AI assistant
Nederman Holding — Earnings Release 2013
Feb 12, 2014
3083_10-k_2014-02-12_693e199c-a283-49bf-9b07-8c7fdd9bf8b5.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké 2013
Stark orderingång avslutade 2013
Kvartal 4
- Orderingången var 777,8 Mkr (734,8), vilket justerat är en ökning med 7,5%*.
- Omsättningen var 706,0 Mkr (762,9), vilket justerat är en minskning med 5,9%*.
- Rörelseresultatet exklusive förvärvskostnader och omstruktureringskostnader var 57,0 Mkr (74,2), vilket gav en justerad rörelsemarginal på 8,1% (9,7).
- Rörelseresultatet var 55,9 Mkr (70,4), vilket gav en rörelsemarginal på 7,9% (9,2).
- Resultat efter skatt var 31,3 Mkr (47,3).
- Resultat per aktie före utspädning var 2,67 kr (4,04) och efter utspädning 2,66 kr (4,04).
Helåret
- Orderingången var 2 755,4 Mkr (2 230,0), vilket justerat är en ökning med 0,4%*.
- Omsättningen var 2 659,2 Mkr (2 272,6), vilket justerat är en minskning med 5,1%*.
- Rörelseresultatet exklusive förvärvs- och omstruktureringskostnader var 170,2 Mkr (192,7), vilket gav en justerad rörelsemarginal på 6,4% (8,5).
- Rörelseresultatet var 127,5 Mkr (176,5), vilket gav en rörelsemarginal på 4,8% (7,8).
- Resultat efter skatt var 69,7 Mkr (117,8).
- Resultat per aktie före utspädning var 5,95 kr (10,06) och efter utspädning 5,93 kr (10,06).
- Styrelsen föreslår utdelning på kr 4,00 (4,00) per aktie. *) justerat för valutaeffekter och förvärv
VD-ord
"2013 har varit ett utmanande år med betydande svängningar mellan kvartalen. Året avslutades med en stark orderingång, speciellt i region Americas. Denna region har även haft en mycket tillfredsställande lönsamhetsutveckling under året. Särskilt de förvärvade enheterna (EFT) har utvecklats väl.
I de båda andra regionerna, EMEA och APAC, har ett svagt marknadsläge lett till sämre utveckling.
Vidare kan konstateras att koncernens kassaflöde har varit starkt under årets andra halva, drivet både av ökad lönsamhet och reduktion av rörelsekapitalet." Sven Kristensson, VD
Koncernens nyckeltal
Koncernens operativa nyckeltal
Exkl. omstrukturerings-/integrationskostnader, förvärvskostnader och realisationsresultat vid avyttring av dotterbolag.
| 1 okt-31 dec | 1 jan-31 dec | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Nettoomsättning EBITDA EBITDA-marginal, % Rörelseresultat Rörelsemarginal, % Operativt kassaflöde Avkastning på operativt kapital, % |
706,0 69,7 9,9 57,0 8,1 121,2 18,8 |
762,9 85,8 11,2 74,2 9,7 68,8 24,5 |
2 659,2 219,4 8,3 170,2 6,4 226,7 14,2 |
2 272,6 236,7 10,4 192,7 8,5 181,9 17,9 |
| Nettoskuld/EBITDA, ggr* Räntetäckningsgrad |
2,6 5,8 |
2,3 8,2 |
||
*inkluderar EFT pro forma januari – september 2012
Koncernens finansiella nyckeltal
Inkl. omstrukturerings-/integrationskostnader, förvärvskostnader och realisationsresultat vid avyttring av dotterbolag.
| 1 okt-31 dec | 1 jan-31 dec | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Rörelseresultat | 55,9 | 70,4 | 127,5 | 176,5 |
| Rörelsemarginal, % | 7,9 | 9,2 | 4,8 | 7,8 |
| Resultat före skatt | 49,7 | 61,4 | 99,7 | 153,7 |
| Resultat efter skatt | 31,3 | 47,3 | 69,7 | 117,8 |
| Resultat per aktie, SEK | 2,67 | 4,04 | 5,95 | 10,06 |
| Avkastning på eget kapital, % | 20,9 | 32,8 | 11,4 | 20,6 |
| Nettoskuld | 570,9 | 601,3 | ||
| Nettoskuldsättningsgrad, % | 92,1 | 100,0 |
Utveckling per rörelsesegment
EMEA
Det har varit ett utmanande år. Efterfrågan i EMEA har varit svag under året och orderingången försämrades jämfört med föregående år.
Tyskland, som är den enskilt viktigaste marknaden, har inte uppvisat någon vändning. Trots viss positiv utveckling under tredje kvartalet har osäkerheten påverkat efterfrågan negativt och för året som helhet var orderingången lägre än föregående år.
Den brittiska marknaden inledde positivt i första kvartalet, men efterfrågan har under året präglats av stor volatilitet. Efter den positiva inledningen vände marknaden ned under andra kvartalet för att sedan vända upp igen. För året som helhet försvagades efterfrågan och orderingången sjönk jämfört med föregående år.
