AI assistant
Nobia — Earnings Release 2020
Feb 4, 2021
3084_10-k_2021-02-04_38886866-1d69-4229-b913-d735fc5c0c67.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer


Bokslutskommuniké 2020
Fjärde kvartalet 2020
- Nettoomsättningen uppgick till 3 450 MSEK (3 445).
- Den organiska tillväxten var 5% (-2).
- Rörelseresultatet exkl. jämförelsestörande poster uppgick till 295 MSEK (214), vilket motsvarar en rörelsemarginal 8,6% (6,2).
- Jämförelsestörande poster uppgick till -144 MSEK, främst relaterade till nedskrivning av tillgångar efter beslutet att investera i en ny fabrik i Sverige
- Valutapåverkan på rörelseresultatet var negativ och uppgick till -15 MSEK.
- Resultat efter skatt exkl. jämförelsestörande poster uppgick till 218 MSEK (150), vilket motsvarar resultat per aktie efter utspädning om 1,29 SEK (0,88).
- Det operativa kassaflödet var 396 MSEK (348).
- Nettoskulden, exklusive IFRS16 leasingskulder, minskade till 204 MSEK (1 344).
- Styrelsen föreslår en utdelning om 2 kronor per aktie (0).
| Kv4 | Förändr. | Jan - dec | Förändr. | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2020 | % | 2019 | 2020 | % | |
| Nettoomsättning, MSEK | 3 445 | 3 450 | 0 | 13 930 | 12 741 | -9 |
| Bruttomarginal, % | 37,6 | 34,6 | – | 38,1 | 34,9 | – |
| Bruttomarginal exkl. jmf störande poster, % | 37,6 | 37,7 | – | 38,1 | 35,7 | – |
| Rörelsemarginal före av- och nedskrivningar (EBITDA) % | 12,4 | 13,7 | – | 14,1 | 11,2 | – |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 214 | 151 | -29 | 1 132 | 437 | -61 |
| Rörelseresultat (EBIT) exkl jmf störande poster, MSEK | 214 | 295 | 38 | 1 132 | 581 | -49 |
| Rörelsemarginal, % | 6,2 | 4,4 | – | 8,1 | 3,4 | – |
| Rörelsemarginal exkl jmf störande poster, % | 6,2 | 8,6 | – | 8,1 | 4,6 | – |
| Resultat efter finansiella poster, MSEK | 187 | 143 | -24 | 1 039 | 353 | -66 |
| Resultat efter skatt, MSEK | 150 | 89 | -41 | 810 | 253 | -69 |
| Resultat efter skatt, exkl jmf störande poster, MSEK | 150 | 218 | 45 | 810 | 382 | -53 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 0,89 | 0,53 | -40 | 4,80 | 1,50 | -69 |
| Resultat per aktie före utspädning exkl jmf störande poster, SEK | 0,89 | 1,29 | 45 | 4,80 | 2,26 | -53 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 0,88 | 0,53 | -40 | 4,79 | 1,50 | -69 |
| Resultat per aktie efter utspädning, exkl jmf störande poster, SEK | 0,88 | 1,29 | 47 | 4,79 | 2,26 | -53 |
| Operativt kassaflöde, MSEK | 348 | 396 | 14 | 1 179 | 1 808 | 53 |
Nobia utvecklar och säljer kök genom ett tjugotal starka varumärken i Europa, däribland Magnet i Storbritannien, HTH, Norema, Sigdal, Invita, Marbodal i Skandinavien och Petra och A la Carte i Finland samt Ewe, FM och Intuo i Österrike. Nobia skapar lönsamhet genom att kombinera skalfördelar med attraktiva kökserbjudanden. Koncernen har cirka 6 000 anställda och omsätter cirka 13 miljarder kronor. Aktien är noterad på Nasdaq Stockholm under kortnamnet NOBI. Webbplats: www.nobia.se
Koncernchefens kommentar
Ett mycket ovanligt år är till ända, där vi lyckades avsluta starkt med ett stabilt resultat för sista kvartalet. Trots ett delvis stängt butiksnätverk under kvartalet kunde vi fortsätta att betjäna kunderna, förbättra resultatet och generera ett stabil t kassaflöde.
Innan jag säger något mer om finanserna skulle jag vilja uttrycka min stora tacksamhet mot alla våra kunder, anställda, leverantörer, aktieägare och andra intressenter. Det har varit ett enormt åtagande på alla fronter, först och främst för att säkerställa våra anställdas hälsa och säkerhet , att hantera de snabbt föränderliga verksamhetsförutsättningarna under 2020. Vi har å ena sidan haft en positiv utveckling och en god underliggande efterfrågan till följd av hemrenoveringstrenden, och å andra sidan har nedstängningarna inneburit svårigheter för vårt butiksnätverk och för att hålla verksamheten stabil. Under större delen av tiden har vi kunnat hålla verksamheten i gång, men inte utan störningar.
Koncernens organiska tillväxt för fjärde kvartalet var 5 procent, drivet av Norden och Centraleuropa, medan Storbritannien minskade. Projektförsäljningen var fortsatt stark på alla marknader utom Storbritannien, där marknaderna för allmännyttiga bostäder och Londons fastighetsmarknad förblev svaga. Trots nedstängning arna fortsatte den positiva utvecklingen för konsumentförsäljningen på alla marknader. Den underliggande marknaden beräknas förbli god, men försäljningen påverkas av kundernas begränsade tillgång till vårt butiksnätverk på ett flertal marknader.
Kassaflödet var starkt under hela året till följd av stabila resultat i Norden, lägre rörelsekapital och en effektiv hantering av likvida medel. I slutet av året var vi skuldfria , borträknat pensions - och leasingskulder. Styrelsen föreslår en utdelning på 2 kronor per aktie för räkenskapsåret 2020.
Under kvartalet nådde vi ett par viktiga milstolpar i vår långsiktiga strategi: vi slutförde den förberedande fasen för den nya nordiska fabriken som ska byggas i Jönköping (klar 2024) och vi säkrade den nödvändiga finansieringen. Vi var också den första köksspecialisten som fick sina vetenskapligt baserade klimatmål godkända av Science Based Targets Initiative (SBTI). Det är en bekräftelse på vår målsättning att ha en stark hållbarhetsagenda och hållbarhetsutveckling i hela vår bransch och samhället i stort.
Vi går in i det här nya året med en starkare ställning än jag skulle ha förutsett i april. Vi har visserligen en stabil finansiell ställning men de mer osäkra tiderna kommer att kvarstå även i år. Det kommer att bli en balansgång att investera för framtiden samtidigt som vi värnar om resultatet på kort sikt. Vi har en stabil plan, indikatorerna tyder på en fortsatt underliggande efterfrågan på våra produkter och vi har en ny organisation klar för att genomföra vår strategi. Jag ser fram emot att dela mer information på vår kapitalmarknadsdag senare i vår.
Slutligen vill jag än en gång rikta ett uppriktigt tack till medarbetare för deras starka engagemang och det enorma arbete de lade ner under de utmanande villkoren förra året .
Jon Sintorn VD och koncernchef

Fjärde kvartalet, koncernen
Marknadsöversikt
Marknaden har påverkats av lokala restriktioner för att motverka spridningen av coronavirus under året. Restriktionerna har hindrat marknaderna från att fungera normalt då tillfälliga stängningar av produktionsanläggningar, försäljningsställen och bostadsutvecklingsprojekt har påverkat köksförsäljningen negativt, främst under andra kvartalet och i viss mån under första kvartalet. Under fjärde kvartalet fungerade marknaderna relativt normalt, bortsett från delar av projektmarknaden och allmännyttan i Storbritannien. Under den andra vågen av Covid-19 införde Storbritannien, Danmark och Österrike nya hårda restriktioner med bl a butiksstängningar. Konsumenternas intresse för renovering av bostäder, till exempel köksinvesteringar, har ökat under pandemin eftersom människor tillbringar mer tid i sina hem.
Nettoomsättning, resultat och kassaflöde
Koncernens nettoomsättning uppgick till 3 450 MSEK (3 445). Den organiska tillväxten var 5% och valutaeffekten var negativ 5%. Norden och Centraleuropa hade organisk tillväxt på över 10%.
Bruttomarginalen exklusive jämförelsestörande poster ökade till 37,7% (37,6) och motsvarande bruttoresultat ökade till 1 299 MSEK (1 295). Rörelseresultatet exklusive jämförelsestörande poster ökade till 295 MSEK (214), främst till följd av den starka organiska tillväxten i Norden och Centraleuropa. Valutakursförändringar påverkade negativt med cirka 15 MSEK.
Det operativa kassaflödet ökade till 396 MSEK (348). Förändringen i rörelsekapital var mindre gynnsam under kvartalet jämfört med föregående år, men investeringarna var lägre. Nettoskulden exkl. IFRS16 leasingskulder sjönk till 204 MSEK (1 344).
