Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Novotek Earnings Release 2020

Feb 18, 2021

3184_10-k_2021-02-18_aea1d595-af91-427b-8cb2-a16c785b6684.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

BOKSLUTSKOMMUNIKÉ

JANUARI - DECEMBER 2020

NOVOTEK AB www.novotek.com [email protected]

BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI – DECEMBER 2020

  • •Rörelseintäkterna uppgick till 319,6 (306,3) MSEK, varav 93,4 (89,5) under fjärde kvartalet.
  • Rörelseresultatet uppgick till 37,1 (34,8) MSEK, varav 14,2 (13,6) under fjärde kvartalet.
  • •Resultatet efter skatt uppgick till 28,4 (26,7) MSEK, varav 11,8 (10,7) under fjärde kvartalet.
  • •Resultat (hänförligt till moderbolagets aktieägare) per aktie uppgick till 2,7 (2,5) kronor, varav 1,1 (1,0) under fjärde kvartalet.
  • •Orderingången uppgick till 348,9 (305,6) MSEK, varav 127,3 (99,8) under fjärde kvartalet.
  • • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 49,6 (31,5) MSEK, varav 6,0 (3,1) under fjärde kvartalet.
  • •Styrelsen föreslår en ordinarie utdelning för 2020 om 1,50 (-) kronor per aktie samt en extra utdelning om 0,75 kronor per aktie. Totalt 2,25 kronor per aktie.

MARKNADSLÄGE

Novoteks utveckling under fjärde kvartalet var tillfredställande på de flesta av marknaderna.

En tydlig uppgång av intresset för digitalisering noterades under året hos många av våra kunder. De efterfrågar i högre grad klara och väldefinierade lösningar, vilket Novotek erbjuder.

Digitaliseringen har under 2020 gått från något som kan leverera fördelar för kundernas verksamheter till att bli affärskritisk. Denna utveckling fortsätter.

STRATEGISKA OCH VIKTIGA HÄNDELSER UNDER FJÄRDE KVARTALET OCH ÅRET

Under fjärde kvartalet har vi förnyat vårt kontrakt med en av våra viktigare leverantörer Emerson för en tid av tre år. Vi har även fortsatt våra satsningar i UK och Irland och dessa satsningar har visat goda resultat trots osäkerheten i och med Brexit.

Förvärvet av B+I Automation AG var ett viktigt steg i Novoteks fortsatta geografiska expansion. Novotek Switzerland AG, som bolaget nu heter, kommer att utgöra en bas för vidare expansion. En plan för investeringar och omstruktureringar har sjösatts och skall exekveras under det kommande året.

UTSIKTER

Läget framöver i olika marknader, industrier och applikationer bedöms mycket skiftande beroende på effekten av det fortsatta Corona-utbrottet. Intresset för investeringar inom Digitalisering, Cyber security och Industri 4.0 hos kunderna bedöms fortsatt påverka utvecklingen positivt. Osäkerheten ligger i takten, men det digitala är framtiden och Corona-utbrottet kommer att påskynda utvecklingen vi sett under 2010-talet.

HANTERING AV COVID-19

Novotek följer löpande utvecklingen av Corona-utbrottet och tidigare vidtagna policies och åtgärder har fungerat väl. Vår och våra produktleverantörers leveransmodeller har löpt väl. Vi har under året kunnat utföra våra åtagande mot våra kunder utan större problem. Vår beredskap att möta förändringar är stor.

Novotek har ej genomfört korttidspermitteringar eller liknande i något land men har dock erhållit mindre direktstöd, främst nedsättning av arbetsgivaravgifter i Sverige, som totalt uppgår till mindre än 1,0 miljoner kronor.

RESULTAT OCH FINANSIELL STÄLLNING

Omsättning och resultat Perioden oktober - december 2020

Novotekkoncernen redovisar för fjärde kvartalet 2020 ett rörelseresultat 14,2 (13,6) miljoner kronor. Resultat per aktie uppgick till 1,1 (1,0) kronor. Koncernens rörelseintäkter uppgick under perioden till 93,4 (89,5) miljoner kronor. Rörelsemarginalen uppgick till 15,2 (15,2) procent.

