AI assistant
Precise Biometrics — Annual Report 2007
Mar 19, 2008
3189_10-k_2008-03-19_655f335f-2b46-4029-ac63-eaa103449398.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Jag vill påstå att vi klivit in i en ny tid. Fingeravtrycksigenkänning börjar bli en del av vardagen för många. Vår teknik återfinns på gym, banker, kontor, flygplaster och i nationella ID-kort över hela världen. Men när omvärlden förändras ställs högre krav på oss.
Det arbete som vi lagt bakom oss under det senaste året är avgörande för Precise Biometrics framtid. 2007 har handlat om att flytta fokus. Vi har nu lyft blicken från tekniken för att se vad världen faktiskt är intresserade av att investera i. Precise Biometrics är inte längre en teknikorienterad verksamhet. Säljare, utvecklingsavdelning och ledning arbetar idag medvetet utifrån en marknadsinriktad linje.
Förbättrat resultat
Det största glädjebeskedet från 2007 är att vi avslutar året med att redovisa det bästa resultatet sedan år 2000. Våra kostnader har minskats avsevärt och även om resultatet fortfarande är negativt känns det upplyftande att de åtgärder som inleddes för mer än ett år sedan har börjat ge konkreta resultat.
Ett löfte som gavs i början av 2007 var att vi skulle vinna två upphandlingar för nationella ID-kort. Jag glädjs av att konstatera att detta löfte uppfyllts. Vi har vunnit upphandlingarna för det portugisiska ID-kortet samt ett mindre land i Mellanöstern.
Nationella ID i fokus
Vi ser fortfarande stora möjligheter i marknaden för nationella ID-kort. Utöver en lukrativ kortbaserad licensförsäljning finns det potential i en lönsam eftermarknad. Detta bekräftas bland annat av den uppföljningsorder som vi fick avseende 1 400 fingeravtrycksläsare knutet till det portugisiska nationella ID-kortet.
Men trots allt är jag inte nöjd med försäljningsresultatet. Framför allt är det den amerikanska marknaden som inte levt upp till förväntningarna när det gäller PIV-utvecklingen. Myndigheterna fick inte utökade budgetar för införandet av det nya systemet vilket naturligtvis påverkat vår, liksom andra aktörers, förväntade försäljning på USA-marknaden.
Asien trycker på
Däremot är jag belåten med vår fortsatta etablering på den asiatiska marknaden som visat fortsatt stort intresse för fingeravtrycksteknik. Samarbetet med Japans största chiptillverkare har resulterat i en elektronikkrets med vår fingeravtrycksteknik som planeras produceras med 200 000 kretsar i månaden från april 2008. Under våren ökade vi dessutom vår ägarandel i det delägda bolaget Smart Unicorn Solutions (SUS) och för att ytterliga stärka relationerna med SUS och den asiatiska marknaden öppnade vi ett dotterbolag i Hongkong under det tredje kvartalet.
När ett företag byter fokus från teknik till marknad sker naturliga förändringar i personalsammansättningen och året som gått har ställt höga krav på våra medarbetare. Samtidigt har det funnits en gemensam insikt att de förändringar som skett har varit nödvändiga för verksamheten och medarbetarna har under de senaste månaderna bjudit på en upplyftande optimism. Ett tecken på engagemanget är att nästan samtliga valde att delta i det optionsprogram som lanserades under hösten.
Visionen
Vi har väntat på att marknadsutvecklingen ska hinna ifatt vår teknik och nu verkar vi faktiskt stå på tröskeln till en sådan tid. Våra fingeravtryckslösningar finns över hela världen i både små och stora projekt. Vi har nästan 80 miljoner kontrakterade licenser på vår Match-on-Card-teknik. Det gör oss till den största leverantören i världen av denna typ av fingeravtrycksigenkänning.
Men som i alla branscher kan vi inte dröja kvar vid det som presterats i det förflutna. Vi måste blicka framåt och fastställa hur vi på bästa sätt utnyttjar den ledande marknadsposition vi har idag. I samråd med företagets medarbetare har en vision tagit form under året. Medan vårt huvudsakliga mål står fast; att redovisa ett positivt resultat under 2009, så stakar visionen ut vägen dit och fastställer de medel med vilka vi ska nå långsiktig lönsamhet.
ID-korten viktiga närmaste åren
Efterforskningar visar att många länder kommer att införa nya nationella ID-kort under de kommande åren. Som tidigare ser vi fortfarande stor potential i den marknaden. Intresset verkar dessutom vara ömsesidigt. Många länder vars ID-kort är under upphandling har insett fördelarna med fingeravtrycksigenkänning och specificerat tekniken som krav.
Av dessa kommande nationella ID-kortsupphandlingar förväntar vi oss att en stor del dessutom kommer specificera Match-on-Card som krav då det erbjuder utökad funktionalitet knutet till kortet. Som världsledande och oberoende leverantör av Match-on-Card står vi på god fot att vinna ett flertal nationella ID-kort under de närmsta åren.
framtid i bank – och sim-kort
De nationella ID-korten är viktiga för vår framtida välgång och erfarenheten från dessa projekt banar väg för nya affärsmöjligheter. Det finns ett flertal andra intressanta marknadssegment som kan dra nytta av fördelarna med fingeravtrycksigenkänning och Matchon-Card. Med en teknik som på ett oproblematiskt sätt kan anpassas till nya plattformar samt ett brett partnernätverk så är jag övertygad om att vi på längre sikt kommer återfinna vår teknik inom andra intressanta segment såsom bank och mobiltelefoni.
Miljarder bank- och SIM-kort tillverkas redan varje år och produktionen förväntas öka ytterligare på lång sikt då fler funktioner kommer läggas till korten. Med utökad funktionalitet ökar också behovet av säkerhet. Fingeravtrycksigenkänning kan lösa många av de problem som dessa branscher står inför och vår interoperabla teknik kan på ett naturligt sätt överföras till både bank- och SIMkort. Jag är övertygad om att det är här framtidens utmaningar och möjligheter står att finna.
Genom att fokusera verksamheten på den vision och de mål som vi stakat upp under 2007 vill jag påstå att vår teknik är svaret på många av de utmaningar som framtiden erbjuder. Så låt oss fästa blicken på ett avgörande 2008 utan att för den delen glömma bort den lovande och lönsamma tid som ligger bortom det kommande året.
Framtid har blivit samtid Koncernchefen har ordet Årets händelser
- • Årets nettoomsättning uppgick till 24,8 Mkr (47,7).
- • Årets resultat uppgick till -35,3 Mkr (-90,9).
- • Årets resultat per aktie uppgick till -0,35 kr (-1,22).
- • Likvida medel uppgick vid räkenskapsårets slut till 32,5 Mkr (76,3).
- • Bolaget har etablerat ett dotterbolag i Hongkong, Precise Biometrics Asia Ltd.
- • Bolaget vann upphandlingen av Portugals nationella ID-kortsprojekt och senare under året fick man även en uppföljningsorder bestående av fingeravtrycksläsaren, Precise 250 MC.
- • Samarbetet med OKI Electric Industry Co. Ltd. har resulterat i en planerad produktion av cirka 200 000 chip per månad från och med april 2008.
- • Affärsuppgörelsen med Smart Unicorn Solutions slutfördes under året och innebär att Precise Biometrics har en ägarandel i det kinesiska bolaget med 38%.
- • En större uppföljningsorder erhölls från Swisscom bestående av Precise 100 MC BioKeyboard till ett värde av 2,4 Mkr.
- • I slutet av året vann bolaget ytterligare ett nationellt ID-kortsprojekt gällande ett mindre land i Mellanöstern.
Det lyckade samarbetet kring en fingeravtryckslösning för SAS har gett bolaget en stark plattform att erbjuda andra flygbolag och även leverantörer till flygindustrin en motsvarande lösning
| 2007 | 2006 | 2005 | |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Tkr | 24 815 | 47 733 | 45 053 |
| Rörelseresultat, Tkr | -36 746 | -90 470 | -41 007 |
| Bruttomarginal, % | 36 | 40 | 36 |
| Likvida medel, Tkr | 32 500 | 76 302 | 59 230 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, före förändring i rörelsekapital, Tkr |
-29 224 | -54 097 | -27 530 |
| Rörelsekapital, Tkr | 30 417 | 65 292 | 76 369 |
| Kassalikviditet, % | 291 | 293 | 377 |
| Soliditet, % | 83 | 75 | 83 |
| Antal anställda vid årets slut | 38 | 49 | 69 |
| Resultat per aktie, kr | -0,35 | -1,22 | -0,63 |
| Eget kapital per aktie, kr | 0,70 | 0,98 | 1,45 |
| Faktor | Förändring | Effekt på rörelse resultatet |
|---|---|---|
| Valuta, SEK/USD | -/+5% -/+ 0,5 Mkr | |
| Inköpspriser | -/+5% | -/+0,6 Mkr |
| Lönekostnader | -/+5% | -/+1,5 Mkr |
ekonomisk översikt
ÅRET I SIFFROR
| LIGHE TSANALYS |
KÄNS | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ------------------- | ------ | -- | -- | -- | -- | -- | -- |
Verksamhet och affärsidé
Precise Biometrics är ett innovativt företag som erbjuder lösningar för igenkänning av fingeravtryck för att säkerställa människors identitet. Med spetskompetens inom fingeravtrycksigenkänning erbjuder Precise Biometrics snabb, tillförlitlig och säker verifiering. Bolagets kärnteknik Precise BioMatch™ integreras enkelt i system för ID- och bankkort, säkerhetskretsar, access till datorer, nätverk och fysisk passerkontroll. Bolaget verkar på en global marknad och tekniken är licensierad till nästan 80 miljoner användare över hela världen.
Precise Biometrics affärsidé är att tillsammans med starka samarbetspartners och genom globala nätverk erbjuda länder, myndigheter, företag och organisationer användarvänliga och interoperabla lösningar för att säkerställa individers identitet på ett kostnadseffektivt och tillförlitligt sätt.
Mål
Övergripande mål
Precise Biometrics övergripande mål är att vara en världsledande och oberoende leverantör av interoperabla och anpassningsbara lösningar baserade på fingeravtrycksigenkänning. Våra lösningar är ideala för små, säkra plattformar – som exempel Precise Match-on-Card™ för smartkort och Precise BioCore® för chip – och vårt mål är att vara den främsta leverantören av denna teknik.
Operationella mål
Några av de viktigaste operationella målen inför framtiden är att koncernen inom det viktiga segmentet nationella ID-kort ska etablera än djupare relationer och teckna än fler avtal, inte bara med smartkortsföretag, utan även ta oss upp i värdekedjan och licensiera vår teknik till systemintegratörsledet. Vi ser också möjligheten att använda vår erfarenhet, våra befintliga produkter och vår kompetens i ID-
kortssammanhang för att etablera oss inom bank- och betalningsmarknaden. Att skapa nya affärsmöjligheter genom att knyta till oss ytterligare chiptillverkare, för att komplettera OKI:s erbjudande på marknaden för säkra, kostnadseffektiva chip i stora volymer, är också en viktig målsättning.
Till de viktigaste operationella målen hör att säljaktiviteterna ska utökas mot myndigheterna i våra geografiska marknader (Europe, North America, Latin America, Asia samt Middle East & Africa).
Ytterligare ett operationellt mål med hög prioritet är att Precise Biometrics marknadsprofil som en leverantör med spetskompetens och lång erfarenhet av krävande fingeravtryckslösningar ska tydliggöras.
Finansiella mål
Precise Biometrics finansiella mål är att uppnå en långsiktig värdetillväxt för aktieägarna. Detta ska ske genom att bolaget når ett positivt resultat under 2009.
Strategier
Affärsstrategi
Precise Biometrics marknadsför verktyg och lösningar för fingeravtrycksigenkänning samt konsulttjänster genom direktbearbetning av ett flertal olika kundsegment i Europe, North America, Latin America, Asia samt Middle East & Africa.
Tillsammans med partners – primärt systemintegratörer, smartkortsföretag och chiptillverkare – erbjuds kompletta fingeravtryckslösningar baserade på Precise Biometrics teknik, Precise BioMatch™ och Precise Match-on-Card™, för hela länders befolkningar, anställda på myndigheter och företag, flygresenärer och många andra användargrupper. Licensiering av Precise BioMatch™ och Precise Match-on-Card™ möjliggör eftermarknader för Precise Biometrics i form av hårdvaruförsäljning samt tilläggstjänster och applikationer för att bredda användningen av till exempel ett ID-kort. Fingeravtryckslösningar för inbyggda
koncernöversikt
En prioriterad uppgift för försäljningsarbetet under 2007 har varit att söka samarbete med rätt partners.
-90 470
-36 746
0
-54 406
-37 485
-41 007
RÖRELSERESULTAT
TKR
system öppnar upp för en massmarknad genom att göra biometrin prismässigt förmånlig och tillgänglig för integration i volymprodukter, såsom konsumentelektronik.
Partnerstrategi
Precise Biometrics partnerstrategi är att bygga upp nära relationer med noga utvalda partners som på ett effektivt sätt bedöms kunna bidra till att koncernen uppnår såväl operationella som finansiella mål. Det globala partnernätverket skapar viktiga marknadsöppningar samtidigt som Precise Biometrics varumärke etableras snabbare. Väl utvecklade partnerrelationer är viktiga för att Precise Biometrics ska kunna svara upp mot nya och tuffare kundkrav som följer på en växande världsmarknad och en förutsättning för att vi ska kunna agera globalt.
Några exempel på goda partnersamarbeten
Nationella ID-kort tillsammans med världsaktör
Gemalto är en av våra smartkortspartners. Genom att leverera helhetslösningar inom smartkort och digital säkerhet är de världens största företag inom sin bransch. Precise Biometrics har arbetat med Gemalto i flera storskaliga projekt såsom vid leveransen av Portugals ID-kort. Genom goda samarbeten med dominerande företag som Gemalto stärks vår relation till smartkortsbranschen och vi upprätthåller vår postion som ledande leverantör av fingeravtrycksigenkänning till marknaden för nationella ID-kort.
Samarbete ledde till ny produkt
Redan 2006 inledde vi ett samarbete med det japanska elektronikföretaget OKI Electric Industry Co. Ltd. som under hösten 2007 resulterade i en elektronisk krets med inbyggd fingeravtrycksteknik. Kretsen som har stora marknadsfördelar när det kommer till pris, prestanda och storlek, kan integreras i olika elektronikprodukter. OKI börjar producera kretsen under april 2008 och produktionsvolymen uppskattas ligga på 200 000 chip i månaden. OKI är ett av Japans största företag och genom ett lyckat samarbete med en sådan aktör kommer vi stärka vår position på den asiatiska marknaden och öppna upp för framtida affärsmöjligheter.
Konkurrenter
Biometribranschen är en komplex bransch, där många konkurrerande bolag är verksamma. Det är inte helt ovanligt att konkurrenter även är eller blir partners till Precise Biometrics. Det finns konkurrenter på en rad olika nivåer exempelvis när det gäller smartkortslösningar samt hård- och mjukvara.
När det gäller hårdvara så är Precice Biometrics en av få spelare som erbjuder kombinerade fingeravtrycks- och smartkortsläsare med erkänd kvalitet och stort antal installerade enheter. En konkurrerande marknad i framförallt Asien är redan utvecklad när det gäller produktion av fingeravtrycksläsare. Detta är en av anledningarna till att Precise Biometrics valt att allt mer fokusera sin verksamhet på licensförsäljning av mjukvara. Licensförsäljningen är dessutom fördelaktigare när det gäller lönsamhet samtidigt som det är ett område där bolaget har en starkt konkurrenskraftig teknik och expertis.
När det gäller konkurrerande aktörer på mjukvaruområdet, framförallt när det gäller Match-on-Cardlösningar är vår främsta konkurrent franska Sagem Défense Sécurité. Sagem erbjuder även säkerhetslösningar kopplade till andra biometritekniker, som iris- och ansiktsigenkänning. Biometri är dock endast en liten del av Sagems verksamhet. Sagem har ett mindre antal utrullade användare för Match-on-Card och har en lösning knuten till sina egna kort och system. Helt klart är att nischen Match-on-Card inom fingeravtrycksbiometri domineras av Precise Biometrics. Förutom Precise Biometrics och Sagem finns några ytterligare aktörer inom denna nisch, dock endast ett fåtal med kommersiella lösningar. Det är inte heller någon som i samma utsträckning som Precise Biometrics fokuserar på detta område. De konkurrerande företagen har andra produktlinjer och erbjuder Match-on-Card i kombination med egen hårdvara eller smartkort. Bland dessa aktörer finns Siemens och ID3. Precise Biometrics tydliga fördel gentemot dessa konkurrenter är att lösningarna är helt oberoende av kortval, applikationer och läsare.
Med nästan 80 miljoner kontrakterade licenser och fyra nationella ID-kortsprojekt är Precise Biometrics den aktör på marknaden som har flest användare av Match-on-Card.
Precise Biometrics jobbar i nära samarbete med ett flertal stora partners och är alltså inte kopplade till en specifik leverantör vilket gör oss konkurrenskraftiga och flexibla.
Vad gör Precise Biometrics för att bemöta framtida konkurrenter?
Med nästan 80 miljoner kontrakterade licenser och fyra nationella ID-kort är Precise Biometrics den aktör på marknaden som har flest användare av Match-on-Card. Med dessa starka referenser erbjuder vi en teknik som är erkänd och bevisad i både små och stora projekt som ställer höga krav på effektivitet och säkerhet. Starka och pålitliga referenser är ett viktigt marknadsargument inom ett relativt ungt teknikområde, som präglas av innovation.
Precise Biometrics är en oberoende leverantör av fingeravtrycksigenkänning med teknik som är kompatibel med alla smartkort och fingeratrycksläsare som är tillgängliga på marknaden. Kunden är alltså inte utlämnad till att använda ett specifikt kort eller en specifik läsare vilket gör att bolagets lösning är både kostnadseffektiv och flexibel för kunden. Precise Match-on-Card™ är tillgänglig som applet på Java- och Multoskort, vilket innebär att kunden när som helst under processen kan lägga till fingeravtryckstekniken. I projekt såsom nationella ID-kort är det ekonomiska åtagandet ofta stort och då är just flexibilitet, skalbarhet och kostnadseffektivitet goda marknadsfördelar.
Precise Biometrics jobbar i nära samarbete med ett flertal stora partners och är alltså inte kopplade till en specifik leverantör vilket gör oss konkurrenskraftiga och flexibla. Genom vårt globala partnernätverk täcker vi upp största delen av världmarknaden trots att vi är ett förhållandevis litet bolag. Genom goda partnersamarbeten med olika branscher banar Precise Biometrics vägen för ytterligare affärstillfällen och ökar vår marknadsnärvaro.
IT security and single sign-on
Vision, teknik och lösningar
Världsmarknaden för biometrilösningar beräknas ha en årlig tillväxttakt på drygt 30 procent fram till år 2010 (IBG's Biometrics Market and Industry Report 2006-2010), och av den totala biometrimarknaden svarar lösningar för verifiering med fingeravtryck för cirka 45 procent. Det är inom detta segment Precise Biometrics är verksamt och bolaget har en marknadsledande position när det gäller licensiering av fingeravtrycksteknik till ett snabbt växande marknadsområde; smartkort med integrerad fingeravtrycksigenkänning.
Intresset för smartkortslösningar ökar globalt. Många länder som utfärdar nationella ID-kort vill exempelvis utnyttja möjligheten att med Match-on-Card-teknik kombinera krav på stark personlig integritet, säker identifiering, användarvänlighet och enkel tillgång till myndighetstjänster. Det finns också ett snabbt växande intresse för smartkortsbaserade hälsokort, bankkort, körkort samt ID-kort för större företag och organisationer. En av de stora fördelarna med Match-on-Card i ID-kort är möjligheten att utvidga användningen till kommersiellt bruk.
Med snart 80 miljoner kontrakterade licenser är Precise Biometrics världsledande leverantör av Match-on-Card. Potentialen för en kraftigt ökad licensförsäljning av företagets lösningar tack vare starka referenser och beprövad teknik bedöms som stor under de närmsta åren.
Många kundfördelar
I ett flertal projekt har interoperabiliteten hos Precise Match-on-Card™ påvisats eftersom tekniken är kompatibel med alla sorters smartkort och fingeravtrycksläsare som erbjuds på marknaden.
Ytterligare ett faktum med mycket stor betydelse för acceptansen är att interoperabiliteten inte bara omfattar möjligheten att göra anpassningar till både etablerade och nya standarder som är under utveckling, utan också att Precise Match-on-Card™ idag kan användas på smartkort från marknadens samtliga smartkortsleverantörer oberoende av kort-plattform (Java, Multos, Microsoft .Net eller ISO-kort) som används.
Det är en mängd viktiga fördelar som bidrar till att göra Precise Match-on-Card™ till en mycket intressant lösning för inte bara nationella ID-kort utan också för många andra tillämpningar.
