AI assistant
Mercor S.A. — Audit Report / Information 2021
Jul 2, 2021
5710_rns_2021-07-02_d568d32f-4004-4aa5-91e8-f825f2f3c6f6.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer

"MERCOR" S.A.
Jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 01.04.2020r.- 31.03.2021r.
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez Unię Europejską
Gdańsk, 2 lipca 2021 r.

| JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 3 | |
|---|---|
| JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ4 | |
| JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ5 | |
| JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM6 | |
| JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH7 | |
| DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE 8 | |
| INFORMACJE PODSTAWOWE 8 | |
| ISTOTNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI 9 | |
| PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY 34 | |
| KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ35 | |
| POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE36 | |
| POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE 36 | |
| PRZYCHODY FINANSOWE 37 | |
| KOSZTY FINANSOWE 37 | |
| ODPISY AKTUALIZUJĄCE WARTOŚĆ UDZIAŁÓW W SPÓŁKACH ZALEŻNYCH37 | |
| PODATEK DOCHODOWY 38 | |
| ZYSK NA JEDNĄ AKCJĘ ORAZ DYWIDENDY43 | |
| WARTOŚCI NIEMATERIALNE43 | |
| RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE46 | |
| POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE 49 | |
| NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU KAUCJI 51 | |
| ZAPASY51 | |
| NALEŻNOŚCI HANDLOWE I POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI 52 | |
| INNE AKTYWA OBROTOWE 52 | |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY 53 | |
| KAPITAŁ WŁASNY53 | |
| KREDYTY I POŻYCZKI 55 | |
| REZERWY NA ZOBOWIĄZANIA 59 | |
| ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE I POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA 60 | |
| PRZYCHODY PRZYSZŁYCH OKRESÓW60 | |
| LEASING61 | |
| AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE62 | |
| INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH63 | |
| INSTRUMENTY FINANSOWE69 | |
| ZDARZENIA PO DNIU KOŃCZĄCYM OKRES SPRAWOZDAWCZY79 | |
| RÓŻNICE W STOSUNKU DO WCZEŚNIEJ OPUBLIKOWANYCH SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH79 |

JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| Za okres 01/04/2020- |
Za okres 01/04/2019- |
||
|---|---|---|---|
| NOTA | 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN przekształcone |
||
| Przychody ze sprzedaży | 3 | 217 471 | 237 532 |
| Koszt własny sprzedaży | 4 | 165 990 | 186 164 |
| Zysk brutto na sprzedaży | 51 481 | 51 368 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 5 | 1 437 | 2 660 |
| Koszty sprzedaży | 4 | 17 855 | 21 269 |
| Koszty ogólnego zarządu | 4 | 13 079 | 14 819 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 6 | 2 097 | 634 |
| (Oczekiwana strata)/odwrócenie oczekiwanej straty kredytowej |
(492) | (1 180) | |
| Zysk na działalności operacyjnej | 19 395 | 16 126 | |
| Przychody finansowe | 7 | 4 260 | 3 606 |
| Koszty finansowe | 8 | 1 797 | 3 602 |
| Odpisy aktualizujące wartość udziałów | - | 8 366 | |
| Zysk przed opodatkowaniem | 21 858 | 7 764 | |
| Podatek dochodowy | 10 | 3 716 | 2 649 |
| Zysk netto | 18 142 | 5 115 | |
| Inne całkowite dochody | - | - | |
| Całkowite dochody ogółem | 18 142 | 5 115 | |
| Zysk na akcję: | 11 | ||
| Z działalności kontynuowanej: | |||
| Zwykły | 1,16 | 0,33 | |
| Rozwodniony | 1,16 | 0,33 |

JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
Aktywa
| NOTY | Koniec okresu | Koniec okresu | Początek okresu | |
|---|---|---|---|---|
| 31/03/2021 w tys. PLN |
31/03/2020 w tys. PLN |
01/04/2019 w tys. PLN |
||
| przekształcone | przekształcone | |||
| Aktywa trwałe | ||||
| Wartości niematerialne | 12 | 14 152 | 14 898 | 17 226 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 13 | 36 532 | 27 567 | 22 156 |
| Aktywa z tytułu praw do użytkowania | 32 761 | 35 964 | 41 019 | |
| Pozostałe aktywa finansowe | 14 | 89 590 | 88 272 | 95 296 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku | ||||
| dochodowego | 10 | 1 652 | 751 | - |
| Należności z tytułu kaucji | ||||
| długoterminowych | 15 | 3 186 | 4 284 | 4 570 |
| Inne aktywa długoterminowe | 245 | 338 | 601 | |
| 178 118 | 172 074 | 180 868 | ||
| Aktywa obrotowe | ||||
| Zapasy | 16 | 21 946 | 20 443 | 27 531 |
| Aktywa finansowe | - | - | 309 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz | 39 186 | 47 783 | 51 184 | |
| pozostałe należności | 17 | |||
| Aktywa z tytułu umów z klientami | 6 677 | 7 263 | 11 628 | |
| Należności z tytułu kaucji | 2 309 | 1 964 | 3 440 | |
| krótkoterminowych | 15 | |||
| Transakcje terminowe typu forward | - | 48 | 5 | |
| Inne aktywa obrotowe | 18 | 1 494 | 1 636 | 1 397 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 19 | 955 | 88 | 302 |
| 72 567 | 79 225 | 95 796 | ||
| Aktywa razem | 250 685 | 251 299 | 276 664 |

JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
Pasywa
| NOTY | Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
Początek okresu 01/04/2019 |
|
|---|---|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| przekształcone | przekształcone | |||
| Kapitał własny | ||||
| Kapitał akcyjny | 20 | 3 915 | 3 915 | 3 915 |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej | ||||
| ich wartości nominalnej | 106 202 | 106 202 | 106 202 | |
| Kapitały rezerwowe | 20 | 24 357 | 857 | 857 |
| Akcje własne | (543) | - | - | |
| Zyski zatrzymane | 20 | (3 555) | 5 717 | 602 |
| Razem kapitały własne | 130 376 | 116 691 | 111 576 | |
| Zobowiązanie długoterminowe | ||||
| Długoterminowe kredyty i pożyczki | 21 | 42 471 | 46 718 | 69 711 |
| Rezerwa na podatek odroczony | 10 | - | - | 849 |
| Rezerwy na zobowiązania | 22 | 555 | 258 | 146 |
| Przychody przyszłych okresów | 24 | 4 292 | 5 350 | 5 570 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 25 | 8 956 | 13 292 | 19 644 |
| 56 274 | 65 618 | 95 920 | ||
| Zobowiązania krótkoterminowe | ||||
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty | 21 | 7 147 | 12 510 | 14 248 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz | ||||
| pozostałe zobowiązania | 23 | 42 486 | 43 862 | 42 273 |
| Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 4 483 | 2 995 | 4 612 | |
| Zobowiązanie z tytułu podatku |
||||
| dochodowego | 1 062 | 1 098 | 120 | |
| Rezerwy na zobowiązania | 22 | 2 559 | 2 102 | 2 288 |
| Transakcje terminowe typu forward | 35 | 52 | 17 | |
| Przychody przyszłych okresów | 24 | 1 230 | 636 | 634 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 25 | 5 033 | 5 735 | 4 976 |
| 64 035 | 68 990 | 69 168 | ||
| Pasywa razem | 250 685 | 251 299 | 276 664 |

JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| Kapitał akcyjny | Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
Kapitały rezerwowe |
Akcje własne |
Zyski zatrzymane |
Kapitały własne razem |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Stan na 1 kwietnia 2019 roku (opublikowane) |
3 915 | 106 202 | 857 | - | 23 940 | 134 914 |
| Korekty błędów wpływające na zyski zatrzymane |
- | - | - | - | (23 338) | (23 338) |
| Stan na 1 kwietnia 2019 roku (przekształcone) |
3 915 | 106 202 | 857 | - | 602 | 111 576 |
| Wynik netto za okres sprawozdawczy |
- | - | - | - | 5 115 | 5 115 |
| Całkowite dochody za rok sprawozdawczy |
- | - | - | - | 5 115 | 5 115 |
| Wypłata dywidendy | - | - | - | - | - | - |
| Transakcje z właścicielami ujęte w kapitale własnym |
- | - | - | - | - | - |
| Stan na 31 marca 2020 roku |
3 915 | 106 202 | 857 | - | 5 717 | 116 691 |
| Wynik netto za okres sprawozdawczy |
- | - | - | 18 142 | 18 142 | |
| Całkowite dochody za rok sprawozdawczy |
- | - | - | - | 18 142 | 18 142 |
| Utworzenie kapitału rezerwowego (skup akcji własnych) |
- | - | 23 500 | - | (23 500) | - |
| Skup akcji własnych | - | - | - | (543) | - | (543) |
| Wypłata dywidendy Transakcje z właścicielami ujęte w |
- - |
- - |
- 23 500 |
- (543) |
(3 914) (27 414) |
(3 914) (4 457) |
| kapitale własnym Stan na 31 marca 2021 roku |
3 915 | 106 202 | 24 357 | (543) | (3 555) | 130 376 |

JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 w tys. PLN |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 w tys. PLN |
|
|---|---|---|
| Działalność kontynuowana | ||
| Działalność operacyjna | ||
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 21 858 | 7 764 |
| Korekty o pozycje: | ||
| Amortyzacja | 8 884 | 11 070 |
| Odsetki zapłacone | 1 498 | 2 279 |
| Dywidendy otrzymane | (3 935) | (3 245) |
| (Zyski) straty z działalności inwestycyjnej | (393) | (976) |
| Zmiana stanu zapasów | (1 503) |
7 088 |
| Zmiana stanu należności | 9 398 | 5 383 |
| Zmiana stanu zobowiązań i rezerw | (1 882) | (760) |
| Zmiana stanu aktywów i zobowiązań z tytułu umów z klientami | 2 074 | 3 837 |
| Zmiana stanu innych aktywów | 183 | 8 378 |
| Razem korekty | 14 324 | 33 054 |
| Podatek dochodowy zapłacony | (4 653) | (3 259) |
| 31 529 | 37 559 | |
| Działalność inwestycyjna | ||
| Wydatki na zakup rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości | ||
| niematerialnych | (13 526) | (9 446) |
| Przychody ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | 748 | 1 041 |
| Spłata (udzielenie) pożyczek | (1 266) | (1 284) |
| Otrzymane dotacje do projektów rozwojowych | 779 | 991 |
| Dywidendy otrzymane | 3 935 | 3 245 |
| (9 330) | (5 453) | |
| Działalność finansowa | ||
| Zaciągnięcie (spłata) kredytów bankowych i pożyczek | (9 610) | (24 731) |
| Zaciągniecie (spłata) zobowiązań z tytułu leasingu | (5 767) | (5 310) |
| Wypłacona dywidenda | (3 914) | - |
| Skup akcji własnych | (543) | - |
| Odsetki zapłacone | (1 498) | (2 279) |
| (21 332) | (32 320) | |
| Zmiana stanu środków pieniężnych | 867 | (214) |
| Środki pieniężne na początek okresu | 88 | 302 |
| Środki pieniężne na koniec okresu | 955 | 88 |

DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE
NOTA 1 - INFORMACJE PODSTAWOWE
1. Informacje o Spółce
"MERCOR" S.A. prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki akcyjnej. Do dnia 21 września 2004 roku Spółka działała jako Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe MERCOR Sp. z o.o. W dniu 21 września 2004 nastąpiło przekształcenie formy prawnej Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego MERCOR Sp. z o.o. w "MERCOR" Spółka Akcyjna.
Siedziba Spółki mieści się w Gdańsku, adres Spółki: ul. Grzegorza z Sanoka 2. Spółka prowadzi działalność w miejscu swojej siedziby jak również poprzez biura handlowe i zakłady produkcyjne, które nie są samobilansującymi się jednostkami Spółki. Organem rejestrowym Spółki jest Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Spółka jest zarejestrowana pod numerem KRS 0000217729.
Podstawowy przedmiot działalności Spółki to produkcja, sprzedaż, montaż oraz serwis systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Oferta Spółki obejmuje następujące grupy asortymentowo– produktowe branży:
- systemy oddymiania, odprowadzania ciepła i doświetleń dachowych,
- systemy wentylacji pożarowej,
- zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji budowlanych.
2. Zarząd
Na dzień 31 marca 2021 roku w skład Zarządu Spółki wchodzili:
| Krzysztof Krempeć | - | Prezes Zarządu |
|---|---|---|
| Jakub Lipiński | - | Pierwszy Wiceprezes Zarządu |
| Tomasz Kamiński | - | Członek Zarządu |
W trakcie roku obrotowego nie następowały zmiany w składzie Zarządu Spółki.
3. Rada Nadzorcza
Na dzień 31 marca 2021 roku w skład Rady Nadzorczej Spółki wchodzili:
| Lucjan Myrda | - | Przewodniczący |
|---|---|---|
| Arkadiusz Kęsicki | - | Wiceprzewodniczący |
| Tomasz Rutowski | - | Sekretarz |
| Eryk Karski | - | Członek |
| Marian Popinigis | - | Członek |
| Pathy TIMU ZENZO | - | Członek |
| Błażej Żmijewski | - | Członek |
W trakcie roku obrotowego nie następowały zmiany w składzie Rady Nadzorczej Spółki.

Od dnia 19 lipca 2007 roku akcje Spółki notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki podjęło uchwałę, zgodnie z którą, począwszy od roku obrotowego rozpoczynającego się od 1 stycznia 2007 roku, Spółka sporządza sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
Niniejsze jednostkowe sprawozdanie finansowe Spółki powinno być czytane łącznie ze skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym zatwierdzonym do publikacji przez Zarząd i opublikowanym tego samego dnia co jednostkowe sprawozdanie finansowe.
NOTA 2 - ISTOTNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI
- Podstawa sporządzenia jednostkowego sprawozdania finansowego
Rok obrotowy Spółki trwa od 1 kwietnia do 31 marca.
Dane finansowe w sprawozdaniu finansowym wykazane zostały w tysiącach złotych (tys. PLN), chyba że w konkretnych sytuacjach podane zostały z większą dokładnością.
Walutą funkcjonalną i sprawozdawczą Spółki jest Złoty Polski (PLN).
Przy sporządzaniu niniejszego jednostkowego sprawozdania finansowego stosowane były te same zasady rachunkowości i metody obliczeniowe, jakie Spółka stosowała przy ostatnim rocznym jednostkowym sprawozdaniu finansowym.
Jednostkowe sprawozdanie finansowe sporządzone zostało zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem pozycji pochodnych instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej.
2. Założenie kontynuacji działalności
Sprawozdanie finansowe Spółki zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Spółkę w okresie co najmniej 12 miesięcy po dniu bilansowym. Zarząd Spółki nie stwierdza na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenie dla możliwości kontynuacji działalności przez Spółkę w okresie co najmniej 12 miesięcy po dniu bilansowym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia przez nią dotychczasowej działalności. W założeniach będących podstawą do tej oceny Zarząd Spółki uwzględnił także potencjalny wpływ recesji związanej z pandemią COVID-19. Spółka będzie nadal monitorować bieżącą sytuację i podejmie wszelkie możliwe i niezbędne kroki, aby złagodzić negatywne skutki w miarę jej dalszego rozwoju.

3. Wpływ pandemii COVID-19 na działalność Spółki
Zarząd Spółki przez cały okres pandemii na bieżąco monitoruje sytuację z nią związaną oraz jej wpływ na działalność Spółki. Wprowadzone zostały zmiany w strukturze organizacyjnej oraz oszczędności, które zmniejszyły wrażliwość Spółki na recesję. Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania wpływ kryzysu spowodowanego przez pandemię COVID-19 na działalność i wyniki Spółki jest niewielki. Wpływ recesji na generowane przez Spółkę przychody jest niewielki. Nie stwierdzono też negatywnego wpływu na spływ należności od klientów. Ze względu na dywersyfikację produktową Spółka nie odczuła także istotnych zawirowań na rynkach zbytu i w portfolio klientów. Sytuacja została wzięta pod uwagę przy opracowaniu założeń do oceny zdolności Spółki do kontynuacji działalności oraz do wyceny aktywów – w szczególności aktywów trwałych, w tym inwestycji w jednostki zależne. Szczegóły dotyczące powyższego zostały przedstawione w odpowiednich notach objaśniających do niniejszego sprawozdania.
4. Oświadczenie o zgodności
Sprawozdanie finansowe "MERCOR" S.A. obejmujące rok obrotowy zakończony 31 marca 2021 roku zostało sporządzone przy zastosowaniu regulacji Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej mających zastosowanie na 31 marca 2021 roku w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską.
5. Zmiany Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej
Efekt zastosowania nowych standardów rachunkowości i zmian polityki rachunkowości
Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego za rok kończący się 31 marca 2021 r. są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy.
Zmiany wynikające ze zmian MSSF
Od początku roku obrotowego obowiązują następujące nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej.
- Zmiany do MSSF 3 Połączenia przedsięwzięć - zmiana dotyczy definicji przedsięwzięcia – zmiana obowiązuje dla połączeń przedsięwzięć, dla których dzień przejęcia przypada w ciągu pierwszego rocznego okresu sprawozdawczego rozpoczynającego się po 1 stycznia 2020 roku lub później oraz dla transakcji nabycia aktywów, które wystąpiły w tym okresie sprawozdawczym lub później.
- Zmiana MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych i MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów – zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się po 1 stycznia 2020 roku lub później i polega na wprowadzeniu nowej definicji pojęcia "istotny" w odniesieniu do pominięcia lub zniekształcenia w sprawozdaniu finansowym. Dotychczas obowiązująca definicja zawarta w MSR 1 i MSR 8 różniła się od zawartej w Założeniach Koncepcyjnych Sprawozdawczości Finansowej, co mogło powodować trudności w dokonywaniu osądów przez jednostki sporządzające sprawozdania finansowe. Zmiana powoduje ujednolicenie definicji we wszystkich obowiązujących MSR i MSSF.

- Zmiany do MSSF9, MSR 9 i MSSF 7 zmiany do zasad rachunkowości zabezpieczeń – zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później - Rada MSR wprowadziła zmiany do rachunkowości zabezpieczeń w związku z planowaną reformą referencyjnych stóp procentowych (WIBOR, LIBOR itp.). Stopy te są często pozycją zabezpieczaną. Planowane zastąpienie dotychczasowych nowymi stopami referencyjnymi budziło wątpliwości, co do tego, czy planowana transakcja jest nadal wysoce prawdopodobna, czy nadal oczekuje się przyszłych zabezpieczanych przepływów lub czy istnieje powiązanie ekonomiczne między pozycją zabezpieczaną i zabezpieczającą. Zmiana standardów określiła, że należy w szacunkach przyjąć, że zmiana stóp referencyjnych miałaby nie nastąpić i dlatego nie będzie miała ona wpływu na spełnienie wymogów rachunkowości zabezpieczeń.
- Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej z dnia 29 marca 2018 roku Założenia koncepcyjne nie stanowią odrębnego standardu i żadne z zaprezentowanych w nich pojęć nie zastępuje i nie uchyla pojęć przedstawionych w jakimkolwiek standardzie, ani wymogów żadnego ze standardów. Celem Założeń koncepcyjnych jest wspieranie RMSR w tworzeniu standardów, pomoc osobom sporządzającym sprawozdania finansowe w opracowaniu spójnych zasad (polityki) rachunkowości tam, gdzie brak stosownego standardu, a także wspieranie wszystkich stron sprawozdawczości finansowej w rozumieniu i stosowaniu standardów. Zaktualizowane założenia koncepcyjne obejmują pewne nowe pojęcia, zawierają aktualizację definicji i kryteriów ujmowania składników aktywów i zobowiązań, a także doprecyzowują pewne ważne koncepcje.
- Zmiana do MSSF 16 Leasing: Ustępstwa czynszowe związane z Covid-19 z dnia 28 maja 2020 roku – mająca retrospektywne zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2020 roku lub później. Jako praktyczne rozwiązanie leasingobiorca może zdecydować o nieprzeprowadzaniu oceny, czy ulga w czynszu przyznawana bezpośrednio w związku pandemią Covid-19, która spełnia określone warunki, stanowi zmianę leasingu. Leasingobiorca, który podejmuje taką decyzję, ujmuje wszelkie zmiany opłat leasingowych wynikające z ulgi w czynszu w taki sam sposób, w jaki ująłby zmianę przy zastosowaniu MSSF 16, gdyby zmiana ta nie stanowiła zmiany leasingu.
Spółka nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.
Standardy nieobowiązujące (Nowe standardy i interpretacje)
W niniejszym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu opublikowanych standardów lub interpretacji przed ich datą wejścia w życie.
Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie na dzień bilansowy:
- MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe (opublikowano w dniu 30 stycznia 2014 roku). Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej. Do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania niezatwierdzony przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016 roku lub później.
- Zmiany w MSSF 10 i MSR 28: Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem (opublikowano w dniu 11 września 2014 roku) – prace prowadzące do zatwierdzenia niniejszych zmian zostały przez UE odłożone bezterminowo – termin wejścia w życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony.

- MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe (opublikowano dnia 18 maja 2017 roku) w tym Zmiany do MSSF 17 (opublikowano dnia 25 czerwca 2020) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.
- Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych – Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe oraz Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe – odroczenie daty wejścia w życie (opublikowano odpowiednio dnia 23 stycznia 2020 roku oraz 15 lipca 2020 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.
- Zmiany do MSSF 3 Zmiany do odniesień do Założeń Koncepcyjnych (opublikowano dnia 14 maja 2020 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później.
- Zmiany do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe: przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania (opublikowano dnia 14 maja 2020 roku)- do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później.
- Zmiany do MSR 37 Umowy rodzące obciążenia – koszty wypełnienia obowiązków umownych (opublikowano dnia 14 maja 2020 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później.
- Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2018-2020 (opublikowano dnia 14 maja 2020 roku) do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później.
- Zmiany do MSR1 i Stanowiska Praktycznego 2 Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.
- Zmiany do MSR 8 Definicja wartości szacunkowych (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.
- Zmiany do MSSF 16 Ulgi w czynszach związane z Covid-19 po 30 czerwca 2021 roku (opublikowano dnia 31 marca 2021 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 kwietnia 2021 roku lub później.
- Zmiany do MSR 12 Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji (opublikowano dnia 6 maja 2021 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską. Spółka zastosuje zmiany w standardach nie wcześniej niż z dniem ustalonym przez Unię Europejską jako data wejścia w życie tego standardu.

6. Profesjonalny osąd Zarządu spółki
Sporządzenie sprawozdania finansowego Spółki wymaga od Zarządu dokonania osądów, szacunków oraz założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa i zobowiązania i powiązane z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Niepewność co do tych założeń i szacunków może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w przyszłości.
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości Zarząd dokonał następujących osądów, które mają największy wpływ na przedstawiane wartości bilansowe aktywów i zobowiązań:
a) przychody z umów z klientami
Spółka dokonuje ustalenia stopnia zaawansowania kontraktów budowlanych przez ustalenie proporcji dotychczas poniesionych kosztów danego projektu do całkowitych szacowanych kosztów tego projektu. Z uwagi na charakter prowadzonych projektów, a także możliwość pojawienia się nieprzewidywanych wcześniej trudności związanych z ich realizacją, może się okazać, iż rzeczywiste całkowite koszty realizacji projektu będą różniły się od dokonywanych szacunków. Zmiana szacunków całkowitych kosztów realizacji projektów może spowodować, iż ustalony na dzień kończący okres sprawozdawczy stopień zaawansowania projektu, a tym samym rozpoznany przychód, powinien być ustalony w innej wartości.
b) utrata wartości udziałów w jednostkach powiązanych
Aktywa finansowe związane z jednostkami powiązanymi ujmowane są w księgach w cenie nabycia. W przypadku trwałej utraty wartości wartość udziałów pomniejsza się je o odpowiedni odpis. Na dzień kończący okres sprawozdawczy Spółka dokonuje testów na trwałą utratę wartości, a skutki trwałej utraty wartości odnoszone są do wyniku finansowego.
c) utrata wartości aktywów trwałych
Spółka dokonała przeglądu przesłanek mogących świadczyć o potencjalnej utracie wartości aktywów trwałych. W przypadku rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych innych niż prace rozwojowe nie stwierdzono przesłanek mogących wskazywać na utratę wartości tych składników aktywów. Dla prac rozwojowych zakończonych oraz prac w toku oraz akcji i udziałów w innych podmiotach przeprowadzone zostały testy na utratę wartości. Wymagało to oszacowania wartości użytkowej ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego należą dane aktywa. Oszacowanie wartości użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek wypracowujący środki pieniężne i wymaga ustalenia stopy dyskontowej do zastosowania w celu obliczenia bieżącej wartości tych przepływów.
d) składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Spółka rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Spółka dokładnie ocenia charakter i zakres dowodów uzasadniających wniosek, iż jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty przyszły dochód do opodatkowania wystarczający do odliczenia od niego nierozliczonych strat podatkowych, niewykorzystanych ulg podatkowych lub innych ujemnych różnic przejściowych.
Przy ocenie, czy osiągnięcie przyszłych dochodów do opodatkowania jest prawdopodobne (prawdopodobieństwo powyżej 50%), Spółka uwzględnia wszystkie dostępne dowody, zarówno te potwierdzające istnienie prawdopodobieństwa, jak i te świadczące o jego braku.

e) leasing – Spółka jako leasingobiorca
Spółka ustala okres leasingu jako nieodwołalny okres leasingu, łącznie z okresami objętymi opcją przedłużenia leasingu, jeżeli taka występuje i można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja zostanie zrealizowana, oraz okresami objętymi opcją wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja nie zostanie wykonana.
Spółka ma możliwość, w ramach niektórych umów leasingu, wydłużyć okres trwania leasingu aktywów Spółka stosuje osąd przy ocenie, czy istnieje wystarczająca pewność skorzystania z opcji przedłużenia. Oznacza to, że uwzględnia wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią zachętę ekonomiczną do jej przedłużenia lub karę ekonomiczną za jej nieprzedłużenie. Po dacie rozpoczęcia Spółka ponownie ocenia okres leasingu, jeśli wystąpi znaczące zdarzenie lub zmiana okoliczności pozostających pod jej kontrolą i wpływa na jej zdolność do wykonywania (lub niewykonywania) opcji przedłużenia.
7. Niepewność szacunków i założeń
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym. Spółka przyjęła założenia i szacunki na temat przyszłości na podstawie wiedzy posiadanej podczas sporządzania sprawozdania finansowego. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek wydarzeń w przyszłości wynikających ze zmian rynkowych lub zmian niebędących pod kontrolą Spółki. Takie zmiany są odzwierciedlane w szacunkach lub założeniach w chwili wystąpienia.
a) okresy ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych
Spółka dokonuje weryfikacji okresów ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych podlegających amortyzacji. Na dzień 31 marca 2021 roku Zarząd Spółki ocenia, że okresy użyteczności aktywów przyjęte przez Spółkę dla celów amortyzacji odzwierciedlają oczekiwane okresy przynoszenia korzyści ekonomicznych przez te aktywa, jednak faktyczne okresy przynoszenia korzyści ekonomicznych mogą się różnić od zakładanych.
b) utrata wartości należności handlowych
Spółka wykorzystuje macierze rezerw do wyceny odpisu na oczekiwane straty kredytowe w odniesieniu do należności handlowych. W celu ustalenia oczekiwanych strat kredytowych, należności handlowe zostały pogrupowane na podstawie podobieństwa charakterystyki ryzyka kredytowego. Spółka wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.
c) wycena rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych
W zakresie świadczeń pracowniczych Spółka nie jest stroną żadnych porozumień płacowych ani zbiorowych układów pracy. Spółka nie posiada także programów emerytalnych zarządzanych bezpośrednio przez nią lub przez fundusze zewnętrzne. Koszty świadczeń pracowniczych obejmują wynagrodzenia płatne zgodnie z warunkami zawartych umów o pracę z poszczególnymi pracownikami oraz koszty świadczeń emerytalnych (odprawa emerytalna) wypłacone pracownikom zgodnie z przepisami prawa, po okresie zatrudnienia. Zobowiązania z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych wyceniane są na zasadach ogólnych. Świadczenia długoterminowe szacowane są na podstawie metod aktuarialnych. Zastosowanie tych metod wymaga przyjęcia wielorakich założeń, w tym odpowiednich stóp dyskontowych oraz założeń demograficznych.
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych (odpraw emerytalnych) zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 22.

d) wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek ustala się wykorzystując odpowiednie techniki wyceny. Przy wyborze odpowiednich metod i założeń Spółka kieruje się profesjonalnym osądem.
e) stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz aktywów niematerialnych. Spółka corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
f) krańcowa stopa procentowa leasingobiorcy
Spółka nie jest w stanie z łatwością ustalić stopy procentowej dla umów leasingowych, dlatego przy wycenie zobowiązania z tytułu leasingu stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy. Jest to stopa procentowa, jaką Spółka musiałaby zapłacić, aby na podobny okres, w tej samej walucie i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym.
g) niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi
Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.
W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.
Z dniem 15 lipca 2016 roku do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania, jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisy ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.
Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.

Spółka ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.
Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Spółka ujmuje te rozliczenia uwzględniając ocenę niepewności.
8. Istotne zasady rachunkowości
Aktywa niematerialne
Aktywa niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla kosztów prac rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia aktywów niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, aktywa niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na aktywa niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Spółka ustala, czy okres użytkowania aktywów niematerialnych jest określony czy nieokreślony. Aktywa niematerialne o określonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji aktywów niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów niematerialnych.
Aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane, są corocznie poddawane testowi na utratę wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne.
Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od początku kolejnego roku obrotowego.
Koszty prac badawczych i rozwojowych
Aby ocenić, czy składnik wartości niematerialnych wytworzony przez Spółkę spełnia kryteria dotyczące ujmowania, Spółka dzieli proces powstawania aktywów na etap prac badawczych oraz etap prac rozwojowych.
Prace badawcze są nowatorskim i zaplanowanym poszukiwaniem rozwiązań podjętym z zamiarem zdobycia i przyswojenia nowej wiedzy naukowej i technicznej. Koszty prac badawczych są ujmowane w zysku lub stracie w momencie poniesienia.
Składnik wartości niematerialnych powstały w wyniku prac rozwojowych Spółka ujmuje, gdy jest w stanie udowodnić:
a) możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży;

b) zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży;
c) zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;
d) sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne
e) dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;
f) możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.
Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki aktywów były ujmowane według cen nabycia pomniejszonych o umorzenie i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Skapitalizowane nakłady są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży z danego przedsięwzięcia.
Amortyzacja wartości niematerialnych odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Spółka nie posiada wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania. Dla celów amortyzacji wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania stosowana jest metoda amortyzacji liniowej. Okresy użytkowania dla poszczególnych składników wartości niematerialnych są następujące:
| Licencje na oprogramowanie | od 2 do 10 lat |
|---|---|
| Prace rozwojowe | od 2 do 20 lat |
Zyski lub straty wynikające z usunięcia aktywów niematerialnych z bilansu są kalkulowane jako różnica pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w zysku lub stracie w momencie ich usunięcia z bilansu.
Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają zysk lub stratę w momencie ich poniesienia.
Cena nabycia rzeczowych aktywów trwałych przekazanych przez klientów jest ustalana w wysokości ich wartości godziwej na dzień objęcia kontroli.
Środki trwałe w momencie ich nabycia zostają podzielone na części składowe będące pozycjami o istotnej wartości, dla których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności. Częścią składową są również koszty generalnych remontów.
Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, wynoszący:
| od 10 do 45 lat |
|---|
| od 3 do 10 lat |
| od 4 do 7 lat |
| od 3 do 10 lat |

Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się okresowo, i w razie konieczności – koryguje z efektem od początku kolejnego roku obrotowego
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone, jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano takiego usunięcia.
Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.
Aktywa finansowe
Klasyfikacja aktywów finansowych
Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:
- wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
- wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
- wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Spółka klasyfikuje składnik aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych (tzw. "kryterium SPPI"). Spółka dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmianie ulega model zarządzania tymi aktywami.
Wycena na moment początkowego ujęcia
Z wyjątkiem niektórych należności z tytułu dostaw i usług, w momencie początkowego ujęcia Spółka wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów finansowych.
Zaprzestanie ujmowania
Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, w sytuacji gdy:
- prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły, lub
- prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych zostały przeniesione a Spółka dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.
Wycena po początkowym ujęciu
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:
- instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
- instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
- instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
- aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:

- a) składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz
- b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
- Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Spółka klasyfikuje:
- należności handlowe,
- udzielone pożyczki spełniające test klasyfikacyjny SPPI, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,
- środki pieniężne i ekwiwalenty.
Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji "Przychody z tytułu odsetek".
Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
- a) składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych; oraz
- b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Przychody z tytułu odsetek, różnice kursowe oraz zyski i straty z tytułu utraty wartości ujmowane są w wyniku finansowym i obliczane w taki sam sposób jak w przypadku aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem. Pozostałe zmiany wartości godziwej ujmowane są w przez inne całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub strata uprzednio rozpoznana w innych całkowitych dochodach zostają przeklasyfikowane z pozycji kapitału własnego do wyniku finansowego.
Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji "Przychody z tytułu odsetek".
Spółka nie posiada instrumentów dłużnych wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Instrumenty kapitałowe – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
W momencie początkowego ujęcia Spółka może dokonać nieodwołalnego wyboru dotyczącego ujmowania w innych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej inwestycji w instrument kapitałowy, który nie jest przeznaczony do obrotu ani nie jest warunkową zapłatą ujętą przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia jednostek, do którego ma zastosowanie MSSF 3. Wybór taki dokonywany jest oddzielnie dla każdego instrumentu kapitałowego. Skumulowane zyski lub straty poprzednio ujęte w innych całkowitych dochodach nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku finansowego. Dywidendy ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy, chyba że dywidendy te w oczywisty sposób stanowią odzyskanie części kosztów inwestycji.

Spółka nie posiada instrumentów kapitałowych wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Składniki aktywów finansowych, które nie są wyceniane według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Spółka klasyfikuje pochodne instrumenty finansowe, które nie zostały nieodwołalnie wyznaczone do wyceny w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Zysk lub stratę z wyceny tych aktywów do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym.
Dywidendy ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy.
Utrata wartości aktywów finansowych
Spółka dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses, "ECL") związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.
W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Spółka stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia przy użyciu macierzy rezerw. Spółka wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.
W przypadku pozostałych aktywów finansowych, Spółka wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Spółka wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.
Spółka ocenia, że ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od dnia jego początkowego ujęcia w przypadku, gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 30 dni.
Jednocześnie, Spółka ocenia, że niewykonanie zobowiązania przez dłużnika (ang. default) następuje w przypadku gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 180 dni a wierzytelność nie jest objęta ubezpieczeniem.
Udziały i akcje w jednostkach zależnych, stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach
Udziały i akcje w jednostkach zależnych, stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach wykazywane są według kosztu historycznego po uwzględnieniu odpisów z tytułu utraty wartości.
Jednostkami zależnymi są takie podmioty, które Spółka kontroluje.
Sprawowanie kontroli przez Spółkę ma miejsce wtedy, gdy:
• posiada władzę nad danym podmiotem,
• podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,
• ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.
Spółka weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.
W sytuacji, gdy Spółka posiada mniej niż większość praw głosów w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu są wystarczające do jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, oznacza to, że sprawuje nad nią władzę. W momencie oceny, czy prawa głosu w danej jednostce są wystarczające dla zapewnienia władzy, Spółka analizuje wszystkie istotne okoliczności, w tym:

• wielkość posiadanego pakietu praw głosu w porównaniu do rozmiaru udziałów i stopnia rozproszenia praw głosu posiadanych przez innych udziałowców;
- potencjalne prawa głosu posiadane przez Spółkę, innych udziałowców lub inne strony;
- prawa wynikające z innych ustaleń umownych; a także
• dodatkowe okoliczności, które mogą dowodzić, że Spółka posiada lub nie posiada możliwości kierowania istotnymi działaniami w momencie podejmowania decyzji, w tym schematy głosowania zaobserwowane na poprzednich Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy lub Zgromadzeniach Wspólników.
Jednostkami stowarzyszonymi są takie jednostki, na które Spółka wywiera znaczący wpływ, niebędące jednostkami zależnymi ani udziałami we wspólnych przedsięwzięciach Spółki. Znaczący wpływ jest to zdolność do uczestniczenia w podejmowaniu decyzji z zakresu polityki finansowej i operacyjnej prowadzonej działalności gospodarczej; nie oznacza ona jednak sprawowania kontroli bądź współkontroli nad tą polityką.
Wspólne przedsięwzięcia to ustalenia umowne, na mocy których dwie lub więcej stron podejmuje działalność gospodarczą podlegającą współkontroli. Współkontrola jest to określony w umowie podział kontroli nad działalnością gospodarczą, który występuje tylko wówczas, gdy strategiczne decyzje finansowe i operacyjne dotyczące tej działalności wymagają jednomyślnej zgody stron sprawujących współkontrolę.
Wycena do wartości godziwej
Spółka wycenia instrumenty finansowe takie jak należności, pożyczki oraz instrumenty pochodne w wartości godziwej na każdy dzień bilansowy.
Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów, bądź zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych. Wycena wartości godziwej opiera się na założeniu, że transakcja sprzedaży składnika aktywów lub przeniesienia zobowiązania odbywa się albo:
- na głównym rynku dla danego składnika aktywów bądź zobowiązania,
- w przypadku braku głównego rynku, na najkorzystniejszym rynku dla danego składnika aktywów lub zobowiązania.
Zarówno główny, jak i najbardziej korzystny rynek muszą być dostępne dla Spółki.
Wartość godziwa składnika aktywów lub zobowiązania jest mierzona przy założeniu, że uczestnicy rynku przy ustalaniu ceny składnika aktywów lub zobowiązania działają w swoim najlepszym interesie gospodarczym.
Wycena wartości godziwej składnika aktywów niefinansowych uwzględnia zdolność uczestnika rynku do wytworzenia korzyści ekonomicznych poprzez jak największe i najlepsze wykorzystanie składnika aktywów lub jego zbycie innemu uczestnikowi rynku, który zapewniłby jak największe i jak najlepsze wykorzystanie tego składnika aktywów.
Spółka stosuje techniki wyceny, które są odpowiednie do okoliczności i w przypadku których są dostępne dostateczne dane do wyceny wartości godziwej, przy maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych.
Wszystkie aktywa oraz zobowiązania, które są wyceniane do wartości godziwej lub ich wartość godziwa jest ujawniana w sprawozdaniu finansowym są klasyfikowane w hierarchii wartości godziwej w sposób opisany poniżej na podstawie najniższego poziomu danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość:

- poziom 1 notowane (nieskorygowane) ceny rynkowe na aktywnym rynku dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
- poziom 2 techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest bezpośrednio bądź pośrednio obserwowalny,
- poziom 3 techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest nieobserwowalny.
Na każdą datę bilansową, w przypadku aktywów i zobowiązań występujących na poszczególne daty bilansowe w sprawozdaniu finansowym Spółka ocenia, czy miały miejsce transfery między poziomami hierarchii poprzez ponowną ocenę klasyfikacji do poszczególnych poziomów, kierując się istotnością danych wejściowych z najniższego poziomu, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość.
Podsumowanie istotnych zasad rachunkowości dotyczących wyceny do wartości godziwej
Zarząd określa zasady i procedury dotyczące zarówno systematycznego wyceniania do wartości godziwej np. nieruchomości inwestycyjnych oraz nienotowanych aktywów finansowych, jak i wycen jednorazowych np. w przypadku aktywów przeznaczonych do sprzedaży w działalności zaniechanej.
Na potrzeby ujawnienia wyników wyceny do wartości godziwej Spółka ustaliła klasy aktywów i zobowiązań na podstawie rodzaju, cech i ryzyka związanego z poszczególnymi składnikami aktywów i zobowiązań oraz poziom w hierarchii wartości godziwej, jak opisano powyżej.
Zapasy
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny zakupu/kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.
Cena zakupu lub koszt wytworzenia każdego składnika zapasów uwzględnia wszystkie koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzania zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu – zarówno w odniesieniu do bieżącego, jak i poprzedniego roku – i są ustalane w następujący sposób:
- Produkty gotowe i produkty w toku
- Materiały w cenie nabycia ustalonej metodą "pierwsze weszło-pierwsze wyszło"
- koszt bezpośrednich materiałów i robocizny oraz odpowiedni narzut pośrednich kosztów produkcji ustalony przy założeniu normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych, z wyłączeniem kosztów finansowania zewnętrznego
Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Opisy aktualizujące dotyczące zapasów, wynikające z ostrożnej wyceny oraz odpisy aktualizujące dla pozycji zalegających, jak i ich odwrócenie, odnoszone są w koszt własny sprzedaży.

Należności handlowe i pozostałe
Należności z tytułu dostaw i usług są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisu na oczekiwane straty kredytowe w całym okresie życia.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.
Pozostałe należności obejmują w szczególności zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz zapasów. Zaliczki są prezentowane zgodnie z charakterem aktywów, do jakich się odnoszą – odpowiednio jako aktywa trwałe lub obrotowe. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu
Należności budżetowe prezentowane są w ramach pozostałych aktywów niefinansowych, z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w bilansie odrębną pozycję.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w sprawozdaniu przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.
Kredyty i pożyczki bankowe
Kredyty i pożyczki bankowe wyceniane są według zamortyzowanego kosztu. Wyjątkiem są kredyty udzielone w rachunku bieżącym, dla których nie są ustalone harmonogramy spłat. W przypadku tego rodzaju kredytów, koszty związane z jego uruchomieniem oraz inne opłaty obciążają koszty finansowe w okresie ich poniesienia. W pozostałych przypadkach koszty finansowe, łącznie z prowizjami płatnymi w momencie spłaty lub umorzenia oraz kosztami bezpośrednimi zaciągnięcia kredytów, ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i korygują wartość księgową instrumentu z uwzględnieniem spłat dokonanych w bieżącym okresie.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy. Zobowiązania finansowe są klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, jeżeli zostały nabyte dla celów sprzedaży w niedalekiej przyszłości. Instrumenty pochodne, włączając wydzielone instrumenty wbudowane, są również klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu chyba, że są uznane za efektywne instrumenty zabezpieczające.
Na dzień 31 marca 2021 roku oraz 31 marca 2020 roku żadne zobowiązania finansowe nie zostały zakwalifikowanie do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik. Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w zysku lub stracie jako koszty lub przychody finansowe, za wyjątkiem zmian z tytułu własnego ryzyka kredytowego dla zobowiązań finansowych pierwotnie zakwalifikowanych do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, które ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach.

Inne zobowiązania finansowe niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.
Spółka wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło – to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł.
Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
Rezerwy
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Spółce ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Spółka spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
Świadczenia pracownicze
Odprawy emerytalne i rentowe są wypłacane jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę lub rentę. Wysokość odpraw emerytalnych rentowych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Spółka tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych rentowych w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą. Według MSR 19 odprawy emerytalne i rentowe są programami określonych świadczeń po okresie zatrudnienia. Wartość bieżąca tych zobowiązań na każdy dzień bilansowy jest obliczona przez niezależnego aktuariusza. Naliczone zobowiązania są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane, z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są o dane historyczne.
Ponowna wycena zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych dotyczących programów określonych świadczeń obejmująca zyski i straty aktuarialne ujmowana jest w innych całkowitych dochodach i nie podlega późniejszej reklasyfikacji do zysku lub straty.
Spółka rozpoznaje następujące zmiany w zobowiązaniach netto z tytułu określonych świadczeń w ramach odpowiednio kosztu własnego sprzedaży, kosztów ogólnego zarządu oraz kosztów sprzedaży, na które składają się:
- koszty zatrudnienia (w tym między innymi koszty bieżącego zatrudnienia, kosztów przeszłego zatrudnienia),
- odsetki netto od zobowiązania netto z tytułu określonych świadczeń.

Spółka ponosi koszty związane z funkcjonowaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych ("PPK") poprzez dokonywanie wpłat do funduszu inwestycyjnego. Stanowią one świadczenia po okresie zatrudnienia w formie programu określonych składek. Spółka rozpoznaje koszty wpłat na PPK w tej samej pozycji kosztów, w której ujmuje koszty wynagrodzeń, od których są naliczane. Zobowiązania z tytułu PPK są prezentowane w ramach pozostałych zobowiązań niefinansowych.
Dotacje
Jeżeli istnieje uzasadniona pewność, że dotacja zostanie uzyskana oraz spełnione zostaną wszystkie związane z nią warunki, wówczas dotacje rządowe są ujmowane według ich wartości godziwej.
Jeżeli dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana jako przychód w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować. Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana na koncie przychodów przyszłych okresów, a następnie stopniowo, drogą równych odpisów rocznych, ujmowana w zysku lub stracie przez szacowany okres użytkowania związanego z nią składnika aktywów.
Transakcje w walutach obcych
Wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:
- kupna lub sprzedaży walut stosowanych przez bank, z którego usług korzysta Spółka w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,
- średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień.
Pozycje aktywów i zobowiązań wyrażone w walutach obcych wycenia się na dzień kończący okres sprawozdawczy według kursu publikowanego dla danej waluty na ten dzień przez Narodowy Bank Polski. Różnice kursowe powstałe w wyniku rozliczenia transakcji wyrażonych w walutach obcych, jak również powstałe z wyceny na dzień kończący okres sprawozdawczy pozycji aktywów i zobowiązań wyrażonych w walutach obcych i dotyczących działalności podstawowej (operacyjnej) Spółki odnosi się w koszty lub przychody finansowe.
Średnie kursy walut użyte do wyceny pozycji walutowych posiadanych przez Spółkę na dzień kończący okres sprawozdawczy w okresach objętych niniejszym sprawozdaniem finansowym były następujące:
| Kurs | 31.03.2021 | 01.04.2020- 31.03.2021 |
31.03.2020 | 01.04.2019- 31.03.2020 |
01.04.2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| EURO (EUR) | 4,6603 | 4,4994 | 4,5523 | 4,3045 | 4,3013 |
| Korona czeska (CZK) | 0,1783 | 0,1693 | 0,1665 | 0,1678 | 0,1666 |
| Hrywna ukraińska (UAH) | 0,1427 | 0,1396 | 0,1508 | 0,1534 | 0,1411 |
| Lej rumuński (RON) | 0,9462 | 0,9261 | 0,9429 | 0,9041 | 0,9029 |
| Rubel rosyjski (RUB) | 0,5250 | 0,5210 | 0,0528 | 0,0597 | 0,0593 |
| Forint węgierski (100 HUF) | 1,2812 | 1,2614 | 1,2679 | 1,3023 | 1,3409 |
| Funt szterling (GBP) | 5,4679 | 5,0439 | 5,1052 | 4,9201 | 4,9960 |

Leasing – spółka jako leasingobiorca
Spółka ocenia w momencie zawarcia umowy, czy umowa jest leasingiem lub zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeśli przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.
Spółka stosuje jednolite podejście do ujmowania i wyceny wszystkich leasingów, z wyjątkiem leasingów krótkoterminowych oraz leasingów aktywów o niskiej wartości. W dacie rozpoczęcia leasingu Spółka rozpoznaje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania
Spółka rozpoznaje aktywa z tytułu prawa do użytkowania w dacie rozpoczęcia leasingu (tj. dzień, kiedy bazowy składnik aktywów jest dostępny do użytkowania). Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wyceniane są według kosztu, pomniejszone o łączne odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości, skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązań z tytułu leasingu. Koszt aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje kwotę ujętych zobowiązań z tytułu leasingu, poniesionych początkowych kosztów bezpośrednich oraz wszelkich opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszonych o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe. O ile Spółka nie ma wystarczającej pewności, że na koniec okresu leasingu uzyska tytuł własności przedmiotu leasingu, ujęte aktywa z tytułu prawa do użytkowania są amortyzowane metodą liniową przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania lub okres leasingu. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania podlegają testom na utratę wartości.
Zobowiązania z tytułu leasingu
W dacie rozpoczęcia leasingu Spółka wycenia zobowiązania z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe obejmują opłaty stałe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe) pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, zmienne opłaty, które zależą od indeksu lub stawki oraz kwoty, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej. Opłaty leasingowe obejmują również cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć jej wykonanie przez Spółkę oraz płatności kar pieniężnych za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano możliwość wypowiedzenia leasingu przez Spółkę. Zmienne opłaty leasingowe, które nie zależą od indeksu lub stawki, są ujmowane jako koszty w okresie, w którym następuje zdarzenie lub warunek powodujący płatność.
Przy obliczaniu wartości bieżącej opłat leasingowych Spółka stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy w dniu rozpoczęcia leasingu, jeżeli stopy procentowej leasingu nie można z łatwością ustalić. Po dacie rozpoczęcia kwota zobowiązań z tytułu leasingu zostaje zwiększona w celu odzwierciedlenia odsetek i zmniejszona o dokonane płatności leasingowe. Ponadto wartość bilansowa zobowiązań z tytułu leasingu podlega ponownej wycenie w przypadku zmiany okresu leasingu, zmiany zasadniczo stałych opłat leasingowych lub zmiany osądu odnośnie zakupu aktywów bazowych.
Leasing krótkoterminowy i leasing aktywów o niskiej wartości
Spółka stosuje zwolnienie z ujmowania leasingu krótkoterminowego do swoich krótkoterminowych umów leasingu (tj. umów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej od daty rozpoczęcia i nie zawiera opcji kupna). Opłaty leasingowe z tytułu leasingu krótkoterminowego ujmowane są jako koszty metodą liniową przez okres trwania leasingu.

Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych
Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych, w tym składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Spółka dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.
Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które są w większości niezależne od generowanych przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania odzwierciedlającej bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.
Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Spółka szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od momentu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po uwzględnieniu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.

Przychody z umów z klientami
Spółka stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem instrumentów finansowych i innych praw lub zobowiązań umownych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne, MSR 27 Jednostkowe sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.
Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez jednostkę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług. Zasady te są stosowane przy wykorzystaniu modelu pięciu kroków:
- zidentyfikowano umowę z klientem,
- zidentyfikowano zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem,
- określono cenę transakcji,
- dokonano alokacji ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,
- ujęto przychody w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.
Identyfikacja umowy z klientem
Spółka ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:
- strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;
- Spółka jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;
- Spółka jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;
- umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych jednostki); oraz
- jest prawdopodobne, że Spółka otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
Oceniając, czy otrzymanie kwoty wynagrodzenia jest prawdopodobne, Spółka uwzględnia jedynie zdolność i zamiar zapłaty kwoty wynagrodzenia przez klienta w odpowiednim terminie. Kwota wynagrodzenia, które będzie przysługiwało Spółce, może być niższa niż cena określona w umowie, jeśli wynagrodzenie jest zmienne, ponieważ jednostka może zaoferować klientowi ulgę cenową.
Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia
W momencie zawarcia umowy Spółka dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.
Dobro lub usługa przyrzeczone klientowi są odrębne, jeżeli spełnione są obydwa następujące warunki:
- klient może odnosić korzyści z dobra lub usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne, oraz
- zobowiązanie Spółki do przekazania dobra lub usługi na rzecz klienta można zidentyfikować jako odrębne
w stosunku do innych zobowiązań określonych w umowie.

Ustalenie ceny transakcyjnej
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Spółka uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Spółki – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot.
Wynagrodzenie zmienne
Jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, Spółka oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta. Spółka szacuje kwotę wynagrodzenia zmiennego, stosując jedną z następujących metod w zależności od tego, która z nich pozwoli Spółce dokładniej przewidzieć kwotę wynagrodzenia, do którego jest uprawniona:
- wartość oczekiwana wartość oczekiwana to suma iloczynów możliwych kwot wynagrodzenia i odpowiadających im prawdopodobieństw wystąpienia. Wartość oczekiwana może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli Spółka zawiera dużą liczbę podobnych umów.
- wartość najbardziej prawdopodobna wartość najbardziej prawdopodobna to pojedyncza, najbardziej prawdopodobna kwota z przedziału możliwych kwot wynagrodzenia (tj. pojedynczy najbardziej prawdopodobny wynik umowy). Wartość najbardziej prawdopodobna może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli umowa ma tylko dwa możliwe wyniki (na przykład Spółka albo uzyskuje premię za wyniki, albo nie).
Spółka zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.
Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia
Spółka przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Spółki – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Spełnianie zobowiązań do wykonania świadczenia
Spółka ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi.
Wynagrodzenie zleceniodawcy a wynagrodzenie pośrednika
W przypadku, gdy w dostarczanie dóbr lub usług klientowi zaangażowany jest inny podmiot, Spółka określa czy charakter przyrzeczenia Spółki stanowi zobowiązanie do wykonania świadczenia polegającego na dostarczeniu określonych dóbr lub usług (w tym przypadku Spółka jest zleceniodawcą) czy też na zleceniu innemu podmiotowi dostarczenia tych dóbr lub usług (w tym przypadku Spółka jest pośrednikiem).
Spółka jest zleceniodawcą, jeśli sprawuje kontrolę nad przyrzeczonym dobrem lub usługą przed ich przekazaniem klientowi. Jednostka nie musi jednak działać jako zleceniodawca, jeśli uzyskuje tytuł prawny do produktu tylko chwilowo, zanim zostanie on przeniesiony na klienta. Jednostka występująca w umowie jako zleceniodawca może sama wypełnić zobowiązanie do wykonania świadczenia lub może

powierzyć wypełnienie tego zobowiązania lub jego części innemu podmiotowi (np. podwykonawcy) w jej imieniu. W takiej sytuacji Spółka ujmuje przychody w kwocie wynagrodzenia brutto, do którego – zgodnie z jej oczekiwaniem – będzie uprawniona w zamian za przekazane dobra lub usługi.
Spółka działa jako pośrednik, jeśli jej zobowiązanie do wykonania świadczenia polega na zapewnieniu dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot. W taki przypadku Spółka ujmuje przychody w kwocie jakiejkolwiek opłaty lub prowizji, do której – zgodnie z jej oczekiwaniem – będzie uprawniona w zamian za zapewnienie dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot.
Wynagrodzenie zmienne
Niektóre umowy z klientami zawierają kwoty zmienne wynagrodzenia w związku z udzielaniem rabatów lub nakładaniem kar.
Jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, jednostka oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta i zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.
Spółka szacuje kwotę wynagrodzenia zmiennego stosując metodę wartości oczekiwanej.
Istotny komponent finansowania
W przypadku umów z klientami, dla których okres pomiędzy przekazaniem przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi a momentem zapłaty za dobro lub usługę przekracza jeden rok Spółka oceniła, że umowy zawierają istotny element finansowania ze względu na utratę wartości pieniądza w czasie. W celu ustalenia ceny transakcyjnej, Spółka koryguje przyrzeczoną kwotę wynagrodzenia o istotny komponent finansowania stosując stopę dyskontową, która zostałaby zastosowana w przypadku zawarcia oddzielnej transakcji finansowania pomiędzy jednostką a jej klientem w momencie zawarcia umowy.
Gwarancje
Spółka udziela gwarancji na sprzedane produkty, które stanowi zapewnienie klienta, że dany produkt jest zgodny z ustaloną przez strony specyfikacją. Spółka ujmuje takie gwarancje zgodnie z MSR 37 .
Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe.
Niektóre niestandardowe umowy z klientami zawierają gwarancje rozszerzone. Gwarancje takie stanowią oddzielną usługę – ujmowaną jako zobowiązanie do wykonania świadczenia, do której przypisuje się część ceny transakcyjnej.
Aktywowane koszty doprowadzenia do zawarcia umowy
Spółka ujmuje dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem jako składnik aktywów, jeżeli spodziewa się, że koszty te odzyska. Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy to koszty ponoszone przez jednostkę w celu doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem, których jednostka nie poniosłaby, jeżeli umowa nie zostałaby zawarta. Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy obejmują głównie usługi projektowe i architektoniczne. Koszty doprowadzenia do zawarcia umowy ponoszone bez względu na to, czy umowa została zawarta, ujmuje się jako koszty w momencie ich poniesienia, chyba że koszty te wyraźnie obciążają klienta bez względu na to, czy umowa zostanie zawarta.

Aktywa z tytułu umowy
W ramach aktywów z tytułu umowy Spółka ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest uzależnione od warunku innego niż upływ czasu (na przykład od przyszłych świadczeń jednostki). Spółka ocenia, czy nie nastąpiła utrata wartości składnika aktywów z tytułu umowy na takiej samej zasadzie jak w przypadku składnika aktywów finansowych zgodnie z MSSF 9.
Należności
W ramach należności Spółka ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest bezwarunkowe (jedynym warunkiem wymagalności wynagrodzenia jest upływ określonego czasu). Spółka ujmuje należność zgodnie z MSSF 9. W momencie początkowego ujęcia należności z tytułu umowy wszelkie różnice pomiędzy wyceną należności zgodnie z MSSF 9 a odpowiadającą jej wcześniej ujętą kwotą przychodów Spółka ujmuje jako koszt (straty z tytułu utraty wartości należności handlowych i innych aktywów finansowych).
Zobowiązania z tytułu umowy
W ramach zobowiązań z tytułu umowy Spółka ujmuje otrzymane lub należne od klienta wynagrodzenie, z którym wiąże się obowiązek przekazania klientowi dóbr lub usług.
Aktywa z tytułu prawa do zwrotu
W ramach aktywów z tytułu prawa do zwrotu Spółka ujmuje prawo do odzyskania produktów od klientów po wywiązaniu się ze zobowiązania do zwrotu zapłaty.
Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia
Spółka ujmuje zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia, jeżeli po jego otrzymaniu oczekuje, że zwróci jego część lub całość klientowi. Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia wycenia się w kwocie otrzymanego wynagrodzenia (lub należności), do którego – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – nie jest ona uprawniona (tj. w wysokości kwot nieujętych w cenie transakcyjnej). Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia (oraz odpowiednia zmiana ceny transakcyjnej oraz wynikająca z niej zmiana zobowiązania z tytułu umowy) jest aktualizowane na koniec każdego okresu sprawozdawczego w związku ze zmianami okoliczności.
Spółka generuje przychody w ramach kilku strumieni przychodowych. Są to głównie:
- dostawa produktów wraz z usługą montażu przychody rozpoznawane w czasie
- dostawa produktów bez montażu przychody rozpoznawane zasadniczo w dacie transferu dóbr do klienta
- dostawa materiałów przychody rozpoznawane zasadniczo w dacie transferu dóbr do klienta.
W przypadku dostawy produktów bez montażu oraz dostawy materiałów przychody rozpoznawane są w dacie przeniesienia odpowiedzialności za towar przez kontrahenta zgodnie z warunkami handlowymi danej umowy ustalanymi w oparciu o Międzynarodowe Reguły Handlu INCOTERMS .
Dla dostawy produktów z montażem przychody rozpoznawane są w czasie w oparciu o metodę kosztową polegającą na porównaniu poniesionych kosztów związanych z realizacją danej usługi do jej kosztów budżetowanych i ustalonego w ten sposób stanu zaawansowania prac.

Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki wyliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, obciążenia finansowe z tytułu umów leasingu finansowego oraz różnice kursowe powstałe w związku z finansowaniem zewnętrznym do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek.
Opodatkowanie
Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy.
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i zobowiązań a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:
- z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową, oraz
- w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:
- z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
- w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą: w innych całkowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczący pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.
Spółka kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.
Jeżeli w ocenie Spółki jest prawdopodobne, że podejście Spółki do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych będzie zaakceptowane przez organ podatkowy, Spółka określa dochód do opodatkowania (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, niewykorzystane straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe z uwzględnieniem podejścia do opodatkowania planowanego lub zastosowanego w swoim zeznaniu podatkowym. Oceniając to prawdopodobieństwo, Spółka przyjmuje, że organy podatkowe uprawnione do skontrolowania i zakwestionowania sposobu traktowania podatkowego przeprowadzą taką kontrolę i będą miały dostęp do wszelkich informacji.
Jeżeli Spółka stwierdzi, że nie jest prawdopodobne, że organ podatkowy zaakceptuje podejście Spółki do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych, wówczas Spółka odzwierciedla skutki niepewności w ujęciu księgowym podatku w okresie, w którym to ustaliła. Spółka ujmuje zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego z wykorzystaniem jednej z dwóch niżej wymienionych metod, w zależności od tego, która z nich lepiej odzwierciedla sposób, w jaki niepewność może się zmaterializować:
- Spółka określa najbardziej prawdopodobny scenariusz jest to pojedyncza kwota spośród możliwych wyników lub
- Spółka ujmuje wartość oczekiwaną jest to suma kwot ważonych prawdopodobieństwem spośród możliwych wyników.
Segmenty operacyjne
Całość działalności Spółki prezentowana jest jako jeden segment operacyjny. Wynika to z podobnych cech gospodarczych oraz podobieństwa w zakresie rodzaju produktów i usług, rodzaju procesów produkcyjnych, rodzaju i grup klientów, stosowanych metod dystrybucji a także środowiska regulacyjnego. Raportowanie na potrzeby zarządcze również prowadzone jest dla wszystkich grup produktowych łącznie.

NOTA 3 - PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Przychody ze sprzedaży produktów w tym z kontraktów budowlanych - Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów Razem przychody ze sprzedaży |
178 562 53 390 38 909 217 471 |
200 526 69 322 37 006 237 532 |
| w tym: - do jednostek powiązanych |
36 037 | 37 961 |
Podstawowe produkty
Działalność Spółki obejmowała produkcję, sprzedaż, usługi budowlano-montażowe oraz serwis z zakresu systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Oferowane wyroby można było podzielić na trzy grupy produktowe:
- systemy oddymiania i doświetleń dachowych,
- systemy wentylacji pożarowej,
- zabezpieczenia konstrukcji budowlanych.
Przychody ze sprzedaży w podziale na rynki geograficzne przedstawiają się następująco:
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Polska | 163 353 | 180 851 |
| Czechy i Słowacja | 8 444 | 11 824 |
| Rosja | 4 159 | 5 783 |
| Ukraina | 1 820 | 888 |
| Rumunia | 5 500 | 5 148 |
| Hiszpania | 5 389 | 5 484 |
| Węgry | 4 188 | 4 264 |
| Pozostałe | 24 618 | 23 290 |
| Razem przychody ze sprzedaży | 217 471 | 237 532 |
Spółka posiada rozproszoną strukturę nabywców. Sprzedaż do żadnego z nabywców nie przekracza 10% obrotów Spółki.
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Aktywa z tytułu umów z klientami | ||
| (krótkoterminowe) | 6 677 | 7 263 |
| Zobowiązania z tytułu umów z klientami | ||
| (krótkoterminowe) | 4 483 | 2 995 |
Aktywa i zobowiązania z tytułu umów z klientami obejmują różnice w wycenie przychodów rozliczanych w czasie w stosunku do kwot zafakturowanych kontrahentom.

NOTA 4 - KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2020- 31/03/2021 |
01/04/2019- 31/03/2020 |
|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Koszt własny sprzedaży | 165 990 | 186 164 |
| Koszty sprzedaży | 17 855 | 21 269 |
| Koszty ogólnego zarządu | 13 079 | 14 819 |
| Razem koszty działalności | 196 924 | 222 252 |
| w tym: | ||
| Amortyzacja | 8 884 | 11 070 |
| Zużycie materiałów i energii | 78 034 | 88 204 |
| w tym zmiana stanu produktów | 3 183 | 4 463 |
| Usługi obce | 37 746 | 45 858 |
| Wynagrodzenia | 33 707 | 36 835 |
| Świadczenia na rzecz pracowników | 6 986 | 7 973 |
| Podatki i opłaty | 1 284 | 1 441 |
| Pozostałe | 1 262 | 2 457 |
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 29 021 | 28 414 |
| 196 924 | 222 252 |
Koszty pracownicze
Wynagrodzenia
Koszty wynagrodzeń obejmują wynagrodzenia płatne zgodnie z warunkami zawartych umów z poszczególnymi pracownikami.
Świadczenia na rzecz pracowników
Koszty ubezpieczeń społecznych obejmują świadczenia z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego, składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń oraz Fundusz Pracy. Według obowiązujących przepisów, w okresie od 1 kwietnia 2020 roku do 31 marca 2021 roku koszty te wynosiły 20,57% podstawy ich wymiaru, w okresie poprzedzającym było to 21,02% podstawy wymiaru.
Koszty świadczeń emerytalnych obejmują odprawy emerytalne wypłacone pracownikom zgodnie z przepisami prawa pracy. Spółka nie jest stroną żadnych programów emerytalnych ani układów zbiorowych pracy, z których wynikałyby inne regulacje w tym zakresie.
Spółka zobowiązana jest do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Odpisy na powyższy fundusz obciążają koszty działalności Spółki i powodują konieczność zablokowania środków funduszu na wydzielonym rachunku bankowym. W sprawozdaniu finansowym aktywa i zobowiązania funduszu wykazywane są w wartości netto.
Inne świadczenia na rzecz pracowników obejmują szkolenia związane z podnoszeniem kwalifikacji oraz inne świadczenie określone przepisami prawa pracy.

Koszty prac rozwojowych
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Koszty prac rozwojowych ujęte bezpośrednio w kosztach działalności Koszty amortyzacji aktywowanych kosztów prac |
1 220 | 3 948 |
| rozwojowych | 3 120 | 3 171 |
| 4 340 | 7 119 |
Koszty prac rozwojowych ujmowane są jako składnik wartości niematerialnych po spełnieniu warunków i według zasad opisanych w Nocie 2. Amortyzacja kapitalizowanych kosztów prac rozwojowych odnoszona jest w koszt własny sprzedaży, natomiast koszty poniesione na etapie prac badawczych oraz nakłady niespełniające warunków do ujęcia ich w aktywach prezentowane są w kosztach sprzedaży.
NOTA 5 - POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Zysk ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych | 393 | 976 |
| Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych | - | 160 |
| Otrzymany zwrot kosztów sądowych | 45 | 211 |
| Otrzymane kary i odszkodowania | 197 | 25 |
| Odzyskane należności uprzednio spisane jako | ||
| nieściągalne | 98 | 8 |
| Odpisane zobowiązania | 103 | 512 |
| Dotacje do projektów rozwojowych | 601 | 582 |
| Rozwiązane rezerwy na naprawy gwarancyjne | - | 184 |
| Pozostałe | - | 2 |
| 1 437 | 2 660 |
NOTA 6 - POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 451 | - |
| Zapłacone kary, grzywny i odszkodowania | 356 | 60 |
| Odpisane należności nie objęte odpisem | ||
| aktualizującym | 848 | 137 |
| Koszty postępowania sądowego | 42 | 97 |
| Pozostałe | 400 | 340 |
| 2 097 | 634 |

NOTA 7 - PRZYCHODY FINANSOWE
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 w tys. PLN |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 w tys. PLN |
|
|---|---|---|
| Dywidendy Odsetki od lokat Odsetki z tytułu nieterminowych płatności |
3 935 - 51 |
3 245 2 21 |
| Odsetki od pożyczek Pozostałe |
243 31 4 260 |
338 - 3 606 |
Przychody z dywidend w poszczególnych okresach sprawozdawczych kształtowały się następująco:
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2020- | 01/04/2019- | |
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Mercor Proof | 864 | 363 |
| Mercor Czech Republic | 751 | - |
| Mercor Fire Protection System | 1 414 | 1 084 |
| Tecresa Prottecion Pasiva | 906 | 1 755 |
| TOB Mercor Ukraina | - | 43 |
| 3 935 | 3 245 |
NOTA 8 - KOSZTY FINANSOWE
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Odsetki od kredytów bankowych | 593 | 1 880 |
| Odsetki od pożyczek | 81 | 143 |
| Odsetki z tytułu nieterminowej płatności | 157 | 112 |
| Odsetki od kaucji i leasingu | 446 | 641 |
| Nadwyżka ujemnych różnic kursowych nad | ||
| dodatnimi | 67 | 306 |
| Prowizje od kredytów i gwarancji bankowych | 459 | 520 |
| Pozostałe | (6) | - |
| 1 797 | 3 602 |
NOTA 9 - ODPISY AKTUALIZUJĄCE WARTOŚĆ UDZIAŁÓW W SPÓŁKACH ZALEŻNYCH
W bieżącym roku obrotowym Spółka, po dokonaniu analizy utraty wartości udziałów w spółkach zależnych, nie dokonywała zmian w wycenie tego składnika aktywów.