Perioden januari-december 2020

Novotekkoncernen redovisar för helåret 2020 ett rörelseresultat 37,1 (34,8) miljoner kronor. Resultat per

aktie uppgick till 2,7 (2,5) kronor. Koncernens rörelseintäkter uppgick under perioden till 319,6 (306,3) miljoner kronor. Rörelsemarginalen uppgick till 11,6 (11,4) procent.

Kassaflöde och finansiell ställning

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick för helåret 2020 till 49,6 (31,5) miljoner kronor. Novotekkoncernen har en soliditet om 51,3 (51,1) procent. Likvida medel uppgick 99,5 (68,5) miljoner kronor och räntebärande skulder till kreditinstitut uppgick till 0,0 (0,0) miljoner skulder.

HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN

Det har inte skett några väsentliga händelser efter balansdagen.

PERSONAL

Antalet anställda har under helåret 2020 ökat med 9 personer. Den 31 december 2020 uppgick antalet anställda till 136 jämfört med 127 föregående år.

INVESTERINGAR

Bruttoinvesteringar under helåret 2020 i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0,2 (1,5) miljoner kronor. Aktivering av utvecklingsutgifter under helåret 2020 uppgick till 1,9 (0,4) miljoner kronor.

MODERBOLAGET

Rörelseintäkterna uppgick för helåret 2020 till 9,5 (9,2) miljoner kronor. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 9,2 (17,8) miljoner kronor. I resultatet ingår utdelning från koncernbolag med 10,7 (19,7) miljoner kronor. Likvida medel och kortfristiga placeringar uppgick till 1,7 (7,3) miljoner kronor.

RISKER OCH OSÄKERHETS-FAKTORER

Koncernen bedriver verksamhet med affärer som är förknippade med olika risker och osäkerheter.

Inga närståendetransaktioner, övriga risker eller andra osäkerhetsfaktorer, förutom vad som ovan har redovisats i denna bokslutskommuniké, har förändrats under perioden i jämförelse med dem som kommenterades i senaste avgivna delårsrapport.

För ytterligare beskrivning av koncernens risker hänvisas till senaste offentliggjorda årsredovisning.

REDOVISNINGSPRINCIPER

Denna bokslutskommuniké har godkänts av styrelsen för offentliggörande. Novoteks bokslutskommuniké har upprättats enligt International Financial Reporting Standards, IFRS, sådan den antagits av Europeiska Unionen med tillämpning av IAS 34 Delårsrapportering.

Bokslutskommunikén för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och Rådets rekommendation RFR 2 Redovisning för juridisk person.

Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder har tillämpats som i årsredovisningen för 2019.

Finansiella instrument

Samtliga finansiella tillgångar och skulder, med undantag av villkorad tilläggsköpeskilling, värderas till upplupet anskaffningsvärde. Den villkorade tilläggsköpeskillingen värderas till verkligt värde med ev. omvärderingseffekt i resultaträkningen. Novotek bedömer att det inte finns några väsentliga skillnader mellan verkligt värde och bokfört värde avseende de finansiella tillgångarna och skulderna.

ÅRSREDOVISNING

Årsredovisningen avses finnas tillgänglig för nerladdning från bolagets hemsida från och med vecka 16, 2021.

ÅRSSTÄMMA

Årsstämma äger rum torsdagen den 6 maj 2021 klockan 17:00 i Malmö på Novoteks huvudkontor, Höjdrodergatan 18, Malmö. Styrelsen föreslår en ordinarie utdelning om 1,50 kronor per aktie samt en extra utdelning om 0,75 kronor per aktie. Även efter extrautdelningen bedöms koncernens finansiella ställning vara stark.

VALBEREDNING

Valberedningen består av Ingvar Unnerstam och Göran Andersson (Novoplan AB), samt Annette Larsson (ordförande) som representant för Noveko Syd AB. Valberedningen har till uppgift att inför årsstämman framlägga förslag avseende styrelse och arvoden.

