AI assistant
Nederman Holding — Earnings Release 2017
Jul 12, 2017
3083_ir_2017-07-12_70b7b704-f2dd-4211-b3d1-4ecc7b1aa1cf.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport Januari – juni 2017
Kvartal 2, 2017
- Orderingången var 849,4 Mkr (726,5), vilket motsvarar en organisk ökning på 13,6% jämfört med samma period föregående år.
- Omsättningen var 759,2 Mkr (770,5), vilket motsvarar en organisk minskning på 4,9% jämfört med samma period föregående år.
- Rörelseresultatet var 60,9 Mkr (65,4), vilket gav en rörelsemarginal på 8,0% (8,5).
- Resultat efter skatt var 38,3 Mkr (43,1).
- Resultat per aktie var 3,28 kr (3,69).
Januari - juni, 2017
- Orderingången var 1 580,5 Mkr (1 465,3), vilket motsvarar en organisk ökning på 4,4% jämfört med samma period föregående år.
- Omsättningen var 1 519,8 Mkr (1 495,2), vilket motsvarar en organisk minskning på 2,0% jämfört med samma period föregående år.
- Rörelseresultatet var 109,7 Mkr (96,2), vilket gav en rörelsemarginal på 7,2% (6,4).
- Resultat efter skatt var 70,2 Mkr (63,2).
- Resultat per aktie var 6,01 kr (5,41).
VD-ord
Nederman hade en bra utveckling under årets andra kvartal. Orderingången uppgick till 849,4 miljoner kronor (726,5), motsvarande en organisk tillväxt om 13,6 procent. Omsättningen uppgick till 759,2 miljoner kronor (770,5). Den något lägre omsättningen förklaras av tidigare kvartals lägre orderingång. Koncernens rörelseresultat för kvartalet uppgick till 60,9 miljoner kronor, motsvarande en rörelsemarginal om 8,0 procent (8,5).
Den positiva utvecklingen av orderingången uppnåddes genom god tillväxt inom samtliga divisioner med en särskilt stark utveckling i Americas där orderingång växte med drygt 27 procent organiskt. Den goda utvecklingen i Americas förklaras främst av en god utveckling i USA där efterfrågan på koncernens lösningar växte efter ett antal svagare kvartal.
Den europeiska marknaden har stärkts ytterligare något och präglas nu av stabilitet och en försiktigt växande optimism. I Americas kännetecknas marknadsläget fortsatt av osäkerhet med utdragna beslutsprocesser, även om de positiva undertonerna har stärkts i USA.
Vad gäller Kanada och Mexiko kvarstår osäkerheten kring den amerikanska administrationens intentioner kring handelsavtalet NAFTA. Trots den kvarstående osäkerheten såg vi en positiv utveckling i båda länderna under årets andra kvartal.
Vår största utmaning utgörs fortsatt av osäkerheten kring försäljningen av stora projekt i USA och Kina. Efterfrågan i USA har påverkats av en nedgång i industriproduktionen under 2016. Den starka orderingången i det andra kvartalet var mycket glädjande, men det är för tidigt att dra några bestämda slutsatser för de närmaste kvartalen. Samtidigt pekar indikatorer på att företagen i regionen planerar för ökande investeringar. I Kina arbetar vi med ett flertal intressanta projekt, men marknaden präglas fortsatt av tydliga finansieringsbegränsningar. Långsiktigt ser dock Nederman framtida affärsmöjligheter i Kina tack vare en ökad miljömedvetenhet.
Med undantag av Kina utvecklades flertalet marknader i APAC väl i kvartalet. Tillväxten var särskilt markerad i Indien, som har haft en god utveckling under en längre tid. Fokus för vår verksamhet i APAC har under den senaste tiden varit att förbättra lönsamheten. Det är därför särskilt glädjande att kunna konstatera att vi går mot lönsamhet och att vi ser positivt på APAC för helåret.
Sammantaget var årets andra kvartal ett bra kvartal för Nederman med god utveckling av orderingången. Orderstocken befinner sig nu på en högre nivå än vid halvårsskiftet 2016, vilket gör att vi har en positiv grundsyn på återstoden av 2017.
Nedermans satsning på att ta en ledande position inom digitalisering av våra lösningar fortsatte under kvartal två, bland annat med lanseringen av Nederman Insight. Som ett viktigt steg på vägen att lyckas i våra ambitioner har vi även rekryterat Aage Snorgaard till positionen som SVP & Head of Digital Solutions.
Ytterligare förstärkning av koncernledningen sker genom att Per Lind tar en ny roll som ansvarig för globala key-accounts. Tomas Hagström har rekryterats till positionen SVP & Head of Division Americas.
Sven Kristensson, VD
Rörelsesegment Americas
Americas hade en stark utveckling av orderingången under årets andra kvartal. Organiskt växte orderingången med 27,4 procent till 307,7 miljoner kronor (232,1). Omsättningen uppgick till 314,6 miljoner kronor (306,8), motsvarande en organisk minskning om 2,5 procent. Det justerade rörelseresultatet uppgick till 25,1 miljoner kronor (30,3), motsvarande en justerad rörelsemarginal om 8,0 procent (9,9).
Generellt marknadsläge
USA-marknaden präglas av fortsatt osäkerhet kring landets handels-, skatte-, hälso- och miljöpolitik och osäkerheten förväntas bestå under ytterligare en tid, vilket fortsatt innebär förskjutningar i efterfrågan på större system. Den återhämtning som trots allt kan skönjas är inte särskilt markerad.
Efter en lång period av nedgång börjar den brasilianska ekonomin visa tecken på återhämtning. Den politiska situationen i Brasilien är fortsatt instabil, vilket gör utvecklingen de närmaste kvartalen svårbedömd. Långsiktigt bedöms en starkare ekonomisk utveckling och myndigheternas skärpta krav på efterlevnad av landets miljölagstiftning ha en positiv effekt på efterfrågan av Nedermans produkter och lösningar.
Den kanadensiska ekonomin utvecklas positivt för närvarande, vilket resulterat i en ökande efterfrågan på Nedermans produkter och lösningar. Ekonomin i Mexiko förväntas ha en mycket begränsad tillväxt under 2017.
Utveckling per land
USA hade en god ordertillväxt i kvartalet efter en positiv utveckling av basaffären med mindre system, produkter och eftermarknadstjänster. Eftermarknaden uppvisade återigen avsevärd styrka, möjligen som en konsekvens av senarelagda investeringar. Om Trump-administrationen lyckas i sina ambitioner att få politiskt stöd för sitt stora infrastrukturprogram och en företagsvänlig skattereform bör detta på sikt stimulera investeringar och vara ett incitament för ökad tillverkning i landet.
Orderingång i kvartalet: 307,7 Mkr (232,1)
Viktiga key account-order. God ordertillväxt i USA. Positiv utveckling i Kanada.
Kanada hade en god utveckling av såväl orderingång som omsättning efter bra efterfrågan på i synnerhet mindre system och eftermarknadstjänster i kvartalet.
I Brasilien sågs en försiktig tillväxt av orderingången efter en god efterfrågan inom Nedermans produktsortiment. Mexiko hade en stark utveckling av såväl orderingång som omsättning. I såväl Brasilien som Mexiko fick Nederman viktiga key account-order i kvartalet.
Orderingång och försäljning
Orderingången under kvartalet uppgick till 307,7 Mkr. Organiskt motsvarar det en ökning om 27,4 procent jämfört med motsvarande kvartal 2016. Orderingången för perioden januari - juni uppgick till 582,9 Mkr. Organiskt motsvarar det en ökning om 0,9 procent jämfört med 2016. Nettoomsättning under kvartalet uppgick till 314,6 Mkr. Organiskt motsvarar det en minskning om 2,5 procent jämfört med motsvarande kvartal 2016. Nettoomsättning för perioden januari - juni uppgick till 631,5 Mkr. Organiskt motsvarar det en minskning om 7,0 procent jämfört med 2016.
Nyckeltal
| 1 apr-30 jun | Organisk | 1 jan-30 jun | Organisk | Helår | jul-jun | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 tillväxt, %* | 2017 | 2016 tillväxt, %* | 2016 | 12 mån | ||
| Orderingång | 307,7 | 232,1 | 27,4 | 582,9 | 544,7 | 0,9 | 1 194,5 | 1 232,7 |
| Extern nettoomsättning | 314,6 | 306,8 | -2,5 | 631,5 | 636,8 | -7,0 | 1 307,1 | 1 301,8 |
| Avskrivningar | -4,3 | -3,9 | -8,5 | -7,6 | -15,7 | -16,6 | ||
| Justerat rörelseresultat | 25,1 | 30,3 | 60,0 | 64,7 | 140,4 | 135,7 | ||
| Justerad rörelsemarginal, % | 8,0 | 9,9 | 9,5 | 10,2 | 10,7 | 10,4 |
* Den organiska tillväxten är den tillväxttakt som inte kommer från förvärv eller valutaeffekter jämfört med motsvarande period föregående år.
Rörelsesegment EMEA
EMEA hade en fortsatt god utveckling av orderingången under årets andra kvartal. Orderingången växte organiskt med 7,8 procent till 423,9 miljoner kronor (386,5). För årets sex första månader uppgår den organiska ordertillväxten till 5,9 procent. Omsättningen i kvartalet uppgick till 351,3 miljoner kronor (368,2). Trots en något lägre omsättning stärktes lönsamheten i kvartalet med ett justerat rörelseresultat som uppgick till 49,0 miljoner kronor (46,9), motsvarande en justerad rörelsemarginal om 13,9 procent (12,7). EMEA:s satsning på digitala försäljningskanaler utvecklades väl i kvartalet och alltfler partner har nu introducerats till Nedermans partner webshop.
Generellt marknadsläge
Marknadsläget inom EMEA har stabiliserats ytterligare i kvartalet. Industriinvesteringarna ligger fortsatt på en relativt låg nivå, men tecknen på återhämtning blir allt tydligare. De långsiktiga effekterna av Storbritanniens beslut att lämna EU är fortsatt svåra att bedöma och den politiska situationen i Turkiet och konflikten i Syrien fortsätter att ha en starkt negativ påverkan på försäljningen i denna del av EMEA.
Utveckling per land
Ett flertal länder uppvisade en positiv utveckling i kvartalet med ett flertal större order bokade, samtidigt som basaffären med produktförsäljning och försäljning av mindre system fortsatte att utvecklas väl.
Benelux-länderna uppvisade en fortsatt god tillväxt, framför allt drivet av utvecklingen Belgien och i Nederländerna. Även södra Europa utvecklades väl, bland annat tack vare en god tillväxt i Frankrike.
De nordiska länderna fortsatte att utvecklas väl i kvartalet efter en stark utveckling på den danska marknaden med bland annat en stor order från ett företag inom kompositindustrin. Även basaffären med produktförsäljning och försäljning av mindre system har utvecklats väl under årets två första kvartal.
I Storbritannien bokades en stor order till flygindustrin, vilket var en anledning till att orderingången växte även under kvartal två.
Orderingång i kvartalet: 423,9 Mkr (386,5)
God utveckling på flertalet marknader. Ett flertal större order bokade i kvartalet. Digitala försäljningskanaler allt viktigare.
I Tyskland ökade orderingången med tvåsiffriga tal efter ett antal större order från kunder verksamma inom aluminiumtillverkning, återvinning av ädelmetaller och gjuteriindustrin.
Orderingång och försäljning
Orderingången under kvartalet uppgick till 423,9 Mkr. Organiskt motsvarar det en ökning om 7,8 procent jämfört med motsvarande kvartal 2016. Orderingången för perioden januari - juni uppgick till 773,7 Mkr. Organiskt motsvarar det en ökning om 5,9 procent jämfört med 2016. Nettoomsättning under kvartalet uppgick till 351,3 Mkr. Organiskt motsvarar det en minskning om 6,2 procent jämfört med motsvarande kvartal 2016. Nettoomsättning för perioden januari - juni uppgick till 712,5 Mkr. Organiskt motsvarar det en ökning om 1,9 procent jämfört med 2016.
Nyckeltal
| 1 apr-30 jun | Organisk | 1 jan-30 jun | Organisk | Helår | jul-jun | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 tillväxt, %* | 2017 | 2016 tillväxt, %* | 2016 | 12 mån | ||
| Orderingång | 423,9 | 386,5 | 7,8 | 773,7 | 721,5 | 5,9 | 1 439,4 | 1 491,6 |
| Extern nettoomsättning | 351,3 | 368,2 | -6,2 | 712,5 | 690,7 | 1,9 | 1 420,6 | 1 442,4 |
| Avskrivningar | -5,4 | -6,0 | -10,7 | -11,6 | -22,2 | -21,4 | ||
| Justerat rörelseresultat | 49,0 | 46,9 | 86,6 | 70,6 | 168,1 | 184,1 | ||
| Justerad rörelsemarginal, % | 13,9 | 12,7 | 12,2 | 10,2 | 11,8 | 12,8 |
* Den organiska tillväxten är den tillväxttakt som inte kommer från förvärv eller valutaeffekter jämfört med motsvarande period föregående år.
Rörelsesegment APAC
APAC hade en fortsatt positiv utveckling av orderingången under årets andra kvartal, medan omsättningen var svagare. Orderingången växte organiskt med 5,3 procent till 117,8 miljoner kronor (107,9), medan omsättningen minskade organiskt med 7,2 procent till 93,3 miljoner kronor (95,5). Det justerade rörelseresultat uppgick till -0,7 miljoner kronor (-1,9), motsvarande en justerad rörelsemarginal om -0,7 procent (-2,0). Ambitionen för 2017 är att APAC ska uppvisa ett positivt helårsresultat.
Generellt marknadsläge
Det finns fortsatt goda affärsmöjligheter inom APAC, även om vissa industriella segment i de råvaruintensiva länderna präglas av svag efterfrågan och utdragna beslutsprocesser. I Kina förväntas den nya miljölagstiftningen tillsammans med andra regeringsinitiativ ge en ökad tyngd åt miljöfrågorna med fokus på förorenade utsläpp och industrier med risk för dammexplosioner. Det finns dock en tröghet innan den nya lagstiftningen leder till konkreta investeringar, även om en del positiva tecken börjar skönjas. Indien uppvisar fortsatt styrka med god tillväxt av BNP och stort fokus på miljöfrågor. Förändringar i det indiska skattesystemet innebär en kortsiktigt större osäkerhet, vilket gör årets två avslutande kvartal något mer svårbedömda. I Australien syns fortsatt goda tecken på återhämtning.
Utveckling per land
Den positiva orderutvecklingen i kvartalet är resultatet av god orderingång på flertalet av regionens marknader. Kina hade en bra utveckling av basaffären med produktförsäljning och mindre system, medan försäljningen av större systemlösningar fortfarande hämmas av finansieringsbegränsningar. I kvartalet bokades dock en större order till ett kinesiskt smältverk.
Indien hade på nytt en stark orderingång i det andra kvartalet. I Thailand är marknaden fortsatt svag. Två större order i kvartalet innebär att orderingången var som planerad, men basaffären är fortsatt svag.
Orderingång i kvartalet: 117,8 Mkr (107,9)
Fortsatt bra trend i Indien. Bra utveckling av basaffären i Kina. Fortsatt positiva tecken i Australien.
I Australien fortsatte den positiva trenden från föregående kvartal och den australiensiska marknaden präglas av ett allmänt förbättrat affärsklimat, vilket på sikt förväntas öka försäljningsmöjligheterna för stora och medelstora projekt.
Orderingång och försäljning
Orderingången under kvartalet uppgick till 117,8 Mkr. Organiskt motsvarar det en ökning om 5,3 procent jämfört med motsvarande kvartal 2016. Orderingången för perioden januari - juni uppgick till 223,9 Mkr. Organiskt motsvarar det en ökning om 8,0 procent jämfört med 2016. Nettoomsättning under kvartalet uppgick till 93,3 Mkr. Organiskt motsvarar det en minskning om 7,2 procent jämfört med motsvarande kvartal 2016. Nettoomsättning för perioden januari - juni uppgick till 175,8 Mkr. Organiskt motsvarar det en minskning om 0,2 procent jämfört med 2016.
Nyckeltal
| 1 apr-30 jun | Organisk | 1 jan-30 jun | Organisk | Helår | jul-jun | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 tillväxt, %* | 2017 | 2016 tillväxt, %* | 2016 | 12 mån | ||
| Orderingång | 117,8 | 107,9 | 5,3 | 223,9 | 199,1 | 8,0 | 358,4 | 383,2 |
| Extern nettoomsättning | 93,3 | 95,5 | -7,2 | 175,8 | 167,7 | -0,2 | 379,6 | 387,7 |
| Avskrivningar | -0,9 | -1,2 | -1,8 | -2,3 | -4,7 | -4,2 | ||
| Justerat rörelseresultat | -0,7 | -1,9 | -7,4 | -15,1 | -9,3 | -1,6 | ||
| Justerad rörelsemarginal, % | -0,7 | -2,0 | -4,2 | -9,0 | -2,5 | -0,4 |
* Den organiska tillväxten är den tillväxttakt som inte kommer från förvärv eller valutaeffekter jämfört med motsvarande period föregående år.
Framtidsutsikter
Läget i Europa har stabiliserats ytterligare med en positiv utveckling av såväl orderingång som försäljning. I USA ser vi också en fortsatt stabil försäljning av basaffären, medan osäkerheten kring stora projekt förväntas kvarstå ytterligare en tid även om vi sett en förbättring under årets andra kvartal. I Utsikter/OrganisationOrganisationsförändringar
Asien utvecklas flera marknader positivt. I Kina är den ekonomiska aktiviteten fortsatt på låg nivå, vilket begränsar antalet stora investeringar och den ekonomiska utvecklingen i landet är för närvarande svår att bedöma även om vi också här kan skönja positiva tecken.
Division Americas/Group function
Från och med 14 augusti 2017 kommer Per Lind, nuvarande Division Americas/Group Function, få det övergripande ansvaret för Nedermans strategiskt viktiga key accounts. "Vi ser ett behov att sätta tydligare fokus och ledningsresurser på att utveckla långsiktiga relationer, på rätt nivå, med våra viktigaste kunder. Per kommer fortsatt ingå i Nedermans koncernledning", säger Nedermans koncernchef och VD Sven Kristensson.
Som en följd av detta har Tomas Hagström utsetts till ny SVP & Head of Division Americas. Tomas har betydande erfarenhet från ledande befattningar inom försäljning och marknadsföring, management och affärsutveckling på Honeywell, W.R. Grace, Perstorp Group och McKinsey & Co. Tomas kommer att ingå i Nedermans koncernledning och rapportera till Sven Kristensson. Tomas kommer att vara baserad i Charlotte, North Carolina.
Group Function:
Nederman har som ambition att ta en ledande position vad gäller digitaliseringen av våra lösningar inom industriell luftrening. 1 juli 2017 tillträdde Aage Snorgaard positionen som SVP & Head of Digital Solutions. Aage kommer att ingå i Nedermans koncernledning och rapportera till Sven Kristensson, koncernchef och VD för Nederman. Aage har mer än 25 års erfarenhet från ledande befattningar som VP, SVP och CEO i företag som Nokia Mobile Phones, Bruel & Kjaer Sound and Vibration Measurement A/S, och Philips. "Aage tillför Nederman ett brett spektrum av erfarenheter från arbete med global forskning och utveckling, mjukvaruutveckling, service och applikationsledning, affärsutveckling, produktmarknadsföring och produktion," säger Nedermans koncernchef och VD Sven Kristensson.
Kvartal 2, 2017
Orderingång och försäljning
Orderingången under kvartalet var 849,4 Mkr (726,5). Organiskt motsvarar det en ökning på 13,6 procent jämfört med samma period föregående år.
Nettoomsättningen för kvartalet uppgick till 759,2 Mkr (770,5). Organiskt motsvarar det en minskning på 4,9 procent jämfört med samma period föregående år.
Resultat
- Koncernens rörelseresultat för kvartalet var 60,9 Mkr (65,4), vilket gav en rörelsemarginal på 8,0 procent (8,5).
- Justerat rörelseresultat uppgick till 60,9 Mkr (65,4).
- Justerad rörelsemarginal uppgick till 8,0 procent (8,5).
- Resultat före skatt minskade till 53,9 Mkr (62,1).
- Resultat efter skatt var 38,3 Mkr (43,1), vilket gav ett resultat per aktie om 3,28 kr (3,69).
Investeringar
Bruttoinvesteringarna har under kvartalet uppgått till 10,6 Mkr (10,8).
2 000 2 500 3 000 3 500 500 600 700 800 900 1 000 Rullande fyra kvartal Kvartalsfakturering Mkr
Kvartal Rullande fyra kvartal
Januari – juni 2017
Orderingång och försäljning
Orderingången under perioden var 1 580,5 Mkr (1 465,3). Organiskt motsvarar det en ökning på 4,4 procent jämfört med samma period föregående år.
Nettoomsättningen för perioden uppgick till 1 519,8 Mkr (1 495,2). Organiskt motsvarar det en minskning på 2,0 procent jämfört med samma period föregående år.
Resultat
- Koncernens rörelseresultat för perioden var 109,7 Mkr (96,2), vilket gav en rörelsemarginal på 7,2 procent (6,4).
- Justerat rörelseresultat uppgick till 109,7 Mkr (96,2).
- Justerad rörelsemarginal uppgick till 7,2 procent (6,4).
- Resultat före skatt ökade till 99,0 Mkr (90,5).
- Resultat efter skatt var 70,2 Mkr (63,2), vilket gav ett resultat per aktie om 6,01 kr (5,41).
Kassaflöde och investeringar
Periodens kassaflöde uppgick till -20,8 Mkr (-15,7). Kassaflöde från den löpande verksamheten har däremot stärkts till 69,1 Mkr (44,1), vilket framförallt är hänförligt till det förbättrade rörelseresultatet.
Bruttoinvesteringarna har under perioden uppgått till 26,8 Mkr (19,4), varav aktiverade utvecklingskostnader uppgick till 3,9 Mkr (2,6).
Övrig finansiell information
Likviditet: Koncernen hade vid periodens slut 262,0 Mkr i likvida medel och ytterligare 100,6 Mkr i outnyttjade checkkrediter.
Utöver detta finns ett låneutrymme på 464,5 Mkr inom ramen för Nedermans låneavtal med SEB och ytterligare 253,9 Mkr inom ramen för Nedermans låneavtal med SHB.
Eget kapital i koncernen uppgick den 30 juni 2017 till 976,3 Mkr (847,2).
Utdelning till aktieägarna uppgick till 5,50 SEK per aktie eller totalt 64,3 Mkr och betalades ut under andra kvartalet. Totalt antal utestående aktier vid periodens utgång var 11 691 969.
Koncernens soliditet var 38,2 procent per den 30 juni 2017 (32,9). Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 54,0 procent (79,7).
Antal anställda
Medelantalet anställda under perioden var 1 712 (1 801). Antalet anställda vid periodens slut var 1 761 (1 852).
Koncernens nyckeltal
| 1 apr-30 jun | 1 jan-30 jun | Helår | jul-jun | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | 12 mån |
| Nettoomsättning | 759,2 | 770,5 | 1 519,8 | 1 495,2 | 3 107,3 | 3 131,9 |
| Justerad EBITDA | 73,5 | 77,4 | 134,7 | 120,3 | 298,0 | 312,4 |
| Justerad EBITDA-marginal, % | 9,7 | 10,0 | 8,9 | 8,0 | 9,6 | 10,0 |
| Rörelseresultat | 60,9 | 65,4 | 109,7 | 96,2 | 250,3 | 263,8 |
| Rörelsemarginal, % | 8,0 | 8,5 | 7,2 | 6,4 | 8,1 | 8,4 |
| Justerat rörelseresultat | 60,9 | 65,4 | 109,7 | 96,2 | 250,3 | 263,8 |
| Justerad rörelsemarginal, % | 8,0 | 8,5 | 7,2 | 6,4 | 8,1 | 8,4 |
| Resultat före skatt | 53,9 | 62,1 | 99,0 | 90,5 | 231,7 | 240,2 |
| Resultat efter skatt | 38,3 | 43,1 | 70,2 | 63,2 | 172,1 | 179,1 |
| Resultat per aktie, Kr | 3,28 | 3,69 | 6,01 | 5,41 | 14,72 | 15,33 |
| Avkastning på eget kapital, % | 15,4 | 20,3 | 14,3 | 15,0 | 18,9 | 19,7 |
| Avkastning på operativt kapital, % | 15,8 | 17,4 | 14,6 | 12,8 | 16,8 | 17,4 |
| Nettoskuld | 524,3 | 527,2 | ||||
| Nettoskuldsättningsgrad, % | 53,4 | 54,0 | ||||
| Nettoskuld/Justerad EBITDA, ggr | 1,8 | 1,7 | ||||
| Ränteteckningsgrad | 11,8 | 10,8 |
Övrig information
Risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernen och moderbolaget exponeras för ett flertal risker som i huvudsak uppkommer med anledning av att koncernen köper och säljer produkter i utländsk valuta. Dessa risker beskrevs mer i detalj i företagets förvaltningsberättelse i årsredovisningen 2016 på sidorna 48-49 och i not 24. Någon omständighet som föranleder ändrad bedömning av nämnda risker har inte framkommit.
Valberedning
Enligt beslut i Instruktion för valberedningen skall styrelsens ordförande ta kontakt med de tre röstmässigt största ägarna i Bolaget baserat på ägargrupperade uppgifter i EuroClear Swedens register per den sista bankdagen i augusti varje år. Envar av dessa ägare är berättigad att utse en representant att jämte styrelsen ordförande utgöra valberedning intill dess att ny valberedning utsetts.
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport för koncernen har upprättats enligt IAS 34 delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats enligt årsredovisningslagens 9 kap. och RFR 2. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder, förutom ändringar nedan, tillämpats som i den senaste årsredovisningen, se vidare årsredovisningen för 2016, sidorna 63-67.
Ändringar som tillämpas från och med 1 januari 2017 och framåt
IFRS 15, med tillämpning för räkenskapsår som påbörjas tidigast den 1 januari 2018, kommer inte att få någon väsentlig påverkan på koncernens redovisning av intäkter, däremot kommer koncernen att påverkas av de utökade upplysningskraven.
IFRS 9, med tillämpning för räkenskapsår som påbörjas tidigast den 1 januari 2018, kommer inte att få någon väsentlig påverkan på koncernens redovisning av finansiella instrument.
IFRS 16 ersätter IAS 17 från och med 1 januari 2019. Standarden förväntas godkännas av EU under 2017. En utvärdering av effekterna av standarden har påbörjats.
Försäkran
Styrelse och VD försäkrar att kvartalsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför. Delårsrapporten har inte granskats av bolagets revisor.
Helsingborg den 12 juli 2017
Johan Menckel Styrelseledamot
Ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Gunnar Gremlin Ylva Hammargren Sven Kristensson
Jan Svensson Per Borgvall Gunilla Fransson
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot och Verkställande Direktör
Detta är Nederman
Ett svenskt miljöteknikföretag
Nedermans kompetens och helhetslösningar inom industriell luftrening skyddar människor, maskiner och miljö från skadliga effekter av industriella processer. På så sätt bidrar Nederman till att skapa säkra arbetsplatser, effektiv produktion och betydande miljövinster. Detta samspel mellan hälsa, miljö och effektivitet sammanfattar vi i begreppet eko-effektivitet.
Eko-effektivitet innebär att vi bidrar till såväl ekonomisk effektivitet som långsiktigt hållbar produktion. Ekonomiskt handlar det om hög produktionseffektivitet och produktkvalitet, maskiner som håller länge samt minimerade miljöavgifter. Ur miljöperspektiv handlar det om vinster genom minskade utsläpp, effektivare materialanvändning och återvinning samt lägre energiförbrukning.
Nedermans kunder finns inom industrier som metall-, träoch kompositbearbetning, livsmedelsproduktion, läkemedelsproduktion, avfallshantering, jordbruk, textilindustri, kemisk industri, processindustri, energiproduktion samt fordonsindustrins eftermarknad.
Stark global position
Nederman har en stark global närvaro vad gäller såväl försäljning som tillverkning. Försäljning bedrivs genom egna säljbolag och distributörer i över 50 länder. Tyngdpunkten av försäljningen ligger i Europa och Nordamerika, men Nederman är också aktivt på ett antal marknader i Asien och Sydamerika. Tillverkningen bedrivs i fem världsdelar. Omsättningen under 2016 uppgick till 3,1 miljarder kronor.
Strategi och finansiella mål
Nederman har som mål att försäljningstillväxten ska uppgå till 8-10 procent över en konjunkturcykel och att den justerade rörelsemarginalen minst ska uppgå till 10 procent. För att uppfylla målen arbetar Nederman med fyra prioriterade områden:
- Expansion till nya kund- och marknadssegment
- Utvecklade positioner i värdekedjan
- Geografisk expansion
- Utveckling av nya produkter och lösningar
Under de senaste fem åren har försäljningstillväxten genomsnittligt uppgått till 9,4 procent, vilket är inom målet om 8 – 10 procent. Under perioden har den justerade rörelsemarginalen varierat mellan 6,4 och 8,5 procent och uppgick för 2016 till 8,1 procent. Den genomsnittliga aktieutdelningen har under perioden uppgått till 46 procent av nettovinsten.
Tre försäljningssegment
Nedermans försäljningsmodell är uppdelad i tre segment för att leverera lösningar på kundernas utmaningar så effektivt som möjligt.
Produktförsäljning. Nederman har ett brett sortiment av standardprodukter som löser vanligt förekommande problem relaterade till rök, gas, damm, materialåtervinning, arbetsmiljö och effektiv produktion.
Lösningar. Nedermans lösningar är utformade för att lösa mer komplexa uppgifter och specifika kundproblem. Verksamheten omfattar noggranna förstudier av kundens verksamhet och behov, planering och systemdesign samt installation, driftsättning och utbildning.
Service och eftermarknad. Service är en integrerad del av Nedermans kunderbjudande och ett fokusområde för tillväxt. Genom att erbjuda kvalificerad service med god tillgänglighet bidrar Nederman till att säkerställa en kontinuerlig drift utan dyrbara avbrott av kundernas produktion.
Resultaträkning för koncernen i sammandrag
| 1 apr-30 jun | 1 jan-30 jun | Helår | jul-jun | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | 12 mån |
| Nettoomsättning | 759,2 | 770,5 | 1 519,8 | 1 495,2 | 3 107,3 | 3 131,9 |
| Kostnad för sålda varor | -469,9 | -489,8 | -941,5 | -965,4 | -1 996,3 | -1 972,4 |
| Bruttoresultat | 289,3 | 280,7 | 578,3 | 529,8 | 1 111,0 | 1 159,5 |
| Försäljningskostnader | -167,0 | -162,8 | -340,7 | -322,6 | -648,1 | -666,2 |
| Administrationskostnader | -58,0 | -54,2 | -115,0 | -108,6 | -209,0 | -215,4 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -3,6 | -2,3 | -6,4 | -4,3 | -7,8 | -9,9 |
| Övriga rörelseintäkter/-kostnader | 0,2 | 4,0 | -6,5 | 1,9 | 4,2 | -4,2 |
| Rörelseresultat | 60,9 | 65,4 | 109,7 | 96,2 | 250,3 | 263,8 |
| Finansiella intäkter | 0,6 | 1,5 | 2,4 | 4,2 | 2,8 | 1,0 |
| Finansiella kostnader | -7,6 | -4,8 | -13,1 | -9,9 | -21,4 | -24,6 |
| Finansnetto | -7,0 | -3,3 | -10,7 | -5,7 | -18,6 | -23,6 |
| Resultat före skatt | 53,9 | 62,1 | 99,0 | 90,5 | 231,7 | 240,2 |
| Skatt | -15,6 | -19,0 | -28,8 | -27,3 | -59,6 | -61,1 |
| Periodens resultat | 38,3 | 43,1 | 70,2 | 63,2 | 172,1 | 179,1 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||||
| Moderföretagets aktieägare | 38,3 | 43,1 | 70,2 | 63,2 | 172,1 | 179,1 |
| Resultat per aktie | ||||||
| före utspädning (kr) | 3,28 | 3,68 | 6,01 | 5,41 | 14,72 | 15,33 |
| efter utspädning (kr) | 3,28 | 3,68 | 6,01 | 5,39 | 14,72 | 15,33 |
Rapport över totalresultat för koncernen i sammandrag
| 1 apr-30 jun | 1 jan-30 jun | jul-jun | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | 12 mån |
| Periodens resultat | 38,3 | 43,1 | 70,2 | 63,2 | 172,1 | 179,1 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Poster som inte kan omföras till periodens resultat | ||||||
| Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | -0,5 | -0,3 | -0,7 | -1,6 | -2,3 | -1,4 |
| Skatt hänförlig till poster som inte kan omföras till periodens | ||||||
| resultat | 0,1 | 0,1 | 0,2 | 0,4 | 0,6 | 0,4 |
| -0,4 | -0,2 | -0,5 | -1,2 | -1,7 | -1,0 | |
| Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat |
||||||
| Omräkningsdifferenser hänförliga till utlandsverksamheter | -11,5 | 13,7 | -14,8 | 7,9 | 34,8 | 12,1 |
| Kassaflödessäkringar | 2,3 | -4,8 | 4,5 | -3,0 | -2,8 | 4,7 |
| Skatt hänförlig till poster som kan omföras till periodens resul | ||||||
| tat | -0,5 | 1,1 | -1,0 | 0,7 | 0,6 | -1,1 |
| -9,7 | 10,0 | -11,3 | 5,6 | 32,6 | 15,7 | |
| Övrigt totalresultat för perioden efter skatt | -10,1 | 9,8 | -11,8 | 4,4 | 30,9 | 14,7 |
| Summa totalresultat för perioden | 28,2 | 52,9 | 58,4 | 67,6 | 203,0 | 193,8 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | ||||||
| Moderföretagets aktieägare | 28,2 | 52,9 | 58,4 | 67,6 | 203,0 | 193,8 |
Finansiell ställning för koncernen i sammandrag
| 30 juni | 30 juni | 31 dec | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | Not | 2017 | 2016 | 2016 |
| Tillgångar | ||||
| Goodwill | 696,6 | 690,2 | 708,8 | |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 121,7 | 109,2 | 119,0 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 251,8 | 259,0 | 263,8 | |
| Långfristiga fordringar | 5,1 | 5,2 | 5,5 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 69,7 | 76,0 | 60,7 | |
| Summa anläggningstillgångar | 1 144,9 | 1 139,6 | 1 157,8 | |
| Varulager | 402,3 | 367,4 | 380,6 | |
| Kundfordringar | 1 | 485,0 | 503,5 | 525,1 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 1 | 263,6 | 312,8 | 302,1 |
| Likvida medel | 1 | 262,0 | 248,5 | 287,8 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 412,9 | 1 432,2 | 1 495,6 | |
| Summa tillgångar | 2 557,8 | 2 571,8 | 2 653,4 | |
| Eget kapital | 976,3 | 847,2 | 982,2 | |
| Skulder | ||||
| Långfristiga räntebärande skulder | 1 | 680,7 | 812,8 | 702,4 |
| Övriga långfristiga skulder | 1,5 | 1,2 | 1,4 | |
| Avsättning till pensioner | 108,1 | 110,2 | 109,2 | |
| Övriga avsättningar | 8,1 | 8,5 | 6,5 | |
| Uppskjutna skatteskulder | 20,3 | 29,1 | 20,9 | |
| Summa långfristiga skulder | 818,7 | 961,8 | 840,4 | |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 1 | 0,4 | 0,6 | 0,5 |
| Leverantörsskulder | 1 | 263,7 | 297,5 | 315,2 |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 | 470,1 | 425,8 | 488,9 |
| Avsättningar | 28,6 | 38,9 | 26,2 | |
| Summa kortfristiga skulder | 762,8 | 762,8 | 830,8 | |
| Summa skulder | 1 581,5 | 1 724,6 | 1 671,2 | |
| Summa eget kapital och skulder | 2 557,8 | 2 571,8 | 2 653,4 |
Förändring i koncernens eget kapital i sammandrag
| 30 juni | 30 juni | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Ingående eget kapital vid periodens början | 982,2 | 837,1 | 837,1 |
| Periodens resultat | 70,2 | 63,2 | 172,1 |
| Övrigt totalresultat | |||
| Periodens förändring av omräkningsreserv | -14,8 | 7,9 | 34,8 |
| Kassaflödessäkringar efter skatt | 3,5 | -2,3 | -2,2 |
| Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner efter skatt | -0,5 | -1,2 | -1,7 |
| Summa övrigt totalresultat för perioden | -11,8 | 4,4 | 30,9 |
| Summa totalresultat för perioden | 58,4 | 67,6 | 203,0 |
| Transaktioner med koncernens ägare | |||
| Utdelning | -64,3 | -58,4 | -58,4 |
| Aktierelaterade ersättningar | - | 1,0 | 0,5 |
| Utgående eget kapital vid periodens slut | 976,3 | 847,2 | 982,2 |
Kassaflödesanalys för koncernen i sammandrag
| 1 jan-30 jun | Helår | jul-jun | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Not | 2017 | 2016 | 2016 | 12 mån |
| Rörelseresultat | 109,7 | 96,2 | 250,3 | 263,8 | |
| Justering för: | |||||
| Avskrivningar på anläggningstillgångar | 25,0 | 24,1 | 47,7 | 48,6 | |
| Övriga justeringar | 5,3 | -7,4 | -23,4 | -10,7 | |
| Erhållen och betald ränta samt övr finansiella poster | -8,6 | -6,2 | -16,9 | -19,3 | |
| Betald skatt | -28,0 | -35,5 | -62,2 | -54,7 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | 103,4 | 71,2 | 195,5 | 227,7 | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | -34,3 | -27,1 | 44,2 | 37,0 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 69,1 | 44,1 | 239,7 | 264,7 | |
| Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar | -25,8 | -19,7 | -42,5 | -48,6 | |
| Förvärv | 2 | - | 5,2 | 5,2 | - |
| Kassaflöde före finansieringsverksamheten | 43,3 | 29,6 | 202,4 | 216,1 | |
| Utdelning | -64,3 | -58,4 | -58,4 | -64,3 | |
| Kassaflöde från övriga finansieringsverksamheten | 0,2 | 13,1 | -124,8 | -137,7 | |
| Periodens kassaflöde | -20,8 | -15,7 | 19,2 | 14,1 | |
| Likvida medel vid periodens början | 287,8 | 261,4 | 261,4 | 248,5 | |
| Omräkningsdifferenser | -5,0 | 2,8 | 7,2 | -0,6 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 262,0 | 248,5 | 287,8 | 262,0 |
Resultaträkning för moderbolaget i sammandrag
| 1 apr-30 jun | 1 jan-30 jun | Helår | jul-jun | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | 12 mån |
| Rörelseresultat | -17,1 | -13,3 | -38,6 | -29,9 | -59,0 | -67,7 |
| Resultat aktier i dotterbolag | 61,8 | 76,8 | 61,8 | 76,8 | 85,2 | 70,2 |
| Övriga finansiella intäkter och kostnader | 10,9 | 12,1 | 9,6 | 10,9 | 18,3 | 17,0 |
| Resultat efter finansnetto | 55,6 | 75,6 | 32,8 | 57,8 | 44,5 | 19,5 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 101,8 | 101,8 |
| Resultat före skatt | 55,6 | 75,6 | 32,8 | 57,8 | 146,3 | 121,3 |
| Skatt | - | - | - | - | -14,1 | -14,1 |
| Periodens resultat | 55,6 | 75,6 | 32,8 | 57,8 | 132,2 | 107,2 |
Rapport över totalresultat för moderbolaget i sammandrag
| 1 apr-30 jun | 1 jan-30 jun | Helår | jul-jun | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | 12 mån |
| Periodens resultat | 55,6 | 75,6 | 32,8 | 57,8 | 132,2 | 107,2 |
| Övrigt totalresultat | - | - | - | - | - | - |
| Poster som inte kan omföras till periodens resultat | - | - | - | - | - | - |
| Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat |
- | - | - | - | - | - |
| Övrigt totalresultat för perioden efter skatt | - | - | - | - | - | - |
| Summa totalresultat för perioden | 55,6 | 75,6 | 32,8 | 57,8 | 132,2 | 107,2 |
Balansräkning för moderbolaget i sammandrag
| Delårsrapport januari - juni 2017 | Moderbolagsredovisning | VD-ord | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning för moderbolaget i sammandrag | |||
| 30 juni | 30 juni | 31 dec | |
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar | 1 535,7 | 1 473,5 | 1 539,6 |
| Summa omsättningstillgångar | 460,9 | 475,4 | 463,5 |
| Summa tillgångar | 1 996,6 | 1 948,9 | 2 003,1 |
| Eget kapital | 758,3 | 715,9 | 789,8 |
| Skulder | |||
| Summa långfristiga skulder | 680,5 | 812,1 | 701,9 |
| Summa kortfristiga skulder | 557,8 | 420,9 | 511,4 |
| Summa skulder | 1 238,3 | 1 233,0 | 1 213,3 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 996,6 | 1 948,9 | 2 003,1 |
| Förändring i moderbolagets eget kapital | |||
i sammandrag
| 30 juni | 30 juni | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Ingående eget kapital 1 januari | 789,8 | 715,5 | 715,5 |
| Periodens resultat | 32,8 | 57,8 | 132,2 |
| Övrigt totalresultat | |||
| Summa övrigt totalresultat för perioden | - | - | - |
| Summa totalresultat för perioden | 32,8 | 57,8 | 132,2 |
| Transaktioner med ägare | |||
| Utdelning | -64,3 | -58,4 | -58,4 |
| Aktierelaterade ersättningar | - | 1,0 | 0,5 |
| Utgående eget kapital vid periodens slut | 758,3 | 715,9 | 789,8 |
Närståendetransaktioner hos moderbolaget
| 30 juni | |
|---|---|
| Mkr | 2017 |
| Dotterföretag | |
| Nettoomsättning | 14,4 |
| Erhållen utdelning | 61,8 |
| Finansiella intäkter | 16,0 |
| Fordringar per 30 juni | 904,6 |
| Skulder per 30 juni | 533,5 |
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser för moderbolaget
| 30 juni | 30 juni | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2016 |
| Ställda säkerheter | inga | inga | inga |
| Eventualförpliktelser | 114,5 | 133,9 | 110,4 |
Not 1: Verkligt värde och redovisat i balansräkningen
| 30 juni 2017 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Värderade till | Derivat som | Finansiella instrument | Summa | |
| verkligt värde via | används för säkrings- | ej redovisade | redovisat | |
| Mkr | resultaträkningen | redovisningen | till verkligt värde | värde |
| Kundfordringar | - | - | 485,0 | 485,0 |
| Valutaterminer* | - | 2,5 | - | 2,5 |
| Övriga kortfristiga fordringar | - | - | 174,1 | 174,1 |
| Likvida medel | - | - | 262,0 | 262,0 |
| Summa | - | 2,5 | 921,1 | 923,6 |
| Finansiell leasingskuld | - | - | 0,2 | 0,2 |
| Banklån | - | - | 680,9 | 680,9 |
| Leverantörsskulder | - | - | 263,7 | 263,7 |
| Valutaterminer* | - | 0,5 | - | 0,5 |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 415,6 | 415,6 |
| Summa | - | 0,5 | 1 360,4 | 1 360,9 |
* Koncernen innehar finansiella instrument i form av valutaterminskontrakt som redovisas till verkligt värde i balansräkningen. Det verkliga värdet på valutaterminer beräknas genom en diskontering av skillnaden mellan den avtalade terminskursen och den terminskurs som kan tecknas på balansdagen för den återstående kontraktsperioden. Diskontering görs med användande av marknadsräntan. Det verkliga värdet har för samtliga kontrakt värderats utifrån direkt eller indirekt observerbar marknadsdata, dvs. nivå 2 enligt IFRS 7. För övriga finansiella instrument överensstämmer i allt väsentligt verkligt värde med bokfört värde. För ytterligare information hänvisas till not 24 i årsredovisningen för 2016.
Not 2: Förvärv
Förvärvsanalysen för 2015 års förvärv av National Conveyors Company Inc. (NCC) har justerats med 5,2 Mkr huvudsakligen på grund av justering av köpeskilling efter slutlig beräkning av net working capital. Justeringen har minskat goodwill med motsvarande belopp.
Not 3: Alternativa nyckeltal
Utöver information om våra rapporterade IFRS-resultat tillhandahåller vi viss information på grundval av underliggande verksamhetsresultat. Vi bedömer att våra mått på underliggande verksamhetsresultat ger viktig kompletterande information till ledning, investerare och andra intressenter. Dessa underliggande verksamhetsmått ska inte ses isolerat eller som ersättning för motsvarande IFRS-mått, utan bör användas tillsammans med de mest direkt jämförbara IFRS-måtten i de rapporterade resultaten. Detta är en konsekvent tillämpning jämfört med tidigare perioder. Följande underliggande verksamhetsmått används:
Justerat rörelseresultat Justerad rörelsemarginal EBITDA Justerad EBITDA
Justerad EBITDA marginal Nettoskuld Nettoskuldsättningsgrad Avkastning på eget kapital Avkastning på operativt kapital Nettoskuld/Justerad EBITDA Ränteteckningsgrad Organisk tillväxt
| 1 apr-30 jun | 1 jan-30 jun | Helår | jul-jun | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | 12 mån |
| Rörelseresultat | 60,9 | 65,4 | 109,7 | 96,2 | 250,3 | 263,8 |
| Förvärvskostnader | - | - | - | - | - | - |
| Omstruktureringskostnader | - | - | - | - | - | - |
| Justerat rörelseresultat | 60,9 | 65,4 | 109,7 | 96,2 | 250,3 | 263,8 |
| Justerat rörelseresultat | 60,9 | 65,4 | 109,7 | 96,2 | 250,3 | 263,8 |
| Nettoomsättning | 759,2 | 770,5 | 1 519,8 | 1 495,2 | 3 107,3 | 3 131,9 |
| Justerad rörelsemarginal, % | 8,0 | 8,5 | 7,2 | 6,4 | 8,1 | 8,4 |
| Rörelseresultat | 60,9 | 65,4 | 109,7 | 96,2 | 250,3 | 263,8 |
| Avskrivningar | 12,6 | 12,0 | 25,0 | 24,1 | 47,7 | 48,6 |
| EBITDA | 73,5 | 77,4 | 134,7 | 120,3 | 298,0 | 312,4 |
| EBITDA | 73,5 | 77,4 | 134,7 | 120,3 | 298,0 | 312,4 |
| Förvärvskostnader | - | - | - | - | - | - |
| Omstruktureringskostnader | - | - | - | - | - | - |
| Justerad EBITDA | 73,5 | 77,4 | 134,7 | 120,3 | 298,0 | 312,4 |
| Justerad EBITDA | 73,5 | 77,4 | 134,7 | 120,3 | 298,0 | 312,4 |
| Nettoomsättning | 759,2 | 770,5 | 1 519,8 | 1 495,2 | 3 107,3 | 3 131,9 |
| Justerad EBITDA-marginal, % | 9,7 | 10,0 | 8,9 | 8,0 | 9,6 | 10,0 |
| Likvida medel | 287,8 | 262,0 | ||||
| Långfristiga räntebärande skulder | 702,4 | 680,7 | ||||
| Avsättning till pensioner | 109,2 | 108,1 | ||||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 0,5 | 0,4 | ||||
| Nettoskuld | 524,3 | 527,2 | ||||
| Nettoskuld | 524,3 | 527,2 | ||||
| Utgående eget kapital periodens slut | 982,2 | 976,3 | ||||
| Nettoskuldsättningsgrad, % | 53,4 | 54,0 | ||||
| Ingående eget kapital periodens början | 1 012,4 | 852,5 | 982,2 | 837,1 | 837,1 | 847,2 |
| Utgående eget kapital periodens slut | 976,3 | 847,2 | 976,3 | 847,2 | 982,2 | 976,3 |
| Genomsnittligt eget kapital | 994,4 | 849,8 | 979,3 | 842,2 | 909,7 | 911,8 |
| Periodens resultat | 38,3 | 43,1 | 70,2 | 63,2 | 172,1 | 179,1 |
| Avkastning på eget kapital, % | 15,4 | 20,3 | 14,3 | 15,0 | 18,9 | 19,7 |
Not 3: Alternativa nyckeltal, fortsättning
| 1 apr-30 jun | 1 jan-30 jun | Helår | jul-jun | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | 12 mån |
| Genomsnittligt eget kapital | 994,4 | 849,8 | 979,3 | 842,2 | 909,7 | 911,8 |
| Ingående nettoskuld periodens början | 561,1 | 633,3 | 524,3 | 635,6 | 635,6 | 675,1 |
| Utgående nettoskuld periodens slut | 527,2 | 675,1 | 527,2 | 675,1 | 524,3 | 527,2 |
| Genomsnittlig nettoskuld | 544,2 | 654,2 | 525,8 | 655,4 | 580,0 | 601,2 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 538,6 | 1 504,0 | 1 505,1 | 1 497,6 | 1 489,7 | 1 513,0 |
| Justerat rörelseresultat | 60,9 | 65,4 | 109,7 | 96,2 | 250,3 | 263,8 |
| Avkastning på operativt kapital, % | 15,8 | 17,4 | 14,6 | 12,8 | 16,8 | 17,4 |
| Nettoskuld | 524,3 | 527,2 | ||||
| Justerad EBITDA | 298,0 | 312,4 | ||||
| Nettoskuld/Justerad EBITDA, ggr | 1,8 | 1,7 | ||||
| Resultat före skatt | 231,7 | 240,2 | ||||
| Finansiella kostnader | -21,4 | -24,6 | ||||
| Förvärvskostnader | - | - | ||||
| Omstruktureringskostnader | - | - | ||||
| EBT exkl finansiella kostnader, förvärvskostnader & omstruk | ||||||
| tureringskostnader | 253,1 | 264,8 | ||||
| Finansiella kostnader | -21,4 | -24,6 | ||||
| Ränteteckningsgrad | 11,8 | 10,8 | ||||
| Orderingång, motsvarande period fg år | 726,5 | 812,2 | 1 465,3 | 1 592,9 | 3 171,8 | |
| Orderingång, organisk | 95,7 | -83,8 | 61,6 | -120,7 | -209,0 | |
| Orderingång, valutaeffekter | 27,2 | -18,5 | 53,6 | -32,7 | -8,4 | |
| Orderingång, förväv | - | 16,6 | - | 25,8 | 37,9 | |
| Orderingång | 849,4 | 726,5 | 1 580,5 | 1 465,3 | 2 992,3 | |
| Ordertillväxt, %, organisk | 13,6 | -10,3 | 4,4 | -7,6 | -6,7 | |
| Ordertillväxt, %, valutaeffekter | 3,3 | -2,5 | 3,5 | -2,2 | -0,3 | |
| Ordertillväxt, %, förvärv | - | 2,3 | - | 1,8 | 1,3 | |
| Ordertillväxt, % | 16,9 | -10,5 | 7,9 | -8,0 | -5,7 | |
| Nettoomsättning, motsvarande period fg år | 770,5 | 775,5 | 1 495,2 | 1 502,7 | 3 198,0 | |
| Nettoomsättning, organisk | -36,3 | -1,5 | -29,5 | -10,3 | -127,1 | |
| Nettoomsättning, valutaeffekter | 25,0 | -16,5 | 54,1 | -27,3 | -7,3 | |
| Nettoomsättning, förvärv | - | 13,0 | - | 30,0 | 43,7 | |
| Nettoomsättning | 759,2 | 770,5 | 1 519,8 | 1 495,2 | 3 107,3 | |
| Försäljningstillväxt, %, organisk | -4,9 | -0,2 | -2,0 | -0,7 | -4,0 | |
| Försäljningstillväxt, %, valutaeffekter | 3,4 | -2,1 | 3,7 | -1,8 | -0,2 | |
| Försäljningstillväxt, %, förvärv | - | 1,7 | - | 2,0 | 1,4 | |
| Försäljningstillväxt, % | -1,5 | -0,6 | 1,7 | -0,5 | -2,8 |
Segmentredovisning
Posten som ligger som ofördelad avser huvudsakligen kostnader relaterat till moderbolaget Nederman Holding AB, vilket innehåller de centrala huvudkontorsfunktionerna.
