Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Precise Biometrics Annual Report 2013

Sep 3, 2014

3189_10-k_2014-09-03_84ac989d-71fb-4703-aae8-4913ffd43a23.pdf

Annual Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Årsredovisning 2013

ÅRSREDOVISNING 2013

Verksamheten
VD har ordet 3
Året i korthet 5
Året i siffror 6
Precise Biometrics på en minut 7
Vision & mål 8
Historik 10
Affärsområden
Precise Biometrics i världen 11
Mobile Smart Card Solutions 13
Fingerprint Technology 14
Desktop & Physical Access Solutions 15
Vårt ansvar
Hållbarhet 16
Medarbetare 18
Röster från medarbetare 19
Finansiell information
Aktien & Ägare 21
Aktieägarstatistik 24
Femårsöversikt 26
Nyckeltal 27
Förvaltningsberättelse 28
Bolagsstyrningsrapport 33
Resultaträkning 38
Balansräkning 40
Förändring eget kapital 42
Kassaflödesanalys 44
Noter 45-86

Resultatdisposition och Intygande 87 Revisionsberättelse 88 Ekonomisk ordlista 90

Bolagsstyrning

Styrelse 92
Ledning 95
Årsstämma 97
Distribution av årsredovisning 98
Finansiell kalender 99
Kontakt 100

VD har ordet

Tillväxtmöjligheter på mobilmarknaden

2013 har varit ett händelserikt år för Precise Biometrics med många aktiviteter och omvärldsfaktorer som stärker vår syn på Bolagets tillväxtmöjligheter på en marknad som fortsätter att växa snabbt.

Vi har haft fortsatt högt tempo i vår produkt- och tjänsteutveckling, samtidigt som vi har fokuserat försäljningsarbetet ytterligare. Precise Biometrics har flera ben att stå på, med mycket konkurrenskraftiga produkter och tjänster som adresserar olika delar av marknaden för biometrisk identifikation och smarta kort.

Jag konstaterar dock att försäljningen och resultatet för 2013 som helhet är något av en besvikelse. Även om den federala lagstiftningen gällande mobil säkerhet har varit på plats sedan en tid, så har relaterade investeringar uteblivit på grund av att USAs statliga budget har varit försenad. Detta medförde att de förväntade försäljningsnivåerna för Tactivo™, vårt mobilskal med inbyggd fingeravtrycks- och smartkortsläsare, inte uppnåddes. Sedan slutet av 2013 är den statliga budgeten äntligen på plats, vilket skapar förutsättningar för implementering av mobila säkerhetslösningar på den för oss viktiga myndighetsmarknaden.

Trots att volymerna har varit lägre än förväntat har vi under året fått viktiga ordrar på Tactivo. Exempel är försäljning till en stor mobiloperatör i USA, ett flerårigt ramavtal med fordonstillverkaren Volkswagen samt försäljning till partners som vi har nära samarbete med för att bygga upp ett ekosystem av lösningar runt produkten.

Vi har också fått flera ordrar på våra traditionella fingeravtrycksläsare, bland annat från kunder i Mellanöstern och en svensk gymkedja.

Inom vårt algoritmerbjudande vill jag särskilt lyfta fram två händelser som visar att vi är en viktig aktör på biometrimarknaden. Det handlar om den strategiskt viktiga ordern från en marknadsledande global leverantör av finansiella informationstjänster baserad i USA. Vi är särskilt stolta över affären eftersom marknaderna för finansiella tjänster har bland de högsta kraven i världen när det gäller användbarhet och säkerhet. Den andra viktiga händelsen på det här området är samarbetsavtalet med Fingerprint Cards. Bolaget licensierar Precise Biometrics fingeravtrycksalgoritm Precise Biomatch™ Mobile för att ytterligare stärka prestandan i sina kapacitiva sensorer. De första telefonerna med Precise Biometrics algoritmer har lanserats i Asien.

Vi håller en fortsätt hög takt i vår produktutveckling. Vi har bland annat lanserat ovan nämnda Precise BioMatch Mobile som är utvecklad och optimerad för integration av fingeravtrycksigenkänning på smartphones och surfplattor. Tactivo utvecklas till allt fler produkter och plattformar, samtidigt som vi har lanserat ett globalt ekosystem av partnerlösningar som kan användas med Tactivo.

Framgångsrika nyemissioner ger arbetsro

Två nyemissioner genomfördes under året. Under det andra kvartalet tillfördes Bolaget 48,7 miljoner kronor efter emissionskostnader i en övertecknad företrädesemission till befintliga aktieägare. I september tillfördes 80,9 miljoner kronor efter emissionskostnader genom en riktad nyemission. Detta gjorde att vi fick ett starkt rörelsekapital för att fortsatt utveckla och positionera verksamheten i förhållande till marknadsmöjligheterna. Vi ser det stora intresset för nyemissionerna som tecken på en stark tro på Bolaget och för biometri i allmänhet.

Mycket starkt intresse för biometri på mobilmarknaden ger goda marknadsutsikter

I september lanserade Apple telefonen iPhone 5s med inbyggd fingeravtrycksläsare och som en effekt av detta ser vi ett stort intresse för biometri bland alla ledande mobiltelefontillverkare. Budskapet från mobiltelefontillverkarna är att fingeravtrycksteknik kommer att vara en naturlig del av deras produkter framöver. Ett konkret resultat är intresset från ledande mobiltelefon-, sensor- och plattformstillverkarna i Asien som nu vill göra utvärderingar av våra produkter och tjänster.

Det stora generella intresset för biometri och en ökad vana bland användarna att använda biometri för identifiering tror vi också är viktiga faktorer för att driva efterfrågan

Håkan Persson VD och koncernchef, Precise Biometrics

på mobila säkerhetslösningar såsom Tactivo. Trenden att övergå från stationära och bärbara datorer till smarta enheter är fortsatt stark. Användandet av mobila enheter såsom smartphones och surfplattor ställer dock högre krav på säkerheten. Precise Biometrics har ett välutvecklat och tydligt erbjudande inom mobil autentisering som tillgodoser dessa säkerhetskrav.

Vi ser därför fortsatt en spännande potential för Tactivo. Dels på grund av flera pilotprojekt inom myndighetsmarknaden i USA, dels inom till exempel vårdsektorn i bland annat Sverige. Här finns ett uppdämt behov av säkra lösningar för mobil åtkomst till olika system. I Europa är det framförallt företagsmarknaden som leder utvecklingen kring mobila säkerhetslösningar, till skillnad från USA där det framförallt är myndighetsmarknaden som driver marknaden.

Vi har en fortsatt positiv framtidsyn. Den fastställda statliga budgeten i USA ger oss ökade möjligheter till implementationsprojekt med Tactivo, och det stora intresset för biometri på mobilmarknaden öppnar upp för fler affärer på licensieringsområdet med för Bolaget intressant volympotential.

Aktivt och fokuserat försäljningsarbete

Det är under de kommande månaderna som vi kommer att få signaler om hur fort utvecklingen på marknaden för mobila biometriska identifikationslösningar kommer att ske, och vi arbetar hårt med försäljningsarbetet på lokal nivå på de viktigaste marknaderna för att ta tillvara på den stora potential som finns. Arbetet med att förstärka partnernätverket har varit intensivt under 2013, och fortsätter med full kraft även under 2014.

Den tidigare aviserade nya affärsområdesindelningen inom Bolaget som gäller sedan årsskiftet är gjord utifrån det ökande intresset för licensiering av våra algoritmer på mobilmarknaden. Den nya organisationen innebär att vi går från den tidigare uppdelningen i de två affärsområdena IAM (Identity and Authentication Management) och Mobile, till tre affärsområden: Mobile Smart Card Solutions (Tactivo), Fingerprint Technology (licensiering av algoritm-mjukvara) samt Desktop & Physical Access Solutions (fingeravtrycksläsare samt access-lösningar för tillgång till lokaler och datorer).

Precise Biometrics har ett gediget produktprogram som adresserar väsentliga delar av marknaden för mobil säkerhet. Detta i kombination med vårt utbud av mjukvara och hårdvarubaserade lösningar, fokuserade försäljningsinsatser, långsiktiga samarbeten med partners och ett stort intresse för biometri på marknaden gör att vi ser positivt på möjligheterna att skapa goda värden för Bolaget, kunderna och våra aktieägare.

Håkan Persson VD och koncernchef, Precise Biometrics

Året i korthet

Årets nettoomsättning...

... för koncernen uppgick till 34,9 Mkr (28,3) vid räkenskapsårets slut.

Årets resultat… ... uppgick till -43,3 Mkr (-47,0) efter skatt.

Resultat per aktie...

... för räkenskapsåret uppgick till -0,14 kr (-0,23).

Likvida medel...

... uppgick vid räkenskapsårets slut till 101,2 Mkr (37,6).

Precise Biometrics erhöll en order på 5 000 Tactivo™... …från en av USA:s mobiloperatörer.

En marknadsledande global leverantör av finansiella informationstjänster…

…valde under första kvartalet Precise Biometrics som sin nya leverantör av fingeravtrycksalgoritmer.

Uppföljningsordrar på totalt 9,9 Mkr…

…på fingeravtrycksläsare inkom under andra och tredje kvartalet från en myndighetskund i Mellanöstern.

Ett ramavtal för fortsatt leverans av Tactivo till Volkswagen…

…tecknades under tredje kvartalet. Kontraktet har en förväntad löptid på flera år. Volkswagen använder Tactivo som en del av sin säkerhetsinfrastruktur.

Ett samarbetsavtal med Fingerprint Cards (FPC)…

…ingicks under tredje kvartalet. FPC licensierar Precise Biometrics fingeravtrycksalgoritm Precise BioMatch™ Mobile för att ytterligare stärka prestandan i sina sensorer.

Den första mobiltelefonen …

….som integrerar en sensor från Fingerprint Cards med Precise BioMatch Mobile släpptes på den asiatiska marknaden under fjärde kvartalet.

Tactivo blev, som den första …

….smartkortsläsaren för mobila enheter, FIPS 201 (Federal Information Processing Standards)-certifierad för US Government Service Administration Approved Products List.

Under året annonserades lanseringar av…

…Tactivo för iPhone 5, för iPad 4 samt för Tactivo mini för Android.

En nyemission med företrädesrätt för Bolagets aktieägare…

…genomfördes under andra kvartalet. Emissionen övertecknades och tillförde Bolaget 48,7 Mkr efter emissionskostnader.

Bolagets kassa förstärktes med ytterligare 80,9 miljoner kronor…

… efter emissionskostnader genom en riktad nyemission under tredje kvartalet.

Håkan Persson anlitades som interim VD…

… med syfte att tillföra Bolaget en fördjupad försäljningskompetens samt ytterligare positionera Bolaget på den starkt växande mobilmarknaden.

Efter årets slut...

... lanseras Tactivo för iPad mini och Tactivo för iPad Air.

Året i siffror

2013 2012 2011
Nettoomsättning, Tkr 34 944 28 281 21 615
Rörelseresultat, Tkr -42 180 -42 902 -33 412
Bruttomarginal, % 54 56 56
Likvida medel, Tkr 101 197 37 584 28 930
Kassaflöde från den löpande verksamheten, före förändring i
rörelsekapital, Tkr
-36 942 -44 620 -31 851
Rörelsekapital, Tkr 109 498 28 008 33 140
Kassalikviditet, % 618 145 235
Soliditet, % 88 56 73
Antal anställda vid årets slut 29 37 35
Resultat per aktie, kr -0,14 -0,23 -0,20
Eget kapital per aktie, kr -0,39 0,18 0,25

Precise Biometrics på en minut

Precise Biometrics är en marknadsledande leverantör av lösningar för igenkänning av fingeravtryck. Med spetskompetens inom fingeravtrycksbiometri erbjuder Precise Biometrics snabb, exakt och säker autentisering.

Företagets erbjudande

Precise Biometrics utvecklar mjukvara och hårdvara för fingeravtrycksigenkänning och smarta kort. Precise Biometrics erbjuder säker och enkel autentisering och spårbarhet genom biometri och i vissa fall i kombination med smarta kort. Produkterna kan integreras i alla existerande autentiseringssystem.

Under åren har Bolaget byggt upp ett starkt nätverk av partners. Genom detta nätverk kan Precise Biometrics nå ut med sina produkter på en global marknad. Stora smartkortstillverkare, globala systemintegratörer, lokala återförsäljare samt utvecklare av desktop- och mobillösningar ingår i det världsomspännande partnernätverket.

Affärsområden

Följande affärsområdesindelning gäller från och med 1 januari 2014.

Mobile Smart Card Solutions

Inom affärsområdet Mobile Smart Card Solutions erbjuder Precise Biometrics produktportföljen Tactivo™ - ett utbud av smartkort- och fingeravtrycksläsare för smartphones och surfplattor samt mjukvara för utveckling av appar till Tactivo.

Fingerprint Technology

Här erbjuds Precise Biometrics kärnteknik i form av algoritmer för matchning av fingeravtrycksigenkänning som mjukvara för att integreras i tredjepartshårdvara – såsom mobiltelefoner.

Desktop & Physical Access Solutions

Desktop & Physical Access Solutions inkluderar Precise Biometrics erbjudande av fingeravtrycks- och smartkortläsare och utvecklingsmjukvara för autentisering vid stationära datorer, samt fysisk åtkomst genom fingeravtrycksigenkänning till byggnader.

Affärsmodell

Precise Biometrics säljer både helt paketerade end-to-end lösningar samt lösningar som utvecklas i samarbete med kunder och partners. Bolagets lösningar och produkter säljs både direkt och via partners till slutkunder. Partners har även möjlighet att utveckla egna applikationer till Tactivo tillsammans med Precise Biometrics.

Kunder

Precise Biometrics kunder omfattar både globala företag, stora myndigheter och hårdvarutillverkare som är i behov av säker och enkel autentisering på mobila enheter samt stationära datorer. Företagets produkter riktas främst mot myndighets-, hälsovårds, finans-, och företagssegmenten.

Organisation

Moderbolaget Precise Biometrics AB med kontor i Lund och Karlstad hade 26 anställda per 31 december 2013.

Koncernen har dotterbolag i USA sedan 2000. Precise Biometrics Inc. hade 3 anställda per den 31 december 2013.

Inom koncernen ingår även det vilande Bolaget Precise Biometrics Services AB.

Vision & mål

Nedan presenteras vision och mål som företaget arbetat utifrån under 2013.

Affärsidé

Precise Biometrics affärsidé är att tillsammans med starka samarbetspartners, och genom globala nätverk, erbjuda länder, myndigheter, företag och organisationer användarvänliga och interoperabla lösningar för att säkerställa individers identitet på ett kostnadseffektivt och tillförlitligt sätt.

Dessa företag och myndigheter sparar därigenom pengar genom minskade kostnader för identitetskontroll och lösenordshantering, identitetsstöld samt bedrägeri. För användaren är det ett enkelt och integritetsskyddande sätt att identifiera sig.

Mission

Precise Biometrics mission är att driva det globala användandet av mobil säkerhet genom välutformade, användarvänliga och säkra lösningar för mobil åtkomst, kommunikation och transaktioner.

Vision

Precise Biometrics vill underlätta för människor att agera och känna sig säkrare när de använder smarta mobila enheter. Detta ska göras genom att säkerheten är bekväm för användaren.

Mål

För Precise Biometrics är det huvudsakliga målet att verksamheten ska skapa långsiktig värdetillväxt för Bolagets aktieägare. Tillväxt och lönsamhet är härvid viktiga succékriterier. Långsiktiga och strategiska val av lönsamma affärer, baserade på kommersiella produkter med högt kundvärde, ska bidra till att målet uppfylls. Strategier och operationella mål nedan ska leda Bolaget.

Kommersiella och operationella mål

Under 2013 har Bolagets verksamhet varit fokuserad på de två affärsområdena Mobile och IAM. Med start 1 januari 2014 har affärsområdet IAM delats upp i två nya affärsområden: Fingerprint Technology samt Desktop & Physical Access Solutions. Mobile har bytt namn till Mobile Smart Card Solutions. Därmed är Precise Biometrics verksamhet uppdelad på tre affärsområden.

Inom affärsområdet Mobile Smart Card Solutions är fokus att nå ut till den stora marknaden för smarta enheter. Bolaget ser betydande affärsmöjligheter för mobila säkerhetslösningar. Med Precise Biometrics smartkorts- och fingeravtrycksläsare på mobila enheter ska kunden kunna uppfylla högt ställda krav på nätverkssäkerhet och verifiering på ett användarvändligt sätt.

Affärsområdet Fingerprint Technology omfattar företagets kärnteknik och ska erbjuda marknadens bästa algoritm för igenkänning av fingeravtryck vad gäller flexibilitet och prestanda.

Inom affärsområdet Desktop & Physical Access Solutions erbjuder Precise Biometrics autentiseringslösningar för stationära datorer samt fysisk åtkomst till byggnader. Detta ska ske på ett för kunden enkelt och säkert sätt.

Inom alla tre affärsområden ska Precise Biometrics lösningar erbjuda stark autentisering med hög säkerhet. Samtidigt ska de vara enkla att använda och bidra till effektivisering och därmed minskade kostnader för kunden.

Våra affärsområden ska stärka den fortsatta kommersialiseringen av vårt erbjudande genom att varje affärsområde levererar tydliga värdeskapande och kundanpassade lösningar. Genom att kombinera Bolagets kompetens avseende mobila säkerhetslösningar för smarta kort och fingeravtrycksteknologi är förutsättningarna för förbättrad lönsamhet goda.

Marknadsstrategi

Precise Biometrics målsättning är att utöka marknadsandelarna inom respektive affärsområde samt utveckla Bolagets position. Inte minst genom Bolagets stora partnernätverk ska denna målsättning uppfyllas. Bolaget har en rad globala etablerade partners och nya partnersamarbeten utvecklas kontinuerligt.

Strategi Affärsområde Mobile Smart Card Solutions

Affärsområdet Mobile Smart Card Solutions baseras på produktportföljen av smartkortsoch fingeravtrycksläsare för mobila enheter – Tactivo™. Tactivo riktar sig till företag och myndigheter som vill göra system och nätverk tillgängliga i mobilen på ett säkert och lättillängligt sätt.

Under 2013 har Precise Biometrics arbetat med att bygga upp ett ekosystem av partners kring Tactivo. Strategin är att genom nära samarbeten med olika typer av partners kunna erbjuda fullständiga lösningar kring Tactivo. I ekosystemet ingår även kanalpartners såsom distributörer och återförsäljare. Uppbyggnaden av ekosystemet kommer vara under ständig utveckling. Fokus har inledningsvis varit USA och Europa då det är där Bolaget har sett störst potential, men ekosystemet för Tactivo kommer att fortsätta växa för att omfatta en global marknad.

Strategi Affärsområde Fingerprint Technology

Inom affärsområdet Fingerprint Technology ingår Precise Biometrics kärnteknik – dvs. den mjukvara som är uppbyggd av algoritmer som möjliggör fingeravtrycksigenkänning. Under året har Bolaget bland annat inlett samarbete med Fingerprint Cards som tillverkar sensorer för att integrera Precise Biometrics kärnteknik med deras sensorer för mobilmarknaden. Precise Biometrics arbetar strategiskt med att knyta till sig sensortillverkare, men riktar även in sig på slutkunder som visar intresse för att integrera fingeravtrycksteknik i sin hårdvara – såsom mobiltelefontillverkare.

Strategi Affärsområde Desktop & Physical Access Solutions

Genom att utnyttja framgångarna inom sina två övriga affärsområden ska Bolaget utveckla sin position inom segmenten för ID-kort och fysisk access. Bolaget har ett omfattande nätverk av globala ledande smartkortpartners och målen ska uppnås genom fortsatt samarbete med dessa redan etablerade partnerskap.

Historik

1997 grundades Precise Biometrics i Lund, med grundidén att kombinera smarta kort med avancerad bildanalys för automatisk igenkänning av fingeravtryck. Bland de första produkterna fanns världens första kombinerade smartkorts- och fingeravtrycksläsare och världens minsta fingeravtrycksläsare.

2000 introducerades Precise Biometrics på Stockholmsbörsen. Under 2000-talets första år utvecklades bland annat Precise Match-on-Card™, som ledde till affärer från både US Department of Defense och US Department of Treasury.

2004 kom första storordern när US Department of State valde Precise Match-on-Card, till alla anställda på amerikanska ambassader och konsulat. Samma år slöts avtal med gymkedjan Fitness24Seven kring Precise Biometrics accesslösningar.

2005 förvärvade Precise Biometrics utvecklingsföretaget Fyrplus Teknik i Karlstad. Samma år valde Thailand som första land i världen Precise Match-on-Card för sina nationella ID-kort.

2006 började SAS implementera biometrisk incheckning från Precise Biometrics på alla svenska inrikesflyg.

2008 utsåg analysföretaget Frost & Sullivan Precise Biometrics till nyckelspelare i biometribranschen, grundat på stark marknadstillväxt, innovationsförmåga och utomordentlig kundservice.

2009 erhöll Precise Biometrics en stororder på fingeravtrycksläsare från US Department of State värd 6 miljoner dollar.

2010 fick Precise Biometrics algoritmer toppbetyg i amerikanska standardiseringstestet Ongoing Minex. Nigerianska Interswitch rullade ut ett delstats-ID med betalningsmöjligheter med biometri från Precise Biometrics.

2011 stod lösningar för mobila enheter i fokus. Vidare nådde Match-on-Card nya framgångar; dels i form av partneravtal med G&D och NXP Semiconductors, dels en toppranking i det amerikanska myndighetstestet MINEX II. Nigeria valde Precise Biometrics lösning för sina nya nationella ID-kort.

2012 lanserades Tactivo™ för iPhone och iPad och samtidigt inleddes ett antal pilotprojekt inom mobila säkerhetslösningar.

2013 fortsatte satsningen på Tactivo med bland annat en enhet för Android - Tactivo Mini. Precise Biometrics erhöll en order på 5 000 Tactivo från en av USA:s mobiloperatörer. Företagets världsledande algoritmer för fingeravtryckläsning fick ett kommersiellt genombrott när en ledande aktör inom finansiella tjänster valde Precise Biometrics. Senare under året slöts ett samarbetsavtal kring algoritmer med sensortillverkaren Fingerprint Cards.

Precise Biometrics i världen

Bolagets olika affärsområden marknadsför sina produkter på en global marknad. Förutsättningarna varierar beroende på lokala faktorer, och med det även marknadsinsatserna i de olika regionerna.

