AI assistant
Precise Biometrics — Annual Report 2014
Mar 23, 2015
3189_10-k_2015-03-23_72c90a40-06e6-4a5b-84c8-a39ec8887a09.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
ÅRSREDOVISNING 2014
CONVENIENT AND SECURE IDENTITY AUTHENTICATION FOR EVERYONE, EVERYWHERE CONVENIENT AND SECURE IDENTITY AUTHENTICATION FOR EVERYONE, EVERYWHERE
INNEHÅLL
| Året i korthet | 4 |
|---|---|
| Precise Biometrics på en minut | 5 |
| VD har ordet | 6 |
| Vision och mål | 10 |
| Innovativa produkter för enkel och säker identifiering | 12 |
| Marknad | 14 |
| Hållbarhet | 19 |
| Aktien och ägare | 20 |
|---|---|
| Aktiekapitalets utveckling | 21 |
| Aktieägarstatistik | 24 |
| Femårsöversikt | 26 |
| Förvaltningsberättelse | 28 |
| Bolagsstyrningrapport 2014 | 36 |
| Resultaträkning | 44 |
| Balansräkning | 48 |
| Förändring eget kapital | 52 |
| Kassaflödesanalys | 54 |
| Noter | 55 |
| Resultatdisposition och intygande | 89 |
| Revisionsberättelse | 91 |
| Ekonomisk ordlista | 94 |
| Styrelsen | 96 |
| Ledningsgrupp | 100 |
| Årsstämma | 102 |
| Finansiell kalender | 103 |
ÅRET I KORTHET
Årets nettoomsättning...
... för koncernen uppgick till 31,4 Mkr (34,9) vid räkenskapsårets slut.
Årets resultat… ... uppgick till -44,5 Mkr (-42,2) efter skatt.
Resultat per aktie...
... för räkenskapsåret uppgick till -0,12 kr (-0,14).
Likvida medel...
... uppgick vid räkenskapsårets slut till 59,7 Mkr (101,2).
Precise BioMatch™ Mobile integreras i världens första mobiltelefon...
…baserad på operativsystemet Android med en "touch" fingeravtryckssensor.
Precise BioMatch Mobile integreras i ytterligare en mobiltelefon …
….från den asiatiska tillverkaren Oppo som ett resultat av samarbetet med Fingerprint Cards.
Ett samarbetsavtal med Synaptics, en av de ledande sensortillverkarna …
…ingicks vilket möjliggör integration av Precise BioMatch Mobile i Synaptics fingeravtryckssensorer och lösningar med touch-funktionalitet.
Ett ledande globalt energibolag valde Tactivo™ …
…för implementering av en smartkortsbaserad mobilitetslösning med säker tillgång till information från iPhone och iPad.
USA:s försvarsdepartement köpte 1 100 Tactivo…
… för säker e-mail och tillgång till information från iPhone och iPad.
Bolaget vann en order på 2 000 Tactivo från ett sydamerikanskt försäkringsbolag…
… för att möjliggöra verifiering av individers identitet genom fingeravtrycksigenkänning på mobila enheter.
Fem nya modeller av Tactivo lanserades…
… bland annat för iPhone 6, för att stödja Apples produktportfölj av iPhone och iPad.
Bolaget genomförde en fokusering av verksamheten för att nå lönsamhet 2015 …
….genom ökad marknadsnärvaro via partners i Asien inom affärsområdet fingeravtrycksteknik, effektivare utnyttjande av bolagets partnernätverk för försäljning av Tactivo och minskade kostnader.
PRECISE BIOMETRICS PÅ EN MINUT
Precise Biometrics har närmare 20 års erfarenhet av produkter för fingeravtrycksigenkänning och smarta kort. Tillsammans med starka samarbetspartners tillhandahåller bolaget autentisering av digital identitet som möjliggör bekväm och säker tillgång till system, information och resurser.
FÖRETAGETS ERBJUDANDE
Precise Biometrics erbjuder produkter för säker och enkel autentisering av digital identitet. Produkterna omfattar både mjukvara och hårdvara för verifiering av individers identitet genom fingeravtrycksteknik och smarta kort. Bolaget säljer sina produkter på en global marknad genom ett starkt nätverk av partners bestående av sensortillverkare, smartkortstillverkare, systemintegratörer, lokala återförsäljare samt utvecklare av desktop- och mobillösningar.
AFFÄRSOMRÅDEN
Fingerprint Technology
Inom affärsområdet ingår produkter som bygger på Precise Biometrics kärnteknik, en algoritm som möjliggör fingeravtrycksigenkänning. Produktportföljen består av mjukvara som kan integreras i mobiltelefoner, nationella id-kort och andra produkter.
Mobile Smart Card Solutions
Inom affärsområdet ingår Precise Biometrics produktportfölj Tactivo™ som består av smartkort- och fingeravtrycksläsare för smartphones och surfplattor. Tactivo möjliggör säker och enkel mobil inloggning till system och applikationer i organisationer som använder smarta kort som säkerhetslösning.
Desktop & Physical Access Solutions
Affärsområdet inkluderar Precise Biometrics erbjudande av fingeravtrycks- och smartkortsläsare för autentisering till stationära datorer samt fysisk access genom fingeravtrycksigenkänning till lokaler och byggnader.
AFFÄRSMODELL
Produkterna säljs direkt till kund samt genom ett nätverk av noga utvalda partners som möjliggör bred och kostnadseffektiv försäljning och distribution. Intäkter från affärsområdet Fingerprint Technology kommer huvudsakligen från licensiering av mjukvara, men även genom support, underhåll och tjänster. Intäkter från affärsområdena Mobile Smart Card Solutions och Desktop & Physical Access kommer från hårdvaruförsäljning.
KUNDER
Försäljning av bolagets mjukvaruprodukter inom affärsområdet Fingerprint Technology sker främst till aktörer inom telekombranschen, exempelvis tillverkare av mobiltelefoner, sensorer och mobila plattformar. Försäljning av produkter inom Mobile Smart Card Solutions och Desktop & Physical Access Solutions sker till myndigheter, företag samt hälso- och sjukvårdsgivare.
ORGANISATION
Moderbolaget Precise Biometrics AB har kontor i Lund och Karlstad och dotterbolag i USA, Precise Biometrics Inc.
VD HAR ORDET
GENOMBROTT FÖR FINGERAVTRYCKSTEKNIK PÅ MOBILMARKNADEN
2014 blev genombrottsåret för fingeravtrycksteknik i mobila enheter. Vi kan glädjande konstatera att vår produkt integrerades i världens första smartphone baserad på operativsystemet Android med en "touch" fingeravtryckssensor.
Genom att öka satsningen på affärsområdet Fingerprint Technology och mer effektivt bearbeta slutkunder tillsammans med partners inom affärsområdet Mobile Smart Card Solutions lyckades vi avsluta 2014 med årets bästa kvartal försäljningsmässigt.
I slutet av året slöt vi avtal om licensiering av Precise BioMatch™ Mobile med Synaptics, en av de ledande sensortillverkarna. Avtalet gör att de kan använda vår produkt för sina fingeravtryckssensorer och lösningar med touch-funktionalitet. Avtalet stärker vår position som oberoende leverantör av fingeravtrycksalgoritmer för mobila enheter. Sedan tidigare har vi ett liknande avtal med Fingerprint Cards.
Flera av de största tillverkarna av smartphones lanserade produkter med fingeravtrycksteknik under 2014 och tekniken har fått ett varmt mottagande bland konsumenterna. Användarupplevelsen av fingeravtryckstekniken i den telefon som lanserades i september med vår produkt har fått toppbetyg. Efterfrågan på mobila säkerhetslösningar blir bara större och större i takt med att mobilen och surfplattan blir en allt mer naturlig del av våra liv, både privat och på jobbet. Enligt en rapport från IHS Technology Research kommer volymerna av smartphones och surfplattor med fingeravtrycksteknik fortsätta växa och överstiga 1,4 miljarder enheter år 2020.
Trots de positiva signalerna på mobilmarknaden konstaterar jag att försäljningen och resultatet för 2014 som helhet är en besvikelse framförallt på grund av lägre försäljningsnivåer än väntat för Tactivo.
Flera av de största tillverkarna av smartphones lanserade produkter med fingeravtrycksteknik under 2014 och de har fått ett varmt mottagande bland konsumenterna
Vi får positiva signaler från flera av de större aktörerna på marknaden
Marknads- och resultatutvecklingen medförde att vi i augusti genomförde en fokusering av verksamheten och förändring av organisationen. Vi har ökat marknadsnärvaron inom affärsområdet Fingerprint Technology och använder gjorda investeringar i partnernätverket kring Tactivo mer effektivt. Dessa åtgärder tillsammans med gjorda kostnadsbesparingar syftar till att vi ska nå lönsamhet under 2015.
ÖKAD NÄRVARO I ASIEN
Under året har två smarttelefoner som innehåller Precise Biometrics fingeravtrycksalgoritm Precise BioMatch™ Mobile lanserats av asiatiska tillverkare, varav den ena är världens första smartphone baserad på operativsystemet Android med en "touch" fingeravtryckssensor. Det är ett bevis på att vår produkt som är optimerad för små sensorer i mobila miljöer har en mycket konkurrenskraftig funktionalitet och prestanda. En av styrkorna med vår produkt är att den är plattformsoberoende och kan anpassas till olika typer av sensorer och plattformar. Mjukvarudelen av fingeravtryckstekniken är komplex och vi har under året lagt allt större resurser på utveckling för att förstärka den kunskap, funktionalitet och teknik som hårdvaruaktörerna efterfrågar.
De asiatiska aktörerna står för en stor del av tillväxten när det gäller implementering av fingeravtrycksteknik i mobila enheter. Vi har därför etablerat lokal marknadsnärvaro genom partners i Korea, Kina och Taiwan för att öka säljinsatserna riktade mot de stora tillverkarna av mobila enheter och deras ekosystem bestående av sensortillverkare, modulleverantörer och plattformsbolag. Satsningen har väsentligt ökat kännedomen om vår fingeravtrycksteknik och produkter.
Som ett resultat har vi under året rört oss från att delta i generella diskussioner till att delta i skarpa projekt, vilket skapar bra förutsättningar för att fler enheter med vår produkt kommer att lanseras på marknaden.
Vi ser en ökad efterfrågan av Tactivo och har vunnit flera viktiga order under året
FORTSATT POTENTIAL FÖR MOBILA SÄKERHETSLÖSNINGAR
Vi ser en ökad efterfrågan av Tactivo och har vunnit flera viktiga order under året. Ett världsledande energibolag implementerade en mobilitetslösning för enkel och säker tillgång till kritisk information. Defense Logistics Agency, en del av USA:s försvarsdepartement, har inlett ett projekt där de implementerar en mobilitetslösning för säker e-mail och tillgång till information från iPhone och iPad. Ett sydamerikanskt försäkringsbolag implementerade en innovativ lösning för effektivare affärsprocesser genom att verifiera individers identitet med fingeravtryck på mobila enheter.
Utvecklingen på den amerikanska myndighetsmarknaden har varit trögare än vad någon kunnat förutse, bland annat på grund av att kravställande funktioner inte har gett tydliga riktlinjer för hur mobila säkerhetslösningar ska implementeras. Under året har arbetet fortsatt med att integrera Tactivo med slutanvändarapplikationer och bakomliggande system. Efterfrågan på mobila säkerhetslösningar på den amerikanska myndighetsmarknaden är fortfarande stor och den order vi vann i december från Defense Logistics Agency visar att det finns potential för en bred implementering av Tactivo.
Inom den svenska hälso- och sjukvårdssektorn faller allt fler pusselbitar på plats. Här pågår det flera pilotprojekt kring mobil åtkomst till bland annat journalsystem och äldrevårdsystem med hjälp av SITHS-kortet, en tjänstelegitimation som används brett inom svensk vård för både fysisk och elektronisk identifiering. Tactivo skapar förutsättningar för säkra mobila lösningar som avsevärt kan öka effektiviteten inom svensk hälso- och sjukvård genom att göra det möjligt att använda systemen nära patienten. Motsvarande projekt bedrivs också i sjukvårds- och hälsovårdssektorn i Storbritannien där det finns en hög mognadsgrad och en för oss gynnsam kombination av ökade krav på säkerhet samt allt större behov av mobil åtkomst till system.
Under året har vi lanserat fem nya modeller av Tactivo, bland annat för iPhone 6, som ett led i vår ambition att stödja Apples produktportfölj av iPhone och iPad.
VÄXANDE INTRESSE FÖR BIOMETRI PÅ MOBILMARKNADEN GER GODA MARKNADSUTSIKTER
Den snabba tillväxten för fingeravtrycksteknik i mobila enheter i kombination med att vi etablerat en stark position inom mobilindustrins ekosystem gör att vi ser positivt på möjligheterna att visa bra tillväxt inom affärsområdet Fingerprint Technology framöver. Vi är välpositionerade på marknaden för mobila säkerhetslösningar och hoppas under året få utväxling på de investeringar vi har gjort inom affärsområdet Mobile Smart Card Solutions. Vår ambition att uppnå lönsamhet under 2015 kvarstår.
Håkan Persson, VD för Precise Biometrics AB
VISION OCH MÅL
secure identity authentication for everyone, everywhere.
AFFÄRSIDÉ
Precise Biometrics affärsidé är att tillsammans med starka samarbetspartners erbjuda autentisering av digital identitet som möjliggör bekväm och säker tillgång till system, information och resurser.
Bolagets produkter gör det möjligt för företag och myndigheter att erbjuda bättre och säkrare lösningar som säkerställer individens identitet. För användaren är det ett enkelt och integritetsskyddande sätt att identifiera sig.
MÅL
Det huvudsakliga målet är att skapa långsiktig värdetillväxt för bolagets aktieägare. Tillväxt och lönsamhet är viktiga framgångskriterier och ligger till grund för de strategiska val bolaget gör för utveckling av verksamheten.
STRATEGI
Precise Biometrics har lång erfarenhet inom fingeravtrycksteknik och smartkortslösningar vilket ligger till grund för bolagets strategi att tillsammans med partners erbjuda autentisering av digital identitet som möjliggör bekväm och säker tillgång till system, information och resurser. Bolaget verkställer strategin genom att erbjuda lösningar inom tre affärsområden.
- Fingerprint Technology
- Mobile Smart Card Solutions
- Desktop & Physical Access Solutions
Strategi och affärsmodell skiljer sig åt mellan respektive affärsområde och beskrivs utförligt under avsnittet marknad.
INNOVATIVA PRODUKTER FÖR ENKEL OCH SÄKER IDENTIFIERING
PRECISE BIOMATCH MOBILE FÖRENKLAR VÅRA DAGLIGA LIV
Precise Biometrics har närmare 20 års erfarenhet av att erbjuda produkter för fingeravtrycksigenkänning och har varit en drivande faktor för utvecklingen av biometriska lösningar. Tidigare har biometrisk autentisering främst implementerats i miljöer som krävt extremt hög säkerhet, framförallt inom myndigheter. Nu är biometri på väg att förenkla våra dagliga liv.
Introduktionen av fingeravtrycksläsare i mobila enheter har medfört att biometrisk identifiering varje dag används av miljontals människor för vardagliga saker som att säkert och enkelt låsa upp sin mobiltelefon, hantera bilder och för tillgång till applikationer. Under kort tid har tekniken skapat ett användarbeteende som möjliggör fortsatt snabb utveckling av nya tillämpningsområden för biometri. Det användningsområde som förväntas växa snabbast är mobila betalningar. Några av världens ledande it och e-handelsbolag har redan lanserat betalningstjänster där verifiering av individens identitet görs genom fingeravtrycksigen-
Under kort tid har tekniken skapat ett användarbeteende som möjliggör fortsatt snabb utveckling av tillämpningsområden inom biometri
känning. Den här utvecklingen kommer att ställa stora krav på den biometriska lösningen.
Precise BioMatch Mobile möjliggör enkel och säker tillgång till såväl enheten som applikationer och tjänster. Produkten är utvecklad för små sensorer och möter de höga tekniska krav som ställs på mjukvaran för att kunna ge slutanvändarna en utmärkt användarupplevelse tillsammans med hög säkerhet i verifieringen av den personliga identiteten.
HÖG MOBIL SÄKERHET MED SMARTA KORT OCH TACTIVO
Ökade säkerhetsrisker är ett globalt problem och vi har under året sett exempel på intrång som orsakat stora skador. Det driver utvecklingen av och efterfrågan på nya sätt att skydda verksamheter från intrång. Samtidigt ökar kraven på effektivitet och mobila lösningar som ger personal snabb tillgång till information och resurser oavsett var de befinner sig. Idag är människor ofta i situationer där de inte kan vara beroende av sin dator för tillgång till information. Mobila lösningar för enkel och säker tillgång till kritisk information, e-mail, kontakter, kalender och dokumenthantering är därför i allt större utsträckning ett krav för ett effektivt arbetssätt.
Smarta kort är en utbredd lösning för att säkerställa individers identitet och finns implementerat bland såväl myndigheter som verksamheter runtom i världen. Kortet används för en mängd olika användningsområden men i övergången till ett mobilt arbetssätt har kortet inneburit begränsningar för vissa verksamheter eftersom det inte funnits bra lösningar för att kombinera kortet med den mobila enheten.
För verksamheter som använder smarta kort som säkerhetslösning för tillgång till system och information gör Precise Biometrics Tactivo det möjligt att implementera ett mobilt arbetsätt med hög säkerhet. Tactivo är en produktportfölj av smartkortsläsare för iOS och Android enheter som möjliggör enkel och säker inloggning till system och applikationer. Den höga säkerhetsnivån uppnås genom tvåfaktorsautentisering med det smarta kortet och antingen PIN-kod eller fingeravtrycksigenkänning.
Under 2014 implementerade ett ledande energibolag en global mobilitetslösning med Tactivo för säker e-mail och dokumenthantering på chefsnivå. Några av anledningarna till att de valde Tactivo var att säkerställa att känslig information inte lämnade bolaget samt produktens formfaktor för iPhone och iPad som ger en smidig och bra användarupplevelse. Den mobila lösningen med Tactivo möjliggör också för användaren att använda sin egen mobila enhet på jobbet eftersom affärskritisk information endast går att nå i kombination med det smarta kortet och PIN-kod.
MARKNAD
Bolaget har tre affärsområden:
FINGERPRINT TECHNOLOGY
MOBILE SMART CARD SOLUTIONS
DESKTOP & PHYSICAL ACCESS SOLUTIONS
FINGERPRINT TECHNOLOGY
Inom affärsområdet Fingerprint Technology ingår produkter som bygger på Precise Biometrics kärnteknik, algoritmer för fingeravtrycksigenkänning. Produktportföljen består av tre produkter:
- Precise BioMatch™ Mobile, mjukvara som är utvecklad och optimerad för integration av fingeravtrycksigenkänning i smartphones och surfplattor.
- Precise BioMatch™ Embedded, mjukvara för integration av fingeravtrycksigenkänning i tredjepartshårdvara.
- Precise Match-on-Card™, mjukvara för integration av fingeravtrycksigenkänning i kort, till exempel bankoch id-kort.
Precise Biometrics algoritmer rankas högt i flera oberoende tester, bland annat de amerikanska myndighetstesterna MINEX II och Ongoing MINEX. Algoritmerbjudandena är dessutom oberoende och kan implementeras i alla typer av sensorer. Tekniken har implementerats till över 160 miljoner användare.
Mål
Precise Biometrics ska erbjuda marknadens bästa användarupplevelse för igenkänning av fingeravtryck och vara teknikledare inom området fingeravtrycksalgoritmer.
Strategi
Bolagets strategi för att vara den ledande leverantören av fingeravtrycksmjukvara är att erbjuda produkter vars prestanda, funktionalitet och användarupplevelse är överlägsen konkurrenternas. Genom att erbjuda marknadsledande produkter för matchning av fingeravtryck på små sensorer kan Precise Biometrics långsiktigt etablera sig som en ledande och oberoende leverantör av algoritmer för integration i hårdvara, oavsett slutprodukt.
Affärsmodell och kunder
Produkterna inom affärsområdet säljs framförallt till sensortillverkare, smartkortstillverkare och systemintegratörer vilket genererar licensintäkter baserat på volym.
Marknaden för fingeravtrycksteknik är global, med ledande aktörer från Asien, Europa och USA. Den asiatiska marknaden är särskilt intressant med flera ledande tillverkare av smartphones baserat på operativsystemet Android och deras växande ekosystem av underleverantörer.
Under året har två smartphones som innehåller Precise Biometrics fingeravtryckalgoritm Precise BioMatch Mobile lanserats
Marknadsutveckling
Som ett resultat av bolagets ökade fokus på affärsområdet har mer resurser allokerats till försäljning. Till grund för de ökade investeringarna ligger den potential bolaget bedömer finns på marknaden. Under 2014 har de tre största tillverkarna av smartphones lanserat produkter med fingeravtrycksteknik och tekniken har fått ett mycket bra mottagande bland konsumenterna för en förstklassig användarupplevelse. Enligt en rapport från IHS Technology Research kommer volymerna av smarta telefoner och surfplattor med fingeravtrycksteknik successivt öka för att överstiga 1,4 miljarder enheter år 2020. Dessutom finns ytterligare potential för fingeravtrycksteknik i andra branscher och produkter.
Under året har två smartphones som innehåller Precise Biometrics fingeravtrycksalgoritm Precise BioMatch Mobile lanserats av asiatiska tillverkare, varav den ena är världens första smartphone baserad på operativsystemet Android med en "touch" fingeravtryckssensor. Det är ett tecken på att strategin med att öka fokus och resurstilldelning till affärsområdet ger resultat. Båda affärerna gjordes genom samarbetet med Fingerprint Cards. I december 2014 slöt Precise Biometrics ett avtal med ytterligare en ledande sensortillverkare, Synaptics, om licensiering av Precise BioMatch Mobile. Licensavtalet gör det möjligt för Synaptics att använda bolagets produkt för sina fingeravtryckssensorer och lösningar
med touch-funktionalitet. Samarbetet stärker bolagets position som oberoende leverantör av fingeravtrycksalgoritmer.
Försäljning till befintliga kunder av Precise Match-On-Card fortsatte under året varav merparten kom från vidare utrullning inom det pågående nationella id-kort projektet i Portugal. Bolaget bevakar marknadsutvecklingen inom nationella id-kort samt utvärderar framtida användningsområden där Match-On-Card tekniken kan vara konkurrenskraftig.
