Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Medivir Earnings Release 2010

Feb 22, 2011

3177_10-k_2011-02-22_2f8d31d8-69ab-4b26-93ea-8c901e4a973a.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Pressmeddelande 22 februari 2011

Bokslutskommuniké 1 januari – 31 december 2010

Medivir AB (OMX: MVIR), ett forskningsbaserat specialistläkemedelsbolag med fokus på infektionssjukdomar, publicerar idag sin bokslutskommuniké för perioden 1 januari – 31 december 2010 och en verksamhetsrapport för fjärde kvartalet 2010.

Stora framsteg inom hepatit C skapar förutsättningar för ett dynamiskt 2011

"Under 2010 har Medivir uppnått flera viktiga utvecklingssteg och gjort betydande framsteg i de viktiga hepatit C-projekten. De nyligen startade globala pivotala fas 3-studierna med TMC435 för behandling av kronisk hepatit C-virusinfektion är den enskilt viktigaste framgången hittills. Dessutom har flera framsteg i övriga forskningsprojekt skett tillsammans med att Xerclear® /Xerese™, närmar sig lansering på de stora marknaderna vilket innebär att bolaget tagit ytterligare ett steg närmare målet att bli ett lönsamt specialistläkemedelsbolag. Utvecklingen har även varit mycket positiv för våra tidiga egenutvecklade hepatit C-projekt samtidigt som vi stärkt vår portfölj inom infektionssjukdomar. Vi avser också att i framtiden tillvarata en större del av det kommersiella värdet i våra projekt, ett exempel på detta är det nyligen ingångna dengueavtalet med Janssen Pharmaceutica N.V. Vi har dessutom breddat vår aktieägarbas internationellt samtidigt som vi behållit starka relationer med de aktieägare som stöttat Medivir under många år", säger VD Ron Long i en kommentar.

Ekonomisk information i sammandrag 2010

  • Koncernens nettoomsättning uppgick till 57,3 (25,7) MSEK.
  • Koncernens resultat efter skatt för perioden uppgick till -134,2 (135,4) MSEK.
  • Resultat per aktie för perioden uppgick till -5,43 (-6,49) SEK.
  • Kassaflödet från löpande verksamheten uppgick till -76,9 (-135,1) MSEK.
  • Likvida medel och kortfristiga placeringar uppgick vid periodens slut till 647,2 (143,6) MSEK.
  • En företrädesemission inbringade 325,1 MSEK före emissionskostnader
  • En riktad nyemission inbringade 281,3 MSEK före emissionskostnader

Fjärde kvartalet i korthet

  • I november offentliggjorde Medivir ytterligare positiva data för TMC435. Interimsresultat efter 24 veckors behandling i ASPIRE-studien (C206), en fas 2b-studie på patienter som tidigare inte svarat på behandling visade en potent antiviral effekt och en mycket god säkerhetsprofil. Dessa egenskaper gör TMC435 till den potentiellt främsta läkemedelskandidaten under utveckling för behandling av HCV.
  • I december genomförde Medivir en riktad nyemission av 2 250 000 nya B-aktier vilket inbringade cirka 280 MSEK (30,8 MEUR). Ett trettiotal internationella institutionella investerare och kvalificerade placerare i Sverige deltog i den accelererade bookbuildingprocessen till ett pris av 125 SEK per aktie. Över två tredjedelar av de nya aktierna tecknades av internationella investerare. Syftet med kapitalanskaffningen var att ge Medivir möjlighet att fullfölja sin FoU-strategi och uppbyggnad av en kommersiell organisation.
  • I december kvalificerade sig Medivir-aktien till Midcap-listan på Nasdaq OMX Stockholmsbörsen, att gälla från och med januari 2011.

Väsentliga händelser efter räkenskapsperiodens utgång

  • Medivir rapporterade idag positiva 48-veckors interimsresultat (SVR24) från PILLARstudien (C205), en fas 2b-studie med TMC435 på behandlingsnaiva patienter. TMC435 visade en potent och konsistent antiviral effekt med SVR24 upp till 84 procent. Dessa patienter betraktas enligt internationell klassificering som botade.
  • De globala fas 3-studierna med TMC435 startade under februari vilket resulterat i en milstolpebetalning om 5 MEUR som kommer att intäktsföras under första kvartalet 2011.
  • En klinisk fas 1a-studie av TMC649128 (HCV POL) startade i februari vilket berättigar Medivir till en milstolpebetalning om 7 MEUR.
  • Medivir inledde i februari ett nytt samarbete med Janssen Pharmaceutica (Johnson & Johnsonkoncernen) för att gemensamt utveckla läkemedel som kan förebygga och behandla denguevirusinfektioner.
  • BACE-projektet har avbrutits till förmån för ökad fokus i utvecklingsportföljen på projekt inom infektionssjukdomar.

För ytterligare information vänligen kontakta

Rein Piir, Finansdirektör och ansvarig för investerarfrågor, Mobil: 0708 - 53 72 92 Ron Long, VD, tel: 08-5468 3113

Konferenssamtal för analytiker och investerare:

Det kommer att hållas en telefonkonferens idag, 22 februari klockan 15:00 (CET) / 14:00 (GMT) / 9:00 (EST) för investerare och analytiker för att diskutera rapporten.

Deltagarnummer att ringa: +1
718
354 1385
+46 (0)8 5352 6408
+44 (0)20 7806 1951
USA
Sverige
England
Deltagarkod 6641746

Alternativt, vänligen kontakta Lindsey Neville på M Communication tel: +44 (0) 207 920 2333. E-mail: [email protected].

Kommande informationstillfällen 2011

Delårsrapport för tre månader publiceras den 5 maj. Årsstämma hålls den 5 maj klockan 15.00 på IVAs konferenscenter, Grev Turegatan 16, Stockholm. Delårsrapport för sex månader publiceras den 8 juli.

För ytterligare information om Medivirs verksamhet hänvisas till bolagets hemsida, www.medivir.se.

Vd:s kommentarer

Hepatit C

Vår hepatit C-portfölj utvecklas väl och både våra partnerprojekt och våra interna projekt gör mycket tydliga framsteg. Det ledande projektet i Medivirs HCV-portfölj, TMC435, en andra generationens proteashämmare som endast ges en gång per dag, har god potential att bli en storsäljande produkt tack vare en stark terapeutisk profil. TMC435 kommer att kunna erbjuda en mycket god säkerhetsprofil, bredare och bättre effekt, och en enklare dosering för patienterna.

Medivir har under 2010 rapporterat positiva resultat för TMC435 som visat utmärkta säkerhetsoch effektdata i flera fas 2b-studier. Interimsresultatet av en 24-veckors fas 2b-studie på patienter som inte har svarat på tidigare behandling, presenterades under fjärde kvartalet. Studien visade

att TMC435 har en mycket god säkerhetsprofil och terapeutisk effekt. Dessa resultat får också stöd av interimsdata från den nyligen genomförda 48-veckors fas 2b-studien i behandlingsnaiva patienterna som offentliggjordes idag.

I februari 2011 uppnådde Medivir en viktig milstolpe i och med starten av de globala fas 3 studierna med TMC435. Dessa kliniska studier genomförs i USA, Europa och Japan på både behandlingsnaiva och behandlingserfarna patientgrupper.

Medivir har fortsatt att flytta fram sina positioner inom hepatit C-området genom att TMC649128 (HCV POL-projektet) som utvecklas gemensamt med Tibotec nu startat kliniska fas 1-studier under februari. Detta är ett viktigt steg för Medivirs övergripande HCV-strategi där vi bedömer oss ha utmärkta förutsättningar att tillsammans med vår partner Tibotec bli en ledande framtida aktör inom behandling av patienter infekterade med hepatit C-virus.

Mer värde att vänta

I takt med att Medivir fortsätter att utvecklas positivt och gör framsteg med den nuvarande projektportföljen ges bolaget en möjlighet att inta en mer framträdande roll i den fortsatta utvecklingen av företagets projekt. Därmed kommer vi att kunna behålla en större andel av de framtida kommersiella värdena i samarbeten och allianser. Denna stegvisa förändring är ett led i Medivirs ambition att utveckla sin position som ett växande forskningsbaserat specialistläkemedelsbolag och därigenom skapa ytterligare värde för Medivirs aktieägare. Det nyligen ingångna samarbetsavtalet med Janssen Pharmaceutica om att utveckla proteasbaserade läkemedel för att förebygga denguefeber är ett exempel på denna strategi. Medivir och Janssen svarar för lika stor andel av forskningskostnaderna, vilket ger Medivir en högre andel av framtida intäkter. Överenskommelsen är konsistent med Medivirs förnyade fokus inom infektionssjukdomar.

Medivir har dessutom avbrutit BACE-projektet, för behandling av Alzheimers sjukdom, eftersom detta projekt inte längre är en del av kärnverksamheten och dessutom har en mycket högre riskprofil jämfört med projekten inom infektionssjukdomar.

Fortsatta framsteg för Xerese™

Xerese™ , vår innovativa behandling av munsår, närmar sig lansering i USA genom vår partner Meda AB i mars. Vi räknar även med att vår partner GlaxoSmithKline inleder lanseringen på de första receptfria marknaderna i Europa under fjärde kvartalet 2011.

Stärkt finansiell ställning

Den riktade nyemissionen i slutet av året har tillsammans med företrädesemissionen i maj inneburit att vi nu kan driva verksamheten med en förstärkt finansiell ställning och med en bredare och utökad internationell aktieägarbas. Vår ambition är att fortsätta omvandlingen av Medivir till ett framgångsrikt forskningsbaserat specialistläkemedelsbolag och att skapa betydande värden för aktieägarna under 2011 och framåt.

Ron Long VD

Väsentliga händelser under fjärde kvartalet 2010

TMC435 – fler positiva resultat rapporterade från fas 2-studien ASPIRE (C206)

Medivirs tilltro till bolagets proteashämmare, TMC435, för behandling av hepatit C-virusinfektioner har förstärkts ytterligare av att positiva data har rapporterats från ASPIRE-studien. TMC435 utvecklas i samarbete med Tibotec.

Resultat – effekt

Resultaten visade en potent och bestående antiviral effekt av TMC435 hos patienter där tidigare behandling med peg-IFN och ribavarin (standardbehandling) har misslyckats, behandlingen med TMC435 var säker och väl tolererad. Dessa resultat överensstämmer med tidigare rapporterade data för behandlingsnaiva patienter i fas 2b-studien PILLAR (C205) i juli 2010.

Studiens utformning

ASPIRE-studien utvärderade effekten av TMC435 i kombination med standardbehandling i 462 patienter som var infekterade med det svårbehandlade hepatit C-viruset av genotyp 1 hos patienter som tidigare har genomgått standardbehandling med negativt resultat. Studien innefattade patienter som har återinsjuknat (relapsers), svarat delvis (partial responders) eller inte alls (null responders) på standardbehandlingen.

TMC435 administrerades en gång per dag i dos om 100 mg eller 150 mg under antingen 12, 24 eller 48 veckor i kombination med standardbehandling. Standardbehandlingen fortsätter tills i mitten av 2011 då samtliga patienter behandlats under 48 veckor.

I tabellen nedan redovisas alla TMC435-data med sammanslagna dosgrupper för den specifika tidpunkten.

Relapser* Partial responder** Null responder**
(%) TMC435
N = 158
Placebo
N = 27
TMC435
N = 138
Placebo
N = 23
TMC435
N = 100
Placebo
N = 16
RVR
VECKA 4
81 4 62 0 38 0
cEVR
VECKA 12
92 31 84 10 64 21
VECKA 24 94 83 86 19 78 44

En ITT-analys (Intention-to-Treat) av virologisk respons: HCV RNA<25IU/mL odetekterbara nivåer

*Relapser: odetekterbara nivåer vid EoT (End of Treatment)men detekterbara vid 24 veckors uppföljning **Partial responder: >2 log minskning vid vecka 12 men inte odetekterbara nivåer vid EoT ***Null responder: <2 log minskning i HCV RNA vid vecka 12

Resultat – säkerhet och tolerabilitet

En ITT-analys, Intention-to-Treat, genomfördes på alla patienter som tagit minst en dos av TMC435. Behandling med TMC435 var säker och väl tolererad och resultatet stämmer överens med den tidigare rapporterade fas 2b-studien PILLAR (C205). Betydande minskning av transaminaser (ALT och AST) observerades i alla TMC435-behandlingsgrupperna.

De två mest frekvent rapporterade biverkningarna var trötthet och huvudvärk, frekvensen i alla dosgrupper var jämförbar med placebogruppen.

% Alla TMC435
N
=
396
Placebo
N
=
66
Trötthet 41 42
Huvudvärk 33 33

Medivirs riktade nyemission

I december genomförde Medivir en riktad nyemission som tillförde bolaget 280 MSEK före avdrag för transaktionskostnader. Ett trettiotal internationella investerare köpte 2 250 000 nya aktier av serie B till ett pris av 125 SEK per aktie.

Likviden från den riktade nyemissionen kommer att användas för ökade FoU-aktiviteter inom främst infektionssjukdomar genom att föra projekt närmare kommersialisering samt för att förbättra Medivirs möjligheter att starta och utveckla nya projekt. Medlen kommer även att användas till att bygga en organisation för kommersialiseringen av TMC435. Medivirs stärkta finansiella ställning ger även bolaget ytterligare möjlighet att fullfölja sin strategi att ta ett större engagemang i strategiska allianser och partnerskap.

Charlotte Edenius har anställts som Vice President, Research & Development Projects

I november anställdes Charlotte Edenius som Vice President, Research & Development Projects. Den nyinrättade befattningen, med ansvar för Medivirs projektportfölj, är ytterligare ett steg mot att förstärka Medivirs FoU-organisation. Charlotte Edenius kommer att ingå i företagets ledningsgrupp. Charlotte är utbildad läkare och disputerad forskare vid Karolinska Institutet och kommer närmast från en befattning som Senior Vice President and Chief Scientific Officer i Orexo AB.

Väsentliga händelser efter räkenskapsperiodens utgång

De positiva resultaten fortsätter för TMC435 – upp till 84 procent SVR rapporterad i fas 2b-studien PILLAR (C205)

Medivir offentliggjorde idag interimsresultat från en avslutad 48-veckors behandling i den s.k. response guided fas 2b-studien PILLAR som innefattar 386 behandlingsnaiva patienter infekterade med hepatit C-virus (HCV) av genotyp 1 inklusive SVR24-data (varaktig antiviral effekt) för patienter behandlade med TMC435. SVR24-data avläses 24 veckor efter planerad avslutad behandling (EoT) och är därmed inte tillgängliga ännu för patienterna i placebogruppen.

Studiens utformning

I PILLAR-studien gavs 75 mg eller 150 mg av TMC435 under antingen 12 eller 24 veckor i kombination med ribavarin och peg-IFN alpha-2A, den gällande standardbehandlingen som gavs under 24 veckor till samtliga patienter. All behandling avslutades i vecka 24 om fördefinierade, s.k. response-guided, kriterier var uppfyllda. Patienter som inte uppfyllde ovanstående kriterier fortsatte med standardbehandlingen till vecka 48. I de grupper som behandlades med TMC435 kunde 83 procent av patienterna upphöra med all behandling efter vecka 24. Analysen av resultaten baseras på ITT-populationen (Intention To Treat) som omfattar alla patienter som tagit minst en dos av TMC435.

Utvärderingskriterier

En i förväg protokolldefinierad interimsanalys utfördes då alla patienter slutfört sin 48 veckors behandling, alternativt avbrutit behandlingen tidigare. Slutliga SVR24-data var tillgängliga för alla TMC435-behandlade patienter som avbrutit all behandling före eller efter vecka 24 och hade fullföljt alla uppföljningsbesök.

Resultat – effekt

TMC435 visade en potent och konsistent antiviral effekt med SVR24 om upp till 84 procent, innebärande att patienterna betraktas som virusfria och botade. Data visade också på utmärkt säkerhet och tolerabilitet. Det fanns inga kliniskt relevanta skillnader vad gäller biverkningar mellan de grupper som behandlades med TMC435 och de som genomgick standardbehandling.

Oförminskad virologisk respons 4 och 24 veckor efter planerad avslutad behandling
(EoT)
% (n/N) TMC435
12PR24
75 mg q.d.
N=78
TMC435
24PR24
75 mg q.d.
N=75
TMC435
12PR24
150 mg q.d.
N=77
TMC435
24PR24
150 mg q.d.
N=79
Placebo
N=77
SVR4 87,2 (68/78) 86,5 (64/74) 84,9 (62/73) 88,5 (69/78) 71,2 (42/59)
SVR24 83,6 (61/73) 76,1 (51/67) 83,1 (59/71) 84,4 (65/77) N/A

* < 25 log10 IU/mL odetekterbara nivåer

EoT: End of Treatment, q.d.: en gång per dag, PR: pegIFN alpha-2A och ribavirin.

SVR24: patienter med odetekterbar nivå HCV RNA 24 veckor efter planerad EoT.

Anmärkning: Patienter i kontrollarmen fortsätter standardbehandlingen fram till vecka 48 och SVR24-data var inte tillgängliga.

Globala fas 3-studier med TMC435 för hepatit C-behandling startade under februari

Vår samarbetspartner Tibotec Pharmaceuticals startade nyligen globala fas 3–studier med TMC435 i behandlingsnaiva patienter och i patienter som återinsjuknat efter tidigare genomgången interferonbaserad behandling (SOC).

Två studier kommer att utvärderar behandling med TMC435, en tablett (150mg) administrerad oralt en gång dagligen, jämfört med placebo hos behandlingsnaiva patienter med hepatit Cvirusinfektion. Den första studien TMC435-C208 kallad QUEST-1 och den andra TMC435-C216, QUEST-2 omfattar vardera cirka 375 behandlingsnaiva patienter

Den tredje studien TMC435-C3007 kallad PROMISE omfattar cirka 375 patienter som återinsjuknat (relapsed) efter tidigare interferonbaserad standardbehandling (SOC)

Den totala behandlingstiden för alla tre studierna kommer att vara 24 eller 48 veckor, beroende på responsen hos dessa patienter. Nyligen startade fas 3-studier även i Japan.

Fas 3-studiernas milstolpebetalning om 5 miljoner euro vilken vi erhöll i februari 2010 kommer nu att intäkts föras under första kvartalet 2011.

TMC649128 (HCV POL)

Medivir ingick i maj 2008 ett avtal om forskning och utvecklingsarbete inom hepatit Cpolymerasområdet (HCV) med Ortho Biotech Products LP och Tibotec BVBA i Mechelen.

Under februari startade en klinisk fas 1a-studie av TMC649128 vilken är en dubbelblind, randomiserad och placebokontrollerad studie på friska personer. Studien genomförs i Belgien.

TMC649128 är en nukleosid NS5B-polymerashämmare med lovande preklinisk profil med inriktning på framtida kombinationer av direktverkande antivirala läkemedel mot HCV.

TMC649128 visar biologisk effekt på flera HCV-genotyper in vitro och en hög genetisk barriär mot resistensutveckling överlägsen andra klasser av HCV-småmolekyler under utveckling. Dessutom har TMC649128 visat positiva prekliniska egenskaper vad gäller säkerhet och farmakokinetik, vilket tyder på potential för oral administration en gång per dag.

Det främsta syftet med studien är att utreda farmakokinetik, säkerhet och tolererbarhet av orala engångsdoser av TMC649128 på friska personer. Dessa studier kommer att visa hur läkemedlet absorberas i blodet, distribueras, metaboliseras och elimineras av kroppen.

Starten av fas 1a-studien berättigar Medivir till en milstolpebetalning om 7 MEUR .

Medivir startar nytt utvecklingssamarbete om denguevirus

I februari 2011 inledde Medivir ett samarbete med Janssen Pharmaceutica N.V. om utveckling av läkemedel för att förebygga och behandla denguevirusinfektioner. Samarbetet breddar ytterligare Medivirs verksamhet inom infektionssjukdomar och utnyttjar bolagets omfattande kunskap när det gäller utveckling av nya proteashämmande läkemedel. Samarbetet är ett exempel på hur Medivir kommer att ta en större roll i framtida strategiska allianser och partnerskap vilket kommer att tillföra Medivir och dess aktieägare ytterligare värden.

Grunden för samarabetet är båda företagens kärnkompetenser inom utveckling av proteashämmare och kommer att fokuseras på gemensam utveckling av läkemedel som hämmar NS3-proteasaktiviteten vid dengueinfektioner. Båda parter kommer att bidra med lika stora resurser i forskningsprojektet och Medivir har en option att fortsätta bidra med lika stor andel av finansieringen under de prekliniska och kliniska utvecklingsfaserna.

Denguefeber är en virusinfektion som sprids via myggor och orsakar svår feber, hudutslag samt muskel- och ledsmärta. Antalet infektioner uppskattas till 50 miljoner per år i över 100 endemiska länder och, eftersom sjukdomen fortsätter att spridas, befinner sig ungefär en tredjedel av världens befolkning i riskzonen.

Avtalsvillkoren reglerar preklinisk och klinisk utveckling samt kommersialisering av eventuella läkemedel som blir resultatet av samarbetet. Beroende på finansiering vid förbestämda beslutspunkter har båda parter möjlighet att ta produkter från forskningsprojektet vidare genom utvecklingsfaserna till kommersialisering. Om båda parter fortsätter samarbetet fram till produktgodkännande kommer Janssen att ansvara för kommersialisering. Medivir erhåller avtalade royalties på nettoomsättningen av framtida produkter i proportion till sitt bidrag till produktutvecklingen.

Hämning av dengue NS3-proteaset är ett mycket intressant mål för utveckling av nya effektiva läkemedel mot dengueinfektion på grund av proteasets viktiga roll i virusförökningen. Läkemedelskandidater som hämmar dengue NS3-proteaset erbjuder utsikter till sjukdomsförebyggande och kontroll av utbrott i endemiska områden. En NS3-proteashämmare med positiva terapeutiska fördelar skulle även kunna användas för att behandla pågående virusinfektioner.

Projektportfölj

Medivir har en bred produktportfölj inom flera indikationer för infektionssjukdomar och detta värde kommer bolaget att vidareutveckla. Framtida samarbetsavtal kring utveckling kommer att ingås vid för projekten lämpliga tidpunkter där Medivir avser att behålla de kommersiella rättigheterna i vissa geografiska områden. För de projekt som är utanför området infektionssjukdomar kommer de individuella risk- och avkastningsprofilerna att vägas mot de möjligheter vi har inom infektionssjukdomar. Mot bakgrund av våra egna framgångsrika projekt inom hepatit C och samarbetet kring denguefeber och dessa projekts resursbehov har vi beslutat att avbryta BACE-projektet för behandling av Alzheimers sjukdom.

En sammanfattning av Medivirs projektportfölj visas i bilden nedan:

Projektbeskrivning

TMC435

Indikation: Hepatit C Mekanism: NS3/4 proteashämmare Partner: Tibotec Ltd Nuvarande aktivitet: Start av globala fas 3 studier på behandlingsnaiva patienter Kommande aktivitet: Uppföljning av varaktig antiviral effekt från fas 2b-studier i behandlingserfarna patienter

HCV POL

Indikation: Hepatit C Mekanism: Nukleosid NS5B polymerashämmare Partner: Tibotec Ltd Nuvarande aktivitet: Kliniska fas 1a-studier påbörjade

Kommande aktivitet: Start av kliniska fas 1b-studier

HCV projekt

Indikation: Hepatit C Mekanism: Flertal olika Partner: Egen regi Nuvarande aktivitet: Preklinisk optimeringsfas Kommande aktivitet: Val av läkemedelskandidat (CD)

Lagociklovir MIV-210

Indikation: Hepatit B Mekanism: Polymerashämmare Partner: Daewoong Pharmaceuticals Nuvarande aktivitet: Preklinisk långtidstoxikologiska studier Kommande aktivitet: Start av kliniska fas 2a-studier

MIV-410

Indikation: HIV Mekanism: Polymerashämmare Partner: Presidio Nuvarande aktivitet: Preklinisk utvecklingsfas Kommande aktivitet: Preklinisk utvecklingsfas

HIV-PI

Indikation: HIV Mekanism: Proteashämmare Partner: Tibotec/J&J Nuvarande aktivitet: Preklinisk optimeringsfas Kommande aktivitet: Val av läkemedelskandidat (CD)

Valomaciklovir MIV-606

Indikation: Bältros Mekanism: Polymerashämmare Partner: Epiphany Nuvarande aktivitet: Planering inför kliniska fas 3-studier Kommande aktivitet: Möte med regulatoriska myndigheter inför fas 3

Dengue

Indikation: Denguefeber Mekanism: Proteashämmare Samarbetspartner: Janssen Pharmaceutica N.V. Nuvarande aktivitet: Preklinisk forskningsfas Kommande aktivitet: Preklinisk optimeringsfas

Cathepsin K (CD1, CD2)

Indikation: Benrelaterade sjukdomar Mekanism: Proteashämmare Partner: Egen regi Nuvarande aktivitet: Preklinisk utvecklingsfas Kommande aktivitet: Start av kliniska fas 1-studier

Cathepsin S

Indikation: Smärta Mekanism: Proteashämmare Partner: Egen regi Nuvarande aktivitet: Preklinisk optimeringsfas Kommande aktivitet: Val av läkemedelskandidat (CD)

Koncernens resultat och finansiella ställning

Intäkter 1 januari – 31 december 2010

Nettoomsättningen uppgick till 57,3 (25,7) MSEK och avser främst ersättningar för licensavtal för Xerclear® /Xerese™ . Under första kvartalet erhölls den första av två engångsbetalningar om 18,0 MSEK (2,5 MUSD) från Meda som kommer att lansera Xerclear® i Nordamerika under varumärket Xerese® . Under tredje kvartalet ingick den andra engångsbetalningen från Meda om 16,7 MSEK (2,5 MUSD) då resterande avtalsvillkor var uppfyllda. Under andra kvartalet erhölls den första engångsbetalningen om 10,6 MSEK (1,1 MEUR) av totalt 3 MEUR från GSK för lanseringen av Xerclear® globalt för receptfri (OTC) försäljning under sina egna konsumentvarumärken. Då avtalsvillkoren för de resterande betalningarna från GSK avseende försäljning av licensrättigheter ännu inte är helt uppfyllda har intäktsföring av dessa ej skett. Intäktsredovisning kommer att ske när villkoren kommer är uppfyllda och osäkerhetsfaktorerna är borta.

I nettoomsättningen ingår även en engångsbetalning för licensavtal gällande Medivirs polymerashämmande läkemedel mot hepatit B-virus (HBV), lagociklovir valaktat (MIV-210) om 1,4 MSEK samt en engångsbetalning för distributionsavtal för Xerclear® om 0,4 MSEK med Daewoong Pharmaceutical Co. Ltd.

Fördelning av nettoomsättning 2010 2009 2010 2009
(MSEK) jan-dec jan-dec okt-dec okt-dec
Engångsbetalningar 47,1 15,4 - -
Forskningssamarbeten - 9,0 - -
Läkemedelsförsäljning 0,1 - - -
Co-promotiontjänster 2,8 1,1 - 1,0
Vidarefakturerade kostnader 4,2 0,0 1,0 -
Övrigt 3,1 0,2 1,6 0,2
Summa nettoomsättning 57,3 25,7 2,6 1,2

Övriga intäkter avser främst EU-bidrag samt övrigt forskningsstöd. Samma period föregående år avsåg nettoomsättningen främst ersättning för forskningssamarbete kring hepatit C om 8,9 MSEK samt en periodiserad engångsbetalning om 15,4 MSEK från Tibotec Pharmaceuticals Ltd.

Kostnader och resultat 1 januari – 31 december 2010

Rörelsens kostnader uppgick till -198,3 (-175,3) MSEK fördelade på råvaror och förnödenheter -0,8 (0,0) MSEK, externa kostnader -100,0 (-72,3) MSEK, personalkostnader -89,6 (-92,7) MSEK samt avskrivningar -7,9 (-10,4) MSEK. Ökade externa kostnader beror främst på högre utlicensierings- och forskningskostnader.

Rörelseresultatet uppgick till -136,7 (-139,8) MSEK. Rörelsens intäkter ökade med 26,0 MSEK samtidigt som rörelsens kostnader ökade med 23,0 MSEK. Resultat från finansiella investeringar uppgick till 2,5 (4,4) MSEK. Det lägre resultatet från finansiella investeringar beror främst på lägre avkastning på kortfristiga placeringar. Periodens resultat uppgick till -134,2 (-135,4) MSEK.

Intäkter och resultat 1 oktober – 31 december 2010

Nettoomsättning för perioden uppgick till 2,6 (1,2) MSEK. Rörelsens kostnader uppgick till -59,7 (-46,9) MSEK, fördelat på råvaror och förnödenheter -0,1 (0,0) MSEK, externa kostnader -29,1

(-17,4) MSEK, personalkostnader -29,0 (-27,0) MSEK samt avskrivningar -1,6 (-2,5) MSEK. Rörelseresultatet uppgick till -57,0 (-42,5) MSEK. Resultat från finansiella investeringar uppgick till 0,4 (0,1) MSEK. Periodens resultat uppgick till -56,5 (-42,4) MSEK.

Kassaflöde och finansiell ställning

Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -76,9 (-135,1) MSEK. Förändringen om 58,2 MSEK beror främst på förskottsbetald milstolpebetalning om 51,8 MSEK (5,0 MEUR) från Medivirs partner Tibotec.

Kassaflöde från finansieringsverksamheten uppgick till 586,5 (0,0) MSEK. Den företrädesrättsemission om 325,1 MSEK som bolaget genomförde under det andra kvartalet inbringade 303,2 MSEK efter avdrag för transaktionskostnader. Den riktade emission om 281,3 MSEK som bolaget genomförde under det fjärde kvartalet inbringade 265,0 MSEK efter avdrag för transaktionskostnader. Konvertering och förvärv av optioner under perioden inbringade 18,3 (0,0) MSEK.

Vid årets ingång uppgick likvida medel inklusive kortfristiga placeringar med en löptid om högst tre månader till 143,6 (284,4) MSEK samt vid periodens slut till 647,2 (143,6) MSEK, vilket innebär en förändring om 503,9 (-140,8) MSEK.

Investeringar och avskrivningar

Bruttoinvesteringar i materiella anläggningstillgångar uppgick under perioden till 5,5 (1,4) MSEK och i immateriella anläggningstillgångar till 0,3 (4,7) MSEK. Investeringar i materiella anläggningstillgångar avser främst forskningsutrustning. Investeringar i immateriella anläggningstillgångar avser aktivering av patentkostnader för Xerclear® . Avskrivningar under perioden för materiella anläggningstillgångar belastar resultatet med -7,3 (-10,4) MSEK. Avskrivningar under perioden för immateriella anläggningstillgångar belastar resultatet med -0,6 (-0,0) MSEK. Försäljningen av anläggningstillgångar uppgick till 0,0 (0,3) MSEK.

Finansiella tillgångar som kan säljas

Innehavet av aktier i Medivirs licenspartner Presidio Pharmaceuticals Inc. och Epiphany Biosciences, Inc. har klassificerats som finansiella tillgångar som kan säljas. Då dessa aktier inte är marknadsnoterade och därmed inte finns registrerade på en aktiv marknad, används istället andra data än marknadsnotering som värderingsgrund för aktierna. Bedömningen är att någon värdeförändring av dessa aktier inte har ägt rum under perioden.

Kort om moderbolaget 1 januari – 31 december 2010

Medivir AB (publ), org.nr. 556238-4361, är moderbolag i koncernen. Verksamheten i koncernen bedrivs främst i moderbolaget och utgörs av forskningsverksamhet samt administrativa funktioner. Moderbolagets nettoomsättning för perioden uppgick till 74,7 (38,4) MSEK. Rörelsens kostnader uppgick till -196,1 (-174,5) MSEK, fördelat på råvaror och förnödenheter -0,8 (0,0) MSEK, externa kostnader -97,8 (-71,4) MSEK, personalkostnader -89,6 (-92,7) MSEK samt avskrivningar -7,9 (-10,4) MSEK. Rörelseresultatet uppgick till -119,2 (-128,3) MSEK. Resultat från finansiella investeringar uppgick till -16,5 (-6,7) MSEK. I resultatet från finansiella investeringar ingick en kostnad avseende förlusttäckning av Medivir UK Ltd om -19,0 (-11,0) MSEK. Periodens resultat uppgick till -135,7 (-135,0) MSEK.

Försäljning till Medivir UK Ltd uppgick till 20,0 (11,5) MSEK. Försäljning till Medivir HIV Franchise AB uppgick till 0,0 (1,3) MSEK. Inköp från Medivir HIV Franchise AB uppgick till 0,0 (1,3) MSEK.

Bruttoinvesteringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar uppgick till 5,8 (1,4) MSEK. Likvida medel inklusive kortfristiga placeringar med en löptid om högst tre månader uppgick till 664,6 (140,5) MSEK. För kommentarer till verksamheten hänvisas till avsnittet om "koncernens resultat och finansiella ställning".

Aktiestruktur, resultat per aktie och eget kapital

Aktiekapitalet vid periodens slut uppgick till 143,0 (104,2) MSEK och eget kapital till 607,3 (153,9) MSEK. Antalet aktier i Medivir AB vid periodens slut uppgick till 28.593.229 (20.843.547), varav 660.000 (660.000) A-aktier och 27.993.229 (20.183.547) B-aktier med ett kvotvärde om 5 SEK. Genomsnittligt antal aktier under perioden uppgick till 27.718.388.

Aktiestruktur 31 december 2010

Aktieslag Antal aktier Antal röster % av kapital % av röster Aktier efter
fullt
utnyttjade av
optionsrätter
A 10 röster 660 000 6 600 000 2,3% 19,1% 660 000
B 1 röst 27 933 229 27 933 229 97,7% 80,9% 28 809 204
Total 28 593 229 34 533 229 100,0% 100,0% 29 469 204

Resultat per aktie före och efter utspädning, baserat på ett vägt genomsnitt av antalet utestående aktier, uppgick till -5,43 (-6,49) SEK. Eget kapital per aktie uppgick till 21,24 (7,38) SEK. Soliditet uppgick till 83,7 (75,0) procent.

Optionsprogram

Avsikten med optionsprogram är att främja bolagets långsiktiga intressen genom att motivera och belöna bolagets ledande befattningshavare och övriga medarbetare.

Utestående optioner, inlösen och förverkan

Vid ingången av året fanns 760.000 utestående optioner. Under perioden har 140.265 optioner konverterats i program 2005 och resterande 139.735 optioner i programmet har förverkats i och med att löptiden gick ut 31 december 2010. Under perioden har 70.753 optioner konverterats i program 2007 samt 131.600 optioner förvärvats i program 2010. Konvertering och förvärv av optioner under perioden har ökat aktiekapitalet med 1,3 MSEK samt övrigt tillskjutet kapital med 15,4 MSEK. Antalet utestående optioner vid periodens slut uppgick till 803.647, vilket motsvarar 875.975 B-aktier. Antalet utestående optioner kan vid full konvertering komma att öka eget kapital med 84,2 MSEK och det totala antalet aktier kan därmed uppgå till 29.469.204.

Sort Löptid Antal Berättigar
till antal
aktier
Lösenpris
SEK
Utestående aktier
idag och vid full
konvertering
28 593 229
Personaloptioner.
Pers.optioner
och
2007-2012 409 247 446 079 61,20 29 039 308
teckn.optioner 2010-2013 394 400 429 896 132,30 29 469 204
Total 803 647 875 975

Utestående optionsprogram 31 december 2010

Omräkning

Efter företrädesemissionen under andra kvartalet 2010 omräknades konverteringsvillkoren för optionsprogrammen. Optionerna från program 2005 har berättigat till konvertering av 1,38 aktie per option. Optionerna från program 2007 och 2010 berättigar till konvertering av 1,09 aktie per option. Även lösenpris för de olika optionsprogrammen har omräknats.

Optionsprogram 2005-2010

Vid årsstämman 2005 godkändes ett personaloptionsprogram omfattande 280.000 optionsrätter, varav cirka 215.000 personaloptioner har delats ut till de anställda inom koncernen och resterande har behållits för täckande av utgifter för sociala kostnader. Löptiden på programmet var 1 juli 2005 till 31 december 2010 och varje optionsrätt har efter intjänande kunnat utnyttjas mot betalning av ett lösenpris till nyteckning av aktier av serie B.

Optionsprogram 2007-2012

Vid årsstämman 2007 godkändes ett personaloptionsprogram omfattande 480.000 optionsrätter, varav cirka 360.000 personaloptioner har delats ut till de anställda inom koncernen och resterande har behållits för täckande av utgifter för sociala kostnader. Löptiden på programmet är 18 juni 2007 till 30 april 2012 och varje optionsrätt skall efter intjänande kunna utnyttjas mot betalning av ett lösenpris till nyteckning av aktier av serie B.

Optionsprogram 2010-2013

Vid årsstämman 2010 godkändes ett optionsprogram omfattande 394.400 optionsrätter, varav cirka 343.000 optioner har fördelats till de anställda inom koncernen och resterande har behållits för täckande av utgifter för sociala kostnader. Programmet innebär att samtliga anställda erbjuds att förvärva teckningsoptioner på marknadsmässiga villkor. För varje teckningsoption en anställd förvärvar erhålls dessutom vederlagsfritt en personaloption. Löptiden på programmet är 30 april 2010 till 31 maj 2013 och varje optionsrätt skall efter intjänande kunna utnyttjas mot betalning av ett lösenpris till nyteckning av aktier av serie B.

Medarbetare

Antalet tillsvidareanställda vid periodens slut var 80 (79), varav 53 (48) procent kvinnor.

Royaltyåtaganden

En betydande andel av Medivirs forsknings- och utvecklingsprojekt har uteslutande utvecklats inom Medivir vilket innebär att Medivir har rätten till samtliga intäkter gällande dessa uppfinningar. En mindre andel av Medivirs projekt har sitt ursprung från svenska universitet vilket innebär att Medivir har rätten till intäkterna mot mindre royaltyersättningar. Därutöver finns några projekt som tidigare varit utlicensierade till tredje part men som har återtagits och Medivir har förbundit sig att betala royalty till tidigare licenstagare. Inga royaltyersättningar utföll till betalning under 2010 eller 2009.

Transaktioner med närstående

Inga transaktioner har ägt rum mellan Medivir och närstående som väsentligen påverkat företagets finansiella ställning och resultat.

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Forskning och läkemedelsutveckling fram till godkänd registrering är i hög grad både en riskfylld och kapitalkrävande process. Majoriteten av de startade projekten kommer aldrig att nå marknadsregistrering. Avgörande för Medivirs framtid är förmågan att ta fram nya läkemedelskandidater, ingå partnerskap för sina projekt och framgångsrikt utveckla sina projekt till marknadslansering och försäljning samt säkerställa finansieringen av verksamheten.

Medivir är exponerad mot tre huvudkategorier av risker:

  • Omvärldsrisker såsom konkurrens och patentskydd. Om konkurrerande produkter med bättre effekt når marknaden snabbare än Medivirs produkter kan det framtida värdet av Medivirs produkter bli lägre än ursprungligen förväntat.
  • Rörelserisker såsom beroende av externa parter i samarbeten samt beroende av myndighetsgodkännanden.
  • Finansiella risker, såsom tex likviditets-, ränte-, valuta- och kreditrisk.

En mer utförlig beskrivning av riskexponering och hur Medivir hanterar detta återfinns i årsredovisningen 2009.

Framtidsutsikter

Medivir är ett forskningsbaserat specialistläkemedelsbolag med fokus på infektionssjukdomar och har det affärsmässiga målet att inom några år bli ett lönsamt medelstort specialistläkemedelsbolag med hög tillväxt. Medivir arbetar målmedvetet och strategiskt för att skapa bästa möjliga förutsättningar att driva projekten snabbt och riskbalanserat och har en unik position bland specialistläkemedelsbolag tack vare sitt hepatit C-läkemedel i sen utvecklingsfas som har möjlighet att bli en storsäljare, en marknadsförd produkt, Xerclear® /Xerese™ , som närmar sig internationell lansering, en bred utvecklingsportfölj i tidig fas och en solid finansiell ställning. Medivir koncentrerar sig nu fortsatt på att skapa ytterligare aktieägarvärde och är på god väg att förverkliga sitt strategiska mål att bli ett lönsamt specialistläkemedelsbolag.

Valberedning 2010-2011

Valberedningen 2010-2011 består av representanter för minst de tre största aktieägarna vid utgången av tredje kvartalet 2010 samt styrelsens ordförande. Valberedningen består av Maria Wikström (Ordförande och representant för Länsförsäkringar Fonder), Frank Larsson (representant för Handelsbanken Kapitalförvaltning), Bo Öberg (representant för A-aktieägarna) samt Medivirs styrelseordförande Göran Pettersson.

Inför årsstämman 2011 föreslår valberedningen att en ny styrelse utses genom omval av styrelsens fem ledamöter, Göran Pettersson (styrelseordförande), Björn C. Andersson, Anna Malm Bernsten, Ingemar Kihlström och Ron Long (vd)

Utdelning

Styrelsen föreslår ingen utdelning för verksamhetsåret 2010.

Årsstämma 2011

Årsstämma för äger rum torsdag den 5 maj klockan 15.00 på IVAs konferenscenter, Grev Turegatan 16, Stockholm. Aktieägare som önskar deltaga skall dels vara införd i aktieboken förd av Euroclear Sweden AB (tidigare VPC) senast fredag den 29 april, dels anmäla sig till bolaget under adress Medivir AB, Box 1086, 141 22 Huddinge eller per fax till 08 -54 68 31 95 Anmälan skall vara bolaget tillhanda senast fredag den 29 april. Uppdaterad information gällande årsstämman finns tillgänglig på bolagets hemsida, www.medivir.se.

Årsredovisning

Medivirs årsredovisning beräknas att finnas tillgänglig på bolagets hemsida, www.medivir.se, från och med den 29 mars 2011. En tryckt årsredovisning kommer att distribueras till aktieägarna.

Redovisningsprinciper

Medivir tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) så som de antagits av den Europeiska Unionen. Väsentliga redovisnings- och värderingsprinciper återfinns på sidorna 46-49 i årsredovisningen 2009. Koncernens delårsrapport upprättas i enlighet med IAS 34. Moderbolaget tillämpar principer enligt rådet för finansiell rapportering RFR 2.3.

Övriga nya eller reviderade IFRS samt tolkningsuttalanden från IFRIC som trätt i kraft efter den 31 december 2009 har inte haft någon väsentlig effekt på koncernens eller moderbolagets finansiella ställning eller resultat.

KONCERNENS RESULTATRÄKNING 2010 2009 2010 2009
I SAMMANDRAG (MSEK) jan-dec jan-dec okt-dec okt-dec
Rörelsens intäkter mm
Nettoomsättning 57,3 25,7 2,6 1,2
Aktiverat arbete för egen räkning 0,3 4,1 0,0 1,9
Övriga rörelseintäkter 3,9 5,7 0,2 1,3
Summa 61,5 35,5 2,8 4,4
Rörelsens kostnader
Råvaror och förnödenheter -0,8 0,0 -0,1 0,0
Övriga externa kostnader -100,0 -72,3 -29,1 -17,4
Personalkostnader -89,6 -92,7 -29,0 -27,0
Avskrivningar -7,9 -10,4 -1,6 -2,5
Summa -198,3 -175,3 -59,7 -46,9
Rörelseresultat -136,7 -139,8 -57,0 -42,5
Resultat från finansiella investeringar 2,5 4,4 0,4 0,1
Resultat efter finansiella poster -134,2 -135,4 -56,5 -42,4
Periodens resultat -134,2 -135,4 -56,5 -42,4
Periodens resultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -134,2 -135,4 -56,5 -42,4
Resultat per aktie, räknat på resultat hänförligt till
moderföretagets aktieägare under perioden
Resultat per aktie före och efter utspädning, (SEK per
aktie) -5,43 -6,49 -2,05 -2,03
Genomsnittligt antal aktier, tusental 24 718 20 844 27 509 20 844
Antal aktier vid periodens slut, tusental 28 593 20 844 28 593 20 844
2010 2009 2010 2009
jan-dec jan-dec okt-dec okt-dec
-134,2 -135,4 -56,5 -42,4
1,0 0,4 1,0 0,5
0,5
-41,9
-135,0 -55,4 -41,9
1,0
-133,2
-133,2
0,4
-135,0
1,0
-55,4
KONCERNENS BALANSRÄKNING
I SAMMANDRAG
2010 2009
(MSEK) 31 dec 31 dec
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 4,3 4,6
Materiella anläggningstillgångar 24,8 26,9
Finansiella anläggningstillgångar 18,8 18,8
Varulager 0,1 0,6
Kortfristiga fordringar 30,2 10,6
Kortfristiga placeringar 418,6 130,4
Kassa och bank 228,7 13,2
Summa tillgångar 725,5 205,2
Eget kapital och skulder
Eget
kapital
607,3 153,9
Långfristiga skulder 0,1 0,2
Kortfristiga skulder 118,1 51,1
Summa eget kapital och skulder 725,5 205,2
KONCERNENS FÖRÄNDRING
I EGET KAPITAL
Aktie Övrigt
tillskjutet
Valutakurs Ansamlad Summa
eget
(MSEK) kapital kapital differens förlust kapital
Ingående balans per 1 januari 2009 104,2 847,0 4,3 -668,0 287,6
Summa totalresultat för perioden 0,4 -135,4 -135,0
Personaloptionsprogram: värde på
anställdas tjänstgöring 1,2 1,2
Utgående balans per 31 december 2009 104,2 848,2 4,8 -803,4 153,9
Ingående balans per 1 januari 2010 104,2 848,2 4,8 -803,4 153,9
Summa totalresultat för perioden 1,0 -134,2 -133,2
Konvertering av optioner 1,3 15,4 16,7
Förvärv av optioner 1,6 1,6
Nyemissioner 37,5 530,7 568,2
Personaloptionsprogram: värde på
anställdas tjänstgöring 0,1 0,1
Utgående balans per 31 december 2010 143,0 1 396,0 5,8 -937,6 607,3
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
I SAMMANDRAG
2010 2009
(MSEK) jan-dec jan-dec
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -136,7 -139,8
Återföring av icke kassamässiga poster
Avskrivningar 7,9 10,3
Övriga justeringar -13,5 -0,4
-142,3 -129,9
Erhållna/utbetalda räntor, avkastning och utdelning mm 0,8 6,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapital -141,5 -123,1
Förändringar av rörelsekapital 64,7 -12,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten -76,9 -135,1
Investeringsverksamheten
Förvärv/försäljning av anläggningstillgångar -5,8 -5,8
Kassaflöde från investeringsverksamheten -4,7 -5,8
Finansieringsverksamheten
Nyemissioner 606,4 0,0
Emissionskostnader -38,2 0,0
Konvertering av optioner 16,7 0,0
Förvärv av optioner 1,6 0,0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 586,5 0,0
Periodens kassaflöde
Likvida medel vid periodens ingång 143,6 284,4
Förändring likvida medel 503,9 -140,8
Valutakursdifferens likvida medel -0,3 0,0
Likvida medel vid periodens utgång 647,2 143,6
NYCKELTAL, AKTIEDATA, OPTIONER 2010 2009
jan-dec jan-dec
Avkastning på :
-eget kapital,% -35,3 -61,3
-sysselsatt kapital,% -35,2 -61,2
-totalt kapital,% -28,8 -46,8
Antal aktier vid periodens början, tusental 20 844 20 844
Emissioner 5 379 0
Antal aktier vid periodens slut, tusental 28 593 20 844
-varav A-aktier 660 660
-varav B-aktier 27 933 20 184
Genomsnittligt antal aktier, tusental 24 718 20 844
Utestående teckningsoptioner, tusental 804 760
-berättigar till B-aktier vid konvertering, tusental 876 836
Aktiekapital vid periodens slut, MSEK 143,0 104,2
Eget kapital vid periodens slut, MSEK 607,3 153,9
Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK -5,43 -6,49
Eget kapital per aktie, SEK 21,24 7,38
Substansvärde per aktie, SEK 21,24 7,38
Kassaflöde per aktie efter investeringar, SEK -3,34 -6,76
Soliditet,% 83,7 75,0

Definitioner till nyckeltal

Avkastning på eget kapital. Resultat efter finansiella poster i procent av genomsnittligt eget kapital.

Avkastning på sysselsatt kapital. Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.

Avkastning på totalt kapital. Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning.

Eget kapital per aktie. Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut.

Genomsnittligt antal aktier. Det ovägda genomsnittliga antalet aktier under året.

Kassaflöde per aktie efter investeringar. Kassaflöde efter investeringar dividerat med genomsnittligt antal aktier.

Resultat per aktie före och efter utspädning. Resultat efter finansiella poster dividerat med genomsnittligt antal aktier.

Soliditet. Eget kapital i relation till balansomslutningen.

Substansvärde per aktie. Eget kapital plus dolda tillgångar i marknadsnoterade aktier dividerat med antalet aktier vid periodens slut.

Sysselsatt kapital. Balansomslutning minus icke räntebärande skulder inklusive uppskjutna skatteskulder.

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING 2010 2009
(MSEK) jan-dec jan-dec
Rörelsens intäkter mm
Nettoomsättning 74,7 38,4
Aktiverat arbete för egen räkning 0,3 4,1
Övriga rörelseintäkter 1,9 3,7
Summa 76,9 46,2
Rörelsens kostnader
Råvaror och förnödenheter -0,8 0,0
Övriga externa kostnader -97,8 -71,4
Personalkostnader -89,6 -92,7
Avskrivningar -7,9 -10,4
Summa -196,1 -174,5
Rörelseresultat -119,2 -128,3
Resultat från finansiella investeringar -16,5 -6,7
Resultat efter finansiella poster -135,7 -135,0
Periodens resultat -135,7 -135,0
Periodens resultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare -135,7 -135,0
MODERBOLAGETS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT 2010 2009
(MSEK) jan-dec jan-dec
Periodens resultat -135,7 -135,0
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt -135,7 -135,0
Summa totalresultat för perioden -135,7 -135,0
Summa totalresultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare
-135,7 -135,0
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
I SAMMANDRAG
2010 2009
(MSEK) 31 dec 31 dec
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 4,3 4,6
Materiella anläggningstillgångar 24,8 26,9
Finansiella anläggningstillgångar 19,0 19,0
Varulager 0,1 0,6
Kortfristiga fordringar 27,4 9,2
Kortfristiga placeringar 418,6 130,4
Kassa och bank 226,0 10,1
Summa tillgångar 720,2 201,0
Eget kapital och skulder
Eget kapital 604,6 153,8
Långfristiga skulder 0,1 1,8
Kortfristiga skulder 115,4 45,4
Summa eget kapital och skulder 720,2 201,0

Huddinge den 21 februari 2011

Ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot

Göran Pettersson Björn C Andersson Anna Malm Bernsten

Ingemar Kihlström Ron Long

Styrelseledamot Vd/styrelseledamot

Granskningsrapport

Vi har utfört en översiktlig granskning av rapporten för Medivir AB (publ) för perioden 1 januari - 31 december 2010. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 "Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor". En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Stockholm den 21 februari 2011

PricewaterhouseCoopers AB

Claes Dahlén Auktoriserad revisor