Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Mycronic Interim / Quarterly Report 2021

Jul 15, 2021

2946_ir_2021-07-15_30fa5fc9-9bd3-4f2d-bc1d-207a60ea2a79.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

MYCRONIC

Q2

Delårsrapport januari-juni 2021

Andra kvartalet

  • Orderingången uppgick till 1 002 (651) MSEK, en ökning med 54 procent
  • Nettoomsättningen minskade med 2 procent till 1 064 (1 086) MSEK. Baserat på oförändrade valutakurser ökade nettoomsättningen 6 procent
  • Rörelseresultatet minskade till 241 (281) MSEK och rörelsemarginalen var 23 (26) procent
  • Resultatet per aktie uppgick till 1,84 (2,18) SEK

Januari-juni

  • Orderingången uppgick till 2 030 (2 083) MSEK, en minskning med 3 procent
  • Nettoomsättningen ökade med 29 procent till 2 355 (1 822) MSEK. Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 39 procent
  • Rörelseresultatet ökade till 739 (336) MSEK och rörelsemarginalen var 31 (18) procent
  • Resultatet per aktie uppgick till 5,84 (2,58) SEK

  • Koncernens orderingång ökade med 54 procent under kvartalet, drivet av förbättringar inom samtliga divisioner. Tidigare Assembly Solutions levererade en rörelsemarginal på 13 procent, vilket är över helårets målsättning och en klar förbättring jämfört med förra året. Pattern Generators levererade under kvartalet fyra system, jämfört med tre system förra året, dock med en mindre fördelaktig produktmix. Vår tillväxtstrategi att söka inom attraktiva områden för att komplettera och bredda vårt erbjudande genom väl valda förvärv resulterade i att Mycronic förvärvade att Luther & Maelzer GmbH i Tyskland. Förvärvet stärker Mycronic som helhet och understryker division Global Technologies fokus på ledande nischteknologier som har förutsättningar att växa snabbare än marknaden som helhet, säger Anders Lindqvist, vd och koncernchef.

Utsikter 2021

Det är styrelsens bedömning att nettoomsättningen för 2021 kommer att vara i nivån 4,5 miljarder kronor vid rådande valutakurser, inklusive genomfört förvärv.

Koncernen i sammandrag Q2 Jan-jun Rullande 12 mån Jan-dec 2020
2021 2020 2021 2020
Orderingång, MSEK 1 002 651 2 030 2 083 3 633 3 687
Nettoomsättning, MSEK 1 064 1 086 2 355 1 822 4 414 3 882
Book-to-bill 0,9 0,6 0,9 1,1 0,8 0,9
Orderstock, MSEK 1 774 2 425 1 774 2 425 1 774 1 969
Bruttomarginal, % 52,1% 55,7% 56,3% 51,5% 55,9% 53,6%
Rörelseresultat, MSEK 241 281 739 336 1 301 898
Rörelsemarginal, % 22,7% 25,8% 31,4% 18,4% 29,5% 23,1%
Resultat per aktie före/efter utspädning, SEK 1,84 2,18 5,84 2,58 10,35 7,10
Kassaflöde, MSEK -617 106 -306 333 50 689
Förändringar i nettoomsättning
Total tillväxt, % -2% -3% 29% -18% 13% -10%
Organisk tillväxt, % 6% -3% 39% -19% 20% -8%
Tillväxt från förvärv, % - - - - - -
Valutakurseffekter, % -8% 0% -10% 1% -7% -2%

Delårsrapport januari-juni 2021


MYCRONIC

Vd kommenterar

img-0.jpeg

Koncernens orderingång ökade med 54 procent under kvartalet, drivet av förbättringar inom samtliga divisioner. Tidigare Assembly Solutions levererade en rörelsemarginal på 13 procent, vilket är över helårets målsättning och en klar förbättring jämfört med förra året. Pattern Generators levererade under kvartalet fyra system, jämfört med tre system förra året, dock med en mindre fördelaktig produktmix.

Vår tillväxtstrategi att söka inom attraktiva områden för att komplettera och bredda vårt erbjudande genom väl valda förvärv resulterade i att Mycronic förvärvade att Luther & Maelzer GmbH i Tyskland. Affären slutfördes den 25 juni och förvärvet sker tre år efter Mycronics senaste förvärv, vilket var MRSI Systems i USA. Liksom MRSI kommer att L&M att ingå i division Global Technologies. Bolaget är en ledande global utvecklare, tillverkare och leverantör av avancerad utrustning för elektrisk testning av kretskort och substrat. Med att L&M breddar vi vårt erbjudande och skapar en plattform inom elektrisk testning. Förvärvet stärker Mycronic som helhet och understryker division Global Technologies fokus på ledande nischteknologier som har förutsättningar att växa snabbare än marknaden som helhet.

Pattern Generators levererade fyra maskritare under kvartalet, samt erhöll en order på ett SLX-system, vilket bekräftar att produktens prestanda, höga produktivitet och tillförlitlighet värdesätts av våra kunder i den snabbt växande halvledarindustrin. Vi har med SLX etablerat en god tillväxtmöjlighet på halvledarmarknaden. Inom segmentet maskritare för bildskärmar ser vi en fortsatt gynnsam långsiktig marknadsutveckling, även om marknaden under det senaste året påverkats negativt av en svagare marknad för fotomasker för bildskärmar. Verksamheten präglas av variationer över tid och utvecklingen bör ses över en längre period. Vi erhöll efter kvartalets utgång en order på en Prevision Lite 8 Evo, liksom på en FPS 6100 Evo.

High Flex och High Volume levererade under kvartalet förbättrad orderingång, nettoomsättning och rörelseresultat. Marknaden för High Flex kännetecknades av stark efterfrågan från konsumenter och en generellt hög efterfrågan på elektronik. Samtidigt medför pandemin att osäkerhet rörande tillgång till komponenter och insatsvaror kan leda till att våra kunder skjuter fram investeringar och endast fokuserar på nödvändig produktionsutrustning. Två faktorer som positivt påverkade efterfrågan på High Volumes produkter är att de kinesiska kundernas produktion flyttar tillbaka till Kina som en effekt av pandemin samt att ökade arbetskraftskostnader driver på investeringar inom automatisering.

Inom Global Technologies uppvisade kameramoduler för fordonsindustrin i USA, Europa och Kina en ökad aktivitet, även om den kinesiska marknaden kännetecknas av tuff lokal konkurrens. Inom die bonding erhöll divisionen under andra kvartalet nya kunder i USA och Kina, samt en större order i Kina, vilket bidrog till en förbättrad orderingång för Global Technologies.

Komponentbrist och höjda priser på insatsvaror har inte nämnvärt påverkat vår utveckling under det andra kvartalet, men vi ser fortsatt att det kan leda till högre kostnader och längre ledtider framöver.

Styrelsen reviderar sin bedömning av nettoomsättningen för 2021 till 4,5 miljarder kronor vid rådande valutakurser, inklusive genomfört förvärv. Revideringen från tidigare 3,9 miljarder kronor förklaras i huvudsak av högre volymer och förvärvet av att L&M. Målet för den ackumulerade rörelsemarginalen inom tidigare Assembly Solutions på 10 procent ligger fast, liksom det långsiktiga målet att nå en nettoomsättning om 5 miljarder kronor senast 2023.

Anders Lindqvist, vd och koncernchef

img-1.jpeg
Orderingång och nettoomsättning, rullande 12 månader

img-2.jpeg
Brutto- och rörelsemarginal, rullande 12 månader

Delårsrapport januari–juni 2021


MYCRONIC

Finansiell utveckling

KONCERNEN

| | Q2 | | Jan-jun | | Rullande
12 mån | Jan-dec
2020 |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | | |
| Orderingång, MSEK | 1 002 | 651 | 2 030 | 2 083 | 3 633 | 3 687 |
| Orderstock, MSEK | 1 774 | 2 425 | 1 774 | 2 425 | 1 774 | 1 969 |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 064 | 1 086 | 2 355 | 1 822 | 4 414 | 3 882 |
| Bruttovinst, MSEK | 555 | 605 | 1 327 | 938 | 2 468 | 2 080 |
| Bruttomarginal, % | 52,1% | 55,7% | 56,3% | 51,5% | 55,9% | 53,6% |
| Rörelseresultat, MSEK | 241 | 281 | 739 | 336 | 1 301 | 898 |
| Rörelsemarginal, % | 22,7% | 25,8% | 31,4% | 18,4% | 29,5% | 23,1% |
| EBITDA, MSEK | 288 | 325 | 831 | 423 | 1 520 | 1 112 |

Koncernens orderingång ökade med 54 procent till 1 002 (651) MSEK, drivet av förbättringar inom samtliga divisioner. För de första sex månaderna minskade orderingången med 3 procent till 2 030 (2 083) MSEK. Koncernens orderstock uppgick vid kvartalets utgång till 1 774 (2 425) MSEK.

Pattern Generators levererade under kvartalet fyra system, jämfört med tre system förra året. Produktmixen var dock mindre fördelaktig, vilket ledde till minskad nettoomsättning. Inom de tidigare Assembly Solutions-divisionerna ökade nettoomsättningen inom High Flex och High Volume, medan den minskade inom Global Technologies. Sammantaget minskade nettoomsättningen med 2 procent till 1 064 (1 086) MSEK. För det första halvåret ökade nettoomsättningen med 29 procent till 2 355 (1 822) MSEK. Kvartalets nettoomsättning har påverkats negativt av valutaeffekter om 83 MSEK och halvåret negativt med 173 MSEK.

Koncernens bruttomarginal under andra kvartalet blev 52 (56) procent, där minskningen främst förklaras av en mindre fördelaktig produktmix inom Pattern Generators. Bruttomarginalen för årets första sex månader ökade till 56 (52) procent.

Periodens rörelseresultat minskade med 14 procent till 241 (281) MSEK, där förbättrade rörelseresultat inom High Flex, High Volume och Global Technologies inte fullt ut uppvägde resultatminskningen inom Pattern Generators. Rörelsemarginalen var 23 (26) procent. För årets första sex månader ökade koncernens rörelseresultat med 120 procent till 739 (336) MSEK, motsvarande en rörelsemarginal om 31 (18) procent. Förvärvsrelaterade kostnader, hänförliga till avskrivningar av förvärvade immateriella tillgångar och transaktionskostnader uppgick till 31 (19) MSEK.

Kassaflöde och finansiell ställning

Koncernens likvida medel uppgick vid utgången av juni till 1 019 (984) MSEK. Kassaflödet under det första halvåret uppgick till -306 (333) MSEK. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 682 (267) MSEK.

Rörelsekapitalbindningen minskade under de första sex månaderna med 31 MSEK jämfört med en ökning om 2 MSEK föregående år.

Investeringar uppgick till 1 071 (97) MSEK, varav förvärvet av atg L&M tog 1 030 MSEK i anspråk. Aktivering av produktutveckling svarade för 24 (51) MSEK och investeringar i materiella anläggningstillgångar för 15 (26) MSEK. Finansieringsverksamheten bidrog med 83 (163) MSEK varav 455 MSEK förklaras av nyttjande av kreditfaciliteter, medan 294 MSEK avsåg utdelning till aktieägare. Under 2020 utbetalades aktieutdelningen under det tredje kvartalet på grund av senarelagd årsstämma. Vidare tog förvärv av innehav utan bestämmande inflytande i Axxon Piezoelectric Technology Co, Ltd 39 MSEK i anspråk.

Covid-19

Mycronic följer myndigheternas samtliga anvisningar och övervakar utvecklingen kring covid-19. Bolaget arbetar strukturerat med att minska risker för personal och verksamhet, samtidigt som bolaget vidtar åtgärder för att också ha handlingsutrymme för framtiden. I arbetet prioriteras säkerhet och hälsa.

Mycronic har en stark finansiell ställning i kombination med att verksamheten är väl fördelad över olika segment och geografier varför koncernens delar påverkas väldigt olika av covid-19. Pandemin har en påverkan på elektronikindustrin och skapar osäkerhet i marknaden varför prognoser och långsiktiga effekter är svåra att bedöma.

Delårsrapport januari–juni 2021


MYCRONIC

PATTERN GENERATORS

Q2 Jan-jun Rullande 12 mån Jan-dec 2020
2021 2020 2021 2020
Orderingång, MSEK 209 111 442 836 967 1 361
Orderstock, MSEK 617 1 522 617 1 522 617 1 156
Nettoomsättning, MSEK 389 503 981 672 1 872 1 563
Bruttovinst, MSEK 252 361 728 470 1 414 1 156
Bruttomarginal, % 64,6% 71,7% 74,2% 69,9% 75,5% 74,0%
Rörelseresultat, MSEK 174 273 593 324 1 157 889
Rörelsemarginal, % 44,6% 54,2% 60,4% 48,2% 61,8% 56,8%
EBITDA 184 276 611 333 1 186 908
FoU-utgifter, MSEK -61 -55 -114 -115 -221 -222
FoU-kostnader, MSEK -57 -38 -104 -77 -189 -163

Pattern Generators erhöll under kvartalet en order på ett SLX-system, vilket bekräftar att produktens prestanda, höga produktivitet och tillförlitlighet värdesätts av våra kunder i den snabbt växande halvledarindustrin. Dessutom har efter kvartalets utgång även en order på en Prevision Lite 8 Evo erhållits, liksom på en FPS 6100 Evo. Inom segmentet maskritare för bildskärmar ser vi en fortsatt gynnsam långsiktig marknadsutveckling, även om marknaden under det senaste året påverkats negativt av en svagare marknad för fotomasker för bildskärmar. Verksamheten präglas av variationer över tid och utvecklingen bör ses över en längre period. Orderingången under andra kvartalet ökade med 89 procent till 209 (111) MSEK. För årets första sex månader minskade orderingången med 47 procent till 442 (836) MSEK, vilket förklaras av ett starkt första kvartal 2020, där fem maskritare ingick. Orderstocken uppgick vid utgången av juni till 617 (1 522) MSEK och innehöll 9 system. Inklusive erhållna ordrar efter kvartalets utgång innehöll orderstocken 11 system med planerade leveranser enligt följande:

2021 Q3: 2 SLX, Prevision Lite 8 Evo
2021 Q4: SLX, FPS 6100 Evo
2021 H2: SLX
2022 Q1: 2 SLX
2022 H1: SLX
2022 Q3: SLX
2023 Q2: Prevision Lite 8 Evo

Pattern Generators levererade under kvartalet fyra system jämfört med tre system förra året, dock med en mindre fördelaktig produktmix. Nettoomsättningen minskade därmed under kvartalet med 23 procent till 389 (503) MSEK. För halvåret ökade nettoomsättningen med 46 procent till 981 (672) MSEK. Det andra kvartalets nettoomsättning har påverkats negativt av valutaeffekter om 23 MSEK och de första sex månaderna negativt med 47 MSEK.

Den mindre fördelaktiga produktmixen förklarar minskningen av bruttomarginalen till 65 (72) procent. Bruttomarginalen för årets första sex månader ökade till 74 (70) procent.

Rörelseresultatet under kvartalet minskade med 36 procent och uppgick till 174 (273) MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 45 (54) procent. För årets första sex månader ökade rörelseresultatet med 83 procent till 593 (324) MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 60 (48) procent.

Forsknings- och utvecklingskostnaderna uppgick under kvartalet till 57 (38) MSEK och till 104 (77) för halvåret och avser i huvudsak maskritaren SLX tillsammans med utvecklingen av nuvarande och nästa generations maskritare. Aktivering av utvecklingskostnader uppgick till 4 (17) MSEK för kvartalet och 10 (38) MSEK för de första sex månaderna.

Delårsrapport januari–juni 2021


MYCRONIC

HIGH FLEX

Q2 Jan-jun Rullande 12 mån Jan-dec 2020
2021 2020 2021 2020
Orderingång, MSEK 279 171 602 467 1 167 1 032
Orderstock, MSEK 150 81 150 81 150 86
Nettoomsättning, MSEK 262 248 538 512 1 106 1 079
Bruttovinst, MSEK 97 99 207 192 441 425
Bruttomarginal, % 36,9% 39,9% 38,5% 37,4% 39,8% 39,4%
Rörelseresultat, MSEK 11 -15 46 -17 95 33
Rörelsemarginal, % 4,1% -6,0% 8,5% -3,3% 8,6% 3,0%
EBITDA 20 -6 64 -2 133 67
FoU-utgifter, MSEK -47 -50 -90 -105 -171 -186
FoU-kostnader, MSEK -42 -45 -78 -94 -148 -165

Marknaden för High Flex kännetecknades av stark efterfrågan från konsumenter och en generellt hög efterfrågan på elektronik. Samtidigt medför pandemin att osäkerhet rörande tillgång till komponenter och insatsvaror kan leda till att Mycronics kunder skjuter fram investeringar och endast fokuserar på nödvändig produktionsutrustning. Under kvartalet erhölls en större order i Europa, vilket bidrog till att orderingången ökade med 63 procent och uppgick till 279 (171) MSEK. För de första sex månaderna ökade orderingången med 29 procent till 602 (467) MSEK. Orderstocken uppgick vid kvartalets utgång till 150 (81) MSEK.

Nettoomsättningen ökade under andra kvartalet med 6 procent från föregående år och uppgick till 262 (248) MSEK. För halvåret ökade nettoomsättningen med 5 procent till 538 (512) MSEK. Kvartalets nettoomsättning har påverkats negativt av valutaeffekter om 26 MSEK och halvåret negativt med 57 MSEK.

Bruttomarginalen under andra kvartalet blev 37 (40) procent och för halvåret 39 (37) procent.

Divisionens rörelseresultat förbättrades under andra kvartalet till 11 (-15) MSEK, vilket i huvudsak förklaras av ett negativt valutaresultat om 22 MSEK under föregående år. Rörelsemarginalen var 4 (-6) procent. För årets första sex månader ökade rörelseresultatet till 46 (-17) MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 8 (-3) procent.

Forsknings- och utvecklingskostnaderna uppgick under kvartalet till 42 (45) MSEK och till 78 (94) för halvåret och avser vidareutveckling av befintliga produkter tillsammans med investeringar i framtida tillväxt. Aktivering av utvecklingskostnader uppgick till 6 (6) MSEK för kvartalet och 14 (13) MSEK för de första sex månaderna.

Delårsrapport januari–juni 2021


MYCRONIC

HIGH VOLUME

Q2 Jan-jun Rullande 12 mån Jan-dec 2020
2021 2020 2021 2020
Orderingång, MSEK 381 314 771 585 1 169 983
Orderstock, MSEK 758 708 758 708 758 669
Nettoomsättning, MSEK 315 225 683 445 1 111 873
Bruttovinst, MSEK 166 98 330 199 482 351
Bruttomarginal, % 52,6% 43,4% 48,4% 44,8% 43,4% 40,2%
Rörelseresultat, MSEK 94 57 184 112 253 181
Rörelsemarginal, % 29,9% 25,5% 26,9% 25,2% 22,7% 20,7%
EBITDA 99 62 193 121 270 198
FoU-utgifter, MSEK -28 -17 -56 -37 -106 -87
FoU-kostnader, MSEK -29 -18 -58 -40 -111 -92

Två faktorer som positivt påverkade efterfrågan på High Volumes produkter är att de kinesiska kundernas produktion flyttar tillbaka till Kina som en effekt av pandemin samt att ökade arbetskraftskostnader driver på investeringar inom automatisering. Detta stödjer den goda utvecklingen inom High Volume, där orderingången under årets andra kvartal ökade med 21 procent i förhållande till föregående år och uppgick till 381 (314) MSEK. För de första sex månaderna ökade orderingången med 32 procent till 771 (585) MSEK. Orderstocken uppgick vid kvartalets utgång till 758 (708) MSEK.

Den kinesiska marknadens utveckling och divisionens starka position på denna ledde till att nettoomsättningen under andra kvartalet ökade med 40 procent och uppgick till 315 (225) MSEK. För halvåret ökade nettoomsättningen med 53 procent till 683 (445) MSEK. Kvartalets nettoomsättning har påverkats negativt av valutaeffekter om 13 MSEK och halvåret negativt med 37 MSEK.

Bruttomarginalen ökade under andra kvartalet till 53 (43) procent och för halvåret till 48 (45) procent.

Rörelseresultatet ökade under kvartalet med 64 procent till 94 (57) MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal om 30 (26) procent. För årets första sex månader ökade rörelseresultatet till 184 (112) MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 27 (25) procent.

Forsknings- och utvecklingskostnaderna uppgick under kvartalet till 29 (18) MSEK och till 58 (40) för halvåret och avser vidareutveckling av befintliga produkter tillsammans med investeringar i framtida tillväxt.

Delårsrapport januari–juni 2021


MYCRONIC

GLOBAL TECHNOLOGIES

| | Q2 | | Jan-jun | | Rullande
12 mån | Jan-dec
2020 |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| | 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | | |
| Orderingång, MSEK | 144 | 74 | 234 | 218 | 373 | 357 |
| Orderstock, MSEK | 249 | 114 | 249 | 114 | 249 | 57 |
| Nettoomsättning, MSEK | 107 | 128 | 173 | 215 | 370 | 412 |
| Bruttovinst, MSEK | 41 | 49 | 62 | 79 | 129 | 146 |
| Bruttomarginal, % | 37,9% | 38,2% | 35,7% | 36,8% | 34,8% | 35,5% |
| Rörelseresultat, MSEK | 7 | -2 | -8 | -22 | -73 | -87 |
| Rörelsemarginal, % | 6,1% | -1,6% | -4,5% | -10,0% | -19,7% | -21,1% |
| EBITDA | 12 | 6 | 3 | -5 | -8 | -16 |
| FoU-utgifter, MSEK | -13 | -17 | -26 | -35 | -57 | -66 |
| FoU-kostnader, MSEK | -15 | -20 | -29 | -41 | -83 | -95 |

Inom kameramoduler för fordonsindustrin uppvisade marknaderna i USA, Europa och Kina en ökad aktivitet, även om den kinesiska marknaden kännetecknas av tuff lokal konkurrens. Inom die bonding erhöll Global Technologies under andra kvartalet sex nya kunder i USA och Kina, samt en större order i Kina. Detta bidrog till att orderingången under kvartalet ökade med 94 procent och uppgick till 144 (74) MSEK. För de första sex månaderna ökade orderingången med 8 procent till 234 (218) MSEK. Orderstocken uppgick till 249 (114) MSEK och inkluderar atg L&Ms orderstock om 130 MSEK.

Nettoomsättningen minskade under andra kvartalet med 16 procent till 107 (128) MSEK, medan den för halvåret minskade med 20 procent till 173 (215) MSEK. Kvartalets nettoomsättning har påverkats negativt av valutaeffekter om 16 MSEK och halvåret negativt med 26 MSEK.

Bruttomarginalen blev under andra kvartalet 38 (38) procent och för halvåret 36 (37) procent.

Kostnadsbesparingar har bidragit till att rörelseresultatet för kvartalet förbättrades till 7 (-2) MSEK, motsvarande en rörelsemarginal om 6 (-2) procent. För årets första sex månader blev rörelseresultatet -8 (-22) MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på -4 (-10) procent.

Forsknings- och utvecklingskostnaderna uppgick under kvartalet till 15 (20) MSEK och till 29 (41) för halvåret och avser vidareutveckling av befintliga produkter tillsammans med investeringar i framtida tillväxt.

I maj offentliggjorde Mycronic förvärvet av atg Luther & Maelzer GmbH i Tyskland, som kommer att vara en del av Global Technologies och ingår i koncernen från och med den 25 juni. Med säte i Wertheim i Tyskland och med cirka 190 medarbetare utvecklar, producerar och säljer atg L&M avancerad utrustning som testar, mäter och kontrollerar kretskort och substrat. Bolagets ledande position bygger på egenutvecklad teknologi för så kallad Flying Probe Test och Grid Test.

Delårsrapport januari–juni 2021


MYCRONIC

Elektronikindustrin

Den globala elektronikindustrin växte med 1,2 procent under 2020 till 2 198 miljarder USD¹. För helåret 2020 visade halvledarmarknaden en positiv utveckling med en tillväxt om 6,5 procent till motsvarande 439 miljarder USD¹.

FRAMTIDSUTSIKTER

Den årliga tillväxten för elektronikindustrin prognostiseras till 5,3 procent för perioden 2020-2025¹. De industri-segment som förväntas ha starkast tillväxt under femårs-perioden är elektronik till infrastruktur för datacenter och trådlös kommunikation, fordonsindustri samt industriella tillämpningar. Under 2021 prognostiseras en tillväxt inom elektronikindustrin om 8,8 procent. Halvledarmarknaden bedöms under helåret 2021 växa med 16,2 procent jämfört med 2020 och prognostiseras vara positiv under perioden 2021-2025 som helhet, med en årlig tillväxt om 4,8 procent¹.

Storlek/tillväxt 2021F 2020 2019
Elektronikindustrin, procentuell förändring¹ +8,8% +1,2% +0,8%
Halvledarindustrin, procentuell förändring¹ +16,2% +6,5% +12,1%
Ytmontering, procentuell förändring² NA +7,2% -10,5%
Dispensering, MUSD³ NA 730 800
Kameramoduler fordon, miljoner enheter³ 210 171 187
Bildskärmar, miljarder USD⁴ 161 124 109
Fotomasker, procentuell värdeförändring⁵ +4,5% -10,6% +8,0%
Fotomaskarea, tusen kvadratmeter⁵ 17,7 17,9 17,4

MARKNADSOMRÅDE YTMONTERING OCH DISPENSERING

Världsmarknaden för ytmonteringsutrustning omsätter årligen ungefär 5 000 MUSD⁶. Segmentet ytmonteringsrobotar för komponentmontering växte under 2020 med 7,2 procent till 2 945 MUSD², framför allt drivet av en stark utveckling i Kina samtidigt som marknader i Amerika, Europa och Japan minskade. Under första kvartalet såg segmentet en fortsatt positiv global utveckling jämfört med samma period föregående år, även om marknaderna i Japan och Europa backade. Utrustningsmarknaden för dispensering minskade med 8,8 procent och omsatte 730 MUSD⁹ under 2020. Mycronics produktportfölj omfattar produktionssystem för komponentmontering, beröringsfri höghastighetsdispensering av lodpasta, inspektionsutrustning, automatiserade lagringslösningar, samt utrustning för dispensering inklusive lackning av kretskort.

MARKNADSOMRÅDE MONTERINGSAUTOMATION

Mycronic erbjuder din bonding-lösningar med mycket hög precision för produktion av mikro- och optoelektronik som används exempelvis inom industrisegmenten för data- och telekommunikation, flyg, rymd, försvar samt medicinteknik. Genom utvecklingen av datacenter, 5G, artificiell intelligens och IoT (Internet of Things) förväntas komponenter för optisk kommunikation att öka från 7,5 miljarder USD 2019 till 12,9 miljarder USD 2025, vilket motsvarar en årlig tillväxt om 10 procent⁸. Mycronic erbjuder även lösningar för montering och testning av kameramoduler inklusive de för avancerat förarstöd, ADAS (Advanced Driver Assistance System) till fordonsindustrin. Antalet tillverkade kameramoduler för fordon förväntas öka från 187 miljoner enheter 2019 till 333 miljoner 2025, motsvarande en årlig tillväxt om 10 procent³.

MARKNADSOMRÅDE PATTERN GENERATORS

MARKNADEN FÖR BILDSKÄRMAR

Efter en initial nedgång på grund av pandemiutbrottet återhämtade sig marknaden starkt under andra delen av 2020, drivet av god efterfrågan och stigande priser inom främst LCD-skärmar. Tillväxten för 2020 var 14 procent till 124 miljarder USD⁴. Den positiva utvecklingen för bildskärmsmarknaden bedöms fortsätta under 2021 med en tillväxt om 30 procent till 161 miljarder USD⁴, till stor del drivet av fortsatt stigande priser på LCD-skärmar. Den långsiktiga trenden mot en större andel avancerade bildskärmar bedöms fortsätta. Under 2021 förväntas en positiv tillväxt för AMOLED med 25 procent till 38 miljarder USD⁴, drivet av ett skifte mot mer avancerade bildskärmar. Samtidigt fortsätter även den totala bildskärmsytan att öka, drivet av större skärmar tillsammans med fler skärmar i nya produkter.

MARKNADEN FÖR FOTOMASKER FÖR BILDSKÄRMAR

Marknaden för fotomasker uppvisade en negativ tillväxt om 10,6 procent från 918 MUSD till 821 MUSD⁵,⁷ under 2020. Den negativa utvecklingen är till stor del kopplad till pandemin, som under andra halvan av 2020 medförde en stor efterfrågan på bildskärmar, vilket gjorde att bildskärmstillverkarna fokuserade på att tillverka befintliga modeller istället för att introducera nya. Prognosen för 2021 är att marknaden skall börja återhämta sig och visa en positiv tillväxt om 4,5 procent till 858 MUSD⁵,⁷. Marknaden drivs framförallt av en större andel avancerade fotomasker för AMOLED-skärmar. Samtidigt sker en långsammare tillväxt än tidigare bedömts för fotomasker för G10 på grund av en ökad prispress och lägre än förväntade volymer⁵. Prognosen för den totala areatillväxten uppgår till i genomsnitt 3,8 procent per år för 2020-2025⁵. Uppskattningen av tillväxten för fotomasker inom AMOLED är stark, med en årlig genomsnittlig areatillväxt om 12,1 procent mellan 2020-2025⁵, vilket driver behovet av fotomasker producerade av Precision 80- och Precision 800-system.

Delårsrapport januari–juni 2021


MYCRONIC

1) Prismark, senaste prognos juni 2021
2) Protec MDC, april 2021
3) Prismark, maj och december 2020
4) Omdia, senaste prognos juni 2021
5) Omdia, juni 2021 (årlig uppdatering)
6) Prismark april 2019, Protec MDC januari 2021, Mycronic analys
7) 110 YEN/USD använt av Mycronic vid konvertering
8) Lightcounting, oktober 2020
9) Prismark, april 2021

Övrigt

MODERBOLAGET

Mycronic AB är moderbolag i koncernen.

Moderbolagets nettoomsättning uppgick under det första halvåret till 1 373 (1 074) MSEK. Rörelseresultatet uppgick till 526 (220) MSEK.

Likvida medel uppgick vid utgången av det första halvåret till 228 MSEK, jämfört med 719 MSEK vid utgången av 2020.

FINANSIELL INFORMATION

Mycronic AB (publ) är noterat på Nasdaq Stockholm, Large Cap. Informationen i denna rapport offentliggörs enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades genom nedanstående kontaktpersoners försorg för offentliggörande 15 juli 2021, klockan 08:00.

Finansiella rapporter och pressmeddelanden publiceras på svenska och engelska och finns på www.mycronic.com.

Denna rapport har inte granskats av bolagets revisor.

TELEFONKONFERENS

Mycronic har en telefonkonferens 15 juli klockan 10:00-11:00 med vd och koncernchef Anders Lindqvist och ekonomi- och finansdirektör Torbjörn Wingårdh. För att ta

del av presentationen, vänligen ring in på respektive telefonnummer eller följ oss via länken nedan.

Sverige: +46 8 566 427 03

Storbritannien: +44 333 300 9273

USA: +1 833 823 0590

https://mycronic-external.creo.se/210715

FINANSIELL KALENDER

Delårsrapport januari-september 2021 21 oktober 2021
Bokslutskommuniké 2021 9 februari 2022
Delårsrapport januari-mars 2022 21 april 2022
Årsstämma 2022 5 maj 2022
Delårsrapport januari-juni 2022 14 juli 2022
Delårsrapport januari-september 2022 20 oktober 2022
Bokslutskommuniké 2022 8 februari 2023

FÖR YTTERLIGARE INFORMATION KONTAKTA

Anders Lindqvist
Vd och koncernchef
+46 8 638 52 00
[email protected]

Torbjörn Wingårdh
Ekonomi- och finansdirektör
+46 8 638 52 00
[email protected]

Sven Chetkovich
Director Investor Relations
+46 70 558 39 19
[email protected]

Delårsrapport januari-juni 2021


MYCRONIC

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Täby, 15 juli 2021
Mycronic AB (publ)

Anders Lindqvist
Vd och koncernchef

| Patrik Tigerschiöld
Styrelseordförande | Arun Bansal
Styrelseledamot | Anna Belfrage
Styrelseledamot |
| --- | --- | --- |
| Katarina Bonde
Styrelseledamot | Staffan Dahlström
Styrelseledamot | Johan Densjö
Arbetstagarrepresentant |
| Robert Larsson
Styrelseledamot | Jörgen Lundberg
Arbetstagarrepresentant | |

Mycronic AB (publ)

PO Box 3141

SE-183 03 Täby, Sweden

Tel: +46 8 638 52 00

Fax: +46 8 638 52 90

www.mycronic.com

Reg office: Stockholm

Reg no: 556351-2374

VAT no: SE556351237401

Delårsrapport januari–juni 2021
10 (21)


MYCRONIC

Koncernen

Koncernens resultaträkningar i sammandrag, MSEK Not Q2 Jan-jun Rullande Jan-dec
2021 2020 2021 2020 12 mån 2020
Nettoomsättning 5, 6 1 064 1 086 2 355 1 822 4 414 3 882
Kostnad sålda varor -509 -482 -1 028 -884 -1 947 -1 802
Bruttovinst 555 605 1 327 938 2 468 2 080
Forskning och Utveckling 7 -144 -122 -270 -252 -532 -514
Försäljningskostnader -132 -117 -254 -257 -432 -435
Administrationskostnader -55 -61 -112 -118 -230 -236
Övriga intäkter och kostnader 17 -24 49 25 26 3
Rörelseresultat 241 281 739 336 1 301 898
Finansiella intäkter och kostnader -1 -2 -1 -3 -6 -8
Resultat före skatt 240 279 738 333 1 295 890
Skatt -60 -64 -168 -78 -277 -187
Periodens resultat 180 215 570 255 1 018 703
Resultat/aktie före/efter utspädning, SEK 1,84 2,18 5,84 2,58 10,35 7,10
Genomsnittligt antal aktier, tusental 97 685 97 775 97 685 97 775 97 698 97 743
Resultat hänförligt till moderbolagets ägare 180 213 570 252 1 011 694
Resultat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande - 1 - 3 7 10
180 215 570 255 1 018 703
Koncernens rapporter över totalresultat i sammandrag, MSEK Q2 Jan-jun Rullande Jan-dec
--- --- --- --- --- --- ---
2021 2020 2021 2020 12 mån 2020
Periodens resultat 180 215 570 255 1 018 703
Övrigt totalresultat
Poster som inte omförs till resultatet, efter skatt
Aktuariella resultat avseende förmånsbestämda ersättningar till anställda - - - - 3 3
Poster som kan komma att omklassificeras till resultatet, efter skatt
Omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter -31 -133 58 -7 -95 -161
Säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet 0 - 0 - 0 -
Förändringar på kassaflödessäkringar 0 70 -52 6 2 61
Summa totalresultat 148 151 576 254 928 606
Summa totalresultat hänförligt till moderbolagets ägare 148 151 576 251 922 597
Summa totalresultat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande - 1 - 3 6 9
148 151 576 254 928 606

Delårsrapport januari–juni 2021


MYCRONIC

Koncernens rapporter över finansiell ställning i sammandrag, MSEK 30 jun 21 30 jun 20 31 dec 20
TILLGÄNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 2 218 1 390 1 253
Materiella anläggningstillgångar 448 456 465
Långfristiga fordringar 35 51 40
Uppskjutna skattefordringar 125 105 128
Summa anläggningstillgångar 2 826 2 003 1 886
Omsättningstillgångar
Varulager 1 344 1 241 1 181
Kundfordringar 659 884 601
Övriga kortfristiga fordringar 303 292 348
Likvida medel 1 019 984 1 303
Summa omsättningstillgångar 3 326 3 400 3 433
Summa tillgångar 6 153 5 403 5 319
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 3 610 3 234 3 378
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder 168 251 185
Uppskjutna skatteskulder 298 234 281
Övriga långfristiga skulder 55 45 41
Summa långfristiga skulder 521 530 507
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 537 266 79
Leverantörsskulder 330 270 261
Övriga kortfristiga skulder 1 155 1 103 1 094
Summa kortfristiga skulder 2 022 1 639 1 434
Summa skulder 2 542 2 169 1 941
Summa eget kapital och skulder 6 153 5 403 5 319

Delårsrapport januari–juni 2021


MYCRONIC

Konzernens rapporter över kassaflöden i sammandrag, MSEK Q2 Jan-jun Rullande Jan-dec
2021 2020 2021 2020 12 mån 2020
Resultat före skatt 240 279 738 333 1 295 890
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet och betald inkomstskatt -9 31 -87 -64 -5 18
Förändring av rörelsekapital 66 -328 31 -2 252 218
Kassaflöde från den löpande verksamheten 297 -18 682 267 1 541 1 126
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 050 -53 -1 071 -97 -1 124 -150
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 136 177 83 163 -368 -288
Periodens kassaflöde -617 106 -306 333 50 689
Likvida medel vid periodens början 1 645 911 1 303 655 984 655
Kursdifferens i likvida medel -9 -33 22 -5 -15 -41
Likvida medel vid periodens slut 1 019 984 1 019 984 1 019 1 303
Konzernens rapport över förändringar i eget kapital i sammandrag, MSEK Jan-jun Jan-dec
--- --- --- ---
2021 2020 2020
Belopp vid periodens ingång 3 378 2 978 2 978
Utdelning till bolagets ägare -294 - -196
Utdelning till innehavare utan bestämmande inflytande - - -1
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande* -53 - -
Swapavtal avseende egna aktier - - -15
Aktierelaterade ersättningar som regleras med egetkapitalinstrument 2 2 5
Periodens summa totalresultat 576 254 606
Belopp vid periodens utgång 3 610 3 234 3 378
Varav innehav utan bestämmande inflytande - 8 14

*Avser förvärv av innehav utan bestämmande inflytande i Axxon Piezoelectric Technology Co, Ltd, varav 39 MSEK betalades under perioden.

Övriga nyckeltal* Jan-jun Jan-dec
2021 2020 2020
Eget kapital per aktie, SEK 36,96 33,07 34,58
Avkastning på eget kapital (rullande 12 månader), % 29,8% 18,8% 22,1%
Avkastning på sysselsatt kapital (rullande 12 månader), % 32,4% 22,7% 26,1%
Nettokassa, MSEK 313 467 1 039
Medelantalet anställda 1 549 1 483 1 506

*Utöver nyckeltal som presenteras på sidan 1. Se beräkningar på sidan 20.

Delårsrapport januari–juni 2021


MYCRONIC

Moderbolaget

Moderbolagets resultaträkningar i sammandrag, MSEK Q2 Jan-jun Rullande Jan-dec
2021 2020 2021 2020 12 mån 2020
Nettoomsättning 581 699 1 373 1 074 2 680 2 381
Kostnad sålda varor -282 -266 -536 -472 -1 034 -970
Bruttovinst 300 433 837 602 1 646 1 411
Övriga rörelsekostnader -199 -291 -311 -382 -737 -808
Rörelseresultat 101 142 526 220 910 604
Resultat från finansiella poster 127 110 131 116 105 90
Resultat efter finansiella poster 228 252 656 336 1 014 694
Bokslutsdispositioner - - - - -157 -157
Resultat före skatt 228 252 656 336 857 537
Skatt -21 -32 -110 -49 -163 -103
Periodens resultat 206 220 547 287 694 434
Summa totalresultat 206 220 547 287 694 434
Moderbolagets balansräkningar i sammandrag, MSEK 30 jun 21 30 jun 20 31 dec 20
--- --- --- --- ---
TILLGÄNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella och materiella anläggningstillgångar 346 105 162
Finansiella anläggningstillgångar 2 735 2 023 1 842
Summa anläggningstillgångar 3 081 2 128 2 005
Omsättningstillgångar
Varulager 495 562 494
Kortfristiga fordringar 727 1 089 722
Kassa och bank 228 481 719
Summa omsättningstillgångar 1 451 2 132 1 936
SUMMA TILLGÄNGAR 4 531 4 259 3 941
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 2 443 2 248 2 188
Obeskattade reserver 1 076 919 1 076
Långfristiga räntebärande skulder - 19 9
Övriga långfristiga skulder 1 1 1
Summa långfristiga skulder 1 20 10
Kortfristiga räntebärande skulder 472 219 17
Övriga kortfristiga skulder 538 854 650
Summa kortfristiga skulder 1 010 1 073 667
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 4 531 4 259 3 941

Delårsrapport januari–juni 2021


MYCRONIC

Noter

NOT 1 REDOVISNINGSPRINCIPER

Denna delårsrapport för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen. Rapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagens kapitel 9. För koncernen och moderbolaget har redovisningsprinciper, beräkningsgrunder och bedömningar tillämpats i enlighet med den senaste årsredovisningen. Segmentens redovisningsprinciper är desamma som koncernens redovisningsprinciper med undantag för IFRS 16 Leasingavtal. Segmenten och moderbolaget redovisar leasingavgifter som kostnad linjärt över leasingperioden. Nyttjanderätten och leasingskulden redovisas således inte i balansräkningen.

I början av april 2020 implementerades en ny organisation där affärsområdet Assembly Solutions fördelades på de tre divisionerna High Flex, High Volume och Global Technologies, samtidigt som Pattern Generators bildade den fjärde divisionen. Som en följd av denna omorganisation har bolaget identifierat de fyra divisionerna som rörelsesegment enligt IFRS 8. Jämförelsesiffror är omräknade i denna delårsrapport.

Karaktären av finansiella tillgångar och skulder är i allt väsentligt samma som per den 31 december 2020. I likhet med vad som var fallet vid utgången av 2020 bedöms redovisade värden och verkliga värden i allt väsentligt överensstämma.

NOT 2 TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE

Transaktioner med närstående beskrivs i not 8 i årsredovisningen för 2020. Omfattning och inriktning av dessa transaktioner har inte väsentligt förändrats under perioden.

NOT 3 RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

I koncernens verksamheter finns ett antal risker och osäkerhetsfaktorer av både rörelsekaraktär och finansiell karaktär, vilka beskrivs i årsredovisningen för 2020. Mycronic exponeras exempelvis för landspecifika risker, såsom politiska beslut eller övergripande förändringar av regelverk, geografiskt och produktmässigt. Mycronic påverkas också av effekter från covid-19, se sidan 3.

NOT 4 HÄNDELSER EFTER PERIODENS UTGÅNG

Efter periodens utgång har ordrar på en Prevision Lite 8 Evo och en FPS 6100 Evo erhållits.

Styrelsen har beslutat utnyttja bemyndigandet från 2021 års årsstämma om återköp av bolagets egna aktier enligt separat offentliggörande.

NOT 5 INTÄKTER FRÅN AVTAL MED KUNDER

Nettoomsättning per geografisk marknad, MSEK Q2 Jan-jun Rullande 12 mån Jan-dec 2020
2021 2020 2021 2020
EMEA 118 121 243 276 548 580
Nord- och Sydamerika 146 127 246 237 506 497
Asien 800 838 1 866 1 309 3 361 2 804
1 064 1 086 2 355 1 822 4 414 3 882
Nettoomsättning per typ av vara/tjänst, MSEK
System 761 804 1 780 1 248 3 240 2 707
Eftermarknad 303 283 575 574 1 175 1 174
1 064 1 086 2 355 1 822 4 414 3 882
Tidpunkt för intäktsredovisning, MSEK
Varor överförda vid en tidpunkt 863 895 1 973 1 441 3 653 3 122
Tjänster överförda över tid 201 191 381 380 761 760
1 064 1 086 2 355 1 822 4 414 3 882

Delårsrapport januari–juni 2021


MYCRONIC

NOT 6 RAPPORTERING AV RÖRELSESEGMENT

MSEK Q2 Jan-jun Rullande 12 mån Jan-dec 2020
2021 2020 2021 2020
Nettoomsättning per division
Pattern Generators 389 503 981 672 1 872 1 563
High Flex 262 248 538 512 1 106 1 079
High Volume 315 225 683 445 1 111 873
Global Technologies 107 128 173 215 370 412
Intern nettoomsättning mellan divisioner -11 -19 -20 -22 -44 -46
1 064 1 086 2 355 1 822 4 414 3 882
Rörelseresultat per division
Pattern Generators 174 273 593 324 1 157 889
High Flex 11 -15 46 -17 95 33
High Volume 94 57 184 112 253 181
Global Technologies 7 -2 -8 -22 -73 -87
Koncernfunktioner mm -44 -30 -74 -59 -130 -115
Avskrivningar på tidigare förvärvade immateriella tillgångar -1 -1 -2 -2 -4 -4
Effekter av IFRS 16 0 1 1 1 2 2
Koncernen 241 281 739 336 1 301 898
MSEK 30 jun 21 30 jun 20 31 dec 20
--- --- --- ---
Tillgångar per division
Aktiverade utvecklingskostnader
Pattern Generators 72 50 69
High Flex 50 44 47
122 95 116
Varulager
Pattern Generators 408 410 357
High Flex 252 327 292
High Volume 481 376 418
Global Technologies 205 133 117
1 344 1 241 1 181
Kundfordringar
Pattern Generators 238 494 247
High Flex 169 205 213
High Volume 83 95 89
Global Technologies 170 90 52
659 884 601

Delårsrapport januari–juni 2021


MYCRONIC

NOT 7 KOSTNADER FÖR FORSKNING OCH UTVECKLING

Kostnader för forskning och utveckling, MSEK Q2 Jan-jun Rullande 12 mån Jan-dec 2020
2021 2020 2021 2020
Utgifter för forskning och utveckling
Pattern Generators -61 -55 -114 -115 -221 -222
High Flex -47 -50 -90 -105 -171 -186
High Volume -28 -17 -56 -37 -106 -87
Global Technologies -13 -17 -26 -35 -57 -66
-150 -140 -286 -293 -554 -561
Aktivering av utvecklingskostnader
Pattern Generators 4 17 10 38 31 60
High Flex 6 6 14 13 26 25
10 23 24 51 57 85
Avskrivningar på förvärvad teknologi
High Flex -1 -1 -2 -2 -4 -4
High Volume -1 -1 -2 -2 -5 -5
Global Technologies -2 -3 -4 -6 -8 -10
-4 -5 -8 -10 -17 -19
Nedskrivning av förvärvad teknologi
Global Technologies - - - - -18 -18
Rapporterad kostnad -144 -122 -270 -252 -532 -514

Delårsrapport januari–juni 2021


MYCRONIC

NOT 8 RÖRELSEFÖRVARV

Under andra kvartalet förvärvades 100 procent av aktierna i atg Luther & Maelzer GmbH. Förvärvet breddar koncernens erbjudande, stärker Mycronic som helhet och understryker division Global Technologies fokus på ledande nischteknologier som har förutsättningar att växa snabbare än marknaden som helhet. Med säte i Wertheim i Tyskland och med cirka 190 medarbetare utvecklar, producerar och säljer atg L&M avancerad utrustning som testar, mäter och kontrollerar kretskort och substrat. Mycronics förvärv av atg L&M omfattar hela bolagets globala verksamhet, inklusive bolag i Taiwan, Tyskland och Kina. Genom transaktionen blir atg L&M en del av Mycronics division Global Technologies. Under 2020 uppgick atg L&Ms intäkter till cirka 420 MSEK med en rörelsemarginal om cirka 22 procent. Köpeskillingen uppgår till 1 066 MSEK, vilket motsvarar 125 MUSD på kassa- och skuldfri bas.

Arbetet med att åsätta värden på förvärvade tillgångar och skulder pågår och förvärvsanalysen är därför fortfarande preliminär per den 30 juni. Enligt den preliminära förvärvsanalysen uppgår goodwill till 662 MSEK. Goodwill är huvudsakligen hänförligt till bolagets ledande position som leverantör av avancerad utrustning för elektrisk testning av kretskort och substrat samt personalens samlade kompetens. Bolaget konsolideras i Mycronickoncernen från och med den 25 juni 2021. Hade förvärvet genomförts vid årets början hade koncernens nettoomsättning påverkats med cirka 225 MSEK och rörelseresultatet med cirka 37 MSEK.

MSEK 30 jun 21
Förvärvspris atg L&M
Erlagda köpeskillingar avseende förvärvet 1 066
Villkorade köpeskillingar avseende förvärvet -
Summa 1 066
Verkligt värde på förvärvade tillgångar och skulder
Immateriella tillgångar 273
Materiella anläggningstillgångar 15
Långfristiga fordringar 5
Varulager 97
Kortfristiga fordringar 135
Likvida medel 36
Långfristiga skulder -38
Kortfristiga skulder -118
Summa 405
Goodwill 662
Förändring i koncernens likvida medel vid förvärvet
Erlagda köpeskillingar avseende förvärvet 1 066
Likvida medel i förvärvade dotterbolag -36
Summa 1 030

Delårsrapport januari–juni 2021


MYCRONIC

NOT 9 DEFINITIONER OCH AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL MED MERA

ESMA (The European Securities and Markets Authority) har givit ut riktlinjer avseende alternativa nyckeltal för noterade företag.

Alternativa nyckeltal avser finansiella mått som används av företagsledningen för styrning och utvärdering av koncernens verksamhet och som inte direkt kan utläsas ur de finansiella rapporterna. Dessa nyckeltal anses även vara av intresse för externa analytiker och investerare som följer bolaget. För definitioner av övriga nyckeltal hänvisas till årsredovisningen.

Avkastning på eget kapital

Årets resultat i procent av genomsnittligt eget kapital. Används för att visa avkastningen på aktieägarnas kapital över tid.

Avkastning på sysselsatt kapital

Resultat före finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. Används för att visa avkastningen på det kapital som rörelsen behöver.

Book-to-bill

Orderingång i förhållande till nettoomsättning. Visar framtida utveckling av nettoomsättning.

EBITDA

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar samt räntor och skatt. EBITDA är en komponent i företagets finansiella mål samt i utdelningspolicyn.

Eget kapital per aktie

Eget kapital på balansdagen dividerat med antalet utestående aktier vid periodens slut. Används för att mäta företagets värde per aktie.