Produktutveckling
Marknaden för fingeravtrycksteknik präglas av hög innovationstakt. Under året har bolaget omfördelat resurser från utveckling av produkter inom affärsområdena Desktop & Physical Access Solutions och Mobile Smart Card Solutions till Fingerprint Technology. Till grund för resursomfördelningen ligger ett ökat fokus på fingeravtrycksteknik till mobila enheter. De ökade resurserna har varit en kritisk framgångsfaktor för kommersialisering av Precise BioMatch Mobile. Bolaget har gjort stora förbättringar i fingeravtrycksalgoritmen för att ytterligare optimera den för små sensorer i mobila miljöer. Det här arbetet har medfört en kraftig ökning av prestanda och användarvänlighet för slutanvändarna med en ännu bättre användarupplevelse som resultat.
MOBILE SMART CARD SOLUTIONS
Affärsområdet består av bolagets Tactivo™ produkter vilket är en produktportfölj av smartkort- och fingeravtrycksläsare för smartphones och surfplattor. Tactivo möjliggör säker och enkel mobil inloggning till system och applikationer i organisationer som använder smarta kort som säkerhetslösning. Tactivo finns tillgängligt med och utan fingeravtrycksläsare. Smartkortsläsarna för iPhone och iPad är dessutom formgivna som ett skal för enheterna vilket ger en bra och smidig användarupplevelse samtidigt som det skyddar enheten.
Mål
Precise Biometrics ska vara en ledande leverantör av produkter och tjänster till företag och organisationer som använder smarta kort som säkerhetslösning genom att erbjuda enkel och säker inloggning till system och applikationer från mobila enheter.
Strategi
Bolagets strategi är att tillsammans med partners erbjuda kompletta smartkortlösningar som möjliggör säker, enkel och pålitlig mobil åtkomst till system och applikationer för myndigheter, organisationer och företag. Genom en säker mobil lösning med smarta kort och Tactivo kan personalens arbetssätt effektiviseras. Dessutom säkerställer lösningen att rätt personer får tillgång till rätt information.
Affärsmodell och kunder
Tactivo säljs genom ett nätverk av noga utvalda partners som möjliggör bred och kostnadseffektiv försäljning och distribution av produkterna som en del av kompletta mobila lösningar för organisationer som använder smarta kort.
Bolaget fokuserar på tre segment som består av myndigheter, hälso- och sjukvårdssektorn samt internationella företag. Inom amerikanska myndigheter finns en efterfrågan på säker mobil åtkomst till e-post och information. Den europeiska sjuk- och hälsovårdssektorn efterfrågar mobila applikationer för tillgång till befintliga vårdsystem för att kunna effektivisera personalens arbetssätt och öka tiden med patienterna. Företagsmarknaden har ett behov av säker dokumenthantering och e-post.
Marknadsutveckling
Inom företagsmarknaden ökar efterfrågan och under året har ett av de ledande globala energibolagen och ett sydamerikanskt försäkringsbolag valt att implementera en mobil lösning med Tactivo vilket genererat intäkter. Utöver det har ett flertal pilotprojekt initierats med bolag inom bank- och finanssektorn.
Under året har ett av de ledande globala energibolagen och ett sydamerikanskt försäkringsbolag valt att implementera en mobil lösning med Tactivo
Under året har bolaget ökat fokus på bearbetning av den europeiska hälso- och sjukvårdsmarknaden där smarta kort används för inloggning till olika typer av vårdsystem. Intresset för mobila lösningar är stort i framförallt Sverige, Storbritannien och Benelux-länderna eftersom det ger vårdpersonal möjlighet att tillbringa mer tid med patienterna och mindre tid på administration. Pilotprojekt har inletts på samtliga marknader med positiva resultat i tidiga utvärderingar.
Implementationsstakten av säkra mobila lösningar baserat på smarta kort i USA har dragit ut på tiden huvudsakligen på grund av att kravställande organ på myndighetsnivå inte tagit fram tydliga direktiv för hur lösningarna ska implementeras. Desssutom pågår en utredning huruvida mjuka certifikat kan användas som kompletterande autentiseringsmetod till smartkortsläsare. Dessa faktorer har medfört att efterfrågan av smartkortläsare utvecklats långsammare än förväntat men bolaget bedömer att efterfrågan fortfarande är stor på den amerikanska myndighetsmarknaden. Potentialen för Tactivo i USA bygger på direktivet att alla myndighetsanställda ska använda sina smarta kort för åtkomst till känslig information. Den order på 1 100 Tactivo som bolaget mottog i december från Defense Logistics Agency visar att det finns en vilja att påbörja större implementationsprojekt inom amerikanska myndigheter. Pilotprojekt har även initierats på myndighetsmarknader utanför USA.
Precise Biometrics har under 2014 fortsatt utveckla bolagets redan starka partnernätverk av lösningsleverantörer och distributionskanaler som reflekterar bolagets prioriterade områden och marknader. Det arbetet fortsätter för att stärka marknadspenetrationen och säkerställa Tactivo som komponent för utrullning av mobila lösningar. Partnernätverket möjliggör även en kostnadseffektiv försäljning och distribution.
Produktutveckling
Bolaget har lanserat fem nya modeller av Tactivo under 2014, bland annat för iPhone 6, för att stödja Apples produktportfölj av iPhone och iPad. De nya produkterna har en användarvänlig "one-piece"-design och möjliggör tvåfaktorsautentisering genom kort och pinkod till skillnad mot tidigare modeller som inkluderat fingeravtrycksläsare.
DESKTOP & PHYSICAL ACCESS SOLUTIONS
Affärsområdet Desktop & Physical Access Solutions omfattar bolagets traditionella produkterbjudande som fingeravtrycksläsare för stationära arbetsplatser och fysisk access till lokaler. Här ingår exempelvis kombinerade fingeravtrycks- och smartkortsläsare för säker inloggning till system, nätverk och inpasseringskontroll.
Mål
Att dra nytta av bolagets position som en ledande leverantör av fingeravtrycksteknik för försäljning av fingeravtrycksläsare för stationärt bruk till befintliga kunder.
Strategi
Bolagets strategi är att erbjuda säkra och beprövade fingeravtrycksläsare till främst myndigheter och befintliga kunder.
Affärsmodell och kunder
Produkterna säljs direkt och indirekt genom ett nätverk av partners. Försäljning görs främst till ett antal etablerade kunder.
Marknadsutveckling
Affärsområdet har varit stabilt under året med regelbunden försäljning till redan etablerade kunder i Mellanöstern och USA som använder Precise Biometrics fingeravtrycksläsare för säker inloggning till nätverk.
Produktutveckling
Utveckling av ny hårdvara inom affärsområdet sker på kundspecifika önskemål och beställningar.
HÅLLBARHET
EN SUND VERKSAMHET FÖR HÅLLBARHET
Precise Biometrics har en ansvarsfull inställning och en vilja att uppnå långsiktig hållbarhet. Företaget uppträder med samma respekt för kunder, ägare och anställda som för övriga intressenter, omvärld och miljö.
Minsta möjliga miljöpåverkan
För Precise Biometrics är hållbarhet en integrerad del av utvecklingen av verksamheten. Bolaget strävar ständigt efter att välja så effektiva och hållbara alternativ som möjligt för att minska miljöpåverkan.
Bolagets hårdvaruprodukter, däribland Tactivo™ som används i kombination med smartphones och surfplattor, tillverkas eller monteras hos noggrant utvalda och etablerade tillverkare. Dessa partnertillverkare köper in komponenterna till produkterna efter specifikation av Precise Biometrics. Bolaget strävar efter att tillverka produkterna så resurseffektivt som möjligt för att minimera dess miljöpåverkan. Så är exempelvis fallet med Tactivo, där produktfamiljen för varje ny generation effektiviseras på både komponent och produktionsnivå. Tactivo-familjen är CE- och FCC-märkt vilket borgar för hög kvalitet och att gällande regler och normer följs.
Säkerställd identitet med bevarad integritet
I dagens informationssamhälle bearbetas, lagras, kommuniceras och mångfaldigas information i större mängder än någonsin tidigare. Detta innebär en utmaning för integriteten både hos enskilda personer och hos organisationer. Rätten att känna sig trygg och säker, inte minst att kunna identifiera sig och skydda sin integritet och egendom, är en av de viktigaste grundprinciperna i ett väl fungerande samhälle. Detta blir allt viktigare i övergången till en mobil värld.
Precise Biometrics erbjuder användarvänliga lösningar med syftet att öka säkerheten vid personlig identifiering samtidigt som den personliga integriteten bibehålls eller stärks. Världen över använder människor, företag och myndigheter dagligen Precise Biometrics system för att säkerställa identiteter och på ett säkert och smidigt sätt få tillgång till specifik information.
Bolagets uppförandekod
Uppförandekoden betonar de grundläggande principer enligt vilka Precise Biometrics bedriver sin verksamhet och är ett stöd till företagets anställda i relationerna med affärspartners och andra intressenter. Alla anställda förväntas stödja och upprätthålla företagets värderingar och ansvar. Precise Biometrics uppmuntrar även sina leverantörer och andra affärspartners att följa dessa principer. Till uppförandekoden hör en struktur av policys som hjälper företagets anställda att handla och fatta beslut i enlighet med koden.
God arbetsgivare
Precise Biometrics ska vara en säker och utvecklande arbetsplats. Alla former av diskriminering är oacceptabla, vilket regleras i företagets HR-policy. Alla medarbetare har rätt till ett årligt utvecklingssamtal med sin närmaste chef samt personlig utvecklingsplan.
AKTIEN OCH ÄGARE
HISTORIK
Precise Biometrics aktie introducerades på Stockholms Fondbörs den 3 oktober 2000 till en noteringskurs om 63,19 kr. Den 31 december 2014 hade bolaget 345 306 094 aktier noterade på Nasdaq Stockholm Small Cap-lista. En handelspost uppgår till 1 aktie. Kortnamn är PREC och ISIN-koden SE0001823303.
KURSUTVECKLING
Under 2014 har det omsatts totalt 886 211 870 PREC-aktier, vilket innebär en genomsnittlig omsättning på 3 559 084 aktier per börsdag. Sista betalkurs den 31 december 2014 var 0,97 kr. Noteringen har under året varierat mellan 0,73 kr och 2,27 kr.
ÄGARFÖRHÅLLANDEN
Antalet aktieägare var vid årets slut 12 760 (14 281). Andelen utländska ägare var 11,7 % (16,6 %). Se tabell, som visar aktieägarstatistik per den 31 december 2014.
OPTIONSPROGRAM
Det optionsprogram som ställdes ut 2011 och som förföll under 2014 föranledde ingen teckning av aktier, då börskursen var lägre än teckningskursen.
Under 2014 utgavs ett optionsprogram som omfattade samtliga anställda i bolaget. För programmet har utställts teckningsoptioner som, på marknadsmässiga grunder, överlåtits till de anställda. Tilldelad volym rymdes inom ett bemyndigande om maximalt 8 000 000 teckningoptioner givet av årsstämman 2014.
Marknadsmässiga värden har framtagits av extern värderare och modellen som har använts är Black-Scholes. Vid värderingstidpunkten uppgick aktiekursen till 1,13 kronor, vilket är baserat på volymviktade genomsnittliga aktiekursen under perioden 5 maj 2014 till 16 maj 2014.
Teckningskursen fastställdes till 2,50 kr.
Totalt 2 610 000 optioner tecknades av de anställda under 2014. Genom detta förvärv tillfördes Precise Biometrics likvida medel om 261 000 kronor.
Teckning av aktier med utnyttjande av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juli - 31 december 2017. Se även not 17 för ytterligare information.
AKTIEÄGARINFORMATION
Tidigare tryckta årsredovisningar, delårsrapporter eller annan information finns på www.precisebiometrics.com. Det går även att beställa information på 046-31 11 00.
Frågor kan ställas direkt till bolaget via e-post: [email protected].
AKTIEKAPITALETS UTVECKLING
| Förändring | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ökning av | Totalt antal | av aktie | Totalt aktie | Kvot | ||||
| antalet aktier | aktier | kapitalet, kr | kapital, kr | värde, kr | ||||
| 1997 - Bolaget registreras | 1 000 | 1 000 | 100 000 | 100 000 | 100 | |||
| 1997 - Nyemission | 220 | 1 220 | 22 000 | 122 000 | 100 | |||
| 1998 - Split | 1 218 780 | 1 220 000 | - | 122 000 | 0,10 | |||
| 1998 - Nyemission | 180 000 | 1 400 000 | 18 000 | 140 000 | 0,10 | |||
| 1998 - Nyemission | 223 700 | 1 623 700 | 22 370 | 162 370 | 0,10 | |||
| 1999 - Fondemission | - | 1 623 700 | 487 110 | 649 480 | 0,40 | |||
| 1999 - Nyemission | 720 000 | 2 343 700 | 288 000 | 937 480 | 0,40 | |||
| 2000 - Nyemission1) | 250 000 | 2 593 700 | 100 000 | 1 037 480 | 0,40 | |||
| 2000 - Lösen teckningsoptioner | 74 000 | 2 667 700 | 29 600 | 1 067 080 | 0,40 | |||
| 2000 - Nyemission2) | 600 000 | 3 267 700 | 240 000 | 1 307 080 | 0,40 | |||
| 2000 - Lösen teckningsoptioner | 204 500 | 3 472 200 | 81 800 | 1 388 880 | 0,40 | |||
| 2001 - Lösen teckningsoptioner | 54 500 | 3 526 700 | 21 800 | 1 410 680 | 0,40 | |||
| 2002 - Nyemission3) | 350 000 | 3 876 700 | 140 000 | 1 550 680 | 0,40 | |||
| 2002 - Lösen teckningsoptioner | 80 000 | 3 956 700 | 32 000 | 1 582 680 | 0,40 | |||
| 2002 - Nyemission4) | 7 913 400 | 11 870 100 | 3 165 360 | 4 748 040 | 0,40 | |||
| 2003 - Nyemission5) | 23 740 200 | 35 610 300 | 9 496 080 | 14 244 120 | 0,40 | |||
| 2004 - Nyemission6) | 5 000 000 | 40 610 300 | 2 000 000 | 16 244 120 | 0,40 | |||
| 2004 - Nyemission7) | 20 305 150 | 60 915 450 | 8 122 060 | 24 366 180 | 0,40 | |||
| 2005 - Nyemission8) | 1 050 000 | 61 965 450 | 420 000 | 24 786 180 | 0,40 | |||
| 2005 - Nyemission9) | 1 053 750 | 63 019 200 | 421 500 | 25 207 680 | 0,40 | |||
| 2005 - Nyemission10) | 8 700 000 | 71 719 200 | 3 480 000 | 28 687 680 | 0,40 | |||
| 2005 - Nyemission11) | 71 250 | 71 790 450 | 28 500 | 28 716 180 | 0,40 | |||
| 2006 - Nyemission12) | 1 125 000 | 72 915 450 | 450 000 | 29 166 180 | 0,40 | |||
| 2006 - Nyemission13) | 24 305 150 | 97 220 600 | 9 722 060 | 38 888 240 | 0,40 | |||
| 2007 - Nyemission14) | 4 000 000 | 101 220 600 | 1 600 000 | 40 488 240 | 0,40 | |||
| 2009- Nyemission15) | 33 740 200 | 134 960 800 | 13 496 080 | 53 984 320 | 0,40 | |||
| 2011- Nyemission16) | 53 984 320 | 188 945 120 | 21 593 728 | 75 578 048 | 0,40 | |||
| 2012- Nyemission17) | 75 578 048 | 264 523 168 | 30 231 219 | 105 809 267 | 0,40 | |||
| 2012-Minskning av aktiekapitalet18) | - | 264 523 168 | -31 742 780 | 74 066 487 | 0,28 | |||
| 2013-Nyemission19) 2013-Nyemission20) |
58 782 926 22 000 000 |
323 306 094 345 306 094 |
16 459 219 6 160 000 |
90 525 706 96 685 706 |
0,28 0,28 |
- 1) Emission riktad till institutionella placerare. Teckningskursen uppgick till 160 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 40 Mkr.
- 2) Emission riktad till institutionella placerare. Teckningskursen uppgick till 225 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 135,3 Mkr.
- 3) Emission riktad till institutionella placerare samt ett fåtal större privata investerare. Teckningskursen uppgick till 87 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 30,5 Mkr.
- 4) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 4 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 31,7 Mkr.
- 5) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 1,70 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 40,4 Mkr.
- 6) Emission riktad till institutionella placerare samt ett fåtal större privata investerare. Teckningskursen uppgick till 3,10 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 15,5 Mkr.
- 7) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 2,25 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 45,7 Mkr.
- 8) Emission riktad mot den japanska partnern Silex technology Inc. Teckningskursen uppgick till 7,04 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om drygt 7 Mkr.
9) Emission riktad mot Loqware Sweden ABs huvudägare för förvärv av bolaget till ett värde av 8,3 Mkr.
10) Emission riktad till europeiska institutionella investerare. Teckningskursen uppgick till 7,25 kr och Precise Biometrics tillfördes cirka 63 Mkr före avdrag för emissionskostnader.
- 11) Emission för förvärvande av resterande aktier i Loqware Sweden AB. Precise Biometrics tillfördes cirka 580 000 kronor.
- 12) Apportemission utförd för förvärv av 30 procent av Smart Unicorn Solutions.
- 13) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 3,50 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 85 Mkr.
- 14) Apportemission utförd för förvärv av 8 procentenheter av Smart Unicorn Solutions.
- 15) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 1,60 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 54 Mkr.
- 16) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 1,00 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 54 Mkr.
- 17) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 0,72 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 54,4 Mkr.
- 18) Minskning av aktiekapitalet. Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att bolagets aktiekapital ska minskas med 31 742 780,16 kronor för täckning av förlust. Minskningen innebär en sänkning av aktiernas kvotvärde med 12 öre från 40 öre till 28 öre.
- 19) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 0,93 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 54,7 Mkr.
- 20) Riktad emission av 22 miljoner aktier.Teckningskursen uppgick till 3,90 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 85,8 Mkr.
AKTIEÄGARSTATISTIK
AKTIEÄGARFÖRTECKNING
Per 2014-12-31
| Andel i procent av | ||
|---|---|---|
| Antal aktier | kapital och röster | |
| Avanza Pension Försäkring AB | 27 042 481 | 7,8% |
| Swedbank Försäkring AB | 7 140 513 | 2,1% |
| Bengt Andersson och bolag | 6 860 000 | 2,0% |
| Nordnet Pensionsförsäkring AB | 5 553 092 | 1,6% |
| Torgils Bonde | 4 150 000 | 1,2% |
| Can Durmaz och bolag | 4 000 000 | 1,2% |
| HJ Byggkonsulter AB | 2 700 000 | 0,8% |
| Hapsuno Üre | 2 441 926 | 0,7% |
| Johnny Ludvigsson | 2 200 000 | 0,6% |
| Flemming Grothe Jensen | 1 996 622 | 0,6% |
| Övriga | 281 221 460 | 81,4% |
| Summa | 345 306 094 | 100% |
AKTIEÄGARFÖRDELNING
| Antal aktier | Andel i procent | |
|---|---|---|
| Utländska ägare | 40 491 389 | 11,7% |
| Svenska ägare | 304 814 705 | 88,3% |
| varav | ||
| Institutioner | 44 667 831 | 12,9% |
| Aktiefonder | 2 107 630 | 0,6% |
| Privatpersoner | 258 039 244 | 74,8% |
AKTIESPRIDNING
| Andel i procent | |
|---|---|
| 10 största ägarna | 18,0% |
| 25 största ägarna | 23,9% |
| 100 största ägarna | 36,7% |
AKTIEÄGARSTATISTIK (ANTAL ÄGDA AKTIER)
| Antal | Andel ägare | Andel av | ||
|---|---|---|---|---|
| aktieägare | i procent | Antal aktier | röster | |
| 1-2 000 | 4 667 | 36,6% | 4 015 120 | 1,2% |
| 2 001-10 000 | 4 384 | 34,3% | 24 084 757 | 7,0% |
| 10 001-100 000 | 3 184 | 24,9% | 103 489 645 | 29,9% |
| 100 001-1 000 000 | 496 | 3,9% | 125 349 115 | 36,3% |
| 1 000 001-50 000 000 | 29 | 0,3% | 88 367 457 | 25,6% |
| Summa | 12 760 | 100% | 345 306 094 | 100% |
GEOGRAFISK FÖRDELNING AV AKTIEÄGANDET I PROCENT
| Andel | ||
|---|---|---|
| Sverige | 88,2% | |
| Danmark | 4,7% | |
| Norge | 1,5% | |
| Luxemburg | 1,1% | |
| Schweiz | 0,9% | |
| Storbritannien | 0,8% | |
| USA | 0,7% | |
| Isle of Man | 0,3% | |
| Irland | 0,3% | |
| Finland | 0,2% | |
| Belgien | 0,2% | |
| Övriga | 1,1% | |
| 100% |
FEMÅRSÖVERSIKT
RESULTATRÄKNING
| Belopp i Tkr | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 31 387 | 34 944 | 28 281 | 21 615 | 44 944 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -14 208 | -15 976 | -12 495 | -9 548 | -17 425 |
| Bruttoresultat | 17 179 | 18 968 | 15 786 | 12 067 | 27 519 |
| Försäljnings-, administrations och FoU-kostnader | -63 234 | -60 790 | -57 960 | -45 189 | -40 831 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 1 508 | -358 | -728 | -290 | -1 185 |
| Rörelseresultat | -44 547 | -42 180 | -42 902 | -33 412 | -14 497 |
| Finansiellt netto | 502 | -1 092 | -4 050 | 208 | -135 |
| Resultat efter finansiella poster | -44 045 | -43 272 | -46 952 | -33 204 | -14 632 |
| Skatt | - | - | - | -12 | -16 |
| Årets resultat | -44 045 | -43 272 | -46 952 | -33 216 | -14 648 |
BALANSRÄKNING
| Belopp i Tkr | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 17 360 | 21 574 | 18 358 | 12 778 | 6 664 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 784 | 3 475 | 1 829 | 1 070 | 704 |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 86 056 | 127 875 | 65 464 | 50 557 | 40 723 |
| varav kassa och bank och kortfristiga placeringar | 59 659 | 101 197 | 37 584 | 28 930 | 24 544 |
| Summa tillgångar | 106 200 | 152 924 | 85 651 | 64 405 | 48 091 |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 91 983 | 134 547 | 48 195 | 46 988 | 31 244 |
| Kortfristiga skulder | 14 217 | 18 377 | 37 456 | 17 417 | 16 847 |
| Summa eget kapital och skulder | 106 200 | 152 924 | 85 651 | 64 405 | 48 091 |
KASSAFLÖDESANALYS
| Belopp i Tkr | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||||
| förändring i rörelsekapital | -30 664 | -36 942 | -44 620 | -32 147 | -13 257 |
| Förändringar i rörelsekapital | -3 265 | 2 723 | -4 252 | -4 099 | 2 781 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -7 870 | -11 749 | -9 143 | -8 679 | -4 710 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 261 | 109 580 | 66 669 | 49 015 | -1 492 |
| Förändring av likvida medel | -41 538 | 63 612 | 8 654 | 4 090 | -16 678 |
| NYCKELTAL | |||||
| 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | |
| Bruttomarginal | 55% | 54% | 56% | 56% | 61% |
| Rörelsekapital, Tkr | 71 839 | 109 498 | 28 008 | 33 140 | 23 876 |
| Kassalikviditet | 522% | 618% | 145% | 235% | 192% |
| Soliditet | 87% | 88% | 56% | 73% | 65% |
| Räntabilitet på eget kapital | neg | neg | neg | neg | neg |
| Genomsnittligt sysselsatt kapital, Tkr | 113 265 | 91 371 | 58 297 | 40 447 | 39 575 |
| Resultat per aktie, kr | -0,12 | -0,14 | -0,23 | -0,20 | -0,11 |
| EBITDA, Tkr | -31 773 | -35 293 | -40 100 | -31 213 | -12 485 |
| Eget kapital per aktie, kr | 0,27 | 0,39 | 0,18 | 0,25 | 0,23 |
| Antal aktier, tusental | 345 306 | 345 306 | 264 523 | 188 945 | 134 961 |
| Genomsnittligt antal aktier under perioden, tusental | 345 306 | 306 147 | 207 840 | 166 452 | 134 961 |
| Operativt kassaflöde per aktie, kr | -0,10 | -0,10 | -0,18 | -0,19 | -0,07 |
| Antal anställda vid periodens utgång | 22 | 29 | 37 | 35 | 34 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 27 | 34 | 37 | 34 | 34 |
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Styrelsen och VD för Precise Biometrics AB (publ), organisationsnummer 556545-6596, med säte i Lunds kommun, avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2014.
