AI assistant
Mercor S.A. — Audit Report / Information 2021
Jul 2, 2021
5710_rns_2021-07-02_d8017592-b2f3-484e-b844-be85c7987633.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer

GRUPA KAPITAŁOWA "MERCOR" S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 01.04.2020- 31.03.2021
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez Unię Europejską
Gdańsk, 2 lipca 2021 r.

| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW3 | |
|---|---|
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 4 | |
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ – CIĄG DALSZY5 | |
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM6 | |
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 7 | |
| DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE8 | |
| ISTOTNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI13 | |
| PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY 38 | |
| KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ 39 | |
| POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE 41 | |
| POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE41 | |
| PRZYCHODY FINANSOWE 41 | |
| KOSZTY FINANSOWE42 | |
| PODATEK DOCHODOWY42 | |
| ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ ORAZ DYWIDENDY 48 | |
| WARTOŚCI NIEMATERIALNE48 | |
| RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE 55 | |
| NALEŻNOŚCI Z TYTULU KAUCJI GWARANCYJNYCH 58 | |
| INNE AKTYWA DŁUGOTERMINOWE 58 | |
| ZAPASY59 | |
| NALEŻNOŚCI HANDLOWE I POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI 60 | |
| INNE AKTYWA OBROTOWE60 | |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY61 | |
| KAPITAŁ WŁASNY61 | |
| KREDYTY I POŻYCZKI64 | |
| REZERWY NA ZOBOWIĄZANIA69 | |
| ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE I POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA 70 | |
| PRZYCHODY PRZYSZŁYCH OKRESÓW71 | |
| LEASING 72 | |
| AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE 74 | |
| INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH 75 | |
| INSTRUMENTY FINANSOWE 77 | |
| ZDARZENIA PO DNIU KOŃCZĄCYM OKRES SPRAWOZDAWCZYM 86 | |
| RÓŻNICE W STOSUNKU DO WCZEŚNIEJ OPUBLIKOWANYCH SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH 86 |

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| Za okres | Za okres | ||
|---|---|---|---|
| 01/04/2020- | 01/04/2019- | ||
| NOTA | 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| przekształcone | |||
| Przychody ze sprzedaży | 3 | 386 186 | 396 066 |
| Koszt własny sprzedaży | 4 | 280 973 | 292 560 |
| Zysk brutto na sprzedaży | 105 213 | 103 506 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 5 | 2 197 | 3 256 |
| Koszty sprzedaży | 4 | 37 204 | 40 760 |
| Koszty ogólnego zarządu | 4 | 26 853 | 27 459 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 6 | 3 733 | 2 051 |
| (Oczekiwana strata)/odwrócenie oczekiwanej | |||
| straty kredytowej | 27 | (1 653) | (2 931) |
| Zysk na działalności operacyjnej | 37 967 | 33 561 | |
| Przychody finansowe | 7 | 589 | 1 486 |
| Koszty finansowe | 8 | 3 505 | 5 645 |
| Zysk przed opodatkowaniem | 35 051 | 29 402 | |
| Podatek dochodowy | 9 | 5 530 | 6 039 |
| Zysk netto | 29 521 | 23 363 | |
| Przypadające: | |||
| Akcjonariuszom podmiotu dominującego | 26 853 | 21 565 | |
| Udziałom niekontrolującym | 2 668 | 1 798 | |
| Inne całkowite dochody | |||
| Pozycje, które w przyszłości mogą zostać | |||
| zreklasyfikowane do wyniku | 659 | (508) | |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | 659 | (508) | |
| Inne całkowite dochody netto | 659 | (508) | |
| 30 180 | 22 855 | ||
| Całkowite dochody ogółem | |||
| Przypadające: | |||
| Akcjonariuszom podmiotu dominującego | 27 635 | 21 487 | |
| Udziałom niekontrolującym | 2 545 | 1 368 | |
| Zysk na akcję (PLN): | 10 | ||
| Zwykły | 1,89 | 1,49 | |
| Rozwodniony | 1,89 | 1,49 |

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| NOTY | Koniec | Koniec | Początek | |
|---|---|---|---|---|
| okresu | okresu | okresu | ||
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | 01.04.2019 | ||
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| Aktywa trwałe | przekształcone | przekształcone | ||
| Wartość firmy | 11 | 51 765 | 50 660 | 48 673 |
| Pozostałe wartości niematerialne | 11 | 24 783 | 25 313 | 25 635 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 12 | 48 651 | 36 753 | 29 130 |
| Aktywa z tytułu praw do użytkowania | 24 | 49 446 | 41 792 | 35 062 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
9 | 5 284 | 3 876 | 4 040 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 141 | 49 | 46 | |
| Należności z tytułu kaucji długoterminowych |
13 | 7 683 | 8 172 | 7 859 |
| Inne aktywa długoterminowe | 14 | 268 | 370 | 648 |
| 188 021 | 166 985 | 151 093 | ||
| Aktywa obrotowe | ||||
| Zapasy | 15 | 41 751 | 41 782 | 45 502 |
| Aktywa finansowe | - | - | 6 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
16 | 74 531 | 82 171 | 88 573 |
| Aktywa z tytułu umów z klientami | 11 409 | 11 801 | 14 254 | |
| Należności z tytułu kaucji krótkoterminowych |
13 | 3 566 | 3 098 | 4 860 |
| Należności z tytułu podatku dochodowego |
359 | 1 333 | 433 | |
| Kontrakty terminowe typu forward | - | 48 | 5 | |
| Inne aktywa obrotowe | 17 | 2 941 | 1 918 | 1 699 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 18 | 24 228 | 12 754 | 13 523 |
| 158 785 | 154 905 | 163 855 | ||
| Aktywa razem | 346 806 | 321 890 | 314 918 |

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ – CIĄG DALSZY
| NOTY | Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
Początek okresu 01.04.2019 |
|
|---|---|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| Kapitał własny | przekształcone | przekształcone | ||
| Kapitał akcyjny | 3 915 | 3 915 | 3 915 | |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
106 202 | 106 202 | 106 202 | |
| Kapitały rezerwowe | 24 357 | 857 | 857 | |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych |
5 222 | 4 440 | 4 518 | |
| Akcje własne | (543) | - | - | |
| Zyski zatrzymane | 25 587 | 26 148 | 4 583 | |
| Kapitały przypadające akcjonariuszom podmiotu dominującego |
19 | 164 740 | 141 562 | 120 075 |
| Udziały niekontrolujące | 6 603 | 4 765 | 3 719 | |
| Razem kapitały własne | 171 343 | 146 327 | 123 794 | |
| Zobowiązanie długoterminowe Długoterminowe pożyczki i kredyty Rezerwa z tytułu podatku odroczonego Rezerwy na zobowiązania Przychody przyszłych okresów Zobowiązania z tytułu praw do użytkowania |
20 9 21 23 24 |
48 529 - 555 4 539 22 916 76 539 |
47 018 - 258 5 614 19 959 72 849 |
70 180 849 146 5 875 14 275 91 325 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | ||||
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty | 20 | 11 018 | 16 049 | 16 249 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
22 | 65 109 | 69 652 | 64 440 |
| Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 9 933 | 5 895 | 10 821 | |
| Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego |
660 | 1 255 | 413 | |
| Transakcje terminowe typu forward | 35 | 52 | 17 | |
| Rezerwy na zobowiązania | 21 | 3 118 | 2 627 | 2 821 |
| Przychody przyszłych okresów | 23 | 1 230 | 636 | 634 |
| Zobowiązania z tytułu praw do użytkowania |
24 | 7 821 | 6 548 | 4 434 |
| 98 924 | 102 714 | 99 829 | ||
| Pasywa razem | 346 806 | 321 890 | 314 948 |

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| Kapitał akcyjny | Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
Kapitały rezerwowe |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagraniczny ch |
Kapitał z aktualizacji wyceny |
Akcje własne |
Zyski zatrzymane |
Kapitały przypadając e akcjonariusz om podmiotu dominujące go |
Udziały niekontroluj ące |
Razem kapitały własne |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Stan na 31 marca 2019 roku (opublikowane) | 3 915 | 106 202 | 857 | 3 424 | 7 975 | - | 22 456 | 144 829 | 4 198 | 149 027 |
| Zmiany wynikające z korekty błędów | - | - | - | 1 094 | (7 975) | - | (17 873) | (24 754) | (479) | (25 233) |
| Stan na 31 marca 2019 roku (przekształcone) | 3 915 | 106 202 | 857 | 4 518 | - | - | 4 583 | 120 075 | 3 719 | 123 794 |
| Wynik netto za okres sprawozdawczy | - | - | - | - | - | - | 21 565 | 21 565 | 1 798 | 23 363 |
| Inne całkowite dochody | - | - | - | (78) | - | - | - | (78) | (430) | (508) |
| Całkowite dochody za rok sprawozdawczy | - | - | - | (78) | - | - | 21 565 | 21 487 | 1 368 | 22 855 |
| Wypłacone dywidendy | - | - | - | - | - | - | - | - | (322) | (322) |
| Transakcje z właścicielami ujęte w kapitale własnym |
- | - | - | - | - | - | - | - | (322) | (322) |
| Stan na 31 marca 2020 roku (przekształcone) |
3 915 | 106 202 | 857 | 4 440 | - | - | 26 148 | 141 562 | 4 765 | 146 327 |
| Wynik netto za okres sprawozdawczy | - | - | - | - | - | - | 26 853 | 26 853 | 2 668 | 29 521 |
| Inne całkowite dochody | - | - | - | 782 | - | - | - | 782 | (123) | 659 |
| Całkowite dochody za rok sprawozdawczy | - | - | - | 782 | - | - | 26 853 | 27 635 | 2 545 | 30 180 |
| Utworzenie kapitału rezerwowego (skup akcji własnych) |
- | - | 23 500 | - | - | - | (23 500) | - | - | - |
| Skup akcji własnych | - | - | - | - | - | (543) | - | (543) | - | (543) |
| Uchwalenie lub wypłata dywidendy | - | - | - | - | - | (3 914) | (3 914) | (707) | (4 621) | |
| Transakcje z właścicielami ujęte w kapitale własnym |
- | - | 23 500 | - | - | (543) | (27 414) | (4 457) | (707) | (5 164) |
| Stan na 31 marca 2021 roku | 3 915 | 106 202 | 24 357 | 5 222 | - | (543) | 25 587 | 164 740 | 6 603 | 171 343 |

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Za okres 01/04/2020- | Za okres 01/04/2019- | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Działalność operacyjna | ||
| Zysk przed opodatkowaniem | 35 051 | 29 402 |
| Korekty o pozycje: | ||
| Amortyzacja | 13 994 | 13 812 |
| Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | 1 997 | 2 999 |
| Zyski z działalności inwestycyjnej | (393) | (1 073) |
| Zmiana stanu zapasów | 31 | 3 720 |
| Zmiana stanu należności | 7 467 | 3 132 |
| Zmiana stanu zobowiązań i rezerw | (9 606) | (679) |
| Zmiana stanu aktywów i zobowiązań z tytułu umów z klientami | 4 430 | 2 121 |
| Zmiana stanu innych aktywów | (2 220) |
(2 203) |
| Inne korekty | 659 | (498) |
| Razem korekty | 16 359 | 21 331 |
| Podatek dochodowy zapłacony | (6 559) | (6 782) |
| 44 851 | 43 951 | |
| Działalność inwestycyjna | ||
| Wydatki na zakup rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości | ||
| niematerialnych | (19 979) | (14 389) |
| Wpływy ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych | 748 | 1 138 |
| Otrzymane odsetki | - | 705 |
| Otrzymane dotacje do projektów rozwojowych | 779 | 991 |
| (18 452) | (11 555) | |
| Działalność finansowa | ||
| Wpływy (spłata) kredytów i pożyczek | (3 520) | (23 362) |
| Zmiana stanu zobowiązań z tytułu praw do użytkowania | (4 244) | (5 767) |
| Dywidendy wypłacone | (4 621) | (332) |
| Odsetki zapłacone | (1 997) | (3 704) |
| Skup akcji własnych | (543) | - |
| (14 925) | (33 165) | |
| Zmiana stanu środków pieniężnych | 11 474 | (769) |
| Środki pieniężne na początek okresu | 12 754 | 13 523 |
| Środki pieniężne na koniec okresu | 24 228 | 12 754 |

DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE
NOTA 1 - INFORMACJE PODSTAWOWE
1. Informacje o podmiocie dominującym
"MERCOR" S.A. ("Spółka") jako podmiot dominujący Grupy Kapitałowej "MERCOR" S.A. ("Grupa Kapitałowa", "Grupa MERCOR S.A.", "Grupa") prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki akcyjnej. Do dnia 21 wrześni 2004 roku Spółka działała jako Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe MERCOR Sp. z o.o. W dniu 21 września 2004 PUH MERCOR Sp. z o.o. nastąpiło przekształcenie formy prawnej Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego MERCOR Sp. z o.o. w "MERCOR" Spółka Akcyjna.
Siedziba Spółki mieści się w Gdańsku, przy ul. Grzegorza z Sanoka 2. Spółka prowadzi działalność w miejscu swojej siedziby, jak również poprzez biura handlowe i zakłady produkcyjne, które nie są samobilansującymi się jednostkami Spółki. Organem rejestrowym Spółki jest Sąd Rejonowy w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Spółka jest zarejestrowana pod numerem KRS 0000217729.
Podstawowy przedmiot działalności jednostki dominującej oraz Grupy Kapitałowej to produkcja, sprzedaż, montaż oraz serwis systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Do dnia 16 grudnia 2013 roku oferta Grupy obejmowała wszystkie cztery grupy asortymentowo-produktowe swojej branży:
- oddzielenia przeciwpożarowe (drzwi, bramy, ścianki profilowe),
- systemy oddymiania, odprowadzania ciepła i doświetleń dachowych,
- systemy wentylacji pożarowej,
- zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji budowlanych.
W dniu 16 grudnia 2013 roku Grupa zbyła na rzecz inwestora zewnętrznego część działalności związaną z oddzieleniami przeciwpożarowymi, w wyniku czego zaprzestała oferowania tych rozwiązań. Od dnia zbycia do kwietnia 2017 roku działalność w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych dotyczyła wyłącznie dokończenia realizacji zawartych wcześniej umów handlowych, na co Grupa posiadała stosowną zgodę inwestora. W kwietniu 2017 roku jednostka dominująca nabyła udziały w SP ZERO Sp. z o.o. (obecnie DFM Doors Sp. z o.o.), tj. podmiocie działającym w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych, co stanowi element szerszego planu powrotu Grupy Mercor na rynek oddzieleń przeciwpożarowych w nowym modelu biznesowym.
Na dzień 31 marca 2021 roku w skład Zarządu podmiotu dominującego wchodzili: Krzysztof Krempeć - Prezes Zarządu Jakub Lipiński-Pierwszy Wiceprezes Zarządu Tomasz Kamiński-Członek Zarządu
W trakcie roku obrotowego skład zarządu jednostki dominującej nie ulegał zmianom.

Skład Rady Nadzorczej jednostki dominującej na dzień 31 marca 2021 roku był następujący:
Lucjan Myrda- Przewodniczący Arkadiusz Kęsicki- Wiceprzewodniczący Tomasz Rutowski - Sekretarz Eryk Karski-Członek Marian Popinigis-Członek Pathy TIMU ZENZO-Członek Błażej Żmijewski-Członek
W trakcie roku obrotowego skład Rady Nadzorczej jednostki dominującej nie ulegał zmianom.
2. Informacje o podmiotach wchodzących w skład Grupy Kapitałowej
Na dzień 31 marca 2021 roku w skład Grupy Kapitałowej "MERCOR" S.A., oprócz jednostki dominującej, wchodziły następujące podmioty:
| Nazwa podmiotu | Przedmiot działalności |
Zakres podporządkowania |
Udział % w kapitale podstawowym |
Udział % w ogólnej liczbie głosów |
|---|---|---|---|---|
| TOB Mercor Ukraina Sp. z o.o. z siedzibą w Drohowyżu (Ukraina) |
sprzedaż i usługi budowlano montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
55% | 55% |
| Mercor Fire Protection Systems s.r.l. z siedzibą w Bukareszcie (Rumunia) |
sprzedaż i usługi budowlano montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Tecresa Protección Pasiva S.L.U z siedzibą w Madrycie (Hiszpania) |
produkcja, sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| MHD1 Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku |
realizacja projektów budowlanych | Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| OOO Mercor Proof z siedzibą w Moskwie (Rosja) |
produkcja, sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
55% | 55% |
| Unitarne Przedsiębiorstwo Produkcyjne MKRP Systemy w Mińsku (Białoruś) (podmiot zależny od OOO Mercor Proof) |
sprzedaż i usługi budowlano – montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
55% | 55% |
| TOO MKR – Astana z siedzibą w Ałmaacie (Kazachstan) (podmiot zależny od Mercor Proof) |
sprzedaż i usługi budowlano – montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
55% | 55% |
| Mercor HD Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku |
realizacja projektów budowlanych | Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |

| Mercor Czech Republic s.r.o. z siedzibą w Ostrawie (Czechy) |
sprzedaż i usługi budowlano montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
|---|---|---|---|---|
| Mercor Slovakia s.r.o. z siedzibą w Bratysławie (Słowacja) |
sprzedaż i usługi budowlano montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Mercor Silboard spółka z o.o. z siedzibą w Gdańsku |
sprzedaż i usługi budowlano montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Mercor Dunamenti Tűzvédelem Zrt z siedzibą w Good (Węgry) |
sprzedaż i usługi budowlano montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Dunamenti CZ s.r.o. z siedzibą w Pradze (Republika Czeska) (podmiot zależny od Dunamenti Tűzvédelem Zrt) |
sprzedaż i usługi budowlano montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Dunamenti s.r.o. z siedzibą w Kolárovie (Słowacja) (podmiot zależny od Dunamenti Tűzvédelem Zrt) |
sprzedaż i usługi budowlano montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| DFM Doors Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (Polska) |
produkcja w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
82% | 82% |
| MCR Sol Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (Polska) |
wytwarzanie, przesyłanie oraz dystrybucja energii elektrycznej |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Mercor Fire Protection Ltd z siedzibą w Saford (Wielka Brytania) |
sprzedaż i usługi budowlano montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
W trakcie roku obrotowego trwającego od 1 kwietnia 2020 roku do 31 marca 2021 roku jednostka dominująca objęła udziały w nowo utworzonym podmiocie MCR SOL ENERGY Sp. z o.o. Wartość nominalna objętych udziałów wynosi 5 tys. PLN i jest równa cenie ich nabycia. Objęte udziały stanowią 100% kapitału założycielskiego spółki zależnej oraz odpowiadają 100% głosów na zgromadzeniu wspólników.
W październiku 2020 zarejestrowana została nowo utworzona spółka Mercor Fire Protection UK Ltd z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Jednostka dominująca objęła 100% udziałów w kapitale założycielskim spółki zależnej. Objęte udziały odpowiadają 100% głosów na zgromadzeniu wspólników.

Na dzień 31 marca 2020 roku w skład Grupy Kapitałowej "MERCOR" S.A., oprócz jednostki dominującej, wchodziły następujące podmioty:
| Nazwa podmiotu | Przedmiot działalności |
Zakres podporządkowania |
Udział % w kapitale podstawowym |
Udział % w ogólnej liczbie głosów |
|---|---|---|---|---|
| TOB Mercor Ukraina Sp. z o.o. z siedzibą w Drohowyżu (Ukraina) |
sprzedaż i usługi budowlano montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
55% | 55% |
| Mercor Fire Protection Systems s.r.l. z siedzibą w Bukareszcie (Rumunia) |
sprzedaż i usługi budowlano montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Tecresa Protección Pasiva S.L.U z siedzibą w Madrycie (Hiszpania) |
produkcja, sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| MHD1 Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku |
realizacja projektów budowlanych | Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| OOO Mercor Proof z siedzibą w Moskwie (Rosja) |
produkcja, sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
55% | 55% |
| Unitarne Przedsiębiorstwo Produkcyjne MKRP Systemy w Mińsku (Białoruś) (podmiot zależny od OOO Mercor Proof) |
sprzedaż i usługi budowlano – montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
55% | 55% |
| TOO MKR – Astana z siedzibą w Ałmaacie (Kazachstan) (podmiot zależny od Mercor Proof) |
sprzedaż i usługi budowlano – montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
55% | 55% |
| Mercor HD Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku |
realizacja projektów budowlanych | Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Mercor Czech Republic s.r.o. z siedzibą w Ostrawie (Czechy) |
sprzedaż i usługi budowlano montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Mercor Slovakia s.r.o. z siedzibą w Bratysławie (Słowacja) |
sprzedaż i usługi budowlano montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Mercor Silboard spółka z o.o. z siedzibą w Gdańsku |
sprzedaż i usługi budowlano montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Mercor Dunamenti Tűzvédelem Zrt z siedzibą w Good (Węgry) |
sprzedaż i usługi budowlano montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |

| Dunamenti CZ s.r.o. z siedzibą w Pradze (Republika Czeska) (podmiot zależny od Dunamenti Tűzvédelem Zrt) |
sprzedaż i usługi budowlano montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
|---|---|---|---|---|
| Dunamenti s.r.o. z siedzibą w Kolárovie (Słowacja) (podmiot zależny od Dunamenti Tűzvédelem Zrt) |
sprzedaż i usługi budowlano montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| DFM Doors Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (Polska) |
produkcja w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
82% | 82% |
3. Założenia do kontynuacji działalności
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w okresie co najmniej 12 miesięcy po dniu bilansowym. Zarząd Grupy nie stwierdza na dzień podpisania sprawozdania finansowego istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenie dla możliwości kontynuacji działalności przez Grupę w okresie co najmniej 12 miesięcy po dniu bilansowym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia przez nią dotychczasowej działalności.
W założeniach będących podstawą do tej oceny Zarząd Grupy uwzględnił także potencjalny wpływ recesji związanej z pandemią COVID-19. Grupa będzie nadal monitorować bieżącą sytuację i podejmie wszelkie możliwe i niezbędne kroki, aby złagodzić negatywne skutki w miarę jej dalszego rozwoju.
4. Wpływ pandemii COVID-19 na działalność
Zarząd Grupy Kapitałowej przez cały okres pandemii na bieżąco monitoruje sytuację z nią związaną oraz jej wpływ na działalność Grupy. Wprowadzone zostały zmiany w strukturze organizacyjnej oraz oszczędności, które zmniejszyły wrażliwość Grupy na recesję. Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania wpływ kryzysu spowodowanego przez pandemię COVID-19 na działalność i wyniki Grupy jest niewielki. Wpływ recesji na generowane przez Grupę przychody jest niewielki. Nie stwierdzono też negatywnego wpływu na spływ należności od klientów. Ze względu na dywersyfikację produktową Grupa nie odczuła także istotnych zawirowań na rynkach zbytu i w portfolio klientów. Sytuacja została wzięta pod uwagę przy opracowaniu założeń do oceny zdolności Grupy do kontynuacji działalności oraz do wyceny aktywów – w szczególności aktywów trwałych, w tym wartości firmy powstałej na nabyciu jednostek zależnych. Szczegóły dotyczące powyższego zostały przedstawione w odpowiednich notach objaśniających do niniejszego sprawozdania.

NOTA 2 - ISTOTNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone zostało zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem pozycji pochodnych instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej.
Dane finansowe w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wykazane zostały w tysiącach złotych (tys. PLN), chyba że w konkretnych sytuacjach podane zostały z większą dokładnością.
Waluta funkcjonalna jest zgodna z walutą lokalną kraju, w którym znajduje się dany podmiot Grupy. Obecnie jednostki grupy działają na terenie Polski, Czech, Słowacji, Hiszpanii, Ukrainy, Rumunii, Federacji Rosyjskiej oraz Węgier. Walutą funkcjonalną i prezentacji jednostki dominującej jest Złoty Polski (PLN).
1. Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego i oświadczenie o zgodności
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy "MERCOR" S.A. obejmujące rok zakończony 31 marca 2021 zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską.
2. Nowe standardy i interpretacje nie zastosowane w niniejszym sprawozdaniu finansowym
Efekt zastosowania nowych standardów rachunkowości i zmian polityki rachunkowości
Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego za rok kończący się 31 marca 2021r. są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy.
Zmiany wynikające ze zmian MSSF
Od początku roku obrotowego obowiązują następujące nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej.
- Zmiany do MSSF 3 Połączenia przedsięwzięć - zmiana dotyczy definicji przedsięwzięcia – zmiana obowiązuje dla połączeń przedsięwzięć, dla których dzień przejęcia przypada w ciągu pierwszego rocznego okresu sprawozdawczego rozpoczynającego się po 1 stycznia 2020 roku lub później oraz dla transakcji nabycia aktywów, które wystąpiły w tym okresie sprawozdawczym lub później.
- Zmiana MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych i MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów – zmiana obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się po 1 stycznia 2020 roku lub później i polega na wprowadzeniu nowej definicji pojęcia "istotny" w odniesieniu do pominięcia lub zniekształcenia w sprawozdaniu finansowym. Dotychczas obowiązująca definicja zawarta w MSR 1 i MSR 8 różniła się od zawartej w Założeniach Koncepcyjnych Sprawozdawczości Finansowej, co mogło powodować trudności w dokonywaniu osądów przez jednostki sporządzające sprawozdania finansowe. Zmiana powoduje ujednolicenie definicji we wszystkich obowiązujących MSR i MSSF.

- Zmiany do MSSF9, MSR 9 i MSSF 7 zmiany do zasad rachunkowości zabezpieczeń – zmiany obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później - Rada MSR wprowadziła zmiany do rachunkowości zabezpieczeń w związku z planowaną reformą referencyjnych stóp procentowych (WIBOR, LIBOR itp.). Stopy te są często pozycją zabezpieczaną. Planowane zastąpienie dotychczasowych nowymi stopami referencyjnymi budziło wątpliwości, co do tego, czy planowana transakcja jest nadal wysoce prawdopodobna, czy nadal oczekuje się przyszłych zabezpieczanych przepływów lub czy istnieje powiązanie ekonomiczne między pozycją zabezpieczaną i zabezpieczającą. Zmiana standardów określiła, że należy w szacunkach przyjąć, że zmiana stóp referencyjnych miałaby nie nastąpić i dlatego nie będzie miała ona wpływu na spełnienie wymogów rachunkowości zabezpieczeń.
- Założenia koncepcyjne sprawozdawczości finansowej z dnia 29 marca 2018 roku Założenia koncepcyjne nie stanowią odrębnego standardu i żadne z zaprezentowanych w nich pojęć nie zastępuje i nie uchyla pojęć przedstawionych w jakimkolwiek standardzie, ani wymogów żadnego ze standardów. Celem Założeń koncepcyjnych jest wspieranie RMSR w tworzeniu standardów, pomoc osobom sporządzającym sprawozdania finansowe w opracowaniu spójnych zasad (polityki) rachunkowości tam, gdzie brak stosownego standardu, a także wspieranie wszystkich stron sprawozdawczości finansowej w rozumieniu i stosowaniu standardów. Zaktualizowane założenia koncepcyjne obejmują pewne nowe pojęcia, zawierają aktualizację definicji i kryteriów ujmowania składników aktywów i zobowiązań, a także doprecyzowują pewne ważne koncepcje.
- Zmiana do MSSF 16 Leasing: Ustępstwa czynszowe związane z Covid-19 z dnia 28 maja 2020 roku – mająca retrospektywne zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2020 roku lub później. Jako praktyczne rozwiązanie leasingobiorca może zdecydować o nieprzeprowadzaniu oceny, czy ulga w czynszu przyznawana bezpośrednio w związku pandemią Covid-19, która spełnia określone warunki, stanowi zmianę leasingu. Leasingobiorca, który podejmuje taką decyzję, ujmuje wszelkie zmiany opłat leasingowych wynikające z ulgi w czynszu w taki sam sposób, w jaki ująłby zmianę przy zastosowaniu MSSF 16, gdyby zmiana ta nie stanowiła zmiany leasingu.
Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana, lecz nie weszła dotychczas w życie w świetle przepisów Unii Europejskiej.
Standardy nieobowiązujące (Nowe standardy i interpretacje)
W niniejszym sprawozdaniu finansowym Grupa nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu opublikowanych standardów lub interpretacji przed ich datą wejścia w życie.
Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie na dzień bilansowy:
- MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe (opublikowano w dniu 30 stycznia 2014 roku). Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej. Do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania niezatwierdzony przez UE – mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016 roku lub później.
- Zmiany w MSSF 10 i MSR 28: Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem (opublikowano w dniu 11 września 2014 roku) – prace prowadzące do zatwierdzenia niniejszych zmian zostały przez UE odłożone bezterminowo – termin wejścia w życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony.

- MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe (opublikowano dnia 18 maja 2017 roku) w tym Zmiany do MSSF 17 (opublikowano dnia 25 czerwca 2020) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.
- Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych – Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe oraz Podział zobowiązań na krótkoterminowe i długoterminowe – odroczenie daty wejścia w życie (opublikowano odpowiednio dnia 23 stycznia 2020 roku oraz 15 lipca 2020 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.
- Zmiany do MSSF 3 Zmiany do odniesień do Założeń Koncepcyjnych (opublikowano dnia 14 maja 2020 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później.
- Zmiany do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe: przychody osiągnięte przed oddaniem do użytkowania (opublikowano dnia 14 maja 2020 roku)- do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później.
- Zmiany do MSR 37 Umowy rodzące obciążenia – koszty wypełnienia obowiązków umownych (opublikowano dnia 14 maja 2020 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później.
- Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2018-2020 (opublikowano dnia 14 maja 2020 roku) do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2022 roku lub później.
- Zmiany do MSR1 i Stanowiska Praktycznego 2 Ujawnianie informacji dotyczących zasad (polityki) rachunkowości (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.
- Zmiany do MSR 8 Definicja wartości szacunkowych (opublikowano dnia 12 lutego 2021 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.
- Zmiany do MSSF 16 Ulgi w czynszach związane z Covid-19 po 30 czerwca 2021 roku (opublikowano dnia 31 marca 2021 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 kwietnia 2021 roku lub później.
- Zmiany do MSR 12 Podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań powstających na skutek pojedynczej transakcji (opublikowano dnia 6 maja 2021 roku) – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE – mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską. Grupa zastosuje zmiany w standardach nie wcześniej niż z dniem ustalonym przez Unię Europejską jako data wejścia w życie tego standardu.

3. Profesjonalny osąd Zarządu Grupy
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu Grupy Kapitałowej dokonania osądów, szacunków oraz założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa i zobowiązania i powiązane z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Niepewność co do tych założeń i szacunków może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w przyszłości.
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości Zarząd dokonał następujących osądów, które mają największy wpływ na przedstawiane wartości bilansowe aktywów i zobowiązań:
a) przychody z umów z klientami
Grupa dokonuje ustalenia stopnia zaawansowania kontraktów budowlanych przez ustalenie proporcji dotychczas poniesionych kosztów danego projektu do całkowitych szacowanych kosztów tego projektu. Z uwagi na charakter prowadzonych projektów, a także możliwość pojawienia się nieprzewidywanych wcześniej trudności związanych z ich realizacją, może się okazać, iż rzeczywiste całkowite koszty realizacji projektu będą różniły się od dokonywanych szacunków. Zmiana szacunków całkowitych kosztów realizacji projektów może spowodować, iż ustalony na dzień kończący okres sprawozdawczy stopień zaawansowania projektu, a tym samym rozpoznany przychód, powinien być ustalony w innej wartości.
b) utrata wartości aktywów trwałych
Grupa dokonała przeglądu przesłanek mogących świadczyć o potencjalnej utracie wartości aktywów trwałych. W przypadku rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych innych niż prace rozwojowe nie stwierdzono przesłanek mogących wskazywać na utratę wartości tych składników aktywów. Dla prac rozwojowych zakończonych oraz prac w toku oraz akcji i udziałów w innych podmiotach przeprowadzone zostały testy na utratę wartości. Wymagało to oszacowania wartości użytkowej ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego należą dane aktywa. Oszacowanie wartości użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek wypracowujący środki pieniężne i wymaga ustalenia stopy dyskontowej do zastosowania w celu obliczenia bieżącej wartości tych przepływów.
c) składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Grupa dokładnie ocenia charakter i zakres dowodów uzasadniających wniosek, iż jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty przyszły dochód do opodatkowania wystarczający do odliczenia od niego nierozliczonych strat podatkowych, niewykorzystanych ulg podatkowych lub innych ujemnych różnic przejściowych.
Przy ocenie, czy osiągnięcie przyszłych dochodów do opodatkowania jest prawdopodobne (prawdopodobieństwo powyżej 50%), Grupa uwzględnia wszystkie dostępne dowody, zarówno te potwierdzające istnienie prawdopodobieństwa, jak i te świadczące o jego braku.
d) leasing – Grupa jako leasingobiorca
Grupa ustala okres leasingu jako nieodwołalny okres leasingu, łącznie z okresami objętymi opcją przedłużenia leasingu, jeżeli taka występuje i można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja zostanie zrealizowana, oraz okresami objętymi opcją wypowiedzenia leasingu, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że opcja nie zostanie wykonana.

Grupa ma możliwość, w ramach niektórych umów leasingu, wydłużyć okres trwania leasingu aktywów. Grupa stosuje osąd przy ocenie, czy istnieje wystarczająca pewność skorzystania z opcji przedłużenia. Oznacza to, że uwzględnia wszystkie istotne fakty i okoliczności, które stanowią zachętę ekonomiczną do jej przedłużenia lub karę ekonomiczną za jej nieprzedłużenie. Po dacie rozpoczęcia Grupa ponownie ocenia okres leasingu, jeśli wystąpi znaczące zdarzenie lub zmiana okoliczności pozostających pod jej kontrolą i wpływa na jej zdolność do wykonywania (lub niewykonywania) opcji przedłużenia.
4. Niepewność szacunków i założeń
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym. Grupa przyjęła założenia i szacunki na temat przyszłości na podstawie wiedzy posiadanej podczas sporządzania sprawozdania finansowego. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek wydarzeń w przyszłości wynikających ze zmian rynkowych lub zmian niebędących pod kontrolą Spółki. Takie zmiany są odzwierciedlane w szacunkach lub założeniach w chwili wystąpienia.
a) okresy ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych
Grupa dokonuje weryfikacji okresów ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych podlegających amortyzacji. Na dzień 31 marca 2021 roku Zarząd Grupy ocenia, że okresy użyteczności aktywów przyjęte dla celów amortyzacji odzwierciedlają oczekiwane okresy przynoszenia korzyści ekonomicznych przez te aktywa, jednak faktyczne okresy przynoszenia korzyści ekonomicznych mogą się różnić od zakładanych.
b) utrata wartości należności handlowych
Grupa wykorzystuje macierze rezerw do wyceny odpisu na oczekiwane straty kredytowe w odniesieniu do należności handlowych. W celu ustalenia oczekiwanych strat kredytowych, należności handlowe zostały pogrupowane na podstawie podobieństwa charakterystyki ryzyka kredytowego. Grupa wykorzystuje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.
c) rezerwy na świadczenia pracownicze
W zakresie świadczeń pracowniczych Grupa nie jest stroną żadnych porozumień płacowych ani zbiorowych układów pracy. Grupa nie posiada także programów emerytalnych zarządzanych bezpośrednio przez nią lub przez fundusze zewnętrzne. Koszty świadczeń pracowniczych obejmują wynagrodzenia płatne zgodnie z warunkami zawartych umów o pracę z poszczególnymi pracownikami oraz koszty świadczeń emerytalnych (odprawa emerytalna) wypłacone pracownikom zgodnie z przepisami prawa, po okresie zatrudnienia. Zobowiązania z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych wyceniane są na zasadach ogólnych. Świadczenia długoterminowe szacowane są na podstawie metod aktuarialnych. Zastosowanie tych metod wymaga przyjęcia wielorakich założeń, w tym odpowiednich stóp dyskontowych oraz założeń demograficznych.
d) wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek ustala się wykorzystując odpowiednie techniki wyceny. Przy wyborze odpowiednich metod i założeń Grupa kieruje się profesjonalnym osądem.
e) stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz aktywów niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.

f) krańcowa stopa procentowa leasingobiorcy
Grupa nie jest w stanie z łatwością ustalić stopy procentowej dla umów leasingowych, dlatego przy wycenie zobowiązania z tytułu leasingu stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy. Jest to stopa procentowa, jaką Grupa musiałaby zapłacić, aby na podobny okres, w tej samej walucie i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika aktywów o podobnej wartości co składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym.
g) niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi
Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy zawierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.
W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu kontroli podatkowej.
Z dniem 15 lipca 2016 roku do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania, jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisy ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.
Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.
Grupa ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.
Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Grupa ujmuje te rozliczenia uwzględniając ocenę niepewności.

4. Istotne zasady rachunkowości
Konsolidacja - Jednostki zależne
Jednostki zależne to wszelkie jednostki (w tym jednostki specjalnego przeznaczenia), w odniesieniu do których Grupa ma zdolność kierowania ich polityką finansową i operacyjną w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych z jej działalności, co zwykle towarzyszy posiadaniu większości ogólnej liczby głosów w organach stanowiących. Przy dokonywaniu oceny, czy Grupa kontroluje daną jednostkę, uwzględnia się istnienie i wpływ potencjalnych praw głosu, które w danej chwili można zrealizować lub zamienić. Zdolność do sprawowania kontroli ma miejsce gdy jednostka dominująca:
- posiada władzę nad danym podmiotem
- podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce
- ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.
Przejęcie jednostek zależnych przez Grupę rozlicza się metodą nabycia. Koszt przejęcia ustala się jako wartość godziwą przekazanych aktywów, wyemitowanych instrumentów kapitałowych oraz zobowiązań zaciągniętych lub przejętych na dzień wymiany. Możliwe do zidentyfikowania aktywa nabyte oraz zobowiązania i zobowiązania warunkowe przejęte w ramach połączenia jednostek gospodarczych wycenia się początkowo według ich wartości godziwej na dzień przejęcia, niezależnie od wielkości ewentualnych udziałów niesprawujących kontroli. Nadwyżkę kosztu przejęcia nad wartością godziwą udziału Grupy w możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywach netto ujmuje się jako wartość firmy. Wartość firmy nie podlega amortyzacji, ale jest poddawana corocznie testowi na utratę wartości.
Jeżeli koszt przejęcia jest niższy od wartości godziwej aktywów netto przejętej jednostki zależnej, różnicę ujmuje się bezpośrednio przez wynik finansowy.
Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od dnia przejęcia nad nimi kontroli. Spółki zależne, których rok obroty jest inny niż jednostki dominującej, na potrzeby skonsolidowanego sprawozdania finansowego sporządzają pakiety konsolidacyjne obejmujące okres zgodny z rokiem obrotowym jednostki dominującej.
Transakcje, rozrachunki i niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy Spółkami Grupy są eliminowane. Niezrealizowane straty również podlegają eliminacji, chyba że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przez przekazany składnik aktywów.
Aktywa niematerialne
Aktywa niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla kosztów prac rozwojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia aktywów niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu początkowym, aktywa niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na aktywa niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjątkiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym zostały poniesione.
Grupa ustala, czy okres użytkowania aktywów niematerialnych jest określony czy nieokreślony. Aktywa niematerialne o określonym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo, gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji aktywów niematerialnych o ograniczonym okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytkowania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji,

i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis amortyzacyjny składników aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów niematerialnych.
Aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane, są corocznie poddawane testowi na utratę wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne.
Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji, a w razie potrzeby, korygowane z efektem od początku kolejnego roku obrotowego.
Koszty prac badawczych i rozwojowych
Aby ocenić, czy składnik wartości niematerialnych wytworzony przez Grupę spełnia kryteria dotyczące ujmowania, Grupa dzieli proces powstawania aktywów na etap prac badawczych oraz etap prac rozwojowych.
Prace badawcze są nowatorskim i zaplanowanym poszukiwaniem rozwiązań podjętym z zamiarem zdobycia i przyswojenia nowej wiedzy naukowej i technicznej. Koszty prac badawczych są ujmowane w zysku lub stracie w momencie poniesienia.
Składnik wartości niematerialnych powstały w wyniku prac rozwojowych Grupa ujmuje, gdy jest w stanie udowodnić:
a) możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania lub sprzedaży;
b) zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży;
c) zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;
d) sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne
e) dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;
f) możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować temu składnikowi wartości niematerialnych.
Nakłady poniesione na prace rozwojowe wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości odzyskane. Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki aktywów były ujmowane według cen nabycia pomniejszonych o umorzenie i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Skapitalizowane nakłady są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży z danego przedsięwzięcia.
Amortyzacja wartości niematerialnych odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Grupa nie posiada wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania. Dla celów amortyzacji wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania stosowana jest metoda amortyzacji liniowej. Okresy użytkowania dla poszczególnych składników wartości niematerialnych są następujące:
Licencje na oprogramowanieod 2 do 10 lat Prace rozwojoweod 2 do 20 lat
Zyski lub straty wynikające z usunięcia aktywów niematerialnych z bilansu są kalkulowane jako różnica pomiędzy wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w zysku lub stracie w momencie ich usunięcia z bilansu.

Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpoznania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają zysk lub stratę w momencie ich poniesienia.
Cena nabycia rzeczowych aktywów trwałych przekazanych przez klientów jest ustalana w wysokości ich wartości godziwej na dzień objęcia kontroli.
Środki trwałe w momencie ich nabycia zostają podzielone na części składowe będące pozycjami o istotnej wartości, dla których można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności. Częścią składową są również koszty generalnych remontów.
Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, wynoszący:
Budynki i budowleod 10 do 45 lat Maszyny i urządzeniaod 3 do 10 lat Środki transportuod 4 do 7 lat Pozostałe środki trwałeod 3 do 10 lat
Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się okresowo, i w razie konieczności – koryguje z efektem od początku kolejnego roku obrotowego
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone, jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano takiego usunięcia.
Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amortyzacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.

Aktywa finansowe
Klasyfikacja aktywów finansowych
Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:
- wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
- wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
- wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Grupa klasyfikuje składnik aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego Grupy w zakresie zarządzania aktywami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych (tzw. "kryterium SPPI"). Grupa dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmianie ulega model zarządzania tymi aktywami.
Wycena na moment początkowego ujęcia
Z wyjątkiem niektórych należności z tytułu dostaw i usług, w momencie początkowego ujęcia Grupa wycenia składnik aktywów finansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów finansowych.
Zaprzestanie ujmowania
Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, w sytuacji gdy:
- prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły, lub
- prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych zostały przeniesione a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.
Wycena po początkowym ujęciu
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:
- instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
- instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
- instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
- aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
- a) składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz
- b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Grupa klasyfikuje:
- należności handlowe,
- udzielone pożyczki spełniające test klasyfikacyjny SPPI, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są jako utrzymywane w celu uzyskania przepływów pieniężnych,
- środki pieniężne i ekwiwalenty.
Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji "Przychody z tytułu odsetek".

Instrumenty dłużne – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
- a) składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych; oraz
- b) warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Przychody z tytułu odsetek, różnice kursowe oraz zyski i straty z tytułu utraty wartości ujmowane są w wyniku finansowym i obliczane w taki sam sposób jak w przypadku aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem. Pozostałe zmiany wartości godziwej ujmowane są w przez inne całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub strata uprzednio rozpoznana w innych całkowitych dochodach zostają przeklasyfikowane z pozycji kapitału własnego do wyniku finansowego.
Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji "Przychody z tytułu odsetek".
Grupa nie posiada instrumentów dłużnych wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Instrumenty kapitałowe – aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
W momencie początkowego ujęcia Grupa może dokonać nieodwołalnego wyboru dotyczącego ujmowania w innych całkowitych dochodach późniejszych zmian wartości godziwej inwestycji w instrument kapitałowy, który nie jest przeznaczony do obrotu ani nie jest warunkową zapłatą ujętą przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia jednostek, do którego ma zastosowanie MSSF 3. Wybór taki dokonywany jest oddzielnie dla każdego instrumentu kapitałowego. Skumulowane zyski lub straty poprzednio ujęte w innych całkowitych dochodach nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku finansowego. Dywidendy ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy, chyba że dywidendy te w oczywisty sposób stanowią odzyskanie części kosztów inwestycji.
Grupa nie posiada instrumentów kapitałowych wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Składniki aktywów finansowych, które nie są wyceniane według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy. Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Grupa klasyfikuje pochodne instrumenty finansowe, które nie zostały nieodwołalnie wyznaczone do wyceny w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Zysk lub stratę z wyceny tych aktywów do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym. Dywidendy ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy.

Utrata wartości aktywów finansowych
Grupa dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses, "ECL") związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty wartości.
W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Grupa stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia przy użyciu macierzy rezerw. Grupa wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.
W przypadku pozostałych aktywów finansowych, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Grupa wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.
Grupa ocenia, że ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od dnia jego początkowego ujęcia w przypadku, gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 30 dni.
Jednocześnie, Grupa ocenia, że niewykonanie zobowiązania przez dłużnika (ang. default) następuje w przypadku gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 180 dni a wierzytelność nie jest objęta ubezpieczeniem.
Wycena do wartości godziwej
Grupa wycenia instrumenty finansowe takie jak należności, pożyczki oraz instrumenty pochodne w wartości godziwej na każdy dzień bilansowy.
Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów, bądź zapłacona w celu przeniesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych. Wycena wartości godziwej opiera się na założeniu, że transakcja sprzedaży składnika aktywów lub przeniesienia zobowiązania odbywa się albo:
- na głównym rynku dla danego składnika aktywów bądź zobowiązania,
- w przypadku braku głównego rynku, na najkorzystniejszym rynku dla danego składnika aktywów lub zobowiązania.
Zarówno główny, jak i najbardziej korzystny rynek muszą być dostępne dla Grupy.
Wartość godziwa składnika aktywów lub zobowiązania jest mierzona przy założeniu, że uczestnicy rynku przy ustalaniu ceny składnika aktywów lub zobowiązania działają w swoim najlepszym interesie gospodarczym.
Wycena wartości godziwej składnika aktywów niefinansowych uwzględnia zdolność uczestnika rynku do wytworzenia korzyści ekonomicznych poprzez jak największe i najlepsze wykorzystanie składnika aktywów lub jego zbycie innemu uczestnikowi rynku, który zapewniłby jak największe i jak najlepsze wykorzystanie tego składnika aktywów.
Grupa stosuje techniki wyceny, które są odpowiednie do okoliczności i w przypadku których są dostępne dostateczne dane do wyceny wartości godziwej, przy maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych.

Wszystkie aktywa oraz zobowiązania, które są wyceniane do wartości godziwej lub ich wartość godziwa jest ujawniana w sprawozdaniu finansowym są klasyfikowane w hierarchii wartości godziwej w sposób opisany poniżej na podstawie najniższego poziomu danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość:
- poziom 1 notowane (nieskorygowane) ceny rynkowe na aktywnym rynku dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
- poziom 2 techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest bezpośrednio bądź pośrednio obserwowalny,
- poziom 3 techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej jako całości jest nieobserwowalny.
Na każdą datę bilansową, w przypadku aktywów i zobowiązań występujących na poszczególne daty bilansowe w sprawozdaniu finansowym Spółka ocenia, czy miały miejsce transfery między poziomami hierarchii poprzez ponowną ocenę klasyfikacji do poszczególnych poziomów, kierując się istotnością danych wejściowych z najniższego poziomu, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość.
Podsumowanie istotnych zasad rachunkowości dotyczących wyceny do wartości godziwej
Zarząd określa zasady i procedury dotyczące zarówno systematycznego wyceniania do wartości godziwej np. nieruchomości inwestycyjnych oraz nienotowanych aktywów finansowych, jak i wycen jednorazowych np. w przypadku aktywów przeznaczonych do sprzedaży w działalności zaniechanej.
Na potrzeby ujawnienia wyników wyceny do wartości godziwej Grupa ustaliła klasy aktywów i zobowiązań na podstawie rodzaju, cech i ryzyka związanego z poszczególnymi składnikami aktywów i zobowiązań oraz poziom w hierarchii wartości godziwej, jak opisano powyżej.
Zapasy
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny zakupu/kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży netto.
Cena zakupu lub koszt wytworzenia każdego składnika zapasów uwzględnia wszystkie koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty poniesione w trakcie doprowadzania zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu – zarówno w odniesieniu do bieżącego, jak i poprzedniego roku – i są ustalane w następujący sposób:
| Materiały | | w cenie nabycia ustalonej metodą "pierwsze weszło-pierwsze wyszło" | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Produkty gotowe | | koszt bezpośrednich materiałów i robocizny oraz odpowiedni narzut | |||
| i produkty w toku | pośrednich kosztów produkcji ustalony przy założeniu normalnego | ||||
| wykorzystania mocy produkcyjnych, z wyłączeniem kosztów finansowania |
zewnętrznego
Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodarczej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Opisy aktualizujące dotyczące zapasów, wynikające z ostrożnej wyceny oraz odpisy aktualizujące dla pozycji zalegających, jak i ich odwrócenie, odnoszone są w koszt własny sprzedaży.

Należności handlowe i pozostałe
Należności z tytułu dostaw i usług są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisu na oczekiwane straty kredytowe w całym okresie życia.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.
Pozostałe należności obejmują w szczególności zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych oraz zapasów. Zaliczki są prezentowane zgodnie z charakterem aktywów, do jakich się odnoszą – odpowiednio jako aktywa trwałe lub obrotowe. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu
Należności budżetowe prezentowane są w ramach pozostałych aktywów niefinansowych, z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w bilansie odrębną pozycję.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w sprawozdaniu przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.
Kredyty i pożyczki bankowe
Kredyty i pożyczki bankowe wyceniane są według zamortyzowanego kosztu. Wyjątkiem są kredyty udzielone w rachunku bieżącym, dla których nie są ustalone harmonogramy spłat. W przypadku tego rodzaju kredytów, koszty związane z jego uruchomieniem oraz inne opłaty obciążają koszty finansowe w okresie ich poniesienia. W pozostałych przypadkach koszty finansowe, łącznie z prowizjami płatnymi w momencie spłaty lub umorzenia oraz kosztami bezpośrednimi zaciągnięcia kredytów, ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i korygują wartość księgową instrumentu z uwzględnieniem spłat dokonanych w bieżącym okresie.
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy. Zobowiązania finansowe są klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, jeżeli zostały nabyte dla celów sprzedaży w niedalekiej przyszłości. Instrumenty pochodne, włączając wydzielone instrumenty wbudowane, są również klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu chyba, że są uznane za efektywne instrumenty zabezpieczające.
Na dzień 31 marca 2021 roku oraz 31 marca 2020 roku żadne zobowiązania finansowe nie zostały zakwalifikowanie do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik. Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w zysku lub stracie jako koszty lub przychody finansowe, za wyjątkiem zmian z tytułu własnego ryzyka kredytowego dla zobowiązań finansowych pierwotnie zakwalifikowanych do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, które ujmuje się w pozostałych całkowitych dochodach.

Inne zobowiązania finansowe niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, są wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.
Spółka wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło – to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł.
Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
Rezerwy
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Grupie ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Spółka spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako koszty finansowe.
Świadczenia pracownicze
Odprawy emerytalne i rentowe są wypłacane jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę lub rentę. Wysokość odpraw emerytalnych i rentowych zależy od stażu pracy oraz średniego wynagrodzenia pracownika. Grupa tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i rentowych w celu przyporządkowania kosztów do okresów, których dotyczą. Według MSR 19 odprawy emerytalne i rentowe są programami określonych świadczeń po okresie zatrudnienia. Wartość bieżąca tych zobowiązań na każdy dzień bilansowy jest obliczona przez niezależnego aktuariusza. Naliczone zobowiązania są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane, z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demograficzne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są o dane historyczne.
Ponowna wycena zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych dotyczących programów określonych świadczeń obejmująca zyski i straty aktuarialne ujmowana jest w innych całkowitych dochodach i nie podlega późniejszej reklasyfikacji do zysku lub straty.
Grupa rozpoznaje następujące zmiany w zobowiązaniach netto z tytułu określonych świadczeń w ramach odpowiednio kosztu własnego sprzedaży, kosztów ogólnego zarządu oraz kosztów sprzedaży, na które składają się:
- koszty zatrudnienia (w tym między innymi koszty bieżącego zatrudnienia, kosztów przeszłego zatrudnienia),
- odsetki netto od zobowiązania netto z tytułu określonych świadczeń.

Grupa ponosi koszty związane z funkcjonowaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych ("PPK") poprzez dokonywanie wpłat do funduszu inwestycyjnego. Stanowią one świadczenia po okresie zatrudnienia w formie programu określonych składek. Grupa rozpoznaje koszty wpłat na PPK w tej samej pozycji kosztów, w której ujmuje koszty wynagrodzeń, od których są naliczane. Zobowiązania z tytułu PPK są prezentowane w ramach pozostałych zobowiązań niefinansowych.
Dotacje
Jeżeli istnieje uzasadniona pewność, że dotacja zostanie uzyskana oraz spełnione zostaną wszystkie związane z nią warunki, wówczas dotacje rządowe są ujmowane według ich wartości godziwej.
Jeżeli dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana jako przychód w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować. Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana na koncie przychodów przyszłych okresów, a następnie stopniowo, drogą równych odpisów rocznych, ujmowana w zysku lub stracie przez szacowany okres użytkowania związanego z nią składnika aktywów.
Transakcje w walutach obcych
Wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:
- kupna lub sprzedaży walut stosowanych przez bank, z którego usług korzysta Grupa w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,
- średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień.
Pozycje aktywów i zobowiązań wyrażone w walutach obcych wycenia się na dzień kończący okres sprawozdawczy według kursu publikowanego dla danej waluty na ten dzień przez Narodowy Bank Polski. Różnice kursowe powstałe w wyniku rozliczenia transakcji wyrażonych w walutach obcych, jak również powstałe z wyceny na dzień kończący okres sprawozdawczy pozycji aktywów i zobowiązań wyrażonych w walutach obcych i dotyczących działalności podstawowej (operacyjnej) Spółki odnosi się w koszty lub przychody finansowe.
Średnie kursy walut użyte do wyceny pozycji walutowych posiadanych przez Grupę na dzień kończący okres sprawozdawczy w okresach objętych niniejszym sprawozdaniem finansowym były następujące:
| Kurs | 31.03.2021 | 01.04.2020- 31.03.2021 |
31.03.2020 | 01.04.2019- 31.03.2020 |
01.04.2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| EURO (EUR) | 4,6603 | 4,4994 | 4,5523 | 4,3045 | 4,3013 |
| Korona czeska (CZK) | 0,1783 | 0,1693 | 0,1665 | 0,1678 | 0,1666 |
| Hrywna ukraińska (UAH) | 0,1427 | 0,1396 | 0,1508 | 0,1534 | 0,1411 |
| Lej rumuński (RON) | 0,9462 | 0,9261 | 0,9429 | 0,9041 | 0,9029 |
| Rubel rosyjski (RUB) | 0,5250 | 0,5210 | 0,0528 | 0,0597 | 0,0593 |
| Forint węgierski (100 HUF) | 1,2812 | 1,2614 | 1,2679 | 1,3023 | 1,3409 |
| Funt szterling (GBP) | 5,4679 | 5,0439 | 5,1052 | 4,9201 | 4,9960 |

Leasing – Grupa jako leasingobiorca
Grupa ocenia w momencie zawarcia umowy, czy umowa jest leasingiem lub zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, jeśli przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wynagrodzenie.
Grupa stosuje jednolite podejście do ujmowania i wyceny wszystkich leasingów, z wyjątkiem leasingów krótkoterminowych oraz leasingów aktywów o niskiej wartości. W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania
Grupa rozpoznaje aktywa z tytułu prawa do użytkowania w dacie rozpoczęcia leasingu (tj. dzień, kiedy bazowy składnik aktywów jest dostępny do użytkowania). Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wyceniane są według kosztu, pomniejszone o łączne odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości, skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązań z tytułu leasingu. Koszt aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje kwotę ujętych zobowiązań z tytułu leasingu, poniesionych początkowych kosztów bezpośrednich oraz wszelkich opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą, pomniejszonych o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe. O ile Spółka nie ma wystarczającej pewności, że na koniec okresu leasingu uzyska tytuł własności przedmiotu leasingu, ujęte aktywa z tytułu prawa do użytkowania są amortyzowane metodą liniową przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania lub okres leasingu. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania podlegają testom na utratę wartości.
Zobowiązania z tytułu leasingu
W dacie rozpoczęcia leasingu Grupa wycenia zobowiązania z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe obejmują opłaty stałe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe) pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, zmienne opłaty, które zależą od indeksu lub stawki oraz kwoty, których zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej. Opłaty leasingowe obejmują również cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć jej wykonanie przez Grupę oraz płatności kar pieniężnych za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano możliwość wypowiedzenia leasingu przez Grupę. Zmienne opłaty leasingowe, które nie zależą od indeksu lub stawki, są ujmowane jako koszty w okresie, w którym następuje zdarzenie lub warunek powodujący płatność.
Przy obliczaniu wartości bieżącej opłat leasingowych Grupa stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy w dniu rozpoczęcia leasingu, jeżeli stopy procentowej leasingu nie można z łatwością ustalić. Po dacie rozpoczęcia kwota zobowiązań z tytułu leasingu zostaje zwiększona w celu odzwierciedlenia odsetek i zmniejszona o dokonane płatności leasingowe. Ponadto wartość bilansowa zobowiązań z tytułu leasingu podlega ponownej wycenie w przypadku zmiany okresu leasingu, zmiany zasadniczo stałych opłat leasingowych lub zmiany osądu odnośnie zakupu aktywów bazowych.
Leasing krótkoterminowy i leasing aktywów o niskiej wartości
Grupa stosuje zwolnienie z ujmowania leasingu krótkoterminowego do swoich krótkoterminowych umów leasingu (tj. umów, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej od daty rozpoczęcia i nie zawiera opcji kupna). Opłaty leasingowe z tytułu leasingu krótkoterminowego ujmowane są jako koszty metodą liniową przez okres trwania leasingu.

Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych, w tym składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania. W razie stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy nastąpiła utrata wartości, Spółka dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.
Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszczególnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które są w większości niezależne od generowanych przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania odzwierciedlającej bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji składnika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.
Na każdy dzień bilansowy Grupa ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Grupa szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od momentu ujęcia ostatniego odpisu aktualizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej. Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po uwzględnieniu umorzenia), gdyby w ubiegłych latach nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód. Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygowany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.

Przychody z umów z klientami
Grupa stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem instrumentów finansowych i innych praw lub zobowiązań umownych objętych zakresem MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne, MSR 27 Jednostkowe sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.
Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez jednostkę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług. Zasady te są stosowane przy wykorzystaniu modelu pięciu kroków:
- zidentyfikowano umowę z klientem,
- zidentyfikowano zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem,
- określono cenę transakcji,
- dokonano alokacji ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia,
- ujęto przychody w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.
Identyfikacja umowy z klientem
Grupa ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:
- strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;
- Grupa jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;
- Grupa jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;
- umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych jednostki); oraz
- jest prawdopodobne, że Grupa otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
Oceniając, czy otrzymanie kwoty wynagrodzenia jest prawdopodobne, Grupa uwzględnia jedynie zdolność i zamiar zapłaty kwoty wynagrodzenia przez klienta w odpowiednim terminie. Kwota wynagrodzenia, które będzie przysługiwało Grupie, może być niższa niż cena określona w umowie, jeśli wynagrodzenie jest zmienne, ponieważ jednostka może zaoferować klientowi ulgę cenową.

Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia
W momencie zawarcia umowy Grupa dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.
Dobro lub usługa przyrzeczone klientowi są odrębne, jeżeli spełnione są obydwa następujące warunki:
- klient może odnosić korzyści z dobra lub usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami, które są dla niego łatwo dostępne, oraz
- zobowiązanie Grupy do przekazania dobra lub usługi na rzecz klienta można zidentyfikować jako odrębne
w stosunku do innych zobowiązań określonych w umowie.
Ustalenie ceny transakcyjnej
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Grupa uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe. Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Spółki – będzie jej przysługiwać w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty zmienne lub oba te rodzaje kwot.
Wynagrodzenie zmienne
Jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, Grupa oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta. Grupa szacuje kwotę wynagrodzenia zmiennego, stosując jedną z następujących metod w zależności od tego, która z nich pozwoli Spółce dokładniej przewidzieć kwotę wynagrodzenia, do którego jest uprawniona:
- wartość oczekiwana wartość oczekiwana to suma iloczynów możliwych kwot wynagrodzenia i odpowiadających im prawdopodobieństw wystąpienia. Wartość oczekiwana może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli Grupa zawiera dużą liczbę podobnych umów.
- wartość najbardziej prawdopodobna wartość najbardziej prawdopodobna to pojedyncza, najbardziej prawdopodobna kwota z przedziału możliwych kwot wynagrodzenia (tj. pojedynczy najbardziej prawdopodobny wynik umowy). Wartość najbardziej prawdopodobna może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmiennego, jeśli umowa ma tylko dwa możliwe wyniki (na przykład Spółka albo uzyskuje premię za wyniki, albo nie).
Grupa zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.

Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem Grupy – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Spełnianie zobowiązań do wykonania świadczenia
Grupa ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi.
Wynagrodzenie zleceniodawcy a wynagrodzenie pośrednika
W przypadku, gdy w dostarczanie dóbr lub usług klientowi zaangażowany jest inny podmiot, Grupa określa czy charakter przyrzeczenia Grupy stanowi zobowiązanie do wykonania świadczenia polegającego na dostarczeniu określonych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest zleceniodawcą) czy też na zleceniu innemu podmiotowi dostarczenia tych dóbr lub usług (w tym przypadku Grupa jest pośrednikiem).
Grupa jest zleceniodawcą, jeśli sprawuje kontrolę nad przyrzeczonym dobrem lub usługą przed ich przekazaniem klientowi. Jednostka nie musi jednak działać jako zleceniodawca, jeśli uzyskuje tytuł prawny do produktu tylko chwilowo, zanim zostanie on przeniesiony na klienta. Jednostka występująca w umowie jako zleceniodawca może sama wypełnić zobowiązanie do wykonania świadczenia lub może powierzyć wypełnienie tego zobowiązania lub jego części innemu podmiotowi (np. podwykonawcy) w jej imieniu. W takiej sytuacji Spółka ujmuje przychody w kwocie wynagrodzenia brutto, do którego – zgodnie z jej oczekiwaniem – będzie uprawniona w zamian za przekazane dobra lub usługi.
Grupa działa jako pośrednik, jeśli jej zobowiązanie do wykonania świadczenia polega na zapewnieniu dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot. W taki przypadku Grupa ujmuje przychody w kwocie jakiejkolwiek opłaty lub prowizji, do której – zgodnie z jej oczekiwaniem – będzie uprawniona w zamian za zapewnienie dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot.
Wynagrodzenie zmienne
Niektóre umowy z klientami zawierają kwoty zmienne wynagrodzenia w związku z udzielaniem rabatów lub nakładaniem kar.
Jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, jednostka oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta i zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.
Grupa szacuje kwotę wynagrodzenia zmiennego stosując metodę wartości oczekiwanej.
Istotny komponent finansowania
W przypadku umów z klientami, dla których okres pomiędzy przekazaniem przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi a momentem zapłaty za dobro lub usługę przekracza jeden rok Grupa oceniła, że umowy zawierają istotny element finansowania ze względu na utratę wartości pieniądza w czasie. W celu ustalenia ceny transakcyjnej, Grupa koryguje przyrzeczoną kwotę wynagrodzenia o istotny komponent finansowania stosując stopę dyskontową, która zostałaby zastosowana w przypadku zawarcia oddzielnej transakcji finansowania pomiędzy jednostką a jej klientem w momencie zawarcia umowy.

Gwarancje
Grupa udziela gwarancji na sprzedane produkty, które stanowi zapewnienie klienta, że dany produkt jest zgodny z ustaloną przez strony specyfikacją. Grupa ujmuje takie gwarancje zgodnie z MSR 37.
Niektóre niestandardowe umowy z klientami zawierają gwarancje rozszerzone. Gwarancje takie stanowią oddzielną usługę – ujmowaną jako zobowiązanie do wykonania świadczenia, do której przypisuje się część ceny transakcyjnej.
Aktywowane koszty doprowadzenia do zawarcia umowy
Grupa ujmuje dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem jako składnik aktywów, jeżeli spodziewa się, że koszty te odzyska. Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy to koszty ponoszone przez jednostkę w celu doprowadzenia do zawarcia umowy z klientem, których jednostka nie poniosłaby, jeżeli umowa nie zostałaby zawarta. Dodatkowe koszty doprowadzenia do zawarcia umowy obejmują głównie usługi projektowe i architektoniczne. Koszty doprowadzenia do zawarcia umowy ponoszone bez względu na to, czy umowa została zawarta, ujmuje się jako koszty w momencie ich poniesienia, chyba że koszty te wyraźnie obciążają klienta bez względu na to, czy umowa zostanie zawarta.
Aktywa z tytułu umowy
W ramach aktywów z tytułu umowy Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest uzależnione od warunku innego niż upływ czasu (na przykład od przyszłych świadczeń jednostki). Grupa ocenia, czy nie nastąpiła utrata wartości składnika aktywów z tytułu umowy na takiej samej zasadzie jak w przypadku składnika aktywów finansowych zgodnie z MSSF 9.
Należności
W ramach należności Grupa ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli prawo to jest bezwarunkowe (jedynym warunkiem wymagalności wynagrodzenia jest upływ określonego czasu). Grupa ujmuje należność zgodnie z MSSF 9. W momencie początkowego ujęcia należności z tytułu umowy wszelkie różnice pomiędzy wyceną należności zgodnie z MSSF 9 a odpowiadającą jej wcześniej ujętą kwotą przychodów Grupa ujmuje jako koszt (straty z tytułu utraty wartości należności handlowych i innych aktywów finansowych).
Zobowiązania z tytułu umowy
W ramach zobowiązań z tytułu umowy Grupa ujmuje otrzymane lub należne od klienta wynagrodzenie, z którym wiąże się obowiązek przekazania klientowi dóbr lub usług.
Aktywa z tytułu prawa do zwrotu
W ramach aktywów z tytułu prawa do zwrotu Grupa ujmuje prawo do odzyskania produktów od klientów po wywiązaniu się ze zobowiązania do zwrotu zapłaty.
Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia
Grupa ujmuje zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia, jeżeli po jego otrzymaniu oczekuje, że zwróci jego część lub całość klientowi. Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia wycenia się w kwocie otrzymanego wynagrodzenia (lub należności), do którego – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – nie jest ona uprawniona (tj. w wysokości kwot nieujętych w cenie transakcyjnej). Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia (oraz odpowiednia zmiana ceny transakcyjnej oraz wynikająca z niej zmiana zobowiązania z tytułu umowy) jest aktualizowane na koniec każdego okresu sprawozdawczego w związku ze zmianami okoliczności.

Grupa generuje przychody w ramach kilku strumieni przychodowych. Są to głównie:
- dostawa produktów bez montażu przychody rozpoznawane zasadniczo w dacie transferu dóbr do klienta
- dostawa produktów wraz z usługą montażu przychody rozpoznawane w czasie
- dostawa materiałów przychody rozpoznawane zasadniczo w dacie transferu dóbr do klienta.
W przypadku dostawy produktów bez montażu oraz dostawy materiałów przychody rozpoznawane są w dacie przeniesienia odpowiedzialności za towar przez kontrahenta zgodnie z warunkami handlowymi danej umowy ustalanymi w oparciu o Międzynarodowe Reguły Handlu INCOTERMS .
Dla dostawy produktów z montażem przychody rozpoznawane są w czasie w oparciu o metodę kosztową polegającą na porównaniu poniesionych kosztów związanych z realizacją danej usługi do jej kosztów budżetowanych i ustalonego w ten sposób stanu zaawansowania prac.
Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych. Na koszty finansowania zewnętrznego składają się odsetki wyliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, obciążenia finansowe z tytułu umów leasingu finansowego oraz różnice kursowe powstałe w związku z finansowaniem zewnętrznym do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek.
Opodatkowanie
Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewidywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy.
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i zobowiązań a ich wartością bilansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:
- z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową, oraz
- w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.

Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również niewykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać ww. różnice, aktywa i straty:
- z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych powstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do opodatkowania czy stratę podatkową oraz
- w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmowany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosownemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na odzyskanie tego składnika aktywów.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, których obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą: w innych całkowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczący pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.
Grupa kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku dochodowego wtedy i tylko wtedy, gdy posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensat należności ze zobowiązaniami z tytułu bieżącego podatku i odroczony podatek dochodowy ma związek z tym samym podatnikiem i tym samym organem podatkowym.
Jeżeli w ocenie Grupy jest prawdopodobne, że jej podejście do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych będzie zaakceptowane przez organ podatkowy, Grupa określa dochód do opodatkowania (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, niewykorzystane straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe z uwzględnieniem podejścia do opodatkowania planowanego lub zastosowanego w swoim zeznaniu podatkowym. Oceniając to prawdopodobieństwo, Grupa przyjmuje, że organy podatkowe uprawnione do skontrolowania i zakwestionowania sposobu traktowania podatkowego przeprowadzą taką kontrolę i będą miały dostęp do wszelkich informacji.
Jeżeli Grupa stwierdzi, że nie jest prawdopodobne, że organ podatkowy zaakceptuje jej podejście do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych, wówczas Grupa odzwierciedla skutki niepewności w ujęciu księgowym podatku w okresie, w którym to ustaliła. Grupa ujmuje zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego z wykorzystaniem jednej z dwóch niżej wymienionych metod, w zależności od tego, która z nich lepiej odzwierciedla sposób, w jaki niepewność może się zmaterializować:

- Grupa określa najbardziej prawdopodobny scenariusz jest to pojedyncza kwota spośród możliwych wyników lub
- Grupa ujmuje wartość oczekiwaną jest to suma kwot ważonych prawdopodobieństwem spośród możliwych wyników.
Segmenty operacyjne
Całość działalności Grupy prezentowana jest jako jeden segment operacyjny. Wynika to z podobnych cech gospodarczych oraz podobieństwa w zakresie rodzaju produktów i usług, rodzaju procesów produkcyjnych, rodzaju i grup klientów, stosowanych metod dystrybucji a także środowiska regulacyjnego. Raportowanie na potrzeby zarządcze również prowadzone jest dla wszystkich grup produktowych łącznie.

NOTA 3 - PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Przychody ze sprzedaży produktów w tym przychody rozpoznawane w czasie - Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów Razem przychody ze sprzedaży |
353 667 122 899 32 519 386 186 |
368 839 148 052 27 227 396 066 |
| w tym: - do jednostek powiązanych |
12 | 96 |
Podstawowe produkty
Działalność Grupy obejmuje produkcję, sprzedaż, usługi budowlano-montażowe oraz serwis z zakresu systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Oferowane w trakcie okresu sprawozdawczego wyroby można podzielić na cztery grupy produktowe:
- oddzielenia przeciwpożarowe,
- systemy oddymiania i doświetleń dachowych,
- systemy wentylacji pożarowej,
- zabezpieczenia konstrukcji budowlanych.
W dniu 16 grudnia 2013 roku Grupa zbyła na rzecz inwestora zewnętrznego część działalności związaną z oddzieleniami przeciwpożarowymi, w wyniku czego zaprzestała oferowania tych rozwiązań. Od dnia zbycia do końca poprzedniego roku obrotowego działalność w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych dotyczyła wyłącznie dokończenia realizacji zawartych wcześniej umów handlowych, na co Grupa posiadała stosowną zgodę inwestora, oraz nie była objęta zakazem konkurencji na rynkach obrotu. Od kwietnia 2017 roku Grupa rozpoczęła ponownie działalność operacyjną w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych.
Grupa posiada rozproszoną strukturę nabywców. Sprzedaż do żadnego z nabywców nie przekracza 10% obrotów Grupy "MERCOR" S.A.
Przychody ze sprzedaży w podziale na rynki geograficzne przedstawiają się następująco:
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Polska | 195 133 | 203 211 |
| Czechy i Słowacja | 22 242 | 28 367 |
| Hiszpania | 38 444 | 39 580 |
| Rosja | 46 920 | 44 119 |
| Ukraina | 6 216 | 5 362 |
| Rumunia | 9 978 | 10 640 |
| Węgry | 29 606 | 30 886 |
| Pozostałe | 37 647 | 33 901 |
| Razem przychody ze sprzedaży | 386 186 | 396 066 |

| Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Aktywa z tytułu umów z klientami (krótkoterminowe) Zobowiązania z tytułu umów z klientami |
11 409 | 11 801 |
| (krótkoterminowe) | 9 933 | 5 895 |
Aktywa i zobowiązania z tytułu umów z klientami obejmują różnice w wycenie przychodów rozliczanych w czasie w stosunku do kwot zafakturowanych kontrahentom.
NOTA 4 - KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2020- | 01/04/2019- | |
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Koszt własny sprzedaży | 280 973 | 292 560 |
| Koszty sprzedaży | 37 204 | 40 760 |
| Koszty ogólnego zarządu | 26 853 | 27 459 |
| Razem koszty działalności | 345 030 | 360 779 |
| w tym: | ||
| Amortyzacja | 13 994 | 13 812 |
| Zużycie materiałów i energii | 169 291 | 165 805 |
| w tym zmiana stanu produktów - |
3 580 | 3 197 |
| Usługi obce | 63 448 | 69 016 |
| Wynagrodzenia | 57 183 | 61 093 |
| Świadczenia na rzecz pracowników | 11 749 | 14 022 |
| Podatki i opłaty | 4 569 | 2 237 |
| Pozostałe | 2 310 | 3 748 |
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 22 486 | 31 046 |
| 345 030 | 360 779 |
Koszty pracownicze
Wynagrodzenia
Koszty wynagrodzeń obejmują wynagrodzenia płatne zgodnie z warunkami zawartych umów z poszczególnymi pracownikami.
Świadczenia na rzecz pracowników
Koszty ubezpieczeń społecznych jednostek zlokalizowanych w Polsce obejmują świadczenia z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego, składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Pracy. Według obowiązujących przepisów, w okresie od 1 kwietnia 2020 roku do 31 marca 2021 roku koszty te wynosiły 20,57% podstawy ich wymiaru, w okresie poprzedzającym było to 21,02% podstawy wymiaru.

Jednostki zlokalizowane w Czechach zobligowane są do odprowadzania składek w wysokości 34%, zaś jednostki zlokalizowane na Słowacji w wysokości 35,2% podstawy wymiaru składek ustalonej zgodnie z obowiązującymi przepisami. Składki na ubezpieczenia społeczne w Hiszpanii wynoszą 23,6% podstawy wymiaru. Na Węgrzech podmioty odprowadzają składki w wysokości 28,5% od podstawy ich wymiaru. Obciążenie wynagrodzeń w Rosji wynosi 30,41%, natomiast w Rumunii jest to 22,75% podstawy wymiaru.
Koszty świadczeń emerytalnych obejmują odprawy emerytalne wypłacone pracownikom zgodnie z przepisami prawa pracy w poszczególnych jurysdykcjach. W jednostkach Grupy mających siedzibę w Polsce odprawy emerytalne wynikają z przepisów prawa pracy. Spółki nie są stroną żadnych programów emerytalnych jak i układów zbiorowych pracy, z których wynikałyby inne regulacje w tym zakresie. W Hiszpanii, Republice Czeskiej jak i na Słowacji nie ma obowiązku wypłacania odpraw emerytalnych.
Niektóre z jednostek Grupy zlokalizowane w Polsce zobowiązane są do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Odpisy na powyższy fundusz obciążają koszty działalności Grupy i powodują konieczność zablokowania środków funduszu na wydzielonym rachunku bankowym. W sprawozdaniu finansowym aktywa i zobowiązania funduszu wykazywane są w wartości netto.
Inne świadczenia na rzecz pracowników obejmują świadczenia zdrowotne, szkolenia związane z podnoszeniem kwalifikacji oraz inne świadczenia określone przepisami prawa pracy.
Koszty prac rozwojowych
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Koszty prac rozwojowych ujęte bezpośrednio w kosztach działalności Koszty amortyzacji aktywowanych kosztów prac |
1 220 | 3 745 |
| rozwojowych | 3 559 | 3 504 |
| 4 779 | 7 249 |
Koszty prac rozwojowych ujmowane są jako składnik wartości niematerialnych po spełnieniu warunków i według zasad opisanych w Nocie 2. Amortyzacja kapitalizowanych kosztów prac rozwojowych odnoszona jest w koszt własny sprzedaży Grupy, natomiast koszty poniesione na etapie prac badawczych oraz nakłady nie spełniające warunków do ujęcia ich w aktywach prezentowane są w kosztach sprzedaży.

NOTA 5 - POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2020- | 01/04/2019- | |
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Zysk na zbyciu rzeczowych aktywów trwałych | 393 | 1 073 |
| Rozwiązane rezerwy na naprawy gwarancyjne | - | 184 |
| Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych | - | 160 |
| Otrzymany zwrot kosztów sądowych | 103 | 211 |
| Otrzymane kary i odszkodowania | 220 | 64 |
| Odzyskane należności uprzednio spisane jako nieściągalne | 275 | 136 |
| Odpisanie zobowiązań przedawnionych | 103 | 535 |
| Dotacje do projektów rozwojowych | 601 | 582 |
| Pozostałe | 502 | 311 |
| 2 197 | 3 256 |
NOTA 6 - POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Naliczone kary, grzywny i odszkodowania | 631 | 61 |
| Odpisane należności | 486 | 452 |
| Koszty postępowania sądowego | 46 | 125 |
| Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 451 | - |
| Pozostałe | 2 119 | 1 413 |
| 5 386 | 4 982 |
NOTA 7 - PRZYCHODY FINANSOWE
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Odsetki od lokat | 24 | 116 |
| Odsetki z tytułu nieterminowych płatności Nadwyżka dodatnich różnic kursowych nad |
51 | 24 |
| ujemnymi | 416 | 1 336 |
| Pozostałe | 98 | 10 |
| 589 | 1 486 |

NOTA 8 - KOSZTY FINANSOWE
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2020- | 01/04/2019- | |
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Odsetki od kredytów bankowych i pożyczek | 758 | 2 391 |
| Odsetki z tytułu nieterminowej płatności | 513 | 113 |
| Odsetki od leasingu | 920 | 744 |
| Nadwyżka ujemnych różnic kursowych nad | ||
| dodatnimi | 214 | 1 170 |
| Prowizje od kredytów i gwarancji bankowych | 459 | 520 |
| Pozostałe | 641 | 707 |
| 3 505 | 5 645 |
NOTA 9 - PODATEK DOCHODOWY
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych. Zastosowanie tych przepisów różnicuje zysk (stratę) podatkową od księgowego zysku (straty) netto, w związku
z wyłączeniem przychodów nie podlegających opodatkowaniu i kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu.
Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym w danej jurysdykcji. W Polsce od 2004 roku obowiązuje stawka podatku dochodowego w wysokości 19% podstawy opodatkowania.
Jednostki zlokalizowane poza granicami Polski płacą podatek dochodowy według stawek obowiązujących w danym kraju, które wynosiły odpowiednio:
- w Czechach 19%
- na Słowacji 22%
- na Ukrainie 18%
- w Rumunii 16%
- w Hiszpanii 25%
- w Federacji Rosyjskiej 20%
- na Białorusi 18%
- na Węgrzech 10%.
W zakresie podatku dochodowego, Grupa podlega przepisom ogólnym w tym zakresie. Grupa nie jest częścią podatkowej grupy kapitałowej, jak również nie prowadzi działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Żadna ze spółek nie posiada zwolnienia z tytułu podatku dochodowego ani innych form pomocy publicznej, co różnicowałoby zasady określania podstawy opodatkowania w stosunku do przepisów ogólnych w tym zakresie.

Główne składniki obciążenia podatkowego przedstawiają się następująco:
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2020- | 01/04/2019- | |
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Ustawowa stawka podatkowa jednostki dominującej | 19% | 19% |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Bieżący podatek dochodowy | ||
| Bieżące obciążenie z tytułu podatku | 6 724 | 7 510 |
| Podatek zapłacony u źródła od dochodów z tytułu | ||
| udziału w zyskach osób prawnych | 85 | 44 |
| Korekty dotyczące lat poprzednich | - | 50 |
| 6 809 | 7 604 | |
| Odroczony podatek dochodowy | ||
| Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic | ||
| przejściowych | (1 279) | (1 565) |
| (1 279) | (1 565) | |
| Obciążenie podatkowe wykazane w sprawozdaniu z | ||
| całkowitych dochodów | 5 530 | 6 039 |
Różnice pomiędzy nominalną a efektywną stawką podatkową przedstawiają się następująco:
| Wynik brutto przed opodatkowaniem | 35 051 | 29 402 |
|---|---|---|
| Efektywna stawka podatkowa | 15,78% | 20,54% |
| Podatek według efektywnej stawki | 5 530 | 6 039 |
| Podatek według ustawowych stawek | 6 775 | 6 443 |
| Efekt podatkowy kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów lub przychodów nie będących |
||
| przychodami według przepisów podatkowych Efekt podatkowy związany z poniesionymi stratami |
(768) | (380) |
| podatkowymi | (477) | (24) |
| Podatek według efektywnej stawki | 5 530 | 6 039 |

W związku z przejściowymi różnicami pomiędzy podstawą opodatkowania a zyskiem (stratą) wykazaną w sprawozdaniu finansowym, tworzony jest podatek odroczony. Odroczony podatek dochodowy na dzień 31 marca 2021 roku i 31 marca 2020 roku wynika z pozycji przedstawionych w tabeli poniżej.
| Sprawozdanie z sytuacji finansowej | Sprawozdanie z całkowitych dochodów |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| Koniec | Koniec | Za okres | Za okres | ||
| okresu | okresu | 01/04/2020- | 01/04/2019- | ||
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | 31/03/2021 | 31/03/2020 | ||
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | |||||
| Różnice w wartości podatkowej i bilansowej | |||||
| rzeczowych aktywów trwałych i wartości | |||||
| niematerialnych | 2 423 | 2 976 | 553 | 34 | |
| Skutki wyceny umów z klientami | 942 | 1 112 | 170 | 727 | |
| Różnice kursowe niezrealizowane i wycena | |||||
| transakcji forward | - | 46 | 46 | (45) | |
| Naliczone odsetki | - | - | - | - | |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 3 365 | 4 134 | 769 | 716 | |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | |||||
| Skutki wyceny umów z klientami | 1 052 | 94 | 958 | (800) | |
| Różnice w wartości podatkowej i bilansowej | |||||
| rzeczowych aktywów trwałych i wartości | |||||
| niematerialnych | 38 | 136 | (98) | 1 180 | |
| Rezerwy na koszty i świadczenia pracownicze | 1 964 | 1 949 | 15 | 382 | |
| Odpisy aktualizujące należności | 1 496 | 1 283 | (213) | 264 | |
| Odpisy aktualizujące zapasy | 993 | 1 091 | (98) | (141) | |
| Różnice kursowe niezrealizowane i wycena | |||||
| transakcji forward | 69 | 10 | 59 | 7 | |
| Przychody przyszłych okresów | 339 | 458 | (119) | (120) | |
| Naliczone odsetki | 113 | 177 | (64) | (21) | |
| Aktywo utworzone na rozpoznanej stracie | |||||
| podatkowej | 2 585 | 2 618 | (356) | 98 | |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 8 649 | 7 816 | 510 | 849 | |
| w tym: | |||||
| aktywa z tytułu podatku odroczonego | 5 284 | 3 876 | |||
| rezerwa na podatek odroczony | - | - | |||
| Obciążenie wyniku z tytułu odroczonego | |||||
| podatku dochodowego | 1 279 | 1 565 | |||
| Kwoty odniesione na kapitał własny | - | 109 |
W prezentowanych okresach podatek odroczony został utworzony od wszystkich różnic przejściowych między wynikiem finansowym a podstawą opodatkowania, za wyjątkiem utworzenia aktywa na podatek odroczony w związku z różnicą pomiędzy wartością księgową i podatkową wartości firmy.

Przeprowadzona analiza odzyskiwalności aktywa z tytułu podatku odroczonego powstałego na rozpoznanych stratach podatkowych nie wykazała przesłanek, wskazujących na utratę wartości tego składnika aktywów. Aktywa utworzone przez hiszpańską spółkę Tecresa w kwocie 1.869 tys. PLN dotyczą strat podatkowych poniesionych za lata 2013/2014 oraz 2014/2015 możliwe są do odliczenia od dochodu podatkowego do roku 2024 włącznie. Strata podatkowa poniesiona przez DFM Doors Sp. z o.o. za lata 2017 i 2018 będzie możliwa do rozliczenia do 2024 roku – wartość aktywa rozpoznanego z tytułu tej straty wynosi 716 tys. PLN.
Kontrola podatkowa za rok obrotowy 01.04.2012-31.03.2013
Strata podatkowa poniesiona przez jednostkę dominującą w roku podatkowym 2012/2013 była przedmiotem kontroli prowadzonej przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, w związku z wykazaną nadpłatą podatku dochodowego za ten okres w kwocie 5.138 tys. PLN. W lipcu 2014 roku jednostka dominująca otrzymała protokół z przeprowadzanej kontroli, w którym Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego zakwestionował wykazaną w zeznaniu podatkowym stratę jak i nadpłatę podatku. Zarząd jednostki dominującej złożył zastrzeżenia do otrzymanego protokołu, nie zgadzając się z jego ustaleniami podtrzymując jednocześnie swoje stanowisko co do wysokości poniesionej straty podatkowej w kwocie 76.139.865,64 PLN, wygenerowanej w wyniku transakcji zbycia udziałów w BEM Sp. z o.o., jak i zasadności żądania zwrotu nadpłaty podatku w pełnej wysokości. W protokole z kontroli, przekazanym jednostce dominującej w lipcu 2014 roku, Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego zakwestionował poniesienie tej straty, powołując się na klauzulę obejścia prawa podatkowego, która na dzień zawarcia transakcji zbycia udziałów nie istniała w porządku prawnym w Polsce. W styczniu 2015 roku w jednostce dominującej zakończyła się kontrola podatkowa w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem Państwa z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy 2012/2013. Organ podatkowy w przedstawionym protokole, do którego jednostka dominująca wniosła zastrzeżenia, nadal kwestionował wykazaną w zeznaniu podatkowym stratę oraz nadpłatę podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy 2012/2013. Jednostka dominująca w złożonych zastrzeżeniach w dalszym ciągu podważała ustalenia dokonane przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku i podtrzymała stanowisko zarządu "MERCOR" S.A. w zakresie zasadności wykazanej straty podatkowej jak i nadpłaty podatku.
W czerwcu 2015 roku jednostka dominująca otrzymała postanowienia Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku o wszczęciu postępowań podatkowych w sprawie prawidłowości rozliczenia z budżetem z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy 01.04.2012-31.03.2013 oraz w sprawie określenia wysokości odsetek za zwłokę od niezapłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za ten sam rok podatkowy.
Postępowania podatkowe zakończyły się wydaniem przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego we wrześniu 2015 roku decyzji ustalających zobowiązanie jednostki dominującej w zakresie podatku dochodowego za rok 2012/2013 w kwocie 5.375.791 PLN oraz odsetek od niezapłaconych w terminie zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w kwocie 6.272 PLN. W wydanych decyzjach Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego podał jako podstawę prawną pozorność transakcji zbycia udziałów.
Jednostka dominująca podtrzymała swoje stanowisko w zakresie nieprawidłowości ustaleń dokonanych przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, w związku z czym złożyła do Izby Skarbowej w Gdańsku odwołanie od decyzji wydanych przez organ pierwszej instancji.
W lipcu 2016 roku jednostka dominująca otrzymała decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku, w których podtrzymane zostały decyzje Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku w

zakresie ustalającym zobowiązanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jak i odsetek zwłoki od niezapłaconych w terminie zaliczek na podatek. Jednakże, decyzje wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku, jako podstawę prawną ich wydania wskazują przepisy w zakresie ustalania cen transferowych (określając dochód ze zbycia udziałów na kwotę 0,00 zł), a nie wcześniej wskazywaną pozorność transakcji zbycia udziałów. Jednostka dominująca nie zgodziła się z decyzjami Dyrektora Izby Skarbowej, w związku z czym w sierpniu 2016 roku złożyła skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Rozprawy przed Wojewódzkim Sądem Apelacyjnym w Gdańsku odbyły się 20 grudnia 2016 roku. Skargi jednostki dominującej zostały oddalone. Jednostka dominująca nadal podtrzymywała swoje stanowisko w zakresie nieprawidłowych ustaleń i decyzji zarówno Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku jak i Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku, w związku z czym złożone zostały skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Wyrokami z dnia 1 kwietnia 2019 roku, po rozpoznaniu skarg kasacyjnych jednostki dominującej od wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone wyroki WSA oraz decyzje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (dawnej Dyrektora Izby Skarbowej) w Gdańsku. W lipcu 2019 roku jednostce dominującej doręczone zostały pisemne uzasadnienia wyroków wydanych przez Naczelny Sąd Administracyjny. Decyzją Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z 31 października 2019r. uchylone zostały decyzje organu pierwszej instancji i przekazane do ponownego rozpatrzenia przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku.
Jednostka dominująca uzyskała interpretację podatkową wydaną w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, która potwierdza prawidłowość rozliczenia transakcji zbycia udziałów, a tym samym potwierdza stanowisko jednostki dominującej w zakresie zasadności kwoty nadpłaty i rozliczanej straty.
W dniu 21 kwietnia 2021 r. wydane zostały przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku dwie decyzje. W zakresie postępowania dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku określił wysokość zobowiązania podatkowego jednostki dominującej z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy trwający od 1 kwietnia 2012 do 31 marca 2013 roku w wysokości 5.375.791,00 PLN. Podstawą prawną wydania decyzji, na którą powołał się w decyzji Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego jest art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. przepis odnoszący się do cen transferowych w ramach którego, jeżeli w wyniku powiązań miedzy podmiotami zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podatnik nie wykazuje dochodów lub wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby powiązania między podmiotami nie istniały – dochody podatnika oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań. Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stoi na stanowisku, że organy podatkowe są uprawnione do zastosowania instytucji "non-recognition" lub też "recharakterisation" także w postępowaniach podatkowych dotyczących rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych za lata poprzedzające rok 2019 (przepisy w zakresie cen transferowych zostały zmienione od 1 stycznia 2019 roku), powołując się na uzasadnienie do ustawy nowelizującej wprowadzającej zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od 1 stycznia 2019 roku, w którym wskazano, że "dotychczasowe uprawnienie organu podatkowego do uwzględnienia całokształtu warunków, na jakich prowadzą działalność podmioty powiązane poprzez uznanie, że w określonych warunkach dana transakcja nie zostałaby zawarta (ang. non-recognition) lub zostałaby zawarta inna (ang. recharacterisation), wywodzone z brzmienia art. 11 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 25 ust. 1 ustawy o PIT zostało we wprowadzonych regulacjach doprecyzowane".

Druga decyzja Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku dotyczy odsetek za zwłokę od niezapłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za rok podatkowy trwający od 1 kwietnia 2012 do 31 marca 2013 roku. W ramach tej decyzji Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku określił odsetki za zwłokę od niezapłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za marzec 2013 roku w kwocie 5.508,00 PLN oraz umorzył postępowanie w sprawie określenia odsetek za zwłokę od niezapłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za wrzesień i listopad 2012 roku w związku z upływem terminu przedawnienia zobowiązania.
Jednostka dominująca nie zgadza się ustaleniami poczynionymi przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, w związku z czym w maju 2021r. zostały złożone odwołania od wyżej opisanych decyzji do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.
W ocenie Zarządu jednostki dominującej, na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, istnieje jedynie niewielkie ryzyko, że warunkowa należność z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (wynikająca z zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy za rok podatkowy 2012/2013) w wysokości 5.433 tys. PLN nie zostanie odzyskana.
Kontrola podatkowa za rok obrotowy 01.04.2013-31.03.2014
W listopadzie 2018 roku zakończyło się postępowanie kontrolne prowadzone przez Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w zakresie kontroli rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych za rok obrotowy 2013, tj. od kwietnia 2013r. do marca 2014r. W grudniu 2018 roku jednostka dominująca otrzymała Decyzję Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni wydaną na podstawie protokołu z kontroli. W ramach ustaleń zawartych w protokole Naczelnik zakwestionował możliwość rozliczenia przez jednostkę dominującą w zeznaniu podatkowym za objęty kontrolą okres straty podatkowej w wysokości 19.857.264,61 PLN oraz naliczył nieujęte przez jednostkę dominującą przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń w postaci odsetek od otrzymanej pożyczki w wysokości 2.407.786,98 PLN. W wyniku tych ustaleń naliczone zostało zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2013/2014 w wysokości 4.230.360,00 PLN.
Jednostka dominująca złożyła do w/w protokołu zastrzeżenia, w których nie zgadzała się z ustaleniami Naczelnika w zakresie braku możliwości rozliczenia straty podatkowej (kwestionowana strata podatkowa była przedmiotem skargi kasacyjnej złożonej przez jednostkę dominującą do Naczelnego Sądu Administracyjnego, w sprawie której został wydany wyrok w dniu 1 kwietnia 2019 r.). Jednocześnie jednostka dominująca zastosowała się do ustaleń Naczelnika w zakresie obejmującym przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, w wyniku czego złożyła w dniu 30 listopada 2018r. korektę zeznania podatkowego za rok 2013/2014 oraz następne lata (2014/2015, 2015/2016 oraz 2016/2017). W wyniku złożonych korekt powstało zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy zakończony 31 marca 2017 roku w wysokości 119.519,00 PLN. Zobowiązanie to, wraz z należnymi odsetkami, zostało przez jednostkę dominującą uregulowane w dacie złożenia korekty. W dniu 4 grudnia 2018 r. jednostka dominująca otrzymała decyzję Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego ustalającą zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 4.260.360,00 PLN. Od decyzji Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego zostało złożone odwołanie do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. W zakresie tego postępowania Dyrektor Izby Administracji Skarbowej uchylił decyzję Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni i przekazał ją do ponownego rozpatrzenia, co jest związane z powyżej opisanym uchyleniem wyroków WSA oraz decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku. Zgodnie z postanowieniem z 13 maja 2021 roku termin zakończenia postępowania kontrolnego przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego przewidywany jest do 12 lipca 2021 roku.

NOTA 10 - ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ ORAZ DYWIDENDY
Zysk przypadający na jedną akcję
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| Średnia ważona liczba akcji | 15 606 477 | 15 658 535 |
| Zysk netto (w tys. PLN) | 29 521 | 23 030 |
| Zysk netto na jedna akcję (w PLN) | 1,89 | 1,49 |
Dywidendy wypłacone i zadeklarowane
W trakcie roku obrotowego jednostka dominująca wypłaciła dywidendę z zysku za rok 2018/2019 w wysokości 0,25 PLN na jedną akcję. Łączna kwota dywidendy wyniosła 3.914 tys. PLN.
Jednostka zależna Mercor Proof wypłaciła do udziałowców mniejszościowych dywidendy o równowartości 707 tys. PLN.
Zarząd jednostki dominującej nie podjął jeszcze decyzji w zakresie rekomendacji dla WZA co do przeznaczenia zysku wypracowanego przez jednostkę dominującą w bieżącym roku obrotowym.
NOTA 11 - WARTOŚCI NIEMATERIALNE
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość firmy | 51 765 | 50 660 |
| Koszty zakończonych prac rozwojowych | 13 306 | 13 510 |
| Aktywowane koszty prac rozwojowych w toku | 6 810 | 3 687 |
| Koncesje oraz licencje | 4 667 | 8 116 |
| 76 548 | 75 973 |
Prace rozwojowe
Prace rozwojowe obejmują koszty procesu certyfikacji pozwalającego na dopuszczenie do obrotu rynkowego nowych wyrobów i technologii. Prace rozwojowe ujmowane są jako aktywa oraz amortyzowane według zasad opisanych w Nocie 2.
Grupa przeprowadziła testy na utratę wartości dla wszystkich prac rozwojowych w toku w oparciu o zdyskontowane przepływy pieniężne. Za jednostki wypracowujące przepływy pieniężne uznano grupy aktywów, do których zagregowano nakłady na prace rozwojowe zarówno w toku, jak i amortyzowane. Stopa dyskonta została określona na poziomie średnio ważonego kosztu kapitału, który wyniósł 9,50% dla projektów w Mercor SA, 9,1% dla grup aktywów w spółce Grupy Dunamenti Tűzvédelem Zrt., oraz 9,50% dla projektów w spółce DFM Doors. Przeprowadzone testy nie wykazały utraty wartości dla nakładów na prace rozwojowe w toku, a co za tym idzie konieczności utworzenia odpisów z tytułu utraty wartości tego składnika aktywów.

Przeprowadzone na 31 marca 2021 roku testy na utratę wartości dla projektów rozwojowych dokonane zostały w oparciu o prognozę zdyskontowanych przepływów pieniężnych dla okresów obejmujących okres 5 lat od dnia bilansowego. Opracowane prognozy uwzględniają specyfikę danego rynku i opierają się na dotychczasowych doświadczeniach dotyczących danych rynków. Prognozy przepływów pieniężnych wraz z uzasadnieniem biznesowym zostały przygotowane przez dyrektorów poszczególnych pionów produktowych na okres 5-letni tj. lata obrotowe od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2026 roku. Dla pierwszego roku objętego prognozą tj. roku 2021/2022 konserwatywnie założono powrót do poziomów sprzedaży sprzed pandemii COVID-19, tj. do wartości rzeczywistych osiągniętych w roku 2019/20. Dalsze lata prognozy (od 2022/2023 do 2025/2026) zostały założone na następującym poziomie w poszczególnych kategoriach produktowych:
W pionie Systemów Oddymiania i Doświetleń Dachowych w przypadku grup produktowych: centrale sterujące, klapy oddymiające, klapy żaluzjowe, kurtyny, pasma świetlne oraz wyłazy dachowe przyjęto 6% wzrostu r/r; w przypadku grupy produktowej klapy Thermolight przyjęto odpowiednio 42%, 33% w kolejnych latach 6% w przypadku okiennych systemów oddymiania odpowiednio na poziomach 41%, 22%, 6%.
W pionie Wentylacji Pożarowej po powrocie do poziomu sprzedaży sprzed COVID w roku 2021/22 założono następujące zmiany: w automatyce pożarowej wzrost na poziomie 15%, 10% i 10%, i 5% w ostatnim okresie w systemach nadciśnienia wzrost 20%, 15%, 10%; w wentylatorach 15% r/r; w klapach wentylacji bytowej i wentylacji pożarowej 20%, 15%, 15%; w zaworach odcinających 5% r/r.
W pionie Zabezpieczeń Konstrukcji Budowlanych w przypadku grupy produktów Polylack W, w pierwszym okresie przyjęto 40%, w kolejnych latach 30%, w przypadku przejść instalacyjnych 30%, w kolejnych latach 20%r/r, w przypadku płyty ogniochronnej wzrost sprzedaży w pierwszym roku po uruchomieniu nowej linii produkcyjnej na dużą skalę wzrost 3 krotny od poziomu sprzed rozbudowy linii, w kolejnym roku dalszy wzrost 144% i 53%, do ustabilizowania się w kolejnych latach na poziomie docelowej produkcji przy założeniu aktualnych cen sprzedaży, w przypadku płyty Tecbor poziom 30% wzrostu r/r i grupy produktowej Tecwool na poziomie 20% r/r.
Długoterminowa stopa zwrotu została przyjęta na podstawie danych wzrostu gospodarczego opublikowanego przez OECD dla Polski. Dla celów zdyskontowania przyszłych przepływów pieniężnych zastosowana została stopa procentowa odpowiadająca kosztowi kapitału, który został wyliczony w oparciu o metodę średniego ważonego kosztu kapitału (WACC).
Koncesje oraz licencje obejmują przede wszystkim licencje na systemy komputerowe oraz oprogramowanie narzędziowe, wykorzystywane w działalności Grupy. Nie występują zabezpieczenia na wartościach niematerialnych Grupy.

Wartość firmy
Na dzień 31 marca 2021 roku wykazana w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wartość firmy obejmuje wartość firmy powstała na nabyciu:
| Odpisu | Różnice | |||
|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto | aktualizujące | kursowe | Wartość netto | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Tecresa Proteccion Pasiva |
97 183 | 57 349 | 4 607 | 44 441 |
| Grupy Dunamenti Tűzvédelem Zrt. |
7 537 | - | (420) | 7 117 |
| DFM DOORS Sp. z o.o. | 207 | - | - | 207 |
| 107 927 | 57 349 | 4 187 | 51 765 |
Przeprowadzony na 31 marca 2021 roku test na utratę wartości dla pozycji wartości firmy dokonany został w oparciu o prognozę zdyskontowanych przepływów pieniężnych dla okresów obejmujących okres 5 lat od dnia bilansowego z uwzględnieniem projekcji dla wartości rezydualnej. Długoterminowa stopa zwrotu dla wyliczenia wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne po okresie prognozy została przyjęta z uwzględnieniem specyfiki jednostki i rynku, na którym działa. Opracowane zostały prognozy uwzględniające specyfikę danego rynku oraz grupy produktowej, które opierają się na dotychczasowych doświadczeniach dotyczących danych rynków. Prognozy przepływów pieniężnych wraz z uzasadnieniem biznesowym zostały na okres 5-letni tj. lata obrotowe od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2026 roku. Na podstawie przewidywań dotyczących klientów na rynku i powrotu do sytuacji sprzed pandemii dla pierwszego roku objętego prognozą tj. roku 2021/2022 założono wzrost wartości sprzedaży w wysokości 3%, w kolejnym okresie 8% dla Tecresy i 4% r/r w przypadku Dunamenti Tűzvédelem. Dalsze lata prognozy (od 2023/2024 do 2025/2026) zostały założone na poziomie 4%r/r w obu spółkach.
Do testu na utratę wartości dla wartości firmy powstałej z akwizycji spółki Tecresa został włączony ośrodek generujący środki pieniężne Tecresa przy uwzględnieniu synergii produktowych między "MERCOR" S.A. oraz Tecresa. "MERCOR" sprzedaje produkty z zakresu oddymiania do Tecresa; w drugą stronę – produkty hiszpańskiej Tecresy stanowią podstawę do sprzedaży pionu zabezpieczeń przeciwpożarowych w "MERCOR" S.A. Wymiana ta stała się możliwa tylko dzięki akwizycji. Przed akwizycją produkty te nie były wytwarzane w Grupie "MERCOR". Dzięki przejęciu Tecresy Grupa "MERCOR" realizuje pełną marżę na łańcuchu dostaw, od produkcji po instalację. Wzrosty sprzedaży w "MERCOR" S.A. opierają się na szacunku odnośnie dynamiki wzrostu polskiego rynku zabezpieczeń przeciwpożarowych. Dodatkowo, w wyniku centralizacji funkcji operacyjnych w grupie, eksport zabezpieczeń jest realizowany przez struktury "MERCOR" S.A. na rynkach macierzystych oraz na głównych europejskich rynkach eksportowych, jak również na rynkach eksportowych obsługiwanych bezpośrednio przez Tecresę (Azja, Afryka, Ameryka Południowa).
Prognozy dotyczące rentowności ośrodka Tecresa opierają się na przeprowadzonych zmianach w zakresie kosztów produktów w pionie zabezpieczeń konstrukcji i oddymiania oferowanych przez spółkę. Dzięki zmniejszeniu kosztów produktów zakładane jest uzyskanie większych udziałów rynkowych oraz wzrost sprzedaży przy niewielkim spadku marży. Dodatkowo, w Tecresie będą materializować się korzyści skali wynikające z postępującej specjalizacji w Grupie – spółka będzie zwiększać dostawy w ramach Grupy, co bezpośrednio spowoduje wzrost marży operacyjnej oraz EBITDA. Dzięki dostawom i sprzedaży realizowanej w ramach Grupy "MERCOR", założenia dynamiki w kolejnych latach po roku budżetowanym 2021/2022 są na poziomach 4% rok do roku.

Na dzień bilansowy przeprowadzono również test na utratę wartości dla wartości firmy z nabycia spółki Dunamenti Tűzvédelem. Produkty Dunamenti Tűzvédelem uzupełniają paletę "MERCOR" w zakresie pionu zabezpieczeń przeciwpożarowych, a "MERCOR" S.A. sprzedaje do Dunamenti Tűzvédelem wyroby pionów oddymiania grawitacyjnego i wentylacji mechanicznej. Założono dynamiczny wzrost sprzedaży produktów Dunamenti Tűzvédelem na rynkach "MERCOR" dzięki uzyskaniu na nie europejskich dokumentów dopuszczających. Wzrost sprzedaży na rynkach Dunamenti Tűzvédelem został założony na poziomie długoterminowego wzrostu dla rynku węgierskiego. Łącznie dynamika przychodów ze sprzedaży po roku budżetowym 2021/2022 (gdzie prognozuje się 3% wzrostu) została założona na poziomach 4% r/r.
Wartość firmy powstała w wyniku połączenia jednostek została przyporządkowane do następujących ośrodków generujących środki pieniężne:
- ośrodek Tecresa Proteccion Pasiva
- ośrodek Grupa Dunamenti Tűzvédelem Zrt
| Ośrodek Tecresa | Ośrodek Dunamenti | Razem | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | 31/03/2021 | 31/03/2020 | 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość bilansowa | ||||||
| wartości firmy | 44 441 | 43 410 | 7 117 | 7 043 | 51 558 | 50 423 |
Ośrodek Tecresa Proteccion Pasiva
Wartość odzyskiwalna ośrodka Tecresa Proteccion Pasiva została ustalona na podstawie wartości użytkowej skalkulowanej na bazie prognozy przepływów środków pieniężnych opartej na zatwierdzonych przez wyższą kadrę kierowniczą budżetach finansowych obejmujących pięcioletni okres. Do prognoz przepływów środków pieniężnych zastosowano stopę dyskontową na poziomie 8,20% (2019/20: 8,40%), a przepływy wykraczające poza pięcioletni okres są szacowane z zastosowaniem 1,5 % stopy wzrostu (2019/20:1,5%).
Ośrodek Grupa Dunamenti Tűzvédelem Zrt
Wartość odzyskiwalna ośrodka Grupa Dunamenti Tűzvédelem Zrt również została ustalona na podstawie wartości użytkowej przy wykorzystaniu prognoz przepływów środków pieniężnych opartych na zatwierdzonych przez wyższą kadrę kierowniczą budżetach finansowych obejmujących okres pięcioletni. Do prognoz przepływów środków pieniężnych zastosowano stopę dyskontową na poziomie 9,1% (2019/20: 10,8%). Stopa wzrostu zastosowana do ekstrapolacji przepływów środków pieniężnych Grupy w tym ośrodku wykraczających poza pięcioletni okres jest na poziomie 1,6% (2019/20: 1,6%).

Kluczowe założenia zastosowane do obliczenia wartości użytkowej
Obliczenie wartości użytkowej Tecresa Proteccion Pasiva i ośrodka Grupa Dunamenti Tűzvédelem Zrt jest najbardziej wrażliwe na następujące zmienne:
- stopy dyskontowa (WACC);
- poziom EBITDA
Stopa dyskontowa – stopa dyskontowa odzwierciedla dokonane przez kierownictwo oszacowanie ryzyka typowego dla każdego ośrodka. Jest to wskaźnik stosowany przez kierownictwo w celu oszacowania efektywności (wyników) operacyjnych oraz przyszłych propozycji inwestycyjnych. Przy ustalaniu stóp dyskontowych dla każdego ośrodka generującego przepływy pieniężne uwzględniono średnioważony koszt kapitału (WACC).
EBITDA – liczona jako zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych (kredytów, obligacji), podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych.
Wrażliwość na zmiany założeń
W przypadku oszacowania wartości użytkowej ośrodka Grupa Dunamenti Tűzvédelem Zrt oraz ośrodka Tecresa Proteccion Pasiva, kierownictwo jest przekonane, iż żadna racjonalnie możliwa zmiana jakiegokolwiek kluczowego założenia określonego powyżej nie spowoduje, że wartość bilansowa tego ośrodka znacząco przekroczy jego wartość odzyskiwalną (wartość odzyskiwalna będzie wyższa od wartości bilansowej).

Zmiany w stanie wartości niematerialnych za okres 1 kwietnia 2020 – 31 marca 2021 roku
| koszty zakończonych |
aktywowane koszty prac |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| prac | rozwojowych | koncesje i | |||
| wartość firmy | rozwojowych | w toku | licencje | razem | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość brutto | |||||
| Stan na 1 kwietnia 2020 roku | 104 928 | 31 212 | 3 687 | 17 220 | 157 047 |
| Zwiększenia: | |||||
| - nabycie | - | - | - | 38 | 38 |
| - wytworzone we własnym zakresie | - | 3 351 | 6 474 | 0 | 9 825 |
| Zmniejszenia: | |||||
| - sprzedaż i likwidacja - zakończenie prac rozwojowych |
- | - | - | 201 | 201 |
| pozytywnym efektem | - | - | 3 351 | - | 3 351 |
| Stan na 31 marca 2021 roku | 104 928 | 34 563 | 6 810 | 17 057 | 163 358 |
| Umorzenie i odpisy | |||||
| Stan na 1 kwietnia 2020 roku | 57 349 | 17 702 | - | 8 482 | 83 533 |
| Zwiększenia: | |||||
| - amortyzacja | - | 3 559 | - | 804 | 4 363 |
| Zmniejszenia: | |||||
| - sprzedaż i likwidacja | - | 4 | - | - | 4 |
| Stan na 31 marca 2021 roku | 57 349 | 21 257 | - | 9 276 | 87 882 |
| Różnice kursowe z przeliczenia | 4 186 | - | - | (3 104) | 1 082 |
| Netto na dzień 31 marca 2021 roku | 51 765 | 13 306 | 6 810 | 4 667 | 76 548 |

Zmiany w stanie wartości niematerialnych za okres 1 kwietnia 2019 – 31 marca 2020 roku
| koszty zakończonych |
aktywowane koszty prac |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| prac | rozwojowych | koncesje i | |||
| wartość firmy | rozwojowych | w toku | licencje | razem | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość brutto | |||||
| Stan na 1 kwietnia 2019 roku | 104 928 | 24 759 | 7 957 | 15 284 | 152 928 |
| Zwiększenia: | |||||
| - nabycie | - | - | - | 1 064 | 1 064 |
| - wytworzone we własnym zakresie | - | 6 453 | 2 183 | 873 | 9 509 |
| Zmniejszenia: | |||||
| - sprzedaż i likwidacja | - | - | - | 1 | 1 |
| - zakończenie prac rozwojowych | |||||
| pozytywnym efektem | - | - | 6 453 | - | 6 453 |
| Stan na 31 marca 2020 roku | 104 928 | 31 212 | 3 687 | 17 220 | 157 047 |
| Umorzenie i odpisy | |||||
| Stan na 1 kwietnia 2019 roku | 57 349 | 14 198 | - | 6 828 | 78 375 |
| Zwiększenia: | |||||
| - amortyzacja | - | 3 504 | - | 1 655 | 5 159 |
| Zmniejszenia: | |||||
| - sprzedaż i likwidacja | - | - | - | 1 | 1 |
| Stan na 31 marca 2020 roku | 57 349 | 17 702 | - | 8 482 | 83 533 |
| Różnice kursowe z przeliczenia | 3 081 | - | - | (622) | 2 459 |
| Netto na dzień 31 marca 2020 roku | 50 660 | 13 510 | 3 687 | 8 116 | 75 973 |

NOTA 12 - RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE
| Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Grunty | 536 | 536 |
| Budynki i budowle | 13 113 | 13 299 |
| Maszyny i urządzenia | 12 592 | 10 839 |
| Środki transportu | 618 | 813 |
| Pozostałe | 1 276 | 1 427 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 28 135 | 26 914 |
| Aktywa trwałe w budowie | 14 993 | 5 969 |
| Zaliczki na aktywa trwałe | 5 523 | 3 870 |
| 48 651 | 36 753 |
Rzeczowe aktywa trwałe Grupy stanowią zabezpieczenie udzielonych Grupie kredytów. Wartość zabezpieczeń ustanowionych na rzeczowych aktywach trwałych przedstawia tabela poniżej:
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość rzeczowych aktywów trwałych stanowiących zabezpieczenie udzielonych Grupie kredytów i linii |
||
| gwarancyjnych | 10 109 | 12 083 |
| 10 109 | 12 083 |
Zmiany w wartości rzeczowych aktywów trwałych zostały przedstawione w poniższych tabelach.

Zmiany w stanie rzeczowych aktywów trwałych za okres 1 kwietnia 2020 – 31 marca 2021 roku
| Budynki i | Maszyny i | Środki | Środki trwałe w |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Grunty | budowle | urządzenia | transportu | Pozostałe | budowie | Razem | |
| Wartość brutto | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN |
| Stan na 1 kwietnia 2020 roku |
536 | 19 733 | 31 312 | 3 528 | 4 486 | 5 969 | 65 564 |
| Zwiększenia: - nabycie przeniesienie do rzeczowych aktywów trwałych i wartości |
- | 171 | 3 329 | 44 | 168 | 10 659 | 14 371 |
| niematerialnych | - | - | 431 | - | 3 | - | 434 |
| Zmniejszenia: - sprzedaż i likwidacja - przeniesienie do rzeczowych aktywów |
- | 172 | 1 449 | 4 | 49 | - | 1 674 |
| trwałych i wartości niematerialnych |
- | - | - | - | - | 1 635 | 1 635 |
| Stan na 31 marca 2021 roku |
536 | 19 732 | 33 623 | 3 568 | 4 608 | 14 993 | 77 060 |
| Umorzenie i odpisy | |||||||
| Stan na 1 kwietnia 2020 roku |
- | 7 291 | 21 429 | 2 947 | 3 054 | - | 34 721 |
| Zwiększenia: - amortyzacja - przeniesienie do rzeczowych aktywów |
- | 1 378 | 2 767 | 329 | 346 | - | 4 820 |
| trwałych i wartości niematerialnych |
- | - | 191 | - | 32 | - | 223 |
| Zmniejszenia: - sprzedaż i likwidacja |
- | 29 | 1 188 | 3 | 47 | - | 1 267 |
| Stan na 31 marca 2021 roku |
- | 8 043 | 22 403 | 3 157 | 3 333 | - | 36 936 |
| Różnice kursowe z przeliczenia |
- | 2 021 | 2 168 | 323 | 53 | - | 4 565 |
| Netto na dzień 31 marca 2021 roku |
536 | 13 113 | 12 592 | 618 | 1 276 | 14 993 | 43 128 |

Zmiany w stanie rzeczowych aktywów trwałych za okres 1 kwietnia 2019 – 31 marca 2020 roku
| Budynki i | Maszyny i | Środki | Środki trwałe w |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Grunty | budowle | urządzenia | transportu | Pozostałe | budowie | Razem | |
| Wartość brutto | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN |
| Stan na 1 kwietnia 2019 roku |
536 | 19 733 | 31 312 | 3 528 | 4 486 | 1 454 | 61 049 |
| Zwiększenia: - nabycie - przeniesienie do |
- | 95 | 3 017 | 131 | 209 | 6 638 | 10 090 |
| rzeczowych aktywów trwałych |
- | 525 | 747 | 760 | 165 | - | 2 197 |
| Zmniejszenia: - sprzedaż i likwidacja - przeniesienie do rzeczowych aktywów |
- | - | 1 414 | 1 554 | 318 | - | 3 286 |
| trwałych i wartości niematerialnych |
- | - | - | - | - | 2 123 | 2 123 |
| Stan na 31 marca 2020 roku |
536 | 20 353 | 33 662 | 2 865 | 4 542 | 5 969 | 67 927 |
| Umorzenie i odpisy | |||||||
| Stan na 1 kwietnia 2019 roku Zwiększenia: |
- | 7 291 | 21 429 | 2 947 | 3 054 | - | 34 721 |
| - amortyzacja - przeniesienie do rzeczowych aktywów |
- | 772 | 2 352 | 164 | 275 | - | 3 563 |
| trwałych i wartości niematerialnych |
- | 170 | 528 | 468 | 80 | - | 1 246 |
| Zmniejszenia: - sprzedaż i likwidacja |
- | - | 1 066 | 1 408 | 317 | - | 2 791 |
| Stan na 31 marca 2020 roku |
- | 8 233 | 23 243 | 2 171 | 3 092 | - | 36 739 |
| Różnice kursowe z przeliczenia |
- | 1 179 | 420 | 119 | (23) | - | 1 695 |
| Netto na dzień 31 marca 2020 roku |
536 | 13 299 | 10 839 | 813 | 1 427 | 5 969 | 32 883 |

NOTA 13 – NALEŻNOŚCI Z TYTULU KAUCJI GWARANCYJNYCH
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Należności z tytułu kaucji długoterminowych | 7 683 | 8 172 |
| Należności z tytułu kaucji krótkoterminowych | 5 044 | 4 411 |
| Odpisy aktualizujące | (1 478) | (1 313) |
| 11 249 | 11 270 |
Zatrzymywane przez kontrahentów kaucje obejmują określony umownie procent zafakturowanych dostaw. Procent ten kształtuje się najczęściej w wysokości od 5% do 10% wartości umowy. W zależności od podpisanych umów kaucje te zatrzymywane są przez inwestorów w okresie od 6 do 120 miesięcy. W zakresie rozpoznawania przychodów, przychód w części objętej kaucją zatrzymaną przez kontrahenta rozpoznawany jest w wartości godziwej. Dyskonto wynikające z ujęcia wartości godziwej rozpoznawane jest w ramach przychodów finansowych według metody zamortyzowanego kosztu.
NOTA 14 - INNE AKTYWA DŁUGOTERMINOWE
| Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Rozliczenia międzyokresowe kosztów – wydatki | ||
| stanowiące koszt przyszłych okresów | 268 | 370 |
| 268 | 370 |

NOTA 15 – ZAPASY
| Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Materiały | 29 571 | 24 327 |
| Produkcja w toku | 4 060 | 5 404 |
| Produkty gotowe | 14 326 | 11 887 |
| Towary | - | 6 125 |
| Odpisy aktualizujące | (6 206) | (5 951) |
| 41 751 | 41 792 |
Zmiany stanu odpisu na zapasy
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| Stan odpisu na początek okresu | w tys. PLN 5 951 |
w tys. PLN 6 508 |
| Utworzenie odpisu w ciężar kosztów | 2 063 | 1 944 |
| Wykorzystanie odpisu Stan odpisu na koniec okresu |
1 808 6 206 |
2 501 5 951 |
Zapasy wyceniane są według zasad przedstawionych w Nocie 2. Utworzone odpisy aktualizujące oraz ich odwrócenia ujmowane są jako elementy kosztu własnego sprzedaży. W bieżącym roku obrotowym, w związku z dokonaną sprzedażą lub likwidacją zapasów, które utraciły przydatność gospodarczą, Grupa wykorzystała odpis na zapasy w wysokości 1.808 tys. PLN. Wartość odpisu utworzonego na zapasy wyniosła w roku obrotowym 2.063 tys. PLN.
Zapasy stanowią zabezpieczenie udzielonych Grupie kredytów. Wartość księgowa zapasów, jakie według umowy przewłaszczenia stanowią zabezpieczenie, przedstawia tabela poniżej:
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość zapasów stanowiących zabezpieczenie | ||
| kredytów bankowych | 17 071 | 15 014 |
| 17 071 | 15 014 |

NOTA 16 - NALEŻNOŚCI HANDLOWE I POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Należności handlowe | 84 612 | 92 099 |
| Należności z tytułu podatków z wyłączeniem podatku | ||
| dochodowego od osób prawnych | 2 933 | 2 555 |
| Zaliczki przekazane na poczet dostaw | 3 597 | 1 737 |
| Pozostałe należności | 646 | 1 495 |
| Odpisy aktualizujące | (17 257) | (15 715) |
| 74 531 | 85 171 |
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj termin płatności mieszczący się w okresie od 14 do 180 dni. Wartość godziwa należności nie różni się istotnie od ich wartości księgowych wykazanych w bilansie.
W trakcie roku obrotowego należności z tytułu dostaw i usług objęte były ubezpieczeniem. Zabezpieczone w ten sposób było 70% należności powstałych w trakcie roku obrotowego.
Zmiany stanu odpisu na należności
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Stan odpisu na początek okresu | 15 715 | 13 242 |
| Utworzenie odpisu w ciężar kosztów | 2 079 | 3 209 |
| Rozwiązanie odpisu niewykorzystanego | 591 | 639 |
| Wykorzystanie odpisu | (22) | 185 |
| Zmiany wynikające z różnic kursowych | 32 | 88 |
| Stan odpisu na koniec okresu | 17 257 | 15 715 |
NOTA 17 - INNE AKTYWA OBROTOWE
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Rozliczenia międzyokresowe kosztów - wydatki | ||
| stanowiące koszt przyszłych okresów | 2 941 | 1 918 |
| 2 941 | 1 918 |
Inne aktywa obrotowe obejmują wydatki związane z kosztami przyszłych okresów. W szczególności są to poniesione z góry opłaty za usługi. Aktywa te rozliczane są w koszty działalności zgodnie z upływem czasu lub wielkością świadczeń w zależności od ich charakteru.

NOTA 18 - ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Środki pieniężne w kasie i banku | 24 228 | 12 754 |
| 24 228 | 12 754 |
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość uzależniona jest od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są deponowane na różne okresy, od jednego dnia do 3 miesięcy, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych.
Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów jest równa ich wartości księgowej netto. W stosunku do wykazanych wielkości, poza środkami zgromadzonymi na wyodrębnionych rachunkach VAT, nie występują żadne ograniczenia w dysponowaniu środkami pieniężnymi i ich ekwiwalentami.
NOTA 19 - KAPITAŁ WŁASNY
Kapitał akcyjny
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych serii akcji składających się na kapitał podstawowy jednostki dominującej na dzień 31 marca 2021 roku, przedstawiają się następująco:
| Wartość | Data | Prawo do | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Seria | Liczba akcji | nominalna | rejestracji | dywidendy | Sposób pokrycia | Rodzaj akcji |
| AA | 12 454 544 | 3 113 636,00 | 17.05.2007 | 17.05.2007 | Gotówka/aport* | zwykłe |
| BB | 1 780 488 | 445 122,00 | 09.08.2007 | 09.08.2007 | Gotówka | zwykłe |
| CC | 1 423 503 | 355 875,75 | 15.09.2008 | 15.09.2008 | Gotówka/aport | zwykłe |
| 15 658 535 | 3 914 633,75 | |||||
| Wartość nominalna jednej akcji w złotych: | ||||||
| 0,25 |
* kapitał akcyjny MERCOR SA powstał w wyniku przekształcenia kapitału zakładowego PUH MERCOR Sp. z o.o. w wyniku zmiany formy prawnej w dniu 21 września 2004 roku; kapitał zakładowy PUH MERCOR Sp. z o.o. opłacony został gotówką do kwoty 100,00 PLN, pozostała część kapitału w kwocie 2.999.900,00 PLN opłacona została wkładem niepieniężnym w postaci wniesionych udziałów w MERCOR-Pro Sp. z o.o. zgodnie z aktem notarialnym rep. A nr 6477/99 z dnia 9 lipca 1999 roku
Na dzień 31 marca 2021 roku nie występowały żadne ograniczenia związane z akcjami jednostki dominującej.

Struktura właścicielska kapitału akcyjnego jednostki dominującej na dzień 31 marca 2021 roku przedstawiała się następująco:
| 31.03.2021 | 31.03.2020 | |||
|---|---|---|---|---|
| Akcjonariusz | Ilość akcji | % | Ilość akcji | % |
| Periban Limited(1) | 4 102 994 | 26,20% | 4 102 994 | 26,20% |
| Elbrus FIZ zarządzany przez Investors TFI S.A.(2) | 3 925 502 | 25,07% | 3 923 024 | 25,05% |
| Nationale Nederlanden Otwarty Fundusz | ||||
| Emerytalny(3) | 1 566 821 | 10,01% | 1 354 400 | 8,65% |
| Otwarty Fundusz Emerytalny PZU Złota Jesień(4) | 1 452 947 | 9,28% | 1 450 000 | 9,26% |
| N50 Cyprus Limited(5) | 1 000 853 | 6,39% | 1 000 853 | 6,39% |
| PTE Allianz Polska S.A.(6) | 791 018 | 5,05% | 911 018 | 5,82% |
| Akcjonariat rozproszony | 2 818 400 | 18,00% | 2 916 246 | 18,63% |
| 15 658 535 | 100,00% | 15 658 535 | 100,00% |
(1) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
(2) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
(3) zgodnie z zawiadomieniem z dnia 30.03.2021 roku
(4) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
(5) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
(6) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
Przedstawiony powyżej udział w kapitale podstawowym odpowiadał udziałowi w głosach na zgromadzeniu akcjonariuszy.
Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego akcjonariusze posiadający co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu przedstawiają się następująco:
| Akcjonariusz | Ilość akcji | % |
|---|---|---|
| Periban Limited(1) | 4 102 994 | 26,20% |
| Elbrus FIZ zarządzany przez Investors TFI S.A.(2) | 3 925 502 | 25,07% |
| Nationale Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny(3) | 1 566 821 | 10,01% |
| Otwarty Fundusz Emerytalny PZU Złota Jesień(4) | 1 452 947 | 9,28% |
| N50 Cyprus Limited(5) | 1 000 853 | 6,39% |
| PTE Allianz Polska S.A.(6) | 791 018 | 5,05% |
(1) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
(2) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
(3) zgodnie z zawiadomieniem z dnia 30.03.2021 roku
(4) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
(5) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
(6) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 16.03.2021 roku
Kapitały rezerwowe
Kapitał rezerwowy jednostki dominującej z zysku wypracowanego w latach poprzednich w wysokości 857 tys. PLN został utworzony z przeznaczeniem na rozwój działalności.
W bieżącym roku obrotowym jednostka dominująca utworzyła kapitał rezerwowy w kwocie 23.500 tys. PLN z przeznaczeniem na skup akcji własnych.

Akcje własne
Realizując uchwałę Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z 30 czerwca 2020 roku jednostka dominująca w sierpniu 2020 roku uruchomiła program skupu akcji własnych. Do dnia 31 marca 2021 roku skupionych zostało łącznie 52.058 akcji za łączną cenę nabycia 543.140,50 PLN. Akcje własne będące w posiadaniu jednostki dominującej na 31 marca 2021 roku stanowiły 0,3325% wszystkich akcji jednostki dominującej. Program skupu akcji własnych realizowany jest w ramach utworzonego w tym celu z zysków zatrzymanych kapitału rezerwowego w wysokości 23.500 tys. PLN. Utworzenie kapitału rezerwowego wynika z uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z 30 czerwca 2020 roku. Uchwały NWZA opublikowane były w ramach raportu bieżącego nr 16/2020 z dnia 1 lipca 2020 roku. Zgodnie z regulaminem Programu Skupu Akcji uchwalonym w dniu 16 marca 2021 roku jednostka dominująca może dokonać skupu akcji własnych w liczbie nie przekraczającej 940.000 sztuk. Cena zakupu 1 akcji nie może być niższa niż 0,25 PLN i nie może przekroczyć kwoty 25,00 PLN. Program skupu akcji własnych może trwać nie dłużej niż do dnia 31 maja 2025 roku, nie dłużej jednak niż do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na jego realizację.
Zyski zatrzymane
Zyski zatrzymane z lat poprzednich obejmują w całości zyski zatrzymane decyzją akcjonariuszy. Zgodnie z art. 396 §1 Kodeksu Spółek Handlowych, na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego.
| Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Zyski zatrzymane z lat poprzednich Utworzenie kapitału rezerwowego Wypłata dywidendy Zysk bieżącego okresu przypadający akcjonariuszom |
26 148 (23 500) (3 914) |
4 583 - - |
| jednostki dominującej | 26 853 | 21 565 |
| 25 587 | 26 148 |
Struktura zysków zatrzymanych z lat poprzednich przedstawia się następująco:

NOTA 20 - KREDYTY I POŻYCZKI
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Kredyty bankowe | 58 153 | 61 109 |
| Pożyczki z instytucji finansowych | 1 394 | 593 |
| Pożyczki od udziałowców | - | 1 365 |
| 59 547 | 63 067 | |
| w tym: | ||
| Część długoterminowa | 48 529 | 47 018 |
| Kredyty bankowe | 48 413 | 46 718 |
| Pożyczki od instytucji finansowych | 116 | 300 |
| Część krótkoterminowa | 11 018 | 16 049 |
| Kredyty bankowe | 9 742 | 14 391 |
| Pożyczki od instytucji finansowych | 1 276 | 293 |
| Pożyczki od udziałowców | - | 1 365 |
| Kredyty i pożyczki wymagane: | ||
| do roku | 11 018 | 16 049 |
| od 2 do 3 lat | 41 548 | 46 719 |
| od 3 lat do 5 lat | 6 981 | 299 |
| 59 547 | 63 067 |
Wyrażona w PLN struktura walutowa kredytów wykorzystywanych przez Grupę przedstawia się następująco:
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Kredyty w złotych (PLN) | 51 458 | 58 529 |
| Kredyty w Euro (EUR) | 8 089 | 4 538 |
| 59 547 | 63 067 |
W tabeli poniżej przedstawiona została analiza zmian gotówkowych w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych.
| Zmiany niepieniężne | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.03.2020 | Przepływy pieniężne |
Zwiększenia i reklasyfikacje |
Efekt różnic kursowych |
Odsetki | 31.03.2021 | |
| Pożyczki/kredyty długoterminowe | 47 018 | 818 | - | - | 693 | 48 529 |
| Pożyczki/kredyty krótkoterminowe | 16 049 | (5 096) | - | - | 65 | 11 018 |
| Zobowiązania leasingowe | 26 507 | (10 375) | 13 392 | 293 | 920 | 30 737 |
Specyfikacja otrzymanych kredytów i pożyczek oraz istotnych warunków umów kredytowych została zawarta w tabeli poniżej.

Kredyty i pożyczki według stanu na 31 marca 2021 roku
| Nazwa (firma) jednostki ze |
Forma kredytu | Kwota kredytu / pożyczki wg umowy |
Kwota kredytu / pożyczki pozostała do spłaty (tys. PLN) |
Warunki | Termin | Zabezpieczenia | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| wskazaniem formy prawnej |
w tys. | waluta | Część krótkoterminowa |
Część długoterminowa |
oprocentowania | spłaty | |||
| BNP Paribas Bank Polska S.A. |
Kredyt w rachunku bieżącym/kredyt obrotowy |
32 160 |
PLN | - | 10 793 |
1W WIBOR + marża |
30.11.2023 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco, pełnomocnictwo do rachunku prowadzonego przez bank, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
|
| BNP Paribas Bank Polska S.A. |
Kredyt inwestycyjny (nabycie akcji Dunamenti Tűzvédelem Zrt) |
17 000 |
PLN | 2 583 | 2 583 | 1M WIBOR + marża |
30.04.2023 | pełnomocnictwo do rachunku, weksel in blanco, hipoteka umowna łączna na nieruchomości wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, zastaw na przedsiębiorstwie spółki Dunamenti Tűzvédelem Zrt |
|
| BNP Paribas Bank Polska S.A. |
Kredyt inwestycyjny | 10 000 |
PLN | 1 164 | 6 436 |
1M WIBOR + marża |
05.12.2026 | zastaw rejestrowy na środkach trwałych wraz z cesją praw do polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco, pełnomocnictwo do rachunku prowadzonego przez bank |
|
| Credit Agricole Bank Polska S.A. |
Kredyt w rachunku bieżącym | 21 420 |
PLN | - | 10 800 |
O/N WIBOR + marża |
31.10.2022 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, notarialne poddanie się egzekucji, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
|
| mBank S.A. | Kredyt obrotowy | 10 420 |
PLN | - | 10 420 |
1M WIBOR + marża |
28.10.2022 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu, weksel in blanco |
|
| mBank S.A. | Kredyt w rachunku bieżącym | 11 000 |
PLN | - | 1 439 |
O/N WIBOR + marża |
28.10.2022 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu, weksel in blanco |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ "MERCOR" S.A. NA DZIEŃ I ZA OKRES 12 MIESIĘCY ZAKOŃCZONY 31 MARCA 2021 ROKU

| Santander Bank Polska S.A. |
Kredyt inwestycyjny | 10 000 |
PLN | - | - | 1M WIBOR + marża |
28.02.2027 | Zastaw rejestrowy na środkach trwałych (zabezpieczenie ustanawiane przed uruchomieniem kolejnych transz), notarialne poddanie się egzekucji |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Polski Fundusz Rozwoju |
Subwencja covidowa | 1 086 |
PLN | 1 086 |
- | nieoprocentowana | 30.06.2023 | bez zabezpieczeń |
| BNP Paribas Bank Polska S.A. |
Kredyt w rachunku bieżącym | 6 000 | PLN | 5 425 | - | 1W WIBOR + marża |
30.11.2021 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco |
| Consorcio Urbanistico Leganes Tecnologico |
Kredyt inwestycyjny | 40 | EUR | 70 | 118 | nieoprocentowana | 25.09.2022 | bez zabezpieczeń |
| Consorcio Urbanistico Leganes Tecnologico |
Kredyt inwestycyjny | 26 | EUR | 120 | - | 3M EURIBOR + marża |
15.09.2021 | bez zabezpieczeń |
| BANCO | Linia na finansowanie importu | 600 | EUR | 555 | - | 3M EURIBOR + marża |
31.03.2022 | bez zabezpieczeń |
| BANCO | Linia dyskontowa | 100 | EUR | 14 | - | 3M EURIBOR + marża |
31.03.2022 | bez zabezpieczeń |
| BANKIA | Pożyczka covidowa | 200 | EUR | - | 932 | 3M EURIBOR + marża |
18.05.2025 | bez zabezpieczeń |
| BBVA | Pożyczka covidowa | 400 | EUR | - | 1 864 | 12M EURIBOR + marża |
06.05.2023 | bez zabezpieczeń |
| Santander | Pożyczka covidowa | 200 | EUR | - | 932 | 3M EURIBOR + marża |
20.07.2025 | bez zabezpieczeń |
| BANKINTER | Pożyczka covidowa | 400 | EUR | - | 1 864 | 3M EURIBOR + marża |
18.05.2023 | bez zabezpieczeń |
| KUTXABANK | Pożyczka covidowa | 75 | EUR | - | 348 | 3M EURIBOR + marża |
03.07.2023 | bez zabezpieczeń |
| Razem kredyty bankowe i pożyczki | 11 018 | 48 529 |

Kredyty i pożyczki według stanu na 31 marca 2020 roku
| Nazwa (firma) jednostki ze |
Forma kredytu | Kwota kredytu / pożyczki wg umowy |
spłaty (tys. PLN) | Kwota kredytu / pożyczki pozostała do | Warunki | Termin | Zabezpieczenia | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| wskazaniem formy prawnej |
w tys. | waluta | Część krótkoterminowa |
Część długoterminowa |
oprocentowania | spłaty | ||
| BNP Paribas Bank Polska S.A. (dawniej Raiffeisen Bank Polska S.A.) |
Kredyt w rachunku bieżącym | 32 160 |
PLN | - | 17 575 | 1W WIBOR + marża |
30.11.2021 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco, pełnomocnictwo do rachunku prowadzonego przez bank, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
| BNP Paribas Bank Polska S.A. (dawniej Raiffeisen Bank Polska S.A.) |
Kredyt inwestycyjny (nabycie akcji Dunamenti Tűzvédelem Zrt) |
17 000 |
PLN | 2 583 | 4 968 | 1M WIBOR + marża |
30.04.2023 | pełnomocnictwo do rachunku, weksel in blanco, hipoteka umowna łączna na nieruchomości wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, zastaw na przedsiębiorstwie spółki Dunamenti Tűzvédelem Zrt |
| BNP Paribas Bank Polska S.A. (dawniej Raiffeisen Bank Polska S.A.) |
Kredyt inwestycyjny | 9 000 |
PLN | - | 5 708 |
1M WIBOR + marża |
31.07.2022 | zastaw rejestrowy na środkach trwałych wraz z cesją praw do polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco, pełnomocnictwo do rachunku prowadzonego przez bank |
| Credit Agricole Bank Polska S.A. |
Kredyt w rachunku bieżącym | 21 420 |
PLN | - | 8 467 | O/N WIBOR + marża |
29.10.2021 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
| mBank S.A. | Kredyt obrotowy | 15 000 | PLN | 5 000 | 10 000 |
1M WIBOR + marża |
29.10.2021 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
| mBank S.A. | Kredyt w rachunku bieżącym | 6 420 |
PLN | 1 434 |
- | O/N WIBOR + marża |
30.10.2020 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |

| Razem kredyty bankowe i pożyczki | 16 049 | 47 018 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Consorcio Urbanistico Leganes Tecnologico |
Kredyt inwestycyjny | 30 | EUR | 133 | - | 3M EURIBOR + marża |
15.09.2022 | bez zabezpieczeń |
| Consorcio Urbanistico Leganes Tecnologico |
Kredyt inwestycyjny | 15 | EUR | 67 | - | 3M EURIBOR + marża |
15.09.2021 | bez zabezpieczeń |
| Consorcio Urbanistico Leganes Tecnologico |
Kredyt inwestycyjny | 75 | EUR | - | 225 | nieoprocentowana | 25.01.2023 | bez zabezpieczeń |
| Consorcio Urbanistico Leganes Tecnologico |
Kredyt inwestycyjny | 31 | EUR | - | 75 | nieoprocentowana | 25.01.2022 | bez zabezpieczeń |
| BNP Paribas Bank Polska S.A. (dawniej Raiffeisen Bank Polska S.A.) |
Kredyt w rachunku bieżącym | 6 000 | PLN | 5 374 | - | 1W WIBOR + marża |
30.11.2020 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco |
| Osoba fizyczna | Pożyczki na cele obrotowe | 1 365 | PLN | 1 365 | - | oprocentowanie stałe |
31.03.2021 | bez zabezpieczeń |
| Santander Bank Polska S.A. |
Pożyczka leasingowa | 240 | PLN | 93 | - | 1M WIBOR + marża |
31.03.2021 | weksel własny in blanco |

NOTA 21 - REZERWY NA ZOBOWIĄZANIA
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Rezerwa na odprawy emerytalne i rentowe | 566 | 263 |
| Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 3 084 | 2 622 |
| Rezerwa na przewidywane straty | 23 | - |
| 3 673 | 2 885 | |
| w tym: | ||
| Część długoterminowa | ||
| Rezerwa na odprawy emerytalne i rentowe | 555 | 258 |
| Rezerwa na naprawy gwarancyjne | - | - |
| Rezerwa na przewidywane straty | - | - |
| 555 | 258 | |
| Część krótkoterminowa | ||
| Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe | 11 | 5 |
| Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 3 084 | 2 622 |
| Rezerwa na przewidywane straty | 23 | - |
| 3 118 | 2 627 |
Okres gwarancji udzielanej przez Grupę na swoje wyroby najczęściej wynosi 24 miesiące. Z tego względu, z uwagi na fakt, że zmiana wartości pieniądza w czasie nie ma istotnego wpływu na szacunek rezerw na koszty robót gwarancyjnych, rezerwy te nie podlegają dyskontowaniu. Wartość rezerw szacowana jest na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy w oparciu o statystyczny udział kosztów napraw gwarancyjnych dotyczących poprzednich okresów. Kwota rezerwy wyliczana jest przy założeniu proporcjonalnego udziału kosztów napraw gwarancyjnych do przychodów ze sprzedaży.
Pracownikom podmiotów zlokalizowanych w Polsce przysługuje prawo do odprawy emerytalnej na zasadach określonych w art. 921 Kodeksu Pracy, tj. w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika w dniu nabycia prawa do odprawy. Rezerwy te szacowane są metodami aktuarialnymi. Istotne założenia aktuarialne na poszczególne dni bilansowe przedstawiają się następująco:
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| Stopa dyskontowa | 2,5% | 3,1% |
| Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń | 3,5% | 2,2% |
| Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń dla przyszłych lat | 4,2% | 2,5% |

| Rezerwa na odprawy emerytalne i rentowe |
Rezerwa na naprawy gwarancyjne |
Rezerwa na przewidywane straty |
|
|---|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Stan rezerw na 31.03.2020 | 263 | 2 622 | - |
| Utworzenie rezerw w ciężar kosztów | 303 | 462 | 23 |
| Rozwiązanie rezerw utworzonych w poprzednich okresach |
- | - | - |
| Wykorzystanie rezerw utworzonych w poprzednich | - | - | - |
| okresach Stan rezerw na 31.03.2021 |
566 | 3 084 | 23 |
NOTA 22 - ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE I POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Zobowiązania handlowe | 48 299 | 51 118 |
| Zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń | ||
| społecznych z wyłączeniem podatku dochodowego od | ||
| osób prawnych | 3 363 | 5 454 |
| Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 1 355 | 1 652 |
| Pozostałe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe, w | ||
| tym: | 11 658 | 11 428 |
| rozliczenia z tytułu premii i nadgodzin | 6 632 | 5 689 |
| rozliczenia z tytułu niewykorzystanych urlopów | 2 227 | 1 628 |
| rozliczenia z tytułu nie zafakturowanych kosztów | 1 309 | 2 701 |
| pozostałe zobowiązania | 1 488 | 1 410 |
| 65 109 | 69 652 | |
| w tym: | ||
| część długoterminowa | - | - |
| część krótkoterminowa | 65 109 | 69 652 |
| 65 109 | 69 652 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj termin płatności mieszczący się w okresie od 7 do 90 dni. Grupa nie jest uzależniona od wąskiego grona dostawców.

NOTA 23 - PRZYCHODY PRZYSZŁYCH OKRESÓW
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| Zysk ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych | 1 783 | 2 412 |
| Dotacje do projektów rozwojowych | 3 739 | 3 574 |
| Pozostałe | 247 | 264 |
| 5 769 | 6 250 | |
| w tym: | ||
| Część długoterminowa | 4 539 | 5 614 |
| Część krótkoterminowa | 1 230 | 636 |
| 5 769 | 6 250 |
Jednostka dominująca korzysta z dofinansowania do nakładów na prace rozwojowe w ramach umowy podpisanej w 2016 roku z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju o dofinansowanie projektu w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój. Łączna wartość dofinansowania możliwa do pozyskania w pięcioletnim okresie obowiązywania umowy wynosi 10.319 tys. PLN.
W ramach dotacji jednostka dominująca otrzymała kwotę 5.185 tys. PLN, z czego w bieżącym roku obrotowym była to kwota 766 tys. PLN.
Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego jednostka dominująca spełniała wszystkie warunki związane z podpisaną umową.

NOTA 24 - LEASING
W ramach umów leasingu Grupa użytkuje zabudowaną nieruchomość zakładu produkcyjnego, maszyny i urządzenia, środki transportu oraz lokale biurowe i parkingi. Okres trwania leasingu nieruchomości wynosi 15 lat (od stycznia 2009 roku), dla maszyn i urządzeń jest to od 3 do 7 lat, w przypadku środków transportu okres ten wynosi od 3 do 5 lat. Umowy najmu lokali zawierane były na okres od 3 do 5 lat. Ponadto, jednostka dominująca użytkuje grunt będący w użytkowaniu wieczystym.
Zawarte umowy leasingu środków transportu nie zawierały klauzuli wpłaty opłaty wstępnej. Większość umów zawiera klauzule nabycia przedmiotu leasingu za cenę ustaloną w ramach umowy, która waha się od 0,1% do 1% wartości początkowej przedmiotu leasingu.
| Stan na 01/04/2020 |
Zawarcie nowych umów |
Zmiana warunków umów |
Przeniesienie do rzeczowych aktywów trwałych |
Amortyzacja w okresie |
Różnice kursowe |
Stan na 31/03/2021 |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Użytkowanie | ||||||||
| wieczyste | 480 | - | - | - | 87 | 393 | ||
| gruntów | ||||||||
| Grunty | 3 000 | - | - | - | - | 3 000 | ||
| Budynki | i | |||||||
| budowle | 21 340 | 8 061 | - | - | 2 770 | 304 | 26 935 | |
| Maszyny | i | |||||||
| urządzenia | 12 792 | 4 660 | (106) | (240) | 1 774 | (16) | 15 316 | |
| Środki transportu | 3 005 | 769 | - | - | 986 | 2 788 | ||
| Pozostałe | 1 175 | - | - | - | 161 | 1 014 | ||
| Razem | 41 792 | 13 490 | (106) | (240) | 5 778 | 288 | 49 446 |
Zmiana stanu aktywów z tytułu prawa do użytkowania przedstawia się następująco:
| Stan na 01/04/2019 |
Zawarcie nowych umów |
Zmiana warunków umów |
Przeniesienie do rzeczowych aktywów trwałych |
Amortyzacja w okresie |
Różnice kursowe |
Stan na 31/03/2020 |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Użytkowanie | ||||||||
| wieczyste | 546 | - | - | - | 66 | - | 480 | |
| gruntów | ||||||||
| Grunty | 3 000 | - | - | - | - | - | 3 000 | |
| Budynki budowle |
i | 14 858 | 12 858 | (3 217) | 355 | 2 729 | (75) | 21 340 |
| Maszyny urządzenia |
i | 14 233 | - | (109) | (219) | 1 106 | (7) | 12 792 |
| Środki transportu | 948 | 3 043 | - | (292) | 694 | - | 3 005 | |
| Pozostałe | 1 477 | - | - | (86) | 216 | - | 1 175 | |
| Razem | 35 062 | 15 901 | (3 326) | (952) | 4 811 | (82) | 41 792 |

Zmiana stanu zobowiązań z tytułu prawa do użytkowania przedstawia się następująco:
| Stan na 01/04/2020 |
Zawarcie nowych umów |
Zmiana warunków umów |
Opłaty leasingowe |
Odsetki | Różnice kursowe |
Stan na 31/03/2021 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Użytkowanie | |||||||
| wieczyste gruntów |
566 | - | - | 61 | 18 | - | 523 |
| Grunty | 3 000 | - | - | 253 | 253 | 3 000 | |
| Budynki i budowle | 10 715 | 8 061 | - | 4 087 | 268 | 294 | 15 251 |
| Maszyny i urządzenia |
8 564 | 4 658 | (100) | 4 420 | 99 | (1) | 8 800 |
| Środki transportu | 2 852 | 773 | - | 1 101 | 87 | - | 2 611 |
| Pozostałe | 810 | - | - | 258 | - | 552 | |
| Razem | 26 507 | 13 492 | (100) | 10 162 | 707 | 293 | 30 737 |
| Stan na 01/04/2019 |
Zawarcie nowych umów |
Zmiana warunków umów |
Opłaty leasingowe |
Odsetki | Różnice kursowe |
Stan na 31/03/2020 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Użytkowanie | |||||||
| wieczyste gruntów |
648 | - | - | 102 | 20 | - | 566 |
| Grunty | 3 000 | - | - | 253 | 253 | 3 000 | |
| Budynki i budowle | 3 893 | 12 930 | (3 298) | 2 549 | (125) | (136) | 10 715 |
| Maszyny i urządzenia |
9 447 | 1 831 | - | 2 708 | 1 | (7) | 8 564 |
| Środki transportu | 661 | 3 043 | - | 917 | 65 | - | 2 852 |
| Pozostałe | 1 060 | - | - | 250 | - | - | 810 |
| Razem | 18 709 | 17 804 | (3 298) | 6 779 | 214 | (143) | 26 507 |

NOTA 25 - AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE
Aktywa warunkowe
Jednostka dominująca jest w sporze z organami podatkowymi wynikającym z przeprowadzonych przez Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku kontroli dotyczących rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy trwający od 01.04.2012 roku do 31.03.2013 roku (opis przebiegu sporu znajduje się w Nocie 10 niniejszego sprawozdania finansowego). Na podstawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego sprawa Spółki została zwrócona do ponownego rozpatrzenia i prowadzone jest w tym zakresie dalsze postępowanie w stosunku do Spółki. W przypadku korzystnego rozstrzygnięcia dalszego postępowania w stosunku do Spółki, Spółce przysługiwał będzie zwrot zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za rok podatkowy 2012/2013 w kwocie 5.433 tys. PLN oraz odsetki od zapłaconych kwot.
Zobowiązania warunkowe
Jednostka dominująca jest w sporze z organami podatkowymi wynikającym z przeprowadzonych przez Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku kontroli dotyczących rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy trwający od 01.04.2012 roku do 31.03.2013 roku (opis przebiegu sporu znajduje się w Nocie 10 niniejszego sprawozdania finansowego). Na podstawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego sprawa Spółki została zwrócona do ponownego rozpatrzenia i prowadzone jest w tym zakresie dalsze postępowanie w stosunku do Spółki. W przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia Spółka może zostać zobligowana do obciążenia wyników finansowych za lata poprzednie kwotą podatku dochodowego dotyczącego rozliczonej straty podatkowej w wysokości 47.991 tys. PLN oraz zapłaty ewentualnego zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. Obciążenie wyniku, bez uwzględnienia ewentualnych odsetek od zaległości, może wynieść 9.118 tys. PLN a ewentualna kwota podatku do zapłaty to 9.118 tys. PLN (bez ewentualnych odsetek od zaległości podatkowych). Ewentualna kwota podatku dochodowego do zapłaty nie różni się od kwoty potencjalnego obciążenia wyniku finansowego, gdyż w poprzednich latach obrotowych wynik finansowy (zyski zatrzymane) obciążony został kwotą 5.433 tys. PLN zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy za rok podatkowy 2012/2013.
Poza opisanymi powyżej, w Grupie nie występują istotne, nie ujęte w sprawozdaniu finansowym, pozycje aktywów i zobowiązań warunkowych mogące spowodować wpływy lub wypływ korzyści ekonomicznych.

NOTA 26 - INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH
Identyfikacja podmiotów powiązanych
1. Znaczący akcjonariusze
Informacja o znaczących akcjonariuszach zawarta została w Nocie 19 do skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
2. Inne podmioty
Innymi podmiotami powiązanymi z Grupą są: członkowie organów zarządzających i nadzorczych jednostki dominującej oraz spółek zależnych (łącznie z dyrektorami), łącznie z członkami w/w organów pełniącymi funkcje w spółkach grupy kapitałowej, oraz osoby będące bliskimi członkami rodziny tych osób (tzn. partner życiowy i dzieci, dzieci partnera życiowego oraz osoby pozostające na utrzymaniu osoby lub jej partnera życiowego) oraz inne podmioty gospodarcze, w których członkowie zarządu podmiotu dominującego oraz spółek zależnych pełnią funkcje zarządcze lub są ich udziałowcami.
Grupa nie posiada programów świadczeń po okresie zatrudnienia skierowanych do pracowników jednostki lub innego podmiotu powiązanego z Grupą.
Transakcje z akcjonariuszami jednostki dominującej
W stosunku do akcjonariuszy jednostki dominującej, w okresach objętych niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym zakres wzajemnych transakcji obejmował transakcje handlowe zawarte pomiędzy jednostką dominującą a członkami jej zarządu, członkami innych organów stanowiących jednostki dominującej, jak również członkami ich rodzin. Wartość i zakres transakcji handlowych przedstawia tabela poniżej:
| Podmiot powiązany |
Rok | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Zakupy od podmiotów powiązanych |
Odsetki od pożyczek od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
|---|---|---|---|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| Krempeć Krzysztof |
2020/2021 | - | - | - | - | - |
| i Magdalena | 2019/2020 | 2 | - | 7 | - | - |
| 2020/2021 | - | - | - | - | - | |
| 2019/2020 | 2 | - | 7 | - | - |
Transakcje przedstawione powyżej obejmowały sprzedaż materiałów i wyrobów oraz refaktury poniesionych kosztów jak również najem powierzchni biurowych.

Transakcje z innymi podmiotami
Transakcje handlowe
Transakcje z innymi podmiotami obejmowały transakcje pomiędzy Spółką a Ambient-System Sp. z o.o., w której jeden z obecnych członków Rady Nadzorczej Spółki posiada 100% udziałów oraz Periban Poland Sp. z o.o. spółka komandytowa i Jeździecki Klub Sportowy Barłomino Sp. z o.o. powiązane z jednostką dominującą poprzez jednego z członków zarządu. Wartość i zakres transakcji handlowych przedstawia tabela poniżej:
| Podmiot powiązany | Rok | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych w tys. PLN |
Zakupy od podmiotów powiązanych w tys. PLN |
Należności od podmiotów powiązanych w tys. PLN |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych w tys. PLN |
|---|---|---|---|---|---|
| Ambient System Sp. z o.o. | 2020/2021 | - | - | - | - |
| 2019/2020 | 12 | - | - | - | |
| Periban Poland Sp. z o.o. | 2020/2021 | - | 244 | - | - |
| Sp.K. | 2019/2020 | 5 | 234 | - | 25 |
| Jeździecki Klub Sportowy | 2020/2021 | 12 | - | - | - |
| Barłomino Sp. z o.o. | 2019/2020 | 77 | - | 87 | - |
Transakcje przedstawione powyżej obejmowały sprzedaż i zakup materiałów, wyrobów i usług.
Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej
Wynagrodzenia kadry kierowniczej obejmuje wynagrodzenia członków Zarządu, Rady Nadzorczej oraz Dyrektorów jednostki dominującej. Wynagrodzenia wypłacone tej grupie kadry w podziale na podstawowe rodzaje świadczeń prezentuje tabela poniżej:
| 01/04/2020- | 01/04/2019- | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 4 387 | 5 118 |
| 4 387 | 5 118 |

Łączne krótkoterminowe świadczenia pracownicze przedstawione powyżej, dotyczą wynagrodzenia z tytułu stosunku pracy i pełnionych funkcji i obejmują:
| 01/04/2020- | 01/04/2019- | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Zarząd | 2 001 | 1 831 |
| - Krzysztof Krempeć | 785 | 480 |
| - Jakub Lipiński | 610 | 753 |
| - Tomasz Kamiński | 606 | 598 |
| Rada Nadzorcza | 446 | 420 |
| - Lucjan Myrda | 89 | 84 |
| - Tomasz Rutowski | 60 | 56 |
| - Marian Popinigis | 60 | 56 |
| - Eryk Karski | 60 | 56 |
| - Błażej Żmijewski | 59 | 56 |
| - Tomasz Cierkowski | - | 31 |
| - Karol Żbikowski | - | 33 |
| - Arkadiusz Kęsicki | 59 | 24 |
| - Pathy Timu Zenzo | 59 | 24 |
| Dyrektorzy | 1 940 | 2 867 |
| 4 387 | 5 118 |
W jednostce dominującej funkcjonuje program bonusów dla kadry zarządzającej, którego realizacja uwarunkowana jest osiągnięciem ustalonych wartości wskaźników ekonomicznych. W związku z tym, że zostały osiągnięte założone poziomy wskaźników, dla wszystkich pracowników objętych programem, na dzień 31 marca 2021 roku zostało rozpoznane zobowiązanie z tytułu należnych kadrze zarządzającej wypłat.
NOTA 27 - INSTRUMENTY FINANSOWE
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą kredyty bankowe i pożyczki (Nota 20), środki pieniężne i lokaty (Nota 18) oraz należności (Nota 16) i zobowiązania (Nota 22) oraz instrumenty pochodne na stopę procentową (SWAP). Głównym celem tych instrumentów jest pozyskanie środków finansowych na działalność Grupy oraz doraźne inwestowanie nadwyżek płynnych środków pieniężnych. Grupa posiada także inne instrumenty finansowe, do których należą należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług (Noty 16 oraz 22) czy transakcje forward, które jednak powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.
Główne ryzyka wynikające z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko walutowe, ryzyko płynności oraz ryzyko kredytowe.
Ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych wiąże się przede wszystkim z długoterminowymi zobowiązaniami, które obejmują kredyty i pożyczki oraz zobowiązania z tytułu leasingu finansowego. Charakter zobowiązań leasingowych powoduje, że ich całe saldo można traktować jako zobowiązanie o oprocentowaniu stałym. W związku z tym w zakresie tych instrumentów Grupa nie jest narażona bezpośrednio na ryzyko związane ze zmianą stóp procentowych. Kredyty oprocentowane są według zmiennych stóp procentowych lokalnych rynków międzybankowych. W związku z tym Grupa jest narażona

na ryzyko zmian stóp procentowych. W zakresie ryzyka stóp procentowych Grupa nie wykorzystuje żadnych instrumentów zabezpieczających.
W zakresie ryzyka walutowego Grupa narażona jest na ten typ ryzyka poprzez zawierane transakcje sprzedaży lub zakupów w walutach innych niż jej waluta funkcjonalna. Grupa nie prowadzi działalności inwestycyjnej, która narażona byłaby na ryzyko walutowe. W zakresie ryzyka walutowego w okresie objętym sprawozdaniem finansowym Grupa stosowała zabezpieczenia poprzez zawieranie transakcji terminowych typu forward. Różnice kursowe dotyczące działalności operacyjnej ujmowane są jako odpowiednio koszty i przychody finansowe. Grupa systematycznie monitoruje ryzyko walutowe zarówno pozycji bilansowych, jak i pozabilansowych.
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym ryzyko kredytowe ograniczane było przez Grupę poprzez zawieranie transakcji z podmiotami o dobrej zdolności kredytowej, z którymi współpraca poprzedzona jest wewnętrznymi procedurami wstępnej weryfikacji. Ponadto poprzez bieżące monitorowanie stanów należności, jak i objęcie ich ubezpieczeniem, narażenie Grupy na znaczące ryzyko nieściągalności należności nie jest istotne. W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, w tym środków pieniężnych, lokat oraz inwestycji w inne aktywa finansowe, ryzyko wiąże się bezpośrednio z niemożnością dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja tego ryzyka równa jest wartości księgowej netto danego instrumentu.
Wartość godziwa poszczególnych instrumentów finansowych nie odbiega od wartości księgowych wykazanych w sprawozdaniu finansowym.
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Klasy instrumentów finansowych | ||
| Należności z tytułu kaucji | 11 249 | 11 270 |
| Należności z tytułu kaucji wniesionych w ramach | ||
| leasingu operacyjnego | 494 | 150 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | ||
| należności | 74 531 | 82 171 |
| Aktywa z tytułu umów z klientami | 11 409 | 11 801 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 24 228 | 12 754 |
| Transakcje zabezpieczające typu forward | - | 48 |
| Razem aktywa | 121 911 | 118 194 |
| Kredyty i pożyczki | 59 547 | 63 067 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | ||
| zobowiązania | 65 109 | 69 652 |
| Zobowiązania z tytułu umów z klientami | 9 933 | 5 895 |
| Transakcje zabezpieczające typu forward | 35 | 52 |
| Zobowiązania z tytuł praw do użytkowania | 31 231 | 26 657 |
| Razem zobowiązania | 165 855 |
165 323 |
Wartość księgowa netto kategorii i klas instrumentów finansowych

| wartość godziwa | wartość księgowa | wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy |
wyceniane w wartości godziwej ze zmianami w kapitale |
Wyceniane w zamortyzowan ym koszcie |
|
|---|---|---|---|---|---|
| w tys. | w tys. | w tys. | w tys. | w tys. | |
| Aktywa długoterminowe | 8 177 | 8 177 | - | - | 8 177 |
| Należności handlowe i pozostałe |
8 177 | 8 177 | - | - | 8 177 |
| Aktywa krótkoterminowe | 113 734 | 113 734 | - | - | 113 734 |
| Należności handlowe i pozostałe |
89 506 | 89 506 | - | - | 89 506 |
| Środki pieniężne ich ekwiwalenty |
24 228 | 24 228 | - | - | 24 228 |
| Pochodne instrumenty finansowe |
- | - | - | - | - |
| Razem | 121 911 | 121 911 | - | - | 121 911 |
| wartość godziwa | wartość księgowa | wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
wartości godziwej ze zmianami w kapitale |
|
|---|---|---|---|---|---|
| w tys. | w tys. | w tys. | |||
| Zobowiązania długoterminowe |
71 939 | 71 939 | 23 410 | 48 529 | - |
| Kredyty i pożyczki | 48 529 | 48 529 | - | 49 829 | - |
| Zobowiązania handlowe pozostałe |
23 410 | 23 410 | 23 410 | - | - |
| Zobowiązania krótkoterminowe |
93 916 | 93 916 | 82 898 | 11 018 | - |
| Kredyty i pożyczki | 11 018 | 11 018 | - | 11 018 | - |
| Zobowiązania handlowe i pozostałe |
82 863 | 82 863 | 82 863 | - | - |
| Pochodne instrumenty finansowe |
35 | 35 | 35 | - | - |
| Razem | 165 855 | 165 855 | 106 308 | 59 547 | - |
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartość księgowa zaprezentowanych instrumentów finansowych nie odbiega od ich wartości godziwej. Instrumenty pochodne (forward) wykazywane są jako aktywa gdy ich wycena jest dodatnia. W przypadku, gdy wycena danego instrumentu jest ujemna, Spółka wykazuje zobowiązania z tego tytułu. Wycena instrumentów finansowych prezentowana jest w szyku rozwartym, nie dokonuje się kompensat wycen podobnych instrumentów finansowych.
Hierarchia wartości godziwej
Grupa nie posiada instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy, dla których występuje aktywny rynek, a wartość godziwa ustalana jest dla nich na podstawie notowań rynkowych (tzw. poziom 1). Dla posiadanych instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy, należących do tzw. poziomu 2, wartość godziwa ustalana jest na podstawie innych danych dających się zaobserwować bezpośrednio lub pośrednio. Transakcje terminowe typu forward ujmowane są w oparciu o wyceny przedstawiane przez banki obsługujące Grupę.

Na dzień kończący okres sprawozdawczy aktywa, wartość instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy, w podziale na poszczególne hierarchie poziomów wyceny przedstawia się następująco:
| Poziom 1 | Poziom 2 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Koniec | Koniec | Koniec | Koniec | ||
| okresu | okresu | okresu | okresu | ||
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | 31/03/2021 | 31/03/2020 | ||
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| Transakcje zabezpieczające typu forward |
- | - | - | 48 | |
| Razem aktywa finansowe | - | - | - | 48 | |
| Transakcje zabezpieczające typu forward |
- | - | 35 | 52 | |
| Wycena instrumentów finansowych |
- | - | - | - | |
| Razem zobowiązania finansowe |
- | - | 35 | 52 |
W trakcie okresu objętego niniejszym sprawozdaniem finansowym nie następowały przekwalifikowania pomiędzy poszczególnymi poziomami hierarchii wartości godziwej.
Zabezpieczenia spłaty zobowiązań
Na dzień kończący okres sprawozdawczy wartość zabezpieczeń ustanowionych na aktywach Grupy wynosiła:
| Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 10 109 | 12 083 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz kaucje | 49 744 | 54 717 |
| Zapasy | 17 071 | 15 014 |
| Razem aktywa stanowiące zabezpieczenie spłaty zobowiązań |
76 924 | 81 814 |

Zyski i straty netto dotyczące aktywów i zobowiązań finansowych
| Za okres 01/04/2020- 31/03/2021 |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Pożyczki i należności | (1 578) | (2 791) |
| - zarachowane odsetki od lokat | 24 | 116 |
| - zarachowane odsetki od nieterminowych płatności | 51 | 24 |
| - odpisy aktualizujące należności | (1 643) | (2 931) |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty (różnice kursowe) | - | - |
| Wartość dodatnia instrumentów pochodnych | - | 48 |
| Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym |
(2 234) | (2 432) |
| koszcie | ||
| - różnice kursowe z tytułu zobowiązań | 416 | 1 336 |
| - odsetki od kredytów bankowych | (758) | (2 379) |
| - odsetki od nieterminowych płatności | (513) | (113) |
| - odsetki od leasingu | (920) | (744) |
| - prowizje od kredytów i gwarancji bankowych | (459) | (520) |
| Wartość ujemna instrumentów pochodnych | (35) | (52) |
| Razem | (3 847) | (5 277) |
Ocena ryzyka walutowego i stóp procentowych
W tabeli poniżej zaprezentowano analizę wpływu zmian stóp procentowych oraz zmiany kursu walut obcych na wynik finansowy oraz kapitał własny (kapitał z aktualizacji wyceny). Analiza dotyczy finansowych składników sprawozdania z sytuacji finansowej Grupy.
Uwagi dotyczące metodologii oraz założeń
Grupa posiada aktywa oraz zobowiązania denominowane w walutach obcych.
Dotychczasowe, historyczne zmiany oraz przewidywania i prognozy płynące z rynku wskazują na realną możliwość wahania kursu PLN względem walut obcych o +/-5%, a także o zmianę stóp procentowych o +/- 50 pb.

| Wartość księgowa netto w tys. PLN |
Ryzyko stóp procentowych +/-50 pb SP PLN/EUR |
Ryzyko kursu walutowego | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| +5% (umocnienie PLN) |
-5% (osłabienie PLN) | ||||||
| Wpływ na wynik |
Wpływ na wynik |
Wpływ na wynik |
Zmiany w kapitale własnym |
Wpływ na wynik |
Zmiany w kapitale własnym |
||
| Aktywa finansowe | |||||||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 24 228 | - | - | - | - | - | - |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
74 531 | - | - | (599) | - | 599 | - |
| Transakcje walutowe typu forward | - | - | - | - | - | - | - |
| Wpływ na aktywa finansowe przed opodatkowaniem |
- | - | - | (599) | - | 599 | - |
| Podatek (19%) | - | - | - | 114 | - | (114) | - |
| Wpływ na aktywa finansowe po opodatkowaniu |
- | - | - | (485) | - | 485 | - |
| Zobowiązania finansowe | |||||||
| Kredyty i pożyczki | 59 547 | (248) | 248 | 64 | - | (64) | - |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
65 109 | - | - | 350 | - | (350) | - |
| Transakcje walutowe typu forward | 35 | - | - | 155 | - | (155) | - |
| Wpływ na zobowiązania finansowe przed opodatkowaniem |
- | (248) | 248 | 569 | - | (569) | - |
| Podatek (19%) | - | 47 | (47) | (108) | - | 108 | - |
| Wpływ na zobowiązania finansowe po opodatkowaniu |
- | (201) | 201 | 461 | - | (461) | - |
| Razem | - | (201) | 201 | (24) | - | 24 | - |
Ryzyko zmiany stopy procentowej
Na dzień 31 marca 2021 r. zysk netto Grupy byłby o 201 tys. PLN niższy, w przypadku gdyby stopy procentowe w PLN oraz EUR były wyższe o 50 punktów bazowych, przy założeniu wszystkich pozostałych parametrów bez zmian. Wynik taki jest rezultatem relatywnie wysokiego poziomu zobowiązań z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek oraz niskiego salda środków pieniężnych. Gdyby stopy procentowe spadły, a wszystkie inne czynniki pozostały niezmienione, wynik netto byłby o 201 tys. PLN wyższy.
Ryzyko zmiany kursu walutowego
Na dzień 31 marca 2021 r. zysk netto Grupy byłby o 24 tys. PLN niższy, gdyby złotówka umocniła się o 5% względem walut obcych (głównie EUR), a pozostałe czynniki nie uległy jakimkolwiek zmianom. Jest to efekt udziału sprzedaży eksportowej w całości przychodów ze sprzedaży, poziomu należności i zobowiązań wyrażonych w walucie obcej, jak również stosowanej polityki zabezpieczania kursów walutowych poprzez zawieranie transakcji typu forward.

Zarządzanie ryzykiem walutowym
Grupa zawiera transakcje denominowane w walutach obcych, których udział w całości przychodów ze sprzedaży systematycznie ulega zwiększeniu. Transakcje te są narażone na ryzyko wahań kursów walut, w związku z czym Grupa prowadzi aktywną politykę zabezpieczania transakcji narażonych na to ryzyko poprzez zawieranie transakcji terminowych typu forward.
Wartość nominalna zawartych transakcji terminowych wyrażona w walucie transakcji na dzień kończący okres sprawozdawczy przedstawia się następująco:
| Aktywa | Zobowiązania | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Koniec okresu | Koniec okresu | Koniec okresu | Koniec okresu | ||
| 31/03/2021 | 31/03/2020 | 31/03/2021 | 31/03/2020 | ||
| w tys. | w tys. | w tys. | w tys. | ||
| EUR | - | - | - | 45 | |
| RON | - | - | 2 000 | 1 100 | |
| CZK | - | 3 700 | 7 057 | 7 140 |
W poniższej tabeli zaprezentowano niezdyskontowane wpływy i wypływy z instrumentów pochodnych rozliczanych w kolejnych okresach.
Przedstawione wartości prezentowane są wg kursów terminowych posiadanych na dzień kończący okres sprawozdawczy kontraktów forward, które są jedynymi posiadanymi przez Grupę pochodnymi instrumentami walutowymi.
| Poniżej 1 miesiąca |
1-3 miesiące | Od 3-miesięcy do 1 roku |
|
|---|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Zapadalność walutowych transakcji forward (wpływy) |
1 171 | 1 938 | - |
Zapadalność walutowych transakcji forward (wypływy) - - -
Ryzyko płynności
Grupa na bieżąco monitoruje prognozowane wpływy i wypływy związane z posiadanymi aktywami i zobowiązaniami pieniężnymi. Ponadto optymalizowane są przepływy finansowe w ramach jednostek powiązanych. W celu zapewnienia bieżącej obsługi zobowiązań Grupa korzysta z kredytów w rachunkach bieżących.
Zarząd jednostki dominującej weryfikuje wskaźniki rentowności i kapitału obrotowego, których wartości odbiegają negatywnie od przyjętych standardowo wartości progowych. Największy wpływ na wartości tych wskaźników na dzień kończący okres sprawozdawczy ma poziom wykorzystania kredytów w jednostce dominującej, która korzysta głównie z krótkoterminowych kredytów obrotowych.
Po dniu kończącym okres sprawozdawczy jednostka dominująca refinansowała jeden z kredytów innym zobowiązaniem kredytowym, którego zapadalność poprawi strukturę bilansu oraz wartości wskaźników.

Zapadalność zobowiązań krótkoterminowych z tytułu dostaw i usług, umów z klientami oraz pozostałych zobowiązań wg stanu na koniec roku obrotowego przedstawia sią następująco:
| Koniec okresu 31/03/2021 |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Do 1 miesiąca | 59 011 | 52 883 |
| Od 1 do 3 miesięcy | 14 273 | 22 664 |
| Powyżej 3 miesięcy do 1 roku | 1 758 | - |
| Razem zobowiązania | 75 042 | 75 547 |
Ryzyko kredytowe
Grupa ogranicza poziom ryzyka kredytowego związanego z posiadanymi należnościami poprzez objęcie ich ubezpieczeniem. Ryzyko kredytowe dla należności objętych ubezpieczeniem wynosi 10% (tj. do wysokości udziału własnego w szkodzie ubezpieczeniowej). Ponadto, tam gdzie jest to możliwe zgodnie z umową, Grupa udziela swoim odbiorcom gwarancji bankowych na okres realizacji oraz gwarancji i rękojmi, co pozwala zmniejszać poziom należności zatrzymanych przez kontrahentów w formie kaucji gwarancyjnych. Ponadto, ryzyko kredytowe jest ograniczone w wyniku rozproszenia odbiorców Grupy – poziom należności od żadnego z kontrahentów nie przekracza 10% łącznych należności.
Dla należności z tytułu dostaw i usług Grupa, poza metodą statystyczną szacowania wartości odpisu z tytułu utraty wartości opartą o macierz rezerw, stosuje także indywidualne podejście. Dla każdej przeterminowanej należności z tytułu dostaw i usług, dla której zastosowano indywidualne podejście, kierownictwo stosuje profesjonalny osąd na podstawie stopnia przeterminowania, analizy sytuacji finansowej kontrahenta, rodzaju zabezpieczenia, stanu realizacji umowy oraz pozostałych istotnych faktów i okoliczności.
Procedura utworzenia dodatkowego odpisu ponad kwoty wynikające wprost z macierzy stanowi dodatkowy mechanizm weryfikacyjny stosowany w Grupie, który pozwala na zidentyfikowanie takich należności, co do których ryzyko braku ich spłaty jest wyższe niż średnie statystyczne.
Wielkość oczekiwanych strat kredytowych liczonych podejściem macierzowym oraz indywidulanym na 31 marca 2021 roku przedstawiona została w tabeli poniżej. Analiza ta została wykonana odrębnie dla należności z tytułu dostaw i usług oraz należności z tytułu zatrzymanych kaucji gwarancyjnych.

Należności z tytułu dostaw i usług
| Wartość | Podejście macierzowe | Podejście indywidualne |
Łączny | Wartość | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| brutto | Średnioważona stopa ECL |
Oczekiwana strata kredytowa |
Odpis aktualizujący |
odpis aktualizujący |
netto | |
| w tys. PLN | % | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| bieżące | 50 311 | 0,31 | 155 | - | 155 | 50 156 |
| przeterminowane <30 dni | 9 708 | 0,36 | 35 | - | 35 | 9 673 |
| przeterminowane 31-60 dni | 2 271 | 1,80 | 41 | - | 41 | 2 230 |
| przeterminowane 61-90 dni | 969 | 4,97 | 48 | - | 48 | 921 |
| Przeterminowane >90 dni | 20 422 | 50,18 | 10 249 | 6 615 | 16 863 | 3 559 |
| Łącznie | 83 682 |
10 528 | 6 615 | 17 143 | 66 539 |
Należności z tytułu zatrzymanych kaucji gwarancyjnych
| Wartość | Podejście macierzowe | Podejście indywidualne |
Łączny | Wartość | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| brutto | Średnioważona stopa ECL |
Oczekiwana strata kredytowa |
Odpis aktualizujący |
odpis aktualizujący |
netto | ||
| w tys. PLN | % | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| bieżące | 11 346 | 3,19 | 361 | - | 361 | 10 984 | |
| przeterminowane <30 dni | 145 | 12,22 | 18 | - | 18 | 127 | |
| przeterminowane 31-60 dni | 75 | 15,46 | 12 | - | 12 | 63 | |
| przeterminowane 61-90 dni | 289 | 18,77 | 54 | - | 54 | 235 | |
| Przeterminowane >90 dni | 1 825 | 21,18 | 386 | 761 | 1 147 | 678 | |
| Łącznie | 13 679 |
831 | 761 | 1 592 | 12 087 |

Zarządzanie kapitałem
Grupa prowadzi politykę zarządzania kapitałem mając na celu zapewnienie długoterminowej płynności finansowej. Realizacja powyższego celu dokonuje się poprzez osiągnięcie pożądanej struktury finansowania. Monitorowanie struktury finansowania odbywa się poprzez analizę wskaźnika relacji długu do kapitału własnego, liczonego jako stosunek zadłużenia netto do kapitału własnego. Do zadłużenia netto wliczane są kredyty bankowe i zobowiązania z tytułu leasingu finansowego pomniejszone o środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Kapitał własny obejmuje kapitał własny przypisany do akcjonariuszy jednostki dominującej powiększony o wartość udziałów niekontrolujących.
NOTA 28 - ZDARZENIA PO DNIU KOŃCZĄCYM OKRES SPRAWOZDAWCZYM
Po dniu kończącym okres sprawozdawczy nie wystąpiły istotne zdarzenia nie ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
NOTA 29 - RÓŻNICE W STOSUNKU DO WCZEŚNIEJ OPUBLIKOWANYCH SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH
W roku obrotowym Grupa dokonała korekty błędów dotyczących poprzednich okresów związanych z:
- rekalkulacją odpisu aktualizującego wartość zapasu wyrobów gotowych do możliwych do uzyskania cen sprzedaży netto, w związku z czym rozpoznano dodatkowy odpis z tego tytułu, którego wysokość na dzień 31 marca 2019 roku wyniosła 2.041 tys. PLN natomiast na dzień 31 marca 2020 roku rozpoznano 2.498 tys. dodatkowego odpisu. Korekta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów za okres od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020r. spowodowała wzrost pozostałych kosztów operacyjnych o kwotę 2.498 tys. PLN, w okresie porównywalnym tj. od 1 kwietnia 2018 do 31 marca 2019 roku pozostałe koszty operacyjne zostały powiększone o kwotę 2.041 tys. PLN.
- ponownym przeliczeniem wartości firmy z nabycia jednostek zagranicznych po kursie waluty obowiązującymi na dzień bilansowy, co spowodowało obniżenie wykazanej na dzień 31.03.2020r. wartości firmy o 6.229 tys. PLN oraz na dzień 31.03.2019r. o 6.881 tys. PLN. Obniżenie wartości firmy w tych okresach spowodowało również zmniejszenie pozostałych całkowitych dochodów o kwotę 6.229 tys. PLN w okresie od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020 roku oraz o kwotę 6.881 tys. PLN za okres od 1 kwietnia 2018 do 31 marca 2019 roku.
- na dzień 30 września 2020r. Grupa dokonała przeglądu nakładów aktywowanych w wartościach niematerialnych i prawnych jako koszty prac rozwojowych. W jego wyniku zidentyfikowano nakłady poniesione na fazę badawczą projektów R&D, które zostały zaklasyfikowane do fazy rozwoju. Grupa dokonała korekty nakładów zgodnie z MSR 38, korygując jednocześnie umorzenie projektów. Dla części projektów rozwojowych w toku Grupa uznała, za konieczne podzielenie ich na etapy i traktowanie tych etapów jako oddzielnych, niezależnych projektów, z których część była zakończona. Na dzień 31 marca 2020 roku suma wartości aktywowanych nakładów na prace rozwojowe (zarówno dotyczące prac rozwojowych zakończonych jak i projektów w toku) jest niższa od wartości wykazanej we wcześniej opublikowanych sprawozdaniach finansowych o 19.025 tys. PLN; na dzień 31 marca 2019 roku korekta ta wyniosła 16.695 tys. PLN. Korekta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów za okres od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020 roku powiększyła koszty handlowe o kwotę 2.827 tys. PLN oraz pomniejszyła koszt własny sprzedaży o 497 tys. PLN; za okres od 1 kwietnia 2018 do 31 marca 2019 roku koszty handlowe powiększone zostały o kwotę 2.101

tys. PLN. Dokonano również przeniesienia do kosztu własnego sprzedaży z kosztów handlowych amortyzacji zakończonych prac rozwojowych w kwocie 3.504 tys. PLN.
- dokonanym rozliczeniem otrzymanych dotacji dotyczących zakończonych projektów rozwojowych od dnia zakończenia projektu do dnia kończącego dany okres sprawozdawczy, co spowodowało zmniejszenie pozycji przychodów przyszłych okresów o kwotę 919 tys. PLN na dzień 31 marca 2020 roku oraz o kwotę 576 tys. PLN na dzień 31 marca 2019 roku. Korekta w sprawozdaniu z całkowitych dochodów za okres od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020 roku spowodowała wzrost pozostałych przychodów operacyjnych o kwotę 576 tys. PLN, natomiast w sprawozdaniu za okres od 1 kwietnia 2018 do 31 marca 2019 roku pozostałe przychody operacyjne wzrosły o 343 tys. PLN.
- rekalkulacją rezerwy na naprawy gwarancyjne, co spowodowało w sprawozdaniu z całkowitych dochodów wzrost pozostałych przychodów operacyjnych o kwotę 184 tys. PLN oraz wzrost krótkoterminowych rezerw w sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień 31.03.2020r. o kwotę 1.024 tys. PLN (na dzień 01.04.2019 roku korekta ta wyniosła 1.208 tys. PLN).
Ponadto, dokonano szeregu korekt prezentacyjnych związanych z prezentacją aktywów i zobowiązań z tytułu leasingu (MSSF 16). Dokonano agregacji aktywów użytkowanych w ramach umów leasingu ujętych w księgach rachunkowych zgodnie z MSR 17 oraz aktywów z tytułu praw do użytkowania wykazanych zgodnie z MSSF 16. Obecnie wszystkie aktywa użytkowane w ramach umów leasingu prezentowane są jako aktywa z tytułu praw do użytkowania. Podobnie zagregowane zostały zobowiązania, które wcześniej wykazane były w jako pozostałe zobowiązania finansowe oraz zobowiązania z tytułu praw do użytkowania. Obecnie prezentowane są jako z tytułu leasingu. Dodatkowo, zobowiązania z tytułu leasingu skorygowane zostały o wartość bieżącą kaucji wpłacanej w ramach umowy leasingu nieruchomości, która wcześniej wykazana była jako inne aktywa długoterminowe.
Do pozycji aktywów z tytułu umów z klientami oraz zobowiązań z tytułu umów z klientami przeniesione zostały należności i zobowiązania związane z wyceną usług budowlanych, zatrzymanymi przez kontrahentów kaucjami gwarancyjnymi oraz otrzymanymi zaliczkami na poczet dostaw. We wcześniejszych sprawozdaniach prezentowane były odpowiednia jako z należności z tytułu dostaw i usług oraz zobowiązania z tytułu dostaw i usług.
Do pozycji rzeczowych aktywów trwałych przeniesione zostały z innych aktywów długoterminowych zaliczki wpłacone na poczet dostaw środków trwałych.
Do pozycji kosztu własnego sprzedaży przeniesione zostały utworzone i rozwiązane odpisy dotyczące utraty wartości zapasów, które wcześniej wykazywane były w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych i pozostałych kosztów operacyjnych.
Skompensowane zostały przychody i koszty finansowe związane z dyskontem zobowiązań i wniesionych kaucji dotyczących leasingu.
We właściwych pozycjach sprawozdania z całkowitych dochodów przeniesione zostały przychody i koszty związane z częścią działalności, która została w 2013 roku zbyta na rzecz zewnętrznego podmiotu. Pozycje te prezentowane były w skumulowanej wartości jako wynik na działalności zaniechanej.
Poza zmianami wskazanymi powyżej, nie były dokonywane inne korekty błędów.

Wpływ korekt błędów na poszczególne pozycje sprawozdania finansowego zaprezentowano poniżej.
| Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
Korekta nakładów na prace rozwojowe i dotacji do nakładów na prace rozwojowe |
Odpis aktualizujący wartość zapasów |
Rezerwa na naprawy gwarancyjne |
Prezentacja wyniku na działalności zaniechanej |
Kompensata odsetek od kaucji i leasingu |
Kompensata odpisów na oczekiwane straty kredytowe |
Przeliczenie wartości firmy |
Za okres 01/04/2019- 31/03/2020 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| opublikowane | przekształcone | ||||||||
| Działalność kontynuowana |
|||||||||
| Przychody ze sprzedaży | 396 066 | - | - | - | - | - | - | - | 396 066 |
| Koszt własny sprzedaży | 289 210 | 3 504 | (177) | - | 23 | - | - | - | 289 560 |
| Zysk brutto na sprzedaży | 106 856 | (3 504) |
177 | - | (23) | - | - | - | 103 506 |
| Pozostałe przychody operacyjne |
4 520 | 576 | (1 923) |
184 | 538 | - | (639) | - | 3 256 |
| Koszty sprzedaży | 41 892 | (1 174) |
- | - | 42 | - | - | - | 40 760 |
| Koszty ogólnego zarządu | 27 459 | - | - | - | - | - | - | - | 27 459 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 6 694 | - | (1 289) |
- | 216 | - | (639) | - | 4 982 |
| Zysk na działalności operacyjnej | 35 331 |
(1 754) | (457) | 184 | 257 | - | - | - | 33 561 |
| Przychody finansowe | 2 051 | - | - | - | - | (565) | - | - | 1 486 |
| Koszty finansowe | 6 210 | - | - | - | - | (565) | - | - | 5 645 |
| Zysk przed opodatkowaniem | 31 172 | (1 754) | (457) | 184 | 257 | - | - | - | 29 402 |
| Podatek dochodowy | 6 375 | (333) | (87) | 35 | 49 | - | - | - | 6 039 |
| Zysk netto z działalności kontynuowanej |
24 797 | (1 421) | (370) | 149 | 208 | - | - | - | 23 363 |
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej |
208 | - | - | (208) | - | - | - | - | |
| Zysk netto | 25 005 | (1 421) | (370) | 149 | - | - | - | - | 23 363 |
| Inne całkowite dochody | |||||||||
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych |
(1 502) |
- | - | - | - | - | - | 994 | (508) |
| Całkowite dochody ogółem | 23 503 | (1 421) | (370) | 149 | - | - | - | 994 | 22 855 |

| Koniec okresu 31/03/2020 |
Korekta nakładów na prace rozwojowe |
Korekta prezentacji aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązań z tytułu leasingu |
Korekta prezentacji zaliczek na rzeczowe aktywa trwałe |
Korekta prezentacji kaucji wniesionej w ramach leasingu zwrotnego |
Korekta wyceny bilansowej wartości firmy |
Odpis na zapasy |
Rezerwa na naprawy gwarancyjne |
Prezentacja aktywów i zobowiązań z tytułu umów z klientami |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| opublikowane | przekształcone | |||||||||
| Aktywa trwałe | ||||||||||
| Wartość firmy | 56 889 | - | - | - | - | (6 229) | - | - | - | 50 660 |
| Pozostałe wartości niematerialne |
44 338 | (19 025) | - | - | - | - | - | - | - | 25 313 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 64 605 | - | (31 722) | 3 870 | - | - | - | - | - | 36 753 |
| Aktywa z tytułu praw do użytkowania |
10 070 | - | 31 722 | - | - | - | - | - | - | 41 792 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
3 125 | 751 | - | - | - | - | - | - | - | 3 876 |
| Aktywa finansowe | 49 | - | - | - | - | - | - | - | - | 49 |
| Należności z tytułu kaucji długoterminowych |
- | - | - | - | - | - | - | - | 8 172 | 8 172 |
| Inne aktywa długoterminowe |
17 970 | - | - | (3 870) | (5 558) | - | - | - | (8 172) | 370 |
| 197 046 | (18 274) | - | - | (5 558) | (6 229) | - | - | - | 166 985 | |
| Aktywa obrotowe | ||||||||||
| Zapasy | 44 280 | - | - | - | - | - | (2 498) | - | - | 41 782 |
| Aktywa finansowe | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
97 070 | - | - | - | - | - | - | - | (14 899) | 82 171 |
| Aktywa z tytułu umów z klientami |
- | - | - | - | - | - | - | - | 11 801 | 11 801 |
| Należności z tytułu kaucji krótkoterminowych |
- | - | - | - | - | - | - | - | 3 098 | 3 098 |
| Transakcje terminowe typu forward |
48 | - | - | - | - | - | - | - | - | 48 |
| Należności z tytułu podatku dochodowego |
1 333 | - | - | - | - | - | - | - | - | 1 333 |
| Inne aktywa obrotowe | 1 918 | - | - | - | - | - | - | - | - | 1 918 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
12 754 | - | - | - | - | - | - | - | - | 12 754 |
| 157 403 | - | - | - | - | - | (2 498) | - | - | 154 905 | |
| Aktywa razem | 354 449 | (18 274) | - | - | (5 558) | (6 229) | (2 498) | - | - | 321 890 |

| Koniec okresu 31/03/2020 |
Korekta nakładów na prace rozwojowe |
Korekta prezentacji aktywów z tytułu prawa do użytkowania i zobowiązań z tytułu leasingu |
Korekta prezentacji zaliczek na rzeczowe aktywa trwałe |
Korekta prezentacji kaucji wniesionej w ramach leasingu zwrotnego |
Korekta wyceny wartości firmy |
Odpis na zapasy | Rezerwa na naprawy gwarancyjne |
Prezentacja aktywów i zobowiązań z tytułu umów z klientami |
Koniec okresu 31/03/2020 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| opublikowane | przekształcone | |||||||||
| Kapitał własny | ||||||||||
| Kapitał akcyjny | 3 915 | - | - | - | - | - | - | - | - | 3 915 |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
106 202 | - | - | - | - | - | - | - | - | 106 202 |
| Kapitały rezerwowe | 857 | - | - | - | - | - | - | - | - | 857 |
| Kapitał z aktualizacji wyceny | 9 310 | - | - | - | - | (9 310) | - | - | - | - |
| Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających i różnice kursowe z konsolidacji |
1 359 | - | - | - | - | (1 359) | - | - | - | - |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych |
- | - | - | - | - | 4 440 | - | - | - | 4 440 |
| Zyski zatrzymane | 45 321 | (16 320) | - | - | - | - | (2 023) | (830) | - | 26 148 |
| Kapitały przypadające akcjonariuszom podmiotu dominującego |
166 964 | (16 320) | - | - | - | (6 229) | (2 023) | (830) | - | 141 562 |
| Udziały niekontrolujące | 5 244 | (479) | - | - | - | - | - | - | - | 4 765 |
| Razem kapitały własne | 172 208 | (16 799) | - | - | - | (6 229) | (2 023) | (830) | - | 146 327 |
| Zobowiązanie długoterminowe Długoterminowe pożyczki i kredyty Rezerwa z tytułu podatku odroczonego Rezerwy na zobowiązania |
47 018 1 225 258 |
- (556) - |
- - - |
- - - |
- - - |
- - - |
- (475) - |
- (194) - |
- - - |
47 018 - 258 |
| Przychody przyszłych okresów | 6 533 | (919) | - | - | - | - | - | - | - | 5 614 |
| Zobowiązania z tytułu praw do użytkowania Pozostałe zobowiązania |
9 642 | - | (9 642) | - | - | - | - | - | - | - |
| finansowe | 15 875 | - | (15 875) | - | - | - | - | - | - | - |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | - | - | 25 517 | - | (5 558) | - | - | - | - | 19 959 |
| 80 551 | (1 475) | - | - | (5 558) | - | (475) | (194) | - | 72 849 |

Zobowiązania
| Pasywa razem | 354 449 | (18 274) | - | - | (5 558) | (6 229) | (2 498) | - | - | 321 890 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 101 690 | - | - | - | - | - | - | 1 024 | - | 102 714 | |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | - | - | 6 548 | - | - | - | - | - | - | 6 548 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe |
4 150 | - | (4 150) | - | - | - | - | - | - | - |
| Zobowiązania z tytułu praw do użytkowania |
2 398 | - | (2 398) | - | - | - | - | - | - | - |
| Przychody przyszłych okresów | 636 | - | - | - | - | - | - | - | - | 636 |
| Rezerwy na zobowiązania | 1 603 | - | - | - | - | - | - | 1 024 | - | 2 627 |
| Transakcje terminowe typu forward |
52 | - | - | - | - | - | - | - | - | 52 |
| Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego |
1 255 | - | - | - | - | - | - | - | - | 1 255 |
| Zobowiązania z tytułu umów z klientami |
- | - | - | - | - | - | - | - | 5 895 | 5 895 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
75 547 | - | - | - | - | - | - | - | (5 895) | 69 652 |
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty |
16 049 | - | - | - | - | - | - | - | 16 049 | |
| krótkoterminowe |

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera:
-
- skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów na str. 3
-
- skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej od str. 4 do str. 5
-
- skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym na str. 6
-
- skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych na str. 7
-
- dodatkowe noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego od str. 8 do str. 90
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd Grupy Kapitałowej dnia 2 lipca 2021 roku.
| Zarząd Podmiotu Dominującego "MERCOR" S.A. |
||
|---|---|---|
| Krzysztof Krempeć | Jakub Lipiński | Tomasz Kamiński |
| Prezes Zarządu | Pierwszy Wiceprezes Zarządu | Członek Zarządu |
| Gdańsk, 2 lipca 2021 roku |