AI assistant
Novotek — Annual Report 2015
Apr 13, 2016
3184_10-k_2016-04-13_cb219be7-5610-41ce-b4e2-95f8e15d5b4a.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Årsredovisning och bolagsstyrningsrapport 2015
| ÅRET I SAMMANDRAG 3 |
|---|
| 2016 ETT ÅR ATT FIRA 3 |
| VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR HAR ORDET 4 |
| NOVOTEK I KORTHET6 |
| GE - PROTECT CRITICAL INFRASTRUCTURE AND THE INDUSTRIAL INTERNET8 |
| ÖKAD PRODUKTIVITET OCH FÖRBÄTTRAD LEVERANSKAPACITET10 |
| KEPWARE - EMBEDDED IIOT SOLUTION WILL CONTINUE TO EVOLVE12 |
| DIN FRAMGÅNG, VÅRT MÅL 14 |
| MEDARBETARE OCH ORGANISATION 16 |
| KUNDER, KONKURRENTER OCH HISTORIA 18 |
| NOVOTEKAKTIEN 20 |
| STYRELSEN22 |
| KONCERNLEDNING OCH REVISOR23 |
| FEMÅRSÖVERSIKT24 |
| FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 25 |
| FLERÅRSÖVERSIKT MODERBOLAGET 27 |
| FLERÅRSÖVERSIKT KONCERNEN27 |
| RESULTATRÄKNING 29 |
| BALANSRÄKNING30 |
| REDOGÖRELSE FÖR FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL32 |
| KASSAFLÖDESANALYS 33 |
| NOTER 34 |
| REVISIONSBERÄTTELSE49 |
| BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT51 |
| REVISORNS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN55 |
| VÅRA KONTOR56 |
| INFORMATION TILL AKTIEÄGARE 58 |
Innehåll
Novotek har alltid hjälpt sina kunder att lagra, strukturera och förvandla information till kunskap. Vi har idag oerhört effektiva verktyg som i en enorm hastighet kan ordna och strukturera data för att den skall kunna användas.
Året i sammandrag
2016 ett år att fira
- Orderingången uppgick till 227,0 (211,9) MSEK.
- Rörelseintäkterna uppgick till 218,7 (221,5) MSEK.
- Rörelseresultatet uppgick till 18,8 (16,8) MSEK.
- Resultatet efter skatt uppgick till 14,4 (13,8) MSEK.
- Resultat (hänförligt till moderbolagets aktieägare) per aktie uppgick till 1,4 (1,3) kronor.
- • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 12,9 (21,2) MSEK, vilket motsvarar 1,2 (2,0) kronor per aktie.
- Styrelsen föreslår en utdelning för 2015 om 1,0 (1,0) kronor per aktie.
Novotek firar 30 år och vi både tittar bakåt på allt vi åstadkommit, men även framåt på allt nytt som väntar. Att vi har lyckats hänga med så bra i tiden och att vi dessutom bara ser positivt på framtiden betyder att vi verkligen lyckats med våra mål. Det är hårt arbete som väntar, men det ser vi framemot!
När jag grundade Novotek för 30 år sedan, såg jag hur persondatorn med stor sannolikhet skulle göra sitt intåg istället för de minidatorer som marknaden då tyckte var det enda som kunde användas för industrin. Sedan har det varit en fantastisk resa under åren med stark utveckling av ny datorteknik. Allt för att få fram bättre lösningar för kunderna. Nu har vi nästa stora evolution med "Industrial Internet of Things (IIoT)" som innebär många nya möjligheter för våra kunder. För min personliga del är jag mycket intresserad av att fortsätta delta i denna omvandling inom vår industri. Göran Andersson Grundare och Styrelseordförande i Novotek AB
Året som gått har varit ett mycket spännande år på många sätt för den teknologifrälste. Jag har varit runt och träffat massor av människor och det gemensamma är att det finns en oerhörd optimism kring vad teknologin kan åstadkomma.
2015 var mycket ett år av klargörande om vad teknologin kan användas till rent konkret. Termer som IoT, 3D printing, Big Data och Cloud har fun nits där under flera år, men betytt så många saker beroende på vem man frågar. Nu finns det en betydligt större samsyn bland folk om vad IoT eller Big Data egentligen kan användas till och hur det skall tolkas. Det gör också att det kommande året blir riktigt in tressant för att se hur allt detta mottas när det skall implementeras hos fler än de redan frälsta. Novotek har under sin långa historia alltid varit bra på att just formulera och förklara detta för sina kunder och därför ser jag fram med tillförsikt på 2016.
SAMMA BÄRANDE IDE I 30 ÅR
Det kommande året 2016 är inget van ligt år för Novotek, det är vårt 30:e år och det skall givetvis firas men det sät ter också perspektiv på vad vi gör. No votek startade med en enkel tanke om att det borde vara bra om alla öar av information som finns i olika system hos företag och myndigheter på styroch kontrollnivån kunde kopplas ihop, delas och användas för att bli bättre och mera effektiv. Med denna enkla ide har vi under de senaste 30 åren ar betat i princip alla branscher och app likationer inom det som vi kallar för Industriell IT och Automation. Det faktum att ett av de senaste orden som nyligen dykt upp är IoT, som just går ut på att koppla samman och dela in formation, om än globalt snarare än lokalt, gör att man inte kan annat än att förbluffas över hur vissa utma ningar alltid dyker upp igen.
Tobias Antius Verkställande Direktör
VD har ordet
IOT
Även om utmaningen fortfarande är densamma som tidigare, är jag överty gad om att vi nu har större möjligheter att faktiskt kunna genomföra många av de saker som man bara kunde drömma om 1986.
Under året så lanserade Novoteks största leverantör General Electric (GE) sin molnlösning Predix, som är den första molnlösning som möter industrins krav på säkerhet, skalbarhet och hastighet. Det kan ibland vara lätt att tro att data alltid är den samma och att allt kan hanteras på samma sätt. Ett mycket intressant exempel som jag fick presenterat för mig var en jämförelse mellan Twitter och maskiner. Det fanns under 2014 ungefär 271 miljoner regelbundna användare av Twitter och 500 miljoner tweets om dagen. Det låter förstås oerhört, men om man tänker sig en maskin som sänder sin status 1 gång per minut så blir det 1440 meddelanden per dag. Det innebär att varje maskin skulle motsvara 700 människors tweets. Tar vi Electrolux så tillverkar de 50 miljoner apparater för hushållsbruk varje år. Det innebär att om var 10:de apparat som Elektrolux tillverkar var uppkopplad så motsvarar det hela Twitter. Skattningar från olika analysföretag säger att 50 miljarder "saker" kommer att vara uppkopplade 2020 och kanske än mer hisnande är att 2050 kommer 1 triljon saker att vara uppkopplade. Att ta hand om denna data och göra något vettigt med den, både i det stora och det lilla, är utmaningen. Novotek har redan gjort flera lösningar inom detta område och appliceringarna vidgas för var dag.
CYBER SECURITY
All denna data, och allt man faktiskt kan göra med den, innebär inte bara möjligheter utan även stora risker. Många kommer att utnyttja det fak tum, att precis som i alla skiften, så vet inte folk hur de ska skydda sig mot nya typer av hot som dyker upp. Det går dock att skydda sig men det kräver pla nering och kunskap samt att man fak tiskt bygger in det från början. Det är en av anledningarna till att GE i sin Predix-lösning satt sådant stort fokus på säkerhet, för det är inte alls omöjligt att någon tar över snabbtåget mellan Stockholm och Malmö eller stänger av larmet på ditt hus. Allt som är upp kopplat är oskyddat tills man skyddar det. Detta är ett område som alltid måste vara i fokus. GE har genom strategiska förvärv skaffat sig produk ter och lösningar för att skydda sig själva och erbjuda sina kunder möjlig heter att faktiskt skydda sig. Novotek kommer under året att ha flera events för att sätta fokus på säkerhet.
POSITIV UTVECKLING
Det är just storleken som gör att vanlig IT inte riktigt räcker till. Den kunskap och erfarenhet som Novotek skaffat sig inom Automation och Industriell IT är absolut nödvändig för att lyckas. Av just denna anledning ser jag riktigt positivt på utvecklingen för Novotek och behovet av vårt kunnande och er farenheter.
Hoppas att vi ses därute under 2016!
..det är inte alls omöjligt att någon tar över tåget eller stänger av larmet på ditt hus. Allt som är uppkopplat är oskyddat tills man skyddar det. Detta är ett område som alltid måste vara i fokus och är i fokus hos Novotek.
VERKSAMHET
Novotek har sin kärnkompetens inom lösningar för industriell IT och Automation, vilka effektiviserar kundens informationshantering och produktionsprocesser.
Med djup kunskap om hur industriella informationsflöden skapas och kontrolleras kan Novotek, genom att kombinera produkter och kringtjänster såsom konsultation och utbildning, säkerställa att våra kunder bibehåller och utvecklar sin konkurrenskraft.
Vi tillhandahåller lösningar för all datahantering från insamling och lagring till analys, visualisering och styrning.
Viktiga branscher är energi, livsmedel, läkemedel, järn & stål, kemi & petrokemi, papper & massa, tillverkning samt VA.
MÅL
Novotek har som övergripande mål att på marknaderna i Skandinavien, Finland och Benelux vara en ledande leverantör av lösningar inom industriell IT och Automation. Med Novoteks egna produkter söker vi en global roll inom de nischer vi valt att ha egna produkter. Gemensamt för alla lösningar är att de skall ge möjligheter att effektivisera och optimera tillverkningsprocesser, kommunala installationer och infrastrukturanläggningar.
STRATEGI
För att nå de övergripande målen har en strategi baserad på följande huvudelement utarbetats:
Fokus på kundernas framgång
Våra lösningar gör våra kunder mer framgångsrika. Kundernas möjlighet att förstå och använda sin data är det som driver oss.
Mix av produkter, tjänster och lösningar
Lösningar som gör skillnad är kärnan i utbudet. Alla dessa baseras på våra produkter, inköpta och egna, och säkerställs funktionellt via våra tjänster.
Innovativa lösningar för ny värld
Alla skall ha möjlighet att se, hantera och styra sin produktionsverksamhet när, var och hur de vill. Novoteks lösningar skall understödja detta.
Små och stora lösningar
Man måste kunna börja smått och växa efter behov. Därför kommer alla Novoteks lösningar i alla storlekar.
Geografisk närhet
Det är effektivt och trevligt att kunna prata med någon som finns nära på ditt eget språk. Novotek skall alltid finnas nära.
Ett integrerat och enhetligt Novotek
Novotek skall ge kunderna bättre lösningar, snabbare support och utökad produktportfölj inom alla våra områden.
KONTORSNÄT
Novotek har sammanlagt nio kontor varav två i Sverige och säljrepresentation på två orter, tre i Danmark, ett i Norge, ett i Nederländerna, ett i Belgien samt ett i Finland. Exportverksamheten utanför Novoteks kontorsnät är huvudsakligen koncentrerad till Malmö.
| Nyckeltal | 2015 | 2014 | |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, Mkr | 218,7 | 221,5 | |
| Resultat efter finansnetto, Mkr | 19,5 | 17,9 | |
| Vinst per aktie efter skatt, kr | 1,4 | 1,3 | |
| Rörelsemarginal, % | 8,6 | 7,6 | |
| Likvida medel, Mkr | 50,8 | 52,0 | |
| Soliditet, % | 54,4 | 54,3 | |
| Antal anställda 31/12 | 114 | 125 |
Novotek i korthet
Novoteks affärsidé är att leverera lösningar till sina kunder för att säkerställa deras behov av industriell IT och Automation. Lösningarna skapas av standardprodukter som samlar in, lagrar, analyserar och styr dataflöden hos kunderna. Tanken är att ge kunden frihet att var som helst se, styra, optimera och följa upp sina produktionsprocesser.
Industrial IoT will add 15 trillion USD to the global GDP in 2030
PERCENTAGE OF GLOBAL ECONOMY THAT CAN BENEFIT FROM THE INDUSTRIAL INTERNET
OF COMPANIES RANK DATA ANALYTICS AS ONE OF THEIR TOP-THREE PRIORITIES.
TO CREATE 5 EXABYTES (5 BILLION GIGABYTES) OF DATA, IT TAKES:
BEFORE 2013 — 1000+ YEARS 2011 — 2 DAYS
2013 — 10 MINUTES
80-90% 84% #1 46%
OF ENTERPRISES BELIEVE DATA ANALYTICS HAVE THE POWER TO SHIFT THEIR INDUSTRY'S COMPETITIVE LANDSCAPE WITHIN THE NEXT YEAR.
FEAR OF COMPANIES THAT CAN'T IMPLEMENT A DATA ANALYTICS STRATEGY IS THAT COMPETITORS WILL GAIN MARKET SHARE AT THEIR EXPENSE.
mes and featured in a series of blog commentaries, security and consumer publications. Paul has also appeared as a panelist at a number of high-profile security industry events and associations. He serves as the executive sponsor for GE Digital Women's Network.
Paul and his wife have three children.
Paul Rogers President & CEO, Wurldtech General Manager, GE Industrial Cyber Security
Paul Rogers is the President and CEO of Wurldtech and General Manger of GE Industrial Cyber Security. Wurldtech is world leader in cyber security solutions, providing security products, testing and certification to customers in the oil & gas, transportation, healthcare and utilities sectors. In 2014, General Electric (GE) acquired Wurldtech, which is headquartered in Vancouver, British Columbia, Canada.
For more than 15 years at GE, Paul has held a series of global leadership roles. In his current role, he is responsible for driving the vision and strategy for Wurldtech's products and certifications, including the highly regarded Achilles Certifications. He is also chartered with leading GE's industrial cyber security initiatives for GE Digital and its customers to protect critical infrastructure and the Industrial Internet.
Paul began his career at General Electric in 2001 as a Strategic Initiatives Leader for GE's Optimization and Control division and quickly progressed in positions with increasing responsibility with the company. After a series of promotions, he was appointed to the position of General Manager of Quality/Operations for GE Energy Engineering, leading all global operational aspects of a multi-billion dollar energy division.
He was later appointed to Senior General Manager of the Software Solutions Group at GE Energy with oversight of GE's product growth and development strategy for Power and Water, Oil and Gas and Energy Management. In 2011, he was named Chief Development Officer for GE Software, leading a complex GE wide portfolio of optimization software solutions designed for the Industrial Internet.
Before joining GE, Paul was a principle corporate stakeholder in Praxis Engineers where he served as the engineering and product line leader, until the company was acquired by GE
Protect critical infrastructure and the Industrial Internet
in 2001. He is the recipient of numerous GE leadership honors and awards in executive leadership, quality, productivity and risk reduction. He holds a M.S. and B.S. degree in Chemical Engineering from San Jose State University.
Recognized as a forward-looking leader with a clear vision, Paul is an expert speaker and presenter on topics such as Cyber Security Innovation, Cyber Security: Protecting Critical Infrastructure in Today's Complex Environment, Digital Transformation: The Industrial Internet of Things. He has been quoted in the New York Ti-
Explore the New Digital Industrial World Securely
Rynkeby Maskinfabrik A/S är leverantör till en mängd olika industrier. Det är ett modernt företag med 24 timmars drift, som fokuserar på ett gott samarbete med kunderna. An vändandet av ROB-EX Scheduler har inneburit bättre utnyttjande av kapaciteten och bättre kundservice i form av exakta leveranstider.
Ökad produktivitet och för bättrad leveranskapacitet
ATT TÄCKA EN BRED MARKNAD
Rynkeby Maskinfabrik A/S har kun der inom många olika industrier, in kluderat tillverkare av bromsar, pum par, pannor, jordbruksmaskiner, vindkraftverk etc. Rynkeby Maskinfa brik gör alla typer av borrning, fräs ning och svarvningar av både mindre och större ämnen, till exempel trans missioner, bromskomponenter, stång element, kolvar, skruvpumphus och snabba leder. Materialen som används är allt från aluminium via gjutjärn till rostfritt stål. Rynkeby Maskinfabrik är även total leverantör av hela lösningar.
FELAKTIGT OCH TIDSKRÄVANDE PLANE RINGSARBETE
-
Innan Rynkeby Maskinfabrik investe rade i ROB-EX Scheduler använde de ett annat system, som de inte var nöjda med. Den största delen av planeringen fick göras med papper, penna och sax. När ordern kom via mail, fördes den in i deras Business Managemant C5-system. Därifrån sköttes allt manu ellt. Personalen uppskattade hur lång tid sakerna skulle ta och skrev på kar tongbitar de sen fördelade ut på ett Gantt-schema. Det tog lång tid att få ut alla bitarna på rätt ställe, men det stora problemet kom när någonting sen behövde flyttas. Ett omfattande
och riktigt tidskrävande jobb, som ut mot kund gjorde det omöjligt att lova korrekta leveranstider.
ROB-EX LÖSTE ALLA PROBLEM
Att satsa på ROB-EX Scheduler inne bar stora förändringar i planerings processen för Rynkeby Maskinfabrik. Numera förs ordern bara in en gång i C5-systemet, för att därifrån automa tiskt flyttas över till ROB-EX Schedu ler. I ROB-EX planeras det så att or dern inte fördröjer andra ordrar, samtidigt som ett leveransdatum blir satt. Att skicka ut orderbekräftelsen till kund går sen snabbt och smidigt.
Arbetet i fabriken går att följa via ROB-EX Scheduler, både när det gäl ler starttid och antal producerade ar tiklar. När ordern är färdig ser man givetvis även detta i ROB-EX Schedu -
ler. På slutet av behandlingen hamnar artiklarna på leveransavdelningen, där paketen packas ihop och förses med följesedel, vilket även detta kan följas. Operatörerna i fabriken kan hela ti -
den följa alla ordern via monitorer som sitter uppsatta vid maskinerna. Alla inblandade har hela tiden full kontroll på flödet!
ÖKAD PRODUKTIVITET
ROB-EX Scheduler säkerställer att alla ordrar planeras med minimal fördröj ning i produktionen. Hos Rynkeby Maskinfabrik innebar detta att fler or drar gick genom utan att ändra varken antalet maskiner eller anställda. Helt enkelt så utnyttjar man bara den be fintliga kapaciteten på rätt sätt. Ökad försäljning och förbättrat resultat.
FÖRBÄTTRAD LEVERANSKAPACITET
Allan Bang Steffensen är produktions chef hos Rynkeby Maskinfabrik och han säger följande om investeringen: "Vi har förbättrat vår kapacitet att le verera, eftersom vi nu har ett effektivt verktyg för att kunna organisera vår produktionsplanering. Vi kan ge våra kunder exakta leveransdatum, och skulle oturen vara framme att något händer så kan vi i god tid informera kunden, och förbli en pålitlig leveran tör. Samtidigt som alla dessa fördelar så har vi kunnat lägga mer tid på att förbättra produktionen, då vi slipper sitta och klipp och klistra och flytta fy siska papperslappar. "
"Vi har förbättrat vår kapacitet att levere ra, eftersom vi nu har ett effektivt verktyg för att kunna organisera vår produktions planering. "
Allan Bang Steffensen Production manager Rynkeby Maskinfabrik Inc.
Helt enkelt så utnyttjar man bara den befintliga ka paciteten på rätt sätt.
KUND
Rynkeby Maskinfabrik A/S Rynkeby, Danmark www.ryma.dk
UTMANINGAR
Minska planeringstiden, kunna hante ra förändringar i processen samt att kunna ge kunderna tillförlitliga leve ransdatum.
LÖSNINGAR ROB-EX Scheduler
FÖRDELAR
- Kunna sätta korrekta leveransdatum.
- Mer tid att följa upp på verkstads golvet.
- Ökad produktivitet.
IIoT sets its sights on Internet-enabling all hardware and software components (the "Things") that comprise an automation system. This will allow for smarter automation where Things can share information, learn about their surroundings, and auto-tune themselves to achieve optimum throughput and minimal downtime. Personnel responsible for the operations of the system will be able to remotely assess and manipulate all aspects without the need for dedicated on-site expertise.
These benefits are contingent upon the resolution of key challenges; most notably the interchange of data between the mechanical, digital and human components of an industrial automation process.