Även i Norden och Benelux har marknadssituationen varit utmanande och orderingången sjönk jämfört med föregående år. I Sydeuropa, som under en längre tid präglats av låg efterfrågan och stor försiktighet avseende större beställningar, sågs en något positivare utveckling med bland annat en betydande order på den spanska marknaden under kvartal 2. För året som helhet var orderingången i Sydeuropa i nivå med föregående år.
Länderna i Östeuropa uppvisade en positiv utveckling under 2013. Den polska marknaden utvecklades starkt under årets första sex månader, bland annat tack vare en stor order under kvartal två, men hade en något svagare avslutning på året. Även länder som Kazakstan, Ryssland, Tjeckien och Turkiet utvecklades bra under året.
Under året har flera åtgärder vidtagits för att långsiktigt stärka verksamheten i EMEA. För att optimera produktionsstrukturen flyttades under året tillverkningsresurser från Danmark till tillverkningsenheterna i Polen och Tyskland.
Under första kvartalet förvärvades Industriventilation A/S som tillverkar rörsystem för industriell användning, t ex pneumatisk transport av rökgaser och partiklar. Därmed etablerades en plattform för att även marknadsföra NORDFAB rörsystem i Europa. Integrationen har gått enligt plan.
Inklusive EFT pro forma jan – sept 2012
| 1 okt-31 dec | 1 jan – 31 dec | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012** | 2013 | 2012** |
| Orderingång | 353,4 | 392,1 | 1 449,4 | 1 509,0 |
| Extern nettoomsättning | 380,2 | 404,5 | 1 409,5 | 1 548,0 |
| Avskrivningar | -6,4 | -5,2 | -24,3 | -23,6 |
| Rörelseresultat * | 11,7 | 52,2 | 73,3 | 143,2 |
*) exklusive omstrukturerings-/integrationskostnader och förvärvskostnader
**) jämförelsetalen för 2012 har justerats i enlighet med organisatoriska strukturförändringar samt effekt av förändrad IAS 19.
Orderingången under kvartalet var 353,4 Mkr, vilket är en minskning med 10,4 procent justerat för valuta, jämfört med samma period föregående år.
Orderingången under helåret minskade med 2,7 procent justerat för valuta, jämfört med föregående år.
Nettoomsättningen under kvartalet var 380,2 Mkr, vilket är en minskning med 6,2 procent justerat för valuta, jämfört med samma period föregående år.
Nettoomsättningen under helåret minskade med 7,8 procent justerat för valuta, jämfört med föregående år.
Asia Pacific
Den ekonomiska osäkerhet och de finansiella problem som påverkat marknadsområdet APAC har inneburit stor försiktighet och långa beslutsprocesser hos kunderna.
Första kvartalet utvecklades mer positivt och orderingången låg betydligt över motsvarande kvartal föregående år. I det andra kvartalet sågs en betydande avmattning, vilket delvis förklaras av mycket utmanande jämförelsetal från motsvarande period 2012 då ett antal stora order bokades. Orderingången utvecklades positivt under det tredje kvartalet jämfört med föregående år men försvagades igen under i fjärde kvartalet.
Efterfrågeutvecklingen har varierat mycket mellan de olika marknaderna. I Kina var utvecklingen positiv under året, trots att första halvåret präglades av osäkerhet, och vi har framför allt stärkt vår position hos de inhemska kinesiska bolagen. Under andra halvåret vände utvecklingen och ett antal större avtal tecknades med kinesiska kunder. Produktförsäljningen hade en svagt positiv utveckling under större delen av året. Vi ser att framför allt de kinesiska inhemska bolagen har svårigheter att hitta finansiering till sina investeringar.
Den australiensiska marknaden påverkades starkt av den osäkerhet som rådde i landets råmaterialindustri, med långa beslutsprocesser och senareläggning av investeringar som följd. Försäljningen av stora system och installationer minskade p.g.a det osäkra läget, medan produktförsäljningen hade en svagt positiv utveckling under året.
2013 inleddes med en mycket god tillväxt i orderingången i Sydostasien, men vid halvårsskiftet kom den ekonomiska osäkerheten även till denna region, vilket ledde till nedgång i orderingången med speciellt stora utmaningar inom systemförsäljningen. För året som helhet sjönk orderingången jämfört med motsvarande period föregående år. I Indien innebar sjunkade efterfrågan på den inhemska marknaden samt rupiens försvagning en negativ påverkan på orderingången.
| 1 okt-31 dec | 1 jan – 31 dec | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 2012** |
2013 | 2012** | ||
| Orderingång | 88,9 | 105,6 | 300,9 | 372,4 | |
| Extern nettoomsättning | 70,9 | 111,2 | 291,8 | 355,2 | |
| Avskrivningar | -1,4 | -1,4 | -5,4 | -6,1 | |
| Rörelseresultat * | 18,6 | 12,3 | 13,6 | 27,9 |
Inklusive EFT pro forma jan – sept 2012
*) exklusive omstrukturerings-/integrationskostnader och förvärvskostnader
**) jämförelsetalen för 2012 har justerats i enlighet med organisatoriska strukturförändringar samt effekt av förändrad IAS 19.
