Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Medivir Annual Report 2020

Apr 6, 2021

3177_10-k_2021-04-06_91804156-d902-4bed-9a18-c04cb4b1ca9c.pdf

Annual Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

2020 ÅRSREDOVISNING

Innehåll

Inledning

  • 01 2020 i korthet
  • 02 Vd har ordet
  • 04 Medivir i korthet
  • 05 Affärsidé, strategi och affärsmodell

Verksamheten

  • 05 Vad är cancer?
  • 06 Läkemedelsprocessen
  • 07 Projektportfölj
  • 08 Projekt för egenutveckling
  • 12 Intervju professor Jeff Evans
  • 14 Projekt för partnerskap
  • 15 Utlicensierade projekt
  • 16 Hållbar utveckling
  • 17 Medarbetare
  • 18 Mediviraktien

Förvaltningsberättelse

  • 21 Förvaltningsberättelse
  • 26 Bolagsstyrningsrapport
  • 32 Styrelsens rapport om intern kontroll
  • 34 Styrelse
  • 36 Ledning

Finansiella rapporter

  • 38 Resultaträkningar
  • 39 Rapport över totalresultatet
  • 40 Balansräkningar
  • 42 Förändring i eget kapital
  • 43 Kassaflödesanalyser
  • 44 Redovisningsprinciper
  • 50 Noter
  • 65 Intygande
  • 66 Revisionsberättelse

Övrigt

  • 70 Nyckeltal
  • 71 Sexårsöversikt
  • 72 Definitioner
  • 73 Ordlista
  • 74 Aktieägarinformation
  • 74 Årsstämma

2020 i korthet och väsentliga händelser

Projektportföljen

  • I januari publicerades fas II-studien med MIV-711 i artrospatienter i den ansedda tidskriften Annals of Internal Medicine.
  • Medivirs patentansökningar för MIV-818, som täcker såväl substanskrav för MIV-818 som dess användning för levercancerbehandling, godkändes i januari av patentmyndigheterna i både EU och Japan.
  • I februari ingicks ett licensavtal för Medivirs läkemedel Xerclear® för läppherpes med det kinesiska bolaget Shijiazhuang Yuanmai Biotechnology Co Ltd.
  • På Medivirs FoU- dag den 2 mars presenterades data från fas Ia-studien med MIV-818 i patienter med levercancer som visade stöd för den leverriktade effekten av MIV-818. Biomarköranalys visade på en selektiv påverkan: medan tumörvävnad hade tydliga DNA-skador uppvisade frisk levervävnad bara minimala eller inga DNA-skador. Fem av de nio patienterna bedömdes ha stabil levercancersjukdom efter behandlingen.
  • Strax därefter i mars inkluderades den första levercancerpatienten i fas Ib-studien med MIV-818.
  • Ett licensavtal ingicks i mars med det amerikanska biotechbolaget Tango Therapeutics för ett av Medivirs prekliniska forskningsprogram. Ytterligare ett avtal för ett prekliniskt projekt tecknades med ett icke namngivet amerikanskt bolag.
  • I maj klassificerades MIV-818 som särläkemedelskandidat (orphan drug designation) av FDA i USA för behandling av hepatocellulär cancer.
  • I juni beviljade den Europeiska kommissionen särläkemedelsklassificering i EU för MIV-818 för behandling av hepatocellulär cancer.
  • Ett forskningssamarbete inleddes i juli med SciLifeLabs Drug Discovery and Development Platform (DDD) om potentiella hämmare av SARS CoV-2. Samarbetet ger DDD tillgång till Medivirs unika egenutvecklade proteasriktade substansbibliotek.

Medivir omförhandlade i december avtalet med Tetralogic Pharmaceuticals Corporation gällande ersättningsmodell och nivåer vid en utlicensiering av birinapant. Avtalet har lösts upp och omförhandlats så att ersättningen Medivir är skyldig att betala vid en potentiell affär nu enbart baseras på fördelning av faktiska intäkter till Medivir.

Bolaget

  • Yilmaz Mahshid tillträdde som vd den 14 september 2020.
  • I oktober utsågs Dr. Tom Morris till interim Chief Medical Officer.
  • Den 11 december beslutade Medivirs styrelse om en nyemission av B-aktier med företrädesrätt för befintliga aktieägare om cirka 170 MSEK före transaktionskostnader.

Väsentliga händelser efter årets utgång

  • I januari 2021 tecknades ett exklusivt licensavtal med IGM Biosciences för birinapant.
  • I början av 2021 genomfördes en företrädesemission och utnyttjande av övertilldelningsoption som tillförde bolaget cirka 195 MSEK före transaktionskostnader.
  • En extra bolagsstämma den 11 mars 2021 beslutade om en riktad nyemission om cirka 28 MSEK till Linc AB.
  • I februari tecknades ett licensavtal med brittiska Ubiquigent Limited för det prekliniska programmet USP7.
  • I mars 2021 meddelades att Yilmaz Mahshid av personliga skäl lämnar vd-posten i Medivir vid årsstämman den 5 maj. Rekryteringsprocessen av ny vd har inletts.
  • Ny styrelse föreslås genom omval av Uli Hacksell, Lennart Hansson, An van Es Johansson och Bengt Westermark som styrelseledamöter. Valberedningen föreslår nyval av Yilmaz Mahshid som ledamot samt att Uli Hacksell väljs som styrelseordförande. Bengt Julander och Helena Levander har avböjt omval.

Nyckeltal1

MSEK 2020 2019 2018 2017 2016
Nettoomsättning 2 14 9 24 37 93
Rörelseresultat 2 –43 –126 –351 –363 –312
Likvida medel 70 135 286 468 1 698
Soliditet, % 74 63 73 83 90
Antal medarbetare 11 51 75 88 117

1) Vid en extra bolagsstämma efter utgången av 2016 beslutades om ett frivilligt inlösenprogram, där Medivirs aktieägare erbjöds att lösa in var fjärde aktie till kursen 129 kronor. Inlösenförfarandet innebar en utskiftning av 857,5 MSEK av bolagets likvida medel till aktieägarna.

2) 2016 har omräknats för att motsvara den kvarvarande verksamheten.

Rörelsekostnader 2020 Övriga externa kostnader Personalkostnader Av- och nedskrivningar materiella och MSEK 53 25 4

immateriella anläggningstillgångar

Lovande kliniska resultat, framgångsrik affärsutveckling och tryggad finansiering

Våren 2020 kunde Medivir presentera lovande data från fas Ia-studien och kort därefter inleda fas Ib-studien med MIV-818, vår egenutvecklade och helägda läkemedelskandidat mot cancer i levern. I december lyckades vi också omförhandla det gamla avtalet med TetraLogic för birinapant, vilket bidrog till att vi i mitten av januari 2021 kunde teckna ett licensavtal för birinapant med IGM Biosciences. Vi kunde dessutom i början av 2021 genomföra en välbehövlig finansiering av bolaget med starkt stöd från både existerande investerare och nya specialistinvesterare. Det är extra glädjande att emissionerna gav Medivir en ägarbas med starka institutioner i täten.

Medivir är ett av de äldsta börsnoterade bolagen i den svenska läkemedelssektorn. Det är ett bolag i ständig utveckling som de senaste åren transformerats till ett specialistbolag inom onkologiområdet. Till skillnad från många andra cancerbolag har Medivir inte ett flertal projekt i tidig klinisk fas, utan fokuserar på ett kliniskt projekt, MIV-818, med ett tydligt terapeutiskt mål, där de medicinska behoven är stora.

Jag tillträdde som vd för Medivir i september 2020 och när jag rekryterades var det just detta tydliga fokus som attraherade mig mest. Och bolaget står dessutom för mycket annat som är intressant. Erfarenhet och kompetens, inte bara från klinisk utveckling utan också från affärsutveckling och förmågan att ta läkemedel till marknadsgodkännande. En robust portfölj av projekt för utlicensiering eller partneravtal. En stark och erfaren styrelse. Och en mycket hög vetenskaplig standard.

MIV-818 är egenutvecklat och helägt av Medivir. Det har erhållit särläkemedelsklassificering i både USA och Europa, vilket medför ett flertal fördelar i utvecklingen mot marknadsregistrering. Värdet i MIV-818 åskådliggörs av den tydliga potentialen. Det kan bli det första leverriktade, oralt administrerade läkemedlet som kan hjälpa patienter med olika cancerformer i levern. Levercancer är den tredje vanligaste orsaken till cancerrelaterade dödsfall i världen och hepatocellulärt carcinom (HCC) är den vanligaste formen av cancer som uppstår i levern. Trots att existerande behandlingar för HCC kan förlänga patienternas liv är behandlingsfördelarna ofta begränsade och dödligheten ligger kvar på en hög nivå.

De data från fas Ia-studien som presenterades förra året visade att patienterna hade exponerats för acceptabla nivåer av läkemedelssubstansen utanför levern, vilket ger stöd för den leverriktade effekten hos MIV-818. Utifrån en oberoende analys av levertumörernas tillväxt bedömdes fem av de nio patienterna ha stabil levercancersjukdom efter behandlingen.

Första delen av fas Ib-studien med MIV-818 i patienter med avancerad levercancer som genomgått tidigare behandlingar är en klassisk doseskaleringsstudie med grupper om tre patienter som

syftade till att ytterligare undersöka säkerhets- och tolerabilitetsprofilen samt att fastställa startdosen för del två i fas Ib-studien.

Del två i fas Ib-studien, där MIV-818 kommer att ingå som en del i en kombinationsbehandling, planeras inledas under andra halvåret 2021, och det ser i skrivande stund ut som att detta kan klaras av, covid-19-pandemin till trots.

Vi arbetar samtidigt med vår affärsutveckling, där vi söker hitta möjliga partners för utlicensiering av våra projekt för partnerskap, MIV-711 och remetinostat.

Birinapant är ett projekt som förvärvades 2016 från TetraLogic Pharmaceuticals Corporation och som därefter utvecklats av Medivir. Vi lyckades i slutet av året omförhandla avtalet om birinapant med TetraLogic så att förutsättningarna att åstadkomma en utlicensiering av birinapant förbättrades avsevärt. Strax efter årsskiftet kunde vi meddela att vi tecknat ett exklusivt licensavtal med amerikanska IGM Biosciences för birinapant. Avtalet ger IGM de globala och exklusiva rättigheterna att utveckla birinapant. IGM avser att under 2021 initiera kliniska studier med birinapant i kombination med sin egenutvecklade antikropp IGM-8444, något som prekliniskt har visat sig förstärka antitumöraktiviteten.

Avtalet med IGM gav Medivir en betalning på 1 miljon USD efter undertecknandet, vilket kommer följas av ytterligare 1,5 miljoner USD när IGM inkluderar birinapant i kliniska fas I-studier. Villkoren i avtalet berättigar dessutom Medivir till milstolpebetalningar upp till totalt cirka 350 miljoner USD, givet att birinapant framgångsrikt utvecklas och godkänns, samt stegvis höjd royalty upp till "mid-teens" på nettoförsäljningen. En del av samtliga intäkter går till Tetralogic men huvuddelen tillfaller Medivir.

Ytterligare ett licensavtal tecknades i februari 2021, för Medivirs prekliniska forskningsprogram USP7. Avtalet ger brittiska Ubiquigent Limited en exklusiv global licens att utveckla och kommersialisera programmets alla tillhörande substanser i samtliga terapeutiska indikationer i utbyte mot överenskommen intäktsdelning med Medivir vid framgångsrik utveckling eller kommersialisering.

"Det stora värdet i MIV-818 åskådliggörs av den tydliga potentialen. Det kan bli det första leverriktade, oralt administrerade läkemedlet som kan hjälpa patienter med olika cancerformer i levern."

I den finansiering vi framgångsrikt kunde genomföra i början av 2021 övertecknades företrädesemissionen till 93,5 procent. Som ett resultat av detta utnyttjades övertilldelningsoptionen, riktad till specialistinvesteraren HealthInvest som därmed blev ny aktieägare i Medivir. Dessutom genomfördes strax därefter en riktad nyemission om cirka 28 MSEK till Linc AB. Sammantaget tillfördes Medivir cirka 223 MSEK före transaktionskostnader genom emissionerna, en finansiering som är central för att vi ska kunna utveckla vårt spjutspetsprojekt MIV-818 in i nästa fas. Att denna finansiering fick starkt stöd såväl från existerande ägare som Linc AB och Nordea som från nya institutionella specialistinvesterare som HealthInvest känns mycket glädjande. Medivir fick en ägarbas med starka institutioner i täten. Jag vill tacka samtliga, både gamla och nytillkomna aktieägare, för det tydliga förtroende ni visat Medivir.

De resultat vi hitintills presenterat kring MIV-818 har väckt starkt intresse. 2021 kommer att bli ett spännande år och bolaget kommer att arbeta framåt med ett tydligt fokus och ett starkt engagemang.

Mitt i detta spännande skede har jag, av personliga skäl som inte har med bolaget att göra, tagit beslutet att lämna det operativa arbetet som vd i Medivir. Jag gläds åt att vara föreslagen som styrelsemedlem i Medivir och hoppas kunna fortsätta bidra till bolagets utveckling i den rollen.

Min tro på Medivir har definitivt stärks under min tid på bolaget. Jag är övertygad om att Medivir har en mycket stark potential att skapa värde för vården och patienterna såväl som för våra aktieägare.

Yilmaz Mahshid Vd och koncernchef

Vision:

Att förbättra livet för cancerpatienter genom banbrytande läkemedel

Medivir i korthet

Medivir utvecklar innovativa läkemedel med fokus på cancersjukdomar där de medicinska behoven är stora. Företaget satsar på indikationsområden där tillgängliga behandlingsmetoder är begränsade eller saknas och det finns stora möjligheter att erbjuda betydande förbättringar till patienterna. Medivir fokuserar på utvecklingen av MIV-818, en prodrog som har utformats för att ge en riktad antitumör effekt i levern samtidigt som eventuella biverkningar minimeras Bolaget grundades redan 1988 och är sedan 1996 noterat på Nasdaq Stockholm. Samarbeten och partnerskap är en viktig del av Medivirs affärsmodell och läkemedelsutvecklingen bedrivs antingen i egen regi eller i partnerskap. Birinapant, ett SMAC-mimetikum, har utlicensierats till IGM Biosciences för utveckling i kombination med IGM-antikroppar för behandling av solida tumörer. Bolaget har utvecklat två läkemedel, Xerclear och Olysio, som nått marknaden.

Vårt fokus och våra projekt

Vår verksamhet fokuserar på egenutveckling av vår helägda projektplattform för cancerindikationer där de medicinska behoven är stora. Medivir har valt att utveckla MIV-818 som har tagits fram helt inom bolaget och som har stor potential att erbjuda patienter med levercancer en avsevärt förbättrad behandling. Det kliniska utvecklingsprogrammet bedrivs på ett kostnadseffektivt sätt och passar väl för ett bolag av Medivirs storlek. MIV-818 ägs helt av Medivir, dvs vi behöver inte betala några framtida milstolpar eller royalty till någon tredje part.

Vi har ytterligare två läkemedelsprojekt, remetinostat, och MIV-711, som är i klinisk utvecklingsfas. Medivir bedriver ingen klinisk utveckling av dessa projekt på egen hand utan söker i stället partners för den fortsatta utvecklingen.

Affärsidé, affärsmodell och strategi

Affärsidé

Medivir skapar aktieägarvärde genom att utveckla innovativa cancerläkemedel för stora medicinska behov, i egen regi eller i partnerskap med andra bolag.

Affärsmodell

Medivir avser att optimera värdet av varje projekt. För kommersialisering av ett specialistläkemedel kan bolaget välja att marknadsföra i egen regi inom vissa territorier, då antalet förskrivande läkare är begränsat. För andra indikationer som kräver en stor marknadsföringsorganisation avser Medivir att söka partners för att säkerställa den snabbaste vägen till marknaden och kommersiell framgång. Medivir samarbetar med expertis inom akademi, sjukvård och industri för att vid behov tillföra specialistkunskap, erfarenhet och specifika kompetenser till våra projekt.

Strategiska prioriteringar

  • 1 Att med hög effektivitet ta läkemedelskandidater genom klinisk utveckling Effektivt och tvärfunktionellt driva utveckling av egna läkemedelskandidater fram till färdiga läkemedel med stor medicinsk nytta och kommersiell potential.
  • 2 Att vara en respekterad samarbetspartner och generera intäkter genom partnerskap Skapa och vårda meningsfulla och ömsesidigt fördelaktiga partnerskap för att accelerera den kliniska utvecklingen samt minska finansiell risk.
  • 3 Att kontinuerligt utveckla en inspirerande företagskultur byggd på affärsmässighet, professionalism, samarbetsförmåga och kreativitet

Odla en kreativ, inspirerande och professionell företagskultur som stärker vår förmåga att arbeta virtuellt.

Vad är cancer?

från tumören. Dessutom utvecklar tumörerna en resistens mot nas död. När tumörer växer kan de bli mer aggressiva och börja Behandling av cancer försvåras av att läkemedelsterapi kan bidra till att det sker ett snabbt urval av resistenta cancerceller

Vilka är de huvudsakliga målen med läkemedelsbehandling av cancer?

Man vill naturligtvis i första hand att bota patienten. Dock är det enbart vissa cancerformer som ännu så länge är möjliga

Läkemedelsprocessen

De inledande faserna av läkemedelsutvecklingsprocessen kan innefatta studier och tester av tusentals kemiska föreningar, och av dessa väljs de mest lovande ut som läkemedelskandidater. I preklinisk fas testas säkerhet och effekt inför studier på människor i de kliniska faserna. För att optimera användningen sker ibland ytterligare kliniska studier efter godkännande och lansering.

Forskningsfas och preklinisk fas

Innan en läkemedelskandidat valts ut och gått in i klinisk utveckling har den genomgått en rigorös kedja av studier. De inledande faserna av läkemedelsutvecklingsprocessen kan innefatta tester av tusentals kemiska föreningar. Molekylernas egenskaper optimeras avseende säkerhet, effekt och hur de omsätts i kroppen. Potentiella fördelar jämfört med andra liknande läkemedel utvärderas också. I den prekliniska fasen testas säkerhet och effekt i olika djurmodeller för att visa att läkemedelskandidaten har tillräckligt bra säkerhets- och effektprofil för att inleda studier på människor.

Klinisk fas

Kliniska studier för ett nytt läkemedel avser studier på människor: friska frivilliga och patienter. Dessa studier är noga reglerade av regulatoriska myndigheters krav. Innan en klinisk studie kan starta måste både den regulatoriska myndigheten och etikkommittéer godkänna studiens utformning. Antalet patienter och/eller friska frivilliga kan variera beroende på indikationen, men generellt sett måste man ha tillräckligt många patienter för att kunna påvisa signifikant effekt av läkemedlet.

Fas I

Försökspersoner: Vanligtvis friska frivilliga personer men dessa studier kan även omfatta patienter med aktuell sjukdom, i synnerhet när det gäller läkemedel för behandling av cancer.

Syfte: Att fastställa en säker dos och identifiera biverkningar samt att förstå hur läkemedlet tas upp, transporteras i kroppen och utsöndras. Ofta även att mäta tidiga tecken på effekt, eventuellt genom så kallade biomarkörer.

Fas II

Försökspersoner: Patienter som har sjukdomen/symptomet.

Syfte: Studera effekt och biverkningsprofil för att fastställa optimal dos eller dosintervall, för att uppnå önskad klinisk effekt.

Fas III

Försökspersoner: Patienter som har sjukdomen/symptomet.

Syfte: Studera effekt och biverkningsprofil i bredare patientgrupper, inklusive jämförande studier med befintliga behandlingar eller placebo för att visa nytto-/riskprofilen på ett statistiskt säkerställt sätt. Detta för att erhålla nödvändigt underlag för marknadsgodkännande och nationell förmånsfinansiering.

Marknad

Registreringsansökan

Innan ett läkemedel blir godkänt måste man ansöka om tillstånd att marknadsföra läkemedlet. De regulatoriska myndigheterna gör en noggrann granskning av det underlag som bolaget lämnar in och beslutar sedan om läkemedlet ska godkännas och i vilka patientgrupper. I detta skede förhandlar man också om priset med berörda myndigheter och betalare.

Lansering och försäljning

Efter att ett läkemedel har godkänts av läkemedelsmyndigheten och lanserats på marknaden, kan ytterligare kliniska studier genomföras för att optimera användningen av läkemedlet. Dessa så kallade fas IV-studier sker parallellt med försäljning och där kan även säkerhetsaspekter komma att studeras.

Patent och marknadsskydd

Patentskydd och regulatoriskt skydd, såsom dataexklusivitet, särläkemedelsstatus och pediatrisk förlängning, är centrala komponenter i all läkemedelsutveckling.

En fokuserad projektportfölj

Medivir fokuserar på klinisk utveckling av den egenutvecklade och helägda läkemedelskandidaten MIV-818, mot cancer i levern. För två projekt, remetinostat och MIV-711, bedrivs aktiv affärsutveckling med målet att utlicensiera eller hitta ett partnerskap för projekten. I början av 2021 utlicencierades birinapant till IGM Biosciences. Xerclear är utlicensierat till GlaxoSmithKline och Shijiazhuang Yuanmai Biotechnology.

PROJEKT FÖR EGENUTVECKLING

PROJEKT/PRODUKT SJUKDOMSOMRÅDE FORSKNING PREKLINISK FAS I FAS II FAS III MARKNAD
MIV-818
NUKLEOTIDBASERAD DNA
POLYMERASHÄMMARE (ORAL)
Levercancer
(hepatocellulär cancer)

PROJEKT FÖR PARTNERSKAP

Remetinostat
HDAC-HÄMMARE
(TOPIKAL)
Kutant T-cellslymfom (MF)
Basalcellscancer1
MIV-711
CATHEPSIN K-HÄMMARE
(ORAL)
Artros

UTLICENSIERADE PROJEKT

PROJEKT/PRODUKT SJUKDOMSOMRÅDE SAMARBETS
PARTNER
PREKLINISK FAS I FAS II FAS III MARKNAD
Birinapant
SMAC MIMETIKUM
(INTRAVENÖS)
Solida tumörer
Huvud- eller
halscancer
(med strålning)2
IGM Biosciences
Xerclear Munsår GlaxoSmithKline
Shijiazhuang
Yuanmai
Biotechnology

1) Genomförs av Stanford University 2) Genomförs av NCI, USA

Avslutad Pågående

MIV-818 för behandling av levercancer

Cancer som utgår från leverceller (hepatocellulärt carcinom, HCC) är den tredje vanligaste orsaken till cancerrelaterade dödsfall i världen. Trots att existerande behandlingar för HCC kan förlänga patienternas liv är behandlingsfördelarna ofta otillräckliga och dödligheten ligger kvar på en hög nivå. MIV-818 har potential att bli det första leverriktade, oralt administrerade läkemedlet som kan hjälpa patienter med olika cancerformer i levern.

SJUKDOMSOMRÅDE FORSKNING PREKLINISK FAS I FAS II FAS III MARKNAD
Levercancer
(hepatocellulär cancer)

MIV-818 är Medivirs egenutvecklade prodrog med levern som målorgan. Baserat på lovande prekliniska och kliniska data, har Medivir valt att fokusera på MIV-818 för klinisk utveckling i egen regi.

Godkända behandlingar för levercellscancer (hepatocellulärt carcinom, HCC) kan förlänga patienternas liv men behandlingsfördelarna är ofta otillräckliga och dödligheten ligger kvar på en hög nivå. Molekylärt riktade substanser har haft en begränsad framgång vid HCC eftersom dessa tumörer har ett brett spektrum av mutationer. Bristen på övergripande nytta tillsammans med den generellt dåliga prognosen för patienter med HCC resulterar i ett stort medicinskt behov. Med sin verkningsmekanism har MIV-818 potential att fungera oberoende av typen av mutation.

Andra former av cancer i levern som skulle kunna behandlas med MIV-818 är intrahepatiskt kolangiokarcinom – gallgångscancer – som svarar för 3–5 procent av antalet levercancerfall. Gallgångscancer har en dålig prognos samt saknar effektiv behandling.

Leverriktad antitumöreffekt

MIV-818 är en leverinriktad oralt administrerad prodrog av troxacitabin monofosfat. Intravenöst administrerad troxacitabin har tidigare visat sig ha effekt mot flera olika former av cancer, men utvecklingen avbröts på grund av bl.a. systemiska biverkningar.

MIV-818 utvecklas i stället som ett oralt administrerat läkemedel med en hög antitumöraktivitet som verkar målinriktad på levern. Avsikten är att uppnå maximal koncentration av den aktiva substansen i tumören, eller tumörerna, samtidigt som den systemiska toxiciteten i resten av kroppen minimeras. Målet är att förbättra antitumöreffekten samtidigt som biverkningar reduceras.

Fas I-studie i två delar

I slutet av 2018 inledde Medivir den första kliniska studien med MIV-818. Det primära syftet med denna fas I-studie var att studera MIV-818:s säkerhet och tolerabilitet hos patienter med långt framskriden levercancer. Vi studerade även signaler av relevanta effekter på tumörerna i levern, både med hjälp biomarkörer på leverbiopsier från patienterna och genom att mäta storleken på tumörerna.

I mars 2020 presenterades data från samtliga nio patienter i fas Ia-studien. Den farmakokinetiska analysen visade att patienterna bara exponerats för låga nivåer av MIV-818 och acceptabla nivåer av metaboliten troxacitabin utanför levern, vilket ger experimentellt stöd för den leverriktade effekten av MIV-818. Biverkningarna från behandlingen var dosberoende och huvudsakligen milda och de få allvarligare biverkningar som observerades var reversibla.

Biomarköranalys av leverbiopsier från patienterna visade på en selektiv påverkan av behandlingen med MIV-818: tydliga behandlingsinducerade DNA-skador observerades i tumören medan den omkringliggande normala levervävnaden var minimalt eller inte alls påverkad. Utifrån en oberoende analys av levertumörernas tillväxt bedömdes fem av de nio patienterna ha stabil levercancersjukdom efter behandlingen.

I mars 2020 doserades den första patienten med avancerad levercancer i fas Ib-studien med MIV-818. Det är en klassisk 3+3 mellan-patient doseskalerande multicenter-studie med det primära syftet att fastställa säkerhets- och tolerabilitetsprofilen för MIV-818. Ett sekundärt syfte är att vidare undersöka effekten av MIV-818.

Behov och marknadspotential

Levercancer är den tredje vanligaste orsaken till cancerrelaterade dödsfall i världen. Trots existerande behandlingar för levercellscancer (hepatocellulärt carcinom, HCC) ligger dödligheten kvar på en hög nivå. I USA diagnostiseras 42 000 levercancerpatienter per år och den nuvarande femåriga överlevnadsgraden är 11 procent. Den generellt dåliga prognosen för patienter med HCC resulterar i ett stort medicinskt behov. Gallgångscancer är den näst vanligaste levertumörformen. Den genomsnittliga överlevnaden i gallgångscancer är 12 månader. MIV-818 har potential att bli det första leverriktade, oralt administrerade läkemedlet som kan hjälpa patienter med HCC och andra cancerformer i levern.

Nästa steg

I mars 2020 doserades den första patienten med avancerad levercancer i fas Ib-studien med MIV-818. Det är en klassisk 3+3 inter-patient doseskalerande multicenter-studie med grupper om tre patienter som syftar till att ytterligare undersöka säkerhets- och tolerabilitetsprofilen samt att fastställa startdosen för del två i fas Ib-studien.

Parallellt förbereds del två i fas Ib-studien, där MIV-818 kommer att ingå som en del i en kombinationsbehandling. Denna del av studien planeras inledas under andra halvåret 2021. Samtidigt fortsätter den första delen av fas Ib-studien i en expansionskohort, med samma dos men med fler patienter. Det kan inte uteslutas att den pågående covid-19-pandemin kan komma att påverka Medivirs tidplaner för studierna

MIV-818 – En levercancerriktad nukleotid-prodrog

Genom att förse troxacitabine monofosfat (TRX-MP) med en "kemisk svans" har Medivir skapat en prodrog (MIV-818) som ges oralt och som är stabil i mag-tarmkanalen men som snabbt bryts ner i levern. När MIV-818 absorberas från mag-tarmkanalen ansamlas den i levern. MIV-818 är inaktiv i sig men omvandlas till stegvis till TRX-MP, TRX-DP (difosfat) och dess aktiva metabolit TRX-TP (se bild nedan) när den tas upp av leverceller. TRX-TP inkorporeras sedan i DNA i snabbt delande cancerceller och orsakar därigenom DNA-skada och cancercelldöd. Genom den leverriktade effekten kommer minimala mängder av MIV-818 ut i blodomloppet och därigenom minimeras risken för biverkningar.

Pågående fas I-studie

MIV-818 är en prodrog som utvecklas för förbättrad behandlingseffekt, säkerhet och tolerabilitet vid behandling av levercancer. MIV-818 administreras oralt och ska ge maximal koncentration av den aktiva substansen i tumören, samtidigt som nivåerna av den aktiva substansen i resten av kroppen hålls till ett minimum. Målet är att få hög antitumöreffekt och samtidigt låg risk för biverkningar.

Selektiv effektsignal i levercancerpatienter som behandlats med MIV-818

I Medivirs fas Ia-studie med MIV-818 i svårt sjuka levercancerpatienter togs biopsier på både normal levervävnad och levertumören för att studera eventuella MIV-818-inducerade DNA-skador. Resultaten var tydliga. I tumörvävnad sågs DNA-skador medan normal levervävnad inte påverkades av MIV-818-behandlingen. Liksom i de tidigare musstudierna observerade vi DNA-skador också i syrefattig cancervävnad från patientbiopsierna.

De doser som administrerades ledde inte till allvarliga biverkningar och endast låga nivåer av MIV-818 i blodet detekterades.

Sammanfattningsvis tyder de data som insamlades från fas Ia-studien på att de avsedda effekterna uppnåddes, dvs studien gav ett tidigt proof-of-concept. Detta ger starkt stöd för den fortsatta kliniska utvecklingen av MIV-818.

I mars 2020 doserades den första patienten i fas Ib-studien med MIV-818. Fas Ib-studien är en klassisk 3+3 mellan-patient doseskalerande multi-centerstudie med grupper om tre patienter som syftar till att ytterligare undersöka säkerhets- och tolerabilitetsprofilen samt att fastställa startdosen för del två i fas Ib-studien.

Parallellt förbereds del två i fas Ib-studien, där MIV-818 kommer att ingå som en del i en kombinationsbehandling. Denna del av studien planeras inledas under andra halvåret 2021.

Samtidigt fortsätter den första delen av fas Ib-studien i en expansionskohort, med samma dos men med fler patienter.

Biopsier från MIV-818-behandlade patienter med levercancer. Celler med DNA-skador är brunfärgade.

Har vi gjort några framsteg i kampen mot cancer?

För att få en bättre förståelse för den senaste utvecklingen i kampen mot cancer, och då särskilt levercancer, har vi samtalat med Jeff Evans, som är professor i translationell cancerforskning och chef för Institute of Cancer Sciences vid University of Glasgow. Han är också Honorary Consultant i medicinsk onkologi vid Beatson West of Scotland Cancer Center i Glasgow, gruppledare (Translational Cancer Therapeutics Laboratory) vid CRUK Beatson Institute i Glasgow, och ledare för Glasgow Experimental Cancer Medicine Center (ECMC). Professor Evans är vidare rådgivare till Medivir och prövare i det kliniska programmet för MIV-818.

Trots att många stora utmaningar i kampen mot cancer kvarstår, är professor Evans utifrån ett övergripande perspektiv optimistisk om den senaste tidens utveckling.

"Ett av de mest lovande angreppssätten under senare tid för behandling av cancer ligger i vår ökande förståelse för den molekylära och cellulära grunden för transport, utveckling och progression, och hur det kan användas för terapeutisk nytta.

Vi har sett betydande framsteg för patienter med långt framskriden sjukdom, inledningsvis molekylärt riktade läkemedel, antingen småmolekylära hämmare eller antikroppsbaserade hämmare, och på senare tid immunterapier, till att börja med immun checkpoint-hämmare och därefter cellterapier.

En av utmaningarna som återstår är hur vi bäst kombinerar dessa olika läkemedel med befintliga behandlingar, såsom cytotoxisk kemoterapi, strålterapi och kirurgi, och hur vi optimalt väljer patienterna för att maximera nyttan och minimera toxiciteten. I slutändan kommer vi att kunna använda denna strategi även i tidigare sjukdomsfaser, där vi också skulle kunna nå större inverkan på den totala överlevnaden."

Utvecklingen av diagnostiska metoder och verktyg spelar en viktig roll för att behandlingarna ska kunna bli mer träffsäkra, enligt professor Evans. Han pekar också på behovet av att kunna övervaka och följa hur behandlingarna fungerar.

"Återigen, för cancer i allmänhet ökar antalet nya fall kontinuerligt. Förekomsten av flertalet maligna sjukdomar fortsätter att öka internationellt. Tidig diagnos, och i synnerhet tidig upptäckt i premalignt stadium, är fortfarande en stor utmaning. Vi har nått viss framgång med screening för vissa cancerindikationer, men för många av dem, som sjukdomar där symptomen inte visar sig förrän i sent stadium, eller metastaserande sjukdom, tillhör patienten kanske inte någon riskgrupp som gör att vi kan identifiera dem och de fångas inte upp av dagens screeninginfrastruktur i tidig sjukdom.

Men det är troligt att vi i framtiden kommer att ha en agenda för precisionsprevention där vi kan utnyttja vår förståelse av cancer bättre när det gäller tidig upptäckt, inte bara tidig upptäckt av befintlig sjukdom utan upptäckt av tidig premalign sjukdom för att försöka påverka det naturliga sjukdomsförloppet och/eller resultaten för patienterna.

När det gäller precisionsmedicin kan det mycket väl vara så att man snarare än att alltid behandla cancern baserat på ursprungsorgan hos patienten också tar hänsyn till den molekylära profileringen i malignitetens bredare bemärkelse. Vi vet att det finns vissa terapier som bara fungerar i närvaro av en specifik markör eller kanske inte fungerar i närvaro av en specifik markör, och det är så vi kan maximera potentialen för att bättre skräddarsy våra behandlingsmetoder för den enskilda patienten."

Vad levercancer och HCC beträffar understryker professor Evans att dessa maligniteter är starkt kopplade till kronisk leversjukdom. Han ser att stora framsteg har gjorts under senare tid, men att det fortfarande finns ett stort behov av nya behandlingar. "Utan tvekan representerar primär levercancer ett stort ouppfyllt behov globalt. Siffrorna fortsätter att öka som en följd av den ökande förekomsten av kroniska leversjukdomar, såsom hepatit, alkoholrelaterad eller icke-alkoholrelaterad fettleversjukdom, ofta förknippad med fetma samt även typ 2-diabetes. Många gånger är orsakerna livsstilsrelaterade. Det här är ett ökande problem globalt, det ökar inte bara i Asien och Stillahavsområdet, utan över hela världen.

En av utmaningarna är att dessa patienter alltid har kronisk leversjukdom. Därför kan patienterna ha en abnormal leverfunktion som, utöver de malignitetsspecifika faktorerna, såsom den molekylära profilen eller sjukdomsspridningen påverka hur maligniteten bör behandlas.

Så tidig upptäckt är fortfarande kritiskt då det är viktigt att identifiera dessa patienter när de fortfarande är möjliga att operera, med

"Ett av de mest lovande angreppssätten under senare tid för behandling av cancer ligger i vår ökande förståelse för den molekylära och cellulära grunden för transport, utveckling och progression, och hur det kan användas för terapeutisk nytta."

eller utan transplantation, eller till och med kan behandlas med ablation. Och för dem som inte är lämpliga för denna radikala strategi, baserat på anatomin och dess leverfunktion, har vi transarteriell infusion eller embolisering med hjälp av cytostatika – TACE – och systemiska terapier. När det gäller systemiska terapier finns en terapi som godkändes som förstalinjensbehandling för mer än tio år sedan nu och det dröjde ytterligare ett decennium innan den andra förstalinjensbehandlingen godkändes 2018.

Det är väldigt uppmuntrande att ett antal godkända substanser utvecklats för att användas som andralinjensbehandling under de senaste åren, men ändå förblir den totala patientöverlevnaden fortfarande en besvikelse och även när vi optimalt identifierar kombinationer av terapier eller sekvensen av terapier kvarstår ett ouppfyllt behov av nydanande tillvägagångssätt för långt framskriden HCC. Med sådana skulle vi kunna flytta tillbaka sjukdomen till tidig fas, och behandla antingen i kombination med ablation eller TACE, och någon gång kommer sådana terapier också att finnas. Om vi har mera precisa behandlingar, vid vilken tidpunkt gör vi nästa fas, med andra ord fortsätter vi att göra TACE och para ihop den behandlingen med systemiska terapier eller fortsätter vi att upprepa den? Jag tror att detta kommer att bli intressanta frågor när vi har bättre terapier än vi har haft historiskt."

De terapier som finns tillgängliga idag är alla systemiska terapier, och professor Evans understryker att Medivirs MIV-818 är unik på det sätt den riktar sig mot levern och därmed har potential att bli den första leverriktade behandlingen.

"Idag har vi systemiska anti-cancerterapier utöver lokala regionala tillvägagångssätt som kirurgi, ablation eller TACE. Vi har tyrosinkinashämmare som administreras oralt och vi har intravenösa immunterapi-kombinationer. Dessa riktar sig mot cancer både inom- och utanför levern.

Genom att ha en liten aktivitet på extrahepatisk sjukdom, faller MIV-818 inom den aktiva behandlingskategorin, specifikt i levern och företrädesvis på levertumörer. Genom detta skapas möjligheten för patienter med omfattande intrahepatisk sjukdom att få ett annat terapeutiskt alternativ, antingen som ensam behandling eller i kombination med systemisk terapi, eller i kombination med TACE. Om det går kan vi förbättra det lokala sjukdomstillståndet i levern, och med bättre substanser som kan ges till patienter som endast har intrahepatisk leversjukdom utan större engagemang av blodkärl, finns det en chans att vi kan öka behandlingsmöjligheterna för patienter med långt framskriden sjukdom och möjliggöra ett praktiskt tillvägagångssätt som kirurgi eller ablation. För närvarande är det fortfarande anekdotiskt och spekulativt, men det är en intressant riktning att utforska i framtiden om vi har mycket aktiva substanser mot intrahepatisk leversjukdom."

Professor Jeff Evans

Projekt för partnerskap

Medivir fokuserar primärt på egenutveckling av MIV-818 samt annan affärsutveckling. För att möjliggöra vidareutveckling och kommersialisering av våra övriga kliniska projekt söker Medivir industriella eller akademiska samarbetspartners eller licenstagare.

Medivir har två kliniska projekt för partnerskap:

  • Remetinostat för förbättrad behandling av Mycosis fungoides, den vanligaste typen av kutant T-cellslymfom
  • MIV-711 med potential att bli den första sjukdomsmodifierande behandlingen av artros.

I dagsläget bedriver Medivir ingen egen klinisk utveckling av dessa utan utvärderar i stället möjligheterna att ingå licens- eller samarbetsavtal för den fortsatta utvecklingen för respektive projekt.

Remetinostat

Mycosis fungoides (MF) är den vanligaste typen av kutant T-cellslymfom (CTCL).

Orala HDAC-hämmare är effektiva mot MF-CTCL men de har påtagliga biverkningar och används därför enbart i senare stadier av sjukdomen. Remetinostat, en HDAChämmare, som appliceras på huden i form av en gel, bryts ner när den når blodbanan, vilket minskar risken för biverkningar. Remetinostat förväntas kunna adressera de centrala behoven hos patienter som lider av kutant T-cellslymfom, CTCL, i sjukdomens långvariga initiala stadie, tack vare sin balans mellan effekt på sjukdomen med dess symptom och tolerabilitet som möjliggör förlängd behandling. En fas II-studie med remetinostat i patienter med CTCL i tidigt stadie (IA-IIA MF), den vanligaste formen av CTCL, har genomförts med positiva resultat.

Medivirs mål är att hitta en partner för fas III och kommersialisering av remetinostat.

Prövarledd fas II-studie med remetinostat vid Stanford University i USA

I en prövarinitierad studie i samarbete med forskare vid Stanford University har remetinostat givits till patienter med basalcellscancer (BCC). De preliminära resultaten indikerade att remetinostat har potential som en effektiv och vältolererad behandling av lokala hudtumörer hos BCC- patienter1). Nu förbereds en publikation av finala data.

Vid Stanford University bedrevs även en prövarinitierad klinisk fas II-studie där remetinostat givits till patienter med skivepitelcancer. Fyra patienter behandlades innan rekryteringen påverkades negativt av covid-19 pandemin. Studien har avslutats på grund av brist på läkemedel. Hållbarheten för remetinostat gick ut sista oktober 2020 och det fanns ingen möjlighet att förlänga hållbarheten. Vi förväntar oss att data från de fyra patienterna kommer att publiceras framöver.

MIV-711

Medivir har genomfört en fas II-studie med MIV-711, en cathepsin K-hämmare för behandling av artros, som visar positiva effekter på både ben och brosk i leder hos artrospatienter efter endast sex månaders behandling. Behandling med MIV-711 under totalt 12 månader gav fortsatt behandlingseffekt på ben och brosk och patienterna behöll dessutom den positiva effekten på egenrapporterad smärta samt andra kliniska symptom2).

Medivirs mål är att ingå ett etablera ett licens- eller samarbetsavtal för den fortsatta utvecklingen av MIV-711 som det första sjukdomsmodifierande läkemedlet mot artros.

Nyare forskning tyder på att två processer, ökad benomsättning och nedbrytning av broskvävnad, spelar viktiga roller i utvecklingen av artros.

1) Referens: Urman et al. An open-label phase 2 clinical trial of topical Remetinostat for basal cell carcinoma. Society for Investigative Dermatology (SID) May 11, 2019. 2) Referens: Ann Intern Med. 2020 Jan 21;172(2):86-95 samt Editorial Ann Intern Med. 2020 Jan 21;172(2):147-148.

Utlicensierade projekt

För utlicensierade projekt utgår royalty och ersättningar för milstolpar till Medivir. Medivirs utlicensierade projekt består av birinapant, Xerclear och MIV-701.

Birinapant

Birinapant är ett SMAC-mimetikum som förvärvades av TetraLogic Pharmaceuticals Corporation 2016 och som därefter utvecklats av Medivir för behandling av solida tumörer. Birinapant har potential att, i kombination med andra läkemedel, förbättra ett flertal behandlingar av solida cancertumörer för att öka behandlingsresponsen och förlänga patientöverlevnaden där tillgängliga behandlingar inte ger tillräcklig överlevnad eller där patienten inte längre har något behandlingsalternativ.

Medivir tecknade i januari 2021 ett exklusivt licensavtal med amerikanska IGM Biosciences för birinapant. Avtalet ger IGM de globala och exklusiva rättigheterna att utveckla birinapant. IGM avser att under 2021 initiera kliniska studier med birinapant i kombination med sin egenutvecklade antikropp IGM-8444, något som prekliniskt har visat sig förstärka antitumöraktiviteten.

Avtalet med IGM gav Medivir en betalning på 1 miljon USD efter undertecknandet, vilket följs av ytterligare 1,5 miljoner USD när IGM inkluderar birinapant i kliniska fas I-studier. Villkoren i avtalet berättigar dessutom Medivir till milstolpebetalningar upp till totalt cirka 350 miljoner USD, givet att birinapant framgångsrikt utvecklas och godkänns, samt stegvis höjd royalty upp till "mid-teens" på nettoförsäljningen. En del av samtliga intäkter går till Tetralogic men huvuddelen tillfaller Medivir.

Xerclear®

Xerclear® - Xerclear® (Zoviduo®) godkändes 2009 för behandling av läppherpes (munsår). Marknadsrättigheterna för Xerclear® i USA, Kanada och Mexiko avyttrades 2010. Rättigheterna i Europa och övriga världen har utlicensierats till GlaxoSmithKline, med undantag för Kina där Medivir utlicensierat rättigheterna till Shijiazhuang Yuanmai Biotechnology (SYB), samt Israel och Sydamerika där Medivir innehar rättigheterna.

Medivir erhåller royalty från GlaxoSmith-Klines försäljning av Xerclear® (Zoviduo®). Dessutom erhåller Medivir milstolpeersättningar när Zoviduo® godkänns som receptfritt läkemedel på nya marknader.

Efter marknadsregistrering och tillverkning i Kina kommer Medivir att få en fast royalty från SYB för varje såld enhet och avtalet garanterar en minimiförsäljning under de tre första åren på marknaden som uppgår till ensiffriga miljonbelopp i svenska kronor.

MIV-701

Under våren 2019 ingicks ett licensavtal för en av Medivirs läkemedelskandidater, MIV-701, med det franska bolaget Vetbiolix, under vilket de får rätt att utveckla produkten för veterinärmedicinskt bruk.

MIV-701 är en cathepsin K-hämmare som inte är lämplig att utveckla för människor på grund av sin snabba nedbrytning, men som däremot har utmärkta egenskaper för djur. Medivir har rätt till ytterligare milstolpeersättningar samt royaltyer under den fortsatta utvecklingen.

Prekliniska projekt

I första kvartalet 2020 ingicks ett licensavtal med det USA-baserade biotechbolaget Tango Therapeutics för ett av Medivirs prekliniska forskningsprogram. Genom detta avtal är Medivir berättigat till ett antal utvecklings- och kommersiella milstolpeersättningar samt royalty på framtida försäljning.

Dessutom har Medivir ingått ett optionsavtal med ett icke namngivet biotechbolag kring ännu ett prekliniskt forskningsprojekt.

I juli 2020 inleddes ett forskningssamarbete med SciLifeLabs Drug Discovery and Development Platform (DDD) om potentiella hämmare av SARS CoV-2. Genom samarbetet får DDD tillgång till Medivirs unika egenutvecklade proteasriktade substansbibliotek.

I februari 2021 tecknades ett licensavtal med brittiska Ubiquigent Limited för det prekliniska programmet USP7. Avtalet ger Ubiquigent en exklusiv global licens att utveckla och kommersialisera programmets alla tillhörande substanser i samtliga terapeutiska indikationer i utbyte mot överenskommen intäktsdelning med Medivir vid framgångsrik utveckling eller kommersialisering.

Hållbar utveckling i en orolig omvärld

Medivirs vision, att förbättra livet för cancerpatienter genom banbrytande läkemedel, visar i sig att hållbarhet är centralt för bolaget. Under 2020 präglades hållbarhetsarbetet i stor utsträckning dessutom av Covid-19 pandemin med åtgärder för att säkerställa säkerheten och minska smittorisken för medarbetare, patienter och samarbetspartners.

Medivirs verksamhet bedrivs i enlighet med regelverk och branschstandarder som på ett naturligt sätt integrerar flera av de mest väsentliga hållbarhetsfrågorna. Vi arbetar också efter de tio principerna i FNs Global Compactprogram som omfattar mänskliga rättigheter, arbetsförhållanden, miljö och korruption.

Medivirs största bidrag till en minskad miljöpåverkan ligger i att ta fram läkemedelskandidater med önskad nyttoeffekt men med minimal påverkan på miljön, sett ur ett livscykelperspektiv.

Fokus för Medivirs hållbarhetsarbete ligger på att bedriva utveckling i enlighet med etiska regler och riktlinjer och att ta hänsyn till miljöpåverkan både i den egna verksamheten och hos leverantörer. Medivir strävar även efter att tillhandahålla en säker och utvecklande arbetsmiljö som är attraktiv både för dagens och morgondagens medarbetare.

Kliniska studier kräver alltid myndighetstillstånd och genomförs inom ramen för de regulatoriska och etiska regler som gäller i de olika länderna. Nödvändiga tillstånd från regulatoriska myndigheter och etikkommittéer utfärdas först då Medivir kan uppvisa godkända risk och nyttobedömningar.

Den pågående Covid-19 pandemin har givetvis ställt stora krav på sjukvården i stort under 2020. Det har påverkat förutsättningarna att rekrytera patienter till, och att bedriva, kliniska läkemedelsstudier. Medivir har ägnat stor omsorg åt att säkerställa att bolagets studier genomförs så att riskerna minimeras för deltagande patienter, vårdpersonal, kliniska samarbetspartners och våra egna medarbetare.

Med hänsyn till miljön

Medivirs största bidrag till en minskad miljöpåverkan ligger i att ta fram läkemedelskandidater med önskad nyttoeffekt men med minimal påverkan på miljön, sett ur ett livscykelperspektiv.

Medivir strävar efter att minska resursanvändningen genom att återvinna det material som går att återvinna. Bolaget har goda rutiner för återvinning av papper, förbrukningsplast, glasförpackningar samt kartong. Vid all upphandling av varor och tjänster utgör miljöaspekten en del av bedömningen.

För Medivir begränsas inte hållbarhetsarbetet till den egna, interna verksamheten. För produktion av substanser och produkter för klinisk utveckling anlitar Medivir underleverantörer. Därvid säkerställs att de underleverantörer som kan komma att anlitas uppfyller alla tillämpliga miljö och andra bestämmelser innan avtal ingås. Vid långvariga avtalsförhållanden sker även återkommande uppföljningar. Medivir arbetar kontinuerligt för att minska användningen och hanteringen av miljöfarliga ämnen och farligt avfall. Det farliga avfall som inte är möjligt att återvinna ska förvaras, hanteras och bortskaffas enligt angivna riktlinjer för hantering av farligt avfall.

Medivir är ett kunskapsintensivt företag som vill möjliggöra för medarbetarna att närvara vid internationella konferenser och möten för att främja utveckling och erfarenhetsutbyte. Under 2020 har vi likt andra år uppmuntrat användandet av telefon och webbmöten men detta år har huvudanledningen varit att undvika de smittorisker som kan finnas vid personliga möten. Rent allmänt strävar bolaget efter att minska miljöpåverkan genom medvetna val av färdmedel och att undvika onödiga affärsresor.

Medarbetare

Medivirs framgång bygger på såväl intern som extern samarbetsförmåga.

Medivirs utvecklingsarbete är organiserat för att kombinera kostnadseffektivitet, kvalitet och flexibilitet. Detta uppnås genom en liten organisation med spetskompetens inom läkemedelsutveckling och affärsmässigt ledarskap. Medivir prioriterar även samarbete med externa akademiska parter, industriella partners och andra tjänsteleverantörer.

Medivir eftersträvar en arbetsmiljö som främjar hälsa och välbefinnande. Ett gott arbetsklimat bäddar för trivsel och goda relationer, låg sjukfrånvaro samt låg personalomsättning.

Mediviraktien

Medivirs B-aktie är sedan 1996 noterad på Nasdaq Stockholm, där handeln sker på listan för små bolag, Smallcap.

Aktiestruktur, resultat per aktie och eget kapital

Antalet aktier i Medivir AB vid årets slut uppgick till 24 287 818 (24 287 818) B-aktier med ett kvotvärde om 8 kronor. Genomsnittligt antal aktier under året uppgick till 24 287 818 (24 287 818). Samtliga aktier äger lika rätt till andel i Medivirs tillgångar och vinst. Aktiekapitalet vid årets slut uppgick till 188,5 (188,5) miljoner kronor och eget kapital till 141,9 (184,5) miljoner kronor.

Aktieägare

Vid årets slut uppgick antalet aktieägare till 8 767 (8 436), varav 1 580 (1 510) ägare hade innehav om fler än 1 000 aktier. De 15 största ägarna svarade för 40 (43 ) procent av det totala antalet aktier och röster. Andelen utländska ägare uppgick till 27 (27 ) procent av det totala kapitalet.

Kursutveckling och omsättning 2020

Under 2020 sjönk Medivirs aktiekurs med 33,1 procent från 12,40 kronor till 8,30 kronor. Nasdaq Stockholm index för samtliga bolag (OMX-SPI) ökade under samma period med 12,9 procent. Vid utgången av 2020 uppgick Medivirs marknadsvärde till 0,20 (0,30) miljarder kronor, baserat på årets senaste betalkurs 8,30 kronor. Antalet omsatta Mediviraktier på Nasdaq Stockholm uppgick 2020 till 17 787 731 motsvarande en omsättningshastighet på 74 procent. Den genomsnittliga dagsvolymen uppgick under året till 70 586 aktier. Handeln i Mediviraktien sker huvudsakligen på Nasdaq Stockholm.

Aktierelaterade incitamentsprogram

Syftet med långsiktiga incitamentsprogram är att skapa förutsättningar för att behålla och rekrytera kompetent personal till koncernen samt att erbjuda anställda en attraktiv möjlighet att bli delägare i bolaget för att främja och stimulera fortsatt företagslojalitet genom att förena aktieägarnas och de anställdas intressen.

Styrelsen föreslog år 2017 ett långsiktigt incitaments-program vilket godkändes på årsstämman 2017. Teckningsrätten erbjöds till alla bolagets ledande befattningshavare

och övrigt fast anställda i Medivir. Marknadsvärdet fastställdes med hjälp av Black & Scholes värderingsmodell baserat på löptid, lösenpris, viktat aktiepris under teckningsperioden (VWAP), riskfri ränta och volatilitet. Teckningskursen för samtliga utestående teckningsoptioner per aktie ska motsvara 133 procent av den volymvägda genomsnittsräntan för B-aktien under teckningsperioden.

Medivirs anställda köpte 48 515 teckningsoptioner under andra kvartalet 2017 som en del av detta incitamentsprogram. Teckningsoptionerna utfärdades till ett marknadsvärde om 9,41 kronor med ett lösenpris om 89,36 kronor per aktie. Under fjärde kvartalet 2017 köpte Medivirs anställda ytterligare 9 320 tecknings-optioner. Dessa teckningsoptioner utfärdades till ett marknadsvärde om 3,98 kronor med ett lösenpris om 89,36 kronor per aktie. De sammanlagda 57 835 teckningsoptionerna kan utnyttjas för teckning av nya B-aktier under perioden 16 december 2020 till och med 15 januari 2021. Värderingsberäkningen för 2017 baserades på följande siffror: löptid 3,66 år; lösenpris, 89,36 kronor; VWAP, 67,19 kronor; riskfri ränta, -0,35 procent; volatilitet, 32 procent.

I maj 2018 godkände årsstämman ett nytt långsiktigt incitamentsprogram med samma struktur. Under andra kvartalet 2018 köpte Medivirs anställda 51 864 teckningsoptioner till ett marknadsvärde om 5,63 kronor vardera med ett lösenpris av 52,75 kronor per aktie. Teckningsoptionerna kan utnyttjas för teckning av nya B-aktier under perioden 16 december 2021 fram till och med den 15 januari 2022.

I maj 2020 godkände styrelsen och årsstämman ett nytt långsiktigt incitamentsprogram med i stort sett samma struktur. Under andra kvartalet 2020 köpte Medivirs anställda 227 000 teckningsoptioner till ett marknadsvärde om 1,30 kronor vardera med ett lösenpris av 31,40 kronor per aktie. Under tredje kvartalet 2020 köpte Medivirs anställda ytterligare 300 000 teckningsoptioner. Dessa teckningsoptioner utfärdades till ett marknadsvärde om 1,00 kronor med ett lösenpris om 31,40 kronor per aktie. De sammanlagda 527 000 teckningsoptionerna kan utnyttjas för teckning av nya B-aktier under perioden 1 december 2023 fram till och med den 15 december 2023. Värderingsberäkningen för 2020 baserades på följande siffror: löptid 3,58 år, lösenpris, 31,40 kronor, VWAP, 15,70 kronor, riskfri ränta, 0,0 procent, volatilitet, 41 procent.

För en mer utförlig beskrivning se not 4 på sidorna 51-52.

De 15 största aktieägarna 30 december 20201

Namn Aktier B % Röster % Kapital
Avanza Pension 2 171 184 8,9 8,9
Nordea Investment Funds 1 999 459 8,2 8,2
LINC AB 1 008 283 4,2 4,2
Credit Suisse Luxembourg S.A 623 675 2,6 2,6
Ålandsbanken 584 062 2,4 2,4
Nordnet Pensionsförsäkring AB 466 372 1,9 1,9
SIX SIS AG 382 977 1,6 1,6
AM Karlsson i Kvicksund AB 360 492 1,5 1,5
Jan Stefan Nydahl 349 977 1,4 1,4
Bo Öberg 347 744 1,4 1,4
BNP Paribas Sec Serv Luxembourg 337 885 1,4 1,4
Futur Pension 337 326 1,4 1,4
SEB life international assurance 320 000 1,3 1,3
Banque Pictet & Cie SA 261 125 1,1 1,1
Nils Gunnar Johansson 235 424 1,0 1,0
Totalt 15 största aktieägarna 9 785 985 40,3 40,3
Totalt övriga aktieägare 14 501 833 59,7 59,7
TOTALT 24 287 818 100 100

1) Källa: Euroclear Sweden. I tabellen kan en ägaruppgift vara sammanslagen med flera poster ur Euroclears statistik. Sammanslagningen syftar till att visa en institutions eller privatpersons totala ägande i Medivir.

Denna sammanslagning har inte gjorts i övriga tabeller i Mediviraktien.

Fördelning i storleksklasser 30 december 2020

Innehav Antal aktieägare Antal AK B Innehav (%) Röster (%)
1 – 500 6 308 743 513 3,06 3,06
501 – 1 000 879 708 484 2,92 2,92
1001 – 5 000 1 134 2 665 909 10,98 10,98
5 001 – 10 000 193 1 482 572 6,10 6,10
10 001 – 15 000 75 943 739 3,89 3,89
15 001 – 20 000 36 652 304 2,71 2,71
20 001 – 142 17 085 297 70,35 70,35
Totalt 8 767 24 287 818 100 100

Analytiker som följer Medivir

Niklas Elmhammer, Redeye Ulrik Trattner, Carnegie Investment Bank Ingrid Gafanhao, Kempen Joe Pantginis, H.C. Wainwright & Co

Aktiekapitalets utveckling

År Transaktion Nominellt
belopp, SEK
Förändring av
aktiekapital, SEK
Totalt aktie
belopp, SEK
Totalt antal
A-aktier
Totalt antal
B-aktier
Totalt antal
aktier
2010 Nyemission 5 26 219 390 130 437 125 660 000 25 427 425 26 087 425
Riktad nyemission 5 11 250 000 141 687 125 660 000 27 677 425 28 337 425
Utnyttjande av optioner 2005–2010 5 921 650 142 608 775 660 000 27 861 755 28 521 755
Utnyttjande av optioner 2007–2012 5 357 370 142 966 145 660 000 27 933 229 28 593 229
2011 Utnyttjande av optioner 2007–2012 5 496 705 143 462 850 660 000 28 032 570 28 692 570
Apportemission 5 12 806 285 156 269 135 660 000 30 593 827 31 253 827
2012 Utnyttjande av optioner 2007–2012 5 31 000 156 300 135 660 000 30 600 027 31 260 027
2015 Inlösenprogram och fondemission 6 858 635 157 158 770 606 358 26 359 679 26 966 037
2017 Inlösenprogram och fondemission 8 533 818 157 692 558 474 769 19 844 208 20 318 977
2018 Nyemission 8 30 801 590 188 494 179 474 769 23 813 049 24 287 818
2018 Omvandling av A-aktier till B-aktier 8 188 494 179 24 287 818 24 287 818

Innehåll

Förvaltningsberättelse 21
Bolagsstyrningsrapport 26
Styrelsens rapport om intern kontroll 32
Styrelsen 34
Ledning 36
Resultaträkningar 38
Rapport över totalresultatet 39
Balansräkningar 40
Förändring i eget kapital 42
Kassaflödesanalyser 43
Redovisningsprinciper 44

Noter

01 Segmentsrapportering 50
02 Koncerninterna förhållanden 50
03 Kostnader för revision och revisionskonsultationer 50
04 Medelantalet anställda, löner, andra ersättningar
och sociala avgifter 51
05 Leasingavtal inklusive fastighetshyra 52
06 Resultat från andelar i koncernföretag 52
07 Finansiella risker 53
08 Ränteintäkter och liknande resultatposter 56
09 Räntekostnader och liknande resultatposter 56
10 Skatt 56
11 Resultat per aktie 56
12 Immateriella anläggningstillgångar 57
13 Materiella anläggningstillgångar 58
14 Leasingavtal 59
15 Andelar i koncernföretag 60
16 Finansiella tillgångar som kan säljas 61
17 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 61
18 Övriga kortfristiga placeringar samt kassa och bank 61
19 Avsättningar 61
20 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 61
21 Ställda säkerheter 61
22 Åtaganden och eventualförpliktelser 62
23 Kassaflödesanalys, tilläggsupplysningar 62
24 Avstämning av nettoskuld 62
25 Övriga rörelseintäkter 64
26 Händelser efter rapportperiodens slut 64
27 Disposition av fritt eget kapital 64
Intygande 65
Revisionsberättelse 66
Nyckeltal 70
Sexårsöversikt 71
Definitioner 72
Ordlista 73
Aktieägarinformation 74
Årsstämma 2021 74

Förvaltningsberättelse

Styrelsen och vd i Medivir AB (publ), organisationsnummer 556238–4361 med säte i Huddinge, avger härmed årsredovisning rörande verksamheten i Koncernen och Moderbolaget Medivir AB (publ) för räkenskapsåret 2020. Samtliga siffror avser koncernen för räkenskapsåret 2020, om inte annat anges. Jämförelser sker med räkenskapsåret 2019, om inte annat anges.

Medivirkoncernen består av moderbolaget Medivir AB och fem dotterbolag, varav tre är registrerade i England. Dotterbolagen bedriver för närvarande ingen verksamhet. Moderbolagets aktier är noterade på Nasdaq Stockholmsbörsens lista för små bolag (Small Cap). Ytterligare information finns på www.medivir.se.

Medivir utvecklar innovativa läkemedel med fokus på cancersjukdomar med stora medicinska behov. Det omfattar indikationer där tillgängliga behandlingsmetoder är begränsade eller saknas och där det finns stora möjligheter att erbjuda betydande förbättringar till patienterna.

För en utförlig beskrivning av Medivirs projektportfölj hänvisas till sidorna 7-15.

Väsentliga händelser under 2020 Projektportföljen

  • I januari publicerades fas II-studien med MIV-711 i artros-patienter i den ansedda tidskriften Annals of Internal Medicine.
  • Medivirs patentansökningar för MIV-818, som täcker såväl substanskrav för MIV-818 som dess användning för levercancerbehandling, godkändes i januari av patentmyndigheterna i både EU och Japan.
  • I februari ingicks ett licensavtal för Medivirs läkemedel Xerclear® för läppherpes med det kinesiska bolaget Shijiazhuang Yuanmai Biotechnology Co Ltd.
  • På Medivirs FoU- dag den 2 mars presenterades data från fas Ia-studien med MIV-818 i patienter med levercancer som visade stöd för den leverriktade effekten av MIV-818. Biomarköranalys visade på en selektiv påverkan: medan tumörvävnad hade tydliga DNA-skador uppvisade frisk levervävnad bara minimala eller inga DNAskador. Fem av de nio patienterna bedöm-

des ha stabil levercancersjukdom efter behandlingen.

  • Strax därefter i mars inkluderades den första levercancerpatienten i fas Ib-studien med MIV-818.
  • Ett licensavtal ingicks i mars med det amerikanska biotechbolaget Tango Therapeutics för ett av Medivirs prekliniska forskningsprogram. Ytterligare ett avtal för ett prekliniskt projekt tecknades med ett icke namngivet amerikanskt bolag.
  • I maj klassificerades MIV-818 som särläkemedelskandidat (orphan drug designation) av FDA i USA för behandling av hepatocellulär cancer.
  • I juni beviljade den Europeiska kommissionen särläkemedelsklassificering i EU för MIV-818 för behandling av hepatocellulär cancer.
  • Ett forskningssamarbete inleddes i juli med SciLifeLabs Drug Discovery and Development Platform (DDD) om potentiella hämmare av SARS CoV-2. Samarbetet ger DDD tillgång till Medivirs unika egenutvecklade proteasriktade substansbibliotek.
  • Medivir omförhandlade i december avtalet med Tetralogic Pharmaceuticals Corporation gällande ersättningsmodell och nivåer vid en utlicensiering av birinapant. Avtalet har lösts upp och omförhandlats så att ersättningen Medivir är skyldig att betala vid en potentiell affär nu enbart baseras på fördelning av faktiska intäkter till Medivir.

Bolaget

  • Yilmaz Mahshid tillträdde som vd den 14 september 2020.
  • I oktober utsågs Dr. Tom Morris till interim Chief Medical Officer.
  • Den 11 december beslutade Medivirs styrelse om en nyemission av B-aktier med företrädesrätt för befintliga aktieägare om cirka 170 MSEK före transaktionskostnader.

Långsiktiga incitamentsprogram

Styrelsen föreslog år 2017 ett långsiktigt incitamentsprogram vilket godkändes på årsstämman 2017. Teckningsrätten erbjöds till alla bolagets ledande befattningshavare och övrigt fast anställda i Medivir. Marknadsvärdet fastställdes med hjälp av Black & Scholes värderingsmodell baserat på löptid, lösenpris, viktat aktiepris under teckningsperioden (VWAP), riskfri ränta och volatilitet. Teckningskursen för samtliga utestående teckningsoptioner per aktie ska motsvara 133 procent av den volymvägda genomsnittsräntan för B-aktien under teckningsperioden.

Medivirs anställda köpte 48 515 teckningsoptioner under andra kvartalet 2017 som en del av detta incitamentsprogram. Teckningsoptionerna utfärdades till ett marknadsvärde om 9,41 kronor med ett lösenpris om 89,36 kronor per aktie. Under fjärde kvartalet 2017 köpte Medivirs anställda ytterligare 9 320 teckningsoptioner. Dessa teckningsoptioner utfärdades till ett marknadsvärde om 3,98 kronor med ett lösenpris om 89,36 kronor per aktie. De sammanlagda 57 835 teckningsoptionerna kan utnyttjas för teckning av nya B-aktier under perioden 16 december 2020 till och med 15 januari 2021. Teckningsoptionerna förföll utan att någon teckning skett. Värderingsberäkningen för 2017 baserades på följande siffror: löptid 3,66 år; lösenpris, 89,36 kronor; VWAP, 67,19 kronor; riskfri ränta, –0,35 procent; volatilitet, 32 procent.

I maj 2018 godkände styrelsen och årsstämman ett nytt långsiktigt incitamentsprogram med samma struktur. Under andra kvartalet 2018 köpte Medivirs anställda 51 864 teckningsoptioner till ett marknadsvärde om 5,63 kronor vardera med ett lösenpris av 52,75 kronor per aktie. Teckningsoptionerna kan utnyttjas för teckning av nya B-aktier under perioden 16 december 2021 fram till och med den 15 januari 2022. Värderingsberäkningen för 2018 baserades på följande siffror: löptid 3,66 år, lösenpris, 52,75 kronor, VWAP, 39,66 kronor, riskfri ränta, –0,16 procent, volatilitet, 32 procent.

I maj 2020 godkände styrelsen och årsstämman ett nytt långsiktigt incitamentsprogram med i stort sett samma struktur. Under andra kvartalet 2020 köpte Medivirs anställda 227 000 teckningsoptioner till ett marknadsvärde om 1,30 kronor vardera

med ett lösenpris av 31,40 kronor per aktie. Under tredje kvartalet 2020 köpte Medivirs anställda ytterligare 300 000 teckningsoptioner. Dessa teckningsoptioner utfärdades till ett marknadsvärde om 1,00 kronor med ett lösenpris om 31,40 kronor per aktie. De sammanlagda 527 000 teckningsoptionerna kan utnyttjas för teckning av nya B-aktier under perioden 1 december 2023 fram till och med den 15 december 2023. Värderingsberäkningen för 2020 baserades på följande siffror: löptid 3,58 år, lösenpris, 31,40 kronor, VWAP, 15,70 kronor, riskfri ränta, 0,0 procent, volatilitet, 41 procent.

Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

  • I januari tecknade bolaget ett exklusivt licensavtal med IGM Biosciences, Inc. för birinapant. Medivir erhöll en betalning på 1 miljon USD efter undertecknandet av avtalet, detta kommer följas av ytterligare 1,5 miljoner USD när IGM inkluderar birinapant i kliniska fas I-studier. Avtalet berättigar dessutom Medivir till milstolpeersättningar och royalty.
  • En nyemission av B-aktier med företrädesrätt för befintliga aktieägare slutfördes i början av februari. Emissionen, som övertecknades med 93,5 procent, tillför Medivir cirka 170 MSEK före transaktionskostnader. En extra bolagsstämma beslutade om minskning av aktiekapitalet.
  • Styrelsen beslutade utnyttja övertilldelningsoptionen om cirka 25 MSEK, riktad till specialistinvesteraren HealthInvest.
  • En extra bolagsstämma den 11 mars 2021 beslutade om en riktad nyemission om cirka 28 MSEK till Linc AB, som ägs av Bengt Julander, styrelseledamot i Medivir.

  • I februari 2021 ingicks ett licensavtal med Ubiquigent för det prekliniska forskningsprogrammet USP7.

  • I mars 2021 meddelades att Yilmaz Mahshid av personliga skäl lämnar vd-posten i Medivir vid årsstämman den 5 maj. Rekryteringsprocessen av ny vd har inletts.
  • Medivirs valberedning har meddelat att den inför årsstämman 2021 kommer att föreslå omval av Uli Hacksell, Lennart Hansson, An van Es Johansson och Bengt Westermark samt nyval av Yilmaz Mahshid som styrelseledamöter. Bengt Julander och Helena Levander har avböjt omval. Som ny styrelseordförande kommer valberedningen föreslå Uli Hacksell.

Koncernens resultat och finansiella ställning

Intäkter, kostnader och resultat

Nettoomsättningen för perioden januari– december 2020 var 13,9 (8,7) MSEK, en ökning med 5,2 MSEK jämfört med samma period förra året. Förändringen avser främst intäkter från de ingångna licensavtalen i första kvartalet.

Under året har ett hyresavtal i Sverige omförhandlats samt återbetalning från tidigare kliniska studier erhållits vilket har påverkat resultatet positivt och redovisas som övriga rörelseintäkter.

Övriga externa kostnader uppgick till –52,9 (–91,1) MSEK, en minskning med 38,1 MSEK.

Personalkostnader uppgick till –24,9 (–35,0) MSEK, en minskning med 10,1 MSEK. De totala omkostnaderna uppgick till –77,9 (–126,1) MSEK, en minskning med 48,2 MSEK. Minskningen av kostnaderna förklaras av lägre personalkostnader, lägre

kostnader för kliniska studier och overhead kostnader.

Av- och nedskrivningar uppgick till –4,4 (–7,1) MSEK.

Finansnettot uppgick till 0,3 (2,6) MSEK en minskning med 2,3 MSEK, vilken består främst av lägre orealiserade vinster hänförliga till positiva marknadsvärderingar av kortfristiga räntebärande placeringar.

Rörelseresultatet uppgick till –42,9 (–126,0) MSEK, en förbättring med 83,1 MSEK. Förbättringen avser främst resultateffekt av omförhandlat hyresavtal, återbetalning från tidigare kliniska studier, lägre övriga externa kostnader samt lägre personalkostnader.

Periodens skatt uppgick till 0,0 (-0,1) MSEK. Koncernens skattekostnad är baserad på en skattesats om 21,4 procent. Underskott i moderbolaget Medivir AB aktiveras inte, varför resultatet inte gottgörs någon uppskjuten skatt.

Periodens resultat uppgick till –42,6 (–123,4) MSEK.

Kassaflöde och finansiell ställning

Vid slutet av perioden uppgick likvida medel, inklusive kortfristiga placeringar med en löptid om högst tre månader, till 70,0 (134,5) MSEK, en minskning med 64,5 MSEK. Motsvarande siffra vid ingången av 2020 var 134,5 (286,3) MSEK.

I enlighet med finanspolicyn är Medivirs finansiella tillgångar placerade i räntebärande papper med låg risk.

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till –58,1 (–148,3) MSEK, varav förändringar av rörelsekapital uppgick till –2,3 (–15,7) MSEK.

Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till –12,1 (–6,7) MSEK.

Fördelning av nettoomsättning

MSEK 2020 2019
Engångs- och milstolpeersättningar 5 110 106
Royalty 8 838 8 618
Summa 13 948 8 724

Investeringar och avskrivningar

Periodens investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar uppgick till 5,4 (4,5) MSEK.

Av- och nedskrivningar av materiellaoch immateriella anläggningstillgångar under perioden belastar periodens resultat med –4,4 (–6,6) MSEK respektive –0,0 (–0,5) MSEK.

Royaltyåtaganden

En del av Medivirs forsknings- och utvecklingsprojekt har i sin helhet utvecklats inom bolaget. Det innebär att Medivir har rätten till samtliga intäkter gällande dessa innovationer. Inom Medivir finns också forskning och utveckling som har sitt ursprung från universitet och läkemedelsbolag, vilket innebär att bolaget har rätten till intäkterna mot att betala royaltyersättningar.

Under perioden uppgick de totala royaltykostnaderna till 1,7 (1,5) MSEK.

Patent

Patentskydd samt regulatoriska skydd som dataexklusivitet, exklusivitet som särläkemedel samt pediatrisk förlängning är centrala delar i utveckling av läkemedel, både för egenutvecklade och inlicensierade projekt. Vid utgången av året omfattade Medivirs patentportfölj 18 patentfamiljer, varav 16 egna och två exklusivt inlicensierade från Harvard och Princeton universiteten. Totalt över 250 beviljade patent som skyddar bolagets läkemedelskandidater. Därtill finns även ca 10 patentfamiljer inom prekliniska projekt som Medivir har utlicensierat och som nu drivs av partners. Medivir är av uppfattningen att egna och inlicensierade skydd är starka och därmed erbjuder ett tillräckligt och effektivt skydd för Medivirs befintliga och framtida kommersiella ställning. Bolaget är för närvarande inte föremål för några anspråk rörande ansvar eller liknande med anledning av påstått intrång i tredje mans immateriella rättigheter. Utöver patent har FDA godkänt benämningen särläkemedel (orphan drug designation) i USA för bolagets

läkemedelskandidater; remetinostat vid behandling av MF kutant T-cellslymfom, samt MIV-818 vid behandling av hepatocellulär cancer. Den Europeiska kommissionen har även beviljat särläkemedelsklassificering för MIV-818 inom EU.

Riskfaktorer

En effektiv riskbedömning förenar Medivirs affärsmöjligheter och resultat med aktieägarnas och andra intressenters krav på stabil långsiktig värdeutveckling och kontroll. Om konkurrerande produkter tar marknadsandelar eller konkurrerande forskningsprojekt uppnår bättre effekt och når marknaden snabbare kan det framtida värdet av Medivirs produkt- och projektportfölj bli lägre än ursprungligen förväntat. Forskning och läkemedelsutveckling fram till godkänd registrering är i hög grad en både riskfylld och kapitalkrävande process. Majoriteten av de startade projekten kommer aldrig att nå marknadsregistrering. Avgörande för Medivirs framtid är förmågan att bedriva kliniska studier, ingå partnerskap, och framgångsrikt utveckla egna läkemedelskandidater till marknadslansering och försäljning.

Utveckling

Utveckling av nya läkemedel är förknippat med hög risk. Utvecklingsprojekt kan behöva avslutas under processen då de substanser som tas fram antingen inte kan påvisa den önskade effekten eller visar på risker för oönskade bieffekter.

Säkerhets- och effektivitetskriterier i kliniska prövningar

Innan lansering av någon av Medivirs läkemedelskandidater initieras måste Medivir och/eller samarbetspartner visa att läkemedelssubstansen uppfyller de stränga krav för säkerhet och effektivitet som fastställs av myndigheterna i de länder där man planerar att marknadsföra läkemedlet.

Processen för att få marknadsföra en ny läkemedelskandidat kräver vanligtvis omfattande prekliniska och kliniska studier, är mycket kostsam och tar lång tid i anspråk. FDA, EMA och andra myndigheter kan försena, begränsa eller vägra tillstånd av ett flertal orsaker, däribland att en läkemedelskandidat kanske inte är tillräckligt säker eller effektiv. Om Medivir inte lyckas erhålla tillstånd för sina nuvarande eller framtida läkemedelskandidater kommer de inte att kunna marknadsföras eller säljas. Eventuella brister eller förseningar i genomförandet av prekliniska eller kliniska prövningar kommer att reducera eller försena Medivirs förmåga att generera intäkter från kommersialiseringen av dess läkemedelskandidater och kan få betydande negativ effekt på förmågan att behålla och komplettera projektportföljen.

Myndighetsgodkännanden

Medivir är exponerat för myndighetsbeslut, bland annat rörande nödvändiga tillstånd för att kommersialisera läkemedlen, regeländringar avseende prissättning och rabattering av läkemedel samt ändrade förutsättningar för en viss läkemedelsförskrivning.

Produktion

Medivir har ingen egen tillverkning varför bolaget är beroende av underleverantörer för läkemedelsproduktion och produktion för projekt i preklinisk och klinisk utveckling.

Aktuell substans ska produceras i tillräcklig kvantitet och av tillräcklig kvalitet. Det finns en risk för att Medivir inte har möjlighet att tillgodose sitt produktionsbehov till rimlig kostnad vid aktuell tidpunkt. Utöver detta ska produktionen ske med hänsyn tagen till miljö, arbetsvillkor och mänskliga rättigheter.

Konkurrens

Medivir är inte ensamt om att driva utvecklingsprojekt, vilket gör att framgångsrika konkurrerande utvecklingsprojekt kan göra det mindre attraktivt att slutföra ett projekt av marknadsmässiga skäl. Konkurrenter kan komma att utveckla, marknadsföra och sälja läkemedel som är effektivare, säkrare och billigare än de som Medivir utvecklar. När en produkt godkänts kan konkurrenter också ha såväl högre tillverknings- och distributionskapacitet som försäljnings- och marknadsföringsmöjligheter än Medivir.

Kommersiell framgång och marknadsaccept

Även om någon av Medivirs läkemedelskandidater erhåller regulatoriska godkännanden är det inte säkert att läkemedlet får acceptans bland läkare, patienter eller beställarorganisationer. Graden av marknadsacceptans beror på flera faktorer, bland annat förekomst och graden av eventuella bieffekter, tillgången till alternativa behandlingar, pris och kostnadseffektivitet samt på försäljnings- och marknadsföringsstrategier.

Produktansvar och försäkringar

Medivirs verksamhet medför produktansvar, vilket är oundvikligt i samband med forskning och utveckling, prekliniska studier, kliniska prövningar, produktion, marknadsföring och försäljning av läkemedel. Även om Medivir bedömer att befintligt försäkringsskydd är tillräckligt, är försäkringsskyddets omfattning och ersättningsbelopp begränsat. Det finns därför ingen garanti för att Medivir kommer att få full ersättning för eventuella skador enligt det befintliga försäkringsskyddet. Det kan inte garanteras att en lämplig försäkringstäckning kan erhållas till acceptabel kostnad eller att en sådan försäkringstäckning överhuvudtaget kan erhållas. Det kan inte heller garanteras att produktansvarskrav eller andra krav inte kan komma att få väsentlig negativ inverkan på Medivirs verksamhet och finansiella ställning.

Patentskydd

Medivirs framtida framgång beror till stor del på företagets förmåga att erhålla och behålla skydd för de immateriella rättigheter som är hänförliga till Medivirs produkter. Förutsättningarna för att patentskydda uppfinningar inom området för läkemedel och bioteknik är generellt sett svårbedömda och innefattar komplexa juridiska och vetenskapliga frågor. Det finns ingen garanti för att Medivir kan erhålla eller behålla patent för sina produkter eller för sina teknologier. Även om patent utfärdas kan de invändas

emot, ogiltigförklaras eller kringgås, vilket kan begränsa Medivirs förmåga att hindra konkurrenter från att marknadsföra liknande produkter och minska den tid under vilken Medivir har patentskydd för sina produkter.

Samarbetsrisker

En väsentlig del av Medivirs strategi är att ingå samarbetsavtal med läkemedels- och bioteknikföretag för utveckling och försäljning av potentiella produkter. Framgången med sådana samarbeten kan komma att variera. Konflikter eller meningsskiljaktigheter kan uppstå mellan Medivirs samarbetspartners eller motparter gällande tolkning av kliniska data, uppnående av milstolpeersättningar, tolkning av finansiell ersättning för eller äganderätten till patent och liknande rättigheter som utvecklats inom ramen för dessa samarbeten.

Beroende av nyckelpersoner

Medivir är i hög grad beroende av nyckelpersoner. Förmågan att rekrytera samt behålla kvalificerade medarbetare är av yttersta vikt för att säkerställa kompetensnivån i bolaget.

Finansiella risker

Arbetet med att ta fram nya läkemedel är kostsamt och tar lång tid. Medivirs framtida möjligheter till egna intäkter är beroende av möjligheten att kunna utlicensiera eller kommersialisera forsknings- och utvecklingssprojekt och därigenom erhålla intäkter i form av milstolpeersättningar, löpande royalty eller försäljning. Från tid till annan kan bolaget dessutom behöva tillföra kapital genom nyemissioner. Den framtida resultatutvecklingen är osäker. Ingångna och nya partnersamarbeten kan ha betydande inverkan på Medivirs framtida intäkter och kassabehållning. För utförlig redogörelse av finansiella risker, som valutarisk, ränterisk, kreditrisk och likviditetsrisk, hänvisas till not 7, sidorna 53-55.

Transaktioner med närstående

Mellan bolag tillhörande tidigare ledande befattningshavare och Medivir finns tidigare ingångna avtal från 2005 som berättigar dem till royalty på produkter som bolaget utvecklat baserat på patentskyddade uppfinningar som bolaget förvärvat från vederbörande. Under perioden har inga transaktioner med närstående genomförts 0,0 (0,002) MSEK. Vidare har Medivir inte heller köpt några konsulttjänster under perioden 0,0 (0,2) MSEK. Bolaget köpte inga ytterligare tjänster från närstående under perioden.

Informationssäkerhet

Medivirs IT-system är utsatta för risken att utsättas för bland annat datavirus, obehöriga intrång, naturkatastrofer och sammanbrott i telekommunikations- eller elnätet. Sådana händelser skulle kunna orsaka störningar i bolagets verksamhet, orsaka förseningar i utvecklingen, försena inlämnandet av ansökan om godkännanden till regulatoriska myndigheter samt öka bolagets kostnader.

Covid-19-pandemin

Covid-19-pandemin har på många sätt präglat det gångna året. Den har orsakat svåra påfrestningar på sjukvården och i många fall även försenat och försvårat rekryteringen till kliniska studier. Medivir har implementerat åtgärder för att skydda sina medarbetare, ta sitt samhällsansvar och har samtidigt försökt minimera den negativa påverkan Covid-19-pandemin kan ha på Medivirs verksamhet. Hitintills har Medivirs kliniska studier inte försenats nämnvärt på grund av pandemin. Även om vaccineringsprogrammen våren 2021 är i full gång är pandemin fortfarande pågående och det går i nuläget inte att uppskatta i vilken omfattning verksamheten kan komma att påverkas framåt. Medivir kommer fortlöpande övervaka situationen mycket noga för att kunna införa ytterligare åtgärder vid behov.

Medarbetare

Medivir hade 9 (14) anställda (omräknat till heltidstjänster) vid periodens slut, varav 56 % (44 %) kvinnor. Av dessa utgör 0 (1) anställda som är under uppsägning, men som ännu ej avslutat sin anställning. Det genomsnittliga antalet anställda under verksamhetsåret var 11 (51).

Totala löner, ersättningar och sociala avgifter uppgick till 24 290 tkr (34 198), för mer information se not 4, sidorna 51-52. För information om riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare beslutade vid årsstämman 2020 hänvisas till Bolagsstyrningsrapporten på sidorna 30-31. Avseende utbetald ersättning till ledande befattningshavare för verksamhetsåret 2020, se not 4.

Legala frågor

Medivir är inte och har heller inte varit part i något rättsligt förfarande eller skiljeförfarande under de senaste tolv månaderna som har haft eller skulle kunna få betydande effekter på Medivirs finansiella ställning eller lönsamhet.

Miljöarbete och arbetsmiljö

Medivir skapar hållbara värden genom att utveckla läkemedel som bidrar till att människor får ett bättre/längre liv. Medivir vill också vara en ansvarsfull affärspartner och arbetsgivare och bedriver därför ett miljöoch arbetsmiljöarbete som ska säkerställa att bolaget fullt ut följer all miljö- och arbetsmiljölagstiftning. Utöver detta betonas i företagets miljö- och arbetsmiljöpolicy vikten av att erbjuda en god arbetsmiljö och att minimera miljöpåverkan från verksamheten. Händelserapportering är ett viktigt verktyg för en god arbetsmiljö och säkerhet, och alla tillbud och olyckor följs därför upp. Företaget är inte involverat i någon miljötvist. Inga arbetsplatsolyckor rapporterades till Arbetsmiljöverket under 2020. För ytterligare information kring Medivirs miljö- och hållbarhetsarbete, se sid 16.

Kort om moderbolaget

Medivir AB (publ), org.nr. 556238–4361, är moderbolag i koncernen. Verksamheten utgörs av läkemedelsutveckling samt administrativa och företagsledande funktioner.

Nettoomsättningen uppgick till 13,9 (8,7) MSEK.

Totalt uppgick rörelsekostnaderna till –82,8 (–133,2) MSEK, en minskning med 50,5 MSEK.

Rörelseresultatet uppgick till –45,8 (–126,0) MSEK, en förbättring om 80,3 MSEK.

Finansnettot uppgick till 0,8 (3,8) MSEK, en minskning med 2,9 MSEK.

Periodens skatt uppgick till 0,0 (0,0) MSEK. Periodens resultat uppgick till –44,9 (–122,3) MSEK, en förbättring med 77,3 MSEK. Förbättringen avser främst lägre kostnader för kliniska studier, återbetalning från tidigare kliniska studier, lägre personalkostnader samt resultateffekt av omförhandlat hyresavtal.

Likvida medel, inklusive kortfristiga placeringar med en löptid om högst tre månader, uppgick till 62,3 (125,7) MSEK.

Sammanfattning framtida utveckling

Medivirs framtida investeringar avses huvudsakligen ske i kliniska läkemedelsprojekt inom onkologi.

Det är styrelsens och ledningens bedömning att befintliga likvida medel är tillräckliga för att täcka bolagets behov för att slutföra pågående kliniska aktiviteter.

Förslag till disposition av fritt eget kapital

Till årsstämmans förfogande finns följande fritt eget kapital.

Kronor
Överkursfond 600 750 161
Ansamlad förlust –609 990 341
Årets resultat1 –44 936 647
Summa –54 176 827

Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar att ovanstående belopp disponeras följande, i ny räkning överföres –54 176 827 SEK.

Utdelning

Styrelsen föreslår ingen utdelning för verksamhetsåret 2020.

Bolagsstyrningsrapport

Moderbolag i koncernen är det svenska publika aktiebolaget Medivir AB, vars aktier är noterade på Nasdaq Stockholm. God bolagsstyrning är en väsentlig komponent i arbetet att skapa värde för Medivirs aktieägare. Vi strävar hela tiden efter att:

  • Skapa goda förutsättningar för en aktiv och ansvarstagande ägarroll.
  • Uppnå en väl avvägd ansvarsfördelning mellan ägare, styrelse och bolagsledning.
  • Ha en hög transparens gentemot ägare, kapitalmarknad, anställda och samhället i övrigt.

Efterlevnad av svensk kod för bolagsstyrning ("Koden")

Medivir tillämpar koden sedan 1 juli 2008, och har förbundit sig att varhelst det är möjligt följa bästa praxis när det gäller bolagsstyrning. Bolaget har under 2020 inte avvikit från någon av de regler som fastställs i koden.

Beslutsfattande vid bolagsstämmor

Medivirs aktieägare utövar sin beslutsrätt vid årsstämman samt vid eventuella extra bolagsstämmor. För ytterligare information om aktien och aktieägare, se sidorna 18–19.

Årsstämma

Aktieägarnas inflytande i bolaget utövas vid årsstämman, eller i förekommande fall vid extra bolagsstämma. På Medivirs webbplats finns protokoll från och information om bolagets tidigare stämmor.

Årsstämma 2020

Årsstämman ägde rum den 5 maj 2020. Vid stämman var 13 (40) aktieägare närvarande, personligen eller genom ombud. Dessa representerade 11,96 (16,63) procent av rösterna. Till stämmans ordförande valdes styrelsens ordförande, Helena Levander.

De beslut som stämman fattade var:

  • Omval av styrelseledamöterna Uli Hacksell, Lennart Hansson, Bengt Julander, Helena Levander, Bengt Westermark och An van Es Johansson. Till styrelsens ordförande omvaldes Helena Levander.
  • Revisorns arvode för tiden fram till nästa årsstämma ska utgå enligt godkänd räkning inom ramen för offert.
  • Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.
  • Rutiner för valberedningens tillsättande och arbete.

Faktiska förhållanden per 2020-12-31. *Tom Morris är anställd på konsultbasis.

  • Styrelsens arvode för tiden till nästa årsstämma maximalt om 1 850 000 kronor enligt följande fördelning: Ordföranden ska ersättas med 650000 kronor och de övriga ledamöter som inte är anställda i bolaget ska ersättas med vardera 240 000 kronor.
  • Bemyndigande av styrelsen att vid ett eller flera tillfällen före nästa årsstämma, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, besluta om nyemission av aktier av serie B till ett antal som sammanlagt inte överstiger 20 procent av totalt antal utestående aktier i bolaget efter utnyttjande av bemyndigandet. Utgivande av nya aktier med stöd av bemyndigandet ska genomföras på marknadsmässiga villkor.
  • Beslut om emission av teckningsoptioner inom ramen för ett nytt incitamentsprogram
  • Ändring av Bolagsordningen i enlighet med styrelsens förslag.

Extra bolagsstämmor 2021

Vid en extra bolagsstämma i janauri 2021 beslutades om en nyemmision av B-aktier med företrädesrätt för befintliga aktieägare om cirka 170 MSEK före transaktionskostnader, samt utnyttjande av övertilldelningsoption om 25 MSEK. Ytterligare en extra bolagsstämma hölls i mars 2021 vilken beslutade om en riktad nyemission om cirka 28 MSEK.

Årsstämma 2021

Medivirs årsstämma 2021 kommer att hållas onsdag den 5 maj. För att motverka spridning av Covid-19 har styrelsen beslutat att årsstämman kommer att genomföras enbart genom förhandsröstning, utan fysisk närvaro av aktieägare, ombud och utomstående. Mer information finns på Medivirs webbplats, www.medivir.se.

Valberedningen

Valberedningsprocessen som antogs vid årsstämman 2020 innebär att styrelsens ordförande kontaktar de tre, vid utgången av årets tredje kvartal, till röstetalet största aktieägarna och erbjuder dessa att utse var sin representant till en valberedning. Om någon av dessa aktieägare väljer att avstå från rätten att utse en representant övergår

rätten till den aktieägare som näst efter dessa aktieägare har det största aktieinnehavet. Enligt proceduren ska även styrelsens ordförande ingå i valberedningen. Valberedningen ska gemensamt välja en ordförande att leda arbetet.

Valberedningens uppgifter

Under årens lopp har valberedningens uppgifter förändrats för att uppfylla kraven i koden. Valberedningens huvuduppgift är dock fortfarande att föreslå kandidater för val till styrelsen. För att kunna bedöma vilken kompetens och vilken erfarenhet som krävs av styrelseledamöterna måste valberedningen hålla sig informerad om koncernens strategi och dess framtida utmaningar. Dessutom måste valberedningen väga in alla tilllämpliga regler om oberoende för styrelsens ledamöter. Valberedningen förbereder även förslag till årsstämmobeslut om ersättningar och arvoden till; icke anställda styrelseledamöter som väljs av årsstämman, revisor samt ledamöter i valberedningen.

Valberedningen har hittills inte föreslagit att någon ersättning ska utgå till dess ledamöter. Valberedningen föreslår revisorskandidater i samarbete med styrelsen. Valberedningen ska också föreslå en kandidat för val till ordförande för årsstämman.

Valberedningens arbete inför årsstämman 2021

Valberedningens arbete inleds med en genomgång av en kontrollista som innehåller samtliga arbetsuppgifter som valberedningen ska utföra enligt bolagsstyrningskoden, samt valberedningens arbetsordning som fastställts av årsstämman. Dessutom

fastställs en tidsplan för det arbete som ska utföras. En god förståelse för Medivirs verksamhet är avgörande för att ledamöterna i valberedningen ska kunna utföra sitt arbete. Styrelsens ordförande ansvarar för årlig utvärdering av styrelsens arbete, inklusive enskilda ledamöters insatser. Under 2020 har styrelsens ledamöter besvarat en digital enkät och resultatet sammanställts av en extern leverantör. Resultatrapporten har därefter diskuterats gemensamt vid styrelsens decembermöte, vilket gav styrelsen och dess ordförande en god bild av hur styrelsen kan utveckla sitt arbete. Även valberedningen har informerats om resultatet av utvärderingarna, inklusive utvärdering av styrelsens ordförande. Valberedningen har intervjuat alla ledamöter som en del i arbetet att utvärdera styrelsen. Utifrån denna information kan valberedningen bedöma vilken kompetens och erfarenhet som krävs av styrelseledamöterna. Dessutom har valberedningen tagit del av koncernens bedömningar av kvaliteten och effektiviteten i revisorns arbete, inklusive rekommendationer om revisorer och revisorsarvoden. Valberedningen har fram till den 23 mars 2021 hållit fyra möten. Valberedningens fullständiga förslag till årsstämman 2021 offentliggjordes i samband med kallelsen till årsstämman.

Valberedningen 2020–2021 har haft följande sammansättning:

  • Jan Särlvik, ordförande i valberedningen och representant för Nordea Fonder
  • Karl Tobieson, representant för Linc AB
  • Bo Öberg, aktieägare
  • Helena Levander, styrelseordförande Medivir AB

Ledamöter i valberedningen

Valberedningen inför årsstämman 2021 (utsågs av de till röstetalet största aktieägarna per 30/9 2020)

Namn Representerande Andel av röster i procent
2020-09-30
Jan Särlvik Nordea Fonder 8,2
Karl Tobieson Linc AB 4,2
Bo Öberg Aktieägare 1,4
Helena Levander Medivirs styrelseordförande (sammankallande) 0,2
Totalt 14,0

Medivirs valberedning har meddelat att den inför årsstämman 2021 kommer att föreslå omval av Uli Hacksell, Lennart Hansson, An van Es Johansson och Bengt Westermark samt nyval av Yilmaz Mahshid som styrelseledamöter. Bengt Julander och Helena Levander har avböjt omval. Som ny styrelseordförande kommer valberedningen föreslå Uli Hacksell.

Styrelsens ansvar och arbete

Styrelsens huvudsakliga ansvar är att för ägarnas räkning förvalta koncernens verksamhet så att ägarnas intresse av långsiktigt god kapitalavkastning tillgodoses på bästa möjliga sätt. Styrelsen hanterar och beslutar i koncernövergripande frågor såsom:

  • Strategisk inriktning och väsentliga mål.
  • Väsentliga frågor som rör optimering av kapitalstruktur, investeringar, förvärv och avyttringar.
  • Uppföljning och kontroll av verksamheten, finansiell ställning, informationsgivning och organisationsfrågor, inklusive utvärdering av koncernens operativa ledning.
  • Val, och då det är påkallat, uppsägning av bolagets vd.
  • Övergripande ansvar för upprättande av effektiva system för intern kontroll och riskhantering.
  • Väsentliga policies.

Styrelsens sammansättning

Ledamöterna i styrelsen tjänstgör från och med slutet av den årsstämma då de blir valda fram till slutet av nästa årsstämma. Det finns ingen gräns för hur många perioder i rad en ledamot kan sitta i styrelsen. Styrelsen som valdes av aktieägarna på årsstämman 2020 för tiden intill slutet av årsstämman 2021 bestod av sex ledamöter utan suppleanter, inklusive styrelseordföranden. I bolagets styrelse utgör andelen kvinnor 33 procent. Vid styrelsens möten deltar även vd och finanschef. Dessa närvarar dock inte vid ärenden där jäv kan komma ifråga eller där det i övrigt inte är lämpligt att de närvarar, som till exempel vid utvärderingen av vd:s arbete. För beskrivning av styrelsens ledamöter hänvisas till sidorna 34–35.

Arbetsordning och styrelsemöten

Styrelsen fastställer årligen en skriftlig arbetsordning som klargör styrelsens ansvar samt reglerar styrelsens inbördes arbetsfördelning inklusive ordförandens roll, beslutsordningen inom styrelsen, styrelsens sammanträdesplan, kallelse till styrelsemöten, dagordning och protokoll.

Arbetsordningen reglerar även hur styrelsen ska erhålla information och dokumentation för att kunna fatta väl underbyggda beslut. Styrelsen fastställer årligen en skriftlig instruktion för vd som klargör vd:s ansvar för den löpande förvaltningen, former för rapportering till styrelsen, krav på interna styrinstrument samt övriga frågor som kräver styrelsens beslut eller anmälan till styrelsen. Enligt arbetsordningen ska konstituerande styrelsemöte hållas direkt efter årsstämman. Styrelsen håller därutöver normalt minst sex ordinarie sammanträden per år. Fyra av dessa hålls i samband med publicering av koncernens helårs- respektive delårsrapporter. Varje möte behandlar bolagets projektportfölj och affärsutveckling. Därutöver behandlar minst ett möte specifika, långsiktiga strategifrågor. Under kalenderårets sista möte behandlas budgeten och de ekonomiska utsikterna. Ytterligare möten, inklusive telefonmöten, hålls vid behov.

Ordförandens ansvar

Ordföranden ansvarar för att styrelsearbetet är väl organiserat, bedrivs effektivt och att styrelsen fullgör sina skyldigheter. Ordföranden följer verksamheten i dialog med vd. Ordföranden ansvarar även för att övriga styrelseledamöter får den information och dokumentation som är nödvändig för att hålla hög kvalitet i diskussioner och beslut, samt kontrollerar att styrelsens beslut verkställs. Till ansvaret hör även en årlig utvärdering av styrelsens arbete och att valberedningen får del av bedömningarna. Styrelsen har under året utvärderat sitt arbete genom en webbaserad enkät med ett 50-tal frågor som berört sju olika områden. Styrelsen har besvarat samma enkät i fyra år, varför en god trendbeskrivning erhölls. Årets styrelseutvärdering visar ett jämnt och starkt resultat. Förbättringar mot föregående år kan noteras bland annat i styrelsematerial, styrelsens arbete och rutiner, samt ordförandes arbete. Ett av de starkare områdena är styrelsens bidrag till bolagets övergripande strategi. Resultatet från utvärderingen har presenterats för Valberedningen. Ordföranden företräder Medivir i ägarfrågor.

Styrelsens arbete 2020

Styrelsen har under 2020 haft 20 protokollförda sammanträden där ledamöterna har haft möjlighet att delta digitalt. De enskilda styrelsemedlemmarnas deltagande vid dessa möten redovisas i tabellen på sidan 29.

Samtliga sammanträden under året har följt en godkänd agenda, som tillsammans med dokumentation för varje punkt på agendan har tillhandahållits ledamöterna inför styrelsemötena. Vanligtvis pågår ordinarie styrelsemöte drygt en halv dag för att ge tid för presentationer och diskussioner.

Vd och finanschef deltar vid huvuddelen av antalet styrelsemöten. Vid varje ordinarie styrelsemöte sker en genomgång av aktuellt affärsläge, utvecklingen i pågående projekt, koncernens resultat och finansiella ställning, likviditet samt utsikter för resten av året. Oftast gör även någon från koncernens ledningsgrupp en genomgång av ett aktuellt strategiskt ärende. Styrelsens arbete har under året i stor utsträckning fokuserat på:

  • Utveckling av projektportföljen.
  • Finansiell utveckling och kapitalanskaffning.
  • Delårsrapporter, bokslutskommuniké och årsredovisning.
  • Samarbeten och partnerskap.
  • Översyn av bolagets ledning.
  • Genomgång av förslag om löner, rörliga och fasta ersättningar.
  • Genomgång av utfall i, och förslag till, långsiktiga incitamentsprogram.
  • Genomgång av bolagets riskhantering, styrning och interna kontroll.
  • Genomgång av rapporter från bolagets stämmovalda revisor, inklusive revisorns revisionsplan.

Styrelseledamöternas närvaro och arvode1

NÄRVARO
(TOTALT ANTAL MÖTEN)
FASTSTÄLLD
ERSÄTTNING
Stämmovalda ledamöter Invald Född Oberoende Styrelsemöten
Uli Hacksell 2018 1950 Nej2 19/20 140 000
Lennart Hansson 2018 1956 Ja 20/20 240 000
Bengt Julander 2017 1953 Nej3 20/20 240 000
Helena Levander, ordförande 2015 1957 Ja 20/20 650 000
An van Es Johansson 2019 1960 Ja 19/20 240 000
Bengt Westermark 2017 1945 Ja 20/20 240 000

1) Tabellen avser arvode till styrelsen för perioden maj 2020–april 2021. Arvodet till styrelsens ledamöter valda av årsstämman beslutas av årsstämman efter förslag från valberedningen. För 2020 har arvoden utgått enligt tabellen ovan där reseersättning är exkluderad. Skillnader förekommer mellan det av årsstämman beslutade maximala arvodet och det faktiska utbetalda, då faktisk utbetalning under kalenderåret är en kombination av arvodena mellan de två senaste bolagsstämmorna. För faktiskt utbetalda belopp, se not 4 på sidorna 51–52.

2) Uli Hacksell var anställd som vd fram till 30 september 2020 och under den perioden oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare, men inte oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen.

3) Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen men inte oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare.

Styrelseutskott

I och med att bolaget förändrats och fokuserats har behoven av separata utskott i styrelsearbetet minskat. Styrelsen beslutade vid årsstämman 2019 därför att lägga ned de utskott som tidigare fanns - ersättningsutskott, revisionsutskott och FoU-utskott – och dessa frågor bereds och behandlas sedan dess av hela styrelsen inom ramen för det ordinarie styrelsearbetet.

Koncernens ledningsgrupp

Styrelsen utser vd samt vid behov vice vd. Vd leder koncernledningens arbete och ansvarar tillsammans med koncernens ledningsgrupp för den operativa verksamheten i enlighet med aktiebolagslagen, andra lagar och förordningar, gällande regler för aktiemarknadsbolag, bolagsordningen samt vd-instruktion. Ledningsgruppen har en bred sammansättning av personer med djup och gedigen erfarenhet från forskning och utveckling, registrering och godkännande av läkemedel samt erforderlig kompetens inom affärsutveckling, ekonomi, finans och kommunikation. För beskrivning av ledningen hänvisas till sidan 36. Koncernledningens roll är att:

  • Fastställa mål, fördela resurser och följa upp bolagets resultat och projektens utveckling.
  • Ta fram information och dokumentation som underlag för att styrelsen ska kunna fatta väl underbyggda beslut.

  • Med utgångspunkt i det årliga strategiska arbetet verkställa den strategi som styrelsen fastställt i hela organisationen.

  • Uppföljning av fastställda mål utgör ett väsentligt verktyg för att driva det operativa arbetet.

Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare

Principer för ersättning till ledande befattningshavare i Medivir fastställs av årsstämman. De föreslagna riktlinjerna för 2021 överensstämmer huvudsakligen med de riktlinjer som hittills har tillämpats men har anpassats till följd av vissa ändringar i aktiebolagslagen.

Med ledande befattningshavare avses verkställande direktören och övriga personer i koncernledningen. Riktlinjerna ska gälla för anställningsavtal som ingås efter stämmans beslut om riktlinjer liksom för det fall ändringar görs i befintliga villkor efter stämmans beslut. Medivir ska erbjuda en marknadsmässig totalkompensation som möjliggör att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas. Ersättningen till de ledande befattningshavarna får bestå av fast ersättning, rörlig ersättning, av bolagsstämman beslutade incitamentsprogram, pension samt övriga förmåner. Den fasta ersättningen ska beakta den enskildes ansvarsområden och erfarenhet.

Rörlig ersättning som utgår kontant får uppgå till högst 50 procent av den årliga

fasta ersättningen. Rörliga ersättningar ska vara kopplade till förutbestämda och mätbara kriterier, utformade med syfte att främja bolagets långsiktiga värdeskapande.

En ersättningsrapport, som omfattar de ersättningar som regleras av de på stämman antagna riktlinjerna, har upprättats separat och den kommer att presenteras vid årsstämman i maj 2021.

Utvärdering av principer för ersättning till ledande befattningshavare

De av stämman godkända principerna för ersättningar till ledande befattningshavare har följts under 2020.

Långsiktiga incitamentsprogram

Syftet med långsiktiga incitamentsprogram är att skapa förutsättningar för att behålla och rekrytera kompetent personal till koncernen samt att erbjuda anställda en attraktiv möjlighet att bli delägare i bolaget för att främja och stimulera fortsatt företagslojalitet genom att förena aktieägarnas och de anställdas intressen.

Styrelsen föreslog år 2017 ett långsiktigt incitamentsprogram vilket godkändes på årsstämman 2017. Teckningsrätten erbjöds till alla bolagets ledande befattningshavare och övrigt fast anställda i Medivir. Marknadsvärdet fastställdes med hjälp av Black & Scholes värderingsmodell baserat på löptid, lösenpris, viktat aktiepris under teckningsperioden (VWAP), riskfri ränta och volatilitet.

Funktion År Fast lön Rörlig lön Förmåner Avgångs
vederlag
Summa Pension Totalt
Fd vd Uli Hacksell1 2020 1 710 0 0 0 1 710 0 1 710
2019 2 280 371 0 0 2 651 0 2 651
Vd Yilmaz Mahshid4 2020 569 669 18 0 1 256 200 1 456
2019 0 0 0 0 0 0 0
Övriga ledande befattningshavare3, 4 2020 5 197 1 510 39 0 6 746 1 673 8 419
2019 5 634 484 0 0 6 118 1 995 8 113
Totalt 2020 7 476 2 179 57 0 9 711 1 873 11 585
2019 7 914 855 0 0 8 769 1 995 10 764

Ersättningar till ledande befattningshavare (KSEK)

1) Uli Hacksell arbetade som vd till och med 30 september 2020.

2) Yilmaz Mahshid tillträdde som vd 14 september 2020.

3) Linda Basse var anställd som CMO fram till och med den 30 september 2020. Tom Morris, tillträdde som interim CMO på konsultbasis i oktober 2020. 4) För år 2020 är det inklusive subvention i enlighet med programmet teckningsoptioner av serie 2020:1 som godkändes på årstämman i maj 2020.

Under 2020 köpte vd 300 000 teckningsoptioner och övriga ledande befattningshavare köpte totalt 185 000 teckningsoptioner.

Teckningskursen för samtliga utestående teckningsoptioner per aktie ska motsvara 133 procent av den volymvägda genomsnittsräntan för B-aktien under teckningsperioden. Medivirs anställda köpte 48 515 teckningsoptioner under andra kvartalet 2017 som en del av detta incitamentsprogram. Teckningsoptionerna utfärdades till ett marknadsvärde om 9,41 kronor med ett lösenpris om 89,36 kronor per aktie. Under fjärde kvartalet 2017 köpte Medivirs anställda ytterligare 9 320 tecknings-optioner. Dessa teckningsoptioner utfärdades till ett marknadsvärde om 3,98 kronor med ett lösenpris om 89,36 kronor per aktie. De sammanlagda 57 835 teckningsoptionerna kan utnyttjas för teckning av nya B-aktier under perioden 16 december 2020 till och med 15 januari 2021. Värderingsberäkningen för 2017 baserades på följande siffror: löptid 3,66 år; lösenpris, 89,36 kronor; VWAP, 67,19 kronor; riskfri ränta, -0,35 procent; volatilitet, 32 procent.

I maj 2018 godkände styrelsen och årsstämman ett nytt långsiktigt incitamentsprogram med samma struktur. Under andra kvartalet 2018 köpte Medivirs anställda 51 864 teckningsoptioner till ett marknadsvärde om 5,63 kronor vardera med ett lösenpris av 52,75 kronor per aktie. Tecknings-optionerna kan utnyttjas för teckning av nya B-aktier under perioden 16 december 2021 fram till och med den 15 januari 2022. Värderingsberäkningen för 2018 baserades på

följande siffror: löptid 3,66 år, lösenpris, 52,75 kronor, VWAP, 39,66 kronor, riskfri ränta, –0,16 procent, volatilitet, 32 procent.

I maj 2020 godkände styrelsen och årsstämman ett nytt långsiktigt incitamentsprogram med i stort sett samma struktur. Under andra kvartalet 2020 köpte Medivirs anställda 227 000 teckningsoptioner till ett marknadsvärde om 1,30 kronor vardera med ett lösenpris av 31,40 kronor per aktie. Under tredje kvartalet 2020 köpte Medivirs anställda ytterligare 300 000 teckningsoptioner. Dessa teckningsoptioner utfärdades till ett marknadsvärde om 1,00 kronor med ett lösenpris om 31,40 kronor per aktie. De sammanlagda 527 000 teckningsoptionerna kan utnyttjas för teckning av nya B-aktier under perioden 1 december 2023 fram till och med den 15 december 2023. Värderingsberäkningen för 2020 baserades på följande siffror: löptid 3,58 år, lösenpris, 31,40 kronor, VWAP, 15,70 kronor, riskfri ränta, 0,0 procent, volatilitet, 41 procent.

Val av revisorer

I valberedningens uppgift ingår att föreslå årsstämman en revisor.

Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB (PwC) utsågs till bolagets externa revisorer för en ettårsperiod fram till årsstämman 2021. Auktoriserad revisor Tobias Stråhle är huvudansvarig för revisionen av Medivir.

  • Revisorerna arbetar efter en revisionsplan och rapporterar löpande sina iakttagelser till styrelsen, dels under revisionens gång, dels i samband med att årsredovisningen fastställs.
  • Revisorerna granskar en delårsrapport samt årsbokslutet för att bedöma dess riktighet, fullständighet och redovisningens överensstämmelse med god redovisningssed och relevanta redovisningsprinciper.
  • Huvudansvarig revisor deltar vid årsstämma där de beskriver revisionsarbetet och gjorda iakttagelser.

Vid efterfrågan av ytterligare tjänster från PwC vid sidan av revisionsuppdraget, skall dessa godkännas av styrelsens ordförande.

Ersättning till revisor

Arvode för revision i Medivir fastställs vid årsstämman efter förslag från valberedningen. För 2020 och 2019 har ersättningar utgått enligt tabell nedan.

Kostnader för revision och revisionskonsultationer (KSEK)

KONCERNEN
2020 2019
PwC
Revisionsuppdraget 444 459
Tjänster utöver revisionsuppdraget 121 150
Skatterådgivning 52 18
Värderingstjänster
Övrig rådgivning 350
Summa PWC 967 627
Övriga revisorer
Revisionsuppdraget
Summa
Summa 967 627

Styrelsens rapport om intern kontroll

Intern kontroll

Följande beskrivning utgör styrelsens rapport om intern kontroll. Intern kontroll avser att belysa Medivirs system för uppföljning och kontroll av verksamhetsnära risker relaterade till såväl strategi och operativt genomförande som efterlevnad av lagar och regler. Den ska även ge rimlig säkerhet avseende tillförlitligheten i den externa finansiella rapporteringen. Den interna kontrollen består bland annat av kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollaktiviteter, information och kommunikation samt uppföljning.

Styrelsen har utvärderat behovet av att tillsätta en särskild funktion för internrevision men bedömt att bolagets storlek och verksamhetens art inte motiverar detta.

Kontrollmiljö

Medivirs interna kontrollmiljö bygger på arbetsfördelningen mellan styrelse, vd och den övriga företagsledningen. Medivir lyder även under Läkemedelsverkets riktlinjer och regler avseende forskning och studier för nya potentiella läkemedel.

Medivirs kontrollmiljö baseras på:

  • Styrdokument såsom styrelsens arbetsordning och vd-instruktion, kvalitetssystem, policys och riktlinjer.
  • Värdegrund och uppförandekod.
  • Bolagets organisation och sätt att bedriva verksamhet, med tydligt definierade roller och ansvarsområden och delegering av befogenheter.
  • Bolagets kvalitetsprocess och dess riktlinjer som styr efterlevnad av de tillstånd som utfärdats av Läkemedelsverket.
  • Koncernövergripande planeringsprocesser såsom processen för utvärdering av projektportföljen, budgetprocessen och medarbetarsamtal.

Förutom externa lagar och regler innefattar den interna kontrollmiljön policies och riktlinjer. Dessa interna styrdokument uppdateras regelbundet för att anpassas efter ändringar i såväl interna som externa krav. Interna styrdokument omfattar bland annat:

  • Bolagsordning
  • Styrelsens arbetsordning med vd-instruktion
  • Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
  • Kvalitetsmanual

  • Finanspolicy

  • Informationspolicy
  • IT-policy
  • Ekonomi- och personalhandbok
  • Uppförandekod

Verksamhets- och finansiella rapporter upprättas månads- och kvartalsvis för koncernen, moderbolaget, dotterföretagen, operativa enheter och projekt. Processen omfattar särskilda kontroller som ska utföras för att säkerställa att rapporterna är av hög kvalitet.

Riskbedömning

En effektiv riskbedömning förenar Medivirs affärsmöjligheter och resultat med aktieägarnas och andra intressenters krav på stabil långsiktig värdeutveckling och kontroll. Medivir uppdaterar kontinuerligt riskanalysen avseende bedömning av verksamhetens risker. Riskarbetet rapporteras årsvis till ledningsgruppen och styrelsen.

Medivir är exponerat mot följande huvudkategorier av risker:

• Strategiska risker och omvärldsrisker – såsom myndighetsgodkännanden, konkurrens, prisförändringar och patentskydd.

  • Rörelserisker såsom samarbeten, osäkerhet i forskningsprojekten, produktionsstörningar, datasäkerhet samt beroendet av nyckelpersoner och partnersamarbeten.
  • Finansiella risker såsom likviditets-, ränte-, valuta- och kreditrisk.

Riskbedömningen hos Medivir syftar till att identifiera och utvärdera de mest väsentliga riskerna samt säkerställa att det finns tillförlitliga kontrollmoment för att hantera dessa risker. Policys och riktlinjer utgör här viktiga styrmedel. En mer utförlig beskrivning av riskexponering och hur Medivir hanterar detta finns att läsa på sidorna 53-55.

Kontrollaktiviteter

Rutiner och aktiviteter har utformats för att hantera och åtgärda väsentliga risker. Aktiviteterna omfattar regelbundna genomgångar av projektportföljen, intern revision avseende kvalitetsmanual, efterlevnad av dokumenterade rutiner för hantering av kliniska projekt, översyn och kontroll av betydande leverantörer samt uppföljning av finansiella analyser, likviditet och nyckeltal.

Riskhantering under rådande Covid-19-pandemi

I styrelsens riskbedömning har under året särskilt beaktats hur effekterna av covid-19-pandemin påverkar bolaget samt vilka eventuella risker pandemin kan utgöra för bolagets framtida utveckling och eventuella risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt.

Information och kommunikation

Medivir har informations- och kommunikationsvägar som syftar till att främja fullständighet och riktighet i den externa kommunikationen. Styrelsen fastställer koncernens årsredovisning och bokslutskommuniké samt uppdrar åt vd att i enlighet med styrelsens arbetsordning avge kvartalsrapporter. Den finansiella rapporteringen offentliggörs enligt gällande regler. Information till omvärlden kommuniceras bland annat via Medivirs hemsida (www.medivir.se) där kvartalsrapporter, bokslutskommuniké, årsredovisning, pressmeddelanden och nyheter publiceras. Styrelse och ledning erhåller löpande rapporter avseende koncernens

ställning, resultatutveckling och operativa utveckling avseende såväl status i projektportföljen som andra verksamhetskritiska områden. De viktigaste kommunikationskanalerna inom företaget är dels intranätet, där kvalitetssystem, policys, riktlinjer och information publiceras, dels kontinuerliga informationsmöten för all personal.

Uppföljning

Styrelsen avhandlar regelbundet koncernens utvecklingsprojekt, strategi för affärsutveckling samt finansiell rapportering och likviditet.

Styrelsens uppföljning av den interna kontrollen sker främst genom att Medivirs revisor granskar verksamheten enligt en fastställd revisionsplan och årligen följer upp utvalda delar av den interna kontrollen inom ramen för den lagstadgade revisionen. Efter genomförd revision avrapporteras iakttagelser löpande tillbaka till styrelsen. Huvudansvarig revisor medverkar även vid minst ett styrelsemöte per år och rapporterar sina iakttagelser från årets granskning och verksamhetens rutiner. Vid detta tillfälle avsätts även tid för särskilda diskussioner där vd eller andra anställda inte medverkar.

Styrelsen

Helena Levander

Född: 1957.

Titel: Styrelseordförande. Ledamot sedan 2015. Utbildning: Civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm.

Bakgrund: Mångårig erfarenhet av finans- och aktiemarknad samt ägarstyrningsfrågor. Helena har tidigare bl.a. varit verksam i Neonet, Odin Förvaltning, Nordea Asset Management och SEB Asset Management.

Övriga styrelseuppdrag: Grundare och numera styrelseordförande i Nordic Investor Services AB. Styrelseledamot i Concordia Maritime AB, Lannebo Fonder, Recipharm AB, Rejlers och Stendörren Fastigheter. Styrelseordförande i Ativo Finans.

Aktieinnehav: 150 000 aktier av serie B (inklusive närstående).

Uli Hacksell

Född: 1950.

Titel: Ledamot sedan 2018.

Utbildning: Apotekare och Farm dr.

Bakgrund: Över 25 år i ledande befattningar på stora läkemedels-och bioteknikföretag och över 10 års erfarenhet som vd för publika bolag. Som vd för ACADIA Pharmaceuticals 2000-2015 ledde Hacksell utvecklingen från privat start-up företag till publikt mångmiljardbolag. Innehade under 90-talet ledande befattningar inom Astra AB. Var dessförinnan professor i organisk kemi vid Uppsala universitet.

Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i Active Biotech, InDex Pharmaceuticals AB, Beactica AB och SynAct Pharma AB.

Aktieinnehav: 150 000 av serie B.

Lennart Hansson

Född: 1956.

Titel: Ledamot sedan 2018.

Utbildning: Doktorsexamen i genetik från Umeå universitet.

Bakgrund: Bred erfarenhet i ledande befattningar av läkemedelsutveckling och affärsutveckling i både biotech och pharmabolag såsom KabiGen AB, Symbicom AB, AstraZeneca, Biovitrum AB och som vd i Arexis AB. Ansvarig för Industrifondens life science verksamhet 2008-2016. Har arbetat i mer än 30 bolagsstyrelser och är även medgrundare av två läkemedelsutvecklingsbolag.

Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i InDex Pharmaceuticals AB och Calliditas Therapeutics AB. Styrelseordförande i Cinclus Pharma Holding AB, Ignitus AB och Sixera Pharma AB. Aktieinnehav: 20 000 av serie B.

An van Es-Johansson

Född: 1960.

Titel: Ledamot sedan 2019.

Utbildning: Läkare från Erasmus Universitet i Rotterdam, Nederländerna.

Bakgrund: An har en lång internationell erfarenhet inom life science-sektorn och har haft flera ledande positioner inom Clinical Development, Medical Affairs, Business Development och Commercial på Pharmacia och Swedish Orphan Biovitrum i Sverige, Eli Lilly i Holland och Roche i USA och Schweiz. Hon har även arbetat i biotech och start-up företag. An är entreprenör och professionell coach.

Övriga styrelseuppdrag: Hon är styrelseledamot i Lumos Pharma, Savara Pharmaceuticals Inc, PLUS Therapeutics och Agendia BV.

Aktieinnehav: 0.

Bengt Julander

Född: 1953.

Titel: Ledamot sedan 2017.

Utbildning: Apotekare och har arbetat i läkemedelsindustrin sedan 1978.

Bakgrund: Bengt är styrelseordförande i Linc AB som investerar inom life science och har sedan 1990 huvudsakligen varit verksam som investerare och styrelseledamot i bolag som utvecklat läkemedel. Bengt har erfarenhet av att utveckla och kommersialisera produkter.

Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i Livland Skog AB, Knil AB, Calliditas Therapeutics AB, Animal Probiotics AB, Rejson AB, Sedana Medical AB, Stille AB och Swevet AB samt ett antal mindre bolag.

Aktieinnehav: 5 840 172 av serie B (genom bolag).

Bengt Westermark

Född: 1945.

Titel: Ledamot sedan 2017.

Utbildning: Professor i tumörbiologi vid medicinska fakulteten vid Uppsala universitet sedan 1986.

Bakgrund: Dekanus för medicinska fakulteten, Uppsala universitet 1996-2002, och vicerektor för medicin och farmaci 1999-2002. Ordförande i Cancerfondens forskningsnämnd 2003-2013. Han har publicerat mer än 300 artiklar i vetenskapliga tidskrifter, huvudsakligen om mekanismer för cancercellers okontrollerade tillväxt. Ledamot av Kungliga vetenskapsakademien, European Molecular Biology Organisation och European Academy of Cancer Sciences. Bengt har erhållit ett flertal pris och utmärkelser för sin forskning och har citerats över 25 000 gånger av andra forskare.

Övriga styrelseuppdrag: Han är ledamot av styrelsen för Hamlet Pharma AB och olika rådgivningsgrupper för finansiering av medicinsk forskning.

Aktieinnehav: 16 000 av serie B.

Avser aktieinnehav per 15 mars 2021, se hemsidan för aktuellt innehav.

Ledning

Yilmaz Mahshid

Född: 1979.

Titel: Koncernchef och VD.

Utbildning: Doktorsexamen från Institutionen för medicinsk biokemi och biofysik vid Karolinska Institutet.

Anställd: 2020.

Bakgrund: Tidigare CFO på PledPharma och bl.a. ansvarig för noteringen av bolaget på Stockholmsbörsen. Dessförinnan Investment Manager & Controller vid Industrifonden och health care-analytiker vid Pareto Securities och Öhman Fondkommission. Inledde sin karriär som forskare vid Karolinska Institutet och därefter på läkemedelsföretagen Biolipox och Orexo. Styrelseuppdrag i Index Pharmaceuticals, Mahshid Advisors samt Venaticus Capital.

Aktieinnehav: 25 000 av serie B. Antal teckningsoptioner: 300 000.

Magnus Christensen

Född: 1974. Titel: Chief Financial Officer. Utbildning: Civilekonom. Anställd: 2019.

Bakgrund: 20 års erfarenhet inom ekonomi och finans. Tidigare CFO på O'Learys Trademark AB. Dessförinnan Interim CFO på Rebtel och Head of Business Control på ICA Sverige AB. Tidigare ledande befattningar på Scan AB och SkiStar AB. Erfarenhet av finans inom börsnoterade-, private equity- och privata bolag.

Aktieinnehav: 15 000 av serie B. Antal teckningsoptioner: 75 000.

Tom Morris

Född: 1963.

Titel: Interim Chief Medical Officer. Utbildning: B.Sc. i fysiologi vid University of Wales, läkarexamen från University of Wales College of Medicine och Master of Laws från Cardiff Law School.

Anställd: 2020*.

Bakgrund: Mer än 20 års erfarenhet från läkemedelsutveckling, största delen inom cancerområdet. Tidigare anställd på AstraZeneca och dessförinnan på Medeval Ltd. Han har övervakat den kliniska utvecklingen av flertalet globala läkemedelsprogram, interagerat med regulatoriska myndigheter, utomstående kliniska experter och akademiska grupper. Styrelseledamot vid Faculty of Pharmaceutical Medicine, där han tidigare var ordförande för den etiska kommitteén och medlem av Professional Standards Committee.

Aktieinnehav: 0 av serie B.

Antal teckningsoptioner: 0. *Konsult

Christina Herder

Född: 1961.

Titel: EVP, Chief Operating Officer. Utbildning: Tekn. Dr. i fysikalisk kemi från KTH samt Executive MBA från Stockholms Universitet. Anställd: 2017.

Bakgrund: Tidigare vd för Modus Therapeutics. Dessförinnan Director, Corporate Development på Sobi. Byggde upp och ledde funktionen Project & Portfolio Management på Biovitrum. Även styrelseledamot i PCI Biotech och Idogen.

Aktieinnehav: 10 000 av serie B. Antal teckningsoptioner: 54 630.

Fredrik Öberg

Född: 1965.

Titel: Chief Scientific Officer. Utbildning: Doktor in Medicinsk Vetenskap vid Uppsala Universitet.

Anställd: 2011.

Bakgrund: Mer än 25 års erfarenhet av cancerforskning. De senaste 10 åren inriktat på industriell läkemedelsutveckling inom onkologi. Ledde dessförinnan en forskargrupp vid Uppsala Universitet och har initierade flera innovativa forskningsprojekt inom cancerbiologi. Han har publicerat mer än 50 vetenskapliga artiklar och innehar ett flertal patent. Adjungerad professor vid medicinska fakulteten på Uppsala universitet.

Aktieinnehav: 69 172 av serie B.

Antal teckningsoptioner: 61 510.

Finansiella rapporter

Resultaträkningar

KONCERNEN MODERBOLAGET
Koncernens resultaträkning i sammandrag, KSEK NOT 2020 2019 2020 2019
Nettoomsättning 1 13 948 8 724 13 948 8 724
Övriga rörelseintäkter 25 27 307 2 659 24 909 2 659
Totala intäkter 41 255 11 383 38 857 11 383
Övriga externa kostnader 3, 5 –52 932 –91 063 –56 191 –94 036
Personalkostnader 4 –24 931 –35 033 –24 931 –35 033
Av- och nedskrivningar 12, 13, 14 –4 430 –7 085 –1 631 –4 179
Övriga rörelsekostnader –1 862 –4 181 –1 861 – 4 181
Rörelseresultat –42 900 –125 979 –45 757 –126 046
Resultat från andelar i koncernföretag 6 800
Ränteintäkter och liknande resultatposter 8 827 4 449 827 3 474
Räntekostnader och liknande resultatposter 9 –547 –1 805 –7 –510
Resultat efter finansiella poster –42 620 –123 334 –44 937 –122 282
Skatt 10 –106
Årets resultat –42 620 –123 440 –44 937 –122 282
Årets resultat hänförligt till:
Moderföretagets aktieägare –42 620 –123 440 –44 937 –122 282
Resultat per aktie, räknat på resultat hänförligt till:
moderföretagets aktieägare under året
Resultat per aktie (SEK per aktie) 11
Före utspädning –1,75 –5,08 -1,85 -5,03
Efter utspädning –1,75 –5,08 -1,85 -5,03
Genomsnittligt antal aktier, tusental 24 288 24 288 24 288 24 288
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental 24 288 24 288 24 288 24 288
Antal aktier vid årets slut, tusental 24 288 24 288 24 288 24 288

Rapport över totalresultatet

KONCERNEN MODERBOLAGET
2020 2019 2020 2019
–42 620 –123 440 –44 937 –122 282
–527 290
–527 290
–43 147 –123 150 –44 937 –122 282

Balansräkningar

KONCERNEN MODERBOLAGET
KSEK NOT 2020
31 dec
2019
31 dec
2020
31 dec
2019
31 dec
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för forsknings- och utvecklingsarbeten 96 312 96 312 96 312 96 312
Övriga immateriella tillgångar 8 29 8 29
Summa immateriella anläggningstillgångar 12 96 320 96 341 96 320 96 341
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark 13 428 5 881 428 5 881
Inventarier, verktyg och installationer 13 92 1 596 92 1 596
Nyttjanderättstillgångar 14 15 691 15 806
Summa materiella anläggningstillgångar 16 211 23 283 520 7 477
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 15 100 100
Övriga långfristiga värdepappersinnehav 7, 16 0 0 0 0
Finansiell fordran leasing 14 21 027
Summa finansiella anläggningstillgångar 21 027 100 100
Summa anläggningstillgångar 112 531 140 651 96 940 103 918
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 7 15 63 15 63
Fordringar hos koncernföretag 75 864
Skattefordringar 778 1 577 778 1 577
Övriga fordringar 3 199 3 554 3 135 3 089
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 17 4 932 6 745 4 823 4 704
Finansiell fordran leasing 14 6 363
Summa kortfristiga fordringar 8 924 18 302 8 826 10 297
Kortfristiga placeringar
Övriga kortfristiga placeringar 18 55 969 100 209 55 969 100 209
Likvida medel 18 14 038 34 300 6 380 25 488
Summa kortfristiga placeringar 70 007 134 509 62 349 125 697
Summa omsättningstillgångar 78 931 152 811 71 175 135 994
SUMMA TILLGÅNGAR 191 462 293 462 168 115 239 912

Balansräkningar

KONCERNEN MODERBOLAGET
KSEK
NOT
2020
31 dec
2019
31 dec
2020
31 dec
2019
31 dec
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital, koncernen
Aktiekapital 188 494 188 494
Övrigt tillskjutet kapital 420 804 420 208
Valutakursdifferens –3 738 –3 211
Ansamlad vinst/förlust –463 655 –421 035
Summa eget kapital, koncernen 141 905 184 456
Eget kapital, Moderbolaget
Bundet eget kapital
Aktiekapital 188 494 188 494
Summa bundet eget kapital 188 494 188 494
Fritt eget kapital
Överkursfond 600 750 600 750
Ansamlad vinst/förlust –609 990 –487 708
Årets resultat –44 937 –122 282
Summa fritt eget kapital
26
–54 177 –9 240
Summa eget kapital, Moderbolaget 134 317 179 254
Avsättningar
Övriga avsättningar
19
19 782
Summa avsättningar 19 782
Långfristiga skulder
Övriga avsättningar
19
16 879
Leasingskuld
14
14 888 37 153
Summa långfristiga skulder 14 888 54 032
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder
7
6 808 12 303 6 810 12 359
Skulder till koncernföretag
2
714 69
Avsättningar
19
2 903
Leasingskuld kortfristig
14
1 600 6 729
Övriga skulder 848 3 023 857 2 117
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
20
25 414 30 016 25 417 26 331
Summa kortfristiga skulder 34 670 54 974 33 798 40 876
Summa eget kapital och skulder 191 462 293 462 168 115 239 912

Ställda säkerheter redovisas i not 21 och Åtaganden och Eventualförpliktelser redovisas i not 22.

Förändring i eget kapital

Koncernen, KSEK Aktie–
kapital
Övrigt till–
skjutet kapital
Omräknings–
reserv
Ansamlad
vinst/förlust
Summa
eget kapital
Antal
aktier
Ingående balans 1 januari 2019 188 494 420 208 –3 501 –297 595 307 606 24 287 8181
Årets resultat –123 440 –123 440
Valutakursdifferenser 290 290
Summa totalresultat för perioden 290 –123 440 –123 150
Nyemission
Teckningsoptioner
Transaktionskostnader
Utgående balans 31 december 2019 188 494 420 208 –3 211 –421 035 184 456 24 287 8182
Ingående balans 1 januari 2020 188 494 420 208 –3 211 –421 035 184 456 24 287 8183
Årets resultat –42 620 –42 620
Valutakursdifferenser –527 –527
Summa totalresultat för perioden –527 –42 620 –43 147
Nyemission
Teckningsoptioner 595 595
Transaktionskostnader
Utgående balans 31 december 2020 188 494 420 804 –3 738 –463 655 141 905 24 287 8184

1) Ingående antal aktier år 2019: 0 A-aktier och 24 287 818 B-aktier, kvotvärde: 8 SEK (varav B-aktier i eget förvar 11 413). 2) Utgående antal aktier år 2019: 0 A-aktier och 24 287 818 B-aktier, kvotvärde:8 SEK (varav B-aktier i eget förvar 11 413). 3) Ingående antal aktier år 2020: 0 A-aktier och 24 287 818 B-aktier, kvotvärde: 8 SEK (varav B-aktier i eget förvar 11 413).

4) Utgående antal aktier år 2020: 0 A-aktier och 24 287 818 B-aktier, kvotvärde: 8 SEK (varav B-aktier i eget förvar 11 413).

Moderbolaget, KSEK Aktie–
kapital
Reserv–
fond
Överkurs–
fond
Ansamlad
vinst/förlust
Årets
resultat
Summa
eget kapital
Antal
aktier
Ingående balans 1 januari 2019 188 494 600 750 –125 205 –362 503 301 536 24 287 8181
Resultatdisposition:
Överföring av föregående års resultat –362 503 362 503
Årets resultat –122 282 –122 282
Nyemission
Transaktionskostnader
Utgående balans 31 december 2019 188 494 600 750 – 487 708 –122 282 179 254 24 287 8182
Ingående balans 1 januari 2020 188 494 600 750 –487 708 –122 282 179 254 24 287 8183
Resultatdisposition:
Överföring av föregående års resultat –122 282 122 282
Årets resultat –44 937 –44 937
Nyemission
Transaktionskostnader
Utgående balans 31 december 2020 188 494 600 750 –609 990 –44 937 134 317 24 287 8184

1) Ingående antal aktier år 2019: 0 A-aktier och 24 287 818 B-aktier, kvotvärde: 8 SEK (varav B-aktier i eget förvar 11 413). 2) Utgående antal aktier år 2019: 0 A-aktier och 24 287 818 B-aktier, kvotvärde: 8 SEK (varav B-aktier i eget förvar 11 413). 3) Ingående antal aktier år 2020: 0 A-aktier och 24 287 818 B-aktier, kvotvärde: 8 SEK (varav B-aktier i eget förvar 11 413). 4) Utgående antal aktier år 2020: 0 A-aktier och 24 287 818 B-aktier, kvotvärde: 8 SEK (varav B-aktier i eget förvar 11 413).

Kvotvärde har beräknats som aktiekapital dividerat med totalt antal aktier. Föreslagen utdelning för år 2020: 0 SEK per aktie.

Kassaflödesanalyser

KONCERNEN MODERBOLAGET
Total verksamhet, KSEK
NOT
2020 2019 2020 2019
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster –42 620 –123 334 –44 937 –122 282
Justering för icke kassaflödespåverkande poster
23
–13 937 –11 207 –15 273 –14 145
–56 557 –134 541 –60 210 –136 427
Betald skatt 799 1 946 799 2 052
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital –55 758 –132 595 –59 411 –134 375
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (–)/ minskning(+) av rörelsefordringar 8 580 5 003 674 34 451
Ökning (+)/ minskning (–) av rörelseskulder –10 875 – 20 663 –7 079 –50 347
Kassaflöde från den löpande verksamheten –58 053 –148 255 –65 816 –150 271
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar –2 684 –1 436 –1 377
Försäljning av materiella anläggningstillgångar 1 706 1 499 1 706 1 499
Avyttring/minskning av finansiella tillgångar
24
6 346 4 427
Kassaflöde från investeringsverksamheten 5 368 4 490 1 706 122
Finansieringsverksamheten
Emission teckningsoptioner 595
Amortering av skuld
24
–12 713 –6 659
Emission optioner
Transaktionskostnader
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –12 118 –6 659
Årets kassaflöde –64 803 –150 424 –64 110 –150 149
Likvida medel vid årets början 134 509 286 282 125 697 275 847
Kursdifferens i likvida medel 301 –1 349 762 –1
Likvida medel vid årets slut
18
70 007 134 509 62 349 125 697

Redovisningsprinciper 2020

Koncernen

Medivir upprättar koncernredovisningen i enlighet med IFRS, International Financial Reporting Standards, så som de antagits av EU. Koncernen följer förutom nämnda IFRS-regler även Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 (Kompletterande redovisningsregler för koncerner) samt tillämpliga uttalanden från Rådet för finansiell rapportering. Koncernen använder anskaffningsvärde för balansposters värdering där inte annat framgår. IFRS är under konstant utveckling. Vid upprättandet av koncernredovisningen per den 31 december 2020 har ett flertal standarder och tolkningar publicerats av vilka endast vissa har trätt i kraft. Nedan följer en bedömning av den påverkan som införandet av dessa standarder och uttalanden har haft, samt kan få, på Medivirs finansiella rapporter. Endast de förändringar som har, eller skulle kunna ha, en väsentlig påverkan på Medivirs redovisning kommenteras.

Nya och ändrade standarder från 1 januari 2020

Ett antal nya standarder och tolkningar träder ikraft för räkenskapsår som börjar efter 1 januari 2020 och har inte tillämpats vid upprättandet av denna finansiella rapport. Dessa nya standarder och tolkningar väntas inte ha en väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter på innevarande eller kommande perioder och inte heller på framtida transaktioner.

Moderbolaget

Medivir AB använder i sin redovisning liksom tidigare de principer som gäller för juridiska personer som upprättar en koncernredovisning och är noterade på en börs. Medivir AB följer Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 "Redovisningsregler för juridiska personer". Moderbolaget ska enligt RFR 2 utforma sina rapporter i enlighet med samtliga tillämpliga IFRS om inte rekommendationen anger ett undantag från tillämpning. Moderbolagets principer överensstämmer därför med koncernens om inte annat anges nedan. Moderbolaget tillämpar undantaget i RFR 2 att inte redovisa leasing enligt IFRS 16.

Koncernredovisning

Koncernredovisningen är upprättad med tillämpning av förvärvsmetoden som innebär att dotterföretagens egna kapital vid förvärvstidpunkten elimineras. Vid förvärvstidpunkten bestäms det egna kapitalet i det förvärvade dotterföretaget utifrån det verkliga värdet av identifierbara tillgångar och övertagna skulder. Anskaffningsvärdet för ett förvärv utgörs av verkligt värde på tillgångar som lämnats som ersättning, emitterade eget kapitalinstrument och uppkomna eller övertagna skulder per överlåtelsedagen. I de fall anskaffningsvärde för aktier i dotterföretag överstiger det verkliga värdet av förvärvade tillgångar och skulder redovisas mellanskillnaden som goodwill. Kostnader som är direkt hänförbara till förvärvet redovisas i koncernen under övriga rörelsekostnader i resultaträkningen när de uppstår. i moderbolaget ingår transaktionskostnaderna i anskaffningsvärdet på aktier i dotterföretag.

Dotterföretag är alla företag över vilka koncernen har bestämmande inflytande. Koncernen kontrollerar ett företag när den exponeras för eller har rätt till rörlig avkastning från sitt innehav i företaget och har möjlighet att påverka avkastningen genom sitt inflytande i företaget. Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen. De exkluderas ur koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet upphör.

För varje förvärv avgör koncernen om eventuellt innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade företaget redovisas till verkligt värde eller till innehavets proportionella andel i det redovisade värdet av det förvärvade företagets identifierbara nettotillgångar. Upprättandet av Medivirs koncernredovisning innefattar elimineringar av interna fordringar och skulder respektive interna intäkter och kostnader mellan koncernbolagen, vilket medför att koncernresultaträkningen och koncernbalansräkningen redovisas utan interna transaktioner.

Omräkning av utländsk valuta

Funktionell valuta och rapportvaluta

Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna inom koncernen är värderade i den valuta som använts i den ekonomiska miljö där respektive företag huvudsakligen är verksamt (funktionell valuta). Koncernredovisningen upprättas i svenska kronor, vilket också utgör moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta.

Transaktioner och balansposter

Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen eller den dag då posten omvärderas. Valutakursvinster och förluster som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner och vid omräkning av monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs, redovisas i resultat räkningen. Vinster redovisas som rörelseintäkter och förluster som rörelsekostnader.

Koncernföretag

Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag som har en annan funktionell valuta än koncernens rapportvaluta svenska kronor, omräknas enligt följande:

  • Tillgångar och skulder för var och en av balansräkningarna omräknas till balansdagskurs.
  • Intäkter och kostnader för var och en av resultaträkningarna omräknas till genomsnittlig valutakurs. Om genomsnittskursen inte är en rimlig uppskattning av årets totala kurseffekter från varje transaktionsdag, omräknas istället intäkter och kostnader per transaktionsdagen. Alla valutakursdifferenser som uppstår redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras som en separat del av eget kapital.

Resultaträkningen

Medivir tillämpar en kostnadsslagsindelad resultaträkning enligt beskrivningen i IAS 1 "Utformning av finansiella rapporter.

Kostnaderna i resultaträkningen fördelas mellan övriga externa kostnader, personalkostnader, av- och nedskrivningar samt övriga rörelsekostnader:

Övriga externa kostnader

Övriga externa kostnader avser tjänster vi köper in. Till största del rör det sig om projekt i klinisk fas som drivs genom kontrakterade forskningsorganisationer.

Personalkostnader

Personalkostnader avser kostnader för anställd personal.

Av- och nedskrivningar

Av- och -nedskrivningar avser ser de planerade avskrivningar för året men även i förekommande fall av- och nedskrivningar av engångskaraktär.

Finansiella instrument, redovisning, upplysningar och klassificering

För information om finansiella risker och placeringar se not 7 på sidorna 53-55, Finansiella risker. Köp och försäljning av finansiella instrument redovisas på affärsdagen – det datum då Medivir förbinder sig att köpa eller sälja tillgången. Finansiella instrument tas bort från balansräkningen när rätten att erhålla kassaflöden från instrumentet har löpt ut eller överförts och koncernen har överfört i stort sett alla risker och fördelar som är förknippade med äganderätten.

Finansiella instrument

Medivir fördelar sina finansiella instrument i följande kategorier i enlighet med IFRS 9; upplupet anskaffningsvärde och verkligt värde via resultaträkningen. Klassificeringen för räntebärande tillgångar baseras på karaktären av tillgångarnas kassaflöden och affärsmodell. Placeringar i eget kapitalinstrument ska värderas till verkligt värde enligt IFRS 9. Medivir har valt att redovisa värdeförändringarna på sådana instrument i resultaträkningen.

Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen

Investeringar i räntefonder värderas till verkligt värde via resultaträkningen eftersom koncernens affärsmodell är att förvalta fonderna baserade på värdeutveckling och löpande realisera resultat genom att avyttra delar av investeringarna. Även eget kapitalinstrument där koncernen valt att redovisa dessa till verkligt värde via resultaträkningen ingår i denna kategori. En vinst eller förlust på en finansiell tillgång som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen redovisas netto i resultaträkningen i den period vinsten eller förlusten uppkommer.

Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde

Räntebärande tillgångar (skuldinstrument) som innehas med syftet att inkassera avtalsenliga kassaflöden och där dessa kassaflöden endast består av kapitalbelopp och ränta värderas till upplupet anskaffningsvärde. Det redovisade värdet av dessa tillgångar justeras med eventuella förväntade kreditförluster (se stycke nedskrivning nedan). Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar redovisas med effektivräntemetoden och redovisas som finansiella intäkter. Koncernens finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaffningsvärde utgörs av kundfordringar och kassa och bank.

Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde

Koncernens finansiella skulder klassificeras som värderade till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden. Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde består av leverantörsskulder, skulder med finansiell leasing och övriga skulder. Skulder redovisas inledningsvis till verkligt värde, netto efter transaktionskostnader. Skulder redovisas därefter till upplupet anskaffningsvärde och eventuell skillnad mellan erhållet belopp (netto efter transaktionskostnader) och återbetalningsbeloppet redovisas i rapporten över totalresultat fördelat över låneperioden, med tilllämpning av effektivräntemetoden. Upplåning klassificeras som kortfristig i balansräkningen om företaget inte har en ovillkorad rättighet att senarelägga skuldens reglering i minst tolv månader efter rapportperioden. Lämnade utdelningar redovisas som skuld efter det att bolagsstämman godkänt utdelningen. Leverantörsskulder och andra rörelseskulder har kort förväntad löptid och värderas utan diskontering till nominella belopp.

Nedskrivningsprövning för finansiella tillgångar

Koncernen bedömer vid varje rapporttillfälle de framtida förväntade kreditförluster som är kopplade till tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde baserat på framåtriktad information. Koncernens finansiella tillgångar för vilka förväntade kreditförluster bedöms utgörs i allt väsentligt av kundfordringar och övriga fordringar. Koncernen tillämpar den förenklade ansatsen för kreditreservering, det vill säga, reserven kommer att motsvara den förväntade förlusten över hela kundfordringens livslängd.

Immateriella anläggningstillgångar Varumärken och produkträttigheter

Varumärken och produkträttigheter som förvärvats separat redovisas i koncernen till anskaffningsvärde. Varumärken och produkträttigheter som förvärvats genom ett rörelseförvärv redovisas till verkligt värde på förvärvsdagen. Varumärken och produkträttigheter har en bestämbar nyttjandeperiod och redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar. Avskrivningar görs linjärt över deras bedömda nyttjandeperiod på 10–15 år.

Utgifter för forskning och utveckling – egen utveckling

Utgifter för utveckling av läkemedel aktiveras i enlighet med IAS 38 Immateriella tillgångar när följande kriterier är uppfyllda:

  • Det är tekniskt möjligt att färdigställa läkemedlet.
  • Ledningen har för avsikt att färdigställa läkemedlet och det finns förutsättningar att sälja det.
  • Tillgången förväntas ge framtida ekonomiska fördelar
  • Medivir bedömer att de resurser som behövs för att fullfölja utvecklingen av tillgången finns tillgängliga.
  • Utgifter för utvecklingen kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.

Medivirs bedömning av denna princip för pågående utvecklingsprojekt framgår på sida 57 (Forsknings- och utvecklingskostnader).

Utvecklingskostnader för produkten redovisas från och med den tidpunkt då ovanstående kriterier är uppfyllda som immateriell anläggningstillgång till anskaffningsvärde. Utgifter som uppstått innan denna tidpunkt blir fortsatt redovisade som kostnader.

I anskaffningsvärdet ingår direkta kostnader för färdigställande av läkemedlet, däribland patent, kostnader för registreringsansökningar, produkttester inklusive ersättningar till anställda. Avskrivning görs linjärt för att fördela utvecklingskostnaderna utifrån bedömd nyttjandeperiod. Avskrivning påbörjas när läkemedlet är godkänt för försäljning. Nyttjande perioden är baserad på underliggande patents livslängd.

Medivirs övriga kostnader för forskning och utveckling redovisas när de uppkommer såsom kostnader för egenutvecklade patenträtter, teknologirättigheter och andra liknande tillgångar. Mot bakgrund av vad som beskrivs under avsnittet "Forsknings- och utvecklingskostnader" på sida 57 bedöms det övriga forskningsarbetet som bedrivs av Medivir vara förknippat med sådana osäkerheter att kriterierna för aktivering i IAS 38 ej kan anses uppfyllda, främst på grund av svårigheten att bedöma om det är tekniskt möjligt att färdigställa läkemedlet.

Förvärvade utvecklingsprojekt

Avskrivning av förvärvade immateriella tillgångar, till exempel kundrelationer eller varumärken görs linjärt över nyttjandeperioden. Avskrivning av övriga förvärvade immateriella tillgångar, såsom utvecklingsprojekt, görs linjärt över nyttjandeperioden kopplade till livslängden av erhållna patent. Avskrivning påbörjas när förvärvade utvecklingsprojekt är färdigställda.

Övriga immateriella anläggningstillgångar

Utgifter för utveckling av Medivirs affärssystem som förhöjer programvaras prestanda eller förlänger programvaras nyttjande period redovisas till anskaffningsvärdet. Dessa utgifter skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden. Nyttjandeperioden bedöms vara fem år, varvid den bokförda tillgången avskrivs linjärt i enlighet med denna bedömning.

Materiella anläggningstillgångar

Materiella anläggningstillgångar tas upp till anskaffningsvärde med avdrag för avskrivningar. i anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till förvärvet av tillgången. Avskrivningar enligt plan har beräknats på ursprungliga anskaffningsvärden med avskrivningssatser grundade på uppskattningar om tillgångarnas ekonomiska nyttjandeperiod. Koncernen tillämpar följande avskrivningstider: Byggnad 20 år, inventarier, verktyg och installationer fem till tio år och IT-hårdvara tre år.

Nedskrivningar

Prövning av nedskrivningsbehov görs på materiella och immateriella anläggningstillgångar som skrivs av närhelst interna eller externa indikationer om eventuella nedskrivningsbehov påträffats i enlighet med IAS 36. En nedskrivning görs med det belopp varmed tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens verkliga värde minskat med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Med nyttjandevärde avses summan av nuvärdet av förväntade framtida kassaflöden och det beräknade restvärdet vid slutet av nyttjandeperioden. Vid beräkning av nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden till en räntesats som beaktar marknadens bedömning av riskfri ränta och risk. I koncernen baseras beräkningen på uppnådda resultat, prognoser och affärsplaner. Vid bedömning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det finns separata identifierbara kassaflöden (kassagenererande enheter). Immateriella tillgångar som ej tagits i bruk skrivs inte av, utan prövas årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Om återvinningsvärdet understiger det redovisade värdet görs en nedskrivning. Återvinningsvärdet utgörs av det högsta av verkligt värde och nyttjandevärde. Nyttjandevärdet beräknas med utgångspunkt i uppskattade framtida kassaflöden utifrån konkurrenssituation och beräknade marknadsandelar. Investeringar i dotterföretag värderas i moderbolaget till anskaffningsvärdet och vid varje bokslutstillfälle prövas eventuellt nedskrivningsbehov. En viktig bedömningsgrund är dotterföretagets egna kapital. Tilläggsinvesteringar kan ske genom nyemission eller aktieägartillskott.

Eget kapital

Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av nya aktier eller optioner redovisas i eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden inom ansamlad vinst/förlust.

Nettoskuld

Medivir har en positiv nettoskuld vilket redovisas i not 24. Företagets likvida medel innefattas av bankkonton, de kortfristiga placeringarna består av företagets fondportfölj vilka har en kort löptid samt kan omvandlas till likvida medel utan betydande värdeförändring. I nettoskuldsberäkningen ingår även räntebärande fordringar (leasing). Skulderna omfattar räntebärande skuldinstrument (leasing).

Intäktsprinciper

Utlicensierings- och samarbetsavtal

Ersättningar kan i utlicensierings- och samarbetsavtal utgå i form av engångsbetalningar vid avtalets ingående, milstolpeersättningar, ersättningar under avtalets löptid för ett antal forskningstjänster (FTEs), och/eller royalty. Intäkter från avtal som görs med partner till Medivir i forskningsprojekten redovisas baserat på när Medivirs olika distinkta åtaganden i kontrakten fullgörs. När Medivir blir part i ett avtal analyseras det för att fastställa hur många distinkta prestationsåtaganden det innehåller. Den ersättning som erhålls eller kommer att erhållas enligt avtalet, transaktionspriset, fördelas på vart och ett distinkt åtagande utifrån respektive åtagandes relativa andel av uppskattade fristående försäljningspriser för åtagandena. Därefter intäktsredovisas det allokerade beloppet när åtagandet uppfylls. Nedan redogörs för hur respektive delmoment hanteras i Medivirs redovisning.

Prestationsåtaganden

Avtalen innehåller ofta ersättning för användandet av Medivirs immateriella rättighet som licenseras till motparten och ersättning för forskningsarbete som Medivir utför.

Dessa åtaganden analyseras för att avgöra om de utgör distinkta prestationsåtaganden som ska redovisas vart och ett för sig eller om de ska ses som ett åtagande. Licensen bedöms utgöra ett separat prestationsåtagande i de fall licensen kan användas utan tillhörande konsulttjänster från Medivir.

Redovisning av distinkt licens

Licenser som identifieras som separata prestationsåtaganden är antingen av karaktären "rätt till åtkomst" (right to access) eller av karaktären "rätt att använda" (right to use). En "rätt till åtkomst" licens innebär rätt att få åtkomst till Medivirs-rättigheter i befintligt skick under licensperioden, d v s IP-rättigheten förändras och Medivir bedriver verksamhet som i väsentlig grad påverkar den immateriella tillgång kunden har rätt till. En "rätt att använda" licens innebär rätt att använda Medivirs IP-rättighet i befintligt skick vid den tidpunkt då licensen beviljas. Rätt till åtkomst-licenser redovisas över tid, d v s över den tid kunden har rätt att nyttja licensen, medan rätt att använda-licenser redovisas vid en given tidpunkt, d v s vid den tidpunkt när kunden får kontroll över licensen. Vanligtvis är distinkta licenser av slaget "rätt att använda" eftersom de forskningstjänster som skulle kunna påverka värdet och nyttan av licensen redovisas separat som ett eget distinkt prestationsåtagande.

I de fall Medivir erhåller en engångsbetalning vid avtalets ingående allokeras den enligt beskrivningen ovan dels till licensåtagandet, dels till forskningstjänsterna. Den del som har allokerats till licensen intäktsredovisas när motparten har erhållit kontroll över licensen. Tillkommande potentiella ersättningar, d.v.s. rörliga ersättningar, som beror av att vissa milstolpar i framtida utveckling i läkemedelsutveckling inträffar, intäktsredovisas först när det bedöms att det är mycket sannolikt att en väsentlig återföring av ackumulerade intäkter som redovisats inte uppstår när osäkerheten kring om milstolpen uppnås eller inte upphör. Denna tidpunkt bedöms inträffa först när det har bekräftats av motparten att milstolpen uppnåtts. En motpart kan även ersätta Medivir för nyttjandet av en IP-rätt genom att betala royalties på framtida försäljning av ett läkemedel baserat på IP-rätten. Intäkter för försäljningsbaserad royalty som utlovas i utbyte mot en licens för immateriell egendom redovisas endast när den efterföljande försäljningen sker.

Redovisning av distinkta forskningstjänster

Den andel av transaktionspriset i ett avtal som allokerats till åtagandet att utföra forskningstjänster redovisas som intäkt över tid baserat på åtagandets färdigställandegrad. Rörliga ersättningar för tjänsterna som kan tillkomma, beroende på att milstolpar i ett projekt uppnås, redovisas som intäkt på samma sätt som beskrivits ovan. Rörlig intäkt redovisas när osäkerheten kring om milstolpen uppnås eller inte upphör. Denna tidpunkt bedöms inträffa först när det har bekräftats av motparten att milstolpen uppnåtts.

Redovisning när Licens och forskningstjänster utgör ett åtagande

Om licensen inte är distinkt från de forskningstjänster som kunden ska erhålla kopplade till licensen, redovisas licensen och konsulttjänsterna kombinerat som ett prestationsåtagande. En bedömning görs av om intäkter för det kombinerade prestationsåtagandet ska redovisas vid en tidpunkt eller över tid beroende på när kontrollen över både licensen och konsulttjänsterna har överförts till kunden. Om licensen som ingår i det kombinerade prestationsåtagandet bedöms ha ett dominerande inslag relativt tjänsterna tillämpas "rätt till åtkomst" respektive "rätt att använda"-kriterierna, se ovan under distinkt licens, för att avgöra när kunden erhåller kontroll över det kombinerade åtagandet och därigenom avgöra när tidpunkten

för intäktsredovisning inträffar. Om licensen inte är dominerande i det kombinerande åtagandet redovisas intäkten över den tid som forskningstjänsterna levereras. Tillkommande potentiella ersättningar baserat på att en milstolpe uppnås, intäktsredovisas med tilllämpning av samma princip som ovan. Royalty från motpartens användande av licensen i ett färdigt läkemedel redovisas i enlighet med ovanstående beskriven princip.

Rörelsesegment

IFRS 8 kräver att segmentinformation presenteras utifrån ledningens perspektiv, vilket innebär att den presenteras på det sätt som den används i den interna rapporteringen. Utgångspunkten för identifiering av rapporteringsbara segment är den interna rapporteringen såsom den rapporteras till och följs upp av den högste verkställande beslutsfattaren. Som högste verkställande beslutsfattare i dessa sammanhang har företaget identifierat koncernchefen, som bedömer rörelsesegmentets resultat baserat på måttet rörelse resultat som går att läsa ut i resultaträkningen. Medivir har endast ett segment, läkemedel. I detta segment ingår koncernens projektportfölj och de egenutvecklade läkemedlen simeprevir och Xerclear.

Leasing

Koncernen leasar diverse byggnader, maskiner och bilar. Leasingavtalen skrivs normalt för fasta perioder mellan 3 - 10 år men möjligheter till förlängning kan finnas, detta beskrivs nedan. Villkoren förhandlas separat för varje avtal och innehåller ett stort antal olika avtalsvillkor. Leasingavtalen innehåller inga särskilda villkor eller restriktioner som skulle innebära att avtalen skulle sägas upp om villkoren inte uppfylldes, men de leasade tillgångarna får inte användas som säkerhet för lån. Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter och en motsvarande skuld, den dagen som den leasade tillgången den dagen som den leasade tillgången finns tillgänglig för användning av koncernen. Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av skulden och finansiell kostnad. Den finansiella kostnaden ska fördelas över leasingperioden så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden. Nyttjanderätten skrivs av linjärt över den kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd.

Tillgångar och skulder som uppkommer från leasingavtal redovisas initialt till nuvärde. Leasingskulderna inkluderas i nuvärdet av följande leasingbetalningar:

  • fasta avgifter, efter avdrag för eventuella förmåner i samband med tecknandet av leasingavtalet som skall erhållas
  • variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris
  • belopp som förväntas betala ut av leasetagaren enligt restvärdetsgarantier
  • lösenpris för en option att köpa om leasetagaren är rimligt säker på att utnyttja en sådan möjlighet
  • straffavgifter som utgår vid uppsägning av leasingavtalet, om leasingperioden återspeglar att leasetagarenkommer att utnyttja en möjlighet att säga upp leasingavtalet.

Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalet implicita ränta om denna räntesats lätt kan fastställas,annars ska leasetagarens marginella låneränta användas.

Tillgångarna med nyttjanderätt värderas till anskaffningsvärde och inkluderar följande:

  • det belopp leaseskulden ursprungligen värderats till
  • leasingavgifter som betalats vid eller före inledningsdatumet, efter avdrag för eventuella förmåner som mottagits i samband med teckningen av leasingavtalet
  • initiala direkta utgifter
  • utgifter för att återställa tillgången till det skick som föreskrivs i leasingavtalet villkor

Betalningar för korta kontrakt och leasingavtal av mindre värde kostnadsförs linjärt i resultaträkningen. Korta kontrakt är avtal med en leasingtid på 12 månader eller mindre. Avtal av mindre värde inkluderat IT-utrustning och mindre kontorsmöbler.

Optioner att förlänga och säga upp avtal finns inkluderande i ett antal av koncernens leasingavtal gällande byggnader och utrustning. Villkoren används för att maximera flexibiliteten i hanteringen av avtalen. Den övervägande delen av optionerna som ger möjlighet att förlänga och säga upp avtal kan endast utnyttjas av koncernen och inte av leasegivarna.

  • Räntekostnader ingår i finansiella kostnader
  • Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal ingår i övriga externa kostnader.
  • Utgifter hänförliga till leasingavtal för vilka den underliggande tillgången är av lågt värde som inte är korttidsleasingavtal ingår i övriga externa kostnader
  • Utgifter hänförliga till variabla leasingavtal som inte ingår i leasingskulder ingår i övriga externa kostnader

Pensionsskuld och pensionskostnader

Medivirs ITP-plan är försäkrad i Alecta, vilken ska betecknas som förmånsbestämd pensionsplan enligt uttalande från Rådet för finansiell rapportering UFR 10. Enligt UFR 10 skulle bolaget redovisa sin proportionella andel av de förmånsbestämda förpliktelser samt de förvaltningstillgångar och kostnader som är förbundna med planen. Då Alecta ej har möjlighet att lämna tillräcklig information redovisas planen tills vidare som om den vore avgiftsbestämd. Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de försäkrade.

Vid utgången av 2020 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsgraden preliminärt till 148 (148) procent enligt Alectas beräkning. Koncernens bedömning är att nuvarande premier bör täcka nuvarande åtaganden. Övriga pensionsplaner i koncernen är avgiftsbestämda. Avgifterna redovisas som personalkostnader när de förfaller till betalning. Förväntade pensionskostnader för år 2021 beräknas till 3 000 KSEK.

Ersättningar vid uppsägning

Ersättning vid uppsägning kostnadsförs då förpliktelsen att betala ersättningen uppstår.

Kortfristiga ersättningar till anställda

Skulder för löner, bonus och andra ersättningar, inklusive ickemonetära förmåner och betald frånvaro, som förväntas bli reglerade inom 12 månader efter räkenskapsårets slut, redovisas som kortfristiga skulder till det odiskonterade belopp som förväntas bli betalt när skulderna regleras. Kostnaden redovisas i rapporten över totalresultat i takt med att tjänsterna utförs av de anställda. Skulden redovisas som skulder till anställda i koncernens balansräkning.

Rättighetsavtal

Medivirkoncernen har ingått olika former av avtal med till koncernen både externa parter och närstående parter avseende olika rättigheter kopplade till läkemedelsutveckling och färdiga läkemedelsprodukter (se ovan under avsnittet Immateriella anläggningstillgångar för förvärvade rättigheter av olika slag). Beroende på ett avtals form och innehåll kan Medivir ha ett befintligt eller eventuellt framtida åtagande att överföra resurser till en part som ersättning för rättigheterna och nyttjandet av dessa. Medivir kan sålunda ha rättigheter i balansräkningen som kan avkasta i framtiden i form av intäkter från läkemedelsförsäljning eller samarbetsavtal (se ovan under intäkter) men då även leda till att en annan part ska ha en ersättning baserat på denna avkastning. Detta kan leda till att Medivir redovisar skulder och avsättningar i balansräkningen med relaterade kostnader i resultaträkningen och/eller upplyser om ansvarsförbindelser i not. Nedan redogörs för olika slag av ersättningsförhållanden.

Royaltykostnader och avsättningar från inlicensierade rättigheter

En del av de läkemedel som genererar intäkter till Medivir är baserade på uppfinningar och rättigheter som ursprungligen tillhört externa parter, vilka Medivir via avtal erhållit rätten att disponera. För Medivirs rätt till att disponera dessa immaterialrätter utgår ersättning i form av royalty. Ersättningen i dessa avtal baseras på de intäkter som Medivir erhåller från ev. milestolpebetalningar eller försäljning av färdiga läkemedelsprodukter. Avsättning för royalty redovisas när det är sannolikt att ersättning kommer att utgå till motparten som rätten förvärvats ifrån och det går att tillförlitligt mäta beloppet. Ofta är dessa båda villkor för redovisning som avsättning uppfyllda först i samband med att Medivir erhåller återrapportering och bekräftelse från andra parter på utförd försäljning av läkemedelsprodukten eller från en lyckosamt genomförd läkemedelsstudie i ett samarbetsavtal som genererar en milstolpesbetalning till Medivir. Ersättningarna som utgår till rättighetsinnehavarna kan vara antingen till för koncernen externa parter eller till närstående parter. I de fall ersättningarna utgår till närstående parter redovisas detta även i en tilläggsupplysning (not).

Eventualförpliktelser

För ett antal inlicensierade rättigheter kan ersättning komma att betalas ut i framtiden baserat på framtida händelser, till exempel en lyckosam läkemedelsstudie i klinisk fas eller framtida produktförsäljningar. Där kriterierna för avsättning (sannolikt och tillförlitlig mätning av belopp) inte är uppfyllda men där det är möjligt att framtida ersättningar kan komma att behöva betalas ut från Medivir för nyttjandet av rättigheten, redovisas detta som en eventualförpliktelse i not med uppskattade bedömningar av möjliga utfall.

Eventualtillgångar

För ett antal av de rättigheter som Medivir disponerar har andra parter förvärvat rätten till nyttjande (ofta genom att Medivir ingått så kallat utlicensierings- och samarbetsavtal, se ovan under intäkter) vilket kan komma att ge upphov till intäkter för koncernen i fram tiden. Intäkterna är dock beroende av osäkra framtida händelser som inte helt ligger inom företagets kontroll. Sådana eventualtillgångar redovisas som upplysning i not först när de blir sannolika till utfall. När osäkerheterna i utfallen har upphört och Medivir har rätt att erhålla ersättning från en motpart tillämpas principerna som beskrivits ovan i avsnittet "intäkter".

Inkomstskatter

Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt. Skatt redovisas i resultaträkningen utom när skatten avser poster som redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital. I sådana fall redovisas även skatten i övrigt totalresultat respektive eget kapital. Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år samt justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare år. Uppskjuten skatt redovisas enligt balansräkningsmetoden på alla temporära skillnader som uppkommer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar och skulder och dessas redovisade värde i koncernredovisningen. Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det är troligt att framtida skattemässiga överskott kommer att finnas tillgängliga. I not 10 redovisas bland annat de beräknade skattemässiga underskott som finns upparbetade i koncernen. De skattemässiga underskotten i koncernen har inga förfallodatum. Hanteringen av uppskjuten skatt på temporära skillnader redovisas och förklaras i not 10 på sidan 56. Vidare förklaras i denna not de olika poster som ingår i koncernens totala skatt.

Kassaflödesanalys

Kassaflödesanalysen har redovisats genom tillämpning av den indirekta metoden. Det redovisade kassaflödet omfattar endast transaktioner som medfört in- eller utbetalningar. Kassa och banktillgodo havanden samt kortfristiga placeringar såsom företagscertifikat och ränte- och obligationsfonder med en löptid om högst tre månader redovisas i kassaflödesanalysen som likvida medel.

Viktiga uppskattningar och bedömningar

För att kunna upprätta redovisningen enligt god redovisningssed och i överensstämmelse med IFRS måste företagsledningen och styrelsen göra uppskattningar och antaganden om framtiden. Dessa uppskattningar och antaganden påverkar redovisade intäkts- och kostnadsposter respektive tillgångs- och skuldposter samt övriga upplysningar som lämnas. Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive förväntningar på framtida händelser som anses rimliga under rådande förhållanden. Områden som inkluderar sådana uppskattningar och antaganden som kan ge betydande påverkan på koncernens resultat och finansiella ställning redovisas nedan.

Intäkter

Medivir tillämpar ingen successiv vinstavräkning för kommande möjliga milstolpeersättningar i forskningsprojekten eftersom det hela tiden finns en osäkerhet om hur långt projektet har kommit och hur stor sannolikheten är att uppnå nästa mål/milstolpe. Sålunda visar intäktssidan endast fastställda och ej återbetalningsbara intäkter som är att anse som intjänade. En periodisering skulle kunna visa hur Medivir successivt erhåller intäkter från motpartens nyttjande av immateriella rättigheter. Men om successiv vinstavräkning skulle tillämpas finns risk för att intäkter redovisas som är osäkra med hänsyn till om någon utbetalning någonsin kommer att ske till Medivir. Ett besked från motparten om att projektet till exempel avbryts skulle då innebära att Medivir har redovisat ett felaktigt resultat.

Forsknings- och utvecklingskostnader

Vad gäller forskningskostnaderna inklusive registreringskostnader redovisas dessa löpande som kostnader så länge det är osäkert vad de framtida ekonomiska fördelarna från dessa kostnader är. Läkemedelsutveckling är generellt sett en komplex och riskfylld verksamhet och majoriteten av forskningsprojekten kommer aldrig att leda till ett läkemedel på marknaden. Utgifter för produktutveckling ska aktiveras när det är sannolikt att projektet kommer att lyckas. Varje forskningsprojekt är unikt och måste bedömas individuellt utifrån sina förutsättningar. Tidpunkt för aktivering bedöms tidigast kunna infalla efter genomförd fas III-prövning, men även efter avslutade fas III-studier kan flertalet osäkerhetsfaktorer kvarstå så att kriterierna för aktivering ej kan anses vara uppfyllda. Aktivering sker i sådana fall ej innan läkemedlet godkänts av den berörda registreringsmyndigheten. Vid en för tidig aktivering finns risk att ett projekt faller och att balanserade utgifter inte kan motiveras utan måste kostnadsföras direkt. Det skulle i sin tur medföra att tidigare års, och årets, resultat varit missvisande på grund av för optimistiska sannolikhetsbedömningar.

Immateriella anläggningstillgångar

Koncernen prövar varje år om något nedskrivningsbehov föreligger för immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod och ännu ej färdigställda utvecklingsprojekt. Övriga immateriella tillgångar prövas för nedskrivning när händelser eller förändringar indikerar att det redovisade värdet inte är återvinningsbart. Vid beräkning av nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden med en räntesats som beaktar marknadens bedömning av riskfri ränta och risk (WACC). Koncernen baserar dessa beräkningar på uppnådda resultat, uppskattade prognoser och affärsplaner. De underliggande antagandena om prognostiserade intäkter, kostnader och marginaler bygger på både interna och externa informationskällor. Vid bedömning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det finns separata identifierbara kassaflöden (kassagenererande enheter). De uppskattningar och antaganden som ledningen gör vid prövningen om nedskrivningsbehov föreligger kan få stor påverkan på koncernens redovisade resultat. Nedskrivning sker om det beräknade nyttjandevärdet understiger det redovisade värdet och belastar årets resultat.

Se vidare not 12, sidan 57, för gjorda väsentliga antaganden samt en beskrivning av effekten av rimliga möjliga förändringar i de antaganden som ligger till grund för beräkningarna.

Skatt

Uppskjuten skatt beräknas utifrån ledningens och styrelsens bedömning om möjligt framtida utnyttjande av de ansamlade underskott som finns inom koncernen. En förändrad bedömning av hur de skattemässiga underskotten kan återvinnas genom framtida skattepliktigt överskott kan påverka redovisade skatter i resultat och balans i kommande perioder. Se vidare not 10 på sidan 56.

Övrig information

De finansiella rapporterna anges i tusentals kronor (KSEK) om inget annat anges. Avrundning kan medföra att vissa tabeller i notapparaten inte summerar.

Noter

01 Segmentsrapportering

Medivir har endast ett segment, läkemedel. I detta segment ingår koncernens projektportfölj och de egenutvecklade läkemedlen simeprevir och Xerclear.

Bolaget följer upp verksamheten genom rörelseresultatet som går att läsa ut i resultaträkningen.

KONCERNEN MODERBOLAGET
KSEK 2020 2019 2020 2019
Fördelning av
nettoomsättning
Utlicensierings- och
samarbetsavtal
Engångsbetalningar 5 110 106 5 110 106
Forskningssamarbete
Läkemedelsförsäljning
Royalty 8 838 8 618 8 838 8 618
Övriga tjänster
Summa 13 948 8 724 13 948 8 724
Geografisk fördelning
av nettoomsättning
Sverige 44 477 44 477
Övriga Norden 541 439 541 439
Övriga Europa 8 253 7 721 8 253 7 721
USA 5 110 5 110
Övriga världen 87 87
Summa 13 948 8 724 13 948 8 724
Externa kunder större än
10% av nettoomsättning
(KSEK)
Kund 1 8 839 8 145 8 839 8 145
Kund 2 3 599 3 599
Kund 3 1 510 1 510

Moderbolagets försäljning till koncernföretag uppgick till 0 (0) KSEK. Inköp från koncernföretag uppgick till 0 (56) KSEK.

02 Koncerninterna förhållanden

Moderbolaget

Försäljning till koncernföretag uppgick till 0 (0) KSEK. Inköp från koncernföretag uppgick till 0 (56) KSEK.

Under räkenskapsåret 2020 har ersättningen till det lagstadgade revisionsföretaget och dess nätverk från Medivirkoncernen uppgått till 967 (627) KSEK varav 967 (627) KSEK till det lagstadgade revisionsföretaget, Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, fördelat på följande kategorier:

Koncernen

Revisionsuppdrag för Medivir, revisionsföretag och nätverk, har under år 2020 kostat 444 (459) KSEK varav 444 (459) KSEK till revisionsföretaget.

Tjänster utöver revisionsuppdraget för Medivir, revisionsföretag och nätverk, har under 2020 kostat 121 (150) KSEK varav 121 (150) KSEK till revisionsföretaget.

Skatterådgivning för Medivir, revisionsföretag och nätverk, har under år 2020 kostat 52 (18) KSEK varav 52 (18) KSEK till revisionsföretaget.

Övrig rådgivning för Medivir, revisionsföretag och nätverk, har under 2020 kostat 350 (0) KSEK varav 350 (0) KSEK till revisionsföretaget.

Moderbolaget

Revisionsuppdrag för Medivir, revisionsföretag och nätverk, har under år 2020 kostat 444 (459 KSEK varav 444 (459) till revisionsföretaget.

Tjänster utöver revisionsuppdraget för Medivir, revisionsföretag och nätverk, har under 2020 kostat 121 (150) KSEK varav 121 (150) KSEK till revisionsföretaget.

Skatterådgivning för Medivir, revisionsföretag och nätverk, har under år 2020 kostat 52 (18) KSEK varav 52 (18) KSEK till revisionsföretaget.

Övrig rådgivning för Medivir, revisionsföretag och nätverk, har under 2020 kostat 350 (0) KSEK varav 350 (0) KSEK till revisionsföretaget.

04 Medelantalet anställda, löner, andra ersättningar och sociala avgifter

KONCERNEN
Medelantalet anställda 2020 2019
Kvinnor Män Kvinnor Män
Sverige 6 5 26 25
England
Summa 6 5 26 25
KONCERNEN
Löner, ersättningar, sociala avgifter och
pensionskostnader, KSEK 1–4
2020 2019
Löner och ersättningar
Yilmaz Mahshid (vd fr.o.m. 14 sep 2020) 1 256
Uli Hacksell (vd fr.o.m. 15 okt 2018 t.o.m. 30 sep 2020) 1 710 2 651
Uli Hacksell (styrelseledamot fr.o.m. 1 okt 2020) 60
Anna Malm Bernsten (styrelseordförande fr.o.m
3 maj 2016 t.o.m. 9 maj 2019)2
700
Lennart Hansson (styrelseledamot fr.o.m. 3 maj 2018) 240 317
Anders R Hallberg (styrelseledamot t.o.m. 9 maj 2019) 155
Helena Levander (styrelseleordförande fr.o.m. 9 maj
2019)
650 618
An van Es Johansson (styrelseledamot fr.o.m. 9 maj 2019) 240 160
Bengt Julander (styrelseledamot fr.o.m. 3 maj 2017) 240 280
Bengt Westermark (styrelseledamot fr.o.m. 3 maj 2017) 240 330
Summa styrelse och vd 4 636 5 211
Andra ledande befattningshavare3 6 746 6 118
Övriga anställda3 5 186 11 879
Löner och ersättningar totalt 16 568 23 208
Sociala avgifter enligt lag och avtal 4 454 7 284
Pensionskostnader
varav för vd: 200 (0) KSEK 3 268 3 706
Totala löner, ersättningar, sociala
avgifter och pensionskostnader
24 290 34 198
Övriga personalrelaterade kostnader 641 835
Totala personalkostnader 24 931 35 033

1) Eftersom moderbolagets antal anställda och dess löner, ersättningar sociala avgifter samt pensionskostnader motsvarar koncernens siffror så redovisas endast koncernen i denna not. 2) Styrelsearvode om 0 (508) KSEK samt konsultarbete utfört åt Medivir om 0 (192) KSEK.

3) Under 2020 har totala ersättningar om 0 (21 149) KSEK utbetalts till tidigare anställda vilket bokfördes som kostnad tidigare år.

4) För år 2020 är det inklusive subvention i enlighet med programmet teckningsoptioner 2020:1 som godkändes på årsstämman i maj 2020.

Styrelse

Under räkenskapsåret utgick 1 670 (2 560) KSEK i arvode till styrelsen i Medivir, varav totalt 650 (1 318) KSEK till styrelsens ordförande. Utöver detta ersätts styrelsemedlemmar för resekostnader till styrelsemöten etc. För styrelsen finns ingen pensionsplan. Härutöver utgick, royalty enligt tidigare ingångna avtal till Uppsala Hallbechem AB (Anders Hallberg) om 0 (2) KSEK.

Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare

Medivir ska erbjuda en marknadsmässig totalkompensation som möjliggör att kvalificerade ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas. Ersättningen till de ledande befattningshavarna får bestå av fast ersättning, rörlig ersättning, av bolagsstämman beslutade incitamentsprogram, pension samt övriga förmåner. Den fasta ersättningen ska beakta den enskildes ansvarsområden och erfarenhet. Kontant rörlig ersättning får uppgå till högst 50 procent av den årliga fasta ersättningen. Rörliga ersättningar ska vara kopplade till förutbestämda och mätbara kriterier, utformade med syfte att främja bolagets långsiktiga värdeskapande. På Medivirs hemsida redogörs för riktlinjerna i sin helhet.

Pensioner

Pension ska vara premiebaserad för vd och övriga ledande befattningshavare och premien kan utgöra upp till 25 procent av den fasta lönen. Styrelsen ska ha rätt att utan hinder av ovanstående istället erbjuda andra lösningar som kostnadsmässigt är likvärdiga med ovanstående.

Avgångsvederlag m m

En ömsesidig uppsägningstid om högst sex månader ska gälla. Avgångsvederlag eller liknande ersättning ska som utgångspunkt inte utgå, men får – till ett engångsbelopp motsvarande högst 100 procent av den årliga ersättningen – avtalas med avseende på ägarförändringar (change of control). För vd får vidare gälla en rätt till avgångsvederlag om högst 100 procent av den årliga ersättningen för det fall bolaget säger upp vd eller för det fall vd säger upp sig på grund av väsentligt avtalsbrott från bolagets sida.

Ersättning till vd

Löner och övriga ersättningar till vd under året uppgick till 2 279 (2 280) KSEK, bonus till 669 (371) KSEK och övriga förmåner till 18 (0) KSEK. Pensionsavsättningen uppgick under året till 200 (0) KSEK.

För vd gäller en ömsesidig uppsägningstid om sex månader. Vd är berättigad till avgångsersättning motsvarande tolv gånger värdet av den fasta månadslönen vid tiden för uppsägningen om företaget säger upp vd eller om denne säger upp avtalet pga. väsentligt avtalsbrott från företagets sida. Eventuell bonus är maximerad till ett värde om 50 procent av den årliga fasta lönen.

Andra ledande befattningshavare

Med andra ledande befattningshavare avses förutom vd, de personer som tillsammans med vd under året har utgjort ledningsgruppen. Ledningsgruppen exklusive vd består av fyra personer (en kvinna och tre män). Till andra ledande befattningshavare har lön uppgått till 5 196 (5 634) KSEK, rörlig ersättning till 1 510 (484) KSEK, avgångsvederlag till 0 (0) KSEK och förmåner till 39 (0) KSEK, totalt ersättningar till 6 746 (6 118) KSEK. Pensionsavsättningar har uppgått till 1 673 (1 995) KSEK.

Fast och rörlig lön

Vd och koncernledning, samt övriga anställda har förutom fast lön också en rörlig del, som följer ett av styrelsen antaget system, baserat på företagsövergripande mål.

Nivån för rörlig lön per individ ligger mellan 10–50 procent av erhållen grundlön och betalas ut årligen som kontant ersättning och gäller för föregående år.

Långsiktiga incitamentsprogram

Syftet med långsiktiga incitamentsprogram är att skapa förutsättningar för att behålla och rekrytera kompetent personal till koncernen samt att erbjuda anställda en attraktiv möjlighet att bli delägare i bolaget för att främja och stimulera fortsatt företagslojalitet genom att förena aktieägarnas och de anställdas intressen. Nedan följer först en redogörelse över det optionsrelaterade incitamentsprogram som infördes i bolaget år 2017. Medivirs aktierelaterade incitamentsprogram redovisas i enlighet med "IFRS 2 – Aktierelaterade ersättningar.

Optionsprogram 2017 (LTI-2017)

På årsstämman 2017 fattades beslut om införande av ett optionsprogram med rekvisit att inte ska innebära någon kostnad för bolaget. Programmet omfattar samtliga bolagets ledande befattningshavare och övriga tillsvidareanställda i Medivir. Bolaget emitterade totalt 102 500 teckningsoptioner vederlagsfritt till dotterbolaget Medivir Personal AB utan företrädesrätt för

04 forts.

befintliga aktieägare. Teckningsoptionerna kan lösas in för att teckna nya B-aktier under perioden från 16 december 2020 till och med 15 januari 2021 och teckningskursen per aktie ska motsvara 133 procent av den volymvägda genomsnittskursen enligt NASDAQ Stockholms officiella kurslista för serie B-aktien under perioden 4–17 maj 2017, 89,36 SEK /aktie. Teckningsoptioner som innehas av Dotterbolaget och som inte överlåtits eller som återköpts från deltagare, får makuleras av bolaget efter beslut av styrelsen för bolaget med samtycke av styrelsen för Dotterbolaget. Makulering ska anmälas till Bolagsverket för registrering. Vid fullt utnyttjande av programmet kan aktiekapitalet i bolaget komma att öka med högst 795 487 SEK. Teckningsoptionerna är inte förknippade med några intjäningsvillkor för de anställda.

Under 2017 tilldelades och tecknade anställda inom Medivir AB, under två omgångar, sammanlagt 57 835 teckningsoptioner genom försäljning från Medivir Personal AB. Vid teckning har personal betalat marknadsvärde för optionerna. Marknadsvärdet fastställdes enligt Black & Scholes värderingsmodell, beräknad på löptid, lösenpris, viktat aktiepris under teckningsperioden (VWAP), riskfri ränta och volatilitet. Volatilitet har fastställts genom att en jämförande studie av historisk volatilitet hos Medivir och likande bolag med hänsyn tagen till Medivirs relativa storlek och risk. Totalt 48 515 teckningsoptioner tilldelades under andra kvartalet till marknadsvärdet 9,41 SEK per option och med lösenpriset 89,36 SEK per aktie. Värderingberäkning baserades på följande: löptid 3,66 år, lösenpris 89,36, VWAP SEK 67,19, riskfri ränta -0,35 procent, volatilitet 32 procent. Totalt 9 320 teckningsoptioner tilldelades under fjärde kvartalet till marknadsvärdet 3,98 SEK per option och med lösenpriset 89,36 per aktie. Marknadsvärdet fastställdes enligt Black & Scholes värderingsmodell baserat på följande: löptid 3,09 år, lösenpris 89,36, VWAP SEK 49,58, riskfri ränta -0,61 procent, volatilitet 37 procent. Den 31 december var 57 835 (57 835) teckningsoptioner utestående i programet. Teckningsperioden avslutades den 15 januari 2021 och inga aktier tecknades inom ramen för programmet.

Optionsprogram 2018 (LTI-2018)

I maj 2018 godkände styrelsen och årsstämmanett nytt långsiktigt incitamentsprogram med samma struktur. Under andra kvartalet 2018 köpte Medivirs anställda 51 864 teckningsoptioner till ett marknadsvärde om 5,63 kronor vardera med ett lösenpris

av 52,75 kronor per aktie. Tecknings-optionerna kan utnyttjas för teckning av nya B-aktier under perioden 16 december 2021 fram till och med den 15 januari 2022. Värderingsberäkningen för 2018 baserades på följande siffror: löptid 3,66 år, lösenpris, 52,75 kronor, VWAP, 39,66 kronor, riskfri ränta, -0,16 procent, volatilitet, 32 procent. Den 31 december var 51 864 (51 864) teckningsoptioner utestående i programmet.

Optionsprogram 2020 (LTI-2020)

På bolagsstämman den 5 maj 2020 fattade aktieägarna beslut om att emittera 600 000 teckningsoptioner till förmån för bolagets personal. Samtliga optioner tecknades vederlagsfritt av det helägda dotterbolaget Medivir Personal AB. De sammanlagda 600 000 teckningsoptionerna kan utnyttjas för teckning av nya B-aktier under perioden 1 december 2023 fram till den 15 december 2023. Under andra kvartalet 2020 köpte Medivirs anställda 227 000 teckningsoptioner till ett marknadsvärde om 1,3 kronor vardera med ett lösenpris av 31,40 kronor per aktie. Av dessa 227 000 teckningsoptioner köpte ledande befattningshavare 185 000 teckningsoptioner. Under tredje kvartalet 2020 köpte Medivir VD 300 000 teckningsoptioner. Dessa teckningsoptioner utfärdades till ett marknadsvärde om 1,00 kronor med ett inlösenpris om 31,40 kronor per aktie. Värdeberäkningen för 2020 baserades på följande siffror: löptid 3,58 år, lösenpris 31,40 kronor, VWAP, 15,70 kronor, riskfri ränta, 0,0 procent, volatilitet, 41 procent. Den 31 december var 527 000 (-) teckningsoptioner utestående i programet.

Den 31 december fanns total 636 699 (109 699) utestående teckningsoptioner inom ramen för LTI 2017, 2018 samt 2020.

05 Leasingavtal inklusive fastighetshyra

KONCERNEN MODERBOLAGET
KSEK 2020 2019 2020 2019
Årets kostnader1 4 689 5 041
Nominellt värde av framtida
minimileaseavgifter avseende
icke uppsägningsbara leasingavtal
inkl fastighetshyra:
Inom ett år 3 084 5 650
Mellan två och fem år 10 598 22 600
Över fem år 7 800 16 950
Summa 21 482 45 200

1) Årets kostnader avser huvudsaklig hyra av fastighet i Medivir AB.

06 Resultat från andelar i koncernföretag

KONCERNEN MODERBOLAGET
KSEK 2020 2019 2020 2019
Utdelning från dotterföretag 800
Nedskrivning av kapitaltillskott
i dotterföretag
Summa 800

07 Finansiella risker

Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för olika slag av risker. Verksamheten påverkas av ett flertal faktorer som kan ha effekt på företagets resultat och finansiella ställning. I strategin ingår att fortlöpande identifiera och hantera risker så långt det är möjligt. Riskerna kan indelas i verksamhetsrelaterade risker och finansiella risker. Nedan beskrivs de finansiella riskfaktorer som bedöms ha störst betydelse för Medivirs utveckling samt hur företaget hanterar dem för att minimera risknivån. De huvudsakliga finansiella riskerna som uppstår som ett resultat av hanteringen av finansiella instrument utgörs av marknadsrisker (ränterisk, valutarisk samt aktiekursrisk) kreditrisk, likviditets- samt kassaflödesrisk. Verksamhetsrelaterade risker finns beskrivna i eget avsnitt i förvaltningsberättelsen.

Finanspolicy

Medivir har en koncernpolicy för sin finansiella verksamhet, vilken definierar finansiella risker och anger hur bolaget skall hantera dessa risker. Enligt denna policy skall bolaget alltid behålla en likviditet motsvarande minst tolv månaders kända framtida netto kontantutbetalningar.

Medivir har ett fondavtal med SHB angående förvaltning av bolagets medel. Placeringsreglementet knutet till avtalet specificerar hur medlen får placeras. I rådande kapitalmarknad skall placeringarna av likvida tillgångar

göras på sådant sätt att det placerade kapitalet främst ska skyddas och om möjligt ge säker och trygg avkastning. Placeringar sker i räntebärande instrument, räntefonder samt kassa. Underliggande instrument ska ha en låg risknivå och vid placeringen av likvida tillgångar ska riskspridning eftersträvas. Placeringar får endast ske i angivna värdepapper, vilka är papper med låg risk (till exempel svenska obligationer och certifikat emitterade av svenska staten samt företagscertifikat med rating A1).

Kapitalrisk

En effektiv riskbedömning förenar Medivirs affärsmöjligheter och resultat med aktieägarnas och andra intressenters krav på uthållig lönsamhet, stabil långsiktig värdeutveckling och kontroll. Forskning och läkemedelsutveckling fram till godkänd registrering är i hög grad både en riskfylld och kapitalkrävande process.

Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens förmåga att fortsätta sin verksamhet, så att den kan fortsätta att generera värdetillväxt för aktieägarna och nytta för andra intressenter och att upprätthålla en optimal kapitalstruktur för att hålla kostnaderna för kapitalet nere.

För att över tid upprätthålla driva och bredda forskningsportföljen och därmed generera framtida värden genom såväl milstolpeersättningar och royalties, behöver Medivir en stark kapitalbas.

Koncernens eget kapital uppgår till 141 905 (184 456) KSEK. Kassapositionen samt kortfristiga placeringar uppgår till 70 007 (134 509) KSEK. Soliditeten uppgår därmed till 74,1% (62,8 procent).

Kopplingen mellan kategorier och Medivirs balansposter i balansräkningen

Koncernen 31 dec 2020, KSEK Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
över resultaträkningen
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella skulder
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Totalt
Lång– och kortfristiga leasingfordringar
Kundfordringar 15 15
Övriga kortfristiga placeringar 55 969 55 969
Kassa och bank 14 038 14 038
Leverantörsskulder – 6 808 – 6 808
Lång– och kortfristiga leasingskulder – 1 600 – 1 600
Totalt 55 969 14 053 – 8 408 61 614
Koncernen 31 dec 2019, KSEK Finansiella tillgångar
värderade till verkligt
värde över
resultaträkningen
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella skulder
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Totalt
Lång– och kortfristiga leasingfordringar 27 390 27 390
Kundfordringar 63 63
Övriga kortfristiga placeringar 100 209 100 209
Kassa och bank 34 300 34 300
Leverantörsskulder – 12 303 – 12 303
Lång– och kortfristiga leasingskulder – 43 882 – 43 882
Totalt 100 209 61 753 – 56 185 105 777
Moderbolaget 31 dec 2020, KSEK Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
över resultaträkningen
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella skulder
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Totalt
Kundfordringar 15 15
Övriga kortfristiga placeringar 55 969 55 969
Kassa och bank 6 379 6 379
Leverantörsskulder – 4 407 – 4 407
Skulder avseende finansiell leasing
Totalt 55 969 6 394 – 4 407 57 956

07 forts.

Moderbolaget 31 dec 2019, KSEK Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
över resultaträkningen
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella skulder
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Totalt
Kundfordringar 63 63
Övriga kortfristiga placeringar 100 209 100 209
Kassa och bank 25 488 25 488
Leverantörsskulder – 12 359 – 12 359
Skulder avseende finansiell leasing
Totalt 100 209 25 551 – 12 359 113 401

Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde

Tabellen nedan visar finansiella instrument värderade till verkligt värde, utifrån hur klassificeringen i värdehierarkin har gjorts. De olika nivåerna definieras enligt följande:

Nivå 1 avser när verkligt värde fastställs utifrån noterade priser på en aktiv marknad för identiska finansiella tillgångar och skulder.

Nivå 2 avser när verkligt värde fastställs utifrån annan observerbar information än noterade priser inkluderade i nivå 1.

Nivå 3 avser när det verkliga värdet fastställs utifrån värderingsmodeller där väsentlig indata baseras på icke observerbar data. Koncernen innehar kortfristiga placeringar i nivå 1. De kortfristiga placeringarna i form av räntefonder hanteras som en grupp av finansiella tillgångar och redovisar dessa till verkligt värde över resultaträkningen.

Redovisat
värde
Värdering till verkligt
värde vid utgången av
perioden baserat på:
Koncernen 31 dec 2020, KSEK Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde över resultat
räkningen:
Kortfristiga placeringar 55 969 55 969
Summa tillgångar 55 969 55 969
Redovisat
värde
Värdering till verkligt
värde vid utgången av
perioden baserat på:
Koncernen 31 dec 2019, KSEK Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde över resultat
räkningen:
Kortfristiga placeringar 100 209 100 209
Summa tillgångar 100 209 100 209

Övriga finansiella tillgångar och skulder

För finansiella instrument som kundfordringar, lånefordringar, leverantörsskulder och andra ej räntebärande finansiella tillgångar och skulder, vilka redovisas till upplupet anskaffningsvärde med avdrag för eventuell nedskrivning, bedöms det verkliga värdet överensstämma med det redovisade värdet på grund av den korta förväntade löptiden.

Marknadsrisker

Ränterisk

Ränterisk innebär risken för negativ påverkan på kassaflödet eller de finansiella tillgångar och skulderna till följd av förändringar i marknadsräntorna. Ränterisken uppstår på två sätt; koncernens placeringar i räntebärande tillgångar vars värde förändras när räntan ändras och kostnaden för koncernens upplåning när ränteläget ändras.

Medivirs likvida medel placeras i instrument såsom bank- och företagscertifikat, ränte- och obligationsfonder, bunden bankplacering samt specialinlåning. Förändringar i marknadsräntorna påverkar därför Medivirs resultat genom minskad eller ökad avkastning på finansiella tillgångar.

Koncernens likvida medel inklusive kortfristiga placeringar med en löptid om högst tre månader uppgick den 31 december 2020 till 70 007 (134 509) KSEK. Av dessa var 55 969 (100 209) KSEK placerade i räntefonder. Under 2020 erhölls en genomsnittlig avkastning på kortfristiga placeringar på 1,12 procent (0,47) procent. Avkastningen under året har fluktuerat mellan –1,16 och 1,12 (0,08 och 0,72) procent. Baserat på ett genomsnitt av existerande kortfristiga placeringar under året, och om den genomsnittliga avkastningen hade varit 1 procentenhet högre eller lägre, skulle det inneburit en positiv eller negativ resultatpåverkan med ca 700 KSEK på årsbasis. Fallande räntor innebär minskad avkastning på koncernens likvida medel.

Valutarisk

Valutarisk innebär risken för att verkligt värde på eller framtida kassaflöden kopplade till finansiella instrument varierar på grund av förändringar i utländska valutakurser.

– Resultatet påverkas då kostnader och intäkter i annan valuta omräknas till svenska kronor (transaktionsrisk).

– Balansräkningen påverkas då tillgångar och skulder i annan valuta omräknas till svenska kronor (omräkningsrisk).

I enlighet med Medivirs finanspolicy har koncernen under 2020 inte använt sig av valutasäkring. Detta innebär att intäkter och kostnader har påverkats av fluktuationer i utländska valutakurser. Bolagets Rörelseresultat påverkades under räkenskapsåret med netto –241 (–1 974) KSEK i valutakursresultat och valutakursresultatet i finansnettot uppgår till 0 (1 638) KSEK.

All handel i utländsk valuta har skett till den bästa kurs som kunnat erhållas vid varje växlingstillfälle. Många av Medivirs kontrakt innebär betalning i GBP, EUR och USD, vilket innebär att leverantörsskulder och kundfordringar har en valutaexponering.

Koncernens transaktioner i utländsk valuta består av intäkter från partners, läkemedelsförsäljning, inköp av tjänster och varor samt övriga rörelsekostnader.

Nedan framgår kvarvarande verksamhetens transaktioner i de mest förekommande valutorna och den teoretiska resultateffekt som uppstår om genomsnittskurserna för respektive valuta förändras med 5 procent.

07 forts.

2020 Omsättning Kostnader Rörelse–
resultat
Förändring
+/– 5%
EUR 8 838 355 9 193 +/– 460
USD 5 110 –14 770 –9 660 +/– 483
GBP –13 126 –13 126 +/– 656
DKK –2 204 –2 204 +/– 110
SEK –19 589 –19 589 +/– 0
Övriga
valutor
–3 598 –3 598 +/– 180
Summa 13 948 –52 932 –38 984 +/– 970
2019 Omsättning Kostnader Rörelse
resultat
Förändring
+/– 5%
EUR 8 724 – 5 404 3 320 +/– 166
USD –37 505 –37 505 +/– 1 875
GBP –9 027 –9 027 +/– 451
DKK –3 020 –3 020 +/– 151
SEK 2 659 –78 302 –75 643 +/– 0
Övriga
valutor
–4 104 –4 104 +/– 205
Summa 11 383 –137 362 –125 979 +/– 2 517

I tabellen visas de valutaexponerade rörelseintäkterna och rörelsekostna-

derna för den kvarvarande verksamheten som nettobelopp per valuta i KSEK. En känslighetsanalys visar att en förstärkning av kronan med 5 procent gentemot ovanstående valutors årsgenomsnittskurser skulle ha inneburit en resultatförbättring med 970 (2 517) KSEK. Motsvarande försvagning av kronan skulle gett en resultatförsämring med 970 (2 517) KSEK.

Onoterade aktiers prisrisk

Medivir erhöll 2007 aktier i samband med nyemission i Epiphany Biosciences, Medivirs licenspartner för bältrosprojektet MIV-606 (EPB-348) samt aktier i samband med nyemission i Presidio Pharmaceuticals, Inc., Medivirs licenspartner för substansen MIV-410 (PTI-801). Det totala anskaffningsvärdet av aktierna uppgick till 18 793 KSEK och är värderade till noll kronor. Medivir har klassificerat aktierna som finansiella tillgångar som kan säljas i enlighet med IFRS 9.

Kreditrisk (Motpartsrisk)

Kreditrisk är risken för att en motpart inte kan fullfölja sina avtalade förpliktelser gentemot Medivir och därmed orsaka en finansiell förlust för företaget.

Medivir placerar sina likvida tillgångar hos svenska förvaltare, med hög kreditvärdighet, P-1 enligt Moody's rating. Dessa placeringar har under året inte haft några värdeförändringar till följd av förändringar i förvaltarnas kreditrisk. i enlighet med ovanstående placeringar bedöms kreditriskerna som ringa.

Medivir kan även exponeras för kreditrisk i kundfordringar.

Medivirs samarbetsavtal är med etablerade läkemedelsbolag och det har historiskt aldrig funnits behov att skriva ner kundfordringar. Medivir har per balansdagen 15 (63) KSEK i utestående kundfordringar. Kundfordringarna är redovisade till upplupet anskaffningsvärde med beaktande av framåtblickande kreditförlustreserv. Kundfordringar i utländsk valuta räknas om till balansdagens kurs. Kundfordringarna omfattas av en kreditrisk och i princip även av en valutarisk. Per 31 december 2020 var emellertid alla kundfordringar denominerade i svenska kronor, varför ingen valutarisk föreligger i år. Vid bedömning av nedskrivning av kundfordringar bedömer bolaget huvudsak faktorer som tid som förflutit sedan förfallodag, bedömning av kundens betalningsförmåga, indikationer på betalningsoförmåga samt individuella överenskommelser med aktuell kund. Under år 2020 har en kundförlust på 23 tkr (0) redovisats.

KONCERNEN MODERBOLAGET
Åldersanalys kundfordringar
(KSEK)
2020 2019 2020 2019
Ej Förfallna 15 15
Förfallna 1–90 dagar 39 39
91– dagar 24 24
Summa 15 63 15 63

Övriga fordringar uppgår till 3 199 (3 554) KSEK varav 0 (0) KSEK är förfallet på balansdagen.

Likviditets- och kassaflödesrisk

Likviditetsrisk är risken för framtida svårigheter för Medivir att fullfölja sina förpliktelser som är förenade med finansiella skulder. En finansiell skuld är varje skuld i form av en avtalsenlig förpliktelse att erlägga kontanter eller annan finansiell tillgång till ett annat företag, eller byta en finansiell tillgång eller finansiell skuld med annat företag under villkor som kan vara oförmånliga för företaget.

Medivirs ledning och styrelse har kontinuerlig tillgång till information rörande företagets eget kapital och likvida tillgångar. Likviditets- och kassaprognoser upprättas löpande utifrån förväntade kassaflöden för att följa den likvidmässiga förmågan.

Medivir har per periodens utgång en negativ nettoskuldsättning, det vill säga tillgänglig kassa och kortfristiga placeringar samt räntebärande fordringar (leasing) överstiger koncernens räntebärande skulder (leasing). De kortfristiga skulderna och löpande driftskostnaderna för 2021 täcks av Medivirs kassaposition efter genomförda emissioner under kvartal 1 2021 som tillförde ca 223 MSEK före emissionskostnader. Det är ledningens bedömning att förutsättning för fortsatt drift föreligger.

Tabellen nedan visar de avtalsenliga odiskonterade kassaflödena från koncernens finansiella skulder, uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår fram till den avtalsenliga förfallodagen.

KONCERNEN MODERBOLAGET
2020-12-31 < 1 år 2–3 år > 3 år < 1 år 2–3 år > 3 år
Leverantörsskulder 6 808 6 810
Leasingavtal 3 084 5 398 13 000 3 084 5 398 13 000
KONCERNEN MODERBOLAGET
2019-12-31 < 1 år 2–3 år > 3 år < 1 år 2–3 år > 3 år
Leverantörsskulder 12 303 12 359
Leasingavtal 14 309 28 618 27 526 14 309 28 618 27 526

De belopp som förfaller inom 12 månader överensstämmer med bokförda belopp, eftersom diskonteringseffekten är oväsentlig.

08 Ränteintäkter och liknande resultatposter

KONCERNEN MODERBOLAGET
KSEK 2020 2019 2020 2019
Ränteintäkter, koncernföretag 340
Ränteintäkter, övriga 1 48 1 48
Ränteintäkter, leasing 1 313
Utdelningar från övriga lång
fristiga värdepappersinnehav
64 64
Valutakursdifferenser 1 948 1 946
Verklig värdeförändring på
räntefond, orealiserad
762 1 140 762 1 140
Summa 827 4 449 827 3 474

09 Räntekostnader och liknande resultatposter

KONCERNEN MODERBOLAGET
KSEK 2020 2019 2020 2019
Räntekostnader,
koncernföretag
Räntekostnader, övriga –7 –26 –7 –20
Räntekostnader, leasing –540 –1 289
Valutakursdifferenser –490 –490
Verklig värdeförändring på
räntefond, orealiserad
Summa –547 –1 805 –7 –510

10 Skatt

KONCERNEN MODERBOLAGET
KSEK 2020 2019 2020 2019
Skatt på årets resultat
Aktuell skatt –106
Förändring uppskjuten skatt
Skatt på årets resultat –106
Gällande skattesats
för moderbolaget
21,4% 21,4% 21,4% 21,4%
Skillnad mellan koncernens
skatt redovisad i resultat
räkningen och skatt baserad
på gällande skattesats
Resultat före skatt –42 620 –123 334 –44 937 –122 282
Skatt enligt
moderbolagets skattesats
9 121 26 393 9 616 26 168
Skatteeffekt av ej
avdragsgilla kostnader
–48 –74 –48 –72
Skatteeffekt av ej
skattepliktiga intäkter
131 171 171
Effekt av utländska skattesatser
Justering av skatt
avseende tidigare år
Skatteeffekt av ej
aktiverade underskottsavdrag
–9 204 –26 597 –9 568 –26 268
Redovisad skatt 0 –106 0 0

Vid utgången av året uppgår totala ackumulerade underskott till 1 159 (1 114) MSEK i koncernen, varav 0 (0) MSEK har aktiverats. Kvarvarande underskott avser främst underskott i moderbolaget. De aktiverade underskottsavdragen saknar tidsbegränsning för utnyttjande.

11 Resultat per aktie

KONCERNEN
2020 2019
Total verksamhet
Resultat per aktie före utspädning, kronor1 –1,75 –5,08
Resultat per aktie efter utspädning, kronor2 –1,75 –5,08
Årets resultat, KSEK –42 620 –123 440
Genomsnittligt antal aktier, tusental3 24 288 24 288

1) Resultat per aktie före utspädning – Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier.

2) Resultat per aktie efter utspädning – Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt

antal aktier samt utestående teckningsoptioner justerat för eventuell utspädningseffekt. 3) Genomsnittligt antal aktier är ett beräknat genomsnitt över tolv månader under år 2020.

Beräkningen av resultat per aktie har baserats på årets resultat genom årets genomsnittliga antal aktier.

12 Immateriella anläggningstillgångar

KONCERNEN MODERBOLAGET
2020, KSEK Balan
serade
utgifter
för FoU
Övrigt Balan
serade
utgifter
för FoU
Övrigt
Ingående anskaffningsvärden 119 084 4 323 119 084 4 323
Anskaffning av rättigheter
Försäljningar och
utrangeringar
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
119 084 4 323 119 084 4 323
Ingående avskrivningar –3 895 –2 894 –3 895 –2 894
Årets avskrivningar –21 –21
Försäljningar och
utrangeringar
Utgående ackumulerade
avskrivningar
–3 895 –2 915 –3 895 –2 915
Ingående nedskrivningar –18 877 –1 400 –18 877 –1 400
Årets nedskrivningar
Försäljningar och
utrangeringar
Utgående ackumulerade
nedskrivningar
–18 877 –1 400 –18 877 –1 400
Bokfört värde vid årets slut 96 312 8 96 312 8

Balanserade utgifter för forsknings- och utvecklingsarbeten

Balanserade utgifter för forsknings- och utvecklingsarbeten avser aktiverade utvecklingsutgifter för de förvärvade forskningsprogrammen birinapant och remetinostat. Nyttjandeperioden för färdigställda projekt är baserad på underliggande patents livslängd och uppgår till 10 år. Avskrivning görs linjärt för att fördela utvecklingskostnaderna utifrån bedömd nyttjandeperiod. Avskrivning av övriga förvärvade immateriella tillgångar, såsom utvecklingsprojekt, görs linjärt över nyttjandeperioden – kopplade till livslängden av erhållna patent. Birinapant och Remetinostat är inte färdigställda och avskrivning har inte påbörjats.

Övrigt

Övriga immateriella tillgångar avser aktiverade utvecklingsutgifter för affärssystem. Nyttjandeperioden bedöms vara fem år.

KONCERNEN MODERBOLAGET
2019, KSEK Balan
serade
utgifter
för FoU
Övrigt Balan
serade
utgifter
för FoU
Övrigt
Ingående anskaffningsvärden 119 545 4 680 119 545 4 680
Anskaffning av rättigheter
Försäljningar och
utrangeringar
–461 –357 –461 –357
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
119 084 4 323 119 084 4 323
Ingående avskrivningar –3 895 –2 351 –3 895 –2 351
Årets avskrivningar –543 –543
Försäljningar och
utrangeringar
Utgående ackumulerade
avskrivningar
–3 895 –2 894 –3 895 –2 894
Ingående nedskrivningar –18 877 –2 218 –18 877 –2 218
Årets nedskrivningar
Försäljningar och
utrangeringar
818 818
Utgående ackumulerade
nedskrivningar
–18 877 –1 400 –18 877 –1 400
Bokfört värde vid årets slut 96 312 29 96 312 29

Prövning av nedskrivningsbehov

Immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod prövas minst årligen för bedömning om nedskrivningsbehov föreligger. Tillgångar som skrivs av enligt plan bedöms med avseende på värdenedgång närhelst händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att det redovisade värdet inte är återvinningsbart.

Förvärvade forskningsprojekt som ännu inte är färdigställts för försäljning prövas årligen för nedskrivning. Därutöver bevakar och prövas även värdet om det uppstår indikationer som medför att det redovisade värdet inte är återvinningsbart. Det kan exempelvis ske vid misslyckade forskningsresultat eller om det saknas resurser att färdigställa tillgången för försäljning. Ett impairment test har utförts per utgången av 2020 och analysen visar att ingen indikation på nedskrivningsbehov föreligger.

13 Materiella anläggningstillgångar

KSEK KONCERNEN MODERBOLAGET
Byggnader och mark1 2020 2019 2020 2019
Ingående anskaffningsvärden 9 614 4 245 9 614 4 245
Omklassificering 3 992 3 992
Försäljning och utrangeringar –5 587 –5 587
Inköp 1 377 1 377
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
4 027 9 614 4 027 9 614
Ingående avskrivningar –3 733 –3 905 –3 733 –3 905
Försäljning och utrangeringar 248 984 248 984
Årets avskrivningar –114 –812 –114 –812
Utgående ackumulerade
avskrivningar
–3 599 –3 733 –3 599 –3 733
Bokfört värde vid årets slut 428 5 881 428 5 881

1) Värdet av byggnad i koncernen motsvaras av nedlagda förbättringskostnader på hyrda fastigheter.

KONCERNEN MODERBOLAGET
Inventarier, verktyg och
installationer
2020 2019 2020 2019
Ingående anskaffningsvärden 12 996 102 253 12 996 102 253
Omklassificering –3 992 –3 992
Inköp
Försäljningar och utrangeringar –4 056 –85 265 –4 056 –85 265
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
8 940 12 996 8 940 12 996
Ingående avskrivningar –11 400 –91 765 –11 400 –91 765
Årets avskrivningar –1 495 –2 823 –1 495 –2 823
Årets försäljningar och
utrangeringar
4 047 83 188 4 047 83 188
Utgående ackumulerade
avskrivningar
–8 848 –11 400 –8 848 –11 400
Bokfört värde vid årets slut 92 1 596 92 1 596

I balansräkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:

KSEK KONCERNEN
Tillgångar med nyttjanderätt 2020 Anskaffningar 2019
Fastigheter 20 295 2 346 17 949
Utrustning 586 586
Bilar 516 338 178
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
21 397 2 684 18 713

I resultaträkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:

KSEK KONCERNEN
Avskrivningar på nyttjanderätter 2020 Årets
avskrivningar
2019
Fastigheter – 4 993 – 2 428 – 2 565
Utrustning – 565 – 311 – 254
Bilar – 148 – 60 – 88
Utgående ackumulerade
avskrivningar
– 5 706 – 2 799 – 2 907
Bokfört värde vid årets slut 15 691 15 806

Det totala kassaflödet gällande leasingavtal under 2020 var 6 367 (2 232) KSEK.

Koncernen som leasegivare

Koncernen vidareuthyrde en byggnad i UK fram till december 2020. Den tidigare uthyrningen omfattar i stort samma villkor och hyresperiod som huvudleasingavtalet. En finansiell leasingfordran redovisas därför i rapporten för finansiell ställning med uppdelning på lång och kort del.

Ränteintäkten fördelas över leasingperioden. Denna räknas av mot bruttoinvesteringen i leasingavtalet och minskar dessa kapitalbelopp. Beloppen framgår i not 8.

Tabellen nedan visar de avtalsenliga odiskonterade kassaflödena från koncernens finansiella fodringar för leasing, uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår fram till den avtalsenligt förfallodagen.

2020-12-31 < 1 år 2–3 år > 3 år
Finansiell fordran leasing 0 0 0
KONCERNEN
2019-12-31 < 1 år 2–3 år > 3 år
Finansiell fordran leasing 7 814 15 628 7 544

Avseende 2019, skillnaden mellan de odiskonterade kassaflödena som uppgår til 30 986 KSEK och den bokförda finansiella leasingfordran som uppgår till 27 390 KSEK avser ej intjänade ränteintäkter om 3 596 KSEK.

15 Andelar i koncernföretag

MODERBOLAGET
KSEK 2020 2019
Ingående balans 150 267 150 267
Avyttring
Lämnat aktieägartillskott
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 150 267 150 267
Ingående nedskrivningar –150 167 –150 167
Årets nedskrivning
Utgående ackumulerade nedskrivningar –150 167 –150 167
Bokfört värde vid årets slut 100 100
Dotterföretag: Org nr Säte Antal aktier Kapitalandel Bokfört värde
2020
Bokfört värde
2019
Glycovisc BioTech AB 556535-0005 Huddinge 5 000 100% 0 0
Medivir UK Ltd1 3496162 Essex (UK) 2 000 007 100% 0 0
Medivir Personal AB 556598-2823 Huddinge 1 000 100% 100 100
Tetralogic Birinapant UK Ltd1 9497530 Birmingham (UK) 2 100% 0 0
Tetralogic Shape UK Ltd1 9497577 Birmingham (UK) 2 100% 0 0
Summa 100 100

1)I enlighet med avsnitt 476 i "Companies Act 2006" är bolaget undantagen från lagstadgad revision.

16 Övriga långfristiga värdepappersinnehav

KONCERNEN MODERBOLAGET
KSEK 2020 2019 2020 2019
Epiphany Biosciences
Anskaffningsvärde 14 165 14 165 14 165 14 165
Ackumulerad nedskrivning –14 165 –14 165 –14 165 –14 165
Utgående bokfört värde 0 0 0 0
Presidio Pharmaceuticals Inc.
Anskaffningsvärde 4 628 4 628 4 628 4 628
Ackumulerad nedskrivning –4 628 –4 628 –4 628 –4 628
Utgående bokfört värde 0 0 0 0
Summa 0 0 0 0

Under 2012 utfördes värdering av oberoende parter som visade att marknadsvärdet understeg Redovisat värde väsentligt, och värdenedgången bedömdes vara betydande samt varaktig varför innehavet i Epiphany och Presidio skrevs ned till noll kronor. Prövning av verkligt värde gav inte upphov till några värdeförändringar under 2020. Från 2014 rapporteras bruttovärdena för anskaffningsvärde samt ackumulerade nedskrivningar totalt per aktieslag.

17 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

KONCERNEN MODERBOLAGET
KSEK 2020 2019 2020 2019
Förutbetald hyra 650 1 722
Licensavgifter 822 1 467 822 1 467
Upplupen royaltyintäkt 1 200 1 365 1 200 1 365
Reparation och underhåll 22 30 22 30
Facklitteratur och tidskrifter 44 44
Försäkringar 260 76 151 76
Övriga poster 2 628 3 763 1 978
Summa 4 932 6 745 4 823 4 704

18 Övriga kortfristiga placeringar samt kassa och bank

KONCERNEN MODERBOLAGET
KSEK 2020 2019 2020 2019
Ränte- och obligationsfonder 55 969 100 209 55 969 100 209
Kassa och bank 14 038 34 300 6 380 25 488
Summa 70 007 134 509 62 349 125 697

Koncernens direkt tillgängliga likvida medel på balansdagen uppgick till 70 007 KSEK.

19 Avsättningar

KONCERNEN MODERBOLAGET
KSEK 2020 2019 2020 2019
Ingående avsättningar 19 782 37 669 19 782 37 669
Avgående avsättningar –19 782 -18 293 –19 782 -18 293
Tillkommande avsättningar 406 406
Summa 19 782 19 782

Avser avsättning för omstrukturering avseende personal och lokaler under 2018.

20 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

KONCERNEN MODERBOLAGET
KSEK 2020 2019 2020 2019
Upplupna personalkostnader 5 619 5 813 5 619 5 813
Upplupna forskningskostnader 4 846 5 034 4 846 5 034
Upplupen royaltyersättning 10 369 13 734 10 369 13 734
Övriga poster 4 580 5 435 4 583 1 750
Summa 25 414 30 016 25 417 26 331

Det finns inga ställda säkerheter.

KONCERNEN MODERBOLAGET
KSEK 2020 2019 2020 2019
Moderbolagsgaranti för
dotterföretag
5 000 5 000
Summa 5 000 5 000

Forsknings- och utvecklingsförpliktelser kopplat till milstolpar

Medivir har flera pågående samarbeten inklusive inlicensierade projekt eller liknande typer av arrangemang med olika parter inom forskning och utveckling. Dessa samarbeten kan innebära att Medivir behöver erlägga betalningar vid uppnådda forsknings-, lanserings- eller omsättningsmål. Bolaget har dock generellt rättigheten att avsluta sådana samarbetsavtal utan att det är förknippat med några kostnader. Medivir hanterar forsknings- och utvecklingsmilstolpar som immateriella tillgångar först när en sådan betalningsförpliktelse uppstår, vilket generellt sett är när bolaget når förutbestämda punkter i utvecklingscykeln. Tabellen nedan visar de eventualförpliktelser Medivir har i form av potentiella utvecklings- och omsättningsbetalningar som Medivir kan behöva göra under dessa samarbeten.

KSEK Total Inom 12 månader 12–24 månader 25–48 månader Senare än 48
månader
Framtida eventualförpliktelser
kopplade till utvecklingscykeln
572 218 109 270 275 628 187 320
Framtida eventualförpliktelser
kopplade till omsättningsmål
273 844 273 844
Summa 846 062 109 270 275 628 461 164

Tabellen inkluderar samtliga potentiella betalningar för uppnådda milstolpar under pågående forsknings- och utvecklingsavtal. Omsättningsrelaterade milstolpebetalningar avser det maximalt möjlig utbetalning baserat på specificerade omsättningsnivåer när en produkt har nått marknaden i enlighet med ingångna avtal. Beloppen exkluderar dock rörliga betalningar som är baserade på försäljningsvolymer (så kallade royaltybetalningar), vilka kostnadsförs i samband med att försäljning redovisas. Tabellen exkluderar även de betalningar som bokförts som tillgångar i balansräkningen per den 31 december 2020.

De framtida eventualförpliktelser som redovisas representerar kontrakterade betalningar och är inte diskonterade eller riskjusterade. Som framgår av bolagets riskfaktorer på sidorna 23-24, så är utveckling av läkemedel en komplicerad samt riskfylld process som kan fallera i alla skeden av utvecklingsprocessen beroende på flera olika faktorer (såsom ej erhållna regulatoriska godkännanden, ofördelaktig data från pågående studier, biverkningar eller andra säkerhetsaspekter). Tidpunkten för eventuell utbetalning och skuldföring i bolagets balansräkning är baserat på bolagets antaganden om sannolikheten att relevanta milstolpar uppnås. Inga eventualförpliktelser skuldfördes under år 2020 då företaget bedömt att sannolikheten för att milstolparna uppnås ännu inte är tillräckligt hög.

KONCERNEN MODERBOLAGET
KSEK 2020 2019 2020 2019
Justeringar för poster som
inte ingår i kassaflödet
Av- och nedskrivningar av
tillgångar
4 430 7 086 1 631 4 179
Orealiserade kursdifferenser
Rearesultat sålda/utrangerade
anläggningstillgångar
Rearesultat försäljning av
rörelse/dotterföretag
Förändring i avsättningar för
omstrukturering
–16 968 –18 293 –19 782 –18 293
Aktiesparprogram: värde på
anställdas tjänstgöring
Övrigt –1 399 2 878
Summa –13 937 –11 207 –15 273 –14 145

Avstämning av nettoskuld

Nedan analyseras nettoskulden samt förändring av nettoskulden under år 2020.

KONCERNEN MODERBOLAGET
2020 2019 2020 2019
Likvida medel 14 038 34 300 6 380 25 488
Kortfristiga placeringar 55 969 100 209 55 969 100 209
Kortfristiga lånefordringar 6 363
Långfristiga lånefordringar 21 027
Långfristiga finansiella skulder –14 888 –37 153
Kortfristiga finansiella skulder –1 600 –6 729
Nettoskuld 53 519 118 017 62 349 125 697

24 forts.

Koncernen Övriga tillgångar Övriga skulder
Likvida medel/
checkräknings
kredit
Kortfristiga
placeringar
Lånefordringar
som förfaller
inom 1 år
Lånefordringar
som förfaller
efter 1 år
Låneskulder
som förfaller
inom 1 år
Låneskulder
som förfaller
efter 1 år
Summa
Nettoskuld per 1 januari 2020 34 300 100 209 6 363 21 027 –6 729 –37 153 118 017
Tillkommande poster IFRS 16 –2 347 –2 347
Kassaflöde –20 262 –44 240 –64 502
Amortering –6 346 6 729 5 984 6 367
Omklassificering kortfristig del –1 600 1 600
Valutakursdifferenser
Övriga ej kassaflödespåverkande
poster
–17 –21 027 17 028 –4 016
Nettoskuld per 31 december 2020 14 038 55 969 –1 600 –14 888 53 519
Koncernen Övriga tillgångar Övriga skulder
Likvida medel/
checkräknings
kredit
Kortfristiga
placeringar
Lånefordringar
som förfaller
inom 1 år
Lånefordringar
som förfaller
efter 1 år
Låneskulder
som förfaller
inom 1 år
Låneskulder
som förfaller
efter 1 år
Summa
Nettoskuld per 1 januari 2019 47 175 239 106 286 282
Tillkommande poster IFRS 16 6 363 25 454 –8 893 –41 578 –18 654
Kassaflöde –11 527 –138 897 –150 424
Amortering –4 427 6 659 2 232
Omklassificering kortfristig del 4 427 –4 427 –4 425 4425
Valutakursdifferenser –1 349 –1 349
Övriga ej kassaflödespåverkande
poster
–70 –70
Nettoskuld per 31 december 2019 34 299 100 209 6 363 21 027 –6 729 –37 153 118 017
Moderbolaget Övriga tillgångar Övriga skulder
Likvida medel/
checkräknings
kredit
Kortfristiga
placeringar
Lånefordringar
som förfaller
inom 1 år
Lånefordringar
som förfaller
efter 1 år
Låneskulder
som förfaller
inom 1 år
Låneskulder
som förfaller
efter 1 år
Summa
Nettoskuld per 1 januari 2020 25 488 100 209 125 697
Kassaflöde –19 108 –44 240 –63 348
Inlösenprogram
Valutakursdifferenser
Övriga ej kassaflödespåverkande
poster
Nettoskuld per 31 december 2020 6 380 55 969 62 349
Moderbolaget Övriga tillgångar Övriga skulder
Likvida medel/
checkräknings
kredit
Kortfristiga
placeringar
Lånefordringar
som förfaller
inom 1 år
Lånefordringar
som förfaller
efter 1 år
Låneskulder
som förfaller
inom 1 år
Låneskulder
som förfaller
efter 1 år
Summa
Nettoskuld per 1 januari 2019 36 740 239 106 275 847
Kassaflöde –11 253 –138 897 –150 150
Inlösenprogram
Valutakursdifferenser
Övriga ej kassaflödespåverkande
poster
Nettoskuld per 31 december 2019 25 488 100 209 125 697
KONCERNEN MODERBOLAGET
2020 2019 2020 2019
Resultateffekt av
omförhandlade och avyttrade
hyresavtal
10 139 8 466
Återförda skulder för
royaltyåtaganden
5 126 5 126
Reavinst försäljning materiella
anläggingstillgångar
1 358 1 358
Återbetalning avseende
tidigare kliniska studier
6 482 6 482
Valutakursdifferenser 1 287 2 615 1 287 2 615
Övrigt 2 915 44 2 190 44
Summa 27 307 2 659 24 909 2 659

Licensavtal för birinapant med IGM Biosciences

I januari tecknade bolaget ett exklusivt licensavtal med IGM Biosciences, Inc. för birinapant. Medivir erhöll en betalning på 1 miljon USD efter undertecknandet av avtalet, detta kommer följas av ytterligare 1,5 miljoner USD när IGM inkluderar biri napant i kliniska fas I-studier. Avtalet berättigar dessutom Medivir till milstolpe ersättningar och royalty.

Nyemission av B-aktier

En nyemission av B-aktier med företrädesrätt för befintliga aktieägare slutfördes i början av februari. Emissionen, som övertecknades med 93,5 procent, tillför Medivir cirka 170 MSEK före transaktionskostnader.En extra bolagsstämma beslutade om minskning av aktiekapitalet.

Övertilldelningsoption

Styrelsen beslutade utnyttja övertilldelningsoptionen om cirka 25 MSEK, riktad till specialistinvesteraren HealthInvest.

Riktad nyemission

En extra bolagsstämma den 11 mars 2021 beslutade om en riktad nyemission om cirka 28 MSEK till Linc AB, som ägs av Bengt Julander, styrelseledamot i Medivir.

Avtal tecknat med Ubiquigent för USP7

I februari 2021 ingicks ett licensavtal med Ubiquigent för det prekliniska forskningsprogrammet USP7.

Vd avgår vid årsstämman den 5 maj 2021

I mars 2021 meddelades att Yilmaz Mahshid av personliga skäl lämnar vd-posten i Medivir vid årsstämman den 5 maj. Rekryteringsprocessen av ny vd har inletts.

Valberedningens förslag till ny styrelse inför årsstämman 2021

Medivirs valberedning har meddelat att den inför årsstämman 2021 kommer att föreslå omval av Uli Hacksell, Lennart Hansson, An van Es Johansson och Bengt Westermark samt nyval av Yilmaz Mahshid som styrelseledamöter. Bengt Julander och Helena Levander har avböjt omval. Som ny styrelseordförande kommer valberedningen föreslå Uli Hacksell.

Styrelsen föreslår att den ansamlade förlusten om -54 176 827 kr balanseras i ny räkning.

Intygande

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.

Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernredovisningen står inför.

Stockholm den 25 mars 2021

Helena Levander Uli Hacksell Lennart Hansson Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot

Bengt Julander An van Es-Johansson Bengt Westermark Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Yilmaz Mahshid Vd och koncernchef

Vår revisionsberättelse har avgivits den 25 mars 2021 Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB

Tobias Stråhle Auktoriserad revisor

Revisionsberättelse

Till bolagsstämman i Medivir AB (publ), org.nr 556238-4361

Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen Uttalanden

Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Medivir AB (publ) för år 2020 med undantag för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 26–31. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 20–65 i detta dokument.

Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 26–31. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.

Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.

Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets och koncernens styrelse i enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.

Grund för uttalanden

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Vår revisionsansats

Revisionens inriktning och omfattning

Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställande direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.

Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i vilken koncernen verkar.

Väsentlighet

Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med grund i de finansiella rapporterna.

Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapportering som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fastställde vi revisionens inriktning och omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att bedöma effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella rapporterna som helhet.

Särskilt betydelsefulla områden

Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.

Värdering av immateriella anläggningstillgångar

Medivir utvecklar forskningsprojekten Remetinostat och Birinapant. Forskningsprojekten är inte färdigställda och avskrivning har ännu inte påbörjats.

Som framgår av förvaltningsberättelsen under avsnittet riskfaktorer på sid 23–24 är läkemedelsutveckling en riskfylld och tidskrävande process. Vidare framgår under avsnittet "Viktiga uppskattningar och bedömningar" på sidan 49 att värdet av immateriella tillgångar är beroende av bedömningar och uppskattningar om framtiden. Hur prövningen genomförts framgår av not 12 på sidan 57. Sedan årsstämman 2019 övervakas aktiviteter relaterat till forskning och utveckling av styrelsen samt bolagets ledningsgrupp.

Enligt IFRS ska anläggningstillgångar som inte skrivs av prövas för nedskrivningsbehov minst årligen. Prövningen innebär att ledningen behöver tillämpa bedömningar och uppskattningar om framtiden för att säkerställa det bokförda värdet.

Av ovanstående skäl bedöms värdering av immateriella tillgångar utgöra ett särskilt betydelsefullt område.

Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området

Vår granskning har bland annat omfattat, men är inte begränsat till, följande åtgärder:

  • ¤ Vi har utvärderat bolagets process för upprättande av nedskrivningstest.
  • ¤ Vi har med stöd av PwCs värderingsspecialister kontrollerat modellens matematiska riktighet och utvärderat huruvida den bygger på vedertagna värderingsmetoder.
  • ¤ Vi har med stöd av PwCs värderingsspecialister utvärderat rimligheten för indata i modellen genom att kontrollera information från externa datakällor och rapporter.
  • ¤ Vi har inhämtat företagsledningens kommentarer kring utvecklingen i forskningsprojekten samt de resultat som kommunicerats genom bolagets pressreleaser.

Avsättningar och ansvarsförbindelser

En fråga för företagsledningen att bedöma är hur förpliktelser kopplat till betalningar som faller ut vid särskilt uppnådda forskningsmål skall hanteras i redovisningen. Medivirs åtaganden redovisas som eventualförpliktelser i not 22 på sidan 62. När sannolikheten för utbetalning bedöms överstiga 50 % ska det belopp som motsvarar förpliktelsen redovisas som en skuld. Vid bokslutet 31 december 2020 har bolaget gjort bedömningen att sannolikhetskriteriet inte är uppfyllt och att ingen del av de avtalade förpliktelserna ska redovisas som en skuld.

Prövningen innebär att ledningen behöver tillämpa bedömningar och uppskattningar om framtiden för att avgöra vid vilken tidpunkt en skuld ska tas upp i bolagets balansräkning samt till hur stor del av förpliktelsen som ska redovisas.

Av ovanstående skäl bedöms detta utgöra ett särskilt betydelsefullt område.

Vår granskning har bland annat omfattat, men är inte begränsat till, följande åtgärder:

  • ¤ Tagit del av och granskat styrelseprotokoll, annat styrelsematerial samt det strategiska arbetet inom Styrelsen.
  • ¤ Tagit del av och utvärderat information från bolagets ledningsgrupp.
  • ¤ Granskat belopp mot underliggande avtal.
  • ¤ Tagit del av och utvärderat företagsledningens bedömning av pågående studier och affärsförhandlingar för att utvärdera sannolikheten att utbetalning av förpliktelser kan komma att ske.

Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen

Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–19 samt 70–74. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information. Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.

I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.

Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.

Styrelsens och den verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS, så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.

Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.

Revisorns ansvar

Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.

En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.

Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar Uttalanden

Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Medivir AB (publ) för år 2020 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.

Vi tillstyrker att bolagsstämman behandlar förlusten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.

Grund för uttalanden

Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.

Revisorns ansvar

Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:

  • ¤ företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget
  • ¤ på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.

Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan

föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.

En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.

Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten

Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 26-31 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.

Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.

En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.

Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21 i Stockholm, utsågs till Medivir AB (Publ)s revisor av bolagsstämman den 5 maj 2020 och har varit bolagets revisor sedan 29 februari 1996. Tobias Stråhle har varit huvudansvarig revisor i Medivir AB (publ) från och med årsstämman den 3 maj 2016.

Täby den 25 mars 2021

Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB

Tobias Stråhle Auktoriserad revisor

Nyckeltal

Koncernen 2020 2019 2018 2017 2016 2015
EBITDA KSEK –38 470 –118 894 –326 498 –342 580 –278 919 95 662
EBIT KSEK –42 900 –125 979 –351 030 –362 835 –312 380 55 428
Rörelsemarginal, % –307,6 –1 444,0 –1 471,0 –990,3 –335,7 11,7
Vinstmarginal, % –305,6 –1 413,7 –1 468,7 –981,8 –329,7 9,7
Skuldsättningsgrad, ggr 0,3 0,6 0,4 0,2 0,1 0,1
Avkastning på:
eget kapital, % –30,0 –50,2 –85,3 –32,1 –18,5 1,8
sysselsatt kapital, % –26,6 –41,0 –85,3 –32,0 –19,3 2,7
totalt kapital, % –22,0 –34,6 –67,7 –28,3 –17,3 2,5
Soliditet, % 74,1 62,8 73,4 83,4 90,2 89,7
Genomsnittligt antal aktier, tusental 24 288 24 288 23 956 21 963 26 941 29 048
Antal aktier vid årets slut, tusental 24 288 24 288 24 288 20 319 26 966 26 966
Resultat per aktie, SEK
Total verksamhet före utspädning –1,75 –5,08 –14,62 –16,40 10,50 2,59
Total verksamhet efter utspädning –1,75 –5,08 –14,62 –16,40 10,47 2,56
Eget kapital per aktie före och efter utspädning, SEK1 5,84 7,59 12,67 25,31 64,38 54,04
Substansvärde per aktie före och efter utspädning, SEK1 5,84 7,59 12,67 25,31 64,38 54,04
Kassaflöde per aktie från den löpande verksamheten, SEK –2,39 –6,10 –13,30 –16,32 –6,68 11,95
Kassaflöde per aktie efter investeringar, SEK –2,43 –5,92 –13,59 –16,94 23,05 11,44
Kassaflöde per aktie efter finansieringsverksamheten, SEK –2,67 –6,19 –7,58 –56,03 23,03 –10,99
Utdelning per aktie, SEK
Antal utestående teckningsoptioner, st 636 699 109 699 109 699 57 835 62 842 238 254
Sysselsatt kapital 158 393 228 338 307 606 514 057 1 733 922 1 450 109

1) Enligt IAS 33 ger inte potentiella stamaktier upphov till någon utspädningseffekt när en konvertering av dem till stamaktier medför en förbättring av resultat per aktie,

vilket skulle bli fallet vid konvertering av de utestående optionerna i Medivir.

Sexårsöversikt

Koncernen, KSEK 2020 2019 2018 2017 2016 2015
Resultaträkningar
Nettoomsättning 13 948 8 724 23 863 36 639 93 043 474 274
Totala kostnader –56 848 –134 703 –374 893 –399 474 –405 423 –418 846
Rörelseresultat –42 900 –125 979 –351 030 –362 835 –312 380 55 428
Finansnetto 280 2 645 555 3 106 5 655 –9 225
Resultat efter finansiella poster –42 620 –123 334 –350 475 –359 729 –306 725 46 203
Skatt –106 161 –490 11 870 –14 495
Resultat efter skatt –42 620 –123 440 –350 314 –360 218 –294 855 31 708
31 dec 2020 31 dec 2019 31 dec 2018 31 dec 2017 31 dec 2016 31 dec 2015
Balansräkningar
Immateriella anläggningstillgångar 96 320 96 341 96 885 112 742 111 854 398 022
Materiella anläggningstillgångar 16 211 23 283 10 828 14 436 21 956 26 283
Finansiella anläggningstillgångar 21 027
Uppskjuten skattefordran 1 002
Varulager och kortfristiga fordringar 8 924 18 302 25 358 21 213 88 209 114 008
Likvida medel och kortfristiga placeringar 70 007 134 509 286 282 467 780 1 698 481 1 077 942
Eget kapital 141 905 184 456 307 606 514 057 1 732 912 1 450 109
Uppskjuten skatteskuld/avsättningar 351
Långfristiga räntebärande skulder 14 888 37 153
Långfristiga ej räntebärande skulder 16 879 14 763
Kortfristiga skulder 34 670 54 974 96 983 102 113 188 591 165 795
Balansomslutning 191 462 293 462 419 352 616 171 1 921 503 1 616 255

Definitioner

Avkastning på eget kapital

Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital.

Avkastning på sysselsatt kapital

Resultat efter finansiella poster plus räntekostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.

Avkastning på totalt kapital

Resultat efter finansiella poster plus räntekostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning.

EBITDA

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, finansiella poster och skatt.

EBIT

Resultat före finansiella poster och skatt.

Eget kapital

Summan av fritt och bundet eget kapital vid årets slut. Genomsnittligt eget kapital har beräknats som ingående plus utgående eget kapital dividerat med två.

Eget kapital per aktie

Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut.

Genomsnittligt antal aktier

Det ovägda genomsnittliga antalet aktier under året.

Kassaflöde per aktie

Kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier.

Resultat per aktie före utspädning

Resultat efter finansiella poster minus full skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier.

Resultat per aktie efter utspädning

Resultat per aktie efter finansiella poster minus full skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier samt utestående teckningsoptioner justerat for eventuell utspädningseffekt.

Rörelsemarginal

Rörelseresultat i procent av nettoomsättning.

Skuldsättningsgrad

Räntebärande skulder dividerade med eget kapital.

Soliditet

Eget kapital i relation till balansomslutningen.

Substansvärde per aktie

Eget kapital plus dolda tillgångar i marknadsnoterade aktier dividerat med antalet aktier vid periodens slut.

Sysselsatt kapital

Balansomslutning minus icke räntebärande skulder inklusive uppskjutna skatteskulder.

Vinstmarginal

Resultat efter finansiella poster i procent av nettoomsättning.

Årets skattekostnad

Summan av aktuell och uppskjuten skatt med beaktande av förändringar i temporära skillnader och underskottsavdrag.

Ordlista

Biomarkör

En biologisk eller kemisk markör som kan användas som en indikator för att en läkemedelssubstans kan ha effekt på en sjukdom.

EMA

European Medicines Agency. Den europeiska läkemedelsmyndigheten eller EUs läkemedelsmyndighet.

Enzym

En proteinmolekyl som påverkar hastigheten av kemiska reaktioner i celler utan att själv förbrukas. Polymeraser och proteaser är exempel på enzymer.

FDA

Den amerikanska läkemedelsmyndigheten, "Food and Drug Administration".

HCV/Hepatit C

Gulsot orsakad av humant hepatit C-virus.

Histondeacetylaser (HDAC)

En enzymfamilj som avlägsnar acetylgrupper från histoner.

Histoner

En grupp proteiner som tillsammans med DNA bildar nukleoproteiner som bygger upp kromosomerna.

Kliniska studier

Prövningar av läkemedelssubstanser i människa.

Läkemedelskandidat

Substans utvald för vidareutveckling i kliniska studier.

Metastas (dottertumör)

Tumör som spridit sig till andra organ än där den primära tumören (modertumören) finns.

Nukleosidanalog

Kemiska varianter av de nukleosider som bygger upp DNA (arvsmassa).

Nukleotid

Nukleosid med en eller flera fosfatgrupper.

Polymeras

Ett enzym som kopierar arvsmassan (gener) hos till exempel ett virus.

Prodrog

Ett läkemedel som är inaktivt i den form det administreras och omvandlas till sin aktiva form när det kommer in i kroppen.

Proteas

Ett enzym som kan klyva proteiner.

SMAC mimetikum

SMAC (second mitochondrial activator of caspases) är ett protein som finns naturligt i celler. Läkemedel av typen Smac mimetics blockerar överlevnadssignaler som cancerceller är beroende av för att undvika celldöd.

Systemisk effekt

Läkemedlet kommer in i blodomloppet och ger effekt på andra ställen i kroppen än där det applicerades. Tabletter har oftast systemisk effekt. Motsatsen till systemisk effekt är lokal eller topikal effekt.

Särläkemedel

Ett läkemedel mot mycket ovanliga sjukdomar. Den engelska termen är "Orphan Drug".

Särläkemedelsstatus

Särläkemedelsstatus (Orphan Drug Designation, ODD), beviljas av FDA och EMA och kan innebära vissa ekonomiska lättnader för utvecklandet av ett läkemedel. Det kan innefatta lägre avgifter till myndigheterna och utökat marknadsskydd, inklusive ensamrätt på marknaden för det godkända användningsområdet (10 år i Europa och 7 år i USA).

Topikal administrering

Applicering av läkemedel direkt på den plats där de skall verka. Används till exempel för läkemedel som används på huden, i ögonen eller i öronen.

Troxacitabin

En nukleosidanalog med anticanceraktivitet.

Finansiell ordlista

Emission

Utgivande av nya aktier för att få in nytt kapital.

IAS (International Accounting Standards) Se under IFRS.

IFRS (International Financial Reporting Standards)

Nya redovisningsregler som antagits av EU. Reglerna ska underlätta jämförbarhet av årsredovisningar i Europa. Sedan 1 januari 2005 ska börsnoterade bolag följa reglerna.

KSEK

Svenska kronor i tusental.

Milstolpeersättningar Betalningar efter i avtalet uppsatta mål.

MSEK

Miljoner kronor.

Option

Rätt att köpa aktier i framtiden.

Royalty

Ersättning, ofta i procent, vid försäljning av en produkt (läkemedel).

Aktieägarinformation

Kommande informationstillfällen 2021

  • ¤ Delårsrapport för januari–mars publiceras den 28 april.
  • ¤ Delårsrapport för januari–juni publiceras den 19 augusti.
  • ¤ Delårsrapport för januari–september publiceras den 3 november.

Rapporterna finns tillgängliga på Medivirs hemsida; www.medivir.se per dessa datum under rubriken Investerare.

För ytterligare information om Medivir, kontakta Magnus Christensen, CFO. Telefon: +46 (0)8 5468 3100 [email protected]

Årsstämma 2021

Årsstämman äger rum onsdag den 5 maj

För att motverka spridning av Covid-19 har styrelsen beslutat att årsstämman kommer att genomföras enbart genom förhandsröstning, utan fysisk närvaro av aktieägare, ombud och utomstående.

Aktieägare som vill delta i årsstämman ska;

  • ¤ vara införd i aktieboken som förs av Euroclear Sweden AB senast den 27 april 2021,
  • ¤ anmäla sig med namn, adress och telefonnummer till bolaget under adress: Medivir AB, c/o Euroclear Sweden, Box 191, 101 23 Stockholm eller per telefon 08-402 92 37 eller via bolagets hemsida; www.medivir.se senast den 4 maj 2021.

OBSERVERA

Viktigt angående förvaltarregistrerade aktier

För att äga rätt att delta i årsstämman måste aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier tillfälligt inregistrera aktierna i eget namn hos Euroclear Sweden AB. Aktieägare som önskar sådan omregistrering måste underrätta förvaltaren om detta i god tid före den 29 april 2021.

För fullständig information om årsstämman 2021 hänvisas till kallelsen som finns på hemsidan, www.medivir.se.

Produktion: Medivir i samarbete med Cord Communication. Foto: Joakim Folke och Getty Images.

Medivir AB 141 22 Huddinge Besöksadress: Lunastigen 7 Tel: 08-5468 31 00 E-post: [email protected] Medivir AB Box 1086 141 22 Huddinge Besöksadress: Lunastigen 5 Tel: 08-5468 31 00 E-post: [email protected]