Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Orthex Oyj Earnings Release 2021

May 11, 2021

3330_rns_2021-05-11_bb33dc36-c420-4df3-85b5-863dc7240485.html

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Orthex Q1: Erittäin vahvaa kasvua kaikissa tuoteryhmissä ja markkina-alueilla

Orthex Q1: Erittäin vahvaa kasvua kaikissa tuoteryhmissä ja markkina-alueilla

Orthex Oyj, Pörssitiedote, 11.5.2021 klo 9.00

Tämä tiedote on tiivistelmä Orthex Oyj:n tammi–maaliskuun 2021
osavuosikatsauksesta. Raportti on kokonaisuudessaan tämän tiedotteen liitteenä
pdf-muodossa ja saatavilla myös Orthexin verkkosivuilla osoitteessa
https://investors.orthexgroup.com/fi/.

Tammi–maaliskuu 2021 lyhyesti

· Laskutettu myynti kasvoi 33,5 % ja oli 22,4 milj. euroa (16,8)
· Liikevaihto kasvoi 32,4 % ja oli 21,6 milj. euroa (16,3)
· Oikaistu EBITDA oli 4,3 milj. euroa (3,0) (oikaistuna yhtiön listautumiseen
liittyvillä kuluilla 1,3 milj. euroa)
· EBITA oli 2,0 milj. euroa (1,9)
· Oikaistu EBITA oli 3,3 milj. euroa (1,9)
· Oikaistu EBITA-marginaali oli 15,3 % (11,9)
· Liikevoitto oli 2,0 milj. euroa (1,9)
· Oikaistu liikevoitto kasvoi 69,5 % ja oli 3,3 milj. euroa (1,9)
· Liiketoiminnan rahavirta oli 3,2 milj. euroa (2,6)
· Osakekohtainen tulos, laimentamaton oli 0,08 euroa (0,05)
· Orthex listautui Nasdaq Helsinkiin, ja yhtiön osakkeenomistajien määrä nousi
listautumisannin jälkeen yli 21 400 osakkeenomistajaan. Kaupankäynti Orthexin
osakkeilla alkoi Nasdaq Helsinki Oy:n prelistalla 25.3.2021 ja pörssilistalla
29.3.2021.

Pitkän aikavälin taloudelliset tavoitteet

Yhtiön pitkän aikavälin taloudellisina tavoitteina on keskimäärin yli viiden
prosentin vuotuinen liikevaihdon orgaaninen kasvu konsernitasolla ja yli 10
prosentin kasvu Pohjoismaiden ulkopuolella (kasvu paikallisessa valuutassa),
EBITA-marginaali ajan myötä 18 prosenttia (oikaistuna vertailukelpoisuuteen
vaikuttavilla erillä) sekä nettovelan ja oikaistun käyttökatteen suhde alle
2,5x. Velkaantumisaste voi väliaikaisesti ylittää tavoitevälin, esimerkiksi
yritysostojen yhteydessä.

Yhtiö pyrkii jakamaan vakaata ja ajan myötä kasvavaa osinkoa kaksi kertaa
vuodessa yhteensä vähintään 50 prosenttia tilikauden tuloksesta.

Orthex ei julkaise lyhyen aikavälin näkymiä.

Avainluvut
Milj. euroa 1–3/2021 1–3/2020 Muutos 1–12/2020
Laskutettu myynti 22,4 16,8 33,5 % 77,9
Liikevaihto 21,6 16,3 32,4 % 75,9
Bruttokate 6,8 4,9 38,2 % 24,6
Bruttokate, % 31,3 % 30,0 % 32,4 %
EBITDA 2,9 3,0 -1,3 % 16,5
EBITDA, % 13,6 % 18,3 % 21,7 %
Oikaistu EBITDA 4,3 3,0 42,7 % 17,1
Oikaistu EBITDA, % 19,7 % 18,3 % 22,5 %
EBITA 2,0 1,9 2,6 % 12,3
EBITA, % 9,2 % 11,9 % 16,3 %
Oikaistu EBITA 3,3 1,9 70,0 % 12,9
Oikaistu EBITA % 15,3 % 11,9 % 17,0 %
Liikevoitto 2,0 1,9 1,7 % 12,3
Liikevoitto, % 9,1 % 11,8 % 16,2 %
Liiketoiminnan rahavirta 3,2 2,6 21,6 % 12,7
Nettovelka / oikaistu EBITDA 1,5x n/a 2,3x
Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto, % 10,4 % 6,2 % 40,3 %
Omavaraisuusaste, % 31,1 % 19,3 % 22,6 %
Osakekohtainen tulos, laimentamaton (EUR) 0,08 0,05 60,4 % 0,47
Henkilöstön määrä kokoaikaisiksi 314 277 13,4 % 285
muutettuna katsauskauden lopussa