Orderingången under kvartalet var 88,9 Mkr, vilket är en minskning med 11,2 procent justerat för valuta, jämfört med samma period föregående år.
Orderingången under helåret minskade med 15,6 procent justerat för valuta, jämfört med föregående år.
Nettoomsättningen under kvartalet var 70,9 Mkr, vilket är en minskning med 31,1 procent justerat för valuta, jämfört med samma period föregående år.
Nettoomsättningen för helåret minskade med 13,1 procent justerat för valuta, jämfört med föregående år.
Americas
Marknadsområdet Americas hade efter ett svagt inledande kvartal en mer positiv orderutveckling under 2013. Den inledande nedgången i orderingången under första halvåret förklaras av starka jämförelsesiffor för EFT-verksamheten där projektförsäljning kan variera kraftigt mellan enskilda kvartal. Orderingången stärktes markant under kvartal tre och fyra.
USA utvecklades positivt under 2013 och uppvisar en starkt förbättrad orderingång jämfört med föregående år. Nedermans traditionella produkterbjudande hade en stabil utveckling över året. Projektförsäljningen av kundanpassade lösningar hade ett något svagare första halvår men uppvisade en stark utveckling under andra halvåret med bland annat två stora prestigeorder från batteri- och textilindustrin till ett samlat ordervärde på cirka 150 miljoner kronor.
Även i Kanada var efterfrågan stabil och orderingången utvecklades positivt och ökade något jämfört med föregående år.
I Brasilien var orderingången i nivå med föregående år under de tre första kvartalen men efter en svag avslutning i fjärde kvartalet sjönk orderingången för året som helhet jämfört med motsvarande period föregåede år.
Vi ser att utvecklingen i Americas uppvisar en positiv trend och den EFT-relaterade affären är starkt bidragande till denna utveckling. Integrationen av EFT, som har huvuddelen av sin verksamhet baserad i USA, har gått enligt plan och dessa lösningar och produkter marknadsförs nu under varumärkena MikroPul-Nederman och Pneumafil-Nederman (industriell luftfiltrering) samt LCI (extruderings- och kondenseringsteknik) och Menardi-Filtex (filterelement).
| 1 okt-31 dec | 1 jan – 31 dec | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 2012 |
2013 | 2012 | |
| Orderingång | 335,5 | 237,1 | 1 005,1 | 1 009,3 |
| Extern nettoomsättning | 254,9 | 247,2 | 957,9 | 962,7 |
| Avskrivningar | -2,1 | -2,4 | -9,0 | -9,1 |
| Rörelseresultat | 41,1 | 26,9 | 138,9 | 78,9 |
Inklusive EFT pro forma jan – sept 2012
*) exklusive omstrukturerings-/integrationskostnader och förvärvskostnader
**) jämförelsetalen för 2012 har justerats i enlighet med organisatoriska strukturförändringar samt effekt av förändrad IAS 19.
Orderingången under kvartalet var 335,5 Mkr, vilket är en ökning med 45,5 procent justerat för valuta, jämfört med samma period föregående år.
Orderingången under helåret ökade med 3,5 procent justerat för valuta, jämfört med föregående år.
Nettoomsättningen under kvartalet var 254,9 Mkr, vilket är en ökning med 5,9 procent justerat för valuta, jämfört med samma period föregående år.
Nettoomsättningen för helåret ökade med 3,5 procent justerat för valuta, jämfört med föregående år.
Händelser efter bokslutsdagen
Inga väsentliga händelser har inträffat.
Framtidsutsikter
Vi bedömer att region Americas, med stöd av fortsatt ekonomisk tillväxt, kommer att utvecklas väl de kommande kvartalen.
För EMEA och APAC präglas efterfrågan av fortsatt osäkerhet.
Utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning med kr 4,00 per aktie (4,00).
Kvartal 4
Omsättning och orderingång
Orderingången under kvartalet var 777,8 Mkr (734,8). Justerat för valuta och förvärv var det en ökning med 7,5 procent jämfört med samma period föregående år.
Nettoomsättningen för kvartalet uppgick till 706,0 Mkr (762,9). Justerat för valuta och förvärv var det en minskning med 5,9 procent jämfört med samma period föregående år.
Resultat
Koncernens rörelseresultat för kvartalet var 55,9 Mkr (70,4). Justerat för förvärvskostnader och omstruktureringskostnader uppgick rörelseresultatet till 57,0 Mkr (74,2), vilket gav en rörelsemarginal på 8,1 procent (9,7).
Resultat före skatt minskade till 49,7 Mkr (61,4).
Resultat efter skatt var 31,3 Mkr (47,3), vilket gav ett resultat per aktie om 2,67 kr (4,04).
Operativt kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet uppgick till 121,2 Mkr (68,8). Bruttoinvesteringarna har under kvartalet uppgått till 7,1 Mkr (13,3).
Helåret
Omsättning och orderingång
Orderingången uppgick till 2 755,4 Mkr (2 230,0). Justerat för valuta och förvärv var det en ökning med 0,4 procent.
