AI assistant
Mycronic — Earnings Release 2020
Feb 10, 2021
2946_10-k_2021-02-10_5d55cb5d-1006-48c4-af23-c08fe623a24d.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
MYCRONIC
When passion meets innovation
Q4
Bokslutskommuniké januari-december 2020
Fjärde kvartalet
- Orderingången uppgick till 865 (1 706) MSEK, en minskning med 49 procent
- Nettoomsättningen minskade med 16 procent till 992 (1 181) MSEK och med 11 procent baserat på oförändrade valutakurser
- Rörelseresultatet ökade med 5 procent till 214 (204) MSEK och rörelsemarginalen var 22 (17) procent
- Underliggande rörelseresultat ökade med 3 procent till 220 (214) MSEK. Den underliggande rörelsemarginalen var 22 (18) procent
- Resultatet per aktie uppgick till 1,80 (1,57) SEK
Januari-december
- Orderingången var 3 687 (4 567) MSEK, en minskning med 19 procent
- Nettoomsättningen minskade med 10 procent till 3 882 (4 307) MSEK och med 8 procent baserat på oförändrade valutakurser
- Rörelseresultatet uppgick till 898 (1 124) MSEK, en minskning med 20 procent. Rörelsemarginalen var 23 (26) procent
- Underliggande rörelseresultat uppgick till 975 (1 169) MSEK, en minskning med 17 procent. Den underliggande rörelsemarginalen var 25 (27) procent
- Resultatet per aktie uppgick till 7,10 (8,74) SEK
-
Styrelsen föreslår årsstämman 2021 en utdelning om 3,00 (2,00) SEK per aktie
-
Jag är mycket nöjd med hur vi avslutar året och hur vi bemöter och hanterar omvärldens osäkerhet när pandemin fortsätter att prägla vår vardag. Vi visar ännu en gång att vår långsiktiga syn och inställning i kombination med kontinuerliga anpassningar till rådande förutsättningar utgör en stabil grund för vår verksamhet. Jag noterar en varierande utveckling under kvartalet för våra divisioner och som helhet är det oundvikligt att vi påverkas av pandemin. Trots det ökar koncernens rörelseresultat under kvartalet med 5 procent och rörelsemarginalen ökar till 22 procent samtidigt som nettoomsättningen minskar med 16 procent, varav valutaeffekter står för 5 procentenheter, säger Anders Lindqvist, vd och koncernchef.
Utsikter 2021
Det är styrelsens bedömning att nettoomsättningen för 2021 kommer att vara i nivån 3,9 miljarder kronor baserat på valutakurser vid utgången av 2020.
| Koncernen i sammandrag | Q4 | Jan-dec | ||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Orderingång, MSEK | 865 | 1 706 | 3 687 | 4 567 |
| Nettoomsättning, MSEK | 992 | 1 181 | 3 882 | 4 307 |
| Book-to-bill | 0,9 | 1,4 | 0,9 | 1,1 |
| Orderstock, MSEK | 1 969 | 2 164 | 1 969 | 2 164 |
| Bruttomarginal, % | 52,3% | 49,4% | 53,6% | 55,7% |
| Rörelseresultat, MSEK | 214 | 204 | 898 | 1 124 |
| Rörelsemarginal, % | 21,5% | 17,2% | 23,1% | 26,1% |
| Underliggande rörelsemarginal, % | 22,2% | 18,1% | 25,1% | 27,1% |
| Resultat per aktie före/efter utspädning, SEK | 1,80 | 1,57 | 7,10 | 8,74 |
| Kassaflöde, MSEK | 247 | -157 | 689 | -180 |
| Förändringar i nettoomsättning | ||||
| Total tillväxt, % | -16% | 12% | -10% | 14% |
| Organisk tillväxt, % | -11% | 9% | -8% | 7% |
| Tillväxt från förvärv, % | - | - | - | 2% |
| Valutakurseffekter, % | -5% | 4% | -2% | 5% |
Bokslutskommuniké januari-december 2020
MYCRONIC
Vd kommenterar

Jag är mycket nöjd med hur vi avslutar året och hur vi bemöter och hanterar omvärldens osäkerhet när pandemin fortsätter att prägla vår vardag. Vi visar ännu en gång att vår långsiktiga syn och inställning i kombination med kontinuerliga anpassningar till rådande förutsättningar utgör en stabil grund för vår verksamhet. En viktig del av långsiktigheten är vår stabila finansiella ställning och välfyllda orderbok, men viktigast är att vi varje dag på bästa sätt fokuserar på att hjälpa våra kunder genom en svår period.
Vår motståndskraft grundar sig också i att vi har en god riskspridning med en verksamhet diversifierad över olika segment och geografier. Jag noterar en varierande utveckling under kvartalet för våra divisioner och som helhet är det oundvikligt att vi påverkas av pandemin. Trots det ökar koncernens rörelseresultat under kvartalet med 5 procent och rörelsemarginalen ökar till 22 procent samtidigt som nettoomsättningen minskar med 16 procent, varav valutaeffekter står för 5 procentenheter.
Division Pattern Generators avslutar året starkt med beställningar på en Prevision Lite 8 Evo och fyra SLX. Det betyder att vi når åtta SLX-beställningar under produktens första år på marknaden och att det var rätt beslut och tidpunkt att utveckla och lansera en maskritare för halvledarindustrin. Under december levererades det första systemet till en kund i Asien.
Aktiviteterna för division High Flex ökade från låga nivåer under årets sista kvartal med exempelvis ett par större ordrar i Västeuropa och USA. Osäkerheten kvarstår även om det finns tecken på att investeringar som skjutits på framtiden nu börjar att materialiseras.
Även division High Volume ser ett förbättrat klimat för
investeringar i det fjärde kvartalet vilket också här har visat sig i ett par betydande ordrar, från bland annat Sydkorea.
Den svaga utvecklingen för kameramoduler till fordonsindustrin fortsätter att påverka division Global Technologies. Även inom optoelektronik som utvecklats starkt ses en något långsammare efterfrågan på den kinesiska marknaden drivet av tidigare lagerbyggande inför förväntade utökningar av handelshinder mellan Kina och USA.
Som en del i vår nya mera kundfokuserade och decentraliserade koncernstruktur redovisar vi från det här kvartalet även utfallet per division. För de tre tidigare Assembly Solutions-divisionerna behåller vi dock det aggregerade rörelsemarginalmålet om minst 10 procent under 2021. Vi är på god väg med 5 procent i kvartalet och jag bekräftar att årsmålet för 2021 ligger fast.
För 2021 bedömer jag tillsammans med styrelsen att vi kommer att omsätta 3,9 miljarder kronor. Våra förutsättningar för fortsatt tillväxt är goda och vår ambition att nå 5 miljarder kronor senast 2023 bekräftas. Vi har en stark produktportfölj med världsledande lösningar inom samtliga våra divisioner. Vi har därtill en stark finansiell position som möjliggör genomförandet av förvärv kombinerat med att vi har en skalbar struktur för fortsatt tillväxt.
Vi har under året kontinuerligt anpassat verksamheten för att hantera osäkerheten och de problem som följer i pandemins spår och jag är imponerad över hur våra medarbetare dagligen hanterar situationen. Även om vi på kort sikt kommer att se variationer och osäkerhet i marknaden är jag trygg med att vi långsiktigt har en stark plattform och förutsättningar för en fortsatt tillväxtresa.
