Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Annual Report 2019

Mar 30, 2020

3189_10-k_2020-03-30_a78b1a9c-fb43-4bba-b53a-bf7a1346fd8d.pdf

Annual Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

PRECISE BIOMETRICS ÅRSREDOVISNING 2019

BEKVÄM & SÄKER IDENTIFIERING FÖR ALLA, ÖVERALLT

Denna rapport innehåller framtidsinriktad information som baseras på Precise nuvarande förväntningar. Även om bolagsledningen bedömer att förväntningar som framgår av sådan framtidsinriktad information är rimliga, kan ingen garanti lämnas för att dessa förväntningar kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan faktiskt framtida utfall variera väsentligt jämfört med vad som framgår i den framtidsinriktade informationen beroende på bland annat förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och andra politiska åtgärder, variationer i valutakurser och andra faktorer. Årsredovisningen publiceras på svenska och engelska. Den svenska versionen utgör originalversion och har reviderats av Precise revisorer.

INNEHÅLL

Året i korthet 4
Väsentliga händelser 2019 5
Precise i korthet 5
VD har ordet 6

Verksamheten

Vision 8
Affärsmodell 8
Affärsområden 8
Intäktsmodell 9
Tillväxtstrategi 9
Vad är biometri? 10
Drivkrafter inom bolagets affärsområden 12
Marknadsposition 13
Precise YOUNiQ - Access 14
Hållbarhet 16
Medarbetarintervju 18
Aktien & ägare 20
Förvaltningsberättelse 24
Bolagsstyrningsrapport 31
Flerårsöversikt 37

Finansiella rapporter

Koncernens resultaträkning & rapport över totalresultatet 40
Koncernens balansräkning 41
Koncernens kassaflödesanalys 42
Koncernens förändring eget kapital 43
Noter Koncernen 44
Moderbolagets resultaträkning & rapport över totalresultatet 65
Moderbolagets balansräkning 66
Moderbolagets kassaflödesanalys 67
Moderbolagets förändring eget kapital 68
Noter Moderbolaget 69
Intygande 82
Revisionsberättelse 83
Ekonomisk ordlista 88
Årsstämma 89
Finansiell kalender 90

Den formella årsredovisningen omfattas av förvaltningsberättelse och finansiella rapporter.

ÅRET I KORTHET

Precise omsättning har ökat under året till följd av implementeringen av den nya strategin som skapat tillväxt och ökat resultat. Kostnadsbesparingarna till följd av omorganisationen 2018 har resulterat i en kontrollerad kostnadsbas, samtidigt som bolaget fortsätter att successivt öka investeringstakten inom samtliga affärsområden.

Erbjudandet inom affärsområdet Digital Identity har utökats via lanseringen av Precise YOUNiQ – Access, en produkt för fysisk åtkomst till faciliteter. Samarbeten med partners som Egis Technology har stärkt erbjudandet inom affärsområdet Mobile och bidragit till den höga tillväxten.

PRECISE I SIFFROR

91,9 (67,6) NETTOOMSÄTTNING MKR 116,9 (137,0) GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL, MKR
86,4 (85,2) BRUTTOMARGINAL % 79,8 (79,0) SOLIDITET %
13,8 (-11,2) EBITDA, MKR -0,5 (-26,1) KASSAFLÖDE FRÅN LÖPANDE VERKSAMHET MKR
76,5 (71,4) RÖRELSEKAPITAL MKR

NETTOOMSÄTTNING & BRUTTOMARGINAL RÖRELSERESULTAT KASSAFLÖDE FRÅN LÖPANDE VERKSAMHET

VÄSENTLIGA HÄNDELSER 2019

KONTOR ETABLERAT I SHANGHAI FÖR ATT KUNNA ERBJUDA FÖRBÄTTRAD KUNDSERVICE OCH LOKAL SUPPORT

PRECISE MJUKVARA DEL AV DEN FÖRSTA SMARTA KORT-MODULEN MED MASTERCARD CAST-CERTIFIKAT

LICENSAVTAL TECKNAT MED DEN LEDANDE LEVERANTÖREN AV FINGERAVTRYCKSSENSORER EGIS TECHNOLOGY

SAMARBETE MED INFINITY OPTICS FÖR ATT UTVECKLA IDENTIFIERINGSMJUKVARA BASERAT PÅ HASH-TEKNIK, BYGGD PÅ INFINITY OPTICS QUANTUMCRYPT(TM) - TEKNOLOGI

PRECISE I KORTHET

Precise är en global leverantör av identifieringsmjukvara. Företaget erbjuder produkter inom olika applikationsområden som möjliggör för användare att – genom sin egen biometri – identifiera sig på ett bekvämt och säkert sätt. Oavsett vem du är, var du är och vad du gör ska du alltid ha tillgång till din digitala identitet.

Precise produkter används miljontals gånger varje dag av människor över hela världen. Identifiering är Precise kärna och med en passion för innovation arbetar bolaget kontinuerligt med att skapa nya produkter som uppfyller användarnas behov.

Precise har tre affärsområden; Digital Identity, Mobile och Smart Card och verkar från sina kontor i Lund, Sverige, Potsdam NY, USA och Shanghai, Kina. Precise är noterat på Nasdaq Stockholm (PREC). För mer information, besök www.precisebiometrics.com

UTÖKAT ERBJUDANDE INOM DIGITAL IDENTITET GENOM PRECISE YOUNIQ – ACCESS

SAMARBETE MED COVR SECURITY FÖR UTVECKLING AV GEMENSAM PRODUKT TILL DIGITALA TJÄNSTER

VD HAR ORDET

2019 har varit ett händelserikt år för Precise där vi implementerat en helt ny strategi för bolaget. Vi har gjort framsteg i utvecklingen av våra affärsområden Digital Identity och Smart Card och signifikant stärkt vår position inom affärsområdet Mobile. Vår strategi att arbeta mer fokuserat ger allt större effekt, vilket reflekteras i såväl intäkter som resultat.

I början av 2019 inleddes en resa mot att flytta Precise till en position där vi kommer närmare slutkunden. Som en del i genomförandet av den reviderade strategin slutfördes omorganisationen av verksamheten under det första kvartalet. Detta innebar att kontoret i Karlstad avvecklades och forskning & utvecklingsresurserna i Sverige centraliserades till Lund, för att möjliggöra synergier i den löpande verksamheten. Under första halvåret 2019 invigde vi även vårt nya kontor i Shanghai som utökar vår lokala närvaro på en nyckelmarknad. Från verksamheten i Shanghai erbjuder vi bland annat kundservice, support och produktutveckling för kunderna i Asien.

Resultatet av den nya implementerade strategin är en betydligt mer effektiv organisation där vi förutom en mer kontrollerad kostnadsbas nu har bättre förutsättningar till tätare samarbeten med samarbetspartners och kunder.

Fokus på innovation

Produktutveckling är och har alltid varit Precise huvudsakliga fokus och vi strävar ständigt efter att förbättra erbjudandet och driva på marknaden för identifieringslösningar genom innovationer i absolut framkant. Inom affärsområdet Digital Identity – där vi fokuserar på att utveckla bekväma och säkra alternativ till identifiering inom flertalet applikationsområden – har Precise tagit viktiga kliv mot kommersialiseringen av produkten Precise YOUNiQ. I juni meddelades det att vi ingått ett samarbete med Covr Security – som bland annat möjliggör trygga transaktioner online mellan mobila enheter. Vi avser att erbjuda en gemensam produkt som möjliggör bekväm och säker verifiering av identitet för digitala tjänster, exempelvis inom finans, spel, detaljhandel och sjukvård.

Vi har även identifierat ett applikationsområde som vi bedömer har stor potential – access till faciliteter – där vi utvecklar en produkt för olika typer av inpasseringslösningar. Produkten består av en specialutvecklad identifieringsmjukvara ämnad för olika typer av behörighetskontroller. Med vår identifieringsmjukvara – och en kamera kopplad till systemet – kan en användares identitet säkerställas smidigare och säkrare än någonsin. Identifieringen av användaren sker passivt, vilket innebär att användaren inte behöver använda sig utav nycklar eller passerkort för att ta sig in genom dörren. Vi tror starkt på vår produkt till detta applikationsområde, och vi ökar nu takten i kommersialiseringsarbetet.

Den största andelen av vår tillväxt kan härledas till affärsområdet Mobile där vi under året ingick ett licensavtal med sensortillverkaren Egis Technology. Som ett resultat har Precise fingeravtrycksmjukvara implementerats i en rad optiska sensorer, som i sin tur har implementerats i flertalet serier mobila enheter från ledande OEM tillverkare. Vi har även fortsatt starkt samarbete med aktörer som Qualcomm och ett flertal sensorpartners i Kina och Korea. Vi ser även positivt på att optiska sensorer vinner marknadsandelar, där vi känner oss mycket säkra i leveransen, och vi arbetar ständigt med att utveckla och förfina vår teknologi för att behålla vår marknadsledande position.

Vi har även gjort betydande framsteg i utvecklingen av vår produkt för smarta kort, som enligt analytiker bedöms utgöra nästa stora globala massmarknad inom biometri. Under 2019 erhöll vi beskedet om att vår fingeravtrycksmjukvara fanns med i det första betalkortet att erhålla Mastercard CAST certifikat, ett betydelsefullt steg som gör det möjligt att inkludera Precise teknologi i biometriska betalkort för kommersiell försäljning. Vid sidan av betalkort ser vi även potential för andra applikationsområden för smarta kort, exempelvis access.

Sammanfattningsvis ser jag positivt på årets utveckling och det vi åstadkommit under 2019. Med siktet inställt på tillväxt kommer vi fortsätta investera inom samtliga affärsområden och samtidigt arbeta fokuserat för att upprätthålla effektiviteten genom organisationen under 2020. Vi förväntar oss att osäkerheten i Asien – till följd av Coronaviruset och de konsekvenser det innebär för våra partners i Asien – kommer ha påverkan på orderingången under första halvåret 2020. Vi följer rapporteringen noggrant och utvärderar löpande vilka effekter det kan komma att ha på vår verksamhet. Vår respons till det nuvarande marknadsläget är att vi ska fortsätta att arbeta för att utöka gapet till konkurrenterna och befästa vår position som den givna leverantören av identifieringsmjukvara för säker och bekväm identifiering oavsett vem du är, var du är eller vad du gör.

Stefan K Persson

VD

VERKSAMHETEN

VISION

Precise vision är att möjliggöra bekväm och säker identifiering, för alla, överallt. Oavsett vem du är, var du är och vad du gör ska du alltid ha tillgång till din digitala identitet på ett bekvämt och säkert sätt. En vision som är mer aktuell idag än någonsin då vi lever i en tid av högt användande av mobila enheter och datorer och allt fler produkter digitaliseras i hög takt via Internet of Things (IoT).

AFFÄRSMODELL

Precise utvecklar, marknadsför och licensierar ut produkter där bolagets identifieringsmjukvara utgör grunden för produkterna. Produkterna möjliggör för användare att – genom sin egen biometri – identifiera sig på ett bekvämt och säkert sätt. Bolagets intäktskällor bygger på licensintäkter, royalties samt support och underhåll.

AFFÄRSOMRÅDEN

Precise fokuserar verksamheten inom tre affärsområden i syfte att diversifiera och tillvarata drivande trender i marknaden.

Digital identity

Precise målsättning inom Digital Identity är att erbjuda bekväma och säkra alternativ till identifiering inom olika applikationsområden. Precise utvecklar produkter som kombinerar olika biometriska modaliteter och som kan anpassas till olika applikationsområden. Exempel på applikationsområden är access till faciliteter och digitala tjänster inom sektorer som finans, hälsa och betting.

Mobile

Inom affärsområdet Mobile licensierar Precise ut sin identifieringsmjukvara till utvalda sensortillverkare vilka erbjuder och marknadsför produkter till OEM tillverkare, som i sin tur säljer produkter till slutanvändare. Precises kunder inkluderar en majoritet av de främsta sensortillverkarna globalt.

Smart Card

Inom Smart Card har Precise utvecklat en produkt som integreras i en fingeravtryckssensor och säkerställer autentisering av användarens identitet. Användarens fingeravtryckstemplat lagras i ett säkert chip på kortet där betalapplikationen körs, på samma sätt som pin-kod hanteras idag, vilket ger det bästa skyddet av användarens identitet.

Identification - digital services & IoT Identification - mobile devices Identification & verification by card

PRODUKTPORTFÖLJ

Bolaget erbjuder i dagsläget följande produkter: YOUNiQ®, Precise BioMatch® Mobile och Precise BioMatch® Card.

Bolaget arbetar aktivt och strategiskt med patent, mönsterskydd och varumärken för att säkerställa rätten till egen teknik, att skapa affärsvärde och öka bolagets konkurrenskraft. Bolagets befintliga produkter och lösningar skyddas av en omfattande portfölj av patent, varumärken och mönsterregistreringar

INTÄKTSMODELL

Precise intäkter är fördelade inom tre huvudsakliga källor; licensintäkter för rätten att använda bolagets teknik, royalties per såld produkt samt support och underhåll för sålda produkter. Bolaget har ett flertal samarbeten med partners som grundar sig i att gemensamt utveckla produkter till kunder för att ömsesidigt dra nytta av teknologi och produktinnovationer.

TILLVÄXTSTRATEGI

Marknaden för biometriska lösningar utvecklas ständigt och Precise utforskar kontinuerligt nya möjligheter för att växa och skapa innovativa lösningar för bekväm och säker identifiering. Precise ska genom strategiska partnerskap skapa tillväxt och utöka bolagets erbjudande inom samtliga affärsområden. Arbetet fokuserar på innovation för att ständigt utveckla produkter och bredda utbudet genom anpassning till fler applikationsområden. Målsättningen är att oavsett vem du är, var du är och vad du gör ska du alltid ha tillgång till din digitala identitet på ett bekvämt och säkert sätt. Användaren blir sin egen unika nyckel via sin biometri.

Tillväxten planeras främst komma från dels ökande licensintäkter, dels royalties. Bolaget har tre huvudsakliga fokusområden som anses särskilt strategiskt viktiga för att ytterligare utöka den ledande positionen på marknaden och lägga en stabil grund för långsiktig hållbar tillväxt.

Produktinnovation

Produktutveckling är och har alltid varit Precise huvudsakliga fokus och bolaget strävar ständigt efter att förbättra erbjudandet och driva på marknaden för identifieringslösningar genom innovationer i absolut framkant. Bolaget har sedan det grundades framgångsrikt lanserat innovativa produkter som är användarvänliga och säkra.

Operativ förmåga

Precise ledande position bygger främst på den konkurrensfördel som kommit ur bolagets operativa spetskompetens i att erbjuda produkter för bekväm och säker identifiering. Biometrisk identifiering är mycket komplext och kräver effektiv samverkan mellan människor och system för att fungera. Precise har under sina mer än 20 år byggt en samlad erfarenhet som är unik bland branschens aktörer.

Skalbarhet

Precise har genom sin befintliga produktportfölj och kundstock stora möjligheter att vidareutveckla, utöka och förbättra erbjudandet inom bekväm och säker identifiering. Givet den starka tekniska utvecklingen inom biometri väljer allt fler OEM tillverkare, fastighetsbolag och andra aktörer med högt antal användare, att integrera biometriska lösningar. Precise identifieringsmjukvara, tillsammans med bolagets förmåga att integrera biometriska teknologier i olika lösningar, ger skalbarhet och Precise kan genom effektiv anpassning till olika applikationsområden expandera sitt erbjudande.

VAD ÄR BIOMETRI?

Ordet biometri kommer från de grekiska orden bi'os (liv) och me'tron (mått). Biometrics Research Group definierar biometri som mätbara fysiska- och beteendeegenskaper som möjliggör verifiering av en individs identitet. Biometri används som samlingsnamn för de tekniker som används för att mäta en persons unika egenskaper och på så sätt verifiera dess identitet.

BIOMETRISKA TEKNIKER

Inom biometri mäts antingen en individs personliga attribut (ex. fingeravtryck, iris) eller någonting man gör (ex. rörelsemönster, tal). Biometriska tekniker är automatiska system uppsatta för att; (1) insamla biometrisk information (ex. fingeravtryck) från en person; (2) extrahera information från materialet till ett templat; (3) jämföra information mot tidigare sparade templat; (4) avgöra om den biometriska informationen är identisk. Biometriska tekniker består därför av både en hårdvara (ex. fingeravtryckssensor) som fysiskt kan läsa av den biometriska informationen och en mjukvara som tillsammans med hårdvaran insamlar biometrisk information för att sedan extrahera, jämföra och matcha information.

ANVÄNDARUPPLEVELSE

Centralt för användarupplevelsen av en biometrilösning är att den fungerar med största möjliga säkerhet (precision) samt att den uppnår högsta möjliga hastighet för behandling av informationen så att individen kan verifieras. Det betyder att tiden från att en persons unika fysiska egenskaper börjar avläsas, tills dess att den ges tillträde eller avslag ska vara så kort som möjligt.

FAR/FRR

För att beskriva säkerheten i en lösning används begreppen FAR (False Acceptance Rate) och FRR (False Rejection Rate). Dessa begrepp lever i symbios med varandra och bestäms av gränsvärden i mjukvaran. Låg FAR ger en säkrare lösning (inga obehöriga släpps in), men kan resultera i en hög FRR (fler behöriga personer nekas). Ett högkvalitativt biometriskt system med en bra användarupplevelse ger snabb autentisering och har hög precision (låga värden på FAR och FRR). En fyrsiffrig pin-kod motsvarar en säkerhetsnivå på 1/10 000, vilket innebär att en person av 10 000 ges obehörig åtkomst. Det kan ställas i relation till den höga säkerhetsnivå som vanligtvis används för fingeravtrycksteknik i dagens mobiltelefoner där en av 50 000 ges obehörig åtkomst. För vissa telefoner är säkerheten ännu högre.

DRIVKRAFTER INOM BOLAGETS PRODUKTOMRÅDEN

I takt med ökad användning av mobila enheter, Internet of Things (IoT) frammarsch och ett ökande antal uppkopplade hem blir produkter med inbyggda biometriska lösningar i allt högre utsträckning tillgängliga för allmänheten. Detta innebär ett ökat behov av bekväma och säkra system för att verifiera våra identiteter, till exempel för passersystem på flygplatser, sjukhus och arbetsplatser, vilket innebär ökat behov av biometriska lösningar som är användarvänliga, kostnadseffektiva och inte minst säkra.

Biometriska system med fingeravtryck, ansikte, röst, beteende och iris möjliggör att en digital identitet kan verifieras vilket gör användarens vardagliga liv mer bekvämt och säkert. Detta möter användarnas efterfrågan på användarvänliga lösningar och skapar nya möjligheter att anpassa tjänster utifrån beteenden. Utvecklingen ställer stora krav på en bekväm och säker verifiering av individers digitala identitet i syfte att minimera risken för bedrägerier och att skydda privat egendom.

Nästa steg i evolutionen av biometri i mobila enheter är lösningar som kombinerar olika typer av biometri och smart teknik för att verifiera en person, med minimal eller ingen åtgärd från användaren själv. Sådana lösningar kommer att erbjuda kontinuerlig autentisering, där användaren passivt identifieras i bakgrunden, vilket ökar såväl användarvänlighet som säkerhet. Efterfrågan på användarvänlig design och mobila enheter med heltäckande skärmar driver trenden med under-display sensorer. Denna trend har medfört att flera sensortillverkare utvecklat sina produkterbjudanden och utökat sitt erbjudande med optiska- och ultraljudssensorer.

Samtidigt som denna utveckling tar fart testas nästa generations under-display sensorer, vilka gör det möjligt att läsa av fingeravtryck på hela skärmen jämfört med den nuvarande tekniken, som kräver att fingret placeras inom ett begränsat område på skärmen. Denna utveckling blir ett naturligt steg i målet att utveckla displayer med inbyggda sensorer som kan läsa av fingeravtryck över hela skärmen samt möjliggöra kontinuerlig autentisering och öka användarbekvämligheten.

Försäljningen av optiska sensorer till telefoner i det lägre prissegmentet ökar, men priserna per enhet fortsätter att sjunka vilket också påverkar värdet på marknaden för dessa sensorer eftersom priserna sjunker snabbare än vad volymen ökar.

Smarta kort bedöms vara nästa stora biometrimarknad. Aktivitetsnivån för aktörer längs med hela värdekedjan för utvecklingen av biometriska smarta kort har intensifierats under 2019. Betalningar är den huvudsakliga drivkraften för utvecklingen av biometri i konsumentledet där biometriska kort är ett område som enligt analytiker förväntas växa snabbt de kommande åren. Biometri för att säkerställa identitet har även blivit ett allt viktigare verktyg i kampen mot bedrägerier i nästan samtliga betalningskanaler. Korttillverkare lägger därför allt mer fokus på certifiering av kontaktlösa biometriska betalkort, vilket är en förutsättning för att kortutgivarna ska kunna göra en bred introduktion till marknaden. Förväntan är att försäljningen av kontaktlösa biometriska betalkort påbörjas under 2020.

MARKNADSPOSITION

DIGITAL IDENTITY

Precise är övertygat om att biometri är nyckeln till bekväm och säker identifiering, oavsett applikationsområde, och har därför utökat bolagets affär för att möta efterfrågan på biometriska lösningar som förenklar och effektiviserar identifieringsprocessen. Genom att kombinera olika biometriska tekniker för att verifiera en användares identitet är det möjligt att skapa den optimala balansen mellan bekvämlighet och säkerhet. Det blir också möjligt att identifiera användaren, erbjuda kontinuerlig och passiv autentisering samt unik personanpassning, vilket underlättar människors vardag och förhöjer användarupplevelsen av produkter och tjänster.

Precise har under 2019 gjort betydande framsteg i produktutvecklingen och tecknat strategiskt viktiga samarbetsavtal med aktörer som Covr Security, Infinity Optics Solutions och Innovatrics. Bolaget har under 2019 främst fokuserat på applikationsområdet access, där Precise utvecklar identifieringsmjukvara för olika typer av inpasseringssystem. Bolaget befinner sig i ett tidigt skede i kommersialiseringsprocessen men har under 2019 tecknat de första kommersiella kontrakten.

MOBILE

Precise har en stark position inom segmentet för fingeravtryckssensorer för mobila enheter, både vad gäller optiska- och ultraljudssensorer. Under 2019 etablerades ett kontor i Shanghai, som tillhandahåller bättre lokal support samt skräddarsydda lösningar till bolagets kunder på den asiatiska marknaden. Alltfler mobiltelefoner utrustas med optiska- eller ultraljudssensorer som integreras under skärmen. Efterfrågan på dessa sensorer växer snabbt och bedöms fortsätta öka de kommande åren. Precise ska sträva mot en ledande marknadsposition inom detta snabbväxande område.

SMART CARD

Med över 20 års erfarenhet av att utveckla identifieringsmjukvara för främst mobila enheter var det ett naturligt steg för Precise att ta fram en produkt anpassad för smarta kort för att kunna kapitalisera på en växande marknad.

Produkten Precise BioMatch Card säkerställer användarens identitet genom fingeravtrycksigenkänning, vilket är en användarvänlig lösning som ökar säkerheten både för slutanvändare och kortutgivare samtidigt som det bidrar till ökad genomströmning. Förutom betalningar och transaktioner har Precise identifierat ytterligare applikationsområden där biometriska smarta kort fyller en funktion i det vardagliga livet, exempelvis access.

Precise fortsatte under året samarbetet med NXP inom kontaktlösa biometriska smarta kort. Under 2019 erhöll Precise besked om att bolagets produkt, genom samarbetet med NXP, integrerats i den första biometriska smarta kort-modulen med Mastercard CAST-certifikat. Att certifieras med CAST betyder att modulen uppfyller samtliga av Mastercards säkerhetskrav och att alla aktörer som involveras vid betalningarna kan vara trygga i arbetet med modulen, när den är integrerad i ett biometriskt smart kort. Genom certifieringen är Precise BioMatch Card godkänd för kommersiell försäljning, men innan betydande volymer sker krävs det att andra delar i värdekedjan certifieras.

PRECISE YOUNiQ ACCESS – CrossFit Täby

Precise YOUNiQ för access lanserades i augusti 2019 och har sedan dess ingått i en rad lyckade pilotprojekt. Joakim Langhard, delägare i CrossFit Täby i Stockholm, tillhör en av dem som testat lösningen under en längre tid. Genom ansiktsigenkänning ska anställda, besökare och gymmets medlemmar få tillgång till lokalerna på ett mer smidigt och säkert sätt.

Berätta mer om CrossFit Täby och de utmaningar ni stött på för att möjliggöra tillgång till era lokaler?