VERKSAMHETEN
Precise Biometrics erbjuder produkter för säker och enkel autentisering av digital identitet. Produkterna omfattar både mjukvara och hårdvara för verifiering av individers identitet genom fingeravtrycksteknik och smarta kort. Bolaget säljer sina produkter på en global marknad genom ett starkt nätverk av partners bestående av sensortillverkare, smartkortstillverkare, systemintegratörer, lokala återförsäljare samt utvecklare av desktop- och mobillösningar.
Precise Biometrics affärsidé är att tillsammans med starka samarbetspartners erbjuda autentisering av digital identitet som möjliggör bekväm och säker tillgång till system, information och resurser. Bolagets produkter gör det möjligt för företag och myndigheter att erbjuda bättre och säkrare lösningar som säkerställer individens identitet. För användaren är det ett enkelt och integritetsskyddande sätt att identifiera sig.
Inom affärsområdet Fingerprint Technology ingår produkter som bygger på Precise Biometrics kärnteknik, algoritmer för fingeravtrycksigenkänning. Som ett resultat av bolagets ökade fokus på affärsområdet har mer resurser allokerats till försäljning för detta affärsområde. Till grund för de ökade investeringarna ligger den potential bolaget bedömer finns på marknaden. Under året har två smartphones som innehåller Precise Biometrics fingeravtrycksalgoritm Precise BioMatch Mobile lanserats av asiatiska tillverkare, varav den ena är världens första smartphone baserad på operativsystemet Android med en "touch" fingeravtryckssensor. Båda affärerna gjordes genom samarbetet med Fingerprint Cards.
I december 2014 slöt Precise Biometrics ett avtal med ytterligare en ledande sensortillverkare, Synaptics, om licensiering av Precise BioMatch Mobile. Licensavtalet gör det möjligt för Synaptics att använda bolagets produkt för sina fingeravtryckssensorer och lösningar med touch-funktionalitet. Samarbetet stärker bolagets position som oberoende leverantör av fingeravtrycksalgoritmer.
Försäljning till befintliga kunder av Precise Match-On-Card fortsatte under året varav merparten av försäljningen kom från vidare utrullning inom det pågående nationella id-kort projektet i Portugal. Bolaget bevakar marknadsutvecklingen inom nationella id-kort samt utvärderar framtida användningsområden där Match-On-Card tekniken kan vara konkurrenskraftig.
Inom affärsområdet Mobile Smart Card Solutions ingår bolagets Tactivo™ produkter vilket är en produktportfölj av smartkort- och fingeravtrycksläsare för smartphones och surfplattor. Inom företagsmarknaden ökade efterfrågan och ett av de ledande globala energibolagen samt ett sydamerikanskt försäkringsbolag valde att implementera en mobil lösning med Tactivo. Utöver det har ett flertal pilotprojekt initierats med bolag inom bank- och finanssektorn.
Under året har bolaget ökat fokus på bearbetning av den europeiska hälso- och sjukvårdsmarknaden där smarta kort används för inloggning till olika typer av vårdsystem. Intresset för mobila lösningar är stort i framförallt Sverige, Storbritannien och Benelux-länderna då de ger vårdpersonal möjlighet att tillbringa mer tid med patienterna och mindre tid på administration. Pilotprojekt har inletts på samtliga marknader med positiva resultat i tidiga utvärderingar.
Under fjärde kvartalet tog bolaget ett viktigt steg på den amerikanska myndighetsmarknaden genom ordern från US Defense Logistics Agency (DLA). Ordern från DLA är den första större implementeringen av Tactivo bland myndigheter i USA. Lösningen bygger på den befintliga infrastrukturen för smarta kort, Common Access Card (CAC) och förbättrar användarnyttan av det befintliga systemet. Myndigheten har inlett ett projekt där de implementerar en mobilitetslösning för säker e-mail och tillgång till information från iOS-enheter (iPhone och iPad). Om projektet faller väl ut kan det följas av fler order och ge avtryck på andra myndigheters beslutsprocess.
Pilotprojekt med Tactivolösningar har även initierats på myndighetsmarknader utanför USA.
Precise Biometrics har under 2014 fortsatt utveckla bolagets redan starka partnernätverk av lösningsleverantörer och distributionskanaler som reflekterar bolagets prioriterade områden och marknader. Det arbetet fortsätter för att stärka marknadspenetrationen och säkerställa Tactivo som komponent för utrullning av mobila lösningar. Partnernätverket möjliggör även en kostnadseffektiv försäljning och distribution.
Inom affärsområdet Desktop & Physical Access Solutions som omfattar bolagets traditionella produkterbjudande som fingeravtrycksläsare för stationära arbetsplatser och fysisk access till lokaler har utvecklingen varit stabil under året. Försäljning har gjorts till redan etablerade kunder i Mellanöstern och USA som använder Precise Biometrics fingeravtrycksläsare för säker inloggning till nätverk.
FOKUSOMRÅDEN FÖR FRAMTIDEN
Precise Biometrics målsättning är att skapa tillväxt och uppnå lönsamhet genom att erbjuda marknadens bästa användarupplevelse för igenkänning av fingeravtryck och vara teknikledare inom området fingeravtrycksalgoritmer. Bolaget ska vara en ledande leverantör av produkter och tjänster till företag och organisationer som använder smarta kort som säkerhetslösning genom att erbjuda enkel och säker inloggning till system och applikationer från mobila enheter. Därutöver ska bolaget dra nytta av bolagets position som en ledande leverantör av fingeravtrycksteknik för försäljning av fingeravtrycksläsare för stationärt bruk till befintliga kunder.
FÖRSÄLJNINGSORGANISATION
Moderbolaget Precise Biometrics AB har kontor i Lund och Karlstad och dotterbolag i USA, Precise Biometrics Inc. Under 2014 har bolaget byggt upp säljorganisationen för främst Fingerprint Technology i Asien då de flesta potentiella kunderna är baserade där. Bolaget har säljrepresentanter i Korea, Taiwan och Kina.
Mer information om affärsområdena under not 2.
DE MEST VÄSENTLIGA HÄNDELSERNA UNDER 2014
- Precise BioMatch™ Mobile integreras i världens första mobiltelefon baserad på operativsystemet Android med en "touch" fingeravtryckssensor.
- Precise BioMatch Mobile integreras i ytterligare en mobiltelefon från den asiatiska tillverkaren Oppo som ett resultat av samarbetet med Fingerprint Cards.
- Ett samarbetsavtal med Synaptics, en av de ledande sensortillverkarna, ingicks vilket möjliggör integration av Precise BioMatch™ Mobile i Synaptics fingeravtryckssensorer och lösningar med touch-funktionalitet.
- Ett ledande globalt energibolag valde Tactivo för implementering av en smartkortsbaserad mobilitetslösning med säker tillgång till information från iPhone och iPad.
- USA:s försvarsdepartement köpte 1 100 Tactivo för säker e-mail och tillgång till information från iPhone och iPad.
- Bolaget vann en order på 2 000 Tactivo från ett sydamerikanskt försäkringsbolag för att möjliggöra verifiering av individers identitet genom fingeravtrycksigenkänning på mobila enheter.
- Fem nya modeller av Tactivo lanserades bland annat för iPhone 6, för att stödja Apples produktportfölj av iPhone och iPad.
- Bolaget genomförde en fokusering av verksamheten för att nå lönsamhet 2015 genom ökad marknadsnärvaro via partners i Asien inom affärsområdet fingeravtrycksteknik, effektivare utnyttjande av bolagets partnernätverk för försäljning av Tactivo™ och minskade kostnader.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER ÅRETS SLUT
Inga väsentliga händelser har förekommit.
PATENT
Koncernens övergripande patentstrategi syftar till att säkerställa rätten till den egna tekniken, att skapa värde för framtida affärer samt att öka bolagets konkurrenskraft. Sedan 2001 har patentportföljen successivt förstärkts för att vid utgången av 2014 omfatta 77 registrerade patent och 15 patentansökningar inom 18 olika produktfamiljer.
VARUMÄRKEN
Precise Biometrics arbetar aktivt och strategiskt med en varumärkesportfölj som består av ett fåtal noga utvalda varumärken:
TACTIVO™ - varumärket för Precise Biometrics smartkortläsare. Varumärket är registrerat i EU, USA och Australien och ansökt om i Kanada, Kina och Ryssland.
PRECISE BIOMETRICS™ - registrerat som både bild- och ordmärke i ett flertal länder.
PRECISE BIOMATCH™ - det övergripande varumärket för tekniken som också används som grund i namngivningen av mjukvaruprodukterna. Varumärket är registrerat i både EU och USA.
BIOMATCH™ - det övergripande varumärket för Precise Biometrics teknik. Varumärket är registrerat i både EU och USA.
PRECISE MATCH-ON-CARD™ - det inarbetade och mycket välkända varumärket för Precise Biometrics teknik att spara och matcha ett fingeravtryck på ett smart kort. Varumärket är registrerat i EU.
PRECISE SENSE™ - varumärket för versionen av biometriska läsare som togs fram 2011.
OMSÄTTNING OCH RESULTAT
Omsättningen under helåret uppgick till 31,4 Mkr (34,9). Omsättningen för affärsområdena Fingerprint Technology och Mobile Smart Card solutions ökade under året.
Fingerprint Technology hade en försäljning med 8,3 Mkr (7,8) vilket är en ökning med 6 %. Största försäljningen har skett till sensortillverkaren Fingerprint Cards samt partners i de nationella id-kortprojekten. Inom Mobile Smart Card Solutions ökade försäljningen till 5,1 Mkr (4,3), vilket är en ökning med 19 %. Drygt 6 000 Tactivoläsare såldes under året. De två största kunderna var den amerikanska myndigheten DLA och ett sydamerikanskt försäkringsbolag. Trots en nedgång jämfört med föregående år kommer den största andelen av helårets omsättning fortsatt från affärsområdet Desktop & Physical Access Solutions med 18,0 Mkr (22,8). Under 2014 har bolaget fortsatt leverera accesslösningar till Fitness24Sevens gym samt fingeravtrycksläsare till kunder i Mellanöstern och USA.
Bruttomarginalen under helåret uppgick till 55 % (54 %).
Rörelsekostnaderna för helåret uppgick till 61,7 Mkr (61,1). Att kostnadsnivån för helåret är i paritet med föregående år trots de kostnadsbesparingsprogram som genomförts förklaras främst av omstruktureringskostnaderna om 3,2 Mkr under tredje kvartalet samt nedskrivningar av äldre Tactivo modeller, föranlett av Apples introduktion av nya iPhone och iPad modeller. Totalt har nedskrivningar påverkat kostnaderna med 7,4 Mkr under året. En ytterligare effekt om 4,4 Mkr kommer från snabbare avskrivningstakt jämfört med föregående år av aktiverade utvecklingskostnader. Detta har dock delvis balanserats av lägre löpande operativa kostnader under sista kvartalet jämfört med föregående år.
Koncernens nettoresultat för helåret uppgick till -44,0 Mkr (-43,3).
FINANSIERING OCH LIKVIDITET
Det egna kapitalet uppgick per den 31 december 2014 till 92,0 Mkr (134,5) och eget kapital/aktie till 0,27 kr (0,39).
Likvida medel uppgick vid årets slut till 59,7 Mkr (101,2).
Årets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -34,5 Mkr (-34,2).
AKTIVERING OCH AVSKRIVNINGAR AV UTVECKLINGSARBETE
Under helåret 2014 aktiverades kostnader för utvecklingsarbete med 6,6 Mkr (9,4) varav hälften är investeringar i utveckling av produkterna inom Fingerprint Technology, resterande delar är relaterade till nya versioner av Tactivo. Utvecklingsprojekt för Tactivo för iPhone 6 har genomförts och produktion skall påbörjas. I samband med att nya generationer av iPhone och iPad lanserats så har bolagets möjlighet att sälja äldre Tactivomodeller omvärderats vilket lett till att nedskrivningar om totalt 2,3 Mkr gjorts av tidigare aktiverade utvecklingsprojekt avseende de äldre Tactivomodellerna. Planenliga avskrivningar av aktiverade kostnader för utvecklingsarbete uppgick under helåret till 8,5 Mkr (4,1).
Anledningen till den snabbare avskrivningstakten under 2014 jämfört med motsvarande period föregående år är att bolaget gjorde en förändrad bedömning av den bedömda nyttjandeperioden för utvecklingsprojekten relaterade till Tactivo. Produkterna i produktfamiljen Tactivo har en kortare livslängd jämfört med bolagets mer traditionella produkter och skrivs därför av under kortare period.
FORSKNING OCH UTVECKLING (FOU)
Precise Biometrics forskning är central för företaget och möjliggör bibehållen konkurrenskraft i en bransch som kontinuerligt utvecklas. Forsknings- och utvecklingsarbetet syftar huvudsakligen till att vidareutveckla fingeravtrycksalgoritmerna som bolagets produkter bygger på. Precise Biometrics forsknings- och utvecklingsavdelning arbetar med att utveckla befintliga produkter och patent samt att ta fram nya lösningar.
Avdelningen arbetar både i kundspecifika projekt och interna utvecklingsprojekt relaterade till bolagets produkter och erbjudanden. Avdelningen utför även support och konsulttjänster till kund.
ORGANISATION OCH PERSONAL
Organisationen består av Precise Biometrics AB med huvudkontor i Lund, ett kontor i Karlstad och Precise Biometrics Inc. i Reston, Virginia, USA.
Per den 31 december 2014 hade koncernen 22 (29) anställda, varav 21 (26) i Sverige och 1 (3) i USA.
AKTIEN
Den 31 december 2014 hade bolaget 345 306 094 aktier noterade på Nasdaq Stockholms Small Cap-lista, Sektor Industrial Goods & Services. En handelspost uppgår till 1 aktie.
Kortnamn är PREC och ISIN-koden SE0001823303.
Kursutveckling
Under 2014 har det omsatts totalt 886 211 870 PREC-aktier, vilket innebär en genomsnittlig omsättning på 3 559 084 aktier per börsdag. Sista betalkurs den 30 december 2014 var 0,97 kr. Noteringen har under året varierat mellan 0,73 kr och 2,27 kr.
Ägarförhållanden
Antalet aktieägare var vid årets slut 12 760 (14 281). Andelen utländska ägare var 11,7 % (16,6). Ingen enskild aktieägare representerar, direkt eller indirekt, en tiondel eller mer av röstetalet för samtliga aktier i bolaget. Se aktieägarstatistik under Aktien & Ägaren, som visar ägarförhållanden per den 31 december 2014.
Överlåtbarhet av aktier
Det finns inga begränsningar i aktiernas överlåtbarhet. Det finns heller inga av bolaget kända avtal mellan aktieägare som kan medföra begränsningar i rätten att överlåta aktier.
RISKER
Den nedanstående redovisningen av riskfaktorer gör ej anspråk på fullständighet, ej heller är riskerna rangordnade efter grad av betydelse.
RÖRELSERELATERADE RISKER
Teknologiutveckling
Marknaden som bolaget verkar på präglas av snabba förändringar. Ny teknologi och nya aktörer tillkommer ständigt. Bolagets teknologi måste därför i stor utsträckning accepteras av ledande marknadsaktörer, både bland leverantörer och bland kunder. Marknaden måste vara mogen för att förstå och ta till sig den nya teknologi som bolaget tillför.
Marknadsutveckling
I takt med att marknaden på vilken bolaget verkar växer och antalet aktörer ökar finns det risk för att alternativa tekniker utvecklas och att priset på jämförbara produkter därmed sjunker. Det här kan innebära att större investeringar i marknadsföring och försäljning krävs för att nå förväntade försäljningsvolymer.
Produktionskapacitet
Bolaget är beroende av extern produktionskapacitet. Om efterfrågan på komponenter och produktionskapacitet skulle öka, kommer även tillverkningskostnaderna på bolagets produkter att öka. En annan konsekvens av ökad efterfrågan på komponenter kan vara leveransförseningar, vilket kan medföra intäktsförskjutningar.
Personal
Inom Precise Biometrics finns ett antal nyckelpersoner som är viktiga för verksamheten, speciellt inom forskning och utveckling där de besitter unik kompetens. Skulle någon, eller några, av dessa nyckelpersoner lämna bolaget kan det, på kort sikt, ha en negativ inverkan på verksamheten. Det är också en risk att rekrytering av ny personal till dessa positioner kan ta tid och medföra kostnader för bolaget.
Partners
Bolaget har idag samarbeten med ett antal partners. Bland dessa ingår smartkortstillverkare, chiptillverkare samt leverantörer av applikationer. Bolaget är beroende av dessa samarbeten för att kunna erbjuda slutkunder kompletta säkerhetslösningar. Det finns en risk för att något eller några av dessa avslutas eller inte når förväntat resultat, med följden att den förväntade framtida intäkten uteblir.
34 | Förvaltningsberättelse
Patent- och immateriella rättigheter
Det är viktigt för bolaget att skydda sin teknologi och produkter genom patent eller andra immateriella rättigheter för att skapa möjligheter till framtida intäkter. Bolaget arbetar därför aktivt med en patentstrategi som innebär att man söker patent för strategiskt viktiga uppfinningar i de länder som bedöms relevanta. Det kan dock inte garanteras att bolaget kommer att erhålla patent i de länder bolaget ansöker eller kan skydda beviljade patent. Därtill finns det en risk att nya teknologier utvecklas vilka kringgår bolagets patent. Bolaget kan inte garantera att bolagets produkter inte anses göra intrång i annans beviljade patent eller andra immateriella rättigheter och om så sker kan bolagets verksamhet, resultat, möjligheter att leverera produkter och finansiella ställning i övrigt påverkas negativt.
Konkurrenter
Bolaget är verksamt på marknaden för biometri. Konkurrensen på denna marknad är hård. De konkurrerande företagen kan ha betydligt större finansiella och industriella resurser till sitt förfogande än bolaget. Det kan inte uteslutas att konkurrensen från denna typ av aktör kan leda till minskad marknadsandel och/eller sämre lönsamhet för Precise Biometrics.
Försäljning
Biometrimarknaden är fortfarande en ung bransch. Bedömningar och beslut i en sådan bransch under snabb utveckling sker med reservation för flera osäkerhetsfaktorer. Beroende finns av såväl partners som konkurrenters utveckling och marknadens acceptans av biometri. En inte oviktig faktor är utvecklingshastigheten och penetrationen av tjänster som biometriska lösningar skall användas i. Det här medför svårigheter att förutsäga den framtida utvecklingen för verksamheten. Bolagets utveckling är beroende av att marknaden för biometri fortsätter expandera. En fördröjd penetration av fingeravtrycksteknologin kommer att påverka försäljning och resultat. För affärsområdet Fingerprint Technology finns det risker med att Precise Biometrics varit beroende av ett fåtal hårdvarupartners för sin försäljning. Riskerna minskas genom att ha fler kunder och en produktportfölj som skall vara plattforms oberoende.
FINANSIELLA RISKER
Framtida kapital
Det finns ingen garanti för att kapitalet kommer att räcka till dess att bolaget är kassaflödespositivt. Det finns heller ingen garanti för att nytt kapital kan anskaffas om behov uppstår eller för att sådant kapital kan anskaffas på fördelaktiga villkor.
Prognososäkerhet
Bolaget verkar på en snabbt föränderlig marknad. Marknaden för Fingerprint Technoligy produkterna befinner sig i ett tidigt skede och intäkterna har till stor del karaktären av royaltyersättning baserad på kundernas utnyttjande. Samtliga produkter karaktäriseras av långa införsäljningsprocesser. En tidigare- eller senareläggning av order kan innebära en avsevärd påverkan på omsättning och resultat. Det här medför sammantaget en stor prognososäkerhet.
Valutarisk
Huvuddelen av bolagets omkostnader är i svenska kronor, medan en väsentlig del av intäkter och produktionskostnader genereras i utländsk valuta (huvudsakligen USD), vilket ökar bolagets valutaexponering. Bolaget har antagit en valutariskpolicy i syfte att minimera valutariskexponering i verksamheten.
Kreditrisk
Bolaget har riktlinjer för kreditgivning till kunder. Det är bolagets uppfattning att det inte föreligger någon betydande kreditriskkoncentration i förhållande till någon viss kund eller motpart.
Kassaflöde
Bolaget arbetar hårt för att minimera den tid bolaget idag binder kapital, bland annat i lager och kundfordringar. För att minska den risk en kapitalbindning kan innebära, har bolaget aktivt arbetat med och förbättrat den interna processen för prognosticering och produktionsplanering.
CHANGE IN CONTROL-KLAUSUL
Några avtal som bolaget är part i och som får verkan eller ändras eller upphör att gälla om kontrollen över bolaget förändras som följd av ett offentligt uppköpserbjudande eller några avtal som är av sådan art att ett offentliggörande sannolikt skulle skada bolaget allvarligt föreligger inte.
BOLAGSSTYRNING
Precise Biometrics bolagsstyrningsrapport är upprättad som en från årsredovisningen skild handling, och uppgifter enligt årsredovisningslagen 6 kap. 6 § återfinns på sidorna 36-42.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Styrelsens förslag om fastställande av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare innebär att ersättning och anställningsvillkor skall vara marknadsmässiga och konkurrenskraftiga, samt att ersättningen skall ha ett förutbestämt tak. Den rörliga lönen skall vara maximerad till 75 % av den fasta årslönen för VD och 50 % för övriga personer i ledningen. För anställda i USA skall den rörliga ersättningen vara maximerad till 50 % av grundlönen. Ersättning skall även kunna utgå i form av optioner eller andra aktiekursrelaterade incitamentsprogram.
Vid uppsägning skall en ömsesidig uppsägningstid om 6 månader gälla för VD, och 3-6 månader för övriga personer i ledningen. Avgångsvederlag till VD kan utgå med max 6 månadslöner om anställningen upphör på bolagets initiativ. Övriga ledningspersoner skall inte ha rätt till avgångsvederlag.
Pensionsåldern skall vara 65 år, varvid pensionspremien beräknas enligt en trappa baserad på ålder och lön, och kan uppgå till max 25 % av den fasta lönen. Förslaget innebär en ersättningsnivå som i huvudsak överensstämmer med den från föregående år.
STYRELSENS FÖRSLAG TILL RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Styrelsen föreslår att årsstämman 2015 beslutar om riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare som överensstämmer med de riktlinjer som beslutades av årsstämman 2014.
MODERBOLAGET
Moderbolagets omsättning för räkenskapsåret uppgick till 26,4 Mkr (28,5). Rörelseresultatet före skatt för räkenskapsåret uppgick till -36,8 Mkr (-43,1). Vid utgången av räkenskapsåret var 21 personer anställda i moderbolaget. Likvida medel vid årets utgång uppgick till 57,0 Mkr (97,0).
FÖRSLAG TILL BEHANDLING AV RESULTAT
Förslag till behandling av resultat framgår av resultatdisposition och intygande på sidan 89.
BOLAGSSTYRNINGS-RAPPORT 2014
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats som en från årsredovisningen skild handling. Vissa upplysningar enligt 6 kap. 6 § årsredovisningslagen återfinns i förvaltningsberättelsen på sidorna 28-35 i årsredovisningen. Bolagsstyrningsrapporten beskriver översiktligt hur bolagsstyrningen inom Precise Biometrics fungerar, hur bolagets beslutsorgan arbetar och hur bolaget tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning ("Koden").
STYRNINGEN AV PRECISE BIOMETRICS
Bolagsstyrning är det system genom vilket ägarna, direkt eller indirekt, styr och kontrollerar ett företag. I ett aktiebolag som Precise Biometrics fördelas styrning, kontroll och ledning mellan aktieägarna, revisorn, styrelsen och VD i enlighet med gällande lagar, regler och instruktioner. Styrningen av Precise Biometrics grundas på aktiebolagslagen, bolagets bolagsordning, Nasdaq Stockholms Regelverk för emittenter, Koden samt interna styrdokument såsom finanspolicy och informationspolicy.
Under 2014 har Precise Biometrics avvikit från Kodens regler i ett avseende. Valberedningens förslag avseende val av styrelseledamöter, styrelseordförande och styrelsearvode samt dess motiverade yttrande däröver hade inte kommit bolaget till handa vid tiden för kallelsen till årsstämman, vilket innebar att valberedningens förslag i dessa avseenden inte kunde presenteras i kallelsen och valberedningens motiverade yttrande inte kunde publiceras på bolagets hemsida samtidigt med kallelsen.
BOLAGSSTÄMMAN
Bolagsstämman är Precise Biometrics högsta beslutande organ och det forum genom vilket aktieägarna kan utöva sitt inflytande över bolaget. Det finns i Precise Biometrics inga begränsningar i fråga om hur många röster varje aktieägare kan avge vid en bolagsstämma utan varje aktieägare kan rösta för sitt fulla antal aktier. Inte heller finns några särskilda bestämmelser i bolagets bolagsordning om tillsättande eller entledigande av styrelseledamöter eller om ändring av bolagsordningen.
På årsstämman utövar aktieägarna sin rösträtt genom att bland annat utse styrelseledamöter och externa revisorer, fatta beslut om fastställelse av resultaträkningen och balansräkningen, ta ställning till frågan om ansvarsfrihet gentemot bolaget för styrelsens ledamöter och VD, fastställa principer för hur valberedningen ska utses samt fastställa riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. På årsstämman har aktieägare även möjlighet att ställa frågor om bolaget och i normalfallet är samtliga i styrelsen samt bolagsledningen och revisorn närvarande för att kunna besvara sådana frågor.
Precise Biometrics årsstämma 2014 hölls på företagets huvudkontor i Lund den 29 april 2014. Vid stämman omvaldes Torbjörn Clementz, Anders Harrysson, Torgny Hellström, Matts Lilja och Eva Maria Matell som styrelseledamöter, medan Lisa Thorsted hade avböjt omval. Till ny styrelseledamot valdes Mats Lindoff och Torgny Hellström utsågs till ny styrelseordförande. Stämman beslutade vidare om en höjning av styrelse- och utskottsarvodet samt fastställde riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare med den huvudsakliga innebörden att ersättning och anställningsvillkor ska vara marknadsmässiga och konkurrenskraftiga. Vidare bemyndigades styrelsen, i likhet med tidigare år, att fatta beslut om nyemission av högst 34,5 miljoner aktier/och eller konvertibler, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, i syfte att möjliggöra för bolaget att bland annat erhålla kapitaltillskott från nya ägare vilka bedöms som strategiskt viktiga i ett operationellt, finansiellt, strukturellt eller annat perspektiv. Stämman beslutade också att införa ett nytt incitamentsprogram för bolagets anställda genom utgivande av högst 8 miljoner teckningsoptioner, samt om ett par mindre ändringar av bolagsordningen.
För mer information om de beslut som fattades på årsstämman 2014, se bolagets hemsida under Bolagsstyrning/ Årsstämman.
VALBEREDNING
Enligt de principer för inrättande av valberedning som antogs på årsstämman 2014 ska valberedningen bestå av en representant från envar av de tre största aktieägarna per 30 april 2014 samt styrelsens ordförande.
Valberedningen inför årsstämman 2015 består av Torgils Knutsson Bonde (eget innehav), Robert Andersson (Limhamns Förvaltning AB), Can Durmaz (eget innehav och genom bolag) samt Torgny Hellström (styrelsens ord-förande). Förutom styrelsens ordförande representerar ledamöterna de tre största aktieägarna i bolaget per den 30 april 2014, som har accepterat medverkan i valberedningen.
Valberedningen har till uppgift att till årsstämman lämna förslag på styrelseordförande och övriga styrelseledamöter jämte ett motiverat yttrande beträffande förslaget, föreslå arvode till styrelsen och revisor, föreslå eventuell ersättning för utskottsarbete, lämna förslag på revisor samt lämna förslag på person att vara ordförande vid årsstämman. Därutöver ska valberedningen även bedöma styrelseledamöternas oberoende i förhållande till bolaget och större ägare.
Valberedningen har haft fem protokollförda möten inklusive det konstituerande mötet. Därutöver har valberedningen haft ett flertal möten, främst per telefon, som varit av förberedande karaktär och inte protokollförts eftersom beslut inte fattats vid dessa möten.
STYRELSENS SAMMANSÄTTNING
Precise Biometrics styrelse ska enligt bolagsordningen bestå av lägst tre och högst sju ledamöter. Bolagets styrelse har efter årsstämman 2014 bestått av sex ordinarie ledamöter: Torgny Hellström (ordf), Torbjörn Clementz, Eva-Maria Matell, Anders Harrysson, Matts Lilja och Mats Lindoff. Samtliga styrelsemedlemmar är oberoende i förhållande till Precise Biometrics AB och till bolagsledningen. Styrelseledamöternas ålder, utbildning och övriga uppdrag samt innehav av finansiella instrument i bolaget framgår under rubriken "Styrelse" på sidorna 96-98 i slutet av årsredovisningen.
STYRELSENS ARBETE
Styrelsens arbete regleras av en årligen fastställd arbetsordning. I arbetsordningen fastställs bland annat instruktion för bolagets VD, ordförandens arbetsuppgifter, mötesordning för styrelsen samt beslutsordning. Enligt arbetsordningen ska sex ordinarie styrelsemöten hållas utöver det konstituerande styrelsemötet. Utöver dessa sammanträder styrelsen när så behövs. Under 2014 har styrelsen genomfört 18 protokollförda styrelsemöten varav två har hållits per capsulam. Ledamöternas närvaro vid styrelsemötena, år för inval, arvodering samt oberoende redogörs för i nedanstående tabell:
| Oberoende | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelse | Utskotts | från bolaget | |||||
| Närvaro | arvode | arvode | och bolagets | ||||
| Ledamöter | Invald år | 2014 | Utskottsarbete | (SEK) | (SEK) | ledning | |
| Torgny Hellström | 1) | 2013 | 18 av 18 | Revisionsutskott | 235 000 | 25 000 | Ja |
| Lisa Thorsted | 2) | 2006 | 6 av 18 | Revisionsutskott, Ersättningsutskott |
70 000 | 8 333 | Ja |
| Torbjörn Clementz | 2009 | 18 av 18 | Revisionsutskott | 135 000 | 25 000 | Ja | |
| Eva Maria Matell | 2007 | 18 av 18 | Revisionsutskott | 135 000 | 25 000 | Ja | |
| Anders Harrysson | 2013 | 17 av 18 | Ersättningsutskott | 135 000 | 25 000 | Ja | |
| Matts Lilja | 2013 | 14 av 18 | Ersättningsutskott | 135 000 | 25 000 | Ja | |
| Mats Lindoff | 3) | 2014 | 11 av 18 | Ersättningsutskott | 100 000 | 16 667 | Ja |
| 945 000 | 150 000 |
1) Ordförande från årsstämman i april 2014.
2) Lämnade styrelsen vid årsstämman i april 2014, Ordförande januari-april.
3) Valdes in i styrelsen vid årsstämman i april 2014.
Styrelsens ordförande organiserar och leder styrelsens arbete. Frågor som hanterats under året har bland annat varit strategi och långsiktig inriktning, organisation, VD-rekrytering, bolagsstyrning, finansiering samt delårs- och bokslutsrapporter. En styrelseutvärdering har genomförts under året.
VD uppdaterar styrelsen kontinuerligt om verksamhetens utveckling. Utöver ordinarie möten har ordföranden och övriga styrelseledamöter haft kontinuerlig kontakt med ledande befattningshavare i bolaget, främst VD och CFO. Förutom de protokollförda mötena har styrelsen fått månadsvisa uppdateringar om bolagets resultat och ställning.
Ersättning till styrelsens ledamöter framgår även av not 22 i årsredovisningen.
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Precise Biometrics ersättningsutskott har sedan årsstämman 2014 utgjorts av styrelseledamöterna Mats Lindoff, Matts Lilja och Anders Harrysson (utskottets ordförande). Ersättningsutskottets uppdrag omfattar frågor om löner, pensionsvillkor, incitamentsprogram och övriga anställningsvillkor för ledningen i bolaget. Under 2014 har utskottet primärt fokuserat på ersättning till ledande befattningshavare, inklusive incitamentsprogram och optionsprogram. Utskottet har också berett styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare, vilket återfinns i förvaltningsberättelsen. Ersättningsutskottet har haft tre protokollförda möten under året.
REVISIONSUTSKOTT
Bolagets revisionsutskott har sedan årsstämman 2014 utgjorts av styrelseledamöterna Torbjörn Clementz (utskottets ordförande), Eva Maria Matell och Torgny Hellström. Revisionsutskottets uppdrag är att utöva tillsyn och förbereda ett antal frågor till styrelsen vilket stödjer styrelsen i deras arbete att uppfylla sitt ansvar inom revison, intern kontroll och finansiell rapportering. Under 2014 har utskottet primärt fokuserat på rapportering (kvartalsrapporter, årsredovisning och intern rapportering), affärsrelaterade risker samt intern kontroll. Utskottet håller möten under två tillfällen per år samt i samband med varje delårsrapports sammanställning. Utskottet har haft sex möten under året, varav fyra stycken i samband med kvartalsrapporterna.
LEDNINGSGRUPP
Precise Biometrics ledningsgrupp är baserad på huvudkontoret i Lund. Ledningsgruppen har förändrats på flera positioner under 2014 och bestod vid utgången av 2014 av VD, CFO, COO, R&D Director och Corporate Marketing Manager. Sammansättningen av gruppen gör att beslutsvägarna är korta. Gruppen har under året haft formella veckomöten samt ett strategi- och budgetmöte. En närmare presentation av ledningen återfinns under rubriken "Ledningsgruppen" på sidorna 100-101 i årsredovisningen.
REVISORER
Vid årsstämman 2014 valdes Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, med Eva Carlsvi som huvudansvarig revisor, som Precise Biometrics revisor för tiden till årsstämman 2015. Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB har varit bolagets revisorer sedan bolaget bildades 1998, men huvudansvarig revisor har förändrats under åren. Revisorerna innehar uppdrag för andra börsnoterade bolag, men inte i sådan omfattning att erforderlig tid inte avsättes Precise Biometrics. Inte någon av revisorerna innehar uppdrag som gör att deras oberoende kan ifrågasättas.
Som en del av revisionsuppdraget har Eva Carlsvi medverkat på ett flertal styrelsemöten och revisionsutskottsmöten samt haft löpande kontakter med VD, CFO samt styrelelsens ordförande.
Information om arvoden till revisorn avseende såväl moderbolaget som koncernen framgår av not 7 i årsredovisningen.
POLICYS (INOM RAMEN FÖR BOLAGSSTYRNING)
Styrelsen för Precise Biometrics har antagit ett flertal policys, som ligger till grund för det sätt som styrelsens och ledningens styrning av organisationen. Nedan följer en redogörelse för de policys som bolaget har antagit, vilka utvärderas och revideras årligen.
Finanspolicy
Denna policy har till syfte att lägga upp riktlinjer beträffande hur bolaget hanterar finansiering, valutasäkringar, investeringar, försäkringar samt redovisning och finansiell rapportering.
Informationspolicy
Informationspolicyn säkerställer att bolaget lämnar en samstämmig och korrekt information om dess verksamhet samt uppfyller börsens krav på information till aktiemarknaden.
Informationssäkerhetspolicy
Policyn omfattar all informationshantering inom koncernen, det vill säga både inom IT, mobil kommunikation, e-post, telefon, fysisk access, arkivering av pappersdokument etc. Policyn underlättar koncernens arbete med att säkra information och är bindande för samtliga anställda.
Insiderpolicy
Policyn säkerställer att handel inte sker i aktien av personer med insynsställning. Bolaget för en loggbok över samtliga omständigheter som kan ha kurspåverkande effekt och vilka i bolaget, i styrelsen eller externt som har vetskap om sådan omständighet.
IT-policy
Denna policy har till syfte att lägga upp riktlinjer beträffande äganderätt och inköp av datorer. IT-policyn innefattar även bestämmelser kring vilka program som är tillåtna och de rutiner som gäller vid installering av mjukvara. Regler för internetanvändande utgör också en del av IT-policyn.
Etisk policy
Bolagets etiska policy tar upp frågor och värderingar om hur bolaget förhåller sig till sin omvärld, sina medarbetare, marknad och aktieägare.
Miljöpolicy
Bolagets miljöpolicy har till syfte att säkerställa att bolagets arbete, investeringar och andra aktiviteter tar hänsyn till vilken påverkan de har på miljön.
STYRELSENS RAPPORT OM INTERN KONTROLL FÖR RÄKENSKAPSÅRET 2014
Styrelsen ansvarar enligt aktiebolagslagen och Koden för den interna kontrollen. Styrelsen ska enligt Koden tillse att bolaget har god intern kontroll och fortlöpande hålla sig informerad om och utvärdera hur bolagets system för intern kontroll fungerar. Styrelsens rapport har begränsats till att endast omfatta den interna kontrollen över den finansiella rapporteringen. Rapporten har inte granskats av revisorerna.
Kontrollmiljö
För att skapa och bibehålla en väl fungerande kontrollmiljö har styrelsen upprättat ett antal dokument av betydelse för den finansiella rapporteringen. Dessa dokument består bland annat av styrelsens arbetsordning och instruktion för VD som ansvarar för att de riktlinjer som styrelsen har dragit upp efterföljs i det dagliga operationella arbetet. VD rapporterar regelbundet till styrelsen utifrån fastställda rutiner, i styrelsemöten och mer informella uppdateringsmöten.
Utöver detta rapporterar bolagets revisorer minst två gånger per verksamhetsår till styrelsen. Dessutom ska tillläggas att en övergripande bedömning av internkontroll har gjorts som en del i de externa revisorernas granskning av bolagets årsredovisning. Huvudansvarig revisor har dessutom regelbunden kontakt med styrelsens ordförande. De viktigaste delarna i kontrollmiljön är de styrande dokumenten om redovisning och finansiell rapportering. Bolaget följer en tydlig arbetsrutin vad gäller års- och månadsbokslut. Boksluten presenteras till styrelsen varje månad efter en förutbestämd mall.
Bolagets organisation och sätt att bedriva verksamheten är också en viktig grund för den interna kontrollen. Samtliga ansvarsområden och anställda har tydliga definierade roller. I övrigt är bolagets policys en viktig grund för att kontrollmiljön ska fungera.
Riskbedömning och kontrollaktiviteter
Precise Biometrics gör löpande en bedömning av den riskbild som föreligger gällande den finansiella rapporteringen. Bolaget tittar framförallt på risken inom redovisningen, dvs. om det är felaktigheter i bokföringen samt hur tillgångar och skulder värderas och fullständigheten i dessa. Risk kan också föreligga i hanteringen av interna mellanhavanden inom koncernen. Dessa risker bedöms dock som små då bolaget har en tydlig månatlig bokslutsprocess samt etablerade uppföljningsrutiner och policys. Det ska också tilläggas att bolaget kontinuerligt uppdaterar sin ekonomihandbok.
För att förebygga fel i den finansiella rapporteringen görs manuella kontroller. Kontroller byggs även in i redovisning och övriga IT-system.
Information och kommunikation
Styrelsen informeras månatligen av VD och CFO om bolagets finansiella ställning, utveckling och pågående projekt.
Bolaget informerar kontinuerligt berörda medarbetare om uppdateringar av redovisningsprinciper, policys och andra förändringar i rapporteringskrav.
Extern information och kommunikation styrs av bolagets informationspolicy.
Uppföljning
Styrelsen, tillika revisionsutskottet, utvärderar löpande den information som bolagsledningen lämnar. Vid varje styrelsemöte samt vid de mer informella månadsuppdateringarna behandlas bolagets finansiella situation. I månadsrapporten görs jämförelser mot budget och prognoser inklusive analys av avvikelser.
Revisionsutskottet och styrelsen granskar delårsrapporter samt årsredovisning innan de publiceras.
I de externa revisorernas uppgift ingår också att granska förvaltningen av bolaget.
Mot bakgrund av dessa aktiviteter sammantaget har styrelsen inte ansett det behövligt att inrätta särskild internrevision.
RESULTATRÄKNING
KONCERNEN
| Belopp i Tkr | Not | 2014 | 2013 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 | 31 387 | 34 944 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -14 208 | -15 976 | |
| Bruttovinst | 17 179 | 18 968 | |
| Försäljningskostnader | -19 907 | -24 777 | |
| Administrationskostnader | -14 343 | -14 706 | |
| FoU kostnader | 9 | -28 984 | -21 307 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 508 | - | |
| Övriga rörelsekostnader | - | -358 | |
| -61 726 | -61 148 | ||
| Rörelseresultat | 6,7,8,25 | -44 547 | -42 180 |
| Ränteintäkter | 510 | 479 | |
| Räntekostnader | 27 | -8 | -1 571 |
| 502 | -1 092 | ||
| Resultat före skatt | -44 045 | -43 272 | |
| Inkomstskatt | 10 | - | - |
| ÅRETS RESULTAT | -44 045 | -43 272 | |
| Årets resultat hänförligt till: | |||
| Moderföretagets aktieägare | -44 045 | -43 272 | |
| Resultat per aktie, hänförligt till moderföretagets | |||
| aktieägare under året (uttryckt i kr per aktie) | |||
| Resultat per aktie, Kr | 11 | -0,13 | -0,14 |
Koncernens rapport över totalresultatet
| Årets resultat | -44 045 | -43 272 |
|---|---|---|
| Övrigt totalresultat: | ||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | ||
| Förändringar i ackumulerade omräkningsdifferenser | 1 220 | 43 |
| Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt | 1 220 | 43 |
| Summa totalresultat för året | -42 825 | -43 229 |
| Hänförligt till: | ||
| Moderföretagets aktieägare | -42 825 | -43 229 |
MODERBOLAG
| Belopp i Tkr | Not | 2014 | 2013 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 | 26 394 | 28 517 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -13 933 | -18 875 | |
| Bruttovinst | 12 461 | 9 642 | |
| Försäljningskostnader | -15 373 | -15 859 | |
| Administrationskostnader | -14 342 | -14 704 | |
| FoU kostnader | -28 984 | -21 307 | |
| Övriga rörelsekostnader | 8 291 | -356 | |
| -50 408 | -52 226 | ||
| Rörelseresultat | 6,7,8 | -37 947 | -42 584 |
| Ränteintäkter | 1 130 | 1 058 | |
| Räntekostnader | -8 | -1 566 | |
| 1 122 | -508 | ||
| Resultat före skatt | -36 825 | -43 092 | |
| Inkomstskatt | - | - | |
| ÅRETS RESULTAT | -36 825 | -43 092 | |
| Moderbolagets rapport över totalresultatet | |||
| Årets resultat | -36 825 | -43 092 | |
| Hänförligt till: | |||
| Moderföretagets aktieägare | -36 825 | -43 092 |
48 | Balansräkning
BALANSRÄKNING
KONCERNEN
Belopp i Tkr
| TILLGÅNGAR | Not | 2014-12-31 | 2013-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 3,29 | 17 360 | 21 574 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5,29 | 2 784 | 3 475 |
| Summa anläggningstillgångar | 20 144 | 25 049 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 13,29 | 11 860 | 14 228 |
| Kundfordringar och andra fordringar | 14 | 14 537 | 12 450 |
| Likvida medel | 15 | 59 659 | 101 197 |
| Summa omsättningstillgångar | 86 056 | 127 875 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 106 200 | 152 924 |
| EGET KAPITAL & SKULDER | Not | 2014-12-31 | 2013-12-31 |
|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL | |||
| Aktiekapital | 17 | 96 685 | 96 685 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 689 643 | 689 382 | |
| Reserver | 17 | 1 896 | 676 |
| Ansamlad förlust | -696 241 | -652 196 | |
| Summa Eget kapital | 91 983 | 134 547 | |
| SKULDER | |||
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder och andra skulder | 18 | 13 813 | 17 869 |
| Övriga avsättningar | 19 | 404 | 508 |
| Summa kortfristiga skulder | 14 217 | 18 377 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 106 200 | 152 924 | |
| Ställda säkerheter | 20 | Inga | 24 000 |
| Ansvarsförbindelser | Inga | Inga |
MODERBOLAG
Belopp i Tkr
| TILLGÅNGAR | Not | 2014-12-31 | 2013-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 4,29 | 17 360 | 21 574 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5,29 | 2 784 | 3 475 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 16 | 1 058 | 1 058 |
| Summa anläggningstillgångar | 21 202 | 26 107 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 13,29 | 7 437 | 10 913 |
| Kundfordringar | 14 | 4 435 | 1 777 |
| Fordringar hos koncernbolag | 39 605 | 35 497 | |
| Övriga fordringar | 3 855 | 5 345 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 23 | 3 719 | 2 860 |
| Kassa och bank | 15 | 56 979 | 96 976 |
| Summa omsättningstillgångar | 116 030 | 153 368 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 137 232 | 179 475 |
| EGET KAPITAL & SKULDER | Not | 2014-12-31 | 2013-12-31 |
|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL | |||
| Aktiekapital | 17 | 96 685 | 96 685 |
| Reservfond | 1 445 | 1 445 | |
| Summa bundet eget kapital | 98 130 | 98 130 | |
| Överkursfond | 63 869 | 106 961 | |
| Årets resultat | -36 825 | -43 092 | |
| Summa fritt eget kapital | 27 044 | 63 869 | |
| Summa Eget kapital | 125 174 | 161 999 | |
| SKULDER | |||
| Avsättningar | |||
| Övriga avsättningar | 19 | 212 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 18 | ||
| Leverantörsskulder | 2 825 | 6 258 | |
| Övriga skulder | 996 | 448 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 28 | 8 025 | 10 670 |
| Summa kortfristiga skulder | 11 846 | 17 376 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 137 232 | 179 475 | |
| Ställda säkerheter | 20 | Inga | 24 000 |
| Ansvarsförbindelser | Inga | Inga |
FÖRÄNDRING EGET KAPITAL
KONCERNEN
| Belopp i Tkr | Hänförligt till moderbolagets ägare | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övrigt tillskjutet | Ansamlad | Summa | |||||
| Aktiekapital | kapital | Reserver | förlust | Eget kapital | |||
| Ingående balans per 1 januari 2013 | 105 809 | 582 420 | 727 | -640 761 | 48 195 | ||
| Totalresultat | |||||||
| Årets resultat | -43 272 | -43 272 | |||||
| Övrigt totalresultat | |||||||
| Valutakursdifferenser | 43 | 43 | |||||
| Summa övrigt totalresultat | - | - | 43 | - | 43 | ||
| Summa totalresultat | - | - | 43 | -43 272 | -43 229 | ||
| Transaktioner med aktieägarna | |||||||
| Sänkning av aktiernas kvotvärde | -31 743 | -94 | 31 837 | - | |||
| Nyemissioner | 16 459 | 32 204 | - | - | 48 663 | ||
| Riktad nyemission | 6 160 | 74 758 | - | 80 918 | |||
| Summa transaktioner med aktieägare | -9 124 | 106 962 | -94 | 31 837 | 129 581 | ||
| Utgående balans per 31 december 2013 | 96 685 | 689 382 | 676 | -652 196 | 134 547 | ||
| Ingående balans per 1 januari 2014 | 96 685 | 689 382 | 676 | -652 196 | 134 547 | ||
| Totalresultat | |||||||
| Årets resultat | - | - | - | -44 045 | -44 045 | ||
| Övrigt totalresultat | |||||||
| Valutakursdifferenser | 1 220 | 1 220 | |||||
| Summa övrigt totalresultat | - | - | 1 220 | - | 1 220 | ||
| Summa totalresultat | - | - | 1 220 | -44 045 | -42 825 | ||
| Transaktioner med aktieägarna | |||||||
| Optionsprogram1) | 261 | 261 | |||||
| Summa transaktioner med aktieägare | - | 261 | - | - | 261 | ||
| Utgående balans per 31 december 2014 | 96 685 | 689 643 | 1 896 | -696 241 | 91 983 |
1) Utgivande av 2 610 000 st. teckningsoptioner till samtliga anställda till en kurs 0,10 kr.
MODERBOLAG
| Belopp i Tkr | Hänförligt till moderbolagets ägare | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balanserad | ||||||
| Överkurs | förlust och | Summa eget | ||||
| Aktiekapital | Reservfond | fond | årets resultat | kapital | ||
| Ingående balans per 1 januari 2013 | 105 809 | 1 539 | 17 785 | -49 622 | 75 511 | |
| Totalresultat | ||||||
| Årets resultat | - | - | - | -43 093 | -43 093 | |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Omföring av årets resultat | - | - | -17 785 | 17 785 | - | |
| Summa övrigt totalresultat | - | - | -17 785 | 17 785 | - | |
| Summa totalresultat | - | - | -17 785 | -25 308 | -43 093 | |
| Transaktioner med aktieägare | ||||||
| Sänkning av aktiernas kvotvärde | -31 743 | -94 | - | 31 837 | - | |
| Nyemissioner | 16 459 | - | 32 204 | - | 48 663 | |
| Nyemission | 6 160 | - | 74 758 | - | 80 918 | |
| Summa transaktioner med aktieägare | -9 124 | -94 | 106 962 | 31 837 | 129 581 | |
| Utgående balans per 31 december 2013 | 96 685 | 1 445 | 106 962 | -43 093 | 161 999 | |
| Ingående balans per 1 januari 2014 | 96 685 | 1 445 | 106 962 | -43 093 | 161 999 | |
| Totalresultat | ||||||
| Årets resultat | - | - | - | -36 825 | -36 825 | |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Omföring av årets resultat | -43 093 | 43 093 | - | |||
| Summa övrigt totalresultat | - | - | -43 093 | 43 093 | - | |
| Summa totalresultat | - | - | -43 093 | 6 268 | -36 825 | |
| Transaktioner med aktieägare | ||||||
| Summa transaktioner med aktieägare | - | - | - | - | - | |
| Utgående balans per 31 december 2014 | 96 685 | 1 445 | 63 869 | -36 825 | 125 174 |
KASSAFLÖDESANALYS
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i Tkr | Not | 2014 | 2013 | 2014 | 2013 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||
| Kassaflöde från rörelsen | 24 | -34 383 | -32 520 | -32 634 | -34 943 |
| Ränteinbetalningar | 510 | 479 | 1 130 | 1 058 | |
| Ränteutbetalningar | -8 | -1 571 | -8 | -1 566 | |
| Betalda skatter | -615 | -600 | -615 | -600 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -34 496 | -34 212 | -32 127 | -36 051 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||||
| Aktivering av utvecklingsarbete | -6 657 | -9 368 | -6 657 | -9 368 | |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -1 213 | -2 381 | -1 213 | -2 381 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -7 870 | -11 749 | -7 870 | -11 749 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||||
| Likvid från emission av stamaktier | - | 129 580 | - | 129 580 | |
| Amortering av lån | - | -20 000 | - | -20 000 | |
| Likvid från utgivande av optioner | 261 | - | - | - | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 261 | 109 580 | - | 109 580 | |
| (Minskning)/Ökning av likvida medel | -42 105 | 63 619 | -39 997 | 61 780 | |
| Likvida medel vid årets början | 101 197 | 37 584 | 96 976 | 35 196 | |
| Valutakursdifferenser | 567 | -6 | - | - | |
| Likvida medel vid årets slut | 59 659 | 101 197 | 56 979 | 96 976 |
Noter | 55
NOTER
- Not 1 Redovisningsprinciper
- Not 2 Segmentinformation
- Not 3 Immateriella anläggningstillgångar, koncernen
- Not 4 Immateriella anläggningstillgångar, moderbolaget
- Not 5 Materiella anläggningstillgångar
- Not 6 Kostnader fördelade på kostnadsslag
- Not 7 Revisionsarvode
- Not 8 Operationella leasingavtal
- Not 9 Statligt stöd
- Not 10 Inkomstskatt
- Not 11 Resultat per aktie
- Not 12 Uppskjuten skatt
- Not 13 Varulager
- Not 14 Kundfordringar och andra fordringar
- Not 15 Likvida medel
- Not 16 Finansiella anläggningstillgångar
- Not 17 Eget kapital
- Not 18 Leverantörsskulder och andra skulder
- Not 19 Övriga avsättningar
- Not 20 Ställda säkerheter
- Not 21 Anställda och personalkostnader
- Not 22 Ersättning till ledande befattningshavare
- Not 23 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
- Not 24 Kassaflöde från rörelsen
- Not 25 Inköp och försäljning mellan koncernbolag och transaktioner med närstående
- Not 26 Finansiella riskfaktorer
- Not 27 Räntekostnader
- Not 28 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
- Not 29 Nedskrivningar
- Not 30 Väsentliga händelser efter årets slut
NOT 1 - REDOVISNINGSPRINCIPER
GRUND FÖR RAPPORTERNAS UPPRÄTTANDE
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) och IFRIC som har antagits av EU, Årsredovisningslagen och RFR1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner. Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärdemetoden förutom vad beträffar finansiella tillgångar värderade till verkligt värde i resultaträkningen.
Moderbolaget tillämpar i allt väsentligt samma redovisningsprinciper som koncernen samt RFR2 Kompletterande redovisnings regler för juridiska personer.
Alla belopp anges om inget annat sägs, i svenska tusental kronor (Tkr) och om inget annat sägs så avser belopp inom parantes jämförande uppgift föregående räkenskapsår.
Styrelsen har den 20 mars 2015 godkänt denna årsredovisning för offentliggörande.
NYA OCH ÄNDRADE STANDARDS SOM TILLÄMPAS AV KONCERNEN FRÅN OCH MED 1 JANUARI 2014
Inga av de IFRS eller IFRIC-tolkningar som för första gången är obligatoriska för det räkenskapsår som började 1 januari 2014 har haft någon väsentlig inverkan på koncernen.
NYA IFRS, TILLÄGG TILL IAS OCH IFRIC-TOLKNINGAR MED IKRAFTTRÄDANDE 2015 ELLER SENARE
IFRS 15 "Revenue from contracts with customers" reglerar hur redovisning av intäkter ska ske. De principer som IFRS 15 bygger på ska ge användare av finansiella rapporter mer användbar information om företagets intäkter. Den utökade upplysningsskyldigheten innebär att information om intäktsslag, tidpunkt för reglering, osäkerheter kopplade till intäktsredovisning samt kassaflöde hänförligt till företagets kundkontrakt ska lämnas. En intäkt ska enligt IFRS 15 redovisas när kunden erhåller kontroll över den försålda varan eller tjänsten och har möjlighet att använda och erhåller nyttan från varan eller tjänsten.
IFRS 15 ersätter IAS 18 Intäkter och IAS 11 Entreprenadavtal samt därtill hörande SIC och IFRIC. IFRS 15 träder ikraft den 1 januari 2017. Förtida tillämpning är tillåten. Koncernen har ännu inte utvärderat effekterna av införandet av standarden.
KONCERNREDOVISNING
Dotterbolag
Dotterbolag är alla de företag, inklusive företag för särskilt ändamål, där koncernen har rätten att utforma finansiella och operativa strategier på ett sätt som vanligen följer med ett aktieinnehav uppgående till mer än hälften av rösträtterna. Koncernen bedömer också om bestämmande inflytande föreligger fastän den inte har ett aktieinnehav uppgående till mer än hälften av rösträtterna men ändå har möjlighet att styra finansiella och operativa strategier genom de-factokontroll. De-facto kontroll kan uppstå under omständigheter där andelen av koncernens rösträtter i relation till storleken och spridningen på övriga aktieägares rösträtter ger koncernen möjlighet att styra finansiella och operativa strategier etc.
Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen. De exkluderas ur koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet upphör. Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens rörelseförvärv. Köpeskillingen för förvärvet av ett dotterföretag utgörs av verkligt värde på överlåtna tillgångar, skulder som koncernen ådrar sig till tidigare ägare av det förvärvade bolaget och de aktier som emitterats av koncernen. I köpeskillingen ingår även verkligt värde på alla tillgångar eller skulder som är en följd av en överenskommelse om villkorad köpeskilling. Identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder i ett rörelseförvärv värderas inledningsvis till verkliga värden på förvärvsdagen. För varje förvärv – dvs. förvärv för förvärv – avgör koncernen om innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade företaget redovisas till verkligt värde eller till innehavets proportionella andel i det redovisade värdet av det förvärvade företagets identifierbara nettotillgångar.
Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår. Om rörelseförvärvet genomförs i flera steg omvärderas de tidigare eget kapitalandelarna i det förvärvade företaget till dess verkliga värde vid förvärvstidpunkten. Eventuellt uppkommen vinst eller förlust redovisas i resultatet.
Varje villkorad köpeskilling som ska överföras av koncernen redovisas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten. Efterföljande ändringar av verkligt värde av en villkorad köpeskilling som klassificerats som en tillgång eller skuld redovisas i enlighet med IAS 39 antingen i resultaträkningen eller i övrigt totalresultat. Villkorad köpeskilling som klassificeras som eget kapital omvärderas inte och efterföljande reglering redovisas i eget kapital.
Koncern interna transaktioner, balansposter, intäkter och kostnader på transaktioner mellan koncernföretag elimineras. Vinster och förluster som resulterar från koncern interna transaktioner och som är redovisade i tillgångar elimineras också.
Redovisningsprinciperna för dotterföretag har i förekommande fall ändrats för att garantera en konsekvent tillämpning av koncernens principer.
SEGMENTSRAPPORTERING
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna rapportering som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelning av resurser och bedömning av rörelsesegmentens resultat. I koncernen har denna funktion identifierats som ledningsgruppen, inklusive VD, som fattar strategiska beslut.
Under 2013 var verksamheten varit organiserad i två affärsområden, Mobile och IAM (Identity and Authentication Mangement). Från och med den 1 januari 2014 har verksamheten delats upp i tre olika affärsområden. Mobile Smart Card Solutions (Tactivo), Fingerprint Technology (licensiering av algoritmer) samt Desktop & Physical Access Solutions (fingeravtrycksläsare och access-lösningar för tillgång till lokaler och datorer). Jämförelsesiffrorna för 2013 har därför räknats om till de tre nya affärsområdena.
Ledningsgruppen följer dock även upp verksamheten ur ett produktperspektiv. Koncernen har tre produktslag vilka är produkter, licenser och tjänster. Se vidare not 2 Segment. Ledningsgruppen bedömer rörelsesegmenten baserat på ett resultat som definieras i not 2 Segment.
OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
Funktionell valuta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna inom koncernen är värderade i den valuta som används i den ekonomiska miljö där respektive företag huvudsakligen är verksamt (funktionell valuta). I koncernredovisningen används svenska kronor som är moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen. Valutakursvinster och förluster som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner och vid omräkning av monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs redovisas i resultaträkningen. Undantag är då transaktionerna utgör säkring som uppfyller villkoren för säkringsredovisning av kassaflöden eller av nettoinvesteringar då vinster/förluster redovisas i eget kapital. Alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas i övrigt totalresultat. Valutakursdifferenser på finansiella mellanhavanden vilka klassificeras som nettoinvestering i utlandsverksamhet redovisas i övrigt totalresultat.
Koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernbolag (av vilka ingen har en höginflationsvaluta) som har en annan funktionell valuta än rapportvalutan, omräknas till koncernens rapportvaluta enligt följande:
- Tillgångar och skulder för var och en av balansräkningarna omräknas till balansdagskurs.
- Intäkter och kostnader för var och en av resultaträkningarna omräknas till genomsnittlig valutakurs (såvida inte denna genomsnittliga kurs inte är en rimlig approximation av den ackumulerade effekten av de kurser som gäller på transaktionsdagen, i vilket fall intäkter och kostnader omräknas per transaktionsdagen).
- Alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas som en separat del av eget kapital.
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till förvärvet av tillgången.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller redovisas som en separat tillgång, beroende på vilket som är lämpligt, endast då det är sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner som är förknippade med tillgången kommer att komma koncernen tillgodo och tillgångens anskaffningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra former av reparationer och underhåll redovisas som kostnader i resultaträkningen under den period de uppkommer.
Avskrivning av materiella anläggningstillgångar, för att fördela deras anskaffningsvärde ner till det beräknade restvärdet, görs linjärt enligt plan över den beräknade nyttjandeperioden enligt följande:
- Datorer 3 år
- Inventarier 5 år
Avskrivning av materiella anläggningstillgångar ingår i posterna Försäljningskostnader, Administrationskostnader och FoU kostnader i resultaträkningen. Fördelning på funktionerna sker med en fördelningsnyckel baserad på antal anställda per funktion.
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas varje balansdag och justeras vid behov. I de fall en tillgångs redovisade värde bedöms överstiga dess beräknade återvinningsvärde skrivs tillgången omedelbart ner till sitt återvinningsvärde. Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom en jämförelse mellan försäljningsintäkt och redovisat värde och redovisas i resultaträkningen.
IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Forskning och utveckling
Kostnader för forskning kostnadsförs när de uppstår. Utvecklingskostnader består av kostnader för fortsatt utveckling av utrustning och mjukvara för biometrisk fingeravtrycksidentifiering. Dessa redovisas som immateriella tillgångar när det är sannolikt att projektet kommer att bli framgångsrikt, med tanke på dess kommersiella och tekniska möjligheter samt att kostnaderna kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Övriga utvecklingskostnader kostnadsförs när de uppstår. Utvecklingsutgifter som tidigare har kostnadsförts balanseras inte i efterföljande period. Utvecklingskostnader har en begränsad nyttjandeperiod och skrivs av linjärt från den tidpunkt då den kommersiella produktionen av produkten kan påbörjas. Den beräknade nyttjandeperioden är två till fem år. Från och med 1 oktober 2013 sker en ny bedömning av utvecklingsprojekt relaterade till produktfamiljen Tactivo som bedöms ha en kortare nyttjandeperiod jämfört med koncernens övriga produkter.
Avskrivning av balanserade utvecklingskostnader redovisas i sin helhet i posten FoU kostnader i resultaträkningen.
Programvara
Utgifter för underhåll av programvara kostnadsförs när de uppstår. Utgifter för anskaffning och utveckling av programvara aktiveras som immateriell anläggningstillgång om kriterierna enligt IAS 38 och IFRS 3 uppfylls. Utgifterna aktiveras på basis av de kostnader som uppstått då den aktuella programvaran anskaffats och satts i drift respektive då kostnaderna för utveckling har uppstått. Dessa kostnader skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden vilken uppgår till fem år.
Patent
Patent har en begränsad nyttjandeperiod och redovisas därför till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar. Avskrivningarna görs linjärt över tio år.
Nedskrivningar
Tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod skrivs inte av utan prövas årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Bolaget har för närvarande inte några tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod. Tillgångar som skrivs av bedöms med avseende på värdeminskning närhelst händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att det redovisade värdet inte är återvinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp med vilket tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde, vilket är det högsta av nettoförsäljningsvärdet och nyttjandevärdet. Vid beräkning av nyttjandevärde diskonteras framtida kassaflöden till en räntesats som beaktar marknadens bedömning av riskfri ränta och risk förknippad med den specifika tillgången. För en tillgång beräknas återvinningsvärdet för den kassagenererande enhet som tillgången tillhör, dvs. de lägsta nivåer där det finns identifierbara kassaflöden.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Lånefordringar och kundfordringar
Lånefordringar och kundfordringar är icke-derivata finansiella tillgångar med fastställda eller fastställbara betalningar som inte är noterade på en aktiv marknad. Utmärkande är att de uppstår när koncernen tillhandahåller pengar, varor eller tjänster direkt till kund utan avsikt att handla med uppkommen fordran. De ingår i omsättningstillgångar med undantag för poster med förfallodag mer än 12 månader efter balansdagen, vilka klassificeras som finansiella anläggningstillgångar. Lånefordringar och kundfordringar ingår i posten Kundfordringar och andra fordringar i balansräkningen.
Kundfordringar
Kundfordringar redovisas inledningsvis till verkligt värde och därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden, minskat med eventuell reservering för värdeminskning. En reservering för värdeminskning av kundfordringar görs när det finns objektiva bevis för att koncernen inte kommer att kunna erhålla alla belopp som är förfallna enligt fordringarnas ursprungliga villkor. Reserveringens storlek utgörs av skillnaden mellan tillgångens redovisade värde och nuvärdet av bedömda framtida kassaflöden, diskonterade med effektiv ränta.
Likvida medel
Likvida medel består av kassa och bankmedel.