UNDERSKRIFT

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att bokslutskommunikén ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som Novotek AB, och de företag som ingår i koncernen, står inför.

Malmö 18 februari 2021 Novotek AB (publ)

Styrelsen

Göran Andersson Ordförande

Claes Lindqvist

Charlotta Johnsson

Fredrik Larsson

Anna Bjelm

Tobias Antius Verkställande direktör

INFORMATION

För ytterligare information kontakta:

Tobias Antius CEO och verkställande direktör 040-316915, 073-6338915 [email protected]

Jonas Hansson CFO 040-316932, 073-6338932 [email protected]

Bokslutskommunikén har inte varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.

Denna information är sådan som NOVOTEK AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 18 februari, 2021 kl. 14:30 (CET).

NYCKELTAL

Helår 2020 Helår 2019 helår 2018
Orderingång, mkr 348,9 305,6 286,4
Rörelsemarginal % 11,6 11,4 11,1
Nettokassa, mkr 99,5 68,5 58,9
Soliditet % 51,3 51,1 50,2
Eget kapital per aktie, kronor 13,5 11,5 10,2
Medelantal anställda 132 123 120
Antalet anställda vid periodens slut 136 127 119

Nyckeltalsdefinitioner, se sid 9.

KVARTALSVISA RESULTATRÄKNINGAR, EXKLUSIVE ÖVRIGT TOTALRESULTAT - SAMMANDRAG

Belopp i miljoner kronor okt - dec 2020 juli - sept 2020 april - juni 2020 jan - mars 2020 okt - dec 2019 juli - sept 2019 april - juni 2019
Summa rörelseintäkter 93,4 68,0 76,9 81,3 89,5 66,4 76,4
Summa rörelsens kostnader -79,2 -61,6 -67,7 -74,0 -75,9 -59,5 -69,2
Rörelseresultat 14,2 6,4 9,2 7,3 13,6 6,9 7,2
Finansnetto -0,3 -0,4 -0,1 0,1 -0,1 0,0 0,2
Resultat efter finansiella poster 13,9 6,0 9,1 7,4 13,5 6,9 7,4
Skatt -2,1 -1,1 -2,4 -2,4 -2,8 -1,5 -1,9
Periodens resultat 11,8 4,9 6,7 5,0 10,7 5,4 5,5
Periodens resultat hänförlig till:
Innehav utan bestämmande inflytande 0,2 -0,5 0,1 0,1 0,0 0,8 -0,1
Moderbolagets ägare 11,6 5,4 6,6 4,9 10,7 4,6 5,6
Rörelsemarginal % 15,2 9,4 12,0 9,0 15,2 10,4 9,4

KONCERNENS RESULTATRÄKNINGAR - SAMMANDRAG

Belopp i miljoner kronor okt - dec 2020 okt - dec 2019 helår 2020 helår 2019 helår 2018
Nettoomsättning 93,1 88,0 319,0 303,9 284,0
Övriga rörelseintäkter 0,3 1,5 0,6 2,4 0,4
Summa rörelseintäkter 93,4 89,5 319,6 306,3 284,4
Handelsvaror -40,1 -37,9 -136,7 -129,7 -124,3
Övriga externa kostnader -5,3 -5,8 -18,3 -19,0 -20,9
Personalkostnader -31,1 -29,7 -118,1 -113,2 -105,0
Avskrivningar anläggningstillgångar -2,7 -2,5 -9,4 -9,6 -2,6
Rörelseresultat 14,2 13,6 37,1 34,8 31,6
Finansiella intäkter 0,0 0,1 0,2 0,4 0,4
Finansiella kostnader -0,3 -0,2 -0,9 -0,6 -0,3
Resultat efter finansiella poster 13,9 13,5 36,4 34,6 31,7
Skatt -2,1 -2,8 -8,0 -7,9 -7,6
Periodens resultat 11,8 10,7 28,4 26,7 24,1
Periodens resultat hänförlig till:
Innehav utan bestämmande inflytande 0,2 0,0 0,0 0,0 0,4
Moderbolagets ägare 11,6 10,7 28,4 26,7 23,7