Nettoomsättningen för perioden uppgick till 2 659,2 Mkr (2 272,6). Justerat för valuta och förvärv var det en minskning med 5,1 procent.
Resultat
Koncernens rörelseresultat för perioden var 127,5 Mkr (176,5). Justerat för förvärvskostnader och omstruktureringskostnader uppgick rörelseresultatet till 170,2 Mkr (192,7), vilket gav en rörelsemarginal på 6,4 procent (8,5).
Resultatet har belastats med 41,0 Mkr i omstruktureringskostnader.
Avkastningen på operativt kapital uppgick till 14,2 procent (17,9)
Resultat före skatt minskade till 99,7 Mkr (153,7).
Resultat efter skatt var 69,7 Mkr (117,8), vilket gav ett resultat per aktie om 5,95 kr (10,06).
Operativt kassaflöde och investeringar
Det operativa kassaflödet uppgick till 226,7 Mkr (181,9)
Bruttoinvesteringarna uppgick till 45,5 Mkr (37,2), varav aktiverade utvecklingskostnader uppgick till 3,3 Mkr (4,6).
Övrig finansiell information
Likviditet: Koncernen hade vid periodens slut 270,0 Mkr i likvida medel och ytterligare 87,3 Mkr i outnyttjade checkräkningskrediter. Utöver detta finns ett låneutrymme på ytterligare 215,5 Mkr inom ramen för Nedermans låneavtal med SEB.
Eget kapital i koncernen uppgick den 31 december 2013 till 619,8 Mkr (601,2). Utdelning till aktieägarna uppgick till 4,00 SEK per aktie eller totalt 46,9 Mkr och betalades ut under andra kvartalet. Totalt antal aktier vid periodens utgång var 11 715 340.
Koncernens soliditet var 28,5 procent per den 31 december 2013 (28,0). Den finansiella nettoskuldsättningsgraden, räknat som nettoskulden i förhållande till eget kapital, uppgick till 92,1 procent (100,0).
Antal anställda
Medelantalet anställda under perioden var 1 924 (1 613). Antalet anställda vid periodens slut var 1 923 (1 937).
Risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernen och moderbolaget exponeras för ett flertal risker som i huvudsak uppkommer med anledning av att koncernen köper och säljer produkter i utländsk valuta. Då inga väsentliga förändringar avseende risk- eller osäkerhetsfaktorer inträffat under innevarande period, hänvisas till en detaljerad redovisning av dessa i förvaltningsberättelsen i årsredovisningen 2012 på sidan 34 och i not 26.
Valberedning
Enligt årsstämmans riktlinjer för valberedningens arbete har Göran Espelund (ordf.), Lannebo Fonder, Jan Svensson, Investment AB Latour och Sophia Pettersson, Ernström & Co utsetts till valberedning inför årsstämman 2014. För frågor rörande valberedningens arbete hänvisas till [email protected].
Aktiesparprogram
Årsstämman den 29 april 2013 beslutade i enlighet med styrelsens förslag att införa ett aktiesparprogram som initialt omfattar sju personer bestående av ledande befattningshavare och personer med högre chefsbefattningar och verksamma inom koncernledningen.
Aktiesparprogrammet innebär i korthet att de personer som deltar i programmet, förutsatt egen investering i Nederman-aktier, tidigast dagen efter offentliggörandet av Nedermans delårsrapport avseende första kvartalet 2016 och senast 30 dagar därefter, vederlagsfritt kan tilldelas aktier i Nederman, dels s.k. matchningsaktier och dels s.k. prestationsaktier. För att deltagarna skall vara berättigade att erhålla matchningsaktier krävs att anställningen inom koncernen kvarstått och att investeringen i Nederman-aktier bestått fram till tilldelningen av aktier. Tilldelningen av prestationsaktier förutsätter dessutom att koncernen uppnår vissa finansiella prestationsmål för åren 2013, 2014 och 2015. Enligt årsstämmans beslut kan aktiesparprogrammet maximalt innebära en tilldelning av 75 000 aktier i Nederman. För att säkerställa leverans av Nederman-aktier beslutade årsstämman om återköp av egna
aktier.
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport för koncernen har upprättats enligt IAS 34 delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats enligt årsredovisningslagens 9 kap. och RFR 2. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder, förutom tillägg och ändringar nedan, tillämpats som i den senaste årsredovisningen, se vidare årsredovisningen för 2012, sidorna 43-46.
Tillägg
IFRS 2 "Aktierelaterade ersättningar"
Aktiesparprogram 2013 redovisas som aktierelaterade ersättningar som regleras med egetkapitalinstrument i enlighet med IFRS 2.
Sociala avgifter
Sociala avgifter som utgår på grund av aktierelaterade ersättningar redovisas i enlighet med Rådets för finansiell rapportering uttalande UFR 7.
Ändringar som tillämpas från och med 1 januari 2013
Ett antal nya standarder och ändringar av tolkningar och befintliga standarder träder ikraft 1 januari 2013 och har tillämpats vid upprättandet av koncernens finansiella rapporter. Ingen av dessa förväntas ha någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter med undantag av de som följer nedan:
IAS 1 "Utformningen av finansiella rapporter":
Ändringen innebär att övrigt totalresultat presenteras fördelat på två grupper. Fördelningen baseras på om posterna kan komma att omklassificeras till resultaträkningen (omklassificeringsjusteringar) eller inte.