Finansiella anläggningstillgångar
Finansiella placeringar utgör finansiella anläggningstillgångar då den förväntade innehavstiden eller där förfallotiden på lånefordringar och kundfordringar är längre än ett år.
Aktiekapital
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av nya stamaktier eller optioner redovisas i eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden. Återköp av egna aktier redovisas i eget kapital.
Inkomstskatter
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt. Skatt redovisas i resultaträkningen, utom när skatten avser poster som redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital. I sådana fall redovisas även skatten i övrigt totalresultat respektive eget kapital.
Värdering av samtliga skatteskulder/-fordringar sker till nominella belopp och den aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de skatteregler som på balansdagen är beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där moderföretaget och dess dotterföretag är verksamma och genererar skattepliktiga intäkter. Ledningen utvärderar regelbundet de yrkanden som gjorts i självdeklarationer avseende situationer där tillämpliga skatteregler är föremål för tolkning. Den gör när så bedöms lämpligt, avsättningar för belopp som troligen ska betalas till Skatteverket.
Uppskjuten skatt redovisas, enligt balansräkningsmetoden, på alla temporära skillnader som uppkommer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar och skulder och dessas redovisade värden i koncernredovisningen. Uppskjuten skatteskuld redovisas emellertid inte om den uppstår till följd av första redovisningen av goodwill. Uppskjuten skatt redovisas heller inte om den uppstår till följd av en transaktion som utgör den förstaredovisningen av en tillgång eller skuld som inte är ett rörelseförvärv och som, vid tidpunkten för transaktionen, varken påverkar redovisat eller skattemässigt resultat. Uppskjuten inkomstskatt beräknas med tillämpning av skattesatser (och –lagar) som har beslutats eller aviserats per balansdagen och som förväntas gälla när den berörda uppskjutna skattefordran realiseras eller den uppskjutna skatteskulden regleras.
Koncernen redovisar uppskjuten skatt som är hänförlig till internvinst i lager och denna värderas till de skattesatser som är beslutade och aviserade per balansdagen. Uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag redovisas i den utsträckning det är sannolikt att avdragen kan avräknas mot överskott vid framtida beskattning. Mot bakgrund av koncernens historiska resultatutveckling redovisas ingen uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag. Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader som hänför sig till investeringar i dotterföretag redovisas inte eftersom moderbolaget kan styra tidpunkten för återföring av de temporära skillnaderna och det inte bedöms sannolikt att en återföring sker inom en överskådlig framtid.
Varulager
Varulager har, med tillämpning av först-in-först-ut-metoden, värderats till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Pensioner
Inom koncernen finns enbart avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensionsplanerna finansieras genom inbetalningar från respektive koncernbolag.
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar koncernen avgifter till privat administrerade pensionsförsäkringsplaner enligt avtal. Bolagen har inga ytterligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda. Avgifterna redovisas som personalkostnader när de förfaller till betalning. Förutbetalda avgifter redovisas som en tillgång i den utsträckning som kontant återbetalning eller minskning av framtida betalningar kan komma koncernen tillgodo.
Ersättning vid uppsägning
Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställds anställning sagts upp före normal pensionstidpunkt eller då en anställd accepterar frivillig avgång från anställning i utbyte mot sådana ersättningar. Koncernen redovisar avgångsvederlag när den bevisligen är förpliktad endera att säga upp anställda enligt en detaljerad formell plan utan möjlighet till återkallande, eller att lämna ersättningar vid uppsägning som resultat av ett erbjudande som gjorts för att uppmuntra till frivillig avgång från anställning. Förmåner som förfaller efter mer än 12 månader från balansdagen diskonteras till nuvärde.
Bonusplaner
Koncernen redovisar en skuld och kostnad för bonus baserat på årets utfall när det föreligger en förpliktelse.
Aktierelaterade ersättningar
Precise Biometrics har ett utestående optionsprogram för personalen i Sverige och i USA. För programmen utställda till anställda i Sverige och USA har det ställts ut teckningsoptioner som på marknadsmässiga grunder överlåtits till de anställda. Vid förvärv av teckningsoptioner från den anställdes sida förs erhållen likvid mot övrigt tillskjutet kapital. Vid utnyttjande av optionerna ökas aktiekapitalet med varje nyemitterad akties nominella värde och den tillhörande överkursen tillförs övrigt tillskjutet kapital.
LEVERANTÖRSSKULDER
Inledningsvis värderas leverantörsskulder till verkligt värde därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektiv räntemetoden.
AVSÄTTNINGAR
Avsättningar redovisas när koncernen har en befintlig legal eller informell förpliktelse till följd av tidigare händelser, det är mer sannolikt att ett utflöde av resurser krävs för att reglera åtagandet än att så inte sker, och beloppet har beräknats på ett tillförlitligt sätt.
Avsättningar sker för förväntade garantikrav beträffande varor som sålts under det senaste räkenskapsåret. Avsättning sker f.n. med ca 2 % på bokförda intäkter vilket återspeglar uppskattningen av det belopp som kommer att regleras. Utgifterna beräknas uppkomma under påföljande räkenskapsår.
INTÄKTER
Koncernens intäkter består främst av försäljning av varor och redovisas vid leverans av produkter till kunden, i enlighet med leveransvillkoren. Försäljning redovisas netto efter moms, rabatter och kursdifferenser vid försäljning i utländsk valuta. I koncernredovisningen elimineras koncernintern försäljning. Koncernintern försäljning prissätts enligt marknadsmässiga villkor.
Licensintäkter intäktsförs när licensavtal, utan avbrottsklausuler, är påskrivet och leverans har skett, samt att pris och betalningsplaner har fastställts där inga andra åtaganden föreligger utöver licensleveransen. Licenser som säljs i kombination med hårdvara, vilka är en förutsättning för funktionaliteten hos mjukvaran, intäktsförs när hårdvaran har levererats. Royalty intäktsförs för den period kunderna inrapporterar användandet av licenser och baseras på erhållen royaltyrapportering. Konsulttjänster som utförs på löpande räkning redovisas i den takt som arbetet utförs. Support- och Maintenance intäkter intäktsförs utifrån avtalens längd. Intäkter från försäljning av tjänster redovisas i den period då tjänsterna utförs. Intäkterna beräknas genom att färdigställandegraden för den specifika transaktionen fastställs baserat på andelen nedlagda utgifter i förhållande till totala utgifter i projektet.
LEASINGAVTAL
Leasing där en väsentlig del av riskerna och fördelarna med ägandet behålls av leasegivaren klassificeras som operationell leasing. Betalningar som görs under leasingperioden (efter avdrag för eventuella incitament från leasegivaren) kostnadsförs i resultaträkningen linjärt över leasingperioden. Koncernen har inga finansiella leasingkontrakt.
STATLIGA STÖD
Bidrag från staten redovisas till verkligt värde då det föreligger rimlig säkerhet att bidraget kommer att erhållas och att koncernen kommer att uppfylla de villkor som är förknippade med bidraget. Statliga bidrag som gäller kostnader periodiseras och redovisas i resultaträkningen över samma perioder som de kostnader bidragen är avsedda att täcka.
Statliga bidrag för köp av anläggningstillgångar redovisas som en minskning av anläggningstillgångens anskaffningsvärde.
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
För att kunna upprätta redovisning enligt god redovisningssed måste bedömningar och antaganden som påverkar resultat- och balansräkning samt övriga upplysningar göras. Faktiskt utfall kan skilja sig från gjorda bedömningar.
A) Viktiga uppskattningar och antaganden för redovisningsändamål
Aktivering av utvecklingsutgifter
Det område där uppskattningar och antaganden skulle kunna innebära risk för justeringar i redovisade värden för tillgångar och skulder under kommande räkenskapsår är främst relaterat till aktiverade utvecklingsutgifter. Koncernen prövar regelbundet om nedskrivningsbehov föreligger för aktiverade utvecklingsutgifter enligt de redovisningsprinciper som beskrivits under Immateriella tillgångar. Prövningen sker genom bedömning av projekt med hänsyn till framtida kassaflöden. Projekt som inte kommer att tillföra företaget framtida ekonomiska fördelar skrivs ner. Prognoser för framtida kassaflöden baseras på bästa möjliga bedömningar av framtida intäkter och kostnader.
Inkomstskatt
Koncernen är skyldig att betala skatt i flera olika länder. Mot bakgrund av koncernens historiska resultatutveckling bedöms koncernens skattekostnad vara begränsad.
Koncernen gör löpande bedömningar avseende möjligheten att utnyttja underskottsavdrag i framtiden, baserat på koncernens historiska och förväntade framtida resultatutveckling
B) Viktiga bedömningar vid tillämpning av koncernens redovisningsprinciper
Bedömning om bolagets fortlevnad
Under hösten 2014 genomförde bolaget en omorganisation och fokusering av verksamheten för att nå lönsamhet under 2015. En ökad satsning inom nya affärsområdet Fingerprint Technology kommer att ske med ökade försäljningsresurser främst i Asien. Genom omorganisationen beräknas bolagets rörelsekostnader att minska med betydande belopp.
Inom affärsområdet Fingerprint Technology ser bolaget en stor potiential att kunna öka sin försäljning av mjukvarulicenser, främst till mobiltelefonindustrin. Den positiva utvecklingen under 2014 förväntas att fortsätta under 2015 och framåt. Bolaget har ingått samarbetsavtal med de två största sensortillverkarna varför marknadspositioneringen bedöms som god.
Moderbolaget har en nettokoncernfordran på dotterbolaget i USA. Bolaget har värderat denna fordran genom att prognosticera framtida kassa flöden för dotterbolagets verksamhet.
Under 2014 har fortsatta investeringar även gjorts inom affärsområdet Mobile SmartCard Solutions och den egenutvecklade produkten Tactivo™. Försäljningen har varit fortsatt låg under 2014 men under fjärde kvartalet genomfördes två signifikanta affärer. Precise Biometrics bedömer att försäljningen av Tactivo kommer att fortsätta att utvecklas under 2015, framförallt i USA med inriktning på myndighetsförsäljning samt på europeiska sjukvårds- och företagsmarknaden.
Inom affärsområdet Desktop & Physical Access kommer existerande kundrelationer att underhållas och fortsätta generera intäkter under 2015.
Bolaget bedömer att likviditetssituationen är tillfredsställande men att nya kapitalanskaffningar inte kan uteslutas. Bolagets kassaflödesprognoser indikerar att positivt kassaflöde bör uppnås i slutet av 2015. Stor osäkerhet föreligger dock för samtliga av bolagets prognoser.
AVVIKELSER MELLAN KONCERNENS OCH MODERBOLAGETS REDOVISNINGS PRINCIPER
Finansiella anläggningstillgångar
Aktier och andelar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inkluderas förvärvsrelaterade kostnader och eventuella tilläggsköpeskillingar. Erhållna utdelningar redovisas som finansiella intäkter. Utdelning som överstiger dotterföretagets totalresultat för perioden eller som innebär att det bokförda värdet på innehavets nettotillgångar i koncernredovisningen understiger det bokförda värdet på andelarna, är en indikation på att det föreligger ett nedskrivningsbehov.
När det finns en indikation på att aktier och andelar i dotterföretag minskat i värde görs en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade värdet görs en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i posten Resultat från andelar i koncernföretag.
NOT 2 - SEGMENTINFORMATION
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna rapportering som lämnas till ledningsgruppen, inklusive VD.
Under 2013 hade Precise Biometrics två affärsområden men då bolaget har identifierat stora möjligheter för sin kärnteknik - mjukvarualgoritmer - så har bolaget valt att redovisa detta som ett nytt eget affärsområde. Från och med januari 2014 är de tre affärsområdena Fingerprint Technology (licensiering av algoritmer), Mobile Smart Card Solutions (Tactivo) samt Desktop & Physical Access Solutions (fingeravtrycksläsare samt accesslösningar för tillgång till lokaler och datorer). Jämförelsesiffrorna för 2013 har räknats om till de nya affärsområdena.
Ledningsgruppen bedömer även verksamheten från ett produktperspektiv. Produktslag som följs upp är produkter, licenser och tjänster.
Ledningsgruppen bedömer rörelsesegmenten baserat på ett resultat per affärsområde, för definition av resultat, se tabell nedan.
Den segmentinformation, avseende de segment för vilka information ska lämnas, som lämnats till ledningsgruppen för verksamhetsåret 2014 är följande:
| Mobile Smart | Fingerprint | Desktop & Physical | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Card Solutions | Technology | Access Solutions | Ofördelat2) | Summa | ||||||
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | |
| Intäkter | ||||||||||
| Extern försäljning1) | 5 147 | 4 325 | 8 289 | 7 822 | 17 951 | 22 797 | 31 387 | 34 944 | ||
| Resultat | ||||||||||
| Resultat per segment1) | -33 812 | -37 924 | -9 439 | -10 158 | 3 580 | 3 823 | -4 876 | 2 079 | -44 547 | -42 180 |
| Rörelseresultat | -44 547 | -42 180 | ||||||||
| Ränteintäkter | 510 | 479 | ||||||||
| Räntekostnader | -8 | -1 571 | ||||||||
| Årets skattekostnad | - | - | ||||||||
| Årets nettoresultat | -44 045 | -43 272 | ||||||||
| Övriga upplysningar | ||||||||||
| Anläggningstillgångar | ||||||||||
| per segment 3) | 12 639 | 19 694 | 7 231 | 4 615 | - | 479 | 274 | 261 | 20 144 | 25 049 |
1) Från och med januari 2014 gäller en ny affärsområdesindelning och 2013 har omräknats i enlighet därmed.
2) Ofördelat består av aktivering av utvecklingskostnader, avskrivning av materiella och immateriella anläggnings tillgångar, samt andra intäkter och värdeförändringar. I ovan sammanställning har dessa kostnader beaktats när de uppkommit.
3) Samtliga anläggningstillgångar är hänförliga till moderbolaget i Sverige, varför ytterligare geografisk informa tion inte lämnas.
Internprissättning mellan moderbolaget och utländska dotterbolag sker baserat på Transactional Net Margin Method och vinstnivån bestäms enligt Return on Sales, vilken för 2014 uppgick till 2,83 %. Ingen försäljning sker mellan segment, koncernintern försäljning sker inom samtliga segment. Internprissättning mellan svenska bolag sker enligt marknadsmässiga grunder.
En uppdelning av intäkterna per produktslag ser ut som följer:
| Produkter | Licenser | Tjänster | Summa | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | |
| Intäkter | ||||||||
| Extern försäljning | 18 616 | 21 834 | 9 102 | 8 114 | 3 669 | 4 996 | 31 387 | 34 944 |
Koncernens intäkter från externa kunder i Sverige uppgår till 12,4 Mkr (3,9) och summa intäkter från externa kunder i andra länder uppgår till 19,0 Mkr (31,0), varav intäkter från USA 6,7 Mkr (10,3) och Mellanöstern 4,2 Mkr (14,9).
Intäkter från extern kund som utgör tio procent eller mer av koncernens intäkter kan hänföras till Norden till 9,2 Mkr och Mellanöstern till 4,2 Mkr (13,2).
Segmentsuppdelning moderbolaget:
| Mobile Smart | Fingerprint | Desktop & Physical | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Card Solutions | Technology | Access Solutions | Summa | ||||||
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | ||
| Intäkter | |||||||||
| Extern försäljning | 2 429 | 407 | 8 289 | 7 822 | 15 676 | 20 288 | 26 394 | 28 517 |
Moderbolagets intäkter från externa kunder i Sverige uppgår till 12,4 Mkr (3,9) och intäkter från externa kunder i andra länder uppgår till 10,5 Mkr (12,1), varav intäkter från USA 2,9 Mkr (5,2 ).
NOT 3 - IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR, KONCERNEN
| Balanserad | Balanserade | |||
|---|---|---|---|---|
| utveckling | Patent | datautgifter | Summa | |
| Per 1 januari 2013 | ||||
| Anskaffningsvärde | 79 477 | 11 563 | 4 214 | 95 254 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | -61 118 | -11 563 | -4 214 | -76 895 |
| Bokfört värde | 18 359 | - | - | 18 359 |
| Ingående bokfört värde | 18 359 | - | - | 18 359 |
| Årets anskaffningar | 9 368 | - | - | 9 368 |
| Nedskrivning | -2 096 | - | - | -2 096 |
| Avskrivningar | -4 057 | - | - | -4 057 |
| Utgående bokfört värde | 21 574 | - | - | 21 574 |
| Per 31 december 2013 | ||||
| Anskaffningsvärde | 88 845 | 11 563 | 4 214 | 104 622 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | -67 271 | -11 563 | -4 214 | -83 048 |
| Bokfört värde | 21 574 | - | - | 21 574 |
| Ingående bokfört värde | 21 574 | - | - | 21 574 |
| Årets anskaffningar | 6 657 | - | - | 6 657 |
| Nedskrivning1) | -2 351 | - | - | -2 351 |
| Avskrivningar | -8 520 | - | - | -8 520 |
| Utgående bokfört värde | 17 360 | - | - | 17 360 |
| Per 31 december 2014 | ||||
| Anskaffningsvärde | 95 502 | 11 563 | 4 214 | 111 279 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | -78 142 | -11 563 | -4 214 | -93 919 |
| Bokfört värde | 17 360 | - | - | 17 360 |
Kommentar till tabellen:
Avskrivningar inkluderas i posterna Försäljningskostnader, Administrationskostnader samt FoU kostnader i resultaträkningen. Bas för fördelningen utgörs av antal anställda per funktion.
1) Beträffande årets nedskrivningar se kommentarer i not 29.
NOT 4 - IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR, MODERBOLAGET
| Balanserad | Balanserade | |||
|---|---|---|---|---|
| utveckling | Patent | datautgifter | Summa | |
| Per 1 januari 2013 | ||||
| Anskaffningsvärde | 77 162 | 8 721 | 972 | 86 855 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | -58 804 | -8 721 | -972 | -68 497 |
| Bokfört värde | 18 358 | - | - | 18 358 |
| Ingående bokfört värde | 18 358 | - | - | 18 358 |
| Årets anskaffningar | 9 368 | - | - | 9 368 |
| Nedskrivning | -2 096 | - | - | -2 096 |
| Avskrivningar | -4 057 | - | - | -4 057 |
| Utgående bokfört värde | 21 573 | - | - | 21 573 |
| Per 31 december 2013 | ||||
| Anskaffningsvärde | 86 530 | 8 721 | 972 | 96 223 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | -64 957 | -8 721 | -972 | -74 650 |
| Bokfört värde | 21 573 | - | - | 21 573 |
| Ingående bokfört värde | 21 573 | - | - | 21 573 |
| Årets anskaffningar | 6 657 | - | - | 6 657 |
| Nedskrivning 1) | -2 351 | - | - | -2 351 |
| Avskrivningar | -8 520 | - | - | -8 520 |
| Utgående bokfört värde | 17 359 | - | - | 17 359 |
| Per 31 december 2014 | ||||
| Anskaffningsvärde | 93 187 | 8 721 | 972 | 102 880 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | -75 828 | -8 721 | -972 | -85 521 |
| Bokfört värde | 17 359 | - | - | 17 359 |
Kommentar till tabellen:
Avskrivningar inkluderas i posterna Försäljningskostnader, Administrationskostnader samt FoU kostnader i resultaträkningen. Bas för fördelningen utgörs av antal anställda per funktion.
1) Beträffande årets nedskrivningar se kommentar i not 29.
NOT 5 - MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
| Inventarier och utrustning | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
| Per 1 januari 2013 | |||||
| Anskaffningsvärde | 10 776 | 9 371 | |||
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | -8 947 | -7 542 | |||
| Bokfört värde | 1 829 | 1 829 | |||
| Ingående bokfört värde | 1 829 | 1 829 | |||
| Årets anskaffningar | 2 381 | 2 381 | |||
| Avskrivningar | -735 | -735 | |||
| Utgående bokfört värde | 3 475 | 3 475 | |||
| Per 31 december 2013 | |||||
| Anskaffningsvärde | 13 157 | 11 752 | |||
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | -9 682 | -8 277 | |||
| Bokfört värde | 3 475 | 3 475 | |||
| Ingående bokfört värde | 3 475 | 3 475 | |||
| Årets anskaffningar | 1 213 | 1 213 | |||
| Nedskrivning1) | -846 | -846 | |||
| Avskrivningar | -1 058 | -1 058 | |||
| Utgående bokfört värde | 2 784 | 2 784 | |||
| Per 31 december 2014 | |||||
| Anskaffningsvärde | 14 370 | 12 965 | |||
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | -11 586 | -10 181 | |||
| Bokfört värde | 2 784 | 2 784 |
Kommentar till tabellen:
Avskrivningar inkluderas i posterna Försäljningskostnader, Administrationskostnader samt FoU kostnader i resultaträkningen. Bas för fördelningen utgörs av antal anställda per funktion.
1) Beträffande årets nedskrivningar se kommentarer i not 29.
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | |
| Avskrivningar och nedskrivningar (Not 3, not 4 och not 5) | 12 774 | 6 888 | 12 774 | 6 888 |
| Personalkostnader | 28 696 | 33 342 | 25 680 | 26 861 |
| Handelsvaror | 14 209 | 15 976 | 13 933 | 18 875 |
| Resekostnader | 1 544 | 2 781 | 1 464 | 2 272 |
| Telekostnader | 536 | 833 | 473 | 683 |
| Försäkringskostnader | 960 | 674 | 888 | 478 |
| Konsultkostnader | 5 721 | 1 530 | 5 173 | 748 |
| Lokalkostnader | 3 897 | 3 753 | 3 224 | 3 362 |
| Utvecklingskostnader (netto efter erhållna bidrag) | 4 835 | 6 472 | 4 835 | 6 472 |
| Övriga försäljningskostnader | 2 073 | 2 365 | 2 050 | 2 019 |
| Förvaltningskostnader | 1 606 | 1 310 | 1 606 | 1 310 |
| Kursjusteringar | -1 507 | 358 | -8 291 | 356 |
| Övriga externa intäkter och kostnader | 590 | 843 | 531 | 778 |
| Summa | 75 934 | 77 125 | 64 340 | 71 102 |
NOT 6 - KOSTNADER FÖRDELADE PÅ KOSTNADSSLAG
NOT 7 - REVISIONSARVODE
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | |
| PwC | ||||
| Revisionsuppdraget | 335 | 325 | 320 | 325 |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | 218 | 143 | 218 | 143 |
| Skatterådgivning | 20 | 161 | 20 | 161 |
| Övriga tjänster | 30 | 74 | 30 | 74 |
| Summa | 603 | 703 | 588 | 703 |
NOT 8 - OPERATIONELLA LEASINGAVTAL
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | |
| Leasingkostnader under året | 2 859 | 2 524 | 2 235 | 2 224 |
| Övrig leasing | 305 | 421 | 305 | 421 |
| Summa | 3164 | 2945 | 2540 | 2645 |
| Nominella värdet av avtalade framtida leasingavgifter: | ||||
| Förfaller till betalning inom ett år | 2 283 | 2 804 | 1 868 | 2 470 |
| Förfaller till betalning senare än ett år men inom fem år | 443 | 1756 | 443 | 1756 |
| Förfaller till betalning senare än fem år | - | - | - | - |
| Summa | 2 726 | 4 560 | 2 311 | 4 226 |
Operationella leasingavtal avser främst lokalhyra
NOT 9 - STATLIGT STÖD
Precise Biometrics har erhållit 0 Tkr (550) i utvecklingsbidrag från EU. Beloppet inkluderas i FoU kostnader.
