AI assistant
NLB — Interim / Quarterly Report 2016
Dec 5, 2016
1985_rns_2016-12-05_27667d28-785f-487c-bbf0-c10a8b904ec2.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Medletno poročilo september 2016

| NLB d.d., Ljubljana | |
|---|---|
| Število poslovalnic | 113 |
| Število zaposlenih | 2.948 |
| Tržni delež (v %) | 24,0 |
| Število aktivnih strank | 702.585 |
| Bilančna vsota (v mio EUR) | 8.722 |
| NLB Skladi, Ljubljana | |
|---|---|
| Število zaposlenih | 39 |
| Tržni delež1 (v %) |
26,3 |
| Sredstva v upravljanju (v mio EUR) |
987 |
| 1 Tržni delež sredstev v upravljanju v vzajemnih skladih. |
| NLB Banka, Beograd | |
|---|---|
| Število poslovalnic | 34 |
| Število zaposlenih | 449 |
| Tržni delež (v %) | 1,0 |
| Število aktivnih strank | 133.098 |
| Bilančna vsota (v mio EUR) | 261 |
NLB Vita, Ljubljana Število zaposlenih 41
| Tržni delež2 (v %) |
10,8 |
|---|---|
| Vrednost naložb kritnih skladov brez lastnih virov (v mio EUR) |
391 |
2Tržni delež pri klasičnih življenjskih zavarovanjih.
| Bilanona voola (v mio Lorry | 401 | |
|---|---|---|
| 13 | ||
| NLB Banka, Banja Luka |
NLB Banka, Sarajevo |
|
|---|---|---|
| Število poslovalnic | 63 | 38 |
| Število zaposlenih | 497 | 447 |
| Tržni delež (v %) | 18,93 | 5,44 |
| Število aktivnih strank | 234.727 | 136.699 |
| Bilančna vsota (v mio EUR) | 638 | 481 |
| 3 Tržni delež v Republiki Srbski. |
4 Tržni delež v Federaciji BiH.
| NLB Banka, Podgorica | |
|---|---|
| Število poslovalnic | 18 |
| Število zaposlenih | 331 |
| Tržni delež (v %) | 13,3 |
| Število aktivnih strank | 56.691 |
| Bilančna vsota (v mio EUR) | 494 |
| NLB Banka, Priština | |
|---|---|
| Število poslovalnic | 45 |
| Število zaposlenih | 492 |
| Tržni delež (v %) | 14,4 |
| Število aktivnih strank | 179.397 |
| Bilančna vsota (v mio EUR) | 496 |
| NLB Banka, Skopje | |
|---|---|
| Število poslovalnic | 51 |
| Število zaposlenih | 840 |
| Tržni delež (v %) | 16,0 |
| Število aktivnih strank | 349.156 |
| Bilančna vsota (v mio EUR) | 1.092 |
| NLB Nov penziski fond, Skopje | |
|---|---|
| Število zaposlenih | 31 |
| Tržni delež obveznega pokojninskega zavarovanja (v %) |
47,8 |
| Tržni delež prostovoljnega pokojninskega zavarovanja (v %) |
40,2 |
| Neto vrednost pokojninskih skladov (v mio EUR) | 348 |
KLJUČNI FINANČNI in drugi podatki
Preglednica 1: Ključni finančni in drugi podatki za NLB Skupino in NLB d.d.
| NLB Skupina | NLB d.d. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.1. - | 1.1. - | 1.1. - | 1.1. - | ||||
| Ključni podatki izkaza poslovnega izida (v mio EUR) | 30.9.2016 | 30.9.2015 Sprememba | 30.9.2016 | 30.9.2015 Sprememba | |||
| Čisti prihodki1 | 357,6 | 363,1 | -2% | 245,5 | 254,9 | -4% | |
| Stroški | -214,2 | -216,9 | -1% | -135,1 | -137,6 | -2% | |
| Izid pred oslabitvami in rezervacijami1 | 143,5 | 146,2 | -2% | 110,4 | 117,3 | -6% | |
| Oslabitve in rezervacije | -37,5 | -60,9 | -39% | -49,9 | -61,3 | -19% | |
| Rezultat po davkih | 91,5 | 77,7 | 18% | 53,9 | 50,3 | 7 % |
|
| Ključni finančni kazalci | |||||||
| Donos na kapital po davkih (ROE a. t.) | 8,2% | 7,5% | 0,7 o.t. | 5,6% | 5,4% | 0,1 o.t. | |
| Donos na sredstva po davkih (ROA a. t.) | 1,0% | 0,9% | 0,1 o.t. | 0,8% | 0,8% | 0,0 o.t. | |
| Delež stroškov v neto prihodkih (CIR) | 59,9% | 59,7% | 0,1 o.t. | 55,0% | 54,0% | 1,1 o.t. | |
| Obrestna marža (na obrestnonosnih sredstvih)2 | 2,59% | 2,67% | -0,1 o.t. | 2,04% | 2,35% | -0,3 o.t. | |
| Obrestna marža (na vseh sredstvih - BS kazalnik) | 2,68% | 2,87% | -0,2 o.t. | 2,00% | 2,40% | -0,4 o.t. |
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ključni podatki izkaza finančnega položaja (v mio EUR) | 30.09.2016 | 31.12.2015 Sprememba | 30.09.2016 | 31.12.2015 Sprememba | ||
| Bilančna vsota | 11.898 | 11.822 | 1 % |
8.722 | 8.707 | 0 % |
| Krediti strankam (neto) | 6.998 | 7.088 | -1% | 4.999 | 5.221 | -4% |
| Depoziti strank | 9.268 | 9.026 | 3 % |
6.520 | 6.298 | 4 % |
| Kapital | 1.487 | 1.423 | 5 % |
1.260 | 1.242 | 1 % |
| Krediti strankam/depoziti strank (L/D)3 | 72,1% | 75,1% | -3,0 o.t. | 71,8% | 78,0% | -6,1 o.t. |
| Količnik navadnega lastniškega kapitala (CET1 količnik)5 | 16,9% | 16,2% | 0,7 o.t. | 24,3% | 22,6% | 1,7 o.t. |
| Količnik skupnega kapitala | 16,9% | 16,2% | 0,7 o.t. | 24,3% | 22,6% | 1,7 o.t. |
| Kazalniki kvalitete aktive | ||||||
| Bruto slaba posojila (v mio EUR) | 1.391 | 1.896 | -27% | 757 | 1.101 | -31% |
| Stopnja pokritja slabih posojil | 77,7% | 72,2% | 5,5 o.t. | 75,5% | 67,9% | 7,6 o.t. |
| Delež bruto slabih posojil | 14,5% | 19,3% | -4,8 o.t. | 11,7% | 16,5% | -4,8 o.t. |
| Delež neto slabih posojil | 5,6% | 8,3% | -2,7 o.t. | 4,8% | 7,6% | -2,8 o.t. |
| Delež nedonosne izpostavljenosti4 | 10,8% | 14,3% | -3,5 o.t. | 8,6% | 12,1% | -3,5 o.t. |
| Zaposleni | ||||||
| Število zaposlenih | 6.291 | 6.372 | -1% | 2.948 | 3.028 | -3% |
1NLB d.d. vključuje dividende odvisnih družb, pridruženih družb in skupnih podvigov;
2Nadaljnje analize obrestne marže temeljijo na obrestnonosnih sredstvih;
3Razmerje neto krediti strankam (brez DUTB obveznice)/depoziti strankam;
4EBA definicija.
5Ne vključuje medletnega rezultata.
| Mednarodne bonitetne ocene NLB d.d. | 30.9.2016 | 31.12.2015 Napoved | |
|---|---|---|---|
| Standard & Poor's | BB- | BB- | Pozitivno |
| Fitch | BB- | B+ | Stabilno |
Kazalo
| POSLOVNO POROČILO…………………………………………………………………… | 5 |
|---|---|
| Makroekonomsko okolje…………………………….………………………………………………………5 | |
| Poslovanje………………………………………………………………………………………… ………. 6 | |
| Finančni pregled poslovanja NLB Skupine ……………………………………………………………….9 | |
| Upravljanje tveganj ………………………………………………………………………………… ……23 | |
| RAČUNOVODSKO POROČILO……………………………………………………25 |

Politike Centralnih bank v letu 2016 še naprej posegale na finančne trge. S svojimi ukrepi so vplivale na pomiritev negativnih tržnih razmer, ki so nastale zaradi negotovih gospodarskih obetov, politike in bančnega sistema. V zadnjem četrtletju letošnjega leta bosta na dogajanje na finančnih trgih imela precejšen vpliv odločitev Evropske centralne banke glede morebitnega podaljšanja oziroma končanja programa nakupa finančnih inštrumentov ter morebiten dvig ključne obrestne mere v ZDA.
Makroekonomski podatki v evrskem območju so pokazali znatno mero neodvisnosti na odločitev Velike Britanije za izstop iz Evropske unije. Pričakovana gospodarska rast evrskega območja za leto 2016 je rahlo nad 1,5 %. Pozitivna dogajanja na trgu dela bodo še naprej pozitivno vplivala na domače povpraševanje in gospodarsko rast, in to v času, ko se napovedi rasti svetovnega gospodarstva znižujejo. Pričakovanja glede gospodarske rasti v evrskem območju ostajajo pozitivna, kljub nekaterim negotovostim, povezanih s potekom izstopa Velike Britanije iz Evropske unije, decembrskega referenduma v Italiji, evropskih volitev v prihodnjem letu ter morebitno nadaljnje poslabšanje svetovne gospodarske aktivnosti.
Pričakovanja
Pričakovana gospodarska rast slovenskega gospodarstva v letu 2016 presega 2 odstotka. Poleg številnih zvišanj pričakovane gospodarske rasti za letošnje leto, je v tretjem četrtletju bonitetna agencija Fitch Republiki Sloveniji zvišala bonitetno oceno na 'A-', s stabilnimi prihodnjimi izgledi, agencija Moody's pa nadgradila makroekonomsko oceno in zvišala oceno prihodnjih izgledov na 'pozitivno'. Še naprej se pričakuje nadaljnje zmanjševanje proračunskega primanjkljaja. Prav tako pa je za letošnje leto, prvič po letu 2008, predvideno znižanje javnega dolga. Ob nadaljnji krepitvi blagovne menjave se pričakuje tudi izboljšanje povpraševanja na domačem trgu. Stopnja registrirane brezposelnosti se je v prvih sedmih mesecih znižala za 1,5 odstotne točke, na 10,8 %. Nadaljnja krepitev trga dela, rast plač in oživitev nepremičninskega trga pozitivno vplivajo na zasebno potrošnjo v državi. Kljub pozitivnim pričakovanjem glede nadaljnje gospodarske rasti ostaja okrevanje slovenskega gospodarstva nesorazmerno. Medtem ko je izvozno naravnano gospodarstvo zabeležilo precejšnje izboljšanje, pa gospodarstvo osredotočeno na domači trg še naprej nazaduje. Za nadaljnjo vzdržnost gospodarskega okrevanja bo ključno tudi okrevanje gradbenega sektorja.
Bančni sistem
Slovenski bančni sistem se še naprej izboljšuje. Kapitalska ustreznost je med najvišjimi v evrskem območju, kakovost kreditnega portfelja se je bistveno izboljšala. Delež slabih posojil se je v prvih osmih mesecih 2016 znižal za 2,2 odstotne točke na 6,7 %. Kljub zniževanju obrestnih marž, pa izboljševanje kreditnega portfelja in posledično sprostitve oslabitev in rezervacij izboljšujejo donosnost bančnega sistema. V prvih osmih mesecih letošnjega leta se je donosnost kapitala glede na enako obdobje lani zvišala za 63 % na 11,75 %. Rekordno nizke obrestne mere so vplivale na oživitev nepremičninskega trga in posledično na rast kreditiranja prebivalstva. Ne glede na to, pa na račun presežnih kapacitet in visoke količine depozitov, dinamika kreditiranja privatnega sektorja ostaja negativna. Depoziti gospodinjstev so se v prvih osmih mesecih letošnjega leta zvišali za 4,7 %. Visoka konkurenca v slovenskem bančnem sistemu povzroča nadaljnje zniževanje obrestnih mer, še posebej obrestnih mer gospodarstvu. Nadaljevanje konkurenčnih pritiskov bo posledično še naprej negativno vplivalo na obrestne mere. Slednje bo vplivalo na dobičkonosnost sistema in poudarja potrebo po nadaljnji konsolidaciji bančnega sistema.
POSLOVNE AKTIVNOSTI
Prodaja
NLB Skupina v letu 2016 nadaljuje z izboljšavami poslovnih rezultatov in nadalje krepi prodajo in aktivnosti, namenjene podpori prodaje.
- Proaktivni pristop k prodajnim aktivnostim prinaša rezultate v obliki ohranjanja tržnega deleža na področju fizičnih oseb (23,4 %) in pravnih oseb (22,9 %), pri čemer NLB zasleduje doseganje dobičkonosnosti pred obsegom poslovanja. Na področju produktov trgovinskega bančništva (vključno z garancijami, akreditivi in drugimi instrumenti) je bila zabeležena rast za 2,0 odstotne točke, in sicer na 28,6 %, zaradi okrepljenih aktivnosti na področju prodaje in kakovostno usposobljene ekipe v Sloveniji.
- NLB d.d. je uspešno organizirala tri izdaje podjetniških dolžniških vrednostnih papirjev v skupni vrednosti 150 mio EUR (Gorenje d.d. in Mercator d.d. komercialni zapisi, Telekom Slovenije d.d. obveznice).
- Kot so-agent in so-organizator je NLB d.d. zagotovila največje mednarodno sindicirano posojilo v zadnjih letih, v skupni vrednosti 300 mio EUR (Telekom Slovenije d.d.).
- V prvi polovici leta je NLB d.d. kot prodajni finančni svetovalec za bančni sindikat in Republiko Slovenijo uspešno dezinvestirala nestrateško kapitalsko naložbo v skupini Trimo. Ta prodaja je ena največjih tovrstnih transakcij v letu 2016 v Sloveniji in sploh ena največjih, kar so jih kdaj organizirali slovenski finančni svetovalci.
- Na področju trgovanja z vrednostnimi papirji se je obseg poslov povečal za 60 % glede na enako obdobje lani (7.034 naročil strank v skupnem znesku 604 mio EUR), medtem ko je vrednost sredstev v skrbništvu prvič, odkar NLB d.d. zagotavlja skrbniške storitve, presegla 10 milijard EUR.
- Vzpostavljena je bila ekipa mobilnih bančnikov na področju fizičnih oseb, ki strankam zagotavljajo prilagojene storitve ter strokovno, učinkovito in diskretno poslovanje, prilagojeno času in kraju, ki ga izberejo stranke same.
- Stranke lahko zdaj odprejo NLB Osebni račun prek spleta v le nekaj korakih in s pomočjo mobilnih svetovalcev.
- Uvedena je bila ponudba NLB Osebnih kreditov brez zavarovanja s plačilom ocene tveganja.
- Za segment malih podjetij je bil avtomatiziran proces odobravanja naložb in s tem oblikovana ponudba »Hitro financiranje«.
- Število uporabnikov Klikin-a (mobilna aplikacija za prebivalstvo) hitro raste, saj jih je bilo konec septembra 2016 že 47.000.
- Kot ena prvih bank v Sloveniji smo v prodajno mrežo uvedli rešitev ePero (e-Pen), ki omogoča digitalno podpisovanje na tablicah in shranjevanje podpisanih dokumentov v NLB Kliku. V kombinaciji z racionalizacijo kreditnega procesa in opuščanjem papirne dokumentacije je bila storitev ePero uvedena v rekordnih osmih mesecih.
- Junija je bila uvedena nova mobilna aplikacija NLB Klikpro za podjetja in podjetnike za pametne mobilne naprave, ki omogoča enostavno izvajanje osnovnih bančnih transakcij 24 ur na dan, vsak dan.
- NLB d.d. v letu 2016 nadaljuje s posodabljanjem in optimizacijo tradicionalnih poslovalnic. V prvem polletju 2016 smo prenovili 6 poslovalnice na podlagi koncepta 'odprt prostor' z namenom
pospeševanja prodaje. Z namenom stroškovne optimizacije smo 1. junija zaprli 8 poslovalnic, ki niso bile dobičkonosne in so se geografsko pokrivale. To je stalen in reden proces, ki se bo z vso potrebno skrbnostjo nadaljeval tudi v prihodnje. Banka si bo prizadevala poenostaviti rutinske in transakcijske bančne storitve z uvajanjem spletnih poti, medtem ko se bodo tradicionalne poti in osebni stiki uporabljali za zagotavljanje svetovalnih storitev, kar bo spodbujalo dolgoročne poslovne odnose in pripadnost.
- Z namenom promocije prodaje stanovanjskih posojil in potrditve družbene odgovornosti je bila izvedena trženjska akcija z donacijo v podporo slovenskim porodnišnicam. Od vsakega stanovanjskega posojila, odobrenega v juniju, je banka prispevala 100 EUR v sklad za nakup nujne medicinske opreme. Akcija je bila zelo uspešna, saj smo šestim slovenskim porodnišnicam donirali skupno 55.400 EUR.
- V okviru tradicionalnega dobrodelnega koncerta, ki ga organizira Rdeči Križ Slovenije, so prostovoljci v okviru NLB Kontaktnega centra preko telefonskih donacij zbrali več kot 61.500 EUR sredstev.
- NLB d.d. je odprla mini poslovalnico v kreativnem otroškem mestu Minicity v BTC, Ljubljana. Otroci skozi igro spoznavajo bančno poslovanje in poklic bankirja, hkrati pa se seznanjajo z denarjem in ravnanjem z njim.
- Na 7. konferenci o vsebinskem marketingu POMP je posebno pohvalo prejel novičnik Osebno, v kategoriji e-novičnik, med finaliste pa so bili izbrani tudi novičnik Pogled, Osebno za najboljšo revijo ter Podpora mednarodnemu poslovanju kot najboljša celostna vsebinska kampanja.
- Podpora razvoju poslovnega okolja: Center inovativnega podjetništva NLB aktivno deluje in sklepa partnerstva z mladimi in drugimi podjetniki pri gradnji poslovne skupnosti. Organiziranih je bilo 121 izobraževalnih in poslovnih dogodkov, na katerih je sodelovalo skupaj 3.591 udeležencev, poleg tega pa tudi številni vsakodnevni obiski podjetnikov, ki so uporabljali konferenčne sobe za individualno delo ali poslovne sestanke.
- Za stranke NLB so bili organizirani naslednji zelo pomembni in dobro obiskani dogodki:
-
- naložbeni forum za posameznike in podjetja o naložbenih izzivih in priložnostih v trenutnem okolju;
- srečanje z župani in predstavniki slovenskih občin;
-
- poslovni forum NLB, ki se je osredotočal na razvoj regionalnega gospodarstva in aktivno sodelovanje vseh bančnih članic NLB Skupine iz centralne regije;
- srečanja s srednje velikimi podjetji v različnih slovenskih regijah na temo ocenjevanja tveganj pri odobravanju financiranja in prednosti odkupa terjatev pri NLB.
-
- NLB Skupina je okrepila svoj položaj zunaj Slovenije: Na zahodu Srbije so bile v manj kot dveh mesecih odprte tri nove poslovalnice, in sicer v mestih Čačak, Šabac in Užice, kar je pomembno pripomoglo k repozicioniranju skupine na srbskem trgu. NLB Banka Beograd je bila ponovno med tremi najboljšimi bankami z vidika absolutnega obsega novih posojil strankam na trgu v prvem četrtletju. Sočasno je bila odprta nova poslovalnica na ulici Ferhadija, v strogem središču Sarajeva, s čimer je skupina okrepila svojo prisotnost v FBiH po selitvi sedeža iz Tuzle v Sarajevo.
- Aktivnosti NLB Banke Banja Luka in NLB Banke Sarajevo skladno s sinergijami in dobrimi praksami ter pogoji poslovanja v BiH:
- Skupna trženjska akcija pri promociji mobilnega bančništva in e-bančništva;
- Sponzorstvo olimpijske ekipe BiH promovirano v vseh BiH medijih;
- Nadaljujejo se dogovori o skupnem financiranju največjega premogovnika v BiH RMU Banovići pri izgradnji TE Banovići.
- NLB Banka Priština je vzpostavila mrežo POS terminalov, uvedla mobilno bančništvo in Comfort kartico (Master Card kartica z možnostjo plačila na obroke) z brezobrestnimi plačili na NLB POS terminalih.
- Vse bančne članice so zelo aktivne na regionalnih trgih z različnimi promocijskimi trženjskimi akcijami za svoje produkte, kar ima pozitiven učinek na njihovo prodajo. Za nove produkte beležijo uspešno prodajo.
- Prenova blagovne znamke na NLB Banka v vseh bančnih članicah se je zaključila v prvi polovici leta 2016 in zdaj končno omogoča polno izkoriščanje blagovne znamke in sinergijo aktivnosti na ravni skupine.
- Vse banke v skupini zelo aktivno iščejo in izkoriščajo poslovne priložnosti z osredotočenostjo na stranke, učinkovitost prodajnega osebja ter uvajanje digitalnih storitev in prodajnih poti. Naslednji korak bo osredotočenost na izkušnjo in zadovoljstvo strank z zagotavljanjem ustrezne kakovosti storitev, in sicer s pomočjo primerljivih sistemov poslovnega dela in uporabniških vmesnikov, tako z vidika videza kot uporabniške izkušnje na splošno.
Upravljanje s tveganji
- Obseg slabih posojil na nivoju NLB Skupine se je v prvih devetih mesecih leta 2016 znižal za 504 mio EUR in je na dan 30. septembra 2016 znašal 1,391 milijarde EUR. Delež slabih posojil je padel za 4,8 odstotne točke na 14,5 %. Medtem ko je bila večina restrukturiranj že uspešno zaključena v letih 2014 in 2015, so v 2016 še naprej potekale aktivnosti za spremljanje (monitoring) restrukturiranih izpostavljenosti do velikih, malih in srednje velikih podjetij, ob tem pa se v poslovni del vračajo t.i. 'ozdravljeni' dolžniki. Poleg organskega zmanjšanja obsega nedonosnih posojil je NLB Skupina uspešno izvedla prodajo terjatev investitorjem v dveh tranšah (terjatve do pravnih in fizičnih oseb) v bruto vrednosti terjatev približno 500 mio EUR. Učinki v izkazu poslovnega izida so bili v veliki večini že pripoznani v drugem četrtletju 2016, v tretjem četrtletju 2016 je bilo odpravljeno pripoznanje večine premoženja. Zaključek transakcije je v zaključni fazi.
- NLB Skupina daje velik poudarek stalni nadgradnji sistema upravljanja tveganj z namenom njihovega proaktivnega upravljanja ter zagotavljanja strateške podpore poslovnemu modelu skupine. Na področju prestrukturiranja in izterjave se kapacitete in pristopi, ki so se izoblikovali v preteklem obdobju, vedno bolj osredotočajo na aktivno reševanje novih primerov s poudarkom na hitrejšem in aktivnejšem pristopu k prestrukturiranju in izterjavi.
Strategija NLB Skupine
- NLB Skupina v zadnjih treh letih uspešno izvaja ukrepe prestrukturiranja, s čimer je stabilizirala poslovanje in ima ponovno dobiček na vseh svojih strateških trgih. Kljub temu se zaveda prihodnjih izzivov glede dobičkonosnosti in rasti, kot so povečana konkurenca v okolju nizkih obrestnih mer, bolj zahtevni in osveščeni komitenti, ki dajejo prednost digitalnim tržnim potem, dodatni posegi regulatorja, ki povečujejo kompleksnost in stroške poslovanja, kot tudi geopolitična tveganja in nestanovitnost finančnih trgov.
- Da bi se lahko kar najbolje odzvala na prihodnje izzive, je NLB Skupina v drugem četrtletju 2016 začela s prenovo svoje strategije. Prenovljena Strategija NLB Skupine 2016 - 2020, ki je bila na nadzornem svetu NLB d.d. sprejeta avgusta 2016, je usmerjena v izboljšanje uporabniške izkušnje, optimizacijo ponudbe produktov, poenostavitev bančnih sistemov in poslovanja ter krepitev distribucijskih poti in zmogljivosti. Prenova strategije vključuje tudi posodobitev informacijskih zmogljivosti z nadgradnjo oziroma vzpostavitvijo ključnih ravni arhitekture informacijskih sistemov. Ob zagotovitvi informacijske podpore strateškim poslovnim iniciativam, želi NLB Skupina zagotoviti tudi vitkejšo, agilnejšo in stroškovno učinkovitejšo informacijsko arhitekturo. Tako bo ustrezno pripravljena na izzive digitalizacije, s katerimi se sooča bančna panoga. Na podlagi nove strategije namerava doseči takojšnje izboljšanje svojih rezultatov (povečati donosnost kapitala nad 10 %, zmanjšati delež stroškov v prihodkih pod 50%) kot tudi graditi temelje za boljši srednje- do dolgoročni konkurenčni položaj.
Drugo
- Fitch je izboljšal dolgoročno kreditno oceno NLB d.d. z "B+" na "BB-" ter zvišal oceno vitalnosti banke z "b+" na "bb-". Ocena prihodnjih izgledov ostaja »stabilno« (12. 5. 2016).
- Standard & Poor's je potrdil obstoječo dolgoročno kreditno oceno NLB d.d. "BB-" ter zvišal oceno samostojnega kreditnega profila banke (SACP) z "b+" na "bb-", kar je posledica izboljšanega upravljanja s tveganji. Agencija je izboljšala oceno prihodnjih izgledov s »stabilno« na »pozitivno« (27. 5. 2016).
FINANČNI PREGLED poslovanja NLB Skupine
Ključni poudarki
- NLB Skupina je v devetih mesecih leta 2016 dosegla 91,5 mio EUR dobička po davkih, kar je 18 % več kot v tretjem četrtletju 2015. Izboljšala se je dobičkonosnost vseh bank v NLB Skupini. Donos na kapital (ROE po davkih) je v primerjavi s tretjim četrtletjem 2015 porastel za 0,7 odstotne točke in je znašal 8,2 %. Na področju ključnih aktivnosti poslovanja1 se je dobiček povečal za 16,5 mio EUR oziroma 18 %, celotni neto prihodki pa za 1,2 mio EUR oziroma 0,4 % glede na enako obdobje lani.
- Rezultat pred oslabitvami in rezervacijami je znašal 143,5 mio EUR ali 2 % manj kot v enakem obdobju lani (2015: 146,2 mio EUR). Pozitivni učinki iz naslova uspešnega dezinvestiranja kapitalskih naložb so nevtralizirali nižje prihodke iz rednega poslovanja, pri čemer je bil največji padec zaznan na Finančnih trgih v Sloveniji na račun nizkih obrestnih mer na evrskem območju. Ključna področja poslovanja izkazujejo pozitiven trend z visokim prispevkom strateških bančnih članic, medtem ko se je rezultat pred oslabitvami in rezervacijami Korporativnega bančništva v Sloveniji in Prebivalstva v Sloveniji znižal. Enkratni učinki, ki so v letu 2016 vplivali na rezultat poslovanja v višini 10,4 mio EUR, so pozitiven učinek iz prodaje nestrateške kapitalske naložbe v višini 5,5 mio EUR, pozitiven učinek od transakcije z delnicami Visa EU v višini 7,8 mio EUR ter višji stroški reorganizacije v višini 2,9 mio EUR. V primerjavi z enakim obdobjem lani rezultat tretjega četrtletja 2016 vključuje vplačilo NLB d.d. v SRF2 in DGS3 v skupnem znesku 8,1 mio EUR.
- Zaradi prodaje paketa slabih posojil (»Projekt Pine«) je NLB Skupina že pripoznala negativne učinke v obliki nižjih obrestnih prihodkov za 4,1 mio EUR, dodatno oblikovanih oslabitev za kreditna tveganja v višini 25,5 mio EUR (2,7 mio EUR več od ocenjenih ob polletju, v največji meri zaradi prejetih poplačil prodanih terjatev). Prenos terjatev na investitorja je v zaključni fazi.
- Obrestna marža je v primerjavi z enakim obdobjem lani padla z 2,67 % na 2,59 %, brez upoštevanja negativnih učinkov iz naslova prodaje slabih posojil pa bi znašala 2,64 %. Na področju ključnih aktivnostih poslovanja so neto obrestni prihodki v primerjavi z enakim obdobjem lani zrastli za 3,4 mio EUR oziroma 1,9 %. Največji padec neto obrestnih prihodkov je bil zaznan na segmentu Finančnih trgov v Sloveniji (12,3 mio EUR oziroma 26 % glede na enako obdobje lani) kot posledica izrazito nizkih oz. delno negativnih tržnih obrestnih mer na vrednostne papirje, ki jih ima banka v okviru likvidnostnih rezerv (4.055 mio EUR).
- Stroški so se zaradi nižjih administrativnih stroškov in amortizacije v primerjavi s tretjim četrtletjem 2015 znižali za 1 %. Delež stroškov v neto prihodkih (CIR) je narasel za 0,2 odstotne točke na 59,9 %.
- Vzdržen nivo oslabitev in rezervacij je posledica izboljšanja kvalitete kreditnega portfelja. V letu 2016 je NLB Skupina oblikovala dodatne oslabitve iz naslova prodaje paketa slabih posojil v višini 25,5 mio EUR.
- Bruto krediti so se znižali za 356,6 mio EUR, od tega zaradi »Projekta Pine« za 233,3 mio EUR. V nestrateškem segmentu poslovanja NLB Skupine se obseg posojil aktivno znižuje. V devetih mesecih leta 2016 se je le-ta znižal za 222,2 mio EUR in je na dan 30.9.2016 znašal 816,0 mio EUR. Bruto krediti na področju ključnih aktivnosti poslovanja so se v primerjavi s koncem leta 2015 povišali za 61,9 mio EUR oziroma 1 % (brez zmanjšanja zaradi »Projekta Pine« pa so krediti narasli za 118,3 mio EUR oziroma 1,9 %).
- CET1 količnik se je povečal na 16,9 % in presega regulatorne zahteve.
1 Poslovanje s prebivalstvom v Sloveniji, ključna, srednje velika in mala podjetja v Sloveniji ter strateške odvisne družbe na Strateških tujih trgih
2 Enotni sklad za reševanje
3 Depozitno garancijska shema
Izkaz poslovnega izida
Preglednica 2: Izkaz poslovnega izida NLB Skupine in NLB d.d.
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.1. - | 1.1. - | 1.1. - | 1.1. - | |||||
| v mio EUR | 30.9.2016 | 30.9.2015 Sprememba | 30.9.2016 | 30.9.2015 Sprememba | ||||
| Čiste obresti | 238,8 | 253,1 | -6 % | 132,5 | 157,1 | -16 % | ||
| Čiste opravnine | 107,8 | 109,5 | -2 % | 71,2 | 73,2 | -3 % | ||
| Prejete dividende | 1,2 | 1,3 | -9 % | 1,1 | 1,2 | -11 % | ||
| Čisti prihodki iz finančnih poslov | 18,2 | 1,5 | - | 14,1 | 7,9 | 79 % | ||
| Čisti drugi prihodki | -8,4 | -2,2 | 283 % | -2,2 | 1,7 | -231 % | ||
| Čisti neobrestni prihodki | 118,8 | 110,1 | 8 % | 84,2 | 84,0 | 0 % | ||
| Skupaj čisti prihodki | 357,6 | 363,1 | -2 % | 216,7 | 241,2 | -10 % | ||
| Stroški dela | -122,9 | -120,4 | 2 % | -77,6 | -76,2 | 2 % | ||
| Drugi administrativni stroški | -69,9 | -72,4 | -3 % | -43,2 | -45,1 | -4 % | ||
| Amortizacija | -21,4 | -24,2 | -12 % | -14,3 | -16,4 | -12 % | ||
| Stroški skupaj | -214,2 | -216,9 | -1 % | -135,1 | -137,6 | -2 % | ||
| Izid pred oslabitvami in rezervacijami | 143,5 | 146,2 | -2 % | 81,6 | 103,5 | -21 % | ||
| Oslabitev finančnih sredstev, RZP in HDZ | -0,1 | 0,1 | - | -0,1 | 0,1 | - | ||
| Oslabitve in rezervacije za kreditna tveganja | -21,8 | -44,4 | -51 % | -18,5 | -46,5 | -60 % | ||
| Druge oslabitve in rezervacije | -15,5 | -16,7 | -7 % | -31,3 | -14,9 | 110 % | ||
| Oslabitve in rezervacije | -37,5 | -60,9 | -39 % | -49,9 | -61,3 | -19 % | ||
| Drugi čisti dobički iz naložb v kapital odvisnih, | ||||||||
| pridruženih družb in skupnih podvigov1 | 4,0 | 3,7 | 8 % | 28,8 | 13,7 | 110 % | ||
| Dobiček iz rednega poslovanja | 110,0 | 88,9 | 24 % | 60,5 | 56,0 | 8 % | ||
| Davek iz dohodka | -14,4 | -8,5 | 70 % | -6,5 | -5,7 | 14 % | ||
| Rezultat manjšinskih lastnikov | 4,2 | 2,8 | 49 % | 0,0 | 0,0 | - | ||
| Čisti dobiček obdobja | 91,5 | 77,7 | 18 % | 53,9 | 50,3 | 7 % |
1NLB d.d. vključuje dividende odvisnih, pridruženih družb in skupnih podvigov
Dobiček
Slika 1: Čisti dobiček po davkih NLB Skupine – primerjava z enakim obdobjem lani (v mio EUR)