Flexibilitet
Smartkort med Precise Match-on-Card™ erbjuder stor valfrihet och interoperabilitet tack vare att tekniken är oberoende av kort, fingeravtrycksläsare och applikation. Det innebär att alla komponenter kan bytas ut under olika faser i projektet för att möta ändrade ekonomiska förutsättningar, systemkrav eller behov.
Kostnadseffektivitet
Flexibilitet betyder också kostnadseffektivitet. Interoperabiliteten mellan smartkortet och en applikation innebär också ett leverantörsoberoende som kan utnyttjas under olika upphandlingsfaser av ett smartkortsprojekts hela livscykel.
Skalbarhet
Precise Match-on-Card™ anpassas utan problem efter stora och små projekt och kan enkelt utökas med fler användare allt eftersom behoven förändras. Precise Match-on-Card™ används i Thailands nationella IDkortsprojekt där mer än 60 miljoner kort ska utfärdas, men tekniken kan också utnyttjas i betydligt mindre företagsprojekt.
Tillgänglighet
Med ett globalt partnernätverk finns Precise Biometrics teknik tillgänglig över hela världen och alla ledande smartkortsföretag erbjuder kort med Precise Match-on-Card™. Bland våra partners finner man
Tänk dig en värld utan nycklar och koder
globala systemintegratörer, korttillverkare och företag som inriktat sig på Identity Management.
Säker och beprövad teknik
Med nästan 80 miljoner licensierade kort är Precise Biometrics störst på Match-on-Card och bland referenserna återfinns kunder och projekt med höga krav på säkerhet och effektivitet såsom Thailand och Portugals nationella ID-kort samt amerikanska utrikesdepartementet, Department of State.
Världen vill ha en smartare ID-hantering
Kraven ökar snabbt på en smartare och säkrare ID-hantering som ersättning för lösenord, PIN-koder och traditionella ID-kort. Drivkraften är behovet av ökad säkerhet och enkelhet samt insikten att det går att spara mycket tid och pengar. Smartkortslösningar baserade på Precise Match-on-Card™ tillgodoser dessa krav och i framtiden kommer världen med stor sannolikhet att använda smartkort med Precise Biometrics teknik i många olika sammanhang. Möjligheten att dessutom anpassa, paketera och licensiera kärntekniken som mjukvarukomponenter möjliggör också en framtid med helt nya tillämpningsområden för fingeravtrycksigenkänning.
Antalet exempel på redan etablerade och möjliga framtida användningsområden kan göras mycket lång. För smartkort med Precise Match-on-Card™ är det i dagsläget inom några specifika användningsområden som Precise Biometrics ser särskilt stora marknadsmöjligheter, såsom bank- och betalkort, i samband med resor och lokala transporter, inom hälso- och sjukvårdsområdet samt som ID-kort på nationell nivå men också för företag, myndigheter och större organisationer.
möjliga tillämpningar i framtiden
- • Biometriutrustade mobiltelefoner som ersättning för inpasseringskort och som multiterminaler för att betala räkningar, boka evenemang och resor.
- • Smartkort med Precise Match-on-Card™ som används som kundlojalitetskort av affärskedjor, hotell och reseföretag.
- • Utkvittering av hyrbil med hjälp av fingeravtryck.
- • Som kvittens i butikers betalterminaler.
- • Smartkort som också är ett patientkort vid sjukhus- och läkarbesök.
- • Studenter som med sina fingeravtryck får tillgång till utbildningslokaler, bibliotek och personlig studieinformation.
Fokusområden för Precise Match-on-Cardtm
- • Fjärrkontroller med inbyggda sensorer för utnyttjande av betal-TV-tjänster.
- • Medlemskort i form av smartkort för tillträde till lokaler och evenemang.
- • Identifiering i samband med lämnade av skattedeklarationer och andra handlingar till myndigheter.
Nytt forsknings- och utvecklingsfokus breddar marknadsmöjligheterna för Precise Biometrics teknik
Precise Biometrics har sedan starten i slutet av nittiotalet investerat stora belopp i Forskning och Utveckling (FoU) med målsättningen att erbjuda fingeravtryckslösningar i den absoluta framkanten av biometrimarknaden. Något som speglar den starka inriktningen på FoU är bolagets patentportfölj som omfattar 67 registrerade patent inom 23 patentfamiljer.
I takt med att ett allt bredare globalt marknadsgenombrott för olika biometritekniker har betydande delar av Precise Biometrics FoU-resurser kunnat förskjutas mot en mer kund- och segmentsanpassad utveckling. Under 2007 har denna förändring förstärkts ytterligare.
Detta nya FoU-fokus utgår från den starka teknikbas som tidigare utvecklats och som symboliseras av varumärkena Precise Bio-Match™, Precise BioCore® och Precise Match-on-Card™.
Mycket av det utvecklingsarbete som bedrivs sker med målsättningen att en allt större del av bolagets försäljning ska vara licensbaserad istället för hårdvaruinriktad. Även om de kombinerade fingeravtyck- och smartkortsläsarna Precise 200 MC och Precise 250 MC ingår som viktiga komponenter i de totallösningar som erbjuds kunderna så kommer bolaget fokusera allt mer på licensförsäljning av mjukvara. Precise Biometrics ser dessutom möjligheter i licensiering av bolagets teknik till hårdvarutillverkare i form av så kallade inbyggda lösningar (Embedded Solutions). Detta är en strategi som faller inom det generella målet att allt mer fokusera på licensförsäljning.
Under 2007 har stora utvecklingsresurser lagts ner på att tillsammans med OKI utveckla en inbyggd lösning i form av ett chip där Precise Biometrics algoritm byggts in. Detta chip börjar massproduceras under våren 2008 och exempel på kundgrupper är företag som tillverkar mobila enheter, betalningsterminaler, låssystem för bilar och satellitboxar. För denna typ av företag innebär det kompletta biometrichipet att utvecklingsarbetet kan reduceras och tiden fram till marknadslansering av nya produkter kan kortas.
Ett fortsatt prioriterat utvecklingsområde under året har varit Match-on-Card. Arbetet har resulterat i att Precise Match-on-Card™
Precise BioMatch™ och Precise BioCore® möjliggör helt nya tillämpningsområden för fingeravtrycksigenkänning.
nu också kan erbjudas på smartkort som använder operativsystemet Microsoft .Net. Sedan tidigare finns denna kärnteknik i versioner för alla övriga ledande smartkortstyper; Javakort, Multoskort och så kallade ISO-kort. Ytterligare ett viktigt fokusområde 2007 har varit att utveckla segmentsanpassade verktyg som underlättar användandet av Precise Biometrics teknik inom specifika områden. Något som också kommer att bidra till ökade marknadsmöjligheter för Precise Biometrics olika lösningar är att det under 2007 införts stöd för Windows Vista i samtliga produkter, såväl hård- som mjukvaror.
mjukvarulösningar och produkter
Precise BioMatch™
Grunden i Precise Biometrics styrka är företagets unika kärnteknik – algoritmen Precise BioMatch™ som samtliga av bolagets lösningar och produkter bygger på.
Precise Match-on-Card™
Precise Match-on-Card™ är bolagets teknik för lagring och matchning av fingeravtryck på smartkort. Lösningen ger ett starkt skydd för både lagrad information och den personliga integriteten då referensbilden av fingeravtrycket aldrig lämnar kortet. Precise Match-on-Card™ har en marknadsunik position då tekniken kan appliceras på smartkort från marknadens samtliga smartkorts-leverantörer oberoende av vilken plattform som smartkortet använder.
Precise BioCore®
Precise BioCore® är bolagets fingeravtrycksteknik paketerad i en licensierbar version för inbyggnad i mobila och stationära enheter. Precise BioCore® används bland annat i den elektronikkrets som Precise Biometrics japanska partner OKI har utvecklat. Tekniken kan också erbjudas som en mjukvarukomponent för så kallade Embedded Solutions som kretstillverkare i sin tur kan licensiera till företag som tillverkar exempelvis låssystem och konsumentprodukter.
Fingeravtrycksläsare
Bland Precise Biometrics fingeravtrycksläsare som hanterar Match-on-Card bör Precise 250 MC nämnas. Den kombinerade fingeravtrycks- och smart-kortsläsaren har ett brett användningsområde och rekommenderas för användning i offentliga miljöer. Med en stor sensor är den användarvänlig för icke-vana brukare. Läsaren är PIV-anpassad vilket har resulterat i order från exempelvis NASA. I Portugal används läsaren för verifiering när medborgarna ska hämta ut sitt nya ID-kort.
I 200-serien finns även Precise 200 MC som erbjuder liknande fuktionalitet som Precise 250 MC men med mindre sensor vilket gör den lämplig för inloggning på datorer i kontors- eller bankmiljö.
67 registrerade patent
Att skapa ett starkt skydd för tekniken Precise Matchon-Card™ är ett viktigt mål för Precise Biometrics patentstrategi. Patentportföljen har successivt utökats sedan 2001 och vid utgången av 2007 omfattade den 67 registrerade patent inom 23 patentfamiljer, samt 50 patentansökningar. Enbart avseende Match-on-Cardtekniken har Precise Biometrics tolv olika patentfamiljer.
Precise Biometrics inledde 2007 med att försäljningsmässigt arbeta efter en ny regional säljorganisation som utgår från de fem geografiska marknaderna Europe inklusive Scandinavia, Asia, North America, Latin America samt Middle East & Africa.
Omorganisationen har åstadkommit en bredare, mer resultatinriktad och kostnadseffektiv marknadsbearbetning där koncernens sälj- och marknadsresurser på ett optimalt sätt styrs och dimensioneras efter specifika marknads- och kundbehov. Möjligheten att mer flexibelt kunna anpassa resurserna över tiden bedöms som viktigt då den globala biometrimarknaden kännetecknas av stora skillnader avseende såväl intresse som mognad.
På vissa marknader, som exempelvis Asia, har det under 2007 skett en mycket snabb utveckling av nya applikationsområden, bland annat inom konsumentsektorn, som innebär nya marknadsmöjligheter för Precise Biometrics. På en marknad som Europe, befinner sig marknadssegmentet nationella ID-kort i en avgörande fas.
I andra delar av världen, som i Latin America, befinner sig biometrimarknaden i en utvecklingsfas liknande den i Asia och Europe för några år sedan. Intresset för biometri är stort och har vuxit under 2007, men ännu har marknadsutvecklingen inte resulterat i konkreta biometriprojekt av större betydelse. Samtidigt är det oerhört viktigt att bevaka och driva på utvecklingen i Latin America, liksom i Middle East & Africa, och arbeta för en etablering av varumärket Precise Biometrics hos exempelvis nya regionala partners.
Europe
För den geografiska marknaden Europe var årets viktigaste händelse ordermässigt att Precise Biometrics ingående i ett konsortium, lett av partnern Gemalto, under det andra kvartalet vann upphandlingen av det nationella ID-kortet i Portugal. Det är den första ordern avseende ID-kort i Europe som är baserad på Precise Match-on-Card™. Ordern bekräftar Precise Biometrics ledande marknadsposition inom Matchon-Card, det vill säga tekniken att förse smartkort, såsom nationella ID-kort, med möjligheten att både lagra och matcha fingeravtryck.
Att Precise Biometrics sedan tidigare medverkar i projekt där motsvarande Match-on-Card-lösning levereras till de nationella ID-kortsprojekten i Thailand och Qatar har haft stor betydelse för att intressera även de länder i Europe som befinner sig i en avgörande besluts- och upphandlingsfas. Ordern från Portugal kan därför betecknas som ett viktigt genombrott i Europe för Precise Biometrics kärnteknik. Portugals ID-kortssatsning bevakas av många europeiska länder eftersom det "Citizen Card" som Portugal under en sjuårsperiod kommer att utfärda till landets cirka 14 miljoner invånare är ett led i strävan att svara upp mot önskemålen i EU:s handlingsplan för e-förvaltning (2010).
För Portugal betyder valet av smartkort med Precise Match-on-Card™ en rad fördelar som exempelvis kostnadseffektivitet genom möjlighet att fritt kunna välja mellan olika leverantörer av smartkort, applikationer och läsare. Den höga prestanda Precise Biometrics fingeravtryckslösning erbjuder ger också fördelar som till exempel att Portugals Citizen Card kan ges en bred funktionalitet som successivt kan byggas ut. I sitt basutförande kommer de nya ID-korten att ersätta ett flertal nuvarande ID-handlingar och på sikt kan kortet komma att användas vid bland annat identifiering i samband med röstning, vid skatte- och sjukvårdsärenden och andra myndighetskontakter.
Uppfattningen att det finns en betydande eftermarknadspotential avseende nationella ID-kort har också bekräftats i Portugal sedan bolaget mot slutet av det fjärde kvartalet erhöll en uppföljningsorder avseende fingeravtrycksläsaren Precise 250 MC.
En uppföljningsorder från Schweiz ledande tele-
marknader och framtidsutsikter
Flexibla lösningar – en styrka på marknader med olika förutsättningar.
komföretag Swisscom mottogs under det fjärde kvartalet. Ordern avsåg tangentbordet Precise 100 MC BioKeyboard som används vid fingeravtrycksinloggning i datasystem. Ordervärdet uppgick till 2,4 Mkr.
Det lyckade samarbetet kring en biometrilösning för SAS har gett bolaget en stark plattform att erbjuda andra flygbolag och även leverantörer till flygindustrin en motsvarande lösning, och det finns goda förhoppningar att samarbeten med nya kunder kan inledas under 2008. En utökad flygsäkerhet står i fokus för stora delar av flygsektorn men man prioriterar även ny teknik som kan bidra till snabbare passagerarflöde vid exempelvis incheckning, kostnadseffektivisering och utbyggd kundservice.
Under året fattades beslut om att verksamheten i Karlstad skulle namnändras från Fyrplus Teknik till Precise Biometrics Solutions. Namnbytet ingick som ett led i en delvis omfokusering av verksamheten, från mer traditionell konsultverksamhet till större fokus på leverans av fingeravtryckslösningar och att fungera som integratör av den teknik som marknadsförs av moderbolaget. Under året har en bra balans skapats mellan den traditionella konsultverksamheten och den mer biometriinriktade verksamheten.
Asia
Den geografiska marknaden Asia rymmer en mycket stor framtidspotential för Precise Biometrics. Marknadsutvecklingen inom biometrin är intensiv och applikationsmöjligheter för Precise Biometrics kärnteknik finns inom många områden, från konsumentinriktade produkter till mer industriella applikationer i form av exempelvis säkerhetslösningar.
Under 2007 tog utvecklingen ytterligare steg framåt. Detta inger förhoppningar om betydande försäljningsmöjligheter 2008, både genom försäljning mot delvis nya marknadssegment via det nystartade dotterbolaget i Hongkong och via det delägda bolaget Smart Unicorn Solutions (SUS) som startade som ett joint venture-projekt i början av 2006.
Under det första kvartalet fungerade SUS operationellt allt bättre. Därför var det extra glädjande att en slutlig affärsuppgörelse kunde träffas om bolaget under det andra kvartalet som innebär att Precise Biometrics ökat ägarandelen från 30 till 38 procent. Att så kunde ske var också viktigt sett mot bakgrund av den positiva biometriutvecklingen i regionen. SUS har under året både tecknat avtal och inlett pilotprojekt med bland annat Kinas största energibolag, China Southern Power Grid Ltd., och en av de största mobiloperatörerna, China Mobile, vilket öppnar möjligheter för att Precise Biometrics teknik kan återfinnas i framtidens mobiltelefoner. Mot slutet av året intensifierades dessutom SUS:s marknadsaktiviteter och under 2008 kommer ett antal projekt att kunna kommuniceras till marknaden. Det ökade marknadstempot gör att framtidsutsikterna för SUS bedöms som mycket goda.
Verksamheten i SUS innebär att Precise Biometrics teknik når ut till helt nya marknadssegment och applikationsområden. Även inom segment där bolaget sedan tidigare har lång erfarenhet finns en betydande marknadspotential i regionen och detta är också anledningen till att ett nytt dotterbolag etablerades i Hongkong under det tredje kvartalet. Syftet med etableringen är att ytterligare stärka Precise Biometrics position liksom varumärket på den stora och viktiga asiatiska marknaden. Genom den nya närvaron i regionen har tempot i marknadsaktiviteterna kunnat höjas under senare delen av året och arbetet med att etablera nya kundrelationer som kan resultera i ökad licensförsäljning underlättas betydligt. Även samarbetet med befintliga kunder och pågående projekt, exempelvis Thailands nationella ID-kort, underlättas av att Precise Biometrics finns på plats i regionen med egen personal.
Ett marknadssegment med framtidspotential för bolaget är inbyggda lösningar (Embedded Solutions). Under 2006 inleddes ett samarbete med den globala elektronikkoncernen OKI Electric Industry Co. Ltd. om utveckling av ett helt nytt chip. Under det fjärde kvartalet 2007 presenterade OKI resultatet i form av ett marknadsunikt chip med fingeravtrycksfunktionalitet som kan användas i exempelvis betalningsterminaler, dörrlås, satellitboxar och låssystem för bilar. En viktig fördel för företag som utvecklar och tillverkar denna typ av produkter är att det kompletta chipet minskar behovet av eget tidskrävande utveck-
lingsarbete och att produkterna snabbare kan lanseras på marknaden. OKI planerar för en produktionsvolym på minst 200 000 chip per månad med start under våren 2008, och volymen ger en indikation om den betydelse licensförsäljningen kan få för Precise Biometrics i framtiden. Försäljningsintäkterna styrs dock av OKI:s faktiska försäljning men framtidsutsikterna måste ändå bedömas som positiva.
North America
Den geografiska marknaden North America har inte heller under 2007 motsvarat försäljningsförväntningarna. Den ursprungligen högt värderade så kallade PIV-marknaden har varit en besvikelse för i princip alla aktörer inom detta område i USA. PIV-kort är smarta ID-kort som enligt ett presidentdirektiv blivit obligatoriska för amerikanska myndigheter att utfärda till anställda och inhyrda konsulter. Hittills har endast en bråkdel av de myndighetsanställda kommit att omfattas av systemet då myndigheterna aldrig fick utökad budget för att genomföra projektet. Under de senaste åren har Precise Biometrics investerat betydande resurser såväl ekonomiskt som personellt för att ge bolaget en stark marknadsposition inför detta förväntade PIV-genombrott.
Trots många marknadsaktiviteter och projekt hos såväl myndigheter som inom den privata sektorn har försäljningen inte nått uppställda mål och mot slutet av 2006 inledde bolaget därför en kraftig reducering av personalstyrkan vid dotterbolaget i USA och arbetet med att anpassa organisationen bättre till marknadsförutsättningarna har fortsatt. En ny strategi lades också fast inför 2007 som innebar en starkare styrning av försäljningsarbetet från huvudkontoret i Lund. Under året har därför bevakningen av marknadsutvecklingen och aktivt deltagande i exempelvis Match-on-Card-projekt kunnat fortgå trots en liten personell bemanning i USA.
Under 2007 har vissa nya order erhållits, men inte heller detta år handlar det om volymorder. Exempel på order under andra och tredje kvartalet är leverans av den kombinerade fingeravtrycks- och smartkortsläsaren Precise 200 MC till Federal Agency of Administration, beställning av Precise 250 MC från NASA, uppföljningsorder på fingeravtrycksläsare från Bridgestone och Lockheed Martin samt en leverans ur Precise 200-serie till den befintliga kunden US Department of State. Det finns dock en fortsatt förhoppning om att försäljningen kan öka under 2008 även om det som tidigare är mycket svårt att förutse marknads- och försäljningsutvecklingen.
Faktorer som under 2007 haft en dämpande effekt på utvecklingen var att amerikanska myndigheter under årets första kvartal frös sina inköpsbudgetar, samt att förväntningarna på implementering av PIV på amerikanska myndigheter inte uppfylldes. Intressant marknadsmässigt är det växande intresset för biometrilösningar inom de amerikanska finans- och hälsovårdssektorerna, och Precise Biometrics har under året också engagerats i ett flertal pilotprojekt inom dessa marknadssegment.
Latin America
Av Precise Biometrics fem geografiska marknader är Latin America den region där biometriutvecklingen tydligast befinner sig i en inledningsfas. Marknaden är ännu inte riktigt mogen för mer konkreta projekt, även om bolaget medverkat i vissa pilotprojekt under året. Samtidigt ökar intresset för biometri snabbt och ett område som bedöms extra intressant för framtiden är de smarta nationella ID-korten i regionen. Vissa länder i Latin America planerar för införande av sådana ID-kort och därför har Precise Biometrics under året intensifierat marknadsbearbetningen tillsammans med lokala partners. Mycket positivt för marknadsutvecklingen är att ett flertal ledande smartkortsföretag under året intensifierat sina marknadsaktiviteter i regionen mot såväl de länder där införande av nationella ID-kort kan bli aktuellt som mot andra marknadssegment.
Precise Biometrics har också tillsammans med den globala partnern Gemalto under det andra kvartalet deltagit i marknadsevent för att visa på fördelarna med smartkort med integrerad Precise Matchon-Card™-lösning, och även för att informera om erfarenheterna från nationella ID-kortsprojekt som exempelvis Thailand och Qatar.