Precise Biometrics försäljningsarbete har under 2013 varit uppdelat i två affärsområden: IAM (Identity Authentication Management) och Mobile. 1 januari 2014 delades affärsområdet IAM upp i två nya affärsområden: Fingerprint Technology samt Desktop & Physical Access Solutions. Mobile bytte samtidigt namn till Mobile Smart Card Solutions. Precise Biometrics verksamhet framöver är därmed uppdelad i tre affärsområden.

  • Mobile Smart Card Solutions
  • Fingerprint Technology
  • Desktop & Physical Access Solutions

Precise Biometrics är genom sina affärsområden verksamt inom fyra geografiska områden; Europa, Nordamerika, Asien samt Mellanöstern & Afrika. Den nordamerikanska marknaden bearbetas via det egna dotterbolaget i USA, medan Europa och övriga delar av världen bearbetas av säljorganisationen på huvudkontoret i Lund. Så här har verksamheten under 2013 sett ut i de olika geografiska regionerna.

Nordamerika

I USA är marknaden för biometri mogen och det finns en utbredd användning av smarta kort. Det finns uppskattningsvis 5,7 miljoner smarta kort i bruk hos amerikanska myndigheter. Dessa är i stor utsträckning bundna av federal lagstiftning som definierar smarta kort som säkerhetslösning. Till exempel är Match-On-Card™ en del av myndighetskraven för myndighetskort vilket även gäller leverantörer till dessa myndigheter. Under 2013 blev Tactivo™ som första smartkortläsare för mobila enheter FIPS 201-certifierad på GSA Approved Products List. Vidare erhölls en större order på Tactivo från en av USA:s ledande mobiloperatörer.

Precise Biometrics goda resultat i MINEX II innebär en framskjuten position i framtida amerikanska myndighetsprojekt. MINEX II är ett interoperabilitetstest för Match-on-Card och genomförs av NIST (US National Institute of Standards and Technology). Resultatet från MINEX II har även direkt genererat affärer. En större order på Precise Biometrics algoritmer erhölls i början av 2013 från ett ledande företag inom finansiell information baserat på framgångarna i MINEX II.

Europa

Precise Biometrics har ett antal partners i regionen och dessutom har merparten av aktörerna inom smarta kort sina huvudkontor här. Europa är också en mogen mobilmarknad med hög penetration av mobila enheter som smartphones och surfplattor.

Marknaden drivs framförallt av olika myndighetsinitiativ där länder som England, Holland, Tyskland och Italien har implementerat biometri i olika projekt. Portugal är en av de marknader som har valt att lägga Precise Biometrics teknik på sitt nationella ID-kort.

Sverige har ett gemensamt kortsystem inom sjukvården, så kallade SITHS-kort, och är med sina över 470 000 användare en mycket intressant marknad för Tactivo.

För Tactivo slöts under året ett ramavtal med Volkswagen.

Inom Precise Biometrics traditionella verksamhet är fysiska accesslösningar ett intressant område. Bolaget har exempelvis ett samarbete med Fitness24Seven, en av Skandinaviens största gymkedjor, som nu expanderar i Europa med Precise Biometrics produkter.

Under 2013 slöts ett viktigt samarbetsavtal med sensortillverkaren Fingerprint Cards (FPC). FPC kommer använda Precise Biometrics algoritmer tillsammans med företagets sensorer, primärt för mobila enheter.

Mellanöstern och Afrika

I Mellanöstern och Afrika är Precise Biometrics huvudfokus försäljning av produkter inom affärsområdet Desktop & Physical Access Solutions. Dessa marknader bearbetas från huvudkontoret i Lund, tillsammans med ett antal partners med stark lokal förankring. Viktiga affärer har gjorts med framförallt de kombinerade smartkorts- och fingeravtrycksläsarna i 200-serien. Under året annonserade Precise Biometrics en uppföljningsorder värd 9,9 MSEK från en befintlig kund i Mellanöstern.

Mellanöstern är en aktiv region inom upphandlingar av nationella ID-kort. Precise Biometrics har en god ställning inom detta segment eftersom Bolaget har vunnit två nationella upphandlingar avseende ID-kort med Match-on-Card™ i regionen; Bahrain och Qatar. Den aktiva marknadsbearbetningen med Precise Match-on-Card har redan resulterat i att flertalet länder i regionen nu specificerar Match-on-Card som krav vid ID-kortsupphandling.

Asien

Asien är en etablerad marknad för biometrilösningar och förväntas växa de kommande åren. Japan, Kina, Indien och Sydkorea är viktiga ekonomier och driver efterfrågan på biometri, med bankmarknaden och ID-kortsprojekt som viktiga områden. Asien är dessutom en intressant marknad eftersom alla de ledande telefontillverkarna av Android-telefoner finns där. Asien är även den dominerande marknaden inom produktion av fingeravtrycksläsare och annan biometrisk hårdvara, vilket gör regionen konkurrensutsatt på hårdvaruområdet.

Mobile Smart Card Solutions

Detta affärsområde innefattar säkerhet för mobila enheter såsom smartphones och surfplattor. Under 2013 hette affärsområdet Mobile.

Användningen av mobila enheter ökar kraftigt vilket skapar behov av säker autentisering hos företag, organisationer och myndigheter. Inte minst då det blivit vanligt att anställda använder privata enheter för få tillgång till företagsrelaterad information.

För att erbjuda ett ökat skydd av mobila enheter har Precise Biometrics lanserat Tactivo™, ett smart skal samt en dongle för iOS och Android med inbyggd smartkortsläsare och fingeravtrycksläsare. Tactivo skyddar både den information som finns lagrad lokalt i enheten och kommunikationen online, t.ex. till servrar. Tactivo säkerställer en mycket hög säkerhetsnivå för mobila enheter samtidigt som ökade krav på nätverkssäkerhet och verifiering uppfylls. Under 2014 har Precise Biometrics lanserat Tactivo för iPad Mini och iPad Air med endast smartkortsläsare.

Under året har stort fokus lagts på att bygga upp partnerskap och distributörer kring Tactivo för att kunna erbjuda slutkunderna ett ekosystem av kompletta lösningar för autentisering i mobilen mot tjänster såsom säker e-mail och surf.

2013 köpte en ledande mobiloperatör i USA, 5 000 enheter. Dessutom tecknades ett ramavtal med Volkswagen kring fortsatt leverans av Tactivo. Världen över, framförallt i USA, pågår ett flertal pilotprojekt som utvärderar Tactivo.

Mål

Affärsområde Mobile Smart Card Solutions ska vara en huvudsaklig bidragande faktor till att Bolaget uppnår sina mål och lönsamhet. Lanseringen av ett globalt ekosystem av partnerlösningar, ökade behov och krav från slutanvändare om mobila lösningar, samt att USA nu gjort utrymme i budgeten för ökade mobila säkerhetskrav, har skapat förutsättningar för implementation på myndighetsmarkanden och gör att vi ser positivt på utvecklingen för affärsområdet.

Strategi

Under 2014 kommer Precise Biometrics att fortsätta satsningen på Tactivo, primärt genom att fortsätta utveckla strategiska partnerskap för att kunna erbjuda kompletta lösningar där Tactivo tillför värde till kunden.

Fingerprint Technology

Under 2013 har Precise Biometrics erbjudande för algoritmer ingått i affärsområdet IAM. Men då Bolaget upplevt att intresset för detta erbjudande ökat under året så har Bolaget sedan den 1 januari 2014 valt att dela upp IAM i två nya affärsområden: Fingerprint Technology som arbetar uteslutande med försäljning av Bolagets algoritmer, samt Desktop & Physical Access Solutions.

Inom affärsområdet Fingerprint Technology ingår alla mjukvaruerbjudanden som utnyttjar Bolagets algoritmer; Precise BioMatch™ Embedded, Precise BioMatch™ Mobile och Precise Match-on-Card™.

Precise Biometrics algoritmer har rankats högt i flera oberoende tester, bland annat de amerikanska myndighetstesterna Minex II och Ongoing Minex. Algoritm-erbjudandet är dessutom oberoende i det avseendet att de kan implementeras på alla typer av sensorer.

Under året har Bolaget lanserat en ny mjukvara som är utvecklad och optimerad för integration av fingeravtrycksigenkänning på smartphones och surfplattor, Precise BioMatch Mobile. Mjukvaran är från grunden anpassad för små sensorer och är mycket lämplig för användning i exempelvis mobila enheter.

Under året har Precise Biometrics tecknat samarbetsavtal med svenska sensortillverkaren Fingerprint Cards avseende licensiering av algoritmerna för integrering i företagets sensorer. Algoritmerna har även licensierats av en marknadsledande, global aktör inom finansiell information.

Efter Apples lansering av en iPhone 5s med fingeravtryckssensor har intresset för att implementera biometri i mobiltelefoner ökat markant. De flesta stora mobiltelefon-tillverkare förväntas införa biometri i sina telefoner och surfplattor inom de kommande åren. Precise Biometrics arbetar löpande med att etablera strategiska partnerskap och bearbeta relevanta kunder. Med marknadens bästa oberoende fingeravtrycksalgoritm är Bolaget väl positionerat på marknaden för mobiltelefoner och surfplattor.

Precise Biometrics har mycket goda referenser på marknaden för Match-on-Card, med nära 160 miljoner licensierade användare. Utifrån antalet kontrakterade kort, samt smartkortspartners som Bolaget har slutit avtal med, är Precise Biometrics världsledande.

Mål

Målet med nya affärsområdet Fingerprint Technology är att utveckla och stärka Precise Biometrics affär inom kärnverksamheten algoritmer. Med ett tydligt och världsledande erbjudande kan Bolaget ta relevanta marknadsandelar inom ett område med enorm potential.

Strategi

Genom partnerskap med mobiltelefon- och komponenttillverkare världen över säkerställer vi utrullningen av våra algoritmer.

Desktop & Physical Access Solutions

Desktop & Physical Access Solutions innefattar försäljningen av fingeravtrycksläsare för stationära datorer samt lösningar för fysisk access. Under 2013 ingick Desktop & Physical Access Solutions i affärsområdet IAM men den 1 januari 2014 delades IAM upp i två nya affärsområden.

Verksamheten fokuserar främst på försäljning av fingeravtrycksläsare för stationära arbetsplatser och fysisk access. Här ingår exempelvis Precise Sense™ – en produktfamilj med kompakta fingeravtrycks- och smartkorts-läsare för företag.

2013 kom en uppföljningsorder på fingeravtrycksläsare värd 9,9 MSEK från en befintlig myndighetskund i Mellanöstern. Dessutom fortsätter en av Skandinaviens största gymkedjor, Fitness24Seven, att expandera i Europa med Precise Biometrics accesslösningar.

Mål

Genom att utnyttja framgångarna inom sina två övriga affärsområden ska Bolaget utveckla sin redan starka position inom segmenten för ID-kort och fysisk access.

Strategi

Bolaget har ett omfattande nätverk av globala ledande smartkortpartners och målen ska uppnås genom fortsatt samarbete med dessa redan etablerade partnerskap.

Hållbarhet

Precise Biometrics har en ansvarsfull inställning och en vilja att uppnå långsiktig hållbarhet. Företaget uppträder med samma respekt för kunder, ägare och anställda som för övriga intressenter, omvärld och miljö. Precise Biometrics säkerställer sina ambitioner bland annat genom att följa internationella principer.

Uppförandekod

Uppförandekoden betonar de grundläggande principer enligt vilka Precise Biometrics bedriver sin verksamhet och är ett stöd till företagets anställda i relationerna med affärspartners och andra intressenter.

Till grund för Precise Biometrics uppförandekod ligger:

  • FNs allmänna deklaration om de mänskliga rättigheterna.
  • FNs initiativ Global Compact vars syfte är att främja ett socialt och miljömedvetet ansvarstagande hos internationellt verksamma företag.
  • ILO (International Labour Organization) -deklarationen om grundläggande principer och rättigheter på arbetsplatsen.

Alla anställda förväntas stödja och upprätthålla företagets värderingar och ansvar. Precise Biometrics uppmuntrar även sina leverantörer och andra affärspartners att följa dessa principer. Till uppförandekoden hör en struktur av policys som hjälper företagets anställda att handla och fatta beslut i enlighet med koden.

Etik – säkerställd identitet med bevarad integritet

Precise Biometrics erbjuder användarvänliga lösningar, med syftet att öka säkerheten vid personlig identifiering samtidigt som den personliga integriteten bibehålls eller stärks. Världen över använder dagligen individer, företag och myndigheter Precise Biometrics system för att säkerställa identiteter och integritetsskydd, samt för att på ett säkert och smidigt sätt få tillgång till specifik information.

Rätten att känna sig trygg och säker är en av de viktigaste grundprinciperna i samhället, och inbegriper rätten att kunna identifiera sig och skydda sin integritet och egendom. Detta är grundförutsättningar i ett väl fungerande samhälle och blir allt viktigare i övergången till en mobil värld.

Precise Biometrics ansvar

Företagets försäljning riktar sig främst mot globala och väletablerade partners och endast i begränsad omfattning mot slutkund och slutanvändare. Företaget sätter tilltro till de processer och policys som dess partners har vad gäller att göra analyser av de länder och organisationer som använder produkterna samt de risker/brott som användningen skulle kunna utgöra mot Precise Biometrics uppförandekod eller nationell lagstiftning. Precise Biometrics utför dessutom egna riskanalyser vid etablering på nya marknader eller vid ingående av nya samarbetsavtal i de fall och den omfattning som företaget bedömer nödvändigt. Företagets underleverantörer ska följa avtalade riktlinjer som upprättats i leverantörskontrakt. Företaget är opolitiskt och stödjer inga särintressen. Precise Biometrics upprätthåller en hög affärsetik och alla medarbetare uppmanas att rapportera eventuella avvikelser från uppförandekoden till sin närmaste chef.

Miljö

Precise Biometrics produkter består av immateriella tillgångar som mjukvara och algoritmer vilka säljs i form av användarlicenser. Företaget tillhandahåller också utvecklingsverktyg och andra användargränssnitt för fingeravtrycksavläsning. Bolaget säljer också en hårdvaruprodukt under varumärket Tactivo™, som ska användas i kombination med smartphones och surfplattor. I användningen har företagets mjukvaruprodukter ingen eller försumbar miljöpåverkan.

Precise Biometrics produkter tillverkas eller monteras hos noggrant utvalda och etablerade partnertillverkare med vilka Precise Biometrics har avtal. Dessa partnertillverkare köper in komponenterna till produkterna efter specifikation av Precise Biometrics. Bolaget strävar efter att tillverka produkterna så nära marknaden som möjligt för att undvika onödiga transporter. Så är exempelvis fallet med produktfamiljen

Tactivo, vars försäljningsmarknad huvudsakligen är USA. För att undvika långa transporter kommer därför dessa produkter att tillverkas i USA.

I möjligaste mån ska återvinningsbara och giftfria material och komponenter användas. Underleverantörerna har ansvar för att instruktioner om hantering vid kassation medföljer produkterna. Precise Biometrics uppfyller EUs RoHS-direktiv om begränsning av farliga ämnen i elektriska produkter samt WEEE-direktiv om insamling och återvinning.

Precise Biometrics strävar också efter att minimera antalet resor och välja så miljömässigt skonsamma resesätt som möjligt. Vid inköp till företagets kontor ingår återvinningsbarhet och energieffektivitet i beslutsunderlaget.

Medarbetare

Precise Biometrics ska vara en säker och utvecklande arbetsplats. Alla former av diskriminering är oacceptabla, vilket regleras i företagets HR-policy. Alla medarbetare har rätt till ett årligt utvecklingssamtal med sin närmaste chef samt personlig utvecklingsplan. Frågor gällande arbetsmiljö, hälsa och säkerhet hanteras inom ramen för svensk lagstiftning.

Medarbetare

I innovativa bolag i teknikens framkant är det människorna som är den avgörande framgångsfaktorn. Precise Biometrics verkar i en global och snabbrörlig bransch och är beroende av medarbetarnas engagemang, kompetens och insikter för att leverera konkurrenskraftiga produkter.

Medarbetarnas förmåga att se möjligheter, och skapa lösningar på komplexa behov, är egenskaper som är ytterst värdefulla för vårt företag. Därför är det också viktigt att vara en attraktiv arbetsplats där kreativa människor kan trivas och utvecklas.

Utvecklande arbetsmiljö

Precise Biometrics har en kultur som värdesätter initiativ, och som därför ger medarbetarna utrymme att ta eget ansvar för sina arbetsuppgifter. Att ha inflytande över sin arbetssituation är en viktig trivselfaktor som i kombination med utvecklingsmöjligheter skapar en grund för givande anställningar för alla parter. Precise Biometrics uppmuntrar till vidareutbildning och erbjuder även en rad förmåner som företagshälsovård, optionsprogram och resultatbaserade bonusprogram.

Medarbetare i siffror

  • Antalet medarbetare inom koncernen uppgick vid årets slut till 29 (37), varav 3 (7) i USA.
  • Av det totala antalet anställda vid utgången av året var 20 (25) män och 9 (12) kvinnor.
  • Personalomsättningen i koncernen var 26,7 % (10,8). Den högre siffran är föranledd av organisationsförändringar i det amerikanska dotterbolaget.

Medarbetarna berättar

Vill du veta mer om hur det är att arbeta på Precise Biometrics möter du här några av våra medarbetare.

Patrik Lindeberg, Chief Operating Officer

Peter Sassner, Projektledare

Patrik kan verksamheten, inifrån och ut

Patrik Lindeberg är COO på Precise Biometrics. Som Chief Operating Officer är han ansvarig för det operativa arbetet på sälj, marknad och utveckling och är därför involverad i det mesta som sker i företaget.

Hur länge har du arbetat på Precise Biometrics?

Jag har arbetat här i två omgångar. Första gången, 1998-2004, började med att jag gjorde mitt examensarbete och därefter fick jag anställning. Jag var först involverad i produktutveckling för att senare jobba med sälj, affärsutveckling och produktledning. Jag återvände till Precise Biometrics 2007 efter drygt tre år inom mobilbranschen – då som utvecklingschef och senare som CTO med ansvar för bland annat produktledningen. Under sommaren 2013 fick jag min nuvarande befattning. Därmed har jag sett de flesta delar av vår verksamhet, vilket jag har stor nytta av idag.

Vad är det bästa med ditt jobb?

Att det hela tiden finns nya utmaningar. Det är också väldigt stimulerande att få arbeta med så kompetenta medarbetare som vi har. Med vår utveckling de senaste åren är jag dessutom mycket glad över att vara tillbaks i mobilbranschen, produkterna där ligger verkligen i teknikens framkant.

Vad gör du på fritiden?

Familjen bor på en gård med hästar, hund och katt, så det finns alltid något att göra. Djur är centralt i livet och jag gillar verkligen att leva nära dem och naturen. Får jag en stund över brukar jag träna, helst någon bollsport. Allt med boll är kul, men fick jag bara välja en enda fritidsaktivitet skulle det definitivt bli golf.

Inom vilket nytt område skulle du vilja se biometri?

Potentialen inom mobila enheter är enorm. Även om detta område inte är helt nytt, har vi bara sett början på alla de möjligheter biometri kommer att erbjuda mobilindustrin.

Patrik Lindeberg COO

Peter styr projekten

Peter Sassner är projektledare på Precise Biometrics i Karlstad. Här leder han produktutvecklingsprojekt inom R&D, samtidigt som han även är involverad i leveransprojekt direkt mot kund.

Vad krävs för att bli projektledare på Precise Biometrics?

Jag är i grunden mjukvaruutvecklare med majoriteten av min erfarenhet från telekom och nu senast biometri. Jag har dock fått förmånen att jobba med så skilda domänområden som t.ex. travsport, kundkorgar och TV-baserade informationssystem, samt som bollplank och stöd i en företagsinkubator.

Hur länge har du varit anställd?

Min bana på Precise Biometrics började som anställd på konsultbolaget Fyrplus 2002. Detta bolag förvärvades och blev dotterbolag till Precise Biometrics AB år 2005.

Vad är det bästa med ditt jobb?

Av många bra saker väljer jag förmånen att få ha mycket professionella och kompetenta kollegor. Det är en nyckelkomponent i att göra bra produkter till nytta för våra kunder, vilket i sin tur bidrar till att känna sig nöjd med jobbet.

Vad gör du på fritiden?

Familj och ett äldre hus innebär att det alltid finns saker att göra. Jag har också varit scout i Västerstrands scoutkår sedan jag var liten, så friluftsliv ligger mig varmt om hjärtat. Att vara ute ger mig välbehövlig energi och många roliga och spännande upplevelser.

Inom vilket nytt område skulle du vilja se biometri?

Tanken är inte ny, men jag skulle gärna se mer biometri i bilen för att underlätta inställningar med mera när flera använder samma bil.

Peter Sassner Projektledare

Aktien & Ägare

Historik

Precise Biometrics aktie introducerades på Stockholms Fondbörs den 3 oktober 2000 till en noteringskurs om 63,19 kr.

Den 30 december 2013 hade Bolaget 345 306 094 aktier noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. En handelspost uppgår till 1 aktie. Kortnamn är PREC och ISIN-koden SE0001823303.

Kursutveckling

Under 2013 har det omsatts totalt 3 468 950 587 PREC-aktier, vilket innebär en genomsnittlig omsättning på 14 453 961 aktier per börsdag. Sista betalkurs den 30 december 2013 var 1,63 kr. Noteringen har under året varierat mellan 0,69 kr och 5,10 kr.

Ägarförhållanden

Antalet aktieägare var vid årets slut 14 281 (7 674). Andelen utländska ägare var i procent (%) 16,6 (14,1).

Se tabell, som visar aktieägarstatistik per den 30 december 2013.

Optionsprogram

Under 2011 utgavs ett optionsprogram som omfattat ledningsgrupp samt övriga nyckelpersoner i Bolaget. För programmet har utställts teckningsoptioner som, på marknadsmässiga grunder, överlåtits till de anställda. Tilldelad volym rymdes inom ett bemyndigande om maximalt 7 100 000 teckningoptioner givet av årsstämman 2011.

Marknadsmässiga värden har framtagits av extern värderare och modellen som har använts är Black-Scholes. Vid värderingstidpunkten uppgick aktiekursen till 1,32 kronor, vilket är baserat på volymviktade genomsnittliga aktiekursen under perioden 2 maj 2011 till 13 maj 2011.