| 1 apr-30 jun | 1 jan-30 jun | jul-jun | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | 12 mån |
| EMEA | ||||||
| Orderingång | 423,9 | 386,5 | 773,7 | 721,5 | 1 439,4 | 1 491,6 |
| Extern nettoomsättning | 351,3 | 368,2 | 712,5 | 690,7 | 1 420,6 | 1 442,4 |
| Avskrivningar | -5,4 | -6,0 | -10,7 | -11,6 | -22,2 | -21,4 |
| Justerat rörelseresultat | 49,0 | 46,9 | 86,6 | 70,6 | 168,1 | 184,1 |
| Justerad rörelsemarginal, % | 13,9 | 12,7 | 12,2 | 10,2 | 11,8 | 12,8 |
| APAC | ||||||
| Orderingång | 117,8 | 107,9 | 223,9 | 199,1 | 358,4 | 383,2 |
| Extern nettoomsättning | 93,3 | 95,5 | 175,8 | 167,7 | 379,6 | 387,7 |
| Avskrivningar | -0,9 | -1,2 | -1,8 | -2,3 | -4,7 | -4,2 |
| Justerat rörelseresultat | -0,7 | -1,9 | -7,4 | -15,1 | -9,3 | -1,6 |
| Justerad rörelsemarginal, % | -0,7 | -2,0 | -4,2 | -9,0 | -2,5 | -0,4 |
| Americas | ||||||
| Orderingång | 307,7 | 232,1 | 582,9 | 544,7 | 1 194,5 | 1 232,7 |
| Extern nettoomsättning | 314,6 | 306,8 | 631,5 | 636,8 | 1 307,1 | 1 301,8 |
| Avskrivningar | -4,3 | -3,9 | -8,5 | -7,6 | -15,7 | -16,6 |
| Justerat rörelseresultat | 25,1 | 30,3 | 60,0 | 64,7 | 140,4 | 135,7 |
| Justerad rörelsemarginal, % | 8,0 | 9,9 | 9,5 | 10,2 | 10,7 | 10,4 |
| Övrigt-ofördelat | ||||||
| Avskrivningar | -2,0 | -0,9 | -4,0 | -2,6 | -5,1 | -6,4 |
| Justerat rörelseresultat | -12,5 | -9,9 | -29,5 | -24,0 | -48,9 | -54,4 |
| Koncernen | ||||||
| Orderingång | 849,4 | 726,5 | 1 580,5 | 1 465,3 | 2 992,3 | 3 107,5 |
| Nettoomsättning | 759,2 | 770,5 | 1 519,8 | 1 495,2 | 3 107,3 | 3 131,9 |
| Avskrivningar | -12,6 | -12,0 | -25,0 | -24,1 | -47,7 | -48,6 |
| Justerat rörelseresultat | 60,9 | 65,4 | 109,7 | 96,2 | 250,3 | 263,8 |
| Förvärvskostnader | - | - | - | - | - | - |
| Omstruktureringskostnader | - | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 60,9 | 65,4 | 109,7 | 96,2 | 250,3 | 263,8 |
| Resultat före skatt | 53,9 | 62,1 | 99,0 | 90,5 | 231,7 | 240,2 |
| Resultat efter skatt | 38,3 | 43,1 | 70,2 | 63,2 | 172,1 | 179,1 |
Finansiell kalender
Inbjudan till telefonkonferens
En telefonkonferens avseende rapporten hålls, på engelska, idag onsdag den 12 juli klockan 10.00. Nedermans VD och koncernchef Sven Kristensson samt CFO Matthew Cusick presenterar rapporten och svarar på frågor.
För att delta i konferensen ring SE: +46 8 566 426 61 eller UK: +44 203 008 9804. Konferensen kommer också att sändas via Internet.
Besök vår webbplats för att delta i webkonferensen: http://www.nedermangroup.com/sv-SE/Investors/Reports/ Webcast.
Datum för finansiell rapportering
- Kvartalsrapport 3: 18 oktober 2017
- Bokslutskommuniké 15 februari 2018
Denna rapport innehåller framtidsinriktad information som baseras på Nedermanledningens nuvarande förväntningar. Även om ledningen bedömer att förväntningarna som framgår av sådan framtidsinriktad information är rimliga kan ingen garanti lämnas för att dessa förväntningar kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan faktiskt framtida utfall variera väsenligt jämfört med vad som framgår i den framtidsinriktade informationen beroende på bl a förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och andra politiska åtgärder, variationer i valutakurser och andra faktorer.
Denna information, av typen delårsrapport, är sådan som Nederman ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 12 juli 2017 kl 08.00.
Närmare upplysningar lämnas av
Sven Kristensson, CEO Telefon 042-18 87 00 e-mail: [email protected]
Matthew Cusick, CFO Telefon 042-18 87 00 e-mail: [email protected]
För mer information se även Nedermans hemsida: www.nedermangroup.com
Adress
Nederman Holding AB (publ), Box 602, 251 06 Helsingborg Telefon 042-18 87 00 Organisationsnummer: 556576-4205
Definitioner
Avkastning på eget kapital
Årets resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på operativt kapital
Justerat rörelseresultat i procent av genomsnittligt operativt kapital.
EBITDA Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.
EBITDA-marginal
EBITDA i procent av nettoomsättningen.
Justerad EBITDA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, exklusive förvärvs- och omstruktureringskostnader.
Justerad EBITDA-marginal
Justerad EBITDA i procent av omsättningen.
Justerat rörelseresultat
Rörelseresultat exklusive förvärvs- och omstruktureringskostnader.
Justerad rörelsemarginal
Justerat rörelseresultat i procent av nettoomsättningen.
Nettoskuld
Räntebärande skulder (inklusive pensioner) minus likvida medel.
Nettoskuldsättningsgrad
Nettoskuld dividerat med eget kapital
Operativt kapital
Eget kapital plus nettoskuld.
Organisk tillväxt
Den organiska tillväxten är den tillväxttakt som inte kommer från förvärv eller valutaeffekter jämfört med motsvarande period föregående år.
Resultat per aktie (före utspädning)
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal utestående aktier.
Resultat per aktie (efter utspädning)
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal utestående aktier med tilllägg för genomsnittligt antal konvertibler och optioner, beräknat i enlighet med IAS 33.
Ränteteckningsgrad
Resultat före skatt med återläggning av finansiella kostnader i förhållande till finansiella kostnader.
Rörelseresultat
Rörelseresultat efter av- och nedskrivningar.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i procent av nettoomsättningen.
Soliditet
Eget kapital dividerat med totala tillgångar (balansomslutning).
Årsgenomsnitt
Genomsnitt av ingående balans och utgående balans vid året.