NOTA 10 - PODATEK DOCHODOWY
Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym w danej jurysdykcji. W Polsce od 2004 roku obowiązuje stawka podatku dochodowego w wysokości 19% podstawy opodatkowania.
W zakresie podatku dochodowego Spółka podlega przepisom ogólnym. Spółka nie jest częścią podatkowej grupy kapitałowej, jak również nie prowadzi działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Spółka nie posiada zwolnienia z tytułu podatku dochodowego ani innych form pomocy publicznej, co różnicowałoby zasady określania podstawy opodatkowania w stosunku do przepisów ogólnych w tym zakresie.
Główne składniki obciążenia podatkowego za te okresy przedstawiają się następująco:
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| Ustawowa stawka podatkowa | 19% | 19% |
| Bieżący podatek dochodowy | w tys. PLN | w tys. PLN |
| Bieżące obciążenie z tytułu podatku | 4 532 | 4 156 |
| Podatek zapłacony u źródła z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych |
85 | 44 |
| Korekty dotyczące lat ubiegłych | - | 50 |
| 4 617 | 4 250 | |
| Odroczony podatek dochodowy | ||
| Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic | ||
| przejściowych | (901) | (1 601) |
| (901) | (1 601) | |
| Obciążenie podatkowe wykazane w wyniku | ||
| finansowym | 3 716 | 2 649 |
Różnice pomiędzy nominalną a efektywną stawką podatkową przedstawiają się następująco:
| Wynik brutto przed opodatkowaniem | 21 858 | 7 764 |
|---|---|---|
| Efektywna stawka podatkowa | 17,00% | 31,12% |
| Podatek według efektywnej stawki | 3 716 | 2 649 |
| Podatek według ustawowej stawki Efekt podatkowy kosztów niestanowiących kosztów |
4 153 | 1 475 |
| uzyskania oraz przychodów nie podlegających opodatkowaniu według przepisów podatkowych Podatek według efektywnej stawki |
(437) 3 716 |
1 174 2 649 |

W związku z przejściowymi różnicami pomiędzy podstawą opodatkowania a zyskiem wykazanym w sprawozdaniu finansowym, tworzony jest podatek odroczony. Odroczony podatek dochodowy na dzień 31 marca 2021 oraz 31 marca 2020 roku wynika z pozycji przedstawionych w tabeli.
| Sprawozdanie z sytuacji finansowej | Sprawozdanie z całkowitych dochodów |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
||
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| Rezerwa z tytułu podatku | |||||
| odroczonego | |||||
| Różnice w wartości podatkowej i | |||||
| księgowej rzeczowych aktywów | |||||
| trwałych i wartości | |||||
| niematerialnych | 2 423 | 2 976 | 553 | 1 140 | |
| Skutki wyceny kontraktów | |||||
| długoterminowych | 942 | 1 112 | 170 | 727 | |
| Różnice kursowe niezrealizowane | |||||
| oraz wycena transakcji forward | - | 46 | 46 | (45) | |
| Naliczone odsetki | - | - | - | - | |
| Rezerwa brutto z tytułu | |||||
| podatku odroczonego | 3 365 | 4 134 | 769 | 1 822 | |
| Aktywa z tytułu podatku | |||||
| odroczonego | |||||
| Skutki wyceny kontraktów | |||||
| długoterminowych | 742 | 405 | 337 | (417) | |
| Rezerwa na koszty i świadczenia | |||||
| pracownicze | 1 904 | 1 778 | 126 | 173 | |
| Odpisy aktualizujące należności | 1 056 | 966 | 90 | 197 | |
| Odpisy aktualizujące zapasy | 856 | 1 091 | (235) | (40) | |
| Niezrealizowane różnice kursowe | |||||
| oraz wycena transakcji forward | 7 | 10 | (3) | 7 | |
| Naliczone odsetki | 113 | 177 | (64) | (21) | |
| Zysk na sprzedaży rzeczowych | |||||
| aktywów trwałych (przychody | |||||
| przyszłych okresów) | 339 | 458 | (119) | (120) | |
| Aktywa brutto z tytułu | |||||
| podatku odroczonego | 5 017 | 4 885 | 132 | (221) | |
| Aktywa (zobowiązania) netto z | |||||
| tytułu podatku odroczonego | 1 652 | 751 | |||
| Obciążenie wyniku z tytułu | |||||
| odroczonego podatku | |||||
| dochodowego | 901 | 1 601 | |||
| Kwoty odniesione na kapitał | |||||
| własny | - | - |

W prezentowanych okresach podatek odroczony został utworzony od wszystkich różnic przejściowych między wynikiem finansowym a podstawą opodatkowania, za wyjątkiem utworzenia aktywa na podatek odroczony w związku z różnicą pomiędzy wartością księgową netto i podatkową udziałów w spółkach zależnych.
Spółka nie zamierza, w dającej się przewidzieć przyszłości, dokonać sprzedaży udziałów w spółkach zależnych, tym samym prawdopodobieństwo zrealizowania przejściowej różnicy nie jest wysokie.
Kontrola podatkowa za rok obrotowy 01.04.2012-31.03.2013
Strata podatkowa poniesiona przez Spółkę w roku podatkowym 2012/2013 była przedmiotem kontroli prowadzonej przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, w związku z wykazaną nadpłatą podatku dochodowego za ten okres w kwocie 5.138 tys. PLN. W lipcu 2014 roku Spółka otrzymała protokół z przeprowadzanej kontroli, w którym Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego zakwestionował wykazaną w zeznaniu podatkowym stratę jak i nadpłatę podatku. Zarząd Spółki złożył zastrzeżenia do otrzymanego protokołu, nie zgadzając się z jego ustaleniami podtrzymując jednocześnie swoje stanowisko co do wysokości poniesionej straty podatkowej w kwocie 76.139.865,64 PLN, wygenerowanej w wyniku transakcji zbycia udziałów w BEM Sp. z o.o., jak i zasadności żądania zwrotu nadpłaty podatku w pełnej wysokości. W protokole z kontroli, przekazanym Spółce w lipcu 2014 roku, Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego zakwestionował poniesienie tej straty, powołując się na klauzulę obejścia prawa podatkowego, która na dzień zawarcia transakcji zbycia udziałów nie istniała w porządku prawnym w Polsce. W styczniu 2015 roku w Spółce zakończyła się kontrola podatkowa w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem Państwa z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy 2012/2013. Organ podatkowy w przedstawionym protokole, do którego Spółka wniosła zastrzeżenia, nadal kwestionował wykazaną w zeznaniu podatkowym stratę oraz nadpłatę podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy 2012/2013. Spółka w złożonych zastrzeżeniach w dalszym ciągu podważała ustalenia dokonane przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku i podtrzymała stanowisko zarządu "MERCOR" S.A. w zakresie zasadności wykazanej straty podatkowej jak i nadpłaty podatku.
W czerwcu 2015 roku Spółka otrzymała postanowienia Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku o wszczęciu postępowań podatkowych w sprawie prawidłowości rozliczenia z budżetem z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy 01.04.2012-31.03.2013 oraz w sprawie określenia wysokości odsetek za zwłokę od niezapłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za ten sam rok podatkowy.
Postępowania podatkowe zakończyły się wydaniem przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego we wrześniu 2015 roku decyzji ustalających zobowiązanie Spółki w zakresie podatku dochodowego za rok 2012/2013 w kwocie 5.375.791 PLN oraz odsetek od niezapłaconych w terminie zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w kwocie 6.272 PLN. W wydanych decyzjach Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego podał jako podstawę prawną pozorność transakcji zbycia udziałów.
Spółka podtrzymała swoje stanowisko w zakresie nieprawidłowości ustaleń dokonanych przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, w związku z czym złożyła do Izby Skarbowej w Gdańsku odwołanie od decyzji wydanych przez organ pierwszej instancji.

W lipcu 2016 roku Spółka otrzymała decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku, w których podtrzymane zostały decyzje Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku w zakresie ustalającym zobowiązanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jak i odsetek zwłoki od niezapłaconych w terminie zaliczek na podatek. Jednakże, decyzje wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku, jako podstawę prawną ich wydania wskazują przepisy w zakresie ustalania cen transferowych (określając dochód ze zbycia udziałów na kwotę 0,00 zł), a nie wcześniej wskazywaną pozorność transakcji zbycia udziałów. Spółka nie zgodziła się z decyzjami Dyrektora Izby Skarbowej, w związku z czym w sierpniu 2016 roku złożyła skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Rozprawy przed Wojewódzkim Sądem Apelacyjnym w Gdańsku odbyły się 20 grudnia 2016 roku. Skargi Spółki zostały oddalone. Spółka nadal podtrzymywała swoje stanowisko w zakresie nieprawidłowych ustaleń i decyzji zarówno Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku jak i Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku, w związku z czym złożone zostały skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Wyrokami z dnia 1 kwietnia 2019 roku, po rozpoznaniu skarg kasacyjnych Spółki od wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone wyroki WSA oraz decyzje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (dawnej Dyrektora Izby Skarbowej) w Gdańsku. W lipcu 2019 roku Spółce doręczone zostały pisemne uzasadnienia wyroków wydanych przez Naczelny Sąd Administracyjny. Decyzją Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z 31 października 2019 r. uchylone zostały decyzje organu pierwszej instancji i przekazane do ponownego rozpatrzenia przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku.
Spółka uzyskała interpretację podatkową wydaną w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, która potwierdza prawidłowość rozliczenia transakcji zbycia udziałów, a tym samym potwierdza stanowisko Spółki w zakresie zasadności kwoty nadpłaty i rozliczanej straty.
W dniu 21 kwietnia 2021 r. wydane zostały przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku dwie decyzje. W zakresie postępowania dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku określił wysokość zobowiązania podatkowego Spółki z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy trwający od 1 kwietnia 2012 do 31 marca 2013 roku w wysokości 5.375.791 PLN. Podstawą prawną wydania decyzji, na którą powołał się w decyzji Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego jest art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. przepis odnoszący się do cen transferowych w ramach którego, jeżeli w wyniku powiązań miedzy podmiotami zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmiotu, i w wyniku tego podatnik nie wykazuje dochodów lub wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby powiązania między podmiotami nie istniały – dochody podatnika oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań. Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdansku stoi na stanowisku, że organy podatkowe są uprawnione do zastosowania instytucji "nonrecognition" lub też "recharakterisation" także w postępowaniach podatkowych dotyczących rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych za lata poprzedzające rok 2019 (przepisy w zakresie cen transferowych zostały zmienione od 1 stycznia 2019 roku), powołując się na uzasadnienie do ustawy nowelizującej wprowadzającej zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od 1 stycznia 2019 roku, w którym wskazano, że "dotychczasowe uprawnienie organu podatkowego do uwzględnienia całokształtu warunków, na jakich prowadzą działalność podmioty powiązane poprzez uznanie, że w określonych warunkach dana transakcja nie zostałaby zawarta (ang. non-recognition) lub zostałaby zawarta inna (ang. recharacterisation), wywodzone z brzmienia art. 11 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 25 ust. 1 ustawy o PIT zostało we wprowadzonych regulacjach doprecyzowane".

Druga decyzja Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku dotyczy odsetek za zwłokę od niezapłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za rok podatkowy trwający od 1 kwietnia 2012 do 31 marca 2013 roku. W ramach tej decyzji Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku określił odsetki za zwłokę od niezapłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za marzec 2013 roku w kwocie 5.508,00 PLN oraz umorzył postępowanie w sprawie określenia odsetek za zwłokę od niezapłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za wrzesień i listopad 2012 roku w związku z upływem terminu przedawnienia zobowiązania.
Spółka nie zgadza się ustaleniami poczynionymi przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, w związku z czym w maju 2021 r. zostały złożone odwołania od wyżej opisanych decyzji do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.
W ocenie Zarządu Spółki, na dzień sporządzenia niniejszego jednostkowego sprawozdania finansowego, istnieje jedynie niewielkie ryzyko, że warunkowa należność z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (wynikająca z zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy za rok podatkowy 2012/2013) w wysokości 5.433 tys. PLN nie zostanie odzyskana.
Kontrola podatkowa za rok obrotowy 01.04.2013-31.03.2014
W listopadzie 2018 roku zakończyło się postępowanie kontrolne prowadzone przez Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w zakresie kontroli rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych za rok obrotowy 2013, tj. od kwietnia 2013 r. do marca 2014 r. W grudniu 2018 roku Spółka otrzymała Decyzję Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni wydaną na podstawie protokołu z kontroli. W ramach ustaleń zawartych w protokole Naczelnik zakwestionował możliwość rozliczenia przez Spółkę w zeznaniu podatkowym za objęty kontrolą okres straty podatkowej w wysokości 19.857.264,61 PLN oraz naliczył nieujęte przez Spółkę przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń w postaci odsetek od otrzymanej pożyczki w wysokości 2.407.786,98 PLN. W wyniku tych ustaleń naliczone zostało zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2013/2014 w wysokości 4.230.360,00 PLN.
Spółka złożyła do w/w protokołu zastrzeżenia, w których nie zgadzała się z ustaleniami Naczelnika w zakresie braku możliwości rozliczenia straty podatkowej (kwestionowana strata podatkowa była przedmiotem skargi kasacyjnej złożonej przez Spółkę do Naczelnego Sądu Administracyjnego, w sprawie której został wydany wyrok w dniu 1 kwietnia 2019 r.). Jednocześnie Spółka zastosowała się do ustaleń Naczelnika w zakresie obejmującym przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, w wyniku czego złożyła w dniu 30 listopada 2018 r. korektę zeznania podatkowego za rok 2013/2014 oraz następne lata (2014/2015, 2015/2016 oraz 2016/2017). W wyniku złożonych korekt powstało zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy zakończony 31 marca 2017 w wysokości 119.519,00 PLN. Zobowiązanie to, wraz z należnymi odsetkami, zostało przez Spółkę uregulowane w dacie złożenia korekty. W dniu 4 grudnia 2018 r. Spółka otrzymała decyzję Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego ustalającą zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 4.260.360,00 PLN. Od decyzji Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego zostało złożone odwołanie do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. W zakresie tego postępowania Dyrektor Izby Administracji Skarbowej uchylił decyzję Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni i przekazał ją do ponownego rozpatrzenia, co jest związane z powyżej opisanym uchyleniem wyroków WSA oraz decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku. Zgodnie z postanowieniem z 13 maja 2021 roku termin zakończenia postępowania kontrolnego przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego przewidywany jest do 12 lipca 2021 roku.

NOTA 11 - ZYSK NA JEDNĄ AKCJĘ ORAZ DYWIDENDY
Zysk (strata) przypadające na jedną akcję
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2020- | 01/04/2019- | |
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| Średnia ważona liczba akcji | 15 606 477 | 15 658 535 |
| Wynik netto za okres (w tys. PLN) | 18 142 | 5 115 |
| Zysk netto na jedna akcję (w PLN) | 1,16 | 0,33 |
Zysk podstawowy przypadający na jedna akcję oblicza się poprzez podzielenie rocznego zysku netto przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Spółki, przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku. Nie wystąpiły w ciągu bieżącego ani poprzedniego roku obrotowego żadne instrumenty finansowe, które spowodowałyby rozwodnienie zysku, stąd wartości zysku podstawowego i rozwodnionego na akcję są jednakowe.
Dywidendy wypłacone i zadeklarowane
Zarząd Spółki nie podjął jeszcze decyzji w zakresie rekomendacji dla WZA co do przeznaczenia zysku wypracowanego przez Spółkę w bieżącym roku obrotowym.
Za poprzedni rok obrotowy wypłacona została dywidenda w wysokości 0,25 PLN na jedną akcję, tj. w łącznej kwocie 3.914 tys. PLN.
NOTA 12 - WARTOŚCI NIEMATERIALNE
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Koszty zakończonych prac rozwojowych | 7 235 | 9 347 |
| Aktywowane koszty prac rozwojowych w toku | 5 160 | 3 198 |
| Koncesje oraz licencje | 1 757 | 2 353 |
| 14 152 | 14 898 |
Prace rozwojowe obejmują koszty procesu certyfikacji pozwalającego na dopuszczenie na rynek nowych wyrobów i technologii. Prace rozwojowe ujmowane są jako aktywa oraz amortyzowane według zasad opisanych w Nocie 2.
Spółka przeprowadziła testy na utratę wartości dla wszystkich prac rozwojowych w toku w oparciu o zdyskontowane przepływy pieniężne. Za jednostki wypracowujące przepływy pieniężne uznano grupy aktywów, do których zagregowano nakłady na prace rozwojowe zarówno w toku, jak i amortyzowane. Stopa dyskonta została określona na poziomie średnio ważonego kosztu kapitału, który wyniósł 9,5%. Przeprowadzone testy nie wykazały utraty wartości dla nakładów na prace rozwojowe w toku, a co za tym idzie konieczności utworzenia odpisów z tytułu utraty wartości tego składnika aktywów.
Koncesje oraz licencje obejmują przede wszystkim licencje na systemy komputerowe oraz oprogramowanie narzędziowe, wykorzystywane w działalności Spółki.
Nie występują zabezpieczenia na wartościach niematerialnych Spółki.

Zmiany w stanie wartości niematerialnych za okres 1 kwietnia 2020 – 31 marca 2021 roku
| Koszty | Koszty aktywowanych |
Nabyte koncesje, patenty, |
||
|---|---|---|---|---|
| zakończonych prac |
prac rozwojowych w |
licencje i podobne |
||
| rozwojowych | toku | wartości | Razem | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość brutto | ||||
| Stan na 1 kwietnia 2020 roku Zwiększenia: - nabycie i przeniesienie ze środków |
26 849 | 3 198 | 7 512 | 37 559 |
| trwałych w budowie | - | - | 12 | 12 |
| - wytworzone we własnym zakresie | 1 008 | 2 970 | - | 3 978 |
| Zmniejszenia: | ||||
| - sprzedaż i likwidacja - zakończenie prac rozwojowych |
- | - | - | - |
| pozytywnym efektem | - | 1 008 | - | 1 008 |
| Stan na 31 marca 2021 roku | 27 857 | 5 160 | 7 524 | 40 541 |
| Umorzenie | ||||
| Stan na 1 kwietnia 2020 roku Zwiększenia: |
17 502 | - | 5 159 | 22 661 |
| - amortyzacja Zmniejszenia: |
3 120 | - | 608 | 3 728 |
| - sprzedaż i likwidacja | - | - | - | - |
| Stan na 31 marca 2021 roku | 20 622 | - | 5 767 | 26 389 |
| Netto na dzień 31 marca 2021 roku | 7 235 | 5 160 | 1 757 | 14 152 |

Zmiany w stanie wartości niematerialnych za okres 1 kwietnia 2019 – 31 marca 2020 roku
| Koszty zakończonych prac |
Koszty aktywowanych prac rozwojowych w |
Nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne |
||
|---|---|---|---|---|
| rozwojowych | toku | wartości | Razem | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość brutto | ||||
| Stan na 1 kwietnia 2019 roku Zwiększenia: - nabycie i przeniesienie ze środków |
24 892 | 3 846 | 7 317 | 36 055 |
| trwałych w budowie | - | - | 196 | 196 |
| - wytworzone we własnym zakresie | 1 957 | 1 309 | - | 3 266 |
| Zmniejszenia: - sprzedaż i likwidacja - zakończenie prac rozwojowych |
- | - | 1 | 1 |
| pozytywnym efektem | - | 1 957 | - | 1 957 |
| Stan na 31 marca 2020 roku | 26 849 | 3 198 | 7 512 | 37 559 |
| Umorzenie | ||||
| Stan na 1 kwietnia 2019 roku Zwiększenia: |
14 331 | - | 4 498 | 18 829 |
| - amortyzacja | 3 171 | - | 662 | 3 833 |
| Zmniejszenia: | ||||
| - sprzedaż i likwidacja | - | - | 1 | 1 |
| Stan na 31 marca 2020 roku | 17 502 | - | 5 159 | 22 661 |
| Netto na dzień 31 marca 2020 roku | 9 347 | 3 198 | 2 353 | 14 898 |

NOTA 13 - RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE
| Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Grunty | 4 106 | 4 106 |
| Budynki i budowle | 9 114 | 9 481 |
| Maszyny i urządzenia | 4 544 | 5 436 |
| Środki transportu | 234 | 388 |
| Pozostałe | 952 | 1 140 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 18 950 | 20 551 |
| Rzeczowe aktywa trwałe w budowie | 13 737 | 5 059 |
| Zaliczki na rzeczowe aktywa trwałe | 3 845 | 1 957 |
| 36 532 | 27 567 |
Wykazane według stanu na 31 marca 2021 roku w aktywach Spółki grunty obejmują w grunty własne w wartości 4.106 tys. PLN.
Rzeczowe aktywa trwałe Spółki stanowią zabezpieczenie udzielonych jej kredytów oraz limitów dostępnych linii gwarancyjnych. Wartość zabezpieczeń ustanowionych na rzeczowych aktywach trwałych przedstawia tabela poniżej:
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość rzeczowych aktywów trwałych stanowiących zabezpieczenie udzielonych Spółce |
||
| kredytów i linii gwarancyjnych | 10 109 | 12 083 |
| 10 109 | 12 083 |
Zmiany w wartości rzeczowych aktywów trwałych zostały przedstawione w poniższych tabelach.

Zmiany w stanie rzeczowych aktywów trwałych za okres 1 kwietnia 2020 – 31 marca 2021 roku
| Środki | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Grunty | Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe | trwałe w budowie |
Razem | |
| w tys. | |||||||
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | PLN | w tys. PLN | |
| Wartość brutto | |||||||
| Stan na 1 kwietnia 2020 roku | 4 106 | 16 001 | 18 307 | 1 691 | 3 097 | 5 059 | 48 261 |
| Zwiększenia: | |||||||
| - nabycie | - | - | 118 | - | 30 | 8 807 | 8 955 |
| - przeniesienie do rzeczowych | |||||||
| aktywów trwałych | - | - | 431 | - | 3 | - | 434 |
| Zmniejszenia: | |||||||
| - sprzedaż i likwidacja | - | 172 | 663 | 4 | 49 | - | 888 |
| - przeniesienie do rzeczowych | |||||||
| aktywów trwałych | - | - | - | - | - | 129 | 129 |
| Stan na 31 marca 2021 roku | 4 106 | 15 829 | 18 193 | 1 687 | 3 081 | 13 737 | 56 633 |
| Umorzenie | |||||||
| Stan na 1 kwietnia 2020 roku | - | 6 520 | 12 871 | 1 303 | 1 957 | - | 22 651 |
| Zwiększenia: | |||||||
| - amortyzacja | - | 224 | 1 005 | 153 | 187 | - | 1 569 |
| - przeniesienie do rzeczowych | |||||||
| aktywów trwałych | - | - | 191 | - | 32 | - | 223 |
| Zmniejszenia: | |||||||
| - sprzedaż i likwidacja | - | 29 | 418 | 3 | 47 | - | 497 |
| Stan na 31 marca 2021 roku | - | 6 715 | 13 649 | 1 453 | 2 129 | - | 23 946 |
| Netto na dzień 31 marca | |||||||
| 2021 roku | 4 106 | 9 114 | 4 544 | 234 | 952 | 13 737 | 32 687 |

Zmiany w stanie rzeczowych aktywów trwałych za okres 1 kwietnia 2019 – 31 marca 2020 roku
| Środki | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Grunty | Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe | trwałe w budowie |
Razem | |
| w tys. | |||||||
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | PLN | w tys. PLN | |
| Wartość brutto | |||||||
| Stan na 1 kwietnia 2019 roku Zwiększenia: |
4 106 | 15 476 | 18 231 | 2 117 | 3 178 | 82 | 43 190 |
| - nabycie - przeniesienie do rzeczowych |
- | - | 275 | 7 | 72 | 5 644 | 5 998 |
| aktywów trwałych | - | 525 | 747 | 760 | 165 | - | 2 197 |
| Zmniejszenia: | |||||||
| - sprzedaż i likwidacja - przeniesienie do rzeczowych aktywów trwałych i wartości |
- | - | 946 | 1 193 | 318 | - | 2 457 |
| niematerialnych | - | - | - | - | - | 667 | 667 |
| Stan na 31 marca 2020 roku | 4 106 | 16 001 | 18 307 | 1 691 | 3 097 | 5 059 | 48 261 |
| Umorzenie | |||||||
| Stan na 1 kwietnia 2019 roku Zwiększenia: |
- | 5 463 | 11 708 | 1 913 | 1 996 | - | 21 080 |
| - amortyzacja - przeniesienie do rzeczowych |
- | 887 | 1 517 | 115 | 198 | - | 2 717 |
| aktywów trwałych | - | 170 | 528 | 468 | 80 | - | 1 246 |
| Zmniejszenia: | |||||||
| - sprzedaż i likwidacja | - | - | 882 | 1 193 | 317 | - | 2 392 |
| Stan na 31 marca 2020 roku | - | 6 520 | 12 871 | 1 303 | 1 957 | - | 22 651 |
| Netto na dzień 31 marca 2020 roku |
4 106 | 9 481 | 5 436 | 388 | 1 140 | 5 059 | 25 610 |

NOTA 14 - POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE
| Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Udziały/akcje w podmiotach zależnych (brutto) Pożyczki udzielone podmiotom zależnym |
163 333 13 517 |
163 328 12 204 |
| Odpisy aktualizujące wartość udziałów i akcji | (87 260) | (87 260) |
| 89 590 | 88 272 |
Na wartość udziałów i akcji w jednostkach zależnych składają się:
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Udziały w Tecresa Protection Pasiva S.L. | 52 584 | 52 584 |
| Akcje Mercor Dunamenti Tűzvédelem Zrt | 20 090 | 20 090 |
| Udziały w Mercor Fire Protection Systems srl | 15 | 15 |
| Udziały w Mercor Proof LLC | 947 | 947 |
| Udziały MHD1 Sp. z o.o. | 21 | 21 |
| Udziały Mercor HD Sp. z o.o. | 29 | 29 |
| Udziały w Mercor Czech Republic s.r.o. | 33 | 33 |
| Udziały w Mercor Slovakia s.r.o. | 21 | 21 |
| Udziały w TOB Mercor Ukraina | 2 216 | 2 216 |
| Udziały w Mercor Silboard Sp. z o.o. | 30 | 30 |
| Udziały w DFM Doors Sp. z o.o. | 82 | 82 |
| Udziały w MCR SOL ENERGY Sp. z o.o. | 5 | - |
| 76 073 | 76 068 |
W trakcie roku obrotowego trwającego od 1 kwietnia 2020 roku do 31 marca 2021 roku Spółka objęła udziały w nowo utworzonym podmiocie MCR SOL ENERGY Sp. z o.o. Wartość nominalna objętych udziałów wynosi 5 tys. PLN i jest równa cenie ich nabycia. Objęte udziały stanowią 100% kapitału założycielskiego spółki zależnej oraz odpowiadają 100% głosów na zgromadzeniu wspólników.
W roku poprzedzającym Spółka nie dokonywała nabyć jednostek zależnych.
Na dzień 31 marca 2021 roku Spółka dokonała testów na utratę wartości posiadanych akcji i udziałów w podmiotach zależnych. Testy obejmowały porównanie wartości księgowej do wartości odzyskiwalnej danego aktywa, ustalone w oparciu o prognozę zdyskontowanych przepływów netto dla okresu następnych pięciu lat. Wyniki przeprowadzonych testów, nie wykazały konieczności dokonania zmian w odpisach aktualizujących wartość posiadanych udziałów i akcji.

W poprzednich latach obrotowych Spółka dokonała odpisów aktualizujących wartość posiadanych udziałów i akcji w następujących podmiotach:
- Tecresa Protección Pasiva S.L. na kwotę 75.217 tys. PLN,
- MHD1 Sp. z o.o. na kwotę 10.135 tys. PLN
- TOB Mercor Ukraina Sp. z o.o. na kwotę 1.908 tys. PLN.
Wrażliwość na zmiany założeń
W przypadku oszacowania wartości użytkowej ośrodka Grupa Dunamenti Tűzvédelem Zrt, kierownictwo jest przekonane, iż żadna racjonalnie możliwa zmiana jakiegokolwiek kluczowego założenia określonego powyżej nie spowoduje, że wartość bilansowa tego ośrodka znacząco przekroczy jego wartość odzyskiwalną (wartość odzyskiwalna będzie wyższa od wartości bilansowej).
Jeżeli chodzi o ośrodek Tecresa Proteccion Pasiva, istnieje możliwość wystąpienia racjonalnie uzasadnionych zmian przyjętych założeń i zmiany te mogą spowodować, iż wartość bilansowa ośrodka przekroczy jego wartość odzyskiwalną. Obecna wartość odzyskiwalna ośrodka Tecresa przekracza jego wartość bilansową o kwotę 6.769 tysięcy PLN. Na dzień 31.03.2020 roku wartość odzyskiwalna ośrodka Tecresa była równa jego wartości bilansowej. Wpływ kluczowych założeń na wartość odzyskiwalną omówiono poniżej.
Analiza wrażliwości
Poniżej wskazany został wpływ zmian kluczowych założeń przeprowadzonych testów na wartość bilansową ośrodka Tecresa na dzień 31 marca 2021 r.
| Wzrost | Spadek | |
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Zmiana stopy dyskontowej +/- 0,5p.p. | 0 | nie testowano |
| Zmiana poziomu EBITDA o +/- 10% | 0 | (2 919) |
Wykazane w pozostałych aktywach finansowych pożyczki udzielone podmiotom zależnym dotyczą pożyczek udzielonych Mercor Czech Republic s.r.o. oraz Mercor Slovakia s.r.o. z przeznaczeniem na odkup należności nie związanych z działalnością w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych od Hasil as i Hasil sro, czyli podmiotów, które zostały zbyte poza Grupę Kapitałową "MERCOR" S.A. Kwota należności z tytułu tych pożyczek wynosiła na dzień 31 marca 2021 roku 1.767 tys. PLN. Ponadto, Spółka udzieliła DFM Doors Sp. z o.o., długoterminowej pożyczki w formie limitu do kwoty 11.000 tys. PLN z przeznaczeniem na bieżącą działalność. Kwota wykorzystanej pożyczki wraz ze skapitalizowanymi na 31.03.2021 r. odsetkami wynosiła 11.069 tys. PLN.
W bieżącym roku obrotowym Spółka udzieliła nowych pożyczek swoim podmiotom zależnym z przeznaczeniem na rozwój działalności, tj. MCR SOL ENERGY Sp. z o.o. oraz Mercor Fire Protection UK. Łączne saldo należności z tytuły tych pożyczek na dzień 31 marca 2021 r. wynosi 681 tys. PLN.

NOTA 15 – NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU KAUCJI
| Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Należności z tytułu kaucji długoterminowych | 3 186 | 4 284 |
| Należności z tytułu kaucji krótkoterminowych | 3 807 | 3 277 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości | (1 498) | (1 313) |
| 5 495 | 6 248 |
Zatrzymywane przez kontrahentów kaucje obejmują określony umownie procent zafakturowanych usług. Procent ten kształtuje się najczęściej w wysokości od 5% do 10% wartości umowy. W zależności od podpisanych umów, kaucje te zatrzymywane są przez inwestorów w okresie od 6 do 120 miesięcy.
W zakresie rozpoznawania przychodów, przychód w części objętej kaucją zatrzymaną przez kontrahenta rozpoznawany jest w wartości godziwej. Dyskonto wynikające z ujęcia wartości godziwej rozpoznawane jest w ramach przychodów finansowych według metody zamortyzowanego kosztu.
NOTA 16 – ZAPASY
| Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Materiały | 15 324 | 13 024 |
| Produkcja w toku | 3 479 | 3 487 |
| Produkty gotowe | 7 651 | 9 672 |
| Odpisy aktualizujące | (4 508) | (5 740) |
| 21 946 | 20 443 |
Zapasy wyceniane są według zasad przedstawionych w Nocie 2. Utworzone odpisy aktualizujące oraz ich odwrócenia ujmowane są jako elementy kosztu własnego sprzedaży. W bieżącym roku obrotowym, w związku z dokonaną sprzedażą lub likwidacją zapasów, które utraciły przydatność gospodarczą, Spółka wykorzystała odpis na zapasy w wysokości 3.227 tys. PLN. Wartość odpisu utworzonego na zapasy wyniosła w roku obrotowym 1.995 tys. PLN.
Zapasy Spółki stanowią zabezpieczenie udzielonych jej kredytów. Wartość księgowa zapasów, jakie według umowy przewłaszczenia stanowią zabezpieczenie, przedstawia tabela poniżej:
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość zapasów stanowiących zabezpieczenie | ||
| kredytów bankowych | 17 071 | 15 014 |
| 17 071 | 15 014 |

NOTA 17 - NALEŻNOŚCI HANDLOWE I POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI
| Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Należności handlowe od jednostek powiązanych | 11 192 | 14 828 |
| Należności handlowe od jednostek pozostałych | 31 209 | 36 612 |
| Należności z tytułu dywidend | 763 | - |
| Zaliczki przekazane na poczet dostaw | 74 | 53 |
| Pozostałe należności | 6 | 19 |
| Odpisy aktualizujące | (4 058) | (3 729) |
| 39 186 | 47 783 |
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj termin płatności mieszczący się w okresie od 14 do 60 dni. Wartość godziwa należności nie różni się istotnie od ich wartości księgowych.
W trakcie roku obrotowego należności z tytułu dostaw i usług objęte były ubezpieczeniem. Zabezpieczone w ten sposób było 70% należności powstałych w trakcie roku obrotowego, z wyłączeniem należności od podmiotów powiązanych.
Zmiany stanu odpisu na należności
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2020- | 01/04/2019- | |
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Stan odpisu na początek okresu | 3 729 | 3 095 |
| Utworzenie odpisu w ciężar kosztów | 738 | 1 458 |
| Rozwiązanie odpisu niewykorzystanego | 431 | 639 |
| Wykorzystanie odpisu | (22) | 185 |
| Stan odpisu na koniec okresu | 4 058 | 3 729 |
NOTA 18 - INNE AKTYWA OBROTOWE
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Rozliczenia międzyokresowe kosztów - wydatki | ||
| stanowiące koszt przyszłych okresów | 1 494 | 1 636 |
| 1 494 | 1 636 |
Inne aktywa obrotowe obejmują wydatki związane z kosztami przyszłych okresów. W szczególności są to poniesione z góry opłaty za usługi. Aktywa te rozliczane są w koszty działalności zgodnie z upływem czasu lub wielkością świadczeń w zależności od ich charakteru.

NOTA 19 - ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Środki pieniężne w kasie i banku | 955 | 88 |
| 955 | 88 |
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość uzależniona jest od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są deponowane na różne okresy, od jednego dnia do 3 miesięcy, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Spółki na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych.
Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów jest równa ich wartości księgowej netto. W stosunku do wykazanych wielkości, poza środkami zgromadzonymi na wyodrębnionych rachunkach VAT, nie występują żadne ograniczenia w dysponowaniu środkami pieniężnymi i ich ekwiwalentami.
NOTA 20 - KAPITAŁ WŁASNY
Kapitał akcyjny
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych serii akcji składających się na kapitał akcyjny Spółki na dzień 31 marca 2021 roku, przedstawiają się następująco:
| Wartość | Data | Prawo do | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Seria | Liczba akcji | nominalna | rejestracji | dywidendy | Sposób pokrycia | Rodzaj akcji |
| AA | 12 454 544 | 3 113 636,00 | 17.05.2007 | 17.05.2007 | Gotówka/aport* | zwykłe |
| BB | 1 780 488 | 445 122,00 | 09.08.2007 | 09.08.2007 | Gotówka | zwykłe |
| CC | 1 423 503 | 355 875,75 | 15.09.2008 | 15.09.2008 | Gotówka/aport | zwykłe |
| 15 658 535 | 3 914 633,75 | |||||
Wartość nominalna jednej akcji w złotych:
0,25
* kapitał akcyjny "MERCOR" S.A. powstał w wyniku przekształcenia kapitału zakładowego PUH MERCOR Sp. z o.o. w wyniku zmiany formy prawnej w dniu 21 września 2004 roku; kapitał zakładowy PUH MERCOR Sp. z o.o. opłacony został gotówką do kwoty 100,00 PLN, pozostała część kapitału w kwocie 2.999.900,00 PLN opłacona została wkładem niepieniężnym w postaci wniesionych udziałów w MERCOR-Pro Sp. z o.o. zgodnie z aktem notarialnym rep. A nr 6477/99 z dnia 9 lipca 1999 roku; akcje o wartości nominalnej 113.636,00 PLN opłacone były gotówką.
Na dzień 31 marca 2021 roku nie występują żadne ograniczenia związane z akcjami Spółki.
Struktura właścicielska kapitału akcyjnego Spółki na dzień 31 marca 2021 roku przedstawiała się następująco:

| 31.03.2021 | 31.03.2020 | |||
|---|---|---|---|---|
| Akcjonariusz | Ilość akcji | % | Ilość akcji | % |
| Periban Limited(1) | 4 102 994 | 26,20% | 4 102 994 | 26,20% |
| Elbrus FIZ zarządzany przez Investors TFI S.A.(2) | 3 925 502 | 25,07% | 3 923 024 | 25,05% |
| Nationale Nederlanden Otwarty Fundusz | ||||
| Emerytalny(3) | 1 566 821 | 10,01% | 1 354 400 | 8,65% |
| Otwarty Fundusz Emerytalny PZU Złota Jesień(4) | 1 452 947 | 9,28% | 1 450 000 | 9,26% |
| N50 Cyprus Limited(5) | 1 000 853 | 6,39% | 1 000 853 | 6,39% |
| PTE Allianz Polska S.A.(6) | 791 018 | 5,05% | 911 018 | 5,82% |
| Akcjonariat rozproszony | 2 818 400 | 18,00% | 2 916 246 | 18,63% |
| 15 658 535 | 100,00% | 15 658 535 | 100,00% |
(1) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
(2) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
(3) zgodnie z zawiadomieniem z dnia 30.03.2021 roku
(4) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
(5) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
(6) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
Przedstawiony powyżej udział w kapitale akcyjnym odpowiada udziałowi w głosach na zgromadzeniu akcjonariuszy.
Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego akcjonariusze posiadający co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu przedstawiają się następująco:
| Akcjonariusz | Ilość akcji | % |
|---|---|---|
| Periban Limited(1) | 4 102 994 | 26,20% |
| Elbrus FIZ zarządzany przez Investors TFI S.A.(2) | 3 925 502 | 25,07% |
| Nationale Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny(3) | 1 566 821 | 10,01% |
| Otwarty Fundusz Emerytalny PZU Złota Jesień(4) | 1 452 947 | 9,28% |
| N50 Cyprus Limited(5) | 1 000 853 | 6,39% |
| PTE Allianz Polska S.A.(6) | 791 018 | 5,05% |
(1) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
(2) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
(3) zgodnie z zawiadomieniem z dnia 30.03.2021 roku
(4) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
(5) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
(6) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
Kapitały rezerwowe
Kapitał rezerwowy Spółki z zysku wypracowanego w latach poprzednich w wysokości 857 tys. PLN został utworzony z przeznaczeniem na rozwój działalności.
W bieżącym roku obrotowym Spółka utworzyła kapitał rezerwowy w kwocie 23.500 tys. PLN z przeznaczeniem na skup akcji własnych.
Akcje własne
Realizując uchwałę Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z 30 czerwca 2020 roku Spółka w sierpniu 2020 roku uruchomiła program skupu akcji własnych. Do dnia 31 marca 2021 roku

skupionych zostało łącznie 52.058 akcji za łączną cenę nabycia 543.140,50 PLN. Akcje własne będące w posiadaniu Spółki na 31 marca 2021 roku stanowiły 0,3325% wszystkich akcji Spółki. Program skupu akcji własnych realizowany jest w ramach utworzonego w tym celu z zysków zatrzymanych kapitału rezerwowego w wysokości 23.500 tys. PLN. Utworzenie kapitału rezerwowego wynika z uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z 30 czerwca 2020 roku. Uchwały NWZA opublikowane były w ramach raportu bieżącego nr 16/2020 z dnia 1 lipca 2020 roku. Zgodnie z regulaminem Programu Skupu Akcji uchwalonym w dniu 16 marca 2021 roku Spółka może dokonać skupu akcji własnych w liczbie nie przekraczającej 940.000 sztuk. Cena zakupu 1 akcji nie może być niższa niż 0,25 PLN i nie może przekroczyć kwoty 25,00 PLN. Program skupu akcji własnych może trwać nie dłużej niż do dnia 31 maja 2025 roku, nie dłużej jednak niż do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na jego realizację.
Zyski zatrzymane
Zyski zatrzymane z lat poprzednich obejmują w całości zyski zatrzymane decyzją akcjonariuszy. Zgodnie z art. 396 §1 Kodeksu Spółek Handlowych, na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego.
Struktura zysków zatrzymanych z lat poprzednich przedstawia się następująco:
| Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Zyski zatrzymane z lat poprzednich Utworzenie kapitału rezerwowego |
5 717 (23 500) |
602 - |
| Uchwalenie dywidendy | (3 914) | - |
| Zysk bieżącego okresu | 18 142 | 5 115 |
| (3 555) | 5 717 |
NOTA 21 - KREDYTY I POŻYCZKI
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Kredyty bankowe | 46 218 | 55 735 |
| Pożyczki od jednostek powiązanych | 3 400 | 3 400 |
| Pożyczki od instytucji finansowych | - | 93 |
| 49 618 | 59 228 | |
| w tym: | ||
| Część długoterminowa | 42 471 | 46 718 |
| Kredyty bankowe | 42 471 | 46 718 |
| Pożyczki od jednostek powiązanych | - | - |
| Pożyczki od instytucji finansowych | - | - |
| Część krótkoterminowa | 7 147 | 12 510 |
| Kredyty bankowe | 3 747 | 9 017 |
| Pożyczki od jednostek powiązanych | 3 400 | 3 400 |
| Pożyczki od instytucji finansowych | - | 93 |
| Kredyty i pożyczki wymagane: | ||
| do roku | 7 147 | 12 510 |
| od 2 do 3 lat | 41 432 | 46 519 |
| od 3 lat do 5 lat | 1 039 | 199 |

| 49 618 59 228 |
|---|
| ------------------ |
Struktura walutowa kredytów i pożyczek wykorzystywanych przez Spółkę przedstawia się następująco:
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Kredyty i pożyczki w złotych (PLN) | 48 347 | 55 190 |
| Kredyty i pożyczki w euro (EUR) | 1 271 | 4 038 |
| 49 618 | 59 228 |
W tabeli poniżej przedstawiona została analiza zmian gotówkowych w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych.
| Zmiany niepieniężne | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.03.2020 | Przepływy pieniężne |
Zwiększenia i reklasyfikacje |
Odsetki | Zmiany w wartości godziwej |
31.03.2021 | |
| Pożyczki/kredyty długoterminowe | 46 718 | (4 740) | - | 593 | - | 42 471 |
| Pożyczki/kredyty krótkoterminowe | 12 510 | (5 444) | - | 81 | - | 7 147 |
| Zobowiązania leasingowe | 19 027 | (6 068) | 729 | 301 | - | 13 989 |
Specyfikacja udzielonych kredytów i pożyczek oraz istotnych warunków umów kredytowych została zawarta w tabeli poniżej.

Kredyty i pożyczki według stanu na 31 marca 2021 roku
| Nazwa (firma) jednostki ze |
Forma kredytu | Kwota kredytu / pożyczki wg umowy |
Kwota kredytu / pożyczki pozostała do spłaty (tys. PLN) |
Warunki Termin |
Zabezpieczenia | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| wskazaniem formy prawnej |
w tys. | waluta | Część krótkoterminowa |
Część długoterminowa |
oprocentowania | spłaty | |||
| BNP Paribas Bank Polska S.A. |
Kredyt w rachunku bieżącym/kredyt obrotowy |
32 160 |
PLN | - | 10 793 | 1W WIBOR + marża |
30.11.2023 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco, pełnomocnictwo do rachunku prowadzonego przez bank, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
|
| BNP Paribas Bank Polska S.A. |
Kredyt inwestycyjny (nabycie akcji Dunamenti Tűzvédelem Zrt) |
17 000 | PLN | 2 583 | 2 583 | 1M WIBOR + marża |
30.04.2023 | pełnomocnictwo do rachunku, weksel in blanco, hipoteka umowna łączna na nieruchomości wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, zastaw na przedsiębiorstwie spółki Dunamenti Tűzvédelem Zrt |
|
| BNP Paribas Bank Polska S.A. |
Kredyt inwestycyjny | 10 000 |
PLN | 1 164 | 6 436 | 1W WIBOR + marża |
05.12.2026 | zastaw rejestrowy na środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco, pełnomocnictwo do rachunku prowadzonego przez bank |
|
| Credit Agricole Bank Polska S.A. |
Kredyt w rachunku bieżącym |
21 420 |
PLN | - | 10 800 | O/N WIBOR + marża |
31.10.2022 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, notarialne poddanie się egzekucji, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
|
| mBank S.A. |
Kredyt obrotowy | 10 420 | PLN | - | 10 420 | 1M WIBOR + marża |
28.10.2022 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu, weksel in blanco |
|
| mBank S.A. | Kredyt w rachunku bieżącym |
11 000 | PLN | - | 1 439 | O/N WIBOR + marża |
28.10.2022 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu, weksel in blanco |
|
| Santander Bank Polska S.A. |
Kredyt inwestycyjny | 10 000 |
PLN | - | - | 1M WIBOR + marża |
28.02.2027 | zastaw rejestrowy na środkach trwałych (zabezpieczenie ustanawiane przed uruchomieniem kolejnych transz), notarialne poddanie się egzekucji |
|
| MHD1 Sp. z o.o. | Pożyczka | 2 500 |
PLN | 2 500 | - | 3M WIBOR + marża |
30.06.2021 | bez zabezpieczeń | |
| MHD1 Sp. z o.o. | Pożyczka | 400 | PLN | 400 | - | 3M WIBOR + marża |
10.04.2021 | bez zabezpieczeń | |
| MHD1 Sp. z o.o. | Pożyczka | 100 | PLN | 100 | - | 3M WIBOR + marża |
10.04.2021 | bez zabezpieczeń | |
| MHD1 Sp. z o.o. | Pożyczka | 400 | PLN | 400 | - | 3M WIBOR + marża |
10.04.2021 | bez zabezpieczeń | |
| Razem kredyty bankowe i pożyczki | 7 147 | 42 471 |

| Kredyty i pożyczki według stanu na 31 marca 2020 roku | |
|---|---|
| -- | ------------------------------------------------------- |
| Nazwa (firma) jednostki ze |
Forma kredytu | Kwota kredytu / pożyczki wg umowy |
Kwota kredytu / pożyczki pozostała do spłaty (tys. PLN) |
Warunki | Termin | Zabezpieczenia | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| wskazaniem formy prawnej |
w tys. | waluta | Część krótkote rminowa |
Część długotermin owa |
oprocentowania | spłaty | |||
| BNP Paribas Bank Polska S.A. (dawniej Raiffeisen Bank Polska S.A.) |
Kredyt w rachunku bieżącym/kredyt obrotowy |
32 160 | PLN | - | 17 575 | 1W WIBOR + marża |
30.11.2022 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco, pełnomocnictwo do rachunku prowadzonego przez bank, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
|
| BNP Paribas Bank Polska S.A. (dawniej Raiffeisen Bank Polska S.A.) |
Kredyt inwestycyjny (nabycie akcji Dunamenti Tűzvédelem Zrt) |
17 000 | PLN | 2 583 | 4 968 | 1M WIBOR + marża |
30.04.2023 | pełnomocnictwo do rachunku, weksel in blanco, hipoteka umowna łączna na nieruchomości wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, zastaw na przedsiębiorstwie spółki Dunamenti Tűzvédelem Zrt |
|
| BNP Paribas Bank Polska S.A. (dawniej Raiffeisen Bank Polska S.A.) |
Kredyt inwestycyjny | 9 000 | PLN | - | 5 708 | 1W WIBOR + marża |
31.07.2022 | zastaw rejestrowy na środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco, pełnomocnictwo do rachunku prowadzonego przez bank |
|
| Credit Agricole Bank Polska S.A. |
Kredyt w rachunku bieżącym |
21 420 |
PLN | - | 8 467 | O/N WIBOR + marża |
31.10.2021 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
|
| mBank S.A. | Kredyt obrotowy | 15 000 | PLN | 5 000 | 10 000 | 1M WIBOR + marża |
29.10.2021 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
|
| mBank S.A. | Kredyt w rachunku bieżącym |
6 420 |
PLN | 1 434 | - | O/N WIBOR + marża |
30.10.2020 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
|
| Santander Bank Polska S.A. |
Pożyczka leasingowa | 240 | PLN | 93 | - | 1M WIBOR + marża |
31.03.2021 | weksel własny in blanco | |
| MHD1 Sp. z o.o. | Pożyczka | 2 500 |
PLN | 2 500 | - | 3M WIBOR + marża |
30.06.2021 | bez zabezpieczeń | |
| MHD1 Sp. z o.o. | Pożyczka | 400 | PLN | 400 | - | 3M WIBOR + marża |
10.04.2021 | bez zabezpieczeń | |
| MHD1 Sp. z o.o. | Pożyczka | 100 | PLN | 100 | - | 3M WIBOR + marża |
10.04.2021 | bez zabezpieczeń | |
| MHD1 Sp. z o.o. | Pożyczka | 400 | PLN | 400 | - | 3M WIBOR + marża |
10.04.2021 | bez zabezpieczeń | |
| Razem kredyty bankowe i pożyczki | 12 50 | 46 718 |

NOTA 22 - REZERWY NA ZOBOWIĄZANIA
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Rezerwy na odprawy emerytalne | 566 | 263 |
| Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 2 548 | 2 097 |
| 3 114 | 2 360 | |
| w tym: | ||
| Część długoterminowa | ||
| Rezerwy na odprawy emerytalne | 555 | 258 |
| 555 | 258 | |
| Część krótkoterminowa | ||
| Rezerwy na świadczenia pracownicze | 11 | 5 |
| Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 2 548 | 2 097 |
| 2 559 | 2 102 |
Okres gwarancji udzielanej przez Spółkę na swoje wyroby najczęściej wynosi 24 miesiące. Z tego względu, z uwagi na fakt, że zmiana wartości pieniądza w czasie nie ma istotnego wpływu na szacunek rezerw na koszty robót gwarancyjnych, rezerwy te nie podlegają dyskontowaniu. Wartość rezerw szacowana jest na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy w oparciu o statystyczny udział kosztów napraw gwarancyjnych dotyczących poprzednich okresów. Kwota rezerwy wyliczana jest przy założeniu proporcjonalnego udziału kosztów napraw gwarancyjnych do sprzedaży, z uwzględnieniem wzrostu sprzedaży.
Pracownikom przysługują prawa do odpraw emerytalnych na zasadach określonych w art. 921 Kodeksu Pracy, tj. w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika w dniu nabycia prawa do odprawy. Rezerwy te szacowane są metodami aktuarialnymi. Istotne założenia aktuarialne na poszczególne dni kończące okresy sprawozdawcze przedstawiają się następująco:
| Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| Stopa dyskontowa | 2,5% | 3,1% |
| Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń dla przyszłych lat |
3,5% 4,2% |
2,2% 2,5% |
Zmiany stanu rezerw
| Rezerwa na | Rezerwa na | |
|---|---|---|
| świadczenia | naprawy | |
| pracownicze | gwarancyjne | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Stan rezerw na 31.03.2020 | 263 | 2 097 |
| Utworzenie rezerw w ciężar kosztów | 303 | 451 |
| Wykorzystanie rezerw utworzonych w poprzednich okresach | - | - |
| Stan rezerw na 31.03.2021 | 566 | 2 548 |

NOTA 23 - ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE I POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Zobowiązania handlowe wobec jednostek powiązanych | 624 | 826 |
| Zobowiązania handlowe wobec jednostek pozostałych | 31 924 | 32 272 |
| Zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych | 1 138 | 3 356 |
| Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 46 | - |
| Pozostałe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe, w | ||
| tym: | 8 754 | 7 408 |
| rozliczenia z tytułu premii i nadgodzin | 5 738 | 4 527 |
| rozliczenia z tytułu zaległych urlopów | 1 466 | 1 176 |
| rozliczenia z tytułu niezafakturowanych kosztów | 774 | 1 060 |
| pozostałe zobowiązania | 776 | 645 |
| 42 486 | 43 862 | |
| w tym: | ||
| część długoterminowa | - | - |
| część krótkoterminowa | 42 486 | 43 862 |
| 42 486 | 43 862 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj termin płatności mieszczący się w okresie od 7 do 90 dni. Spółka nie jest uzależniona od wąskiego grona dostawców.
NOTA 24 - PRZYCHODY PRZYSZŁYCH OKRESÓW
| Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Zysk ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych | 1 783 | 2 412 |
| Dotacje do projektów rozwojowych | 3 739 | 3 574 |
| 5 522 | 5 986 | |
| w tym: | ||
| Część długoterminowa | 4 292 | 5 350 |
| Część krótkoterminowa | 1 230 | 636 |
| 5 522 | 5 986 |
Spółka korzysta z dofinansowania do nakładów na prace rozwojowe w ramach umowy podpisanej w 2016 roku z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju o dofinansowanie projektu w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój. Łączna wartość dofinansowania możliwa do pozyskania w pięcioletnim okresie obowiązywania umowy wynosi 10.319 tys. PLN.
W ramach dotacji Spółka otrzymała kwotę 5.185 tys. PLN, z czego w bieżącym roku obrotowym była to kwota 766 tys. PLN. Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego Spółka spełniała wszystkie warunki związane z podpisaną umową.

NOTA 25 – LEASING
W ramach umów leasingu Spółka użytkuje zabudowaną nieruchomość zakładu produkcyjnego, maszyny i urządzenia, środki transportu oraz lokale biurowe i parkingi. Okres trwania leasingu nieruchomości wynosi 15 lat (od stycznia 2009 roku), dla maszyn i urządzeń jest to od 3 do 7 lat, w przypadku środków transportu okres ten wynosi od 3 do 5 lat. Umowy najmu lokali zawierane były na okres od 3 do 5 lat. Ponadto, Spółka użytkuje grunt będący w użytkowaniu wieczystym.
Zawarte umowy leasingu środków transportu nie zawierały klauzuli wpłaty opłaty wstępnej. Większość umów zawiera klauzule nabycia przedmiotu leasingu za cenę ustaloną w ramach umowy, która waha się od 0,1% do 1% wartości początkowej przedmiotu leasingu.
| Stan na 01/04/2020 |
Zawarcie nowych umów |
Zmiana warunków umów |
Przeniesienie do rzeczowych aktywów trwałych |
Amortyzacja w okresie |
Stan na 31/03/2021 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Użytkowanie wieczyste gruntów |
480 | - | - | - | 87 | 393 |
| Grunty | 3 000 | - | - | - | - | 3 000 |
| Budynki i budowle | 15 607 | 113 | - | - | 1 475 | 14 245 |
| Maszyny urządzenia |
i 12 697 |
- | (106) | (240) | 898 | 11 453 |
| Środki transportu | 3 005 | 616 | - | - | 965 | 2 656 |
| Pozostałe | 1 175 | - | - | - | 161 | 1 014 |
| Razem | 35 964 | 729 | (106) | (240) | 3 586 | 32 761 |
Zmiana stanu aktywów z tytułu prawa do użytkowania przedstawia się następująco:
| Stan na 01/04/2019 |
Zawarcie nowych umów |
Zmiana warunków umów |
Przeniesienie do rzeczowych aktywów trwałych |
Amortyzacja w okresie |
Stan na 31/03/2020 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Użytkowanie | 546 | - | - | - | 66 | 480 |
| wieczyste gruntów Grunty |
3 000 | - | - | - | - | 3 000 |
| Budynki i budowle | 20 963 | - | (3 217) | (355) | 1 784 | 15 607 |
| Maszyny i urządzenia |
14 085 | - | (109) | (219) | 1 060 | 12 697 |
| Środki transportu | 948 | 3 043 | - | (292) | 694 | 3 005 |
| Pozostałe | 1 477 | - | - | (86) | 216 | 1 175 |
| Razem | 41 019 | 3 043 | (3 326) | (952) | 3 820 | 35 964 |

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu prawa do użytkowania przedstawia się następująco:
| Stan na 01/04/2020 |
Zawarcie nowych umów |
Zmiana warunków umów |
Opłaty leasingowe |
Odsetki | Stan na 31/03/2021 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Użytkowanie wieczyste gruntów |
566 | - | - | 43 | - | 523 |
| Grunty | 3 000 | - | - | 253 | 253 | 3 000 |
| Budynki i budowle | 5 028 | 113 | - | 1 622 | (38) | 3 481 |
| Maszyny urządzenia |
i 6 771 |
- | (100) | 2 717 | 1 | 3 955 |
| Środki transportu | 2 852 | 616 | - | 1 075 | 85 | 2 478 |
| Pozostałe | 810 | - | - | 258 | - | 552 |
| Razem | 19 027 | 729 | (100) | 5 968 | 301 | 13 989 |
| Stan na 01/04/2019 |
Zawarcie nowych umów |
Zmiana warunków umów |
Opłaty leasingowe |
Odsetki | Stan na 31/03/2020 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Użytkowanie wieczyste gruntów |
648 | - | - | 102 | 20 | 566 |
| Grunty | 3 000 | - | - | 253 | 253 | 3 000 |
| Budynki i budowle | 9 934 | - | (3 298) | 1 358 | (250) | 5 028 |
| Maszyny urządzenia |
i 9 317 |
115 | - | 2 662 | 1 | 6 771 |
| Środki transportu | 661 | 3 043 | - | 917 | 65 | 2 852 |
| Pozostałe | 1 060 | - | - | 250 | - | 810 |
| Razem | 24 620 | 3 158 | (3 298) | 5 542 | 89 | 19 027 |
NOTA 26 - AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE
Aktywa warunkowe
Spółka była w sporze z organami podatkowymi wynikającym z przeprowadzonych przez Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku kontroli dotyczących rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy trwający od 01.04.2012 roku do 31.03.2013 roku (opis przebiegu sporu znajduje się w Nocie 10 niniejszego sprawozdania finansowego). Na podstawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego sprawa Spółki została zwrócona do ponownego rozpatrzenia i prowadzone jest w tym zakresie dalsze postępowanie w stosunku do Spółki. W przypadku korzystnego rozstrzygnięcia dalszego postępowania w stosunku do Spółki, Spółce przysługiwał będzie zwrot zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za rok podatkowy 2012/2013 w kwocie 5.433 tys. PLN oraz odsetki od zapłaconych kwot.
Zobowiązania warunkowe
Spółka była w sporze z organami podatkowymi wynikającym z przeprowadzonych przez Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku kontroli dotyczących rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy trwający od 01.04.2012 roku do 31.03.2013 roku (opis przebiegu sporu znajduje się w Nocie 10 niniejszego sprawozdania finansowego). Na podstawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego

sprawa Spółki została zwrócona do ponownego rozpatrzenia i prowadzone jest w tym zakresie dalsze postępowanie w stosunku do Spółki. W przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia Spółka może zostać zobligowana do obciążenia wyników finansowych za lata poprzednie kwotą podatku dochodowego dotyczącego rozliczonej straty podatkowej w wysokości 47.991 tys. PLN oraz zapłaty ewentualnego zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. Obciążenie wyniku, bez uwzględnienia ewentualnych odsetek od zaległości, może wynieść 9.118 tys. PLN a ewentualna kwota podatku do zapłaty to 9.118 tys. PLN (bez ewentualnych odsetek od zaległości podatkowych). Ewentualna kwota podatku dochodowego do zapłaty nie różni się od kwoty potencjalnego obciążenia wyniku finansowego, gdyż w poprzednich latach obrotowych wynik finansowy (zyski zatrzymane) obciążony został kwotą 5.433 tys. PLN zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy za rok podatkowy 2012/2013.
Poza opisanymi powyżej aktywem i zobowiązaniem warunkowym z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, w okresach objętych sprawozdaniem finansowym Spółka nie posiadała innych istotnych aktywów i zobowiązań warunkowych mogących spowodować wpływ lub wypływ korzyści ekonomicznych.
NOTA 27 - INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH
Identyfikacja podmiotów powiązanych
Podmiotami powiązanymi są:
1. Podmioty, w których Spółka na dzień 31 marca 2021 roku posiadała udziały kapitałowe:
- TOB Mercor Ukraina Sp. z o.o. z siedzibą w Drohowyżu (Ukraina) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 55% udziałów w kapitale podstawowym,
- Mercor Fire Protection Systems s.r.l. z siedzibą w Bukareszcie (Rumunia) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Tecresa Protección Pasiva S.L. z siedzibą w Madrycie (Hiszpania) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- OOO Mercor Proof z siedzibą w Moskwie (Federacja Rosyjska) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 55% udziału w kapitale podstawowym,
- MHD1 Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (Polska) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Mercor HD Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (Polska) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Mercor Czech Republic s.r.o. z siedzibą w Ostrawie (Republika Czeska)– jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Mercor Slovakia s.r.o. z siedzibą w Bratysławie (Słowacja) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Dunamenti Tűzvédelem Zrt z siedzibą w Good (Węgry) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Mercor Silboard Sp. z o.o. (dawniej Dunamenti Ochrona Przeciwpożarowa Sp. z o.o.) z siedzibą w Gdańsku (Polska) – jednostka zależna – "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Dunamenti CZ s.r.o. z siedzibą w Pradze (Republika Czeska) jednostka zależna od Dunamenti Tűzvédelem Zrt – "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Dunamenti s.r.o. z siedzibą w Kolarovie (Słowacja) jednostka zależna od Dunamenti Tűzvédelem Zrt – "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,

- TOO MRK z siedzibą w Ałmaacie (Kazachstan) jednostka zależna od OOO Mercor Proof "MERCOR" S.A. posiada 55% udziału w kapitale podstawowym,
- Unitarne Przedsiębiorstwo Produkcyjne MRKP Systemu z siedzibą w Mińsku (Białoruś) jednostka zależna od OOO Mercor Proof – "MERCOR" S.A. 55% udziału w kapitale podstawowym,
- DFM Doors Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (Polska) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 82% udziału w kapitale podstawowym,
- MCR SOL ENERGY Sp. z o.o. z siedzibą w Gdansku (Polska) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Mercor Fire Protection UK Ltd z siedzibą w Salford (Wielka Brytania) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 100 udziału w kapitale podstawowym.
2. Znaczący akcjonariusze
Informacje o znaczących akcjonariuszach przedstawione zostały w Nocie 20 niniejszego sprawozdania finansowego.
3. Inne podmioty
Innymi podmiotami powiązanymi Spółki są: członkowie jej organów zarządzających i nadzorczych (łącznie z dyrektorami) oraz osoby będące bliskimi członkami rodziny tych osób (tzn. partner życiowy i dzieci, dzieci partnera życiowego oraz osoby pozostające na utrzymaniu osoby lub jej partnera życiowego) oraz inne podmioty gospodarcze, w których członkowie zarządu podmiotu dominującego pełnią funkcje zarządcze lub są ich udziałowcami.
Spółka nie posiada programów świadczeń po okresie zatrudnienia skierowanych do jej pracowników.
Transakcje z podmiotami, w których Spółka posiada udziały kapitałowe
Sprzedaż na rzecz oraz zakupy od podmiotów powiązanych dokonywane są według normalnych cen rynkowych. Zaległe zobowiązania i należności na koniec roku obrotowego nie są zabezpieczane, a ich rozliczenie odbywa się gotówkowo. Należności od podmiotów powiązanych nie są obejmowane żadnymi gwarancjami udzielonymi lub otrzymanymi.
W stosunku do podmiotów, w których Spółka posiada bezpośrednio i pośrednio udziały kapitałowe w okresach objętych niniejszym sprawozdaniem finansowym zakres wzajemnych transakcji obejmował:
- transakcje handlowe obejmujące kupno i sprzedaż wyrobów, materiałów, usług, oraz środków trwałych,
- udzielone poręczenia kredytów,
- udzielone i zaciągnięte pożyczki, oraz
- wypłaty dywidend.

Wartość i zakres transakcji przedstawiają tabele poniżej:
| Podmiot powiązany | Rok obrotowy |
Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Zakupy od podmiotów powiązanych |
Odsetki od udzielonyc h pożyczek |
Odsetki od otrzymanych pożyczek |
Przychod y z tytułu dywidend |
Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tecresa Protección | 2020/2021 | 5 389 | 5 484 | - | - | 906 | - |
| Pasiva | 2019/2020 | 5 482 | 4 933 | - | - | 1 755 | - |
| Mercor Fire Protection | 2020/2021 | 5 465 | 36 | - | - | 1 414 | - |
| Systems Srl | 2019/2020 | 5 148 | 10 | - | - | 1 084 | - |
| 2020/2021 | 1 820 | 3 904 | - | - | - | - | |
| TOB Mercor Ukraina | 2019/2020 | 888 | 4 107 | - | - | 43 | - |
| Mercor Czech | 2020/2021 | 4 848 | 5 | - | - | 751 | - |
| Republic s.r.o. | 2019/2020 | 7 976 | 35 | - | - | - | - |
| 2020/2021 | 3 596 | 13 | - | - | - | - | |
| Mercor Slovakia s.r.o. | 2019/2020 | 3 848 | 57 | - | - | - | - |
| Mercor Dunamenti | 2020/2021 | 4 188 | 2 017 | - | - | - | - |
| Tűzvédelem Zrt | 2019/2020 | 4 264 | 2 204 | - | - | - | - |
| Mercor Silboard Sp. z | 2020/2021 | 1 | - | - | - | - | - |
| o.o. | 2019/2020 | 1 | 3 | - | - | - | - |
| 2020/2021 | 6 748 | 25 | 243 | - | - | - | |
| DFM Doors Sp. z o.o. | 2019/2020 | 4 617 | 4 | 337 | - | - | - |
| 2020/2021 | 1 | - | - | 81 | - | - | |
| MHD1 Sp. z o.o. | 2019/2020 | 1 | - | - | 127 | - | - |
| 2020/2021 | 1 | - | - | - | - | - | |
| Mercor HD Sp. z o.o. | 2019/2020 | 1 | - | - | - | - | - |
| 2020/2021 | 3 980 | 103 | - | - | 864 | - | |
| OOO Mercor-Proof | 2019/2020 | 5 735 | - | - | - | 363 | - |
| 2020/2021 | 36 037 | 11 587 | 243 | 81 | 3 935 | - | |
| 2019/2020 | 37 961 | 11 353 | 337 | 127 | 3 245 | - |

| Należności Zobowiązania |
Należności z | Zobowiązania | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| handlowe od | handlowe wobec | tytułu | z tytułu | Należności z | ||
| podmiotów | podmiotów | udzielonych | otrzymanych | tytułu | ||
| Podmiot powiązany | powiązanych | powiązanych | pożyczek | pożyczek | dywidend | |
| Tecresa Protección | 31.03.2021 | 1 221 | 106 | - | - | - |
| Pasiva S.L. | 31.03.2020 | 1 632 | 257 | - | - | - |
| TOB Mercor Ukraina | 31.03.2021 | 459 | 240 | - | - | - |
| Sp. z o.o. | 31.03.2020 | 653 | 544 | - | - | - |
| Mercor Fire | 31.03.2021 | 1 945 | 47 | - | - | - |
| Protection Systems srl | 31.03.2020 | 1 342 | 10 | - | - | - |
| 31.03.2021 | - | - | - | 3 400 | - | |
| MHD1 Sp. z o.o. | 31.03.2020 | - | - | - | 3 400 | - |
| 31.03.2021 | 3 393 | - | 11 069 | - | - | |
| DFM Doors Sp. z o.o. | 31.03.2020 | 2 208 | - | 10 326 | - | - |
| 31.03.2021 | 1 807 | - | - | - | - | |
| OOO Mercor-Proof | 31.03.2020 | 4 359 | - | - | - | - |
| MCR SOL ENERGY Sp. | 31.03.2021 | - | - | 500 | - | - |
| z o.o. | 31.03.2020 | - | - | - | - | - |
| Mercor Dunamenti | 31.03.2021 | 591 | 231 | - | - | - |
| Tűzvédelem Zrt | 31.03.2020 | 1 028 | - | - | - | - |
| Mercor Czech | 31.03.2021 | 964 | - | 962 | - | 763 |
| Republic s.r.o. | 31.03.2020 | 2 120 | 7 | 933 | - | - |
| 31.03.2021 | 812 | - | 805 | - | - | |
| Mercor Slovakia sro | 31.03.2020 | 1 486 | 8 | 945 | - | - |
| Mercor Fire | 31.03.2021 | - | - | 180 | - | - |
| Protection UK Ltd | 31.03.2020 | - | - | - | - | - |
| 31.03.2021 | 11 192 | 624 | 13 516 | 3 400 | 763 | |
| 31.03.2020 | 14 828 | 826 | 12 204 | 3 400 | - |

Udzielone gwarancje i poręczenia
W roku obrotowym 2020/2021 Spółka udzielała gwarancji dobrego wykonania kontraktu oraz gwarancji usunięcia wad i usterek (w ramach zawieranych umów handlowych).
W lutym 2021 roku Spółka udzieliła swojej spółce zależnej Mercor Proof dwóch poręczeń, do kwoty 90 mln rubli rosyjskich (plus ewentualne odsetki, koszty opłaty itp.) w związku z zawartymi przez spółkę zależną z A.O. "Raiffeisenbank" umowami na limity na gwarancje bankowe. Poręczenia te ważne są w okresie roku od udzielenia.
W październiku 2018 roku Spółka udzieliła poręczenia za dług przyszły dotyczącego przyszłych zobowiązań spółce zależnej DFM Doors Sp. z o.o. w związku z zawartym przez jednostkę zależną Aneksem do Umowy o limit wierzytelności z Raiffeisen Bank Polska S.A. (obecnie BNP Paribas Bank Polska S.A.). Poręczenie do kwoty 6 milionów PLN było ważne do grudnia 2020 roku. Na podstawie umowy z 20 grudnia 2020 roku zabezpieczenie w formie poręczenia zamienione zostało na przystąpienie Spółki do długu, jako współdłużnik solidarny. Ponadto, Spółka poręczyła DFM Doors Sp. z o.o. umowy leasingu o łącznej wartości 1.291 tys. PLN – poręczenia te są ważne do października 2022 roku.
W październiku 2019 Spółka udzieliła poręczenia spółce zależnej DFM Doors sp. z o.o. za zobowiązania wobec BP Europa SE. Poręczenie zostało udzielone do kwoty 10 tys. PLN i jest ważne da 31 grudnia 2022 roku.
Na dzień kończący okres sprawozdawczy Spółka nie udzieliła swoim podmiotom zależnym innych gwarancji i poręczeń.
Transakcje z akcjonariuszami i członkami organów stanowiących Spółki
W okresach objętych niniejszym sprawozdaniem finansowym zakres wzajemnych transakcji obejmował transakcje handlowe zawarte pomiędzy Spółką a członkami zarządu Spółki jak i członkami organów stanowiących Spółki i członkami ich rodzin. Wartość i zakres transakcji handlowych przedstawia tabela poniżej:
| Podmiot | Sprzedaż na rzecz podmiotów |
Zakupy od podmiotów |
Odsetki od pożyczek od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów |
Zobowiązania wobec podmiotów |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| powiązany | Rok | powiązanych | powiązanych | powiązanych | powiązanych | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| Krempeć | 2020/2021 | - | - | - | - | - |
| Krzysztof i Magdalena |
2019/2020 | 2 | - | 7 | - | - |
| 2020/2021 | - | - | - | - | - | |
| 2019/2020 | 2 | - | 7 | - | - |
Transakcje przedstawione powyżej obejmowały sprzedaż materiałów i wyrobów oraz refaktury poniesionych kosztów jak również odsetki od udzielonej pożyczki.

Transakcje z innymi podmiotami
Transakcje handlowe
Transakcje z innymi podmiotami obejmowały transakcje pomiędzy Spółką a Ambient-System Sp. z o.o., w której jeden z obecnych członków Rady Nadzorczej Spółki posiada 100% udziałów oraz Periban Poland Sp. z o.o. spółka komandytowa i Jeździecki Klub Sportowy Barłomino Sp. z o.o. powiązane ze Spółką poprzez jednego z członków zarządu. Wartość i zakres transakcji handlowych przedstawia tabela poniżej:
| Podmiot powiązany |
Rok | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Zakupy od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
|---|---|---|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| Ambient System | 2020/2021 | - | - | - | - |
| Sp. z o.o. | 2019/2020 | 12 | - | - | - |
| Periban Poland Sp. | 2020/2021 | - | 244 | - | - |
| z o.o. Sp.K. | 2019/2020 | 5 | 234 | - | 25 |
| Jeździecki Klub Sportowy |
2020/2021 | 12 | - | - | - |
| Barłomino Sp. z o.o. |
2019/2020 | 77 | - | 87 | - |
Transakcje przedstawione powyżej obejmowały sprzedaż i zakup materiałów, wyrobów i usług.
Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej
Wynagrodzenia kadry kierowniczej obejmuje wynagrodzenia członków Zarządu, Rady Nadzorczej oraz Dyrektorów Spółki. Wynagrodzenia wypłacone tej grupie kadry w podziale na podstawowe rodzaje świadczeń prezentuje tabela poniżej:
| 01/04/2020- | 01/04/2019- | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 4 387 | 5 118 |
| 4 387 | 5 118 |

Łączne krótkoterminowe świadczenia pracownicze przedstawione powyżej, dotyczą wynagrodzenia z tytułu stosunku pracy i pełnionych funkcji i obejmują:
| 01/04/2020- | 01/04/2019- | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Zarząd | 2 001 | 1 831 |
| - Krzysztof Krempeć | 785 | 480 |
| - Jakub Lipiński | 610 | 753 |
| - Tomasz Kamiński | 606 | 598 |
| Rada Nadzorcza | 446 | 420 |
| - Lucjan Myrda | 89 | 84 |
| - Tomasz Rutowski | 60 | 56 |
| - Marian Popinigis | 60 | 56 |
| - Eryk Karski | 60 | 56 |
| - Błażej Żmijewski | 59 | 56 |
| - Tomasz Cierkowski | - | 31 |
| - Karol Żbikowski | - | 33 |
| - Arkadiusz Kęsicki | 59 | 24 |
| - Pathy Timu Zenzo | 59 | 24 |
| Dyrektorzy | 1 940 | 2 867 |
| 4 387 | 5 118 |
W Spółce funkcjonuje program bonusów dla kadry zarządzającej, którego realizacja uwarunkowana jest osiągnięciem ustalonych wartości wskaźników ekonomicznych. W związku z tym, że zostały osiągnięte założone poziomy wskaźników, dla wszystkich pracowników objętych programem, na dzień 31 marca 2021 roku zostało rozpoznane zobowiązanie z tytułu należnych kadrze zarządzającej wypłat.
NOTA 28 - INSTRUMENTY FINANSOWE
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Spółka, należą kredyty bankowe i pożyczki (Nota 21), środki pieniężne i lokaty (Nota 19). Głównym celem tych instrumentów jest pozyskanie środków finansowych na działalność jednostki oraz doraźne inwestowanie nadwyżek płynnych środków pieniężnych. Spółka posiada także inne instrumenty finansowe, do których należą należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług (Noty 17 oraz 23) czy transakcje forward, które jednak powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.
Główne ryzyka wynikające z instrumentów finansowych Spółki obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko walutowe, ryzyko kredytowe oraz ryzyko płynności.

Ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych wiąże się przede wszystkim z długoterminowymi zobowiązaniami, które w Spółce obejmują kredyty i pożyczki oraz zobowiązania z tytułu leasingu. Charakter zobowiązań leasingowych powoduje, że ich całe saldo można traktować jako zobowiązanie o oprocentowaniu stałym. W związku z tym w zakresie tych instrumentów Spółka nie jest narażona bezpośrednio na ryzyko związane ze zmianą stóp procentowych.
Kredyty oprocentowane są według zmiennych stóp procentowych lokalnych rynków międzybankowych. W związku z tym Spółka jest narażona na ryzyko zmian stóp procentowych. W zakresie ryzyka stóp procentowych Spółka nie wykorzystuje żadnych instrumentów zabezpieczających.
W zakresie ryzyka walutowego, Spółka narażona jest na ten typ ryzyka poprzez zawierane transakcje sprzedaży lub zakupów w walutach innych niż jej waluta funkcjonalna. Spółka nie prowadzi działalności inwestycyjnej która narażona byłaby na ryzyko walutowe. Różnice kursowe dotyczące działalności operacyjnej ujmowane są jako odpowiednio koszty i przychody finansowe. Spółka systematycznie monitoruje ryzyko walutowe zarówno pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej jak i pozabilansowych. Ze względu na duży udział sprzedaży zagranicznej, Spółka stosuje kontrakty terminowe forward do pokrywania ryzyka kursowego.
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym ryzyko kredytowe ograniczane było przez Spółkę poprzez zawieranie transakcji z podmiotami o dobrej zdolności kredytowej, z którymi współpraca poprzedzona jest wewnętrznymi procedurami wstępnej weryfikacji. Ponadto poprzez bieżące monitorowanie stanów należności jak i ich objęcie ubezpieczeniem, narażenie Spółki na znaczące ryzyko nieściągalności należności nie jest istotne. W odniesieniu do innych aktywów finansowych Spółki, w tym środków pieniężnych, lokat oraz inwestycji w inne aktywa finansowe, ryzyko Spółki wiąże się bezpośrednio z niemożnością dokonania zapłaty przez druga stronę umowy, a maksymalna ekspozycja tego ryzyka równa jest wartości księgowej netto danego instrumentu.
Wartość godziwa poszczególnych instrumentów finansowych nie odbiega od wartości księgowych netto wykazanych w sprawozdaniu finansowym.

Wartość księgowa netto instrumentów finansowych
| Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Klasy instrumentów finansowych | ||
| Należności z tytułu kaucji zatrzymanych w ramach | ||
| kontraktów budowlanych | 5 495 | 6 248 |
| Udzielone pożyczki | 13 517 | 12 204 |
| Aktywa z tytułu umów z klientami | 6 677 | 7 263 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | ||
| należności | 39 186 | 47 786 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 955 | 88 |
| Transakcje zabezpieczające typu forward | - | 48 |
| Razem aktywa | 65 830 | 73 634 |
| Kredyty i pożyczki | 49 618 | 59 228 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz | ||
| pozostałe zobowiązania | 42 486 | 43 862 |
| Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 4 483 | 2 995 |
| Transakcje zabezpieczające typu forward | 35 | 52 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 13 989 | 19 027 |
| Razem zobowiązania | 110 611 | 125 164 |
| wartość godziwa | wartość księgowa |
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
wyceniane w wartości godziwej ze zmianami w kapitale |
wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|
|---|---|---|---|---|---|
| w tys. | w tys. | w tys. | w tys. | w tys. | |
| Aktywa długoterminowe | 16 703 | 16 703 | - | - | 16 703 |
| Należności handlowe i pozostałe |
16 703 | 16 703 | - | - | 16 703 |
| Aktywa krótkoterminowe | 49 127 | 49 127 | - | - | 49 127 |
| Należności handlowe i pozostałe |
48 172 | 48 172 | - | - | 48 172 |
| Środki pieniężne ich ekwiwalenty |
955 | 955 | - | - | 955 |
| Pochodne instrumenty finansowe |
- | - | - | - | - |
| Razem | 65 830 | 65 830 | - | - | 65 830 |

| wartość godziwa | wartość księgowa |
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
wyceniane w zamortyzowan ym koszcie |
wyceniane w wartości godziwej ze zmianami w kapitale |
|
|---|---|---|---|---|---|
| w tys. | w tys. | w tys. | w tys. | w tys. | |
| Zobowiązania długoterminowe |
51 427 | 51 427 | 8 956 | 42 471 | - |
| Kredyty i pożyczki | 42 471 | 42 471 | - | 42 471 | - |
| Zobowiązania handlowe i pozostałe |
8 956 | 8 956 | 8 956 | - | - |
| Zobowiązania krótkoterminowe |
59 184 | 59 184 | 52 037 | 7 147 | - |
| Kredyty i pożyczki | 7 147 | 7 147 | - | 7 147 | - |
| Zobowiązania handlowe i pozostałe |
52 002 | 52 002 | 52 002 | - | - |
| Pochodne instrumenty finansowe |
35 | 35 | 35 | - | - |
| Razem | 110 611 | 110 611 | 60 993 | 49 618 | - |
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartość księgowa zaprezentowanych instrumentów finansowych nie odbiega od ich wartości godziwej.
Instrumenty pochodne (forward) wykazywane są jako aktywa gdy ich wycena jest dodatnia. W przypadku, gdy wycena danego instrumentu jest ujemna, Spółka wykazuje zobowiązania z tego tytułu. Wycena instrumentów finansowych prezentowana jest w szyku rozwartym, nie dokonuje się kompensat wycen podobnych instrumentów finansowych.
Hierarchia wartości godziwej
Spółka nie posiada instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy dla których występuje aktywny rynek, dla których wartość godziwa ustalana jest na podstawie notowań rynkowych (tzw. poziom 1). Dla posiadanych instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy, należących do tzw. poziomu 2, wartość godziwa ustalana jest na podstawie innych danych dających się zaobserwować bezpośrednio lub pośrednio. Transakcje terminowe typu forward ujmowane są w oparciu o wyceny przedstawiane przez banki obsługujące Spółkę.

Na dzień kończący okres sprawozdawczy aktywa, wartość instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy, w podziale na poszczególne hierarchie poziomów wyceny przedstawia się następująco:
| Poziom 1 | Poziom 2 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Koniec | Koniec | Koniec | Koniec | ||
| okresu | okresu | okresu | okresu | ||
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | 31/03/2021 | 31/03/2020 | ||
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| Transakcje zabezpieczające typu forward |
- | - | - | 48 | |
| Razem aktywa finansowe | - | - | - | 48 | |
| Transakcje zabezpieczające typu forward |
- | - | 35 | 52 | |
| Wycena instrumentów finansowych |
- | - | - | - | |
| Razem zobowiązania finansowe |
- | - | 35 | 52 |
W trakcie okresu objętego niniejszym sprawozdaniem finansowym nie następowały przekwalifikowania pomiędzy poszczególnymi poziomami hierarchii wartości godziwej.
Zabezpieczenia spłaty zobowiązań
Na dzień kończący okres sprawozdawczy aktywa, na których ustanowione zostały zabezpieczenia spłaty zobowiązań, wykazywały następujące wartości księgowe netto:
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 10 109 | 12 083 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz kaucje | 49 744 | 54 717 |
| Zapasy | 17 071 | 15 014 |
| Razem aktywa stanowiące zabezpieczenie spłaty | ||
| zobowiązań | 76 924 | 81 814 |

Zyski i straty netto dotyczące aktywów i zobowiązań finansowych
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Pożyczki i należności | (198) | (819) |
| - zarachowane odsetki od lokat | - | 2 |
| - zarachowane odsetki od nieterminowych płatności | 51 | 21 |
| - odpisy aktualizujące należności | (492) | (1 180) |
| - odsetki od pożyczek | 243 | 338 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty (różnice kursowe) | - | - |
| Wartość dodatnia instrumentów pochodnych – wycena na | - | 48 |
| dzień kończący okres sprawozdawczy | ||
| Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
- | - |
| Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym |
(1 803) | (3 380) |
| koszcie | ||
| - różnice kursowe z tytułu zobowiązań | (67) | (306) |
| - odsetki od kredytów bankowych | (593) | (1 880) |
| - odsetki od pożyczek | (81) | (143) |
| - odsetki od nieterminowych płatności | (157) | (112) |
| - odsetki od leasingu | (446) | (419) |
| - prowizje od kredytów i gwarancji bankowych | (459) | (520) |
| Wartość ujemna instrumentów pochodnych | (35) | (52) |
| Razem | (2 036) | (4 203) |
Ocena ryzyka walutowego i stóp procentowych
W tabeli poniżej zaprezentowano analizę wpływu zmian stóp procentowych oraz zmiany kursu walut obcych na wynik finansowy oraz kapitał własny (kapitał z aktualizacji wyceny). Analiza dotyczy finansowych składników sprawozdania z sytuacji finansowej Spółki.
Uwagi dotyczące metodologii oraz założeń
Spółka posiada aktywa oraz zobowiązania denominowane w walutach obcych.
Dotychczasowe, historyczne zmiany oraz przewidywania i prognozy płynące z rynku wskazują na realną możliwość wahania kursu PLN względem walut obcych o +/-5%, a także o zmianę stóp procentowych o +/- 50 pb.

| Wartość księgowa netto w tys. PLN |
Ryzyko stóp procentowych |
Ryzyko kursu walutowego | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| +/-50 pb SP PLN/EUR |
+5% (umocnienie PLN) |
-5% (osłabienie PLN) | |||||
| Wpływ na wynik |
Wpływ na wynik |
Wpływ na wynik |
Zmiany w kapitale własnym |
Wpływ na wynik |
Zmiany w kapitale własnym |
||
| Aktywa finansowe | |||||||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 955 | - | - | - | - | - | - |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
39 186 | - | - | (599) | - | 599 | - |
| Transakcje walutowe typu forward | - | - | - | - | - | - | - |
| Wpływ na aktywa finansowe przed opodatkowaniem |
- | - | - | (599) | - | 599 | - |
| Podatek (19%) | - | - | - | 114 | - | (114) | - |
| Wpływ na aktywa finansowe po opodatkowaniu |
- | - | - | (485) | - | 485 | - |
| Zobowiązania finansowe | |||||||
| Kredyty i pożyczki | 49 618 | (248) | 248 | 64 | - | (64) | - |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
42 486 | - | - | 350 | - | (350) | - |
| Transakcje walutowe typu forward | 35 | - | - | 155 | - | (155) | - |
| Wpływ na zobowiązania finansowe przed opodatkowaniem |
- | (248) | 248 | 569 | - | (569) | - |
| Podatek (19%) | - | 47 | (47) | (108) | - | 108 | - |
| Wpływ na zobowiązania finansowe po opodatkowaniu |
- | (201) | 201 | 461 | - | (461) | - |
| Razem | - | (201) | 201 | (24) | - | 24 | - |
Ryzyko zmiany stopy procentowej
Na dzień 31 marca 2021 r. zysk netto Spółki byłby o 201 tys. PLN niższy, w przypadku gdyby stopy procentowe w PLN oraz EUR były wyższe o 50 punktów bazowych, przy założeniu wszystkich pozostałych parametrów bez zmian. Wynik taki jest rezultatem relatywnie wysokiego poziomu zobowiązań z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek oraz niskiego salda środków pieniężnych. Gdyby stopy procentowe spadły, a wszystkie inne czynniki pozostały niezmienione, wynik netto byłby o 201 tys. PLN wyższy.