Alexander Rosenlew, toimitusjohtaja:

Olen iloinen, että Orthexin ensimmäinen vuosineljännes julkisena yhtiönä oli
erittäin vahva. Tuotteidemme kysyntä oli korkea koko ajanjakson ja johti
erittäin voimakkaaseen kasvuun sekä myynnissä että tuloksissa kaikilla
avainmarkkinoillamme. Ensimmäisen vuosineljänneksen liikevaihto kasvoi 32,4 % ja
oli 21,6 miljoonaa euroa verrattuna 16,3 miljoonaan euroon vuoden 2020
ensimmäisellä neljänneksellä. Vahva kasvu monissa eurooppalaisissa
avainasiakkaissamme Pohjoismaiden ulkopuolella saavutettiin onnistuneella
tuotevalikoimallamme ja tuoteinnovaatioidemme avulla. Tällä alueella laskutetun
myynnin kasvu oli peräti 42,5 %. Kaiken kaikkiaan kaikki avaintuoteryhmämme
menestyivät vahvasti, ja suurin tuoteryhmämme Säilytys SmartStore-tuotemerkillä
jatkoi nopeasti kasvavaa myyntiä. Toiseksi suurin tuoteryhmämme Keittiö
GastroMax-tuotemerkillä kasvoi vakuuttavasti 16,7 %. Pienemmissä tuoteryhmissä
Koti ja piha kasvoi 31,0 % ja Kasvien hoito 69,1 % kierrätysmuovista valmis
-tettujen kukkaruukkujen hyvän kasvun ansiosta.

EBITA-kehityksemme oli vahva. Vahva kehitys johtui hyvästä myynnin kehityksestä
sekä liiketoimintamallimme skaalautuvuudesta ja tehostamisesta. Oikaistu EBITA
oli 3,3 miljoonaa euroa verrattuna 1,9 miljoonaan euroon vuoden 2020
ensimmäisellä vuosineljänneksellä. Tärkeimpien raaka-aineiden tarjonnan niukkuus
johti raaka-aineiden hintojen nousuun vuosineljänneksen loppupuolella. Hintojen
nousulla ei ole kuitenkaan vielä ollut merkittävää vaikutusta bruttokatteeseen
ensimmäisen vuosineljänneksen aikana.

Osana kestävän kehityksen strategiaamme pyrimme jatkuvasti vähentämään
hiilijalanjälkeämme, ja tähän sisältyy kierrätettyjen ja biopohjaisten raaka
-aineiden käytön lisääminen. Innovaatiomme menestyivät erittäin hyvin
ensimmäisen vuosineljänneksen aikana. Erityisesti uudet SmartStore-tuotemerkille
kuuluvat SmartStore Collect -tuotteet, jotka on tarkoitettu roskien
kierrätykseen ja lajit-teluun kotona, on mainittava yhtenä kauden tähdistä.
Julkaisimme huhtikuussa vuotuisen vastuullisuusraporttimme, josta voi lukea
lisätietoja tästä strategiallemme tärkeän osan kehityksestä.