* Drugi čisti dobički iz naložb v kapital pridruženih družb in skupnih podvigov
NLB Skupina je ustvarila 91,5 mio EUR dobička po davkih, k čemer je NLB d.d. prispevala 57,5 mio EUR, ostale banke na trgih JV Evrope 49,8 mio EUR, prispevek nestrateških članic NLB Skupine pa je bil negativen. Dobiček po davkih v letu 2016 je v primerjavi z enakim obdobjem lani višji zaradi nižjih stroškov (2,7 mio EUR) in pozitivnih učinkov iz enkratnih dogodkov (10,4 mio EUR), medtem ko so učinki iz naslova prodaje paketa slabih posojilih v višini 29,6 mio EUR in vplačilo NLB d.d. v SRF v znesku 3,9 mio EUR in DGS v višini 4,2 mio EUR, vplivali negativno.

Slika 2: Prispevek k rezultatu NLB Skupine po članicah – dobiček po davkih (v % in mio EUR)
Slika 3: Čisti dobiček po davkih strateških bank članic NLB Skupine (na posamični osnovi) – primerjava z enakim obdobjem lani (v mio EUR)

Vse bančne članice NLB Skupine so v primerjavi z enakim obdobjem lani povečale dobiček po davkih. NLB d.d. je v letu 2016 od strateških članic NLB Skupine prejela 28,8 mio EUR dividend. V avgustu 2016 je NLB d.d. lastniku izplačala dividendo v višini 43,9 mio EUR.
Dobiček pred davki - segmentna analiza

Slika 4: Dobiček pred davki NLB Skupine po segmentih (v mio EUR)
Na področju ključnih aktivnosti poslovanja se je zaradi višjih neto obrestnih prihodkov (3,4 mio EUR oziroma 1,9 %) dobiček pred davki povečal za 16,5 mio EUR oziroma 18 % glede na enako obdobje lani. Obseg kreditov na področju ključnih aktivnosti poslovanja se je v primerjavi s koncem leta 2015 povišal za 118,3 mio EUR oziroma 1,9 % brez zmanjšanja zaradi »Projekta Pine«.
- Segment Poslovanje s prebivalstvom v Sloveniji je tretje četrtletje 2016 zaključil z dobičkom pred davki v višini 22,1 mio EUR (8,0 mio EUR manj kot v enakem obdobju 2015). Rezultat je obremenil negativni učinek zaradi prodaje slabih posojil v višini 10,1 mio EUR. Neto obrestni prihodki so se nekoliko znižali, padec neto čistih opravnin (5,8 mio EUR) pri kartičnem poslovanju pa izhaja predvsem iz naslova izvajanja EU direktive na področju kartičnega poslovanja (MiFID).
- Ključna, srednje velika in mala podjetja v Sloveniji so dobiček pred davki povečala za 4,0 mio EUR (14,8 %) tako zaradi večjega obsega kreditov (1 %), kot tudi nižjih odhodkov za kreditna tveganja.
- Na segmentu Strateški tuji trgi dobiček iz poslovanja še naprej raste. Le-ta je ob zaključku tretjega četrtletja znašal 57,6 mio EUR, kar je za 20,6 mio EUR oziroma 56 % več, kot v enakem obdobju lani. Prispevek strateških bank na trgih JV Evrope k rezultatu NLB Skupine se je povečal na 55 % (s 39 % v tretjem četrtletju leta 2015).
Področje prestrukturiranja in upravljanja problematičnih naložb je tretje četrtletje 2016 zaključilo z 1,1 mio EUR izgube, kar vključuje negativen učinek zaradi prodaje slabih posojil v višini 12,5 mio EUR. Segment izkazuje tudi pozitivne učinke iz naslova uspešnega prestrukturiranja in poplačil.
Finančni trgi v Sloveniji so v tretjem četrtletju 2016 dosegli dobiček pred davki v višini 29,3 mio EUR, kar je 20,3 mio EUR manj kot v tretjem četrtletju leta 2015. Nižji rezultat je predvsem odraz nižjih neto obrestnih prihodkov v višini 12,3 mio EUR in enkratnega dobička v višini 5,2 mio EUR iz naslova prodaje dolžniških vrednostnih papirjev RS Slovenije v letu 2015.
Nestrateški trgi in dejavnosti izkazujejo izgubo v višini 18,7 mio EUR. Rezultat segmenta vključuje pozitiven učinek zaradi prodaje kapitalske naložbe v višini 5,5 mio EUR, negativen učinek iz naslova prodaje slabih posojil v višini 7,0 mio EUR ter negativne rezultate iz poslovanja nestrateških odvisnih družb. Stroški so v primerjavi z enakim obdobjem v letu 2015 nižji za 16 %.
Ostale dejavnosti vključujejo enkratni dobiček v višini 7,8 mio EUR, ki ga je NLB Skupina realizirala s transakcijo z delnicami Visa EU in negativni učinek iz naslova vplačila NLB d.d. v SRF in DGS v skupnem znesku 8,1 mio EUR, kar je glavni razlog za odstopanje od rezultata v enakem obdobju v letu 2015.
Rezultat pred oslabitvami in rezervacijami


Rezultat pred oslabitvami in rezervacijami v višini 143,5 mio EUR je bil v primerjavi z enakim obdobjem v letu 2015 nižji za 2,7 mio EUR. Rezultat v letu 2016 so predvsem zaznamovali pozitivni učinki enkratnih dogodkov zaradi prodaje nestrateške kapitalske naložbe v višini 5,5 mio EUR in transakcije z delnicami Visa EU v višini 7,8 mio EUR, medtem ko so stroški prestrukturiranja v višini 2,9 mio EUR, nižji obrestni prihodki v višini 4,1 mio EUR zaradi prodaje slabih posojil ter vplačilo NLB d.d. v SRF in DGS (8,1 mio EUR) imeli negativni vpliv na rezultat. Redni stroški poslovanja so bili nižji za 3,4 mio EUR. Brez enkratnih dogodkov v letih 20154 in 2016 se je rezultat pred oslabitvami in rezervacijami v primerjavi z letom 2015 znižal za 14 % zaradi nižjih neto prihodkov (-7 %) in nižjih stroškov poslovanja (-2 %). Padec rednih prihodkov, ki je najbolj odražen v segmentu Finančni trgi v Sloveniji, je predvsem posledica nižjih donosov na trgu obveznic, zapadlosti 300 mio EUR visoko donosne obveznice DUTB (donos 4,5 %) in posledic presežne likvidnosti na trgu.
Čisti obrestni prihodki

Slika 6: Čisti obrestni prihodki NLB Skupine (v mio EUR)
Čiste obresti so v tretjem četrtletju 2016 predstavljale 67 % vseh čistih prihodkov NLB Skupine in so
4 Enkratni dogodki v letu 2015 izhajajo iz negativnih učinkov menjalnega tečaja CHF in spremembe odbitnega deleža DDV, ki so bili delno kompenzirani s pozitivnimi učinki prodaje obveznic Republike Slovenije. Vpliv stroškov prestrukturiranja je bil negativen v višini 1,4 mio EUR.
znašale 238,8 mio EUR. V primerjavi z enakim obdobjem lani so nižje za 6 %, predvsem na segmentu Finančni trgi v Sloveniji zaradi nižjih donosov na trgu obveznic, zapadlosti visoko donosne obveznice DUTB in posledic presežne likvidnosti na trgu ter dodatno oblikovanih oslabitev obresti iz naslova »Projekta Pine«.
Obrestna marža NLB Skupine se je v primerjavi z enakim obdobjem lani znižala z 2,67 % na 2,59 %. Ugodnejše razmere na trgih JV Evrope, kjer so strateške banke maržo povečale s 3,55 % na 3,98 %, so deloma nadomestile padec obrestnih marž v Sloveniji z 2,35 % na 2,04 %. Brez enkratnega učinka iz naslova prodaje slabih posojil v višini 4,1 mio EUR bi obrestna marža v tretjem četrtletju 2016 znašala 2,64 %.

Slika 7: Neto obrestna marža (v %)
Neto obrestni prihodki – segmentna analiza

Slika 8: Čisti obrestni prihodki NLB Skupine po segmentih (v mio EUR)
Na področju ključnih aktivnosti poslovanja so se neto obrestni prihodki zvišali za 3,4 mio EUR oziroma 1,9 % glede na enako obdobje lani.
- Na segmentu Poslovanje s prebivalstvom v Sloveniji so se neto obrestni prihodki znižali za 3,2 mio EUR ali 5,6 %, kar vključuje 2,0 mio EUR negativnih učinkov iz naslova prodaje slabih posojil.
- Na segmentu Ključnih, srednje velikih in malih podjetij v Sloveniji so neto obrestni prihodki padli za 3,2 mio EUR oziroma 10 % ob nekoliko višjem obsegu kreditov (+1,3 %) kot posledica visoke konkurence in okolja nizkih obrestnih mer.
- Na segmentu Strateški tuji trgi so neto obrestni prihodki zrastli za 9,8 mio EUR oziroma 11 %, in sicer tako zaradi višjih obrestnih marž (+ 0,42 odstotne točke glede na enako obdobje 2015) na trgih JV Evrope, kot tudi večjega obsega kreditov (4 % glede na konec leta 2015.)
Na neto obrestne prihodke na segmentu Prestrukturiranja in upravljanja problematičnih naložb so vplivale dodatne oslabitve obresti iz naslova prodaje slabih posojil v višini 2,0 mio EUR.
Neto obrestni prihodki na Finančnih trgih v Sloveniji so se znižali za 12,3 mio EUR oz. 26 % glede na enako obdobje v letu 2015 kot posledica nižjih donosov na trgu obveznic, zapadlosti 300 mio EUR visoko donosne obveznice DUTB (donos 4,5 %) ter posledic presežne likvidnosti na trgu.
Čisti neobrestni prihodki


Čisti neobrestni prihodki NLB Skupine so znašali 118,8 mio EUR, kar je 8,7 mio EUR ali 8 % več kot v enakem obdobju lani. Na gibanje čistih neobrestnih prihodkov so pozitivno vplivali enkratni učinki od prodaje nestrateške kapitalske naložbe in transakcije z naložbo v Visa EU. Najpomembnejši in najbolj stabilen vir neto neobrestnih prihodkov so čiste opravnine, ki so znašale 107,2 mio EUR oz. 2,3 mio EUR manj kot v enakem obdobju leta 2015. Najmočnejši padec v primerjavi z letom prej je zabeležen pri kartičnem poslovanju, predvsem zaradi izvajanja EU direktive na področju kartičnega poslovanja (MiFID).
Čisti neobrestni prihodki – segmentna analiza

Slika 10: Čisti neobrestni prihodki NLB Skupine po segmentih (v mio EUR)
V segmentu Poslovanje s prebivalstvom v Sloveniji so se neto neobrestni prihodki znižali za 5,1 mio EUR oziroma 9 %, od tega na kartičnem poslovanju v višini 4,8 mio EUR, predvsem na račun uvedbe EU direktive na področju kartičnega poslovanja (MiFID). Neto neobrestni prihodki na področju ključnih, srednje velikih in malih podjetij v Sloveniji so znašali 21,5 mio EUR, kar je za 1,8 mio EUR oziroma 9 % več, kot v enakem obdobju 2015. Neto neobrestni prihodki na Finančnih trgih v Sloveniji so nižji za 8,1 mio EUR glede na enako obdobje lani, predvsem na račun enkratnega dobička v 2015 iz naslova prodaje obveznice RS (5,2 mio EUR). Najpomembnejše povečanje v tem segmentu pa izhaja iz provizije (0,6 mio EUR), ki jo je NLB Skupina prejela za svetovanje bančnemu sindikatu ob prodaji kapitalske naložbe. Na Nestrateških trgih in dejavnostih so znašali neobrestni prihodki 7,1 mio EUR, od česar 5,5 mio EUR predstavlja enkratni pozitivni učinek iz naslova dezinvestiranja kapitalske naložbe. Rezultat v letu 2015 pa je bil predvsem obremenjen z enkratno izgubo iz naslova nenadne spremembe menjalnega tečaja za švicarski frank. Ostale dejavnosti so zabeležile dobiček v višini 6,6 mio EUR, ki izhaja iz naslova transakcije z delnicami Visa EU (7,8 mio EUR).
Stroški

Slika 11: Stroški NLB Skupine - primerjava glede na enako obdobje 2015 (v mio EUR)
Stroški so znašali 214,2 mio EUR (od tega 2,9 mio EUR enkratnih stroškov prestrukturiranja) in so bili nekoliko nižji (-1 %) kot v enakem obdobju lani. Rahlo povečanje stroškov dela je bilo kompenzirano z znižanjem administrativnih stroškov in amortizacije. Višji stroški dela so posledica prenehanja veljavnosti ukrepov, ki so veljali v okviru programa prestrukturiranja, število zaposlenih v NLB Skupini pa se še naprej znižuje. Stroški prestrukturiranja so bili 26 % oziroma 0,7 mio EUR višji glede na enako obdobje 2015 zaradi stroškov, povezanih s privatizacijo.
Delež stroškov v neto prihodkih je narastel za 0,2 odstotne točke na 59,9 %.
Neto oslabitve in rezervacije
Neto oslabitve in rezervacije so znašale 37,5 mio EUR, v enakem obdobju lani pa 60,9 mio EUR. Strošek tveganja se je znižal z 87 bazičnih točk na 43 bazičnih točk, kar je posledica nadaljnjega izboljšanja kvalitete portfelja in ekonomskih razmer v Sloveniji, kljub dodatnim slabitvam zaradi prodaje slabih posojil v višini 25,5 mio EUR.
Izkaz finančnega položaja
Preglednica 3: Izkaz finančnega položaja NLB Skupine in NLB d.d.
| NLB Skupina | NLB d.d. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| v mio EUR | 30.9.2016 | 31.12.2015 Sprememba | 30.9.2016 31.12.2015 Sprememba | ||||
| AKTIVA Denar v blagajni, stanje na računih pri centralnih bankah in vpogledne vloge pri bankah |
1.294,6 | 1.162,0 | 11 % | 635,0 | 496,8 | 28 % | |
| Krediti bankam | 470,5 | 431,8 | 9 % | 404,1 | 345,2 | 17 % | |
| Krediti strankam | 6.998,0 | 7.088,2 | -1 % | 4.999,1 | 5.220,7 | -4 % | |
| Bruto krediti | 7.994,4 | 8.351,0 | -4 % | 5.532,3 | 5.915,4 | -6 % | |
| - gospodarstvo | 3.881,0 | 4.282,3 | -9 % | 2.733,2 | 3.063,0 | -11 % | |
| - prebivalstvo | 3.123,0 | 3.050,8 | 2 % | 1.938,0 | 1.957,9 | -1 % | |
| - država | 670,4 | 708,3 | -5 % | 541,2 | 585,0 | -7 % | |
| - obveznice DUTB | 320,0 | 309,6 | 3 % | 320,0 | 309,6 | 3 % | |
| Oslabitve | -996,4 | -1.262,8 | -21 % | -533,2 | -694,7 | -23 % | |
| Finančna sredstva | 2.600,0 | 2.577,7 | 1 % | 2.145,3 | 2.086,7 | 3 % | |
| - namenjena trgovanju | 231,4 | 267,4 | -13 % | 231,9 | 267,9 | -13 % | |
| - razpoložljiva za prodajo, v posesti do zapadlosti, pripoznani po pošteni vrednosti skozi izkaz poslovnega izida |
2.368,6 | 2.310,3 | 3 % | 1.913,4 | 1.818,8 | 5 % | |
| Dolgoročne naložbe v odvisne družbe, pridružene družbe in skupne podvige |
44,9 | 39,7 | 13 % | 344,8 | 353,1 | -2 % | |
| Osnovna sredstva in naložbene nepremičnine | 283,5 | 301,2 | -6 % | 98,1 | 103,2 | -5 % | |
| Neopredmetena sredstva | 33,8 | 39,3 | -14 % | 23,9 | 29,6 | -19 % | |
| Druga sredstva | 172,3 | 181,7 | -5 % | 71,4 | 71,5 | 0 % | |
| SKUPAJ SREDSTVA | 11.897,7 | 11.821,6 | 1 % | 8.721,8 | 8.706,8 | 0 % | |
| PASIVA Depoziti strank | 9.268,0 | 9.025,6 | 3 % | 6.520,1 | 6.298,3 | 4 % | |
| - gospodarstvo | 2.180,3 | 2.168,5 | 1 % | 1.448,5 | 1.416,0 | 2 % | |
| - prebivalstvo | 6.748,8 | 6.493,5 | 4 % | 4.853,8 | 4.630,1 | 5 % | |
| - država | 338,9 | 363,6 | -7 % | 217,8 | 252,1 | -14 % | |
| Depoziti bank in centralnih bank | 51,7 | 58,0 | -11 % | 90,4 | 96,7 | -7 % | |
| Izdani vrednostni papirji | 275,6 | 305,0 | -10 % | 275,6 | 305,0 | -10 % | |
| Krediti | 486,5 | 671,3 | -28 % | 363,0 | 536,1 | -32 % | |
| Druge obveznosti | 272,3 | 284,1 | -4 % | 212,2 | 228,6 | -7 % | |
| Podrejene obveznosti | 27,5 | 27,3 | 1 % | - | - | - | |
| Kapital | 1.487,1 | 1.422,8 | 5 % | 1.260,5 | 1.242,2 | 1 % | |
| Kapital manjšinskih lastnikov | 29,1 | 27,6 | 5 % | - | - | - | |
| SKUPAJ OBVEZNOSTI IN KAPITAL | 11.897,7 | 11.821,6 | 1 % | 8.721,8 | 8.706,8 | 0 % |
Sredstva

Slika 12: Sredstva NLB Skupine - struktura (v mio EUR)


Bruto krediti na ključnih področjih poslovanja so višji za 61,9 mio EUR oziroma 1 % glede na konec leta 2015 (brez učinka »Projekt Pine« so se zvišali za 118,3 mio EUR), kar je predvsem rezultat rasti bruto kreditov na strateških tujih trgih za 88,6 mio EUR ali 4 %. Bruto krediti ključnim, srednje velikim in malim podjetjem v Sloveniji so zabeležili rahlo rast, medtem, ko so se bruto krediti prebivalstvu znižali za 30,0 mio EUR, kar je posledica prodaje slabih posojil. Z izključenim učinkom »Projekta Pine« so se bruto krediti prebivalstvu zvišali za 37,1 mio EUR.
Obveznosti
Obveznosti so se v obravnavanem obdobju zvišale na 10.381,6 mio EUR, predvsem zaradi višjih depozitov strank.
Depoziti strank so porasli in predstavljajo 78 % vseh virov financiranja NLB Skupine. Depoziti gospodinjstev so bili višji za 4,0 %, depoziti gospodarstva so ostali na enakem nivoju, medtem ko so se depoziti države znižali. NLB d.d. je v mesecu juniju uvedla nadomestilo na vloge podjetij v višini nad 3 mio EUR.
Razmerje med (neto) krediti in depoziti (L/D) je nižje za 3,0 odstotne točke v primerjavi s koncem leta 2015, kar je posledica nizkega kreditnega povpraševanja in visoke likvidnosti gospodinjstev in gospodarstva.

