AI assistant
Nolato B — Earnings Release 2010
Feb 1, 2011
2950_10-k_2011-02-01_6053247c-0825-4c52-9a69-49673439390f.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Nolato AB (publ) bokslutskommuniké 2010 Nolatos bästa år någonsin Starkt kassaflöde under fjärde kvartalet
- Fjärde kvartalet 2010 i sammandrag
- Omsättningen ökade med 10 procent till 864 MSEK (786)
- Rörelseresultat (EBITA) uppgick till 63 MSEK (63)
- Resultat efter skatt uppgick till 43 MSEK (57)
- Resultat per aktie var 1,64 SEK (2,17)
- Kassaflödet efter investeringar uppgick till 155 MSEK (79), exklusive avyttrad fastighet
- Helåret 2010 i sammandrag
- Omsättningen ökade med 30 procent till 3.375 MSEK (2.602)
- Rörelseresultat (EBITA) uppgick till 262 MSEK (166)
- Resultat per aktie ökade till 7,11 SEK (4,68)
- Soliditeten var 50 procent (51)
- Styrelsen föreslår en ordinarie utdelning med 3,00 SEK (3,00) samt en extra utdelning om 3,00 SEK, totalt 6,00 SEK per aktie (3,00)
- Översyn av de finansiella målen
■ Koncernen i sammandrag
| MSEK om inte annat anges | Q4 2010 |
Q4 2009 |
Helår 2010 |
Helår 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 864 | 786 | 3 375 | 2 602 |
| Rörelseresultat (EBITDA) 1) | 99 | 126 | 407 | 343 |
| Rörelseresultat (EBITA) 2) | 63 | 63 | 262 | 166 |
| EBITA-marginal, % | 7,3 | 8,0 | 7,8 | 6,4 |
| Resultat efter finansiella poster | 61 | 58 | 243 | 148 |
| Resultat efter skatt | 43 | 57 | 187 | 123 |
| Resultat per aktie, före och efter utspädning, SEK* | 1,64 | 2,17 | 7,11 | 4,68 |
| Justerat resultat per aktie, SEK 3) * | 1,74 | 2,24 | 7,37 | 4,90 |
| Kassaflöde efter investeringar, exkl. förvärv och avyttringar | 155 | 79 | 230 | 139 |
| Nettoinvesteringar, kassaflödespåverkande, exkl förvärv och avyttringar | 43 | 38 | 140 | 118 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | — | — | 18,4 | 12,1 |
| Avkastning på eget kapital, % | — | — | 16,5 | 11,5 |
| Soliditet, % | — | — | 50 | 51 |
| Nettoskuld | — | — | 34 | 40 |
* Bolaget har inte några program med finansiella instrument som medför utspädning av antal aktier.
1) Rörelseresultat (EBITDA): Resultat före skatt, räntor och avskrivningar.
2) Rörelseresultat (EBITA): Resultat före skatt, räntor och avskrivningar på immateriella tillgångar som uppkommit i samband med företagsförvärv.
3) Justerat resultat per aktie: Resultat efter skatt exklusive avskrivningar på immateriella tillgångar som uppkommit i samband med företagsförvärv, dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Fjärde kvartalet 2010
- 900 Omsättningen ökade med 10 procent till 864 MSEK 1000 (786)
- Rörelseresultatet (EBITA) uppgick till 63 MSEK (63)
- Starkt kassaflöde 155 MSEK (79), exklusive avyttrad fastighet
- Nolato Industrial har beslutat att etablera produktion i Rumänien
■ Försäljning
Koncernens omsättning uppgick till 864 MSEK (786), vilket motsvarar en ökning med 10 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Den förvärvade enheten Contour Plastics inom Nolato Medical svarade för 43 MSEK. Valutaeffekter har haft negativ påverkan på omsättningen med cirka 1 procent.
Nolato Medicals omsättning ökade med 32 procent till 235 MSEK (178). Den organiska tillväxten var 8 procent inklusive valutaeffekter. Exklusive omräkningseffekter av valuta, ökade omsättningen med 11 procent.
Nolato Telecoms omsättning ökade med 1 procent till 377 MSEK (372). Exklusive omräkningseffekter av valuta ökade omsättningen med 2 procent. Volymerna har fortsatt varit goda till flertalet kunder, men lägre än under det starka tredje kvartalet. Vidareförsäljning av komponenter (pekskärmar) har bidragit med cirka 80 MSEK i ökad omsättning. Viss förskjutning av leveranser över årsskiftet har skett.
Nolato Industrials omsättning ökade med 7 procent till 253 MSEK (236). Efterfrågan var fortsatt på en hög nivå från i princip samtliga kundsegment.
■ Resultat
Koncernens rörelseresultat (EBITA) uppgick till 63 MSEK (63).
Rörelseresultatet (EBITA) för Nolato Medical uppgick till 28 MSEK (22), för Nolato Telecom till 24 MSEK (30) och för Nolato Industrial till 18 MSEK (18).
EBITA-marginalen för Nolato Medical uppgick till 11,9 procent (12,4). Marginalminskningen kan härledas till förvärvet av Contour Plastics.
EBITA-marginalen för Nolato Telecom var 6,4 procent (8,1). Jämfört med motsvarande period föregående år, påverkades marginalen för Nolato Telecom negativt av högre komponentomsättning, äldre produktmix samt lägre kapacitetsutnyttjande. 2009 påverkades resultatet av engångskostnader med 20 MSEK i fjärde kvartalet.
EBITA-marginalen för Nolato Industrial uppgick till 7,1 procent (7,6). Marginalen påverkades av en något ogynnsam produktmix.
Sammantaget uppgick koncernens EBITA-marginal till 7,3 procent (8,0).
■ Omsättning per kvartal
■ Rörelseres. (EBITA) per kvartal
■ Justerat resultat per aktie per kvartal
| MSEK | Omsättning Q4/2010 |
Omsättning Q4/2009 |
Rörelseresultat (EBITA) Q4/2010 |
Rörelseresultat (EBITA) Q4/2009 |
EBITA-marginal Q4/2010 |
EBITA-marginal Q4/2009 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nolato Medical | 235 | 178 | 28 | 22 | 11,9% | 12,4% |
| Nolato Telecom | 377 | 372 | 24 | 30 | 6,4% | 8,1% |
| Nolato Industrial | 253 | 236 | 18 | 18 | 7,1% | 7,6% |
| Koncernjust., moderbolag | – 1 | — | – 7 | – 7 | — | — |
| Totalt koncernen | 864 | 786 | 63 | 63 | 7,3% | 8,0% |
■ Omsättning, rörelseresultat (EBITA) och EBITA-marginal per affärsområde
Rörelseresultat (EBITA): Resultat före skatt, räntor och avskrivningar på immateriella tillgångar från företagsförvärv.
Valutaeffekter har påverkat med cirka +1 MSEK (+4). Valutaeffekterna består av transaktionseffekter med 1 MSEK.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 60 MSEK (61).
Resultatet efter finansnetto uppgick till 61 MSEK (58). I finansnettot ingår resultateffekter av valutaförändringar med +3 MSEK (0) under fjärde kvartalet.
Resultatet efter skatt uppgick till 43 MSEK (57). Resultatet per aktie uppgick till 1,64 SEK (2,17). Justerat resultat per aktie exklusive avskrivningar på immateriella tillgångar från företagsförvärv uppgick till 1,74 SEK (2,24). Den effektiva skattesatsen uppgick till 29 procent (2). Skattekostnaden påverkades i motsvarande period föregående år positivt med 9 MSEK till följd av poster av engångskaraktär.
Helår 2010
■ Försäljning och resultat
Koncernens omsättning uppgick till 3.375 MSEK (2.602) under 2010, vilket motsvarar en ökning med 30 procent jämfört med 2009. Under året förvärvade enheter har bidragit med en omsättning om 80 MSEK. Valutaeffekter hade negativ påverkan på omsättningen med cirka 4 procent.
Koncernens rörelseresultat (EBITA) ökade med 58 procent till 262 MSEK (166). EBITA-marginalen var 7,8 procent (6,4).
Rörelseresultatet (EBIT) var 253 MSEK (158).
Resultatet efter finansnetto uppgick till 243 MSEK (148).
Resultatet efter skatt uppgick till 187 MSEK (123). Resultatet per aktie, före och efter utspädning, var 7,11 SEK (4,68). Justerat resultat per aktie exklusive avskrivningar på immateriella tillgångar från företagsförvärv uppgick till 7,37 SEK (4,90). Den effektiva skattesatsen var 23 procent (17).
Avkastningen på sysselsatt kapital uppgick till 18,4 procent (12,1). Avkastningen på operativt kapital uppgick till 21,6 procent (13,9).
■ Nolato Medical
| 2010 | 2009 |
|---|---|
| 808 | 692 |
| 100 | 89 |
| 12,4 | 12,9 |
| 94 | 84 |
Som tidigare meddelats har Nolato förvärvat och per den 23 juli konsoliderat amerikanska Contour Plastics. Köpeskillingen uppgick till 165 MSEK. Contour Plastics, som har bytt namn till Nolato Contour, har 180 medarbetare. Kunderna utgörs av ett antal amerikanska medicintekniska företag och förvärvet skapar även möjligheter att erbjuda europeiska kunder produktion i Nordamerika. Bolaget hade 2010 en omsättning på 179 MSEK, med en proforma EBITDA-marginal på cirka 13 procent. Förvärvet har tillfört 80 MSEK i omsättning under den period Nolato ägt bolaget och haft en marginell, positiv effekt på vinst per aktie.
Nolato Medical ökade omsättningen till 808 MSEK (692), vilket motsvarar en tillväxt om 17 procent. Organiskt uppgick tillväxten till 5 procent. Exklusive omräkningseffekter av valuta och förvärvseffekter var tillväxten 8 procent. Verksamheten har utvecklats i linje med marknadens tillväxt.
■ Justerat resultat per aktie Helår 2006 – 2010
Rörelseresultatet (EBITA) ökade till 100 MSEK (89). EBITA-marginalen uppgick till 12,4 procent (12,9). Marginalen har påverkats av fortsatta satsningar inom projekt- och teknikresurser samt av förvärvet.
Som tidigare meddelats sker en utbyggnad i Hörby med 3.700 kvm för att skapa optimal produktionsstruktur inom affärsområdet. Arbetet pågår enligt plan och anläggningen tas nu successivt i drift. Fastigheten hyrs av kommunala Hörby Industrifastigheter, som även svarar för utbyggnaden.