Covid-19-pandemian aikana prioriteettimme on ollut toteuttaa kaikki tarvittavat
varotoimet työntekijöidemme turvallisuuden varmistamiseksi. Covid-19 on
vaikuttanut meihin monin tavoin. Jotkut suuret vientiasiakkaat on suljettu
rajoitusten vuoksi, mikä on rajoittanut myyntimääräämme näille alueille
myymälöiden avaamisrajoitusten ajaksi. Asiakastapaamisia on ollut vaikea sopia,
ja myymälätoiminta on ollut haastavampaa järjestää. Olemme nähneet kysynnän
kasvavan Pohjoismaissa, mikä johtuu todennäköisesti siitä, että ihmiset
viettävät enemmän aikaa kotona ja käyttävät vähemmän aikaa ja rahaa
matkustamiseen. Nähtävissä on myös lisääntyvää verkkokauppamyynnin kehitystä.
Pandemian aikana päätavoitteemme on ollut pitää työntekijämme turvassa ja
tehtaat toiminnassa, mikä on johtanut korkeampiin sairauspoissaolojen tasoihin
tuotannossa ennalta varautumisen vuoksi. Tämä on aiheuttanut lisäkustannuksia
ylityön ja väliaikaisen henkilöstön muodossa. Olen iloinen siitä, että Covid-19
ei ole vaikuttanut vakavasti henkilöstöömme ja että turvatoimillamme näyttää
toistaiseksi olleen myönteinen vaikutus taudin leviämisen rajoittamiseksi
organisaatiossamme. Olen erityisen kiitollinen kaikista henkilöstömme
positiivisista ponnisteluista näissä epätavallisissa ja hieman arvaamattomissa
olosuhteissa.

Tavoitteenamme on olla paras mahdollinen kumppani asiakkaillemme ja tärkein
prioriteettimme on lisätä kapasiteettia nopeimmin kasvavilla tuotealueilla.
Olemme nopeuttaneet investointeja uusiin muovin ruiskuvalukoneisiin,
automaatioon ja lisämuotteihin. Olemme jo saaneet yhteensä kolme uutta
ruiskuvalukonetta, ja saamme vähintään neljä lisää tänä vuonna. Investointien
lisäys kapasiteettiin on noin miljoona euroa enemmän kuin alun perin vuodelle
suunniteltiin. Alkuvuosi on ollut hyvä, mutta meidän tulee varautua
arvaamattomaan ja nousevaan raaka-aineiden hintatasoon.
Tulosjulkistustilaisuus

Orthexin toimitusjohtaja Alexander Rosenlew ja talousjohtaja Saara Mäkelä
esittelevät raportin 11.5.2021 klo 11.00 alkavassa englanninkielisessä webcast
-tilaisuudessa. Kokoukseen voi liittyä tästä
linkistä (https://orthex.videosync.fi/2021-q1-tulos).
Kysymysosuus (Q&A)

Johdolle esitettävät kysymykset voi lähettää kokouksen chatin kautta.
EsitysmateriaaliEsitysmateriaali näytetään webcast-tilaisuudessa ja sen voi
ladata samana päivänä Orthexin verkkosivuilta osoitteessa:

https://investors.orthexgroup.com/fi/ .

Tallenne esityksestäTallenne esityksestä julkaistaan myöhemmin Orthexin
verkkosivuilla https://investors.orthexgroup.com/fi/ .
Lisätietoja

Alexander Rosenlew, toimitusjohtaja, Orthex Oyj
puh. +358 (0)40 500 3826
[email protected]

Saara Mäkelä, talousjohtaja, Orthex Oyj
puh. +358 (0)40 083 8782
[email protected]
Orthex lyhyesti
Orthex on yksi Pohjoismaiden johtavista kodin käyttötavaroiden valmistajista.
Yhtiön tavoitteena on tuotteillaan tehdä kuluttajien jokapäiväisestä elämästä
helpompaa. Orthexin pääkuluttajabrändit ovat säilytystuotteissa SmartStore™,
keittiötarvikkeissa GastroMax™ ja kodin sekä kasvienhoidon tuotteissa Orthex™.
Vastuullisuudessa Orthex pyrkii olemaan toimialansa edelläkävijä.

Orthexin liikevaihto vuonna 2020 oli 75,9 miljoonaa euroa ja liikevoitto 12,3
miljoonaa euroa. Yhtiöllä on myyntiä yli 40 maassa, ja myyntiorganisaatiot
Suomessa, Ruotsissa, Norjassa, Tanskassa, Saksassa, Ranskassa ja Yhdistyneessä
kuningaskunnassa. Orthexin osakkeet on listattu Nasdaq Helsingin pörssilistalla.

Liitteet: