AI assistant
Pandora — Earnings Release 2016
Feb 7, 2017
3379_rns_2017-02-07_4c3049e0-63d3-4709-8ba4-b8f9a350c51d.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
PANDORA
PANDORA A/S
Havneholmen 17-19 | 1561 København V | Danmark
Tlf. +45 3672 0044
www.pandoragroup.com.
Nr. 349
SELSKABSMEDDELELSE
7 Februar 2017
PANDORA OPNÅR OMSÆTNINGSVÆKST PÅ 21% I 2016 OG ØGER EBITDA-MARGINEN TIL 39,1%
- Koncernomsætningen udgjorde DKK 20.281 mio. i 2016, svarende til en stigning på 21% (24% i lokal valuta) i forhold til 2015, og er i overensstemmelse med de finansielle forventninger:
- Nord- og Sydamerika steg med 5% (en stigning på 6% i lokal valuta)
- EMEA steg med 27% (en stigning på 33% i lokal valuta)
- Asien og Stillehavsområdet steg med 46% (en stigning på 48% i lokal valuta)
-
Omsætningen fra konceptbutikker steg med 37%, svarende til 66% af den samlede omsætning
-
Omtrent 50% af væksten i omsætningen for 2016 var drevet af vækst i butikker åbne i mere end 12 måneder (inklusive alle salgskanaler) og omtrent 50% var drevet af udvidelse af butiksnætværket, inklusive fremadrettet integration
-
Bruttomarginen steg til 75,1% i 2016 fra 72,9% i 2015
-
EBITDA steg med 27% til DKK 7.922 mio. i 2016, svarende til en EBITDA-margin på 39.1% i forhold til 37,1% i 2015 og er i overensstemmelse med de finansielle forventninger
-
Resultatet for 2016 udgjorde DKK 6.025 mio. mod DKK 3.674 mio. i 2015, svarende til et resultat pr. aktie på DKK 52,8 mod DKK 30,9 i 2015
-
Frit cash flow steg til DKK 5.358 mio. i 2016 fra DKK 2.449 mio. i 2015
-
Bestyrelsen foreslår at udbetale DKK 4.0 mia. i udbytte i 2017, inklusiv en ordinær dividende på DKK 9 kroner pr. aktie samt tre ekstraordinære kvartalsvise dividender på DKK 9 kroner pr. aktie. Derudover vil PANDORA i dag påbegynde et DKK 1.8 mia. aktietilbagekøbsprogram
-
PANDORA forventer i 2017 en omsætning på DKK 23-24 mia. og en EBITDA-margin på ca. 38%
I forbindelse med resultatet for 2016 udtaler PANDORAs CEO Anders Colding Friis:
"2016 blev endnu et godt år for PANDORA, hvor vi markant forbedrede vores globale brandede tilstedeværelse. Vi leverede som lovet og nåede flere milepæle herunder omsætning på over DKK 20 mia., samt åbning af konceptbutik nummer 2,000. Vores pengestrøm forsatte med at være stærk, og vi foreslår en næsten tredobling af den samlede dividendeudbetaling i 2017 til DKK 36 per aktie. Dette er naturligvis et bevis på en stærk tro på vores forretning, men også for at tilpasse vores likviditetsudlodning med vores aktionærers præferencer."
PANDORA
RESULTATFORVENTNINGER FOR 2017
| Helåret 2017 Forventet | Helåret 2016 Realiseret | Helåret 2016 Forventet (senest) | Helåret 2016 Forventet (oprindelig) | Helåret 2015 Realiseret | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning, DKK mia. | 23-24 | 20,3 | >20 | >19 | 16,7 |
| EBITDA-margin | Ca. 38% | 39,1% | Ca. 39% | >37% | 37,1% |
| Anlægsinvesteringer, DKK mia. | Ca. 5% af omsætningen | 1,2 | Ca. 1,2 | Ca. 1,0 | 1,1 |
| Effektiv skatteprocent | Ca. 21% | 21,2% | Ca. 21% | Ca. 21% | 31,3% |
PANDORA vil i 2017 fortsat øge væksten i de eksisterende butikker samt på at udvide butiksnæt værket på nyere samt mere etablerede markeder. Omsætningen forventes at blive DKK 23-24 mia., hvor eksisterende butikker forventes at drive halvdelen af væksten og netværksekspansion den resterende halvdel. Grundet timing af salget og et meget stærkt resultat i 1. kvartal 2016 forventer PANDORA kun en étcifret omsætningsstigning i 1. kvartal 2017. Baseret på de nuværende valutakurser forventer PANDORA, at valutakursudviklingen vil have en positiv effekt på omsætningen på ca. 1 procentpoint i forhold til 2016.
EBITDA-marginen for 2017 forventes at blive ca. 38%. EBITDA-marginen forventes at være væsentligt lavere i første halvår end i andet halvår i 2017. Det forventes, at EBITDA-marginen vil blive negativt påvirket med omkring 0-1 procentpoint af højere råvarepriser i 2017. Endvidere forventer PANDORA en negativ effekt fra valutakurser på EBITDA-marginen på ca. 1 procentpoint i forhold til 2016 forudsat nuværende valutakurser.
Årets anlægsinvesteringer forventes at svare til ca. 5% af omsætningen. Det forventede investeringsniveau inkluderer udvidelse af produktionsanlæggene i Thailand, investering i PANDORAs distributionsnetværk samt IT-investeringer.
Den effektive skatteprocent for 2017 forventes at være ca. 21%, hvilket er uændret i forhold til 2016.
PANDORA planlægger i 2017 at fortsætte udvidelsen af butiksnæt værket og forventer at tilføje mere end 275 konceptbutikker i løbet af året, hvoraf ca. 50% forventes åbnet i EMEA-regionen, 25% i Nord- og Sydamerika og 25% i Asien og Stillehavsområdet. PANDORA forventer at omkring halvdelen af konceptbutiksåbningerne vil være PANDORA-ejede butikker, hvilket er i overensstemmelse med Selskabets intentioner om at øge antallet af egne butikker.
Forventningerne er baseret på valutakurser på dagen for offentliggørelse.
UDBYTTE
PANDORA udbetalte DKK 13 per aktie for regnskabsåret 2015, svarende til DKK 1,5 mia. i alt. Fra 2017 foreslår PANDORA at supplere det ordinære udbytte med tre ekstraordinære kvartalsvise udbytter.
Oven på det solide overskud i 2016 foreslår bestyrelsen, at der udbetales udbytte på DKK 4,0 mia. i 2017. Dette inkluderer ordinært udbytte på DKK 9 pr. aktie og yderligere tre ekstraordinære kvartalsvise udbytter på DKK 9 pr. aktie relateret til 1. kvartal 2017, 2. kvartal 2017 samt 3. kvartal 2017. I alt vil PANDORA udbetale DKK 36 pr. aktie i udbytte i 2017.
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 2 | 30
PANDORA
AKTIETILBAGEKØBSPROGRAM FOR 2016
I forbindelse med årsrapporten for 2015 offentliggjorde PANDORA planer om at tilbagekøbe egne aktier for et beløb på op til DKK 4,0 mia. i 2016 i et aktietilbagekøbsprogram. Pr. 31. december 2016 havde PANDORA tilbagekøbt 4.641.992 aktier, svarende til en transaktionsværdi på DKK 4,0 mia. Formålet med programmet er at nedbringe PANDORAs aktiekapital og opfylde de forpligtelser, der måtte opstå i forbindelse med aktieoptionsprogrammer for Selskabets medarbejdere. På den ordinære generalforsamling i 2017 vil bestyrelsen foreslå en nedsættelse af selskabets aktiekapital med et nominelt beløb på DKK 4.549.430 gennem annullering af 4.549.430 egne aktier i DKK 1, svarende til 3,9% af aktiekapitalen.
NYT AKTIETILBAGEKØBSPROGRAM FOR 2017
PANDORAs bestyrelse har besluttet at lancere et nyt tilbagekøbsprogram i 2017, hvorunder selskabet forventer at tilbagekøbe egne aktier for et beløb på op til DKK 1,8 mia. De aktier, der opkøbes som led i programmet, vil blive anvendt til at nedbringe PANDORAs aktiekapital og opfylde de forpligtelser, der måtte opstå i forbindelse med aktieoptionsprogrammer for selskabets medarbejdere. Programmet er aktiv i perioden fra 7. februar 2017 til 6. februar 2018.
ÅRSRAPPORT 2016
PANDORAs årsrapport 2016 er blevet offentliggjort i dag og kan downloades fra Investor-afsnittet på hjemmesiden, www.pandoragroup.com.
TELEFONKONFERENCE
Der afholdes i dag kl. 11.00 en telefonkonference for investorer og finansanalytikere, som kan følges på www.pandoragroup.com. Den tilhørende præsentation vil være tilgængelig på hjemmesiden en time inden telekonferencen.
Investorer og analytikere bedes benytte følgende telefonnumre:
Danmark: +45 38 32 28 69
Storbritannien (internationalt): +44(0) 203 427 1907
USA: +1 212 444 0895
Når der ringes ind til telefonkonferencen, skal deltagerne angive bekræftelseskoden "PANDORA".
FINANSKALENDER 2017
- marts 2017 Generalforsamling
- marts 2017 Udbetaling af dividende
- maj 2017 Delårsrapport for 1. kvartal 2017
- maj 2017 Ex-dividende dag
- maj 2017 Betalingsdag
- august 2017 Delårsrapport for 2. kvartal 2017
- august 2017 Ex-dividende dag
- august 2017 Betalingsdag
- november 2017 Delårsrapport for 3. kvartal 2017
- november 2017 Ex-dividende dag
-
november 2017 Betalingsdag
-
februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 3 | 30
PANDORA
OM PANDORA
PANDORA designer, fremstiller og markedsfører håndforarbejdede og moderne smykker af høj kvalitet til tilgængelige priser. PANDORAs smykker sælges i mere end 100 lande fordelt på seks kontinenter via ca. 8.100 forhandlere, herunder mere end 2.100 konceptbutikker.
PANDORA blev stiftet i 1982 og har hovedkontor i København. PANDORA beskæftiger på verdensplan mere end 21.500 medarbejdere, hvoraf ca. 12.400 arbejder i Gemopolis i Thailand, hvor virksomheden fremstiller sine smykker. PANDORA er noteret på Nasdaq Copenhagen. I 2016 udgjorde PANDORAs samlede omsætning DKK 20,3 mia. (ca. EUR 2,7 mia.).