Teckningskursen fastställdes till 2,90 kr. Efter nyemissionen under hösten 2012 och våren 2013 räknades, av externa värderare, teckningskursen om till 2,40 kr samt att för varje option tilldelas 1,22 aktier vid utnyttjande av programmet.

Totalt 4 400 000 optioner tecknades av de anställda under 2011. Genom detta förvärv tillfördes Precise Biometrics likvida medel om 440 000 kronor.

Teckning av aktier med utnyttjande av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 januari – 30 juni 2014.

Se även för ytterligare information. not 17

Nyemissioner 2013

I maj 2013 genomförde Precise Biometrics en nyemission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Emissionen, som garanterades upp till 70 %, blev övertecknad till 169,4 % och genomfördes i syfte att finansiera nya ordrar som medför ökad rörelsekapitalbindning och att vidareutveckla Tactivo™ genom ökade resurser till produktion, produktutveckling och sälj- och marknadsarbete runtom i världen. Nyemissionen tillförde Precise Biometrics 48,7 Mkr efter kostnader. Antalet aktier ökade med 58 782 926, från 264 523 168 till 323 306 094 vilket medförde en utspädning om 18,2 %.

I september 2013 genomförde Precise Biometrics en riktad emission som tillförde Bolaget 80,9 Mkr efter kostnader. Likviden från emissionen har ytterligare stärkt Bolagets rörelsekapital relaterat till tillväxt och orderfinansiering. Antalet aktier ökade med 22 000 000, från 323 306 094 till 345 306 094 vilket medförde en utspädning om 6,4 %.

Aktieägarinformation

Tidigare tryckta årsredovisningar, delårsrapporter eller annan information finns på www.precisebiometrics.com. Det går även att beställa information på 046-31 11 00. Frågor kan ställas direkt till Bolaget via e-post [email protected].

Aktiekapitalets utveckling

Ökning av
antalet
aktier
Totalt antal
aktier
Förändring
av
aktiekapitalet,
kr
Totalt
aktiekapital,
kr
Kvotvärde,
kr
1997 - Bolaget registreras 1 000 1 000 100 000 100 000 100
1997 - Nyemission 220 1 220 22 000 122 000 100
1998 - Split 1 218 780 1 220 000 - 122 000 0,10
1998 - Nyemission 180 000 1 400 000 18 000 140 000 0,10
1998 - Nyemission 223 700 1 623 700 22 370 162 370 0,10
1999 - Fondemission - 1 623 700 487 110 649 480 0,40
1999 - Nyemission 720 000 2 343 700 288 000 937 480 0,40
2000 - Nyemission 1) 250 000 2 593 700 100 000 1 037 480 0,40
2000 - Lösen teckningsoptioner 74 000 2 667 700 29 600 1 067 080 0,40
2000 - Nyemission 2) 600 000 3 267 700 240 000 1 307 080 0,40
2000 - Lösen teckningsoptioner 204 500 3 472 200 81 800 1 388 880 0,40
2001 - Lösen teckningsoptioner 54 500 3 526 700 21 800 1 410 680 0,40
2002 - Nyemission 3) 350 000 3876700 140 000 1 550 680 0,40
2002 - Lösen teckningsoptioner 80 000 3 956 700 32 000 1 582 680 0,40
2002 - Nyemission 4) 7 913 400 11 870 100 3 165 360 4 748 040 0,40
2003 - Nyemission 5) 23 740 200 35 610 300 9 496 080 14 244 120 0,40
2004 - Nyemission 6) 5 000 000 40 610 300 2 000 000 16 244 120 0,40
2004 - Nyemission 7) 20 305 150 60 915 450 8 122 060 24 366 180 0,40
2005 - Nyemission 8) 105 000 61 965 450 420 000 24 786 180 0,40
2005 - Nyemission 9) 1 053 750 63 019 200 421 500 25 207 680 0,40
2005 - Nyemission 10) 8 700 000 71 719 200 3 480 000 28 687 680 0,40
2005 - Nyemission 11) 71 250 71 790 450 28 500 28 716 180 0,40
2006 - Nyemission 12) 1 125 000 72 915 450 450 000 29 166 180 0,40
2006 - Nyemission 13) 24 305 150 97 220 600 9 722 060 38 888 240 0,40
2007 - Nyemission 14) 4 000 000 101 220 600 1 600 000 40 488 240 0,40
2009- Nyemission 15) 33 740 200 134 960 800 13 496 080 53 984 320 0,40
2011- Nyemission 16) 53 984 320 188 945 120 21 593 728 75 578 048 0,40
2012- Nyemission 17) 75 578 048 264 523 168 30 231 219 105 809 267 0,40
2012-Minskning av aktiekapitalet
18)
0 264 523 168 -31 742 780 74 066 487 0,28
2013-Nyemission 19) 587 782 926 323 306 094 16 459 219 90 525 706 0,28
2013-Nyemission 20) 22 000 000 345 306 094 6 160 000 96 685 706 0,28

1) Emission riktad till institutionella placerare. Teckningskursen uppgick till 160 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 40 Mkr.

2) Emission riktad till institutionella placerare. Teckningskursen uppgick till 225 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 135,3 Mkr.

3) Emission riktad till institutionella placerare samt ett fåtal större privata investerare. Teckningskursen uppgick till 87 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 30,5 Mkr.

4) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 4 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 31,7 Mkr.

5) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 1,70 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 40,4 Mkr.

6) Emission riktad till institutionella placerare samt ett fåtal större privata investerare. Teckningskursen uppgick till 3,10 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 15,5 Mkr.

7) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 2,25 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 45,7 Mkr.

8) Emission riktad mot den japanska partnern Silex technology Inc. Teckningskursen uppgick till 7,04 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om drygt 7 Mkr.

9) Emission riktad mot Loqware Sweden ABs huvudägare för förvärv av bolaget till ett värde av 8,3Mkr.

10) Emission riktad till europeiska institutionella investerare. Teckningskursen uppgick till 7,25 kr och Precise Biometrics tillfördes cirka 63 Mkr före avdrag för emissionskostnader.

11) Emission för förvärvande av resterande aktier i Loqware Sweden AB. Precise Biometrics tillfördes cirka 580 000 kronor.

12) Apportemission utförd för förvärv av 30 procent av Smart Unicorn Solutions.

13) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 3,50 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 85 Mkr.

14) Apportemission utförd för förvärv av 8 procentenheter av Smart Unicorn Solutions.

15) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 1,60 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 54 Mkr.

16) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 1,00 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 54 Mkr.

17) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 0,72 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 54,4 Mkr.

18) Minskning av aktiekapitalet. Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att bolagets aktiekapital ska minskas med 31 742 780,16 kronor för täckning av förlust. Minskningen innebär en sänkning av aktiernas kvotvärde med 12 öre från 40 öre till 28 öre.

19) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 0,93 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 54,7 Mkr.

20) Riktad emission av 22 miljoner aktier.Teckningskursen uppgick till 3,90 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 85,8 Mkr.

Aktieägarstistik

Aktieägarförteckning

Antal aktier Andel i
procent
av
kapital
och
röster
Avanza Pension Försäkring AB 27 803 252 8,1%
Nordnet Pensionsförsäkring AB 6 457 384 1,9%
Swedbank Försäkring AB 5 864 979 1,7%
HJ Byggkonsulter AB 5 000 000 1,4%
Torgils Bonde 3 880 863 1,1%
Grothe Jensen Flemming 2 612 500 0,8%
Robert Andersson 2 585 946 0,7%
Skagen fonder 2 440 240 0,7%
Skandia Försäkring AB 2 135 523 0,6%
Johnny Ludvigsson 2 100 000 0,6%
Övriga 284 425 407 82,4%
Summa 345 306 094 100,0%

Aktieägarfördelning

Antal
Aktier
Andel i
procent
Utländska ägare 57 391 627 16,6%
Svenska ägare 287 914 467 83,4%
varav Institutioner 13,2%
Aktiefonder 0,8%
Privatpersoner 69,4%

Aktiespridning

Andel i
procent
10 största ägarna 17,6%
25 största ägarna 23,2%
100 största ägarna 33,8%

Aktieägarstatistik (antal ägda aktier)

Antal
Aktieägare
Andel
ägare
procent
Antal
Aktier
Andel av
röster
1-2 000 5 409 37,9% 4 720 677 1,4%
2 001-10 000 5 047 35,3% 27 480 378 8,0%
10 001-100 000 3 324 23,3% 104 903 003 30,4%
100 001-1 000 000 470 3,3% 111 439 276 32,2%
1 000 001-50 000 000 31 0,2% 96 762 760 28,0%
Summa 14 281 100,0% 345 306 094 100,0%

Geografisk fördelning av aktieägandet i procent

Andel
Sverige 83,2%
Danmark 4,9%
Schweiz 2,5%
Norge 2,3%
Storbritannien 2,2%
Luxemburg 1,5%
USA 0,7%
Holland 0,6%
Irland 0,3%
Finland 0,3%
Övriga 1,5%
Summa 100,0%

Femårsöversikt

Resultaträkningar, Tkr

Helår
2013 2012 2011 2010 2009
Nettoomsättning 34 944 28 281 21 615 44 944 68 655
Kostnad för sålda varor och tjänster -15 976 -12 495 -9 548 -17 425 -32 863
Bruttoresultat 18 968 15 786 12 067 27 519 35 792
Försäljnings-, administrations
och FoU-kostnader -60 790 -57 960 -45 189 -40 831 -55 091
Övriga rörelseintäkter/kostnader -358 -728 -290 -1 185 -977
Rörelseresultat -42 180 -42 902 -33 412 -14 497 -20 276
Finansiellt netto -1 092 -4 050 208 -135 -1 492
Resultat efter finansiella poster -43 272 -46 952 -33 204 -14 632 -21 768
Skatt - - -12 -16 -4
Årets resultat -43 272 -46 952 -33 216 -14 648 -21 772

Balansräkningar, Tkr

Helår
2013 2012 2011 2010 2009
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 21 574 18 358 12 778 6 664 3 802
Materiella anläggningstillgångar 3 475 1 829 1 070 704 868
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 127 875 65 464 50 557 40 723 68 423
varav kassa och bank och
kortfristiga placeringar 101 197 37 584 28 930 24 544 40 884
Summa tillgångar 152 924 85 651 64 405 48 091 73 093
Eget kapital och skulder
Eget kapital 134 547 48 195 46 988 31 244 45 408
Kortfristiga skulder 18 377 37 456 17 417 16 847 27 685
Summa eget kapital och skulder 152 924 85 651 64 405 48 091 73 093

Kassaflödesanalyser, Tkr

Helår
2013 2012 2011 2010 2009
Kassaflödesanalyser, Tkr
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändring i rörelsekapital -36 942 -44 620 -32 147 -13 257 -14 276
Förändringar i rörelsekapital 2 723 -4 252 -4 099 2 781 -6 931
Kassaflöde från investeringsverksamheten -11 749 -9 143 -8 679 -4 710 -1 299
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 109 580 66 669 49 015 -1 492 52 047
Förändring av likvida medel 63 612 8 654 4 090 -16 678 29 541

Nyckeltal

Helår
2013 2012 2011 2010 2009
Bruttomarginal 54% 56% 56% 61% 52%
Rörelsekapital, Tkr 109 498 28 008 33 140 23 876 40 738
Kassalikviditet 618% 145% 235% 192% 225%
Soliditet 88% 56% 73% 65% 62%
Räntabilitet på eget kapital neg neg neg neg neg
Genomsnittligt sysselsatt kapital, Tkr 91 371 58 297 40 447 39 575 31 839
Räntabilitet på sysselsatt kapital neg neg neg neg neg
Resultat per aktie, kr -0,14 -0,23 -0,20 -0,11 -0,19
EBITDA, Tkr -35 293 -40 100 -31 213 -12 485 -12 662
Eget kapital per aktie, kr 0,39 0,18 0,25 0,23 0,34
Antal aktier 345 306 094 264 523 168 188 945 120 134 960 800 134 960 800
Genomsnittligt antal aktier under
perioden 306 146 542 207 839 632 166 451 653 134 960 800 112 467 333
Operativt kassaflöde per aktie, kr -0,10 -0,18 -0,19 -0,07 -0,16
Antal anställda vid periodens utgång 29 37 35 34 36
Genomsnittligt antal anställda under
perioden
34 37 34 34 38

Förvaltningsberättelse

Styrelsen och verkställande direktören för Precise Biometrics AB (publ), organisationsnummer 556545-6596, med säte i Lund, avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2013.

Verksamheten

Precise Biometrics utvecklar, marknadsför och säljer lösningar för fingeravtrycksbiometri som inkluderar hårdvara, mjukvara och tjänster.

Precise Biometrics affärsidé är att tillsammans med starka samarbetspartners och genom globala nätverk erbjuda länder, myndigheter, företag och organisationer användarvänliga och interoperabla lösningar för att säkerställa individers identitet på ett enkelt, kostnadseffektivt och tillförlitligt sätt.

Dessa företag och myndigheter sparar därigenom pengar genom minskade kostnader för identitetskontroll och lösenordshantering, identitetsstöld samt bedrägeri. För användaren är det ett enkelt och integritetsskyddande sätt att identifiera sig.

Under 2013 har verksamheten varit organiserad i två affärsområden, Mobile och IAM (Identity and Authentication Management):

  • Affärsområdet Mobile startade upp 2011 i samband med att den kommersiella produktfamiljen Tactivo™ lanserades. Tactivo omfattar skal till mobiltelefoner med smarta kort och fingeravtrycksidentifiering. Produkterna för den expansiva mobila marknaden leder till att säkerheten vid användning av smartphones och surfplattor ökar. Under året lanserade bolaget Tactivo för iPhone 5, för iPad 4 samt Tactivo mini för Android.
  • Inom affärsområdet IAM erbjuder Precise Biometrics lösningar för nationella ID-kort och myndigheter, banker och företag. Även inbyggda lösningar och biometrisk fysisk access ingår i affärsområdet. Precise Biometrics lösningar ger stark säkerhet samtidigt som de bidrar till ökad effektivisering och intäktsmöjligheter eller minskade kostnader för kunden.

Under 2013 har Precise Biometrics sett betydande möjligheter för för sin kärnteknik, algoritmer, framförallt efter att samarbetsavtal slutits med Fingerprint Cards (FPC). Avtalet innebär att FPC licensierar Precise Biometrics fingeravtrycksalgoritm Precise BioMatch™ Mobile för att ytterligare stärka prestandan i sina sensorer.

Möjligheterna inom licensiering av Precise Biometrics algoritmer har medfört att bolaget från och med den 1 januari 2014 har delat upp verksamheten i tre olika affärsområden. Bolaget går från den tidigare uppdelningen i de två affärsområdena IAM och Mobile, till tre affärsområden: Mobile Smart Card Solutions (Tactivo), Fingerprint Technology (licensiering av algoritmer) samt Desktop & Physical Access Solutions (fingeravtrycksläsare samt access-lösningar för tillgång till lokaler och datorer).

Koncernens viktigaste fokusområden för framtiden är:

  • Att befästa Precise Biometrics marknadsprofil som en pålitlig leverantör med spetskompetens och lång erfarenhet av avancerade fingeravtryckslösningar. Precise Biometrics erbjuder lösningar som ger stark säkerhet samtidigt som de bidrar till ökad effektivisering och intäktsmöjligheter eller minskade kostnader för kunden.
  • Tillväxt och lönsamhet med nödvändig produktutveckling för att säkra bolagets fortsatt starka positionering.
  • Precise Biometrics affärsområden ska stärka den fortsatta kommersialiseringen av Precise Biometrics teknik genom att varje affärsområde levererar tydliga värdeskapande och kundanpassade lösningar. Inom alla tre affärsområden ska Precise Biometrics lösningar ge stark säkerhet samtidigt som de ska bidra till effektivisering, ökade intäktsmöjligheter eller minskade kostnader för kunden.

Försäljningsorganisation

Från och med den 1 januari 2014 har Bolaget delat upp verksamheten i tre olika affärsområden. Bolaget går från den tidigare uppdelningen i de två affärsområdena IAM och Mobile, till tre affärsområden: Mobile Smart Card Solutions (Tactivo), Fingerprint Technology (licensiering av algoritmer) samt Desktop & Physical Access Solutions (fingeravtrycksläsare samt access-lösningar för tillgång till lokaler och datorer).

Precise Biometrics är genom sina affärsområden verksamt inom fyra geografiska områden; Europa, Nordamerika, Asien samt Mellanöstern & Afrika. Den nordamerikanska marknaden bearbetas via det egna dotterbolaget i USA, medan Europa och övriga delar av världen bearbetas av en säljorganisationen på huvudkontoret i Lund.

Mer information om affärsområdena under . not 2

De mest väsentliga händelserna under 2013

  • En marknadsledande global leverantör av finansiella informationstjänster valde under första kvartalet Precise Biometrics som sin nya leverantör av fingeravtrycksalgoritmer.
  • Precise Biometrics erhöll, under första kvartalet 2013, en order på 5 000 Tactivo från en av USA:s mobiloperatörer.
  • Precise Biometrics annonserade uppföljningsordrar på fingeravtrycksläsare på totalt 9,9 Mkr från en myndighetskund i Mellanöstern.
  • Precise Biometrics tecknade ett ramavtal för fortsatt leverans av Tactivo till Volkswagen, med en förväntad löptid på flera år. Volkswagen använder Tactivo som en del av sin säkerhetsinfrastruktur.
  • Precise Biometrics och Fingerprint Cards (FPC) ingick ett samarbetsavtal där FPC licensierar Precise Biometrics fingeravtrycksalgoritm Precise BioMatch™ Mobile för att ytterligare stärka prestandan i sina sensorer. Den första mobiltelefonen som integrerar en sensor från Fingerprint Cards med Precise BioMatch Mobile släpptes på den asiatiska marknaden.
  • Tactivo blev, som den första smartkortläsaren för mobila enheter, FIPS 201(Federal Information Processing Standards)-certifierad för US Government Service Administration Approved Products List.
  • Under året lanserade bolaget Tactivo för iPhone 5, för iPad 4 samt Tactivo mini för Android.
  • Precise Biometrics nyemission under andra kvartalet, med företrädesrätt för bolagets aktieägare, övertecknades och tillförde bolaget 48,7 Mkr efter emissionskostnader. Under tredje kvartalet genomfördes en riktad nyemission, baserad på bemyndigandet från årsstämman 2013, som ytterligare förstärkte bolagets kassa med 80,9 Mkr efter emissionskostnader.
  • Styrelsen för Precise Biometrics anlitade under fjärde kvartalet Håkan Persson som interim VD efter tidigare VD Thomas Marschall, med syfte att tillföra bolaget en fördjupad försäljningskompetens samt ytterligare positionera bolaget på den starkt växande mobilmarknaden.

Väsentlig händelse efter årets slut

Precise Biometrics lanserade Tactivo för iPad mini och Tactivo för iPad Air.

Patent

Koncernens övergripande patentstrategi syftar till att säkerställa rätten till den egna tekniken, att skapa värde för framtida affärer samt att öka bolagets konkurrenskraft.

Sedan 2001 har patentportföljen successivt förstärkts för att vid utgången av 2013 omfatta 63 registrerade patent och 14 patentansökningar inom 17 olika produktfamiljer.

Varumärken

Precise Biometrics arbetar aktivt och strategiskt med en varumärkesportfölj som består av ett fåtal noga utvalda varumärken:

  • TACTIVO™ varumärket för Precise Biometrics senaste produkt. Varumärket är registrerat i EU, USA och Australien och ansökt i Kanada, Kina och Ryssland.
  • PRECISE BIOMETRICS™ registrerat som både bild- och ordmärke i ett flertal länder.
  • PRECISE BIOMATCH™ det övergripande varumärket för tekniken som också används som grund i namngivningen av mjukvaruprodukterna. Varumärket är registrerat i både EU och USA.
  • BIOMATCH™ det övergripande varumärket för Precise Biometrics teknik. Varumärket är registrerat i både EU och USA.

  • PRECISE MATCH-ON-CARD™ det inarbetade och mycket välkända varumärket för Precise Biometrics teknik att spara och matcha ett fingeravtryck på ett smart kort. Varumärket är registrerat i EU.

  • PRECISE SENSE™ varumärket för versionen av biometriska läsare som togs fram 2011.

Omsättning och resultat

Omsättningen under räkenskapsåret uppgick till 34,9 Mkr (28,3). Den förbättrade omsättningen är påverkad av ordern från den USA-baserade leverantören av finansiella informationstjänster samt ordern från en av USA:s mobiloperatörer under första kvartalet, tillsammans med hårdvaruleveranser till en myndighetskund i Mellanöstern.

Bruttomarginalen uppgick till 54 % (56). Koncernens nettoresultat för räkenskapsåret uppgick till -43,3 Mkr (-47,0).

Rörelsekostnaderna för räkenskapsåret uppgick till -61,1 Mkr (-58,7). Ökningen jämfört med förra året är föranledd av kostnader i samband med VD-bytet. Bolagets tidigare verkställande direktör och koncernchef Thomas Marschall avgick den 8 november 2013 och ersattes av Håkan Persson.

Resultatet per aktie (genomsnittligt antal aktier) under perioden uppgick till -0,14 kr (-0,23).

Finansiering och likviditet

Det egna kapitalet uppgick per den 31 december 2013 till 134,5 Mkr (48,2) och eget kapital/aktie till 0,39 kr (0,18).

Likvida medel uppgick vid årets slut till 101,2 Mkr (37,6). Under andra kvartalet 2013 genomförde bolaget en nyemission med företrädesrätt för bolagets aktieägare som övertecknades och tillförde bolaget 48,7 Mkr efter emissionskostnader. Bolaget genomförde, under tredje kvartalet, även en riktad nyemission som ytterligare förstärkte bolagets kassa med 80,9 Mkr efter emissionskostnader. Under första kvartalet återbetalades hela den kreditfacilitet som erhölls 2012, totalt 25,5 Mkr inklusive ränta.

Årets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till –34,2 Mkr (-48,6).

Aktivering och avskrivningar av utvecklingsarbete

Under räkenskapsåret har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 9,4 Mkr (8,0) där merparten är kopplat till nya investeringar inom Mobile. Avskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under året till 4,1 Mkr (1,7). Nedskrivna projekt har under året uppgått till 2,1 Mkr.

Bolaget har under fjärde kvartalet gjort en ändrad bedömning i förhållande till avskrivningen av utvecklingsprojekten relaterade till Tactivo. Bolaget har gjort bedömningen att produkterna i produktfamiljen Tactivo har en kortare livslängd jämfört med bolagets mer traditionella produkter och kan därmed skrivas av snabbare. Den ändrade bedömningen fick en negativ resultateffekt om 0,6 Mkr i det fjärde kvartalet.