Omsättningsanalys
| Kv4 | ||||
|---|---|---|---|---|
| % | MSEK | |||
| 2019 | 3 445 | |||
| Organisk tillväxt | 5 | 183 | ||
| – varav Norden | 11 | 177 | ||
| – varav Storbritannien | -4 | -53 | ||
| – varav Centraleuropa | 18 | 59 | ||
| Valutapåverkan | -5 | -178 | ||
| 2020 | 0 | 3 450 | ||
Valutapåverkan på rörelseresultatet
| Kv4 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omräknings Transaktions |
Total | |||||
| MSEK | effekt | effekt | effekt | |||
| Region Norden | -5 | -5 | -10 | |||
| Region Storbritannien | 5 | -10 | -5 | |||
| Region Centraleuropa | 0 | 0 | 0 | |||
| Koncernen | 0 | -15 | -15 | |||
Butiksutveckling
| Kv4 | |
|---|---|
| Nyöppnats/avvecklats, netto | -1 |
| Antal egna köksbutiker | 225 |
Nettoomsättning och resultat per region
| Koncerngemensamt, | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Norden | Storbritannien | Centraleuropa | elimineringar | Koncernen | |||||||
| Kv4 | Kv4 | Kv4 | Kv4 | Kv4 | Förändr. | ||||||
| MSEK | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | % |
| Nettoomsättning externa kunder | 1 658 | 1 767 | 1 455 | 1 304 | 332 | 379 | – | – | 3 445 | 3 450 | 0 |
| Nettoomsättning från andra regioner | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 1 658 | 1 767 | 1 455 | 1 304 | 332 | 379 | 0 | 0 | 3 445 | 3 450 | 0 |
| Bruttovinst | 618 | 586 | 554 | 468 | 107 | 138 | 16 | 2 | 1 295 | 1 194 | -8 |
| Bruttovinst exkl. jämf störande | 618 | 698 | 554 | 468 | 107 | 138 | 16 | -5 | 1 295 | 1 299 | 0 |
| Bruttomarginal, % | 37,3 | 33,2 | 38,1 | 35,9 | 32,2 | 36,4 | – | – | 37,6 | 34,6 | – |
| Bruttomarginal exkl. jämf störande, % | 37,3 | 39,5 | 38,1 | 35,9 | 32,2 | 36,4 | – | – | 37,6 | 37,7 | – |
| Rörelseresultat | 204 | 150 | 57 | 13 | 33 | 62 | -80 | -74 | 214 | 151 | -29 |
| Rörelseresultat exkl jmf störande | 204 | 282 | 57 | 21 | 33 | 62 | -80 | -70 | 214 | 295 | 38 |
| Rörelsemarginal, % | 12,3 | 8,5 | 3,9 | 1,0 | 9,9 | 16,4 | – | – | 6,2 | 4,4 | – |
| Rörelsemarginal exkl jmf störande, % | 12,3 | 16,0 | 3,9 | 1,6 | 9,9 | 16,4 | – | – | 6,2 | 8,6 | – |
Fjärde kvartalet, regionerna
Region Norden
Nettoomsättningen i Norden ökade till 1 767 MSEK (1 658). Den organiska tillväxten var 11% (-4), eller 12% justerat för effekten av konvertering av egna butiker till franchisebutiker. Tillväxten var god i alla segment och marknader, undantaget projektförsäljningen i Finland.
Bruttomarginalen exklusive jämförelsestörande poster ökade till 39,5% (37,3). Rörelseresultatet exklusive jämförelsestörande poster ökade till 282 MSEK (204) och motsvarande marginal steg till 16,0% (12,3). Det högre resultatet drevs främst av volymökningen och högre genomsnittliga försäljningsvärden. Valutakursförändringar påverkade resultatet negativt med -10 MSEK.
Region Storbritannien
Nettoomsättningen i Storbritannien minskade till 1 304 MSEK (1 455). Den organiska nedgången var -4% (1). Magnetvarumärket ökade i både konsument- och hantverkarsegmenten. Försäljningen till projektsegmentet inkl. allmännyttiga bostäder minskade markant.
Bruttomarginalen minskade till 35,9% (38,1). Rörelseresultat exkl. Jämförelsestörande poster minskade till 21 MSEK (57) och motsvarande marginal minskade till 1,6% (3,9), främst till följd av volymminskningen.
Region Centraleuropa
Nettoomsättningen i Centraleuropa ökade till 379 MSEK (332). Den organiska tillväxten var 18% (-5), delvis drivet av en uppdämd efterfrågan i konsumentsegmentet till följd av att vissa marknader var stängda på grund av coronarestriktioner tidigare under året samt ett relativt svagt motsvarande kvartal i projektsegmentet föregående år.
Bruttomarginalen var 36,4% (32,2). Rörelseresultatet ökade till 62 MSEK (33) och rörelsemarginalen ökade till 16,4% (9,9), främst med stöd av den höga organiska tillväxten.
Region Norden





Helåret 2020 – Koncernen
- Nettoomsättningen minskade till 12 741 MSEK (13 930).
- Rörelseresultatet exkl. jämförelsestörande poster sjönk till 581 MSEK (1 132), motsvarande en marginal på 4,6% (8,1).
- Valutakursförändringar påverkade rörelseresultatet negativt med -65 MSEK.
- Resultatet efter skatt, exkl. jämförelsestörande poster, uppgick till 382 MSEK (810), motsvarande resultat per aktie före och efter utspädning om 2,26 SEK (4,79).
- Det operativa kassaflödet ökade till 1 808 MSEK (1 179).
- Nettoskulden, exklusive IFRS 16 leasingskulder, minskade till 204 MSEK (1 344).
Nettoomsättning, resultat och kassaflöde
Nettoomsättningen minskade till 12 741 MSEK (13 930). Den organiska nedgången var 7% (0) främst till följd av de kraftiga nedgångarna i Storbritannien och Österrike under andra kvartalet när marknaderna påverkades kraftigt av coronarestriktioner.
Bruttomarginalen minskade till 34,9% (38,1). Rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster (se sidan 6), minskade till 581 MSEK (1 132), främst på grund av de stora försäljningsnedgångarna i Storbritannien och Centraleuropa under andra kvartalet på grund av coronarestriktioner. Rörelseresultatet inkluderar engångsposter relaterade till omstruktureringskostnader och osäkra fordringar på -108 MSEK från andra kvartalet och jämförelsestörande poster om -144 MSEK från fjärde kvartalet. Högre genomsnittliga försäljningspriser och permitteringsstöd påverkade positivt, dock inte tillräckligt för att kompensera effekten av lägre volymer och produktivitet. Valutakursförändringar påverkade negativt med -65 MSEK.
Det operativa kassaflödet förbättrades till 1 808 MSEK (1 179) främst på grund av förbättrat kassaflöde från förändring av rörelsekapital och lägre investeringar. En del av förbättringen avser effekten av statliga stödåtgärder som uppskjutna skatte- och momsbetalningar.
Omsättningsanalys
| Jan - dec | ||||
|---|---|---|---|---|
| % | MSEK | |||
| 2019 | 13 930 | |||
| Organisk tillväxt | -7 | -911 | ||
| – varav Norden | 3 | 208 | ||
| – varav Storbritannien | -19 | -1 148 | ||
| – varav Centraleuropa | 2 | 29 | ||
| Valutapåverkan | -2 | -278 | ||
| 2020 | -9 | 12 741 |
Valutapåverkan på rörelseresultatet
| Jan - dec | |||
|---|---|---|---|
| Omräknings | Transaktions | Total | |
| MSEK | effekt | effekt | effekt |
| Region Norden | -10 | -60 | -70 |
| Region Storbritannien | 5 | 0 | 5 |
| Region Centraleuropa | 0 | 0 | 0 |
| Koncernen | -5 | -60 | -65 |
Butiksutveckling
| Jan - dec | |
|---|---|
| Nyöppnats/avvecklats, netto | -8 |
| Antal egna köksbutiker | 225 |
Nettoomsättning och resultat per region
| Koncerngemensamt, | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Norden | Storbritannien Centraleuropa |
elimineringar | Koncernen | ||||||||
| Jan - dec | Jan - dec | Jan - dec | Jan - dec | Jan - dec | Förändr. | ||||||
| MSEK | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | % |
| Nettoomsättning externa kunder | 6 753 | 6 801 | 5 902 | 4 649 | 1 275 | 1 291 | – | – | 13 930 12 741 | -9 | |
| Nettoomsättning från andra regioner | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 6 753 | 6 801 | 5 902 | 4 649 | 1 275 | 1 291 | 0 | 0 | 13 930 12 741 | -9 | |
| Bruttovinst | 2 567 | 2 455 | 2 282 | 1 509 | 394 | 419 | 62 | 61 | 5 305 | 4 444 | -16 |
| Bruttovinst exkl. jämf störande | 2 567 | 2 567 | 2 282 | 1 509 | 394 | 419 | 62 | 54 | 5 305 | 4 549 | -14 |
| Bruttomarginal, % | 38,0 | 36,1 | 38,7 | 32,5 | 30,9 | 32,5 | – | – | 38,1 | 34,9 | – |
| Bruttomarginal exkl. jämf störande, % | 38,0 | 37,7 | 38,7 | 32,5 | 30,9 | 32,5 | – | – | 38,1 | 35,7 | – |
| Rörelseresultat | 886 | 765 | 345 | -234 | 98 | 143 | -197 | -237 | 1 132 | 437 | -61 |
| Rörelseresultat exkl jmf störande poster, | 886 | 897 | 345 | -226 | 98 | 143 | -197 | -233 | 1 132 | 581 | -49 |
| Rörelsemarginal, % | 13,1 | 11,2 | 5,8 | -5,0 | 7,7 | 11,1 | – | – | 8,1 | 3,4 | – |
| Rörelsemarginal exkl jmf störande poster, | 13,1 | 13,2 | 5,8 | -4,9 | 7,7 | 11,1 | – | – | 8,1 | 4,6 | – |
| Finansiella poster | -93 | -84 | 10 | ||||||||
| Resultat efter finansiella poster | 1 039 | 353 | -66 |
Övrig information
Finansiering
Mot slutet av fjärde kvartalet ersattes Nobias syndikerade banklån om 2 miljarder kronor av två revolverande kreditfaciliteter med möjlighet till dragning i flera valutor uppgående totalt till 5 miljarder kronor. En kreditfacilitet om 2 miljarder kronor med en löptid på tre år, med möjlighet att begära en förlängning på två år (med full bestämmanderätt för långivaren) och en kreditfacilitet om 3 miljarder kronor med en löptid på fem år. De nya kreditfaciliteterna har motsvarande covenanter som de ersatta lånen; leverage (net debt to EBITDA) och interest cover (EBITDA to net interest expenses). Vid utgången av 2020 var banklånen utnyttjade med 285 MSEK. Likvida medel vid periodens slut uppgick till 635 MSEK (257).
