa eget kapital |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans per 1 januari 2008 | 40 488 | 499 701 | 1 005 | -469 993 | 71 201 |
| Optionsprogram1) | - | 454 | - | - | 454 |
| Totalresultat för perioden | - | - | -1 471 | -54 180 | -55 651 |
| Utgående balans per 31 december 2008 | 40 488 | 500 155 | -466 | -524 173 | 16 004 |
| Ingående balans per 1 januari 2009 | 40 488 | 500 155 | -466 | -524 173 | 16 004 |
| Optionsprogram2) | - | -77 | - | - | -77 |
| Nyemission3) | 13 496 | 37 136 | - | - | 50 632 |
| Totalresultat för perioden | - | - | 621 | -21 772 | -21 151 |
| Utgående balans per 31 december 2009 | 53 984 | 537 214 | 155 | -545 945 | 45 408 |
1) Avser utgivande av 2 300 000 st teckningsoptioner till ledningsgruppen till en kurs av 0,19 kr samt 210 000 st teckningsoptioner till anställda till en kurs av 0,08 kr.
2) Avser återköp av 450 000 st teckningsoptioner.
3) Avser nyemission med företrädesrätt om 33 740 200 aktier till en kurs om 1,60 kronor med avdrag för emissionskostnader.
Omsättning och resultat per geografisk marknad Q4 2009
| (Belopp i Tkr) | North America | Europe | Middle East & Africa |
Asia | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | ||
| Nettoomsättning | 24 119 | 843 | 3 156 | 7 032 | 3 890 | 585 | 1 | - | |
| Kostnader 1) | -16 298 | -2 346 | -2 890 | -6 370 | -1 074 | -951 | -796 | -802 | |
| Rörelseresultat | 7 821 | -1 503 | 266 | 662 | 2 816 | -366 | -795 | -802 |
| Latin America | Övrigt | |||
|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | |
| Nettoomsättning | 980 | 3 035 | - | - |
| Kostnader1) | -3 | 10 | 274 | -206 |
| Rörelseresultat | 977 | 3 045 | 274 | -206 |
Omsättning och resultat per geografisk marknad helår 2009
| (Belopp i Tkr) | North America | Europe | Middle East & Africa |
Asia | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | |
| Nettoomsättning | 38 075 | 11 113 | 14 121 | 23 956 | 11 265 | 7 228 | 1 038 | 536 |
| Kostnader 1) | -26 193 | -6 713 | -13 338 | -19 835 | -6 427 | -7 675 | -3 173 | -3 142 |
| Rörelseresultat | 11 882 | 4 400 | 783 | 4 121 | 4 838 | -447 | -2 135 | -2 606 |
| Latin America | Övrigt | |||
|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | |
| Nettoomsättning | 4 156 | 3 035 | - | - |
| Kostnader1) | -10 | -16 | 86 | -256 |
| Rörelseresultat | 4 146 | 3 019 | 86 | -256 |
1) I kostnader för de geografiska marknaderna ingår kostnad för sålda varor samt direkta kostnader för respektive affärsområde.
Resultaträkning, moderbolaget
| (Belopp i Tkr) | Helår | Helår | |
|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | ||
| Nettoomsättning | 57 397 | 30 849 | |
| Kostnad för sålda varor | -28 493 | -14 681 | |
| Bruttoresultat | 28 904 | 16 168 | |
| Försäljningskostnader | -20 562 | -24 010 | |
| Administrationskostnader | -10 390 | -11 747 | |
| FoU kostnader | -12 092 | -16 872 | |
| Övriga intäkter och värdeförändringar | -3 174 | 10 726 | |
| Resultatandel i intressebolag | - | -29 662 | |
| -46 218 | -71 565 | ||
| Rörelseresultat | -17 314 | -55 397 | |
| Finansiella kostnader/intäkter1) | -6 507 | 762 | |
| Resultat före skatt | -23 821 | -54 635 | |
| Skatt | - | - | |
| Årets resultat | -23 821 | -54 635 |
1) Posten inkluderar nedskrivning av andelar i dotterbolaget Precise Biometrics Solutions AB med ett belopp om 5,5 Mkr.
Balansräkning, moderbolaget
| (Belopp i Tkr) | 2009-12-31 | 2008-12-31 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 3 655 | 4 751 |
| Materiella anläggningstillgångar | 479 | 824 |
| Andelar i koncernföretag | 1 058 | 6 540 |
| Varulager | 6 047 | 2 618 |
| Kundfordringar | 6 176 | 4 196 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 54 865 | 41 866 |
| Kassa och bank | 28 494 | 9 329 |
| Summa tillgångar | 100 774 | 70 124 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 79 763 | 57 728 |
| Avsättningar | 284 | 594 |
| Kortfristiga skulder | 20 727 | 11 802 |
| Summa eget kapital och skulder | 100 774 | 70 124 |
| Ställda säkerheter | 24 000 | 10 000 |
| Ansvarsförbindelser | 2 000 | 2 000 |
Med anledning av dagens bokslutskommuniké bjuder vi in investerare och journalister till följande informationstillfälle på engelska.
- Konferensen startar kl 11:00 (CET)
- För deltagande ring 08 506 269 30
En telefonist kommer att anteckna ditt namn och ansluta dig till konferensen. Hon eller han kommer även att ge dig information hur du skall göra om du har frågor. Presentationen kommer att hållas på engelska. Frågor kan ställas på svenska.
Från Precise Biometrics deltar
- Thomas Marschall, VD och koncernchef
- Patrik Norberg, CFO
En inspelning av konferensen kommer att vara tillgänglig i tre dagar efter informationstillfället. För att lyssna på konferensen i efterhand ringer du 08 506 269 49 . När du blir ombedd att ange referens, knappar du in 23927 och avslutar med fyrkant (#).
Besök även gärna www.precisebiometrics.com/presentations där det finns en presentation att ladda ner.
För ytterligare information
Thomas Marschall, VD och koncernchef, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 10 eller 0734 35 11 10 E-post [email protected]
Patrik Norberg, CFO, Precise Biometrics AB Telefon 046 31 11 47 eller 0734 351147 E-post [email protected]
Precise Biometrics AB (huvudkontor) Box 798 220 07 Lund Telefon: 046 31 11 00 Fax: 046 31 11 01 E-post: [email protected]
Precise Biometrics är marknadsledande på produkter och lösningar baserade på fingeravtrycksigenkänning. Teknikensäkerställer människors identitet på ett snabbt och tillförlitigt sätt, samtidigt som den minskar kostnader för hantering av lösenord, identitetsstöld och bedrägeri.
Precise Biometrics levererar till företag och myndighetsorganisationer över hela världen och vår teknik är licensierad till närmare 100 miljoner användare. Precise Biometrics är listade på NASDAQ OMX Stockholms small cap-lista (PREC).
För mer information, besök oss på www.precisebiometrics.com eller se en företagspresentation.