Forskning och utveckling

Precise Biometrics forskning är central för företaget och möjliggör bibehållen konkurrenskraft i en bransch som kontinuerligt utvecklas. Forsknings- och utvecklingsarbetet syftar huvudsakligen till att vidareutveckla fingeravtrycksalgoritmerna som Bolagets produkter bygger på. Precise Biometrics forsknings- och utvecklingsavdelning arbetar med att utveckla befintliga produkter och patent samt att ta fram nya lösningar. Även support och konsulttjänster ingår i avdelningens arbetsuppgifter. Avdelningen arbetar både i kundspecifika projekt och interna utvecklingsprojekt relaterade till Bolagets produkter och erbjudanden.

Tactivo™

För utvecklingsavdelningen har Tactivo-projektet stått för en övervägande del av samtliga projekttimmar under det 2013. Arbetet har kretsat kring vidareutveckling av Tactivo för Apples produkter iPhone och iPad, men även lösningar för Android har tagits fram under året.

Organisation och personal

Organisationen består av Precise Biometrics AB med huvudkontor i Lund och ett kontor i Karlstad samt Precise Biometrics Inc. med kontor i Virginia, USA.

Antalet anställda i koncernen uppgick vid årets slut till 29 (37), 26 i Sverige och 3 i USA. Av det totala antalet anställda vid utgången av året var 20 (25) män och 9 (12) kvinnor.

Personalomsättningen i koncernen var 26,7 % (10,8). Den högre siffran för 2013 är föranledd av organisationsförändringar i det amerikanska dotterbolaget.

Aktien

Den 31 december 2013 hade bolaget 345 306 094 aktier noterade på Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista, Sektor Industrial Goods & Services. En handelspost uppgår till 1 aktie. Kortnamn är PREC och ISIN-koden SE0001823303.

Kursutveckling

Under 2013 har det omsatts totalt 3 468 950 587 PREC-aktier, vilket innebär en genomsnittlig omsättning på 14 453 961 aktier per börsdag. Sista betalkurs den 30 december 2013 var 1,63 kr. Noteringen har under året varierat mellan 0,69 kr och 5,10 kr.

Ägarförhållanden

Antalet aktieägare var vid årets slut 14 281 (7 674). Andelen utländska ägare var procent 16,6 (14,1). Se aktieägarstatistik under Aktien & Ägaren, som visar ägarförhållanden per den 30 december 2013.

Överlåtbarhet av aktier

Det finns inga begränsningar i aktiernas överlåtbarhet. Det finns heller inga av bolaget kända avtal mellan aktieägare som kan medföra begränsningar i rätten att överlåta aktier.

Risker

Den nedanstående redovisningen av rörelserelaterade riskfaktorer gör ej anspråk på fullständighet, ej heller är riskerna rangordnade efter grad av betydelse.

För information om Finansiella risker se . not 27

Rörelserelaterade risker

Teknologiutveckling

Marknaden som bolaget verkar på präglas av snabba förändringar. Ny teknologi och nya aktörer tillkommer ständigt. Bolagets teknologi måste därför i stor utsträckning accepteras av ledande marknadsaktörer, både bland leverantörer och bland kunder. Marknaden måste vara mogen för att förstå och ta till sig den nya teknologi som bolaget tillför.

Marknadsutveckling

I takt med att marknaden på vilken bolaget verkar växer och antalet aktörer ökar finns det risk för att alternativa tekniker utvecklas och att priset på jämförbara produkter därmed sjunker. Detta kan innebära att större investeringar i marknadsföring och försäljning krävs för att nå förväntade försäljningsvolymer.

Produktionskapacitet

Bolaget är beroende av extern produktionskapacitet. Om efterfrågan på komponenter och produktionskapacitet skulle öka, kommer även tillverkningskostnaderna på bolagets produkter att öka. En annan konsekvens av ökad efterfrågan på komponenter kan vara leveransförseningar, vilket kan medföra intäktsförskjutningar.

Personal

Inom Precise Biometrics finns ett antal nyckelpersoner som är viktiga för verksamheten, speciellt inom forskning och utveckling där de besitter unik kompetens. Skulle någon, eller några, av dessa nyckelpersoner lämna bolaget kan det, på kort sikt, ha en negativ inverkan på verksamheten. Det är också en risk att rekrytering av ny personal till dessa positioner kan ta tid och medföra kostnader för bolaget.

Partners

Bolaget har idag samarbeten med ett antal partners. Bland dessa ingår smartkortstillverkare, chiptillverkare samt leverantörer av applikationer. Bolaget är beroende av dessa samarbeten för att kunna erbjuda slutkunder kompletta säkerhetslösningar. Det finns en risk för att något eller några av dessa avslutas eller inte når förväntat resultat, med följden att den förväntade framtida intäkten uteblir.

Patent- och immateriella rättigheter

Det är viktigt för bolaget att skydda sin teknologi och produkter genom patent eller andra immateriella rättigheter för att skapa möjligheter till framtida intäkter. Bolaget arbetar därför aktivt med en patentstrategi som innebär att man söker patent för strategiskt viktiga uppfinningar i de länder som bedöms relevanta. Det kan dock inte garanteras att bolaget kommer att erhålla patent i de länder bolaget ansöker eller kan skydda beviljade patent. Därtill finns det en risk att nya teknologier utvecklas vilka kringgår bolagets patent. Bolaget kan inte garantera att bolagets produkter inte anses göra intrång i annans beviljade patent eller andra immateriella rättigheter och om så sker kan Bolagets verksamhet, resultat, möjligheter att leverera produkter och finansiella ställning i övrigt påverkas negativt.

Konkurrenter

Bolaget är verksamt på marknaden för biometri. Konkurrensen på denna marknad är

hård. De konkurrerande företagen kan ha betydligt större finansiella och industriella resurser till sitt förfogande än bolaget. Det kan inte uteslutas att konkurrensen från denna typ av aktör kan leda till minskad marknadsandel och/eller sämre lönsamhet för Precise Biometrics.

Change in control-klausul

Några avtal som bolaget är part i och som får verkan eller ändras eller upphör att gälla om kontrollen över bolaget förändras som följd av ett offentligt uppköpserbjudande eller några avtal som är av sådan art att ett offentliggörande sannolikt skulle skada bolaget allvarligt föreligger inte.

Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare

Styrelsens förslag om fastställande av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare innebär att ersättning och anställningsvillkor skall vara marknadsmässiga och konkurrenskraftiga, samt att ersättningen skall ha ett förutbestämt tak. Den rörliga lönen skall vara maximerad till 50 % av den fasta årslönen för VD och 30 % för övriga personer i ledningen. För anställda i USA skall den rörliga ersättningen vara maximerad till 50 % av grundlönen. Ersättning skall även kunna utgå i form av optioner eller andra aktiekursrelaterade incitamentsprogram.

Vid uppsägning skall en ömsesidig uppsägningstid om 6 månader gälla för VD, och 3-6 månader för övriga personer i ledningen. Avgångsvederlag till VD kan utgå med max 12 månadslöner om anställningen upphör på bolagets initiativ. Övriga ledningspersoner skall inte ha rätt till avgångsvederlag.

Pensionsåldern skall vara 65 år, varvid pensionspremien beräknas enligt en trappa baserad på ålder och lön, och kan uppgå till max 25 % av den fasta lönen. Beslutet innebär en ersättningsnivå som i huvudsak överensstämmer med den från föregående år.

Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare

Styrelsen föreslår att årsstämman 2014 beslutar om riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare som överensstämmer med de riktlinjer som beslutades av årsstämman 2013, med den justeringen att den rörliga lönen skall vara maximerad till 75 % av den fasta årslönen för VD samt 50 % av den fasta årslönen för övriga ledande befattningshavare.

Moderbolaget

Moderbolagets omsättning för räkenskapsåret uppgick till 28,5 Mkr (24,5). Rörelseresultatet före skatt för räkenskapsåret uppgick till -43,1 Mkr (-49,7).

Vid utgången av räkenskapsåret var 26 personer anställda i moderbolaget.

Likvida medel vid årets utgång uppgick till 97,0 Mkr (35,2).

Förslag till behandling av resultat

Förslag till behandling av resultat framgår av Resultatdisposition och Intygande på sidorna 86.

Bolagsstyrningsrapport

Precise Biometrics tillämpar från och med den 1 juli 2008 Svensk kod för bolagsstyrning ("Koden"). Styrningen av bolaget grundas på bolagsordningen, aktiebolagslagen samt börsens regelverk inklusive Koden. Precise Biometrics tillämpning av Koden avviker på följande punkter:

  • Bolaget har valt att inte inrätta en särskild granskningsfunktion (intern revision). Detta framgår mer detaljerat i avsnittet "Styrelsens rapport om intern kontroll för räkenskapsåret 2013".
  • Styrelsens rapport gällande ersättning till ledande befattningshavare publicerades senare än två veckor innan årsstämman 2013. Fram till årsstämman i april 2013 så utgjorde hela styrelsen ersättningsutskottet.
  • Namn på nyvalda styrelseledamöter var inte med i kallelsen till årstämman 2013.

Bolagsstyrningsrapporten beskriver översiktligt hur Bolaget tillämpar Koden.

Bolagsstämman

Bolagsstämman är Precise Biometrics högsta beslutande organ och det forum genom vilket aktieägarna kan utöva sitt inflytande över bolaget. På årsstämman som är den årliga ordinarie bolagsstämman utövar aktieägarna sin rösträtt genom att bland annat utse styrelseledamöter, externa revisorer och fatta beslut i andra frågor såsom fastställelse av resultaträkningen och balansräkningen, principer hur valberedningen ska utses samt riktlinjer gällande ersättning till ledande befattningshavare. På årsstämman har aktieägare även möjlighet att ställa frågor om bolaget. Precise Biometrics årsstämma 2013 hölls på företagets huvudkontor i Lund, den 23 april 2013.

  • Torbjörn Clementz, Eva Maria Matell och Lisa Thorsted omvaldes till styrelsen, medan Lena Widin Klasén och Erwin Leichtle hade avböjt omval. Till nya styrelseledamöter valdes Anders Harrysson, Matts Lilja och Torgny Hellström. Lisa Thorsted valdes till styrelseordförande.
  • Stämman godkände styrelsens beslut, avseende nyemission av aktier med företrädesrätt förbolagets aktieägare.
  • Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om fastställande av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare huvudsakligen innebärande att ersättning och anställningsvillkor skall vara marknadsmässiga och konkurrenskraftiga.
  • Stämman beslutade vidare, i enlighet med styrelsens förslag, om bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om nyemission av högst 26,5 miljoner aktier. Fullt utnyttjande av bemyndigandet, vid full konvertering, motsvarar en utspädningseffekt om cirka 10 % av nuvarande aktiekapital och röster. Syftet med bemyndigandet och skälet till avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt är att möjliggöra för bolaget att genomföra företagsförvärv med betalning i egna aktier och/eller konvertibler samt att erhålla kapitaltillskott från nya ägare vilka bedöms som strategiskt viktiga i ett operationellt, finansiellt, strukturellt eller annat perspektiv.
  • Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att bolagets aktiekapital, ska minskas med 31 742 780,16 kronor för täckning av förlust. Minskningen ska ske utan indragning av aktier och utan återbetalning till aktieägarna. Efter minskningen av aktiekapitalet kommer bolagets aktiekapital att uppgå till 74 066 487,04 kronor, fördelat på sammanlagt 264 523 168 aktier. Minskningen innebär en sänkning av aktiernas kvotvärde med 12 öre från 40 öre till 28 öre.

För mer information om besluten tagna på årsstämman 2013 se vidare på Precise Biometrics hemsida under rubriken Årsstämman.

Årsstämman 2014 i Precise Biometrics AB (publ) äger rum tisdagen den 29 april 2014 kl 16.00 på Precise Biometrics huvudkontor i Lund, Scheelevägen 30.

Av aktiebolagslagen och bolagsordningen framgår hur kallelse till bolagsstämman ska ske och vem som har rätt att delta och rösta vid stämman. Protokoll från stämman finns tillgängliga på Precise Biometrics hemsida.

Kallelse till stämman ska ske genom annonsering i Post- och Inrikes Tidningar. Aktieägare som vill delta i stämman skall vara upptagna i bolagets aktiebok per den 23 april. Anmälan till att delta i stämman ska göras på det sätt som anges i kallelsen.

Nomineringskommitté

Enligt beslut fattat på årsstämman den 23 april 2013, ska en valberedning inrättas. Valberedningen ska bestå av en representant från vardera av de tre största aktieägarna per 31 augusti 2013, samt styrelsens ordförande.

Valberedningen består av Torgils Knutsson Bonde (eget innehav), Ole Søeberg (Skagen Fonder) och Christer Jönsson (eget innehav). Dessa representerar de tre största aktieägarna i bolaget per den 31 augusti 2013, som har accepterat medverkan i valberedningen. Dessutom ingår styrelsens ordförande, Lisa Thorsted, som även är sammankallande.

Valberedningens förslag till styrelse och ersättning till styrelseledamöter, förslag till revisorer och ersättning till revisorer samt förslag till ordförande vid årsstämman ska framgå i kallelsen till årsstämman.

Styrelsen

Styrelseledamöterna väljs på årsstämman och ledamotens period löper fram till nästa års årsstämma. Under tiden mellan årsstämmorna utgör styrelsen i Precise Biometrics det högsta beslutande organet.

Styrelsen ska enligt bolagsordningen bestå av lägst tre och högst sju ledamöter. Bolagets styrelse har efter ordinarie bolagsstämma 2013, bestått av sex ordinarie ledamöter: Lisa Thorsted (ordf), Torbjörn Clementz, Eva-Maria Matell, Anders Harrysson, Matts Lilja och Torgny Hellström. Samtliga styrelsemedlemmar är oberoende i förhållande till Precise Biometrics AB och till bolagsledningen. Styrelsens sammansättning och ledamöternas olika uppdrag framgår under rubriken " " i Styrelsen årsredovisningen.

Styrelsens arbete

Styrelsens arbete regleras av en årlig fastställd arbetsordning. I arbetsordningen fastställs bland annat instruktion för bolagets VD, ordförandens arbetsuppgifter, mötesordning för styrelsen samt beslutsordning. Enligt arbetsordningen ska sex ordinarie styrelsemöten hållas utöver det konstituerande styrelsemötet. Utöver dessa sammanträder styrelsen när så behövs. Under 2013 har styrelsen genomfört 19 protokollförda möten varav 1 har hållits per capsulam. Styrelsens ledamöter har närvarat vid styrelsemötena enligt följande:

Invald år Närvaro 2013 Utskottsarbete 3) Styrelsearvode (SEK) Utskottsarvode (SEK) Oberoende från
bolaget och
bolagets ledning
Revisionsutskott,
Lisa Thorsted, ordförande 2006 19 av 19 Ersättningsutskott 210 000 17 2 23 Ja
Torbjörn Clementz 2009 19 av 19 Revisionsutskott 105 000 17 2 23 Ja
Eva Maria Matell 2007 19 av 19 Ersättningsutskott 105 000 17 2 23 Ja
Anders Harrysson 1) 2013 13 av 14 Ersättningsutskott 70 000 17223 Ja
Matts Lilja 1) 2013 12 av 14 Ersättningsutskott 70 000 17 2 23 Ja
Torgny Hellström 1) 2013 13 av 14 Revisionsutskott 70 000 17 223 Ja
Lena Widin Klasén 2) 2007 3 av 5 35 000 $\overline{\phantom{a}}$ Ja
Erwin Leichtle 2) 2012 5 av 5 35 000 Ja
700.000 102.220

Styrelsens ordförande organiserar och leder styrelsens arbete. Frågor som hanterats under året har bland annat varit strategi och långsiktig inriktning, organisation samt VD-byte, bolagsstyrning, finansiering, beslut om nyemission samt delårs- och bokslutsrapporter.

Under året har extern rådgivare genomfört en utvärdering av styrelsearbetet. Slutsatserna har presenterats och diskuterats med styrelsen i dess helhet. Styrelsens ordförande har även informerat Valberedningen om utvärderingen.

Verkställande direktören uppdaterar styrelsen kontinuerligt. Utöver ordinarie möten har ordföranden och övriga styrelseledamöter haft kontinuerlig kontakt med ledande befattningshavare i bolaget, främst VD och CFO. Förutom de protokollförda mötena har styrelsen fått månadsuppdateringar om bolagets resultat och ställning.

Ersättning till styrelsens ledamöter framgår även av i årsredovisningen. not 23

Koncernledning

Precise Biometrics ledning är baserad på huvudkontoret i Lund. Ledningsgruppens sammansättning per den 31 december 2013 framgår under rubriken "Ledningsgruppen" i årsredovisningen. Gruppen har under året haft formella veckomöten samt ett strategioch budgetmöte. Ledningsgruppen består per den 31 december 2013 av tillförordnad VD Håkan Person; Patrik Lindeberg, COO; Patrik Norberg, CFO samt Anna Herdenberg, Corporate Counsel.

Under fjärde kvartalet ersatte Håkan Persson tidigare VD Thomas Marschall. Patrik Lindeberg som tidigare hade rollen som CTO and Vice President, R&D fick under året en ny och utökad roll. Som Chief Operating Officer (COO) ansvarar han för koncernens operativa verksamhet vilket bland annat inkluderar försäljning och produktutveckling. Anna Herdenberg trädde in som ny medlem i ledningsgruppen under året.

Ersättningsutskott

Ersättningsutskottets uppdrag omfattar frågor om löner, pensionsvillkor, incitamentsprogram och övriga anställningsvillkor för ledningen i bolaget. Fram till årsstämman i april 2013 så utgjorde hela styrelsen ersättningsutskottet. Under 2013 har utskottet primärt fokuserat på ersättning till ledande befattningshavare, inklusive incitamentsprogram och optionsprogram. Förslag till riktlinjer för ledande befattningshavare framgår i förvaltningsberättelsen i årsredovisningen. Precise Biometrics ersättningsutskott utgörs av styrelseledamöterna Lisa Thorsted (utskottets ordförande), Eva Maria Matell, Matts Lilja och Anders Harrysson.

Revisionsutskott

Revisionsutskottets uppdrag är att utöva tillsyn och förbereda ett antal frågor till styrelsen vilket stödjer styrelsen i deras arbete att uppfylla sitt ansvar inom revison, intern kontroll och finansiell rapportering. Fram till årsstämman i april 2013 så utgjorde hela styrelsen revisionsutskottet. Under 2013 har utskottet primärt fokuserat på rapportering (kvartalsrapporter, årsredovisningen och intern rapportering), affärsrelaterade risker samt intern kontroll. Utskottet håller möte under två tillfällen per år. Precise Biometrics revisionsutskott utgörs av styrelseledamöterna Torbjörn Clementz (utskottets ordförande), Lisa Thorsted samt Torgny Hellström.

Se även "Styrelsens rapport om intern kontroll för räkenskapsåret 2013" nedan.

Revisorer

Vid bolagsstämman 2013 valdes Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, med Eva Carlsvi som huvudansvarig revisor, att vara Precise Biometrics revisorer till och med bolagsstämman 2014. Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB har varit bolagets revisorer sedan bolaget bildades 1997. Revisorerna innehar uppdrag för andra börsnoterade bolag, men inte i sådan omfattning att erforderlig tid inte avsättes Precise Biometrics. Revisorerna innehar inte uppdrag som gör att deras oberoende kan ifrågasättas.

Information om arvoden till revisorerna framgår i för både koncernen och not 7 moderbolaget.

Policys (inom ramen för bolagsstyrning)

Precise Biometrics har upprättat ett antal policys. Samtliga dessa policys ligger som grund för det sätt som styrelsen och ledningen förespråkar att organisationen arbetar efter. Nedan följer en redogörelse för de policys som bolaget har upprättat. Samtliga policys revideras årligen.

Finanspolicy

Denna policy har till syfte att lägga upp riktlinjer beträffande hur bolaget hanterar finansiering, valutasäkringar, investeringar, försäkringar samt redovisning och finansiell rapportering.

Informationspolicy

Informationspolicyn säkerställer att bolaget lämnar en samstämmig och korrekt information om dess verksamhet samt uppfyller börsens krav på information till aktiemarknaden.

Informationssäkerhetspolicy

Policyn omfattar all informationshantering inom koncernen, det vill säga både inom IT, mobil kommunikation, e-post, telefon, fysisk access, arkivering av pappersdokument etc. Policyn underlättar koncernens arbete med att säkra information och är bindande för samtliga anställda.

Insiderpolicy

Policyn säkerställer att handel inte sker i aktien av personer med insynsställning. Bolaget för en loggbok över samtliga aktiviteter som kan ha kurspåverkande effekt och vilka i bolaget och i styrelsen som har vetskap om händelsen.

IT-policy

Denna policy har till syfte att lägga upp riktlinjer beträffande äganderätt och inköp av datorer. IT-policyn innefattar även bestämmelser kring vilka program som är tillåtna och de rutiner som gäller vid installering av mjukvara. Regler för internetanvändande utgör också en del av IT-policyn.

Etisk policy

Bolagets etiska policy tar upp frågor och värderingar om hur bolaget förhåller sig till sin omvärld, sina medarbetare, marknad och aktieägare.

Miljöpolicy

Bolagets miljöpolicy har till syfte att bolagets arbete, investeringar och andra aktiviteter ska ta hänsyn till vilken påverkan de har på miljön. Detta är framförallt kopplat till att bolaget använder sig av återvinningsbart material i hårdvaruproduktion. Ett annat område som berörs av policyn är att bolagets anställda ska i största möjliga mån välja ett miljövänligt sätt att resa på i tjänsteresor.

Styrelsens rapport om intern kontroll för räkenskapsåret 2013

Styrelsen ansvarar enligt aktiebolagslagen och Koden för den interna kontrollen. Styrelsen ska enligt Koden tillse att bolaget har god intern kontroll och fortlöpande hålla sig informerad om och utvärdera hur bolagets system för intern kontroll fungerar. Styrelsens rapport har begränsats till att endast omfatta den interna kontrollen över den finansiella rapporteringen. Rapporten har inte granskats av revisorerna.

