AI assistant
Orthex Oyj — Earnings Release 2021
Nov 11, 2021
3330_rns_2021-11-11_33092611-ee42-4abe-902c-277d7df9c3b6.html
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Orthex Q3: Vahva kolmas vuosineljännes korkeista raaka-ainehinnoista huolimatta
Orthex Q3: Vahva kolmas vuosineljännes korkeista raaka-ainehinnoista huolimatta
Orthex Oyj, Pörssitiedote, 11.11.2021 klo 9.00
Orthex Q3: Vahva kolmas vuosineljännes korkeista raaka-ainehinnoista huolimatta
Tämä tiedote on tiivistelmä Orthex Oyj:n tammi–syyskuun 2021
osavuosikatsauksesta. Raportti on kokonaisuudessaan tämän tiedotteen liitteenä
pdf-muodossa ja saatavilla myös Orthexin verkkosivuilla osoitteessa
https://investors.orthexgroup.com/fi/.
Tammi–syyskuu 2021 lyhyesti
· Laskutettu myynti kasvoi 19,9 % ja oli 67,0 milj. euroa (55,9)
· Liikevaihto kasvoi 20,9 % ja oli 65,6 milj. euroa (54,3)
· Oikaistu EBITDA oli 12,1 milj. euroa (12,3)
· EBITA oli 7,7 milj. euroa (8,9)
· Oikaistu EBITA oli 9,2 milj. euroa (9,2)
· Oikaistu EBITA-marginaali oli 14,1 % (16,9)
· Liikevoitto oli 7,6 milj. euroa (8,8)
· Oikaistu liikevoitto oli 9,1 milj. euroa (9,1)
· Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät olivat yhteensä 1,6 milj. euroa (0,3)
· Liiketoiminnan rahavirta oli 7,2 milj. euroa (10,1)
· Nettovelka / oikaistu EBITDA oli 1.6x
· Osakekohtainen tulos, laimentamaton oli 0,29 euroa (0,33)
· Omavaraisuusaste nousi 34,8 %:iin (25,1)
· Lumilelujen ruiskuvalumuotit myytiin Wiitta Oy:lle
· Raaka-aineiden hinnat nousseet poikkeuksellisen korkealle tasolle
Heinä–syyskuu 2021 lyhyesti
· Laskutettu myynti kasvoi 6,4 % ja oli 22,0 milj. euroa (20,7)
· Liikevaihto kasvoi 7,7 % ja oli 21,8 milj. euroa (20,3)
· Oikaistu EBITA oli 3,3 milj. euroa (4,0)
· Oikaistu EBITA-marginaali oli 15,1 % (19,9)
· Liikevoitto oli 3,3 milj. euroa (4,0)
· Liiketoiminnan rahavirta oli 1,8 milj. euroa (5,6)
· Orthex valittiin edelläkävijäyrityksenä Suomen innovaatiorahasto Sitran
Suomen kiertotalouden mielenkiintoisimpien yritysten listalle
Pitkän aikavälin taloudelliset tavoitteet
Yhtiön pitkän aikavälin taloudellisina tavoitteina on keskimäärin yli viiden
prosentin vuotuinen liikevaihdon orgaaninen kasvu konsernitasolla ja yli 10
prosentin kasvu Pohjoismaiden ulkopuolella (kasvu paikallisessa valuutassa),
oikaistu EBITA-marginaali ajan myötä yli 18 prosenttia (oikaistuna
vertailukelpoisuuteen vaikuttavilla erillä) sekä nettovelan ja oikaistun
käyttökatteen suhde alle 2,5x. Velkaantumisaste voi väliaikaisesti ylittää
tavoitevälin, esimerkiksi yritysostojen yhteydessä.
Yhtiö pyrkii jakamaan vakaata ja ajan myötä kasvavaa osinkoa kaksi kertaa
vuodessa yhteensä vähintään 50 prosenttia tilikauden tuloksesta.