IAS 19 "Ersättningar till anställda":
Ändringen innebär att koncernen har slutat tillämpa den så kallade korridorregeln och redovisar i stället alla aktuariella vinster och förluster i övrigt totalresultat när de uppstår. Kostnader för tjänstgöring under tidigare år redovisas omgående. Räntekostnader och förväntad avkastning på förvaltningstillgångar har ersatts av en nettoränta som beräknas med hjälp av diskonteringsräntan, baserat på nettoöverskottet eller nettounderskottet i den förmånsbestämda planen.
Jämförelsesiffror hänförliga till ändringar har justerats. Effekter på balans- och resultaträkning framgår av not 2.
Omklassificering
Koncernens kostnader för intern distribution har omklassificerats från att tidigare inkluderats i försäljningskostnader till att nu klassificeras som kostnad för sålda varor. Omklassificeringen har gjorts för att det ger en mer rättvisande bild av koncernens resultaträkning.
Jämförelsesiffror hänförliga till omklassificeringen har justerats. Beloppen framgår nedan:
År 2011: 20,2 Mkr År 2012: 23,0 Mkr År 2012 Q1: 5,9 Mkr År 2012 Q2: 6,4 Mkr År 2012 Q3: 5,4 Mkr År 2012 Q4: 5,3 Mkr
Kvartalsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Delårsrapporten har inte granskats av bolagets revisor.
Helsingborg den 12 februari 2014
Jan Svensson Ordförande
Fabian Hielte Ylva Hammargren Gunnar Gremlin
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Styrelseledamot Styrelseledamot Verkställande Direktör
Per Borgvall Susanne Pahlén Åklundh Sven Kristensson
Jonas Svensson Arbetstagarrepresentant
Resultaträkning för koncernen
| 1 okt–31 dec | 1 jan–31 dec | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | NOT | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Nettoomsättning | 706,0 | 762,9 | 2 659,2 | 2 272,6 | |
| Kostnad för sålda varor | -456,5 | -464,9 | -1 692,6 | -1 366,3 | |
| Bruttoresultat | 249,5 | 298,0 | 966,6 | 906,3 | |
| Försäljningskostnader | -144,7 | -164,1 | -600,1 | -558,1 | |
| Administrationskostnader | 2 | -40,1 | -45,2 | -171,9 | -129,9 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -5,5 | -4,9 | -21,6 | -19,6 | |
| Förvärvskostnader | -1,1 | -3,7 | -1,7 | -11,1 | |
| Omstrukturerings- och integrationskostnader | -0,1 | -41,0 | -5,1 | ||
| Övriga rörelseintäkter/-kostnader | -2,2 | -9,6 | -2,8 | -6,0 | |
| Rörelseresultat | 55,9 | 70,4 | 127,5 | 176,5 | |
| Finansiella intäkter | 0,6 | -2,3 | 2,0 | 2,4 | |
| Finansiella kostnader | -6,8 | -6,7 | -29,8 | -25,2 | |
| Finansnetto | -6,2 | -9,0 | -27,8 | -22,8 | |
| Resultat före skatt | 49,7 | 61,4 | 99,7 | 153,7 | |
| Skatt | 2 | -18,4 | -14,1 | -30,0 | -35,9 |
| Periodens resultat | 31,3 | 47,3 | 69,7 | 117,8 | |
| Periodens resultat hänförligt till: | |||||
| Moderföretagets aktieägare | 31,3 | 47,3 | 69,7 | 117,8 | |
| Resultat per aktie | |||||
| före utspädning (kr) | 2,67 | 4,04 | 5,95 | 10,06 | |
| efter utspädning (kr) | 2,66 | 4,04 | 5,93 | 10,06 | |
Rapport över totalresultat för koncernen
| NOT | 1 okt–31 dec | 1 jan–31 dec | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | |
| Periodens resultat | 31,3 | 47,3 | 69,7 | 117,8 | |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som inte kan omföras till periodens resultat |
|||||
| Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner |
-0,6 | -1,2 | 1,6 | -4,8 | |
| Skatt hänförlig till poster som inte kan omföras | |||||
| till periodens resultat | -0,2 -0,8 |
0,5 -0,7 |
-0,5 1,1 |
0,6 -4,2 |
|
| Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat |
|||||
| Omräkningsdifferenser hänförliga till | |||||
| utlandsverksamheter | 9,0 | 9,1 | -6,4 | -17,4 | |
| 9,0 | 9,1 | -6,4 | -17,4 | ||
| Övrigt totalresultat för perioden efter skatt | 8,2 | 8,4 | -5,3 | -21,6 | |
| Summa totalresultat för perioden | 39,5 | 55,7 | 64,4 | 96,2 | |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | |||||
| Moderföretagets aktieägare | 39,5 | 55,7 | 64,4 | 96,2 |
Finansiell ställning för koncernen
| 31 Dec | 31 Dec | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | NOT | 2013 | 2012 |
| Tillgångar | |||
