AI assistant
Precise Biometrics — Annual Report 2020
Mar 30, 2021
3189_10-k_2021-03-30_e3d91a13-ac9d-4340-b4d4-93fee01c85ad.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
PRECISE BIOMETRICS ÅRSREDOVISNING 2020


BEKVÄM & SÄKER IDENTIFIERING FÖR ALLA, ÖVERALLT - YOU are the key
Denna rapport innehåller framtidsinriktad information som baseras på Precise nuvarande förväntningar. Även om bolagsledningen bedömer att förväntningar som framgår av sådan framtidsinriktad information är rimliga, kan ingen garanti lämnas för att dessa förväntningar kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan faktiskt framtida utfall variera väsentligt jämfört med vad som framgår i den framtidsinriktade informationen beroende på bland annat förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och andra politiska åtgärder, variationer i valutakurser och andra faktorer. Årsredovisningen publiceras på svenska och engelska. Den svenska versionen utgör originalversion och har reviderats av Precise revisorer.

INNEHÅLL
| Året i korthet | 4 |
|---|---|
| Väsentliga händelser 2020 | 5 |
| Precise i korthet | 5 |
| VD har ordet | 6 |
Verksamheten
| Vision | 8 |
|---|---|
| Affärsmodell | 8 |
| Produktområden | 8 |
| Intäktsmodell | 9 |
| Tillväxtstrategi | 9 |
| Vad är biometri? | 10 |
| Drivkrafter inom bolagets produktområden | 12 |
| Marknadsposition | 13 |
| Precise YOUNiQ - Access | 14 |
| Hållbarhet | 16 |
| Medarbetarintervju | 18 |
| Aktien & ägare | 20 |
| Förvaltningsberättelse | 24 | |
|---|---|---|
| Bolagsstyrningsrapport | 31 | |
| Flerårsöversikt | 36 |
Finansiella rapporter
| Koncernens resultaträkning & rapport över totalresultatet | 39 |
|---|---|
| Koncernens balansräkning | 40 |
| Koncernens kassaflödesanalys | 41 |
| Koncernens förändring eget kapital | 42 |
| Noter Koncernen | 43 |
| Moderbolagets resultaträkning & rapport över totalresultatet | 61 |
| Moderbolagets balansräkning | 62 |
| Moderbolagets kassaflödesanalys | 63 |
| Moderbolagets förändring eget kapital | 64 |
| Noter Moderbolaget | 65 |
| Intygande 77 | |
|---|---|
| Revisionsberättelse 78 | |
| Ekonomisk ordlista | 82 |
| Årsstämma | 83 |
| Finansiell kalender | 84 |
Den formella årsredovisningen omfattas av förvaltningsberättelse och finansiella rapporter.
-,
ÅRET I KORTHET
2020 har varit ett händelserikt år som förutom den pågående pandemin präglats av en stabil affär inom Mobile och viktiga framsteg inom YOUNiQ. Precise har ställt om verksamheten och kan på ett effektivt sätt hantera försäljning, produktutveckling och marknadsföring digitalt. Trots negativa valutaeffekter ökade intäkterna under året, vilket i kombination med god kostnadskontroll har resulterat i en stabil finansiell position som tillåter fortsatta investeringar inom bolagets prioriterade områden.
Precise har tagit viktiga steg i utvecklingen av YOUNiQ inom access med flera samarbetsavtal och kommersiella kontrakt på plats. Samarbeten med partners som Egis Technology har resulterat i flera integreringar av vår fingeravtrycksmjukvara i olika serier mobila enheter från ledande OEM tillverkare, till exempel Samsung, vilket resulterat i ett stabilt finansiellt resultat.
ÅRET I SIFFROR
| 92,3 (91,9) | NETTOOMSÄTTNING MKR | 122,2 (116,7) | GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL, MKR |
|---|---|---|---|
| 84,2 (86,4) | BRUTTOMARGINAL % | 74,6 (79,8) | SOLIDITET % |
| 6,9 (13,8) | EBITDA, MKR | 21,8 (-0,5) | KASSAFLÖDE FRÅN LÖPANDE VERKSAMHET MKR |
| 63,1 (76,5) | RÖRELSEKAPITAL MKR |
NETTOOMSÄTTNING & BRUTTOMARGINAL RÖRELSERESULTAT KASSAFLÖDE FRÅN LÖPANDE VERKSAMHET

VÄSENTLIGA HÄNDELSER 2020

-,
-,
ANPASSNING AV VERKSAMHETEN TILL FÖLJD AV COVID-19 FÖR ATT SÄKERSTÄLLA DRIFT OCH SÄKERHET FÖR ANSTÄLLDA

FORTSATT KOMMERSIALISERING AV YOUNiQ INOM ACCESS MED FLERA KOMMERSIELLA AVTAL PÅ PLATS, EXEMPELVIS TEMPORARY SPACE NORDICS

INTEGRERING AV YOUNiQ MED PASSERSYSTEM FRÅN RCO OCH TELCRED

FORTSATTA INTEGRERINGAR AV BIOMATCH MOBILE I OLIKA SERIER MOBILA ENHETER FRÅN LEDANDE OEM TILLVERKARE

SAMARBETE MED INFINITY OPTICS FÖR ATT UTVECKLA IDENTIFIERINGSMJUKVARA BASERAT PÅ HASH-TEKNIK, BYGGD PÅ INFINITY OPTICS QUANTUMCRYPT(TM) - TEKNOLOGI

UTÖKAT LICENSAVTAL MED DEN LEDANDE LEVERANTÖREN AV FINGERAVTRYCKSSENSORER, EGIS TECHNOLOGY
PRECISE I KORTHET
Precise är en global leverantör av identifieringsmjukvara. Företaget erbjuder produkter inom olika applikationsområden som gör det möjligt för användare att – genom sin egen biometri – identifiera sig på ett bekvämt och säkert sätt. Oavsett vem du är, var du är och vad du gör ska du alltid ha tillgång till din digitala identitet.
Precise produkter används miljontals gånger varje dag av människor över hela världen. Identifiering är Precise kärna och med en passion för innovation arbetar bolaget kontinuerligt med att skapa nya produkter som uppfyller användarnas behov.
Precise har tre produktområden; Digital Identity, Mobile och Smart Card och verkar från sina kontor i Lund, Sverige, Potsdam NY, USA och Shanghai, Kina. Precise är noterat på Nasdaq Stockholm (PREC). För mer information, besök www.precisebiometrics.com
VD HAR ORDET
Under 2020 har vi fortsatt, i enlighet med den strategi som vi implementerade under 2019, med flera framsteg i utvecklingen av samtliga våra produktområden. Vi har bevisat vår stabila position inom Mobile, där vi tillsammans med våra partners fortsätter vinna mark i en konkurrensutsatt marknad. Vår strategi att arbeta fokuserat mot ett färre antal partners och komma närmare slutkunden har gett resultat i form av ökade intäkter och positivt kassaflöde under året, trots Covid-19. I kombination med god kostnadskontroll har det resulterat i en stabil finansiell position och vi gör fortsatta investeringar inom våra prioriterade områden.
Kommersialiseringen av YOUNiQ har under året accelererats genom nya kunder och strategiska samarbeten. I början av året genomförde vi vår första kommersiella installation på Exegers kontor och sedan dess har vi uppnått flera viktiga milstolpar för YOUNiQ inom applikationsområdet access. Totalt genomfördes över 40 installationer under året. Det är tydligt att marknadspotentialen är stor, bara i Sverige har vi identifierat en adresserbar marknad värd cirka 1 miljard år 2025. Vi är väl positionerade att tillvarata möjligheterna av den successivt växande efterfrågan.
Utöver kommersiella installationer av YOUNiQ har vi tecknat flera samarbetsavtal med olika plattformsleverantörer och säkerhetsbolag. Integrationer med olika leverantörers system är i linje med vår strategi, då samarbeten av denna sort ger en accelererad tillgång till en större kundbas. En annan viktig del i vår sälj- och marknadsstrategi inom access är direktförsäljning och under året har vi fortsatt stärka vår säljstyrka. Vårt fokus för YOUNiQ under 2021 är tydligt; stärka den interna såväl som den externa säljförmågan ytterligare för öka kommersialiseringstakten än mer.
Precise har en stark position inom segmentet för fingeravtryckssensorer för mobila enheter, både vad gäller optiska- och ultraljudssensorer. Den största andelen av vår tillväxt kan likt tidigare år härledas till produktområdet Mobile där vi under året utökade licensavtalet med sensortillverkaren Egis Technology. Som ett resultat har Precise fingeravtrycksmjukvara integrerats i en rad optiska sensorer, som i sin tur har implementerats i en mängd olika serier mobila enheter från ledande OEM tillverkare, t.ex. Samsung. Vi har även fortsatt starkt samarbete med aktörer som Qualcomm och ett flertal sensorpartners i Kina och Korea. I mars 2021 meddelade vi att vår fingeravtrycksteknologi blivit integrerad i nästa generations fingeravtryckssensorer från Qualcomm. Det ser vi som ett starkt erkännande av vår ledande mjukvara samt vår förmåga att affärsutveckla och stödja våra kunder.
Inom Smart Cards har det, i enlighet med vår förväntan, ännu inte producerats några större volymer av smarta kort från någon av kortutgivarna, även om vi ser en viss ökad aktivitet i spåren av Covid-19. Som tidigare kommunicerat ser vi vårt produktområde Smart Cards som en potentiell bonusmarknad. Vår produkt är på plats och står redo för kommersialisering men vi är fortsatt beroende av att andra led i leverantörskedjan certifieras och att tillverkningskostnaderna minskar. Vi har kontinuerliga dialoger med vår samarbetspartner NXP som delar vår förväntning om att endast mindre testvolymer av smarta kort kommer lanseras under 2021.
Sammanfattningsvis har 2020 varit ett händelserikt år givetvis präglat av den pågående pandemin. Vi har ställt om verksamheten och kan på ett effektivt sätt hantera försäljning, produktutveckling och marknadsföring digitalt. Jag vill tacka alla medarbetare för deras insatser under denna exceptionella tid. Alla medarbetare har visat att de är effektiva, flexibla och att de oavsett situation jobbar mot vårt gemensamma mål: att befästa vår position som den givna leverantören av identifieringsmjukvara för säker och bekväm identifiering där du är nyckeln.
Stefan K Persson
VD
"Precise ska vara världsledande inom digital identitet. Användaren ska kunna identifiera sig och kontrollera vem som använder den digitala och biometriska identiteten till samtliga applikationer och system som användaren ansluter till"
VERKSAMHETEN
VISION
Precise vision är att göra bekväm och säker identifiering, för alla, överallt. Oavsett vem du är, var du är och vad du gör ska du alltid ha tillgång till din digitala identitet på ett bekvämt och säkert sätt. En vision som är mer aktuell idag än någonsin då vi lever i en tid av högt användande av mobila enheter och datorer och allt fler produkter digitaliseras i hög takt via Internet of Things (IoT).
AFFÄRSMODELL
Precise utvecklar, marknadsför och licensierar ut produkter där bolagets identifieringsmjukvara utgör grunden för produkterna. Produkterna gör så att användare – genom sin egen biometri – identifierar sig på ett bekvämt och säkert sätt. Bolagets intäktskällor bygger på licensintäkter, royalties samt support och underhåll.
PRODUKTOMRÅDEN
Precise fokuserar verksamheten inom tre produktområden i syfte att diversifiera och tillvarata drivande trender i marknaden.
Digital Identity
Precise målsättning inom Digital Identity är att erbjuda bekväma och säkra alternativ till identifiering inom olika applikationsområden. Precise utvecklar produkter som kombinerar olika biometriska modaliteter och som kan anpassas till olika applikationsområden. Exempel på applikationsområden är access till byggnader och digitala tjänster inom sektorer som finans, hälsa och industri.
Mobile
Inom produktområde Mobile licensierar Precise ut sin identifieringsmjukvara till utvalda sensortillverkare vilka erbjuder och marknadsför produkter till OEM tillverkare, som i sin tur säljer produkter till slutanvändare. Precises kunder inkluderar en majoritet av de främsta sensortillverkarna globalt.
Smart Card
Inom Smart Card har Precise utvecklat en produkt som integreras i en fingeravtryckssensor och säkerställer autentisering av användarens identitet. Användarens fingeravtryckstemplat lagras i ett säkert chip på kortet där betalapplikationen körs, på samma sätt som pin-kod hanteras idag, vilket ger det bästa skyddet av användarens identitet.

Identification - digital services & IoT Identification - mobile devices Identification & verification by card


PRODUKTPORTFÖLJ
Bolaget erbjuder i dagsläget följande produkter: Precise YOUNiQ™, Precise BioMatch™ Mobile och Precise BioMatch™ Card.
Bolaget arbetar aktivt och strategiskt med patent, mönsterskydd och varumärken för att säkerställa rätten till egen teknik, att skapa affärsvärde och öka bolagets konkurrenskraft. Bolagets befintliga produkter och lösningar skyddas av en omfattande portfölj av patent, varumärken och mönsterregistreringar.
INTÄKTSMODELL
Precise intäkter fördelar sig på två huvudsakliga betalningsströmmar: licensavgifter samt användningsbaserade royaltybetalningar. Licensavgifter är fasta och faktureras med ett engångsbelopp vid avtalsperiodens inledning. Bolaget har ett flertal samarbeten med partners som grundar sig i att gemensamt utveckla produkter till kunder för att ömsesidigt dra nytta av teknologi och produktinnovationer.
TILLVÄXTSTRATEGI
Marknaden för biometriska lösningar utvecklas ständigt och Precise utforskar kontinuerligt nya möjligheter för att växa och skapa innovativa lösningar för bekväm och säker identifiering. Precise ska genom strategiska partnerskap skapa tillväxt och utöka bolagets erbjudande inom samtliga produktområden. Arbetet fokuserar på innovation för att ständigt utveckla produkter och bredda utbudet genom anpassning till fler applikationsområden. Målsättningen är att oavsett vem du är, var du är och vad du gör ska du alltid ha tillgång till din digitala identitet på ett bekvämt och säkert sätt. Användaren blir sin egen unika nyckel via sin biometri.
Tillväxten planeras komma från fasta licensavgifter samt användningsbaserade royaltybetalningar. Bolaget har tre huvudsakliga fokusområden som anses särskilt strategiskt viktiga för att ytterligare utöka den ledande positionen på marknaden och lägga en stabil grund för långsiktig hållbar tillväxt.
Produktinnovation
Produktutveckling är och har alltid varit Precise huvudsakliga fokus och bolaget strävar ständigt efter att förbättra erbjudandet och driva på marknaden för identifieringslösningar genom innovationer i absolut framkant. Bolaget har sedan det grundades framgångsrikt lanserat innovativa produkter som är användarvänliga och säkra.
Operativ förmåga
Precise ledande position bygger främst på den konkurrensfördel som kommit ur bolagets operativa spetskompetens i att erbjuda produkter för bekväm och säker identifiering. Biometrisk identifiering är mycket komplext och kräver effektiv samverkan mellan människor och system för att fungera. Precise har under sina mer än 20 år byggt en samlad erfarenhet som är unik bland branschens aktörer och är erkänd för hög kvalitet, funktionalitet och säkerhet.
Skalbarhet
Precise har genom sin befintliga produktportfölj och kundstock stora möjligheter att vidareutveckla, utöka och förbättra erbjudandet inom bekväm och säker identifiering. Givet den starka tekniska utvecklingen inom biometri väljer allt fler OEM tillverkare, fastighetsbolag och andra aktörer med högt antal användare, att integrera biometriska lösningar. Precise identifieringsmjukvara, tillsammans med bolagets förmåga att integrera biometriska teknologier i olika lösningar, ger skalbarhet och Precise kan genom effektiv anpassning till olika applikationsområden expandera sitt erbjudande.
VAD ÄR BIOMETRI?
Ordet biometri kommer från de grekiska orden bi'os (liv) och me'tron (mått). Biometrics Research Group definierar biometri som mätbara fysiska- och beteendeegenskaper som gör verifiering av en individs identitet möjlig. Biometri används som samlingsnamn för de tekniker som används för att mäta en persons unika egenskaper och på så sätt verifiera dess identitet.
BIOMETRISKA TEKNIKER
Inom biometri mäts antingen en individs personliga attribut (ex. fingeravtryck, iris) eller någonting man gör (ex. rörelsemönster, tal). Biometriska tekniker är automatiska system uppsatta för att; (1) insamla biometrisk information (ex. fingeravtryck) från en person; (2) extrahera information från materialet till ett templat; (3) jämföra information mot tidigare sparade templat; (4) avgöra om den biometriska informationen är identisk. Biometriska tekniker består därför av både en hårdvara (ex. fingeravtryckssensor) som fysiskt kan läsa av den biometriska informationen och en mjukvara som tillsammans med hårdvaran insamlar biometrisk information för att sedan extrahera, jämföra och matcha information.
ANVÄNDARUPPLEVELSE
Centralt för användarupplevelsen av en biometrilösning är att den är bekväm för användaren och fungerar med största möjliga säkerhet (precision) samt att den uppnår högsta möjliga hastighet för behandling av informationen så att individen kan verifieras. Det betyder att tiden från att en persons unika fysiska egenskaper börjar avläsas, tills dess att den ges tillträde eller avslag ska vara så kort som möjligt.
FAR/FRR
För att beskriva säkerheten i en lösning används begreppen FAR (False Acceptance Rate) och FRR (False Rejection Rate). Dessa begrepp lever i symbios med varandra och bestäms av gränsvärden i mjukvaran. Låg FAR ger en säkrare lösning (inga obehöriga släpps in), men kan resultera i en hög FRR (fler behöriga personer nekas). Ett högkvalitativt biometriskt system med en bra användarupplevelse ger snabb autentisering och har hög precision (låga värden på FAR och FRR). En fyrsiffrig pin-kod motsvarar en säkerhetsnivå på 1/10 000, vilket innebär att en person av 10 000 ges obehörig åtkomst. Det kan ställas i relation till den höga säkerhetsnivå som vanligtvis används för fingeravtrycksteknik i dagens mobiltelefoner där en av 50 000 ges obehörig åtkomst. För vissa telefoner är säkerheten ännu högre.

VERKSAMHETEN | 11
DRIVKRAFTER INOM BOLAGETS PRODUKTOMRÅDEN
I takt med ökad användning av mobila enheter, Internet of Things (IoT) frammarsch och ett ökande antal uppkopplade hem blir produkter med inbyggda biometriska lösningar i allt högre utsträckning tillgängliga för allmänheten. Detta innebär ett ökat behov av bekväma och säkra system för att verifiera våra identiteter, till exempel för passersystem på flygplatser, sjukhus och arbetsplatser, vilket innebär ökat behov av biometriska lösningar som är användarvänliga, kostnadseffektiva och inte minst säkra.
Biometriska system med fingeravtryck, ansikte, röst, beteende och iris gör så att en digital identitet kan verifieras vilket gör användarens vardagliga liv mer bekvämt och säkert. Detta möter användarnas efterfrågan på användarvänliga lösningar och skapar nya möjligheter att anpassa tjänster utifrån beteenden. Utvecklingen ställer stora krav på en bekväm och säker verifiering av individers digitala identitet i syfte att minimera risken för bedrägerier och att skydda privat egendom.
Nästa steg i evolutionen av biometri i mobila enheter är lösningar som kombinerar olika typer av biometri och smart teknik för att verifiera en person, med minimal eller ingen åtgärd från användaren själv. Sådana lösningar kommer att erbjuda kontinuerlig autentisering, där användaren passivt identifieras i bakgrunden, vilket ökar såväl användarvänlighet som säkerhet. Efterfrågan på användarvänlig design och mobila enheter med heltäckande skärmar driver trenden med under-display sensorer. Denna trend har medfört att flera sensortillverkare utvecklat sina produkterbjudanden och utökat sitt erbjudande med optiska- och ultraljudssensorer.
Samtidigt som denna utveckling tar fart testas nästa generations under-display sensorer, vilka gör det möjligt att läsa av fingeravtryck på hela skärmen jämfört med den nuvarande tekniken, som kräver att fingret placeras inom ett begränsat område på skärmen. Denna utveckling blir ett naturligt steg i målet att utveckla displayer med inbyggda sensorer som kan läsa av fingeravtryck över hela skärmen samt erbjuda kontinuerlig autentisering och öka användarbekvämligheten.
Försäljningen av optiska sensorer till telefoner i det lägre prissegmentet ökar, men priserna per enhet fortsätter att sjunka vilket också påverkar värdet på marknaden för dessa sensorer eftersom priserna sjunker snabbare än vad volymen ökar.
I spåren av Covid-19 har aktivitetsnivån för aktörer längs med hela värdekedjan för utvecklingen av biometriska smarta kort intensifierats under 2020. Betalningar har blivit den huvudsakliga drivkraften för utvecklingen av biometri i konsumentledet. Biometri för att säkerställa identitet har även blivit allt viktigare verktyg i kampen mot bedrägerier i nästan samtliga betalningskanaler. Korttillverkare lägger allt mer fokus på certifiering och kostnadsoptimering av kontaktlösa biometriska betalkort, vilket är en förutsättning för att kortutgivarna ska kunna göra en bred introduktion till marknaden. Även om aktiviteten generellt har ökat har det ännu inte producerats några större volymer av biometriska kort under 2020 från någon av kortutgivarna.


MARKNADSPOSITION
DIGITAL IDENTITY
DRIVKRAFTER INOM
BOLAGETS PRODUKTOMRÅDEN
Precise är övertygat om att biometri är nyckeln till bekväm och säker identifiering, oavsett applikationsområde, och har därför utökat bolagets affär för att möta efterfrågan på biometriska lösningar som förenklar och effektiviserar identifieringsprocessen. Genom att kombinera olika biometriska tekniker för att verifiera en användares identitet är det möjligt att skapa den optimala balansen mellan bekvämlighet och säkerhet. Det blir också möjligt att identifiera användaren, erbjuda kontinuerlig och passiv autentisering samt unik personanpassning, vilket underlättar människors vardag och förhöjer användarupplevelsen av produkter och tjänster.
Precise har under 2020 gjort betydande framsteg i produktutvecklingen och kommersialiseringen av YOUNiQ för biometrisk access till byggnader. Bolaget har tecknat strategiskt viktiga samarbetsavtal med säkerhetsbolag som RCO Security och NVSS samt med olika plattformsleverantörer. YOUNiQ används tusentals gånger varje dag på över 40 installationer vid årets utgång. Bara i Sverige har Precise identifierat en adresserbar marknad värd cirka 1 miljard SEK år 2025 inom applikationsområdet access.
MOBILE
Precise har en stark position inom segmentet för fingeravtryckssensorer för mobila enheter, både vad gäller optiska- och ultraljudssensorer. Under 2020 fortsatte bolaget stärka relationen med sina partners genom lokal närvaro för att tillhandahålla bättre lokal support samt skräddarsydda lösningar till bolagets kunder på den asiatiska marknaden. Det har resulterat i fler integreringar av bolagets fingeravtrycksteknologi i mobila enheter från ledande OEM-tillverkare, exempelvis Samsung. Alltfler mobiltelefoner utrustas med optiska- eller ultraljudssensorer som integreras under skärmen. Efterfrågan på dessa sensorer växer snabbt och bedöms fortsätta öka de kommande åren. Precise ska sträva mot en ledande marknadsposition inom detta snabbväxande område.
SMART CARD
Med över 20 års erfarenhet av att utveckla identifieringsmjukvara för främst mobila enheter var det ett naturligt steg för Precise att ta fram en produkt anpassad för smarta kort för att kunna kapitalisera på en växande marknad.
Produkten Precise BioMatch Card säkerställer användarens identitet genom fingeravtrycksigenkänning, vilket är en användarvänlig lösning som ökar säkerheten både för slutanvändare och kortutgivare samtidigt som det bidrar till ökad genomströmning. Förutom betalningar och transaktioner har Precise identifierat ytterligare applikationsområden där biometriska smarta kort fyller en funktion i det vardagliga livet, exempelvis access.
Efterfrågan på kontaktlösa metoder för bland annat betalning har ökat under året i spåren av Covid-19, vilket driver på utvecklingen av biometriska betalkort. Även om aktiviteten generellt har ökat har det ännu inte producerats några större volymer av biometriska kort under 2020 från någon av kortutgivarna. Precise har under 2020 fortsatt sitt samarbete med NXP och produkten Precise BioMatch Card är godkänd för kommersiell försäljning.
Miljardmarknad i Sverige för YOUNiQ inom biometrisk access
Ett applikationsområde med stor marknadspotential är biometrisk access till byggnader och lokaler där trender som säkerhet, hållbarhet, teknologiutveckling och reglering driver tillväxten. Precise har identifierat sex vertikaler där det råder hög efterfrågan på säkra och bekväma accesslösningar. Dessa är lägenhetshus, kommersiella fastigheter, byggarbetsplatser, gym, industri och offentlig verksamhet.
Baserat på data från SCB, Datscha och IHRSA beräknas det totala antalet byggnader i Sverige inom dessa segment år 2025 uppgå till cirka 450 000 st. Av dessa bedöms 35% av byggnaderna inom segmenten lägenhetshus, kommersiella fastigheter, industri och offentlig verksamhet kommer att ha installerat elektriska lås, vilket är en grundförutsättning för biometrisk access. Motsvarande siffra för byggarbetsplatser och gym är 80%.
Vid ett antagande om en installation per byggnad och en årlig intäkt om 35 000 SEK per installation beräknas den totala marknadspotentialen uppgå till cirka 7 miljarder SEK. Precise bedömning är att cirka 15% av den totala marknaden kommer använda biometrisk access år 2025, vilket ger en adresserbar marknad om cirka 1 miljard SEK i Sverige.

Adresserbar marknad

- » Marknadspotentialen i Sverige uppskattas till cirka 1,1 miljarder SEK
- » Marknaden för denna lösning är för närvarande i sin linda
- » Marknadspotentialen kommer sannolikt att öka i takt med att medvetenheten kring tekniken ökar
- » Uppskattningen baseras på siffror från 2016-2019 beroende på kundsegment. Historisk tillväxt tillsammans med trender används för att uppskatta tillväxten fram till 2025
Friskis&Svettis Lomma - Användare av YOUNiQ

Friskis&Svettis i Lomma har sedan våren 2020 använt YOUNiQ som sin inpasseringslösning. Mariana Fleischer, verksamhetschef, ser många fördelar med att kunna erbjuda medlemmar en säker och smidig tillgång till gymmet, även utanför vanliga öppettider.
Berätta lite kort om Friskis&Svettis, både om er verksamhet i Lomma och om verksamheten i stort.
- Friskis&Svettis är en ideell idrottsförening med ett för omvärlden ovanligt mål - att sprida så mycket rörelseglädje det går. Vi har över 500 000 medlemmar i 109 stycken Friskisföreningar i landet. Över 5% av Sveriges befolkning tränar på Friskis&Svettis. Här hos oss i Lomma har vi cirka 3 000 medlemmar.
Kan du berätta om de utmaningar ni står inför när det kommer till att ge åtkomst till era gym?
- Vårt mål är att vara tillgängliga när medlemmarna behöver oss. För att möta denna efterfrågan var det ett enkelt beslut att med hjälp av Precise YOUNiQ ge våra medlemmar tillgång till anläggningen även om inte vi är här. Vi har helt enkelt inte råd att vara bemannade i den utsträckning som vi skulle behöva.
Hur hjälper Precise YOUNiQ er att lösa dessa utmaningar?
- Tack vare inpasseringslösningen med YOUNiQ sparar vi pengar i personalkostnader och blir en öppen och tillgänglig anläggning ändå. Den går heller inte att missbruka, då det inte går att "låna ut" kopiera eller på annat sätt lura sig förbi systemet.
Vilka fördelar ser ni och era medlemmar med YOUNiQ och på vilket sätt gör det vardagen enklare och säkrare för dem?
- Den största frågan hos oss är – när är det minst folk i gymmet? Vårt enkla svar är – under våra "nyckelgymstider". Detta har gett oss några extra medlemmar som nu i pandemitider inte hade kommit och varit medlemmar hos oss om inte denna möjlighet hade funnits.
#YOUarethekey
HÅLLBARHET
Hållbarhet är en viktig del av Precise verksamhet och ska främja ett socialt och miljömedvetet ansvarstagande. Bolaget arbetar aktivt för att minimera sin miljöverkan och bidra till ett mer hållbart samhälle. Bolaget fokuserar på de områden där vår verksamhet bedöms ha störst påverkan:
• ARBETSMILJÖ
• LIKABEHANDLING I ALLA RELATIONER
• AFFÄRSETIK
• MILJÖ
Precise verksamhet har via sin digitala och teknologiska natur en relativt begränsad miljöpåverkan, Precise YOUNiQ erbjuder t ex en access-lösning helt utan plastkort. Vidare möjliggör Precise YOUNiQ en minskad risk för bedrägerier samt korruption via sin lösning som inkluderar en KYC (know your customer) - process. Precise har en implementerad hållbarhetspolicy där flera punkter ingår i miljömålen i enlighet med Agenda 30. Detta fungerar som en ledstjärna för bolagets agerande när det ska fattas mer kortsiktiga operativa beslut samt för den långsiktiga strategiska utvecklingen. Precise utvärderar löpande bolagets insatser inom området för att ytterligare integrera hållbarhet i bolagets utveckling.

ARBETSMILJÖ
Precise är ett kunskapsföretag som är beroende av medarbetares vilja och ambition att ständigt flytta på teknikens gränser. Bolaget arbetar aktivt med att skapa en arbetsmiljö som ger medarbetare rätt förutsättningar att utvecklas och för att vara en attraktiv arbetsgivare. Baserat på Precise kärnvärden och i utgångspunkten att alla medarbetare spelar en viktig roll för verksamheten, strävar Precise efter att skapa en arbetsmiljö där människor vill arbeta, utmana sig själv och vara med och utveckla bolaget.
Att skapa öppenhet, förståelse för bolagets mål, ansvar till individen, utbildning samt löneförmåner skapas en stimulerande och trygg arbetsmiljö är fokusområden för bolaget. Precise systematiska arbetsmiljöarbete förebygger ohälsa och främjar en god arbetsmiljö. Alla former av diskriminering är oacceptabelt och det ska vara lika lätt för alla medarbetare att göra karriär, oavsett bakgrund och kön. Precise har fem kärnvärden som är djupt förankrade hos medarbetarna och är den värdemässiga grunden utifrån vilket bolaget styrs:
ÖPPENHET: Vi är öppna, ärliga och lyhörda.
INNOVATION: Vi söker, strävar och samarbetar för att skapa innovativa idéer som möter våra kunders behov.
PÅLITLIGHET: Vi tar ansvar och håller vad vi lovar.
KVALITET: Våra leveranser är väl genomtänkta, genomarbetade och håller högsta kvalitet.
ENGAGEMANG: Vi gör alltid vårt bästa och vårt arbetsresultat har en direkt inverkan på framgången för våra kunder och vårt bolag.
LIKABEHANDLING I ALLA RELATIONER
Precise utvecklas till ett alltmer internationellt bolag med ökad mångfald. Olika bakgrunder och erfarenheter är viktigt för bolagets utveckling och Precise accepterar ingen särbehandling av medarbetare vad gäller anställning eller arbetsuppgifter utifrån kön, religion, ålder, fysisk förmåga, sexuell läggning, nationalitet, politisk åsikt eller socialt och etniskt ursprung. Bolagets långsiktiga målsättning för jämställdhet är att inga skillnader ska gå att finna i bolaget avseende yrkesroller och ersättningsnivåer som kan relateras till könstillhörighet. Dessutom ska alla anställda uppleva att de i det dagliga arbetet och avseende arbetets påverkan på familje- och privatlivet har en likvärdig situation oavsett kön. Bolaget har även som ambition att främja en jämnare könsfördelning, och uppnå en situation där bolagets antal anställda ska vara mer jämt fördelat beträffande kön inom alla enheter.
UPPFÖRANDEKOD OCH AFFÄRSETIK
Bolagets uppförandekod betonar de grundläggande etiska principer enligt vilka Precise bedriver sin verksamhet och är ett stöd till företagets anställda och konsulter i relationerna med affärspartners och andra intressenter. Uppförandekoden innefattar bland annat riktlinjer, värderingar och etiska affärsregler, relation med medarbetare, kunder och leverantörer samt information till aktieägare. Alla anställda förväntas stödja och upprätthålla företagets värderingar och ansvar. Bolagets anställda, affärspartners och övriga intressenter har möjlighet att rapportera eventuella allvarliga och känsliga oegentligheter och otillbörligt agerande som skulle kunna ha en skadlig inverkan på bolagets affärsverksamhet eller intressenter genom en så kallad visselblåsarrutin.
MILJÖPÅVERKAN
Precise strävar efter att välja effektiva och hållbara alternativ för att minska bolagets påverkan på miljön. Bolaget utvecklar och säljer biometriska autentiseringsprodukter vilket i sig har liten påverkan på miljön. Precise eftersträvar att välja miljövänlig IT-infrastruktur och levererar mjukvarulösningarna som nedladdningsbara filer, vilket innebär minimal miljöpåverkan vid leverans och distribution. Precise växer och blir ett alltmer internationellt bolag med verksamhet i ett flertal länder i Europa, Nordamerika och Asien. Då flygresor, innan COVID-19, bidragit till en stor del av bolagets klimatpåverkan förespråkas alltid användning av videokonferens för att minimera antalet resor. Till exempel har kontoret i Shanghai möjliggjort lokal support och service till kunder och därmed minskat antalet flygresor från Europa till Asien avsevärt. Under 2020, med anledning av COVID-19, hölls möten uteslutande över Teams, vilket helt reducerade fysiska resor. Bolaget verkar i lokaler som är miljöcertifierade enligt miljöbyggnad Guld, LEED Platinum samt Green Building. LEED är ett internationellt certifieringssystem som bedömer miljöpåverkan ur fem aspekter; platsen för lokalen, vattenbesparing, energiförbrukning, inomhusmiljö samt material- och resursförbrukning. Precise utvärderar löpande rutiner och arbetssätt för att hitta effektivare metoder som minskar bolagets miljöpåverkan.
Medarbetarintervju – Arvin Esmaeili

Tidigare i år lanserade Precise Biometrics sitt Affiliate-program för att stödja och sprida ordet om Precise YOUNiQ. Programmet, som har designats och leds av Arvin Esmaeili, väcker redan nu stort intresse och banar väg för nya kunder.
Berätta lite om din roll och ditt arbete med Precise Affiliate-Program
- Jag började på Precise specifikt för att utforma och utveckla affiliate-programmet. Från början utgick jag från ett "blankt blad" och har därefter arbetat i nära samarbete med kollegor för att utforma programmet som bland annat innehåller en dedikerad webbportal för affiliate-information och aktiviteter. Sedan den officiella lanseringen i februari 2021 har vi fått ett bra gensvar med intresse från potentiella affiliates och positiv feedback från våra befintliga affiliates. Det har varit riktigt spännande att förverkliga programmets vision och nu tar vi steget vidare till nästa fas för att locka nya kunder till vår innovativa YOUNiQ-produkt.
Vilken är den mest spännande innovationen du ser inom området biometri?
- Jag tycker att det är en otroligt spännande tid för biometri och vår egen produkt YOUNiQ eftersom det finns så många användningsområden att addera till det vi redan erbjuder i form av en säker och modern access-lösning. Med tiden tror jag att vi kommer att se biometri användas mer och mer och jag ser fram emot att vara en del av denna resa.
Vad uppskattar du mest med att arbeta för Precise?
Människorna definitivt! Med en sådan stark sammanhållning och bra arbetsmiljö är det enkelt att nå fantastiska resultat. Jag ges möjlighet att utvecklas och vara en del av många olika aspekter av både marknadsföring och försäljning, vilket jag uppskattar. Känslan av att vara en del i det kugghjul som utvecklar Precise innovativa lösningar och driver affären inom digital identitet genom t ex. YOUNiQ och affiliate-programmet, känns mäktig.
Vad är du mest stolt över att ha uppnått hittills i din yrkeskarriär på Precise?
- Jag skulle säga att ha utvecklat och lanserat affiliate-programmet, eftersom det är mitt första projekt för Precise. Att få ett så stort projekt så tidigt i min karriär och vara med om lanseringen var tillfredsställande! Så ja, det var ett stolt ögonblick att se det delas i våra kanaler och bli uppmärksammat.
Vilka är dina mål för det kommande året?
- Allt förändras så snabbt just nu vilket gör det svårt att sätta specifika mål. Men jag är övertygad om att allt förändras till det bättre i och med att vaccin nu börjar rullas ut för Covid-19. Även här gör vi skillnad genom att erbjuda till exempel beröringsfri access genom biometri. Personligen vill jag utveckla affiliate-programmet under de kommande månaderna; göra det bättre genom den feedback från de affiliates vi redan har samt från våra kunder. Att ständigt uppgradera programmet till det bättre - det är min huvudprioritet. Detta kommer göra att jag utvecklas både personligen och professionellt.
Hur spenderar du helst din fritid?
- Jag tycker om att umgås med vänner och att resa, se olika delar av världen. Innan jag började på Precise var jag tävlingsförare. Jag tävlade i Asian Formula Masters Series, och därefter i British Formula 3 Championship. Så racing är naturligtvis en stor del av mitt liv och jag kör fortfarande lite då och då, även om jag numera fokuserar mer på min professionella yrkeskarriär.
#YOUarethekey