Vi på CrossFit Täby är specialister på CrossFit-utbildning och tillhandahåller expertis för alla våra medlemmar - unga som gamla, nybörjare som tävlande inom disciplinen - med kunskap och hälsa som vårt centrala fokus. Det är ett aktivt gym där vi tillhandahåller flera instruktörsledda träningspass varje dag. Likaså är vi ett gym som är öppet för våra medlemmar att fritt använda som de vill med en rigg, ett friviktsområde och träningsmaskiner.

Vår personal är tillgängliga från tisdag - fredag mellan kl. 10.00 - 15.00. Vi vet emellertid att dessa tider inte passar alla våra medlemmar så anläggningen är även öppen för dem att använda när som helst mellan kl. 05:00 och 23:00. Utmaningen vi har försökt övervinna är att när en kund köper sitt medlemskap via vår hemsida måste de även komma hit personligen för registrering och för att förses med den nyckeltagg som gör att de kan komma in på gymmet. Förutom att det är tidskrävande är det helt enkelt inte heller särskilt bekvämt för våra kunder.

När medlemmar eller nyanställda sedan har fått tillgång till lokalerna händer det så klart att de ibland förlorar eller glömmer sin tagg, vilket gör att vi måste utfärda en helt ny eller en tillfällig, vilket både är tidskrävande och medför onödiga administratörskostnader. Även om den inledande processen för access och identitetskontroll har genomförts korrekt, kan vi heller inte vara helt säkra på att rätt personer befinner sig i lokalerna enbart genom att förlita oss på den här metoden. Nyckeltaggen kan vara stulen eller lånad, vilket gör att en obehörig person kan komma in.

Hur hjälper Precise YOUNiQ er att lösa dessa utmaningar?

Precise YOUNiQ kommer att förenkla processen för oss i och med att en kund eller nyanställd digitalt kan registrera sitt ansikte och koppla detta till ett konto i vårt inpasseringssystem. De kan därefter få åtkomst till lokalerna via ansiktsigenkänning och det utan att vi personligen måste möta dem för att utfärda en tagg. Detta i sin tur betyder att medlemmar och anställda inte behöver oroa sig för att förlora eller glömma sin nyckeltagg, samtidigt som vi kan känna oss säkra med att endast behöriga har åtkomst till våra lokaler.

Vilka fördelar förväntar du dig genom att använda Precise YOUNiQ?

Genom att använda ansiktsigenkänning kommer vi att få en ökad säkerhet; stulna taggar kan inte användas för att komma åt lokalerna och medlemmar kan inte låna ut sin tagg till vänner eller släktingar. Dessutom kommer vi inte längre att behöva hantera borttappade eller glömda taggar. Det hjälper oss också att bli mer effektiva och förbättrar upplevelsen för våra medlemmar, till exempel när en medlem närmar sig kameran och blir igenkänd kommer denne automatiskt att bli incheckad på ett av våra träningspass. Även om flera medlemmar passerar dörren samtidigt kommer ansiktsigenkänningssystemet att kunna identifiera varje medlem på korrekt sätt, i enlighet med respektive medlems medlemskap och träningskort. Det är en väldigt smidig upplevelse för alla!

Vad är nästa steg?

För närvarande testar vi systemet främst med gymledningen och instruktörerna. Nästa steg är att integrera Precise YOUNiQ med vårt inpasserings- och gymsystem för medlemmar. Vi har en nära dialog med Precise-teamet och det kommer att ske ett antal uppdateringar framöver, till exempel ett administrationsverktyg för att möjliggöra en bekväm och säker digital registrering för våra medlemmar. När den nya programvaran har implementerats kommer vi fortsätta att testa detta tillsammans med vårt eget inpasseringssystem. Det är en spännande resa framåt och jag ser fram emot att dela det nya inpasseringssystemet och alla dess fördelar med våra medlemmar.

HÅLLBARHET

Hållbarhet är en viktig del av Precise verksamhet och ska främja ett socialt och miljömedvetet ansvarstagande. Bolaget arbetar aktivt för att minimera sin miljöverkan och bidra till ett mer hållbart samhälle. Bolaget fokuserar på de områden där vår verksamhet bedöms ha störst påverkan:

• ARBETSMILJÖ

  • LIKABEHANDLING I ALLA RELATIONER
  • UPPFÖRANDEKOD OCH AFFÄRSETIK

• MILJÖPÅVERKAN

Precise verksamhet har via sin digitala och teknologiska natur en relativt begränsad miljöpåverkan, Precise YOUNiQ - Access erbjuder exempelvis en access-lösning helt utan plastkort. Vidare har bolagets produkt Precise YOUNiQ - ID potential att minska risken för bedrägerier och korruption via sin lösning som inkluderar en KYC (know your customer)-process. Precise har en implementerad hållbarhetspolicy där flertalet punkter ingår i miljömålen i enlighet med Agenda 30. Detta fungerar som en ledstjärna för bolagets agerande när det ska fattas mer kortsiktiga operativa beslut samt för den långsiktiga strategiska utvecklingen. Precise utvärderar löpande bolagets insatser inom området för att ytterligare integrera hållbarhet i bolagets utveckling.

ARBETSMILJÖ

Precise är ett kunskapsföretag som är beroende av medarbetares vilja och ambition att ständigt flytta på teknikens gränser. Bolaget arbetar aktivt med att skapa en arbetsmiljö som ger medarbetare rätt förutsättningar att utvecklas och för att vara en attraktiv arbetsgivare. Baserat på Precise kärnvärden och i utgångspunkten att alla medarbetare spelar en viktig roll för verksamheten, strävar Precise efter att skapa en arbetsmiljö där människor vill arbeta, utmana sig själv och vara med och utveckla bolaget.

Genom att skapa öppenhet, förståelse för bolagets mål, ansvar till individen, utbildning samt löneförmåner, skapas en stimulerande och trygg arbetsmiljö. Precise systematiska arbetsmiljöarbete förebygger ohälsa och främjar en god arbetsmiljö. Alla former av diskriminering är oacceptabelt och det ska vara lika lätt för alla medarbetare att göra karriär, oavsett bakgrund och kön.

Precise har fem kärnvärden som är djupt förankrade hos medarbetarna och är den värdemässiga grunden utifrån vilket bolaget styrs:

ÖPPENHET: Vi är öppna, ärliga och lyhörda.

INNOVATION: Vi söker, strävar och samarbetar för att skapa innovativa idéer som möter våra kunders behov.

PÅLITLIGHET: Vi tar ansvar och håller vad vi lovar.

KVALITET: Våra leveranser är väl genomtänkta, genomarbetade och håller högsta kvalitet.

ENGAGEMANG: Vi gör alltid vårt bästa och vårt arbetsresultat har en direkt inverkan på framgången för våra kunder och vårt bolag.

LIKABEHANDLING I ALLA RELATIONER

Precise utvecklas till ett alltmer internationellt bolag med ökad mångfald. Olika bakgrunder och erfarenheter är viktigt för bolagets utveckling och Precise accepterar ingen särbehandling av medarbetare vad gäller anställning eller arbetsuppgifter utifrån kön, religion, ålder, fysisk förmåga, sexuell läggning, nationalitet, politisk åsikt eller socialt och etniskt ursprung. Bolagets långsiktiga målsättning för jämställdhet är att inga skillnader ska gå att finna i bolaget avseende yrkesroller och ersättningsnivåer som kan relateras till könstillhörighet. Dessutom ska alla anställda uppleva att de i det dagliga arbetet och avseende arbetets påverkan på familje- och privatlivet har en likvärdig situation oavsett kön. Bolaget har även som ambition att främja en jämnare könsfördelning, och uppnå en situation där bolagets antal anställda ska vara mer jämt fördelat beträffande kön inom alla enheter.

UPPFÖRANDEKOD OCH AFFÄRSETIK

Bolagets uppförandekod betonar de grundläggande etiska principer enligt vilka Precise bedriver sin verksamhet och är ett stöd till företagets anställda och konsulter i relationerna med affärspartners och andra intressenter. Uppförandekoden innefattar bland annat riktlinjer, värderingar och etiska affärsregler, relation med medarbetare, kunder och leverantörer samt information till aktieägare. Alla anställda förväntas stödja och upprätthålla företagets värderingar och ansvar. Bolagets anställda, affärspartners och övriga intressenter har möjlighet att rapportera eventuella allvarliga och känsliga oegentligheter och otillbörligt agerande som skulle kunna ha en skadlig inverkan på bolagets affärsverksamhet eller intressenter genom en så kallad visselblåsarrutin.

MILJÖPÅVERKAN

Precise strävar efter att välja effektiva och hållbara alternativ för att minska bolagets påverkan på miljön. Bolaget utvecklar och säljer biometriska autentiseringsprodukter vilket i sig har liten påverkan på miljön. Precise eftersträvar att välja miljövänlig IT-infrastruktur och levererar mjukvarulösningarna som nedladdningsbara filer, vilket innebär minimal miljöpåverkan vid leverans och distribution. Precise växer och blir ett alltmer internationellt bolag med verksamhet i ett flertal länder i Europa, Nordamerika och Asien. Då flygresor bidrar till en stor del av bolagets klimatpåverkan uppmuntras användning av videokonferens för att minimera antalet resor. Under 2019 hölls möten över video löpande, vilket minskade behovet av fysiska resor. Då bolaget under året upprättade kontor i Shanghai för att erbjuda lokal support och service till kunder har antalet flygresor från Europa till Asien minskat avsevärt. Bolaget verkar i lokaler som är miljöcertifierade enligt LEED Gold. LEED är ett internationellt certifieringssystem som bedömer miljöpåverkan ur fem aspekter; platsen för lokalen, vattenbesparing, energiförbrukning, inomhusmiljö samt material- och resursförbrukning. Precise utvärderar löpande rutiner och arbetssätt för att hitta effektivare metoder som minskar bolagets miljöpåverkan.

Medarbetarintervju – Matthew Bai

Precise Biometrics öppnade kontoret i Shanghai för drygt ett år sedan med ambitionen att öka kundsupporten och närvaron i Asien. Matthew Bai, Customer Program Manager, leder teamet som utökats med ytterligare stark kompetens för att kunna stötta nya, viktiga kunder i regionen.

Berätta lite mer om din roll och hur en typisk arbetsdag ser ut.

Jag har arbetat som Customer Program Manager för Precise här i Shanghai sedan november 2018. Mitt huvudfokus är att se till att vi erbjuder en god support till våra kunder i Asien – att etablera och forma det team vi behöver här i regionen samt att arbeta nära våra kunder. Som huvudkontakt för kunderna har jag en daglig avstämning med dem och arbetar i nära samarbete med teamet för att se till att vi skapar fantastiska lösningar tillsammans.

Vilka fördelar innebär det nya kontoret i Shanghai för era kunder?

Den viktigaste fördelen är att ingenjörer är tillgängliga på plats och kan svara snabbt när en kund behöver support. Nu finns vi representerade i regionen vi verkar i, vi är i samma tidszon och kan ofta vara på plats inom en halv dag vid brådskande ärenden. Detta gör en verklig skillnad för kunderna med tanke på den snabba utvecklingen av projekten de bedriver.

Vad uppskattar du mest med att arbeta för Precise?

Jag gillar verkligen arbetsmiljön och vänligheten hos människorna här. Teamet är fullt av expertis och fungerar bra tillsammans. Jag gillar att alla är så professionella, har gedigen erfarenhet och kan lösa utmaningar riktigt snabbt - det gör mitt arbete mycket enklare!

Vad är du mest stolt över att ha uppnått på Precise?

Mitt mål är att tillhandahålla bra kundsupport och jag är stolt över vad vi har kunnat uppnå här på Shanghai-kontoret hittills. Jag är glad över att vi framgångsrikt har byggt ett bra team här och att våra kunder är nöjda med det stöd vi levererar.

Vilka är dina mål för det kommande året?

2020 vill jag se en fortsatt lyckad utveckling av verksamheten - anta alla utmaningar och maximera möjligheterna. Vårt team är fortfarande relativt nytt och formbart, vi strävar efter att hela tiden utveckla vårt dagliga arbete och samarbetet med varandra och våra kunder. Jag ser att vi kan dra nytta av denna resa för att implementera än mer av kärnvärdesarbetet för verksamheten. På den personliga sidan ser jag fram emot att ytterligare förbättra kundsupporten och att etablera teamets spetskompetens.

Hur spenderar du helst din fritid?

Jag bygger och flyger fjärrkontrollplan och tillverkar små modeller, som robotminiatyrer. Naturligtvis gillar jag att tillbringa tid med min familj, min son älskar Transformers-filmerna och de tittar vi på tillsammans!

AKTIEN & ÄGARE

HISTORIK

Precise Biometrics aktie introducerades på Stockholms Fondbörs den 3 oktober 2000 till en noteringskurs om 63,19 kr.

Den 30 december 2019 hade Bolaget 360 231 467 aktier noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. En handelspost uppgår till 1 aktie. Kortnamn är PREC och ISIN-koden SE0001823303.

KURSUTVECKLING

Under 2019 har det omsatts totalt 352 467 953 PREC-aktier, vilket innebär en genomsnittlig omsättning på 1 409 872 aktier per börsdag. Sista betalkurs den 30 december 2019 var 1,69 kr. Noteringen har under året varierat mellan 2,03 kr och 0,98 kr.

ÄGARFÖRHÅLLANDEN

Antalet aktieägare var vid årets slut 20 575 (21 691). Andelen utländska ägare var i procent 13,5 (12,2). Se tabell, som visar aktieägarstatistik per den 30 december 2019.

Vid bolagstämman 2017 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets anställda som innebar att högst fem miljoner (5 000 000) teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 december 2017, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2020 till 30 juni 2020. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,06 kr och teckningskursen för aktierna till 5,40 kr. Vid helårsperiodens utgång har 1 230 000 optioner tecknats motsvarande 25% av totala teckningsoptionerna, detta efter att tecknade optioner från anställda, inklusive tidigare VD, återköpts. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 230 000 aktier.

Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 juni 2019, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och teckningskursen för aktierna till 1,65 kr. Vid helårsperiodens utgång har 1 300 000 optioner tecknats motsvarande 100% av totala teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 300 000 aktier.

Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har beaktats då snittkursen under perioden motsvarar kursen i optionsprogram beslutat 2019.

Se även not 5 och not 10 i koncernens notapparat.

AKTIEÄGARINFORMATION

Tidigare tryckta årsredovisningar, delårsrapporter eller annan information finns på www.precisebiometrics.com. Det går även att beställa information på 046-31 11 00.

Frågor kan ställas direkt till Bolaget via e-post [email protected].

AKTIEKAPITALETS UTVECKLING DE SENASTE TIO ÅREN

ÖKNING AV
ANTALET AKTIER
TOTALT ANTAL
AKTIER
FÖRÄNDRING AV
AKTIEKAPITALET, KR
TOTALT AKTIE
KAPITAL, KR
KVOTVÄRDE, KR
2010 - 134 960 800 53 984 320 0,4
2011 - Nyemission 1) 53 984 320 188 945 120 21 593 728 75 578 048 0,4
2012 - Nyemission 2) 75 578 048 264 523 168 30 231 219 105 809 267 0,4
2012 - Minskning av aktiekapitalet 3) - 264 523 168 -31 742 780 74 066 487 0,28
2013 - Nyemission 4) 58 782 926 323 306 094 16 459 219 90 525 706 0,28
2013 - Nyemission 5) 22 000 000 345 306 094 6 160 000 96 685 706 0,28
2015 - Minskning av aktiekapitalet 6) 345 306 094 -86 326 523 10 359 183 0,03
2016 - Nyemission 7) 14 925 373 360 231 467 447 761 10 806 944 0,03
2019-12-31 - 360 231 467 - 10 806 944 0,03

1) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 1,00 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 54 Mkr.

2) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 0,72 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 54,4 Mkr.

3) Minskning av aktiekapitalet. Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att bolagets aktiekapital ska minskas med 31 742 780,16 kronor för täckning av förlust. Minskningen innebär en sänkning av aktiernas kvotvärde med 12 öre från 40 öre till 28 öre.

4) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 0,93 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 54,7 Mkr.

5) Riktad emission av 22 miljoner aktier. Teckningskursen uppgick till 3,90 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 85,8 Mkr.

6) Minskning av aktiekapitalet. Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att bolagets aktiekapital ska minskas från 96,7 Mkr till 10,4 Mkr. Minskningen innebär en sänkning av aktiernas kvotvärde med 25 öre, från 28 öre till 3 öre.

7) Riktad emission av 14,9 miljoner aktier. Teckningskursen uppgick till 3,35 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 47,2 Mkr.

AKTIEÄGARSTATISTIK

AKTIEÄGARFÖRTECKNING

ANTAL AKTIER ANDEL I PROCENT AV
KAPITAL OCH RÖSTER
Avanza Pension 25 299 532 7,0%
Nordnet Pensionsförsäkring 8 402 428 2,3%
Swedbank Försäkring 4 809 527 1,3%
Curt Blixt 3 000 000 0,8%
Emil Natchev 2 870 100 0,8%
Torgils Bonde 2 326 000 0,6%
Nils Arvidsson 2 279 559 0,6%
Christer Jönsson 1 952 684 0,5%
Darko Malesev 1 885 695 0,5%
Bengt Andersson 1 876 283 0,5%
Övriga 305 529 659 85,1%
Summa 360 231 467 100,0%

AKTIEÄGARFÖRDELNING

ANTAL AKTIER ANDEL I PROCENT
Utländska ägare 48 845 699 13,5%
Svenska ägare 311 385 768 86,5%
- Varav Institutioner 33 075 416 9,1%
- Varav Aktiefonder 2 885 858 0,8%
- Varav Privatpersoner 275 424 494 76,6%

AKTIESPRIDNING

ANDEL I PROCENT
10 största ägarna 15,2%
20 största ägarna 19,8%
50 största ägarna 26,8%
100 största ägarna 33,1%

AKTIEÄGARSTATISTIK (ANTAL ÄGDA AKTIER)

ANTAL AKTIEÄGARE ANDEL ÄGARE I
PROCENT
ANTAL AKTIER ANDEL AV RÖSTER
1 - 2 000 11 012 53,5% 7 742 821 2,1%
2 001-10 000 5 871 28,5% 31 320 764 8,7%
10 001 - 1 000 000 3 666 17,8% 211 894 496 58,9%
1 000 001 - 26 0,1% 78 647 008 21,8%
Anonymt ägande 30 626 378 8,4%
Summa 20 575 100,0% 360 231 467 100,0%

GEOGRAFISK FÖRDELNING AV AKTIEÄGANDET I PROCENT

ANDEL
Sverige 86,5%
Danmark 3,5%
Finland 0,5%
Norge 0,5%
Kina 0,2%
Portugal 0,1%
Spanien 0,1%
Övriga 8,5%
100,0%

Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

Styrelsen och Verkställande Direktören för Precise Biometrics (publ), organisationsnummer 556545-6596, med säte i Lunds kommun, avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2019.

VERKSAMHETEN

Precise är en global leverantör av identifieringsmjukvara och erbjuder produkter för bekväm och säker verifiering av människors identitet. Bolaget erbjuder följande produkter inom respektive område:

Digital Identity

YOUNiQ® - Säkerställer digital identitet på ett enkelt och säkert sätt

Smart Card

Precise BioMatch® Card - Verifierar fingeravtryck i smarta kort

Mobile

Precise BioMatch® Mobile - Verifierar fingeravtryck i mobila enheter

Utöver ovan listade områden arbetar Precise med utvalda projekt inom flertalet olika applikationsområden

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG

  • Omstruktureringen som inleddes hösten 2018 har slutförts och kontoret i Shanghai är fullt operationellt
  • Bolagets identifieringsmjukvara integrerades i Hyundai Motors Smart Fingerprint Access and Start-up System
  • Precise inledde strategiskt samarbete inom mobila enheter med Egis Technology, en ledande sensortillverkare
  • Precise ingick strategiskt samarbete med Covr Security inom affärsområdet Digital Identity
  • Precise integrerad i den första biometriska smarta kort-modulen att erhålla Mastercard CAST-certifikat
  • Utökat erbjudande inom Digital Identity genom lansering av Precise YOUNiQ – access, en produkt för fysisk access till faciliteter
  • Samarbetsavtal med Infinity Optics
  • Liveness detection integrerat i Precise identifieringsmjukvara för inpasseringssystem
  • Samarbetsavtal med Innovatrics

VÄSTENLIGA HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG

  • Precise i avtal med Exeger för biometrisk access till faciliteter
  • Spridningen av COVID-19 påverkar samhällen och företag över hela världen. Finansiella effekter för Precise är svåra att kvantifiera i detta tidiga skede. Precise sysselsätter cirka 50 personer

där de allra flesta för tillfället arbetar hemifrån och verksamheten har hittills bedrivits utan större störningar. I och med bolagets produkters digitala karaktär påverkar inte myndigheters restriktioner för människors rörlighet i samhället hur kunder och slutanvändare kan komma åt bolagets produkter. Däremot finns det risk att efterfrågan på mobila enheter och andra produkter med bolagets identifieringsmjukvara kan komma att minska till följd av den osäkerhet som uppstått och bolaget förväntar sig att det kommer ha påverkan på orderingången under första halvåret 2020. Precise följer utvecklingen kring COVID-19 noggrant och utvärderar löpande vilka effekter det kan komma att ha på verksamheten.

OMSÄTTNING OCH RESULTAT FÖR KVARVARANDE VERKSAMHET

Det tidigare affärsområdet Mobile Smart Card Solutions redovisas som verksamhet för avyttring sedan 2017 (med omräkning av 2016). Avyttringen av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions slutfördes enligt plan per 1 januari 2018. Information om avyttringen lämnades i juni 2017 och i enlighet med IFRS 5 redovisades affärsområdet därefter som verksamhet för avyttring. I enlighet med IFRS 8 redovisas det avyttrade affärsområdet ej i segmentsredovisningen och då kvarvarande verksamhet enbart utgörs av affärsområdet Fingerprint Technology redovisas därför inte längre någon segmentsredovisning.

Den avyttrade verksamhetens påverkan på kassaflödet har inte särredovisats, eftersom bolaget bedömer att det inte är möjligt att redovisa den avyttrade verksamhetens påverkan på kassaflödet. Istället redovisas kassaflöde från total verksamhet. Om inget annat uttrycks avser redovisade siffror kvarvarande verksamhet.

Omsättningen under helårsperioden ökade med 35,9% och uppgick till 91,9 Mkr (67,6). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 31,2 Mkr (18,0), licensintäkter 45,5 Mkr (37,0), support & underhåll 9,1 Mkr (9,5) samt övrigt 6,1 Mkr (3,1).

Bruttomarginalen under helårsperioden uppgick till 86,4% (85,2). De totala avskrivningarna och nedskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 10,2 Mkr (7,4). Avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar uppgår till 0,8 Mkr (0,7).

Rörelsekostnaderna för helårsperioden ökade med 1,2 Mkr och uppgick till 78,8 Mkr (77,6). Kostnadsökningar inom FoU relaterar sig till satsningar inom områdena Digital Identity och Mobile, samt att en lägre andel av FoU är kapitaliserad, 5,4 Mkr (11,0). Detta till följd av effektiviseringar samt att utvecklingskostnader inom nya områden ännu inte uppfyller kraven för aktivering. Ökad försäljning har även medfört högre kommissionskostnader samt högre utländsk källskatt. Lägre personalkostnader är relaterat till genomförd omstrukturering.

Rörelseresultatet för helårsperioden uppgick till 0,7 Mkr (-20,0). Förbättringen i rörelseresultat förklaras främst genom en ökad bruttovinst med 21,8 Mkr. Periodens resultat uppgick till 1,0 Mkr (-22,2). Totala avskrivningar/nedskrivningar uppgick till 13,1 Mkr (8,8). Resultatet på EBITDA-nivå uppgick till 13,8 Mkr (-11,2). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) för helårsperioden uppgick till 0,00 kr (-0,06).

INVESTERINGAR I MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR

Under helårsperioden har koncernen investerat 0,3 Mkr (0,3) i materiella anläggningstillgångar. Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick under året till 0,4 Mkr (0,4).

INVESTERINGAR I IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR

Under året har koncernen investerat 0,1 Mkr (0,0) i immateriella anläggningstillgångar. Avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick totalt till 0,8 Mkr (0,8).

AKTIVERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE

Under året har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 5,4 Mkr (11,0). Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under året till 10,2 Mkr (6,5) vilka redovisas i kostnad för sålda varor och tjänster.

FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET – TOTAL VERKSAMHET

Periodens kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till -0,5 (-26,1). Justerat för utbetalningar av reservering för kostnader relaterade till omorganisationen som gjordes i det fjärde kvartalet 2018 uppgick kassaflödet till 3,5 Mkr. Omorganisationen har påverkat kassaflödet negativt under helårsperioden med 4,0 Mkr.