NOT 10 - INKOMSTSKATT
Varken moderbolaget eller koncernen redovisar någon aktuell skatt eller uppskjuten skatt (Not 12).
| Koncernen | Moderbolaget | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | ||||
| Resultat före skatt | -44 045 | -43 272 | -36 825 | -43 092 | |||
| Skatt beräknad enligt nationella skattesatser | |||||||
| gällande för resultat i respektive land | 9 690 | 9 520 | 8 102 | 9 520 | |||
| Skatteeffekt ej skattepliktiga intäkter | - | - | - | - | |||
| Skatteffekt ej avdragsgilla kostnader | 22 | 32 | 22 | 32 | |||
| Skattemässiga underskott för vilka ingen uppskjuten | |||||||
| skattefordran redovisats | -9 712 | -9 552 | -8 124 | -9 552 | |||
| Skattekostnad | - | - | - | - |
Skatten på Koncernens resultat före skatt skiljer sig från det teoretiska belopp som skulle framkommit vid vägd genomsnittlig skattesats gällande för resultaten i de konsoliderade företagen enligt ovan.
NOT 11 - RESULTAT PER AKTIE
Före utspädning
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att det resultat som är hänförligt till moderföretagets aktieägare divideras med ett vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier under perioden exklusive återköpta aktier av moderbolaget. (Se not 17 Aktiekapital).
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | |
| Resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare (Tkr) | -42 825 | -43 229 |
| Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) | 345 306 | 306 147 |
| Resultat per aktie före utspädning (Kr per aktie)1) | -0,12 | -0,14 |
1)Resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare avser resultat efter förändring i ackumulerade omräkningsdifferenser.
Resultat per aktie efter utspädning
För beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras det vägda genomsnittliga antalet utestående stamaktier för utspädningseffekten av samtliga potentiella stamaktier. Moderbolaget har endast en kategori av potentiella stamaktier med utspädningseffekt, aktieoptioner.
För aktieoptioner görs en beräkning av det antal aktier som kunde ha köpts till verkligt värde (beräknat som årets genomsnittliga marknadspris för moderbolagets aktier), för ett belopp motsvarande det monetära värdet av de teckningsrätter som är knutna till utestående aktieoptioner.
Det antal aktier som beräknas enligt ovan jämförs med det antal aktier som skulle ha utfärdats under antagande att aktieoptionerna utnyttjas. Om alla utestående teckningsoptionsprogram inlöses i sin helhet uppgår maximal utspädning till 2 610 000 aktier.
På grund av att börskursen per 31 december 2014 understiger lösenkursen på utestående teckningsoptioner och Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare är negativt, har utestående teckningsoptioner ej beaktats i nedanstående beräkning.
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | |
| Resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare | -42 825 | -43 229 |
| Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) - justering för aktieoptioner |
345 306 - |
306 147 - |
| Vägt genomsnittligt antal stamaktier för beräkning av resultat per aktie efter utspädning (tusental) |
345 306 | 306 147 |
| Resultat per aktie efter utspädning (SEK per aktie)1) | -0,12 | -0,14 |
1) Resultat per aktie beräknas på totaltresultat vilket har påverkats av förändringar i ackumulerade omräknings differenser.
NOT 12 - UPPSKJUTEN SKATT
Moderbolaget har inga uppskjutna skattefordringar.
Mot bakgrund av koncernens historiska resultatutveckling redovisas ingen uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag. Framtida underskottsavdrag har inte någon tidsbegränsning vad gäller utnyttjande.
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader som hänför sig till investeringar i dotterföretag redovisas inte eftersom moderbolaget kan styra tidpunkten för återföring av de temporära skillnaderna och det inte bedöms sannolikt att en återföring sker inom en överskådlig framtid.
Ackumulerade, taxerade underskottsavdrag exkl. årets resultat uppgår i moderbolaget till ca Mkr 591 (549) och i det amerikanska dotterbolaget till ca Mkr 31 (31).
NOT 13 - VARULAGER
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | |
| Komponenter | 6 400 | 6 724 |
| Handelsvaror | 5 460 | 7 504 |
| Summa | 11 860 | 14 228 |
I kostnad för sålda varor för koncernen ingår nedskrivning1) av varulager med 4 299 Tkr (1 674). Inga väsentliga återföringar av tidigare gjorda nedskrivningar har gjorts under 2014 eller under 2013.
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | |
| Komponenter | 6 400 | 6 757 |
| Handelsvaror | 1 037 | 4 156 |
| Summa | 7 437 | 10 913 |
I kostnad för sålda varor för moderbolaget ingår nedskrivning1) av varulager med 3 236 Tkr (1 674). Inga väsentliga återföringar av tidigare gjorda nedskrivningar har gjorts under 2014 eller under 2013.
1) Beträffande årets nedskrivningar se kommentarer i not 29.
Koncernen Moderbolaget 2014 2013 2014 2013 Kundfordringar 6 759 3 997 4 435 1 777 Övriga fordringar 3 988 5 455 3 855 5 345
NOT 14 - KUNDFORDRINGAR OCH ANDRA FORDRINGAR
En kundfordran uppgående till 91 Tkr är nedskriven men utöver denna anses inget nedskrivningsbehov föreligga för kundfordringar som är förfallna. Per den 31 december 2014 var kundfordringar uppgående till 1 807 Tkr (1 016) förfallna utan att något nedskrivningsbehov ansågs föreligga. Dessa gäller ett antal oberoende kunder vilka tidigare inte haft några betalningssvårigheter.
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 3 791 2 998 3 719 2 860 Summa 14 538 12 450 12 009 9 982
Åldersanalysen av kundfordringar är som följer:
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | |
| Ej förfallna | 4 952 | 3 235 | 3 794 | 1 305 |
| Mindre än 3 månader | 1 807 | 789 | 641 | 402 |
| 3 till 6 månader | - | 106 | - | 70 |
| Varav nedskrivet | - | -133 | - | - |
| Mer än 6 månader | 91 | - | 91 | - |
| Varav nedskrivet | -91 | - | -91 | - |
| Summa | 6 759 | 3 997 | 4 435 | 1 777 |
I övriga kategorier inom kundfordringar och andra fordringar ingår inte några tillgångar för vilka nedskrivningsbehov föreligger.
Den maximala exponeringen för kreditrisk per balansdagen är det verkliga värdet för varje kategori fordringar. Koncernen har ingen pant som säkerhet. Redovisade belopp, per valuta, för koncernens kundfordringar och övriga fordringar är följande:
| 2014 | 2013 | |
|---|---|---|
| SEK | 1 700 | 837 |
| USD | 491 | 446 |
| EUR | 129 | 28 |
NOT 15 - LIKVIDA MEDEL
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | |||
| Kassa och Bank | 59 659 | 101 197 | 56 979 | 96 976 | ||
| Summa | 59 659 | 101 197 | 56 979 | 96 976 |
NOT 16 - FINANSIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
I likhet med föregående år är de finansiella anläggningstillgångarna 1 058 Tsek och hela beloppet är långfristigt.
Andelar i dotterbolag
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | |
| Precise Biometrics Services AB | ||
| Org.nr. 556582-9347, säte: Lunds kommun, Skåne län | ||
| Antal aktier | 1 000 | 1 000 |
| Kapitalandel | 100% | 100% |
| Bokfört värde | 100 | 100 |
| Precise Biometrics Inc | ||
| Reston, Virgina, USA | ||
| Antal aktier | 10 | 10 |
| Kapitalandel | 100% | 100% |
| Bokfört värde | 958 | 958 |
NOT 17 - EGET KAPITAL
Aktiekapital
| Antal aktier | |
|---|---|
| Per 1 januari 2013 | 264 523 168 |
| Nyemission med företrädesrätt för bolagets aktieägare | 58 782 926 |
| Riktad nyemisson | 22 000 000 |
| Per 31 december 2013 | 345 306 094 |
| Per 31 december 2014 | 345 306 094 |
Aktieoptioner
Under 2014 utgavs ett optionsprogram som omfattade samtliga anställda om maximalt 8 000 000 optioner enligt beslut på årsstämman 2014. Totalt 2 610 000 optioner har tecknats och Precise Biometrics likvida medel tillfördes 261 000 kronor. Teckning av aktier med utnyttjande av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juli – 31 december 2017 till kursen 2,50 kronor. Marknadsmässiga värden har framtagits av extern värderare och modellen som har använts är Black-Scholes. Vid värderingstidpunkten uppgick aktiekursen till 1,13 kronor, vilket är baserat på volymviktade genomsnittliga aktiekursen under perioden 5 maj 2014 till 16 maj 2014. Teckningskursen motsvarade 220 % av den volymviktade genomsnittskursen vid värderingstidpunkten.
Vid fullt utnyttjande av teckningsoptionerna ökar aktiekapitalet med 730 800 kronor, vilket motsvarar cirka 0,7 % av bolagets nuvarande aktiekapital. Den likvid som Precise Biometrics har erhållit vid överlåtelserna har tillförts övrigt tillskjutet kapital.
En akties kvotvärde uppgår till 0,28 kronor.
Det optionsprogram som ställdes ut 2011 och som förföll under 2014 föranledde ingen teckning av aktier.
| 2014 | 2013 | |||
|---|---|---|---|---|
| Lösenpris i | Optioner | Lösenpris i | Optioner | |
| kr per aktie | kr per aktie | |||
| Per 1 januari | 2,4 | 4 400 000 | 2,6 | 4 400 000 |
| Tilldelade | 2,5 | 2 610 000 | - | - |
| Förfallit | -4 400 000 | - | - | |
| Ändrat lösenpris | - | - | -0,2 | - |
| Per 31 december | 2,50 | 2 610 000 | 2,40 | 4 400 000 |
Förändring i antalet utestående aktieoptioner och deras vägda genomsnittliga lösenpris:
| Omräkningsreserv | |
|---|---|
| Ingående balans per 1 januari 2013 | 727 |
| Valutakursdifferenser: | |
| - Koncernen | 43 |
| Sänkning av aktiernas kvotvärde | |
| - Koncernen | -94 |
| Utgående balans per 31 december 2013 | 676 |
| Valutakursdifferenser: | |
| - Koncernen | 1 220 |
| Sänkning av aktiernas kvotvärde | |
| - Koncernen | - |
| Utgående balans per 31 december 2014 | 1 896 |
NOT 18 - LEVERANTÖRSSKULDER OCH ANDRA SKULDER
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2013 | ||
| Leverantörsskulder | 2 897 | 6 487 | 2 825 | 6 258 |
| Upplupna lönekostnader | 6 059 | 6 686 | 5 152 | 6 582 |
| Sociala avgifter och andra skatter | 2 346 | 2 936 | 2 271 | 2 923 |
| Upplupna kostnader | 1 394 | 1 199 | 602 | 1 166 |
| Övriga skulder | 1 117 | 560 | 996 | 447 |
| Summa | 13 813 | 17 868 | 11 846 | 17 376 |
NOT 19 - ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR
| Garantiavsättning | ||||
|---|---|---|---|---|
| Koncernen | Moderbolaget | |||
| Per 1 januari 2014 | 508 | 100 | ||
| Årets förändring i garantiavsättning | -104 | 112 | ||
| Per 31 december 2014 | 404 | 212 |
Gjorda avsättningar består enbart av kortfristig del.
NOT 20 - STÄLLDA SÄKERHETER
Beloppet 24 000 Tkr per 2013-12-31 avser icke utnyttjade företagsinteckningar eftersom underliggande kreditavtal är avslutade.
NOT 21 - ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
| Könsfördelning i koncernen | 2014 | 2013 | ||
|---|---|---|---|---|
| Män | Kvinnor | Män | Kvinnor | |
| Precise Biometrics AB, Sverige | 19 | 6 | 21 | 8 |
| Precise Biometrics Inc, USA | 1 | 1 | 3 | 2 |
| 20 | 7 | 24 | 10 |
| Könsfördelning i företagsledningen | Koncernen | Moderbolaget | ||
|---|---|---|---|---|
| Andel kvinnor | 2014 | 2013 | 2014 | 2013 |
| Styrelsen | 22% | 40% | 22% | 40% |
| VD och övriga ledande befattningshavare | 19% | 25% | 19% | 25% |
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | |||
| Styrelse och VD, Sverige | ||||||
| Löner och andra ersättningar | 4 191 | 7 268 | 4 191 | 7 268 | ||
| Pensionskostnader | 188 | 9 | 188 | 9 | ||
| Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt | 602 | 2 112 | 602 | 2 112 | ||
| Summa | 4 981 | 9 389 | 4 981 | 9 389 | ||
| Övriga, Sverige | ||||||
| Löner och andra ersättningar | 17 621 | 15 921 | 17 621 | 15 921 | ||
| Pensionskostnader | 3 109 | 2 508 | 3 109 | 2 508 | ||
| Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt | 6 390 | 5 630 | 6 390 | 5 630 | ||
| Summa | 27 120 | 24 059 | 27 120 | 24 059 | ||
| SUMMA SVERIGE | 32 101 | 33 448 | 32 101 | 33 448 | ||
| Övriga, USA | ||||||
| Löner och andra ersättningar | 1 777 | 4 865 | - | - | ||
| Pensionskostnader | 18 | 164 | - | - | ||
| Sociala kostnader | 192 | 339 | - | - | ||
| Summa | 1 987 | 5 368 | - | - | ||
| SUMMA USA1) | 1 987 | 5 368 | - | - | ||
| TOTALT | 34 088 | 38 816 | 32 101 | 33 448 |
Löner och ersättningar fördelar sig enligt följande:
1) Ingen ersättning utgår till styrelse och VD i dotterbolaget i USA.
NOT 22 - ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Principer
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut.
Ersättning till VD och andra ledande befattningshavare utgörs av grundlön, rörlig ersättning samt pensionsförmån. Håkan Persson tillträdde som interims-VD den 8 november 2013. Han är anställd som VD från och med 8 augusti 2014. Utöver uppsägningstiden om 6 månader utgår även ett avgångsvederlag om 6 månader vid uppsägning.
Med andra ledande befattningshavare avses de personer som tillsammans med VD utgör koncernledningen. Antalet andra ledande befattningshavare har i snitt under året uppgått till fyra personer. För koncernledningens sammansättning, se avsnittet Ledning i årsredovisningen.
Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. För VD är den rörliga ersättningen maximerad till 75 % av grundlönen. För andra ledande befattningshavare är den rörliga ersättningen maximerad till 50 % av grundlönen. För anställda i USA skall den rörliga ersättningen vara maximerad till 50 % av grundlönen.
| Grundlön/ | Rörlig | Övriga Pensions- | Övrig | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| styrelsearv. | ersättning | förmåner | kostnad | ersättning | Summa | |
| Lisa Thorsted, Styrelsens ordförande | 227 | - | - | - | - | 227 |
| Matts Lilja, styrelseledamot | 87 | - | - | - | - | 87 |
| Erwin F Leichtle, styrelseledamot | 35 | - | - | - | - | 35 |
| Lena Klasén, styrelseledamot | 35 | - | - | - | - | 35 |
| Eva-Maria Matell, styrelseledamot | 122 | - | - | - | - | 122 |
| Anders Harrysson, styrelseledamot | 87 | - | - | - | - | 87 |
| Torgny Hellström, styrelseledamot | 87 | - | - | - | - | 87 |
| Torbjörn Clementz, styrelseledamot | 122 | - | - | - | - | 122 |
| VD, Thomas Marschall | 5 477 | 266 | 153 | 9 | 27 | 5 932 |
| VD, Håkan Persson | - | - | - | - | 543 | 543 |
| Övriga ledande befattningshavare snitt | ||||||
| 4 personer (se nedan) | 5 567 | 209 | 106 | 526 | 225 | 6 633 |
| Summa | 11 846 | 475 | 259 | 535 | 795 | 13 910 |
Ersättningar och övriga förmåner under 2013
| Grundlön/ | Rörlig | Övriga Pensions- | Övrig | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| styrelsearv. | ersättning | förmåner | kostnad | ersättning | Summa | |
| Lisa Thorsted, Styrelsens ordförande | 78 | - | - | - | - | 78 |
| Torgny Hellström, Styrelsens ordförande | 217 | - | - | - | - | 217 |
| Matts Lilja, styrelseledamot | 160 | - | - | - | - | 160 |
| Mats Lindoff, styrelseledamot | 117 | - | - | - | - | 117 |
| Eva-Maria Matell, styrelseledamot | 160 | - | - | - | - | 160 |
| Anders Harrysson, styrelseledamot | 160 | - | - | - | - | 160 |
| Torgny Hellström, styrelseledamot | 43 | - | - | - | - | 43 |
| Torbjörn Clementz, styrelseledamot | 160 | - | - | - | - | 160 |
| VD, Håkan Persson | 718 | 112 | - | 188 | 2 263 | 3 281 |
| Övriga ledande befattningshavare snitt | ||||||
| 4 personer (se nedan) | 3 857 | 323 | 112 | 851 | 36 | 5 179 |
| Summa | 5 670 | 435 | 112 | 1 039 | 2 299 | 9 555 |
Ersättningar och övriga förmåner under 2014
Kommentarer till tabellerna:
Beloppen i tabellerna är exklusive sociala avgifter. Ersättning till VD Håkan Persson (tillträdde som interims-VD 8 november 2013) fakturerades som konsultarvode de första 9 månaderna. Utbetalning av styrelsearvode sker månadsvis med 1/12 av arvode beslutat av bolagsstämman. Utbetalning av kommittéarvode sker månadsvis med 1/12 av arvode beslutat av bolagsstämman. Utbetalt arvode har kostnadsförts. Arvode ovan avser den kostnad som påverkat årets resultat. Inom koncernen finns enbart avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensionskostnad avser den kostnad som påverkat årets resultat. Styrelsens ordförande har ej erhållit någon ersättning utöver styrelsearvode.
Rörlig ersättning
För VD och ledande befattningshavare baseras rörlig ersättning på koncernens resultat samt individuella mål. Dessa mål är uppsatta av styrelsen för VD och av styrelsen samt VD för ledande befattningshavare. Det maximala belopp för rörlig ersättning som kan utbetalas till VD uppgår till 75 % av grundlönen. Rörlig ersättning motsvarade 21 % av lönen för kalenderåret 2014 för VD. För andra ledande befattningshavare kan rörlig ersättning uppgå till maximalt 50 % av grundlönen. Under 2014 motsvarade den rörliga ersättningen till ledande befattningshavare mellan 5-15 %.
Övriga förmåner
Övriga förmåner består av förmån av bil och försäkringar.
Aktierelaterade ersättningar
Under 2014 utgavs ett nytt optionsprogram där totalt 2 610 000 optioner tecknades av de anställda, varav VD 1 000 000 optioner och av övrig ledningsgrupp 700 000 optioner. Precise Biometrics likvida medel tillfördes 261 000 kronor. Teckning av aktier med utnyttjande av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juli – 31 december 2017 till kursen 2,50 kronor. Vid fullt utnyttjande av teckningsoptionerna ökar aktiekapitalet med 730 800 kronor, vilket motsvarar cirka 0,7 % av bolagets nuvarande aktiekapital. Den likvid som Precise Biometrics har erhållit vid överlåtelserna har tillförts övrigt tillskjutet kapital.
Precise Biometrics har för närvarande ett löpande optionsprogram. Av de 2 610 000 utestående optionerna (4 400 000 optioner), var inga optioner möjliga att utnyttja under året. Föregående optionsprogram från 2011 som löpte ut under 2014 föranledde ingen teckning av aktier.
En akties kvotvärde uppgår till 0,28 kronor.
Det vägda genomsnittliga verkliga värdet för optioner som tilldelats under 2014 är fastställt med hjälp av en extern värderare och Black&Scholes värderingsmodell och uppgår till 0,10 kr per option. Väsentlig indata i modellen är volymviktad genomsnittlig aktiekurs under perioden 5 maj 2014 till 16 maj 2014 på 1,13 kr, ovanstående lösenpris, volatilitet på ca 40 %, förväntad löptid på optionerna på 3,6 år och årlig riskfri ränta på 0,87 %. Volatiliteten mätt som standardavvikelsen för förväntad avkastning på aktiepriset baseras på en statistisk analys av dagliga aktiekurser under de senaste 7 åren.
Ingen kostnad har redovisats i resultaträkningen då tilldelade optioner har betalats av de anställda.
Teckningskursen motsvarade 220 % av den volymviktade genomsnittskursen vid värderingstidpunkten.
Pensioner
Pensionsåldern för VD är 65 år. Pensionspremien skall uppgå till maximalt 25 % av den fasta lönen. För andra ledande befattningshavare är pensionsåldern också 65 år. Enligt pensionsavtalet beräknas pensionspremien enligt en trappa baserat på ålder och lön. För det högsta aktuella åldersintervallet uppgår premien till max 6 % av den pensionsgrundande lönen upp till 7,5 prisbasbelopp, max 39 % av den pensionsgrundande lönen mellan 7,5 och 20 prisbasbelopp och med max 19 % av den pensionsgrundande lönen för lön över 20 prisbasbelopp.
För mer information om redovisning se not 1 avsnitt "Pensioner".
Avgångsvederlag
Mellan bolaget och den VD gäller en ömsesidig uppsägningstid om 6 månader. Dessutom utgår ett avgångsvederlag om 6 månadslöner om VD blir uppsagd av bolaget.