Slika 14: Obveznosti NLB Skupine – struktura (v mio EUR)
Kapital5 se je povečal za 65,7 mio EUR in na dan 30.9.2016 znaša 1.516,1 mio EUR. Glavna sprememba izhaja iz vključitve rezultata poslovanja prvih devetih mesecev in izplačila dividende delničarjem.
5 Vključno s kapitalom manjšinskih lastnikov .
Kapitalska ustreznost

Slika 15: CET1 kapital (v mio EUR) in CET1 količnik NLB Skupine (v %)
Kapitalska ustreznost NLB Skupine je znašala 16,9 % in je glede na konec leta 2015 višja za 0,7 odstotne točke6 . Kapital NLB Skupine je sestavljen samo iz navadnega lastniškega kapitala, zato sta količnik kapitalske ustreznosti in CET1 količnik enaka. Glavni razlog za izboljšanje je nižja izpostavljenost h kreditnemu tveganju (RWA), predvsem iz naslova slabih posojil.
6 Rezultat poslovanja tretjega četrtletja leta 2016 ni vključen v izračun kapitalske ustreznosti in CET1 količnika.
UPRAVLJANJE tveganj
Primarni cilj na področju upravljanja tveganj je celovita ocena izpostavljenosti tveganjem, njihovo spremljanje in upravljanje na ravni NLB Skupine, upoštevaje Izjavo o opredelitvi za prevzemanje tveganj (Risk Appetite Statement) in Strategijo za prevzemanje in upravljanje tveganj (Risk Strategy) v NLB Skupini. Poleg tega je NLB Skupina nadgradila svoj sistem upravljanja tveganj z namenom dodatne vsebinske podpore v sklopu sprejemanja poslovnih odločitev prek nadgradnje procesov ICAAP in ILAAP procesa, testiranja izjemnih situacij ter izboljšanja procesov na področju upravljanja.
Eden od ključnih ciljev upravljanja tveganj je ohranjanje preudarne ravni kapitalske ustreznosti Skupine. NLB Skupina sledi ciljni ravni kapitalske ustreznosti, opredeljeni v okviru vzpostavljenega procesa ICAAP, upoštevaje normalne pogoje poslovanja (regulatorna raven kapitalske ustreznosti) in stresne razmere. NLB Skupina konec septembra 2016 izkazuje visoko raven kapitalske ustreznosti v višini 16,9 %, kar je tudi skladno z opredelitvijo pripravljenosti za prevzemanje tveganj.
Drugi ključni cilj je ohranjati visoko raven in stabilno strukturo likvidnosti. NLB Skupina izkazuje dober likvidnostni položaj, kar se odraža tudi v visokem izpolnjevanju oziroma preseganju mejne vrednosti LCR kazalnika (po Delegiranem aktu), ki znaša 460 % (upoštevaje pripravljenost za prevzemanje tveganj). Višina razpoložljivih likvidnostnih rezerv znaša 4.888 mio EUR. Financiranje NLB Skupine temelji predvsem na nebančnih depozitih, kar se odraža v LTD kazalniku v višini 72,1 % ter omogoča NLB Skupini potencial za nadaljnje povečanje obsega kreditiranja.
Nenehno izboljševanje kakovosti kreditnega portfelja je tretji in najpomembnejši cilj na področju tveganj, s poudarkom na kakovosti novih naložb in razpršenega kreditnega portfelja. V obstoječi strukturi naložbenega portfelja, ki vključuje bilančne in zunajbilančne izpostavljenosti, znaša delež danih naložb prebivalstvu 33 %, delež naložb velikim podjetjem 20 %, delež naložb malim in srednje velikim podjetjem ter mikro družbam 26 %, preostanek portfelja pa predstavljajo druge likvidne naložbe.

Slika 16: Struktura bruto izpostavljenosti naložbenega portfelja po segmentih
Bruto izpostavljenost vključuje tudi stanje na računih in obvezno rezervo pri centralnih bankah (833,7 mio EUR) ter vpogledne vloge pri bankah (235,3 mio EUR)
NLB Skupina stalno nadgrajuje svoje interne modele in točkovalne modele za presojo kreditne sposobnosti, ki zagotavljajo visoko kakovost novo odobrenih posojil. Poleg tega pozorno spremlja, ali sta volatilnost kreditnega tveganja v naložbenem portfelju in kreditna rast odvisnih bančnih članic v Skupini na vzdržni ravni. Dosedanja prizadevanja se pozitivno odražajo v minimizaciji obsega novih slabih posojil ter znižanju odhodkov iz oslabitev in rezervacij v prvih treh četrtletjih 2016, kar je deloma povezano tudi z izboljšanjem makroekonomskih razmer.

Slika 17: Struktura kreditnega portfelja (bruto krediti) po boniteti strank (v mio EUR)
Na področju prestrukturiranja problematičnih naložb in izterjave je NLB Skupina v preteklem obdobju okrepila strokovno ekipo in vzpostavila ustrezne sistematične pristope. Skupina se deloma še vedno ukvarja s slabimi posojili iz preteklih obdobij, hkrati pa se intenzivno osredotoča na aktivno reševanje novih primerov s poudarkom na še hitrejšem in aktivnejšem pristopu prestrukturiranja in izterjave. Poleg organskega znižanja nedonosnih posojil je Skupina uspešno zaključila prodajo dela slabih terjatev vlagateljem v dveh tranšah (pravne in fizične osebe) v bruto vrednosti približno 500 mio EUR, zaradi česar so se nedonosna posojila v letu 2016 znižala za 233,3 mio EUR. Obseg nedonosnih posojil v NLB Skupini se je na dan 30.9.2016 znižal z 1.896 mio EUR na 1.391 mio EUR, kar ne vključuje prestrukturiranih izpostavljenosti v preteklem letu, ki imajo dober potencial za ozdravitev v letu 2016 v obsegu med 30 do 50 mio EUR. Delež nedonosnih posojil se je znižal na 14,5 %, medtem ko se je delež nedonosnih izpostavljenosti znižal na 10,8%.


1 Delež slabih posojil je izračunan bruto slaba posojila/skupaj posojila. Skupaj posojila vključujejo tudi 2 Stopnja pokritja bruto slabih posojil z oslabitvami za vsa posojila. stanje na računih in obvezne rezerve pri centralni banki ter vpogledne vloge pri bankah.


Izpostavljenost NLB Skupine do obrestnih in valutnih tveganj ter tveganj iz naslova trgovanja je razmeroma nizka. Občutljivost neto obrestnih prihodkov banke bi v primeru povišanja Euriborja za 50 bt znašala 13,1 mio EUR, medtem ko bi bila občutljivost v primeru znižanja Euriborja manjša zaradi uporabe pogodbene klavzule, ki vključuje obrestno dno. Neto odprta devizna pozicija predstavlja manj kot 0,7 % kapitala.
Na področju operativnih tveganj si je NLB Skupina dodatno prizadevala za proaktivno preprečevanje in zmanjševanje morebitnih potencialnih škod v prihodnosti.
Nerevidirani zgoščeni medletni računovodski izkazi NLB Skupine in NLB d.d. na dan 30. 9. 2016,
pripravljeni v skladu z MRS 34 »Medletno računovodsko poročanje«
| ZGOŠČENI IZKAZ POSLOVNEGA IZIDA 27 | ||
|---|---|---|
| ZGOŠČENI IZKAZ POSLOVNEGA IZIDA – PO KVARTALIH ZA NLB SKUPINO28 | ||
| ZGOŠČENI IZKAZ POSLOVNEGA IZIDA – PO KVARTALIH ZA NLB D.D. 29 | ||
| ZGOŠČENI IZKAZ VSEOBSEGAJOČEGA DONOSA30 | ||
| ZGOŠČENI IZKAZ VSEOBSEGAJOČEGA DONOSA – PO KVARTALIH ZA NLB SKUPINO31 | ||
| ZGOŠČENI IZKAZ VSEOBSEGAJOČEGA DONOSA – PO KVARTALIH ZA NLB D.D. 31 | ||
| ZGOŠČENI IZKAZ FINANČNEGA POLOŽAJA 32 | ||
| ZGOŠČENI IZKAZ SPREMEMB LASTNIŠKEGA KAPITALA 33 | ||
| ZGOŠČENI IZKAZ DENARNIH TOKOV34 | ||
| IZJAVA O ODGOVORNOSTI POSLOVODSTVA 35 | ||
| POJASNILA K ZGOŠČENIM RAČUNOVODSKIM IZKAZOM36 | ||
| 1. | OSNOVNI PODATKI 36 | |
| 2. | POMEMBNEJŠE RAČUNOVODSKE USMERITVE 36 | |
| 2.1. | Izjava o skladnosti36 | |
| 2.2. | Računovodske usmeritve 36 | |
| 3. | SPREMEMBE V SESTAVI NLB SKUPINE38 | |
| 4. | RAZKRITJA K ZGOŠČENEMU IZKAZU POSLOVNEGA IZIDA39 | |
| 4.1. | Prihodki in odhodki od obresti39 | |
| 4.2. | Čiste opravnine 39 | |
| 4.3. | Realizirani čisti dobički/(izgube) iz finančnih sredstev in obveznosti, ki niso merjeni po pošteni vrednosti skozi izkaz | |
| poslovnega izida 40 | ||
| 4.4. | Čisti dobički/(izgube) iz finančnih sredstev in obveznosti, namenjenih trgovanju 40 | |
| 4.5. | Drugi poslovni prihodki 40 | |
| 4.6. | Drugi poslovni odhodki 41 | |
| 4.7. | Administrativni stroški41 | |
| 4.8. | Rezervacije 41 | |
| 4.9. | Oslabitve42 | |
| 4.10. | Čisti dobički/(izgube) iz naložb v kapital odvisnih družb, pridruženih družb in skupnih podvigov 42 | |
| 4.11. | Davek iz dohodka42 | |
| 5. | RAZKRITJA K ZGOŠČENEMU IZKAZU FINANČNEGA POLOŽAJA 43 | |
| 5.1. | Denar v blagajni, stanje na računih pri centralnih bankah in vpogledne vloge pri bankah 43 | |
| 5.2. 5.3. |
Finančni instrumenti, namenjeni trgovanju43 Finančna sredstva, razpoložljiva za prodajo 43 |
|
| 5.4. | Krediti in terjatve 44 | |
| 5.4.1. | Dolžniški vrednostni papirji44 | |
| 5.4.2. | Krediti bankam 44 | |
| 5.4.3. | Krediti strankam, ki niso banke44 | |
| 5.4.4. | Druga finančna sredstva 45 | |
| 5.4.5. | Gibanje popravkov vrednosti kreditov bankam, strankam, ki niso banke, in drugih finančnih sredstev45 | |
| 5.5. | Finančne naložbe v posesti do zapadlosti 46 | |
| 5.6. | Naložbene nepremičnine46 | |
| 5.7. | Druga sredstva46 | |
| 5.8. | Odloženi davek 47 | |
| 5.9. | Finančne obveznosti, merjene po odplačni vrednosti48 | |
| 5.9.1. | Izdani vrednostni papirji48 | |
| 5.9.2. | Podrejene obveznosti48 | |
| 5.9.3. | Druge finančne obveznosti49 | |
| 5.10. | Rezervacije 49 | |
| 5.11. | Davek iz dohodka pravnih oseb od drugega vseobsegajočega donosa 50 | |
| 5.12. | Druge obveznosti 50 | |
| 5.13. | Knjigovodska vrednost delnice 50 | |
| 5.14. | Kapitalska ustreznost 51 | |
| 5.15. | Zunajbilančne obveznosti51 | |
| 5.16. | Ravni poštenih vrednosti finančnih in nefinančnih sredstev in obveznosti51 | |
| 6. | DOGODKI PO KONČANEM OBDOBJU POROČANJA 57 | |
| 7. | RAZKRITJA GLEDE POVEZANIH OSEB58 | |
| 8. | SEGMENTNA ANALIZA 61 | |
| 9. | ODVISNE DRUŽBE 63 |
Zgoščeni izkaz poslovnega izida
| NLB Skupina | NLB d.d. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pojasnila | 1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
sprememba | 1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
sprememba | |
| Prihodki iz obresti in podobni prihodki Odhodki za obresti in podobni odhodki |
4.1. 4.1. |
294.059 (55.243) |
334.580 (81.529) |
-12% -32% |
164.290 (31.815) |
205.842 (48.695) |
-20% -35% |
| Čiste obresti | 238.816 | _ _ 253.051 |
-6% | 132.475 | _ _ 157.147 |
-16% | |
| Prihodki iz dividend | 1.194 | ======== ======== 1.305 |
-9% | 1.108 | ======== ======== 1.238 |
-11% | |
| Prihodki iz opravnin (provizij) Odhodki za opravnine (provizije) |
4.2. 4.2. |
143.173 (35.377) |
145.465 (35.992) |
-2% -2% |
91.097 (19.894) |
96.341 (23.106) |
-5% -14% |
| Čiste opravnine (provizije) | 107.796 | _ _ 109.473 |
-2% | 71.203 | _ _ 73.235 |
-3% | |
| Realizirani čisti dobički/(izgube) iz finančnih sredstev in obveznosti, ki niso merjeni po pošteni vrednosti skozi izkaz poslovnega izida |
4.3. | 14.261 | ======== ======== 10.598 |
35% | 14.111 | ======== ======== 10.662 |
32% |
| Čisti dobički/(izgube) iz finančnih sredstev in obveznosti, namenjenih trgovanju | 4.4. | 3.689 | (21.282) | - | (1.015) | (26.154) | -96% |
| Čisti dobički /(izgube) iz finančnih sredstev in obveznosti, pripoznanih po pošteni vrednosti skozi izkaz poslovnega izida |
123 | (51) | - | - | - | - | |
| Spremembe poštene vrednosti pri obračunavanju varovanj pred tveganji Čisti dobički/(izgube) iz tečajnih razlik |
(912) 1.088 |
286 11.952 |
- -91% |
(110) 1.079 |
286 23.070 |
- -95% |
|
| Čisti dobički/(izgube) iz odprave pripoznanja sredstev brez nekratkoročnih | 712 | (275) | - | 236 | 68 | 247% | |
| sredstev v posesti za prodajo Drugi poslovni prihodki |
4.5. | 18.863 | 20.289 | -7% | 9.637 | 9.935 | -3% |
| Drugi poslovni odhodki | 4.6. | (27.825) | (21.643) | 29% | (11.790) | (7.770) | 52% |
| Administrativni stroški | 4.7. | (192.807) | (192.781) | 0% | (120.799) | (121.261) | 0% |
| Amortizacija | (21.362) | (24.157) | -12% | (14.315) | (16.351) | -12% | |
| Rezervacije | 4.8. | 2.519 | 876 | 188% | 6.427 | 2.559 | 151% |
| Oslabitve | 4.9. | (39.970) | (61.815) | -35% | (56.340) | (63.858) | -12% |
| Čisti dobički/(izgube) iz naložb v odvisne družbe, pridružene družbe in skupne podvige |
4.10. | 3.987 | 3.677 | 8% | 28.819 | 13.747 | 110% |
| Čisti dobički/(izgube) iz nekratkoročnih sredstev v posesti za prodajo | (176) | (569) | -69% | (259) | (567) | -54% | |
| DOBIČEK IZ REDNEGA POSLOVANJA | 109.996 | _ _ 88.934 |
24% | 60.467 | _ _ 55.986 |
8% | |
| Davek iz dohodka | 4.11. | (14.353) | ======== ======== (8.462) |
70% | (6.527) | ======== ======== (5.735) |
14% |
| ČISTI DOBIČEK OBDOBJA | 95.643 | _ _ 80.472 |
19% | 53.940 | _ _ 50.251 |
7% | |
| ======== ======== | ======== ======== | ||||||
| Lastnikov obvladujoče banke | 91.470 | 77.668 | 18% | 53.940 | 50.251 | 7% | |
| Manjšinskih lastnikov | 4.173 | 2.804 | 49% | - | - | - | |
| Dobiček na delnico (v EUR na delnico) | 4,57 | 3,88 | 18% | 2,70 | 2,51 | 7% |
Zgoščeni izkaz poslovnega izida – po kvartalih za NLB Skupino
| NLB Skupina | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3.četrtletje | 2.četrtletje | 1.četrtletje | 3.četrtletje | 2.četrtletje | 1.četrtletje | ||||||
| 2016 | 2016 | sprememba | 2016 | sprememba | 2015 | 2015 | sprememba | 2015 | sprememba | ||
| Prihodki iz obresti in podobni prihodki | 99.422 | 94.366 | 5% | 100.271 | -6% | 106.700 | 112.386 | -5% | 115.494 | -3% | |
| Odhodki za obresti in podobni odhodki | (17.290) | (18.130) | -5% | (19.823) | -9% | (23.680) | (26.961) | -12% | (30.888) | -13% | |
| Čiste obresti | 82.132 | _ _ 76.236 |
8% | __ 80.448 |
-5% | 83.020 | _ _ 85.425 |
-3% | __ 84.606 |
1% | |
| ======== ======== | ======== | ======== ======== | ======== | ||||||||
| Prihodki iz dividend | 230 | 956 | -76% | 8 | - | 33 | 1.266 | -97% | 6 | - | |
| Prihodki iz opravnin (provizij) | 49.734 | 48.289 | 3% | 45.150 | 7% | 49.679 | 49.444 | 0% | 46.342 | 7% | |
| Odhodki za opravnine (provizije) | (13.123) | (11.715) | 12% | (10.539) | 11% | (13.300) | (12.115) | 10% | (10.577) | 15% | |
| Čiste opravnine (provizije) | 36.611 | _ _ 36.574 |
0% | ___ 34.611 |
6% | 36.379 | _ _ 37.329 |
-3% | ___ 35.765 |
4% | |
| ======== ======== | ======== | ======== ======== | ======== | ||||||||
| Realizirani dobički/(izgube) iz finančnih sredstev in obveznosti, ki niso merjeni po | |||||||||||
| pošteni vrednosti skozi izkaz poslovnega izida | 1.244 | 8.100 | -85% | 4.917 | 65% | 1.015 | 67 | - | 9.516 | -99% | |
| Čisti dobički/(izgube) iz finančnih sredstev in obveznosti, namenjenih trgovanju | 1.173 | 1.483 | -21% | 1.033 | 44% | 4.506 | 2.153 | 109% | (27.941) | - | |
| Dobički/(izgube) iz finančnih sredstev in obveznosti, pripoznanih po pošteni | |||||||||||
| vrednosti skozi izkaz poslovnega izida | 80 | 55 | 45% | (12) | - | (81) | (46) | 76% | 76 | - | |
| Spremembe poštene vrednosti pri obračunavanju varovanj pred tveganji | (678) | (167) | 306% | (67) | 149% | (93) | (46) | 102% | 425 | - | |
| Čisti dobički/(izgube) iz tečajnih razlik | 151 | 344 | -56% | 593 | -42% | (2.840) | (1.932) | 47% | 16.724 | - | |
| Čisti dobički/(izgube) iz odprave pripoznanja sredstev brez nekratkoročnih | |||||||||||
| sredstev v posesti za prodajo | 33 | 324 | -90% | 355 | -9% | (215) | (47) | 357% | (13) | 262% | |
| Drugi poslovni prihodki | 6.233 | 6.535 | -5% | 6.095 | 7% | 7.386 | 5.993 | 23% | 6.910 | -13% | |
| Drugi poslovni odhodki | (12.631) | (11.591) | 9% | (3.603) | 222% | (9.008) | (5.224) | 72% | (7.411) | -30% | |
| Administrativni stroški | (64.417) | (64.604) | 0% | (63.786) | 1% | (63.969) | (65.903) | -3% | (62.909) | 5% | |
| Amortizacija | (6.998) | (7.107) | -2% | (7.257) | -2% | (7.991) | (7.901) | 1% | (8.265) | -4% | |
| Rezervacije | (1.958) | 4.935 | - | (458) | - | (889) | (3.184) | -72% | 4.949 | - | |
| Oslabitve | (14.500) | (29.724) | -51% | 4.254 | - | (19.033) | (16.677) | 14% | (26.105) | -36% | |
| Čisti dobički/(izgube) iz naložb v odvisne družbe, pridružene družbe in skupne | |||||||||||
| podvige | 1.531 | 1.209 | 27% | 1.247 | -3% | 1.428 | 1.098 | 30% | 1.151 | -5% | |
| Čisti dobički/(izgube) iz nekratkoročnih sredstev v posesti za prodajo | (4) | (181) | -98% | 9 | - | (570) | 3 | - | (2) | - | |
| DOBIČEK/IZGUBA) IZ REDNEGA POSLOVANJA | 28.232 | _ _ 23.377 |
21% | ___ 58.387 |
-60% | 29.078 | _ _ 32.374 |
-10% | ___ 27.482 |
18% | |
| ========= ========= | ========= | ========= ========= | ========= | ||||||||
| Davek iz dohodka | (4.712) | (5.045) _ _ |
-7% | (4.596) __ |
10% | (3.723) | (3.050) _ _ |
22% | (1.689) __ |
81% | |
| ČISTI DOBIČEK/(IZGUBA) OBDOBJA | 23.520 | 18.332 | 28% | 53.791 | -66% | 25.355 | 29.324 | -14% | 25.793 | 14% | |
| ======== ======== | ======== | ======== ======== | ======== | ||||||||
| Lastnikov obvladujoče banke | 21.979 | 17.356 | 27% | 52.135 | -67% | 24.306 | 28.377 | -14% | 24.985 | 14% | |
| Manjšinskih lastnikov | 1.541 | 976 | 58% | 1.656 | -41% | 1.049 | 947 | 11% | 808 | 17% |
Zgoščeni izkaz poslovnega izida – po kvartalih za NLB d.d.
| NLB d.d. | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3.četrtletje | 2.četrtletje | 1.četrtletje | 3.četrtletje | 2.četrtletje | 1.četrtletje | |||||
| 2016 | 2016 | sprememba | 2016 | sprememba | 2015 | 2015 | sprememba | 2015 | sprememba | |
| Prihodki iz obresti in podobni prihodki | 55.013 | 51.651 | 7% | 57.626 | -10% | 63.122 | 68.874 | -8% | 73.846 | -7% |
| Odhodki za obresti in podobni odhodki | (9.909) | (10.473) | -5% | (11.433) | -8% | (13.597) | (16.092) | -16% | (19.006) | -15% |
| Čiste obresti | 45.104 | _ _ 41.178 |
10% | __ 46.193 |
-11% | 49.525 | _ _ 52.782 |
-6% | __ 54.840 |
-4% |
| ======== ======== | ======== | ======== ======== | ======== | |||||||
| Prihodki iz dividend | 223 | 885 | -75% | - | - | 30 | 1.208 | -98% | - | - |
| Prihodki iz opravnin (provizij) | 31.001 | 31.256 | -1% | 28.840 | 8% | 32.539 | 33.104 | -2% | 30.698 | 8% |
| Odhodki za opravnine (provizije) | (7.112) | (6.784) | 5% | (5.998) | 13% | (8.292) | (7.991) | 4% | (6.823) | 17% |
| Čiste opravnine (provizije) | 23.889 | _ _ 24.472 |
-2% | ___ 22.842 |
7% | 24.247 | _ _ 25.113 |
-3% | ___ 23.875 |
5% |
| ======== ======== | ======== | ======== ======== | ======== | |||||||
| Realizirani dobički/(izgube) iz finančnih sredstev in obveznosti, ki niso merjeni po | ||||||||||
| pošteni vrednosti skozi izkaz poslovnega izida | 1.229 | 7.982 | -85% | 4.900 | 63% | 1.059 | 52 | - | 9.551 | -99% |
| Čisti dobički/(izgube) iz finančnih sredstev in obveznosti, namenjenih trgovanju | (627) | (68) | 822% | (320) | -79% | 2.645 | 674 | 292% | (29.473) | - |
| Spremembe poštene vrednosti pri obračunavanju varovanj pred tveganji | 124 | (167) | - | (67) | 149% | (93) | (46) | 102% | 425 | - |
| Čisti dobički/(izgube) iz tečajnih razlik | 56 | 692 | -92% | 331 | 109% | (2.494) | (884) | 182% | 26.448 | - |
| Čisti dobički/(izgube) iz odprave pripoznanja sredstev brez nekratkoročnih | ||||||||||
| sredstev v posesti za prodajo | 114 | 55 | 107% | 67 | -18% | 76 | (79) | - | 71 | - |
| Drugi poslovni prihodki | 3.141 | 3.319 | -5% | 3.177 | 4% | 2.997 | 3.170 | -5% | 3.768 | -16% |
| Drugi poslovni odhodki | (5.784) | (5.313) | 9% | (693) | 667% | (1.172) | (1.852) | -37% | (4.746) | -61% |
| Administrativni stroški | (40.011) | (40.343) | -1% | (40.445) | 0% | (39.881) | (41.700) | -4% | (39.680) | 5% |
| Amortizacija | (4.706) | (4.774) | -1% | (4.835) | -1% | (5.371) | (5.350) | 0% | (5.630) | -5% |
| Rezervacije | (383) | 7.425 | - | (615) | - | 447 | (2.680) | - | 4.792 | - |
| Oslabitve | (39.298) | (20.553) | 91% | 3.511 | - | (18.947) | (13.132) | 44% | (31.779) | -59% |
| Čisti dobički/(izgube) iz naložb v odvisne družbe, pridružene družbe in skupne | ||||||||||
| podvige | 133 | 18.004 | -99% | 10.682 | 69% | 34 | 12.297 | -100% | 1.416 | 768% |
| Čisti dobički/(izgube) iz nekratkoročnih sredstev v posesti za prodajo | (87) | (181) | -52% | 9 | - | (566) | - | - | (1) | - |
| DOBIČEK/(IZGUBA) IZ REDNEGA POSLOVANJA | (16.883) | _ _ 32.613 |
- | ___ 44.737 |
-27% | 12.536 | _ _ 29.573 |
-58% | ___ 13.877 |
113% |
| ======== ======== | ======== | ======== ========= | ========= | |||||||
| Davek iz dohodka | (378) | (3.705) | -90% | (2.444) | 52% | (2.386) | (3.036) | -21% | (313) | 870% |
| ČISTI DOBIČEK/(IZGUBA) OBDOBJA | (17.261) | _ _ 28.908 |
- | __ 42.293 |
-32% | 10.150 | _ _ 26.537 |
-62% | __ 13.564 |
96% |
| ======== ======== | ======== | ======== ======== | ======== |
Zgoščeni izkaz vseobsegajočega donosa
| v tisoč EUR | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | ||||
| Pojasnilo | 1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
|
| Čisti dobiček obdobja po obdavčitvi | 95.643 | 80.472 | 53.940 | 50.251 | |
| Drugi vseobsegajoči donos po obdavčitvi | 16.758 | (14.906) | 8.243 | (11.496) | |
| Postavke, ki ne bodo prerazvrščene v poslovni izid Aktuarski čisti dobički/(izgube) za pokojninske programe, pripoznani v zadržanem dobičku Davek iz dohodka pravnih oseb v zvezi s postavkami, ki ne bodo prerazvrščene v poslovni izid |
5.11. | 1.475 (125) |
(16) - |
1.466 (125) |
- - |
| Postavke, ki bodo lahko pozneje prerazvrščene v poslovni izid Pretvorba v tujo valuto Dobički/(izgube), pripoznane v presežku iz prevrednotenja |
(352) (352) |
(1.820) (1.820) |
- - |
- - |
|
| Čisti dobički/(izgube), pripoznani v presežku iz prevrednotenja v zvezi z varovanjem denarnih tokov Dobički/(izgube), pripoznane v presežku iz prevrednotenja Prenos (dobičkov)/izgub iz presežka iz prevrednotenja v poslovni izid |
(78) (515) 437 |
406 (38) 444 |
(78) (515) 437 |
406 (38) 444 |
|
| Čisti dobički/(izgube), pripoznani v presežku iz prevrednotenja v zvezi s finančnimi sredstvi, razpoložljivimi za prodajo Dobički/(izgube), pripoznani v presežku iz prevrednotenja Prenos (dobičkov)/izgub iz presežka iz prevrednotenja v poslovni izid |
12.711 26.983 (14.272) |
(13.190) (2.426) (10.764) |
8.394 22.516 (14.122) |
(14.257) (3.429) (10.828) |
|
| Pripadajoči čisti dobički/(izgube), v zvezi z naložbami v kapital pridruženih družb in skupnih podvigov, obračunanih po kapitalski metodi |
5.861 | (3.097) | - | - | |
| Davek iz dohodka pravnih oseb od drugega vseobsegajočega donosa | 5.11. | (2.734) | 2.811 | (1.414) | 2.355 |
| Vseobsegajoči donos obdobja po obdavčitvi Lastnikov obvladujoče banke Manjšinskih lastnikov |
112.401 108.112 4.289 |
65.566 62.692 2.874 |
62.183 62.183 - |
38.755 38.755 - |
Zgoščeni izkaz vseobsegajočega donosa – po kvartalih za NLB Skupino
v tisoč EUR
| NLB Skupina | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3.četrtletje 2016 |
2.četrtletje 2016 |
1.četrtletje 2016 |
3.četrtletje 2015 |
2.četrtletje 2015 |
1.četrtletje 2015 |
||
| Čisti dobiček obdobja po obdavčitvi | 23.520 | 18.332 | 53.791 | 25.355 | 29.324 | 25.793 | |
| Drugi vseobsegajoči donos po obdavčitvi | 11.898 | (1.890) | 6.750 | 2.366 | (24.749) | 7.477 | |
| Postavke, ki ne bodo prerazvrščene v poslovni izid Aktuarski čisti dobički/(izgube) za pokojninske programe, pripoznani v zadržanem dobičku |
1.475 | - | - | 62 | - | (78) | |
| Davek iz dohodka pravnih oseb v zvezi s postavkami, ki ne bodo prerazvrščene v poslovni izid |
(125) | - | - | - | - | - | |
| Postavke, ki bodo lahko pozneje prerazvrščene v poslovni izid | |||||||
| Pretvorba v tujo valuto | 725 | 397 | (1.474) | (341) | 177 | (1.656) | |
| Dobički/(izgube), pripoznane v presežku iz prevrednotenja | 725 | 397 | (1.474) | (341) | 177 | (1.656) | |
| Čisti dobički/(izgube), pripoznani v presežku iz prevrednotenja v zvezi z varovanjem denarnih tokov |
87 | (4) | (161) | (51) | 482 | (25) | |
| Dobički/(izgube), pripoznane v presežku iz prevrednotenja | (59) | (151) | (305) | (200) | 333 | (171) | |
| Prenos (dobičkov)/izgub iz presežka iz prevrednotenja v poslovni izid | 146 | 147 | 144 | 149 | 149 | 146 | |
| Čisti dobički/(izgube), pripoznani v presežku iz prevrednotenja v zvezi s finančnimi sredstvi, razpoložljivimi za prodajo |
8.715 | (4.315) | 8.311 | 4.366 | (24.478) | 6.922 | |
| Dobički/(izgube), pripoznani v presežku iz prevrednotenja | 9.951 | 3.785 | 13.247 | 5.482 | (24.427) | 16.519 | |
| Prenos (dobičkov)/izgub iz presežka iz prevrednotenja v poslovni izid | (1.236) | (8.100) | (4.936) | (1.116) | (51) | (9.597) | |
| Pripadajoči čisti dobički/(izgube), v zvezi z naložbami v kapital pridruženih družb in skupnih podvigov, obračunanih po kapitalski |
2.496 | 1.583 | 1.782 | (1.192) | (6.001) | 4.096 | |
| metodi | |||||||
| Davek iz dohodka pravnih oseb od drugega vseobsegajočega donosa | (1.475) | 449 | (1.708) | (478) | 5.071 | (1.782) | |
| Vseobsegajoči donos obdobja po obdavčitvi | 35.418 | 16.442 | 60.541 | 27.721 | 4.575 | 33.270 | |
| Lastnikov obvladujoče banke | 33.751 | 15.440 | 58.921 | 26.614 | 3.631 | 32.447 | |
| Manjšinskih lastnikov | 1.667 | 1.002 | 1.620 | 1.107 | 944 | 823 |
Zgoščeni izkaz vseobsegajočega donosa – po kvartalih za NLB d.d.
| v tisoč EUR | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB d.d. | ||||||||
| 3.četrtletje 2016 |
2.četrtletje 2016 |
1.četrtletje 2016 |
3.četrtletje 2015 |
2.četrtletje 2015 |
1.četrtletje 2015 |
|||
| Čisti dobiček obdobja po obdavčitvi | (17.261) | 28.908 | 42.293 | 10.150 | 26.537 | 13.564 | ||
| Drugi vseobsegajoči donos po obdavčitvi | 5.430 | (3.752) | 6.565 | 2.502 | (19.529) | 5.531 | ||
| Postavke, ki ne bodo prerazvrščene v poslovni izid Aktuarski čisti dobički/(izgube) za pokojninske programe, pripoznani v zadržanem dobičku |
1.466 | - | - | - | - | - | ||
| Davek iz dohodka pravnih oseb v zvezi s postavkami, ki ne bodo prerazvrščene v poslovni izid |
(125) | - | - | - | - | - | ||
| Postavke, ki bodo lahko pozneje prerazvrščene v poslovni izid | ||||||||
| Čisti dobički/(izgube), pripoznani v presežku iz prevrednotenja v zvezi z varovanjem denarnih tokov |
87 | (4) | (161) | (51) | 482 | (25) | ||
| Dobički/(izgube), pripoznane v presežku iz prevrednotenja | (59) | (151) | (305) | (200) | 333 | (171) | ||
| Prenos (dobičkov)/izgub iz presežka iz prevrednotenja v poslovni izid | 146 | 147 | 144 | 149 | 149 | 146 | ||
| Čisti dobički/(izgube), pripoznani v presežku iz prevrednotenja v zvezi s finančnimi sredstvi, razpoložljivimi za prodajo |
4.840 | (4.517) | 8.071 | 3.064 | (24.013) | 6.692 | ||
| Dobički/(izgube), pripoznani v presežku iz prevrednotenja | 6.061 | 3.465 | 12.990 | 4.225 | (23.978) | 16.324 | ||
| Prenos (dobičkov)/izgub iz presežka iz prevrednotenja v poslovni izid | (1.221) | (7.982) | (4.919) | (1.161) | (35) | (9.632) | ||
| Davek iz dohodka pravnih oseb od drugega vseobsegajočega donosa | (838) | 769 | (1.345) | (511) | 4.002 | (1.136) | ||
| Vseobsegajoči donos obdobja po obdavčitvi | (11.831) | 25.156 | 48.858 | 12.652 | 7.008 | 19.095 |
Zgoščeni izkaz finančnega položaja
| v tisoč EUR | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||||||
| Pojasnila 30.9.2016 | 31.12.2015 sprememba | 30.9.2016 | 31.12.2015 sprememba | |||||
| Denar v blagajni, stanje na računih pri centralnih bankah in vpogledne vloge pri | ||||||||
| bankah | 5.1. | 1.294.586 | 1.161.983 | 11% | 635.047 | 496.806 | 28% | |
| Finančna sredstva, namenjena trgovanju | 5.2. | 231.422 | 267.413 | -13% | 231.919 | 267.880 | -13% | |
| Finančna sredstva, pripoznana po pošteni vrednosti skozi izkaz poslovnega izida | 6.819 | 7.595 | -10% | 2.754 | 4.913 | -44% | ||
| Finančna sredstva, razpoložljiva za prodajo | 5.3. | 1.801.846 | 1.737.191 | 4% | 1.350.737 | 1.248.359 | 8% | |
| Izvedeni finančni instrumenti, namenjeni varovanju Krediti in terjatve |
- | 1.083 | -100% | - | 1.083 | -100% | ||
| - dolžniški vrednostni papirji | 5.4.1. | 407.166 | 394.579 | 3% | 407.166 | 394.579 | 3% | |
| - krediti bankam | 5.4.2. | 470.493 | 431.775 | 9% | 404.091 | 345.207 | 17% | |
| - krediti strankam, ki niso banke | 5.4.3. | 6.590.861 | 6.693.621 | -2% | 4.591.929 | 4.826.139 | -5% | |
| - druga finančna sredstva | 5.4.4. | 61.731 | 69.521 | -11% | 51.551 | 48.944 | 5% | |
| Finančne naložbe v posesti do zapadlosti | 5.5. | 559.924 | 565.535 | -1% | 559.924 | 565.535 | -1% | |
| Spremembe poštene vrednosti skupine varovanih postavk pred obrestnim | ||||||||
| tveganjem | 802 | 741 | 8% | 802 | 741 | 8% | ||
| Nekratkoročna sredstva v posesti za prodajo | 5.008 | 4.629 | 8% | 2.227 | 1.776 | 25% | ||
| Opredmetena osnovna sredstva | 195.750 | 207.730 | -6% | 89.907 | 94.570 | -5% | ||
| Naložbene nepremičnine | 5.6. | 87.719 | 93.513 | -6% | 8.151 | 8.613 | -5% | |
| Neopredmetena sredstva | 33.849 | 39.327 | -14% | 23.920 | 29.627 | -19% | ||
| Dolgoročne naložbe v kapital odvisnih družb | - | - | - | 337.668 | 346.001 | -2% | ||
| Dolgoročne naložbe v kapital pridruženih družb in skupnih podvigov | 44.922 | 39.696 | 13% | 7.094 | 7.094 | 0% | ||
| Terjatve za davek iz dohodka | 936 | 929 | 1% | 42 | - | - | ||
| Terjatve za odloženi davek | 5.8. | 6.010 | 9.400 | -36% | 8.181 | 9.139 | -10% | |
| Druga sredstva | 5.7. | 97.832 | 95.354 | 3% | 8.644 | 9.779 | -12% | |
| SKUPAJ SREDSTVA | 11.897.676 | _ _ 11.821.615 |
1% | 8.721.754 | _ _ 8.706.785 |
0% | ||
| ========== ========== | ========== ========== | |||||||
| Finančne obveznosti, namenjene trgovanju | 5.2. | 17.698 | 29.920 | -41% | 17.689 | 29.909 | -41% | |
| Finančne obveznosti, pripoznane po pošteni vrednosti skozi izkaz poslovnega | ||||||||
| izida | 2.753 | 4.912 | -44% | 2.753 | 4.912 | -44% | ||
| Izvedeni finančni instrumenti, namenjeni varovanju | 34.879 | 33.842 | 3% | 34.879 | 33.842 | 3% | ||
| Finančne obveznosti, merjene po odplačni vrednosti | ||||||||
| - depoziti bank in centralnih bank | 5.9. | 51.716 | 57.982 | -11% | 90.434 | 96.736 | -7% | |
| - krediti bank in centralnih bank | 5.9. | 402.501 | 571.029 | -30% | 357.834 | 519.926 | -31% | |
| - depoziti strank, ki niso banke | 5.9. | 9.265.209 | 9.020.666 | 3% | 6.517.381 | 6.293.339 | 4% | |
| - krediti strank, ki niso banke | 5.9. | 83.993 | 100.267 | -16% | 5.132 | 16.168 | -68% | |
| - izdani vrednostni papirji | 5.9.1. | 275.561 | 304.962 | -10% | 275.561 | 304.962 | -10% | |
| - podrejene obveznosti | 5.9.2. | 27.489 | 27.340 | 1% | - | - | - | |
| - druge finančne obveznosti | 5.9.3. | 95.417 | 75.307 | 27% | 62.615 | 47.346 | 32% | |
| Rezervacije | 5.10. | 113.420 | 122.639 | -8% | 92.876 | 105.137 | -12% | |
| Obveznosti za davek iz dohodka | 1.972 | 7.514 | -74% | - | 6.681 | -100% | ||
| Obveznosti za odloženi davek | 5.8. | 731 | 313 | 134% | - | - | - | |
| Druge obveznosti | 5.12. | 8.214 | 14.539 _ _ |
-44% | 4.146 | 5.676 _ _ |
-27% | |
| SKUPAJ OBVEZNOSTI | 10.381.553 | 10.371.232 | 0% | 7.461.300 | 7.464.634 | 0% | ||
| ========== ========== | ========== ========== | |||||||
| DELNIŠKI KAPITAL | ||||||||
| Osnovni kapital | 200.000 | 200.000 | 0% | 200.000 | 200.000 | 0% | ||
| Kapitalske rezerve | 871.378 | 871.378 | 0% | 871.378 | 871.378 | 0% | ||
| Akumulirani drugi vseobsegajoči donos | 40.245 | 23.603 | 71% | 40.084 | 31.841 | 26% | ||
| Rezerve iz dobička | 13.522 | 13.522 | 0% | 13.522 | 13.522 | 0% | ||
| Zadržani dobiček | 361.915 | 314.307 __ __ |
15% | 135.470 __ __ |
125.410 | 8% | ||
| 1.487.060 | 1.422.810 | 5% | 1.260.454 | 1.242.151 | 1% | |||
| Kapital manjšinskih lastnikov | 29.063 | 27.573 __ __ |
5% | - __ __ |
- | - | ||
| SKUPAJ KAPITAL | 1.516.123 | 1.450.383 | 5% | 1.260.454 | 1.242.151 | 1% | ||
| SKUPAJ OBVEZNOSTI IN KAPITAL | 11.897.676 | _ _ 11.821.615 |
1% | 8.721.754 | _ _ 8.706.785 |
0% | ||
| ========== ========== | ========== ========== |
Zgoščeni izkaz sprememb lastniškega kapitala
| v tisoč EUR | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | kapital | Osnovni Kapitalske rezerve |
Akumulirani drugi vseobsegajoči donos |
Rezerve iz dobička |
Zadržani dobiček |
Kapital lastnikov obvladujoče banke |
Kapital manjšinskih lastnikov |
Skupaj kapital |
| Stanje 1. januarja 2016 - Čisti dobiček obdobja |
200.000 - |
871.378 - |
23.603 - |
13.522 - |
314.307 93.289 |
1.422.810 93.289 |
27.573 4.173 |
1.450.383 97.462 |
| - Drugi vseobsegajoči donos | - | - | 16.642 | - | - | 16.642 | 116 | 16.758 |
| Vseobsegajoči donos obdobja po obdavčitvi Izplačilo (obračun) dividend Drugo* |
- - - |
- - - |
16.642 - - |
- - - |
93.289 (43.880) 18 |
109.931 (43.880) 18 |
4.289 (2.799) - |
114.220 (46.679) 18 |
| Stanje 30. septembra 2016 | 200.000 | 871.378 | 40.245 | 13.522 | 363.734 | 1.488.879 | 29.063 | 1.517.942 |
| v tisoč EUR | ||||||||
| kapital | Osnovni Kapitalske rezerve |
Akumulirani drugi vseobsegajoči donos |
Rezerve iz dobička |
Zadržani dobiček |
Kapital lastnikov obvladujoče banke |
Kapital manjšinskih lastnikov |
Skupaj kapital |
|
| Stanje 1. januarja 2015 | 200.000 | 871.378 | 36.485 | 13.522 | 221.676 | 1.343.061 | 26.234 | 1.369.295 |
| - Čisti dobiček obdobja | - | - | - | - | 77.668 | 77.668 | 2.804 | 80.472 |
| - Drugi vseobsegajoči donos | - | - | (14.976) | - | - | (14.976) | 70 | (14.906) |
| Vseobsegajoči donos obdobja po obdavčitvi | - | - | (14.976) | - | 77.668 | 62.692 | 2.874 | 65.566 |
| Izplačilo (obračun) dividend | - | - | - | - | - | - | (1.048) | (1.048) |
| Drugo* Stanje 30. septembra 2015 |
- 200.000 |
- 871.378 |
- 21.509 |
- 13.522 |
218 299.562 |
218 1.405.971 |
(242) 27.818 |
(24) 1.433.789 |
| v tisoč EUR | ||||||||
| NLB d.d. | Osnovni kapital |
Kapitalske rezerve |
Akumulirani drugi vseobsegajoči donos |
Rezerve iz dobička |
Zadržani dobiček |
Skupaj kapital |
||
| Stanje 1. januarja 2016 | 200.000 | 871.378 | 31.841 | 13.522 | 125.410 | 1.242.151 | ||
| - Čisti dobiček obdobja | - | - | - | - | 53.940 | 53.940 | ||
| - Drugi vseobsegajoči donos | - | - | 8.243 | - | - | 8.243 | ||
| Vseobsegajoči donos obdobja po obdavčitvi | - | - | 8.243 | - | 53.940 | 62.183 | ||
| Izplačilo (obračun) dividend Stanje 30. septembra 2016 |
- 200.000 |
- 871.378 |
- 40.084 |
- 13.522 |
(43.880) 135.470 |
(43.880) 1.260.454 |
||
| v tisoč EUR | ||||||||
| Osnovni kapital |
Kapitalske rezerve |
Akumulirani drugi vseobsegajoči donos |
Rezerve iz dobička |
Zadržani dobiček |
Skupaj kapital |
|||
| Stanje 1. januarja 2015 - Čisti dobiček obdobja |
200.000 - |
871.378 - |
38.491 - |
13.522 - |
81.529 50.251 |
1.204.920 50.251 |
||
| - Drugi vseobsegajoči donos | - | - | (11.496) | - | - | (11.496) | ||
| Vseobsegajoči donos obdobja po obdavčitvi | - | - | (11.496) | - | 50.251 | 38.755 |
Stanje 30. septembra 2015 200.000 871.378 26.995 13.522 131.780 1.243.675
*Postavka drugo se v letu 2016 in 2015 nanaša na transakcije z manjšinskimi lastniki in drugo.
Zgoščeni izkaz denarnih tokov
| v tisoč EUR | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | ||||
| 1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
||
| DENARNI TOKOVI PRI POSLOVANJU | |||||
| Prejete obresti | 311.857 | 334.745 | 180.899 | 209.029 | |
| Plačane obresti | (63.342) | (96.814) | (37.565) | (60.648) | |
| Prejete dividende | 1.168 | 1.285 | 1.082 | 1.218 | |
| Prejete provizije | 141.936 | 141.044 | 88.516 | 94.815 | |
| Plačane provizije | (35.209) | (35.878) | (19.918) | (23.262) | |
| Realizirani dobički iz finančnih sredstev in obveznosti, ki niso merjeni po pošteni vrednosti skozi izkaz poslovnega izida |
12.741 | 10.802 | 12.591 | 10.745 | |
| Realizirane izgube iz finančnih sredstev in obveznosti, ki niso merjeni po pošteni vrednosti skozi izkaz poslovnega izida |
(39) | (116) | (39) | (116) | |
| Čiste dobički/(izgube) iz trgovanja | 2.744 | (21.301) | (989) | (24.701) | |
| Plačila zaposlencem in dobaviteljem | (190.224) | (197.160) | (120.384) | (127.888) | |
| Drugi prejemki | 21.620 | 24.107 | 11.148 | 11.713 | |
| Drugi izdatki | (24.022) | (18.414) | (13.945) | (9.381) | |
| (Plačani)/vrnjeni davek iz dohodka pravnih oseb | (16.304) | (3.721) | (12.871) | (570) | |
| Denarni tokovi pri poslovanju pred spremembami poslovnih sredstev in obveznosti | 162.926 | 138.579 | 88.525 | 80.954 | |
| (Povečanja)/zmanjšanja poslovnih sredstev | 11.137 | 67.244 | 70.759 | 48.577 | |
| Čisto (povečanje)/zmanjšanje finančnih sredstev, namenjenih trgovanju | 20.797 | (48.113) | 20.797 | (48.113) | |
| Čisto (povečanje)/zmanjšanje finančnih sredstev, pripoznanih po pošteni vrednosti skozi izkaz poslovnega izida |
672 | (877) | 2.055 | - | |
| Čisto (povečanje)/zmanjšanje finančnih sredstev, razpoložljivih za prodajo | (67.740) | 90.920 | (104.733) | 2.992 | |
| Čisto (povečanje)/zmanjšanje kreditov | 61.332 | 22.018 | 155.196 | 94.305 | |
| Čisto (povečanje)/zmanjšanje drugih sredstev | (3.924) | 3.296 | (2.556) | (607) | |
| Povečanja/(zmanjšanja) poslovnih obveznosti | 54.601 | (210.537) | 43.683 | (197.970) | |
| Čisto povečanje/(zmanjšanje) finančnih obveznosti, pripoznanih po pošteni vrednosti skozi | (2.061) | - | (2.061) | - | |
| izkaz poslovnega izida | |||||
| Čisto povečanje/(zmanjšanje) vlog in najetih kreditov, merjenih po odplačni vrednosti | 83.831 | (162.274) | 72.032 | (149.808) | |
| Čisto povečanje/(zmanjšanje) izdanih dolžniških vrednostnih papirjev, merjenih po odplačni vrednosti |
(26.913) | (48.169) | (26.913) | (48.169) | |
| Čisto povečanje/(zmanjšanje) drugih obveznosti | (256) | (94) | 625 | 7 | |
| Neto denarni tokovi pri poslovanju | 228.664 | (4.714) | 202.967 | (68.439) | |
| DENARNI TOKOVI PRI NALOŽBENJU | |||||
| Prejemki pri naložbenju | 74.325 | 172.303 | 97.955 | 183.862 | |
| Prejemki pri prodaji opredmetenih osnovnih sredstev in naložbenih nepremičnin | 1.992 | 2.098 | 390 | 17 | |
| Prejemki iz dividend odvisnih in pridruženih družb | 3.587 | 35 | 28.819 | 13.747 | |
| Prejemki iz nekratkoročnih sredstev ali obveznosti v posesti za prodajo | 94 | 170 | 94 | 98 | |
| Prejemki ob unovčitvi finančnih naložb v posesti do zapadlosti | 68.652 | 170.000 | 68.652 | 170.000 | |
| Izdatki pri naložbenju | (86.167) | (31.930) | (96.794) | (35.115) | |
| Izdatki pri nakupu opredmetenih osnovnih sredstev in naložbenih nepremičnin | (12.672) | (6.905) | (7.904) | (3.226) | |
| Izdatki pri nakupu neopredmetenih sredstev | (4.903) | (5.545) | (3.631) | (4.174) | |
| Izdatki pri nakupu naložb v kapital odvisnih družb in dokapitalizacija odvisnih družb | - | (40) | (16.667) | (8.275) | |
| Izdatki za nakup finančnih naložb v posesti do zapadlosti | (68.592) | (19.440) | (68.592) | (19.440) | |
| Neto denarni tokovi pri naložbenju | (11.842) | 140.373 | 1.161 | 148.747 | |
| DENARNI TOKOVI PRI FINANCIRANJU | |||||
| Prejemki pri financiranju | - | 9.900 | - | - | |
| Prejemki od izdanih podrejenih obveznosti | - | 9.900 | - | - | |
| Izdatki pri financiranju | (46.647) | (977) | (43.880) | - | |
| Plačane dividende | (46.647) | (977) | (43.880) | - | |
| Neto denarni tokovi pri financiranju | (46.647) | 8.923 | (43.880) | - | |
| Učinki spremembe deviznih tečajev na denarna sredstva in njihove ustreznike | (1.161) | 9.405 | (1.994) | 6.872 | |
| Čisto povečanje/(zmanjšanje) denarnih sredstev in denarnih ustreznikov | 170.175 | 144.582 | 160.248 | 80.308 | |
| Denarna sredstva in njihovi ustrezniki na začetku obdobja | 1.302.003 | 1.292.984 | 525.831 | 519.223 | |
| Denarna sredstva in njihovi ustrezniki na koncu obdobja | 1.471.017 | 1.446.971 | 684.085 | 606.403 |
Izjava o odgovornosti poslovodstva
Uprava potrjuje računovodske izkaze NLB Skupine in NLB d.d. za obdobje, končano na dan 30. september 2016.
Uprava je odgovorna za pripravo medletnega računovodskega poročila NLB Skupine in NLB d.d. v skladu z MRS 34 »Medletno računovodsko poročanje«, kot ga je sprejela EU, tako da le-to predstavlja resnično in pošteno sliko premoženjskega stanja NLB Skupine in NLB d.d. ter izidov njenega poslovanja za obdobje, končano na dan 30. september 2016.
Uprava potrjuje, da so bile dosledno uporabljene ustrezne računovodske usmeritve ter da so bile računovodske ocene izdelane po načelu previdnosti in dobrega gospodarjenja. Uprava tudi potrjuje, da so računovodski izkazi NLB Skupine in NLB d.d. izdelani na osnovi predpostavke o nadaljnjem poslovanju ter v skladu z veljavno zakonodajo in z MRS 34 »Medletno računovodsko poročanje«.
Uprava je tudi odgovorna za ustrezno vodeno računovodstvo, za sprejem ustreznih ukrepov za zavarovanje premoženja ter za preprečevanje in odkrivanje prevar in drugih nepravilnosti oziroma nezakonitosti.
Uprava
Pojasnila k zgoščenim računovodskim izkazom
1. Osnovni podatki
Nova Ljubljanska banka d.d., Ljubljana (v nadaljevanju NLB d.d.) je slovenska delniška družba, ki opravlja univerzalne bančne posle. NLB Skupino sestavljajo NLB d.d. in odvisne družbe v enajstih državah.
NLB d.d. je registrirana in locirana v Sloveniji. Poslovni naslov NLB d.d. je Nova Ljubljanska banka d.d., Ljubljana, Trg republike 2, Ljubljana. Delnice NLB d.d. ne kotirajo na borzi.
Končno obvladujoče podjetje NLB d.d. predstavlja Republika Slovenija, ki je edini delničar na dan 30. september 2016 in 31. december 2015.
Vsi zneski v računovodskih izkazih in njihovih pojasnilih so izraženi v tisoč evrih, razen če je navedeno drugače.
2. Pomembnejše računovodske usmeritve
2.1. Izjava o skladnosti
Medletni zgoščeni računovodski izkazi so pripravljeni v skladu z Mednarodnim računovodskim standardom 34 – Medletno računovodsko poročanje. Medletne zgoščene računovodske izkaze je zato treba brati v povezavi z revidiranimi letnimi računovodskimi izkazi za NLB Skupino in NLB d.d. za leto 2015, ki so bili pripravljeni v skladu z Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja (v nadaljevanju MSRP), kot jih je sprejela Evropska unija (v nadaljevanju EU).
2.2. Računovodske usmeritve
Za pripravo zgoščenih medletnih računovodskih izkazov so uporabljene enake računovodske usmeritve kot pri sestavi računovodskih izkazov za leto 2015, razen računovodskih standardov in drugih sprememb, ki veljajo od vključno 1. januarja 2016 in jih je potrdila EU.
Računovodski standardi ter dopolnitve in pojasnila k obstoječim standardom, ki jih je EU potrdila ter NLB Skupina vpeljala s 1. januarjem 2016
- MRS 19 (dopolnitve) Zaslužki zaposlencev (velja za letna obdobja, ki se začnejo 1. februarja 2015 ali pozneje).
- Letne dopolnitve MSRP 2010–2012. Dopolnitve so sestavljene iz vsebinskih sprememb in pojasnil ter so veljavne za letna obdobja, ki se začnejo 1. februarja 2015 ali pozneje.
- MRS 16 in MRS 38 (dopolnitve) Pojasnilo sprejemljivih metod amortizacije (velja za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2016 ali pozneje).
- MSRP 11 (dopolnitev) Računovodska obravnava pridobitve deležev v skupnih delovanjih (velja za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2016 ali pozneje).
- MRS 27 (dopolnitev) Kapitalska metoda v ločenih računovodskih izkazih (velja za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2016 ali pozneje).
- Letne dopolnitve MSRP 2012–2014. Dopolnitve so sestavljene iz vsebinskih sprememb in pojasnil ter so veljavne za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2016 ali pozneje.
-
MRS 1 (dopolnitev) Spodbuda razkritja (velja za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2016 ali pozneje).
-
MSRP 10, MSRP 12 in MRS 28 (dopolnitev) - Investicijska podjetja: Uporaba izjeme od zahtev konsolidacije (velja za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2016 ali pozneje).
Računovodski standardi ter dopolnitve in pojasnila k obstoječim standardom, ki jih EU še ni potrdila
- MSRP 9 (nov standard) Finančni instrumenti (velja za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2018 ali pozneje).
- MSRP 14 (nov standard) Razmejitve, ki izhajajo iz reguliranih storitev (velja za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2016 ali pozneje).
- MSRP 15 (nov standard in pojasnila) Prihodki iz pogodb s strankami (velja za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2018 ali pozneje).
- MSRP 10 in MRS 28 (dopolnitev) Prodaja ali prispevek sredstev med naložbenikom in njegovo pridruženo družbo ali skupnim podvigom (datum začetka veljavnosti odložen do zaključka projekta Izločitev dobičkov in izgub, ki izhajajo iz transakcij med podjetjem in njegovo pridruženo družbo ali skupnim podvigom).
- MSRP 16 (nov standard) Najemi (velja za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2019 ali pozneje).
- MRS 12 (dopolnitev) Pripoznanje terjatev za odloženi davek na nerealizirane izgube (velja za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2017 ali pozneje).
- MRS 7 (dopolnitev) Pobuda razkritja (velja za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2017 ali pozneje).
- MSRP 2 (dopolnitev) Klasifikacija in merjenje plačilnih transakcij na podlagi delnic (velja za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2018 ali pozneje).
- MSRP 4 (dopolnitev) Uporaba MSRP 9 Finančni instrumenti z MSRP 4 Zavarovalne pogodbe (velja za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2018 ali pozneje).
3. Spremembe v sestavi NLB Skupine
SPREMEMBE V OBDOBJU, KONČANEM NA DAN 30. SEPTEMBER 2016
Spremembe kapitala:
- Povečanje kapitala z denarjem v višini 2.102 tisoč EUR v SR-RE d.o.o., Beograd in REAM d.o.o., Beograd zaradi povečanja obsega poslovanja.
- Povečanje kapitala z denarjem v višini 14.565 tisoč EUR NLB Leasing Podgorica, Podgorica, NLB Lizing, Skopje, NLB Leasing, Ljubljana in Optima Leasing, Zagreb zaradi zagotavljanja kapitalske ustreznosti do zaključka likvidacije.
Druge spremembe:
- FIN-DO, Domžale in PRO-Avenija, Ljubljana sta se pripojila k PRO-REM, Ljubljana. Vpis pripojitve v sodni register je bil izveden 1. julija 2016 z obračunskim dnem 31. december 2015.
- Ustanovljena je bila družba BH-RE d.o.o., Sarajevo, ki bo upravljala določene nepremičnine v NLB Skupini. PRO-REM d.o.o., Ljubljana ima v njej 100-odstotni delež.
- Družba Kreditni biro SISBON d.o.o., Ljubljana je formalno pričela z likvidacijo.
- V družbi Prvi faktor, Skopje je bil zaključen postopek likvidacije. V skladu s sklepom sodišča je bila družba izbrisana iz sodnega registra.
SPREMEMBE V LETU 2015
Spremembe kapitala:
- Povečanje kapitala z denarjem v višini 7.669 tisoč EUR v NLB Banki, Sarajevo zaradi strožjih zahtev za zagotavljanje regulatornega kapitala. NLB d.d. je s tem povečala lastniški delež s 96,30 na 97,34 %.
- NLB d.d. je na podlagi opcijske pogodbe kupila delnice NLB Banke, Podgorica in s tem povečala lastniški delež v banki z 98,00 na 99,36 %. Povečanje kapitalske naložbe je bilo pripoznano v višini 364 tisoč EUR. Za novopridobljene delnice NLB d.d. nima glasovalnih pravic.
- NLB Leasing Ljubljana je povečala lastniški delež v družbi Optima Leasing, Zagreb z 99,97 na 100 %; kupnina je znašala 40 tisoč EUR.
Druge spremembe:
- Ustanovljene so bile družbe REAM d.o.o., Zagreb, REAM d.o.o., Beograd, REAM d.o.o., Podgorica, PRO-Avenija d.o.o., Ljubljana in SR-RE d.o.o., Beograd, ki bodo upravljale določene nepremičnine v NLB Skupini. NLB d.d. ima v njih 100-odstotni delež.
- V družbi LHB Trade d.o.o., Zagreb je bil zaključen postopek likvidacije. V skladu s sklepom sodišča je bila družba izbrisana iz sodnega registra.
- NLB Skupina je z unovčitvijo zavarovanj postala 100-odstotna lastnica družbe Tara Hotel d.o.o., Budva.
- NLB Banka, Beograd je prodala 100-odstotni delež v družbi Convest d.o.o., Novi Sad.
4. Razkritja k zgoščenemu izkazu poslovnega izida
4.1. Prihodki in odhodki od obresti
| v tisoč EUR | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||||
| 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | |||
| 2016 | 2015 | sprememba | 2016 | 2015 | sprememba | |
| Prihodki iz obresti in podobni prihodki | ||||||
| Krediti strankam, ki niso banke | 247.113 | 281.063 | -12% | 126.788 | 161.199 | -21% |
| Finančna sredstva, razpoložljiva za prodajo | 23.764 | 24.890 | -5% | 13.557 | 14.924 | -9% |
| Finančne naložbe v posesti do zapadlosti | 13.381 | 16.970 | -21% | 13.381 | 16.970 | -21% |
| Finančna sredstva, namenjena trgovanju | 7.431 | 9.141 | -19% | 7.516 | 9.238 | -19% |
| Krediti bankam in centralnim bankam | 921 | 440 | 109% | 1.831 | 1.805 | 1% |
| Izvedeni finančni instrumenti, namenjeni varovanju | 831 | 1.217 | -32% | 831 | 1.217 | -32% |
| Vloge pri centralnih bankah in bankah | 618 | 859 _ _ |
-28% | 386 | 489 _ _ |
-21% |
| SKUPAJ | 294.059 | 334.580 | -12% | 164.290 | 205.842 | -20% |
| ======= ======= | ======= ======= | |||||
| Odhodki za obresti in podobni odhodki | ||||||
| Depoziti strank, ki niso banke | 31.800 | 52.093 | -39% | 12.149 | 23.849 | -49% |
| Izdani vrednostni papirji | 7.212 | 8.033 | -10% | 7.212 | 8.033 | -10% |
| Finančne obveznosti, namenjene trgovanju | 4.694 | 6.674 | -30% | 4.694 | 6.674 | -30% |
| Izvedeni finančni instrumenti, namenjeni varovanju | 4.448 | 4.502 | -1% | 4.448 | 4.502 | -1% |
| Krediti bank in centralnih bank | 2.934 | 6.146 | -52% | 2.165 | 4.560 | -53% |
| Podrejene obveznosti | 1.416 | 1.064 | 33% | - | - | - |
| Krediti strank, ki niso banke | 1.414 | 1.757 | -20% | 10 | 99 | -90% |
| Depoziti bank in centralnih bank | 52 | 86 | -40% | 51 | 29 | 76% |
| Druge finančne obveznosti | 1.273 | 1.174 | 8% | 1.086 | 949 | 14% |
| SKUPAJ | 55.243 | _ _ 81.529 |
-32% | 31.815 | _ _ 48.695 |
-35% |
| ======= ======= _ _ |
======= ======= _ _ |
|||||
| ČISTE OBRESTI | 238.816 | 253.051 | -6% | 132.475 | 157.147 | -16% |
| ======= ======= | ======= ======= |
4.2. Čiste opravnine
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | |||
| 2016 | 2015 | sprememba | 2016 | 2015 | sprememba | |
| Prihodki iz opravnin | ||||||
| Kartično in bankomatsko poslovanje | 41.586 | 44.562 | -7% | 28.101 | 33.194 | -15% |
| Plačilni promet | 40.416 | 39.699 | 2% | 20.907 | 20.913 | 0% |
| Transakcijski računi strank | 29.640 | 29.717 | 0% | 23.235 | 23.777 | -2% |
| Upravljanje pooblaščenih investicijskih družb | 10.074 | 11.216 | -10% | 2.610 | 3.316 | -21% |
| Dana jamstva | 9.218 | 10.147 | -9% | 6.225 | 6.539 | -5% |
| Investicijsko bančništvo | 5.068 | 4.151 | 22% | 3.984 | 4.306 | -7% |
| Posredovanje zavarovalnih produktov | 2.478 | 2.016 | 23% | 2.465 | 2.016 | 22% |
| Druge storitve | 4.693 | 3.957 _ _ |
19% | 3.570 | 2.280 _ _ |
57% |
| SKUPAJ | 143.173 | 145.465 | -2% | 91.097 | 96.341 | -5% |
| ======= ======= | ======= ======= | |||||
| Odhodki za opravnine | ||||||
| Kartično in bankomatsko poslovanje | 25.772 | 26.661 | -3% | 15.988 | 18.543 | -14% |
| Plačilni promet | 3.926 | 3.550 | 11% | 599 | 592 | 1% |
| Investicijsko bančništvo | 2.133 | 2.422 | -12% | 1.518 | 1.832 | -17% |
| Zavarovanje imetnikov osebnih računov in zlatih kartic | 1.593 | 1.259 | 27% | 1.053 | 1.044 | 1% |
| Prejeta jamstva | 236 | 404 | -42% | 194 | 361 | -46% |
| Druge storitve | 1.717 | 1.696 _ _ |
1% | 542 | 734 _ _ |
-26% |
| SKUPAJ | 35.377 | 35.992 | -2% | 19.894 | 23.106 | -14% |
| ======= ======= | ======= ======= | |||||
| ČISTE OPRAVNINE | 107.796 | _ _ 109.473 |
-2% | 71.203 | _ _ 73.235 |
-3% |
| ======= ======= | ======= ======= |
4.3. Realizirani čisti dobički/(izgube) iz finančnih sredstev in obveznosti, ki niso merjeni po pošteni vrednosti skozi izkaz poslovnega izida
| v tisoč EUR | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | ||||
| 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | ||
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Finančna sredstva, razpoložljiva za prodajo | 14.300 | 10.660 | 14.150 | 10.724 | |
| Finančne obveznosti, merjene po odplačni vrednosti | (39) | (62) _ _ |
(39) _ _ |
(62) | |
| SKUPAJ | 14.261 | 10.598 | 14.111 | 10.662 | |
| ======== ======== | ======== ======== |
V juniju 2016 je Visa Inc. prevzela družbo Visa Europe z namenom ustanovitve enotne globalne blagovne znamke. Na podlagi te transakcije je NLB Skupina odpravila pripoznanje naložbe v delnice Visa Europe in realizirala dobiček v višini 7.753 tisoč EUR. Ta znesek predstavlja razliko med nabavno vrednostjo delnic in pošteno vrednostjo prejetega nadomestila. Slednje je sestavljeno iz že prejete kupnine, sedanje vrednosti zadržane kupnine, ki bo plačana v letu 2019, in poštene vrednosti 2.246 prednostnih delnic Visa Inc, razred C. V prihodnje bo ob izpolnitvi določenih pogojev te delnice možno konvertirati v delnice razreda A.
4.4. Čisti dobički/(izgube) iz finančnih sredstev in obveznosti, namenjenih trgovanju
| v tisoč EUR | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | ||||
| 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | |||
| 2016 | 2015 | 1.1.-30.9. 2016 |
2015 | ||
| Nakup in prodaja tujih valut | 7.025 | 8.040 | 2.402 | 3.061 | |
| Dolžniški vrednostni papirji | (2.034) | (861) | (2.034) | (863) | |
| Izvedeni finančni instrumenti | (1.302) | (28.461) | (1.383) | (28.352) | |
| SKUPAJ | 3.689 | _ _ (21.282) |
_ _ (1.015) |
(26.154) | |
| ======== ======== | ======== ======== |
4.5. Drugi poslovni prihodki
v tisoč EUR 1.1.-30.9. 2016 1.1.-30.9. 2015 sprememba 1.1.-30.9. 2016 1.1.-30.9. 2015 sprememba Prihodki od nebančnih storitev 11.578 11.582 0% 7.764 8.249 -6% Najemnine od naložbenih nepremičnin 4.221 4.523 -7% 183 62 195% Drugi poslovni prihodki 3.064 4.184 -27% 1.690 1.624 4% ________ ________ ________ ________ SKUPAJ 18.863 20.289 -7% 9.637 9.935 -3% NLB Skupina NLB d.d.
======= ======= ======= =======
4.6. Drugi poslovni odhodki
v tisoč EUR
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
sprememba | 1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
sprememba | |
| Jamstva vlog | 11.004 | 6.182 | 78% | 4.567 | - | - |
| Vrednotenje naložbenih nepremičnin na pošteno vrednost | 7.383 | 5.136 | 44% | 484 | 52 | 831% |
| Enotni sklad za reševanje | 3.894 | - | - | 3.894 | - | - |
| Davki in druge dajatve | 2.208 | 1.761 | 25% | 764 | 742 | 3% |
| Odhodki, povezani z izdanimi storitvenimi garancijami | 851 | 4.017 | -79% | 851 | 4.017 | -79% |
| Članarine | 651 | 1.100 | -41% | 248 | 608 | -59% |
| Drugi poslovni odhodki | 1.834 | 3.447 | -47% | 982 | 2.351 | -58% |
| SKUPAJ | 27.825 | _ _ 21.643 ======= ======= |
29% | 11.790 | _ _ 7.770 ======= ======= |
52% |
Aprila 2016 je v Sloveniji stopil v veljavo Zakon o sistemu jamstva za vloge, skladno s katerim Banka Slovenije vzpostavlja in upravlja sistem jamstva za vloge v Republiki Sloveniji. Ciljna raven sklada znaša 0,8 % vsote vseh zajamčenih vlog v Republiki Sloveniji po stanju na dan 31.12. predhodnega leta in dokler sklad ne bo dosegel te ravni, bodo banke vplačevale redne letne prispevke. V ostalih bančnih članicah NLB Skupine, ki delujejo na območjih izven EU, so bile podobne sheme vzpostavljene že v preteklih letih. Postavka »jamstva vlog vlagateljev« vključuje tudi znesek 359 tisoč EUR, ki ga je NLB d.d vplačala za izplačilo zajamčenih terjatev vlagateljev pri borznoposredniški družbi, nad katero je bil začet stečajni postopek.
4.7. Administrativni stroški
| v tisoč EUR | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| NLB d.d. | |||||
| 1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
sprememba | 1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
sprememba |
| 2% | |||||
| 69.932 | -3% | 43.172 | -4% | ||
| 192.807 | 0% | 120.799 ======= |
======= | 0% | |
| 122.875 | NLB Skupina 120.395 2% 72.386 _ _ 192.781 ======= ======= |
77.627 | 76.156 45.105 _ _ 121.261 |
4.8. Rezervacije
| v tisoč EUR | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | ||||
| 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | ||
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Rezervacije za prevzete obveznosti | (13.276) | (5.153) | (12.521) | (5.894) | |
| Rezervacije za pravno nerešene tožbe | 4.396 | 3.351 | 39 | 2.409 | |
| Rezervacije za reorganizacijo | 6.361 | - | 6.055 | - | |
| Druge rezervacije | - | 926 | - | 926 | |
| SKUPAJ | __ (2.519) |
__ (876) |
__ (6.427) |
__ (2.559) |
|
| ======= | ======= | ======= | ======= |
4.9. Oslabitve
| v tisoč EUR | ||||
|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||
| 1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
|
| Oslabitve finančnih sredstev | ||||
| Krediti strankam, ki niso banke (pojasnilo 5.4.5.) | 35.720 | 44.616 | 31.427 | 51.435 |
| Finančna sredstva v posesti do zapadlosti | 83 | - | 83 | - |
| Krediti bankam (pojasnilo 5.4.5.) | (144) | 2.525 | (197) | 50 |
| Finančna sredstva, razpoložljiva za prodajo | 28 | (104) | 28 | (104) |
| Druga finančna sredstva (pojasnilo 5.4.5.) | (459) | 2.395 | (234) | 879 |
| Oslabitve naložb v kapital odvisnih družb, pridruženih družb in skupnih podvigov |
||||
| Oslabitve naložb v kapital odvisnih družb | - | - | 25.001 | 10.889 |
| Oslabitve drugih sredstev | ||||
| Opredmetena osnovna sredstva | 2.180 | 942 | - | 344 |
| Druga sredstva | 2.562 | 11.441 | 232 | 365 |
| SKUPAJ | __ 39.970 |
__ 61.815 |
__ 56.340 |
__ 63.858 |
| ======= | ======= | ======= | ======= |
NLB d.d. je v letu 2016 slabila kapitalske naložbe v nestrateške družbe, ki so v procesu dezinvestiranja, v vrednosti 25.001 tisoč EUR.
4.10. Čisti dobički/(izgube) iz naložb v kapital odvisnih družb, pridruženih družb in skupnih podvigov
| v tisoč EUR | ||||
|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||
| 1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
|
| Dividende iz naložb v kapital odvisnih družb, pridruženih družb in skupnih podvigov Pripadajoči čisti dobički/(izgube) iz naložb v kapital pridruženih družb in |
- | - | 28.819 | 13.747 |
| skupnih podvigov, obračunanih po kapitalski metodi | 3.987 ___ |
3.667 ___ |
- ___ |
- ___ |
| SKUPAJ | 3.987 | 3.677 | 28.819 | 13.747 |
| ========= ========= | ========= ========= |
4.11. Davek iz dohodka
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
sprememba | 1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
sprememba | |
| Davek iz dohodka | 12.374 | 9.750 | 27% | 7.108 | 5.739 | 24% |
| Odloženi davek (5.8.) | 1.979 | (1.288) _ _ |
- | (581) | (4) _ _ |
- |
| SKUPAJ | 14.353 | 8.462 | 70% | 6.527 | 5.735 | 14% |
| ======== ======== | ======== ======== |
5. Razkritja k zgoščenemu izkazu finančnega položaja
5.1. Denar v blagajni, stanje na računih pri centralnih bankah in vpogledne vloge pri bankah
| v tisoč EUR | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||||
| 30.9.2016 | 31.12.2015 sprememba | 30.9.2016 | 31.12.2015 sprememba | |||
| Stanje na računih in obvezne rezerve pri centralnih bankah | 833.692 | 527.156 | 58% | 431.433 | 155.160 | 178% |
| Blagajna | 225.634 | 228.156 | -1% | 112.525 | 128.682 | -13% |
| Vpogledne vloge pri bankah | 235.260 | 406.671 | -42% | 91.089 | 212.964 | -57% |
| SKUPAJ | 1.294.586 | _ _ 1.161.983 |
11% | 635.047 | _ _ 496.806 |
28% |
| ========= ========= | ========= ========= |
5.2. Finančni instrumenti, namenjeni trgovanju
a) Finančna sredstva, namenjena trgovanju
| v tisoč EUR | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||||
| 30.9.2016 | 31.12.2015 | sprememba | 30.9.2016 | 31.12.2015 | sprememba | |
| Izvedeni finančni instrumenti | ||||||
| Zamenjave | 18.656 | 26.855 | -31% | 19.155 | 27.322 | -30% |
| Terminski posli | 621 | 3.035 | -80% | 619 | 3.035 | -80% |
| Opcijske pogodbe | 285 _____ |
151 _____ |
89% | 285 _____ |
151 _____ |
89% |
| Skupaj izvedeni finančni instrumenti | 19.562 | 30.041 | -35% | 20.059 | 30.508 | -34% |
| Vrednostni papirji | ||||||
| Komercialni zapisi | 117.033 | 151.171 | -23% | 117.033 | 151.171 | -23% |
| Obveznice | 64.837 | 43.555 | 49% | 64.837 | 43.555 | 49% |
| Zakladne menice | 29.990 | 42.636 | -30% | 29.990 | 42.636 | -30% |
| Delnice | - | 10 | -100% | - | 10 | -100% |
| Skupaj vrednostni papirji | __ 211.860 __ |
__ 237.372 __ |
-11% | __ 211.860 __ |
__ 237.372 __ |
-11% |
| SKUPAJ | 231.422 | 267.413 | -13% | 231.919 | 267.880 | -13% |
| =========== =========== | =========== =========== |
b) Finančne obveznosti, namenjene trgovanju
| v tisoč EUR | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||||
| 30.9.2016 31.12.2015 sprememba | 30.9.2016 31.12.2015 sprememba | |||||
| Izvedeni finančni instrumenti | ||||||
| Swap pogodbe | 17.187 | 26.929 | -36% | 17.186 | 26.929 | -36% |
| Forward pogodbe | 511 | 2.944 | -83% | 503 | 2.933 | -83% |
| Opcijske pogodbe | - __ |
47 __ |
-100% | - __ |
47 __ |
-100% |
| SKUPAJ | 17.698 | 29.920 | -41% | 17.689 | 29.909 | -41% |
| ======= ======== | ======= | ======= |
5.3. Finančna sredstva, razpoložljiva za prodajo
| NLB Skupina | NLB d.d. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30.9.2016 | 31.12.2015 sprememba | 30.9.2016 31.12.2015 sprememba | |||||
| Obveznice | 1.423.146 | 1.350.942 | 5% | 1.080.172 | 999.781 | 8% | |
| Komercialni zapisi | 152.821 | 151.168 | 1% | 151.195 | 151.168 | 0% | |
| Zakladne menice | 84.684 | 81.680 | 4% | 49.970 | 26.998 | 85% | |
| Blagajniški zapisi | 65.614 | 77.939 | -16% | - | - | - | |
| Sklad za reševanje bank | 44.661 | 44.519 | 0% | 44.661 | 44.519 | 0% | |
| Delnice in lastniški deleži | 30.920 | 30.943 | 0% | 24.739 | 25.893 | -4% | |
| SKUPAJ | ___ 1.801.846 |
___ 1.737.191 |
4% | 1.350.737 | _ _ 1.248.359 |
8% | |
| ========= ========= ========= ========= |
v tisoč EUR
Medletno poročilo september 2016 NLB Skupina
5.4. Krediti in terjatve
Razčlenitev po vrstah kreditov in terjatev
| v tisoč EUR | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||||
| 30.9.2016 31.12.2015 sprememba | 30.9.2016 31.12.2015 sprememba | |||||
| Krediti strankam, ki niso banke | 6.590.861 | 6.693.621 | -2% | 4.591.929 | 4.826.139 | -5% |
| Krediti bankam | 470.493 | 431.775 | 9% | 404.091 | 345.207 | 17% |
| Dolžniški vrednostni papirji | 407.166 | 394.579 | 3% | 407.166 | 394.579 | 3% |
| Druga finančna sredstva | 61.731 | 69.521 | -11% | 51.551 | 48.944 | 5% |
| SKUPAJ | ______ 7.530.251 |
7.589.496 | -1% | ______ 5.454.737 |
5.614.869 | -3% |
| ======== ======== | ======== ======== |
5.4.1. Dolžniški vrednostni papirji
| v tisoč EUR | ||||
|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina in NLB d.d. | ||||
| 30.9.2016 31.12.2015 sprememba | ||||
| Država | 319.961 | 309.570 | 3% | |
| Gospodarstvo | 87.205 _ _ |
85.009 | 3% | |
| SKUPAJ | 407.166 | 394.579 | 3% | |
| ==================== |
5.4.2. Krediti bankam
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30.9.2016 31.12.2015 sprememba | 30.9.2016 31.12.2015 sprememba | |||||
| Vezane vloge | 468.385 | 427.195 | 10% | 381.934 | 315.016 | 21% |
| Krediti | 1.098 | 3.825 | -71% | 21.013 | 29.391 | -29% |
| Odkupljene terjatve | 1.144 | 997 | 15% | 1.144 | 997 | 15% |
| ___ 470.627 |
___ 432.017 |
9% | ___ 404.091 |
___ 345.404 |
17% | |
| Popravki vrednosti (pojasnilo 5.4.5.) | (134) | (242) | -45% | - | (197) | -100% |
| SKUPAJ | ___ 470.493 ======== |
___ 431.775 ======== |
9% | ___ 404.091 ======== |
___ 345.207 ======== |
17% |
5.4.3. Krediti strankam, ki niso banke
| NLB Skupina | NLB d.d. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30.9.2016 | 31.12.2015 sprememba | 30.9.2016 | 31.12.2015 sprememba | ||||
| Krediti | 6.961.804 | 7.254.266 | -4% | 4.883.652 | 5.266.143 | -7% | |
| Okvirni krediti | 307.361 | 320.514 | -4% | 179.201 | 183.406 | -2% | |
| Terjatve iz finančnega najema | 203.104 | 253.205 | -20% | - | - | - | |
| Posojilne kartice | 105.550 | 111.673 | -5% | 54.701 | 59.820 | -9% | |
| Terjatve iz danih jamstev | 9.411 | 16.773 | -44% | 7.541 | 11.463 | -34% | |
| Začasno kupljeni vrednostni papirji | 25 | 25 _ _ |
0% | 25 | 25 _ _ |
0% | |
| 7.587.255 | 7.956.456 | -5% | 5.125.120 | 5.520.857 | -7% | ||
| Popravki vrednosti (pojasnilo 5.4.5.) | (996.394) (1.262.835) | -21% | (533.191) | (694.718) | -23% | ||
| SKUPAJ | 6.590.861 | _ _ 6.693.621 ========= ========= |
-2% | 4.591.929 ========= ========= |
_ _ 4.826.139 |
-5% |
5.4.4. Druga finančna sredstva
| EUR | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 30.9.2016 | 30.9.2016 | 31.12.2015 sprememba | |||
| 25% | |||||
| 0% | |||||
| -76% | |||||
| 1% | |||||
| -27% | |||||
| - | |||||
| - | |||||
| 59% | 70 | 59% | |||
| -48% | 7.050 | -21% | |||
| -16% | 55.378 | 2% | |||
| (18.989) | -30% | (3.827) | (5.123) | -25% | |
| -11% | 51.551 | 5% | |||
| 17.743 16.883 12.131 10.975 6.039 4.258 2.352 70 10.269 80.720 61.731 |
_ _ _ _ |
NLB Skupina 31.12.2015 sprememba 15.416 15% 16.920 0% 20.415 -41% 11.739 -7% 7.548 -20% 4.289 -1% 326 621% 44 19.902 96.599 (27.078) 69.521 ========= ========= |
16.236 16.883 290 8.451 3.956 - 2.442 |
NLB d.d. 13.033 16.920 1.213 8.346 5.384 - 191 44 8.936 _ _ 54.067 _ _ 48.944 ========= ========= |
5.4.5. Gibanje popravkov vrednosti kreditov bankam, strankam, ki niso banke, in drugih finančnih sredstev
| v tisoč EUR | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | ||||||
| Banke | Stranke, ki niso banke | Druga finančna sredstva | ||||
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Stanje 1. januarja | 242 | 24.722 | 1.262.835 | 1.638.304 | 27.078 | 42.680 |
| Tečajne razlike na otvoritvena stanja odvisnih družb | 1 | 2.339 | (680) | 19.448 | 80 | 28 |
| Oslabitve (pojasnilo 4.9.) | (144) | 2.525 | 35.720 | 44.616 | (459) | 2.395 |
| Odpisi | - | (1.463) | (310.130) | (259.688) | (8.064) | (14.730) |
| Poplačila odpisanih terjatev | 35 | 130 | 8.771 | 3.489 | 358 | 105 |
| Tečajne razlike | - | (1.444) | (2) | (9.219) | (4) | 103 |
| Drugo | - | - | (120) | (117) | - | (4) |
| Stanje 30. septembra | __ 134 ======= |
__ 26.809 ======= |
__ 996.394 ======= |
__ 1.436.833 ======= |
__ 18.989 ======= |
__ 30.577 ======= |
v tisoč EUR
| NLB d.d. | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Banke | Stranke, ki niso banke | Druga finančna sredstva | |||||
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Stanje 1. januarja | 197 | 682 | 694.718 | 998.382 | 5.123 | 17.521 | |
| Oslabitve (pojasnilo 4.9.) | (197) | 50 | 31.427 | 51.435 | (234) | 879 | |
| Odpisi | - | (737) | (194.743) | (282.308) | (1.347) | (13.344) | |
| Poplačila odpisanih terjatev | - | 130 | 1.852 | 1.020 | 286 | 93 | |
| Tečajne razlike | - | 55 | (63) | 5.041 | (1) | - | |
| Stanje 30. septembra | __ - |
__ 180 |
__ 533.191 |
__ 773.570 |
__ 3.827 |
__ 5.149 |
|
| ======= | ======= | ======= | ======= | ======= | ======= |
v tisoč
5.5. Finančne naložbe v posesti do zapadlosti
v tisoč EUR
v tisoč EUR
| NLB Skupina in NLB d.d. | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 30.9.2016 | 31.12.2015 | sprememba | |||
| Obveznice | 560.007 | 545.561 | 3% | ||
| Zakladne menice | - ___ |
19.974 ___ |
-100% | ||
| 560.007 | 565.535 | -1% | |||
| Popravki vrednosti | (83) | - | - | ||
| ___ | ___ | ||||
| SKUPAJ | 559.924 | 565.535 | -1% | ||
| ========= | ========= |
5.6. Naložbene nepremičnine
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30.9.2016 | 31.12.2015 sprememba | 30.9.2016 | 31.12.2015 sprememba | |||
| Gradbeni objekti | 82.606 | 87.860 | -6% | 7.553 | 7.640 | -1% |
| Zemljišča | 5.113 | 5.653 | -10% | 598 | 973 | -39% |
| SKUPAJ | 87.719 | _ _ 93.513 |
-6% | 8.151 | _ _ 8.613 |
-5% |
| ========= ========= | ========= ========= |
5.7. Druga sredstva
| v tisoč EUR | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||||
| 30.9.2016 31.12.2015 sprememba | 30.9.2016 31.12.2015 sprememba | |||||
| Sredstva, prejeta za poplačilo terjatev | 75.367 | 75.652 | 0% | 4.065 | 3.371 | 21% |
| Zaloge | 14.223 | 10.497 | 35% | 460 | 390 | 18% |
| Nevračunani stroški | 5.815 | 5.133 | 13% | 3.423 | 3.392 | 1% |
| Terjatve za dane predujme | 1.199 | 1.619 | -26% | 391 | 1.241 | -68% |
| Terjatve za davke | 1.228 | 2.453 _ _ |
-50% | 305 | 1.385 _ _ |
-78% |
| SKUPAJ | 97.832 | 95.354 | 3% | 8.644 | 9.779 | -12% |
| ================== ================== |
5.8. Odloženi davek
v tisoč EUR
| NLB Skupina | NLB d.d. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30.9.2016 | 31.12.2015 | sprememba | 30.9.2016 | 31.12.2015 | sprememba | ||
| Terjatve za odloženi davek | |||||||
| Vrednotenje finančnih instrumentov in kapitalskih naložb | 67.233 | 59.683 | 13% | 67.183 | 59.534 | 13% | |
| Oslabitev kreditov in terjatev | 4.367 | 4.219 | 4% | 3.571 | 3.673 | -3% | |
| Rezervacije za obveznosti in stroške | 2.563 | 2.385 | 7% | 2.430 | 2.246 | 8% | |
| Amortizacija in vrednotenje nefinančnih sredstev | 1.100 | 1.130 | -3% | 159 | 182 | -13% | |
| Davčna izguba | 185.144 | 229.229 | -19% | 187.385 | 232.371 | -19% | |
| Zmanjšanje terjatev za odloženi davek | (238.658) | (275.098) | -13% | (240.742) | (278.020) | -13% | |
| Skupaj terjatve za odloženi davek | ___ 21.749 |
___ 21.548 |
1% | ___ 19.986 |
___ 19.986 |
0% | |
| Obveznosti za odloženi davek | |||||||
| Vrednotenje finančnih instrumentov | 12.403 | 11.249 | 10% | 11.576 | 10.608 | 9% | |
| Amortizacija in vrednotenje nefinančnih sredstev | 1.124 | 1.056 | 6% | 229 | 239 | -4% | |
| Oslabitev kreditov in terjatev | 2.916 | 129 | - | - | - | - | |
| Drugo | 27 ___ |
27 ___ |
0% | - ___ |
- ___ |
- | |
| Skupaj obveznosti za odloženi davek | 16.470 | 12.461 | 32% | 11.805 | 10.847 | 9% | |
| Neto terjatve za odloženi davek | 6.010 | 9.400 | -36% | 8.181 | 9.139 | -10% | |
| Neto obveznosti za odloženi davek | (731) | (313) | 134% | - | - | - | |
| 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | ||||
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||||
| Vključeno v izkaz poslovnega izida | (1.979) | 1.288 | 581 | 4 | |||
| - vrednotenje finančnih instrumentov in kapitalskih naložb | 8.097 | 2.325 | 8.095 | 2.328 | |||
| - oslabitev kreditov in terjatev | (2.638) | (11.952) | (102) | (197) | |||
| - rezervacije za obveznosti in stroške | 303 | (100) | 309 | (136) | |||
| - amortizacija in vrednotenje nefinančnih sredstev | (96) | 17 | (13) | (92) | |||
| - davčna izguba | (4.651) | 11.782 | (5.552) | (5.570) | |||
| - dividende | - | (7) | - | (7) | |||
| - prilagoditev terjatve za odloženi davek | (2.994) | (777) | (2.156) | 3.678 | |||
| Vključeno v drugi vseobsegajoči donos | - (1.826) |
- 2.305 |
- (1.539) |
- 2.355 |
|||
| - prevrednotenja finančnih sredstev, razpoložljivih za prodajo | (1.715) | 2.374 | (1.428) | 2.424 | |||
| - varovanje denarnih tokov | 14 | (69) | 14 | (69) | |||
| - aktuarske predpostavke in izkustvo | (125) | - | (125) | - |
NLB d.d. je oktobra prejela zapisnik o zaključku davčne inšpekcije davka od dohodkov pravnih oseb za obdobje od 2009 do 2014. V zvezi s tem je evidentirala 0,8 mio EUR odhodkov za davek ter znižala odložene terjatve za davek v višini 39,4 mio EUR. Znižanje terjatev za davek ne vpliva na izkaz finančnega položaja, ker ima banka na podlagi obstoječih projekcij bodočih dobičkov pripoznane terjatve za odložene davke le v višini, za katero predvideva, da bodo porabljeni v predvidljivi prihodnosti.
5.9. Finančne obveznosti, merjene po odplačni vrednosti
Razčlenitev po vrstah finančnih obveznosti, merjenih po odplačni vrednosti
| v tisoč EUR | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||||
| 30.9.2016 | 31.12.2015 sprememba | 30.9.2016 | 31.12.2015 sprememba | |||
| Depoziti bank in centralnih bank | 51.716 | 57.982 | -11% | 90.434 | 96.736 | -7% |
| Vloge na vpogled | 44.298 | 55.599 | -20% | 89.779 | 95.962 | -6% |
| Prejeti depoziti | 7.418 | 2.383 | 211% | 655 | 774 | -15% |
| Krediti bank in centralnih bank | 402.501 | 571.029 | -30% | 357.834 | 519.926 | -31% |
| Depoziti strank, ki niso banke | 9.265.209 | 9.020.666 | 3% | 6.517.381 | 6.293.339 | 4% |
| Vloge na vpogled | 6.145.051 | 5.544.323 | 11% | 4.589.392 | 4.092.767 | 12% |
| Prejeti depoziti | 3.120.158 | 3.476.343 | -10% | 1.927.989 | 2.200.572 | -12% |
| Krediti strank, ki niso banke | 83.993 | 100.267 | -16% | 5.132 | 16.168 | -68% |
| Izdani vrednostni papirji | 275.561 | 304.962 | -10% | 275.561 | 304.962 | -10% |
| Podrejene obveznosti | 27.489 | 27.340 | 1% | - | - | - |
| Druge finančne obveznosti | 95.417 | 75.307 _ _ |
27% | 62.615 ____ |
47.346 ____ |
32% |
| SKUPAJ | 10.201.886 | 10.157.553 | 0% | 7.308.957 | 7.278.477 | 0% |
| ========= ========= | ========= | ========= |
5.9.1. Izdani vrednostni papirji
v tisoč EUR
| NLB Skupina in NLB d.d. | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 30.9.2016 31.12.2015 sprememba | |||||
| Knjigovodska vrednost izdanih obveznic | |||||
| - trguje na aktivnih trgih | 275.561 | 304.962 | -10% | ||
| Obveznice (v %) | |||||
| - s fiksno obrestno mero | 100,00 | 100,00 _ _ |
|||
| 100,00 | 100,00 | ||||
| ================ |
5.9.2. Podrejene obveznosti
| v tisoč EUR | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | ||||||||
| 30.9.2016 31.12.2015 |
||||||||
| Valuta | Datum zapadlosti |
Obrestna mera | Knjigovodska vrednost |
Nominalna vrednost |
Knjigovodska vrednost |
Nominalna vrednost |
sprememba | |
| Podrejeni krediti | EUR | 30.6.2018 | 6-mesečni EURIBOR + 6,3 % p.a. | 12.065 | 12.000 | 12.219 | 12.000 | -1% |
| EUR | 30.6.2020 | 6-mesečni EURIBOR + 7,7 % p.a. | 5.252 | 5.000 | 5.176 | 5.000 | 1% | |
| EUR | 26.6.2025 | 6-mesečni EURIBOR + 7,5 % p.a. | 10.172 | 10.000 _ _ |
9.945 ___ |
10.000 ___ |
2% | |
| SKUPAJ | 27.489 ========= ========= |
27.000 | 27.340 | 27.000 ========= ========= |
1% |
5.9.3. Druge finančne obveznosti
| v tisoč EUR | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | ||||||
| 30.9.2016 | 31.12.2015 sprememba | 30.9.2016 | 31.12.2015 | sprememba | |||
| Obveznosti za neizvršena izplačila | 30.696 | 13.835 | 122% | 17.504 | 4.580 | 282% | |
| Obveznosti do borznoposredniških družb in drugih za nakup | |||||||
| vrednostnih papirjev | 3.588 | - | - | 3.588 | - | - | |
| Vnaprej vračunani stroški | 17.510 | 12.695 | 38% | 8.478 | 4.615 | 84% | |
| Obveznosti po plačilnih karticah | 12.308 | 15.502 | -21% | 11.667 | 14.231 | -18% | |
| Obveznosti za plače | 9.485 | 8.274 | 15% | 6.717 | 6.913 | -3% | |
| Obveznosti do dobaviteljev | 9.989 | 14.515 | -31% | 6.713 | 11.371 | -41% | |
| Obveznosti za opravnine | 86 | 1.341 | -94% | 49 | 1.305 | -96% | |
| Druge finančne obveznosti | 11.755 | 9.145 | 29% | 7.899 | 4.331 | 82% | |
| SKUPAJ | 95.417 | _ _ 75.307 |
27% | 62.615 | _ _ 47.346 |
32% | |
| ========= ========= | ========= ========= |
5.10. Rezervacije
| v tisoč EUR | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||||
| 30.9.2016 31.12.2015 sprememba | 30.9.2016 | 31.12.2015 sprememba | ||||
| Rezervacije za finančne garancije | 42.830 | 47.737 | -10% | 40.810 | 44.583 | -8% |
| Rezervacije za storitvene garancije | 23.575 | 31.034 | -24% | 22.522 | 29.863 | -25% |
| Rezervacije za ugodnosti zaposlenih | 19.501 | 21.265 | -8% | 15.219 | 16.559 | -8% |
| Rezervacije za pravne tožbe | 15.505 | 13.465 | 15% | 3.176 | 5.075 | -37% |
| Rezervacije za ostale prevzete finančne obveznosti | 2.319 | 3.228 | -28% | 1.786 | 3.197 | -44% |
| Rezervacije za reorganizacijo | 7.267 | 3.477 | 109% | 6.942 | 3.429 | 102% |
| Rezervacije iz naslova Nacionalne stanovanjske varčevalne sheme | 54 | 54 | 0% | 54 | 54 | 0% |
| Druge rezervacije | 2.369 | 2.379 | 0% | 2.367 | 2.377 | 0% |
| SKUPAJ | __ 113.420 |
__ 122.639 |
-8% | __ 92.876 |
__ 105.137 |
-12% |
| ======= | ======= | ======= | ======= |
V letu 2016 je NLB Skupina oblikovala 6.361 tisoč EUR (NLB d.d.: 6.055 tisoč EUR) rezervacij za reorganizacijo, ki bodo porabljene predvidoma do konca leta 2017.
Največji znesek med materialno pomembnimi tožbenimi zahtevki predstavljajo tožbeni zahtevki Privredne banke Zagreb (PBZ) in Zagrebačke banke (ZaBa) proti NLB d.d., ki se nanašajo na stare devizne vloge varčevalcev v LB Glavni Filiali Zagreb, ki so bile prenesene na hrvaške banke in znašajo v glavničnem znesku 171.324 tisoč EUR. Zaradi dolgotrajnosti postopkov skupni znesek obresti že presega glavnico. NLB d.d. za navedene stare devizne vloge ni odgovorna, zato z navajanjem številnih procesnih in vsebinskih razlogov tem zahtevkom vselej nasprotuje.
Kljub dogovoru v Memorandumu o soglasju (Memorandum) o ustavitvi začetih sodnih postopkov je v enem zahtevku drugostopenjsko sodišče Županijski sud v Zagrebu maja 2015 odločilo, da se pritožbi LB in NLB d.d. zavrneta. NLB d.d. je zoper to pravnomočno sodbo vložila ustavno pritožbo. O drugih primerih, glede katerih tečejo zgoraj opisani postopki, še niso bile izdane pravnomočne sodbe.
Nasprotno pa je bil v enem izmed primerov tožbeni zahtevek PBZ pravnomočno končan v korist NLB d.d.
V zadnjem primeru 29. marca 2016, je sodišče druge stopnje prav tako ugodilo pritožbi NLB d.d. in razveljavilo sodbo in sklep sodišča prve stopnje, ki je prvotno odločilo v korist ZaBa, (zaradi plačila 1.468 tisoč EUR, 9.884 tisoč USD, 1.567 tisoč AUD, 2.309 tisoč CAD, 18.791 tisoč CHF, 328 tisoč GBP in 182 tisoč JPY z obrestmi in stroški postopka) in jo vrnilo v ponovno odločanje sodišču prve stopnje, ker sodišče prve stopnje ni ocenilo pomena Memoranduma. Sodišče prve stopnje bo moralo oceniti ali se ta šteje za mednarodno pogodbo in ali ima posledično prednost pred notranjo zakonodajo Republike Hrvaške ter če da, kakšna je bila volja pogodbenih strank pri sklepanju Memoranduma.
Rezervacije iz tožbenih zahtevkov BPZ in ZaBa niso oblikovane, saj NLB d.d. meni, da za tožbe ni pravne podlage.
5.11. Davek iz dohodka pravnih oseb od drugega vseobsegajočega donosa
| v tisoč EUR | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | ||||||
| 30.9.2016 | 30.9.2015 | |||||
| Pred davki | Davek | Po davkih | Pred davki | Davek | Po davkih | |
| Finančna sredstva, razpoložljiva za prodajo | 12.711 | (1.715) | 10.996 | (13.190) | 2.374 | (10.816) |
| Varovanje denarnih tokov | (78) | 14 | (64) | 406 | (69) | 337 |
| Delež pridruženih družb in skupnih podvigov | 5.861 | (1.033) | 4.828 | (3.097) | 506 | (2.591) |
| Aktuarski čisti dobički/(izgube) za pokojninske programe | 1.475 __ |
(125) __ |
1.350 __ |
(16) | - _ _ __ |
(16) |
| SKUPAJ | 19.969 | (2.859) | 17.110 | (15.897) | 2.811 | (13.086) |
| ======= | ======= | ======= | ======= ======= ======= |
v tisoč EUR
| NLB d.d. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30.9.2016 | 30.9.2015 | |||||
| Pred davki | Davek | Po davkih | Pred davki | Davek | Po davkih | |
| Finančna sredstva, razpoložljiva za prodajo | 8.394 | (1.428) | 6.966 | (14.257) | 2.424 | (11.833) |
| Varovanje denarnih tokov | (78) | 14 | (64) | 406 | (69) | 337 |
| Aktuarski čisti dobički za pokojninske programe | 1.466 | (125) | 1.341 | - | - | - |
| SKUPAJ | __ 9.782 |
__ (1.539) |
__ 8.243 |
(13.851) | _ _ __ 2.355 |
(11.496) |
| ======= | ======= | ======= | ======= ======= ======= |
5.12. Druge obveznosti
| v tisoč EUR | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | ||||||
| 30.9.2016 31.12.2015 sprememba | 30.9.2016 31.12.2015 sprememba | ||||||
| Obveznosti za davke | 2.941 | 4.982 | -41% | 2.373 | 3.817 | -38% | |
| Odloženi prihodki | 2.894 | 7.579 | -62% | 931 | 1.693 | -45% | |
| Obveznosti za prejete predujme | 2.379 | 1.978 _ _ |
20% | 842 _ _ |
166 | 407% | |
| SKUPAJ | 8.214 | 14.539 | -44% | 4.146 | 5.676 | -27% | |
| ======== ======== | ======== ======== |
5.13. Knjigovodska vrednost delnice
Na dan 30. september 2016 znaša knjigovodska vrednost delnice na konsolidirani ravni 74,4 EUR (31. december 2015: 71,1 EUR), na NLB d.d. pa znaša 63,0 EUR (31. december 2015: 62,1 EUR). Izračunana je kot razmerje med knjigovodsko vrednostjo kapitala in številom izdanih delnic. NLB Skupina in NLB d.d. nimata izdanih drugih kapitalskih instrumentov in lastnih delnic.
Medletno poročilo september 2016 NLB Skupina
5.14. Kapitalska ustreznost
| NLB Skupina | NLB d.d. | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 30.9.2016 | 31.12.2015 | 30.9.2016 | 31.12.2015 | ||
| Vplačani kapitalski instrumenti | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | |
| Vplačani presežek kapitala | 871.378 | 871.378 | 871.378 | 871.378 | |
| Zadržani dobički - iz preteklih let | 246.668 | 207.004 | 81.530 | 81.529 | |
| Priznani dobiček ali izguba tekočega leta | - | 39.599 | - | - | |
| Akumulirani drugi vseobsegajoči donos | (5.236) | (4.090) | 4.791 | 2.815 | |
| Druge rezerve | 13.522 | 13.522 | 13.522 | 13.522 | |
| Manjšinski deleži | - | - | - | - | |
| Bonitetni filtri - rezerva iz naslova varovanja denarnih tokov | 1.384 | 897 | 1.385 | 897 | |
| Bonitetni filtri - zaradi zahteve po preudarnem vrednotenju (AVA) | (2.092) | (3.134) | (1.641) | (2.649) | |
| (-) Dobro ime | (3.529) | (3.529) | - | - | |
| (-) Druga neopredmetena sredstva | (30.275) | (35.745) | (23.920) | (29.627) | |
| (-) Odložene terjatve za davek, ki se nanašajo na prihodnji dobiček in ne izvirajo iz | |||||
| začasnih razlik, zmanjšane za povezane obveznosti | (2.286) | (2.755) | (3.577) | (2.886) | |
| (-) Odbitna postavka zaradi kreditnih slabitev in rezervacij, ki niso vključene v | |||||
| kapital | (3.959) | - | (4.512) | - | |
| NAVADNI LASTNIŠKI TEMELJNI KAPITAL (CET1) | 1.285.575 | 1.283.147 | 1.138.956 | 1.134.979 | |
| Dodatni temeljni kapital (AT1) | - | - | - | - | |
| TEMELJNI KAPITAL (T1) | 1.285.575 | 1.283.147 | 1.138.956 | 1.134.979 | |
| Dodatni kapital (T2) | - | - | - | - | |
| KAPITAL SKUPAJ | 1.285.575 | 1.283.147 | 1.138.956 | 1.134.979 | |
| Skupna izpostavljenost kreditnemu tveganju | 6.591.333 | 6.849.633 | 4.071.599 | 4.353.619 | |
| Skupna izpostavljenost tržnemu tveganju | 118.100 | 137.351 | 37.225 | 68.988 | |
| Skupna izpostavljenost tveganju prilagoditve kreditnega vrednotenja | 550 | 9.313 | 550 | 9.313 | |
| Skupna izpostavljenost operativnemu tveganju | 892.753 | 930.688 | 561.091 | 596.127 | |
| SKUPNA IZPOSTAVLJENOST TVEGANJU (RWA) | 7.602.736 | 7.926.985 | 4.670.465 | 5.028.047 | |
| Količnik navadnega lastniškega temeljnega kapitala (CET1 količnik) | 16,9% | 16,2% | 24,4% | 22,6% | |
| Količnik temeljnega kapitala (Tier 1 količnik) | 16,9% | 16,2% | 24,4% | 22,6% | |
| Količnik skupnega kapitala | 16,9% | 16,2% | 24,4% | 22,6% |
5.15. Zunajbilančne obveznosti
| v tisoč EUR | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | ||||||
| 30.9.2016 | 31.12.2015 sprememba | 30.9.2016 | 31.12.2015 sprememba | ||||
| Prevzete obveznosti iz odobrenih kreditov | 1.161.009 | 1.101.241 | 5% | 966.909 | 923.755 | 5% | |
| Storitvene garancije | 453.899 | 432.784 | 5% | 376.287 | 372.889 | 1% | |
| Finančne garancije | 353.748 | 357.786 | -1% | 219.379 | 213.817 | 3% | |
| Nepokriti dokumentarni akreditivi | 16.109 | 19.402 | -17% | 3.575 | 3.567 | 0% | |
| Drugo | 8.337 | 7.289 | 14% | 118 | 117 | 1% | |
| ___ 1.993.102 |
___ 1.918.502 |
4% | ___ 1.566.268 |
___ 1.514.145 |
3% | ||
| Rezervacije (pojasnilo 5.10.) | (68.724) | (81.999) | -16% | (65.118) | (77.643) | -16% | |
| SKUPAJ | ___ 1.924.378 ======== |
___ 1.836.503 ======== |
5% | ___ 1.501.150 ======== |
___ 1.436.502 ======== |
5% |
5.16. Ravni poštenih vrednosti finančnih in nefinančnih sredstev in obveznosti
Poštena vrednost je določena kot cena, ki bi bila dosežena ob prodaji sredstva ali plačana ob prenosu obveznosti v redni transakciji med udeleženci na glavnem ali najugodnejšem trgu na datum merjenja. NLB Skupina za določitev poštene vrednosti uporablja različne metode vrednotenja. MSRP 13 določa hierarhijo poštenih vrednosti glede na vhodne podatke in predpostavke, uporabljene pri merjenju finančnih in nefinančnih sredstev in obveznosti, merjenih po pošteni vrednosti. Tržni vhodni podatki izhajajo iz neodvisnih virov, netržni vhodni podatki pa so posledica predvidevanj NLB Skupine. V hierarhiji poštene vrednosti imajo največjo vrednost tržni vhodni podatki, kadar so ti na voljo, najmanjšo vrednost pa netržni vhodni podatki. NLB Skupina to zahtevo pri vrednotenju sredstev in obveznosti, merjenih po pošteni vrednosti, dosledno upošteva. Hierarhija poštenih vrednosti ima naslednje ravni:
-
- raven – tržne cene (neprilagojene) z delujočega trga. Ta raven vključuje na primer delnice, obveznice, izvedene finančne instrumente, ki kotirajo na aktivnih trgih, točke investicijskih skladov ter
druge neprilagojene tržne cene sredstev in obveznosti. Kadar je sredstva in obveznosti mogoče izmenjati na več delujočih trgih, je treba določiti glavni trg za sredstva in obveznosti oziroma, kadar glavnega trga ni, najugodnejši trg.
-
- raven model vrednotenja, ki neposredno ali posredno temelji na tržnih podatkih. Vhodni podatki v tej ravni vključujejo na primer kotirane cene za podobna sredstva in obveznosti na delujočih trgih ter kotirane cene za enaka ali podobna sredstva na nedelujočih trgih. Vir drugih tržnih podatkov za finančne instrumente, kot so na primer krivulje donosnosti, kreditni pribitki, valutni tečaji, volatilnosti obrestnih mer in tečajev, sta sistema Reuters in Bloomberg.
-
- raven model vrednotenja, ki ne temelji na tržnih podatkih. Netržni vhodni podatki se uporabljajo, kadar ustrezni tržni vhodni podatki niso na voljo. Netržni vhodni podatki izražajo predpostavke, ki bi jih tudi drugi udeleženci na trgu uporabili pri določanju poštene vrednosti. Ta raven predstavlja na primer netržne delnice, obveznice in z njimi povezane izvedene finančne instrumente ter druga sredstva in obveznosti, za katere na podlagi tržnih vhodnih podatkov ni mogoče določiti poštene vrednosti.
Kjer je mogoče, je poštena vrednost določena na podlagi neprilagojenih tržnih cen delujočega trga za identična sredstva in obveznosti. Delujoč trg je trg, na katerem se izvajajo transakcije med udeleženci na trgu dovolj pogosto in v zadostnem obsegu, da se redno pridobivajo informacije o cenah. Sredstva in obveznosti, ki se merijo po poštenih vrednostih in so uvrščena na delujoči trg, se določijo kot tržna cena ene enote (npr. delnice) na datum merjenja, pomnožena s številom enot (npr. delnic) v lasti NLB Skupine. Za tista sredstva in obveznosti, ki nimajo delujočega trga, se poštena vrednost določi z uporabo različnih tehnik vrednotenja. Tehnike vrednotenja vsebujejo različne stopnje jakosti ocen in predpostavk, odvisno od razpoložljivosti tržnih vhodnih podatkov za sredstvo ali obveznost, ki je predmet ocenjevanja. Ocene in predpostavke so netržni vhodni podatki ter so taki, ki bi jih upoštevali tudi drugi udeleženci na trgu.
Za nefinančna sredstva, merjena po pošteni vrednosti, ki niso uvrščena v 1. raven, se poštena vrednost določi na podlagi cenitvenih poročil, pripravljenih s strani neodvisnih ocenjevalcev vrednosti, ki opravijo cenitev skladno z Mednarodnimi standardi ocenjevanja vrednosti (MSOV).
| v tisoč EUR | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30.9.2016 | NLB Skupina | NLB d.d. | ||||||
| Skupaj poštena |
Skupaj poštena |
|||||||
| Finančna sredstva | 1. raven | 2. raven | 3. raven | vrednost | 1. raven | 2. raven | 3. raven | vrednost |
| Finančni instrumenti za trgovanje | 94.827 | 136.310 | 285 | 231.422 | 94.827 | 136.807 | 285 | 231.919 |
| Dolžniški instrumenti | 94.827 | 117.033 | - | 211.860 | 94.827 | 117.033 | - | 211.860 |
| Izvedeni finančni instrumenti | - | 19.277 | 285 | 19.562 | - | 19.774 | 285 | 20.059 |
| Izvedeni finančni instrumenti, namenjeni | ||||||||
| varovanju | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Finančna sredstva po pošteni vrednosti skozi | ||||||||
| izkaz poslovnega izida | 6.819 | - | - | 6.819 | 2.754 | - | - | 2.754 |
| Dolžniški instrumenti | 735 | - | - | 735 | - | - | - | - |
| Lastniški instrumenti | 6.084 | - | - | 6.084 | 2.754 | - | - | 2.754 |
| Finančna sredstva, razpoložljiva za prodajo | 1.455.884 | 339.497 | 6.465 | 1.801.846 | 1.144.259 | 204.068 | 2.410 | 1.350.737 |
| Dolžniški instrumenti | 1.433.369 | 292.896 | - | 1.726.265 | 1.121.930 | 159.407 | - | 1.281.337 |
| Lastniški instrumenti | 22.515 | 46.601 | 6.465 | 75.581 | 22.329 | 44.661 | 2.410 | 69.400 |
| Finančne obveznosti | ||||||||
| Finančni instrumenti za trgovanje | - | 17.698 | - | 17.698 | - | 17.689 | - | 17.689 |
| Izvedeni finančni instrumenti | - | 17.698 | - | 17.698 | - | 17.689 | - | 17.689 |
| Izvedeni finančni instrumenti, namenjeni | ||||||||
| varovanju | - | 34.879 | - | 34.879 | - | 34.879 | - | 34.879 |
| Finančne obveznosti po pošteni vrednosti | ||||||||
| skozi izkaz poslovnega izida | - | 2.753 | - | 2.753 | - | 2.753 | - | 2.753 |
| Nefinančna sredstva | ||||||||
| Naložbene nepremičnine | - | 87.719 | - | 87.719 | - | 8.151 | - | 8.151 |
| Nekratkoročna sredstva v posesti za prodajo | - | 5.008 | - | 5.008 | - | 2.227 | - | 2.227 |
a) Finančna in nefinančna sredstva in obveznosti, vrednotena po pošteni vrednosti glede na raven določanja poštene vrednosti
| v tisoč EUR | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2015 | NLB Skupina | NLB d.d. | |||||||
| Skupaj | Skupaj | ||||||||
| poštena | poštena | ||||||||
| 1. raven | 2. raven | 3. raven | vrednost | 1. raven | 2. raven | 3. raven | vrednost | ||
| Finančna sredstva | |||||||||
| Finančni instrumenti za trgovanje | 85.208 | 181.098 | 1.107 | 267.413 | 85.208 | 181.565 | 1.107 | 267.880 | |
| Dolžniški instrumenti | 85.198 | 151.171 | 993 | 237.362 | 85.198 | 151.171 | 993 | 237.362 | |
| Lastniški instrumenti | 10 | - | - | 10 | 10 | - | - | 10 | |
| Izvedeni finančni instrumenti | - | 29.927 | 114 | 30.041 | - | 30.394 | 114 | 30.508 | |
| Izvedeni finančni instrumenti, namenjeni | |||||||||
| varovanju | - | 1.083 | - | 1.083 | - | 1.083 | - | 1.083 | |
| Finančna sredstva po pošteni vrednosti skozi | |||||||||
| izkaz poslovnega izida | 7.595 | - | - | 7.595 | 4.913 | - | - | 4.913 | |
| Dolžniški instrumenti | 753 | - | - | 753 | - | - | - | - | |
| Lastniški instrumenti | 6.842 | - | - | 6.842 | 4.913 | - | - | 4.913 | |
| Finančna sredstva, razpoložljiva za prodajo | 1.344.175 | 383.056 | 9.960 | 1.737.191 | 1.037.876 | 203.609 | 6.874 | 1.248.359 | |
| Dolžniški instrumenti | 1.324.978 | 336.751 | - | 1.661.729 | 1.018.857 | 159.090 | - | 1.177.947 | |
| Lastniški instrumenti | 19.197 | 46.305 | 9.960 | 75.462 | 19.019 | 44.519 | 6.874 | 70.412 | |
| Finančne obveznosti | |||||||||
| Finančni instrumenti za trgovanje | - | 29.920 | - | 29.920 | - | 29.909 | - | 29.909 | |
| Izvedeni finančni instrumenti | - | 29.920 | - | 29.920 | - | 29.909 | - | 29.909 | |
| Izvedeni finančni instrumenti, namenjeni | |||||||||
| varovanju | - | 33.842 | - | 33.842 | - | 33.842 | - | 33.842 | |
| Finančne obveznosti po pošteni vrednosti | |||||||||
| skozi izkaz poslovnega izida | - | 4.912 | - | 4.912 | - | 4.912 | - | 4.912 | |
| Nefinančna sredstva | |||||||||
| Naložbene nepremičnine | - | 93.513 | - | 93.513 | - | 8.613 | - | 8.613 | |
| Nekratkoročna sredstva v posesti za prodajo | - | 4.629 | - | 4.629 | - | 1.776 | - | 1.776 | |
b) Pomembnejši prenosi finančnih instrumentov med ravnmi vrednotenja
Politika prenosov finančnih instrumentov med ravnmi vrednotenja NLB Skupine je predstavljena v spodnji preglednici.
| Raven hierarhije |
Izvedeni finančnih instrumenti | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| poštene vrednosti |
Delnice | Kapitalski deleži | Skladi | Obveznice | Delnice, kapitalski deleži | Valutni | Obrestni |
| 1 | vrednotenje po tržnih tečajih |
tekoča objava vrednosti sklada od DZU |
vrednotenje po tržnih tečajih | ||||
| 2 | model vrednotenja | model vrednotenja (osnovni instrument na 1. ravni) |
model vrednotenja |
model vrednotenja |
|||
| 3 | model vrednotenja | model vrednotenja | model vrednotenja | model vrednotenja | model vrednotenja (osnovni instrument na 3. ravni) |
||
| Prenosi | s 1. na 3. raven ko je delnica umaknjega z organiziranega trga |
s 1. na 3. raven s prenehanjem tekoče objave vrednosti sklada |
s 1. na 2. raven ko je obveznica umaknjena z organiziranega trga |
z 2. na 3. raven ko je osnovni instrument umaknjen z organiziranega trga |
|||
| s 1. na 3. raven v primeru začetka insolvenčega postopka |
s 3. na 1. raven z začetkom tekoče objave vrednosti sklada |
s 1. na 2. raven ko obveznica postane nelikvidna (ni trgovanja 6 mesecev) |
s 3. na 2. raven ko je osnovni instrument uvrščen na organiziran trg |
||||
| s 3. na 1. raven ko je delnica uvrščena na organiziran trg |
s 1. na 3. in z 2. na 3. raven v primeru začetka insolvenčega postopka |
||||||
| z 2. na 1. in s 3. na 1. raven ko se z obveznico začne aktivno trgovati na organiziranem trgu |
|||||||
| s 3. na 2. raven ob potrditvi predpostavk modela za vrednotenje (najmanj kvartalno) |
V prvih devetih mesecih 2016 in 2015 NLB Skupina oziroma NLB d.d. nima pomembnejših prenosov finančnih instrumentov med ravnmi vrednotenja.
c) Finančna in nefinančna sredstva in obveznosti na 2. ravni glede na raven določanja poštene vrednosti
Finančne instrumente, uvrščene v 2. raven hierarhije poštene vrednosti za NLB Skupino oziroma NLB d.d., predstavljajo:
-
dolžniški vrednostni papirji: večinoma obveznice, ki ne kotirajo na delujočih organiziranih trgih in se vrednotijo po modelu;
-
lastniški vrednostni papirji;
- izvedeni finančni instrumenti: izvedeni finančni instrumenti, razen terminskih poslov in opcij na lastniške vrednostne papirje, ki ne kotirajo na delujočem organiziranem trgu;
- sklad za reševanje bank in
- strukturirani depozit.
Za potrebe vrednotenja obveznic, uvrščenih v 2. raven, NLB Skupina uporablja na donosu zasnovan način ocenjevanja vrednosti, ki temelji na oceni prihodnjih časovno opredeljenih denarnih tokov, diskontiranih na sedanjo vrednost. Pri vrednotenju dolžniških finančnih sredstev so bile uporabljene vrednosti netveganih krivulj donosnosti ter pribitki nad krivuljo donosnosti (kreditni, likvidnostni in deželni).
Za vrednotenje izvedenih finančnih instrumentov se uporablja model diskontiranih denarnih tokov skupaj z netvegano krivuljo donosnosti, za vrednotenje opcij pa se uporabljajo modeli za vrednotenje opcij (model Garman in Kohlhagen, binomski model in model Black-Scholes).
Pri vrednotenju naložbenih nepremičnin se uporablja najmanj eden izmed treh načinov ocenjevanja vrednosti. Večina cenitev tržne vrednosti nepremičnin je bila opravljena po na donosu zasnovanem načinom ocenjevanja vrednosti, kjer se ocenjuje sedanja vrednost bodočih pričakovanih donosov. Pri vrednotenju naložbenih nepremičnin so bile uporabljene vrednosti povprečnih najemnin na podobnih lokacijah ter mera kapitalizacije, ki je sestavljena iz netvegane donosnosti, premije za tveganje, premije za nelikvidnost, premije za gospodarjenje z naložbo in premije za ohranitev kapitala. Tržne najemnine so pridobljene iz različnih virov, kot so podatki od samih najemnikov in najemodajalcev, spletnih portalov in lastnih zbirk podatkov. NLB Skupina za vse naložbene nepremičnine razpolaga s tržnimi podatki. Če NLB Skupina ne bi razpolagala s primerljivimi tržnimi podatki iz ožje okolice ocenjevane naložbene nepremičnine, bi uporabila podatke iz širše okolice in jih ustrezno prilagodila.
Nekratkoročna sredstva v posesti za prodajo predstavljajo sredstva, prerazvrščena iz opredmetenih osnovnih sredstev, ki se merijo po pošteni vrednosti, zmanjšani za stroške prodaje.
d) Finančna in nefinančna sredstva in obveznosti na 3. ravni glede na raven določanja poštenih vrednosti
Finančne instrumente, uvrščene v 3. raven hierarhije poštene vrednosti, predstavljajo:
- dolžniški vrednostni papirji: strukturirani dolžniški vrednostni papirji, s katerimi se ne trguje na delujočih trgih;
- lastniški vrednostni papirji: lastniški vrednostni papirji gospodarskih in finančnih družb, ki ne kotirajo na organiziranih trgih;
- izvedeni finančni instrumenti: terminski posli in opcije na lastniške vrednostne papirje, ki ne kotirajo na delujočem organiziranem trgu. Poštena vrednost terminskih poslov se izračuna po modelu diskontiranih denarnih tokov. Za vrednotenje opcij se uporabljajo modeli za vrednotenje opcij (model Garman in Kohlhagen, binomski model in model Black-Scholes). Netržni vhodni podatek je poštena vrednost osnovnega instrumenta, ki je določena z uporabo modela vrednotenja. Vir tržnih vhodnih podatkov je sistem Reuters.
Za vrednotenje teh lastniških finančnih sredstev NLB Skupina uporablja tri metode ocenjevanja vrednosti, in sicer na donosu zasnovan način ocenjevanja vrednosti, na tržnih primerjavah zasnovan način ocenjevanja vrednosti in na sredstvih zasnovan način ocenjevanja vrednosti.
Najpogosteje uporabljen je na donosu zasnovan način ocenjevanja vrednosti, ki temelji na oceni prihodnjih časovno opredeljenih denarnih tokov, diskontiranih na sedanjo vrednost. Eden ključnih elementov ocenjevanja vrednosti je projekcija denarnih tokov, ki jih je družba sposobna ustvariti v prihodnje. V ta namen se izdelajo projekcije izkazov poslovnega izida in izkazov finančnega položaja, iz katerih se izpeljejo projekcije denarnih tokov za daljše obdobje. Med ključne spremenljivke, ki vplivajo na višino denarnih tokov in tako na ocenjeno pošteno vrednost finančnega sredstva, spada tudi predpostavka o dolgoročni marži EBITDA. Za diskontiranje denarnih tokov se uporablja diskontna stopnja, ki je primerna za tveganja, povezana z uresničitvijo teh koristi. Diskontna stopnja se določi kot tehtani strošek kapitala. Napovedovanje prihodnjih denarnih tokov in izračun tehtanega stroška kapitala se izvedeta posebej za obdobje natančnega napovedovanja (praviloma 10 let po datumu napovedovanja vrednosti) in za obdobje po obdobju natančnega napovedovanja. Za obdobje po obdobju natančnega napovedovanja se uporabi predpostavka dolgoročne stabilne rasti v višini 2,5 %. NLB Skupina lahko
izbere vrednosti netržnih vhodnih podatkov v razumno mogočem obsegu, izbere pa tiste, za katere meni, da bi jih izbrali tudi drugi neodvisni udeleženci na trgu.
Gibanje finančnih sredstev in obveznosti, uvrščenih v 3. raven
| NLB Skupina | Finančna sredstva za trgovanje Dolžniški instrumenti |
Finančna sredstva, razpoložljiva za prodajo Lastniški instrumenti |
Skupaj finančna sredstva |
||
|---|---|---|---|---|---|
| Stanje 1. januar 2016 | 993 | 114 | 9.960 | 11.067 | |
| Tečajne razlike na otvoritvena stanja | - | - | (6) | (6) | |
| Vrednotenje: | |||||
| - v izkazu poslovnega izida | - | 171 | (9) | 162 | |
| - v drugem vseobsegajočem donosu | - | - | 1.313 | 1.313 | |
| Tečajne razlike | (37) | - | - | (37) | |
| Povečanja | - | - | 1.066 | 1.066 | |
| Zmanjšanja | (956) | - | (5.859) | (6.815) | |
| Stanje 30. septembra 2016 | - | _ _ 285 |
_ _ 6.465 |
6.750 | |
| ================== | ================== |
v tisoč EUR
v tisoč EUR
| NLB Skupina | Finančna sredstva za trgovanje |
Finančna sredstva, razpoložljiva za prodajo |
Skupaj finančna sredstva |
Finančne obveznosti za trgovanje |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Dolžniški instrumenti |
Izvedeni finančni instrumenti |
Lastniški instrumenti |
Izvedeni finančni instrumenti |
||
| Stanje 1. januar 2015 | 892 | 120 | 6.742 | 7.754 | 4.171 |
| Tečajne razlike na otvoritvena stanja | - | - | (117) | (117) | - |
| Vrednotenje: | |||||
| - v izkazu poslovnega izida | - | (101) | (13) | (114) | - |
| - v drugem vseobsegajočem donosu | - | - | (1.623) | (1.623) | - |
| Tečajne razlike | 76 | - | - | 76 | - |
| Povečanja | - | - | 4.378 | 4.378 | - |
| Zmanjšanja | - | - | (23) | (23) | - |
| Prenos v 3. nivo vrednotenja | - | - | 110 | 110 | - |
| Stanje 30. septembra 2015 | 968 | _ _ 19 |
_ _ 9.454 |
10.441 | ___ 4.245 |
| ================== | ================== | ========= |
| ================== | ================== | |||
|---|---|---|---|---|
| Stanje 30. septembra 2016 | - | 285 | 2.410 | 2.695 |
| Zmanjšanja | (956) | - _ _ |
(5.859) _ _ |
(6.815) |
| Povečanja | - | - | 1.066 | 1.066 |
| Tečajne razlike | (37) | - | - | (37) |
| - v drugem vseobsegajočem donosu | - | - | 338 | 338 |
| - v izkazu poslovnega izida | - | 171 | (9) | 162 |
| Vrednotenje: | ||||
| Stanje 1. januar 2016 | 993 | 114 | 6.874 | 7.981 |
| Dolžniški instrumenti |
Izvedeni finančni instrumenti |
Lastniški instrumenti |
||
| NLB d.d. | Finančna sredstva za trgovanje |
sredstva, razpoložljiva za prodajo |
Skupaj finančna sredstva |
|
| Finančna |
v tisoč EUR
| NLB d.d. | Finančna sredstva za trgovanje |
Finančna sredstva, razpoložljiva za prodajo |
Skupaj finančna sredstva |
Finančne obveznosti za trgovanje |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Dolžniški instrumenti |
Izvedeni finančni instrumenti |
Lastniški instrumenti |
Izvedeni finančni instrumenti |
||
| Stanje 1. januar 2015 | 892 | 120 | 5.925 | 6.937 | 4.171 |
| Vrednotenje: | |||||
| - v izkazu poslovnega izida | - | (101) | (13) | (114) | 74 |
| - v drugem vseobsegajočem donosu | - | - | (1.625) | (1.625) | - |
| Tečajne razlike | 76 | - | - | 76 | - |
| Zmanjšanja | - | - | (22) | (22) | - |
| Stanje 30. septembra 2015 | 968 | _ _ 19 |
_ _ 4.265 |
5.252 | ___ 4.245 |
| ================== | ================== | ========= |
e) Poštene vrednosti finančnih instrumentov, merjenih po odplačni vrednosti
| v tisoč EUR | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | |||||||
| 30.9.2016 | 31.12.2015 | 30.9.2016 | 31.12.2015 | |||||
| Knjigovodska | Poštena | Knjigovodska | Poštena | Knjigovodska | Poštena | Knjigovodska | Poštena | |
| vrednost | vrednost | vrednost | vrednost | vrednost | vrednost | vrednost | vrednost | |
| Krediti in terjatve | ||||||||
| - dolžniški vrednostni papirji | 407.166 | 402.619 | 394.579 | 397.079 | 407.166 | 402.619 | 394.579 | 397.079 |
| - krediti bankam | 470.493 | 471.145 | 431.775 | 431.736 | 404.091 | 413.492 | 345.207 | 354.369 |
| - krediti strankam, ki niso banke | 6.590.861 6.687.766 | 6.693.621 6.685.798 | 4.591.929 4.628.984 | 4.826.139 4.838.561 | ||||
| - druga finančna sredstva | 61.731 | 61.731 | 69.521 | 69.521 | 51.551 | 51.551 | 48.944 | 48.944 |
| Finančna sredstva v posesti do zapadlosti | 559.924 | 629.235 | 565.535 | 624.977 | 559.924 | 629.235 | 565.535 | 624.977 |
| Finančne obveznosti, merjene po odplačni vrednosti |
||||||||
| - depoziti bank in centralnih bank | 51.716 | 53.006 | 57.982 | 58.008 | 90.434 | 90.435 | 96.736 | 96.736 |
| - krediti bank in centralnih bank | 402.501 | 404.767 | 571.029 | 566.144 | 357.834 | 372.300 | 519.926 | 513.719 |
| - depoziti strank, ki niso banke | 9.265.209 9.290.569 | 9.020.666 9.036.023 | 6.517.381 6.533.260 | 6.293.339 6.299.181 | ||||
| - krediti strank, ki niso banke | 83.993 | 85.077 | 100.267 | 101.197 | 5.132 | 5.139 | 16.168 | 15.783 |
| - dolžniški vrednostni papirji | 275.561 | 279.750 | 304.962 | 308.989 | 275.561 | 279.750 | 304.962 | 308.989 |
| - podrejene obveznosti | 27.489 | 33.069 | 27.340 | 27.585 | - | - | - | - |
| - druge finančne obveznosti | 95.417 | 95.417 | 75.307 | 75.307 | 62.615 | 62.615 | 47.346 | 47.346 |
Krediti bankam
Ocenjena poštena vrednost temelji na diskontiranih denarnih tokovih, z upoštevanjem trenutne tržne obrestne mere za komitente s podobnim kreditnim tveganjem in za kredite s podobno preostalo zapadlostjo. Poštena vrednost depozitov čez noč je enaka njihovi knjigovodski vrednosti.
Krediti strankam, ki niso banke
Krediti in druge terjatve so v izkazu finančnega položaja prikazani v neto znesku, t.j. zmanjšani za oblikovane popravke vrednosti. Pri izračunu poštenih vrednosti je NLB Skupina uporabila pristop ocenjenih diskontiranih denarnih tokov. To pomeni, da izračun temelji na pričakovanih pogodbenih denarnih tokovih, ki so diskontirani po trenutnih tržnih obrestnih merah za komitente s podobnim kreditnim tveganjem in za kredite s podobno preostalo zapadlostjo.