Likvida medel uppgick vid periodens slut till 73,7 Mkr (79,5).

Det totala egna kapitalet uppgick vid helårsperiodens utgång till 126,5 Mkr (125,5) och eget kapital per aktie till 0,35 kr (0,35).

FLERÅRSÖVERSIKT

Flerårsöversikten som utgör en del av förvaltningsberättelsen visas på sid 37 - 38 för att bättre åskådliggöra den finansiella utvecklingen.

AKTIEN OCH ÄGARNA

Vid årsskiftet uppgick Precise Biometrics aktiekapital till 10 806 944 kr fördelat på 360 231 467 aktier noterade på Nasdaq Stockholms Small Cap-lista, Sektor Industrial Goods & Services. En handelspost uppgår till 1 aktie. Aktiernas kvotvärde uppgick till 3 öre.

Kursutveckling

Under 2019 har det omsatts totalt 352 467 953 PREC-aktier, vilket innebär en genomsnittlig omsättning på 1 409 872 aktier per börsdag. Sista betalkurs den 30 december 2019 var 1,69 kr. Noteringen har under året varierat mellan 2,03 kr och 0,98 kr.

Ägarförhållanden

Antalet aktieägare var vid årets slut 20 575 (21 691). Andelen utländska ägare var i procent 13,5 (12,2). Se tabell, som visar aktieägarstatistik per den 30 december 2019.

Överlåtbarhet av aktier

Det finns inga begränsningar i aktiernas överlåtbarhet. Det finns

heller inga av bolaget kända avtal mellan aktieägare som kan medföra begränsningar i rätten att överlåta aktier.

Teckningsoptioner

Vid bolagstämman 2017 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets anställda som innebar att högst fem miljoner (5 000 000) teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 december 2017, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2020 till 30 juni 2020. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,06 kr och teckningskursen för aktierna till 5,40 kr. Vid helårsperiodens utgång har 1 230 000 optioner tecknats motsvarande 25% av totala teckningsoptionerna, detta efter att tecknade optioner från anställda, inklusive tidigare VD, återköpts. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 230 000 aktier.

Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 juni 2019, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och teckningskursen för aktierna till 1,65 kr. Vid helårsperiodens utgång har 1 300 000 optioner tecknats motsvarande 100% av totala teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 300 000 aktier.

Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har beaktats då snittkursen under helårsperioden motsvarar kursen i optionsprogram beslutat 2019.

För ytterligare information hänvisas till not 5 i koncernens notapparat.

PATENT

Koncernens övergripande patentstrategi syftar till att säkerställa rätten till egen teknik och produkter på valda marknader, att skapa värde för framtida affärer samt att öka bolagets konkurrenskraft. Patentportföljen vid utgången av 2019 omfattar 74 (78) registrerade patent i valda marknader och 10 (23) patentansökningar inom 27 (28) olika patentfamiljer.

VARUMÄRKEN

YOUNiQ® – Varumärket är registrerat i EU

Precise BioMatch® Card – Varumärket är registrerat i både EU, USA och Kina.

Precise BioMatch® Mobile - Varumärket är registrerat i både EU, USA och Kina.

Precise BioMatch® Embedded - Varumärket är registrerat i både EU, USA och Kina.

Utöver ovan listade områden har Precise följande varumärken registrerade:

Precise Biometrics - Registrerat som både bild- och ordmärke i ett flertal länder.

Precise Match-on-Card - Varumärket är registrerat i EU. BioLive™ - Registrerat som varumärke i EU.

FORSKNING OCH UTVECKLING (FOU)

Precise Biometrics forskning är central för företaget och viktig för att behålla konkurrenskraften i en bransch som kontinuerligt utvecklas. Bolaget har ett världsledande team inom forskning och utveckling. Med över 20 års erfarenhet av att utveckla algoritmlösningar för mobiltelefoner och smarta kort har bolaget expertis som få andra inom branschen. Precise Biometrics forsknings- och utvecklingsavdelning arbetar med att utveckla befintliga produkter och patent samt att ta fram nya lösningar.

ORGANISATION OCH PERSONAL

Under 2019 slutfördes omorganisationen som påbörjades 2018 och kontoret i Karlstad avvecklades. Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Potsdam, USA och Shanghai, Kina. Vid helårsperiodens utgång hade koncernen 48 (38) medarbetare inklusive on-site konsulter. Antal anställda var 22 (27), varav 14 (22) i Sverige. Precise jobbar agilt tillsammans med flera partners vilket medför en snabbrörlig skalbar organisation. I medarbetare inräknas inte partners.

För ytterligare information hänvisas till not 5 i koncernens notapparat.

RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE 2019

Beslut togs på årsstämman 2019 om fastställande av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare som innebär att ersättning och anställningsvillkor skall vara marknadsmässiga och konkurrenskraftiga, samt att ersättningen skall ha ett förutbestämt tak. Den rörliga lönen skall vara maximerad till 75 % av den fasta årslönen för VD och 50 % för övriga personer i ledningen. Ersättning skall även kunna utgå i form av optioner eller andra aktiekursrelaterade incitamentsprogram.

Vid uppsägning skall en ömsesidig uppsägningstid om 6 månader gälla för VD, och 6 månader för övriga personer i ledningen. Avgångsvederlag till VD kan utgå med maximalt 6 månadslöner om anställningen upphör på bolagets initiativ. Övriga ledningspersoner skall inte ha rätt till avgångsvederlag.

Pensionsåldern skall vara 65 år, varvid pensionspremien beräknas enligt en trappa baserad på ålder och lön, och kan uppgå till maximalt 25 % av den fasta lönen. De av bolagsstämman fastlagda riktlinjerna överensstämmer med föregående år.

STYRELSENS FÖRSLAG TILL RIKTLINJER FÖR ERSÄTT- NING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE 2020

Styrelsen för Precise Biometrics AB (publ) ("Precise Biometrics" eller "bolaget") föreslår att årsstämman 2020 beslutar om riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare enligt följande.

Dessa riktlinjer omfattar ledande befattningshavare i Precise Biometrics, vilka utgörs av de personer som från tid till annan ingår i bolagets ledningsgrupp. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2020. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.

I den mån styrelseledamot utför arbete för Precise Biometrics vid sidan av styrelseuppdraget ska dessa riktlinjer gälla även för eventuell ersättning (t.ex. konsultarvode) för sådant arbete.

Riktlinjernas främjande av Precise Biometrics affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet

Precise Biometrics förenklar människors vardag genom att utveckla lösningar för bekväm och säker identifiering och verifiering av människors identitet. Förutom mjukvara för fingeravtryckigenkänning i mobiltelefoner och betalkort erbjuder bolaget en produkt för snabb och säker verifiering av digital identitet. Precise Biometrics visions är att möjliggöra bekväm och säker autentisering av människors identitet, för alla, överallt. En framgångsrik implementering av Precise Biometrics affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. Målsättningen med Precise Biometrics ersättningspolicy för ledande befattningshavare är därför att erbjuda konkurrenskraftig och marknadsmässig ersättning, så att kompetenta och skickliga medarbetare kan attraheras, motiveras och behållas. Dessa riktlinjer möjliggör att ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig totalersättning. Ytterligare information om Precise Biometrics affärsstrategi finns på www.precisebiometrics. com.

Precise Biometrics har pågående långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram som har beslutats av bolagsstämman och därför inte omfattas av dessa riktlinjer. Programmen omfattar bland annat ledande befattningshavare och andra anställda i bolaget och syftar till att ge anställda möjlighet att ta del av bolagets värdetillväxt genom att främja ökat engagemang och motivation att verka för en långsiktigt gynnsam ekonomisk utveckling i bolaget. De aktierelaterade incitamentsprogrammen utgör även en del i att stärka Precise Biometrics förmåga att rekrytera och behålla kompetenta medarbetare samt att bidra till att bolaget tillhandahåller en konkurrenskraftig totalersättning. Programmen uppställer krav på egen investering och flerårig innehavstid och incitamentsprogrammens utfall relaterar för närvarande till utvecklingen av bolagets aktiekurs på Nasdaq Stockholm. För mer information om dessa program, se Precise Biometrics hemsida www.precisebiometrics.com.

Formerna av ersättning m.m.

Ersättningen till ledande befattningshavare ska vara marknadsmässig och innebära både kort- och långsiktiga incitament. Ersättningen ska utgöras av fast kontantlön, pensionsförmåner och övriga förmåner och kan vidare utgöras av rörlig kontantersättning. Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.

Fast kontantlön

Fast kontantlön ska vara marknadsmässig och ska fastställas utifrån den enskilda befattningshavarens ansvar, befogenhet, kompetens och erfarenhet. För ledande befattningshavare som anlitas på konsultbasis ska arvodet vara marknadsmässigt och säkerställa att dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt som möjligt tillgodoses.

Rörlig kontantersättning

Rörlig kontantersättning ska baseras på förutbestämda, väldefinierade och mätbara finansiella och icke-finansiella mål för koncernen. Den rörliga kontantersättningen får för VD uppgå till högst 75 procent av den fasta kontantlönen och för övriga ledande befattningshavare till högst 50 procent av den fasta kontantlönen. Målen för den rörliga kontantersättningen ska huvudsakligen relatera till koncernens resultat, tillväxt, finansiella position och verksamhet. Därutöver kan även individuella mål fastställas.

Målen för den rörliga ersättningen ska vara utformade så att de främjar Precise Biometrics affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, genom att exempelvis ha en koppling till bolagets strategiska fokusområden och finansiella utveckling. I syfte att främja en gemensam strävan efter att uppnå bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och en hållbar utveckling av bolaget, och i slutändan ett ökat aktieägarvärde, bör samtliga ledande befattningshavare i huvudsak ha samma mål för rörlig ersättning. Mätperioden för målen för rörlig kontantersättning ska vara ett år.

Pensionsförmåner

För VD ska pensionsförmåner vara premiebestämda. Rörlig kontantersättning ska inte vara pensionsgrundande. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå till högst 25 procent av den fasta årliga kontantlönen.

För övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner vara premiebestämda om inte befattningshavaren omfattas av förmånsbestämd pension enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Rörlig kontantersättning ska inte vara pensionsgrundande, utom om så följer av tillämplig pensionspolicy eller tvingande kollektivavtalsbestämmelser som är tillämpliga på befattningshavaren. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska utgå enligt en premietrappa som ska beakta befattningshavarens ålder och vad befattningshavarens pensionsmedförande lön uppgår till. Pensionspremierna enligt sådan premietrappa ska uppgå till högst 25 procent av den pensionsmedförande lönen om inte andra premienivåer gäller enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser.

Övriga förmåner

Övriga förmåner får innefatta bland annat livförsäkring, sjuk- eller sjukvårdsförsäkring, företagshälsovård och bilförmån. Sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst 10 procent av den fasta årliga kontantlönen.

Utländska anställningsförhållanden och utlandsstationerade befattningshavare

I den mån ledande befattningshavare omfattas av anställningsavtal som lyder under andra regler än svenska får vederbörliga anpassningar ske för att följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis. För befattningshavare som är stationerade i annat land än sitt hemland får ytterligare ersättning och andra förmåner utgå i skälig omfattning med beaktande av de särskilda omständigheter som är förknippade med sådan utlandsstationering. Sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst 30 procent av den fasta årliga kontantlönen. Ersättningar som omfattas av riktlinjerna i denna del ska fastställas på ett sätt som så långt som möjligt tillgodoser dessa riktlinjers övergripande ändamål.

Ersättning till styrelseledamöter

För de fall styrelseledamot (inklusive genom helägt bolag) utför tjänster för Precise Biometrics utöver styrelsearbetet kan särskilt kontant arvode för detta betalas (konsultarvode) förutsatt att sådana tjänster bidrar till implementeringen av Precise Biometrics affärsstrategi och tillvaratagandet av Precise Biometrics långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet. Det årliga konsultarvodet ska vara marknadsmässigt och sättas i relation till nyttan för Precise Biometrics och för respektive styrelseledamot inte överstiga styrelsearvodet per år. Ersättning till styrelseledamot, liksom övriga villkor, beslutas av styrelsen.

Fastställande av utfall för rörlig kontantersättning m.m.

Ersättningsutskottet ska för styrelsen bereda, följa och utvärdera frågor rörande rörlig kontantersättning. När mätperioden för uppfyllelse av målen för utbetalning av rörlig kontantersättning har avslutats ska det fastställas respektive bedömas i vilken utsträckning som dessa har uppfyllts. Bedömningar huruvida finansiella mål har uppfyllts ska baseras på fastställt finansiellt underlag för aktuell period. Ersättningar till VD beslutas av styrelsen utifrån ersättningsutskottets rekommendationer. Ersättningar till övriga befattningshavare beslutas av VD efter samråd med ersättningsutskottet och styrelsen.

Rörlig kontantersättning kan utbetalas efter avslutad mätperiod eller vara föremål för uppskjuten utbetalning. Program och mål för rörlig kontantersättning bör utformas så att styrelsen, om exceptionella ekonomiska förhållanden råder, har möjlighet att begränsa eller underlåta utbetalning av rörlig kontantersättning om en sådan åtgärd bedöms som rimlig och förenlig med bolagets ansvar gentemot aktieägare, anställda och övriga intressenter. Styrelsen ska ha möjlighet att enligt lag eller avtal helt eller delvis återkräva rörlig ersättning som utbetalats på felaktiga grunder.

Anställningstid och upphörande av anställning

Ledande befattningshavare ska vara anställd tillsvidare eller, i tillämpliga fall, anlitas på konsultbasis. Mellan Precise Biometrics och VD ska gälla en ömsesidig uppsägningstid om högst sex månader. Fast kontantlön under uppsägningstid och eventuellt avgångsvederlag för VD ska sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta kontantlönen för tolv månader. Avgångsvederlag ska inte utgå vid uppsägning från VD:s sida.

Mellan Precise Biometrics och övriga ledande befattningshavare ska gälla en ömsesidig uppsägningstid om högst sex månader. Övriga ledande befattningshavare ska inte ha rätt till avgångsvederlag.

Ledande befattningshavare ska kunna ersättas för konkurrensbegränsande åtaganden efter anställningens upphörande, dock endast i den mån avgångsvederlag inte utgår för motsvarande tidsperiod. Sådan ersättning ska syfta till att ersätta befattningshavaren för skillnaden mellan den fasta kontantlönen vid tidpunkten för uppsägningen och den (lägre) inkomst som erhålls, eller skulle kunna erhållas, genom nytt anställningsavtal, uppdrag eller egen verksamhet. Ersättningen får betalas under den tid som det konkurrensbegränsande åtagandet är tillämpligt, dock som längst under en period om [tolv månader]2 efter anställningens upphörande.

Lön och anställningsvillkor för anställda

Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer

har lön och anställningsvillkor för Precise Biometrics anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.

Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna

Inom styrelsen finns ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag till riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i Precise Biometrics. Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens respektive ersättningsutskottets behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte styrelseledamot, VD eller andra personer i bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.

Avvikelse från riktlinjerna

Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa Precise Biometrics ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.

Övergångsbestämmelser tillämpliga för årsstämman 2020

Precise Biometrics har, vid tiden för årsstämman den 15 maj 2020, inga ersättningsåtaganden som inte förfallit till betalning.

CHANGE IN CONTROL-KLAUSUL

Det föreligger inte några avtal, med undantag för anställningsavtalen vars innehåll i allt väsentligt kommenterats ovan, mellan bolaget och dess anställda som föreskriver att ersättningar skall utgå om deras anställning upphör som följd av ett offentligt uppköpserbjudande.

HÅLLBARHET OCH MILJÖ

Hållbarhet är en viktig del av Precise Biometrics verksamhet. Bolaget fokuserar på de områden där vår verksamhet bedöms ha störst påverkan; Arbetsmiljö, Lika behandling i alla relationer, Affärsetik och Miljö.

Precise Biometrics arbetar kontinuerligt med att skapa en arbetsplats som förebygger ohälsosam inverkan på medarbetares hälsa och välbefinnande. Olika bakgrunder och erfarenheter är viktigt för bolagets utveckling och Precise Biometrics accepterar ingen särbehandling av medarbetare vad gäller anställning eller arbetsuppgifter utifrån kön, religion, ålder, fysisk förmåga, sexuell läggning, nationalitet, politisk åsikt eller socialt och etniskt ursprung. Bolagets uppförandekod betonar de grundläggande etiska principer enligt vilka Precise Biometrics bedriver sin verksamhet och är ett stöd till företagets anställda och konsulter i relationerna med affärspartners och andra intressenter. Uppförandekoden innefattar bland annat riktlinjer, värderingar och etiska affärsregler, relation med medarbetare, kunder och leverantörer samt information till aktieägare. Precise Biometrics strävar efter att välja effektiva och hållbara alternativ för att minska bolagets påverkan på miljön. Bolaget utvecklar och säljer fingeravtrycksmjukvara vilket i sig har liten påverkan på miljön. Precise Biometrics eftersträvar att välja miljövänlig IT-infrastruktur och levererar mjukvarulösningarna som nedladdningsbara filer, vilket innebär minimal miljöpåverkan vid leverans och distribution.

VÄSENTLIGA RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

Nedanstående redovisning av riskfaktorer gör ej anspråk på fullständighet, ej heller är riskerna rangordnade efter grad av betydelse.

Förvärv

Under 2019 och 2018 har inga förvärv genomförts. Under 2017 förvärvades NexID Biometrics Inc och förvärvskalkyl upprättades. Till förvärvet knuten risk är främst om försäljning och resultat framöver inte utvecklas planenligt varvid ett nedskrivningsbehov av immateriella tillgångar kan komma att uppstå.

Rörelserelaterade risker Teknologiutveckling

Marknaden som bolaget verkar på präglas av snabba förändringar. Ny teknologi och nya aktörer tillkommer ständigt. Bolagets teknologi måste därför i stor utsträckning accepteras av ledande marknadsaktörer, både bland leverantörer och bland kunder. Marknaden måste vara mogen för att förstå och ta till sig den nya teknologi som bolaget tillför.

Marknadsutveckling

I takt med att marknaden på vilken bolaget verkar växer och antalet aktörer ökar finns det risk för att alternativa tekniker utvecklas och att priset på jämförbara produkter därmed sjunker. Detta kan innebära att större investeringar i marknadsföring och försäljning krävs för att nå förväntade försäljningsvolymer. Det finns även konkurrens inom biometriska autentiseringslösningar som kan påverka bolagets möjligheter att etablera sig inom detta område.

Personal

Inom Precise Biometrics finns ett antal nyckelpersoner som är viktiga för verksamheten, speciellt inom forskning och utveckling där de besitter unik kompetens. Skulle någon, eller några, av dessa nyckelpersoner lämna bolaget kan det, på kort sikt, ha en negativ inverkan på verksamheten. Det är också en risk att rekrytering av ny personal till dessa positioner kan ta tid och medföra kostnader för bolaget.

Partners

Bolaget har idag samarbete med ett antal partners. Bland dessa ingår smartkortstillverkare, sensortillverkare samt leverantörer av applikationer. Bolaget är beroende av dessa samarbeten för att kunna erbjuda slutkunder kompletta säkerhetslösningar. Det finns en risk för att något eller några av dessa avslutas eller inte når förväntat resultat, med följden att den förväntade framtida intäkten uteblir.

Patent- och immateriella rättigheter

Det är viktigt för bolaget att skydda sin teknik och produkter genom patent eller andra immateriella rättigheter för att skapa möjligheter till framtida intäkter. Bolaget arbetar därför aktivt med en patentstrategi som innebär att man söker patent för strategiskt viktiga uppfinningar i valda länder. Det kan dock inte garanteras att bolaget kommer att erhålla patent i de länder bolaget ansöker eller att patent inte förklaras ogiltiga. Därtill finns det en risk att bolagets patent kringgås (s.k. design around) eller att bolagets teknik används i länder där bolaget saknar patentskydd. Bolaget kan inte garantera att bolagets produkter inte anses göra intrång i annans beviljade patent eller andra immateriella rättigheter och om så sker kan bolagets verksamhet, resultat, möjligheter att leverera produkter och finansiella ställning påverkas negativt.

Konkurrenter

Bolaget är verksamt på marknaden för biometri. Konkurrensen på denna marknad är hård. De konkurrerande företagen kan ha betydligt större finansiella och industriella resurser till sitt förfogande än bolaget. Det kan inte uteslutas att konkurrensen från denna typ av aktör kan leda till minskad marknadsandel och/eller sämre lönsamhet för Precise Biometrics.

Försäljning

Biometrimarknaden befinner sig fortfarande i ett tidigt skede. Bedömningar och beslut i en bransch i snabb utveckling sker med reservation för flera osäkerhetsfaktorer. Beroende finns av såväl partners som konkurrenters utveckling och marknadens acceptans av biometri. En inte oviktig faktor är utvecklingshastigheten och penetrationen av de tjänster som biometriska lösningar skall användas i. Detta medför svårigheter att förutsäga den framtida utvecklingen för verksamheten. Bolagets utveckling är beroende av att marknaden för biometri fortsätter expandera. En fördröjd penetration på fler tillämpningar och marknader påverkar försäljning och resultat. För affärsområdet Fingerprint Technology finns det risker med att Precise Biometrics varit beroende av ett fåtal hårdvarupartners för sin försäljning. Riskerna minskas genom att ha fler kunder och en produktportfölj som är plattformsoberoende

Prognososäkerhet

Bolaget verkar på en snabbt föränderlig marknad. Marknaden för Fingerprint Technology produkterna befinner sig i ett tidigt skede och intäkterna har till stor del karaktären av royaltyersättning baserad på kundernas utnyttjande. Samtliga produkter karaktäriseras av långa införsäljningsprocesser. En tidigare- eller senareläggning av order kan innebära en avsevärd påverkan på omsättning och resultat. Detta medför sammantaget hög prognososäkerhet.

Finansiella risker

Bolaget är exponerat för olika finansiella risker vilka hanteras enligt, av styrelsen, fastställda policyer. Bolaget är främst exponerat för kapitalrisk, valutarisk och kreditrisk. Det finns ingen garanti för att nytt kapital kan anskaffas om behov uppstår eller för att sådant kapital kan anskaffas på fördelaktiga villkor. Den valutarisk bolaget är exponerad för uppkommer främst genom att bolagets omkostnader i huvudsak främst är i svenska kronor medan en väsentlig del av intäkterna genereras i utländsk valuta, huvudsakligen USD. Bolaget arbetar utifrån en policy i syfte att minimera valutariskexponering i verksamheten med möjlighet att terminssäkra USD. Bolaget har riktlinjer för kreditgivning till kunder. Bolaget arbetar kontinuerligt med att minimera den tid bolaget idag binder kapital, framförallt i kundfordringar.

För ytterligare information hänvisas till not 11 i koncernens notapparat.

MODERBOLAGET

Moderbolagets omsättning för helårsperioden uppgick till 90,4 Mkr (66,9). Rörelseresultatet uppgick till -3,4 Mkr (-20,8) och har belastats med goodwillavskrivningar uppgående till 2,5 Mkr (2,5).

Likvida medel uppgick vid helårsperiodens utgång till 70,2 Mkr (78,0) och eget kapital till 118,2 Mkr (121,9).

FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION

Följande medel står till bolagsstämmans förfogande

Summa fritt eget kapital, kr 92 798 040
Årets resultat, kr -4 078 424
Balanserat resultat, kr 23 138 551
Överkursfond, kr 73 737 913

Styrelsen föreslår att i ny räkning överförs 92 798 040 kr. Styrelsen föreslår till årsstämman att inte lämna någon utdelning för verksamhetsåret 2019.

BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2019

Bolagsstyrningsrapporten beskriver översiktligt hur bolagsstyrningen inom Precise Biometrics fungerar, hur bolagets beslutsorgan arbetar och hur bolaget tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning ("Koden"). Vissa upplysningar enligt 6 kap. 6 § årsredovisningslagen återfinns i förvaltningsberättelsen på sidorna 24-30 i årsredovisningen.

STYRNINGEN AV PRECISE BIOMETRICS

Bolagsstyrning är det system genom vilket ägarna, direkt eller indirekt, styr och kontrollerar ett företag. I ett aktiebolag som Precise Biometrics fördelas styrning, kontroll och ledning mellan aktieägare, revisorer, styrelse och VD i enlighet med gällande lagar, regler och instruktioner. Styrningen av Precise Biometrics grundas på aktiebolagslagen, bolagets bolagsordning, Nasdaq Stockholms Regelverk för emittenter, Koden samt interna styrdokument såsom finanspolicy och kommunikationspolicy, se hemsidan under Investors/Bolagsstyrning.

Styrelsen i Precise Biometrics är ansvarig för implementering av en ändamålsenlig bolagsstyrning och går årligen igenom denna tillsammans med ledande befattningshavare. Bolagsstyrningsrapporten redogör för hur Precise Biometrics har styrts under 2019. För verksamhetsåret 2019 finns inga avvikelser från Koden att rapportera.

BOLAGSORDNING

Bolagets bolagsordning innehåller inga begränsningar i fråga om hur många röster varje aktieägare kan avge vid en bolagsstämma. Bolagets bolagsordning innehåller inga särskilda bestämmelser om tillsättande och entledigande av styrelseledamöter eller om ändring av bolagsordningen.

BOLAGSSTÄMMA

Bolagsstämman är Precise Biometrics högsta beslutande organ och det forum genom vilket aktieägarna kan utöva sitt inflytande över bolaget. På årsstämman utövar aktieägarna sin rösträtt genom att bland annat utse styrelseledamöter och externa revisorer, besluta om fastställelse av resultaträkningen och balansräkningen, ta ställning till frågan om ansvarsfrihet gentemot bolaget för styrelsens ledamöter och VD, fastställa principer för hur valberedningen ska utses samt fastställa riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. På årsstämman har aktieägare även möjlighet att ställa frågor om bolaget och i normalfallet är samtliga i styrelsen samt bolagsledningen och revisorn närvarande för att kunna besvara sådana frågor.

Precise Biometrics årsstämma 2019 hölls vid företagets huvudkontor i Lund den 15 maj 2019. Årsstämman fastställde räkenskaperna för 2018 och beviljade styrelsen och VD ansvarsfrihet för räkenskapsåret 2018. Utöver obligatoriska ärenden, som anges i bolagsordningen, fattades följande beslut:

• Torgny Hellström, Torbjörn Clementz, Mats Lindoff, och Synnöve Trygg omvaldes till styrelseledamöter och Åsa Schwarz valdes in som ny styrelseledamot. Torgny Hellström omvaldes till styrelseordförande. Styrelsens antal minskades med en person och är nu 5 personer.

  • Revisionsbolaget Ernst & Young AB omvaldes som bolagets revisor för en mandatperiod om ett år, med auktoriserade revisorn Johan Thuresson som huvudansvarig revisor.
  • Ingen utdelning lämnades för räkenskapsåret 2018.
  • Storleken på styrelse- och utskottsarvode fastställdes, liksom riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare med den huvudsakliga innebörden att ersättning och anställningsvillkor ska vara marknadsmässiga och konkurrenskraftiga.
  • Styrelsen bemyndigades, i likhet med tidigare år, att fatta beslut om nyemission av högst 36 023 146 aktier/och eller konvertibler, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, i syfte att möjliggöra för bolaget att bland annat erhålla kapitaltillskott från nya ägare vilka bedöms som strategiskt viktiga i ett operationellt, finansiellt, strukturellt eller annat perspektiv.

För mer information om de beslut som fattades på årsstämman 2019, se bolagets hemsida under Investors/Bolagsstyrning/Årsstämman.

Precise Biometrics årsstämma hålls den 15 maj 2020 kl. 14:00 på Mobilvägen 10, Lund. Aktieägare, som önskar delta vid årsstämman, skall vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken per den 9 maj 2020. Eftersom den 9 maj 2020 inte är en bankdag måste aktieägare som önskar delta vid årsstämman vara införd i aktieboken per fredagen den 8 maj 2020. Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste för att äga rätt att delta i stämman tillfälligt låta registrera om aktierna i eget namn och måste således i god tid före den 8 maj 2020 underrätta förvaltaren. Anmälan till att delta vid stämman ska göras på det sätt som anges i kallelsen.

VALBEREDNING

Enligt de principer för inrättande av valberedning som antogs på årsstämman 2016 ska valberedningen bestå av representanter från två till tre av bolagets största aktieägare året innan det år årsstämman infaller samt styrelsens ordförande. Om någon av dessa aktieägare skulle avstå möjligheten att utse en representant, ska den aktieägare som, efter dessa aktieägare, har det största innehavet tillfrågas.

Valberedningen inför årsstämman 2019 bestod av Hans Ek (SEB Fonder), Torgils Knutsson Bonde samt styrelsens ordförande Torgny Hellström. Av valberedningens motiverade yttrande inför årsstämman 2019 framgår att valberedningen vid framtagande av sitt förslag till styrelse har tillämpat regel 4.1 i Koden som mångfaldspolicy. Målet med policyn är att styrelsen ska ha en med hänsyn till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden i övrigt ändamålsenlig sammansättning, präglad av mångsidighet och bredd avseende kompetens, erfarenhet och bakgrund samt

32 | FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE - BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT

att en jämn könsfördelning ska eftersträvas. Årsstämman 2019 beslutade att utse styrelseledamöter i enlighet med valberedningens förslag, vilket resulterade i nuvarande styrelse med 5 ledamöter, varav två kvinnor och tre män, vilket valberedningen bedömde var acceptabelt med hänsyn till de stora förändringar av styrelsen som ägt rum de senaste åren. Valberedningen är av uppfattningen att arbetet mot en jämställd styrelse enligt Koden ska fortsätta.

Valberedningen inför årsstämman 2020 består av Torgils Knutsson Bonde, Christer Jönsson samt Torgny Hellström (styrelsens ordförande). Förutom styrelsens ordförande representerar ledamöterna två stora aktieägare i bolaget per den 30 augusti 2019 och som har accepterat medverkan i valberedningen.

Valberedningen har till uppgift att till årsstämman lämna förslag på styrelseordförande och övriga styrelseledamöter jämte ett motiverat yttrande beträffande förslaget, föreslå arvode till styrelsen och revisor, föreslå eventuell ersättning för utskottsarbete, lämna förslag på revisor samt lämna förslag på ordförande för årsstämman. Därutöver ska valberedningen även bedöma styrelseledamöternas oberoende i förhållande till bolaget och större ägare.

STYRELSE

Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter och har till uppgift att för ägarnas räkning förvalta bolagets angelägenheter på ett sådant sätt att ägarnas intresse av

NAMN TORGNY HELLSTRÖM SYNNÖVE TRYGG ÅSA SCHWARZ
BEFATTNING Ordförande Ledamot Ledamot
INVALD ÅR 2013 2016 2019
FÖDD ÅR 1958 1959 1973
UTBILDNING Jur kand Civilekonom Stockholms Universitet
samt Advanced Management
Program Handelshögskolan
Fil.kand. i data- och systemvet
enskap samt i företagsekonomi,
Stockholms Universitet & KTH
ANDRA VÄSENTLIGA UPPDRAG Styrelseordförande för Starbreeze
AB.
Grundare av och senior manage
mentkonsult på Ruddex Internatio
nal AB.
Styrelseledamot i Volvo Finans Bank
AB, SBAB Bank AB, Valitor hf (Island).
VD i Trygg Consulting AB och
styrelseledamot i ovanstående
bolag.
Ansvarig för affärsutveckling och
kommunikation för Knowit Cyberse
curity & Law.
Författare i egen firma samt styrel
seledamot i Knowit IT Strategy.
TIDIGARE UPPDRAG Styrelseordförande på DDM
Holding AG och MagComp AB,
Board member i True Heading AB
och styrelseledamot i Seapilot AB,
VD och andra ledande positioner
inom Anoto Group, Vice president
på Ericsson, ledande positioner
inom Ericsson, IBM Europe och IBM
Nordic juristavd.
VD SEB Kort Bank AB,
Styrelseledamot i bla Intrum AB,
Landshypotek Bank AB, Trygg
Hansa, Mastercard Europé, Diner
sClub Intermational, Eurocard AB.
Har över tjugo års erfarenhet av
cybersäkerhet och verkat i bran
schen i många olika roller som t ex
säkerhetsspecialist, marknadsfö
ringschef och grundare i bolag som
Cybercom, Nexus och Dagaz
AKTIER I PRECISE 400 000 (genom bolag och privat) 60 000 160 000
NÄRVARO/ANTAL STYRELSEMÖTEN 13/13 13/13 7/13
UTSKOTTSARBETE Revisionsutskott & Ersättnings
utskott
Revisionsutskott Ersättningsutskott 15maj 2019 -
NÄRVARO / ANTAL UTSKOTTSMÖTEN 6/7 & 1/1 7/7 -
OBEROENDE AV BOLAGET OCH AV DESS LEDNING ja ja
OBEROENDE AV BOLAGET OCH
AV DESS LEDNING RESPEKTIVE STÖRRE ÄGARE
Ja Ja

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE - BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT | 33

en långsiktigt god kapitalavkastning tillgodoses på bästa möjliga sätt. Styrelsen ansvarar för att bolagets organisation är ändamålsenlig och att verksamheten bedrivs i enlighet med aktiebolagslagen, bolagsordningen, Koden, andra tillämpliga lagar och författningar samt styrelsens arbetsordning.

Styrelsen följer en skriftlig årligen fastställd arbetsordning. I arbetsordningen fastställs bland annat instruktion för bolagets VD, ordförandens arbetsuppgifter, mötesordning för styrelsen samt beslutsordning. Enligt arbetsordningen ska åtta ordinarie styrelsemöten hållas utöver det konstituerande styrelsemötet. Styrelsen sammanträder efter en i förväg beslutad årsplan. Utöver dessa sammanträder styrelsen när så behövs. Under 2019 har styrelsen genomfört 13 protokollförda styrelsemöten.

TORBJÖRN CLEMENTZ MATS LINDOFF

Ledamot Ledamot
2009 2014
1961 1961
Civilekonom Civilingenjör
Egen konsultverksamhet samt Konsult i egna bolaget Lindoff Tech
styrelseledamot inom Sport och nology AB samt styrelseledamot i
Rehabkliniken i Ängelholm och Enea, Combain och IMINT AB.
ArcAroma Pure AB.
Ordförande i Veg of Lund AB.
CFO Kährs Group och One Nordic CTO på Sony Ericsson, VD på C
AB, CFO och Vice VD på BE Group Technologies, produktutvecklings
chef på Ericsson
59 555 75 000
13/13 13/13
Revisionsutskott Ersättningsutskott
7/7 1/1
ja ja
Ja Ja

Styrelsens ordförande organiserar och leder styrelsens arbete. Frågor som hanterats under året har bland annat varit strategi och långsiktig inriktning, organisation, bolagsstyrning, finansiering samt delårs- och bokslutsrapporter. Styrelsen har genomfört en styrelseutvärdering där ledamöterna skriftligen gett sin syn på bolaget och styrelsearbetet. Resultatet har diskuterats vid enskilda möten mellan varje styrelseledamot och styrelseordföranden samt gemensamt med hela styrelsen. Styrelse-ordföranden har föredragit resultatet av styrelseutvärderingen för valberedningen.

VD uppdaterar styrelsen kontinuerligt om verksamhetens utveckling. Utöver ordinarie möten har ordföranden och övriga styrelseledamöter haft kontinuerlig kontakt med ledande befattningshavare i bolaget, främst VD och CFO. Förutom de protokollförda mötena har styrelsen fått månadsvisa uppdateringar om bolagets resultat och ställning.

Precise Biometrics styrelse ska enligt bolagsordningen bestå av lägst tre och högst sju ledamöter. Bolagets styrelse har efter årsstämman 2019 bestått av fem ordinarie ledamöter: Torgny Hellström (ordförande), Torbjörn Clementz, Mats Lindoff, Synnöve Trygg samt Åsa Schwarz. Samtliga styrelsemedlemmar är oberoende i förhållande till Precise Biometrics och till bolagsledningen samt till större aktieägare. Det finns vid tidpunkten för årsredovisningens avgivande ingen av styrelsemedlemmarna i bolaget vars direkta eller indirekta innehav i bolaget representerar minst en tiondel av röstetalet för samtliga aktier i bolaget. Styrelseledamöternas ålder, utbildning och övriga uppdrag samt innehav av finansiella instrument i bolaget framgår enligt tabell.

REVISIONSUTSKOTT

Revisionsutskottets uppdrag är att stödja styrelsen i dess arbete med att uppfylla sitt ansvar inom revision, intern kontroll och finansiell rapportering. Därtill ska revisionsutskottet bl.a. bistå bolagets valberedning vid framtagande av förslag till val av revisor och i tillämpliga fall upphandla revision, bevaka revisorns oberoende och upprätta riktlinjer för tjänster förutom revision som tillhandahålls av revisorn samt hålla sig informerat om Revisorsnämndens kvalitetskontroll av revisorn. Under 2019 har utskottet primärt fokuserat på rapportering (kvartalsrapporter, årsredovisning och intern rapportering), affärsrelaterade risker samt intern kontroll. Utskottet håller möten vid två till tre tillfällen per år samt i samband med varje delårsrapports sammanställning. Utskottet hade 7 möten under året, varav fyra i samband med kvartalsrapporterna. Revisionsutskottet ska träffa bolagets revisor minst två gånger per kalenderår. Bolagets revisionsutskott har sedan årsstämman 2019 utgjorts av styrelseledamöterna Torbjörn Clementz (utskottets ordförande), Torgny Hellström och Synnöve Trygg.

ERSÄTTNINGSUTSKOTT

Ersättningsutskottets uppdrag omfattar frågor om löner, pensionsvillkor, incitamentsprogram och övriga anställningsvillkor för VD och övriga ledande befattningshavare. Under 2019 har utskottet primärt fokuserat på ersättning till ledande befattningshavare, inklusive utvärderat frågan om incitamentsprogram. Utskottet har också berett styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare, vilket återfinns i förvaltningsberättelsen. Utskottet hade 1 möte under året. Bolagets ersättningsutskott har sedan årsstämman 2019 utgjorts av styrelseledamöterna Torgny Hellström (utskottets ordförande), Åsa Schwarz samt Mats Lindoff.

LEDNINGSGRUPP

Precise Biometrics ledningsgrupp är baserad på huvudkontoret i Lund. Ledningsgruppen bestod vid utgången av 2019 av VD, CTO, CFO, R&D Director och VP Sales. Sammansättningen av gruppen gör att beslutsvägarna är korta. Gruppen har under året haft formella veckomöten samt ett strategi- och budgetmöte. En närmare presentation av ledningen

återfinns i nedanstående tabell.

REVISOR

Vid årsstämman 2019 valdes Ernst & Young AB (EY), med Johan Thuresson som huvudansvarig revisor, som Precise Biometrics revisor för tiden till årsstämman 2020. Revisorerna innehar uppdrag för andra börsnoterade bolag, men inte i sådan omfattning att erforderlig tid inte avsättes för Precise Biometrics. Inte någon av revisorerna innehar uppdrag som gör att deras oberoende kan ifrågasättas. Som en del av revisionsuppdraget har Johan Thuresson medverkat vid 1 styrelsemöte och 3 revisionsutskottsmöten samt haft löpande kontakter med VD, CFO samt styrelsens ordförande.

Information om arvoden till revisorn avseende såväl moderbolaget som koncernen framgår av not 6 i koncernens respektive not 6 i moderbolagets notapparat.

INTERN KONTROLL OCH RISKHANTERING AVSEENDE DEN FINANSIELLA RAPPORTERINGEN

Styrelsen ansvarar enligt både aktiebolagslagen och Koden för att bolaget har god intern kontroll och för att den fortlöpande håller sig informerad om samt utvärderar hur bolagets system för intern kontroll fungerar. Styrelsens rapport har begränsats till att endast omfatta den interna kontrollen över den finansiella rapporteringen.

Bolagets organisation och sättet att bedriva verksamheten är en viktig grund för den interna kontrollen. Samtliga ansvarsområden och anställda har tydliga definierade roller. De mest väsentliga styrdokumenten är dokumenterade i form av policys och instruktioner och har antagits av styrelsen samt revideras årligen. Dessa dokument är främst ekonomi- och finanspolicy, uppförandekod (Code of Conduct), kommunikationspolicy, insiderpolicy, IT-policy, hållbarhetspolicy, jämställdhet- och mångfaldsplan samt arbetsmiljöpolicy.

STEFAN K PERSSON ULRIK NILSSON

TOM SØBERG

BEFATTNING CEO CFO CTO
ANSTÄLLD ÅR 2018 2018 2019
FÖDD ÅR 1967 1970 1969
UTBILDNING Tillämpad fysik Civilekonom Luleå Tekniska Universitet, HVTFS
TIDIGARE UPPDRAG Executive Vice President på Bang & Oluf
sen, EVP & COO på Bang & Olufsen, Vice
President på Sony Mobile Communica
tions, Vice President på Sony Ericsson
Över 15 års erfarenhet från ledan
de ekonomipositioner på Gambro,
närmast från en position som Head of
Gambro Finance and Accounting på
Baxter International
VP, Head of R&D på Bang & Olufsen,
Global R&D Director, Electric på
Husqvarna, Director, Head of
Hardware Development & General
Manager, Head of Platform Deve
lopment Beijing på Sony Mobile
Communications
AKTIER I PRECISE BIOMETRICS 410 041 200 000 -
TECKNINGSOPTIONER I
PRECISE BIOMETRICS
1 000 000 300 000 -

Kontrollmiljö

Operativa beslut fattas av bolagets ledning medan beslut om strategi, inriktning, förvärv och övergripande finansiella frågor fattas av styrelsen. Den interna kontrollen är utformad för att fungera i denna organisation. Basen för den interna kontrollen avseende den finansiella rapporteringen utgörs av den övergripande kontrollmiljön med organisation, beslutsvägar, befogenheter och ansvar som dokumenterats och kommunicerats. Bolagets kontrollmiljö består vidare av en samverkan mellan bolagsledningen, styrelsen samt ersättnings- och revisionsutskotten. För att skapa och bibehålla en väl fungerande kontrollmiljö har styrelsen upprättat ett antal dokument av betydelse för den finansiella rapporteringen. Dessa dokument består bland annat av styrelsens arbetsordning och instruktion för VD. VD ansvarar för att de riktlinjer som styrelsen har fastställt efterföljs i det dagliga operationella arbetet. VD rapporterar regelbundet till styrelsen utifrån fastställda rutiner i styrelsemöten och genom månadsrapporter. Bolaget följer en tydlig arbetsrutin vad gäller års- och månadsbokslut. Boksluten presenteras till styrelsen efter en förutbestämd mall.

Bolagets revisorer rapporterar minst en gång per verksamhetsår till

styrelsen och minst två gånger till revisionsutskottet. Huvudansvarig revisor har dessutom regelbunden kontakt med styrelsens ordförande.

Riskbedömning

En bedömning av omfattningen av bolagets riskhantering, särskilt avseende den finansiella rapporteringen, görs kontinuerligt av bolagsledningen och styrelsen. Bolaget tittar framförallt på risker inom redovisningen, bl.a. förekomsten av eventuella felaktigheter i bokföringen och hur tillgångar och skulder värderas. Risk kan också föreligga i hanteringen av interna mellanhavanden inom koncernen. Dessa risker bedöms dock som små då bolaget har en tydlig månatlig bokslutsprocess samt etablerade uppföljningsrutiner och policys.

Kontrollaktiviteter

För säkerställande av att den finansiella rapporteringen vid varje tidpunkt ger en rättvisande bild finns ett antal kontrollaktiviteter inbyggda vilka involverar olika delar av organisationen. Bolaget har ett begränsat antal personer med firmateckningsrätt och en ändamålsenlig attestordning finns upprättad och uppdateras vid behov. För att förebygga fel i den finansiella rapporteringen görs manuella kontrol-

FREDRIK CLEMENTSON FREDRIK SJÖHOLM

R&D Director VP Sales
2007 2016
1980 1970
Civilingenjör Civilekonom
Över tio års erfarenhet inom Många års erfarenhet från ledande
Precise Biometrics som utvecklare, positioner inom försäljning och
projektledare och inom försäljning. affärsutveckling från teknikbolag
Tidigare erfarenhet från roller inom som Cybercom, ENEA, Sony Ericsson
utveckling på Obigo och Teleca och Telelogic
USA
75 000 -

300 000 300 000

ler. Kontroller byggs även in i redovisning och övriga IT-system. Inom ramen för den ordinarie revisionen utvärderas de kontroller som revisorn bedömer som tillförlitliga. Eventuella noteringar efter denna granskning rapporteras till såväl ledningen som styrelsen.

Information och kommunikation

Precise Biometrics har fastställt hur information och kommunikation avseende den finansiella rapporteringen ska ske på ett effektivt och korrekt sätt. Den framtagna kommunikationspolicyn syftar till att främja riktigheten i bolagets kommunikation, såväl externt som internt.

Den externa informationsgivningen och kommunikationen sker i enligt med EU:s marknadsmissbruksförordning, svensk lag, börsens Regelverk för emittenter och Koden. Bolaget lämnar delårsrapporter för verksamheten tre gånger per år, per den 31 mars, per den 30 juni samt per den 30 september. Därutöver redovisar bolaget helårsbokslut per den 31 december i sin bokslutskommuniké. Samtliga dokument, pressreleaser och presentationer i samband med rapporter finns tillgängliga på bolagets hemsida.

Styrelsen informeras månatligen av VD och CFO om bolagets finansiella ställning, utveckling och pågående projekt. Bolaget informerar kontinuerligt berörda medarbetare om uppdateringar av redovisningsprinciper, policys och andra förändringar i rapporteringskrav.

Uppföljning

Styrelsen och revisionsutskottet utvärderar löpande den information som bolagsledningen lämnar. Vid varje styrelsemöte och genom månadsrapporter behandlas bolagets finansiella situation. I månadsrapporten görs jämförelser mot budget och prognoser inklusive analys av avvikelser. Styrelsen granskar delårsrapporter samt årsredovisning innan de publiceras. Styrelsen utvärderar årligen både sitt eget och VD:s arbete.

Internrevision

Precise Biometrics har väl utarbetade styr- och internkontrollsystem vars efterlevnad följs upp regelbundet på olika nivåer inom bolaget.Precise Biometrics är ett relativt litet bolag med ett begränsat antal anställa och uppdragstagare. Styrelsen har mot den bakgrunden bedömt att det i nuläget inte finns något behov av att inrätta en särskild granskningsfunktion. Denna bedömning omprövas årligen av styrelsen.

Flerårsöversikt

RESULTATRÄKNING - KVARVARANDE VERKSAMHET

Belopp i tkr 2019 2018 2017 2016 2015
Nettoomsättning 91 927 67 645 61 039 83 299 56 337
Kostnad för sålda varor och tjänster -12 470 -10 000 -4 091 -1 681 -17 059
Bruttoresultat 79 457 57 645 56 948 81 618 39 278
Försäljningskostnader -28 220 -27 664 -29 735 -18 183 -12 685
Administrationskostnader -14 811 -15 508 -14 105 -15 004 -13 587
FoU kostnader -35 794 -33 519 -25 276 -24 904 -22 631
Övriga rörelseintäkter/kostnader 19 -911 -1 769 1 881 219
Rörelseresultat 651 -19 958 -13 936 25 407 -9 407
Finansiellt netto -556 -608 -1 664 -12 -62
Resultat efter finansiella poster 95 -20 565 -15 600 25 395 -9 469
Skatt 926 -1 622 -7 094 13 200 -
Årets resultat från kvarvarande verksamhet 1 021 -22 187 -22 694 38 595 -9 469

Omräkning av jämförelsetal avseende redovisning av kvarvarande verksamhet och avskrivningar på aktiverade utvecklingskostnader har inte gjorts för 2015.