Today, there are several changes impacting the scale and speed of the IIoT. New vendors are entering the market, looking to consolidate data into actionable information, unify historical solutions, and bridge the gap between the public and private operational domains. Furthermore, our society is increasingly reliant on the Internet and has more connected tools available than ever before. Technology is no longer cost-prohibitive: we can network-enable anything with lowcost sensor technology, unlocking and storing data that was previously unavailable. Finally, the next generation
of engineers are students growing up with technology that is rich, easy to use, and everywhere—creating an expectation that existing control systems will be comprised of technology that plugs in and works with little effort.
As industry looks to build out the IIoT, its biggest challenge will be seamlessly Internet-enabling the Things that live at the edge of the network. Industry-wide, this area contains trillions of Things that contain one or many data points that may need to be analyzed and combined into information. Unfortunately, the edge of the network is also the furthest removed from the Information Technology (IT) we have become accustomed to using when Internet connectivity is required.
IIOT EDGE SOLUTION
In order to seamlessly integrate industrial data into IIoT, a new communications platform is required. This platform requires extensive knowledge of the intricate realm of OT and the state-of-the-art and rapidly-changing domain of IT.
Within OT, the platform must understand the various network topologies and data protocols that will be encountered. It must be able to automatically discover and identify industrial Things and the data they contain, as well as be able to handle the storage of high-frequency updates.
Within IT, the platform must be able to transform the data it collects and push it into the cloud via IIoT standards.
With the lack of computer networking infrastructure in OT, this platform must be embeddable and run within a stand-alone appliance or an edge-based switch or router where IT and OT converge.
Its flexibility will enable industrial data to be sampled cyclically or based on some event or condition and be published to the cloud independently of data collection. Data filtering should be available through basic analytics. Lastly, user setup should be minimalized by automating as much configuration as possible.
As industry continues to define IIoT, the concepts and realization of the optimal Embedded IIoT Solution will continue to evolve.
ABOUT THE AUTHOR
Tony Paine is CEO of Kepware, a PTC business, a software development company focused on communications solutions for industrial control systems. His main focus is on the company's vision and long-term strategy around products and technology.
The promise of connecting everything within an industrial environment to get complete visibility into its operations and allow the best real-time decisions to be made—with or without human intervention—will transform how we manufacture for years to come. The premise for this next industrial evolution is the Industrial Internet of Things (IIoT).
Embedded IIoT Solution will continue to evolve
PTC Completes Acquisition of Kepware
On January 12, 2016 PTC announced its acquisition of Kepware. The acquisition enhances PTC's portfolio of Internet of Things (IoT) technology, and accelerates the company's entry into the factory setting and Industrial IoT (IIoT).
Kepware's KEPServerEX® communications platform will become a strategic component of the PTC ThingWorx® IoT technology platform. Once the companies' products
are integrated, machine data can be aggregated into the PTC ThingWorx platform, integrated with a wide array of internal and external information, and then automatically analyzed using ThingWorx machine learning capabilities.
PTC is a global provider of technology platforms and solutions. PTCs solutions for Computer Aided Design (CAD), Product Lifecycle Management (PLM), Application Lifecycle Management (ALM), Service Lifecycle Management (SLM), and Internet of Things (IoT) enable process transformation and new sources of innovation for products and services that are increasingly smart and connected.
IT JUST WORKS
Kepware Technologies provides a portfolio of software solutions that connect diverse automation devices and software applications.
Distributed in more than 100 countries, Kepware provides the highest quality, most robust, and easiest-to-use software solutions in the industry—helping thousands of businesses improve operations and decision making. Put simply by our customers, it just works.
20% increased capacity for Dutch manufacturer
\$4,000,000 operating savings in year 1 for a paper producer
25% decrease in defects for internation glass manufacturer
Elimination of overruns for major global brewer
10% increase in OEE for food and beverage company
Till detta kommer applikationskunskap som byggts upp genom åren inom kort sagt alla branscher och ett stort nätverk av globala och lokala partners inom alla branscher. Denna kombination av erfarenhet, kunskap och partners tillsammans med en portfölj av de bästa produkterna på marknaden gör att Novotek kan erbjuda den rätta lösningen för varje kund. En lösning som erbjuder öppenhet, skalbarhet och flexibilitet utan att göra avkall på kvalitet eller pris. En mix som ger dessa egenskaper är det som marknaden idag efterfrågar. I tider när outsourcing och slimmade organisationer har gjort företagen beroende av enskilda aktörer vill Novotek genom de öppna och skalbara lösningar som erbjuds vara ett alternativ till de låsta
lösningar som många av Novoteks konkurrenter levererar. Novotek har alltid levererat öppna lösningar och har alltid varit pionjär inom industriell IT och Automation.
Novoteks erbjudande till marknaden är unikt och ger kunderna en förvissning om att Novotek levererar lösningar, produkter och tjänster som säkerställer deras framgång.
MARKNADER OCH TRENDER
Marknaden var stabil under 2015, med undantag för olja och gas marknaden, trots den generella osäkerheten. Beslutstiderna för projekt hos många kunder har fortsatt varit långa och detta gäller speciellt för större kundinvesteringar. Osäkerheten bedöms sammantaget fortsätta under 2016 men vi anser att det finns marknader och applikationer som kommer att utvecklas positivt.
Novoteks övergripande mål är att vara en av de ledande leverantörerna av lösningar och produkter inom industriell IT och Automation i Norden och Benelux med fokus inom energi, infrastruktur, järn & stål, kemi & petrokemi, livsmedel, läkemedel, papper & massa, tillverkning samt VA.
STRATEGI
Novoteks strategi för att uppnå målen kan delas ner i ett antal huvudpunkter.
Fokus på kundernas framgång
Framgång för Novoteks kunder är en framgång för Novotek. Industriell IT och Automation är idag de främsta konkurrensmedlen i kampen för att behålla produktionen i norra Europa samt understödja våra kunders strävan att komma närmare sina kunder. Vi ser kontinuerligt även över olika driftsformer för att säkerställa att våra kunder har möjlighet att driva sina system optimalt, lokalt, i molnet eller i en kombination. Detta är Novoteks mål och
Din framgång, vårt mål
Novotek arbetar i huvudsak inom områdena industriell IT och Automation. Inom dessa områden har Novotek lösningsarkitekter och teknikspecialister med lång erfarenhet av alla steg av livscykeln för en lösning.
därför har Novotek som uttalat mål att så många som möjligt skall ha kundkontakt.
Mix av produkter, tjänster och lösningar
Nyckeln till framgång för Novotek ligger i att välja en optimal lösning. En som inte maximerar antalet ingenjörstimmar eller lägger till onödiga produkter eller tjänster utan som har en balans mellan produkter och tjänster på ena sidan och konsulting å andra sidan. En mix som har en sådan balans i sitt innehåll tillfredsställer kundernas behov både idag men även imorgon. Detta kräver skalbarhet, öppenhet, mobilitet och inte minst ansvarstagande och Novotek ser därför det som en självklarhet att ha produkter och tjänster som levereras i lösningarna som Novotek tar ansvar för. Novotek kompletterar produkterna och tjänster med andra funktioner som behövs för att uppfylla kundernas behov och ser till tillsammans med sina samarbetspartners att lösningen implementeras på bästa sätt.
Innovativa lösningar för en ny värld
Kraven på lösningarna inom industriell IT och Automation har förändrats i takt med att vi som användare av teknik kräver mer mobilitet, mer flexibilitet och allt detta snabbare än vad någon behövt förut. Allt detta skyndas på av den globala trend där tillverkning och konsumtion alltmer blir utspridd och jakten på effektivare processer och snabbare beslut viktigare för att hålla sig lönsam. Novoteks lösningar har alltid varit baserade på ett öppet synsätt och detta underlättar vår resa in i den nya mobila och molnbaserade synsättet. Novoteks mål med sina lösningar är att alla skall ha möjlighet att se, hantera och styra sin produktionsverksamhet när, var och hur de vill.
Små och stora lösningar
Idag är möjligheten att kunna börja smått och växa med sin lösning något alla förväntar sig av IT-system. Detta synsätt manifesteras bäst av molntrenden där skalbarheten är inbyggd från början. Alla lösningar som Novotek marknadsför är anpassade för att man skall kunna börja och testa sig fram för att sedan när behoven ökar kunna utöka och lägga till i sin lösning utan att behöva börja om. Dessutom är många av dem anpassade för att kunna köras i både offentliga och privata molnlösningar allt efter de krav som kunderna ställer. I detta ligger även möjligheten att kunna arbeta mobilt, var helst det krävs, och kunna göra detta på den enhet som man har förtillfället, oavsett om detta är en traditionell PC, surfplatta eller mobil.
Geografisk närhet
Nyckeln till effektivt samarbete mellan kunderna och Novotek ligger i närheten. Närhet att kunna erbjuda support och service på ditt språk, att kunna hjälpa i det lilla utan stora kostnader. Novotek letar kontinuerligt efter nya partners för att tillse att närheten mellan kunderna och Novotek säkerställs.
Ett integrerat och enhetligt Novotek
Novotek-gruppen har samma ambition i alla länder där Novotek verkar. Novotek skall ge kunderna bättre lösningar, snabbare support och utökade produktportfölj inom alla våra områden. Samarbetet mellan länderna gör också att organisationen blir effektivare och mera likriktad vilket sänker kostnaderna och ger bättre effektivitet i sälj- och marknadsföring.
"IFIX HAS DONE AN EXCELLENT JOB OVER THE YEARS, AND CONTINUES TO BE ONE OF THE MOST SOLID AND FLEXIBLE SCADA PLATFORMS ON THE MARKET." LARS PETER LARSEN, SYSTEM SPECIALIST, COPENHAGEN AIRPORT
"MACHINE PERFORMANCE HAS RISEN RAPIDLY BY 10%, WHICH HAS IMMEDIATELY INCREASED EFFICIENCY. MICHAEL JENSEN, PROJECT MANAGER, GUMLINK
Novotek AB Sverige 4 anställda
Novotek utvärderar årligen alla villkor för att säkerställa att våra mål inom personlig utveckling och lönesättning efterlevs. En viktig faktor för att attrahera och behålla medarbetare är att erbjuda intressanta arbetsuppgifter i teknikens framkant.
Novotek eftersträvar långa relationer med både kunder som medarbetare och eftersträvar en låg personalomsättning. Personalomsättningen för 2015 låg på 18 % (8%), vilket beror på åtgärder och effektiviseringar inom Novoteks område Produktionsplaneringsmjukvara. Medelantalet anställda uppgår till 120 (120) för år 2015 och inom gruppen var 114 personer anställda vid slutet av 2015. Genomsnittsåldern uppgick vid utgången av år 2015 till 44 år. I diagrammet nedan framgår åldersstrukturen för Novoteks anställda.
NOVOTEKS ORGANISATION
Novotek är en decentraliserad organisation med fokus på att alla skall ha direkt kontakt med kunder, marknad och de lösningar som levereras. Novotek har platt, effektiv och tillit som ledord för sin organisation. Alla skall känna att de är delaktiga i Novoteks framgångar, alla skall veta vad deras bidrag till organisationen är och alla skall veta att ledningen litar på dem. Novotek vill att alla skall vara trygga, disciplinerade och nyfikna.
<24 2 %
25-29 4 %
35-39 18 %
40-44 13 %
30-34 11 %
60 3 %
65 1 %
Cirka 69 % av medarbetarna har längre akademisk examen. Efterfrågan på berörda yrkesgrupper har varit betydande, såväl från kunder som konkurrenter, och Novoteks ställning och rykte i branschen har gjort att det varit möjligt att rekrytera personal med rätt kompetens. Novotek har en uttalad strategi att arbeta med mångfald och jämlikhet och anställer därför gärna personer med en annan bakgrund än den traditionella inom vår bransch.
Medarbetare och organisation
Novotek är ett kunskapsföretag, vilket betyder att företagets framgång till stor del baseras på förmågan att attrahera och behålla medarbetare med rätt kompetens. Med kompetens avses såväl kunskapsmässiga färdigheter som social kompetens och förmåga att sätta kunden i fokus. Det är därför viktigt för Novotek att kunna erbjuda medarbetarna attraktiva villkor, avseende såväl personliga utvecklingsmöjligheter som ersättningsnivåer.
Klaus Halminen Solution Consultant, Novotek Oy
Jag har jobbat för Novotek i mer än 25 år. Den bästa delen av jobbet är möjligheten att skriva program för att interagera med den verkliga världen i realtid. Under årens lopp har det gett mig möjligheter att få en fördjupad kunskap om många olika kundprocesser och jag gillar fortfarande den utmanande och föränderliga värld vi utvecklar lösningar för.
Magnus Linnér Senior IT Solution Architect, Novotek Sverige AB
Innan jag började på Novotek jobbade jag på ett multinationellt Fortune 100-bolag, där intern befordran var viktigare än kundnöjdhet. Men så mötte jag Göran Andersson, som då var VD, och han övertygade mig att Novotek hade rätt attityd och produktportfölj, så jag kunde starta vårt kontor i Horsens.
Søren Klint Department- and sales manager, Novotek Denmark West
Alla projekt är olika och kräver därför olika lösningar, så jag kan njuta av det faktum att jag får jobba med nya och utmanande uppgifter varje dag. Jag tycker inte att automatisering är ett substitut för traditionella arbetare, utan snarare ett verktyg som gör deras dagliga jobb enklare och roligare. Novotek hjälper sina kunder att utveckla och öka deras effektivitet varje dag, och det känns bra att vara en del av det här laget.
Øystein Guldberg Support Engineer, Novotek AS
Att arbeta på Novotek är ett utmanande arbete med mycket entusiastiska kollegor, som är motiverade att få ut det bästa av sig själva och sitt arbete. På det personliga planet inspireras jag av att arbeta med automationslösningar, som är nödvändiga för att möta nya utmaningar i en föränderlig värld. Vi står på gränsen till ny och spännande utveckling.
Michelle Kapper Online Marketing Medewerker, Novotek BV
KUNDER
Novotek servar över 2 000 kunder per år från mindre tillverkande industrier till globala koncerner men även många kommuner, regioner och statliga verk. Leveranserna sker i olika former men generellt används till stora delar partners för att utföra arbetet och detta oberoende av om Novotek har det yttersta ansvaret eller ej. De partners som används inkluderar alla stora konsulthus såsom Accenture, Cap Gemini via tekniska konsulter som ÅF och Rejlers till riktigt små en och två mans firmor. der. HISTORIK
KONKURRENTER
Novotek har en del olika konkurrenter eller konkurrerande lösningar. Det finns dock ingen som konkurrerar med samma affärsidé på marknaden idag. Siemens och ABB förekommer som konkurrenter. Det finns även mindre konkurrenter som specialiserat sig på dellösningar av kundernas problem. De stora konsultföretagen, exempelvis ÅF, Cap Gemini och Accenture, är mera kunder än konkurrenter eftersom de ofta använder Novoteks produkter och lösningar för sina kun-
Novotek bildades i april 1986, och firar därför 30 års jubileum i år, av Göran Andersson som fortfarande är bolagets huvudaktieägare. Verksamheten startade i Malmö. Sedan har successivt de idag nio kontoren etablerats. Ett nära samarbete inleddes med GE, USA, runt persondatorbaserade program för övervakning. De branschlösningar som Novotek tillhandahåller introducerades successivt och utvecklas kontinuerligt, ofta i samarbete med någon större kund. Som ett led i förberedelserna för en börsnotering skapades i mitten av december 1998 nuvarande koncernstruktur. I juni 1999 noterades Novotek på dåvarande Stockholmsbörsens O-lista. Under 2002 och 2003 utökades samarbetet med GE betydligt och därmed har Novotek tillgång till ett heltäckande produktprogram från processinterface, styrsystem och upp till affärssystem. Under 2006 förvärvades det som idag är Novotek Planning Systems A/S och adderade en dimension i Novoteks erbjudande som därefter har fortsatt att utvecklas inom alla länder men även globalt via GE.
Novotek har fortsatt att evaluera och ta upp nya produkter. Novotek blev bland annat utsdedd till Prefered Distributor av Kepware Inc., ledande tillverkare av kommunikationsmjukvara inom automation, under 2014. Kepwares position bekräftades under slutet av förra året då de blev uppköpta av PTC Inc. som är ett av de ledare bolagen inom IoT.
Under 2015 startade Novotek med att sälja mjukvaror från Auvesy GmbH i Tyskland. Auvesy GmbH är med sin mjukvara Versiondog, en av de globalt ledande leverantörerna av versionsstyrning i produktionsmiljö. Detta tillskott kommer att öppna nya dörrar och möjligheter för Novotek.
Kunder, konkurrenter och historia
Novoteks kunder har en bred spridning vad gäller branschtillhörighet och storlek. Kunderna är IT-konsulter, systemintegratörer och slutanvändare av Novoteks lösningar samt producenter av produkter, i vilka Novoteks lösningar ingår – s k Original Equipment Manufacturers (OEM). Slutanvändare är såväl stora exportföretag som kommuner eller mindre företag.
2008 - 1 562 067 594
UTDELNINGSPOLICY
Novoteks utdelningspolicy är att dela ut minst 50 % av vinsten efter skatt med beaktande av koncernens finansi ella ställning och förvärvsplaner. För räkenskapsåret 2015 föreslås en ut delningen på 1,00 kronor/aktie. Ut delningen om 1,00 kronor innebär en direktavkastning på 5,8 % beräknat på börskurs 17,10 kronor den 31 decem ber 2015.
NOVOTEKS B-AKTIE
Novoteks B-aktie är noterad på NAS - DAQ OMX Nordiska listan Small Cap från den 30 juni 1999 under namn NTEK-B. Aktiekursen var den 31 december 2015 17,10 kro nor och börsvärdet 181 miljoner kro nor. Antalet aktier som omsatts var under 2014 i genomsnitt 48 500/vec ka. Under 2015 var omsättningen i ge nomsnitt 34 700/vecka. Vid årsskiftet fanns 1 760 aktieägare.
AKTIEKAPITALETS UTVECKLING
Aktiekapitalet har sedan 1990 förändrats enligt följande:
| År | Transaktion | Ökning av | Ökning | Aktie- | Antal |
|---|---|---|---|---|---|
| aktiekapitalet | av antalet | kapital | aktier | ||
| SEK | aktier | SEK | |||
| 1990 | 50 000 | 500 | |||
| 1996 | Fondemission | 50 000 | 500 | 100 000 | 1000 |
| 1998 | Split 100:1 | 99 000 | 100 000 | 100 000 | |
| 1998 | Fondemission | 1 900 000 | 1 900 000 | 2 000 000 | 2 000 000 |
| 1998 | Nyemission | 100 000 | 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 |
| 1999 | Split 4:1 | 6 300 000 | 2 100 000 | 8 400 000 | |
| 1999 | Nyemission | 550 000 | 2 200 000 | 2 650 000 | 10 600 000 |
ÄGARSTRUKTUR 2015-12-31
| Ägare | Antal | Antal | Andel av | Andel av |
|---|---|---|---|---|
| aktier av | aktier av | röster, i | kapital, i | |
| serie A | serie B | % | % | |
| Novoplan AB | 760 000 | 398 260 | 33,2 | 10,9 |
| Noveko Syd AB | 740 000 | 0 | 30,7 | 7,0 |
| Arvid Svensson Invest AB | 0 2 635 000 | 10,9 | 24,9 | |
| Didner & Gerge Fonder AB | 0 | 880 958 | 3,7 | 8,3 |
| Försäkringsbolaget, Avanza Pension | 0 | 587 101 | 2,4 | 5,5 |
| Larsson, Bernt | 0 | 280 386 | 1,2 | 2,7 |
| Persantic AB | 0 | 250 000 | 1,0 | 2,4 |
| Hellerstedt, Ann-Charlotte | 0 | 247 645 | 1,0 | 2,3 |
| Västsvenska Systembyggen AB | 0 | 175 365 | 0,7 | 1,7 |
| Nordnet Pensionsförsäkring AB | 0 | 163 206 | 0,7 | 1,5 |
| Övriga | 0 3 482 079 | 14,5 | 32,9 | |
| SUMMA | 1 500 000 9 100 000 | 100,00 | 100,00 |
Källa: SIX Financial Information
Novotekaktien
Antalet aktier i Novotek AB uppgår till 10 600 000 va rav 1 500 000 aktier av se rie A och 9 100 000 aktier av serie B. En aktie av serie A berättigar till 10 röster och en aktie av serie B till en röst. Samtliga aktier medför lika rätt till andel i bolagets tillgångar och vinst. Aktie av serie A kan omvandlas till aktie av se rie B.
Uppgifter om aktieinnehav är inklusive ägande via bolag.