Nettolåneskulden, inklusive IFRS 16 leasingskulder om 2 183 MSEK (2 475) och pensionsskulder om 556 MSEK (473), uppgick till 2 387 MSEK (3 819). Nettolåneskulden, exklusive IFRS 16 leasingskulder och pensioner minskade till -352 (871). Skuldsättningsgraden var 59% (89) eller 5% (31) exklusive IFRS 16 leasingskulder.
Finansnettot uppgick till -84 MSEK (-93). I finansnettot ingår nettot av avkastning på pensionstillgångar och räntekostnad på pensionsskulder motsvarande -17 MSEK (-21). Räntenettot uppgick till -67 MSEK (-72) varav -48 MSEK (-55) avsåg ränta på leasingavtal.
Jämförelsestörande poster
Nobia särredovisar jämförelsestörande poster för att tydliggöra utvecklingen i den underliggande verksamheten. Med jämförelsestörande poster avses poster som stör jämförelsen såtillvida att de inte återkommer med samma regelbundenhet som andra poster.
Fjärde kvartalet 2020 inkluderar jämförelsestörande poster som hänför sig till nedskrivning av maskiner och anläggningstillgångar i fabriken i Tidaholm, som ska ersättas med en ny fabrik 2024, samt en pensionsjustering i Storbritannien. För ytterligare detaljer se sidan 14.
Under 2019 har inga jämförelsestörande poster redovisats.
Personal
Antalet anställda uppgick den 31 december 2020 till 5 901 (6 109).
Påverkan av coronaviruset
Den förnyade ökningen av Covid-19-infektioner i Europa visar att riskerna kvarstår. Med det sagt, efter att länder kom ut ur den omedelbara krisen under första halvåret, startade om sina ekonomier och upphävde nedstängningarna, har effekterna på Nobias marknader minskat och kundernas efterfrågan ökat. Speciellt i Norden har efterfrågan varit hög, delvis accelererad av stanna-hemma-trenden och en ökad vilja hos konsumenterna att investera i köksrenovering. För närvarande är alla produktionsanläggningar i full drift, dock med åtgärder för hälsa och säkerhet, men de flesta butiker i bl a Storbritannien, Danmark och Österrike är

Avkastning på eget kapital och avkastning på operativt kapital


stängda på grund av nya restriktioner under pandemins andra våg.
Pandemins varaktighet och utveckling är okänd och inga förutsägelser kan göras med avseende på längden på nuvarande eller framtida åtgärder som olika länder och andra kan vidta som svar på krisen. Emellertid kan varje förlängning eller försämring av virusutbrottet leda till följande:
- Utökning av restriktioner och begränsningar av fri rörlighet på koncernens nyckelmarknader
- Viktiga leverantörer som upplever ekonomiska svårigheter
- Brist på nödvändigt material och delar från leverantörer som direkt eller indirekt påverkas av viruset
- Virusutbrott som i sin tur kan leda till störningar i leveranskedjan
- Ett större antal kunder som direkt eller indirekt påverkas av virusutbrott och har svårigheter eller hindras från att göra betalningar till Nobia vid förfallodagen
- Ytterligare störningar av finansmarknaderna och/eller
- En långvarig global ekonomisk nedgång som leder till en allvarligare minskning av efterfrågan på Nobias produkter.
Nobias anställdas hälsa och säkerhet är en huvudprioritet. Tack vare Nobias proaktiva tillvägagångssätt hittills har pandemin haft liten påverkan på koncernens förmåga att betjäna kunder och driva verksamheten. Nobia har även accelererat ansträngningarna inom försäljning och kundservice genom digitala och online kanaler. Kostnadskontroll och rörelsekapitaloptimering har varit en hög prioritet, vilket borgar för att likviditet och kassaflöde förblir motståndskraftiga och säkerställer en snabb återhämtning.
Årsstämma och utdelningsförslag
Nobias årsstämma kommer att hållas den 29 april 2021.
För räkenskapsåret 2020 föreslår styrelsen en utdelning på 2 kronor per aktie (0). Det blev ingen utdelning för räkenskapsåret 2019 eftersom utdelningsförslaget drogs tillbaka på grund av osäkerheter relaterade till pandemins inverkan. Utdelningsförslaget innebär en total aktieutdelning på cirka 338 MSEK. Avstämningsdagen för rätt till utdelning är den 3 maj 2021 och sista dagen för handel med Nobia-aktier inklusive rätten att erhålla utdelning är den 29 april 2021. Om årsstämman beslutar i enlighet med styrelsens förslag förväntas utdelningen betalas ut genom Euroclear Sweden AB torsdagen den 6 maj 2021.
Offentliggörande av årsredovisningen på www.nobia.com planeras senast den 8 april 2021 och den svenska versionen kommer att distribueras i tryck till dem som har begärt det.
Förberedelser för investering i ny produktionsanläggning
Nobia fortsätter förberedelserna för sin investering i en högautomatiserad produktionsanläggning i Jönköping, Sverige, som förväntas vara i full drift till 2024. Efter avslutade MBL-förhandlingar med berörda fackföreningar beslutade styrelsen att bygga den nya fabriken i Jönköping och därefter skriva ner tillgångarna relaterade till maskiner och byggnader i nuvarande fabriken i Tidaholm med 136 MSEK.
Vidare kom Nobia och fackföreningarna överens om ett övergångsprogram som säkerställer framtida sysselsättning för alla anställda som idag arbetar vid anläggningen i Tidaholm. Programmet inkluderar kompetensutveckling, pendlarstöd och målet att etablera en tillverkningsenhet för specialkomponenter i Tidaholm som ska avyttras över tid.
Investeringar i maskiner i den nya anläggningen beräknas uppgå till cirka 2 miljarder kronor. Dessutom investeras cirka 1,5 miljarder kronor i fabriksbyggnaden som förväntas säljas och istället långtidshyras när fabriken är i full drift.
Ny långfristig skuldfinansiering
Nobia har ingått ett avtal med Svenska Handelsbanken AB (publ) och Nordea Bank Abp, filial i Sverige om två revolverande kreditfaciliteter med möjlighet till dragning i olika valutor på totalt 5 miljarder kronor. En facilitet på 2 miljarder kronor med en löptid på tre år (med möjlighet att begära en förlängning på upp till två år med full bestämmanderätt för långivaren) och en facilitet på 3 miljarder kronor med en löptid på fem år. De nya kreditfaciliteterna kommer att ersätta, förlänga och öka den nuvarande faciliteten Nobia har med samma banker.
Klimatmål godkända av Science Based Targets initiative
Nobia är det första svenska köksföretaget som antar hållbarhetsmål i enlighet med Science Based Targets. Som en del av en ny hållbarhetsstrategi har nya klimatmål, baserade på vetenskapliga fakta, godkänts av Science Based Targets-initiativet. Målen är att:
- Nobia ska reducera koldioxidutsläppen från verksamheten och egna transporter (scope 1 och 2) med 72% till 2026 (basår 2016).
- Nobia ska samverka med leverantörer för att minska deras koldioxidutsläpp från både produktion och användning. Minst 70% av Nobias leverantörer (baserat på koldioxidutsläpp) ska ha Science Based Targets (vetenskapliga klimatmål) senast 2025.
Ny medlem i koncernledningen
I december började Sara Björk började på Nobia som ny Chief Information Officer (CIO) och medlem av koncernledningen. Sara har senast varit IT-chef för H&Mgruppens IT-division för design, inköp och produktion.
Väsentliga risker
Nobias modell för riskhantering syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Rapportering av identifierade risker och hantering av dessa sker regelbundet till Nobias styrelse.