BALANSRÄKNING - TOTAL VERKSAMHET

Belopp i tkr 2019-12-31 2018-12-31 2017-12-31 2016-12-31 2015-12-31
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar 820 918 956 1 285 2 132
Nyttjanderättstillgångar 1 065
Immateriella anläggningstillgångar 42 415 47 955 45 306 10 436 11 152
Uppskjuten skattefodran 5 750 5 213 6 106 13 200 -
Omsättningstillgångar 108 423 104 701 135 688 171 176 85 664
- Varav likvida medel 73 676 79 543 116 955 135 753 52 356
Tillgångar för avyttring - - 1 562 - -
Summa tillgångar 158 473 158 787 189 618 196 096 98 948
Eget kapital och skulder
Eget kapital 126 467 125 481 145 805 163 009 83 059
Långfristiga skulder 126
Kortfristiga skulder och avsättningar 31 880 33 306 43 813 33 087 15 889
Summa eget kapital och skulder 158 473 158 787 189 618 196 096 98 948

KASSAFLÖDESANALYS - TOTAL VERKSAMHET

Belopp i tkr 2019 2018 2017 2016 2015
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
Förändring i rörelsekapital 11 488 -9 339 -4 670 24 824 396
Förändringar i rörelsekapital -11 965 -16 716 27 458 12 834 -4 854
Kassaflöde från investeringsverksamheten -5 843 -11 386 -40 821 -5 268 -3 004
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 396 -96 194 50 000 -
Förändring av likvida medel -5 924 -37 537 -17 840 82 390 -7 463

KONCERNEN, NYCKELTAL

Belopp i tkr om inget annat anges 2019 2018 2017 2016 2015
Nettoomsättning 91 927 67 645 61 039 83 299 56 337
Omsättningstillväxt, % 35,9% 10,8% -26,7% 95,7% 79,5%
Bruttomarginal, % 86,4% 85,2% 93,3% 98,0% 69,7%
Rörelseresultat 651 -19 958 -13 936 25 407 -
Rörelseresultat total verksamhet 224 -18 225 -8 676 18 005 -9 407
Rörelsekapital total verksamhet 76 544 71 395 91 876 138 089 69 775
Sysselsatt kapital total verksamhet 126 593 125 481 145 805 163 009 83 059
Kassalikviditet total verksamhet, % 340% 314% 310% 511% 486%
Soliditet total verksamhet, % 79,8% 79,0% 76,9% 83,1% 83,9%
Räntabilitet på eget kapital total verksamhet, % 0,5% neg neg 27,2% neg
Resultat per aktie före utspädning, kr 0,00 -0,06 -0,06 0,11 -0,03
Resultat per aktie före utspädning total verksamhet, kr 0,00 -0,06 -0,05 0,09 -
Resultat per aktie efter utspädning, kr 0,00 -0,06 -0,06 0,11 -0,03
Resultat per aktie efter utspädning total verksamhet, kr 0,00 -0,06 -0,05 0,09 -
Eget kapital per aktie total verksamhet, kr 0,35 0,35 0,40 0,45 0,24
Antal aktier (tusental) 360 231 360 231 360 231 360 231 345 306
Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för utspädnings
effekt (tusental) 360 881 360 231 360 231 346 843 345 306
Antal anställda vid periodens utgång 22 27 35 26 22
Genomsnittligt antal anställda under perioden 20 32 31 26 22

Omräkning av jämförelsetal avseende redovisning av kvarvarande verksamhet och avskrivningar på aktiverade utvecklingskostnader har inte gjorts för 2015, se även not 1 i koncernens notapparat.

För definitioner och syfte med nyckeltalen se Ekonomisk ordlista.

KONCERNEN, AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL

Belopp i tkr om inget annat anges 2019 2018 2017 2016 2015
Bruttoresultat 79 457 57 645 56 948 81 618 39 278
Nettoomsättning 91 927 67 645 61 039 83 299 56 337
Bruttomarginal, % 86,4% 85,2% 93,3% 98,0% 69,7%
Rörelseresultat 651 -19 957 -13 936 25 407 -9 407
Nettoomsättning 91 927 67 645 61 039 83 299 56 337
Rörelsemarginal, % 0,7% -29,5% -22,8% 30,5% -16,7%
EBITDA 13 791 -11 189 -10 350 27 424 -
Avskrivningar -13 140 -7 837 -3 586 -2 017 -
Nedskrivningar - -932 - -
Rörelseresultat 651 -19 958 -13 936 25 407 -
EBITDA total verksamhet 13 364 -9 456 -3 953 24 836 457
Avskrivningar total verksamhet -13 140 -7 837 -4 719 -6 301 -9 865
Nedskrivningar total verksamhet - -932 - -529 -
Rörelseresultat total verksamhet 224 -18 225 -8 673 18 005 -9 408
Rörelseresultat kvarvarande verksamhet 651 -19 958 -13 936 25 407 -
Rörelseresultat avyttrad verksamhet -427 1 733 5 264 -7 402 -
Rörelseresultat total verksamhet 224 -18 225 -8 673 18 005 -
Försäljningskostnader -28 220 -27 664 -29 735 -18 183 -12 685
Administrationskostnader -14 811 -15 508 -14 105 -15 004 -13 587
FoU kostnader -35 794 -33 519 -25 276 -24 904 -22 631
Övriga rörelseintäkter/kostnader 19 -911 -1 769 1 881 219
Summa rörelsekostnader -78 806 -77 602 -70 885 -56 211 -48 685
Balansomslutning total verksamhet 158 473 158 787 189 618 196 096 98 949
Icke räntebärande skulder total verksamhet, exkl leasingskulder 30 809 33 306 43 813 33 087 15 889
Sysselsatt kapital total verksamhet 127 664 125 481 145 805 163 009 83 059
Utgående eget kapital total verksamhet 126 467 125 481 145 805 163 009 83 059
Genomsnittligt eget kapital total verksamhet 116 941 137 035 155 322 114 534 80 451
Omsättningstillgångar minus lager 108 423 104 701 135 688 168 985 77 161
Kortfristiga skulder 31 880 33 306 43 813 33 087 15 889
Kassalikviditet total verksamhet 340% 314% 310% 511% 486%
Eget kapital 126 467 125 481 145 805 163 009 83 059
Totala tillgångar 158 473 158 787 189 618 196 096 98 949
Soliditet total verksamhet 79,8% 79,0% 76,9% 83,1% 83,9%
Resultat efter skatt 594 -20 454 -17 431 31 193 -9 469
Genomsnittligt eget kapital 116 941 137 035 155 322 114 534 80 451
Räntabilitet eget kapital total verksamhet 0,5% Neg Neg 27,2% Neg

KONCERNENS RESULTATRÄKNING

Belopp i tkr

Not 2019 2018
Nettoomsättning 2 91 927 67 645
Kostnad för sålda varor och tjänster 3 -12 470 -10 000
Bruttovinst 79 457 57 645
Försäljningskostnader -28 220 -27 664
Administrationskostnader -14 811 -15 508
FoU kostnader -35 794 -33 519
Övriga rörelseintäkter/kostnader 19 -911
3,4,5,6,7 -78 806 -77 602
Rörelseresultat 651 -19 958
Ränteintäkter och liknande resultatposter 8 38 5
Räntekostnader och liknande resultatposter 8 -594 -613
-556 -608
Resultat före skatt 95 -20 565
Skatt 9 926 -1 622
Årets resultat från kvarvarande verksamhet 1 021 -22 187
Resultat efter skatt från avyttrad verksamhet 19 -427 1 733
Årets resultat total verksamhet 594 -20 454
Årets resultat hänförligt till innehavare av andelar i moderföretaget 594 -20 454
Resultat per aktie, kvarvarande verksamhet, Kr
- före utspädning, Kr 10 0,00 -0,06
- efter utspädning, Kr 10 0,00 -0,06
Resultat per aktie total verksamhet, Kr
- före utspädning, Kr 10 0,00 -0,06
- efter utspädning, Kr 10 0,00 -0,06

KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET

Årets resultat 594 -20 454
Övrigt totalresultat:
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferenser utlandsverksamheter -4 226
Övrigt totalresultat för året -4 226
Summa totalresultat 590 -20 228
Årets totalresultat hänförligt till innehavare av andelar i moderföretaget 590 -20 228

KONCERNENS BALANSRÄKNING

Belopp i tkr
TILLGÅNGAR Not 2019-12-31 2018-12-31
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 12 820 918
Nyttjanderättstillgångar 7 1 065
Immateriella anläggningstillgångar 13 42 415 47 955
Uppskjuten skattefordran 9 5 750 5 213
Summa anläggningstillgångar 50 050 54 086
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 14,18 29 279 19 667
Övriga fordringar 15 3 593 3 931
Förutbetalda kostnader 15 1 875 1 560
Likvida medel 18 73 676 79 543
Summa omsättningstillgångar 108 423 104 701
SUMMA TILLGÅNGAR 158 473 158 787
EGET KAPITAL & SKULDER
EGET KAPITAL
Aktiekapital 10 807 10 807
Övrigt tillskjutet kapital 823 185 822 789
Reserver och omräkningsdifferenser 4 283 4 287
Ansamlad förlust/Årets resultat -711 808 -712 402
Summa Eget kapital 126 467 125 481
Totalt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 126 467 125 481
Långfristiga skulder
Räntebärande långfristiga skulder 7 74
Övriga långfristiga skulder 5 52
Summa långfristiga skulder 16 126
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 18 4 862 4 589
Räntebärande kortfristiga skulder 7 997
Övriga kortfristiga skulder 18 178 1 831
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 17 25 843 26 885
Övriga avsättningar - -
Summa kortfristiga skulder 31 880 33 306
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 158 473 158 787

KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS

Belopp i tkr

Not 2019 2018
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat 224 -18 225
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 11 202 10 221
Finansnetto 8 -327 -607
Betald skatt 389 -728
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet 11 488 -9 339
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet
Förändring av kortfristiga fordringar -9 591 -6 425
Förändring av avsättningar 52 -207
Förändring av kortfristiga skulder -2 426 -10 084
-11 965 -16 716
Kassaflöde från den löpande verksamheten -477 -26 055
Investering i materiella anläggningstillgångar 12 -310 -416
Investering i immateriella anläggningstillgångar 13 -5 533 -10 970
Kassaflöde från investeringsverksamheten -5 843 -11 386
Kassaflöde efter investeringar -6 320 -37 441
Likvid från försäljning/återköp av optioner 396 -96
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 396 -96
Årets kassaflöde -5 924 -37 537
Likvida medel vid årets början 79 543 116 955
Kursdifferenser i likvida medel 57 125
Likvida medel vid årets slut 1) 73 676 79 543

Den avyttrade verksamhetens påverkan på finansiell ställning har inte särredovisats, eftersom bolaget bedömer att det inte är möjligt att redovisa den avyttrade verksamhetens påverkan på kassaflödet. Istället redovisas kassaflöde från total verksamhet. Rörelseresultatet inkluderar följdaktligen resultat från avyttrad verksamhet.

Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet utgörs av avskrivningar, nedskrivningar och kursförluster.

En analys av förändring leasingskulder lämnas i Not 7. Det föreligger inga övriga räntebärande skulder, varken 2019 eller 2018 varför något behov ej finns av att specificera förändring mellan åren.

1) Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavanden vid såväl årets början som vid årets slut.

KONCERNENS FÖRÄNDRING EGET KAPITAL

Belopp i tkr

Hänförligt till moderbolagets ägare
Aktiekapital Övrigt tillskjutet
kapital
Omräknings
differens
Ansamlad förlust /
årets resultat
Summa eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2018 10 807 822 885 4 061 -691 948 145 805
Totalresultat
Årets resultat - - - -20 454 -20 454
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser - 226 226
Summa övrigt totalresultat - - 226 - 226
Summa totalresultat - - 226 -20 454 -20 228
Transaktioner med aktieägarna
Likvid för återköp av optioner -96 - -96
Summa transaktioner med aktieägare - -96 - - -96
Utgående balans per 31 december 2018 10 807 822 789 4 287 -712 402 125 481
Ingående balans per 1 januari 2019 10 807 822 789 4 287 -712 402 125 481
Totalresultat
Årets resultat - - - 594 594
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser - -4 -4
Summa övrigt totalresultat - - -4 - -4
Summa totalresultat - - -4 594 590
Transaktioner med aktieägarna
Likvid från försäljning av optioner 396 - 396
Summa transaktioner med aktieägare - 396 - - 396
Utgående balans per 31 december 2019 10 807 823 185 4 283 -711 808 126 467

NOTER KONCERNEN

  • 1 ALLMÄNNA REDOVISNINGSPRINCIPER
  • 2 INTÄKTSFÖRDELNING
  • 3 KOSTNADER FÖRDELADE PÅ KOSTNADSSLAG
  • 4 ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
  • 5 ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
  • 6 REVISIONSARVODE
  • 7 OPERATIONELLA LEASINGAVTAL
  • 8 FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
  • 9 INKOMSTSKATT OCH UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN
  • 10 RESULTAT PER AKTIE
  • 11 FINANSIELLA RISKFAKTORER
  • 12 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
  • 13 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
  • 14 KUNDFORDRINGAR
  • 15 FÖRUTBETALDA KOSTNADER
  • 16 ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR
  • 17 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
  • 18 FINANSIELLA INSTRUMENT
  • 19 AVYTTRAD VERKSAMHET
  • 20 VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER ÅRETS UTGÅNG

NOT 1 - ALLMÄNNA REDOVISNINGSPRINCIPER

ALLMÄNT

Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen, RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner, International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU.

De redovisnings- och värderingsprinciper som tillämpades i årsredovisningen för 2018 har använts även i denna årsredovisning, med undantag för tillämpningen av nya redovisningsstandarder enligt nedan. Alla belopp anges, om inget annat sägs, i svenska tusental kronor (tkr) och om inget annat sägs så avser belopp inom parentes jämförande uppgift föregående räkenskapsår.

Nya eller ändrade redovisningsstandarder implementerade 2019

IFRS 16 Leasingavtal

IFRS 16 trädde i kraft den 1 januari 2019 och ersatte IAS 17. Rättigheter att nyttja leasade tillgångar redovisas som tillgångar (materiella anläggningstillgångar) och skyldigheter att betala leasingavgifter redovisas som finansiell skuld. Kostnader delas upp i räntekostnader samt avskrivningar på tillgången.

Koncernen har valt att redovisa övergången till den nya standarden med den förenklade metoden vilket innebär att jämförelseåret inte har räknats om. Vid beräkning av leasingåtagande per 1 januari 2019 har en marginell låneränta om 3% använts. Nyttjanderätter har värderats till leasingskuldens värde, med justering för eventuella förutbetalda eller upplupna leasingavgifter redovisade i balansräkningen per 31 december 2018. Koncernen har tillämpat de praktiska undantag som innebär att leasingavtal med en leasingperiod om max 12 månader samt leasingavtal där den underliggande tillgången har ett lågt värde exkluderas från beräkningen av leasingskuld. Dessa avtal kostnadsförs linjärt i resultaträkningen. Koncernen tillämpar även den praktiska lösningen att inte skilja icke-leasingkomponenter från leasingkomponenter vilket innebär att icke-leasekomponenter har inkluderats i beräkningen av leasingskulden.

IFRS 16 tillämpas endast på koncernnivå. Detta innebär att moderföretagets principer för redovisning av leasingavtal är oförändrade.

Övriga nya eller ändrade IFRS har inte inneburit några förändringar för koncernen.

Nya och ändrade IFRS som ännu inte trätt i kraft

Övriga nya eller ändrade standarder eller tolkningar som IASB har publicerat förväntas inte ha någon påverkan på koncernens eller moderföretagets finansiella rapporter.

Tillämpade årsredovisnings- och värderingsprinciper beskrivs nedan.

KONCERNREDOVISNING

Koncernredovisningen upprättas med tillämpning av förvärvsmetoden. Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet överförs till moderbolaget. Koncerninterna transaktioner, balansposter, intäkter och kostnader mellan koncernföretag elimineras. Vinster och förluster som resulterar från koncerninterna transaktioner och som är redovisade i tillgångar elimineras också.

OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA

Funktionell valuta

Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna inom koncernen är värderade i den valuta som används i den ekonomiska miljö där respektive företag huvudsakligen är verksamt, funktionell valuta. I koncernredovisningen används svenska kronor som är moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta.

Transaktioner och balansposter

Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen. Valutakursvinster- och förluster som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner och vid omräkning av monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs redovisas i resultaträkningen som övriga rörelseintäkter/kostnader samt som finansiella intäkter och kostnader.

Koncernföretag

Resultat och finansiell ställning för alla koncernbolag som har en annan funktionell valuta än koncernens rapportvaluta, omräknas enligt följande:

Tillgångar och skulder omräknas till balansdagskurs. Intäkter och kostnader omräknas till genomsnittlig valutakurs. Genomsnittlig valutakurs anses utgöra en god approximation av transaktionsdagens kurs. Alla valutakurs-differenser som uppstår redovisas i övrigt totalresultat och som en separat del av eget kapital.

Segmentsredovisning

Intäkterna rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna rapportering som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfattaren, som utgör den funktion som ansvarar för tilldelning av resurser och bedömning av intäkternas utveckling, består av verkställande direktören och ledningsgruppen.

Avyttring av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions (Tactivo)

Avyttringen av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions slutfördes enligt plan per 1 januari 2018. Information om avyttringen lämnades i juni 2017 och i enlighet med IFRS 5 redovisades affärsområdet därefter under 2017 som verksamhet för avyttring. I enlighet med IFRS 8 redovisas det avyttrade affärsområdet ej i segmentsredovisningen och då kvarvarande verksamhet enbart utgörs av affärsområdet Fingerprint Technology redovisas därför inte längre någon segmentsredovisning.

INTÄKTSREDOVISNING

Koncernens intäkter består främst av intäkter från licenser och därtill relaterad support & underhåll. Försäljning redovisas netto efter moms och rabatter.

Licensintäkter

Intäkter från licenser delas in i två kategorier baserat på när avtalstillgången uppstår.

Avtalen ger kunden en licens för mjukvaran, vilken utvecklas och uppdateras löpande. Koncernen har bedömt att det föreligger ett prestationsåtagande mot kunden. Licensen har bedömts att klassificeras som en rätt att få åtkomst och intäkter för dessa licenser redovisas därför över tid. Licensintäkter intäktsförs utifrån avtalets längd när licensavtal, utan avbrottsklausuler, är påskrivet och leverans har skett, samt att pris- och betalningsplaner har fastställts där inga andra åtaganden föreligger utöver licensleveransen. Detta leder till att det uppstår en avtalsskuld, vilken redovisas som förutbetald intäkt. För vidare information, se not 17 i koncernens notapparat. Licensintäkter faktureras normalt för en tolvmånadersperiod med ett engångsbelopp.

Kvartalsvis rapporterar kunderna antalet produkter som tillverkats i vilka licensen använts, vilket ligger till grund för löpande royaltyfakturering. Försäljningsbaserad royalty intäktsförs i den period som användandet av licenser sker.

Intäkter för support och underhåll:

Fastpris för Support- och underhåll intäktsförs utifrån avtalens längd. Intäkter från försäljning av Support- och underhåll till löpande räkning redovisas i den period då tjänsterna utförs.

Kommissionskostnader

Kommissionskostnader uppstår vid försäljning då en agent är delaktig i försäljningen. Kommissionen redovisas som en försäljningskostnad.

MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR

Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till förvärvet av tillgången.

Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller redovisas som en separat tillgång, beroende på vilket som är lämpligt, endast då det är sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner som är förknippade med tillgången kommer att komma koncernen tillgodo och tillgångens anskaffningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra former av reparationer och underhåll redovisas som kostnader i resultaträkningen under den period de uppkommer.

Avskrivning av materiella anläggningstillgångar, för att fördela deras anskaffningsvärde ner till det beräknade restvärdet, görs linjärt enligt plan över den beräknade nyttjandeperioden vilken för datorer är tre år och för övriga inventarier fem år.

Avskrivning av materiella anläggningstillgångar ingår i posterna Försäljnings-, Administrations- och FoU-kostnader i resultaträkningen. Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas varje balansdag och justeras vid behov. I de fall en tillgångs redovisade värde bedöms överstiga dess beräknade återvinningsvärde skrivs tillgången omedelbart ner till sitt återvinningsvärde. Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom en jämförelse mellan försäljningsintäkt och redovisat värde och redovisas i resultaträkningen.

IMMATERIELLA TILLGÅNGAR

Forskning och utveckling

Utgifter för forskning kostnadsförs när de uppstår. Utgifter för utveckling består av utgifter för fortsatt utveckling av utrustning och mjukvara för biometrisk fingeravtrycksidentifiering. Dessa redovisas som immateriella tillgångar när det är sannolikt att projektet kommer att bli framgångsrikt, med tanke på dess kommersiella och tekniska möjligheter samt att kostnaderna kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Övriga utvecklingsutgifter kostnadsförs när de uppstår. Utvecklings-utgifter som tidigare har kostnadsförts balanseras inte i efterföljande period. Utvecklingsutgifter har en begränsad nyttjandeperiod och skrivs av linjärt från den tidpunkt då den kommersiella produktionen av produkten kan påbörjas. Den beräknade nyttjandeperioden är tre år.

Programvara

Utgifter för underhåll av programvara kostnadsförs när de uppstår. Utgifter för anskaffning och utveckling av programvara aktiveras på basis av de kostnader som uppstått då den aktuella programvaran anskaffats och satts i drift. Dessa utgifter skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden vilken uppgår till fem år. Programvara erhållen i samband med förvärvet av NexID Biometrics Inc. skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden vilken i förvärvskalkylen fastställdes till tio år. Avvikelsen i avskrivningstid är hänförlig till karaktären på programvaran.

Patent

Patent har en begränsad nyttjandeperiod och redovisas därför till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar. Patent erhållen i samband med förvärvet av NexID Biometrics Inc. skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden vilken uppgår till femton år.

Kundrelationer

Kundrelationer erhållen i samband med förvärvet av NexID Biometrics Inc. skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden vilken uppgår till fem år.

Databas

Databas erhållen i samband med förvärvet av NexID Biometrics Inc. skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden vilken uppgår till tio år.

Goodwill

Värdet av den goodwill som uppkom vid förvärvet av NexID Biometrics Inc. skrivs inte av utan prövas årligen i för nedskrivningsbehov.

NEDSKRIVNINGAR

Materiella och immateriella tillgångar som skrivs av bedöms med avseende på värdeminskning närhelst händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att det redovisade värdet inte är återvinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp med vilket tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde, vilket är det högsta av nettoförsäljningsvärdet och nyttjandevärdet. För en tillgång beräknas återvinningsvärdet för den kassagenererande enhet som tillgången tillhör, dvs. de lägsta nivåer där det finns identifierbara kassaflöden. En nedskrivning påverkar nettoresultatet och därmed den finansiella ställningen för koncernen.

FINANSIELLA INSTRUMENT

De finansiella instrumenten utgörs av finansiella tillgångar och skulder. Nedan kommenteras de balansposter som bedöms mest väsentliga för läsaren.

Kundfordringar

Kundfordringar motsvarar koncernens ovillkorade rätt till ersättning från kunder. Kundfordringar redovisas initialt till transaktionspris och därefter till upplupet anskaffningsvärde minskat med eventuell reservering för värdeminskning. Koncernen tillämpar den förenklade metoden för beräkning av förväntade kreditförluster. Metoden innebär att förväntade förluster under fordrans hela löptid används som utgångspunkt för kundfordringar och avtalstillgångar. Modellen för avsättning till framtida kundförluster baseras på ett historiskt utfall kombinerat med framåtriktad analys.

Likvida medel

Företagets likvida medel består endast av medel placerade på bankkonto utan risk.

Övriga finansiella skulder

En finansiell skuld tas upp i balansräkningen när bolaget blir part till instrumentets avtalsmässiga villkor. Skuld tas upp när motpart har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskuld redovisas när faktura mottagits. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks. Övriga finansiella skulder består främst av leverantörsskulder som redovisas till upplupet anskaffningsvärde.

Derivat

Derivat består av terminskontrakt och används för säkringsändmål och dessa värderas till verkligt värde, vilket fastställs enligt nivå 2. Bolaget har inga derivat vid årets slut.

EGET KAPITAL

Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av nya stamaktier eller optioner redovisas i eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden.

INKOMSTSKATTER

Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt. Skatt redovisas i resultaträkningen, utom när skatten avser poster som redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital. I sådana fall redovisas även skatten i övrigt totalresultat respektive eget kapital. Värdering av samtliga skatteskulder/-fordringar sker till nominella belopp och den aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de skatteregler som på balansdagen är beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där moderföretaget och dess dotterföretag är verksamma och genererar skattepliktiga intäkter.

Uppskjuten skatt redovisas, enligt balansräkningsmetoden, på alla temporära skillnader som uppkommer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar och skulder och dessas redovisade värden i koncernredovisningen. Uppskjutna skattefordringar redovisas endast i den mån det finns tillräckliga skattepliktiga temporära skillnader eller andra faktorer som övertygande talar för att den uppskjutna skattefordran kommer att utnyttjas. Uppskjuten inkomstskatt beräknas med tillämpning av skattesatser (och -lagar) som har beslutats eller aviserats per balansdagen och som förväntas gälla när den berörda uppskjutna skattefordran realiseras eller den uppskjutna skatteskulden regleras. Uppskjuten skatt redovisas för skattemässiga underskottsavdrag och andra skatteavdrag i den mån det är sannolikt att det kommer att finnas skattepliktiga vinster mot vilka de skattemässiga underskottsavdragen kan utnyttjas.

ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA

Pensioner

Inom koncernen finns enbart avgiftsbestämda pensionsplaner. För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar koncernen avgifter till privat administrerade pensionsförsäkringsplaner enligt avtal. Bolagen har inga ytterligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda.

Ersättning vid uppsägning

Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställds anställning sagts upp före normal pensionstidpunkt eller då en anställd accepterar frivillig avgång från anställning i utbyte mot sådana ersättningar. Koncernen redovisar avgångsvederlag när den bevisligen är förpliktad endera att säga upp anställda enligt en detaljerad formell plan utan möjlighet till återkallande, eller att lämna ersättningar vid uppsägning som resultat av ett erbjudande som gjorts för att uppmuntra till frivillig avgång från anställning. Förmåner som förfaller efter mer än tolv månader från balansdagen diskonteras till nuvärde.

Aktierelaterade ersättningar

Precise Biometrics har utestående optionsprogram för personal anställd i Sverige (se not 5 i koncernens notapparat - Ersättning till ledande befattningshavare). Teckningsoptionerna har ställts ut på marknadsmässiga grunder, då de överlåtits till de anställda. Vid förvärv av teckningsoptioner från den anställdes sida förs erhållen likvid mot övrigt tillskjutet kapital. Vid utnyttjande av optionerna ökas aktiekapitalet med varje nyemitterad akties nominella värde och den tillhörande överkursen tillförs övrigt tillskjutet kapital.

AVSÄTTNINGAR

Avsättningar redovisas när koncernen har en befintlig legal eller informell förpliktelse till följd av tidigare händelser, det är mer sannolikt att ett utflöde av resurser krävs för att reglera åtagandet än att så inte sker, och beloppet har beräknats på ett tillförlitligt sätt.

KÄLLSKATT

Källskatt (withholding tax) uppstår vid försäljning till kunder i vissa länder i Asien. Källskatt redovisas som försäljningskostnad i samband med underliggande försäljningstransaktion

LEASINGAVTAL TILL OCH MED 2018

Leasing där en väsentlig del av riskerna och fördelarna med ägandet behålls av leasegivaren klassificeras som operationell leasing. Betalningar som görs under leasingperioden (efter avdrag för eventuella incitament från leasegivaren) kostnadsförs i resultaträkningen linjärt över leasingperioden. Koncernen har inga finansiella leasingkontrakt.

LEASINGAVTAL FRÅN OCH MED 2019

Leasingavtal där Precise Biometrics är leasetagare avser främst byggnader. Leasingavtalen skrivs normalt för fasta perioder om ca 3 år för byggnader. Villkoren förhandlas separat för varje avtal och innehåller ett stort antal olika avtalsvillkor.

Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter och en motsvarande skuld, den dagen som den leasade tillgången finns tillgänglig för användning av Precise Biometrics. Nyttjanderätten och leasingskulden redovisas på raderna Nyttjanderättstillgångar, Långfristiga räntebärande skulder respektive Kortfristiga räntebärande skulder i balansräkningen. Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av skulden och räntekostnad. Räntekostnaden fördelas över leasingperioden så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden. Nyttjanderätten skrivs av linjärt över det kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd.

Skulder som uppkommer från leasingavtal redovisas initialt till nuvärde av följande leasingbetalningar:

  • fasta avgifter (inklusive avgifter som till sin substans är fasta), minskat med incitamentsfordringar
  • variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris, initialt värderade med hjälp av index eller pris vid inledningsdatumet

Leasingbetalningarna diskonteras med den implicita räntan om den räntan kan fastställas, annars den marginella låneräntan. Nyttjanderätter värderas initialt till:

  • det belopp leasingskulden ursprungligen värderats till
  • leasingavgifter som betalats vid eller före inledningsdatumet, efter avdrag för eventuella förmåner som mottagits i samband med teckningen av leasingavtalet
  • initiala direkta utgifter

Precise Biometrics har valt att tillämpa undantag i IFRS 16 som innebär att betalningar för korta kontrakt och leasingavtal av mindre värde kostnadsförs linjärt i resultaträkningen. Korta kontrakt är avtal med en leasingtid på 12 månader eller mindre.

Optioner att förlänga och säga upp avtal finns inkluderade i ett antal av koncernens leasingavtal gällande byggnader. Villkoren används för att maximera flexibiliteten i hanteringen av avtalen. Optioner som ger möjlighet att förlänga och säga upp avtal kan antingen endast utnyttjas av koncernen (och inte av leasegivarna) eller antingen av både leasetagare och leasegivare. Bedömning avseende utnyttjande av optioner att förlänga eller säga upp avtal omprövas om det uppstår någon väsentlig händelse eller förändring i omständigheter som påverkar denna bedömning och förändringen är inom leasetagarens kontroll. För ytterligare information hänvisas till not 7 i koncernens notapparat.

VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL

För att kunna upprätta redovisning enligt god redovisningssed måste bedömningar och antaganden som påverkar resultat- och balansräkning samt övriga upplysningar göras. Faktiskt utfall kan skilja sig från gjorda bedömningar.

Uppskjuten skatt

Koncernen är skyldig att betala skatt i två länder. Mot bakgrund av koncernens historiska resultatutveckling bedöms koncernens skattekostnad vara begränsad, i alla fall på kort sikt. Koncernen gör löpande bedömningar avseende möjligheten att utnyttja underskottsavdrag i framtiden. Bolaget gör årligen en bedömning avseende beräkning av uppskjuten skattefordran och baserar beräkningen på en försiktig bedömning av framtida överskådliga skattemässiga resultat. Den beslutade förändringen av bolagsskatten har beaktats vid beräkningen av uppskjuten skattefordran.

Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill

Koncernen undersöker varje år om något nedskrivningsbehov föreligger för goodwill, i enlighet med den redovisningsprincip som beskrivs i denna not. Återvinningsvärdet för kassagenererande enheter har fastställts genom beräkning av nyttjandevärde. För dessa beräkningar måste vissa uppskattningar göras.

För ytterligare information hänvisas till not 13 i koncernens notapparat.

NOT 2 - INTÄKTSFÖRDELNING

Som framgår av not 1 utgörs kvarvarande verksamhet, efter avyttring av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions (Tactivo), endast av Fingerprint Technology varför någon segmentsredovisning ej längre redovisas.

Koncernen har en (tre) större kund som överstiger 10% av omsättningen. Intäkter från denna kund uppgår till 51% (35) av omsättningen.

2019 2018
Intäktsslag
Royalty 31 234 18 020
Licenser 45 515 36 952
Support & Underhåll 9 119 9 544
Övrigt 6 059 3 129
Summa 91 927 67 645
Region/Land
Europa 11 083 11 883
- varav Sverige 4 984 6 115
Asien 65 586 40 820
- varav Kina 7 641 13 202
- varav Taiwan 53 612 9 993
USA 15 258 14 942
Summa 91 927 67 645
Tidpunkt för intäktsföring
Prestationsåtagande som uppfylls över tid 54 634 46 496
Prestationsåtagande som uppfylls vid en viss tidpunkt 37 293 21 149
Summa 91 927 67 645

NOT 3 - KOSTNADER FÖRDELADE PÅ KOSTNADSSLAG

2019 2018
Kostnader för ersättning till anställda 32 350 44 218
Avskrivningar och nedskrivningar 13 140 8 769
Utvecklingskostnader 8 705 7 551
Konsultkostnader 18 438 11 169
Övriga externa kostnader 1) 18 643 15 896
Summa 91 276 87 603

¹⁾ I posten ingår valutakursvinster/förluster.

NOT 4 - ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER

Könsfördelning i koncernen 2019 2018
Män Kvinnor Män Kvinnor
Precise Biometrics AB, Sverige 12 3 23 4
Precise Biometrics Inc, USA 4 1 4 1
16 4 27 5
Könsfördelning i företagsledningen 2019 2018
Andel kvinnor
Styrelsen 37% 33%
VD och övriga ledande befattningshavare 0% 0%
Löner och ersättningar fördelar sig enligt följande: 2019 2018
Styrelse och VD, Sverige
Löner och andra ersättningar 5 071 4 628
Pensionskostnader 630 388
Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt 1 518 1 353
Summa 7 219 6 369
Övriga, Sverige
Löner och andra ersättningar 13 870 22 378
Pensionskostnader 1 845 4 264
Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt 4 950 7 881
Summa 20 665 34 523
SUMMA SVERIGE 27 884 40 892
Övriga, USA
Löner och andra ersättningar 3 636 3 399
Sociala kostnader 757 758
Summa 4 393 4 157
TOTALT 32 278 45 048

NOT 5 - ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE

Principer

Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut.

Ersättning till Verkställande Direktören och andra ledande befattningshavare utgörs av grundlön, rörlig ersättning, pensionsförmån samt övriga förmåner. Utöver uppsägningstiden om 6 månader utgår även ett avgångsvederlag om 6 månader vid uppsägning från bolagets sida.

Med andra ledande befattningshavare avses de personer som tillsammans med VD utgör koncernledningen. Antalet andra ledande befattningshavare har i snitt under året uppgått till 5 (5) personer. För koncernledningens sammansättning, se avsnittet Ledning i årsredovisningen.

Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. För VD är den rörliga ersättningen maximerad till 75 % av grundlönen. För andra ledande befattningshavare är den rörliga ersättningen maximerad till 50 % av grundlönen.

ERSÄTTNINGAR OCH ÖVRIGA FÖRMÅNER UNDER 2019

GRUNDLÖN/
STYRELSEARV.
UTSKOTTS
ARVODE
RÖRLIG
ERSÄTTNING
ÖVRIGA
FÖRMÅNER
PENSIONS
KOSTNAD
SUMMA
Torgny Hellström, styrelsens ordförande 545 60 - - - 605
Matts Lilja, styrelseledamot 87 11 - - - 98
Mats Lindoff, styrelseledamot 190 10 - - - 200
Torbjörn Clementz, styrelseledamot 190 70 - - - 260
Synnöve Trygg, styrelseledamot 190 35 - - - 225
Anna Almlöf, styrelseledamot 87 11 - - - 98
Åsa Schwarz, styrelseledamot 104 14 - - - 118
Stefan K Persson, verkställande direktör 2 520 - 756 - 630 3 906
Övriga ledande befattningshavare, 5 personer 5 891 - 643 11 644 7 189
Summa 9 804 211 1 399 11 1 274 12 699

ERSÄTTNINGAR OCH ÖVRIGA FÖRMÅNER UNDER 2018

GRUNDLÖN/
STYRELSEARV.
UTSKOTTS
ARVODE
RÖRLIG
ERSÄTTNING
ÖVRIGA
FÖRMÅNER
PENSIONS
KOSTNAD
SUMMA
Torgny Hellström, styrelsens ordförande 545 60 - - - 605
Matts Lilja, styrelseledamot 190 25 - - - 215
Mats Lindoff, styrelseledamot 190 25 - - - 215
Torbjörn Clementz, styrelseledamot 190 70 - - - 260
Synnöve Trygg, styrelseledamot 190 35 - - - 225
Anna Almlöf, styrelseledamot 190 25 - - - 215
Göran Thuresson, interims-VD (180116-180731) 655 - - - 118 773
Stefan K Persson, verkställande direktör (180801-181231) 1 050 - - - 260 1 310
Övriga ledande befattningshavare, 5 personer 4 482 - - 48 830 5 360
Summa 7 682 240 - 48 1 208 9 178

Beloppen i tabellen är exklusive sociala avgifter. Utbetalningar sker via lön och arvode. Arvode ovan avser den kostnad som påverkat årets resultat. Inom koncernen finns enbart avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensionskostnad avser den kostnad som påverkat årets resultat.

52 | NOTER KONCERNEN

Rörlig ersättning

För VD och ledande befattningshavare baseras rörlig ersättning på koncernens resultat. Dessa mål är uppsatta av styrelsen för VD och av styrelsen samt VD för ledande befattningshavare. Det maximala belopp för rörlig ersättning som kan utbetalas till VD uppgår till 75 % av grundlönen. För andra ledande befattningshavare kan rörlig ersättning uppgå till maximalt 50 % av grundlönen. Under 2019 uppgick den rörliga ersättningen till ledande befattningshavare till 0 - 30% (0).

Övriga förmåner

Övriga förmåner består av förmån av försäkringar.

Aktierelaterade ersättningar

Vid bolagstämman 2017 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets anställda som innebar att högst fem miljoner (5 000 000) teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 december 2017, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2020 till 30 juni 2020. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,06 kr och teckningskursen för aktierna till 5,40 kr. Vid helårsperiodens utgång har 1 230 000 optioner tecknats motsvarande 25% av totala teckningsoptionerna, detta efter att tecknade optioner från anställda, inklusive tidigare VD, återköpts. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 230 000 aktier.

Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 juni 2019, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och teckningskursen för aktierna till 1,65 kr. Vid helårsperiodens utgång har 1 300 000 optioner tecknats motsvarande 100% av totala teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 300 000 aktier.

Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har beaktats då snittkursen under helårsperioden motsvarar kursen i optionsprogram beslutat 2019.

Pensioner

Pensionsåldern för VD är 65 år. Pensionspremien skall uppgå till maximalt 25 % av den fasta lönen. För andra ledande befattningshavare är pensionsåldern också 65 år. Enligt pensionsavtalet beräknas pensionspremien enligt en trappa baserat på ålder och lön. För det högsta aktuella åldersintervallet uppgår premien till 6 % av den pensionsgrundande lönen upp till 7,5 basbelopp, 39 % av den pensionsgrundande lönen mellan 7,5 och 20 basbelopp och med 21 % av den pensionsgrundande lönen för lön över 20 basbelopp.

Avgångsvederlag

Mellan bolaget och den VD gäller en ömsesidig uppsägningstid om 6 månader. Dessutom utgår ett avgångsvederlag om 6 månadslöner om VD blir uppsagd av bolaget. Mellan bolaget och övriga ledande befattningshavare gäller uppsägningstid om 6 månader. Inga avgångsvederlag utgår för övriga ledande befattningshavare.

Change in control

Det föreligger inte några avtal, med undantag för anställningsavtalen vars innehåll i allt väsentligt kommenterats ovan, mellan bolaget och dess anställda som föreskriver att ersättningar skall utgå om deras anställning upphör som följd av ett offentligt uppköpserbjudande.

Beredning- och beslutsprocess

Ersättningsutskottets uppdrag omfattar frågor som omfattar löner, pensionsvillkor, incitamentsprogram och övriga anställningsvillkor för ledningen i bolaget. Under 2019 har utskottet primärt fokuserat på ersättning till VD och ledande befattningshavare, inklusive incitamentsprogram. Det är styrelsen som beslutar om ersättningar till VD baserat på ersättningsutskottets rekommendation inom ramen för beslutade riktlinjer av årsstämman. Ersättningar till andra ledande befattningshavare har beslutats av VD efter samråd med ersättningsutskottet och styrelsen. På årsstämman 2019 antogs riktlinjer för bestämmande av lön och annan ersättning till VD och andra ledande befattningshavare.

NOT 6 - REVISIONSARVODE

2019 2018
Ernst & Young
Revisionsuppdraget 561 1 064
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 50 94
Skatterådgivning - 271
Andra uppdrag - 110
Summa 611 1 539

NOT 7 - LEASINGAVTAL

2019

Metod för övergången till IFRS 16 beskrivs i not 1, avsnittet Nya eller ändrade redovisningsstandarder implementerade 2019. Effekten av övergången till IFRS 16 beskrivs längre ner i denna not. Den övergångsmetod som koncernen valt att tillämpa vid övergången till IFRS 16 innebär att den jämförande informationen inte räknats om för att återspegla de nya kraven.

Koncernen leasar framförallt byggnader. Inga leasingavtal innehåller kovenanter eller andra begränsningar utöver säkerheten i den leasade tillgången.

Nyttjanderättstillgångar 2019-01-01 9 180
Effekt av omvärdering av leasingskulden på grund av ändrad bedömning under året med avseende på leasingperiod -6 468
Avskrivningar under året -1 647
Utgående bokfört värde 2019-12-31 1 065

Ett affärsmässigt beslut har tagits i slutet av december, vilket medfört att nuvarande hyresavtal avseende kontoret i Lund inte förlängs. I öppningsbalansen fanns ett antagande om förlängning av nuvarande hyreskontrakt, vilket medförde en högre leasingskuld. Ett nytt hyresavtal har tecknats med startdatum i september 2020. Nyttjanderätten för hyreslokaler är beräknad utifrån en flytt till nya lokaler per 1 september 2020, då gamla kontraktet upphör och det nya börjar gälla. Nytt avtal har en avtalstid på 5 år, med möjlighet till förlängning på ytterligare 3 år. Nytt avtal beräknas ge en ökning av leasingskulden med 7 miljoner kronor utifrån nyttjande av avtalstiden utan förlängning. Bedömningen görs utifrån att bolagets behov av kontorslokaler är föränderligt.

Under 2019 har inga nya nyttjanderätter tillkommit.

Leasingskulder 2019-12-31
Kortfristiga 997
Långfristiga 74
Leasingskulder som ingår i balansräkningen 1 071

De långfristiga leasingskulderna förfaller mellan 1 och 5 år.

Räntebärande skulder 2018-12-31 -
Leasingskulder - IFRS 16 9 178
Räntebärande skulder 2019-01-01 9 178
Förändring av öppningsbalansen avseende hyresavtal som ej avses förlängas -6 159
Kassaflöde -1 948
Räntebärande skulder 2019-12-31 1 071
Belopp redovisade i koncernens resultaträkning - IFRS 16 2019
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar -1 647
Ränta på leasingskulder -301
Variabla leasingavgifter som inte ingår i värderingen av leasingskulden 11
Kostnader för leasar av lågt värde -256
Vinst vid avslut avseende hyresavtal som ej avses förlängas 161
Summa -2 032
Belopp redovisade i koncernens kassaflödesanalys - IFRS 16 2019
Summa kassautflöden hänförliga till leasingavtal 2 204

Ovanstående kassautflöde inkluderar såväl belopp för leasingavtal som redovisas som leasingskuld, som belopp som betalas för variabla leasingavgifter och leasar av lågt värde. Koncernen har inte haft någon korttidsleasing under året.

54 | NOTER KONCERNEN

Övergångseffekt koncernens balansräkning 2018-12-31 IFRS 16 2019-01-01
TILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar 918 9 180 10 098
Immateriella anläggningstillgångar 47 955 47 955
Uppskjuten skattefordran 5 213 5 213
Summa anläggningstillgångar 54 086 9 180 63 266
Omsättningstillgångar 104 701 104 701
SUMMA TILLGÅNGAR 158 787 9 180 167 967
EGET KAPITAL & SKULDER
Eget kapital 125 481 2 125 483
Långfristiga skulder 0 7 768 7 768
Kortfristiga skulder 33 306 1 410 34 716
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 158 787 9 180 167 967

2018

Kostnadsförda minimileaseavgifter för operationella leasingavtal uppgick för 2018 till 3 970 och redovisas i resultaträkningen.

Nominella värdet av avtalade framtida leasingavgifter: 2018
Förfaller till betalning inom 1 år 1,927
Förfaller till betalning senare än ett år men innan fem år 1,181
Förfaller till betalning senare än fem år -
Summa 3 108
IFRS 16 påverkan på ingående balans 2019
Öppningsbalans 2019
Åtagande för operationell leasing den 31 december 2018 3 108
Diskontering med tillämpning av en genomsnittlig låneränta om 3% -1 251
Avtal avseende leasing av tillgångar till lågt värde som kostnadsförs -220
Justering avseende förlängningsoptioner eller uppsägningsklausuler 7 196
Variabla leasingavgifter hänförliga till index eller tariffer 348
Leasingskuld den 1 januari 2019 9 180

NOT 8 - FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER

2019 2018
Ränteintäkter 38 5
Summa 38 5
Ränta leasingskulder 301
Räntekostnader övrigt 38 2
Valutakursförluster 202 592
Övrigt 53 18
Summa 594 612

NOT 9 - INKOMSTSKATT OCH UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN

Årets skattekostnad 2019 2018
Aktuell skatt på årets resultat 389 -728
Förändring av uppskjuten skatt 537 -893
Skattekostnad 926 -1 622
Avstämning av effektiv skatt 2019 2018
Resultat före skatt -332 -18 832
Skatt beräknad enligt gällande skattesats för moderbolaget 71 4 143
Skatteffekt ej avdragsgilla kostnader/ej skattepliktiga intäkter 136 -364
Effekt ändrad skattesats - -354
Förändrad bedömning uppskjuten skattefordran 1 060 -
Underskottsavdrag för vilken uppskjuten skattefordran ej redovisats -730 -4 683
Skatt hänförlig till tidigare år 389 -364
Skattekostnad 926 -1 622

Skatten på koncernens resultat före skatt skiljer sig från det teoretiska belopp som skulle framkommit vid vägd genomsnittlig skattesats gällande för resultaten i de konsoliderade företagen enligt ovan.

I moderbolaget finns en uppskjuten skattefordran avseende framtida nyttjande av skattemässiga underskott uppgående till 5 750 tkr (6 180). Bolaget har gjort en bedömning avseende beräkning av uppskjuten skattefordran och baserar beräkningen på en försiktig bedömning av framtida överskådliga skattemässiga resultat. Resultat under senaste åren har påverkats negativt av förändrad marknadssituation och omställning i verksamheten. Bolagets nya strategiska plan och bedömd marknadssituation pekar mot intjäning i kommande perioder, varför bolaget bedömt att övertygande skäl för bokning av uppskjuten skattefordran föreligger.

Uppskjuten skattefordran 2019 2018
Uppskjuten skattefordran 5 750 5 213
Redovisat värde 5 750 5 213
Specifikation av förändring av uppskjuten skattefordran: 2019 2018
Ingående redovisat värde 5 213 6 106
Effekt ändrad skattesats - -420
Förändring av uppskjuten skatt 537 -
Förändring uppskjuten skatteskuld - -473
Utgående redovisat värde uppskjuten skattefordran 5 750 5 213

Skatten på koncernens resultat före skatt skiljer sig från det teoretiska belopp som skulle framkommit vid vägd genomsnittlig skattesats gällande för resultaten i de konsoliderade företagen enligt ovan.

NOT 10 - RESULTAT PER AKTIE

Före utspädning

Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att det resultat som är hänförligt till moderföretagets aktieägare divideras med ett vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier under perioden exklusive återköpta aktier av moderbolaget.

2019 2018
Resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare (tkr) 594 -20 454
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) 360 231 360 231
Resultat per aktie före utspädning (kr per aktie), kvarvarande verksamhet 0,00 -0,06
Resultat per aktie före utspädning (kr per aktie), total verksamhet 0,00 -0,06

Resultat per aktie efter utspädning

För beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras det vägda genomsnittliga antalet utestående stamaktier för utspädningseffekten av samtliga potentiella stamaktier. Moderbolaget har endast en kategori av potentiella stamaktier med utspädningseffekt, aktieoptioner.

Om utestående två teckningsoptionsprogram inlöses i sin helhet uppgår maximal utspädning till 6 300 000 aktier. Utspädningseffekter har beaktats då snittkursen under helårsperioden motsvarar kursen i optionsprogram beslutat 2019.

2019 2018
Resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare 594 -20 454
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) 360 231 360 231
Vägt genomsnittligt antal stamaktier för beräkning av resultat
per aktie efter utspädning (tusental)
360 881 360 231
Resultat per aktie efter utspädning (kr per aktie), kvarvarande verksamhet
Resultat per aktie efter utspädning (kr per aktie), total verksamhet
0,00
0,00
-0,06
-0,06

NOT 11 - RISKFAKTORER

Precise Biometrics exponeras för ett flertal risker som i huvudsak uppkommer med anledning av att bolaget köper och säljer i utländsk valuta då förändringar i valutakurser påverkas bolagets resultat och kassaflöden. Bolaget exponeras även av kreditrisk, likviditetsrisk och kapitalrisk. Det är styrelsen som fastställer policies för riskhanteringen vilken framgår av bolagets Ekonomi- och Finanspolicy.

Valutarisk

Precise Biometrics valutaexponering omfattar både transaktions- och omräkningsexponering. Transaktionsexponering uppkommer genom att försäljning och inköp sker i olika valutor. Bolaget är genom sin verksamhet exponerad för valutarisker då en väsentlig del av intäkterna genereras i utländsk valuta, huvudsakligen USD, medan en övervägande del av bolagets omkostnader är i svenska kronor. Härigenom påverkar valutakursförändringar bolagets resultat och kassaflöden. För att minska exponeringen har en policy antagits som medger en valutasäkring enligt en förutbestämd modell vilken möjliggör en valutasäkring av prognosticerat nettoflöde till cirka 50%. Innan valutasäkring genomförs skall även kostnaderna för denna beaktas. Omräkningsexponering valutasäkras normalt inte. Under 2019 har inga valutasäkringar genomförts via terminskontrakt. Terminskontrakt värderas enligt verkligt värde via resultaträkningen. Se även not 18 i koncernens notapparat.

Känslighetsanalys

Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts med 10% i förhållande till USD med alla andra variabler konstanta, skulle årets resultat 2019 ha varit cirka 7 200 tkr (5 100) högre/lägre. Motsvarande effekt på eget kapital beräknat som 10% på Precise Biometrics Inc.s egna kapital motsvarar 150 tkr (24).