GÖRAN ANDERSSON Bjärred, född 1944. Ordförande. Ledamot sedan 1986 och ordförande sedan 2006. Aktier i Novotek: 1 500 000 A-aktier och 409 160 B-aktier.
FREDRIK LARSSON Staffanstorp, född 1972 vVD Idus AB. Ledamot sedan 2014. Aktier i Novotek: 500 B-aktier.
CLAES LINDQVIST Viken, född 1950. Tidigare CEO Höganäs AB. Ledamot sedan 2006. Andra uppdrag: Ledamot i styrelserna i Trelleborg AB, Svenska Handelsbanken Södra Regionen och Dunkerska stiftelserna. Aktier i Novotek: 10 000 B-aktier.
INGVAR UNNERSTAM Bjärred, född 1946. Företagskonsult. Ledamot sedan 1986. Aktier i Novotek: 21 400 B-aktier.
STYRELSENS ARBETSSÄTT
Under maj 2015 behandlade och fastställde styrelsen en arbetsordning för styrelsen och instruktioner för verkställande direktören. Styrelsens arbetsordning anger bland annat styrelsens åligganden, ärenden som skall behandlas under året och föreskrifter för styrelsemötenas genomförande. Enligt styrelsens arbetsordning skall styrelsens ordförande Göran
Andersson arbeta med överord-
nad strategi. Claes Lindqvist har som särskild uppgift att granska och godkänna informationsmaterial till NASDAQ OMX och media innan offentliggörande. Ingvar Unnerstam har som särskild uppgift att följa ekonomifunktionens utveckling och precision. Under 2015 genomförde styrelsen sammanlagt fem protokollförda möten.
VALBEREDNINGEN
Valberedningen består av Ingvar Unnerstam och huvudägarna Göran Andersson och Fredrik Svensson representerande Arvid Svensson AB som tillsammans representerar ca 75 % av rösterna och ca 43 % av kapitalet. Valberedningen har till uppgift att inför årsstämman framlägga förslag avseende styrelse och arvoden.
Styrelse
PER EILAND Född 1956. Verkställande direktör för Novotek A/S, Danmark. Anställd sedan 1991. Direkt innehav Novotek AB: 53 500 B-aktier
JONAS HANSSON Anställd sedan 2010. Direkt innehav Novotek AB: Inget innehav.
TOBIAS ANTIUS Född 1972. CEO
Född 1974. CFO Anställd sedan 2005. Direkt innehav Novotek AB: Indirekt innehav Novotek AB:
2 000 B-aktier.
250 000 B-aktiker.
Revisor
ANTTI KAIKKONEN Född 1978. Verkställande direktör för Novotek Oy, Finland. Anställd sedan 2006. Direkt innehav Novotek AB: Inget innehav.
MART SCHEEPERS Född 1964. Verkställande direktör för Novotek B.V., Nederländerna och Novotek BVBA, Belgien. Anställd sedan 2002. Direkt innehav Novotek AB:
Inget innehav.
STEFAN WIKENHED
Född 1968.
Verkställande direktör för Novotek Sverige AB. Anställd sedan 2013. Direkt innehav Novotek AB:
Inget innehav.
BJÖRN INGE OLSEN Född 1970. Verkställande direktör för Novotek AS, Norge. Anställd sedan 1995. Direkt innehav Novotek AB: 30 000 B-aktier.
Koncernledning
FÖRSÄLJNINGSTILLVÄXT Förändring av summa rörelseintäkter förutom aktiverat arbete för egen räkning.
BRUTTOMARGINAL Resultat före avskrivningar och jämförelsestörande poster i procent av rörelsens intäkter.
RÖRELSEMARGINAL Resultat efter avskrivningar och jämförelsestörande poster i procent av rörelsens intäkter.
VINSTMARGINAL Resultat efter finansiella poster i procent av rörelsens intäkter.
SYSSELSATT KAPITAL Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder.
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital.
SOLIDITET Justerat eget kapital i procent av balansomslutningen.
KASSALIKVIDITET Nettokassa i procent av kortfristiga skulder. NETTOKASSA Kassa, bank och kortfristiga placeringar.
MEDELANTAL ANSTÄLLDA Genomsnittligt antal årsanställda.
FÖRÄDLINGSVÄRDE PER ANSTÄLLD Rörelseresultat plus personalkostnader dividerat med medelantal anställda.
RESULTAT PER AKTIE Resultat efter skatt dividerat med antal aktier.
EGET KAPITAL PER AKTIE Eget kapital vid periodens slut dividerat med antal aktier.
NYCKELTALSDEFINITIONER
| Mkr | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkningar, koncernen | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
| Rörelseintäkter | 218,7 | 221,5 | 195,9 | 193,5 | 216,6 |
| Rörelsekostnader | -197,8 | -202,5 | -179,8 | -187,0 | -201,4 |
| Avskrivningar | -2,1 | -2,2 | -2,3 | -2,3 | -2,5 |
| Rörelseresultat | 18,8 | 16,8 | 13,8 | 4,2 | 12,7 |
| Finansnetto | 0,7 | 1,1 | 0,7 | 0,3 | 0,0 |
| Resultat efter finansnetto | 19,5 | 17,9 | 14,5 | 4,5 | 12,7 |
| Balansräkningar, koncernen | |||||
| Anläggningstillgångar exklusive goodwill | 7,8 | 8,9 | 10,1 | 12,0 | 14,1 |
| Goodwill | 25,6 | 26,2 | 25,3 | 24,8 | 27,6 |
| Övriga omsättningstillgångar | 9,5 | 7,4 | 10,6 | 13,4 | 24,2 |
| Kundfordringar | 53,0 | 50,0 | 46,6 | 39,3 | 49,8 |
| Kassa, bank och kortfristiga placeringar | 50,8 | 52,0 | 42,5 | 40,1 | 36,6 |
| Summa tillgångar | 146,7 | 144,5 | 135,1 | 129,6 | 152,3 |
| Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande | 79,8 | 78,5 | 73,0 | 73,4 | 85,2 |
| Räntebärande skulder | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 4,4 |
| Icke räntebärande skulder | 66,9 | 66,0 | 62,1 | 56,2 | 62,7 |
| Summa eget kapital och skulder | 146,7 | 144,5 | 135,1 | 129,6 | 152,3 |
| Nyckeltal, koncernen | |||||
| Orderingång, Mkr | 227,0 | 211,9 | 203,8 | 185,0 | 230,4 |
| Rörelseintäkter, Mkr | 218,7 | 221,5 | 195,9 | 193,5 | 216,6 |
| Rörelseresultat, Mkr Försäljningstillväxt, % |
18,8 -1,1 |
16,8 13,1 |
13,8 1,2 |
4,2 -10,7 |
12,7 2,1 |
| Marginaler | |||||
| Bruttomarginal, % | 9,6 | 8,6 | 8,2 | 6,5 | 7,0 |
| Rörelsemarginal, % | 8,6 | 7,6 | 7,0 | 2,2 | 5,9 |
| Vinstmarginal, % | 8,9 | 8,1 | 7,4 | 2,3 | 5,9 |
| Kapitalstruktur | |||||
| Sysselsatt kapital, Mkr | 79,8 | 78,5 | 73,0 | 73,4 | 89,6 |
| Eget kapital, Mkr | 79,8 | 78,5 | 73,0 | 73,4 | 85,2 |
| Avkastning på eget kapital, % | 18,2 | 18,2 | 13,9 | 1,4 | 10,3 |
| Soliditet, % | 54,4 | 54,3 | 54,0 | 56,6 | 55,9 |
| Likviditet | |||||
| Kassalikviditet, % | 76,5 | 78,9 | 68,8 | 72,1 | 55,1 |
| Nettokassa, Mkr | 50,8 | 52,0 | 42,5 | 40,1 | 36,6 |
| Anställda | |||||
| Medelantal anställda | 120 | 120 | 111 | 116 | 127 |
| Rörelseintäkter per anställd, Mkr | 1,82 | 1,85 | 1,76 | 1,67 | 1,71 |
| Förädlingsvärde per anställd, Mkr | 0,93 | 0,91 | 0,86 | 0,72 | 0,79 |
| Data per aktie | |||||
| Antal aktier vid periodens slut | 10 600 000 | 10 600 000 | 10 600 000 | 10 600 000 | 10 600 000 |
| Resultat per aktie, kronor | 1,38 | 1,33 | 0,93 | 0,07 | 0,81 |
| Eget kapital per aktie, kronor | 7,53 | 7,41 | 6,89 | 6,92 | 8,04 |
| Aktiekurs 31/12, kronor | 17,10 | 16,40 | 11,60 | 10,90 | 10,85 |
| Utdelning per aktie (2015 förslag), kronor | 1,00 | 1,00 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
Femårsöversikt
Styrelsen och verkställande direktören för NOVOTEK AB (556060-9447) får härmed avge årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2015-01-01–2015-12-31.
MARKNADSLÄGE
Hela 2015 präglades av osäkerhet på de flesta marknader och många kundprojekt senarelades. Speciellt inledningen av året var trög även om viss återhämtning skedde under slutet av första kvartalet. Återhämtning var stark under andra kvartalet och vid halvårsskiftet låg vi i linje med föregående år. Viss avmattning skedde efter sommaren och varade fram till slutet på tredje kvartalet, då en förbättring skedde. Avslutningen på året var mycket god.
Under 2015 har försäljning till OEM kunder och andra återköpande kunder inom automationsområdet legat på en bra och stabil nivå. Undantaget har varit inom oljeindustrin, som haft en nedgående trend under hela 2015.
Fokusering på mindre paketerade lösningar har fortsatt fungerade väl under året och tillsammans med satsningar, speciellt inom försäljning i Norden, gav detta resultat under hela 2015.
Likt de senaste åren är det inom nyinvesteringar som kunder varit avvaktande och tidigare genomförda satsningar avseende försäljning av Novoteks produktionsplaneringsmjukvara har kämpat med lönsamheten. Under första halvåret har åtgärder satts in och effektivisering gjorts, vilket gett resultat under andra halvan av året.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Under året har Novotek fortsatt från tidigare år att fokusera på mindre kundprojekt samt mindre paketerade lösningar inom industriell IT och Automation, i samarbete med sina partners.
Novoteks största leverantör General Electric (GE) har startat sin stora satsning på industrialiseringen av IoT (Internet of Things) och har under året lanserat sin nya molntjänst Predix. Predix-plattformen är den första plattformen för industriell användning av IoT som är säker, skalbar och helt anpassad för industriellt bruk och Novotek har arbetat tätt med GE i denna lansering.
Inom området industriell kommunikation har Novotek under 2015 ytterligare fördjupat samarbetet med Kepware, ett av världens mest erkända bolag inom industriell kommunikation, och Novotek har uppvisat god tillväxt gällande Kepwares produkter. Kepware blev under 2015 uppköpta av PTC (Parametric Technology Corporation), en av de ledande leverantörerna av CAD och PLM mjukvara och som under de senaste åren satsat mycket inom IoT.
Novotek har under 2015 utvärderat nya mjukvaruerbjudande och började under året distribuera Auvesys innovativa mjukvara (Versiondog) för konfigurationsstyrning och versionskontroll. Detta då denna mjukvara anses vara ett bra komplement till Novoteks portfölj och den första ordern kom i mitten av juli.
RESULTAT OCH FINANSIELL STÄLLNING
Orderingången uppgick under 2015 till 227,0 (211,9) miljoner kronor. Novotek koncernen redovisar för 2015 en rörelseintäkt på 218,7 (221,5) miljoner kronor och ett resultat efter finansiella poster på 19,5 (17,9).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgår till 12,9 (21,2) miljoner kronor under 2015. Novotek har en mycket god likviditet och likvida medel uppgick vid årets utgång till 50,8 (52,0) miljoner kronor och räntebärande skulder uppgick till 0,0 (0,0) miljoner kronor. Soliditeten uppgår till 54,4 (54,3) procent.
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Koncernen bedriver verksamhet med affärer som är förknippade med olika risker och osäkerheter.
Bolaget sålde under 2009 Novotek Systems Oy till företagsledningen i Finland. Innan försäljningen genomgick bolaget en skatterevision, där bolaget drabbades av tillkommande skattedebitering uppgående till 1,3 miljoner som följd av denna skatterevision. Under 2014 har bolaget erhållit besked att skattedebiteringen kommer att återtas i sin helhet. Beslutet kommer ej få resultateffekt men en positiv kassaflödeseffekt. Återbetalning har vid årsredovisningens avgivande ej skett.
Koncernen har ett nära samarbete med GE Intelligent Platforms som är väsentligt för verksamheten och därmed en riskfaktor. Samarbetet sträcker sig dock mer än 20 år tillbaka i tiden. Nuvarande distributörsavtal varar till 31 augusti 2016.
Risker kan exempelvis också bestå av uteblivna order, leverans och kvalitetsproblem från underleverantörer, betalningsinställelser och personalproblem.
Novotek har såväl försäljning som inköp i utländsk valuta och är därmed exponerad mot valutarisker. Koncernen valutasäkrar ej de olika valutaflödena men försöker i görligaste mån balansera de olika valutorna.
Som effekt av fastlagd strategi representerar numera fastpris projekt en liten del av verksamheten, vilket minskar förlustrisken i de enskilda projekten.
FINANSIELL RISKHANTERING
Novoteks finansiella verksamhet präglas totalt sett av en låg risknivå. De operativa flödena är till stor del säkrade mot valutarisk genom att intäkter och kostnader uppkommer i samma valutor.
Kraftiga valutaförändringar är dock mycket svåra att totalt sett motverka. För koncernen som helhet är dock effekterna begränsade då koncernens sammansättning gör att när inköpskostnaderna för ett bolag ökar,
Förvaltningsberättelse
ökar samtidigt omräkningen till koncernens nominella valuta vid vinsthemtagning. Av denna anledning har inte ytterligare säkringsåtgärder såsom valutaterminer bedömts nödvändiga.
Likvida medel får endast placeras i instrument med K-1 rating, eller hos etablerad bankförbindelse. Bolagets kundstruktur med stor andel storföretag och offentliga verksamheter ger låg kreditrisk i kundfordringarna.
För ytterligare information rörande koncernens finansiella risker och hantering av dessa, se not 16 och 17.
STYRELSEN OCH KONCERNENS STYRNING
Styrningen av Novotek påverkas av beslut i olika bolagsorgan. Vid årsstämman utövar aktieägarna sin rösträtt för att bland annat utse styrelseledamöter, valberedning och revisorer. Styrelsen utser verkställande direktör och beslutar i frågor rörande strategisk inriktning av verksamheten. Den verkställande direktören ansvarar för den dagliga verksamheten samt kontrollen av denna.
Styrelsen består för närvarande av fyra ledamöter. Av dessa fyra personer är alla fyra oberoende från bolaget. Under maj 2015 behandlade och fastställde styrelsen arbetsordningen för styrelsen och instruktioner för verkställande direktören. Styrelsens arbetsordning anger bland annat styrelsens åligganden, ärenden som skall behandlas under året och föreskrifter för styrelsemötenas genomförande. Enligt styrelsens arbetsordning skall styrelsens ordförande Göran Andersson primärt arbeta med överordnad strategi, viktigare leverantörer och förvärv. Claes Lindqvist har som särskild uppgift att granska och godkänna informationsmaterial till OMX Nasdaq och media innan offentliggörande. Ingvar Unnerstam har som särskild uppgift att följa ekonomifunktionens utveckling och precision. Övriga frågor behandlas av styrelsen i sin helhet.
Under året har en valberedning inrättats som består av Ingvar Unnerstam och huvudägaren Göran Andersson samt Fredrik Svensson. Valberedningen har till uppgift att inför årsstämman framlägga förslag avseende styrelse och arvoden. Någon särskild revisionskommitté har inte utsetts då styrelsen är av uppfattningen att den typen av frågor, för bolag av Novoteks storlek, bäst behandlas av hela styrelsen. Novoteks revisorer rapporterar minst en gång per år personligen sina iakttagelser från granskningen och sina bedömningar av den interna kontrollen till styrelsen.
Under 2015 genomförde styrelsen sammanlagt fem protokollförda möten. Styrelsemötena förbereds av VD i samråd med ordföranden. Beslutsprotokoll upprättas vid styrelsemötena där varje ledamot har rätt att få en avvikande mening antecknad. Under 2015 har samtliga beslut varit enhälliga. Viktigare frågor som styrelsen har behandlat under året omfattar bl.a. potentiella förvärv, budget, strategiplan samt delårsrapporter.
Novotek omfattas från och med juli 2008 av koden för bolagsstyrning.
Bolagsstyrningsrapport finns på sidorna 51-54
FORSKNING OCH UTVECKLING
Forskning och utveckling sker framför allt inom ramen för våra kunders och leverantörers befintliga verksamhet med ett tydligt definierat mål. Forskning har under året i huvudsak omfattat undersökning rörande nya program och deras användbarhet i Novoteks produktsortiment. Kostnaderna för detta har löpande redovisats i resultaträkningen. Under året har ett mindre antal strategiskt viktiga vidareutvecklingar av befintliga produkter aktiverats. Detta bedöms fortsätta under det kommande året.
MODERBOLAGET
Rörelseintäkterna uppgick under perioden 1 januari – 31 december 2015 till 9,3 (8,9) miljoner kronor. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 10,0 (10,1) miljoner kronor. I resultatet ingår utdelning från koncernbolag med 10,3 (10,3) miljoner kronor. Likvida medel och kortfristiga placeringar uppgick till 12,6 (12,2) miljoner kronor och soliditeten uppgick till 86,2 (86,9) procent.
MEDARBETARE
Den 31 december uppgick antalet anställda till 114 personer. I jämförelse med den 31 december 2014 har personalen minskat med 11 personer. Medelantalet anställda uppgick till 120 (120) personer.
HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
Inga ytterligare specifika händelser efter räkenskapsårets utgång finns att notera.
FRAMTIDA UTSIKTER
Marknaden är stabil med tillväxt på låga nivåer. Trenden inom oljeindustrin är dock fortsatt negativ. Arbetet med att vässa erbjudandena, framförallt från GE och PTC, fortsätter för att Novotek skall kunna fortsätta vinna nya kunder.
Fokus för 2016 ligger på fortsatt tillväxt inom framförallt mindre paketerade lösningar inom industriell IT samt mera specifikt på Auvesys innovativa mjukvara (Versiondog) för konfigurationsstyrning och versionskontroll. Novoteks mål att över en konjunkturcykel uppnå en årlig genomsnittlig tillväxt av 15 procent och en rörelsemarginal av cirka 10 procent kvarstår. Parallellt med detta utvärderas förvärvsmöjligheter löpande.
AKTIEN OCH UTDELNING
Novotekaktien är noterad på Nasdaq OMX, Small Cap listan sedan juni 1999. Novotek är ett publikt bolag. Det finns i Novotek 10,6 miljoner aktier. Av dessa är 1,5 miljoner A-aktier, vilka har 10 röster jämfört med 1 röst för B-aktier. Alla aktier har samma rätt till utdelning. På A-aktierna finns hembudsklausul. Så vitt bolaget känner till finns det i övrigt ingen överenskommelse mellan bolagets aktieägare, eller annat förhållande, som begränsar rätten att överlåta aktier i Novotek AB.
Aktieägare med en röstandel större än 10 procent utgörs av Göran Andersson via bolag med 63,94% av rösterna och Arvid Svensson Invest med 10,93% av rösterna.
Novoteks utdelningspolicy är att dela ut minst 50% av vinsten efter skatt med beaktande av koncernens finansiella ställning och förvärvsplaner. För räkenskapsåret 2015 föreslås en utdelning med 1,00 kronor/aktie. Utdelningen om 1,00 kronor innebär en direktavkastning på 5,8% beräknat på börskurs 17,10 kronor den 31 december 2015. Styrelsen har övervägt alla kända förhållanden som kan ha betydelse för moderbolagets och koncernens ekonomiska ställning och det är Bolaget har inte ingått några avtal
styrelsens uppfattning att den föreslagna utdelningen inte hindrar moderbolaget eller koncernen från att fullgöra sina förpliktelser på kort och lång sikt, ej heller att fullgöra lämpliga förvärv och erforderliga investeringar. med samarbetspartners, långivare eller kunder som innehåller villkor som innebär att de kan upphöra att gälla om ägarkontrollen över bolaget förändras.
