AI assistant
LSI Software S.A. — Annual Report 2017
Apr 27, 2018
5691_rns_2018-04-27_9fa4a48c-8867-4be2-96d6-0fa0bba16525.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA ROK 2017
Codzienna praca staje się łatwiejsza
| LIST PREZESA ZARZĄDU 5 | ||
|---|---|---|
| A. | OŚWIADCZENIE ZARZĄDU 6 | |
| B. | WYBRANE DANE FINANSOWE 7 | |
| C. | ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2017 R. DO 31 GRUDNIA 2017 R. 8 |
|
| INFORMACJE OGÓLNE 8 | ||
| I. | DANE JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ 8 | |
| II. | CZAS TRWANIA GRUPY KAPITAŁOWEJ 8 | |
| III. | OKRESY PREZENTOWANE 8 | |
| IV. | SKŁAD ORGANÓW JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ WEDŁUG STANU NA DZIEŃ 31.12.2017 R. 8 | |
| V. | FIRMA AUDYTORSKA 8 | |
| VI. | PRAWNICY 9 | |
| VII. | BANKI 9 | |
| VIII. | NOTOWANIA NA RYNKU REGULOWANYM 9 | |
| IX. | ZNACZĄCY AKCJONARIUSZE JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ 9 | |
| X. | SPÓŁKI ZALEŻNE 9 | |
| XI. | SPÓŁKI WSPÓŁZALEŻNE 10 | |
| XII. | GRAFICZNA PREZENTACJA GRUPY KAPITAŁOWEJ: 10 | |
| XIV. | ZATWIERDZENIE ROCZNEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO DO PUBLIKACJI 10 | |
| ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE LSI SOFTWARE 11 | ||
| SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT 11 | ||
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 12 | ||
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 13 | ||
| SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W SKONSOLIDOWANYM KAPITALE WŁASNYM 15 | ||
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 17 | ||
| I. | ZGODNOŚĆ Z MIĘDZYNARODOWYMI STANDARDAMI SPRAWOZDAWCZOŚCI FINANSOWEJ. 19 | |
| II. | ZAŁOŻENIE KONTYNUACJI DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ I PORÓWNYWALNOŚĆ SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH 22 | |
| III. | ZASADY KONSOLIDACJI 22 | |
| IV. | OPIS PRZYJĘTYCH ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI, W TYM METOD WYCENY AKTYWÓW I PASYWÓW ORAZ PRZYCHODÓW I KOSZTÓW 24 |
|
| V. | ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH 28 | |
| VI. | ZMIANY ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI 29 | |
| NOTA 1. PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY 29 | ||
| NOTA 2. SEGMENTY OPERACYJNE 30 | ||
| NOTA 3. KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ 31 | ||
| NOTA 4. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE 32 | ||
| NOTA 5. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE 33 | ||
| NOTA 6. PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY 36 | ||
| NOTA 7. DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA 37 | ||
| NOTA 8. ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNA AKCJĘ 37 | ||
| NOTA 9. DYWIDENDY ZAPROPONOWANE LUB UCHWALONE DO DNIA ZATWIERDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO 38 | ||
| NOTA 10. UJAWNIENIE ELEMENTÓW POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH 39 | ||
| NOTA 11. EFEKT PODATKOWY POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH 40 | ||
| NOTA 12. WARTOŚĆ GODZIWA 41 | ||
| NOTA 13. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE 41 | ||
| NOTA 16. NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE 49 | ||
| NOTA 17. INWESTYCJE W JEDNOSTKACH POWIĄZANYCH WYCENIANYCH METODĄ PRAW WŁASNOŚCI 49 | ||
| NOTA 18. AKCJE / UDZIAŁY W JEDNOSTKACH PODPORZĄDKOWANYCH NIE OBJĘTYCH KONSOLIDACJĄ 50 | ||
| NOTA 19. POZOSTAŁE AKTYWA TRWAŁE 52 |
| NOTA 20. AKTYWA FINANSOWE DOSTĘPNE DO SPRZEDAŻY 52 | ||
|---|---|---|
| NOTA 21. AKTYWA FINANSOWE WYCENIANE W WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ WYNIK FINANSOWY 52 | ||
| NOTA 22. POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE 52 | ||
| NOTA 23. ZAPASY 54 | ||
| NOTA 24. UMOWA O USŁUGĘ BUDOWLANĄ 55 | ||
| NOTA 25. NALEŻNOŚCI HANDLOWE 55 | ||
| NOTA 26. POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI 56 | ||
| NOTA 27. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE 57 | ||
| NOTA 28. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY 57 | ||
| NOTA 29. KAPITAŁ ZAKŁADOWY 58 | ||
| NOTA 30. KAPITAŁ ZAPASOWY ZE SPRZEDAŻY AKCJI POWYŻEJ CENY NOMINALNEJ 58 | ||
| NOTA 31. POZOSTAŁE KAPITAŁY 58 | ||
| NOTA 32. NIEPODZIELONY WYNIK FINANSOWY 59 | ||
| NOTA 33. KAPITAŁ PRZYPADAJĄCY NA AKCJONARIUSZY NIEKONTROLUJĄCYCH 60 | ||
| NOTA 34. KREDYTY I POŻYCZKI 60 | ||
| NOTA 35. POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE 61 | ||
| NOTA 36. INNE ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE 62 | ||
| NOTA 37. ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE 62 | ||
| NOTA 38. POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA 62 | ||
| NOTA 39. MAJĄTEK SOCJALNY ORAZ ZOBOWIĄZANIA ZFŚS 63 | ||
| NOTA 40. ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE 63 | ||
| NOTA 41. NALEŻNOŚCI I ZOBOWIĄZANIA DŁUGO I KRÓTKOTERMINOWE Z TYTUŁU LEASINGU FINANSOWEGO 64 | ||
| NOTA 42. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE PRZYCHODÓW 65 | ||
| NOTA 43. REZERWA NA ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I PODOBNE 65 | ||
| NOTA 44. POZOSTAŁE REZERWY 65 | ||
| NOTA 45. CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM 66 | ||
| NOTA 46. INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH 69 | ||
| NOTA 47. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM 72 | ||
| NOTA 48. PROGRAMY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH 72 | ||
| NOTA 49. INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH 73 | ||
| NOTA 51. ZATRUDNIENIE 75 | ||
| NOTA 52. UMOWY LEASINGU OPERACYJNEGO 75 | ||
| NOTA 53. AKTYWOWANE KOSZTY FINANSOWEANIA ZEWNĘTRZNEGO 75 | ||
| NOTA 54. PRZYCHODY USYSKIWANE SEZONOWO, CYKLICZNIE LUB SPORADYCZNIE 75 | ||
| NOTA 55. SPRAWY SĄDOWE 75 | ||
| NOTA 56. ROZLICZENIA PODATKOWE 75 | ||
| NOTA 57. ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY 75 | ||
| NOTA 58. ZDARZENIA PO DACIE BILANSU 76 | ||
| NOTA 59. UDZIAŁ SPÓŁEK ZALEŻNYCH NIE OBJĘTYCH SKONSOLIDOWANYM SPRAWOZDANIEM FINANSOWYM 76 | ||
| NOTA 60. INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z FIRMĄ AUDYTORSKĄ PRZEPROWADZAJĄCĄ BADANIE SPRAWOZDANIA 76 | ||
| NOTA 61. OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 77 | ||
| D. | SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ 79 | |
| I. | DANE PODSTAWOWE 79 | |
| II. | OMÓWIENIE PODSTAWOWYCH WIELKOŚCI EKONOMICZNO-FINANSOWYCH, WSKAZANIE CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ O NIETYPOWYM CHARAKTERZE ORAZ OMÓWIENIE PERSPEKTYW ROZWOJU DZIAŁALNOŚCI W NAJBLIŻSZYM ROKU OBROTOWYM 79 |
|
| III. | CZYNNIKI RYZYKA I ZAGROŻENIA NA JAKIE NARAŻONA JEST GRUPA KAPITAŁOWA 82 | |
| IV. | OŚWIADCZENIE O STOSOWANIU ŁADU KORPORACYJNEGO 83 | |
| V. | WSKAZANIE POSTĘPOWAŃ TOCZĄCYCH SIĘ PRZED SĄDEM, ORGANEM WŁAŚCIWYM DLA POSTEPOWANIA | |
| ARBITRAŻOWEGO LUB ORGANEM ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ. 86 | ||
| VI. | INFORMACJE O PODSTAWOWYCH PRODUKTACH I USŁUGACH 87 |
| VII. | INFORMACJE O RYNKACH ZBYTU 88 |
|---|---|
| VIII. | INFORMACJE O ZAWARTYCH UMOWACH ZNACZĄCYCH DLA DZIAŁALNOŚCI EMITENTA 88 |
| IX. | INFORMACJE O POWIĄZANIACH ORGANIZACYJNYCH LUB KAPITAŁOWYCH Z INNYMI PODMIOTAMI ORAZ OKREŚLENIE GŁÓWNYCH INWESTYCJI. 88 |
| X. | INFORMACJE O ISTOTNYCH TRANSAKCJACH ZAWARTYCH PRZEZ EMITENTA LUB JEDNOSTKĘ OD NIEGO ZALEŻNĄ Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI NA INNYCH WARUNKACH NIŻ RYNKOWE 89 |
| XI. | INFORMACJE O ZACIĄGNIĘTYCH I WYPOWIEDZIANYCH W DANYM ROKU OBROTOWYM UMOWACH DOTYCZĄCYCH KREDYTÓW I POŻYCZEK 89 |
| XII. | INFORMACJE O UDZIELONYCH W DANYM ROKU OBROTOWYM POŻYCZKACH, W TYM UDZIELONYCH JEDNOSTKOM POWIĄZANYM 89 |
| XIII. | INFORMACJE O UDZIELONYCH I OTRZYMANYCH W DANYM ROKU OBROTOWYM PORĘCZENIACH I GWARANCJACH, W TYM PODMIOTOM POWIĄZANYM 89 |
| XIV. | WYKORZYSTANIE WPŁYWÓW Z EMISJI 89 |
| XV. | OBJAŚNIENIE RÓŻNIC POMIĘDZY WYNIKAMI FINANSOWYMI A WCZEŚNIEJ PUBLIKOWANYMI PROGNOZAMI WYNIKÓW ZA DANY ROK 89 |
| XVI. | CHARAKTERYSTYKA STRUKTURY AKTYWÓW I PASYWÓW SKONSOLIDOWANEGO BILANSU Z PUNKTU WIDZENIA PŁYNNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA 89 |
| XVII. | WAŻNIEJSZE ZDARZENIA MAJĄCE ZNACZĄCY WPŁYW NA DZIAŁALNOŚĆ ORAZ WYNIKI FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA W ROKU OBROTOWYM LUB KTÓRYCH WPŁYW JEST MOŻLIWY W NASTĘPNYCH LATACH 90 |
| XVIII. | OPIS STRUKTURY GŁÓWNYCH LOKAT KAPITAŁOWYCH LUB GŁÓWNYCH INWESTYCJI KAPITAŁOWYCH DOKONANYCH W RAMACH GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA W DANYM ROKU OBROTOWYM 90 |
| XIX. | OPIS ORGANIZACJI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZE WSKAZANIEM JEDNOSTEK PODLEGAJĄCYCH KONSOLIDACJI ORAZ OPIS ZMIAN W ORGANIZACJI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA WRAZ Z PODANIEM ICH PRZYCZYN 90 |
| XX. | CHARAKTERYSTYKA POLITYKI W ZAKRESIE KIERUNKÓW ROZWOJU GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA 90 |
| XXI. | OCENA ZARZĄDZANIA ZASOBAMI FINANSOWYMI 90 |
| XXII. | OCENA MOŻLIWOŚCI REALIZACJI ZAMIERZEŃ INWESTYCYJNYCH, W TYM INWESTYCJI KAPITAŁOWYCH 90 |
| XXIII. | OCENA CZYNNIKÓW I NIETYPOWYCH ZDARZEŃ MAJĄCYCH WPŁYW NA WYNIK Z DZIAŁALNOŚCI ZA ROK OBROTOWY 90 |
| XXIV. CHARAKTERYSTYKA ZEWNĘTRZNYCH I WEWNĘTRZNYCH CZYNNIKÓW ISTOTNYCH DLA ROZWOJU PRZEDSIĘBIORSTWA ORAZ OPIS PERSPEKTYW ROZWOJU W NASTĘPNYM ROKU OBROTOWYM 91 |
|
| XXV. | ZMIANY W PODSTAWOWYCH ZASADACH ZARZĄDZANIA PRZEDSIĘBIORSTWEM EMITENTA I GRUPĄ KAPITAŁOWĄ . 92 |
| XXVI. UMOWY ZAWARTE Z OSOBAMI ZARZĄDZAJĄCYMI PRZEWIDUJĄCE REKOMPENSATĘ W PRZYPADKU ICH REZYGNACJI LUB ZWOLNIENIA Z ZAJMOWANEGO STANOWISKA 92 |
|
| XXVII. WARTOŚĆ WYNAGRODZEŃ, NAGRÓD I KORZYŚCI ZARZĄDU I RADY NADZORCZEJ 92 | |
| XXVIII. OKREŚLENIE ŁĄCZNEJ LICZBY I WARTOŚCI AKCJI BĘDĄCYCH W POSIADANIU OSÓB ZARZĄDZAJĄCYCH I NADZORUJĄCYCH 92 |
|
| XXIX. INFORMACJE O UMOWACH MOGĄCYCH W PRZYSZŁOŚCI SPOWODOWAĆ ZMIANY W STRUKTURZE KAPITAŁU AKCYJNEGO 92 |
|
| XXX. | INFORMACJA O SYSTEMIE KONTROLI PROGRAMÓW AKCJI PRACOWNICZYCH 92 |
| XXXI. INFORMACJE O PODMIOCIE UPRAWNIONYM DO BADANIA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH 92 | |
| XXXII. OPIS ISTOTNYCH POZYCJI POZABILANSOWYCH W UJĘCIU PODMIOTOWYM, PRZEDMIOTOWYM I WARTOŚCIOWYM 93 |
|
| XXXIII. INFORMACJE DOTYCZĄCA STOSOWANEJ PRZEZ EMITENTA POLITYKI RÓŻNORODNOŚCI W ODNIESIENIU DO WŁADZ SPÓŁKI 93 |
LIST PREZESA ZARZĄDU
Szanowni Akcjonariusze,
W imieniu Zarządu Grupy Kapitałowej LSI Software mam zaszczyt przekazać Państwu sprawozdanie z kolejnego roku działalności, w którym Grupa osiągnęła założone na 2017 rok cele rozwojowe. Był to także bardzo udany okres pod względem osiągniętych wyników finansowych, w którym dynamika wzrostów sprzedaży przekroczyła wartość 43%, a zysk netto zamknął się na rekordowym w historii działalności Grupy poziomie ponad 5 mln zł, tj. o blisko 12% wyższym niż w roku 2016.
W 2017 roku Grupa z sukcesem rozwijała się poprzez przejęcie dotychczasowego konkurenta rynkowego GiP Sp. z o.o. Nabycie udziałów nowej spółki zależnej dało silne podstawy do zwiększenia dynamiki wzrostu oraz rentowności sprzedaży. Dzięki szerokiej i kompleksowej ofercie nowoczesnych rozwiązań informatycznych dla obsługiwanych branż oraz wysokiej jakości usług, LSI Software jest obecnie uznawana za jednego z wiodących dostawców w Polsce.
W związku z dynamicznym rozwojem działalności zagranicznej oraz ekspansją produktu POSitive® Cinema Grupa powiększyła się o kolejną spółkę zależną POSitive Software USA LLC zawiązaną w czerwcu 2017 roku. Nawiązano również współpracę z partnerami działającymi na rynkach Europy Zachodniej oraz Wschodniej, a także Ameryki Południowej dzięki czemu oferta Grupy zaczęła docierać do takich krajów jak: Austria, Niemcy, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Chorwacja, Słowenia, Turcja, Rumunia, Serbia, Urugwaj, Argentyna.
Z myślą o długoterminowym i stabilnym rozwoju, Grupa stale inwestuje w nowe i udoskonalanie istniejących produktów informatycznych. Nakłady na prace badawcze i rozwojowe w minionym roku przekroczyły 14% przychodów ze sprzedaży, Grupa przeznaczała na nie zarówno środki własne, jak i aktywnie pozyskiwała fundusze europejskie.
W kwestii oceny aktualnej pozycji i sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej nie sposób nie wspomnieć o dokonanym w dniu 13 kwietnia 2018 roku połączeniu LSI Software S.A. z jej spółką zależną Softech Sp. z o.o., które ma na celu optymalizację i uproszczenie struktury właścicielskiej, w tym ograniczenie kosztów działalności funkcjonowania odrębnych struktur w spółkach oraz osiągnięcie w przyszłości dodatkowych przychodów, wynikających z możliwych do uzyskania efektów synergii.
W ostatnim czasie Grupa otrzymała kilka znaczących nagród i wyróżnień, a wśród nich między innymi:
- LSI Software S.A. zdobyła tytuł "National Winner for Poland" w kategorii "The Digital Technology Award" w konkursie European Business Awards 2018
- Nagrodę dla Elektronicznej Karty Meldunkowej jako najlepszego produkt dla hoteli "THE BEST OF WORLDHOTEL 2018" na targach EuroGastro/World Hotel
- LSI Software S.A została laureatem plebiscytu Best Quality Employer 2017 m. in. za bogatą ofertę szkoleń pracowniczych
- LSI Software S.A. została wyróżniona nagrodą TOP 5 PRACODAWCÓW ŁODZI przyznawaną przez Łódzkie Regionalne Targi Pracy i Rozwoju Osobistego
Wierzę, że w najbliższej przyszłości Grupa LSI Software będzie odnosić kolejne sukcesy w umacnianiu swojej pozycji rynkowej jako wiodącego dostawcy rozwiązań IT, tworząc tym samym wartość zarówno dla akcjonariuszy jak i pracowników. Jednocześnie w imieniu całego Zarządu kolejny raz chcę serdecznie podziękować wszystkim, którzy w minionym roku przyczynili się do rozwoju i budowania silnej i innowacyjnej firmy jaką niewątpliwie jest LSI Software.
Bartłomiej Grduszak
Prezes Zarządu LSI Software S.A. Łódź, dnia 27-04-2018
A. OŚWIADCZENIE ZARZĄDU
Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. z 2014 r. poz. 133 z późn. zm.) (dalej zwane rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych), Zarząd Spółki dominującej oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi Grupę zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Grupy Kapitałowej oraz jej wynik finansowy.
Zarząd Spółki dominującej oświadcza także, że sprawozdanie z działalności Grupy Kapitałowej zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Grupy Kapitałowej, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
Niniejsze roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało przygotowane przy zastosowaniu zasad rachunkowości, zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej oraz w zakresie wymaganym przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych. Sprawozdanie to obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku i okres porównywalny od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku.
Zarząd oświadcza, że firma audytorska, dokonująca badania rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego została wybrana zgodnie z przepisami prawa oraz że firma ta i biegli rewidenci, przeprowadzający to badanie, spełniali warunki do wyrażenia bezstronnej i niezależnej opinii o badanym rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami zawodowymi.
Zgodnie z przyjętymi przez Zarząd jednostki dominującej zasadami ładu korporacyjnego, firma audytorska została wybrana przez Radę Nadzorczą LSI Software S.A. uchwałą nr 09/RN/2017 z dnia 30 maja 2017 roku w sprawie wyboru biegłego rewidenta. Rada Nadzorcza dokonała powyższego wyboru, mając na uwadze zagwarantowanie pełnej niezależności i obiektywizmu samego wyboru, jak i realizacji zadań przez biegłego rewidenta działającego w imieniu firmy audytorskiej.
B. WYBRANE DANE FINANSOWE
dane w tys. zł
| Wyszczególnienie | 01.01.2017 - 31.12.2017 | 01.01.2016 - 31.12.2016 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| PLN | EUR | PLN | EUR | ||
| RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT | |||||
| Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
47 568 | 11 206 | 33 084 | 7 561 | |
| Koszt własny sprzedaży | 34 251 | 8 069 | 23 840 | 5 448 | |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
5 727 | 1 349 | 5 597 | 1 279 | |
| Zysk (strata) brutto | 5 853 | 1 379 | 5 512 | 1 260 | |
| Zysk (strata) netto | 5 039 | 1 187 | 4 512 | 1 031 | |
| Liczba udziałów/akcji w sztukach | 3 260 762 | 3 260 762 | 3 260 762 | 3 260 762 | |
| Zysk (strata) netto na akcję zwykłą (zł/euro) |
1,55 | 0,36 | 1,38 | 0,32 |
| BILANS | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 27 149 | 6 509 | 22 041 | 4 982 | |||
| Aktywa obrotowe | 16 943 | 4 062 | 15 950 | 3 605 | |||
| Kapitał własny | 32 101 | 7 696 | 27 970 | 6 322 | |||
| Zobowiązania długoterminowe | 2 034 | 488 | 1 125 | 254 | |||
| Zobowiązania krótkoterminowe | 9 957 | 2 387 | 8 896 | 2 011 | |||
| Wartość księgowa na akcję (zł/euro) | 9,84 | 2,36 | 8,58 | 1,94 |
| RACHUNEK PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
7 542 | 1 777 | 3 412 | 780 | ||
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
-8 319 | -1 960 | -3 799 | -868 | ||
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
-872 | -205 | 116 | 27 |
| Kurs EUR/PLN | 2017 | 2016 |
|---|---|---|
| - dla danych bilansowych | 4,1709 | 4,4240 |
| - dla danych rachunku zysków i strat | 4,2447 | 4,3757 |
Do przeliczenia danych bilansowych użyto kursu średniego NBP na dzień bilansowy.
Do przeliczenia pozycji rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych użyto kursu będącego średnią arytmetyczną kursów NBP obowiązujących na ostatni dzień poszczególnych miesięcy danego okresu.
C. ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2017 R. DO 31 GRUDNIA 2017 R.
INFORMACJE OGÓLNE
I. Dane jednostki dominującej
| Nazwa: | LSI Software S.A. |
|---|---|
| Forma prawna: | Spółka akcyjna |
| Siedziba: | 93-120 Łódź ul. Przybyszewskiego 176/178 |
| Kraj rejestracji: | Polska |
| Podstawowy przedmiot działalności: | Działalność związana z oprogramowaniem 62.01.Z |
| Organ prowadzący rejestr: | Sąd Rejonowy dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego |
| Numer statystyczny REGON: | 472048449 |
II. Czas trwania grupy kapitałowej
Spółka dominująca LSI Software S.A. i pozostałe jednostki Grupy Kapitałowej zostały utworzone na czas nieoznaczony.
III. Okresy prezentowane
Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 1 stycznia 2017 roku do 31 grudnia 2017 roku. Dane porównawcze prezentowane są według stanu na dzień 31 grudnia 2016 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej oraz za okres od 01 stycznia 2016 roku do 31 grudnia 2016 roku dla skonsolidowanego rachunku zysków i strat, skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów, skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz sprawozdania ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym.
IV. Skład organów jednostki dominującej według stanu na dzień 31.12.2017 r.
Zarząd:
| Bartłomiej Grduszak | - | Prezes Zarządu |
|---|---|---|
| Michał Czwojdziński | - | Wiceprezes Zarządu |
| Henryk Nester | - | Członek Zarządu (odwołany w dniu 31 stycznia 2018 r.) |
| Grzegorz Strąk | - | Członek Zarządu |
Zmiany w składzie Zarządu Spółki dominującej
W dniu 30 czerwca 2017 roku Walne Zgromadzenie powierzyło Panu Michałowi Czwojdzińskiemu pełnienie funkcji Wiceprezesa Zarządu, a w dniu 31 stycznia Walne Zgromadzenie powzięło uchwałę o odwołaniu Henryka Nestera z pełnienia funkcji Członka Zarządu.
Rada Nadzorcza:
| Grzegorz Siewiera | - | Przewodniczący Rady Nadzorczej |
|---|---|---|
| Krzysztof Wolski | - | Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej |
| Andrzej Kurkowski | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Piotr Kardach | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Grzegorz Kwiatkowski | - | Członek Rady Nadzorczej |
Zmiany w składzie Rady Nadzorczej Spółki dominującej
W roku obrotowym nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej Spółki dominującej.
V. Firma audytorska
PKF Consult Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. ul. Orzycka 6 lok. 1B 02 -695 Warszawa wpisana na listę firm audytorskich pod numerem 477
VI. Prawnicy
Adwokat Małgorzata Woźniacka – Węgierska – Kancelaria Adwokacka Woźniacki Węgierska Pawlonka ul. Sienkiewicza 149 90-302 Łódź
Radca Prawny Dominik Butlański - Kancelaria Radcy Prawnego Dominik Butlański ul. Mieszczańska 3 lok.39 93-322 Łódź
VII. Banki
mBank S.A. Oddział Korporacyjny Łódź ul. Kilińskiego 74 90-119 Łódź
VIII. Notowania na rynku regulowanym
1. Informacje ogólne:
| Giełda: | Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. ul. Książęca 4 00-498 Warszawa |
|
|---|---|---|
| Symbol na GPW: | LSISOFT | |
| Sektor na GPW: | Informatyka | |
| 2. | System depozytowo – rozliczeniowy: | Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (KDPW) ul. Książęca 4 00-498 Warszawa |
| LSI Software S.A. | ||
|---|---|---|
| 3. | Kontakty z inwestorami: | ul. Przybyszewskiego 176/178 |
| 93-120 Łódź | ||
| Dyrektor Biura Zarządu – Aneta Czerwińska | ||
| tel.: 42 680 80 00 w. 134 | ||
| [email protected] |
IX. Znaczący akcjonariusze jednostki dominującej
Według stanu na dzień 31 grudnia 2017 roku akcjonariuszem posiadającymi ponad 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu był SG Invest Sp. z o.o./ Grzegorz Siewiera. Szczegółową strukturę akcjonariatu na dzień 27 kwietnia 2018 roku przedstawia poniższa tabela.
| Akcjonariusze | Liczba akcji | Wartość akcji | Udział w kapitale zakładowym% |
Liczba głosów | Udział w ogólnej liczbie głosów na WZ (%) |
|---|---|---|---|---|---|
| SG Invest Sp. z o.o./ Grzegorz Siewiera |
1 000 000 | 1 000 000 | 30,67 | 2 600 000 | 53,49 |
| Yavin Limited / Piotr Kraska | 443 488 | 443 488 | 13,60 | 443 488 | 9,12 |
| Pozostali | 1 805 816 | 1 805 816 | 55,38 | 1 805 816 | 37,15 |
| LSI Software S.A. (akcje własne) | 11 458 | 11 458 | 0,35 | 11 458 | 0,24 |
| Razem | 3 260 762 | 3 260 762 | 100 | 4 860 762 | 100 |
X. Spółki zależne
Softech Sp. z o.o. Udział procentowy w kapitale i prawach głosu - 100% LSI Software s.r.o. Udział procentowy w kapitale i prawach głosu - 100% (jednostka zawiązana w dniu 13 września 2016 roku) GiP Sp. z o.o. Udział procentowy w kapitale i prawach głosu - 100% (jednostka nabyta w dniu 1 lutego 2017 roku) Positive Software USA LLC Udział procentowy w kapitale i prawach głosu - 100% (jednostka zawiązana w dniu 28 czerwca 2017 roku)
XI. Spółki współzależne
BluePocket S.A. Udział procentowy w kapitale i prawach głosu - 50% (jednostka nie podlegała konsolidacji ze względu na utratę kontroli)
XII. Graficzna prezentacja grupy kapitałowej:
XIV. Zatwierdzenie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji
Niniejsze roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 27 kwietnia 2018 roku.
ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE LSI SOFTWARE
Skonsolidowany rachunek zysków i strat
| NOTA | 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 | |
|---|---|---|---|
| Działalność kontynuowana | |||
| Przychody ze sprzedaży | 1,2 | 47 568 | 33 084 |
| Przychody ze sprzedaży produktów | 5 448 | 3 768 | |
| Przychody ze sprzedaży usług | 17 128 | 12 539 | |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 24 992 | 16 777 | |
| Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów | 2,3 | 34 251 | 23 840 |
| Koszty wytworzenia sprzedanych produktów i usług | 17 682 | 14 030 | |
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 16 569 | 9 810 | |
| Zysk (strata) brutto na sprzedaży | 13 317 | 9 244 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 4 | 1 398 | 2 369 |
| Koszty sprzedaży | 3 | 4 659 | 2 131 |
| Koszty ogólnego zarządu | 3 | 3 831 | 3 349 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 4 | 498 | 536 |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 5 727 | 5 597 | |
| Przychody finansowe | 5 | 251 | 63 |
| Koszty finansowe | 5 | 125 | 148 |
| Udział w zyskach (stratach) netto jednostek rozliczanych metodą praw własności |
0 | 0 | |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 5 853 | 5 512 | |
| Podatek dochodowy | 6 | 814 | 1 000 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 5 039 | 4 512 | |
| Zysk (strata) z działalności zaniechanej | 7 | 0 | 0 |
| Zysk (strata) netto | 5 039 | 4 512 | |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | 8 | 1,55 | 1,38 |
| Podstawowy za okres obrotowy | 1,55 | 1,38 | |
| Rozwodniony za okres obrotowy | 1,55 | 1,38 | |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł) |
|||
| Podstawowy za okres obrotowy | 1,55 | 1,38 | |
| Rozwodniony za okres obrotowy | 1,55 | 1,38 | |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności zaniechanej (w zł) |
0,00 | 0,00 |
Łódź, dnia 27 kwietnia 2018 r.
| Podpisy Członków Zarządu: | ||
|---|---|---|
| Bartłomiej Grduszak | Michał Czwojdziński | Grzegorz Strąk |
| Prezes Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu |
| Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: | ||
| Bartłomiej Grduszak | Dariusz Górski | |
| Dyrektor Finansowy | Główny Księgowy |
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
| NOTA | 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 | |
|---|---|---|---|
| Zysk (strata) netto | 5 039 | 4 512 | |
| Pozycje do przekwalifikowania do rachunku zysków i strat w kolejnych okresach |
0 | 0 | |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek działających za granicą | |||
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek wycenianych metodą praw własności |
|||
| Strata netto z zabezpieczenia udziału w aktywach netto w jednostkach działających za granicą |
|||
| Zmiana netto wartości godziwej aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży |
|||
| Zmiana netto wartości godziwej aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży przeklasyfikowana do zysku lub straty bieżącego okresu |
|||
| Efektywna część zmian wartości godziwej instrumentów zabezpieczających przepływy środków pieniężnych |
|||
| Zmiana netto wartości godziwej instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne przeklasyfikowana do zysku lub straty bieżącego okresu |
|||
| Podatek dochodowy związany z elementami pozostałych całkowitych dochodów |
|||
| Pozycje, które nie będą przekwalifikowane do rachunku zysków i strat w kolejnych okresach |
0 | 0 | |
| Przeszacowanie rzeczowego majątku trwałego | |||
| Zyski (straty) aktuarialne z programów określonych świadczeń | |||
| Udział w dochodach całkowitych jednostek stowarzyszonych* | |||
| Podatek dochodowy związany z elementami pozostałych całkowitych dochodów |
|||
| Suma dochodów całkowitych | 10, 11 | 5 039 | 4 512 |
| Suma dochodów całkowitych przypisana akcjonariuszom niekontrolującym |
5 039 | 4 512 | |
| Suma dochodów całkowitych przypadająca na podmiot dominujący |
5 039 | 4 512 |
Łódź, dnia 27 kwietnia 2018 r.
Podpisy Członków Zarządu:
| Bartłomiej Grduszak | Michał Czwojdziński | Grzegorz Strąk |
|---|---|---|
| Prezes Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu |
| Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: | ||
| Bartłomiej Grduszak | Dariusz Górski | |
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
| AKTYWA | NOTA | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 27 149 | 22 041 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 12 | 5 806 | 5 610 |
| Wartości niematerialne | 13 | 11 039 | 8 409 |
| Wartość firmy | 14 | 6 949 | 4 435 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 15 | 2 479 | 2 479 |
| Inwestycje w jednostkach powiązanych wycenianych metodą praw własności |
16 | 0 | 0 |
| Akcje i udziały w jednostkach podporządkowanych nie objętych konsolidacją |
17 | 0 | 0 |
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | 19 | 0 | 0 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 21,40 | 0 | 246 |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 6 | 876 | 862 |
| Pozostałe aktywa trwałe | 18 | 0 | 0 |
| Aktywa obrotowe | 16 943 | 15 950 | |
| Zapasy | 22,23 | 2 858 | 2 436 |
| Należności handlowe | 24 | 8 284 | 7 483 |
| Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 403 | 0 | |
| Pozostałe należności | 25 | 1 208 | 480 |
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | 19 | 0 | 0 |
| Aktywa finansowe wycenione w wartości godziwej przez wynik finansowy |
20 | 0 | 0 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 21,40 | 253 | 5 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 26 | 342 | 205 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 27 | 3 595 | 5 341 |
| Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 7 | 0 | 0 |
| AKTYWA RAZEM | 44 092 | 37 991 |
Łódź, dnia 27 kwietnia 2018 r.
| Podpisy Członków Zarządu: | ||
|---|---|---|
| Bartłomiej Grduszak | Michał Czwojdziński | Grzegorz Strąk |
| Prezes Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu |
| Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: | ||
| Bartłomiej Grduszak | Dariusz Górski | |
| PASYWA | NOTA | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|---|
| Kapitał własny | 32 101 | 27 970 | |
| Kapitały własne akcjonariuszy jednostki dominującej | 32 101 | 27 970 | |
| Kapitał zakładowy | 28 | 3 261 | 3 261 |
| Kapitały zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | 29 | 12 924 | 13 096 |
| Akcje własne (wielkość ujemna) | -150 | -11 | |
| Pozostałe kapitały | 30 | 2 060 | 0 |
| Różnice kursowe z przeliczenia | 0 | 0 | |
| Niepodzielony wynik finansowy | 31 | 8 967 | 7 112 |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | 5 039 | 4 512 | |
| Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących | 32 | 0 | 0 |
| Zobowiązanie długoterminowe | 2 034 | 1 125 | |
| Kredyty i pożyczki | 33 | 1 079 | 0 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 34,40 | 522 | 715 |
| Inne zobowiązania długoterminowe | 35 | 0 | 0 |
| Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6 | 431 | 409 |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 41 | 0 | 0 |
| Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 42 | 2 | 1 |
| Pozostałe rezerwy | 43 | 0 | 0 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 9 957 | 8 896 | |
| Kredyty i pożyczki | 33 | 1 175 | 2 408 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 34,40 | 1 366 | 453 |
| Zobowiązania handlowe | 36 | 5 995 | 5 013 |
| Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 303 | 583 | |
| Pozostałe zobowiązania | 37 | 142 | 43 |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 41 | 798 | 376 |
| Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 42 | 0 | 0 |
| Pozostałe rezerwy | 43 | 178 | 20 |
| Zobowiązania bezpośrednio związane z aktywami klasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży |
7 | 0 | 0 |
| PASYWA RAZEM | 44 092 | 37 991 | |
| Wartość księgowa na akcję | 9,84 | 8,58 |
Łódź, dnia 27 kwietnia 2018 r.
Podpisy Członków Zarządu:
Bartłomiej Grduszak Michał Czwojdziński Grzegorz Strąk Prezes Zarządu Członek Zarządu Członek Zarządu Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: Bartłomiej Grduszak Dariusz Górski
Sprawozdanie ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym
| ita Ka ł p kła do za wy |
Ka ita ły p za p as ow y ze ży da sp rze ak cj i p żej ow y ce ny mi lne j no na |
Po sta łe zo ka ita ły p |
cj Ak e wł as ne |
Nie od zie lon p y nik wy fin an so wy |
Wy nik fin an so wy bie żą ce g o ok res u |
Ka ita ł p wł as ny ak cj ari on us zy j ed stk i no do mi j j nu ą ce |
Ka ita ł p cj ari ak on us zy nie ko olu j ntr ą cy c h |
ita Ra ka ł ze m p wł as ny |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| dw | śc ie mi ię an a es |
ko ńc cy za zo ne |
31 .12 .20 17 r. |
||||||
| Ka ita ł w łas dz ie ń 1 nia st p ny na cz y |
3 2 61 |
13 09 6 |
0 | -11 | 7 1 12 |
4 5 12 |
27 97 0 |
0 | 27 97 0 |
| Zm ian ad ( olit ki) hu nko śc i as p rac wo y z y |
0 | -17 2 |
0 | 0 | -59 7 |
0 | -76 9 |
0 | -76 9 |
| Ko rek błę d ów dn ich ok ów ty p op rze res |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ka ita ł w łas o k kta ch p ny p ore |
3 2 61 |
12 92 4 |
0 | -11 | 11 02 7 |
0 | 27 20 1 |
0 | 27 20 1 |
| Po dz iał sk ett zy u n o |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Za ku ak cj i w łas ch p ny |
0 | 0 | 0 | -15 0 |
0 | 0 | -15 0 |
0 | -15 0 |
| Pła śc i w fo ie a kcj i w łas ch tno rm ny |
0 | 0 | 0 | 11 | 0 | 0 | 11 | 0 | 11 |
| Prz ię cia ię dzy ka itał i es un p om p am |
0 | 0 | 2 0 60 |
0 | -2 06 0 |
0 | 0 | 0 | 0 |
| Wy łat a d ide nd p yw y |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Su do ch od ów łko wit ch ma ca y |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 0 39 |
5 0 39 |
0 | 5 0 39 |
| Ka ita ł w łas dz ie ń 3 1 g rud nia p ny na |
3 2 61 |
12 92 4 |
2 0 60 |
-15 0 |
8 9 67 |
5 0 39 |
32 10 1 |
0 | 32 10 1 |
| dw | śc ie mi ię an a es |
ko ńc cy za zo ne |
31 .12 .20 16 r. |
||||||
| Ka ita ł w łas dz ie ń 1 nia st p ny na y cz |
3 2 61 |
11 21 2 |
1 8 84 |
-14 | 3 8 83 |
3 7 04 |
23 93 0 |
0 | 23 93 0 |
| Zm ian ad ch kow oś ci y z as ra un |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| ów Ko rek błę d dn ich ok h ty w p op rze res ac |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ka ita ł w łas o k kta ch p ny p ore |
3 2 61 |
11 21 2 |
1 8 84 |
-14 | 3 8 83 |
3 7 04 |
23 93 0 |
0 | 23 93 0 |
| Em isj kcj i a a |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ko isj i ak cj i szt em |
0 | 1 8 84 |
-1 88 4 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| fo Pła tno śc i w ie a kcj i w łas ch rm ny |
0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 |
| Po dz iał sk ett zy u n o |
0 | 0 | 0 | 0 | 3 7 04 |
0 | 3 7 04 |
0 | 3 7 04 |
| Wy łat a d ide nd p yw y |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Su do ch od ów łko wit ch ma ca y |
0 | 0 | 0 | 0 | -47 5 |
80 8 |
33 3 |
0 | 33 3 |
| Ka ita ł w łas dz ie ń 3 1 g rud nia p ny na |
3 2 61 |
13 09 6 |
0 | -11 | 7 1 12 |
4 5 12 |
27 97 0 |
0 | 27 97 0 |
Łódź, dnia 27 kwietnia 2018 r.
grudnia
Podpisy Członków Zarządu:
| Ba rtło mi ej Gr du k sza |
Mi cha ł C oj dzi ńs ki zw |
Grz S k trą eg orz |
|---|---|---|
| Pre Za du zes rzą |
Cz łon ek Za du rzą |
Cz łon ek Za du rzą |
| Po dp is ob dz aj j os y sp orz ą ą ce sp raw oz |
da nie : |
|
| Ba rtło mi ej Gr du k sza |
Da riu G órs ki sz |
|
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES 01.01.– 31.12.2017R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
| 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 | |
|---|---|---|
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | ||
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 5 853 | 5 512 |
| Korekty razem | 2 899 | -1 899 |
| Udział w zyskach netto jednostek podporządkowanych wycenianych metodą | ||
| praw własności | 0 | 0 |
| Amortyzacja | 3 370 | 2 978 |
| Zyski/straty z tytułu różnic kursowych | 97 | -39 |
| Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | 96 | 56 |
| Zysk/strata z działalności inwestycyjnej | -38 | -449 |
| Zmiana stanu rezerw | -40 | -146 |
| Zmiana stanu zapasów | -51 | -500 |
| Zmiana stanu należności | -319 | -83 |
| Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów | -1 432 | -992 |
| Zmiana stanu pozostałych aktywów | -62 | -2 724 |
| Inne korekty z działalności operacyjnej Gotówka z działalności operacyjnej |
1 278 8 752 |
0 3 613 |
| Odsetki zapłacone | 0 | 0 |
| Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | -1 210 | -201 |
| A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 7 542 | 3 412 |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | ||
| Wpływy | 78 | 194 |
| Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | 77 | 44 |
| Zbycie inwestycji w nieruchomości | 0 | 0 |
| Zbycie aktywów finansowych | 0 | 0 |
| Inne wpływy inwestycyjne | 1 | 150 |
| Wydatki | 8 397 | 3 993 |
| Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych Nabycie inwestycji w nieruchomości |
4 879 0 |
3 753 0 |
| Wydatki na aktywa finansowe | 3 502 | 240 |
| Inne wydatki inwestycyjne | 16 | 0 |
| B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -8 319 | -3 799 |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | ||
| Wpływy | 1 831 | 1 515 |
| Wpływ netto z wydania udziałów (emisji akcji) i innych instrumentów | 11 | 3 |
| kapitałowych oraz dopłat do kapitału Kredyty i pożyczki |
1 750 | 1 512 |
| Emisja dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 |
| Inne wpływy finansowe | 70 | 0 |
| Wydatki | 2 703 | 1 399 |
| Nabycie udziałów (akcji) własnych | 150 | 0 |
| Dywidendy i inne wpłaty na rzecz właścicieli | 0 | 0 |
| Inne, niż wpłaty na rzecz właścicieli, wydatki z tytułu podziału zysku | 0 | 0 |
| Spłaty kredytów i pożyczek | 1 903 | 748 |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 |
| Z tytułu innych zobowiązań finansowych | 0 | 0 |
| Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | 554 | 595 |
| Odsetki | 96 | 56 |
| Inne wydatki finansowe | 0 | 0 |
| C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | -872 | 116 |
| D. Przepływy pieniężne netto razem (A+B+C) | -1 649 | -271 |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym: | -1 745 | -257 |
| – zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | -75 | 21 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 5 320 | 5 591 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu (F+D) | 3 671 | 5 320 |
Łódź, dnia 27 kwietnia 2018 r.
Podpisy Członków Zarządu:
| Bartłomiej Grduszak | Michał Czwojdziński | Grzegorz Strąk |
|---|---|---|
| Prezes Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu |
| Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: | ||
| Bartłomiej Grduszak | Dariusz Górski | |
| Dyrektor Finansowy | Główny Księgowy |
INFORMACJA DODATKOWA DO ROCZNEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
I. Zgodność z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
Niniejsze roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej , zwanymi dalej "MSSF UE".
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF), zatwierdzone do stosowania w UE.
Sporządzając roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2017 jednostka dominująca stosuje takie same zasady rachunkowości jak przy sporządzaniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok 2016, z wyjątkiem zmian do standardów i nowych standardów i interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2017 roku. W 2017 roku jednostka dominująca przyjęła wszystkie nowe i zatwierdzone standardy i interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i zatwierdzone do stosowania w UE, mające zastosowanie do prowadzonej przez nią działalności i obowiązujące w okresach sprawozdawczych od 1 stycznia 2017r. Poniżej wymieniono standardy i zmiany do standardów zatwierdzone do stosowania w UE i mających zastosowanie do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2017:
Poniżej wymieniono standardy i zmiany do standardów zatwierdzone do stosowania w UE i mających zastosowanie do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2017:
a) Zmiany do MSR 12 Podatek dochodowy: Rozpoznanie aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego na niezrealizowane straty- obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2017 roku,
Celem proponowanych zmian jest doprecyzowanie, że niezrealizowane straty na instrumentach dłużnych wycenianych w wartości godziwej, a dla celów podatkowych według ceny nabycia, mogą powodować powstanie ujemnych różnic przejściowych.
Proponowane poprawki będą również stanowić, że wartość bilansowa danego składnika aktywów nie ogranicza szacunków wartości przyszłych dochodów do opodatkowania. Ponadto, w przypadku porównania ujemnych różnic przejściowych do przyszłych dochodów do opodatkowania, przyszłe dochody do opodatkowania nie będą obejmować odliczeń podatkowych wynikających z odwrócenia tych ujemnych różnic przejściowych.
b) Zmiany do MSR 7 Rachunek przepływów pieniężnych: Inicjatywa dotycząca ujawniania informacji- obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2017 roku,
Zmiana ma na celu podniesienie jakości informacji dotyczących działalności finansowej i płynności jednostki sprawozdawczej przekazywanych użytkownikom sprawozdań finansowych. Wprowadza się wymóg:
- i. uzgadniania sald otwarcia i zamknięcia w sprawozdaniu z sytuacji finansowej dla wszystkich pozycji, generujących przepływy pieniężne, które kwalifikują się jako działalność finansowa, z wyjątkiem pozycji kapitału własnego;
- ii. ujawniania informacji dotyczących kwestii ułatwiających analizę płynności jednostki, takich jak ograniczenia stosowane przy podejmowaniu decyzji dotyczących wykorzystania środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.
- c) Poprawki do MSSF (2014-2016) zmiany w ramach procedury wprowadzania corocznych poprawek do MSSF obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2017
Zmiana MSSF 12 Ujawnienia na temat udziałów w innych jednostkach
Poprawka precyzuje zakres MSSF 12 wskazując, że wymogi ujawniania informacji zawarte w tym standardzie, z wyjątkiem wymogów par. B10-B16, dotyczą udziałów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży, przeznaczone do podziału między właścicieli lub jako działalność zaniechana zgodnie z MSSF 5. Poprawka powstała w związku z niejasnościami dotyczącymi wzajemnego oddziaływania wymogów ujawniania informacji zawartych w MSSF 5 i MSSF 12.
Przyjęcie powyższych zmian standardów nie spowodowało zmian w polityce rachunkowości Grupy Kapitałowej, ani w istotny sposób nie wpłynęło na prezentację danych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
Spółka dominująca nie skorzystała z możliwości wcześniejszego zastosowania standardów i zmian do standardów zatwierdzonych przez Unię Europejską, które obowiązują dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018 roku: a) MSSF 9 " Instrumenty finansowe" (z 12 listopada 2009 r. wraz z późniejszymi zmianami do MSSF 9 i MSSF 7 z 16 grudnia 2011
r.) – obowiązującym w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018 Nowy standard zastępuje wytyczne zawarte w MSR 39 Instrumenty Finansowe: ujmowanie i wycena, na temat klasyfikacji oraz wyceny aktywów finansowych. Standard eliminuje istniejące w MSR 39 kategorie utrzymywane do terminu wymagalności, dostępne do sprzedaży oraz pożyczki i należności. W momencie początkowego ujęcia aktywa finansowe będą klasyfikowane do jednej z dwóch kategorii:
-
aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu; lub
-
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej.
Składnik aktywów finansowych jest wyceniany według zamortyzowanego kosztu jeżeli spełnione są następujące dwa warunki: aktywa utrzymywane są w ramach modelu biznesowego, którego celem jest utrzymywanie aktywów w celu uzyskiwania przepływów wynikających z kontraktu; oraz, jego warunki umowne powodują powstanie w określonych momentach przepływów pieniężnych stanowiących wyłącznie spłatę kapitału oraz odsetek od niespłaconej części kapitału.
Zyski i straty z wyceny aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej ujmowane są w wyniku finansowym bieżącego okresu, z wyjątkiem sytuacji, gdy inwestycja w instrument finansowy nie jest przeznaczona do obrotu. MSSF 9 daje możliwość decyzji o wycenie takich instrumentów finansowych, w momencie ich początkowego ujęcia, w wartości godziwej przez inne całkowite
dochody. Decyzja taka jest nieodwracalna. Wyboru takiego można dokonać dla każdego instrumentu osobno. Wartości ujęte w innych całkowitych dochodach nie mogą w późniejszych okresach zostać przekwalifikowane do rachunku zysków i strat.
MSSF 9 wprowadzono nowy model w zakresie ustalania odpisów aktualizujących tj. model oczekiwanych strat kredytowych. Istotny jest także wprowadzony przez MSSF 9 wymóg ujawniania w pozostałych całkowitych dochodach skutków zmian własnego ryzyka kredytowego z tytułu zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.
b) MSSF 15 Przychody z umów z klientami – obowiązujący w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018 roku
MSSF 15 określa, w jaki sposób i kiedy należy rozpoznawać przychody, jak również wymaga od podmiotów stosujących MSSF istotnych ujawnień. Standard wprowadza jednolity modelu pięciu kroków, oparty na zasadach, który ma być stosowany dla wszystkich umów z klientami przy rozpoznawaniu przychodu.
. c) MSSF 16 Leasing – obowiązujący w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2019 roku
MSSF 16 zastępuje obowiązujące dotychczas rozwiązania w zakresie leasingu obejmujące MSR 17, KIMSF 4, SKI 15 i SKI 27. MSSF wprowadza jeden model ujmowania leasingu u leasingobiorcy wymagający ujęcia aktywa i zobowiązania, chyba że okres leasingu wynosi 12 miesięcy i mniej lub składnik aktywów ma niską wartość. Podejście od strony leasingodawcy pozostaje zasadniczo niezmienione w stosunku do rozwiązań z MSR 17 - nadal wymagana jest klasyfikacja leasingu jako operacyjnego lub finansowego.
d) Wyjaśnienia dotyczące MSSF 15 Przychody z umów z klientami - obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018 roku,
Zmiany doprecyzowują w jaki sposób:
- i. dokonać identyfikacji zobowiązania do realizacji świadczeń,
- ii. ustalić czy w danej umowie jednostka działa jako zleceniodawca lub agent,
- iii. ustalić sposób rozpoznawania przychodów z tytułu udzielonych licencji (jednorazowo lub rozliczać w czasie)
Zmiany te wprowadzają 2 dodatkowe zwolnienia mające na celu obniżenie kosztów i zawiłości dla jednostek przy wdrażaniu standardu.
e) Zmiany dotyczące MSSF 4 Stosowanie MSSF 9 Instrumenty finansowe wraz z MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018 roku.
Zmiany mają na celu usunięcie z rachunków zysków i strat jednostek, które wystawiają umowy ubezpieczeniowe, przypadków niedopasowania księgowego. Zgodnie z tymi zmianami dopuszczalne są następujące rozwiązania:
- I. stosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe wraz z rozpoznawaniem w całkowitych dochodach a nie rachunku zysków i strat, zmian wynikających z zastosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe zamiast MSR 39 Instrumenty finansowe dla wszystkich jednostek, które wystawiają umowy ubezpieczeniowe (tzn. "overlay approach"),
- II. tymczasowego (do 2021 roku) wyłączenia ze stosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe dla jednostek, których działalność jest głównie związana z działalnością ubezpieczeniową i stosowania w tym okresie MSR 39 Instrumenty finansowe (tzn. "deferral approach")
- f) Poprawki do MSSF (2014-2016) zmiany w ramach procedury wprowadzania corocznych poprawek do MSSF obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018 roku
- I. Zmiana MSR 1 Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy
- Poprawka dotyczy eliminacji krótkoterminowych zwolnień przewidzianych w par. E3-E7 MSSF 1, ponieważ dotyczyły one minionych okresów sprawozdawczych i spełniły już swoje zadanie. Zwolnienia te umożliwiały jednostkom stosującym MSSF po raz pierwszy skorzystanie z tych samych ujawnień, jakie przysługiwały jednostkom stosującym je od dawna w odniesieniu do:
Ujawniania pewnych danych porównawczych dotyczących instrumentów finansowych, wymaganych wskutek wprowadzenia poprawek do MSSF 7
Przedstawienie danych porównawczych do ujawnień wymaganych do MSR 19, dotyczących wrażliwości zobowiązań z tytułu zdefiniowanych świadczeń na założenia aktuarialne
Retrospektywnego zastosowania wymogów dotyczących jednostek inwestycyjnych, zawartych w MSSF 10, MSSF 12 i MSR 27.
II. Zmiany MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach
W poprawce doprecyzowano, że decyzja dotycząca wyceny inwestycji w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach w wartości godziwej przez wynik finansowy ( a nie metoda praw własności), którą mogą podjąć organizacje typu venture capital lub inne kwalifikujące się jednostki (np. fundusze wzajemne, fundusze powiernicze) podejmowana jest indywidualnie dla każdej inwestycji w chwili jej początkowego ujęcia. Poprawka dotyczy także możliwości wyboru metody wyceny jednostki inwestycyjnej, będącej podmiotem stowarzyszonym lub wspólnym przedsięwzięciem jednostki niebędącej jednostka inwestycyjną – może ona zachować wycenę w wartości godziwej wykorzystywana przez ten podmiot, stosując jednocześnie metodę praw własności.
g) Zmiany dotyczące MSSF 2 Płatności oparte na akcjach - obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018 roku,
Zmiany doprecyzowują w jaki sposób ujmować niektóre typy płatności w formie akcji. Zmiany te wprowadzają wymogi dotyczące ujmowania:
- i. transakcji płatności w formie akcji rozliczanych w środkach pieniężnych, zawierających warunek osiągnięcia przez jednostkę określonych wyników gospodarczych,
- ii. transakcji płatności w formie akcji rozliczanych po potrąceniu podatku,
- iii. zmian transakcji płatności na bazie akcji z rozliczanych w środkach pieniężnych na rozliczane w instrumentach kapitałowych.
a) Zmiany dotyczące MSR 40 Nieruchomości inwestycyjne - obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018 roku
Zmiany mają na celu doprecyzowanie zasady przeniesienia aktywów z i do nieruchomości inwestycyjnych. Zmiana dotyczy paragrafu 57, w którym stwierdzono, że przeniesienie aktywów z i do nieruchomości inwestycyjnych następuje wyłącznie wówczas, gdy występują dowody na zmianę sposobu ich użytkowania. Lista sytuacji zawarta w paragrafach 57(a)-(d) została określona jako lista otwarta podczas, gdy aktualna lista jest listą zamkniętą.
b) Zmiany do MSSF 9"Instrumenty finansowe" - Kontrakty z cechami przedpłat z ujemną rekompensatą (opublikowane w dniu 12 października 2017 roku, obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2019)
Zmiana doprecyzowuje, iż instrumenty finansowe, które zawierają możliwość wczesnej ich spłaty (przedpłaty) mogącą skutkować ujemną rekompensatę mogą być wyceniane w zamortyzowanym koszcie lub w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, w zależności od modelu biznesowego jednostki w zakresie zarządzania aktywami finansowymi.
c) KIMSF nr 22 Transakcje w walucie obcej - obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018 roku
Interpretacja wyjaśnia ujęcie księgowe transakcji uwzględniających otrzymanie lub zapłatę zaliczki w walucie obcej. Interpretacja dotyczy transakcji w walucie obcej, wówczas, gdy jednostka ujmuje niepieniężne aktywo lub zobowiązanie wynikające z otrzymania lub zapłaty zaliczki w walucie obcej, zanim jednostka ujmuje odnośne aktywo, koszt lub przychód.
Standardy i interpretacje przyjęte przez RMSR, które nie zostały jeszcze zatwierdzone przez UE do stosowania:
a) MSSF 14: Działalność objęta regulacją cen; salda pozycji odroczonych – obowiązujący w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2017 roku Standard ten został opublikowany w ramach większego projektu Działalność o regulowanych cenach, poświęconego porównywalności sprawozdań finansowych jednostek działających w obszarach, w których ceny podlegają regulacji przez określone organy regulacyjne bądź nadzorcze (w zależności od jurysdykcji do takich obszarów należą często dystrybucja energii elektrycznej i ciepła, sprzedaż energii i gazu, usługi telekomunikacyjne itp.).
MSSF 14 nie odnosi się w szerszym zakresie do zasad rachunkowości dla działalności o regulowanych cenach, a jedynie określa zasady wykazywania pozycji stanowiących przychody bądź koszty kwalifikujące do ujęcia ich w wyniku obowiązujących przepisów w zakresie regulacji cen, a które w świetle innych MSSF nie spełniają warunków ujęcia jako składniki aktywów lub zobowiązania.
Zastosowanie MSSF 14 jest dozwolone wtedy, gdy jednostka prowadzi działalność objętą regulacjami cen i w sprawozdaniach finansowych sporządzanych zgodnie z wcześniej stosowanymi zasadami rachunkowości ujmowała kwoty kwalifikujące się do uznania za "salda pozycji odroczonych".
Zgodnie z opublikowanym MSSF 14 takie pozycje powinny natomiast podlegać prezentacji w odrębnej pozycji sprawozdania z pozycji finansowej (bilansu) odpowiednio w aktywach oraz w pasywach. Pozycje te nie podlegają podziałowi na obrotowe i trwałe i nie są określane mianem aktywów czy zobowiązań. Dlatego "pozycje odroczone" wykazywane w ramach aktywów są określane jako "salda debetowe pozycji odroczonych", natomiast te, które są wykazywane w ramach pasywów – jako "salda kredytowe pozycji odroczonych".
W sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów jednostki powinny wykazywać zmiany netto w "pozycjach odroczonych" odpowiednio w sekcji pozostałych dochodów całkowitych oraz w sekcji zysków lub strat (lub w jednostkowym sprawozdaniu z zysków lub strat).
Standard ten, jako standard przejściowy, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, nie będzie podlegał procesowi przyjęcia.
b) MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe – obowiązujący w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2021 roku
MSSF 17 zastępuje MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe. MSSF 17 wprowadza jednolite zasady ujmowania i wyceny umów ubezpieczenia i reasekuracji według ich wartości bieżącej. MSSF 17 wymaga, aby umowy ubezpieczenia były ujmowane w oparciu o bieżące szacunki i założenia, które odzwierciedlają oczekiwane przyszłe przepływy pieniężne oraz niepewności z nimi związane. Przychody z tytułu umowy ubezpieczenia (umowna marża) są rozpoznawane wraz ze świadczeniem usługi objętej umową ubezpieczenia przez okres objęty ubezpieczeniem.
Zmiany w szacunkach dotyczących przyszłych przepływów pomiędzy datami bilansowymi ujmowane są w sprawozdaniu z wyniku lub jako korekta oczekiwanej marży umownej w zależności od charakteru zmiany oraz przyczyny je wystąpienia. Jednostka ma wybór w jaki sposób rozpoznawać niektóre zmiany w stopie dyskontowej: w sprawozdaniu z wyniku lub w sprawozdaniu z całkowitych dochodów za dany okres.
Wcześniejsze zastosowanie MSSF 17 jest możliwe pod warunkiem wdrożenia MSSF 9 oraz MSSF 15.
c) Zmiany do MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach: Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem – odroczenie stosowania na czas nieokreślony
Zmiany dotyczą sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz wyjaśniają, że ujęcie zysku lub straty w transakcjach z udziałem jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia zależy od tego, czy sprzedane lub wniesione aktywa stanowią przedsięwzięcie.
d) KIMSF 23 Niepewność interpretacji dotyczących podatku dochodowego - obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2019 roku
Interpretacja wyjaśnia jak odzwierciedlić w sprawozdaniu finansowym niepewność związaną z ujmowaniem podatku dochodowego. Interpretacja dotyczy sytuacji gdy ujęcie danej transakcji lub okoliczności w prawie podatkowym jest niejasne lub sytuacji gdy jednostka nie jest pewna czy organy podatkowe zaakceptują podejście jednostki lub jej interpretację prawa podatkowego.
e) Zmiany do MSR 28"Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" - Udziały długoterminowe w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach (opublikowane w dniu 12 października 2017 roku, obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2019)
Celem zmiany jest wskazanie w jaki sposób wycenić udziały długoterminowe w jednostkach stowarzyszonych lub wspólnych przedsięwzięciach. Dodano paragraf 14A w celu wyjaśnienia, że jednostka stosuje MSSF 9, w tym wymogi dotyczące utraty wartości, do długoterminowych udziałów w jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu, które stanowią część inwestycji netto w jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu, ale do których metoda praw własności nie jest stosowana. Skreślono paragraf 41 ponieważ Rada uznała, że powtórzyła w nim wymogi zawarte w MSSF 9 i wprowadziła zamieszanie w rachunkowości w odniesieniu do długoterminowych udziałów.
- f) Poprawki do MSSF (2015-2017) zmiany w ramach procedury wprowadzania corocznych poprawek do MSSF obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2019 roku
- Zmiana do MSSF 3 Połączenia jednostek MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne Precyzuje, co następuje:
- a) jednostka dokonuje ponownej wyceny udziału we wspólnej działalności, która spełnia definicję przedsięwzięcia, gdy uzyskuje nad nim kontrolę.
- b) jednostka nie dokonuje ponownej wyceny udziału we wspólnej działalności, która spełnia definicję przedsięwzięcia, jeśli zmiana udziału we wspólnej działalności powoduje powstanie współkontroli lub jej utrzymanie.
- Zmiana do MSR 12 Podatek dochodowy Precyzuje, iż konsekwencje podatkowe wypłaty dywidend są ujmowane w taki sam sposób jak innych transakcji.
- Zmiana do MSR 23 Koszty finansowania zewnętrznego Precyzuje, iż jednostka traktuje jako część finansowania zewnętrznego o ogólnym charakterze każde finansowanie związane z wytworzeniem aktywa, kiedy aktywo to jest gotowe do użytkowania lub sprzedaży
- g) Zmiany dotyczące MSR 19 Świadczenia pracownicze obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2019 roku
Zmiana ta wymaga, aby w przypadku zmian, ograniczeń lub rozliczenia programu określonych świadczeń jednostka:
- przyjmowała aktualne założenia w celu ustalenia kosztów bieżącego zatrudnienia oraz wartości bieżącej zobowiązania z tytułu określonych świadczeń dotyczącego pozostałego okresu,
- ujmowała w wyniku, jako "koszty przeszłego zatrudnienia" lub "zyski lub strat" z tytułu rozliczenia programu, kwoty wynikające z wyceny wartości bieżącej zobowiązania z tytułu określonych świadczeń, przed i po zmianie, przy obecnych założeniach i wartości godziwej aktywów programu na dzień dokonania zmiany, w tym także zmianę nadwyżki nierozpoznanej."
Według szacunków Spółki dominującej, wymienione wyżej standardy, interpretacje i zmiany do standardów nie będą miały istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki.
MSSF 16 ma zastosowanie w odniesieniu do rocznych okresów sprawozdawczych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku. Wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone w przypadku stosowania MSSF 15 Przychody z umów z klientami. Standard ten nie został jeszcze przyjęty przez Unię Europejską.
Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 16 Leasing zastąpi Międzynarodowy Standard Rachunkowości 17 Leasing oraz Interpretację KIMSF 4 Ustalenie, czy umowa zawiera leasing. MSSF 16, w odróżnieniu do obecnie stosowanego odrębnego sposobu rozpoznawania w sprawozdaniu finansowym leasingu operacyjnego oraz leasingu finansowego, wprowadza jednolity model księgowy dla wszystkich leasingów, w którym to modelu leasingobiorca ujmuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania leasingowanego aktywa oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania, w przypadku modelu kosztowego, podlega amortyzacji oraz odpisom z tytułu trwałej utraty wartości. Amortyzacja składników aktywów z tytułu prawa do użytkowania, która będzie prezentowana w kosztach operacyjnych oraz odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu, które będą prezentowane jako koszty finansowe, zastąpią opłaty z tytułu leasingu, które prezentowane są obecnie w kosztach operacyjnych.
W niniejszym sprawozdaniu finansowym Spółka klasyfikuje jako leasing operacyjny i prezentuje leasing samochodów. W nocie 41 zaprezentowano łączną kwotę przyszłych minimalnych opłat leasingowych z tytułu nieodwoływalnego leasingu operacyjnego na dzień 31 grudnia 2017 roku.
Spółka przeprowadziła proces analizy wpływu MSSF 16 na sprawozdanie finansowe. Jednakże, następujące kluczowe decyzje dotyczące sposobu implementacji MSSF 16 nie zostały jeszcze podjęte:
a) metoda przejścia na MSSF 16: pełna retrospektywnej czy też retrospektywna z łącznym efektem pierwszego zastosowania (bez przekształcania danych porównawczych),
b) zastosowania lub nie praktycznego rozwiązania w zakresie niedokonywania ponownej oceny czy umowa jest leasingiem lub zawiera leasing, czyli zastosowanie klasyfikacji obecnie stosowanej do umów zawartych przez Spółkę na dzień zastosowania MSSF 16, przy jednoczesnym rozpoznaniu aktywów i zobowiązań związanych z tymi umowami,
c) stosowania uproszczeń w zakresie leasingu krótkoterminowych oraz leasingu aktywów o niskiej wartości,
d) wyodrębniania jako osobnej pozycji składników aktywów z tytułu prawa użytkowania lub prezentowania ich razem z podobnymi aktywami własnymi.
Zarząd Spółki oczekuje, iż MSSF 16 nie będzie miał istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Spółki ale ze względu na powyższe, wiarygodne oszacowanie wpływu nie jest możliwe na tym etapie.
II. Założenie kontynuacji działalności gospodarczej i porównywalność sprawozdań finansowych
Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w okresie 12 miesięcy po ostatnim dniu bilansowym, czyli 31.12.2017 roku. Zarząd Spółki dominującej nie stwierdza na dzień podpisania sprawozdania istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuowania działalności w okresie 12 miesięcy po dniu bilansowym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia dotychczasowej działalności.
Do dnia sporządzenia rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2017 rok nie wystąpiły zdarzenia, które nie zostały, a powinny być ujęte w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego. Jednocześnie w niniejszym sprawozdaniu finansowym nie występują istotne zdarzenia dotyczące lat ubiegłych.
III. Zasady konsolidacji
Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej LSI Software obejmuje sprawozdanie finansowe Spółki LSI Software i jednostek (w tym jednostek współzależnych) kontrolowanych przez Spółkę LSI Software i jej jednostki zależne. Spółka posiada kontrolę, jeżeli:
- − posiada władzę nad danym podmiotem,
- − podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,
- − ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.
W przypadku wystąpienia sytuacji, która wskazuje na zmianę jednego lub kilku z powyżej wymienionych czynników sprawowania kontroli, Spółka weryfikuje swoja kontrole nad innymi jednostkami.
W przypadku gdy Spółka posiada mniej niż większość praw głosu w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu umożliwiają jej jednostronne kierowanie istotnymi działaniami tej jednostki oznacza to, ze sprawuje ona nad nią władzę. W celu oceny czy Spółka ma wystarczająca władzę, powinna ona przeanalizować szczególności:
- − wielkość pakietu praw głosu posiadanego przez Spółkę w porównaniu do wielkości pakietów głosów posiadanych przez innych udziałowców,
- − potencjalne prawa głosu posiadane przez Spółkę , innych udziałowców lub inne strony,
- − prawa wynikające z innych ustaleń umownych,
- − dodatkowe okoliczności, które mogą świadczyć że Spółka ma lub nie ma możliwości kierowania istotnymi działaniami w momentach podejmowania decyzji.
a) Jednostki zależne
Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od dnia przejęcia nad nimi kontroli przez Grupę. Przestaje się je konsolidować z dniem ustania kontroli. Przejęcie jednostek zależnych przez Grupę rozlicza się metodą nabycia. Koszt przejęcia ustala się jako wartość godziwą przekazanych aktywów, wyemitowanych instrumentów kapitałowych oraz zobowiązań zaciągniętych lub przejętych na dzień wymiany, powiększoną o koszty bezpośrednio związane z przejęciem. Możliwe do zidentyfikowania aktywa nabyte oraz zobowiązania i zobowiązania warunkowe przejęte w ramach połączenia jednostek gospodarczych wycenia się początkowo według ich wartości godziwej na dzień przejęcia, niezależnie od wielkości ewentualnych udziałów niekontrolujących. Nadwyżkę kosztu przejęcia nad wartością godziwą udziału Grupy w możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywach netto ujmuje się jako wartość firmy. Jeżeli koszt przejęcia jest niższy od wartości godziwej aktywów netto przejętej jednostki zależnej, różnicę ujmuje się bezpośrednio w rachunku zysków i strat.
Przychody i koszty, rozrachunki i niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy spółkami Grupy są eliminowane. Niezrealizowane straty również podlegają eliminacji, chyba, że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przez przekazany składnik aktywów. Zasady rachunkowości stosowane przez jednostki zależne zostały zmienione, tam gdzie było to konieczne, dla zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości stosowanymi przez Grupę.
b) Udziały/akcje niekontrolujące oraz transakcje z udziałowcami / akcjonariuszami niekontrolującymi
Udziały niekontrolujące obejmują nie należące do Grupy udziały w spółkach objętych konsolidacją. Udziały niekontrolujące ustala się jako wartość aktywów netto jednostki powiązanej, przypadających na dzień nabycia, akcjonariuszom spoza grupy kapitałowej. Zidentyfikowane udziały niekontrolujące w aktywach netto skonsolidowanych jednostek zależnych ujmuje się oddzielnie od udziału własnościowego jednostki dominującej w tych aktywach netto. Udziały niekontrolujące w aktywach netto obejmują:
(i) wartość udziałów niekontrolujących z dnia pierwotnego połączenia, obliczoną zgodnie z MSSF 3, oraz
(ii) zmiany w kapitale własnym przypadające na udział niekontrolujący począwszy od dnia połączenia.
Zyski i straty oraz każdy składnik innych całkowitych dochodów przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących. Łączne całkowite dochody przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących nawet wtedy, gdy w rezultacie udziały niekontrolujące przybierają wartość ujemną.
c) Jednostki stowarzyszone
Jednostki stowarzyszone to jednostki, na które Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz których nie kontroluje. Znaczący wpływ oznacza zdolność do uczestniczenia w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki finansowej i operacyjnej jednostki, w której dokonano inwestycji. Wywieranie znaczącego wpływu nie oznacza sprawowania kontroli lub współkontroli nad ta polityką. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są rozliczana metodą praw własności, a ujęcie początkowe następuje według kosztu.
Udział Grupy w wyniku finansowym jednostki stowarzyszonej od dnia nabycia ujmuje się w rachunku zysków i strat, zaś jej udział w zmianach stanu innych kapitałów od dnia nabycia – w pozostałych kapitałach. O łączne zmiany stanu od dnia nabycia koryguje się wartość bilansową inwestycji.
a) Wspólne ustalenia umowne (wspólne przedsięwzięcie i wspólna działalność)
Wspólne ustalenia umowne to umowa, w ramach której dwie lub więcej stron sprawuje współkontrolę, które ma formę albo wspólnej działalności albo wspólnego przedsięwzięcia.
Wspólnik wspólnej działalności ujmuje: swoje aktywa (w tym udział w aktywach posiadanych wspólnie), swoje zobowiązania (w tym udział w zobowiązaniach zaciągniętych wspólnie), przychody ze sprzedaży swojej części produkcji wynikającej ze wspólnej działalności, swoja część przychodów ze sprzedaży produkcji dokonanej przez wspólna działalność oraz swoje koszty (w tym udział we wspólnie poniesionych kosztach).
Wspólne przedsięwzięcie to wspólne ustalenie umowne, w ramach którego strony sprawujące nad nim współkontrolę posiadają prawa do aktywów netto tego ustalenia umownego. Wspólne ustalenia umowne to ustalenie, nad którym dwie lub więcej stron sprawuje współkontrolę, co oznacza umownie określony podział kontroli nad ustaleniem umownym, który występuję tylko wtedy, gdy decyzja dotyczy istotnych działań wymagających jednomyślnej zgody stron sprawujących współkontrolę. Wspólne przedsięwzięcia rozliczane są metodą praw własności, a ujęcie początkowe następuje według kosztu.
e) Spółki objęte rocznym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
Niniejsze roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe za okresy kończące się 31 grudnia 2017 roku i 31 grudnia 2016 roku obejmują następujące jednostki wchodzące w skład Grupy:
| Wyszczególnienie | Udział w ogólnej liczbie głosów (w %) | |||
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |||
| LSI Software S.A. | Jednostka dominująca | |||
| Softech Sp. z o.o. | 100 100 |
|||
| LSI Software s.r.o. | 100 | 100 | ||
| GiP Sp. z o.o. | 100 | - | ||
| Positive Software USA LLC | 100 | - |
e) Spółki nie objęte rocznym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
Niniejsze spółki nie objęte zostały rocznym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowe za okresy kończące się 31 grudnia 2017 roku
| Wyszczególnienie | Udział w ogólnej liczbie głosów (w %) |
Podstawa prawna nie objęcia Spółki konsolidacją |
|
|---|---|---|---|
| BluePocket S.A. | 50 | Utrata kontroli |
IV. Opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym metod wyceny aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów
Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, za wyjątkiem: pochodnych instrumentów finansowych, instrumentów finansowych według wartości godziwej, której zmiana ujmowana jest w rachunku zysków i strat, aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży, inwestycji w nieruchomości, które zostały wycenione według wartości godziwej.
Wartość bilansowa ujętych zabezpieczanych aktywów i zobowiązań jest korygowana o zmiany wartości godziwej, które można przypisać ryzyku, przed którym te aktywa i zobowiązania są zabezpieczane.
Niniejsze roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych ("PLN"), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN.
Prezentacja sprawozdań z uwzględnieniem segmentów działalności
W Grupie LSI Software dokonywana jest analiza marżowości (liczonej według metodologii wewnętrznej) w ujęciu produktowym i strukturalnym. Ujawnieniu podlega udział poszczególnych działów lub też produktów w wygenerowanej marży liczonej jako 100% (za porównywalne okresy).
Dla potrzeb analiz segmentów działalności Spółka nie sporządza rachunków wyników poszczególnych działów lub też produktów. Analiza taka nie jest wdrożona, gdyż poszczególne działy realizują swoje zadania z wykorzystaniem wspólnych zasobów i bezcelowe (sztuczne) jest przypisywanie im kosztów kluczami podziałowymi. Analogiczna sytuacja dotyczy produktów, których dystrybucja odbywa się z wykorzystaniem tych samych kanałów i zasobów.
Sporządzenie powyżej opisanych rachunków wyników pociągałoby za sobą dodatkowe koszty i zaangażowanie zasobów, które nie znajduje odzwierciedlenia w wartości otrzymanej informacji.
Przychody i koszty działalności operacyjnej
Przychody są wpływami korzyści ekonomicznych danego okresu (pomniejszonymi o obowiązujące podatki), powstałymi w wyniku (zwykłej) działalności gospodarczej Emitenta, skutkującymi zwiększeniem kapitału własnego, innym od zwiększenia kapitału wynikającego z wpłat udziałowców.
Kwotę przychodów wynikających z transakcji ustala się według wartości godziwej zapłaty z uwzględnieniem rabatów i skont. Przychody są ujmowane, jeżeli znaczące ryzyko i korzyści wynikające z prawa własności do towarów i produktów zostały przekazane nabywcy oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób.
Sprzedaż towarów ujmowana jest w momencie przekazania nabywcy znaczących ryzyk i korzyści wynikających z prawa własności towarów.
Przychody z tytułu świadczenia usług są ujmowane na podstawie stopnia zaawansowania ich realizacji, jeżeli wynik transakcji dotyczącej świadczenia usługi można oszacować w wiarygodny sposób. Procentowy stan zaawansowania realizacji usługi ustalany jest jako stosunek wykonanych prac na dany dzień w stosunku do całości prac, które mają być wykonane. Jeżeli wyniku transakcji dotyczącej świadczenia usługi nie można wiarygodnie oszacować, wówczas przychody uzyskiwane z tytułu takiego kontraktu są ujmowane tylko do wysokości poniesionych kosztów, które Spółki spodziewają się odzyskać.
Koszty działalności operacyjnej to koszty związane ze zwykłą działalnością spółek. Do kosztów operacyjnych zaliczane są koszty rodzajowe, głównie takie jak: wartość sprzedanych towarów koszt, koszty wynagrodzeń pracowników, koszty usług obcych oraz kosztu zużytych materiałów i energii.
Pozostałe przychody, koszty, zyski i straty
Pozostałe przychody i koszty operacyjne to pozycje pozostające w związku pośrednim z podstawową działalnością spółki. Koszty i przychody finansowe ujmowane są w wynikach okresu, którego dotyczą, za wyjątkiem kosztów bezpośrednio związanych z
nabyciem, budową składnika aktywów. Otrzymane zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy od jednostek zależnych ujmuje się w okresie ich otrzymania analizując tym samym zdolność spółki zależnej do jej wypłaty tj. czy posiada środki wystarczające na wypłatę.
Dotacje państwowe
Dotacje rządowe są ujmowane wtedy i tylko wtedy, gdy istnieje uzasadnione przekonanie, że jednostka gospodarcza spełni warunki związane z dotacją oraz że dotacja zostanie otrzymana.
Dotacja jest księgowana w ten sam sposób niezależnie od tego, czy została ona otrzymana w formie środków pieniężnych, czy też przybrała formę redukcji zobowiązań wobec rządu. Jeżeli dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana jako przychód (lub pomniejszenie kosztów) w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować. Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana na koncie przychodów przyszłych okresów, a następnie stopniowo, drogą równych odpisów rocznych, odnoszona do rachunku zysków i strat przez szacowany okres użytkowania związanego z nią składnika aktywów, poprzez zmniejszenie kosztów odpisu amortyzacyjnego. Dotacje prezentowane są w aktywach poprzez odjęcie kwoty dotacji od wartości składnika aktywów, który został nią sfinansowany w całości lub części.
Podatki
Spółki Grupy Kapitałowej LSI Software stanowią samodzielne podmioty dla rozliczeń z tytułu podatku dochodowego z budżetem, tym samym Grupa nie stanowi podatkowej grupy kapitałowej. Bieżący podatek dochodowy ujmowany jest metodą zobowiązań bilansowych w wartości nominalnej. Do ustalenia wartości w danym roku obrotowym przyjmowane są obowiązujące stawki podatku. Podatek dochodowy zagranicznych spółek zależnych ustalany jest według obowiązującego, lokalnego prawa podatkowego.
Podatek odroczony
Rezerwa na podatek odroczony tworzona jest metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych pomiędzy wartością podatkową aktywów i pasywów, a ich wartością wykazaną w sprawozdaniu finansowym. Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich istotnych dodatnich różnic przejściowych.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich istotnych ujemnych różnic przejściowych. Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego weryfikowana jest na każdy dzień bilansowy. Pozycja aktywów lub zobowiązanie podatkowe nie powstaje, jeśli różnica przejściowa powstaje z tytułu wartości firmy lub z tytułu pierwotnego ujęcia innego składnika aktywów lub zobowiązania w transakcji, która nie ma wpływu ani na wynik podatkowy ani na wynik księgowy.
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawana od przejściowych różnic podatkowych powstałych w wyniku inwestycji w podmioty zależne i stowarzyszone oraz wspólne przedsięwzięcia, chyba, że jednostka jest zdolna kontrolować moment odwrócenia różnicy przejściowej i jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnica przejściowa się nie odwróci.
Podatek odroczony ujmowany jest w rachunku zysków i strat, poza przypadkiem, gdy dotyczy on pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym. W tym ostatnim wypadku podatek odroczony jest również rozliczany bezpośrednio w kapitały własne. Podatek odroczony wykazywany jest przy zastosowaniu stawek podatkowych, które będą występować w okresie, w którym zgodnie z przewidywaniem nastąpi odwrócenie różnic przejściowych. Jeżeli nie ma pewności odwrócenia się ujemnych różnic przejściowych w okresie przewidzianym przez obowiązujące przepisy podatkowe spółki odstępują od ujmowania aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Pasywa z tytułu dodatnich różnic przejściowych tworzone są w pełnym zakresie, niezależnie od przyszłych rozliczeń z tytułu podatku dochodowego. Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie są persaldowane.
Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują budynki i budowle, w tym inwestycje w obcych obiektach, maszyny i urządzenia, sprzęt komputerowy, środki transportu i inne środki trwałe.
Budynki i budowle (za wyjątkiem nakładów w obcych obiektach), po początkowym ujęciu w wartości godziwej, wykazuje się w cenie nabycia stanowiącej równowartość zakładanego kosztu, pomniejszonego o umorzenie.
Rzeczowe aktywa trwałe wykazano według historycznej ceny nabycia lub kosztu wytworzenia po pomniejszeniu o umorzenie. Zdaniem Emitenta wartość bilansowa rzeczowych składników majątku trwałego nie odbiega zasadniczo od wartości godziwej.
Późniejsze nakłady uwzględnia się w wartości bilansowej danego środka trwałego lub ujmuje, jako odrębny środek trwały, w przypadku znaczących różnic w okresach ekonomicznej użyteczności wyodrębnionych części środka trwałego. Wszelkie pozostałe wydatki na naprawę i konserwację odnoszone są do rachunku zysków i strat.
Środki trwałe umarzane są metodą liniową począwszy od miesiąca ich gotowości do eksploatacji, w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności z wyłączeniem wartości rezydualnej.
Przyjęte okresy użytkowania:
- budynki budowle od 10 do 40 lat
- maszyny urządzenia od 3 do 10 lat
- środki transportu od 4 do 7 lat
- pozostałe środki trwałe od 3 do 10 lat
- grunty własne nie podlegają amortyzacji
Wartości niematerialne
Wartości niematerialne obejmują nabyte prawa majątkowe oraz koszty prac rozwojowych, użytkowane przez jednostkę. Pozostałe wartości niematerialne wyceniane są według historycznej ceny nabycia po pomniejszeniu o umorzenie, ponieważ zdaniem Jednostki ich wartość bilansowa nie odbiega zasadniczo od wartości godziwej.
Wartości niematerialne amortyzowane są metodą liniową w okresie przewidywanej ekonomicznej użyteczności, wartość rezydualna ma charakter pomijalny. Grupa nie posiada wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użyteczności.
Wartość firmy z konsolidacji nie podlega amortyzacji i jest na koniec każdego okresu weryfikowana pod kątem utraty wartości.
- Przyjęte okresy użytkowania:
- licencje na oprogramowanie 2 lata
- prace rozwojowe 5 lat
- znaki towarowe 5 lat
- prawa majątkowe 5 lat
Utrata wartości aktywów niefinansowych
Na każdy dzień bilansowy podmioty z Grupy dokonują analizy, czy występują obiektywne dowody na potwierdzenie, że poszczególne składniki aktywów niefinansowych utraciły wartość.
Nieruchomości inwestycyjne
Początkowe ujęcie nieruchomości inwestycyjnych następuje według ceny nabycia z uwzględnieniem kosztów transakcyjnych. Wartość bilansowa nieruchomości inwestycyjnych obejmuje koszt wymiany części składowej nieruchomości inwestycyjnej w chwili jego poniesienia, o ile spełnione są kryteria ujmowania, i nie obejmuje kosztów bieżącego utrzymania tych nieruchomości.
Po początkowym ujęciu nieruchomości inwestycyjne są wykazywane według wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych są ujmowane w zysku lub stracie w tym okresie, w którym powstały, z uwzględnieniem powiązanego wpływu na podatek odroczony.
Leasing
Umowy leasingu finansowego są aktywowane na dzień rozpoczęcia leasingu w wartości godziwej przedmiotu leasingu lub w kwocie równej wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych, jeżeli jest ona niższa od wartości godziwej. Późniejsza wycena następuje według wartości bieżącej przyszłych minimalnych opłat leasingowych.
Amortyzacja przedmiotu leasingu następuje od miesiąca ich gotowości do eksploatacji, przez okres leasingu lub szacowany okres użytkowania.
Inwestycje w jednostkach podporządkowanych
Inwestycje w jednostkach podporządkowanych to aktywa nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania z nich przychodów w formie dywidend lub innych pożytków. Wycenia się je według ceny nabycia pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Z wyjątkiem inwestycji w jednostkach zależnych, jednostkach współkontrolowanych i jednostkach stowarzyszonych ujmowanych w cenie nabycia zgodnie z MSR 27 i MSR 28, aktywa i zobowiązania finansowe są ujmowane i wyceniane zgodnie z MSR 39 "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena".
Aktywa i zobowiązania finansowe
Aktywa finansowe i zobowiązania finansowe wyceniane są w zależności od charakteru instrumentu finansowego według wartości godziwej w przypadku gdy instrumenty notowane są na giełdzie, bądź wyceniane według skorygowanej ceny nabycia ustalanej na podstawie wewnętrznej stopy zwrotu.
Do pozostałych zobowiązań finansowych zalicza się:
- zobowiązania z tytułu leasingu,
- zobowiązania z tytułu nabycia aktywów finansowych (udziały),
- zobowiązania z tytułu nabycia środków trwałych.
Zapasy
Towary handlowe przyjmuje się do magazynu w cenie nabycia.
Wycenę rozchodu stosuje się według zasady "pierwsze weszło- pierwsze wyszło", co zgodne jest z zapisami w polityce rachunkowości. Stany magazynowe na koniec roku wyceniane są w cenach nabycia i weryfikowane poprzez spis z natury. Grupa na każdy dzień bilansowy sporządza analizę wiekową towarów i na jej podstawie dokonuje odpisów aktualizujących.
Należności handlowe i pozostałe
Wycena należności na dzień bilansowy dokonywana jest w wartości godziwej zapłaty, po pomniejszeniu o odpisy aktualizujące. Odpisy aktualizujące tworzy się także na należności przeterminowane i nie przeterminowane o znacznym stopniu
prawdopodobieństwa nieściągalności, w wysokości wiarygodnie oszacowanej kwoty odpisu.
Odpisy te są zarachowywane w pozostałe koszty operacyjne lub w koszty finansowe, w zależności od rodzajów operacji gospodarczych, w wyniku, których należności powstały.
Rozliczenia międzyokresowe
Stosownie do zasady memoriału w księgach rachunkowych Spółek ujmowane są wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Koszty dotyczące przyszłych okresów sprawozdawczych Spółki zaliczają do czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, z podziałem na długo- i krótkoterminowe:
-
krótkoterminowe - to rozliczenia, które będą trwały nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia bilansowego,
-
długoterminowe - to rozliczenia mające trwać dłużej niż 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Podział ten ma charakter płynny i odpowiednio do zmiany okresu ich dalszego rozliczania od dnia bilansowego, będą następowały przeklasyfikowania rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Zaliczone do aktywów czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów są następnie, stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń odpisywane w ciężar odpowiednich kont wynikowych – aż do chwili, kiedy na wynik zostaną przeniesione wszystkie koszty zaliczone uprzednio do aktywów. Czas i sposób rozliczenia uzależniony jest od charakteru rozliczanych kosztów.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w banku i kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nie przekraczającym trzech miesięcy.
Środki pieniężne wycenia się w ich wartości nominalnej. W przypadku środków zgromadzonych na rachunkach bankowych, wartość nominalna obejmuje doliczone przez bank na dzień bilansowy odsetki, które stanowią przychody finansowe. Ujemne saldo rachunku bieżącego wykazywane jest jako składnik pozycji "Kredyty i pożyczki".
Aktywa przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana
Aktywa trwałe i grupy aktywów netto są klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość bilansowa zostanie odzyskana przede wszystkim w wyniku transakcji sprzedaży, a nie w wyniku ich dalszego użytkowania. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy składnik aktywów (lub grupa aktywów netto przeznaczonych do zbycia) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży, a wystąpienie transakcji sprzedaży jest bardzo prawdopodobne w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji. Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży a także grupy aktywów netto przeznaczonych do sprzedaży wyceniane są po niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia.
Kapitał zakładowy
Kapitał zakładowy jest ujmowany w bilansie skonsolidowanym w wysokości określonej w statucie jednostki dominującej i wpisanej w rejestrze sądowym.
Kapitał zakładowy wynika z objęcia akcji spółki dominującej przez jej akcjonariuszy i jest wykazany według wartości nominalnej, w wysokości stanowiącej iloczyn ilości akcji i wartości nominalnej jednej akcji zgodnej ze Statutem spółki oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.
Rezerwy
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na jednostce ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków, z którymi związane są korzyści ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny (świadczenia pracownicze), wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem.
Rezerwy na świadczenia pracownicze (odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe) tworzone są w ciężar kosztów działalności operacyjnej. Pozostałe rezerwy tworzone są w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych w zależności od okoliczności, z których zobowiązanie wynika.
Świadczenia pracownicze
Świadczenia pracownicze stanowią grupę zobowiązań i rezerw, które są wyliczane na podstawie wiarygodnych szacunków i dotyczą pracowników poszczególnych spółek. Rezerwy na zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych tworzone są w przypadkach, w których powyższy obowiązek wynika z obowiązujących przepisów prawa, funkcjonującego zakładowego systemu wynagradzania, zbiorowego układu pracy lub innych umów zawartych z pracownikami.
Spółki tworzą rezerwę na koszty kumulowanych płatnych nieobecności, które będą musiały ponieść w wyniku niewykorzystanego przez pracowników uprawnienia, a które to uprawnienie narosło na dzień bilansowy. Rezerwa na koszty kumulowanych płatnych nieobecności stanowi rezerwę krótkoterminową i nie podlega dyskontowaniu.
Kredyty bankowe i pożyczki
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według ceny nabycia odpowiadającej wartości godziwej otrzymanych środków pieniężnych, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem danego kredytu lub pożyczki. Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty i pożyczki są następnie wyceniane według skorygowanej ceny nabycia, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
Przy obliczaniu skorygowanej ceny nabycia uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane przy rozliczeniu zobowiązania. Zyski i straty są ujmowane w rachunku zysków i strat z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w przypadku naliczania odpisu.
Zobowiązania handlowe i pozostałe
Zobowiązania handlowe obejmują wszystkie zobowiązania z tytułu dostaw i usług niezależnie od umownego terminu ich zapłaty oraz tę część zobowiązań z pozostałych tytułów, która jest bezsporna i wymagalna na dzień bilansowy. Pozostałe zobowiązania są to te wszystkie zobowiązania, których nie można przyporządkować do zobowiązań handlowych.
Płatności w formie akcji
Płatności w formie akcji są ujmowane jako koszt świadczeń pracowniczych w okresie ich faktycznego świadczenia.
Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego ujmowane są jako koszty w okresie, w którym je poniesiono zgodnie z podejściem wzorcowym określonym w MSR 23.
Koszty finansowania zewnętrznego ujmowane są jako koszty w momencie ich poniesienia, chyba że można je przyporządkować bezpośrednio nabyciu, budowie lub wytworzeniu składnika aktywów. Są one wtedy aktywowane jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów.
Wypłata dywidend
Należne dywidendy zalicza się do przychodów finansowych na dzień powzięcia przez właściwy organ spółki uchwały o podziale zysku, chyba że w uchwale określono inny dzień prawa do dywidendy.
Płatności dywidend na rzecz udziałowców ujmuje się w księgach rachunkowych jako zobowiązanie w okresie, w którym nastąpiło ich zatwierdzenie przez Walne Zgromadzenie.
Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
a) Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Pozycje zawarte w sprawozdaniu finansowym wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym Spółka prowadzi działalność ("waluta funkcjonalna"). Sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotych polskich (PLN), który jest walutą funkcjonalną i walutą prezentacji Grupy.
b) Transakcje i salda
Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji. Zyski i straty kursowe z rozliczenia tych transakcji oraz wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w rachunku zysków i strat, o ile nie odracza się ich w kapitale własnym, gdy kwalifikują się do uznania za zabezpieczenie przepływów pieniężnych i zabezpieczenie udziałów w aktywach netto.
V. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
a) Profesjonalny osąd
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, miał profesjonalny osąd kierownictwa.
Klasyfikacja umów leasingowych
Grupa dokonuje klasyfikacji leasingu jako operacyjnego lub finansowego w oparciu o ocenę, w jakim zakresie ryzyko i pożytki z tytułu posiadania przedmiotu leasingu przypadają w udziale leasingodawcy, a w jakim leasingobiorcy. Ocena ta opiera się na treści ekonomicznej każdej transakcji.
Zawarte umowy leasingu środków transportu zakwalifikowano do kategorii leasingu finansowego. Spółki grupy nie rozpoznały umów, w których występowałaby jako leasingodawca.
b) Niepewność szacunków
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym.
Utrata wartości aktywów
Grupa na bieżąco kontroluje przydatność aktywów dla prowadzenia działalności. W przypadku gdy zaistnieją przesłanki do utraty wartości przez dany składnik aktywów, przeprowadzany jest test na utratę wartości.
Wycena rezerw
Rezerwy z tytułu świadczeń pracowniczych zostały oszacowane za pomocą metod aktuarialnych. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 43. Zmiana wskaźników finansowych będących podstawą szacunku tj. wzrost stopy dyskonta o 1% i spadek wskaźnika wynagrodzeń o 1% spowodowałyby spadek rezerwy o 0,1 tys. zł.
Rezerwy na koszty niewykorzystanych urlopów zostały oszacowane dla poszczególnych spółek na podstawie posiadanych informacji kadrowych i finansowo księgowych. Rezerwy wyliczane są na koniec roku obrotowego na podstawie faktycznej ilości dni niewykorzystanych urlopów w bieżącym okresie oraz powiększonej o ilość dni niewykorzystanych urlopów z okresów poprzednich. Otrzymana w ten sposób ilość dni dla każdego pracownika mnożona jest przez średnią stawkę dzienną opartą o średnie wynagrodzenie przyjęte do ustalenia wynagrodzenia za czas urlopu.
Rezerwy na niewykorzystane urlopy wyliczane są na koniec każdego roku, tzn. korekta rezerw o faktycznie poniesione koszty urlopów wykorzystanych dokonywana jest na koniec każdego roku.
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek wycenia się wykorzystując odpowiednie techniki wyceny. Przy wyborze odpowiednich metod i założeń Grupa kieruje się profesjonalnym osądem. Sposób ustalenia wartości godziwej poszczególnych instrumentów finansowych został przedstawiony w nocie 12 oraz nocie 46.
Ujmowanie przychodów
Grupa stosuje metodę procentowego zaawansowania prac przy rozliczaniu kontraktów długoterminowych. Stosowanie tej metody wymaga od Grupy szacowania proporcji dotychczas wykonanych prac do całości usług do wykonania. Gdyby proporcja ta była o 10% wyższa niż oszacowania Grupy, kwota przychodu zostałaby zwiększona o 100 tys. zł przy jednoczesnym zwiększeniu kosztów o 80 tys. zł.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
W roku 2017 dokonano zmiany szacunków związanych z przewidywanymi okresami ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych w GiP Sp. z o.o. Wydłużenie okresów amortyzacji spowodowało zmniejszenie kosztów działalności operacyjnej w roku 2017 o kwotę 152 tys. zł z jednoczesnym zmniejszeniem pozostałych przychodów operacyjnych z tytułu dotacji o kwotę 93 tys. zł. Powyższa zmiana będzie miała zbliżony wpływ na kolejne okresy sprawozdawcze.
Wartość firmy oraz wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania – test na utratę wartości
Zgodnie z polityką Grupy, Zarząd Jednostki Dominującej dokonuje na dzień 31 grudnia corocznego testu na utratę wartości ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne, do których przypisana jest wartość firmy, koszty niezakończonych prac rozwojowych oraz wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania. Na każdy śródroczny dzień bilansowy Zarząd Jednostki Dominującej dokonuje przeglądu przesłanek wskazujących na możliwość wystąpienia trwałej utraty wartości ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne, do których przypisana jest wartość firmy lub/i wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania. W przypadku zidentyfikowania takich przesłanek, test na utratę wartości przeprowadzany jest na śródroczny dzień bilansowy. Każdorazowo, przeprowadzenie testu na utratę wartości wymaga oszacowania wartości użytkowych ośrodków lub grupy ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne, do których przypisana jest wartość firmy lub/i wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania. Oszacowanie wartości użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek
lub ośrodki i ustalenia stopy dyskontowej, która jest następnie wykorzystywana do obliczenia wartości bieżącej tych przepływów.
VI. Zmiany zasad (polityki) rachunkowości
W roku 2017 nie nastąpiły zmiany w stosowanych zasadach (polityce) rachunkowości i nie odbiegają one w znaczący sposób od zasad wyceny wskazanych dla Grupy Kapitałowej w roku 2016. Zmianie nie uległy zasady ustalania wartości aktywów i pasywów oraz pomiaru wyniku finansowego.
DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Nota 1. PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY
Zgodnie z MSR 18 przychody ze sprzedaży produktów, towarów, materiałów i usług, po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług, rabaty i upusty są rozpoznawane w momencie, gdy znaczące ryzyko i korzyści wynikające z ich własności zostały przeniesione na kupującego.
Przychody ze sprzedaży i przychody ogółem Grupy prezentują się następująco:
| 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Działalność kontynuowana | ||
| Sprzedaż towarów i materiałów | 24 992 | 16 777 |
| Sprzedaż produktów | 5 448 | 3 768 |
| Sprzedaż usług | 17 128 | 12 539 |
| SUMA przychodów ze sprzedaży | 47 568 | 33 084 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 1 398 | 2 369 |
| Przychody finansowe | 251 | 63 |
| SUMA przychodów ogółem z działalności kontynuowanej | 49 217 | 35 516 |
| Przychody z działalności zaniechanej | 0 | 0 |
| SUMA przychodów ogółem | 49 217 | 35 516 |
Przychody z działalności zaniechanej nie wystąpiły.
Nota 2. SEGMENTY OPERACYJNE
Grupa przyjęła jako podstawowy układ sprawozdawczy – podział na segmenty geograficzne, czyli związane z prowadzeniem działalności w różnych obszarach geograficznych określonych według kryterium lokalizacji rynków zbytu. Wyodrębnione zostały dwa segmenty:
- rynek krajowy (Polska),
- pozostałe kraje.
Dla potrzeb analiz segmentów działalności Grupa nie sporządza rachunków wyników poszczególnych działów lub też produktów. Analiza taka nie jest wdrożona, gdyż poszczególne spółki z Grupy jak i działy realizują swoje zadania z wykorzystaniem wspólnych zasobów i bezcelowe (sztuczne) jest przypisywanie im kosztów kluczami podziałowymi. Analogiczna sytuacja dotyczy produktów, których dystrybucja odbywa się z wykorzystaniem tych samych kanałów i zasobów.
Grupa działa przede wszystkim na terenie Polski. Przychody dotyczące segmentów poza terenem Polski wynoszą poniżej 5% odpowiednich wartości.
Przychody ze sprzedaży - szczegółowa struktura geograficzna
| 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| w PLN | Udział w % | w PLN | Udział w % | ||
| Kraj | 45 857 | 96% | 32 027 | 97% | |
| Eksport, w tym: | 1 711 | 4% | 1 057 | 3% | |
| Unia Europejska | 1 517 | 3% | 939 | 3% | |
| Kraje byłego ZSRR | 0% | 0 | 0% | ||
| USA | 3 | 0% | 0 | 0% | |
| Azja | 79 | 0% | 45 | 0% | |
| Pozostałe | 112 | 0% | 73 | 0% | |
| Razem | 47 568 | 100% | 33 084 | 100% |
Przychody według segmentów rynkowych
| 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| w PLN | Udział w % | w PLN | Udział w % | ||
| Retail, w tym: | 10 487 | 22% | 9 647 | 29% | |
| Towary | 5 973 | 57% | 4 865 | 50% | |
| Licencje | 832 | 8% | 835 | 9% | |
| Usługi, w tym: | 3 682 | 35% | 3 947 | 41% | |
| Opłaty stałe | 2 647 | - | 2 434 | - | |
| Hospitality, w tym: | 34 051 | 72% | 20 494 | 62% | |
| Towary | 17 390 | 51% | 9 898 | 48% | |
| Licencje | 4 616 | 14% | 2 933 | 14% | |
| Usługi, w tym: | 12 045 | 35% | 7 662 | 37% | |
| Opłaty stałe | 5 198 | - | 3 610 | - | |
| Inne, w tym: | 3 031 | 6% | 2 944 | 9% | |
| Towary | 1 629 | 54% | 2 013 | 68% | |
| Outsourcing | 1 150 | 38% | 620 | 21% | |
| Najem | 252 | 8% | 310 | 11% | |
| Razem, w tym: | 47 568 | 100% | 33 084 | 100% | |
| Towary | 24 992 | 53% | 16 777 | 51% | |
| Licencje | 5 448 | 11% | 3 768 | 11% | |
| Usługi | 15 726 | 33% | 11 609 | 35% | |
| Outsourcing | 1 150 | 2% | 620 | 2% | |
| Najem | 252 | 1% | 310 | 1% |
| Marża brutto według segmentów rynkowych | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 | |||||||
| w PLN | Udział w % | Wskaźnik rentowności |
w PLN | Udział w % | Wskaźnik rentowności |
|||
| Retail, w tym: | 2 936 | 22% | 28% | 2 492 | 27% | 26% | ||
| Towary | 1 884 | 64% | 32% | 1 845 | 74% | 38% | ||
| Licencje | 260 | 9% | 31% | 164 | 7% | 20% | ||
| Usługi | 792 | 27% | 21% | 483 | 19% | 12% | ||
| Hospitality, w tym: | 9 563 | 72% | 28% | 5 669 | 61% | 28% | ||
| Towary | 6 047 | 63% | 35% | 4 286 | 76% | 43% | ||
| Licencje | 1 424 | 15% | 31% | 675 | 12% | 23% | ||
| Usługi | 2 093 | 22% | 17% | 709 | 13% | 9% | ||
| Inne, w tym: | 818 | 6% | 27% | 1 083 | 12% | 37% | ||
| Towary | 492 | 60% | 30% | 836 | 77% | 42% | ||
| Outsourcing | 249 | 30% | 22% | 163 | 15% | 26% | ||
| Najem | 77 | 9% | 31% | 84 | 8% | 27% | ||
| Razem, w tym: | 13 317 | 100% | 28% | 9 244 | 100% | 28% | ||
| Towary | 8 423 | 63% | 34% | 6 967 | 75% | 42% | ||
| Licencje | 1 684 | 13% | 31% | 839 | 9% | 22% | ||
| Usługi | 2 884 | 22% | 18% | 1 191 | 13% | 10% | ||
| Outsourcing | 249 | 2% | 22% | 163 | 2% | 26% | ||
| Najem | 77 | 1% | 31% | 84 | 1% | 27% |
Nota 3. KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
| KOSZTY WEDŁUG RODZAJU | 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 |
|---|---|---|
| Amortyzacja | 3 370 | 2 978 |
| Zużycie materiałów i energii | 1 830 | 1 702 |
| Usługi obce | 9 038 | 6 694 |
| Podatki i opłaty | 595 | 474 |
| Wynagrodzenia | 11 198 | 8 135 |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 2 140 | 1 529 |
| Pozostałe koszty rodzajowe | 1 820 | 1 590 |
| Rezerwy gwarancyjne | 0 | 0 |
| Koszty według rodzajów ogółem, w tym: | 29 991 | 23 102 |
| Zmiana stanu produktów | -3 819 | -3 592 |
| Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki (wielkość ujemna) |
0 | 0 |
| Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) | -4 659 | -2 131 |
| Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) | -3 831 | -3 349 |
| Koszt wytworzenia sprzedanych produktów i usług | 17 682 | 14 030 |
| KOSZTY AMORTYZACJI I ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH UJĘTE W RZIS |
01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 |
|---|---|---|
| Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży: | 2 176 | 1 765 |
| Amortyzacja środków trwałych | 432 | 302 |
| Amortyzacja wartości niematerialnych | 1 744 | 1 463 |
| Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży: | 291 | 270 |
| Amortyzacja środków trwałych | 82 | 61 |
| Amortyzacja wartości niematerialnych | 209 | 209 |
| Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu: | 903 | 943 |
| Amortyzacja środków trwałych | 181 | 225 |
| Amortyzacja wartości niematerialnych | 722 | 718 |
| KOSZTY ZATRUDNIENIA | 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 |
|---|---|---|
| Wynagrodzenia | 11 198 | 8 135 |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 2 140 | 1 529 |
| Suma kosztów świadczeń pracowniczych, w tym: | 13 338 | 9 664 |
| Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży | 11 902 | 8 540 |
| Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | 817 | 627 |
| Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu | 619 | 497 |
Nota 4. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE
| POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE | 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 |
|---|---|---|
| Zysk ze zbycia majątku trwałego | 51 | 0 |
| Rozwiązanie rezerw* | 100 | 568 |
| Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość składników aktywów** |
110 | 584 |
| Zysk z tytułu przeszacowania nieruchomości inwestycyjnych do wartości godziwej |
0 | 223 |
| Uzyskane kary, grzywny i odszkodowania | 168 | 89 |
| Dotacje rządowe | 726 | 584 |
| Wynajem | 199 | 160 |
| Pozostałe | 44 | 161 |
| RAZEM | 1 398 | 2 369 |
| POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE | 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 |
|---|---|---|
| Strata ze zbycia majątku trwałego | 0 | 54 |
| Zawiązanie rezerw* | 1 | 190 |
| Utworzenie odpisów aktualizujących | 305 | 113 |
| Pozostałe | 192 | 179 |
| RAZEM | 498 | 536 |
| UTWORZENIE ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH WARTOŚĆ | 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 |
|---|---|---|
| Należności** | 199 | 0 |
| Zapasy** | -4 | 0 |
| RAZEM | 195 | 0 |
Nota 5. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE
| PRZYCHODY FINANSOWE | 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 |
|---|---|---|
| Przychody z tytułu odsetek | 66 | 60 |
| Nadwyżka dodatnich różnic kursowych | 185 | 0 |
| Pozostałe | 0 | 3 |
| RAZEM | 251 | 63 |
| KOSZTY FINANSOWE | 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 |
|---|---|---|
| Koszty z tytułu odsetek | 113 | 62 |
| Pozostałe | 12 | 86 |
| RAZEM | 125 | 148 |
Ujawnienia przychodów, kosztów, zysków lub strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych
| 01 .01 31 .12 .20 17 . – |
Ak ty wa fin an so we nia wy ce ne w śc i rto wa od ziw ej g nik p rze z w y fin an so wy |
fin Ak ty wa an so we nia ce ne wy w śc i g od ziw ej rto wa nik p rze z w y fin an so wy (w y zn ac zo ne p rzy tko p oc m zą wy uj ciu ) ę |
Ak ty wa fin an so we utr zy my wa ne do inu te rm aln oś ci wy ma g |
Ak ty wa fin an so we do stę do p ne da ży sp rze |
Po ki ży cz ud zie lon e i n ci ale żn oś wł as ne |
Zo bo wi nia ą za fin an so we nia wy ce ne w śc i rto wa od ziw ej g nik p rze z w y fin an so wy |
Po łe sta zo bo wi nia zo ą za fin an so we |
Ra ze m wy ce na ins ów tru nt me fin ch an so wy |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Prz ch od /ko tuł do szt ty y y y z u w y ce ny rto ść od ziw ej wa g |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| /ko Prz ch od szt ty tuł do y y y z u wy ce ny ść od ziw ej nie sio z k itał rto wa g p rze ne ap u wła sn eg o |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Prz ch od /ko tuł ds k szt ty ete y y y z u o |
0 | 0 | 0 | 0 | 66 | 0 | -11 3 |
-47 |
| Prz ch od ty tuł od set ek iąz y y z u zw an e akt i, któ ule ły ie w oś ci utr art am re g ac yw |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utw ie o dp is ów ak lizu ją ch tua orz en cy |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| ów Ro iąz ie o dp is ak tua lizu ją ch zw an cy |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| i/ s Zy sk tuł óż nic ku ch tra ty z ty u r rso wy |
185 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 5 |
| Zy sk i/st by cia in tów rat str y z e z um en fin ch an sow y |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kw nie sio z k itał ów wł ch ota p rze na ap as ny do ch ku sk ów i s tuł tra t z ty ra un zy u ia hu nko śc i za be iec ń sto sow an rac wo zp ze |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ko tuł liza cj i szt ty u r ea y z ins ntó ho dn ch tru me w p oc y |
12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 |
| Ra sk st rat ze m zy a |
17 3 |
0 | 0 | 0 | 66 | 0 | -11 3 |
12 6 |
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES 01.01.– 31.12.2017R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| 01 .01 – 3 1.1 2.2 01 6 |
Ak ty wa fin an so we nia ce ne wy w śc i rto wa od ziw ej g nik p rze z w y fin an so wy |
Ak fin ty wa an so we nia wy ce ne w śc i g od ziw ej rto wa nik p rze z w y fin an so wy (w y zn ac zo ne p rzy tko p oc zą wy m uj ciu ) ę |
Ak ty wa fin an so we utr zy my wa ne do te inu rm aln oś ci ma g wy |
Ak ty wa fin an so we do do stę p ne da ży sp rze |
ki Po ży cz ud zie lon e i n ale żn oś ci wł as ne |
Zo bo wi nia ą za fin an so we nia ce ne wy w śc i rto wa od ziw ej g nik p rze z w y fin an so wy |
Po sta łe zo bo wi nia zo ą za fin an so we |
Ra ze m ce na wy ów ins tru nt me fin ch an so wy |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Prz ch od /ko tuł do szt ty y y y z u w y ce ny ść od ziw ej rto wa g |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| /ko Prz ch od tuł do szt ty y y y z u wy ce ny ść od ziw ej nie sio z k itał rto wa g p rze ne ap u wła sn eg o |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Prz ch od /ko tuł ds k szt ty ete y y y z u o |
0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 0 | 0 | 33 |
| Prz ch od tuł od ek iąz ty set y y z u zw an e któ oś akt i, ule ły utr ie w art ci yw am re g ac |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utw ie o dp is ów ak lizu ją ch tua orz en cy |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ro iąz ie o dp is ów ak lizu ją ch tua zw an cy |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zy sk i/ s tuł óż nic ku ch tra ty z ty u r rso wy |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zy sk i/st by cia in tów rat str e z um en y z fin ch an sow y |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kw nie sio z k itał ów wł ch ota p rze na ap as ny ów do ch ku sk i s tra t z ty tuł ra un zy u ia hu nko śc i za be iec ń sto sow an rac wo zp ze |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ko szt ty tuł liza cj i y z u r ea ins ntó ho dn ch tru me w p oc y |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ra sk st rat ze m zy a |
0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 0 | 0 | 33 |
Nota 6. PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY
Główne składniki obciążenia podatkowego za lata zakończone 31 grudnia 2017 i 2016 roku przedstawiają się następująco:
| PODATEK DOCHODOWY WYKAZANY W RZIS | 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 |
|---|---|---|
| Bieżący podatek dochodowy | 785 | 776 |
| Dotyczący roku obrotowego | 785 | 776 |
| Odroczony podatek dochodowy | 29 | 224 |
| Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych | 29 | 224 |
| Obciążenie podatkowe wykazane w skonsolidowanym rachunku zysków i strat |
814 | 1 000 |
Wykazany w rachunku zysków i strat podatek odroczony stanowi różnicę między stanem rezerw i aktywów z tytułu podatku odroczonego na koniec i początek okresów sprawozdawczych.
| BIEŻĄCY PODATEK DOCHODOWY | 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 |
|---|---|---|
| Zysk przed opodatkowaniem | 5 853 | 5 512 |
| Przychody lat ubiegłych zwiększające podstawę do opodatkowania | 19 | 23 |
| Przychody wyłączone z opodatkowania | 1 566 | 1 890 |
| Koszty lat ubiegłych zmniejszające podstawę opodatkowania | 797 | 1 148 |
| Koszty niebędące kosztami uzyskania przychodów | 2 147 | 1 639 |
| Dochód do opodatkowania | 5 656 | 4 136 |
| Odliczenia od dochodu - darowizna, strata, ulga B+R | 2 133 | 52 |
| Podstawa opodatkowania | 3 523 | 4 084 |
| Podatek dochodowy przy zastosowaniu stawki 19% | 669 | 776 |
| Efektywna stawka podatku (udział podatku dochodowego w zysku przed opodatkowaniem) |
13,9% | 18,1% |
Część bieżąca podatku dochodowego ustalona została według stawki równej 19% dla podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Podatek dotyczący zagranicznych jurysdykcji podatkowych nie występuje.
| UJEMNE RÓŻNICE PRZEJŚCIOWE BĘDĄCE PODSTAWĄ DO TWORZENIA AKTYWA Z TYTUŁU PODATKU ODROCZONEGO |
31.12.2016 | zwiększenia | zmniejszenia | 31.12.2017 |
|---|---|---|---|---|
| Rezerwa na niewykorzystane urlopy | 132 | 63 | 0 | 195 |
| Pozostałe rezerwy | 132 | 0 | 0 | 132 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 1 168 | 58 | 284 | 942 |
| Niewypłacone delegacje | 0 | 16 | 0 | 16 |
| Ujemne różnice kursowe | 158 | 0 | 37 | 121 |
| Wynagrodzenia i ubezpieczenia społeczne płatne w następnych okresach |
216 | 26 | 0 | 242 |
| Odpisy aktualizujące udziały w innych jednostkach |
2 305 | 0 | 0 | 2 305 |
| Odpisy aktualizujące zapasy | 447 | 16 | 0 | 463 |
| Odpisy aktualizujące należności | 126 | 216 | 0 | 342 |
| Pozostałe | -147 | 0 | 0 | -147 |
| Suma ujemnych różnic przejściowych | 4 537 | 395 | 321 | 4 611 |
| stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku | 862 | 75 | 61 | 876 |
| DODATNIE RÓŻNICE PRZEJŚCIOWE BĘDĄCE PODSTAWĄ DO TWORZENIA REZERWY Z TYTUŁU PODATKU ODROCZONEGO |
31.12.2016 | zwiększenia | zmniejszenia | 31.12.2017 |
|---|---|---|---|---|
| Dodatnie różnice kursowe i naliczone odsetki | 311 | 144 | 0 | 455 |
| Wycena środków trwałych w leasingu | 1 600 | 150 | 163 | 1 587 |
| Przeszacowanie wartości jednostek | 242 | 223 | 242 | 223 |
| Suma dodatnich różnic przejściowych | 2 153 | 517 | 405 | 2 265 |
| stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu: |
409 | 98 | 77 | 431 |
Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Aktywo z tytułu podatku odroczonego | 876 | 862 |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność kontynuowana |
431 | 409 |
| Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego | 445 | 453 |
Nota 7. DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA
W prezentowanym okresie nie wystąpiła działalność zaniechana.
Nota 8. ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNA AKCJĘ
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Grupy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu. Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
Działalność kontynuowana i zaniechana
Wyliczenie zysku na jedną akcję zostało oparte na następujących informacjach:
| 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Zysk netto z działalności kontynuowanej | 5 039 | 4 512 |
| Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku przypadającego na jedną akcję |
5 039 | 4 512 |
| Efekt rozwodnienia: | 0 | 0 |
| - odsetki od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe |
0 | 0 |
| - odsetki od obligacji zamiennych na akcje | 0 | 0 |
| - instrument rozwadniający zysk 1 | 0 | 0 |
| Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku przypadającego na jedną akcję |
5 039 | 4 512 |
| Liczba wyemitowanych akcji | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 | |||||||
| Średnia ważona liczba akcji wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku na jedną akcję w szt. |
3 260 762 | 3 260 762 | ||||||
| Efekt rozwodnienia liczby akcji zwykłych | 0 | 0 | ||||||
| - opcje na akcje | 0 | 0 | ||||||
| - obligacje zamienne na akcje | 0 | 0 | ||||||
| - instrumenty rozwadniający zysk 1 | 0 | 0 | ||||||
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku na jedną akcję w szt. |
3 260 762 | 3 260 762 |
W okresie między dniem bilansowym a dniem sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie wystąpiły żadne transakcje dotyczące akcji zwykłych lub potencjalnych akcji zwykłych.
Nota 9. DYWIDENDY ZAPROPONOWANE LUB UCHWALONE DO DNIA ZATWIERDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
| Dywidenda z akcji zwykłych Zaliczka na dywidendę |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rok obrotowy zakończony: | Data wypłaty | Wielkość | Wartość na 1 Data wypłaty Wielkość akcje |
Wartość na 1 akcje |
||
| 31.12.2017 | - | 978 228,60 zł | 0,30 zł | 0 | 0 | 0 |
| 31.12.2016 | - | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nota 10. UJAWNIENIE ELEMENTÓW POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH
| 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Zmiany w nadwyżce z przeszacowania: | 0 | 0 |
| - Zwiększenie powstałe z przeszacowana aktywów w ciągu roku | ||
| - Zmniejszenie powstałe z przeszacowana aktywów w ciągu roku |
||
| Zyski (straty) z tytułu przeszacowania składników aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży: |
0 | 0 |
| - Zyski powstałe z przeszacowana aktywów w ciągu roku | ||
| - Straty powstałe z przeszacowana aktywów w ciągu roku | ||
| - Korekty z przekwalifikowania w rachunek zysków i strat | ||
| Efektywna część zysków i strat związanych z instrumentami zabezpieczającymi przepływy środków pieniężnych: |
0 | 0 |
| - Zyski powstałe w ciągu roku | ||
| - Straty powstałe w ciągu roku | ||
| - Korekty z przekwalifikowania w rachunek zysków i strat | ||
| - Korekta kwot przeniesionych do wstępnej wartości bilansowej pozycji zabezpieczanych |
||
| Zyski (straty) aktuarialne z programów określonych świadczeń emerytalnych: |
0 | 0 |
| Zyski aktuarialne z programów określonych świadczeń emerytalnych |
||
| Straty aktuarialne z programów określonych świadczeń emerytalnych |
||
| Różnice kursowe z wyceny jednostek działających za granicą | 0 | 0 |
| - Korekty z przekwalifikowania w rachunek zysków i strat | ||
| Udział w dochodach całkowitych jednostek stowarzyszonych | ||
| Podatek dochodowy związany z elementami pozostałych całkowitych dochodów |
||
| Suma dochodów całkowitych | 0 | 0 |
Nota 11. EFEKT PODATKOWY POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH
| 01 .01 -3 1.1 2.2 01 7 |
01 .01 -3 1.1 2.2 01 6 |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kw ota d p rze od atk iem op ow an |
Po da tek |
Kw ota p o od atk iu op ow an |
Kw ota d p rze od atk iem op ow an |
Po da tek |
Kw ota p o od atk iu op ow an |
|
| Prz ie ają tku ałe trw es za cow an rze czo we g o m g o |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zm ian oś ci g od ziw ej akt ów fin ch ett art a n o w yw an sow y do stę ch do da ży p ny sp rze |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Efe ntó kty ść ian rto ści od ziw ej ins tru wn a c zę zm wa g me w be iec zaj ch ływ śro dk ów ien ię ch żny za zp ą cy p rze p y p |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zy sk i ( ) akt ria lne ów ok reś lon ch str aty ua z p rog ram y św iad ń cze |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Po tał cj zos e p ozy e |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| ów Su do ch od łko wit ch ma ca y |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nota 12. WARTOŚĆ GODZIWA
Wyceny wartości godziwej gruntów i budynków Grupy na dzień 31 grudnia 2017 r. i 31 grudnia 2016 roku zostały przeprowadzone w oparciu o operat szacunkowy z dnia 19 sierpnia 2016 roku sporządzony przez niezależnego rzeczoznawcę niepowiązanego z Grupą, który jest członkiem Polskiej Izby Rzeczoznawstwa Majątkowego i ma odpowiednie kwalifikacje i aktualne doświadczenie w zakresie wyceny wartości godziwej nieruchomości. Zarząd jednostki zweryfikował wartość operatu szacunkowego na dzień 31.12.2017 i w jego ocenie nie uległy zmianie warunki rynkowe od dokonania powyższej wyceny.
| Wartość godziwa określona w oparciu o: | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Klasa aktywów / zobowiązań | Data wyceny | Razem | ceny notowane na aktywnym rynku Poziom 1 |
istotne dane obserwowalne Poziom 2 |
istotne dane nieobserwowal ne Poziom 3 |
|
| Aktywa wycenione w wartości godziwej | ||||||
| Nieruchomości inwestycyjne | ||||||
| - powierzchnie biurowe | 19.08.2016 | 223,0 | 223,0 | |||
| - powierzchnie handlowe | 31.12.2017 | 0,0 | 0,0 | |||
| Instrumenty pochodne | ||||||
| - kontrakt walutowy forward – EUR | 31.12.2017 | 0,0 | 0,0 | |||
| - kontrakt walutowy forward – USD | 31.12.2017 | 0,0 | 0,0 | |||
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | ||||||
| - akcje notowane na giełdzie | ||||||
| • sektor telekomunikacyjny |
31.12.2017 | 0,0 | 0,0 | |||
| sektor energetyczny • |
31.12.2017 | 0,0 | 0,0 | |||
| - akcje nienotowane na giełdzie | 31.12.2017 | 0,0 | 0,0 | |||
| - notowane instrumenty dłużne | ||||||
| • obligacje Skarbu Państwa |
31.12.2017 | 0,0 | 0,0 | |||
| • obligacje korporacyjne – sektor nowych technologii |
31.12.2017 | 0,0 | 0,0 | |||
| obligacje korporacyjne – sektor transportu • |
31.12.2017 | 0,0 | 0,0 | |||
| Przeszacowane rzeczowe aktywa trwałe | ||||||
| - nieruchomość biurowa | 19.08.2016 | 277,0 | 277,0 | |||
| Działalność zaniechana | 31.12.2017 | 0,0 | 0,0 | |||
| Aktywa, których wartość godziwa podlega ujawnieniu |
||||||
| Pożyczki udzielone i należności własne | ||||||
| - pożyczki udzielone jednostkom zależnym | 31.12.2017 | 0,0 | 0,0 | |||
| - pożyczki udzielone Zarządowi | 31.12.2017 | 0,0 | 0,0 | |||
| Zobowiązania wyceniane w wartości godziwej | ||||||
| Instrumenty pochodne | ||||||
| - kontrakt walutowy forward – GBP | 31.12.2017 | -9,0 | -9,0 | |||
| - kontrakt swap na stopę procentową | 31.12.2017 | 0,0 | 0,0 | |||
| Warunkowa zapłata (MSSF 3.58) | 31.12.2017 | 0,0 | 0,0 | |||
| Zobowiązania, których wartość godziwa podlega ujawnieniu |
||||||
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | ||||||
| - kredyt o oprocentowaniu zmiennym w EUR | 31.12.2017 | 0,0 | 0,0 | |||
| - kredyt o oprocentowaniu zmiennym w PLN | 31.12.2017 | 0,0 | 0,0 | |||
| - kredyt o oprocentowaniu stałym w GBP | 31.12.2017 | 0,0 | 0,0 |
W okresie zakończonym 31.12.2017 r. nie miały miejsce żadne przesunięcia między poziomami 1 i 2 hierarchii wartości godziwej.
Nota 13. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE
Struktura własnościowa
| STRUKTURA WŁASNOŚCIOWA - wartość netto | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Własne | 4 078 | 4 010 |
| Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu |
1 728 | 1 600 |
| Razem | 5 806 | 5 610 |
Rzeczowe aktywa trwałe, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom oraz stanowiące zabezpieczenie zobowiązań
| Tytuł zobowiązania / ograniczenia w dysponowaniu | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| - stanowiące zabezpieczenie kredytów i pożyczek własnych | 3 533 | 3 327 |
| - stanowiące zabezpieczenie kredytów i pożyczek obcych | 0 | 0 |
| - stanowiące zabezpieczenie innych zobowiązań | 0 | 0 |
| - użytkowane na podstawie umowy leasingu finansowego | 1 728 | 1 006 |
| Wartość bilansowa rzeczowych aktywów trwałych podlegających ograniczeniu w dysponowaniu lub stanowiących zabezpieczenie |
5 261 | 4 333 |
Spółki Grupy kapitałowej mają możliwość wykupu przedmiotów umów leasingowych po ich zakończeniu. Wysokość zobowiązań umownych z tego tytułu można zatem szacować jako 1% wartości przedmiotu leasingu.
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2017-31.12.2017 r.
| Wy óln ien ie sz cz eg |
Gr ty un |
Bu i i bu dy nk do wl e |
Ma szy ny i u dz ia rzą en |
Śr ki tra od ort ns p u |
łe śro Po sta zo dk i tr łe wa |
Śr od ki t ałe rw w bu do wi e |
Ra ze m |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wa ść bi lan br a d zie ń 0 1.0 1.2 01 7 rto utt so wa o n |
52 0 |
3 4 47 |
1 3 81 |
3 7 41 |
30 6 |
3 | 9 3 98 |
| rok u Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
0 | 28 4 |
189 | 97 8 |
33 | 20 2 |
1 6 86 |
| by cia śr od ków ały ch trw na - |
28 4 |
74 | 44 8 |
17 | 20 2 |
1 0 25 |
|
| nia wł kre sie śr od ków ały ch two trw rze we as ny m za wy - |
0 | ||||||
| ję cia j ed ste k g od ch p rze no os p arc zy - |
115 | 53 0 |
16 | 66 1 |
|||
| ch ów le ing art zaw y um as u - |
0 | ||||||
| ia p rze sza cow an - |
0 | ||||||
| nia otr ort ma ap zy u - |
0 | ||||||
| inn e - |
0 | ||||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 16 | 54 9 |
3 | 143 | 71 1 |
| zby cia - |
54 9 |
3 | 143 | 69 5 |
|||
| likw ida cj i - |
16 | 16 | |||||
| da ółk i za leż nej ży sp rze sp - |
0 | ||||||
| ia p rze sza cow an - |
0 | ||||||
| ies ien ia a ort wn p u - |
0 | ||||||
| inn e - |
0 | ||||||
| Wa ść bi lan br a d zie ń 3 1.1 2.2 01 7 rto utt so wa o n rok u |
52 0 |
3 7 31 |
1 5 54 |
4 1 70 |
33 6 |
62 | 10 37 3 |
| Um ie dz ie ń 0 1.0 1.2 01 7 r ok orz en na u |
0 | 64 0 |
1 19 4 |
1 7 18 |
23 6 |
0 | 3 7 88 |
| Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
0 | 78 | 194 | 1 0 00 |
48 | 0 | 1 3 20 |
| acj i ort am yz - |
78 | 79 | 52 5 |
32 | 71 4 |
||
| ia p rze sza cow an - |
0 | ||||||
| inn e - |
115 | 47 5 |
16 | 60 6 |
|||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 16 | 52 3 |
2 | 0 | 54 1 |
| likw ida cj i - |
16 | 16 | |||||
| da ży sp rze - |
2 | 2 | |||||
| ia p rze sza cow an - |
0 | ||||||
| inn e - |
52 3 |
52 3 |
|||||
| Um ie dz ie ń 3 1.1 2.2 01 ok 7 r orz en na u |
0 | 71 8 |
1 3 72 |
2 1 95 |
28 2 |
0 | 4 5 67 |
| Od isy ak tua liz uj 01 .01 .20 17 rok p ą ce na u |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| śc i utr aty rto wa - |
0 | ||||||
| inn e - |
0 | ||||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| óc ów od ie o dp is ak lizu ją ch tua wr en cy - |
0 | ||||||
| likw ida cj i lu b s da ży p rze - |
0 | ||||||
| inn e - |
0 | ||||||
| Od isy ak liz uj rok tua 31 .12 .20 17 p ce na ą u |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| róż nic ku ch licz ia s ozd ia tto rso wy ne z p rze en p raw an - |
0 | ||||||
| ść bi ie ń 3 Wa rto lan tto dz 1.1 2.2 01 7 r ok so wa ne na u |
52 0 |
3 0 13 |
18 2 |
1 9 75 |
54 | 62 | 5 8 06 |
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2016-31.12.2016 r.
| óln Wy ien ie sz cz eg |
Gr ty un |
Bu i i bu dy nk do wl e |
Ma szy ny i u dz ia rzą en |
Śr ki tra od ort ns p u |
łe śro Po sta zo dk i tr łe wa |
Śr od ki t ałe rw w bu do wi e |
Ra ze m |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wa ść bi lan br a d zie ń 0 1.0 1.2 01 6 rto utt so wa o n |
52 0 |
3 1 70 |
1 2 91 |
2 8 68 |
30 2 |
0 | 8 1 51 |
| rok u Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
0 | 27 7 |
90 | 1 2 62 |
15 | 3 | 1 6 47 |
| by cia śr od ków ały ch trw na - |
90 | 1 2 62 |
15 | 3 | 1 3 70 |
||
| ków nia wł kre sie śr od ały ch two trw wy rze we as ny m za - |
0 | ||||||
| ołą nia j ed k g od ch ste p cze no os p arc zy - |
0 | ||||||
| ch ów le ing art zaw um as y u - |
0 | ||||||
| ia p rze sza cow an - |
27 7 |
27 7 |
|||||
| nia otr ort zy ma ap u - |
0 | ||||||
| inn e - |
0 | ||||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 38 9 |
11 | 0 | 40 0 |
| zby cia - |
38 9 |
11 | 40 0 |
||||
| likw ida cj i - |
0 | ||||||
| ółk da ży i za leż nej sp rze sp - |
0 | ||||||
| ia p rze sza cow an - |
0 | ||||||
| ies ien ia a ort wn p u - |
0 | ||||||
| inn e - |
0 | ||||||
| ść bi zie ń 3 Wa rto lan br utt a d 1.1 2.2 01 6 so wa o n rok u |
52 0 |
3 4 47 |
1 3 81 |
3 7 41 |
30 6 |
3 | 9 3 98 |
| Um ie dz ie ń 0 1.0 1.2 01 6 rok orz en na u |
0 | 56 2 |
1 1 28 |
1 5 08 |
22 8 |
0 | 3 4 26 |
| ię nia Zw ks ty tuł ze , z u: |
0 | 78 | 66 | 42 6 |
19 | 0 | 58 9 |
| acj i ort am yz - |
78 | 66 | 42 6 |
19 | 58 9 |
||
| ia p rze sza cow an - |
0 | ||||||
| inn e - |
0 | ||||||
| nie j ia, Zm z t tuł sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 21 6 |
11 | 0 | 22 7 |
| likw ida cj i - |
0 | ||||||
| da ży sp rze - |
21 6 |
11 | 22 7 |
||||
| ia p rze sza cow an - |
0 | ||||||
| inn e - |
0 | ||||||
| ń 3 Um ie dz ie 1.1 2.2 01 6 r ok orz en na u |
0 | 64 0 |
1 1 94 |
1 7 18 |
23 6 |
0 | 3 7 88 |
| Od isy ak liz uj 01 .01 .20 16 rok tua p ą ce na u |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| utr aty rto śc i wa - |
0 | ||||||
| inn e - |
0 | ||||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| od óc ie o dp is ów ak lizu ją ch tua wr en cy - |
0 | ||||||
| likw ida cj i lub da ży sp rze - |
0 | ||||||
| inn e - |
0 | ||||||
| Od isy ak liz uj 31 .12 .20 16 rok tua p ą ce na u |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| róż nic ku ch licz ia s ozd ia tto rso ne p rze en p raw an wy z - |
0 | ||||||
| Wa ść bi lan dz ie ń 3 1.1 2.2 01 6 r ok rto tto so wa ne na u |
52 0 |
2 8 07 |
18 7 |
2 0 23 |
70 | 3 | 5 6 10 |
Wyceny wartości godziwej nieruchomości Grupy na dzień 31 grudnia 2017 r. zostały przeprowadzone w oparciu o operat szacunkowy z dnia 19 sierpnia 2016 roku sporządzony przez niezależnego rzeczoznawcę niepowiązanego z Grupą. Zarząd jednostki zweryfikował wartość operatu szacunkowego na dzień 31.12.2017 i w jego ocenie nie uległy zmianie warunki rynkowe od dokonania powyższej wyceny. Ponadto w 2016 roku dokonano przeszacowania w kwocie 277 tys. zł, która została odniesiona na wynik finansowy poprzedniego okresu.
Środki trwałe w budowie
| Sta 01 .01 .20 17 n n a |
Po nie sio kła dy ne na rok bro tow w u o y m |
Bu dy nk i, lok ale i ob iek ty inż nie rii y lą do j i w od j we ne |
Ur dz ia zą en hn icz i m tec ne as ny zy |
Śr od ki tra ort ns p u |
Inn śro dk i tr łe e wa |
Od isy ak liz uj tua p ce ą BZ na |
Sta n n a 31 .12 .20 17 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 | 20 2 |
143 | 0 | 0 | 0 | 0 | 62 |
| Ro zli cz en |
ie kła d ów na |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sta 01 .01 .20 16 n n a |
Po nie sio kła dy ne na rok bro tow w u o y m |
Bu dy nk i, lok ale i ob iek inż nie rii ty y lą do j i w od j we ne |
Ur dz ia en zą hn icz i m tec ne as zy ny |
Śr od ki tra ort ns p u |
Inn śro dk i tr łe e wa |
Od isy ak liz uj tua p ą ce BZ na |
Sta n n a 31 .12 .20 16 |
| 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Wartość i powierzchnia gruntów użytkowanych wieczyście (nie dotyczy Spółek zagranicznych)
| Ad ni ch śc i res eru om o |
ów Nr ks ię i w iec j lub zb ior ste g zy ów do ku nt me |
Nr dz iał ki |
Po wi ch nia dz iał ki erz 2] [ 31 .12 .20 17 m na |
Wa rto ść 3 1.1 2.2 01 7 na |
Po wi ch nia dz iał ki erz 2] [ 31 .12 .20 17 m na |
Wa rto ść 3 1.1 2.2 01 7 na |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ód 93 -12 0 Ł ź u l. Prz by sk ieg y sz ew o /17 17 6 8 |
- | 23 1/1 2, 23 1/5 8, 1/3 23 2 |
4 9 75 |
52 0 |
4 9 75 |
52 0 |
| ÓŁ OG EM |
4 9 75 |
52 0 |
4 9 75 |
52 0 |
Grunty oraz ich zabudowa stanowią zabezpieczenie na rzecz mBank S.A. z tytułu pozyskanych kredytów.
W prezentowanym okresie nie wystąpiła kapitalizacja kosztów finansowania zewnętrznego oraz nie dokonano odpisów z tytułu utraty wartości środków trwałych.
Leasingowane środki trwałe
| Śr | 31 .12 .20 17 |
31 .12 .20 16 |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| od ki t ałe rw |
Wa ść br rto utt o |
Um ie orz en |
Wa ść rto tto ne |
Wa ść br rto utt o |
Um ie orz en |
Wa ść rto tto ne |
|
| Nie ho ści ruc mo |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Ma i u dz ia szy ny rzą en |
37 | 3 | 34 | 0 | 0 | 0 | |
| Śro dk i tr ort an sp u |
2 1 53 |
47 3 |
1 6 80 |
1 7 43 |
162 | 1 5 81 |
|
| Po tał e ś rod ki t łe zos rwa |
25 | 11 | 14 | 25 | 6 | 19 | |
| Ra ze m |
2 2 15 |
48 7 |
1 7 28 |
1 7 68 |
16 8 |
1 6 00 |
Wartość bilansowa środków trwałych w tym maszyn i urządzeń użytkowanych na dzień 31 grudnia 2017 roku na mocy umów leasingu finansowego oraz umów dzierżawy z opcją zakupu wynosi 1 768 tys. PLN (na dzień 31 grudnia 2016 roku: 1 600 tysięcy PLN).
Nota 14. WARTOŚCI NIEMATERIALNE
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2017-31.12.2017 r.
| Wy óln ien ie sz cz eg |
Ko szt p rac y 1 j ch roz wo ow y |
2 Zn ak i to wa row e |
2 Pa i li j ten ty ce nc e |
ie Op rog ram ow an 2 ko ute mp row e |
2 Inn e |
i nie Wa rto śc ial ter ma ne bu do wi w e |
ółe Og m |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wa ść bi lan br a d zie ń 0 1.0 1.2 01 ok rto utt 7 r so wa o n u |
14 97 9 |
0 | 0 | 0 | 7 7 45 |
0 | 22 72 4 |
| Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
3 3 21 |
0 | 0 | 0 | 2 8 91 |
0 | 6 2 12 |
| by cia na - |
42 7 |
42 7 |
|||||
| ję cia j ed k g od ch ste p rze no os p arc zy - |
2 4 64 |
2 4 64 |
|||||
| inn e - |
3 3 21 |
3 3 21 |
|||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| zby cia - |
0 | ||||||
| likw ida cj i - |
0 | ||||||
| ia p rze sza cow an - |
0 | ||||||
| inn e - |
0 | ||||||
| ść ń 3 Wa rto bi lan br utt a d zie 1.1 2.2 01 7 r ok so wa o n u |
18 30 0 |
0 | 0 | 0 | 10 63 6 |
0 | 28 93 6 |
| Um ie dz ie ń 0 1.0 1.2 01 7 orz en na |
10 47 1 |
0 | 0 | 0 | 3 8 44 |
0 | 14 31 5 |
| Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
1 0 41 |
0 | 0 | 0 | 3 1 81 |
0 | 4 2 22 |
| ort acj i am yz - |
1 0 41 |
1 6 15 |
2 6 56 |
||||
| ia p rze sza cow an - |
0 | ||||||
| inn e - |
1 5 66 |
1 5 66 |
|||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
48 8 |
0 | 0 | 0 | 152 | 0 | 64 0 |
| likw ida cj i - |
0 | ||||||
| da ży sp rze - |
0 | ||||||
| ia p rze sza cow an - |
0 | ||||||
| inn e - |
48 8 |
152 | 64 0 |
||||
| Um ie dz ie ń 31 .12 .20 17 orz en na |
11 02 4 |
0 | 0 | 0 | 6 8 73 |
0 | 17 89 7 |
| Od isy ak liz uj tua 01 .01 .20 17 p ce na ą |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zw ię ks nia ty tuł ze , z u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| śc i utr aty rto wa - |
0 | ||||||
| inn e - |
0 | ||||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| od óc ie o dp is ów ak lizu ją ch tua wr en cy - |
0 | ||||||
| likw ida cj i lu b s da ży p rze - |
0 | ||||||
| inn e - |
0 | ||||||
| Od isy ak liz uj tua 31 .12 .20 17 p ce na ą |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - ró żn ice ku licz ia s ozd ia tto rso we ne z p rze en p raw an fin alu j i tę tac an sow eg o n a w p rez en |
0 | ||||||
| Wa ść bi lan dz ie ń 31 .12 .20 17 rok rto tto so wa ne na u |
7 2 76 |
0 | 0 | 0 | 3 7 63 |
0 | 11 03 9 |
1Wytworzone we własnym zakresie, 2 Zakupione/powstałe w wyniku połączenia jednostek gospodarczych
| óln Wy ien ie sz cz eg |
Ko szt y p rac 1 j ch roz wo ow y |
2 Zn ak i to wa row e |
2 Pa i li j ten ty ce nc e |
Op ie rog ram ow an 2 ko ute mp row e |
2 Inn e |
i nie Wa śc rto ial ter ma ne wi bu do e w |
ółe Og m |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wa ść bi lan br a d zie ń 0 1.0 1.2 01 6 r ok rto utt so wa o n u |
11 13 8 |
0 | 0 | 0 | 7 7 13 |
0 | 18 85 1 |
| Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
3 8 41 |
0 | 0 | 0 | 33 | 0 | 3 8 74 |
| by cia na - |
2 2 77 |
33 | 2 3 10 |
||||
| ia p rze sza cow an - |
|||||||
| ołą nia j ed k g od ch ste p cze no os p arc zy - |
|||||||
| inn e - |
1 5 64 |
1 5 64 |
|||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| zby cia - |
0 | ||||||
| likw ida cj i - |
1 | 1 | |||||
| ia p rze sza cow an - |
0 | ||||||
| inn e - |
0 | ||||||
| Wa ść bi lan br a d zie ń 3 1.1 2.2 01 6 r ok rto utt so wa o n u |
14 97 9 |
0 | 0 | 0 | 45 7 7 |
0 | 22 72 4 |
| Um ie dz ie ń 0 1.0 1.2 01 6 rok orz en na u |
9 4 03 |
0 | 0 | 0 | 2 5 21 |
0 | 11 92 4 |
| Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
1 0 68 |
0 | 0 | 0 | 1 3 23 |
0 | 2 3 91 |
| acj i ort am yz - |
1 0 68 |
1 3 23 |
2 3 91 |
||||
| ia p rze sza cow an - |
|||||||
| inn e - |
|||||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| likw ida cj i - |
|||||||
| da ży sp rze - |
|||||||
| ia p rze sza cow an - |
|||||||
| inn e - |
|||||||
| Um ie dz ie ń 3 rok 1.1 2. 20 16 orz en na u |
10 47 1 |
0 | 0 | 0 | 3 8 44 |
0 | 5 14 31 |
| Od isy ak liz uj 01 .01 . 2 01 6 rok tua p ą ce na u |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| śc i utr aty rto wa - |
0 | ||||||
| inn e - |
0 | ||||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| od óc ie o dp is ów ak lizu ją ch tua wr en cy - |
0 | ||||||
| likw ida cj i lu b s da ży p rze - |
0 | ||||||
| inn e - |
0 | ||||||
| Od isy ak liz uj 31 .12 . 2 01 6 rok tua p ą ce na u |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - ró żn ice ku licz ia s ozd ia tto rso we ne z p rze en p raw an fin alu j i tę tac an sow eg o n a w p rez en |
0 | ||||||
| Wa ść bi lan dz ie ń 3 1.1 2.2 01 6 rok rto tto so wa ne na u |
4 5 08 |
0 | 0 | 0 | 3 9 01 |
0 | 8 4 09 |
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 1.01.2016 - 31.12.2016 r.
1Wytworzone we własnym zakresie, 2 Zakupione/powstałe w wyniku połączenia jednostek gospodarczych
W prezentowanym okresie nie dokonano odpisów z tytułu utraty wartości wartości niematerialnych i prawnych.
Struktura własności
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Własne | 11 039 | 8 409 |
| Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu |
0 | 0 |
| Razem | 11 039 | 8 409 |
Nota 15. WARTOŚĆ FIRMY
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Softech Sp. z o.o. | 4 427 | 4 427 |
| LSI Software s.r.o. | 8 | 8 |
| GiP Sp. z o.o. | 2 514 | 0 |
| Wartość firmy (netto) | 6 949 | 4 435 |
Zmiany stanu wartości firmy z konsolidacji
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 4 435 | 3 427 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 2 514 | 1 008 |
| Zwiększenie stanu z tytułu przejęcia jednostki | 2 514 | 8 |
| Zwiększenia stanu z tytułu korekt wynikających z późniejszego ujęcia |
0 | 1 000 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 |
| Różnice kursowe netto z przeliczenia sprawozdania finansowego na walutę prezentacji |
0 | 0 |
| Wartość bilansowa brutto na koniec okresu | 6 949 | 4 435 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na początek okresu |
0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości ujęte w trakcie okresu | 0 | 0 |
| Pozostałe zmiany | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 0 |
| Wartość firmy (netto) | 6 949 | 4 435 |
Połączenia jednostek gospodarczych za okres od 01.01.2017 - 31.12.2017
| Wyszczególnienie | Data przejęcia | Procent przejętych instrumentów kapitałowych z prawem głosu |
Koszt połączenia jednostek gospodarczych |
Wartość godziwa aktywów netto jednostki przejmowanej przypadająca na jednostkę przejmującą |
Wartość firmy przejęta w ramach połączenia jednostek gospodarczych |
Nadwyżka udziału jednostki przejmującej w wartości godziwej aktywów netto nad kosztem połączenia* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GiP Sp. z o.o. | 01.02.2017 | 100% | 4 653 | 1 950 | 2 514 | - |
| Wartość ogółem | X | X | 4 653 | 1 950 | 2 514 | 0 |
* Należy wskazać pozycję rachunku zysków i strat, w której taką nadwyżkę ujęto
Wartość firmy powstała w wyniku połączenia jednostek gospodarczych oraz prawa autorskie o nieokreślonym okresie użytkowania zostały przyporządkowane do następujących ośrodków generujących środki pieniężne:
- ośrodek A -wartość firmy z przejęcia Softech Sp. z o.o.
- ośrodek B -wartość firmy z przejęcia GiP Sp. z o.o.
Ośrodek A
Odzyskiwalna wartość ośrodka A została ustalona na podstawie wartości użytkowej skalkulowanej na bazie prognozy przepływów środków pieniężnych opartej na zatwierdzonych przez wyższą kadrę kierowniczą budżetach finansowych obejmujących pięcioletni okres. Do prognoz przepływów środków pieniężnych zastosowano stopę dyskontową przed efektem podatkowym na poziomie 19% (2016: 19%), a przepływy wykraczające poza pięcioletni okres są szacowane z zastosowaniem stopy wzrostu na takim samym poziomie, co dotychczasowa stopa wzrostu Grupy Kapitałowej.
Ośrodek B
Odzyskiwalna wartość ośrodka B również została ustalona na podstawie wartości użytkowej przy wykorzystaniu prognoz przepływów środków pieniężnych opartych na zatwierdzonych przez wyższą kadrę kierowniczą budżetach finansowych obejmujących okres pięcioletni. Do prognoz przepływów środków pieniężnych zastosowano stopę dyskontową przed efektem podatkowym na poziomie 19% (2016: ośrodek funkcjonuje w ramach Grupy kapitałowej od dnia 1 lutego 2017 roku). Stopa wzrostu zastosowana do ekstrapolacji przepływów środków pieniężnych jednostki w tym segmencie wykraczających poza pięcioletni okres jest szacowana z zastosowaniem stopy wzrostu na takim samym poziomie, co dotychczasowa stopa wzrostu Grupy Kapitałowej.
Kluczowe założenia zastosowane do obliczenia wartości użytkowej
Obliczenie wartości użytkowej ośrodka A i ośrodka B jest najbardziej wrażliwe na następujące zmienne:
- Marża EBITDA;
- Stopy dyskontowe;
- Zwiększenie cen wynagrodzeń;
- Udział w rynku w okresie budżetowym; oraz
- Stopa wzrostu zastosowana do szacowania przepływów pieniężnych poza okres budżetowy.
Marża EBITDA – marża EBITDA bazuje na średnich wartościach osiągniętych w okresie trzech lat poprzedzających okres budżetowy. W okresie budżetowym, marża EBITDA wzrasta o prognozowany wskaźnik poprawy efektywności. Grupa zastosowała wskaźnik wzrostu 4% w skali roku dla ośrodka A oraz 30% w skali roku - dla ośrodka B.
Stopa dyskontowa – stopa dyskontowa odzwierciedla dokonane przez kierownictwo oszacowanie ryzyka typowego dla każdego ośrodka. Jest to wskaźnik stosowany przez kierownictwo w celu oszacowania efektywności (wyników) operacyjnych oraz przyszłych propozycji inwestycyjnych. Przy ustalaniu stóp dyskontowych dla każdego ośrodka generującego przepływy pieniężne uwzględniono zysk na 10-letnich obligacjach skarbowych na początek roku budżetowego.
Zwiększenie cen wynagrodzeń – Oszacowania dotyczące zmian cen wynagrodzeń dokonywane są na podstawie planowanych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w gospodarce. Prognozowane dane stosowane są wtedy, gdy są dostępne, w przeciwnym razie – jako wskaźnik przyszłych zmian stosuje się dane dotyczące zmian wynagrodzeń z przeszłości.
Założenia dot. udziału w rynku – Założenia te są istotne, ponieważ oprócz stosowania danych branżowych dla stopy wzrostu (jak opisano to poniżej) kierownictwo ocenia, w jaki sposób sytuacja majątkowa i finansowa Grupy może zmienić się w trakcie okresu budżetowego na tle konkurencji. Kierownictwo spodziewa się, że udział Grupy w rynku IT będzie w okresie budżetowym stabilny. Szacowana stopa wzrostu – Stopy wzrostu bazują na opublikowanych wynikach badań branżowych.
Wrażliwość na zmiany założeń
W przypadku oszacowania wartości użytkowej ośrodka A, kierownictwo jest przekonane, iż żadna racjonalnie możliwa zmiana jakiegokolwiek kluczowego założenia określonego powyżej nie spowoduje, że wartość bilansowa tego ośrodka znacząco przekroczy jego wartość odzyskiwalną.
Jeżeli chodzi o ośrodek B, istnieje możliwość wystąpienia racjonalnie uzasadnionych zmian przyjętych założeń i zmiany te mogą spowodować, iż wartość bilansowa ośrodka przekroczy jego wartość odzyskiwalną. Obecna wartość odzyskiwalna ośrodka B przekracza jego wartość bilansową o kwotę 5 913 tys. PLN. (2016: ośrodek funkcjonuje w ramach Grupy kapitałowej od dnia 1 lutego 2017 roku). Wpływ kluczowych założeń na wartość odzyskiwalną omówiono poniżej:
Nota 16. NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE
Nieruchomości inwestycyjne wyceniane w wartości godziwej
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 2 479 | 2 256 | |
| Zwiększenia stanu, z tytułu: | 0 | 223 | |
| - zysk netto wynikająca z przeszacowania do wartości godziwej | 0 | 223 | |
| Zmniejszenia stanu, z tytułu: | 0 | 0 | |
| - inne zmniejszenia | 0 | 0 | |
| Wartość bilansowa brutto na koniec okresu | 2 479 | 2 479 |
Wyceny wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych Grupy na dzień 31 grudnia 2017 r. i 31 grudnia 2016 roku zostały przeprowadzone w oparciu o operat szacunkowy z dnia 19 sierpnia 2016 roku sporządzony przez niezależnego rzeczoznawcę niepowiązanego z Grupą. Wybrany rzeczoznawca jest członkiem Polskiej Izby Rzeczoznawstwa Majątkowego i ma odpowiednie kwalifikacje i aktualne doświadczenie w zakresie wyceny wartości godziwej nieruchomości. Zarząd jednostki zweryfikował wartość operatu szacunkowego na dzień 31.12.2017 i w jego ocenie nie uległy zmianie warunki rynkowe od dokonania powyższej wyceny.
Nota 17. INWESTYCJE W JEDNOSTKACH POWIĄZANYCH WYCENIANYCH METODĄ PRAW WŁASNOŚCI
W związku z rezygnacją w dniu 10 marca 2015 roku dotychczasowego Prezesa Zarządu BluePocket S.A. oraz z niepowołaniem nowego Zarządu Spółki Emitent nie otrzymał do dnia sporządzenia niniejszego raportu Sprawozdania finansowego BluePocket S.A. za lata 2014 - 2017. Jednocześnie LSI Software S.A. w wyniku nie stawiania się na posiedzenia Rady Nadzorczej członków powołanych przez akcjonariusza Bastion Venture Fund sp. z o.o. S.K.A. nie jest w stanie samodzielnie powołać Zarządu BluePocket S.A., co oznacza faktyczny brak zdolności Emitenta do kierowania polityką finansową i operacyjną tej jednostki.
Nota 18. AKCJE / UDZIAŁY W JEDNOSTKACH PODPORZĄDKOWANYCH NIE OBJĘTYCH KONSOLIDACJĄ
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Akcje/ Udziały w spółkach nienotowanych na giełdzie (nie objęte konsolidacją) |
2 307 | 2 307 |
| Akcje spółek notowanych na giełdzie (nie objęte konsolidacją) | 0 | 0 |
| Razem | 2 307 | 2 307 |
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES 01.01.– 31.12.2017R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Inwestycje w jednostkach podporządkowanych nie objętych konsolidacją na dzień 31.12.2017 r.
| Na Sp ółk i, for iej ść kt óre j zw a ma p raw na , m sc ow o , w śc mi i s ię sie dz iba du e za rzą |
Wa ść ud zia ł ów rto w g by cia ce ny na |
Ko rek ty ak liz uj tua ą ce ść rto wa |
Wa ść rto bil an so wa ów ud zia ł |
Pro nt ce iad ch p os an y ów ud zia ł |
Pro nt ce iad ch p os an y ów łos g |
Po dy ni bj cia wo e o ę ko oli da cj ns ą |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S. zów Blu eP ket A. Rz oc es – |
2 3 07 |
2 3 07 |
0 | 50 % |
50 % |
Utr ata ko ntr oli |
| RA ZE M |
2 3 07 |
2 3 07 |
0 |
| Ka ita ł w łas p ny |
Ka ita ł z ak ład p ow y |
Po łe ka ita ły sta zo p |
/ s Zy sk tra ta tto ne |
ów Wa ść ak rto ty w |
Ak ałe ty trw wa |
Ak ob ty rot wa ow e |
ść zo Wa rto wi ń bo a ąz |
ść p Wa rto ów ch od rzy |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bra k d ch an y |
22 0 |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Inwestycje w jednostkach podporządkowanych nie objętych konsolidacją na dzień 31.12.2016 r.
| ółk óre Na Sp i, for iej ść kt j zw a ma p raw na , m sc ow o , w mi śc i s ię sie dz iba du e za rzą |
ów Wa ść ud zia ł rto w g by cia ce ny na |
Ko rek ty ak tua liz uj ą ce ść rto wa |
Wa ść rto bil an so wa ud zia ł ów |
Pro nt ce iad ch p os an y ud zia ł ów |
Pro nt ce iad ch p os an y łos ów g |
Po dy ni bj cia wo e o ę ko oli da cj ns ą |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S. zów Blu eP ket A. Rz oc es – |
2 3 07 |
2 3 07 |
0 | 50 % |
50 % |
Utr ko oli ata ntr |
| RA ZE M |
2 3 07 |
2 3 07 |
0 |
| Ka ita ł w łas p ny |
Ka ita ł z ak ład p ow y |
Po łe ka ita ły sta zo p |
Zy sk / s tra ta tto ne |
Wa ść ak ów rto ty w |
Ak ałe ty trw wa |
Ak ob ty rot wa ow e |
ść zo Wa rto bo wi ń ąz a |
ść p Wa rto ch od ów rzy |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bra k d ch an y |
22 0 |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Nota 19. POZOSTAŁE AKTYWA TRWAŁE
W latach 2016 - 2017 pozycja nie występowała.
Nota 20. AKTYWA FINANSOWE DOSTĘPNE DO SPRZEDAŻY
W latach 2016 - 2017 spółki tworzące Grupę Kapitałową nie posiadały aktywów finansowych kwalifikowanych jako przeznaczone do sprzedaży.
Nota 21. AKTYWA FINANSOWE WYCENIANE W WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ WYNIK FINANSOWY
W latach 2016 - 2017 pozycja nie występowała.
Nota 22. POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE
| Inwestycje długoterminowe | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: | 0 | 246 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 246 |
| RAZEM | 0 | 246 |
| Inwestycje krótkoterminowe | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: | 253 | 1 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 253 | 0 |
| Instrumenty zabezpieczające przepływy pieniężne | 0 | 4 |
| RAZEM | 253 | 5 |
Udzielone pożyczki
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Udzielone pożyczki, w tym: | 253 | 247 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 253 | 246 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości | 0 | 0 |
| Suma netto udzielonych pożyczek | 253 | 247 |
| - długoterminowe | 0 | 246 |
| - krótkoterminowe | 253 | 1 |
Udzielone pożyczki, w tym dla Zarządu
| Kwota | Wartość | Oprocentowanie | Zabezpieczenia | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pożyczkobiorca | pożyczki wg umowy |
bilansowa | nominalne | efektywne | Termin spłaty | ||
| Wg stanu na 31.12.2017 r. | |||||||
| Grzegorz Siewiera | 240 | 253 | 3,00% | 3,00% | 28-02-2018 | Weksel | |
| Wg stanu na 31.12.2016 r. | |||||||
| Grzegorz Siewiera | 240 | 246 | 3,00% | 3,00% | 28-02-2018 | Weksel | |
| Chochołowskie Termy Spółka z o.o. |
150 | 1 | 3,00% | 3,00% | 29-02-2016 | - |
Zmiana stanu instrumentów finansowych
| 01.01.– 31.12.2017 | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności |
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży |
Pożyczki udzielone i należności własne |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Pozostałe zobowiązania finansowe |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na początek okresu |
0 | 0 | 0 | 247 | 0 | 0 |
| Zwiększenia | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Udzielenie pożyczek | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Odsetki naliczone wg efektywnej stopy procentowej |
0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Spłata odsetek od pożyczek udzielonych |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Stan na koniec okresu | 0 | 0 | 0 | 253 | 0 | 0 |
| 01.01. – 31.12.2016 | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności |
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży |
Pożyczki udzielone i należności własne |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Pozostałe zobowiązania finansowe |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na początek okresu |
0 | 0 | 0 | 158 | 0 | 0 |
| Zwiększenia | 0 | 0 | 0 | 246 | 0 | 0 |
| Udzielenie pożyczek | 0 | 0 | 0 | 240 | 0 | 0 |
| Odsetki naliczone wg efektywnej stopy procentowej |
0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 157 | 0 | 0 |
| Spłata pożyczek udzielonych |
0 | 0 | 0 | 150 | 0 | 0 |
| Inne – przekwalifikowanie |
0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Stan na koniec okresu | 0 | 0 | 0 | 247 | 0 | 0 |
Instrumenty zabezpieczające przepływy pieniężne
| Aktywa finansowe | ||||
|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 | ||
| Wartość godziwa na początek okresu | 4 | 0 | ||
| Nabycie, założenie, zaciągnięcie | 0 | 4 | ||
| Zbycie, rozwiązanie, spłata | 4 | 0 | ||
| Wartość godziwa na koniec okresu | 0 | 4 | ||
| - długoterminowe | 0 | 0 | ||
| - krótkoterminowe | 0 | 4 |
| Typ transakcji | Data zawarcia | Czas transakcji | Kwota bazowa | Wartość godziwa |
|---|---|---|---|---|
| Wg stanu na dzień 31.12.2017 r. | -9 | |||
| Wycena forward w USD | 16.11.2017 | 16.01.2018 | 76 | -9 |
| Wg stanu na dzień 31.12.2016 r. | 4 | |||
| Wycena forward w USD | 27-12-2016 | 24-01-2017 | 551 | -6 |
| Wycena forward w USD | 03-11-2016 | 26-01-2017 | 253 | 16 |
| Wycena forward w USD | 30-12-2016 | 23-03-2017 | 724 | -6 |
Wynik na instrumentach zabezpieczających przepływy pieniężne ujęte bezpośrednio w dochodach całkowitych
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|---|
| Skumulowany wynik osiągnięty na instrumentach finansowych zabezpieczających przepływy pieniężne na początek okresu |
4 | 0 | |
| Kwota ujęta w dochodach całkowitych w okresie sprawozdawczym z tytułu zawartych skutecznych transakcji zabezpieczających |
0 | 0 | |
| Wycena odniesiona w rachunek zysków i strat | -4 | 4 | |
| Kwota przeniesiona z dochodów całkowitych do rachunku zysków i strat w okresie obrotowym |
0 | 0 | |
| Skumulowany w dochodach całkowitych wynik osiągnięty na instrumentach finansowych zabezpieczających przepływy pieniężne na koniec okresu |
0 | 4 |
Nota 23. ZAPASY
Zapasy wyceniane są według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od ich ceny sprzedaży netto możliwej do uzyskania na dzień bilansowy. Wartość netto możliwa do uzyskania jest oszacowaną ceną sprzedaży dokonywanej w toku bieżącej działalności gospodarczej, pomniejszona o szacowane koszty wykończenia oraz koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Towary | 3 097 | 2 660 |
| Zapasy brutto | 3 097 | 2 660 |
| Odpis aktualizujący stan zapasów | 239 | 224 |
| Zapasy netto, w tym: | 2 858 | 2 436 |
| - wartość bilansowa zapasów wykazana w wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży |
0 | 0 |
| - wartość bilansowa zapasów stanowiących zabezpieczenie zobowiązań |
0 | 0 |
Zapasy w okresie od 01.01. – 31.12.2017 r.
| Wyszczególnienie | materiały | półprodukty i produkcja w toku |
produkty gotowe |
towary | Razem |
|---|---|---|---|---|---|
| Wartość zapasów ujętych jako koszt w okresie | 0 | 0 | 0 | 378 | 378 |
| Odpisy wartości zapasów ujęte jako koszt w okresie | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpisy wartości zapasów odwrócone w okresie | 0 | 0 | 0 | 4 | 4 |
Analiza wiekowa zapasów w okresie od 01.01. – 31.12.2017 r.
| Wyszczególnienie | 0-90 | 91-180 | 181-360 | >360 | Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Towary (brutto) | 1 383 | 584 | 398 | 732 | 3 097 | |
| Towary (odpisy) | 0 | 0 | 0 | 239 | 239 | |
| Towary (netto) | 1 383 | 584 | 398 | 493 | 2 858 |
Zmiany stanu odpisów aktualizujących zapasy
| Wyszczególnienie | Odpisy aktualizujące materiały |
Odpisy aktualizujące półprodukty i produkty w toku |
Odpisy aktualizujące produkty gotowe |
Odpisy aktualizujące towary |
Razem odpisy aktualizujące zapasy |
|---|---|---|---|---|---|
| Stan na dzień 01.01.2017 roku | 0 | 0 | 0 | 224 | 224 |
| Zwiększenia, w tym: | 0 | 0 | 0 | 19 | 19 |
| - inne | 0 | 0 | 0 | 19 | 19 |
| Zmniejszenia, w tym: | 0 | 0 | 0 | 4 | 4 |
| - rozwiązanie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi |
0 | 0 | 0 | 4 | 4 |
| Stan na dzień 31.12.2017 roku | 0 | 0 | 0 | 239 | 239 |
| Stan na dzień 01.01.2016 roku | 0 | 0 | 0 | 325 | 325 |
| Zwiększenia, w tym: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, w tym: | 0 | 0 | 0 | 101 | 101 |
| - rozwiązanie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi |
0 | 0 | 0 | 101 | 101 |
| Stan na dzień 31.12.2016 roku | 0 | 0 | 0 | 224 | 224 |
Przyczyną utworzenia odpisów aktualizujących wartość zapasów jest ich długi okres zalegania i związana z tym utrata wartości. W wartości zapasów nie kapitalizowano również kosztów finansowania zewnętrznego.
Nota 24. UMOWA O USŁUGĘ BUDOWLANĄ
Pozycja nie występuje.
Nota 25. NALEŻNOŚCI HANDLOWE
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|---|
| Należności handlowe | 8 284 | 7 483 | |
| - od jednostek powiązanych | 0 | 0 | |
| - od pozostałych jednostek | 8 284 | 7 483 | |
| Odpisy aktualizujące | 1 941 | 1 717 | |
| Należności handlowe brutto | 10 225 | 9 200 |
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 14-dniowy termin płatności.
Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem aktualizującym nieściągalne należności właściwym dla należności handlowych Grupy.
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE ROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES 01.01.– 31.12.2017R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Jednostki powiązane | ||
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na początek okresu |
0 | 0 |
| Zwiększenia, w tym: | 0 | 0 |
| - dokonanie odpisów na należności przeterminowane i sporne | ||
| Zmniejszenia w tym: | 0 | 0 |
| - wykorzystanie odpisów aktualizujących | ||
| Jednostki pozostałe | ||
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na początek okresu |
1 717 | 2 001 |
| Zwiększenia, w tym: | 398 | 130 |
| - dokonanie odpisów na należności przeterminowane i sporne | 312 | 130 |
| - nabycie jednostki zależnej | 86 | 0 |
| Zmniejszenia w tym: | 174 | 414 |
| - wykorzystanie odpisów aktualizujących | 98 | 414 |
| - rozwiązanie odpisów aktualizujących w związku ze spłatą należności |
76 | 0 |
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych od jednostek pozostałych na koniec okresu |
1 941 | 1 717 |
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na koniec okresu |
1 941 | 1 717 |
Należności handlowe dochodzone na drodze sądowej
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Należności handlowe skierowane na drogę postępowania sądowego |
1 941 | 1 717 |
| Odpisy aktualizujące wartość należności spornych | 1 941 | 1 717 |
| Wartość netto należności handlowych dochodzonych na drodze sądowej |
0 | 0 |
Nota 26. POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Pozostałe należności, w tym: | 1 208 | 480 |
| - z tytułu podatków, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych |
1 208 | 125 |
| - inne | 0 | 355 |
| Odpisy aktualizujące wartość należności pozostałych | 0 | 0 |
| Pozostałe należności brutto | 1 208 | 480 |
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Pozostałe należności, w tym: | 1 208 | 480 |
| od jednostek powiązanych | 0 | 0 |
| od pozostałych jednostek | 1 208 | 480 |
| Odpisy aktualizujące | 0 | 0 |
| Pozostałe należności brutto | 1 208 | 480 |
Nota 27. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| - ubezpieczenia majątkowe i prenumeraty | 159 | 103 |
| - faktury zaliczkowe | 149 | 102 |
| - pozostałe rozliczenia międzyokresowe | 34 | 0 |
| Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów | 342 | 205 |
Nota 28. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Środki pieniężne kasie i na rachunkach bankowych: | 2 834 | 383 |
| Kasa | 273 | 266 |
| Bank | 2 561 | 117 |
| Inne środki pieniężne: | 761 | 4 958 |
| Środki pieniężne w drodze | 1 | 0 |
| Lokaty overnight | 760 | 4 958 |
| Inne aktywa pieniężne: | 0 | 0 |
| Środki pieniężne w banku i w kasie przypisane działalności zaniechanej |
0 | 0 |
| Razem | 3 595 | 5341 |
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do jednego miesiąca, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2017 roku wynosi 3 595 tysięcy PLN (31 grudnia 2016 roku: 5 341 tysięcy PLN).
| Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Zabezpieczenie należytego wykonania umowy | 100 | 0 |
| Razem | 100 | 0 |
Na dzień 31 grudnia 2017 roku Grupa dysponowała niewykorzystanymi przyznanymi środkami kredytowymi w wysokości 1 675 tys. PLN (31 grudnia 2016 roku: 1 tys. PLN), w odniesieniu, do których wszystkie warunki zawieszające zostały spełnione.
| Środki pieniężne do dyspozycji jednostki, nie wykazywane w pozycji bilansowej |
31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Środki pieniężne ZFŚS | 28 | 25 |
| Dostępne, niewykorzystane środki pieniężne w ramach kredytu obrotowego |
1 675 | 1 |
| Razem | 1 703 | 26 |
Nota 29. KAPITAŁ ZAKŁADOWY
Kapitał zakładowy - struktura
| Seria/emisja rodzaj akcji |
Rodzaj uprzywilejo wania akcji |
Rodzaj ograniczenia praw do akcji |
Liczba akcji w szt. |
Wartość jednostkowa w zł. |
Wartość serii / emisji wg wartości nominalnej |
Sposób pokrycia kapitału |
Data rejestracji |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| seria A na okaziciela i imienne |
- | - | 600 | 1 | 600 | gotówka | 09-1998 |
| seria B imienne | 5 głosów | - | 400 | 1 | 400 | aport | 09-1999 |
| seria C imienne | - | - | 46 | 1 | 46 | gotówka | 09-1999 |
| seria C imienne | - | - | 29 | 1 | 29 | gotówka | 09-1999 |
| seria D imienne | - | - | 268 | 1 | 268 | gotówka | 09-1999 |
| seria E imienne | - | - | 236 | 1 | 236 | gotówka | 08-2000 |
| seria F imienne | - | - | 59 | 1 | 59 | gotówka | 08-2000 |
| seria G imienne | - | - | 428 | 1 | 428 | gotówka | 07-2006 |
| seria I imienne | - | - | 1 000 | 1 | 1 000 | gotówka | 03-2007 |
| seria J imienne | - | - | 195 | 1 | 195 | gotówka | 06-2008 |
Na dzień 27 kwietnia 2018 roku akcje imienne serii B łącznie w ilości 400 tys. są uprzywilejowane co do głosu, w ten sposób, że każdej z tych akcji przysługuje 5 (pięć) głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki, co daje łącznie 2.000 tys. głosów będących w posiadaniu Grzegorza Siewiery. Akcje wszystkich serii są jednakowo uprzywilejowane co do dywidendy oraz zwrotu z kapitału.
Kapitał zakładowy – struktura cd.
| Akcjonariusz | Liczba akcji | % kapitału akcyjnego | Liczba głosów | % głosów |
|---|---|---|---|---|
| SG Invest Sp. z o.o./ Grzegorz Siewiera |
1 000 000 | 30,67% | 2 600 000 | 53,49% |
| Yavin Limited / Piotr Kraska |
443 488 | 13,60% | 443 488 | 9,12% |
| Pozostali | 1 805 306 | 55,36% | 1 805 306 | 37,14% |
| LSI Software S.A. (akcje własne) |
11 968 | 0,37% | 11 968 | 0,25% |
| Razem | 3 260 762 | 100,00% | 4 860 762 | 100,00% |
Zmiana stanu kapitału zakładowego
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Kapitał zakładowy na początek okresu | 3 261 | 3 261 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 |
| - hiperinflacja | ||
| Kapitał zakładowy na koniec okresu | 3 261 | 3 261 |
Wszystkie wyemitowane akcje posiadają wartość nominalną wynoszącą 1 PLN i zostały w pełni opłacone.
Nota 30. KAPITAŁ ZAPASOWY ZE SPRZEDAŻY AKCJI POWYŻEJ CENY NOMINALNEJ
Pozycja nie występuje.
Nota 31. POZOSTAŁE KAPITAŁY
Zarząd Spółki LSI Software S.A. w wykonaniu uchwały Nr 7/2017 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 30 czerwca 2017 r. rozpoczął z dniem 23 października 2017 r. Program Skupu Akcji Własnych. Łącznie LSI Software SA do dnia 31 grudnia 2017 roku skupiło 11 968 akcji własnych, które stanowią 0,37% kapitału zakładowego i uprawniają do 11 968 głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki. Średnia cena zakupu jednej akcji wyniosła 12,50 PLN. W celu realizacji Programu Skupu Akcji Własnych Zwyczajne Walne Zgromadzenie podjęło uchwałę o utworzeniu kapitału rezerwowego w kwocie 2 060 tys. PLN.
Pozostałe kapitały
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Kapitał zapasowy | 12 924 | 13 096 |
| Kapitał z aktualizacji wyceny | 0 | 0 |
| Pozostały kapitał rezerwowy | 2 060 | 0 |
| Akcje własne (-) | -150 | -11 |
| RAZEM | 14 834 | 13 085 |
Zmiana stanu pozostałych kapitałów
| Wyszczególnienie | Kapitał zapasowy |
Kapitał z aktualizacji wyceny |
Kapitał rezerwowy |
Akcje własne | Razem |
|---|---|---|---|---|---|
| Stan na dzień 01.01.2017 r. | 13 096 | 0 | 0 | -11 | 13 085 |
| Zwiększenia w okresie: | 0 | 0 | 2 060 | 11 | 2 071 |
| Wycena aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Podatek odroczony z tyt. powyższej korekty | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wynik z tytułu zabezpieczeń przepływów pieniężnych |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Podatek odroczony z tyt. powyższej korekty | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Podział/ pokrycie zysku/straty netto | 0 | 0 | 2 060 | 0 | 2 060 |
| Element kapitałowy programu motywacyjnego dla pracowników |
0 | 0 | 0 | 11 | 11 |
| Zmniejszenia w okresie: | 172 | 0 | 0 | 150 | 322 |
| Wycena aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Podatek odroczony z tyt. powyższej korekty | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wynik z tytułu zabezpieczeń przepływów pieniężnych |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Podatek odroczony z tyt. powyższej korekty | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Podział/ pokrycie zysku/straty netto | 172 | 0 | 0 | 0 | 172 |
| Element kapitałowy programu motywacyjnego dla pracowników |
0 | 0 | 0 | 150 | 150 |
| Stan na dzień 31.12.2017 r. | 12 924 | 0 | 2 060 | -150 | 14 834 |
| Stan na dzień 01.01.2016 r. | 11 212 | 0 | 1 884 | -14 | 13 082 |
| Zwiększenia w okresie: | 1 884 | 0 | 0 | 3 | 1 887 |
| Wycena aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Podatek odroczony z tyt. powyższej korekty | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wynik z tytułu zabezpieczeń przepływów | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| pieniężnych Podatek odroczony z tyt. powyższej korekty |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Podział/ pokrycie zysku/straty netto | 1 884 | 0 | 0 | 0 | 1 884 |
| Element kapitałowy programu motywacyjnego dla pracowników |
0 | 0 | 0 | 3 | 3 |
| Zmniejszenia w okresie: | 0 | 0 | 1 884 | 0 | 1 884 |
| Wycena aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Podatek odroczony z tyt. powyższej korekty | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wynik z tytułu zabezpieczeń przepływów pieniężnych |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Podatek odroczony z tyt. powyższej korekty | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Podział/ pokrycie zysku/straty netto | 0 | 0 | 1 884 | 0 | 1 884 |
| Element kapitałowy programu motywacyjnego dla pracowników |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na dzień 31.12.2016 r. | 13 096 | 0 | 0 | -11 | 13 085 |
Nota 32. NIEPODZIELONY WYNIK FINANSOWY
Niepodzielony wynik obejmuje również kwoty, które nie podlegają podziałowi to znaczy nie mogą zostać wypłacone w formie dywidendy:
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Kwoty zawarte w pozycji niepodzielony wynik niepodlegające wypłacie w formie dywidendy : |
8 967 | 7 112 |
| Zyski z lat poprzednich | 8 967 | 7 112 |
| RAZEM | 8 967 | 7 112 |
Nota 33. KAPITAŁ PRZYPADAJĄCY NA AKCJONARIUSZY NIEKONTROLUJĄCYCH
Pozycja nie występuje.
Nota 34. KREDYTY I POŻYCZKI
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Kredyty w rachunku bieżącym | 825 | 1 931 |
| Kredyty bankowe | 1 429 | 477 |
| Suma kredytów i pożyczek, w tym: | 2 254 | 2 408 |
| - długoterminowe | 1 079 | 0 |
| - krótkoterminowe | 1 175 | 2 408 |
Struktura zapadalności kredytów i pożyczek
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Kredyty i pożyczki krótkoterminowe | 1 175 | 2 408 |
| Kredyty i pożyczki długoterminowe | 1 079 | 0 |
| - płatne powyżej 1 roku do 3 lat | 1 050 | 0 |
| - płatne powyżej 3 lat do 5 lat | 29 | 0 |
| - płatne powyżej 5 lat | 0 | 0 |
| Kredyty i pożyczki razem | 2 254 | 2 408 |
Kredyty i pożyczki – stan na 31.12.2017
| Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki |
Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] |
Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN] |
Efektywna stopa procentowa % |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
|---|---|---|---|---|---|
| mBank S.A. kredyt w rachunku bieżącym |
2 500 | 825 | Wibor + marża banku |
27.09.2018 | hipoteka umowna łączna na nieruchomości |
| mBank S.A. kredyt inwestycyjny |
1 750 | 1 429 | Wibor + marża banku |
31.01.2022 | hipoteka umowna łączna na nieruchomości |
| RAZEM | 4 250 | 2 254 |
Kredyty i pożyczki – stan na 31.12.2016
| Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki |
Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] |
Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN] |
Efektywna stopa procentowa % |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
|---|---|---|---|---|---|
| mBank S.A. kredyt inwestycyjny |
2 269 | 268 | Wibor + marża banku |
31-08-2017 | hipoteka umowna łączna na nieruchomości |
| mBank S.A. kredyt inwestycyjny |
553 | 81 | Libor + marża banku |
31-07-2017 | hipoteka umowna łączna na nieruchomości |
| mBank S.A. kredyt inwestycyjny |
300 | 41 | Wibor + marża banku |
31-08-2017 | hipoteka umowna łączna na nieruchomości |
| mBank S.A. kredyt w rachunku bieżącym |
2 000 | 2 000 | Wibor + marża banku |
28-09-2017 | hipoteka umowna łączna na nieruchomości |
| mBank S.A. kredyt inwestycyjny |
222 | 18 | Wibor + marża banku |
31-03-2017 | zastaw rejestrowy na samochodach marki Hyundai |
| RAZEM | 5 344 | 2 408 |
Struktura walutowa kredytów i pożyczek
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |||
|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | wartość w walucie |
wartość w PLN |
wartość w walucie |
wartość w PLN |
| PLN | 2 254 | 2 254 | 2 327 | 2 327 |
| EUR | 0 | 0 | 0 | 0 |
| USD | 0 | 0 | 0 | 0 |
| GBP | 0 | 0 | 0 | 0 |
| CHF | 0 | 0 | 20 | 81 |
| Kredyty i pożyczki razem | X | 2 254 | X | 2 408 |
Nota 35. POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Zobowiązania leasingowe | 729 | 1 168 |
| Zobowiązania z tytułu nabycia udziałów | 1 150 | 0 |
| Instrumenty zabezpieczające przepływy pieniężne | 9 | 0 |
| Inne | 0 | 0 |
| Razem zobowiązania finansowe | 1 888 | 1 168 |
| - długoterminowe | 522 | 715 |
| - krótkoterminowe | 1 366 | 453 |
Zobowiązania leasingowe
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Zobowiązania leasingowe krótkoterminowe | 207 | 453 |
| Zobowiązania leasingowe długoterminowe, w tym: | 522 | 715 |
| - od roku do pięciu lat | 522 | 715 |
| - powyżej pięciu lat | 0 | 0 |
| Zobowiązania leasingowe razem | 729 | 1 168 |
Instrumenty zabezpieczające przepływy pieniężne
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Wartość godziwa na początek okresu | 0 | 0 |
| Nabycie, założenie, zaciągnięcie | 9 | 0 |
| Wartość godziwa na koniec okresu | 9 | 0 |
| - długoterminowe | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 9 | 0 |
| Typ transakcji | Data zawarcia | Czas transakcji | Kwota bazowa | Wartość godziwa |
|---|---|---|---|---|
| Wg stanu na dzień 31.12.2017 r. | 9 | |||
| Wycena forward w USD | 16.11.2017 | 16.01.2018 | 76 | 9 |
| Wg stanu na dzień 31.12.2016 r. | -4 | |||
| Wycena forward w USD | 27-12-2016 | 24-01-2017 | 551 | 6 |
| Wycena forward w USD | 03-11-2016 | 26-01-2017 | 253 | -16 |
| Wycena forward w USD | 30-12-2016 | 23-03-2017 | 724 | 6 |
Wynik na instrumentach zabezpieczających przepływy pieniężne ujęte bezpośrednio w dochodach całkowitych
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Skumulowany wynik osiągnięty na instrumentach finansowych zabezpieczających przepływy pieniężne na początek okresu |
0 | 0 |
| Kwota ujęta w dochodach całkowitych w okresie sprawozdawczym z tytułu zawartych skutecznych transakcji zabezpieczających |
0 | 0 |
| Wycena odniesiona w rachunek zysków i strat | -9 | 0 |
| Kwota przeniesiona z dochodów całkowitych do rachunku zysków i strat w okresie obrotowym |
0 | 0 |
| Skumulowany w dochodach całkowitych wynik osiągnięty na instrumentach finansowych zabezpieczających przepływy pieniężne na koniec okresu |
-9 | 0 |
Nota 36. INNE ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE
Pozycja nie występuje.
Nota 37. ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE
Zobowiązania handlowe
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Zobowiązania handlowe | 5 995 | 5 013 |
| Wobec jednostek powiązanych | 0 | 0 |
| Wobec jednostek pozostałych | 5 995 | 5 013 |
Zobowiązania handlowe – struktura przeterminowania
| Nie | Przeterminowane, lecz ściągalne | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | przetermino wane |
< 90 dni | 91 – 180 dni | 181 – 360 dni | >360 dni |
| 31.12.2017 | 5 995 | 3 461 | 1 326 | 26 | 24 | 1 158 |
| Wobec jednostek powiązanych |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek pozostałych |
5 995 | 3 461 | 1 326 | 26 | 24 | 1 158 |
| 31.12.2016 | 5 013 | 2 346 | 1 484 | 81 | 0 | 1 102 |
| Wobec jednostek powiązanych |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek pozostałych |
5 013 | 2 346 | 1 484 | 81 | 0 | 1 102 |
Nota 38. POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu pozostałych podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób |
0 | 0 |
| prawnych | ||
| Pozostałe zobowiązania | 142 | 43 |
| Inne zobowiązania | 142 | 43 |
| Rozliczenia międzyokresowe bierne | 0 | 0 |
| Razem pozostałe zobowiązania | 142 | 43 |
| Nie | Przeterminowane, lecz ściągalne | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | przetermino wane |
61 – 90 dni | 91 – 180 dni | 181 – 360 dni | >360 dni |
| 31.12.2017 | 142 | 142 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek powiązanych |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek pozostałych |
142 | 142 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 31.12.2016 | 43 | 43 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek powiązanych |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek pozostałych |
43 | 43 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe – struktura przeterminowania
Nota 39. MAJĄTEK SOCJALNY ORAZ ZOBOWIĄZANIA ZFŚS
Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników na pełne etaty. Grupa tworzy taki fundusz i dokonuje okresowych odpisów w wysokości odpisu podstawowego /kwot uzgodnionych ze związkami zawodowymi. Ponadto Fundusz posiada rzeczowe aktywa trwałe. Celem Funduszu jest subsydiowanie działalności socjalnej Grupy, pożyczek udzielonych jej pracownikom oraz pozostałych kosztów socjalnych.
Grupa skompensowała aktywa Funduszu ze swoimi zobowiązaniami wobec Funduszu ponieważ aktywa te nie stanowią oddzielnych aktywów Grupy.
Tabele poniżej przedstawiają analitykę aktywów, zobowiązań, kosztów Funduszu oraz saldo netto.
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Środki trwałe wniesione do Funduszu | 0 | 0 |
| Pożyczki udzielone pracownikom | 0 | 0 |
| Środki pieniężne | 28 | 25 |
| Zobowiązania z tytułu Funduszu | 0 | 0 |
| Saldo po skompensowaniu | 28 | 25 |
| Odpisy na Fundusz w okresie obrotowym | 51 | 30 |
Zobowiązania inwestycyjne
Na dzień 31 grudnia 2017 roku Grupa zobowiązana jest do zapłaty na rzecz byłych udziałowców GiP Sp. z o.o. kwoty 1 150 tys. PLN z tytułu nabycia udziałów tejże spółki.
Nota 40. ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Poręczenie spłaty kredytu | 1 500 | 750 |
| Zobowiązania z tytułu gwarancji bankowych udzielonych w głównej mierze jako zabezpieczenie wykonania umów handlowych lub inwestycyjnych |
2 716 | 1 288 |
| Razem zobowiązania warunkowe | 4 216 | 2 038 |
Emitent udzielił ponownie poręczenia do wysokości 750 tys. PLN odnowionej umowy kredytu w rachunku bieżącym zawartej w dniu 25 października 2011 roku przez spółkę zależną Softech Sp. z o.o. z mBank S.A. W dniu 9 sierpnia LSI Software S.A. poręczyło do wysokości 750 tys. PLN kredyt w rachunku bieżącym zaciągnięty przez GiP Sp. z o.o. w mBank S.A.
Ponadto LSI Software S.A. udzieliła gwarancji następującym podmiotom spoza Grupy Kapitałowej:
-
- Leszek Guzowski w wysokości 383 tys. PLN z datą ważności do dnia 1 lutego 2018 r.
-
- Maciej Guzowski w wysokości 383 tys. PLN z datą ważności do dnia 1 lutego 2018 r.
-
- Marek Pawlak w wysokości 383 tys. PLN z datą ważności do dnia 1 lutego 2018 r.
-
- CaixaBank S.A.- w wysokości 57 tys. EUR z bezterminową datą ważności.
Z kolei Softech Sp. z o.o. udzieliła gwarancji terminowej zapłaty na rzecz POSIFLEX TECHNOLOGY INC o wartości 350 tys. USD z data ważności do dnia 31 grudnia 2018 r. oraz gwarancji zapłaty zobowiązań z tytułu umowy najmu na rzecz AmRest Sp. z o.o. w wysokości 111 tys. PLN.
Łączna wartość udzielonych przez Grupę gwarancji i poręczeń na dzień 31 grudnia 2017 roku wynosi 4.216 tys. PLN.
Zobowiązania warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń
| Wyszczególnienie | Gwarancja / poręczenie dla |
Tytułem | Waluta | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Poręczenie kredytu w rachunku bieżącym | Softech Sp. z o.o. | Kredyt | PLN | 750 | 750 |
| Poręczenie kredytu w rachunku bieżącym | GiP Sp. z o.o. | Kredyt | PLN | 750 | 0 |
| POSIFLEX | Gwarancja | ||||
| Gwarancja należytego wykonania umowy | TECHNOLOGY INC | USD | 350 | 300 | |
| Gwarancja zapłaty zobowiązań z tyt. umowy najmu | AmRest Sp. z o.o. | Gwarancja | PLN | 111 | 0 |
| Gwarancja terminowej zapłaty | Leszek Guzowski | Gwarancja | PLN | 383 | 0 |
| Gwarancja terminowej zapłaty | Maciej Guzowski | Gwarancja | PLN | 383 | 0 |
| Gwarancja terminowej zapłaty | Marek Pawlak | Gwarancja | PLN | 383 | 0 |
| Gwarancja bankowa | CaixaBank S.A. | Gwarancja | EUR | 57 | 0 |
| Gwarancja należytego wykonania umowy | SNEF Polska Sp. z o.o. | Gwarancja | PLN | 0 | 34 |
| Razem | 3 167 | 1 084 |
Nota 41. NALEŻNOŚCI I ZOBOWIĄZANIA DŁUGO I KRÓTKOTERMINOWE Z TYTUŁU LEASINGU FINANSOWEGO
Na dzień 31 grudnia 2017 roku oraz na dzień 31 grudnia 2016 przyszłe minimalne opłaty leasingowe z tytułu tych umów oraz wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych netto przedstawiają się następująco:
Zobowiązania z tytułu umów leasingu finansowego i umów dzierżawy z opcją zakupu
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |||
|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Opłaty minimalne |
Wartość bieżąca opłat |
Opłaty minimalne |
Wartość bieżąca opłat |
| W okresie 1 roku | 207 | 207 | 453 | 453 |
| W okresie od 1 do 5 lat | 522 | 522 | 715 | 715 |
| Powyżej 5 lat | ||||
| Minimalne opłaty leasingowe ogółem | 729 | 729 | 1 168 | 1 168 |
| Przyszły koszt odsetkowy | x | X | ||
| Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych, w tym: | 729 | 729 | 1 168 | 1 168 |
| - krótkoterminowe | 207 | 207 | 453 | 453 |
| - długoterminowe | 522 | 522 | 715 | 715 |
Przedmioty leasingu na dzień 31.12.2017 r.
| Wyszczególnienie | Grunty, budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|
| Środków transportu | 0 | 0 | 1 680 | 0 | 1 680 |
| Pozostałe środki trwałe | 0 | 0 | 0 | 14 | 14 |
| Maszyny i urządzenia | 0 | 34 | 0 | 0 | 34 |
| Wartość bilansowa netto przedmiotów leasingu |
0 | 34 | 1 680 | 14 | 1 728 |
Nota 42. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE PRZYCHODÓW
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Dotacje | 0 | 0 |
| Przychody przyszłych okresów | 798 | 376 |
| Faktury zaliczkowe | 798 | 208 |
| Pozostałe | 0 | 168 |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów, w tym: | 798 | 376 |
| - długoterminowe | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 798 | 376 |
Nota 43. REZERWA NA ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I PODOBNE
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe | 2 | 1 |
| Razem, w tym: | 2 | 1 |
| - długoterminowe | 1 | 1 |
| - krótkoterminowe | 1 | 0 |
Grupa wypłaca pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez Kodeks pracy. W związku z tym Grupa na podstawie własnej wyceny tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych. Kwotę tej rezerwy oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli:
Kwotę tej rezerwy oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli:
Zmiana stanu rezerw
| Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe |
Rezerwy na nagrody jubileuszowe |
Rezerwy na urlopy wypoczynkowe |
Rezerwy na pozostałe świadczenia pracownicze |
|
|---|---|---|---|---|
| Stan na 01.01.2017 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Utworzenie rezerwy | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Koszty wypłaconych świadczeń | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rozwiązanie rezerwy | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na 31.12.2017, w tym: | 2 | 0 | 0 | 0 |
| - długoterminowe | 1 | 0 | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na 01.01.2016 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Utworzenie rezerwy | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koszty wypłaconych świadczeń | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rozwiązanie rezerwy | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na 31.12.2016, w tym: | 1 | 0 | 0 | 0 |
| - długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nota 44. POZOSTAŁE REZERWY
| Wyszczególnienie | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Rezerwy na urlopy | 78 | 0 |
| Rezerwa restrukturyzacyjna | 0 | 20 |
| Rezerwa na koszty prowadzonych postępowań sądowych | 100 | 0 |
| Razem, w tym: | 178 | 20 |
| - długoterminowe | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 178 | 20 |
Zmiana stanu rezerw
| Wyszczególnienie | Rezerwy na naprawy gwarancyjne oraz zwroty |
Rezerwa restrukturyzacyjna |
Inne rezerwy | Ogółem |
|---|---|---|---|---|
| Stan na dzień 01.01.2017 | 0 | 20 | 0 | 20 |
| Utworzone w ciągu roku obrotowego | 0 | 178 | 0 | 178 |
| Wykorzystane | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rozwiązane | 0 | 20 | 0 | 20 |
| Stan na dzień 31.12.2017, w tym: | 0 | 178 | 0 | 178 |
| - długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 0 | 178 | 0 | 178 |
| Stan na dzień 01.01.2016 | 0 | 267 | 0 | 267 |
| Utworzone w ciągu roku obrotowego | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wykorzystane | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rozwiązane | 0 | 247 | 0 | 247 |
| Stan na dzień 31.12.2016, w tym: | 0 | 20 | 0 | 20 |
| - długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 0 | 20 | 0 | 20 |
Rezerwa restrukturyzacyjna
W roku 2015 Grupa utworzyła rezerwę restrukturyzacyjną w związku z planowanymi zmianami w strukturze Emitenta. W roku 2017 roku rezerwa na przewidywane koszty restrukturyzacji wewnętrznej w kwocie 20 tys. PLN została rozwiązana.
Nota 45. CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM
Poza instrumentami pochodnymi, do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Spółka, należą kredyty bankowe, , umowy leasingu finansowego i dzierżawy z opcją zakupu, środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność Spółki. Spółka posiada też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.
Spółka zawiera również transakcje z udziałem instrumentów pochodnych, przede wszystkim walutowe kontrakty terminowe typu forward. Celem tych transakcji jest zarządzanie ryzykiem walutowym powstającym w toku działalności Spółki oraz wynikających z używanych przez nią źródeł finansowania.
Zasadą stosowaną przez Spółkę obecnie i przez cały okres objęty badaniem jest nieprowadzenie obrotu instrumentami finansowymi za wyjątkiem lokowania nadwyżek środków pieniężnych w obligacje, z krótkim terminem wykupu i wyższym oprocentowaniem niż standardowe lokaty bankowe.
Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Spółki obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko związane z płynnością, ryzyko walutowe oraz ryzyko kredytowe. Zarząd weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka – zasady te zostały w skrócie omówione poniżej. Grupa monitoruje również ryzyko cen rynkowych dotyczące wszystkich posiadanych przez nią instrumentów finansowych.
Stopień narażenia na ryzyko rynkowe
| Stopień (wartość narażenia na ryzyko) | ||||
|---|---|---|---|---|
| Aktywa i zobowiązania finansowe 31.12.2017 |
Waluty | |||
| EUR | USD | Stopy procentowej | ||
| Pożyczki i należności | 0 | 0 | 240 | |
| Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
0 | 0 | 2 992 | |
| Instrumenty zabezpieczające – pasywa | 0 | 76 | 0 |
| Stopień (wartość narażenia na ryzyko) | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Aktywa i zobowiązania finansowe 31.12.2016 |
Waluty | ||||
| CHF | USD | Stopy procentowej | |||
| Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
0 | 0 | 0 | ||
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | 0 | 0 | 0 | ||
| Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności |
0 | 0 | 0 | ||
| Pożyczki i należności | 0 | 1 | 240 | ||
| Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
20 | 0 | 1 495 | ||
| Pozostałe zobowiązania finansowe wyceniane wg zamortyzowanego kosztu |
0 | 0 | 0 | ||
| Instrumenty zabezpieczające – aktywa | 0 | 0 | 0 | ||
| Instrumenty zabezpieczające – pasywa | 0 | 367 | 0 |
Ryzyko stopy procentowej
Narażenie Spółki na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim długoterminowych zobowiązań finansowych z tytułu zaciągniętych kredytów bankowych oraz zawartych umów leasingowych. Spółka zarządza kosztami oprocentowania poprzez korzystanie zarówno z zobowiązań o oprocentowaniu stałym, jak i zmiennym oraz udzielaniu pożyczek o oprocentowaniu zmiennym innym podmiotom dla zbilansowania ryzyka.
W związku z powyższym wrażliwość sprawozdania na zmiany stopy procentowej jest bardzo mała, ponieważ odsetki z tytułu leasingu i kredytów nie przekraczają 95 tys. zł rocznie. Ewentualna zmiana o 10% stopy procentowej skutkowałaby zmianą wyniku finansowego i kapitałów własnych na poziomie 10 tys. zł.
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto na racjonalnie możliwe zmiany stóp procentowych przy założeniu niezmienności innych czynników (w związku z oprocentowanymi aktywami i zobowiązaniami).
| Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na kapitał własny |
Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na kapitał własny |
||
|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2017 + X%/- X% |
31.12.2016 + 10%/- 10% |
||||
| - udzielone pożyczki | -1 | 0 | -1 | 0 | |
| Aktywa wyceniane w zamortyzowanym, koszcie, w tym |
-8 | 0 | 0 | 0 | |
| - otrzymane kredytu i pożyczki | -8 | 0 | -4 | 0 | |
| - inne | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ryzyko walutowe
Spółka narażona jest na ryzyko walutowe z tytułu zawieranych transakcji. Ryzyko takie powstaje w wyniku dokonywania przez jednostkę operacyjną sprzedaży lub zakupów w walutach innych niż jej waluta wyceny. Około 8% zawartych przez Spółkę transakcji sprzedaży wyrażonych jest w walutach innych niż waluta sprawozdawcza jednostki operacyjnej dokonującej sprzedaży, podczas gdy ponad 80%% kosztów nabycia towarów wyrażonych jest w tejże walucie sprawozdawczej.
Spółka stara się negocjować warunki zabezpieczających instrumentów pochodnych w taki sposób, by odpowiadały one warunkom zabezpieczanej pozycji i zapewniały dzięki temu maksymalną skuteczność zabezpieczenia.
Na dzień 31 grudnia 2017 roku Spółka zabezpieczyła 100% transakcji zakupu w walutach obcych (na dzień 31 grudnia 2015 roku - 90%), z tytułu których na dzień bilansowy istniały uprawdopodobnione przyszłe zobowiązania sięgające końca pierwszego kwartału 20017 roku
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto (w związku ze zmianą wartości godziwej aktywów i zobowiązań pieniężnych) oraz kapitału własnego Spółki z tytułu zmiany wartości godziwej kontraktów terminowych typu forward na racjonalnie możliwe wahania kursów przy założeniu niezmienności innych czynników.
| Rok zakończony 31 grudnia 2017 | Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na kapitał własny |
Wpływ na wynik Wpływ na kapitał finansowy brutto własny |
|||
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR + X%/- X%* | USD + X%/- X% | |||||
| Instrumenty zabezpieczające – pasywa | 0 | 0 | -8 | 0 |
| Rok zakończony 31 grudnia 2016 | Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na kapitał własny |
Wpływ na wynik Wpływ na kapitał finansowy brutto własny |
||
|---|---|---|---|---|---|
| CHF + 10% | USD - 10% | ||||
| Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
-8 0 |
0 | 0 | ||
| Instrumenty zabezpieczające – pasywa | 0 | 0 | -153 | 0 |
Ryzyko cen towarów
Ze względu na znaczny udział zakupu towarów handlowych poza granicami Polski Grupa Kapitałowa jest narażona na zmiany cen towarów, które mogą jednak wynikać przede wszystkim z opisanego już powyżej ryzyka walutowego. Celem zarządzania ryzykiem cen towarów jest również ograniczanie ewentualnych strat z tytułu zmian cen towarów do akceptowalnego poziomu poprzez kształtowanie struktury bilansowych pozycji towarowych.
Zarządzanie ryzykiem cen towarów odbywa się poprzez nakładanie limitów na instrumenty generujące ryzyko cen towarów, monitorowanie ich wykorzystania oraz raportowanie poziomu ryzyka.
Ryzyko kredytowe
Grupa dąży do zawierania transakcji wyłącznie z renomowanymi firmami o dobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Spółki na ryzyko nieściągalnych należności jest ograniczone.
W odniesieniu do innych aktywów finansowych Spółki, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty, aktywa finansowe dostępne do sprzedaży oraz niektóre instrumenty pochodne, ryzyko kredytowe Spółki powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko ujawniona została w nocie 45.
W Spółce nie występują istotne koncentracje ryzyka kredytowego.
Przeterminowane należności handlowe
| Nie | Przeterminowanie w dniach | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | przeterminowa ne |
< 90 dni | 91 –180 dni | 181 – 360 dni | >360 dni | |
| 31.12.2017 r. | |||||||
| Należności z tytułu dostaw i usług | 10 225 | 2 082 | 4 829 | 256 | 342 | 2 716 | |
| odpisy aktualizujące | 1 941 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 941 | |
| Pozostałe należności | 1 208 | 1 208 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Udzielone pożyczki | 253 | 253 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 3 595 | 3 595 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Instrumenty pochodne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Inne aktywa finansowe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| 31.12.2016 r. | |||||||
| Należności z tytułu dostaw i usług | 7 483 | 3 615 | 790 | 237 | 229 | 2 612 | |
| odpisy aktualizujące | 1 717 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 717 | |
| Pozostałe należności | 480 | 480 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Udzielone pożyczki | 247 | 246 | 0 | 0 | 0 | 1 | |
| odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 5 341 | 5 341 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Instrumenty pochodne | 1 528 | 1 528 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Inne aktywa finansowe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ryzyko związane z płynnością
Spółki Grupy Kapitałowej monitorują ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/ zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, umowy leasingu finansowego oraz umowy dzierżawy z opcją zakupu.
Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Spółki na dzień 31 grudnia 2017 roku oraz na dzień 31 grudnia 2016 wg daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności. W poniższej tabeli przedstawiona została również wartość bilansowa instrumentów finansowych Spółki narażonych na ryzyko stopy procentowej, w podziale na poszczególne kategorie wiekowe. Oprocentowanie instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu jest aktualizowane w okresach poniżej jednego roku. Odsetki od instrumentów finansowych o stałym oprocentowaniu są stałe przez cały okres do upływu terminu zapadalności/wymagalności tych instrumentów. Pozostałe instrumenty finansowe Spółki, które nie zostały ujęte w powyższych tabelach, nie są oprocentowane i w związku z tym nie podlegają ryzyku stopy procentowej.
| Na żądanie | Pow. 3 miesięcy | Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 do 5 lat | Pow. 5 lat | |
|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2017 | 0 | 6 276 | 1 243 | 1 601 | 0 |
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 0 | 87 | 1 088 | 1 079 | 0 |
| Umowy leasingu | 0 | 52 | 155 | 522 | 0 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
0 | 6 137 | 0 | 0 | 0 |
| - od jednostek powiązanych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Instrumenty pochodne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 31.12.2016 | 0 | 5 926 | 574 | 715 | 0 |
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 0 | 136 | 272 | 0 | |
| Umowy leasingu | 0 | 151 | 302 | 715 | 0 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
0 | 5 639 | 0 | ||
| - od jednostek powiązanych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Instrumenty pochodne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nota 46. INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH
Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych
Poniższa tabela przedstawia porównanie wartości bilansowych i wartości godziwych wszystkich instrumentów finansowych Spółki, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań.
| Wa ść bi rto |
lan so wa |
Wa ść rto |
od ziw g a |
Ma ks lne y ma |
Ka ori teg a |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| NS AK TY WA FI NA OW E |
31 .12 .20 17 31 .12 .20 16 |
31 .12 .20 17 31 .12 .20 16 |
że nie ko na ra na ry zy kre dy e * tow |
ins tru ntu me fin an so we g o |
||
| Ak fin do do da ży ty stę wa an so we p ne sp rze ( dłu ino ), w ote ty g rm we m: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| - O blig acj oży czk e p ow e |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| ( ), w Po sta łe ak ty fin dłu ote ino zo wa an so we g rm we ty m: |
0 | 24 6 |
0 | 24 6 |
0 | |
| dz ielo czk i oży ne p - u |
0 | 24 6 |
0 | 24 6 |
0 | Po czk i ży |
| Na le żn śc i z tuł u d i u słu tał ty taw o os g ora z p oz os e żn śc i le na o |
9 8 95 |
7 4 83 |
9 8 95 |
7 4 83 |
99 0 |
Na leż śc i no |
| Ak fin do do da ży ty stę wa an so we p ne sp rze ( kr ótk ino ), w ote ty rm we m: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Ak ty fin nio rto śc i g od ziw ej wa an so we w y ce ne w wa nik fin ty p rze an so m: z w y wy , w |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| ho dn e i fin nst ty - p oc rum en an sow e |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Po ch od in ko str ty sty ne um en rzy wa ne wy w hu nk śc i za be iec ń: rac ow o zp ze |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| ótk Po łe ak fin ( kr ino ), w sta ty ote zo wa an so we rm we ty m: |
25 3 |
5 | 25 3 |
5 | 13 | |
| dz ielo oży czk i - u ne p |
25 3 |
5 | 25 3 |
5 | 13 | Po ży czk i |
| Śr od ki ien ię żn e i ic h e kw iwa len ty, ty p m: w |
3 5 95 |
5 3 41 |
3 5 95 |
5 3 41 |
0 | |
| - ś rod ki p ien ię żn e |
3 5 95 |
5 3 41 |
3 5 95 |
5 3 41 |
0 | Śro dk i p ien ię żn e |
* nie uwzględniając żadnego posiadanego zabezpieczenia ani innych elementów powodujących popraw! Warunków kredytowania (np. porozumień dotyczących rozliczania w kwocie netto niekwalifikujących się do kompensaty zgodnie z MSR 32),
| Wa ść rto |
bi lan so wa |
Wa ść rto |
ori a i Ka teg tru ntu ns me |
||
|---|---|---|---|---|---|
| NS ZO BO WI Ą ZA NIA FI NA OW E |
31 .12 .20 17 |
31 .12 .20 16 |
31 .12 .20 17 |
31 .12 .20 16 |
fin an so we g o |
| Op e k red ba nk e i ży ki, tow ty ty roc en an y ow p o cz w m: |
2 2 54 |
2 4 08 |
2 2 54 |
2 4 08 |
|
| dłu ino ien nej ote tow st g rm we op roc en an e w g zm op y - ej * tow p roc en |
1 0 79 |
0 | 1 0 79 |
0 | Kre dy ty |
| dłu ino łej ej ote tow sta sto tow g rm we op roc en an e w g py p roc en - |
0 | 0 | |||
| kre dy t w ch ku bie żą ra un cy m - |
82 5 |
2 0 00 |
82 5 |
2 0 00 |
Kre dy ty |
| łe – k rót kot ino sta p ozo erm we - |
35 0 |
40 8 |
35 0 |
40 8 |
Kre dy ty |
| Po łe bo wi ia ( dłu ino ), w sta ote ty zo zo ąz an g rm we m: |
72 9 |
71 5 |
72 9 |
71 5 |
|
| bo wią nia tuł u le ing fin o i ów dz ier ża ty zo za z as u an sow eg um wy z - cją ku op za pu |
72 9 |
71 5 |
72 9 |
71 5 |
Le ing i as |
| wi ia i u Zo bo z t tuł u d taw słu tał ąz an y os g ora z p oz os e bo wi ia zo ąz an |
6 4 40 |
5 6 39 |
6 4 40 |
5 6 39 |
Po tał ob iąz ia zos e z ow an |
| Zo bo wi ia fin ty ąz an an so we , w m: |
0 | 0 | 0 | 0 | |
| ho dn e i fin ko nst ty sty - p oc rum en an sow e w y rzy wa ne w hu nko śc i za be iec ń rac wo zp ze |
0 | 0 | 0 | 0 |
Spółki Grupy Kapitałowej nie posiadają pozycji zobowiązań, które byłyby wykazywane w wartości godziwej dlatego też nie ujawnia się założeń służących jej określeniu. W okresie zakończonym 31.12.2017 r. nie miały miejsce żadne przesunięcia między poziomami 1 i 2 hierarchii wartości godziwej a ich szczegółowy opis zawiera nota nr 12
Zabezpieczenia
Grupa Kapitałowa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń za wyjątkiem kontraktów walutowych forward na kupno USD. Szczegółowe parametry kontraktów zawartych na dzień 31 grudnia 2017 roku zawiera nota 22.
Zabezpieczenia przepływów środków pieniężnych
Na dzień 31 grudnia 2017 roku, Spółka posiadała następujące kontrakty zabezpieczające:
| Wyszczególnienie | Termin wymagalności | Kurs |
|---|---|---|
| Sprzedaż | ||
| Zakup | ||
| Kontrakt walutowy forward USD | 16-01-2018 | 3,6098 |
Na dzień 31 grudnia 2016 roku, Spółka posiadała następujące kontrakty zabezpieczające:
| Wyszczególnienie | Termin wymagalności | Kurs |
|---|---|---|
| Sprzedaż | ||
| Zakup | ||
| Kontrakt walutowy forward USD | 24-01-2017 | 4,2140 |
| Kontrakt walutowy forward USD | 26-01-2017 | 3,9205 |
| Kontrakt walutowy forward USD | 23-03-2017 | 4,2113 |
Wartość godziwa powyższych kontraktów kształtowała się następująco:
| 31 grudnia 2017 | 31 grudnia 2016 | |||
|---|---|---|---|---|
| Aktywa | Zobowiązania | Aktywa | Zobowiązania | |
| Kontrakty walutowe typu forward | 266 | 275 | 1 532 | 1 528 |
| Wartość godziwa | 9 | 4 |
Nota 47. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2017 roku i 31 grudnia 2016 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.
Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Zasady Grupy stanowią, by wskaźnik ten mieścił się w przedziale 20% - 35%. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych. Kapitał obejmuje zamienne akcje uprzywilejowane, kapitał własny należny akcjonariuszom jednostki dominującej pomniejszony o kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto.
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 2 254 | 2 408 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania z wyłączeniem zobowiązań z tytułu podatku doch. |
6 137 | 5 056 |
| Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 3 595 | 5 341 |
| Zadłużenie netto | 4 796 | 2 123 |
| Zamienne akcje uprzywilejowane | 0 | 0 |
| Kapitał własny | 32 101 | 27 970 |
| Kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto | 0 | 0 |
| Kapitał razem | 32 101 | 27 970 |
| Kapitał i zadłużenie netto | 36 897 | 30 093 |
| Wskaźnik dźwigni | 13% | 7% |
Nota 48. PROGRAMY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH
Grupa nie prowadzi programu akcji pracowniczych.
Nota 49. INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH
Następująca tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi za bieżący i poprzedni rok obrotowy.
| Po dm iot iąz p ow an y |
Sp da rze od mi p iąz p ow |
ż n a r ze cz ów ot ch an y |
Za ku od py iąz p ow |
od mi ów ot p ch an y |
Na le żn od mi p iąz p ow |
śc i o d o ów ot ch an y |
w ter p rze |
ty m mi no wa ne |
Zo bo wi ąz od mi p iąz p ow |
ia w ob an ec ów ot ch an y |
ty w m za ły wi up łat p |
leg łe, p o inu e t erm śc i no |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Je dn tka do mi j os nu ą ca |
31 .12 .20 17 |
31 .12 .20 16 |
31 .12 .20 17 |
31 .12 .20 16 |
31 .12 .20 17 |
31 .12 .20 16 |
31 .12 .20 17 |
31 .12 .20 16 |
30 .09 .20 17 |
31 .12 .20 16 |
31 .12 .20 17 |
31 .12 .20 16 |
| LS I S ftw S. A. o are |
3 2 74 |
2 1 10 |
9 4 26 |
4 2 24 |
21 1 |
29 1 |
168 | 1 8 42 |
35 | 36 8 |
||
| Je dn tki le żn os za e: |
||||||||||||
| So fte ch Sp o.o . z |
4 5 49 |
3 7 81 |
34 89 |
2 0 88 |
47 8 |
42 | 43 3 |
178 | 27 6 |
145 | ||
| LS I S ftw o are s. r.o |
29 2 |
82 | 52 | 14 1 |
52 | 87 | ||||||
| GiP Sp . z o.o |
16 | 21 0 |
63 | |||||||||
| Po siti So ftw U SA LL C ve are |
34 8 |
|||||||||||
| óln ięw zię cia óry Ws ds kt ch p e p rze , w j ed stk a d inu j j óln iki t w no om ca es sp em ą : |
||||||||||||
| Sp ółe Za d k G rzą rup y |
||||||||||||
| Ba rtło mi ej Gr du k sza |
156 | 21 8 |
4 | 4 | 16 | 16 | 1 | |||||
| Cz ińs Mic hał j dz ki wo |
28 0 |
26 8 |
0 | 23 | 19 | 1 | 1 | 1 | ||||
| He k N est nry er |
4 | 4 | 2 | |||||||||
| Gr St k ze g orz rą |
2 | 5 | 1 | |||||||||
| Ma cie j Gu sk i zow |
1 5 50 |
38 3 |
||||||||||
| Le k G ki sze uzo ws |
1 5 50 |
38 3 |
||||||||||
| Ma rek Pa wla k |
1 5 50 |
38 3 |
||||||||||
| Tra ak cj ud zia łem in ch zło nk ów ns e ny c z ów ł j ka dry ki icz ej g ne ero wn |
Jednostka dominująca całej Grupy
LSI Software S.A.
Podmiot o znaczącym wpływie na Grupę
Na dzień 31 grudnia 2017 roku SG Invest Sp. z o.o./ Grzegorz Siewiera jest właścicielem 30,67% akcji zwykłych LSI Software S.A. (31 grudnia 2016: 30,67%).
Jednostka stowarzyszona
Na dzień 31 grudnia 2017 roku Grupa nie posiada jednostek stowarzyszonych.
Wspólne przedsięwzięcie, w którym Spółka jest wspólnikiem
Na dzień 31 grudnia 2017 roku w Grupie nie wystąpiły wspólne przedsięwzięcia.
Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi
Emitent zawiera transakcje kupna / sprzedaży z wszystkimi podmiotami powiązanymi. Transakcje odbywają się na warunkach rynkowych stosowanych dla transakcji z innymi podmiotami.
Pożyczka udzielona członkowi Zarządu
W roku 2017 nie wystąpiły umowy udzielenia pożyczki członkom Zarządu.
W dniu 26 lutego 2016 roku LSI Software S.A. udzieliła Panu Grzegorzowi Siewierze – Przewodniczącemu Rady Nadzorczej – pożyczki w wysokości 240 tys. zł. Zwrot pożyczki nastąpi w terminie do dnia 28 lutego 2018 r. Pożyczka ta stanowi krótkoterminowe aktywo finansowe.
Inne transakcje z udziałem członków Zarządu
W roku finansowym zakończonym 31 grudnia 2017 roku wystąpiły transakcje zakupu pomiędzy Grupą, a członkami Zarządu Grupy w łącznej wysokości 436 tys. zł (w roku finansowym zakończonym 31 grudnia 2016 wartość tych transakcji wyniosła 486 tys. zł), które dotyczyły świadczenia usług menedżerskich.
Nota 50. WYNAGRODZENIA WYŻSZEJ KADRY KIEROWNICZEJ I RADY NADZORCZEJ
Wynagrodzenie kadry kierowniczej Grupy
Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej Grupy prezentują poniższe tabele.
Świadczenia wypłacane Członkom Zarządu
| 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia i narzuty) |
642 | 352 |
| Pozostałe świadczenia długoterminowe | 0 | 0 |
| Razem | 642 | 352 |
| Funkcja | 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 | |
|---|---|---|---|
| Wynagrodzenia Członków Zarządu | |||
| Bartłomiej Grduszak | Prezes Zarządu | 0 | 0 |
| Michał Czwojdziński | Członek Zarządu | 0 | 0 |
| Henryk Nester | Członek Zarządu | 143 | 144 |
| Grzegorz Strąk | Członek Zarządu | 167 | 131 |
| Michał Czwojdziński | Prezes Zarządu | 28 | 26 |
| Bartłomiej Grduszak | Wiceprezes Zarządu | 0 | 0 |
| Maciej Guzowski | Prezes Zarządu | 59 | 0 |
| Leszek Guzowski | Członek Zarządu | 113 | 0 |
| Marek Pawlak | Członek Zarządu | 84 | 0 |
| RAZEM | 594 | 301 | |
| Wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej | |||
| Piotr Kardach | Członek | 5 | 5 |
| Andrzej Kurkowski | Członek | 6 | 5 |
| Grzegorz Kwiatkowski | Członek | 5 | 5 |
| Krzysztof Wolski | Wiceprzewodniczący | 9 | 10 |
| Grzegorz Siewiera | Przewodniczący | 14 | 12 |
| RAZEM | 39 | 37 |
Nota 51. ZATRUDNIENIE
Przeciętne zatrudnienie
| Wyszczególnienie | 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 |
|---|---|---|
| Zarząd | 5 | 3 |
| Administracja | 12 | 11 |
| Dział sprzedaży | 50 | 37 |
| Pion produkcji | 45 | 34 |
| Pozostali | 66 | 56 |
| RAZEM | 178 | 141 |
Rotacja zatrudnienia
| 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Liczba pracowników przyjętych | 52 | 58 |
| Liczba pracowników zwolnionych | 63 | 36 |
| RAZEM | -11 | 22 |
Nota 52. UMOWY LEASINGU OPERACYJNEGO
Spółki z Grupy Kapitałowej zawierają umowy leasingu operacyjnego z mLeasing Sp. z o.o. na finansowanie zakupu środków transportu. Umowy zawierane są z reguły na okres 35 miesięcy i uwzględniają opłatę wstępną na poziomie 20% wartości przedmiotu leasingu oraz wartość resztową wykupu 1%. Umowy oprocentowane są w oparciu o stopę bazową WIBOR1M
Nota 53. AKTYWOWANE KOSZTY FINANSOWEANIA ZEWNĘTRZNEGO
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym Spółka nie aktywowała odsetek związanych z zadłużeniem zewnętrznym.
Nota 54. PRZYCHODY USYSKIWANE SEZONOWO, CYKLICZNIE LUB SPORADYCZNIE
Działalność Grupy Kapitałowej nie wykazuje znamion sezonowości lub cykliczności.
Nota 55. SPRAWY SĄDOWE
Nie toczy się jakiekolwiek postępowanie, którego wartość stanowi co najmniej 10% kapitałów własnych Emitenta.
Nota 56. ROZLICZENIA PODATKOWE
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.
Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe. Zdaniem Grupy na dzień 31 grudnia 2017 roku utworzono odpowiednie rezerwy na rozpoznane i policzalne ryzyko podatkowe.
Nota 57. ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY
W dniu 21 października 2005 roku weszła w życie większość przepisów ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym ("ZSEE"). Nakłada ona na podmioty wprowadzające na rynek sprzęt elektroniczny i elektryczny (producentów oraz importerów) m.in. obowiązek zorganizowania i sfinansowania odbierania od prowadzących punkty zbierania zużytego sprzętu, przetwarzania, odzysku, w
tym recyclingu, i unieszkodliwiania zużytego sprzętu. Jednostki wprowadzające sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych są obowiązane do zapewniania zbierania zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych.
W celu oszacowania rezerwy, Grupa musi posiadać następujące dane: liczba kilogramów historycznego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, która ma zostać zebrana przez Grupę oraz pozostała do zebrania przez Spółkę liczba kilogramów nowego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W raportach wymaganych przez Ministerstwo Ochrony Środowiska nie ma rozróżnienia pomiędzy nowym oraz historycznym ZSEE.
Biorąc pod uwagę organizację zbiórki oraz systemu raportowania o zbieraniu ZSEE, Spółka nie jest w stanie oszacować ilości ZSEE, które mają zostać zebrane przez Spółkę w celu wypełnienia obowiązków wynikających z ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
W konsekwencji, Spółka nie utworzyła rezerwy ani z tytułu zobowiązania do zbierania historycznego ZSEE, ani też nowego ZSEE.
Spółka nie wyklucza możliwości weryfikacji swojego stanowiska, w przypadku pojawienia się odmiennych, wiążących interpretacji ustawy lub gdy praktyka stosowania ustawy wskaże na odmienne traktowanie księgowe obowiązku utylizacji zużytego sprzętu.
Nota 58. ZDARZENIA PO DACIE BILANSU
Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi XX Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego wydanego w dniu 13 kwietnia 2018 r. dokonany został wpis połączenia LSI Software S.A. (spółki przejmującej) z Softech sp. z o.o. (spółką przejmowaną). Powyższa data stanowi dzień połączenia w rozumieniu art. 493 § 2 Kodeksu spółek handlowych (dalej "KSH"). Wobec powyższego, na podstawie art. 494 § 1 KSH z dniem połączenia LSI Software S.A. stała się następcą prawnym i z mocy prawa wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki Softech sp. z o.o.
Spółki Uczestniczące dokonały połączenia w celu optymalizacji i uproszczenia struktury właścicielskiej, w tym ograniczenia kosztów działalności wynikających z funkcjonowania odrębnych struktur w Spółkach Uczestniczących oraz osiągnięcia w przyszłości dodatkowych przychodów, wynikających z możliwych do uzyskania efektów synergii.
Plan połączenia został sporządzony na podstawie art. 499 Kodeksu spółek handlowych (zwanego dalej KSH) a jego pełna treść została zamieszczona pod adresem: www.softech.eu Połączenie odbyło się w trybie połączenia przez przejęcie uregulowanego w art. 492 § 1 pkt 1) KSH z uwzględnieniem uproszczenia procedury uregulowanego w art. 516 KSH z ograniczeniami wynikającymi z faktu, że Spółka Przejmująca jest spółką publiczną, w następstwie czego:
- i. Spółka Przejmowana została rozwiązana bez przeprowadzenia jej likwidacji; oraz
- ii. Wszystkie aktywa i pasywa Spółki Przejmowanej przejdą lub zostaną przejęte przez Spółkę Przejmującą w drodze sukcesji uniwersalnej; oraz
- iii. Spółka Przejmująca wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej.
Nota 59. UDZIAŁ SPÓŁEK ZALEŻNYCH NIE OBJĘTYCH SKONSOLIDOWANYM SPRAWOZDANIEM FINANSOWYM
Grupa Kapitałowa na dzień 31.12.2017 oraz 31.12.2016 nie objęła skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym BluePocket S.A. w związku z rezygnacją w dniu 10 marca 2015 roku dotychczasowego Prezesa Zarządu BluePocket S.A. oraz z niepowołaniem nowego Zarządu Spółki. Emitent nie otrzymał do dnia sporządzenia niniejszego raportu Sprawozdania finansowego BluePocket S.A. za 2016 i 2017 rok.
Nota 60. INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z FIRMĄ AUDYTORSKĄ PRZEPROWADZAJĄCĄ BADANIE SPRAWOZDANIA
| Wynagrodzenie wypłacone lub należne za rok obrotowy | 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 |
|---|---|---|
| - za badanie rocznego sprawozdania finansowego i rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego |
37 | 24 |
| - za inne usługi atestacyjne, w tym przegląd sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego |
10 | 6 |
| - za usługi doradztwa podatkowego | 20 | |
| - za pozostałe usługi | 12 | 0 |
| RAZEM | 59 | 50 |
Nota 61. OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Wyszczególnienie | 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 |
|---|---|---|
| Środki pieniężne w bilansie | 3 595 | 5 341 |
| Różnice kursowe z wyceny bilansowej | -75 | 21 |
| Aktywa pieniężne kwalifikowane jako ekwiwalenty środków pieniężnych na potrzeby rachunku przepływów pieniężnych |
0 | 0 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty ogółem wykazane w rachunku przepływów pieniężnych |
3 670 | 5 320 |
| Wyszczególnienie | 01.01 -31.12.2017 | 01.01 -31.12.2016 |
|---|---|---|
| Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) składają się z: | 96 | 56 |
| odsetki zapłacone od udzielonych pożyczek | ||
| odsetki zapłacone od kredytów i umów leasingowych | 96 | 56 |
| odsetki otrzymane | ||
| odsetki od dłużnych papierów wartościowych | ||
| odsetki zapłacone od długoterminowych należności | ||
| dywidendy otrzymane | ||
| odsetki naliczone od udzielonych pożyczek | ||
| odsetki naliczone od kredytów i pożyczek | ||
| Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej wynika z: | -38 | -449 |
| przychody ze sprzedaży wartości niemataterialnych | ||
| wartość netto sprzedanych wartości niematerialnych | ||
| przychody ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | -82 | 44 |
| wartość netto sprzedanych rzeczowych aktywów trwałych | 18 | -98 |
| wartość netto zlikwidowanych aktywów trwałych | 26 | 105 |
| aktualizacja wartości aktywów trwałych | -500 | |
| aktualizacja wartości krótkoterminowych aktywów finansowych | ||
| Zmiana stanu rezerw wynika z następujących pozycji: | -40 | -146 |
| bilansowa zmiana stanu rezerw na zobowiązania | -41 | -146 |
| bilansowa zmiana stanu rezerw na świadczenia pracownicze | 1 | |
| wartość rezerw przejęta w wyniku objęcia kontroli (stan rezerw jednostki zależnej na dzień objęcia kontroli ze znakiem "-") |
||
| wartość rezerw wyłączona w wyniku utraty kontroli (stan rezerw jednostki zależnej na dzień utraty kontroli ze znakiem "+") |
||
| Zmiana stanu zapasów wynika z następujących pozycji: | -51 | -500 |
| bilansowa zmiana stanu zapasów | -296 | -500 |
| wartość zapasów przejęta w wyniku objęcia kontroli (stan zapasów jednostki zależnej na dzień objęcia kontroli ze znakiem "-") |
245 | |
| wartość zapasów wyłączona w wyniku utraty kontroli (stan zapasów jednostki zależnej na dzień utraty kontroli ze znakiem "+") |
||
| Zmiana należności wynika z następujących pozycji: | -319 | -83 |
| zmiana stanu należności krótkoterminowych wynikająca z bilansu | -667 | -732 |
| zmiana stanu należności długoterminowych wynikająca z bilansu | ||
| korekta o dopłaty do kapitału | 348 | |
| korekta o zmianę stanu należności z tytułu zbycia rzeczowych aktywów trwałych |
649 | |
| korekta o zmianę stanu należności z tytułu zbycia inwestycji niefinansowych |
||
|---|---|---|
| korekta o zmianę stanu należności z tytułu zbycia inwestycji finansowych |
||
| stan należności przejęty w wyniku objęcia kontroli (stan należności jednostki zależnej na dzień objęcia kontroli ze znakiem "-") |
||
| stan należności wyłączony w wyniku utraty kontroli (stan należności jednostki zależnej na dzień utraty kontroli ze znakiem "+") |
||
| Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem zobowiązań finansowych, wynika z następujących pozycji: |
-1 432 | -992 |
| zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych wynikająca z bilansu | 1 930 | 917 |
| korekta o spłacony kredyt | -1 259 | -1 149 |
| korekta z tytułu kompensaty dopłat i zobowiązań | ||
| korekta o zmianę zobowiązania z tyt. niewypłaconej dywidendy | ||
| korekta o zmianę stanu zobowiązań z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych |
-760 | |
| korekta o zmianę stanu zobowiązań z tytułu nabycia aktywów finansowych |
-1 305 | |
| stan zobowiązań operacyjnych przejęty w wyniku objęcia kontroli (stan zobowiązań jednostki zależnej na dzień objęcia kontroli ze znakiem "-") |
-798 | |
| stan zobowiązań operacyjnych wyłączony w wyniku utraty kontroli (stan zobowiązań jednostki zależnej na dzień utraty kontroli ze znakiem "+") |
||
| Na wartość pozycji "inne korekty" składają się: | ||
| stan środków pieniężnych przejęty w wyniku objęcia kontroli | 1 278 | |
| umorzone kredyty i pożyczki | ||
| utrata wartości środków trwałych odniesiona w wynik finansowy | ||
Łódź, dnia 27 kwietnia 2018 r.
| Podpisy Członków Zarządu: Bartłomiej Grduszak |
Michał Czwojdziński | Grzegorz Strąk |
|---|---|---|
| Prezes Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu |
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie:
Bartłomiej Grduszak Dariusz Górski
D. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY
I. DANE PODSTAWOWE
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE SPÓŁKA AKCYJNA
z siedzibą w Łodzi ul. Przybyszewskiego 176/178
Spółka Akcyjna LSI Software S.A. z siedzibą w Łodzi przy ul. Przybyszewskiego 176/178 jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w rejestrze przedsiębiorców pod nr KRS 0000059150 prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego.
Podstawowym przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest:
• Działalność związana z oprogramowaniem 62.01.Z
LSISOFT / LSI / PLLSSFT00016 Informatyka Rynek Podstawowy 5 MINUS
Czas trwania działalności grupy jest nieoznaczony.
Sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej LSI Software sporządzone zostało za okres od 01.01.2017 do 31.12.2017 roku. Okres porównywalny zawiera dane od 01.01.2016 do 31.12.2016 roku.
II. OMÓWIENIE PODSTAWOWYCH WIELKOŚCI EKONOMICZNO-FINANSOWYCH, WSKAZANIE CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ O NIETYPOWYM CHARAKTERZE ORAZ OMÓWIENIE PERSPEKTYW ROZWOJU DZIAŁALNOŚCI W NAJBLIŻSZYM ROKU OBROTOWYM
Omówienie podstawowych wielkości ekonomiczno-finansowych
W 2017 roku Grupa Kapitałowa, w wyniku kontynuowanego rozwoju prowadzonej działalności, doprowadziła do blisko 44% wzrostu przychodów ze sprzedaży, które osiągnęły poziom 47 568 tys. zł w stosunku do 33 084 tys. zł za 2016 rok. Realizacja przyjętej strategii przyniosła również efekty w postaci wielkości zysku netto na rekordowym w historii działalności Grupy poziomie ponad 5 039 tys. zł, tj. o blisko 12% wyższym niż w roku 2016.
Nieznacznemu pogorszeniu uległa rentowność prowadzonej działalności na poziomie EBIT w związku z wystąpieniem w roku 2016 zjawisk o charakterze incydentalnym dotyczącym przeszacowania wartości nieruchomości inwestycyjnych, które spowodowały wzrost pozostałych przychodów operacyjnych o 500 tys. zł oraz przejęciem w dniu 1 lutego 2018 roku GiP Sp. z o.o..
Nabycie przez LSI Software S.A. GiP Sp. z o.o. spowodowało wzrost przychodów Grupy w stosunku do roku 2016 i pozytywnie wpłynęło na podwyższenie wskaźnika marży zysku brutto na sprzedaży. Negatywnym efektem przejęcia GiP Sp. z o.o. jest obniżenie marż pozostałych poziomów zysku ze względu na niższa rentowność tejże spółki w stosunku do pozostałych podmiotów Grupy. W tym miejscu wskazać należy, że do dnia 30 sierpnia 2017 roku spółka była zarządzana przez byłych udziałowców, którzy w bardzo ograniczonym stopniu wprowadzali zmiany związane z funkcjonowaniem tego podmiotu. W dniu 30 sierpnia 2017 roku dotychczasowy Zarząd GiP Sp. z o.o. został odwołany, a w jego miejsce powołany nowy Zarząd, w skład którego weszli dwaj obecni członkowie Zarządu LSI Software S.A. i jeden dotychczasowy członek Zarządu GiP Sp. z o.o. Nowo powołany Zarząd w pierwszej kolejności skupił się na uruchomieniu procesów zmian mających na celu podniesienie efektywności funkcjonowania spółki zależnej oraz realizację zaplanowanych efektów synergii. Dodatnia kontrybucja powyższych działań do wyników Grupy Kapitałowej jest widoczna od połowy IV kwartału 2017 roku, a jej dalsze efekty będą również zauważalne w 2018 roku.
Powyższe dane finansowe, jak i silne fundamenty pozafinansowe działalności Grupy będącej liderem rynkowym w swojej branży, tworzą stabilne podstawy do dalszego, organicznego rozwoju zarówno LSI Software S.A. jak i jej spółek zależnych.
Dodatkowe informacje istotne dla oceny sytuacji finansowej:
- widoczny 44% wzrost zysku brutto na sprzedaży jest związany ze znaczną dodatnią dynamiką przychodów ze sprzedaży oraz poszerzeniem Grupy o nową spółkę GiP Sp. z o.o.,
- obserwowany spadek marży zysku operacyjnego związany jest ze znacznym wzrostem kosztów sprzedaży, których wartość w stosunku do 2016 roku powiększyła się dwukrotnie; bezpośrednią przyczyną odnotowywanych wzrostów jest powiększenie Grupy Kapitałowej o dwa nowe podmioty tj. GiP Sp. z o.o. oraz LSI Software s.r.o., a także znaczne zwiększenie nakładów ponoszonych przez spółki z Grupy na działalność związaną z promowaniem oferowanych rozwiązań w tym przede wszystkim udział w imprezach targowych na całym świecie,
- spadek stanu środków pieniężnych wynika z dokonanej w dniu 1 lutego 2017 roku transakcji zakupu udziałów GiP Sp. z o.o.,
- zysk na działalności operacyjnej 2016 roku uwzględnia przychód z tytułu wykonania okresowej wyceny nieruchomości i przeszacowania ich wartości w kwocie 500 tys. zł (operacja o charakterze incydentalnym bez wpływu na sytuację płynnościową Grupy).
| Wybrane dane | 12 miesięcy do 31.12.2016 | 12 miesięcy do 31.12.2017 | Zmiana |
|---|---|---|---|
| Przychody | 33 084 | 47 568 | 144% |
| Zysk/strata brutto na sprzedaży | 9 244 | 13 317 | 144% |
| EBIT | 5 597 | 5 727 | 102% |
| EBITDA (EBIT+Amortyzacja) | 8 575 | 9 097 | 106% |
| Zysk/strata netto | 4 512 | 5 039 | 112% |
| Środki pieniężne | 5 341 | 3 595 | 67% |
| Wskaźniki rentowności | 12 miesięcy do 31.12.2016 | 12 miesięcy do 31.12.2017 | Zmiana | |
|---|---|---|---|---|
| Marża zysku brutto ze sprzedaży | 27,9% | 28,0% | 0,1 p.p | |
| Marża zysku EBITDA | 25,9% | 19,1% | -6,8 p.p | |
| Marża zysku operacyjnego | 16,9% | 12,0% | -4,9 p.p | |
| Marża zysku netto | 13,6% | 10,6% | -3,0 p.p |
Marża zysku brutto na sprzedaży = zysk brutto ze sprzedaży/przychody ze sprzedaży
Marża zysku EBITDA = EBITDA/przychody ze sprzedaży
Marża zysku operacyjnego = zysk operacyjny/przychody ze sprzedaży
Marża zysku netto = zysk netto/przychody ze sprzedaż
| Wskaźniki płynności | 7 054 | 6 986 | Zmiana |
|---|---|---|---|
| Kapitał pracujący | 1,8 | 1,7 | 99% |
| Wskaźnik płynności bieżącej | 1,5 | 1,4 | -0,1 p. |
| Wskaźnik płynności szybkiej | 0,6 | 0,4 | -0,1 p. |
| Wskaźnik natychmiastowej płynności | 7 054 | 6 986 | -0,2 p. |
Kapitał pracujący = Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) - Zobowiązania krótkoterminowe Wskaźnik płynności bieżącej = Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) / Zobowiązania krótkoterminowe
Wskaźnik płynności szybkiej = (Aktywa obrotowe – Zapasy - Rozliczenia międzyokresowe) / Zobowiązania krótkoterminowe Wskaźnik natychmiastowej płynności = Środki pieniężne i depozyty krótkoterminowe / Zobowiązania krótkoterminowe
| Wskaźniki zadłużenia | 31.12.2016 | 31.12.2017 | Zmiana |
|---|---|---|---|
| Wskaźnik zadłużenia ogólnego | 26,4% | 27,2% | 0,8 p.p |
| Dług / Kapitał własny | 12,8% | 12,9% | 0,1 p.p |
| Dług / (Dług + Kapitał własny) | 11,3% | 11,4% | 0,1 p.p |
Wskaźnik zadłużenia ogólnego = (Zobowiązania długoterminowe + Zobowiązania krótkoterminowe) / Aktywa
Dług/Kapitał własny = (oprocentowane kredyty bankowe, dłużne papiery wartościowe + zobowiązania z tytułu leasingu finansowego)/Kapitały własne Dług / (Dług + Kapitał własny) = (Oprocentowane kredyty bankowe, dłużne papiery wartościowe + Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego)/(Oprocentowane kredyty bankowe, Dłużne papiery wartościowe + Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego + Kapitały własne)
Zdarzenia o nietypowym charakterze
W ocenie Zarządu w prezentowanym okresie nie wystąpiły zdarzenia o nietypowym charakterze mające istotny wpływ na osiągnięte wyniki finansowe.
Perspektywy rozwoju działalności
Podstawą strategii Grupy LSI Software jest dostarczanie własnego oprogramowania i usług informatycznych klientom biznesowym działającym w następujących branżach:
-
- Branża retail w skład której wchodzą głównie:
- sieci sprzedaży detalicznej,
- przedsiębiorstwa produkcyjne, handlowe i usługowe,
- organy administracji publicznej i samorządowej.
-
- Branża hospitality obejmująca:
- rynek gastronomiczny,
- rynek hotelarski i spa,
- rynek kinowy,
- rynek obiektów sportowych, rekreacyjnych i targowych.
Budowa wartości Grupy opiera się na dwóch filarach. Pierwszy to rozwój organiczny, którego podstawą jest własne oprogramowanie i usługi, natomiast drugi to zwiększanie skali działalności przez akwizycje i zawiązywanie nowych podmiotów działających na wybranych rynkach poza Polską.
Realizowana strategia rozwoju Grupy Kapitałowej zmierzająca do umacniania pozycji stabilnego i uznanego producenta oprogramowania zakłada kontynuowanie dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa na powyższych płaszczyznach jego działania. Emitent oczekuje, że rok 2018 będzie okresem utrzymania dotychczasowej dynamiki wzrostu Grupy zarówno na rynku krajowym jak i rynkach zagranicznych. Głównym elementem realizacji powyższej strategii jest rozwój sieci dystrybucyjnej POSitive® Cinema. W związku z tym Grupa pozyskała na początku 2017 roku nowego dystrybutora Cinestar na kraje Ameryki Południowej, a w dniu 28 czerwca 2017 roku zawiązała nową spółkę zależną Positive Software USA LLC, której celem jest wprowadzenie tego produktu na rynki Ameryki Północnej, a docelowo wprowadzenie również pozostałych rozwiązań Grupy skierowanych dla branży gastronomicznej i hotelowej. Z kolei w dniu 28 sierpnia 2017 roku LSI Software S.A. podpisało umowę dystrybucyjną z Cinema Next - partnerem z branży kinowej, wraz z którym pozyskuje klientów z Europy Zachodniej i Wschodniej.
Realizacja działań związanych z promocją nowej linii produktowej, jak i poszerzenie Grupy Kapitałowej o dwa kolejne podmioty, wiąże się z obserwowanym blisko dwukrotnym wzrostem kosztów sprzedaży w stosunku do 2016 roku. W ocenie Zarządu działania te są jednak niezbędne do wprowadzenia produktu POSitive® Cinema na rynki zagraniczne. Wymiernym efektem tak szerokich działań promocyjnych POSitive® Cinema jest zawarcie w dniu 17 sierpnia 2017 r. umowy na dostawę i wdrożenie systemu z belgijsko holenderską siecią kin Euroscoop. Wartość wykonanej w 2017 roku części umowy wyniosła ponad 520 tys. PLN. Kolejnym z realizowanych w chwili obecnej projektów jest wdrożenie systemu POSitive® Cinema w jednej z argentyńskich sieci kin. Projekt ten realizowany jest za pośrednictwem dystrybutora LSI Software S.A. na kraje Ameryki Południowej Cinestar.
POSitive® Cinema mimo krótkiego okresu istnienia, już w chwili obecnej cieszy się ogromnym zainteresowaniem branży kinowej, co w ocenie Zarządu, będzie miało wymierny wpływ na wyniki finansowe Spółki w 2018 roku jak i w latach następnych. Jednocześnie wskazać należy, że z chwilą zawarcia umowy z Cinema 3D S.A. Emitent osiągnął 75% udział w rynku największych sieci kinowych w Polsce.
Podstawę szybszego wzrostu w roku 2018 na rynku krajowym LSI Software S.A. upatruje również w zawartej w dniu 1 lutego 2017 roku umowie nabycia 100% udziałów GiP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. GiP Sp. z o.o. jest jedną z najdłużej działających, polskich firm informatycznych, założoną w 1989 roku. Obecnie spółka ta posiada znaczne udziały w rynku hotelarskim (szacowane na ok. 11%) i rynku gastronomicznym. Nabycie 100% udziałów, spółki konkurującej dotychczas na rynku z rozwiązaniami LSI Software S.A., pozwoli na konsolidację wielu obszarów działania oraz poszerzenie dotychczasowego portfolio produktów Grupy Kapitałowej o kolejne
innowacyjne rozwiązania, które cechują się dużym potencjałem wzrostów zwłaszcza w systemach inteligentnego budynku - BMS. Rozwiązania automatyki hotelowej tej spółki zależnej osiągnęły w 2017 roku największe dynamiki wzrostów w stosunku do 2016 roku.
Z dniem 13 kwietnia 2018 r. dokonany został wpis połączenia LSI Software S.A. (spółki przejmującej) z Softech sp. z o.o. (spółką przejmowaną). Powyższa data stanowi dzień połączenia w rozumieniu art. 493 § 2 Kodeksu spółek handlowych (dalej "KSH"). Wobec powyższego, na podstawie art. 494 § 1 KSH z dniem połączenia LSI Software S.A. stała się następcą prawnym i z mocy prawa wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki Softech sp. z o.o. Spółki Uczestniczące dokonały połączenia w celu optymalizacji i uproszczenia struktury właścicielskiej, w tym ograniczenia kosztów działalności wynikających z funkcjonowania odrębnych struktur w Spółkach Uczestniczących oraz osiągnięcia w przyszłości dodatkowych przychodów, wynikających z możliwych do uzyskania efektów synergii, co w ocenie Zarządu przyczyni się do poprawy wyników finansowych Grupy w 2018 roku jak i latach kolejnych.
Zarząd Spółki podejmuje również działania mające na celu zwiększenie udziałów rynkowych Grupy w poszczególnych branżach poprzez bezpośrednie akwizycje lub inwestycje w nowe produkty. W związku z tym Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w dniu 27 czerwca 2015 roku podjęło uchwałę dotyczącą zmiany statutu Spółki w zakresie upoważnienia Zarządu do podwyższenia kapitału w ramach realizacji procedury podwyższenia kapitału docelowego. Biorąc jednak pod uwagę znaczne zasoby środków pieniężnych oraz niski poziom zadłużenia Grupy, Zarząd zakłada finansowanie transakcji środkami własnymi oraz kredytem bankowym w celu uniknięcia rozwodnienia kapitału podstawowego obecnych akcjonariuszy.
Kierunki rozwoju Emitenta związane będą również z pozyskiwaniem przez niego środków z Funduszy Europejskich na lata 2014 – 2020.W chwili obecnej spółki z Grupy Kapitałowej realizują projekty unijne o łącznej wartości dofinansowania bliskiej 3 mln PLN. Środki unijne, w ocenie Zarządu, powinny również zwiększyć sprzedaż Grupy w związku ze wzrostem nakładów inwestycyjnych podmiotów z branż obsługiwanych przez LSI Software.
Powyższe kierunki rozwoju, jak i silne fundamenty finansowe działalności Grupy Kapitałowej będącej liderem rynkowym w swojej branży, tworzą stabilne podstawy do dalszego, organicznego rozwoju zarówno LSI Software S.A. jak i jej spółek zależnych w roku 2018.
III. CZYNNIKI RYZYKA I ZAGROŻENIA NA JAKIE NARAŻONA JEST GRUPA KAPITAŁOWA
Czynniki związane z działalnością Grupy
• Ryzyko wprowadzania nowych produktów Grupy oraz rozwoju istniejących
Dynamiczny rozwój technologii informatycznych, sposobów przesyłania i przetwarzania danych wymusza konieczność nadążania nad nowymi technologiami. Firmy branży informatycznej zmuszone są do ciągłego unowocześniania oferowanych produktów i usług, oraz opracowywania nowych rozwiązań technologicznych. Istnieje ryzyko związane z niemożnością nadążenia nad rozwojem rynku w tym zakresie, jak również nie ma pewności czy wprowadzony nowy produkt, nad którym pracuje lub będzie pracowała Grupa zostanie pozytywnie przyjęty przez potencjalnych odbiorców. W celu minimalizacji tegoż ryzyka Grupa nieustannie analizuje tendencje kształtujące się na rynku usług informatycznych, skutecznie reaguje na potrzeby rynku w dziedzinie nowych rozwiązań, efektywnie dostosowuje do oczekiwań klientów katalog oferowanych produktów oraz sposoby ich wykorzystania. Grupa systematycznie nawiązuje i podtrzymuje relacje handlowe z głównymi dostawcami i odbiorcami oraz dba o zachowanie wysokiego poziomu technologicznego własnych produktów i usług z tym związanych.
• Ryzyko związane ze zmianami tempa wzrostu rynku oprogramowania wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem
W ostatnim roku w Polsce rynek oprogramowania wspomagającego system zarządzania przedsiębiorstwami, w porównaniu do poziomu wzrostu produktu krajowego brutto, utrzymuje tendencję wzrostową. W odniesieniu do publikacji i analiz branżowych, przedstawiających prognozy rozwoju dla tego obszaru usług, należy zakładać dalszą jego intensyfikację. Jednak w ocenie powyższych przewidywań nie wolno pominąć wystąpienia ewentualnych wahań koniunktury gospodarczej, które w konsekwencji mogą mieć istotne znaczenie do podejmowania przez potencjalnych klientów Grupy decyzji inwestycyjnych w zakresie korzystania z rozwiązań informatycznych przez nią oferowanych.
W celu ograniczenia powyższego ryzyka, Grupa rozwija działalność operacyjną dywersyfikując obszar własnych odbiorców. Swoją ofertę produktów kieruje do przedsiębiorstw funkcjonujących w różnych sektorach gospodarki. Rozmieszczenie oferty pośród kilku obszarów rynkowych skutecznie niweluje uzależnienie od odbiorców zmniejszając tym samym powyższe ryzyko.
• Ryzyko związane ze zmianą kryteriów w zakresie dostarczanych technologii przez partnerów technologicznych
Rozwój działalności Grupy w dużej mierzy zależy od dostępu do najnowocześniejszych rozwiązań w technologii informatycznej. Aktualnie, głównym partnerem w tym zakresie jest Microsoft - największy producent oprogramowania na świecie. W ramach umowy partnerskiej współpracuje z Grupą w dziedzinie implementacji środowiska systemowego i baz danych. Nie można wykluczyć, iż w przyszłości może ulec zmianie status partnerstwa, szczególnie w zakresie ewentualnego zwiększenia kosztów dostępu do technologii, co z kolei mogłoby wpłynąć na konieczność zmiany polityki cenowej wobec klientów, a tym samym na częściowe obniżenie konkurencyjności na rynku usług IT.
• Ryzyko utraty kluczowych pracowników
Działalność Grupy oraz jej perspektywy rozwoju zależą w dużej mierze od wiedzy i doświadczenia wysoko kwalifikowanej kadry pracowniczej. Jest to właściwość charakterystyczna dla przedsiębiorstw branży informatycznej. Dynamiczny rozwój firm sektora IT na terenie Polski i UE może przyczynić się do wzrostu popytu na wysoko kwalifikowaną i doświadczoną kadrę. Główną metodą na pozyskiwanie pracowników jest oferowanie im konkurencyjnych warunków pracy i płacy. Istnieje ryzyko, że odejście kluczowych pracowników mogłoby spowodować opóźnienie w realizacji prowadzonych prac. Ewentualny wzrost kosztów zatrudnienia pracowników, może mieć negatywny wpływ na wyniki finansowe oraz możliwości rozwoju Grupy. Tworzone są optymalne systemy motywacyjne budujące pozytywne relacje z pracownikami, gwarantujące ograniczoną fluktuację kadr tym samym pozwalające utrzymać stabilne zaplecze wykwalifikowanych i posiadających rozległe doświadczenie w branży informatycznej pracowników.
Czynniki związane z otoczeniem, w jakim Grupa prowadzi działalność
• Ryzyko związane z niestabilnością systemu prawnego
W Polsce następują częste zmiany przepisów prawa oraz jego interpretacji. Wiele z obowiązujących przepisów, w szczególności podatkowych nie zostało sformułowanych w sposób dostatecznie precyzyjny i brak jest ich jednoznacznej wykładni. Ewentualne zmiany przepisów prawa mogą zmierzać w kierunku powodującym wystąpienie negatywnych skutków dla działalności oraz otoczenia, w jakim Grupa funkcjonuje. Wejście w życie nowych, istotnych dla obrotu gospodarczego regulacji, może wiązać się z problemami interpretacyjnymi, niejednolitym orzecznictwem sądów, niekorzystnymi interpretacjami przyjmowanymi przez organy administracji publicznej, itp., co w konsekwencji może przełożyć się w sposób bezpośredni lub pośredni na pogorszenie warunków działania Grupy Kapitałowej.
• Ryzyko związane z sytuacją makroekonomiczną i geopolityczną Polski i świata
Działalność Grupy Kapitałowej oraz tempo rozwoju jej oferty produktowej są ściśle skorelowane z ogólną sytuacją gospodarczą kraju. Na wynik finansowy Spółki niewątpliwie mają wpływ takie czynniki jak wielkość PKB, poziom inwestycji w przedsiębiorstwach, poziom inflacji, poziom kursów obcych walut względem złotego oraz sytuacja geopolityczna w regionie. Spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, spadek poziomu inwestycji w przedsiębiorstwach, w szczególności w dziedzinie nowoczesnych technologii, wzrost inflacji mogą mieć negatywny wpływ na działalność operacyjną oraz sytuację finansową Spółki, jak również na osiągane przez nią wyniki finansowe. Ze względu na import Grupa upatruje również zagrożenie w niskiej wartości złotówki.
Wpływ na sytuację makroekonomiczną oraz wyniki Grupy Kapitałowej mogą mieć również warunki geopolityczne panujące w regionie i w Polsce.
Spółka, chcąc w jak największym stopniu niwelować potencjalne negatywne skutki wyżej wymienionych uwarunkowań wprowadza dywersyfikację obszarów swojej działalności również poprzez kierowanie oferty poza obszarem Polski.
• Ryzyko konkurencji
Znaczący wpływ na działalność Grupy Kapitałowej ma nasilająca się konkurencja zarówno ze strony polskich, jak i zagranicznych przedsiębiorstw informatycznych. Szczególne zagrożenie ma konsolidacja firm informatycznych na rynku oraz rosnąca liczba instytucji korzystających z własnych specjalistów w dziedzinie rozwiązań informatycznych, które mogą również wpływać na konkurencyjność Grupy Kapitałowej względem innych podmiotów, co w konsekwencji może rzutować na jej działalność i osiągane wyniki finansowe. Nie można wykluczyć więc, że rosnąca i zaostrzająca się walka konkurencyjna nie będzie miała wpływu na poziom rentowności prowadzonej przez Grupę Kapitałową działalności.
• Ryzyko konsolidacji branży
Procesy konsolidacyjne w branży IT prowadzą do umocnienia się na rynku największych podmiotów, co ułatwia im dostęp do nowych grup odbiorców. Najsilniejsze firmy dążą do przejęcia firm słabszych obsługujących niszowe segmenty rynku informatycznego. Grupa Kapitałowa w określonych segmentach rynku, również planuje akwizycję firm, dążąc do umocnienia swojej pozycji na rynku.
• Ryzyko finansowe
Celem zarządzania ryzykiem finansowym Grupy Kapitałowej. jest ograniczenie zmienności generowanych przepływów pieniężnych oraz osiąganych wyników finansowych na podstawowej działalności jednostek wchodzących w skład Grupy do akceptowalnego poziomu. Do głównych instrumentów finansowych z których korzysta Emitent należą:
- środki pieniężne,
- lokaty krótkoterminowe,
- transakcje wymiany walut i transakcje terminowe,
- udzielone pożyczki,
- kredyt w rachunku bieżącym i kredyty długoterminowe,
- umowy leasingu.
Głównym zadaniem wspomnianych instrumentów jest wspomaganie i zabezpieczenie finansowe bieżącej działalności operacyjnej Grupy poprzez stabilizowanie i neutralizowanie ryzyk płynności finansowej, zmienności kursów walutowych i stóp procentowych, a także efektywną dystrybucję dostępnych środków finansowych.
Strategia zarządzania ryzykiem walutowym stosowana przez Emitenta zakłada maksymalne wykorzystanie naturalnego zabezpieczenia. Spółka dąży do jak największego strukturalnego dopasowania przychodów i kosztów w tej samej walucie co realizowane kontrakty. Ekspozycja netto na ryzyko walutowe, która nie jest zabezpieczana w sposób naturalny, zabezpieczana jest w momencie zawierania transakcji w granicach do 100% szacowanej wartości ekspozycji netto, wyłącznie za pomocą zaakceptowanych typów instrumentów pochodnych tj. transakcji forward.
IV. OŚWIADCZENIE O STOSOWANIU ŁADU KORPORACYJNEGO
Wskazanie zbioru zasad ładu korporacyjnego przyjętego przez emitenta
W dniu 13 października 2015 roku Rada Giełdy podjęła uchwałę nr 26/1413/2015 w sprawie przyjęcia nowego zbioru zasad ładu korporacyjnego pod nazwą "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016" (dalej "DPSN 2016"), które weszły w życie 1 stycznia 2016 roku. Dokument ten jest dostępny na stronie internetowej www.corp-gov.gpw.pl.
W dniu 27 stycznia 2016 r. Spółka przekazała do wiadomości publicznej stosowny raport dot. stosowania nowych dobrych praktyk oraz zamieściła na swojej stronie internetowej, zgodnie z wymogami zasady I.Z.1.13, informację na temat stanu stosowania przez Spółkę rekomendacji i zasad zawartych w DPSN 2016.
Zgodnie z §91 ust. 5 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych, z uwzględnieniem § 29 ust. 5 Regulaminu Giełdy Papierów Wartościowych SA w Warszawie w sprawie określenia zakresu i struktury raportu dotyczącego stosowania zasad ładu korporacyjnego przez spółki giełdowe, Zarząd LSI Software S.A. z siedzibą w Łodzi przekazuje niniejsze informacje.
Wskazanie i wyjaśnienie odstępstw od stosowania zasad ładu korporacyjnego
Według aktualnego stanu stosowania Dobrych Praktyk Spółka nie stosuje 4 rekomendacji: III.R.1., IV.R.2., IV.R.3., VI.R.3. Według aktualnego stanu stosowania Dobrych Praktyk Spółka nie stosuje 14 zasad szczegółowych: I.Z.1.10., I.Z.1.16., I.Z.1.20., I.Z.2., II.Z.2., III.Z.1., III.Z.2., III.Z.3., III.Z.4., III.Z.5., IV.Z.2., IV.Z.9., V.Z.6., VI.Z.2.
I.Z.1.10. prognozy finansowe – jeżeli spółka podjęła decyzję o ich publikacji - opublikowane w okresie co najmniej ostatnich 5 lat, wraz z informacją o stopniu ich realizacji,
Spółka nie publikuje i nie publikowała prognoz finansowych w okresie ostatnich 5 lat.
I.Z.1.16. informację na temat planowanej transmisji obrad walnego zgromadzenia - nie później niż w terminie 7 dni przed datą walnego zgromadzenia,
Spółka nie stosuje zasady dotyczącej transmitowania obrad walnego zgromadzenia ze względu na niski stopień rozproszenia akcjonariatu oraz znaczne koszty stosowania tej zasady.
I.Z.1.20. zapis przebiegu obrad walnego zgromadzenia, w formie audio lub wideo,
Spółka nie stosuje zasady dotyczącej zapisu przebiegu obrad walnego zgromadzenia, w formie audio lub wideo, ze względu na niski stopień rozproszenia akcjonariatu oraz znaczne koszty stosowania tej zasady.
I.Z.2. Spółka, której akcje zakwalifikowane są do indeksów giełdowych WIG20 lub mWIG40, zapewnia dostępność swojej strony internetowej również w języku angielskim, przynajmniej w zakresie wskazanym w zasadzie I.Z.1. Niniejszą zasadę powinny stosować również spółki spoza powyższych indeksów, jeżeli przemawia za tym struktura ich akcjonariatu lub charakter i zakres prowadzonej działalności.
Struktura akcjonariatu oraz charakter i zakres prowadzonej działalności nie przemawia za stosowaniem tej zasady. Spółka zapewnia jednak dostępność swojej strony internetowej w języku angielskim w zakresie wymaganym w ramach Programu Wspierania Płynności.
II.Z.2. Zasiadanie członków zarządu spółki w zarządach lub radach nadzorczych spółek spoza grupy kapitałowej spółki wymaga zgody rady nadzorczej.
Powyższe odstępstwo ma charakter przejściowy. Spółka dołoży starań, aby na najbliższym posiedzeniu Rady Nadzorczej Spółki, rozpatrzona została sprawa pełnienia funkcji przez Członka Zarządu LSI Software S.A. w zarządzie spółki spoza grupy kapitałowej.
III.R.1. Spółka wyodrębnia w swojej strukturze jednostki odpowiedzialne za realizację zadań w poszczególnych systemach lub funkcjach, chyba że wyodrębnienie jednostek organizacyjnych nie jest uzasadnione z uwagi na rozmiar lub rodzaj działalności prowadzonej przez spółkę.
Spółka nie wyodrębni w swojej strukturze jednostki odpowiedzialnej za realizację zadań w poszczególnych systemach lub funkcjach z uwagi na rozmiar i rodzaj działalności prowadzonej przez spółkę.
III.Z.1. Za wdrożenie i utrzymanie skutecznych systemów kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem, compliance oraz funkcji audytu wewnętrznego odpowiada zarząd spółki.
Spółka nie wyodrębniła funkcji audytu wewnętrznego z uwagi na rozmiar i rodzaj działalności prowadzonej przez Spółkę.
III.Z.2. Z zastrzeżeniem zasady III.Z.3, osoby odpowiedzialne za zarządzanie ryzykiem, audyt wewnętrzny i compliance podlegają bezpośrednio prezesowi lub innemu członkowi zarządu, a także mają zapewnioną możliwość raportowania bezpośrednio do rady nadzorczej lub komitetu audytu.
Spółka nie wyodrębniła funkcji audytu wewnętrznego z uwagi na rozmiar i rodzaj działalności prowadzonej przez Spółkę.
III.Z.3. W odniesieniu do osoby kierującej funkcją audytu wewnętrznego i innych osób odpowiedzialnych za realizację jej zadań zastosowanie mają zasady niezależności określone w powszechnie uznanych, międzynarodowych standardach praktyki zawodowej audytu wewnętrznego.
Spółka nie wyodrębniła funkcji audytu wewnętrznego z uwagi na rozmiar i rodzaj działalności prowadzonej przez Spółkę.
III.Z.4. Co najmniej raz w roku osoba odpowiedzialna za audyt wewnętrzny (w przypadku wyodrębnienia w spółce takiej funkcji) i zarząd przedstawiają radzie nadzorczej własną ocenę skuteczności funkcjonowania systemów i funkcji, o których mowa w zasadzie III.Z.1, wraz z odpowiednim sprawozdaniem.
Spółka nie wyodrębniła funkcji audytu wewnętrznego z uwagi na rozmiar i rodzaj działalności prowadzonej przez Spółkę.
III.Z.5. Rada nadzorcza monitoruje skuteczność systemów i funkcji, o których mowa w zasadzie III.Z.1, w oparciu między innymi o sprawozdania okresowo dostarczane jej bezpośrednio przez osoby odpowiedzialne za te funkcje oraz zarząd spółki, jak również dokonuje rocznej oceny skuteczności funkcjonowania tych systemów i funkcji, zgodnie z zasadą II.Z.10.1. W przypadku gdy w spółce działa komitet audytu, monitoruje on skuteczność systemów i funkcji, o których mowa w zasadzie III.Z.1, jednakże nie zwalnia to rady nadzorczej z dokonania rocznej oceny skuteczności funkcjonowania tych systemów i funkcji.
Zasada nie jest stosowana w zakresie funkcji audytu wewnętrznego z uwagi na rozmiar i rodzaj działalności prowadzonej przez Spółkę. III.Z.6. W przypadku gdy w spółce
IV.R.2. Jeżeli jest to uzasadnione z uwagi na strukturę akcjonariatu lub zgłaszane spółce oczekiwania akcjonariuszy, o ile spółka jest w stanie zapewnić infrastrukturę techniczną niezbędna dla sprawnego przeprowadzenia walnego zgromadzenia przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, powinna umożliwić akcjonariuszom udział w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu takich środków, w szczególności poprzez: 1) transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym, 2) dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad walnego zgromadzenia, 3) wykonywanie, osobiście lub przez pełnomocnika, prawa głosu w toku walnego zgromadzenia.
Spółka nie przewiduje możliwości przeprowadzania walnego zgromadzenia przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej ze względu na niski stopień rozproszenia akcjonariatu oraz znaczne koszty stosowania tej zasady.
IV.R.3. Spółka dąży do tego, aby w sytuacji gdy papiery wartościowe wyemitowane przez spółkę są przedmiotem obrotu w różnych krajach (lub na różnych rynkach) i w ramach różnych systemów prawnych, realizacja zdarzeń korporacyjnych związanych z nabyciem praw po stronie akcjonariusza następowała w tych samych terminach we wszystkich krajach, w których są one notowane.
Akcje Spółki są notowany tylko w Polsce
IV.Z.2. Jeżeli jest to uzasadnione z uwagi na strukturę akcjonariatu spółki, spółka zapewnia powszechnie dostępną transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym.
Spółka nie stosuje zasady dotyczącej transmitowania obrad walnego zgromadzenia ze względu na niski stopień rozproszenia akcjonariatu oraz znaczne koszty stosowania tej zasady.
IV.Z.9. Spółka dokłada starań, aby projekty uchwał walnego zgromadzenia zawierały uzasadnienie, jeżeli ułatwi to akcjonariuszom podjęcie uchwały z należytym rozeznaniem. W przypadku, gdy umieszczenie danej sprawy w porządku obrad walnego zgromadzenia następuje na żądanie akcjonariusza lub akcjonariuszy, zarząd lub przewodniczący walnego zgromadzenia zwraca się o przedstawienie uzasadnienia proponowanej uchwały. W istotnych sprawach lub mogących budzić wątpliwości akcjonariuszy spółka przekaże uzasadnienie, chyba że w inny sposób przedstawi akcjonariuszom informacje, które zapewnią podjęcie uchwały z należytym rozeznaniem.
Zasada stosowana o ile jej zastosowanie nie będzie działało na szkodę Spółki.
V.Z.6. Spółka określa w regulacjach wewnętrznych kryteria i okoliczności, w których może dojść w spółce do konfliktu interesów, a także zasady postępowania w obliczu konfliktu interesów lub możliwości jego zaistnienia. Regulacje wewnętrzne spółki uwzględniają między innymi sposoby zapobiegania, identyfikacji i rozwiązywania konfliktów interesów, a także zasady wyłączania członka zarządu lub rady nadzorczej od udziału w rozpatrywaniu sprawy objętej lub zagrożonej konfliktem interesów.
Spółka nie stosuje tej zasady. Spółka nie wyklucza jednak opracowania regulacji wewnętrznych uwzględniających między innymi sposoby zapobiegania, identyfikacji i rozwiązywania konfliktów interesów, a także zasady wyłączania członka zarządu lub rady nadzorczej od udziału w rozpatrywaniu sprawy objętej lub zagrożonej konfliktem interesów.
VI.R.3. Jeżeli w radzie nadzorczej funkcjonuje komitet do spraw wynagrodzeń, w zakresie jego funkcjonowania ma zastosowanie zasada II.Z.7.
W Spółce w ramach Rady Nadzorczej nie został powołany komitet do spraw wynagrodzeń.
VI.Z.2. Aby powiązać wynagrodzenie członków zarządu i kluczowych menedżerów z długookresowymi celami biznesowymi i finansowymi spółki, okres pomiędzy przyznaniem w ramach programu motywacyjnego opcji lub innych instrumentów powiązanych z akcjami spółki, a możliwością ich realizacji powinien wynosić minimum 2 lata.
Przed wejściem w życie dokumentu "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016" w ramach programów motywacyjnych były wykorzystywane instrumenty, które charakteryzowały się tym, że okres pomiędzy ich przyznaniem a realizacją był krótszy niż 2 lata.
Opis podstawowych cech systemu kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych
Kontrola wewnętrzna i zarządzanie ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych są realizowane przez Komitet Audytu, Radę Nadzorczą, Zarząd oraz wszystkie szczeble pracowników. Wypracowany i stosowany system kontroli wewnętrznej w zakresie dokumentacji księgowej zapewnia wiarygodność, kompletność oraz aktualność informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych, jak również przestrzeganie właściwych przepisów prawa i aktów wykonawczych. Spółka na bieżąco monitoruje istotne czynniki ryzyka prawnego.
Sprawozdania kwartalne, półroczne i roczne Zarząd przedstawia cyklicznie Komitetowi Audytu oraz Radzie Nadzorczej Spółki.
Wskazanie akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji
Wg stanu na dzień 16-03-2018
| Osoba | Ilość akcji | Ilość głosów | % głosów na WZ |
|---|---|---|---|
| Grzegorz Siewiera/SG Invest Sp. z o.o. | 1 000 000 | 2 600 000 | 53,49% |
| Piotr Kraska/Yavin Limited | 443 488 | 443 488 | 9,12% |
Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne, wraz z opisem tych uprawnień
Na dzień 27 kwietnia 2017 roku akcje imienne serii B łącznie w ilości 400 tys. są uprzywilejowane co do głosu, w ten sposób, że każdej z tych akcji przysługuje 5 (pięć) głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki, co daje łącznie 2.000 tys. głosów będących w posiadaniu Grzegorza Siewiery.
Wskazanie wszelkich ograniczeń odnośnie do wykonywania prawa głosu
Nie dotyczy.
Wskazanie wszelkich ograniczeń dotyczących przenoszenia prawa własności papierów wartościowych emitenta
Nie dotyczy
Opis zasad dotyczących powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz ich uprawnień
Zasady dotyczące powoływania, odwoływania i funkcjonowania Zarządu Emitenta określone są ściśle w Regulaminie Zarządu oraz w Statucie Spółki LSI Software S.A.
Opis zasad zmiany statutu lub umowy spółki emitenta
Zmiany Statutu znajdują się w kompetencji Walnego Zgromadzenia. Każdorazowo po zarejestrowaniu zmian w Statucie, jednolity tekst Statutu ustala Rada Nadzorcza.
Treść zmian jest dostępna na stronie internetowej Emitenta oraz stronach Giełdy Papierów Wartościowych.
Ostatnia zmiana statutu Spółki nastąpiła uchwałą 12/2018 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia LSI Software S.A. z dnia 16 marca 2018 roku.
Sposób działania walnego zgromadzenia i jego zasadnicze uprawnienia
Sposób działania Walnego Zgromadzenia określa Regulamin obrad Walnego Zgromadzenia oraz postanowienia Statutu Spółki LSI Software S.A.
Skład osobowy i zmiany oraz opis działania organów zarządzających i nadzorujących.
Na dzień 1 stycznia 2017 roku Zarząd LSI Software S.A. działał w następującym składzie:
- Bartłomiej Grduszak Prezes Zarządu
- Michał Czwojdziński Członek Zarządu
- Henryk Nester Członek Zarządu
- Grzegorz Strąk Członek Zarządu
W dniu 30 czerwca 2017 roku Walne Zgromadzenie powierzyło Panu Michałowi Czwojdzińskiemu pełnienie funkcji Wiceprezesa Zarządu.
Na dzień 31 grudnia 2017 roku Zarząd działał w następującym składzie:
- Bartłomiej Grduszak Prezes Zarządu
- Michał Czwojdziński Wiceprezes Zarządu
- Henryk Nester Członek Zarządu (odwołany w dniu 31 stycznia 2018 r.)
- Grzegorz Strąk Członek Zarządu
Rada Nadzorcza LSI Software S.A.
Na dzień 1 stycznia i 31 grudnia 2017 roku skład Rady Nadzorczej przedstawiał się następująco:
- Grzegorz Siewiera Przewodniczący Rady Nadzorczej
- Krzysztof Wolski Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
- Piotr Kardach Członek Rady Nadzorczej
- Andrzej Kurkowski Członek Rady Nadzorczej
- Grzegorz Kwiatkowski Członek Rady Nadzorczej
Skład i sposób powoływania Rady Nadzorczej, prawa i obowiązki członków Rady, kompetencje Rady Nadzorczej, kierowanie pracami Rady Nadzorczej, zwoływanie posiedzeń rady Nadzorczej, posiedzenia Rady Nadzorczej, podejmowanie uchwał opisane są szczegółowo w Regulaminie Rady Nadzorczej w części korporacyjnej strony internetowej Spółki.
V. WSKAZANIE POSTĘPOWAŃ TOCZĄCYCH SIĘ PRZED SĄDEM, ORGANEM WŁAŚCIWYM DLA POSTEPOWANIA ARBITRAŻOWEGO LUB ORGANEM ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ.
Na dzień 31 grudnia 2017 roku oraz na dzień przekazania przedmiotowego sprawozdania, ani Emitent ani jednostki powiązane nie są stroną żadnych postępowań sądowych i arbitrażowych, w których jednostkowa lub łączna wartość przedmiotu sporu przekraczałaby 10% kapitałów własnych Emitenta.
VI. INFORMACJE O PODSTAWOWYCH PRODUKTACH I USŁUGACH
Podstawowy zakres działalności Grupy nie uległ zmianie i koncentruje się na produkcji, sprzedaży i wdrażaniu autorskiego oprogramowania oraz sprzedaży komplementarnych urządzeń wspierających sprzedaż.
OBSŁUGIWANE BRANŻE:
- Handel detaliczny (retail) rozwiązania dla tej grupy klientów obejmują szereg procesów, począwszy od zamówienia towarów u dostawcy, poprzez gospodarkę magazynową na poziomie centrali, obsługę logistyczną zaopatrzenia własnych sklepów, reklamacji, rejestrację sprzedaży w punktach sprzedaży, aż po analizę danych w centrali. System zapewnia obsługę takich funkcji przedsiębiorstwa jak: księgowość, finanse, kadry, płace, marketing, programy lojalnościowe, automatyzacja procesów biznesowych (w tym marketingu) oraz obsługę Omni-Channel.
- Gastronomia i hotele (hospitality) produkty dla tej grupy klientów wspierają prowadzenie restauracji lub sieci lokali gastronomicznych, hoteli lub sieci hoteli, działalność cateringową oraz organizację konferencji. Oferta obejmuje także kompletne systemy do obsługi obiektów typu SPA i fitness oraz aplikacje dla personelu obiektu.
- Obiekty rekreacyjno-sportowe rozwiązania dla tej grupy są przeznaczone do zarządzania i obsługi sprzedaży w różnej wielkości obiektach rekreacyjno-sportowych, na przykład basenach, aquaparkach, centrach sportowych i rozrywkowych, na stadionach. System integruje oprogramowanie oraz infrastrukturę techniczną zapewniając kompleksową obsługę klienta.
- Kina produkty do zarządzania siecią kin oraz obsługi sprzedaży off-line i on-line w poszczególnych obiektach sieci.
- Małe i średnie przedsiębiorstwa różnych branż produkty z obszaru ERP i zarządzania projektami.
- Beauty rozwiązania dla salonów kosmetycznych, fryzjerskich i gabinetów SPA.
- Służba zdrowia urządzenia wspierające komunikację.
- Logistyka urządzenia wspierające komunikację.
LINIE PRODUKTOWE W OFERCIE GRUPY:
LSI Software S.A.:
- POSitive® Cinema system sprzedaży i obsługi klientów w kinach oraz do zarządzania siecią kin,
- POSitive® Hospitality systemy sprzedaży i obsługi klientów w lokalach gastronomicznych oraz do zarządzania sieciami lokali (marka POSitive Restaurant) i zintegrowane z nimi systemy rezerwacji, sprzedaży i obsługi gości w obiektach hotelarskich oraz do zarządzania sieciami takich obiektów (marka InteliHotel),
- POSitive® ESOK Elektroniczny System Obsługi Klientów, integruje oprogramowanie i urządzenia infrastruktury technicznej głównie w obiektach rekreacyjno-sportowych; zintegrowany z POSitive Hospitality,
- POSitive® Retail systemy sprzedaży i obsługi klientów oraz zarządzania siecią sklepów dla branży sprzedaży detalicznej,
- Bastion® ERP systemy do obsługi obszarów rachunkowości, gospodarki magazynowej i dystrybucji oraz kadr i płac klasy ERP dla MSP,
- Jirasolutions platforma do zarządzania projektami i przepływem informacji w przedsiębiorstwie,
- Qiki aplikacja dla klientów restauracji do składania zamówień online przed planowaną w lokalu wizytą dla oszczędności czasu klientów i obsługi restauracji,
- Szeryf24 aplikacja umożliwiająca nadzór na procesami sprzedaży i pozwalająca tym samym wykryć nadużycia personelu np. poprzez powiązanie zapisu z kamer z operacjami wykonywanymi w systemie sprzedaży.
- Roomio prosta w obsłudze aplikacja mobilna dla hotelu, przeznaczona do interaktywnej i kompleksowej obsługi gościa hotelowego.
- Staff Helper aplikacja mobilna do rejestracji działań personelu, kontroli pracy oraz komunikacji pomiędzy pracownikami hotelu, zaprojektowana by usprawnić działanie administracji hotelowej i przyspieszyć przygotowanie pokoi dla gości.
- Staff Scheduler aplikacja mobilna do tworzenia i zarządzania grafikami pracy personelu.
Softech Sp. z o.o.:
- GASTRO system dla lokali gastronomicznych do sprzedaży i obsługi klientów, prowadzenia gospodarki magazynowej oraz analizy i kontroli kosztów,
- mojeGASTRO system dla lokali gastronomicznych działający w chmurze, do zbierania zamówień od klientów online oraz zdalnej i bieżącej kontroli działalności lokalu,
- CHART system dla małych i średnich obiektów hotelowych do sprzedaży i obsługi klientów oraz całościowego zarządzania obiektem,
- LMS (Loyalty Management System) system do zarządzania programami lojalnościowymi oraz płatności bezgotówkowych,
- POSIFLEX wysokiej jakości urządzenia do punktów sprzedaży (terminale dotykowe POS, monitory dotykowe, urządzenia peryferyjne). Softech jest wyłącznym dystrybutorem Posiflex w Polsce,
- LRS (Long Range Systems) urządzenia przywoławcze marki LRS wykorzystywane w wielu branżach m.in. w gastronomii, hotelarstwie, służbie zdrowia, logistyce i handlu. Softech jest generalnym dystrybutorem LRS w Polsce.
- Bixolon wysokiej jakości drukarki (stacjonarne i przenośne) stanowiące doskonałe uzupełnienie oferowanych systemów.
- Sunmi nowoczesne urządzenia PDA zaprojektowane z myślą o wymagających warunkach użytkowania.
LSI Software s.r.o.:
- GASTRO przystosowany językowo i fiskalnie do wymogów rynku czeskiego system dla lokali gastronomicznych do sprzedaży i obsługi klientów, prowadzenia gospodarki magazynowej oraz analizy i kontroli kosztów,
- POSIFLEX wysokiej jakości urządzenia do punktów sprzedaży (terminale dotykowe POS, monitory dotykowe, urządzenia peryferyjne),
- LRS (Long Range Systems) urządzenia przywoławcze wykorzystywane w wielu branżach m.in. w gastronomii, hotelarstwie, służbie zdrowia, logistyce i handlu.
GIP Sp. z o.o.:
• Automatyka Hotelowa – system do inteligentnego zarządzania budynkiem hotelowym. Zwiększa komfort i bezpieczeństwo gości hotelowych przy jednoczesnych zmniejszaniu kosztów funkcjonowania obiektu,
• RH2 – system do obsługi recepcji i rezerwacji oraz do zarządzania i marketingu w dużych obiektach hotelarskich i ich sieciach.
Positive Software USA LLC
• POSitive® Cinema – system sprzedaży i obsługi klientów w kinach oraz do zarządzania siecią kin.
BluePocket S.A.:
• BLUE POCKET - platforma wraz z mobilną aplikacją na smartfony, która umożliwia prowadzenie i zarządzanie wieloma rodzajami programów lojalnościowych, marketingowych i promocyjnych.
POZOSTAŁE ELEMENTY OFERTY GRUPY
Grupa zajmuje się także produkcją oprogramowania tworzonego na specjalne zamówienia klientów. Tworzenie dedykowanych rozwiązań następuje w oparciu o analizę potrzeb i możliwości technologicznych oraz finansowych odbiorcy. Realizacja produktów "pod zamówienie" może przebiegać w trzech obszarach:
- modyfikacje w istniejącym, produkowanym przez Spółkę oprogramowaniu,
- dostosowanie oprogramowania innych producentów,
- produkcja całkowicie nowego, dedykowanego oprogramowania, tworzonego w oparciu o dogłębną analizę procesów, dla których ma zostać wykonany system informatyczny.
Poza produkcją oprogramowania Grupa wykonuje usługi związane z:
- wdrażaniem, sprzedażą oraz serwisowaniem własnego oprogramowania,
- doradztwem w zakresie przepływu informacji i optymalizacji procesów biznesowych w fazie analizy przedwdrożeniowej,
- obsługą techniczną infrastruktury sieciowej.
VII. INFORMACJE O RYNKACH ZBYTU
W 2017 roku większość przychodów Grupy związana była ze sprzedażą na rynku krajowym, a przychody z zagranicy były generowane głównie przez dostawy wykonywane w ramach Softech Sp. z o.o. oraz zawiązaną w dniu 13 września 2016 roku spółkę zależną w Czechach o nazwie LSI Software s.r.o. Emitent oraz jego Spółki zależne podejmują działania mające na celu wprowadzenie produktów Grupy Kapitałowej na rynki zagraniczne w oparciu o lokalnych dystrybutorów. Ponadto Softech Sp. z o.o. od 2016 roku rozpoczęła stałe dostawy towarów dla klientów z innych państw Europy Środkowo-Wschodniej.
W związku rozwojem sieci dystrybucyjnej POSitive® Cinema Grupa pozyskała na początku 2017 roku nowego dystrybutora na kraje Ameryki Południowej, a w dniu 28 czerwca 2017 roku zawiązała nową spółkę zależną Positive Software USA LLC, której celem jest wprowadzenie tego produktu na rynki Ameryki Północnej.
Sprzedaż Grupy ma charakter rozproszony. W strukturze sprzedaży, w odniesieniu do wartości obrotów, nie występuje żaden istotny odbiorca usług i rozwiązań Grupy. Zdywersyfikowany portfel klientów pozwala zachować niezależność w stosunku do pojedynczych nabywców. Wśród klientów Grupy największą grupę odbiorców stanowią przedsiębiorstwa z rynku MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa).
VIII. INFORMACJE O ZAWARTYCH UMOWACH ZNACZĄCYCH DLA DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
W dniu 17 sierpnia 2017 r. została zawarta Umowa pomiędzy Emitentem a Euroscoop Rotterdam OpCo B.V. Przedmiotem umowy jest dostawa oraz wdrożenie w belgijsko - holenderskiej sieci kin Euroscoop systemu POSitive® Cinema. Szacowana wartość wykonania przedmiotu umowy wynosi 588 tys. EUR, co po przeliczeniu według kursu NBP z dnia 16 sierpnia 2017 roku daje wartość ponad 2,5 mln PLN. Szacowana wartość przedmiotu Umowy uwzględniająca zamówienia przyszłe składane przez Zamawiającego wraz z potencjalną dostawą sprzętu wynosi 1,2 mln EUR tj. blisko 5,0 mln PLN.
W dniu 1 lutego 2017 r., w wyniku negocjacji prowadzonych z Panem Maciejem i Leszkiem Guzowskim oraz Markiem Pawlakiem, LSI Software S.A. nabyła 204 udziały GiP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, o wartości nominalnej 500 zł każdy za cenę 4,65 mln zł powiększoną o dodatkowe wynagrodzenie o wartości równej dywidendzie wypłaconej przez GiP Sp. z o.o. na rzecz LSI Software S.A. z tytułu podziału zysku za rok 2016. Nabyte udziały stanowią 100% udziału w kapitale zakładowym GiP Sp. z o.o. oraz taki sam udział procentowy głosów na zgromadzeniu wspólników. Transakcja została sfinansowana środkami własnymi Emitenta oraz kredytem inwestycyjnym w kwocie 1,75 mln zł, zabezpieczonym ustanowioną hipoteką na nieruchomości.
W opisywanym okresie poza umowami wskazanymi powyżej podpisane były inne umowy dla mniejszych kontrahentów lub opiewające na niższe wartości.
IX. INFORMACJE O POWIĄZANIACH ORGANIZACYJNYCH LUB KAPITAŁOWYCH Z INNYMI PODMIOTAMI ORAZ OKREŚLENIE GŁÓWNYCH INWESTYCJI.
W skład Grupy Kapitałowej LSI Software wchodzą:
- W skład Grupy Kapitałowej LSI Software wchodzą:
- LSI Software S.A. jako jednostka dominująca,
- Softech sp. z o.o. jako jednostka zależna, w której LSI Software S.A. jest właścicielem 100% udziałów (jednostka zawiązana 13 września 2016 roku),
- LSI Software s.r.o. jako jednostka zależna, w której LSI Software S.A. jest właścicielem 100% udziałów (jednostka zawiązana w dniu 13 września 2016 roku),
- GiP Sp. z o.o., w której LSI Software S.A. jest właścicielem 100% udziałów (jednostka nabyta w dniu 1 lutego 2017 roku)
- Positive Software USA LLC, w której LSI Software S.A. jest właścicielem 100% udziałów (jednostka zawiązana w dniu 28 czerwca 2017 roku)
- BluePocket S.A. jako jednostka współzależna, w której LSI Software S.A. jest właścicielem 50% akcji.
W związku z rezygnacją w dniu 10 marca 2015 roku dotychczasowego Prezesa Zarządu BluePocket S.A. oraz z niepowołaniem nowego Zarządu Spółki Emitent nie otrzymał do dnia sporządzenia niniejszego raportu Sprawozdania finansowego BluePocket S.A. za lata 2014-2017. Jednocześnie LSI Software S.A. w wyniku nie stawiania się na posiedzenia Rady Nadzorczej członków powołanych przez akcjonariusza Bastion Venture Fund sp. z o.o. S.K.A. nie jest w stanie samodzielnie powołać Zarządu BluePocket S.A., co oznacza faktyczny brak zdolności Emitenta do kierowania polityką finansową i operacyjną tej jednostki. W związku z powyższym Zarząd LSI Software S.A. przyjął do konsolidacji metodą praw własności ostatni zatwierdzony przez BluePocket S.A. wynik finansowy za okres 01.01-30.09.2014. W roku 2017 BluePocket S.A. nie była objęta konsolidacją i nie będzie do chwili odzyskania zdolności do kierowania polityką finansową i operacyjną tej jednostki przez LSI Software S.A.
X. INFORMACJE O ISTOTNYCH TRANSAKCJACH ZAWARTYCH PRZEZ EMITENTA LUB JEDNOSTKĘ OD NIEGO ZALEŻNĄ Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI NA INNYCH WARUNKACH NIŻ RYNKOWE
Emitent zawiera transakcje kupna / sprzedaży z wszystkimi podmiotami powiązanymi. Transakcje odbywają się na warunkach rynkowych stosowanych dla transakcji z innymi podmiotami.
XI. INFORMACJE O ZACIĄGNIĘTYCH I WYPOWIEDZIANYCH W DANYM ROKU OBROTOWYM UMOWACH DOTYCZĄCYCH KREDYTÓW I POŻYCZEK
W 2017 roku Spółka dokonała przedłużenia na kolejny okres umowy kredytu obrotowego w rachunku bieżącym w wysokości 1.500 tys. PLN. Ponadto w styczniu 2017 roku Emitent zaciągnął kredyt inwestycyjny w wysokości 1 750 tys. PLN na sfinansowanie zakupu udziałów GiP Sp. z o.o. - oprocentowanie WIBOR + marża banku. Okres spłaty powyższego kredytu wynosi 5 lat.
Z kolei jednostka zależna Softech Sp. z o.o. przedłużyła o kolejny rok umowę kredytu obrotowego w rachunku bieżącym w wysokości 500 tys. PLN w mBank S.A. – oprocentowanie WIBOR + marża banku. Równocześnie GiP Sp. z o.o. zawarła w dniu 9 sierpnia 2017 roku mowę kredytu obrotowego w rachunku bieżącym w wysokości 500 tys. PLN z mBank S.A. – oprocentowanie WIBOR + marża banku.
XII. INFORMACJE O UDZIELONYCH W DANYM ROKU OBROTOWYM POŻYCZKACH, W TYM UDZIELONYCH JEDNOSTKOM POWIĄZANYM
W roku 2017 Spółka nie udzielała pożyczek zarówno jednostkom powiązanym jak i pozostałym.
XIII. INFORMACJE O UDZIELONYCH I OTRZYMANYCH W DANYM ROKU OBROTOWYM PORĘCZENIACH I GWARANCJACH, W TYM PODMIOTOM POWIĄZANYM
Emitent udzielił ponownie poręczenia do wysokości 750 tys. PLN odnowionej umowy kredytu w rachunku bieżącym zawartej w dniu 25 października 2011 roku przez spółkę zależną Softech Sp. z o.o. z mBank S.A. W dniu 9 sierpnia LSI Software S.A. poręczyło do wysokości 750 tys. PLN kredyt w rachunku bieżącym zaciągnięty przez GiP Sp. z o.o. w mBank S.A.
Ponadto LSI Software S.A. udzieliła gwarancji następującym podmiotom spoza Grupy Kapitałowej:
-
- Leszek Guzowski w wysokości 383 tys. PLN z datą ważności do dnia 1 lutego 2018 r.
-
- Maciej Guzowski w wysokości 383 tys. PLN z datą ważności do dnia 1 lutego 2018 r.
-
- Marek Pawlak w wysokości 383 tys. PLN z datą ważności do dnia 1 lutego 2018 r.
-
- CaixaBank S.A.- w wysokości 57 tys. EUR z bezterminową datą ważności.
Z kolei Softech Sp. z o.o. udzieliła gwarancji terminowej zapłaty na rzecz POSIFLEX TECHNOLOGY INC o wartości 350 tys. USD z data ważności do dnia 31 grudnia 2018 r. oraz gwarancji zapłaty zobowiązań z tytułu umowy najmu na rzecz AmRest Sp. z o.o. w wysokości 111 tys. PLN.
Łączna wartość udzielonych przez Grupę gwarancji i poręczeń na dzień 31 grudnia 2017 roku wynosi 4.216 tys. PLN.
XIV. WYKORZYSTANIE WPŁYWÓW Z EMISJI
Prezentowana w latach ubiegłych.
XV. OBJAŚNIENIE RÓŻNIC POMIĘDZY WYNIKAMI FINANSOWYMI A WCZEŚNIEJ PUBLIKOWANYMI PROGNOZAMI WYNIKÓW ZA DANY ROK
Nie publikowano prognoz wyników roku 2017.
XVI. CHARAKTERYSTYKA STRUKTURY AKTYWÓW I PASYWÓW SKONSOLIDOWANEGO BILANSU Z PUNKTU WIDZENIA PŁYNNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA
Analiza struktury zobowiązań krótkoterminowych w połączeniu z rezerwami krótkoterminowymi oraz z drugiej strony należności krótkoterminowych wraz ze stanem środków pieniężnych wykazuje zrównoważanie wielkości według stanu na koniec roku. Posiadane środki pieniężne oraz wsparcie w postaci niewykorzystanego kredytu obrotowego stanowią istotne zabezpieczenie płynności finansowej Grupy oraz zabezpieczenie dalszego stabilnego rozwoju. Opisane powyżej wskaźniki płynności oraz zadłużenia Emitenta wskazują jednoznacznie na jego zdolność do regulowania bieżących zobowiązań.
XVII. WAŻNIEJSZE ZDARZENIA MAJĄCE ZNACZĄCY WPŁYW NA DZIAŁALNOŚĆ ORAZ WYNIKI FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA W ROKU OBROTOWYM LUB KTÓRYCH WPŁYW JEST MOŻLIWY W NASTĘPNYCH LATACH
W dniu 1 lutego 2017 r., w wyniku negocjacji prowadzonych z Panem Maciejem i Leszkiem Guzowskim oraz Markiem Pawlakiem, LSI Software S.A. nabyła 204 udziały "GiP" Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, które stanowią 100% udziału w kapitale zakładowym "GiP" Sp. z o.o. oraz taki sam udział procentowy głosów na zgromadzeniu wspólników.
"GiP" Sp. z o.o. jest jedną z najdłużej działających, polskich firm informatycznych, założoną w 1989 roku. Obecnie spółka ta posiada znaczne udziały w rynku hotelarskim (szacowane na ok. 11%) i rynku gastronomicznym. Nabycie 100% udziałów, spółki konkurującej dotychczas na rynku z rozwiązaniami LSI Software S.A., pozwoli na konsolidację wielu obszarów działania oraz poszerzenie dotychczasowego portfolio produktów Grupy Kapitałowej o kolejne innowacyjne rozwiązania, które cechują się dużym potencjałem wzrostów zwłaszcza w systemach inteligentnego budynku - BMS.
Pozyskanie nowych produktów z "GiP" Sp. z o.o. pozwoli również na ograniczenie planowanych nakładów na rozwój oprogramowania LSI Software S.A. w kwocie nie mniejszej niż 2,0 mln zł, a wysokość rocznych efektów synergii szacowana jest na minimum 1,0 mln zł. Wartość EBITDA przejmowanej spółki za ostatni zamknięty okres sprawozdawczy wyniosła 0,85 mln zł.
W ocenie Zarządu zawarcie powyższej transakcji daje silne podstawy do zwiększenia dynamiki wzrostów przychodów oraz rentowności Grupy Kapitałowej w kolejnych okresach. Oferta produktowa nowej spółki zależnej będzie również dodatkowym bodźcem do zintensyfikowania działań związanych z internacjonalizacją działalności Emitenta poprzez ekspansję na kolejne rynki europejskie.
XVIII. OPIS STRUKTURY GŁÓWNYCH LOKAT KAPITAŁOWYCH LUB GŁÓWNYCH INWESTYCJI KAPITAŁOWYCH DOKONANYCH W RAMACH GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA W DANYM ROKU OBROTOWYM
Ujawniono w punkcie 9 Sprawozdania z działalności Grupy Kapitałowej.
XIX. OPIS ORGANIZACJI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZE WSKAZANIEM JEDNOSTEK PODLEGAJĄCYCH KONSOLIDACJI ORAZ OPIS ZMIAN W ORGANIZACJI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA WRAZ Z PODANIEM ICH PRZYCZYN
Skład Grupy ujawniono w punkcie 9 Sprawozdania z działalności Grupy Kapitałowej. Jednostki zostały objęte konsolidacją metodą pełną za wyjątkiem BluePocket S.A., która podlegała w 2014 roku konsolidacji metodą praw własności, a w roku 2015 została wyłączona z konsolidacji. Nie występują inne jednostki powiązane wyłączone z konsolidacji.
XX. CHARAKTERYSTYKA POLITYKI W ZAKRESIE KIERUNKÓW ROZWOJU GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA
Strategicznymi kierunkami rozwoju Grupy LSI Software są:
- rozwój sprzedaży zagranicznej, ze szczególnym uwzględnieniem rynków obu Ameryk i Europy,
- dywersyfikacja oferty poprzez sprzedaż produktów i usług do klientów z wielu sektorów gospodarki,
- stały rozwój własnych, zaawansowanych technologicznie rozwiązań informatycznych,
- rozwój produktów i usług informatycznych dla branży kinowej,
- rozwój sprzedaży produktów i usług informatycznych w modelu usługowym (SaaS / cloud computing),
- wysokie nakłady na prace R&D,
- stałe inwestowanie w kapitał ludzki,
- rozwój nowoczesnej, własnej bazy produkcyjnej w Polsce.
XXI. OCENA ZARZĄDZANIA ZASOBAMI FINANSOWYMI
Opisano w punkcie 2 Sprawozdania z działalności Grupy Kapitałowej.
XXII. OCENA MOŻLIWOŚCI REALIZACJI ZAMIERZEŃ INWESTYCYJNYCH, W TYM INWESTYCJI KAPITAŁOWYCH
Planowane na 2018 rok wydatki inwestycyjne będą finansowane ze środków własnych oraz ze środków Unii Europejskiej pozyskanych przez Grupę. Emitent nie wyklucza również ponownego pozyskania kapitału z funduszy Venture Capital.
Ponadto Zarząd Spółki podejmuje działania mające na celu zwiększenie udziałów rynkowych Grupy w poszczególnych branżach poprzez bezpośrednie akwizycje lub inwestycje w nowe produkty. W związku z tym Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w dniu 27 czerwca 2015 roku podjęło uchwałę dotyczącą zmiany statutu Spółki w zakresie upoważnienia Zarządu do podwyższenia kapitału w ramach realizacji procedury podwyższenia kapitału docelowego. Emitent nie wyklucza jednak finansowania transakcji środkami własnymi oraz kredytem bankowym w celu uniknięcia rozwodnienia kapitału podstawowego obecnych akcjonariuszy, analogicznie jak miało to miejsce przy nabyciu udziałów GiP Sp. z o.o.
Spółki Grupy Kapitałowej na bieżąco wywiązują się z zaciągniętych zobowiązań względem kontrahentów, z obowiązkowych obciążeń na rzecz państwa oraz ze zobowiązań inwestycyjnych. Spółki regulują swoje zobowiązania środkami pochodzącymi z wpływów operacyjnych, wspomagając się utrzymywanymi liniami kredytowymi w rachunkach bieżących, co pozwala na zabezpieczenie niezbędnego finansowania zewnętrznego.
XXIII. OCENA CZYNNIKÓW I NIETYPOWYCH ZDARZEŃ MAJĄCYCH WPŁYW NA WYNIK Z DZIAŁALNOŚCI ZA ROK OBROTOWY
W ocenie Zarządu w roku 2017 nie wystąpiły nietypowe zjawiska mające wpływ na wyniki działalności Grupy Kapitałowej.
XXIV. CHARAKTERYSTYKA ZEWNĘTRZNYCH I WEWNĘTRZNYCH CZYNNIKÓW ISTOTNYCH DLA ROZWOJU PRZEDSIĘBIORSTWA ORAZ OPIS PERSPEKTYW ROZWOJU W NASTĘPNYM ROKU OBROTOWYM
Czynniki zewnętrzne
Koniunktura gospodarcza
Polska sytuacja gospodarcza postrzegana jest jako jedna z najciekawszych w regionie i rokująca na utrzymanie dodatnich przyrostów PKB oraz dalsze korzystne perspektywy rozwoju.
Konkurencja
Spółka zalicza się do liderów w swojej branży, co przy konsekwentnej polityce rozwoju i dywersyfikacji z pewnością pozwoli dalej konkurować z powodzeniem z innymi graczami na rynku.
Fundusze unijne
Dostęp polskich firm do środków z funduszy strukturalnych stanowi jeden z elementów tworzących popyt na rozwiązania oferowane przez Grupę kapitałową.
Rynek pracy
Pojawiająca się coraz silniejsza presja na wzrost wynagrodzeń w branży IT oraz rosnąca konkurencja na lokalnym rynku pracy.
Czynniki wewnętrzne
Organizacja Grupy Kapitałowej
Kreacja grupy kapitałowej LSI pozwala na prowadzenie dalszej działalności poprzez zintensyfikowany rozwój wewnętrzny posiadanych podmiotów.
Wzrost sprzedaży
Utrzymujący się od kilku lat stały wzrost sprzedaży świadczący o prawidłowo realizowanej strategii rozwoju.
Warunki pracy
Atrakcyjna polityka szkoleniowa oraz atrakcyjne warunki pracy oferowane pracownikom spółek Grupy Kapitałowej.
Wydatki inwestycyjne
Wysoki poziom wydatków inwestycyjnych przeznaczanych na działalność badawczo-rozwojową oraz rozwój nowych produktów i usług informatycznych.
Perspektywy rozwoju Grupy
Realizowana strategia rozwoju Grupy Kapitałowej zmierzająca do umacniania pozycji stabilnego i uznanego producenta oprogramowania zakłada kontynuowanie dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa na kilku płaszczyznach jego działania. Emitent oczekuje, że rok 2018 będzie okresem utrzymania dotychczasowej dynamiki wzrostu Grupy zarówno na rynku krajowym jak i rynkach zagranicznych. Głównym elementem realizacji powyższej strategii jest rozwój sieci dystrybucyjnej POSitive® Cinema. W związku z tym Grupa pozyskała na początku 2017 roku nowego dystrybutora Cinestar na kraje Ameryki Południowej, a w dniu 28 czerwca 2017 roku zawiązała nową spółkę zależną Positive Software USA LLC, której celem jest wprowadzenie tego produktu na rynki Ameryki Północnej, a docelowo wprowadzenie również pozostałych rozwiązań Grupy skierowanych dla branży gastronomicznej i hotelowej. Z kolei w dniu 28 sierpnia 2017 roku LSI Software S.A. podpisało umowę dystrybucyjną z Cinema Next - partnerem z branży kinowej, wraz z którym pozyskuje klientów z Europy Zachodniej i Wschodniej.
Realizacja działań związanych z promocją nowej linii produktowej, jak i poszerzenie Grupy Kapitałowej o dwa kolejne podmioty, wiąże się z obserwowanym blisko dwukrotnym wzrostem kosztów sprzedaży w stosunku do 2016 roku. W ocenie Zarządu działania te są jednak niezbędne do wprowadzenia produktu POSitive® Cinema na rynki zagraniczne. Wymiernym efektem tak szerokich działań promocyjnych POSitive® Cinema jest zawarcie w dniu 17 sierpnia 2017 r. umowy na dostawę i wdrożenie systemu z belgijsko holenderską siecią kin Euroscoop. Wartość wykonanej w 2017 roku części umowy wyniosła ponad 520 tys. PLN. Kolejnym z realizowanych w chwili obecnej projektów jest wdrożenie systemu POSitive® Cinema w jednej z argentyńskich sieci kin. Projekt ten realizowany jest za pośrednictwem dystrybutora LSI Software S.A. na kraje Ameryki Południowej Cinestar.
POSitive® Cinema mimo krótkiego okresu istnienia, już w chwili obecnej cieszy się ogromnym zainteresowaniem branży kinowej, co w ocenie Zarządu, będzie miało wymierny wpływ na wyniki finansowe Spółki w 2018 roku jak i w latach następnych. Jednocześnie wskazać należy, że z chwilą zawarcia umowy z Cinema 3D S.A. Emitent osiągnął 75% udział w rynku największych sieci kinowych w Polsce.
Podstawę szybszego wzrostu w roku 2018 na rynku krajowym LSI Software S.A. upatruje również w zawartej w dniu 1 lutego 2017 roku umowie nabycia 100% udziałów GiP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. GiP Sp. z o.o. jest jedną z najdłużej działających, polskich firm informatycznych, założoną w 1989 roku. Obecnie spółka ta posiada znaczne udziały w rynku hotelarskim (szacowane na ok. 11%) i rynku gastronomicznym. Nabycie 100% udziałów, spółki konkurującej dotychczas na rynku z rozwiązaniami LSI Software S.A., pozwoli na konsolidację wielu obszarów działania oraz poszerzenie dotychczasowego portfolio produktów Grupy Kapitałowej o kolejne innowacyjne rozwiązania, które cechują się dużym potencjałem wzrostów zwłaszcza w systemach inteligentnego budynku - BMS. Rozwiązania automatyki hotelowej tej spółki zależnej osiągnęły w 2017 roku największe dynamiki wzrostów w stosunku do 2016 roku.
Z dniem 13 kwietnia 2018 r. dokonany został wpis połączenia LSI Software S.A. (spółki przejmującej) z Softech sp. z o.o. (spółką przejmowaną). Powyższa data stanowi dzień połączenia w rozumieniu art. 493 § 2 Kodeksu spółek handlowych (dalej "KSH"). Wobec
powyższego, na podstawie art. 494 § 1 KSH z dniem połączenia LSI Software S.A. stała się następcą prawnym i z mocy prawa wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki Softech sp. z o.o. Spółki Uczestniczące dokonały połączenia w celu optymalizacji i uproszczenia struktury właścicielskiej, w tym ograniczenia kosztów działalności wynikających z funkcjonowania odrębnych struktur w Spółkach Uczestniczących oraz osiągnięcia w przyszłości dodatkowych przychodów, wynikających z możliwych do uzyskania efektów synergii, co w ocenie Zarządu przyczyni się do poprawy wyników finansowych Grupy w 2018 roku jak i latach kolejnych.
Zarząd Spółki podejmuje również działania mające na celu zwiększenie udziałów rynkowych Grupy w poszczególnych branżach poprzez bezpośrednie akwizycje lub inwestycje w nowe produkty. W związku z tym Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w dniu 27 czerwca 2015 roku podjęło uchwałę dotyczącą zmiany statutu Spółki w zakresie upoważnienia Zarządu do podwyższenia kapitału w ramach realizacji procedury podwyższenia kapitału docelowego. Biorąc jednak pod uwagę znaczne zasoby środków pieniężnych oraz niski poziom zadłużenia Grupy, Zarząd zakłada finansowanie transakcji środkami własnymi oraz kredytem bankowym w celu uniknięcia rozwodnienia kapitału podstawowego obecnych akcjonariuszy.
Kierunki rozwoju Emitenta związane będą również z pozyskiwaniem przez niego środków z Funduszy Europejskich na lata 2014 – 2020.W chwili obecnej spółki z Grupy Kapitałowej realizują projekty unijne o łącznej wartości dofinansowania bliskiej 3 mln PLN. Środki unijne, w ocenie Zarządu, powinny również zwiększyć sprzedaż Grupy w związku ze wzrostem nakładów inwestycyjnych podmiotów z branż obsługiwanych przez LSI Software.
Powyższe kierunki rozwoju, jak i silne fundamenty finansowe działalności Grupy Kapitałowej będącej liderem rynkowym w swojej branży, tworzą stabilne podstawy do dalszego, organicznego rozwoju zarówno LSI Software S.A. jak i jej spółek zależnych w roku 2018.
XXV. ZMIANY W PODSTAWOWYCH ZASADACH ZARZĄDZANIA PRZEDSIĘBIORSTWEM EMITENTA I GRUPĄ KAPITAŁOWĄ
Zarząd LSI Software S.A. konsekwentnie realizuje swoją politykę zarządzania stawiając na jej jakość i efektywność. Następuje ciągłe doskonalenie procedur mające na celu zoptymalizowanie procesu zarządzania i efektywny przepływ informacji w Spółce i w Grupie Kapitałowej oraz wymianę informacji z najbliższym otoczeniem.
XXVI. UMOWY ZAWARTE Z OSOBAMI ZARZĄDZAJĄCYMI PRZEWIDUJĄCE REKOMPENSATĘ W PRZYPADKU ICH REZYGNACJI LUB ZWOLNIENIA Z ZAJMOWANEGO STANOWISKA
Nie dotyczy.
XXVII. WARTOŚĆ WYNAGRODZEŃ, NAGRÓD I KORZYŚCI ZARZĄDU I RADY NADZORCZEJ
Informacje o wysokości wynagrodzeń członków Zarządu i Rady Nadzorczej zawarte są w nocie 49 i 50 Skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
XXVIII. OKREŚLENIE ŁĄCZNEJ LICZBY I WARTOŚCI AKCJI BĘDĄCYCH W POSIADANIU OSÓB ZARZĄDZAJĄCYCH I NADZORUJĄCYCH
| Michał Czwojdziński (Członek Zarządu) | 19 000 | 19 000 |
|---|---|---|
| Grzegorz Siewiera | 1 000 000 | 1 000 000 |
| (Przewodniczący Rady Nadzorczej) | ||
| Krzysztof Wolski | 1 000 | 1 000 |
| (Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej) |
XXIX. INFORMACJE O UMOWACH MOGĄCYCH W PRZYSZŁOŚCI SPOWODOWAĆ ZMIANY W STRUKTURZE KAPITAŁU AKCYJNEGO
Według stanu wiedzy Zarządu na dzień publikacji niniejszego sprawozdania nie istnieją żadne umowy, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w strukturze kapitału akcyjnego.
XXX. INFORMACJA O SYSTEMIE KONTROLI PROGRAMÓW AKCJI PRACOWNICZYCH
Nie dotyczy.
XXXI. INFORMACJE O PODMIOCIE UPRAWNIONYM DO BADANIA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH
Rada Nadzorcza Spółki LSI Software S.A. wybrała:
-
PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. firmę audytorską do badania i przeglądu sprawozdania finansowego za rok 2017 – umowa z dnia 1 sierpnia 2017.
-
PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. w Warszawie jako podmiot uprawniony do badania sprawozdania finansowego za 2016 rok- umowa z dnia 18 lipca 2016.
93
Łączne wynagrodzenie wynikające z umowy z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych należne lub wypłacone zostało wykazane w poniższej tabeli:
| 2017 rok | 2016 rok | |
|---|---|---|
| Przegląd oraz badanie dotyczące roku obrotowego | 37 | 30 |
| (jednostkowe i skonsolidowane) | ||
| Za usługi doradztwa podatkowego | 0 | 20 |
| Za pozostałe usługi | 12 | 0 |
| Razem | 59 | 50 |
XXXII. OPIS ISTOTNYCH POZYCJI POZABILANSOWYCH W UJĘCIU PODMIOTOWYM, PRZEDMIOTOWYM I WARTOŚCIOWYM
Opis istotnych pozycji pozabilansowych w ujęciu podmiotowym, przedmiotowym i wartościowym został przedstawiony w nocie 40 w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy LSI Software za rok zakończony dnia 31 grudnia 2017 roku.
XXXIII. INFORMACJE DOTYCZĄCA STOSOWANEJ PRZEZ EMITENTA POLITYKI RÓŻNORODNOŚCI W ODNIESIENIU DO WŁADZ SPÓŁKI
W Grupie Kapitałowej LSI Software nie funkcjonuje formalnie przyjęta przez zarządy spółek polityka różnorodności w formie jednej regulacji. Zasady polityki różnorodności regulowane są w wewnętrznych dokumentach takich jak Regulamin Pracy. Dokumenty te odnoszą się do obszaru różnorodności i skierowane są do wszystkich pracowników, w tym do kadry zarządzającej. Zdefiniowane w nich normy postępowania dotyczące relacji międzyludzkich oparte są na wspólnych wartościach Grupy Kapitałowej, które tworzą fundament postępowania i służą budowaniu wzajemnego zaufania, uczciwości i szacunku.
W organizacji obowiązuje zasada równego traktowania bez względu na płeć, wiek, narodowość, orientację seksualną, przekonania, poglądy polityczne i religijne, status majątkowy, sytuację rodzinną, stopień sprawności fizycznej, czyli wszystkie te czynniki, które mogą powodować dyskryminację bezpośrednią lub pośrednią. Spółka stosuje politykę różnorodności poprzez zatrudnianie pracowników zróżnicowanych pod kątem płci, wieku, doświadczenia zawodowego, wykształcenia, pochodzenia kulturowego. Zapewnienie wszystkim pracownikom równego traktowania w miejscu pracy, z uwzględnieniem ich zróżnicowanych potrzeb oraz wykorzystaniem różnic między nimi, jest jednym z kluczowych elementów niezbędnych do osiągnięcia celów stawianych przez Grupę Kapitałową.
Sporządził: Zarząd:
Bartłomiej Grduszak Bartłomiej Grduszak
Dariusz Górski Michał Czwojdziński
Łódź, dnia 27.04.2018 roku
Grzegorz Strąk