AKTIEN & ÄGARE
HISTORIK
Precise Biometrics aktie introducerades på Stockholms Fondbörs den 3 oktober 2000 till en noteringskurs om 63,19 kr.
Den 30 december 2020 hade Bolaget 360 231 467 aktier noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. En handelspost uppgår till 1 aktie. Kortnamn är PREC och ISIN-koden SE0001823303.
KURSUTVECKLING
Under 2020 har det omsatts totalt 279 445 965 PREC-aktier, vilket innebär en genomsnittlig omsättning på 1 108 913 aktier per börsdag. Sista betalkurs den 30 december 2020 var 1,23 kr. Noteringen har under året varierat mellan 0,90 kr och 2,00 kr.
ÄGARFÖRHÅLLANDEN
Antalet aktieägare var vid årets slut 18 697 (20 575). Andelen utländska ägare var i procent 12,1 (13,5). Se tabell, som visar aktieägarstatistik per den 30 december 2020.
Precise har ett optionsprogram, se not 5 och not 10 i koncernens notapparat för ytterligare information.
Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 30 juni 2019, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och teckningskursen för aktierna till 1,65 kr. Vid årets utgång har 1 300 000 optioner tecknats motsvarande 100% av totala teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 300 000 aktier.
Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen under perioden inte motsvarar kursen i optionsprogram beslutat 2019.
Se även not 5 och not 10 i koncernens notapparat.
AKTIEÄGARINFORMATION
Tidigare tryckta årsredovisningar, delårsrapporter eller annan information finns på www.precisebiometrics.com. Det går även att beställa information på 046-31 11 00.
Frågor kan ställas direkt till Bolaget via e-post [email protected]
AKTIEKAPITALETS UTVECKLING DE SENASTE TIO ÅREN
| ÖKNING AV ANTALET AKTIER |
TOTALT ANTAL AKTIER |
FÖRÄNDRING AV AKTIEKAPITALET, KR |
TOTALT AKTIE KAPITAL, KR |
KVOTVÄRDE, KR | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2011 - Nyemission 1) | 53 984 320 | 188 945 120 | 21 593 728 | 75 578 048 | 0,4 |
| 2012 - Nyemission 2) | 75 578 048 | 264 523 168 | 30 231 219 | 105 809 267 | 0,4 |
| 2012 - Minskning av aktiekapitalet 3) | - | 264 523 168 | -31 742 780 | 74 066 487 | 0,28 |
| 2013 - Nyemission 4) | 58 782 926 | 323 306 094 | 16 459 219 | 90 525 706 | 0,28 |
| 2013 - Nyemission 5) | 22 000 000 | 345 306 094 | 6 160 000 | 96 685 706 | 0,28 |
| 2015 - Minskning av aktiekapitalet 6) | - | 345 306 094 | -86 326 523 | 10 359 183 | 0,03 |
| 2016 - Nyemission 7) | 14 925 373 | 360 231 467 | 447 761 | 10 806 944 | 0,03 |
| 2020-12-31 | - | 360 231 467 | - | 10 806 944 | 0,03 |
1) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 1,00 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 54 Mkr.
2) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 0,72 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 54,4 Mkr.
3) Minskning av aktiekapitalet. Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att bolagets aktiekapital ska minskas med 31 742 780,16 kronor för täckning av förlust. Minskningen innebär en sänkning av aktiernas kvotvärde med 12 öre från 40 öre till 28 öre.
4) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 0,93 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 54,7 Mkr.
5) Riktad emission av 22 miljoner aktier. Teckningskursen uppgick till 3,90 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 85,8 Mkr.
6) Minskning av aktiekapitalet. Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att bolagets aktiekapital ska minskas från 96,7 Mkr till 10,4 Mkr. Minskningen innebär en sänkning av aktiernas kvotvärde med 25 öre, från 28 öre till 3 öre.
7) Riktad emission av 14,9 miljoner aktier. Teckningskursen uppgick till 3,35 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 47,2 Mkr.
AKTIEÄGARSTATISTIK
AKTIEÄGARFÖRTECKNING
| ANTAL AKTIER | ANDEL I PROCENT AV KAPITAL OCH RÖSTER |
|
|---|---|---|
| Avanza Pension | 22 587 901 | 6,3% |
| Nordnet Pensionsförsäkring | 9 169 791 | 2,5% |
| Swedbank Försäkring | 4 589 564 | 1,3% |
| Curt Blixt | 3 363 650 | 0,9% |
| Douglas Storckenfeldt | 3 000 000 | 0,8% |
| Roger Eriksson | 2 700 000 | 0,7% |
| Nils Arvidsson | 2 378 752 | 0,7% |
| Livförsäkringsbolaget Skandia | 2 100 936 | 0,6% |
| Mohamed Elayyadi | 2 088 518 | 0,6% |
| Christer Jönsson | 2 043 034 | 0,6% |
| Övriga | 306 209 321 | 85,0% |
| Summa | 360 231 467 | 100,0% |
AKTIEÄGARFÖRDELNING
| ANTAL AKTIER | ANDEL I PROCENT | |
|---|---|---|
| Utländska ägare | 43 587 574 | 12,1% |
| Svenska ägare | 316 643 893 | 87,9% |
| - Varav Institutioner | 34 745 562 | 9,7% |
| - Varav Aktiefonder | 3 676 143 | 1,0% |
| - Varav Privatpersoner | 278 222 188 | 77,2% |
AKTIESPRIDNING
| ANDEL I PROCENT | |
|---|---|
| 10 största ägarna | 15,0% |
| 20 största ägarna | 19,4% |
| 50 största ägarna | 26,5% |
| 100 största ägarna | 33,3% |
AKTIEÄGARSTATISTIK (ANTAL ÄGDA AKTIER)
| ANTAL AKTIEÄGARE | ANDEL ÄGARE I PROCENT |
ANTAL AKTIER | ANDEL AV RÖSTER | |
|---|---|---|---|---|
| 1 - 2 000 | 9 842 | 52,6% | 6 882 475 | 1,9% |
| 2 001-10 000 | 5 271 | 28,2% | 28 200 130 | 7,8% |
| 10 001 - 1 000 000 | 3 559 | 19,1% | 224 047 489 | 62,3% |
| 1 000 001 - | 25 | 0,1% | 75 747 045 | 21,0% |
| Anonymt ägande | 25 354 328 | 7,0% | ||
| Summa | 18 697 | 100,0% | 360 231 467 | 100,0% |
GEOGRAFISK FÖRDELNING AV AKTIEÄGANDET I PROCENT
| ANDEL | |
|---|---|
| Sverige | 87,9% |
| Danmark | 3,9% |
| Finland | 0,6% |
| Norge | 0,2% |
| Spanien | 0,1% |
| Portugal | 0,1% |
| Övriga | 7,2% |
| 100,0% |
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Styrelsen och Verkställande Direktören för Precise Biometrics (publ), organisationsnummer 556545-6596, med säte i Lunds kommun, avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2020.
VERKSAMHETEN
Precise är en global leverantör av identifieringsmjukvara och erbjuder produkter för bekväm och säker verifiering av människors identitet. Bolaget erbjuder följande produkter inom respektive område:
Digital Identity
YOUNiQ® - Säkerställer digital identitet på ett enkelt och säkert sätt
Mobile
Precise BioMatch® Mobile - Verifierar fingeravtryck i mobila enheter
Smart Card
Precise BioMatch® Card - Verifierar fingeravtryck i smarta kort
Utöver ovan listade områden arbetar Precise med utvalda projekt inom flera olika applikationsområden
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER RÄKENSKAPSÅRET
- Anpassning av verksamheten till följd av COVID-19 för att säkerställa drift och säkerhet för anställda
- Avtal tecknades med Exeger avseende biometrisk access till byggnader
- Pilotprojekt initierat med Friskis & Svettis i Lund för att testa Precise produkt för biometrisk access till byggnader under obemannade tider
- Utökat licensavtal med den ledande leverantören av fingeravtryckssensorer, Egis Technology
- Treårsavtal avseende YOUNiQ tecknades med Temporary Space Nordics AB
- Samarbetsavtal med RCO Security för integration av YOUNiQ med RCOs passersystem
- YOUNiQ integrerad med Telcred och Axis Communications system. Första installationen i drift på Zynka Groups huvudkontor i Göteborg
- Samarbete med Sehlhall Fastigheter för YOUNiQ
VÄSTENLIGA HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
- Samarbete med Sensative för integreringen av YOUNiQ med Sensatives Yggio-plattform
- Kommersiellt avtal med Clarkson University för installationen av YOUNiQ i företagsinkubatorn North Country Incubator. Installationen är den första i USA.
OMSÄTTNING OCH RESULTAT
Omsättningen under året ökade med 0,5% och uppgick till 92,3 Mkr (91,9). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 47,1 Mkr (31,2), licensintäkter (inklusive support och underhåll) 39,7 Mkr (54,6) samt övrigt 5,6 Mkr (6,1).
Bruttomarginalen under året uppgick till 84,2% (86,4). De totala avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 9,6 Mkr (10,2). Avskrivningar på immateriella tillgångar uppgår till 0,9 Mkr (0,8).
Rörelsekostnaderna för året ökade med 4,8 Mkr och uppgick till 83,6 Mkr (78,8). Ökningen är främst hänförlig till kostnadsökningar inom FoU relaterat till satsningar inom områdena Digital Identity och Mobile samt ökade kostnader för att bygga upp försäljningskanalerna för YOUNiQ.
Rörelseresultatet för året uppgick till -5,8 Mkr (0,7). Förändringen i rörelseresultatet förklaras främst genom en minskad bruttomarginal, samt ökade rörelsekostnader om 4,8 Mkr. Periodens resultat uppgick till -12,2 Mkr (1,0). Totala avskrivningar uppgick till 12,6 Mkr (13,1). Resultatet på EBITDA-nivå uppgick till 6,9 Mkr (13,8). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för året uppgick till -0,03 kr (0,00).
INVESTERINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Under året har koncernen investerat 2,1 Mkr (0,3) i materiella anläggningstillgångar. Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick under året till 0,6 Mkr (0,4).
INVESTERINGAR I IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Under året har koncernen investerat 0,1 Mkr (0,1) i immateriella anläggningstillgångar. Avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick totalt till 0,9 Mkr (0,8). Under året har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 15,6 Mkr (5,4). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under året till 9,6 Mkr (10,2) vilka redovisas i kostnad för sålda varor och tjänster.
FINANSNETTO OCH SKATT
Precise har inga räntebärande skulder förutom leasingskulder. Finansnettot är i hänförligt till kursdifferenser i likvida medel, samt ränta på leasingskuld i enlighet med IFRS 16. Finansnettot under året uppgick till -0,6 Mkr (-0,6) och skattekostnaden uppgick till -5,8 Mkr (0,9). Skattekostnaden är inte kassaflödespåverkande då den utgörs av en nedskrivning av tidigare uppbokad uppskjuten skatt. Bolagets historiskt redovisade förluster uppgår till betydande belopp. Då de senaste räkenskapsåren resulterat i skattemässig förlust, Digital Identity befinner sig i ett tidigt skede, samt att det naturligt finns osäkerheter i prognoser är bolagets bedömning försiktig utifrån att det inte finns övertygande faktorer som talar för framtida skattepliktiga överskott inom den närmaste tiden.
FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET – TOTAL VERKSAMHET
Periodens kassaflöde från löpande verksamhet stärktes och uppgick till 21,9 Mkr (-0,5) varav 15,8 Mkr (-12,0) är hänförligt till minskad kapitalbindning. Under året har koncernen investerat 2,2 Mkr (0,3) i materiella anläggningstillgångar.
Likvida medel ökade och uppgick vid periodens slut till 76,3 Mkr (73,7).
Det totala egna kapitalet uppgick vid periodens utgång till 114,0 Mkr (126,5) och eget kapital per aktie till 0,32 kr (0,35).
FLERÅRSÖVERSIKT
Flerårsöversikten som utgör en del av förvaltningsberättelsen visas på sid 36 - 38 för att bättre åskådliggöra den finansiella utvecklingen.
AKTIEN OCH ÄGARNA
Vid årsskiftet uppgick Precise Biometrics aktiekapital till 10 806 944 kr fördelat på 360 231 467 aktier noterade på Nasdaq Stockholms Small Cap-lista, Sektor Industrial Goods & Services. En handelspost uppgår till 1 aktie. Aktiernas kvotvärde uppgick till 3 öre.
Kursutveckling
Under 2020 har det omsatts totalt 279 445 965 PREC-aktier, vilket innebär en genomsnittlig omsättning på 1 108 913 aktier per börsdag. Sista betalkurs den 30 december 2020 var 1,23 kr. Noteringen har under året varierat mellan 0,90 kr och 2,00 kr.
Ägarförhållanden
Antalet aktieägare var vid årets slut 18 697 (20 575). Andelen utländska ägare var i procent 12,1 (13,5). Se tabell, som visar aktieägarstatistik per den 30 december 2020.
Överlåtbarhet av aktier
Det finns inga begränsningar i aktiernas överlåtbarhet. Det finns heller inga av bolaget kända avtal mellan aktieägare som kan medföra begränsningar i rätten att överlåta aktier.
Teckningsoptioner
Vid bolagsstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 30 juni 2019, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och teckningskursen för aktierna till 1,65 kr. Vid årets utgång har 1 300 000 optioner tecknats motsvarande 100% av totala teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 300 000 aktier.
Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen under året inte motsvarar kursen i optionsprogram beslutat 2019.
För ytterligare information hänvisas till not 5 i koncernens notapparat.
PATENT
Koncernens övergripande patentstrategi syftar till att säkerställa rätten till egen teknik och produkter på valda marknader, att skapa värde för framtida affärer samt att öka bolagets konkurrenskraft. Patent- portföljen vid utgången av 2020 omfattar 18 (74) registrerade patent i valda marknader och 16 (10) patentansökningar inom 18 (27) olika patentfamiljer. Under året har Precise förädlat patentportföljen genom att fokusera på de geografier där bolaget ser störst värde av sina patentfamiljer.
VARUMÄRKEN
YOUNiQ ™ – Varumärket är registrerat i EU.
Precise BioMatch ™ - Varumärket är registrerat i EU, USA och Kina och används tillsammans med Card, Mobile och Embedded.
Utöver ovan listade områden har Precise följande varumärken registrerade:
Precise Biometrics ™ - Registrerat som både bild- och ordmärke i ett flertal länder.
Precise Match-on-Card ™ - Varumärket är registrerat i EU. BioLive™ - Registrerat som varumärke i EU.
FORSKNING OCH UTVECKLING (FOU)
Precise Biometrics forskning är central för företaget och viktig för att behålla konkurrenskraften i en bransch som kontinuerligt utvecklas. Bolaget har ett världsledande team inom forskning och utveckling. Med över 20 års erfarenhet av att utveckla algoritmlösningar för mobiltelefoner och smarta kort har bolaget expertis som få andra inom branschen. Precise Biometrics forsknings- och utvecklingsavdelning arbetar med att utveckla befintliga produkter och patent samt att ta fram nya lösningar.
ORGANISATION OCH PERSONAL
Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Potsdam, USA och Shanghai, Kina. Vid helårsperiodens utgång hade koncernen 48 (48) medarbetare inklusive on-site konsulter. Antal anställda var 24 (22), varav 16 (14) i Sverige. Precise jobbar agilt tillsammans med flera partners vilket medför en snabbrörlig skalbar organisation. I medarbetare inräknas inte partners.
För ytterligare information hänvisas till not 4 och 5 i koncernens notapparat.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE 2020
Beslut togs på årsstämman 2020 om fastställande av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare som innebär att ersättning och anställningsvillkor skall vara marknadsmässiga och konkurrenskraftiga, samt att ersättningen skall ha ett förutbestämt tak. Den rörliga lönen skall vara maximerad till 75 % av den fasta årslönen för VD och 50 % för övriga personer i ledningen. Ersättning skall även kunna utgå i form av optioner eller andra aktiekursrelaterade incitamentsprogram.
Vid uppsägning skall en ömsesidig uppsägningstid om 6 månader gälla för VD, och 6 månader för övriga personer i ledningen. Avgångsvederlag till VD kan utgå med maximalt 6 månadslöner om anställningen upphör på bolagets initiativ. Övriga ledningspersoner skall inte ha rätt till avgångsvederlag.
Pensionsåldern skall vara 65 år, varvid pensionspremien beräknas enligt en trappa baserad på ålder och lön, och kan uppgå till maximalt 25 % av den fasta lönen. De av bolagsstämman fastlagda riktlinjerna överensstämmer med föregående år.
STYRELSENS FÖRSLAG TILL RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE 2021
Styrelsen för Precise Biometrics AB (publ) ("Precise Biometrics" eller "bolaget") föreslår att årsstämman 2021 beslutar om riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare enligt följande.
Dessa riktlinjer omfattar ledande befattningshavare i Precise Biometrics, vilka utgörs av de personer som från tid till annan ingår i bolagets ledningsgrupp. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2021. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
I den mån styrelseledamot utför arbete för Precise Biometrics vid sidan av styrelseuppdraget ska dessa riktlinjer gälla även för eventuell ersättning (t.ex. konsultarvode) för sådant arbete.
Riktlinjernas främjande av Precise Biometrics affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet
Precise Biometrics förenklar människors vardag genom att utveckla lösningar för bekväm och säker identifiering och verifiering av människors identitet. Förutom mjukvara för fingeravtryckigenkänning i mobiltelefoner och betalkort erbjuder bolaget en produkt för snabb och säker verifiering av digital identitet. Precise Biometrics visions är att möjliggöra bekväm och säker autentisering av människors identitet, för alla, överallt. En framgångsrik implementering av Precise Biometrics affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. Målsättningen med Precise Biometrics ersättningspolicy för ledande befattningshavare är därför att erbjuda konkurrenskraftig och marknadsmässig ersättning, så att kompetenta och skickliga medarbetare kan attraheras, motiveras och behållas. Dessa riktlinjer möjliggör att ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig totalersättning. Ytterligare information om Precise Biometrics affärsstrategi finns på
www.precisebiometrics.com.
Precise Biometrics har pågående långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram som har beslutats av bolagsstämman och därför inte omfattas av dessa riktlinjer. Programmen omfattar bland annat ledande befattningshavare och andra anställda i bolaget och syftar till att ge anställda möjlighet att ta del av bolagets värdetillväxt genom att främja ökat engagemang och motivation att verka för en långsiktigt gynnsam ekonomisk utveckling i bolaget. De aktierelaterade incitamentsprogrammen utgör även en del i att stärka Precise Biometrics förmåga att rekrytera och behålla kompetenta medarbetare samt att bidra till att bolaget tillhandahåller en konkurrenskraftig totalersättning. Programmen uppställer krav på egen investering och flerårig innehavstid och incitamentsprogrammens utfall relaterar för närvarande till utvecklingen av bolagets aktiekurs på Nasdaq Stockholm.
För mer information om dessa program, se Precise Biometrics hemsida www.precisebiometrics.com.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen till ledande befattningshavare ska vara marknadsmässig och innebära både kort- och långsiktiga incitament. Ersättningen ska utgöras av fast kontantlön, pensionsförmåner och övriga förmåner och kan vidare utgöras av rörlig kontantersättning. Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Fast kontantlön
Fast kontantlön ska vara marknadsmässig och ska fastställas utifrån den enskilda befattningshavarens ansvar, befogenhet, kompetens och erfarenhet. För ledande befattningshavare som anlitas på konsultbasis ska arvodet vara marknadsmässigt och säkerställa att dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt som möjligt tillgodoses.
Rörlig kontantersättning
Rörlig kontantersättning ska baseras på förutbestämda, väldefinierade och mätbara finansiella och icke-finansiella mål för koncernen. Den årliga rörliga kontantersättningen får för VD uppgå till högst 75 procent av den fasta kontantlönen och för övriga ledande befattningshavare till högst 50 procent av den fasta kontantlönen. Målen för den årliga rörliga kontantersättningen ska huvudsakligen relatera till koncernens resultat, tillväxt, finansiella position och verksamhet. Därutöver kan även individuella mål fastställas.
Utöver årlig rörlig kontantersättning, kan rörlig kontantersättning utgå i form av en long term incentive bonus (LTI-bonus) som omfattar åtta verksamhetsår. LTI-bonusen ska baseras på uppnådda tillväxtmål (nettoomsättning) under de år LTI-bonusen omfattar, förutsatt att rörelseresultatet samtidigt är positivt. LTI-bonusen ska vara förenat med krav på aktieinnehav och krav på att del av LTI-bonusen ska återinvesteras i aktier. Vidare innefattar villkoren att del av LTI-bonusen är föremål för uppskjuten betalning under viss tid, i syfte att bidra till en hållbar långsiktig tillväxt. LTI-bonusen omfattar för VD upp till högst åtta årslöner och för övriga ledande befattningshavare upp till högst fyra årslöner.
Målen för den rörliga ersättningen ska vara utformade så att de främjar Precise Biometrics affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, genom att exempelvis ha en koppling till bolagets strategiska fokusområden och finansiella utveckling. I syfte att främja en gemensam strävan efter att uppnå bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och en hållbar utveckling av bolaget, och i slutändan ett ökat aktieägarvärde, bör samtliga ledande befattningshavare i huvudsak ha samma mål för rörlig ersättning. Mätperioden för målen för årlig rörlig kontantersättning ska vara ett år och för LTI-bonus är mätperioden löpande under den period om åtta verksamhetsår som LTI-bonusen omfattar.
Pensionsförmåner
För VD ska pensionsförmåner vara premiebestämda. Rörlig kontantersättning ska inte vara pensionsgrundande. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå till högst 25 procent av den fasta årliga kontantlönen.
För övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner vara premiebestämda om inte befattningshavaren omfattas av förmånsbestämd pension enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Rörlig kontantersättning ska inte vara pensionsgrundande, utom om så följer av tillämplig pensionspolicy eller tvingande kollektivavtalsbestämmelser som är tillämpliga på befattningshavaren. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska utgå enligt en premietrappa som ska beakta befattningshavarens ålder och vad befattningshavarens pensionsmedförande lön uppgår till. Pensionspremierna enligt sådan premietrappa ska uppgå till högst 25 procent av den pensionsmedförande lönen om inte andra premienivåer gäller enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser.
Övriga förmåner
Övriga förmåner får innefatta bland annat livförsäkring, sjuk- eller sjukvårdsförsäkring, företagshälsovård och bilförmån. Sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst 10 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Utländska anställningsförhållanden och utlandsstationerade befattningshavare
I den mån ledande befattningshavare omfattas av anställningsavtal som lyder under andra regler än svenska får vederbörliga anpassningar ske för att följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis. För befattningshavare som är stationerade i annat land än sitt hemland får ytterligare ersättning och andra förmåner utgå i skälig omfattning med beaktande av de särskilda omständigheter som är förknippade med sådan utlandsstationering. Sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst 30 procent av den fasta årliga kontantlönen. Ersättningar som omfattas av riktlinjerna i denna del ska fastställas på ett sätt som så långt som möjligt tillgodoser dessa riktlinjers övergripande ändamål.
Ersättning till styrelseledamöter
För de fall styrelseledamot (inklusive genom helägt bolag) utför tjänster för Precise Biometrics utöver styrelsearbetet kan särskilt kontant arvode för detta betalas (konsultarvode) förutsatt att sådana tjänster bidrar till implementeringen av Precise Biometrics affärsstrategi och tillvaratagandet av Precise Biometrics långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet. Det årliga konsultarvodet ska vara marknadsmässigt och sättas i relation till nyttan för Precise Biometrics och för respektive styrelseledamot inte överstiga styrelsearvodet per år. Ersättning till styrelseledamot, liksom övriga villkor, beslutas av styrelsen.
Fastställande av utfall för rörlig kontantersättning m.m.
Ersättningsutskottet ska för styrelsen bereda, följa och utvärdera frågor rörande rörlig kontantersättning. När mätperioden för uppfyllelse av målen för utbetalning av rörlig kontantersättning har avslutats ska det fastställas respektive bedömas i vilken utsträckning som dessa har uppfyllts. Bedömningar huruvida finansiella mål har uppfyllts ska baseras på fastställt finansiellt underlag för aktuell period. Ersättningar till VD beslutas av styrelsen utifrån ersättningsutskottets rekommendationer. Ersättningar till övriga befattningshavare beslutas av VD efter samråd med ersättningsutskottet och styrelsen.
Rörlig kontantersättning kan utbetalas efter avslutad mätperiod eller vara föremål för uppskjuten utbetalning. Program och mål för rörlig kontantersättning bör utformas så att styrelsen, om exceptionella ekonomiska förhållanden råder, har möjlighet att begränsa eller underlåta utbetalning av rörlig kontantersättning om en sådan åtgärd bedöms som rimlig och förenlig med bolagets ansvar gentemot aktieägare, anställda och övriga intressenter. Styrelsen ska ha möjlighet att enligt lag eller avtal helt eller delvis återkräva rörlig ersättning som utbetalats på felaktiga grunder.
Anställningstid och upphörande av anställning
Ledande befattningshavare ska vara anställd tillsvidare eller, i tillämpliga fall, anlitas på konsultbasis. Mellan Precise Biometrics och VD ska gälla en ömsesidig uppsägningstid om högst sex månader. Fast kontantlön under uppsägningstid och eventuellt avgångsvederlag för VD ska sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta kontantlönen för tolv månader. Avgångsvederlag ska inte utgå vid uppsägning från VD:s sida.
Mellan Precise Biometrics och övriga ledande befattningshavare ska gälla en ömsesidig uppsägningstid om högst sex månader. Övriga ledande befattningshavare ska inte ha rätt till avgångsvederlag.
Ledande befattningshavare ska kunna ersättas för konkurrensbegränsande åtaganden efter anställningens upphörande, dock endast i den mån avgångsvederlag inte utgår för motsvarande tidsperiod. Sådan ersättning ska syfta till att ersätta befattningshavaren för skillnaden mellan den fasta kontantlönen vid tidpunkten för uppsägningen och den (lägre) inkomst som erhålls, eller skulle kunna erhållas, genom nytt anställningsavtal, uppdrag eller egen verksamhet. Ersättningen får betalas under den tid som det konkurrensbegränsande åtagandet är tillämpligt, dock som längst under en period om tolv månader efter anställningens upphörande.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för Precise Biometrics anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna
Inom styrelsen finns ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag till riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i Precise Biometrics. Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens respektive ersättningsutskottets behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte styrelseledamot, VD eller andra personer i bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna. I samband med att riktlinjerna föreslås kompletterats med LTI-bonus (2021), har samråd skett med vissa större aktieägare.
Avvikelse från riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa Precise Biometrics ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
CHANGE IN CONTROL-KLAUSUL
Det föreligger inte några avtal, med undantag för anställningsavtalen vars innehåll i allt väsentligt kommenterats ovan, mellan bolaget och dess anställda som föreskriver att ersättningar skall utgå om deras anställning upphör som följd av ett offentligt uppköpserbjudande.
HÅLLBARHET OCH MILJÖ
Hållbarhet är en viktig del av Precise Biometrics verksamhet. Bolaget fokuserar på de områden där vår verksamhet bedöms ha störst påverkan; Arbetsmiljö, Lika behandling i alla relationer, Affärsetik och Miljö.
Precise Biometrics arbetar kontinuerligt med att skapa en arbetsplats som förebygger ohälsosam inverkan på medarbetares hälsa och välbefinnande. Olika bakgrunder och erfarenheter är viktigt för bolagets utveckling och Precise Biometrics accepterar ingen särbehandling av medarbetare vad gäller anställning eller arbetsuppgifter utifrån kön, religion, ålder, fysisk förmåga, sexuell läggning, nationalitet, politisk åsikt eller socialt och etniskt ursprung. Bolagets uppförandekod betonar de grundläggande etiska principer enligt vilka Precise Biometrics bedriver sin verksamhet och är ett stöd till företagets anställda och konsulter i relationerna med affärspartners och andra intressenter. Uppförandekoden innefattar bland annat riktlinjer, värderingar och etiska affärsregler, relation med medarbetare, kunder och leverantörer samt information till aktieägare. Precise Biometrics strävar efter att välja effektiva och hållbara alternativ för att minska bolagets påverkan på miljön. Bolaget utvecklar och säljer fingeravtrycksmjukvara vilket i sig har liten påverkan på miljön. Precise Biometrics eftersträvar att välja miljövänlig IT-infrastruktur och levererar mjukvarulösningarna som nedladdningsbara filer, vilket innebär minimal miljöpåverkan vid leverans och distribution.
VÄSENTLIGA RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Nedanstående redovisning av riskfaktorer gör ej anspråk på fullstädighet, ej heller är riskerna rangordnade efter grad av betydelse.
Förvärv
Under 2020 och 2019 har inga förvärv genomförts. Under 2017 förvärvades NexID Biometrics Inc och förvärvskalkyl upprättades. Till förvärvet knuten risk är främst om försäljning och resultat framöver inte utvecklas planenligt varvid ett nedskrivningsbehov av immateriella tillgångar kan komma att uppstå.
Rörelserelaterade risker
Teknologiutveckling
Marknaden som bolaget verkar på präglas av snabba förändringar. Ny teknologi och nya aktörer tillkommer ständigt. Bolagets teknologi måste därför i stor utsträckning accepteras av ledande marknadsaktörer, både bland leverantörer och bland kunder. Marknaden måste vara mogen för att förstå och ta till sig den nya teknologi som bolaget tillför.
Marknadsutveckling
I takt med att marknaden på vilken bolaget verkar växer och antalet aktörer ökar finns det risk för att alternativa tekniker utvecklas och att priset på jämförbara produkter därmed sjunker. Detta kan innebära att större investeringar i marknadsföring och försäljning krävs för att nå förväntade försäljningsvolymer. Det finns även konkurrens inom biometriska autentiseringslösningar som kan påverka bolagets möjligheter att etablera sig inom detta område.
förvaltningsberättelse | 29
Personal
Inom Precise Biometrics finns ett antal nyckelpersoner som är viktiga för verksamheten, speciellt inom forskning och utveckling där de besitter unik kompetens. Skulle någon, eller några, av dessa nyckelpersoner lämna bolaget kan det, på kort sikt, ha en negativ inverkan på verksamheten. Det är också en risk att rekrytering av ny personal till dessa positioner kan ta tid och medföra kostnader för bolaget.
Partners
Bolaget har idag samarbete med ett antal partners. Bland dessa ingår smartkortstillverkare, sensortillverkare samt leverantörer av applikationer. Bolaget är beroende av dessa samarbeten för att kunna erbjuda slutkunder kompletta säkerhetslösningar. Det finns en risk för att något eller några av dessa avslutas eller inte når förväntat resultat, med följden att den förväntade framtida intäkten uteblir.
Patent- och immateriella rättigheter
Det är viktigt för bolaget att skydda sin teknik och produkter genom patent eller andra immateriella rättigheter för att skapa möjligheter till framtida intäkter. Bolaget arbetar därför aktivt med en patentstrategi som innebär att man söker patent för strategiskt viktiga uppfinningar i valda länder. Det kan dock inte garanteras att bolaget kommer att erhålla patent i de länder bolaget ansöker eller att patent inte förklaras ogiltiga. Därtill finns det en risk att bolagets patent kringgås (s.k. design around) eller att bolagets teknik används i länder där bolaget saknar patentskydd. Bolaget kan inte garantera att bolagets produkter inte anses göra intrång i annans beviljade patent eller andra immateriella rättigheter och om så sker kan bolagets verksamhet, resultat, möjligheter att leverera produkter och finansiella ställning påverkas negativt.
Konkurrenter
Bolaget är verksamt på marknaden för biometri. Konkurrensen på denna marknad är hård. De konkurrerande företagen kan ha betydligt större finansiella och industriella resurser till sitt förfogande än bolaget. Det kan inte uteslutas att konkurrensen från denna typ av aktör kan leda till minskad marknadsandel och/eller sämre lönsamhet för Precise Biometrics.
Försäljning
Biometrimarknaden befinner sig fortfarande i ett tidigt skede. Bedömningar och beslut i en bransch i snabb utveckling sker med reservation för flera osäkerhetsfaktorer. Beroende finns av såväl partners som konkurrenters utveckling och marknadens acceptans av biometri. En inte oviktig faktor är utvecklingshastigheten och penetrationen av de tjänster som biometriska lösningar skall användas i. Detta medför svårigheter att förutsäga den framtida utvecklingen för verksamheten. Bolagets utveckling är beroende av att marknaden för biometri fortsätter expandera. En fördröjd penetration på fler tillämpningar och marknader påverkar försäljning och resultat. Risker med att Precise Biometrics varit beroende av ett fåtal hårdvarupartners för sin försäljning, har minskats genom att ha fler kunder och en produktportfölj som är plattformsoberoende.
Prognososäkerhet
Bolaget verkar på en snabbt föränderlig marknad. Marknaden för Fingerprint Technology produkterna befinner sig i ett tidigt skede och intäkterna har till stor del karaktären av royaltyersättning baserad på kundernas utnyttjande. Samtliga produkter karaktäriseras av långa införsäljningsprocesser. En tidigare- eller senareläggning av order kan innebära en avsevärd påverkan på omsättning och resultat. Detta medför sammantaget hög prognososäkerhet.
Covid-19
Spridningen av Covid-19 påverkar samhällen och företag över hela världen. Hitintills har bolaget inte märkbart påverkats av Covid-19 men det går inte att bortse från att någon framtida påverkan kan uppstå. På Precise arbetar de allra flesta för tillfället hemifrån och verksamheten har hittills bedrivits utan större störningar. I och med bolagets produkters digitala karaktär påverkar inte myndigheters restriktioner för människors rörlighet i samhället hur kunder och slutanvändare kan komma åt bolagets produkter. Precise följer utvecklingen kring Covid-19 noggrant och utvärderar löpande vilka effekter det kan komma att ha på verksamheten.
Finansiella risker
Bolaget är exponerat för olika finansiella risker vilka hanteras enligt, av styrelsen, fastställda policyer. Bolaget är främst exponerat för kapitalrisk, valutarisk och kreditrisk. Det finns ingen garanti för att nytt kapital kan anskaffas om behov uppstår eller för att sådant kapital kan anskaffas på fördelaktiga villkor. Den valutarisk bolaget är exponerad för uppkommer främst genom att bolagets omkostnader i huvudsak främst är i svenska kronor medan en väsentlig del av intäkterna genereras i utländsk valuta, huvudsakligen USD. Bolaget arbetar utifrån en policy i syfte att minimera valutariskexponering i verksamheten med möjlighet att terminssäkra USD. Bolaget har riktlinjer för kreditgivning till kunder. Bolaget arbetar kontinuerligt med att minimera den tid bolaget idag binder kapital, framförallt i kundfordringar.
För ytterligare information hänvisas till not 11 i koncernens notapparat.
MODERBOLAGET
Moderbolagets omsättning för året uppgick till 90,9 Mkr (90,4). Rörelseresultatet uppgick till -8,4 Mkr (-3,4) och har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 2,5 Mkr (2,5).
Likvida medel uppgick vid årets utgång till 73,4 Mkr (70,2) och eget kapital till 103,6 Mkr (118,2).
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Följande medel står till bolagsstämmans förfogande
| Summa fritt eget kapital, kr | 72 113 530 |
|---|---|
| Årets resultat, kr | -14 637 521 |
| Balanserat resultat, kr | 13 013 137 |
| Överkursfond, kr | 73 737 913 |
Styrelsen föreslår att i ny räkning överförs 72 113 530 kr. Styrelsen föreslår till årsstämman att inte lämna någon utdelning för verksamhetsåret 2020.

BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2020
Bolagsstyrningsrapporten beskriver översiktligt hur bolagsstyrningen inom Precise Biometrics fungerar, hur bolagets beslutsorgan arbetar och hur bolaget tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning ("Koden"). Vissa upplysningar enligt 6 kap. 6 § årsredovisningslagen återfinns i förvaltningsberättelsen på sidorna 24-38 i årsredovisningen.
STYRNINGEN AV PRECISE BIOMETRICS
Bolagsstyrning är det system genom vilket ägarna, direkt eller indirekt, styr och kontrollerar ett företag. I ett aktiebolag som Precise Biometrics fördelas styrning, kontroll och ledning mellan aktieägare, revisorer, styrelse och VD i enlighet med gällande lagar, regler och instruktioner. Styrningen av Precise Biometrics grundas på aktiebolagslagen, bolagets bolagsordning, börsens regelverk för emittenter (https:// www.nasdaq.com/solutions/rules-regulations-stockholm), Koden (www. bolagsstyrning.se) samt interna styrdokument såsom finanspolicy och kommunikationspolicy, se hemsidan under Investors/Bolagsstyrning.
Styrelsen i Precise Biometrics är ansvarig för implementering av en ändamålsenlig bolagsstyrning och går årligen igenom denna tillsammans med ledande befattningshavare. Bolagsstyrningsrapporten redogör för hur Precise Biometrics har styrts under 2020. För verksamhetsåret 2020 finns inga avvikelser från Koden att rapportera.
BOLAGSORDNING
Bolagets bolagsordning innehåller inga begränsningar i fråga om hur många röster varje aktieägare kan avge vid en bolagsstämma. Bolagets bolagsordning innehåller inga särskilda bestämmelser om tillsättande och entledigande av styrelseledamöter eller om ändring av bolagsordningen.
BOLAGSSTÄMMA
Bolagsstämman är Precise Biometrics högsta beslutande organ och det forum genom vilket aktieägarna kan utöva sitt inflytande över bolaget. Aktieägarna har rätt att delta samt rösta för samtliga sina aktier. Det finns vid tidpunkten för årsredovisningens avgivande inte någon aktieägare i bolaget vars direkta eller indirekta innehav i bolaget representerar minst en tiondel av röstetalet för samtliga aktier i bolaget. På årsstämman utövar aktieägarna sin rösträtt genom att bland annat utse styrelseledamöter och externa revisorer, besluta om fastställelse av resultaträkningen och balansräkningen och ta ställning till frågan om ansvarsfrihet gentemot bolaget för styrelsens ledamöter och VD. Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare fastställs åtminstone vart fjärde år.
Precise Biometrics årsstämma 2020 hölls vid företagets huvudkontor i Lund den 15 maj 2020. Årsstämman fastställde räkenskaperna för 2019 och beviljade styrelsen och VD ansvarsfrihet för räkenskapsåret 2019. Utöver obligatoriska ärenden, som anges i bolagsordningen, fattades följande beslut:
• Torgny Hellström, Torbjörn Clementz, Mats Lindoff, Synnöve Trygg och Åsa Schwartz omvaldes till styrelseledamöter. Torgny Hellström omvaldes till styrelseordförande.
- Revisionsbolaget Ernst & Young AB omvaldes som bolagets revisor för en mandatperiod om ett år, med auktoriserade revisorn Johan Thuresson som huvudansvarig revisor.
- Ingen utdelning lämnades för räkenskapsåret 2019.
- Storleken på styrelse- och utskottsarvode fastställdes, liksom riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare med den huvudsakliga innebörden att ersättning och anställningsvillkor ska vara marknadsmässiga och konkurrenskraftiga.
- Styrelsen bemyndigades, i likhet med tidigare år, att fatta beslut om nyemission av högst så många aktier/och eller konvertibler som motsvarar tio procent av aktiekapitalet, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, i syfte att göra det möjligt för bolaget att bland annat erhålla kapitaltillskott från nya ägare vilka bedöms som strategiskt viktiga i ett operationellt, finansiellt, strukturellt eller annat perspektiv.
- Att ändra § 1, § 8 och § 13 i bolagsordningen i syfte att anpassa bolagsordningen till genomförda och förväntade ändringar i aktiebolagslagen och lagen om värdepapperscentraler och kontoföring av finansiella instrument
För mer information om de beslut som fattades på årsstämman 2020, se bolagets hemsida under Investors/Bolagsstyrning/Årsstämma.
Precise Biometrics årsstämma 2021 kommer att hållas den 14 maj 2021. Aktieägare som vill delta i stämman ska vara upptagna i bolagets aktiebok senast den 5 maj 2021 och anmälan till att delta vid stämman ska göras på det sätt som anges i kallelsen.
VALBEREDNING
Enligt de principer för inrättande av valberedning som antogs på årsstämman 2016 ska valberedningen bestå av representanter från två till tre av bolagets största aktieägare per den 31 augusti året innan det år årsstämman infaller samt styrelsens ordförande. Om någon av dessa aktieägare skulle avstå möjligheten att utse en representant, ska den aktieägare som, efter dessa aktieägare, har det största innehavet tillfrågas.
Valberedningen inför årsstämman 2020 bestod av ordföranden Torgils Knutsson Bonde (eget innehav), Christer Jönsson (eget innehav) samt Torgny Hellström (styrelsens ordförande). Av valberedningens motiverade yttrande inför årsstämman 2020 framgår att valberedningen vid framtagande av sitt förslag till styrelse har tillämpat regel 4.1 i Koden som mångfaldspolicy. Målet med policyn är att styrelsen ska ha en med hänsyn till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden i övrigt ändamålsenlig sammansättning, präglad av mångsidighet och bredd avseende kompetens, erfarenhet och bakgrund samt att en jämn könsfördelning ska eftersträvas. Årsstämman 2020 beslutade att utse styrelseledamöter i enlighet med valberedningens förslag, vilket resulterade i nuvarande styrelse med fem ledamöter, varav två kvinnor och tre män, vilket valberedningen bedömde var acceptabelt med hänsyn till att
32 | FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE - BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
det motsvarade den ambitionsnivå som Kollegiet för svensk bolagsstyrning uttalat inför 2020. Valberedningen är av uppfattningen att arbetet mot en jämställd styrelse enligt Koden ska fortsätta.
Valberedningen inför årsstämman 2021 består av ordförande Anna Sundberg (Handelsbanken Fonder), Robert Vicsai (SEB Investment Management), Christer Jönsson (eget innehav) samt Torgny Hellström (styrelsens ordförande).
Valberedningen har till uppgift att till årsstämman lämna förslag på styrelseordförande och övriga styrelseledamöter jämte ett motiverat yttrande beträffande förslaget, föreslå arvode till styrelsen och revisor, föreslå eventuell ersättning för utskottsarbete, lämna förslag på revisor samt lämna förslag på ordförande för årsstämman. Därutöver ska valberedningen även bedöma styrelseledamöternas oberoende i förhållande till bolaget och större ägare.
STYRELSE
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter och har till uppgift att för ägarnas räkning förvalta bolagets angelägenheter på ett sådant sätt att ägarnas intresse av en långsiktigt god kapitalavkastning tillgodoses på bästa möjliga sätt. Styrelsen ansvarar för att bolagets organisation är ändamålsenlig och att verksamheten bedrivs i enlighet med aktiebolagslagen, bolagsordningen, Koden, andra tillämpliga lagar och författningar samt styrelsens arbetsordning.

| NAMN | TORGNY HELLSTRÖM | SYNNÖVE TRYGG | ÅSA SCHWARZ |
|---|---|---|---|
| BEFATTNING | Ordförande | Ledamot | Ledamot |
| INVALD ÅR | 2013 | 2016 | 2019 |
| FÖDD ÅR | 1958 | 1959 | 1973 |
| UTBILDNING | Jur kand, IBM Executive Education vid Thunderbird (University of Phoenix) |
Civilekonom Stockholms Universitet samt Advanced Management Program Handelshögskolan |
Fil.kand. i data- och systemvet enskap samt i företagsekonomi, Stockholms Universitet & KTH |
| ANDRA VÄSENTLIGA UPPDRAG | Grundare av och senior mana gementkonsult på Ruddex International AB, styrelseordförande för Starbreeze AB samt styrelseord förande i Swipp AB. |
Styrelseledamot i Volvo Finans Bank AB, SBAB Bank AB, Valitor hf (Island). VD i Trygg Consulting AB och styrelseledamot i ovanstående bolag. |
Ansvarig för affärsutveckling och kommunikation för Knowit Cyberse curity & Law. Författare i egen firma samt styrel seledamot i Knowit IT Strategy. |
| TIDIGARE UPPDRAG | Styrelseordförande på DDM Holding AG och MagComp AB, Board member i True Heading AB och styrelseledamot i Seapilot AB, VD och andra ledande positioner inom Anoto Group, Vice president på Ericsson, ledande positioner inom Ericsson, IBM Europe och IBM Nordic juristavd. |
VD SEB Kort Bank AB, Styrelseledamot i bla Intrum AB, Landshypotek Bank AB, Trygg Hansa, Mastercard Europé, Diner sClub Intermational, Eurocard AB. |
Har över tjugo års erfarenhet av cybersäkerhet och verkat i bran schen i många olika roller som t ex säkerhetsspecialist, marknadsfö ringschef och grundare i bolag som Cybercom, Nexus och Dagaz |
| AKTIER I PRECISE | 400 000 (genom bolag och privat) | 60 000 | 160 000 |
| NÄRVARO/ANTAL STYRELSEMÖTEN | 13/13 | 13/13 | 13/13 |
| UTSKOTTSARBETE | Revisionsutskott & Ersättnings utskott |
Revisionsutskott | Ersättningsutskott |
| NÄRVARO / ANTAL UTSKOTTSMÖTEN | 7/7 & 4/4 | 7/7 | 4/4 |
| OBEROENDE AV BOLAGET OCH AV DESS LEDNING | Ja | Ja | Ja |
| OBEROENDE AV BOLAGET OCH AV DESS LEDNING RESPEKTIVE STÖRRE ÄGARE |
Ja | Ja | Ja |
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE - BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT | 33
Styrelsen följer en skriftlig årligen fastställd arbetsordning. I arbetsordningen fastställs bland annat instruktion för bolagets VD, ordförandens arbetsuppgifter, mötesordning för styrelsen samt beslutsordning. Enligt arbetsordningen ska åtta ordinarie styrelsemöten hållas utöver det konstituerande styrelsemötet. Styrelsen sammanträder efter en i förväg beslutad årsplan. Utöver dessa sammanträder styrelsen när så behövs. Under 2020 har styrelsen genomfört 13 protokollförda styrelsemöten.
Styrelsens ordförande organiserar och leder styrelsens arbete. Frågor som hanterats under året har bland annat varit strategi och långsiktig inriktning, organisation, bolagsstyrning, finansiering samt delårs- och bokslutsrapporter. Styrelsen har genomfört en styrelseutvärdering där ledamöterna skriftligen gett sin syn på bolaget och styrelsearbetet.


TORBJÖRN CLEMENTZ MATS LINDOFF
| Ledamot | Ledamot |
|---|---|
| 2009 | 2014 |
| 1961 | 1961 |
| Civilekonom | Civilingenjör |
| Egen konsultverksamhet samt | Konsult i egna bolaget Lindoff |
| styrelseledamot inom Sport och | Technology AB samt styrelseleda |
| Rehabkliniken i Ängelholm och | mot i Enea och Combain. |
| ArcAroma Pure AB. | |
| Ordförande i Veg of Lund AB. | |
| CFO Kährs Group och One Nordic | CTO på Sony Ericsson, VD på C |
| AB, CFO och Vice VD på BE Group | Technologies, produktutvecklings |
| chef på Ericsson | |
| 59 555 | 75 000 |
| 13/13 | 13/13 |
| Revisionsutskott (ordförande) | Ersättningsutskott |
| 7/7 | 4/4 |
| Ja | Ja |
| Ja | Ja |
Resultatet har diskuterats vid enskilda möten mellan varje styrelseledamot och styrelseordföranden samt gemensamt med hela styrelsen. Styrelseordföranden har föredragit resultatet av styrelseutvärderingen för valberedningen.
VD uppdaterar styrelsen kontinuerligt om verksamhetens utveckling. Utöver ordinarie möten har ordföranden och övriga styrelseledamöter haft kontinuerlig kontakt med ledande befattningshavare i bolaget, främst VD och CFO. Förutom de protokollförda mötena har styrelsen fått månadsvisa uppdateringar om bolagets resultat och ställning.
Precise Biometrics styrelse ska enligt bolagsordningen bestå av lägst tre och högst sju ledamöter. Bolagets styrelse har efter årsstämman
2020 bestått av fem ordinarie ledamöter: Torgny Hellström (ordförande), Torbjörn Clementz, Mats Lindoff, Åsa Schwarz samt Synnöve Trygg. Samtliga styrelsemedlemmar är oberoende i förhållande till Precise Biometrics och till bolagsledningen samt till större aktieägare. Det finns vid tidpunkten för årsredovisningens avgivande ingen av styrelsemedlemmarna i bolaget vars direkta eller indirekta innehav i bolaget representerar minst en tiondel av röstetalet för samtliga aktier i bolaget. Styrelseledamöternas ålder, utbildning och övriga uppdrag samt innehav av finansiella instrument i bolaget, liksom ledamöternas närvaro vid styrelse- och utskottsmöten, år för inval m.m. samt oberoende framgår enligt tabell.
REVISIONSUTSKOTT
Revisionsutskottets uppdrag är att stödja styrelsen i dess arbete med att uppfylla sitt ansvar inom revision, intern kontroll och finansiell rapportering. Därtill ska revisionsutskottet bl.a. bistå bolagets valberedning vid framtagande av förslag till val av revisor och i tillämpliga fall upphandla revision, bevaka revisorns oberoende och upprätta riktlinjer för tjänster förutom revision som tillhandahålls av revisorn samt hålla sig informerat om Revisorsnämndens kvalitetskontroll av revisorn. Under 2020 har utskottet primärt fokuserat på rapportering (delårsrapporter, årsredovisning och intern rapportering), affärsrelaterade risker samt intern kontroll. Utskottet håller möten vid två till tre tillfällen per år samt i samband med varje delårsrapports sammanställning. Utskottet hade sju möten under året, varav fyra i samband med delårsrapporterna. Revisionsutskottet ska träffa bolagets revisor minst två gånger per kalenderår. Bolagets revisionsutskott har sedan årsstämman 2020 utgjorts av styrelseledamöterna Torbjörn Clementz (utskottets ordförande), Torgny Hellström och Synnöve Trygg.
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Ersättningsutskottets uppdrag omfattar frågor om löner, pensionsvillkor, incitamentsprogram och övriga anställningsvillkor för VD och övriga ledande befattningshavare. Under 2020 har utskottet primärt fokuserat på ersättning till ledande befattningshavare, inklusive utvärderat frågan om incitamentsprogram. Utskottet har också berett styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare, vilket återfinns i förvaltningsberättelsen. Utskottet hade fyra möte under året. Bolagets ersättningsutskott har sedan årsstämman 2020 utgjorts av styrelseledamöterna Torgny Hellström (utskottets ordförande), Åsa Schwarz samt Mats Lindoff.
LEDNINGSGRUPP
Precise Biometrics ledningsgrupp är baserad på huvudkontoret i Lund. Ledningsgruppen bestod vid utgången av 2020 av VD, CFO, CTO och VP Sales. Sammansättningen av gruppen gör att beslutsvägarna är korta. Gruppen har under året haft formella veckomöten samt ett strategi- och budgetmöte. En närmare presentation av ledningen återfinns i nedanstående tabell.
REVISOR
Vid årsstämman 2020 omvaldes Ernst & Young AB (EY), med Johan Thuresson som huvudansvarig revisor, som Precise Biometrics revisor för tiden intill årsstämman 2021. Revisorn innehar uppdrag för andra börsnoterade bolag, men inte i sådan omfattning att erforderlig tid inte avsättes för Precise Biometrics. Revisorn innehar inga uppdrag som gör att dess oberoende kan ifrågasättas. Som en del av revisionsuppdraget har Johan Thuresson medverkat vid ett styrelsemöte och tre revisionsutskottsmöten samt haft löpande kontakter med VD, CFO samt styrelsens ordförande.
Information om arvoden till revisorn avseende såväl moderbolaget som koncernen framgår av not 6 i koncernens respektive not 6 i moderbolagets notapparat.
INTERN KONTROLL OCH RISKHANTERING AVSEENDE DEN FINANSIELLA RAPPORTERINGEN
Styrelsen ansvarar enligt både aktiebolagslagen och Koden för att bolaget har god intern kontroll och för att den fortlöpande håller sig informerad om samt utvärderar hur bolagets system för intern kontroll fungerar. Styrelsens rapport har begränsats till att endast omfatta den interna kontrollen över den finansiella rapporteringen.
Bolagets organisation och sättet att bedriva verksamheten är en viktig grund för den interna kontrollen. Samtliga ansvarsområden och anställda har tydliga definierade roller. De mest väsentliga styrdokumenten är dokumenterade i form av policys och instruktioner och har antagits av styrelsen samt revideras årligen. Dessa dokument är främst ekonomi- och finanspolicy, uppförandekod (Code of Conduct), kommunikationspolicy, insiderpolicy, IT-policy, hållbarhetspolicy, jämställdhets- och mångfaldsplan samt arbetsmiljöpolicy.
Kontrollmiljö
Operativa beslut fattas av bolagets ledning medan beslut om strategi, inriktning, förvärv och övergripande finansiella frågor fattas av styrelsen. Den interna kontrollen är utformad för att fungera i denna organisation. Basen för den interna kontrollen avseende den finansiella rapporteringen utgörs av den övergripande kontrollmiljön med organisation, beslutsvägar, befogenheter och ansvar som dokumenterats och kommunicerats.

STEFAN K PERSSON ULRIK NILSSON


TOM SØBERG

FREDRIK SJÖHOLM
| BEFATTNING | CEO | CFO | CTO | VP Sales |
|---|---|---|---|---|
| ANSTÄLLD ÅR | 2018 | 2018 | 2019 | 2016 |
| FÖDD ÅR | 1967 | 1970 | 1969 | 1970 |
| UTBILDNING | Tillämpad fysik | Civilekonom | Luleå Tekniska Universitet, HVTFS |
Civilekonom |
| TIDIGARE UPPDRAG | Executive Vice President på Bang & Olufsen, EVP & COO på Bang & Olufsen, Vice President på Sony Mobile Communications, Vice President på Sony Ericsson |
Över 15 års erfarenhet från ledande ekonomipositioner på Gambro, närmast från en position som Head of Gambro Finance and Accounting på Baxter International |
VP, Head of R&D på Bang & Olufsen, Global R&D Director, Electric på Husqvarna, Director, Head of Hardware Development & General Manager, Head of Platform Development Beijing på Sony Mobile Communications |
Många års erfarenhet från ledande positioner inom försäljning och affärsut veckling från teknikbolag som Cybercom, ENEA, Sony Ericsson och Telelogic |
| AKTIER I PRECISE BIOMETRICS | 570 000 | 400 000 | - | - |
| TECKNINGSOPTIONER I PRECISE BIOMETRICS |
1 000 000 | 300 000 | - | - |
Bolagets kontrollmiljö består vidare av en samverkan mellan bolagsledningen, styrelsen samt ersättnings- och revisionsutskotten. För att skapa och bibehålla en väl fungerande kontrollmiljö har styrelsen upprättat ett antal dokument av betydelse för den finansiella rapporteringen. Dessa dokument består bland annat av styrelsens arbetsordning och instruktion för VD. VD ansvarar för att de riktlinjer som styrelsen har fastställt efterföljs i det dagliga operationella arbetet. VD rapporterar regelbundet till styrelsen utifrån fastställda rutiner i styrelsemöten och genom månadsrapporter. Bolaget följer en tydlig arbetsrutin vad gäller års- och månadsbokslut. Boksluten presenteras till styrelsen efter en förutbestämd mall.
Bolagets revisorer rapporterar minst en gång per verksamhetsår till styrelsen och minst två gånger till revisionsutskottet. En granskning av den interna kontrollen har gjorts inom ramen för den externa granskningen. Huvudansvarig revisor har dessutom regelbunden kontakt med styrelsens ordförande.
Riskbedömning
En bedömning av omfattningen av bolagets riskhantering, särskilt avseende den finansiella rapporteringen, görs kontinuerligt av bolagsledningen och styrelsen. Bolaget tittar framförallt på risker inom redovisningen, bl.a. förekomsten av eventuella felaktigheter i bokföringen och hur tillgångar och skulder värderas. Risk kan också föreligga i hanteringen av interna mellanhavanden inom koncernen. Dessa risker bedöms dock som små då bolaget har en tydlig månatlig bokslutsprocess samt etablerade uppföljningsrutiner och policys.
Kontrollaktiviteter
För säkerställande av att den finansiella rapporteringen vid varje tidpunkt ger en rättvisande bild finns ett antal kontrollaktiviteter inbyggda vilka involverar olika delar av organisationen. Bolaget har ett begränsat antal personer med firmateckningsrätt och en ändamålsenlig attestordning finns upprättad och uppdateras vid behov. För att förebygga fel i den finansiella rapporteringen görs manuella kontroller. Kontroller byggs även in i redovisning och övriga IT-system.
Information och kommunikation
Precise Biometrics har fastställt hur information och kommunikation avseende den finansiella rapporteringen ska ske på ett effektivt och korrekt sätt. Den framtagna kommunikationspolicyn syftar till att främja riktigheten i bolagets kommunikation, såväl externt som internt.
Den externa informationsgivningen och kommunikationen sker i enligt med EU:s marknadsmissbruksförordning, svensk lag, börsens regelverk för emittenter och Koden. Bolaget lämnar delårsrapporter för verksamheten tre gånger per år, per den 31 mars, per den 30 juni samt per den 30 september. Därutöver redovisar bolaget helårsbokslut per den 31 december i sin bokslutskommuniké. Samtliga dokument, pressreleaser och presentationer i samband med rapporter finns tillgängliga på bolagets hemsida.
Styrelsen informeras månatligen av VD och CFO om bolagets finansiella ställning, utveckling och pågående projekt. Bolaget informerar kontinuerligt berörda medarbetare om uppdateringar av redovisningsprinciper, policys och andra förändringar i rapporteringskrav.
Uppföljning
Styrelsen och revisionsutskottet utvärderar löpande den information som bolagsledningen lämnar. Vid varje styrelsemöte och genom månadsrapporter behandlas bolagets finansiella situation. I månadsrapporten görs jämförelser mot budget och prognoser inklusive analys av avvikelser. Styrelsen granskar delårsrapporter samt årsredovisning innan de publiceras. Styrelsen utvärderar årligen både sitt eget och VD:s arbete.
Internrevision
Precise Biometrics har väl utarbetade styr- och internkontrollsystem vars efterlevnad följs upp regelbundet på olika nivåer inom bolaget. Precise Biometrics är ett relativt litet bolag med ett begränsat antal anställda och uppdragstagare. Styrelsen har mot den bakgrunden bedömt att det i nuläget inte finns något behov av att inrätta en särskild granskningsfunktion. Denna bedömning omprövas årligen av styrelsen.
Flerårsöversikt koncernen
RESULTATRÄKNING - KVARVARANDE VERKSAMHET
| Belopp i tkr | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 92 349 | 91 927 | 67 645 | 61 039 | 83 299 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -14 581 | -12 470 | -10 000 | -4 091 | -1 681 |
| Bruttoresultat | 77 768 | 79 457 | 57 645 | 56 948 | 81 618 |
| Försäljningskostnader | -30 737 | -28 220 | -27 664 | -29 735 | -18 183 |
| Administrationskostnader | -15 181 | -14 811 | -15 508 | -14 105 | -15 004 |
| FoU kostnader | -35 941 | -35 794 | -33 519 | -25 276 | -24 904 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -1 701 | 19 | -912 | -1 769 | 1 881 |
| Rörelseresultat | -5 792 | 651 | -19 958 | -13 936 | 25 407 |
| Finansiellt netto | -618 | -556 | -607 | -1 664 | -12 |
| Resultat efter finansiella poster | -6 410 | 95 | -20 565 | -15 600 | 25 395 |
| Skatt | -5 754 | 926 | -1 622 | -7 094 | 13 200 |
| Årets resultat från kvarvarande verksamhet | -12 164 | 1 021 | -22 187 | -22 694 | 38 595 |
BALANSRÄKNING - TOTAL VERKSAMHET
| Belopp i tkr | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Materiella anläggningstillgångar | 2 217 | 820 | 918 | 956 | 1 285 |
| Nyttjanderättstillgångar | 6 705 | 1 065 | - | - | - |
| Goodwill och immateriella anläggningstillgångar | 47 664 | 42 415 | 47 955 | 45 306 | 10 436 |
| Uppskjuten skattefodran | - | 5 750 | 5 213 | 6 106 | 13 200 |
| Omsättningstillgångar | 96 367 | 108 423 | 104 701 | 135 688 | 171 176 |
| - Varav likvida medel | 76 258 | 73 676 | 79 543 | 116 955 | 135 753 |
| Tillgångar för avyttring | - | - | - | 1 562 | - |
| Summa tillgångar | 152 953 | 158 473 | 158 787 | 189 618 | 196 096 |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 114 044 | 126 467 | 125 481 | 145 805 | 163 009 |
| Kortfristiga skulder | 33 241 | 31 880 | 33 306 | 43 813 | 33 087 |
| Långfristiga skulder | 5 668 | 126 | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 152 953 | 158 473 | 158 787 | 189 618 | 196 096 |
KASSAFLÖDESANALYS - TOTAL VERKSAMHET
| Belopp i tkr | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||||
| förändring i rörelsekapital | 6 083 | 11 488 | -9 339 | -4 670 | 24 824 |
| Förändringar i rörelsekapital | 15 813 | -11 965 | -16 716 | 27 458 | 12 834 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -17 897 | -5 843 | -11 386 | -40 821 | -5 268 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -1 378 | 396 | -96 | 194 | 50 000 |
| Förändring av likvida medel | 2 621 | -5 924 | -37 537 | -17 840 | 82 390 |
KONCERNEN, NYCKELTAL
| Belopp i tkr om inget annat anges | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 92 349 | 91 927 | 67 645 | 61 039 | 83 299 |
| Omsättningstillväxt, % | 0,5% | 35,9% | 10,8% | -26,7% | 95,7% |
| Bruttomarginal, % | 84,2% | 86,4% | 85,2% | 93,3% | 98,0% |
| Rörelseresultat | -5 792 | 651 | -19 958 | -13 936 | 25 407 |
| Rörelseresultat total verksamhet | -5 867 | 224 | -18 225 | -8 676 | 18 005 |
| Rörelsekapital total verksamhet | 63 126 | 76 544 | 71 395 | 91 876 | 138 089 |
| Sysselsatt kapital total verksamhet | 119 712 | 126 593 | 125 481 | 145 805 | 163 009 |
| Kassalikviditet total verksamhet, % | 287% | 340% | 314% | 310% | 511% |
| Soliditet total verksamhet, % | 74,6% | 79,8% | 79,0% | 76,9% | 83,1% |
| Räntabilitet på eget kapital total verksamhet, % | neg | 0,5% | neg | neg | 0 |
| Resultat per aktie före utspädning, kr | -0,03 | 0,00 | -0,06 | -0,06 | 0,11 |
| Resultat per aktie före utspädning total verksamhet, kr | -0,03 | 0,00 | -0,06 | -0,05 | 0,09 |
| Resultat per aktie efter utspädning, kr | -0,03 | 0,00 | -0,06 | -0,06 | 0,11 |
| Resultat per aktie efter utspädning total verksamhet, kr | -0,03 | 0,00 | -0,06 | -0,05 | 0,09 |
| Eget kapital per aktie total verksamhet, kr | 0,32 | 0,35 | 0,35 | 0,40 | 0,45 |
| Antal aktier (tusental) | 360 231 | 360 231 | 360 231 | 360 231 | 360 231 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för utspädningseffekt | |||||
| (tusental) | 360 231 | 360 881 | 360 231 | 360 231 | 346 843 |
| Antal anställda vid periodens utgång | 23 | 22 | 27 | 35 | 26 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 24 | 20 | 32 | 31 | 26 |
För definitioner och syfte med nyckeltalen se Ekonomisk ordlista.
KONCERNEN, AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL
| Belopp i tkr om inget annat anges | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 77 768 | 79 457 | 57 645 | 56 948 | 81 618 |
| Nettoomsättning | 92 349 | 91 927 | 67 645 | 61 039 | 83 299 |
| Bruttomarginal, % | 84,2% | 86,4% | 85,2% | 93,3% | 98,0% |
| Rörelseresultat | -5 792 | 651 | -19 957 | -13 936 | 25 407 |
| Nettoomsättning | 92 349 | 91 927 | 67 645 | 61 039 | 83 299 |
| Rörelsemarginal, % | -6,3% | 0,7% | -29,5% | -22,8% | 30,5% |
| EBITDA | 6 862 | 13 791 | -11 189 | -10 350 | 27 424 |
| Avskrivningar | -12 654 | -13 140 | -7 837 | -3 586 | -2 017 |
| Nedskrivningar | - | - | -932 | - | - |
| Rörelseresultat | -5 792 | 651 | -19 958 | -13 936 | 25 407 |
| EBITDA total verksamhet | 6 787 | 13 364 | -9 456 | -3 953 | 24 836 |
| Avskrivningar total verksamhet | -12 654 | -13 140 | -7 837 | -4 719 | -6 301 |
| Nedskrivningar total verksamhet | - | - | -932 | - | -529 |
| Rörelseresultat total verksamhet | -5 867 | 224 | -18 225 | -8 673 | 18 005 |
| Rörelseresultat kvarvarande verksamhet | -5 792 | 651 | -19 958 | -13 936 | 25 407 |
| Rörelseresultat avyttrad verksamhet | -75 | -427 | 1 733 | 5 264 | -7 402 |
| Rörelseresultat total verksamhet | -5 867 | 224 | -18 225 | -8 673 | 18 005 |
| Försäljningskostnader | -30 737 | -28 220 | -27 664 | -29 735 | -18 183 |
| Administrationskostnader | -15 181 | -14 811 | -15 508 | -14 105 | -15 004 |
| FoU kostnader | -35 941 | -35 794 | -33 519 | -25 276 | -24 904 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -1 701 | 19 | -911 | -1 769 | 1 881 |
| Summa rörelsekostnader | -83 560 | -78 806 | -77 602 | -70 885 | -56 211 |
| Balansomslutning total verksamhet | 152 953 | 158 473 | 158 787 | 189 618 | 196 096 |
| Icke räntebärande skulder total verksamhet, samt leasingskul | |||||
| der | 33 241 | 30 809 | 33 306 | 43 813 | 33 087 |
| Sysselsatt kapital total verksamhet | 119 712 | 127 664 | 125 481 | 145 805 | 163 009 |
| Utgående eget kapital total verksamhet | 114 044 | 126 467 | 125 481 | 145 805 | 163 009 |
| Genomsnittligt eget kapital total verksamhet | 122 248 | 116 941 | 137 035 | 155 322 | 114 534 |
| Omsättningstillgångar minus lager | 95 315 | 108 423 | 104 701 | 135 688 | 168 985 |
| Kortfristiga skulder | 33 241 | 31 880 | 33 306 | 43 813 | 33 087 |
| Kassalikviditet total verksamhet | 287% | 340% | 314% | 310% | 511% |
| Eget kapital | 114 044 | 126 467 | 125 481 | 145 805 | 163 009 |
| Totala tillgångar | 152 953 | 158 473 | 158 787 | 189 618 | 196 096 |
| Soliditet total verksamhet | 74,6% | 79,8% | 79,0% | 76,9% | 83,1% |
| Resultat efter skatt | -12 239 | 594 | -20 454 | -17 431 | 31 193 |
| Genomsnittligt eget kapital | 122 248 | 116 941 | 137 035 | 155 322 | 114 534 |
| Räntabilitet eget kapital total verksamhet | Neg | 0,5% | Neg | Neg | 27,2% |
KONCERNENS RESULTATRÄKNING
Belopp i tkr
KONCERNEN, AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL
Icke räntebärande skulder total verksamhet, samt leasingskul-
Belopp i tkr om inget annat anges 2020 2019 2018 2017 2016
Bruttoresultat 77 768 79 457 57 645 56 948 81 618 Nettoomsättning 92 349 91 927 67 645 61 039 83 299 Bruttomarginal, % 84,2% 86,4% 85,2% 93,3% 98,0%
Rörelseresultat -5 792 651 -19 957 -13 936 25 407 Nettoomsättning 92 349 91 927 67 645 61 039 83 299 Rörelsemarginal, % -6,3% 0,7% -29,5% -22,8% 30,5%
EBITDA 6 862 13 791 -11 189 -10 350 27 424 Avskrivningar -12 654 -13 140 -7 837 -3 586 -2 017 Nedskrivningar - - -932 - - Rörelseresultat -5 792 651 -19 958 -13 936 25 407
EBITDA total verksamhet 6 787 13 364 -9 456 -3 953 24 836 Avskrivningar total verksamhet -12 654 -13 140 -7 837 -4 719 -6 301 Nedskrivningar total verksamhet - - -932 - -529 Rörelseresultat total verksamhet -5 867 224 -18 225 -8 673 18 005
Rörelseresultat kvarvarande verksamhet -5 792 651 -19 958 -13 936 25 407 Rörelseresultat avyttrad verksamhet -75 -427 1 733 5 264 -7 402 Rörelseresultat total verksamhet -5 867 224 -18 225 -8 673 18 005
Försäljningskostnader -30 737 -28 220 -27 664 -29 735 -18 183 Administrationskostnader -15 181 -14 811 -15 508 -14 105 -15 004 FoU kostnader -35 941 -35 794 -33 519 -25 276 -24 904 Övriga rörelseintäkter/kostnader -1 701 19 -911 -1 769 1 881 Summa rörelsekostnader -83 560 -78 806 -77 602 -70 885 -56 211
Balansomslutning total verksamhet 152 953 158 473 158 787 189 618 196 096
der 33 241 30 809 33 306 43 813 33 087 Sysselsatt kapital total verksamhet 119 712 127 664 125 481 145 805 163 009
Utgående eget kapital total verksamhet 114 044 126 467 125 481 145 805 163 009 Genomsnittligt eget kapital total verksamhet 122 248 116 941 137 035 155 322 114 534
Omsättningstillgångar minus lager 95 315 108 423 104 701 135 688 168 985 Kortfristiga skulder 33 241 31 880 33 306 43 813 33 087 Kassalikviditet total verksamhet 287% 340% 314% 310% 511%
Eget kapital 114 044 126 467 125 481 145 805 163 009 Totala tillgångar 152 953 158 473 158 787 189 618 196 096 Soliditet total verksamhet 74,6% 79,8% 79,0% 76,9% 83,1%
Resultat efter skatt -12 239 594 -20 454 -17 431 31 193 Genomsnittligt eget kapital 122 248 116 941 137 035 155 322 114 534 Räntabilitet eget kapital total verksamhet Neg 0,5% Neg Neg 27,2%
| Not | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 | 92 349 | 91 927 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | 3 | -14 581 | -12 470 |
| Bruttovinst | 77 768 | 79 457 | |
| Försäljningskostnader | -30 737 | -28 220 | |
| Administrationskostnader | -15 181 | -14 811 | |
| FoU kostnader | -35 941 | -35 794 | |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -1 701 | 19 | |
| 3,4,5,6,7 | -83 560 | -78 806 | |
| Rörelseresultat | -5 792 | 651 | |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 | 59 | 38 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 | -677 | -594 |
| -618 | -556 | ||
| Resultat före skatt | -6 410 | 95 | |
| Skatt | 9 | -5 754 | 926 |
| Årets resultat från kvarvarande verksamhet | -12 164 | 1 021 | |
| Resultat efter skatt från avyttrad verksamhet | 18 | -75 | -427 |
| Årets resultat total verksamhet | -12 239 | 594 | |
| Årets resultat hänförligt till innehavare av andelar i moderföretaget | -12 239 | 594 | |
| Resultat per aktie, kvarvarande verksamhet, Kr | |||
| - före utspädning, Kr | 10 | -0,03 | 0,00 |
| - efter utspädning, Kr | 10 | -0,03 | 0,00 |
| Resultat per aktie total verksamhet, Kr | |||
| - före utspädning, Kr | 10 | -0,03 | 0,00 |
| - efter utspädning, Kr | 10 | -0,03 | 0,00 |
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET
| Årets resultat | -12 239 | 594 |
|---|---|---|
| Övrigt totalresultat: | ||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | ||
| Omräkningsdifferenser utlandsverksamheter | -184 | -4 |
| Övrigt totalresultat för året | -184 | -4 |
| Summa totalresultat | -12 423 | 590 |
| Årets totalresultat hänförligt till innehavare av andelar i moderföretaget | -12 423 | 590 |
KONCERNENS BALANSRÄKNING
Belopp i tkr
| TILLGÅNGAR | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 12 | 2 217 | 820 |
| Nyttjanderättstillgångar | 7 | 6 705 | 1 065 |
| Goodwill och Immateriella anläggningstillgångar | 13 | 47 664 | 42 415 |
| Uppskjuten skattefordran | 9 | - | 5 750 |
| Summa anläggningstillgångar | 56 586 | 50 050 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 1 052 | - | |
| Kundfordringar | 14,17 | 12 933 | 29 279 |
| Övriga fordringar | 17 | 2 443 | 3 593 |
| Förutbetalda kostnader | 15 | 3 681 | 1 875 |
| Likvida medel | 17 | 76 258 | 73 676 |
| Summa omsättningstillgångar | 96 367 | 108 423 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 152 953 | 158 473 | |
| EGET KAPITAL & SKULDER | |||
| EGET KAPITAL | |||
| Aktiekapital | 10 807 | 10 807 | |
| Övrigt tillskjutet kapital | 823 185 | 823 185 | |
| Reserver och omräkningsdifferenser | 4 099 | 4 283 | |
| Ansamlad förlust inklusive årets resultat | -724 047 | -711 808 | |
| Summa Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 114 044 | 126 467 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Räntebärande långfristiga skulder | 7 | 5 668 | 74 |
| Övriga långfristiga skulder | - | 52 | |
| Summa långfristiga skulder | 5 668 | 126 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 17 | 5 678 | 4 862 |
| Räntebärande kortfristiga skulder | 7 | 1 131 | 997 |
| Övriga kortfristiga skulder | 17 | 1 190 | 178 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 16 | 25 242 | 25 843 |
| Summa kortfristiga skulder | 33 241 | 31 880 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 152 953 | 158 473 |
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
Belopp i tkr
| Not | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat | -5 867 | 224 | |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 12 464 | 11 202 | |
| Finansnetto | 8 | -618 | -327 |
| Betald skatt | - | 389 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet | 5 979 | 11 488 | |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet | |||
| Förändring av varulager | -1 052 | - | |
| Förändring av kortfristiga fordringar | 15 690 | -9 591 | |
| Förändring av avsättningar | -52 | 52 | |
| Förändring av kortfristiga skulder | 1 227 | -2 426 | |
| 15 813 | -11 965 | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 21 792 | -477 | |
| Investering i materiella anläggningstillgångar | 12 | -2 062 | -310 |
| Investering i immateriella anläggningstillgångar | 13 | -15 731 | -5 533 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -17 793 | -5 843 | |
| Kassaflöde efter investeringar | 3 999 | -6 320 | |
| Likvid från försäljning/återköp av optioner | - | 396 | |
| Betalning av leasingskuld | -1 378 | - | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -1 378 | 396 | |
| Årets kassaflöde | 2 621 | -5 924 | |
| Likvida medel vid årets början | 73 676 | 79 543 | |
| Kursdifferenser i likvida medel | -39 | 57 | |
| Likvida medel vid årets slut 1) | 76 258 | 73 676 |
Den avyttrade verksamhetens påverkan på finansiell ställning har inte särredovisats, eftersom bolaget bedömer att det inte är möjligt att redovisa den avyttrade verksamhetens påverkan på kassaflödet. Istället redovisas kassaflöde från total verksamhet. Rörelseresultatet inkluderar följdaktligen resultat från avyttrad verksamhet.
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet utgörs av avskrivningar och kursförluster.
En analys av förändring leasingskulder lämnas i Not 7. Det föreligger inga övriga räntebärande skulder, varken 2020 eller 2019 varför något behov ej finns av att specificera förändring mellan åren.
1) Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavanden vid såväl årets början som vid årets slut.
KONCERNENS FÖRÄNDRING EGET KAPITAL
Belopp i tkr
| Hänförligt till moderbolagets ägare | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital |
Omräknings differens |
Ansamlad förlust inklusive årets resultat |
Summa eget kapital |
||||
| Ingående balans per 1 januari 2019 | 10 807 | 822 789 | 4 287 | -712 402 | 125 481 | |||
| Totalresultat | ||||||||
| Årets resultat | - | - | - | 594 | 594 | |||
| Övrigt totalresultat | ||||||||
| Valutakursdifferenser | - | - | -4 | - | -4 | |||
| Summa övrigt totalresultat | - | - | -4 | - | -4 | |||
| Summa totalresultat | - | - | -4 | 594 | 590 | |||
| Transaktioner med aktieägarna | ||||||||
| Likvid för återköp av optioner | - | 396 | - | - | 396 | |||
| Summa transaktioner med aktieägare | - | 396 | - | - | 396 | |||
| Utgående balans per 31 december 2019 | 10 807 | 823 185 | 4 283 | -711 808 | 126 467 | |||
| Ingående balans per 1 januari 2020 | 10 807 | 823 185 | 4 283 | -711 808 | 126 467 | |||
| Totalresultat | ||||||||
| Årets resultat | - | - | - | -12 239 | -12 239 | |||
| Övrigt totalresultat | ||||||||
| Valutakursdifferenser | - | - | -184 | - | -184 | |||
| Summa övrigt totalresultat | - | - | -184 | - | -184 | |||
| Summa totalresultat | - | - | -184 | -12 239 | -12 423 | |||
| Utgående balans per 31 december 2020 | 10 807 | 823 185 | 4 099 | -724 047 | 114 044 |
NOTER KONCERNEN
- 1 ALLMÄNNA REDOVISNINGSPRINCIPER
- 2 INTÄKTSFÖRDELNING
- 3 KOSTNADER FÖRDELADE PÅ KOSTNADSSLAG
- 4 ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
- 5 ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
- 6 REVISIONSARVODE
- 7 OPERATIONELLA LEASINGAVTAL
- 8 FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
- 9 INKOMSTSKATT OCH UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN
- 10 RESULTAT PER AKTIE
- 11 FINANSIELLA RISKFAKTORER
- 12 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
- 13 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
- 14 KUNDFORDRINGAR
- 15 FÖRUTBETALDA KOSTNADER
- 16 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
- 17 FINANSIELLA INSTRUMENT
- 18 AVYTTRAD VERKSAMHET
- 19 VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER ÅRETS UTGÅNG
NOT 1 - ALLMÄNNA REDOVISNINGSPRINCIPER
ALLMÄNT
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen, RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner, International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU.
De redovisnings- och värderingsprinciper som tillämpades i årsre- dovisningen för 2019 har använts även i denna årsredovisning, med undantag för tillämpningen av nya redovisningsstandarder enligt nedan. Alla belopp anges, om inget annat sägs, i svenska tusental kronor (tkr) och om inget annat sägs så avser belopp inom parentes jämförande uppgift föregående räkenskapsår.
Nya eller ändrade redovisningsstandarder implementerade 2020
Inga nya eller omarbetade IFRS, som trätt i kraft 2020, har haft någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.
Nya och ändrade IFRS som ännu inte trätt i kraft
Övriga nya eller ändrade standarder eller tolkningar som IASB har publicerat förväntas inte ha någon påverkan på koncernens eller moderföretagets finansiella rapporter
Tillämpade årsredovisnings- och värderingsprinciper beskrivs nedan.
KONCERNREDOVISNING
Koncernredovisningen upprättas med tillämpning av förvärvsmetoden. Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet överförs till moderbolaget. Koncerninterna transaktioner, balansposter, intäkter och kostnader mellan koncernföretag elimineras. Vinster och förluster som resulterar från koncerninterna transaktioner och som är redovisade i tillgångar elimineras också.
OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
Funktionell valuta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna inom koncernen är värderade i den valuta som används i den ekonomiska miljö där respektive företag huvudsakligen är verksamt, funktionell valuta. I koncernredovisningen används svenska kronor som är moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen. Valutakursvinster- och förluster som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner och vid omräkning av monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs redovisas i resultaträkningen som övriga rörelseintäkter/kostnader samt som finansiella intäkter och kostnader.
Koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernbolag som har en annan funktionell valuta än koncernens rapportvaluta, omräknas enligt följande:
Tillgångar och skulder omräknas till balansdagskurs. Intäkter och kostnader omräknas till genomsnittlig valutakurs. Genomsnittlig valutakurs anses utgöra en god approximation av transaktionsdagens kurs. Alla valutakurs-differenser som uppstår redovisas i övrigt totalresultat och som en separat del av eget kapital.
SEGMENTSREDOVISNING
Då kvarvarande verksamhet enbart utgörs av ett affärsområde presenteras inte någon segmentsredovisning.
INTÄKTSREDOVISNING
Avtal med kunder uppstår genom en kombination av flera skriftliga avtal som tillsammans reglerar avtalsperiod, prissättning, betalningsvillkor mm. Avtalen kombineras då de ingås samtidigt med samma kund, är beroende av villkoren avtalen emellan och eftersom de varor och tjänster som utlovas i avtalen oftast utgör ett prestationsåtagande. När en del av kundavtalet ändras till följd av tilläggsavtal eller omförhandling utvärderas om det resulterar i en avtalsändring eller om ett nytt avtal uppstår.
Mobile och Smart card
Avtalen ger kunden en licens för en mjukvara för att identifiera fingeravtryck. Eftersom denna mjukvara utvecklas och uppdateras löpande har licensen klassificerats som en rätt att få åtkomst och intäkterna redovisas linjärt över avtalsperioden. Avtalsperioden bedöms normalt vara 12 månader även om ramavtal normalt tecknas för flera år.
Avtal med kunder ger upphov till två betalningsströmmar: licensavgifter samt användningsbaserade royaltybetalningar. Licensavgifter är fasta och faktureras med ett engångsbelopp vid avtalsperiodens inledning. Detta leder till att det uppstår en avtalsskuld, vilken redovisas som förutbetald intäkt. För vidare information, se not 16 i koncernens notapparat.
Användningsbaserade royaltybetalningar: Royaltybetalningar intäktsförs i den period som användandet av licenser sker. Kunder rapporterar kvartalsvis antalet produkter som tillverkats med stöd av licensen och faktureras i efterskott. Ofakturerade kundfordringar, se not 14 i koncernens notapparat. Royaltybetalningarna är till sin natur rörliga eftersom de beror på kundens produktion. Därutöver förekommer volymrelaterade rabatter. Koncernen tillämpar förväntat-värde metoden vid fastställande av transaktionspriset och gör löpande uppskattningar om intäkter behöver begränsas för att undvika en väsentlig återföring av redovisade intäkter när osäkerheten förknippade med rabatter upphör.
