AI assistant
Mercor S.A. — Audit Report / Information 2018
Jul 30, 2018
5710_rns_2018-07-30_35e70472-e75e-4db8-8754-def1faf63ce1.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
"MERCOR" S.A.
Jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 01.04.2017-31.03.2018 sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez Unię Europejską
Gdańsk, 27 lipca 2018 r.
| JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 3 | |
|---|---|
| JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 4 | |
| JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM 6 | |
| JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 7 | |
| DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE 7 | |
| INFORMACJE PODSTAWOWE 8 | |
| ISTOTNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI 9 | |
| PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY 25 | |
| KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ 26 | |
| POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE 27 | |
| POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE 27 | |
| PRZYCHODY FINANSOWE 28 | |
| KOSZTY FINANSOWE 28 | |
| ODPISY AKTUALIZUJĄCE WARTOŚĆ UDZIAŁÓW W SPÓŁKACH ZALEŻNYCH 28 | |
| PODATEK DOCHODOWY 29 | |
| ZYSK (STRATA) PRZYPADAJĄCE NA JEDNĄ AKCJĘ ORAZ DYWIDENDY 32 | |
| WARTOŚCI NIEMATERIALNE 33 | |
| RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE 36 | |
| POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE 39 | |
| INNE AKTYWA DŁUGOTERMINOWE 40 | |
| ZAPASY 41 | |
| NALEŻNOŚCI HANDLOWE I POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI 41 | |
| INNE AKTYWA OBROTOWE 42 | |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY 42 | |
| KAPITAŁ WŁASNY 42 | |
| KREDYTY I POŻYCZKI 44 | |
| REZERWY NA ZOBOWIĄZANIA 48 | |
| ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE I POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA 49 | |
| PRZYCHODY PRZYSZŁYCH OKRESÓW 49 | |
| POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE 50 | |
| ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE 51 | |
| LEASING 51 | |
| INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH 52 | |
| INSTRUMENTY FINANSOWE 57 | |
| WYNIK NA DZIAŁALNOŚCI ZANIECHANEJ 64 | |
| ZDARZENIA PO DNIU KOŃCZĄCYM OKRES SPRAWOZDAWCZY 64 | |
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| Za okres | Za okres | ||
|---|---|---|---|
| 01/04/2017- | 01/04/2016- | ||
| NOTA | 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| przekształcone | |||
| Działalność kontynuowana Przychody ze sprzedaży |
|||
| Koszt własny sprzedaży | 3 | 202 358 | 172 364 |
| Zysk brutto na sprzedaży | 4 | 161 172 | 135 828 |
| 41 186 | 36 536 | ||
| Pozostałe przychody operacyjne | 5 | 2 993 | 2 455 |
| Koszty sprzedaży | 4 | 20 656 | 18 315 |
| Koszty ogólnego zarządu | 4 | 10 057 | 10 761 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 6 | 2 860 | 4 515 |
| Zysk na działalności operacyjnej | 10 606 | 5 400 | |
| Przychody finansowe | |||
| Rozwiązane odpisy aktualizujące wartość | 7 | 3 487 | 1 585 |
| długoterminowych aktywów finansowych | - | 2 980 | |
| Koszty finansowe | 8 | 4 039 | 3 564 |
| Utworzone odpisy aktualizujące wartość długoterminowych | |||
| aktywów finansowych | - | - | |
| Zysk przed opodatkowaniem | 10 054 | 6 401 | |
| Podatek dochodowy | 10 | 1 976 | 4 415 |
| Zysk netto z działalności kontynuowanej | 8 078 | 1 986 | |
| Strata netto z działalności zaniechanej | 30 | (705) | (307) |
| Zysk netto | 7 373 | 1 679 | |
| Inne całkowite dochody | |||
| Rozliczenie nabycia jednostki zależnej | 715 | - | |
| Pozostałe korekty | 23 | - | |
| Dochody całkowite ogółem | 8 111 | 1 679 | |
| Zysk na akcję: | 11 | ||
| Z działalności kontynuowanej: | |||
| Zwykły | 0,52 | 0,13 | |
| Rozwodniony | 0,52 | 0,13 | |
| Z działalności kontynuowanej i zaniechanej: | |||
| Zwykły | 0,47 | 0,11 | |
| Rozwodniony | 0,47 | 0,11 |
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| NOTY | Koniec okresu | Koniec okresu 31/03/2017 |
|---|---|---|
| w tys. PLN | ||
| przekształcone | ||
| 25 269 | ||
| 63 903 | ||
| 94 472 | ||
| - | ||
| 4 349 | ||
| 196 740 | 187 993 | |
| 23 709 | ||
| 48 | ||
| 17 | 50 659 | 48 204 |
| 52 | 59 | |
| 5 521 | 5 433 | |
| - | - | |
| 1 182 | ||
| 1 184 | ||
| 85 389 | 79 819 | |
| 282 129 | 267 812 | |
| 12 13 14 10 15 16 18 19 |
31/03/2018 w tys. PLN 29 275 61 613 97 928 - 7 924 26 948 23 1 209 977 |
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ – CIĄG DALSZY
| NOTY | Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|---|
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | ||
| w tys. PLN | w tys. PLN przekształcone |
||
| Kapitał własny | |||
| Kapitał akcyjny | 20 | 3 915 | 3 915 |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości | |||
| nominalnej | 106 202 | 106 202 | |
| Kapitały rezerwowe | 20 | 857 | 857 |
| Zyski zatrzymane | 20 | 16 271 | 8 160 |
| Razem kapitały własne | 127 245 | 119 134 | |
| Zobowiązanie długoterminowe | |||
| Długoterminowe kredyty i pożyczki | 21 | 16 492 | 7 500 |
| Rezerwa na podatek odroczony | 10 | 2 622 | 1 569 |
| Pozostałe zobowiązania długoterminowe | 23 | - | 1 270 |
| Rezerwy na zobowiązania | 22 | 146 | 146 |
| Przychody przyszłych okresów | 24 | 5 803 | 4 448 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 25 | 21 739 | 17 208 |
| 46 802 | 32 141 | ||
| Zobowiązania krótkoterminowe | |||
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty | 21 | 63 129 | 70 617 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
23 | 39 429 | 41 309 |
| Rezerwy na zobowiązania | 22 | 898 | 898 |
| Transakcje terminowe typu forward | 12 | 4 | |
| Przychody przyszłych okresów | 24 | 630 | 871 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 25 | 3 984 | 2 838 |
| 108 082 | 116 537 | ||
| Pasywa razem | 282 129 | 267 812 | |
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| Kapitał akcyjny | Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
Kapitały rezerwowe |
Zyski zatrzymane |
Kapitały własne razem |
|
|---|---|---|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Stan na 1 kwietnia 2016 roku | 3 915 | 106 202 | 857 | 14 467 | 125 441 |
| Wynik netto za okres sprawozdawczy |
- | - | - | 1 679 | 1 679 |
| Całkowite dochody za rok sprawozdawczy |
- | - | - | 1 679 | 1 679 |
| Wypłata dywidendy | - | - | - | (7 986) | (7 986) |
| Transakcje z właścicielami ujęte w kapitale własnym |
- | - | - | (7 986) | (7 986) |
| Stan na 31 marca 2017 roku | 3 915 | 106 202 | 857 | 8 160 | 119 134 |
| Wynik netto za okres sprawozdawczy Rozliczenie nabycia jednostki zależnej |
- - |
- - |
- - |
7 373 715 |
7 373 715 |
| Pozostałe korekty | - | - | - | 23 | 23 |
| Całkowite dochody za rok sprawozdawczy |
- | - | - | 8 111 | 8 111 |
| Wypłata dywidendy | - | - | - | - | - |
| Transakcje z właścicielami ujęte w kapitale własnym |
- | - | - | - | - |
| Stan na 31 marca 2018 roku | 3 915 | 106 202 | 857 | 16 271 | 127 245 |
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2017- 31/03/2018 |
01/04/2016- 31/03/2017 |
|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Działalność kontynuowana | ||
| Działalność operacyjna | ||
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 10 054 | 6 401 |
| Korekty o pozycje: | ||
| Amortyzacja | 8 003 | 6 511 |
| Odsetki zapłacone | 3 967 | 3 485 |
| Odsetki otrzymane | (1 811) | (1 355) |
| Dywidendy otrzymane | (1 301) | - |
| (Zyski) straty z działalności inwestycyjnej | (1 059) | (3 194) |
| Zmiana stanu zapasów | (3 239) | (4 844) |
| Zmiana stanu należności | (6 591) | (4 546) |
| Zmiana stanu zobowiązań i rezerw | (2 183) | 3 154 |
| Zmiana stanu innych aktywów | 47 | 873 |
| Inne korekty | - | 106 |
| Razem korekty | 5 887 | 190 |
| Podatek dochodowy zapłacony | (1 010) | - |
| 4 877 | 6 591 | |
| Działalność inwestycyjna | ||
| Wydatki na zakup rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości | ||
| niematerialnych | (8 559) | (22 126) |
| Przychody ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | 12 200 | 1 074 |
| Wydatki na zakup aktywów finansowych | (112) | (747) |
| Spłata (udzielenie) pożyczek | (3 370) | (50) |
| Odsetki otrzymane | 1 811 | 1 355 |
| Otrzymane dotacje do projektów rozwojowych | 1 743 | 1 019 |
| Dywidendy otrzymane | 1 301 | - |
| 5 014 | (19 475) | |
| Działalność finansowa | ||
| Zaciągnięcie (spłata) kredytów bankowych i pożyczek | 1 004 | 30 709 |
| Zaciągnięcie (spłata) pożyczek od podmiotów zależnych | 500 | (2 000) |
| Zaciągniecie (spłata) zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | (6 624) | (5 473) |
| Dywidendy wypłacone | - | (7 986) |
| Odsetki zapłacone | (3 967) | (3 485) |
| (9 087) | 11 765 | |
| Zmiana stanu środków pieniężnych z działalności kontynuowanej | 804 | (1 119) |
| Zmiana stanu środków pieniężnych z działalności zaniechanej | (1 011) | 938 |
| Zmiana stanu środków pieniężnych | (207) | (181) |
| Środki pieniężne na początek okresu | 1 184 | 1 365 |
| Środki pieniężne na koniec okresu | 977 | 1 184 |
| Zmiany niepieniężne | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.03.2017 | Przepływy pieniężne |
Zwiększenia | Efekt różnic kursowych |
Zmiany w wartości godziwej |
31.03.2018 | |
| Pożyczki/kredyty długoterminowe | 17 705 | (1 213) | - | - | - | 16 492 |
| Pożyczki/kredyty krótkoterminowe | 60 412 | 2 717 | - | - | - | 63 129 |
| Zobowiązania leasingowe | 20 046 | 5 677 | - | - | - | 25 723 |
DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE
NOTA 1 INFORMACJE PODSTAWOWE
1. Informacje o Spółce
"MERCOR" S.A. prowadzi przedsiębiorstwo w formie spółki akcyjnej. Do dnia 21 września 2004 roku spółka działała jako Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe MERCOR Sp. z o.o. W dniu 21 września 2004 PUH MERCOR Sp. z o.o. została przekształcona w spółkę akcyjną.
Siedziba Spółki mieści się w Gdańsku, przy ul. Grzegorza z Sanoka 2. Spółka prowadzi działalność w miejscu swojej siedziby jak również poprzez biura handlowe i zakłady produkcyjne, które nie są samobilansującymi się jednostkami Spółki. Organem rejestrowym Spółki jest Sąd Rejonowy w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Spółka jest zarejestrowana pod numerem KRS 0000217729.
Podstawowy przedmiot działalności Spółki to produkcja, sprzedaż, montaż oraz serwis systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Do dnia 16 grudnia 2013 roku oferta Spółki obejmowała wszystkie cztery grupy asortymentowo – produktowe swojej branży:
- oddzielenia przeciwpożarowe (drzwi, bramy, ścianki profilowe),
- systemy oddymiania, odprowadzania ciepła i doświetleń dachowych,
- systemy wentylacji pożarowej,
- zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji budowlanych.
Z dniem 16 grudnia 2013 roku nastąpiło zbycie przez Spółkę i jej Grupę Kapitałową części jej działalności związanej z oddzieleniami przeciwpożarowymi, w związku z czym Spółka nie oferuje już rozwiązań z tego zakresu.
Na dzień 31 marca 2018 roku w skład Zarządu Spółki wchodzili:
| Krzysztof Krempeć | - | Prezes Zarządu |
|---|---|---|
| Jakub Lipiński | - | Pierwszy Wiceprezes Zarządu |
| Tomasz Kamiński | - | Członek Zarządu |
W trakcie roku obrotowego nie następowały zmiany w składzie zarządu Spółki.
Skład Rady Nadzorczej Spółki na dzień 31 marca 2018 roku był następujący:
| Lucjan Myrda | - | Przewodniczący |
|---|---|---|
| Karol Żbikowski | - | Wiceprzewodniczący |
| Tomasz Rutowski | - | Sekretarz |
| Marian Popinigis | - | Członek |
| Eryk Karski | - | Członek |
| Błażej Żmijewski | - | Członek |
| Tomasz Cierkowski | - | Członek |
Od dnia 19 lipca 2007 roku akcje Spółki notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki podjęło uchwałę, zgodnie z którą, począwszy od roku obrotowego rozpoczynającego się od 1 stycznia 2007 roku, Spółka sporządza sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
Niniejsze jednostkowe sprawozdanie finansowe Spółki powinno być czytane łącznie ze skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym zatwierdzonym do publikacji przez Zarząd i opublikowanym tego samego dnia co jednostkowe sprawozdanie finansowe.
NOTA 2 ISTOTNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI
1. Podstawa sporządzenia jednostkowego sprawozdania finansowego
Uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z dnia 29 października 2009 roku wprowadzona została zmiana statutu Spółki określająca okres trwania roku obrotowego Spółki. Obecnie rok obrotowy Spółki trwa od 1 kwietnia do 31 marca, z tym że pierwszy po zmianie rok obrotowy trwał 15 miesięcy i obejmował okres od 1 stycznia 2010 roku do 31 marca 2011 roku.
Dane finansowe w sprawozdaniu finansowym wykazane zostały w tysiącach złotych (tys. PLN), chyba że w konkretnych sytuacjach podane zostały z większą dokładnością.
Walutą funkcjonalną i sprawozdawczą Spółki jest Złoty Polski (PLN).
Przy sporządzaniu niniejszego jednostkowego sprawozdania finansowego stosowane były te same zasady rachunkowości i metody obliczeniowe, jakie Spółka stosowała przy ostatnim rocznym jednostkowym sprawozdaniu finansowym.
Jednostkowe sprawozdanie finansowe sporządzone zostało zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem pozycji pochodnych instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej.
2. Założenie kontynuacji działalności
Na podstawie danych zawartych w sprawozdaniu "MERCOR" S.A. na dzień 31 marca 2018 r. oraz za rok obrotowy od 1 kwietnia 2017 r. do 31 marca 2018 r. Zarząd przeanalizował wskaźniki charakteryzujące sytuację finansową Spółki, w szczególności skupiając się na wskaźnikach rentowności i kapitału obrotowego, których wartości odchylają się negatywnie od przejętych standardowo wartości progowych.
W opinii Zarządu "MERCOR" S.A. poziom tych wskaźników nie wpływa negatywnie na zdolność Spółki do kontynuacji działalności.
Spółka jest producentem systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, czyli jej klientami są spółki z sektora budowlanego, który to sektor charakteryzuje się niższymi od innych gałęzi rynku wskaźnikami płynności. Dodatkowo największy wpływ na poziom zarówno wskaźników płynności, jak i kapitału obrotowego ma w "MERCOR" S.A. poziom wykorzystania kredytów, gdyż Spółka na 31 marca 2018 r. korzystała głównie z krótkoterminowych kredytów obrotowych.
W kwietniu 2018 r. Spółka refinansowała kredyt udzielony przez PKO BP S.A. kredytem udzielonym przez mBank S.A., którego zapadalność poprawiła Spółce strukturę bilansu i wskaźniki, umożliwiając prezentację części zobowiązań kredytowych w zobowiązaniach długoterminowych. Oprócz zmiany jednego z banków finansujących, "MERCOR" S.A. otrzymał również podwyższenie limitów kredytowych we wszystkich bankach finansujących.
Budżet na rok 2018/2019 zakłada wzrost przychodów i wyniku operacyjnego Spółki. Ponadto, zainicjowano wiele projektów optymalizujących w obszarach operacyjnych, dzięki którym Zarząd oczekuje dalszej poprawy wskaźników sprawności działania spółki, co w przyszłości przełoży się na poprawę rentowności Spółki, a co za tym idzie płynności oraz zwiększenie dostępności kredytów na sfinansowanie rosnącego kapitału pracującego.
Podsumowując, ze względu na realizowane i planowane wzrosty działalności, projekty mające na celu poprawę rentowności, zmianę jednego z banków finansujących połączoną z wydłużeniem tenoru oraz zwiększeniem limitu, Zarząd "MERCOR" S.A. nie widzi zagrożenia dla kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości.
Wobec powyższego sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości.
3. Oświadczenie o zgodności
Sprawozdanie finansowe "MERCOR" S.A. obejmujące rok obrotowy zakończony 31 marca 2018 roku zostało sporządzone przy zastosowaniu regulacji Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej mających zastosowanie na 31 marca 2018 roku w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską. W szczególności niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone z uwzględnieniem zmian do standardu MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" w zakresie ujawnień. Spółka dokonała modyfikacji zakresu i formatu ujawnień, które dotyczyły:
- kwestii istotności nieistotne ujawnienia nie zostały zaprezentowane, nawet jeżeli stanowiły część wymogu danego standardu,
- agregacji lub dezagregacji wybranych pozycji w celu zwiększenia przejrzystości i użyteczności sprawozdania finansowego,
- zasad rachunkowości zaprezentowane zostały te zasady, które mają istotny wpływ na prezentację efektów działalności i sytuację finansową Spółki.
4. Zmiany Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej
Efekt zastosowania nowych standardów rachunkowości i zmian polityki rachunkowości
Zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego za rok kończący się 31 marca 2018 r. są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy, z wyjątkiem zmian opisanych poniżej.
Zastosowano takie same zasady dla okresu bieżącego i porównywalnego.
Zmiany wynikające ze zmian MSSF
Od początku roku obrotowego obowiązują następujące nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej.
Zmiany w MSR 7: Inicjatywa w sprawie ujawnień
Zmiany w MSR 7 zostały opublikowane w dniu 29 stycznia 2016 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2017 roku lub później. Celem zmian było zwiększenie zakresu informacji przekazywanej odbiorcom sprawozdania finansowego w zakresie działalności finansowej jednostki poprzez dodatkowe ujawniania zmian wartości bilansowej zobowiązań związanych z finansowaniem działalności jednostki.
Zmiany w MSR 12: Ujmowanie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego z tytułu niezrealizowanych strat.
Zmiany w MSR 12 zostały opublikowane w dniu 19 stycznia 2016 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2017 roku lub później. Ich celem jest doprecyzowanie wymogów w zakresie ujmowania aktywów z tytułu podatku odroczonego dotyczących dłużnych instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej.
Zmiany do różnych standardów wynikające z corocznego przeglądu Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (Annual Improvements 2014-2016)
W dniu 8 grudnia 2016 roku w wyniku dokonanego przeglądu MSSF wprowadzono drobne poprawki do następujących 3 standardów:
-
MSSF 1 Śródroczna sprawozdawczość finansowa, w zakresie usunięcia kilku zwolnień przewidzianych w tym standardzie, które nie mają już zastosowania,
-
MSSF 12 Ujawnianie informacji na temat udziałów w innych jednostkach, w zakresie doprecyzowania wymogów odnośnie ujawnień informacji na temat udziałów niezależnie od tego czy są one traktowane jako przeznaczone do sprzedaży, przekazania w formie dywidendy i działalność zaniechana, czy też nie ,
-
MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach, w zakresie momentu, w którym jednostki o charakterze inwestycyjnym (np. venture capital) mogą zdecydować o wyborze sposobu wyceny udziałów w jednostkach stowarzyszonych lub wspólnych przedsięwzięciach w wartości godziwej, a nie metodą praw własności.
Mają one zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 r. (za wyjątkiem poprawek do MSSF 12, które obowiązują dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2017 r. lub później) lub później.
Standardy nieobowiązujące (Nowe standardy i interpretacje)
W niniejszym sprawozdaniu finansowym Spółka nie zdecydowała o wcześniejszym zastosowaniu opublikowanych standardów lub interpretacji przed ich datą wejścia w życie.
Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie na dzień bilansowy:
MSSF 9 Instrumenty finansowe
Nowy standard został opublikowany w dniu 24 lipca 2014 roku i roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później. Celem standardu jest uporządkowanie klasyfikacji aktywów finansowych oraz wprowadzenie jednolitych zasad podejścia do oceny utraty wartości dotyczących wszystkich instrumentów finansowych. Standard wprowadza również nowy model rachunkowości zabezpieczeń w celu ujednolicenia zasad ujmowania w sprawozdaniach finansowych informacji o zarządzaniu ryzykiem.
MSSF 14 Regulatory Deferral Accounts
Nowy standard został opublikowany w dniu 30 stycznia 2014 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później. Nowy standard ma charakter przejściowy w związku z toczącymi się pracami RMSR nad uregulowaniem sposobu rozliczania operacji w warunkach regulacji cen. Standard. Standard wprowadza zasady ujmowania aktywów i zobowiązań powstałych w związku z transakcjami o cenach regulowanych w przypadku gdy jednostka podejmie decyzję o przejściu na MSSF.
Grupa zastosuje nowy standard nie wcześniej niż z dniem ustalonym przez Unię Europejską jako data wejścia w życie tego standardu. Ze względu na przejściowy charakter standardu Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać formalnej procedury zatwierdzenia standardu i poczekać na docelowy standard.
MSSF 15 Przychody z umów z klientami
Nowy ujednolicony standard został opublikowany w dniu 28 maja 2014 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub później i dozwolone jest jego wcześniejsze zastosowanie. Standard ustanawia jednolite ramy ujmowania przychodów i zawiera zasady, które zastąpią większość szczegółowych wytycznych w zakresie ujmowania przychodów istniejących obecnie w MSSF, w szczególności, w MSR 18 Przychody, MSR 11 Umowy o usługę budowlaną oraz związanych z nimi interpretacjach.
Doprecyzowanie zapisów MSSF 15: Przychody z umów z klientami
Doprecyzowanie zapisów MSSF 15 zostało opublikowane w dniu 12 kwietnia 2016 roku i ma ono zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub później (zgodnie z datą rozpoczęcia obowiązywania całego standardu). Celem zmian w standardzie było wyjaśnienie wątpliwości pojawiających się w trakcie analiz przedwdrożeniowych odnośnie: identyfikacji zobowiązania do spełnienia świadczenia (performance obligation), wytycznych stosowania standardu w kwestii identyfikacji zleceniodawcy/agenta oraz przychodów z licencji dotyczących własności intelektualnej, czy wreszcie okresy przejściowego przy pierwszym zastosowaniu nowego standardu.
MSSF 16 Leasing
Nowy standard został opublikowany w dniu 13 stycznia 2016 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później i dozwolone jest jego wcześniejsze zastosowanie (ale pod warunkiem równoczesnego zastosowania MSSF 15). Standard zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące leasingu (m.in. MSR 17) i diametralnie zmienia podejście do umów leasingowych o różnym charakterze, nakazując leasingobiorcą wykazywanie w bilansach aktywów i zobowiązań z tytułu zawartych umów leasingowych, niezależnie od ich rodzaju.
MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe
Nowy standard został opublikowany w dniu 18 maja 2017 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później. Dozwolone jest jego wcześniejsze zastosowanie (pod warunkiem równoczesnego zastosowania MSSF 15 i MSSF 9). Standard zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące umów ubezpieczeniowych (MSSF 4).
Zmiany w MSSF 10 i MSR 28: Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem
Zmiany w MSSF 10 i MSR 28 zostały opublikowane w dniu 11 września 2014 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później (termin wejścia w życie obecnie został odroczony bez wskazania daty początkowej). Zmiany doprecyzowują rachunkowość transakcji, w których jednostka dominująca traci kontrolę nad jednostką zależną, która nie stanowi "biznesu" zgodnie z definicją określoną w MSSF 3 "Połączenia jednostek", w drodze sprzedaży wszystkich lub części udziałów w tej jednostce zależnej do jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia ujmowanego metodą praw własności.
Spółka zastosuje zmiany w standardach nie wcześniej niż z dniem ustalonym przez Unię Europejską jako data wejścia w życie tego standardu. Aktualnie Komisja Europejska postanowiła odroczyć formalną procedurę zatwierdzenia zmienionych standardów.
Zmiany w MSSF 2: Klasyfikacja i wycena transakcji płatności na bazie akcji
Zmiany w MSSF 2 zostały opublikowane w dniu 20 czerwca 2016 roku i mają one zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub później. Celem zmian w standardzie było doprecyzowanie sposobu ujmowania niektórych rodzajów transakcji płatności na bazie akcji.
Zmiany w MSSF 4: Zastosowanie MSSF 9 "Instrumenty finansowe" w MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" opublikowane w dniu 12 września 2016 roku.
Mają one zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub później.
KIMSF 22 Transakcje w walucie obcej a wynagrodzenie zaliczkowe
Nowa interpretacja została opublikowana w dniu 8 grudnia 2016 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później. Celem interpretacji jest wskazanie w jaki sposób określić datę transakcji dla celów ustalenia właściwego kursu (do przeliczeń) transakcji zawartej w walucie obcej w sytuacji, gdy jednostka płaci lub otrzymuje zaliczkę w walucie obcej.
Zmiana w MSR 40 Przeniesienie nieruchomości inwestycyjnych
Zmiana w MSR 40 została opublikowana w dniu 8 grudnia 2016 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub później. Jej celem jest doprecyzowanie, że przeniesienie nieruchomości z lub do nieruchomości inwestycyjnych może nastąpić wtedy, i tylko wtedy, gdy nastąpiła zamiana sposobu użytkowania nieruchomości.
KIMSF 23 Niepewność w zakresie sposobów ujmowania podatku dochodowego
Nowa interpretacja została opublikowana w dniu 7 czerwca 2017 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później. Celem interpretacji jest wskazanie w jaki sposób ująć w sprawozdaniach finansowych podatek dochodowy w przypadkach, gdy istniejące przepisy podatkowe mogą pozostawiać pole do interpretacji i różnicy zdań pomiędzy jednostką i organami podatkowymi.
Zmiana w MSSF 9: Przedpłaty z ujemną rekompensatą
Zmiana w MSSF 9 została opublikowana w dniu 12 października 2017 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później. Jej celem jest wskazanie zasad wyceny dla aktywów finansowych, które mogą zostać spłacone wcześniej na podstawie warunków umownych i, formalnie, mogłyby nie spełniać wymogów testu "płatność wyłącznie kapitału i odsetek", co wykluczałoby ich wycenę w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Zmiana w MSR 28: Długoterminowe udziały w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach
Zmiana w MSR 28 została opublikowana w dniu 12 października 2017 roku i ma zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później. Jej celem jest wskazanie zasad wyceny dla udziałów w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach w sytuacji, gdy nie są one wyceniane metodą praw własności.
Zmiany do różnych standardów wynikające z corocznego przeglądu Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (Annual Improvements 2015-2017)
W dniu 12 grudnia 2017 roku w wyniku dokonanego przeglądu MSSF wprowadzono drobne poprawki do następujących standardów:
-
MSSF 3 Połączenia jednostek, w zakresie doprecyzowania, że w momencie objęcia kontroli jednostka ponownie wycenia posiadane udziały we wspólnym działaniu,
-
MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne, w zakresie doprecyzowania, że w momencie objęcia współkontroli jednostka nie wycenia ponownie posiadanych udziałów we wspólnym działaniu,
-
MSR 12 Podatek dochodowy, wskazując, że wszelkie podatkowe konsekwencje wypłat dywidend należy ujmować w taki sam sposób,
-
MSR 23 Koszty finansowania zewnętrznego, nakazując zaliczać do źródeł finansowania o charakterze ogólnym również te kredyty i pożyczki, które pierwotnie służyły finansowaniu powstających aktywów – od momentu, gdy aktywa są gotowe do wykorzystania zgodnie z zamierzonym celem (użytkowanie lub sprzedaż).
Mają one zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 r. lub później.
Zmiany w MSR 19: Zmiana, ograniczenie lub rozliczenie programu
Zmiany w MSR 19 zostały opublikowana w dniu 7 lutego 2018 roku i mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później. Zmiany dotyczą sposobu ponownej wyceny programów zdefiniowanych świadczeń w przypadku, gdy ulegają one zmianie. Zmiany w standardzie oznaczają, że w przypadku ponownej wyceny aktywa/zobowiązania netto z tytułu danego programu należy zastosować zaktualizowane założenia w celu określenia bieżącego kosztu zatrudnienia i kosztów odsetek dla okresów po zmianie programu. Do tej pory, MSR 19 tego nie wyjaśniał precyzyjnie.
MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów, interpretacji oraz zmian do nich, które na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego do publikacji nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania przez kraje UE:
- MSSF 14 Regulatory Deferral Accounts opublikowany w dniu 30 stycznia 2014 roku (wstrzymany proces przyjęcia do stosowania przez kraje UE),
- MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe, opublikowany w dniu 18 maja 2017,
- Zmiany w MSSF 10 i MSR 28: Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem opublikowane w dniu 11 września 2014 roku (wstrzymany proces przyjęcia do stosowania przez kraje UE),
- KIMSF 23 Niepewność w zakresie sposobów ujmowania podatku dochodowego, opublikowana 7 czerwca 2017 roku,
- Zmiana w MSR 28: Długoterminowe udziały w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach, opublikowana 12 października 2017 roku,
- Zmiany do różnych standardów wynikające z corocznego przeglądu Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (Annual Improvements 2015-2017) opublikowane w dniu 12 grudnia 2017 roku,
- Zmiany w MSR 19: Zmiana, ograniczenie lub rozliczenie programu opublikowane w dniu 7 lutego 2018 roku.
Spółka postanowiła nie korzystać z możliwości wcześniejszego zastosowania powyższych standardów, zmian do standardów i interpretacji. Poza analizą wpływu MSSF 15 "Przychody z umów z klientami" oraz MSSF 9 "Instrumenty finansowe" Spółka nie przeprowadziła analizy wpływu nowych standardów na jej sytuację finansową i wyniki działalności, jednakże nie spodziewa się, aby miały one istotny wpływ na jej sprawozdania finansowe.
MSSF 15 "Przychody z umów z klientami"
Standard ma zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później. Powyższy standard zastąpi standardy MSR 18 "Przychody" oraz MSR 11 "Umowy o usługę budowlaną". Fundamentalną zasadą nowego standardu jest ujmowanie przychodów w momencie przekazania kontroli nad towarami lub usługami na rzecz klienta. Wysokość przychodów ustala się w odniesieniu do każdego odrębnego obowiązku świadczenia na podstawie ceny transakcyjnej alokowanej przy wykorzystaniu jednostkowej ceny sprzedaży.
Spółka dokonała analizy grupy reprezentatywnych umów z klientami, które mogłyby skutkować innym ujęciem księgowym niż stosowane dotychczas. Główne zagadnienia z perspektywy ujmowania przychodów zgodnie z MSSF 15, występujące w Spółce to: (1) ustalenie co jest odrębnym zobowiązaniem do wykonania świadczenia w umowach wieloelementowych, obejmujących dostawę produktów i usług (2) dokonanie osądu, czy zobowiązanie do wykonania świadczenia jest spełniane w określonym momencie czy w czasie, w umowach na kompleksowe wykonanie, dostawę i montaż produktów (3) szacowanie wynagrodzenia zmiennego (rabaty wolumenowe, kary umowne) w umowach z dystrybutorami, (4) występowanie istotnego czynnika finansowania w przypadku kaucji gwarancyjnych. Na podstawie wykonanych analiz nie zidentyfikowano istotnych zagadnień, które mogłyby skutkować innym ujęciem księgowym niż stosowane dotychczas lub też, które mogłyby mieć istotny wpływ na ujęcie i prezentację przychodów.
MSSF 9 "Instrumenty finansowe"
Standard ma zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później. Usuwa on obecnie występujące w MSR 39 kategorie instrumentów finansowych i klasyfikuje je jako wyceniane w wartości godziwej (przez wynik finansowy lub pozostałe całkowite dochody) lub jako wyceniane według zamortyzowanego kosztu.
Spółka dokonała analizy aktywów finansowych pod kątem ich klasyfikacji zgodnie z wymogami standardu. Dokonane analizy potwierdzają, że większość aktywów ujmowanych obecnie jako należności i pożyczki oraz środki pieniężne będzie nadal wyceniana według zamortyzowanego kosztu. Dokonane wstępnie kalkulacje odpisów z tytułu utraty wartości należności wg modelu oczekiwanych strat nie wykazały istotnego wpływu na zysk zatrzymane na moment zastosowania standardu po raz pierwszy.
5. Szacunki Zarządu
Sporządzając niniejsze sprawozdanie finansowe, Zarząd Spółki wykorzystywał szacunki, oparte na pewnych założeniach i osądach. Szacunki te mają wpływ na przyjęte zasady oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań oraz przychodów i kosztów.
Szacunki oraz związane z nimi założenia leżące u ich podstaw opierają się na doświadczeniu historycznym oraz analizie różnorodnych czynników, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki stanowią podstawę profesjonalnego osądu co do wartości poszczególnych pozycji, których dotyczą.
W niektórych istotnych kwestiach Zarząd Spółki opiera się na opiniach niezależnych ekspertów.
W związku z charakterem oszacowań i przyjętych założeń dotyczących przyszłości, uzyskane w ten sposób oszacowania księgowe z definicji mogą nie pokrywać się z faktycznymi rezultatami. Szacunki oraz założenia w nich przyjęte podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest rozpoznawana w okresie, w którym zostały one zmienione, jeśli dotyczą wyłącznie tego okresu lub także w kolejnych okresach.
Oszacowania i założenia, które niosą ze sobą ryzyko obejmują:
a) rezerwy na świadczenia pracownicze
W zakresie świadczeń pracowniczych Spółka nie jest stroną żadnych porozumień płacowych ani zbiorowych układów pracy. Spółka nie posiada także programów emerytalnych zarządzanych bezpośrednio przez nią lub przez fundusze zewnętrzne. Koszty świadczeń pracowniczych obejmują wynagrodzenia płatne zgodnie z warunkami zawartych umów o pracę z poszczególnymi pracownikami oraz koszty świadczeń emerytalnych (odprawa emerytalna) wypłacone pracownikom zgodnie z przepisami prawa, po okresie zatrudnienia. Zobowiązania z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych wyceniane są na zasadach ogólnych. Świadczenia długoterminowe szacowane są na podstawie metod aktuarialnych. Zastosowanie tych metod wymaga przyjęcia wielorakich założeń, w tym odpowiednich stóp dyskontowych oraz założeń demograficznych.
b) kontrakty długoterminowe
Spółka dokonuje ustalenia stopnia zaawansowania kontraktów długoterminowych przez ustalenie proporcji dotychczas poniesionych kosztów danego projektu do całkowitych szacowanych kosztów tego projektu. Z uwagi na charakter prowadzonych projektów, a także możliwość pojawienia się nieprzewidywanych wcześniej trudności związanych z ich realizacją, może się okazać, iż rzeczywiste całkowite koszty realizacji projektu będą różniły się od dokonywanych szacunków. Zmiana szacunków całkowitych kosztów realizacji projektów może spowodować, iż ustalony na dzień kończący okres sprawozdawczy stopień zaawansowania projektu, a tym samym rozpoznany przychód, powinien być ustalony w innej wartości.
c) zobowiązania finansowe
Zobowiązania finansowe na dzień kończący okres sprawozdawczy wycenia są w wartości bieżącej przyszłych płatności przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny kosztu pieniądza.
d) akcje i udziały w jednostkach powiązanych
Aktywa finansowe związane z jednostkami powiązanymi ujmowane są w księgach w cenie nabycia. W przypadku trwałej utraty wartości wartość udziałów pomniejsza się je o odpowiedni odpis. Na dzień kończący okres sprawozdawczy Spółka dokonuje testów na trwałą utratę wartości, a skutki trwałej utraty wartości odnoszone są do wyniku finansowego.
e) pozostałe
Oprócz wyżej wymienionych Spółka dokonuje okresowego (przynajmniej raz do roku, na dzień kończący okres sprawozdawczy) oszacowania prawidłowości ustalenia okresów użytkowania poszczególnych składników rzeczowych aktywów trwałych, ewentualnej wartości rezydualnej poszczególnych obiektów, jak również odpisów aktualizujących dotyczących należności oraz zapasów. Szacunki te oparte są głównie na doświadczeniu historycznym oraz analizie różnorodnych czynników wpływających na wykorzystanie posiadanego majątku oraz możliwości skonsumowania korzyści ekonomicznych w nim zawartych.
6. Istotne zasady rachunkowości
Wartości niematerialne
Wartości niematerialne obejmują aktywa Spółki, które nie posiadają postaci fizycznej, są identyfikowalne oraz które można wiarygodnie wycenić, a które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do jednostki.
Wartości niematerialne ujmowane są pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.
Wartości niematerialne powstałe na skutek prowadzenia prac rozwojowych, ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej po spełnieniu następujących warunków:
- z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość ukończenia składnika wartości niematerialnych, tak aby nadawał się do sprzedaży lub użytkowania,
- istnieje możliwość udowodnienia zamiaru ukończenia składnika oraz jego użytkowania i sprzedaży,
- składnik będzie zdolny do użytkowania lub sprzedaży,
- znany jest sposób, w jaki składnik będzie wytwarzał przyszłe korzyści ekonomiczne,
- zapewnione zostaną środki techniczne oraz finansowe konieczne do ukończenia prac rozwojowych oraz jego użytkowania i sprzedaży,
- istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych.
Nakłady poniesione w okresie prowadzenia prac badawczych oraz nakłady niespełniające w/w warunków ujmowane są jako koszty w wyniku finansowym w dacie ich poniesienia.
Amortyzacja wartości niematerialnych odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Spółka nie posiada wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania. Dla celów amortyzacji wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania stosowana jest metoda amortyzacji liniowej. Okresy użytkowania dla poszczególnych składników wartości niematerialnych są następujące:
| Licencje na oprogramowanie | od 2 do 10 lat |
|---|---|
| Prace rozwojowe | od 2 do 20 lat |
Wartości niematerialne poddawane są testowi na utratę wartości, jeśli istnieją przesłanki wskazujące na występowanie utraty wartości, przy czym dla wartości niematerialnych w okresie ich realizacji ewentualna utrata wartości określana jest na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy. Skutki utraty wartości dla pozycji wartości niematerialnych jak również ich amortyzacji odnoszone są w koszty działalności operacyjnej.
Na dzień kończący okres sprawozdawczy wartości niematerialne wyceniane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia po pomniejszeniu o dokonane odpisy amortyzacyjne oraz ewentualne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują środki trwałe i nakłady na środki trwałe w budowie, które jednostka zamierza wykorzystywać w swojej działalności oraz na potrzeby administracyjne w okresie dłuższym niż 1 rok, które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do jednostki. Nakłady na rzeczowe aktywa trwałe obejmują poniesione nakłady inwestycyjne na przyszłe dostawy maszyn, urządzeń i usług związanych z wytworzeniem rzeczowych aktywów trwałych.
Rzeczowe aktywa trwałe oraz rzeczowe aktywa trwałe w budowie ujmowane są pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują istotne specjalistyczne części zamienne, które funkcjonują jako element rzeczowego aktywa trwałego. Jako odrębne pozycje środków trwałych ujmowane są także istotne komponenty, również o charakterze niematerialnym.
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych, w tym komponentów i specjalistycznych części zamiennych, odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Dla celów amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych stosowana jest metoda amortyzacji liniowej. Okresy użytkowania dla poszczególnych składników środków trwałych są następujące:
| Budynki i budowle | od 10 do 45 lat |
|---|---|
| Maszyny i urządzenia | od 3 do 10 lat |
| Środki transportu | od 4 do 7 lat |
| Pozostałe środki trwałe | od 3 do 10 lat |
Grunty własne oraz grunty użytkowane w ramach leasingu finansowego nie podlegają amortyzacji. Spółka traktuje nadane prawa wieczystego użytkowania jako leasing operacyjny.
Rzeczowe aktywa trwałe oraz środki trwałe w budowie poddawane są testowi na utratę wartości, jeśli istnieją przesłanki wskazujące na występowanie utraty wartości, przy czym dla rzeczowych aktywów trwałych w budowie w okresie ich realizacji ewentualna utrata wartości określana jest na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy. Skutki utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz aktywów trwałych w budowie odnoszone są w pozostałe koszty operacyjne.
Na dzień kończący okres sprawozdawczy rzeczowe aktywa trwałe oraz aktywa trwałe w budowie wyceniane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia po pomniejszeniu o dokonane odpisy amortyzacyjne oraz ewentualne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Akcje i udziały w jednostkach powiązanych
Akcje i udziały w jednostkach powiązanych wykazywane są w koszcie historycznym pomniejszonym o utworzone odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.
Aktywa finansowe
Spółka klasyfikuje aktywa finansowe do jednej z kategorii: aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, pożyczki udzielone i należności, aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności oraz aktywa finansowe dostępne do sprzedaży. Klasyfikacja poszczególnych aktywów finansowych uzależniona jest od przeznaczenia aktywa finansowego oraz intencji Zarządu. Zarząd określa powyższą klasyfikację w momencie początkowego ujęcia danego aktywa oraz w uzasadnionych przypadkach dokonuje odpowiedniej reklasyfikacji w okresach kolejnych, za wyjątkiem reklasyfikacji aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik finansowy.
a. Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Do tej kategorii zaliczane są aktywa finansowe przeznaczone do obrotu oraz aktywa finansowe wyznaczone do wyceny w wartości godziwej w momencie ich pierwotnego ujęcia. Aktywa finansowe klasyfikowane są do tej kategorii, jeżeli przeznaczone są do sprzedaży w krótkim okresie. Do kategorii aktywów finansowych przeznaczonych do obrotu klasyfikuje się także instrumenty pochodne, chyba że związane są z rachunkowością zabezpieczeń.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy ujmowane są początkowo w wartości godziwej, zaś koszty transakcji ujmowane są bezpośrednio w wyniku finansowym. Zyski i straty wynikające ze zmiany wartości godziwej odnoszone są na wynik finansowy w okresie, w którym powstały.
Aktywa te są usuwane ze sprawozdania z sytuacji finansowej, kiedy prawa do otrzymania korzyści z danego aktywa wygasły lub zostały przekazane, a Spółka przekazała praktycznie wszystkie korzyści i ryzyka związane z aktywem.
Aktywa w tej kategorii prezentowane są jako aktywa bieżące, kiedy przeznaczone są do obrotu lub ich sprzedaż spodziewana jest w ciągu 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy.
b. Pożyczki udzielone i należności
Pożyczki udzielone i należności są aktywami finansowymi będącymi instrumentami finansowymi, o określonej lub możliwej do określenia wielkości płatności, które nie są notowane i nie zostały nabyte z intencją przeznaczenia do sprzedaży.
Pożyczki udzielone i należności ujmowane są początkowo w wartości godziwej łącznie z kosztami transakcji chyba że są one nieistotne. Na dzień kończący okres sprawozdawczy kategoria ta wyceniana jest według zamortyzowanego kosztu na bazie efektywnej stopy procentowej. Aktywa te są usuwane ze sprawozdania z sytuacji finansowej, kiedy prawa do otrzymania korzyści z danego aktywa wygasły lub zostały przekazane, a Spółka przekazała praktycznie wszystkie korzyści i ryzyka związane z aktywem.
Aktywa w tej kategorii wykazywane są jako aktywa bieżące, chyba że ich wymagalność przekracza 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy, kiedy prezentowane są jako aktywa trwałe.
c. Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności
Do aktywów finansowych utrzymywanych do terminu wymagalności klasyfikowane są aktywa finansowe o określonych lub możliwych do określenia płatnościach lub ustalonym terminie wymagalności, które Spółka zamierza i jest w stanie utrzymać w posiadaniu do upływu terminu wymagalności, z wyjątkiem udzielonych pożyczek i wierzytelności własnych.
Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności ujmowane są początkowo w wartości godziwej łącznie z kosztami transakcji, chyba że są one nieistotne. Na dzień kończący okres sprawozdawczy kategoria ta wyceniana jest według zamortyzowanego kosztu na bazie efektywnej stopy procentowej. Aktywa te są usuwane ze sprawozdania z sytuacji finansowej, kiedy prawa do otrzymania korzyści z danego aktywa wygasły lub zostały przekazane, a Spółka przekazała praktycznie wszystkie korzyści i ryzyka związane z aktywem.
Aktywa w tej kategorii wykazywane są jako aktywa bieżące, chyba że ich wymagalność przekracza 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy, kiedy prezentowane są jako aktywa trwałe.
d. Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży
Do aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży Spółka zalicza wszelkie aktywa finansowe niebędące: pożyczkami udzielonymi i należnościami własnymi, aktywami finansowymi utrzymywanymi do upływu terminu wymagalności oraz aktywami finansowymi wycenianymi do wartości godziwej przez wynik finansowy. Do aktywów dostępnych do sprzedaży zalicza się w szczególności udziały w innych podmiotach niebędących podmiotami powiązanymi, których Spółka nie przeznaczyła do sprzedaży w krótkim terminie.
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży ujmowane są początkowo w wartości godziwej łącznie z kosztami transakcji. Na dzień kończący okres sprawozdawczy kategoria ta wyceniana jest według wartości godziwej.
Przychody z odsetek dotyczące aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży ujmowane są w wyniku finansowym według efektywnej stopy procentowej. Dywidendy dotyczące aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży ujmowane są w wyniku finansowym, kiedy prawa do otrzymania płatności przez Spółkę zostały ustalone. Wszystkie inne zmiany w wartości godziwej ujmowane są w kapitale własnym. W momencie sprzedaży tych aktywów lub ich wygaśnięcia skutki ich wyceny ujęte w kapitale własnym rozpoznaje się w wyniku finansowym.
Aktywa te są usuwane ze sprawozdania z sytuacji finansowej, kiedy prawa do otrzymania korzyści z danego aktywa wygasły lub zostały przekazane, a Spółka przekazała praktycznie wszystkie korzyści i ryzyka związane z aktywem.
Aktywa w tej kategorii wykazywane są jako aktywa bieżące, chyba że ich wymagalność przekracza 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy, kiedy prezentowane są jako aktywa trwałe.
Instrumenty pochodne i zabezpieczenia
Instrumenty pochodne są ujmowane i wyceniane na dzień kończący okres sprawozdawczy w wartości godziwej. Metody rozpoznania zysku i straty z tych instrumentów uzależnione są od tego, czy dany instrument wyznaczony został jako instrument zabezpieczający i charakteru tego zabezpieczenia. Dany instrument może być wyznaczony jako zabezpieczenie wartości godziwej, zabezpieczenie przepływów pieniężnych lub zabezpieczenie inwestycji zagranicznych.
Zapasy
Zapasy są aktywami przeznaczonymi do sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej, będącymi w trakcie produkcji przeznaczonej na sprzedaż oraz mającymi postać materiałów lub surowców zużywanych w procesie produkcyjnym lub w trakcie świadczenia usług. Zapasy obejmują materiały, towary, produkty gotowe oraz produkcję w toku.
Materiały i towary wycenia się pierwotnie w cenach zakupu. Na dzień kończący okres sprawozdawczy wycena materiałów i towarów odbywa się z zachowaniem zasad ostrożnej wyceny, tzn. kategorie te wyceniane są według ceny zakupu lub ceny sprzedaży możliwej do uzyskania w zależności od tego, która z nich jest niższa.
Produkty gotowe oraz produkty w toku wycenia się pierwotnie na poziomie rzeczywistego kosztu wytworzenia. Na dzień kończący okres sprawozdawczy wycena produktów gotowych i produkcji w toku odbywa się z zachowaniem zasad ostrożnej wyceny, tzn. kategorie te wyceniane są według kosztu wytworzenia lub ceny sprzedaży możliwej do uzyskania w zależności od tego, która z nich jest niższa.
Rozchód zapasów odbywa się według cen średnioważonych. Odpisy aktualizujące dotyczące zapasów, wynikające z ostrożnej wyceny oraz odpisy aktualizujące dla pozycji zalegających, jak i ich odwrócenia, odnoszone są w pozostałe koszty i przychody operacyjne.
Należności handlowe i pozostałe
Należności ujmowane są pierwotnie w wartościach godziwych. W przypadku stosowania normalnych terminów płatności, uznanych w praktyce na rynku w transakcjach o podobnym charakterze, za wartość godziwą uznaje się ich wartość nominalną powstałą w dniu rozpoznania przychodu.
Na dzień kończący okres sprawozdawczy należności handlowe wycenia się według zamortyzowanego kosztu w oparciu o efektywną stopę procentową z zachowaniem zasad ostrożności. Wartość należności aktualizuje się, uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty poprzez dokonanie odpisu aktualizującego.
Odpisy aktualizujące wartość należności zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych, w zależności od rodzaju należności, której dotyczy odpis aktualizujący.
Należności wyrażone w walutach obcych ujmuje się w księgach i wycenia na dzień kończący okres sprawozdawczy zgodnie z zasadami opisanymi w punkcie "Transakcje w walutach obcych".
Należności z tytułu wyceny kontraktów budowlanych ujmowane są w księgach rachunkowych w wysokości przyszłych przychodów kalkulowanych w oparciu o metodę stopnia zaawansowania kosztowego, z uwzględnieniem kwot wcześniej zafakturowanych i zapłaconych. W przypadkach, gdy wartości należności nie można wiarygodnie oszacować, jest ona ujmowana w księgach rachunkowych do wysokości kosztu poniesionego na dany projekt, co do którego Spółka szacuje, że da się odzyskać.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne obejmują gotówkę w kasie oraz środki pieniężne na rachunkach bankowych, w tym utrzymywane w ramach lokat bankowych. Ekwiwalenty środków pieniężnych obejmują krótkoterminowe inwestycje o dużej płynności, łatwo wymienialne na określone kwoty oraz narażone na nieznaczne ryzyko zmiany wartości, w tym należne odsetki od lokat bankowych. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wyceniane są według wartości nominalnych. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wyrażone w walutach obcych ujmuje się w księgach i wycenia na dzień kończący okres sprawozdawczy zgodnie z zasadami opisanymi w punkcie "Transakcje w walutach obcych". Dla celów sprawozdania z przepływów pieniężnych środki pieniężne i ich ekwiwalenty zdefiniowane są w identyczny sposób jak dla celów ujmowania w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Kredyty i pożyczki bankowe
Kredyty i pożyczki bankowe wyceniane są według zamortyzowanego kosztu. Wyjątkiem są kredyty udzielone w rachunku bieżącym, dla których nie są ustalone harmonogramy spłat. W przypadku tego rodzaju kredytów, koszty związane z jego uruchomieniem oraz inne opłaty obciążają koszty finansowe w okresie ich poniesienia. W pozostałych przypadkach koszty finansowe, łącznie z prowizjami płatnymi w momencie spłaty lub umorzenia oraz kosztami bezpośrednimi zaciągnięcia kredytów, ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i zwiększają wartość księgową instrumentu z uwzględnieniem spłat dokonanych w bieżącym okresie.
Zobowiązania handlowe i pozostałe
Za zobowiązania uznaje się wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów Spółki. Zobowiązania ujmowane są pierwotnie w wartościach godziwych. W przypadku stosowania normalnych terminów płatności, uznanych w praktyce na rynku w transakcjach o podobnym charakterze, za wartość godziwą uznaje się ich wartość nominalną powstałą w dniu rozpoznania zobowiązania. Na dzień kończący okres sprawozdawczy zobowiązania wycenia się w wartości zamortyzowanego kosztu.
Do zobowiązań klasyfikowane są rozliczenia międzyokresowe kosztów. Do pozycji tych zalicza się zobowiązania przypadające do zapłaty za towary lub usługi, które zostały otrzymane lub wykonane, ale nie zostały opłacone, zafakturowane lub formalnie uzgodnione z dostawcą, łącznie z kwotami należnymi pracownikom, np. z tytułu zaległych urlopów lub premii. Pomimo, iż w tych konkretnych sytuacjach konieczne jest oszacowanie kwoty lub też terminu zapłaty w/w zobowiązań, stopień niepewności jest na ogół znacząco mniejszy niż w przypadku rezerw, stąd rozliczenia te klasyfikuje się jako zobowiązania bieżące.
Zobowiązania wyrażone w walutach obcych ujmuje się w księgach i wycenia na dzień kończący okres sprawozdawczy zgodnie z zasadami opisanymi w punkcie "Transakcje w walutach obcych".
Rezerwy
Rezerwy tworzone są w przypadku, kiedy na Spółce ciąży istniejący obowiązek prawny lub zwyczajowo oczekiwany, wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego zobowiązania, przy czym kwoty tego zobowiązania lub termin jego wymagalności nie są pewne. W przypadku gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza oraz ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Zwiększenia rezerw, opartych na metodzie dyskontowania, w związku z upływem czasu są ujmowane jako koszty finansowania zewnętrznego.
Jeżeli Spółka spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną w jakikolwiek sposób zwrócone, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy gdy istnieje pewność, że zwrot ten nastąpi.
Rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych ujmowane są w momencie sprzedaży produktów zgodnie z najlepszym szacunkiem Zarządu co do przyszłych kosztów koniecznych do poniesienia przez Spółkę w okresie gwarancji. Okres gwarancji udzielanej przez Spółkę na swoje wyroby najczęściej wynosi 24 miesiące. Wartość rezerw szacowana jest na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy na bazie historycznych danych o wysokości kosztów napraw gwarancyjnych.
Rezerwy na koszty tworzone są jedynie w przypadkach, kiedy prawdopodobny jest wypływ korzyści ekonomicznych z jednostki, a szacunek może zostać przeprowadzony w sposób wiarygodny. Rezerwy te obejmują oszacowane zobowiązania z tytułu poręczonych innym podmiotom kredytów bankowych.
W zakresie świadczeń pracowniczych, Spółka nie jest stroną żadnych porozumień płacowych ani zbiorowych układów pracy. Spółka nie posiada także programów emerytalnych zarządzanych bezpośrednio przez nią lub przez fundusze zewnętrzne. Koszty świadczeń pracowniczych obejmują wynagrodzenia płatne zgodnie z warunkami zawartych umów o pracę z poszczególnymi pracownikami oraz koszty świadczeń emerytalnych (odprawa emerytalna) wypłacone pracownikom zgodnie z przepisami prawa, po okresie zatrudnienia. Zobowiązania z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych wyceniane są na zasadach ogólnych. Świadczenia długoterminowe szacowane są na podstawie metod aktuarialnych.
Dotacje
Otrzymane dotacje ujmowane są w księgach rachunkowych jako przychody przyszłych okresów. Wraz z przyjęciem do użytkowania aktywów na wytworzenie których otrzymana została dotacja, przychód z dotacji rozliczany jest na przestrzeni okresu użytkowania aktywów.
Transakcje w walutach obcych
Wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:
- kupna lub sprzedaży walut stosowanych przez bank, z którego usług korzysta Spółka w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,
- średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień.
Pozycje aktywów i zobowiązań wyrażone w walutach obcych wycenia się na dzień kończący okres sprawozdawczy według kursu publikowanego dla danej waluty na ten dzień przez Narodowy Bank Polski. Różnice kursowe powstałe w wyniku rozliczenia transakcji wyrażonych w walutach obcych, jak również powstałe z wyceny na dzień kończący okres sprawozdawczy pozycji aktywów i zobowiązań wyrażonych w walutach obcych i dotyczących działalności podstawowej (operacyjnej) Spółki odnosi się w koszty lub przychody finansowe.
Średnie kursy walut użyte do wyceny pozycji walutowych posiadanych przez Spółkę na dzień kończący okres sprawozdawczy w okresach objętych niniejszym sprawozdaniem finansowym były następujące:
| Kurs | 31.03.2018 | 01.04.2017- 31.03.2018 |
31.03.2017 | 01.04.2016- 31.03.2017 |
|---|---|---|---|---|
| EURO (EUR) | 4,2085 | 4,2222 | 4,2198 | 4,3529 |
| Korona czeska (CZK) | 0,1659 | 0,1629 | 0,1559 | 0,1610 |
| Hrywna ukraińska (UAH) | 0,1298 | 0,1357 | 0,1460 | 0,1533 |
| Lej rumuński (RON) | 0,9034 | 0,9175 | 0,9277 | 0,9678 |
| Rubel rosyjski (RUB) | 0,0594 | 0,0624 | 0,0704 | 0,0632 |
| Forint węgierski (100 HUF) | 1,3473 | 1,3633 | 1,3670 | 1,4007 |
Leasing
Leasing jest klasyfikowany jako leasing finansowy, gdy warunki umowy przenoszą zasadniczo całe potencjalne korzyści oraz ryzyko wynikające z użytkowania przedmiotu leasingu na leasingobiorcę. Wszystkie pozostałe rodzaje leasingu są traktowane jako leasing operacyjny.
Aktywa użytkowane na podstawie umowy leasingu finansowego są traktowane jak aktywa Spółki i są wyceniane w wartości godziwej w momencie ich nabycia, nie wyższej jednak niż wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych. Płatności leasingowe są dzielone na część odsetkową oraz część kapitałową, tak, by stopa odsetek od pozostającego zobowiązania była wielkością stałą. Koszty odsetek są odnoszone do sprawozdania z całkowitych dochodów jako koszty finansowe.
Płatności z tytułu leasingu operacyjnego są odnoszone do sprawozdania z całkowitych dochodów przy zastosowaniu metody liniowej w okresie wynikającym z umowy leasingu. Korzyści otrzymane i należne jako zachęta do zawarcia umowy leasingu operacyjnego odnoszone są do sprawozdania z całkowitych dochodów przy zastosowaniu metody liniowej w okresie wynikającym z umowy leasingu.
Utrata wartości
Na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy Spółka dokonuje przeglądu wartości księgowej netto składników majątku w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty ich wartości. W przypadku, gdy stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu.
W sytuacji, gdy składnik aktywów nie generuje przepływów pieniężnych, które są w znacznym stopniu niezależnymi od przepływów generowanych przez inne aktywa, analizę przeprowadza się dla grupy aktywów generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów. Wartość odzyskiwalna ustalana jest jako kwota wyższa z dwóch wartości, a mianowicie: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej, która odpowiada wartości bieżącej szacunku przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu stopy dyskonta uwzględniającej aktualną rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko specyficzne, jeśli występuje dla danego aktywa.
Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa od wartości księgowej netto składnika aktywów lub ich grupy, wartość księgowa jest pomniejszana do wartości odzyskiwalnej. Strata z tego tytułu jest ujmowana jako koszt w okresie, w którym nastąpiła utrata wartości.
W sytuacji odwrócenia utraty wartości, wartość netto składnika aktywów zwiększana jest do nowej oszacowanej wartości odzyskiwalnej, nie wyższej jednak od wartości netto tego składnika aktywów jaka byłaby ustalona, gdyby utrata wartości nie została rozpoznana w poprzednich okresach. Odwrócenie utraty wartości ujmowane jest w okresie, w którym ustały przesłanki powodujące trwałą utratę wartości.
Przychody i koszty
Przychody ze sprzedaży ujmowane są w wartości godziwej zapłat otrzymanych lub należnych i reprezentują należności za produkty, towary i usługi dostarczone w ramach normalnej działalności gospodarczej, po pomniejszeniu o rabaty, VAT i inne podatki związane ze sprzedażą.
Sprzedaż produktów i towarów ujmowana jest w momencie dostarczenia towarów i przekazania odbiorcy znaczącego ryzyka związanego z dostawą.
Przychody z tytułu świadczonych usług rozpoznawane są na podstawie stopnia zaawansowania. Jeśli wyniku danej usługi nie można wiarygodnie określić, wówczas przychody uzyskiwane z tego tytułu ujmowane są tylko do wysokości poniesionych kosztów, które Spółka spodziewa się odzyskać.
Do pozostałych przychodów operacyjnych klasyfikowane są przychody i zyski niezwiązane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną Spółki. Do tej kategorii zaliczane są otrzymane dotacje, zyski z tytułu sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych, otrzymane odszkodowania związane ze zwrotem kosztów sądowych, nadpłaconych zobowiązań podatkowych, za wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz otrzymane odszkodowania z tytułu strat w majątku spółki, który objęty był ubezpieczeniem. Do pozostałych przychodów operacyjnych zaliczane są także odwrócenia odpisów aktualizujących wartość należności i zapasów oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości składników majątku trwałego. Do pozostałych przychodów operacyjnych zalicza się zysk na sprzedaży jednostek zależnych.
Do pozostałych kosztów operacyjnych zaliczane są koszty i straty niezwiązane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną Spółki. Kategoria ta obejmuje straty na sprzedaży składników rzeczowego majątku trwałego, przekazane darowizny tak w formie rzeczowej jak i pieniężnej na rzecz innych jednostek, w tym jednostek pożytku publicznego oraz skutki wynikające z gwarancji i poręczeń udzielonych na rzecz innych podmiotów. Do pozostałych kosztów operacyjnych zaliczane są także koszty odpisów aktualizujących wartość należności i zapasów oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości składników majątku trwałego.
Do przychodów finansowych klasyfikowane są przychody z tytułu otrzymanych dywidend, odsetki od działalności lokacyjnej i inwestycyjnej w różnego rodzaju formy instrumentów finansowych oraz nadwyżka dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi. Przychody z tytułu odsetek ujmowane są narastająco, w odniesieniu do głównej kwoty należnej, zgodnie z metodą efektywnej stopy procentowej. Przychody z tytułu dywidend są ujmowane w momencie, kiedy zostaje ustanowione prawo akcjonariuszy do otrzymania płatności.
Do kosztów finansowych klasyfikowane są koszty z tytułu wykorzystywania zewnętrznych źródeł finansowania, odsetki płatne z tytułu umów leasingu finansowego, jakich Spółka jest stroną jako leasingobiorca, oraz nadwyżki ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi.
Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego czasu w celu doprowadzenia ich do użytkowania, zalicza się do kosztów wytworzenia takich aktywów aż do momentu, w którym aktywa te są zasadniczo gotowe do zamierzonego użytkowania lub sprzedaży.
Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są odnoszone bezpośrednio do sprawozdania z całkowitych dochodów w okresie, w którym zostały poniesione.
Powyższe zasady kapitalizacji nie są stosowane do:
- aktywów wycenianych w wartości godziwej, oraz
- zapasów wytwarzanych w znaczących ilościach w cyklu ciągłym i charakteryzujących się wysoką rotacją.
Opodatkowanie
Na podatek dochodowy składają się podatek bieżący (CIT) oraz podatek odroczony.
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów niepodlegających opodatkowaniu i kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym w danej jurysdykcji podatkowej.
Podatek odroczony jest wyliczany jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości w oparciu o różnice pomiędzy wartościami księgowymi netto aktywów i pasywów, a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe.
Wartość składników aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy, a w przypadku gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis.
Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne. Podatek odroczony jest ujmowany w wyniku finansowym, poza przypadkiem, gdy dotyczy on pozycji ujętych bezpośrednio w innych całkowitych dochodach. W tym ostatnim wypadku podatek odroczony jest również rozliczany bezpośrednio w inne całkowite dochody. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego są kompensowane, jeżeli Spółka posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensaty bieżących zobowiązań i aktywów podatkowych i pod warunkiem, że aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dotyczą podatku dochodowego nałożonego przez tą samą władzę podatkową.
Działalność zaniechana
Działalność zaniechana jest częścią działalności Spółki, która stanowi odrębną ważną dziedzinę działalności lub geograficzny obszar działalności, którą zbyto lub przeznaczono do sprzedaży lub wydania, albo jest to jednostka zależna nabyta wyłącznie w celu odsprzedaży. Klasyfikacji do działalności zaniechanej dokonuje się na skutek zbycia lub wtedy, gdy działalność spełnia kryteria zaklasyfikowania jako przeznaczona do sprzedaży. W przypadku, gdy działalność jest zaklasyfikowana jako zaniechana, dane porównawcze do sprawozdania z całkowitych dochodów są przekształcane tak, jakby działalność została zaniechana na początku okresu porównawczego. Dane dotyczące działalności zaniechanej prezentowane są w Nocie 30 w dodatkowych notach objaśniających.
Segmenty operacyjne
Z uwagi na podobne cechy gospodarcze oraz podobieństwo w zakresie rodzaju produktów i usług, rodzaju procesów produkcyjnych, rodzaju i grup klientów, stosowanych metod dystrybucji a także środowiska regulacyjnego, całość działalności Spółki jest agregowana i prezentowana w sprawozdaniu finansowym jako jeden segment operacyjny.
NOTA 3 PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2017- | 01/04/2016- | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Przychody ze sprzedaży produktów | 180 850 | 153 464 |
| - w tym z kontraktów budowlanych | 70 508 | 58 909 |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 21 508 | 18 900 |
| Razem przychody ze sprzedaży | 202 358 | 172 364 |
| w tym: | ||
| - do jednostek powiązanych | 28 371 | 25 252 |
Podstawowe produkty
Działalność Spółki obejmowała produkcję, sprzedaż, usługi budowlano-montażowe oraz serwis z zakresu systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Oferowane wyroby można było podzielić na trzy grupy produktowe:
- systemy oddymiania i doświetleń dachowych,
- systemy wentylacji pożarowej,
- zabezpieczenia konstrukcji budowlanych.
Przychody ze sprzedaży w podziale na grupy produktowe przedstawiają się następująco:
| Za okres 01/04/2017- 31/03/2018 w tys. PLN |
Za okres 01/04/2016- 31/03/2017 w tys. PLN |
|
|---|---|---|
| Systemy oddymiania i doświetleń dachowych | 126 369 | 108 484 |
| Systemy wentylacji pożarowej | 63 548 | 56 273 |
| Zabezpieczenia konstrukcji budowlanych | 11 974 | 6 933 |
| Inne | 467 | 674 |
| Razem przychody ze sprzedaży | 202 358 | 172 364 |
Przychody ze sprzedaży w podziale na rynki geograficzne przedstawiają się następująco:
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2017- | 01/04/2016- | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Polska | 150 486 | 129 136 |
| Czechy i Słowacja | 11 062 | 10 549 |
| Rosja | 3 845 | 2 316 |
| Ukraina | 1 407 | 580 |
| Rumunia | 4 578 | 3 771 |
| Hiszpania | 5 160 | 5 532 |
| Węgry | 2 563 | 2 681 |
| Pozostałe | 23 257 | 17 799 |
| Razem przychody ze sprzedaży | 202 358 | 172 364 |
Spółka posiada rozproszoną strukturę nabywców. Sprzedaż do żadnego z nabywców nie przekracza 10% obrotów Spółki.
NOTA 4 KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2017- | 01/04/2016- | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| przekształcone | ||
| Koszt własny sprzedaży | 161 172 | 135 828 |
| - w tym koszt własny kontraktów budowlanych | 59 082 | 47 777 |
| Koszty sprzedaży | 20 656 | 18 315 |
| Koszty ogólnego zarządu | 10 057 | 10 761 |
| Razem koszty działalności | 191 885 | 164 904 |
| w tym: | ||
| Amortyzacja | 8 003 | 6 511 |
| Zużycie materiałów i energii | 86 290 | 72 153 |
| w tym zmiana stanu produktów | (4 214) | (2 864) |
| Usługi obce | 39 352 | 33 911 |
| Wynagrodzenia | 32 873 | 28 829 |
| Świadczenia na rzecz pracowników | 7 189 | 6 359 |
| Podatki i opłaty | 1 167 | 952 |
| Pozostałe | 2 248 | 3 306 |
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 14 763 | 12 883 |
| 191 885 | 164 904 |
Koszty pracownicze
Wynagrodzenia
Koszty wynagrodzeń obejmują wynagrodzenia płatne zgodnie z warunkami zawartych umów z poszczególnymi pracownikami.
Świadczenia na rzecz pracowników
Koszty ubezpieczeń społecznych obejmują świadczenia z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego, składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń oraz Fundusz Pracy. Według obowiązujących przepisów, w okresie od 1 kwietnia 2017 roku do 31 marca 2018 roku wynosiła 21,02% podstawy ich wymiaru, natomiast w okresie od 1 kwietnia 2016 do 31 marca 2017 roku wysokość składek wynosiła 20,28% podstawy ich wymiaru.
Koszty świadczeń emerytalnych obejmują odprawy emerytalne wypłacone pracownikom zgodnie z przepisami prawa pracy. Spółka nie jest stroną żadnych programów emerytalnych jak i układów zbiorowych pracy, z których wynikałyby inne regulacje w tym zakresie.
Spółka zobowiązana jest do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Odpisy na powyższy fundusz obciążają koszty działalności Spółki i powodują konieczność zablokowania środków funduszu na wydzielonym rachunku bankowym. W sprawozdaniu finansowym aktywa i zobowiązania funduszu wykazywane są w wartości netto. Z uwagi na charakter działania w/w funduszu, aktywa i zobowiązania funduszu są sobie równe. Stan Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na dzień 31 marca 2018 roku i 31 marca 2017 wynosił odpowiednio 645 tys. złotych i 582 tys. złotych. Odpis obciążający koszty działalności w okresie 01.04.2017 – 31.03.2018 wynosił 488 tys. złotych, za okres 01.04.2016 – 31.03.2017 była to kwota 415 tys. złotych.
Inne świadczenia na rzecz pracowników obejmują szkolenia związane z podnoszeniem kwalifikacji oraz inne świadczenie określone przepisami prawa pracy.
Koszty prac rozwojowych
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2017- | 01/04/2016- | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Koszty prac rozwojowych ujęte bezpośrednio w | ||
| kosztach działalności | 537 | 353 |
| Koszty amortyzacji aktywowanych kosztów prac | ||
| rozwojowych | 2 806 | 2 328 |
| 3 343 | 2 681 |
Koszty prac rozwojowych ujmowane są jako składnik wartości niematerialnych po spełnieniu warunków i według zasad opisanych w Nocie 2. Amortyzacja kapitalizowanych kosztów prac rozwojowych, jak również koszty poniesione na etapie prac badawczych oraz nakłady niespełniające warunków do ujęcia ich w aktywach odnoszone są w koszty działalności Spółki.
NOTA 5 POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2017- | 01/04/2016- | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Zysk ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych | 1 059 | 558 |
| Rozwiązane odpisy aktualizujące wartość należności | 1 137 | 985 |
| Rozwiązane odpisy aktualizujące wartość zapasów | 580 | 605 |
| Otrzymany zwrot kosztów sądowych | 68 | 46 |
| Otrzymane kary i odszkodowania | 46 | 49 |
| Odzyskane należności uprzednio spisane jako | ||
| nieściągalne | 21 | 34 |
| Odpisane zobowiązania przedawnione | 81 | 176 |
| Pozostałe | 1 | 2 |
| 2 993 | 2 455 |
NOTA 6 POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2017- | 01/04/2016- | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Utworzone odpisy aktualizujące wartość należności | 1 261 | 1 801 |
| Utworzone odpisy aktualizujące wartość zapasów | 1 266 | 264 |
| Niedobory inwentaryzacyjne | - | 1 685 |
| Zapłacone kary, grzywny i odszkodowania | 144 | 96 |
| Odpisane należności nie objęte odpisem | ||
| aktualizującym | 87 | 38 |
| Spisanie prac rozwojowych zakończonych brakiem | ||
| efektu | - | 343 |
| Koszty postępowania sądowego | 69 | 215 |
| Pozostałe | 33 | 73 |
| 2 860 | 4 515 |
NOTA 7 PRZYCHODY FINANSOWE
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2017- | 01/04/2016- | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Dywidendy | 1 301 | - |
| Odsetki od lokat | 2 | 3 |
| Odsetki z tytułu nieterminowych płatności | 44 | 75 |
| Odsetki od pożyczek | 263 | - |
| Odsetki od kaucji gwarancyjnych i leasingu (dyskonto) | 1 811 | 1 352 |
| Nadwyżka dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi | 66 | 155 |
| 3 487 | 1 585 |
Przychody z dywidend w poszczególnych okresach sprawozdawczych kształtowały się następująco:
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2017- | 01/04/2016- | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Mercor Proof | 628 | - |
| Dunamenti Tuzvedelem | 400 | - |
| Mercor Czech Republic | 161 | - |
| Mercor Fire Protection System | 112 | - |
| 1 301 | - |
NOTA 8 KOSZTY FINANSOWE
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2017- | 01/04/2016- | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Odsetki od kredytów bankowych | 2 052 | 1 740 |
| Odsetki od pożyczek | 54 | 40 |
| Odsetki z tytułu nieterminowej płatności | 11 | 13 |
| Odsetki od kaucji i leasingu finansowego | 1 517 | 1 220 |
| Prowizje od kredytów i gwarancji bankowych | 343 | 445 |
| Spisanie aktywów finansowych | 62 | - |
| Pozostałe | - | 106 |
| 4 039 | 3 564 |
NOTA 9 ODPISY AKTUALIZUJĄCE WARTOŚĆ UDZIAŁÓW W SPÓŁKACH ZALEŻNYCH
W bieżącym roku obrotowym Spółka, po dokonaniu analizy utraty wartości udziałów w spółkach zależnych, nie dokonywała zmian w wycenie tergo składnika aktywów. w poprzednim roku obrotowym Spółka rozwiązała częściowo utworzony w latach poprzednich odpis aktualizujący wartość posiadanych akcji Tecresa Protection Pasiva w kwocie 2.980 tys. PLN. Rozwiązanie odpisu nastąpiło w związku z ustaniem przesłanek do jego utrzymywania. Szczegółowe informacje o utworzonych odpisach aktualizujących zawarte zostały w Nocie 14 do sprawozdania finansowego.
NOTA 10 PODATEK DOCHODOWY
Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym w danej jurysdykcji. W Polsce od 2004 roku obowiązuje stawka podatku dochodowego w wysokości 19% podstawy opodatkowania.
W zakresie podatku dochodowego Spółka podlega przepisom ogólnym. Spółka nie jest częścią podatkowej grupy kapitałowej, jak również nie prowadzi działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Spółka nie posiada zwolnienia z tytułu podatku dochodowego ani innych form pomocy publicznej, co różnicowałoby zasady określania podstawy opodatkowania w stosunku do przepisów ogólnych w tym zakresie. Spółka, od 01.01.2010 roku zmieniła rok obrotowy na trwający od 1 kwietnia do 31 marca (pierwszy po zmianie rok obrotowy trwał od 1 stycznia 2010 roku do 31 marca 2011 roku), a nowy rok obrotowy jest równocześnie rokiem podatkowym. Obecny rok obrachunkowy i podatkowy trwał od 1 kwietnia 2017 roku do 31 marca 2018 roku. Poprzedni rok podatkowy trwał od 1 kwietnia 2016 roku do 31 marca 2017 roku.
Główne składniki obciążenia podatkowego za te okresy przedstawiają się następująco:
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2017- 31/03/2018 |
01/04/2016- 31/03/2017 |
|
| Ustawowa stawka podatkowa | 19% | 19% |
| Bieżący podatek dochodowy | w tys. PLN | w tys. PLN |
| Bieżące obciążenie z tytułu podatku Podatek zapłacony u źródła z tytułu udziałów w |
859 | - |
| zyskach osób prawnych Korekty dotyczące lat ubiegłych |
63 - |
- - |
| 922 | - | |
| Odroczony podatek dochodowy Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic |
||
| przejściowych | 1 054 | 4 415 |
| 1 054 | 4 415 | |
| Obciążenie podatkowe wykazane w wyniku | ||
| finansowym | 1 976 | 4 415 |
Różnice pomiędzy nominalną a efektywną stawką podatkową przedstawiają się następująco:
| Wynik brutto przed opodatkowaniem | 10 054 | 6 401 |
|---|---|---|
| Efektywna stawka podatkowa | 19,16% | 68,97% |
| Podatek według efektywnej stawki | 1 976 | 4 415 |
| Podatek według ustawowej stawki | 1 910 | 1 310 |
| Efekt podatkowy kosztów niestanowiących kosztów uzyskania według przepisów podatkowych Efekt podatkowy przychodów niebędących przychodami |
66 | 129 |
| według przepisów podatkowych Efekt podatkowy związany z poniesionymi stratami |
- | (566) |
| podatkowymi | - | 3 542 |
| Podatek według efektywnej stawki | 1 976 | 4 415 |
W związku z przejściowymi różnicami pomiędzy podstawą opodatkowania a zyskiem wykazanym w sprawozdaniu finansowym, tworzony jest podatek odroczony. Odroczony podatek dochodowy na dzień 31 marca 2018 oraz 31 marca 2017 roku wynika z pozycji przedstawionych w tabeli.
| Sprawozdanie z sytuacji finansowej | Sprawozdanie z całkowitych dochodów |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| Koniec okresu 31/03/2018 |
Koniec okresu 31/03/2017 |
Za okres 01/04/2017- 31/03/2018 |
Za okres 01/04/2016- 31/03/2017 |
||
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| Rezerwa z tytułu podatku | |||||
| odroczonego | |||||
| Różnice w wartości podatkowej i | |||||
| księgowej rzeczowych aktywów | |||||
| trwałych i wartości niematerialnych | 9 848 | 8 174 | (1 674) | (909) | |
| Skutki wyceny kontraktów | |||||
| długoterminowych | 1 578 | 1 224 | (354) | (110) | |
| Różnice kursowe niezrealizowane | |||||
| oraz wycena transakcji forward | 68 | 11 | (57) | (11) | |
| Naliczone odsetki | 38 | - | (38) | ||
| Rezerwa brutto z tytułu podatku | |||||
| odroczonego | 11 532 | 9 409 | (2 123) | (1 030) | |
| Aktywa z tytułu podatku | |||||
| odroczonego | |||||
| Skutki wyceny kontraktów | |||||
| długoterminowych | 773 | 721 | 52 | 207 | |
| Różnice w wartości podatkowej i | |||||
| księgowej rzeczowych aktywów | |||||
| trwałych i wartości niematerialnych | 4 790 | 3 809 | 980 | 539 | |
| Rezerwa na koszty i świadczenia | |||||
| pracownicze | 938 | 841 | 97 | 115 | |
| Odpisy aktualizujące należności | |||||
| wątpliwe | 1 299 | 1 479 | (180) | (10) | |
| Odpisy aktualizujące zapasy | 229 | 105 | 124 | (75) | |
| Niezrealizowane różnice kursowe | |||||
| oraz wycena transakcji forward | 9 | 1 | 8 | 1 | |
| Naliczone odsetki | 175 | 67 | 108 | (158) | |
| Zysk na sprzedaży rzeczowych | |||||
| aktywów trwałych (przychody | |||||
| przyszłych okresów) | 697 | 817 | (120) | (120) | |
| Aktywowana strata podatkowa | - | - | - | (3 884) | |
| Aktywa brutto z tytułu podatku | |||||
| odroczonego | 8 910 | 7 840 | 1 069 | (3 385) | |
| Aktywa (zobowiązania) netto z | |||||
| tytułu podatku odroczonego | (2 622) | (1 569) | |||
| Obciążenie wyniku z tytułu | |||||
| odroczonego podatku | |||||
| dochodowego | (1 054) | (4 415) |
W prezentowanych okresach podatek odroczony został utworzony od wszystkich różnic przejściowych między wynikiem finansowym a podstawą opodatkowania, za wyjątkiem utworzenia aktywa na podatek odroczony w związku z różnicą pomiędzy wartością księgową netto i podatkową udziałów w spółkach zależnych oraz kwoty niewykorzystanej przez Spółkę straty podatkowej.
Spółka nie zamierza, w dającej się przewidzieć przyszłości, dokonać sprzedaży udziałów w spółkach zależnych, tym samym prawdopodobieństwo zrealizowania przejściowej różnicy nie jest wysoce prawdopodobne.
Na koniec poprzedniego roku obrotowego, po dokonanych analizach możliwości dalszego odliczania straty podatkowej od podstawy opodatkowania w latach przyszłych, Spółka oceniła, że rozliczenie takie nie będzie możliwe w pełnej wysokości. W związku z tym, na koniec poprzedniego roku obrotowego, nie rozpoznała aktywa z tytułu poniesionej straty podatkowej w wysokości 3.542 tys. PLN. Podjęcie decyzji w tym zakresie, stanowiło element ostrożnościowego podejścia Zarządu Spółki, w szczególności, wobec otoczenia prawno-podatkowego.
Strata podatkowa poniesiona przez Spółkę w roku podatkowym 2012/2013 była przedmiotem kontroli prowadzonej przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, w związku z wykazaną nadpłatą podatku dochodowego za ten okres w kwocie 5.138 tys. PLN. W lipcu 2014 roku Spółka otrzymała protokół z przeprowadzanej kontroli, w którym Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego zakwestionował wykazaną w zeznaniu podatkowym stratę jak i nadpłatę podatku. Zarząd Spółki złożył zastrzeżenia do otrzymanego protokołu, nie zgadzając się z jego ustaleniami podtrzymując jednocześnie swoje stanowisko co do wysokości poniesionej straty podatkowej w kwocie 76.139.865,64 PLN, wygenerowanej w wyniku transakcji zbycia udziałów w BEM Sp. z o.o., jak i zasadności żądania zwrotu nadpłaty podatku w pełnej wysokości. W protokole z kontroli, przekazanym Spółce w lipcu 2014 roku, Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego zakwestionował poniesienie tej straty, powołując się na klauzulę obejścia prawa podatkowego, która na dzień zawarcia transakcji zbycia udziałów nie istniała w porządku prawnym w Polsce. W styczniu 2015 roku w Spółce zakończyła się kontrola podatkowa w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem Państwa z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy 2012/2013. Organ podatkowy w przedstawionym protokole, do którego Spółka wniosła zastrzeżenia, nadal kwestionował wykazaną w zeznaniu podatkowym stratę oraz nadpłatę podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy 2012/2013. Spółka w złożonych zastrzeżeniach w dalszym ciągu podważała ustalenia dokonane przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku i podtrzymała stanowisko zarządu "MERCOR" S.A. w zakresie zasadności wykazanej straty podatkowej jak i nadpłaty podatku.
W czerwcu 2015 roku Spółka otrzymała postanowienia Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku o wszczęciu postępowań podatkowych w sprawie prawidłowości rozliczenia z budżetem z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy 01.04.2012-31.03.2013 oraz w sprawie określenia wysokości odsetek za zwłokę od niezapłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za ten sam rok podatkowy.
Postępowania podatkowe zakończyły się wydaniem przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego we wrześniu 2015 roku decyzji ustalających zobowiązanie Spółki w zakresie podatku dochodowego za rok 2012/2013 w kwocie 5.375.791 PLN oraz odsetek od niezapłaconych w terminie zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w kwocie 6.272 PLN. W wydanych decyzjach Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego podał jako podstawę prawną pozorność transakcji zbycia udziałów.
Spółka podtrzymała swoje stanowisko w zakresie nieprawidłowości ustaleń dokonanych przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, w związku z czym złożyła do Izby Skarbowej w Gdańsku odwołanie od decyzji wydanych przez organ pierwszej instancji.
W lipcu 2016 roku Spółka otrzymała decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku, w których podtrzymane zostały decyzje Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku w zakresie ustalającym zobowiązanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jak i odsetek zwłoki od niezapłaconych w terminie zaliczek na podatek. Jednakże, decyzje wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku, jako podstawę prawną ich wydania wskazują przepisy w zakresie ustalania cen transferowych (określając dochód ze zbycia udziałów na kwotę 0,00 zł), a nie wcześniej wskazywaną pozorność transakcji zbycia udziałów. Spółka nie zgodziła się z decyzjami Dyrektora Izby Skarbowej, w związku z czym w sierpniu 2016 roku złożyła skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Rozprawa przed Wojewódzkim Sądem Apelacyjnym w Gdańsku odbyła się 20 grudnia 2016 roku. Skargi Spółki zostały oddalone. Spółka nadal podtrzymuje swoje stanowisko w zakresie nieprawidłowych ustaleń i decyzji zarówno Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku jak i Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku, w związku z czym złożone zostały skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Spółka oczekuje na wyznaczenie terminów rozpraw przez Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Spółka uzyskała interpretację podatkową wydaną w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, która potwierdza prawidłowość rozliczenia transakcji zbycia udziałów, a tym samym potwierdza stanowisko Spółki w zakresie zasadności kwoty nadpłaty i rozliczanej straty.
W ocenie Zarządu Spółki, na dzień sporządzenia niniejszego jednostkowego sprawozdania finansowego, istnieje jedynie niewielkie ryzyko, że wykazana w nim należność z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (wynikająca z zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy za rok podatkowy 2012/2013) w wysokości 5.433 tys. PLN nie zostanie odzyskana.
Obecnie w Spółce trwa postępowanie kontrolne prowadzone przez Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w zakresie kontroli rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych za rok obrotowy 2013, tj. od kwietnia 2013r. do marca 2014r. Do dnia publikacji niniejszego sprawozdania finansowego zarządowi Spółki nie został doręczony protokół z postępowania kontrolnego.
NOTA 11 ZYSK (STRATA) PRZYPADAJĄCE NA JEDNĄ AKCJĘ ORAZ DYWIDENDY
Zysk (strata) przypadające na jedną akcję
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2017- | 01/04/2016- | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| Średnia ważona liczba akcji | 15 658 535 | 15 658 535 |
| Wynik netto za okres (w tys. PLN) | 7 373 | 1 679 |
| Wynik netto za okres z działalności kontynuowanej (w | ||
| tys. PLN) | 8 078 | 1 986 |
| Zysk netto na jedna akcję (w PLN) | 0,47 | 0,11 |
| Zysk netto z działalności kontynuowanej na jedna | ||
| akcję (w PLN) | 0,52 | 0,13 |
Zysk podstawowy przypadający na jedna akcję oblicza się poprzez podzielenie rocznego zysku netto przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Spółki, przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu roku. Nie wystąpiły w ciągu bieżącego ani poprzedniego roku obrotowego żadne instrumenty finansowe, które spowodowałyby rozwodnienie zysku, stąd wartości zysku podstawowego i rozwodnionego na akcję są jednakowe.
Dywidendy wypłacone i zadeklarowane
Zarząd Spółki będzie rekomendował pozostawienie zysku wypracowanego w bieżącym roku obrotowym z przeznaczeniem na kapitał zapasowy.
W poprzednim roku obrotowym Spółka wypłaciła dywidendę za rok obrotowy 2015/2016 w wysokości 0,51 PLN na jedną akcję, tj. w łącznej wysokości 7.985.852,85 PLN.
NOTA 12 WARTOŚCI NIEMATERIALNE
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Koszty zakończonych prac rozwojowych | 14 417 | 14 433 |
| Aktywowane koszty prac rozwojowych w toku | 12 283 | 7 524 |
| Koncesje oraz licencje | 2 575 | 3 312 |
| 29 275 | 25 269 |
Prace rozwojowe obejmują koszty procesu certyfikacji pozwalającego na dopuszczenie na rynek nowych wyrobów i technologii. Prace rozwojowe ujmowane są jako aktywa oraz amortyzowane według zasad opisanych w Nocie 2.
Spółka przeprowadziła testy na utratę wartości dla wszystkich prac rozwojowych w toku w oparciu o zdyskontowane przepływy pieniężne. Za jednostki wypracowujące przepływy pieniężne uznano grupy produktów, do których zagregowano nakłady na prace rozwojowe zarówno w toku, jak i amortyzowane. Stopa dyskonta została określona na poziomie średnio ważonego kosztu kapitału, który wyniósł 7,0%. Przeprowadzone testy nie wykazały utraty wartości dla nakładów na prace rozwojowe w toku, a co za tym idzie konieczności utworzenia odpisów z tytułu utraty wartości tego składnika aktywów.
Koncesje oraz licencje obejmują przede wszystkim licencje na systemy komputerowe oraz oprogramowanie narzędziowe, wykorzystywane w działalności Spółki.
Spółka traktuje nadane prawa wieczystego użytkowania jako leasing operacyjny. W przypadku nabycia takich praw na rynku wtórnym prezentowane są one jako wartości niematerialne i amortyzowane w okresie przewidywanego ich użytkowania.
Nie występują zabezpieczenia na wartościach niematerialnych Spółki.
Zmiany w stanie wartości niematerialnych za okres 1 kwietnia 2017 – 31 marca 2018 roku
| Koszty zakończonych prac rozwojowych |
Koszty aktywowanych prac rozwojowych w toku |
Nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości |
Razem | |
|---|---|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość brutto | ||||
| Stan na 1 kwietnia 2017 roku | 23 025 | 7 524 | 6 620 | 37 169 |
| Zwiększenia: - nabycie i przeniesienie ze środków trwałych w budowie |
- | - | 104 | 104 |
| - wytworzone we własnym zakresie | 2 790 | 7 549 | - | 10 339 |
| Zmniejszenia: | ||||
| - sprzedaż i likwidacja | - | - | - | - |
| - zakończenie prac rozwojowych pozytywnym efektem |
- | 2 790 | - | 2 790 |
| - reklasyfikacja do rzeczowych aktywów trwałych |
- | - | 310 | 310 |
| Stan na 31 marca 2018 roku | 25 815 | 12 283 | 6 414 | 44 512 |
| Umorzenie | ||||
| Stan na 1 kwietnia 2017 roku | 8 592 | - | 3 308 | 11 900 |
| Zwiększenia: | ||||
| - amortyzacja | 2 806 | - | 548 | 3 354 |
| Zmniejszenia: - reklasyfikacja do rzeczowych aktywów trwałych |
- | - | 17 | 17 |
| Stan na 31 marca 2018 roku | 11 398 | - | 3 839 | 15 237 |
| Netto na dzień 31 marca 2018 roku | 14 417 | 12 283 | 2 575 | 29 275 |
Zmiany w stanie wartości niematerialnych za okres 1 kwietnia 2016 – 31 marca 2017 roku
| Koszty zakończonych prac rozwojowych |
Koszty aktywowanych prac rozwojowych w toku |
Nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości |
Razem | |
|---|---|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość brutto | ||||
| Stan na 1 kwietnia 2016 roku | 11 435 | 10 927 | 4 969 | 27 331 |
| Zwiększenia: - nabycie i przeniesienie ze środków trwałych w budowie |
- | - | 1 651 | 1 651 |
| - wytworzone we własnym zakresie | 11 590 | 8 531 | - | 20 121 |
| Zmniejszenia: | ||||
| - sprzedaż i likwidacja - zakończenie prac rozwojowych pozytywnym efektem |
- - |
344 11 590 |
- - |
344 11 590 |
| Stan na 31 marca 2017 roku | 23 025 | 7 524 | 6 620 | 37 169 |
| Umorzenie | ||||
| Stan na 1 kwietnia 2016 roku Zwiększenia: |
6 264 | - | 2 776 | 9 040 |
| - amortyzacja | 2 328 | - | 532 | 2 860 |
| Stan na 31 marca 2017 roku | 8 592 | - | 3 308 | 11 900 |
| Netto na dzień 31 marca 2017 roku | 14 433 | 7 524 | 3 312 | 25 269 |
NOTA 13 RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE
| Koniec okresu | |
|---|---|
| 31/03/2018 | 31/03/2017 |
| w tys. PLN | w tys. PLN |
| 55 229 | |
| 7 106 | |
| 27 023 | 28 664 |
| 21 954 | 16 794 |
| 1 084 | 1 349 |
| 2 758 | 1 316 |
| 1 688 | 8 674 |
| 61 613 | 63 903 |
| 37 197 | 27 070 |
| Koniec okresu 59 925 7 106 |
Wzrost wartości rzeczowych aktywów trwałych (maszyny i urządzenia techniczne oraz pozostałe rzeczowe aktywa trwałe) związany jest z rozbudową posiadanych mocy produkcyjnych. Finansowanie zakupów odbywa się w formie leasingu finansowego oraz z wykorzystaniem własnych środków w formie dostępnych linii kredytowych.
Wykazane według stanu na 31 marca 2018 roku w aktywach Spółki grunty obejmują w grunty własne w wartości 4.106 tys. PLN oraz grunt będący w leasingu finansowym o wartości 3.000 tys. PLN.
Część rzeczowych aktywów trwałych (nieruchomość zakładu produkcyjnego w Cieplewie, maszyn i urządzeń, środków transportu oraz pozostałych środków trwałych) Spółka użytkuje na zasadach leasingu finansowego. Zobowiązania z tytułu leasingu ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako pozostałe zobowiązania finansowe i wykazywane w podziale na cześć krótko- i długoterminową. Szczegółowe uzgodnienie powyższych zobowiązań oraz opis kluczowych postanowień umownych zawarto w Nocie 25.
Rzeczowe aktywa trwałe Spółki stanowią zabezpieczenie udzielonych jej kredytów oraz limitów dostępnych linii gwarancyjnych. Wartość zabezpieczeń ustanowionych na rzeczowych aktywach trwałych przedstawia tabela poniżej:
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość rzeczowych aktywów trwałych stanowiących | ||
| zabezpieczenie udzielonych Spółce kredytów i linii | ||
| gwarancyjnych | 13 625 | 15 107 |
| 13 625 | 15 107 |
Zmiany w wartości rzeczowych aktywów trwałych zostały przedstawione w poniższych tabelach.
| Grunty | Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe | Środki trwałe w budowie |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN |
w tys. PLN | |
| Wartość brutto | |||||||
| Stan na 1 kwietnia 2017 roku | 7 106 | 34 382 | 26 565 | 3 947 | 2 881 | 8 674 | 83 555 |
| Zwiększenia: | |||||||
| - nabycie | - | - | 7 371 | 13 | 1 777 | 2 174 | 11 335 |
| - reklasyfikacja z wartości niematerialnych |
- | - | 157 | 99 | 54 | - | 310 |
| Zmniejszenia: | |||||||
| - sprzedaż i likwidacja - przeniesienie do rzeczowych |
- | - | - | 686 | - | - | 686 |
| aktywów trwałych i wartości niematerialnych |
- | - | - | - | - | 9 160 | 9 160 |
| Stan na 31 marca 2018 roku | 7 106 | 34 382 | 34 093 | 3 373 | 4 712 | 1 688 | 85 354 |
| Umorzenie | |||||||
| Stan na 1 kwietnia 2017 roku | - | 5 718 | 9 771 | 2 598 | 1 565 | - | 19 652 |
| Zwiększenia: - amortyzacja - umorzenie związane z |
- | 1 596 | 2 452 | 333 | 268 | - | 4 649 |
| nakładami na prac rozwojowe w | |||||||
| toku - reklasyfikacja z wartości |
- | 45 | (86) | - | 107 | - | 66 |
| niematerialnych | - | - | 2 | 1 | 14 | - | 17 |
| Zmniejszenia: | |||||||
| - sprzedaż i likwidacja | - | - | - | 643 | - | - | 643 |
| Stan na 31 marca 2018 roku | - | 7 359 | 12 139 | 2 289 | 1 954 | - | 23 741 |
| Netto na dzień 31 marca 2018 roku |
7 106 | 27 023 | 21 954 | 1 084 | 2 758 | 1 688 | 61 613 |
Zmiany w stanie rzeczowych aktywów trwałych za okres 1 kwietnia 2017 – 31 marca 2018 roku
| Budynki i | Maszyny i | Środki | Środki trwałe w |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Grunty | budowle | urządzenia | transportu | Pozostałe | budowie w tys. |
Razem | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | PLN | w tys. PLN | |
| Wartość brutto | |||||||
| Stan na 1 kwietnia 2016 roku | 7 106 | 28 554 | 17 892 | 3 444 | 2 001 | 5 485 | 64 482 |
| Zwiększenia: | |||||||
| - nabycie | - | 5 851 | 10 237 | 504 | 1 002 | 21 487 | 39 081 |
| Zmniejszenia: | |||||||
| - sprzedaż i likwidacja - przeniesienie do rzeczowych aktywów trwałych i wartości |
- | 23 | 1 564 | 1 | 122 | 39 | 1 749 |
| niematerialnych | - | - | - | - | - | 18 259 | 18 259 |
| Stan na 31 marca 2017 roku | 7 106 | 34 382 | 26 565 | 3 947 | 2 881 | 8 674 | 83 555 |
| Umorzenie | |||||||
| Stan na 1 kwietnia 2016 roku | - | 4 239 | 8 710 | 2 215 | 1 377 | - | 16 541 |
| Zwiększenia: | |||||||
| - amortyzacja - umorzenie związane z |
- | 1 448 | 1 757 | 380 | 192 | - | 3 777 |
| nakładami na prac rozwojowe w toku |
- | 54 | 129 | 3 | 29 | - | 215 |
| Zmniejszenia: | |||||||
| - sprzedaż i likwidacja | - | 23 | 825 | - | 33 | - | 881 |
| Stan na 31 marca 2017 roku | - | 5 718 | 9 771 | 2 598 | 1 565 | - | 19 652 |
| Netto na dzień 31 marca 2017 roku |
7 106 | 28 664 | 16 794 | 1 349 | 1 316 | 8 674 | 63 903 |
Zmiany w stanie rzeczowych aktywów trwałych za okres 1 kwietnia 2016 – 31 marca 2017 roku
NOTA 14 POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE
| Koniec | ||
|---|---|---|
| okresu | Koniec okresu | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Udziały/akcje w podmiotach zależnych (brutto) | 163 335 | 163 285 |
| Pożyczki udzielone podmiotom zależnym | 5 731 | 2 325 |
| Odpisy aktualizujące wartość udziałów i akcji | (71 138) | (71 138) |
| 97 928 | 94 472 |
Na wartość udziałów i akcji w jednostkach zależnych składają się:
| Koniec | ||
|---|---|---|
| okresu | Koniec okresu | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Udziały w Tecresa Protection Pasiva S.L. | 68 706 | 68 706 |
| Akcje Dunamenti Tűzvédelem Zrt | 20 090 | 20 090 |
| Udziały w MMS Sp. z o.o. w likwidacji | - | 62 |
| Udziały w Mercor Fire Protection Systems srl | 15 | 15 |
| Udziały w Mercor Proof LLC | 947 | 947 |
| Udziały MHD1 Sp. z o.o. | 21 | 21 |
| Udziały Mercor HD Sp. z o.o. | 29 | 29 |
| Udziały w Mercor Czech Republic s.r.o. | 33 | 33 |
| Udziały w Mercor Slovakia s.r.o. | 21 | 21 |
| Udziały w TOB Mercor Ukraina | 2 216 | 2 216 |
| Udziały w Dunamenti Ochrona Przeciwpożarowa Sp. z o.o. | 30 | - |
| Udziały w DFM Doors Sp. z o.o. | 82 | - |
| Udziały w Mercor Hungaria LLC | 7 | 7 |
| 92 197 | 92 147 |
W trakcie roku obrotowego trwającego od 1 kwietnia 2017 roku do 31 marca 2018 roku Spółka dokonała następujących nabyć jednostek zależnych:
| Data objęcia kontroli |
Nazwa podmiotu | % udziału w kapitale zakładowym |
Cena nabycia w tys. PLN |
Szacunkowa wartość godziwa objętych aktywów netto w tys. PLN na dzień objęcia kontroli |
|---|---|---|---|---|
| 18.04.2017 | DFM Doors Sp. z o.o. | 82% | 8 | (200) |
| 06.04.2017 | Dunamenti Ochrona Przeciwpożarowa Sp. z o.o. |
100% | 30 | (30) |
W trakcie roku obrotowego trwającego od 1 kwietnia 2016 roku do 31 marca 2017 roku Spółka nie dokonywała nabyć jednostek zależnych.
Na dzień 31 marca 2018 roku Spółka dokonała testów na utratę wartości posiadanych akcji i udziałów w podmiotach zależnych. Testy obejmowały porównanie wartości księgowej do wartości odzyskiwalnej danego aktywa, ustalone w oparciu o prognozę zdyskontowanych przepływów netto dla okresu następnych pięciu lat. Wyniki przeprowadzonych testów, poza testem dotyczącym udziałów w Tecresa Protection Pasiva S.L., nie wykazały konieczności dokonania zmian w odpisach aktualizujących wartość posiadanych udziałów i akcji. Test
przeprowadzony dla udziałów w Tecresa Protection Pasiva S.L. wskazał na konieczność częściowego rozwiązania utworzonego w poprzednich latach obrotowych odpisu dotyczącego wartości tych aktywów.
W poprzednich latach obrotowych Spółka dokonała odpisów aktualizujących wartość posiadanych udziałów i akcji w następujących podmiotach:
- Tecresa Protección Pasiva S.L. na kwotę 62.075 tys. PLN w bieżącym roku obrotowym nastąpiło jego częściowe rozwiązanie, stan odpisu na 31 marca 2017r. wynosił 59.095 tys. PLN,
- MHD1 Sp. z o.o. na kwotę 10.135 tys. PLN
- TOB Mercor Ukraina Sp. z o.o. na kwotę 1.908 tys. PLN.
Wykazane w pozostałych aktywach finansowych pożyczki udzielone podmiotom zależnym dotyczą pożyczek udzielonych Mercor Czech Republic s.r.o. oraz Mercor Slovakia s.r.o. z przeznaczeniem na odkup należności nie związanych z działalnością w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych od Hasil as i Hasil sro, czyli podmiotów, które zostały zbyte poza Grupę Kapitałową "MERCOR" S.A. Kwota należności z tytułu tych pożyczek wynosiła na dzień 31 marca 2018 roku 2.361 tys. PLN. Ponadto, Spółka udzieliła DFM Doors Sp. z o.o., pożyczki w formie limitu do kwoty 8.000 tys. PLN z przeznaczeniem na bieżącą działalność. Kwota wykorzystanej pożyczki wraz ze skapitalizowanymi na 31.03.2018r, odsetkami wynosiła 3.370 tys. PLN.
NOTA 15 INNE AKTYWA DŁUGOTERMINOWE
| Koniec | ||
|---|---|---|
| okresu | Koniec okresu | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Należności z tytułu zaliczek przekazanych na zakup | ||
| rzeczowych aktywów trwałych | 202 | 300 |
| Należności z tytułu kaucji zatrzymanych w ramach | ||
| kontraktów długoterminowych | 3 117 | 2 708 |
| Należności z tytułu kaucji wniesionej w ramach umowy | ||
| leasingu finansowego | 3 814 | 432 |
| Rozliczenia międzyokresowe kosztów – wydatki stanowiące | ||
| koszt przyszłych okresów | 791 | 909 |
| 7 924 | 4 349 |
Jednym z głównych składników innych aktywów długoterminowych są kaucje zatrzymywane przez inwestorów obejmujące określony umownie procent zafakturowanych dostaw. Procent ten kształtuje się najczęściej w wysokości od 5% do 10% wartości umowy. W zależności od podpisanych umów, kaucje te zatrzymywane są przez inwestorów w okresie od 6 m-cy do 120 m-cy.
W zakresie rozpoznawania przychodów, przychód w części objętej kaucją zatrzymaną przez inwestora rozpoznawany jest w wartości godziwej. Dyskonto wynikające z ujęcia wartości godziwej rozpoznawane jest w ramach przychodów finansowych według metody zamortyzowanego kosztu.
W związku z zawartą umową leasingu i dzierżawy nieruchomości zakładu produkcyjnego Spółka wpłaca do leasingodawcy kaucję pieniężną stanowiącą zabezpieczenie umowy. Wartość nominalna złożonej kaucji na dzień bilansowy wynosiła 4.406 tys. PLN, jej zdyskontowana wartość bieżąca na dzień bilansowy wyniosła 3.814 tys. PLN.
NOTA 16 ZAPASY
| Koniec | ||
|---|---|---|
| okresu | Koniec okresu | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Materiały | 15 658 | 15 969 |
| Produkcja w toku | 2 895 | 1 758 |
| Produkty gotowe | 9 598 | 6 533 |
| Odpisy aktualizujące | (1 203) | (551) |
| 26 948 | 23 709 |
Zapasy wyceniane są według zasad przedstawionych w Nocie 2. Utworzone odpisy aktualizujące oraz ich odwrócenia ujmowane są odpowiednio jako pozostałe koszty i przychody operacyjne. W bieżącym roku obrotowym, w związku z dokonaną sprzedażą lub likwidacją zapasów, które utraciły przydatność gospodarczą, Spółka rozwiązała odpis na zapasy w wysokości 771 tys. PLN. Wartość odpisu utworzonego na zapasy wolno rotujące wyniosła w roku obrotowym 1.423 tys. PLN.
Zapasy Spółki stanowią zabezpieczenie udzielonych jej kredytów. Wartość księgowa zapasów, jakie według umowy przewłaszczenia stanowią zabezpieczenie, przedstawia tabela poniżej:
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość zapasów stanowiących zabezpieczenie | ||
| kredytów bankowych | 17 061 | 18 573 |
| 17 061 | 18 573 |
NOTA 17 NALEŻNOŚCI HANDLOWE I POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI
| Koniec | ||
|---|---|---|
| okresu | Koniec okresu | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Należności handlowe od jednostek powiązanych | 9 904 | 11 301 |
| Należności handlowe od jednostek pozostałych | 47 994 | 43 097 |
| - należności z tytułu wyceny kontraktów | ||
| długoterminowych | 8 962 | 6 805 |
| - część krótkoterminowa kaucji gwarancyjnych | 4 802 | 4 106 |
| Należności z tytułu podatków | 600 | 874 |
| Zaliczki przekazane na poczet dostaw | 18 | 523 |
| Pozostałe należności | 38 | 195 |
| Odpisy aktualizujące | (7 895) | (7 786) |
| 50 659 | 48 204 |
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj termin płatności mieszczący się w okresie od 14 do 60 dni. Wartość godziwa należności nie różni się istotnie od ich wartości księgowych.
NOTA 18 INNE AKTYWA OBROTOWE
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Rozliczenia międzyokresowe kosztów - wydatki | przekształcone | |
| stanowiące koszt przyszłych okresów | 1 209 | 1 182 |
| 1 209 | 1 182 |
Inne aktywa obrotowe obejmują wydatki związane z kosztami przyszłych okresów. W szczególności są to poniesione z góry opłaty za usługi. Aktywa te rozliczane są w koszty działalności zgodnie z upływem czasu lub wielkością świadczeń w zależności od ich charakteru.
NOTA 19 ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
| Koniec | ||
|---|---|---|
| okresu | Koniec okresu | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Środki pieniężne w kasie i banku | 915 | 1 122 |
| Lokaty krótkoterminowe | 62 | 62 |
| 977 | 1 184 |
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość uzależniona jest od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są deponowane na różne okresy, od jednego dnia do 3 miesięcy, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Spółki na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych.
Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów jest równa ich wartości księgowej netto. W stosunku do wykazanych wielkości nie występują żadne ograniczenia w dysponowaniu środkami pieniężnymi i ich ekwiwalentami.
NOTA 20 KAPITAŁ WŁASNY Kapitał akcyjny
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych serii akcji składających się na kapitał akcyjny Spółki na dzień 31 marca 2018 roku, przedstawiają się następująco:
| Seria | Liczba akcji |
Wartość nominalna |
Data rejestracji |
Prawo do dywidendy |
Sposób pokrycia | Rodzaj akcji |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AA BB CC |
12 454 544 1 780 488 1 423 503 |
3 113 636,00 445 122,00 355 875,75 |
17.05.2007 09.08.2007 15.09.2008 |
17.05.2007 09.08.2007 15.09.2008 |
Gotówka/aport* Gotówka Gotówka/aport |
zwykłe zwykłe zwykłe |
| 15 658 535 | 3 914 633,75 | |||||
| Wartość nominalna jednej akcji w złotych: | 0,25 |
* kapitał akcyjny "MERCOR" S.A. powstał w wyniku przekształcenia kapitału zakładowego PUH MERCOR Sp. z o.o. w wyniku zmiany formy prawnej w dniu 21 września 2004 roku; kapitał zakładowy PUH MERCOR Sp. z o.o. opłacony został gotówką do kwoty 100,00 PLN, pozostała część kapitału w kwocie 2.999.900,00 PLN opłacona została wkładem niepieniężnym w postaci wniesionych udziałów w MERCOR-Pro Sp. z o.o. zgodnie z aktem notarialnym rep. A nr 6477/99 z dnia 9 lipca 1999 roku; akcje o wartości nominalnej 113.636,00 PLN opłacone były gotówką.
Na dzień 31 marca 2018 roku nie występują żadne ograniczenia związane z akcjami Spółki.
Struktura właścicielska kapitału akcyjnego Spółki na dzień 31 marca 2018 roku przedstawiała się następująco:
| 31.03.2018 | 31.03.2017 | |||
|---|---|---|---|---|
| Akcjonariusz | Ilość akcji | % | Ilość akcji | % |
| Periban Limited(1) | 4 102 994 | 26,20% | 4 102 994 | 26,20% |
| Altus TFI S.A. (3) | 3 139 999 | 20,05% | 3 388 763 | 21,64% |
| Otwarty Fundusz Emerytalny PZU Złota Jesień(4) | 1 452 000 | 9,27% | 1 452 000 | 9,27% |
| ING Otwarty Fundusz Emerytalny(5) | 1 200 000 | 7,66% | 1 200 000 | 7,66% |
| N50 Cyprus Limited(2) | 1 000 853 | 6,39% | 1 000 853 | 6,39% |
| PTE Allianz Polska S.A.(7) | 911 018 | 5,82% | 911 018 | 5,82% |
| AVIVA Otwarty Fundusz Emerytalny AVIVA BZ | ||||
| WBK(6) | 774 430 | 4,95% | 774 430 | 4,95% |
| Akcjonariat rozproszony | 3 077 241 | 19,66% | 2 828 477 | 18,07% |
| 15 658 535 | 100,00% | 15 658 535 | 100,00% |
(1) zgodnie z zawiadomieniem z dnia 11.06.2014 roku
(2) zgodnie z zawiadomieniem z dnia 14.03.2017 roku
(3) zgodnie z zawiadomieniem z dnia 27.04.2018 roku
(4) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 19.07.2016 roku
(5) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 05.08.2015 roku
(6) zgodnie z zawiadomieniem z dnia 06.03.2017 roku
(7) zgodnie z zawiadomieniem otrzymanym w dniu 22.09.2014 roku
Przedstawiony powyżej udział w kapitale akcyjnym odpowiada udziałowi w głosach na zgromadzeniu akcjonariuszy.
Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego akcjonariusze posiadający co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu przedstawiają się następująco:
| Akcjonariusz | Ilość akcji | % |
|---|---|---|
| Periban Limited(1) | 4 102 994 | 26,20% |
| N50 Cyprus Limited(2) | 1 000 853 | 6,39% |
| Altus TFI S.A. (3) | 3 388 763 | 21,64% |
| Otwarty Fundusz Emerytalny PZU Złota Jesień(4) | 1 452 000 | 9,27% |
| ING Otwarty Fundusz Emerytalny(5) | 1 200 000 | 7,66% |
| PTE Allianz Polska S.A.(6) | 911 018 | 5,82% |
(1) zgodnie z zawiadomieniem z dnia 11.06.2014 roku
(2) zgodnie z zawiadomieniem z dnia 14.03.2017 roku
(3) zgodnie z zawiadomieniem z dnia 16.03.2017 roku
(4) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 19.07.2016 roku
(5) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 05.08.2015 roku
(6) zgodnie z zawiadomieniem otrzymanym w dniu 22.09.2014 roku
Kapitały rezerwowe
Kapitał rezerwowy Spółki utworzony został z zysku wypracowanego w latach poprzednich. Kapitał ten został utworzony z przeznaczeniem na rozwój działalności.
Zyski zatrzymane
Zyski zatrzymane z lat poprzednich obejmują w całości zyski zatrzymane decyzją akcjonariuszy. Zgodnie z art. 396 §1 Kodeksu Spółek Handlowych, na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego.
Struktura zysków zatrzymanych z lat poprzednich przedstawia się następująco:
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| przekształcone | ||
| Zyski zatrzymane z lat poprzednich | 8 160 | 6 481 |
| Rozliczenie nabycia podmiotu zależnego | 715 | - |
| Pozostałe korekty | 23 | - |
| Zysk bieżącego okresu | 7 373 | 1 679 |
| 16 271 | 8 160 |
NOTA 21 KREDYTY I POŻYCZKI
| Koniec okresu 31/03/2018 |
Koniec okresu 31/03/2017 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Kredyty bankowe | 75 837 | 75 617 |
| Pożyczki od jednostek powiązanych | 3 000 | 2 500 |
| Pożyczki od osób fizycznych | 550 | - |
| Pożyczki od instytucji finansowych | 234 | - |
| 79 621 | 78 117 | |
| w tym: | ||
| Część długoterminowa | 16 492 | 7 500 |
| Kredyty bankowe | 13 492 | 7 500 |
| Pożyczki od jednostek powiązanych | 3 000 | - |
| Pożyczki od osób fizycznych | ||
| Pożyczki od instytucji finansowych | - | - |
| - | - | |
| Część krótkoterminowa | 63 129 | 70 617 |
| Kredyty bankowe | 62 345 | 68 117 |
| Pożyczki od jednostek powiązanych | - | 2 500 |
| Pożyczki od osób fizycznych | 550 | - |
| Pożyczki od instytucji finansowych | 234 | - |
| Kredyty i pożyczki wymagane: | ||
| do roku | 63 129 | 70 617 |
| od 2 do 3 lat | 11 904 | 7 500 |
| od 3 lat do 5 lat | 4 415 | - |
| powyżej 5 lat | - | - |
| 79 621 | 78 117 |
Struktura walutowa kredytów wykorzystywanych przez Spółkę przedstawia się następująco:
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Kredyty i pożyczki w złotych (PLN) | 79 621 | 78 117 |
| 79 621 | 78 117 |
Według stanu na 31 marca 2017 roku Spółka nie dotrzymała jednego z warunków zawartych w umowach kredytowych CRD/13017/03, CRD/L/22529/06 oraz CDR/45047/15 zawartych przez nią z Raiffeisen Bank Polska S.A., w umowie KRV/S/28/2014 zawartej z Credit Agricole Bank Polska S.A. oraz w umowie 147102014620000780203102100 zawartej z PKO BP S.A. Umowy kredytowe dotyczą kredytu inwestycyjnego na zakup udziałów Dunamenti Tűzvédelem oraz kredytów w rachunkach bieżących oraz linii kredytowych wielocelowych.
Warunek ten zobowiązywał Spółkę do utrzymania w trakcie obowiązywania umów stosunku zadłużenia odsetkowego pomniejszonego o środki pieniężne do zysku operacyjnego (w przypadku umów zawartych z Raiffeisen Bank Polska S.A. skorygowanego o wynik ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych) i powiększonego o amortyzację na poziomie nie wyższym niż 4,0. Wskaźnik ten liczony jest w oparciu o dane roczne wynikające ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Mercor S.A. na 31.03.2017 roku. Wyliczony na podstawie skonsolidowanych danych rocznych Grupy Mercor S.A. poziom wskaźnika wynosił 4,75 dla umów zawartych z Credit Agricole Bank Polska S.A. i PKO BP S.A. oraz 4,92 dla umów zawartych z Raiffeisen Bank Polska S.A.
Zarząd Spółki poinformował bank finansujący o niedotrzymaniu warunków umów kredytowych. W ocenie zarządu Spółki nie występuje istotne ryzyko negatywnych konsekwencji niedotrzymania warunków umów kredytowych, a w szczególności ich wypowiedzenia, żądania ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia lub przedstawienia programu naprawczego.
Spółka dokonała reklasyfikacji zobowiązania wynikającego z umowy CDR/45047/15 zawartej z Raiffeisen Bank Polska S.A. (umowa kredytowa dotycząca kredytu inwestycyjnego na zakup udziałów Dunamenti Tűzvédelem), z jego części długoterminowej do zobowiązań krótkoterminowych, ze względu na złamanie kowenantów/warunków bankowych. Reklasyfikacja ta powoduje obniżenie wskaźników płynności. Zapisy umowy kredytowej nie wymagają skrócenia terminów wymagalności kolejnych rat kredytu w części długoterminowej.
Według pierwotnych harmonogramów spłat, bez uwzględnienia reklasyfikacji dokonanej przez Spółkę na dzień 31 marca 2017 roku, wymagalność kredytów kształtowałaby się następująco:
| Koniec | Koniec |
|---|---|
| okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 |
| 37 986 | |
| 3 755 | |
| 3 755 | |
| 2 175 | 3 912 |
| 78 117 | 49 408 |
| okresu 60 412 11 515 4 015 |
Specyfikacja udzielonych kredytów i pożyczek oraz istotnych warunków umów kredytowych została zawarta w tabeli poniżej.
Kredyty i pożyczki według stanu na 31 marca 2018 roku
| Nazwa (firma) jednostki ze |
Forma kredytu | Kwota kredytu / pożyczki wg umowy |
Kwota kredytu / pożyczki pozostała do spłaty (tys. PLN) |
Warunki | Termin | Zabezpieczenia | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| wskazaniem formy prawnej |
w tys. | waluta | Część krótkoterminowa |
Część długoterminowa |
oprocentowania | spłaty | |||
| Raiffeisen Bank Polska SA |
Kredyt w rachunku bieżącym/kredyt obrotowy |
30 000 | PLN | 26 898 |
- | 1W WIBOR + marża |
30.11.2018 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco, pełnomocnictwo do rachunku prowadzonego przez bank, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
|
| Raiffeisen Bank Polska S.A. |
Kredyt inwestycyjny (nabycie akcji Dunamenti Tűzvédelem Zrt) |
17 000 | PLN | 2 202 | 8 992 | 1M WIBOR + marża |
30.04.2023 | pełnomocnictwo do rachunku, weksel in blanco, hipoteka umowna łączna na nieruchomości wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, zastaw na przedsiębiorstwie spółki Dunamenti Tűzvédelem Zrt |
|
| Credit Agricole Bank Polska S.A. |
Kredyt w rachunku bieżącym |
20 000 |
PLN | 19 825 | - | O/N WIBOR + marża |
31.10.2018 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
|
| PKO BP S.A. | Limit kredytu wielocelowego |
20 000 | PLN | 13 420 | 4 500 | 1M WIBOR + marża |
29.10.2019 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
|
| BZ WBK S.A. | Pożyczka leasingowa | 240 | PLN | 234 | - | 1M WIBOR + marża |
31.03.2021 | weksel własny in blanco | |
| Osoba fizyczna | Pożyczka na cele obrotowe |
180 | EUR | 550 | - | 3M EURIBOR + marża |
12.12.2018 | bez zabezpieczeń | |
| MHD1 Sp. z o.o. | Pożyczka | 2 500 |
PLN | - | 2 500 | 1M WIBOR + marża | 30.06.2019 | bez zabezpieczeń | |
| MHD1 Sp. z o.o. | Pożyczka | 400 | PLN | - | 400 | 1M WIBOR + marża | 10.04.2019 | bez zabezpieczeń | |
| MHD1 Sp. z o.o. | Pożyczka | 100 | PLN | - | 100 | 1M WIBOR + marża | 10.04.2019 | bez zabezpieczeń | |
| Razem kredyty bankowe i pożyczki | 63 129 | 16 492 |
Kredyty i pożyczki według stanu na 31 marca 2017 roku
| Nazwa (firma) jednostki ze |
Forma kredytu | Kwota kredytu / pożyczki wg umowy |
Kwota kredytu / pożyczki pozostała do spłaty (tys. PLN) |
Warunki | Termin | Zabezpieczenia | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| wskazaniem formy prawnej |
w tys. | waluta | Część krótkoterminowa |
Część długoterminowa |
oprocentowania spłaty |
|||||
| Raiffeisen Bank Polska SA |
Kredyt w rachunku bieżącym/kredyt obrotowy |
30 000 | PLN | 25 433 | - | 1W WIBOR + marża |
30.11.2018 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco, pełnomocnictwo do rachunku prowadzonego przez bank, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
||
| Raiffeisen Bank Polska S.A. |
Kredyt inwestycyjny (nabycie akcji Dunamenti Tűzvédelem Zrt) |
17 000 | PLN | 12 212 | - | 1M WIBOR + marża | 30.04.2023* | pełnomocnictwo do rachunku, weksel in blanco, hipoteka umowna łączna na nieruchomości wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, zastaw na przedsiębiorstwie spółki Dunamenti Tűzvédelem Zrt |
||
| Credit Agricole Bank Polska S.A. |
Kredyt w rachunku bieżącym |
20 000 | PLN | 19 513 | - | O/N WIBOR + marża |
31.10.2017 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
||
| PKO BP S.A. | Limit kredytu wielocelowego |
20 000 | PLN | 10 959 |
7 500 | 1M WIBOR + marża | 29.10.2019 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
||
| MHD1 Sp. z o.o. | Pożyczka | 2 500 |
PLN | 2 500 | - | 1M WIBOR + marża | 30.06.2017 | bez zabezpieczeń | ||
| Razem kredyty bankowe i pożyczki | 70 617 | 7 500 |
* wskazany termin spłaty zaprezentowany został zgodnie z warunkami umowy pierwotnej, ale w wyniku złamania kowenantu bankowego całość zobowiązania zaprezentowana została jako zobowiązanie krótkoterminowe
NOTA 22 REZERWY NA ZOBOWIĄZANIA
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Rezerwy na świadczenia pracownicze | 153 | 153 |
| Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 891 | 891 |
| 1 044 | 1 044 | |
| w tym: | ||
| Część długoterminowa | ||
| Rezerwy na świadczenia pracownicze | 146 | 146 |
| 146 | 146 | |
| Część krótkoterminowa | ||
| Rezerwy na świadczenia pracownicze | 7 | 7 |
| Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 891 | 891 |
| 898 | 898 |
Okres gwarancji udzielanej przez Spółkę na swoje wyroby najczęściej wynosi 24 miesiące. Z tego względu, z uwagi na fakt, że zmiana wartości pieniądza w czasie nie ma istotnego wpływu na szacunek rezerw na koszty robót gwarancyjnych, rezerwy te nie podlegają dyskontowaniu. Wartość rezerw szacowana jest na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy w oparciu o statystyczny udział kosztów napraw gwarancyjnych dotyczących poprzednich okresów. Kwota rezerwy wyliczana jest przy założeniu proporcjonalnego udziału kosztów napraw gwarancyjnych do sprzedaży, z uwzględnieniem wzrostu sprzedaży.
Pracownikom przysługują prawa do odpraw emerytalnych na zasadach określonych w art. 921 Kodeksu Pracy, tj. w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika w dniu nabycia prawa do odprawy. Rezerwy te szacowane są metodami aktuarialnymi. Istotne założenia aktuarialne na poszczególne dni kończące okresy sprawozdawcze przedstawiają się następująco:
| Koniec okresu 31/03/2018 |
Koniec okresu 31/03/2017 |
|
|---|---|---|
| Stopa dyskontowa | 2,0% | 2,0% |
| Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń | 1,5% | 1,5% |
| Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń dla przyszłych lat | 1,5% | 1,5% |
Zmiany stanu rezerw
| Rezerwa na świadczenia pracownicze |
Rezerwa na naprawy gwarancyjne |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Stan rezerw na 31.03.2017 | 153 | 891 |
| Utworzenie rezerw w ciężar kosztów | - | - |
| Wykorzystanie rezerw utworzonych w poprzednich okresach | - | - |
| Stan rezerw na 31.03.2018 | 153 | 891 |
NOTA 23 ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE I POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA
| Koniec okresu 31/03/2018 |
Koniec okresu 31/03/2017 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Zobowiązania handlowe wobec jednostek powiązanych | 1 253 | 1 606 |
| Zobowiązania handlowe wobec jednostek pozostałych | 29 462 | 32 574 |
| - w tym zobowiązania z wyceny kontraktów długoterminowych | 648 | 353 |
| Zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych | 1 354 | 1 351 |
| Zaliczki otrzymane na poczet dostaw | 2 549 | 975 |
| Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | - | 22 |
| Pozostałe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe, w tym: | 4 811 | 6 051 |
| rozliczenia z tytułu premii | 2 028 | 1 806 |
| rozliczenia z tytułu zaległych urlopów | 1 177 | 623 |
| rozliczenia z tytułu niezafakturowanych kosztów | 689 | 958 |
| pozostałe zobowiązania | 917 | 2 664 |
| 39 429 | 42 579 | |
| w tym: | ||
| część długoterminowa | - | 1 270 |
| część krótkoterminowa | 39 429 | 41 309 |
| 39 429 | 42 579 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj termin płatności mieszczący się w okresie od 7 do 90 dni. Spółka nie jest uzależniona od wąskiego grona dostawców.
W pozostałych zobowiązaniach wykazana została kwota w wysokości 60.913 tys. HUF, której równowartość w PLN na dzień kończący okres sprawozdawczy wynosi 821 tys. PLN, będąca pozostałym do rozliczenia zobowiązaniem do zapłaty tzw. earn-out, wynikającym z nabycia akcji Dunamenti Tuzvedelem. Płatność earn-out rozłożona była na trzy następujące po sobie okresy rozliczeniowe, których koniec przypada na koniec roku kalendarzowego. Pierwsza płatność earn-out w kwocie 61.077 tys. HUF została dokonana w czerwcu 2016 roku, za okres rozliczeniowy, który zakończył się 31 grudnia 2015 roku, natomiast w lipcu 2017 roku wypłacona została druga rata zobowiązania w kwocie 71.883 tys. HUF. Ostatnia płatność z tytułu earn-out nastąpiła w czerwcu 2018 roku.
NOTA 24 PRZYCHODY PRZYSZŁYCH OKRESÓW
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Zysk ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych | 3 671 | 4 300 |
| Dotacje do projektów rozwojowych | 2 762 | 1 019 |
| 6 433 | 5 319 | |
| w tym: | ||
| Część długoterminowa | 5 803 | 4 448 |
| Część krótkoterminowa | 630 | 871 |
| 6 433 | 5 319 | |
Spółka korzysta z dofinansowania do nakładów na prace rozwojowe w ramach umowy podpisanej w 2016 roku z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju o dofinansowanie projektu w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój. Łączna wartość dofinansowania możliwa do pozyskania w pięcioletnim okresie obowiązywania umowy wynosi 10.319 tys. PLN.
W ramach dotacji Spółka otrzymała kwotę 2.762 tys. PLN, z czego w bieżącym roku obrotowym była to kwota 1.743 tys. PLN.
Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego Spółka spełniała wszystkie warunki związane z podpisaną umową.
NOTA 25
POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE
Pozostałe zobowiązania finansowe obejmują zobowiązania z tytułu leasingu finansowego. Szczegółowe informacje na temat tych zobowiązań zostały zaprezentowane poniżej.
| Koniec okresu 31/03/2018 |
Koniec okresu 31/03/2017 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość przyszłych minimalnych płatności z tytułu leasingu finansowego wymagalnych w ciągu: |
||
| - jednego roku | 4 028 | 2 882 |
| - dwóch do pięciu lat | 14 730 | 11 440 |
| - powyżej 5 lat | 12 926 | 11 391 |
| 31 684 | 25 713 | |
| Przyszłe koszty odsetkowe (-) | (5 961) | (5 667) |
| Wartość bieżąca przyszłych zobowiązań w tym: |
25 723 | 20 046 |
| Kwoty wymagane w ciągu kolejnych 12 m-cy (ujęte w zobowiązaniach krótkoterminowych) |
3 984 | 2 838 |
| Kwoty wymagane w okresie po 12 miesiącach w ciągu: | 31 729 | 17 208 |
| - dwóch do pięciu lat | 13 745 | 10 453 |
| - powyżej 5 lat | 7 994 | 6 755 |
W ramach umów leasingu finansowego Spółka użytkuje zabudowaną nieruchomość zakładu produkcyjnego, maszyny i urządzenia oraz środki transportu. Okres trwania leasingu nieruchomości wynosi 15 lat (od stycznia 2009 roku), dla maszyn i urządzeń jest to od 3 do 7 lat, w przypadku środków transportu okres ten wynosi od 3 do 5 lat.
Zawarte umowy leasingu środków transportu nie zawierają klauzuli wpłaty opłaty wstępnej. Większość umów zawiera klauzule nabycia przedmiotu leasingu za cenę ustaloną w ramach umowy, która waha się od 0,1% do 1% wartości początkowej przedmiotu leasingu.
NOTA 26 ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE
Zobowiązania warunkowe
Spółka jest w sporze z organami podatkowymi wynikającym z przeprowadzonych przez Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku kontroli dotyczących rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy trwający od 01.04.2012 roku do 31.03.2013 roku (opis przebiegu sporu znajduje się w Nocie 10 niniejszego sprawozdania finansowego). W przypadku niekorzystnego dla Spółki rozstrzygnięcia sporu przez Naczelny Sąd Administracyjny, Spółka może zostać zobligowana do obciążenia wyników finansowych za lata poprzednie kwotą podatku dochodowego dotyczącego rozliczonej do 31.03.2017r. straty podatkowej w wysokości 29.350 tys. PLN oraz zapłaty ewentualnego zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. Obciążenie wyniku, bez uwzględnienia ewentualnych odsetek od zaległości, może wynieść 11.010 tys. PLN a ewentualna kwota podatku do zapłaty to 5.577 tys. PLN (bez ewentualnych odsetek od zaległości podatkowych). Ewentualna kwota podatku dochodowego do zapłaty różni się od kwoty potencjalnego obciążenia wyniku finansowego o 5.433 tys. PLN zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy za rok podatkowy 2012/2013.
Poza opisanym powyżej zobowiązaniem warunkowym z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, w okresach objętych sprawozdaniem finansowym Spółka nie posiadała innych istotnych zobowiązań warunkowych mogących spowodować wypływ korzyści ekonomicznych.
NOTA 27 LEASING
Zobowiązania z tytułu leasingu operacyjnego – Spółka jako leasingobiorca
Charakter zawieranych umów sprawia, że Spółka w zakresie w jakim jest leasingobiorcą leasingu operacyjnego, nie posiada umów o charakterze nieodwołalnym.
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym, Spółka jako leasingobiorca operacyjny była stroną umów przedmiotem których były:
- środki transportu,
- urządzenia biurowe (drukarki i kserokopiarki),
- powierzchnia biurowa,
- grunty oraz wieczyste użytkowanie gruntów.
Suma opłat z tytułu leasingu operacyjnego poniesionych przez Spółkę w roku obrotowym objętym sprawozdaniem wyniosła 1.047 tys. PLN.
W zakresie leasingu gruntów Spółka użytkuje na zasadach leasingu operacyjnego grunty, tzw. prawo wieczystego użytkowania gruntów. Opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów określane są administracyjnie jako 3% wartości gruntu będącego przedmiotem leasingu. Zgodnie z operatem szacunkowym, na podstawie którego została ustalona wysokość opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów, wartość godziwa gruntu w wieczystym użytkowaniu określona została na kwotę 2.034 tys. PLN.
| Koniec okresu |
Koniec okresu |
|
|---|---|---|
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość przyszłych minimalnych płatności z tytułu prawa wieczystego użytkowania wymagalnych w ciągu: |
||
| - jednego roku | 61 | 61 |
| - dwóch do pięciu lat | 244 | 244 |
| - powyżej 5 lat | 488 | 549 |
| 793 | 854 |
W ramach umów leasingu operacyjnego Spółka użytkuje samochody. Wartość przyszłych minimalnych płatności dotyczyłaby wyłącznie opłat w okresie wypowiedzenia umów najmu. Okres wypowiedzenia w zależności od umowy kształtuje się w przedziale od 1 do 3 miesięcy.
NOTA 28 INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH
Identyfikacja podmiotów powiązanych
Podmiotami powiązanymi są:
-
- Podmioty, w których Spółka na dzień 31 marca 2018 roku posiadała udziały kapitałowe:
- TOB Mercor Ukraina Sp. z o.o. z siedzibą w Drohowyżu (Ukraina) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 55% udziałów w kapitale podstawowym,
- Mercor Fire Protection Systems s.r.l. z siedzibą w Bukareszcie (Rumunia) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Tecresa Protección Pasiva S.L. z siedzibą w Madrycie (Hiszpania) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym – po połączeniu z Tecresa Catalunya S.L.,
- OOO Mercor Proof z siedzibą w Moskwie (Federacja Rosyjska) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 55% udziału w kapitale podstawowym,
- MHD1 Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (Polska) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Mercor HD Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (Polska) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Mercor Czech Republic s.r.o. z siedzibą w Ostrawie (Republika Czeska)– jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Mercor Slovakia s.r.o. z siedzibą w Bratysławie (Słowacja) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Mercor Hungaria Kft z siedzibą w Budapeszcie (Węgry) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Dunamenti Tűzvédelem Zrt z siedzibą w Good (Węgry) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Dunamenti Ochrona Przeciwpożarowa Sp. z o.o. z siedzibą w Ząbkach (Polska) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Dunamenti CZ s.r.o. z siedzibą w Pradze (Republika Czeska) jednostka zależna od Dunamenti Tűzvédelem Zrt – "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Dunamenti s.r.o. z siedzibą w Kolarovie (Słowacja) jednostka zależna od Dunamenti Tűzvédelem Zrt – "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- Dunamenti Ukraina TOV z siedzibą w Uzhgorod (Ukraina) jednostka zależna od Dunamenti Tűzvédelem Zrt – "MERCOR" S.A. posiada 100% udziału w kapitale podstawowym,
- TOO MRK z siedzibą w Ałmaacie (Kazachstan) jednostka zależna od OOO Mercor Proof "MERCOR" S.A. posiada 55% udziału w kapitale podstawowym,
- Unitarne Przedsiębiorstwo Produkcyjne MRKP Systemu z siedzibą w Mińsku (Białoruś) jednostka zależna od OOO Mercor Proof – "MERCOR" S.A. 55% udziału w kapitale podstawowym,
- DFM Doors Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (Polska) jednostka zależna "MERCOR" S.A. posiada 82% udziału w kapitale podstawowym.
2. Znaczący akcjonariusze
Informacje o znaczących akcjonariuszach przedstawione zostały w Nocie 20 niniejszego sprawozdania finansowego.
3. Inne podmioty
Innymi podmiotami powiązanymi Spółki są: członkowie jej organów zarządzających i nadzorczych (łącznie z dyrektorami) oraz osoby będące bliskimi członkami rodziny tych osób (tzn. partner życiowy i dzieci, dzieci partnera życiowego oraz osoby pozostające na utrzymaniu osoby lub jej partnera życiowego) oraz inne podmioty gospodarcze, w których członkowie zarządu podmiotu dominującego pełnią funkcje zarządcze lub są ich udziałowcami.
Spółka nie posiada programów świadczeń po okresie zatrudnienia skierowanych do jej pracowników.
Transakcje z podmiotami, w których Spółka posiada udziały kapitałowe
Sprzedaż na rzecz oraz zakupy od podmiotów powiązanych dokonywane są według normalnych cen rynkowych. Zaległe zobowiązania i należności na koniec roku obrotowego nie są zabezpieczane, a ich rozliczenie odbywa się gotówkowo. Należności od podmiotów powiązanych nie są obejmowane żadnymi gwarancjami udzielonymi lub otrzymanymi.
W stosunku do podmiotów, w których Spółka posiada bezpośrednio i pośrednio udziały kapitałowe w okresach objętych niniejszym sprawozdaniem finansowym zakres wzajemnych transakcji obejmował:
- transakcje handlowe obejmujące kupno i sprzedaż wyrobów, materiałów, usług, oraz środków trwałych,
- udzielone poręczenia kredytów,
- udzielone i zaciągnięte pożyczki, oraz
- wypłaty dywidend.
Wartość i zakres transakcji przedstawiają tabele poniżej:
| Podmiot powiązany | Rok obrotowy |
Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Zakupy od podmiotów powiązanych |
Odsetki od udzielonych pożyczek |
Odsetki od otrzymanych pożyczek |
Przychody z tytułu dywidend |
Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tecresa Protección | 2017/2018 | 5 160 | 1 782 | - | - | - | - |
| Pasiva | 2016/2017 | 5 499 | 1 288 | - | - | - | - |
| Mercor Fire Protection | 2017/2018 | 4 442 | 71 | - | - | - | - |
| Systems Srl | 2016/2017 | 3 771 | - | - | - | - | - |
| 2017/2018 | 1 185 | 2 358 | - | - | - | 23 | |
| TOB Mercor Ukraina | 2016/2017 | 603 | 274 | - | - | - | 777 |
| Mercor Czech Republic | 2017/2018 | 7 061 | 41 | 96 | - | - | - |
| s.r.o. | 2016/2017 | 7 725 | 76 | - | - | - | - |
| 2017/2018 | 3 976 | 21 | 105 | - | - | - | |
| Mercor Slovakia s.r.o. | 2016/2017 | 2 849 | 50 | - | - | - | - |
| Dunamenti Tűzvédelem | 2017/2018 | 2 563 | 1 407 | - | - | - | - |
| Zrt | 2016/2017 | 2 681 | 707 | - | - | - | - |
| Dunamenti Ochrona | 2017/2018 | 1 | 19 | - | - | - | - |
| Pożarowa Sp. z o.o. | 2016/2017 | 7 | 155 | - | - | - | - |
| 2017/2018 | 183 | - | 61 | - | - | - | |
| DFM Doors Sp. z o.o. | 2016/2017 | - | - | - | - | - | - |
| 2017/2018 | 1 | - | - | 52 | - | - | |
| MHD1 Sp. z o.o. | 2016/2017 | 1 | - | - | 31 | - | - |
| 2017/2018 | 1 | - | - | - | - | - | |
| Mercor HD Sp. z o.o. | 2016/2017 | 1 | - | - | - | - | - |
| 2017/2018 | 3 789 | 8 | - | - | - | 695 | |
| OOO Mercor-Proof | 2016/2017 | 1 983 | 265 | - | - | - | - |
| 2017/2018 | 28 362 | 5 707 | 262 | 52 | - | 718 | |
| 2016/2017 | 25 120 | 2 815 | - | 31 | - | 777 |
| Podmiot powiązany | Należności handlowe od podmiotów powiązanych |
Zobowiązania handlowe wobec podmiotów powiązanych |
Należności z tytułu udzielonych pożyczek |
Zobowiązania z tytułu otrzymanych pożyczek |
|
|---|---|---|---|---|---|
| MMS Sp. z o.o. w | 31.03.2018 | - | - | - | - |
| likwidacji | 31.03.2017 | 62 | - | - | - |
| Tecresa Protección | 31.03.2018 | 1 099 | 469 | - | - |
| Pasiva S.L. | 31.03.2017 | 2 333 | 1 222 | - | - |
| TOB Mercor Ukraina | 31.03.2018 | 685 | 523 | - | - |
| Sp. z o.o. | 31.03.2017 | 916 | 274 | - | - |
| Mercor Fire Protection | 31.03.2018 | 312 | 72 | - | - |
| Systems srl | 31.03.2017 | 503 | 2 | - | - |
| 31.03.2018 | - | - | - | 3 000 | |
| MHD1 Sp. z o.o. | 31.03.2017 | - | - | - | 2 500 |
| DFM Doors Sp. z o.o. | 31.03.2018 | 105 | - | 3 370 | - |
| 31.03.2017 | - | - | - | - | |
| OOO Mercor-Proof | 31.03.2018 | 2 169 | - | - | - |
| 31.03.2017 | 1 349 | 101 | - | - | |
| Dunamenti Ochrona Przeciwpożarowa |
31.03.2018 | - | 4 | - | - |
| Sp. z o.o. | 31.03.2017 | - | 4 | - | - |
| Dunamenti Tűzvédelem | 31.03.2018 | 856 | 123 | - | - |
| Zrt | 31.03.2017 | 1 061 | - | - | - |
| Mercor Czech Republic | 31.03.2018 | 2 933 | 41 | 1 197 | - |
| s.r.o. | 31.03.2017 | 3 192 | 2 | 1 162 | - |
| Mercor Slovakia sro | 31.03.2018 | 1 745 | 21 | 1 165 | - |
| 31.03.2017 | 1 885 | 1 | 1 163 | - | |
| 31.03.2018 | 9 904 | 1 253 | 5 732 | 3 000 | |
| 31.03.2017 | 11 301 | 1 606 | 2 325 | 2 500 |
Udzielone gwarancje i poręczenia
W czerwcu 2017 roku Spółka udzieliła swojej spółce zależnej Mercor Proof dwóch poręczeń, do kwoty 5 mln rubli rosyjskich (plus ewentualne odsetki, koszty opłaty itp.) w związku z zawartymi przez spółkę zależną z A.O. "Raiffeisenbank" umowami na limity na gwarancje bankowe. Poręczenia były ważne w okresie do 1 roku od udzielenia.
W grudniu 2017 roku Spółka udzielił poręczenia za dług przyszły dotyczącego przyszłych zobowiązań DFM DOORS sp. z o.o. z związku z zawartą przez jednostkę zależną Umową o limit wierzytelności z Raiffeisen Bank Polska S.A. Poręczenie zostało udzielone do kwoty 2.250.000 PLN i jest ważne do 15 grudnia 2018 roku.
Na dzień kończący okres sprawozdawczy Spółka nie udzieliła swoim podmiotom zależnym innych gwarancji i poręczeń.
Transakcje z akcjonariuszami i członkami organów stanowiących Spółki
W okresach objętych niniejszym sprawozdaniem finansowym zakres wzajemnych transakcji obejmował transakcje handlowe zawarte pomiędzy Spółką a członkami zarządu Spółki jak i członkami organów stanowiących Spółki i członkami ich rodzin. Wartość i zakres transakcji handlowych przedstawia tabela poniżej:
| 2016/2017 | 107 | 190 | - | - | 67 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017/2018 | 8 | 135 | 3 | - | 550 | |
| Krzysztof i Magdalena |
2016/2017 | 107 | 190 | - | - | 67 |
| Krempeć | 2017/2018 | 8 | 135 | 3 | - | 550 |
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| powiązany | Rok | powiązanych | powiązanych | powiązanych | powiązanych | |
| Podmiot | podmiotów | podmiotów | powiązanych | podmiotów | podmiotów | |
| rzecz | Zakupy od | podmiotów | od | wobec | ||
| Sprzedaż na | pożyczek od | Należności | Zobowiązania | |||
| Odsetki od |
Transakcje przedstawione powyżej obejmowały sprzedaż materiałów i wyrobów oraz refaktury poniesionych kosztów jak również najem powierzchni biurowych.
Transakcje z innymi podmiotami
Transakcje handlowe
Transakcje z innymi podmiotami obejmowały transakcje pomiędzy Spółką a Ambient-System Sp. z o.o., w której jeden z obecnych członków Rady Nadzorczej Spółki posiada 100% udziałów oraz Periban Poland Sp. z o.o. spółka komandytowa powiązaną ze Spółką poprzez jednego z członków zarządu. Wartość i zakres transakcji handlowych przedstawia tabela poniżej:
| Sprzedaż na | Należności | Zobowiązania | |||
|---|---|---|---|---|---|
| rzecz | Zakupy od | od | wobec | ||
| Podmiot | podmiotów | podmiotów | podmiotów | podmiotów | |
| powiązany | Rok | powiązanych | powiązanych | powiązanych | powiązanych |
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| Ambient System | 2017/2018 | 1 | - | - | - |
| Sp. z o.o. | 2016/2017 | 25 | - | - | - |
| Periban Poland Sp. | 2017/2018 | - | 55 | - | 23 |
| z o.o. Sp.K. | 2016/2017 | - | - | - | - |
Transakcje przedstawione powyżej obejmowały sprzedaż i zakup materiałów, wyrobów i usług.
Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej
Wynagrodzenia kadry kierowniczej obejmuje wynagrodzenia członków Zarządu, Rady Nadzorczej oraz Dyrektorów Spółki. Wynagrodzenia wypłacone tej grupie kadry w podziale na podstawowe rodzaje świadczeń prezentuje tabela poniżej:
| 01/04/2017- | 01/04/2016- | |
|---|---|---|
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 4 383 | 3 624 |
| 4 383 | 3 624 |
Łączne krótkoterminowe świadczenia pracownicze przedstawione powyżej, dotyczą wynagrodzenia z tytułu stosunku pracy i pełnionych funkcji i obejmują:
| 01/04/2017- | 01/04/2016- | |
|---|---|---|
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Zarząd | 870 | 629 |
| - Krzysztof Krempeć | 180 | 210 |
| - Grzegorz Lisewski | - | 341 |
| - Jakub Lipiński | 330 | 38 |
| - Tomasz Kamiński | 360 | 40 |
| Rada Nadzorcza | 370 | 353 |
| - Lucjan Myrda | 74 | 71 |
| - Tomasz Rutowski | 49 | 47 |
| - Grzegorz Nagulewicz | 24 | 47 |
| - Marian Popinigis | 49 | 47 |
| - Eryk Karski | 49 | 47 |
| - Błażej Żmijewski | 49 | 47 |
| - Piotr Augustyniak | 24 | 47 |
| - Tomasz Cierkowski | 26 | - |
| - Karol Żbikowski | 26 | - |
| Dyrektorzy | 3 143 | 2 642 |
| 4 383 | 3 624 |
W Spółce funkcjonuje program bonusów dla kadry zarządzającej, którego realizacja uwarunkowana jest osiągnięciem ustalonych wartości wskaźników ekonomicznych. W związku z tym, że nie zostały osiągnięte założone poziomy wskaźników, dla wszystkich pracowników objętych programem, na dzień 31 marca 2018 roku nie zostało rozpoznane zobowiązanie z tytułu należnych kadrze zarządzającej wypłat.
NOTA 29 INSTRUMENTY FINANSOWE
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Spółka, należą kredyty bankowe i pożyczki (Nota 22), środki pieniężne i lokaty (Nota 20). Głównym celem tych instrumentów jest pozyskanie środków finansowych na działalność jednostki oraz doraźne inwestowanie nadwyżek płynnych środków pieniężnych. Spółka posiada także inne instrumenty finansowe, do których należą należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług (Noty 18 oraz 24), które jednak powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.
Główne ryzyka wynikające z instrumentów finansowych Spółki obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko walutowe, ryzyko kredytowe oraz ryzyko płynności.
Ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych wiąże się przede wszystkim z długoterminowymi zobowiązaniami, które w Spółce obejmują kredyty i pożyczki oraz zobowiązania z tytułu leasingu finansowego. Charakter zobowiązań leasingowych powoduje, że ich całe saldo można traktować jako zobowiązanie o oprocentowaniu stałym. W związku z tym w zakresie tych instrumentów Spółka nie jest narażona bezpośrednio na ryzyko związane ze zmianą stóp procentowych.
Kredyty oprocentowane są według zmiennych stóp procentowych lokalnych rynków międzybankowych. W związku z tym Spółka jest narażona na ryzyko zmian stóp procentowych. W zakresie ryzyka stóp procentowych Spółka nie wykorzystuje żadnych instrumentów zabezpieczających.
W zakresie ryzyka walutowego, Spółka narażona jest na ten typ ryzyka poprzez zawierane transakcje sprzedaży lub zakupów w walutach innych niż jej waluta funkcjonalna. Spółka nie prowadzi działalności inwestycyjnej która narażona byłaby na ryzyko walutowe. Różnice kursowe dotyczące działalności operacyjnej ujmowane są jako odpowiednio koszty i przychody finansowe. Spółka systematycznie monitoruje ryzyko walutowe zarówno pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej jak i pozabilansowych. Ze względu na duży udział sprzedaży zagranicznej, Spółka stosuje kontrakty terminowe forward do pokrywania ryzyka kursowego.
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym ryzyko kredytowe ograniczane było przez Spółkę poprzez zawieranie transakcji z podmiotami o dobrej zdolności kredytowej, z którymi współpraca poprzedzona jest wewnętrznymi procedurami wstępnej weryfikacji. Ponadto poprzez bieżące monitorowanie stanów należności jak i ich objęcie ubezpieczeniem, narażenie Spółki na znaczące ryzyko nieściągalności należności nie jest istotne. W odniesieniu do innych aktywów finansowych Spółki, w tym środków pieniężnych, lokat oraz inwestycji w inne aktywa finansowe, ryzyko Spółki wiąże się bezpośrednio z niemożnością dokonania zapłaty przez druga stronę umowy, a maksymalna ekspozycja tego ryzyka równa jest wartości księgowej netto danego instrumentu.
Wartość godziwa poszczególnych instrumentów finansowych nie odbiega od wartości księgowych netto wykazanych w sprawozdaniu finansowym.
Wartość księgowa netto kategorii i klas instrumentów finansowych
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Klasy instrumentów finansowych | ||
| Należności z tytułu kaucji zatrzymanych w ramach | ||
| kontraktów długoterminowych | 3 117 | 2 708 |
| Należności z tytułu kaucji wniesionych w ramach leasingu | ||
| finansowego | 3 814 | 432 |
| Udzielone pożyczki | 5 955 | 2 373 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 50 659 | 48 204 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 977 | 1 184 |
| Transakcje zabezpieczające typu forward | 52 | 59 |
| Razem aktywa | 64 574 | 54 960 |
| Kredyty i pożyczki | 79 621 | 78 117 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 39 429 | 42 579 |
| Transakcje zabezpieczające typu forward | 12 | 4 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 25 723 | 20 046 |
| Razem zobowiązania | 144 785 | 140 746 |
| Kategorie instrumentów finansowych | ||
| Aktywa wyceniane do wartości godziwej przez wynik | ||
| finansowy | 52 | 59 |
| Należności i pożyczki | 64 522 | 54 901 |
| Razem aktywa | 64 574 | 54 960 |
| Zobowiązania finansowe wyceniane do wartości godziwej | ||
| przez wynik finansowy | 12 | 4 |
| Zobowiązania finansowe wyceniane według | ||
| zamortyzowanego kosztu | 119 050 | 120 696 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 25 723 | 20 046 |
| Razem zobowiązania | 144 785 | 140 746 |
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartość księgowa zaprezentowanych instrumentów finansowych nie odbiega od ich wartości godziwej.
Instrumenty pochodne (forward) wykazywane są jako aktywa gdy ich wycena jest dodatnia. W przypadku, gdy wycena danego instrumentu jest ujemna, Spółka wykazuje zobowiązania z tego tytułu. Wycena instrumentów finansowych prezentowana jest w szyku rozwartym, nie dokonuje się kompensat wycen podobnych instrumentów finansowych.
Hierarchia wartości godziwej
Spółka nie posiada instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy dla których występuje aktywny rynek, dla których wartość godziwa ustalana jest na podstawie notowań rynkowych (tzw. poziom 1). Dla posiadanych instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy, należących do tzw. poziomu 2, wartość godziwa ustalana jest na podstawie innych danych dających się zaobserwować bezpośrednio lub pośrednio. Transakcje terminowe typu forward ujmowane są w oparciu o wyceny przedstawiane przez banki obsługujące Spółkę.
Na dzień kończący okres sprawozdawczy aktywa, wartość instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy, w podziale na poszczególne hierarchie poziomów wyceny przedstawia się następująco:
| Poziom 1 | Poziom 2 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Koniec | Koniec | Koniec | Koniec | |||
| okresu | okresu | okresu | okresu | |||
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | 31/03/2018 | 31/03/2017 | |||
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |||
| Transakcje zabezpieczające typu forward |
- | - | 52 | 59 | ||
| Razem aktywa finansowe | - | - | 52 | 59 | ||
| Transakcje zabezpieczające typu forward |
- | - | 12 | 4 | ||
| Wycena instrumentów finansowych |
- | - | - | - | ||
| Razem zobowiązania finansowe | - | - | 12 | 4 |
W trakcie okresu objętego niniejszym sprawozdaniem finansowym nie następowały przekwalifikowania pomiędzy poszczególnymi poziomami hierarchii wartości godziwej.
Zabezpieczenia spłaty zobowiązań
Na dzień kończący okres sprawozdawczy aktywa, na których ustanowione zostały zabezpieczenia spłaty zobowiązań, wykazywały następujące wartości księgowe netto:
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 13 625 | 15 107 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz kaucje | 49 483 | 46 612 |
| Zapasy | 17 061 | 18 573 |
| Razem aktywa stanowiące zabezpieczenie spłaty zobowiązań | 80 169 | 80 292 |
Kategorie instrumentów finansowych (wartości księgowe netto)
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Pożyczki i należności | 63 597 | 54 901 |
| Należność z tytułu wyceny instrumentów pochodnych | 52 | 59 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 977 | 1 184 |
| Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 119 050 | 120 696 |
| Zobowiązanie z tytułu wyceny instrumentów pochodnych | 12 | 4 |
Zyski i straty netto dotyczące aktywów i zobowiązań finansowych
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2017- | 01/04/2016- | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Pożyczki i należności | 1 996 | 614 |
| - zarachowane odsetki od lokat | 2 | 3 |
| - zarachowane odsetki od nieterminowych płatności | 44 | 75 |
| - odpisy aktualizujące należności | (124) | (816) |
| - odsetki od pożyczek | 263 | - |
| - odsetki od kaucji gwarancyjnych i leasingu | 1 811 | 1 352 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty (różnice kursowe) | - | - |
| Wartość dodatnia instrumentów pochodnych – wycena na dzień | 52 | 59 |
| kończący okres sprawozdawczy | ||
| Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez | - | - |
| wynik finansowy | ||
| Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | (3 911) | (3 303) |
| - różnice kursowe z tytułu zobowiązań | 66 | 155 |
| - odsetki od kredytów bankowych | (2 052) | (1 740) |
| - odsetki od pożyczek | (55) | (40) |
| - odsetki od nieterminowych płatności | (10) | (13) |
| - odsetki od leasingu finansowego | (1 516) | (1 220) |
| - prowizje od kredytów i gwarancji bankowych | (344) | (445) |
| Wartość ujemna instrumentów pochodnych | (12) | (4) |
| Razem | (1 875) | (2 634) |
Ocena ryzyka walutowego i stóp procentowych
W tabeli poniżej zaprezentowano analizę wpływu zmian stóp procentowych oraz zmiany kursu walut obcych na wynik finansowy oraz kapitał własny (kapitał z aktualizacji wyceny). Analiza dotyczy finansowych składników sprawozdania z sytuacji finansowej Spółki.
Uwagi dotyczące metodologii oraz założeń
Spółka posiada aktywa oraz zobowiązania denominowane w walutach obcych.
Dotychczasowe, historyczne zmiany oraz przewidywania i prognozy płynące z rynku wskazują na realną możliwość wahania kursu PLN względem walut obcych o +/-5%, a także o zmianę stóp procentowych o +/-50 pb.
| procentowych | Ryzyko stóp | Ryzyko kursu walutowego | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość księgowa netto |
PLN/EUR | +/-50 pb SP | +5% (umocnienie PLN) |
-5% (osłabienie PLN) | |||
| w tys. PLN | Wpływ na wynik |
Wpływ na wynik |
Wpływ na wynik |
Zmiany w kapitale własnym |
Wpływ na wynik |
Zmiany w kapitale własnym |
|
| Aktywa finansowe | |||||||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 977 | 5 | (5) | (55) | - | 55 | - |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
50 659 | - | - | (752) | - | 752 | - |
| Transakcje walutowe typu forward | 52 | - | - | 115 | - | (115) | - |
| Wpływ na aktywa finansowe przed opodatkowaniem |
- | 5 | (5) | (692) | - | 692 | - |
| Podatek (19%) | - | (1) | 1 | 131 | - | (131) | - |
| Wpływ na aktywa finansowe po opodatkowaniu |
- | 4 | (4) | (561) | - | 561 | - |
| Zobowiązania finansowe | |||||||
| Kredyty i pożyczki | 79 621 | (398) | 398 | 28 | - | (28) | - |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
39 429 | - | - | 519 | - | (519) | - |
| Transakcje walutowe typu forward | 12 | - | - | (83) | - | 83 | - |
| Wpływ na zobowiązania finansowe przed opodatkowaniem |
- | (398) | 398 | 464 | - | (464) | - |
| Podatek (19%) | - | 76 | (76) | (88) | - | 88 | - |
| Wpływ na zobowiązania finansowe po opodatkowaniu |
- | (322) | 322 | 376 | - | (376) | - |
| Razem | - | (318) | 318 | (185) | - | 185 | - |
Ryzyko zmiany stopy procentowej
Na dzień 31 marca 2018r. zysk netto Spółki byłby o 318 tys. PLN niższy, w przypadku gdyby stopy procentowe w PLN oraz EUR były wyższe o 50 punktów bazowych, przy założeniu wszystkich pozostałych parametrów bez zmian. Wynik taki jest rezultatem wysokiego poziomu zobowiązań z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek oraz niskiego salda środków pieniężnych. Gdyby stopy procentowe spadły, a wszystkie inne czynniki pozostały niezmienione, wynik netto byłby o 318 tys. PLN wyższy.
Ryzyko zmiany kursu walutowego
Na dzień 31 marca 2018r. zysk netto Spółki byłby o 185 tys. PLN niższy, gdyby złotówka umocniła się o 5% względem walut obcych (głównie EUR), a pozostałe czynniki nie uległy jakimkolwiek zmianom. Jest to efekt rosnącego udziału sprzedaży eksportowej w całości przychodów ze sprzedaży, a także idącego za tym poziomu należności wyrażonych w walucie obcej, jak również stosowanej polityki zabezpieczania kursów walutowych poprzez zawieranie transakcji typu forward.
Zarządzanie ryzykiem walutowym
Spółka zawiera transakcje denominowane w walutach obcych, a ich udział w całości przychodów ze sprzedaży stale się zwiększa. Transakcje te są narażone na ryzyko wahań kursów walut, w związku z czym Spółka prowadzi aktywną politykę zabezpieczania transakcji narażonych na to ryzyko poprzez zawieranie transakcji terminowych typu forward. Wielkość zawieranych transakcji forward jest proporcjonalna do otwartej pozycji walutowej.
Wartość nominalna zawartych transakcji terminowych wyrażona w walucie transakcji na dzień kończący okres sprawozdawczy przedstawia się następująco:
| Aktywa | Zobowiązania | |||
|---|---|---|---|---|
| Koniec | Koniec | Koniec | Koniec | |
| okresu | okresu | okresu | okresu | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. | w tys. | w tys. | w tys. | |
| EUR | 460 | - | 180 | 460 |
| RON | 340 | 248 | - | - |
| CZK | - | 10 746 | 5 314 | 2 562 |
W poniższej tabeli zaprezentowano niezdyskontowane wpływy i wypływy z instrumentów pochodnych rozliczanych w kolejnych okresach.
Przedstawione wartości prezentowane są wg kursów terminowych posiadanych na dzień kończący okres sprawozdawczy kontraktów forward, które są jedynymi posiadanymi przez Spółkę pochodnymi instrumentami walutowymi.
| Poniżej 1 miesiąca | 1-3 miesiące | Od 3-miesięcy do 1 roku |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||||
| Zapadalność (wpływy) |
walutowych | transakcji | forward | 510 | 2 175 | 499 |
| Zapadalność (wypływy) |
walutowych | transakcji | forward | - | 180 | - |
Ryzyko płynności
Spółka na bieżąco monitoruje prognozowane wpływy i wypływy związane z posiadanymi aktywami i zobowiązaniami pieniężnymi. Ponadto, optymalizowane są przepływy finansowe w ramach jednostek powiązanych ze Spółką. W celu zapewnienia bieżącej obsługi zobowiązań Spółka korzysta z kredytów w rachunkach bieżących. Bardziej szczegółowo zarządzanie ryzykiem płynności opisane zostało w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy "Mercor" na dzień 31 marca 2018 roku.
Ryzyko kredytowe
Spółka ogranicza poziom ryzyka kredytowego związanego z posiadanymi należnościami poprzez objęcie ich ubezpieczeniem. Ryzyko kredytowe dla należności objętych ubezpieczeniem wynosi 10% (tj. do wysokości udziału własnego w szkodzie ubezpieczeniowej). Ponadto, tam gdzie jest to możliwe zgodnie z umową, Spółka udziela swoim odbiorcom gwarancji bankowych na okres realizacji oraz gwarancji i rękojmi, co pozwala zmniejszać poziom należności zatrzymanych przez kontrahentów w formie kaucji gwarancyjnych. Ponadto, ryzyko kredytowe jest ograniczone w wyniku rozproszenia odbiorców Spółki – poziom należności od żadnego z kontrahentów nie przekracza 10% łącznych należności Spółki.
Wartości należności z tytułu dostaw i usług oraz kwot zatrzymanych w ramach krótkoterminowych kaucji gwarancyjnych wg stanu na koniec roku obrotowego, z uwzględnieniem okresów ich przeterminowania, kształtuje się następująco:
| Koniec okresu 31/03/2018 |
Koniec okresu 31/03/2017 |
|
|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Należności bieżące | 34 143 | 32 967 |
| Należności przeterminowane od 1 do 60 dni | 9 818 | 7 249 |
| Należności przeterminowane od 61 do 180 dni | 2 523 | 4 288 |
| Należności przeterminowane od 181 do 360 dni | 1 920 | 1 632 |
| Należności przeterminowane powyżej 360 dni | 9 314 | 8 262 |
| Utworzone odpisy aktualizujące wartość należności | (7 895) | (7 786) |
| Należności netto | 49 823 | 46 612 |
Zarządzanie kapitałem
Spółka prowadzi politykę zarządzania kapitałem mając na celu zapewnienie długoterminowej płynności finansowej. Realizacja powyższego celu dokonuje się poprzez osiągnięcie pożądanej struktury finansowania na poziomie Grupy Kapitałowej. Monitorowanie struktury finansowania odbywa się poprzez analizę wskaźnika relacji długu do kapitału własnego, liczonego jako stosunek zadłużenia netto do kapitału własnego. Do zadłużenia netto wliczane są kredyty bankowe i zobowiązania z tytułu leasingu finansowego pomniejszone o środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Kapitał własny obejmuje kapitał własny przypisany do akcjonariuszy jednostki dominującej powiększony o wartość udziałów niekontrolujących.
NOTA 30 WYNIK NA DZIAŁALNOŚCI ZANIECHANEJ
W dniu 6 września 2013 roku Spółka podpisała przedwstępną umowę sprzedaży dotyczącą części jej działalności związanej z oddzieleniami przeciwpożarowymi. W celu zapewnienia odłączenia działalności w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych od pozostałej działalności "MERCOR" S.A., działalność w tym zakresie przeniesiona została z dniem 1 października 2013 roku do odrębnej spółki. Natomiast, w dniu 16 grudnia 2013 roku nastąpiło zbycie poza Grupę Kapitałową "MERCOR" S.A. zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki Mercor HD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SKA, do której została przeniesiona działalność w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych. W związku z tym poniżej zaprezentowane zostały dane finansowe (wraz z danym porównywalnymi) wypracowane w ramach działalności, która w "MERCOR" S.A. została zaniechana, a następnie zbyta poza Grupę Kapitałową "MERCOR" S.A.
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2017- | 01/04/2016- | |
| 31/03/2018 | 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Przychody ze sprzedaży | - | 284 |
| Koszt własny sprzedaży | (15) | 361 |
| Zysk (strata) brutto na sprzedaży | 15 | (77) |
| Koszty sprzedaży | 889 | 928 |
| Zysk (strata) na pozostałych przychodach i kosztach operacyjnych |
(2) | 617 |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej | (876) | (388) |
| Zysk (strata) na przychodach i kosztach finansowych | 6 | - |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | (870) | (388) |
| Podatek dochodowy | 165 | (81) |
| Zysk (strata) netto | (705) | (307) |
| Zysk (strata) na akcję z działalności zaniechanej – zwykły i rozwodniony |
(0,04) | (0,02) |
| Przepływy z działalności operacyjnej | (1 011) | 938 |
| Razem przepływy z działalności zaniechanej | (1 011) | 938 |
Koszty i przychody osiągane w ramach działalności zaniechanej związane są głównie z dokończeniem kontraktów rozpoczętych przed zbyciem działalności w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych na rzecz Assa Abloy oraz usuwaniem reklamacji dotyczących przeszłej sprzedaży. Ponadto, do działalności zaniechanej, klasyfikowane są koszty doradztwa prawnego związanego z toczącymi się sprawami sądowymi z Hörmann-Polska sp. z o.o.
NOTA 31 ZDARZENIA PO DNIU KOŃCZĄCYM OKRES SPRAWOZDAWCZY
W kwietniu 2018 roku jednostka dominująca zawarła z mBank Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie umowę ramową, na podstawie której Bank udostępnił Linię na finansowanie bieżącej działalności w wysokości 21.420 tys. PLN. W ramach linii ustalone zostały sublimity produktowe: sublimit w rachunku bieżącym do kwoty 6.420 tys. PLN oraz sublimit na kredyty obrotowe o charakterze nieodnawialnym do kwoty 15.000 tys. PLN. Dla każdego z przyznanych w Umowie ramowej sublimitów zawarte zostały Umowy Wykonawcze. Dzień ostatecznej spłaty Kredytu w rachunku bieżącym został wyznaczony na dzień 20 lutego 2020 roku. Kredyt obrotowy będzie spłacany w 9 ratach. Termin spłaty ostatniej raty został określony na 19 lutego 2021 roku. Oprocentowanie Kredytu w rachunku bieżącym zostało oparte na stopie bazowej WIBOR ON dla PLN, zaś Kredytu obrotowego na stopie bazowej WIBOR dla kredytów międzybankowych 1-miesięcznych w PLN.
Na podstawie Aneksu do Umowy limitu kredytowego wielocelowego zawartego z Powszechną kasą Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, na wniosek Emitenta skrócony został okres obowiązywania umowy z 29 października 2019 roku na 26 kwietnia 2018 roku. Rozwiązana Umowa dotyczyła limitu do wysokości 20.000 tys. PLN.
Po dniu kończącym okres sprawozdawczy nie wystąpiły inne istotne zdarzenia nie ujęte w sprawozdaniu finansowym.
NOTA 32 RÓŻNICE W STOSUNKU DO WCZEŚNIEJ OPUBLIKOWANYCH SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH
W sprawozdaniu finansowym na 31 marca 2017r. Spółka wykazała jako składnik aktywów (w pozycji Inne aktywa obrotowe) kwotę 495 tys. PLN nakładów poniesionych na uruchomienie nowej produkcji. Wartość ta powinna była być wykazana jako koszt w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
Poniżej zaprezentowane zostały zmiany w historycznych sprawozdaniach finansowych, które wynikają z korekty błędu.
| Za okres | Za okres | Za okres | |
|---|---|---|---|
| 01/04/2016- | 01/04/2016- | 01/04/2016- | |
| 31/03/2017 | 31/03/2017 | 31/03/2017 | |
| dane | |||
| opublikowane | korekta błędu | przekształcone | |
| Działalność kontynuowana | |||
| Przychody ze sprzedaży | 172 364 | - | 172 364 |
| Koszt własny sprzedaży | 135 333 | 495 | 135 828 |
| Zysk brutto na sprzedaży | 37 031 | (495) | 36 536 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 2 455 | - | 2 455 |
| Koszty sprzedaży | 18 315 | - | 18 315 |
| Koszty ogólnego zarządu | 10 761 | - | 10 761 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 4 515 | - | 4 515 |
| Zysk na działalności operacyjnej | 5 895 | (495) | 5 400 |
| Przychody finansowe | 1 585 | - | 1 585 |
| Rozwiązane odpisy aktualizujące wartość długoterminowych aktywów finansowych |
2 980 | - | 2 980 |
| Koszty finansowe | 3 564 | - | 3 564 |
| Zysk przed opodatkowaniem | 6 896 | (495) | 6 401 |
| Podatek dochodowy | 4 415 | - | 4 415 |
| Zysk netto z działalności kontynuowanej | 2 481 | (495) | 1 986 |
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | (307) | - | (307) |
| Zysk netto | 2 174 | (495) | 1 679 |
| Całkowite dochody netto | 2 174 | (495) | 1 679 |
| Zysk (strata) na akcję z działalności kontynuowanej |
0,16 | (0,03) | 0,13 |
| Zysk (strata) na akcję z działalności kontynuowanej i zaniechanej |
0,14 | (0,03) | 0,11 |
| Koniec okresu 31/03/2017 |
Koniec okresu 31/03/2017 |
Koniec okresu 31/03/2017 |
|
|---|---|---|---|
| dane opublikowane |
korekta błędu | przekształcone | |
| Aktywa trwałe | |||
| Wartości niematerialne | 25 269 | - | 25 269 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 63 903 | - | 63 903 |
| Długoterminowe aktywa finansowe | 94 472 | - | 94 472 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
- | - | - |
| Inne aktywa długoterminowe | 4 349 | - | 4 349 |
| 187 993 | - | 187 993 | |
| Aktywa obrotowe | |||
| Zapasy | 23 709 | - | 23 709 |
| Aktywa finansowe | 48 | - | 48 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
48 204 | - | 48 204 |
| Transakcje terminowe typu forward | 59 | - | 59 |
| Należności z tytułu podatku dochodowego |
5 433 | - | 5 433 |
| Inne aktywa obrotowe | 1 677 | (495) | 1 182 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 184 | - | 1 184 |
| 80 314 | (495) | 79 819 | |
| Aktywa razem | 268 307 | (495) | 267 812 |
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ - AKTYWA
| Koniec okresu | Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|---|
| 31/03/2017 | 31/03/2017 | 31/03/2017 | |
| dane opublikowane | korekta błędu | przekształcone | |
| Kapitał własny | |||
| Kapitał akcyjny | 3 915 | - | 3 915 |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji | 106 202 | - | 106 202 |
| powyżej ich wartości nominalnej | |||
| Kapitały rezerwowe | 857 | - | 857 |
| Zyski zatrzymane | 8 655 | (495) | 8 160 |
| Razem kapitały własne | 119 629 | (495) | 119 134 |
| Zobowiązanie długoterminowe | |||
| Długoterminowe pożyczki i kredyty | 7 500 | - | 7 500 |
| Rezerwa na podatek odroczony | 1 569 | - | 1 569 |
| Rezerwy na zobowiązania | 146 | - | 146 |
| Pozostałe zobowiązania długoterminowe | 1 270 | - | 1 270 |
| Przychody przyszłych okresów | 4 448 | - | 4 448 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 17 208 | - | 17 208 |
| 32 141 | - | 32 141 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | |||
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty | 70 617 | - | 70 617 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
41 309 | - | 41 309 |
| Rezerwy na zobowiązania | 898 | - | 898 |
| Transakcje terminowe typu forward | 4 | - | 4 |
| Przychody przyszłych okresów | 871 | - | 871 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 2 838 | - | 2 838 |
| 116 537 | - | 116 537 | |
| Pasywa razem | 268 307 | (495) | 267 812 |
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ - PASYWA
W sprawozdaniu finansowym nie wystąpiły inne istotne różnice w stosunku do wcześniej opublikowanych sprawozdań finansowych.
Sprawozdanie finansowe zawiera:
-
- jednostkowe sprawozdanie z całkowitych dochodów na str. 3
-
- jednostkowe sprawozdanie z sytuacji finansowej od str. 4 do str. 5
-
- jednostkowe sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym na str. 6
-
- jednostkowe sprawozdanie z przepływów pieniężnych na str. 7
-
- dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego od str. 8 do str. 67
Sprawozdanie finansowe zostało zaakceptowane przez Zarząd "MERCOR" S.A. dnia 27 lipca 2018 roku.
Zarząd "MERCOR" S.A.
Krzysztof Krempeć Jakub Lipiński Tomasz Kamiński
Prezes Zarządu Pierwszy Wiceprezes Zarządu Członek Zarządu
Gdańsk, 27 lipca 2018 roku