Nobias finansiering och hantering av finansiella risker är centraliserad till Nobias finansfunktion och bedrivs utifrån en av styrelsen fastställd finanspolicy. Finansiella risker omfattar främst valuta-, ränte-, finansierings-, skatte- samt kreditrisker. I den löpande verksamheten är koncernen exponerad för legala risker såsom kommersiella risker, produktansvar och andra tvister och reserverar för detta på lämpligt sätt.
Efterfrågan på Nobias produkter påverkas av förändringar i kundernas investeringar och produktionsnivåer. En allmän konjunkturnedgång, en utbredd finansiell kris och andra makroekonomiska störningar kan direkt eller indirekt påverka koncernen negativt både vad gäller intäkter och lönsamhet.
De största riskerna för Nobias verksamhet på grund av coronapandemin är fortsatta eller nya tillfälliga nedstängningar av tillverkningen, fortsatta eller mer allvarliga restriktioner för social distansering och lägre efterfrågan på kök efter en potentiell ekonomisk nedgång som påverkar både köpkraften hos privatkunder och en avmattning inom nybyggnation och renovering. Omfattningen av påverkan av coronapandemin på Nobias verksamhet beror på ett flertal svårbedömda faktorer. Dessa inkluderar varaktigheten och omfattningen av pandemin, ekonomiska förhållanden under och efter
pandemin, statliga åtgärder som har vidtagits eller kan vidtas i framtiden för att begränsa pandemin och förändringar i konsumentbeteende på grund av pandemin.
Pandemin kan ha en betydande inverkan på Nobiakoncernens verksamhet, både när det gäller svårigheterna med tillgången på råvaror och komponenter och effekterna på efterfrågan på Nobias produkter och tjänster.
Potentiella effekter på kort och medellång sikt till följd av Brexit förväntas vara begränsade tack vare genomförda försiktighetsåtgärder, såsom uppbyggnad av buffertlager för kritiska importerade komponenter.
För en mer detaljerad beskrivning av Nobias risker och osäkerhetsfaktorer samt riskhantering hänvisas till sidorna 52–58 i koncernens årsredovisning för 2019 samt "Påverkan av coronaviruset" på sidan 6 i denna bokslutskommuniké.
Stockholm, 4 februari 2021
Jon Sintorn VD och koncernchef
Nobia AB, organisationsnummer 556528-2752
Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Koncernens resultaträkning i sammandrag
| Kv4 | Jan - dec | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | |
| Nettoomsättning | 3 445 | 3 450 | 13 930 | 12 741 | |
| Kostnad sålda varor | -2 150 | -2 256 | -8 625 | -8 297 | |
| Bruttovinst | 1 295 | 1 194 | 5 305 | 4 444 | |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -1 124 | -1 056 | -4 293 | -4 227 | |
| Övriga intäkter/kostnader | 43 | 13 | 120 | 220 | |
| Rörelseresultat | 214 | 151 | 1 132 | 437 | |
| Finansnetto | -27 | -8 | -93 | -84 | |
| Resultat efter finansiella poster | 187 | 143 | 1 039 | 353 | |
| Skatt | -37 | -54 | -229 | -100 | |
| Resultat efter skatt | 150 | 89 | 810 | 253 | |
| Resultat efter skatt hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 150 | 89 | 810 | 253 | |
| Totala avskrivningar | -214 | -205 | -838 | -852 | |
| Totala nedskrivningar | 2 | -116 | 3 | -137 | |
| Bruttomarginal, % | 37,6 | 34,6 | 38,1 | 34,9 | |
| Rörelsemarginal, % | 6,2 | 4,4 | 8,1 | 3,4 | |
| Avkastning på operativt kapital, % | – | – | 14,2 | 6,0 | |
| Avkastning på eget kapital, % | – | – | 20,4 | 6,1 | |
| Resultat per aktie, före utspädning, SEK | 0,89 | 0,53 | 4,80 | 1,50 | |
| Resultat per aktie, efter utspädning, SEK | 0,88 | 0,53 | 4,79 | 1,50 | |
| Antal aktier vid periodens slut före utspädning, 1 | 168 853 | 168 853 168 853 | 168 853 | ||
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning, 1 | 168 853 | 168 963 168 770 | 168 853 | ||
| Antal aktier efter utspädning vid periodens slut, 1 | 169 361 | 169 300 169 328 | 169 293 | ||
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, 1 | 168 981 | 168 966 169 044 | 169 293 |
1) Exklusive återköp av aktier.
Koncernens totala resultatrapport
| Kv4 | Jan - dec | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | |
| Resultat efter skatt | 150 | 89 | 810 | 253 | |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som omförts eller kan komma att omföras till | |||||
| periodens resultat | |||||
| Valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter | -40 | -223 | 241 | -399 | |
| Kassaflödessäkringar före skatt | -19 | -17 | 1 -19 |
1 1 |
|
| Skatt hänförligt till periodens förändring av säkringsreserv | 4 | 2 | 2 4 |
2 -2 |
|
| -55 | -238 | 226 | -400 | ||
| Poster som inte kommer att omföras till periodens resultat | |||||
| Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | 52 | -1 | 6 | -135 | |
| Skatt hänförligt till omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | -8 | 7 | 0 | 30 | |
| 44 | 6 | 6 | -105 | ||
| Övrigt totalresultat | -11 | -232 | 232 | -505 | |
| Summa totalresultat | 139 | -143 | 1 042 | -252 | |
| Summa totalresultat hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 139 | -143 | 1 042 | -252 |
1) Återföring som bokats mot resultaträkningen uppgår till 15 MSEK (-3). Ny avsättning uppgår till -17 MSEK (-15).
2) Återföring som bokats mot resultaträkningen uppgår till -3 MSEK (2). Ny avsättning uppgår till 4 MSEK (3).
Koncernens balansräkning i sammandrag
| 31 dec | ||||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2019 | 2020 | ||
| TILLGÅNGAR | ||||
| Goodwill | 3 042 | 2 830 | ||
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 232 | 221 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 1 641 | 1 340 | ||
| Nyttjanderättstillgångar | 2 549 | 2 200 | ||
| Långfristiga fordringar, räntebärande (R) | 2 | 0 | ||
| Långfristiga fordringar | 103 | 96 | ||
| Uppskjutna skattefordringar | 72 | 119 | ||
| Summa anläggningstillgångar | 7 641 | 6 806 | ||
| Varulager | 1 145 | 1 035 | ||
| Kundfordringar | 1 371 | 1 213 | ||
| Kortfristiga fordringar, räntebärande (R) | 4 | 2 | ||
| Övriga fordringar | 428 | 394 | ||
| Summa kortfristiga fordringar | 1 803 | 1 609 | ||
| Likvida medel (R) | 257 | 635 | ||
| Summa omsättningstillgångar | 3 205 | 3 279 | ||
| Summa tillgångar | 10 846 | 10 085 | ||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Aktiekapital | 57 | 57 | ||
| Övrigt tillskjutet kapital | 1 497 | 1 506 | ||
| Reserver | 55 | -345 | ||
| Balanserad vinst | 2 668 | 2 816 | ||
| Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 4 277 | 4 034 | ||
| Summa eget kapital | 4 277 | 4 034 | ||
| Avsättning för pensioner (R) Övriga avsättningar |
473 37 |
556 45 |
||
| Uppskjutna skatteskulder | 49 | 35 | ||
| Långfristiga leasingskulder, räntebärande (R) | 2 113 | 1 778 | ||
| Övriga långfristiga skulder, räntebärande (R) | 1 134 | 285 | ||
| Övriga långfristiga skulder, ej räntebärande | 33 | 0 | ||
| Summa långfristiga skulder | 3 839 | 2 699 | ||
| Kortfristiga leasingskulder, räntebärande (R) | 362 | 405 | ||
| Kortfristiga skulder och avsättningar | 2 368 | 2 947 | ||
| Summa kortfristiga skulder | 2 370 | 3 352 | ||
| Summa eget kapital och skulder | 10 846 | 10 085 | ||
| BALANSRÄKNINGSRELATERADE NYCKELTAL Soliditet, % |
39 | 40 | ||
| Skuldsättningsgrad, % | 89 | 59 | ||
| Nettolåneskuld, utgående balans, MSEK | 3 819 | 2 387 | ||
| Operativt kapital, utgående balans, MSEK | 8 096 | 6 421 | ||
| Sysselsatt kapital, utgående balans, MSEK | 8 359 | 7 058 | ||
Förändring av eget kapital, koncernen
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Valutakurs | ||||||
| Övrigt | omräkning av | Kassaflödes | Summa | |||
| Aktie | tillskjutet | utlands | säkringar | Balanserad | eget | |
| MSEK | kapital | kapital | verksamheter | efter skatt | vinst | kapital |
| Ingående balans per 1 januari 2019 | 57 | 1 484 | -173 | 2 | 2 527 | 3 897 |