Att Precise Biometrics på en potentiell framtids-
marknad som Latin America kan visa att bolagets teknik har närmare 80 miljoner kontrakterade licenser på Precise Match-on-Card™ samt att det finns etablerade samarbeten med världens ledande smartkortsföretag bedöms också som mycket betydelsefullt.
Middle East & Africa
Förutom på den geografiska marknaden Europe erhöll Precise Biometrics under 2007 också en order avseende nationella ID-kort till ett mindre land i regionen. Även denna upphandling vanns genom medverkan i ett konsortium lett av bolagets partner Gemalto som är världens ledande leverantör av smartkort. Av affärsmässiga skäl har dock inte Precise Biometrics möjlighet att namnge det aktuella landet förrän en bit in på 2008. Ordern är dock avsevärt mycket mindre (ca 600 000 licenser) jämfört med det nationella ID-kortsprojektet i Portugal, men är trots det affärsstrategiskt mycket betydelsefull.
På den geografiska marknaden Middle East & Africa finns ett antal länder som undersöker förutsättningarna för smartkortsbaserade nationella ID-kort och med erfarenheter från flera länder har Precise Biometrics tillsammans med partners och konsortier en stark marknadsposition vid kommande upphandlingar. Marknadstrategiskt är det samtidigt viktigt att bolaget, även om kommande upphandlingar kan ligga bortom 2008, det kommande året fortsätter arbeta med att positionera smartkortsbaserade ID-kort med Precise Match-on-Card™ som den bästa tekniklösningen. Att Precise Biometrics biometrilösning kan användas tillsammans med smartkortslösningar från marknadens alla etablerade smartkortslevarantörer är en viktig fördel vid marknadsföringen i Middle East & Africa, men också på övriga geografiska marknader. En prioriterad uppgift för försäljningsarbetet under 2007 har varit att söka samarbete med rätt partners.
Igenkänning av fingeravtryck är ett snabbt, säkert och smart sätt att verifiera en individ. Det finns inte två fingeravtryck med samma mönster.
medarbetare
MEDARBETARE
Hög kompetens och initiativkraft nyckel till framgång
Precise Biometrics erbjuder sina medarbetare många utmaningar genom en spännande kombination av produkter och lösningar som ligger i framkanten av ett ungt teknikområde och en utpräglad internationell verksamhet. Företagskulturen präglas av kompetenta och engagerade medarbetare som visar en stark lojalitet till företaget och affärsidén; att erbjuda marknadsledande fingeravtryckslösningar med särskilt fokus på användande av tekniker för små, säkra plattformar som exempelvis smartkort.
Precise Biometrics är marknadsledande inom flera marknadssegment vilket tillsammans med den intressanta utvecklingen inom biometriområdet innebär personliga utvecklingsmöjligheter för medarbetarna. Egna initiativ uppmuntras och kännetecknande för arbetsmiljön är prestigelöshet och en informell dialog mellan medarbetare, företagsledning och företagets olika avdelningar. Medarbetarnas engagemang har kraftigt underlättat organisationsförändringar som genomförts under det gångna året för att åstadkomma ytterligare kostnadsreduceringar och anpassa Precise Biometrics organisation till nya marknadsförutsättningar och krav. Ett bevis för det stora engagemanget och framtidstron inom företaget är också den starka uppslutningen runt ett incitamentsprogram med möjlighet att teckna optioner som avslutades under det tredje kvartalet.
Antalet anställda uppgick vid årets slut till 38 (49) varav två i USA och en i Hongkong. Minskningen av anställda jämfört med föregående år beror på strukturåtgärder. Av det totala antalet anställda vid utgången av året var 28 (35) män och 10 (14) kvinnor, och mer än 69 procent av koncernens medarbetare är yngre än 40 år. Cirka 92 procent av medarbetarna har en akademisk utbildning.
De externa rekryteringar som har gjorts inom koncernen under året har varit både ersättningsrekryteringar och nyrekryteringar som ytterligare ett led i den pågående omställningsprocessen. Denna omställning innebär att Precise Biometrics går från att vara en verksamhet med fokus på teknik och utveckling till att bli en verksamhet som kännetecknas av ett större fokus på lösningsinriktad marknadsföring och försäljning.
Under året har sjukfrånvaron varit låg, totalt 1,2 (1,2) procent. Bland kvinnor var sjukfrånvaron 1,5 procent och bland män 1,1 procent.
medarbetare
Personalomsättningen i koncernen var 35,6 procent (38,7). När ett bolag ändrar fokus från teknik till marknad, krävs nya kompetensbehov, vilket ofta leder till en högre personalomsättning än normalt.
Den genomsnittliga åldern var 35,5 år.
Under året uppgick löner och andra ersättningar till personalen exklusive sociala avgifter till 25,6 Mkr (35,0).
Intensivt arbete med att införa nya arbetsprocesser och rutiner
Precise Biometrics har under 2007 arbetat intensivt med att införa nya kostnadseffektiva interna rutiner och arbetsprocesser, samt gemensamma arbetssätt och värderingar. Arbetet med att effektivisera marknads- och försäljningsarbetet, öka affärsmässigheten och få en ökad lönsamhet har också haft hög prioritet under året. Samtliga säljare har deltagit i säljkonferenser och utbildningar som ett led i genomförandet av en marknadsstrategi där bolaget har en mer framskjuten position gentemot slutkund och ett större fokus på lösningsinriktad försäljning. Samtliga säljare arbetar också i större utsträckning än tidigare med att etablera långsiktiga och lönsamma affärsrelationer med utvalda partners på bolagets fem geografiska marknader.
Sammanfattningsvis står bolaget väl rustat för framtiden genom att en bättre balans och samverkan uppnåtts mellan medarbetare engagerade med teknik- och utvecklingsarbete samt säljpersonal med ansvar för marknads- och försäljningsaktiviteter.
Organisationen är också väl förberedd för kommande utmaningar såväl marknadsmässigt som när det gäller anpassningar till nya krav på kostnadseffektivitet och lönsamhet.
Historik
Precise Biometrics aktie introducerades på Stockholms Fondbörs den 3 oktober 2000 till en noteringskurs om 63,19 kr.
Den 31 december 2007 hade bolaget 101 220 600 aktier noterade på den Nordiska Börsens small cap lista och en handelspost uppgår till 2 000 aktier. Kortnamn är PREC och ISIN-koden SE0001823303.
Kursutveckling
Under 2007 har det omsatts totalt 143 049 216 PRECaktier, vilket innebär en genomsnittlig omsättning på 572 196 aktier per börsdag. Sista betalkurs den 28 december 2007 var 1,38 kr. Noteringen har under året varierat mellan 4,05 kr och 1,31 kr.
Ägarförhållanden
Antalet aktieägare var vid årets slut 6 719 (7 037). Andelen utländska ägare var 26,5 procent (29,9). Se tabell, som visar ägarförhållanden per den 31 december 2007.
Optionsprogram
Under året har Precise Biometrics gett ut ett optionsprogram som omfattar samtliga anställda, detta för att stimulera ett långsiktigt engangemang i företagets mål att uppnå en positiv resultatutveckling.
Antal optioner och den utspädning som ett fullt utnyttjade av optionerna skulle medföra är 2,3 procent. Se även sidan 43 not 19 för ytterligare information.
Analyser och aktieägarinformation
Under året har analys gjorts av Redeye (Greger Johansson, telefon 08-545 013 33).
På www.precisebiometrics.com finns finansiell information om Precise Biometrics.
Frågor kan ställas direkt till bolaget via e-post [email protected]. Önskas årsredovisningar, delårsrapporter och annan information om bolaget, ring 046 31 11 00.
aktien och ägare
Kursutveckling och omsättning 2003–2007
1) Emission riktad till institutionella placerare. Teckningskursen uppgick till 160 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 40 Mkr. 2) Emission riktad till institutionella placerare. Teckningskursen uppgick till 225 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 135,3 Mkr. 3) Emission riktad till institutionella placerare samt ett fåtal större privata investerare. Teckningskursen uppgick till 87 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 30,5 Mkr. 4) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 4 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 31,7 Mkr. 5) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 1,70 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 40,4 Mkr. 6) Emission riktad till institutionella placerare samt ett fåtal större privata investerare. Teckningskursen uppgick till 3,10 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 15,5 Mkr. 7) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 2,25 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 45,7 Mkr. 8) Emission riktad mot den japanska partnern silex technology Inc. Teckningskursen uppgick till 7,04 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om drygt 7 Mkr. 9) Emission riktad mot Loqware Sweden ABs huvudägare för förvärv av bolaget till ett värde av 8,3Mkr. 10) Emission riktad till europeiska institutionella investerare. Teckningskursen uppgick till 7,25 kr och Precise Biometrics tillfördes cirka 63 Mkr före avdrag för emissionskostnader. 11) Emission för förvärvande av resterande aktier i Loqware Sweden AB. Precise Biometrics tillfördes cirka 580 000 kronor. 12) Apportemission utförd för förvaräv av 30 procent av Smart Unicorn Solutions. 13) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 3,50 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 85 Mkr. 14) Apportemission utförd för förvaräv av 8 procentenheter av Smart Unicorn Solutions.
Aktiekapitalets utveckling
| Transaktion | Ökning av | Totalt antal | Ökning av | Totalt K | votvärde, kr |
|---|---|---|---|---|---|
| 100 | |||||
| 100 | |||||
| 0,1 | |||||
| 0,1 | |||||
| 0,1 | |||||
| 0,4 | |||||
| 0,4 | |||||
| 0,4 | |||||
| 0,4 | |||||
| Nyemission 2) | 600 000 | 3 267 700 | 240 000 | 1 307 080 | 0,4 |
| Lösen teckningsoptioner | 204 500 | 3 472 200 | 81 800 | 1 388 880 | 0,4 |
| Lösen teckningsoptioner | 54 500 | 3 526 700 | 21 800 | 1 410 680 | 0,4 |
| Nyemission 3) | 350 000 | 3 876 700 | 140 000 | 1 550 680 | 0,4 |
| Lösen teckningsoptioner | 80 000 | 3 956 700 | 32 000 | 1 582 680 | 0,4 |
| Nyemission 4) | 7 913 400 | 11 870 100 | 3 165 360 | 4 748 040 | 0,4 |
| Nyemission 5) | 23 740 200 | 35 610 300 | 9 496 080 | 14 244 120 | 0,4 |
| Nyemission 6) | 5 000 000 | 40 610 300 | 2 000 000 | 16 244 120 | 0,4 |
| Nyemission 7) | 20 305 150 | 60 915 450 | 8 122 060 | 24 366 180 | 0,4 |
| Nyemission 8) | 1 050 00 | 61 965 450 | 420 000 | 24 786 180 | 0,4 |
| Nyemission 9) | 1 053 750 | 63 019 200 | 421 500 | 25 207 680 | 0,4 |
| Nyemission 10) | 8 700 000 | 71 719 200 | 3 480 000 | 28 687 680 | 0,4 |
| Nyemission 11) | 71 250 | 71 790 450 | 28 500 | 28 716 180 | 0,4 |
| Nyemission 12) | 1 125 000 | 72 915 450 | 450 000 | 29 166 180 | 0,4 |
| Nyemission 13) | 24 305 150 | 97 220 600 | 9 722 060 | 38 888 240 | 0,4 |
| Nyemission 14) | 4 000 000 | 101 220 600 | 1 600 000 | 40 488 240 | 0,4 |
| Bolaget registreras Nyemission Split Nyemission Nyemission Fondemission Nyemission Nyemission 1) Lösen teckningsoptioner |
antalet aktier 1 000 220 1 218 780 180 000 223 700 - 720 000 250 000 74 000 |
aktier 1 000 1 220 1 220 000 1 400 000 1 623 700 1 623 700 2 343 700 2 593 700 2 667 700 |
aktiekapitalet, kr 100 000 22 000 - 18 000 22 370 487 110 288 000 100 000 29 600 |
aktiekapital, kr 100 000 122 000 122 000 140 000 162 370 649 480 937 480 1 037 480 1 067 080 |
Ägarförteckning
| Aktieägarfördelning | ||
|---|---|---|
| Antal aktier | Andel i % | |
| Utländska ägare 26 861 733 26,5 | ||
| Svenska ägare 74 358 867 73,5 | ||
| varav Institutionella ägare 48,4 | ||
| Privatpersoner 51,6 | ||
| Ägarspridning | ||
| Andel i % | ||
| 10 största ägarna 26,3 | ||
| 25 största ägarna 33,6 |
100 största ägarna ....................................................................43,8
Aktieägarstatistik
| Ägare | Antal aktier | Andel i % av kapital |
Antal aktieägare ägare i % |
Andel | Antal Andel av aktier röster i % |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| och röster | 1–2 000 | 3 308 | 49,2 | 3 171 592 | 3,13 | ||
| Storebrand fonder | 4 992 666 | 4,9 | |||||
| Fjärde AP-fonden | 4 500 000 | 4,4 | 2 001–10 000 | 2 201 | 32,8 12 004 383 | 11,85 | |
| Smart Unicorn Group Ltd | 4 300 000 | 4,2 | 10 001–100 000 | 1 090 | 16,2 32 114 341 | 31,73 | |
| Banco fonder | 3 344 199 | 3,3 | |||||
| Folksam fonder | 1 900 000 | 1,9 | 100 001–1 000 000 | 108 | 1,6 26 635 092 | 26,32 | |
| HJ Byggkonsulter AB | 1 420 000 | 1,4 | 1 000 001–5 000 000 12 | 0,2 27 295 192 | 26,97 | ||
| Bernhard Nils bolag | 1 333 333 | 1,3 | Totalt | 6 719 | 100 101 220 600 | 100 | |
| Odin fonder | 1 124 480 | 1,1 | |||||
| Silex technology Inc. | 1 050 000 | 1,0 | GEOGR AFISK |
FÖRDE LNING |
|||
| Övriga | 77 255 922 | 76,3 | AV AKTIEÄG | ANDET i Procent | |||
| Totalt | 101 220 600 | 100,0 | Sverige 73,5% | ||||
| Källa: SIS Ägarservice |
| Sverige 73,5% | |
|---|---|
| Norge 7,0% | |
| Danmark 5,1% | |
| Kina 4,2% | |
| Luxemburg 2,4% | |
| Storbritannien 2,0% | |
| Schweiz 1,2% | |
| Japan 1,0% | |
| Holland 0,6% | |
| Finland 0,5% | |
| Cypern 0,5% | |
| Övriga 2,0% | |
ALLA SIFFROr per 31 december 2007
styrelse
LARS GRÖNBERG, 1949
Styrelseordförande sedan: 2003, styrelseledamot sedan 2000.
Utbildning/meriter: Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm.
Övriga uppdrag: Styrelseordförande i bl a Actit AB, Bindomatic AB, och Matkompaniet AB. Styrelseledamot i bl a XL Print Syd AB, Teracom AB och Connecta AB.
Tidigare uppdrag de senaste fem åren bl a: Styrelseordförande Song Networks AB, Cash Guard AB och ProAct IT Group AB. Styrelseledamot Finn Solvang A/S och PSI Group ASA. Aktier i Precise Biometrics: 40 000.
CHRISTER FÅHRAEUS, 1965
Styrelseledamot sedan: 1997, medgrundare av Precise Biometrics.
Utbildning/meriter: Fil kand, Lunds Universitet. Master of Science Bioengineering, UCSD, USA. Teknologie hedersdoktor, Lunds Universitet.
Övriga uppdrag: VD EQL Pharma AB. Styrelseordförande Agellis Group AB, Flatfrog Labs AB och Respiratorius AB. Styrelseledamot i bl a Cellavision AB, Monkfish Instruments AB, Anoto Group AB och EQL Pharma AB.
Tidigare uppdrag de senaste fem åren: Koncernchef Anoto Group AB, VD Anoto Group AB, VD Agellis Group AB.
Aktier i Precise Biometrics: 0.
LISA THORSTED, 1967 Styrelseledamot sedan: 2006.
Planning på SAS, Scandinavian Airlines Danmark A/S. Tidigare uppdrag de senaste fem åren:
Uppdrag inom olika verksamhetsområden i SAS. Aktier i Precise Biometrics: 0.
MARC CHATEL, 1955
Styrelseledamot sedan: 2005. Utbildning/meriter: Mechanical Engineering, Federal Polytechnic School, Lausanne,
Switzerland. Övriga uppdrag: CEO i Finakey S.A. och styrelseledamot i Neocuctis Inc. Tidigare uppdrag de senaste fem åren: CEO och Europachef för Corporate Software samt
COO för Logitech S.A. Styrelseledamot i Etalent S.A. och styrelseledamot i Apoxis S. A. Aktier i Precise Biometrics: 100 000.
JAN T JÖRGENSEN, 1948
Styrelseledamot sedan: 2005
Utbildning/meriter: Master of Science, Technical University of Norge. Management Program, Harvard Business School, USA.
Övriga uppdrag: CEO i Arbaflame AS. Styrelseordförande i Nemko AS. Styrelseledamot i BaneTele AS och Nammo AS . Tidigare uppdrag de senaste fem åren: CEO i
Kitron ASA. CEO för Kvaerner Oil & Gas. Vice President UMOE ASA. Styrelseordförande Sensonor ASA.
Aktier i Precise Biometrics: 0.
EVA MARIA MATELL, 1958
Styrelseledamot sedan: 2007.
Utbildning/meriter: Civilingenjör, Linköpings Tekniska Högskola, Industriell ekonomi, internationell marknadsföring.
Övriga uppdrag: Försäljnings- och marknadsdirektör i XponCard AB. Styresleledamot i XponCard OY.
Tidigare uppdrag de senaste fem åren: Uppdrag inom olika verksamhetsområden XponCard Group AB.
Aktier i Precise Biometrics: 0.
LENA WIDIN KLASÉN, 1960
Styrelseledamot sedan: 2007.
Utbildningar/meriter: Teknisk Doktor i Bildkodning vid Linköpings Universitet, Institutionen för Systemteknik. Civilingenjör, Datateknik vid Linköpings Universitet, Linköping.
Övriga uppdrag: Chef för avdelningen för Sensorsystem vid Totalförsvarets Forskningsinstitut (FOI). Styrelseledamot Tekniskt Vetenskapliga Rådet, Institutet för Strategiska Produkter ISP och styrelseledamot vid Tekniska Högskolan, Linköpings Universitet.
Tidigare uppdrag de senaste fem åren: -
Aktier i Precise Biometrics: 0.
Revisorer
Dan Andersson, född 1956, Auktoriserad revisor, huvudansvarig Öhrlings Pricewaterhouse Coopers AB, Lund. Revisor i Precise Biometrics sedan 1999.
Åke Christiansson, född 1954, Auktoriserad revisor, Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Malmö. Revisor i Precise Biometrics sedan 2004.
EVA MARIA MATELL
LISA THORSTED
LENA WIDIN KLASÉN
ledning
THOMAS MARSCHALL, 1967
Utbilning/meriter: Master of Science in Economics and Business Administration, Copenhagen Business School, Danmark. Övriga uppdrag: Vice President för Commercial PER 31 DEC 2007 PER 31 DEC 2007
VD & CEO Anställd sedan: 2006.
Utbildning/meriter: Diplomerad marknadsekonom, Henley management, England.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i Dralle A/S och i Smart Unicorn Solutions (Kina).
Tidigare uppdrag de senaste fem åren: General Manager A.P Möller Maersk och CEO Synkon A/S.
Aktier/optioner i Precise Biometrics: 172 000 / 800 000.
JONAS ANDERSSON, 1957
VP, Business Development
Anställd sedan: 2002. Utbildning/meriter: Civilingenjör, Lunds Tekniska Högskola och Enseeiht, Frankrike.
Övriga uppdrag:
Tidigare uppdrag de senaste fem åren: Director National ID Card hos Precise Biometrics AB.
Aktier/optioner i Precise Biometrics: 10 000 / 150 000.
OLA SVEDIN, 1966 CTO & VP R & D Anställd sedan: 1998.
Utbildning/meriter: Civilingenjör.
Övriga uppdrag: -
Tidigare uppdrag de senaste fem åren: Vice President Research & Development hos Precise
Biometrics AB.
Aktier/optioner i Precise Biometrics:
12 750 / 100 000.
Har lämnat bolaget under första kvartalet 2008.
NIKLAS ANDERSSON, 1968
CFO
Anställd sedan: 2004.
Utbildning/meriter: Civilekonom, Lunds
Universitet. Övriga uppdrag:
Tidigare uppdrag de senaste fem åren:
Finansdirektör Lyreco AS.
Aktier/optioner i Precise Biometrics:
55 000 / 150 000.
KARIN SVEHEIM, 1975 Director Markets
Anställd sedan: 2000. Utbildning/meriter: Diplomerad internationell marknadsekonom, iiU, Sverige/Pace University, USA.