Förvärvsrelaterade kostnader

Förvärvsrelaterade kostnader omfattar kostnadsföring av förvärvat varulager värderat till verkligt värde, avskrivningar och nedskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar, värdeförändringar och omvärderingar i tilläggsköpeskillingar samt transaktionskostnader.

Nettokassa

Likvida medel minus räntebärande skulder.

Orderingång

Erhållna order på varor och tjänster, värderat till genomsnittskurs. I orderingången ingår även omvärdering av orderstocken till balansdagens valutakurs. Används för att visa erhållna order.

Orderstock

Kvarvarande order på varor, värderade till balansdagens kurs. Används för att visa säkrad framtida nettoomsättning av varor.

Organisk tillväxt

Förändring av nettoomsättning exklusive ökning hänförlig till förvärv, omräknat till föregående års valutakurser, i procent av föregående års nettoomsättning. Nettoomsättning från förvärvade bolag ingår i beräkning av organisk tillväxt från och med det första månadsskifte som infaller 12 månader efter förvärvsdagen.

Resultat per aktie

Resultat hänförligt till moderbolagets ägare dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier före och efter utspädning. Används för att mäta företagets resultat per aktie.

Sysselsatt kapital

Balansomslutningen minus icke räntebärande skulder. Används för att mäta förmågan att tillgodose rörelsens kapitalbehov.

Underliggande rörelseresultat och underliggande rörelsemarginal

Underliggande rörelseresultat består av rörelseresultat exklusive förvärvsrelaterade kostnader. Underliggande rörelsemarginal är underliggande rörelseresultat i procent av nettoomsättning. Används för att beskriva hur de operativa verksamheterna utvecklas och presterar utan påverkan av förvärvsrelaterade kostnader.

Delårsrapport januari–juni 2021


MYCRONIC

Jan-jun Rullande Jan-dec
Avkastning på eget kapital 2021 2020 12 mån 2020
Periodens resultat (rullande 12 månader) 1 018 557 1 018 703
Genomsnittligt eget kapital 3 422 2 963 3 422 3 178
29,8% 18,8% 29,8% 22,1%
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultat före skatt (rullande 12 månader) 1 295 733 1 295 890
Finansiella kostnader 13 14 13 14
Resultat före finansiella kostnader 1 308 747 1 308 904
Genomsnittlig balansomslutning 5 778 4 937 5 778 5 059
Genomsnittliga icke räntebärande skulder 1 745 1 638 1 745 1 591
Genomsnittligt sysselsatt kapital 4 033 3 300 4 033 3 469
32,4% 22,7% 32,4% 26,1%
Book-to-bill
Orderingång 2 030 2 083 3 633 3 687
Nettoomsättning 2 355 1 822 4 414 3 882
0,9 1,1 0,8 0,9
EBITDA
Rörelseresultat 739 336 1 301 898
Av- och nedskrivningar 92 87 219 214
831 423 1 520 1 112
Underliggande rörelseresultat
Rörelseresultat 739 336 1 301 898
Förvärvsrelaterade kostnader som ingår i:
Kostnad sålda varor - - - -
Rörelsekostnader 31 19 89 77
770 355 1 390 975
Eget kapital per aktie
Eget kapital vid balansdagen 3 610 3 234 3 610 3 378
Antal aktier vid periodens slut, tusental 97 685 97 775 97 685 97 685
36,96 33,07 36,96 34,58
Resultat per aktie före/efter utspädning, SEK
Resultat hänförligt till moderbolagets ägare 570 252 1 011 694
Genomsnittligt antal aktier före utspädning, tusental 97 685 97 775 97 698 97 743
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental 97 685 97 775 97 741 97 763
5,84 2,58 10,35 7,10
Nettokassa
Likvida medel 1 019 984 1 019 1 303
Räntebärande skulder -706 -516 -706 -264
313 467 313 1 039

Delårsrapport januari–juni 2021


MYCRONIC

Kvartalsdata Q2 21 Q1 21 Q4 20 Q3 20 Q2 20 Q1 20 Q4 19
Orderingång
Pattern Generators 209 233 403 122 111 725 1 004
High Flex 279 323 269 296 171 297 357
High Volume 381 391 163 235 314 271 244
Global Technologies 144 90 51 89 74 143 107
Intern orderingång mellan divisioner -11 -10 -20 -4 -19 -3 -5
1 002 1 027 865 739 651 1 432 1 706
Orderstock
Pattern Generators 617 797 1 156 1 138 1 522 1 915 1 359
High Flex 150 134 86 148 81 166 134
High Volume 758 692 669 711 708 610 560
Global Technologies 249 82 57 100 114 169 112
1 774 1 706 1 969 2 096 2 425 2 860 2 164
Nettoomsättning
Pattern Generators 389 592 385 506 503 169 405
High Flex 262 276 331 237 248 263 421
High Volume 315 368 203 224 225 220 189
Global Technologies 107 66 93 104 128 87 172
Intern nettoomsättning mellan divisioner -11 -10 -20 -4 -19 -3 -5
1 064 1 291 992 1 068 1 086 736 1 181
Bruttovinst
Pattern Generators 252 476 283 404 361 109 277
High Flex 97 110 136 98 99 92 180
High Volume 166 165 68 84 98 102 68
Global Technologies 41 21 32 35 49 30 61
555 772 519 622 605 334 584
Bruttomarginal
Pattern Generators 64,6% 80,4% 73,5% 79,7% 71,7% 64,6% 68,3%
High Flex 36,9% 40,1% 41,0% 41,2% 39,9% 35,1% 42,8%
High Volume 52,6% 44,8% 33,3% 37,3% 43,4% 46,2% 35,9%
Global Technologies 37,9% 32,1% 34,4% 33,6% 38,2% 34,8% 35,2%
52,1% 59,8% 52,3% 58,3% 55,7% 45,4% 49,4%
FoU-kostnader
Pattern Generators -57 -47 -51 -35 -38 -39 -59
High Flex -42 -36 -36 -35 -45 -49 -56
High Volume -29 -29 -30 -22 -18 -20 -27
Global Technologies -15 -14 -15 -39 -20 -21 -15
Totala FoU-kostnader -144 -126 -132 -130 -122 -130 -159
Försäljningskostnader -132 -123 -76 -101 -117 -140 -148
Administrationskostnader -55 -57 -66 -52 -61 -57 -66
Övriga intäkter/kostnader 17 32 -31 9 -24 49 -8
Rörelseresultat 241 498 214 348 281 55 204
Varav rörelseresultat Pattern Generators 174 419 201 364 273 51 186
Varav rörelseresultat High Flex 11 35 25 24 -15 -2 34
Varav rörelseresultat High Volume 94 90 30 38 57 55 29
Varav rörelseresultat Global Technologies 7 -14 -8 -57 -2 -19 5
Varav rörelseresultat koncernfunktioner -44 -30 -35 -22 -30 -29 -47
Rörelsemarginal 22,7% 38,6% 21,5% 32,6% 25,8% 7,5% 17,2%
Eget kapital per aktie efter skatt 36,96 38,43 34,58 33,54 33,07 31,52 30,46
Resultat per aktie före/efter utspädning 1,84 3,99 1,80 2,71 2,18 0,40 1,57
Aktiekurs vid periodens slut 258,20 205,00 245,40 211,40 175,70 121,10 185,10

Delårsrapport januari–juni 2021