Anders Lindqvist, vd och koncernchef


Bokslutskommuniké januari–december 2020
MYCRONIC
Finansiell utveckling, koncernen
| Q4 | Jan-dec | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Orderingång, MSEK | 865 | 1 706 | 3 687 | 4 567 |
| Orderstock, MSEK | 1 969 | 2 164 | 1 969 | 2 164 |
| Nettoomsättning, MSEK | 992 | 1 181 | 3 882 | 4 307 |
| Bruttovinst, MSEK | 519 | 584 | 2 080 | 2 399 |
| Bruttomarginal, % | 52,3% | 49,4% | 53,6% | 55,7% |
| Rörelseresultat, MSEK | 214 | 204 | 898 | 1 124 |
| Rörelsemarginal, % | 21,5% | 17,2% | 23,1% | 26,1% |
| Underliggande rörelseresultat, MSEK | 220 | 214 | 975 | 1 169 |
| Underliggande rörelsemarginal, % | 22,2% | 18,1% | 25,1% | 27,1% |
| EBITDA, MSEK | 255 | 244 | 1 112 | 1 307 |
Koncernen
Aktiviteterna för division High Flex ökade från låga nivåer under årets sista kvartal med exempelvis ett par större ordrar i Västeuropa och USA. Osäkerheten kvarstår även om det finns tecken på att investeringar som skjutits på framtiden nu börjar att materialiseras. Även division High Volume ser ett förbättrat klimat för investeringar i det fjärde kvartalet vilket också här har visat sig i ett par betydande ordrar från bland annat Sydkorea. Den svaga utvecklingen för kameramoduler till fordonsindustrin fortsätter att påverka division Global Technologies. Även inom optoelektronik som utvecklats starkt ses en något långsammare efterfrågan på den kinesiska marknaden drivet av tidigare lagerbyggande inför förväntade utökningar av handelshinder mellan Kina och USA.
Division Pattern Generators avslutar året starkt med beställningar på en Precision Lite 8 Evo och fyra SLX.
Sammantaget medför det en orderingång i kvartalet för koncernen med 865 (1 706) MSEK och 3 687 (4 567) MSEK för helåret. Minskningen om 49 respektive 19 procent, ska förutom pandemin även ses i relation till den mycket starka orderingången för Pattern Generators i kvartal fyra 2019. Koncernens orderstock uppgår till 1 969 (2 164) MSEK vid utgången av december.
Utvecklingen mellan divisionerna varierar, men som helhet medför effekter från pandemin att nettoomsättningen i kvartalet minskade med 16 procent till 992 (1 181) MSEK och med 11 procent baserat på oförändrade valutakurser. För helåret minskar koncernens nettoomsättning med 10 procent till 3 882 (4 307) MSEK och med 8 procent baserat på oförändrade valutakurser.
Kvartalets rörelseresultat förbättras med 5 procent till 214 (204) MSEK som en följd av en fördelaktig produktmix och lägre kostnader. Rörelsemarginalen uppgick till 22 (17) procent. För helåret uppgick rörelseresultatet till 898 (1 124) MSEK, en minskning med 20 procent. Rörelsemarginalen var 23 (26) procent.
Förvärvsrelaterade kostnader, i huvudsak hänförliga till av- och nedskrivningar av förvärvade immateriella tillgångar uppgick till 6 (11) MSEK för årets sista kvartal och till 77 (45) MSEK för helåret. Det underliggande rörelseresultatet för kvartalet uppgår till 220 (214) MSEK och till 975 (1 169) MSEK för året som helhet, vilket motsvarar en underliggande rörelsemarginal om 22 (18) procent respektive 25 (27) procent.
Kassaflöde och finansiell ställning
Koncernens likvida medel uppgick vid utgången av året till 1 303 (655) MSEK. Årets kassaflöde uppgick till 689 (-180) MSEK. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 1 126 (545) MSEK. Rörelsekapitalbindningen minskade under året med 218 MSEK drivet framförallt av förskott från kunder, jämfört med en ökning om 498 MSEK under föregående år.
Investeringar uppgick till 150 (399) MSEK, varav aktivering av produktutveckling svarade för 85 (29) MSEK. Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 44 (109) MSEK.
Årets finansieringsverksamhet tog 288 (326) MSEK i anspråk varav 196 MSEK avser utdelning till aktieägarna.
Covid-19
Mycronic följer myndigheternas samtliga anvisningar och övervakar utvecklingen kring covid-19. Bolaget arbetar strukturerat med att minska risker för personal och verksamhet, samtidigt som bolaget vidtar åtgärder för att också ha handlingsutrymme för framtiden. I arbetet prioriteras säkerhet och hälsa.
Bokslutskommuniké januari–december 2020
MYCRONIC
Mycronic har en stark finansiell ställning i kombination med att verksamheten är väl fördelad över olika segment och geografier varför koncernens delar påverkas väldigt olika av covid-19. Pandemin har en påverkan på elektronikindustrin
och skapar osäkerhet i marknaden varför prognoser och långsiktiga effekter är svåra att bedöma.
Finansiell utveckling Assembly Solutions
Affärsområdet Assembly Solutions
| Q4 | Jan-dec | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Orderingång, MSEK | 462 | 703 | 2 327 | 2 762 |
| Orderstock, MSEK | 813 | 805 | 813 | 805 |
| Nettoomsättning, MSEK | 607 | 776 | 2 319 | 2 463 |
| Bruttovinst, MSEK | 235 | 308 | 922 | 1 011 |
| Bruttomarginal, % | 38,7% | 39,6% | 39,8% | 41,0% |
| Rörelseresultat, MSEK | 28 | 42 | 62 | 110 |
| Rörelsemarginal, % | 4,6% | 5,4% | 2,7% | 4,5% |
| Underliggande rörelseresultat, MSEK | 34 | 53 | 139 | 155 |
| Underliggande rörelsemarginal, % | 5,6% | 6,8% | 6,0% | 6,3% |
| FoU-utgifter, MSEK | -85 | -99 | -339 | -340 |
| FoU-kostnader, MSEK | -81 | -99 | -351 | -344 |
Assembly Solutions-divisionerna High Flex, High Volume och Global Technologies redovisas från kvartal fyra separat på efterföljande sidor. Affärsområdets aggregerade mål om minst 10 procent rörelsemarginal under 2021 kvarstår dock.
Kvartalets rörelseresultat för Assembly Solutions som helhet minskade med 34 procent och uppgick till 28 (42) MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal om 5 (5) procent. För helåret minskade rörelseresultatet med 44 procent till 62 (110) MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på
3 (4) procent. Det underliggande rörelseresultatet under kvartalet uppgår till 34 (53) MSEK och till 139 (155) MSEK för helåret, vilket motsvarar en underliggande rörelsemarginal om 6 (7) procent respektive 6 (6) procent. Kostnader för koncernfunktioner påverkar affärsområdets rörelseresultat med 20 MSEK i kvartalet och 65 MSEK för helåret (se not 6).
Avstämning Assembly Solutions
| MSEK | High Flex | High Volume | Global Technologies | Internförsäljning och koncernfunktioner | Assembly Solutions |
|---|---|---|---|---|---|
| Q4 2020 | |||||
| Nettoomsättning | 331 | 203 | 93 | -20 | 607 |
| Rörelseresultat | 25 | 30 | -8 | -20 | 28 |
| Jan-dec 2020 | |||||
| Nettoomsättning | 1 079 | 873 | 412 | -46 | 2 319 |
| Rörelseresultat | 33 | 181 | -87 | -65 | 62 |
Bokslutskommuniké januari–december 2020
MYCRONIC
Assembly Solutions divisioner
Division High Flex
| Q4 | Jan-dec | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Orderingång, MSEK | 269 | 357 | 1 032 | 1 370 |
| Orderstock, MSEK | 86 | 134 | 86 | 134 |
| Nettoomsättning, MSEK | 331 | 421 | 1 079 | 1 403 |
| Bruttovinst, MSEK | 136 | 180 | 425 | 586 |
| Bruttomarginal, % | 41,0% | 42,8% | 39,4% | 41,8% |
| Rörelseresultat, MSEK | 25 | 34 | 33 | 92 |
| Rörelsemarginal, % | 7,7% | 8,1% | 3,0% | 6,6% |
| Underliggande rörelseresultat, MSEK | 26 | 36 | 37 | 98 |
| Underliggande rörelsemarginal, % | 8,0% | 8,5% | 3,4% | 7,0% |
| FoU-utgifter, MSEK | -42 | -60 | -186 | -229 |
| FoU-kostnader, MSEK | -36 | -56 | -165 | -216 |
Aktiviteterna för division High Flex ökade från låga nivåer under årets sista kvartal med exempelvis ett par större ordrar i Västeuropa och USA. Osäkerheten kvarstår även om det finns tecken på att investeringar som skjutits på framtiden nu börjar att materialiseras. Större delen av året har påverkats av pandemin, och i förhållande till föregående år som hade ett mycket starkt sista kvartal minskar orderingången med 25 procent till 269 (357) MSEK. För helåret slutar orderingången på 1 032 (1 370) MSEK, en minskning med 25 procent. Orderstocken uppgår till 86 (134) MSEK.