Orthex ei julkaise lyhyen aikavälin näkymiä.
Avainluvut
Milj. euroa 7–9/2 7–9/2 Muutos 1–9/2 1–9/2 Muutos 1–12/
021 020 021 020 2020
Laskutettu myynti 22,0 20,7 6,4 % 67,0 55,9 19,9 % 77,9
Liikevaihto 21,8 20,3 7,7 % 65,6 54,3 20,9 % 75,9
Bruttokate 5,8 6,7 -14,8 18,1 17,5 3,6 % 24,6
%
Bruttokate, % 26,4 33,3 27,6 32,2 32,4
% % % % %
EBITDA 4,3 5,1 -16,4 10,5 12,1 -12,7 16,5
% %
EBITDA, % 19,6 25,2 16,1 22,2 21,7
% % % % %
Oikaistu EBITDA 4,3 5,1 -16,4 12,1 12,3 -2,0 % 17,1
%
Oikaistu EBITDA, 19,6 25,2 18,4 22,7 22,5
% % % % % %
EBITA 3,3 4,0 -18,5 7,7 8,9 -13,6 12,3
% %
EBITA, % 15,1 19,9 11,7 16,4 16,3
% % % % %
Oikaistu EBITA 3,3 4,0 -18,5 9,2 9,2 0,8 % 12,9
%
Oikaistu EBITA % 15,1 19,9 14,1 16,9 17,0
% % % % %
Liikevoitto 3,3 4,0 -19,0 7,6 8,8 -14,3 12,3
% %
Liikevoitto, % 14,9 19,9 11,5 16,3 16,2
% % % % %
Liiketoiminnan 1,8 5,6 -67,5 7,2 10,1 -28,4 12,7
rahavirta % %
Nettovelka / 1,6x n.a. 1,6x n.a. 2,3x
oikaistu EBITDA
Oikaistu 9,7 13,6 28,0 29,6 40,3
sijoitetun % % % % %
pääoman
tuotto, %
Omavaraisuusaste, 34,8 25,1 34,8 25,1 22,6
% % % % % %
Osakekohtainen 0,12 0,15 -16,4 0,29 0,33 -11,6 0,47
tulos, % %
laimentamaton
(EUR)
Henkilöstön määrä 319 292 9,1 % 318 279 13,9 % 285
kokoaikaisiksi
muutettuna
katsauskauden
lopussa
Alexander Rosenlew, toimitusjohtaja:
Orthexin liikevaihdon kasvu jatkui kolmannella neljänneksellä ja oli +7,7 %
verrattuna vuoden 2020 vertailukauteen, mikä osaltaan nosti liikevaihdon kasvun
tammi–syyskuun 2021 aikana 20,9 %:iin ja 65,6 miljoonaan euroon (54,3).
Laskutettu myynti Pohjoismaiden markkinoilla kasvoi vahvasti 16,9 % verrattuna
tammi–syyskuuhun 2020 ja oli 54,2 miljoonaa euroa (46,3). Pohjoismaiden
ulkopuolella laskutettu myynti kasvoi strategiamme mukaisesti vieläkin
nopeammin: muualla Euroopassa laskutettu myynti kasvoi 35,6 % ja oli 10,9
miljoonaa euroa (8,0) ja muualla maailmassa 27,2 % ollen 2,0 miljoonaa euroa
(1,5).
Kysyntä heikkeni vuoden 2020 ensimmäisellä puoliskolla covid-19-pandemian
alkamisen vuoksi, mutta elpyi voimakkaasti kolmannella neljänneksellä. Tämä on
hyvä pitää mielessä vertailtaessa vuosineljänneksiä keskenään. Syyskuu 2020
olikin yhtiön kaikkien aikojen paras myyntikuukausi, kunnes paransimme tätä
ennätystä syyskuussa 2021 ja päätimme kolmannen vuosineljänneksen vahvasti.