KONTAKT
For yderligere information kontakt venligst:
INVESTOR RELATIONS
Magnus Thorstholm Jensen
Vice President, Head of Investor Relations
Telefon 7219 5739
[email protected]
MEDIA RELATIONS
Kristian Lysgaard
Director, Corporate Communications
Telefon 7219 5774
[email protected]
Brian Granberg
Investor Relations Officer
Telefon 7219 5344
[email protected]
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 4 | 30
PANDORA
FINANSIELLE HOVED- OG NØGLETAL
| DKK mio. | 4. kvt. 2016 | 4. kvt. 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Resultatopgørelse for koncernen | ||||
| Omsætning | 6.602 | 5.681 | 20.281 | 16.737 |
| Bruttoresultat | 4.963 | 4.205 | 15.223 | 12.193 |
| Resultat før renter, skat og afskrivninger (EBITDA) | 2.711 | 2.144 | 7.922 | 6.214 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | 2.552 | 2.002 | 7.404 | 5.814 |
| Finansielle poster, netto | 120 | -84 | 246 | -469 |
| Periodens resultat | 2.093 | 1.375 | 6.025 | 3.674 |
| Balance for koncernen | ||||
| Aktiver i alt | 15.085 | 13.311 | 15.085 | 13.311 |
| Investeret kapital | 9.396 | 8.255 | 9.396 | 8.255 |
| Driftsrelateret arbejdskapital | 2.780 | 2.388 | 2.780 | 2.388 |
| Nettorentebærende gæld 1 | 2.448 | 1.921 | 2.448 | 1.921 |
| Egenkapital | 6.794 | 6.139 | 6.794 | 6.139 |
| Pengestrømsopgørelse for koncernen | ||||
| Periodens ændring i likvider, netto | 451 | 336 | 5 | -245 |
| Frit cash flow | 2.849 | 1.464 | 5.358 | 2.449 |
| Cash conversion, % | 111,6% | 73,1% | 72,4% | 42,1% |
| Vækstnøgletal | ||||
| Vækst i omsætning, % | 16% | 43% | 21% | 40% |
| Vækst i bruttoresultat, % | 18% | 48% | 25% | 45% |
| Vækst i EBITDA, % | 26% | 48% | 27% | 45% |
| Vækst i EBIT, % | 27% | 45% | 27% | 43% |
| Vækst i periodens resultat, % | 52% | 37% | 64% | 19% |
| Marginer | ||||
| Bruttomargin, % | 75,2% | 74,0% | 75,1% | 72,9% |
| EBITDA-margin, % | 41,1% | 37,7% | 39,1% | 37,1% |
| EBIT-margin, % | 38,7% | 35,2% | 36,5% | 34,7% |
| Andre nøgletal | ||||
| Effektiv skatteprocent, % | 21,7% | 28,3% | 21,2% | 31,3% |
| Egenkapitalandel, % | 45,0% | 46,1% | 45,0% | 46,1% |
| Nettorentebærende gæld/EBITDA, x 1,2 | 0,3 | 0,3 | 0,3 | 0,3 |
| Afkast af investeret kapital (ROIC), % 2 | 78,8% | 70,4% | 78,8% | 70,4% |
| Aktieoplysninger | ||||
| Udbytte pr. aktie, DKK 3 | - | - | 9,00 | 13,00 |
| Effektiv udbytteprocent (inkl. aktietilbagekøb), % | - | - | 91,5% | 135,8% |
| Resultat pr. aktie, ikke-udvandet, DKK | 18,5 | 11,7 | 52,8 | 30,9 |
| Resultat pr. aktie, udvandet, DKK | 18,4 | 11,6 | 52,5 | 30,7 |
| Aktiekurs, ultimo perioden, DKK | 924,0 | 872,0 | 924,0 | 872,0 |
| Andre nøgletal | ||||
| Anlægsinvesteringer, DKK mio. | 249 | 319 | 1.199 | 1.109 |
| Anlægsinvesteringer, materielle aktiver, DKK mio. | 134 | 262 | 828 | 706 |
| Butiksnæværk, antal butikker i alt | 8.131 | 9.271 | 8.131 | 9.271 |
| Butiksnæværk, antal konceptbutikker i alt | 2.138 | 1.802 | 2.138 | 1.802 |
| Gennemsnitligt antal fuldtidsmedarbejdere | 18.956 | 15.898 | 17.770 | 13.971 |
1) I 2015 er nettorentebærende gæld samt nettorentebærende gæld/EBITDA genberegnet grundet reklassifikationer. Der henvises til Årsrapport 2016 note 4.3.
2) Nøgletallene er baseret på henholdsvis EBITDA og EBIT for de seneste 12 rullende måneder.
3) Foreslået udbytte pr. aktie for 2016
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 5 | 30
PANDORA
VIGTIGE BEGIVENHEDER I 4. KVARTAL 2016
PANDORA opnåede i 4. kvartal en omsætning på DKK 6.602 mio., svarende til en stigning på 16% i forhold til 4. kvartal 2015, eller 19% målt i lokal valuta. Væksten var drevet af en fortsat stærk udvikling i EMEA og Asien og Stillehavsområdet, som blev understøttet af en god udvikling på vækstmarkeder som eksempelvis Italien, Frankrig og Kina samt fortsat vækst i PANDORAs etablerede markeder, herunder tocifret vækst i lokal valuta i Storbritannien og Australien. Omsætningen i Nord- og Sydamerika faldt med 3%, men eksklusive en engangseffekt forbundet med lukningen af omkring 700 butikker i Nordamerika (ca. 650 multibrandede butikker og 50 shop-in-shop) steg omsætningen i regionen med 15%.
- Omsætningen i Nord- og Sydamerika faldt med 3% (et fald på 4% i lokal valuta)
- EMEA steg med 21% (en stigning på 30% i lokal valuta)
- Asien og Stillehavsområdet steg med 40% (en stigning på 37% i lokal valuta)
-
Omsætningen fra konceptbutikker steg med 31%, svarende til 74% af den samlede omsætning
-
Omtrent 50% af væksten i omsætningen for kvartalet var drevet af vækst i butikker åbne i mere end 12 måneder (inklusive alle salgskanaler) og omtrent 50% var drevet af udvidelse af butiksnætværket, inklusive fremadrettet integration
-
Væksten fra det direkte sammenlignelige salg i konceptbutikkerne for koncernen var 5% inklusive eSTORE og uændret sammenlignet med 3. kvartal 2016 (3% eksklusive eSTORE). Det direkte sammenlignelige salg i USA inklusive eSTORE var 2% (-2% eksklusive eSTORE)
-
Bruttomarginen steg til 75,2% i 4. kvartal 2016 fra 74,0% i 4. kvartal 2015
-
EBITDA steg med 26% til DKK 2.711 mio. i 4. kvartal 2016, svarende til en EBITDA-margin på 41,1% i forhold til 37,7% i 4. kvartal 2015
-
Periodens resultat udgjorde DKK 2.093 mio. mod DKK 1.375 mio. i 4. kvartal 2015
-
Driftsrelateret arbejdskapital var 13,7% ved udgangen af 2016 i forhold til de seneste 12 måneders omsætning, til sammenligning 14,3% ved udgangen af 2015 og det laveste niveau siden IPO
-
Frit cash flow i 4. kvartal steg til DKK 2.849 mio. fra DKK 1.464 mio. i 4. kvartal 2015
-
I 4. kvartal 2016 tilbagekøbte PANDORA 729.389 egne aktier til en samlet værdi på DKK 609 mio. som led i det igangværende aktietilbagekøbsprogram på DKK 4,0 mia., svarende til 0,6% af den samlede aktiekapital ved udgangen af 4. kvartal 2016
VIGTIGE BEGIVENHEDER I 4. KVARTAL 2016
I oktober 2016 åbnede PANDORA sit nye produktionsanlæg i Lamphun tæt på Chiang Mai i det nordlige Thailand. Det nye anlæg påbegyndte produktionen i januar 2017. Endvidere har PANDORA som led i det allerede offentliggjorte program om en udvidelse af produktionskapaciteten i Thailand, som løber frem til slutningen af 2019, påbegyndt byggeriet af yderligere en fabrik i Gemopolis, som benævnes Triple A.
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 6 | 30
PANDORA
BEGIVENHEDER EFTER REGNSKABSPERIODENS UDLØB
Den 27. januar underskrev PANDORA en hensigtserklæring med Pan India Charms & Jewellery Private Limited (Pan India) om distributionen af PANDORAs smykker i Indien. I henhold til distributionsaftalen får Pan India tildelt eksklusive distributionsrettigheder til PANDORAs smykker i Indien, hvor PANDORA i øjeblikket ikke har nogen distribution. Aftalen forudsætter opfyldelse af visse betingelser.
Via sin distributionspartner vil PANDORA etablere brandet distribution med fokus på konceptbutikker og shop-in-shops, indledningsvist i Delhi, Mumbai og Bangalore, hvilket er i overensstemmelse med PANDORAs overordnede strategi om at fokusere på at udvide det globale brandet butiksnæværk. Forventningen er indledningsvist at åbne ca. 50 konceptbutikker i Indien over en periode på tre år, og der forventes at blive åbnet ca. fem butikker i 2017. Den første butiksåbning er planlagt i 1. kvartal 2017.
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 7 | 30
PANDORA
REGNSKABSBERETNING
OMSÆTNING
PANDORAs omsætning udgjorde i 4. kvartal 2016 DKK 6.602 mio., svarende til en stigning på 16% (19% i lokal valuta) i forhold til 4. kvartal 2015. Væksten var primært drevet af stigende volumen. Gennemsnitligt var priserne på de enkelte produkter til slutbrugerne stort set uændrede.
Omtrent 50% af væksten i omsætningen for kvartalet var drevet af vækst i butikker åbne i mere end 12 måneder (inklusive alle salgskanaler) og omtrent 50% var drevet af udvidelse af butiksnætværket, inklusive fremadrettet integration. For 4. kvartal 2016 udgjorde nettoeffekten af at konvertere grossistomsætning til detailomsætning vedrørende overtagne butikker ca. DKK 60 mio.
Omsætning pr. salgskanal – Koncern*
| DKK mio. | Q4 2016 | Q4 2015 | Vækst | Andel af omsætning | Helåret 2016 | Helåret 2015 | Vækst | Andel af omsætning |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Konceptbutikker | 4.878 | 3.723 | 31% | 74% | 13.306 | 9.719 | 37% | 66% |
| - heraf PANDORA-ejede* | 2.359 | 1.717 | 37% | 36% | 6.266 | 4.049 | 55% | 31% |
| Shop-in-shops | 663 | 707 | -6% | 10% | 2.516 | 2.418 | 4% | 12% |
| - heraf PANDORA-ejede | 181 | 177 | 2% | 3% | 617 | 462 | 34% | 3% |
| Brandede i alt | 5.541 | 4.430 | 25% | 84% | 15.822 | 12.137 | 30% | 78% |
| Multibrandede | 528 | 786 | -33% | 8% | 2.853 | 3.068 | -7% | 14% |
| Direkte distribution i alt | 6.069 | 5.216 | 16% | 92% | 18.675 | 15.205 | 23% | 92% |
| Ekstern distribution | 533 | 465 | 15% | 8% | 1.606 | 1.532 | 5% | 8% |
| Omsætning i alt | 6.602 | 5.681 | 16% | 100% | 20.281 | 16.737 | 21% | 100% |
*Omsætning fra eSTOREs er indregnet som PANDORA-ejede konceptbutik omsætning. Regional omsætning pr. salgskanal vises i note 11
Omsætningen fra PANDORA-ejede butikker, inkl. alle PANDORA eSTOREs, steg med 34% til DKK 2.540 mio. og udgjorde 38% af koncernens omsætning mod 33% i 4. kvartal 2015. I 4. kvartal 2016 udgjorde omsætningen fra PANDORAs eSTOREs DKK 528 mio., svarende til en stigning på 41% og 8,0% af koncernomsætningen (6,6% i 4. kvartal 2015). Ved udgangen af 4. kvartal 2016 havde PANDORA eSTOREs i 17 lande mod 14 lande ved udgangen af 4. kvartal 2015. PANDORA har endvidere tilføjet netto 119 nye PANDORA-ejede butikker i de seneste 12 måneder.
Omsætningen fra shop-in-shops udgjorde DKK 663 mio., svarende til et fald på 6% i forhold til 4. kvartal 2015. Faldet kan primært henføres til Nord- og Sydamerika, som var påvirket af beslutningen om at lukke ca. 50 shop-in-shops i Nordamerika.
Omsætningen fra multibrandede butikker udgjorde DKK 528 mio. og faldt med 33% i forhold til 4. kvartal 2015 som følge af lukningen af netto 1.829 multibrandede butikker i de seneste 12 måneder.
Konceptbutikker* – vækst i det direkte sammenlignelige salg
| | 4. kvt. 2016
ift. 4. kvt. 2015 | 3. kvt. 2016
ift. 3. kvt. 2015 | 2. kvt. 2016
ift. 2. kvt. 2015 | 1. kvt. 2016
ift. 1. kvt. 2015 | 4. kvt. 2015
ift. 4. kvt. 2014 |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Koncern | 3% | 4% | 7% | 9% | 13% |
*Konceptbutikker (eksklusive eSTOREs) som har været i drift i mere end 12 måneder
Den direkte sammenlignelige salgsvækst for koncernen var 3% drevet af væksten i EMEA og Asien og Stillehavnsområdet. Inklusive PANDORA eSTOREs var den direkte sammenlignelige
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 8 | 30
PANDORA
salgsvækst 5%. Omsætningen fra konceptbutikker (inklusive eSTORE) steg 31%. Forskellen mellem væksten i omsætning og omsætning fra det direkte sammenlignelige salg er primært drevet af ekspansion af butiksnetværket, salgskanalers og tidspunktet for ordreforsendelse.
Ved udgangen af 4. kvartal 2016 udgjorde hensættelsen til returnering af varer og garantier ca. 6% af omsætningens værdi over en rullende 12-måneders periode mod 6% for 3. kvartal 2016 og 7% for 4. kvartal 2015. Faldet i forhold til 4. kvartal 2015 skyldtes primært en lavere andel af omsætningen fra Nord- og Sydamerika samt stigende omsætning fra PANDORA-ejede butikker.
Butiksnetværk, antal forhandlere – koncern*
| Antal forhandlere 4. kvt. 2016 | Antal forhandlere 3. kvt. 2016 | Antal forhandlere 4. kvt. 2015 | Vækst 4. kvt. 2016 og 3. kvt. 2016 | Vækst 4. kvt. 2016 og 4. kvt. 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Konceptbutikker | 2.138 | 2.010 | 1.802 | 128 | 336 |
| - heraf PANDORA-ejede | 598 | 563 | 474 | 35 | 124 |
| - heraf ekstern distribution | 564 | 529 | 499 | 35 | 65 |
| Shop-in-shops | 2.027 | 1.987 | 1.674 | 40 | 353 |
| - heraf PANDORA-ejede | 111 | 112 | 116 | -1 | -5 |
| - heraf ekstern distribution | 461 | 433 | 414 | 28 | 47 |
| Multibrandede | 3.966 | 4.924 | 5.795 | -958 | -1.829 |
| - heraf ekstern distribution | 1.020 | 1.032 | 1.184 | -12 | -164 |
| Forhandlere i alt | 8.131 | 8.921 | 9.271 | -790 | -1.140 |
*Udviklingen i det regionale butiksnetværk er beskrevet i note 11
I de seneste 12 måneder har PANDORA tilføjet netto 336 konceptbutikker til sit globale butiksnetværk, herunder i alt netto 124 nye PANDORA-ejede konceptbutikker. Der henvises til note 10 for en oversigt over konceptbutikker pr. land.
GEOGRAFISK FORDELING AF OMSÆTNINGEN
Den geografiske fordeling af omsætningen i 4. kvartal 2016 udgjorde 29% for Nord- og Sydamerika (34% i 4. kvartal 2015), 51% for EMEA (49% i 4. kvartal 2015) og 20% for Asien og Stillehavsområdet (17% i 4. kvartal 2015).
Omsætning pr. region
| DKK mio. | 4. kvt. 2016 | 4. kvt. 2015 | Vækst | Vækst i lokal valuta | Helåret 2016 | Helåret 2015 | Vækst | Vækst i lokal valuta |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nord- og Sydamerika | 1.905 | 1.957 | -3% | -4% | 6.852 | 6.537 | 5% | 6% |
| EMEA | 3.378 | 2.784 | 21% | 30% | 9.556 | 7.548 | 27% | 33% |
| Asien og Stillehavsområdet | 1.319 | 940 | 40% | 37% | 3.873 | 2.652 | 46% | 48% |
| I alt | 6.602 | 5.681 | 16% | 19% | 20.281 | 16.737 | 21% | 24% |
NORD- OG SYDAMERIKA
Omsætningen i Nord- og Sydamerika udgjorde DKK 1.905 mio. i 4. kvartal 2016, svarende til et fald på 3%, eller 4% i lokal valuta, i forhold til 4. kvartal 2015. Faldet skyldtes beslutningen om at lukke ca. 650 multibrandede butikker og ca. 50 shop-in-shops i Nordamerika. Den samlede omsætningspåvirkning fra de lukkede butikker, herunder tabt omsætning samt tilbagekøb af varebeholdninger, havde en nettopåvirkning på ca. DKK 350 mio. for kvartalet. Eksklusive påvirkningen fra de lukkede butikker, ville omsætningsvæksten i Nord- og Sydamerika have været 15%.
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 9 | 30
PANDORA
Omsætningen i USA udgjorde DKK 1.377 mio. i 4. kvartal 2016, svarende til et fald på 5% i forhold til 4. kvartal 2015 (6% i lokal valuta). Nedgangen kunne henføres til førnævnte nedlukning af butikker, som havde en samlet indvirkning i kvartalet i forhold til 4. kvartal 2015 på ca. DKK 290 mio. Eksklusive butikslukningerne ville omsætningsvæksten i USA have været 14%. Væksten var drevet primært af den fortsatte succes for USA's eSTORE, samt tilføjelsen af netto 27 nye konceptbutikker i de seneste 12 måneder. Endvidere var omsætningen i USA positivt påvirket med ca. DKK 150 mio. relateret til tidspunktet for ordreforsendelse sammenlignet med 4. kvartal 2015.
Omsætningsudviklingen i Canada, som udgjorde 15% af omsætningen i Nord- og Sydamerika, faldt med 12% i forhold til 4. kvartal 2015, eller 13% i lokal valuta. Faldet skyldtes ovennævnte nedlukning af butikker, hvoraf 135 blev lukket i Canada. Lukningerne i Canada inkluderede ca. 20 shop-in-shops.
Konceptbutikker* – vækst i det direkte sammenlignelige salg
| | 4. kvt. 2016
ift. 4. kvt. 2015 | 3. kvt. 2016
ift. 3. kvt. 2015 | 2. kvt. 2016
ift. 2. kvt. 2015 | 1. kvt. 2016
ift. 1. kvt. 2015 | 4. kvt. 2015
ift. 4. kvt. 2014 |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Nord- og Sydamerika | -3% | 0% | -1% | 2% | 7% |
- Konceptbutikker (eksklusive eSTOREs) som har været i drift i mere end 12 måneder
Det direkte sammenlignelige salg i konceptbutikkerne (eksklusive eSTOREs) i Nord- og Sydamerika faldt med 3% i 4. kvartal 2016. Inklusive PANDORA eSTOREs faldt det direkte sammenlignelige salg i Nord- og Sydamerika med 1%. Det direkte sammenlignelige salg i USA inklusive eSTORE steg med 2%. Det direkte sammenlignelige salg i USA faldt med 2% drevet af et faldende antal besøg i butikscentre i alle regionerne. Væksten i det direkte sammenlignelige salg i Latinamerika var fortsat negativt.
EMEA
Omsætningen i EMEA udgjorde DKK 3.378 mio. i 4. kvartal 2016, svarende til en stigning på 21%, eller 30% i lokal valuta, i forhold til 4. kvartal 2015.
Omsætningen fra Storbritannien steg med 7% i 4. kvartal 2016 (30% i lokal valuta) og bidrog med ca. 30% af omsætningen i EMEA. Væksten i lokal valuta var drevet af en positiv udvikling i de eksisterende butikker, inklusive PANDORAs eSTORE, samt udvidelsen af butiksnæværket, herunder åbningen af netto 33 nye konceptbutikker siden 4. kvartal 2015 til i alt 228 konceptbutikker ved udgangen af 4. kvartal 2016.
Italien og Frankrig drev fortsat væksten i regionen med en stigning i omsætningen på henholdsvis ca. 40% og 60% i forhold til 4. kvartal 2015. Stigningen kunne primært henføres til vækst i de eksisterende butikker. Italien og Frankrig udgjorde henholdsvis ca. 15% og 10% af kvartalets omsætning fra EMEA.
Omsætningen i Tyskland steg med 5% i forhold til 4. kvartal 2015. Væksten var drevet af positiv vækst i det direkte sammenlignelige salg, som delvist blev modsvaret af lukningen af 209 multibrandede butikker i de seneste 12 måneder. Omsætningen fra Tyskland udgjorde ca. 10% af omsætningen i EMEA.
Konceptbutikker* – vækst i det direkte sammenlignelige salg
| | 4. kvt. 2016
ift. 4. kvt. 2015 | 3. kvt. 2016
ift. 3. kvt. 2015 | 2. kvt. 2016
ift. 2. kvt. 2015 | 1. kvt. 2016
ift. 1. kvt. 2015 | 4. kvt. 2015
ift. 4. kvt. 2014 |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| EMEA | 4% | 5% | 10% | 11% | 13% |
-
Konceptbutikker (eksklusive eSTOREs) som har været i drift i mere end 12 måneder
-
februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 10 | 30
PANDORA
Det direkte sammenlignelige salg i konceptbutikkerne (eksklusive eSTOREs) i EMEA steg med 4% i 4. kvartal 2016. Væksten i det direkte sammenlignelige salg var drevet af en positiv udvikling på alle de vigtige markeder i regionen, herunder 2% vækst i Storbritannien, ca. 15% vækst i Tyskland og Italien samt ca. 30% vækst i Frankrig. Inklusive PANDORA eSTOREs steg det direkte sammenlignelige salg med 7%. Væksten i det direkte sammenlignelige salg i EMEA eksklusive konceptbutikker på distributørmarkeder (herunder Rusland, som fortsat oplever negativ vækst i det direkte sammenlignelige salg) var ca. 9%.
ASIEN OG STILLEHAVSOMRÅDET
Omsætningen i Asien og Stillehavsområdet udgjorde DKK 1.319 mio. i 4. kvartal 2016, svarende til en stigning på 40%, eller 37% i lokal valuta, i forhold til samme kvartal i 2015. Væksten var primært drevet af den fortsat positive udvikling i Kina og Australien.
Omsætningen i Australien steg med ca. 40% i forhold til 4. kvartal 2015 (ca. 30% i lokal valuta) og udgjorde ca. 50% af omsætningen fra Asien og Stillehavsområdet. Væksten skyldtes primært en fortsat høj vækst i det direkte sammenlignelige salg samt åbningen af netto 11 nye konceptbutikker siden 4. kvartal 2015 til i alt 112 konceptbutikker i Australien.
Omsætningen i Kina, som udgør ca. 20% af omsætningen fra Asien og Stillehavsområdet, steg med ca. 100% i forhold til 4. kvartal 2015. Det direkte sammenlignelige salg i Kina understøttede fortsat væksten, og i løbet af de seneste 12 måneder er der blevet tilføjet netto 44 nye konceptbutikker til i alt 97 konceptbutikker i Kina. I oktober 2016 blev PANDORA endvidere lanceret på Alibaba-koncernens "business to consumer"-platform, Tmall.com, og i december udrullede PANDORA sin egen eSTORE i landet.
Omsætningen i Hongkong faldt med 9% (ca. 10% i lokal valuta), hvilket primært kunne henføres til de vanskelige markedsvilkår i landet. Det direkte sammenlignelige salg faldt med ca. 20% i kvartalet. Omsætningen fra Hongkong udgjorde ca. 10% af omsætningen fra Asien og Stillehavsområdet.
Konceptbutikker* – vækst i det direkte sammenlignelige salg
| | 4. kvt. 2016
ift. 4. kvt. 2015 | 3. kvt. 2016
ift. 3. kvt. 2015 | 2. kvt. 2016
ift. 2. kvt. 2015 | 1. kvt. 2016
ift. 1. kvt. 2015 | 4. kvt. 2015
ift. 4. kvt. 2014 |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Asien og Stillehavsområdet | 9% | 7% | 16% | 21% | 26% |
- Konceptbutikker (eksklusive eSTOREs) som har været i drift i mere end 12 måneder
Det direkte sammenlignelige salg i konceptbutikker (eksklusive eSTOREs) i Asien og Stillehavsområdet steg i 4. kvartal 2016 med 9% primært drevet af ca. 15% vækst i Australien og ca. 25% vækst i Kina. Det direkte sammenlignelige salg i Asien og Stillehavsområdet inklusive PANDORAs eSTOREs steg med 11%.
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 11 | 30
PANDORA
OMSÆTNING FORDELT PÅ PRODUKTKATEGORI
Udvikling i produktkategorier
| DKK mio. | 4. kvt. 2016 | 4. kvt. 2015 | Vækst | Andel af den samlede omsætning | Helåret 2016 | Helåret 2015 | Vækst | Andel af den samlede omsætning |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Charms | 3.706 | 3.568 | 4% | 56% | 11.991 | 10.833 | 11% | 59% |
| Armbånd | 1.233 | 1.019 | 21% | 19% | 3.672 | 2.690 | 37% | 18% |
| - heraf Moments og PANDORA | ||||||||
| ESSENCE COLLECTION | 867 | 719 | 21% | 13% | 2.729 | 1.923 | 42% | 13% |
| Ringe | 881 | 663 | 33% | 13% | 2.643 | 2.066 | 28% | 13% |
| Øvrige smykker | 782 | 431 | 81% | 12% | 1.975 | 1.148 | 72% | 10% |
| Omsætning i alt | 6.602 | 5.681 | 16% | 100% | 20.281 | 16.737 | 21% | 100% |
Omsætningen fra Charms udgjorde DKK 3.706 mio. i 4. kvartal 2016, svarende til en stigning på 4% i forhold til 4. kvartal 2015. Omsætningen fra Charms i EMEA steg med ca. 10%, mens omsætningen fra Charms i Asien og Stillehavsområdet steg med ca. 30%. Væksten i omsætningen fra Charms i Nord- og Sydamerika er fortsat negativ, primært som følge af returvarer vedrørende lukningen af butikker i Nordamerika, som primært bestod af charms. Omsætningen fra Armbånd steg med 21%. De to kategorier udgjorde 75% af den samlede omsætning i 4. kvartal 2016 mod 81% i 4. kvartal 2015.
Omsætningen fra Ringe udgjorde DKK 881 mio. i 4. kvartal 2016, svarende til en stigning på 33% i forhold til 4. kvartal 2015. Kategorien klarede sig fortsat godt takket være fortsat fokus på ringe i alle regionerne. Kategorien Ringe udgjorde 13% af den samlede omsætning i 4. kvartal 2016 mod 12% i 4. kvartal 2015.
Omsætningen fra Øvrige smykker udgjorde DKK 782 mio., svarende til en stigning på 81% i forhold til 4. kvartal 2015. Fra 2016 har PANDORA øget sit fokus på øreringe, og som følge heraf er omsætningen af Øreringe steget med omkring 80% i forhold til 4. kvartal 2015, og kategorien bidrog med 6% til koncernens omsætning. Kategorien Halskæder og vedhæng klarede sig fortsat godt, og omsætningen steg med ca. 75%. Øvrige smykker udgjorde 12% af den samlede omsætning i 4. kvartal 2016 i forhold til 8% i 4. kvartal 2015.
I 4. kvartal 2016 blev PANDORA Rose-kollektionen lanceret i Asien og Stillehavsområdet og er nu tilgængelig i hele verden. Omsætningen fra kollektionen steg markant i forhold til samme kvartal sidste år, hvor den kun var tilgængelig i Storbritannien og Nordamerika.
Omkring 50% af omsætningen i 4. kvartal 2016 stammede fra produkter, der er lanceret inden for de seneste 12 måneder, hvilket er uændret i forhold til 4. kvartal 2015.
OMKOSTNINGER OG BRUTTORESULTAT
De samlede omkostninger inklusive afskrivninger for 4. kvartal 2016, udgjorde DKK 4.050 mio., hvilket var en stigning på 10% i forhold til 4. kvartal 2015. De samlede omkostninger udgjorde 61,3% af kvartalets omsætning mod 64,8% i 4. kvartal 2015.
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 12 | 30
PANDORA
Omkostningsudvikling
| DKK mio. | 4. kvt. 2016 | 4. kvt. 2015 | Vækst | Andel af den samlede omsætning 4. kvt. 2016 | Andel af den samlede omsætning 4. kvt. 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 | Vækst | Andel af den samlede omsætning helåret 2016 | Andel af den samlede omsætning helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Produktionsomkostninger | - | - | 11% | -24,8% | -26,0% | -5.058 | -4.544 | 11% | -24,9% | -27,1% |
| Brutto resultat | 4.963 | 4.205 | 18% | 75,2% | 74,0% | 15.223 | 12.193 | 25% | 75,1% | 72,9% |
| Salgs- og Distributionsomkostninger | - | - | 13% | -17,9% | -18,5% | -4.011 | -3.120 | 29% | -19,8% | -18,6% |
| Markedsføringsomkostninger | -716 | -596 | 20% | -10,8% | -10,5% | -1.827 | -1.602 | 14% | -9,0% | -9,6% |
| Administrationsomkostninger | -510 | -555 | -8% | -7,7% | -9,8% | -1.981 | -1.657 | 20% | -9,8% | -9,9% |
| Omkostninger i alt | - | - | 10% | -61,3% | -64,8% | - | - | 18% | -63,5% | -65,3% |
| 4.050 | 3.679 | 12.877 | 10.923 |
Bruttoresultatet for 4. kvartal 2016 udgjorde DKK 4.963 mio., svarende til en bruttomargin på 75,2% mod en bruttomargin på 74,0% i 4. kvartal 2015. Stigningen kunne primært tilskrives de mere favorable råvarepriser (ca. 1 procentpoint) samt en stigning i omsætningsandelen fra PANDORA-ejede butikker (ca. 1 procentpoint). Dette blev delvist modsvaret af ugunstige valutakurser (ca. 1 procentpoint).
RÅVARESIKRING
Det er PANDORAs politik at afdække henholdsvis omkring 100%, 80%, 60% og 40% af det forventede forbrug af guld og sølv for de efterfølgende fire kvartaler. Selskabets afdækkede priser for de kommende fire kvartaler er USD 1.238/oz, USD 1.300/oz, USD 1.304/oz og USD 1.227/oz for guld og USD 16,60/oz, USD 17,86/oz, USD 18,52/oz og USD 17,10/oz for sølv. Der vil være en forsinket effekt af disse afdækningspriser på selskabets vareforbrug som følge af en tidsmæssig forskydning i lagerbeholdningerne.
Den gennemsnitlige realiserede købspris i 4. kvartal 2016 var USD 1.120/oz for guld og USD 15,95/oz for sølv.
Eksklusive afdækning og den tidsmæssige forskydning fra lagerbeholdningen ville den underliggende bruttomargin have været ca. 75% baseret på de gennemsnitlige markedspriser for guld (USD 1.221/oz) og sølv (USD 17,19/oz) i 4. kvartal 2016. Under disse forudsætninger ville en ændring på 10% af de kvartalsmæssige gennemsnitspriser på guld og sølv have påvirket vores bruttomargin med ca. +/- 1 procentpoint.
DRIFTSOMKOSTNINGER
Salgs- og distributionsomkostningerne udgjorde i 4. kvartal 2016 DKK 1.185 mio., svarende til en stigning på 13% i forhold til 4. kvartal 2015 og svarende til 17,9% af omsætningen mod 18,5% i 4. kvartal 2015. Den nominelle stigning i salgs- og distributionsomkostningerne kunne primært tilskrives en øget omsætning samt en stigning i antallet af PANDORA-ejede butikker (fra 590 i 4. kvartal 2015 til 709 i 4. kvartal 2016), som havde en negativ indvirkning på ca. 2 procentpoint i procent af omsætningen i forhold til 4. kvartal 2015. Operationel gearing fra eksisterende netværk mere end opvejede de højere omkostninger, ikke mindst drevet af EMEA regionen.
Markedsføringsomkostningerne udgjorde DKK 716 mio. i 4. kvartal 2016 mod DKK 596 mio. i 4. kvartal 2015, svarende til 10,8% af omsætningen mod 10,5% i 4. kvartal 2015. Stigningen kunne primært henføres til stigende udgifter til medier.
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 13 | 30
PANDORA
Administrationsomkostningerne faldt i 4. kvartal 2016 med 8% til DKK 510 mio., svarende til 7,7% af omsætningen mod 9,8% af omsætningen i 4. kvartal 2015. Faldet skyldtes primært, at 4. kvartal 2015 var påvirket af engangsomkostninger på DKK 75 mio., som primært vedrørte PANDORAs nye hovedkontor i Danmark samt organisationsmæssige ændringer.
EBITDA
EBITDA for 4. kvartal 2016 steg med 26% til DKK 2.711 mio., svarende til en EBITDA-margin på 41,1% mod 37,7% i 4. kvartal 2015.
EBITDA fordelt på regioner
| DKK mio. | 4. kvt. 2016 | 4. kvt. 2015 | Vækst | EBITDA-margin 4. kvt. 2016 | EBITDA-margin 4. kvt. 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 | Vækst | EBITDA-margin helåret 2016 | EBITDA-margin helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nord- og Sydamerika | 614 | 601 | 2% | 32,2% | 30,7% | 2.503 | 2.239 | 12% | 36,5% | 34,3% |
| EMEA | 1.570 | 1.166 | 35% | 46,5% | 41,9% | 3.996 | 2.927 | 37% | 41,8% | 38,8% |
| Asien og Stillehavsområdet | 527 | 377 | 40% | 40,0% | 40,1% | 1.423 | 1.048 | 36% | 36,7% | 39,5% |
| Koncernen | 2.711 | 2.144 | 26% | 41,1% | 37,7% | 7.922 | 6.214 | 27% | 39,1% | 37,1% |
EBITDA-marginen for Nord- og Sydamerika steg til 32,2% i 4. kvartal 2016 fra 30,7% i 4. kvartal 2015. Stigningen var primært drevet af de forbedrede bruttomarginer samt gearing i det eksisterende butiksnætværk, som delvis blev opvejet af marginpåvirkningen fra lukningen af butikker i Nordamerika på ca. 4% procentpoint.
EBITDA-marginen for EMEA steg til 46,5% i 4. kvartal 2016 fra 41,9% i 4. kvartal 2015. Stigningen kunne primært henføres til en højere bruttomargin, som blev understøttet af operationel gearing i regionen som følge af den højere omsætning.
EBITDA-marginen for Asien og Stillehavsområdet var 40,0% sammenlignet med 40,1% i 4. kvartal 2015. Stigningen i brutto margin blev opvejet af ændringen i netværkssammensætning primært relateret til udvidelserne i Kina og Singapore.
EBIT
EBIT for 4. kvartal 2016 steg til DKK 2.552 mio., svarende til en stigning på 27% i forhold til 4. kvartal 2015, hvilket medførte en EBIT-margin på 38,7% for 4. kvartal 2016 mod 35,2% i 4. kvartal 2015.
FINANSIELLE POSTER
I 4. kvartal 2016 udgjorde finansielle nettoindtægter DKK 120 mio. mod finansielle nettoomkostninger på DKK 84 mio. i 4. kvartal 2015. Udviklingen var primært relateret til valutakursgevinster, herunder gevinster på valutakurskontrakter.
INDKOMSTSKAT
Skatteomkostningerne udgjorde DKK 579 mio. i 4. kvartal 2016, svarende til en effektiv skatteprocent på 21,7% for 4. kvartal 2016 mod 28,3% for 4. kvartal 2015. Faldet kan primært henføres til ændringer i skattepositionen i andre koncernvirksomheder, som følge af forliget med de danske skattemyndigheder i maj 2015.
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 14 | 30
PANDORA
PERIODENS RESULTAT
Resultatet for 4. kvartal 2016 steg til DKK 2.093 mio. fra DKK 1.375 mio. i 4. kvartal 2015.
BALANCE OG PENGESTRØMSOPGØRELSE
I 4. kvartal 2016 genererede PANDORA et frit cash flow på DKK 2.849 mio. mod DKK 1.464 mio. i 4. kvartal 2015. Stigningen kunne primært henføres til et højere overskud samt, at 4. kvartal 2015 var negativt påvirket af skatte- og rentebetalinger på DKK 353 mio. vedrørende et forlig med SKAT indgået i 2015.
Driftsrelateret arbejdskapital (defineret som varebeholdninger og tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser med fradrag af leverandørgæld) udgjorde pr. 31. december 2016 13,7% af omsætningen for de foregående 12 måneder mod 14,3% pr. 31. december 2015 og 19,8% pr. 30. september 2016.
Driftsrelateret arbejdskapital i procent af omsætningen
| 4. kvt. 2016 | 3. kvt. 2016 | 2. kvt. 2016 | 1. kvt. 2016 | 4. kvt. 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Varebeholdninger | 13,5% | 16,4% | 15,7% | 13,8% | 14,1% |
| Tilgodehavender fra salg | 8,2% | 10,2% | 6,7% | 7,6% | 8,1% |
| Leverandørgæld | -8,0% | -6,8% | -6,6% | -7,0% | -7,9% |
| I alt | 13,7% | 19,8% | 15,8% | 14,4% | 14,3% |
Varebeholdningerne i forhold til omsætningen fra de foregående 12 måneder faldt til 13,5% i 4. kvartal 2016 fra 14,1% i 4. kvartal 2015. Nominelt steg varebeholdningerne til DKK 2.729 mio. i 4. kvartal 2016 fra DKK 2.357 mio. i 4. kvartal 2015. Den nominelle stigning var drevet af større aktivitet i koncernen og en stigning i antallet af PANDORA-ejede butikker. I forhold til 4. kvartal 2015 faldt varebeholdningerne med ca. 7% på grund af guld- og sølvpriserne, hvilket delvist blev modsvaret af en stigning på 4% fra valutakursudviklingen.
Tilgodehavender fra salg steg til DKK 1.673 mio. ved udgangen af 4. kvartal 2016 svarende til 8,2% af omsætningen for de foregående 12 måneder sammenlignet med 8,1% af omsætningen for de foregående 12 måneder. Leverandørgæld udgjorde ved udgangen af kvartalet DKK 1.622 mio. svarende til 8,0% af de seneste 12 måneders omsætning sammenlignet med 7,9% ved udgangen af 4. kvartal 2015. Stigningen i tilgodehavender fra salg samt leverandørgæld kan primært henføres til stigende aktivitet i koncernen.
Anlægsinvesteringerne udgjorde DKK 249 mio. i 4. kvartal 2016 mod DKK 319 mio. i 4. kvartal 2015. Anlægsinvesteringerne var primært relateret til IT, åbningen af PANDORA-ejede butikker samt produktionsfaciliteterne i Thailand. Anlægsinvesteringerne udgjorde 4% af omsætningen i 4. kvartal 2016.
Den samlede rentebærende gæld udgjorde DKK 3.345 mio. pr. 31. december 2016 mod DKK 2.810 mio. pr. 31. december 2015, og de likvide beholdninger udgjorde DKK 897 mio. mod DKK 889 mio. pr. 31. december 2015. Den nettorentebærende gæld udgjorde ved udgangen af 4. kvartal 2016 DKK 2.448 mio., svarende til en nettorentebærende gæld/EBITDA for de seneste 12 måneder på 0,3x, mod DKK 1.921 mio. ved udgangen af 4. kvartal 2015, svarende til en nettorentebærende gæld/EBITDA på 0,3x.
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 15 | 30
PANDÓRA
REGNSKAB
Resultatopgørelse for koncernen
| DKK mio. | Noter | 4. kvt. 2016 | 4. kvt. 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 3 | 6.602 | 5.681 | 20.281 | 16.737 |
| Produktionsomkostninger | -1.639 | -1.476 | -5.058 | -4.544 | |
| Bruttoresultat | 4.963 | 4.205 | 15.223 | 12.193 | |
| Salgs-, distributions- og markedsføringsomkostninger | -1.901 | -1.648 | -5.838 | -4.722 | |
| Administrationsomkostninger | -510 | -555 | -1.981 | -1.657 | |
| Resultat af primær drift | 2.552 | 2.002 | 7.404 | 5.814 | |
| Finansielle indtægter | 146 | 37 | 328 | 84 | |
| Finansielle omkostninger | -26 | -121 | -82 | -553 | |
| Resultat før skat | 2.672 | 1.918 | 7.650 | 5.345 | |
| Skat af periodens resultat | -579 | -543 | -1.625 | -1.671 | |
| Periodens resultat | 2.093 | 1.375 | 6.025 | 3.674 | |
| Resultat pr. aktie, ikke-udvandet (DKK) | 18,5 | 11,7 | 52,8 | 30,9 | |
| Resultat pr. aktie, udvandet (DKK) | 18,4 | 11,6 | 52,5 | 30,7 |
Totalindkomstopgørelse for koncernen
| DKK mio. | 4. kvt. 2016 | 4. kvt. 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 2.093 | 1.375 | 6.025 | 3.674 |
| Anden totalindkomst: | ||||
| Poster der kan reklassificeres til periodens resultat: | ||||
| Valutakursregulering af kapitalandele i dattervirksomheder | 167 | 115 | 121 | 249 |
| Dagsværdiregulering af sikringsinstrumenter | -405 | 36 | 47 | 23 |
| Dagsværdiregulering af forpligtelse til at erhverve minoritetsinteresser | 14 | - | - | - |
| Skat af anden totalindkomst, sikringsinstrumenter, indtægt/udgift | 90 | 12 | -10 | 22 |
| Anden totalindkomst efter skat | -134 | 163 | 158 | 294 |
| Periodens totalindkomst | 1.959 | 1.538 | 6.183 | 3.968 |
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 16 | 30
PANDÔRA
Balance for koncernen
| DKK mio. | 2016 | 2015 |
|---|---|---|
| 31.december | 31.december | |
| AKTIVER | ||
| Goodwill | 2.571 | 2.424 |
| Brand | 1.057 | 1.057 |
| Distributionsnetværk | 184 | 216 |
| Distributionsrettigheder | 1.061 | 1.069 |
| Andre immaterielle aktiver | 893 | 683 |
| Immaterielle aktiver | 5.766 | 5.449 |
| Materielle aktiver | 1.767 | 1.237 |
| Udskudte skatteaktiver | 946 | 879 |
| Andre finanzielle aktiver | 250 | 159 |
| Langfristede aktiver | 8.729 | 7.724 |
| Varebeholdninger | 2.729 | 2.357 |
| Afledte finanzielle instrumenter | 161 | 65 |
| Tilgodehavender fra salg | 1.673 | 1.360 |
| Tilgodehavende indkomstskatter | 142 | 113 |
| Andre tilgodehavender | 754 | 803 |
| Likvider | 897 | 889 |
| Kortfristede aktiver | 6.356 | 5.587 |
| Aktiver i alt | 15.085 | 13.311 |
| PASSIVER | ||
| Aktiekapital | 117 | 122 |
| Egne aktier | -4.334 | -4.152 |
| Reserver | 1.181 | 1.023 |
| Foreslået udbytte | 1.007 | 1.511 |
| Overført resultat | 8.823 | 7.635 |
| Egenkapital | 6.794 | 6.139 |
| Hensatte forpligtelser | 101 | 97 |
| Lån og anden gæld | 3.008 | 2.350 |
| Udskudte skatteforpligtelser | 393 | 394 |
| Anden gæld | 393 | 249 |
| Langfristede forpligtelser | 3.895 | 3.090 |
| Hensatte forpligtelser | 1.004 | 971 |
| Lån og anden gæld | 3 | 257 |
| Afledte finanzielle instrumenter | 256 | 214 |
| Leverandørgæld | 1.622 | 1.329 |
| Skyldige indkomstskatter | 547 | 306 |
| Anden gæld | 964 | 1.005 |
| Kortfristede forpligtelser | 4.396 | 4.082 |
| Forpligtelser i alt | 8.291 | 7.172 |
| Passiver i alt | 15.085 | 13.311 |
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 17 | 30
PANDÔRA
EGENKAPITALOPGØRELSE FOR KONCERNEN
| DKK mio. | Aktie-kapital | Over-kurs | Egne aktier | Reserve for valutakurs-regulering | Reserve for sikrings transaktioner | Foreslået udbytte | Overført resultat | Egen-kapital i alt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | ||||||||
| Egenkapital 1. januar | 122 | - | -4.152 | 1.134 | -111 | 1.511 | 7.635 | 6.139 |
| Periodens resultat | - | - | - | - | - | - | 6.025 | 6.025 |
| Valutakursregulering af kapitalandele i dattervirksomheder | - | - | - | 121 | - | - | - | 121 |
| Dagsværdiregulering af sikringsinstrumenter | - | - | - | - | 47 | - | - | 47 |
| Skat af anden totalindkomst | - | - | - | - | -10 | - | - | -10 |
| Anden totalindkomst efter skat | - | - | - | 121 | 37 | - | - | 158 |
| Periodens totalindkomst | - | - | - | 121 | 37 | - | 6.025 | 6.183 |
| Dagsværdiregulering af forpligtelse til at erhverve minoritetsinteresser | - | - | - | - | - | - | -123 | -123 |
| Aktiebaseret vederlæggelse | - | - | - | - | - | - | 76 | 76 |
| Aktiebaseret vederlæggelse (udnyttet) | - | - | 230 | - | - | - | -229 | 1 |
| Aktiebaseret vederlæggelse (skat) | - | - | - | - | - | - | 25 | 25 |
| Køb af egne aktier | - | - | -4.000 | - | - | - | - | -4.000 |
| Kapitalnedsættelse | -5 | - | 3.588 | - | - | - | -3.583 | - |
| Udbetalt udbytte | - | - | - | - | - | -1.511 | 4 | -1.507 |
| Foreslået udbytte | - | - | - | - | - | 1.007 | -1.007 | - |
| Egenkapital 31. december | 117 | - | -4.334 | 1.255 | -74 | 1.007 | 8.823 | 6.794 |
| 2015 | ||||||||
| Egenkapital 1. januar | 128 | 1.229 | -2.679 | 885 | -156 | 1.088 | 6.537 | 7.032 |
| Periodens resultat | - | - | - | - | - | - | 3.674 | 3.674 |
| Valutakursregulering af kapitalandele i dattervirksomheder | - | - | - | 249 | - | - | - | 249 |
| Dagsværdiregulering af sikringsinstrumenter | - | - | - | - | 23 | - | - | 23 |
| Skat af anden totalindkomst | - | - | - | - | 22 | - | - | 22 |
| Anden totalindkomst efter skat | - | - | - | 249 | 45 | - | - | 294 |
| Periodens totalindkomst | - | - | - | 249 | 45 | - | 3.674 | 3.968 |
| Overførsler 1 | - | -1.229 | - | - | - | - | 1.229 | - |
| Aktiebaseret vederlæggelse | - | - | - | - | - | - | 75 | 75 |
| Aktiebaseret vederlæggelse (udnyttet) | - | - | 266 | - | - | - | -266 | - |
| Aktiebaseret vederlæggelse (skat) | - | - | - | - | - | - | 52 | 52 |
| Køb af egne aktier | - | - | -3.900 | - | - | - | - | -3.900 |
| Kapitalnedsættelse | -6 | - | 2.161 | - | - | - | -2.155 | - |
| Udbetalt udbytte | - | - | - | - | - | -1.088 | - | -1.088 |
| Foreslået udbytte | - | - | - | - | - | 1.511 | -1.511 | - |
| Egenkapital 31. december | 122 | - | -4.152 | 1.134 | -111 | 1.511 | 7.635 | 6.139 |
1 "Overkurs" er en fri reserve efter dansk lovgivning og er derfor overført til overført resultat i december 2015.
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 18 | 30
PANDÔRA
Pengestrømsopgørelse for koncernen
| DKK mio. | 4. kvt. 2016 | 4. kvt. 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Resultat før skat | 2.672 | 1.918 | 7.650 | 5.345 |
| Finansielle indtægter | -146 | -37 | -328 | -84 |
| Finansielle omkostninger | 26 | 121 | 82 | 553 |
| Af- og nedskrivninger | 159 | 142 | 518 | 400 |
| Aktiebaseret vederlæggelse | 20 | 20 | 76 | 75 |
| Forskydning i varebeholdninger | 576 | 334 | -206 | -431 |
| Forskydning i tilgodehavender | 608 | 10 | -327 | -560 |
| Forskydning i forpligtelser | 597 | 810 | 327 | 1.139 |
| Andre ikke-kontante reguleringer | -316 | -105 | 241 | -432 |
| Renteindbetalinger m.m. | 1 | 1 | 3 | 3 |
| Renteudbetalinger m.m. | -13 | -21 | -43 | -104 |
| Betaling indkomstskat | -1.022 | -1.474 | -1.462 | -2.520 |
| Pengestrømme fra driftsaktivitet, netto | 3.162 | 1.719 | 6.531 | 3.384 |
| Køb af dattervirksomheder og aktiviteter fratrukket overtagne likvider | -1 | -48 | -210 | -289 |
| Salg af virksomheder | - | - | - | 29 |
| Køb af immaterielle aktiver | -126 | -101 | -344 | -402 |
| Køb af materielle aktiver | -210 | -176 | -825 | -620 |
| Forskydninger i andre langfristede aktiver | -6 | -7 | -75 | -49 |
| Salg af materielle aktiver | 17 | 9 | 31 | 35 |
| Pengestrømme fra investeringsaktivitet, netto | -326 | -323 | -1.423 | -1.296 |
| Udbetalt udbytte | - | - | -1.507 | -1.088 |
| Køb af egne aktier | -609 | -943 | -4.000 | -3.900 |
| Låneprovenu | 609 | 1.495 | 3.777 | 4.658 |
| Afdrag på lån | -2.385 | -1.612 | -3.373 | -2.003 |
| Pengestrømme fra finansieringsaktivitet, netto | -2.385 | -1.060 | -5.103 | -2.333 |
| Periodens ændring i likvider, netto | 451 | 336 | 5 | -245 |
| Likvide beholdninger primo perioden¹ | 438 | 548 | 889 | 1.131 |
| Valutakursgevinster/-tab på likvider | 8 | 5 | 3 | 3 |
| Periodens ændring i likvider, netto | 451 | 336 | 5 | -245 |
| Likvide beholdninger ultimo perioden¹ | 897 | 889 | 897 | 889 |
| Pengestrømme fra driftsaktivitet, netto | 3.162 | 1.719 | 6.531 | 3.384 |
| - Renteindbetalinger m.m. | -1 | -1 | -3 | -3 |
| - Renteudbetalinger m.m. | 13 | 21 | 43 | 104 |
| Pengestrømme fra investeringsaktivitet, netto | -326 | -323 | -1.423 | -1.296 |
| - Køb af dattervirksomheder og aktiviteter fratrukket overtagne likvide beholdninger | 1 | 48 | 210 | 289 |
| - Frasalg af virksomheder | - | - | - | -29 |
| Frit cash flow | 2.849 | 1.464 | 5.358 | 2.449 |
| Uudnyttede kreditter | 5.120 | 3.089 | 5.120 | 3.089 |
Ovenstående kan ikke udledes direkte fra resultatopgørelsen og balancen.
¹ Likvider omfatter bankindeståender og kontantbeholdninger.
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 19 | 30
PANDORA
NOTER
NOTE 1 - Anvendt regnskabspraksis
Denne ureviderede delårsrapport er udarbejdet i overensstemmelse med IAS 34, "Præsentation af delårsrapporter" som godkendt af EU samt regnskabspraksis, som indgår i PANDORAs Årsrapport for 2016.
Endvidere er delårsrapporten og ledelsens beretning aflagt i overensstemmelse med danske oplysningskrav for børsnoterede virksomheder.
PANDORA har implementeret alle nye eller ændrede regnskabsstandarder (IFRS) og fortolkningsbidrag (IFRIC), som er godkendt af EU med virkning for regnskabsår startende 1. januar 2016. Implementeringen af disse nye eller ændrede standarder har ikke haft væsentlig indflydelse på PANDORAs regnskab for 4. kvartal 2016.
NOTE 2 - Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Ved udarbejdelsen af koncernregnskabet foretager ledelsen en række regnskabsmæssige skøn og opstiller forudsætninger, som danner grundlag for præsentation, indregning og måling af PANDORAs aktiver og forpligtelser.
De væsentligste regnskabsmæssige skøn og vurderinger er i overensstemmelse med beskrivelsen heraf i Årsrapporten for 2016. Der henvises til beskrivelsen i de enkelte noter i koncernregnskabet i PANDORAs Årsrapport for 2016.
NOTE 3 - Segmentoplysninger, fortsat
PANDORAs aktiviteter er segmentopdelt på geografiske områder i overensstemmelse med koncernens interne ledelsesrapportering. Koncernens operationelle aktiviteter er inddelt i 3 operationelle segmenter: Nord- og Sydamerika, EMEA samt Asien og Stillehavsområdet. Hvert segment omfatter grossist-, detail- og e-handels aktiviteter relateret til distribution og salg af PANDORAs produkter. Den finansielle rapporteringsstruktur er ændret sammenlignet med 2015 for bedre at afspejle ledelsens måling af de operationelle segmenters driftsudvikling. Samtlige segmenters omsætning hidrører fra de typer af produkter, der beskrives i Selskabsmeddelelse nr. 290.
Koncernen anvender to resultatmål med EBITDA som det primære resultatmål og EBIT som det sekundære resultatmål. Ledelsen overvåger resultatet fra de enkelte segmenter særskilt med henblik på at træffe beslutninger om ressourceallokering og resultatstyring. Segmentresultater måles som EBITDA, svarende til "Resultat af primær drift" i koncernregnskabet før af- og nedskrivning af langfristede aktiver. Som resultatmål måles EBIT udelukkende på koncernniveau.
For oplysninger om omsætning fra de forskellige produkter og salgskanaler henvises til ledelsens beretning.
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 20 | 30
PANDORA
NOTE 3 - Segmentoplysninger, fortsat
| DKK mio. | Nord- og Sydamerika | EMEA | Asien og Stillehavsområdet | I alt koncern |
|---|---|---|---|---|
| 4. kvt. 2016 | ||||
| Ekstern omsætning | 1.905 | 3.378 | 1.319 | 6.602 |
| Segmentresultat (EBITDA) | 614 | 1.570 | 527 | 2.711 |
| Af- og nedskrivninger | -159 | |||
| Driftsresultat for koncernen (EBIT) | 2.552 | |||
| 4. kvt. 2015 | ||||
| Ekstern omsætning | 1.957 | 2.784 | 940 | 5.681 |
| Segmentresultat (EBITDA) | 601 | 1.166 | 377 | 2.144 |
| Af- og nedskrivninger | -142 | |||
| Driftsresultat for koncernen (EBIT) | 2.002 | |||
| Helåret 2016 | ||||
| Ekstern omsætning | 6.852 | 9.556 | 3.873 | 20.281 |
| Segmentresultat (EBITDA) | 2.503 | 3.996 | 1.423 | 7.922 |
| Af- og nedskrivninger | -518 | |||
| Driftsresultat for koncernen (EBIT) | 7.404 | |||
| Helåret 2015 | ||||
| Ekstern omsætning | 6.537 | 7.548 | 2.652 | 16.737 |
| Segmentresultat (EBITDA) | 2.239 | 2.927 | 1.048 | 6.214 |
| Af- og nedskrivninger | -400 | |||
| Driftsresultat for koncernen (EBIT) | 5.814 | |||
| DKK mio. | 4. kvt. 2016 | 4. kvt. 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Omsætning pr. produktgruppe | ||||
| Charms | 3.706 | 3.568 | 11.991 | 10.833 |
| Armbånd | 1.233 | 1.019 | 3.672 | 2.690 |
| Ringe | 881 | 663 | 2.643 | 2.066 |
| Øvrige smykker | 782 | 431 | 1.975 | 1.148 |
| Omsætning i alt | 6.602 | 5.681 | 20.281 | 16.737 |
NOTE 4 – Sæsonudsving i driften
Som følge af de for smykkebranchen typiske sæsonudsving opnår PANDORA normalt en højere omsætning i 2. halvår.
NOTE 5 – Finansielle risici
PANDORAs overordnede risikoeksponering og finansielle risici, herunder risici forbundet med råvarepriser, valutakurser, kredit, likviditet og renter, er uændret i forhold til oplysningerne i note 4.4 i Årsrapporten for 2016.
NOTE 6 — Afledte finansielle instrumenter
Afledte finansielle instrumenter måles til dagsværdi i henhold til niveau 2 i dagsværdihierarkiet (IFRS 7), jf. note 4.5 i koncernregnskabet i Årsrapporten for 2016.
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 21 | 30
PANDORA
NOTE 7 - Virksomhedssammenslutninger
Køb i 2016
Den 1. januar 2016 erhvervede PANDORA netværket af PANDORA-butikker i Singapore og Macao fra Norbreeze Group (Norbreeze). Distributionsaftalerne med Norbreeze vedrørende distribution af PANDORAs smykker i Singapore, Macao og Filippinerne udløb den 31. december 2015. Distributionen i Filippinerne fortsætter i henhold til en ny aftale med den eksisterende distributør, mens distributionen i Singapore og Macao fortsat ligger hos PANDORA. Den 1. januar 2016 etablerede PANDORA et lokalt kontor i Singapore til aktiviteterne i Singapore, mens Macao og Filippinerne er styret fra PANDORAs kontor i Hongkong.
Ifølge købsprisallokeringen omfatter købesummen på DKK 167 mio. primært langfristede aktiver og varebeholdninger vedrørende de overtagne butikker. Goodwill udgjorde DKK 102 mio. og kan primært henføres til muligheden for at få direkte adgang til Singapore og Macao og for at tilføje 15 PANDORA-konceptbutikker og 5 shop-in-shops på de to markeder til PANDORAs detailkæde.
I 2016 er købesummen på DKK 160 mio. blevet overført til Norbreeze. Der blev foretaget en forudbetaling på DKK 7 mio. i 2015. Transaktionsomkostninger på DKK 3 mio. blev indregnet som administrationsomkostninger i resultatopgørelsen. Den indregnede goodwill er ikke skattemæssigt fradragsberettiget.
Den 6. juli 2016 erhvervede PANDORA fire konceptbutikker i London, Storbritannien, i en virksomhedssammenslutning. Købesummen udgjorde DKK 21 mio. De overtagne aktiver består primært af varebeholdninger og andre aktiver og forpligtelser relateret til butikkerne. Af købsprisen er DKK 13 mio. allokeret til goodwill. Transaktionsomkostninger udgjorde DKK 1 mio. Den indregnede goodwill er ikke skattemæssigt fradragsberettiget.
Virksomhedskøb har ikke haft væsentlig indvirkning på koncernens omsætning eller resultat for perioden 1. januar - 30. december 2016.
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 22 | 30
PANDORA
Virksomhedskøb
| DKK mio. | I alt 2016 | I alt 2015 |
|---|---|---|
| Andre immaterielle aktiver | - | 69 |
| Materielle aktiver | 6 | 23 |
| Andre langfristede tilgodehavender | 9 | 12 |
| Tilgodehavender | 4 | 30 |
| Varebeholdninger | 61 | 141 |
| Likvider | 1 | 21 |
| Overtagne aktiver | 81 | 296 |
| Langfristede forpligtelser | 2 | 5 |
| Gæld | 6 | 40 |
| Andre langfristede forpligtelser | - | 7 |
| Overtagne forpligtelser | 8 | 52 |
| Overtagne identificerbare nettoaktiver i alt | 73 | 244 |
| Goodwill i forbindelse med køb | 115 | 281 |
| Købesum | 188 | 525 |
| Bevægelser i pengestrømme i forbindelse med køb: | ||
| Forudbetaling, forrige år¹ | -7 | - |
| Købesum overført vedrørende tidligere år² | 29 | - |
| Udskudt betaling (inklusive earn out) | - | -222 |
| Likvider overtaget | -1 | -21 |
| Periodens pengestrømme i forbindelse med køb, netto | 209 | 282 |
| Forudbetaling, køb³ | 1 | 7 |
| Pengestrømme fra køb, netto | 210 | 289 |
| Pengestrømme fra salg af virksomheder⁴ | - | -29 |
| Pengestrømme fra virksomhedssammenslutninger, netto | 210 | 260 |
1) Forudbetaling i 2015, DKK 7 mio., vedrører købene i Singapore, Macao og Filippinerne den 1. januar 2016.
2) Det overførte beløb i 2016 var den sidste betaling for overførsel af aktiver vedrørende købet i Kina i 2015 (DKK 29 mio.).
3) Forudbetalinger i 2016 relaterer sig til køb af en butik i Australien den 4. januar. Det betalte beløb var DKK 1 mio..
4) Salg af virksomheder i 2015 omfattede primært varebeholdninger (DKK 18 mio.) og goodwill (DKK 9 mio.).
Køb i 2015
Strategisk alliance i Japan
Den 1. januar 2015 erhvervede PANDORA aktiver relateret til distribution i Japan fra Bluebell i en virksomhedssammenslutning. Ud over generhvervede distributionsrettigheder (DKK 30 mio.) vedrørte aktiverne brandede butikker – én konceptbutik og ni shop-in-shops – samt goodwill (DKK 20 mio.). Købet var et led i en strategisk alliance med Bluebell i Japan med henblik på i fællesskab at distribuere PANDORA-smykker i Japan.
Aftalen forventes at løbe i fem år. Ved udløb af aftalen overtager PANDORA den fulde distribution af PANDORA-smykker i Japan. Det samlede beløb, der skal betales til Bluebell, afhænger af den realiserede omsætning i 2019. Dagsværdien af put-optionen er estimeret til DKK 58 mio.
Køb af PAN ME A/S
Den 16. januar 2015 erhvervede PANDORA 100% af aktierne i PAN ME A/S, som har distributionsrettighederne til PANDORA-smykker i de Forenede Arabiske Emirater (UAE), Bahrain, Qatar og Oman.
Købesummen på DKK 112 mio. var primært relateret til anlægsaktiver og varebeholdninger vedrørende 11 konceptbutikker og 3 shop-in-shops i UAE og immaterielle aktiver bestående af generhvervede distributionsrettigheder (med en resterende levetid på ca. et år) på DKK 5 mio. samt goodwill på DKK 55 mio.
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 23 | 30
PANDORA
Storbritannien
Den 2. april 2015 erhvervede PANDORA 100% af aktierne i fire selskaber i Everal-koncernen omfattende konceptbutikker i Liverpool, Blackpool, Trafford og Arndale. Købesummen udgjorde DKK 70 mio. De overtagne aktiver består primært af varebeholdninger og andre aktiver og forpligtelser relateret til butikkerne. Af købsprisen er DKK 74 mio. allokeret til goodwill.
Kina
Den 1. juli 2015 erhvervede PANDORA aktiver relateret til distributionen i Kina fra Oracle Investment (Hong Kong) Limited i en virksomhedssammenslutning. Ud over generhvervede distributionsrettigheder (med resterende levetid på 0,5 år) (DKK 34 mio.), består aktiverne af varebeholdninger og aktiver relateret til 49 brandede butikker – 30 konceptbutikker og 19 shop-in-shops – samt goodwill (DKK 94 mio.). Købet var et led i en strategisk alliance med Oracle i Kina om fælles distribution af PANDORA-smykker i Kina frem til 31. december 2018.
Den samlede pris beregnes på baggrund af omsætningen i 2018 og forventes at udgøre DKK 208 mio. Den resterende betaling, put-optionen, forfalder ikke, før distributionsaftalen udløber i 2018.
Andre virksomhedssammenslutninger i 2015
PANDORA erhvervede konceptbutikker i USA og Tyskland i 2015. De overtagne aktiver består primært af varebeholdninger og andre aktiver vedrørende butikkerne. Af købsprisen er DKK 38 mio. allokeret til goodwill.
Teksten ovenfor vedrørende overtagne virksomheder i 2015 er blevet reduceret. Den fulde tekst kan ses i Årsrapporten for 2016.
Opkøb efter regnskabsperiodens udløb
I januar 2017 har PANDORA erhvervet 18 konceptbutikker i USA, 9 konceptbutikker i Storbritannien og 1 konceptbutik i Australien i tre virksomhedssammenslutninger. Den samlede købesum udgjorde DKK 230 mio. De overtagne aktiver udgøres væsentligst af langfristede aktiver og varelagre relateret til butikkerne. Forventet goodwill fra virksomhedsovertagelserne, baseret på den foreløbige købesumsallokering udgjorde DKK 130 mio.
NOTE 8 - Eventualforpligtelser
Der henvises til note 5.2 i koncernregnskabet i Årsrapporten for 2016. I 4. kvartal 2016 steg leasingforpligtelser med DKK 122 mio. til DKK 2.893 mio. ved udgangen af 4. kvartal 2016.
NOTE 9 – Nærtstående parter
Nærtstående parter med væsentlige interesser
BlackRock, Inc. ejer mere end 5% af aktiekapitalen og stemmerettighederne i PANDORA.
Øvrige nærtstående parter med betydelig indflydelse på PANDORA omfatter bestyrelsen og direktionen i selskabet og disse personers nære familiemedlemmer. Nærtstående parter omfatter endvidere selskaber, hvori førnævnte har bestemmende indflydelse eller væsentlige interesser.
Transaktioner med nærtstående parter
PANDORA har ikke indgået væsentlige transaktioner med medlemmer af bestyrelsen eller direktionen med undtagelse af aflønning og goder modtaget som følge af positionen som bestyrelsesmedlem, medarbejder hos PANDORA eller aktionær i PANDORA.
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 24 | 30
PANDORA
Note 10 – Udvikling i konceptbutikker*
| Antal konceptbutikker 4. kvt. 2016 | Antal konceptbutikker 3. kvt. 2016 | Antal konceptbutikker 4. kvt. 2015 | Vækst 4. kvt. 2016 /3. kvt. 2016 | Vækst 4. kvt. 2016 /4. kvt. 2015 | Antal PANDORA-ejede konceptbutikker 4. kvt. 2016 | Vækst PANDORA-ejede butikker 4. kvt. 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| USA | 346 | 340 | 319 | 6 | 27 | 46 | - |
| Brasilien | 89 | 82 | 68 | 7 | 21 | 50 | 4 |
| Canada | 78 | 73 | 71 | 5 | 7 | 2 | - |
| Caribien | 24 | 21 | 18 | 3 | 6 | - | - |
| Mexico | 19 | 17 | 14 | 2 | 5 | - | - |
| Øvrige Nord- og Sydamerika | 32 | 26 | 11 | 6 | 21 | - | - |
| Nord- og Sydamerika | 588 | 559 | 501 | 29 | 87 | 98 | 4 |
| Storbritannien | 228 | 217 | 195 | 11 | 33 | 13 | - |
| Rusland | 208 | 205 | 206 | 3 | 2 | - | - |
| Tyskland | 156 | 157 | 158 | -1 | -2 | 142 | -2 |
| Italien | 75 | 66 | 52 | 9 | 23 | 27 | 5 |
| Frankrig | 71 | 60 | 55 | 11 | 16 | 27 | 4 |
| Spanien | 55 | 50 | 35 | 5 | 20 | - | - |
| Polen | 43 | 41 | 39 | 2 | 4 | 20 | 2 |
| Sydafrika | 32 | 30 | 29 | 2 | 3 | - | - |
| Irland | 29 | 27 | 22 | 2 | 7 | - | - |
| Belgien | 25 | 24 | 24 | 1 | 1 | - | - |
| Ukraine | 23 | 22 | 19 | 1 | 4 | - | - |
| Portugal | 22 | 20 | 16 | 2 | 6 | - | - |
| Holland | 20 | 21 | 19 | -1 | 1 | 20 | -1 |
| Forenede Arabiske Emirater | 19 | 19 | 14 | - | 5 | 19 | - |
| Tjekkiet | 17 | 14 | 13 | 3 | 4 | 10 | - |
| Rumænien | 15 | 13 | 10 | 2 | 5 | 9 | - |
| Israel | 14 | 14 | 13 | - | 1 | - | - |
| Østrig | 14 | 12 | 12 | 2 | 2 | 7 | 2 |
| Danmark | 14 | 11 | 11 | 3 | 3 | 14 | 3 |
| Tyrkiet | 13 | 13 | 10 | - | 3 | 13 | - |
| Grækenland | 13 | 13 | 11 | - | 2 | - | - |
| Resten af EMEA | 100 | 87 | 70 | 13 | 30 | 20 | 2 |
| EMEA | 1.206 | 1.136 | 1.033 | 70 | 173 | 341 | 15 |
| Australien | 112 | 109 | 101 | 3 | 11 | 17 | - |
| Kina | 97 | 81 | 53 | 16 | 44 | 97 | 16 |
| Hongkong | 29 | 28 | 25 | 1 | 4 | 25 | - |
| Malaysia | 27 | 25 | 24 | 2 | 3 | - | - |
| Singapore | 14 | 14 | 15 | - | -1 | 11 | - |
| New Zealand | 13 | 12 | 12 | 1 | 1 | - | - |
| Filippinerne | 16 | 11 | 8 | 5 | 8 | - | - |
| Øvrige Asien og Stillehavsområdet | 36 | 35 | 30 | 1 | 6 | 9 | - |
| Asien og Stillehavsområdet | 344 | 315 | 268 | 29 | 76 | 159 | 16 |
| Alle markeder | 2.138 | 2.010 | 1.802 | 128 | 336 | 598 | 35 |
-
Omfatter markeder med 10 eller flere konceptbutikker ved udgangen af 4. kvartal 2016
-
februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 25 | 30
PANDORA
Note 11 – Udvikling i regionale butikker
Omsætning pr. salgskanal – Nord- og Sydamerika
| DKK mio. | 4 kvt. 2016 | 4 kvt. 2015 | Vækst | Andel af omsætning | Helåret 2016 | Helåret 2015 | Vækst | Andel af omsætning |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Konceptbutikker | 1.647 | 1.290 | 28% | 86% | 4.738 | 3.817 | 24% | 69% |
| - heraf PANDORA-ejede* | 531 | 386 | 38% | 28% | 1.262 | 898 | 41% | 18% |
| Shop-in-shops | 257 | 315 | -18% | 13% | 1.264 | 1.371 | -8% | 18% |
| - heraf PANDORA-ejede | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Brandede i alt | 1.904 | 1.605 | 19% | 100% | 6.002 | 5.188 | 16% | 88% |
| Multibrandede | 1 | 352 | -100% | - | 850 | 1.349 | -37% | 12% |
| Direkte distribution i alt | 1.905 | 1.957 | -3% | 100% | 6.852 | 6.537 | 5% | 100% |
| Ekstern distribution | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Omsætning i alt | 1.905 | 1.957 | -3% | 100% | 6.852 | 6.537 | 5% | 100% |
Omsætning pr. salgskanal – EMEA
| DKK mio. | 4 kvt. 2016 | 4. kvt. 2015 | Vækst | Andel af omsætning | Helåret 2016 | Helåret 2015 | Vækst | Andel af omsætning |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Konceptbutikker | 2.165 | 1.773 | 22% | 64% | 5.697 | 4.295 | 33% | 60% |
| - heraf PANDORA-ejede* | 1.195 | 940 | 27% | 35% | 3.018 | 2.158 | 40% | 32% |
| Shop-in-shops | 296 | 294 | 1% | 9% | 899 | 801 | 12% | 9% |
| - heraf PANDORA-ejede | 128 | 132 | -3% | 4% | 383 | 352 | 9% | 4% |
| Brandede i alt | 2.461 | 2.067 | 19% | 73% | 6.596 | 5.096 | 29% | 69% |
| Multibrandede | 481 | 365 | 32% | 14% | 1.773 | 1.513 | 17% | 19% |
| Direkte distribution i alt | 2.942 | 2.432 | 21% | 87% | 8.369 | 6.609 | 27% | 88% |
| Ekstern distribution | 436 | 352 | 24% | 13% | 1.187 | 939 | 26% | 12% |
| Omsætning i alt | 3.378 | 2.784 | 21% | 100% | 9.556 | 7.548 | 27% | 100% |
Omsætning pr. salgskanal – Asien og Stillehavsområdet
| DKK mio. | 4 kvt. 2016 | 4. kvt. 2015 | Vækst | Andel af omsætning | Helåret 2016 | Helåret 2015 | Vækst | Andel af omsætning |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Konceptbutikker | 1.063 | 660 | 61% | 81% | 2.870 | 1.607 | 79% | 74% |
| - heraf PANDORA-ejede* | 633 | 392 | 61% | 48% | 1.985 | 994 | 100% | 51% |
| Shop-in-shops | 110 | 97 | 13% | 8% | 353 | 245 | 44% | 9% |
| - heraf PANDORA-ejede | 53 | 45 | 18% | 4% | 234 | 111 | 111% | 6% |
| Brandede i alt | 1.173 | 757 | 55% | 89% | 3.223 | 1.852 | 74% | 83% |
| Multibrandede | 48 | 70 | -31% | 4% | 231 | 207 | 12% | 6% |
| Direkte distribution i alt | 1.221 | 827 | 48% | 93% | 3.454 | 2.059 | 68% | 89% |
| Ekstern distribution | 98 | 113 | -13% | 7% | 419 | 593 | -29% | 11% |
| Omsætning i alt | 1.319 | 940 | 40% | 100% | 3.873 | 2.652 | 46% | 100% |
*Omsætning fra PANDORA's eSTOREs indregnes som omsætning fra PANDORA-ejede konceptbutikker
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 26 | 30
PANDORA
Butiksnetværk, antal forhandlere, Nord- og Sydamerika
| Antal forhandlere 4. kvt. 2016 | Antal forhandlere 3. kvt. 2016 | Antal forhandlere 4. kvt. 2015 | Vækst 4. kvt. 2016 og 3. kvt. 2016 | Vækst 4. kvt. 2016 og 4. kvt. 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Konceptbutikker | 588 | 559 | 501 | 29 | 87 |
| - heraf PANDORA-ejede | 98 | 94 | 79 | 4 | 19 |
| - heraf ekstern distribution | - | - | - | - | - |
| Shop-in-shops | 896 | 919 | 681 | -23 | 215 |
| - heraf PANDORA-ejede | - | - | - | - | - |
| - heraf ekstern distribution | - | - | - | - | - |
| Multibrandede | 881 | 1.576 | 1.838 | -695 | -957 |
| - heraf ekstern distribution | - | - | - | - | - |
| Forhandlere i alt | 2.365 | 3.054 | 3.020 | -689 | -655 |
Butiksnetværk, antal forhandlere, EMEA
| Antal forhandlere 4. kvt. 2016 | Antal forhandlere 3. kvt. 2016 | Antal forhandlere 4. kvt. 2015 | Vækst 4. kvt. 2016 og 3. kvt. 2016 | Vækst 4. kvt. 2016 og 4. kvt. 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Konceptbutikker | 1.206 | 1.136 | 1.033 | 70 | 173 |
| - heraf PANDORA-ejede | 341 | 326 | 298 | 15 | 43 |
| - heraf ekstern distribution | 496 | 469 | 425 | 27 | 71 |
| Shop-in-shops | 908 | 872 | 791 | 36 | 117 |
| - heraf PANDORA-ejede | 80 | 80 | 85 | - | -5 |
| - heraf ekstern distribution | 366 | 348 | 322 | 18 | 44 |
| Multibrandede | 2.853 | 3.110 | 3.710 | -257 | -857 |
| - heraf ekstern distribution | 1.020 | 1.032 | 1.184 | -12 | -164 |
| Forhandlere i alt | 4.967 | 5.118 | 5.534 | -151 | -567 |
Butiksnetværk, antal forhandlere – Asien og Stillehavsområdet
| Antal forhandlere 4. kvt. 2016 | Antal forhandlere 3. kvt. 2016 | Antal forhandlere 4. kvt. 2015 | Vækst 4. kvt. 2016 og 3. kvt. 2016 | Vækst 4. kvt. 2016 og 4. kvt. 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Konceptbutikker | 344 | 315 | 268 | 29 | 76 |
| - heraf PANDORA-ejede | 159 | 143 | 97 | 16 | 62 |
| - heraf ekstern distribution | 68 | 60 | 74 | 8 | -6 |
| Shop-in-shops | 223 | 196 | 202 | 27 | 21 |
| - heraf PANDORA-ejede | 31 | 32 | 31 | -1 | - |
| - heraf ekstern distribution | 95 | 85 | 92 | 10 | 3 |
| Multibrandede | 232 | 238 | 247 | -6 | -15 |
| - heraf ekstern distribution | - | - | - | - | - |
| Forhandlere i alt | 799 | 749 | 717 | 50 | 82 |
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 27 | 30
PANDÔRA
Kvartalsoversigt
| DKK mio. | 4. kvt. 2016 | 3. kvt. 2016 | 2. kvt. 2016 | 1. kvt. 2016 | 4. kvt. 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultatopgørelse for koncernen | |||||
| Omsætning | 6.602 | 4.612 | 4.327 | 4.740 | 5.681 |
| Bruttoresultat | 4.963 | 3.464 | 3.260 | 3.536 | 4.205 |
| Resultat før renter, skat og afskrivninger (EBITDA) | 2.711 | 1.842 | 1.609 | 1.760 | 2.144 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | 2.552 | 1.719 | 1.488 | 1.645 | 2.002 |
| Finansielle poster, netto | 120 | 60 | 57 | 9 | -84 |
| Periodens resultat | 2.093 | 1.405 | 1.221 | 1.306 | 1.375 |
| Balance for koncernen | |||||
| Aktiver i alt | 15.085 | 15.242 | 14.242 | 13.502 | 13.311 |
| Investeret kapital | 9.396 | 9.839 | 8.965 | 7.972 | 8.255 |
| Driftsrelateret arbejdskapital | 2.780 | 3.833 | 2.943 | 2.576 | 2.388 |
| Nettorentebærende gæld 1 | 2.448 | 4.546 | 3.863 | 2.749 | 1.921 |
| Egenkapital | 6.794 | 5.528 | 5.413 | 5.302 | 6.139 |
| Pengestrømsopgørelse for koncernen | |||||
| Periodens ændring i likvider, netto | 451 | -104 | -171 | -171 | 336 |
| Frit cash flow | 2.849 | 577 | 576 | 1.356 | 1.464 |
| Cash conversion, % | 111,6% | 33,6% | 38,7% | 82,4% | 73,1% |
| Vækstnøgletal | |||||
| Omsætningsvækst, % | 16% | 18% | 20% | 34% | 43% |
| Vækst i bruttoresultat, % | 18% | 20% | 27% | 40% | 48% |
| Vækst i EBITDA, % | 26% | 27% | 23% | 35% | 48% |
| Vækst i EBIT, % | 27% | 28% | 20% | 33% | 45% |
| Vækst i periodens resultat, % | 52% | 40% | 34% | 241% | 37% |
| Marginer | |||||
| Bruttomargin, % | 75,2% | 75,1% | 75,3% | 74,6% | 74,0% |
| EBITDA-margin i % | 41,1% | 39,9% | 37,2% | 37,1% | 37,7% |
| EBIT-margin, % | 38,7% | 37,3% | 34,4% | 34,7% | 35,2% |
| Andre nøgletal | |||||
| Effektiv skatteprocent, % | 21,7% | 21,0% | 21,0% | 21,0% | 28,3% |
| Egenkapitalandel, % | 45,0% | 36,3% | 38,0% | 39,3% | 46,1% |
| Nettorentebærende gæld/EBITDA, x1,2 | 0,3 | 0,6 | 0,6 | 0,4 | 0,3 |
| Afkast af investeret kapital (ROIC), % 2 | 78,8% | 69,7% | 72,2% | 78,0% | 70,4% |
| Andre nøgletal | |||||
| Anlægsinvesteringer, DKK mio. | 249 | 324 | 352 | 274 | 319 |
| Anlægsinvesteringer, materielle aktiver, DKK mio. | 134 | 246 | 245 | 203 | 262 |
| Butiksnætværk, antal butikker i alt | 8.131 | 8.921 | 8.919 | 9.026 | 9.271 |
| Butiksnætværk, antal konceptbutikker i alt | 2.138 | 2.010 | 1.920 | 1.852 | 1.802 |
| Gennemsnitligt antal fuldtidsmedarbejdere | 18.956 | 18.106 | 17.276 | 16.740 | 15.898 |
1) Grundet reklassifikationer er nettorentebærende gæld samt nettorentebærende gæld/EBITDA genberegnet for 2015, jf. note 4.3.
2) Nøgletallene er baseret på henholdsvis EBITDA og EBIT for de seneste 12 rullende måneder.
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 28 | 30
PANDORA
LEDELSESPÅTEGNING
Bestyrelsen og direktionen har dags dato behandlet og godkendt delårsrapporten for perioden 1. januar - 31. december 2016 for PANDORA A/S.
Delårsrapporten, der ikke er revideret eller reviewet af Selskabets revisor, aflægges i overensstemmelse med IAS 34 "Præsentation af delårsrapporter" som godkendt af EU og danske oplysningskrav for børsnoterede virksomheder.
Det er vores opfattelse, at delårsrapporten giver et retvisende billede af PANDORA-koncernens aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2016 samt af resultatet af PANDORA-koncernens aktiviteter og pengestrømme for perioden 1. januar - 31. december 2016.
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelsesberetningen side 1-28 indeholder en retvisende redegørelse for udviklingen i PANDORA-koncernens aktiviteter og økonomiske forhold, periodens resultat og for koncernens finansielle stilling som helhed og en beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerheder, som koncernen står overfor.
København, den 7. februar 2017
DIREKTION
Anders Colding Friis
Chief Executive Officer
Peter Vekslund
Chief Financial Officer
BESTYRELSE
Peder Tuborgh
Formand
Allan Leighton
Næstformand
Christian Frigast
Næstformand
Anders Boyer-Søgaard
Andrea Alvey
Birgitta Stymne Göransson
Bjørn Gulden
Michael Hauge Sørensen
Per Bank
Ronica Wang
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 29 | 30
PANDØRA
Disclaimer
Visse udsagn i denne meddelelse er fremadrettede udsagn. Fremadrettede udsagn er udsagn (med undtagelse af udsagn om historiske kendsgerninger) vedrørende fremtidige begivenheder eller selskabets forventede eller planlagte finansielle og driftsmæssige resultater. Ord som "har som mål", "vurderer", "forventer", "regner med", "agter", "planlægger", "søger", "vil", "vil måske", "ville måske", "ville", "kunne", "bør", "fortsætter", "estimerer" eller lignende udtryk, herunder i negeret form, kendetegner visse af disse fremadrettede udsagn. Andre fremadrettede udsagn kan identificeres ud fra konteksten. Fremadrettede udsagn omfatter blandt andet udtalelser vedrørende forhold som Selskabets fremtidige driftsmæssige resultater, finansielle stilling, arbejdskapital, pengestrømme og anlægsinvesteringer samt Selskabets forretningsstrategi, planer og mål for den fremtidige drift og begivenheder, herunder vedrørende Selskabets løbende driftsmæssige og strategiske reviews, ekspansion på nye markeder og fremtidige produktlanceringer, forhandlere og produktionsanlæg.
Selvom Selskabet vurderer, at forventningerne afspejlet i disse fremadrettede udsagn er rimelige, er disse fremadrettede udsagn forbundet med kendte og ukendte risici, usikkerheder og andre væsentlige forhold, der kan få Selskabets faktiske resultater, udvikling, præstationer eller branchens resultater til at afvige væsentligt fra de fremtidige resultater, den fremtidige udvikling eller de fremtidige præstationer, der er udtrykt eller indforstået i forbindelse med disse fremadrettede udsagn. Sådanne risici, usikkerheder og andre væsentlige forhold omfatter bl.a.: globale og lokale økonomiske forhold, ændringer i markedstendenser og slutbrugernes præferencer, udsving i råvarepriser, valutakurser og renter, Selskabets planer eller målsætninger for den fremtidige drift eller produkter, herunder Selskabets evne til at lancere nye smykker eller andre produkter, Selskabets evne til at ekspandere på eksisterende eller nye markeder og risici forbundet med at drive international virksomhed og i særdeleshed på nye markeder, konkurrence fra lokale, nationale og internationale selskaber i USA, Australien, Tyskland, Storbritannien og andre markeder, hvor selskabet driver virksomhed, beskyttelse og styrkelse af Selskabets immaterielle rettigheder, herunder patenter og varemærker, tilstrækkeligheden fremover af Selskabets nuværende lagerforhold, logistik og informationsteknologi, lovgivningsændringer i Danmark, EU, Thailand eller andre love og reguleringer eller fortolkningen heraf vedrørende Selskabets virksomhed, stigninger i den effektive skattesats eller øvrige negative påvirkninger af Selskabets virksomhed som følge af myndighedsgennemgang af Selskabets transfer pricing-politik, modstridende skattemæssige krav eller ændringer i skattelovgivning samt andre faktorer, der henvises til i denne meddelelse.
Hvis en eller flere af disse risici eller usikkerheder indtræffer, eller hvis underliggende forudsætninger viser sig at være ukorrekte, kan Selskabets faktiske finansielle stilling, pengestrømme eller driftsresultater afvige væsentligt fra det, der heri beskrives som forudset, vurderet, skønnet eller forventet.
Selskabet har ikke til hensigt, og påtager sig ikke nogen forpligtelse til, at opdatere eventuelle fremadrettede udsagn i dette dokument, medmindre dette er foreskrevet af lovgivningen eller Nasdaq Copenhagens regler. Alle efterfølgende skrevne og mundtlige fremadrettede udsagn, der kan tilskrives Selskabet eller personer, der handler på Selskabets vegne, skal udtrykkeligt vurderes i sammenhæng med de forbehold, der er angivet ovenfor og indeholdt andetsteds i denne meddelelse.
- februar 2017 | SELSKABSMEDDELELSE Nr. 349 | side 30 | 30