Nettoomsättningen under det fjärde kvartalet uppgick till 331 (421) MSEK drivet av goda leveranser ur orderboken även om pandemin medför en minskning om 21 procent från föregående år. Helåret minskar med 23 procent till 1 079 (1 403) MSEK. Det fjärde kvartalets nettoomsättning har påverkats negativt av valutaeffekter om 24 MSEK och helåret negativt med 24 MSEK.
Rörelseresultatet minskade 25 procent till 25 (34) MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal om 8 (8) procent. För helåret minskade rörelseresultatet med 65 procent till 33 (92) MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 3 (7) procent. Det underliggande rörelseresultatet under kvartalet uppgår till 26 (36) MSEK och till 37 (98) MSEK för helåret, vilket motsvarar en underliggande rörelsemarginal om 8 (8) procent respektive 3 (7) procent.
Forsknings- och utvecklingskostnader under kvartalet uppgår till 36 (56) MSEK och till 165 (216) MSEK för året och avser befintlig produktutveckling tillsammans med investeringar i framtida tillväxt. Aktivering av utvecklingskostnader uppgår till 7 (5) MSEK respektive 25 (17) MSEK för perioderna.
Bokslutskommuniké januari–december 2020
MYCRONIC
Division High Volume
| Q4 | Jan-dec | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Orderingång, MSEK | 163 | 244 | 983 | 928 |
| Orderstock, MSEK | 669 | 560 | 669 | 560 |
| Nettoomsättning, MSEK | 203 | 189 | 873 | 599 |
| Bruttovinst, MSEK | 68 | 68 | 351 | 260 |
| Bruttomarginal, % | 33,3% | 35,9% | 40,2% | 43,4% |
| Rörelseresultat, MSEK | 30 | 29 | 181 | 104 |
| Rörelsemarginal, % | 14,9% | 15,5% | 20,7% | 17,3% |
| Underliggande rörelseresultat, MSEK | 34 | 33 | 195 | 124 |
| Underliggande rörelsemarginal, % | 16,5% | 17,4% | 22,3% | 20,7% |
| FoU-utgifter, MSEK | -29 | -26 | -87 | -60 |
| FoU-kostnader, MSEK | -30 | -27 | -92 | -65 |
Division High Volume ser ett förbättrat investeringsklimat under årets avslutande kvartal drivet av en stabil utveckling i Kina. Under kvartalet tog High Volume ett par betydande ordrar i bland annat Sydkorea vilket dock inte helt kunde väga upp för en orderingångsminskning om 33 procent till 163 (244) MSEK i förhållande till ett starkt fjärde kvartal föregående år. För 2020 som helhet ökade orderingången med 6 procent till 983 (928) MSEK. Orderstocken har sedan utgången av 2019 ökat med 20 procent till 669 (560) MSEK.
Nettoomsättningen för årets sista kvartal växte med 8 procent till 203 (189) MSEK. Helåret har utvecklats starkt och High Volume ökar nettoomsättningen med 46 procent till 873 (599) MSEK från en stark utveckling på den kinesiska marknaden. Det fjärde kvartalets nettoomsättning har påverkats negativt av valutaeffekter om 9 MSEK och helåret negativt med 22 MSEK.
Rörelseresultatet förbättrades med 3 procent till 30 (29) MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal om 15 (16) procent. För helåret ökade rörelseresultatet med 75 procent till 181 (104) MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 21 (17) procent. Det underliggande rörelseresultatet under kvartalet uppgår till 34 (33) MSEK och till 195 (124) MSEK för helåret, vilket motsvarar en underliggande rörelsemarginal om 17 (17) procent respektive 22 (21) procent.
Forsknings- och utvecklingskostnader under kvartalet uppgår till 30 (27) MSEK och till 92 (65) MSEK för året och avser befintlig produktutveckling tillsammans med investeringar i framtida tillväxt.
Bokslutskommuniké januari–december 2020
MYCRONIC
Division Global Technologies
| Q4 | Jan-dec | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Orderingång, MSEK | 51 | 107 | 357 | 492 |
| Orderstock, MSEK | 57 | 112 | 57 | 112 |
| Nettoomsättning, MSEK | 93 | 172 | 412 | 489 |
| Bruttovinst, MSEK | 32 | 61 | 146 | 167 |
| Bruttomarginal, % | 34,4% | 35,2% | 35,5% | 34,1% |
| Rörelseresultat, MSEK | -8 | 5 | -87 | -9 |
| Rörelsemarginal, % | -8,6% | 2,7% | -21,1% | -1,9% |
| Underliggande rörelseresultat, MSEK | -6 | 9 | -28 | 7 |
| Underliggande rörelsemarginal, % | -6,6% | 5,4% | -6,7% | 1,5% |
| FoU-utgifter, MSEK | -14 | -13 | -66 | -51 |
| FoU-kostnader, MSEK | -15 | -15 | -95 | -62 |
Den svaga utvecklingen för kameramoduler till fordonsindustrin fortsätter att påverka Global Technologies. Även inom optoelektronik som utvecklats starkt ses en något långsammare utveckling på den kinesiska marknaden drivet av tidigare lagerbyggande inför förväntade utökningar av handelshinder mellan Kina och USA. Sammantaget medför det att orderingången minskar med 52 procent till 51 (107) MSEK under årets sista kvartal och med 27 procent till 357 (492) MSEK under året.
Nettoomsättningen för årets sista kvartal uppgick till 93 (172) MSEK, vilket motsvarar en minskning om 46 procent. För helåret minskar nettoomsättningen med 16 procent till 412 (489) MSEK där en stark utveckling inom optoelektronik till viss del har kompenserat för en mycket svag marknad för kameramoduler. Det fjärde kvartalets nettoomsättning har påverkats negativt av valutaeffekter om 11 MSEK och helåret negativt med 11 MSEK.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till -8 MSEK att jämföra med 5 MSEK föregående år. För helåret uppgick rörelseresultatet till -87 MSEK i relation till -9 MSEK föregående år. Rörelsemarginalen för perioderna uppgår till -9 (3) procent respektive -21 (-2) procent. Det underliggande rörelseresultatet under kvartalet uppgår till -6 (9) MSEK och till -28 (7) MSEK för helåret, vilket motsvarar en underliggande rörelsemarginal om -7 (5) procent respektive -7 (2) procent.
Forsknings- och utvecklingskostnader under kvartalet uppgår till 15 (15) MSEK och till 95 (62) MSEK för året och avser befintlig produktutveckling tillsammans med investeringar i framtida tillväxt. I helårets utvecklingskostnader ingår även 18 MSEK avseende nedskrivning av förvärvad teknologi. Försäljningskostnader under kvartalet uppgår till 12 (25) MSEK och till 91 (116) MSEK för helåret. I helårets försäljningskostnader ingår nedskrivning av förvärvade kundrelationer med 24 MSEK.
Bokslutskommuniké januari–december 2020
MYCRONIC
Finansiell utveckling Pattern Generators
| Q4 | Jan-dec | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Orderingång, MSEK | 403 | 1 004 | 1 361 | 1 805 |
| Orderstock, MSEK | 1 156 | 1 359 | 1 156 | 1 359 |
| Nettoomsättning, MSEK | 385 | 405 | 1 563 | 1 844 |
| Bruttovinst, MSEK | 283 | 277 | 1 156 | 1 389 |
| Bruttomarginal, % | 73,5% | 68,3% | 74,0% | 75,3% |
| Rörelseresultat, MSEK | 186 | 163 | 838 | 1 019 |
| Rörelsemarginal, % | 48,5% | 40,3% | 53,6% | 55,3% |
| FoU-utgifter, MSEK | -59 | -70 | -222 | -227 |
| FoU-kostnader, MSEK | -51 | -59 | -163 | -215 |
Pattern Generators avslutar året starkt med ordrar på fyra SLX och en Prevision Lite 8 Evo. Det betyder totalt åtta ordrar för SLX under dess första år på marknaden. Totalt uppgår orderingången för kvartalet till 403 (1 004) MSEK. Trots ett starkt kvartal minskar orderingången med 60 procent förklarat av den utmanande jämförelsen med den ovanligt starka avslutningen 2019. För helåret slutar orderingången på 1 361 (1 805) MSEK, en minskning med 25 procent. Pandemin medför att osäkerheten avseende tidpunkten för planerade leveranser är högre än normalt. Orderstocken uppgår vid årets utgång till 1 156 (1 359) MSEK och innehåller 13 system med planerade systemleveranser enligt:
- 2021 Q1: Prevision Lite 8 Evo, SLX, Prevision 800 Evo
- 2021 Q2: Prevision Lite 8 Evo, MMS G8, SLX
- 2021 H1: SLX, FPS 6100
- 2021 Q3: SLX, Prevision Lite 8 Evo
- 2021 H2: SLX
- 2022 Q1: SLX
- 2022 Q3: SLX
Kvartalets nettoomsättning uppgår till 385 (405) MSEK. På grund av längre processer drivna av pandemin har leveransen i kvartalet av en FPS 6100 förskjutits till det första halvåret 2021. Under årets sista kvartal levererades det första SLX-systemet, en Prevision 8 Evo och en större uppgradering av en Prevision 8. För året som helhet uppgick nettoomsättningen till 1 563 (1 844) MSEK där minskningen till stor del förklaras av något färre systemleveranser jämfört med föregående år. Det fjärde kvartalets nettoomsättning har påverkats negativt av valutaeffekter om 16 MSEK och helåret negativt med 39 MSEK.
Rörelseresultatet under kvartalet ökade med 14 procent och uppgick till 186 (163) MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal om 48 (40) procent. För helåret minskade rörelseresultatet med 18 procent till 838 (1 019) MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 54 (55) procent. Verksamheten kännetecknas av stor variation mellan kvartalen avseende ordrar och leveranser varför utvecklingen bör ses över en längre period. Affärsområdets del av kostnader för koncernfunktioner uppgår till 15 MSEK i kvartalet och till 51 MSEK för helåret (se not 6).
Forsknings- och utvecklingskostnader under kvartalet uppgår till 51 (59) MSEK och till 163 (215) MSEK för året och avser i huvudsak maskritaren SLX tillsammans med utvecklingen av nuvarande och nästa generations maskritare. Aktivering av utvecklingskostnader uppgår till 8 (11) MSEK respektive 60 (12) MSEK för perioderna.
Bokslutskommuniké januari–december 2020
MYCRONIC
Elektronikindustrin
Det bör noteras att spridningen av covid-19 och den globala avmattingen i ekonomin medför att det i nuläget råder en ökad osäkerhet kring marknadsprognoser generellt.
Den globala elektronikindustrin förväntas ha minskat med 1,9 procent under 2020 till 2 130 miljarder USD¹. För helåret 2020 prognostiseras halvledarmarknaden att visa en positiv utveckling med en tillväxt om 6,8 procent till motsvarande 440 miljarder USD¹.
Framtidsutsikter
Den årliga tillväxten för elektronikindustrin prognostiseras till 4,1 procent för perioden 2019–2024¹. De industri-segment som förväntas ha starkast tillväxt under fem-årsperioden är elektronik till infrastruktur för datacenter och trådlös kommunikation, fordonsindustri, industriella tillämpningar samt konsumentprodukter. Under 2021 prognostiseras en tillväxt inom elektronikindustrin om 6,2 procent. Halvledarmarknaden bedöms under helåret 2021 växa med 8,0 procent jämfört med 2020 och prognostiseras vara positiv under perioden 2021–2024 som helhet, med en årlig tillväxt om 4,4 procent¹.
| Storlek/tillväxt | 2021F | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Elektronikindustrin, procentuell förändring¹ | +6,2% | -1,9% (F) | +0,8% |
| Halvledarindustrin, procentuell förändring¹ | +8,0% | +6,8% (F) | +12,1% |
| Ytmontering, procentuell förändring² | NA | +7% | -10% |
| Dispensering, MUSD³ | NA | NA | 800 |
| Kameramoduler fordon, miljoner enheter³ | 236 | 172 | 189 |
| Bildskärmar, miljarder USD⁴ | 140 | 123 | 109 |
| Fotomasker, procentuell värdeförändring⁵ | 0% | +2% | +8% |
| Fotomaskarea, tusen kvadratmeter⁵ | 17,7 | 17,9 | 17,4 |
Assembly Solutions
Marknadsområde ytmontering och dispensering
Världsmarknaden för ytmonteringsutrustning omsätter årligen ungefär 5 000 MUSD⁶. Segmentet ytmonteringsrobotar för komponentmontering växte under 2020 med 7 procent till 2 945 MUSD⁵, framförallt driven av en stark kinesisk utveckling samtidigt som marknader i Amerika, Europa och Japan backade.
Utrustningsmarknaden för dispensering omsatte 800 MUSD⁵ under 2019. Mycronics produktportfölj omfattar produktionssystem för komponentmontering, beröringsfri höghastighetsdispensering av lodpasta, inspektionsutrustning, automatiserade lagringslösningar,
samt utrustning för dispensering inklusive lackning av kretskort.
Marknadsområde monteringsautomation
Mycronic erbjuder din bonding-lösningar med mycket hög precision för produktion av mikro- och optoelektronik som används exempelvis inom industrisegmenten för data- och telekommunikation, flyg, rymd, försvar samt medicinteknik. Genom utvecklingen av datacenter, 5G, artificiell intelligens och IoT (Internet of Things) förväntas komponenter för optisk kommunikation att öka från 7,5 miljarder USD 2019 till 12,9 miljarder USD 2025, vilket motsvarar en årlig tillväxt om 10 procent⁸. Mycronic erbjuder även lösningar för montering och testning av kameramoduler inklusive de för avancerat förarstöd, ADAS (Advanced Driver Assistance System) till fordonsindustrin. Antalet tillverkade kameramoduler för fordon förväntas öka från 189 miljoner enheter 2019 till 357 miljoner 2025, motsvarande en årlig tillväxt om 11 procent³.
Pattern Generators
Den initiala bedömningen av bildskärmsmarknaden för 2020 var stabiliserade priser och en tillväxt om 3 procent till 112 miljarder USD⁴. Efter en initial nedgång av marknaden på grund av pandemiutbrottet, har marknaden återhämtat sig starkt under den andra delen av 2020 drivet av god efterfrågan och stigande priser inom främst LCD-skärmar. Tillväxten för 2020 har nu reviderats upp till en tillväxt om 13 procent till 123 miljarder USD⁴. Den positiva utvecklingen för bildskärmsmarknaden bedöms fortsätta under 2021 med en tillväxt om 13 procent till 140 miljarder USD⁴. Trenden mot en större andel avancerade bildskärmar bedöms fortsätta. Under 2021 förväntas en positiv tillväxt för AMOLED med 28 procent till 38 miljarder USD⁴, drivet av en ökad andel AMOLED-skärmar och att fler bildskärmstillverkare börjar producera skärmar baserat på denna teknologi. Samtidigt fortsätter även den totala bildskärmsytan att öka, drivet av större skärmar tillsammans med fler skärmar i nya produkter.
Marknadsområde fotomasker för bildskärmar
Marknaden växte med 8 procent till 900 MUSD 2019 och prognosen för 2020 visar en tillväxt om 2 procent till 919 MUSD⁵,⁷. Tillväxten drivs framförallt av en större andel avancerade fotomasker för AMOLED. Samtidigt sker en långsammare tillväxt än tidigare bedömts för fotomasker för G10 på grund av en ökad prispress och framflyttad kapacitetsuppbyggnad⁵. Prognosen för den totala areatillväxten uppgår i genomsnitt till 2 procent per år för 2019–2024⁵. Uppskattningen av tillväxten för fotomasker inom AMOLED är stark, med en årlig genomsnittlig areatillväxt om 12 procent mellan 2019–2024⁵, vilket driver behovet av fotomasker producerade av Precision 80- och Precision 800-system. Marknadsrapporten från Omdia avseende fotomasker för bildskärmar uppdateras årligen
Bokslutskommuniké januari–december 2020
MYCRONIC
under det andra kvartalet. Den aktuella prognosen är från andra kvartalet 2020.
1) Prismark, senaste prognos december 2020
2) Protec MDC, januari 2021
3) Prismark, maj och december 2020
4) Omdia (tidigare IHS Markit), senaste prognos Jun 2021
5) Omdia (tidigare IHS Markit), juni 2020 (årlig uppdatering)
6) Prismark april 2019, Protec MDC januari 2021, Mycronic analys
7) 110 YEN/USD använt av Mycronic vid konvertering
8) Lightcounting, oktober 2020
I linje med utdelningspolicyn föreslår styrelsen till årsstämman en utdelning om 3,00 (2,00) kronor per aktie, totalt 293,7 (195,8) MSEK.
Avstämningsdag för rätt till utdelning föreslås bli 7 maj 2021. Under förutsättning att stämman godkänner utdelningsförslaget beräknas utdelning lämnas 12 maj 2021, vilken kommer att göras i en utbetalning.
Övrigt
Moderbolaget
Mycronic AB är moderbolag i koncernen.
Moderbolagets nettoomsättning uppgick under helåret till 2 381 (2 833) MSEK. Rörelseresultatet uppgick till 604 (1 028) MSEK.
Likvida medel uppgick vid utgången av året till 719 MSEK, jämfört med 246 MSEK vid utgången av 2019.
Valberedning
Valberedningen inför Mycronics årsstämma 2021 har tillsatts enligt instruktionen för valberedningen som beslutades av årsstämman 2020. Valberedningen består av: Henrik Blomquist, Bure Equity, Per Trygg, SEB Fonder, Thomas Ehlin, Fjärde AP-fonden och Patrik Tigerschiöld, styrelseordförande. Valberedningen representerade 47,6 procent av antalet röster och aktier per den sista augusti 2020.
Årsstämma 2021
Årsstämman kommer att hållas 5 maj 2021. Kallelse kommer att utgå i vederbörlig ordning.
Finansiell information
Mycronic AB (publ) är noterat på NASDAQ Stockholm, Large Cap. Informationen i denna rapport offentliggörs enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades genom nedanstående kontaktpersoners (sid 11) försorg för offentliggörande 10 februari 2021, klockan 08:00.
Finansiella rapporter och pressmeddelanden publiceras på svenska och engelska och finns på www.mycronic.com.
Denna rapport har inte granskats av bolagets revisor.
Finansiell kalender
Års- och hållbarhetsredovisning 2020 8 april 2021
Delårsrapport januari-mars 2021 22 april 2021
Årsstämma 2021 5 maj 2021
Delårsrapport januari-juni 2021 15 juli 2021
Delårsrapport januari-september 2021 21 oktober 2021
Bokslutskommuniké 2021 9 februari 2022
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att bokslutskommunikén ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Täby, 10 februari 2021
Mycronic AB (publ)
Anders Lindqvist
Vd och koncernchef
Patrik Tigerschiöld
Styrelseordförande
Arun Bansal
Styrelseledamot
Anna Belfrage
Styrelseledamot
Katarina Bonde
Styrelseledamot
Staffan Dahlström
Styrelseledamot
Johan Densjö
Arbetstagarepresentant
Robert Larsson
Styrelseledamot
Jörgen Lundberg
Arbetstagarepresentant
Bokslutskommuniké januari–december 2020
MYCRONIC
Mycronics vision*
The business partner of choice, enabling the future of electronics.
Mycronics mission*
- We aim to be the market leader within our key segments across the globe
- We continuously improve and develop innovative solutions, products and services to meet the changing needs of our customers
- We do not compromise with our goal to deliver sustainable growth, profitability and shareholder value
- We meet our challenging goals by engaging the passion and talent of people dedicated to deliver
Mycronics långsiktiga finansiella mål presenterade i februari 2017
Tillväxt
Nettoomsättningen inklusive förvärv ska uppgå till 5 miljarder kronor vid slutet av perioden för företagets affärsplan, 4 till 7 år.
Lönsamhet
Rörelseresultatet ska överstiga 15 procent av nettoomsättningen över en konjunkturcykel.
Kapitalstruktur
Nettoskulden ska understiga 3 gånger genomsnittligt EBITDA (rörelseresultat före av- och nedskrivningar, räntor och skatt). Genomsnittet beräknas över 3 år.
Mycronics utdelningspolicy
Bolagets målsättning är att ge såväl en god avkastning som värdetillväxt. Under förutsättning att bolagets nettoskuld är lägre än 3 gånger EBITDA efter stipulerad utdelning, ska 30 till 50 procent av bolagets vinst efter skatt delas ut till aktieägarna. Vid varje tillfälle ska hänsyn tas till bolagets finansiella ställning, lönsamhetsutveckling, tillväxtpotential samt framtida investeringsbehov.
Om Mycronic
Mycronic AB är ett högteknologiskt företag som utvecklar, tillverkar och marknadsför produktionsutrustning med höga krav på precision och flexibilitet till elektronikindustrin. Mycronics huvudkontor ligger i Täby utanför Stockholm och koncernen har dotterbolag i Frankrike, Japan, Kina, Nederländerna, Singapore, Storbritannien, Sydkorea, Tyskland och USA. Mycronic (MYCR) är noterat på NASDAQ Stockholm. www.mycronic.com
- Företagets vision och mission uttrycks på koncernspråket engelska.
För ytterligare information kontakta
Anders Lindqvist
Vd och koncernchef
+46 8 638 52 00
[email protected]
Torbjörn Wingårdh
CFO
+46 8 638 52 00
[email protected]
Tobias Bülow
Director Investor Relations
+46 734 018 216
[email protected]
Mycronic AB (publ)
PO Box 3141
SE-183 03 Täby, Sweden
Tel: +46 8 638 52 00
Fax: +46 8 638 52 90
www.mycronic.com
Reg office: Stockholm
Reg no: 556351-2374
VAT no: SE556351237401
Bokslutskommuniké januari–december 2020
MYCRONIC
Koncernen
| Koncernens resultaträkningar i sammandrag, MSEK | Not | Q4 | Jan-dec | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
| Nettoomsättning | 5, 6 | 992 | 1 181 | 3 882 | 4 307 |
| Kostnad sålda varor | -473 | -598 | -1 802 | -1 908 | |
| Bruttovinst | 519 | 584 | 2 080 | 2 399 | |
| Forskning och Utveckling | 7 | -132 | -159 | -514 | -559 |
| Försäljningskostnader | -76 | -148 | -435 | -541 | |
| Administrationskostnader | -66 | -66 | -236 | -237 | |
| Övriga intäkter och kostnader | -31 | -8 | 3 | 62 | |
| Rörelseresultat | 214 | 204 | 898 | 1 124 | |
| Finansiella intäkter och kostnader | -3 | -1 | -8 | -2 | |
| Resultat före skatt | 211 | 203 | 890 | 1 122 | |
| Skatt | -31 | -51 | -187 | -263 | |
| Periodens resultat | 180 | 152 | 703 | 859 | |
| Resultat/aktie före/efter utspädning, SEK | 1,80 | 1,57 | 7,10 | 8,74 | |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 97 680 | 97 822 | 97 743 | 97 893 | |
| Resultat hänförligt till moderbolagets ägare | 176 | 153 | 694 | 855 | |
| Resultat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | 4 | -1 | 10 | 4 | |
| 180 | 152 | 703 | 859 | ||
| Koncernens rapporter över totalresultat i sammandrag, MSEK | Q4 | Jan-dec | |||
| --- | --- | --- | --- | --- | |
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
| Periodens resultat | 180 | 152 | 703 | 859 | |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som inte omförs till resultatet, efter skatt | |||||
| Aktuariella resultat avseende förmånsbestämda ersättningar till anställda | 3 | -2 | 3 | -2 | |
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultatet, efter skatt | |||||
| Omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter | -122 | -67 | -161 | 56 | |
| Säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet | - | 0 | - | -13 | |
| Förändringar på kassaflödessäkringar | 37 | 32 | 61 | 19 | |
| Summa totalresultat | 98 | 115 | 606 | 919 | |
| Summa totalresultat hänförligt till moderbolagets ägare | 95 | 116 | 597 | 915 | |
| Summa totalresultat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | 3 | -1 | 9 | 4 | |
| 98 | 115 | 606 | 919 |
Bokslutskommuniké januari–december 2020
MYCRONIC
| Koncernens rapporter över finansiell ställning i sammandrag, MSEK | 31 dec 20 | 31 dec 19 |
|---|---|---|
| TILLGÄNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 253 | 1 366 |
| Materiella anläggningstillgångar | 465 | 447 |
| Långfristiga fordringar | 40 | 50 |
| Uppskjutna skattefordringar | 128 | 97 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 886 | 1 960 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Varulager | 1 181 | 1 109 |
| Kundfordringar | 601 | 826 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 348 | 250 |
| Likvida medel | 1 303 | 655 |
| Summa omsättningstillgångar | 3 433 | 2 839 |
| Summa tillgångar | 5 319 | 4 800 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | 3 378 | 2 978 |
| Långfristiga skulder | ||
| Långfristiga räntebärande skulder | 185 | 252 |
| Uppskjutna skatteskulder | 281 | 226 |
| Övriga långfristiga skulder | 41 | 54 |
| Summa långfristiga skulder | 507 | 532 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 79 | 66 |
| Leverantörsskulder | 261 | 288 |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 094 | 936 |
| Summa kortfristiga skulder | 1 434 | 1 289 |
| Summa skulder | 1 941 | 1 822 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 319 | 4 800 |
Bokslutskommuniké januari–december 2020
MYCRONIC
| Q4 | Jan-dec | |||
|---|---|---|---|---|
| Koncernens rapporter över kassaflöden i sammandrag, MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Resultat före skatt | 211 | 203 | 890 | 1 122 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet och betald inkomstskatt | 54 | 59 | 18 | -79 |
| Förändring av rörelsekapital | 30 | -43 | 218 | -498 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 296 | 219 | 1 126 | 545 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -27 | -330 | -150 | -399 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -22 | -46 | -288 | -326 |
| Periodens kassaflöde | 247 | -157 | 689 | -180 |
| Likvida medel vid periodens början | 1 089 | 826 | 655 | 829 |
| Kursdifferens i likvida medel | -33 | -14 | -41 | 6 |
| Likvida medel vid periodens slut | 1 303 | 655 | 1 303 | 655 |
| Jan-dec | ||||
| --- | --- | --- | ||
| Koncernens rapport över förändringar i eget kapital i sammandrag, MSEK | 2020 | 2019 | ||
| Belopp vid periodens ingång | 2 978 | 2 379 | ||
| Utdelning till bolagets ägare | -196 | -294 | ||
| Utdelning till innehavare utan bestämmande inflytande | -1 | -6 | ||
| Swapavtal avseende egna aktier | -15 | -21 | ||
| Aktierelaterade ersättningar som regleras med egetkapitalinstrument | 5 | 1 | ||
| Periodens summa totalresultat | 606 | 919 | ||
| Belopp vid periodens utgång | 3 378 | 2 978 | ||
| Varav innehav utan bestämmande inflytande | 14 | 6 | ||
| Jan-dec | ||||
| --- | --- | --- | ||
| Övriga nyckeltal* | 2020 | 2019 | ||
| Eget kapital per aktie, SEK | 34,58 | 30,46 | ||
| Avkastning på eget kapital (rullande 12 månader), % | 22,1% | 32,1% | ||
| Avkastning på sysselsatt kapital (rullande 12 månader), % | 26,1% | 39,9% | ||
| Nettokassa, MSEK | 1 039 | 337 | ||
| Medelantalet anställda | 1 506 | 1 349 |
*Utöver nyckeltal som presenteras på sidan 1. Se beräkningar på sidan 20.
Bokslutskommuniké januari–december 2020
14 (21)
MYCRONIC
Moderbolaget
| Q4 | Jan-dec | |||
|---|---|---|---|---|
| Moderbolagets resultaträkningar i sammandrag, MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Nettoomsättning | 645 | 698 | 2 381 | 2 833 |
| Kostnad sålda varor | -275 | -319 | -970 | -1 097 |
| Bruttovinst | 370 | 378 | 1 411 | 1 736 |
| Övriga rörelsekostnader | -270 | -290 | -808 | -708 |
| Rörelseresultat | 100 | 88 | 604 | 1 028 |
| Resultat från finansiella poster | -67 | 15 | 90 | 51 |
| Resultat efter finansiella poster | 33 | 103 | 694 | 1 079 |
| Bokslutsdispositioner | -157 | -273 | -157 | -273 |
| Resultat före skatt | -125 | -170 | 537 | 806 |
| Skatt | 8 | 41 | -103 | -169 |
| Periodens resultat | -116 | -129 | 434 | 637 |
| Summa totalresultat | -116 | -129 | 434 | 637 |
| Moderbolagets balansräkningar i sammandrag, MSEK | 31 dec 20 | 31 dec 19 | ||
| --- | --- | --- | ||
| TILLGÄNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Immateriella och materiella anläggningstillgångar | 162 | 92 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 842 | 1 893 | ||
| Summa anläggningstillgångar | 2 005 | 1 985 | ||
| Omsättningstillgångar | ||||
| Varulager | 494 | 463 | ||
| Kortfristiga fordringar | 722 | 871 | ||
| Kassa och bank | 719 | 246 | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 936 | 1 580 | ||
| SUMMA TILLGÄNGAR | 3 941 | 3 565 | ||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Eget kapital | 2 188 | 1 960 | ||
| Obeskattade reserver | 1 076 | 919 | ||
| Långfristiga räntebärande skulder | 9 | 28 | ||
| Övriga långfristiga skulder | 1 | 4 | ||
| Summa långfristiga skulder | 10 | 32 | ||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 17 | 19 | ||
| Övriga kortfristiga skulder | 650 | 636 | ||
| Summa kortfristiga skulder | 667 | 654 | ||
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 941 | 3 565 |
Bokslutskommuniké januari–december 2020
15 (21)
MYCRONIC
Noter
Not 1 Redovisningsprinciper
Bokslutskommunikén för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen. Rapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagens kapitel 9. För koncernen och moderbolaget har redovisningsprinciper, beräkningsgrunder och bedömningar tillämpats i enlighet med den senaste årsredovisningen. Segmentens redovisningsprinciper är desamma som koncernens redovisningsprinciper med undantag för IFRS 16 Leasingavtal. Segmenten och moderbolaget redovisar leasingavgifter som kostnad linjärt över leasingperioden. Nyttjanderätten och leasingskulden redovisas således inte i balansräkningen.
I början av april implementerades en ny organisation där affärsområdet Assembly Solutions fördelades på de tre divisionerna High Flex, High Volume och Global Technologies, samtidigt som Pattern Generators bildade den fjärde divisionen. Som en följd av denna omorganisation har bolaget identifierat de fyra divisionerna som rörelsesegment enligt IFRS 8. Jämförelsesiffror för 2019 är omräknade i denna kommuniké. För jämförbarhet presenteras även det tidigare rörelsesegmentet Assembly Solutions.
Karaktären av finansiella tillgångar och skulder är i allt väsentligt samma som per den 31 december 2019. I likhet med vad som var fallet vid utgången av 2019 bedöms redovisade värden och verkliga värden i allt väsentligt överensstämma.
Not 2 Transaktioner med närstående
Transaktioner med närstående beskrivs i not 8 i årsredovisningen för 2019. Omfattning och inriktning av dessa transaktioner har inte väsentligt förändrats under perioden.
Not 3 Risker och osäkerhetsfaktorer
I koncernens verksamheter finns ett antal risker och osäkerhetsfaktorer av både rörelsekaraktär och finansiell karaktär, vilka beskrivs i årsredovisningen för 2019. Mycronic exponeras exempelvis för landspecifika risker, såsom politiska beslut eller övergripande förändringar av regelverk, geografiskt och produktmässigt. Mycronic påverkas också av effekter från covid-19, se sid 3-4.
Not 4 Händelser efter periodens utgång
Det har inte inträffat några händelser efter periodens utgång som haft betydande påverkan på koncernens resultat eller finansiella ställning.
Not 5 Intäkter från avtal med kunder
| Q4 | Jan-dec | |||
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning per geografisk marknad, MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| EMEA | 191 | 225 | 580 | 743 |
| Nord- och Sydamerika | 119 | 223 | 497 | 1 005 |
| Asien | 682 | 733 | 2 804 | 2 559 |
| 992 | 1 181 | 3 882 | 4 307 | |
| Nettoomsättning per typ av vara/tjänst, MSEK | ||||
| System | 686 | 854 | 2 707 | 3 099 |
| Eftermarknad | 306 | 328 | 1 174 | 1 208 |
| 992 | 1 181 | 3 882 | 4 307 | |
| Tidpunkt för intäktsredovisning, MSEK | ||||
| Varor överförda vid en tidpunkt | 820 | 982 | 3 133 | 3 533 |
| Tjänster överförda över tid | 172 | 199 | 749 | 774 |
| 992 | 1 181 | 3 882 | 4 307 |
Bokslutskommuniké januari–december 2020
MYCRONIC
Not 6 Rapportering av rörelsesegment
| MSEK | Q4 | Jan-dec | ||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Nettoomsättning per affärsområde | ||||
| Assembly Solutions | 607 | 776 | 2 319 | 2 463 |
| Pattern Generators | 385 | 405 | 1 563 | 1 844 |
| 992 | 1 181 | 3 882 | 4 307 | |
| Rörelseresultat per affärsområde | ||||
| Assembly Solutions | 28 | 42 | 62 | 110 |
| Pattern Generators | 186 | 163 | 838 | 1 019 |
| Avskrivningar på tidigare förvärvade immateriella tillgångar | -1 | -1 | -4 | -4 |
| Effekter av IFRS 16 | 1 | -1 | 2 | -1 |
| Koncernen | 214 | 204 | 898 | 1 124 |
| MSEK | Q4 | Jan-dec | ||
| --- | --- | --- | --- | --- |
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Nettoomsättning per division | ||||
| Pattern Generators | 385 | 405 | 1 563 | 1 844 |
| High Flex | 331 | 421 | 1 079 | 1 403 |
| High Volume | 203 | 189 | 873 | 599 |
| Global Technologies | 93 | 172 | 412 | 489 |
| Intern nettoomsättning mellan divisioner | -20 | -5 | -46 | -28 |
| 992 | 1 181 | 3 882 | 4 307 | |
| Rörelseresultat per division | ||||
| Pattern Generators | 201 | 186 | 889 | 1 089 |
| High Flex | 25 | 34 | 33 | 92 |
| High Volume | 30 | 29 | 181 | 104 |
| Global Technologies | -8 | 5 | -87 | -9 |
| Koncernfunktioner mm | -35 | -48 | -115 | -146 |
| Avskrivningar på tidigare förvärvade immateriella tillgångar | -1 | -1 | -4 | -4 |
| Effekter av IFRS 16 | 1 | -1 | 2 | -1 |
| Koncernen | 214 | 204 | 898 | 1 124 |
Bokslutskommuniké januari–december 2020
17 (21)
MYCRONIC
| MSEK | 31 dec 20 | 31 dec 19 |
|---|---|---|
| Tillgångar per division | ||
| Aktiverade utvecklingskostnader | ||
| Pattern Generators | 69 | 12 |
| High Flex | 47 | 38 |
| 116 | 51 | |
| Varulager | ||
| Pattern Generators | 357 | 331 |
| High Flex | 292 | 278 |
| High Volume | 418 | 362 |
| Global Technologies | 117 | 141 |
| 1 181 | 1 109 | |
| Kundfordringar | ||
| Pattern Generators | 247 | 304 |
| High Flex | 213 | 320 |
| High Volume | 89 | 94 |
| Global Technologies | 52 | 108 |
| 601 | 826 |
Not 7 Kostnader för forskning och utveckling
| Kostnader för forskning och utveckling, MSEK | Q4 | Jan-dec | ||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Utgifter för forskning och utveckling | ||||
| Division High Flex | -42 | -60 | -186 | -229 |
| Division High Volume | -29 | -26 | -87 | -60 |
| Division Global Technologies | -14 | -13 | -66 | -51 |
| Assembly Solutions | -85 | -99 | -339 | -340 |
| Division Pattern Generators | -59 | -70 | -222 | -227 |
| Pattern Generators | -59 | -70 | -222 | -227 |
| -144 | -169 | -561 | -567 | |
| Aktivering av utvecklingskostnader | ||||
| Division High Flex | 7 | 5 | 25 | 17 |
| Assembly Solutions | 7 | 5 | 25 | 17 |
| Division Pattern Generators | 8 | 11 | 60 | 12 |
| Pattern Generators | 8 | 11 | 60 | 12 |
| 16 | 16 | 85 | 29 | |
| Avskrivningar på förvärvad teknologi | ||||
| Division High Flex | -1 | -1 | -4 | -4 |
| Division High Volume | -1 | -1 | -5 | -5 |
| Division Global Technologies | -2 | -3 | -10 | -11 |
| Assembly Solutions | -4 | -5 | -19 | -20 |
| Nedskrivning av förvärvad teknologi | ||||
| Division Global Technologies | - | - | -18 | - |
| Assembly Solutions | - | - | -18 | - |
| Rapporterad kostnad | -132 | -159 | -514 | -559 |
Bokslutskommuniké januari–december 2020
MYCRONIC
Not 8 Definitioner och avstämning alternativa nyckeltal med mera
ESMA (The European Securities and Markets Authority) har givit ut riktlinjer avseende alternativa nyckeltal för noterade företag.
Alternativa nyckeltal avser finansiella mått som används av företagsledningen för styrning och utvärdering av koncernens verksamhet och som inte direkt kan utläsas ur de finansiella rapporterna. Dessa nyckeltal anses även vara av intresse för externa analytiker och investerare som följer bolaget. För definitioner av övriga nyckeltal hänvisas till årsredovisningen.
Avkastning på eget kapital
Årets resultat i procent av genomsnittligt eget kapital. Används för att visa avkastningen på aktieägarnas kapital över tid.
Avkastning på sysselsatt kapital
Resultat före finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. Används för att visa avkastningen på det kapital som rörelsen behöver.
Book-to-bill
Orderingång i förhållande till nettoomsättning. Visar framtida utveckling av nettoomsättning.
EBITDA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar samt räntor och skatt. EBITDA är en komponent i företagets finansiella mål samt i utdelningspolicyn.