| Periodens resultat | – | – | – | – | 810 | 810 |
| Periodens övrigt totalresultat | – | – | 241 | -15 | 6 | 232 |
| Periodens summa totalresultat | – | – | 241 | -15 | 816 | 1 042 |
| Utdelning | – | – | – | – | -675 | -675 |
| Aktier eget innehav återutgivna | – | 9 | – | – | – | 9 |
| Periodisering av aktiesparprogram | – | 4 | – | – | – | 4 |
| Utgående balans per 31 december 2019 | 57 | 1 497 | 68 | -13 | 2 668 | 4 277 |
| Ingående balans per 1 januari 2020 | 57 | 1 497 | 68 | -13 | 2 668 | 4 277 |
| Periodens resultat | – | – | – | – | 253 | 253 |
| Periodens övrigt totalresultat | – | – | -399 | -1 | -105 | -505 |
| Periodens summa totalresultat | – | – | -399 | -1 | 148 | -252 |
| Periodisering av aktiesparprogram | – | 9 | – | – | – | 9 |
| Utgående balans per 31 december 2020 | 57 | 1 506 | -331 | –14 | 2 816 | 4 034 |
Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag
| Kv4 | Jan - dec | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | |
| Den löpande verksamheten | |||||
| Rörelseresultat | 214 | 151 | 1 132 | 437 | |
| Avskrivningar/Nedskrivningar | 212 | 321 | 1 835 |
2 989 |
|
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 30 | 43 | 29 | 50 | |
| Betald skatt | -115 | -88 | -305 | -118 | |
| Förändring rörelsekapital | 226 | 111 | -58 | 710 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 567 | 538 | 1 633 | 2 068 | |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Investeringar i anläggningstillgångar | -225 | -142 | -465 | -308 | |
| Övriga poster i investeringsverksamheten | 6 | 0 | 11 | 48 | |
| Erhållen ränta | 0 | 1 | 1 | 2 | |
| Förändring av räntebärande tillgångar | -3 | 7 | 29 | 5 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -222 | -134 | -424 | -253 | |
| Summa kassaflöde från löpande verksamhet och | |||||
| investeringsverksamhet | 345 | 404 | 1 209 | 1 815 | |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Betald ränta | -15 | -8 | -70 | -63 | |
| Förändring av räntebärande skulder | -268 | -668 | 3 -386 |
4 -1 360 |
|
| Aktier eget innehav återutgivna | – | – | 9 | – | |
| Utdelning | – | – | -675 | – | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -283 | -676 | -1 122 | -1 423 | |
| Periodens kassaflöde exklusive kursdifferenser i likvida medel | 62 | -272 | 87 | 392 | |
| Likvida medel vid periodens början | 220 | 885 | 128 | 257 | |
| Periodens kassaflöde | 62 | -272 | 87 | 392 | |
| Kursdifferens likvida medel | -25 | 22 | 42 | -14 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 257 | 635 | 257 | 635 |
| Operativt kassaflöde * | Kv4 | Jan - dec | ||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten | 567 | 538 | 1 633 | 2 068 |
| Investeringar i anläggningstillgångar | -225 | -142 | -465 | -308 |
| Övriga poster i investeringsverksamheten | 6 | 0 | 11 | 48 |
| Operativt kassaflöde före förvärv/avyttring av verksamheter, | ||||
| ränta, ökning/minskning av räntebärande tillgångar | 348 | 396 | 1 179 | 1 808 |
* Alternativa nyckeltal, se Definitioner
1) Återläggning av nedskrivning MSEK 3, avser inventarier, verktyg och installationer med MSEK 1 samt köksutställningar MSEK 2. 2) Nedskrivningar har skett under perioden med MSEK 137 och avser mark och byggnader med MSEK 55, maskiner med MSEK 48 och övriga materiella tillgångar med MSEK 34.
3) Upptagande och återbetalning av lån uppgick till netto MSEK 240. Amortering av leasingskuld uppgick till MSEK 475.
4) Upptagande och återbetalning av lån uppgick till netto MSEK -849. Amortering av leasingskuld uppgick till MSEK 449.
Analys av nettolåneskuld
| Kv4 | Jan - dec | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 |
| Ingående balans, nettoskuld | 4 206 | 2 843 | 1 266 | 3 819 |
| IB leasingskulder ny redovisningsprincip | – | – | 2 716 | – |
| Nya leasingkontrakt/Avslutade kontrakt i förtid, netto | -25 | 34 | 115 | 304 |
| Omräkningsdifferenser | 11 | -128 | 155 | -163 |
| Operativt kassaflöde | -348 | -396 | -1 179 | -1 808 |
| Betald ränta, netto | 15 | 7 | 69 | 61 |
| Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | -52 | 12 | -6 | 147 |
| Övrig förändring pensionsskuld | 12 | 15 | 17 | 27 |
| Aktier eget innehav återutgivna | – | – | -9 | – |
| Utdelning | – | – | 675 | – |
| Utgående balans, nettoskuld | 3 819 | 2 387 | 3 819 | 2 387 |
| Kv4 | Jan - dec | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Jämförelsestörande poster, MSEK | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | |
| Beslut stänging Tidaholm 2024 | – | 136 | – | 136 | |
| Pensionsjustering i Storbritannien | – | 8 | – | 8 | |
| Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet | – | 144 | – | 144 | |
| Jämförelsestörande poster i skatter | – | -15 | – | -15 |
| Kv4 | Jan - dec | |||
|---|---|---|---|---|
| Jämförelsestörande poster per funktion, MSEK | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 |
| Poster i bruttoresultatet | – | 105 | – | 105 |
| Poster i rörelseresultatet | – | 144 | – | 144 |
| Poster i skatter | – | -15 | – | -15 |
| Jämförelsestörande poster, resultat efter skatt | – | 129 | – | 129 |
| Jämförelsestörande poster, | Kv4 | Jan - dec | |||
|---|---|---|---|---|---|
| bruttoresultat per region, MSEK | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | |
| Norden | – | 112 | – | 112 | |
| Storbritannien | – | – | – | – | |
| Centraleuropa | – | – | – | – | |
| Koncerngemensamt och elimineringar | – | -7 | – | -7 | |
| Koncernen | – | 105 | – | 105 |
| Jämförelsestörande poster, | Kv4 | Jan - dec | |||
|---|---|---|---|---|---|
| rörelseresultat per region, MSEK | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | |
| Norden | – | 132 | – | 132 | |
| Storbritannien | – | 8 | – | 8 | |
| Centraleuropa | – | – | – | – | |
| Koncerngemensamt och elimineringar | – | 4 | – | 4 | |
| Koncernen | – | 144 | – | 144 |
Not 1 - Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats enligt IFRS med tillämpning av IAS 34 Delårsrapportering. För moderbolaget tillämpas redovisningsprinciper enligt Årsredovisningslagen kapitel 9, Delårsrapport. Nobia har använt samma redovisningsprinciper i föreliggande delårsrapport som i årsredovisningen för 2019. En beskrivning av nya redovisningsprinciper i sin helhet finns i årsredovisningen för 2019.
Not 2 - Hänvisningar
Segmentupplysningar sidan 3 och 4. Låne- och egetkapitaltransaktioner sid 6. Jämförelsestörande poster sid 6. Nettoomsättning per produktgrupp, sid 19.
Not 3 - Finansiella instrument - verkligt värde
Nobias finansiella tillgångar avser i allt väsentligt icke räntebärande och räntebärande fordringar där kassaflöden endast representerar betalning för grundinvesteringen och i förekommande fall även tidsvärdet och ränta. Dessa avses att hållas till förfall och redovisas till upplupet anskaffningsvärde som är en rimlig approximation av verkligt värde. Finansiella skulder redovisas till största del till upplupet anskaffningsvärde.
Finansiella instrument som värderas till verkligt värde i balansräkningen är valutaterminer som utgörs av tillgångar till ett värde av 1 MSEK (5) respektive av skulder till ett värde av 26 MSEK (24). Värderingen av dessa tillhör nivå 2 i verkligtvärdehierarkin, det vill säga utifrån indirekt observerbar marknadsdata. Nobias finansiella instrument redovisade till verkligt värde ingår i balansräkningen på raderna övriga fordringar och kortfristiga skulder.
Not 4 - Närståendetransaktioner
I moderbolaget sker ingen försäljning och tillverkning av kök. Moderbolaget har fakturerat 114 MSEK (73) avseende koncerngemensamma tjänster till dotterbolagen under fjärde kvartalet 2020 samt 337 MSEK (281) under helåret. Moderbolaget redovisar ett resultat från andelar i koncernföretag uppgående till 0 MSEK (500).