Myynnin positiivinen kehitys on jatkoa menestykselliselle kaupallisen strategian
toteuttamiselle, johon kuuluu uusien tuotteiden lanseeraus, jakelun
laajentaminen, asiakasyhteistyö ja uusien asiakkuuksien avaaminen.
Kaikki tuoteryhmät menestyivät vahvasti tammi–syyskuun 2021 aikana. Suurin
tuoteryhmä Säilytys SmartStore-tuotemerkillä jatkoi nopeasti kasvavaa myyntiään.
Kasvua oli tammi-syyskuussa 24,0 % laskutetun kokonaismyynnin kasvaessa 42,9
miljoonaan euroon (34,6). Toiseksi suurin tuoteryhmä Keittiö GastroMax
-tuotemerkillä kasvoi 9,8 %. Pienemmistä tuoteryhmistä Koti ja Piha kasvoi 8,7 %
ja Kasvien hoito 30,4 %.
Olen ilahtunut, että covid-19:ään liittyvät rajoitukset ovat vähitellen
poistumassa. Meillä on nyt mahdollisuus vierailla monien asiakkaidemme luona ja
olemme jo osallistuneet muutamille messuille. Päämarkkinoillamme sijaitsevia
kauppoja ei ole enää jouduttu pitämään suljettuina, ja tuotteidemme kysyntä
alkaa olla paremmin ennustettavissa. Voimme jo nähdä tilanteen normalisoituvan
ja myynnin kausivaihtelun vähentyneen muutaman viime vuosineljänneksen aikana.
Oikaistu EBITA-marginaali oli kolmannella vuosineljänneksellä odotetusti
alhaisempi lähinnä korkeiden raaka-ainehintojen vuoksi ja oli 15,1 % (19,9).
Tammi–syyskuun oikaistu EBITA-marginaali oli 14,1 % (16,9). Kolmannen
neljänneksen oikaistu EBITA oli 3,3 miljoonaa euroa (4,0) nostaen tammi–syyskuun
oikaistun EBITA:n 9,2 miljoonaan euroon, eli samalle tasolle kuin vuonna 2020
(9,2).
Raaka-aineiden hinnat alkoivat nousta jyrkästi vuoden 2020 lopussa ja
saavuttivat huippunsa vuoden 2021 toisen neljänneksen aikana, minkä jälkeen ne
ovat pysyneet korkeina. Rahti- ja sähkökustannukset ovat yleisesti nousseet,
mutta niiden nousu ei ole erityisemmin vaikuttanut tulokseen, sillä rahti- ja
sähkökustannukset ovat suhteellisen pieni osa kokonaiskustannuksista.
Käsityksemme mukaan markkinoilla on ollut niukkuutta raaka-aineiden
saatavuudessa, mutta olemme kuitenkin kyenneet hankkimaan tarvittavat
tuotantoraaka-aineet. Raaka-aineiden hintojen vaihtelut ja toimenpiteet
vaikutusten tasaamiseksi ovat liiketoiminnalle ominaista ja toimenpiteidemme
vaikutus on alkanut näkyä kolmannen neljänneksen loppupuolella. Ennalta
-arvaamaton ja nopea raaka-aineiden hintojen nousu aiheuttaa lyhyen aikavälin
haasteita kannattavuuteen, koska hinnankorotusten toteuttaminen tai
kustannussäästöt näkyvät viiveellä. Pitkän aikavälin tavoitteemme on saavuttaa
yli 18 prosentin oikaistu EBITA-marginaali, ja olemme sitoutuneet tämän
tavoitteen saavuttamiseen.
Vahva sitoutumisemme vastuullisuuteen sai tunnustusta, kun Orthex valittiin
edelläkävijäyrityksenä Suomen innovaatiorahasto Sitran Suomen kiertotalouden
mielenkiintoisimpien yritysten listalle. Listalla on 41 edelläkävijäyritystä,
jotka tarjoavat kiertotalouden ratkaisuja maailmanlaajuiseen kestävyyskriisiin.
