AI assistant
Mercor S.A. — Audit Report / Information 2017
Jul 14, 2017
5710_rns_2017-07-14_45668790-de1e-4097-bb56-333f43f94261.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
GRUPA KAPITAŁOWA "MERCOR" S.A.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 01.04.2016-31.03.2017 sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez Unię Europejską
Gdańsk, 14 lipca 2017 r.
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 3 | |
|---|---|
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 4 | |
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ – CIĄG DALSZY 5 | |
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM 6 | |
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 7 | |
| DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE 8 | |
| INFORMACJE PODSTAWOWE 8 | |
| ISTOTNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI 11 | |
| PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY 25 | |
| KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ 26 | |
| POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE 27 | |
| POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE 28 | |
| PRZYCHODY FINANSOWE 28 | |
| KOSZTY FINANSOWE 28 | |
| PODATEK DOCHODOWY 29 | |
| ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ ORAZ DYWIDENDY 32 | |
| WARTOŚCI NIEMATERIALNE 32 | |
| RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE 36 | |
| INNE AKTYWA DŁUGOTERMINOWE 39 | |
| ZAPASY 39 | |
| NALEŻNOŚCI HANDLOWE I POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI 40 | |
| INNE AKTYWA OBROTOWE 40 | |
| ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY 41 | |
| KAPITAŁ WŁASNY 41 | |
| KREDYTY I POŻYCZKI 43 | |
| REZERWY NA ZOBOWIĄZANIA 48 | |
| ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE I POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA 49 | |
| PRZYCHODY PRZYSZŁYCH OKRESÓW 49 | |
| POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE 50 | |
| NABYCIE JEDNOSTEK GOSPODARCZYCH 51 | |
| ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE 52 | |
| LEASING 52 | |
| INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH 53 | |
| INSTRUMENTY FINANSOWE 54 | |
| WYNIK NA DZIAŁALNOŚCI ZANIECHANEJ 61 | |
| ZDARZENIA PO DNIU KOŃCZĄCYM OKRES SPRAWOZDAWCZY 62 | |
| RÓŻNICE W STOSUNKU DO WCZEŚNIEJ OPUBLIKOWANYCH SPRAWOZDAŃ | |
| FINANSOWYCH 62 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| Za okres | Za okres | ||
|---|---|---|---|
| 01/04/2016- | 01/04/2015- | ||
| NOTA | 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| przekształcone | |||
| Działalność kontynuowana | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Przychody ze sprzedaży | 3 | 269 498 | 231 725 |
| Koszt własny sprzedaży | 4 | 200 409 | 168 032 |
| Zysk brutto na sprzedaży | 69 089 | 63 693 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 5 | 3 488 | 3 588 |
| Koszty sprzedaży | 4 | 36 596 | 28 593 |
| Koszty ogólnego zarządu | 4 | 18 119 | 23 765 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 6 | 6 316 | 2 823 |
| Zysk na działalności operacyjnej | 11 546 | 12 100 | |
| Przychody finansowe | 7 | 2 682 | 2 044 |
| Koszty finansowe | 8 | 4 530 | 3 988 |
| Zysk przed opodatkowaniem | 9 698 | 10 156 | |
| Podatek dochodowy | 9 | 5 501 | 3 302 |
| Zysk netto na działalności kontynuowanej | 4 197 | 6 854 | |
| Strata netto z działalności zaniechanej | 29 | (402) | (1 941) |
| Zysk netto | 3 795 | 4 913 | |
| Przypadające: | |||
| Akcjonariuszom podmiotu dominującego | 3 052 | 5 103 | |
| Udziałom niekontrolującym | 743 | (190) | |
| Inne całkowite dochody | |||
| Pozycje, które w przyszłości mogą zostać | |||
| zreklasyfikowane do wyniku | 1 641 | 271 | |
| Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań | |||
| finansowych jednostek zagranicznych | 1 641 | 271 | |
| Inne całkowite dochody netto | 1 641 | 271 | |
| Całkowite dochody ogółem | 5 436 | 5 184 | |
| Przypadające: | |||
| Akcjonariuszom podmiotu dominującego | 3 928 | 5 830 | |
| Udziałom niekontrolującym | 1 508 | (646) | |
| Zysk na akcję (PLN): | 10 | ||
| Z działalności kontynuowanej: | |||
| Zwykły | 0,27 | 0,44 | |
| Rozwodniony | 0,27 | 0,44 | |
| Z działalności kontynuowanej i zaniechanej: Zwykły |
0,24 | 0,31 | |
| Rozwodniony | 0,24 | 0,31 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| NOTY | Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|---|
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | ||
| przekształcone | |||
| w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| Aktywa trwałe | |||
| Wartość firmy | 11 | 47 371 | 47 371 |
| Pozostałe wartości niematerialne | 11 | 30 147 | 22 228 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 12 | 65 458 | 48 347 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 9 | 4 107 | 6 935 |
| Inne aktywa długoterminowe | 13 | 8 405 | 9 335 |
| 155 488 | 134 216 | ||
| Aktywa obrotowe | |||
| Zapasy | 14 | 36 790 | 29 377 |
| Aktywa finansowe | 111 | 12 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | |||
| należności | 15 | 79 806 | 75 543 |
| Należności z tytułu podatku dochodowego | 5 833 | 6 408 | |
| Kontrakty terminowe typu forward | 59 | 36 | |
| Inne aktywa obrotowe | |||
| 16 | 2 336 | 2 253 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 17 | 11 108 | 6 771 |
| 136 043 | 120 400 | ||
| Aktywa razem | 291 531 | 254 616 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ – CIĄG DALSZY
| NOTY | Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|---|
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | ||
| przekształcone | |||
| Kapitał własny | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Kapitał akcyjny | 3 915 | 3 915 | |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości | |||
| nominalnej | 106 202 | 106 202 | |
| Kapitały rezerwowe | 857 | 857 | |
| Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających i różnice | |||
| kursowe z konsolidacji | 2 276 | 1 400 | |
| Zyski zatrzymane | 2 869 | 7 803 | |
| Kapitały przypadające akcjonariuszom podmiotu |
|||
| dominującego | 18 | 116 119 | 120 177 |
| Udziały niekontrolujące | 5 381 | 3 259 | |
| Razem kapitały własne | 121 500 | 123 436 | |
| Zobowiązanie długoterminowe | |||
| Długoterminowe pożyczki i kredyty | 19 | 8 289 | 12 444 |
| Pozostałe zobowiązania długoterminowe | 21 | 1 270 | 2 335 |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 9 | 1 592 | 119 |
| Rezerwy na zobowiązania | 20 | 146 | 146 |
| Przychody przyszłych okresów | 22 | 4 824 | 4 299 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 23 | 17 414 | 14 921 |
| 33 535 | 34 264 | ||
| Zobowiązania krótkoterminowe | |||
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty | 19 | 69 965 | 36 230 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | |||
| zobowiązania | 21 | 61 207 | 55 741 |
| Transakcje terminowe typu forward | 4 | - | |
| Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego | 282 | 142 | |
| Rezerwy na zobowiązania | 20 | 1 255 | 1 300 |
| Przychody przyszłych okresów | 22 | 871 | 630 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 23 | 2 912 | 2 873 |
| 136 496 | 96 916 | ||
| Pasywa razem | 291 531 | 254 616 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| w tys. PLN w tys. PLN w tys. PLN w tys. PLN w tys. PLN w tys. PLN w tys. PLN w tys. PLN Stan na 31 marca 2015 roku 3 915 106 202 857 673 18 672 130 319 3 905 134 224 Wynik netto za okres sprawozdawczy - - - - 6 662 6 662 (190) 6 472 Inne całkowite dochody - - - 727 - 727 (456) 271 Całkowite dochody za rok sprawozdawczy - - - 727 6 662 7 389 (646) 6 743 Wypłacone dywidendy - - - - (15 972) (15 972) - (15 972) Transakcje z właścicielami ujęte w kapitale własnym - - - - (15 972) (15 972) - (15 972) Stan na 31 marca 2016 roku 3 915 106 202 857 1 400 9 362 121 736 3 259 124 995 Korekta błędu - - - - (1 559) (1 559) - (1 559) Stan na 31 marca 2016 roku (dane przekształcone) 3 915 106 202 857 1 400 7 803 120 177 3 259 123 436 Wynik netto za okres sprawozdawczy - - - - 3 052 3 052 743 3 795 Inne całkowite dochody - - - 876 - 876 765 1 641 Całkowite dochody za rok sprawozdawczy - - - 876 3 052 3 928 1 508 5 436 Podwyższenie kapitału spółki zależnej - - - - - - 614 614 Wypłacone dywidendy - - - - (7 986) (7 986) - (7 986) Transakcje z właścicielami ujęte w kapitale własnym - - - - (7 986) (7 986) 614 (7 372) Stan na 31 marca 2017 roku 3 915 106 202 857 2 276 2 869 116 119 5 381 121 500 |
Kapitał akcyjny |
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
Kapitały rezerwowe |
Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających i różnice kursowe z konsolidacji |
Zyski zatrzymane przekształc one |
Kapitały przypadające akcjonariuszom podmiotu dominującego |
Udziały niekontrolujące |
Razem kapitały własne |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Za okres 01/04/2016- 31/03/2017 |
Za okres 01/04/2015- 31/03/2016 |
|
|---|---|---|
| przekształcone | ||
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Działalność operacyjna | ||
| Zysk przed opodatkowaniem | 9 698 | 10 156 |
| Korekty o pozycje: | ||
| Amortyzacja | 7 235 | 5 922 |
| Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | 2 522 | 3 387 |
| Zyski z działalności inwestycyjnej | (300) | (656) |
| Zmiana stanu zapasów | (7 539) | (4 945) |
| Zmiana stanu należności | (4 430) | (4 005) |
| Zmiana stanu zobowiązań i rezerw | 4 107 | 9 028 |
| Zmiana stanu innych aktywów obrotowych | (132) | 2 228 |
| Inne korekty | 1 569 | 271 |
| Razem korekty | 3 032 | 11 230 |
| Podatek dochodowy zapłacony | (435) | (1 242) |
| 12 295 | 20 144 | |
| Działalność inwestycyjna | ||
| Wydatki na zakup rzeczowych aktywów trwałych | ||
| oraz wartości niematerialnych Wydatki na nabycie jednostek zależnych |
(24 790) | (2 916) |
| Udzielenie pożyczek | - | (14 761) |
| (50) | - | |
| Wpływy ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych | 1 072 | 15 900 |
| Otrzymane odsetki | 1 352 | - |
| Otrzymane dotacje do projektów rozwojowych | 1 019 (21 397) |
- (1 777) |
| Działalność finansowa | ||
| Wpływy (spłata) kredytów i pożyczek | 29 684 | 7 734 |
| Wpływy z podwyższenia kapitału spółki zależnej | 614 | - |
| Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | (5 978) | (1 063) |
| Dywidendy wypłacone | (7 986) | (15 972) |
| Odsetki zapłacone | (3 874) | (3 387) |
| 12 460 | (12 688) | |
| Zmiana stanu środków pieniężnych z działalności | ||
| kontynuowanej | 3 358 | 5 679 |
| Zmiana stanu środków pieniężnych z działalności | ||
| zaniechanej | 979 | (3 724) |
| Zmiana stanu środków pieniężnych | 4 337 | 1 955 |
| Środki pieniężne na początek okresu | 6 771 | 4 816 |
| Środki pieniężne na koniec okresu | 11 108 | 6 771 |
DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE
NOTA 1 INFORMACJE PODSTAWOWE
1. Informacje o podmiocie dominującym
"MERCOR" S.A. ("Spółka") jako podmiot dominujący Grupy Kapitałowej "MERCOR" S.A. ("Grupa Kapitałowa", "Grupa MERCOR S.A.", "Grupa") prowadzi przedsiębiorstwo w formie spółki akcyjnej. Do dnia 21 września 2004 roku Spółka działała jako Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Mercor Sp. z o.o. W dniu 21 września 2004 PUH Mercor Sp. z o.o. została przekształcona w spółkę akcyjną.
Siedziba Spółki mieści się w Gdańsku, przy ul. Grzegorza z Sanoka 2. Spółka prowadzi działalność w miejscu swojej siedziby, jak również poprzez biura handlowe i zakłady produkcyjne, które nie są samobilansującymi się jednostkami Spółki. Organem rejestrowym Spółki jest Sąd Rejonowy w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Spółka jest zarejestrowana pod numerem KRS 0000217729.
Podstawowy przedmiot działalności jednostki dominującej oraz Grupy Kapitałowej to produkcja, sprzedaż, montaż oraz serwis systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Do dnia 16 grudnia 2013 roku oferta Grupy obejmowała wszystkie cztery grupy asortymentowo-produktowe swojej branży:
- oddzielenia przeciwpożarowe (drzwi, bramy, ścianki profilowe),
- systemy oddymiania, odprowadzania ciepła i doświetleń dachowych,
- systemy wentylacji pożarowej,
- zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji budowlanych.
W dniu 16 grudnia 2013 roku Grupa zbyła na rzecz inwestora zewnętrznego część działalności związaną z oddzieleniami przeciwpożarowymi, w wyniku czego zaprzestała oferowania tych rozwiązań. Od dnia zbycia działalność w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych, poza OOO Mercor Proof działającą w oparciu o umowę dystrybucyjną oraz TOB Mercor Ukraina Sp. z o.o. której nie obowiązuje zakaz konkurencji, dotyczy wyłącznie dokończenia realizacji zawartych wcześniej umów handlowych, na co Grupa posiada stosowną zgodę inwestora.
Na dzień 31 marca 2017 roku w skład Zarządu podmiotu dominującego wchodzili:
| Krzysztof Krempeć | - | Prezes Zarządu |
|---|---|---|
| Jakub Lipiński | - | Pierwszy Wiceprezes Zarządu |
| Tomasz Kamiński | - | Członek Zarządu |
W trakcie roku obrotowego rezygnację z pełnienia funkcji Pierwszego Wiceprezesa Zarządu jednostki dominującej złożył Pan Grzegorz Lisewski. Rezygnacja nastąpiła ze skutkiem na dzień 15 lutego 2017 roku. Z dniem 15 lutego w skład Zarządu jednostki dominującej powołani zostali Panowie Jakub Lipiński jako Pierwszy Wiceprezes Zarządu oraz Tomasz Kamiński jako Członek Zarządu.
Skład Rady Nadzorczej jednostki dominującej na dzień 31 marca 2017 roku był następujący:
| Lucjan Myrda | - | Przewodniczący |
|---|---|---|
| Grzegorz Nagulewicz | - | Wiceprzewodniczący |
| Tomasz Rutowski | - | Sekretarz |
| Marian Popinigis | - | Członek |
| Eryk Karski | - | Członek |
| Błażej Żmijewski | - | Członek |
| Piotr Augustyniak | - | Członek |
2. Informacje o podmiotach wchodzących w skład Grupy Kapitałowej
Na dzień 31 marca 2017 roku w skład Grupy Kapitałowej "MERCOR" S.A., oprócz jednostki dominującej, wchodziły następujące podmioty:
| Nazwa podmiotu | Przedmiot działalności |
Zakres podporządkowania |
Udział % w kapitale podstawowym |
Udział % w ogólnej liczbie głosów |
|---|---|---|---|---|
| MMS Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w Krakowie |
sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
67% | 67% |
| TOB Mercor Ukraina Sp. z o.o. z siedzibą w Drohowyżu (Ukraina) |
sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
55% | 55% |
| Mercor Fire Protection Systems s.r.l. z siedzibą w Bukareszcie (Rumunia) |
sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Tecresa Protección Pasiva S.L.U z siedzibą w Madrycie (Hiszpania) |
produkcja, sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| MHD1 Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku |
realizacja projektów budowlanych | Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| OOO Mercor Proof z siedzibą w Moskwie (Rosja) |
produkcja, sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
55% | 55% |
| Unitarne Przedsiębiorstwo Produkcyjne MKRP Systemy w Mińsku (Białoruś) (podmiot zależny od OOO Mercor Proof) |
sprzedaż i usługi budowlano – montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
55% | 55% |
| TOO MKR – Astana z siedzibą w Ałmaacie (Kazachstan) (podmiot zależny od Mercor Proof) |
sprzedaż i usługi budowlano – montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
55% | 55% |
| Mercor HD Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku |
realizacja projektów budowlanych | Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Mercor Czech Republic s.r.o. z siedzibą w Ostrawie (Czechy) |
sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Mercor Slovakia s.r.o. z siedzibą w Bratysławie (Słowacja) |
sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Mercor Hungaria Kft z siedzibą w Budapeszcie (Węgry) |
sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Dunamenti Tűzvédelem Zrt z siedzibą w Good (Węgry) |
sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Dunamenti Ochrona Przeciwpożarowa spółka z o.o. z siedzibą w Ząbkach (podmiot zależny od Dunamenti Tűzvédelem Zrt) |
sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Dunamenti CZ s.r.o. z siedzibą w Pradze (Republika Czeska) (podmiot zależny od Dunamenti Tűzvédelem Zrt) |
sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Dunamenti s.r.o. z siedzibą w Kolárovie (Słowacja) (podmiot zależny od Dunamenti Tűzvédelem Zrt) |
sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
|---|---|---|---|---|
| Dunamenti Ukraina TOV z siedzibą w Uzhgorod (Ukraina) (podmiot zależny od Dunamenti Tűzvédelem Zrt) |
sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
Jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
W dniu 11 kwietnia 2016 roku zostało zarejestrowanie połączenie ukraińskich spółek TOB Mercor Ukraina sp. z o.o. z siedzibą w Drohowyżu (spółka przejmującą) i Mercor Ukraina sp. z o.o. z siedzibą we Lwowie (spółka przejmowana).
W trakcie roku obrotowego nastąpiło połączenie jednostki dominującej ze spółką zależną Mercor 2HD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej Mercor HD Sp. z o.o. S.K.A.) – połączenie zostało zarejestrowane postanowieniem Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ VII Wydział Gospodarczy KRS w Gdańsku z dnia 27 czerwca 2016 roku.
W dniu 11 lipca 2016 roku nastąpiło zbycie poza Grupę Kapitałową "MERCOR" S.A. udziałów w MB1 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej BEM Sp. z o.o.).
Na dzień 31 marca 2016 roku w skład Grupy Kapitałowej "MERCOR" S.A., oprócz jednostki dominującej, wchodziły następujące podmioty:
| Nazwa podmiotu | Przedmiot działalności | Zakres podporządkowania | Udział % w kapitale podstawowym |
Udział % w ogólnej liczbie głosów |
|---|---|---|---|---|
| MMS Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w Krakowie |
sprzedaż i usługi budowlano - montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
67% | 67% |
| TOB Mercor Ukraina z siedzibą w Drohowyżu (Ukraina) |
sprzedaż i usługi budowlano – montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
55% | 55% |
| Mercor Fire Protection Systems s.r.l. z siedzibą w Bukareszcie (Rumunia) |
sprzedaż i usługi budowlano – montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Tecresa Protección Pasiva S.L. z siedzibą w Madrycie (Hiszpania) |
produkcja, sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| MB1 Sp. z o.o. (dawniej BEM Sp. z o.o.) z siedzibą w Mirosławiu k/Płocka |
produkcja, sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| OOO Mercor Proof z siedzibą w Moskwie (Federacja Rosyjska) |
produkcja, sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
55% | 55% |
| MHD1 Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku |
realizacja projektów budowlanych |
jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Mercor HD Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku |
realizacja projektów budowlanych |
jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Mercor HD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SKA (dawniej Mercor HD MD1 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SKA) z siedzibą w Gdańsku |
sprzedaż i usługi budowlano – montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Mercor Czech Republic s.r.o. z siedzibą w Ostrawie (Czechy) |
sprzedaż i usługi budowlano – montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Mercor Slovakia s.r.o. z siedzibą w Bratysławie (Słowacja) |
sprzedaż i usługi budowlano – montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
|---|---|---|---|---|
| TOB Mercor UA z siedzibą we Lwowie (Ukraina) |
sprzedaż i usługi budowlano – montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
90% | 90% |
| Mercor Hungaria Kft z siedzibą w Budapeszcie (Węgry) |
sprzedaż i usługi budowlano – montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
100% | 100% |
| Unitarne Przedsiębiorstwo Produkcyjne MRKP Systemy z siedzibą w Mińsku (Białoruś) |
sprzedaż i usługi budowlano-montażowe w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych |
jednostka zależna konsolidowana metodą pełną |
55% | 55% |
W dniu 2 października 2015 roku, objęta została kontrola nad węgierską grupą kapitałową Dunamenti Tuzvedelem. W skład grupy Dunamenti wchodzą spółki z Węgier, Czech, Słowacji, Polski i Ukrainy.
3. Założenia do kontynuacji działalności
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie istnieją żadne okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuacji działalności gospodarczej przez Grupę.
NOTA 2 ISTOTNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI
Przy sporządzaniu niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego stosowane były te same zasady rachunkowości i metody obliczeniowe, jakie Grupa stosowała przy ostatnim rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządzone zostało zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem pozycji pochodnych instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej.
Dane finansowe w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wykazane zostały w tysiącach złotych (tys. PLN), chyba że w konkretnych sytuacjach podane zostały z większą dokładnością.
Waluta funkcjonalna jest zgodna z walutą lokalną kraju, w którym znajduje się dany podmiot Grupy. Obecnie jednostki grupy działają na terenie Polski, Czech, Słowacji, Hiszpanii, Ukrainy, Rumunii, Federacji Rosyjskiej oraz Węgier. Walutą funkcjonalną i prezentacji jednostki dominującej jest Złoty Polski (PLN).
1. Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego i oświadczenie o zgodności
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy "MERCOR" S.A. obejmujące rok zakończony 31 marca 2017 zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską. W szczególności, niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe została sporządzone z uwzględnieniem zmian do standardu MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" w zakresie ujawnień. Grupa dokonała modyfikacji zakresu i formatu ujawnień, które dotyczyły:
- kwestii istotności nieistotne ujawnienia nie zostały zaprezentowane, nawet jeżeli stanowiły część wymogu danego standardu,
- agregacji lub dezagregacji wybranych pozycji w celu zwiększenia przejrzystości i użyteczności sprawozdania finansowego,
- zasad rachunkowości zaprezentowane zostały te zasady, które mają istotny wpływ na prezentację efektów działalności i sytuację finansową Grupy.
2. Nowe standardy i interpretacje nie zastosowane w niniejszym sprawozdaniu finansowym
Zamieszczone poniżej nowe Standardy, zmiany do Standardów i Interpretacje nie są jeszcze obowiązujące dla okresów rocznych kończących się 31 marca 2017 roku i nie zostały zastosowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy MERCOR SA Grupa ma zamiar zastosować je dla okresów, dla których są obowiązujące po raz pierwszy.
- MSSF 9 "Instrumenty finansowe" nowy standard zastępujący zawarte w MSR 39 Instrumenty Finansowe: ujmowanie i wycena wytyczne na temat klasyfikacji oraz wyceny aktywów finansowych, obowiązujący dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie,
- MSSF 14 "Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe" standard przejściowy dotyczący zastosowania MSSF po raz pierwszy, obowiązujący dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie (Komisja Europejska podjęła decyzję o niezatwierdzaniu tego przejściowego standardu w oczekiwaniu na standard właściwy),
- MSSF 15 "Przychody z umów z klientami" obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie,
- MSSF 16 "Leasing" zastępujący MSR 17 oraz związane z tym standardem interpretacje, obowiązujący dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie,
- zmiany do MSSF 10 "Skonsolidowane sprawozdanie finansowe" oraz do MSR 28 "Jednostki stowarzyszone" – sprzedaż lub przekazanie aktywów pomiędzy Inwestorem a Spółką Stowarzyszoną lub Wspólnym Przedsięwzięciem, obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub po tej dacie (Komisja Europejska podjęła decyzję o odroczeniu zatwierdzenia tych zmian na czas nieokreślony),
- zmiany do MSR 12 "Podatek dochodowy" zamiany dotyczące niezrealizowanych strat powiązanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi do wartości godziwej, obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2017 roku lub po tej dacie,
- zmiany do MSR 7 "Sprawozdanie z przepływów pieniężnych" dotyczące przedstawiania ujawnień umożliwiających ocenę zmian wartości zobowiązań powstałych w ramach działalności finansowej, obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2017 roku lub po tej dacie,
- zmiany do MSSF 15 "Przychody z umów z klientami" dotyczące wyjaśnień niektórych wymogów oraz zawierające szereg uproszczeń w zakresie okresu przejściowego obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie,
- zmiany do MSSF 2 "Płatności na bazie akcji" doprecyzowujące sposób ujęcia niektórych płatności na bazie akcji obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie,
- zmiany do MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" wprowadzające dwa opcjonalne rozwiązania, podejście nakładkowe oraz podejście odraczające, obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie,
- zmiany do Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej 2014-2016 doroczne ulepszenia MSSF 2014-2016 – zawierające 3 zmiany standardów, z odpowiednimi zmianami pozostałych standardów i interpretacji, obowiązujące dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie (za wyjątkiem MSSF 12 które obowiązują w stosunku do okresów rocznych zaczynających się 1 stycznia 2017 roku lub później),
- KIMSF 22 "Transakcje w obcej walucie oraz zaliczki" wytyczne w zakresie kursu wymiany dla transakcji w obcej walucie w przypadku gdy płatność jest dokonana lub otrzymana wcześniej w formie zaliczki, obowiązująca w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie,
- zmiany do MSR 40 "Nieruchomości inwestycyjne" wyjaśnienia w zakresie przeniesienia do lub z nieruchomości inwestycyjnych, obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub po tej dacie.
Grupa postanowiła nie korzystać z możliwości wcześniejszego zastosowania powyższych standardów, zmian do standardów i interpretacji. Grupa nie przeprowadziła analizy wpływu nowych standardów na jej sytuację finansową i wyniki działalności, jednakże nie spodziewa się, aby miały one istotny wpływ na jej skonsolidowane sprawozdania finansowe.
3. Szacunki Zarządu
Sporządzając niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe, Zarząd jednostki dominującej wykorzystywał szacunki, oparte na pewnych założeniach i osądach. Szacunki te mają wpływ na przyjęte zasady oraz prezentowane wartości aktywów, zobowiązań oraz przychodów i kosztów.
Szacunki oraz związane z nimi założenia leżące u ich podstaw opierają się na doświadczeniu historycznym oraz analizie różnorodnych czynników, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki stanowią podstawę profesjonalnego osądu co do wartości poszczególnych pozycji, których dotyczą.
W niektórych istotnych kwestiach Zarząd jednostki dominującej opiera się na opiniach niezależnych ekspertów.
W związku z charakterem oszacowań i przyjętych założeń dotyczących przyszłości, uzyskane w ten sposób oszacowania księgowe z definicji mogą nie pokrywać się z faktycznymi rezultatami. Szacunki oraz założenia w nich przyjęte podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest rozpoznawana w okresie, w którym zostały one zmienione, jeśli dotyczą wyłącznie tego okresu lub także w okresach kolejnych.
Oszacowania i założenia, które niosą ze sobą ryzyko obejmują:
a) rezerwy na świadczenia pracownicze
W zakresie świadczeń pracowniczych Grupa nie jest stroną żadnych porozumień płacowych ani zbiorowych układów pracy. Grupa nie posiada także programów emerytalnych zarządzanych bezpośrednio przez Grupę lub przez fundusze zewnętrzne. Koszty świadczeń pracowniczych obejmują wynagrodzenia płatne zgodnie z warunkami zawartych umów o pracę z poszczególnymi pracownikami oraz koszty świadczeń emerytalnych (odprawa emerytalna) wypłacone pracownikom zgodnie z przepisami prawa, po okresie zatrudnienia. Zobowiązania z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych wyceniane są na zasadach ogólnych. Świadczenia długoterminowe szacowane są na podstawie metod aktuarialnych. Zastosowanie tych metod wymaga przyjęcia wielorakich założeń, w tym odpowiednich stóp dyskontowych oraz założeń demograficznych. Opis założeń do szacunków związanych z przyszłymi świadczeniami pracowniczymi wskazany jest w Nocie 20 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
b) oszacowanie związane z przeprowadzeniem dorocznego testu na utratę wartości firmy
Grupa przeprowadza na koniec każdego roku obrotowego test na utratę wartości firmy. W celu przeprowadzenie testu pod kątem możliwej utraty wartości, wartość firmy alokowana jest do ośrodków wypracowujących środki pieniężne. Wartość odzyskiwalną ustala się na podstawie wyliczeń jako wyższą z dwóch: wartość użytkową lub wartość godziwą pomniejszoną o koszty sprzedaży. Wyliczenia te wymagają wykorzystania szacunków odnośnie projekcji przepływów pieniężnych w kolejnym roku obrotowym oraz przewidywanego rozwoju rynku w latach późniejszych. Z uwagi na dużą zmienność koniunktury w branży, w której działa Grupa, może nastąpić sytuacja, w której rzeczywiste przepływy mogą się istotnie różnić od tych prognozowanych przez Grupę. Opis założeń do przeprowadzonych testów na utratę wartości dla wartości firmy zaprezentowany jest w Nocie 11 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
c) kontrakty długoterminowe
Grupa dokonuje ustalenia stopnia zaawansowania kontraktów długoterminowych przez ustalenie proporcji dotychczas poniesionych kosztów danego projektu do całkowitych szacowanych kosztów tego projektu. Z uwagi na charakter prowadzonych projektów, a także możliwość pojawienia się nie przewidywanych wcześniej trudności związanych z realizacją projektu, może się okazać, iż rzeczywiste całkowite koszty realizacji projektu będą różniły się od dokonywanych szacunków. Zmiana szacunków całkowitych kosztów realizacji projektów może spowodować, iż ustalony na dzień kończący okres sprawozdawczy stopień zaawansowania projektu, a tym samym rozpoznany przychód, powinien być ustalony w innej wartości.
d) pozostałe
Oprócz wyżej wymienionych Grupa dokonuje okresowego (przynajmniej raz do roku na dzień kończący okres sprawozdawczy) oszacowania prawidłowości ustalenia okresów użytkowania poszczególnych składników majątku trwałego, ewentualnej wartości rezydualnej poszczególnych obiektów, jak również odpisów aktualizujących dotyczących należności oraz zapasów. Szacunki te oparte są głównie na doświadczeniu historycznym oraz analizie różnorodnych czynników wpływających na wykorzystanie posiadanego majątku oraz możliwości skonsumowania korzyści ekonomicznych w nim zawartych.
4. Istotne zasady rachunkowości
Konsolidacja - Jednostki zależne
Jednostki zależne to wszelkie jednostki (w tym jednostki specjalnego przeznaczenia), w odniesieniu do których Grupa ma zdolność kierowania ich polityką finansową i operacyjną w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych z jej działalności, co zwykle towarzyszy posiadaniu większości ogólnej liczby głosów w organach stanowiących. Przy dokonywaniu oceny, czy Grupa kontroluje daną jednostkę, uwzględnia się istnienie i wpływ potencjalnych praw głosu, które w danej chwili można zrealizować lub zamienić.
Przejęcie jednostek zależnych przez Grupę rozlicza się metodą nabycia. Koszt przejęcia ustala się jako wartość godziwą przekazanych aktywów, wyemitowanych instrumentów kapitałowych oraz zobowiązań zaciągniętych lub przejętych na dzień wymiany. Możliwe do zidentyfikowania aktywa nabyte oraz zobowiązania i zobowiązania warunkowe przejęte w ramach połączenia jednostek gospodarczych wycenia się początkowo według ich wartości godziwej na dzień przejęcia, niezależnie od wielkości ewentualnych udziałów niesprawujących kontroli. Nadwyżkę kosztu przejęcia nad wartością godziwą udziału Grupy w możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywach netto ujmuje się jako wartość firmy. Wartość firmy nie podlega amortyzacji, ale jest poddawana corocznie testowi na utratę wartości.
Jeżeli koszt przejęcia jest niższy od wartości godziwej aktywów netto przejętej jednostki zależnej, różnicę ujmuje się bezpośrednio przez wynik finansowy.
Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od dnia przejęcia nad nimi kontroli. Transakcje, rozrachunki i niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy Spółkami Grupy są eliminowane. Niezrealizowane straty również podlegają eliminacji, chyba że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przez przekazany składnik aktywów.
Wycena - Jednostki stowarzyszone
Jednostki stowarzyszone to wszelkie jednostki, na które Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz których nie kontroluje, co zwykle towarzyszy posiadaniu od 20 do 50 % ogólnej liczby głosów w organach stanowiących.
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych ujmuje się metodą praw własności i wycenia początkowo według ceny nabycia. Inwestycja w jednostkach stowarzyszonych obejmuje określoną w dniu nabycia wartość firmy.
Nie zrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy Grupą, a jej jednostkami stowarzyszonymi eliminuje się proporcjonalnie do udziału Grupy w jednostkach stowarzyszonych. Nie zrealizowane straty również są eliminowane, chyba że transakcja dostarcza dowodów na wystąpienie utraty wartości przekazywanego składnika aktywów.
Wartości niematerialne
Wartości niematerialne obejmują aktywa Grupy, które nie posiadają postaci fizycznej, są identyfikowalne oraz które można wiarygodnie wycenić, a które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych.
Wartości niematerialne ujmowane są na dzień początkowego ujęcia w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.
Wartości niematerialne powstałe na skutek prowadzenia prac rozwojowych, ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej po spełnieniu następujących warunków:
- z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość ukończenia składnika wartości niematerialnych, tak aby nadawał się do sprzedaży lub użytkowania,
- istnieje możliwość udowodnienia zamiaru ukończenia składnika oraz jego użytkowania i sprzedaży,
- składnik będzie zdolny do użytkowania lub sprzedaży,
- znany jest sposób, w jaki składnik będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne,
- zapewnione zostaną środki techniczne oraz finansowe konieczne do ukończenia prac rozwojowych oraz jego użytkowania i sprzedaży,
- istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych.
Nakłady poniesione w okresie prowadzenia prac badawczych oraz nakłady nie spełniające w/w warunków ujmowane są jako koszty w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w dacie ich poniesienia.
Grupa traktuje nadane prawa wieczystego użytkowania jako leasing operacyjny. W przypadku nabycia takich praw na rynku wtórnym prezentowane są one jako wartości niematerialne i amortyzowane w okresie przewidywanego ich użytkowania.
Amortyzacja wartości niematerialnych odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Grupa nie posiada wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania, za wyjątkiem wartości firmy, która nie jest amortyzowana. Dla celów amortyzacji wartości niematerialnych o określonym okresie użytkowania stosowana jest metoda amortyzacji liniowej. Okresy użytkowania dla poszczególnych składników wartości niematerialnych są następujące:
| Licencje na oprogramowanie | od 2 do 10 lat |
|---|---|
| Prace rozwojowe | od 2 do 20 lat |
Wartości niematerialne poddawane są testowi na utratę wartości, jeśli istnieją przesłanki wskazujące na występowanie utraty wartości, przy czym dla wartości niematerialnych w okresie ich realizacji ewentualna utrata wartości określana jest na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy. Skutki utraty wartości dla pozycji wartości niematerialnych jak również ich amortyzacji odnoszone są w koszty działalności operacyjnej.
Na dzień kończący okres sprawozdawczy wartości niematerialne wyceniane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia po pomniejszeniu o dokonane odpisy aktualizujące oraz ewentualne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują środki trwałe i nakłady na środki trwałe w budowie, które Grupa zamierza wykorzystywać w swojej działalności oraz na potrzeby administracyjne w okresie dłuższym niż 1 rok, które w przyszłości spowodują wpływ korzyści ekonomicznych. Nakłady na rzeczowe trwałe obejmują poniesione nakłady inwestycyjne na przyszłe dostawy maszyn, urządzeń i usług związanych z wytworzeniem środków trwałych.
Rzeczowe aktywa trwałe oraz środki trwałe w budowie ujmowane są pierwotnie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia.
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują istotne specjalistyczne części zamienne, które funkcjonują jako element środka trwałego. Jako odrębne pozycje rzeczowych aktywów trwałych ujmowane są także istotne komponenty, również o charakterze niematerialnym.
Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych, w tym komponentów i specjalistycznych części zamiennych, odbywa się według stawek odzwierciedlających przewidywany okres ich użytkowania. Dla celów amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych stosowana jest metoda amortyzacji liniowej. Okresy użytkowania dla poszczególnych składników rzeczowych aktywów trwałych są następujące:
| Budynki i budowle | od 10 do 45 lat |
|---|---|
| Maszyny i urządzenia | od 3 do 10 lat |
| Środki transportu | od 4 do 7 lat |
| Pozostałe rzeczowe aktywa trwałe | od 3 do 10 lat |
Grunty własne nie podlegają amortyzacji.
Rzeczowe aktywa trwałe oraz aktywa trwałe w budowie poddawane są testowi na utratę wartości, jeśli istnieją przesłanki wskazujące na występowanie utraty wartości, przy czym dla aktywów trwałych w budowie w okresie ich realizacji ewentualna utrata wartości określana jest na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy. Skutki utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz aktywów trwałych w budowie odnoszone są w pozostałe koszty operacyjne.
Na dzień kończący okres sprawozdawczy rzeczowe aktywa trwałe oraz aktywa trwałe w budowie wyceniane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonego o dokonane odpisy amortyzacyjne oraz ewentualne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Aktywa finansowe
Grupa klasyfikuje aktywa finansowe do jednej z kategorii: aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy, pożyczki udzielone i należności własne, aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności oraz aktywa finansowe dostępne do sprzedaży. Klasyfikacja poszczególnych aktywów finansowych uzależniona jest od przeznaczenia aktywa finansowego oraz intencji Zarządu. Zarząd określa powyższą klasyfikację w momencie początkowego ujęcia danego aktywa oraz w uzasadnionych przypadkach dokonuje odpowiedniej reklasyfikacji w okresach kolejnych, za wyjątkiem reklasyfikacji aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej poprzez wynik finansowy.
a. Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Do tej kategorii zaliczane są aktywa finansowe przeznaczone do obrotu oraz aktywa finansowe wyznaczone do wyceny w wartości godziwej w momencie ich pierwotnego ujęcia. Aktywa finansowe klasyfikowane są do tej kategorii, jeżeli przeznaczone są do sprzedaży w krótkim okresie. Do kategorii aktywów finansowych przeznaczonych do obrotu klasyfikuje się także instrumenty pochodne, chyba że związane są z rachunkowością zabezpieczeń.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy ujmowane są początkowo w wartości godziwej, zaś koszty transakcji ujmowane są bezpośrednio w wyniku finansowym. Zyski i straty wynikające ze zmiany wartości godziwej odnoszone są na wynik finansowy w okresie, w którym powstały.
Aktywa te są usuwane ze sprawozdania z sytuacji finansowej, kiedy prawa do otrzymania korzyści z danego aktywa wygasły lub zostały przekazane, a Grupa przekazała praktycznie wszystkie korzyści i ryzyka związane z aktywem.
Aktywa w tej kategorii prezentowane są jako aktywa bieżące, kiedy przeznaczone są do obrotu lub ich sprzedaż spodziewana jest w ciągu 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy.
b. Pożyczki udzielone i należności
Pożyczki udzielone i należności są aktywami finansowymi niebędącymi instrumentami finansowymi, o określonej lub możliwej do określenia wielkości płatności, które nie są notowane na aktywnym rynku i nie zostały nabyte z intencją przeznaczenia do sprzedaży.
Pożyczki udzielone i należności ujmowane są początkowo w wartości godziwej łącznie z kosztami transakcji. Na dzień kończący okres sprawozdawczy kategoria ta wyceniana jest według zamortyzowanego kosztu na bazie efektywnej stopy procentowej. Aktywa te są usuwane ze sprawozdania z sytuacji finansowej, kiedy prawa do otrzymania korzyści z danego aktywa wygasły lub zostały przekazane, a Grupa przekazała praktycznie wszystkie korzyści i ryzyka związane z aktywem.
Aktywa w tej kategorii wykazywane są jako aktywa bieżące, chyba że ich wymagalność przekracza 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy, kiedy prezentowane są jako aktywa trwałe.
c. Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności
Do aktywów finansowych utrzymywanych do terminu wymagalności klasyfikowane są aktywa finansowe o określonych lub możliwych do określenia płatnościach oraz ustalonym terminie wymagalności, które Grupa zamierza i jest w stanie utrzymać w posiadaniu do upływu terminu wymagalności, z wyjątkiem udzielonych pożyczek i należności.
Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności ujmowane są początkowo w wartości godziwej łącznie z kosztami transakcji, chyba że są one nieistotne. Na dzień kończący okres sprawozdawczy kategoria ta wyceniana jest według zamortyzowanego kosztu na bazie efektywnej stopy procentowej. Aktywa te są usuwane ze sprawozdania z sytuacji finansowej, kiedy prawa do otrzymania korzyści z danego aktywa wygasły lub zostały przekazane, a Grupa przekazała praktycznie wszystkie korzyści i ryzyka związane z aktywem.
Aktywa w tej kategorii wykazywane są jako aktywa bieżące, chyba że ich wymagalność przekracza 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy kiedy prezentowane są jako aktywa trwałe.
d. Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży
Do aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży Grupa zalicza wszelkie aktywa finansowe niebędące: pożyczkami udzielonymi i należnościami, aktywami finansowymi utrzymywanymi do upływu terminu wymagalności oraz aktywami finansowymi wycenianymi do wartości godziwej przez wynik finansowy. Do aktywów dostępnych do sprzedaży zalicza się w szczególności udziały w innych podmiotach niebędących podmiotami powiązanymi, których Grupa nie przeznaczyła do sprzedaży w krótkim terminie i które nie podlegają konsolidacji.
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży ujmowane są początkowo w wartości godziwej łącznie z kosztami transakcji. Na dzień kończący okres sprawozdawczy kategoria ta wyceniana jest według wartości godziwej. Przychody z odsetek dotyczące aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży ujmowane są w wyniku finansowym według efektywnej stopy procentowej. Dywidendy dotyczące aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów kiedy prawa do otrzymania płatności przez Grupę zostały ustalone. Wszystkie inne zmiany w wartości godziwej ujmowane są w kapitale własnym. W momencie sprzedaży tych aktywów lub ich wygaśnięcia skutki ich wyceny ujęte w kapitale własnym rozpoznaje się w wyniku finansowym.
Aktywa te są usuwane ze sprawozdania z sytuacji finansowej, kiedy prawa do otrzymania korzyści z danego aktywa wygasły lub zostały przekazane, a Grupa przekazała praktycznie wszystkie korzyści i ryzyka związane z aktywem.
Aktywa w tej kategorii wykazywane są jako aktywa bieżące, chyba że ich wymagalność przekracza 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy kiedy prezentowane są jako aktywa trwałe.
Instrumenty pochodne
Instrumenty pochodne są ujmowane i wyceniane na dzień kończący okres sprawozdawczy w wartości godziwej. Grupa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń. W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupa stosowała transakcje terminowe typu forward w celu minimalizowania ryzyka walutowego.
Zapasy
Zapasy są aktywami, przeznaczonymi do sprzedaży w toku zwykłej działalności gospodarczej, będącymi w trakcie produkcji przeznaczonej na sprzedaż oraz mającymi postać materiałów lub surowców zużywanych w procesie produkcyjnym lub w trakcie świadczenia usług. Zapasy obejmują materiały, towary, produkty gotowe oraz produkcję w toku.
Materiały i towary wycenia się pierwotnie w cenach zakupu. Na dzień kończący okres sprawozdawczy wycena materiałów i towarów odbywa się z zachowaniem zasad ostrożnej wyceny, tzn. kategorie te wyceniane są według ceny zakupu lub ceny sprzedaży możliwej do uzyskania w zależności od tego, która z nich jest niższa.
Produkty gotowe oraz produkty w toku wycenia się pierwotnie na poziomie rzeczywistego kosztu wytworzenia. Na dzień kończący okres sprawozdawczy wycena produktów gotowych i produkcji w toku odbywa się z zachowaniem zasad ostrożnej wyceny, tzn. kategorie te wyceniane są według kosztu wytworzenia lub ceny sprzedaży możliwej do uzyskania w zależności od tego, która z nich jest niższa.
Rozchód zapasów odbywa się według cen średnioważonych. Odpisy aktualizujące dotyczące zapasów, wynikające z ostrożnej wyceny oraz odpisy aktualizujące dla pozycji zalegających, jak i ich odwrócenia, odnoszone są w pozostałe koszty i przychody operacyjne.
Należności handlowe i pozostałe
Należności ujmowane są pierwotnie w wartościach godziwych. W przypadku stosowania normalnych terminów płatności, uznanych w praktyce na rynku w transakcjach o podobnym charakterze, za wartość godziwą uznaje się ich wartość nominalną powstałą w dniu rozpoznania przychodu.
Na dzień kończący okres sprawozdawczy należności handlowe wycenia się według zamortyzowanego kosztu w oparciu o efektywną stopę procentową z zachowaniem zasad ostrożności. Wartość należności aktualizuje się, uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty poprzez dokonanie odpisu aktualizującego.
Odpisy aktualizujące wartość należności zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych w zależności od rodzaju należności, której dotyczy odpis aktualizujący. Należności wyrażone w walutach obcych ujmuje się w księgach i wycenia na dzień kończący okres sprawozdawczy zgodnie z zasadami opisanymi w punkcie "Transakcje w walutach obcych".
Należności z tytułu wyceny kontraktów budowlanych ujmowane są w księgach rachunkowych w wysokości przyszłych przychodów kalkulowanych w oparciu o metodę stopnia zaawansowania kosztowego, z uwzględnieniem kwot wcześniej zafakturowanych i zapłaconych. W przypadkach, gdy wartości należności nie można wiarygodnie oszacować, jest ona ujmowana w księgach rachunkowych do wysokości kosztu poniesionego na dany projekt, co do którego szacunki wskazują, że da się odzyskać.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne obejmują gotówkę w kasie oraz środki pieniężne na rachunkach bankowych, w tym utrzymywane w ramach lokat bankowych. Ekwiwalenty środków pieniężnych obejmują krótkoterminowe inwestycje o dużej płynności, łatwo wymienialne na określone kwoty oraz narażone na nieznaczne ryzyko zmiany wartości, w tym należne odsetki od lokat bankowych. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wyceniane są według wartości nominalnych. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wyrażone w walutach obcych ujmuje się w księgach i wycenia na dzień kończący okres sprawozdawczy zgodnie z zasadami opisanymi w punkcie "Transakcje w walutach obcych". Dla celów sprawozdania z przepływów pieniężnych środki pieniężne i ich ekwiwalenty zdefiniowane są w identyczny sposób jak dla celów ujmowania w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.
Kredyty i pożyczki bankowe
Kredyty i pożyczki bankowe ujmowane w wartości zamortyzowanego kosztu. Wyjątkiem są kredyty udzielone w rachunku bieżącym, dla których nie są ustalone harmonogramy spłat. W przypadku tego rodzaju kredytów, koszty związane z jego uruchomieniem oraz inne opłaty obciążają koszty finansowe w okresie ich poniesienia. W pozostałych przypadkach koszty finansowe, łącznie z prowizjami płatnymi w momencie spłaty lub umorzenia oraz kosztami bezpośrednimi zaciągnięcia kredytów, ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i zwiększają wartość księgową instrumentu z uwzględnieniem spłat dokonanych w bieżącym okresie.
Zobowiązania handlowe i pozostałe
Za zobowiązania uznaje się wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów Grupy. Zobowiązania ujmowane są pierwotnie w wartościach godziwych. W przypadku stosowania normalnych terminów płatności, uznanych w praktyce na rynku w transakcjach o podobnym charakterze, za wartość godziwą uznaje się ich wartość nominalną powstałą w dniu rozpoznania zobowiązania. Na dzień kończący okres sprawozdawczy zobowiązania wycenia się w wartości zamortyzowanego kosztu.
Do zobowiązań klasyfikowane są rozliczenia międzyokresowe kosztów. Do pozycji tych zalicza się zobowiązania przypadające do zapłaty za towary lub usługi, które zostały otrzymane lub wykonane, ale nie zostały opłacone, zafakturowane lub formalnie uzgodnione z dostawcą, łącznie z kwotami należnymi pracownikom, np. z tytułu zaległych urlopów lub premii. Pomimo, iż w tych konkretnych sytuacjach konieczne jest oszacowanie kwoty lub też terminu zapłaty w/w zobowiązań, stopień niepewności jest na ogół znacząco mniejszy niż w przypadku rezerw, stąd rozliczenia te klasyfikuje się jako zobowiązania bieżące.
Zobowiązania wyrażone w walutach obcych ujmuje się w księgach i wycenia na dzień kończący okres sprawozdawczy zgodnie z zasadami opisanymi w punkcie "Transakcje w walutach obcych".
Rezerwy
Rezerwy tworzone są w przypadku, kiedy na Grupie ciąży istniejący obowiązek prawny lub zwyczajowo oczekiwany, wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego zobowiązania, przy czym kwoty tego zobowiązania lub termin jego wymagalności nie są pewne. W przypadku gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza oraz ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Zwiększenia rezerw, opartych na metodzie dyskontowania, w związku z upływem czasu są ujmowane jako koszty finansowania zewnętrznego.
Jeżeli Grupa spodziewa się, że koszty objęte rezerwą zostaną w jakikolwiek sposób zwrócone, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy istnieje pewność, że zwrot ten nastąpi.
Rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych ujmowane są w momencie sprzedaży produktów zgodnie z najlepszym szacunkiem Zarządu co do przyszłych kosztów koniecznych do poniesienia przez Grupę w okresie gwarancji. Okres gwarancji udzielanej przez Grupę na swoje wyroby najczęściej wynosi 24 miesiące. Wartość rezerw szacowana jest na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy na bazie historycznych danych o wysokości kosztów napraw gwarancyjnych.
Rezerwy na ryzyka specyficzne tworzone są jedynie w przypadkach, kiedy prawdopodobny jest wypływ korzyści ekonomicznych z jednostki, a szacunek może zostać przeprowadzony w sposób wiarygodny.
W zakresie świadczeń pracowniczych, Grupa nie jest stroną żadnych porozumień płacowych ani zbiorowych układów pracy. Grupa nie posiada także programów emerytalnych zarządzanych bezpośrednio przez Grupę lub przez fundusze zewnętrzne. Koszty świadczeń pracowniczych obejmują wynagrodzenia płatne zgodnie z warunkami zawartych umów o pracę z poszczególnymi pracownikami oraz koszty świadczeń emerytalnych (odprawa emerytalna) wypłacone pracownikom zgodnie z przepisami prawa, po okresie zatrudnienia. Zobowiązania z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych wyceniane są na zasadach ogólnych. Świadczenia długoterminowe szacowane są na podstawie metod aktuarialnych.
Dotacje
Otrzymane dotacje ujmowane są w księgach rachunkowych jako przychody przyszłych okresów. Wraz z przyjęciem do użytkowania aktywów na wytworzenie których otrzymana została dotacja, przychód z dotacji rozliczany jest na przestrzeni okresu użytkowania aktywów.
Transakcje w walutach obcych
a. Transakcje handlowe i wycena na dzień kończący okres sprawozdawczy
Wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:
- kupna lub sprzedaży walut stosowanych przez bank, z którego usług korzysta Grupa w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,
- średnim ustalonym dla danej waluty przez Bank Narodowy na ten dzień.
Pozycje aktywów i zobowiązań wyrażone w walutach obcych wycenia się na dzień kończący okres sprawozdawczy według kursu publikowanego dla danej waluty na ten dzień przez Bank Narodowy. Różnice kursowe powstałe w wyniku rozliczenia transakcji wyrażonych w walutach obcych, jak również powstałe z wyceny bilansowej pozycji aktywów i zobowiązań wyrażonych w walutach obcych i dotyczących działalności podstawowej (operacyjnej) Grupy odnosi się w koszty lub przychody finansowe.
b. Przeliczenie jednostek zagranicznych
Pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej oraz sprawozdania z całkowitych dochodów wszystkich jednostek Grupy, których waluta funkcjonalna jest inna niż waluta funkcjonalna jednostki dominującej przeliczane są i ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym według następujących zasad:
- aktywa i zobowiązania ujęte na dzień kończący okres sprawozdawczy są przeliczane po kursie zamknięcia publikowanym przez Narodowy Bank Polski,
- przychody i koszty ujęte w rachunku zysków i strat przeliczane są po kursie będącym średnią wartością kursów średnich publikowanych przez Narodowy Bank Polski,
- wszystkie różnice kursowe powstające z powyższego przeliczenia ujmowane są jako składnik kapitałów własnych.
W przypadku sprzedaży jednostki zależnej różnice kursowe ujęte na kapitale własnym ujmowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako część zysku (straty) na sprzedaży jednostki zależnej.
Wartość firmy oraz skutki wyceny do wartości godziwej na dzień nabycia jednostki zależnej traktowane są jako elementy aktywów i zobowiązań tej jednostki i przeliczane są kursem zamknięcia.
c. Kursy średnie
Średnie kursy walut użyte do wyceny pozycji walutowych posiadanych przez Grupę na dzień kończący okres sprawozdawczy w okresach objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym były następujące:
| Kurs | 31.03.2017 | 01.04.2016- 31.03.2017 |
31.03.2016 | 01.04.2015- 31.03.2016 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| EURO (EUR) | 4,2198 | 4,3529 | 4,2684 | 4,2263 | |
| Korona czeska (CZK) | 0,1559 | 0,1610 | 0,1578 | 0,1558 | |
| Hrywna ukraińska (UAH) | 0,1460 | 0,1533 | 0,1436 | 0,1668 | |
| Lej rumuński (RON) | 0,9277 | 0,9678 | 0,9538 | 0,9487 | |
| Rubel rosyjski (RUB) | 0,0704 | 0,0632 | 0,0555 | 0,0606 | |
| Forint węgierski (100 HUF) | 1,3670 | 1,4007 | 1,3586 | 1,3817 |
Leasing
Leasing jest klasyfikowany jako leasing finansowy, gdy warunki umowy przenoszą zasadniczo całe potencjalne korzyści oraz ryzyko wynikające z użytkowania przedmiotu leasingu na leasingobiorcę. Wszystkie pozostałe rodzaje leasingu są traktowane jako leasing operacyjny.
Aktywa użytkowane na podstawie umowy leasingu finansowego są traktowane jak aktywa Grupy i wyceniane w wartości godziwej w momencie ich nabycia, nie wyższej jednak niż wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych. Zobowiązanie ujmowane jest w księgach rachunkowych i prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w wartości bieżącej przyszłych minimalnych płatności. Wartość bieżąca przyszłych minimalnych płatności kalkulowana jest przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza oraz ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Płatności leasingowe są dzielone na część odsetkową oraz część kapitałową, tak, by stopa odsetek od pozostającego zobowiązania była wielkością stałą. Koszty odsetek są odnoszone do wyniku finansowego jako koszty finansowe.
Płatności z tytułu leasingu operacyjnego są odnoszone na wynik finansowy przy zastosowaniu metody liniowej w okresie wynikającym z umowy leasingu. Korzyści otrzymane i należne jako zachęta do zawarcia umowy leasingu operacyjnego odnoszone są do wyniku finansowego przy zastosowaniu metody liniowej w okresie wynikającym z umowy leasingu.
Utrata wartości
Na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy Grupa dokonuje przeglądu wartości księgowej netto składników majątku trwałego w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty ich wartości. W przypadku, gdy stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu.
W sytuacji, gdy składnik aktywów nie generuje przepływów pieniężnych, które są w znacznym stopniu niezależnymi od przepływów generowanych przez inne aktywa, analizę przeprowadza się dla grupy aktywów generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów. Wartość odzyskiwalna ustalana jest jako kwota wyższa z dwóch wartości, a mianowicie: wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży lub wartości użytkowej, która odpowiada wartości bieżącej szacunku przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu stopy dyskonta uwzględniającej aktualną rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko specyficzne, jeśli występuje, dla danego aktywa.
Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa od wartości księgowej netto składnika aktywów lub ich grupy, wartość księgowa jest pomniejszana do wartości odzyskiwalnej. Strata z tego tytułu jest ujmowana jako koszt w okresie, w którym nastąpiła utrata wartości.
W sytuacji odwrócenia utraty wartości, wartość netto składnika aktywów zwiększana jest do nowej oszacowanej wartości odzyskiwalnej, nie wyższej jednak od wartości netto tego składnika aktywów jaka byłaby ustalona, gdyby utrata wartości nie została rozpoznana w poprzednich okresach. Odwrócenie utraty wartości ujmowane jest w okresie, w którym ustały przesłanki powodujące trwałą utratę wartości.
Testy na utratę wartości dla wartości firmy przeprowadzane są co roku lub częściej, jeśli wystąpią ku temu przesłanki. Odpis z tytułu utraty wartości ustalany jest poprzez oszacowanie wartości odzyskiwalnej ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego została alokowana dana wartość firmy. W przypadku, gdy odzyskiwalna wartość ośrodka wypracowującego środki pieniężne jest niższa niż wartość bilansowa, ujęty zostaje odpis z tytułu utraty wartości.
Przychody i koszty
Przychody ze sprzedaży ujmowane są w wartości godziwej zapłat otrzymanych lub należnych i reprezentują należności za produkty, towary i usługi dostarczone w ramach normalnej działalności gospodarczej, po pomniejszeniu o rabaty, VAT i inne podatki związane ze sprzedażą.
Sprzedaż produktów i towarów ujmowana jest w momencie dostarczenia towarów i przekazania odbiorcy znaczącego ryzyka związanego z dostawą.
Przychody z tytułu świadczonych usług rozpoznawane są na podstawie stopnia zaawansowania. Jeśli wyniku danej usługi nie można wiarygodnie określić, wówczas przychody uzyskiwane z tego tytułu ujmowane są tylko do wysokości poniesionych kosztów, które Grupa spodziewa się odzyskać.
Do pozostałych przychodów operacyjnych klasyfikowane są przychody i zyski nie związane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną Grupy. Do tej kategorii zaliczane są otrzymane dotacje, zyski z tytułu sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych, otrzymane odszkodowania związane ze zwrotem kosztów sądowych, nadpłaconych zobowiązań podatkowych, za wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz otrzymane odszkodowania z tytułu strat w majątku Grupy, który objęty był ubezpieczeniem. Do pozostałych przychodów operacyjnych zaliczane są także odwrócenia odpisów aktualizujących wartość należności i zapasów oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości składników majątku trwałego. Do pozostałych przychodów operacyjnych Grupa zalicza również zysk na sprzedaży jednostek zależnych.
Do pozostałych kosztów operacyjnych zaliczane są koszty i straty nie związane w sposób bezpośredni z działalnością operacyjną Grupy. Kategoria ta obejmuje straty na sprzedaży składników rzeczowego majątku trwałego, przekazane darowizny tak w formie rzeczowej jak i pieniężnej na rzecz innych jednostek, w tym jednostek pożytku publicznego oraz skutki wynikające z gwarancji i poręczeń udzielonych na rzecz innych podmiotów. Do pozostałych kosztów operacyjnych zaliczane są także koszty odpisów aktualizujących wartość należności i zapasów oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości składników majątku trwałego. Do pozostałych kosztów operacyjnych zalicza się także stratę na sprzedaży jednostek zależnych.
Do przychodów finansowych klasyfikowane są przychody z tytułu otrzymanych dywidend, odsetki od działalności lokacyjnej i inwestycyjnej w różnego rodzaju formy instrumentów finansowych oraz nadwyżkę dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi. Przychody z tytułu odsetek ujmowane są narastająco, w odniesieniu do głównej kwoty należnej, zgodnie z metodą efektywnej stopy procentowej. Przychody z tytułu dywidend są ujmowane w momencie, kiedy zostaje ustanowione prawo akcjonariuszy do otrzymania płatności.
Do kosztów finansowych klasyfikowane są koszty z tytułu wykorzystywania zewnętrznych źródeł finansowania, odsetki płatne z tytułu umów leasingu finansowego jakich Grupa jest stroną jako leasingobiorca oraz nadwyżkę ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi.
Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego czasu w celu doprowadzenia ich do użytkowania, zalicza się do kosztów wytworzenia takich aktywów aż do momentu, w którym aktywa te są zasadniczo gotowe do zamierzonego użytkowania lub sprzedaży.
Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są odnoszone bezpośrednio na wynik finansowy w okresie, w którym zostały poniesione.
Powyższe zasady kapitalizacji nie są stosowane do:
- aktywów wycenianych w wartości godziwej
- oraz zapasów wytwarzanych w znaczących ilościach w cyklu ciągłym i charakteryzujących się wysoką rotacją.
Opodatkowanie
Na podatek dochodowy składają się podatek bieżący (CIT) oraz podatek odroczony.
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego roku obrotowego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów nie podlegających opodatkowaniu i kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym w danej jurysdykcji podatkowej.
Podatek odroczony jest wyliczany jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości w oparciu o różnice pomiędzy wartościami księgowymi netto aktywów i pasywów, a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
Rezerwa na podatek odroczony jest tworzona od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe.
Wartość składników aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy, a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis.
Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne. Podatek odroczony jest ujmowany w wyniku finansowym, poza przypadkiem gdy dotyczy on pozycji ujętych bezpośrednio w innych całkowitych dochodach. W tym ostatnim wypadku podatek odroczony jest również rozliczany bezpośrednio w inne całkowite dochody. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego są kompensowane, jeżeli Grupa posiada możliwy do wyegzekwowania tytuł prawny do przeprowadzenia kompensaty bieżących zobowiązań i aktywów podatkowych i pod warunkiem, że aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dotyczą podatku dochodowego nałożonego przez tę samą władzę podatkową.
Działalność zaniechana
Działalność zaniechana jest częścią działalności Grupy, która stanowi odrębną ważną dziedzinę działalności lub geograficzny obszar działalności, którą zbyto lub przeznaczono do sprzedaży lub wydania, albo jest to jednostka zależna nabyta wyłącznie w celu odsprzedaży. Klasyfikacji do działalności zaniechanej dokonuje się na skutek zbycia lub wtedy, gdy działalność spełnia kryteria zaklasyfikowania jako przeznaczona do sprzedaży. W przypadku, gdy działalność jest zaklasyfikowana jako zaniechana, dane porównawcze do sprawozdania z całkowitych dochodów są przekształcane tak, jakby działalność została zaniechana na początku okresu porównawczego. Dane dotyczące działalności zaniechanej prezentowane są w Nocie 30 w dodatkowych notach objaśniających.
Segmenty operacyjne
Z uwagi na podobne cechy gospodarcze oraz podobieństwo w zakresie rodzaju produktów i usług, rodzaju procesów produkcyjnych, rodzaju i grup klientów, stosowanych metod dystrybucji a także środowiska regulacyjnego, całość działalności Grupy jest agregowana i prezentowana w sprawozdaniu finansowym jako jeden segment operacyjny.
NOTA 3 PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2016- | 01/04/2015- | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Przychody ze sprzedaży produktów | 247 876 | 209 703 |
| - w tym z kontraktów budowlanych | 113 180 | 91 187 |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 21 622 | 22 022 |
| Razem przychody ze sprzedaży | 269 498 | 231 725 |
| w tym: | ||
| - do jednostek powiązanych | 132 | 126 |
Podstawowe produkty
Działalność Grupy obejmuje produkcję, sprzedaż, usługi budowlano-montażowe oraz serwis z zakresu systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Oferowane w trakcie okresu sprawozdawczego wyroby można podzielić na cztery grupy produktowe:
- oddzielenia przeciwpożarowe,
- systemy oddymiania i doświetleń dachowych,
- systemy wentylacji pożarowej,
- zabezpieczenia konstrukcji budowlanych.
W dniu 16 grudnia 2013 roku Grupa zbyła na rzecz inwestora zewnętrznego część działalności związaną z oddzieleniami przeciwpożarowymi, w wyniku czego zaprzestała oferowania tych rozwiązań. Od dnia zbycia do końca bieżącego roku obrotowego działalność w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych dotyczyła wyłącznie dokończenia realizacji zawartych wcześniej umów handlowych, na co Grupa posiadała stosowną zgodę inwestora, oraz nie była objęta zakazem konkurencji na rynkach obrotu.
Przychody ze sprzedaży podstawowych produktów przedstawiają się następująco:
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2016- | 01/04/2015- | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Oddzielenia przeciwpożarowe | 4 605 | 4 553 |
| Systemy oddymiania i doświetleń dachowych | 137 109 | 124 599 |
| Systemy wentylacji pożarowej | 61 775 | 55 838 |
| Zabezpieczenia konstrukcji budowlanych | 52 023 | 42 369 |
| Inne | 13 986 | 4 366 |
| Razem przychody ze sprzedaży | 269 498 | 231 725 |
Grupa posiada rozproszoną strukturę nabywców. Sprzedaż do żadnego z nabywców nie przekracza 10% obrotów Grupy "MERCOR" S.A.
Przychody ze sprzedaży w podziale na rynki geograficzne przedstawiają się następująco:
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2016- | 01/04/2015- | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Polska | 130 001 | 130 304 |
| Czechy i Słowacja | 20 172 | 13 362 |
| Hiszpania | 29 966 | 25 606 |
| Rosja | 36 860 | 23 227 |
| Ukraina | 3 361 | 2 593 |
| Rumunia | 6 813 | 4 294 |
| Węgry | 17 536 | 6 587 |
| Pozostałe | 24 789 | 25 752 |
| Razem przychody ze sprzedaży | 269 498 | 231 725 |
NOTA 4 KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2016- | 01/04/2015- | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| przekształcone | ||
| Koszt własny sprzedaży | 200 409 | 168 032 |
| - w tym koszt własny kontraktów budowlanych | 91 718 | 76 737 |
| Koszty sprzedaży | 36 596 | 28 593 |
| Koszty ogólnego zarządu | 18 119 | 23 765 |
| Razem koszty działalności | 255 124 | 220 390 |
| w tym: | ||
| Amortyzacja | 7 235 | 5 882 |
| Zużycie materiałów i energii | 105 216 | 88 742 |
| Usługi obce | 59 054 | 51 626 |
| Wynagrodzenia | 53 070 | 38 929 |
| Świadczenia na rzecz pracowników | 8 374 | 10 443 |
| Podatki i opłaty | 1 213 | 1 424 |
| Pozostałe | 4 068 | 8 339 |
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 16 894 | 15 005 |
| 255 124 | 220 390 |
Koszty pracownicze
Wynagrodzenia
Koszty wynagrodzeń obejmują wynagrodzenia płatne zgodnie z warunkami zawartych umów z poszczególnymi pracownikami.
Świadczenia na rzecz pracowników
Koszty ubezpieczeń społecznych jednostek zlokalizowanych w Polsce obejmują świadczenia z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego, składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Pracy. Według obowiązujących przepisów, w okresie od 1 kwietnia 2016 roku do 31 marca 2017 roku oraz w okresie od 1 kwietnia 2015 do 31 marca 2016 roku wysokość składek wynosiła 20,28% podstawy ich wymiaru.
Jednostki zlokalizowane w Czechach zobligowane są do odprowadzania składek w wysokości 34%, zaś jednostki zlokalizowane na Słowacji w wysokości 35,2% podstawy wymiaru składek ustalonej zgodnie z obowiązującymi przepisami. Składki na ubezpieczenia społeczne w Hiszpanii wynoszą 23,6% podstawy wymiaru. Na Węgrzech podmioty odprowadzają składki w wysokości 28,5% od podstawy ich wymiaru. Obciążenie wynagrodzeń w Rosji wynosi 30,41%, natomiast w Rumunii jest to 22,75% podstawy wymiaru.
Koszty świadczeń emerytalnych obejmują odprawy emerytalne wypłacone pracownikom zgodnie z przepisami prawa pracy w poszczególnych jurysdykcjach. W jednostkach Grupy mających siedzibę w Polsce odprawy emerytalne wynikają z przepisów prawa pracy. Spółki nie są stroną żadnych programów emerytalnych jak i układów zbiorowych pracy, z których wynikałyby inne regulacje w tym zakresie. W Hiszpanii, Republice Czeskiej jak i na Słowacji nie ma obowiązku wypłacania odpraw emerytalnych.
Niektóre z jednostek Grupy zlokalizowane w Polsce zobowiązane są do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Odpisy na powyższy fundusz obciążają koszty działalności Grupy i powodują konieczność zablokowania środków funduszu na wydzielonym rachunku bankowym. W sprawozdaniu finansowym aktywa i zobowiązania funduszu wykazywane są w wartości netto. Z uwagi na charakter działania w/w funduszu, aktywa i zobowiązania funduszu są sobie równe. Stan Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w jednostce dominującej na dzień 31 marca 2017 roku i 31 marca 2016 wynosił odpowiednio 582 tys. złotych i 521 tys. złotych. Odpis obciążający koszty działalności w okresie 01.04.2016 – 31.03.2017 wynosił 415 tys. złotych, za okres 01.04.2015 – 31.03.2016 była to kwota 361 tys. złotych.
Inne świadczenia na rzecz pracowników obejmują szkolenia związane z podnoszeniem kwalifikacji oraz inne świadczenie określone przepisami prawa pracy.
Koszty prac rozwojowych
| Za okres 01/04/2016- 31/03/2017 |
Za okres 01/04/2015- 31/03/2016 |
|
|---|---|---|
| Koszty prac rozwojowych ujęte bezpośrednio w kosztach działalności |
w tys. PLN | w tys. PLN |
| Koszty amortyzacji aktywowanych kosztów prac rozwojowych |
353 2 328 |
325 1 786 |
| 2 681 | 2 111 |
Koszty prac rozwojowych ujmowane są jako składnik wartości niematerialnych po spełnieniu warunków i według zasad opisanych w Nocie 2. Amortyzacja kapitalizowanych kosztów prac rozwojowych, jak również koszty poniesione na etapie prac badawczych oraz nakłady nie spełniające warunków do ujęcia ich w aktywach odnoszone są w koszty działalności Grupy.
NOTA 5 POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2016- | 01/04/2015- | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Zysk na zbyciu rzeczowych aktywów trwałych | 665 | 767 |
| Rozwiązane odpisy aktualizujące wartość należności | 1 293 | 1 019 |
| Rozwiązane odpisy aktualizujące wartość zapasów | 621 | 72 |
| Otrzymany zwrot kosztów sądowych | 46 | 144 |
| Otrzymane kary i odszkodowania | 88 | 244 |
| Odzyskane należności uprzednio spisane jako nieściągalne | 53 | 159 |
| Odpisanie zobowiązań przedawnionych | 176 | 238 |
| Pozostałe | 546 | 945 |
| 3 488 | 3 588 |
NOTA 6 POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2016- | 01/04/2015- | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Strata na zbyciu rzeczowych aktywów trwałych | 21 | 111 |
| Utworzone odpisy aktualizujące wartość należności | 3 037 | 1 284 |
| Utworzone odpisy aktualizujące wartość zapasów | 301 | - |
| Niedobory inwentaryzacyjne | 1 685 | - |
| Spisanie nakładów na prace rozwojowe w toku | 343 | 187 |
| Zapłacone kary, grzywny i odszkodowania | 188 | 266 |
| Odpisane należności | 39 | 236 |
| Koszty postępowania sądowego | 215 | 59 |
| Pozostałe | 487 | 680 |
| 6 316 | 2 823 |
NOTA 7 PRZYCHODY FINANSOWE
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2016- | 01/04/2015- | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Odsetki od lokat | 3 | 163 |
| Odsetki z tytułu nieterminowych płatności | 75 | 345 |
| Odsetki od kaucji gwarancyjnych | 1 352 | 973 |
| Nadwyżka dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi | 867 | 177 |
| Pozostałe | 385 | 386 |
| 2 682 | 2 044 |
NOTA 8 KOSZTY FINANSOWE
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2016- | 01/04/2015- | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Odsetki od kredytów bankowych | 2 163 | 1 826 |
| Odsetki z tytułu nieterminowej płatności | 13 | 9 |
| Odsetki od leasingu finansowego | 1 186 | 1 271 |
| Nadwyżka ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi | 553 | 536 |
| Prowizje od kredytów i gwarancji bankowych | 445 | 290 |
| Pozostałe | 170 | 56 |
| 4 530 | 3 988 |
NOTA 9 PODATEK DOCHODOWY
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych. Zastosowanie tych przepisów różnicuje zysk (stratę) podatkową od księgowego zysku (straty) netto, w związku z wyłączeniem przychodów nie podlegających opodatkowaniu i kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu.
Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym w danej jurysdykcji. W Polsce od 2004 roku obowiązuje stawka podatku dochodowego w wysokości 19% podstawy opodatkowania.
Jednostki zlokalizowane poza granicami Polski płacą podatek dochodowy według stawek obowiązujących w danym kraju, które wynosiły odpowiednio:
- w Czechach 19%
- na Słowacji 22%
- na Ukrainie 18%
- w Rumunii 16%
- w Hiszpanii do 31 grudnia 2014 roku 30% lub 25% w zależności od wysokości osiąganych przychodów, od stycznia 2015 roku stawka 30% zamieniona została na 25%
- w Federacji Rosyjskiej 20%
- na Białorusi 18%
- na Węgrzech 10%.
W zakresie podatku dochodowego, Grupa podlega przepisom ogólnym w tym zakresie. Grupa nie jest częścią podatkowej grupy kapitałowej, jak również nie prowadzi działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Żadna ze spółek nie posiada zwolnienia z tytułu podatku dochodowego ani innych form pomocy publicznej, co różnicowałoby zasady określania podstawy opodatkowania w stosunku do przepisów ogólnych w tym zakresie.
Główne składniki obciążenia podatkowego przedstawiają się następująco:
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2016- | 01/04/2015- | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| Ustawowa stawka podatkowa jednostki dominującej | 19% | 19% |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Bieżący podatek dochodowy | ||
| Bieżące obciążenie z tytułu podatku | 1 273 | 964 |
| 1 273 | 964 | |
| Odroczony podatek dochodowy | ||
| Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic | ||
| przejściowych | 4 228 | 2 338 |
| 4 228 | 2 338 | |
| Obciążenie podatkowe wykazane w sprawozdaniu z | ||
| całkowitych dochodów | 5 501 | 3 302 |
Różnice pomiędzy nominalną a efektywną stawką podatkową przedstawiają się następująco:
| Wynik brutto przed opodatkowaniem | 9 698 | 11 715 |
|---|---|---|
| Efektywna stawka podatkowa | 56,73% | 28,19% |
| Podatek według efektywnej stawki | 5 501 | 3 302 |
| Podatek według ustawowych stawek | 2 344 | 3 148 |
| Efekt podatkowy kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania według przepisów podatkowych Efekt podatkowy przychodów nie będących przychodami |
248 | 1 534 |
| według przepisów podatkowych Efekt podatkowy związany z poniesionymi stratami |
(633) | (1 380) |
| podatkowymi | 3 542 | - |
| Podatek według efektywnej stawki | 5 501 | 3 302 |
W związku z przejściowymi różnicami pomiędzy podstawą opodatkowania a zyskiem (stratą) wykazaną w sprawozdaniu finansowym, tworzony jest podatek odroczony. Odroczony podatek dochodowy na dzień 31 marca 2017 roku i 31 marca 2016 roku wynika z pozycji przedstawionych w tabeli poniżej.
| Sprawozdanie z sytuacji finansowej | Sprawozdanie z całkowitych dochodów |
|||
|---|---|---|---|---|
| Koniec | Koniec | Za okres | Za okres | |
| okresu | okresu | 01/04/2016- | 01/04/2015- | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | ||||
| Różnice w wartości podatkowej i bilansowej rzeczowych | ||||
| aktywów trwałych i wartości niematerialnych | 8 174 | 7 265 | (909) | (1 086) |
| Skutki wyceny kontraktów długoterminowych | 1 247 | 1 246 | (1) | 668 |
| Różnice kursowe niezrealizowane i wycena transakcji | ||||
| forward | 11 | - | (11) | 16 |
| Naliczone odsetki | - | - | - | 952 |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 9 432 | 8 511 | (921) | 550 |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | ||||
| Skutki wyceny kontraktów długoterminowych | 1 013 | 532 | 481 | (390) |
| Różnice w wartości podatkowej i bilansowej rzeczowych | ||||
| aktywów trwałych i wartości niematerialnych | 4 122 | 3 752 | 370 | (617) |
| Rezerwa na koszty i świadczenia pracownicze | 841 | 704 | 137 | (550) |
| Odpisy aktualizujące należności wątpliwe | 1 479 | 1 591 | (299) | (31) |
| Odpisy aktualizujące zapasy | 105 | 180 | (75) | (10) |
| Różnice kursowe niezrealizowane i wycena transakcji | ||||
| forward | 1 | 238 | (237) | 230 |
| Przychody przyszłych okresów | 817 | 937 | (120) | (119) |
| Naliczone odsetki | 67 | 225 | (158) | (1 606) |
| Aktywo utworzone na rozpoznanej stracie podatkowej | 3 502 | 7 168 | (3 406) | 205 |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 11 947 | 15 327 | (3 307) | (2 888) |
| w tym: | ||||
| aktywa z tytułu podatku odroczonego | 4 107 | 6 935 | ||
| rezerwa na podatek odroczony | 1 592 | 119 | ||
| Obciążenie wyniku z tytułu odroczonego podatku | ||||
| dochodowego | (4 228) | (2 338) |
W prezentowanych okresach podatek odroczony został utworzony od wszystkich różnic przejściowych między wynikiem finansowym a podstawą opodatkowania, za wyjątkiem utworzenia aktywa na podatek odroczony w związku z różnicą pomiędzy wartością księgową i podatkową wartości firmy oraz utworzenia aktywa na podatek odroczony od kwoty niewykorzystanej przez jednostkę dominującą straty podatkowej.
Po dokonanych analizach możliwości dalszego odliczania straty podatkowej od podstawy opodatkowania w latach przyszłych, jednostka dominująca oceniła, że rozliczenie takie nie będzie możliwe w pełnej wysokości. W związku z tym, na koniec bieżącego roku obrotowego, nie rozpoznała aktywa z tytułu poniesionej straty podatkowej w wysokości 3.542 tys. PLN. Podjęcie decyzji w tym zakresie, stanowi element ostrożnościowego podejścia Zarządu jednostki dominującej, w szczególności, wobec otoczenia prawno-podatkowego.
Strata podatkowa poniesiona przez jednostkę dominującą w roku podatkowym 2012/2013 była przedmiotem kontroli prowadzonej przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, w związku z wykazaną nadpłatą podatku dochodowego za ten okres w kwocie 5.138 tys. PLN. W lipcu 2014 roku jednostka dominująca otrzymała protokół z przeprowadzanej kontroli, w którym Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego zakwestionował wykazaną w zeznaniu podatkowym stratę jak i nadpłatę podatku. Zarząd jednostki dominującej złożył zastrzeżenia do otrzymanego protokołu, nie zgadzając się z jego ustaleniami, podtrzymując jednocześnie swoje stanowisko co do wysokości poniesionej straty podatkowej w kwocie 76.139.865,64 PLN, wygenerowanej w wyniku zbycia udziałów w BEM Sp. z o.o., jak i zasadności żądania zwrotu nadpłaty podatku w pełnej wysokości. W protokole z kontroli, przekazanym jednostce dominującej w lipcu 2014 roku, Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego zakwestionował poniesienie tej straty, powołując się na klauzulę obejścia prawa podatkowego, która na dzień zawarcia transakcji zbycia udziałów nie istniała w porządku prawnym w Polsce. W styczniu 2015 roku w jednostce dominującej zakończyła się kontrola podatkowa w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem Państwa z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy 2012/2013. Organ podatkowy w przedstawionym protokole, do którego jednostka dominująca wniosła zastrzeżenia, nadal kwestionował wykazaną w zeznaniu podatkowym stratę oraz nadpłatę podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy 2012/2013. Jednostka dominująca w złożonych zastrzeżeniach, w dalszym ciągu podważała ustalenia dokonane przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku i podtrzymała stanowisko zarządu "MERCOR" S.A. w zakresie zasadności wykazanej straty podatkowej jak i nadpłaty podatku.
W czerwcu 2015 roku jednostka dominująca otrzymała postanowienia Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku o wszczęciu postępowań podatkowych w sprawie prawidłowości rozliczenia z budżetem z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy 01.04.2012-31.03.2013 oraz w sprawie określenia wysokości odsetek za zwłokę od niezapłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za ten sam rok podatkowy.
Postępowania podatkowe zakończyły się wydaniem przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego we wrześniu 2015 roku decyzji ustalających zobowiązanie jednostki dominującej w zakresie podatku dochodowego za rok 2012/2013 w kwocie 5.375.791 PLN oraz odsetek od niezapłaconych w terminie zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w kwocie 6.272 PLN. W wydanych decyzjach Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego podał jako podstawę prawną pozorność transakcji zbycia udziałów.
Jednostka dominująca podtrzymała swoje stanowisko w zakresie nieprawidłowości ustaleń dokonanych przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, w związku z czym złożyła do Izby Skarbowej w Gdańsku odwołanie od decyzji wydanych przez organ pierwszej instancji.
W lipcu 2016 roku jednostka dominująca otrzymała decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku, w których podtrzymane zostały decyzje Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku w zakresie ustalającym zobowiązanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jak i odsetek zwłoki od niezapłaconych w terminie zaliczek na podatek. Jednakże, decyzje wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku jako podstawę prawną ich wydania wskazują przepisy w zakresie ustalania cen transferowych (określając dochód ze zbycia udziałów na kwotę 0,00 zł), a nie wcześniej wskazywaną pozorność transakcji zbycia udziałów. Jednostka dominująca nie zgodziła się z decyzjami Dyrektora Izby Skarbowej, w związku z czym w sierpniu 2016 roku złożyła skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Rozprawa przed Wojewódzkim Sądem Apelacyjnym w Gdańsku odbyła się 20 grudnia 2016 roku. Skargi jednostki dominującej zostały oddalone. Jednostka dominująca nadal podtrzymuje swoje stanowisko w zakresie nieprawidłowych ustaleń i decyzji zarówno Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku jak i Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku, w związku z czym złożone zostały skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Jednostka dominująca oczekuje na wyznaczenie terminów rozpraw przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Jednostka dominująca uzyskała interpretację podatkową wydaną w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, która potwierdza prawidłowość rozliczenia transakcji zbycia udziałów, a tym samym potwierdza stanowisko jednostki dominującej w zakresie zasadności kwoty nadpłaty i rozliczanej straty.
W ocenie Zarządu jednostki dominującej, na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, istnieje jedynie niewielkie ryzyko, że wykazana w nim należność z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (wynikająca z zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy za rok podatkowy 2012/2013) w wysokości 5.433 tys. PLN nie zostanie odzyskana.
NOTA 10 ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ ORAZ DYWIDENDY
Zysk przypadający na jedną akcję
| Za okres | |
|---|---|
| 01/04/2015- | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 |
| 15 658 535 | 15 658 535 |
| 4 197 | 6 854 |
| (402) | (1 941) |
| 0,27 | 0,44 |
| (0,03) | (0,12) |
| Za okres 01/04/2016- |
Dywidendy wypłacone i zadeklarowane
W trakcie roku obrotowego trwającego od 1 kwietnia 2016 roku do 31 marca 2017 roku jednostka dominująca wypłaciła dywidendę za rok obrotowy 2015/2016 w wysokości 0,51 PLN na jedną akcję, tj. w łącznej wysokości 7.985.852,85 PLN. W poprzednim roku obrotowym Spółka wypłaciła dywidendę za rok obrotowy 2014/2015 w wysokości 1,02 PLN na jedną akcję, tj. w łącznej wysokości 15.971.705,70 PLN.
Zarząd jednostki dominującej będzie rekomendował pozostawienie zysku wypracowanego przez jednostkę dominującą w bieżącym roku obrotowym w jednostce dominującej z przeznaczeniem na kapitał zapasowy.
NOTA 11 WARTOŚCI NIEMATERIALNE
| Koniec | Koniec | |
|---|---|---|
| okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość firmy | 47 371 | 47 371 |
| Koszty zakończonych prac rozwojowych | 14 433 | 5 171 |
| Aktywowane koszty prac rozwojowych w toku | 7 524 | 10 927 |
| Koncesje oraz licencje | 8 190 | 6 130 |
| 77 518 | 69 599 |
Prace rozwojowe obejmują koszty procesu certyfikacji pozwalającego na dopuszczenie do obrotu rynkowego nowych wyrobów i technologii. Prace rozwojowe ujmowane są jako aktywa oraz amortyzowane według zasad opisanych w Nocie 2.
Koncesje oraz licencje obejmują przede wszystkim licencje na systemy komputerowe oraz oprogramowanie narzędziowe, wykorzystywane w działalności Grupy.
Grupa traktuje nadane prawa wieczystego użytkowania jako leasing operacyjny. W przypadku nabycia takich praw na rynku wtórnym prezentowane są one jako wartości niematerialne i amortyzowane w okresie przewidywanego ich użytkowania.
Na dzień 31 marca 2017 roku wykazana w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wartość firmy obejmuje wartości firmy powstałe przy nabyciu podmiotu Tecresa Proteccion Pasiva S.L.U w kwocie 39.834 tys. PLN oraz Grupy Dunamenti Tűzvédelem Zrt. w kwocie 7.537 tys. PLN. Wartość firmy z nabycia Grupy Kapitałowej Dunamenti Tuzvedelem została pierwotnie wyliczona w oparciu o szacunkową wartość aktywów netto i nie podlegała testowi na utratę wartości na 31 marca 2016 r. Końcowe rozliczenie ceny nabycia nie wykazało różnicy między szacunkową a rzeczywistą wartością nabytych aktywów netto. Grupa na dzień 31 marca 2017 roku dokonała testu na utratę wartości firmy powstałej w wyniku nabycia udziałów w Tecresa Proteccion Pasiva S.L.U oraz Dunamenti Tűzvédelem, które to testy nie wykazały konieczności dokonania odpisów aktualizacyjnych.
Przeprowadzony na 31 marca 2017 roku test na utratę wartości dla pozycji wartości firmy dokonany został w oparciu o prognozę zdyskontowanych przepływów pieniężnych dla okresów obejmujących okres 5 lat od dnia bilansowego z uwzględnieniem projekcji dla wartości rezydualnej. Długoterminowa stopa zwrotu dla wyliczenia wartości ośrodka wypracowującego środki pieniężne po okresie prognozy została przyjęta z uwzględnieniem specyfiki jednostki i rynku, na którym działa. Opracowane zostały prognozy uwzględniające specyfikę danego rynku oraz grupy produktowej, które opierają się na dotychczasowych doświadczeniach dotyczących danych rynków. Prognozy przepływów pieniężnych wraz z uzasadnieniem biznesowym zostały przygotowane przez dyrektorów poszczególnych pionów produktowych na okres 4-letni tj. lata obrotowe od 1 kwietnia 2018 roku do 31 marca 2022 roku, natomiast dla okresu od 1 kwietnia 2017 roku do 31 marca 2018 roku przy konstrukcji prognozy zostały użyte dane z zatwierdzonego budżetu rocznego. Dla celów zdyskontowania przyszłych przepływów pieniężnych zastosowana została stopa procentowa odpowiadająca kosztowi kapitału dla jednostki dominującej. Koszt kapitału został wyliczony w oparciu o metodę średniego ważonego kosztu kapitału (WACC), którego wartość wyniosła 7,32% dla Tecresy i 9,80% dla Dunamenti Tuzvedelem.
Do testu na utratę wartości dla wartości firmy powstałej z akwizycji spółki Tecresa został włączony ośrodek generujący środki pieniężne Tecresa przy uwzględnieniu synergii produktowych między "MERCOR" S.A. oraz Tecresa. "MERCOR" sprzedaje produkty z zakresu oddymiania do Tecresa; w drugą stronę – produkty hiszpańskiej Tecresy stanowią podstawę do sprzedaży pionu zabezpieczeń przeciwpożarowych w "MERCOR" S.A. Wymiana ta stała się możliwa tylko dzięki akwizycji. Przed akwizycją produkty te nie były wytwarzane w Grupie "MERCOR". Dzięki przejęciu Tecresy Grupa "MERCOR" realizuje pełną marżę na łańcuchu dostaw, od produkcji po instalację. Wzrosty sprzedaży w "MERCOR" S.A. opierają się na szacunku odnośnie dynamiki wzrostu polskiego rynku zabezpieczeń przeciwpożarowych. Dodatkowo, w wyniku centralizacji funkcji operacyjnych w grupie, eksport zabezpieczeń jest realizowany przez struktury "MERCOR" S.A. na rynkach macierzystych oraz na głównych europejskich rynkach eksportowych, jak również na rynkach eksportowych obsługiwanych bezpośrednio przez Tecresę (Azja, Afryka, Ameryka Południowa).
Prognozy dotyczące rentowności ośrodka Tecresa opierają się na przeprowadzonych zmianach w zakresie kosztów produktów w pionie zabezpieczeń konstrukcji i oddymiania oferowanych przez spółkę. Dzięki zmniejszeniu kosztów produktów zakładane jest uzyskanie większych udziałów rynkowych oraz wzrost sprzedaży przy niewielkim spadku marży. Dodatkowo, w Tecresie będą materializować się korzyści skali wynikające z postępującej specjalizacji w Grupie – spółka będzie zwiększać dostawy w ramach Grupy, co bezpośrednio spowoduje wzrost marży operacyjnej oraz EBITDA. Dzięki dostawom i sprzedaży realizowanej w ramach Grupy "MERCOR", założenia dynamiki w kolejnych latach po roku budżetowanym 2017/2018 są na poziomach 7,5%, 7,5%, 7,5%, 6,7%.
Na dzień bilansowy przeprowadzono także test na utratę wartości dla wartości firmy z nabycia spółki Dunamenti Tuzvedelem. Produkty Dunamenti Tuzvedelem uzupełniają paletę "MERCOR" w zakresie pionu zabezpieczeń przeciwpożarowych, a "MERCOR" S.A. sprzedaje do Dunamenti Tuzvedelem wyroby pionów oddymiania grawitacyjnego i wentylacji mechanicznej. Założono dynamiczny wzrost sprzedaży produktów Dunamenti Tuzvedelem na rynkach "MERCOR" dzięki uzyskaniu na nie europejskich dokumentów dopuszczających. Wzrost sprzedaży na rynkach Dunamenti Tuzvedelem został założony na poziomie długoterminowego wzrostu dla rynku węgierskiego. Łącznie dynamika przychodów ze sprzedaży po roku budżetowym 2017/2018 została założona na poziomach 5,0%, 3,5%, 2,7%, 2,8%.
Zmiany w stanie wartości niematerialnych za okres 1 kwietnia 2016 – 31 marca 2017 roku
| wartość firmy | koszty zakończonych prac rozwojowych |
aktywowane koszty prac rozwojowych w toku |
koncesje i licencje |
razem | |
|---|---|---|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość brutto | |||||
| Stan na 1 kwietnia 2016 roku | 104 720 | 11 302 | 10 727 | 10 606 | 137 355 |
| Zwiększenia: | |||||
| - nabycie | - | - | 4 568 | 4 568 | |
| - wytworzone we własnym zakresie | - | 11 590 | 8 731 | - | 20 321 |
| Zmniejszenia: | |||||
| - sprzedaż i likwidacja - zakończenie prac rozwojowych pozytywnym |
- | - | 344 | 1 723 | 2 067 |
| efektem | - | - | 11 590 | - | 11 590 |
| Stan na 31 marca 2017 roku | 104 720 | 22 892 | 7 524 | 13 451 | 148 587 |
| Umorzenie i odpisy | |||||
| Stan na 1 kwietnia 2016 roku | 57 349 | 6 131 | - | 4 433 | 67 913 |
| Zwiększenia: | |||||
| - amortyzacja | - | 2 328 | - | 779 | 3 107 |
| Zmniejszenia: | |||||
| - sprzedaż i likwidacja | - | - | - | - | - |
| Stan na 31 marca 2017 roku | 57 349 | 8 459 | - | 5 212 | 71 020 |
| Różnice kursowe z przeliczenia | - | - | - | (49) | (49) |
| Netto na dzień 31 marca 2017 roku | 47 371 | 14 433 | 7 524 | 8 190 | 77 518 |
Zmiany w stanie wartości niematerialnych za okres 1 kwietnia 2015 – 31 marca 2016 roku
| koszty zakończonych |
aktywowane koszty prac |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| wartość firmy | prac rozwojowych |
rozwojowych w toku |
koncesje i licencje |
razem | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość brutto | |||||
| Stan na 1 kwietnia 2015 roku | 97 183 | 10 723 | 6 902 | 5 392 | 120 200 |
| Zwiększenia: | |||||
| - nabycie | - | - | 4 040 | 4 040 | |
| - wytworzone we własnym zakresie | - | 869 | 5 080 | - | 5 949 |
| - nabycie jednostki zależnej | 7 537 | - | - | 4 469 | 12 006 |
| Zmniejszenia: | |||||
| - sprzedaż i likwidacja | - | 290 | 386 | 3 295 | 3 971 |
| - zakończenie prac rozwojowych pozytywnym efektem |
- | - | 869 | - | 869 |
| Stan na 31 marca 2016 roku | 104 720 | 11 302 | 10 727 | 10 606 | 137 355 |
| Umorzenie i odpisy | |||||
| Stan na 1 kwietnia 2015 roku | 57 349 | 4 703 | - | 3 180 | 65 232 |
| Zwiększenia: | |||||
| - amortyzacja | - | 1 786 | - | 360 | 2 146 |
| - utrata wartości | - | - | - | - | - |
| - nabycie jednostki zależnej | - | - | - | 893 | 893 |
| Zmniejszenia: | |||||
| - sprzedaż i likwidacja | - | 358 | - | - | 358 |
| Stan na 31 marca 2016 roku | 57 349 | 6 131 | - | 4 433 | 67 913 |
| Różnice kursowe z przeliczenia | - | - | 200 | (43) | 157 |
| Netto na dzień 31 marca 2016 roku |
NOTA 12 RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE
| Koniec | Koniec | |
|---|---|---|
| okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 56 443 | 42 862 |
| Grunty | 3 536 | 3 536 |
| Budynki i budowle | 30 988 | 26 360 |
| Maszyny i urządzenia | 18 714 | 10 555 |
| Środki transportu | 1 790 | 1 631 |
| Pozostałe | 1 415 | 780 |
| Aktywa trwałe w budowie | 9 015 | 5 485 |
| 65 458 | 48 347 | |
| w tym: | ||
| Rzeczowe aktywa trwałe użytkowane na podstawie umów | ||
| leasingu finansowego | 27 494 | 19 061 |
Wykazane w aktywach Grupy grunty obejmują grunty własne o wartości 536 tys. PLN oraz grunt w leasingu finansowym o wartości 3.000 tys. PLN.
Część rzeczowych aktywów trwałych (nieruchomość zakładu produkcyjnego w Cieplewie, maszyn i urządzeń oraz środków transportu) Grupa użytkuje na zasadach leasingu finansowego. Zobowiązania z tytułu leasingu ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako pozostałe zobowiązania finansowe i wykazywane w podziale na cześć krótko- i długoterminową. Szczegółowe uzgodnienie powyższych zobowiązań oraz opis kluczowych postanowień umownych zawarto w Nocie 23.
Rzeczowe aktywa trwałe Grupy stanowią zabezpieczenie udzielonych Grupie kredytów. Wartość zabezpieczeń ustanowionych na rzeczowych aktywach trwałych przedstawia tabela poniżej:
| Koniec | Koniec | |
|---|---|---|
| okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Hipoteki ustanowione na nieruchomościach stanowiące | ||
| zabezpieczenie kredytów bankowych | 15 107 | 15 119 |
| 15 107 | 15 119 |
Zmiany w wartości rzeczowych aktywów trwałych zostały przedstawione w poniższych tabelach.
| Grunty | Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe | Środki trwałe w budowie |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN |
| Stan na 1 kwietnia 2016 roku |
3 536 | 32 247 | 26 223 | 4 731 | 3 144 | 5 601 | 75 482 |
| Zwiększenia: | |||||||
| - nabycie | - | 5 924 | 10 479 | 686 | 1 057 | 21 828 | 39 974 |
| Zmniejszenia: | |||||||
| - sprzedaż i likwidacja - przeniesienie do rzeczowych aktywów |
- | 23 | 354 | 110 | 225 | 39 | 751 |
| trwałych i wartości niematerialnych |
- | - | - | - | - | 18 259 | 18 259 |
| Stan na 31 marca 2017 roku |
3 536 | 38 148 | 36 348 | 5 307 | 3 976 | 9 131 | 96 446 |
| Umorzenie i odpisy | |||||||
| Stan na 1 kwietnia 2016 roku |
- | 6 212 | 16 269 | 2 978 | 2 332 | - | 27 791 |
| Zwiększenia: | |||||||
| - amortyzacja - umorzenie związane z |
- | 1 211 | 2 277 | 542 | 224 | - | 4 254 |
| nakładami na prace rozwojowe w toku |
- | 54 | 129 | 3 | 29 | - | 215 |
| Zmniejszenia: | |||||||
| - sprzedaż i likwidacja | - | 23 | 262 | 15 | 47 | - | 347 |
| Stan na 31 marca 2017 roku |
- | 7 454 | 18 413 | 3 508 | 2 538 | - | 31 913 |
| Różnice kursowe z przeliczenia |
- | 294 | 779 | (9) | (23) | (116) | 925 |
| Netto na dzień 31 marca 2017 roku |
3 536 | 30 988 | 18 714 | 1 790 | 1 415 | 9 015 | 65 458 |
Zmiany w stanie rzeczowych aktywów trwałych za okres 1 kwietnia 2016 – 31 marca 2017 roku
| Grunty | Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe | Środki trwałe w budowie |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN |
| Stan na 1 kwietnia 2015 roku |
5 024 | 29 223 | 20 257 | 5 969 | 2 694 | 4 208 | 67 375 |
| Zwiększenia: | |||||||
| - nabycie - nabycie jednostek |
- | 1 943 | 4 220 | 293 | 401 | 4 937 | 11 794 |
| zależnych | - | 1 081 | 2 275 | 251 | 67 | - | 3 674 |
| Zmniejszenia: | |||||||
| - sprzedaż i likwidacja - przeniesienie do rzeczowych aktywów |
1 488 | - | 529 | 1 782 | 18 | 99 | 3 916 |
| trwałych i wartości niematerialnych |
- | - | - | - | - | 3 445 | 3 445 |
| Stan na 31 marca 2016 roku |
3 536 | 32 247 | 26 223 | 4 731 | 3 144 | 5 601 | 75 482 |
| Umorzenie i odpisy | |||||||
| Stan na 1 kwietnia 2015 roku |
- | 4 420 | 13 901 | 3 801 | 2 226 | - | 24 348 |
| Zwiększenia: | |||||||
| - amortyzacja - połączenie jednostek |
- | 1 640 | 1 542 | 696 | 123 | - | 4 001 |
| zależnych | - | 152 | 1 347 | 91 | - | - | 1 590 |
| Zmniejszenia: | |||||||
| - sprzedaż i likwidacja | - | - | 521 | 1 610 | 17 | - | 2 148 |
| Stan na 31 marca 2016 roku |
- | 6 212 | 16 269 | 2 978 | 2 332 | - | 27 791 |
| Różnice kursowe z przeliczenia |
- | 325 | 601 | (122) | (32) | (116) | 656 |
| Netto na dzień 31 marca 2016 roku |
3 536 | 26 360 | 10 555 | 1 631 | 780 | 5 485 | 48 347 |
Zmiany w stanie rzeczowych aktywów trwałych za okres 1 kwietnia 2015 – 31 marca 2016 roku
NOTA 13 INNE AKTYWA DŁUGOTERMINOWE
| Koniec | Koniec | |
|---|---|---|
| okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Należności z tytułu kaucji zatrzymanych w ramach | ||
| kontraktów długoterminowych | 5 411 | 4 684 |
| Należności z tytułu depozytów zabezpieczających umowy | ||
| leasingu finansowego | 432 | 2 034 |
| Należności z tytułu depozytów zabezpieczających umowy | ||
| leasingu operacyjnego | 329 | 346 |
| Należności z tytułu zaliczek przekazanych na zakup | ||
| rzeczowych aktywów trwałych | 1 287 | 1 475 |
| Rozliczenia międzyokresowe kosztów – wydatki stanowiące | ||
| koszt przyszłych okresów | 946 | 796 |
| 8 405 | 9 335 |
Głównymi składnikami innych aktywów długoterminowych są kaucje zatrzymywane przez inwestorów obejmujące określony umownie procent zafakturowanych dostaw. Procent ten kształtuje się najczęściej w wysokości od 5% do 10% wartości umowy. W zależności od podpisanych umów kaucje te zatrzymywane są przez inwestorów w okresie od 6 m-cy do 120 m-cy.
W zakresie rozpoznawania przychodów, przychód w części objętej kaucją zatrzymaną przez inwestora rozpoznawany jest w wartości godziwej. Dyskonto wynikające z ujęcia wartości godziwej rozpoznawane jest w ramach przychodów finansowych według metody zamortyzowanego kosztu.
Na dzień 31 marca 2016 roku wartość zdyskontowana należności z tytułu kaucji zabezpieczającej wynosiła 2.034 tys. PLN. Jednostka dominująca dokonała, w ramach aneksu od umowy leasingu nieruchomości, przyspieszonej spłaty zobowiązania z tego tytułu w kwocie 3.000 tys. PLN. Spłata nastąpiła poprzez kompensatę należności z tytułu wniesionej w ramach umowy kaucji gwarancyjnej. Obecnie Spółka dokonuje ratalnych wpłat na poczet kaucji zabezpieczającej umowę leasingu nieruchomości w wysokości 64 tys. PLN miesięcznie. Wartość nominalna złożonej kaucji na dzień bilansowy wynosiła 512 tys. PLN, jej zdyskontowana wartość bieżąca na dzień bilansowy wyniosła 432 tys. PLN.
NOTA 14 ZAPASY
| Koniec | Koniec | |
|---|---|---|
| okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| przekształcone | ||
| Materiały | 21 569 | 17 872 |
| Produkcja w toku | 3 444 | 1 571 |
| Produkty gotowe | 12 081 | 10 896 |
| Towary | 295 | - |
| Odpisy aktualizujące | (599) | (962) |
| 36 790 | 29 377 |
Zapasy wyceniane są według zasad przedstawionych w Nocie 2. Utworzone odpisy aktualizujące oraz ich odwrócenia ujmowane są odpowiednio jako pozostałe koszty i przychody operacyjne. W bieżącym roku obrotowym, w związku z dokonanymi likwidacjami zapasów, które utraciły przydatność gospodarczą, Grupa rozwiązała odpis na zapasy w wysokości 363 tys. PLN.
Zapasy stanowią zabezpieczenie udzielonych Grupie kredytów. Wartość księgowa zapasów, jakie według umowy przewłaszczenia stanowią zabezpieczenie, przedstawia tabela poniżej:
| Koniec | Koniec | |
|---|---|---|
| okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Przewłaszczenie zapasów stanowiące zabezpieczenie | ||
| kredytów bankowych | 18 573 | 18 991 |
| 18 573 | 18 991 |
NOTA 15 NALEŻNOŚCI HANDLOWE I POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI
| Koniec | Koniec | |
|---|---|---|
| okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Należności handlowe od jednostek pozostałych | 89 563 | 85 901 |
| - należności z tytułu wyceny kontraktów długoterminowych | 10 718 | 11 079 |
| - część krótkoterminowa kaucji gwarancyjnych | 5 056 | 5 477 |
| Należności z tytułu podatków z wyłączeniem podatku | ||
| dochodowego od osób prawnych | 3 331 | 512 |
| Zaliczki przekazane na poczet dostaw | 2 864 | 4 173 |
| Pozostałe należności | 2 449 | 3 966 |
| Odpisy aktualizujące | (18 401) | (19 009) |
| 79 806 | 75 543 |
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj termin płatności mieszczący się w okresie od 14 do 180 dni. Wartość godziwa należności nie różni się istotnie od ich wartości księgowych wykazanych w bilansie.
NOTA 16 INNE AKTYWA OBROTOWE
| Koniec | Koniec | |
|---|---|---|
| okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Rozliczenia międzyokresowe kosztów - wydatki | ||
| stanowiące koszt przyszłych okresów | 2 336 | 2 253 |
| 2 336 | 2 253 |
Inne aktywa obrotowe obejmują wydatki związane z kosztami przyszłych okresów. W szczególności są to poniesione z góry opłaty za usługi. Aktywa te rozliczane są w koszty działalności zgodnie z upływem czasu lub wielkością świadczeń w zależności od ich charakteru.
NOTA 17 ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
| Koniec | Koniec | |
|---|---|---|
| okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Środki pieniężne w kasie i banku | 11 046 | 6 709 |
| Lokaty krótkoterminowe | 62 | 62 |
| 11 108 | 6 771 |
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość uzależniona jest od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są deponowane na różne okresy, od jednego dnia do 3 miesięcy, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych.
Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów jest równa ich wartości księgowej netto. W stosunku do wykazanych wielkości nie występują żadne ograniczenia w dysponowaniu środkami pieniężnymi i ich ekwiwalentami.
NOTA 18 KAPITAŁ WŁASNY
Kapitał akcyjny
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych serii akcji składających się na kapitał podstawowy jednostki dominującej na dzień 31 marca 2017 roku, przedstawiają się następująco:
| Seria | Liczba akcji |
Wartość nominalna |
Data rejestracji |
Prawo do dywidendy |
Sposób pokrycia | Rodzaj akcji |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AA BB CC |
12 454 544 1 780 488 1 423 503 |
3 113 636,00 445 122,00 355 875,75 |
17.05.2007 09.08.2007 15.09.2008 |
17.05.2007 09.08.2007 15.09.2008 |
Gotówka/aport* Gotówka Gotówka/aport |
zwykłe zwykłe zwykłe |
| 15 658 535 | 3 914 633,75 | |||||
Wartość nominalna jednej akcji w złotych: 0,25
* kapitał akcyjny MERCOR SA powstał w wyniku przekształcenia kapitału zakładowego PUH MERCOR Sp. z o.o. w wyniku zmiany formy prawnej w dniu 21 września 2004 roku; kapitał zakładowy PUH MERCOR Sp. z o.o. opłacony został gotówką do kwoty 100,00 PLN, pozostała część kapitału w kwocie 2.999.900,00 PLN opłacona została wkładem niepieniężnym w postaci wniesionych udziałów w MERCOR-Pro Sp. z o.o. zgodnie z aktem notarialnym rep. A nr 6477/99 z dnia 9 lipca 1999 roku
Na dzień 31 marca 2017 roku nie występowały żadne ograniczenia związane z akcjami jednostki dominującej.
Struktura właścicielska kapitału akcyjnego jednostki dominującej na dzień 31 marca 2017 roku przedstawiała się następująco:
| 31.03.2017 | 31.03.2016 | |||
|---|---|---|---|---|
| Akcjonariusz | Ilość akcji | % | Ilość akcji | % |
| Periban Limited(1) | 4 102 994 | 26,20% | 4 102 994 | 26,20% |
| N50 Cyprus Limited(2) | 1 000 853 | 6,39% | 1 633 853 | 10,43% |
| Altus TFI S.A. (3) | 3 388 763 | 21,64% | 1 565 818 | 10,00% |
| Otwarty Fundusz Emerytalny PZU Złota Jesień(4) | 1 452 000 | 9,27% | 1 450 000 | 9,26% |
| ING Otwarty Fundusz Emerytalny(5) | 1 200 000 | 7,66% | 1 200 000 | 7,66% |
| AVIVA Otwarty Fundusz Emerytalny AVIVA BZ | ||||
| WBK(6) | 774 430 | 4,95% | 1 058 241 | 6,76% |
| PTE Allianz Polska S.A.(7) | 911 018 | 5,82% | 911 018 | 5,82% |
| Akcjonariat rozproszony | 2 828 477 | 18,07% | 3 736 611 | 23,87% |
| 15 658 535 | 100,00% | 15 658 535 | 100,00% |
(1) zgodnie z zawiadomieniem z dnia 11.06.2014 roku
(2) zgodnie z zawiadomieniem z dnia 14.03.2017 roku
(3) zgodnie z zawiadomieniem z dnia 16.03.2017 roku
(4) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 19.07.2016 roku
(5) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 05.08.2015 roku
(6) zgodnie z zawiadomieniem z dnia 06.03.2017 roku
(7) zgodnie z zawiadomieniem otrzymanym w dniu 22.09.2014 roku
Przedstawiony powyżej udział w kapitale podstawowym odpowiadał udziałowi w głosach na zgromadzeniu akcjonariuszy.
Na dzień sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego akcjonariusze posiadający co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu przedstawiają się następująco:
| Akcjonariusz | Ilość akcji | % |
|---|---|---|
| Periban Limited(1) | 4 102 994 | 26,20% |
| N50 Cyprus Limited(2) | 1 000 853 | 6,39% |
| Altus TFI S.A. (3) | 3 388 763 | 21,64% |
| Otwarty Fundusz Emerytalny PZU Złota Jesień(4) | 1 452 000 | 9,27% |
| ING Otwarty Fundusz Emerytalny(5) | 1 200 000 | 7,66% |
| PTE Allianz Polska S.A.(6) | 911 018 | 5,82% |
(1) zgodnie z zawiadomieniem z dnia 11.06.2014 roku
(2) zgodnie z zawiadomieniem z dnia 14.03.2017 roku
(3) zgodnie z zawiadomieniem z dnia 16.03.2017 roku
(4) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 19.07.2016 roku
(5) zgodnie ze zgłoszeniem na ZWZ zwołane na dzień 05.08.2015 roku
(6) zgodnie z zawiadomieniem otrzymanym w dniu 22.09.2014 roku
Kapitały rezerwowe
Kapitał rezerwowy jednostki dominującej utworzony został z zysku wypracowanego w latach poprzednich. Kapitał ten został utworzony z przeznaczeniem na rozwój działalności.
Zyski zatrzymane
Zyski zatrzymane z lat poprzednich obejmują w całości zyski zatrzymane decyzją akcjonariuszy. Zgodnie z art. 396 §1 Kodeksu Spółek Handlowych, na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego.
Struktura zysków zatrzymanych z lat poprzednich przedstawia się następująco:
| Koniec | Koniec | |
|---|---|---|
| okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| przekształcone | ||
| Zyski zatrzymane z lat poprzednich | (183) | 2 700 |
| Zysk bieżącego okresu przypadający akcjonariuszom | ||
| jednostki dominującej | 3 052 | 5 103 |
| 2 869 | 7 803 |
NOTA 19 KREDYTY I POŻYCZKI
| Koniec | Koniec | |
|---|---|---|
| okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Kredyty bankowe | 77 465 | 47 531 |
| Pożyczki z instytucji finansowych | 789 | 1 143 |
| 78 254 | 48 674 | |
| w tym: | ||
| Część długoterminowa | 8 289 | 12 444 |
| Kredyty bankowe | 7 500 | 11 475 |
| Pożyczki od instytucji finansowych | 789 | 969 |
| Część krótkoterminowa | 69 965 | 36 230 |
| Kredyty bankowe | 69 965 | 36 056 |
| Pożyczki od instytucji finansowych | - | 174 |
| Kredyty i pożyczki wymagane: | ||
| do roku | 69 965 | 36 230 |
| od 2 do 3 lat | 7 842 | 4 547 |
| od 3 lat do 5 lat | 447 | 3 878 |
| powyżej 5 lat | - | 4 019 |
| 78 254 | 48 674 |
Wyrażona w PLN struktura walutowa kredytów wykorzystywanych przez Grupę przedstawia się następująco:
| Koniec | Koniec | |
|---|---|---|
| okresu | okresu | |
| 31/03/2016 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Kredyty w złotych (PLN) | 75 617 | 47 408 |
| Kredyty w koronach czeskich (CZK) | - | 88 |
| Kredyty w Euro (EUR) | 2 637 | 1 178 |
| 78 254 | 48 674 |
Według stanu na 31 marca 2017 roku jednostka dominująca nie dotrzymała jednego z warunków zawartych w umowach kredytowych CRD/13017/03, CRD/L/22529/06 oraz CDR/45047/15 zawartych przez nią z Raiffeisen Bank Polska S.A., umowie KRV/S/28/2014 zawartej z Credit Agricole Bank Polska S.A. oraz umowie 147102014620000780203102100 zawartej z PKO BP S.A. Umowy kredytowe dotyczą kredytu inwestycyjnego na zakup udziałów Dunamenti Tűzvédelem oraz kredytów w rachunkach bieżących oraz linii kredytowych wielocelowych.
Warunek ten zobowiązywał jednostkę dominującą do utrzymania w trakcie obowiązywania umów stosunku zadłużenia odsetkowego pomniejszonego o środki pieniężne do zysku operacyjnego (w przypadku umów zawartych z Raiffeisen Bank Polska S.A. skorygowanego o wynik ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych) i powiększonego o amortyzację na poziomie nie wyższym niż 4,0. Wskaźnik ten liczony jest w oparciu o dane roczne wynikające ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Mercor S.A. na 31.03.2017 roku. Wyliczony na podstawie skonsolidowanych danych rocznych Grupy Mercor S.A. poziom wskaźnika wynosi 4,75 dla umów zawartych z Credit Agricole Bank Polska S.A. i PKO BP S.A. oraz 4,92 dla umów zawartych z Raiffeisen Bank Polska S.A.
Zarząd jednostki dominującej poinformował banki finansujące o niedotrzymaniu warunków umów kredytowych. W ocenie Zarządu jednostki dominującej nie występuje istotne ryzyko negatywnych konsekwencji niedotrzymania warunków umowy kredytowej, a w szczególności wypowiedzenia umów kredytowych, żądania ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia lub przedstawienia programu naprawczego.
Jednostka dominująca dokonała reklasyfikacji zobowiązania wynikającego z umowy CDR/45047/15 zawartej z Raiffeisen Bank Polska S.A. (umowa kredytowa dotycząca kredytu inwestycyjnego na zakup udziałów Dunamenti Tűzvédelem), z jego części długoterminowej do zobowiązań krótkoterminowych, ze względu na złamanie kowenantów/warunków bankowych. Reklasyfikacja ta powoduje obniżenie wskaźników płynności. Zapisy umowy kredytowej nie wymagają skrócenia terminów wymagalności kolejnych rat kredytu w części długoterminowej.
Według pierwotnych harmonogramów spłat, bez uwzględnienia reklasyfikacji dokonanej przez jednostkę dominującą, wymagalność kredytów kształtowałaby się następująco:
| Koniec | Koniec | |
|---|---|---|
| okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| Kredyty i pożyczki wymagane: | ||
| do roku | 59 760 | 36 230 |
| od 2 do 3 lat | 11 857 | 4 547 |
| od 3 lat do 5 lat | 4 462 | 3 878 |
| powyżej 5 lat | 2 175 | 4 019 |
| 78 254 | 48 674 | |
Specyfikacja otrzymanych kredytów i pożyczek oraz istotnych warunków umów kredytowych została zawarta w tabeli poniżej.
Kredyty i pożyczki według stanu na 31 marca 2017 roku
| Nazwa (firma) jednostki ze |
Kwota kredytu / Kwota kredytu / pożyczki pozostała do Forma kredytu pożyczki wg umowy spłaty (tys. PLN) |
Warunki | Termin | Zabezpieczenia | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| wskazaniem formy prawnej |
w tys. | waluta | Część krótkoterminowa |
Część długoterminowa |
oprocentowania | spłaty | ||
| Raiffeisen Bank Polska S.A. |
Kredyt w rachunku bieżącym | 30 000 |
PLN | 25 433 | - | 1W WIBOR + marża |
30.11.2018 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco, pełnomocnictwo do rachunku prowadzonego przez bank, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
| Raiffeisen Bank Polska S.A. |
Kredyt inwestycyjny (nabycie akcji Dunamenti Tűzvédelem Zrt) |
17 000 | PLN | 12 212 | - | 1M WIBOR + marża |
30.04.2023* | pełnomocnictwo do rachunku, weksel in blanco, hipoteka umowna łączna na nieruchomości wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, zastaw na przedsiębiorstwie spółki Dunamenti Tűzvédelem Zrt |
| Credit Agricole Bank Polska S.A. |
Kredyt w rachunku bieżącym | 20 000 | PLN | 19 513 | - | O/N WIBOR + marża |
31.10.2017 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
| PKO BP S.A. | Limit kredytu wielocelowego | 20 000 | PLN | 10 959 | 7 500 | 1M WIBOR + marża |
29.10.2019 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco, hipoteka umowna łączna na nieruchomości w Mirosławiu |
| Consorcio Urbanistico Leganes Tecnologico |
Kredyt inwestycyjny | 118 | EUR | 63 | 437 | 3M EURIBOR + marża |
25.01.2022 | bez zabezpieczeń |
| Consorcio Urbanistico Leganes Tecnologico |
Kredyt inwestycyjny | 109 | EUR | 109 | 352 | 3M EURIBOR + marża |
25.01.2023 | bez zabezpieczeń |
| Bankinter | Linia kredytowa | 200 | EUR | 783 | - | 3M EURIBOR + marża |
25.09.2017 | bez zabezpieczeń |
| Bankinter | Linia dyskontowa | 200 | EUR | 145 | - | 3M EURIBOR + marża |
25.09.2017 | bez zabezpieczeń |
| La Caixa | Kredyt obrotowy | 30 | EUR | 117 | - | 12M EURIBOR + marża |
05.09.2017 | bez zabezpieczeń |
| Santander Bank | Kredyt eksportowy | 300 | EUR | 631 | - | nieoprocentowany | 30.01.2018 | bez zabezpieczeń |
| Razem kredyty bankowe i pożyczki | 69 965 | 8 289 |
* wskazany termin spłaty zaprezentowany został zgodnie z warunkami umowy pierwotnej, ale w wyniku złamania kowenantu bankowego całość zobowiązania zaprezentowana została jako zobowiązanie krótkoterminowe
Kredyty i pożyczki według stanu na 31 marca 2016 roku
| Nazwa (firma) jednostki ze |
Forma kredytu | Kwota kredytu / pożyczki wg umowy |
Kwota kredytu / pożyczki pozostała do spłaty (tys. PLN) |
Warunki | Termin | Zabezpieczenia | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| wskazaniem formy prawnej |
w tys. | waluta | Część krótkoterminowa |
Część długoterminowa |
oprocentowania | spłaty | ||
| Raiffeisen Bank Polska S.A. |
Kredyt w rachunku bieżącym | 30 000 |
PLN | 20 858 | - | 1W WIBOR + marża | 30.11.2016 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco, pełnomocnictwo do rachunku prowadzonego przez bank, hipoteka kaucyjna na nieruchomości w Mirosławiu |
| Raiffeisen Bank Polska S.A. |
Kredyt inwestycyjny (nabycie akcji Dunamenti Tuzvedelem) |
17 000 | PLN | 1 878 | 11 422 | 1M WIBOR + marża | 30.04.2023 | pełnomocnictwo do rachunku, weksel, przystąpienie do długu przez Dunamenti, hipoteka na nieruchomości wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej |
| BZ WBK SA | Kredyt w rachunku bieżącym | 15 000 |
PLN | 8 069 | - | 1M WIBOR + marża | 31.10.2016 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco, pełnomocnictwo do rachunku prowadzonego przez bank, hipoteka kaucyjna na nieruchomości w Mirosławiu |
| Credit Agricole Bank Polska S.A. |
Kredyt w rachunku bieżącym | 15 000 | PLN | 5 181 | - | O/N WIBOR + marża |
05.10.2016 | cesja należności, zastaw rejestrowy na zapasach i środkach trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, weksel in blanco, pełnomocnictwo do rachunku prowadzonego przez bank, hipoteka kaucyjna na nieruchomości w Mirosławiu |
| PKO BP S.A. | Limit wielocelowy | 2 000 | PLN | - | - | 1M WIBOR + marża | 04.02.2019 | lokata środków pieniężnych (10% wykorzystanego limitu) |
| CSOB Leasing sro | Kredyt na zakup środka transportu | 11 | EUR | 17 | - | 02.03.2017 | zastaw na środku trwałym | |
| CSOB Leasing as | Kredyt na zakup środka transportu | 295 | CZK | 12 | 17 | 28.04.2018 | zastaw na środku trwałym | |
| CSOB Leasing as | Kredyt na zakup środka transportu | 360 | CZK | 14 | 25 | 27.08.2018 | zastaw na środku trwałym | |
| CSOB Leasing as | Kredyt na zakup środka transportu | 235 | CZK | 9 | 11 | 15.12.2018 | zastaw na środku trwałym |
| Consorcio Urbanistico Leganes Tecnologico |
Kredyt inwestycyjny | 75 | EUR | - | 320 | nieoprocentowany | 04.10.2021 | bez zabezpieczeń |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Consorcio Urbanistico Leganes Tecnologico |
Kredyt inwestycyjny | 152 | EUR | - | 649 | nieoprocentowany | 15.09.2022 | bez zabezpieczeń |
| Consorcio Urbanistico Leganes Tecnologico |
Kredyt inwestycyjny | 15 | EUR | 64 | - | nieoprocentowany | 25.01.2022 | bez zabezpieczeń |
| Consorcio Urbanistico Leganes Tecnologico |
Kredyt inwestycyjny | 26 | EUR | 110 | - | nieprocentowany | 25.01.2023 | bez zabezpieczeń |
| Bankinter | Linia dyskontowa | 200 | EUR | 18 | - | 3M EURIBOR + marża |
28.02.2017 | bez zabezpieczeń |
| Razem kredyty bankowe i pożyczki | 36 230 | 12 444 |
NOTA 20 REZERWY NA ZOBOWIĄZANIA
| Koniec | Koniec | |
|---|---|---|
| okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Rezerwy na świadczenia pracownicze | 227 | 153 |
| Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 1 174 | 1 293 |
| 1 401 | 1 446 | |
| w tym: | ||
| Część długoterminowa | ||
| Rezerwy na świadczenia pracownicze | 146 | 146 |
| Rezerwa na naprawy gwarancyjne | - | - |
| 146 | 146 | |
| Część krótkoterminowa | ||
| Rezerwy na świadczenia pracownicze | 81 | 7 |
| Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 1 174 | 1 293 |
| 1 255 | 1 300 |
Okres gwarancji udzielanej przez Grupę na swoje wyroby najczęściej wynosi 24 miesiące. Z tego względu, z uwagi na fakt, że zmiana wartości pieniądza w czasie nie ma istotnego wpływu na szacunek rezerw na koszty robót gwarancyjnych, rezerwy te nie podlegają dyskontowaniu. Wartość rezerw szacowana jest na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy w oparciu o statystyczny udział kosztów napraw gwarancyjnych dotyczących poprzednich okresów. Kwota rezerwy wyliczana jest przy założeniu proporcjonalnego udziału kosztów napraw gwarancyjnych do przychodów ze sprzedaży.
Pracownikom podmiotów zlokalizowanych w Polsce przysługuje prawo do odprawy emerytalnej na zasadach określonych w art. 921 Kodeksu Pracy, tj. w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika w dniu nabycia prawa do odprawy. Rezerwy te szacowane są metodami aktuarialnymi. Istotne założenia aktuarialne na poszczególne dni bilansowe przedstawiają się następująco:
| Koniec okresu 31/03/2017 |
Koniec okresu 31/03/2016 |
|
|---|---|---|
| Stopa dyskontowa | 2,0% | 2,0% |
| Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń | 1,5% | 1,5% |
| Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń dla przyszłych lat | 1,5% | 1,5% |
| Rezerwa na | Rezerwa na | |
|---|---|---|
| świadczenia | naprawy | |
| pracownicze | gwarancyjne | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Stan rezerw na 31.03.2016 | 153 | 1 293 |
| Utworzenie rezerw w ciężar kosztów | 74 | - |
| Rozwiązanie rezerw utworzonych w poprzednich okresach | - | - |
| Wykorzystanie rezerw utworzonych w poprzednich okresach | - | (119) |
| Stan rezerw na 31.03.2017 | 227 | 1 174 |
NOTA 21 ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE I POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA
| Koniec okresu 31/03/2017 w tys. PLN |
Koniec okresu 31/03/2016 w tys. PLN |
|
|---|---|---|
| Zobowiązania handlowe wobec jednostek pozostałych | 45 162 | 39 091 |
| - w tym zobowiązania z wyceny kontraktów długoterminowych | 353 | 694 |
| Zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych z wyłączeniem podatku dochodowego od osób prawnych |
3 844 | 2 951 |
| Zaliczki otrzymane na poczet dostaw | 4 618 | 6 379 |
| Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 776 | 1 398 |
| Pozostałe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe, w tym: | 8 077 | 8 257 |
| rozliczenia z tytułu premii | 2 468 | 2 002 |
| rozliczenia z tytułu niewykorzystanych urlopów | 934 | 876 |
| rozliczenia z tytułu nie zafakturowanych kosztów | 1 956 | 681 |
| pozostałe zobowiązania | 2 719 | 4 698 |
| 62 477 | 58 076 | |
| w tym: | ||
| część długoterminowa | 1 270 | 2 335 |
| część krótkoterminowa | 61 207 | 55 741 |
| 62 477 | 58 076 |
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj termin płatności mieszczący się w okresie od 7 do 90 dni. Grupa nie jest uzależniona od wąskiego grona dostawców.
W pozostałych zobowiązaniach wykazana została kwota w wysokości 185.888 tys. HUF, której równowartość w PLN na dzień kończący okres sprawozdawczy wynosi 2.541 tys. PLN, będąca pozostałym do rozliczenia zobowiązaniem do zapłaty tzw. earn-out, wynikającym z nabycia akcji Dunamenti Tuzvedelem. Płatność earn-out rozłożona była na trzy następujące po sobie okresy rozliczeniowe, których koniec przypada na koniec roku kalendarzowego. Pierwsza płatność earn-out w kwocie 61.077 tys. HUF została dokonana w czerwcu 2016 roku, za okres rozliczeniowy, który zakończył się 31 grudnia 2015 roku. Kwota zobowiązania krótkoterminowego z tytułu earn-out wykazana w sprawozdaniu finansowym na dzień 31 marca 2017 roku wynosi 1.271 tys. PLN.
NOTA 22 PRZYCHODY PRZYSZŁYCH OKRESÓW
| Koniec | Koniec | |
|---|---|---|
| okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| Zysk ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych | 4 300 | 4 929 |
| Dotacje do projektów rozwojowych | 1 019 | - |
| Pozostałe | 376 | - |
| 5 695 | 4 929 | |
| w tym: | ||
| Część długoterminowa | 4 824 | 4 299 |
| Część krótkoterminowa | 871 | 630 |
| 5 695 | 4 929 |
NOTA 23 POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE
Pozostałe zobowiązania finansowe obejmują zobowiązania z tytułu leasingu finansowego oraz wyceny instrumentów pochodnych. Szczegółowe informacje na temat tych zobowiązań zostały zaprezentowane poniżej.
| Koniec | Koniec | |
|---|---|---|
| okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | w tys. PLN 20 326 |
w tys. PLN 17 401 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | - | 393 |
| 20 326 | 17 794 | |
| Koniec | Koniec | |
| okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Wartość przyszłych płatności z tytułu leasingu finansowego wymagalnych w ciągu: |
||
| - jednego roku | 2 956 | 2 554 |
| - dwóch do pięciu lat | 11 646 | 9 516 |
| - powyżej 5 lat | 11 391 | 12 325 |
| 25 993 | 24 395 | |
| Przyszłe koszty odsetkowe (-) | (5 667) | (6 994) |
| Wartość bieżąca przyszłych minimalnych płatności z tytułu | ||
| leasingu finansowego | 20 326 | 17 401 |
| w tym: | ||
| Kwoty wymagane w ciągu kolejnych 12 m-cy (ujęte w | ||
| zobowiązaniach krótkoterminowych) | 2 912 | 2 480 |
| Kwoty wymagane w okresie po 12 miesiącach w ciągu: | 17 414 | 14 921 |
| - dwóch do pięciu lat | 10 659 | 7 853 |
| - powyżej 5 lat | 6 755 | 7 068 |
W ramach umów leasingu finansowego Grupa użytkuje zabudowaną nieruchomość zakładu produkcyjnego, maszyny i urządzenia oraz środki transportu. Okres trwania leasingu nieruchomości wynosi 15 lat (od stycznia 2009 roku), dla maszyn i urządzeń jest to od 3 do 7 lat, w przypadku środków transportu okres ten wynosi od 3 do 5 lat.
Zawarte umowy leasingu środków transportu nie zawierają klauzuli wpłaty opłaty wstępnej. Większość umów zawiera klauzule nabycia przedmiotu leasingu za cenę ustaloną w ramach umowy, która waha się od 0,1% do 1% wartości początkowej przedmiotu leasingu.
NOTA 24 NABYCIE JEDNOSTEK GOSPODARCZYCH
W trakcie roku obrotowego nie następowało nabycie jednostek gospodarczych. W poprzednim roku obrotowym jednostka dominująca objęła kontrolę nad Grupą Kapitałową Dunamenti Tuzvedelem, w której jednostka dominująca jest podmiotem prawa węgierskiego. W skład Grupy kapitałowej Dunamenti Tuzvedelem wchodzą również podmioty, w 100% od niej zależne w Polsce, Czechach, na Słowacji i Ukrainie. Objęcie kontroli nad Grupą Kapitałową Dunamenti Tuzvedelem nastąpiło w dniu 2 października 2015r. w wyniku spełnienia warunków zawieszających określonych w przedwstępnej umowie nabycia akcji, natomiast finansowe rozliczenie transakcji nastąpiło w dniu 29 lutego 2016 roku.
W wyniku objęcia kontroli nad Grupą Kapitałową Dunamenti Tuzvedelem, Grupa "MERCOR" S.A. objęła następujące aktywa netto:
| Wartość godziwa 2 października 2015 r. |
|
|---|---|
| Aktywa trwałe | |
| Pozostałe wartości niematerialne | 3 057 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 2 707 |
| Aktywa finansowe | - |
| 5 764 | |
| Aktywa obrotowe | |
| Zapasy | 2 305 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 5 772 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 864 |
| 9 941 | |
| Zobowiązanie długoterminowe | |
| Długoterminowe pożyczki i kredyty | - |
| Rezerwa na podatek odroczony | - |
| Rezerwy na zobowiązania | - |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | - |
| Zobowiązanie z tytułu leasingu | 91 |
| 91 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | |
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty | - |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 2 785 |
| Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego | 8 |
| Rezerwy na zobowiązania | 240 |
| Zobowiązanie z tytułu leasingu | 28 |
| 3 061 | |
| Aktywa netto nabyte | 12 553 |
Na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, dokonane zostało końcowe rozliczenie ceny nabycia, zgodnie z MSSF 3 "Połączenia jednostek gospodarczych". Rozliczenie końcowe nie wykazało różnic w stosunku do pierwotnie przyjętych wartości nabytych aktywów netto.
Cena nabycia Grupy Kapitałowej Dunamenti Tuzvedelem składała się z dwóch elementów – płatności na moment objęcia kontroli nad Grupą Kapitałową Dunamenti Tuzvedelem przez jednostkę dominującą Grupy Kapitałowej "MERCOR" S.A. (16.625 tys. zł) oraz przyszłych płatności warunkowych uzależnionych od wyników osiąganych przez nabyty podmiot (3.465 tys. zł). Łączna cena nabycia wyniosła 20.090 tys. zł, a wartość objętych aktywów netto – 12.553 tys. zł. Powstała w ten sposób wartość firmy (7.537 tys. zł) została zaprezentowana w nocie 11.
NOTA 25 ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE
Zobowiązania warunkowe
Jednostka dominująca jest w sporze z organami podatkowymi wynikającym z przeprowadzonych przez Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku kontrolami dotyczącymi rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy trwający od 01.04.2012 roku do 31.03.2013 roku (opis przebiegu sporu znajduje się w Nocie 9 niniejszego sprawozdania finansowego). W przypadku niekorzystnego dla jednostki dominującej rozstrzygnięcia sporu przez Naczelny Sąd Administracyjny, może ona zostać zobligowana do zapłaty ewentualnego zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. Obciążenie wyniku, bez uwzględnienia ewentualnych odsetek od zaległości, może wynieść 11.010 tys. PLN, a ewentualna kwota podatku do zapłaty to 5.577 tys. PLN (bez ewentualnych odsetek od zaległości podatkowych). Ewentualna kwota podatku dochodowego do zapłaty różni się od kwoty potencjalnego obciążenia wyniku finansowego o 5.433 tys. PLN zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy za rok podatkowy 2012/2013.
Poza opisanymi powyżej, w Grupie nie występują istotne, nie ujęte w sprawozdaniu finansowym, pozycje zobowiązań warunkowych mogące spowodować wypływ korzyści ekonomicznych.
NOTA 26 LEASING
Zobowiązania z tytułu leasingu operacyjnego – Grupa jako leasingobiorca
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, Grupa jako leasingobiorca operacyjny była stroną umów przedmiotem których były:
- hale produkcyjne i powierzchnie magazynowe,
- powierzchnia biurowa,
- urządzenia biurowe (drukarki i kserokopiarki),
- środki transportu,
- lokale mieszkalne, oraz
- wieczyste użytkowanie gruntów.
Charakter zawieranych umów sprawia, że Grupa w zakresie, w jakim jest leasingobiorcą leasingu operacyjnego, nie posiada umów o charakterze nieodwołalnym.
Suma opłat z tytułu leasingu operacyjnego poniesionych przez jednostkę dominującą w roku obrotowym wyniosła 1.226 tys. PLN.
W zakresie leasingu gruntów jednostka dominująca użytkuje na zasadach leasingu operacyjnego grunty, tzw. prawo wieczystego użytkowania gruntów. Opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów określane są administracyjnie jako 3% wartości gruntu będącego przedmiotem leasingu. Zgodnie z operatem szacunkowym, na podstawie którego została ustalona wysokość opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów, wartość godziwa gruntu w wieczystym użytkowaniu określona została na kwotę 2.034 tys. PLN.
| Koniec okresu 31/03/2017 |
Koniec okresu 31/03/2016 |
|
|---|---|---|
| Wartość przyszłych minimalnych płatności z tytułu prawa wieczystego użytkowania wymagalnych w ciągu: |
w tys. PLN | w tys. PLN |
| - jednego roku | 61 | 61 |
| - dwóch do pięciu lat | 244 | 244 |
| - powyżej 5 lat | 549 | 610 |
| 854 | 915 |
W ramach umów leasingu operacyjnego jednostka dominująca użytkuje samochody. Wartość przyszłych minimalnych płatności dotyczyłaby wyłącznie opłat w okresie wypowiedzenia umów najmu. Okres wypowiedzenia w zależności od umowy kształtuje się w przedziale od 1 do 3 miesięcy.
NOTA 27 INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH
Identyfikacja podmiotów powiązanych
- Znaczący akcjonariusze
Informacja o znaczących akcjonariuszach zawarta została w Nocie 19 do skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
- Inne podmioty
Innymi podmiotami powiązanymi z Grupą są: członkowie organów zarządzających i nadzorczych jednostki dominującej oraz spółek zależnych (łącznie z dyrektorami), łącznie z członkami w/w organów pełniącymi funkcje w spółkach grupy kapitałowej, oraz osoby będące bliskimi członkami rodziny tych osób (tzn. partner życiowy i dzieci, dzieci partnera życiowego oraz osoby pozostające na utrzymaniu osoby lub jej partnera życiowego) oraz inne podmioty gospodarcze, w których członkowie zarządu podmiotu dominującego oraz spółek zależnych pełnią funkcje zarządcze lub są ich udziałowcami.
Grupa nie posiada programów świadczeń po okresie zatrudnienia skierowanych do pracowników jednostki lub innego podmiotu powiązanego z Grupą.
Transakcje z akcjonariuszami jednostki dominującej
W stosunku do akcjonariuszy jednostki dominującej, w okresach objętych niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym zakres wzajemnych transakcji obejmował transakcje handlowe zawarte pomiędzy jednostką dominującą a członkami jej zarządu, członkami innych organów stanowiących jednostki dominującej, jak również członkami ich rodzin. Wartość i zakres transakcji handlowych przedstawia tabela poniżej:
| Sprzedaż na | Należności | Zobowiązania | |||
|---|---|---|---|---|---|
| rzecz | Zakupy od | od | wobec | ||
| podmiotów | podmiotów | podmiotów | podmiotów | ||
| Podmiot powiązany | Rok | powiązanych | powiązanych | powiązanych | powiązanych |
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| Krempeć Krzysztof i | 2016/2017 | 107 | 190 | - | 67 |
| Magdalena | 2015/2016 | 126 | 100 | - | - |
| 2016/2017 | 107 | 190 | - | 67 | |
| 2015/2016 | 126 | 100 | - | - |
Transakcje przedstawione powyżej obejmowały sprzedaż materiałów i wyrobów oraz refaktury poniesionych kosztów jak również najem powierzchni biurowych.
Transakcje z innymi podmiotami
Transakcje handlowe
Transakcje z innymi podmiotami obejmowały transakcje pomiędzy jednostką dominującą a Ambient-System Sp. z o.o., w której jeden z obecnych członków Rady Nadzorczej jednostki dominującej posiada 100% udziałów. Wartość i zakres transakcji handlowych przedstawia tabela poniżej:
| Sprzedaż na | Należności | Zobowiązania | |||
|---|---|---|---|---|---|
| rzecz | Zakupy od | od | wobec | ||
| podmiotów | podmiotów | podmiotów | podmiotów | ||
| Podmiot powiązany | Rok | powiązanych | powiązanych | powiązanych | powiązanych |
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||
| 2016/2017 | 25 | - | - | - | |
| Ambient-System Sp. z o.o. | 2015/2016 | - | - | - | - |
Transakcje przedstawione powyżej obejmowały sprzedaż i zakup materiałów, wyrobów i usług.
Wynagrodzenie wyższej kadry kierowniczej
Wynagrodzenia kadry kierowniczej obejmuje wynagrodzenia członków Zarządu, Rady Nadzorczej oraz Dyrektorów jednostki dominującej. Wynagrodzenia wypłacone tej grupie kadry w podziale na podstawowe rodzaje świadczeń prezentuje tabela poniżej:
| 01/04/2016- | 01/04/2015- | |
|---|---|---|
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Krótkoterminowe świadczenia pracownicze | 3 624 | 4 334 |
| 3 624 | 4 334 |
Łączne krótkoterminowe świadczenia pracownicze przedstawione powyżej, dotyczą wynagrodzenia z tytułu stosunku pracy i pełnionych funkcji i obejmują:
| 01/04/2016- | 01/04/2015- | |
|---|---|---|
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Zarząd | 629 | 1 300 |
| - Krzysztof Krempeć | 210 | 616 |
| - Grzegorz Lisewski | 341 | 684 |
| - Jakub Lipiński | 38 | - |
| - Tomasz Kamiński | 40 | - |
| Rada Nadzorcza | 353 | 430 |
| - Lucjan Myrda | 71 | 68 |
| - Tomasz Rutowski | 47 | 46 |
| - Grzegorz Nagulewicz | 47 | 46 |
| - Marian Popinigis | 47 | 46 |
| - Eryk Karski | 47 | 46 |
| - Błażej Żmijewski | 47 | 46 |
| - Piotr Augustyniak | 47 | 132 |
| Dyrektorzy | 2 642 | 2 604 |
| 3 624 | 4 334 |
W jednostce dominującej funkcjonuje program bonusów dla kadry zarządzającej, którego realizacja uwarunkowana jest osiągnięciem ustalonych wartości wskaźników ekonomicznych. W związku z tym, że nie zostały osiągnięte założone poziomy wskaźników, dla wszystkich pracowników objętych programem, na dzień 31 marca 2017 roku nie zostało rozpoznane zobowiązanie z tytułu należnych kadrze zarządzającej wypłat.
NOTA 28 INSTRUMENTY FINANSOWE
Do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Grupa, należą kredyty bankowe i pożyczki (Nota 20),), środki pieniężne i lokaty (Nota 18) oraz należności (Nota 16) i zobowiązania (Nota 22) oraz instrumenty pochodne na stopę procentową (SWAP). Głównym celem tych instrumentów jest pozyskanie środków finansowych na działalność Grupy oraz doraźne inwestowanie nadwyżek płynnych środków pieniężnych. Grupa posiada także inne instrumenty finansowe, do których należą należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług (Noty 16 oraz 22), które jednak powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.
Główne ryzyka wynikające z instrumentów finansowych Grupy obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko walutowe, ryzyko płynności oraz ryzyko kredytowe.
Ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych wiąże się przede wszystkim z długoterminowymi zobowiązaniami, które obejmują kredyty i pożyczki oraz zobowiązania z tytułu leasingu finansowego. Charakter zobowiązań leasingowych powoduje, że ich całe saldo można traktować jako zobowiązanie o oprocentowaniu stałym. W związku z tym w zakresie tych instrumentów Grupa nie jest narażona bezpośrednio na ryzyko związane ze zmianą stóp procentowych. Kredyty oprocentowane są według zmiennych stóp procentowych lokalnych
rynków międzybankowych. W związku z tym Grupa jest narażona na ryzyko zmian stóp procentowych. W zakresie ryzyka stóp procentowych Grupa nie wykorzystuje żadnych instrumentów zabezpieczających.
W zakresie ryzyka walutowego Grupa narażona jest na ten typ ryzyka poprzez zawierane transakcje sprzedaży lub zakupów w walutach innych niż jej waluta funkcjonalna. Grupa nie prowadzi działalności inwestycyjnej, która narażona byłaby na ryzyko walutowe. W zakresie ryzyka walutowego w okresie objętym sprawozdaniem finansowym Grupa stosowała zabezpieczenia poprzez zawieranie transakcji terminowych typu forward. Różnice kursowe dotyczące działalności operacyjnej ujmowane są jako odpowiednio koszty i przychody finansowe. Grupa systematycznie monitoruje ryzyko walutowe zarówno pozycji bilansowych, jak i pozabilansowych.
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym ryzyko kredytowe ograniczane było przez Grupę poprzez zawieranie transakcji z podmiotami o dobrej zdolności kredytowej, z którymi współpraca poprzedzona jest wewnętrznymi procedurami wstępnej weryfikacji. Ponadto poprzez bieżące monitorowanie stanów należności, jak i objęcie ich ubezpieczeniem, narażenie Grupy na znaczące ryzyko nieściągalności należności nie jest istotne. W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, w tym środków pieniężnych, lokat oraz inwestycji w inne aktywa finansowe, ryzyko wiąże się bezpośrednio z niemożnością dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja tego ryzyka równa jest wartości księgowej netto danego instrumentu.
Wartość godziwa poszczególnych instrumentów finansowych nie odbiega od wartości księgowych wykazanych w sprawozdaniu finansowym.
Wartość księgowa netto kategorii i klas instrumentów finansowych
| Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|
| 31/03/2016 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Klasy instrumentów finansowych | ||
| Należności z tytułu kaucji zatrzymanych w ramach | ||
| kontraktów długoterminowych | 5 411 | 4 684 |
| Należności z tytułu kaucji wniesionych w ramach leasingu | ||
| operacyjnego | 329 | 346 |
| Należności z tytułu kaucji wniesionych w ramach leasingu | ||
| finansowego | 432 | 2 034 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 79 806 | 75 543 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 11 108 | 6 771 |
| Transakcje zabezpieczające typu forward | 59 | 36 |
| Razem aktywa | 97 145 | 89 414 |
| Kredyty i pożyczki | 78 254 | 48 674 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 62 477 | 58 076 |
| Transakcje zabezpieczające typu forward | 4 | - |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 20 326 | 17 794 |
| Razem zobowiązania | 161 061 | 124 544 |
| Kategorie instrumentów finansowych | ||
| Aktywa wyceniane do wartości godziwej przez wynik | ||
| finansowy | 59 | 36 |
| Należności i pożyczki | 97 086 | 89 378 |
| Razem aktywa | 97 145 | 89 414 |
| Zobowiązania finansowe wyceniane do wartości godziwej | ||
| przez wynik finansowy | 4 | 393 |
| Zobowiązania finansowe wyceniane według | ||
| zamortyzowanego kosztu | 140 731 | 106 750 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 20 326 | 17 401 |
| Razem zobowiązania | 161 061 | 124 544 |
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartość księgowa zaprezentowanych instrumentów finansowych nie odbiega od ich wartości godziwej.
Instrumenty pochodne (forward) wykazywane są jako aktywa gdy ich wycena jest dodatnia. W przypadku, gdy wycena danego instrumentu jest ujemna, Spółka wykazuje zobowiązania z tego tytułu. Wycena instrumentów finansowych prezentowana jest w szyku rozwartym, nie dokonuje się kompensat wycen podobnych instrumentów finansowych.
Hierarchia wartości godziwej
Grupa nie posiada instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy, dla których występuje aktywny rynek, a wartość godziwa ustalana jest dla nich na podstawie notowań rynkowych (tzw. poziom 1). Dla posiadanych instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy, należących do tzw. poziomu 2, wartość godziwa ustalana jest na podstawie innych danych dających się zaobserwować bezpośrednio lub pośrednio. Transakcje terminowe typu forward ujmowane są w oparciu o wyceny przedstawiane przez banki obsługujące Grupę.
Na dzień kończący okres sprawozdawczy aktywa, wartość instrumentów finansowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy, w podziale na poszczególne hierarchie poziomów wyceny przedstawia się następująco:
| Poziom 1 | Poziom 2 | |||
|---|---|---|---|---|
| Koniec Koniec |
Koniec | Koniec | ||
| okresu | okresu | okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Transakcje zabezpieczające typu forward |
- | - | 59 | 36 |
| Razem aktywa finansowe | - | - | 59 | 36 |
| Transakcje zabezpieczające typu forward |
- | - | 4 | - |
| Wycena instrumentów finansowych |
- | - | - | 393 |
| Razem zobowiązania finansowe | - | - | 4 | 393 |
W trakcie okresu objętego niniejszym sprawozdaniem finansowym nie następowały przekwalifikowania pomiędzy poszczególnymi poziomami hierarchii wartości godziwej.
Zabezpieczenia spłaty zobowiązań
Na dzień kończący okres sprawozdawczy wartość zabezpieczeń ustanowionych na aktywach Grupy wynosiła:
| Koniec | Koniec | |
|---|---|---|
| okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 15 107 | 15 119 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz kaucje | 46 612 | 34 695 |
| Zapasy | 18 573 | 18 991 |
| Środki pieniężne | - | - |
| Razem aktywa stanowiące zabezpieczenie spłaty zobowiązań | 80 292 | 68 805 |
Zyski i straty netto dotyczące aktywów i zobowiązań finansowych
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2016- | 01/04/2015- | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Pożyczki i należności | (314) | 1 393 |
| - zarachowane odsetki od lokat | 3 | 163 |
| - zarachowane odsetki od nieterminowych płatności | 75 | 345 |
| - odpisy aktualizujące należności | (1 744) | (265) |
| - odsetki od kaucji gwarancyjnych | 1 352 | 973 |
| - różnice kursowe z tytułu pożyczek i należności | - | 177 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty (różnice kursowe) | - | - |
| Wartość dodatnia instrumentów pochodnych | 59 | 36 |
| Zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | (3 493) | (3 932) |
| - różnice kursowe z tytułu zobowiązań | 314 | (536) |
| - odsetki od kredytów bankowych | (2 163) | (1 826) |
| - odsetki od nieterminowych płatności | (13) | (9) |
| - odsetki od leasingu finansowego | (1 186) | (1 271) |
| - prowizje od kredytów i gwarancji bankowych | (445) | (290) |
| Wartość ujemna instrumentów pochodnych | (4) | - |
| Razem | (3 752) | (2 503) |
Ocena ryzyka walutowego i stóp procentowych
W tabeli poniżej zaprezentowano analizę wpływu zmian stóp procentowych oraz zmiany kursu walut obcych na wynik finansowy oraz kapitał własny (kapitał z aktualizacji wyceny). Analiza dotyczy finansowych składników sprawozdania z sytuacji finansowej Grupy.
Uwagi dotyczące metodologii oraz założeń
Grupa posiada aktywa oraz zobowiązania denominowane w walutach obcych.
Dotychczasowe, historyczne zmiany oraz przewidywania i prognozy płynące z rynku wskazują na realną możliwość wahania kursu PLN względem walut obcych o +/-5%, a także o zmianę stóp procentowych o +/-50 pb.
| procentowych | Ryzyko stóp | Ryzyko kursu walutowego | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość księgowa netto w |
+/-50 pb SP PLN/EUR |
+5% (umocnienie PLN) |
-5% (osłabienie PLN) | |||||
| tys. PLN | Wpływ na wynik |
Wpływ na wynik |
Wpływ na wynik |
Zmiany w kapitale własnym |
Wpływ na wynik |
Zmiany w kapitale własnym |
||
| Aktywa finansowe | ||||||||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 11 108 | 56 | (56) | (75) | - | 75 | - | |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
79 806 | - | - | (751) | - | 751 | - | |
| Transakcje walutowe typu forward | 59 | - | - | 99 | - | (99) | - | |
| Wpływ na aktywa finansowe przed opodatkowaniem |
- | 56 | (56) | (727) | - | 727 | - | |
| Podatek (19%) | - | (11) | 11 | 138 | - | (138) | - | |
| Wpływ na aktywa finansowe po opodatkowaniu |
- | 45 | (45) | (589) | - | 589 | - | |
| Zobowiązania finansowe | ||||||||
| Kredyty i pożyczki | 78 254 | (392) | 392 | - | - | - | - | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
62 477 | - | - | 674 | - | (674) | - | |
| Transakcje walutowe typu forward | 4 | - | - | (118) | - | 118 | - | |
| Wpływ na zobowiązania finansowe przed opodatkowaniem |
- | (392) | 392 | 556 | - | (556) | - | |
| Podatek (19%) | - | 74 | (74) | (106) | - | 106 | - | |
| Wpływ na zobowiązania finansowe po opodatkowaniu |
- | (318) | 318 | 450 | - | (450) | - | |
| Razem | - | (273) | 273 | (139) | - | 139 | - |
Ryzyko zmiany stopy procentowej
Na dzień 31 marca 2017 r. zysk netto Grupy byłby o 273 tys. PLN niższy w przypadku gdyby stopy procentowe w PLN oraz EUR były wyższe o 50 punktów bazowych, przy założeniu wszystkich pozostałych parametrów bez zmian. Wynik taki jest rezultatem niskiego stanu środków pieniężnych i przewyższającego je zadłużenia odsetkowego. Gdyby stopy procentowe spadły, a wszystkie inne czynniki pozostały niezmienione, wynik netto byłby o 273 tys. PLN wyższy.
Ryzyko zmiany kursu walutowego
Na dzień 31 marca 2017r. zysk netto Grupy byłby o 139 tys. PLN niższy, gdyby złotówka umocniła się o 5% względem walut obcych (głównie EUR), a pozostałe czynniki nie uległy jakimkolwiek zmianom.
Zarządzanie ryzykiem walutowym
Grupa zawiera transakcje denominowane w walutach obcych, których udział w całości przychodów ze sprzedaży systematycznie ulega zwiększeniu. Transakcje te są narażone na ryzyko wahań kursów walut, w związku z czym Grupa prowadzi aktywną politykę zabezpieczania transakcji narażonych na to ryzyko poprzez zawieranie transakcji terminowych typu forward.
Wartość nominalna zawartych transakcji terminowych wyrażona w walucie transakcji na dzień kończący okres sprawozdawczy przedstawia się następująco:
| Aktywa | Zobowiązania | |||
|---|---|---|---|---|
| Koniec | Koniec | Koniec | ||
| okresu | okresu | okresu | okresu | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. | w tys. | w tys. | w tys. | |
| EUR | - | - | 460 | - |
| RON | 248 | 920 | - | 590 |
| CZK | 10 746 | 7 080 | 2 562 | - |
W poniższej tabeli zaprezentowano niezdyskontowane wpływy i wypływy z instrumentów pochodnych rozliczanych w kolejnych okresach.
Przedstawione wartości prezentowane są wg kursów terminowych posiadanych na dzień kończący okres sprawozdawczy kontraktów forward, które są jedynymi posiadanymi przez Grupę pochodnymi instrumentami walutowymi.
| Poniżej 1 miesiąca | 1-3 miesiące | Od 3-miesięcy do 1 roku |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| w tys. PLN | w tys. PLN | w tys. PLN | ||||
| Zapadalność (wpływy) |
walutowych | transakcji | forward | 571 | 3 760 | - |
| Zapadalność (wypływy) |
walutowych | transakcji | forward | 571 | 3 701 | - |
Ryzyko płynności
Grupa na bieżąco monitoruje prognozowane wpływy i wypływy związane z posiadanymi aktywami i zobowiązaniami pieniężnymi. Ponadto optymalizowane są przepływy finansowe w ramach jednostek powiązanych. W celu zapewnienia bieżącej obsługi zobowiązań Grupa korzysta z kredytów w rachunkach bieżących.
Ryzyko kredytowe
Grupa ogranicza poziom ryzyka kredytowego związanego z posiadanymi należnościami poprzez objęcie ich ubezpieczeniem. Ryzyko kredytowe dla należności objętych ubezpieczeniem wynosi 10% (tj. do wysokości udziału własnego w szkodzie ubezpieczeniowej). Ponadto, tam gdzie jest to możliwe zgodnie z umową, Grupa udziela swoim odbiorcom gwarancji bankowych na okres realizacji oraz gwarancji i rękojmi, co pozwala zmniejszać poziom należności zatrzymanych przez kontrahentów w formie kaucji gwarancyjnych. Ponadto, ryzyko kredytowe jest ograniczone w wyniku rozproszenia odbiorców Grupy – poziom należności od żadnego z kontrahentów nie przekracza 10% łącznych należności.
Wartości należności z tytułu dostaw i usług oraz krótkoterminowej części kwot zatrzymanych w ramach kaucji gwarancyjnych wg stanu na koniec roku obrotowego, z uwzględnieniem okresów ich przeterminowania, kształtuje się następująco:
| Koniec okresu | |
|---|---|
| 31/03/2017 | |
| w tys. PLN | |
| Należności bieżące | 51 601 |
| Należności przeterminowane od 1 do 60 dni | 13 710 |
| Należności przeterminowane od 61 do 180 dni | 3 616 |
| Należności przeterminowane od 181 do 360 dni | 2 224 |
| Należności przeterminowane powyżej 360 dni | 18 492 |
| Utworzone odpisy aktualizujące wartość należności | (18 401) |
| Należności netto | 71 242 |
Zarządzanie kapitałem
Grupa prowadzi politykę zarządzania kapitałem mając na celu zapewnienie długoterminowej płynności finansowej. Realizacja powyższego celu dokonuje się poprzez osiągnięcie pożądanej struktury finansowania. Monitorowanie struktury finansowania odbywa się poprzez analizę wskaźnika relacji długu do kapitału własnego, liczonego jako stosunek zadłużenia netto do kapitału własnego. Do zadłużenia netto wliczane są kredyty bankowe i zobowiązania z tytułu leasingu finansowego pomniejszone o środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Kapitał własny obejmuje kapitał własny przypisany do akcjonariuszy jednostki dominującej powiększony o wartość udziałów niekontrolujących.
NOTA 29 WYNIK NA DZIAŁALNOŚCI ZANIECHANEJ
W dniu 6 września 2013 roku jednostka dominująca podpisała przedwstępną umowę sprzedaży dotyczącą części jej działalności związanej z oddzieleniami przeciwpożarowymi. W celu zapewnienia odłączenia działalności w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych od pozostałej działalności "MERCOR" S.A., działalność w tym zakresie przeniesiona została z dniem 1 października 2013 roku do odrębnej spółki. Natomiast w dniu 16 grudnia 2013 roku nastąpiło zbycie poza Grupę Kapitałową "MERCOR" S.A. zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki Mercor HD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SKA, do której została przeniesiona działalność w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych. W związku z tym poniżej zaprezentowane zostały dane finansowe (wraz z danym porównywalnymi) wypracowane w ramach działalności, która została zbyta.
| Za okres | Za okres | |
|---|---|---|
| 01/04/2016- | 01/04/2015- | |
| 31/03/2017 | 31/03/2016 | |
| w tys. PLN | w tys. PLN | |
| Przychody ze sprzedaży | 284 | (197) |
| Koszt własny sprzedaży | 361 | 623 |
| Strata brutto na sprzedaży | (77) | (820) |
| Pozostałe przychody operacyjne | 801 | 1 271 |
| Koszty sprzedaży | 1 001 | 1 078 |
| Koszty ogólnego zarządu | 23 | 167 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 183 | 1 610 |
| Strata na działalności operacyjnej | (483) | (2 404) |
| Przychody finansowe | - | 120 |
| Koszty finansowe | - | 7 |
| Strata przed opodatkowaniem | (483) | (2 291) |
| Podatek dochodowy | (-81) | (350) |
| Strata netto z działalności zaniechanej | (402) | (1 941) |
| Zysk na zbyciu działalności zaniechanej | - | - |
| Strata netto z działalności zaniechanej | (402) | (1 941) |
| Strata na akcję z działalności zaniechanej – zwykły i rozwodniony |
(0,03) | (0,12) |
| Przepływy z działalności operacyjnej | 979 | (3 724) |
| Razem przepływy z działalności zaniechanej | 979 | (3 724) |
NOTA 30 ZDARZENIA PO DNIU KOŃCZĄCYM OKRES SPRAWOZDAWCZY
W dniu 3 kwietnia 2017 roku jednostka dominująca podpisała z Millennium Leasing Sp. z o.o. porozumienie i aneks do umowy leasingu i dzierżawy z dnia 16 stycznia 2009 roku (dotyczącej leasingu zakładu produkcyjnego w Cieplewie). Na mocy aneksu do umowy zmieniony został harmonogram płatności rat leasingowych, co związane jest ze wzrostem wartości nieruchomości w wyniku prowadzonych prac dotyczących rozbudowy istniejących i budowy nowych budynków. W związku ze zmianą harmonogramu wniesiona została przez jednostkę dominującą dodatkowa kaucja gwarancyjna w wysokości 3.126 tys. PLN oraz zwiększona została odpowiednio wartość końcowa będących przedmiotem umowy budynków i budowli oraz kwota zobowiązania z tytułu leasingu.
W dniu 18 kwietnia 2017 roku jednostka dominująca nabyła 82% udziałów (co stanowi 82% udziału w prawach głosu) w spółce DFM Doors Sp. z o.o. (wcześniej SP ZERO Sp. z o.o.). Udziały zostały nabyte po cenie nominalnej, łączna cena nabycia udziałów wyniosła 8,2 tys. PLN. Nabycie udziałów stanowi element szerszego planu powrotu Grupy na rynek oddzieleń przeciwpożarowych (po wydzieleniu i sprzedaży w grudniu 2013 roku na rzecz podmiotu spoza Grupy Kapitałowej "MERCOR" S.A. tej części działalności) w nowym modelu biznesowym. Jednostka dominująca udzieliła DFM Doors Sp. z o.o. oprocentowanej pożyczki z przeznaczeniem na rozwój działalności – umowa pożyczki ma charakter otwartej linii pożyczkowej do kwoty 8.000 tys. PLN. Do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego kwota wykorzystania pożyczki wynosi 3.200 tys. PLN.
Po dniu kończącym okres sprawozdawczy nie wystąpiły inne istotne zdarzenia nie ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
NOTA 31 RÓŻNICE W STOSUNKU DO WCZEŚNIEJ OPUBLIKOWANYCH SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH
W trakcie prac nad sprawozdaniem finansowym jednostka dominująca zidentyfikowała błąd w parametryzacji systemu komputerowego, w wyniku którego w poprzednim roku obrotowym nie dokonane zostało pełne rozliczenie kosztów produkcji. Błąd ten spowodował, że na dzień 31 marca 2016 r. jednostka dominująca wykazała w jednostkowym sprawozdaniu finansowym zawyżoną wartość produkcji w toku oraz zaniżoną wartość kosztów związanych ze sprzedażą produktów i usług. Oszacowana kwota błędu wyniosła 1.559 tys. PLN. Błąd ten wpływał również na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za rok obrotowy zakończony 31 marca 2016 roku. W wyniku błędu w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień 31 marca 2016 roku zawyżona została o kwotę 1.559 tys. PLN wartość produkcji w toku oraz zaniżona została o kwotę 1.559 tys. PLN wartość kosztu własnego sprzedaży.
Poniżej zaprezentowane zostały zmiany w historycznych skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych, które wynikają ze stwierdzonej korekty błędu.
| Za okres | Za okres | Za okres | |
|---|---|---|---|
| 01/04/2015- | 01/04/2015- | 01/04/2015- | |
| 31/03/2016 | 31/03/2016 | 31/03/2016 | |
| opublikowane | korekta błędu | przekształcone | |
| Działalność kontynuowana | |||
| Przychody ze sprzedaży | 231 725 | - | 231 725 |
| Koszt własny sprzedaży | 166 473 | 1 559 | 168 032 |
| Zysk brutto na sprzedaży | 65 252 | (1 559) | 63 693 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 3 588 | - | 3 588 |
| Koszty sprzedaży | 28 593 | - | 28 593 |
| Koszty ogólnego zarządu | 23 765 | - | 23 765 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 2 823 | - | 2 823 |
| Zysk na działalności operacyjnej | 13 659 | (1 559) | 12 100 |
| Przychody finansowe | 2 044 | - | 2 044 |
| Koszty finansowe | 3 988 | - | 3 988 |
| Zysk przed opodatkowaniem | 11 715 | (1 559) | 10 156 |
| - | |||
| Podatek dochodowy | 3 302 | (1 559) | 3 302 |
| Zysk netto z działalności kontynuowanej | 8 413 | 6 854 | |
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | (1 941) | - | (1 941) |
| Zysk netto | 6 472 | (1 559) | 4 913 |
| Inne całkowite dochody | 271 | - | 271 |
| Całkowite dochody netto | 6 743 | (1 559) | 5 184 |
| Zysk na akcję z działalności kontynuowanej | 0,54 | (0,10) | 0,44 |
| Zysk na akcję z działalności kontynuowanej i zaniechanej |
0,41 | (0,10) | 0,31 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ - AKTYWA
| Koniec okresu | Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|---|
| 31/03/2016 | 31/03/2016 | 31/03/2016 | |
| opublikowane | korekta błędu | przekształcone | |
| Aktywa trwałe | |||
| Wartość firmy | 47 371 | - | 47 371 |
| Pozostałe wartości niematerialne | 22 228 | - | 22 228 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 48 347 | - | 48 347 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
6 935 | - | 6 935 |
| Inne aktywa długoterminowe | 9 335 | - | 9 335 |
| 134 216 | - | 134 216 | |
| Aktywa obrotowe | |||
| Zapasy | 30 936 | (1 559) | 29 377 |
| Aktywa finansowe | 12 | - | 12 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
75 543 | - | 75 543 |
| Transakcje terminowe typu forward | 36 | - | 36 |
| Należności z tytułu podatku dochodowego | 6 408 | - | 6 408 |
| Inne aktywa obrotowe | 2 253 | - | 2 253 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 6 771 | - | 6 771 |
| 121 959 | (1 559) | 120 400 | |
| Aktywa razem | 256 175 | (1 559) | 254 616 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ - PASYWA
| Koniec okresu | Koniec okresu | Koniec okresu | |
|---|---|---|---|
| 31/03/2016 | 31/03/2016 | 31/03/2016 | |
| opublikowane. | korekta błędu | przekształcone | |
| Kapitał własny | - | ||
| Kapitał akcyjny Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ich |
3 915 | - | 3 915 |
| wartości nominalnej | 106 202 | 106 202 | |
| Kapitały rezerwowe | 857 | - | 857 |
| Kapitał z wyceny transakcji zabezpieczających i | 1 400 | - | 1 400 |
| różnice kursowe z konsolidacji | |||
| Zyski zatrzymane | 9 362 | (1 559) | 7 803 |
| Kapitały przypadające akcjonariuszom podmiotu dominującego |
121 736 | (1 559) | 120 177 |
| Udziały niekontrolujące | 3 259 | - | 3 259 |
| Razem kapitały własne | 124 995 | (1 559) | 123 436 |
| Zobowiązanie długoterminowe | |||
| Długoterminowe pożyczki i kredyty | 12 444 | - | 12 444 |
| Rezerwa na podatek odroczony | 119 | - | 119 |
| Rezerwy na zobowiązania | 146 | - | 146 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
2 335 | - | 2 335 |
| Przychody przyszłych okresów | 4 299 | - | 4 299 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 14 921 | - | 14 921 |
| 34 264 | - | 34 264 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | |||
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty | 36 230 | - | 36 230 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
55 741 | - | 55 741 |
| Zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego | 142 | - | 142 |
| Rezerwy na zobowiązania | 1 300 | - | 1 300 |
| Przychody przyszłych okresów | 630 | - | 630 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 2 873 | - | 2 873 |
| 96 916 | - | 96 916 | |
| Pasywa razem | 256 175 | (1 559) | 254 616 |
W okresie objętym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, poza wyżej opisanymi, nie wystąpiły różnice w stosunku do wcześniej opublikowanych sprawozdań finansowych.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera:
-
- skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów na str. 3
-
- skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej od str. 4 do str. 5
-
- skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym na str. 6
-
- skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych na str. 7
-
- dodatkowe noty objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego od str. 8 do str. 65
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zaakceptowane przez Zarząd Grupy Kapitałowej dnia 14 lipca 2017 roku.
Zarząd Podmiotu Dominującego "MERCOR" S.A.
Krzysztof Krempeć Jakub Lipiński Tomasz Kamiński
Prezes Zarządu Pierwszy Wiceprezes Zarządu Członek Zarządu
Gdańsk, 14 lipca 2017 roku