■ Nolato Telecom
| Omsättning och resultat helår (MSEK) | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Omsättning | 1 575 | 1 090 |
| Rörelseresultat (EBITA) | 122 | 86 |
| EBITA marginal (%) | 7,7 | 7,9 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 122 | 86 |
Nolato Telecoms omsättning ökade med 44 procent till 1.575 MSEK (1.090) till följd av en generellt stark produktportfölj samt vidareförsäljning av komponenter (pekskärmar) om cirka 200 MSEK. Exklusive omräkningseffekter av valuta ökade omsättningen med 51 procent. Volymerna har varit höga till följd av lageruppbyggnad hos kunderna i samband med produktlanseringar under framförallt första halvåret. Detta har medfört att normal säsongsvariation, med ett svagare första halvår, inte gällde under 2010.
Rörelseresultatet (EBITA) ökade till 122 MSEK (86). EBITA-marginalen uppgick till 7,7 procent (6,5 exklusive engångsposter). Undantaget fjärde kvartalet har nya produkter och högt kapacitetsutnyttjande påverkat marginalen positivt jämfört med 2009, medan en ökad komponentandel har haft motsatt effekt.
För att möta ökad efterfrågan har Nolato Lövepac Converting flyttat till större och mer ändamålsenliga produktionslokaler i Kina samt etablerat produktion i Chennai, Indien.
■ Nolato Industrial
| Omsättning och resultat helår (MSEK) | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Omsättning | 994 | 824 |
| Rörelseresultat (EBITA) | 79 | 19 |
| EBITA marginal (%) | 7,9 | 2,3 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 76 | 16 |
Nolato Industrials omsättning ökade med 21 procent till 994 MSEK (824). Efterfrågan har successivt ökat inom flertalet kundsegment, dock från låga nivåer under 2009. En satsning på nya projekt och nya marknadssegment har också påverkat omsättningen positivt.
Rörelseresultatet (EBITA) uppgick till 79 MSEK (31 exklusive engångsposter), med en EBITA-marginal om 7,9 procent (3,8 exklusive engångsposter). Högt kapacitetsutnyttjande, nya produkter och full effekt av tidigare genomförda strukturåtgärder har påverkat marginalen positivt.
Affärsområdet har beslutat att etablera en mindre produktion i Rumänien. Produktionen, som kommer att ske i hyrda lokaler, beräknas starta under tredje kvartalet 2011.
■ Kassaflöde
Kassaflödet före investeringar och avyttringar uppgick till 370 MSEK (257). Förändringen i rörelsekapital var positiv med 30 MSEK (–7). Kassaflödet efter investeringsverksamheten uppgick till 84 MSEK (139), inklusive förvärv och avyttrad fastighet. Exklusive förvärv och avyttrad fastighet var kassaflödet 230 MSEK (139). Kassaflödespåverkande nettoinvesteringar uppgick till 286 MSEK (118), varav förvärvet av Contour Plastics utgjorde 164 MSEK. Likvid från försäljning av fastigheten i Kristianstad har erhållits med 18 MSEK, vilket minskat nettoinvesteringarna.
■ Finansiell ställning
Räntebärande tillgångar uppgick till 239 MSEK (172) och räntebärande skulder och avsättningar till 273 MSEK (212). Nettoskulden uppgick därmed till 34 MSEK (40). Eget kapital uppgick till 1.179 MSEK (1.086). Soliditeten uppgick till 50 procent (51). Under andra kvartalet har utdelning utbetalats till aktieägarna med 79 MSEK.
Vid senaste årsskiftet förlängde Nolato låneavtal med kreditinstitutioner om 350 MSEK med en löptid på tre och ett halvt år. Totalt har Nolato därmed låneavtal om 700 MSEK, varav 350 MSEK löper ut vid årsskiftet 2012/2013 och 350 MSEK vid halvårsskiftet 2014.
■ Resultatanalys för koncernen
| MSEK | Q4 2010 |
Q4 2009 |
Helår 2010 |
Helår 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 864 | 786 | 3 375 | 2 602 |
| Bruttoresultat exklusive avskrivningar | 150 | 170 | 627 | 501 |
| I procent av nettoomsättningen | 17,4 | 21,6 | 18,6 | 19,3 |
| Kostnader | – 51 | – 44 | – 220 | – 158 |
| I procent av nettoomsättningen | 5,9 | 5,6 | 6,5 | 6,1 |
| Rörelseresultat (EBITDA) | 99 | 126 | 407 | 343 |
| I procent av nettoomsättningen | 11,5 | 16,0 | 12,1 | 13,2 |
| Avskrivningar | – 36 | – 63 | – 145 | – 177 |
| Rörelseresultat (EBITA) | 63 | 63 | 262 | 166 |
| I procent av nettoomsättningen | 7,3 | 8,0 | 7,8 | 6,4 |
| Avskrivningar på immateriella tillgångar från företagsförvärv | – 3 | – 2 | – 9 | – 8 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 60 | 61 | 253 | 158 |
| Finansiella poster | 1 | – 3 | – 10 | – 10 |
| Resultat efter finansiella poster | 61 | 58 | 243 | 148 |
| Skatt | – 18 | – 1 | – 56 | – 25 |
| I procent av resultat efter finansiella poster | 29,5 | 1,7 | 23,0 | 16,9 |
| Resultat efter skatt | 43 | 57 | 187 | 123 |
■ Finansiell ställning
| MSEK | 2010-12-31 | 2009-12-31 |
|---|---|---|
| Räntebärande skulder, kreditinstitut | 180 | 120 |
| Räntebärande pensionsskulder | 93 | 92 |
| Total låneskuld | 273 | 212 |
| Kassa och bank | – 239 | – 172 |
| Finansiell nettoskuld | 34 | 40 |
| Rörelsekapital | 145 | 133 |
| I procent av försäljning (genomsnitt) (%) | 4,1 | 4,5 |
| Sysselsatt kapital | 1 452 | 1 298 |
| Avkastning sysselsatt kapital, (genomsnitt) (%) | 18,4 | 12,1 |
| Eget kapital | 1 179 | 1 086 |
| Avkastning eget kapital (genomsnitt) (%) | 16,5 | 11,5 |
■ Skattesituationen i Kina
Kina har för utländska företag från och med 2011 infört nya skatter och avgifter som beräknas öka Nolatos skattekostnad med cirka 5–10 MSEK på årsbasis. Nolato har under åren 2008–2010 åtnjutit en skattesats på 15 procent i Kina genom så kallad "High-Tech Status". Ansökningsprocessen om denna status för 2011–2013 pågår för närvarande.
■ Personal
Genomsnittligt antal årsanställda under perioden uppgick till 7.563 personer (4.308). Den kraftiga ökningen beror framförallt på stort behov av personal i samband med uppstarter av mobiltelefonprojekt i Kina.
■ Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens och moderbolagets affärsrisker och riskhantering samt hantering av finansiella risker beskrivs i årsredovisningen för 2009 på sidorna 32–33 samt i not 4 på sidorna 50–51.
Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat under perioden som väsentligen påverkar eller förändrar dessa beskrivningar av koncernens och moderbolagets risker och hantering av dessa.
■ Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens utgång.
■ Utdelning
Styrelsen och verkställande direktören kommer att föreslå årsstämman en ordinarie utdelning om 3,00 SEK per aktie (3,00) samt en extrautdelning om 3,00 SEK per aktie. Den totala utdelningen uppgår därmed till 6,00 SEK per aktie (3,00), motsvarande 158 MSEK. Utdelningsandelen för ordinarie utdelning uppgår till 42 procent och totalt till 84 procent. Direktavkastningen är 7,2 procent i förhållande till börskursen den 30 december 2010.
■ Ägare och legal struktur
Nolato AB (publ) med organisationsnummer 556080-4592 är moderbolag i Nolato-koncernen.
Nolatos B-aktier är noterade på NASDAQ OMX Nordic, sedan 1 januari 2011 i segmentet Stockholm Mid Cap, och ingår i sektorn informationsteknik.
Antalet aktieägare har ökat med 19 procent och uppgick den 30 december till 7.889. De största ägarna utgörs av familjen Paulsson med 12 procent, familjen Jorlén med 10 procent, familjen Boström med 9 procent av kapitalet. Bland de tio största aktieägarna finns finansiella företag som äger ytterligare 28 procent av kapitalet, varav Lannebo Fonder, Svolder och Skandia Fonder utgör de största. De tio största ägarna innehar 59 procent av kapitalet samt 79 procent av rösterna.
■ Moderbolaget
Omsättningen uppgick till 23 MSEK (21). Ökningen av omsättningen är en följd av högre utdebiterade kostnader till dotterbolag. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 73 MSEK (26). Det förbättrade resultatet beror framförallt på högre utdelningar från dotterbolag.
■ Redovisnings- och värderingsprinciper
Nolatos koncernredovisning har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU.
Koncernredovisningen har upprättats enligt oförändrade principer jämfört med årsredovisningen, vilka beskrivs i årsredovisningen för 2009, sidorna 45 – 49.
Bokslutskommunikén för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Interim Financial Reporting. Vidare har tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden tillämpats.
Bokslutskommunikén för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2.2 Redovisning för juridisk person.
De nya eller reviderade IFRS-standarder eller IFRIC-tolkningar som trätt i kraft sedan 1 januari 2010 har inte haft någon väsentlig effekt på koncernens resultat- eller balansräkningar.
■ Finansiella mål
Styrelsen har gjort en översyn av Nolatos finansiella mål och beslutat följande:
- EBITA-marginal överstigande 8 procent
- Avkastning på sysselsatt kapital överstigande 15 procent
- Soliditet överstigande 35 procent
Det innebär en ökning av marginalmålet med en procentenhet, från 7 till 8 procent. Övriga mål är oförändrade.
■ Årsstämma
Årsstämman kommer att hållas den 27 april 2011. Aktieägare, som önskar lämna förslag till valberedningen, kan vända sig till någon av valberedningens representanter via e-post:
■ Kalendarium
Årsredovisning 2010: Nolatos årsredovisning kommer att publiceras på bolagets hemsida, www.nolato.se, under vecka 13. Årsredovisningen kommer även att skickas till de aktieägare i Nolato som aktivt begärt detta.
- Rapport för tre månader 2011: 27 april 2011
- Årsstämma 2011: 27 april 2011
- Rapport för sex månader 2011: 20 juli 2011
- Rapport för nio månader 2011: 26 oktober 2011
Torekov den 1 februari 2011 Nolato AB (publ) Styrelsen
■ Kontakt:
- Hans Porat, vd och koncernchef, telefon 0431-442294.
- Per-Ola Holmström, vice vd och finansdirektör, telefon 0431-442293.
■ Analytikermöte 2 februari:
Vid ett möte för investerare och media i Stockholm den 2 februari kl 08.30 på Regeringsgatan 65, plan IV, kommenterar Hans Porat och Per-Ola Holmström bokslutskommunikén. För deltagande krävs förhandsanmälan senast kl 16.00 den 1 februari per e-post till [email protected] eller per telefon 0431-442208.
Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan som Nolato ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/ eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 1 februari 2011 kl 14.30.
Rapporten har ej granskats av bolagets revisor.
■ Koncernens resultaträkning (sammandrag)
| MSEK | Q4 2010 |
Q4 2009 |
Helår 2010 |
Helår 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 864 | 786 | 3 375 | 2 602 |
| Kostnad sålda varor | – 750 | – 677 | – 2 889 | – 2 273 |
| Bruttoresultat | 114 | 109 | 486 | 329 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 5 | 5 | 41 |
| Försäljningskostnader | – 21 | – 17 | – 76 | – 71 |
| Administrationskostnader | – 38 | – 39 | – 160 | – 132 |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 3 | – 2 | – 9 |
| – 54 | – 48 | – 233 | – 171 | |
| Rörelseresultat | 60 | 61 | 253 | 158 |
| Finansiella poster | 1 | – 3 | – 10 | – 10 |
| Resultat efter finansiella poster | 61 | 58 | 243 | 148 |
| Skatt | – 18 | – 1 | – 56 | – 25 |
| Resultat efter skatt | 43 | 57 | 187 | 123 |
| Hela resultatet är hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||
| Av- och nedskrivningar ingår med | 39 | 65 | 154 | 185 |
| Resultat per aktie, före och efter utspädning (SEK) | 1,64 | 2,17 | 7,11 | 4,68 |
| Antal aktier vid utgången av perioden | 26 307 408 | 26 307 408 | 26 307 408 | 26 307 408 |
| Genomsnittligt antal aktier | 26 307 408 | 26 307 408 | 26 307 408 | 26 307 408 |
■ Koncernens totalresultat
| MSEK | Q4 2010 |
Q4 2009 |
Helår 2010 |
Helår 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 43 | 57 | 187 | 123 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Periodens omräkningsdifferenser | 6 | 3 | – 17 | – 25 |
| Kassaflödessäkringar | – 5 | – 1 | 2 | 3 |
| Skatt hänförligt till kassaflödessäkringar | 2 | 0 | 0 | – 1 |
| Övrigt totalresultat, netto | 3 | 2 | – 15 | – 23 |
| Periodens totalres. hänf. till moderb. aktieägare | 46 | 59 | 172 | 100 |
■ Koncernens balansräkning (sammandrag)
| MSEK | 2010-12-31 | 2009-12-31 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 441 | 373 |
| Materiella anläggningstillgångar | 718 | 702 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 2 | 2 |
| Övriga långfristiga fordringar | 1 | 1 |
| Uppskjuten skattefordran | 30 | 25 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 192 | 1 103 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Varulager | 222 | 215 |
| Kundfordringar | 616 | 573 |
| Övriga fordringar | 81 | 50 |
| Kassa och bank | 239 | 172 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 158 | 1 010 |
| Summa tillgångar | 2 350 | 2 113 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 179 | 1 086 |
| Långfristiga skulder och avsättningar 1) | 203 | 202 |
| Kortfristiga skulder och avsättningar 1) | 968 | 825 |
| Summa skulder och avsättningar | 1 171 | 1 027 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 350 | 2 113 |
| 1) Räntebärande/ej räntebärande skulder och avsättningar: | ||
| Räntebärande skulder och avsättningar | 273 | 212 |
| Ej räntebärande skulder och avsättningar | 898 | 815 |
| Summa skulder och avsättningar | 1 171 | 1 027 |
■ Koncernens förändring av eget kapital
| Helår |
|---|
| 2009 |
| 1 058 |
| 100 |
| – 72 |
| 1 086 |
| 1 086 172 – 79 1 179 |
Under 2010 lämnades utdelning till moderbolagets aktieägare om 79 MSEK (72), vilket motsvarade 3,00 SEK/aktie (2,75). Koncernen har inte något incitamentsprogram som föranleder någon utspädningseffekt.
■ Koncernens kassaflödesanalys (sammandrag)
| MSEK | Q4 2010 |
Q4 2009 |
Helår 2010 |
Helår 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | 99 | 113 | 340 | 264 |
| Förändringar i rörelsekapital | 99 | 4 | 30 | – 7 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 198 | 117 | 370 | 257 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | – 25 | – 38 | – 286 | – 118 |
| Kassaflöde före finaniseringsverksamheten | 173 | 79 | 84 | 139 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – 63 | 6 | – 10 | – 130 |
| Periodens kassaflöde | 110 | 85 | 74 | 9 |
| Likvida medel vid periodens början | 131 | 83 | 172 | 168 |
| Valutakursdifferens i likvida medel | – 2 | 4 | – 7 | – 5 |
| Likvida medel vid periodens slut | 239 | 172 | 239 | 172 |
■ Resultat per aktie
| MSEK | Q4 2010 |
Q4 2009 |
Helår 2010 |
Helår 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Resultat efter skatt | 43 | 57 | 187 | 123 |
| Justerat resultat: | ||||
| Avskrivningar på immateriella tillgångar från företagsförvärv | 3 | 2 | 9 | 8 |
| Skatt på avskrivningar | 0 | 0 | – 2 | – 2 |
| Justerat resultat | 46 | 59 | 194 | 129 |
| Genomsnittligt antal aktier * | 26 307 408 | 26 307 408 | 26 307 408 | 26 307 408 |
| Resultat per aktie, före och efter utspädning (SEK) * | 1,64 | 2,17 | 7,11 | 4,68 |
| Justerat resultat per aktie (SEK) * | 1,74 | 2,24 | 7,37 | 4,90 |
* Bolaget har inte några pågående program med finansiella instrument som medför någon utspädning av antal aktier.
■ Femårsöversikt
| 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|---|
| 3 375 | 2 602 | 2 824 | 2 421 | 2 702 |
| 262 | 166 | 240 | 197 | 79 |
| 7,8 | 6,4 | 8,5 | 8,1 | 2,9 |
| 253 | 158 | 232 | 190 | 78 |
| 243 | 148 | 216 | 171 | 69 |
| 187 | 123 | 178 | 150 | 48 |
| 18,4 | 12,1 | 18,4 | 16,3 | 7,4 |
| 16,5 | 11,5 | 18,4 | 18,0 | 5,9 |
| 50 | 51 | 50 | 46 | 46 |
| 7,11 | 4,68 | 6,77 | 5,70 | 1,82 |
| 7,37 | 4,90 | 6,99 | 5,32 | 6,08 |
■ Kvartalsdata koncernen i sammandrag
| Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning (MSEK) | 2010 | 3 375 | ||||
| 2009 | 2 602 | |||||
| 2008 | 2 824 | |||||
| Rörelseresultat (EBITDA) (MSEK) | 2010 | 407 | ||||
| 2009 | 343 | |||||
| 2008 | 399 | |||||
| Rörelseresultat (EBITA) (MSEK) | 2010 | 746 878 887 864 606 557 653 786 690 694 693 747 100 105 103 99 56 77 84 126 100 103 101 95 63 69 67 63 16 39 48 63 59 61 64 56 8,4 7,9 7,6 7,3 2,6 7,0 7,4 8,0 8,6 8,8 9,2 7,5 61 67 65 60 14 37 46 61 57 59 62 54 57 65 60 61 6 42 42 58 53 59 57 47 45 52 47 43 4 29 33 57 41 46 45 46 0 71 4 155 56 35 – 31 79 47 19 78 152 1,71 1,98 1,78 1,64 0,15 1,10 1,26 2,17 1,56 1,75 1,71 1,75 1,79 2,01 1,83 1,74 0,23 1,14 1,29 2,24 1,63 1,79 1,75 1,82 10,2 11,3 11,5 11,3 9,4 8,8 7,1 7,5 11,0 12,0 12,1 11,8 16,1 18,4 18,6 18,4 14,7 13,7 11,3 12,1 16,7 18,5 18,7 18,4 18,0 20,8 20,5 21,6 16,5 14,4 12,7 13,9 17,5 18,9 19,8 19,7 |
262 | |||
| 2009 | 166 | |||||
| 2008 | 240 | |||||
| EBITA marginal (%) | 2010 | 7,8 | ||||
| 2009 | 6,4 | |||||
| 2008 | 8,5 | |||||
| Rörelseresultat (EBIT) (MSEK) | 2010 | 253 | ||||
| 2009 | 158 | |||||
| 2008 | 232 | |||||
| Resultat efter finansnetto (MSEK) | 2010 | 243 | ||||
| 2009 | 148 | |||||
| 2008 | 216 | |||||
| Resultat efter skatt (MSEK) | 2010 | 187 | ||||
| 2009 | 123 | |||||
| 2008 | 178 | |||||
| Kassaflöde efter invester. exkl. förvärv o avyttr. (MSEK) | 2010 | 230 | ||||
| 2009 | 139 | |||||
| 2008 | 296 | |||||
| Resultat per aktie, före och efter utspädning (SEK) | 2010 | 7,11 | ||||
| 2009 | 4,68 | |||||
| 2008 | 6,77 | |||||
| Justerat resultat per aktie (SEK) | 2010 | 7,37 | ||||
| 2009 | 4,90 | |||||
| 2008 | 6,99 | |||||
| Avkastning på totalt kapital (%) | 2010 | 11,3 | ||||
| 2009 | 7,5 | |||||
| 2008 | 11,8 | |||||
| Avkastning på sysselsatt kapital (%) | 2010 | 18,4 | ||||
| 2009 | 12,1 | |||||
| 2008 | 18,4 | |||||
| Avkastning på operativt kapital (%) | 2010 | 21,6 | ||||
| 2009 | 13,9 | |||||
| 2008 | 19,7 | |||||
| Avkastning på eget kapital (%) | 2010 | 14,9 | 17,5 | 18,6 | 16,5 | 16,5 |
| 2009 | 14,2 | 13,0 | 11,2 | 11,5 | 11,5 | |
| 2008 | 20,4 | 22,4 | 22,0 | 18,4 | 18,4 |
■ Kvartalsdata affärsområden
| Nettoomsättning (MSEK) | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nolato Medical | 2010 | 186 | 185 | 202 | 235 | 808 | |
| 2009 | 178 | 177 | 159 | 178 | 692 | ||
| 2008 | 147 | 158 | 156 | 171 | 632 | ||
| Nolato Telecom | 2010 | 320 | 434 | 444 | 377 | 1 575 | |
| 2009 | 226 | 183 | 309 | 372 | 1 090 | ||
| 2008 | 284 | 277 | 318 | 364 | 1 243 | ||
| Nolato Industrial | 2010 | 241 | 259 | 241 | 253 | 994 | |
| 2009 | 206 | 197 | 185 | 236 | 824 | ||
| Koncernjusteringar, moderbolag | 2008 | 260 | 259 | 219 | 212 | 950 | |
| 2010 2009 |
– 1 – 4 |
0 0 |
0 0 |
– 1 0 |
– 2 – 4 |
||
| 2008 | – 1 | 0 | 0 | 0 | – 1 | ||
| Totalt koncernen | 2010 | 746 | 878 | 887 | 864 | 3 375 | |
| 2009 | 606 | 557 | 653 | 786 | 2 602 | ||
| 2008 | 690 | 694 | 693 | 747 | 2 824 | ||
| Rörelseresultat (EBITA) (MSEK) | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Helår | ||
| Nolato Medical | 2010 | 23 | 24 | 25 | 28 | 100 | |
| EBITA-marginal (%) | 12,4 | 13,0 | 12,4 | 11,9 | 12,4 | ||
| 2009 | 24 | 23 | 20 | 22 | 89 | ||
| EBITA-marginal (%) | 13,5 | 13,0 | 12,6 | 12,4 | 12,9 | ||
| 2008 | 21 | 21 | 20 | 27 | 89 | ||
| EBITA-marginal (%) | 14,3 | 13,3 | 12,8 | 15,8 | 14,1 | ||
| Nolato Telecom | 2010 | 32 | 34 | 32 | 24 | 122 | |
| EBITA-marginal (%) | 10,0 | 7,8 | 7,2 | 6,4 | 7,7 | ||
| 2009 | 0 | 32 | 24 | 30 | 86 | ||
| EBITA-marginal (%) | 0,0 | 17,5 | 7,8 | 8,1 | 7,9 | ||
| 2008 | 25 | 22 | 35 | 32 | 114 | ||
| EBITA-marginal (%) | 8,8 | 7,9 | 11,0 | 8,8 | 9,2 | ||
| Nolato Industrial | 2010 | 17 | 23 | 21 | 18 | 79 | |
| EBITA-marginal (%) | 7,1 | 8,9 | 8,7 | 7,1 | 7,9 | ||
| 2009 | – 1 | – 7 | 9 | 18 | 19 | ||
| EBITA-marginal (%) | – 0,5 | – 3,6 | 4,9 | 7,6 | 2,3 | ||
| 2008 | 19 | 21 | 15 | 0 | 55 | ||
| EBITA-marginal (%) | 7,3 | 8,1 | 6,8 | 0,0 | 5,8 | ||
| Koncernjusteringar, moderbolag | 2010 | – 9 | – 12 | – 11 | – 7 | – 39 | |
| 2009 | – 7 | – 9 | – 5 | – 7 | – 28 | ||
| 2008 | – 6 | – 3 | – 6 | – 3 | – 18 | ||
| Totalt koncernen | 2010 | 63 | 69 | 67 | 63 | 262 | |
| EBITA-marginal (%) | 2009 | 8,4 16 |
7,9 39 |
7,6 48 |
7,3 63 |
7,8 166 |
|
| EBITA-marginal (%) | 2,6 | 7,0 | 7,4 | 8,0 | 6,4 | ||
| 2008 | 59 | 61 | 64 | 56 | 240 | ||
| EBITA-marginal (%) | 8,6 | 8,8 | 9,2 | 7,5 | 8,5 | ||
| Avskrivningar (MSEK) | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Helår | ||
| Nolato Medical | 2010 | 12 | 12 | 13 | 16 | 53 | |
| 2009 | 11 | 11 | 11 | 12 | 45 | ||
| 2008 | 10 | 10 | 10 | 11 | 41 | ||
| Nolato Telecom | 2010 | 16 | 14 | 14 | 13 | 57 | |
| 2009 | 18 | 16 | 15 | 40 | 89 | ||
| 2008 | 19 | 20 | 16 | 17 | 72 | ||
| Nolato Industrial | 2010 | 11 | 12 | 11 | 10 | 44 | |
| 2009 | 13 | 13 | 12 | 13 | 51 | ||
| 2008 | 14 | 14 | 13 | 13 | 54 | ||
| Totalt koncernen | 2010 | 39 | 38 | 38 | 39 | 154 | |
| 2009 | 42 | 40 | 38 | 65 | 185 | ||
| 2008 | 43 | 44 | 39 | 41 | 167 |
■ Nyckeltal
| Q4 2010 |
Q4 2009 |
Helår 2010 |
Helår 2009 |
|
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning (MSEK) | 864 | 786 | 3 375 | 2 602 |
| Omsättningstillväxt (%) | 10 | 5 | 30 | – 8 |
| Andel omsättning utanför Sverige (%) | 75 | 77 | 76 | 73 |
| Rörelseresultat (EBITDA) (MSEK) | 99 | 126 | 407 | 343 |
| Rörelseresultat (EBITA) (MSEK) | 63 | 63 | 262 | 166 |
| EBITA-marginal (%) | 7,3 | 8,0 | 7,8 | 6,4 |
| Resultat efter finansiella poster (MSEK) | 61 | 58 | 243 | 148 |
| Vinstmarginal (%) | 7,1 | 7,4 | 7,2 | 5,7 |
| Resultat efter skatt (MSEK) | 43 | 57 | 187 | 123 |
| Avkastning på totalt kapital (%) | — | — | 11,3 | 7,5 |
| Avkastning på sysselsatt kapital (%) | — | — | 18,4 | 12,1 |
| Avkastning på operativt kapital (%) | — | — | 21,6 | 13,9 |
| Avkastning på eget kapital (%) | — | — | 16,5 | 11,5 |
| Soliditet (%) | — | — | 50 | 51 |
| Skuldsättningsgrad (%) | — | — | 23 | 20 |
| Räntetäckningsgrad (ggr) | 31 | 18 | 25 | 14 |
| Nettoinvesteringar, kassaflödespåverkande exkl förvärv och avyttr. (MSEK) | 43 | 38 | 140 | 118 |
| Kassaflöde efter investeringar, exkl förvärv och avyttringar (MSEK) | 155 | 79 | 230 | 139 |
| Nettoskuld (MSEK) | — | — | 34 | 40 |
| Resultat per aktie, före och efter utspädning (SEK) | 1,64 | 2,17 | 7,11 | 4,68 |
| Justerat resultat per aktie (SEK) | 1,74 | 2,24 | 7,37 | 4,90 |
| Kassaflöde per aktie (SEK) | 5,89 | 3,00 | 8,74 | 5,28 |
| Eget kapital per aktie (SEK) | — | — | 45 | 41 |
| Antal årsanställda | — | — | 7 563 | 4 308 |
Definitioner
Avkastning på totalt kapital
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader, med tillägg för finansiella kostnader, i procent av genomsnittligt totalt kapital enligt balansräkningen.
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader, med tillägg för finansiella kostnader, i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. Sysselsatt kapital består av totalt kapital minskat med ej räntebärande skulder och avsättningar.
Avkastning på operativt kapital
Rörelseresultat i procent av genomsnittligt operativt kapital. Operativt kapital består av totalt kapital minskat med ej räntebärande skulder och avsättningar samt minskat med räntebärande tillgångar.
Avkastning på eget kapital
Resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt eget kapital.
EBITA-marginal
Rörelseresultat (EBITA) i procent av nettoomsättning.
Justerat resultat per aktie
Resultat efter skatt exklusive avskrivningar på immateriella tillgångar som uppkommit i samband med företagsförvärv, dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Kassaflöde per aktie
Kassaflöde före finansieringsverksamheten i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Nettoskuld
Räntebärande skulder och avsättningar minskat med räntebärande tillgångar. Resultat per aktie
Resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Räntetäckningsgrad
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader, med tillägg för finansiella kostnader, dividerat med finansiella kostnader.
Rörelseresultat (EBITDA) Resultat före skatt, räntor och avskrivningar.
Rörelseresultat (EBITA)
Resultat före skatt, räntor och avskrivningar på immateriella tillgångar som uppkommit i samband med företagsförvärv.
Rörelseresultat (EBIT)
Resultat före skatt och finansiella intäkter och kostnader.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande skulder och avsättningar dividerat med eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i procent av totalt kapital enligt balansräkningen.
Vinstmarginal
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader i procent av nettoomsättning.
■ Moderbolagets resultaträkning (sammandrag)
| MSEK | Q4 2010 |
Q4 2009 |
Helår 2010 |
Helår 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 | 4 | 23 | 21 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | — | 4 | — |
| Försäljningskostnader | – 6 | – 3 | – 15 | – 11 |
| Administrationskostnader | – 6 | – 16 | – 43 | – 42 |
| Övriga rörelsekostnader | — | – 19 | — | – 24 |
| Rörelseresultat | – 3 | – 34 | – 31 | – 56 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 25 | — | 99 | 79 |
| Finansiella intäkter | 2 | 2 | 9 | 7 |
| Finansiella kostnader | 5 | 0 | – 4 | – 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 29 | – 32 | 73 | 26 |
| Bokslutsdispositioner | – 32 | – 21 | – 32 | – 21 |
| Skatt | 5 | 13 | 14 | 19 |
| Resultat efter skatt | 2 | – 40 | 55 | 24 |
| Avskrivningar ingår med | 0 | 0 | 0 | 0 |
■ Moderbolagets balansräkning (sammandrag)
| MSEK | 2010-12-31 | ||
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | 877 | 949 | |
| Uppskjuten skattefordran | 6 | 4 | |
| Summa anläggningstillgångar | 883 | 953 | |
| Övriga fordringar | 251 | 201 | |
| Kassa och bank | 105 | 74 | |
| Summa omsättningstillgångar | 356 | 275 | |
| Summa tillgångar | 1 239 | 1 228 | |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 837 | 759 | |
| Obeskattade reserver | 125 | 93 | |
| Övriga avsättningar | 2 | 2 | |
| Långfristiga skulder | 17 | 18 | |
| Kortfristiga skulder | 258 | 356 | |
| Summa eget kapital och skulder | 1 239 | 1 228 | |
| Ställda säkerheter | — | — | |
| Ansvarsförbindelser | 92 | 99 |
Transaktioner med närstående:
| Närstående | Period | Försäljning av tjänster |
Inköp av tjänster |
Ränte intäkter |
Ränte kostnader |
Res. fr. andelar i koncernföretag |
Fordran på närstående på balansdagen |
Skuld till närstående på balansdagen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dotterbolag | Helår 2010 | 23 | – 15 | 8 | 0 | 99 | 556 | 222 |
| Dotterbolag | Helår 2009 | 21 | – 15 | 7 | – 1 | 79 | 444 | 235 |
Ingen styrelseledamot eller ledande befattningshavare i bolaget har eller har haft någon direkt eller indirekt delaktighet i några affärstransaktioner mellan sig och bolaget som är eller var ovanliga till sin karaktär med avseende på villkoren. Inte heller har koncernen lämnat lån, ställt garantier eller ingått borgensförbindelse för någon av styrelsens ledamöter eller ledande befattningshavare i bolaget.
Nolato AB, 260 93 Torekov • Telefon 0431 442290 • Fax 0431 442291 Org.nr. 556080-4592 • E-mail [email protected] • Internet www.nolato.se