Kapitalrisk

Den kapitalrisk bolaget har är om bolaget inte genererat vinst och ett underliggande kassaflöde utan är beroende av nytt kapital från aktieägare alternativt att ta upp lån. Denna risk följs löpande genom bolagets interna kontroll och rapportering och de ramar som sätts från styrelsen. Det finns heller ingen garanti för att nytt kapital kan anskaffas om behov uppstår eller för att sådant kapital kan anskaffas på fördelaktiga villkor.

Kreditrisk

Risken att bolagets kunder inte betalar kundfordringar utgör en kundkreditrisk. För att begränsa denna använder bolaget en kreditpolicy och utestående kundfordringar följs fortlöpande med stort fokus. Vid tveksamheter avseende kreditvärderingen skall förskottsbetalning tillämpas och inga nya order levereras om kunden har väsentliga förfallna kundfordringar.

Likviditetsrisk

Styrelse och ledning följer noggrant likviditetssituationen för att säkerställa att det finns tillräckligt med likvida medel för att möta behovet i den löpande verksamheten. Delar av bolagets intäkter utgörs av royalty vilka avräknas kvartalsvis och har således en viss påverkan på bolagets kassaflöde.

Prognososäkerhet

Bolaget verkar på en snabbt föränderlig marknad. Marknaden för produkterna befinner sig i ett tidigt skede och intäkterna har till stor del karaktären av royaltyersättning) baserad på kundernas utnyttjande. Bolaget arbetar med långa införsäljningsprocesser och en tidigare- eller senareläggning av order kan innebära en avsevärd påverkan på omsättning och resultat vilket sammantaget medför en stor prognososäkerhet.

Kassaflöde

Bolaget arbetar för att minimera den tid bolaget binder i kapital, främst kundfordringar. För att minska den risk en kapitalbindning kan innebära arbetar bolaget aktivt med uppföljning av utestående kundfordringar.

NOT 12 - MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR

INVENTARIER OCH UTRUSTNING 2019-12-31 2018-12-31
Ingående anskaffningsvärde 2 421 5 991
Årets anskaffningar 324 421
Avyttrade tillgångar/utrangeringar -1 023 -3 991
Utgående anskaffningsvärde 1 722 2 421
Ingående ack avskrivningar -1 503 -4 189
Årets avskrivningar -422 -452
Avyttrade tillgångar/utrangeringar 1 023 3 138
Utgående ack avskrivningar -902 -1 503
Ingående ack nedskrivningar 0 -846
Årets nedskrivningar 0
Avyttrade tillgångar/utrangeringar 846
Utgående ack nedskrivningar 0 0
Bokfört värde 820 918

Kommentar till noten:

Avskrivningar inkluderas i posterna Försäljnings-, Administrations- samt FoU-kostnader i resultaträkningen.

NOT 13 - IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR

BALANSERADE UTVECKLINGSUTGIFTER 2019-12-31 2018-12-31
Ingående anskaffningsvärde 30 887 39 001
Årets aktiveringar 5 364 10 970
Utrangeringar / försäljning -11 417 -19 084
Avyttrade tillgångar - -
Utgående anskaffningsvärde 24 834 30 887
Ingående ack avskrivningar -11 957 -24 014
Årets avskrivningar -10 181 -6 495
Utrangeringar / försäljningar 10 485 18 552
Avyttrade tillgångar - -
Utgående ack avskrivningar -11 653 -11 957
Ingående ack nedskrivningar -932 -531
Årets nedskrivningar - -932
Utrangeringar / försäljningar 932 531
Avyttrade tillgångar - -
Utgående ack nedskrivningar 0 -932
Bokfört värde 13 181 17 998
PATENT 2019-12-31 2018-12-31
Ingående anskaffningsvärde 1 138 12 701
Utrangeringar / försäljningar - -11 563
Utgående anskaffningsvärde 1 138 1 138
Ingående ack avskrivningar -145 -11 633
Årets avskrivningar -76 -76
Utrangeringar / försäljningar - 11 564
Utgående ack avskrivningar -221 -145

Bokfört värde 917 993

BALANSERADE DATAUTGIFTER 2019-12-31 2018-12-31
Ingående anskaffningsvärde 396 4 610
Årets aktiveringar 169 0
Utrangeringar / försäljningar - -4 214
Utgående anskaffningsvärde 565 396
Ingående ack avskrivningar -79 -4 214
Årets avskrivningar -79 -79
Utrangeringar / försäljningar - 4 214
Utgående ack avskrivningar -158 -79
Bokfört värde 407 317
GOODWILL 2019-12-31 2018-12-31
Ingående anskaffningsvärde 23 425 23 425
Utgående anskaffningsvärde 23 425 23 425
ÖVRIGA IMMATERIELLA TILLGÅNGAR (DATABAS OCH KUNDRELATIONER) 2019-12-31 2018-12-31
Ingående anskaffningsvärde 6 637 6 637
Utgående anskaffningsvärde 6 637 6 637
Ingående ack avskrivningar -1 415 -677
Årets avskrivningar -737 -738
Utgående ack avskrivningar -2 152 -1 415
Bokfört värde 4 485 5 223
SUMMA BOKFÖRT VÄRDE 42 415 47 955

Kommentar till noten:

Vid beräkning av nyttjandevärde har framtida kassafllöden diskonterats till en räntesats om 27% före skatt. Avskrivningar för balanserade utvecklingsutgifter och förvärvade immateriella tillgångar ingår i posten kostnad för såld vara.

Nedskrivningstest av goodwill

Koncernen undersöker varje år om något nedskrivningsbehov för goodwill föreligger. Goodwill har allokerats till kassagenererande enheten (KGE) vilket är bolaget som helhet. Återvinningsvärden för KGE har fastställts genom beräkning av nyttjandevärdet vilket kräver att vissa antaganden måste göras gällande bl.a. försäljning och bruttomarginal. Beräkningarna utgår från kassaflödesprognoser baserade på finansiella prognoser estimerade av ledningen för de kommande fem åren. För åren efter används en tillväxttakt på 2%.

Diskonteringsränta har bestämts utifrån en framräknad "Weighted Average Cost of Capital" (WACC) före skatt om 27% och efter skatt om 25%. Beräkningen av WACC har påverkats av det negativa kassaflödet.

Känslighetsanalys

En känslighetsanalys har genomförts och resultatet av den är att om WACC istället är 26% kommer återvinningsvärdet minska med 5%. Om rörelseresultat antas vara 5% lägre än företagets förväntningar skulle återvinningsvärdet minska med 7%. Inga av dessa hypotetiska antagande skulle leda till ett nedskrivningsbehov.

NOT 14 - KUNDFORDRINGAR

2019-12-31 2018-12-31
Kundfordringar - fakturerade 9 549 18 691
Kundfordringar - ofakturerade 21 344 2 265
Kreditriskreservering -1 614 -1 289
Summa 29 279 19 667

Per den 31 december 2019 var kundfordringar uppgående till 5 814 (11 766) förfallna. Kundfordringar uppgående till 1 614 (1289) är nedskrivna men utöver dessa anses inget nedskrivningsbehov föreligga för kundfordringar som är förfallna. Dessa gäller ett antal oberoende kunder vilka tidigare inte haft några betalningssvårigheter. För ofakturerade kundfordringar bedömer bolaget att det inte finns behov av någon kreditriskreservering.

Åldersanalysen av samtliga kundfordringar är som följer: 2019-12-31 2018-12-31
Ej förfallna 25 078 9 190
Mindre än 3 månader 3 238 9 538
Varav nedskrivet -587 0
3 till 6 månader 1 106 1 765
Varav nedskrivet 0 -826
Mer än 6 månader 1 470 463
Varav nedskrivet -1 026 -463
Summa 29 279 19 667

Den maximala exponeringen för kreditrisk per balansdagen är det verkliga värdet för varje kategori fordringar. Koncernen har ingen pant som säkerhet.

2019-12-31 2018-12-31
Kreditriskreservering vid årets början -1 289 -412
Konstaterad kundförlust 287 0
Återföring av kreditriskreservering 56 14
Kreditriskreservering -587 -879
Valutapåverkan -80 -12
Summa -1 614 -1 289
Redovisade belopp, per valuta, för koncernens kundfordringar är följande: 2019-12-31 2018-12-31
SEK 1 204 904
USD 3 013 2 421
EUR 0 16

NOT 15 - FÖRUTBETALDA KOSTNADER

2019-12-31 2018-12-31
Förutbetald lokalhyra 342 474
Övriga poster 1 533 1 086
Summa 1 875 1 560

NOT 16 - ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR

GARANTIAVSÄTTNINGAR 2019-12-31 2018-12-31
Avsättning vid årets början - 198
Årets förändring av garantireserv - -198
Avsättning vid årets slut - -

2018 återfördes tidigare års avsättning för förväntade garantikrav beträffande varor som sålts inom det avyttrade affärsområdet Mobile Smart Card Solutions (Tactivo) och redovsades på raden resultat efter skatt från avyttrad verksamhet.

NOT 17 - UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER

2019-12-31 2018-12-31
Förutbetalda intäkter 13 022 11 736
Upplupna semesterlöner 1 924 2 620
Upplupna löner och ersättningar 3 095 3 396
Sociala avgifter och andra skatter 1 296 2 568
Övriga upplupna kostnader 6 506 6 565
Summa 25 843 26 885

NOT 18 - FINANSIELLA INSTRUMENT

2019-12-31 2018-12-31
Bokfört värde Bokfört värde
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Upplupna intäkter 401 0
Kundfordringar 29 279 19 667
Övriga fordringar 3 594 3 931
Likvida medel 73 676 79 543
Summa 106 950 103 141
Finansiella skulder
Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen
Derivatinstrument - 182
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder 4 862 4 589
Leasingskuld 1 071
Övriga skulder 179 1 831
Övriga upplupna kostnader 7 142 6 383
Summa 13 254 12 986

Derivat består av valutaterminskontrakt och används för säkringsändamål och dessa värderas enligt nivå 2. Verkligt värde avseende övriga finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.

62 | NOTER KONCERNEN

NOT 19 - AVYTTRAD VERKSAMHET

Den 21 juni 2017 informerade Precise Biometrics att bolaget ingått ett avtal med IDENTOS GmbH för övertagande av affärsområdet Mobile Smart Card Solutions vilket innefattar verksamheten avseende smartkortläsare under varumärket Tactivo. Affären slutfördes enligt plan den 1 januari 2018 och Identos övertog utveckling av nya smartkortläsare under varumärket Tactivo, patent, varumärkesrättigheter, tillverkning, försäljning och kundsupport.

Från och med den 30 juni 2017 har tillgångar tillhörande Mobile Smart Card Solutions (Tactivo) omklassificerats och redovisas som tillgångar för avyttring och resultat från avyttrad verksamhet.

Precise Biometrics kommer för åren 2018-2020 erhålla kommission från Identots GmbH. Framtida kommissionsintäkter kommer kvartalsvis beräknas baserat på erhållet underlag från Identos Gmbh och utvecklingen av kommissionsintäkterna är således en post som av företagsledningen måste värderas och kan variera över tiden. Tidigare avsättningar för förväntade garantikrav beträffande varor som sålts inom det avyttrade affärsområdet Moble Smart Card Solutions (Tactivo) har återförts och redovisas på raden för avyttrade tillgångar/återföringar i nedanstående tabell.

Resultaträkning (tkr) 2019 2018
Försäljning - -
Rörlig köpeskilling -427 3177
Kostnader - -
Avyttrade tillgångar/återföringar reserver -1 444
Resultat före skatt av avyttrad verksamhet -427 1 733
Balansräkning (tkr) 2019 2018
Aktiverade utvecklingsutgifter
Verktyg
Varulager
Summa tillgångar för avyttring - -

NOT 20 - VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER ÅRETS UTGÅNG

Precise i avtal med Exeger för biometrisk access till faciliteter.

Spridningen av COVID-19 påverkar samhällen och företag över hela världen. Finansiella effekter för Precise är svåra att kvantifiera i detta tidiga skede. Precise sysselsätter cirka 50 personer där de allra flesta för tillfället arbetar hemifrån och verksamheten har hittills bedrivits utan större störningar. I och med bolagets produkters digitala karaktär påverkar inte myndigheters restriktioner för människors rörlighet i samhället hur kunder och slutanvändare kan komma åt bolagets produkter. Däremot finns det risk att efterfrågan på mobila enheter och andra produkter med bolagets identifieringsmjukvara kan komma att minska till följd av den osäkerhet som uppstått och bolaget förväntar sig att det kommer ha påverkan på orderingången under första halvåret 2020. Precise följer utvecklingen kring COVID-19 noggrant och utvärderar löpande vilka effekter det kan komma att ha på verksamheten.

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING

Belopp i tkr

Not 2019 2018
Nettoomsättning 2 90 363 66 940
Kostnad för sålda varor och tjänster -19 944 -12 372
Bruttovinst 70 419 54 568
Försäljningskostnader -25 889 -27 593
Administrationskostnader -14 784 -15 592
FoU kostnader -32 732 -32 850
Övriga rörelseintäkter/kostnader -407 659
2,3,4,5,6,7,9 -73 812 -75 376
Rörelseresultat -3 393 -20 808
Resultat från andelar i koncernföretag 10 - -1 909
Ränteintäkter och liknande resultatposter 11 38 1 905
Räntekostnader 11 -293 -2
-255 -6
Resultat före skatt -3 648 -20 814
Skatt 8 -430 -420
Periodens resultat -4 078 -21 234

MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET

Årets resultat -4 078 -21 234
Övrigt totalresultat för året -4 078 -21 234

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING

Belopp i tkr

TILLGÅNGAR Not 2019-12-31 2018-12-31
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 12 525 647
Immateriella anläggningstillgångar 13 36 342 44 332
Finansiella anläggningstillgångar 14 7 528 8 949
Summa anläggningstillgångar 44 395 53 928
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 15,20 28 811 19 276
Övriga fordringar 20 3 595 3 931
Förutbetalda kostnader 16 1 557 1 488
Likvida medel 20 70 216 78 016
Summa omsättningstillgångar 104 179 102 712
SUMMA TILLGÅNGAR 148 574 156 640
EGET KAPITAL & SKULDER
EGET KAPITAL
Aktiekapital 10 807 10 807
Reservfond 1 445 1 445
Fond för utvecklingsutgifter 13 181 17 246
Summa bundet eget kapital 25 433 29 498
Överkursfond 73 738 73 738
Balanserat resultat 23 138 39 912
Årets resultat -4 078 -21 234
Summa fritt eget kapital 92 798 92 416
Summa Eget kapital 17 118 231 121 913
Totalt eget kapital 118 231 121 913
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder 52 0
Summa långfristiga skulder 18 52 0
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 20 4 862 4 589
Skulder koncernbolag - 1 871
Övriga kortfristiga skulder 20 379 1 831
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 19 25 050 26 436
Summa kortfristiga skulder 30 291 34 727
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 148 574 156 640

KASSAFLÖDESANALYS MODERBOLAGET

Belopp i tkr

Not 2019 2018
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat -3 393 -20 808
Återföring avskrivningar och nedskrivningar 13 854 11 132
Finansnetto 11 -255 1 903
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 126
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet 10 206 -7 647
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet
Förändring av kortfristiga fordringar -7 857 -8 036
Förändring av avsättningar 52 -103
Förändring av kortfristiga skulder -4 436 -10 158
Förändring av rörelsekapital -12 241 -18 297
Kassaflöde från den löpande verksamheten -2 035 -25 944
Investering i materiella anläggningstillgångar 12 -208 -257
Investering i immateriella anläggningstillgångar 13 -5 533 -10 970
Investering i finansiella anläggningstillgångar -420
Kassaflöde från investeringsverksamheten -6 161 -11 227
Likvid från försäljning / återköp av optioner 396 -96
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 396 -96
Årets kassaflöde -7 800 -37 267
Likvida medel vid årets början 78 016 115 283
Likvida medel vid årets slut 1) 70 216 78 016

Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet utgörs av avskrivningar och nedskrivningar.

Det förligger inga räntebärande skulder varken 2019 eller 2018 varför något behov ej finns att specificera förändring mellan åren.

1) Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavanden vid såväl årets början som vid årets slut.

MODERBOLAGETS FÖRÄNDRING EGET KAPITAL

Belopp i tkr

BUNDET EGET KAPITAL FRITT EGET KAPITAL
Aktiekapital Reservfond Fond för utvecklings
utgifter
Överkurs fond Balanserat
resultat
Summa eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2018 10 807 1 445 12 022 73 738 45 232 143 243
Totalresultat
Årets resultat - - - - -21 234 -21 234
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat - - - - -21 234 -21 234
Transaktioner med aktieägare
Aktiverade utvecklingsutgifter 10 969 -10 969 -
Upplösning till följd av årets avskrivningar på
utvecklingsutgifter
-5 745 5 745 -
Likvid för återköp av optioner -96 -96
Summa transaktioner med aktieägare - - 5 224 - -5 320 -96
Utgående balans per 31 december 2018 10 807 1 445 17 246 73 738 18 678 121 913
Ingående balans per 1 januari 2019 10 807 1 445 17 246 73 738 18 678 121 913
Totalresultat
Årets resultat -4 078 -4 078
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat -4 078 -4 078
Transaktioner med aktieägare
Aktiverade utvecklingsutgifter 5 364 -5 364
Upplösning till följd av årets avskrivningar på
utvecklingsutgifter
-9 429 9 429
Likvid från försäljning av optioner - - - - 396 396
Summa transaktioner med aktieägare - - -4 065 - 4 460 396
Utgående balans per 31 december 2018 10 807 1 445 13 181 73 738 19 060 118 231

NOTER MODERBOLAGET

  • 1 ALLMÄNNA REDOVISNINGSPRINCIPER
  • 2 INTÄKTSFÖRDELNING
  • 3 KOSTNADER FÖRDELADE PÅ KOSTNADSSLAG
  • 4 ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
  • 5 ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
  • 6 REVISIONSARVODE
  • 7 OPERATIONELLA LEASINGAVTAL
  • 8 INKOMSTSKATT OCH UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN
  • 9 INKÖP OCH FÖRSÄLJNING MELLAN KONCERNBOLAG
  • 10 RESULTAT FRÅN ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
  • 11 FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
  • 12 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
  • 13 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
  • 14 FINANSIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
  • 15 KUNDFORDRINGAR
  • 16 FÖRUTBETALDA KOSTNADER
  • 17 EGET KAPITAL
  • 18 ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR
  • 19 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
  • 20 FINANSIELLA INSTRUMENT
  • 21 NÄRSTÅENDETRANSAKTIONER
  • 22 FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION

NOT 1 - ALLMÄNNA REDOVISNINGSPRINCIPER

ALLMÄNT

Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen om inget annat anges under avsnittet Moderbolagets redovisningsprinciper.

MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER

Moderbolagetsredovisning har upprättats enligt Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering, RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Detta innebär att moderbolaget i sina finansiella rapporter tillämpar samtliga av EU godkända IFRS och uttalande så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.

De redovisnings- och värderingsprinciper som tillämpades i årsredovisningen för 2018 har använts även i denna årsredovisning, med undantag för tillämpningen av nya redovisningsstandarder, såsom beskrivet under allmänna redovisningsprinciper för koncernen. Alla belopp anges, om inget annat sägs, i svenska tusental kronor (tkr) och om inget annat sägs så avser belopp inom parentes jämförande uppgift föregående räkenskapsår.

Leasing

IFRS 16 tillämpas inte av Moderbolaget. Istället tillämpas undantaget i RFR2 gällande leasingavtal.

Finansiella instrument

IFRS 9 tillämpas ej i moderföretaget. Moderföretaget tillämpar istället de punkterna som anges i RFR 2 (IFRS 9 Finansiella instrument, p. 3–10).

NOT 2 - INTÄKTSFÖRDELNING

Immateriella anläggningstillgångar

Värdet av den goodwill som uppkom vid förvärvet av NexID Biometrics Inc. (inkråmsförvärv) skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden vilken uppgår till tio år.

Finansiella anläggningstillgångar

Aktier och andelar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inkluderas förvärvsrelaterade kostnader. Erhållna utdelningar redovisas som finansiella intäkter. Utdelning som överstiger dotterföretagets totalresultat för perioden eller som innebär att det bokförda värdet på innehavets nettotillgångar i koncernredovisningen understiger det bokförda värdet på andelarna, är en indikation på att det föreligger ett nedskrivningsbehov.

Förvärvskostnader relaterade till rörelseförvärvet av NexID Biometrics Inc. vilket slutfördes 2017 har aktiverats i moderbolaget och ökat goodwillbeloppet. I koncernen har denna post kostnadsförts.

När det finns en indikation på att aktier och andelar i dotterföretag minskat i värde görs en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta värde lägre än det redovisade värdet görs en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i posten Resultat från andelar i koncernföretag.

Moderbolaget har en (tre) större kund som överstiger 10% av omsättningen. Intäkter från denna kund uppgår till drygt 51% (36) av omsättningen.

2019 2018
Intäktsslag
Royalty 31 234 18 020
Licenser 45 515 36 952
Support&Underhåll 9 119 9 544
Övrigt 4 495 2 423
Summa 90 363 66 940
Region/Land
Europa 10 942 11 992
- varav Sverige 4 984 6 206
Asien 65 284 40 820
- varav Kina 6 408 13 202
- varav Taiwan 53 310 9 993
USA 14 137 14 128
Summa 90 363 66 940
Tidpunkt för intäktsföring
Prestattionsåtagande som uppfylls över tid 54 634 46 496
Prestattionsåtagande som uppfylls vid en viss tidpunkt 35 729 20 443
Summa 90 363 66 940

NOT 3 - KOSTNADER FÖRDELADE PÅ KOSTNADSSLAG

2019 2018
Kostnader för ersättningar till anställda 27 877 40 061
Kostnad för inköp och hantering av handelsvaror 21 428 1 681
Avskrivningar och nedskrivningar 13 854 11 132
Utvecklingskostnader 8 705 7 551
Konsultkostnader 18 438 11 169
Övriga externa kostnader 1) 3 454 16 155
Summa 93 756 87 748

1) I posten ingår valutakursvinster/förluster.

NOT 4 - ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER

Könsfördelning 2019 2018
Män Kvinnor Män Kvinnor
Precise Biometrics AB, Sverige 12 3 23 4
12 3 23 4
Könsfördelning i företagsledningen 2019 2018
Andel kvinnor 37% 33%
Styrelsen 0% 0%
VD och övriga ledande befattningshavare
Löner och ersättningar fördelar sig enligt följande: 2019 2018
Styrelse och VD, Sverige
Löner och andra ersättningar 5 071 4 628
Pensionskostnader 630 388
Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt 1 518 1 353
Summa 7 219 6 369
Övriga, Sverige
Löner och andra ersättningar 13 870 22 378
Pensionskostnader 1 845 4 264
Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt 4 950 7 881
Summa 20 665 34 523
TOTALT 27 884 40 891

NOT 5 - ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE

Principer

Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut.

Ersättning till Verkställande Direktören och andra ledande befattningshavare utgörs av grundlön, rörlig ersättning, pensionsförmån samt övriga förmåner. Utöver uppsägningstiden om 6 månader utgår även ett avgångsvederlag om 6 månader vid uppsägning från bolagets sida.

Med andra ledande befattningshavare avses de personer som tillsammans med VD utgör koncernledningen. Antalet andra ledande befattningshavare har i snitt under året uppgått till 5 (5) personer. För koncernledningens sammansättning, se avsnittet Ledning i årsredovisningen.

Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. För VD är den rörliga ersättningen maximerad till 75% av grundlönen. För andra ledande befattningshavare är den rörliga ersättningen maximerad till 50% av grundlönen.

NOT 6 - REVISIONSARVODE

2019 2018
Ernst & Young
Revisionsuppdraget 561 953
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 50 94
Skatterådgivning - 271
Andra uppdrag - 110
Summa 611 1 428

NOT 7 - OPERATIONELLA LEASINGAVTAL

2019 2018
Leasingkostnader under året 2 035 3 815
Summa 2 035 3 815
Nominella värdet av avtalade framtida leasingavgifter:
Förfaller till betalning inom ett år 890 1 561
Förfaller till betalning senare än ett år men inom fem år 53 6 408
Förfaller till betalning senare än fem år - 2 228
Summa 943 10 197

Operationella leasingavtal avser främst lokalhyra.