Kontrollmiljö

För att skapa och bibehålla en väl fungerande kontrollmiljö har styrelsen upprättat ett antal dokument av betydelse för den finansiella rapporteringen. Dessa dokument består bland annat av styrelsens arbetsordning och instruktion för verkställande direktören. Verkställande direktören ansvarar för att de riktlinjer som styrelsen har dragit upp efterföljs i det dagliga operationella arbetet. Verkställande direktören rapporterar regelbundet till styrelsen utifrån fastställda rutiner; i styrelsemöten och mer informella uppdateringsmöten.

Utöver detta rapporterar bolagets revisorer minst två gånger per verksamhetsår till styrelsen. Dessutom ska tilläggas att granskning av intern kontroll har gjorts inom ramen för den externa granskningen. Huvudansvarig revisor har dessutom regelbunden kontakt med styrelsens ordförande.

De viktigaste delarna i kontrollmiljön är de styrande dokumenten om redovisning och finansiell rapportering. Bolaget följer en tydlig arbetsrutin vad gäller års- och månadsbokslut. Boksluten presenteras till styrelsen varje månad efter en förutbestämd mall.

Bolagets organisation och sätt att bedriva verksamheten är också en viktig grund för den interna kontrollen. Samtliga ansvarsområden och anställda har tydliga definierade roller. I övrigt är bolagets policys en viktig grund för att kontrollmiljön ska fungera.

Riskbedömning och kontrollaktiviteter

Precise Biometrics gör löpande en bedömning av den riskbild som föreligger gällande den finansiella rapporteringen. Bolaget tittar framförallt på risken inom redovisningen, dvs. om det är felaktigheter i bokföringen samt hur tillgångar och skulder värderas och fullständigheten i dessa. Risk kan också föreligga i hanteringen av interna mellanhavanden inom koncernen. Dessa risker bedöms dock som små då bolaget har en tydlig månatlig bokslutsprocess samt etablerade uppföljningsrutiner och policys. Det ska också tilläggas att bolaget kontinuerligt uppdaterar sin ekonomihandbok.

För att förebygga fel i den finansiella rapporteringen görs manuella kontroller. Kontroller byggs även in i redovisning och övriga IT-system.

Information och kommunikation

Styrelsen informeras månatligen av VD och CFO om bolagets finansiella ställning, utveckling och pågående projekt.

Bolaget informerar kontinuerligt berörda medarbetare om uppdateringar av redovisningsprinciper, policys och andra förändringar i rapporteringskrav.

Extern information och kommunikation styrs av bolagets informationspolicy.

Uppföljning

Styrelsen utvärderar löpande den information som bolagsledningen lämnar. Vid varje styrelsemöte samt vid de mer informella månadsuppdateringarna behandlas bolagets finansiella situation. I månadsrapporten görs jämförelser mot budget och prognoser inklusive analys av avvikelser.

Styrelsen granskar delårsrapporter samt årsredovisning innan de publiceras.

I de externa revisorernas uppgift ingår också att revidera den interna kontrollen i koncernen.

Mot denna bakgrund har styrelsen inte ansett det behövligt att inrätta särskild internrevision.

Resultaträkning

Koncernen, Tkr

not 2013 2012
Nettoomsättning 2 34 944 28 281
Kostnad för sålda varor och tjänster -15 976 -12 495
Bruttovinst 18 968 15 786
Försäljningskostnader -24 777 -25 812
Administrationskostnader -14 706 -13 909
FoU kostnader 9 -21 307 -18 239
Övriga rörelseintäkter - 104
Övriga rörelsekostnader -358 -832
-61 148 -58 688
Rörelseresultat 6, , , 7 8 27 -42 180 -42 902
Ränteintäkter 479 140
Räntekostnader 29 -1 571 -4 190
-1 092 -4 050
Resultat före skatt -43 272 -46 952
Inkomstskatt 10
ÅRETS RESULTAT -43 272 -46 952
Årets resultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -43 272 -46 952
Resultat per aktie, hänförligt till moderföretagets
aktieägare under året (uttryckt i kr per aktie)
Resultat per aktie, Kr (före/efter utspädning) 11 -0,14 -0,23
Koncernens rapport över totalresultatet
Årets resultat -43 272 -46 952
Övrigt totalresultat:
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Förändringar i ackumulerade omräkningsdifferenser 43 143
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt 43 143
Summa totalresultat för året -43 229 -46 809
Hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -43 229 -46 809
Summa totalresultat för året -43 229 -46 809

Resultaträkning

Moderbolaget, Tkr

not 2013 2012
Nettoomsättning 2 28 517 24 512
Kostnad för sålda varor och tjänster -18 875 -23 421
Bruttovinst 9 642 1 091
Försäljningskostnader -15 859 -12 628
Administrationskostnader -14 704 -13 908
FoU kostnader -21 307 -18 239
Övriga rörelsekostnader -356 -2 432
-52 226 -47 207
Rörelseresultat 6, , 7 8 -42 584 -46 116
Ränteintäkter 1 058 557
Räntekostnader -1 566 -4 187
-508 -3 630
Resultat före skatt -43 092 -49 746
Inkomstskatt - -
ÅRETS RESULTAT -43 092 -49 746
Moderbolagets rapport över totalresultatet
Årets resultat -43 092 -49 746
Övrigt totalresultat:
Fusionsresultat - 124
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt 0 124
Summa totalresultat för året -43 092 -49 622
Hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -43 092 -49 622
Summa totalresultat för året -43 092 -49 622

Balansräkning

Koncernen, Tkr

not 13.12.31 12.12.31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 3 21 574 18 358
Materiella anläggningstillgångar 5 3 475 1 829
Summa anläggningstillgångar 25 049 20 187
Omsättningstillgångar
Varulager 13 14 228 10 985
Kundfordringar och andra fordringar 14 12 450 16 895
Likvida medel 15 101 197 37 584
Summa omsättningstillgångar 127 875 65 464
SUMMA TILLGÅNGAR 152 924 85 651
EGET KAPITAL OCH SKULDER
EGET KAPITAL
Aktiekapital 17 96 685 105 809
Övrigt tillskjutet kapital 689 382 582 420
Reserver 17 676 727
Ansamlad förlust -652 196 -640 761
Summa Eget kapital 134 547 48 195
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder och andra skulder 18 17 869 17 009
Upplåning 19 - 20 000
Övriga avsättningar 20 508 447
Summa kortfristiga skulder 18 377 37 456
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 152 924 85 651

Balansräkning

Moderbolaget, Tkr

not 13.12.31 12.12.31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 4 21 574 18 358
Materiella anläggningstillgångar 5 3 475 1 829
Finansiella anläggningstillgångar 16 1 058 1 058
Summa anläggningstilgångar 26 107 21 245
Omsättningstillgångar
Varulager 10 913 9 810
Kundfordringar 1 777 5 954
Fordringar hos koncernbolag 35 497 32 742
Övriga fordringar 5 345 3 867
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 24 2 860 2 107
Kassa och bank 15 96 976 35 196
Summa omsättningstillgångar 153 368 89 676
SUMMA TILLGÅNGAR 179 475 110 921
EGET KAPITAL OCH SKULDER
EGET KAPITAL
Aktiekapital 17 96 685 105 809
Reservfond 1 445 1 539
Överkursfond 106 961 17 785
Balanserad förlust och årets resultat -43 092 -49 622
Summa Eget kapital 161 999 75 511
Avsättningar
Övriga avsättningar 20 100 117
Kortfristiga skulder 18
Leverantörsskulder 6 258 2 840
Övriga skulder 448 21 847
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 10 670 10 606
Summa kortfristiga skulder 17 376 35 293
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 179 475 110 921
POSTER INOM LINJEN
Ställda säkerheter 21 24 000 24 000
Ansvarsförbindelser Inga Inga

Förändring eget kapital

Koncernen, Tkr

Hänforligt till moderföretagets aktieägare
Aktiekapital Övrigt
tillskjutet
kapital
Reserver Ansamlad
förslust
Summa
eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2012 75 578 564 635 584 -593 809 46 988
Totalresultat
Årets resultat - - - -46 952 -46 952
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser - - 143 - 143
Summa övrigt totalresultat 0 0 143 0 143
Summa totalresultat 0 0 143 -46 952 -46 809
Transaktioner med aktieägarna
Nyemission 30 231 17 785 - - 48 016
Summa transaktioner med aktieägare 30 231 17 785 0 0 48 016
Utgående balans per 31 december 2012 105 809 582 420 727 -640 761 48 195
Ingående balans per 1 januari 2013 105 809 582 420 727 -640 761 48 195
Totalresultat
Årets resultat - - -43 272 -43 272
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser - - 43 - 43
Summa övrigt totalresultat 0 0 43 0 43
Summa totalresultat 0 0 43 -43 272 -43 229
Transaktioner med aktieägarna
Sänkning av aktiernas kvotvärde -31 743 -94 31 837 0
Nyemission 16 459 32 204 - - 48 663
Riktad nyemission 6 160 74 758 - - 80 918
Summa transaktioner med aktieägare -9 124 106 962 -94 31 837 129 581
Utgående balans per 31 december 2013 96 685 689 382 676 -652 196 134 547

Mer information om förändring av eget kapital under . not 17

Förändring eget kapital

Moderbolaget, Tkr

Hänforligt till moderbolagets ägare
Aktiekapital Reservfond Överkursfond Balanserad
förlust och
årets
resultat
Summa
eget
kapital
Inående balans per 1 januari 2012 75 578 9 512 26 981 -34 954 77 117
Totalresultat
Årets resultat - - - -49 746 -49 746
Övrigt totalresultat
Omföring av årets resultat - -7 973 -26 981 35 555 601
Fusionsresultat - - - 124 124
Koncernbidrag -601 -601
Summa övrigt totalresultat 0 -7 973 -26 981 35 078 124
Summa totalresultat 0 -7 973 -26 981 -14 668 -49 622
Transaktioner med aktieägare
Nyemission 30 231 17 785 48 016
Summa transaktioner med aktieägare 30 231 0 17 785 0 48 016
Utgående balans per 31 december
2012 105 809 1 539 17 785 -49 622 75 511
Inående balans per 1 januari 2013 105 809 1 539 17 785 -49 622 75 511
Totalresultat
Årets resultat - - - -43 093 -43 093
Övrigt totalresultat
Omföring av årets resultat - - -17 785 17 785 0
Summa övrigt totalresultat 0 0 -17 785 17 785 0
Summa totalresultat 0 0 -17 785 -25 308 -43 093
Transaktioner med aktieägare
Sänkning av aktiernas kvotvärde -31 743 -94 - 31 837 0
Nyemission 16 459 - 32 204 - 48 663
Nyemission 6 160 - 74 758 - 80 918
Summa transaktioner med aktieägare -9 124 -94 106 962 31 837 129 581
Utgående balans per 31 december
2013
96 685 1 445 106 962 -43 093 161 999

Mer information om förändring av eget kapital under . not 17

Kassaflödesanalys

Belopp i Tkr

not Koncernen Moderbolaget
2013 2012 2013 2012
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Kassaflöde från rörelsen 26 -32 520 -43 939 -34 943 -40 928
Ränteinbetalningar 479 141 1 058 557
Ränteutbetalningar -1 571 -4 190 -1 566 -4 187
Betalda skatter -600 -615 -600 -615
Kassaflöde från den löpande verksamheten -34 212 -48 603 -36 051 -45 173
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Aktivering av utvecklingsarbete -9 368 -7 970 -9 368 -8 055
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -2 381 -1 173 -2 381 -1 254
Kassaflöde från investeringsverksamheten -11 749 -9 143 -11 749 -9 309
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Likvid från emission av stamaktier 129 580 48 016 129 580 48 016
Upptagna lån 20 000 20 000
Amortering av lån -20 000 -1 347 -20 000 -
Likvid från utgivande av optioner - -
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 109 580 66 669 109 580 68 016
Minskning/Ökning av likvida medel 63 619 8 923 61 780 13 534
Likvida medel vid årets början 37 584 28 930 35 196 21 662
Valutakursdifferenser -6 -269 - -
Likvida medel vid årets slut 101 197 37 584 96 976 35 196

Noter

  • Not 1 Redovisningsprinciper
  • Not 2 Segmentsinformation
  • Not 3 Immateriella anläggningstillgångar Koncernen
  • Not 4 Immateriella anläggningstillgångar Moderbolaget
  • Not 5 Materiella anläggningstillgångar
  • Not 6 Kostnader fördelade på kostnadsslag
  • Not 7 Revisionsarvoden
  • Not 8 Operationella leasingavtal
  • Not 9 Statligt stöd
  • Not 10 Inkomstskatt
  • Not 11 Resultat per aktie
  • Not 12 Uppskjuten skatt
  • Not 13 Varulager
  • Not 14 Kundfordringar och andra fordringar
  • Not 15 Likvida medel
  • Not 16 Finansiella anläggningstillgångar
  • Not 17 Eget kapital
  • Not 18 Leverantörsskulder och andra skulder
  • Not 19 Upplåning
  • Not 20 Övriga avsättningar
  • Not 21 Ställda säkerheter
  • Not 22 Anställda och personalkostnader
  • Not 23 Ersättning till ledande befattningshavare
  • Not 24 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
  • Not 25 Kassaflöde från rörelsen
  • Not 26 Inköp och försäljning mellan koncernbolag och transaktioner med närstående
  • Not 27 Finansiella riskfaktorer
  • Not 28 Fusion av dotterbolag
  • Not 29 Räntekostnader
  • Not 30 Väsentliga händelser efter årets slut

Not 1 - Redovisningsprinciper

Grund för rapporternas upprättande

Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) och IFRIC som har antagits av EU, Årsredovisningslagen och RFR1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner.

Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärdemetoden förutom vad beträffar finansiella tillgångar värderade till verkligt värde i resultaträkningen.

Moderbolaget tillämpar i allt väsentligt samma redovisningsprinciper som koncernen samt RFR2 Kompletterande redovisningsregler för juridiska personer.

Styrelsen har den 27 mars 2014 godkänt denna koncernredovisning för offentliggörande.

Nya och ändrade standards som tillämpas av koncernen från och med 1 januari 2013

I IAS 1 "Utformning av finansiella rapporter", som trädde i kraft 1 juli 2012, har införts ändringar avseende "övrigt totalresultat". Den mest väsentliga förändringen i den ändrade IAS 1 är kravet på att de poster som redovisas i "övrigt totalresultat" ska presenteras fördelat på två grupper. Fördelningen baseras på om posterna kan komma att omklassificeras till resultaträkningen (omklassificerings-justeringar) eller ej.

IFRS 13 "Värdering till verkligt värde" syftar till att värderingar till verkligt värde ska bli mer konsekventa och mindre komplex genom at standarden tillhandahåller en exakt definition och en gemensam källa i IFRS till verkliga värdeökningar och tillhörande upplysningar. Standarden ger vägledning till verkliga värdevärderingar för alla slag av tillgångar och skulder, finansiella som icke-finansiella. Kraven utökar inte tillämpningsområdet för när verkligt värde ska tillämpas men tillhandahåller vägledning kring hur det ska tillämpas där andra IFRS redan kräver eller tillåter värdering till verkligt värde.

Ingen av övriga IFRS eller IFRIC-tolkningar som för första gången är obligatoriska för det räkenskapsår som började den 1 januari 2013 har haft någon väsentlig inverkan på koncernen.

Nya IFRS, tillägg till IAS och IFRIC-tolkningar med ikraftträdande 2014 eller senare

IFRS 9 "Financial instruments" hanterar klassificering, värdering och redovisning av finansiella skulder och tillgångar. IFRS 9 gavs ut i november 2009 för finansiella tillgångar och i oktober 2010 för finansiella skulder och ersätter de delar i IAS 39 som är relaterade till klassificering och värdering av finansiella instrument. IFRS 9 anger ett anskaffningsvärde. Klassificering fastställs vid första redovisningstillfället utifrån företagets affärsmodell samt karaktäristiska egenskaper i de avtalsenliga kassaflödena. För finansiella skulder sker inga stora förändringar jämfört med IAS 39. Den största förändringen avser skulder som är identifierade till verkligt värde. För dessa gäller att den del av den verkliga värdeförändringen som är hänförlig till den egna kreditrisken ska redovisas i övrigt totalresultat istället för resultatet såvida detta inte orsakar inkonsekvens i redovisningen (accounting mismatch). Standarden har ännu inte antagits av EU eftersom det råder osäkerhet om när hela paketet blir klart.

Ingen av de andra IFRS eller IFRIC-tolkningar som ännu inte har trätt ikraft, väntas ha någon väsentlig inverkan på koncernen.

Koncernredovisning Dotterbolag

Dotterbolag är alla de företag, inklusive företag för särskilt ändamål, där koncernen har rätten att utforma finansiella och operativa strategier på ett sätt som vanligen följer med ett aktieinnehav uppgående till mer än hälften av rösträtterna.

Koncernen bedömer också om bestämmande inflytande föreligger fastän den inte har ett aktieinnehav uppgående till mer än hälften av rösträtterna men ändå har möjlighet att styra finansiella och operativa strategier genom de-factokontroll. De-facto kontroll kan

uppstå under omständigheter där andelen av koncernens rösträtter i relation till storleken och spridningen på övriga aktieägares rösträtter ger koncernen möjlighet att styra finansiella och operativa strategier etc.

Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen. De exkluderas ur koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet upphör. Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens rörelseförvärv. Köpeskillingen för förvärvet av ett dotterföretag utgörs av verkligt värde på överlåtna tillgångar, skulder som koncernen ådrar sig till tidigare ägare av det förvärvade bolaget och de aktier som emitterats av koncernen. I köpeskillingen ingår även verkligt värde på alla tillgångar eller skulder som är en följd av en överenskommelse om villkorad köpeskilling. Identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder i ett rörelseförvärv värderas inledningsvis till verkliga värden på förvärvsdagen. För varje förvärv – dvs. förvärv för förvärv – avgör koncernen om innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade företaget redovisas till verkligt värde eller till innehavets proportionella andel i det redovisade värdet av det förvärvade företagets identifierbara nettotillgångar.

Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår. Om rörelseförvärvet genomförs i flera steg omvärderas de tidigare eget kapitalandelarna i det förvärvade företaget till dess verkliga värde vid förvärvstidpunkten. Eventuellt uppkommen vinst eller förlust redovisas i resultatet.

Varje villkorad köpeskilling som ska överföras av koncernen redovisas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten. Efterföljande ändringar av verkligt värde av en villkorad köpeskilling som klassificerats som en tillgång eller skuld redovisas i enlighet med IAS 39 antingen i resultaträkningen eller i övrigt totalresultat. Villkorad köpeskilling som klassificeras som eget kapital omvärderas inte och efterföljande reglering redovisas i eget kapital.

Goodwill värderas initialt som det belopp varmed den totala köpeskillingen och verkligt värde för innehav utan bestämmande inflytande överstiger verkligt värde på identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder. Om köpeskillingen är lägre än verkligt värde på det förvärvade bolagets nettotillgångar, redovisas skillnaden direkt i resultaträkningen.

Koncern interna transaktioner, balansposter, intäkter och kostnader på transaktioner mellan koncernföretag elimineras. Vinster och förluster som resulterar från koncern interna transaktioner och som är redovisade i tillgångar elimineras också.

Redovisningsprinciperna för dotterföretag har i förekommande fall ändrats för att garantera en konsekvent tillämpning av koncernens principer.

Segmentsrapportering

Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna rapportering som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelning av resurser och bedömning av rörelsesegmentens resultat. I koncernen har denna funktion identifierats som ledningsgruppen, inklusive verkställande direktör, som fattar strategiska beslut.

Under 2013 har verksamheten varit organiserad i två affärsområden, Mobile och IAM (Identity and Authentication Mangement). Affärsområdet Mobile startade upp 2011 i samband med att den kommersiella produktfamiljen Tactivo™ lanserades. Tactivo omfattar skal till mobiltelefoner med smarta kort och fingeravtrycksidentifiering. Inom affärsområdet IAM erbjuder Precise Biometrics lösningar för nationella ID-kort och myndigheter, banker och företag. Även inbyggda lösningar och biometrisk fysisk access ingår i affärsområdet.

Under 2013 har Precise Biometrics sett betydande möjligheter för för sin kärnteknik, algoritmer, framförallt efter att samarbetsavtal slutits med Fingerprint cards (FPC). Möjligheterna inom licensiering av Precise Biometrics algoritmer har medfört att koncernen från och med den 1 januari 2014 har delat upp verksamheten i tre olika affärsområden. Koncernen går från den tidigare uppdelningen i de två affärsområdena IAM och Mobile, till tre affärsområden: Mobile Smart Card Solutions (Tactivo), Fingerprint Technology (licensiering av algoritmer) samt Desktop & Physical Access Solutions (fingeravtrycksläsare samt access-lösningar för tillgång till lokaler och datorer).

Ledningsgruppen följer dock även upp verksamheten ur ett produktperspektiv. Koncernen har tre produktslag vilka är Produkter, licenser och tjänster. Se vidare not 2 Segment.

Ledningsgruppen bedömer rörelsesegmenten baserat på ett resultat som definieras i not 2 Segment.

Omräkning av utländsk valuta Funktionell valuta

Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna inom koncernen är värderade i den valuta som används i den ekonomiska miljö där respektive företag huvudsakligen är verksamt (funktionell valuta). I koncernredovisningen används svenska kronor som är moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta.

Transaktioner och balansposter

Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen. Valutakursvinster och –förluster som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner och vid omräkning av monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs redovisas i resultaträkningen. Undantag är då transaktionerna utgör säkring som uppfyller villkoren för säkringsredovisning av kassaflöden eller av nettoinvesteringar då vinster/förluster redovisas i eget kapital. Alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas i övrigt totalresultat. Valutakursdifferenser på finansiella mellanhavanden vilka klassificeras som nettoinvestering i utlandsverksamhet redovisas i övrigt totalresultat.

Koncernföretag

Resultat och finansiell ställning för alla koncernbolag (av vilka ingen har en höginflationsvaluta) som har en annan funktionell valuta än rapportvalutan, omräknas till koncernens rapportvaluta enligt följande:

  • Tillgångar och skulder för var och en av balansräkningarna omräknas till balansdagskurs.
  • Intäkter och kostnader för var och en av resultaträkningarna omräknas till genomsnittlig valutakurs (såvida inte denna genomsnittliga kurs inte är en rimlig approximation av den ackumulerade effekten av de kurser som gäller på transaktionsdagen, i vilket fall intäkter och kostnader omräknas per transaktionsdagen).
  • Alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas som en separat del av eget kapital.
  • Valutakursdifferenser på finansiella mellanhavanden som ses som en utvidgad nettoinvestering redovisas även de direkt i eget kapital.