Mellan bolaget och övriga ledande befattningshavare gäller uppsägningstid om 3-6 månader. Inga avgångsvederlag utgår för övriga ledande befattningshavare.
Change in control
Det föreligger inte några avtal, med undantag för anställningsavtalen vars innehåll i allt väsentligt kommenterats ovan, mellan bolaget och dess anställda som föreskriver att ersättningar skall utgå om deras anställning upphör som följd av ett offentligt uppköpserbjudande.
Beredning- och beslutsprocess
Ersättningsutskottets uppdrag omfattar frågor som omfattar löner, pensionsvillkor, incitamentsprogram och övriga anställningsvillkor för ledningen i bolaget. Under 2014 har utskottet primärt fokuserat på ersättning till VD och ledande befattningshavare, inklusive incitamentsprogram och optionsprogram.
Det är styrelsen som beslutar om ersättningar till VD baserat på ersättningsutskottets rekommendation inom ramen för beslutade riktlinjer av årsstämman. Ersättningar till andra ledande befattningshavare har beslutats av VD efter samråd med ersättningsutskottet och styrelsen. På årsstämman 2014 antogs riktlinjer för bestämmande av lön och annan ersättning till VD och andra ledande befattningshavare.
NOT 23 - FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
| Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | ||
| Förutbetalda hyror | 513 | 382 | |
| Förutbetalda försäkringar | 39 | 770 | |
| Förutbetald försäljningskostnad | - | 292 | |
| Upplupna intäkter | 2 300 | 645 | |
| Förutbetald billeasing | 129 | 192 | |
| Förutbetalda pensionspremier | 241 | 203 | |
| Förutbetalda patentavgifter | 141 | - | |
| Övriga poster | 356 | 376 | |
| Summa | 3 719 | 2 860 |
NOT 24 - KASSAFLÖDE FRÅN RÖRELSEN
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | |
| Periodens resultat före finansiella poster | -44 547 | -42 180 | -37 947 | -42 584 |
| Justerat för: | ||||
| - avskrivningar och nedskrivningar 1) på materiella och | ||||
| immateriella anläggningstillgångar | 12 774 | 6 887 | 12 774 | 6 887 |
| - övriga ej likviditetspåverkande poster | 655 | 50 | - | - |
| Förändring av rörelsekapital | ||||
| - varulager | 2 368 | -3 243 | 3 476 | -1 103 |
| - kundfordringar och andra fordringar | -1 473 | 5 045 | -5 519 | -209 |
| - leverantörsskulder och andra skulder | -4 160 | 921 | -5 418 | 2 066 |
| Kassaflöde från rörelsen | -34 383 | -32 520 | -32 634 | -34 943 |
1) Beträffande årets nedskrivningar se kommentarer i not 29.
NOT 25 - INKÖP OCH FÖRSÄLJNING MELLAN KONCERNBOLAG OCH TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Moderbolagets försäljning till andra koncernföretag uppgick till 3,4 Mkr (12,5). Inköp från koncernbolag uppgick till 4,7 Mkr (6,4). För upplysning om transaktioner med närstående personer hänvisas till not 22 Ersättning till ledande befattningshavare.
Internprissättning mellan moderbolaget och utländska dotterbolag sker baserat på Transactional Net Margin Method och vinstnivån bestäms enligt Return on Sales, vilken för 2014 uppgick till 2,83 %. Internprissättning mellan svenska bolag sker enligt marknadsmässiga grunder.
NOT 26 - FINANSIELLA RISKFAKTORER
Den nedanstående redovisningen av finansiella riskfaktorer gör ej anspråk på fullständighet, ej heller är riskerna rangordnade efter grad av betydelse.
Hantering av kapital
Bolagets mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens förmåga att fortsätta sin verksamhet, så att den ska kunna generera avkastning till aktieägarna och vara till nytta för andra intressenter och att upprätthålla en optimal kapitalstruktur för att hålla kostnaderna för kapitalet nere.
Kapital risk och framtida kapital
Hittills har bolaget genererat förluster och därför varit beroende av finansiering från aktieägarna. Det finns ingen garanti för att kapitalet kommer att räcka till dess att bolaget är kassaflödespositivt. Det finns heller ingen garanti för att nytt kapital kan anskaffas om behov uppstår eller för att sådant kapital kan anskaffas på fördelaktiga villkor.
Prognososäkerhet
Bolaget verkar på en snabbt föränderlig marknad. Marknaden för Fingerprint Technoligy produkterna befinner sig i ett tidigt skede och intäkterna har till stor del karaktären av royaltyersättning baserad på kundernas utnyttjande. Samtliga produkter karaktäriseras av långa införsäljningsprocesser. En tidigare- eller senareläggning av order kan innebära en avsevärd påverkan på omsättning och resultat. Det här medför sammantaget en stor prognososäkerhet.
Valutarisk
En stor del av bolagets omkostnader är i svenska kronor, medan en väsentlig del av intäkter och produktionskostnader genereras i utländsk valuta (huvudsakligen USD), vilket ökar bolagets valutaexponering. Bolaget har antagit en valutariskpolicy i syfte att minimera valutariskexponering i verksamheten.
Känslighetsanalys
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts med 5 % i förhållande till US-dollarn med alla andra variabler konstanta, skulle årets resultat per den 31 december 2014 ha varit 859 Tkr (701) högre/lägre, till största delen som en följd av vinster/ förluster vid omräkning av interna och externa fordringar samt lånefordringar i USD.
Eget kapital skulle ha varit 751 Tkr (612) lägre/högre, huvudsakligen till följd av valutakursdifferenser vid omräkning av poster enligt ovan samt omräkning av dotterbolag.
Kreditrisk
Kreditrisk uppstår främst genom fordringar och avtalade transaktioner. Bolaget har riktlinjer för kreditgivning till kunder. Vid större order till nya kunder görs en extern kreditvärdering. Vid order från kända kunder görs en individuell bedömning. Inga nya order levereras om kunden har väsentliga förfallna kundfordringar. Om det finns tveksamheter avseende kreditvärderingen skall förskottsbetalning tillämpas. Det är bolagets uppfattning att det inte föreligger någon betydande kreditriskkoncentration i förhållande till någon viss kund eller motpart.
Kassaflöde
Bolaget arbetar hårt för att minimera den tid bolaget idag binder kapital i, bland annat lager och kundfordringar. För att minska den risk en kapitalbindning kan innebära, har bolaget aktivt arbetat med och förbättrat den interna processen för prognostisering och produktionsplanering.
Likviditetsrisk
Kassaflödesprognoser upprättas av finansavdelningen. Styrelse och ledning följer noggrant likviditetssituationen för att säkerställa att koncernen har tillräckligt med kassamedel för att möta behovet i den löpande verksamheten. Prognoserna mäter hur länge kassan räcker alternativt när verksamheten förväntas vara kassaflödespositiv. Överskottslikviditet placeras på räntebärande bankkonton och kan snabbt omsättas i kassamedel, för hantering av likviditetsrisk.
NOT 27 - RÄNTEKOSTNADER
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | |
| Räntekostnader kreditfacitlitet | - | 1 536 |
| Övriga räntekostnader | 8 | 35 |
| Summa | 8 | 1 571 |
NOT 28 - UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | |
| Upplupna lönekostnader | 5 152 | 6 582 |
| Sociala avgifter och andra skatter | 2 271 | 2 923 |
| Övriga upplupna kostnader | 602 | 1 165 |
| Summa | 8 025 | 10 670 |
NOT 29 - NEDSKRIVNINGAR
Som en följd av de nya iPhone- och iPadversioner som lanserats av Apple under 2014 och låg försäljning av äldre Tactivo modeller har Precise Biometrics omvärderat möjligheterna att sälja dessa. Utifrån detta har balansvärden hänförliga till äldre Tactivomodeller skrivits ned. Prisjusteringar av de äldre Tactivomodellerna har genomförts vilket sänkt nettoförsäljningsvärdet. Vidare har ytterligare inkuransbedömningar medfört nedskrivningar av balansvärdena hänförliga till äldre Tactivomodeller.
Dessa balansvärden finns under flera balansposter - Immateriella anläggningstillgångar, materiella anläggningstillgångar samt varulager. En samlad bedömning har gjorts av dessa balansvärden. Utöver detta har ett komponentlager för andra äldre fingeravtrycksläsare också omvärderats, vilket också föranlett nedskrivningar till bedömt nettoförsäljningsvärde.
Totalt har nedskrivningsbelopp om netto 7,4 Mkr påverkat koncernen under 2014. Beloppet har reducerat immateriella anläggningstillgångar med 2,3 Mkr, materiella anläggningstillgångar med 0,8 Mkr och varulager med 4,3 Mkr. För moderbolaget har nedskrivningsbelopp om totalt netto 6,3 Mkr påverkat resultatet. Beloppet har reducerat immateriella anläggningstillgångar med 2,3 Mkr, materiella anläggningstillgågnar med 0,8 Mkr och varulager med 3,2 Mkr.
NOT 30 - VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER ÅRETS SLUT
För information om väsentliga händelser efter årets slut hänvisas till Förvaltningsberättelsen.
RESULTATDISPOSITION OCH INTYGANDE
FÖRSLAG TILL BEHANDLING AV RESULTAT
Moderbolaget
Följande medel står till bolagsstämmans förfogande
| Summa | 27 044 289 |
|---|---|
| Årets förlust, kr | -36 824 588 |
| Överkursfond, kr | 63 868 877 |
Styrelsen föreslår att i ny räkning överförs 27 044 289 kr, varvid -36 824 588 kr avräknas mot överkursfonden.
Styrelsen föreslår till årsstämman att inte lämna någon utdelning för verksamhetsåret 2014.
INTYGANDE
Styrelsen och VD försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över koncernens och moderbolagets verksamhet, ställningar och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Resultat- och balansräkning samt koncernresultat- och koncernbalansräkning kommer att föreläggas årsstämman den 27 april 2015 för fastställelse.
Lund 20 mars 2015
Torgny Hellström Torbjörn Clementz Styrelsens ordförande Styrelseledamot
Anders Harrysson Mats Lindoff Styrelseledamot Styrelseledamot
Eva Maria Matell Matts Lilja Styrelseledamot Styrelseledamot
Håkan Persson VD
Vår revisionsberättelse har avgivits den 20 mars 2015 Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Eva Carlsvi Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor
REVISIONSBERÄTTELSE
TILL ÅRSSTÄMMAN I PRECISE BIOMETRICS AB (PUBL), ORG.NR 556545-6596
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Precise Biometrics AB (publ) för år 2014 med undantag för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 36-42. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 28-93.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar för årsredovisningen och koncernredovisningen
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta en årsredovisning som ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och en koncernredovisning som ger en rättvisande bild enligt International Financial Reporting Standards, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen, och för den interna kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen och koncernredovisningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige. Dessa standarder kräver att vi följer yrkesetiska krav samt planerar och utför revisionen för att uppnå rimlig säkerhet att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter.
En revision innefattar att genom olika åtgärder inhämta revisionsbevis om belopp och annan information i årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur bolaget upprättar årsredovisningen och koncernredovisningen för att ge en rättvisande bild i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i bolagets interna kontroll. En revision innefattar också en utvärdering av ändamålsenligheten i de redovisningsprinciper som har använts och av rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen, liksom en utvärdering av den övergripande presentationen i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Uttalanden
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2014 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2014 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt International Financial Reporting Standards, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 36-42. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust, samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Precise Biometrics AB (publ) för år 2014. Vi har även utfört en lagstadgad genomgång av bolagsstyrningsrapporten.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust, och det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för förvaltningen enligt aktiebolagslagen samt att bolagsstyrningsrapporten på sidorna 36-42 är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att med rimlig säkerhet uttala oss om förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust och om förvaltningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat enligt ovan är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Därutöver har vi läst bolagsstyrningsrapporten och baserat på denna läsning och vår kunskap om bolaget och koncernen anser vi att vi har tillräcklig grund för våra uttalanden. Detta innebär att vår lagstadgade genomgång av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Uttalanden
Vi tillstyrker att årsstämman behandlar förlusten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats, och dess lagstadgade information är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Malmö den 20 mars 2015 Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Eva Carlsvi Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor
EKONOMISK ORDLISTA
AKTIEKURS
Sista betalkurs under perioden.
ANDEL RISKBÄRANDE KAPITAL
Eget kapital och uppskjuten skatteskuld dividerat med balansomslutningen.
ANTAL AKTIER
Antal aktier vid årets slut.
BALANSOMSLUTNING
Värdet av samtliga tillgångar på balansdagen.
BRUTTOMARGINAL
Bruttoresultat dividerat med nettoomsättning.
EBITDA
Rörelseresultatet före avskrivningar och finansnetto.
EGET KAPITAL
Eget kapital vid årets slut. Genomsnittligt eget kapital har beräknats som ingående eget kapital plus utgående eget kapital dividerat med två.
EGET KAPITAL PER AKTIE
Eget kapital vid årets slut dividerat med antal aktier vid årets slut. Genomsnittligt antal utestående aktier under året. Antal aktier vid årets början plus antal aktier vid årets slut dividerat med två.
KASSALIKVIDITET
Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder.
RESULTAT PER AKTIE
Resultat efter finansnetto dividerat med genomsnittligt antal aktier. Beräkning har skett enligt IAS 33 Resultat per aktie. I enlighet med IAS 33 får inte omräkning efter utspädning medföra ett bättre resultat per aktie jämfört med före utspädning.
RÄNTABILITET PÅ EGET KAPITAL
Årets resultat dividerat med genomsnittligt eget kapital.
RÖRELSEKAPITAL
Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder.
RÖRELSEMARGINAL
Rörelseresultat dividerat med nettoomsättning.
SKULDSÄTTNINGSGRAD
Räntebärande skulder dividerat med eget kapital.
SOLIDITET
Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen.
SYSSELSATT KAPITAL
Balansomslutning minus ej räntebärande skulder och avsättningar. Genomsnittligt sysselsatt kapital har beräknats som ingående plus utgående sysselsatt kapital dividerat plus utgående sysselsatt kapital dividerat med två.
UTDELNING
Utdelning per aktie under året.
STYRELSEN
TORGNY HELLSTRÖM
Styrelsens ordförande
FÖDD
1958
UTBILDNING
Jur kand Stockholms Universitet, IBM Executive Education Thunderbird (University of Phoenix)
NUVARANDE POSITION
Grundare av och senior managementkonsult på Ruddex International AB
STYRELSEMEDLEM SEDAN
2013
TIDIGARE UPPDRAG
VD och andra ledande positioner inom Anoto Group AB, Vice President Telefoniaktiebolaget LM Ericsson (publ), ledande positioner inom Ericsson, IBM Europe och IBM Nordic juristavdelningar
ÖVRIGA UPPDRAG
Styrelsemedlem i DDM Holding AG, Schweiz AKTIER I PRECISE BIOMETRICS 25 000
EVA MARIA MATELL
Styrelsemedlem FÖDD 1958
UTBILDNING
Civilingenjör industriell ekonomi, Internationell marknadsföring, Linköpings Tekniska Högskola
NUVARANDE POSITION
General Manager på Cintos Consulting STYRELSEMEDLEM SEDAN
2007
TIDIGARE UPPDRAG
VD på Kaspersky Lab AB, Försäljnings- och marknadschef på XponCard AB
ÖVRIGA UPPDRAG Styrelseledamot STI, Stockholms Tekniska Institut
AKTIER I PRECISE BIOMETRICS 31 939
ANDERS HARRYSSON
Styrelsemedlem
FÖDD
–
1959 UTBILDNING
Civilingenjör Teknisk Fysik Linköpings Tekniska Högskola, M.Sc. Senior Thesis in Electrical Engineering Stanford Graduate School
NUVARANDE POSITION
STYRELSEMEDLEM SEDAN 2013
TIDIGARE UPPDRAG
VD på Birdstep Technology ASA ,V P North Europe Sun Microsystems och olika positioner inom IBM, både i Sverige och internationellt
ÖVRIGA UPPDRAG
Styrelseledamot NetInsight AB. Styrelseordförande Aditro Group AB, Ewalie AB och Qmatic AB
AKTIER I PRECISE BIOMETRICS
0
TORBJÖRN CLEMENTZ
Styrelsemedlem FÖDD 1961
UTBILDNING Civilekonom Växjö Universitet
NUVARANDE POSITION
CFO One Nordic AB
STYRELSEMEDLEM SEDAN 2009
TIDIGARE UPPDRAG CFO & Vice VD BE Group AB
ÖVRIGA UPPDRAG
Styrelsemedlem i dotterbolag inom ONE Nordic koncernen samt i Sport och Rehabkliniken I Ängelholm AB och i Euro Football Partners AB
AKTIER I PRECISE BIOMETRICS 59 555
MATTS LILJA
Styrelsemedlem FÖDD 1965 UTBILDNING Gymnasieingenjör NUVARANDE POSITION VD för Ammeraal Beltech AB. STYRELSEMEDLEM SEDAN 2013 TIDIGARE UPPDRAG VD för Opax A/S and Opax AB, Affärsutvecklare på SAAB Security, VD ISG Systems AB ÖVRIGA UPPDRAG –
AKTIER I PRECISE BIOMETRICS 25 000
MATS LINDOFF
Styrelsemedlem FÖDD
1961 UTBILDNING Civilingenjör Elektroteknik, Lunds tekniska Högskola
NUVARANDE POSITION Konsult i egna bolaget Lindoff Technology AB. CTO i Zenterio AB
STYRELSEMEDLEM SEDAN 2014
TIDIGARE UPPDRAG CTO Sony Ericsson, VD C Technologies, Produktutvecklingschef Ericsson
ÖVRIGA UPPDRAG Styrelseledamot i Enea AB, Combain AB och SP Devices AB
AKTIER I PRECISE BIOMETRICS
0
LEDNINGSGRUPP
HÅKAN PERSSON
VD FÖDD
1961
UTBILDNING
Civilekonom, Internationella ekonomlinjen, Lunds universitet
ANSTÄLLD SEDAN 2013
TIDIGARE UPPDRAG
Interim Manager på Enea, VD för Scalado AB, Country Manager IBM Software Group, Director System Sales IBM Rational, President Market Division EMEA Telelogic AB
AKTIER I PRECISE BIOMETRICS
1 000 000 teckningsoptioner
BO-GÖRAN JAXELIUS
CFO FÖDD 1971 ANSTÄLLD SEDAN 2014 TIDIGARE UPPDRAG Ledningspositioner som VD, CFO och Finanschef på Scalado, Zi Corporation och Decuma. Revisor på Deloitte UTBILDNING
Civilekonomexamen, Lunds universitet
AKTIER I PRECISE BIOMETRICS
10 000 aktier
PATRIK LINDEBERG
COO
FÖDD
1973 ANSTÄLLD SEDAN
2007
TIDIGARE UPPDRAG
VP R&D och CTO på Precise Biometrics. Manager Technical Account Management på Teleca och Obigo
UTBILDNING
Magisterexamen i elektroteknik, Lunds universitet
AKTIER I PRECISE BIOMETRICS
150 000 teckningsoptioner
RUTGER PETERSSON
R&D Director FÖDD 1975
ANSTÄLLD SEDAN 2007
TIDIGARE UPPDRAG
Flertalet tekniska positioner på Precise Biometrics, Ericsson och Teleca Mobile, primärt inom projektledning
UTBILDNING
Magisterexamen i datavetenskap, Växjö universitet
AKTIER I PRECISE BIOMETRICS 150 000 teckningsoptioner
DANIEL EDLUND
Corporate Marketing Manager FÖDD 1979
ANSTÄLLD SEDAN 2014
TIDIGARE UPPDRAG
Ledningspositioner inom IT & Telekombranschen som kommunikationsdirektör, sälj & marknadschef och kundansvarig på Huawei Technologies Nordics, AxiCom Cohn & Wolfe och Porter Novelli
UTBILDNING
Magisterexamen i ekonomi, Handelshögskolan vid Göteborgs universitet
AKTIER I PRECISE BIOMETRICS
25 000 aktier och 200 000 teckningsoptioner
ÅRSSTÄMMA
Årsstämma för aktieägare i Precise Biometrics AB (publ) hålls tisdagen den 27 april 2015 kl 16:00 på Precise Biometrics huvudkontor i Lund, Scheelevägen 30.
Aktieägare som önskar delta på årsstämman ska både vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktiebok tisdagen den 21 april 2015, samt anmäla sitt deltagande till Precise Biometrics AB senast tisdagen den 21 april 2015 klockan 16.00.
Registrering i aktieboken
Aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade genom bank eller annan förvaltare måste, för att äga rätt att delta i stämman, tillfälligt registrera aktierna i eget namn i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken senast tisdagen den 21 april 2015.
Aktieägaren måste underrätta förvaltaren i god tid.
Anmälan till årsstämma
Anmälan om deltagande vid årsstämman ska ske senast tisdagen den 21 april 2015 klockan 16.00. Anmälan kan göras via post eller e-post:
E-post: [email protected]
Post: Precise Biometrics AB, "Årsstämma", Box 798, 220 07 Lund
Vid anmälan ska följande anges:
Namn Personnummer/organisationsnummer Adress Telefonnummer Antal aktier Eventuella biträden
Ombud
Aktieägare som företräds av ombud ska utfärda fullmakt för ombudet. Om fullmakt utfärdats av juridisk person ska kopia av registreringsbevis (eller om sådan handling inte finns, motsvarande behörighetshandling) för den juridiska personen bifogas. Dokumentet får inte vara äldre än ett år. Dessa dokument ska vara Precise Biometrics tillhanda senast tisdagen den 21 april 2015.
Aktieägarkontakt
Håkan Persson, VD i Precise Biometrics Telefon: 046 31 11 05 E-post: [email protected]
FINANSIELL KALENDER
Delårsrapport första kvartalet 12 maj, 2015. Delårsrapport andra kvartalet 18 augusti, 2015. Delårsrapport tredje kvartalet 10 november, 2015. Bokslutskommuniké 16 februari, 2016.
Finansiella rapporter publiceras på svenska och engelska på precisebiometrics.com
KONTAKT
Precise Biometrics AB Box 798 220 07 Lund Sverige Telefon: 046-311100
Aktieägarkontakt Håkan Persson, VD Telefon 046-311105 E-mail: [email protected]