| Goodwill | 605,4 | 599,8 | |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 84,0 | 96,2 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 224,1 | 227,1 | |
| Långfristiga fordringar | 5,8 | 5,4 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 2 | 79,1 | 69,5 |
| Summa anläggningstillgångar | 998,4 | 998,0 | |
| Varulager | 291,4 | 285,5 | |
| Kundfordringar | 472,0 | 486,5 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 1 | 146,3 | 151,4 |
| Likvida medel | 270,0 | 224,6 | |
| Summa omsättningstillgångar | 1 179,7 | 1 148,0 | |
| Summa tillgångar | 2 178,1 | 2 146,0 | |
| Eget kapital | 2 | 619,8 | 601,2 |
| Skulder | |||
| Långfristiga räntebärande skulder | 711,0 | 687,6 | |
| Övriga långfristiga skulder | 13,4 | 14,3 | |
| Avsättning till pensioner | 2 | 97,2 | 104,0 |
| Uppskjutna skatteskulder | 26,9 | 37,8 | |
| Summa långfristiga skulder | 848,5 | 843,7 | |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 32,7 | 34,3 | |
| Leverantörsskulder | 255,5 | 250,3 | |
| Övriga kortfristiga skulder | 1,2 | 421,6 | 416,5 |
| Summa kortfristiga skulder | 709,8 | 701,1 | |
| Summa skulder | 1 558,3 | 1 544,8 | |
| Summa eget kapital och skulder | 2 178,1 | 2 146,0 |
Förändring i koncernens eget kapital i sammandrag
| 31 Dec | 31 Dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2013 | mars 2012 |
| Ingående eget kapital den 1 januari | 601,2 | 543,1 |
| Periodens resultat | 69,7 | 117,8 |
| Övrigt totalresultat | ||
| Årets förändring av omräkningsreserv | -6,4 | -17,4 |
| Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner efter skatt | 1,1 | -4,2 |
| Summa övrigt totalresultat för året | -5,3 | -21,6 |
| Summa totalresultat för året | 64,4 | 96,2 |
| Transaktioner med koncernens ägare | ||
| Utdelning | -46,9 | -38,1 |
| Aktierelaterade ersättningar | 1,1 | |
| Utgående eget kapital den 31 december | 619,8 | 601,2 |
Kassaflödesanalys för koncernen
| 1 jan-31 dec | ||
|---|---|---|
| Mkr NOT |
2013 | 2012 |
| Rörelseresultat | 127,5 | 176,5 |
| Justering för: | ||
| Avskrivningar på anläggningstillgångar | 49,2 | 44,0 |
| Övriga justeringar | -16,8 | -7,2 |
| Erhållen och betald ränta samt övr finansiella poster | -33,6 | -25,0 |
| Betald skatt | -67,0 | -39,4 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | 59,3 | 148,9 |
| förändringar i rörelsekapital | ||
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | 50,1 | -24,7 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 109,4 | 124,2 |
| Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar | -28,6 | -34,1 |
| 3 Förvärv/Avyttring av enheter |
-8,5 | -128,4 |
| Kassaflöde före finansieringsverksamheten | 72,3 | -38,3 |
| Utdelning | -46,9 | -38,1 |
| Kassaflöde från övriga finansieringsverksamheten | 15,9 | 159,4 |
| Periodens kassaflöde | 41,3 | 83,0 |
| Likvida medel vid periodens början | 224,6 | 149,1 |
| Omräkningsdifferenser | 4,1 | -7,5 |
| Likvida medel vid periodens slut | 270,0 | 224,6 |
| Koncernens operativa kassaflöde | ||
| Rörelseresultat | 127,5 | 176,5 |
| Justering för: | ||
| Avskrivningar på anläggningstillgångar | 49,2 | 44,0 |
| Omstrukturerings- och integrationsposter | 39,3 | 20,7 |
| Förvärvskostnader | 6,0 | 6,7 |
| Övriga justeringar | -16,8 | -7,2 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | 50,1 | -24,7 |
| Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar | -28,6 | -34,1 |
| Operativt kassaflöde | 226,7 | 181,9 |
Resultaträkningar för moderbolaget i sammandrag
| 1 okt-31 dec | 1 jan-31 dec | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | |
| Rörelseresultat | -20,2 | -9,8 | -69,9 | -30,6 | |
| Resultat aktier i dotterbolag | 122,7 | 111,0 | 157,8 | 130,1 | |
| Övriga finansiella intäkter och kostnader | 2,3 | -0,8 | -5,6 | -10,5 | |
| Resultat efter finansnetto | 104,8 | 100,4 | 82,3 | 89,0 | |
| Koncernbidrag | 50,0 | 40,0 | 50,0 | 40,0 | |
| Resultat före skatt | 154,8 | 140,4 | 132,3 | 129,0 | |
| Skatt | 0,0 | -9,5 | 0,0 | -2,8 | |
| Periodens resultat | 154,8 | 130,9 | 132,3 | 126,2 |
Rapport över totalresultat för moderbolaget