Övriga uppdrag:
Tidigare uppdrag de senaste fem åren: Product Manager och Partner Manager hos Precise Biometrics AB. Aktier/optioner i Precise Biometrics: 4 000 / 150 000.
| ANN-SOFI HÖIJENSTAM, 1952 |
|---|
| Director IR & Communications |
| Anställd sedan: 2004. |
| Utbildning/meriter: Akademiska studier i ekonomi och marknadsföring vid Lunds Universitet. |
| Övriga uppdrag: |
| Tidigare uppdrag de senaste fem åren: Informationschef på TAC AB. Byråansvarig för Dialogue Communication AB och Corporate Communications Manager hos Precise Biometrics AB. |
| Aktier/optioner i Precise Biometrics: 10 666 / 150 000. |
| Har lämnat bolaget under första kvartalet 2008. |
| PATRIK LINDEBERG, 1973 |
| Director Development & Technical Sales Support |
| (ersätter Ola Svedin fr o m 080131) |
| Anställd sedan: 2007 (hösten) |
| Utbildning/meriter: Civilingenjör, Lunds Tekniska Högskola. |
| Övriga nuvarande uppdrag: Styrelseledamot i Smart Unicorn Solutions (China) |
| Tidigare uppdrag de senaste fem åren: Chef för Technical Account Management på Teleca AB, Produktchef på Precise Biometrics AB |
| Aktier/optioner i Precise Biometrics: 0 / 150 000. |
ANN-SOFI HÖIJENSTAM
| Resultaträkningar, Tkr | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 24 815 | 47 733 | 45 053 | 30 007 | 13 645 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -15 928 | -28 814 | -28 907 | -17 054 | -9 822 |
| Bruttoresultat | 8 887 | 18 919 | 16 146 | 12 953 | 3 823 |
| Försäljnings-, administrations- och FoU-kostnader | -44 727 | -89 080 | -60 431 | -50 686 | -54 052 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 542 | -2 043 | 3 278 | 248 | -4 177 |
| Resultat från innehav i intressebolag | -1 448 | -18 266 | - | - | - |
| Rörelseresultat | -36 746 | -90 470 | -41 007 | -37 485 | -54 406 |
| Finansiellt netto | 1 457 | -328 | 211 | -83 | 294 |
| Resultat efter finansiella poster | -35 289 | -90 798 | -40 796 | -37 568 | -54 112 |
| Skatt | - | -77 | -238 | -13 | -6 |
| Årets resultat | -35 289 | -90 875 | -41 034 | -37 581 | -54 118 |
| balansräkningar, Tkr | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 10 316 | 14 018 | 25 556 | 17 946 | 26 025 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 602 | 2 424 | 2 312 | 1 165 | 1 628 |
| Uppskjutna skattefordringar | - | 7 | 16 | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 470 | 151 | 151 | - | - |
| Innehav i intressebolag | 22 396 | 13 124 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 45 367 | 96 955 | 97 670 | 61 361 | 30 723 |
| varav kassa och bank och kortfristiga placeringar | 32 516 | 76 302 | 59 230 | 44 832 | 19 224 |
| Summa tillgångar | 86 151 | 126 679 | 125 705 | 80 472 | 58 376 |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 71 201 | 95 016 | 104 404 | 67 769 | 50 072 |
| Kortfristiga skulder | 14 950 | 31 663 | 21 301 | 12 703 | 8 304 |
| Summa eget kapital och skulder | 86 151 | 126 679 | 125 705 | 80 472 | 58 376 |
| Kassaflödesanalyser, Tkr | |||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i rörelsekapital | -29 224 | -54 097 | -27 530 | -27 525 | -43 053 |
| Förändringar i rörelsekapital | -7 549 | 20 006 | -6 993 | -602 | -181 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -7 095 | -22 484 | -21 267 | -2 034 | -2 490 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 82 | 73 647 | 70 188 | 55 769 | 36 944 |
| Förändring av likivda medel | -43 786 | 17 072 | 14 398 | 25 608 | -8 780 |
Åren 2007, 2006, 2005 och 2004 är redovisade i enlighet med IFRS. 2003 är ej omräknat i enlighet med IFRS.
| Bruttomarginal |
|---|
| Rörelsekapital, Tkr |
| <assalikviditet< td=""></assalikviditet<> |
| Soliditet |
| Räntabilitet på eget kapital |
| Sysselsatt kapital, Tkr |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital |
| Resultat per aktie, kr |
| BITDA, Tkr |
| Eget kapital per aktie, kr |
| Antal aktier |
| Genomsnittligt antal aktier under perioden |
| Operativt kassaflöde per aktie, kr |
| Antal anställda vid periodens utgång |
| Genomsnittligt antal anställda under nerioden |
| 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttomarginal | 36% | 40% | 36% | 43% | 28% |
| Rörelsekapital, Tkr | 30 417 | 65 292 | 76 369 | 49 326 | 22 740 |
| Kassalikviditet | 291% | 293% | 377% | 464% | 319% |
| Soliditet | 83% | 75% | 83% | 84% | 86% |
| Räntabilitet på eget kapital | neg | neg | neg | neg | neg |
| Sysselsatt kapital, Tkr | 84 702 | 98 040 | 104 404 | 67 769 | 50 072 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital | neg | neg | neg | neg | neg |
| Resultat per aktie, kr | -0,35 | -1,22 | -0,63 | -0,68 | -2,34 |
| EBITDA, Tkr | -31 679 | -71 545 | -32 222 | -27 925 | -41 757 |
| Eget kapital per aktie, kr | 0,70 | 0,98 | 1,45 | 1,11 | 1,41 |
| Antal aktier | 101 220 600 | 97 220 600 | 71 790 450 | 60 915 450 | 35 610 300 |
| Genomsnittligt antal aktier under perioden | 99 553 933 | 74 753 379 | 64 878 888 | 55 005 829 | 23 080 750 |
| Operativt kassaflöde per aktie, kr | -0,37 | -0,46 | -0,53 | -0,51 | -1,87 |
| Antal anställda vid periodens utgång | 38 | 49 | 69 | 35 | 32 |
| Genomsnittligt antal anställda under perioden | 45 | 66 | 65 | 34 | 40 |
ekonomisk ordlista
Aktiekurs Sista betalkurs under perioden.
Andel riskbärande kapital Eget kapital och latent skatteskuld dividerat med balansomslutningen.
Antal aktier Antal aktier vid årets slut.
Balansomslutning Värdet av samtliga tillgångar på balansdagen.
Bruttomarginal Bruttoresultat dividerat med nettoomsättning.
Direktavkastning Föreslagen utdelning dividerat med aktiekursen på balansdagen.
Eget kapital Eget kapital vid årets slut. Genomsnittligt eget kapital har beräknats som ingående eget kapital plus utgående eget kapital dividerat med två.
Eget kapital per aktie Eget kapital vid årets slut dividerat med antal aktier vid årets slut.
Genomsnittligt antal utestående aktier
under året
Antal aktier vid årets början plus antal aktier vid årets slut dividerat med två.
Kassalikviditet
Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat
med kortfristiga skulder.
P/E tal
Aktiekursen vid årets slut dividerat med resultat
per aktie.
Resultat per aktie Resultat efter finansnetto dividerat med genomsnittligt antal aktier. Beräkning har skett enligt IAS 33 Resultat per aktie. I enlighet med RR 18 får inte omräkning efter utspädning medföra ett bättre resultat per aktie jämfört med före utspädning.
Räntabilitet på eget kapital
Årets resultat dividerat med genomsnittligt eget kapital.
Räntabilitet på sysselsatt kapital
Resultatet efter finansnetto plus finansiella kostnader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital.
Räntetäckningsgrad
Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader dividerat med finansiella kostnader.
Rörelsekapital
Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat dividerat med nettoomsättning.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande skulder dividerat med eget kapital.
Soliditet
Eget kapital per balansdagen dividerat med totala tillgångar per balansdagen.
Sysselsatt kapital
Balansomslutning minus ej räntebärande skulder och avsättningar. Genomsnittligt sysselsatt kapital har beräknats som ingående plus utgående sysselsatt kapital dividerat med två.
Utdelning
Utdelning per aktie under året.
Femårsöversikt nyckeltal
Verksamheten
Precise Biometrics är ett innovativt företag som erbjuder lösningar för igenkänning av fingeravtryck för att säkerställa människors identitet. Med spetskompetens inom fingeravtrycksigenkänning erbjuder Precise Biometrics snabb, tillförlitlig och säker verifiering. Bolagets kärnteknik Precise BioMatch™ integreras enkelt i system för ID- och bankkort, säkerhetskretsar, access till datorer, nätverk och fysisk passerkontroll. Bolaget verkar på en global marknad och tekniken är licensierad till nästan 80 miljoner användare över hela världen. Precise Biometrics affärsidé är att tillsammans med starka samarbetspartners och genom globala nätverk erbjuda länder, myndigheter, företag och organisationer användarvänliga och interoperabla lösningar för att säkerställa individers identitet på ett kostnadseffektivt och tillförlitligt sätt.
Precise Biometrics övergripande mål är att vara en världsledande och oberoende leverantör av interoperabla och anpassningsbara lösningar baserade på fingeravtrycksigenkänning.
Några av de viktigaste operationella målen inför framtiden är att koncernen inom det viktiga segmentet nationella ID-kort ska etablera än djupare relationer och teckna än fler avtal, inte bara med smartkortsföretag, utan även ta sig upp i värdekedjan och licensiera bolagets teknik till systemintegratörsledet. Bolaget ser också möjligheten att använda bolagets erfarenhet, dess befintliga produkter och kompetens i ID-kortssammanhang för att etablera oss inom bank- och betalningsmarknaden. Att skapa nya affärsmöjligheter genom att knyta till oss ytterligare chiptillverkare och för att komplettera OKI:s erbjudande på marknaden för säkra, kostnadseffektiva chip i stora volymer, är också en viktig målsättning.
Ytterligare ett operationellt mål med hög prioritet är att Precise Biometrics marknadsprofil som en leverantör med spetskompetens och lång erfarenhet av krävande fingeravtryckslösningar ska tydliggöras.
Precise Biometrics finansiella mål är att uppnå en långsiktig värdetillväxt för aktieägarna. Detta ska ske genom att koncernen når ett positivt resultat under 2009.
Likviditeten är givetvis också i fokus och i dagsläget är fortfarande uppfattningen att den kommer att räcka tills bolaget får ett positivt kassaflöde från verksamheten.
Patent
Koncernens övergripande patentstrategi går ut på att främst söka patent som baserar sig på innovationer inom företagets Precise Match-on-Card™-teknik eller annan teknik som rör biometrilösningar för elektroniska ID-kort och pass. Strategin syftar till att säkerställa rätten till den egna tekniken, att skapa värde för framtida affärer samt att eventuellt hindra konkurrenter.
Koncernens långsiktiga patentstrategi har fokus på att bygga ett starkt skydd runt Precise Match-on-Card™-tekniken. Sedan 2001 har patentportföljen successivt utökats till att vid utgången av år 2007 omfatta 67 olika patent och 50 patentansökningar inom 21 olika produktfamiljer. Enbart avseende Match-on-Card-tekniken har Precise Biometrics tolv olika patentfamiljer.
Försäljningsorganisation och marknadsutveckling
Precise Biometrics inledde 2007 med att försäljningsmässigt arbeta efter en ny regional säljorganisation som utgår från de fem geografiska marknaderna Europe inklusive Scandinavia, Asia, North America, Latin America samt Middle East & Africa. Omorganisationen har åstadkommit en bredare, mer resultatinriktad och kostnadseffektiv marknadsbearbetning där koncernens sälj- och marknadsresurser på ett optimalt sätt styrs och dimensioneras efter specifika marknads- och
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Styrelsen och verkställande direktören för Precise Biometrics AB (publ), organisationsnummer 556545-6596, med säte i Lund, avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2007.
kundbehov. Möjligheten att mer flexibelt kunna anpassa resurserna över tiden bedöms som viktigt då den globala biometrimarknaden kännetecknas av stora skillnader avseende såväl intresse som mognad.
På vissa marknader, som exempelvis Asia, har det under 2007 skett en mycket snabb utveckling av nya applikationsområden, bland annat inom konsumentsektorn, som innebär nya marknadsmöjligheter för Precise Biometrics. På en marknad som Europe, befinner sig marknadssegmentet nationella ID-kort i en avgörande fas. På samma marknad finns även goda förutsättningar för marknadsföring av en lösningsportfölj som är under utveckling vid Precise Biometrics Solutions i Karlstad.
I andra delar av världen, som i Latin America, befinner sig biometrimarknaden i en utvecklingsfas liknande den i Asia och Europe för några år sedan. Intresset för biometri är stort och har vuxit under 2007, men ännu har marknadsutvecklingen inte resulterat i konkreta biometriprojekt av större betydelse. Samtidigt är det oerhört viktigt att bevaka och driva på utvecklingen i Latin America, liksom i Middle East & Africa, och arbeta för en etablering av varumärket Precise Biometrics hos exempelvis nya regionala partners.
Förvärv och nyetableringar
Under det andra kvartalet köpte Precise Biometrics ytterligare 8 procentenheter i det kinesiska joint venturebolaget Smart Unicorn Solutions, som bland annat utvecklar lösningar för mobiltelefoni, mobilterminaler och datorer, genom en nyemission av 4 000 000 aktier i Precise Biometrics. Utökningen av investeringen i Kina innebär att Precise Biometrics nu äger 38 procent av bolaget. Resterande aktier ägs av Smart Unicorn Group. Det operativa samarbetet med vårt delägda bolag har fungerat allt bättre under året.
Koncernen har också startat ett nytt dotterbolag, Precise Biometrics Asia Ltd. med säte i Hongkong.
Omsättning och resultat
Omsättningen under räkenskapsåret uppgick till 24,8 Mkr (47,7). Bruttomarginalen uppgick till 36 procent jämfört med 40 procent under föregående år. Koncernens nettoresultat för räkenskapsåret uppgick till -35,3 Mkr (-90,9). Rörelsekostnaderna för räkenskapsåret, exklusive kostnad för sålda varor och resultatandelar i intressebolag, uppgick till -44,2 Mkr (-91,1), inklusive avskrivningar och nedskrivningar på 5,1 Mkr (18,9) och aktivering av kostnader för utvecklingsarbete på 0,6 Mkr (3,8). Resultat per aktie (genomsnittligt antal aktier) under delårsperioden uppgick till -0,35 kr (-1,22).
Finansiering och likviditet
Det egna kapitalet uppgick per den 31 december 2007 till 71,2 Mkr (95,0) och eget kapital/aktie till 0,70 kr (0,98).
Årets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -36,8 Mkr (-34,1). Likvida medel uppgick vid räkenskapsårets slut till 32,5 Mkr (76,3).
Under räkenskapsåret har Precise Biometrics genomfört en nyemisson. Den gjordes i juni då bolaget ökade sitt ägande i det kinesiska bolaget Smart Unicorn Solutions från 30 procent till 38 procent. Betalning erlades genom nyemission om 4 000 000 aktier i Precise Biometrics.
Vid räkenskapsårets slut var det totala antalet aktier 101 220 600 och aktiekapitalet uppgick till 40 488 240 kr.
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
Under räkenskapsåret har koncernen investerat 0,1 Mkr (1,3) i materiella anläggningstillgångar.
Aktivering och avskrivningar av utvecklingsarbete
Under räkenskapsåret har utgifter för utvecklingsarbete aktiverats med 0,6 Mkr (3,8). Avskrivningar och nedskrivningar av aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under räkenskapsåret till 2,7 Mkr (9,6), varav nedskrivningar 1,1 Mkr (5,7).
Forskning och utveckling
Inom funktionen FoU bedrivs såväl produktutveckling som forskningsverksamhet i syfte att samla ny kunskap, nya tillämpningar samt nya material och processer. Genom att medverka och vara drivande i olika standardiseringsorgan arbetar bolaget mycket aktivt för att bevaka standardiseringsutvecklingen inom koncernens kärnteknik.
Organisation och personal
Precise Biometrics har huvudkontor i Lund, Sverige. Organisationen består också av Precise Biometrics Inc. i Washington DC, USA, Fyrplus Teknik AB (u.n.ä. Precise Biometrics Solutions AB) med kontor i Karlstad och det nybildade dotterbolaget Precise Biometrics Asia Ltd. med säte i Hongkong samt de vilande bolagen Precise Biometrics UK Ltd, Precise Biometrics Services AB och Loqware Sweden AB (konkursförfarande inlett).
Antalet anställda uppgick vid årets slut till 38 (49) varav två i USA och en i Hongkong. Minskningen av anställda jämfört med föregående år beror på strukturåtgärder. Av det totala antalet anställda vid utgången av året var 28 (35) män och 10 (14) kvinnor, och mer än 69 procent av koncernens medarbetare är yngre än 40 år. De externa rekryteringar som har gjorts inom koncernen under året har varit både ersättningsrekryteringar och nyrekryteringar som ytterligare ett led i den pågående omställningsprocessen. Denna omställning innebär att Precise Biometrics går från att vara en verksamhet med fokus på teknik och utveckling till att bli en verksamhet som kännetecknas av ett större fokus på lösningsinriktad marknadsföring och försäljning.
Under året har sjukfrånvaron i moderbolaget varit låg, totalt 1,2 (1,2) procent. Personalomsättningen i koncernen var 35,6 procent (38,7). När ett bolag ändrar fokus från teknik till marknad, krävs nya kompetensbehov, vilket ofta leder till en högre personalomsättning än normalt.
Under året uppgick löner och andra ersättningar till personalen exklusive sociala avgifter till 25,2 Mkr (35,0).
Aktien
Bolagets aktie är noterad på Stockholmsbörsens Olista sedan den 3 oktober 2000, som sedan den 2 oktober 2006 ersattes av den Nordiska börsen, där bolaget är noterat på Small Cap listan.
Det totala antalet registrerade aktier var vid fjärde kvartalets slut 101 220 600. Under räkenskapsåret var den genomsnittliga omsättningen 1 503 Tkr/dag och aktien har varierat mellan 4,05 kr och 1,31 kr. Under fjärde kvartalet var den genomsnittliga omsättningen 1 494 Tkr/dag och aktien har varierat mellan 2,59 kr och 1,31 kr.
Under året genomfördes ett optionsprogram för samtliga anställda. Det tidigare optionsprogrammet förföll utan inlösen i november 2007. Totalt finns nu 2 355 000 utestående teckningsoptioner.
Styrelsens arbete
Styrelsen, som efter ordinarie bolagsstämma i april 2007 bestått av sju ordinarie ledamöter, har genomfört 9 protokollförda möten under 2007. Frågor som har hanterats under året är bland annat strategi och långsiktig inriktning, finansiering, förvärv samt delårs- och bokslutsrapporter.
Under året har styrelsen även genomfört en utvärdering av styrelsearbetet. Utöver ordinarie möten har ordföranden och övriga styrelseledamöter haft kontinuerlig kontakt med ledande befattningshavare i bolaget, främst VD och CFO. Styrelsen får kontinuerliga rapporter om bolagets resultat och ställning. Styrelsens arbetsordning innehåller regler och riktlinjer för arbetsfördelningen mellan styrelsen och verkställande direktören. På den ordinarie bolagsstämman i april 2007 beslutades att inrätta en nomineringskommitté bestående av representanterna för minst de tre största ägarna per den 30 september 2007. Kommitténs ledamöter presenterades i bolagets delårsrapport för perioden januari–september 2007, den 24 oktober 2007.
Då styrelsen består av sju ledamöter har det beslutats att det inte ska inrättas någon särskild revisionskommitté. Dessa frågor hanteras av styrelsen i sin helhet. För att säkerställa informationsbehovet rapporterar bolagets revisorer till styrelsen vid två tillfällen per år.
Förslag avseende riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Styrelsens förslag innebär i huvudsak att årsstämman skall fastställa riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare innebärande att ersättningsnivåer och övriga anställningsvillkor till bolagsledningen skall vara marknadsmässiga. Fast lön betalas för ett fullgott arbete. Utöver detta kan ledningen även få rörlig lön, vilken skall baseras på koncernens resultat och individuella mål. Den rörliga delen skall maximalt uppgå till 50% av fast lön för VD, och 30% av fast lön för den övriga koncernledningen. Ersättning kan även utgå i form av optioner eller andra aktierelaterade incitamentsprogram.
Vid uppsägning skall gälla en ömsesidig uppsägningstid om 6 månader för VD och 3-6 månader för den övriga koncernledningen. För VD kan avgångsvederlag utgå med maximalt 12 månadslöner om anställningen upphör på Precise Biometrics AB:s initiativ. Övriga personer i koncernledningen skall inte ha rätt till avgångsvederlag.
Pensionsåldern för samtliga i koncernledningen skall vara 65 år. Pensionspremien skall beräknas enligt en trappa baserad på ålder och lön och skall uppgå till maximalt 25% av den fasta lönen.
Förslaget innebär en ersättningsnivå som i huvudsak överensstämmer med föregående år.
Bolagsstyrning
Under 2005 införde Stockholmsbörsen bolagsstyrningskoden ("Koden") i sitt regelverk. Bolagen på Alistan (numera Large Cap-listan) samt bolag med ett marknadsvärde överstigande 3 000 Mkr är numera skyldig att tillämpa Koden – men bolaget omfattas för närvarande inte av denna skyldighet.
Styrelsen har efter överväganden under 2007 beslutat att tills vidare inte heller på frivillig grund tillämpa Koden. Styrelsen har däremot för avsikt att, liksom hittills, noga följa utvecklingen och tillse att en stegvis anpassning sker till de delar av Koden som styrelsen bedömer ändamålsenliga mot bakgrund av bolagets storlek och förhållanden i övrigt.
Risker
För information om risker se not 32 på sidan 47.
Change in control-klausul
Några avtal som bolaget är part i och som får verkan eller ändras eller upphör att gälla om kontrollen över bolaget förändras som följd av ett offentligt uppköpserbjudande eller några avtal som är av sådan art att ett offentliggörande sannolikt skulle skada bolaget allvarligt föreligger inte.
Marknader och framtidsutsikter
För den geografiska marknaden Europe var årets viktigaste händelse ordermässigt att Precise Biometrics ingående i ett konsortium, lett av partnern Gemalto, under det andra kvartalet vann upphandlingen av det nationella ID-kortet i Portugal. Det är den första ordern avseende ID-kort i Europe som är baserad på Precise Match-on-Card™.
Uppfattningen att det finns en betydande eftermarknadspotential avseende nationella ID-kort har också bekräftats i Portugal sedan bolaget mot slutet av det fjärde kvartalet erhöll en uppföljningsorder avseende fingeravtrycksläsaren Precise 250 MC.
Det lyckade samarbetet kring en biometrilösning för SAS har gett bolaget en stark plattform att erbjuda andra flygbolag och även leverantörer till flygindustrin en motsvarande lösning, och det finns goda förhoppningar att samarbeten med nya kunder kan inledas under 2008.
Den geografiska marknaden Asia rymmer en mycket stor framtidspotential för Precise Biometrics. Marknadsutvecklingen inom biometrin är intensiv och applikationsmöjligheter för Precise Biometrics kärnteknik finns inom många områden, från konsumentinriktade produkter till mer industriella applikationer i form av exempelvis säkerhetslösningar.
Under 2007 tog utvecklingen ytterligare steg framåt. Detta inger förhoppningar om betydande försäljningsmöjligheter 2008, både genom försäljning mot delvis nya marknadssegment via det nystartade dotterbolaget i Hongkong och via det delägda bolaget Smart Unicorn Solutions (SUS).
Det fortsatta samarbetet med OKI ser lovande ut. OKI planerar för en produktionsvolym på cirka 200000 chip per månad med start under våren 2008, och volymen ger en indikation om den betydelse licensförsäljningen kan få för Precise Biometrics i framtiden. Försäljningsintäkterna styrs dock av OKI:s faktiska försäljning men framtidsutsikterna måste ändå bedömas som positiva.
Den geografiska marknaden North America har inte heller under 2007 motsvarat försäljningsförväntningarna. Under 2007 har vissa nya order erhållits, men inte heller detta år handlar det om volymorder. Exempel på order under andra och tredje kvartalet är leverans av den kombinerade fingeravtrycks- och smartkortsläsaren Precise 200 MC till Federal Agency of Administration, beställning av Precise 250 MC från NASA, uppföljningsorder på fingeravtrycksläsare från Bridgestone och Lockheed Martin samt en leverans ur Precise 200-serien till den befintliga kunden US Department of State. Det finns dock en fortsatt förhoppning om att försäljningen kan öka under 2008 även om det som tidigare är mycket svårt att förutse marknads- och försäljningsutvecklingen.
Förutom på den geografiska marknaden Europe erhöll Precise Biometrics under 2007 också en order avseende nationella ID-kort till ett mindre land i Middle East & Africa. Även denna upphandling vanns genom medverkan i ett konsortium lett av bolagets partner Gemalto som är världens ledande leverantör av smartkort. På den geografiska marknaden Middle East & Africa finns ett antal länder som undersöker förutsättningarna för smartkortsbaserade nationella ID-kort och med erfarenheter från flera länder har Precise Biometrics tillsammans med partners och konsortier en stark marknadsposition vid kommande upphandlingar.
Moderbolaget
Moderbolagets omsättning för räkenskapsåret uppgick till 12,4 Mkr (26,0). Rörelseresultat före skatt för räkenskapsåret uppgick till -32,7 Mkr (-83,1).
Vid utgången av räkenskapsåret var 22 personer anställda i moderbolaget.
Likvida medel vid årets utgång uppgick till 27,8 Mkr (73,2). Moderbolaget har inga skulder till kreditinstitut vid årets slut. Investeringar i materiella anläggningstillgångar har gjorts med 0,1 Mkr (0,9).
Under räkenskapsåret har kostnader för utvecklingsarbete aktiverats med 0,6 Mkr (3,1).
Förslag till behandling av ansamlad förlust
Moderbolaget
Följande medel står till bolagsstämmans förfogande:
| Ansamlad förlust, kr 0 |
|---|
| Årets resultat, kr -32 713 917 |
| Totalt ansamlad förlust -32 713 917 |
Styrelsen och VD föreslår att den ansamlade förlusten behandlas enligt följande:
| Summa 32 713 917 | |
|---|---|
| Balanseras i ny räkning, kr 0 | |
| Nedsättning av reservfond, kr23 818 098 | |
| (inom fritt eget kapital)8 895 819 | |
| Nedsättning av överkursfond, kr |
| KONCERNEN | Not | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 | 24 815 | 47 733 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -15 928 | -28 814 | |
| Bruttovinst | 8 887 | 18 919 | |
| Försäljningskostnader | -21 357 | -55 795 | |
| Administrationskostnader | -9 608 | -14 981 | |
| FoU kostnader | -13 762 | -18 304 | |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | 1 929 | 1 392 |
| Övriga rörelsekostnader | -1 387 | -3 435 | |
| Resultat från innehav i intressebolag | 18 | -1 448 | -18 266 |
| -45 633 | -109 389 | ||
| Rörelseresultat | 7,8,9,31 | -36 746 | -90 470 |
| Ränteintäkter | 1 586 | 417 | |
| Räntekostnader | -129 | -745 | |
| 1 457 | -328 | ||
| Resultat före skatt | -35 289 | -90 798 | |
| Inkomstskatt | 11,13 | - | -77 |
| Årets resultat | -35 289 | -90 875 | |
| Resultat per aktie, Kr | 12 | -0,35 | -1,22 |
| MODERBOLAGET | Not | 2007 | 2006 |
| Nettoomsättning | 3 | 12 425 | 25 992 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -7 788 | -18 523 | |
| Bruttovinst | 4 637 | 7 469 | |
| Försäljningskostnader | -15 992 | -31 764 | |
| Administrationskostnader | |||
| -7 994 | |||
| FoU kostnader | -13 762 | ||
| Övriga rörelseintäkter | 1 323 | ||
| Övriga rörelsekostnader | -2 836 | ||
| Resultat från andelar i koncernbolag | 17 | - | |
| Resultat från andelar i intressebolag | 18 | - | |
| -39 261 | |||
| Rörelseresultat | 7,8,9 | -34 624 | |
| Ränteintäkter | 1 921 | ||
| Räntekostnader | -11 | ||
| 1 910 | |||
| Resultat före skatt | -32 714 | ||
| Inkomstskatt | - | ||
| Årets resultat | -32 714 | -13 054 -18 091 11 785 -7 001 -9 176 -24 037 -91 338 -83 869 751 -11 740 -83 129 - -83 129 |
resultaträkningAR
Belopp i Tkr
| TILLGÅNGAR | Not | 07.12.31 | 06.12.31 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 4 | 10 316 | 14 018 |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 | 1 602 | 2 424 |
| Uppskjutna skattefordringar | 13 | - | 7 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 17 | 6 470 | 151 |
| Innehav i intressebolag | 18 | 22 396 | 13 124 |
| Summa anläggningstillgångar | 40 784 | 29 724 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 14 | 1 865 | 4 034 |
| Kundfordringar och andra fordringar | 15 | 10 986 | 16 619 |
| Likvida medel | 16 | 32 516 | 76 302 |
| Summa omsättningstillgångar | 45 367 | 96 955 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 86 151 | 126 679 |
| EGET KAPITAL & SKULDER | Not | 07.12.31 | 06.12.31 |
|---|---|---|---|
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 19 | 40 488 | 38 888 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 499 701 | 490 499 | |
| Reserver | 20 | 1 005 | 333 |
| Ansamlad förlust | -469 993 | -434 704 | |
| Summa Eget kapital | 71 201 | 95 016 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder och andra skulder | 21 | 12 691 | 26 031 |
| Upplåning | 22 | 1 912 | 4 971 |
| Övriga avsättningar | 23 | 347 | 661 |
| Summa kortfristiga skulder | 14 950 | 31 663 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 86 151 | 126 679 | |
| POSTER INOM LINJEN | |||
| Ställda säkerheter | 24 | 4 115 | 9 115 |
| Ansvarsförbindelser | INGA | INGA |
| TILLGÅNGAR | Not | 07.12.31 | 06.12.31 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 5 | 5 385 | 8 408 |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 | 1 048 | 1 617 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 17 | 13 010 | 7 219 |
| Innehav i intressebolag | 18 | 21 320 | 10 600 |
| Summa anläggningstillgångar | 40 763 | 27 844 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 1 788 | 3 797 | |
| Kundfordringar | 4 471 | 7 380 | |
| Fordringar hos koncernbolag | 45 205 | 39 925 | |
| Övriga fordringar | 546 | 1 515 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 28 | 1 560 | 940 |
| Kassa och bank | 27 813 | 73 236 | |
| Summa omsättningstillgångar | 81 383 | 126 793 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 122 146 | 154 637 | |
| EGET KAPITAL & SKULDER | Not | 07.12.31 | 06.12.31 |
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 19 | 40 488 | 38 888 |
| Reservfond | 95 694 | 108 008 | |
| Summa bundet kapital | 136 182 | 146 896 | |
| Överkursfond | 8 896 | 71 294 | |
| Årets resultat | -32 714 | -83 129 | |
| Summa fritt eget kapital | -23 818 | -11 835 | |
| Summa Eget kapital | 112 364 | 135 061 | |
| Avsättningar | |||
| Övriga avsättningar | 23 | 240 | 463 |
| Kortfristiga skulder | 21 | ||
| Leverantörsskulder | 3 361 | 10 552 | |
| Övriga skulder | 1 222 | 1 027 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 4 880 | 7 534 | |
| Summa kortfristiga skulder | 9 463 | 19 113 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 122 067 | 154 637 | |
| POSTER INOM LINJEN | |||
| Ställda säkerheter | 24 | 1 715 | 1 715 |
| Ansvarsförbindelser | 25 | 2 000 | 2 000 |
| Ställda säkerheter | |
|---|---|
| Ansvarsförbindelser |
balansräkningar KONCERNEN balansräkningar MODERBOLAGET
Belopp i Tkr Belopp i Tkr
| Hänförligt till moderbolagets ägare | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Reserver | Ansamlad förlust |
Summa eget kapital |
||||
| KONCERNEN | ||||||||
| Ingående balans per 1 januari 2006 | 28 716 | 419 137 | 380 | -343 829 | 104 404 | |||
| Nyemissioner1) | 10 172 | 71 362 | - | - | 81 534 | |||
| Valutakursdifferenser | - | - | -47 | - | -47 | |||
| Årets resultat | - | - | -90 875 | -90 875 | ||||
| Utgående balans per 31 december 2006 | 38 888 | 490 499 | 333 | -434 704 | 95 016 | |||
| Nyemissioner2) | 1 600 | 8 896 | - | - | 10 496 | |||
| Optionsprogram3) | - | 306 | - | - | 306 | |||
| Valutakursdifferenser | - | - | 672 | - | 672 | |||
| Årets resultat | - | - | -35 289 | -35 289 | ||||
| Utgående balans per 31 december 2007 | 40 488 | 499 701 | 1 005 | -469 993 | 71 201 |
| Hänförligt till moderbolagets ägare | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktie kapital |
Reservfond | Överkursfond | Årets resultat |
Summa eget kapital |
||||
| MODERBOLAGET | ||||||||
| Ingående balans per 1 januari 2006 | 28 716 | 136 465 | 0 | -27 841 | 137 340 | |||
| Nyemissioner1) | 10 172 | - | 71 294 | - | 81 466 | |||
| Koncernbidrag | - | -616 | - | - | -616 | |||
| Omföring av föregående års resultat | - | -27 841 | - | 27 841 | 0 | |||
| Årets resultat | - | - | - | -83 129 | -83 129 | |||
| Utgående balans per 31 december 2006 | 38 888 | 108 008 | 71 294 | -83 129 | 135 061 | |||
| Nyemissioner2) | 1 600 | - | 8 896 | - | 10 496 | |||
| Koncernbidrag | - | -479 | - | - | -479 | |||
| Omföring av föregående års resultat | - | -11 835 | -71 294 | 83 129 | 0 | |||
| Årets resultat | - | - | - | -32 714 | -32 714 | |||
| Utgående balans per 31 december 2007 | 40 488 | 95 694 | 8 896 | -32 714 | 112 364 |
1) Emissionskostnader som redovisats mot eget kapital uppgår till 11 421 Tkr.
2) Ökad andel i intresseföretaget Smart Unicorn Solutions. Emission av 4 000 000 aktier.
3) Samtliga anställda tilldelades 2 355 000 aktieoptioner till kursen 0,13 kr.
| Koncernen | Moderbolaget | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Not | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||||
| Kassaflöde från rörelsen | 29 | -37 072 | -33 165 | -39 414 | -37 690 | ||
| Räntenetto | 1 285 | -326 | 1 910 | 740 | |||
| Betalda skatter | -986 | -600 | -600 | -550 | |||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -36 773 | -34 091 | -38 104 | -37 500 | |||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||||||
| Förvärv av intressebolag | - | -14 981 | - | -14 981 | |||
| Lån till intressebolag | -6 470 | - | -6 470 | - | |||
| Förvärv av patent | - | -1 859 | - | - | |||
| Aktivering av utvecklingsarbete | -551 | -3 815 | -551 | -3 125 | |||
| Aktivering av datautgifter | - | -487 | - | -487 | |||
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -74 | -1 342 | -74 | -1 289 | |||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -7 095 | -22 484 | -7 095 | -19 882 | |||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||||||
| Likvid från emission av stamaktier | -224 | 73 647 | -224 | 73 647 | |||
| Likvid från utgivande av optioner | 306 | - | - | - | |||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 82 | 73 647 | -224 | 73 647 | |||
| (Minskning)/Ökning av likvida medel | -43 786 | 17 072 | -45 423 | 16 265 | |||
| Likvida medel vid årets början | 76 302 | 59 230 | 73 236 | 56 971 | |||
| Likvida medel vid årets slut | 32 516 | 76 302 | 27 813 | 73 236 |
FÖRÄNDRING AV EGET KAPITAL KASSAFLÖDESANALYS
Belopp i Tkr Belopp i Tkr
Not 1 Allmän information
Precise Biometrics AB är ett innovativt säkerhetsföretag som levererar världsledande system för autentisering med hjälp av fingeravtryck och smarta kort. Bolagets lösningar ersätter nycklar, PIN-koder och lösenord och ökar säkerheten i Idkort och pass. Med den egenutvecklade teknologin Precise Match-on-CardTM, har bolaget en ledande ställning inom smarta IDkort.
Via dotterbolaget Fyrplus Teknik (u.n.ä. Precise Biometrics Solutions AB) kan Precise Biometrics leverera kompletta biometriska lösningar, baserade på exempelvis fingeravtryck, ansiktsform och iris, till den skandinaviska marknaden. Produktsortimentet inkluderar bl a system för passerkontroll, för access till datorer och nätverk samt ID-kort och pass. Företagets huvudkontor finns i Lund. Dessutom finns dotterbolag i Washington D.C., USA, och i Hongkong. Dotterbolaget Fyrplus Teknik (u.n.ä. Precise Biometrics Solutions AB) har huvudkontor i Karlstad. Precise Biometrics är noterat på Nordiska Börsens Small Cap Lista (PREC).
Not 2 Redovisningsprinciper Allmänt
Koncernredovisning har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS), utgivna av International Accounting Standards Board (IASB), tolkningsuttalanden från International Financial Reporting Interpretations Commitee (IFRIC), som har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU, samt Årsredovisningslagen. Denna finansiella rapport är den tredje fullständiga finansiella rapporten som upprättats i enlighet med IFRS, som tillämpas från och med den 1 januari 2005. Någon omräkning av tidigare år än 2004 har inte gjorts i koncernens flerårsöversikt. Dessutom har Redovisningsrådets rekommendation RR 30:06 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats.
Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärdemetoden förutom vad beträffar finansiella tillgångar värderade till verkligt värde i resultaträkningen.
Moderbolaget tillämpar i allt väsentligt samma redovisningsprinciper som koncernen.
Årsredovisningen för moderbolaget har upprättats enligt Årsredovisningslagen och Redovisningsrådets rekommendation nr 32:06.
Koncernredovisning
Dotterbolag
Dotterbolag är alla de företag, inklusive företag för särskilt ändamål, där koncernen har rätten att utforma finansiella och operativa strategier på ett sätt som vanligen följer med ett aktieinnehav uppgående till mer än hälften av rösträtterna.
Dotterbolag inkluderas i koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen. De exkluderas från koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet upphör. Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens förvärv av dotterbolag. Anskaffningskostnaden för ett förvärv utgörs av verkligt värde på tillgångar som lämnats som ersättning, emitterade egetkapitalinstrument och uppkomna eller övertagna skulder per överlåtelsedagen, plus kostnader som är direkt hänförbara till förvärvet. Identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder och eventualförpliktelser i ett företagsförvärv värderas inledningsvis till verkliga värden på förvärvsdagen oavsett omfattning på eventuellt minoritetsintresse. Det överskott som utgörs av skillnaden mellan anskaffningsvärdet och det verkliga värdet på koncernens andel av identifierbara förvärvade nettotillgångar redovisas som goodwill. Om anskaffningsvärdet understiger verkligt värde för det förvärvade dotterbolagets nettotillgångar, redovisas mellanskillnaden direkt i resultaträkningen.
Koncerninterna transaktioner och balansposter samt orealiserade vinster på transaktioner mellan koncernföretag elimineras. Även orealiserade förluster elimineras, om inte transaktionen utgör ett bevis på att ett nedskrivningsbehov föreligger för den överlåtna tillgången.
Intressebolag
Intressebolag är alla de bolag där koncernen har ett betydande men inte bestämmande inflytande, vilket i regel gäller för aktieinnehav som omfattar mellan 20 procent och 50 procent av rösterna. Innehav i intressebolag redovisas enligt kapitalandelsmetoden och värderas inledningsvis till anskaffningsvärde, som utgörs av verkligt värde på de tillgångar som lämnats som ersättning.
Koncernens redovisade värde på innehav i intressebolag inkluderar goodwill (netto efter eventuella ackumulerade nedskrivningar) som identifierats vid förvärvet.
Koncernens andel av resultat som uppkommit i intressebolaget efter förvärvet redovisas i resultaträkningen och dess andel av förändringar i reserver efter förvärvet redovisas bland reserver. Ackumulerade förändringar efter förvärvet redovisas som ändring av innehavets redovisade värde.
Orealiserade vinster på transaktioner mellan koncernen och dess intressebolag elimineras i förhållande till koncernens innehav i intressebolaget.
Även orealiserade förluster elimineras, om inte transaktionen utgör ett bevis på att ett nedskrivningsbehov föreligger för den överlåtna tillgången.
Andel i intressebolag redovisas i rörelseresultatet pga av att investeringen är av operativ karaktär och ej finansiell.
Segmentsrapportering
Precise Biometrics verkar inom olika geografiska områden där bolaget tillhandahåller produkter i en speciell ekonomisk miljö som är föremål för risker och avkastning som skiljer sig från de risker och den avkastning som gäller i andra ekonomiska miljöer.
Olika rörelsegrenar är föremål för risker och avkastning som skiljer sig från andra produkter och tjänster. I koncernen och moderbolaget klassificeras geografiska marknader som primära segment. Sekundärt redovisas koncernens verksamhet per rörelsegren.
Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och rapportvaluta Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna inom koncernen är värderade i den valuta som används i den ekonomiska miljö där respektive företag huvudsakligen är verksamt (funktionell valuta). I koncernredovisningen används svenska kronor som är moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen. Valutakursvinster och –förluster som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner och vid omräkning av monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs redovisas i resultaträkningen. Undantag är då transaktionerna utgör säkring som uppfyller villkoren för säkringsredovisning av kassaflöden eller av nettoinvesteringar då vinster/förluster redovisas i eget kapital.
Omräkningsdifferenser avseende icke-monetära poster, såsom aktier som värderas till verkligt värde via resultaträkningen, redovisas som en del av verkligt värdevinst/-förlust.