Materiella anläggningstillgångar

Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till förvärvet av tillgången.

Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller redovisas som en separat tillgång, beroende på vilket som är lämpligt, endast då det är sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner som är förknippade med tillgången kommer att komma koncernen tillgodo och tillgångens anskaffningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra former av reparationer och underhåll redovisas som kostnader i resultaträkningen under den period de uppkommer.

Avskrivning av materiella anläggningstillgångar, för att fördela deras anskaffningsvärde ner till det beräknade restvärdet, görs linjärt enligt plan över den beräknade nyttjandeperioden enligt följande:

  • Datorer 3 år
  • Inventarier 5 år

Avskrivning av materiella anläggningstillgångar ingår i posterna Försäljningskostnader, Administrationskostnader och FoU kostnader i resultaträkningen. Fördelning på funktionerna sker med en fördelningsnyckel baserad på antal anställda per funktion.

Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas varje balansdag och justeras vid behov.

I de fall en tillgångs redovisade värde bedöms överstiga dess beräknade återvinningsvärde skrivs tillgången omedelbart ner till sitt återvinningsvärde.

Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom en jämförelse mellan försäljningsintäkt och redovisat värde och redovisas i resultaträkningen.

Immateriella tillgångar Forskning och utveckling

Utgifter för forskning kostnadsförs när de uppstår. Utvecklingsutgifter består av utgifter för fortsatt utveckling av utrustning för biometrisk fingeravtrycksidentifiering. Dessa redovisas som immateriella tillgångar när det är sannolikt att projektet kommer att bli framgångsrikt, med tanke på dess kommersiella och tekniska möjligheter, och kostnaderna kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Övriga utvecklingsutgifter kostnadsförs när de uppstår. Utvecklingsutgifter som tidigare har kostnadsförts balanseras inte i efterföljande period. Utvecklingsutgifter har en begränsad nyttjandeperiod och skrivs av linjärt från den tidpunkt då den kommersiella produktionen av produkten påbörjas.

Från och med 1 oktober 2013 sker en ny bedömning av utvecklingsprojekt relaterade till produktfamiljen Tactivo. Produkterna bedöms ha en kortare nyttjandeperiod jämfört med koncernens mer traditionella produkter.

Den beräknade nyttjandeperioden uppgår till två till fem år. Avskrivning av balanserade utvecklingsutgifter redovisas i sin helhet i posten FoU kostnader i resultaträkningen.

Programvara

Utgifter för underhåll av programvara kostnadsförs när de uppstår. Utgifter för anskaffning och utveckling av programvara aktiveras som immateriell anläggningstillgång om kriterierna enligt IAS 38 och IFRS 3 uppfylls. Utgifterna aktiveras på basis av de kostnader som uppstått då den aktuella programvaran anskaffats och satts i drift respektive då kostnaderna för utveckling har uppstått. Dessa kostnader skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden vilken uppgår till fem år.

Patent

Patent har en begränsad nyttjandeperiod och redovisas därför till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar. Avskrivningarna görs linjärt över tio år.

Nedskrivningar

Tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod skrivs inte av utan prövas årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Bolaget har för närvarande inte några tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod. Tillgångar som skrivs av bedöms med avseende på värdeminskning närhelst händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att det redovisade värdet inte är återvinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp med vilket tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde, vilket är det högsta av nettoförsäljningsvärdet och nyttjandevärdet. Vid beräkning av nyttjandevärde diskonteras framtida kassaflöden till en räntesats som beaktar marknadens bedömning av riskfri ränta och risk förknippad med den specifika tillgången. För en tillgång som är beroende av att andra tillgångar genererar kassaflöde beräknas återvinningsvärdet för den kassagenererande enhet som tillgången tillhör, dvs de lägsta nivåer där det finns identifierbara kassaflöden.

Finansiella instrument

Lånefordringar och kundfordringar

Lånefordringar och kundfordringar är icke-derivata finansiella tillgångar med fastställda eller fastställbara betalningar som inte är noterade på en aktiv marknad. Utmärkande är att de uppstår när koncernen tillhandahåller pengar, varor eller tjänster direkt till kund utan avsikt att handla med uppkommen fordran. De ingår i omsättningstillgångar med undantag för poster med förfallodag mer än 12 månader efter balansdagen, vilka klassificeras som finansiella anläggningstillgångar. Lånefordringar och kundfordringar ingår i posten Kundfordringar och andra fordringar i balansräkningen.

Kundfordringar

Kundfordringar redovisas inledningsvis till verkligt värde och därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden, minskat med eventuell reservering för värdeminskning. En reservering för värdeminskning av kundfordringar görs när det finns objektiva bevis för att koncernen inte kommer att kunna erhålla alla belopp som är förfallna enligt fordringarnas ursprungliga villkor. Reserveringens storlek utgörs av skillnaden mellan tillgångens redovisade värde och nuvärdet av bedömda framtida kassaflöden, diskonterade med effektiv ränta.

Likvida medel

Likvida medel består av kassa, bankmedel och övriga kortfristiga placeringar med förfallodag inom tre månader samt checkräkningskredit. I balansräkningen redovisas checkräkningskrediten som upplåning bland Kortfristiga skulder.

Finansiella anläggningstillgångar

Finansiella placeringar utgör finansiella anläggningstillgångar då den förväntade innehavstiden eller där förfallotiden på lånefordringar och kundfordringar är längre än ett år.

Aktiekapital

Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av nya stamaktier eller optioner redovisas i eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden. Återköp av egna aktier redovisas i eget kapital.

Inkomstskatter

Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt. Skatt redovisas i resultaträkningen, utom när skatten avser poster som redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital. I sådana fall redovisas även skatten i övrigt totalresultat respektive eget kapital.

Värdering av samtliga skatteskulder/-fordringar sker till nominella belopp och den aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de skatteregler som på balansdagen är beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där moderföretaget och dess dotterföretag är verksamma och genererar skattepliktiga intäkter. Ledningen utvärderar regelbundet de yrkanden som gjorts i självdeklarationer avseende situationer där tillämpliga skatteregler är föremål för tolkning. Den gör när så bedöms lämpligt, avsättningar för belopp som troligen ska betalas till skattemyndigheten.

Uppskjuten skatt redovisas, enligt balansräkningsmetoden, på alla temporära skillnader som uppkommer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar och skulder och dessas redovisade värden i koncernredovisningen. Uppskjuten skatteskuld redovisas emellertid inte om den uppstår till följd av första redovisningen av goodwill. Uppskjuten skatt redovisas heller inte om den uppstår till följd av en transaktion som utgör den första redovisningen av en tillgång eller skuld som inte är ett rörelseförvärv och som, vid tidpunkten för transaktionen, varken påverkar redovisat eller skattemässigt resultat. Uppskjuten inkomstskatt beräknas med tillämpning av skattesatser (och –lagar) som har beslutats eller aviserats per balansdagen och som förväntas gälla när den berörda uppskjutna skattefordran realiseras eller den uppskjutna skatteskulden regleras.

Koncernen redovisar uppskjuten skatt som är hänförlig till internvinst i lager och denna värderas till de skattesatser som är beslutade och aviserade per balansdagen. Uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag redovisas i den utsträckning det är sannolikt att avdragen kan avräknas mot överskott vid framtida beskattning. Mot bakgrund av koncernens historiska resultatutveckling redovisas ingen uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag. Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader som hänför sig till investeringar i dotterföretag redovisas inte eftersom moderbolaget kan styra tidpunkten för återföring av de temporära skillnaderna och det inte bedöms sannolikt att en återföring sker inom en överskådlig framtid.

Varulager

Varulager har, med tillämpning av först-in-först-ut-metoden, värderats till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.

Ersättningar till anställda

Pensioner

Inom koncernen finns såväl avgiftsbestämda som förmånsbestämda pensionsplaner. Pensionsplanerna finansieras genom inbetalningar från respektive koncernbolag. De förmånsbestämda pensionsplanerna avser ITP-planerna, som är försäkrade i Alecta. Enligt ett uttalande från Råder för finansiell rapportering, UFR 3, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2013 har koncernen inte haft tillgång till sådan information som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.

Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 2 516 Tkr (2012: 2 418). Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de försäkrade. Vid utgången av 2013 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 148 % (2012: 129 %). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsåtaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19.

För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar koncernen avgifter till offentligt eller privat administrerade pensionsförsäkringsplaner på obligatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen har inga ytterligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda. Avgifterna redovisas som personalkostnader när de förfaller till betalning. Förutbetalda avgifter redovisas som en tillgång i den utsträckning som kontant återbetalning eller minskning av framtida betalningar kan komma koncernen tillgodo.

Ersättning vid uppsägning

Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställds anställning sagts upp före normal pensionstidpunkt eller då en anställd accepterar frivillig avgång från anställning i utbyte mot sådana ersättningar. Koncernen redovisar avgångsvederlag när den bevisligen är förpliktad endera att säga upp anställda enligt en detaljerad formell plan utan möjlighet till återkallande, eller att lämna ersättningar vid uppsägning som resultat av ett erbjudande som gjorts för att uppmuntra till frivillig avgång från anställning. Förmåner som förfaller efter mer än 12 månader från balansdagen diskonteras till nuvärde.

Bonusplaner

Koncernen redovisar en skuld och kostnad för bonus baserat på årets utfall när det föreligger en förpliktelse.

Aktierelaterade ersättningar

Precise Biometrics har ett utestående optionsprogram för personalen i Sverige och i USA. För programmen utställda till anställda i Sverige och USA har utställts teckningsoptioner som, på marknadsmässiga grunder, överlåtits till de anställda. Den likvid som Precise Biometrics har erhållit vid överlåtelserna har tillförts övrigt tillskjutet kapital. Vid förvärv av teckningsoptioner från den anställdes sida förs erhållen likvid mot övrigt tillskjutet kapital. Vid utnyttjande av optionerna ökas aktiekapitalet med varje nyemitterad akties nominella värde och den tillhörande överkursen tillförs övrigt tillskjutet kapital.

Leverantörsskulder

Leverantörsskulder redovisas till verkligt värde. Leverantörsskulder värderas som kortfristiga skulder om de förfaller inom ett år, annars utgör de långfristiga skulder.

Avsättningar

Avsättningar redovisas när koncernen har en befintlig legal eller informell förpliktelse till följd av tidigare händelser, det är mer sannolikt att ett utflöde av resurser krävs för att reglera åtagandet än att så inte sker, och beloppet har beräknats på ett tillförlitligt sätt.

Avsättningar sker för förväntade garantikrav beträffande varor som sålts under det senaste räkenskapsåret. Avsättning sker f.n. med 2,3 % på bokförda intäkter vilket återspeglar uppskattningen av det belopp som kommer att regleras. Utgifterna beräknas uppkomma under påföljande räkenskapsår.

Intäkter

Koncernens intäkter består främst av försäljning av varor och redovisas vid leverans av produkter till kunden, i enlighet med leveransvillkoren. Försäljning redovisas netto efter moms, rabatter och kursdifferenser vid försäljning i utländsk valuta. I koncernredovisningen elimineras koncernintern försäljning. Koncernintern försäljning prissätts enligt marknadsmässiga villkor.

Licensintäkter intäktsförs när licensavtal, utan avbrottsklausuler, är påskrivet och leverans har skett, samt att pris och betalningsplaner har fastställts, där inga andra åtaganden föreligger utöver licensleveransen. Licenser som säljs i kombination med hårdvara, vilka är en förutsättning för funktionaliteten hos mjukvaran, intäktförs när hårdvaran har levererats. Konsulttjänster som utförs på löpande räkning redovisas i den takt som arbetet utförs. Intäkter hänförliga till kundfinansierade utvecklingsprojekt redovisas i enlighet med IAS 18. Det innebär att fakturering av kostnader i ett projekt redovisas i takt med projektets upparbetning, istället för att balanseras i räkenskaperna fram till färdigställande och slutlig leverans.

Leasingavtal

Leasing där en väsentlig del av riskerna och fördelarna med ägandet behålls av leasegivaren klassificeras som operationell leasing. Betalningar som görs under leasingperioden (efter avdrag för eventuella incitament från leasegivaren) kostnadsförs i resultaträkningen linjärt över leasingperioden. Koncernen har inga finansiella leasingkontrakt.

Lånekostnader

Låneutgifter kostnadsförs i den period de uppstår.

Statliga stöd

Bidrag från staten redovisas till verkligt värde då det föreligger rimlig säkerhet att bidraget kommer att erhållas och att koncernen kommer att uppfylla de villkor som är förknippade med bidraget. Statliga bidrag som gäller kostnader periodiseras och redovisas i resultaträkningen över samma perioder som de kostnader bidragen är avsedda att täcka.

Statliga bidrag för köp av anläggningstillgångar redovisas som en minskning av anläggningstillgångens anskaffningsvärde.

Viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål

För att kunna upprätta redovisning enligt god redovisningssed måste bedömningar och antaganden som påverkar resultat- och balansräkning samt övriga upplysningar göras. Faktiskt utfall kan skilja sig från gjorda bedömningar.

a) Viktiga uppskattningar och antaganden för redovisningsändamål

Aktivering av utvecklingsutgifter

Det område där uppskattningar och antaganden skulle kunna innebära risk för justeringar i redovisade värden för tillgångar och skulder under kommande räkenskapsår är främst relaterat till aktiverade utvecklingsutgifter. Koncernen prövar regelbundet om nedskrivningsbehov föreligger för aktiverade utvecklingsutgifter enligt de redovisningsprinciper som beskrivits under Immateriella tillgångar. Prövningen sker genom bedömning av projekt med hänsyn till framtida kassaflöden. Projekt som inte kommer att tillföra företaget framtida ekonomiska fördelar skrivs ner. Prognoser för framtida kassaflöden baseras på bästa möjliga bedömningar av framtida intäkter och kostnader.

Inkomstskatt

Koncernen är skyldig att betala skatt i flera olika länder. Mot bakgrund av koncernens historiska resultatutveckling bedöms koncernens skattekostnad vara begränsad.

Koncernen gör löpande bedömningar avseende möjligheten att utnyttja underskottsavdrag i framtiden, baserat på koncernens historiska och förväntade framtida resultatutveckling

b) Viktiga bedömningar vid tillämpning av koncernens redovisningsprinciper

Bedömning om bolagets fortlevnad

Vid slutet av 2011 färdigställde Precise Biometrics ett strategiskt mål för bolagets fortsatta utveckling baserat på tillväxt och lönsamhet. Utvecklandet av ett nytt stort applikations- och kommersiellt produktområde med affärsområdet Mobile var det allra viktigaste strategiska målet för bolaget.

Under 2013 har fortsatta investeringar gjorts inom affärsområdet Mobile och den egenutvecklade produkten Tactivo™. Dock har försäljningen varit begränsad. Precise Biometrics bedömer att försäljningen kommer att utveckla sig bättre under 2014 och framförallt i USA där fokus ligger på myndighetsförsäljning.

Sedan januari 2014 har Precise Biometrics genomfört en ny affärsområdesuppdelning. Denna är gjord utifrån den stora potentialen som bolaget ser på mobiltelefonmarknaden. Precise Biometrics går från den tidigare uppdelningen i de två affärsområdena IAM och Mobile, till tre affärsområden: Mobile Smart Card Solutions (Tactivo), Desktop & Physical Access Solutions (fingeravtrycksläsare samt access-lösningar för tillgång till lokaler och datorer) samt Fingerprint Technology (licensiering av algoritmer). På det här sättet skapas tre fokuserade affärsområden med tydliga inriktningar som på ett logiskt sätt speglar förutsättningarna på marknaden och för vår affär.

Under 2013 har Precise Bometrics har genomfört två stycken emissioner, en företrädesemission samt en riktad emission, som total inbringat 129,6 Mkr efter emissionskostnader. Detta gör att bolaget står kapitalmässigt rustat inför framtida investeringar med fokus på marknadsföring och försäljning.

Not 2 - Segmentsinformation

Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna rapportering som lämnas till ledningsgruppen, inklusive verkställande direktör.

In 2013 the business has been organized into two business units, Mobile and IAM (Identity and Authentication Mangement). The business area Mobile started up in 2011 when the commercial product family Tactivo ™ was launched.

In 2013 Precise Biometrics has seen significant opportunities for its core technology, algorithms, especially after the cooperation agreement concluded with Fingerprint cards (FPC). Opportunities in the licensing of Precise Biometrics algorithms has led to the Group from 1 January 2014 has divided the operations into three distinct business areas. The group goes from the former division into IAM and Mobile to three business units: Mobile Smart Card Solutions (Tactivo), Fingerprint Technology (licensing of algorithms), and Desktop & Physical Access Solutions (fingerprint readers and solutions for access to facilities and computers).

Ledningsgruppen bedömer även verksamheten från ett produktperspektiv. Produktslag som följs upp är produkter, licenser och tjänster.

Ledningsgruppen bedömer rörelsesegmenten baserat på ett resultat per affärsområde, för definition av resultat, se tabell nedan.

Den segmentinformation, avseende de segment för vilka information ska lämnas, som lämnats till ledningsgruppen för verksamhetsåret 2013 är följande:

IAM MOBILE Övrigt Sum
2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012
Intäkter
Extern försäljning 30 618 25 549 4 326 2 732 34 944 28 281
Resultat
Resultat per
segment1) -13 659 -12 685 -30 599 -35 028 2 078 4 811 -42 180 -42 902
Rörelseresultat -42 180 -42 902
Ränteintäkter 479 140
Räntekostnader -1 571 -4 190
Årets
skattekostnad
- -
Årets nettoresultat -43 272 -46 952
Övriga
upplysningar
Tillgångar2) 21 053 28 129 23 072 12 016 108 799 45 506 152 924 85 651
Skulder3) 2 109 991 5 184 2 687 11 084 33 778 7 293 3 678
Investeringar 2 161 5 216 9 588 3 927 11 749 9 143
Avskrivningar 1 665 2 768 3 127 35 4 792 2 803

1) Resultat per segment betår av intäkter minus kostnad för sålda varor samt direkta och andel av indirekta kostnader.

2) Samtliga anläggningstillgångar är hänförliga till Sverige, där Precise Biometrics AB har sitt säte. Information om anläggningstillgångar per enskilt land lämnas såldes inte. Övriga tillgångar består till största delen av likvida medel uppgående till 101 967 Tkr. 3) Övriga skulder består främst av upplupna personalkostnader uppgående till 9 622 Tkr.

En uppdelning av intäkterna per produktslag ser ut som följer:

Produkter Licenser Tjänster Sum
2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012
Intäkter
Extern försäljning
21 834 20 015 8 114 4 107 4 996 4 159 34 944 28 281
Tillgångar
Investeringar
32 908
0
18 629
0
6 942
0
1 569
0
4 275
0
1 589
0
44 125
0
21 787
0

Företaget har sitt säte i Sverige. Koncernens intäkter från externa kunder i Sverige uppgår till 3,9 Mkr (2012: 2,7) och summa intäkter från externa kunder i andra länder uppgår till 31,0 Mkr (2012: 25,6), varav intäkter från USA 10,3 Mkr (2012:5,1) och Mellanöstern 14,9 Mkr (2012:12,8).

Intäkter från extern kund som utgör tio procent eller mer av koncernens intäkter kan hänföras till segment Mellanöstern och uppgår till 13,2 Msek (2012: Mellanöstern 10,8).

Moderbolagets intäkter från externa kunder i Sverige uppgår till 3,9 Mkr (2012:2,7) och intäkter från externa kunder i andra länder uppgår till 12,1 Mkr (2012:9,7), varav intäkter från USA 5,2 Mkr (2012:0 Mkr).

Not 3 - Immateriella anläggningstillgångar - Koncernen

Balanserad Balanserade
utveckling Patent datautgifter Summa
Per 1 januari 2012
Anskaffningsvärde 71 507 11 563 4 214 87 284
Ackumulerade av- och nedskrivningar -58 729 -11 563 -4 214 -74 506
Bokfört värde 12 778 0 0 12 778
1 januari - 31 december 2012
Ingående bokfört värde 12 778 0 0 12 778
Årets anskaffningar 7 970 - - 7 970
Nedskrivning -641 - - -641
Avskrivningar -1 748 - - -1 748
Utgående bokfört värde 18 359 0 0 18 359
Per 31 december 2012
Anskaffningsvärde 79 477 11 563 4 214 95 254
Ackumulerade av- och nedskrivningar -61 118 -11 563 -4 214 -76 895
Bokfört värde 18 359 0 0 18 359
1 januari - 31 december 2013
Ingående bokfört värde 18 359 0 0 18 359
Årets anskaffningar 9 368 - - 9 368
Nedskrivning -2 096 - - -2 096
Avskrivningar -4 057 - - -4 057
Utgående bokfört värde 21 574 0 0 21 574
Per 31 december 2013
Anskaffningsvärde 88 845 11 563 4 214 104 622
Ackumulerade av- och nedskrivningar -67 271 -11 563 -4 214 -83 048
Bokfört värde 21 574 0 0 21 574

Kommentar till tabellen:

Avskrivningar inkluderas i posterna Försäljningskostnader, Administrationskostnader samt FoU kostnader i resultaträkningen. Bas för fördelningen utgörs av antal anställda per funktion.

Not 4 - Immateriella anläggningstillgångar - Moderbolaget

Balanserad
utveckling Patent Övrigt Summa
Per 1 januari 2012
Anskaffningsvärde 69 107 8 721 972 78 800
Ackumulerade av- och nedskrivningar -56 415 -8 721 -972 -66 108
Bokfört värde 12 692 0 0 12 692
1 januari - 31 december 2012
Ingående bokfört värde 12 692 0 0 12 692
Årets anskaffningar 8 055 - - 8 055
Nedskrivningar -641 - - -641
Avskrivningar -1 748 - -1 748
Utgående bokfört värde 18 358 0 0 18 358
Per 31 december 2012
Anskaffningsvärde 77 162 8 721 972 86 855
Ackumulerade av- och nedskrivningar -58 804 -8 721 -972 -68 497
Bokfört värde 18 358 0 0 18 358
1 januari - 31 december 2013
Ingående bokfört värde 18 358 0 0 18 358
Årets anskaffningar 9 368 - - 9 368
Nedskrivningar -2 096 - - -2 096
Avskrivningar -4 057 - -4 057
Utgående bokfört värde 21 573 0 0 21 573
Per 31 december 2013
Anskaffningsvärde 86 530 8 721 972 96 223
Ackumulerade av- och nedskrivningar -64 957 -8 721 -972 -74 650
Bokfört värde 21 573 0 0 21 573

Kommentar till tabellen:

Avskrivningar inluderas i posterna Försäljningskostnader, Administrationskostnader samt FoU kostnader i resultaträkningen. Bas för fördelningen utgörs av antal anställda per funktion.

Not 5 - Materiella anläggningstillgångar

Inventarier & Utrustning
Koncernen Moderbolaget
Per 1 januari 2012
Anskaffningsvärde 9 603 8 117
Ackumulerade av- och nedskrivningar -8 533 -7 174
Bokfört värde 1 070 943
1 januari - 31 december 2012
Ingående bokfört värde 1 070 943
Årets anskaffningar 1 173 1 254
Nedskrivning -9 -9
Avskrivningar -405 -359
Utgående bokfört värde 1 829 1 829
Per 31 december 2012
Anskaffningsvärde 10 776 9 371
Ackumulerade av- och nedskrivningar -8 947 -7 542
Bokfört värde 1 829 1 829
1 januari - 31 december 2013
Ingående bokfört värde 1 829 1 829
Årets anskaffningar 2 381 2 381
Nedskrivning
Avskrivningar -735 -735
Utgående bokfört värde 3 475 3 475
Per 31 december 2013
Anskaffningsvärde 13 157 11 752
Ackumulerade av- och nedskrivningar -9 682 -8 277
Bokfört värde 3 475 3 475

Kommentar till tabellen:

Avskrivningar inluderas i posterna Försäljningskostnader, Administrationskostnader samt FoU kostnader i resultaträkningen. Bas för fördelningen utgörs av antal anställda per funktion.

Not 6 - Kostnader fördelade på kostnadsslag

Koncernen Moderbolaget
2013 2012 2013 2012
Avskrivningar och nedskrivningar (Not 3, not 4 och not 5) 6 888 2 803 6 888 2 803
Personalkostnader 33 342 29 681 26 861 23 760
Handelsvaror 15 976 12 495 18 875 21 491
Resekostnader 2 781 2 771 2 272 1 639
Telekostnader 833 728 683 526
Försäkringskostnader 674 378 478 196
Konsultkostnader 1 530 7 045 748 4 691
Lokalkostnader 3 753 3 957 3 362 3 632
Utvecklingskostnader (netto efter erhållna bidrag) 6 472 4 127 6 472 4 127
Övriga försäljningskostnader 2 365 4 734 2 019 3 703
Förvaltningskostnader 1 310 977 1 310 977
Kursjusteringar 358 728 356 2 432
Övriga externa intäkter & kostnader 843 759 778 651
Summa 77 125 71 183 71 102 70 628

Not 7 - Revisionsarvoden

Koncernen Moderbolaget
2013 2012 2013 2012
PwC
Revisionsuppdraget 325 300 325 300
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 143 - 143 -
Skatterådgivning 161 63 161 63
Övriga tjänster 74 96 74 96
Summa 703 459 703 459

Not 8 - Operationella leasingavtal

Operationella leasingavtal avser främst lokalhyra.

Koncernen Moderbolaget
2013 2012 2013 2012
Leasingkostnader under året 2 524 2 140 2 224 1 613
Övrig leasing 421 466 421 135
Summa 2 945 2 606 2 645 1 748
Nominella värdet av avtalade framtida leasingavgifter:
Förfaller till betalning inom ett år 2 804 2 252 2 470 1 421
Förfaller till betalning senare än ett år men inom fem år 1 756 3 799 1 756 624
Förfaller till betalning senare än fem år - - - -
Summa 4 560 6 051 4 226 2 045

Not 9 - Statligt stöd

Precise Biometrics har erhållit 550 Tkr i utvecklingsbidrag från EU. Beloppet inkluderas i FoU kostnader.

Not 10 - Inkomstskatt

Koncernen Moderbolaget
2013 2012 2013 2012
Aktuell skatt - - - -
Uppskjuten skatt (not 12) - - - -
Summa 0 0 0 0

Skatten på Koncernens resultat före skatt skiljer sig från det teoretiska belopp som skulle framkommit vid vägd genomsnittlig skattesats gällande för resultaten i de konsoliderade företagen enligt följande:

Koncernen
2013 2012
Resultat före skatt -43 272 -46 952
Skatt beräknad enligt nationella skattesatser
gällande för resultat i respektive land 9 520 12 348
Skatteeffekt ej skattepliktiga intäkter
Skatteffekt ej avdragsgilla kostnader 32 54
Skattemässiga underskott för vilka ingen uppskjuten
skattefordran redovisats -9 552 -12 402
Skattekostnad 0 0

Not 11 - Resultat per aktie

Före utspädning

Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att det resultat som är hänförligt till moderföretagets aktieägare divideras med ett vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier under perioden exklusive återköpta aktier av moderbolaget. ( Eget Se not 17 kapital).

Koncernen
2013 2012
Resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare (Tkr) -43 229 -46 809
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) 306 147 207 840
Resultat per aktie före utspädning (Kr per aktie) -0,14 -0,23

Resultat per aktie efter utspädning

För beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras det vägda genomsnittliga antalet utestående stamaktier för utstädningseffekten av samtliga potentiella stamaktier. Moderbolaget har endast en kategori av potentiella stamaktier med utspädningseffekt, aktieoptioner.

För aktieoptioner görs en beräkning av det antal aktier som kunde ha köpts till verkligt värde (beräknat som årets genomsnittliga marknadspris för moderbolagets aktier), för ett belopp motsvarande det monetära värdet av de teckningsrätter som är knutna till utestående aktieoptioner.

Det antal aktier som beräknas enligt ovan jämförs med det antal aktier som skulle ha utfärdats under antagande att aktieoptionerna utnyttjas. Om alla utestående teckningsoptionsprogram inlöses i sin helhet uppgår maximal utspädning till 8 662 000 aktier.

På grund av att börskursen per 31 december 2013 understiger lösenkursen på utestående teckningsoptioner och Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare är negativt, har utestående teckningsoptioner ej beaktats i nedanstående beräkning.

Koncernen
2013 2012
Resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare -43 229 -46 809
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) 306 147 207 840
- justering för aktieoptioner 0 0
Vägt genomsnittligt antal stamaktier för beräkning av resultat
per aktie efter utspädning (tusental) 306 147 207 840
Resultat per aktie efter utspädning (SEK per aktie) -0,14 -0,23

Not 12 - Uppskjuten skatt

Moderbolaget har inga uppskjutna skattefordringar eller skatteskulder.

Mot bakgrund av koncernens historiska resultatutveckling redovisas ingen uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag. Framtida underskottsavdrag har inte någon tidsbegränsning vad gäller utnyttjande.

Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader som hänför sig till investeringar i dotterföretag redovisas inte eftersom moderbolaget kan styra tidpunkten för återföring av de temporära skillnaderna och det inte bedöms sannolikt att en återföring sker inom en överskådlig framtid.

Ackumulerade, taxerade underskottsavdrag exkl. årets resultat uppgår i moderbolaget till ca Mkr 549 (499) och i det amerikanska dotterbolaget till ca Mkr 31 (33).

Not 13 - Varulager

Koncernen
2013 2012
Komponenter 6 724 5 772
Handelsvaror 7 504 5 213
Summa 14 228 10 985

Den utgift för varulagret som kostnadsförs ingår i posten Kostnader för sålda varor och uppgick till 15 976 Tkr (2012: 12 495).

Not 14 - Kundfordringar och andra fordringar

Koncernen
2013 2012
Kundfordringar1) 4 127 10 803
Minus: reservering för värdeminskning i fordringar -130 -
Kundfordringar – netto 3 997 10 803
Övriga fordringar 5 455 3 867
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 2 998 2 225
Summa 12 450 16 895

1) Posten inkluderar en fordran på kontraktstillverkare med ett belopp om 0,4 Mkr för 2013 (2012: 1,7).

En kundfordran uppgående till 133 Tkr är nedskriven men utöver denna anses inget nedskrivningsbehov föreligga för kundfordringar som är förfallna. Per den 31 december 2013 var kundfordringar uppgående till 1 016 Tkr (2012: 5 629 Tkr) förfallna utan att något nedskrivningsbehov ansågs föreligga. Dessa gäller ett antal oberoende kunder vilka tidigare inte haft några betalningssvårigheter. Åldersanalysen av dessa kundfordringar inkluderas i nedanstående tabell.

Per den 31 december 2013 finns inga redovisade kundfordringar som är förfallna sedan mer än 6 månader (2012: 11 Tkr). Reserven för osäkra kundfordringar uppgick till 133 Tkr per den 31 december 2013 (2012: 0 Tkr). Åldersanalysen av samliga kundfordringar är som följer:

2013 2012
Mindre än 3 månader 4 024 10 792
3 till 6 månader 106 -
Varav nedskrivet -133 -
Mer än 6 månader 0 11
Varav nedskrivet - -
Summa 3 997 10 803

I övriga kategorier inom kundfordringar och andra fordringar ingår inte några tillgångar för vilka nedskrivningsbehov föreligger.

Den maximala exponeringen för kreditrisk per balansdagen är det verkliga värdet för varje kategori fordringar. Koncernen har inga pant som säkerhet.

Redovisade belopp, per valuta, för koncernens kundfordringar och övriga fordringar är följande:

2013 2012
SEK 837 2 384
USD 446 1 028
EUR 28 199

Känslighetsanalys

Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts med 5 % i förhållande till US-dollarn med alla andra variabler konstanta, skulle årets resultat per den 31 december 2013 ha varit 701 Tkr (2012: 751 Tkr) högre/lägre, till största delen som en följd av vinster/förluster vid omräkning av interna och externa fordringar samt lånefordringar i USD.

Eget kapital skulle ha varit 612 Tkr (2012: 601 Tkr) lägre/högre, huvudsakligen till följd av valutakursdifferenser vid omräkning av poster enligt ovan samt omräkning av dotterbolag.

Finansiell riskhantering

Hantering kreditrisker

Kreditrisk hanteras på koncernnivå. Kreditrisk uppstår främst genom fordringar och avtalade transaktioner. Vid större order till nya kunder görs en extern kreditvärdering. Vid order från kända kunder görs en individuell bedömning. Inga nya order levereras om kunden har förfallna kundfordringar. Om det finns tveksamheter avseende kreditvärderingen skall förskottsbetalning tillämpas innan leverans sker.

Hantering kapitalrisk

Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga Koncernens förmåga att fortsätta verksamheten och i framtiden göra det möjligt att generera avkastning till aktieägarna. Hittills har bolaget bara genererat förluster och därför varit beroende av finansiering från aktieägarna.

Det finns ingen garanti för att nuvarande kapital kommer att räcka till dess att Koncernen är kassaflödespositiv, men det är ett väsentligt mål för bolaget. Man fokuserar även på att minska kapitalbindningen, främst rörelsekapitalet, genom olika åtgärder.

Not 15 - Likvida medel

Koncernen Moderbolaget
2013 2012 2013 2012
Kassa och Bank 101 197 37 584 96 976 35 196
Summa 101 197 37 584 96 976 35 196
Koncernen
2013 2012
I likvida medel i kassaflödesanalysen ingår följande:
Likvida medel 101 197 37 584
Checkräkningskrediter - -
Summa 101 197 37 584

Not 16 - Finansiella anläggningstillgångar

Moderbolaget
2013 2012
Vid årets början 1 058 1 058
Summa 1 058 1 058
Långfristig del 1 058 1 058

Andelar i dotterbolag

Moderbolaget
2013 2012
Precise Biometrics Services AB
Org.nr. 556582-9347, säte: Skåne län, Lund
Antal aktier 1 000 1 000
Kapitalandel 100% 100%
Bokfört värde 100 100
Precise Biometrics Inc
Company No: 544077-1, Vienna, Washington DC, USA
Antal aktier 10 10
Kapitalandel 100% 100%
Bokfört värde 958 958

Not 17 - Eget kapital

Aktiekapital

Antal aktier
Per 1 januari 2012 188 945 120
Nyemissioner 75 578 048
Per 31 december 2012 264 523 168
Nyemissioner 58 782 926
Nyemissioner 22 000 000
Per 31 december 2013 345 306 094

Nyemission

Precise Biometrics har under året genomfört två nyemissioner, varav den första med företrädesrätt för befintliga aktieägare om 58 782 926 styck aktier till en kurs av 0,93 kr. Företaget har via denna nyemission tillförts totalt 48 663 Tkr efter emissionskostnader om 6 005 Tkr, varav 16 459 Tkr har tillförts aktiekapital och 32 204 Tkr överkursfonden.

Den andra nyemissionen var riktad och har tillfört företaget 22 000 000 styck aktier till en kurs av 3,90 kr, totalt 80 918 Tkr efter emissionskostnader om 4 882 Tkr. Företagets aktiekapital har därmed ökat med 6 160 Tkr och överkursfonden har ökat med 74 758 Tkr.

Under 2012 genomförde Precise Biometrics en nyemission med företrädesrätt om 75 578 048 styck aktier till en kurs av 0,72 kr med avdrag för emissionskostnader om 6 400 Tkr.

Minskning av aktiekapital

Aktiekapitalet har minskats med 31 743 Tkr för täckning av förlust. Minskningen innebär en sänkning av aktiernas kvotvärde med 12 öre, från 40 öre till 28 öre.

Aktieoptioner

Under 2011 utgavs ett optionsprogram som omfattade samtliga anställda och tilldelad volym rymdes inom ett bemyndigande om maximalt 7 100 000 optioner givet av årsstämman 2011. Totalt 4 400 000 optioner tecknades och Precise Biometrics likvida medel tillfördes 440 000 kronor. Teckning av aktier med utnyttjande av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 januari – 30 juni 2014 till kursen 2,40 kronor. Ursprunglig teckningskurs som uppgick till 2,90 kronor räknades om efter nyemissionerna under 2012 och 2013. Marknadsmässiga värden har framtagits av extern värderare och modellen som har använts är Black-Scholes. Vid värderingstidpunkten uppgick aktiekursen till 1,32 kronor, vilket är baserat på volymviktade genomsnittliga aktiekursen under perioden 2 maj 2011 till 13 maj 2011.Teckningskursen motsvarade 220 % av den volymviktade genomsnittskursen vid värderingstidpunkten.

Vid fullt utnyttjande av teckningsoptionerna ökar aktiekapitalet med 1 988 000 kronor, vilket motsvarar cirka 2,1 procent av bolagets nuvarande aktiekapital. Den likvid som Precise Biometrics har erhållit vid överlåtelserna har tillförts övrigt tillskjutet kapital.

En akties kvotvärde uppgår till 0,28 kronor.

Förändring i antalet utestående aktieoptioner och deras vägda genomsnittliga lösenpris är som följer:

2013 2012
Lösenpris
i kr per
aktie
Optioner
(tusental)
Lösenpris
i kr per
aktie
Optioner
(tusental)
Per 1 januari 2,60 4 440 000 2,90 4 400 000
Tilldelade - - - -
Förfallit - - - -
Ändrat lösenpris -0,20 - -0,30 -
Per 31 december 2,40 4 440 000 2,60 4 440 000

Reserver

Omräkningsreserv
Ingående balans per 1 januari 2012 584
Valutakursdifferenser:
- Koncernen 143
Utgående balans per 31 december 2012 727
Valutakursdifferenser:
- Koncernen 43
Sänkning av aktiernas kvotvärde
- Koncernen -94
Utgående balans per 31 december 2013 676

Not 18 - Leverantörsskulder och andra skulder

Koncernen Moderbolaget
2013 2012 2013 2012
Leverantörsskulder 6 487 3 675 6 258 2 840
Upplupna lönekostnader 6 686 4 617 6 582 3 998
Sociala avgifter och andra skatter 2 936 2 067 2 923 2 011
Upplupna kostnader 1 199 4 847 1 166 4 691
Övriga skulder 560 1 803 447 1 753
Summa 17 868 17 009 17 376 15 293

Not 19 - Upplåning

Koncernen Moderbolaget
2013 2012 2013 2012
Kortfristig
Skulder till kreditinstitut - 20 000 20 000
Summa 0 20 000 0 20 000

Skulder till kreditinstitut avser en kreditfacilitet som var återbetald i januari 2013.

Not 20 - Övriga avsättningar

Garantiavsättning
Koncernen Moderbolaget
Per 1 januari 2013 447 117
Årets förändring i garantiavsättning 61 -17
Per 31 december 2013 508 100

Not 21 - Ställda säkerheter

Beloppet 24 000 Tkr per 2013-12-31 avser icke utnyttjade företagsinteckningar eftersom underliggande kreditavtal är avslutade.

Not 22 - Anställda och personalkostnader

Könsfördelning i Koncernen

2013 2012
Män Kvinnor Män Kvinnor
Precise Biometrics AB, Sverige 19 7 21 9
Precise Biometrics Inc, USA 1 2 4 3
20 9 25 12

Könsfördelning i företagsledningen – andel kvinnor

Koncernen Moderbolaget
2013 2012 2013 2012
Styrelsen 40% 60% 40% 60%
VD och övriga ledande befattningshavare 25% 0% 25% 0%

Löner och ersättningar fördelar sig enligt följande

Koncernen Moderbolaget
2013 2012 2013 2012
Styrelse och VD, Sverige
Löner och andra ersättningar 7 268 3 546 7 268 3 546
Pensionskostnader 9 13 9 13
Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt 2 112 1 114 2 112 1 114
Summa 9 389 4 673 9 389 4 673
Övriga, Sverige
Löner och andra ersättningar 15 921 15 923 15 921 15 923
Pensionskostnader 2 508 2 405 2 508 2 405
Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt 5 630 5 789 5 630 5 789
Summa 24 059 24 117 24 059 24 117
SUMMA SVERIGE 33 448 28 790 33 448 28 790
Styrelse och VD, USA
Löner och andra ersättningar - - - -
Pensionskostnader - - - -
Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt - - - -
Summa 0 0 0 0
Övriga, USA
Löner och andra ersättningar 4 865 6 733 - -
Pensionskostnader 164 208 - -
Sociala kostnader 339 662 - -
Summa 5 368 7 603 0 0
SUMMA USA 5 368 7 603 0 0
TOTALT 38 816 36 393 33 448 28 790

Not 23 - Ersättning till ledande befattningshavare

Principer

Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut.

Ersättning till verkställande direktören och andra ledande befattningshavare utgörs av grundlön, rörlig ersättning samt pensionsförmån. Bolagets tidigare verkställande direktör och koncernchef Thomas Marschall avgick den 8 november 2013. Utöver uppsägningstiden om 6 månader utgår även ett avgångsvederlag om 12 månader. Reserv för löner, ersättningar och sociala kostnader under uppsägningstid samt avgångsvederlag ingår i tabellen nedan med belopp uppgående till 4 480 Tkr, varav sociala avgifter uppgår till 988 Tkr.

Med andra ledande befattningshavare avses de personer som tillsammans med verkställande direktören utgör koncernledningen. Antalet andra ledande befattningshavare har i snitt under året uppgått till fyra personer men per 31 december 2013 är antalet tre personer. För koncernledningens sammansättning, se avsnittet Ledning i årsredovisningen.

Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. För verkställande direktören är den rörliga ersättningen maximerad till 50 % av grundlönen. För andra ledande befattningshavare är den rörliga ersättningen maximerad till 30 % av grundlönen. För anställda i USA skall den rörliga ersättningen vara maximerad till 50 % av grundlönen. Pensionsförmåner utgår som en del av den totala ersättningen.

Ersättningar och förmåner under 2013

Grundlön/styrelsearv. Rörlig
ersättning
Övriga förmåner Pensions-kostnad Övrig
ersättning Summa
Lisa Thorstedt,
Styrelsens
ordförande
227 0 0 0 0 227
Matts Lilja,
styrelseledamot
87 0 0 0 0 87
Erwin F Leichtle,
styrelseledamot
35 0 0 0 0 35
Lena Klasén,
styrelseledamot
35 0 0 0 0 35
Eva-Maria Matell,
styrelseledamot
122 0 0 0 0 122
Anders
Harrysson,
styrelseledamot
87 0 0 0 0 87
Torgny Hellström,
styrelseledamot
87 0 0 0 0 87
Torbjörn
Clementz,
styrelseledamot
122 0 0 0 0 122
Verkställande
direktören,
Thomas
Marschall 5 477 266 153 9 27 5 932
Verkställande
direktören, Håkan
Persson
0 0 0 0 543 543
Övriga ledande
befattningshavare
snitt 4 personer (
se nedan ) 5 567 209 106 526 225 6 633
Summa 11 846 475 259 535 795 13 910

Kommentar till tabellen:

Beloppen i tabellen är exklusive sociala avgifter. Ersättning till verkställande direktör Håkan Persson (som tillträdde 8 november 2013) faktureras som konsultarvode.

Utbetalning av styrelsearvode sker f.r.o.m maj 2003 månadsvis med 1/12 av arvode

beslutat av bolagsstämman. Från och med 23 april 2013 utgår även utbetalning av kommittéarvode månadsvis med 1/12 av arvode beslutat av bolagsstämman. Utbetalt arvode har kostnadsförts. Arvode ovan avser den kostnad som påverkat årets resultat.

Koncernen har både avgiftsbestämda och förmånsbestämda pensionsplaner. Båda dessa redovisas under avgiftsbestämda. Pensionskostnad avser den kostnad som påverkat årets resultat. Styrelsens ordförande har ej erhållit någon ersättning utöver styrelsearvode.

Rörlig ersättning

För verkställande direktören baseras rörlig ersättning på koncernens resultat samt individuella mål. Dessa mål är uppsatta av styrelsen. Det maximala belopp för rörlig ersättning som kan utbetalas till den verkställande direktören uppgår till 50 % av grundlönen. Rörlig ersättning motsvarade 5 % av lönen för kalenderåret 2013. För andra ledande befattningshavare baserades rörliga lönedelar 2013 både på individuella mål och koncernens försäljning och resultat. Ledande befattningshavare som har säljansvar har även provision på det egna ansvarsområdets försäljning. För 2013 uppgick den rörliga andelen av grundlönen för andra ledande befattningshavare till 4 %.

Övriga förmåner

Övriga förmåner består av förmån av bil, bensin, resor och dator.

Aktierelaterade ersättningar

Under 2011 utgavs ett optionsprogram som omfattade samtliga anställda och tilldelad volym rymdes inom ett bemyndigande om maximalt 7 100 000 optioner givet av årsstämman 2011. Totalt 4 400 000 optioner tecknades, varav VD 1 600 000 st och övrig ledningsgrupp 1 000 000 st. Precise Biometrics likvida medel tillfördes 440 000 kronor. Teckning av aktier med utnyttjande av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 januari – 30 juni 2014 till kursen 2,40 kronor. Ursprunglig teckningskurs som uppgick till 2,90 kronor räknades om efter nyemissionerna 2012 och 2013. Vid fullt utnyttjande av teckningsoptionerna ökar aktiekapitalet med 1 988 000 kronor, vilket motsvarar cirka 2,1 procent av bolagets nuvarande aktiekapital. Den likvid som Precise Biometrics har erhållit vid överlåtelserna har tillförts övrigt tillskjutet kapital.

Precise Biometrics har för närvarande ett optionsprogram. Av de 4 400 000 utestående optionerna (2012: 4 400 000 optioner), var inga optioner (2012: 0 optioner) möjliga att utnyttja under året.

En akties kvotvärde uppgår till 0,28 kronor.

Det vägda genomsnittliga verkliga värdet för optioner som tilldelats under 2011 är fastställt med hjälp av en extern värderare och Black&Scholes värderingsmodell och uppgår till 0,10 kr per option. Väsentlig indata i modellen är volymviktad genomsnittlig aktiekurs under perioden 2 maj 2011 till 13 maj 2011 på 1,32 kr, ovanstående lösenpris, volatilitet på ca 40 %, förväntad löptid på optionerna på 3 år och årlig riskfri ränta på 2,63 %. Volatiliteten mätt som standardavvikelsen för förväntad avkastning på aktiepriset baseras på en statistisk analys av dagliga aktiekurser under de senaste 7 åren.

Ingen kostnad har redovisats i resultaträkningen då tilldelade optioner har betalats av de anställda.

Teckningskursen motsvarade 220 % av den volymviktade genomsnittskursen vid värderingstidpunkten.

Pensioner

Pensionsåldern för verkställande direktören är 65 år. Pensionspremien ska uppgå till maximalt 25 % av den fasta lönen från moderbolag. För andra ledande befattningshavare är pensionsåldern också 65 år. Enligt pensionsavtalet beräknas pensionspremien enligt en trappa baserat på ålder och lön.

För det högsta aktuella åldersintervallet uppgår premien till 7 % av den pensionsgrundande lönen upp till 7,5 basbelopp, 42 % av den pensionsgrundande lönen mellan 7,5 och 20 basbelopp och med 22 % av den pensionsgrundande lönen för lön över 20 basbelopp.

För information om ITP plan/Alecta se not 1 avsnitt "Pensioner".

Avgångsvederlag

Mellan bolaget och den verkställande direktören gäller en ömsesidig uppsägningstid om 6 månader. Dessutom utgår ett avgångsvederlag om 12 månadslöner om verkställande direktören blir uppsagd av bolaget.

Mellan bolaget och övriga ledande befattninghavare gäller uppsägningstid om 3-6 månader. Inga avgångsvederlag utgår för övriga ledande befattningshavare.

Change in control

Det föreligger inte några avtal, med undantag för anställningsavtalen vars innehåll i allt väsentligt kommenterats ovan, mellan bolaget och dess anställda som föreskriver att ersättningar skall utgå om deras anställning upphör som följd av ett offentligt uppköpserbjudande.

Beredning- och beslutsprocess

Ersättningsutskottets uppdrag omfattar frågor som omfattar löner, pensionsvillkor, incitamentsprogram och övriga anställningsvillkor för ledningen i bolaget. Fram till årsstämman i april 2013 så utgjorde hela styrelsen ersättningsutskottet. Under 2013 har utskottet primärt forkuserat på ersättning till ledande befattningshavare, inklusive incitamentsprogram och optionsprogram.

Det är styrelsen som beslutar om ersättningar till verkställande direktören baserat på ersättningsutskottets rekommendation inom ramen för beslutade riktlinjer av årsstämman. Ersättningar till andra ledande befattningshavare har beslutats av verkställande direktören efter samråd med ersättningsutskottet och styrelsen. På årsstämman den 23 april 2013 beslutades att att anta styrelsens förslag till riktlinjer för bestämmande av lön och annan ersättning till den verkställande direktören och andra ledande befattningshavare.

Not 24 - Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

Moderbolaget
2013 2012
Förutbetalda hyror 382 492
Förutbetalda försäkringar 770 240
Förutbetald försäljningskostnad 292 430
Upplupna intäkter 645 664
Förutbetald billeasing 192 5
Förutbetalda pensionspremier 203 109
Förutbetalda patentavgifter - 123
Övriga poster 376 44
Summa 2 860 2 107

Not 25 - Kassaflöde från rörelsen

Koncernen Moderbolaget
2013 2012 2013 2012
Periodens resultat före finansiella poster -42 180 -42 902 -42 584 -46 116
Justerat för:
- avskrivningar och nedskrivningar på materiella och
immateriella anläggningstillgångar 6 887 2 803 6 887 2 757
- övriga ej likviditetspåverkande poster 50 412 0 124
Förändring av rörelsekapital
- varulager -3 243 -1 312 -1 103 -137
- kundfordringar och andra fordringar 5 045 -4 325 -209 -844
- leverantörsskulder och andra skulder 921 1 385 2 066 3 288
Kassaflöde från rörelsen -32 520 -43 939 -34 943 -40 928

Not 26 - Inköp och försäljning mellan koncernbolag och transaktioner med närstående

Moderbolagets försäljning till andra koncernföretag uppgick till 12,5 Mkr (10,2). Inköp från koncernbolag uppgick till 6,4 Mkr (10,2). För upplysning om transaktioner med närstående personer hänvisas till Ersättning till ledande befattningshavare. not 23

Internprissättning mellan moderbolaget och utländska dotterbolag sker baserat på Transactional Net Margin Method och vinstnivån bestäms enligt Return on Sales, vilken för 2013 uppgick till 2 %. Internprissättning mellan svenska bolag sker enligt marknadsmässiga grunder.

Not 27 - Finansiella riskfaktorer

Den nedanstående redovisningen av finansiella riskfaktorer gör ej anspråk på fullständighet, ej heller är riskerna rangordnade efter grad av betydelse.

Hantering av kapital

Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens förmåga att fortsätta sin verksamhet, så att den ska kunna generera avkastning till aktieägarna och vara till nytta för andra intressenter och att upprätthålla en optimal kapitalstruktur för att hålla kostnaderna för kapitalet nere.

Framtida kapital

Det finns ingen garanti för att kapitalet kommer att räcka till dess att Bolaget är kassaflödespositivt. Det finns heller ingen garanti för att nytt kapital kan anskaffas om behov uppstår eller för att sådant kapital kan anskaffas på fördelaktiga villkor.

Prognososäkerhet

Bolaget verkar på en marknad som befinner sig i ett tidigt skede och som kan karakteriseras av låga införsäljningar vilket medför en stor prognososäkerhet. En tidigare eller senareläggning av ordrar kan innebära en avsevärd påverkan på årsomsättningen och resultatet.

Valutarisk

En stor del av bolagets omkostnader är i svenska kronor, medan en väsentlig del av intäkter och produktionskostnader genereras i utländsk valuta (huvudsakligen USD), vilket ökar bolagets valutaexponering. Bolaget har antagit en valutariskpolicy i syfte att minimera valutariskexponering i verksamheten. För känslighetsanalys avseende valuta hänvisas till Kundfordringar. not 14

Kreditrisk

Bolaget har riktlinjer för kreditgivning till kunder. Det är Bolagets uppfattning att det inte föreligger någon betydande kreditriskkoncentration i förhållande till någon viss kund eller motpart.

Kassaflöde

Bolaget arbetar hårt för att minimera den tid Bolaget idag binder kapital i, bland annat lager och kundfordringar. För att minska den risk en kapitalbindning kan innebära, har Bolaget aktivt arbetat med och förbättrat den interna processen för prognosticering och produktionsplanering.

Not 28 - Fusion av dotterbolag

Dotterbolaget Precise Biometrics Solutions AB med organisationsnummer 556646-6529 har per 120927 fusionerats in i moderbolaget Precise Biometrics AB. Ur ett koncernperspektiv innebär detta en koncernintern omstrukturering då tillgångar och skulder har flyttats mellan två juridiska personer inom koncernen. Koncernens totala egna kapital påverkas således inte. I moderbolaget har det dock uppstått ett fusionsresultat uppgående till 124 Tkr.

Nettoomsättning och rörelseresultat i dotterbolaget för tiden före fusionens registrering uppgår till 98 Tkr respektive 797 Tkr och motsvarar de belopp som har redovisats i moderbolagets resultaträkning.

Ingen förändring har skett under 2013.

Dotterbolagets tillgångar och skulder, som har övertagits av moderbolaget enligt koncernvärdemetoden, är följande:

120630
TILLÅNGAR
Anläggningstillgångar 151 049
Omsättningstillgångar 2 373 180
SUMMA TILLGÅNGAR 2 524 229
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 921 019
Kortfristiga skulder 1 603 210
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 2 524 229

Not 29 - Räntekostnader

Koncernen
2013 2012
Räntekostnader kreditfacitlitet 1 536 4 090
Övriga räntekostnader 35 100
Summa 1 571 4 190

Not 30 - Väsentliga händelser efter årets slut

För information om väsentliga händelser efter årets slut hänvisas till Förvaltningsberättelsen.

Resultatdisposition och Intygande

Förslag till behandling av resultat

Moderbolaget

Följande medel står till bolagsstämmans förfogande

Summa 63 868 876
Årets förlust, kr -43 092 677
Överkursfond, kr 106 961 553

Styrelsen och VD föreslår att i ny räkning överförs 63 868 876, varvid -43 092 677 avräknas mot överkursfonden.

Styrelsen föreslår till årsstämman att inte lämna någon utdelning för verksamhetsåret 2013.

Intygande

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.

Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över koncernens och moderbolagets verksamhet, ställningar och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Resultat- och balansräkning samt koncernresultat- och koncernbalansräkning kommer att föreläggas årsstämman den 29 april 2014 för fastställelse.

Lund 27 mars, 2014

Lisa Thorsted Styrelsens ordförande

Eva Maria Matell Styrelseledamot

Torgny Hellström Styrelseledamot

Anders Harrysson Styrelseledamot

Matts Lilja Styrelseledamot

Torbjörn Clementz Styrelseledamot

Håkan Persson Verkställande direktör

Revisionsberättelse

Till årsstämman i Precise Biometrics AB (publ), Org nr 556545-6596

Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen

Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Precise Biometrics AB (publ) för år 2013 med undantag för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 33-37. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 28-90.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar för årsredovisningen och koncernredovisningen

Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta en årsredovisning som ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och en koncernredovisning som ger en rättvisande bild enligt International Financial Reporting Standards, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen, och för den interna kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel.

Revisorns ansvar

Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen och koncernredovisningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige. Dessa standarder kräver att vi följer yrkesetiska krav samt planerar och utför revisionen för att uppnå rimlig säkerhet att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter.

En revision innefattar att genom olika åtgärder inhämta revisionsbevis om belopp och annan information i årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur bolaget upprättar årsredovisningen och koncernredovisningen för att ge en rättvisande bild i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i bolagets interna kontroll. En revision innefattar också en utvärdering av ändamålsenligheten i de redovisningsprinciper som har använts och av rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen, liksom en utvärdering av den övergripande presentationen i årsredovisningen och koncernredovisningen.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Uttalanden

Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2013 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2013 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt International Financial Reporting Standards, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 33-37. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.

Vi tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.

Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar

Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust, samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Precise Biometrics AB (publ) för år 2013. Vi har även utfört en lagstadgad genomgång av bolagsstyrningsrapporten.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust, och det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för förvaltningen enligt aktiebolagslagen samt att bolagsstyrningsrapporten på sidorna 33-37 är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.

Revisorns ansvar

Vårt ansvar är att med rimlig säkerhet uttala oss om förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust och om förvaltningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat enligt ovan är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Därutöver har vi läst bolagsstyrningsrapporten och baserat på denna läsning och vår kunskap om bolaget och koncernen anser vi att vi har tillräcklig grund för våra uttalanden. Detta innebär att vår lagstadgade genomgång av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.

Uttalanden

Vi tillstyrker att årsstämman behandlar förlusten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.

En bolagsstyrningsrapport har upprättats, och dess lagstadgade information är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.

Malmö den 31 mars 2014 Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB

Eva Carlsvi Auktoriserad revisor

Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, 556029-6740 Invalda tills slutet av Årsstämman 2014

Eva Carlsvi Huvudansvarig revisor, född 1968

Auktoriserad revisor – Revisor för Precise Biometrics sedan april 2008

Ekonomisk ordlista

Aktiekurs

Sista betalkurs under perioden.

Andel riskbärande kapital

Eget kapital och uppskjuten skatteskuld dividerat med balansomslutningen.

Antal aktier Antal aktier vid årets slut.

Balansomslutning Värdet av samtliga tillgångar på balansdagen.

Bruttomarginal

Bruttoresultat dividerat med nettoomsättning.

Direktavkastning

Föreslagen utdelning dividerat med aktiekursen på balansdagen.

EBITDA

Rörelseresultatet före avskrivningar och finansnetto.

Eget kapital

Eget kapital vid årets slut. Genomsnittligt eget kapital har beräknats som ingående eget kapital plus utgående eget kapital dividerat med två.

Eget kapital per aktie

Eget kapital vid årets slut dividerat med antal aktier vid årets slut.

Genomsnittligt antal utestående aktier under året

Antal aktier vid årets början plus antal aktier vid årets slut dividerat med två.

Kassalikviditet

Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder.

P/E tal

Aktiekursen vid årets slut dividerat med resultat per aktie.

Resultat per aktie

Resultat efter finansnetto dividerat med genomsnittligt antal aktier. Beräkning har skett enligt IAS 33 Resultat per aktie. I enlighet med IAS 33 får inte omräkning efter utspädning medföra ett bättre resultat per aktie jämfört med före utspädning.

Räntabilitet på eget kapital

Årets resultat dividerat med genomsnittligt eget kapital.

Räntabilitet på sysselsatt kapital

Resultatet efter finansnetto plus finansiella kostnader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital.

Räntetäckningsgrad

Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader dividerat med finansiella kostnader.

Rörelsekapital

Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder.

Rörelsemarginal

Rörelseresultat dividerat med nettoomsättning.

Skuldsättningsgrad

Räntebärande skulder dividerat med eget kapital.

Soliditet

Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen.

Sysselsatt kapital

Balansomslutning minus ej räntebärande skulder och avsättningar. Genomsnittligt sysselsatt kapital har beräknats som ingående plus utgående sysselsatt kapital dividerat med två.

Utdelning

Utdelning per aktie under året.

Styrelse

Lisa Thorsted

Styrelsens ordförande

FÖDD 1967

UTBILDNING Mastersexamen i Economics and Business Administration, Copenhagen Business School, Danmark

NUVARANDE POSITION Managing Director, Continental Europe, Global Corporate Clients, ISS A/S

STYRELSEMEDLEM SEDAN 2006

TIDIGARE UPPDRAG DE SENASTE FEM ÅREN Group Vice President, Regional CFO Eastern Europe, ISS A/S and Vice President, CCO, SAS Scandinavian Airlines Danmark A/S

ÖVRIGA UPPDRAG ---

AKTIER I PRECISE BIOMETRICS 102 557 Aktier (make): 56 834

Torgny Hellström

Styrelseledamot

FÖDD 1958

UTBILDNING Jur kand Stockholms Universitet IBM Executive Education with Thunderbird (University of Phoenix)

NUVARANDE POSITION Grundare av och senior managementkonsult på Ruddex International AB

STYRELSEMEDLEM SEDAN 2013

TIDIGARE UPPDRAG DE SENASTE FEM ÅREN VD och andra ledande positioner inom Anoto Group AB (NASDAQ OMX Nordic)

ÖVRIGA UPPDRAG

-

AKTIER I PRECISE BIOMETRICS 0

Eva Maria Matell

Styrelseledamot

FÖDD 1958

UTBILDNING Civilingenjör industriell ekonomi, Internationell marknadsföring, Linköpings Tekniska Högskola

NUVARANDE POSITION General Manager på Cintos Consulting

STYRELSEMEDLEM SEDAN 2007

TIDIGARE UPPDRAG DE SENASTE FEM ÅREN Managing Director på Kaspersky Lab AB Sales and Marketing Director på XponCard AB

ÖVRIGA UPPDRAG

AKTIER I PRECISE BIOMETRICS

31 939


Anders Harrysson

Styrelseledamot

FÖDD 1959

UTBILDNING

Civilingenjör Teknisk Fysik Linköpings Tekniska Högskola, M.Sc. and Senior Thesis in Electrical Engineering at Stanford Graduate School, Dept of Electrical Engineering, Stanford University, USA

NUVARANDE POSITION

STYRELSEMEDLEM SEDAN 2013

TIDIGARE UPPDRAG DE SENASTE FEM ÅREN

VD på Birdstep Technology ASA Vice President North Europe at Sun Microsystems

ÖVRIGA UPPDRAG

Styrelseledamot NetInsight AB. Styrelseordförande, Aditro Group AB. Styrelseordförande, Ewalie AB

AKTIER I PRECISE BIOMETRICS

-

Torbjörn Clementz

Styrelseledamot

FÖDD 1961

UTBILDNING Civilekonom i Business Administration and Economics vid Växjö Universitet

NUVARANDE POSITION CFO och vice VD BE Group AB

STYRELSEMEDLEM SEDAN 2009

TIDIGARE UPPDRAG DE SENASTE FEM ÅREN ---

ÖVRIGA UPPDRAG Styrelsemedlem i dotterbolag inom BE Group-koncernen, samt i Sport och Rehabkliniken i Ängelholm AB och i Euro Football Partners AB

AKTIER I PRECISE BIOMETRICS 59 555

Matts Lilja

Styrelseledamot

FÖDD 1965

UTBILDNING Gymnasieingenjör

NUVARANDE POSITION VD för Ammeraal Beltech AB

STYRELSEMEDLEM SEDAN 2013

TIDIGARE UPPDRAG DE SENASTE FEM ÅREN VD för Opax A/S and Opax AB

ÖVRIGA UPPDRAG

-

AKTIER I PRECISE BIOMETRICS 0

Ledning

Håkan Persson

VD och Koncernchef

FÖDD 1961

-

ANSTÄLLD SEDAN 2013

ÖVRIGA UPPDRAG

TIDIGARE UPPDRAG DE SENASTE FEM ÅREN Interim Manager på Enea, VD för Scalado AB, Country Manager IBM Software Group, Director System Sales IBM Rational, President Market Division EMEA Telelogic AB

UTBILDNING Civilekonom, Internationella ekonomlinjen, Lunds Universitet

INNEHAV 0

Patrik Lindeberg COO

FÖDD 1973

-

ANSTÄLLD SEDAN 2007

ÖVRIGA UPPDRAG

TIDIGARE UPPDRAG DE SENASTE FEM ÅREN Styrelseledamot Precise Biometrics Solutions AB

UTBILDNING Civilingenjörsexamen, Lunds Tekniska Högskola

INNEHAV 400 000 teckningsoptioner

Patrik Norberg

CFO

FÖDD 1968

ANSTÄLLD SEDAN 2008

ÖVRIGA UPPDRAG --

TIDIGARE UPPDRAG DE SENASTE FEM ÅREN -

UTBILDNING Civilekonomexamen vid Ekonomihögskolan, Lunds Universitet

INNEHAV 120 000 aktier 300 000 teckningsoptioner

Anna Herdenberg

Corporate Counsel

FÖDD 1965

ANSTÄLLD SEDAN 2008

ÖVRIGA UPPDRAG --

TIDIGARE UPPDRAG DE SENASTE FEM ÅREN --

UTBILDNING Jur. Kand., Lunds Universitet

INNEHAV Aktier (make): 55 000 Teckningsoptioner : 150 000

Årsstämma

Årsstämma för aktieägare i Precise Biometrics AB (publ) hålls tisdagen den 29 april 2014 kl 16.00 på Precise Biometrics huvudkontor i Lund, Scheelevägen 30.

Aktieägare som önskar delta på årsstämman ska både vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktiebok onsdagen den 23 april 2014, samt anmäla sitt deltagande till Precise Biometrics AB senast onsdagen den 23 april 2014 klockan 16.00.

Registrering i aktieboken

Aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade genom bank eller annan förvaltare måste, för att äga rätt att delta i stämman, tillfälligt registrera aktierna i eget namn i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken senast onsdagen den 23 april 2014.

Aktieägaren måste underrätta förvaltaren i god tid.

Anmälan till årsstämma

Anmälan om deltagande vid årsstämman ska ske senast onsdagen den 23 april 2014 klockan 16.00. Anmälan kan göras via telefon, fax, post eller e-post:

  • Telefon: 046 31 11 12
  • Fax: 046 31 11 01
  • E-post: [email protected]
  • Post: "Precise Biometrics Årsstämma", Box 798, 220 07 Lund

Vid anmälan ska följande anges:

  • Namn
  • Personnummer/organisationsnummer
  • Adress
  • Telefonnummer
  • Antal aktier
  • Eventuella biträden

Ombud

Aktieägare som företräds av ombud ska utfärda fullmakt för ombudet. Om fullmakt utfärdats av juridisk person ska kopia av registreringsbevis (eller om sådan handling inte finns, motsvarande behörighetshandling) för den juridiska personen bifogas. Dokumentet får inte vara äldre än ett år. Dessa dokument ska vara Precise Biometrics tillhanda senast onsdagen den 23 april 2014.

Aktieägarkontakt

Patrik Norberg, CFO i Precise Biometrics Telefon: 046 31 11 47 E-post [email protected]

Distribution av årsredovisning

Bolagets årsredovisning kommer inte att distribueras till aktieägarna då det inte kommer att finnas någon tryckt version av rapporten. Årsredovisningen kommer finnas tillgänglig både på svenska och på engelska på bolagets hemsida www.precisebiometrics.com. Det finns möjlighet att skriva ut hela dokumentet från hemsidan.

Finansiell kalender

29 april 2014
16 juli 2014
21 oktober 2014
5 februari 2015

Finansiella rapporter publiceras på svenska och engelska på www.precisebiometrics.com.

Rapporterna kan även beställas via telefon på 046 31 11 00.

Kontakt

Precise Biometrics AB

Box 798 220 07 Lund Sverige

Telefon: 046 31 11 00 Fax: 046 31 11 01 E-mail: [email protected]

Aktieägarkontakt Patrik Norberg, CFO

Telefon: 046 31 11 47 E-post: [email protected]