| 1 okt-31 dec | 1 jan-31 dec | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Periodens resultat | 154,8 | 130,9 | 132,3 | 126,2 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Poster som inte kan omföras till periodens resultat | ||||
| Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat |
||||
| Övrigt totalresultat för perioden efter skatt | ||||
| Summa totalresultat för perioden | 154,8 | 130,9 | 132,3 | 126,2 |
Balansräkning för moderbolaget i sammandrag
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 |
| Tillgångar | ||
| Summa anläggningstillgångar | 1 298,0 | 1 343,4 |
| Summa omsättningstillgångar | 295,1 | 137,3 |
| Summa tillgångar | 1 593,1 | 1 480,7 |
| Eget kapital | 571,0 | 484,5 |
| Skulder | ||
| Summa långfristiga skulder | 709,4 | 683,6 |
| Summa kortfristiga skulder | 312,7 | 312,6 |
| Summa skulder | 1 022,1 | 996,2 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 593,1 | 1 480,7 |
Förändringar i moderbolagets eget kapital i sammandrag
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 |
| Ingående eget kapital den 1 januari | 484,5 | 406,3 |
| Periodens resultat | 132,3 | 126,2 |
| Fusionsresultat | -9,9 | |
| Övrigt totalresultat | ||
| Summa övrigt totalresultat för året | ||
| Summa totalresultat för året | 132,3 | 116,3 |
| Transaktioner med ägare | ||
| Utdelning | -46,9 | -38,1 |
| Aktierelaterade ersättningar | 1,1 | |
| Utgående eget kapital den 31 december | 571,0 | 484,5 |
Närståenderelationer hos moderbolaget
| Mkr | 2013 |
|---|---|
| Dotterföretag | |
| Övriga rörelseintäkter | 40,3 |
| Erhållen utdelning | 157,8 |
| Erhållet koncernbidrag | 50,0 |
| Finansiella intäkter och kostnader | 11,8 |
| Fordringar per 31 december | 611,1 |
| Skulder per 31 december | 261,1 |
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser för moderbolaget
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 |
| Ställda säkerheter | Inga | Inga |
| Eventualförpliktelser | 135,7 | 113,8 |
| NOT 1 Verkligt värde och redovisat i balansräkningen | 31 dec 2013 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| ------------------------------------------------------ | -- | -- | -- | -- | ------------- |
| Mkr | Verkligt värde |
Finansiella instrument ej redovisade till verkligt värde |
Summa redovisat värde |
|---|---|---|---|
| Övriga fordringar | |||
| Valutaterminer *) | 0,4 | 0,4 | |
| Övriga andra fordringar | - | 145,9 | 145,9 |
| Summa | 0,4 | 145,9 | 146,3 |
| Övriga skulder | |||
| Valutaterminer *) | 2,3 | 2,3 | |
| Avsättningar och övriga andra skulder | - | 419,3 | 419,3 |
| Summa | 2,3 | 419,3 | 421,6 |
*) Koncernen innehar finansiella instrument i form av valutaterminskontrakt som redovisas till verkligt värde i balansräkningen. Det verkliga värdet har för samtliga kontrakt värderats utifrån direkt eller indirekt observerbar marknadsdata, dvs. nivå 2 enligt IFRS 7. För övriga finansiella instrument överensstämmer i allt väsentligt verkligt värde med bokfört värde. För ytterligare information hänvisas till not 26 i årsredovisningen för 2012.
NOT 2 Effekt av nya IAS 19
| Mkr | Justerad ingående |
Justerat | Justerad utgående |
Justerat | Justerad utgående |
|---|---|---|---|---|---|
| Effekt av ändrad | balans | resultat | balans | resultat | balans |
| redovisningsprincip | 2011-01-01 | 2011 | 2011-12-31 | 2012 | 2012-12-31 |
| Påverkan på balansräkningen | |||||
| Avsättning till pensioner | 11,5 | 3,9 | 15,4 | 3,9 | 19,3 |
| Övriga kortfristiga skulder | 2,4 | 0,7 | 3,1 | 0,0 | 3,1 |
| Uppskjutna skattefordringar | 3,6 | 1,2 | 4,9 | 0,4 | 5,3 |
| Eget kapital | -10,3 | -3,4 | -13,6 | -3,5 | -17,1 |
| Påverkan på resultaträkningen | |||||
| Administrativa kostnader | 0,5 | 0,9 | |||
| Uppskjuten skatt | -0,1 | -0,2 | |||
| Årets resultat | 0,4 | 0,7 | |||
| Övrigt totalresultat | -5,1 | -4,8 | |||
| Skatt hänförligt till övrigt totalresultat | 1,3 | 0,6 | |||
| Årets totalresultat | -3,4 | -3,5 |
NOT 3 Förvärv
Koncernen har under året förvärvat det danska bolaget Industriventilation A/S för en köpeskilling på 12,9 MDKK. Förvärvet bedöms inte vara väsentligt för koncernens finansiella rapporter och upplysningar enligt IFRS 3 har därför ej lämnats.