Koncernbolag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernbolag (av vilka ingen har en höginflationsvaluta) som har en annan funktionell valuta än rapportvalutan, omräknas till koncernens rapportvaluta enligt följande
• Tillgångar och skulder för var och en av balansräkningarna omräknas till balansdagskurs, • Intäkter och kostnader för var och en av resultaträkningarna omräknas till genomsnittlig valutakurs (såvida inte denna genomsnittliga kurs inte är en rimlig approximation av den ackumulerade effekten av de kurser som gäller på transaktionsdagen, i vilket fall intäkter och kostnader omräknas per transaktionsdagen) • Alla valutakursdifferenser som uppstår redovi-
sas som en separat del av eget kapital. • Valutakursdiffferenser på finansiella mellanhavanden som ses som en utvidgad nettoinvester-
ing redovisas även de direkt i eget kapital. Materiella anläggningstillgångar Materiella anläggningstillgångar värderas till
anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till förvärvet av tillgången.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller redovisas som en separat tillgång, beroende på vilket som är lämpligt, endast då det är sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner som är förknippade med tillgången kommer att komma koncernen tillgodo och tillgångens anskaffningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra former av reparationer och underhåll redovisas som kostnader i resultaträkningen under den period de uppkommer.
Avskrivning av materiella anläggningstillgångar, för att fördela deras anskaffningsvärde ner till det beräknade restvärdet, görs linjärt enligt plan över den beräknade nyttjandeperioden enligt följande:
| Datorer3 år | |
|---|---|
Inventarier ..........................................5 år Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas varje balansdag och justeras vid behov.
I de fall en tillgångs redovisade värde bedöms överstiga dess beräknade återvinningsvärde skrivs tillgången omedelbart ner till sitt återvinningsvärde.
Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom en jämförelse mellan försäljningsintäkt och redovisat värde och redovisas i resultaträkningen.
Immateriella tillgångar Forskning och utveckling
Utgifter för forskning kostnadsförs när de uppstår. Utvecklingsutgifter består av utgifter för fortsatt utveckling av utrustning för biometrisk fingeravtrycksidentifiering. Dessa redovisas som immateriella tillgångar när det är sannolikt att projektet kommer att bli framgångsrikt, med tanke på dess kommersiella och tekniska möjligheter, och kostnaderna kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Övriga utvecklingsutgifter kostnadsförs när de uppstår. Utvecklingsutgifter som tidigare har kostnadsförts balanseras inte i efterföljande period. Utvecklingsutgifter har en begränsad nyttjandeperiod och skriv av linjärt från den tidpunkt då den kommersiella produktionen av produkten påbörjas. Den beräknade nyttjandeperioden uppgår till tre till fem år.
Goodwill
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaffningsvärdet överstiger det verkliga värdet på koncernens andel av det förvärvade dotterföretagets identifierbara nettotillgångar vid förvärvstillfället. Goodwill på förvärv av dotterbolag redovisas som immateriella tillgångar. Goodwill testas årligen för att identifiera eventuellt nedskrivningsbehov och redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade nedskrivningar. Vinst eller förlust vid avyttring av en enhet inkluderar kvarvarande redovisat värde på den goodwill som avser den avyttrade enheten.
Programvara
Förvärvade programvarulicenser aktiveras på basis av de kostnader som uppstått då den aktuella programvaran förvärvats och satts i drift. Dessa kostnader skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden vilken uppgår till fem år. Kostnader för utveckling och underhåll av programvara kostnadsförs när de uppstår.
Patent
Patent har en begränsad nyttjandeperiod och redovisas därför till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar. Avskrivningarna görs linjärt över tio år.
Marknadskontakter
Marknadskontakter bedöms ha en begränsad nyttjandeperiod och redovisas därför till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.
Nedskrivningar
Tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod skrivs inte av utan prövas årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Tillgångar som skrivs av bedöms med avseende på värdeminskning närhelst händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att det redovisade värdet inte är återvinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp med vilket tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde, vilket är det högsta av nettoförsäljningsvärdet och nyttjandevärdet. Vid beräkning av nyttjandevärde diskonteras framtida kassaflöden till en räntesats som beaktar marknadens bedömning av riskfri ränta och risk förknippad med den specifika tillgången. För en tillgång som är beroende av att andra tillgångar genererar kassaflöde beräknas återvinningsvärdet för den kassagenererande enhet som tillgången tillhör, dvs de lägsta nivåer där det finns identifierbara kassaflöden.
Finansiella instrument
Lånefordringar och kundfordringar Lånefordringar och kundfordringar är ickederivata finansiella tillgångar med fastställda eller fastställbara betalningar som inte är noterade på en aktiv marknad. Utmärkande är att de uppstår när koncernen tillhandahåller pengar, varor eller tjänster direkt till kund utan avsikt att handla med uppkommen fordran. De ingår i omsättningstillgångar med undantag för poster med förfallodag mer än 12 månader efter balansdagen, vilka klassificeras som finansiella anläggningstillgångar. Lånefordringar och kundfordringar ingår i posten Kundfordringar och andra fordringar i balansräkningen.
Varulager
Varulager har, med tillämpning av först-in-förstut-metoden, värderats till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
Kundfordringar
Kundfordringar redovisas inledningsvis till verkligt värde och därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden, minskat med eventuell reservering för värdeminskning. En reservering för värdeminskning av kundfordringar görs när det finns objektiva bevis för att koncernen inte kommer att kunna erhålla alla belopp som är förfallna enligt fordringarnas ursprungliga villkor. Reserveringens storlek utgörs av skillnaden mellan tillgångens redovisade värde och nuvärdet av bedömda framtida kassaflöden, diskonterade med effektiv ränta.
Likvida medel
Likvida medel består av kassa, bankmedel och övriga kortfristiga placeringar med förfallodag inom tre månader samt checkräkningskredit. I balansräkningen redovisas checkräkningskrediten som upplåning bland Kortfristiga skulder.
Finansiella anläggningstillgångar
Finansiella placeringar utgör finansiella anläggningstillgångar då den förväntade innehavstiden eller där förfallotiden på lånefordringar och kundfordringar är längre än ett år. Vid värdering till verkligt värde via resultaträkningen redovisas värdeförändringen i finansnettot.
Aktiekapital
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Kostnader som uppstår i samband med nyemission och återköp av eget kapital instrument förs direkt till eget kapital.
Utnyttjande av teckningsoptioner medför nyemission av aktier. Försäljningslikviden för dessa aktier förs direkt till eget kapital.
Inkomstskatter
Redovisade inkomstskatter innefattar endast uppskjuten skatt eftersom moderbolaget inte redovisar skattemässiga överskott. Värdering av samtliga skatteskulder/-fordringar sker till nominella belopp och görs enligt de skatteregler och skattesatser som är beslutade eller som är aviserade och med stor säkerhet kommer att fastställas. För poster som redovisas i resultaträkningen redovisas även därmed sammanhängande skatteeffekter i resultaträkningen. Skatteeffekter av poster som redovisas mot eget kapital redovisas mot eget kapital. Uppskjuten skatt är hänförlig till internvinst i lager och har värderats till de skattesatser som är beslutade och aviserade per balansdagen. Uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag redovisas i den utsträckning det är sannolikt att avdragen kan avräknas mot överskott vid framtida beskattning. Mot bakgrund av koncernens historiska resultatutveckling redovisas ingen uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag. Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader som hänför sig till investeringar i dotterföretag redovisas inte eftersom moderbolaget kan styra tidpunkten för återföring av de temporära skillnaderna och det inte bedöms sannolikt att en återföring sker inom en överskådlig framtid.
Ackumulerade, taxerade underskottsavdrag exkl årets resultat uppgår i moderbolaget till cirka 356 miljoner kronor och i det amerikanska dotterbolaget till cirka 36 miljoner kronor.
Ersättningar till anställda
Pensioner
Inom koncernen finns såväl avgiftsbestämda som förmånsbestämda pensionsplaner. Pensionsplanerna finansieras genom inbetalningar från respektive koncernbolag. De förmånsbestämda pensionsplanerna avser ITP-planerna, som är försäkrade i Alecta. Dessa redovisas som avgiftsbestämda planer då Alecta inte kan tillhandahålla nödvändig information, som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd plan.
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar koncernen avgifter till offentligt eller privat administrerade pensionsförsäkringsplaner på obligatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen har inga ytterligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda. Avgifterna redovisas som personalkostnader när de förfaller till betalning. Förutbetalda avgifter redovisas som en tillgång i den utsträckning som kontant återbetalning eller minskning av framtida betalningar kan komma koncernen tillgodo.
Ersättning vid uppsägning
Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställds anställning sagts upp före normal pensionstidpunkt eller då en anställd accepterar frivillig avgång från anställning i utbyte mot sådana ersättningar. Koncernen redovisar avgångsvederlag när den bevisligen är förpliktad endera att säga upp anställda enligt en detaljerad formell plan utan möjlighet till återkallande, eller att lämna ersättningar vid uppsägning som resultat av ett erbjudande som gjorts för att uppmuntra till frivillig avgång från anställning. Förmåner som förfaller efter mer än 12 månader från balansdagen diskonteras till nu-
värde.
Bonusplaner
Koncernen redovisar en skuld och kostnad för bonus baserat på årets utfall när det föreligger en förpliktelse.
Optionsprogram
Under 2007 startades ett optionsprogram till samtliga anställda. För programmet har utställts teckningsoptioner som, på marknadsmässiga grunder, överlåtits till de anställda. Den likvid som Precise Biometrics har erhållit vid överlåtelserna har tillförts övrigt tillskjutet kapital.
Avsättningar
Avsättningar redovisas när koncernen har en befintlig legal eller informell förpliktelse till följd av tidigare händelser, det är mer sannolikt att ett utflöde av resurser krävs för att reglera åtagandet än att så inte sker, och beloppet har beräknats på ett tillförlitligt sätt.
Avsättningar sker för förväntade garantikrav beträffande varor som sålts under det senaste räkenskapsåret. Avsättning sker f.n. med 2,3 % på bokförda intäkter vilket återspeglar uppskattningen av det belopp som kommer att regleras. Utgifterna beräknas uppkomma under påföljande räkenskapsår.
Intäkter
Koncernens intäkter består främst av försäljning av varor och redovisas vid leverans av produkter till kunden, i enlighet med leveransvillkoren. Försäljning redovisas netto efter moms, rabatter och kursdifferenser vid försäljning i utländsk valuta. I koncernredovisningen elimineras koncernintern försäljning. Koncernintern försäljning prissätts enligt marknadsmässiga villkor.
Licensintäkter intäktsförs när licensavtal, utan avbrottsklausuler, är påskrivet och leverans har skett, samt att pris och betalningsplaner har fastställts, där inga andra åtaganden föreligger utöver licensleveransen. Licenser som säljs i kombination med hårdvara, vilka är en förutsättning för funktionaliteten hos mjukvaran, intäktförs när hårdvaran har levererats. Konsulttjänster som utförs på löpande räkning redovisas i den takt som arbetet utförs. Intäkter hänförliga till kundfinansierade utvecklingsprojekt redovisas i enlighet med IAS 18. Det innebär att fakturering av kostnader i ett projekt redovisas i takt med projektets upparbetning, istället för att balanseras i räkenskaperna fram till färdigställande och slutlig leverans.
Leasingavtal
Leasing där en väsentlig del av riskerna och fördelarna med ägandet behålls av leasegivaren klassificeras som operationell leasing. Betalningar som görs under leasingperioden (efter avdrag för eventuella incitament från leasegivaren) kostnadsförs i resultaträkningen linjärt över leasingperioden. Koncernen har inga finansiella leasingkontrakt.
Lånekostnader
Lånekostnader redovisas i den period de avser.
Statliga stöd
Bidrag från staten redovisas till verkligt värde då det föreligger rimlig säkerhet att bidraget kommer att erhållas och att koncernen kommer att uppfylla de villkor som är förknippade med bidraget. Statliga bidrag som gäller kostnader periodiseras och redovisas i resultaträkningen över samma perioder som de kostnader bidragen är avsedda att täcka.
Statliga bidrag för köp av anläggningstillgångar redovisas som en minskning av anläggningstillgångens anskaffningsvärde.
Viktiga uppskattningar och bedömningar vid tillämpning av koncernens redovisningsprinciper. För att kunna upprätta redovisning enligt god redovisningssed måste bedömningar och antaganden som påverkar resultat- och balansräkning samt övriga upplysningar göras. Faktiskt utfall kan skilja sig från gjorda bedömningar. Det område där uppskattningar och antaganden skulle kunna innebära risk för justeringar i redovisade värden för tillgångar och skulder under kommande räkenskapsår är främst relaterat till goodwill. Koncernen prövar regelbundet om nedskrivningsbehov föreligger för goodwill enligt de redovisningsprinciper som beskrivits under Immateriella tillgångar. Prognoser för framtida kassaflöden baseras på bästa möjliga bedömningar av framtida intäkter och kostnader.
| Nya IFRS, tillägg till IAS och IFRIC-tolkningar med ikraftträdande 2007 eller senare Följande standarder, ändringar och tolkningar som trätt i kraft 2007: |
|||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Norm | Ändrad eller ny |
Ändring | Ikraftträdande angivet av IASB/ IFRIC |
||||||
| IFRS 7 | Ny | Finansiella instrument: Upplysningar | 2007 | ||||||
| IFRIC 8 | Ny | Tillämpningsområde för IFRS 2 | 2007 | ||||||
| som inte har tillämpats i förtid av koncernen: | Standarder, ändringar och tolkningar av befintliga standarder som ännu inte har trätt i kraft och | ||||||||
| IAS 1 | Ändring | Utformning av finansiella rapporter | 1 januari 2009 | ||||||
| IAS 23 | Ändring | Lånekostnader | 1 januari 2009 | ||||||
| IAS 27 | Ändring | Koncernredovisning och separata finansiella rapporter | 1 juli 2009 | ||||||
| IFRS 2 | Ny | Aktierelaterade ersättningar | 1 januari 2009 | ||||||
| IFRS 3 | Ändring | Rörelseförvärv | 1 juli 2009 | ||||||
| IFRS 8 | Ny | Rörelsesegment | 1 januari 2009 | ||||||
| IFRIC 10 | Ny | Delårsrapportering och värdenedgångar | 1 januari 2009 | ||||||
noter Belopp i Tkr om inget annat anges.
Enligt vår uppfattning kommer dessa nya rekommendationer ej att väsentligt påverka bolagets resultat och ställning, men upplysningskraven kring dessa bedöms vara omfattande.
Not 3 SEGMENTINFORMATION
Från och med 2007 bedrivs verksamheten primärt i geografiska marknader; North America, Europe, Middle East and Africa, Asia, Latin America och Övrigt. Omräkning av jämförelsesiffror för 2006 har skett i enlighet därmed. Sekundärt bedrivs verksamheten i typ av produkt/tjänst. Internprissättning inom koncernen sker baserat på (externa) tillverkningskostnader med ett tillägg på 10 procent.
Not 4 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR, KONCERNEN
| North America | Europe | Middle East & Africa | Asia | Övrigt* | Summa | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Intäkter | ||||||||||||
| Extern försäljning | 4 952 | 8 568 | 17 216 | 28 205 | 2 047 | - | 499 | 14 375 | 101 | -3 415 | 24 815 | 47 733 |
| Resultat | ||||||||||||
| Resultat per område | -1 901 | -6 095 | -297 | -999 | -639 | - | -2 636 | -2 966 | -455 | -7 462 | -5 928 | -17 522 |
| Ofördelade resultat | -30 818 | -72 948 | ||||||||||
| Rörelseresultat | -36 746 | -90 470 | ||||||||||
| Ränteintäkter | 1 586 | 417 | ||||||||||
| Räntekostnader | -129 | -745 | ||||||||||
| Årets skattekostnad | - | -77 | ||||||||||
| Årets nettoresultat | -35 289 | -90 875 | ||||||||||
| Övriga upplysningar | ||||||||||||
| Tillgångar | 4 044 | 6 378 | 6 150 | 11 106 | 40 | 22 | 87 | 10 234 | 17 484 | |||
| Ofördelade tillgångar | 75 917 | 109 108 | ||||||||||
| Summa tillgångar | 86 151 | 126 679 | ||||||||||
| Skulder | 1 548 | 758 | 2 230 | 9 540 | 540 | 167 | 3 778 | 10 838 | ||||
| Ofördelade skulder | 11 172 | 20 825 | ||||||||||
| Summa skulder | 14 950 | 31 663 | ||||||||||
| Investeringar | 7 016 | 22 484 | ||||||||||
| Avskrivningar | 3 369 | 4 517 | ||||||||||
| * Inklusive Latin America |
Information om primära segment - geografiska marknader
Information om sekundära segment - typ av rörelsegren
| Produkter | Licenser | Tjänster | Summa | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Intäkter | ||||||||
| Extern försäljning | 12 192 | 19 452 | 1 642 | 14 234 | 10 981 | 14 047 | 24 815 | 47 733 |
| Tillgångar | 5 063 | 8 490 | 431 | 3 261 | 4 761 | 5 821 | 10 255 | 17 572 |
| Investeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Goodwill | Balanserad utveckling | Patent | Övrigt | Summa | |
|---|---|---|---|---|---|
| Per 1 januari 2006 | |||||
| Anskaffningsvärde | 5 610 | 51 971 | 18 248 | 3 727 | 79 556 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | - | -40 369 | -3 883 | -998 | -45 250 |
| Omfört till annan balanspost | - | - | -8 752 | - | -8 752 |
| Bokfört värde | 5 610 | 11 602 | 5 613 | 2 729 | 25 554 |
| 1 januari - 31 december 2006 | |||||
| Ingående bokfört värde | 5 610 | 11 602 | 5 613 | 2 729 | 25 554 |
| Förvärv | - | 3 815 | 2 067 | 487 | 6 369 |
| Försäljning | - | - | -1 607 | - | -1 607 |
| Nedskrivning | - | -5 658 | -2 382 | -2 177 | -10 217 |
| Avskrivningar | - | -3 954 | -1 302 | -825 | -6 081 |
| Utgående bokfört värde | 5 610 | 5 805 | 2 389 | 214 | 14 018 |
| Per 31 december 2006 | |||||
| Anskaffningsvärde | 5 610 | 55 786 | 11 563 | 4 214 | 77 173 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | - | -49 981 | -9 174 | -4 000 | -63 155 |
| Bokfört värde | 5 610 | 5 805 | 2 389 | 214 | 14 018 |
| 1 januari - 31 december 2007 | |||||
| Ingående bokfört värde | 5 610 | 5 805 | 2 389 | 214 | 14 018 |
| Förvärv | - | 551 | - | - | 551 |
| Försäljning | - | - | - | - | 0 |
| Nedskrivning | -679 | -1 054 | - | - | -1 733 |
| Avskrivningar | - | -1 605 | -871 | -44 | -2 520 |
| Utgående bokfört värde | 4 931 | 3 697 | 1 518 | 170 | 10 316 |
| Per 31 december 2007 | |||||
| Anskaffningsvärde | 5 610 | 56 337 | 11 563 | 4 214 | 77 724 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | -679 | -52 640 | -10 045 | -4 044 | -67 408 |
| Bokfört värde | 4 931 | 3 697 | 1 518 | 170 | 10 316 |
| Goodwill | Balanserad utveckling | Patent | Övrigt | Summa | |
|---|---|---|---|---|---|
| Per 1 januari 2006 | |||||
| Anskaffningsvärde | - | 50 418 | 8 721 | 755 | 59 894 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | - | -40 369 | -3 851 | -667 | -44 887 15 007 |
| Bokfört värde | 0 | 10 049 | 4 870 | 88 | |
| 1 januari - 31 december 2006 | |||||
| Ingående bokfört värde | 0 | 10 049 | 4 870 | 88 | 15 007 |
| Förvärv | - | 3 123 | - | 217 | 3 340 |
| Försäljning | - | - | -1 607 | - | -1 607 |
| Nedskrivningar | - | -3 414 | - | - | -3 414 |
| Avskrivningar | - | -3 954 | -872 | -91 | -4 917 |
| Utgående bokfört värde | 0 | 5 804 | 2 391 | 214 | 8 409 |
| Per 31 december 2006 | |||||
| Anskaffningsvärde | - | 53 541 | 8 721 | 972 | 63 234 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | - | -47 737 | -6 330 | -758 | -54 825 |
| Bokfört värde | 0 | 5 804 | 2 391 | 214 | 8 409 |
| 1 januari - 31 december 2007 | |||||
| Ingående bokfört värde | 0 | 5 804 | 2 391 | 214 | 8 409 |
| Förvärv | - | 551 | - | - | |
| Försäljning | - | - | - | - | |
| Nedskrivningar | - | -1 054 | - | - | -1 054 |
| Avskrivningar | - | -1 605 | -873 | -43 | -2 521 |
| Utgående bokfört värde | 0 | 3 696 | 1 518 | 171 | 5 385 |
| Per 31 december 2007 | |||||
| Anskaffningsvärde | - | 54 092 | 8 721 | 972 | 63 785 |
| - 0 |
-50 396 3 696 |
-7 203 1 518 |
-801 171 |
||
| Koncernen | |||||
| Ackumulerade av- och nedskrivningar Bokfört värde Not 6 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR |
Inventarier & utrustning |
-58 400 5 385 Moderbolaget Inventarier & utrustning |
|||
| 7 169 | 5 788 | ||||
| -4 857 | |||||
| 2 312 | |||||
| 2 312 | |||||
| 1 049 | |||||
| -2 243 | |||||
| 1 306 | |||||
| 2 424 | |||||
| 8 218 | |||||
| -5 794 | |||||
| 2 424 | |||||
| 2 424 | -4 488 1 300 1 300 -2 243 1 564 1 617 6 784 -5 167 1 617 1 617 |
||||
| 74 | |||||
| -48 | |||||
| -848 | |||||
| 1 602 | |||||
| Per 1 januari 2006 Anskaffningsvärde Ackumulerade av- och nedskrivningar Bokfört värde 1 januari - 31 december 2006 Ingående bokfört värde Förvärv Avyttringar och utrangeringar Avskrivningar Utgående bokfört värde Per 31 december 2006 Anskaffningsvärde Ackumulerade av- och nedskrivningar Bokfört värde 1 januari - 31 december 2007 Ingående bokfört värde Förvärv Avyttringar och utrangeringar Avskrivningar Utgående bokfört värde |
|||||
| Per 31 december 2007 Anskaffningsvärde Ackumulerade av- och nedskrivningar |
8 292 -6 690 |
1 048 6 858 -5 810 |
Not 5 IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR, MODERBOLAGET
Not 7 KOSTNADER FÖRDELADE PÅ KOSTNADSSLAG Not 12 RESULTAT PER AKTIE
Not 13 UPPSKJUTEN SKATT
Not 14 VARULAGER
Not 15 KUNDFORDRINGAR OCH ANDRA FORDRINGAR
Not 11 INKOMSTSKATT
Not 8 REVISIONSARVODEN
Not 9 OPERATIONELLA LEASINGAVTAL Avser främst lokalhyra
Not 10 STATLIGT STÖD Precise Biometrics har erhållit bidrag om 1,5 Mkr från Vinnova i utvecklingsbidrag.
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Avskrivningar och nedskrivningar (Not 4 och not 6) | 5 149 | 14 992 | 4 218 | 9 011 |
| Nedskrivning kundfordringar | 361 | 10 650 | 361 | 6 470 |
| Resultat från andel i intressebolag (Not 18) | 1 448 | 18 266 | - | 24 037 |
| Resultat från andel i koncernbolag (Not 17) | - | - | 679 | 9 176 |
| Löner och ersättningar till anställda (Not 26) | 36 952 | 51 368 | 24 723 | 26 206 |
| Övriga personalkostnader | - | 2 015 | - | - |
| Handelsvaror | 5 688 | 15 293 | 6 284 | 18 523 |
| Resekostnader | 2 328 | 3 007 | 1 921 | 2 358 |
| Telekostnader | 801 | 879 | 586 | 631 |
| Försäkringskostnader | 488 | 1 457 | 338 | 1 479 |
| Konsultkostnader | 1 740 | 5 023 | 1 689 | 5 023 |
| Lokalkostnader | 2 536 | 3 624 | 1 932 | 2 107 |
| Utvecklingskostnad | 2 560 | 6 515 | 2 560 | - |
| Övriga försäljningskostnader | 1 510 | 3 315 | 1 481 | - |
| Övriga externa intäkter & kostnader | - | 1 799 | 277 | 4 840 |
| Summa | 61 561 | 138 203 | 47 049 | 109 861 |
| Koncernen | |||
|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | ||
| Resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare (Tkr) | -35 289 | -90 875 | |
| Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) | 99 554 | 74 753 | |
| Resultat per aktie före utspädning (Kr per aktie) | -0,35 | -1,22 |
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2007 | 2006 | |
| Resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare | -35 289 | -90 875 |
| Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) | 99 554 | 74 753 |
| - justering för aktieoptioner | 0 | 0 |
| Vägt genomsnittligt antal stamaktier för beräkning av resultat per aktie efter utspädning (tusental) | 99 554 | 74 753 |
| Resultat per aktie efter utspädning (SEK per aktie) | -0,35 | -1,22 |
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2007 | 2006 | |
| Komponenter | 584 | 1 992 |
| Handelsvaror | 1 281 | 2 042 |
| Summa | 1 865 | 4 034 |
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2007 | 2006 | |
| Kundfordringar | 13 368 | 19 519 |
|---|---|---|
| Minus: reservering för värdeminskning i fordringar | -4 977 | -5 982 |
| Kundfordringar – netto | 8 391 | 13 537 |
| Övriga fordringar | 700 | 1 616 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 895 | 1 466 |
| Summa | 10 986 | 16 619 |
| 2007 | 2006 | |
|---|---|---|
| Mindre än 3 månader | 7 551 | 12 467 |
| 3 till 6 månader | 0 | 988 |
| Mer än 6 månader | 5 817 | 6 064 |
| Varav nedskrivet | -4 977 | -5 982 |
| Summa | 8 391 | 13 537 |
| 2007 | 2006 | |
|---|---|---|
| SEK | 2 157 | 3 777 |
| USD | 1 627 | 1 868 |
| EUR | 56 | 243 |
| Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 |
| - | -79 | - | - |
| - | 2 | - | - |
| 0 | -77 | 0 | 0 |
| Koncernen |
Skatten på Koncernens resultat före skatt skiljer sig från det teoretiska belopp som skulle framkommit vid vägd genomsnittlig skattesats gällande för resultaten i de konsoliderade företagen enligt följande:
| Skattekostnad | 0 | -79 | |
|---|---|---|---|
| Skattemässiga underskott för vilka ingen uppskjuten skattefordran redovisats | -9 932 | -25 539 | |
| Skatteffekt ej avdragsgilla kostnader | 51 | 37 | |
| Skatteeffekt ej skattepliktiga intäkter | - | - | |
| Skatt beräknad enligt nationella skattesatser gällande för resultat i respektive land | 9 881 | 25 423 | |
| Resultat före skatt | -35 289 | -90 798 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Revisionsarvoden till Öhrlings PricewaterhouseCoopers | 473 | 559 | 360 | 436 |
| Andra arvoden till Öhrlings PricewaterhouseCoopers | 75 | 361 | 75 | 346 |
| Revisionsarvoden till Ross, Langan & McKendree | 45 | 61 | - | - |
| Andra arvoden till Ross, Langan & McKendree | - | - | - | - |
| Revisionsarvoden till Ensors Financial Services | - | 47 | - | - |
| Andra arvoden till Ensors Financial Services | - | - | - | - |
| Summa | 593 | 1 028 | 435 | 782 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Leasingkostnader under året | 2 326 | 2 739 | 1 302 | 1 536 |
| Övrig leasing | 146 | 284 | 146 | 204 |
| Nominella värdet av avtalade framtida leasingavgifter: | ||||
| Förfaller till betalning inom ett år | 2 225 | 1 694 | 1 452 | 1 448 |
| Förfaller till betalning senare än ett år men inom fem år | 3 262 | 3 822 | 2 728 | 4 030 |
| Förfaller till betalning senare än fem år | - | - | - | - |
| Summa | 5 487 | 5 516 | 4 180 | 5 478 |
Före utspädning
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att det resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare divideras med ett vägt genomsnittligt antal utstående stamaktier under perioden exklusive återköpta aktier av moderbolaget. (Se not 19 Aktiekapital)
Moderbolaget har inga uppskjutna skattefordringar. Mot bakgrund av koncernens historiska resultatutveckling redovisas ingen uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag. Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader som hänför sig till investeringar i dotterföretag redovisas inte eftersom moderbolaget kan styra tidpunkten för återföring av de temporära skillnaderna och det inte bedöms sannolikt att en återföring sker inom en överskådlig framtid. Ackumulerade, taxerade underskottsavdrag exkl årets resultat uppgår i moderbolaget till ca. MSEK 356 och i det amerikanska dotterbolaget till ca. MSEK 36.
Inget nedskrivningsbehov anses föreligga för kundfordringar som är förfallna sedan mindre än sex månader. Per den 31 december 2007 var kundfordringar uppgående till 3 667 tkr (2006: 3 564 tkr) förfallna utan att något nedskrivningsbehov ansågs föreligga. Dessa gäller ett antal oberoende kunder vilka tidigare inte haft några betalningssvårigheter. Åldersanalysen av dessa kundfordringar inkluderas i nedanstående tabell. Per den 31 december 2007 har Koncernen redovisat kundfordringar som är färfallna sedan mer än 6 månader om 5 817 tkr (2006: 6 064 tkr). Reserven för osäkra kundfordringar uppgick till 4 977 tkr per den 31 december 2007 (2006: 5 982 tkr). De individuellt bedömda fordringarna där nedskrivningsbehov föreligger avser i huvudsak kunder som oväntat hamnat i en svår ekonomisk situation. Åldersanalysen av samtliga kundfordringar är som följer:
Den utgift för varulagret som kostnadsförts ingår i posten Kostnader för sålda varor och uppgick till 5 688 Tkr (2006: 15 293 kr).
Resultat per aktie efter utspädning
För beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras det vägda genomsnittliga antalet utestående stamaktier för utspädningseffekten av samtliga potentiella stamaktier. Moderbolaget har endast en kategori av potentiella stamaktier med utspädningseffekt, aktieoptioner. För aktieoptioner görs en beräkning av det antal aktier som kunde ha köpts till verkligt värde (beräknat som årets genomsnittliga marknadspris för moderbolagets aktier), för ett belopp motsvarande det monetära värdet av de teckningsrätter som är knutna till utestående aktieoptioner. Det antal aktier som beräknas enligt ovan jämförs med det antal aktier som skulle ha utfärdats under antagande att aktieoptionerna utnyttjas. Om alla utestående teckningsoptionsprogram inlöses i sin helhet uppgår maximal utspädning till 2 355 000 aktier. Dock har utestående teckningsoptioner ej beaktats i nedanstående beräkning, då lösenkursen överstiger börskurs per 31 december 2007.
I övriga kategorier inom kundfordringar och andra fordringar ingår inte några tillgångar för vilka nedskrivningsbehov föreligger. Den maximala exponeringen för kreditrisk per balansdagen är det verkliga värdet för varje kategori fordringar. Koncernen har ingen pant som säkerhet. Redovisade belopp, per valuta, för koncernens kundfordringar och övriga fordringar är följande:
| $\sim$ $\sim$ |
|---|
Känslighetsanalys
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts med 5% i förhållande till US-dollarn med alla andra variabler konstanta, skulle årets resultat per den 31 december 2007 ha varit ca 1 500 tkr (2006: ca 1000 tkr) högre/ lägre, till största delen som en följd av vinster/förluster vid omräkning av interena och externa fordringar samt lånefordringar i USD. Eget kapital skulle ha varit ca 1 200 tkr (2006: 600 tkr) lägre/högre, huvudsakligen till följd av valutakursdifferenser vid omräkning av poster enligt ovan samt omräkning av dotterbolag.
Hantering kreditrisker
Kreditrisk hanteras på koncernnivå. Kreditrisk uppstår främst genom fordringar och avtalade transaktioner. Vid större order till nya kunder görs en extern kreditvärdeing. Vid order från kända kunder görs en individuell bedömning. Inga nya order levereras om kunden har förfallna kundfordringar. Om det finns tveksamheter avseende kreditvärderingen skall förskottsbetalning tillämpas innan leverans sker.
Hantering kapitalrisk
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga Koncernens förmåga att fortsätta verksamheten och i framtiden göra detmöjligt att generera avkastning till aktieägarna. Hittills har bolaget bara genererat förluster och därför varit beroende av finansiering från aktieägarna. Det finns ingen garanti att för att nuvarande kapital kommer att räcka till dess att Koncernen är kassaflödespositiv, men det är ett väsentligt mål för bolaget. Bolaget fokuserar t ex starkt på att minska kapitalbindningen, främst rörelsekapitalet, genom olika åtgärder.
Not 16 LIKVIDA MEDEL
Not 17 FINANSIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Not 18 INNEHAV/ANDEL I INTRESSEBOLAG
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | ||
| Kassa och Bank | 32 516 | 76 302 | 27 813 | 73 236 | |
| Summa | 32 516 | 76 302 | 27 813 | 73 236 | |
| I likvida medel i kassaflödesanalysen ingår följande: | |||||
| Likvida medel | 32 516 | 76 302 | |||
| Checkräkningskrediter | - | - | |||
| Summa | 32 516 | 76 302 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Vid årets början | 151 | 151 | 7 219 | 16 395 |
| Nedskrivning av dotterbolag | - | - | -679 | -9 176 |
| Nedskrivning långfristiga värdepappersinnehav | -151 | - | - | - |
| Fordran intressebolag | 6 470 | - | 6 470 | - |
| Summa | 6 470 | 151 | 13 010 | 7 219 |
| Långfristig del | 6 470 | 151 | 13 010 | 7 219 |
| Andelar i dotterbolag | ||||
| Precise Biometrics Services AB Org.nr. 556582-9347, säte: Skåne län, Lund | ||||
| Antal aktier | 1 000 | 1 000 | ||
| Kapitalandel | 100% | 100% | ||
| Bokfört värde | 100 | 100 | ||
| Precise Biometrics Inc Vienna, Washington, USA | ||||
| Antal aktier | 10 | 10 | ||
| Kapitalandel | 100% | 100% | ||
| Bokfört värde | 958 | 958 | ||
| Fyrplus Teknik AB (u.n.ä.Precise Biometrics Solutions AB) Org.nr. 556646-6529, säte: | ||||
| Värmlands län, Karlstad | ||||
| Antal aktier | 1 000 | 1 000 | ||
| Kapitalandel | 100% | 100% | ||
| Bokfört värde | 5 482 | 6 161 | ||
| Loqware Sweden AB (konkursförfarande inlett) Org.nr. 556579-9854, säte: Göteborg- & Bohuslän, Göteborg | ||||
| Antal aktier | 15 000 000 | 15 000 000 | ||
| Kapitalandel | 100% | 100% | ||
| Bokfört värde | 0 | 0 | ||
| Precise Biometrics Ltd Company No: 5551295, London, UK | ||||
| Antal aktier | 1 | 1 | ||
| Kapitalandel | 100% | 100% | ||
| Bokfört värde | 1 | 1 | ||
| Precise Biometrics Asia Ltd Company No: 1159692, Hong Kong | ||||
| Antal aktier | 1 | - | ||
| Kapitalandel | 100% | - | ||
| Bokfört värde | 1 | - | ||
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | ||||
| Aktier i Medical Robotics | 0 | 151 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Vid årets början | 13 124 | 0 | 10 600 | 0 |
| Ökning genom rörelseförvärv | 10 720 | 31 389 | 10 720 | 34 637 |
| Vid förvärv, vinst försäljning av patent | - | 2 274 | - | - |
| Andel av resultat efter skatt | -1 448 | 68 | - | - |
| Nedskrivning | - | -20 607 | - | -24 037 |
| Summa | 22 396 | 13 124 | 21 320 | 10 600 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Leverantörsskulder | 3 945 | 10 838 | 3 360 | 10 552 |
| Upplupna lönekostnader | 3 804 | 4 377 | 2 902 | 1 947 |
| Sociala avgifter och andra skatter | 1 561 | 2 553 | 888 | 2 092 |
| Upplupna kostnader | 1 540 | 5 002 | 1 090 | 3 495 |
| Övriga skulder | 1 841 | 3 261 | 1 223 | 1 027 |
| Summa | 12 691 | 26 031 | 9 463 | 19 113 |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Kortfristig | ||||
| Checkräkningskredit | 78 | 3 024 | - | - |
| Skulder till kreditinstitut | 84 | 197 | - | - |
| Övriga skulder | 1 750 | 1 750 | - | - |
| Summa | 1 912 | 4 971 | 0 | 0 |
| Koncernen garantiavsättning | Moderbolaget garantiavsättning | |
|---|---|---|
| Per 1 januari 2007 | 661 | 463 |
| Kostnadsfört i koncernens resultaträkning: | ||
| -Återförda avsättningar | -314 | -223 |
| Per 31 december 2007 | 347 | 240 |
Not 19 AKTIEKAPITAL
| Per I januari 2006 | |||
|---|---|---|---|
Not 20 RESERVER I EGET KAPITAL
Not 21 LEVERANTÖRSSKULDER OCH ANDRA SKULDER
Not 22 UPPLÅNING
Not 23 ÖVRIGA AVSÄTTNINGAR
Not 24 STÄLLDA SÄKERHETER
Not 25 ANSVARSFÖRBINDELSER
| Antal aktier (tusental) | |
|---|---|
| Per 1 januari 2006 | 71 790 450 |
| Nyemissioner | 25 430 150 |
| Per 31 december 2006 | 97 220 600 |
| Nyemissioner | 4 000 000 |
| Per 31 december 2007 | 101 220 600 |
Valutakursdifferenser:
| Omräkningsreserv | |
|---|---|
| Ingående balans per 1 januari 2006 | 380 |
| Valutakursdifferenser: | |
| - Koncernen | -47 |
| Utgående balans per 31 december 2006 | 333 |
| Valutakursdifferenser: | |
| - Koncernen | 672 |
| Utgående balans per 31 december 2007 | 1 005 |
Aktioptioner
Aktieoptioner kan tilldelas samtliga anställda och tilldelad volym ryms inom ettt bemydigande om maximalt 3 500 000 optioner givet av bolagstämman 2007.Genom de anställdas förvärv av optioner under 2007, som i enlighet med beslutet har skett på marknadsmässiga villkor, tillfördes Precise Biometrics likvida medel om 306 000 kronor. Teckning av aktier med utnyttjande av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 januari - 31 maj 2010 till kursen 4,01 kronor. Vid fullt utnyttjande av teckningsoptionerna ökar aktiekapitalet med 942 000 kronor, vilket motsvarar cirka 2,3 procent av bolagets nuvarande aktiekapital. En akties kvotvärde uppgår till 0,40 kr.
Förändring i antalet utstående aktieoptioner och deras vägda genomsnittliga lösenpris är som följer:
| Per 1 januari | |
|---|---|
| Tilldelade |
Gjorda avsättningar består enbart av kortfristig del.
Av beloppet 4 115 Tkr per 2007-12-31 avser 1 715 Tkr moderbolaget.
Beloppet avser en kapitaltäckningsgaranti ställd för Fyrplus Teknik AB (u.n.ä. Precise Biometrics Solutions AB).
| 2007 | 2006 | |||
|---|---|---|---|---|
| Lösenpris i kr per aktie | Optioner (antal) | Lösenpris i kr per aktie | Optioner (antal) | |
| Per 1 januari | 12,06 | 1 300 000 | 12,06 | 1 300 000 |
| Tilldelade | 4,01 | 2 355 000 | 0 | |
| Förverkade | 0 | 0 | ||
| Utnyttjade | 0 | 0 | ||
| Förfallna | -1 300 000 | |||
| Per 31 december | 4,01 | 2 355 000 | 1 300 000 |
| 2007 | 2006 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Män | Kvinnor | Män | Kvinnor | ||
| Precise Biometrics AB, Sverige | 14 | 8 | 23 | 10 | |
| Precise Biometrics Inc, USA | 1 | 1 | 4 | 4 | |
| Fyrplus Teknik AB (u.n.ä.Precise Biometrics Solutions AB) | 12 | 1 | 17 | 4 | |
| Loqware Sweden AB (konkursförfarande inlett) | 0 | 0 | 4 | 0 | |
| Precise Biometrics Ltd. | 0 | 0 | 2 | 0 | |
| Precise Biometrics Asia Ltd. | 1 | 0 | 0 | 0 | |
| 28 | 10 | 50 | 18 |
| Könsfördelning i företagsledningen | Koncernen Moderbolaget |
|||
|---|---|---|---|---|
| Andel kvinnor | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 |
| Styrelsen | 43% | 14% | 43% | 14% |
| VD och övriga ledande befattningshavare | 33% | 0% | 33% | 0% |
| Sjukfrånvaro | Moderbolaget | |
|---|---|---|
| 2007 | 2006 | |
| Total sjukfrånvaro som andel av ordinarie arbetstid | 1,2% | 1,2% |
| Andel av den totala sjukfrånvaron som avser | ||
| sammanhängande sjukfrånvaro på 60 dagar eller mer | 0% | 0% |
| Sjukfrånvaron fördelad efter kön | ||
| Män | 1,1% | 0,6% |
| Kvinnor | 1,5% | 2,7% |
| Sjukfrånvaron fördelad per ålderskategori | ||
| 29 år eller yngre (antal anställda i gruppen färre än 10) | iu | iu |
| 30-49 år | 1,3% | 1,3% |
| 50 år eller äldre (antal anställda i gruppen färre än 10) | iu | iu |
Not 26 ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Styrelse och VD, Sverige | ||||
| Löner och andra ersättningar | 3 347 | 1 747 | 3 347 | 1 747 |
| Pensionskostnader | 234 | 264 | 234 | 264 |
| Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt | 943 | 637 | 943 | 637 |
| Summa | 4 524 | 2 648 | 4 524 | 2 648 |
| Övriga, Sverige | ||||
| Löner och andra ersättningar | 20 152 | 26 913 | 13 652 | 16 219 |
| Pensionskostnader | 2 663 | 3 080 | 1 666 | 1 901 |
| Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt | 7 185 | 9 034 | 4 864 | 5 438 |
| Summa SUMMA SVERIGE |
30 000 34 524 |
39 027 41 675 |
20 182 24 706 |
23 558 26 206 |
| Styrelse och VD, USA | ||||
| Löner och andra ersättningar | - | 957 | - | - |
| Pensionskostnader | - | 0 | - | - |
| Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt | - | 25 | - | - |
| Summa | 0 | 982 | 0 | 0 |
| Övriga, USA | ||||
| Löner och andra ersättningar | 1 843 | 5 372 | - | - |
| Pensionskostnader | 130 | 233 | - | - |
| Sociala kostnader | 132 | 323 | - | - |
| Summa SUMMA USA |
2 105 2 105 |
5 928 6 910 |
0 0 |
0 0 |
| Styrelse och VD, Hong Kong | ||||
| Löner och andra ersättningar | - | - | - | - |
| Pensionskostnader | - | - | - | - |
| Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt | - | - | - | - |
| Summa | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga, Hong Kong | ||||
| Löner och andra ersättningar | 238 | - | - | - |
| Pensionskostnader | 68 | - | - | - |
| Sociala kostnader Summa |
- 306 |
- 0 |
- 0 |
- 0 |
| SUMMA HONG KONG | 306 | 0 | 0 | 0 |
| Styrelse och VD, Storbritannien | ||||
| Löner och andra ersättningar | - | - | - | - |
| Pensionskostnader | - | - | - | - |
| Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt | - | - | - | - |
| Summa | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga, Storbritannien | ||||
| Löner och andra ersättningar | - | 2 283 | - | - |
| Pensionskostnader Sociala kostnader |
- - |
213 287 |
- - |
- - |
| Summa | 0 | 2 783 | 0 | 0 |
| SUMMA STORBRITANNI EN |
0 | 2 783 | 0 | 0 |
| TOTALT | 36 935 | 51 368 | 24 706 | 26 206 |
Löner och ersättningar fördelar sig enligt följande:
Not 27 ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Not 28 FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
Not 29 KASSAFLÖDE FRÅN RÖRELSEN
Principer
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut. Under 2007 har en nomineringskommitté bildats med representanter för bolagets tre största ägare per 30 september 2007. Ersättning till verkställande direktören och andra ledande befattningshavare utgörs av grundlön, rörlig ersättning samt pensionsförmån. Med andra ledande befattningshavare avses de sex personer som tillsammans med verkställande direktören utgör koncernledningen. För koncernledningens sammansättning, se sidan 23. Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. För verkställande direktören är den rörliga ersättningen maximerad till 50% av grundlönen. För andra ledande befattningshavare är den rörliga ersättningen maximerad till ca 20% av grundlönen. Pensionsförmåner utgår som del av den totala ersättningen.
Kommentarer till tabellen
Utbetalning av styrelsearvode sker fr.o.m maj 2003 månadsvis med 1/12 av arvode beslutat av bolagsstämman. Utbetalt arvode har kostnadsförts. Arvode ovan avser den kostnad som påverkat årets resultat. Koncernen har endast avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensionskostnad avser den kostnad som påverkat årets resultat. Styrelsens ordförande har ej erhållit någon ersättning utöver styrelsearvode.
Bonus
För verkställande direktören baseras bonus på koncernens resultat. uppsatta av styrelsen, maximalt belopp uppgående till 50% av grundlönen. Bonusbeloppet motsvarade 50% av lönen för kalenderåret 2007. För andra ledande befattningshavare baserades rörliga lönedelar 2007 både på individuella mål och på koncernens försäljning och resultat. Ledande befattningshavare som har säljansvar har även provision på det egna ansvarsområdets försäljning. För 2007 uppgick den genomsnittliga rörliga andelen av grundlönen för andra ledande befattningshavare till 6,7 %.
Övriga förmåner
Övriga förmåner består av förmån av bil, bensin, resor och dator.
Finansiella instrument m.m.
Under året startades det ett optionsprogram till samtliga anställda. För programmet har utställts teckningsoptioner som, på marknadsmässiga grunder, överlåtits till de anställda. Den likvid som Precise Biometrics har erhållit vid överlåtelserna har tillförts övrigt tillskjutet kapital. Av de under 2007 utställda teckningspotionerna, 2 355 000 st, har VD tecknat 800 000 st och övrig koncernledning har tecknat 900 000 st.
Pensioner Pensionsåldern för verkställande direktören är 65 år. Pensionspremien skall uppgå till maximalt 15% av den fasta lönen från moderbolag. För andra ledande befattningshavare är pensionsåldern också 65 år. Enligt pensionsavtalet beräknas pensionspremien enligt en trappa baserat på ålder och lön. För det högsta aktuella åldersintervallet uppgår premien till 7 % av den pensionsgrundande lönen upp till 7,5 basbelopp, 42 % av den pensionsgrundande lönen mellan 7,5 och 20 basbelopp och med 22 % av den pensionsgrundande lönen för lön över 20 basbelopp.
Avgångsvederlag
Mellan bolaget och den verkställande direktören gäller en ömsesidig uppsägningstid om 6 månader. Dessutom utgår ett avgångsvederlag om 12 månadslöner om verkställande direktören blir uppsagd av bolaget. Mellan bolaget och övriga ledande befattningshavare gäller uppsägningstid om 3-6 månader. Inga avgångsvederlag utgår för övriga ledande befattningshavare
Change in control
Det föreligger inte några avtal, med undantag för anställningsavtalen vars innehåll i allt väsentligt kommnenterats ovan, mellan bolaget och dess anställda som föreskriver att ersättningar skall utgå om deras anställning upphör som följd av ett offentligt uppköpserbjudande.
Berednings- och beslutsprocess
Någon särskild ersättningskommitté finns ej.Ersättningar till verkställande direktören för verksamhetsåret 2007 har beslutats av styrelsen. Ersättningar till andra ledande befattningshavare har beslutats av verkställande direktören efter samråd med styrelsens ordförande. På årsstämman den 27 april 2007 beslutades att anta styrelsens förslag till riktlinjer för bestämmande av lön och annan ersättning till den verkställande direktören och andra ledanade befattningshavare.
Ersättningar och övriga förmåner under 2007
| Grundlön/ styrelsearv. |
Rörlig ersättning |
Övriga förmåner |
Pensions kostnad |
Övrig ersättning |
Summa | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lars Grönberg, Styrelsens ordförande | 210 | 0 | 0 | 0 | 0 | 210 |
| Göran Jansson, styrelseledamot tom april | 35 | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 |
| Marc Chatel, styrelseledamot | 105 | 0 | 0 | 0 | 0 | 105 |
| Jan T Jørgensen, styrelseledamot | 105 | 0 | 0 | 0 | 0 | 105 |
| Lisa Thorstedt, styrelseledamot | 105 | 0 | 0 | 0 | 0 | 105 |
| Christer Fåhreaus, styrelseledamot | 105 | 0 | 0 | 0 | 0 | 105 |
| Lena Widin Klasén, styrelseledamot fr o m Maj | 70 | 0 | 0 | 0 | 0 | 70 |
| Eva-Maria Matell, styrelseledamot fr o m Maj | 70 | 0 | 0 | 0 | 0 | 70 |
| Verkställande direktören | 1 560 | 780 | 151 | 234 | 0 | 2 725 |
| Övriga ledande befattningshavare 6 personer ( se nedan ) | 3 831 | 256 | 5 | 734 | 0 | 4 826 |
| Summa | 6 196 | 1 036 | 156 | 968 | 0 | 8 356 |
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| 2007 | 2006 | |
| Förutbetalde hyror | 318 | 319 |
| Förutbetalde försäkringar | 360 | 285 |
| Förutbetald försäljningskostnad | 329 | - |
| Upplupen ränta | 160 | - |
| Övriga poster | 393 | 336 |
| Summa | 1 560 | 940 |
Justerat för:
| Koncernen | Moderbolaget | ||
|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 |
| -36 746 | -90 470 | -34 624 | -83 869 |
| 5 149 | 8 306 | 4 218 | 9 011 |
| 2 073 | 28 993 | 454 | 23 001 |
| 2 169 | 4 554 | 2 009 | 4 623 |
| 6 996 | 4 490 | -1 822 | -936 |
| -16 713 | 10 962 | -9 649 | 10 480 |
| -37 072 | -33 165 | -39 414 | -37 690 |
Förändring av rörelsekapital
Not 32 Riskfaktorer
Investeringar i aktier är alltid förenat med risktagande och en investering i bolaget kan anses som riskfylld, då bolaget är relativt ungt och kommersiellt ännu befinner sig i ett tidigt skede. Ett antal faktorer utanför bolagets kontroll kan påverka dess resultat och finansiella ställning, liksom ett flertal faktorer vars effekter bolaget kan påverka genom sitt agerande. Utöver informationen i denna årsredovisning bör därför en bedömning göras av varje riskfaktor och dess betydelse för bolagets framtida utveckling.
Den nedanstående redovisningen av riskfaktorer gör ej anspråk på fullständighet, ej heller är riskerna rangordnade efter grad av betydelse.
Rörelserelaterade risker
Teknologiutveckling Marknaden som bolaget verkar på präglas av snabba förändringar. Ny teknologi och nya aktörer tillkommer ständigt. Bolagets teknologi måste därför i stor utsträckning accepteras av ledande marknadsaktörer, både bland leverantörer och bland kunder. Marknaden måste vara mogen för att förstå och ta till sig den nya teknologi som bolaget tillför. Detta kan innebära att större investeringar i marknadsföring och försäljning krävs för att nå förväntade försäljningsvolymer.
Nyckelpersoner
Inom Precise Biometrics finns ett antal nyckelpersoner som är viktiga för verksamheten, speciellt inom forskning och utveckling där de besitter unikt kompetens. Skulle någon, eller några, av dessa nyckelpersoner lämna bolaget kan det, på kort sikt, ha en negativ inverkan på verksamheten.
Partners
Bolaget har idag samarbeten med ett antal partners. Bland dessa ingår smartkortstillverkare, chiptillverkare samt leverantörer av applikationer. Bolaget är beroende av dessa samarbeten för att kunna erbjuda slutkunderna kompletta säkerhetslösningar. Det finns en risk för att något eller några av dessa partnersamarbeten avslutas eller inte når förväntat resultat, med följden att den förväntade framtida intäkten uteblir.
Teknologi- och marknadsutveckling samt produktion I takt med att marknaden på vilken bolaget verkar växer och antalet aktörer ökar finns det risk för att alternativa tekniker utvecklas och att priset på jämförbara produkter därmed sjunker. Bolaget är beroende av extern produktionskapacitet. Om efterfrågan på komponenter och produktionskapacitet skulle öka, kommer även tillverkningskostnaderna för bolagets produkter att öka.
En annan konsekvens av ökad efterfrågan på komponenter kan vara leveransförseningar, vilket kan medföra intäktsförskjutningar.
Patent och immateriella rättigheter
Det är viktigt för bolaget att skydda sin teknik genom patent eller andra immateriella rättigheter och således behålla sitt teknikförsprång och skapa möjlighet för framtida licensintäkter. Bolaget arbetar därför med en aktiv patentstrategi som innebär att man söker patent för strategiskt viktiga uppfinningar i de länder som bedöms relevanta. Det kan dock inte garanteras att bolaget kommer att erhålla patent i de länder bolaget ansöker eller kan skydda erhållna patent. Därtill finns det en risk för att nya teknologier utvecklas vilka kringgår eller ersätter bolagets patent. Bolaget bedömer idag att den egna teknologin ej gör intrång i andra bolags immateriella rättigheter. Trots detta kan garantier inte ges för att bolagets beviljade patent inte anses göra intrång i annans patent.
Konkurrenter
Bolaget är verksamt på marknaden för biometri. Konkurrensen på denna marknad är hård. De konkurrerande företagen kan ha betydligt större finansiella och industriella resurser till sitt förfogande än bolaget. Det kan inte uteslutas att konkurrensen från denna typ av aktör kan leda till minskad marknadsandel och/eller sämre lönsamhet för Precise Biometrics.
Finansiella risker
Framtida kapital
Det finns ingen garanti för att kapitalet kommer att räcka till dess att bolaget är kassaflödespositivt. Det finns heller ingen garanti för att nytt kapital kan anskaffas om behov uppstår eller för att sådant kapital kan anskaffas på fördelaktiga villkor.
Prognososäkerhet
Bolaget verkar på en marknad som befinner sig i ett tidigt skede och som karakteriseras av låga införsäljningar vilket medför en stor prognososäkerhet. En tidigare eller senareläggning av
Valutarisk
En stor del av bolagets omkostnader är i svenska kronor, medan en väsentlig del av intäkter och produktionskostnader genereras i utländsk valuta (huvudsakligen USD), vilket ökar bolagets valutaexponering. Bolaget har antagit en valutariskpolicy i syfte att minimera valutariskexponering i verksamheten. Detta innebär att bolaget säkrar väsentliga nettoflöden för en period framåt med valutaterminer eller valutaoptioner.
Kreditrisk
Bolaget har riktlinjer för kreditgivning till kunder. Det är bolagets uppfattning att det inte föreligger någon betydande kreditriskkoncentration i förhållande till någon viss kund eller motpart.
Ränterisk
Bolaget påverkas inte av någon materiell ränterisk.
Kassaflöde
Bolaget arbetar hårt för att minimera den tid bolaget idag binder kapital i, bland annat lager och kundfordringar. För att minska den risk som en kapitalbindning kan innebära, har Bolaget aktivt arbetat med och förbättrat den interna processen för prognostisering och produktionsplanering. Bolaget arbetar också för att de i tiden långa ID-kortsprojekten inte skall bli en alltför stor belastning vad gäller kassaflödet.
Not 30 FÖRETAGSFÖRVÄRV
Not 31 INKÖP OCH FÖRSÄLJNING MELLAN KONCERNBOLAG OCH TRANSAKTIONER MED NEDANSTÅENDE
| Köpeskilling | |
|---|---|
| - kontant betalning | 0 |
| - verkligt värde på emitterade aktier | 10 720 |
| - överförda patent | 0 |
| - direkta kostnader i samband med förvärvet | 0 |
| Sammanlagd köpeskilling | 10 720 |
| Verkligt värde på förvärvade nettotillgångar | -1 500 |
| Goodwill i intressebolagsandel | 9 220 |
| Goodwill är hänförlig till bolagets framtida lönsamhet och de synergier som förväntas uppstå genom förvärvet. | |
| Verkligt värde på emitterade aktier baseras på noterad aktiekurs vid förvärvstidpunkten. | |
| Kontant köpeskilling | 0 |
| Likvida medel i förvärvade dotterföretag | 0 |
| Förändring av koncernens likvida medel vid förvärv | 0 |
Smart Unicorn Solutions
Utökat ägande i intressebolag efter förvärv av ytterligare 8% i juni 2007. Smart Unicorn Solutions har huvudkontor i Peking. Biometri och krypteringsteknik från Precise Biometrics skall integreras i de synkroniserade mobila lösningar som Smart Unicorn Solutions utvecklar och marknadsför. Precise Biometrics får dessutom en ny försäljningskanal för biometriska säkerhetsprodukter och har möjlighet till positionering inför framtida breda ID-kortsprojekt i Kina.
Nedan följer uppgifter om förvärvade nettotillgångar och goodwill:
Goodwill testas årligen för nedskrivning och oftare om det finns indikationer på värdenedgång. Denna prövning baseras på definierade kassagenererande enheter. Återvinningsbart belopp har fastställts på beräkningar av nyttjandevärde. Beräkningarna utgår från en intern bedömning av de närmaste fem åren och därefter med en antagen tillväxttakt om 10%. Förväntade framtida kassaflöden enligt dessa bedömningar utgör grunden för beräkningen. Härvid har rörelsekapitalförändringar och investeringsbehov beaktats. Vid nuvärdesberäkningen av de framtida kassaflödena har använts en kapitalkostnad (WACC) på 35% efter skatt. Avstämning har gjorts mot extern bedömning av rimlig kapitalkostnad. Beräkningarna har visat att det ej finns något neskrivningsbehov.
Moderbolagets försäljning till andra koncernföretag uppgick till 2,7 Mkr (6,5). Inköp från koncernbolag uppgick till 3,0 Mkr (5,5). Internprissättning inom koncernen sker baserat på tillverkningskostnader med ett tillägg på 10 %.
| Resultat- och balansräkning samt koncernresultat- och koncernbalansräkning | |
|---|---|
| kommer att föreläggas årsstämman den 22 april 2008 för fastställelse. |
Lund den 17 mars
Lars Grönberg Styrelsens ordförande
Christer Fåhraeus Eva Maria Matell Marc Chatel
Lisa Thorsted Jan T Jörgensen Lena Widin Klasén
Vår revisionsberättelse har avgivits den 17 mars 2008
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Dan Andersson Åke Christiansson Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Huvudansvarig
revisionsberättelse
Revisionsberättelse Till årsstämman i Precise Biometrics AB (publ) Org nr 556545-6596
Vi har granskat årsredovisningen, koncernredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning i Precise Biometrics AB (publ) för år 2007. Bolagets årsredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 26–47. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för räkenskapshandlingarna och förvaltningen och för att årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av årsredovisningen samt för att internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av koncernredovisningen. Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen, koncernredovisningen och förvaltningen på grundval av vår revision.
Revisionen har utförts i enlighet med god revisionssed i Sverige. Det innebär att vi planerat och genomfört revisionen för att med hög men inte absolut säkerhet försäkra oss om att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter. En revision innefattar att granska ett urval av underlagen för belopp och annan information i räkenskapshandlingarna. I en revision ingår också att pröva redovisningsprinciperna och styrelsens och verkställande direktörens tillämpning av dem samt att bedöma de betydelsefulla uppskattningar som styrelsen och verkställande direktören gjort när de upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen samt att utvärdera den samlade informationen i årsredovisningen och koncernredovisningen. Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen. Vi anser att vår revision ger oss rimlig grund för våra uttalanden nedan.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av bolagets resultat och ställning i enlighet med god redovisningssed i Sverige. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av koncernens resultat och ställning. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och för koncernen, behandlar förlusten i moderbolaget enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Lund den 17 mars 2008
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Dan Andersson Åke Christiansson Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor
Årsstämma
Årsstämma för aktieägare i Precise Biometrics AB (publ) hålls tisdagen den 22 april 2008 klockan 16.00 på Scandic Hotel Star, Glimmervägen 5 (Gastelyckans industriområde) i Lund.
Aktieägare, som önskar delta i årsstämman, ska vara införd i den av VPC AB förda aktieboken onsdagen den 16 april 2008, och anmäla sitt deltagande till Precise Biometrics AB senast onsdagen den 16 april 2008 kl 16.00.
Registrering i aktieboken
Aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade genom bank eller annan förvaltare måste för att äga rätt att delta i stämman, tillfälligt registrera aktierna i eget namn i den av VPC AB förda aktieboken senast onsdagen den 16 april 2008. Aktieägaren måste underrätta förvaltaren i god tid före detta datum.
Anmälan till årsstämma
Anmälan om deltagande till årsstämman ska ske senast den 16 april 2008 kl 16.00 antingen per telefon 046 31 11 29, per fax 046 31 11 01, via e-post till [email protected] eller via brev, märk kuvertet "Precise Biometrics - Årsstämma" Box 798, 220 07 Lund.
- Vid anmälan ska följande anges:
- Namn och personnummer/organisationsnummer
- Adress och telefonnummer (dagtid)
- Antal aktier och eventuella biträden
Ombud
Aktieägare som företräds av ombud ska utfärda fullmakt för ombudet. Om fullmakt utfärdats av juridisk person ska kopia av registreringsbevis (eller om sådan handling inte finns, motsvarande behörighetshandling) för den juridiske personen bifogas. Dokumentet får inte vara äldre än ett år. Dessa dokument ska vara Precise Biometrics tillhanda senast den 16 april.
Aktieägarkontakt
IR-ansvarig, telefon 046 31 11 00 e-post [email protected]
Analytiker som följer Precise Biometrics
Redeye, Greger Johansson. Kontakt: [email protected]
Finansiell information 2008
Distribution av årsredovisning 2007
Bolagets årsredovisning distribueras till samtliga aktieägare som är direktregistrerade per den 30 mars 2008. Den publiceras dessutom på svenska och engelska på koncernens hemsida
www.precisebiometrics.com
Delårsrapport jan – mars 22 april 2008
Delårsrapport jan – jun 22 juli 2008
Delårsrapport jan – sep 23 oktober 2008
Bokslutskommuniké jan – dec 5 februari 2009
Finansiella rapporter publiceras på svenska och engelska och kan beställas från Precise Biometrics AB, IR, Box 798, 220 07 Lund.
Rapporterna samt övrig information från bolaget publiceras löpande på koncernens webbsida
www.precisebiometrics.com.
H U V UDKON TOR
Precise Biometrics AB Scheelevägen 30 Box 798, 220 07 Lund Telefon 046 31 11 00 Fax 046 31 11 01 [email protected] www.precisebiometrics.com