Ryzyko zmiany kursu walutowego
Na dzień 31 marca 2021 r. zysk netto Spółki byłby o 24 tys. PLN niższy, gdyby złotówka umocniła się o 5% względem walut obcych (głównie EUR), a pozostałe czynniki nie uległy jakimkolwiek zmianom. Jest to efekt rosnącego udziału sprzedaży eksportowej w całości przychodów ze sprzedaży, a także idącego za tym poziomu należności wyrażonych w walucie obcej, jak również stosowanej polityki zabezpieczania kursów walutowych poprzez zawieranie transakcji typu forward.
Zarządzanie ryzykiem walutowym
Spółka zawiera transakcje denominowane w walutach obcych, a ich udział w całości przychodów ze sprzedaży stale się zwiększa. Transakcje te są narażone na ryzyko wahań kursów walut, w związku z czym Spółka prowadzi aktywną politykę zabezpieczania transakcji narażonych na to ryzyko poprzez zawieranie transakcji terminowych typu forward. Wielkość zawieranych transakcji forward jest proporcjonalna do otwartej pozycji walutowej.
Wartość nominalna zawartych transakcji terminowych wyrażona w walucie transakcji na dzień kończący okres sprawozdawczy przedstawia się następująco:
| Aktywa | Zobowiązania | |||
|---|---|---|---|---|
| Koniec okresu | Koniec okresu | Koniec okresu | Koniec okresu | |
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. | w tys. | w tys. | w tys. | |
| EUR | - | - | - | 45 |
| RON | - | - | 2 000 | 1 100 |
| CZK | - | 3 700 | 7 057 | 7 140 |
W poniższej tabeli zaprezentowano niezdyskontowane wpływy i wypływy z instrumentów pochodnych rozliczanych w kolejnych okresach.
Przedstawione wartości prezentowane są wg kursów terminowych posiadanych na dzień kończący okres sprawozdawczy kontraktów forward, które są jedynymi posiadanymi przez Spółkę pochodnymi instrumentami walutowymi.
| Poniżej 1 miesiąca |
1-3 miesiące | Od 3-miesięcy do 1 roku |
|
|---|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Zapadalność walutowych transakcji forward (wpływy) |
1 171 | 1 938 | - |
| Zapadalność walutowych transakcji forward (wypływy) |
- | - | - |
Ryzyko płynności
Spółka na bieżąco monitoruje prognozowane wpływy i wypływy związane z posiadanymi aktywami i zobowiązaniami pieniężnymi. Ponadto, optymalizowane są przepływy finansowe w ramach jednostek powiązanych ze Spółką. W celu zapewnienia bieżącej obsługi zobowiązań Spółka korzysta z kredytów w rachunkach bieżących. Bardziej szczegółowo zarządzanie ryzykiem płynności opisane zostało w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy "Mercor" na dzień 31 marca 2021 roku.
Zapadalność zobowiązań krótkoterminowych z tytułu dostaw i usług, umów z klientami oraz pozostałych zobowiązań wg stanu na koniec roku obrotowego przedstawia sią następująco:
| Koniec okresu | Koniec okresu | ||
|---|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | ||
| w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| Do 1 miesiąca | 30 543 | 29 488 | |
| Od 1 do 3 miesięcy | 14 707 | 15 959 | |
| Powyżej 3 miesięcy do 1 roku | 1 719 | 1 410 | |
| Razem zobowiązania | 46 969 | 46 857 |
Ryzyko kredytowe
Spółka ogranicza poziom ryzyka kredytowego związanego z posiadanymi należnościami poprzez objęcie ich ubezpieczeniem. Ryzyko kredytowe dla należności objętych ubezpieczeniem wynosi 10% (tj. do wysokości udziału własnego w szkodzie ubezpieczeniowej). Ponadto, tam gdzie jest to możliwe zgodnie z umową, Spółka udziela swoim odbiorcom gwarancji bankowych na okres realizacji oraz gwarancji i rękojmi, co pozwala zmniejszać poziom należności zatrzymanych przez kontrahentów w formie kaucji gwarancyjnych. Ponadto, ryzyko kredytowe jest ograniczone w wyniku rozproszenia odbiorców Spółki – poziom należności od żadnego z kontrahentów nie przekracza 10% łącznych należności Spółki.
Dla należności z tytułu dostaw i usług Spółka, poza metodą statystyczną szacowania wartości odpisu z tytułu utraty wartości opartą o macierz rezerw, stosuje także indywidualne podejście. Dla każdej przeterminowanej należności z tytułu dostaw i usług, dla której zastosowano indywidulne podejście, kierownictwo stosuje profesjonalny osąd na podstawie stopnia przeterminowania, analizy sytuacji finansowej kontrahenta, rodzaju zabezpieczenia, stanu realizacji umowy oraz pozostałych istotnych faktów i okoliczności.
Procedura utworzenia dodatkowego odpisu ponad kwoty wynikające wprost z macierzy stanowi dodatkowy mechanizm weryfikacyjny stosowany w Spółce, który pozwala na zidentyfikowanie takich należności, co do których ryzyko braku ich spłaty jest wyższe niż średnie statystyczne.
Wielkość oczekiwanych strat kredytowych liczonych podejściem macierzowym oraz indywidulanym na 31 marca 2021 roku przedstawiona została w tabeli poniżej. Analiza ta została wykonana odrębnie dla należności z tytułu dostaw i usług oraz należności z tytułu zatrzymanych kaucji gwarancyjnych.

Należności z tytułu dostaw i usług
| Wartość | Podejście macierzowe | Podejście indywidualne |
Łączny | Wartość netto |
|||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| brutto | Średnioważona stopa ECL |
Oczekiwana strata kredytowa |
Odpis aktualizujący |
odpis aktualizujący |
|||
| w tys. PLN | % | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| bieżące | 30 927 | 0,41 | 125 | - | 125 | 30 802 | |
| przeterminowane <30 dni | 4 478 | 0,72 | 32 | - | 32 | 4 446 | |
| przeterminowane 31-60 dni | 1 044 | 3,61 | 38 | - | 38 | 1 006 | |
| przeterminowane 61-90 dni | 569 | 8,26 | 47 | - | 47 | 522 | |
| Przeterminowane >90 dni | 4 831 | 14,19 | 685 | 3 130 | 3 815 | 1 015 | |
| Łącznie | 41 849 |
928 | 3 130 | 4 058 | 37 791 |
Należności z tytułu zatrzymanych kaucji gwarancyjnych
| Wartość | Podejście macierzowe | Podejście indywidualne |
Łączny | Wartość | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| brutto | Średnioważona stopa ECL |
Oczekiwana strata kredytowa |
Odpis aktualizujący |
odpis aktualizujący |
netto | ||
| w tys. PLN | % | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| bieżące | 5 119 | 6,43 | 329 | - | 329 | 4 790 | |
| przeterminowane <30 dni | 33 | 15,25 | 5 | - | 5 | 28 | |
| przeterminowane 31-60 dni | 48 | 16,65 | 8 | - | 8 | 40 | |
| przeterminowane 61-90 dni | 285 | 18,88 | 54 | - | 54 | 231 | |
| Przeterminowane >90 dni | 1 651 | 21,04 | 347 | 755 | 1 102 | 548 | |
| Łącznie | 7 135 |
743 | 755 | 1 498 | 5 637 |

Zarządzanie kapitałem
Spółka prowadzi politykę zarządzania kapitałem mając na celu zapewnienie długoterminowej płynności finansowej. Realizacja powyższego celu dokonuje się poprzez osiągnięcie pożądanej struktury finansowania na poziomie Grupy Kapitałowej. Monitorowanie struktury finansowania odbywa się poprzez analizę wskaźnika relacji długu do kapitału własnego, liczonego jako stosunek zadłużenia netto do kapitału własnego. Do zadłużenia netto wliczane są kredyty bankowe i zobowiązania z tytułu leasingu finansowego pomniejszone o środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Kapitał własny obejmuje kapitał własny przypisany do akcjonariuszy jednostki dominującej powiększony o wartość udziałów niekontrolujących.
NOTA 29 - ZDARZENIA PO DNIU KOŃCZĄCYM OKRES SPRAWOZDAWCZY
Po dniu kończącym okres sprawozdawczy nie wystąpiły istotne zdarzenia nie ujęte w sprawozdaniu finansowym.
NOTA 30 - RÓŻNICE W STOSUNKU DO WCZEŚNIEJ OPUBLIKOWANYCH SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH
W roku obrotowym Spółka dokonała korekty błędów dotyczących poprzednich okresów.
Korekty błędów dotyczyły:
- rozpoznania opisu z tytułu utraty wartości udziałów spółki zależnej Tecresa Protección Pasiva S.L.U. w wysokości 16.122 tys. PLN, przy czym odpis ten powinien zostać rozpoznany w okresie od 01.04.2018 do 31 marca 2019 roku w wysokości 7.756 tys. PLN oraz w okresie od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020 roku w wysokości 8.366 tys. PLN (przy czym wartość odpisu do rozpoznania w okresie porównywalnym, tj. od 1 kwietnia do 30 września 2019 roku wyniosła 2.439 tys. PLN) – korekta wartości odpisu aktualizującego wartość udziałów wynikała z zastosowania wskaźnika korygującego stopę wolną od ryzyka na poziomie 1,5%, który spowodował wzrost średnioważonego kosztu kapitału do 8,61% oraz wyłączenia efektów synergii w wycenie udziałów.
- rekalkulacją odpisu aktualizującego wartość zapasu wyrobów gotowych do możliwych do uzyskania cen sprzedaży netto, w związku z czym rozpoznano dodatkowy odpis z tego tytułu, którego wysokość na dzień 31 marca 2019 roku wyniosła 2.041 tys. PLN natomiast na dzień 31 marca 2020 roku rozpoznano 2.498 tys. dodatkowego odpisu. Korekta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów za okres od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020 r. spowodowała wzrost pozostałych kosztów operacyjnych o kwotę 2.498 tys. PLN, w okresie porównywalnym tj. od 1 kwietnia 2018 do 31 marca 2019 roku pozostałe koszty operacyjne zostały powiększone o kwotę 2.041 tys. PLN.
- na dzień 30 września 2020 r. Grupa dokonała przeglądu nakładów aktywowanych w wartościach niematerialnych i prawnych jako koszty prac rozwojowych. W jego wyniku zidentyfikowano nakłady poniesione na fazę badawczą projektów R&D, które zostały zaklasyfikowane do fazy rozwoju. Grupa dokonała korekty nakładów zgodnie z MSR 38, korygując jednocześnie umorzenie projektów. Dla części projektów rozwojowych w toku Grupa uznała, za konieczne podzielenie ich na etapy i traktowanie tych etapów jako oddzielnych, niezależnych projektów, z których część była zakończona. Na dzień 31 marca 2020 roku suma wartości aktywowanych nakładów na prace rozwoje (zarówno dotyczące prac rozwojowych zakończonych jak i projektów w toku) jest niższa od wartości wykazanej we wcześniej opublikowanych sprawozdaniach finansowych o 16.363 tys. PLN; na dzień 31 marca 2019 roku korekta ta wyniosła 14.033 tys. PLN Korekta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów za okres od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020 roku powiększyła koszty handlowe o kwotę 2.827 tys. PLN oraz pomniejszyła koszt własny sprzedaży o 497 tys. PLN; za okres od 1 kwietnia 2018 do 31 marca 2019 roku koszty handlowe powiększone zostały o kwotę 2.101

tys. PLN. Dokonano również przeniesienia do kosztu własnego sprzedaży z kosztów handlowych amortyzacji zakończonych prac rozwojowych w kwocie 3.171 tys. PLN.
- dokonanym rozliczeniem otrzymanych dotacji dotyczących zakończonych projektów rozwojowych od dnia zakończenia projektu do dnia kończącego dany okres sprawozdawczy, co spowodowało zmniejszenie pozycji przychodów przyszłych okresów o kwotę 919 tys. PLN na dzień 31 marca 2020 roku oraz o kwotę 576 tys. PLN na dzień 31 marca 2019 roku. Korekta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów za okres od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020 roku spowodowała wzrost pozostałych przychodów operacyjnych o kwotę 576 tys. PLN, natomiast w sprawozdaniu za okres od 1 kwietnia 2018 do 31 marca 2019 roku pozostałe przychody operacyjne wzrosły o 343 tys. PLN.
- rekalkulacją rezerwy na naprawy gwarancyjne, co spowodowało w sprawozdaniu z całkowitych dochodów wzrost pozostałych przychodów operacyjnych o kwotę 184 tys. PLN oraz wzrost krótkoterminowych rezerw w sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień 31.03.2020 o kwotę 1.024 tys. PLN (na dzień 01.04.2019 roku korekta ta wyniosła 1.208 tys. PLN).
Ponadto, dokonano szeregu korekt prezentacyjnych związanych z prezentacją aktywów i zobowiązań z tytułu leasingu (MSSF 16). Dokonano agregacji aktywów użytkowanych w ramach umów leasingu ujętych w księgach rachunkowych zgodnie z MSR 17 oraz aktywów z tytułu praw do użytkowania wykazanych zgodnie z MSSF 16. Obecnie wszystkie aktywa użytkowane w ramach umów leasingu prezentowane są jako aktywa z tytułu praw do użytkowania. Podobnie zagregowane zostały zobowiązania, które wcześniej wykazane były w jako pozostałe zobowiązania finansowe oraz zobowiązania z tytułu praw do użytkowania. Obecnie prezentowane są jako z tytułu leasingu. Dodatkowo, zobowiązania z tytułu leasingu skorygowane zostały o wartość bieżącą kaucji wpłacanej w ramach umowy leasingu nieruchomości, która wcześniej wykazana była jako inne aktywa długoterminowe.
Do pozycji aktywów z tytułu umów z klientami oraz zobowiązań z tytułu umów z klientami przeniesione zostały należności i zobowiązania związane z wyceną usług budowlanych, zatrzymanymi przez kontrahentów kaucjami gwarancyjnymi oraz otrzymanymi zaliczkami na poczet dostaw. We wcześniejszych sprawozdaniach prezentowane były odpowiednia jako z należności z tytułu dostaw i usług oraz zobowiązania z tytułu dostaw i usług.
Do pozycji rzeczowych aktywów trwałych przeniesione zostały z innych aktywów długoterminowych zaliczki wpłacone na poczet dostaw środków trwałych.
Do pozycji kosztu własnego sprzedaży przeniesione zostały utworzone i rozwiązane odpisy dotyczące utraty wartości zapasów, które wcześniej wykazywane były w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych i pozostałych kosztów operacyjnych.
Skompensowane zostały przychody i koszty finansowe związane z dyskontem zobowiązań i wniesionych kaucji dotyczących leasingu.
We właściwych pozycjach sprawozdania z całkowitych dochodów przeniesione zostały przychody i koszty związane z częścią działalności, która została w 2013 roku zbyta na rzecz zewnętrznego podmiotu. Pozycje te prezentowane były w skumulowanej wartości jako wynik na działalności zaniechanej.
Poza zmianami wskazanymi powyżej, nie były dokonywane inne korekty błędów.
Wpływ korekt błędów na poszczególne pozycje sprawozdania finansowego zaprezentowano w tabelach.

| Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
Odpis aktualizujący wartość udziałów |
Korekta nakładów Odpis aktualizujący na prace wartość zapasów rozwojowe |
Prezentacja Rezerwa na wyniku na naprawy działalności gwarancyjne zaniechanej |
Kompensata odsetek od kaucji i leasingu |
Kompensata odpisów na należności |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| opublikowane | przekształcone | ||||||||
| Działalność kontynuowana |
|||||||||
| Przychody ze sprzedaży | 237 532 | - | - | - | - | - | - | - | 237 532 |
| Koszt własny sprzedaży | 182 895 | - | 3 171 | 75 | - | 23 | - | - | 186 164 |
| Zysk brutto na sprzedaży | 54 637 | - | (3 171) |
(75) | - | (23) | - | - | 51 368 |
| Pozostałe przychody operacyjne |
3 672 | - | 576 | (1 671) |
184 | 538 | - | (639) | 2 660 |
| Koszty sprzedaży | 22 068 | - | (841) | - | - | 42 | - | - | 21 269 |
| Koszty ogólnego zarządu | 14 819 | - | - | - | - | - | - | - | 14 819 |
| Pozostałe koszty operacyjne |
3 526 | - | - | (1 289) |
- | 216 | - | (639) | 1 814 |
| Zysk na działalności operacyjnej |
17 896 | - | (1 754) | (457) | 184 | 257 | - | - | 16 126 |
| Przychody finansowe | 4 171 | - | - | - | - | - | (565) | - | 3 606 |
| Koszty finansowe | 4 167 | - | - | - | - | - | (565) | - | 3 602 |
| Odpisy aktualizujące wartość udziałów |
- | 8 366 | - | - | - | - | - | - | 8 366 |
| Zysk przed opodatkowaniem |
17 900 | (8 366) | (1 754) | (457) | 184 | 257 | - | - | 7 764 |
| Podatek dochodowy | 2 985 | - | (333) | (87) | 35 | 49 | - | - | 2 649 |
| Zysk netto z działalności kontynuowanej |
14 915 | (8 366) | (1 421) | (370) | 149 | 208 | - | - | 5 115 |
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej |
208 | - | - | - | - | (208) | - | - | - |
| Zysk netto | 15 123 | (8 366) | (1 421) | (370) | 149 | - | - | - | 5 115 |

| Koniec okresu 31/03/2020 |
Odpis aktualizujący wartość udziałów |
Odpis aktualizujący wartość zapasów |
Korekta prezentacji aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązań z tytułu leasingu |
Korekta prezentacji zaliczek na rzeczowe aktywa trwałe |
Korekta prezentacji kaucji wniesionej w ramach leasingu zwrotnego |
Korekta nakładów na prace rozwojowe |
Rezerwa na naprawy gwarancyjne |
Prezentacja aktywów i zobowiązań z tytułu umów z klientami |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| opublikowane | przekształcone | |||||||||
| Aktywa trwałe | ||||||||||
| Wartości niematerialne | 31 261 | - | - | - | - | - | (16 363) |
- | - | 14 898 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 57 332 | - | - | (31 722) |
1 957 | - | - | - | - | 27 567 |
| Aktywa z tytułu praw do użytkowania |
4 242 | - | - | 31 722 | - | - | - | - | - | 35 964 |
| Długoterminowe aktywa finansowe |
104 394 |
(16 122) |
- | - | - | - | - | - | - | 88 272 |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
- | - | - | - | - | - | 751 | - | - | 751 |
| Należności z tytułu kaucji długoterminowych |
- | - | - | - | - | - | - | - | 3 186 | 3 186 |
| Inne aktywa długoterminowe | 11 987 | - | - | - | (1 957) |
(5 408) |
- | - | (3 186) |
338 |
| 209 216 |
(16 122) |
- | - | - | (5 408) |
(15 612) | - | - | 172 074 | |
| Aktywa obrotowe | ||||||||||
| Zapasy | 22 941 | - | (2 498) |
- | - | - | - | - | - | 20 443 |
| Aktywa finansowe | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
57 010 | - | - | - | - | - | - | - | (9 227) | 47 783 |
| Aktywa z tytułu umów z klientami |
- | - | - | - | - | - | - | - | 7 263 | 7 263 |
| Należności z tytułu kaucji krótkoterminowych |
- | - | - | - | - | - | - | - | 1 964 | 1 964 |
| Transakcje terminowe typu forward |
48 | - | - | - | - | - | - | - | - | 48 |
| Inne aktywa obrotowe | 1 636 | - | - | - | - | - | - | - | - | 1 636 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
88 | - | - | - | - | - | - | - | - | 88 |
| 81 723 |
- | (2 498) |
- | - | - | - | - | - | 79 225 |
|
| Aktywa razem | 290 939 |
(16 122) |
(2 498) |
- | - | (5 408) |
(15 612) | - | - | 251 299 |

| Koniec okresu 31/03/2020 |
Odpis aktualizujący wartość udziałów |
Odpis aktualizujący wartość zapasów |
Korekta prezentacji aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązań z tytułu leasingu |
Korekta prezentacji zaliczek na rzeczowe aktywa trwałe |
Korekta prezentacji kaucji wniesionej w ramach leasingu zwrotnego |
Korekta nakładów na prace rozwojowe |
Rezerwa na naprawy gwarancyjne |
Prezentacja aktywów i zobowiązań z tytułu umów z klientami |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| opublikowane | przekształcone | |||||||||
| Kapitał akcyjny | 3 915 | - | - | - | - | - | - | - | - | 3 915 |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
106 202 | - | - | - | - | - | - | - | - | 106 202 |
| Kapitały rezerwowe | 857 | - | - | - | - | - | - | - | - | 857 |
| Zyski zatrzymane | 38 829 |
(16 122) |
(2 023) |
- | - | - | (14 137) | (830) | - | 5 717 |
| Kapitały własne | 149 803 | (16 122) |
(2 023) |
- | - | - | (14 137) | (830) | - | 116 691 |
| Długoterminowe pożyczki i kredyty | 46 718 | - | - | - | - | - | - | - | - | 46 718 |
| Rezerwa na podatek odroczony | 1 225 |
- | (475) | - | - | - | (556) | (194) | - | - |
| Rezerwy na zobowiązania | 258 | - | - | - | - | - | - | - | - | 258 |
| Przychody przyszłych okresów | 6 269 | - | - | - | - | - | (919) | - | - | 5 350 |
| Zobowiązania z tytułu praw do użytkowania |
2 825 | - | - | (2 825) |
- | - | - | - | - | - |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 15 875 |
- | - | (15 875) |
- | - | - | - | - | - |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | - | - | - | 18 700 |
- | (5 408) |
- | - | - | 13 292 |
| Zobowiązanie długoterminowe | 73 170 | - | (475) | - | - | (5 408) |
(1 475) | (194) | - | 65 618 |
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty | 12 510 |
- | - | - | - | - | - | - | - | 12 510 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
46 857 | - | - | - | - | - | - | - | (1 410) |
45 447 |
| Zobowiązania z tytułu umów z klientami |
- | - | - | - | - | - | - | - | 1 410 | 1 410 |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych |
1 098 | - | - | - | - | - | - | - | - | 1 098 |
| Rezerwy na zobowiązania | 1 078 | - | - | - | - | - | - | 1 024 | - | 2 102 |
| Transakcje terminowe typu forward | 52 | - | - | - | - | - | - | - | - | 52 |
| Przychody przyszłych okresów | 636 | - | - | - | - | - | - | - | - | 636 |
| Zobowiązania z tytułu praw do użytkowania |
1 585 | - | - | (1 585) |
- | - | - | - | - | - |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 4 150 | - | - | (4 150) |
- | - | - | - | - | - |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | - | - | - | 5 735 | - | - | - | - | - | 5 735 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 67 966 | - | - | - | - | - | - | 1 024 | - | 68 990 |
| Pasywa razem | 290 939 | (16 122) |
(2 498) |
- | - | (5 408) |
(15 612) | - | - | 251 299 |

Sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd "MERCOR" S.A. dnia 2 lipca 2021roku.
Zarząd "MERCOR" S.A.
Krzysztof Krempeć Jakub Lipiński Tomasz Kamiński
Prezes Zarządu Pierwszy Wiceprezes Zarządu Członek Zarządu
Gdańsk, 2 lipca 2021 roku