RAPPORTER ÖVER KONCERNENS TOTALRESULTAT

Belopp i miljoner kronor okt - dec 2020 okt - dec 2019 helår 2020 helår 2019 helår 2018
Periodens resultat 11,8 10,7 28,4 26,7 24,1
Övrigt totalresultat i perioden -5,0 -1,8 -7,2 2,4 2,5
Periodens totalresultat 6,8 8,9 21,2 29,1 26,6
Övrigt totalresultat består av omräkningsdifferenser av utländska verksamheter,
vilka inte har någon skatteeffekt.
Dessa utgör poster som kan omklassificeras till resultatet.
Periodens totalresultat hänförlig till:
Innehav utan bestämmande inflytande 0,2 -0,1 0,0 0,2 0,6
Moderbolagets ägare 6,6 9,0 21,2 28,9 26,0

DATA PER AKTIE

okt - dec 2020 okt - dec 2019 helår 2020 helår 2019 helår 2018
Resultat (hänförligt till moderbolagets aktieägare) per 1,1 1,0 2,7 2,5 2,2
aktie före och efter utspädning, kronor
Antal aktier vid periodens slut 10 600 000 10 600 000 10 600 000 10 600 000 10 600 000
Genomsnittligt antal aktier 10 600 000 10 600 000 10 600 000 10 600 000 10 600 000

KONCERNENS BALANSRÄKNINGAR - SAMMANDRAG

Belopp i miljoner kronor 2020-12-31 2019-12-31 2018-12-31
Goodwill 59,0 53,3 51,7
Övriga immateriella anläggningstillgångar 14,1 12,0 12,9
Materiella anläggningstillgångar 15,4 16,0 1,9
Finansiella anläggningstillgångar 2,2 2,8 2,6
Varulager 1,5 1,1 1,4
Kundfordringar 77,4 79,3 82,2
Likvida medel 99,5 68,5 58,9
Övriga omsättningstillgångar 9,5 6,3 3,7
Summa tillgångar 278,6 239,3 215,3
Eget kapital* 142,9 122,3 108,0
Långfristiga skulder och avsättningar 23,9 18,8 10,3
Skulder till kreditinstitut 0,0 0,0 0,0
Leverantörsskulder 31,8 25,9 37,3
Övriga kortfristiga skulder 80,0 72,3 59,7
Summa eget kapital och skulder 278,6 239,3 215,3
* varav innehav utan bestämmande inflytande 2,1 2,7 3,5

REDOGÖRELSE FÖR FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare

Belopp i miljoner kronor
Aktiekapital Övrigt
tillskjutet
kapital
Reserver 1) Balanserad vinst Totalt
eget kapital
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Summa
Eget kapital
Belopp 2018-12-31 2,7 42,7 5,9 53,3 104,5 3,5 108,0
Engångspost hänförlig till IFRS 16 -0,5 -0,5 -0,5
Utdelning -13,3 -13,3 -13,3
Utdelning innehav utan
bestämmande inflytande
0,0 -1,0 -1,0
Totalresultat 2,2 26,7 28,9 0,2 29,1
Belopp 2019-12-31 2,7 42,7 8,1 66,2 119,6 2,7 122,3
Utdelning 0,0 0,0 0,0
Utdelning innehav utan
bestämmande inflytande
0,0 -0,6 -0,6
Totalresultat -7,2 28,4 21,2 0,0 21,2
Belopp 2020-12-31 2,7 42,7 0,9 94,6 140,8 2,1 142,9

1) Reserver avser i sin helhet omräkningsdifferenser från utländska verksamheter (dotterbolag)