Digital Identity
Digital Identity är ett nytt applikationsområde där Precise tillhandahåller mjukvara för ansiktsigenkänning. Intäkterna redovisas löpande över avtalstiden.
Kommissionskostnader
Kommissionskostnader uppstår vid försäljning då en agent är delaktig i försäljningen. Kommissionen redovisas som en försäljningskostnad under avtalsperioden.
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår utgif- ter som direkt kan hänföras till förvärvet av tillgången.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller redovi-
sas som en separat tillgång, beroende på vilket som är lämpligt, endast då det är sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner som är förknippade med tillgången kommer att komma koncernen tillgodo och tillgångens anskaffningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra former av reparationer och underhåll redovisas som kostnader i resultaträkningen under den period de uppkommer.
Avskrivning av materiella anläggningstillgångar, för att fördela deras anskaffningsvärde ner till det beräknade restvärdet, görs linjärt enligt plan över den beräknade nyttjandeperioden vilken för datorer är tre år och för övriga inventarier fem år.
Avskrivning av materiella anläggningstillgångar ingår i posterna Försäljnings-, Administrations- och FoU-kostnader i resultaträkningen. Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas varje balansdag och justeras vid behov. I de fall en tillgångs redovisade värde bedöms överstiga dess beräknade återvinningsvärde skrivs tillgången omedelbart ner till sitt återvinningsvärde. Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom en jämförelse mellan försäljningsintäkt och redovisat värde och redovisas i resultaträkningen.
IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Forskning och utveckling
Utgifter för forskning kostnadsförs när de uppstår. Utgifter för utveck- ling består av utgifter för fortsatt utveckling av utrustning och mjuk- vara för biometrisk fingeravtrycksidentifiering. Dessa redovisas som immateriella tillgångar när det är sannolikt att projektet kommer att bli framgångsrikt, med tanke på dess kommersiella och tekniska möjligheter samt att kostnaderna kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Övriga utvecklingsutgifter kostnadsförs när de uppstår. Utvecklingsutgifter som tidigare har kostnadsförts balanseras inte i efterföljande period. Utvecklingsutgifter har en begränsad nyttjandeperiod och skrivs av linjärt från den tidpunkt då den kommersiella produktionen av produkten kan påbörjas. Den beräknade nyttjandeperioden är bedömd till tre år utifrån den snabba tekniska utvecklingen.
Programvara
Utgifter för underhåll av programvara kostnadsförs när de uppstår. Utgifter för anskaffning och utveckling av programvara aktiveras på basis av de kostnader som uppstått då den aktuella programvaran anskaffats och satts i drift. Dessa utgifter skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden vilken uppgår till fem år. Programvara erhållen i samband med förvärvet av NexID Biometrics Inc. skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden vilken i förvärvskalkylen fastställdes till tio år. Avvikelsen i avskrivningstid är hänförlig till karaktären på programvaran.
Patent
Patent har en begränsad nyttjandeperiod och redovisas därför till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar. Patent erhållen i samband med förvärvet av NexID Biometrics Inc. skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden vilken uppgår till femton år.
Kundrelationer
Kundrelationer erhållen i samband med förvärvet av NexID Biometrics Inc. skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden vilken uppgår till fem år.
Databas
Databas erhållen i samband med förvärvet av NexID Biometrics Inc. skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden vilken uppgår till tio år.
Goodwill
Värdet av den goodwill som uppkom vid förvärvet av NexID Biometrics Inc. skrivs inte av utan prövas årligen i för nedskrivningsbehov.
NEDSKRIVNINGAR
Materiella och immateriella tillgångar som skrivs av bedöms med avseende på värdeminskning närhelst händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att det redovisade värdet inte är återvinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp med vilket tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde, vilket är det högsta av nettoförsäljningsvärdet och nyttjandevärdet. För en tillgång beräknas återvinningsvärdet för den kassagenererande enhet som tillgången tillhör, dvs. de lägsta nivåer där det finns identifierbara kassaflöden. En nedskrivning påverkar nettoresultatet och därmed den finansiella ställningen för koncernen.
VARULAGER
Varulagret värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet på balansdagen. Anskaffningsvärdet fastställs med tillämpning av FIFU-metoden (först in först ut). Nettoförsäljningsvärdet utgörs av försäljningspris med avdrag för rörliga försäljningskostnader.
Varulagret består av komponenter som ingår i installationer av YOUNiQ hos kund, i de fall Precise levererar både hård- och mjukvara.
FINANSIELLA INSTRUMENT
De finansiella instrumenten utgörs av finansiella tillgångar och skulder. Nedan kommenteras de balansposter som bedöms mest väsentliga för läsaren.
Kundfordringar
Kundfordringar motsvarar koncernens ovillkorade rätt till ersättning från kunder. Kundfordringar redovisas initialt till transaktionspris och därefter till upplupet anskaffningsvärde minskat med eventuell reser- vering för värdeminskning. Koncernen tillämpar den förenklade meto- den för beräkning av förväntade kreditförluster. Metoden innebär att förväntade förluster under fordrans hela löptid används som utgångspunkt för kundfordringar. Modellen för avsättning till framtida kundförluster baseras på ett historiskt utfall kombinerat med framåtriktad analys.
Likvida medel
Företagets likvida medel består endast av medel placerade på bankkonto.
Övriga finansiella skulder
En finansiell skuld tas upp i balansräkningen när bolaget blir part till instrumentets avtalsmässiga villkor. Skuld tas upp när motpart har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskuld redovisas när faktura mottagits. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks. Övriga finansiella skulder består främst av leverantörsskulder som redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
EGET KAPITAL
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av nya stamaktier eller optioner redovisas i eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden.
INKOMSTSKATTER
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt. Skatt redovisas i resultaträkningen, utom när skatten avser poster som redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital. I sådana fall redo- visas även skatten i övrigt totalresultat respektive eget kapital. Värde- ring av samtliga skatteskulder/-fordringar sker till nominella belopp och den aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de skattereg- ler som på balansdagen är beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där moderföretaget och dess dotterföretag är verksamma och genererar skattepliktiga intäkter.
Uppskjuten skatt redovisas, enligt balansräkningsmetoden, på alla temporära skillnader som uppkommer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar och skulder och dessas redovisade värden i koncernredovisningen. Uppskjutna skattefordringar redovisas endast i den mån det finns tillräckliga skattepliktiga temporära skillnader eller andra faktorer som övertygande talar för att den uppskjutna skattefordran kommer att utnyttjas. Uppskjuten inkomstskatt beräknas med tillämpning av skattesatser (och lagar) som har beslutats eller aviserats per balansdagen och som förväntas gälla när den berörda uppskjutna skattefordran realiseras eller den uppskjutna skatteskulden regleras. Uppskjuten skatt redovisas för skattemässiga underskottsavdrag och andra skatteavdrag i den mån det är sannolikt att det kommer att finnas skattepliktiga vinster mot vilka de skattemässiga underskottsavdragen kan utnyttjas.
ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Pensioner
Inom koncernen finns enbart avgiftsbestämda pensionsplaner. För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar koncernen avgifter till privat administrerade pensionsförsäkringsplaner enligt avtal. Bolagen har inga ytterligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda.
Ersättning vid uppsägning
Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställds anställning sagts upp före normal pensionstidpunkt eller då en anställd accepterar frivillig avgång från anställning i utbyte mot sådana ersättningar. Koncernen redovisar avgångsvederlag när den bevisligen är förpliktad endera att säga upp anställda enligt en detaljerad formell plan utan möjlighet till återkallande, eller att lämna ersättningar vid uppsägning som resultat av ett erbjudande som gjorts för att uppmuntra till frivillig avgång från anställning. Förmåner som förfaller efter mer än tolv månader från balansdagen diskonteras till nuvärde.
Aktierelaterade ersättningar
Precise Biometrics har utestående optionsprogram för personal anställd i Sverige (se not 5 i koncernens notapparat - Ersättning till ledande befattningshavare). Teckningsoptionerna har ställts ut på marknadsmässiga grunder, då de överlåtits till de anställda. Vid förvärv av teckningsoptioner från den anställdes sida förs erhållen likvid mot övrigt tillskjutet kapital. Vid utnyttjande av optionerna ökas aktiekapi- talet med varje nyemitterad akties nominella värde och den tillhöran- de överkursen tillförs övrigt tillskjutet kapital.
KÄLLSKATT
I vissa länder är bolagets kunder skyldiga att vid betalning till bolaget för erhållna varor och tjänster göra avdrag för en lokal skatt (withholding tax) och, för bolagets räkning, inbetala beloppet till en lokal myndighet. Bolaget har gjort bedömningen att intäkt från försäljning ska redovisas till fakturerat belopp och källskatten ska redovisas som en försäljningskostnad. Denna bedömning bygger på en rad omständigheter:
- Då skatten inte baseras på ett skattepliktigt resultat uppfyller den inte definitionen av en inkomstskatt i IAS 12.
- Det är inte ett belopp som bolaget erhåller för skattemyndighetens räkning; beloppet reducerar den ersättning som bolaget förväntar sig att ha rätt till i utbyte för överförda varor och tjänster.
- För beräkning av svensk inkomstskatt betraktas det fakturerade beloppet som skattepliktig intäkt. De belopp som erlagts för utländsk källskatt får visserligen avräknas mot svensk inkomstskatt, men då bolaget inte är/har varit i en skattebetalande position, har bolaget istället valt att vid beräkning av svensk inkomstskatt behandla erlagd utländsk källskatt som en avdragsgill kostnad.
LEASINGAVTAL
Leasingavtal där Precise Biometrics är leasetagare avser främst byggnader. Leasingavtalen skrivs normalt för fasta perioder om 5 år för byggnader. Villkoren förhandlas separat för varje avtal och innehåller ett stort antal olika avtalsvillkor.
Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter och en motsvarande skuld, den dagen som den leasade tillgången finns tillgänglig för användning av Precise Biometrics. Nyttjanderätten och leasingskulden redovisas på raderna Nyttjanderättstillgångar, Långfristiga räntebärande skulder respektive Kortfristiga räntebärande skulder i balansräkningen. Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av skulden och räntekostnad. Räntekostnaden fördelas över leasingperioden så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden. Nyttjanderätten skrivs av linjärt över det kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd.
Skulder som uppkommer från leasingavtal redovisas initialt till nuvärde av följande leasingbetalningar:
- Fasta avgifter (inklusive avgifter som till sin substans är fasta), minskat med incitamentsfordringar
- Variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris, initialt värderade med hjälp av index eller pris vid inledningsdatumet
Leasingbetalningarna diskonteras med den implicita räntan om den räntan kan fastställas, annars den marginella låneräntan. Nyttjanderätter värderas initialt till:
- Det belopp leasingskulden ursprungligen värderats till
- Leasingavgifter som betalats vid eller före inledningsdatumet, efter avdrag för eventuella förmåner som mottagits i samband med teckningen av leasingavtalet
- Initiala direkta utgifter
Precise Biometrics har valt att tillämpa undantag i IFRS 16 som innebär att betalningar för korta kontrakt och leasingavtal av mindre värde kostnadsförs linjärt i resultaträkningen. Korta kontrakt är avtal med en leasingtid på 12 månader eller mindre. Optioner att förlänga och säga upp avtal finns inkluderade i ett av koncernens leasingavtal gällande byggnader. Villkoren används för att maximera flexibiliteten i hanteringen av avtalen. Optioner som ger möjlighet att förlänga och säga upp avtal kan antingen
endast utnyttjas av koncernen (och inte av leasegivarna) eller antingen av både leasetagare och leasegivare. Bedömning avseende utnyttjande av optioner att förlänga eller säga upp avtal omprövas om det uppstår någon väsentlig händelse eller förändring i omständigheter som påverkar denna bedömning och förändringen är inom leasetagarens kontroll. För ytterligare information hänvisas till not 7 i koncernens notapparat.
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
För att kunna upprätta redovisning enligt god redovisningssed måste bedömningar och antaganden som påverkar resultat- och balansräkning samt övriga upplysningar göras. Faktiskt utfall kan skilja sig från gjorda bedömningar.
Uppskjuten skatt
Koncernen är skyldig att betala skatt i tre länder. Mot bakgrund av koncernens historiska resultatutveckling bedöms koncernens skat- tekostnad vara begränsad, i alla fall på kort sikt. Koncernen gör löpande bedömningar avseende möjligheten att utnyttja underskottsavdrag i framtiden. Bolaget gör årligen en bedömning avseende beräkning av uppskjuten skattefordran och baserar beräkningen på en försiktig bedömning av framtida överskådliga skattemässiga resultat. Den beslutade förändringen av bolagsskatten har beaktats vid beräkningen av uppskjuten skattefordran. För ytterligare information hänvisas till not 8.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Koncernen undersöker varje år om något nedskrivningsbehov föreligger för goodwill, i enlighet med den redovisningsprincip som beskrivs i denna not. Återvinningsvärdet för kassagenererande enheter har fastställts genom beräkning av nyttjandevärde. För dessa beräkningar måste vissa uppskattningar göras.
För ytterligare information hänvisas till not 13 i koncernens notapparat.
NOT 2 - INTÄKTSFÖRDELNING
Då kvarvarande verksamhet enbart utgörs av ett affärsområde presenteras inte någon segmentsredovisning.
Koncernen har en (en) större kund som överstiger 10% av omsättningen. Intäkter från denna kund uppgår till 60% (51) av omsättningen.
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Intäktsslag | ||
| Royalty | 47 108 | 31 234 |
| Licenser, inkl. support och underhåll | 39 667 | 54 634 |
| Övrigt | 5 574 | 6 059 |
| Summa | 92 349 | 91 927 |
| Region/Land | ||
| Europa | 4 583 | 11 083 |
| - varav Sverige | 2 197 | 4 984 |
| Asien | 74 164 | 65 586 |
| - varav Kina | 9 319 | 7 641 |
| - varav Taiwan | 58 198 | 53 612 |
| USA | 13 602 | 15 258 |
| Summa | 92 349 | 91 927 |
NOT 3 - KOSTNADER FÖRDELADE PÅ KOSTNADSSLAG
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Kostnader för ersättning till anställda | 35 223 | 32 350 |
| Kostnad för inköp och hantering av handelsvaror | 14 647 | 10 270 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 12 556 | 13 140 |
| Konsultkostnader | 35 132 | 26 237 |
| Valutakursvinster | -4 600 | -1 156 |
| Valutakursförluster | 6 302 | 1 137 |
| Övriga externa kostnader | 14 490 | 14 643 |
| Kapitaliserade utvecklingskostnader | -15 609 | -5 364 |
| Summa | 98 141 | 91 276 |
NOT 4 - ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
| Könsfördelning i koncernen | 2020 | 2019 | ||
|---|---|---|---|---|
| Män | Kvinnor | Män | Kvinnor | |
| Precise Biometrics AB, Sverige | 13 | 3 | 12 | 3 |
| Precise Biometrics Inc, USA | 4 | 0 | 4 | 1 |
| Precise Biometrics Kina | 3 | 1 | - | - |
| 20 | 4 | 16 | 4 | |
| Könsfördelning i företagsledningen | 2020 | 2019 | ||
| Andel kvinnor | ||||
| Styrelsen | 40% | 37% | ||
| VD och övriga ledande befattningshavare | 0% | 0% | ||
| Löner och ersättningar fördelar sig enligt följande: | 2020 | 2019 | ||
| Styrelse och VD, Sverige | ||||
| Löner och andra ersättningar | 6 176 | 5 071 | ||
| Pensionskostnader | 750 | 630 | ||
| Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt | 2 102 | 1 518 | ||
| Summa | 9 028 | 7 219 | ||
| Övriga, Sverige | ||||
| Löner och andra ersättningar | 14 966 | 13 870 | ||
| Pensionskostnader | 2 034 | 1 845 | ||
| Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt | 4 452 | 4 950 | ||
| Summa | 21 452 | 20 665 | ||
| SUMMA SVERIGE | 30 480 | 27 884 | ||
| Övriga, USA | ||||
| Löner och andra ersättningar | 2 575 | 3 636 | ||
| Sociala kostnader | 544 | 757 | ||
| Summa | 3 118 | 4 393 | ||
| Övriga, Kina | ||||
| Löner och andra ersättningar | 1 449 | - | ||
| Sociala kostnader | 45 | - | ||
| Summa | 1 494 | - | ||
| TOTALT | 35 092 | 32 277 |
NOT 5 - ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Principer
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut.
Ersättning till Verkställande Direktören och andra ledande befattningshavare utgörs av grundlön, rörlig ersättning, pensionsförmån samt övriga förmåner. Utöver uppsägningstiden om 6 månader utgår även ett avgångsvederlag om 6 månader (till VD) vid uppsägning från bolagets sida.
Med andra ledande befattningshavare avses de personer som tillsammans med VD utgör koncernledningen. Antalet andra ledande befattningshavare har i snitt under året uppgått till 4 (5) person. För koncernledningens sammansättning, se avsnittet Ledning i årsredovisningen.
Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. För VD är den rörliga ersättningen maximerad till 75 % av grundlönen. För andra ledande befattningshavare är den rörliga ersättningen maximerad till 50 % av grundlönen.
ERSÄTTNINGAR OCH ÖVRIGA FÖRMÅNER UNDER 2020
| GRUNDLÖN/ STYRELSEARV. |
UTSKOTTS ARVODE |
RÖRLIG ERSÄTTNING |
ÖVRIGA FÖRMÅNER |
PENSIONS KOSTNAD |
SUMMA | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Torgny Hellström, styrelsens ordförande | 545 | 60 | - | - | - | 605 |
| Mats Lindoff, styrelseledamot | 190 | 40 | - | - | - | 230 |
| Torbjörn Clementz, styrelseledamot | 190 | 70 | - | - | - | 260 |
| Synnöve Trygg, styrelseledamot | 190 | 35 | - | - | - | 225 |
| Åsa Schwarz, styrelseledamot | 190 | 25 | - | - | - | 215 |
| Stefan K Persson, verkställande direktör | 3 000 | - | 1440 | - | 750 | 5 190 |
| Övriga ledande befattningshavare, 5 personer | 5 212 | - | 986 | 5 | 663 | 6 866 |
| Summa | 9 517 | 230 | 2 426 | 5 | 1 413 | 13 592 |
ERSÄTTNINGAR OCH ÖVRIGA FÖRMÅNER UNDER 2019
| GRUNDLÖN/ STYRELSEARV. |
UTSKOTTS ARVODE |
RÖRLIG ERSÄTTNING |
ÖVRIGA FÖRMÅNER |
PENSIONS KOSTNAD |
SUMMA | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Torgny Hellström, styrelsens ordförande | 545 | 60 | - | - | - | 605 |
| Matts Lilja, styrelseledamot | 87 | 11 | - | - | - | 98 |
| Mats Lindoff, styrelseledamot | 190 | 10 | - | - | - | 200 |
| Torbjörn Clementz, styrelseledamot | 190 | 70 | - | - | - | 260 |
| Synnöve Trygg, styrelseledamot | 190 | 35 | - | - | - | 225 |
| Anna Almlöf, styrelseledamot | 87 | 11 | - | - | - | 98 |
| Åsa Schwarz | 104 | 14 | - | - | - | 118 |
| Stefan K Persson, verkställande direktör | 2 520 | - | 756 | - | 630 | 3 906 |
| Övriga ledande befattningshavare, 5 personer | 5 891 | - | 643 | 11 | 644 | 7 189 |
| Summa | 9 804 | 211 | 1 399 | 11 | 1 274 | 12 699 |
Kommentar till tabellen
Beloppen i tabellen är exklusive sociala avgifter. Utbetalningar sker via lön och arvode. Utbetalt arvode har kostnadsförts. Arvode ovan avser den kostnad som påverkat årets resultat.
Rörlig ersättning
För VD och ledande befattningshavare baseras rörlig ersättning på koncernens resultat samt individuella mål. Dessa mål är uppsatta av styrelsen för VD och av styrelsen samt VD för ledande befattningshavare. Det maximala belopp för rörlig ersättning som kan utbetalas till VD uppgår till 75 % av grundlönen. För andra ledande befattningshavare kan rörlig ersättning uppgå till maximalt 50 % av grundlönen. Under 2020 varierade den rörliga ersättningen till ledande befattningshavare mellan 32% och 48 % (20-30)
Övriga förmåner
Övriga förmåner består av förmån av försäkringar.
Aktierelaterade ersättningar
Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 30 juni 2019, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och teckningskursen för aktierna till 1,65 kr. Vid årets utgång har 1 300 000 optioner tecknats motsvarande 100% av totala teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 300 000 aktier.
Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen under året inte motsvarar kursen i optionsprogram beslutat 2019.
Pensioner
Pensionsåldern för VD är 65 år. Pensionspremien skall uppgå till maximalt 25 % av den fasta lönen från moderbolag. För andra ledande befattningshavare är pensionsåldern också 65 år. Enligt pensionsavtalet beräknas pensionspremien enligt en trappa baserat på ålder och lön. För det högsta aktuella åldersintervallet uppgår premien till 6 % av den pensionsgrundande lönen upp till 7,5 basbelopp, 39 % av den pensionsgrundande lönen mellan 7,5 och 20 basbelopp och med 21 % av den pensionsgrundande lönen för lön över 20 basbelopp.
Avgångsvederlag
Mellan bolaget och den VD gäller en ömsesidig uppsägningstid om 6 månader. Dessutom utgår ett avgångsvederlag om 6 månadslöner om VD blir uppsagd av bolaget. Mellan bolaget och övriga ledande befattningshavare gäller uppsägningstid om 3-6 månader. Inga avgångsvederlag utgår för övriga ledande befattningshavare.
Change in control
Det föreligger inte några avtal, med undantag för anställningsavtalen vars innehåll i allt väsentligt kommenterats ovan, mellan bolaget och dess anställda som föreskriver att ersättningar skall utgå om deras anställning upphör som följd av ett offentligt uppköpserbjudande.
Beredning- och beslutsprocess
Ersättningsutskottets uppdrag omfattar frågor som omfattar löner, pensionsvillkor, incitamentsprogram och övriga anställningsvillkor för ledningen i bolaget. Under 2020 har utskottet primärt fokuserat på ersättning till VD och ledande befattningshavare, inklusive incitamentsprogram. Det är styrelsen som beslutar om ersättningar till VD baserat på ersättningsutskottets rekommendation inom ramen för beslutade riktlinjer av årsstämman. Ersättningar till andra ledande befattningshavare har beslutats av VD efter samråd med ersättningsutskottet och styrelsen. På årsstämman 2020 antogs riktlinjer för bestämmande av lön och annan ersättning till VD och andra ledande befattningshavare.
NOT 6 - REVISIONSARVODE
| 2020 | 2019 | ||
|---|---|---|---|
| Ernst & Young | |||
| Revisionsuppdraget | 446 | 561 | |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | 50 | 50 | |
| Skatterådgivning | - | - | |
| Andra uppdrag | - | - | |
| Summa | 496 | 611 |
NOT 7 - LEASINGAVTAL
2020
Koncernen leasar framförallt byggnader. Inga leasingavtal innehåller kovenanter eller andra begränsningar utöver säkerheten i den leasade tillgången.
| Nyttjanderättstillgångar 2019-01-01 | 9 180 |
|---|---|
| Effekt av omvärdering av leasingskulden på grund av ändrad bedömning under året med avseende på leasingperiod | -6 468 |
| Avskrivningar under året | -1 647 |
| Utgående bokfört värde 2019-12-31 | 1 065 |
| Nyttjanderättstillgångar 2020-01-01 | 1 065 |
| Nytt hyresavtal | 7 107 |
| Avskrivningar under året | -1 466 |
| Utgående bokfört värde 2020-12-31 | 6 706 |
Ett affärsmässigt beslut togs i slutet av december 2019, vilket medförde att dåvarande hyresavtal avseende kontoret i Lund inte förlängdes. Ett nytt hyresavtal tecknades under 2020 med startdatum i september 2020. Det nya hyresavtalet har en avtalstid på 5 år, med möjlighet till förlängning på ytterligare 3 år. Nytt avtal har gett en ökning av leasingskulden med 7 miljoner kronor utifrån nyttjande av avtalstiden utan förlängning. Bedömningen görs utifrån att bolagets behov av kontorslokaler är föränderligt.
| Leasingskulder | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Kortfristiga | 1 131 | 997 |
| Långfristiga | 5 668 | 74 |
| Leasingskulder som ingår i balansräkningen | 6 799 | 1 071 |
| De långfristiga leasingskulderna förfaller mellan 1 och 5 år. | ||
| Räntebärande skulder 2019-01-01 | 9 178 | |
| Förändring av öppningsbalansen avseende hyresavtal som ej avses förlängas | -6 159 | |
| Kassaflöde | -1 948 | |
| Räntebärande skulder 2019-12-31 | 1 071 | |
| Räntebärande skulder 2020-01-01 | 1 071 | |
| Nytt hyresavtal | 7 107 | |
| Kassaflöde | -1 378 | |
| Räntebärande skulder 2020-12-31 | 6 799 | |
| Belopp redovisade i koncernens resultaträkning - IFRS 16 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | -1 466 | -1 647 |
| Ränta på leasingskulder | -100 | -301 |
| Variabla leasingavgifter som inte ingår i värderingen av leasingskulden | - | 11 |
| Kostnader för leasar av lågt värde | -226 | -256 |
| Vinst vid avslut avseende hyresavtal som ej avses förlängas | - | 161 |
| Summa | -1 792 | -2 032 |
| Belopp redovisade i koncernens kassaflödesanalys - IFRS 16 | 2020 | 2019 |
| Summa kassautflöden hänförliga till leasingavtal | 1 704 | 2 204 |
Ovanstående kassautflöde inkluderar såväl belopp för leasingavtal som redovisas som leasingskuld, som belopp som betalas för variabla leasingavgifter och leasar av lågt värde. Koncernen har inte haft någon korttidsleasing under året.
NOT 8 - FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Ränteintäkter | 8 | 38 |
| Övrigt | 51 | - |
| Summa | 59 | 38 |
| Ränta leasingskulder | 100 | 301 |
| Räntekostnader övrigt | 1 | 38 |
| Valutakursförluster | 576 | 202 |
| Övrigt | - | 53 |
| Summa | 677 | 594 |
NOT 9 - INKOMSTSKATT OCH UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN
| Årets skattekostnad | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt på årets resultat | -4 | 389 |
| Förändring av uppskjuten skatt | -5 750 | 537 |
| Skattekostnad | -5 754 | 926 |
| Avstämning av effektiv skatt | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Resultat före skatt | -6 410 | -332 |
| Skatt beräknad enligt gällande skattesats för moderbolaget | 1 372 | 71 |
| Skatteffekt ej avdragsgilla kostnader/ej skattepliktiga intäkter | -19 | 136 |
| Förändrad bedömning uppskjuten skattefordran | -5 750 | 1 060 |
| Underskottsavdrag för vilken uppskjuten skattefordran ej redovisats | -1 357 | -730 |
| Skatt hänförlig till tidigare år | - | 389 |
| Skattekostnad | -5 754 | 926 |
Skatten på koncernens resultat före skatt skiljer sig från det teoretiska belopp som skulle framkommit vid vägd genomsnittlig skattesats gällande för resultaten i de konsoliderade företagen enligt ovan.
| Uppskjuten skattefordran | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Uppskjuten skattefordran | - | 5 750 |
| Redovisat värde | - | 5 750 |
| Specifikation av förändring av uppskjuten skattefordran: | 2020 | 2019 |
| Ingående redovisat värde | 5 750 | 5 213 |
| Effekt ändrad skattesats | - | - |
| Förändring av uppskjuten skatt | -5 750 | 537 |
| Utgående redovisat värde uppskjuten skattefordran | - | 5 750 |
Bolagets historiskt redovisade förluster uppgår till betydande belopp. Då de senaste räkenskapsåren resulterat i skattemässig förlust, Digital Identity befinner sig i ett tidigt skede, samt att det naturligt finns osäkerheter i prognoser är bolagets bedömning försiktig utifrån att det inte finns övertygande faktorer som talar för framtida skattepliktiga överskott inom den närmaste tiden.
I moderbolaget gjordes en nedskrivning av uppskjuten skatt och för 2020 redovisas ingen uppskjuten skattefordran avseende framtida nyttjande av skattemässiga underskott 0 (5 750). Skattekostnaden är inte kassaflödespåverkande då den utgörs av en nedskrivning av tidigare uppbokad uppskjuten skatt. I moderbolaget finns skattemässiga underskottsavdrag för vilka uppskjutna skattefordringar inte har redovisats i balansräkningen uppgående till 660 245 tkr (627 328). Någon tidsbegränsning för utnyttjande av underskottsavdragen föreligger inte.
NOT 10 - RESULTAT PER AKTIE
Före utspädning
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att det resultat som är hänförligt till moderföretagets aktieägare divideras med ett vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier under perioden exklusive återköpta aktier av moderbolaget.
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare (tkr) | -12 239 | 594 |
| Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) | 360 231 | 360 231 |
| Resultat per aktie före utspädning (kr per aktie), kvarvarande verksamhet | -0,03 | 0,00 |
| Resultat per aktie före utspädning (kr per aktie), total verksamhet | -0,03 | 0,00 |
Resultat per aktie efter utspädning
För beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras det vägda genomsnittliga antalet utestående stamaktier för utspädningseffekten av samtliga potentiella stamaktier. Moderbolaget har endast en kategori av potentiella stamaktier med utspädningseffekt, aktieoptioner.
Om utestående teckningsoptionsprogram inlöses i sin helhet uppgår maximal utspädning till 1 300 000 aktier. Utspädningseffekter har ej beaktats då snittkursen under året understiger kursen i optionsprogram beslutat 2019.
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare | -12 239 | 594 |
| Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) | 360 231 | 360 231 |
| Vägt genomsnittligt antal stamaktier för beräkning av resultat | ||
| per aktie efter utspädning (tusental) | 360 231 | 360 881 |
| Resultat per aktie efter utspädning (kr per aktie), kvarvarande verksamhet | -0,03 | 0,00 |
| Resultat per aktie efter utspädning (kr per aktie), total verksamhet | -0,03 | 0,00 |
NOT 11 - RISKFAKTORER
Precise Biometrics exponeras för ett flertal risker som i huvudsak uppkommer med anledning av att bolaget köper och säljer i utländsk valuta då förändringar i valutakurser påverkas bolagets resultat och kassaflöden. Bolaget exponeras även av kreditrisk, likviditetsrisk och kapitalrisk. Det är styrelsen som fastställer policies för riskhanteringen vilken framgår av bolagets Ekonomi- och Finanspolicy.
Valutarisk
Precise Biometrics valutaexponering omfattar både transaktions- och omräkningsexponering. Transaktionsexponering uppkommer genom att försäljning och inköp sker i olika valutor. Bolaget är genom sin verksamhet exponerad för valutarisker då en väsentlig del av intäkterna genereras i utländsk valuta, huvudsakligen USD, medan en övervägande del av bolagets omkostnader är i svenska kronor. Härigenom påverkar valutakursförändringar bolagets resultat och kassaflöden. Bolaget arbetar utifrån en policy i syfte att minimera valutariskexponering i verksamheten med möjlighet att terminssäkra USD. Policyn medger en valutasäkring. Innan en valutasäkring genomförs skall även kostnaderna för denna beaktas. Underlaget för valutasäkringar är prognosticerade värden, vilka uppdelas utifrån sannolikhet för att betalningsströmmar faktiskt kommer att uppstå. Faktiska betalningsströmmar är svårbedömda, varför försiktighet bör användas. Totalt prognostiserat nettoflöde under den kommande 12-månaders perioden kan valutasäkras till ca 40%. Omräkningsexponering valutasäkras inte. Under 2020 och 2019 har inga valutasäkringar genomförts via terminskontrakt.
Känslighetsanalys
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts med 10% i förhållande till USD med alla andra variabler konstanta, skulle årets resultat 2020 ha varit cirka 6 300 tkr (7 200) högre/lägre. Motsvarande effekt på eget kapital beräknat som 10% på Precise Biometrics Incs egna kapital motsvarar 131 tkr (150).
Kapitalrisk
Den kapitalrisk bolaget har är om bolaget inte genererat vinst och ett underliggande kassaflöde utan är beroende av nytt kapital från aktieägare alternativt att ta upp lån. Denna risk följs löpande genom bolagets interna kontroll och rapportering och de ramar som sätts från styrelsen. Det finns heller ingen garanti för att nytt kapital kan anskaffas om behov uppstår eller för att sådant kapital kan anskaffas på fördelaktiga villkor.
Kreditrisk
Risken att bolagets kunder inte betalar kundfordringar utgör en kundkreditrisk. För att begränsa denna använder bolaget en kreditpolicy och utestående kundfordringar följs fortlöpande med stort fokus. Vid tveksamheter avseende kreditvärderingen skall förskottsbetalning tillämpas och inga nya order levereras om kunden har väsentliga förfallna kundfordringar.
Likviditetsrisk
Styrelse och ledning följer noggrant likviditetssituationen för att säkerställa att det finns tillräckligt med likvida medel för att möta behovet i den löpande verksamheten. Delar av bolagets intäkter utgörs av royalty vilka avräknas kvartalsvis och har således en viss påverkan på bolagets kassaflöde.
Prognososäkerhet
Bolaget verkar på en snabbt föränderlig marknad. Marknaden för produkterna befinner sig i ett tidigt skede och intäkterna har till stor del karaktären av royaltyersättning) baserad på kundernas utnyttjan- de. Bolaget arbetar med långa införsäljningsprocesser och en tidiga- re- eller senareläggning av order kan innebära en avsevärd påverkan på omsättning och resultat vilket sammantaget medför en stor prog- nososäkerhet.
Kassaflöde
Bolaget arbetar för att minimera den tid bolaget binder i kapital, främst kundfordringar. För att minska den risk en kapitalbindning kan innebära arbetar bolaget aktivt med uppföljning av utestående kund- fordringar
NOT 12 - MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
| INVENTARIER OCH UTRUSTNING | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 1 722 | 2 421 |
| Årets anskaffningar | 2 062 | 324 |
| Avyttrade tillgångar/utrangeringar | -1 157 | -1 023 |
| Utgående anskaffningsvärde | 2 627 | 1 722 |
| Ingående ack avskrivningar | -902 | -1 503 |
| Årets avskrivningar | -608 | -422 |
| Avyttrade tillgångar/utrangeringar | 1 100 | 1 023 |
| Utgående ack avskrivningar | -410 | -902 |
| Bokfört värde | 2 217 | 820 |
Kommentar till noten:
Avskrivningar inkluderas i posterna Försäljnings-, Administrations- samt FoU-kostnader i resultaträkningen.
NOT 13 - IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
| BALANSERADE UTVECKLINGSUTGIFTER | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 24 834 | 30 887 |
| Årets anskaffningar | 15 609 | 5 364 |
| Utrangeringar / försäljning | -5 885 | -11 417 |
| Utgående anskaffningsvärde | 34 558 | 24 834 |
| Ingående ack avskrivningar | -11 653 | -11 957 |
| Årets avskrivningar | -9 563 | -10 181 |
| Utrangeringar / försäljningar | 5 885 | 10 485 |
| Utgående ack avskrivningar | -15 331 | -11 653 |
| Ingående ack nedskrivningar | - | -932 |
| Utrangeringar / försäljningar | - | 932 |
| Utgående ack nedskrivningar | - | - |
| Bokfört värde | 19 227 | 13 181 |
| PATENT | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärde | 1 138 | 1 138 |
| Utgående anskaffningsvärde | 1 138 | 1 138 |
| Ingående ack avskrivningar | -221 | -145 |
|---|---|---|
| Årets avskrivningar | -76 | -76 |
| Utgående ack avskrivningar | -297 | -221 |
| Bokfört värde | 841 | 917 |
| BALANSERADE DATAUTGIFTER | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärde | 565 | 396 |
| Årets anskaffning | 122 | 169 |
| Utgående anskaffningsvärde | 687 | 565 |
| Ingående ack avskrivningar | -158 | -79 |
| Årets avskrivningar | -105 | -79 |
| Utgående ack avskrivningar | -263 | -158 |
| Bokfört värde | 424 | 407 |
| GOODWILL | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärde | 23 425 | 23 425 |
| Utgående anskaffningsvärde | 23 425 | 23 425 |
| ÖVRIGA IMMATERIELLA TILLGÅNGAR (DATABAS OCH KUNDRELATIONER) | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärde | 6 637 | 6 637 |
| Utgående anskaffningsvärde | 6 637 | 6 637 |
| Ingående ack avskrivningar | -2 152 | -1 415 |
| Årets avskrivningar | -738 | -737 |
| Utgående ack avskrivningar | -2 890 | -2 152 |
| Bokfört värde | 3 747 | 4 485 |
| SUMMA BOKFÖRT VÄRDE | 47 664 | 42 415 |
Kommentar till noten:
Vid beräkning av nyttjandevärde har framtida kassafllöden diskonterats till en räntesats om 27% före skatt. Avskrivningar för balanserade utvecklingsutgifter och förvärvade immateriella tillgångar ingår i posten kostnad för såld vara.
Nedskrivningstest av goodwill
Koncernen undersöker varje år om något nedskrivningsbehov för goodwill föreligger. Goodwill har allokerats till kassagenererande enheten (KGE) vilket är bolaget som helhet. Återvinningsvärden för KGE har fastställts genom beräkning av nyttjandevärdet vilket kräver att vissa antaganden måste göras gällande bl.a. försäljning och bruttomarginal. Beräkningarna utgår från kassaflödesprognoser baserade på finansiella prognoser estimerade av ledningen för de kommande fem åren. För åren efter används en tillväxttakt på 2%.
Diskonteringsränta har bestämts utifrån en framräknad "Weighted Average Cost of Capital" (WACC) före skatt om 27% och efter skatt om 25%.
Känslighetsanalys
En känslighetsanalys har genomförts och resultatet av den är att om WACC istället är 26% efter skatt kommer återvinningsvärdet minska med 6%. Om rörelseresultat antas vara 5% lägre än företagets förväntningar skulle återvinningsvärdet minska med 8%. Inga av dessa hypotetiska antagande skulle leda till ett nedskrivningsbehov.
NOT 14 - KUNDFORDRINGAR
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| Kundfordringar - fakturerade | 7 015 | 9 549 |
| Kundfordringar - ofakturerade | 10 524 | 21 344 |
| Kreditriskreservering | -4 606 | -1 614 |
| Summa | 12 933 | 29 279 |
Per den 31 december 2020 var kundfordringar uppgående till 6 488 (5 814) förfallna. Kundfordringar uppgående till 4 606 (1 614) är nedskrivna men utöver dessa anses inget nedskrivningsbehov föreligga för kundfordringar som är förfallna. Dessa gäller ett antal oberoende kunder vilka tidigare inte haft några betalningssvårigheter. För ofakturerade kundfordringar bedömer bolaget att det inte finns behov av någon kreditriskreservering.
| Åldersanalysen av samtliga kundfordringar är som följer: | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Ej förfallna | 11 052 | 25 078 |
| Mindre än 3 månader | 2 118 | 3 238 |
| Varav nedskrivet | -516 | -587 |
| 3 till 6 månader | 491 | 1 106 |
| Varav nedskrivet | -491 | - |
| Mer än 6 månader | 3 879 | 1 470 |
| Varav nedskrivet | -3 600 | -1 026 |
| Summa | 12 933 | 29 279 |
Den maximala exponeringen för kreditrisk per balansdagen är det verkliga värdet för varje kategori fordringar. Koncernen har ingen pant som säkerhet.
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| Kreditriskreservering vid årets början | -1 614 | -1 289 |
| Konstaterad kundförlust | 371 | 287 |
| Återföring av kreditriskreservering | - | 56 |
| Kreditriskreservering | -3 590 | -587 |
| Valutapåverkan | 228 | -80 |
| Summa | -4 606 | -1 614 |
| Redovisade belopp, per valuta, för koncernens kundfordringar är följande: | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| SEK | 42 | 1 204 |
| USD | 2 096 | 3 013 |
| EUR | 33 | - |
NOT 15 - FÖRUTBETALDA KOSTNADER
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| Förutbetald lokalhyra | 460 | 342 |
| Övriga poster | 3 221 | 1 533 |
| Summa | 3 681 | 1 875 |
NOT 16 - UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| Förutbetalda intäkter 1) | 12 960 | 13 022 |
| Upplupna semesterlöner | 2 275 | 1 924 |
| Upplupna löner och ersättningar | 4 833 | 3 095 |
| Sociala avgifter och andra skatter | 2 727 | 1 296 |
| Övriga upplupna kostnader | 2 447 | 6 506 |
| Summa | 25 242 | 25 843 |
1) Belopp per årets slut 2019 har till fullo intäktsförts under 2020.
NOT 17 - FINANSIELLA INSTRUMENT
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | ||
|---|---|---|---|
| Bokfört värde | Bokfört värde | ||
| Finansiella tillgångar | |||
| Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde | |||
| Kundfordringar | 12 933 | 29 279 | |
| Övriga fordringar | 2 443 | 3 594 | |
| Likvida medel | 76 258 | 73 676 | |
| Summa | 91 634 | 106 549 | |
| Finansiella skulder | |||
| Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | |||
| Leverantörsskulder | 5 678 | 4 862 | |
| Leasingskuld | 6 799 | 1 071 | |
| Övriga skulder | 1 190 | 179 | |
| Upplupna kostnader | 8 464 | 8 110 | |
| Summa | 22 131 | 13 254 |
Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.
NOT 18 - AVYTTRAD VERKSAMHET
Den 21 juni 2017 informerade Precise Biometrics att bolaget ingått ett avtal med Identos GmbH för övertagande av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions vilket innefattar verksamheten avseende smartkortläsare under varumärket Tactivo. Affären slutfördes enligt plan den 1 januari 2018 och identos övertog utveckling av nya smartkortläsare under varumärket Tactivo, patent, varumärkesrättigheter, tillverkning, försäljning och kundsupport.
Från och med den 30 juni 2017 har tillgångar tillhörande Mobile Smart Card Solutions (Tactivo) omklassificerats och redovisas som tillgångar för avyttring och resultat från avyttrad verksamhet. Precise Biometrics har för åren 2018-2020 erhållit kommission från Identots GmbH.
2020 är slutår enligt avtalet med Identos GmbH.
| Resultaträkning (tkr) | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Rörlig köpeskilling | -75 | -427 |
| Resultat före skatt av avyttrad verksamhet | -75 | -427 |
NOT 19 - VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER ÅRETS UTGÅNG
- Samarbete med Sensative för integreringen av YOUNiQ med Sensatives Yggio-plattform
- Kommersiellt avtal med Clarkson University för installationen av YOUNiQ i företagsinkubatorn North Country Incubator. Installationen är den första i USA • Precise CFO Ulrik Nilsson meddelade den 1 mars 2021 att han beslutat att lämna sin tjänst för nya utmaningar utanför bolaget. Han kommer att kvarstå
- i sin nuvarande roll under uppsägningstiden och beräknas lämna Precise under det tredje kvartalet 2021 • Precise fingeravtrycksteknologi integrerad i nästa generations fingeravtryckssensorer från Qualcomm
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
Belopp i tkr
| Not | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 | 90 857 | 90 363 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | 3 | -21 553 | -19 944 |
| Bruttovinst | 69 304 | 70 419 | |
| Försäljningskostnader | -28 928 | -25 889 | |
| Administrationskostnader | -15 137 | -14 784 | |
| FoU kostnader | -31 824 | -32 732 | |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -1 777 | -407 | |
| 3,4,5,6,7,9 | -77 666 | -73 812 | |
| Rörelseresultat | -8 362 | -3 393 | |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 10 | 51 | 38 |
| Räntekostnader | 10 | -577 | -293 |
| -526 | -255 | ||
| Resultat före skatt | -8 888 | -3 648 | |
| Skatt | 8 | -5 750 | -430 |
| Periodens resultat | -14 638 | -4 078 |
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET
| Årets resultat | -14 638 | -4 078 |
|---|---|---|
| Övrigt totalresultat för året | -14 638 | -4 078 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
Belopp i tkr
| TILLGÅNGAR | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 11 | 1 696 | 525 |
| Goodwill och immateriella anläggningstillgångar | 12 | 39 141 | 36 342 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 | 1 778 | 7 528 |
| Summa anläggningstillgångar | 42 615 | 44 395 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 1 052 | - | |
| Kundfordringar | 14, 18 | 12 142 | 28 811 |
| Övriga fordringar | 18 | 2 923 | 3 595 |
| Förutbetalda kostnader | 15 | 3 539 | 1 557 |
| Kassa och bank | 18 | 73 434 | 70 216 |
| Summa omsättningstillgångar | 93 090 | 104 179 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 135 705 | 148 574 | |
| EGET KAPITAL & SKULDER | |||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital | 10 807 | 10 807 | |
| Reservfond | 1 445 | 1 445 | |
| Fond för utvecklingsutgifter | 19 228 | 13 181 | |
| Summa bundet eget kapital | 31 480 | 25 433 | |
| Fritt eget kapital | |||
| Överkursfond | 73 738 | 73 738 | |
| Balanserat resultat | 13 012 | 23 138 | |
| Årets resultat | -14 638 | -4 078 | |
| Summa fritt eget kapital | 72 112 | 92 798 | |
| Summa Eget kapital | 16 | 103 593 | 118 231 |
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristiga skulder | - | 52 | |
| Summa långfristiga skulder | - | 52 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 18 | 6 000 | 4 862 |
| Övriga kortfristiga skulder | 18 | 907 | 379 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 17 | 25 205 | 25 050 |
| Summa kortfristiga skulder | 32 112 | 30 291 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 135 705 | 148 574 |
KASSAFLÖDESANALYS MODERBOLAGET
Belopp i tkr
| Not | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat | -8 362 | -3 393 | |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 13 499 | 13 854 | |
| Finansnetto | 10 | -526 | -255 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet | 4 611 | 10 206 | |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet | |||
| Förändring varulager | -1 052 | - | |
| Förändring av kortfristiga fordringar | 15 359 | -7 857 | |
| Förändring av långfristiga skulder | -52 | 52 | |
| Förändring av kortfristiga skulder | 1 821 | -4 436 | |
| Förändring av rörelsekapital | 16 076 | -12 241 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 20 687 | -2 035 | |
| Investering i materiella anläggningstillgångar | 11 | -1 738 | -208 |
| Investering i immateriella anläggningstillgångar | 12 | -15 731 | -5 533 |
| Investering i finansiella anläggningstillgångar | - | -420 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -17 469 | -6 161 | |
| Likvid från försäljning / återköp av optioner | - | 396 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | 396 | |
| Årets kassaflöde | 3 218 | -7 800 | |
| Likvida medel vid årets början | 70 216 | 78 016 | |
| Likvida medel vid årets slut 1) | 73 434 | 70 216 |
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet utgörs av avskrivningar och kursförluster.
Det föreligger inga räntebärande skulder vare sig 2020 eller 2019 varför något behov ej finns att specificera förändring mellan åren.
1) Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavanden vid såväl årets början som vid årets slut.
MODERBOLAGETS FÖRÄNDRING EGET KAPITAL
Belopp i tkr
| BUNDET EGET KAPITAL | FRITT EGET KAPITAL | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktiekapital | Reservfond Fond för utvecklings utgifter |
Överkurs fond | Balanserat resultat |
Summa eget kapital | ||
| Ingående balans per 1 januari 2019 | 10 807 | 1 445 | 17 246 | 73 738 | 18 678 | 121 913 |
| Totalresultat | ||||||
| Årets resultat | - | - | - | - | -4 078 | -4 078 |
| Övrigt totalresultat | - | - | - | - | - | - |
| Summa totalresultat | - | - | - | - | -4 078 | -4 078 |
| Transaktioner med aktieägare | ||||||
| Aktiverade utvecklingsutgifter | - | - | 5 364 | - | -5 364 | - |
| Upplösning till följd av årets avskrivningar på utvecklingsutgifter |
- | - | -9 429 | - | 9 429 | - |
| Likvid från återköp av optioner | - | - | - | - | - | 396 |
| Summa transaktioner med aktieägare | - | - | -4 065 | - | 4 460 | 396 |
| Utgående balans per 31 december 2019 | 10 807 | 1 445 | 17 246 | 73 738 | 18 678 | 121 913 |
| Ingående balans per 1 januari 2020 | 10 807 | 1 445 | 13 181 | 73 738 | 19 060 | 118 231 |
| Totalresultat | ||||||
| Årets resultat | - | - | - | - | -14 638 | -14 638 |
| Övrigt totalresultat | - | - | - | - | - | - |
| Summa totalresultat | - | - | - | - | -14 638 | -14 638 |
| Transaktioner med aktieägare | ||||||
| Aktiverade utvecklingsutgifter | - | - | 15 609 | - | -15 609 | - |
| Upplösning till följd av årets avskrivningar på utvecklingsutgifter |
- | - | -9 562 | - | 9 562 | - |
| Summa transaktioner med aktieägare | - | - | 6 047 | - | -6 047 | - |
| Utgående balans per 31 december 2020 | 10 807 | 1 445 | 19 228 | 73 738 | -1 625 | 103 593 |
NOTER MODERBOLAGET
- 1 ALLMÄNNA REDOVISNINGSPRINCIPER
- 2 INTÄKTSFÖRDELNING
MODERBOLAGETS FÖRÄNDRING
EGET KAPITAL
- 3 KOSTNADER FÖRDELADE PÅ KOSTNADSSLAG
- 4 ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
- 5 ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
- 6 REVISIONSARVODE
- 7 OPERATIONELLA LEASINGAVTAL
- 8 INKOMSTSKATT OCH UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN
- 9 INKÖP OCH FÖRSÄLJNING MELLAN KONCERNBOLAG
- 10 FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
- 11 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
- 12 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
- 13 FINANSIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
- 14 KUNDFORDRINGAR
- 15 FÖRUTBETALDA KOSTNADER
- 16 EGET KAPITAL
- 17 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
- 18 FINANSIELLA INSTRUMENT
- 19 NÄRSTÅENDETRANSAKTIONER
- 20 FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
NOT 1 - ALLMÄNNA REDOVISNINGSPRINCIPER
ALLMÄNT
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen om inget annat anges under avsnittet Moderbolagets redovisningsprinciper.
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolagetsredovisning har upprättats enligt Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering, RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Detta innebär att moderbolaget i sina finansiella rapporter tillämpar samtliga av EU godkända IFRS och uttalande så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.
De redovisnings- och värderingsprinciper som tillämpades i årsredovisningen för 2019 har använts även i denna årsredovisning, med undantag för tillämpningen av nya redovisningsstandarder, såsom beskrivet under allmänna redovisningsprinciper för koncernen. Alla belopp anges, om inget annat sägs, i svenska tusental kronor (tkr) och om inget annat sägs så avser belopp inom parentes jämförande uppgift föregående räkenskapsår.
Leasing
IFRS 16 tillämpas inte av Moderbolaget. Istället tillämpas undantaget i RFR2 gällande leasingavtal.
Finansiella instrument
IFRS 9 tillämpas ej i moderföretaget. Moderföretaget tillämpar istället de punkterna som anges i RFR 2 (IFRS 9 Finansiella instrument, p. 3–10).
NOT 2 - INTÄKTSFÖRDELNING
Moderbolaget har en (en) större kunder som överstiger 10% av omsättningen. Intäkter från denna kund uppgår till drygt 61% (51) av omsättningen.
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Intäktsslag | ||
| Royalty | 47 106 | 31 234 |
| Licenser, inkl support och underhåll | 39 643 | 54 634 |
| Övrigt | 4 107 | 4 495 |
| Summa | 90 857 | 90 363 |
| Region/Land | ||
| Europa | 4 532 | 11 083 |
| - varav Sverige | 2 197 | 4 984 |
| Asien | 74 164 | 65 586 |
| - varav Kina | 9 319 | 7 641 |
| - varav Taiwan | 58 198 | 53 612 |
| USA | 12 161 | 15 258 |
| Latin Amerika / MEA | - | -1 564 |
| Summa | 90 857 | 90 363 |
Immateriella anläggningstillgångar
Värdet av den goodwill som uppkom vid förvärvet av NexID Biometrics Inc. (inkråmsförvärv) skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden vilken uppgår till tio år.
Finansiella anläggningstillgångar
Aktier och andelar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inkluderas förvärvsrelaterade kostnader. Erhållna utdelningar redovisas som finansiella intäkter. Utdelning som överstiger dotterföretagets totalresultat för perioden eller som innebär att det bokförda värdet på innehavets nettotillgångar i koncernredovisningen understiger det bokförda värdet på andelarna, är en indikation på att det föreligger ett nedskrivningsbehov.
När det finns en indikation på att aktier och andelar i dotterföretag minskat i värde görs en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta värde lägre än det redovisade värdet görs en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i posten Resultat från andelar i koncernföretag.
NOT 3 - KOSTNADER FÖRDELADE PÅ KOSTNADSSLAG
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Kostnader för ersättningar till anställda | 30 235 | 27 877 |
| Kostnad för inköp och hantering av handelsvaror | 19 170 | 15 295 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 13 443 | 13 854 |
| Konsultkostnader | 35 063 | 26 237 |
| Valutakursvinster | -4 600 | -1 156 |
| Valutakursförluster | 6 302 | 1 137 |
| Övriga externa kostnader | 15 216 | 15 857 |
| Kapitaliserade utvecklingskostnader | -15 609 | -5 364 |
| Summa | 99 219 | 93 756 |
NOT 4 - ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
| Könsfördelning | 2020 | 2019 | ||
|---|---|---|---|---|
| Män | Kvinnor | Män | Kvinnor | |
| Precise Biometrics AB, Sverige | 13 | 3 | 12 | 3 |
| 13 | 3 | 12 | 3 | |
| Könsfördelning i företagsledningen | 2020 | 2019 | ||
| Andel kvinnor | ||||
| Styrelsen | 40% | 37% | ||
| VD och övriga ledande befattningshavare | 0% | 0% | ||
| Löner och ersättningar fördelar sig enligt följande: | 2020 | 2019 | ||
| Styrelse och VD, Sverige | ||||
| Löner och andra ersättningar | 6 176 | 5 071 | ||
| Pensionskostnader | 750 | 630 | ||
| Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt | 2 102 | 1 518 | ||
| Summa | 9 028 | 7 219 | ||
| Övriga, Sverige | ||||
| Löner och andra ersättningar | 14 966 | 13 870 | ||
| Pensionskostnader | 2 034 | 1 845 | ||
| Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt | 4 452 | 4 950 | ||
| Summa | 21 452 | 20 665 | ||
| TOTALT | 30 480 | 27 884 |
NOT 5 - ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Principer
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut.
Ersättning till Verkställande Direktören och andra ledande befattningshavare utgörs av grundlön, rörlig ersättning, pensionsförmån samt övriga förmåner. Utöver uppsägningstiden om 6 månader utgår även ett avgångsvederlag om 6 månader vid uppsägning från bolagets sida.
Med andra ledande befattningshavare avses de personer som tillsammans med VD utgör koncernledningen. Antalet andra ledande befattningshavare har i snitt under året uppgått till 4 (5) personer. För koncernledningens sammansättning, se avsnittet Ledning i årsredovisningen.
Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. För VD är den rörliga ersättningen maximerad till 75 % av grundlönen. För andra ledande befattningshavare är den rörliga ersättningen maximerad till 50 % av grundlönen.
För ytterligare information se not 5 i koncernens notapparat.
NOT 6 - REVISIONSARVODE
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Ernst & Young | ||
| Revisionsuppdraget | 446 | 561 |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | 50 | 50 |
| Skatterådgivning | - | - |
| Andra uppdrag | - | - |
| Summa | 496 | 611 |
NOT 7 - OPERATIONELLA LEASINGAVTAL
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Leasingkostnader under året | 2 166 | 2 035 |
| Summa | 2 166 | 2 035 |
| Nominella värdet av avtalade framtida leasingavgifter: | ||
| Förfaller till betalning inom ett år | 1 431 | 890 |
| Förfaller till betalning senare än ett år men inom fem år | 5 933 | 53 |
| Förfaller till betalning senare än fem år | - | - |
| Summa | 7 364 | 943 |
Operationella leasingavtal avser främst lokalhyra.
NOT 8 - INKOMSTSKATT OCH UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN
| Årets skattekostnad | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Förändring av uppskjuten skatt | -5 750 | -430 |
| Skattekostnad | -5 750 | -430 |
| Avstämning av effektiv skatt | 2020 | 2019 |
| Resultat före skatt | -8 888 | -3 648 |
| Skatt beräknad enligt gällande skattesats | 1 902 | 781 |
| Skatteffekt ej avdragsgilla kostnader/ej skattepliktiga intäkter | -19 | -51 |
| Förändrad bedömning uppskjuten skattefodran | -5 750 | -430 |
| Underskottsavdrag för vilken uppskjuten skattefordran ej redovisats | -1 883 | -730 |
| Skattekostnad | -5 750 | -430 |
| Uppskjuten skattefordran | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Underskottsavdrag | - | 5 750 |
| Redovisat värde | - | 5 750 |
| Specifikation av förändring av uppskjuten skattefordran: | 2020 | 2019 |
| Ingående redovisat värde | 5 750 | 6 180 |
| Förändrad uppskjuten skattefordran | -5 750 | -430 |
| Utgående redovisat värde uppskjuten skattefordran | - | 5 750 |
Bolagets historiskt redovisade förluster uppgår till betydande belopp. Då de senaste räkenskapsåren resulterat i skattemässig förlust, Digital Identity befinner sig i ett tidigt skede, samt att det naturligt finns osäkerheter i prognoser är bolagets bedömning försiktig utifrån att det inte finns övertygande faktorer som talar för framtida skattepliktiga överskott inom den närmaste tiden.
I moderbolaget gjordes en nedskrivning av uppskjuten skatt och för 2020 redovisas ingen uppskjuten skattefordran avseende framtida nyttjande av skattemässiga underskott 0 (5 750). Skattekostnaden är inte kassaflödespåverkande då den utgörs av en nedskrivning av tidigare uppbokad uppskjuten skatt. I moderbolaget finns skattemässiga underskottsavdrag för vilka uppskjutna skattefordringar inte har redovisats i balansräkningen uppgående till 660 245 tkr (627 328). Någon tidsbegränsning för utnyttjande av underskottsavdragen föreligger inte.
NOT 9 - INKÖP OCH FÖRSÄLJNING MELLAN KONCERNBOLAG
Moderbolagets försäljning till andra koncernföretag uppgick till 0,0 Mkr (0,0). Inköp från koncernboiag uppgick 5,2 Mkr (5,7). Intern prissättning mellan moderbolaget och utländska dotterbolag sker baserat på Transactional Net Margin Method och vinstnivån bestäms enligt Return on Sales, vilken för 2020 uppgick till ca 2% (2%).
NOT 10 - FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
| 2019 | 2019 | |
|---|---|---|
| Ränteintäkter | - | 38 |
| Övriga finansiella intäkter | 51 | - |
| Summa | 51 | 38 |
| Räntekostnader | 1 | 38 |
| Övriga finansiella kostnader | - | 53 |
| Valutakursförluster | 576 | 202 |
| Summa | 577 | 293 |
NOT 11 - MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
| Inventarier och utrustning | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 2 220 | 2 012 |
| Årets anskaffningar | 1 738 | 208 |
| Utrangeringar / försäljningar | -1 157 | - |
| Utgående anskaffningsvärde | 2 802 | 2 220 |
| Ingående ack avskrivningar | -1 694 | -1 364 |
| Årets avskrivningar | -511 | -330 |
| Utrangeringar / försäljningar | 1 100 | - |
| Utgående ack avskrivningar | -1 105 | -1 694 |
| Bokfört värde | 1 696 | 525 |
Avskrivningar inkluderas i posterna Försäljningskostnader, Administrationskostnader samt FoU kostnader i resultaträkningen.
NOT 12 - IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
| BALANSERADE UTVECKLINGSUTGIFTER | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 24 834 | 30 887 |
| Årets anskaffningar | 15 609 | 5 364 |
| Utrangeringar / försäljningar | -5 885 | -11 417 |
| Utgående anskaffningsvärde | 34 558 | 24 834 |
| Ingående ack avskrivningar | -11 653 | -11 957 |
| Årets avskrivningar | -9 563 | -10 181 |
| Utrangeringar / försäljningar | 5 885 | 10 485 |
| Utgående ack avskrivningar | -15 331 | -11 653 |
| Ingående ack nedskrivningar | - | -932 |
| Utrangeringar / försäljningar | - | 932 |
| Utgående ack nedskrivningar | - | - |
| Bokfört värde | 19 227 | 13 181 |
| PATENT | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärde | 1 138 | 1 138 |
| Utgående anskaffningsvärde | 1 138 | 1 138 |
| Ingående ack avskrivningar | -221 | -145 |
| Årets avskrivningar | -76 | -76 |
| Utgående ack avskrivningar | -297 | -221 |
| Bokfört värde | 841 | 917 |
| BALANSERADE DATAUTGIFTER | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärde | 565 | 396 |
| Årets anskaffningar | 122 | 169 |
| Utgående anskaffningsvärde | 687 | 565 |
| Ingående ack avskrivningar | -158 | -79 |
| Årets avskrivningar | -105 | -79 |
| Utgående ack avskrivningar | -263 | -158 |
| Bokfört värde | 424 | 407 |
| GOODWILL | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärde | 24 496 | 24 496 |
| Utgående anskaffningsvärde | 24 496 | 24 496 |
| Ingående ack avskrivningar | -7 145 | -4 695 |
| Årets avskrivningar | -2 450 | -2 450 |
| Utgående ack avskrivningar | -9 595 | -7 145 |
| Bokfört värde | 14 902 | 17 351 |
72 | NOTer MODERBOLAGet
| ÖVRIGA IMMATERIELLA TILLGÅNGAR (DATABAS OCH KUNDRELATIONER) | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 6 637 | 6 637 |
| Utgående anskaffningsvärde | 6 637 | 6 637 |
| Ingående ack avskrivningar | -2 152 | -1 414 |
| Årets avskrivningar | -738 | -738 |
| Utgående ack avskrivningar | -2 890 | -2 152 |
| Bokfört värde | 3 747 | 4 485 |
| SUMMA BOKFÖRT VÄRDE | 39 141 | 36 342 |
Avskrivningar av balanserade utvecklingskostnader och förvärvade immateriella tillgångar ingår i posten kostnad för såld vara. För nedskrivningstest av goodwill se not 13 i koncernens notapparat.
NOT 13 - FINANSIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
| ANDELAR I DOTTERBOLAG | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Precise Biometrics Services AB | ||
| Org.nr. 556582-9347, säte: Lunds kommun, Skåne län. | ||
| Antal aktier | 1 000 | 1 000 |
| Kapitalandel | 100% | 100% |
| Eget kapital vid balansdagen | 2 445 | 2 446 |
| Årets resultat | -2 | -1 |
| Ingående bokfört värde | 820 | 400 |
| Aktieägartillskott | - | 420 |
| Utgående bokfört värde | 820 | 820 |
| Precise Biometrics Inc | ||
| Potsdam, New York, USA | - | - |
| Antal aktier | 10 | 10 |
| Kapitalandel | 100% | 100% |
| Eget kapital vid balansdagen | 1 313 | 1 501 |
| Årets resultat | -7 | 1 263 |
| Ingående bokfört värde | 958 | 958 |
| Utgående bokfört värde | 958 | 958 |
| Precise Biometrics Kina | - | - |
| Shanghai, Kina | - | - |
| Antal aktier | - | - |
| Kapitalandel | 100% | - |
| Eget kapital vid balansdagen | 43 | - |
| Årets resultat | 45 | - |
| Ingående bokfört värde | - | - |
| Aktieägartillskott | - | - |
| Nedskrivning | - | - |
| Utgående bokfört värde | - | |
| Summa | 1 778 | 1 778 |
| LÅNGFRISTIGA FORDRINGAR HOS KONCERNBOLAG | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Per 1 januari | - | 1 411 |
| Återbetalning netto | - | -1 411 |
| Summa | - | - |
| Uppskjuten skattefordran enligt not 8 | - | 5 750 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | 1 778 | 7 528 |
NOT 14 - KUNDFORDRINGAR
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| Kundfordringar - fakturerade | 6 095 | 8 934 |
| Kundfordringar - ofakturerade | 10 524 | 21 344 |
| Kreditriskreservering | -4 477 | -1 467 |
| Summa | 12 142 | 28 811 |
Per den 31 december 2020 var kundfordringar uppgående till 5 955 Tkr (8 934) förfallna. Kundfordringar uppgående till 4 477 Tkr (1 467) är nedskrivna men utöver dessa anses inget nedskrivningsbehov föreligga för kundfordringar som är förfallna.
| Åldersanalysen av samtliga kundfordringar är som följer: | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Ej förfallna | 10 665 | 24 762 |
| Mindre än 3 månader | 1 705 | 3 072 |
| Varav nedskrivet | -491 | -587 |
| 3 till 6 månader | 491 | 1 106 |
| Varav nedskrivet | -491 | - |
| Mer än 6 månader | 3 759 | 1 338 |
| Varav nedskrivet | -3 496 | -880 |
| Summa | 12 142 | 28 811 |
Den maximala exponeringen för kreditrisk per balansdagen är det verkliga värdet för varje kategori fordringar. Moderbolaget har ingen pant som säkerhet.
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| Kreditriskreservering vid årets början | -1 467 | -1 148 |
| Konstaterad kundförlust | 371 | 287 |
| Återföring av kreditriskreservering | - | 56 |
| Kreditriskreservering | -3 590 | -587 |
| Valutapåverkan | 209 | -75 |
| Summa | -4 477 | -1 467 |
| Redovisade belopp, per valuta, för moderbolagets kundfordringar är följande: | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| SEK | 42 | 1 204 |
| USD | 1 984 | 2 963 |
| EUR | 33 | - |
NOT 15 - FÖRUTBETALDA KOSTNADER
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| Förutbetald lokalhyra | 435 | 328 |
| Övriga poster | 3 104 | 1 229 |
| Summa | 3 539 | 1 557 |
NOT 16 - EGET KAPITAL
Per 31 december 2019 360 231 467
Per 31 december 2020 360 231 467
Optioner till de anställda
Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 30 juni 2019, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och teckningskursen för aktierna till 1,65 kr. Vid årets utgång har 1 300 000 optioner tecknats motsvarande 100% av totala teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 300 000 aktier.
Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen understiger kursen i aktuella optionsprogram.
NOT 17 - UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| Förutbetalda intäkter | 12 960 | 13 022 |
| Upplupna semesterlöner | 2 275 | 1 924 |
| Upplupna löner och ersättningar | 4 796 | 2 326 |
| Upplupna sociala avgifter och pensioner | 2 727 | 1 896 |
| Övriga upplupna kostnader | 2 447 | 5 882 |
| Summa | 25 205 | 25 050 |
NOT 18 - FINANSIELLA INSTRUMENT
| 2020-12-31 | 2019-12-31 Bokfört värde |
|
|---|---|---|
| Bokfört värde | ||
| Finansiella tillgångar | ||
| Lånefordringar och kundfordringar | ||
| Kundfordringar | 12 142 | 28 811 |
| Övriga fordringar | 2 923 | 3 595 |
| Likvida medel | 73 434 | 70 216 |
| Summa finansiella tillgångar | 88 499 | 102 622 |
| Finansiella skulder | ||
| Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | ||
| Leverantörsskulder | 6 000 | 5 063 |
| Övriga skulder | 907 | 179 |
| Övriga upplupna kostnader | 8 427 | 7 317 |
| Summa finansiella skulder | 15 334 | 12 559 |
Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavanden vid såväl årets början som vid årets slut.
NOT 19 - NÄRSTÅENDETRANSAKTIONER
Under 2020 och 2019 har det varken påbörjats eller fullföljt några andra närstående transaktioner förutom affärstransaktioner med dotterbolag samt lönerelaterad ersättning till ledande befattningshavarae och styrelseledarmöter.
NOT 20 - FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande fria medel i moderbolaget:
| 2020-12-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| Överkursfond, tkr | 73 738 | 73 738 |
| Balanserat resultat, tkr | 13 013 | 23 139 |
| Årets resultat, tkr | -14 638 | -4 078 |
| Summa fritt eget kapital | 72 113 | 92 798 |
| Styrelsen föreslår till årsstämman att inte lämna någon utdelning för verksamhetsåret 2020. | ||
| Balanseras i ny räkning, tkr | 72 113 | |
| Summa fritt eget kapital | 72 113 | |
INTYGANDE
Styrelsen och VD försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över koncernens och moderbolagets verksamhet, ställningar och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Resultat- och balansräkning samt koncernresultat- och koncernbalansräkning kommer att föreläggas årsstämman den 14 maj 2021 för fastställelse.
Lund den 26 mars 2021
Torgny Hellström Torbjörn Clementz Styrelsens ordförande Styrelseledamot
Synnöve Trygg Mats Lindoff Styrelseledamot Styrelseledamot
Åsa Schwarz Styrelseledamot
Stefan K Persson Verkställande Direktör och Koncernchef
Vår revisionsberättelse har avgivits
Ernst & Young AB
Johan Thuresson Auktoriserad revisor
REVISIONSBERÄTTELSE
Till bolagsstämman i Precise Biometrics AB (publ), org nr 556545-6596
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Precise Biometrics AB (publ) för år 2020 med undantag för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 31-35. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 24-77 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 31-35. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovis-ningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen
Intäktsredovisning
Beskrivning av området
Nettoomsättningen uppgår för år 2020 till 92,3 Mkr i resultaträkningen för koncernen och 90,9 Mkr i resultaträkningen för moderbolaget. Intäkterna består främst av licensintäkter. Intäkterna delas in i två kategorier – licensavgifter och användningsbaserade royaltybetalningar. Intäktsredovisningen kopplat till licenser och royalty kräver att företagsledningen gör bedömningar avseende i vilken period intäkten ska redovisas. Detta medför att bolagets redovisning av intäkter innefattar väsentliga inslag av bedömningar varför intäktsredovisningen ansetts vara ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
En beskrivning av redovisningsprinciper framgår av not 1. I not 2 finns en uppdelning av bolagets intäkter i olika kategorier.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang. Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning och de granskningsåtgärder som genomförts för att behandla de områden som framgår nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utvärderat och granskat processen för intäktsredovisning samt gjorda bedömningar. Vi har bland annat utfört analytisk granskning, dataanalys av intäkter, granskat avtal och gjort inbetalningskontroller av intäkter samt granskat periodiseringar mot underliggande dokumentation. I vår granskning har vi också granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
Uppskjuten skattefordran
Beskrivning av området
Uppskjuten skattefordran har under 2020 skrivits ned med 5,8 Mkr, vilket innebär att redovisat värde för uppskjuten skattefordran är 0 Mkr i såväl koncernens som moderbolagets balansräkning per 31 december 2020. Bolaget redovisar uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag i den utsträckning bolaget bedömer att det föreligger faktorer som övertygande talar för att underskottsavdragen kan avräknas mot överskott vid framtida beskattning. Värderingen av uppskjuten skattefordran baseras på bolagets bedömning av framtida skattemässiga intäkter för bolaget varför redovisningen av uppskjuten skattefordran har ansetts vara ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
En beskrivning av redovisningsprinciper samt viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål framgår av not 1. I not 9 för koncernen och not 8 för moderbolaget anges bolagets skattemässiga situation.
Goodwill
Beskrivning av området
Redovisat värde för goodwill uppgår till 23,4 Mkr i koncernens balansräkning och 14,9 Mkr i moderbolagets balansräkning per 31 december 2020. Bolaget prövar årligen och vid indikation på värdenedgång att redovisade värden inte överstiger beräknat återvinningsvärde. Återvinningsvärdet fastställs för identifierad kassagenererande enhet, vilket är bolaget som helhet, genom en nuvärdeberäkning av framtida kassaflöden. Framtida kassaflöden baseras på ledningens affärsplaner och prognoser och innefattar ett antal antaganden bland annat om resultatutveckling, tillväxt, investeringsbehov och diskonteringsränta (WACC).
Förändringar av antaganden får en stor påverkan på beräkningen av återvinningsvärdet och de antaganden som bolaget tillämpat får därför stor betydelse för bedömningen om nedskrivningsbehov föreligger. Vi har därför bedömt att redovisningen av goodwill är ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
En beskrivning av redovisningsprinciper samt viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål framgår av not 1. I not 13 för koncernen och not 13 för moderbolaget framgår beskrivning av nedskrivningstestet.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-23 och 82-84. Även ersättningsrapporten för räkenskapsåret 2020 utgör annan information. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi granskat bolagets prognoser över framtida skattemässiga intäkter bland annat genom att utmana antaganden i prognosen och genom jämförelse med historiskt utfall. Vi har även granskat storleken på de skattemässiga underskotten mot underlag. Vi har granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utvärderat och testat bolagets process för att upprätta nedskrivningstest, bland annat genom att utvärdera tidigare träffsäkerhet i prognoser och antaganden. Vi har också utvärderat rimligheten i framtida kassaflöden och tillväxtantaganden samt med hjälp av våra värderings-specialister prövat vald diskonteringsränta och antaganden om långsiktig tillväxt. Vi har också granskat bolagets modell och metod för att genomföra nedskrivningstest samt utvärderat bolagets känslighetsanalyser. Vi har granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
visningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisions-berättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
- identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
- skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
- utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens och verkställande direk-
törens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
- drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och koncern-redovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplys-ningarna i årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncern-redovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
- utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
- inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av Precise Biometrics AB (publ) för år 2020 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
- företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
- på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 31-35 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2-6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Ernst & Young AB, Box 4279, 203 14 Malmö, utsågs till Precise Biometrics ABs revisor av bolagsstämman den 15 maj 2020 och har varit bolagets revisor sedan 27 april 2015.
Malmö den 26 mars 2021 Ernst & Young AB
Johan Thuresson Auktoriserad revisor
EKONOMISK ORDLISTA
OMSÄTTNINGSTILLVÄXT
Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år. Ett mått på om företagets omsättning växer.
BRUTTOMARGINAL
Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning. Visar hur stor andel av försäljningen som återstår för att täcka löner, övriga rörelsekostnader, ränta och vinst.
RÖRELSERESULTAT
Resultat före finansnetto och skatt. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I resultatet ingår inte avyttrad verksamhet.
RÖRELSERESULTAT TOTAL VERKSAMHET
Rörelseresultat plus resultat efter skatt från avyttrad verksamhet. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I total verksamhet ingår även avyttrad verksamhet.
RÖRELSEKOSTNADER
Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor. Rörelsekostnader är kostnader som inte direkt hör till en speciell vara eller varugrupp. Vanliga rörelsekostnader är tillexempel löner och andra personalkostnader samt lokalhyra.
EBITDA
Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncernens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar. Måttet möjliggör jämförelse med andra bolag oberoende av om verksamheten baserats på förvärv eller genom organisk tillväxt.
RÖRELSEMARGINAL
Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning. Anger hur stor del av varje omsatt krona som blir kvar till att täcka räntor, skatt och ge eventuell vinst.
KASSAFLÖDE TOTAL VERKSAMHET
Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet. Det operativa kassaflödet indikerar huruvida ett företag kan generera tillräckligt positivt kassaflöde för att upprätthålla och utvidga sin verksamhet, eller om det behöver extern finansiering.
RÖRELSEKAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder. Måttet visar det kapital ett företag behöver för att finansiera den löpande verksamheten.
SYSSELSATT KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar. Måttet visar hur mycket totalt kapital som används i rörelsen och är därmed den ena komponenten i att mäta avkastning från verksamheten.
EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Eget kapital vid periodens slut. Eget kapital är skillnaden mellan koncernens tillgångar och skulder, vilket motsvarar koncernens egna kapital som tillskjutits av ägare samt koncernens ackumulerade resultat.
GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Genomsnittligt kapital har beräknats som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.
KASSALIKVIDITET TOTAL VERKSAMHET
Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.
SOLIDITET TOTAL VERKSAMHET
Eget kapital dividerat med totala tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.
RÄNTABILITET PÅ EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Nyckeltalet visar verksamhetens avkastning på ägarnas insatta kapital och är därmed ett mått på hur lönsam koncernen är. Investerare kan jämföra måttet med gällande bankränta eller avkastning från alternativa placeringar. Måttet kan även användas för att jämföra lönsamheten mellan företag i samma bransch.
RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING
Periodens resultat total verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING
Periodens resultat total verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.
EGET KAPITAL PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET
Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen. Ett mått på hur mycket eget kapital det finns per aktie som används vid värdering per aktie i relation till aktiekursen.
ÅRSSTÄMMA
ÅRSSTÄMMA
Årsstämman kommer att hållas den 14 maj 2021. Årsredovisningen för 2020 kommer att finnas tillgänglig på Precise Biometrics hemsida och huvudkontor senast den 23 april 2021. Aktieägare, som önskar delta vid årsstämman, ska vara upptagen i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken avseende förhållandena per den 5 maj 2021 och anmäla sitt deltagande i enlighet med vad som anges i kallelsen till årsstämman. Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste för att äga rätt att delta i stämman låta registrera aktierna i eget namn så att aktieägaren blir upptagen i framställningen av aktieboken per den 5 maj 2021. Sådan registrering kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer. Rösträttsregistreringar som gjorts av förvaltaren senast den 7 maj 2021 kommer att beaktas vid framställningen av aktieboken. Ytterligare anvisningar kommer att anges i kallelsen till årsstämman.
ANMÄLAN TILL ÅRSSTÄMMA
Anmälan om deltagande vid årsstämman ska ske senast den 7 maj 2021. Anmälna kan göras via post eller e-post [email protected]
Post: Precise Biometrics AB, "Årsstämma", Scheelevägen 27, 223 63 Lund
Vid anmälan ska följande anges:
Namn
Personnummer/organisationsnummer
Adress
Telefonnummer
Eventuella biträden
Ombud
Aktieägare som företräds av ombud ska utfärda fullmakt för ombudet. om fullmakt utfärdats av juridisk person ska kopia av registreringsbevis (eller om sådan handling inte finns, motsvarande behörighetshandling) för den juridiska personen bifogas. Dokumentet får inte vara äldre än ett år. Dessa dokument ska vara Precise Biometrics tillhanda senast måndagen den 7 maj 2021.
Aktieägarkontakt
Stefan K Persson, CEO
telefon: +46 46 31 11 05
E-post: [email protected]
FINANSIELL KALENDER
DELÅRSRAPPORT FÖRSTA KVARTALET 2021
12 maj 2021, kl. 08.00
ÅRSSTÄMMA 2021
14 maj 2021, kl 14:00
DELÅRSRAPPORT ANDRA KVARTALET 2021
12 augusti 2021 kl. 08.00
DELÅRSRAPPORT TREDJE KVARTALET 2021
12 november 2021, kl. 08.00
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2021
16 februari 2021, kl. 08.00
Finansiella rapporter publiceras på svenska och engelska på precisebiometrics.com
KONTAKT
Precise Biometrics AB Scheelevägen 27 223 63 Lund Sweden + 46 46 31 11 00
AKTIEÄGARKONTAKT
Stefan K Persson, CEO Telefon: +46 46 31 11 05 E-post [email protected]