NOT 8 - INKOMSTSKATT OCH UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN

Årets skattekostnad 2019 2018
Förändring av uppskjuten skatt -430 -420
Skattekostnad -430 -420
Avstämning av effektiv skatt 2019 2018
Resultat före skatt -3 648 -20 814
Skatt beräknad enligt gällande skattesats 781 4 579
Skatteffekt ej avdragsgilla kostnader/ej skattepliktiga intäkter -51 -258
Effekt av ändrad skattesats - -420
Förändrad bedömning uppskjuten skattefodran -430
Underskottsavdrag för vilken uppskjuten skattefordran ej redovisats -730 -4 321
Skattekostnad -430 -420

I moderbolaget finns en uppskjuten skattefordan avseende framtida nyttjande av skattemässiga underskott uppgående till 5 750 tkr (6 180). Bolaget har gjort en bedömning avseende beräkning av uppskjuten skattefordran och baserar beräkningen på en försiktig bedömning av framtida överskådliga skattemässiga resultat. Det finns inga temporära skillnader att beakta i moderbolaget.

Uppskjuten skattefordran 2019 2018
Underskottsavdrag 5 750 6 180
Redovisat värde 5 750 6 180
Specifikation av förändring av uppskjuten skattefordran: 2019 2018
Ingående redovisat värde 6 180 6 600
Effekt av ändrad skattesats - -420
Förändrad uppskjuten skattefordran -430 -
Utgående redovisat värde uppskjuten skattefordran 5 750 6 180

Det finns skattemässiga underskottsavdrag för vilka uppskjutna skattefordringar inte har redovisats i balansräkningen uppgående till 629 231 tkr (623 735). Någon tidsbegränsning för utnyttjande av underskottsavdragen föreligger inte.

NOT 9 - INKÖP OCH FÖRSÄLJNING MELLAN KONCERNBOLAG

Moderbolagets försäljning till andra koncernföretag uppgick till 0,0 Mkr (0,0). Inköp av R&D services, och lokal kundsupport från koncernbolag uppgick till 5,7 Mkr (6,2). Internprissättning mellan moderbolaget och utländska dotterbolag sker baserat på en cost plus modell, där ersättningen baserar sig på cost plus 2% mark-up.

NOT 10 - RESULTAT FRÅN ANDELAR I KONCERNFÖRETAG

2019 2018
Resultat från andelar i koncernföretag - -1 909
Summa - -1 909

NOT 11 - FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER

2019 2018
Ränteintäkter 38 1
Valutakursvinster 1 904
Summa 38 1 905
Räntekostnader 38 2
Övriga finansiella kostnader 53
Valutakursförluster 202 -
Summa 293 2

NOT 12 - MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR

Inventarier och utrustning 2019-12-31 2018-12-31
Ingående anskaffningsvärde 2 012 12 075
Årets aktiveringar 208 257
Utrangeringar / försäljningar -10 320
Utgående anskaffningsvärde 2 220 2 012
Ingående ack avskrivningar -1 364 -10 192
Årets avskrivningar -330 -362
Utrangeringar / försäljningar 9 190
Utgående ack avskrivningar -1 694 -1 364
Ingående ack nedskrivningar - -846
Årets nedskrivningar - -
Utrangeringar / försäljningar - 846
Utgående ack nedskrivningar - -
Bokfört värde 525 647

Avskrivningar inkluderas i posterna Försäljningskostnader, Administrationskostnader samt FoU kostnader i resultaträkningen.

NOT 13 - IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR

BALANSERADE UTVECKLINGSUTGIFTER 2019-12-31 2018-12-31
Ingående anskaffningsvärde 30 887 42 220
Årets aktiveringar 5 364 10 970
Utrangeringar / försäljningar -11 417 -22 303
Utgående anskaffningsvärde 24 834 30 887
Ingående ack avskrivningar -11 957 -24 215
Årets avskrivningar -10 181 -6 495
Utrangeringar / försäljningar 10 485 18 753
Utgående ack avskrivningar -11 653 -11 957
Ingående ack nedskrivningar -932 -2 248
Årets nedskrivningar -932
Utrangeringar / försäljningar 932 2 248
Utgående ack nedskrivningar - -932
Bokfört värde 13 181 17 998
PATENT 2019-12-31 2018-12-31
Ingående anskaffningsvärde 1 138 9 859
Rörelseförvärv -
Utrangeringar / försäljningar - -8 721
Utgående anskaffningsvärde 1 138 1 138
Ingående ack avskrivningar -145 -8 791
Årets avskrivningar -76 -76
Utrangeringar / försäljningar - 8 722
Utgående ack avskrivningar -221 -145
Bokfört värde 917 993
BALANSERADE DATAUTGIFTER 2019-12-31 2018-12-31
Ingående anskaffningsvärde 396 1 368
Årets aktiveringar 169 -
Utrangeringar / försäljningar - -972
Utgående anskaffningsvärde 565 396
Ingående ack avskrivningar -79 -972
Årets avskrivningar -79 -79
Utrangeringar / försäljningar - 972
Utgående ack avskrivningar -158 -79
Bokfört värde 407 317
GOODWILL 2019-12-31 2018-12-31
Ingående anskaffningsvärde 24 496 24 496
Rörelseförvärv - -
Utgående anskaffningsvärde 24 496 24 496
Ingående ack avskrivningar -4 695 -2 246
Årets avskrivningar -2 450 -2 449
Utgående ack avskrivningar -7 145 -4 695
Bokfört värde 17 351 19 801

NOTer MODERBOLAGet | 75

ÖVRIGA IMMATERIELLA TILLGÅNGAR (DATABAS OCH KUNDRELATIONER) 2019-12-31 2018-12-31
Ingående anskaffningsvärde 6 637 6 637
Rörelseförvärv - -
Utgående anskaffningsvärde 6 637 6 637
Ingående ack avskrivningar -1 414 -677
Årets avskrivningar -738 -737
Utgående ack avskrivningar -2 152 -1 414
Bokfört värde 4 485 5 223
SUMMA BOKFÖRT VÄRDE 36 342 44 332

Avskrivningar av balanserade utvecklingskostnader och förvärvade immateriella tillgångar ingår i posten kostnad för såld vara. För nedskrivningstest av goodwill se not 13 i koncernens notapparat.

NOT 14 - FINANSIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR

ANDELAR I DOTTERBOLAG 2019-12-31 2018-12-31
Precise Biometrics Services AB
Org.nr. 556582-9347, säte: Lunds kommun, Skåne län.
Antal aktier 1 000 1 000
Kapitalandel 100% 100%
Eget kapital vid balansdagen 2 446 2 028
Årets resultat -1 -108
Ingående bokfört värde 400 400
Aktieägartillskott 420 -
Utgående bokfört värde 820 400
Precise Biometrics Inc
Potsdam, New York, USA
Antal aktier 10 10
Kapitalandel 100% 100%
Eget kapital vid balansdagen 1 501 243
Årets resultat 1 263 -606
Ingående bokfört värde 958 958
Aktieägartillskott - 32 920
Nedskrivning - -32 920
Utgående bokfört värde 958 958
Summa 1 778 1 358
LÅNGFRISTIGA FORDRINGAR HOS KONCERNBOLAG 2019-12-31 2018-12-31
Per 1 januari 1 411 1 861
Återföring/Nedskrivning - 31 011
Aktieägartillskott - -32 920
Återbetalning netto -1 411 -1 147
Valutaeffekt - 2 606
Summa - 1 411
Uppskjuten skattefordran enligt not 8 5 750 6 180
Summa finansiella anläggningstillgångar 7 528 8 949

NOT 15 - KUNDFORDRINGAR

2019-12-31 2018-12-31
Kundfordringar - fakturerade 8 934 18 159
Kundfordringar - ofakturerade 21 344 2 265
Kreditriskreservering -1 467 -1 148
Summa 28 811 19 276

Per den 31 december 2019 var kundfordringarna uppgående till 8 934 tkr (11 625) förfallna. Kundfordringar uppgående till 1 467 tkr är nedskrivna men utöver dessa anses inget nedskrivningsbehov föreligga för kundfordringar som är förfallna. För ofakturerade kundfodringar bedömmer bolaget att det inte finns behov av någon kreditriskreservering.

Åldersanalysen av samtliga kundfordringar är som följer: 2019-12-31 2018-12-31
Ej förfallna 24 762 8 800
Mindre än 3 månader 3 072 9 538
Varav nedskrivet -587
3 till 6 månader 1 106 1 765
Varav nedskrivet - -826
Mer än 6 månader 1 338 322
Varav nedskrivet -880 -322
Summa 28 811 19 276

Den maximala exponeringen för kreditrisk per balansdagen är det verkliga värdet för varje kategori fordringar. Moderbolaget har ingen pant som säkerhet.

2019-12-31 2018-12-31
Kreditriskreservering vid årets början -1 148 -261
Konstaterad kundförlust 287 -
Återföring av kreditriskreservering 56 14
Kreditriskreservering -587 -879
Valutapåverkan -75 -22
Summa -1 467 -1 148
Redovisade belopp, per valuta, för moderbolagets kundfordringar är följande: 2019-12-31 2018-12-31
SEK 1 204 904
USD 2 963 2 030
EUR 16

NOT 16 - FÖRUTBETALDA KOSTNADER

2019-12-31 2018-12-31
Förutbetald lokalhyra 328 463
Övriga poster 1 229 1 025
Summa 1 557 1 488

NOT 17 - EGET KAPITAL

ANTAL AKTIER

Per 31 december 2018 360 231 467

Per 31 december 2019 360 231 467

Optioner till de anställda

Vid bolagstämman 2017 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets anställda som innebar att högst fem miljoner (5 000 000) teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 december 2017, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2020 till 30 juni 2020. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,06 kr och teckningskursen för aktierna till 5,40 kr. Vid helårsperiodens utgång har 1 230 000 optioner tecknats motsvarande 25% av totala teckningsoptionerna, detta efter att tecknade optioner från anställda, inklusive tidigare VD, återköpts. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 230 000 aktier.

Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teckningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 juni 2019, med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022. Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och teckningskursen för aktierna till 1,65 kr. Vid helårsperiodens utgång har 1 300 000 optioner tecknats motsvarande 100% av totala teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 300 000 aktier.

Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har beaktats då snittkursen under helårsperioden motsvarar kursen i optionsprogram beslutat 2019.

NOT 18 - ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR

Garantiavsättningar 2019-12-31 2018-12-31
Avsättning vid årets början - 103
Årets förändring av garantireserv - -103
Avsättning vid årets slut - -

2018 återfördes tidigare års avsättning för förväntade garantikrav beträffande varor som sålts inom det avyttrade affärsområdet Mobile Smart Card Solutions (Tactivo) och redovisas på raden resultat efter skatt från avyttrad verksamhet.

NOT 19 - UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER

2019-12-31 2018-12-31
Förutbetalda intäkter 13 022 11 736
Upplupna semesterlöner 1 924 2 620
Upplupna löner och ersättningar 2 326 3 396
Upplupna sociala avgifter och pensioner 1 896 2 423
Övriga upplupna kostnader 5 882 6 261
Summa 25 050 26 436

NOT 20 - FINANSIELLA INSTRUMENT

2019-12-31 2018-12-31
Bokfört värde Bokfört värde
Finansiella tillgångar
Lånefordringar och kundfordringar
Upplupna intäkter 1 557 -
Kundfordringar 28 811 19 276
Övriga fordringar 3 595 3 931
Likvida medel 70 216 78 016
Summa finansiella tillgångar 104 179 101 224
Finansiella skulder
Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen
Derivatinstrument - 182
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder 5 063 4 589
Övriga skulder 179 1 831
Övriga upplupna kostnader 5 882 6 079
Summa finansiella skulder 11 123 12 681

Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavanden vid såväl årets början som vid årets slut.

Derivatinstrument består av valutaterminskontrakt och används för säkringsändmål och dessa värderas enligt nivå 2. Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.

NOT 21 - NÄRSTÅENDETRANSAKTIONER

Under 2019 har det varken påbörjats eller fullföljts några andra närstående transaktioner förutom affärstransaktioner med dotterbolag samt lönerelaterad ersättning till ledande befattningshavare och styrelseledamöter.

Styrelsens ordförande har under 2018 haft ett konsultuppdrag som arbetande styrelseordförande i bolaget fram till dess att den nya verkställande direktören tillträdde sin tjänst vilket skedde den 1 augusti 2018. Ersättningsnivån för uppdraget har varit på marknadsmässiga villkor och bolagets kostnad har under helårsperioden uppgått till 0 (1629) tkr. Ytterligare en styrelsemedlem har haft ett konsultuppdrag vilket påbörjades och slutfördes under det första kvartalet 2018. Ersättningsnivån för uppdraget var på marknadsmässiga villkor och uppgick till 0 (42) tkr. Förutom ovanstående har det under 2018 varken påbörjats eller fullföljts några andra närstående transaktioner förutom affärstransaktioner med dotterbolag samt lönerelaterad ersättning till ledande befattningshavare och styrelseledamöter

NOT 22 - FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande fria medel i moderbolaget:

2019-12-31 2018-12-31
Överkursfond, tkr 73 738 73 738
Balanserat resultat, tkr 23 139 39 912
Årets resultat, tkr -4 078 -21 234
Summa fritt eget kapital 92 798 92 416
Styrelsen föreslår till årsstämman att inte lämna någon utdelning för verksamhetsåret 2019.
Summa utdelning från balanserat resultat, tkr - -
Balanseras i ny räkning, tkr 92 798 92 416
Summa fritt eget kapital 92 798 92 416

INTYGANDE

Styrelsen och VD försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat.

Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.

Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över koncernens och moderbolagets verksamhet, ställningar och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Resultat- och balansräkning samt koncernresultat- och koncernbalansräkning kommer att föreläggas årsstämman den 15 maj 2020 för fastställelse.

Lund den 26 mars 2020

Torgny Hellström Torbjörn Clementz Styrelsens ordförande Styrelseledamot

Synnöve Trygg Mats Lindoff

Styrelseledamot Styrelseledamot

Åsa Schwarz Styrelseledamot

Stefan K Persson Verkställande Direktör och Koncernchef

Vår revisionsberättelse har avgivits den 26 mars 2020

Ernst & Young AB

Johan Thuresson Auktoriserad revisor

REVISIONSBERÄTTELSE

Till bolagsstämman i Precise Biometrics AB (publ), org nr 556545-6596

RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH KONCERNREDOVISNINGEN

Uttalanden

Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Precise Biometrics AB (publ) för år 2019 med undantag för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 31–36. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 24-81 i detta dokument

Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2019 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2019 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 31-36. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.

Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.

Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och

Särskilt betydelsefulla områden

Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen

Intäktsredovisning

Försäljningsintäkterna uppgår för år 2019 till 91,9 Mkr i resultaträkningen för koncernen och 90,4 Mkr i resultaträkningen för moderbolaget. Intäkterna består främst av licens och support & underhåll. Intäkter från licenser delas in i två kategorier – royalty och licenser. Intäktsredovisningen kopplat till licenser och royalty kräver att företagsledningen gör bedömningar avseende vilken period intäkten ska redovisas. Detta medför att bolagets redovisning av intäkter innefattar väsentliga inslag av bedömningar varför intäktsredovisningen ansetts vara ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.

koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.

Grund för uttalanden

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang. Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning och de granskningsåtgärder som genomförts för att behandla de områden som framgår nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.

hur bolagets intäkter fördelar sig mellan respektive intäktsslag.

Hur detta område beaktades i revisionen

I vår revision har vi utvärderat och granskat processen för intäktsredovisning samt gjorda bedömningar. Vi har bland annat utfört analytisk granskning, dataanalys av intäkter, granskat avtal och gjort inbetalningskontroller av intäkter samt granskat periodiseringar mot underliggande dokumentation. I vår granskning har vi också granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.

En beskrivning av redovisningsprinciper framgår av not 1. I not 2 anges

Uppskjuten skattefordran

Beskrivning av området

Uppskjuten skattefordran uppgår till 5,8 Mkr i koncernens balansräkning och 5,8 Mkr moderbolagets balansräkning per 31 december 2019 och är hänförlig till de skattemässiga underskott bolaget har. Bolaget redovisar uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag i den utsträckning bolaget bedömer att det föreligger faktorer som övertygande talar för att avdragen kan avräknas mot överskott vid framtida beskattning. Värderingen av uppskjuten skattefordran baseras på bolagets bedömning av framtida skattemässiga intäkter för bolaget varför redovisningen av uppskjuten skattefordran har ansetts vara ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.

Goodwill

Beskrivning av området

Redovisat värde för goodwill uppgår till 23,4 Mkr i koncernens balansräkning och 17,4 Mkr i moderbolagets balansräkning per 31 december 2019. Bolaget prövar årligen och vid indikation på värdenedgång att redovisade värden inte överstiger beräknat återvinningsvärde. Återvinningsvärdet fastställs för identifierad kassagenererande enhet, vilket är bolaget som helhet, genom en nuvärdeberäkning av framtida kassaflöden. Framtida kassaflöden baseras på ledningens affärsplaner och prognoser och innefattar ett antal antaganden bland annat om resultatutveckling, tillväxt, investeringsbehov och diskonteringsränta (WACC).

Förändringar av antaganden får en stor påverkan på beräkningen av återvinningsvärdet och de antaganden som bolaget tillämpat får därför stor betydelse för bedömningen om nedskrivningsbehov föreligger. Vi har därför bedömt att redovisningen av goodwill är ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.

En beskrivning av redovisningsprinciper samt viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål framgår av not 1. I not 9 för koncernen och not 8 för moderbolaget anges bolagets skattemässiga situation.

Hur detta område beaktades i revisionen

I vår revision har vi granskat bolagets prognoser över framtida skattemässiga intäkter bland annat genom att utmana antaganden i prognosen och genom jämförelse med historiskt utfall. Vi har även granskat storleken på de skattemässiga underskotten mot underlag. Vi har granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.

En beskrivning av redovisningsprinciper samt viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål framgår av not 1. I not 13 för koncernen och not 13 för moderbolaget framgår beskrivning av nedskrivningstestet.

Hur detta område beaktades i revisionen

I vår revision har vi utvärderat och testat bolagets process för att upprätta nedskrivningstest, bland annat genom att utvärdera tidigare träffsäkerhet i prognoser och antaganden. Vi har också utvärderat rimligheten i framtida kassaflöden och tillväxtantaganden samt med hjälp av våra värderings-specialister prövat vald diskonteringsränta och antaganden om långsiktig tillväxt. Vi har också granskat bolagets modell och metod för att genomföra nedskrivningstest samt utvärderat bolagets känslighetsanalyser. Vi har granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.

Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen

Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-23 och 86-88. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.

Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.

I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.

Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.

Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.

Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.

Revisorns ansvar

Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.

Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:

  • identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
  • skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
  • utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
  • drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
  • utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
  • inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avse-

ende den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.

Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.

Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall tillhörande motåtgärder.

Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.

RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR

Uttalanden

Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av Precise Biometrics AB (publ) för år 2019 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.

Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.

Grund för uttalanden

Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.

Revisorns ansvar

Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:

  • företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget.
  • på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.

Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.

Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten

Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 31 - 36 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.

Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevU 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.

En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2-6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt i överensstämmelse med årsredovisningslagen.

Ernst & Young AB, Box 4279, 203 14 Malmö, utsågs till Precise Biometrics ABs revisor av bolagsstämman den 15 maj 2019 och har varit bolagets revisor sedan 27 april 2015.

Malmö den 26 mars 2020

Ernst & Young AB

Johan Thuresson

Auktoriserad revisor

EKONOMISK ORDLISTA

OMSÄTTNINGSTILLVÄXT

Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år. Ett mått på om företagets omsättning växer.

BRUTTOMARGINAL

Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning. Visar hur stor andel av försäljningen som återstår för att täcka löner, övriga rörelsekostnader, ränta och vinst.

RÖRELSERESULTAT

Resultat före finansnetto och skatt. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I resultatet ingår inte avyttrad verksamhet.

RÖRELSERESULTAT TOTAL VERKSAMHET

Rörelseresultat plus resultat efter skatt från avyttrad verksamhet. Ett mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I total verksamhet ingår även avyttrad verksamhet.

RÖRELSEKOSTNADER

Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor. Rörelsekostnader är kostnader som inte direkt hör till en speciell vara eller varugrupp. Vanliga rörelsekostnader är tillexempel löner och andra personalkostnader samt lokalhyra.

EBITDA

Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncernens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar. Måttet möjliggör jämförelse med andra bolag oberoende av om verksamheten baserats på förvärv eller genom organisk tillväxt.

RÖRELSEMARGINAL

Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning. Anger hur stor del av varje omsatt krona som blir kvar till att täcka räntor, skatt och ge eventuell vinst.

KASSAFLÖDE TOTAL VERKSAMHET

Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet. Det operativa kassaflödet indikerar huruvida ett företag kan generera tillräckligt positivt kassaflöde för att upprätthålla och utvidga sin verksamhet, eller om det behöver extern finansiering.

RÖRELSEKAPITAL TOTAL VERKSAMHET

Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder. Måttet visar det kapital ett företag behöver för att finansiera den löpande verksamheten.

SYSSELSATT KAPITAL TOTAL VERKSAMHET

Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsättningar. Måttet visar hur mycket totalt kapital som används i rörelsen och är därmed den ena komponenten i att mäta avkastning från verksamheten.

EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET

Eget kapital vid periodens slut. Eget kapital är skillnaden mellan

koncernens tillgångar och skulder, vilket motsvarar koncernens egna kapital som tillskjutits av ägare samt koncernens ackumulerade resultat.

GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET

Genomsnittligt kapital har beräknats som eget kapital senaste fyra kvartalen delat med fyra.

KASSALIKVIDITET TOTAL VERKSAMHET

Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder. Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.

SOLIDITET TOTAL VERKSAMHET

Eget kapital dividerat med totala tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt.

RÄNTABILITET PÅ EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET

Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Nyckeltalet visar verksamhetens avkastning på ägarnas insatta kapital och är därmed ett mått på hur lönsam koncernen är. Investerare kan jämföra måttet med gällande bankränta eller avkastning från alternativa placeringar. Måttet kan även användas för att jämföra lönsamheten mellan företag i samma bransch.

RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING

Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.

RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING

Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.

RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING

Periodens resultat total verksamhet dividerat med genomsnittligt antal aktier.

RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING

Periodens resultat total verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt antal aktier.

EGET KAPITAL PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET

Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen. Ett mått på hur mycket eget kapital det finns per aktie som används vid värdering per aktie i relation till aktiekursen.

ÅRSSTÄMMA

ÅRSSTÄMMA

Årsstämma hålls den 15 maj 2020 kl. 14:00 på Mobilvägen 10, Lund. Årsredovisningen för 2019 kommer att finnas tillgänglig på Precise Biometrics hemsida och huvudkontor senast den 24 april 2020. Aktieägare, som önskar delta vid årsstämman, skall vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken per den 9 maj 2020 och anmäla sitt deltagande senast den 11 maj 2020. Eftersom den 9 maj 2020 inte är en bankdag måste aktieägare som önskar delta vid årsstämman vara införd i aktieboken per fredagen den 8 maj 2020. Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste för att äga rätt att delta i stämman tillfälligt låta registrera om aktierna i eget namn och måste således i god tid före den 8 maj 2020 underrätta förvaltaren.

ANMÄLAN TILL ÅRSSTÄMMA

Anmälan om deltagande vid årsstämman ska ske senast den 11 maj 2020. Anmälan kan göras via post eller e-post arsstamma@precisebiometrics. com

Post: Precise Biometrics AB, "årsstämma", Mobilvägen 10, 223 62 Lund

Vid anmälan ska följande anges:

Namn

Personnummer/organisationsnummer

Adress

Telefonnummer

Eventuella biträden

Ombud

Aktieägare som företräds av ombud ska utfärda fullmakt för ombudet. om fullmakt utfärdats av juridisk person ska kopia av registreringsbevis (eller om sådan handling inte finns, motsvarande behörighetshandling) för den juridiska personen bifogas. Dokumentet får inte vara äldre än ett år. Dessa dokument ska vara Precise Biometrics tillhanda senast måndagen den 11 maj 2020.

Aktieägarkontakt

Stefan K Persson, CEO

telefon: +46 46 31 11 05

E-post: [email protected]

FINANSIELL KALENDER

DELÅRSRAPPORT FÖRSTA KVARTALET 2020

15 maj 2020, kl. 08.00

ÅRSSTÄMMA 2020

15 maj 2020, kl. 14.00

DELÅRSRAPPORT ANDRA KVARTALET 2020

14 augusti 2020, kl. 08.00

DELÅRSRAPPORT TREDJE KVARTALET 2020

13 november 2020, kl. 08.00

BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2020

16 februari 2021, kl. 08.00

Finansiella rapporter publiceras på svenska och engelska på precisebiometrics.com

KONTAKT

Precise Biometrics AB Mobilvägen 10 223 62 Lund Sweden + 46 46 31 11 00

AKTIEÄGARKONTAKT

Stefan K Persson, CEO Telefon: +46 46 31 11 05 E-post [email protected]