Förvärvsanalysen för 2012 års förvärv av EFT har justerats med 5,2 Mkr huvudsakligen på grund av justering av köpeskilling efter slutlig beräkning av net working capital. Justeringen har minskat goodwill med motsvarande belopp. Förvärvsanalysen för EFT är nu slutlig.
Segmentredovisning
Posten som ligger som ofördelad avser huvudsakligen kostnader relaterat till moderbolaget Nederman Holding AB, vilket innehåller de centrala huvudkontorsfunktionerna.
Rörelsesegment inklusive EFT pro forma jan – sept 2012
| 1 okt-31 dec | 1 jan – 31 dec | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012** | 2013 | 2012** |
| EMEA | ||||
| Orderingång | 353,4 | 392,1 | 1 449,4 | 1 509,0 |
| Extern nettoomsättning | 380,2 | 404,5 | 1 409,5 | 1 548,0 |
| Avskrivningar | -6,4 | -5,2 | -24,3 | -23,6 |
| Rörelseresultat *) | 11,7 | 52,2 | 73,3 | 143,2 |
| Asia Pacific | ||||
| Orderingång | 88,9 | 105,6 | 300,9 | 372,4 |
| Extern nettoomsättning | 70,9 | 111,2 | 291,8 | 355,2 |
| Avskrivningar | -1,4 | -1,4 | -5,4 | -6,1 |
| Rörelseresultat *) | 18,6 | 12,3 | 13,6 | 27,9 |
| Americas | ||||
| Orderingång | 335,5 | 237,1 | 1 005,1 | 1 009,3 |
| Extern nettoomsättning | 254,9 | 247,2 | 957,9 | 962,7 |
| Avskrivningar | -2,1 | -2,4 | -9,0 | -9,1 |
| Rörelseresultat *) | 41,1 | 26,9 | 138,9 | 78,9 |
| Övrigt-ofördelat | ||||
| Avskrivningar | -2,6 | -2,6 | -10,5 | -9,6 |
| Rörelseresultat *) | -14,4 | -17,2 | -55,6 | -42,8 |
| Koncernen | ||||
| Orderingång | 777,8 | 734,8 | 2 755,4 | 2 890,7 |
| Nettoomsättning | 706,0 | 762,9 | 2 659,2 | 2 865,9 |
| Avskrivningar | -12,5 | -11,6 | -49,2 | -48,4 |
| Rörelseresultat *) | 57,0 | 74,2 | 170,2 | 207,2 |
| Förvärvskostnader | -1,1 | -3,7 | -1,7 | -11,1 |
| Omstrukturerings-/integrationskostnader | -0,1 | -41,0 | -6,4 | |
| Rörelseresultat | 55,9 | 69,0 | 127,5 | 189,7 |
| Resultat före skatt | 49,7 | 61,2 | 99,7 | 166,1 |
| Resultat efter skatt | 31,3 | 47,2 | 69,7 | 129,6 |
*) exklusive omstrukturerings-/integrationskostnader och förvärvskostnader
**) jämförelsetalen för 2012 har justerats i enlighet med organisatoriska strukturförändringar samt effekt av förändrad IAS 19.
Datum för finansiell rapportering
Kvartalsrapport 1 23 april 2014 Årsstämma 23 april 2014 Kvartalsrapport 2 14 juli 2014 Kvartalsrapport 3 16 oktober 2014
Årsredovisningen slutet av mars 2014
Denna rapport innehåller framtidsinriktad information som baseras på Nedermanledningens nuvarande förväntningar. Även om ledningen bedömer att förväntningarna som framgår av sådan framtidsinriktad information är rimliga kan ingen garanti lämnas för att dessa förväntningar kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan faktiskt framtida utfall variera väsenligt jämfört med vad som framgår i den framtidsinriktade informationen beroende på bl a förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och andra politiska åtgärder, variationer i valutakurser och andra faktorer.
Denna information, av typen delårsrapport, är sådan som Nederman ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 12 februari 2014 kl 08.00.
Närmare upplysningar lämnas av Sven Kristensson, CEO Stefan Fristedt, CFO Telefon 042-18 87 00 Telefon 042-18 87 00 e-mail: [email protected] e-mail: [email protected]
För mer information se även Nedermans hemsida: www.nederman.com
Nederman Holding AB (publ), Box 602, 251 06 Helsingborg Telefon 042-18 87 00, Telefax 042-18 77 11 Organisationsnummer: 556576-4205
Faktaruta Nederman
Nederman är en världsledande leverantör av produkter och system inom området miljöteknik med fokus på luftfiltrering och återvinning. Våra lösningar bidrar till att minska miljöpåverkan från industriproduktion, skapa ren och säker arbetsmiljö samt öka produktionseffektivitet. Nedermans erbjudande omfattar allt från projektering till installation, driftsättning och service. Försäljning sker via dotterbolag i 30 länder samt agenter och distributörer i ett 30-tal länder. Nederman utvecklar och producerar vid egna tillverknings- och sammansättningsenheter i Europa, Nordamerika och Asien.
Koncernen är noterad på NASDAQ OMX Stockholm Mid Cap och har cirka 1 950 anställda.