PRINCIPER FÖR ERSÄTTNING
Novotek skall erbjuda en marknadsmässig totalkompensation som möjliggör att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och bibehållas. Den absoluta nivån är beroende av den aktuella befattningen samt den enskildes prestation. Ingen förändring av principer för ersättning har skett under året.
Ersättningssystemet består av fast lön, rörlig lön, pension samt övriga förmåner. Några aktierelaterade incitamentsprogram finns för närvarande inte. Fast lön och förmåner skall vara individuellt fastställda utifrån respektive medarbetares unika kompetens. Eventuell rörlig lön utgår efter uppfyllande av tydliga fastställda mål. Den rörliga lönen utgår som procent av den fasta lönen och har ett tak. Pensionen skall som huvudregel vara premiebestämd.
Nedan visas utvecklingen under de senaste fem åren
| Kkr | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 335 | 8 845 | 8 965 | 6 196 | 7 736 | |
| Resultat efter finansnetto | 10 035 | 10 077 | 4 583 | 2 136 | 5 507 | |
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 4 | 2 | 3 | |
| Soliditet (%) | 86 | 87 | 78 | 83 | 85 | |
| Förslag till vinstdisposition | ||||||
| belopp i kkr | ||||||
| Moderbolaget | ||||||
| Balanserade vinstmedel | 23 388 | |||||
| Årets vinst | 10 215 | |||||
| Till årsstämmans förfogande | 33 603 | |||||
| Styrelsen och verkställande direktören föreslår: | ||||||
| -att till aktieägarna utdelas 1,00 kronor per aktie | 10 600 | |||||
| -att kvarstående vinstmedel balanseras i ny räkning | 23 003 | |||||
Nedan visas utvecklingen under de senaste fem åren
| Kkr | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 217 769 | 220 108 | 195 425 | 192 835 | 215 251 | |
| Resultat efter finansnetto | 19 540 | 17 931 | 14 484 | 4471 | 12 678 | |
| Medelantal anställda | 120 | 120 | 111 | 116 | 127 | |
| Soliditet (%) | 54 | 54 | 54 | 57 | 56 | |
Flerårsöversikt moderbolaget
Flerårsöversikt koncernen
RIKTLINJER FÖR BESTÄMMANDE AV LÖN OCH ANNAN ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Styrelsen föreslår att årsstämman 2016 fattar beslut om följande riktlinjer för bestämmande av lön och annan ersättning till ledande befattningshavare. Dessa riktlinjer avser anställningsvillkoren för verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare ingående i koncernens ledningsgrupp.
Ersättningen till verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare skall utgöras av en fast, marknadsmässig lön. Övriga förmåner, i huvudsak bil- och bränsleförmån, skall där de förekommer utgöra en begränsad del av ersättningarna.
Ordinarie pensionsålder skall vara 65 år.
Styrelsen skall bereda frågor om lön och övriga anställningsvillkor för den verkställande direktören.
Styrelsen skall ha rätt att frångå dessa riktlinjer om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det.
Riktlinjer beslutade av årsstämman är identiska med årets förslag. För utfall från 2015 se not 4.
MILJÖ- OCH KVALITET
Bolaget arbetar aktivt med miljö och kvalitetsfrågor.
Ett led i detta arbete är att upprätthålla den kvalitetscertifiering ISO 9001:2008 som Novotek Sverige AB haft sedan flera år. Under 2015 utfördes förnyelserevision och certifieringen förlängdes till 2018. Enligt företagets kvalitetspolicy skall Novotek tillhandahålla tekniska lösningar, tjänster och produkter inom områdena industriell IT och Automation som uppfyller våra kunders krav och förväntningar.
Våra leveranser skall förknippas med god kvalitet och stimulera till återköp. Kravet på god kvalitet skall gälla i alla avseenden, som till exempel tillförlitlighet, punktliga leveranser, servicevilja och attityd mot kunder.
Alla medarbetare är ansvariga för kvaliteten i det egna arbetet såväl internt som externt. Att göra rätt från början och leverera i rätt tid skall gälla för allt arbete.
Alla medarbetare skall ständigt försöka förbättra och vara delaktiva i utvecklingen av vår verksamhet bland annat genom att förebygga och förhindra upprepning av fel.
Novoteks verksamhet påverkar inte miljön i någon nämnvärd grad, men trots detta försöker Novotek minska avfallsmängderna från den löpande verksamheten samtidigt som företaget uppmuntrar återvinning i alla former och förordar transporter med miljövänliga transportmedel och då i första hand tåg när detta är möjligt.
RESULTATRÄKNING KONCERNEN MODERBOLAGET
| 2015-01-01 – | 2014-01-01 – | 2015-01-01 – | 2014-01-01 – | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Kkr | Not | 2015-12-31 | 2014-12-31 | 2015-12-31 | 2014-12-31 |
| Rörelsens intäkter | |||||
| Nettoomsättning | 217 769 | 220 108 | 9 335 | 8 845 | |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 676 | 1 148 | 0 | 0 | |
| Övriga rörelseintäkter | 247 | 247 | 0 | 43 | |
| Summa rörelsens intäkter | 2,3 | 218 692 | 221 503 | 9 335 | 8 888 |
| Rörelsens kostnader | |||||
| Handelsvaror | -94 316 | -95 102 | -278 | -161 | |
| Övriga externa kostnader | 5, 6 | -11 819 | -15 428 | -4 105 | -3 216 |
| Personalkostnader | 4 | -92 263 | -92 397 | -5 314 | -5 123 |
| Avskrivningar och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar | 13 | -509 | -532 | 0 | 0 |
| Avskrivningar och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar | 11,12 | -1 575 | -1 663 | -878 | -1 176 |
| Resultat från andel i intressebolag | 585 | 369 | 585 | 0 | |
| Summa rörelsens kostnader | -199 897 | -204 753 | -9 990 | - 9 676 | |
| Rörelseresultat | 18 795 | 16 750 | -655 | -788 | |
| Resultat från finansiella investeringar | |||||
| Resultat från andelar i koncernföretag | 7 | 0 | 3 | 10 300 | 10 252 |
| Övriga ränteintäkter och liknande | 8 | 1 120 | 2 073 | 409 | 633 |
| 1 120 | 2 076 | 10 709 | 10 885 | ||
| Räntekostnader och liknande | 9 | -375 | -895 | -19 | -20 |
| -375 | -895 | -19 | -20 | ||
| Resultat efter finansiella poster | 19 540 | 17 931 | 10 035 | 10 077 | |
| Bokslutsdispositioner | |||||
| Lämnat koncernbidrag | - | - | 0 | 0 | |
| - | - | 0 | 0 | ||
| Resultat före skatt | 19 540 | 17 931 | 10 035 | 10 077 | |
| Skatt på årets resultat | 10 | -5 101 | -4 108 | 180 | 67 |
| Årets resultat | 14 439 | 13 823 | 10 215 | 10 144 | |
| 2015-01-01 – | 2014-01-01 – | 2015-01-01 – | 2014-01-01 – | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Kkr | Not | 2015-12-31 | 2014-12-31 | 2015-12-31 | 2014-12-31 |
| Rörelsens intäkter | |||||
| Nettoomsättning | 217 769 | 220 108 | 9 335 | 8 845 | |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 676 | 1 148 | 0 | 0 | |
| Övriga rörelseintäkter | 247 | 247 | 0 | 43 | |
| Summa rörelsens intäkter | 2,3 | 218 692 | 221 503 | 9 335 | 8 888 |
| Rörelsens kostnader | |||||
| Handelsvaror | -94 316 | -95 102 | -278 | -161 | |
| Övriga externa kostnader | 5, 6 | -11 819 | -15 428 | -4 105 | -3 216 |
| Personalkostnader | 4 | -92 263 | -92 397 | -5 314 | -5 123 |
| Avskrivningar och nedskrivningar av materiella anläggningstillgångar | 13 | -509 | -532 | 0 | 0 |
| Avskrivningar och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar | 11,12 | -1 575 | -1 663 | -878 | -1 176 |
| Resultat från andel i intressebolag | 585 | 369 | 585 | 0 | |
| Summa rörelsens kostnader | -199 897 | -204 753 | -9 990 | - 9 676 | |
| Rörelseresultat | 18 795 | 16 750 | -655 | -788 | |
| Resultat från finansiella investeringar | |||||
| Resultat från andelar i koncernföretag | 7 | 0 | 3 | 10 300 | 10 252 |
| Övriga ränteintäkter och liknande | 8 | 1 120 | 2 073 | 409 | 633 |
| 1 120 | 2 076 | 10 709 | 10 885 | ||
| Räntekostnader och liknande | 9 | -375 | -895 | -19 | -20 |
| -375 | -895 | -19 | -20 | ||
| Resultat efter finansiella poster | 19 540 | 17 931 | 10 035 | 10 077 | |
| Bokslutsdispositioner | |||||
| Lämnat koncernbidrag | - | - | 0 | 0 | |
| - | - | 0 | 0 | ||
| Resultat före skatt | 19 540 | 17 931 | 10 035 | 10 077 | |
| Skatt på årets resultat | 10 | -5 101 | -4 108 | 180 | 67 |
| Årets resultat | 14 439 | 13 823 | 10 215 | 10 144 | |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 14 650 | 14 109 | |||
| Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | -211 | -286 | |||
| Data per aktie | |||||
| Antal aktier vid periodens slut | 10 600 | 10 600 | |||
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 10 600 | 10 600 | |||
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 10 600 | 10 600 | |||
| Resultat per aktie, kronor före utspädningseffekter | 1,38 | 1,33 | |||
| Resultat per aktie, kronor efter utspädningseffekter | 1,38 | 1,33 | |||
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
KONCERNEN MODERBOLAGET
| Kkr | 2015-01-01 – 2015-12-31 |
2014-01-01 – 2014-12-31 |
2015-01-01 – 2015-12-31 |
2014-01-01 – 2014-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Årets resultat | 14 439 | 13 823 | 10 215 | 10 144 |
| Poster som senare kan komma att omklassificeras till resultat | ||||
| Årets omräkningsdifferenser från utländska verksamheter | -2 518 | 2 441 | ||
| Årets totalresultat | 11 921 | 16 264 | 10 215 | 10 144 |
| Årets totalresultat hänförligt till: | ||||
| Innehav utan bestämmande inflytande | -330 | -95 | ||
| Moderbolagets aktieägare | 12 251 | 16 359 | 10 215 | 10 144 |
BALANSRÄKNING
| Tillgångar KONCERNEN |
MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Kkr | Not | 2015-12-31 | 2014-12-31 | 2015-12-31 | 2014-12-31 |
| Anläggningstillgångar | |||||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||||
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 11 | 3 726 | 4 090 | 1 613 | 1 854 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Goodwill | 12 | 25 571 | 26 187 | 0 | 0 |
| 29 297 | 30 277 | 1 613 | 1 854 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | |||||
| Inventarier, verktyg och installationer | 13 | 1 101 | 1 395 | 0 | 0 |
| 1 101 | 1 395 | 0 | 0 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 16,17 | ||||
| Andelar i dotterföretag | 14 | – | – | 25 226 | 25 226 |
| Uppskjuten skattefordran | 10 | – | – | 668 | 489 |
| Andra långfristiga fordringar | 15 | 552 | 704 | 0 | 0 |
| 552 | 704 | 25 894 | 25 715 | ||
| Uppskjuten skattefordran | 10 | 2 464 | 2 704 | – | – |
| Summa anläggningstillgångar | 33 414 | 35 080 | 27 507 | 27 569 | |
| Omsättningstillgångar | |||||
| Varulager | |||||
| Färdiga varor och handelsvaror | 18 | 714 | 504 | 0 | 0 |
| 714 | 504 | 0 | 0 | ||
| Kortfristiga fordringar | 16,17,19 | ||||
| Kundfordringar | 19 | 52 996 | 49 990 | 36 | 278 |
| Aktuella skattefordringar | 10 | 1 378 | 1 702 | 216 | 102 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 0 | 777 | 928 | |
| Övriga fordringar | 1 503 | 1 633 | 1 345 | 1 341 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 20 | 5 886 | 3 677 | 238 | 424 |
| 61 763 | 57 002 | 2 612 | 3 073 | ||
| Likvida medel/Kassa och bank | 16,17 | 50 822 | 51 959 | 12 592 | 12 174 |
| Summa omsättningstillgångar | 113 299 | 109 465 | 15 204 | 15 247 | |
| Summa tillgångar | 146 713 | 144 545 | 42 711 | 42 816 | |
BALANSRÄKNING
| Eget kapital och skulder | KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Kkr | Not | 2015-12-31 | 2014-12-31 | 2015-12-31 2014-12-31 | |
| Eget kapital | |||||
| Bundet eget kapital | |||||
| Aktiekapital | 21 | 2 650 | 2 650 | 2 650 | 2 650 |
| Reservfond | – | – | 530 | 530 | |
| Övrigt tillskjutet kapital | 42 652 | 42 652 | – | – | |
| Reserver | 128 | 2 527 | – | – | |
| 3 180 | 3 180 | ||||
| Fritt eget kapital | |||||
| Balanserad vinst | 17 055 | 13 546 | 23 388 | 23 844 | |
| Årets resultat | 14 650 | 14 109 | 10 215 | 10 144 | |
| 33 603 | 33 988 | ||||
| Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 77 135 | 75 484 | 36 783 | 37 168 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 2 687 | 3 017 | - | – | |
| Summa eget kapital | 79 822 | 78 501 | 36 783 | 37 168 | |
| Långfristiga skulder och avsättningar | |||||
| Uppskjutna skatteskulder | 10 | 480 | 151 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder och avsättningar | 480 | 151 | 0 | 0 | |
| Kortfristiga skulder | 16,17 | ||||
| Leverantörsskulder | 23 726 | 22 917 | 265 | 74 | |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 0 | 4 118 | 3 701 | |
| Skulder till intresseföretag | 142 | 109 | 0 | 0 | |
| Aktuella skatteskulder | 10 | 5 337 | 4 383 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 12 835 | 11 394 | 90 | 94 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 22 | 24 371 | 27 090 | 1 455 | 1 779 |
| Summa kortfristiga skulder | 66 411 | 65 893 | 5 928 | 5 648 | |
| Summa eget kapital och skulder | 146 713 | 144 545 | 42 711 | 42 816 | |
| Poster inom linjen | |||||
| Ställda säkerheter | INGA | INGA | INGA | INGA | |
| Företagsinteckningar avseende säkerheter för skulder till kreditinstitut | |||||
| Eventualförpliktelser/Ansvarsförbindelser | INGA | INGA | INGA | INGA | |
| Borgensförbindelser | |||||
REDOGÖRELSE FÖR FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPTIAL
| Koncernen | Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | INNEHAV UTAN | SUMMA | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ÖVRIGT TILLSKJUTET | BALANSERAD | TOTALT BESTÄMMANDE | EGET | ||||
| AKTIEKAPITAL | KAPITAL | RESERVER | VINST | EGET KAPITAL | INFLYTANDE | KAPITAL | |
| Belopp 2013-12-31 | 2 650 | 42 652 | 277 | 24 146 | 69 725 | 3 347 | 73 072 |
| Utdelning | -10 600 | -10 600 | -10 600 | ||||
| Utdelning innehav utan bestämmande inflytande | -235 | -235 | |||||
| Årets totalresultat | 2 250 | 14 109 | 16 359 | -95 | 16 264 | ||
| Belopp 2014-12-31 | 2 650 | 42 652 | 2 527 | 27 655 | 75 484 | 3 017 | 78 501 |
| Utdelning | -10 600 | -10 600 | -10 600 | ||||
| Årets totalresultat | -2 399 | 14 650 | 12 251 | -330 | 11 921 | ||
| Belopp 2015-12-31 | 2 650 | 42 652 | 128 | 31 705 | 77 135 | 2 687 | 79 822 |
Ackumulerad valutaomräkningsdifferens uppgår till 128 (2 527). Innehav utan bestämmande inflytande innefattar den andel av eget kapital som inte ägs av moderbolagets aktieägare.
| Moderbolaget | AKTIEKAPITAL | RESERVFOND | BALANSERAD VINST | ÅRETS VINST | SUMMA |
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp 2013-12-31 | 2 650 | 530 | 30 456 | 3 988 | 37 624 |
| Utdelning | -10 600 | -10 600 | |||
| Omföring av årets vinst | 3 988 | -3 988 | 0 | ||
| Årets totalresultat | 10 144 | 10 144 | |||
| Belopp 2014-12-31 | 2 650 | 530 | 23 844 | 10 144 | 37 168 |
| Utdelning | -10 600 | -10 600 | |||
| Omföring av årets vinst | 10 144 | -10 144 | 0 | ||
| Årets totalresultat | 10 215 | 10 215 | |||
| Belopp 2015-12-31 | 2 650 | 530 | 23 388 | 10 215 | 36 783 |
KASSAFLÖDESANALYS
| Indirekt metod | KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Kkr Not |
2015-01-01 – 2015-12-31 |
2014-01-01 – 2014-12-31 |
2015-01-01 – 2015-12-31 |
2014-01-01 – 2014-12-31 |
|
| Den löpande verksamheten | |||||
| Rörelseresultat | 18 795 | 16 750 | -655 | -788 | |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | |||||
| Avskrivningar | 2 084 | 2 195 | 879 | 1 176 | |
| Övriga ej kassaflödespåverkade poster | -129 | 87 | 0 | 3 | |
| 20 750 | 19 032 | 224 | 391 | ||
| Erhållen ränta | 1 121 | 2 073 | 409 | 633 | |
| Erlagd ränta | -375 | -895 | -19 | -20 | |
| Betald inkomstskatt | -3 036 | -5 754 | -114 | 37 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | 18 460 | 14 456 | 500 | 1 041 | |
| Förändring av rörelsekapital | |||||
| Varulager | -242 | 298 | 0 | 0 | |
| Fordringar | -7 422 | 3 029 | 575 | 6 147 | |
| Skulder | 2 138 | 3 458 | 280 | -4 750 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 12 934 | 21 241 | 1 355 | 2 438 | |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Försäljning/Likvidering av dotterbolag | 0 | 0 | 0 | 190 | |
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -1 314 | -1 674 | -637 | -526 | |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -272 | -938 | 0 | 0 | |
| Förändring långfristiga tillgångar/skulder | 110 | 211 | 0 | 1 272 | |
| Erhållen utdelning från koncernbolag | 0 | 0 | 10 300 | 10 249 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 476 | -2 401 | 9 663 | 11 185 | |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Lämnad utdelning innehav utan bestämmande inflytande | 0 | -239 | 0 | 0 | |
| Lämnad utdelning | -10 600 | -10 600 | -10 600 | -10 600 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -10 600 | -10 839 | -10 600 | -10 600 | |
| Förändring av likvida medel | 858 | 8 001 | 418 | 3 023 | |
| Likvida medel vid årets början | 51 959 | 42 511 | 12 174 | 9 151 | |
| Kursdifferens i likvida medel | -1 995 | 1 447 | 0 | 0 | |
| Likvida medel vid årets slut | 50 822 | 51 959 | 12 592 | 12 174 | |
| )rsäljning/Likvidering av dotterbolag |
|---|
| irvärv av immateriella anläggningstillgångar |
| irvärv av materiella anläggningstillgångar |
| irändring långfristiga tillgångar/skulder |
| hållen utdelning från koncernbolag |
| assaflöde från investeringsverksamheten |
| assaflöde från finansieringsverksamheten | |
|---|---|
| ämnad utdelning | |
| ämnad utdelning innehav utan bestämmande inflytande |
Noter ALLA BELOPP I KKR OM EJ ANNAT ANGES.
NOT 1. TILLÄMPADE REDOVISNINGS- OCH VÄRDERINGSPRINCIPER SAMT ANDRA UPPLYSNINGAR
ALLMÄNT
Denna koncernredovisning har godkänts av styrelsen för offentliggörande. Koncernredovisningen kan ändras av bolagets ägare efter det att styrelsen godkänt den.
GRUNDER FÖR RAPPORTERNAS UPPRÄTTANDE
Novoteks koncernredovisning är upprättad med tillämpning av Årsredovisningslagen, RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner samt International Financial Reporting Standards, IFRS, sådana de antagits av EU.
Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärdemetoden förutom vad beträffar vissa finansiella tillgångar och skulder (inkl. derivatinstrument) som är värderade till verkligt värde via resultaträkningen. De balansposter som rubriceras omsättningstillgångar och kortfristiga skulder förväntas återvinnas eller betalas inom 12 månader. Alla andra balansposter förväntas återvinnas eller betalas senare.
Tillämpade principer är oförändrade i jämförelse med föregående år om inget annat framgår nedan.
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget och koncernen.
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive förväntningar på framtida händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
Företagsledningen gör uppskattningar och antaganden om framtiden, vilka påverkar redovisade värden. Följden blir att redovisade belopp i dessa fall sällan kommer att motsvara de verkliga beloppen.
NYA OCH ÄNDRADE STANDARDER SOM TILLÄMPAS AV KONCERNEN
Ingen av de standarder som ska tillämpas av koncernen för första gången för räkenskapsår som börjar 1 januari 2015 har haft eller beräknas få någon påverkan på koncernens redovisningsprinciper eller upplysningar.
NYA STANDARDER OCH TOLKNINGAR SOM ÄNNU INTE HAR TILLÄMPATS AV KONCERNEN
Ett antal nya standarder och tolkningar träder i kraft för räkenskapsår som börjar efter den 1 januari 2015 och har inte tillämpats vid upprättandet av denna årsredovisning. Dessa nya standarder och tolkningar väntas få påverkan på koncernens finansiella rapporter.
Annual improvements to IFRSs 2010-2012 Cycle: IFRS 8 Rörelsesegment – ändring med krav på att ledningen lämnar upplysning om vilka bedömningar som gjorts vid sammanslagning av segment. Ändringen kräver också avstämning mellan segmentens tillgångar och koncernens tillgångar.
IAS 24 Upplysningar om närstående – ändring som utökar definitionen av närstående till att inkludera ett företag som tillhandahåller "förvaltningstjänster" till det rapporterande företaget. Upplysning ska lämnas om de kostnader som belastat det rapporterande företaget.
IFRS 9 "Financial instruments" hanterar klassificering, värdering och redovisning av finansiella tillgångar och skulder och inför nya regler för säkringsredovisning. IFRS 9 ersätter de delar i IAS 39 som är relaterade till klassificering och värdering av finansiella instrument och introducerar en ny nedskrivningsmodell. Den nya modellen för beräkning av kreditförluster utgår från förväntade kreditförluster vilket kan medföra tidigare redovisning av kreditförluster. Koncernen förväntar sig ingen påverkan på klassificeringen och värdering av koncernens finansiella tillgångar och skulder. Den slutliga utvärderingen är emellertid inte klar. IFRS 9 träder i kraft den 1 januari 2018 och har ännu inte antagits av EU.
IFRS 15 "Revenue from contracts with customers" behandlar hur redovisningen av intäkter ska ske. En intäkt ska enligt IFRS 15 redovisas när kunden erhåller kontrollen över den försålda varan eller tjänsten och har möjlighet att använda och erhålla nyttan från varan eller tjänsten. Standarden innebär en utökad upplysningsskyldighet. Koncernen har ännu inte utvärderat vilka effekter som den nya standarden kan komma att få på de finansiella rapporterna. IFRS 15 träder i kraft den 1 januari 2018 och har ännu inte antagits av EU.
IFRS 16 "Leases" publicerades i januari 2016 och är en ny leasingstandard som kommer att ersätta IAS 17 Leasingavtal samt tillhörande tolkningar. Standarden kräver att tillgångar och skulder hänförliga till alla leasingavtal, med några undantag, redovisas i balansräkningen. Denna redovisning baseras på synsättet att leasetagaren har en rättighet att använda en tillgång under en specifik tidsperiod och samtidigt en skyldighet att betala för denna rättighet. Redovisningen för leasegivaren kommer i allt väsentligt att vara oförändrad. Standarden, som är tillämplig för räkenskapsår som påbörjas den 1 januari 2019 eller senare, har ännu inte antagits av EU. Förtida tillämpning är tillåten förutsatt att även IFRS 15 tillämpas. Koncernen har ännu inte utvärderat effekterna av IFRS 16.
Inga andra IFRS eller IFRS IC-tolkningar som ännu inte trätt i kraft förväntas få någon väsentlig påverkan på koncernen.
NYTTJANDEPERIOD IMMATERIELLA OCH MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Koncernledningen fastställer bedömd nyttjandeperiod och därmed sammanhängande avskrivning för koncernens immateriella och materiella anläggningstillgångar. Dessa uppskattningar baseras på historisk kunskap om motsvarande tillgångars nyttjandeperiod. Nyttjandeperiod samt bedömda restvärden prövas varje balansdag och justeras vid behov.
NEDSKRIVNINGSPRÖVNING FÖR GOODWILL
Koncernen undersöker varje år om något nedskrivningsbehov föreligger för goodwill. Återvinningsvärdet har fastställts genom beräkning av nyttjandevärdet. För dessa beräkningar måste vissa uppskattningar göras (not 12).
Företagsledningen bedömer att rimligt möjliga förändringar i de väsentliga antaganden som använts i beräkningarna inte skulle ha så stora effekter att de var och en för sig skulle leda till något nedskrivningsbehov.
UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN
Koncernen undersöker varje år om något nedskrivningsbehov föreligger för uppskjutna skattefordringar avseende skattemässiga underskottsavdrag. Dessutom undersöker koncernen möjligheten att aktivera nya uppskjutna skattefordringar avseende årets skattemässiga underskottsavdrag ifall det är tillämpligt. Uppskjuten skattefordran är endast upptagen i de fall det är troligt att framtida skattemässiga överskott kommer att finnas tillgängliga, mot vilka den temporära skillnaden kan utnyttjas.
VÄRDERING AV KUNDFORDRINGAR
Kundfordringar redovisas till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden, minskat med eventuell reservering för värdeminskning. En värdeminskning sker när företagsledningen bedömer att det finns objektiva belägg för att ett belopp inte kommer att erhållas. Bedömningen om när det finns objektiva belägg påverkar således värderingen. En felaktig bedömning kan leda till att kundfordringarna en enskild period antingen är för högt eller för lågt värderade.
KONCERNREDOVISNING
Dotterföretag är de företag där koncernen har bestämmande inflytande, det vill säga har rätt att utforma finansiella och operativa strategier på ett sätt som vanligen följer med ett aktieinnehav uppgående till mer än 50 procent av röstetalet.
Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen. De exkluderas ur koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet upphör. Endast den del av dotterföretagets balanserade vinstmedel som intjänats efter den tidpunkt då bestämmande inflytande erhölls ingår i koncernens egna kapital.
Anskaffningsvärdet för ett förvärv utgörs av verkligt värde på överlåtna tillgångar, skulder och de aktier som emitterats av koncernen. I anskaffningsvärdet ingår även verkligt värde på alla tillgångar eller skulder som är en följd av eventuell avtalad villkorad köpeskilling. Förvärvsrelaterade kostnader redovisas i resultaträkningen när de uppstår. Eventuell positiv skillnad mellan anskaffningskostnaden för aktierna och koncernens andel av det verkliga värdet på den förvärvade rörelsens identifierbara tillgångar och skulder redovisas som koncernmässig goodwill. Är skillnaden negativ redovisas den direkt i resultaträkningen.
Koncerninterna transaktioner och balansposter samt orealiserade vinster på transaktioner mellan koncernföretag elimineras. I koncernredovisningen har redovisningsprinciperna för dotterföretag, i förekommande fall, anpassats för att uppnå en enhetlig tillämpning av koncernens principer.
INNEHAV UTAN BESTÄMMANDE INFLYTANDE
Innehav utan bestämmande inflytande i årets resultat och eget kapital baseras på dotterbolagens bokslut upprättade i enlighet med koncernens principer.
OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna i koncernen är redovisade i den valuta som används i den ekonomiska miljö där respektive företag huvudsakligen är verksamt (funktionell valuta). I koncernredovisningen används svenska kronor, som är moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta.
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till funktionell valuta enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen. Valutakursdifferenser uppkommer vid betalning av sådana poster. Kursdifferenser, realiserade och orealiserade, avseende poster som är hänförbara till rörelsen redovisas som övriga rörelseintäkter eller övriga rörelsekostnader medan kursdifferenser av finansiell karaktär redovisas som finansiella poster.
Resultaträkningar och balansräkningar för koncernföretag som har en annan funktionell valuta än rapportvalutan omräknas till koncernens rapportvaluta enligt följande:
- tillgångar och skulder omräknas till balansdagens kurs
- intäkter och kostnader omräknas till genomsnittlig valutakurs
- omräkningsdifferenser som uppstår under året, till följd av ovan, redovisas i totalresultatet. Akumulerade omräkningsdifferenser redovisas i eget kapital i en särskild omräkningsreserv.
GOODWILL
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaffningsvärdet överstiger det verkliga värdet på koncernens andel av det förvärvade dotterbolagets identifierbara nettotillgångar vid förvärvstillfället. Goodwill på förvärv av dotterbolag redovisas som immateriella tillgångar. Goodwill som redovisas separat testas årligen för att identifiera nedskrivningsbehov och redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade nedskrivningar. Nedskrivningar av goodwill återförs inte.
FORSKNING OCH UTVECKLING
Utgifter för forskning kostnadsförs då de uppstår. Skulle det finnas svårighet att skilja forskningsfasen från utvecklingsfasen i ett projekt kostnadsförs samtliga utgifter tills dess att det står klart att projektet övergått till utvecklingsfasen.
Utgifter för utveckling, som syftar till att ta fram nya produkter, redovisas i balansräkningen som en immateriell tillgång när uppställda kriterier för aktivering uppfylls. Redovisning i balansräkningen skall göras om produkten är tekniskt och kommersiellt användbar, om företaget har tillräckliga resurser för att fullfölja utvecklingen och därefter använda eller sälja tillgången. Det skall också vara sannolikt att de framtida ekonomiska fördelarna som är hänförliga till tillgången ska tillfalla företaget och tillgångens anskaffningsvärde ska gå att beräkna på ett tillförlitligt sätt.
Utgifter för utvecklingsarbeten balanseras och skrivs av över den bedömda nyttjandeperioden när kriterierna för en balansering är uppfyllda. Bedömningen av när kriterierna är uppfyllda ligger till grund för vilka utgifter som kommer att balanseras. Principerna för balansering prövas regelbundet så även nyttjandeperioden.
VARULAGER
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärde och nettoförsäljningsvärde. Anskaffningsvärdet fastställs med användning av först in-, först ut- metoden.
INTÄKTER
Novotek tillämpar successiv vinstavräkning för både löpande räkningsuppdrag och uppdrag till fast pris. Härvid framkommer resultatet i takt med uppdragets genomförande.
Ett grundläggande villkor för successiv vinstavräkning är att intäkter, kostnader och färdigställandegraden för uppdraget kan storleksbestämmas på ett tillförlitligt sätt.
Färdigställandegraden fastställs såsom förhållandet mellan nedlagda utgifter på balansdagen och beräknade totala utgifter.
Intäkter avseende försäljning av produkter redovisas efter att riskerna och nyttan överförts till köparen.
Ränteintäkter intäktsredovisas i enlighet med den effektiva avkastningen. Erhållen utdelning intäktsredovisas när rätten att erhålla utdelning bedöms som säker.
SEGMENTRAPPORTERING
Novoteks nuvarande interna operativa rapporteringssystem och struktur är uppbyggd utifrån koncernens gemensamma kärnkompetens inom integrationslösningar för industriell IT och Automation. Den högste verkställande beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelningen av resurser och bedömning av rörelsesegmentens resultat. I koncernen har denna funktion identifierats som verkställande direktör och koncernchef. Till sitt stöd har han koncernledningen.
Koncernens gemensamma verksamhet inom industriell IT och Automation delas upp i rörelsesegment baserat på vilka delar av verksamheten företagets högste verkställande beslutsfattare följer upp resultat (främst EBT) och avkastning från. Rapportering av tillgångar och skulder ingår inte i den operativa interna rapporteringen. Det är utifrån den interna operativa rapportering som koncernens segment har identifieras. Rörelsesegmenten i form av enskilda dotterbolag har egna chefer som är ansvariga för den dagliga verksamheten och som regelbundet rapporterar utfallet av segmentets prestationer samt behov av resurser till koncernledningen.
Härvid har de olika delarna genomgått en process varvid likartade segment har slagits ihop. Det har inneburit att rörelsesegmenten har slagits ihop till ett rapporteringssegment (industriell IT och Automation). Kraven för aggregeringen av segmenten anses uppfyllda pga. de likartade ekonomiska egenskaperna, såsom långsiktig bruttomarginal, likartade kundkategorier, enhetliga produktområden (produktportfölj) och distributionssätt samt utnyttjande av ett koncerngemensamt distributörsavtal med respektive leverantör. Utveckling av produktsortiment och tjänsteutbud sker centralt i koncernen. Då koncernens verksamhet är begränsad till Nordeuropa, bedöms marknaderna fungera likartat och vara väsentligt integrerade med varandra och därmed inte skilja sig åt signifikant vad gäller dess långsiktiga tillväxt och dess risker.
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Utgifter för förbättring av tillgångarnas prestanda, utöver ursprunglig nivå, ökar tillgångarnas redovisade värde. Utgifter för reparation och underhåll kostnadsföres löpande. Vid lånefinansiering ingår lånekostnaderna i anskaffningsvärdet.
AVSKRIVNINGAR
I resultaträkningen belastas rörelseresultatet med av-
skrivningar enligt plan, vilka baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod. Härvid tillämpas följande avskrivningstider:
• Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten,
- 5–10 år • Övriga immateriella anläggningstillgångar,
- 5-10 år
• Inventarier, verktyg och installationer, 3 – 8 år Vissa aktiverade produktutvecklingar bedöms ha en längre livstid (10 år) beroende på dess grundläggande
funktioner. Datorer för teknisk användning betraktas i sin helhet som förbrukningsinventarier. I koncernen betraktas goodwill vara en tillgång med obestämd livslängd, varför avskrivning inte görs.
SKATT
Total skatt i resultaträkningen utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Aktuell skatt är skatt som skall betalas eller erhållas avseende aktuellt år. Hit hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt beräknas på s.k. temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder i balansräkningen. De temporära skillnaderna har huvudsakligen uppkommit genom obeskattade reserver.
Uppskjutna skattefordringar i avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer att medföra lägre skatteutbetalningar i framtiden.
I juridisk person redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatteskuld.
KASSAFLÖDESANALYS
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redovisade kassaflödet omfattar endast transaktioner som medför in- eller utbetalningar.
Som likvida medel klassificeras förutom kassa och banktillgodohavanden även kortfristiga finansiella placeringar med endast obetydlig risk för värdefluktuationer och en löptid som vid anskaffningstidpunkten inte överstiger tre månader.
LEASING
Anläggningstillgångar som disponeras via leasing klassificeras i enlighet med leasingavtalets ekonomiska innebörd. Leasingobjekt som disponeras via finansiell leasing redovisas som anläggningstillgång och framtida leasingavgifter som räntebärande skulder. För leasingobjekt som klassificeras som operationell leasing redovisas leasingkostnaden som rörelsekostnad i resultaträkningen.
NEDSKRIVNINGAR
Tillgångar som har en obestämd nyttjandeperiod, samt aktiverade utvecklingskostnader som ännu inte tagits i bruk, skrivs inte av utan prövas årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Tillgångar som skrivs av bedöms med avseende på värdenedgång så snart det finns indikationer att det redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp varmed tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens verkliga värde minskat med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid bedömning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det finns separata identifierbara kassaflöden.
AVSÄTTNINGAR OCH SKULDER
Skulder har, om ej annat anges nedan, upptagits till anskaffningsvärde med sedvanlig reservering för upplupna kostnader. Avsättningar har gjorts för kända eller befarade risker efter individuell prövning.
ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Koncernens planer för ersättning efter avslutad anställning omfattar endast avgiftsbestämda pensionsplaner. I avgiftsbestämda planer betalar företaget fastställda avgifter till en separat juridisk enhet alternativt sker inbetalningen av den anställde. Inbetalningarnas storlek regleras i lokala avtal. När avgiften är betalad har företaget inga ytterligare förpliktelser. Ersättning till anställda så som lön och pension redovisas som kostnad under den period när de anställda utfört de tjänster som ersättningen avser.
RESULTAT PER AKTIE
Beräkningen av resultat per aktie baseras på periodens resultat i koncernen hänförligt till moderbolagets aktieägare och på det vägda genomsnittliga antalet aktier utestående under perioden. Vid beräkningen av resultat per aktie efter utspädning justeras resultatet och det genomsnittliga antalet aktier för att ta hänsyn till effekter av utspädande potentiella stamaktier.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Upplysningar om finansiella instrument finns i not 16.
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget tillämpar årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer. RFR 2 kräver att moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen, d v s IFRS i den omfattning som RFR 2 tillåter. Tillämpade redovisningsprinciper är oförändrade i jämförelse med föregående år.I de fall moderbolaget tillämpar andra redovisningsprinciper än koncernen anges detta nedan.
Not 2. RÖRELSENS INTÄKTER
| Rörelseintäkternas fördelning på geografiska områden | 2015 | 2014 | ||
|---|---|---|---|---|
| Sverige | 45 959 | 47 098 | ||
| Benelux | 67 519 | 66 667 | ||
| Danmark | 55 442 | 52 393 | ||
| Finland | 26 436 | 24 767 | ||
| Norge | 33 622 | 37 885 | ||
| Tyskland | 0 | 56 | ||
| Moderbolag och koncerneliminering | -10 286 | -7 363 | ||
| KONCERNEN | ||||
|---|---|---|---|---|
| 221 503 | ||||
| KONCERNEN | ||||
| KONCERNEN | ||||
|---|---|---|---|---|
| Analys av intäkter per intäktsslag | 2015 | 2014 | ||
| Produkter | 177 506 | 169 907 | ||
| Tjänster | 53 115 | 58 443 | ||
| Övrigt och koncerneliminering | -11 929 | -6 847 | ||
| 218 692 | 221 503 | |||
Inköp och försäljning mellan koncernbolag
Av moderbolagets inköp har under året 23 (26) procent skett från koncernföretag (främst underhållskostnader avseende produkter) och av dess försäljning har 97 (97) procent skett till koncernföretag.
Immateriella och materiella anläggningstillgångar i Sverige och andra länder
Summa immateriella (exklusive Goodwill) och materiella anläggningstillgångar som är lokaliserade i Sverige uppgår till 1 613 kkr (1 863) och summan av sådana anläggningstillgångar lokaliserade i andra länder uppgår till 2 913 kkr (2 929).
| 2014 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Investeringar och avskrivningar per segment | Investeringar | Avskrivningar | Investeringar | Avskrivningar |
| Industriell IT och Automation | 917 | -843 | 2 086 | -641 |
| Koncerngemensamt | 637 | -878 | 526 | -1 176 |
| Eliminering | 0 | -363 | 0 | -378 |
| 1 554 | -2 084 | 2 612 | -2 195 |
Not 3.SEGMENTSINFORMATION
| 2014 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkternas fördelning per segment | Rörelse- | 2015 Rörelse- |
Ränte- | Rörelse- | Rörelse- | Ränte |
| intäkter | resultat | netto | intäkter | resultat | netto | |
| Industriell IT och Automation | 228 978 | 19 812 | 355 | 228 865 | 17 547 | 565 |
| Koncerngemensamt | 9 335 | -655 | 390 | 8 888 | -788 | 613 |
| Eliminering | -19 621 | -362 | 0 | -16 250 | -9 | 0 |
| 218 692 | 18 795 | 745 | 221 503 | 16 750 | 1 178 |
Med koncerngemensamt avses koncernens supportfunktioner i moderbolaget såsom koncernledning, affärsutveckling, ekonomi, kommunikation och marknadsföring samt IT.
Ingen enskild kund utgör 10 % eller mer av intäkterna.
Not 4. PERSONAL
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| Medelantalet anställda | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 |
| Kvinnor | 22 | 20 | 1 | 1 |
| Män | 98 | 100 | 3 | 3 |
| 120 | 120 | 4 | 4 |
| 2015 | 2014 | |||
|---|---|---|---|---|
| Medelantalet anställda per land (koncernen) | Kvinnor | Män | Kvinnor | Män |
| Sverige | 4 | 27 | 4 | 29 |
| Benelux | 6 | 23 | 5 | 23 |
| Danmark | 9 | 26 | 8 | 26 |
| Finland | 1 | 11 | 1 | 10 |
| Norge | 2 | 11 | 2 | 12 |
| Tyskland | 0 | 0 | 0 | 0 |
| KONCERNEN | ||||
|---|---|---|---|---|
| Löner och ersättningar | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 |
| Styrelse och verkställande direktör | 8 642 | 8 847 | 1 617 | 1 892 |
| Övriga anställda | 60 252 | 60 447 | 1 531 | 1 525 |
| 68 894 | 69 294 | 3 148 | 3 417 |
Våra lösningar gör våra kunder mer framgångsrika. Kundernas möjlighet att förstå och använda sin data
är det som driver oss.
att kunna prata med någon som finns nära på ditt eget språk. Novotek skall alltid finnas nära.
INNEHAV I DOTTERFÖRETAG
Innehav i dotterföretag värderas utifrån anskaffningsvärde, inklusive kostnader som är direkt hänförliga till förvärvet. I de fall det redovisade värdet avseende investeringen överstiger återvinningsvärdet, sker nedskrivning.
LEASING
I moderbolaget klassificeras all leasing som operationell oavsett ekonomisk innebörd.
SKATTER
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatteskuld. I koncernredovisningen delas däremot obeskattade reserver upp på uppskjuten skatteskuld och eget kapital.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Moderbolaget tillämpar inte värderingsreglerna i IAS 39. Vad som i övrigt skrivits om finansiella instrument gäller dock även i moderbolaget. I moderbolaget värderas finansiella anläggningstillgångar till anskaffningsvärde minus eventuell nedskrivning och finansiella omsättningstillgångar enligt lägsta värdets princip.
KONCERNBIDRAG OCH AKTIEÄGARTILLSKOTT
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras som aktier i dotterföretag i givaren, i den mån nedskrivning inte erfordras. Koncernbidrag som lämnas till dotterföretag är att se som aktieägartillskott. Koncernbidraget med beaktande av skatteeffekten, redovisas som en ökning av aktier i dotterföretag, därefter prövas värdet för att se om det finns något nedskrivningsbehov. Koncernbidrag som erhålls från dotterföretag är att jämställa med utdelning och redovisas som finansiell intäkt i resultaträkningen. Skatteeffekten redovisas i resultaträkningen.
UPPSTÄLLNINGSFORM FÖR RESULTAT- OCH BALANS RÄKNING
Moderbolaget följer Årsredovisningslagens uppställningsform för resultat- och balansräkningen, vilket bland annat innebär en annan uppställningsform för eget kapital.
UPPLYSNINGAR OM NÄRSTÅENDE
Novotekkoncernen bedriver på marknadsmässiga villkor handel, programvara och tjänster, med Idus AB, ett bolag i vilket Novoplan AB har ett bestämmande inflytande. Årets inköp uppgår till 1 660 (373) kkr och årets försäljning uppgår till 0 (0) kkr.
KONCERNFÖRHÅLLANDE
Novotek AB är dotterbolag till Noveko Syd AB, 556061- 5402, med säte i Lomma, Skåne län. Noveko Syd AB är i sin tur dotterbolag till Novoplan AB, 556284-1980, med säte i Lomma, Skåne län.
MODERBOLAGET
Novotek AB är ett publikt aktiebolag (publ) med organisationsnummer 556060-9447 och säte i Malmö. Huvudkontorets besöksadress är Höjdrodergatan 7-9, Malmö.
Moderbolagets verksamhet omfattar koncernövergripande uppgifter och ledning av verksamheten.
Novotek AB är sedan juni 1999 noterat på OMX Nasdaq, Nordiska listan, Small Cap, Information Technology.
Not 4 forts. PERSONAL
| KONCERNEN | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sociala kostnader | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 |
| Pensionskostnader för styrelse och verkställande direktör | 1 234 | 1 125 | 257 | 259 |
| Pensionskostnader övriga anställda | 5 983 | 5 877 | 248 | 258 |
| Övriga sociala kostnader | 10 216 | 11 062 | 1 011 | 1 127 |
| 17 433 | 18 064 | 1 516 | 1 644 |
| 2015 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Löner, ersättningar och sociala kostnader per land (koncernen) SVERIGE | BENELUX | DANMARK | FINLAND | NORGE | TYSKLAND | |
| Löner och ersättningar | ||||||
| Styrelse och verkställande direktör | 2 440 | 1 136 | 2 242 | 1 256 | 1 568 | 0 |
| Övriga anställda | 14 879 | 13 470 | 17 742 | 6 135 | 8 026 | 0 |
| Sociala kostnader | ||||||
| Pensionskostnader för styrelse och verkställande direktör | 480 | 196 | 179 | 302 | 77 | 0 |
| Pensionskostnader övriga anställda | 1 698 | 985 | 1 530 | 1 265 | 505 | 0 |
| Övriga sociala kostnader | 5 884 | 2 134 | 333 | 258 | 1 607 | 0 |
| Löner, ersättningar och sociala kostnader per land (koncernen) SVERIGE | BENELUX | DANMARK | FINLAND | NORGE | TYSKLAND | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Löner och ersättningar | ||||||
| Styrelse och verkställande direktör | 2 832 | 1 089 | 2 220 | 1 099 | 1 607 | 0 |
| Övriga anställda | 15 038 | 14 316 | 17 548 | 5 074 | 8 471 | 0 |
| Sociala kostnader | ||||||
| Pensionskostnader för styrelse och verkställande direktör | 430 | 164 | 189 | 253 | 89 | 0 |
| Pensionskostnader övriga anställda | 1 994 | 950 | 1 357 | 1 040 | 536 | 0 |
| Övriga sociala kostnader | 6 309 | 2 551 | 124 | 221 | 1 857 | 0 |
Styrelse
Styrelsen består av fyra personer varav noll kvinnor. Arvoden till styrelseledamöterna, har enligt årsstämmans beslut, utgått med 95 kkr per ledamot. Utöver detta har styrelseledamöterna endast erhållit kostnadsersättning och inga andra ersättningar eller förmåner har utgått till styrelsemedlemmarna. Det finns inga pensionsavtal eller liknande förpliktelser för styrelsen. Avgångsvederlag utgår ej till någon styrelsemedlem. Bolaget saknar options- eller konvertibelprogram.
Verkställande direktör
Verkställande direktör uppbar under året ersättning med 1 159 kkr (1 472 kkr) samt skattepliktig förmån till ett värde av 84 kkr (98 kkr). Verkställande direktör erhåller inbetalning till avgiftsbestämd pension som beloppsmässigt motsvarar ITP-planen. Årets pensionspremie uppgick till 257 kkr (259 kkr). För verkställande direktör gäller pensionsålder 65 år. För verkställande direktör gäller en uppsägningstid på 18 månader, inget avtal om avgångsvederlag finns.
Övriga ledande befattningshavare
Övriga ledande befattningshavare består av de sex personer, varav noll kvinnor, som tillsammans med VD utgör koncernledning. Löner och ersättningar uppgick för 2015 till sammanlagt 7 021 kkr (6 864 kkr). Därutöver utgick förmåner (huvudsakligen bilförmåner) med sammanlagt 378 kkr (400 kkr). Övriga ledande befattningshavare erhåller inbetalning till avgiftsbestämd pension som beloppsmässigt är i enlighet med ITP-planen eller motsvarande plan i annat land utan möjlighet att aktualisera pension tidigare än normal pensionsålder för respektive land. Pensionskostnader uppgick för 2015 till sammanlagt 1 103 kkr (905 kkr). För övriga ledande befattningshavare gäller uppsägningstider varierande mellan 6 och 12 månader. Inga avtal om avgångsvederlag finns.
Not 5. REVISIONSKOSTNADER
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Revisionsuppdrag | ||||
| Mazars SET Revisionsbyrå AB | 232 | 287 | 131 | 176 |
| Övriga | 357 | 367 | 0 | 0 |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag | ||||
| Mazars SET Revisionsbyrå AB | 72 | 72 | 72 | 72 |
| Övriga | 33 | 24 | 0 | 0 |
| Skatterådgivning | ||||
| Mazars SET Revisionsbyrå AB | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga | 37 | 37 | 0 | 0 |
| Övriga tjänster | ||||
| Mazars SET Revisionsbyrå AB | 6 | 58 | 6 | 58 |
| Övriga | 66 | 57 | 0 | 0 |
Med revisionsuppdrag avses revisors arbete för den lagstadgade revisionen och med revisionsverksamhet olika typer av kvalitetssäkringstjänster. Övriga tjänster är sådant som inte ingår i revisionsuppdrag, revisionsverksamhet eller skatterådgivning.
Not 10. SKATT
| Not 10. SKATT | ||||
|---|---|---|---|---|
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Skattekostnad i resultaträkningen | ||||
| Aktuell skatt | 4 913 | 4 170 | 0 | 0 |
| Uppskjuten skatt | 188 | -62 | -180 | 67 |
| 5 101 | 4 108 | -180 | -67 | |
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Skatt avseende poster som redovisats direkt mot eget kapital | 0 | 0 | 0 | 0 |
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | ||||
| Skatter i balansräkningen | ||||
| Finansiella anläggningstillgångar | ||||
| Uppskjuten skattefordran | 2 464 | 2 704 | 688 | 489 |
| Rörelsefordringar | ||||
| Aktuell skattefordran | 1 378 | 1 702 | 216 | 102 |
| Avsättningar | ||||
| Uppskjuten skatteskuld | 480 | 151 | 0 | 0 |
| Rörelseskulder | ||||
| Aktuell skatteskuld | 5 337 | 4 383 | 0 | 0 |
Not 8. ÖVRIGA RÄNTEINTÄKTER OCH LIKNANDE
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | ||
| Ränteintäkter och liknande | 1 120 | 2 073 | 409 | 633 | |
| Ränteintäkter koncernbolag | - | – | 0 | 0 | |
| 1 120 | 2 073 | 409 | 633 |
Not 9. RÄNTEKOSTNADER OCH LIKNANDE
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | ||
| Räntekostnader och liknande | -375 | -895 | -19 | -20 | |
| Räntekostnader koncernbolag | - | – | 0 | ||
| -375 | -895 | -19 | -20 | ||
Not 7. RESULTAT FRÅN ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 |
| 0 | 3 | 10 300 | 10 252 |
| Utdelning | 0 | 0 | 10 300 | 10 249 |
|---|---|---|---|---|
| Resultat vid försäljning av dotterbolag | 0 | 3 | 0 | 3 |
Not 6. LEASINGAVTAL
Genom leasingavtal disponerar koncernen över verksamhetslokaler samt ett antal tjänstebilar och kopiatorer. Samtliga leasingavtal har klassificerats som operationella, vilket innebär att någon tillgångs- eller motsvarande skuldpost inte redovisas i balansräkningen. Normal leasingperiod uppgår till tre år, därmed har nedan uppställning antagits.
Under året betalda leasingavgifter uppgår till 7 631 (7 119) kkr, varav moderbolaget 112 (116) kkr. Värdet av avtalade framtida leasingavgifter fördelar sig enligt följande:
| Koncernen | Moderbolaget |
|---|---|
| Koncernen | Moderbolaget | |
|---|---|---|
| Förfaller till betalning 2016 | 7 205 | 5 |
| Förfaller till betalning 2017-2018 | 7 955 | 0 |
| Förfaller till betalning 2019 eller senare | 8 351 | 0 |
Not 11. BALANSERADE UTGIFTER FÖR UTVECKLINGSARBETEN
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | ||||
| Ingående anskaffningsvärde | 13 825 | 11 766 | 7 312 | 6 786 |
| Årets aktivering | 1 297 | 1 674 | 637 | 526 |
| Årets omräkningsdifferens | -274 | 385 | 0 | 0 |
| Utgåande ackumulerade anskaffningsvärden | 14 848 | 13 825 | 7 949 | 7 312 |
| Ingående avskrivningar | -9 735 | -7 860 | -5 458 | -4 311 |
| Årets avskrivningar | -1 575 | -1 634 | -878 | -1 147 |
| Årets omräkningsdifferens | 188 | -241 | 0 | 0 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | -11 122 | -9 735 | -6 336 | -5 458 |
| Redovisat värde | 3 726 | 4 090 | 1 613 | 1 854 |
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten avser egenutvecklad programvara.
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | |||||
| Uppskjuten skatteskuld | |||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 480 | 152 | 0 | 0 | |
| Obeskattade reserver | 0 | -1 | 0 | 0 | |
| Redovisat värde | 480 | 151 | 0 | 0 |
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | ||||
| Uppskjuten skatteskuld | ||||
| Ingående värde | 151 | 215 | 0 | 0 |
| Årets avsättning | 424 | 0 | 0 | 0 |
| Årets upplösning | -85 | -64 | 0 | 0 |
| Omräkningsdifferens | -10 | 0 | 0 | 0 |
| Redovisat värde | 480 | 151 | 0 | 0 |
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Skillnad mellan nominell svensk skattesats och koncernens skatt | ||||
| Skatt enligt nominell skattesats 22,0 % | 4 299 | 3 945 | 2 208 | 2 217 |
| Skatteeffekt av ej avdragsgilla/skattepliktiga poster | -104 | -232 | -2 388 | -2 284 |
| Omvärdering av tidigare års underskottsavdrag | 170 | 0 | 0 | 0 |
| Ej aktiverat underskottsavdrag | 4 | -1 | 0 | 0 |
| Effekt utländska skattesatser | 732 | 396 | 0 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 5 101 | 4 108 | -180 | -67 |
Not 10 forts. SKATT
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | |||||
| Uppskjuten skattefordran | |||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 355 | 484 | 0 | 0 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 2 | 0 | 0 | |
| Skattemässigt värde i underskottsavdrag | 1 959 | 1 997 | 668 | 489 | |
| Övrigt | 150 | 221 | 0 | 0 | |
| Redovisat värde | 2 464 | 2 704 | 668 | 489 |
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | ||||
| Uppskjuten skattefordran | ||||
| Ingående värde | 2 704 | 3 088 | 489 | 422 |
| Årets avsättning | 186 | 231 | 179 | 67 |
| Årets upplösning | -395 | -642 | 0 | 0 |
| Omräkningsdifferens | -31 | 27 | 0 | 0 |
| Redovisat värde | 2 464 | 2 704 | 668 | 489 |
Not 12. GOODWILL
| KONCERNEN | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | ||||
| Ingående anskaffningsvärde | 27 132 | 26 210 | 0 | 0 |
| Årets omräkningsdifferens | -616 | 922 | 0 | 0 |
| Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 26 516 | 27 132 | 0 | 0 |
| Ingående nedskrivningar | -945 | -945 | 0 | 0 |
| Utgående ackumelerade nedskrivningar | -945 | -945 | 0 | 0 |
| Redovisat värde | 25 571 | 26 187 | 0 | 0 |
| 25 571 | |
|---|---|
| Novotek BV (Benelux) | 7 883 |
| Novotek OY (Finland) | 3 092 |
| Novotek Planning Systems A/S (Danmark) | 832 |
| Novotek A/S (Danmark) | 4 968 |
| Novotek AS (Norge) | 3 879 |
| Novotek Sverige AB | 4 917 |
| Koncernens redovisade goodwill per 2015-12-31 fördelas per kassagenererande enheter enligt följande: |
NEDSKRIVNINGSPRÖVNING
Koncernens goodwill har prövats för nedskrivning i enlighet med IAS 36, Nedskrivningar. Denna nedskrivningsprövning har visat att bokfört värde på Goodwill, 25 571 kkr, inte befunnits överstiga återvinningsvärdet. Även vid en väsentlig förändring (känslighetsanalys) av nedan redogjorda viktiga antagande om tillväxttakt, bruttomarginal samt diskonteringsränta, som de prognosticerade kassaflödena är baserade på, uppstår inget nedskrivningsbehov för koncernen.
Återvinningsvärdet är baserat på nyttjandevärde. Nyttjandevärdet bygger på kassaflödesprognoser varav det första året baseras på den affärsplan (budget) som utarbetats av företagsledningen och som antagits av styrelsen.
Tillväxt
Prognosticerade kassaflöde för affärsplanen för 2016 samt följande fyra år (initial prognosperiod) har baserats på en årlig genomsnittlig prognosticerad organisk tillväxttakt om 5% och perioden därefter 2%. För den senaste treårsperioden har tillväxten legat på ett årligt genomsnitt om 2,5% men bedöms kunna öka då nya produkter har adderats till produktportföljen.
Bruttomarginal
Bruttomarginalen ligger sedan flera år tillbaka på en stabil nivå och denna historiska nivå förväntas bestå, då kostnadsökningar bedöms kunna föras vidare, och har därmed använts.
Diskonteringsränta
De prognosticerade kassaflödena har nuvärdesberäknats med en diskonteringsränta om ca 11% (14%). Diskonteringsräntan motsvarar Novoteks bedömda genomsnittliga kapitalkostnad och är satt främst utifrån koncernens avkastningskrav med tillägg för uppskattningar av marknadens bedömning av risk. Förändringar mellan åren i diskonteringsräntan beror bl a på faktorer som förbättrad lönsamhet och sänkt räntenivå.
Not 13. INVENTARIER, VERKTYG OCH INSTALLATIONER
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | ||||
| Ingående anskaffningsvärde | 8 964 | 7 991 | 237 | 237 |
| Inköp | 257 | 938 | 0 | 0 |
| Omklassificering/försäljning | -152 | -143 | 0 | 0 |
| Årets omräkningsdifferens | -274 | 178 | 0 | 0 |
| Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 8 795 | 8 964 | 237 | 237 |
| Ingående avskrivningar | -7 569 | -7 065 | -237 | -237 |
| Omklassificering/försäljning | 152 | 140 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | -509 | -532 | 0 | 0 |
| Årets omräkningsdifferens | 232 | -112 | 0 | 0 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | -7 694 | -7 569 | -237 | -237 |
| Redovisat värde | 1 101 | 1 395 | 0 | 0 |
forts. Not 11. Övriga immateriella anläggningstillgångar
| KONCERNEN | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | ||||
| Ingående anskaffningsvärde | 580 | 580 | 575 | 575 |
| Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 580 | 580 | 575 | 575 |
| Ingående avskrivningar | -580 | -551 | -575 | -546 |
| Årets avskrivningar | 0 | -29 | 0 | -29 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | -580 | -580 | -575 | -575 |
| Redovisat värde | 0 | 0 | 0 | 0 |
Övriga immateriella tillgångar i koncernen består av immateriella övervärden från förvärv samt andra förvärvade rättigheter.
| MODERBOLAGET | ||
|---|---|---|
| 2015-12-31 | 2014-12-31 | |
| Ingående redovisat värde | 25 226 | 25 416 |
| Försäljning | 0 | -190 |
| Redovisat värde | 25 226 | 25 226 |
Dotterbolags andelsinnehav i koncernföretag
| ORGANISATIONSNR FÖRETAGETS SÄTE ANTAL ANDELAR KAPITALANDEL BOKFÖRT VÄRDE | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| TriMation B.V. | 18036113 | Chaam | 400 | 100 % | 5 024 |
| Novotek BVBA | 0811264250 | Vilvoorde | 400 | 100 % | 3 654 |
INFORMATION I SAMMANDRAG FRÅN BALANSRÄKNINGEN
| Novotek B.V. | Novotek Planning | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Systems A/S | ||||||
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | ||||||
| Anläggningstillgångar | 5 069 | 5 464 | 1 812 | 1 542 | ||
| Omsättningstillgångar | 39 043 | 36 859 | 4 497 | 4 929 | ||
| Summa tillgångar | 44 112 | 42 323 | 6 309 | 6 471 | ||
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Kortfristiga skulder | 25 162 | 25 630 | 3 431 | 2 954 | ||
| Summa skulder | 25 162 | 25 630 | 3 431 | 2 954 | ||
| Nettotillgångar | 18 950 | 16 693 | 2 878 | 3 517 |
INFORMATION I SAMMANDRAG FRÅN RESULTATRÄKNINGEN
| Novotek B.V. | Novotek Planning | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Intäkter | 67 519 | 66 667 | 12 110 | 13 863 |
| Årets resultat | 3 047 | 2 340 | -927 | -965 |
| Årets summa totalresultat | 2 803 | 2 719 | -473 | -836 |
| Summa totalresultat hänförligt till | ||||
| innehav utan bestämmande inflytande | 244 | 217 | -454 | -410 |
| Utdelning till innehavare utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | 0 | 235 |
Samtliga dotterföretag konsolideras i koncernen. Rösträttsandelen i de dotterföretag som ägs direkt av moderbolaget skiljer sig inte från kapitalandelen.
Det totala ägandet för innehavare utan bestämmande inflytande uppgår för perioden till 2 687 (3 017) kkr av vilka 1 480 (1 724) kkr härrör sig till Novotek B.V. och 1 207 (1 293) kkr härrör sig från Novotek Planning Systems A/S.
Nedan visas finansiell information i sammandrag för varje dotterföretag som har innehavare utan bestämmande inflytande och som är väsentliga för koncernen. Informationen avser belopp före koncerninterna elimineringar.
ANDELAR I DOTTERBOLAG
Not 14. ANDELAR I DOTTERBOLAG
| ORGANISATIONSNR FÖRETAGETS SÄTE ANTAL ANDELAR KAPITALANDEL BOKFÖRT VÄRDE | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Novotek Sverige AB | 556265-3906 | Malmö | 1 000 | 100 % | 4 000 |
| Novotek Cloud Service Solutions AB | 556411-8726 | Halmstad | 5 000 | 100 % | 0 |
| Novotek A/S | 21333174 | Glostrup | 500 | 100 % | 638 |
| Novotek AS | 945796693 | Larvik | 50 | 100 % | 732 |
| Novotek Oy | 2206064-5 | Vantaa | 1 000 | 100 % | 29 |
| Novotek B.V. | 20063265 | Breda | 368 | 92 % | 13 122 |
| Novotek Planning Systems A/S | 20944196 | Odense | 306 | 51 % | 6 705 |
| Novotek GmbH | HRB 202293 | Solingen | 1 | 100% | 0 |
| 25 226 |
Not 15. ANDRA LÅNGFRISTIGA FORDRINGAR
| KONCERNEN | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | ||||
| Ingående fordran | 704 | 2 171 | 0 | 1 273 |
| Utlåning under året | 3 | 3 | 0 | 0 |
| Amortering under året | -113 | -215 | 0 | 0 |
| Övrig förändring | 0 | -1 273 | 0 | -1 273 |
| Årets omräkningsdifferens | -42 | 18 | 0 | 0 |
| Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 552 | 704 | 0 | 0 |
| Redovisat värde | 552 | 704 | 0 | 0 |
Övriga långfristiga fordringar är ej räntebärande.
INFORMATION I SAMMANDRAG FRÅN KASSAFLÖDESANALYS
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
|---|
| Kassaflöde från investeringsverksamheten |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
| Förändring av likvida medel |
| Likvida medel vid årets början |
| Kursdifferens i likvida medel |
| Likvida medel vid neriodens slut |
| Novotek B.V. | Novotek Planning | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 977 | 4 372 | -935 | 291 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -122 | -164 | -676 | -1 148 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 0 | 0 | 0 | -488 | |
| Förändring av likvida medel | 855 | 4 208 | -1 611 | -1 345 | |
| Likvida medel vid årets början | 14 923 | 9 888 | 2 245 | 3 426 | |
| Kursdifferens i likvida medel | -617 | 827 | -56 | 164 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 15 161 | 14 923 | 578 | 2 245 | |
Not 16. FINANSIELLA INSTRUMENT OCH RISKHANTERING
| KONCERNEN | ||||
|---|---|---|---|---|
| Icke räntebärande skulder | ||||
| Summa räntebärande skulder | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Externa med förfall inom 1 år | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | ||||
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
| Räntebärande skulder |
| MODERBOLAGET | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 66 411 | 65 893 | 5 928 | 5 648 | |||
| 66 411 | 65 893 | 5 928 | 5 648 | |||
| KONCERNEN | 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 |
Not 16 forts. FINANSIELLA INSTRUMENT OCH RISKHANTERING
FINANSIELLA INSTRUMENT
Koncernen klassificerar sina finansiella instrument i följande kategorier. Klassificeringen är beroende av för vilket syfte instrumentet förvärvats.
Finansiella instrument värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Denna klass av finansiella instrument utgörs av finansiella tillgångar som innehas för handel. En finansiell tillgång klassas i denna kategori om den förvärvats huvudsakligen i syfte att säljas inom kort. Derivatinstrument ingår alltid i denna klass utom i det fall derivatet utgör en del i en säkringstransaktion. Novotek har inte haft några finsansiella tillgångar hänförda till denna kategori under räkenskapsåret.
Finansiella instrument som kan säljas
I denna klass återfinns finansiella tillgångar som kan säljas och som inte är derivat. Finansiella instrument i denna kategori värderas till verkligt värde och värdeförändringen redovisas i övrigt totalresultat. Novotek har inte haft några finansiella tillgångar hänförliga till denna kategori
under räkenskapsåret.
Lånefordringar och kundfordringar
Lånefordringar och kundfordringar har fastställda betalningar och innehas utan handelssyfte. och nuvärdet av bedömda framtida kassaflöden. En nedskrivning av kundfordringar och låneford-
De ingår i omsättningstillgångar med undantag för de poster med förfallodag mer än 12 månader efter balansdagen, vilka klassificeras som anläggningstillgångar. Värdering sker till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden, minskat med eventuell reservering för värdeminskning. En reserv för värdeminskning görs när det finns objektiva bevis för att koncernen inte kommer att kunna erhålla alla belopp som är förfallna enligt fordringarnas ursprungliga villkor. Reservens storlek utgörs av skillnaden mellan tillgångens redovisade värde
ringar redovisas i resultaträkningen som en övrig extern kostnad.
Låneskulder och leverantörsskulder
Låneskulder och leverantörsskulder redovisas till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden.
Köp och försäljningar av finansiella instrument redovisas på affärsdagen, d v s den dag då bindande avtal ingås. Samtliga finansiella instrument vilka inte värderas till verkligt värde, värderas inledningsvis till anskaffningskostnad plus transaktionskostnader.
De finansiella räntebärande tillgångarna uppgår till 50 822 (51 959) kkr och utgörs av likvida medel och andra räntebärande fordringar. Räntebärande skulder utgörs av skulder till kreditinstitut och checkräkningskredit och uppgår till 0 (0) kkr.
Not 16 forts. FINANSIELLA INSTRUMENT OCH RISKHANTERING
FINANSIELLA RISKER
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för en mängd olika finansiella risker såsom marknadsrisk (innefattande valutarisk, ränterisk och prisrisk), kreditrisk och likviditetsrisk. Koncernen eftersträvar att minimera potentiella ogynnsamma effekter på koncernens finansiella resultat.
MARKNADSRISK
Ränterisk
Koncernen har finansiella tillgångar som är räntebärande. Beräknat utifrån finansiella räntebärande tillgångar per den 31 december 2015 skulle en procentenhets förändring av marknadsräntan påverka koncernens resultat med 508 (520) KSEK. Koncernens mål för överskottslikviditet är att maximera avkastningen inom fastställda riktlinjer samtidigt som ränterisken begränsas. Dessutom eftersträvas en hög finansiell flexibilitet för att kunna tillgodose uppkommande behov av likviditet. Snitträntan på koncernens räntebärande finansiella tillgångar var under 2015 1 (2) procent.
Valutarisk
Varje enskilt koncernbolag skall sträva efter att minimera sin valutarisk. Detta sker bland annat genom att affärstransaktioner i största utsträckning genomförs i den egna funktionella valutan.
Omräkning från varje bolags funktionella valuta till rapportvaluta (SEK) ger inte upphov till något kassaflöde varför denna exponering inte säkras. Den omräkningsexponering som avses nedan är inte exponering i nettoinvesteringar i utländsk valuta utan exponering i de enskilda koncernbolagens balansräkningar till följd av att dessa inkluderar poster i annan valuta än dess funktionella.
I den konsoliderade koncernen finns exponering för valutarisk avseende omräkning av kundfordringar och leverantörsskulder. Om samtliga valutor skulle varit 5 % högre skulle koncernens resultat på grund av exponeringen påverkats med ca +1 143 KSEK (+1 169 KSEK) baserat på exponeringen per balansdagen. Motsvarande för moderbolaget är 0 Mkr (0).
Prisrisk
Koncernen kan exponeras för prisrisk hänförligt till finansiella instrument som klassificerats som finansiella instrument som kan säljas eller som tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen. Under räkenskapsåret har koncernen inte haft några instrument som klassificerats i dessa kategorier.
Kreditrisk
Hanteras genom fastslagen kreditinstruktion där bästa möjliga kreditvärdighet på koncernens motparter eftersträvas. I förekommande fall begärs kompletterande säkerheter för motparternas åtaganden. Andelen förfallna fordringar över 180 dagar utgjorde 3 % (2 %) av de totala kundfordringarna per balansdagen.
Likviditetsrisk
Definieras som den risk som orsakas av bristande likviditet eller svårigheter att ta upp, eller omsätta externa lån. För att eliminera denna risk skall koncernens synliga soliditet alltid överstiga 35 %. Synlig soliditet definieras som eget kapital plus finansiering från aktieägare dividerat med balansomslutningen, per 31/12 2015 utgjorde denna 54 % (54 %).
Nedanstående tabell visar koncernens kontrakterade odiskonterade räntebetalningar och amorteringar avseende de finansiella skulderna samt tillgångar och skulder avseende derivat. Merparten av skulderna förfaller i allt väsentligt inom 90 dagar efter balansdagen. Nedan redovisade skulder avser ordinarie rörelseskulder som har en förfallotid inom ett år.
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| BOKFÖRT VÄRDE | INOM ETT ÅR | SENARE ÄN ETT ÅR MEN INOM FEM | |||
|---|---|---|---|---|---|
| ÅR | |||||
| 2015 | RÄNTA | AMORTERING | RÄNTA | AMORTERING | |
| Leverantörsskulder med mera | 66 411 | 0 | 66 411 | 0 | 0 |
| Summa | 66 411 | 0 | 66 411 | 0 | 0 |
Moderbolaget
| BOKFÖRT VÄRDE | SENARE ÄN ETT ÅR MEN INOM FEM | |||
|---|---|---|---|---|
| RÄNTA | AMORTERING | RÄNTA | AMORTERING | |
| 5 928 | 0 | 5 928 | 0 | 0 |
| 5 928 | 0 | 5 928 | 0 | 0 |
| INOM ETT ÅR |
Koncernen
| BOKFÖRT VÄRDE | INOM ETT ÅR | SENARE ÄN ETT ÅR MEN INOM FEM | |||
|---|---|---|---|---|---|
| ÅR | |||||
| 2014 | RÄNTA | AMORTERING | RÄNTA | AMORTERING | |
| Leverantörsskulder med mera | 65 893 | 0 | 65 893 | 0 | 0 |
| Summa | 65 893 | 0 | 65 893 | 0 | 0 |
Moderbolaget
| BOKFÖRT VÄRDE | INOM ETT ÅR | SENARE ÄN ETT ÅR MEN INOM FEM | |||
|---|---|---|---|---|---|
| ÅR | |||||
| 2014 | RÄNTA | AMORTERING | RÄNTA | AMORTERING | |
| Leverantörsskulder med mera | 5 648 | 0 | 5 648 | 0 | 0 |
| Summa | 5 648 | 0 | 5 648 | 0 | 0 |
Soliditeten är enligt följande
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | ||||
| Eget kapital | 79 822 | 78 501 | 36 783 | 37 168 |
| Summa Eget kapital | 79 822 | 78 501 | 36 783 | 37 168 |
| Balansomslutning | 146 713 | 144 545 | 42 711 | 42 816 |
| Soliditet | 54 % | 54 % | 86 % | 87 % |
Kapitalrisk
nierad som eget kapital, är att trygga koncernens förmåga att fortsätta sin verksamhet för att kunna genererar avkastning till aktieägarna och nytta till andra intressenter samt att kapitalstrukturen är optimal med hänsyn till kostnaden för kapitalet. Utdelning till aktieägarna, inlösen av aktier, utfärdande av nya aktier eller försäljning av tillgångar är exempel på åtgärder som koncernen kan använda sig av för att justera kapitalstrukturen.
Koncernens mål avseende kapitalstruktur, defihov så tillåter.
Utdelningspolicy
Styrelsens policy, vad gäller utdelning, är att minst 50% av vinster efter skatt skall utdelas till aktieägarna när Bolaget har en intjäningsförmåga som ger utrymme för en uthållig produktutveckling och marknadsexpansion och om motsvarande utdelningsbara medel finns i moderbolaget och koncernens konsolideringsbe-
| Tillämpade valutakurser | KONCERNEN | |
|---|---|---|
| 2015 | 2014 | |
| Vid omräkning av balansposter till rapportvalutan | ||
| har följande valutakurser använts: | ||
| EUR | 9,135 | 9,516 |
| DKK | 1,224 | 1,278 |
| NOK | 0,956 | 1,052 |
| 2015 | 2014 | |
| För omräkning av det utländska dotterföretagets resultaträkning | ||
| till rapportvalutan har följande valutakurser använts: | ||
| EUR | 9,356 | 9,097 |
| DKK | 1,254 | 1,220 |
| NOK | 1,047 | 1,089 |
Not 17. KLASSIFICERING AV FINANSIELLA INSTRUMENT
| FINANSIELLA SKULDER | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| FINANSIELLA VÄRDERADE TILL UPP | |||||
| LÅNE- OCH | TILLGÅNGAR LUPET ANSKAFFNINGS- | REDOVISAT | VERKLIGT | ||
| KUNDFORDRINGAR SOM KAN SÄLJAS | VÄRDE | VÄRDE | VÄRDE | ||
| Koncernen 2015 | |||||
| Finansiella tillgångar | |||||
| Andra långfristiga fordringar | 552 | 0 | 0 | 552 | 552 |
| Kundfordringar och övriga fordringar | 54 499 | 0 | 0 | 54 499 | 54 499 |
| Likvida medel | 50 822 | 0 | 0 | 50 822 | 50 822 |
| Summa finansiella tillgångar | 105 873 | 0 | 0 | 105 873 | 105 873 |
| Icke finansiella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 40 840 | 40 840 |
| Summa tillgångar | 105 873 | 0 | 0 | 146 713 | 146 713 |
| Finansiella skulder | |||||
| Leverantörsskulder med mera | 0 | 0 | 23 868 | 23 868 | 23 868 |
| Summa finansiella skulder | 0 | 0 | 23 868 | 23 868 | 23 868 |
| Icke finansiella skulder | 0 | 0 | 0 | 43 023 | 43 023 |
| Summa skulder | 0 | 0 | 23 868 | 66 891 | 66 891 |
| FINANSIELLA SKULDER | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| FINANSIELLA VÄRDERADE TILL UPP | |||||
| LÅNE- OCH | TILLGÅNGAR LUPET ANSKAFFNINGS- | REDOVISAT | VERKLIGT | ||
| KUNDFORDRINGAR SOM KAN SÄLJAS | VÄRDE | VÄRDE | VÄRDE | ||
| Koncernen 2015 | |||||
| Finansiella tillgångar | |||||
| Andra långfristiga fordringar | 552 | 0 | 0 | 552 | 552 |
| Kundfordringar och övriga fordringar | 54 499 | 0 | 0 | 54 499 | 54 499 |
| Likvida medel | 50 822 | 0 | 0 | 50 822 | 50 822 |
| Summa finansiella tillgångar | 105 873 | 0 | 0 | 105 873 | 105 873 |
| Icke finansiella tillgångar | 0 | 0 | 0 | 40 840 | 40 840 |
| Summa tillgångar | 105 873 | 0 | 0 | 146 713 | 146 713 |
| Finansiella skulder | |||||
| Leverantörsskulder med mera | 0 | 0 | 23 868 | 23 868 | 23 868 |
| Summa finansiella skulder | 0 | 0 | 23 868 | 23 868 | 23 868 |
| Icke finansiella skulder | 0 | 0 | 0 | 43 023 | 43 023 |
| Summa skulder | 0 | 0 | 23 868 | 66 891 | 66 891 |
Not 19. KUNDFORDRINGAR OCH ÖVRIGA FORDRINGAR
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | ||||
| Kundfordringar | 52 996 | 49 990 | 36 | 278 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 0 | 777 | 928 |
| Övriga fordringar | 1 503 | 1 633 | 1 345 | 1 341 |
| Aktuella skattefordringar | 1 378 | 1 702 | 216 | 102 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 886 | 3 677 | 238 | 424 |
| Summa kortfristiga fordringar | 61 763 | 57 002 | 2 612 | 3 073 |
Förfallna kundfordringar med reserv
| KONCERNEN | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | ||||
| Förfallna mindre än 3 månader | 88 | 29 | 0 | 0 |
| Förfallna 3 till 6 månader | 47 | 261 | 0 | 0 |
| Förfallna mer än 6 månader | 673 | 773 | 0 | 0 |
| Summa förfallna kundfordringar med reserv | 808 | 1 063 | 0 | 0 |
Kostnader för nedskrivning och reservering av osäkra fordringar
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | ||
| Kostnader för nedskrivningar och reserveringar avseende osäkra fordringar | -9 | 6 | 0 | 0 | |
| Summa nedskrivningar och reserveringar | -9 | 6 | 0 | 0 |
Per den 31 december 2015 har koncernen redovisat en förlust avseende nedskrivningar och reserveringar avseende kundfordringar på kkr -9 (6). Reserven för osäkra kundfordringar uppgick till kkr 808 (1 063) per den 31 december 2015. Åldersanalysen av dessa är enligt nedan:
KLASSIFICERING AV FINANSIELLA INSTRUMENT
| FINANSIELLA SKULDER | ||||
|---|---|---|---|---|
| LÅNE- OCH | REDOVISAT | VERKLIGT | ||
| VÄRDE | VÄRDE | VÄRDE | ||
| 704 | 0 | 0 | 704 | 704 |
| 51 623 | 0 | 0 | 51 623 | 51 623 |
| 51 959 | 0 | 0 | 51 959 | 51 959 |
| 104 286 | 0 | 0 | 104 286 | 104 286 |
| 0 | 0 | 0 | 40 259 | 40 259 |
| 104 286 | 0 | 0 | 144 545 | 144 545 |
| 0 | 0 | 23 026 | 23 026 | 23 026 |
| 0 | 0 | 23 026 | 23 026 | 23 026 |
| 0 | 0 | 0 | 43 018 | 43 018 |
| 0 | 0 | 23 026 | 66 044 | 66 044 |
| KUNDFORDRINGAR SOM KAN SÄLJAS | FINANSIELLA VÄRDERADE TILL UPP TILLGÅNGAR LUPET ANSKAFFNINGS- |
Not 18. VARULAGER
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | ||||
| Färdiga varor och handelsvaror | 714 | 504 | 0 | 0 |
| Utgående varulager | 714 | 504 | 0 | 0 |
Förändringar i reserven för osäkra fordringar är enligt följande:
| IB-UB analys osäkra fordringar | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | |||||
| Ingående balans osäkra fordringar | 1 063 | 1 155 | 0 | 0 | |
| Reservering för osäkra fordringar | 260 | 450 | 0 | 0 | |
| Fordringar som skrivits bort under året | -57 | 0 | 0 | 0 | |
| Återförda fordringar som blivit reglerade | -435 | -543 | 0 | 0 | |
| Valutakursdifferens | -23 | 1 | 0 | 0 | |
| Utgående balans osäkra fordringar | 808 | 1 063 | 0 | 0 |
Per den 31 december 2015 var kundfordringar uppgående till kkr 8 572 (13 687) förfallna utan att något nedskrivningsbehov ansågs föreligga. Kundfordringarna är mot kunder som tidigare inte haft några betalningssvårigheter. Åldersanalysen av dessa kundfordringar framgår nedan:
Förfallna kundfordringar utan reserv
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | |||||
| Förfallna mindre än 1 månad | 6 816 | 9 089 | 0 | 0 | |
| Förfallna 1 till 3 månader | 1 287 | 3 959 | 0 | 0 | |
| Förfallna 3 till 6 månader | -11 | 94 | 0 | 0 | |
| Förfallna 6 till 12 månader | 237 | 420 | 0 | 0 | |
| Förfallna mer än 12 månader | 243 | 125 | 0 | 0 | |
| Summa förfallna kundfordringar utan reserv | 8 572 | 13 687 | 0 | 0 |
Kundfordran per valuta
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | |||||
| SEK | 8 003 | 5 797 | 0 | 0 | |
| EUR | 27 044 | 28 513 | 0 | 0 | |
| DKK | 12 623 | 12 162 | 0 | 0 | |
| NOK | 4 496 | 2 948 | 0 | 0 | |
| USD | 830 | 570 | 36 | 278 | |
| Summa | 52 996 | 49 990 | 36 | 278 |
Not 22. UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
| plupna löner och sociala avgifter |
|---|
| serv |
| plupna kostnader |
| rutbetalda intäkter |
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | ||||
| Upplupna löner och sociala avgifter | 11 520 | 11 652 | 1 356 | 1 146 |
| Reserv | 0 | 585 | 0 | 585 |
| Upplupna kostnader | 2 513 | 2 889 | 99 | 48 |
| Förutbetalda intäkter | 10 338 | 11 964 | 0 | 0 |
| 24 371 | 27 090 | 1 455 | 1 779 |
Not 20. FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
| KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015-12-31 2014-12-31 2015-12-31 2014-12-31 | ||||
| Förutbetalda hyror och leasingavgifter | 478 | 535 | 19 | 20 |
| Förutbetald pensionskonstnad | 1 713 | 380 | 58 | 57 |
| Upplupen fakturering | 1 295 | 1 422 | 0 | 0 |
| Övriga förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 400 | 1 340 | 161 | 347 |
| 5 886 | 3 677 | 238 | 424 |
Not 21. AKTIEKAPITAL
Antalet aktier i moderbolaget uppgår till 10 600 000 med ett kvotvärde uppgående till 0,25 kronor per aktie. Aktierna är fördelade på 1 500 000 A-aktier à 10 röster samt 9 100 000 B-aktier à 1 röst. Föreslagen, ej beslutad utdelning uppgår till 1,00 kronor per aktie.