Eget kapital per aktie
Eget kapital på balansdagen dividerat med antalet utestående aktier vid periodens slut. Används för att mäta företagets värde per aktie.
Förvärvsrelaterade kostnader
Förvärvsrelaterade kostnader omfattar kostnadsföring av förvärvat varulager värderat till verkligt värde, avskrivningar och nedskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar, värdeförändringar och omvärderingar i tilläggsköpeskillingar samt transaktionskostnader.
Nettokassa
Likvida medel minus räntebärande skulder.
Orderingång
Erhållna order på varor och tjänster, värderat till genomsnittskurs. I orderingången ingår även omvärdering av orderstocken till balansdagens valutakurs. Används för att visa erhållna order.
Orderstock
Kvarvarande order på varor, värderade till balansdagens kurs. Används för att visa säkrad framtida nettoomsättning av varor.
Organisk tillväxt
Förändring av nettoomsättning exklusive ökning hänförlig till förvärv, omräknat till föregående års valutakurser, i procent av föregående års nettoomsättning. Nettoomsättning från förvärvade bolag ingår i beräkning av organisk tillväxt från och med det första månadsskifte som infaller 12 månader efter förvärvsdagen.
Resultat per aktie
Resultat hänförligt till moderbolagets ägare dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier före och efter utspädning. Används för att mäta företagets resultat per aktie.
Sysselsatt kapital
Balansomslutningen minus icke räntebärande skulder. Används för att mäta förmågan att tillgodose rörelsens kapitalbehov.
Underliggande rörelseresultat och underliggande rörelsemarginal
Underliggande rörelseresultat består av rörelseresultat exklusive förvärvsrelaterade kostnader. Underliggande rörelsemarginal är underliggande rörelseresultat i procent av nettoomsättning. Används för att beskriva hur de operativa verksamheterna utvecklas och presterar utan påverkan av förvärvsrelaterade kostnader.
Bokslutskommuniké januari–december 2020
MYCRONIC
| Jan-dec | ||
|---|---|---|
| Avkastning på eget kapital | 2020 | 2019 |
| Periodens resultat (rullande 12 månader) | 703 | 859 |
| Genomsnittligt eget kapital | 3 178 | 2 679 |
| 22,1% | 32,1% | |
| Avkastning på sysselsatt kapital | ||
| Resultat före skatt (rullande 12 månader) | 890 | 1 122 |
| Finansiella kostnader | 14 | 11 |
| Resultat före finansiella kostnader | 904 | 1 133 |
| Genomsnittlig balansomslutning | 5 059 | 4 500 |
| Genomsnittliga icke räntebärande skulder | 1 591 | 1 661 |
| Genomsnittligt sysselsatt kapital | 3 469 | 2 838 |
| 26,1% | 39,9% | |
| Book-to-bill | ||
| Orderingång | 3 687 | 4 567 |
| Nettoomsättning | 3 882 | 4 307 |
| 0,9 | 1,1 | |
| EBITDA | ||
| Rörelseresultat | 898 | 1 124 |
| Av- och nedskrivningar | 214 | 182 |
| 1 112 | 1 307 | |
| Underliggande rörelseresultat | ||
| Rörelseresultat | 898 | 1 124 |
| Förvärvsrelaterade kostnader som ingår i: | ||
| Kostnad sålda varor | - | - |
| Rörelsekostnader | 77 | 45 |
| 975 | 1 169 | |
| Eget kapital per aktie | ||
| Eget kapital vid balansdagen | 3 378 | 2 978 |
| Antal aktier vid periodens slut, tusental | 97 685 | 97 775 |
| 34,58 | 30,46 | |
| Resultat per aktie före/efter utspädning, SEK | ||
| Resultat hänförligt till moderbolagets ägare | 694 | 855 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning, tusental | 97 743 | 97 893 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental | 97 763 | 97 895 |
| 7,10 | 8,74 | |
| Nettokassa | ||
| Likvida medel | 1 303 | 655 |
| Räntebärande skulder | -264 | -318 |
| 1 039 | 337 |
Bokslutskommuniké januari–december 2020
20 (21)
MYCRONIC
| Kvartalsdata | Q4 20 | Q3 20 | Q2 20 | Q1 20 | Q4 19 | Q3 19 | Q2 19 | Q1 19 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång Assembly Solutions | 462 | 617 | 540 | 707 | 703 | 809 | 685 | 566 |
| Orderingång Pattern Generators | 403 | 122 | 111 | 725 | 1 004 | 430 | 216 | 156 |
| 865 | 739 | 651 | 1 432 | 1 706 | 1 238 | 901 | 721 | |
| Orderstock Assembly Solutions | 813 | 958 | 903 | 945 | 805 | 879 | 654 | 553 |
| Orderstock Pattern Generators | 1 156 | 1 138 | 1 522 | 1 915 | 1 359 | 760 | 647 | 972 |
| 1 969 | 2 096 | 2 425 | 2 860 | 2 164 | 1 639 | 1 301 | 1 525 | |
| Nettoomsättning Assembly Solutions | 607 | 561 | 583 | 567 | 776 | 584 | 579 | 524 |
| Nettoomsättning Pattern Generators | 385 | 506 | 503 | 169 | 405 | 317 | 541 | 581 |
| 992 | 1 068 | 1 086 | 736 | 1 181 | 900 | 1 120 | 1 105 | |
| Bruttovinst Assembly Solutions | 235 | 218 | 244 | 225 | 308 | 239 | 250 | 214 |
| Bruttovinst Pattern Generators | 283 | 404 | 361 | 109 | 277 | 227 | 407 | 478 |
| 519 | 622 | 605 | 334 | 584 | 465 | 657 | 692 | |
| Bruttomarginal Assembly Solutions | 38,7% | 38,9% | 41,8% | 39,7% | 39,6% | 40,9% | 43,2% | 40,8% |
| Bruttomarginal Pattern Generators | 73,5% | 79,7% | 71,7% | 64,6% | 68,3% | 71,7% | 75,3% | 82,3% |
| 52,3% | 58,3% | 55,7% | 45,4% | 49,4% | 51,7% | 58,7% | 62,6% | |
| FoU-kostnader Assembly Solutions | -81 | -95 | -84 | -91 | -99 | -81 | -86 | -77 |
| FoU-kostnader Pattern Generators | -51 | -35 | -38 | -39 | -59 | -46 | -59 | -51 |
| Totala FoU-kostnader | -132 | -130 | -122 | -130 | -159 | -127 | -145 | -128 |
| Försäljningskostnader | -76 | -101 | -117 | -140 | -148 | -153 | -128 | -113 |
| Administrationskostnader | -66 | -52 | -61 | -57 | -66 | -55 | -61 | -56 |
| Övriga intäkter/kostnader | -31 | 9 | -24 | 49 | -8 | 67 | -8 | 10 |
| Rörelseresultat | 214 | 348 | 281 | 55 | 204 | 198 | 317 | 406 |
| Varav rörelseresultat Assembly Solutions | 28 | -6 | 20 | 20 | 42 | 46 | 17 | 5 |
| Varav rörelseresultat Pattern Generators | 186 | 354 | 261 | 36 | 163 | 153 | 302 | 401 |
| Rörelsemarginal | 21,5% | 32,6% | 25,8% | 7,5% | 17,2% | 21,9% | 28,3% | 36,7% |
| Eget kapital per aktie efter skatt | 34,58 | 33,54 | 33,07 | 31,52 | 30,46 | 29,44 | 27,49 | 28,01 |
| Resultat per aktie före/efter utspädning | 1,80 | 2,71 | 2,18 | 0,40 | 1,57 | 1,52 | 2,50 | 3,20 |
| Aktiekurs vid periodens slut | 245,40 | 211,40 | 175,70 | 121,10 | 185,10 | 121,90 | 112,80 | 132,50 |
Bokslutskommuniké januari–december 2020
21 (21)