Belopp i miljoner kronor okt - dec 2020 okt - dec 2019 helår 2020 helår 2019 helår 2018
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt 13,9 13,5 36,4 34,6 31,7
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 2,0 2,6 9,2 9,6 2,8
Betald inkomstskatt 0,7 2,3 -10,4 -7,5 -7,7
Övrigt
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 16,6 18,4 35,2 36,7 26,8
Förändring av rörelsekapital
Förändring av rörelsefordringar -37,7 -37,8 -2,1 2,3 -6,5
Förändring av rörelseskulder 27,1 22,5 16,5 -7,5 13,1
Kassaflöde från den löpande verksamheten 6,0 3,1 49,6 31,5 33,4
Investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar -1,1 -0,2 -1,9 -0,4 -0,5
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -0,2 -1,3 -0,2 -1,5 -0,5
Försäljning av materialla anläggningstillgångar 0,1 0,2 0,1 0,2 0,1
Förvärv av nettotillgångar i dotterbolag 0,1 0,0 -5,9 0,0 0,0
Övrig förändring långfristiga tillgångar/skulder 0,1 0,1 0,4 -0,2 -2,1
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1,0 -1,2 -7,5 -1,9 -3,0
Finansieringsverksamheten
Amortering leasingskuld -1,5 -1,7 -6,6 -6,7 0,0
Utbetald utdelning innehav utan bestämmande inflytande -0,6 0,0 -0,6 -1,0 -1,4
Utbetald utdelning 0,0 0,0 0,0 -13,3 -13,3
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -2,1 -1,7 -7,2 -21,0 -14,7
Periodens kassaflöde 2,9 0,2 34,9 8,6 15,7

RÖRELSEINTÄKTERNAS FÖRDELNING PER SEGMENT

helår 2020 helår 2019 helår 2018
Belopp i miljoner kronor Rörelseintäkter Rörelseresultat Rörelseintäkter Rörelseresultat Rörelseintäkter Rörelseresultat
Industriell IT och Automation 325,8 39,0 311,8 36,8 291,2 34,0
Koncerngemensamt 9,5 -1,3 9,2 -2,0 9,1 -2,4
Elimineringar -15,7 -0,6 -14,7 0,0 -15,9 0,0
319,6 37,1 306,3 34,8 284,4 31,6

RÖRELSEINTÄKTER OCH ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR PER GEOGRAFISKT OMRÅDE

helår 2020 helår 2019 helår 2018
Belopp i miljoner kronor Rörelseintäkter Anläggnings
tillgångar
Rörelseintäkter Anläggnings
tillgångar
Rörelseintäkter Anläggnings
tillgångar
Sverige 52,6 2,5 50,4 3,3 56,1 0,3
Norge 26,4 1,9 27,8 2,6 23,3 0,8
Danmark 68,7 4,6 66,1 2,8 66,6 1,2
Finland 32,2 1,1 37,6 0,6 31,8 0,1
Benelux 91,0 11,5 87,7 12,7 81,1 7,1
UK & Irland 44,3 22,8 42,2 25,9 32,3 24,5
Schweiz 10,6 0,1 - - - -
Moderbolag och koncernelimineringar -6,2 46,2 -5,5 36,2 -6,8 35,1
319,6 90,7 306,3 84,1 284,4 69,1

ANALYS AV INTÄKTER PER INTÄKTSSLAG

Belopp i miljoner kronor helår 2020 helår 2019 helår 2018
Produkter 261,4 249,2 233,2
Tjänster 63,4 59,2 59,8
Övrigt och koncernomsättning -5,4 -2,1 -8,6
319,6 306,3 284,4

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNINGAR - SAMMANDRAG

Belopp i miljoner kronor helår 2020 helår 2019 helår 2018
Summa rörelseintäkter 9,5 9,2 9,1
Summa rörelsens kostnader -10,8 -11,2 -11,5
Rörelseresultat -1,3 -2,0 -2,4
Finansnetto 10,5 19,8 34,7
Resultat efter finansiella poster 9,2 17,8 32,3
Bokslutsdispositioner 1,5 1,8 3,6
Skatt 0,0 0,0 -0,3
Periodens resultat 10,7 19,6 35,6

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNINGAR - SAMMANDRAG

Belopp i miljoner kronor 2020-12-31 2019-12-31 2018-12-31
Anläggningstillgångar 75,5 57,8 57,1
Övriga omsättningstillgångar 12,2 5,6 1,2
Kassa och bank 1,7 7,3 2,9
Summa tillgångar 89,4 70,7 61,2
Eget kapital 75,6 64,9 58,5
Räntebärande skulder 0,0 0,0 0,0
Icke räntebärande skulder 13,8 5,8 2,7
Summa eget kapital och skulder 89,4 70,7 61,2

FINANSIELLA NYCKELTAL

Novotek använder vissa finansiella mått i delårsrapporten som inte definieras enligt IFRS. Dessa icke-IFRS resultatmått anser Novotek vara relevanta för användarna av de finansiella rapporterna som ett komplement för att bedöma Novoteks prestation.

Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med andra företags finansiella mått. Definitionen samt i vissa lämpliga fall beskrivning av finansiella mått som inte definieras av IFRS framgår nedan.

Orderingång

Värdet av de order (produkt och/eller tjänster) som företaget fått in under perioden.

Rörelsemarginal

Rörelseresultat i procent av Rörelsens intäkter. Rörelsemarginal är en nyckelkomponent för att följa koncernens värdeskapande.

Nettokassa

Likvida medel och kortfristiga placeringar. Finansiellt mått som visar kortsiktig betalningsförmåga.

Soliditet

Eget kapital i procent av Balansomslutningen. Finansiellt riskmått som visar hur stor del av kapitalet som finansierats av ägarna.

Eget kapital per aktie

Eget kapital dividerat med antalet aktier i marknaden vid periodens slut.

Medelantal anställda

Genomsnittligt antal årsanställda.

Antalet anställda vid periodens slut

Antalet anställda omräknat till heltidstjänster vid periodens slut.

HÄRLEDNING NYCKELTAL
helår 2020 helår 2019 helår 2018
Rörelsemarginal
Rörelseresultat, mkr 37,1 34,8 31,6
/ Rörelseintäkter, mkr 319,6 306,3 284,4
Rörelsemarginal, % 11,6 11,4 11,1
Soliditet
Eget kapital, mkr 142,9 122,3 108,0
/ Balansomslutning, mkr 278,6 239,3 215,3
Soliditet, % 51,3 51,1 50,2
Eget kapital per aktie
Eget kapital, mkr 142,9 122,3 108,0
/ Antal aktier (miljoner st.) 10,6 10,6 10,6
Eget kapital per aktie, kr 13,5 11,5 10,2

NOVOTEK ABVERKSAMHETEN Novotek har sin kärnkompetens inom lösningar för industriell IT och Automation, vilka effektiviserar kundens informationshantering och produktionsprocesser.

Med djup kunskap om hur industriella informationsflöden skapas och kontrolleras kan Novotek, genom att kombinera produkter och kringtjänster såsom konsultation och utbildning, säkerställa att våra kunder bibehåller och utvecklar sin konkurrenskraft.

Vi tillhandahåller lösningar för all datahantering från insamling och lagring till analys, visualisering och styrning.

Novotek-aktien är noterad på OMX Nasdaq Nordic, Nordiska listan, Small cap sedan juni 1999

Viktiga branscher är energi, livsmedel, läkemedel, järn & stål, kemi & petrokemi, papper & massa, tillverkning samt VA.

Som exempel på kunder kan nämnas: AkzoNobel, Arla, Astra Zeneca, Ericsson, Fortum, Jotun, Korsnäs, Lego, Novo Nordisk, Pfizer, Saab, Sandvik, Stora Enso, Tetra Pak, Vattenfall, Volvo, Maxit och AAK.

KOMMANDE RAPPORTTILLFÄLLEN

6 maj 2021 Delårsrapport januari – mars 2021 samt årsstämma

17 augusti 2021 Halvårsrapport januari – juni 2021

11 november 2021 Delårsrapport januari – september 2021

17 februari 2022 Bokslutskommuniké januari – december 2021

MER FINANSIELL INFORMATION HITTAR DU PÅ WWW.NOVOTEK.SE

Novotek AB Box 16014 200 25 Malmö

Tel: 040-316900 Fax: 040-947617 www.novotek.com

[email protected]

Org. nummer: 556060-9447