Moderbolaget
| Moderbolagets resultaträkning i sammandrag | Kv4 | Jan - dec | ||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 |
| Nettoomsättning | 74 | 115 | 281 | 337 |
| Administrationskostnader | -119 | -181 | -332 | -506 |
| Övriga rörelsintäkter | 2 | 2 | 6 | 8 |
| Övriga rörelsekostnader | -1 | -2 | -4 | -9 |
| Rörelseresultat | -44 | -66 | -49 | -170 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 500 | – | 500 | – |
| Övriga finansiella intäkter och kostnader | -55 | -129 | 70 | -191 |
| Resultat efter finansiella poster | 401 | -195 | 521 | -361 |
| Erhållna koncernbidrag | 150 | 155 | 150 | 155 |
| Lämnade koncernbidrag | -187 | – | -187 | – |
| Skatt | 0 | -1 | 0 | -1 |
| Årets resultat | 364 | -41 | 484 | -207 |
| Moderbolagets balansräkning MSEK |
31 dec 2019 |
2020 | ||
| TILLGÅNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Materiella anläggningstillgångar | 29 | 26 | ||
| Aktier och andelar i koncernföretag | 1 380 | 1 385 | ||
| Uppskjutna skattefordringar | 6 | 5 | ||
| Summa anläggningstillgångar | 1 415 | 1 416 | ||
| Omsättningstillgångar | ||||
| Kortfristiga fordringar | ||||
| Kundfordringar | 1 | 0 | ||
| Fordringar hos koncernföretag | 2 212 | 2 833 | ||
| Övriga fordringar | 70 | 28 | ||
| Upplupna intäkter och förutbetalda kostnader | 84 | 81 | ||
| Likvida medel | 158 | 436 | ||
| Summa omsättningstillgångar | 2 525 | 3 378 | ||
| Summa tillgångar | 3 940 | 4 794 | ||
| EGET KAPITAL, AVSÄTTNINGAR OCH SKULDER Eget kapital |
||||
| Bundet eget kapital | ||||
| Aktiekapital | 57 | 57 | ||
| Reservfond | 1 671 | 1 671 | ||
| Fritt eget kapital | 1 728 | 1 728 | ||
| Överkursfond | 52 | 52 | ||
| Återköp av aktier | -82 | -82 | ||
| Balanserad vinst | 823 | 1 316 | ||
| Periodens resultat | 484 | -207 | ||
| 1 277 | 1 079 | |||
| Summa eget kapital | 3 005 | 2 807 | ||
| Långfristiga skulder | ||||
| Avsättningar till pensioner | 21 | 22 | ||
| Uppskjutna skatteskulder | 5 | 5 | ||
| Långfristiga räntebärande skulder Summa långfristiga skulder |
22 48 |
17 44 |
||
| Kortfristiga skulder | ||||
| Övriga räntebärande skulder | 6 | 7 | ||
| Leverantörsskulder | 44 | 31 | ||
| Skulder till koncernföretag | 790 | 1 815 | ||
| Aktuell skatteskuld | – | 0 | ||
| Övriga skulder | 29 | 39 | ||
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 18 | 51 | ||
| Summa kortfristiga skulder | 887 | 1 943 |
Jämförelsedata per region (1)
| Kv4 | Jan - dec | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | |
| Norden | 1 658 | 1 767 | 6 753 | 6 801 | |
| Storbritannien | 1 455 | 1 304 | 5 902 | 4 649 | |
| Centraleuropa | 332 | 379 | 1 275 | 1 291 | |
| Koncerngemensamt och elimineringar | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Koncernen | 3 445 | 3 450 | 13 930 | 12 741 | |
| Kv4 | Jan - dec | ||||
| Bruttovinst, MSEK | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | |
| Norden | 618 | 586 | 2 567 | 2 455 | |
| Storbritannien | 554 | 468 | 2 282 | 1 509 | |
| Centraleuropa | 107 | 138 | 394 | 419 | |
| Koncerngemensamt och elimineringar | 16 | 2 | 62 | 61 | |
| Koncernen | 1 295 | 1 194 | 5 305 | 4 444 | |
| Kv4 | Jan - dec | ||||
| Bruttovinst exkl jmf störande poster, MSEK | 2019 2020 |
2019 | 2020 | ||
| Norden | 618 | 698 | 2 567 | 2 567 | |
| Storbritannien | 554 | 468 | 2 282 | 1 509 | |
| Centraleuropa | 107 | 138 | 394 | 419 | |
| Koncerngemensamt och elimineringar | 16 | -5 | 62 | 54 | |
| Koncernen | 1 295 | 1 299 | 5 305 | 4 549 | |
| Bruttomarginal, % | 2019 | Kv4 2020 |
2019 | Jan - dec 2020 |
|
| Norden | 37,3 | 33,2 | 38,0 | 36,1 | |
| Storbritannien | 38,1 | 35,9 | 38,7 | 32,5 | |
| Centraleuropa | 32,2 | 36,4 | 30,9 | 32,5 | |
| Koncernen | 37,6 | 34,6 | 38,1 | 34,9 | |
| Kv4 | Jan - dec | ||||
| Bruttomarginal exkl jmf störande poster, % | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | |
| Norden | 37,3 | 39,5 | 38,0 | 37,7 | |
| Storbritannien | 38,1 | 35,9 | 38,7 | 32,5 | |
| Centraleuropa | 32,2 | 36,4 | 30,9 | 32,5 |
Koncernen 37,6 37,7 38,1 35,7
Jämförelsedata per region (2)
| Kv4 | Jan - dec | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat, MSEK | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | |
| Norden | 204 | 150 | 886 | 765 | |
| Storbritannien | 57 | 13 | 345 | -234 | |
| Centraleuropa | 33 | 62 | 98 | 143 | |
| Koncerngemensamt och elimineringar | -80 | -74 | -197 | -237 | |
| Koncernen | 214 | 151 | 1 132 | 437 | |
| Rörelseresultat, MSEK | Kv4 | Jan - dec | |||
| exkl jmf störande poster | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | |
| Norden | 204 | 282 | 886 | 897 | |
| Storbritannien | 57 | 21 | 345 | -226 | |
| Centraleuropa | 33 | 62 | 98 | 143 | |
| Koncerngemensamt och elimineringar | -80 | -70 | -197 | -233 | |
| Koncernen | 214 | 295 | 1 132 | 581 | |
| Kv4 | Jan - dec | ||||
| Rörelsemarginal, % | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | |
| Norden | 12,3 | 8,5 | 13,1 | 11,2 | |
| Storbritannien | 3,9 | 1,0 | 5,8 | -5,0 | |
| Centraleuropa | 9,9 | 16,4 | 7,7 | 11,1 | |
| Koncernen | 6,2 | 4,4 | 8,1 | 3,4 | |
| Rörelsemarginal | Kv4 | Jan - dec | |||
| exkl jmf störande poster, % | 2019 | 2020 | 2019 2020 |
||
| Norden | 12,3 | 16,0 | 13,1 | 13,2 | |
| Storbritannien | 3,9 | 1,6 | 5,8 | -4,9 | |
| Centraleuropa | 9,9 | 16,4 | 7,7 | 11,1 | |
| Koncernen | 6,2 | 8,6 | 8,1 | 4,6 |
Kvartalsdata per region (1)
| 2019 | 2020 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 |
| Norden | 1 724 | 1 870 | 1 501 | 1 658 | 1 739 | 1 804 | 1 491 | 1 767 |
| Storbritannien | 1 448 | 1 535 | 1 464 | 1 455 | 1 405 | 645 | 1 295 | 1 304 |
| Centraleuropa | 297 | 346 | 300 | 332 | 301 | 292 | 319 | 379 |
| Koncerngemensamt och elimineringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernen | 3 469 | 3 751 | 3 265 | 3 445 | 3 445 | 2 741 | 3 105 | 3 450 |
| Bruttovinst, MSEK | Kv1 | 2019 Kv2 |
Kv3 | Kv4 | Kv1 | 2020 Kv2 |
Kv3 | Kv4 |
| Norden | 655 | 732 | 562 | 618 | 662 | 669 | 538 | 586 |
| Storbritannien | 570 | 610 | 548 | 554 | 505 | 94 | 442 | 468 |
| Centraleuropa | 76 | 108 | 103 | 107 | 91 | 82 | 108 | 138 |
| Koncerngemensamt och elimineringar | 16 | 15 | 15 | 16 | 18 | 21 | 20 | 2 |
| Koncernen | 1 317 | 1 465 | 1 228 | 1 295 | 1 276 | 866 | 1 108 | 1 194 |
| 2019 | 2020 | |||||||
| Bruttovinst exkl jmf störande poster, MSEK | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 |
| Norden | 655 | 732 | 562 | 618 | 662 | 669 | 538 | 698 |
| Storbritannien | 570 | 610 | 548 | 554 | 505 | 94 | 442 | 468 |
| Centraleuropa | 76 | 108 | 103 | 107 | 91 | 82 | 108 | 138 |
| Koncerngemensamt och elimineringar | 16 | 15 | 15 | 16 | 18 | 21 | 20 | -5 |
| Koncernen | 1 317 | 1 465 | 1 228 | 1 295 | 1 276 | 866 | 1 108 | 1 299 |
| 2019 | 2020 | |||||||
| Bruttomarginal, % | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 |
| Norden | 38,0 | 39,1 | 37,4 | 37,3 | 38,1 | 37,1 | 36,1 | 33,2 |
| Storbritannien | 39,4 | 39,7 | 37,4 | 38,1 | 35,9 | 14,6 | 34,1 | 35,9 |
| Centraleuropa | 25,6 | 31,2 | 34,3 | 32,2 | 30,2 | 28,1 | 33,9 | 36,4 |
| Koncernen | 38,0 | 39,1 | 37,6 | 37,6 | 37,0 | 31,6 | 35,7 | 34,6 |
| 2019 | 2020 | |||||||
| Bruttomarginal exkl jmf störande poster, % | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 |
| Norden | 38,0 | 39,1 | 37,4 | 37,3 | 38,1 | 37,1 | 36,1 | 39,5 |
| Storbritannien | 39,4 | 39,7 | 37,4 | 38,1 | 35,9 | 14,6 | 34,1 | 35,9 |
| Centraleuropa | 25,6 | 31,2 | 34,3 | 32,2 | 30,2 | 28,1 | 33,9 | 36,4 |
| Koncernen | 38,0 | 39,1 | 37,6 | 37,6 | 37,0 | 31,6 | 35,7 | 37,7 |
Kvartalsdata per region (2)
| 2019 | 2020 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat, MSEK | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 |
| Norden | 214 | 275 | 193 | 204 | 198 | 234 | 183 | 150 |
| Storbritannien | 73 | 127 | 88 | 57 | -21 | -239 | 13 | 13 |
| Centraleuropa | 5 | 32 | 28 | 33 | 18 | 25 | 38 | 62 |
| Koncerngemensamt och elimineringar | -32 | -43 | -42 | -80 | -61 | -63 | -39 | -74 |
| Koncernen | 260 | 391 | 267 | 214 | 134 | -43 | 195 | 151 |
| Rörelseresultat | 2019 | 2020 | ||||||
| exkl jmf störande poster, MSEK | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 |
| Norden | 214 | 275 | 193 | 204 | 198 | 234 | 183 | 282 |
| Storbritannien | 73 | 127 | 88 | 57 | -21 | -239 | 13 | 21 |
| Centraleuropa | 5 | 32 | 28 | 33 | 18 | 25 | 38 | 62 |
| Koncerngemensamt och elimineringar | -32 | -43 | -42 | -80 | -61 | -63 | -39 | -70 |
| Koncernen | 260 | 391 | 267 | 214 | 134 | -43 | 195 | 295 |
| 2019 | 2020 | |||||||
| Rörelsemarginal, % | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 |
| Norden | 12,4 | 14,7 | 12,9 | 12,3 | 11,4 | 13,0 | 12,3 | 8,5 |
| Storbritannien | 5,0 | 8,3 | 6,0 | 3,9 | -1,5 | -37,1 | 1,0 | 1,0 |
| Centraleuropa | 1,7 | 9,2 | 9,3 | 9,9 | 6,0 | 8,6 | 11,9 | 16,4 |
| Koncernen | 7,5 | 10,4 | 8,2 | 6,2 | 3,9 | -1,6 | 6,3 | 4,4 |
| Rörelsemarginal | 2019 | 2020 | ||||||
| exkl jmf störande poster, % | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 |
| Norden | 12,4 | 14,7 | 12,9 | 12,3 | 11,4 | 13,0 | 12,3 | 16,0 |
| Storbritannien | 5,0 | 8,3 | 6,0 | 3,9 | -1,5 | -37,1 | 1,0 | 1,6 |
| Centraleuropa | 1,7 | 9,2 | 9,3 | 9,9 | 6,0 | 8,6 | 11,9 | 16,4 |
| Koncernen | 7,5 | 10,4 | 8,2 | 6,2 | 3,9 | -1,6 | 6,3 | 8,6 |
Operativt kapital per region
| 31 dec | ||||
|---|---|---|---|---|
| Operativt kapital region Norden, MSEK | 2019 | 2020 | ||
| Operativa tillgångar | 3 212 | 2 939 | ||
| Operativa skulder | 1 298 | 1 544 | ||
| Operativt kapital | 1 914 | 1 395 |
| 31 dec | |||
|---|---|---|---|
| Operativt kapital region Storbritannien, MSEK | 2019 | 2020 | |
| Operativa tillgångar | 4 283 | 3 590 | |
| Operativa skulder | 881 | 1 133 | |
| Operativt kapital | 3 402 | 2 457 |
| 31 dec | ||
|---|---|---|
| Operativt kapital region Centraleuropa, MSEK | 2019 | 2020 |
| Operativa tillgångar | 595 | 558 |
| Operativa skulder | 172 | 198 |
| Operativt kapital | 423 | 360 |
| 31 dec | ||
|---|---|---|
| Operativt kapital koncerngemensamt och elimineringar, MSEK | 2019 | 2020 |
| Operativa tillgångar | 2 493 | 2 361 |
| Operativa skulder | 136 | 152 |
| Operativt kapital | 2 357 | 2 209 |
| 31 dec | ||
|---|---|---|
| Operativt kapital Koncernen, MSEK | 2019 | 2020 |
| Operativa tillgångar | 10 583 | 9 448 |
| Operativa skulder | 2 487 | 3 027 |
| Operativt kapital | 8 096 | 6 421 |
Jämförelsedata per produktgrupp
| Nettoomsättning | Kv4 | Jan - dec | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Norden per produktgrupp, % | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | |
| Köksmöbler | 64 | 66 | 67 | 67 | |
| Installationstjänser | 6 | 6 | 6 | 6 | |
| Övriga produkter | 30 | 28 | 27 | 27 | |
| Total | 100 | 100 | 100 | 100 | |
| Nettoomsättning | Kv4 | Jan - dec | |||
| Storbritannien per produktgrupp, % | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | |
| Köksmöbler | 60 | 61 | 62 | 62 | |
| Installationstjänser | 7 | 7 | 6 | 6 | |
| Övriga produkter | 33 | 32 | 32 | 32 | |
| Total | 100 | 100 | 100 | 100 | |
| Kv4 | Jan - dec | ||||
| Nettoomsättning | |||||
| Centraleuropa per produktgrupp, % | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | |
| Köksmöbler | 58 | 57 | 60 | 58 | |
| Installationstjänser | 11 | 11 | 11 | 10 | |
| Övriga produkter | 31 | 32 | 29 | 32 | |
| Total | 100 | 100 | 100 | 100 | |
| Nettoomsättning | Kv4 | Jan - dec | |||
| Koncernen per produktgrupp, % | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | |
| Köksmöbler | 62 | 63 | 64 | 64 | |
| Installationstjänser | 7 | 7 | 6 | 6 | |
| Övriga produkter | 31 | 30 | 30 | 30 |

Avstämning av alternativa nyckeltal
Nobia presenterar vissa finansiella mått i delårsrapporten som inte definieras enligt IFRS, så kallade alternativa nyckeltal. Nobia anser att dessa mått ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning, då de möjliggör utvärdering av trender och bolagets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt är dessa inte alltid jämförbara med mått som används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. För definitioner av de nyckeltal som Nobia använder se sidorna 25-26.
| Kv4 | Jan - dec | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättningsanalys Region Norden | % | MSEK | % | MSEK | |
| 2019 | 1 658 | 6 753 | |||
| Organisk tillväxt | 11 | 177 | 3 | 208 | |
| Valutapåverkan | -4 | -68 | -2 | -160 | |
| 2020 | 7 | 1 767 | 1 | 6 801 | |
| Kv4 | Jan - dec | ||||
| Omsättningsanalys Region UK | % | MSEK | % | MSEK | |
| 2019 | 1 455 | 5 902 | |||
| Organisk tillväxt | -4 | -53 | -19 | -1 148 | |
| Valutapåverkan | -7 | -98 | -2 | -105 | |
| 2020 | -10 | 1 304 | -21 | 4 649 | |
| Kv4 | Jan - dec | ||||
| Omsättningsanalys Region Centraleuropa | % | MSEK | % | MSEK | |
| 2019 | 332 | 1 275 | |||
| Organisk tillväxt | 18 | 59 | 2 | 29 | |
| Valutapåverkan | -4 | -12 | -1 | -13 | |
| 2020 | 14 | 379 | 1 | 1 291 | |
| Rörelseresultat före av och nedskrivningar (EBITDA), MSEK |
2019 | Kv4 2020 |
2019 | Jan - dec 2020 |
|
| Rörelseresultat | 214 | 151 | 1 132 | 437 | |
| Av- och nedskrivningar | 212 | 321 | 835 | 989 | |
| Rörelseresultat före av- och | |||||
| nedskrivningar (EBITDA) | 426 | 472 | 1 967 | 1 426 | |
| Nettoomsättning | 3 445 | 3 450 | 13 930 | 12 741 | |
| % av nettoomsättning | 12,4% | 13,7% | 14,1% | 11,2% | |
| Resultat efter skatt exklusive | Kv4 | Jan - dec | |||
| jämförelsestörande poster, MSEK | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | |
| Resultat efter skatt | 150 | 89 | 810 | 253 | |
| Jämförelsestörande poster netto efter skatt | – | 129 | – | 129 | |
| Resultat efter skatt exklusive jämförelsestörande poster | 150 | 218 | 810 | 382 | |
| Jan - dec | |||||
| Genomsnittligt eget kapital, MSEK | 2019 | 2020 | |||
| IB Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare UB Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare |
3 897 4 277 |
4 277 4 034 |
|||
| Genomsnittligt eget kapital före justering av | 4 087 | 4 156 | |||
inträffat i periodens mitt -112 – Genomsnittligt eget kapital 3 975 4 156
Avstämning av alternativa nyckeltal forts.
| 31 dec | |||
|---|---|---|---|
| Nettolåneskuld, MSEK | 2019 | 2020 | |
| Avsättning för pensioner (R) | 473 | 556 | |
| Övriga långfristiga skulder, räntebärande (R) | 3 247 | 2 063 | |
| Kortfristiga skulder, räntebärande (R) | 362 | 405 | |
| Räntebärande skulder | 4 082 | 3 024 | |
| Långfristiga fordringar, räntebärande (R) | -2 | 0 | |
| Kortfristiga fordringar, räntebärande (R) | -4 | -2 | |
| Likvida medel (R) | -257 | -635 | |
| Räntebärande tillgångar | -263 | -637 | |
| Nettolåneskuld | 3 819 | 2 387 | |
| 31 dec | |||
| Nettolåneskuld exkl IFRS 16 leasingavtal, MSEK | 2019 | 2020 | |
| Nettolåneskuld | 3 819 | 2 387 | |
| Varav IFRS 16 leasingavtal | 2 475 | 2 183 | |
| Varav avsättning för pensioner | 473 | 556 | |
| Nettoskuld exkl. IFRS 16 leasingavtal | 1 344 | 204 | |
| Nettoskuld exkl. IFRS 16 leasingavtal och avsättning för pensioner | 871 | -352 |
| 31 dec | ||
|---|---|---|
| Operativt kapital, MSEK | 2019 | 2020 |
| Totala tillgångar | 10 846 | 10 085 |
| Övriga avsättningar | -37 | -45 |
| Uppskjutna skatteskulder | -49 | -35 |
| Övriga långfristiga skulder, ej räntebärande | -33 | – |
| Kortfristiga skulder, ej räntebärande | -2 368 | -2 947 |
| Ej räntebärande skulder | -2 487 | -3 027 |
| Sysselsatt kapital | 8 359 | 7 058 |
| Räntebärande tillgångar | -263 | -637 |
| Operativt kapital | 8 096 | 6 421 |
| Jan - dec | ||
|---|---|---|
| Genomsnittligt operativt kapital, MSEK | 2019 | 2020 |
| IB Operativt kapital | 5 163 | 8 096 |
| UB Operativt kapital | 8 096 | 6 421 |
| Genomsnittligt operativt kapital före justering av förvärv | ||
| och avyttringar | 6 630 | 7 259 |
| Justering för effekt pga ikraftträdande av IFRS 16 som inte | ||
| inträffat i periodens mitt | -1 358 | 0 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 7 988 | 7 259 |
Definitioner
| Nyckeltal | Beräkningar | Användning |
|---|---|---|
| Avkastning på eget kapital | Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare baserat på IB och UB för perioden. Beräkningen av genomsnittligt eget kapital har justerats för kapitalhöjningar och -sänkningar. |
Avkastning på eget kapital visar den redovisningsmässiga totalavkastningen på ägarnas kapital och återspeglar effekter såväl av rörelsens lönsamhet som av finansiell hävstång. Måttet används främst för att analysera ägarlönsamhet över tid. |
| Avkastning på operativt kapital | Rörelseresultat i procent av genomsnittligt operativt kapital baserat på IB och UB för perioden exklusive nettotillgångar hänförliga till avvecklad verksamhet. Beräkningen av genomsnittligt operativt kapital har justerats för förvärv och avyttringar. |
Avkastning på operativt kapital visar hur väl verksamheten använder det nettokapital som binds i rörelsen. Det återspeglar både hur kostnads- och kapitaleffektivt omsättningen genereras, dvs den samlade effekten av rörelsemarginalen och omsättningshastigheten på det operativa kapitalet. Måttet används vid lönsamhetsjämförelse mellan verksamheter inom koncernen samt för att se koncernens lönsamhet över tid. |
| Bruttomarginal | Bruttovinst i procent av omsättning. | Måttet återspeglar effektiviteten i den del av rörelseverksamheten som i huvudsak är kopplad till produktion och logistik. Det används för att följa upp kostnadseffektiviteten i den delen av verksamheten. |
| EBITDA | Resultat före av- och nedskrivningar. | Förenklat visar måttet det resultatgenererade kassaflödet i verksamheten. Det ger en bild av rörelsens förmåga att i absoluta termer generera resurser för investering och betalning till finansiärer och används för jämförelse över tid. |
| Jämförelsestörande poster | Med jämförelsestörande poster avses poster som stör jämförelsen såtillvida att de inte återkommer med samma regelbundenhet som andra poster. |
En särredovisning av jämförelsestörande poster tydliggör utvecklingen i den underliggande verksamheten. |
| Nettolåneskuld | Räntebärande skulder minus räntebärande tillgångar. Räntebärande skulder omfattar pensionsskulder och leasingskulder. |
Nettoskulden används för att följa skuldutvecklingen och se storleken på återfinansieringsbehovet, pensions- och leasingskulder. Måttet utgör en komponent i skuldsättningsgraden. |
| Operativt kapital | Sysselsatt kapital exklusive räntebärande tillgångar. |
Det operativa kapitalet visar hur mycket kapital som verksamheten kräver för att bedriva dess kärnverksamhet. Det används i huvudsak för beräkning av avkastning på operativt kapital. |
| Operativt kassaflöde | Kassaflödet från den löpande verksamheten inklusive kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive kassaflöde från förvärv/försäljningar av verksamheter, erhållen ränta samt ökning/minskning av räntebärande tillgångar. |
Måttet utgör det kassaflöde som den under liggande verksamheten genererar. Måttet används för att visa hur stora medel som står till koncernens förfogande att betalas till låne- och egetkapitalfinansiärer eller nyttjas till förvärvstillväxt. |
| Organisk tillväxt | Förändring i nettoomsättning exklusive förvärv och avyttringar samt förändringar i växelkurser. |
Organisk tillväxt möjliggör en jämförelse av omsättning över tid genom att samma verksamheter jämförs och valutaeffekter exkluderas. |
| Region | Region motsvarar rörelsesegment enligt IFRS 8. |
|
| Resultat per aktie | Periodens resultat efter skatt dividerat med ett vägt genomsnittligt utestående antal aktier under perioden. |
|
| Rörelsemarginal | Rörelseresultat i procent av nettoomsättningen. |
Måttet återspeglar verksamhetens operativa lönsamhet. Det är användbart för att följa upp lönsamheten och effektiviteten i verksamheten före beaktande av kapitalbindningen. Nyckeltalet används såväl internt i styrning och uppföljning av verksamheten som för benchmarking med andra företag i branschen. |
Definitioner forts.
| Nyckeltal | Beräkningar | Användning |
|---|---|---|
| Skuldsättningsgrad | Nettolåneskuld i procent av eget kapital, inklusive innehav utan bestämmande inflytande. |
Är ett mått på relationen mellan koncernens två finansieringsformer. Måttet visar hur stor andel det främmande kapitalet utgör i relation till ägarnas investerade kapital och således ett mått på finansiell styrka men också belåningens hävstångseffekt. En högre skuldsättningsgrad innebär en högre finansiell risk och en högre finansiell hävstång. |
| Soliditet | Eget kapital, inklusive innehav utan bestämmande inflytande, i procent av balansomslutningen. |
Nyckeltalet speglar företagets finansiella ställning och således dess långsiktiga betalningsförmåga. God soliditet / stark finansiell ställning ger en beredskap att kunna hantera perioder med svag konjunktur och finansiell beredskap för tillväxt. Samtidigt ger det en mindre fördel i form av finansiell hävstång. |
| Sysselsatt kapital | Balansomslutningen minus ej räntebärande avsättningar och skulder. |
Kapitalet som aktieägare och långivare ställt till företagets förfogande. Det visar nettokapitalet som är investerat i den operativa verksamheten, som det operativa kapitalet, med tillägg för finansiella tillgångar. |
| Valutakurseffekter | Med omräkningsdifferens menas valutakurseffekter som uppstår när utländsk resultat- och balansräkning räknas om till svenska kronor. Med transaktionseffekter menas de valutakurseffekter som uppstår när inköp eller försäljning görs i annan valuta än det producerande landets valuta (funktionell valuta). |

Information till aktieägare
För ytterligare information
Kontakta någon av följande personer på telefon +46 (0)8 440 16 00 eller [email protected]:
- Kristoffer Ljungfelt, CFO
- Tobias Norrby, Head of Investor Relations
Presentation
Torsdag 4 februari klockan 10:00 presenteras bokslutskommunikén via en telefonkonferens som även kan följas på www.nobia.com eller https://edge.media-server.com/mmc/p/dfhcjsp2 För att delta i telefonkonferensen och därmed ha möjlighet att ställa frågor, ring något av följande nummer:
Sverige: +46 8 566 42651 England: +44 333 300 0804 USA: +1 631 913 1422
Pinkod: 77642609#
Finansiell kalender
| 28 april | Delårsrapport för januari - mars 2021. |
|---|---|
| 19 juli | Delårsrapport för januari - juni 2021. |
| 26 oktober | Delårsrapport för januari - september 2021. |
Årsredovisningen för 2020 kommer att hållas tillgänglig senast den 8 april. Årsstämman 2021 kommer att hållas i Stockholm den 29 april.
Denna bokslutskommuniké är sådan information som Nobia är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 4 februari 2021 kl 08:30 CET.