Depoziti od strank
Poštena vrednost vpoglednih vlog in depozitov čez noč je izkazana v višini njihove odplačne (knjigovodske) vrednosti. Dejansko pa je njihova vrednost za NLB Skupino, ki te vloge prejema, odvisna od pričakovanega časovnega razporeda in višine dvigov teh depozitov, od višine trenutnih obrestnih mer na trgu in kreditnega tveganja same depozitne ustanove. Del vpoglednih depozitov namreč predstavlja stabilne vloge podobno kot vezane vloge, zato je njihova ekonomska vrednost dejansko drugačna od knjigovodske vrednosti.
Ocenjena poštena vrednost ostalih depozitov in prejetih kreditov od strank temelji na diskontiranih pogodbenih denarnih tokovih, z upoštevanjem tržne obrestne mere, ki bi jo morala NLB Skupina trenutno plačati za nadomestitev teh virov z novimi z enako preostalo zapadlostjo.
Finančna sredstva v posesti do zapadlosti in izdani vrednostni papirji
Poštena vrednost finančnih sredstev v posesti do zapadlosti in izdanih vrednostnih papirjev temelji na objavljeni tržni ceni ali izračunu z uporabo metode diskontiranja bodočih denarnih tokov, z upoštevanjem trenutne tržne obrestne mere.
Prevzete obveznosti iz odobrenih kreditov
Za prevzete obveznosti, ki so v NLB Skupini črpane kmalu po odobritvi (črpane po tržnih pogojih) ter prevzete obveznosti za odobrene kreditne linije dobrim komitentom je poštena vrednost blizu nič. Poštena vrednost odobrenih kreditnih linij komitentom, ki so oslabljeni, se meri v višini oblikovanih rezervacij.
Druga finančna sredstva in obveznosti
Knjigovodska vrednost drugih finančnih sredstev in obveznosti je približek njihove poštene vrednosti, saj večino predstavljajo kratkoročne terjatve in obveznosti.
Poštene vrednosti finančnih instrumentov, merjenih po odplačni vrednosti glede na raven določanja poštene vrednosti
| v tisoč EUR | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30.9.2016 | NLB Skupina | NLB d.d. | ||||||
| Skupaj poštena |
Skupaj poštena |
|||||||
| 1. raven | 2. raven | 3. raven | vrednost | 1. raven | 2. raven | 3. raven | vrednost | |
| Krediti in terjatve | ||||||||
| - dolžniški vrednostni papirji | - | 402.619 | - | 402.619 | - | 402.619 | - | 402.619 |
| - krediti bankam | - | 471.145 | - | 471.145 | - | 413.492 | - | 413.492 |
| - krediti strankam, ki niso banke | - 6.687.766 | - 6.687.766 | - 4.628.984 | - 4.628.984 | ||||
| - druga finančna sredstva | - | 61.731 | - | 61.731 | - | 51.551 | - | 51.551 |
| Finančna sredstva v posesti do zapadlosti | 629.235 | - | - | 629.235 | 629.235 | - | - | 629.235 |
| Finančne obveznosti, merjene po odplačni | ||||||||
| vrednosti | ||||||||
| - depoziti bank in centralnih bank | - | 53.006 | - | 53.006 | - | 90.435 | - | 90.435 |
| - krediti bank in centralnih bank | - | 404.767 | - | 404.767 | - | 372.300 | - | 372.300 |
| - depoziti strank, ki niso banke | - 9.290.569 | - 9.290.569 | - 6.533.260 | - 6.533.260 | ||||
| - krediti strank, ki niso banke | - | 85.077 | - | 85.077 | - | 5.139 | - | 5.139 |
| - dolžniški vrednostni papirji | 279.750 | - | - | 279.750 | 279.750 | - | - | 279.750 |
| - podrejene obveznosti | - | 33.069 | - | 33.069 | - | - | - | - |
| - druge finančne obveznosti | - | 95.417 | - | 95.417 | - | 62.615 | - | 62.615 |
v tisoč EUR
| 31.12.2015 | NLB Skupina | NLB d.d. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Skupaj poštena |
Skupaj poštena |
|||||||
| 1. raven | 2. raven | 3. raven | vrednost | 1. raven | 2. raven | 3. raven | vrednost | |
| Krediti in terjatve | ||||||||
| - dolžniški vrednostni papirji | - | 397.079 | - | 397.079 | - | 397.079 | - | 397.079 |
| - krediti bankam | - | 431.736 | - | 431.736 | - | 354.369 | - | 354.369 |
| - krediti strankam, ki niso banke | - 6.685.798 | - 6.685.798 | - 4.838.561 | - 4.838.561 | ||||
| - druga finančna sredstva | - | 69.521 | - | 69.521 | - | 48.944 | - | 48.944 |
| Finančna sredstva v posesti do zapadlosti | 624.977 | - | - | 624.977 | 624.977 | - | - | 624.977 |
| Finančne obveznosti, merjene po odplačni vrednosti |
||||||||
| - depoziti bank in centralnih bank | - | 58.008 | - | 58.008 | - | 96.736 | - | 96.736 |
| - krediti bank in centralnih bank | - | 566.144 | - | 566.144 | - | 513.719 | - | 513.719 |
| - depoziti strank, ki niso banke | - 9.036.023 | - 9.036.023 | - 6.299.181 | - 6.299.181 | ||||
| - krediti strank, ki niso banke | - | 101.197 | - | 101.197 | - | 15.783 | - | 15.783 |
| - dolžniški vrednostni papirji | 308.989 | - | - | 308.989 | 308.989 | - | - | 308.989 |
| - podrejene obveznosti | - | 27.585 | - | 27.585 | - | - | - | - |
| - druge finančne obveznosti | - | 75.307 | - | 75.307 | - | 47.346 | - | 47.346 |
6. Dogodki po končanem obdobju poročanja
Po 30. Septembru 2016 ni bilo dogodkov, ki bi materialno pomembno vplivali na predstavljene računovodske izkaze.
7. Razkritja glede povezanih oseb
Obseg bančnih poslov s povezanimi osebami:
| v tisoč EUR | ||
|---|---|---|
| -- | ------------- | -- |
| NLB Skupina in NLB d.d. Člani uprave in ostalo ključno poslovodstvo |
Družinski člani uprave in ostalega ključnega poslovodstva |
Podjetja, ki jih člani uprave, ostalo ključno poslovodstvo ali njihovi družinski člani obvladujejo, skupno obvladujejo ali imajo pomemben vpliv |
Člani nadzornega sveta | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30.9.2016 | 31.12.2015 | 30.9.2016 | 31.12.2015 | 30.9.2016 | 31.12.2015 | 30.9.2016 | 31.12.2015 | |
| Dani krediti in depoziti | 2.170 | 1.953 | 506 | 468 | 391 | 375 | - | 2 |
| Prejeti krediti in depoziti | 2.022 | 2.158 | 611 | 729 | 442 | 106 | 117 | 223 |
| Druge finančne obveznosti Izdane garancije, odobreni krediti |
- | 2 | - | - | 1 | 1 | - | - |
| in ostale finančne zaveze | 246 | 223 | 93 | 83 | 147 | 14 | 3 | 17 |
| 1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
|
| Prihodek iz obresti | 32 | 34 | 7 | 8 | 7 | 8 | - | - |
| Odhodek za obresti | (10) | (15) | (3) | (7) | - | - | (1) | - |
| Prihodek iz prejetih opravnin | 8 | 7 | 4 | 4 | 6 | 5 | - | 1 |
| Drugi prihodki | 2 | - | - | - | - | - | - | - |
| v tisoč EUR | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | NLB d.d. | ||||
| Končni obvladujoči | Končni obvladujoči | ||||
| delničar | delničar | ||||
| 30.9.2016 | 31.12.2015 | 30.9.2016 | 31.12.2015 | ||
| Dani krediti in depoziti | 201.853 | 227.341 | 196.104 | 220.646 | |
| Prejeti krediti in depoziti | 70.003 | 110.001 | 70.003 | 110.001 | |
| Naložbe v vrednostne papirje | 955.818 | 891.576 | 890.645 | 845.039 | |
| Druga finančna sredstva | 168 | 168 | 1 | 16 | |
| Druge finančne obveznosti | 4 | 9 | 4 | 9 | |
| Izdane garancije, odobreni krediti | |||||
| in ostale finančne zaveze | 820 | 824 | 820 | 824 | |
| 1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
1.1.-30.9. 2016 |
1.1.-30.9. 2015 |
||
| Prihodki iz obresti | 25.840 | 27.576 | 25.116 | 27.318 | |
| Odhodek za obresti | (4) | (41) | (4) | (41) | |
| Prihodek iz prejetih opravnin | 96 | 83 | 96 | 83 | |
| Odhodek za dane opravnine | (28) | (38) | (28) | (38) | |
| Drugi prihodki | 3 | 1.385 | 3 | 16 |
Drugi odhodki - (1) - (1)
NLB Skupina razkriva vse transakcije s končnim obvladujočim delničarjem. Za transakcije z drugimi, z državo povezanimi podjetji, NLB Skupina razkriva le posamično pomembne transakcije.
v tisoč EUR
| NLB Skupina | ||||
|---|---|---|---|---|
| Znesek pomembnih transakcij, sklenjenih v obdobju |
Število pomembnih transakcij, sklenjenih v obdobju |
|||
| 1.1.- | 1.1.- | 1.1.- | 1.1.- | |
| 30.09.2016 | 31.12.2015 | 30.09.2016 | 31.12.2015 | |
| Dani krediti | - | 200.000 | - | 1 |
| Prejeti krediti, vezane vloge in poslovni računi | - | 48.669 | - | 1 |
| Prevzete obveznosti iz odobrenih kreditov | 140.000 | - | 2 | - |
| Stanje vseh pomembnih poslov konec obdobja |
Število pomembnih poslov konec obdobja |
|||
| 30.9.2016 | 31.12.2015 | 30.9.2016 | 31.12.2015 | |
| Dani krediti | 612.669 | 617.185 | 5 | 5 |
| Dolžniški vrednostni papirji, uvrščeni med kredite | 407.167 | 394.579 | 1 | 1 |
| Prejeti krediti, vezane vloge in poslovni računi | 135.020 | 134.798 | 3 | 3 |
| Prevzete obveznosti iz odobrenih kreditov | 140.000 | - | 2 | - |
| 1.1.- | 1.1.- | |||
| 30.09.2016 | 30.9.2015 | |||
| Prihodki iz obresti od danih kreditov | 2.502 | 2.403 | ||
| Učinek neto prihodkov od obresti in neto vrednotenja od dolžniških vrednostnih papirjev, uvrščenih med kredite |
15.372 | 18.946 | ||
| Prihodki iz obresti od dolžniških vrednostnih papirjev | - | 532 | ||
| Odhodki za obresti od dolgoročnih prejetih kreditov, vezanih vlog in poslovni računi |
(194) | (408) |
Prihodki iz obresti od prevzetih obveznosti iz odobrenih kreditov 758 125
| NLB Skupina | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pridružene družbe | Skupni podvigi | |||||
| 30.9.2016 31.12.2015 | 30.9.2016 31.12.2015 | |||||
| Dani krediti in depoziti | 1.448 | 1.625 | 54.459 | 93.823 | ||
| Prejeti krediti in depoziti | 6.022 | 1.179 | 10.586 | 6.036 | ||
| Izdani vrednostni papirji | - | 569 | - | - | ||
| Druga finančna sredstva | - | 32 | 371 | 208 | ||
| Druge finančne obveznosti | 162 | 1.025 | 119 | 203 | ||
| Izdane garancije, odobreni krediti | ||||||
| in ostale finančne zaveze | 35 | 43 | 28 | 29 | ||
| 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | |||
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |||
| Prihodki iz obresti | 36 | 52 | 788 | 2.309 | ||
| Odhodek za obresti | (17) | (18) | (26) | (221) | ||
| Prihodek iz prejetih opravnin | 88 | 80 | 2.603 | 2.186 | ||
| Odhodek za dane opravnine | (7.683) | (6.950) | (1.500) | (1.365) | ||
| Drugi prihodki | 167 | 298 | 319 | 317 | ||
| Drugi odhodki | (778) | (725) | (89) | - |
v tisoč EUR
Medletno poročilo september 2016 NLB Skupina
| v tisoč EUR | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB d.d. | |||||||
| Odvisne družbe | Pridružene družbe | Skupni podvigi | |||||
| 30.9.2016 | 31.12.2015 | 30.9.2016 | 31.12.2015 | 30.9.2016 | 31.12.2015 | ||
| Dani krediti in depoziti | 351.558 | 385.184 | 1.448 | 1.625 | 54.442 | 93.799 | |
| Prejeti krediti in depoziti | 64.679 | 59.407 | 6.022 | 1.179 | 9.331 | 3.438 | |
| Izdani vrednostni papirji | - | - | - | 569 | - | - | |
| Izvedeni finančni instrumenti | |||||||
| Poštena vrednost | 500 | 469 | - | - | - | - | |
| Pogodbena vrednost | 2.723 | 3.836 | - | - | - | - | |
| Druga finančna sredstva | 586 | 5.054 | - | 28 | 367 | 207 | |
| Druge finančne obveznosti | 238 | 357 | 63 | 948 | 34 | 176 | |
| Izdane garancije, odobreni krediti | |||||||
| in ostale finančne zaveze Prejeti odobreni krediti in |
36.773 | 38.660 | 35 | 43 | 27 | 28 | |
| finančne garancije | 122 | 750 | - | - | - | - | |
| 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | ||
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Prihodki iz obresti | 5.734 | 8.516 | 36 | 52 | 787 | 2.308 | |
| Odhodek za obresti | (19) | (15) | (17) | (18) | (4) | (122) | |
| Prihodek iz prejetih opravnin | 3.098 | 3.824 | 88 | 80 | 2.410 | 1.986 | |
| Odhodek za dane opravnine | (55) | (85) | (6.907) | (6.950) | (1.053) | (1.007) | |
| Drugi prihodki | 352 | 334 | 167 | 298 | 289 | 258 | |
| Drugi odhodki | (2.112) | (2.140) | (585) | (725) | (89) | - |
Člani uprave in zaposleni na osnovi individualne pogodbe
| v tisoč EUR | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina in NLB d.d. | Člani uprave | Zaposleni na osnovi individualne pogodbe |
|||
| 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | 1.1.-30.9. | ||
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Kratkoročne ugodnosti | 372 | 434 | 3.666 | 3.191 | |
| Povračila stroškov | 3 | 5 | 83 | 81 | |
| Dolgoročne ugodnosti | 3 | 2 | 57 | 45 | |
| Nagrade | 39 ___ |
96 ___ |
279 ___ |
515 ___ |
|
| SKUPAJ | 417 | 537 | 4.085 | 3.832 | |
| ======== | ======== | ======== | ======== |
Kratkoročne ugodnosti vključujejo:
-
denarne ugodnosti (bruto plače, dodatna zavarovanja, regres in druge bonitete),
-
nedenarne ugodnosti (avtomobili, zdravstvena oskrba, stanovanja in podobno).
Povračila stroškov vključujejo prehrano med delom in prevoz na delo in z dela.
Dolgoročne ugodnosti vključujejo prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje in jubilejne nagrade.
8. Segmentna analiza
a) Segmenti
1.1.– 30. 9. 2016 v tisoč EUR
| NLB Skupina | Korporativno bančništvo v Sloveniji |
Poslovanje s prebivalstvom v Sloveniji |
Finančni trgi in investicijsko bančništvo v Sloveniji |
Strateški tuji trgi |
Nestrateški trgi in dejavnosti |
Ostale dejavnosti |
Nerazporejeno | Skupaj |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Celotni neto prihodki | 59.347 | 104.397 | 38.331 | 133.522 | 18.929 | 6.040 | - | 360.566 |
| Eksterni neto prihodki | 64.800 | 97.277 | 35.737 | 134.455 | 19.060 | 6.300 | - | 357.629 |
| Neto prihodki med segmenti | (5.453) | 7.120 | 2.594 | (933) | (131) | (260) | - | 2.937 |
| Celotni neto obrestni prihodki | 35.984 | 54.319 | 35.252 | 101.944 | 11.852 | (535) | - | 238.816 |
| Eksterni neto obrestni prihodki | 41.438 | 47.420 | 32.615 | 103.743 | 13.875 | (275) | - | 238.816 |
| Neto obrestni prihodki med segmenti | (5.453) | 6.898 | 2.637 | (1.799) | (2.023) | (260) | - | (0) |
| Administrativni stroški | (30.596) | (69.031) | (8.312) | (63.278) | (16.190) | (8.337) | - | (195.744) |
| Amortizacija | (3.427) | (8.097) | (788) | (5.929) | (1.723) | (1.398) | - | (21.362) |
| Dobiček/(izguba) segmenta pred oslabitvami in | ||||||||
| rezervacijami | 25.323 | 27.269 | 29.231 | 64.315 | 1.016 | (3.694) | - | 143.460 |
| Drugi čisti dobički/(izgube) iz naložb v kapital odvisnih, | ||||||||
| pridruženih družb in skupinih podvigov | - | 3.987 | - | - | - | - | - | 3.987 |
| Oslabitve in rezervacije | 4.489 | (9.197) | 42 | (6.752) | (19.696) | (6.338) | - | (37.451) |
| Dobiček/(izguba) iz rednega poslovanja | 29.812 | 22.060 | 29.273 | 57.563 | (18.680) | (10.032) | - | 109.996 |
| Lastnikov obvladujoče banke | 29.812 | 22.060 | 29.273 | 53.390 | (18.680) | (10.032) | - | 105.823 |
| Manjšinskih lastnikov | - | - | - | 4.173 | - | - | - | 4.173 |
| Davek od dohodka | - | - | - | - | - | - | (14.353) | (14.353) |
| Dobiček/(izguba) poslovnega obdobja | - | - | - | - | - | - | - | 91.470 |
| 30.9.2016 | ||||||||
| Sredstva segmenta | 2.059.813 | 2.012.575 | 3.617.376 | 3.445.077 | 625.309 | 92.604 | - 11.852.754 | |
| Naložbe v pridružene družbe in skupne podvige | - | 44.922 | - | - | - | - | - | 44.922 |
| Obveznosti segmenta | 1.226.767 | 5.151.780 | 885.161 | 2.968.756 | 87.439 | 61.650 | - 10.381.553 |
1.1.– 30. 9. 2015 v tisoč EUR
| Finančni trgi | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Korporativno bančništvo v Sloveniji |
Poslovanje s prebivalstvom v Sloveniji |
in investicijsko bančništvo v |
Strateški tuji trgi |
Nestrateški trgi in dejavnosti |
Ostale dejavnosti |
Nerazporejeno | Skupaj | |
| NLB Skupina | Sloveniji | |||||||
| Celotni neto prihodki | 64.884 | 112.739 | 58.677 | 122.552 | 3.712 | 3.494 | - | 366.057 |
| Eksterni neto prihodki | 73.863 | 98.120 | 55.361 | 124.900 | 7.193 | 3.697 | - | 363.134 |
| Neto prihodki med segmenti | (8.980) | 14.619 | 3.316 | (2.348) | (3.481) | (203) | - | 2.923 |
| Celotni neto obrestni prihodki | 43.098 | 57.553 | 47.551 | 92.078 | 13.747 | (976) | - | 253.051 |
| Eksterni neto obrestni prihodki | 52.077 | 42.972 | 43.985 | 95.009 | 19.781 | (773) | - | 253.051 |
| Neto obrestni prihodki med segmenti | (8.980) | 14.581 | 3.567 | (2.931) | (6.034) | (203) | - | (0) |
| Administrativni stroški | (29.325) | (70.736) | (8.186) | (61.346) | (18.793) | (7.317) | - | (195.704) |
| Amortizacija | (3.791) | (9.373) | (940) | (6.053) | (2.569) | (1.431) | - | (24.157) |
| Dobiček/(izguba) segmenta pred oslabitvami in | ||||||||
| rezervacijami | 31.768 | 32.630 | 49.551 | 55.154 | (17.651) | (5.255) | - | 146.196 |
| Drugi čisti dobički/(izgube) iz naložb v kapital odvisnih, | ||||||||
| pridruženih družb in skupinih podvigov | - | 3.667 | - | - | 10 | - | - | 3.677 |
| Oslabitve in rezervacije | (11.353) | (6.197) | (14) | (18.158) | (22.442) | (2.775) | - | (60.939) |
| Dobiček/(izguba) iz rednega poslovanja | 20.415 | 30.099 | 49.537 | 36.996 | (40.083) | (8.029) | - | 88.934 |
| Lastnikov obvladujoče banke | 20.415 | 30.099 | 49.537 | 34.192 | (40.083) | (8.029) | - | 86.130 |
| Manjšinskih lastnikov | - | - | - | 2.804 | - | - | - | 2.804 |
| Davek od dohodka | - | - | - | - | - | - | (8.462) | (8.462) |
| Dobiček/(izguba) poslovnega obdobja | 77.668 | |||||||
| 31.12.2015 | ||||||||
| Sredstva segmenta | 2.160.440 | 2.015.459 | 3.350.804 | 3.389.032 | 752.137 | 114.047 | - 11.781.919 | |
| Naložbe v pridružene družbe in skupne podvige | - | 39.696 | - | - | - | - | - | 39.696 |
| Obveznosti segmenta | 1.193.660 | 4.906.699 | 1.139.738 | 2.942.463 | 114.111 | 74.561 | - 10.371.232 | |
| Povečanje nekratkoročnih sredstev | 4.673 | 12.127 | 762 | 10.129 | 8.747 | 4.104 | - | 40.541 |
b) Informacije o geografskih območjih
| v tisoč EUR | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NLB Skupina | Prihodki | Neto prihodki | Nekratkoročna sredstva | Skupaj sredstva | ||||
| 1.1.- | 1.1.- | 1.1.- | 1.1.- | |||||
| 30.9.2016 | 30.9.2015 | 30.9.2016 | 30.9.2015 | 30.9.2016 | 31.12.2015 | 30.9.2016 | 31.12.2015 | |
| Slovenija | 263.093 | 308.149 | 226.249 | 249.073 | 231.112 | 240.592 | 8.340.178 | 8.289.804 |
| Jugovzhodna Evropa | 174.108 | 172.450 | 129.736 | 126.413 | 129.976 | 138.513 | 3.511.720 | 3.469.279 |
| Makedonija | 61.873 | 58.534 | 45.910 | 41.107 | 33.462 | 33.919 | 1.089.779 | 1.117.708 |
| Srbija | 15.691 | 17.005 | 13.784 | 14.835 | 24.745 | 24.778 | 306.628 | 280.274 |
| Črna gora | 23.164 | 23.410 | 11.628 | 15.822 | 29.864 | 35.580 | 491.674 | 495.044 |
| Hrvaška | 30 | 702 | (196) | 652 | 2.075 | 3.623 | 27.955 | 33.032 |
| Bosna in Hercegovina | 48.906 | 48.870 | 38.214 | 34.785 | 26.669 | 27.031 | 1.098.707 | 1.077.299 |
| Bolgarija | - | - | - | - | - | 1 | 216 | 333 |
| Kosovo | 24.444 | 23.929 | 20.396 | 19.212 | 13.161 | 13.581 | 496.761 | 465.589 |
| Zahodna Evropa | 1.225 | 675 | 1.645 | (12.312) | 269 | 296 | 42.599 | 58.961 |
| Nemčija | 5 | 4 | 381 | 201 | 225 | 240 | 3.019 | 3.273 |
| Švica | 1.220 | 671 | 1.264 | (12.513) | 44 | 56 | 39.580 | 55.688 |
| Češka | - ___ |
- ___ |
(1) ___ |
(40) ___ |
883 ___ |
865 ___ |
3.179 | 3.571 _ _ |
| SKUPAJ | 438.426 | 481.274 | 357.629 | 363.134 | 362.240 | 380.266 | 11.897.676 11.821.615 | |
| ======== | ======== | ======== | ======== | ======== | ======== | ======== ======== |
Geografska analiza vključuje razdelitev postavk glede na državo, kjer je locirana posamezna družba članica NLB Skupine.
9. Odvisne družbe
Odvisne družbe NLB Skupine na dan 30. september 2016 so:
| Dejavnost | Sedež | Udeležba NLB Skupine v kapitalu % |
Udeležba NLB d.d. v kapitalu % |
|
|---|---|---|---|---|
| Strateške družbe | ||||
| NLB Banka a.d., Skopje | Bančništvo | Republika Makedonija | 86,97 | 86,97 |
| NLB Banka a.d., Podgorica | Bančništvo | Republika Črna gora | 99,36 | 99,36 |
| NLB Banka a.d., Banja Luka | Bančništvo | Republika Bosna in Hercegovina | 99,85 | 99,85 |
| NLB Banka sh.a., Priština | Bančništvo | Republika Kosovo | 81,21 | 81,21 |
| NLB Banka d.d., Sarajevo | Bančništvo | Republika Bosna in Hercegovina | 97,34 | 97,34 |
| NLB Banka a.d., Beograd | Bančništvo | Republika Srbija | 99,997 | 99,997 |
| NLB Srbija d.o.o., Beograd | Nepremičnine | Republika Srbija | 100 | 100 |
| NLB Skladi d.o.o., Ljubljana | Finance | Republika Slovenija | 100 | 100 |
| NLB Nov penziski fond a.d., Skopje | Zavarovalništvo | Republika Makedonija | 100 | 51 |
| NLB Crna Gora d.o.o., Podgorica | Nepremičnine | Republika Črna gora | 100 | 100 |
| Nestrateške družbe | ||||
| NLB Leasing d.o.o., Ljubljana | Finance | Republika Slovenija | 100 | 100 |
| NLB Leasing Sofija E.o.o.d., Sofija | Finance | Republika Bolgarija | 100 | - |
| Optima Leasing d.o.o., Zagreb | Finance | Republika Hrvaška | 100 | - |
| NLB Leasing Podgorica d.o.o., Podgorica | Finance | Republika Črna gora | 100 | 100 |
| NLB Leasing d.o.o., Beograd | Finance | Republika Srbija | 100 | 100 |
| NLB Leasing d.o.o., Sarajevo | Finance | Republika Bosna in Hercegovina | 100 | 100 |
| NLB Lizing d.o.o.e.l., Skopje | Finance | Republika Makedonija | 100 | 100 |
| Tara Hotel d.o.o., Budva | Nepremičnine | Republika Črna gora | 100 | 12,71 |
| PRO-REM d.o.o., Ljubljana | Nepremičnine | Republika Slovenija | 100 | 100 |
| OL Nekretnine d.o.o., Zagreb | Nepremičnine | Republika Hrvaška | 100 | - |
| BH-RE d.o.o., Sarajevo | Nepremičnine | Republika Bosna in Hercegovina | 100 | - |
| REAM d.o.o., Zagreb | Nepremičnine | Republika Hrvaška | 100 | 100 |
| REAM d.o.o., Podgorica | Nepremičnine | Republika Črna gora | 100 | 100 |
| REAM d.o.o., Beograd | Nepremičnine | Republika Srbija | 100 | 100 |
| SR-RE d.o.o., Beograd | Nepremičnine | Republika Srbija | 100 | 100 |
| NLB Propria d.o.o., Ljubljana | Nepremičnine | Republika Slovenija | 100 | 100 |
| CBS Invest d.o.o., Sarajevo | Nepremičnine | Republika Bosna in Hercegovina | 100 | 100 |
| Prospera plus d.o.o., Ljubljana | Turizem in gostinstvo | Republika Slovenija | 100 | 100 |
| NLB InterFinanz AG, Zürich | Finance | Švica | 100 | 100 |
| NLB InterFinanz Praha s.r.o., Praga | Finance | Češka republika | 100 | - |
| NLB InterFinanz d.o.o., Beograd | Finance | Republika Srbija | 100 | - |
| LHB AG, Frankfurt | Finance | Republika Nemčija | 100 | 100 |
| NLB Factoring a.s. - "v likvidaci", Brno | Finance | Češka republika | 100 | 100 |
Odvisne družbe NLB Skupine na dan 31. december 2015 so:
| NLB NLB d.d. v Skupine v kapitalu % kapitalu % Strateške družbe NLB Banka a.d., Skopje Bančništvo Republika Makedonija 86,97 86,97 NLB Banka a.d., Podgorica Bančništvo Republika Črna gora 99,36 99,36 NLB Banka a.d., Banja Luka Bančništvo Republika Bosna in Hercegovina 99,85 99,85 NLB Banka sh.a., Priština Bančništvo Republika Kosovo 81,21 81,21 NLB Banka d.d., Sarajevo Bančništvo Republika Bosna in Hercegovina 97,34 97,34 NLB Banka a.d., Beograd Bančništvo Republika Srbija 99,997 99,997 NLB Srbija d.o.o., Beograd Nepremičnine Republika Srbija 100 100 NLB Skladi d.o.o., Ljubljana Finance Republika Slovenija 100 100 NLB Nov penziski fond a.d., Skopje Zavarovalništvo Republika Makedonija 100 51 NLB Crna Gora d.o.o., Podgorica Nepremičnine Republika Črna gora 100 100 Nestrateške družbe NLB Leasing d.o.o., Ljubljana Finance Republika Slovenija 100 100 NLB Leasing Sofija E.o.o.d., Sofija Finance Republika Bolgarija 100 - Optima Leasing d.o.o., Zagreb 100 - Finance Republika Hrvaška NLB Leasing Podgorica d.o.o., Podgorica Finance Republika Črna gora 100 100 NLB Leasing d.o.o., Beograd Finance Republika Srbija 100 100 NLB Leasing d.o.o., Sarajevo Finance Republika Bosna in Hercegovina 100 100 NLB Lizing d.o.o.e.l., Skopje Finance Republika Makedonija 100 100 Tara Hotel d.o.o., Budva Nepremičnine Republika Črna gora 100 12,71 PRO-REM d.o.o., Ljubljana Nepremičnine Republika Slovenija 100 100 OL Nekretnine d.o.o., Zagreb Nepremičnine Republika Hrvaška 100 - REAM d.o.o., Zagreb Nepremičnine Republika Hrvaška 100 100 REAM d.o.o., Podgorica Nepremičnine Republika Črna gora 100 100 REAM d.o.o., Beograd Nepremičnine Republika Srbija 100 100 SR-RE d.o.o., Beograd Nepremičnine Republika Srbija 100 100 |
|---|
| PRO-Avenija d.o.o., Ljubljana Nepremičnine Republika Slovenija 100 100 |
| NLB Propria d.o.o., Ljubljana Nepremičnine Republika Slovenija 100 100 |
| FIN-DO d.o.o., Domžale Nepremičnine Republika Slovenija 100 100 |
| CBS Invest d.o.o., Sarajevo Nepremičnine Republika Bosna in Hercegovina 100 100 |
| Prospera plus d.o.o., Ljubljana Turizem in gostinstvo Republika Slovenija 100 100 |
| NLB InterFinanz AG, Zürich Finance Švica 100 100 |
| NLB InterFinanz Praha s.r.o., Praga 100 - Finance Češka republika |
| NLB InterFinanz d.o.o., Beograd Finance Republika Srbija 100 - |
| LHB AG, Frankfurt Finance Republika Nemčija 100 100 |
| NLB Factoring a.s. - "v likvidaci", Brno Finance Češka republika 100 100 |
*Pri izračunu udeležbe v kapitalu je upoštevani kapital znižan za lastne delnice.