Malmö den 13 april 2016
Göran Andersson Ordförande
Tobias Antius Verkställande Direktör
Koncernens resultat- och balansräkning samt moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på årsstämman.
Vår revisionsberättelse har lämnats 2016-04-13. Mazars SET Revisionsbyrå AB
Claes Lindqvist Styrelseledamot
Fredrik Larsson Styrelseledamot
Mats-Åke Andersson Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor
Ingvar Unnerstam Styrelseledamot
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen och koncernredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed, vilket för koncernredovisningen innebär att den har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentet och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om til lämpning av internationella redovisningsstandarder och ger en rättvisande bild av företagets och koncernens ställning och resultat samt att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Till årsstämman i NOVOTEK AB (publ.), org.nr 556060-9447
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för NOVOTEK AB för år 2015. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 25-48.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar för årsredovisningen och koncernredovisningen
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta en årsredovisning som ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och en koncernredovisning som ger en rättvisande bild enligt International Financial Reporting Standards, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen, och för den interna kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen och koncernredovisningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige. Dessa standarder kräver att vi följer yrkesetiska krav samt planerar och utför revisionen för att uppnå rimlig säkerhet att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter.
En revision innefattar att genom oli-
ka åtgärder inhämta revisionsbevis om belopp och annan information i årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur bolaget upprättar årsredovisningen och koncernredovisningen för att ge en rättvisande bild i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i bolagets interna kontroll. En revision innefattar också en utvärdering av ändamålsenligheten i de redovisningsprinciper som har använts och av rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen, liksom en utvärdering av den övergripande presentationen i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Uttalanden
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2015 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2015 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt International Financial Reporting Standards, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och för koncernen.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för NOVOTEK AB för år 2015.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust, och det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för förvaltningen enligt aktiebolagslagen.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att med rimlig säkerhet uttala oss om förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust och om förvaltningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen
Revisionsberättelse
för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Uttalanden
Vi tillstyrker att årsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Malmö den 13 april 2016
Mazars SET Revisionsbyrå AB
Mats-Åke Andersson Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor
SVENSK KOD FÖR BOLAGSSTYRNING
Denna bolagsstyrningsrapport är upprättad i enlighet med Svensk kod för bolagsstyrning (härefter refererad till som "Koden"). Bolagsstyrningsrapporten har varit föremål för de externa revisorernas granskning.
Bolaget tillämpar "Koden" men har frångått kraven enligt "Koden" rörande valberedningens sammansättning. Avvikelsen består i att majoriteten av valberedningens medlemmar ingår i bolagets styrelse samt att valberednings ordförande är bolagets styrelseordförande. Bolaget har valt att frångå "Koden" i detta avseende då den verksamhet som bedrivs av bolaget är så tekniskt komplicerad och specialiserad att styrelsen funnit det viktigt att valberedningen besitter kunskaper och har en förståelse rörande dessa aspekter för att de skall kunna lämna adekvata förslag kring styrelsens sammansättning och arvodering.
VALBEREDNING
Valberedningen ska arbeta fram förslag i nedanstående frågor att föreläggas årsstämman 9 maj 2016 för beslut:
- FÖRSLAG PÅ STYRELSELEDAMÖTER SAMT • STYRELSEORDFÖRANDE
- FÖRSLAG PÅ ARVODERING AV • STYRELSELEDAMÖTER
• FÖRSLAG PÅ ARVODERING AV EXTERN REVISOR
I samband med årsstämman för Novotek AB den 6 maj 2015, omvaldes förutom styrelsens ordförande, Göran Andersson, aktieägarrepresentanterna Fredrik Svensson (representerande Arvid Svensson Invest AB) och Ingvar Unnerstam in i valberedningen.
Valberedningens förslag enligt ovan skall senast offentliggöras i samband med kallelsen till årsstämma 9 maj 2016.
STYRELSEN
Styrelsens sammansättning
Enligt bolagets bolagsordning skall styrelsen bestå av minst tre ledamöter och högst sju ledamöter.
Bolagets styrelse består av fyra ledamöter.
Vid årsstämman den 6 maj 2015 skedde omval av Göran Andersson, Claes Lindqvist, Ingvar Unnerstam samt Fredrik Larsson.
Göran Andersson valdes till ordförande i bolaget. Information om ersättning till styrelseledamöterna som beslutades av årsstämman 6 maj 2015 återfinns i årsredovisningen not 4.
Bolagsstyrningsrapport
| NAMN | UTBILDNING/TITEL | POSITION | LEDAMOT SEDAN ERFARENHET | FÖDD | AKTIER I BOLAGET | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GÖRAN ANDERSSON Civilingenjör | Arbetande styrelseordföran de |
1986, ordförande sedan 2006 |
Huvudägare samt bolagets grundare, tidigare VD SattControl AB. |
1944 | Indirekt innehav mot svarande 1 500 000 A-aktier och 407 660 B-aktier samt direkt innehav av 1 500 B-aktier. |
|
| CLAES LINDQVIST | Civilingenjör, Civilekonom |
Styrelseledamot | 2006 | Tidigare CEO Höganäs AB samt leda mot av styrelserna i Trelleborg AB, Svenska Handelsbanken Södra regio nen samt Dunkerska stiftelserna med flera. |
1950 | 10 000 B-aktier |
| FREDRIK LARSSON | Civilingenjör | Styrelseledamot | 2014 | vVD Idus AB med tidigare erfarenhet som IT-konsult med inriktning på pro jekt- och programledning inom tele com- och finanssektorn. |
1972 | 500 B-aktier. |
| INGVAR UNNERSTAM Civilekonom | Styrelseledamot | 1986 | Företagskonsult | 1946 | 21 400 B-aktier |
Årsstämmovalda ledamöter
Ordinarie ledamöter
Verkställande direktör
| NAMN | UTBILDNING/TITEL | POSITION | ERFARENHET | FÖDD | AKTIER I BOLAGET |
|---|---|---|---|---|---|
| TOBIAS ANTIUS | Civilingenjör | Verkställande direktör | tidigare VD Novosignal AB 1972 | Indirekt innehav motsva rande 250 000 B-aktier samt direkt innehav av 2 000 B-aktier. |
Krav på oberoende
Nedan framgår vilka årsstämmovalda styrelseledamöter som enligt "Kodens" definition anses oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, respektive i förhållande till bolagets större aktieägare.
Med utgångspunkt från ovanstående sammansättning anses bolaget uppfylla "Kodens" krav på att en majoritet av de årsstämmovalda ledamöterna är oberoende av bolaget och bolagsledningen samt att minst två av dessa är oberoende i förhållande till större aktieägare.
Styrelsens arbete
Enligt styrelsens arbetsordning hålls minst fyra ordinarie sammanträden per år utöver det konstituerande sammanträdet. Därutöver kan styrelsen sammanträda när omständigheterna så kräver. Under 2015 har styrelsen haft ett konstituerande möte samt fyra ordinarie styrelsemöten.
Alla styrelseledamöter har deltagit vid samtliga sammanträden under 2015.
Styrelsen antar årligen en arbetsordning, en instruktion avseende arbetsfördelningen mellan styrelsen och verkställande direktören samt en instruktion för ekonomisk rapportering till styrelsen. För mer information om styrelsens arbetsordning, se förvaltningsberättelsen s. 26.
- VERKSAMHETSUPPFÖLJNING
- VERKSAMHETSINRIKTNING
- FÖRVÄRVSKANDIDATER
- REVISIONSINSTRUKTIONER
- KONKURRENTANALYS
| STYRELSE LEDAMOT |
OBEROENDE AV BOLAGET/ BOLAGSLED NING |
OBEROENDE AV STÖRRE AKTIEÄGARE |
|---|---|---|
| GÖRAN ANDERSSON |
Ja | Nej |
| CLAES LINDQVIST |
Ja | Ja |
| FREDRIK LARSSON |
Ja | Nej |
| INGVAR UNNERSTAM |
Ja | Ja |
Styrelsens arbete i utskott Revisionsutskottet
Styrelsen har funnit det mera ändamålsenligt att hela styrelsen fullgör revisionsutskottets uppgifter än att ett separat revisionsutskott inrättas.
Styrelsen har vid ett sammanträde under året diskuterat revisionsinriktningen för bolaget och samtidigt även träffat bolagets revisorer. De huvudsakliga frågor som i samband med detta möte avhandlades var:
- DISKUSSION KRING FÖRUTSÄTTNINGARNA FÖR DEN FINANSIELLA RAPPORTERINGEN FRÅN BOLAGET.
- TILLSKAPANDET AV RUTIN FÖR ATT INFORMERA SIG OM DEN EXTERNA REVISIONENS INRIKTNING OCH SLUTSATSER.
- FASTSTÄLLANDET AV POLICYS FÖR VILKA ANDRA TJÄNSTER ÄN REVISION SOM FÅR UPPHANDLAS AV BOLAGETS REVISORER.
- UTVÄRDERING AV REVISIONSINSATSEN.
- BITRÄDE AV VALBEREDNINGEN VID FRAMTAGAN- DET AV FÖRSLAG TILL REVISOR OCH ARVODE - RING AV REVISIONSINSATSEN.
Ersättningsutskott
Styrelsen har funnit det mera ändamålsenligt att hela styrelsen fullgör ersättningsutskottets uppgifter än att separat ersättningsutskott inrättas. För mer information om ersättningar, se förvaltningsberättelsen s. 27.
VERKSTÄLLANDE DIREKTÖREN
Verkställande direktör är Tobias Antius. Hans övriga väsentliga uppdrag, tidigare befattningar med mera framgår av beskrivning ovan under årsstämmovalda ledamöter.
INTERN KONTROLL AVSEENDE MODERBOLAGETS OCH KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTERING FÖR RÄKENSKAPSÅRET 2015
Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen och "Koden" för den interna kontrollen och att finansiell rapportering är upprättad i enlighet med gällande lag. Denna rapport har upprättats i enlighet med "Koden" och är därmed avgränsad till intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen.
Kvalitetssäkring av Novoteks finansiella rapportering sker genom att styrelsen behandlar samtliga kritiska redovisningsfrågor och de finansiella rapporter som bolaget lämnar.
Detta förutsätter att styrelsen behandlar frågor om intern kontroll, regelefterlevnad, väsentliga osäkerheter i redovisade värden, eventuella ej korrigerade felaktigheter, händelser efter balansdagen, ändringar i uppskattningar och bedömningar, eventuella konstaterade oegentligheter och andra förhållanden som påverkar de finansiella rapporternas kvalitet.
Kontrollmiljö
Ett effektivt styrelsearbete är grunden för god intern kontroll. Novoteks styrelse har etablerat tydliga arbetsprocesser och arbetsordningar för sitt arbete. En viktig del i styrelsens arbete är att utarbeta och godkänna ett antal grundläggande policys och ett ramverk relaterade till finansiell rapportering. Bolagets styrande dokument är benämnt "Arbetsordning för styrelsen i Novotek AB" jämte instruktion avseende arbetsfördelningen mellan styrelsen och verkställande direktören. Syftet med dess policy är bland annat att skapa grunden för en god intern kontroll.
Uppföljning och omarbetning sker löpande samt kommuniceras ut till samtliga medarbetare som är involverade i den finansiella rapporteringen. Styrelsen utvärderar löpande verksamhetens prestationer och resultat genom ett ändamålsenligt rapportpaket innehållande resultatrapport och framarbetade nyckeltal samt annan väsentlig operationell och finansiell information. Styrelsen verkar i sin helhet såsom revisionskommitté. Styrelsen i sin helhet har sålunda under 2015 övervakat systemen för riskhantering och intern kontroll. Dessa system syftar till att säkerställa att verksamheten bedrivs i enlighet med lagar och förordningar och är effektiv samt att den ekonomiska rapporteringen är tillförlitlig. Styrelsen har tagit del av och utvärderat rutinerna för redovisning och ekonomisk rapportering samt följt upp och utvärderat de externa revisorernas arbete, kvalifikationer och oberoende. Styrelsen har för verksamhetsåret 2015 haft en genomgång med och fått skriftlig rapport från bolagets externa revisorer.
Riskbedömning
Novotek arbetar fortlöpande och aktivt med riskbedömning och riskhantering för att säkerställa att de risker som bolaget är utsatt för hanteras på ett ändamålsenligt sätt inom de ramar som fastställts. I riskbedömningen beaktas exempelvis bolagets administrativa rutiner avseende fakturering och avtalshantering. Även väsentliga balans- och resultatposter där risken för väsentliga fel skulle kunna uppstå granskas kontinuerligt. I bolagets verksamhet finns dessa risker i huvudsak i posterna för successiv vinstavräkning.
Kontrollaktiviteter
Kontrollstrukturer utformas för att hantera de risker som styrelsen bedömer vara väsentliga för den interna kontrollen över den finansiella rapporteringen. Dessa kontrollstrukturer består dels av en organisation med tydlig ansvarsfördelning, tydliga rutiner och
klara arbetsroller. Exempel på kontrollaktiviteter är bland annat rapportering av beslutsprocesser och beslutsordningar för väsentliga beslut (t ex nya stora kunder, investeringar, avtal etc.) och även granskning av samtliga finansiella rapporter som presenteras.
Information och kommunikation
Bolagets styrande dokumentation i form av policys och manualer vad gäller intern- och extern kommunikation hålls löpande uppdaterade och kommuniceras internt via relevanta kanaler, såsom interna möten, och Intranet. För kommunikation med externa parter finns en tydlig policy som anger hur denna kommunikation skall ske. Syftet med policyn är att säkerställa att Novoteks samtliga informationsskyldigheter efterlevs på ett korrekt och fullständigt sätt.
Uppföljning och övervakning
Uppföljning av att den interna kontrollen är ändamålsenlig och sker löpande av bolaget. Styrelsen skall minst en gång per år träffa bolagets revisorer för en genomgång av deras revisionsnoteringar. Från och med 2009 sker detta utan närvaro från VD eller annan person från ledningsgruppen. I samband med detta möte skall styrelsen även lämna eventuella önskemål på speciella revisionsinsatser utöver den lagstadgade revisionen med avseende på den analys som styrelsen upprättat kring bolagets interna kontroll. Med start 2009 har styrelsen även tillsett att bolagets revisorer översiktligt granskar de finansiella rapporterna från kvartal tre. Slutligen lämnar även styrelsen en kortfattad rapport över hur den interna kontrollen genomförts under året.
Styrelsen utvärderar årligen om en separat funktion för internrevision skall tillsättas. Ställningstagandet är att styrelsen i dagens utformning hanterar denna löpande process och dess interna kontroll på ett tillfredsställande sätt.
Malmö 2016-04-13
Göran Andersson Ordförande
Claes Lindqvist Styrelseledamot
Fredrik Larsson Styrelseledamot
Ingvar Unnerstam Styrelseledamot
TILL ÅRSSTÄMMAN I NOVOTEK AB (PUBL.) ORG NR: 556060-9447
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2015 på sidorna 51-54 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vi har läst bolagsstyrningsrapporten och baserat på denna läsning och vår kunskap om bolaget och koncernen anser vi att vi har tillräcklig grund för våra uttalanden. Detta innebär att vår lagstadgade genomgång av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att en bolagsstyrningsrapport har upprättats, och att dess lagstadgade information är förenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen.
Malmö den 13 april 2016
Mazars SET Revisionsbyrå AB
Mats-Åke Andersson Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
SVERIGE
Novotek Sverige AB Höjdrodergatan 9 Box 16014 200 25 Malmö Tel +46 40 31 69 00 Fax +46 40 94 76 17 www.novotek.se [email protected]
Novotek Sverige AB Nystrandsgatan 23 633 46 Eskilstuna Tel +46 16 18 32 38 Fax +46 16 18 32 39
DANMARK
Novotek A/S Naverland 2 DK-2600 Glostrup Tel +45 434 337 17 Fax +45 434 352 25 www.novotek.dk [email protected]
Novotek A/S Strandkærvej 87 DK-8700 Horsens Tel +45 702 766 88 Fax +45 702 766 89
Novotek Planning Systems A/S Stærmosegårdsvej 8 DK-5230 Odense M Tel +45 7022 01 70 Fax +45 7022 01 71 www.rob-ex.com [email protected]
HUVUDKONTOR
Novotek AB Höjdrodergatan 9 Box 16014 200 25 Malmö Tel +46 40 31 69 00 Fax +46 40 94 76 17 www.novotek.com [email protected]
FINLAND
Novotek Oy Äyritie 24 FI-01510 Vantaa Tel +358 20 79 59 450 Fax +358 20 79 59 451 www.novotek.fi [email protected]
NORGE
Novotek AS Torsvang Industriområde Boks 2036 NO-3255 Larvik Tel +47 331 658 00 Fax +47 331 658 01 www.novotek.no [email protected]
NEDERLÄNDERNA
Novotek B.V. Paardeweide 2 NL-4824 EH Breda Tel +31 765 871 010 Fax +31 765 810 111 www.novotek.nl [email protected]
BELGIEN
Novotek BVBA Mechelsesteenweg 277 BE-1800 Vilvoorde Tel +32 225 485 50 Fax +32 225 387 67 www.novotek.be [email protected]
Våra kontor
• 58
Årsstämma äger rum måndagen den 9 maj kl. 17.00 i Malmö på Comfort Hotel, Carlsgatan 10 C.
RÄTT ATT DELTAGA
För att deltaga och äga rösträtt måste aktieägaren vara:
- – registrerad i aktieboken
- – anmäld till bolaget
Registrering i den av Värdepapperscentralen Euroclear Sweden AB förda aktieboken måste ha skett senast den 2 maj 2016.
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste tillfälligt inregistrera aktierna i eget namn. Sådan registrering skall vara verkställd senast den 2 maj 2016.
ANMÄLAN
Anmälan om deltagande i stämman, som skall vara bolaget tillhanda senast onsdagen den 2 maj 2016, kan göras till bolaget på följande sätt:
- – per telefon, 040-31 69 00
- – per fax, 040-94 76 17
- – per post, Novotek AB, Box 16014, 200 25 Malmö
- – per e-post, [email protected]
Uppge följande vid anmälan:
- – namn – person- eller organisations-nummer
- – adress
- – telefonnummer
- – aktieinnehav
UTDELNING
Styrelsen har föreslagit onsdagen den 11 maj 2016 som avstämningsdag. Med denna avstämningsdag beräknas utbetalning av utdelning ske från Euroclear Sweden AB den 16 maj 2016.
Styrelsen föreslår årsstämman att utdelning lämnas med 1,00 kronor per aktie.
EKONOMISK INFORMATION
För verksamhetsåret 2016 är följande ekonomiska rapporteringar planerade:
- Årsstämma 9 maj 2016
- Delårsrapporter Januari – mars, 9 maj 2016
- Januari juni, 11 augusti 2016
Januari – september, 10 november 2016
– Bokslutskommuniké Januari – december, 16 februari 2017
KONTAKTPERSON
Jonas Hansson CFO Novotek AB [email protected] Tel. 040 31 69 32