Asiantuntijapaneeli perusteli valintaa seuraavasti: ”Perinteinen yritys, joka on
toteuttanut kiertotaloutta jo vuosia kasvattamalla kierrätysmuovien käyttöä ja
suunnittelemalla kierrätettäviä tuotteita. Yhtiö tuo markkinoille
innovaatioita.”
Orthex on pystynyt kasvattamaan tuotantokapasiteettiaan suunnitelman mukaisesti
toimituskyvyn varmistamiseksi. Saksan varaston kautta toimitettavat tilaukset
ovat kasvaneet Euroopan myynnin kasvun ansiosta. Uusien muottien ja
ruiskuvalukoneiden asentaminen vahvistaa tuotantoamme, ja olemme lisänneet
huomattavasti kapasiteettia myydyimmissä säilytystuotteissamme. Näkyvissä on
myös covid-19:n negatiivisen vaikutuksen väheneminen, sillä esimerkiksi
vähentyneet sairauspoissaolot tuotannossa ovat johtaneet ylityön ja tilapäisen
työvoiman tarpeen vähenemiseen.
Olemme sitoutuneet toteuttamaan kasvustrategiaamme keskittyen kansainvälisen
kasvun kiihdyttämiseen ja vastuullisuuteen. Odotamme, että ensimmäisten
toimenpiteidemme vaikutukset korkeiden raaka-ainehintojen vaikutusten
vähentämiseksi näkyvät vähitellen kokonaisuudessaan. Jatkamme kohdennettuja
toimiamme raaka-aineiden hintakehityksestä riippuen. Tällä hetkellä raaka
-aineiden hinnat, rahtikustannukset ja energian hinta ovat korkealla tasolla ja
tulevaa kehitystä on vaikea ennustaa.
Tulosjulkistustilaisuus
Orthexin toimitusjohtaja Alexander Rosenlew ja talousjohtaja Saara Mäkelä
esittelevät raportin 11.11.2021 klo 11.00 alkavassa englanninkielisessä webcast
-tilaisuudessa. Kokoukseen voi liittyä tästä
linkistä (https://orthex.videosync.fi/2021-11-11-orthex-q3/register).
Kysymysosuus (Q&A)
Johdolle esitettävät kysymykset voi lähettää kokouksen chatin kautta.
Esitysmateriaali
Esitysmateriaali näytetään webcast-tilaisuudessa ja sen voi ladata samana
päivänä Orthexin verkkosivuilta osoitteessa:
https://investors.orthexgroup.com/fi/
Tallenne esityksestä
Tallenne esityksestä julkaistaan myöhemmin Orthexin verkkosivuilla
https://investors.orthexgroup.com/fi/
Lisätietoja
Alexander Rosenlew, toimitusjohtaja, Orthex Oyj
puh. +358 (0)40 500 3826
[email protected]
Saara Mäkelä, talousjohtaja, Orthex Oyj
puh. +358 (0)40 083 8782
[email protected]
Orthex lyhyesti
Orthex on yksi Pohjoismaiden johtavista kodin käyttötavaroiden valmistajista.
Yhtiön tavoitteena on tuotteillaan tehdä kuluttajien jokapäiväisestä elämästä
helpompaa. Orthexin pääkuluttajabrändit ovat säilytystuotteissa SmartStore™,
keittiötarvikkeissa GastroMax™ ja kodin sekä kasvienhoidon tuotteissa Orthex™.
Vastuullisuudessa Orthex pyrkii olemaan toimialansa edelläkävijä.
Orthexin liikevaihto vuonna 2020 oli 75,9 miljoonaa euroa ja liikevoitto 12,3
miljoonaa euroa. Yhtiöllä on myyntiä yli 40 maassa, ja myyntiorganisaatiot
Suomessa, Ruotsissa, Norjassa, Tanskassa, Saksassa, Ranskassa ja Yhdistyneessä
kuningaskunnassa. Orthexin osakkeet on listattu Nasdaq Helsingin pörssilistalla
Liitteet: