AI assistant
LSI Software S.A. — Annual Report 2016
Apr 28, 2017
5691_rns_2017-04-28_1de3a18a-610d-43d6-b9bd-1c77c0bb1c38.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE
SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY ZA ROK 2016
Codzienna praca staje się łatwiejsza
| LIST PREZESA ZARZĄDU 6 | ||
|---|---|---|
| A. | OŚWIADCZENIE ZARZĄDU 7 | |
| B. | WYBRANE DANE FINANSOWE 8 | |
| C. | SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2016 R. DO 31 GRUDNIA 2016 R. 9 | |
| INFORMACJE OGÓLNE 9 | ||
| I. | DANE JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ 9 | |
| II. | CZAS TRWANIA GRUPY KAPITAŁOWEJ 9 | |
| III. | OKRESY PREZENTOWANE 9 | |
| IV. | SKŁAD ORGANÓW JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ WEDŁUG STANU NA DZIEŃ 31.12.2016 R. 9 | |
| V. | PODMIOT UPRAWNIONY DO BADANIA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH 9 | |
| VI. | PRAWNICY 10 | |
| VII. | BANKI 10 | |
| VIII. | NOTOWANIA NA RYNKU REGULOWANYM 10 | |
| IX. | ZNACZĄCY AKCJONARIUSZE JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ 10 | |
| X. | SPÓŁKI ZALEŻNE 10 | |
| XI. | SPÓŁKI WSPÓŁZALEŻNE 11 | |
| XII. | GRAFICZNA PREZENTACJA GRUPY KAPITAŁOWEJ 11 | |
| XIV. | ZATWIERDZENIE SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO DO PUBLIKACJI 11 | |
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2016 12 | ||
| SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT 12 | ||
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 13 | ||
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 14 | ||
| SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W SKONSOLIDOWANYM KAPITALE WŁASNYM 16 | ||
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 18 | ||
| I. | ZGODNOŚĆ Z MIĘDZYNARODOWYMI STANDARDAMI SPRAWOZDAWCZOŚCI FINANSOWEJ. 20 | |
| II. | ZAŁOŻENIE KONTYNUACJI DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ I PORÓWNYWALNOŚĆ SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH 23 | |
| III. | ZASADY KONSOLIDACJI 24 | |
| IV. | OPIS PRZYJĘTYCH ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI, W TYM METOD WYCENY AKTYWÓW I PASYWÓW ORAZ PRZYCHODÓW I KOSZTÓW 25 |
|
| V. | ISTOTNE WARTOŚCI OPARTE NA PROFESJONALNYM OSĄDZIE I SZACUNKACH 29 | |
| VI. | ZMIANY ZASAD (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI 30 | |
| NOTA 1. PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY 30 | ||
| NOTA 2. SEGMENTY OPERACYJNE 30 | ||
| NOTA 3. KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ 32 | ||
| NOTA 4. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE 33 | ||
| NOTA 5. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE 34 | ||
| NOTA 6. PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY 37 | ||
| NOTA 7. DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA 38 | ||
| NOTA 8. ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNA AKCJĘ 38 | ||
| NOTA 9. DYWIDENDY ZAPROPONOWANE LUB UCHWALONE DO DNIA ZATWIERDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO 39 | ||
| NOTA 10. UJAWNIENIE ELEMENTÓW POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH 40 | ||
| NOTA 11. EFEKT PODATKOWY POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH 41 | ||
| NOTA 12. WARTOŚĆ GODZIWA 42 | ||
| NOTA 13. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE 42 | ||
| NOTA 14. WARTOŚCI NIEMATERIALNE 47 | ||
| NOTA 15. WARTOŚĆ FIRMY 49 | |
|---|---|
| NOTA 16. NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE 49 | |
| NOTA 17. INWESTYCJE W JEDNOSTKACH POWIĄZANYCH WYCENIANYCH METODĄ PRAW WŁASNOŚCI 50 | |
| NOTA 18. AKCJE / UDZIAŁY W JEDNOSTKACH PODPORZĄDKOWANYCH NIE OBJĘTYCH KONSOLIDACJĄ 50 | |
| NOTA 19. POZOSTAŁE AKTYWA TRWAŁE 52 | |
| NOTA 20. AKTYWA FINANSOWE DOSTĘPNE DO SPRZEDAŻY 52 | |
| NOTA 21. AKTYWA FINANSOWE WYCENIANE W WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ WYNIK FINANSOWY 52 | |
| NOTA 22. POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE 52 | |
| NOTA 23. ZAPASY 54 | |
| NOTA 24. UMOWA O USŁUGĘ BUDOWLANĄ 55 | |
| NOTA 25. NALEŻNOŚCI HANDLOWE 55 | |
| NOTA 26. POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI 56 | |
| NOTA 27. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE 57 | |
| NOTA 28. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY 57 | |
| NOTA 29. KAPITAŁ ZAKŁADOWY 58 | |
| NOTA 30. KAPITAŁ ZAPASOWY ZE SPRZEDAŻY AKCJI POWYŻEJ CENY NOMINALNEJ 58 | |
| NOTA 31. POZOSTAŁE KAPITAŁY 58 | |
| NOTA 32. NIEPODZIELONY WYNIK FINANSOWY 59 | |
| NOTA 33. KAPITAŁ PRZYPADAJĄCY NA AKCJONARIUSZY NIEKONTROLUJĄCYCH 59 | |
| NOTA 34. KREDYTY I POŻYCZKI 60 | |
| NOTA 35. POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE 61 | |
| NOTA 36. INNE ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE 61 | |
| NOTA 37. ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE 61 | |
| NOTA 38. POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA 62 | |
| NOTA 39. MAJĄTEK SOCJALNY ORAZ ZOBOWIĄZANIA ZFŚS 62 | |
| NOTA 40. ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE 63 | |
| NOTA 41. NALEŻNOŚCI I ZOBOWIĄZANIA DŁUGO I KRÓTKOTERMINOWE Z TYTUŁU LEASINGU FINANSOWEGO 63 | |
| NOTA 42. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE PRZYCHODÓW 64 | |
| NOTA 43. REZERWA NA ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I PODOBNE 64 | |
| NOTA 44. POZOSTAŁE REZERWY 65 | |
| NOTA 45. CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM 65 | |
| NOTA 46. INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH 68 | |
| NOTA 47. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM 71 | |
| NOTA 48. PROGRAMY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH 71 | |
| NOTA 49. INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH 72 | |
| NOTA 50. WYNAGRODZENIA WYŻSZEJ KADRY KIEROWNICZEJ I RADY NADZORCZEJ 73 | |
| NOTA 51. ZATRUDNIENIE 74 | |
| NOTA 52. UMOWY LEASINGU OPERACYJNEGO 74 | |
| NOTA 53. AKTYWOWANE KOSZT FINANSOWEANIA ZEWNĘTRZNEGO 74 | |
| NOTA 54. PRZYCHODY USYSKIWANE SEZONOWO, CYKLICZNIE LUB SPORADYCZNIE 74 | |
| NOTA 55. SPRAWY SĄDOWE 74 | |
| NOTA 56. ROZLICZENIA PODATKOWE 74 | |
| NOTA 57. ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY 74 | |
| NOTA 58. ZDARZENIA PO DACIE BILANSU 75 | |
| NOTA 59. UDZIAŁ SPÓŁEK ZALEŻNYCH NIE OBJĘTYCH SKONSOLIDOWANYM SPRAWOZDANIEM FINANSOWYM 75 |
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE Skonsolidowany raport roczny za 2016 r. (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| NOTA 60. INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z PODMIOTEM DOKONUJĄCYM BADANIA SPRAWOZDANIA 75 | ||
|---|---|---|
| NOTA 61. OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 75 | ||
| D. | SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ 80 | |
| I. | DANE PODSTAWOWE 77 | |
| II. | OMÓWIENIE PODSTAWOWYCH WIELKOŚCI EKONOMICZNO-FINANSOWYCH, WSKAZANIE CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ O NIETYPOWYM CHARAKTERZE ORAZ OMÓWIENIE PERSPEKTYW ROZWOJU DZIAŁALNOŚCI W NAJBLIŻSZYM ROKU OBROTOWYM 77 |
|
| III. | CZYNNIKI RYZYKA I ZAGROŻENIA NA JAKIE NARAŻONA JEST GRUPA KAPITAŁOWA 80 | |
| IV. | OŚWIADCZENIE O STOSOWANIU ŁADU KORPORACYJNEGO 81 | |
| V. | WSKAZANIE POSTĘPOWAŃ TOCZĄCYCH SIĘ PRZED SĄDEM, ORGANEM WŁAŚCIWYM DLA POSTEPOWANIA ARBITRAŻOWEGO LUB ORGANEM ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ. 85 |
|
| VI. | INFORMACJE O PODSTAWOWYCH PRODUKTACH I USŁUGACH 85 | |
| VII. | INFORMACJE O RYNKACH ZBYTU 86 | |
| VIII. | INFORMACJE O ZAWARTYCH UMOWACH ZNACZĄCYCH DLA DZIAŁALNOŚCI EMITENTA 86 | |
| IX. | INFORMACJE O POWIĄZANIACH ORGANIZACYJNYCH LUB KAPITAŁOWYCH Z INNYMI PODMIOTAMI ORAZ OKREŚLENIE GŁÓWNYCH INWESTYCJI. 86 |
|
| X. | INFORMACJE O ISTOTNYCH TRANSAKCJACH ZAWARTYCH PRZEZ EMITENTA LUB JEDNOSTKĘ OD NIEGO ZALEŻNĄ Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI NA INNYCH WARUNKACH NIŻ RYNKOWE 87 |
|
| XI. | INFORMACJE O ZACIĄGNIĘTYCH I WYPOWIEDZIANYCH W DANYM ROKU OBROTOWYM UMOWACH DOTYCZĄCYCH KREDYTÓW I POŻYCZEK 87 |
|
| XII. | INFORMACJE O UDZIELONYCH W DANYM ROKU OBROTOWYM POŻYCZKACH, W TYM UDZIELONYCH JEDNOSTKOM POWIĄZANYM 87 |
|
| XIII. | INFORMACJE O UDZIELONYCH I OTRZYMANYCH W DANYM ROKU OBROTOWYM PORĘCZENIACH I GWARANCJACH, W TYM PODMIOTOM POWIĄZANYM 87 |
|
| XIV. | WYKORZYSTANIE WPŁYWÓW Z EMISJI 87 | |
| XV. | OBJAŚNIENIE RÓŻNIC POMIĘDZY WYNIKAMI FINANSOWYMI A WCZEŚNIEJ PUBLIKOWANYMI PROGNOZAMI WYNIKÓW ZA DANY ROK 87 |
|
| XVI. | CHARAKTERYSTYKA STRUKTURY AKTYWÓW I PASYWÓW SKONSOLIDOWANEGO BILANSU Z PUNKTU WIDZENIA PŁYNNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA 87 |
|
| XVII. | WAŻNIEJSZE ZDARZENIA MAJĄCE ZNACZĄCY WPŁYW NA DZIAŁALNOŚĆ ORAZ WYNIKI FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA W ROKU OBROTOWYM LUB KTÓRYCH WPŁYW JEST MOŻLIWY W NASTĘPNYCH LATACH 88 |
|
| XVIII. | OPIS STRUKTURY GŁÓWNYCH LOKAT KAPITAŁOWYCH LUB GŁÓWNYCH INWESTYCJI KAPITAŁOWYCH DOKONANYCH W RAMACH GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA W DANYM ROKU OBROTOWYM 88 |
|
| XIX. | OPIS ORGANIZACJI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZE WSKAZANIEM JEDNOSTEK PODLEGAJĄCYCH KONSOLIDACJI ORAZ OPIS ZMIAN W ORGANIZACJI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA WRAZ Z PODANIEM ICH PRZYCZYN 88 |
|
| XX. | CHARAKTERYSTYKA POLITYKI W ZAKRESIE KIERUNKÓW ROZWOJU GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA 88 | |
| XXI. | OCENA ZARZĄDZANIA ZASOBAMI FINANSOWYMI 89 | |
| XXII. | OCENA MOŻLIWOŚCI REALIZACJI ZAMIERZEŃ INWESTYCYJNYCH, W TYM INWESTYCJI KAPITAŁOWYCH 89 | |
| XXIII. | OCENA CZYNNIKÓW I NIETYPOWYCH ZDARZEŃ MAJĄCYCH WPŁYW NA WYNIK Z DZIAŁALNOŚCI ZA ROK OBROTOWY 89 |
|
| XXIV. CHARAKTERYSTYKA ZEWNĘTRZNYCH I WEWNĘTRZNYCH CZYNNIKÓW ISTOTNYCH DLA ROZWOJU PRZEDSIĘBIORSTWA ORAZ OPIS PERSPEKTYW ROZWOJU W NASTĘPNYM ROKU OBROTOWYM 89 |
||
| XXV. | ZMIANY W PODSTAWOWYCH ZASADACH ZARZĄDZANIA PRZEDSIĘBIORSTWEM EMITENTA I GRUPĄ KAPITAŁOWĄ . 91 | |
| XXVI. UMOWY ZAWARTE Z OSOBAMI ZARZĄDZAJĄCYMI PRZEWIDUJĄCE REKOMPENSATĘ W PRZYPADKU ICH REZYGNACJI LUB ZWOLNIENIA Z ZAJMOWANEGO STANOWISKA 91 |
||
| XXVII. WARTOŚĆ WYNAGRODZEŃ, NAGRÓD I KORZYŚCI ZARZĄDU I RADY NADZORCZEJ 91 | ||
| XXVIII. OKREŚLENIE ŁĄCZNEJ LICZBY I WARTOŚCI AKCJI BĘDĄCYCH W POSIADANIU OSÓB ZARZĄDZAJĄCYCH I NADZORUJĄCYCH 91 |
||
| XXIX. INFORMACJE O UMOWACH MOGĄCYCH W PRZYSZŁOŚCI SPOWODOWAĆ ZMIANY W STRUKTURZE KAPITAŁU AKCYJNEGO 91 |
||
| XXX. | INFORMACJA O SYSTEMIE KONTROLI PROGRAMÓW AKCJI PRACOWNICZYCH 91 | |
| XXXI. INFORMACJE O PODMIOCIE UPRAWNIONYM DO BADANIA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH 91 |
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE Skonsolidowany raport roczny za 2016 r. (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
XXXII. OPIS ISTOTNYCH POZYCJI POZABILANSOWYCH W UJĘCIU PODMIOTOWYM, PRZEDMIOTOWYM I WARTOŚCIOWYM .................................................................................................................................................................. 91
LIST PREZESA ZARZĄDU
Szanowni Akcjonariusze,
W imieniu Zarządu Grupy Kapitałowej LSI Software mam zaszczyt przekazać Państwu sprawozdanie z kolejnego roku działalności, w którym Grupa osiągnęła założone na 2016 rok cele rozwojowe. Był to także bardzo udany okres pod względem osiągniętych wyników finansowych, w którym dynamika wzrostów sprzedaży ponownie przekroczyła wartość 15%, a zysk netto zamknął się na rekordowym w historii działalności Grupy poziomie ponad 4,5 mln zł, tj. o blisko 22% wyższym niż w roku 2015.
W 2016 roku Grupa z sukcesem kontynuowała strategię wzrostu opartą na rozwoju własnych produktów oraz sprzedaży ich na rynku krajowym jak i zagranicznym. Dzięki szerokiej i kompleksowej ofercie nowoczesnych rozwiązań informatycznych dla obsługiwanych branż oraz wysokiej jakości usług LSI Software jest obecnie uznawana za jednego z wiodących dostawców w Polsce.
W związku z dynamicznym rozwojem działalności zagranicznej Grupa powiększyła się o nową spółkę zależną LSI Software s.r.o. w Pradze oraz nawiązała współpracę z partnerami działającymi na rynkach Europy Zachodniej oraz Wschodniej, a także Ameryki Południowej. Na rok 2017 planowane są dalsze inwestycje kapitałowe na rynkach zagranicznych w tym w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Zwiększeniu uległa również aktywność Grupy w promowaniu swojej oferty na rynkach międzynarodowych, czego wyrazem jest udział w licznych imprezach targowych poza granicami Polski. Ostatnia z nich to targi CinemaCon w Las Vegas, które pozwoliły na zaprezentowanie oferowanego rozwiązania POSitive® Cinema klientom z całego świata w tym sieciom kinowym działającym w Stanach Zjednoczonych. Produkt ten mimo stosunkowo krótkiego okresu istnienia, już w chwili obecnej cieszy się ogromnym zainteresowaniem branży kinowej, co w ocenie Zarządu będzie miało pozytywny wpływ na wyniki finansowe Grupy w 2017 roku.
Z myślą o długoterminowym i stabilnym rozwoju, Grupa inwestuje w nowe i udoskonalanie istniejących produktów informatycznych. Nakłady na prace badawcze i rozwojowe przekroczyły 17% przychodów ze sprzedaży, Grupa przeznaczyła na nie zarówno środki własne, jak i aktywnie pozyskiwała fundusze europejskie.
W kwestii oceny aktualnej pozycji i sytuacji finansowej Grupy LSI Software nie sposób nie wspomnieć o zawartej w dniu 1 lutego 2017 roku umowie nabycia udziałów Przedsiębiorstwa Projektowo – Wdrożeniowego "GiP" Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. W ocenie Zarządu zawarcie powyższej transakcji daje silne podstawy do zwiększenia dynamiki wzrostu przychodów oraz rentowności Grupy w kolejnych okresach, czego potwierdzeniem są prognozowane wyniki po pierwszym kwartale 2017 roku. Oferta produktowa nowej spółki zależnej będzie również dodatkowym bodźcem do zintensyfikowania działań związanych z internacjonalizacją działalności Grupy poprzez ekspansję na kolejne rynki europejskie.
W ostatnim czasie Grupa otrzymała kilka znaczących nagród i wyróżnień, a wśród nich między innymi:
- LSI Software S.A. otrzymała nagrodę za aplikację POS Display na monitorze Posiflex LM-620 w konkursie Innowacje Handlu 2016 w kategorii "Systemy marketingowe, POS i Digital Signage",
- LSI Software S.A. otrzymała nagrodę za aplikację Roomio w konkursie na najlepszą ofertę IX Międzynarodowych Targów Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel 2016 w kategorii "Nowe technologie w zarządzaniu hotelem",
- Softech Sp. z o.o. została wyróżniona w konkursie na najlepszy produkt 20. Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro 2016 za wagę do sprawnej inwentaryzacji – Decibar.
Wierzę, że w najbliższej przyszłości Grupa LSI Software będzie odnosić kolejne sukcesy w umacnianiu swojej pozycji rynkowej jako wiodącego dostawcy rozwiązań IT, tworząc tym samym wartość zarówno dla akcjonariuszy jak i pracowników. Jednocześnie w imieniu całego Zarządu kolejny raz chcę serdecznie podziękować wszystkim, którzy w minionym roku przyczynili się do rozwoju i budowania silnej i innowacyjnej firmy jaką niewątpliwie jest LSI Software.
Bartłomiej Grduszak
Prezes Zarządu LSI Software S.A. Łódź, dnia 28-04-2017
A. OŚWIADCZENIE ZARZĄDU
Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych, Zarząd Spółki dominującej oświadcza, że wedle swojej najlepszej wiedzy, niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi Grupę zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Grupy Kapitałowej oraz jej wynik finansowy.
Zarząd oświadcza także, że sprawozdanie z działalności Grupy Kapitałowej zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Grupy Kapitałowej, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało przygotowane przy zastosowaniu zasad rachunkowości, zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejska oraz w zakresie wymaganym przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych ((t. j. Dz. U. z 2014 r., poz. 133 z późn. zm.). Sprawozdanie to obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku i okres porównywalny od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku.
Zarząd jednostki dominującej oświadcza, że podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych, dokonujący badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego został wybrany zgodnie z przepisami prawa oraz że podmiot ten i biegli rewidenci, dokonujący tego badania, spełniali warunki do wyrażenia bezstronnej i niezależnej opinii o badanym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami zawodowymi.
Zgodnie z przyjętymi przez Zarząd zasadami ładu korporacyjnego, biegły rewident został wybrany przez Radę Nadzorczą LSI Software S.A. uchwałą nr 07/RN/2016 z dnia 18 maja 2016 roku w sprawie wyboru biegłego rewidenta. Rada Nadzorcza dokonała powyższego wyboru, mając na uwadze zagwarantowanie pełnej niezależności i obiektywizmu samego wyboru, jak i realizacji zadań przez biegłego rewidenta.
B. WYBRANE DANE FINANSOWE
dane w tys. zł
| Wyszczególnienie | 01.01.2016 - 31.12.2016 | 01.01.2015 - 31.12.2015 | ||
|---|---|---|---|---|
| PLN | EUR | PLN | EUR | |
| SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT | ||||
| Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
33 084 | 7 561 | 28 744 | 6 869 |
| Koszt własny sprzedaży | 23 840 | 5 448 | 19 318 | 4 616 |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
5 597 | 1 279 | 4 379 | 1 046 |
| Zysk (strata) brutto | 5 512 | 1 260 | 4 609 | 1 101 |
| Zysk (strata) netto | 4 512 | 1 031 | 3 704 | 885 |
| Liczba udziałów/akcji w sztukach | 3 260 762 | 3 260 762 | 3 260 762 | 3 260 762 |
| Zysk (strata) netto na akcję zwykłą (zł/euro) |
1,38 | 0,32 | 1,14 | 0,27 |
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 22 041 | 4 982 | 18 279 | 4 289 | |||
| Aktywa obrotowe | 15 950 | 3 605 | 15 041 | 3 530 | |||
| Kapitał własny | 27 970 | 6 322 | 23 930 | 5 615 | |||
| Zobowiązania długoterminowe | 1 125 | 254 | 924 | 217 | |||
| Zobowiązania krótkoterminowe | 8 896 | 2 011 | 8 466 | 1 987 | |||
| Wartość księgowa na akcję (zł/euro) | 8,58 | 1,94 | 7,34 | 1,72 |
| SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
3 412 | 780 | 8 057 | 1 925 | ||
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
-3 799 | -868 | -3 923 | -937 | ||
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
116 | 27 | 558 | 133 |
| Kurs EUR/PLN | 2016 | 2015 |
|---|---|---|
| - dla danych bilansowych | 4,4240 | 4,2615 |
| - dla danych rachunku zysków i strat | 4,3757 | 4,1848 |
Do przeliczenia danych bilansowych użyto kursu średniego NBP na dzień bilansowy.
Do przeliczenia pozycji rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych użyto kursu będącego średnią arytmetyczną kursów NBP obowiązujących na ostatni dzień poszczególnych miesięcy danego okresu.
C. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2016 R. DO 31 GRUDNIA 2016 R.
INFORMACJE OGÓLNE
I. Dane jednostki dominującej
| LSI Software S.A. |
|---|
| Spółka akcyjna |
| 93-120 Łódź ul. Przybyszewskiego 176/178 |
| Polska |
| Działalność związana z oprogramowaniem 62.01.Z |
| Sąd Rejonowy dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego |
| 472048449 |
II. Czas trwania grupy kapitałowej
Spółka dominująca LSI Software S.A. i pozostałe jednostki Grupy Kapitałowej zostały utworzone na czas nieoznaczony.
III. Okresy prezentowane
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 1 stycznia 2016 roku do 31 grudnia 2016 roku. Dane porównawcze prezentowane są według stanu na dzień 31 grudnia 2015 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej oraz za okres od 01 stycznia 2015 roku do 31 grudnia 2015 roku dla skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów, skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz sprawozdania ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym.
IV. Skład organów jednostki dominującej według stanu na dzień 31.12.2016 r.
Zarząd:
| Bartłomiej Grduszak | - | Prezes Zarządu |
|---|---|---|
| Michał Czwojdziński | - | Członek Zarządu |
| Henryk Nester | - | Członek Zarządu |
| Grzegorz Strąk | - | Członek Zarządu |
Zmiany w składzie Zarządu Spółki:
W dniu 30 czerwca 2016 roku Walne Zgromadzenie powołało nowego Członka Zarządu w osobie Pana Grzegorza Strąka.
Rada Nadzorcza:
| Grzegorz Siewiera | - | Przewodniczący Rady Nadzorczej |
|---|---|---|
| Krzysztof Wolski | - | Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej |
| Andrzej Kurkowski | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Piotr Kardach | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Grzegorz Kwiatkowski | - | Członek Rady Nadzorczej |
Zmiany w składzie Rady Nadzorczej Spółki:
W roku obrotowym nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej.
V. Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych
PKF Consult Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. ul. Orzycka 6 lok. 1B 02 -695 Warszawa
VI. Prawnicy
Adwokat Małgorzata Woźniacka – Węgierska – Kancelaria Adwokacka Woźniacki Węgierska Pawlonka ul. Sienkiewicza 149 90-302 Łódź
Radca Prawny Dominik Butlański - Kancelaria Radcy Prawnego Dominik Butlański ul. Mieszczańska 3 lok.39 93-322 Łódź
Radca Prawny Cezary Pomykała – Kancelaria Radcy Prawnego Cezary Pomykała al. Kościuszki 93 lok 16 90-436 Łódź
VII. Banki
mBank S.A. Oddział Korporacyjny Łódź pl. Wolności 3 91-415 Łódź
VIII. Notowania na rynku regulowanym
| 1. | Informacje ogólne: | |
|---|---|---|
| Giełda: | Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. ul. Książęca 4 00-498 Warszawa |
|
| Symbol na GPW: | LSISOFT | |
| Sektor na GPW: | Informatyka | |
| 2. | System depozytowo – rozliczeniowy: | Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. (KDPW) ul. Książęca 4 00-498 Warszawa |
| 3. | Kontakty z inwestorami: | LSI Software S.A. ul. Przybyszewskiego 176/178 93-120 Łódź Dyrektor Biura Zarządu – Aneta Czerwińska tel.: 42 680 80 00 w. 134 [email protected] |
IX. Znaczący akcjonariusze jednostki dominującej
Według stanu na dzień 31 grudnia 2016 roku akcjonariuszem posiadającymi ponad 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu był SG Invest Sp. z o.o./ Grzegorz Siewiera. Szczegółową strukturę akcjonariatu na dzień 28 kwietnia 2017 roku przedstawia poniższa tabela.
| Akcjonariusze | Liczba akcji | Wartość akcji | Udział w kapitale zakładowym% |
Liczba głosów | Udział w ogólnej liczbie głosów na WZ (%) |
|---|---|---|---|---|---|
| SG Invest Sp. z o.o./ Grzegorz Siewiera |
1 000 000 | 1 000 000 | 30,67 | 2 600 000 | 53,49 |
| Yavin Limited / Piotr Kraska | 443 488 | 443 488 | 13,60 | 443 488 | 9,12 |
| Pozostali | 1 805 816 | 1 805 816 | 55,38 | 1 805 816 | 37,15 |
| LSI Software S.A. (akcje własne) | 11 458 | 11 458 | 0,35 | 11 458 | 0,24 |
| Razem | 3 260 762 | 3 260 762 | 100 | 4 860 762 | 100 |
X. Spółki zależne
Softech Sp. z o.o. Udział procentowy w kapitale i prawach głosu - 100%
LSI Software s.r.o. Udział procentowy w kapitale i prawach głosu - 100% (jednostka zawiązana w dniu 13 września 2016 roku)
XI. Spółki współzależne
- BluePocket S.A. Udział procentowy w kapitale i prawach głosu 50% (jednostka nie podlegała konsolidacji ze względu na utratę kontroli)
- XII. Graficzna prezentacja grupy kapitałowej:
XIV. Zatwierdzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego do publikacji
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd jednostki dominującej w dniu 28 kwietnia 2017 roku.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 2016
Skonsolidowany rachunek zysków i strat
| NOTA | 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 | |
|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży | 1,2 | 33 084 | 28 744 |
| Przychody ze sprzedaży produktów | 3 768 | 2 862 | |
| Przychody ze sprzedaży usług | 12 539 | 14 602 | |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 16 777 | 11 280 | |
| Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów | 2,3 | 23 840 | 19 318 |
| Koszty wytworzenia sprzedanych produktów i usług | 14 030 | 11 699 | |
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 9 810 | 7 619 | |
| Zysk (strata) brutto na sprzedaży | 9 244 | 9 426 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 4 | 2 369 | 756 |
| Koszty sprzedaży | 3 | 2 131 | 1 433 |
| Koszty ogólnego zarządu | 3 | 3 349 | 2 900 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 4 | 536 | 1 470 |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 5 597 | 4 379 | |
| Przychody finansowe | 5 | 63 | 328 |
| Koszty finansowe | 5 | 148 | 98 |
| Udział w zyskach (stratach) netto jednostek rozliczanych metodą praw własności |
0 | 0 | |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 5 512 | 4 609 | |
| Podatek dochodowy | 6 | 1 000 | 905 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 4 512 | 3 704 | |
| Zysk (strata) z działalności zaniechanej | 7 | 0 | 0 |
| Zysk (strata) netto | 4 512 | 3 704 | |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | 8 | 1,38 | 1,14 |
| Podstawowy za okres obrotowy | 1,38 | 1,14 | |
| Rozwodniony za okres obrotowy | 1,38 | 1,14 | |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł) |
|||
| Podstawowy za okres obrotowy | 1,38 | 1,14 | |
| Rozwodniony za okres obrotowy | 1,38 | 1,14 | |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności zaniechanej (w zł) |
0,00 | 0,00 |
Łódź, dnia 28 kwietnia 2017 r.
| Podpisy Członków Zarządu: | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bartłomiej Grduszak | Michał Czwojdziński | Henryk Nester | Grzegorz Strąk | ||||
| Prezes Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu | ||||
| Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: | |||||||
| Bartłomiej Grduszak | Dariusz Górski |
Dyrektor Finansowy Główny Księgowy
Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
| NOTA | 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 | |
|---|---|---|---|
| Zysk (strata) netto | 4 512 | 3 704 | |
| Pozycje do przekwalifikowania do rachunku zysków i strat w kolejnych okresach |
0 | 0 | |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek działających za granicą | |||
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek wycenianych metodą praw własności |
|||
| Strata netto z zabezpieczenia udziału w aktywach netto w jednostkach działających za granicą |
|||
| Zmiana netto wartości godziwej aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży |
|||
| Zmiana netto wartości godziwej aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży przeklasyfikowana do zysku lub straty bieżącego okresu |
|||
| Efektywna część zmian wartości godziwej instrumentów zabezpieczających przepływy środków pieniężnych |
|||
| Zmiana netto wartości godziwej instrumentów zabezpieczających przepływy pieniężne przeklasyfikowana do zysku lub straty bieżącego okresu |
|||
| Podatek dochodowy związany z elementami pozostałych całkowitych dochodów |
|||
| Pozycje, które nie będą przekwalifikowane do rachunku zysków i strat w kolejnych okresach |
0 | 0 | |
| Przeszacowanie rzeczowego majątku trwałego | |||
| Zyski (straty) aktuarialne z programów określonych świadczeń | |||
| Udział w dochodach całkowitych jednostek stowarzyszonych* | |||
| Podatek dochodowy związany z elementami pozostałych całkowitych dochodów |
|||
| Suma dochodów całkowitych | 10, 11 | 4 512 | 3 704 |
| Suma dochodów całkowitych przypisana akcjonariuszom niekontrolującym |
4 512 | 3 704 | |
| Suma dochodów całkowitych przypadająca na podmiot dominujący |
4 512 | 3 704 |
Łódź, dnia 28 kwietnia 2017 r.
Podpisy Członków Zarządu:
| Bartłomiej Grduszak | Michał Czwojdziński | Henryk Nester | Grzegorz Strąk |
|---|---|---|---|
| Prezes Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu |
| Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: | |||
| Bartłomiej Grduszak | Dariusz Górski | ||
Dyrektor Finansowy Główny Księgowy
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
| AKTYWA | NOTA | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 22 041 | 18 279 | |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 12 | 5 610 | 4 725 |
| Wartości niematerialne | 13 | 8 409 | 6 927 |
| Wartość firmy | 14 | 4 435 | 3 427 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 15 | 2 479 | 2 256 |
| Inwestycje w jednostkach powiązanych wycenianych metodą praw własności |
16 | 0 | 0 |
| Akcje i udziały w jednostkach podporządkowanych nie objętych konsolidacją |
17 | 0 | 0 |
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | 19 | 0 | 0 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 21,40 | 246 | 0 |
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 6 | 862 | 944 |
| Pozostałe aktywa trwałe | 18 | 0 | 0 |
| Aktywa obrotowe | 15 950 | 15 041 | |
| Zapasy | 22,23 | 2 436 | 1 936 |
| Należności handlowe | 24 | 7 483 | 6 354 |
| Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 0 | 0 | |
| Pozostałe należności | 25 | 480 | 877 |
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | 19 | 0 | 0 |
| Aktywa finansowe wycenione w wartości godziwej przez wynik finansowy |
20 | 0 | 0 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 21,40 | 5 | 158 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 26 | 205 | 69 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 27 | 5 341 | 5 647 |
| Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 7 | 0 | 0 |
| AKTYWA RAZEM | 37 991 | 33 320 |
Łódź, dnia 28 kwietnia 2017 r.
| Podpisy Członków Zarządu: | |||
|---|---|---|---|
| Bartłomiej Grduszak | Michał Czwojdziński | Henryk Nester | Grzegorz Strąk |
| Prezes Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu |
| Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: | |||
| Bartłomiej Grduszak | Dariusz Górski | ||
| Dyrektor Finansowy | Główny Księgowy |
| PASYWA | 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|---|
| Kapitał własny | 27 970 | 23 930 | |
| Kapitały własne akcjonariuszy jednostki dominującej | 27 970 | 23 930 | |
| Kapitał zakładowy | 28 | 3 261 | 3 261 |
| Kapitały zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | 29 | 13 096 | 11 212 |
| Akcje własne (wielkość ujemna) | -11 | -14 | |
| Pozostałe kapitały | 30 | 0 | 1 884 |
| Różnice kursowe z przeliczenia | 0 | 0 | |
| Niepodzielony wynik finansowy | 31 | 7 112 | 3 883 |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | 4 512 | 3 704 | |
| Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących | 32 | 0 | 0 |
| Zobowiązanie długoterminowe | 1 125 | 924 | |
| Kredyty i pożyczki | 33 | 0 | 404 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 34,40 | 715 | 317 |
| Inne zobowiązania długoterminowe | 35 | 0 | 0 |
| Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 6 | 409 | 202 |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 41 | 0 | 0 |
| Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 42 | 1 | 1 |
| Pozostałe rezerwy | 43 | 0 | 0 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 8 896 | 8 466 | |
| Kredyty i pożyczki | 33 | 2 408 | 1 259 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 34,40 | 453 | 194 |
| Zobowiązania handlowe | 36 | 5 013 | 4 372 |
| Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 583 | 547 | |
| Pozostałe zobowiązania | 37 | 43 | 26 |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 41 | 376 | 1 801 |
| Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 42 | 0 | 0 |
| Pozostałe rezerwy | 43 | 20 | 267 |
| Zobowiązania bezpośrednio związane z aktywami klasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży |
7 | 0 | 0 |
| PASYWA RAZEM | 37 991 | 33 320 | |
| Wartość księgowa na akcję | 8,58 | 7,34 |
Łódź, dnia 28 kwietnia 2017 r.
Podpisy Członków Zarządu:
| Bartłomiej Grduszak | Michał Czwojdziński | Henryk Nester | Grzegorz Strąk |
|---|---|---|---|
| Prezes Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu |
| Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: | |||
| Bartłomiej Grduszak | Dariusz Górski | ||
| Dyrektor Finansowy | Główny Księgowy |
Sprawozdanie ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym
| Ka ita ł p kła do za wy |
ita Ka ły p za p as ow y ze da ży sp rze ak cj i p żej ow y ce ny mi lne j no na |
Po sta łe zo ka ita ły p |
Ak cj e wł as ne |
Nie od zie lon p y nik wy fin an so wy |
Wy nik fin an so wy bie żą ce g o ok res u |
Ka ita ł p wł as ny ak cj ari on us zy j ed stk i no do mi j j nu ą ce |
Ka ita ł p ak cj ari on us zy nie ko olu j ntr cy c ą h |
Ra ka ita ł ze m p wł as ny |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| dw śc ie mi ię ko ńc 31 .12 .20 16 an a es cy za zo ne r. |
|||||||||
| Ka ita ł w łas dz ie ń 1 st nia p ny na y cz |
3 2 61 |
11 21 2 |
1 8 84 |
-14 | 3 8 83 |
3 7 04 |
23 93 0 |
0 | 23 93 0 |
| Zm ian ad ch kow oś ci y z as ra un |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ko rek błę d ów dn ich ok h ty w p op rze res ac |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ka ita ł w łas o k kta ch p ny p ore |
3 2 61 |
11 21 2 |
1 8 84 |
-14 | 3 8 83 |
3 7 04 |
23 93 0 |
0 | 23 93 0 |
| Em isj kcj i a a |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Prz ię cia ię dzy ka itał i es un p om p am |
0 | 1 8 84 |
-1 88 4 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Pła śc i w fo ie a kcj i w łas ch tno rm ny |
0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 |
| Po dz iał sk ett zy u n o |
0 | 0 | 0 | 0 | 3 7 04 |
0 | 3 7 04 |
0 | 3 7 04 |
| Wy łat a d ide nd p yw y |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Su do ch od ów łko wit ch ma ca y |
0 | 0 | 0 | 0 | -47 5 |
80 8 |
33 3 |
0 | 33 3 |
| ita ie ń 3 nia Ka ł w łas dz 1 g rud p ny na |
3 2 61 |
13 09 6 |
0 | -11 | 7 1 12 |
4 5 12 |
27 97 0 |
0 | 27 97 0 |
| dw | śc ie mi ię an a es |
ko ńc cy za zo ne |
31 .12 .20 15 r. |
||||||
| ita ie ń 1 nia Ka ł w łas dz st p ny na cz y |
3 2 61 |
11 21 2 |
1 8 84 |
-30 | 3 8 72 |
0 | 20 19 9 |
0 | 20 19 9 |
| Zm ian ad ch kow oś ci y z as ra un |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ko rek błę d ów dn ich ok h ty w p op rze res ac |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ka ita ł w łas o k kta ch p ny p ore |
3 2 61 |
11 21 2 |
1 8 84 |
-30 | 3 8 72 |
0 | 20 19 9 |
0 | 20 19 9 |
| Em isj kcj i a a |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ko isj i ak cj i szt em |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Pła śc i w fo ie a kcj i w łas ch tno rm ny |
0 | 0 | 0 | 16 | 0 | 0 | 16 | 0 | 16 |
| Po dz iał sk ett u n o zy |
0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 3 7 04 |
3 7 15 |
0 | 3 7 15 |
| Wy łat a d ide nd p yw y |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Su do ch od ów łko wit ch ma ca y |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ka ita ł w łas dz ie ń 3 rud nia 1 g p ny na |
3 2 61 |
11 21 2 |
1 8 84 |
-14 | 3 8 83 |
3 7 04 |
23 93 0 |
0 | 23 93 0 |
Łódź, dnia 28 kwietnia 2017 r.
Podpisy Członków Zarządu:
| Ba rtło mi ej Gr du k sza |
Mi cha ł C oj dzi ńs ki zw |
He k N ter nry es |
Grz S k trą eg orz |
|---|---|---|---|
| Pre Za du zes rzą |
Cz łon ek Za du rzą |
Cz łon ek Za du rzą |
Cz łon ek Za du rzą |
| Po dp is ob dz aj j os y sp orz ą ą ce sp raw oz |
da nie : |
||
| Gr Ba rtło mi ej du k sza |
G órs Da riu ki sz |
||
Dyrektor Finansowy Główny Księgowy
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES 01.01.– 31.12.2016 R.
(wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
| 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 | |
|---|---|---|
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | Nota 61 | |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 5 512 | 4 609 |
| Korekty razem | -1 899 | 3 790 |
| Udział w zyskach netto jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności |
0 | 0 |
| Amortyzacja | 2 978 | 2 403 |
| Zyski/straty z tytułu różnic kursowych | -39 | 55 |
| Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | 56 | 67 |
| Zysk/strata z działalności inwestycyjnej | -449 | 51 |
| Zmiana stanu rezerw | -146 | 448 |
| Zmiana stanu zapasów | -500 | 13 |
| Zmiana stanu należności | -83 | -43 |
| Zmiana stanu zobowiązań, z wyjątkiem pożyczek i kredytów | -992 | 22 |
| Zmiana stanu pozostałych aktywów | -2 724 | 774 |
| Inne korekty z działalności operacyjnej | 0 | 0 |
| Gotówka z działalności operacyjnej | 3 613 | 8 399 |
| Odsetki zapłacone | 0 | 0 |
| Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | -201 | -342 |
| A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 3 412 | 8 057 |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | Nota 61 | |
| Wpływy | 194 | 1 175 |
| Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | 44 | 104 |
| Zbycie inwestycji w nieruchomości | 0 | 0 |
| Zbycie aktywów finansowych | 0 | 1 071 |
| Inne wpływy inwestycyjne | 150 | 0 |
| Wydatki | 3 993 | 5 098 |
| Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | 3 753 | 4 944 |
| Nabycie inwestycji w nieruchomości | 0 | 0 |
| Wydatki na aktywa finansowe | 240 | 150 |
| Inne wydatki inwestycyjne | 0 | 4 |
| B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -3 799 | -3 923 |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | Nota 61 | |
| Wpływy | 1 515 | 2 372 |
| Wpływ netto z wydania udziałów (emisji akcji) i innych instrumentów kapitałowych oraz dopłat do kapitału |
3 | 12 |
| Kredyty i pożyczki | 1 512 | 263 |
| Emisja dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 |
| Inne wpływy finansowe | 0 | 2 097 |
| Wydatki | 1 399 | 1 814 |
| Nabycie udziałów (akcji) własnych | 0 | 0 |
| Dywidendy i inne wpłaty na rzecz właścicieli | 0 | 0 |
| Inne, niż wpłaty na rzecz właścicieli, wydatki z tytułu podziału zysku | 0 | 0 |
| Spłaty kredytów i pożyczek | 748 | 1 442 |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | 0 | 0 |
| Z tytułu innych zobowiązań finansowych | 0 | 0 |
| Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | 595 | 305 |
| Odsetki | 56 | 67 |
| Inne wydatki finansowe | 0 | 0 |
| C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej D. Przepływy pieniężne netto razem (A+B+C) |
116 -271 |
558 4 692 |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym: | -257 | 4 714 |
| – zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | 21 | 10 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 5 591 | 965 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu (F+D) | 5 320 | 5 657 |
Łódź, dnia 28 kwietnia 2017 r.
| Podpisy Członków Zarządu: | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Bartłomiej Grduszak | Michał Czwojdziński | Henryk Nester | Grzegorz Strąk | ||
| Prezes Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu | ||
| Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: | |||||
| Bartłomiej Grduszak | Dariusz Górski | ||||
| Dyrektor Finansowy | Główny Księgowy |
INFORMACJA DODATKOWA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
I. Zgodność z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz interpretacjami wydanymi przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości zatwierdzonymi przez Unię Europejską, na mocy Rozporządzenia w sprawie MSSF (Komisja Europejska 1606/2002), zwanymi dalej "MSSF UE".
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF), zatwierdzone do stosowania w UE.
Sporządzając skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2016 jednostka dominująca stosuje takie same zasady rachunkowości jak przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok 2015, z wyjątkiem zmian do standardów i nowych standardów i interpretacji zatwierdzonych przez Unię Europejską dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2016 roku. W 2016 roku jednostka dominująca przyjęła wszystkie nowe i zatwierdzone standardy i interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i zatwierdzone do stosowania w UE, mające zastosowanie do prowadzonej przez nią działalności i obowiązujące w okresach sprawozdawczych od 1 stycznia 2016r. Poniżej wymieniono standardy i zmiany do standardów zatwierdzone do stosowania w UE i mających zastosowanie do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2016:
a) Poprawka do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe i MSR 41 Rolnictwo : Rośliny produkcyjne
Zmiana wnosi, aby rośliny produkcyjne, obecnie w zakresie standardu MSR 41 Rolnictwo, ujmowane były w oparciu o zapisy MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe, tj. przy zastosowaniu modelu ceny nabycia (kosztu wytworzenia) bądź modelu opartego na wartości przeszacowanej. Zgodnie z MSR 41 wszelkie aktywa biologiczne wykorzystywane w działalności rolniczej wycenia się w wartości godziwej pomniejszonej o szacunkowe koszty związane ze sprzedażą.
b) Poprawka do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe i MSR 38 Wartości niematerialne: Wyjaśnienia dotyczące akceptowalnych metod amortyzacji (rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych)
W odniesieniu do amortyzacji środków trwałych doprecyzowano, że metoda amortyzacja powinna odzwierciedlać tryb konsumowania przez jednostkę gospodarczą korzyści ekonomicznych ze składnika aktywów. W zmianie do MSR 16 dodano jednak, iż metoda oparta na przychodach (odpisy amortyzacyjne dokonywane proporcjonalnie do przychodów generowanych przez jednostkę z tytułu działalności, w której wykorzystywane są określone składniki aktywów trwałych) nie jest właściwa. RMSR wskazała, że wpływ na wysokość przychodów ma szereg innych czynników, w tym takich jak np. inflacja, która nie ma absolutnie nic wspólnego ze sposobem konsumowania korzyści ekonomicznych ze składników rzeczowych aktywów trwałych.
W odniesieniu do składników aktywów niematerialnych (czyli w ramach poprawki do MSR 38) uznano jednak, że w pewnych okolicznościach można uznać, iż zastosowanie metody amortyzacji opartej na przychodach będzie właściwe. Sytuacja taka wystąpi, jeżeli jednostka wykaże, że istnieje ścisły związek między przychodami a konsumpcją korzyści ekonomicznych ze składnika aktywów niematerialnych oraz dany składnik aktywów niematerialnych jest wyrażony jako prawo do uzyskania określonej kwoty przychodów (kiedy jednostka osiągnie określoną kwotę przychodów dany składnik aktywów niematerialnych wygaśnie) – przykład może stanowić prawo do wydobywania złota ze złoża, aż osiągnięty zostanie określony przychód.
c) Poprawka do MSSF 11 Wspólne ustalenia umowne: Ujmowanie udziałów we wspólnych działaniach
Poprawka wprowadza dodatkowe wytyczne dla transakcji nabycia (przejęcia) udziałów we wspólnym działaniu, które stanowi przedsięwzięcie zgodnie z definicją MSSF 3.
MSSF 11 wskazuje zatem obecnie, że w takiej sytuacji jednostka powinna, w zakresie wynikającym ze swojego udziału we wspólnym działaniu, zastosować zasady wynikające z MSSF 3 Połączenia przedsięwzięć (jak również inne MSSF niestojące w sprzeczności z wytycznymi MSSF 11) oraz ujawnić informacje, które są wymagane w odniesieniu do połączeń. W części B standardu przedstawiono bardziej szczegółowe wskazówki dotyczące sposobu ujęcia m.in. wartości firmy, testów na utratę wartości
d) Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych : Inicjatywa w zakresie ujawniania informacji
Zmiany mają na celu zachęcenie jednostek do zastosowania profesjonalnego osądu w celu określenia, jakie informacje podlegają ujawnieniu w sprawozdaniu finansowym jednostki oraz gdzie i w jakiej kolejności zaprezentować ujawnienia w sprawozdaniu finansowym.
e) Zmiany do MSR 27 Jednostkowe sprawozdania finansowe : Metoda praw własności w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Zmiany dotyczą zastosowania metody praw własności w jednostkowych sprawozdaniach finansowych. Mają na celu przywrócenie tej metody jako dodatkowej opcji rozliczania inwestycji w jednostkach zależnych, wspólnych przedsięwzięciach i jednostkach stowarzyszonych.
f) Zmiany do MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, MSSF 12 Ujawnienia na temat udziałów w innych jednostkach i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach : Jednostki inwestycyjne – zastosowanie wyjątku od konsolidacji
Zmiany dotyczą jednostek inwestycyjnych: zastosowanie zwolnienia z konsolidacji. Wprowadzają także wyjaśnienia w odniesieniu do rozliczania jednostek inwestycyjnych.
g) Poprawki do MSSF (2012-2014) - zmiany w ramach procedury wprowadzania corocznych poprawek do MSSF
• MSSF 5 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana – zmiany w metodach zbycia, Wprowadzenie specjalnych wytycznych dotyczących przypadku reklasyfikacji składnika aktywów (lub grupy aktywów przeznaczonych do zbycia) z przeznaczonych do sprzedaży na przeznaczone do dystrybucji (lub odwrotnie), lub w przypadku zaniechania ich klasyfikacji jako przeznaczonych do dystrybucji. Tego typu reklasyfikacja nie będzie stanowiła zmiany planu sprzedaży lub
dystrybucji, wobec czego dotychczasowe wymogi dotyczącej klasyfikacji, prezentacji i wyceny nie ulegną zmianie. Aktywa, które przestały spełniać kryterium przeznaczonych do dystrybucji (i nie spełniają kryteriów przeznaczonych do sprzedaży) należy traktować tak samo, jak aktywa, które przestały kwalifikować się jako przeznaczone do sprzedaży. Proponuje się, by poprawki miały zastosowanie prospektywne.
• MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnienia – obsługa kontraktów; zastosowanie zmian do MSSF 7 przy kompensacie danych ujawnianych w skróconych śródrocznych sprawozdaniach finansowych,
Dodanie wytycznych precyzujących, czy dany kontrakt usługowy stanowi kontynuację zaangażowania w przekazywany składnik aktywów dla celów ujawnienia informacji wymaganych w odniesieniu do przekazywanych składników aktywów. Paragraf 42C(c) MSSF 7 stanowi, że przekazanie umów zgodnie z kontraktem usługowym nie oznacza samo w sobie ciągłości zaangażowania związanej z obowiązkiem ujawniania informacji o ich przekazaniu. W praktyce jednak większość kontraktów usługowych zawiera dodatkowe klauzule, skutkujące utrzymaniem ciągłości zaangażowania w dany składnik aktywów, np. jeżeli kwota i/lub termin wypłaty opłat za usługi zależy od kwoty i/lub terminu otrzymania wpływów pieniężnych. Proponowane poprawki przyczyniłyby się do wyjaśnienia tej kwestii.
Proponowane poprawki do MSSF 7 eliminują wątpliwości dotyczące uwzględniania wymogów ujawniania kompensaty aktywów i zobowiązań finansowych w skróconych śródrocznych sprawozdaniach finansowych. Proponuje się sprecyzowanie, że ujawnienia dotyczące kompensaty nie są wymagane w stosunku do wszystkich okresów śródrocznych.
• MSR 19 Świadczenia pracownicze – stopa dyskonta: emisje na rynkach regionalnych,
Doprecyzowano, że wysoko oceniane obligacje przedsiębiorstw wykorzystywane do szacowania stopy dyskonta świadczeń po okresie zatrudnienia powinny być emitowane w tej samej walucie, co te zobowiązania. Proponowane poprawki umożliwią ocenę wielkości rynku takich obligacji na poziomie waluty. Propozycje obowiązywałyby retrospektywnie.
• MSR 34 Śródroczna sprawozdawczość finansowa – ujawnianie informacji "w innym miejscu śródrocznego raportu finansowego".
Proponuje się wyjaśnienie, czy informacje wymagane w MSR 34 przedstawione są w ramach śródrocznego raportu finansowego, ale poza śródrocznym sprawozdaniem finansowym. Zgodnie z propozycją, informacje takie musiałyby być włączone do sprawozdania śródrocznego przez odniesienie do innej części raportu śródrocznego dostępnego dla użytkowników na tych samych warunkach i w tym samym czasie, co śródroczne sprawozdanie finansowe.
Przyjęcie powyższych zmian standardów nie spowodowało zmian w polityce rachunkowości Grupy Kapitałowej ani w prezentacji danych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
Grupa Kapitałowa nie skorzystała z możliwości wcześniejszego zastosowania standardów i zmian do standardów zatwierdzonych przez Unię Europejską, które obowiązują dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2017 roku:
a) MSSF 9 " Instrumenty finansowe" (z 12 listopada 2009 r. wraz z późniejszymi zmianami do MSSF 9 i MSSF 7 z 16 grudnia 2011 r.) – obowiązującym w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018
Nowy standard zastępuje wytyczne zawarte w MSR 39 Instrumenty Finansowe: ujmowanie i wycena, na temat klasyfikacji oraz wyceny aktywów finansowych. Standard eliminuje istniejące w MSR 39 kategorie utrzymywane do terminu wymagalności, dostępne do sprzedaży oraz pożyczki i należności. W momencie początkowego ujęcia aktywa finansowe będą klasyfikowane do jednej z dwóch kategorii:
-
aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu; lub
-
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej.
Składnik aktywów finansowych jest wyceniany według zamortyzowanego kosztu jeżeli spełnione są następujące dwa warunki: aktywa utrzymywane są w ramach modelu biznesowego, którego celem jest utrzymywanie aktywów w celu uzyskiwania przepływów wynikających z kontraktu; oraz, jego warunki umowne powodują powstanie w określonych momentach przepływów pieniężnych stanowiących wyłącznie spłatę kapitału oraz odsetek od niespłaconej części kapitału.
Zyski i straty z wyceny aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej ujmowane są w wyniku finansowym bieżącego okresu, z wyjątkiem sytuacji, gdy inwestycja w instrument finansowy nie jest przeznaczona do obrotu. MSSF 9 daje możliwość decyzji o wycenie takich instrumentów finansowych, w momencie ich początkowego ujęcia, w wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Decyzja taka jest nieodwracalna. Wyboru takiego można dokonać dla każdego instrumentu osobno. Wartości ujęte w innych całkowitych dochodach nie mogą w późniejszych okresach zostać przekwalifikowane do rachunku zysków i strat.
MSSF 9 wprowadzono nowy model w zakresie ustalania odpisów aktualizujących tj. model oczekiwanych strat kredytowych. Istotny jest także wprowadzony przez MSSF 9 wymóg ujawniania w pozostałych całkowitych dochodach skutków zmian własnego ryzyka kredytowego z tytułu zobowiązań finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.
b) MSSF 15 Przychody z umów z klientami – obowiązujący w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018 roku
MSSF 15 określa, w jaki sposób i kiedy należy rozpoznawać przychody, jak również wymaga od podmiotów stosujących MSSF istotnych ujawnień. Standard wprowadza jednolity modelu pięciu kroków, oparty na zasadach, który ma być stosowany dla wszystkich umów z klientami przy rozpoznawaniu przychodu.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej winno być czytane łącznie z jednostkowym sprawozdaniem finansowym zatwierdzonym do publikacji przez Zarząd jednostki dominującej i opublikowanym tego samego dnia co skonsolidowane sprawozdanie finansowe, celem uzyskania pełnej informacji o sytuacji majątkowej i finansowej grupy na dzień 31 grudnia 2016 roku oraz wyniku finansowego za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez Unię Europejską.
Standardy i interpretacje przyjęte przez RMSR, które nie zostały jeszcze zatwierdzone przez UE do stosowania:
a) MSSF 16 Leasing – obowiązujący w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2019 roku
MSSF 16 zastępuje obowiązujące dotychczas rozwiązania w zakresie leasingu obejmujące MSR 17, KIMSF 4, SKI 15 i SKI 27. MSSF wprowadza jeden model ujmowania leasingu u leasingobiorcy wymagający ujęcia aktywa i zobowiązania, chyba że okres leasingu wynosi 12 miesięcy i mniej lub składnik aktywów ma niską wartość. Podejście od strony leasingodawcy pozostaje zasadniczo niezmienione w stosunku do rozwiązań z MSR 17 - nadal wymagana jest klasyfikacja leasingu jako operacyjnego lub finansowego.
b) MSSF 14: Działalność objęta regulacją cen; salda pozycji odroczonych – obowiązujący w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2016 roku
Standard ten został opublikowany w ramach większego projektu Działalność o regulowanych cenach, poświęconego porównywalności sprawozdań finansowych jednostek działających w obszarach, w których ceny podlegają regulacji przez określone organy regulacyjne bądź nadzorcze (w zależności od jurysdykcji do takich obszarów należą często dystrybucja energii elektrycznej i ciepła, sprzedaż energii i gazu, usługi telekomunikacyjne itp.).
MSSF 14 nie odnosi się w szerszym zakresie do zasad rachunkowości dla działalności o regulowanych cenach, a jedynie określa zasady wykazywania pozycji stanowiących przychody bądź koszty kwalifikujące do ujęcia ich w wyniku obowiązujących przepisów w zakresie regulacji cen, a które w świetle innych MSSF nie spełniają warunków ujęcia jako składniki aktywów lub zobowiązania.
Zastosowanie MSSF 14 jest dozwolone wtedy, gdy jednostka prowadzi działalność objętą regulacjami cen i w sprawozdaniach finansowych sporządzanych zgodnie z wcześniej stosowanymi zasadami rachunkowości ujmowała kwoty kwalifikujące się do uznania za "salda pozycji odroczonych".
Zgodnie z opublikowanym MSSF 14 takie pozycje powinny natomiast podlegać prezentacji w odrębnej pozycji sprawozdania z pozycji finansowej (bilansu) odpowiednio w aktywach oraz w pasywach. Pozycje te nie podlegają podziałowi na obrotowe i trwałe i nie są określane mianem aktywów czy zobowiązań. Dlatego "pozycje odroczone" wykazywane w ramach aktywów są określane jako "salda debetowe pozycji odroczonych", natomiast te, które są wykazywane w ramach pasywów – jako "salda kredytowe pozycji odroczonych".
W sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów jednostki powinny wykazywać zmiany netto w "pozycjach odroczonych" odpowiednio w sekcji pozostałych dochodów całkowitych oraz w sekcji zysków lub strat (lub w jednostkowym sprawozdaniu z zysków lub strat).
Standard ten, jako standard przejściowy, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, nie będzie podlegał procesowi przyjęcia.
c) Zmiany do MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe i MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach: Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem – odroczenie stosowania na czas nieokreślony
Zmiany dotyczą sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz wyjaśniają, że ujęcie zysku lub straty w transakcjach z udziałem jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia zależy od tego, czy sprzedane lub wniesione aktywa stanowią przedsięwzięcie.
d) Zmiany do MSR 12 Podatek dochodowy: Rozpoznanie aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego na niezrealizowane straty- obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2017 roku,
Celem proponowanych zmian jest doprecyzowanie, że niezrealizowane straty na instrumentach dłużnych wycenianych w wartości godziwej, a dla celów podatkowych według ceny nabycia, mogą powodować powstanie ujemnych różnic przejściowych. Proponowane poprawki będą również stanowić, że wartość bilansowa danego składnika aktywów nie ogranicza szacunków wartości przyszłych dochodów do opodatkowania. Ponadto, w przypadku porównania ujemnych różnic przejściowych do przyszłych dochodów do opodatkowania, przyszłe dochody do opodatkowania nie będą obejmować odliczeń podatkowych wynikających z odwrócenia tych ujemnych różnic przejściowych.
e) Zmiany do MSR 7 Rachunek przepływów pieniężnych: Inicjatywa dotycząca ujawniania informacji- obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2017 roku,
Zmiana ma na celu podniesienie jakości informacji dotyczących działalności finansowej i płynności jednostki sprawozdawczej przekazywanych użytkownikom sprawozdań finansowych. Wprowadza się wymóg:
- (i) uzgadniania sald otwarcia i zamknięcia w sprawozdaniu z sytuacji finansowej dla wszystkich pozycji, generujących przepływy pieniężne, które kwalifikują się jako działalność finansowa, z wyjątkiem pozycji kapitału własnego;
- (ii) ujawniania informacji dotyczących kwestii ułatwiających analizę płynności jednostki, takich jak ograniczenia stosowane przy podejmowaniu decyzji dotyczących wykorzystania środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.
- f) Wyjaśnienia dotyczące MSSF 15 Przychody z umów z klientami obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018 roku,
Zmiany doprecyzowują w jaki sposób:
- (i) dokonać identyfikacji zobowiązania do realizacji świadczeń,
- (ii) ustalić czy w danej umowie jednostka działa jako zleceniodawca lub agent,
(iii) ustalić sposób rozpoznawania przychodów z tytułu udzielonych licencji (jednorazowo lub rozliczać w czasie)
Zmiany te wprowadzają 2 dodatkowe zwolnienia mające na celu obniżenie kosztów i zawiłości dla jednostek przy wdrażaniu standardu.
g) Zmiany dotyczące MSSF 2 Płatności oparte na akcjach - obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018 roku,
Zmiany doprecyzowują w jaki sposób ujmować niektóre typy płatności w formie akcji. Zmiany te wprowadzają wymogi dotyczące ujmowania:
- (i) transakcji płatności w formie akcji rozliczanych w środkach pieniężnych, zawierających warunek osiągnięcia przez jednostkę określonych wyników gospodarczych,
-
(ii) transakcji płatności w formie akcji rozliczanych po potrąceniu podatku,
-
(iii) zmian transakcji płatności na bazie akcji z rozliczanych w środkach pieniężnych na rozliczane w instrumentach kapitałowych.
- h) Zmiany dotyczące MSSF 4 Stosowanie MSSF 9 Instrumenty finansowe wraz z MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018 roku.
Zmiany mają na celu usunięcie z rachunków zysków i strat jednostek, które wystawiają umowy ubezpieczeniowe, przypadków niedopasowania księgowego. Zgodnie z tymi zmianami dopuszczalne są następujące rozwiązania:
- stosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe wraz z rozpoznawaniem w całkowitych dochodach a nie rachunku zysków i strat, zmian wynikających z zastosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe zamiast MSR 39 Instrumenty finansowe dla wszystkich jednostek, które wystawiają umowy ubezpieczeniowe (tzn. "overlay approach"),
- tymczasowego (do 2021 roku) wyłączenia ze stosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe dla jednostek, których działalność jest głównie związana z działalnością ubezpieczeniową i stosowania w tym okresie MSR 39 Instrumenty finansowe (tzn. "deferral approach").
- i) KIMSF nr 22 Transakcje w walucie obcej obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018 roku
Interpretacja wyjaśnia ujęcie księgowe transakcji uwzględniających otrzymanie lub zapłatę zaliczki w walucie obcej. Interpretacja dotyczy transakcji w walucie obcej, wówczas, gdy jednostka ujmuje niepieniężne aktywo lub zobowiązanie wynikające z otrzymania lub zapłaty zaliczki w walucie obcej, zanim jednostka ujmuje odnośne aktywo, koszt lub przychód.
j) Zmiany dotyczące MSR 40 Nieruchomości inwestycyjne - obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2018 roku
Zmiany mają na celu doprecyzowanie zasady przeniesienia aktywów z i do nieruchomości inwestycyjnych. Zmiana dotyczy paragrafu 57, w którym stwierdzono, że przeniesienie aktywów z i do nieruchomości inwestycyjnych następuje wyłącznie wówczas, gdy występują dowody na zmianę sposobu ich użytkowania. Lista sytuacji zawarta w paragrafach 57(a)-(d) została określona jako lista otwarta podczas, gdy aktualna lista jest listą zamkniętą.
- k) Poprawki do MSSF (2014-2016) zmiany w ramach procedury wprowadzania corocznych poprawek do MSSF obowiązujące w odniesieniu do okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2017 roku/po 1 stycznia 2018 roku
- Zmiana MSR 1 Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy
Poprawka dotyczy eliminacji krótkoterminowych zwolnień przewidzianych w par. E3-E7 MSSF 1, ponieważ dotyczyły one minionych okresów sprawozdawczych i spełniły już swoje zadanie. Zwolnienia te umożliwiały jednostkom stosującym MSSF po raz pierwszy skorzystanie z tych samych ujawnień, jakie przysługiwały jednostkom stosującym je od dawna w odniesieniu do:
- i. Ujawniania pewnych danych porównawczych dotyczących instrumentów finansowych, wymaganych wskutek wprowadzenia poprawek do MSSF 7
- ii. Przedstawienie danych porównawczych do ujawnień wymaganych do MSR 19, dotyczących wrażliwości zobowiązań z tytułu zdefiniowanych świadczeń na założenia aktuarialne
- iii. Retrospektywnego zastosowania wymogów dotyczących jednostek inwestycyjnych, zawartych w MSSF 10, MSSF 12 i MSR 27.
- Zmiana MSSF 12 Ujawnienia na temat udziałów w innych jednostkach
Poprawka precyzuje zakres MSSF 12 wskazując, że wymogi ujawniania informacji zawarte w tym standardzie, z wyjątkiem wymogów par. B10-B16, dotyczą udziałów klasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży, przeznaczone do podziału między właścicieli lub jako działalność zaniechana zgodnie z MSSF 5. Poprawka powstała w związku z niejasnościami dotyczącymi wzajemnego oddziaływania wymogów ujawniania informacji zawartych w MSSF 5 i MSSF 12.
• Zmiany MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach
W poprawce doprecyzowano, że decyzja dotycząca wyceny inwestycji w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach w wartości godziwej przez wynik finansowy ( a nie metoda praw własności), którą mogą podjąć organizacje typu venture capital lub inne kwalifikujące się jednostki (np. fundusze wzajemne, fundusze powiernicze) podejmowana jest indywidualnie dla każdej inwestycji w chwili jej początkowego ujęcia. Poprawka dotyczy także możliwości wyboru metody wyceny jednostki inwestycyjnej, będącej podmiotem stowarzyszonym lub wspólnym przedsięwzięciem jednostki niebędącej jednostka inwestycyjną – może ona zachować wycenę w wartości godziwej wykorzystywana przez ten podmiot, stosując jednocześnie metodę praw własności.
Według szacunków jednostki dominującej, wymienione wyżej standardy, interpretacje i zmiany do standardów nie będą miały istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy .
II. Założenie kontynuacji działalności gospodarczej i porównywalność sprawozdań finansowych
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w okresie 12 miesięcy po ostatnim dniu bilansowym, czyli 31.12.2016 roku. Zarząd Spółki dominującej nie stwierdza na dzień podpisania sprawozdania istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuowania działalności w okresie 12 miesięcy po dniu bilansowym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia dotychczasowej działalności.
Do dnia sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2016 rok nie wystąpiły zdarzenia, które nie zostały, a powinny być ujęte w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego. Jednocześnie w niniejszym sprawozdaniu finansowym nie występują istotne zdarzenia dotyczące lat ubiegłych.
III. Zasady konsolidacji
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej LSI Software obejmuje sprawozdanie finansowe Spółki LSI Software S.A. i jednostek kontrolowanych przez Spółkę LSI Software S.A. i jej jednostki zależne. Spółka posiada kontrolę, jeżeli:
- − posiada władzę nad danym podmiotem,
- − podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowania w danej jednostce,
- − ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów.
W przypadku wystąpienia sytuacji, która wskazuje na zmianę jednego lub kilku z powyżej wymienionych czynników sprawowania kontroli, Spółka weryfikuje swoja kontrole nad innymi jednostkami.
W przypadku gdy Spółka posiada mniej niż większość praw głosu w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu umożliwiają jej jednostronne kierowanie istotnymi działaniami tej jednostki oznacza to, ze sprawuje ona nad nią władzę. W celu oceny czy Spółka ma wystarczająca władzę, powinna ona przeanalizować szczególności:
- − wielkość pakietu praw głosu posiadanego przez Spółkę w porównaniu do wielkości pakietów głosów posiadanych przez innych udziałowców,
- − potencjalne prawa głosu posiadane przez Spółkę , innych udziałowców lub inne strony,
- − prawa wynikające z innych ustaleń umownych,
- − dodatkowe okoliczności, które mogą świadczyć że Spółka ma lub nie ma możliwości kierowania istotnymi działaniami w momentach podejmowania decyzji.
a) Jednostki zależne
Jednostki zależne podlegają pełnej konsolidacji od dnia przejęcia nad nimi kontroli przez Grupę. Przestaje się je konsolidować z dniem ustania kontroli. Przejęcie jednostek zależnych przez Grupę rozlicza się metodą przejęcia. Koszt przejęcia ustala się jako wartość godziwą przekazanych aktywów, wyemitowanych instrumentów kapitałowych oraz zobowiązań zaciągniętych lub przejętych na dzień wymiany, powiększoną o koszty bezpośrednio związane z przejęciem. Możliwe do zidentyfikowania aktywa nabyte oraz zobowiązania i zobowiązania warunkowe przejęte w ramach połączenia jednostek gospodarczych wycenia się początkowo według ich wartości godziwej na dzień przejęcia, niezależnie od wielkości ewentualnych udziałów niekontrolujących. Nadwyżkę kosztu przejęcia nad wartością godziwą udziału Grupy w możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywach netto ujmuje się jako wartość firmy. Jeżeli koszt przejęcia jest niższy od wartości godziwej aktywów netto przejętej jednostki zależnej, różnicę ujmuje się bezpośrednio w rachunku zysków i strat.
Przychody i koszty, rozrachunki i niezrealizowane zyski na transakcjach pomiędzy spółkami Grupy są eliminowane. Niezrealizowane straty również podlegają eliminacji, chyba, że transakcja dostarcza dowodów na utratę wartości przez przekazany składnik aktywów. Zasady rachunkowości stosowane przez jednostki zależne zostały zmienione, tam gdzie było to konieczne, dla zapewnienia zgodności z zasadami rachunkowości stosowanymi przez Grupę.
b) Udziały/akcje niekontrolujące oraz transakcje z udziałowcami / akcjonariuszami niekontrolującymi
Udziały niekontrolujące obejmują nie należące do Grupy udziały w spółkach objętych konsolidacją. Udziały niekontrolujące ustala się jako wartość aktywów netto jednostki powiązanej, przypadających na dzień nabycia, akcjonariuszom spoza grupy kapitałowej. Zidentyfikowane udziały niekontrolujące w aktywach netto skonsolidowanych jednostek zależnych ujmuje się oddzielnie od udziału własnościowego jednostki dominującej w tych aktywach netto. Udziały niekontrolujące w aktywach netto obejmują:
(i) wartość udziałów niekontrolujących z dnia pierwotnego połączenia, obliczoną zgodnie z MSSF 3, oraz
(ii) zmiany w kapitale własnym przypadające na udział niekontrolujący począwszy od dnia połączenia.
Zyski i straty oraz każdy składnik innych całkowitych dochodów przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących. Łączne całkowite dochody przypisuje się do właścicieli jednostki dominującej oraz udziałów niekontrolujących nawet wtedy, gdy w rezultacie udziały niekontrolujące przybierają wartość ujemną.
c) Jednostki stowarzyszone
Jednostki stowarzyszone to jednostki, na które Grupa wywiera znaczący wpływ, lecz których nie kontroluje. Znaczący wpływ oznacza zdolność do uczestniczenia w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki finansowej i operacyjnej jednostki, w której dokonano inwestycji. Wywieranie znaczącego wpływu nie oznacza sprawowania kontroli lub współkontroli nad ta polityką. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych są rozliczana metodą praw własności, a ujęcie początkowe następuje według kosztu.
Udział Grupy w wyniku finansowym jednostki stowarzyszonej od dnia nabycia ujmuje się w rachunku zysków i strat, zaś jej udział w zmianach stanu innych kapitałów od dnia nabycia – w pozostałych kapitałach. O łączne zmiany stanu od dnia nabycia koryguje się wartość bilansową inwestycji.
d) Wspólne ustalenia umowne (wspólne przedsięwzięcie i wspólna działalność)
Wspólne ustalenia umowne to umowa, w ramach której dwie lub więcej stron sprawuje współkontrolę, które ma formę albo wspólnej działalności albo wspólnego przedsięwzięcia.
Wspólnik wspólnej działalności ujmuje: swoje aktywa (w tym udział w aktywach posiadanych wspólnie), swoje zobowiązania (w tym udział w zobowiązaniach zaciągniętych wspólnie), przychody ze sprzedaży swojej części produkcji wynikającej ze wspólnej działalności, swoja część przychodów ze sprzedaży produkcji dokonanej przez wspólna działalność oraz swoje koszty (w tym udział we wspólnie poniesionych kosztach).
Wspólne przedsięwzięcie to wspólne ustalenie umowne, w ramach którego strony sprawujące nad nim współkontrolę posiadają prawa do aktywów netto tego ustalenia umownego. Wspólne ustalenia umowne to ustalenie, nad którym dwie lub więcej stron prawuje współkontrolę, co oznacza umownie określony podział kontroli nad ustaleniem umownym, który występuję tylko wtedy, gdy decyzja dotyczy istotnych działań wymagających jednomyślnej zgody stron sprawujących współkontrolę. Wspólne przedsięwzięcia rozliczane są metodą praw własności, a ujęcie początkowe następuje według kosztu.
e) Spółki objęte skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
Niniejsze skonsolidowane sprawozdania finansowe za okresy kończące się 31 grudnia 2016 roku i 31 grudnia 2015 roku obejmują następujące jednostki wchodzące w skład Grupy:
| Udział w ogólnej liczbie głosów (w %) | |||
|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
| LSI Software S.A. | Jednostka dominująca | ||
| Softech Sp. z o.o. | 100 100 |
||
| LSI Software s.r.o. | 100 - |
f) Spółki nie objęte skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
Niniejsze spółki nie objęte zostały skonsolidowanym sprawozdaniem finansowe za okresy kończące się 31 grudnia 2016 roku:
| Wyszczególnienie | Udział w ogólnej liczbie głosów (w %) |
Podstawa prawna nie objęcia Spółki konsolidacją |
|
|---|---|---|---|
| BluePocket S.A. | 50 | Utrata kontroli |
Przyczyny utraty kontroli opisano w nocie 17.
IV. Opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym metod wyceny aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, za wyjątkiem: pochodnych instrumentów finansowych, instrumentów finansowych według wartości godziwej, której zmiana ujmowana jest w rachunku zysków i strat, aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży, inwestycji w nieruchomości, które zostały wycenione według wartości godziwej.
Wartość bilansowa ujętych zabezpieczanych aktywów i zobowiązań jest korygowana o zmiany wartości godziwej, które można przypisać ryzyku, przed którym te aktywa i zobowiązania są zabezpieczane.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest przedstawione w złotych ("PLN"), a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN.
Prezentacja sprawozdań z uwzględnieniem segmentów działalności
W Grupie LSI Software dokonywana jest analiza marżowości (liczonej według metodologii wewnętrznej) w ujęciu produktowym i strukturalnym. Ujawnieniu podlega udział poszczególnych działów lub też produktów w wygenerowanej marży liczonej jako 100% (za porównywalne okresy).
Dla potrzeb analiz segmentów działalności Spółka nie sporządza rachunków wyników poszczególnych działów lub też produktów. Analiza taka nie jest wdrożona, gdyż poszczególne działy realizują swoje zadania z wykorzystaniem wspólnych zasobów i bezcelowe (sztuczne) jest przypisywanie im kosztów kluczami podziałowymi. Analogiczna sytuacja dotyczy produktów, których dystrybucja odbywa się z wykorzystaniem tych samych kanałów i zasobów.
Sporządzenie powyżej opisanych rachunków wyników pociągałoby za sobą dodatkowe koszty i zaangażowanie zasobów, które nie znajduje odzwierciedlenia w wartości otrzymanej informacji.
Przychody i koszty działalności operacyjnej
Przychody są wpływami korzyści ekonomicznych danego okresu (pomniejszonymi o obowiązujące podatki), powstałymi w wyniku (zwykłej) działalności gospodarczej Emitenta, skutkującymi zwiększeniem kapitału własnego, innym od zwiększenia kapitału wynikającego z wpłat udziałowców.
Kwotę przychodów wynikających z transakcji ustala się według wartości godziwej zapłaty z uwzględnieniem rabatów i skont. Przychody są ujmowane, jeżeli znaczące ryzyko i korzyści wynikające z prawa własności do towarów i produktów zostały przekazane nabywcy oraz gdy kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób.
Sprzedaż towarów ujmowana jest w momencie przekazania nabywcy znaczących ryzyk i korzyści wynikających z prawa własności towarów.
Przychody z tytułu świadczenia usług są ujmowane na podstawie stopnia zaawansowania ich realizacji, jeżeli wynik transakcji dotyczącej świadczenia usługi można oszacować w wiarygodny sposób. Procentowy stan zaawansowania realizacji usługi ustalany jest jako stosunek wykonanych prac na dany dzień w stosunku do całości prac, które mają być wykonane. Jeżeli wyniku transakcji dotyczącej świadczenia usługi nie można wiarygodnie oszacować, wówczas przychody uzyskiwane z tytułu takiego kontraktu są ujmowane tylko do wysokości poniesionych kosztów, które Spółki spodziewają się odzyskać.
Koszty działalności operacyjnej to koszty związane ze zwykłą działalnością spółek. Do kosztów operacyjnych zaliczane są koszty rodzajowe, głównie takie jak: wartość sprzedanych towarów koszt, koszty wynagrodzeń pracowników, koszty usług obcych oraz kosztu zużytych materiałów i energii.
Pozostałe przychody, koszty, zyski i straty
Pozostałe przychody i koszty operacyjne to pozycje pozostające w związku pośrednim z podstawową działalnością spółki. Koszty i przychody finansowe ujmowane są w wynikach okresu, którego dotyczą, za wyjątkiem kosztów bezpośrednio związanych z nabyciem, budową składnika aktywów. Otrzymane zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy od jednostek zależnych ujmuje się w okresie ich otrzymania analizując tym samym zdolność spółki zależnej do jej wypłaty tj. czy posiada środki wystarczające na wypłatę.
Dotacje państwowe
Dotacje rządowe są ujmowane wtedy i tylko wtedy, gdy istnieje uzasadnione przekonanie, że jednostka gospodarcza spełni warunki związane z dotacją oraz że dotacja zostanie otrzymana.
Dotacja jest księgowana w ten sam sposób niezależnie od tego, czy została ona otrzymana w formie środków pieniężnych, czy też przybrała formę redukcji zobowiązań wobec rządu. Jeżeli dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas jest ona ujmowana jako przychód (lub pomniejszenie kosztów) w sposób współmierny do kosztów, które dotacja ta ma w zamierzeniu kompensować. Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana na koncie przychodów przyszłych okresów, a następnie stopniowo, drogą równych odpisów rocznych, odnoszona do rachunku zysków i strat przez szacowany okres użytkowania związanego z nią składnika aktywów, poprzez zmniejszenie kosztów odpisu amortyzacyjnego.
Podatki
Spółki Grupy Kapitałowej LSI Software stanowią samodzielne podmioty dla rozliczeń z tytułu podatku dochodowego z budżetem, tym samym Grupa nie stanowi podatkowej grupy kapitałowej. Bieżący podatek dochodowy ujmowany jest metodą zobowiązań bilansowych w wartości nominalnej. Do ustalenia wartości w danym roku obrotowym przyjmowane są obowiązujące stawki podatku. Podatek dochodowy zagranicznych spółek zależnych ustalany jest według obowiązującego, lokalnego prawa podatkowego.
Podatek odroczony
Rezerwa na podatek odroczony tworzona jest metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do różnic przejściowych pomiędzy wartością podatkową aktywów i pasywów, a ich wartością wykazaną w sprawozdaniu finansowym. Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich istotnych dodatnich różnic przejściowych.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich istotnych ujemnych różnic przejściowych. Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego weryfikowana jest na każdy dzień bilansowy. Pozycja aktywów lub zobowiązanie podatkowe nie powstaje, jeśli różnica przejściowa powstaje z tytułu wartości firmy lub z tytułu pierwotnego ujęcia innego składnika aktywów lub zobowiązania w transakcji, która nie ma wpływu ani na wynik podatkowy ani na wynik księgowy.
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawana od przejściowych różnic podatkowych powstałych w wyniku inwestycji w podmioty zależne i stowarzyszone oraz wspólne przedsięwzięcia, chyba, że jednostka jest zdolna kontrolować moment odwrócenia różnicy przejściowej i jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć przyszłości różnica przejściowa się nie odwróci.
Podatek odroczony ujmowany jest w rachunku zysków i strat, poza przypadkiem, gdy dotyczy on pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym. W tym ostatnim wypadku podatek odroczony jest również rozliczany bezpośrednio w kapitały własne. Podatek odroczony wykazywany jest przy zastosowaniu stawek podatkowych, które będą występować w okresie, w którym zgodnie z przewidywaniem nastąpi odwrócenie różnic przejściowych. Jeżeli nie ma pewności odwrócenia się ujemnych różnic przejściowych w okresie przewidzianym przez obowiązujące przepisy podatkowe spółki odstępują od ujmowania aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Pasywa z tytułu dodatnich różnic przejściowych tworzone są w pełnym zakresie, niezależnie od przyszłych rozliczeń z tytułu podatku dochodowego. Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie są persaldowane.
Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe obejmują budynki i budowle, w tym inwestycje w obcych obiektach, maszyny i urządzenia, sprzęt komputerowy, środki transportu i inne środki trwałe.
Budynki i budowle (za wyjątkiem nakładów w obcych obiektach), po początkowym ujęciu w wartości godziwej, wykazuje się w cenie nabycia stanowiącej równowartość zakładanego kosztu, pomniejszonego o umorzenie.
Rzeczowe aktywa trwałe wykazano według historycznej ceny nabycia lub kosztu wytworzenia po pomniejszeniu o umorzenie. Zdaniem Emitenta wartość bilansowa rzeczowych składników majątku trwałego nie odbiega zasadniczo od wartości godziwej.
Późniejsze nakłady uwzględnia się w wartości bilansowej danego środka trwałego lub ujmuje, jako odrębny środek trwały, w przypadku znaczących różnic w okresach ekonomicznej użyteczności wyodrębnionych części środka trwałego. Wszelkie pozostałe wydatki na naprawę i konserwację odnoszone są do rachunku zysków i strat.
Środki trwałe umarzane są metodą liniową począwszy od miesiąca ich gotowości do eksploatacji, w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności z wyłączeniem wartości rezydualnej.
Przyjęte okresy użytkowania:
- budynki budowle od 10 do 40 lat
- maszyny urządzenia od 3 do 10 lat
- środki transportu od 4 do 7 lat
- pozostałe środki trwałe od 3 do 10 lat
- grunty własne nie podlegają amortyzacji
Wartości niematerialne
Wartości niematerialne obejmują nabyte prawa majątkowe oraz koszty zakończonych prac rozwojowych, użytkowane przez jednostkę.
Pozostałe wartości niematerialne wyceniane są według historycznej ceny nabycia po pomniejszeniu o umorzenie, ponieważ zdaniem Jednostki ich wartość bilansowa nie odbiega zasadniczo od wartości godziwej.
Wartości niematerialne amortyzowane są metodą liniową w okresie przewidywanej ekonomicznej użyteczności, wartość rezydualna ma charakter pomijalny. Grupa nie posiada wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użyteczności.
Wartość firmy z konsolidacji nie podlega amortyzacji i jest na koniec każdego okresu weryfikowana pod kątem utraty wartości.
- Przyjęte okresy użytkowania:
- licencje na oprogramowanie 2 lata
- prace rozwojowe 5 lat
- znaki towarowe 5 lat
- prawa majątkowe 5 lat
Utrata wartości aktywów niefinansowych
Na każdy dzień bilansowy podmioty z Grupy dokonują analizy, czy występują obiektywne dowody na potwierdzenie, że poszczególne składniki aktywów niefinansowych utraciły wartość.
Nieruchomości inwestycyjne
Początkowe ujęcie nieruchomości inwestycyjnych następuje według ceny nabycia z uwzględnieniem kosztów transakcyjnych. Wartość bilansowa nieruchomości inwestycyjnych obejmuje koszt wymiany części składowej nieruchomości inwestycyjnej w chwili jego poniesienia, o ile spełnione są kryteria ujmowania, i nie obejmuje kosztów bieżącego utrzymania tych nieruchomości.
Po początkowym ujęciu nieruchomości inwestycyjne są wykazywane według wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych są ujmowane w zysku lub stracie w tym okresie, w którym powstały, z uwzględnieniem powiązanego wpływu na podatek odroczony.
Leasing
Umowy leasingu finansowego są aktywowane na dzień rozpoczęcia leasingu w wartości godziwej przedmiotu leasingu lub w kwocie równej wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych, jeżeli jest ona niższa od wartości godziwej. Późniejsza wycena następuje według wartości bieżącej przyszłych minimalnych opłat leasingowych.
Amortyzacja przedmiotu leasingu następuje od miesiąca ich gotowości do eksploatacji, przez okres leasingu lub szacowany okres użytkowania.
Inwestycje w jednostkach podporządkowanych
Inwestycje w jednostkach podporządkowanych to aktywa nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania z nich przychodów w formie dywidend lub innych pożytków. Wycenia się je według ceny nabycia pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Z wyjątkiem inwestycji w jednostkach zależnych, jednostkach współkontrolowanych i jednostkach stowarzyszonych ujmowanych w cenie nabycia zgodnie z MSR 27 i MSR 28, aktywa i zobowiązania finansowe są ujmowane i wyceniane zgodnie z MSR 39 "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena".
Aktywa i zobowiązania finansowe
Aktywa finansowe i zobowiązania finansowe wyceniane są w zależności od charakteru instrumentu finansowego według wartości godziwej w przypadku gdy instrumenty notowane są na giełdzie, bądź wyceniane według skorygowanej ceny nabycia ustalanej na podstawie wewnętrznej stopy zwrotu.
Do pozostałych zobowiązań finansowych zalicza się:
- zobowiązania z tytułu leasingu,
- zobowiązania z tytułu nabycia aktywów finansowych (udziały),
- zobowiązania z tytułu nabycia środków trwałych.
Zapasy
Towary handlowe przyjmuje się do magazynu w cenie nabycia.
Wycenę rozchodu stosuje się według zasady "pierwsze weszło- pierwsze wyszło", co zgodne jest z zapisami w polityce rachunkowości. Stany magazynowe na koniec roku wyceniane są w cenach nabycia i weryfikowane poprzez spis z natury. Grupa na każdy dzień bilansowy sporządza analizę wiekową towarów i na jej podstawie dokonuje odpisów aktualizujących.
Należności handlowe i pozostałe
Wycena należności na dzień bilansowy dokonywana jest w wartości godziwej zapłaty, po pomniejszeniu o odpisy aktualizujące.
Odpisy aktualizujące tworzy się także na należności przeterminowane i nie przeterminowane o znacznym stopniu prawdopodobieństwa nieściągalności, w wysokości wiarygodnie oszacowanej kwoty odpisu.
Odpisy te są zarachowywane w pozostałe koszty operacyjne lub w koszty finansowe, w zależności od rodzajów operacji gospodarczych, w wyniku, których należności powstały.
Rozliczenia międzyokresowe
Stosownie do zasady memoriału w księgach rachunkowych Spółek ujmowane są wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Koszty dotyczące przyszłych okresów sprawozdawczych Spółki zaliczają do czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, z podziałem na długo- i krótkoterminowe:
-
krótkoterminowe - to rozliczenia, które będą trwały nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia bilansowego,
-
długoterminowe - to rozliczenia mające trwać dłużej niż 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Podział ten ma charakter płynny i odpowiednio do zmiany okresu ich dalszego rozliczania od dnia bilansowego, będą następowały przeklasyfikowania rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Zaliczone do aktywów czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów są następnie, stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń odpisywane w ciężar odpowiednich kont wynikowych – aż do chwili, kiedy na wynik zostaną przeniesione wszystkie koszty zaliczone uprzednio do aktywów. Czas i sposób rozliczenia uzależniony jest od charakteru rozliczanych kosztów.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w banku i kasie oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nie przekraczającym trzech miesięcy.
Środki pieniężne wycenia się w ich wartości nominalnej. W przypadku środków zgromadzonych na rachunkach bankowych, wartość nominalna obejmuje doliczone przez bank na dzień bilansowy odsetki, które stanowią przychody finansowe. Ujemne saldo rachunku bieżącego wykazywane jest jako składnik pozycji "Kredyty i pożyczki".
Aktywa przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana
Aktywa trwałe i grupy aktywów netto są klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży, jeżeli ich wartość bilansowa zostanie odzyskana przede wszystkim w wyniku transakcji sprzedaży, a nie w wyniku ich dalszego użytkowania. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy składnik aktywów (lub grupa aktywów netto przeznaczonych do zbycia) jest dostępny w swoim obecnym stanie do natychmiastowej sprzedaży, a wystąpienie transakcji sprzedaży jest bardzo prawdopodobne w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji. Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży a także grupy aktywów netto przeznaczonych do sprzedaży wyceniane są po niższej z dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia.
Kapitał zakładowy
Kapitał zakładowy jest ujmowany w bilansie skonsolidowanym w wysokości określonej w statucie jednostki dominującej i wpisanej w rejestrze sądowym.
Kapitał zakładowy wynika z objęcia akcji spółki dominującej przez jej akcjonariuszy i jest wykazany według wartości nominalnej, w wysokości stanowiącej iloczyn ilości akcji i wartości nominalnej jednej akcji zgodnej ze Statutem spółki oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.
Rezerwy
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na jednostce ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków, z którymi związane są korzyści ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny (świadczenia pracownicze), wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem.
Rezerwy na świadczenia pracownicze (odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe) tworzone są w ciężar kosztów działalności operacyjnej. Pozostałe rezerwy tworzone są w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych w zależności od okoliczności, z których zobowiązanie wynika.
Świadczenia pracownicze
Świadczenia pracownicze stanowią grupę zobowiązań i rezerw, które są wyliczane na podstawie wiarygodnych szacunków i dotyczą pracowników poszczególnych spółek. Rezerwy na zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych tworzone są w przypadkach, w których powyższy obowiązek wynika z obowiązujących przepisów prawa, funkcjonującego zakładowego systemu wynagradzania, zbiorowego układu pracy lub innych umów zawartych z pracownikami.
Spółki tworzą rezerwę na koszty kumulowanych płatnych nieobecności, które będą musiały ponieść w wyniku niewykorzystanego przez pracowników uprawnienia, a które to uprawnienie narosło na dzień bilansowy. Rezerwa na koszty kumulowanych płatnych nieobecności stanowi rezerwę krótkoterminową i nie podlega dyskontowaniu.
Kredyty bankowe i pożyczki
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według ceny nabycia odpowiadającej wartości godziwej otrzymanych środków pieniężnych, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem danego kredytu lub pożyczki. Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty i pożyczki są następnie wyceniane według skorygowanej ceny nabycia, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
Przy obliczaniu skorygowanej ceny nabycia uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub premie uzyskane przy rozliczeniu zobowiązania. Zyski i straty są ujmowane w rachunku zysków i strat z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w przypadku naliczania odpisu.
Zobowiązania handlowe i pozostałe
Zobowiązania handlowe obejmują wszystkie zobowiązania z tytułu dostaw i usług niezależnie od umownego terminu ich zapłaty oraz tę część zobowiązań z pozostałych tytułów, która jest bezsporna i wymagalna na dzień bilansowy. Pozostałe zobowiązania są to te wszystkie zobowiązania, których nie można przyporządkować do zobowiązań handlowych.
Płatności w formie akcji
Płatności w formie akcji są ujmowane jako koszt świadczeń pracowniczych w okresie ich faktycznego świadczenia.
Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego ujmowane są jako koszty w okresie, w którym je poniesiono zgodnie z podejściem wzorcowym określonym w MSR 23.
Koszty finansowania zewnętrznego ujmowane są jako koszty w momencie ich poniesienia, chyba że można je przyporządkować bezpośrednio nabyciu, budowie lub wytworzeniu składnika aktywów. Są one wtedy aktywowane jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów.
Wypłata dywidend
Należne dywidendy zalicza się do przychodów finansowych na dzień powzięcia przez właściwy organ spółki uchwały o podziale zysku, chyba że w uchwale określono inny dzień prawa do dywidendy.
Płatności dywidend na rzecz udziałowców ujmuje się w księgach rachunkowych jako zobowiązanie w okresie, w którym nastąpiło ich zatwierdzenie przez Walne Zgromadzenie.
Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
a) Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Pozycje zawarte w sprawozdaniu finansowym wycenia się w walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym Spółka prowadzi działalność ("waluta funkcjonalna"). Sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotych polskich (PLN), który jest walutą funkcjonalną i walutą prezentacji Grupy.
b) Transakcje i salda
Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji. Zyski i straty kursowe z rozliczenia tych transakcji oraz wyceny bilansowej aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w rachunku zysków i strat, o ile nie odracza się ich w kapitale własnym, gdy kwalifikują się do uznania za zabezpieczenie przepływów pieniężnych i zabezpieczenie udziałów w aktywach netto.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne denominowane w walutach obcych są przeliczane według kursu obowiązującego na ten dzień. Aktywa i zobowiązania wyceniane w wartości godziwej i denominowane w walutach obcych wycenia się po kursie obowiązującym w dniu ustalenia wartości godziwej.
V. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
a) Profesjonalny osąd
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości wobec zagadnień podanych poniżej, największe znaczenie, oprócz szacunków księgowych, będzie miał profesjonalny osąd kierownictwa.
W przypadku, gdy dana transakcja nie jest uregulowana w żadnym standardzie bądź interpretacji, Zarząd, kierując się subiektywną oceną, określa i stosuje polityki rachunkowości, które zapewnią, iż sprawozdanie finansowe będzie zawierać właściwe i wiarygodne informacje oraz będzie:
– prawidłowo, jasno i rzetelnie przestawiać sytuację majątkową i finansową spółki, wyniki jej działalności i przepływy pieniężne,
- odzwierciedlać treść ekonomiczną transakcji,
- obiektywne,
- sporządzone zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny,
- kompletne we wszystkich istotnych aspektach.
Klasyfikacja umów leasingowych
Grupa dokonuje klasyfikacji leasingu jako operacyjnego lub finansowego w oparciu o ocenę, w jakim zakresie ryzyko i pożytki z tytułu posiadania przedmiotu leasingu przypadają w udziale leasingodawcy, a w jakim leasingobiorcy. Ocena ta opiera się na treści ekonomicznej każdej transakcji.
Zawarte umowy leasingu środków transportu zakwalifikowano do kategorii leasingu finansowego. Spółki grupy nie rozpoznały umów, w których występowałaby jako leasingodawca.
b) Niepewność szacunków
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku finansowym.
Utrata wartości aktywów
Grupa na bieżąco kontroluje przydatność aktywów dla prowadzenia działalności. W przypadku gdy zaistnieją przesłanki do utraty wartości przez dany składnik aktywów, przeprowadzany jest test na utratę wartości.
Wycena rezerw
Rezerwy na koszty niewykorzystanych urlopów zostały oszacowane dla poszczególnych spółek na podstawie posiadanych informacji kadrowych i finansowo księgowych. Rezerwy wyliczane są na koniec roku obrotowego na podstawie faktycznej ilości dni
niewykorzystanych urlopów w bieżącym okresie oraz powiększonej o ilość dni niewykorzystanych urlopów z okresów poprzednich. Otrzymana w ten sposób ilość dni dla każdego pracownika mnożona jest przez średnią stawkę dzienną opartą o średnie wynagrodzenie przyjęte do ustalenia wynagrodzenia za czas urlopu.
Rezerwy na niewykorzystane urlopy wyliczane są na koniec każdego roku, tzn. korekta rezerw o faktycznie poniesione koszty urlopów wykorzystanych dokonywana jest na koniec każdego roku.
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Grupa rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowodować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek wycenia się wykorzystując odpowiednie techniki wyceny. Przy wyborze odpowiednich metod i założeń Grupa kieruje się profesjonalnym osądem.
Ujmowanie przychodów
Grupa stosuje metodę procentowego zaawansowania prac przy rozliczaniu kontraktów długoterminowych. Stosowanie tej metody wymaga od Grupy szacowania proporcji dotychczas wykonanych prac do całości usług do wykonania.
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz wartości niematerialnych. Grupa corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
VI. Zmiany zasad (polityki) rachunkowości
W roku 2016 nie nastąpiły zmiany w stosowanych zasadach (polityce) rachunkowości i nie odbiegają one w znaczący sposób od zasad wyceny wskazanych dla Grupy Kapitałowej w roku 2015. Zmianie nie uległy zasady ustalania wartości aktywów i pasywów oraz pomiaru wyniku finansowego.
DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Nota 1. PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY
Zgodnie z MSR 18 przychody ze sprzedaży produktów, towarów, materiałów i usług, po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług, rabaty i upusty są rozpoznawane w momencie, gdy znaczące ryzyko i korzyści wynikające z ich własności zostały przeniesione na kupującego.
Przychody ze sprzedaży i przychody ogółem Grupy prezentują się następująco:
| 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 | |
|---|---|---|
| Działalność kontynuowana | ||
| Sprzedaż towarów i materiałów | 16 777 | 11 280 |
| Sprzedaż produktów | 3 768 | 2 862 |
| Sprzedaż usług | 12 539 | 14 602 |
| SUMA przychodów ze sprzedaży | 33 084 | 28 744 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 2 369 | 756 |
| Przychody finansowe | 63 | 328 |
| SUMA przychodów ogółem z działalności kontynuowanej | 35 516 | 29 828 |
| Przychody z działalności zaniechanej | 0 | 0 |
| SUMA przychodów ogółem | 35 516 | 29 828 |
Przychody z działalności zaniechanej nie wystąpiły.
Nota 2. SEGMENTY OPERACYJNE
Grupa przyjęła jako podstawowy układ sprawozdawczy – podział na segmenty geograficzne, czyli związane z prowadzeniem działalności w różnych obszarach geograficznych określonych według kryterium lokalizacji rynków zbytu. Wyodrębnione zostały dwa segmenty:
- rynek krajowy (Polska),
- pozostałe kraje.
Dla potrzeb analiz segmentów działalności Grupa nie sporządza rachunków wyników poszczególnych działów lub też produktów. Analiza taka nie jest wdrożona, gdyż poszczególne spółki z Grupy jak i działy realizują swoje zadania z wykorzystaniem wspólnych zasobów i bezcelowe (sztuczne) jest przypisywanie im kosztów kluczami podziałowymi. Analogiczna sytuacja dotyczy produktów, których dystrybucja odbywa się z wykorzystaniem tych samych kanałów i zasobów.
Grupa działa przede wszystkim na terenie Polski. Przychody dotyczące segmentów poza terenem Polski wynoszą poniżej 5% odpowiednich wartości.
Przychody ze sprzedaży - szczegółowa struktura geograficzna
| 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 | |||
|---|---|---|---|---|
| w PLN | Udział w % | w PLN | Udział w % | |
| Kraj | 32 027 | 97% | 28 625 | 100% |
| Eksport, w tym: | 1 057 | 3% | 119 | 0% |
| Unia Europejska | 939 | 3% | 69 | 0% |
| Kraje byłego ZSRR | 0 | 0% | 16 | 0% |
| USA | 0 | 0% | 0 | 0% |
| Azja | 45 | 0% | 34 | 0% |
| Pozostałe | 73 | 0% | 0 | 0% |
| Razem | 33 084 | 100% | 28 744 | 100% |
Przychody według segmentów rynkowych
| 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| w PLN | Udział w % | w PLN | Udział w % | ||
| Retail, w tym: | 9 647 | 29% | 5 746 | 20% | |
| Towary | 4 865 | 50% | 2 090 | 36% | |
| Licencje | 835 | 9% | 1 412 | 25% | |
| Usługi | 3 947 | 41% | 2 244 | 39% | |
| Hospitality, w tym: | 20 494 | 62% | 16 674 | 58% | |
| Towary | 9 898 | 48% | 4 303 | 26% | |
| Licencje | 2 933 | 14% | 2 037 | 12% | |
| Usługi | 7 662 | 37% | 10 334 | 62% | |
| Inne, w tym: | 2 944 | 9% | 6 324 | 22% | |
| Towary | 2 013 | 68% | 4 887 | 77% | |
| Outsourcing | 620 | 21% | 1 150 | 18% | |
| Najem | 310 | 11% | 287 | 5% | |
| Razem, w tym: | 33 084 | 100% | 28 744 | 100% | |
| Towary | 16 777 | 51% | 11 280 | 39% | |
| Licencje | 3 768 | 11% | 3 449 | 12% | |
| Usługi | 11 609 | 35% | 12 578 | 44% | |
| Outsourcing | 620 | 2% | 1 150 | 4% | |
| Najem | 310 | 1% | 287 | 1% |
| Marża brutto według segmentów rynkowych | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 | ||||||
| w PLN | Udział w % | w PLN | Udział w % | ||||
| Retail, w tym: | 2 492 | 27% | 1 888 | 20% | |||
| Towary | 1 845 | 74% | 151 | 8% | |||
| Licencje | 164 | 7% | 399 | 21% | |||
| Usługi | 483 | 19% | 1 338 | 71% | |||
| Hospitality, w tym: | 5 669 | 61% | 4 050 | 43% | |||
| Towary | 4 286 | 76% | 475 | 12% | |||
| Licencje | 675 | 12% | 732 | 18% | |||
| Usługi | 709 | 13% | 2 843 | 70% | |||
| Inne, w tym: | 1 083 | 12% | 3 488 | 37% | |||
| Towary | 836 | 77% | 3 035 | 87% | |||
| Outsourcing | 163 | 15% | 377 | 11% | |||
| Najem | 84 | 8% | 75 | 2% | |||
| Razem, w tym: | 9 244 | 100% | 9 426 | 100% | |||
| Towary | 6 967 | 75% | 3 661 | 39% | |||
| Licencje | 839 | 9% | 1 131 | 12% | |||
| Usługi | 1 191 | 13% | 4 181 | 44% | |||
| Outsourcing | 163 | 2% | 377 | 4% | |||
| Najem | 84 | 1% | 75 | 1% |
Nota 3. KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
| KOSZTY WEDŁUG RODZAJU | 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 |
|---|---|---|
| Amortyzacja | 2 978 | 2 403 |
| Zużycie materiałów i energii | 1 702 | 1 446 |
| Usługi obce | 6 694 | 5 011 |
| Podatki i opłaty | 474 | 350 |
| Wynagrodzenia | 8 135 | 7 106 |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 1 529 | 1 336 |
| Pozostałe koszty rodzajowe | 1 590 | 805 |
| Rezerwy gwarancyjne | 0 | 0 |
| Koszty według rodzajów ogółem, w tym: | 23 102 | 18 457 |
| Zmiana stanu produktów | -3 592 | -2 425 |
| Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki (wielkość ujemna) |
0 | 0 |
| Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) | -2 131 | -1 433 |
| Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) | -3 349 | -2 900 |
| Koszt wytworzenia sprzedanych produktów i usług | 14 030 | 11 699 |
| KOSZTY AMORTYZACJI I ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH UJĘTE W RZIS |
01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 |
|---|---|---|
| Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży: | 1 765 | 1 389 |
| Amortyzacja środków trwałych | 302 | 323 |
| Amortyzacja wartości niematerialnych | 1 463 | 1 066 |
| Utrata wartości rzeczowych środków trwałych | 0 | 0 |
| Utrata wartości wartości niematerialnych | 0 | 0 |
| Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży: | 270 | 254 |
| Amortyzacja środków trwałych | 61 | 45 |
| Amortyzacja wartości niematerialnych | 209 | 209 |
| Utrata wartości rzeczowych środków trwałych | 0 | 0 |
| Utrata wartości wartości niematerialnych | 0 | 0 |
| Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu: | 943 | 760 |
| Amortyzacja środków trwałych | 225 | 223 |
| Amortyzacja wartości niematerialnych | 718 | 537 |
| Utrata wartości rzeczowych środków trwałych | 0 | 0 |
| Utrata wartości wartości niematerialnych | 0 | 0 |
| KOSZTY ZATRUDNIENIA | 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 |
|---|---|---|
| Wynagrodzenia | 8 135 | 7 106 |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 1 529 | 1 336 |
| Pozostałe koszty świadczeń pracowniczych | 0 | 0 |
| Suma kosztów świadczeń pracowniczych, w tym: | 9 664 | 8 442 |
| Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży | 8 540 | 7 385 |
| Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | 627 | 641 |
| Pozycje ujęte w kosztach ogólnego zarządu | 497 | 416 |
Nota 4. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE
| POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE | 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 |
|---|---|---|
| Rozwiązanie rezerw* | 568 | 0 |
| Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość składników aktywów** |
584 | 6 |
| Zysk z tytułu przeszacowania nieruchomości inwestycyjnych do wartości godziwej |
223 | 0 |
| Uzyskane kary, grzywny i odszkodowania | 89 | 0 |
| Dotacje rządowe | 584 | 455 |
| Refaktury | 0 | 14 |
| Wynajem | 160 | 198 |
| Pozostałe | 161 | 83 |
| RAZEM | 2 369 | 756 |
| POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE | 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 |
|---|---|---|
| Strata ze zbycia majątku trwałego | 54 | 115 |
| Zawiązanie rezerw* | 190 | 360 |
| Zapłacone kary i odszkodowania | 0 | 53 |
| Utworzenie odpisów aktualizujących | 113 | 587 |
| Opłaty i koszty sądowe | 0 | 21 |
| Pozostałe | 179 | 334 |
| RAZEM | 536 | 1 470 |
| UTWORZENIE ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH WARTOŚĆ | 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 |
|---|---|---|
| Należności | 0 | 184 |
| Zapasy | 0 | 284 |
| RAZEM | 0 | 468 |
Nota 5. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE
| PRZYCHODY FINANSOWE | 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 |
|---|---|---|
| Przychody z tytułu odsetek | 60 | 115 |
| Nadwyżka dodatnich różnic kursowych | 0 | 126 |
| Pozostałe | 3 | 87 |
| RAZEM | 63 | 328 |
| KOSZTY FINANSOWE | 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 |
|---|---|---|
| Koszty z tytułu odsetek | 62 | 84 |
| Pozostałe | 86 | 14 |
| RAZEM | 148 | 98 |
Ujawnienia przychodów, kosztów, zysków lub strat w podziale na kategorie instrumentów finansowych
| 01 .01 31 .12 .20 16 . – |
Ak ty wa fin an so we nia wy ce ne w śc i rto wa od ziw ej g nik p rze z w y fin an so wy |
Ak ty fin wa an so we nia wy ce ne w śc i g od ziw ej rto wa nik p rze z w y fin an so wy (w y zn ac zo ne p rzy tko p oc zą wy m uj ciu ) ę |
Ak ty wa fin an so we utr zy my wa ne do inu te rm aln oś ci wy ma g |
Ak ty wa fin an so we do do stę p ne da ży sp rze |
Po ki ży cz ud zie lon e i n ale oś ci żn wł as ne |
Zo bo wi nia ą za fin an so we nia wy ce ne w śc i rto wa od ziw ej g nik p rze z w y fin an so wy |
Po łe sta zo bo wi nia zo ą za fin an so we |
Ra ze m wy ce na ins ów tru nt me fin ch an so wy |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Prz ch od /ko tuł do szt ty y y y z u w y ce ny ść od ziw ej rto wa g |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| /ko Prz ch od szt ty tuł do y y y z u wy ce ny ść od ziw ej nie sio z k itał rto wa g p rze ne ap u wła sn eg o |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Prz ch od /ko tuł ds k szt ty ete y y y z u o |
0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 0 | 0 | 33 |
| Prz ch od tuł od ek iąz ty set y y z u zw an e akt i, któ ule ły ie w oś ci utr art am re g ac yw |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utw ie o dp is ów ak lizu ją ch tua orz en cy |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| ów Ro iąz ie o dp is ak lizu ją ch tua zw an cy |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zy sk i/ s tuł óż nic ku ch tra ty z ty u r rso wy |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zy sk i/st by cia in tów rat str y z e z um en fin ch an sow y |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| ów Kw nie sio z k itał wł ch ota p rze na ap as ny do ch ku sk ów i s tuł tra t z ty ra un zy u ia hu nko śc i za be iec ń sto sow an rac wo zp ze |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ko tuł liza cj i szt ty y z u r ea ins ntó ho dn ch tru me w p oc y |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ra sk st rat ze m zy a |
0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 0 | 0 | 33 |
| 5 01 .01 – 3 1.1 2.2 01 |
Ak ty wa fin an so we nia wy ce ne w śc i rto wa od ziw ej g nik p rze z w y fin an so wy |
fin Ak ty wa an so we nia wy ce ne w rto śc i g od ziw ej wa nik p rze z w y fin an so wy (w y zn ac zo ne p rzy tko p oc m zą wy uj ciu ) ę |
Ak ty wa fin an so we utr zy my wa ne do inu te rm aln oś ci wy ma g |
Ak ty wa fin an so we do do stę p ne da ży sp rze |
Po ki ży cz ud zie lon e i n ale oś ci żn wł as ne |
wi nia Zo bo za ą fin an so we nia wy ce ne w śc i rto wa od ziw ej g nik p rze z w y fin an so wy |
Po łe sta zo bo wi nia zo ą za fin an so we |
Ra ze m wy ce na ins ów tru nt me fin ch an so wy |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Prz ch od /ko tuł do szt ty y y y z u w y ce ny ść od ziw ej rto wa g |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| /ko Prz ch od tuł do szt ty y y y z u wy ce ny ść od ziw ej nie sio z k itał rto wa g p rze ne ap u wła sn eg o |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Prz ch od /ko tuł ds k szt ty ete y y y z u o |
0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 0 | 0 | 25 |
| Prz ch od tuł od ek iąz ty set y y z u zw an e akt i, któ ule ły ie w oś ci utr art yw am re g ac |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utw ie o dp is ów ak lizu ją ch tua orz en cy |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ro iąz ie o dp is ów ak lizu ją ch tua zw an cy |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zy sk i/ s tuł óż nic ku ch tra ty z ty u r rso wy |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zy sk i/st by cia in tów rat str y z e z um en fin ch an sow y |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| ów Kw ota nie sio z k itał wł ch p rze na ap as ny do ch ku sk ów i s tuł tra t z ty ra un zy u ia hu nko śc i za be iec ń sto sow an rac wo zp ze |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ko tuł liza cj i szt ty u r ea y z ins ntó ho dn ch tru me w p oc y |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ra sk st rat ze m zy a |
0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 0 | 0 | 25 |
Nota 6. PODATEK DOCHODOWY I ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY
Główne składniki obciążenia podatkowego za lata zakończone 31 grudnia 2016 i 2015 roku przedstawiają się następująco:
| PODATEK DOCHODOWY WYKAZANY W RZIS | 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 |
|---|---|---|
| Bieżący podatek dochodowy | 776 | 1 132 |
| Dotyczący roku obrotowego | 776 | 1 132 |
| Korekty dotyczące lat ubiegłych | 0 | 0 |
| Odroczony podatek dochodowy | 224 | -227 |
| Związany z powstaniem i odwróceniem się różnic przejściowych | 224 | -227 |
| Związany z obniżeniem stawek podatku dochodowego | 0 | 0 |
| Obciążenie podatkowe wykazane w skonsolidowanym rachunku zysków i strat |
1 000 | 905 |
Wykazany w rachunku zysków i strat podatek odroczony stanowi różnicę między stanem rezerw i aktywów z tytułu podatku odroczonego na koniec i początek okresów sprawozdawczych.
| BIEŻĄCY PODATEK DOCHODOWY | 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 |
|---|---|---|
| Zysk przed opodatkowaniem | 5 512 | 4 609 |
| Przychody lat ubiegłych zwiększające podstawę do opodatkowania | 23 | 34 |
| Przychody wyłączone z opodatkowania | 1 890 | 440 |
| Koszty lat ubiegłych zmniejszające podstawę opodatkowania | 1 148 | 800 |
| Koszty niebędące kosztami uzyskania przychodów | 1 639 | 2 607 |
| Dochód do opodatkowania | 4 136 | 6 010 |
| Odliczenia od dochodu - darowizna, strata | 52 | 52 |
| Podstawa opodatkowania | 4 084 | 5 958 |
| Podatek dochodowy przy zastosowaniu stawki 19% | 776 | 1 132 |
| Efektywna stawka podatku (udział podatku dochodowego w zysku przed opodatkowaniem) |
18,1% | 19,6% |
Część bieżąca podatku dochodowego ustalona została według stawki równej 19% dla podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Podatek dotyczący zagranicznych jurysdykcji podatkowych nie występuje.
| UJEMNE RÓŻNICE PRZEJŚCIOWE BĘDĄCE PODSTAWĄ DO TWORZENIA AKTYWA Z TYTUŁU PODATKU ODROCZONEGO |
31.12.2015 | zwiększenia | zmniejszenia | 31.12.2016 |
|---|---|---|---|---|
| Rezerwa na niewykorzystane urlopy | 174 | 0 | 42 | 132 |
| Pozostałe rezerwy | 347 | 0 | 216 | 132 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | 505 | 663 | 0 | 1 168 |
| Niezapłacone faktury | 105 | 0 | 105 | 0 |
| Ujemne różnice kursowe | 100 | 58 | 0 | 158 |
| Straty możliwe do odliczenia od przyszłych dochodów do opodatkowania |
53 | 0 | 53 | 0 |
| Wynagrodzenia i ubezpieczenia społeczne płatne w następnych okresach |
179 | 37 | 0 | 216 |
| Odpisy aktualizujące udziały w innych jednostkach |
2 305 | 0 | 0 | 2 305 |
| Odpisy aktualizujące zapasy | 547 | 0 | 100 | 447 |
| Odpisy aktualizujące należności | 453 | 0 | 326 | 126 |
| Pozostałe | 200 | 0 | 347 | -147 |
| Suma ujemnych różnic przejściowych | 4 968 | 758 | 1 189 | 4 537 |
| stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku | 944 | 144 | 226 | 862 |
| DODATNIE RÓŻNICE PRZEJŚCIOWE BĘDĄCE PODSTAWĄ DO TWORZENIA REZERWY Z TYTUŁU PODATKU ODROCZONEGO |
31.12.2015 | zwiększenia | Zmniejszenia | 31.12.2016 |
|---|---|---|---|---|
| Przyspieszona amortyzacja podatkowa | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wycena środków trwałych w leasingu | 726 | 874 | 0 | 1 600 |
| Dodatnie różnice kursowe | 100 | 211 | 0 | 311 |
| Korekty do wartości godziwej z tytułu przejęcia jednostek |
237 | 5 | 0 | 242 |
| Suma dodatnich różnic przejściowych | 1 063 | 1 089 | 0 | 2 153 |
| stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu: |
202 | 207 | 0 | 409 |
Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|
| Aktywo z tytułu podatku odroczonego | 862 | 944 |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność |
||
| kontynuowana | 409 | 202 |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność zaniechana | 0 | 0 |
| Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego | 453 | 742 |
Nota 7. DZIAŁALNOŚĆ ZANIECHANA
W prezentowanym okresie nie wystąpiła działalność zaniechana:
Nota 8. ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNA AKCJĘ
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Grupy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu. Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych akcjonariuszy (po potrąceniu odsetek od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe) przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
Działalność kontynuowana i zaniechana
Wyliczenie zysku na jedną akcję zostało oparte na następujących informacjach:
| 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 | |
|---|---|---|
| Zysk netto z działalności kontynuowanej | 4 512 | 3 704 |
| Strata na działalności zaniechanej | 0 | 0 |
| Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku przypadającego na jedną akcję |
4 512 | 3 704 |
| Efekt rozwodnienia: | 0 | 0 |
| - odsetki od umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe |
0 | 0 |
| - odsetki od obligacji zamiennych na akcje | 0 | 0 |
| - instrument rozwadniający zysk | 0 | 0 |
| Zysk wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku przypadającego na jedną akcję |
4 512 | 3 704 |
| Liczba wyemitowanych akcji | ||
|---|---|---|
| 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 | |
| Średnia ważona liczba akcji wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku na jedną akcję w szt. |
3 260 762 | 3 260 762 |
| Efekt rozwodnienia liczby akcji zwykłych | 0 | 0 |
| - opcje na akcje | 0 | 0 |
| - obligacje zamienne na akcje | 0 | 0 |
| - instrumenty rozwadniający zysk | 0 | 0 |
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku na jedną akcję w szt. |
3 260 762 | 3 260 762 |
W okresie między dniem bilansowym a dniem sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie wystąpiły żadne inne transakcje dotyczące akcji zwykłych lub potencjalnych akcji zwykłych.
Nota 9. DYWIDENDY ZAPROPONOWANE LUB UCHWALONE DO DNIA ZATWIERDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
| Dywidenda z akcji zwykłych Zaliczka na dywidendę |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rok obrotowy zakończony: | Data wypłaty | Wielkość | Wartość na 1 akcje |
Data wypłaty | Wielkość | Wartość na 1 akcje |
| 31.12.2016 | - | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 31.12.2015 | - | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nota 10. UJAWNIENIE ELEMENTÓW POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH
W okresach objętych sprawozdaniem skonsolidowanym nie wystąpiły transakcje kwalifikowane, które należałoby zgodnie z MSR 1 zakwalifikować jako "inne dochody całkowite", dlatego też wartość pozycji zysk netto oraz całkowity dochód są równe.
| 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 | |
|---|---|---|
| Zmiany w nadwyżce z przeszacowania: | 0 | 0 |
| - Zwiększenie powstałe z przeszacowana aktywów w ciągu roku | ||
| - Zmniejszenie powstałe z przeszacowana aktywów w ciągu roku |
||
| Zyski (straty) z tytułu przeszacowania składników aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży: |
0 | 0 |
| - Zyski powstałe z przeszacowana aktywów w ciągu roku | ||
| - Straty powstałe z przeszacowana aktywów w ciągu roku | ||
| - Korekty z przekwalifikowania w rachunek zysków i strat | ||
| Efektywna część zysków i strat związanych z instrumentami zabezpieczającymi przepływy środków pieniężnych: |
0 | 0 |
| - Zyski powstałe w ciągu roku | ||
| - Straty powstałe w ciągu roku | ||
| - Korekty z przekwalifikowania w rachunek zysków i strat | ||
| - Korekta kwot przeniesionych do wstępnej wartości bilansowej pozycji zabezpieczanych |
||
| Zyski (straty) aktuarialne z programów określonych świadczeń emerytalnych: |
0 | 0 |
| Zyski aktuarialne z programów określonych świadczeń emerytalnych |
||
| Straty aktuarialne z programów określonych świadczeń emerytalnych |
||
| Różnice kursowe z wyceny jednostek działających za granicą | 0 | 0 |
| - Korekty z przekwalifikowania w rachunek zysków i strat | ||
| Udział w dochodach całkowitych jednostek stowarzyszonych | ||
| Podatek dochodowy związany z elementami pozostałych całkowitych dochodów |
||
| Suma dochodów całkowitych | 0 | 0 |
Nota 11. EFEKT PODATKOWY POZOSTAŁYCH DOCHODÓW CAŁKOWITYCH
| 01 .01 -3 1.1 2.2 01 6 |
01 .01 -3 1.1 2.2 01 5 |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kw d ota p rze od atk iem op ow an |
Po da tek |
Kw ota p o od atk iu op ow an |
Kw d ota p rze od atk iem op ow an |
Po da tek |
Kw ota p o od atk iu op ow an |
|
| Prz ie ają tku ałe trw es za cow an rze czo we g o m g o |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zm ian oś ci g od ziw ej akt ów fin ch ett art a n o w an sow yw y do ch do da stę ży p ny sp rze |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Efe kty ść ian ści od ziw ej ins ntó rto tru wn a c zę zm wa g me w ów be iec zaj ch ływ śro dk ien ię żny ch za zp ą cy p rze p y p |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| ( ) ów Zy sk i str aty akt ria lne ok reś lon ch ua z p rog ram y św iad ń cze |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Po tał cj zos e p ozy e |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Su do ch od ów łko wit ch ma ca y |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nota 12. WARTOŚĆ GODZIWA
Wyceny wartości godziwej gruntów i budynków Grupy na dzień 31 grudnia 2016 r. i 31 grudnia 2015 roku zostały przeprowadzone w oparciu o operat szacunkowy z dnia 19 sierpnia 2016 roku sporządzony przez niezależnego rzeczoznawcę niepowiązanego z Grupą, który jest członkiem Polskiej Izby Rzeczoznawstwa Majątkowego i ma odpowiednie kwalifikacje i aktualne doświadczenie w zakresie wyceny wartości godziwej nieruchomości.
| Wartość godziwa określona w oparciu o: | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Klasa aktywów / zobowiązań | Data wyceny | Razem | ceny notowane na aktywnym rynku Poziom 1 |
istotne dane obserwowalne Poziom 2 |
istotne dane nieobserwowal ne Poziom 3 |
| Aktywa wycenione w wartości godziwej | |||||
| Nieruchomości inwestycyjne | |||||
| - powierzchnie biurowe | 19.08.2016 | 223,0 | 223,0 | ||
| - powierzchnie handlowe | 31.12.2016 | 0,0 | 0,0 | ||
| Instrumenty pochodne | |||||
| - kontrakt walutowy forward – EUR | 31.12.2016 | 0,0 | 0,0 | ||
| - kontrakt walutowy forward – USD | 31.12.2016 | 0,0 | 0,0 | ||
| Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży | |||||
| - akcje notowane na giełdzie | |||||
| • sektor telekomunikacyjny |
31.12.2016 | 0,0 | 0,0 | ||
| • sektor energetyczny |
31.12.2016 | 0,0 | 0,0 | ||
| - akcje nienotowane na giełdzie | 31.12.2016 | 0,0 | 0,0 | ||
| - notowane instrumenty dłużne | |||||
| • obligacje Skarbu Państwa |
31.12.2016 | 0,0 | 0,0 | ||
| • obligacje korporacyjne – sektor nowych technologii |
31.12.2016 | 0,0 | 0,0 | ||
| • obligacje korporacyjne – sektor transportu |
31.12.2016 | 0,0 | 0,0 | ||
| Przeszacowane rzeczowe aktywa trwałe | |||||
| - nieruchomość biurowa | 19.08.2016 | 277,0 | 277,0 | ||
| Działalność zaniechana | 31.12.2016 | 0,0 | 0,0 | ||
| Aktywa, których wartość godziwa podlega ujawnieniu |
|||||
| Pożyczki udzielone i należności własne | |||||
| - pożyczki udzielone jednostkom zależnym | 31.12.2016 | 0,0 | 0,0 | ||
| - pożyczki udzielone Zarządowi/Radzie | 31.12.2016 | 6,0 | 6,0 | ||
| Zobowiązania wyceniane w wartości godziwej | |||||
| Instrumenty pochodne | |||||
| - kontrakt walutowy forward – USD | 31.12.2016 | 4,0 | 4,0 | ||
| - kontrakt swap na stopę procentową | 31.12.2016 | 0,0 | 0,0 | ||
| Warunkowa zapłata (MSSF 3.58) | 31.12.2016 | 0,0 | 0,0 | ||
| Zobowiązania, których wartość godziwa podlega ujawnieniu |
|||||
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | |||||
| - kredyt o oprocentowaniu zmiennym w EUR | 31.12.2016 | 0,0 | 0,0 | ||
| - kredyt o oprocentowaniu zmiennym w PLN | 31.12.2016 | 0,0 | 0,0 | ||
| - kredyt o oprocentowaniu stałym w GBP | 31.12.2016 | 0,0 | 0,0 |
W okresie zakończonym 31.12.2016 r. nie miały miejsce żadne przesunięcia między poziomami 1 i 2 hierarchii wartości godziwej.
Nota 13. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE
Struktura własnościowa
| STRUKTURA WŁASNOŚCIOWA - wartość netto | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Własne | 4 010 | 4 082 |
| Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, | ||
| w tym umowy leasingu | 1 600 | 643 |
| Razem | 5 610 | 4 725 |
Rzeczowe aktywa trwałe, do których tytuł prawny podlega ograniczeniom oraz stanowiące zabezpieczenie zobowiązań
| Tytuł zobowiązania / ograniczenia w dysponowaniu | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| - stanowiące zabezpieczenie kredytów i pożyczek własnych | 3 327 | 3 128 |
| - stanowiące zabezpieczenie kredytów i pożyczek obcych | 0 | 0 |
| - stanowiące zabezpieczenie innych zobowiązań | 0 | 0 |
| - użytkowane na podstawie umowy leasingu finansowego | 0 | 0 |
| Wartość bilansowa rzeczowych aktywów trwałych podlegających ograniczeniu w dysponowaniu lub stanowiących zabezpieczenie |
3 327 | 3 128 |
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2016-31.12.2016 r.
| Wy óln ien ie sz cz eg |
Gr ty un |
Bu i i bu dy nk do wl e |
Ma szy ny i u dz ia rzą en |
Śr ki tra od ort ns p u |
łe śro Po sta zo dk i tr łe wa |
Śr od ki t ałe rw w bu do wi e |
Ra ze m |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wa ść bi lan br a d zie ń 0 1.0 1.2 01 6 rto utt so wa o n |
52 0 |
3 1 70 |
1 2 91 |
2 8 68 |
30 2 |
0 | 8 1 51 |
| rok u Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
0 | 27 7 |
90 | 1 2 62 |
15 | 3 | 1 6 47 |
| ab cia śr od ków ały ch trw - n y |
90 | 1 2 62 |
15 | 3 | 1 3 70 |
||
| nia wł kre sie śr od ków ały ch two trw - w y rze we as ny m za |
0 | ||||||
| ołą nia j ed k g od ch ste - p cze no os p arc zy |
0 | ||||||
| ch ów le ing art - z aw y um as u |
0 | ||||||
| ia - p rze sza cow an |
27 7 |
27 7 |
|||||
| nia trz ort - o y ma ap u |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 38 9 |
11 | 0 | 40 0 |
| by cia - z |
38 9 |
11 | 40 0 |
||||
| - li kw ida cj i |
0 | ||||||
| ółk da ży i za leż nej - s p rze sp |
0 | ||||||
| ia - p rze sza cow an |
0 | ||||||
| nie sie nia ort - w ap u |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Wa ść bi lan br a d zie ń 3 1.1 2.2 01 6 rto utt so wa o n |
52 | 3 4 | 1 3 | 3 7 | 30 | 9 3 | |
| rok u |
0 | 47 | 81 | 41 | 6 | 3 | 98 |
| Um ie dz ie ń 0 1.0 1.2 01 6 rok orz en na u |
0 | 56 2 |
1 1 28 |
1 5 08 |
22 8 |
0 | 3 4 26 |
| Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
0 | 78 | 66 | 42 6 |
19 | 0 | 58 9 |
| rty cj i - a mo za |
78 | 66 | 42 6 |
19 | 58 9 |
||
| ia - p rze sza cow an |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 21 6 |
11 | 0 | 22 7 |
| - li kw ida cj i |
0 | ||||||
| da ży - s p rze |
21 6 |
11 | 22 7 |
||||
| ia - p rze sza cow an |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Um ie dz ie ń 3 1.1 2.2 01 6 r ok orz en na u |
0 | 64 0 |
1 1 94 |
1 7 18 |
23 6 |
0 | 3 7 88 |
| isy liz uj Od ak tua 01 .01 .20 16 rok p ce na ą u |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| śc i tra ty rto wa - u |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| dw róc ie o dp is ów ak lizu ją ch tua - o en cy |
0 | ||||||
| - li kw ida cj i lu b s da ży p rze |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Od isy ak liz uj 31 .12 .20 16 rok tua p ce na u ą |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - ró ic k ch licz ia s ozd ia żn tto urs ow y ne z p rze en p raw an |
0 | ||||||
| Wa rto ść bi lan tto dz ie ń 3 1.1 2.2 01 6 r ok so wa ne na u |
52 0 |
2 8 07 |
18 7 |
2 0 23 |
70 | 3 | 5 6 10 |
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2016-31.12.2015 r.
| Wy óln ien ie sz cz eg |
Gr ty un |
Bu i i bu dy nk do wl e |
Ma szy ny i u dz ia rzą en |
Śr ki tra od ort ns p u |
łe śro Po sta zo dk i tr łe wa |
Śr od ki t ałe rw w bu do wi e |
Ra ze m |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wa rto ść bi lan br utt a d zie ń 0 1.0 1.2 01 5 so wa o n |
52 0 |
3 1 70 |
1 2 91 |
3 1 70 |
24 6 |
0 | 8 3 97 |
| rok u Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
0 | 0 | 0 | 52 0 |
61 | 0 | 58 1 |
| ab cia śr od ków ały ch trw - n y |
52 0 |
61 | 58 1 |
||||
| ków two nia wł kre sie śr od trw ały ch - w y rze we as ny m za |
0 | ||||||
| ołą nia j ed k g od ch ste - p cze no os p arc zy |
0 | ||||||
| ch ów le ing art - z aw y um as u |
0 | ||||||
| ia - p rze sza cow an |
0 | ||||||
| nia trz ort - o ma ap y u |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 82 2 |
5 | 0 | 82 7 |
| by cia - z |
82 2 |
5 | 82 7 |
||||
| - li kw ida cj i |
0 | ||||||
| ółk da ży i za leż nej - s p rze sp |
0 | ||||||
| ia - p rze sza cow an |
0 | ||||||
| nie sie nia ort - w ap u |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Wa ść bi lan br a d zie ń 3 1.1 2.2 01 5 rto utt so wa o n rok u |
52 0 |
3 1 70 |
1 2 91 |
2 8 68 |
30 2 |
0 | 8 1 51 |
| Um ie dz ie ń 0 1.0 1.2 01 5 rok orz en na u |
0 | 48 5 |
1 0 48 |
1 6 98 |
21 9 |
0 | 3 4 50 |
| Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
0 | 77 | 80 | 41 4 |
13 | 0 | 58 4 |
| cj i rty - a mo za |
77 | 80 | 41 4 |
13 | 58 4 |
||
| ia - p rze sza cow an |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 60 4 |
4 | 0 | 60 8 |
| - li kw ida cj i |
0 | ||||||
| da ży - s p rze |
60 4 |
4 | 60 8 |
||||
| ia - p rze sza cow an |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Um ie dz ie ń 3 1.1 2.2 01 5 r ok orz en na u |
0 | 56 2 |
1 1 28 |
1 5 08 |
22 8 |
0 | 3 4 26 |
| Od isy ak liz uj 15 rok tua 01 .01 .20 p ce na ą u |
0 | ||||||
| Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| śc i tra ty rto wa - u |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Zm nie j ia, z t tuł sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| dw róc ie o dp is ów ak lizu ją ch tua - o en cy |
0 | ||||||
| - li kw ida cj i lu b s da ży p rze |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Od isy ak liz uj 15 rok tua 31 .12 .20 p ce na ą u |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - ró ic k ch licz ia s ozd ia żn tto urs ow y ne z p rze en p raw an |
0 | ||||||
| ść ń 3 Wa rto bi lan tto dz ie 1.1 2.2 01 5 r ok so wa ne na u |
52 0 |
2 6 08 |
16 3 |
1 3 60 |
74 | 0 | 4 7 25 |
Wyceny wartości godziwej nieruchomości Grupy na dzień 31 grudnia 2016 r. zostały przeprowadzone w oparciu o operat szacunkowy z dnia 19 sierpnia 2016 roku sporządzony przez niezależnego rzeczoznawcę niepowiązanego z Grupą. Wartość przeszacowania w kwocie 277 tys. zł została odniesiona na wynik finansowy okresu.
Środki trwałe w budowie
| Ro zli cz en |
ów ie kła d na |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sta 01 .01 .20 16 n n a |
nie sio Po kła dy ne na rok bro tow u o m w y |
Bu dy nk i, lok ale i ob iek inż nie rii ty y lą do j i w od j we ne |
Ur dz ia zą en hn icz i m tec ne as zy ny |
Śr od ki tra ort ns p u |
Inn śro dk i tr łe e wa |
isy liz uj Od ak tua p ą ce BZ na |
Sta n n a 31 .12 .20 16 |
| 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Ro zli cz en |
ów ie kła d na |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sta 15 01 .01 .20 n n a |
Po nie sio kła dy ne na rok bro tow w u o y m |
i, i Bu dy nk lok ale ob iek inż nie rii ty y lą do j i w od j we ne |
Ur dz ia en zą hn icz i m tec ne as zy ny |
Śr od ki tra ort ns p u |
Inn śro dk i tr łe e wa |
Od isy ak tua liz uj p ą ce BZ na |
Sta n n a 31 .12 .20 15 |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wartość i powierzchnia gruntów użytkowanych wieczyście (nie dotyczy Spółek zagranicznych)
| Ad ni ch śc i res eru om o |
Nr ks ię i w iec j lub zb ior ów ste g zy ów do ku nt me |
Nr dz iał ki |
Po wi ch nia dz iał ki erz 2] [ 31 .12 .20 16 m na |
Wa ść 3 1.1 2.2 01 6 rto na |
Po wi ch nia dz iał ki erz 2] [ 31 .12 .20 16 m na |
Wa ść 3 1.1 2.2 01 6 rto na |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ód 93 -12 0 Ł ź u l. Prz by sk ieg y sz ew o /17 17 6 8 |
- | 23 1/1 2, 23 1/5 8, 23 1/3 2 |
4 9 75 |
52 0 |
4 9 75 |
52 0 |
| ÓŁ OG EM |
4 9 75 |
52 0 |
4 9 75 |
52 0 |
Grunty oraz ich zabudowa stanowią zabezpieczenie na rzecz mBank S.A. z tytułu pozyskanych kredytów:
-
kredytu inwestycyjnego na nabycie nieruchomości i adaptację pomieszczeń – specyfikacja w notach,
-
kredytu walutowego w CHF – specyfikacja w notach,
-
kredytów obrotowych – na prowadzenie działalności obrotowej – specyfikacja w notach.
W prezentowanym okresie nie wystąpiła kapitalizacja kosztów finansowania zewnętrznego oraz nie dokonano odpisów z tytułu utraty wartości środków trwałych.
Leasingowane środki trwałe
| Śr od ki t ałe rw |
31 .12 .20 16 |
31 .12 .20 15 |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wa ść br rto utt o |
Um ie orz en |
Wa ść rto tto ne |
Wa ść br rto utt o |
Um ie orz en |
Wa ść rto tto ne |
||
| Nie ho ści ruc mo |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Ma i u dz ia szy ny rzą en |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Śro dk i tr ort an sp u |
1 7 43 |
162 | 1 5 81 |
1 0 79 |
46 0 |
61 9 |
|
| Po tał e ś rod ki t łe zos rwa |
25 | 6 | 19 | 25 | 1 | 24 | |
| Ra ze m |
1 7 68 |
16 8 |
1 6 00 |
1 1 04 |
46 1 |
64 3 |
Wartość bilansowa maszyn i urządzeń użytkowanych na dzień 31 grudnia 2016 roku na mocy umów leasingu finansowego oraz umów dzierżawy z opcją zakupu wynosi 1 600 tysięcy PLN (na dzień 31 grudnia 2015 roku: 643 tysięcy PLN).
Nota 14. WARTOŚCI NIEMATERIALNE
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 01.01.2016-31.12.2016 r.
| Wy óln ien ie sz cz eg |
Ko szt y p rac 1 j ch roz wo ow y |
2 Zn ak i to wa row e |
2 Pa i li j ten ty ce nc e |
Op ie rog ram ow an 2 ko ute mp row e |
2 Inn e |
i nie śc Wa rto ial ter ma ne bu do wi w e |
Og ółe m |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wa ść bi lan br a d zie ń 0 1.0 1.2 01 6 r ok rto utt so wa o n u |
11 13 8 |
0 | 0 | 0 | 7 7 13 |
0 | 18 85 1 |
| Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
3 8 41 |
0 | 0 | 0 | 33 | 0 | 3 8 74 |
| ab cia - n y |
2 2 77 |
33 | 2 3 10 |
||||
| ia - p rze sza cow an |
0 | ||||||
| - in ne |
1 5 64 |
1 5 64 |
|||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| by cia - z |
0 | ||||||
| - li kw ida cj i |
1 | 1 | |||||
| ia - p rze sza cow an |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Wa ść bi lan br a d zie ń 3 ok rto utt 1.1 2.2 01 6 r so wa o n u |
14 97 9 |
0 | 0 | 0 | 45 7 7 |
0 | 22 72 4 |
| Um ie dz ie ń 0 1.0 1.2 01 6 orz en na |
9 4 03 |
0 | 0 | 0 | 2 5 21 |
0 | 11 92 4 |
| Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
1 0 68 |
0 | 0 | 0 | 1 3 23 |
0 | 2 3 91 |
| rty cj i - a mo za |
1 0 68 |
1 3 23 |
2 3 91 |
||||
| ia - p rze sza cow an |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - li kw ida cj i |
0 | ||||||
| da ży - s p rze |
0 | ||||||
| ia - p rze sza cow an |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| ie ie ń Um dz 31 .12 .20 16 orz en na |
10 47 1 |
0 | 0 | 0 | 3 8 44 |
0 | 14 31 5 |
| Od isy ak liz uj 01 .01 .20 16 tua p ą ce na |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zw ię ks nia ty tuł ze , z u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| śc i tra ty rto - u wa |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| dw róc ie o dp is ów ak lizu ją ch tua - o en cy |
0 | ||||||
| - li kw ida cj i lu b s da ży p rze |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Od isy ak liz uj 31 .12 .20 16 tua p ą ce na |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - ró żn ice ku licz ia s ozd ia tto rso we ne z p rze en p raw an fin alu j i tę tac an sow eg o n a w p rez en |
0 | ||||||
| Wa ść bi lan dz ie ń 31 .12 .20 16 rok rto tto so wa ne na u |
4 5 08 |
0 | 0 | 0 | 3 9 01 |
0 | 8 4 09 |
1Wytworzone we własnym zakresie, 2 Zakupione/powstałe w wyniku połączenia jednostek gospodarczych
| óln ien ie Wy sz cz eg |
Ko szt y p rac 1 j ch roz wo ow y |
2 i to Zn ak wa row e |
2 i li j Pa ten ty ce nc e |
Op ie rog ram ow an 2 ko ute mp row e |
2 Inn e |
i nie Wa śc rto ial ter ma ne bu do wi w e |
ółe Og m |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wa ść bi lan br a d zie ń 0 1.0 1.2 01 5 r ok rto utt so wa o n u |
10 48 4 |
0 | 0 | 0 | 3 3 49 |
0 | 13 83 3 |
| Zw ię ks nia ty tuł ze , z u: |
65 4 |
0 | 0 | 0 | 4 3 64 |
0 | 5 0 18 |
| ab cia - n y |
65 4 |
0 | 0 | 0 | 4 3 64 |
0 | 5 0 18 |
| ia - p rze sza cow an |
0 | ||||||
| ołą nia j ed k g od ch ste - p cze no os p arc zy |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| by cia - z |
0 | ||||||
| - li kw ida cj i |
0 | ||||||
| ia - p rze sza cow an |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Wa ść bi lan br a d zie ń 3 1.1 2.2 01 5 r ok rto utt so wa o n u |
11 13 8 |
0 | 0 | 0 | 7 7 13 |
0 | 18 85 1 |
| ie ie ń 0 Um dz 1.0 1.2 01 5 rok orz en na u |
8 4 58 |
1 6 47 |
10 10 5 |
||||
| Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
94 5 |
0 | 0 | 0 | 87 4 |
0 | 1 8 19 |
| cj i rty - a mo za |
94 5 |
87 4 |
1 8 19 |
||||
| ia - p rze sza cow an |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - li kw ida cj i |
0 | ||||||
| da ży - s p rze |
0 | ||||||
| ia - p rze sza cow an |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Um ie dz ie ń 3 1.1 2. 20 15 rok orz en na u |
9 4 03 |
0 | 0 | 0 | 2 5 21 |
0 | 11 92 4 |
| Od isy ak tua liz uj 01 .01 . 2 01 5 rok p ą ce na u |
0 | ||||||
| Zw ię ks nia tuł ty ze , z u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| śc i tra ty rto - u wa |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Zm nie j ia, tuł z t sz en y u: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| dw róc ie o dp is ów ak lizu ją ch tua - o en cy |
0 | ||||||
| - li kw ida cj i lu b s da ży p rze |
0 | ||||||
| - in ne |
0 | ||||||
| Od isy ak tua liz uj 31 .12 . 2 01 5 rok p ą ce na u |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - ró żn ice ku tto licz ia s ozd ia rso we ne z p rze en p raw an fin alu j i tę tac an sow eg o n a w p rez en |
0 | ||||||
| ść bi ie ń 3 Wa rto lan tto dz 1.1 2.2 01 5 rok so wa ne na u |
1 7 35 |
0 | 0 | 0 | 5 1 92 |
0 | 6 9 27 |
Zmiany wartości niematerialnych (wg grup rodzajowych) – za okres 1.01.2015 - 31.12.2015 r.
1Wytworzone we własnym zakresie, 2 Zakupione/powstałe w wyniku połączenia jednostek gospodarczych
W prezentowanym okresie nie dokonano odpisów z tytułu utraty wartości wartości niematerialnych i prawnych.
Struktura własności
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Własne | 8 409 | 6 927 |
| Używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu |
0 | 0 |
| Razem | 8 409 | 6 927 |
Nota 15. WARTOŚĆ FIRMY
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Softech Sp. z o.o. | 4 427 | 3 427 |
| LSI Software s.r.o. | 8 | 0 |
| Wartość firmy (netto) | 4 435 | 3 427 |
Zmiany stanu wartości firmy z konsolidacji
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 3 427 | 4 430 | |
| Zwiększenia, z tytułu: | 1 008 | 0 | |
| Zwiększenie stanu z tytułu przejęcia jednostki | 8 | 0 | |
| Zwiększenia stanu z tytułu korekt wynikających z późniejszego ujęcia |
1 000 | 0 | |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 1 003 | |
| Zmniejszenie stanu z tytułu sprzedaży spółki zależnej | 0 | 1 003 | |
| Inne zmiany wartości bilansowej | 0 | 0 | |
| Wartość bilansowa brutto na koniec okresu | 4 435 | 3 427 | |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na początek okresu |
0 | 0 | |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości ujęte w trakcie okresu | 0 | 0 | |
| Pozostałe zmiany | 0 | 0 | |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości na koniec okresu | 0 | 0 | |
| Wartość firmy (netto) | 4 435 | 3 427 |
Zwiększenie stanu wartości bilansowej wartości firmy wynika z korekty błędnego ujęcia zmiany wartości firmy w związku ze zbyciem w 2015 roku spółki zależnej LMS Online Sp. z o.o.
Nota 16. NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE
Nieruchomości inwestycyjne wyceniane w wartości godziwej
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 2 256 | 2 256 | |
| Zwiększenia stanu, z tytułu: | 223 | 0 | |
| - przeszacowania | 223 | 0 | |
| Zmniejszenia stanu, z tytułu: | 0 | 0 | |
| - inne zmniejszenia | 0 | 0 | |
| Wartość bilansowa brutto na koniec okresu | 2 479 | 2 256 |
Wyceny wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych Grupy na dzień 31 grudnia 2016 r. i 31 grudnia 2015 roku zostały przeprowadzone w oparciu o operat szacunkowy z dnia 19 sierpnia 2016 roku sporządzony przez niezależnego rzeczoznawcę niepowiązanego z Grupą. Wybrany rzeczoznawca jest członkiem Polskiej Izby Rzeczoznawstwa Majątkowego i ma odpowiednie kwalifikacje i aktualne doświadczenie w zakresie wyceny wartości godziwej nieruchomości.
Nota 17. INWESTYCJE W JEDNOSTKACH POWIĄZANYCH WYCENIANYCH METODĄ PRAW WŁASNOŚCI
W związku z rezygnacją w dniu 10 marca 2015 roku dotychczasowego Prezesa Zarządu BluePocket S.A. oraz z niepowołaniem nowego Zarządu Spółki Emitent nie otrzymał do dnia sporządzenia niniejszego raportu Sprawozdania finansowego BluePocket S.A. za lata 2014 - 2016. Jednocześnie LSI Software S.A. w wyniku nie stawiania się na posiedzenia Rady Nadzorczej członków powołanych przez akcjonariusza Bastion Venture Fund sp. z o.o. S.K.A. nie jest w stanie samodzielnie powołać Zarządu BluePocket S.A., co oznacza faktyczny brak zdolności Emitenta do kierowania polityką finansową i operacyjną tej jednostki.
Nota 18. AKCJE / UDZIAŁY W JEDNOSTKACH PODPORZĄDKOWANYCH NIE OBJĘTYCH KONSOLIDACJĄ
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Akcje/ Udziały w spółkach nienotowanych na giełdzie (nie objęte konsolidacją) |
0 | 0 |
| Akcje spółek notowanych na giełdzie (nie objęte konsolidacją) | 2 307 | 2 307 |
| Razem | 2 307 | 2 307 |
Inwestycje w jednostkach podporządkowanych nie objętych konsolidacją na dzień 31.12.2016 r.
| Sp ółk óre Na i, for iej ść kt j zw a ma p raw na , m sc ow o , w mi śc i s ię sie dz iba du e za rzą |
ów Wa rto ść ud zia ł w g by cia ce ny na |
Ko rek ty ak liz uj tua ce ą ść rto wa |
Wa ść rto bil an so wa ud zia ł ów |
Pro nt ce iad ch p os an y ud zia ł ów |
Pro nt ce iad ch p os an y łos ów g |
Po dy ni bj cia wo e o ę ko oli da cj ns ą |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S. zów Blu eP ket A. – R oc zes |
2 3 07 |
2 3 07 |
0 | 50 % |
50 % |
Utr ko oli ata ntr |
| RA ZE M |
2 3 07 |
2 3 07 |
0 |
| Ka ita ł w łas p ny |
Ka ita ł z ak ład p ow y |
Po łe ka ita ły sta zo p |
Zy sk / s tra ta tto ne |
Wa ść ak ów rto ty w |
Ak ałe ty trw wa |
Ak ob ty rot wa ow e |
ść zo Wa rto bo wi ń ąz a |
ść p Wa rto ów ch od rzy |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bra k d ch an y |
22 0 |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Inwestycje w jednostkach podporządkowanych nie objętych konsolidacją na dzień 31.12.2015 r.
| Na Sp ółk i, for iej ść kt óre j a ma p raw na , m sc ow o zw , w mi śc i s ię sie dz iba du e za rzą |
Wa ść ud zia ł ów rto g w by cia ce ny na |
Ko rek ty ak liz uj tua ą ce ść rto wa |
Wa rto ść bil an so wa ów ud zia ł |
Pro nt ce iad ch p os an y ów ud zia ł |
Pro nt ce iad ch p os an y ów łos g |
Po dy ni bj cia wo e o ę ko oli da cj ns ą |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Blu eP ket S. A. – R zów oc zes |
2 3 07 |
2 3 07 |
0 | 50 % |
50 % |
Utr ko oli ata ntr |
| RA ZE M |
2 3 07 |
2 3 07 |
0 |
| ita Ka ł w łas p ny |
ita Ka ł z ak ład p ow y |
ita Po sta łe ka ły zo p |
/ s Zy sk tra ta tto ne |
ść ów Wa rto ak ty w |
Ak ty trw ałe wa |
Ak ty ob rot wa ow e |
ść zo Wa rto bo wi ń a ąz |
ść p Wa rto ch od ów rzy |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bra k d ch an y |
22 0 |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Bra k d ch an y |
Nota 19. POZOSTAŁE AKTYWA TRWAŁE
W latach 2015 - 2016 pozycja nie występowała.
Nota 20. AKTYWA FINANSOWE DOSTĘPNE DO SPRZEDAŻY
W latach 2015 - 2016 spółki tworzące Grupę Kapitałową nie posiadały aktywów finansowych kwalifikowanych jako przeznaczone do sprzedaży.
Nota 21. AKTYWA FINANSOWE WYCENIANE W WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ WYNIK FINANSOWY
W latach 2015 - 2016 pozycja nie występowała.
Nota 22. POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE
| Inwestycje długoterminowe | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: | 246 | 0 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 246 | 0 |
| RAZEM | 246 | 0 |
| Inwestycje krótkoterminowe | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: | 1 | 158 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Instrumenty zabezpieczające przepływy pieniężne | 4 | 0 |
| Inne | 0 | 0 |
| RAZEM | 5 | 158 |
Udzielone pożyczki
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|
| Udzielone pożyczki, w tym: | 247 | 158 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 246 | 0 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości | 0 | 0 |
| Suma netto udzielonych pożyczek | 247 | 158 |
| - długoterminowe | 246 | 0 |
| - krótkoterminowe | 1 | 158 |
Udzielone pożyczki, w tym dla Zarządu
| Kwota | Wartość | Oprocentowanie | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pożyczkobiorca | pożyczki wg umowy |
bilansowa | nominalne | efektywne | Termin spłaty | Zabezpieczenia |
| Wg stanu na 31.12.2016 r. | ||||||
| Grzegorz Siewiera | 240 | 246 | 3,00% | 3,00% | 28-02-2018 | Weksel |
| Chochołowskie Termy Spółka z o.o. |
150 | 1 | 3,00% | 3,00% | 29-02-2016 | - |
| Wg stanu na 31.12.2015 r. | ||||||
| Chochołowskie Termy Spółka z o.o. |
150 | 158 | 3,00% | 3,00% | 29-02-2016 | - |
Zmiana stanu instrumentów finansowych
| 01.01.– 31.12.2016 | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności |
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży |
Pożyczki udzielone i należności własne |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Pozostałe zobowiązania finansowe |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na początek okresu |
0 | 0 | 0 | 158 | 0 | 0 |
| Zwiększenia | 0 | 0 | 0 | 246 | 0 | 0 |
| Udzielenie pożyczek | 0 | 0 | 0 | 240 | 0 | 0 |
| Odsetki naliczone wg efektywnej stopy procentowej |
0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 157 | 0 | 0 |
| Spłata pożyczek udzielonych |
0 | 0 | 0 | 150 | 0 | 0 |
| Inne – przekwalifikowanie |
0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Stan na koniec okresu | 0 | 0 | 0 | 247 | 0 | 0 |
| 01.01. – 31.12.2015 | Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności |
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży |
Pożyczki udzielone i należności własne |
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
Pozostałe zobowiązania finansowe |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na początek okresu |
0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Zwiększenia | 0 | 0 | 0 | 151 | 0 | 0 |
| Udzielenie pożyczek | 0 | 0 | 0 | 150 | 0 | 0 |
| Odsetki naliczone wg efektywnej stopy procentowej |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Spłata pożyczek udzielonych |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inne – przekwalifikowanie |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na koniec okresu | 0 | 0 | 0 | 158 | 0 | 0 |
Instrumenty zabezpieczające przepływy pieniężne
| Aktywa finansowe | ||||
|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 | ||
| Wartość godziwa na początek okresu | 0 | 0 | ||
| Nabycie, założenie, zaciągnięcie | 4 | |||
| Wartość godziwa na koniec okresu | 4 | 0 | ||
| - długoterminowe | 0 | 0 | ||
| - krótkoterminowe | 4 | 0 |
| Typ transakcji | Data zawarcia | Czas transakcji | Kwota bazowa | Wartość godziwa |
|---|---|---|---|---|
| Wg stanu na dzień 31.12.2016 r. | ||||
| Wycena forward | 27-12-2016 | 24-01-2017 | 551 | 551 |
| Wycena forward | 03-11-2016 | 26-01-2017 | 253 | 253 |
| Wycena forward | 30-12-2016 | 23-03-2017 | 724 | 724 |
| Wg stanu na dzień 31.12.2015 r. | ||||
Wynik na instrumentach zabezpieczających przepływy pieniężne ujęte bezpośrednio w dochodach całkowitych
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Skumulowany wynik osiągnięty na instrumentach finansowych zabezpieczających przepływy pieniężne na początek okresu |
0 | 0 |
| Kwota ujęta w dochodach całkowitych w okresie sprawozdawczym z tytułu zawartych skutecznych transakcji zabezpieczających |
0 | 0 |
| Wycena odniesiona w rachunek zysków i strat | 4 | -4 |
| Kwota przeniesiona z dochodów całkowitych do rachunku zysków i strat w okresie obrotowym |
0 | 0 |
| Skumulowany w dochodach całkowitych wynik osiągnięty na instrumentach finansowych zabezpieczających przepływy pieniężne na koniec okresu |
4 | -4 |
Nota 23. ZAPASY
Zapasy wyceniane są według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od ich ceny sprzedaży netto możliwej do uzyskania na dzień bilansowy. Wartość netto możliwa do uzyskania jest oszacowaną ceną sprzedaży dokonywanej w toku bieżącej działalności gospodarczej, pomniejszona o szacowane koszty wykończenia oraz koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|
| Towary | 2 660 | 2 261 |
| Zapasy brutto | 2 660 | 2 261 |
| Odpis aktualizujący stan zapasów | 224 | 325 |
| Zapasy netto, w tym: | 2 436 | 1 936 |
| - wartość bilansowa zapasów wykazana w wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży |
0 | 0 |
| - wartość bilansowa zapasów stanowiących zabezpieczenie zobowiązań |
0 | 0 |
Zapasy w okresie od 01.01. – 31.12.2016 r.
| Wyszczególnienie | materiały | półprodukty i produkcja w toku |
produkty gotowe |
towary | Razem |
|---|---|---|---|---|---|
| Wartość zapasów ujętych jako koszt w okresie | 0 | 0 | 0 | 313 | 313 |
| Odpisy wartości zapasów ujęte jako koszt w okresie | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Odpisy wartości zapasów odwrócone w okresie | 0 | 0 | 0 | 101 | 101 |
Analiza wiekowa zapasów w okresie od 01.01. – 31.12.2016 r.
| Wyszczególnienie | 0-90 | 91-180 | 181-360 | >360 | Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Towary (brutto) | 1 306 | 314 | 381 | 659 | 2 660 | |
| Towary (odpisy) | 0 | 0 | 0 | 224 | 224 | |
| Towary (netto) | 1 306 | 314 | 381 | 435 | 2 436 |
Zmiany stanu odpisów aktualizujących zapasy
| Wyszczególnienie | Odpisy aktualizujące materiały |
Odpisy aktualizujące półprodukty i produkty w toku |
Odpisy aktualizujące produkty gotowe |
Odpisy aktualizujące towary |
Razem odpisy aktualizujące zapasy |
|---|---|---|---|---|---|
| Stan na dzień 01.01.2016 roku | 0 | 0 | 0 | 325 | 325 |
| Zwiększenia, w tym: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - utworzenie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - przemieszczenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - inne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, w tym: | 0 | 0 | 0 | 101 | 101 |
| - rozwiązanie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi |
0 | 0 | 0 | 101 | 101 |
| - wykorzystanie odpisów | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - przemieszczenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na dzień 31.12.2016 roku | 0 | 0 | 0 | 224 | 224 |
| Stan na dzień 01.01.2015 roku | 0 | 0 | 0 | 41 | |
| Zwiększenia, w tym: | 0 | 0 | 0 | 284 | 284 |
| - utworzenie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi |
0 | 0 | 0 | 284 | 284 |
| - przemieszczenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - inne | 0 | ||||
| Zmniejszenia, w tym: | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - rozwiązanie odpisów aktualizujących w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - wykorzystanie odpisów | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - przemieszczenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na dzień 31.12.2015 roku | 0 | 0 | 0 | 325 | 325 |
Przyczyną utworzenia odpisów aktualizujących wartość zapasów jest ich długi okres zalegania i związana z tym utrata wartości. W wartości zapasów nie kapitalizowano również kosztów finansowania zewnętrznego.
Nota 24. UMOWA O USŁUGĘ BUDOWLANĄ
Pozycja nie występuje.
Nota 25. NALEŻNOŚCI HANDLOWE
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Należności handlowe | 7 483 | 6 354 |
| - od jednostek powiązanych | 0 | 0 |
| - od pozostałych jednostek | 7 483 | 6 354 |
| Odpisy aktualizujące | 1 717 | 2 001 |
| Należności handlowe brutto | 9 200 | 8 355 |
Należności z tytułu dostaw i usług nie są oprocentowane i mają zazwyczaj 14-dniowy termin płatności.
Grupa posiada odpowiednią politykę w zakresie dokonywania sprzedaży tylko zweryfikowanym klientom. Dzięki temu, zdaniem kierownictwa, nie istnieje dodatkowe ryzyko kredytowe, ponad poziom określony odpisem aktualizującym nieściągalne należności właściwym dla należności handlowych Grupy.
Na 31 grudnia 2016 roku należności z tytułu dostaw i usług w kwocie 1 717 tysięcy PLN (2015: 2 001 tysięcy PLN) zostały uznane za trudnościągalne i w związku z tym objęte odpisem. Zmiany odpisu aktualizującego należności były następujące:
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności handlowych
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |||
|---|---|---|---|---|
| Jednostki powiązane | ||||
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na początek okresu |
0 | 0 | ||
| Zwiększenia, w tym: | 0 | 0 | ||
| - dokonanie odpisów na należności przeterminowane i sporne | ||||
| Zmniejszenia w tym: | 0 | 0 | ||
| - wykorzystanie odpisów aktualizujących | ||||
| Jednostki pozostałe | ||||
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na początek okresu |
2 001 | 1 817 | ||
| Zwiększenia, w tym: | 130 | 190 | ||
| - dokonanie odpisów na należności przeterminowane i sporne | 130 | 190 | ||
| Zmniejszenia w tym: | 414 | 6 | ||
| - wykorzystanie odpisów aktualizujących | 414 | 6 | ||
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych od jednostek pozostałych na koniec okresu |
1 717 | 2 001 | ||
| Stan odpisów aktualizujących wartość należności handlowych na koniec okresu |
1 717 | 2 001 |
Należności handlowe dochodzone na drodze sądowej
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Należności handlowe skierowane na drogę postępowania sądowego |
1 717 | 2 001 |
| Odpisy aktualizujące wartość należności spornych | 1 717 | 2 001 |
| Wartość netto należności handlowych dochodzonych na drodze sądowej |
0 | 0 |
Nota 26. POZOSTAŁE NALEŻNOŚCI
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Pozostałe należności, w tym: | 480 | 877 |
| - z tytułu podatków, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób | ||
| prawnych | 125 | 140 |
| - inne | 355 | 737 |
| Odpisy aktualizujące wartość należności pozostałych | 0 | 0 |
| Pozostałe należności brutto | 480 | 877 |
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Pozostałe należności, w tym: | 480 | 877 |
| od jednostek powiązanych | 0 | 0 |
| od pozostałych jednostek | 480 | 877 |
| Odpisy aktualizujące | 0 | 0 |
| Pozostałe należności brutto | 480 | 877 |
Nota 27. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|
| - ubezpieczenia majątkowe | 103 | 67 |
| - prenumerata czasopism | 0 | 2 |
| - faktury zaliczkowe | 102 | 0 |
| Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów | 205 | 69 |
Nota 28. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|
| Środki pieniężne kasie i na rachunkach bankowych: | 383 | 1 157 |
| Kasa | 266 | 17 |
| Bank | 117 | 1 140 |
| Inne środki pieniężne: | 4 958 | 4 490 |
| Środki pieniężne w drodze | 0 | 0 |
| Lokaty overnight | 4 958 | 4 490 |
| Inne aktywa pieniężne: | 0 | 0 |
| Środki pieniężne w banku i w kasie przypisane działalności zaniechanej |
0 | 0 |
| Razem | 5 341 | 5 647 |
Środki pieniężne w banku są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych, których wysokość zależy od stopy oprocentowania jednodniowych lokat bankowych. Lokaty krótkoterminowe są dokonywane na różne okresy, od jednego dnia do jednego miesiąca, w zależności od aktualnego zapotrzebowania Grupy na środki pieniężne i są oprocentowane według ustalonych dla nich stóp procentowych. Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2016 roku wynosi 5 341 tysięcy PLN (31 grudnia 2015 roku: 5 647 tysięcy PLN).
Na dzień 31 grudnia 2016 roku Grupa dysponowała niewykorzystanymi przyznanymi środkami kredytowymi w wysokości 1 tysiąca PLN (31 grudnia 2015 roku: 1 512 tysięcy PLN), w odniesieniu, do których wszystkie warunki zawieszające zostały spełnione.
| Środki pieniężne do dyspozycji jednostki, nie wykazywane w pozycji bilansowej |
31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Środki pieniężne ZFŚS | 25 | 0 |
| Dostępne, niewykorzystane środki pieniężne w ramach kredytu | ||
| obrotowego | 1 | 1 512 |
| Razem | 26 | 1 512 |
Nota 29. KAPITAŁ ZAKŁADOWY
Kapitał zakładowy - struktura
| Seria/emisja rodzaj akcji |
Rodzaj uprzywilejo wania akcji |
Rodzaj ograniczenia praw do akcji |
Liczba akcji w szt. |
Wartość jednostkowa w zł. |
Wartość serii / emisji wg wartości nominalnej |
Sposób pokrycia kapitału |
Data rejestracji |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| seria A na |
|||||||
| okaziciela i imienne | - | - | 600 | 1 | 600 | gotówka | 09-1998 |
| seria B imienne | 5 głosów | - | 400 | 1 | 400 | aport | 09-1999 |
| seria C imienne | - | - | 46 | 1 | 46 | gotówka | 09-1999 |
| seria C imienne | - | - | 29 | 1 | 29 | gotówka | 09-1999 |
| seria D imienne | - | - | 268 | 1 | 268 | gotówka | 09-1999 |
| seria E imienne | - | - | 236 | 1 | 236 | gotówka | 08-2000 |
| seria F imienne | - | - | 59 | 1 | 59 | gotówka | 08-2000 |
| seria G imienne | - | - | 428 | 1 | 428 | gotówka | 07-2006 |
| seria I imienne | - | - | 1 000 | 1 | 1 000 | gotówka | 03-2007 |
| seria J imienne | - | - | 195 | 1 | 195 | gotówka | 06-2008 |
Na dzień 25 kwietnia 2016 roku akcje imienne serii B łącznie w ilości 400 tys. są uprzywilejowane co do głosu, w ten sposób, że każdej z tych akcji przysługuje 5 (pięć) głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki, co daje łącznie 2.000 tys. głosów będących w posiadaniu Grzegorza Siewiery. Akcje wszystkich serii są jednakowo uprzywilejowane co do dywidendy oraz zwrotu z kapitału.
Kapitał zakładowy – struktura cd.
| Akcjonariusz | Liczba sztuk akcji | % kapitału akcyjnego | Liczba głosów | % głosów |
|---|---|---|---|---|
| SG Invest Sp. z o.o./ | ||||
| Grzegorz Siewiera | 1 000 000 | 30,67% | 2 600 000 | 53,49% |
| Yavin Limited / Piotr | ||||
| Kraska | 443 488 | 13,60% | 443 488 | 9,12% |
| Pozostali | 1 805 816 | 55,38% | 1 805 816 | 37,15% |
| LSI Software S.A. (akcje | ||||
| własne) | 11 458 | 0,35% | 11 458 | 0,24% |
| Razem | 3 260 762 | 100,00% | 4 860 762 | 100,00% |
Zmiana stanu kapitału zakładowego
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|
| Kapitał zakładowy na początek okresu | 3 261 | 3 261 |
| Zwiększenia, z tytułu: | 0 | 0 |
| Zmniejszenia, z tytułu: | 0 | 0 |
| - hiperinflacja | ||
| Kapitał zakładowy na koniec okresu | 3 261 | 3 261 |
Wszystkie wyemitowane akcje posiadają wartość nominalną wynoszącą 1 PLN i zostały w pełni opłacone.
Nota 30. KAPITAŁ ZAPASOWY ZE SPRZEDAŻY AKCJI POWYŻEJ CENY NOMINALNEJ
Pozycja nie występuje.
Nota 31. POZOSTAŁE KAPITAŁY
Pozostałe kapitały
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|
| Kapitał zapasowy | 13 096 | 11 212 |
| Kapitał z aktualizacji wyceny | 0 | 0 |
| Pozostały kapitał rezerwowy | 0 | 1 884 |
| Akcje własne (-) | -11 | -14 |
| RAZEM | 13 085 | 13 082 |
Zmiana stanu pozostałych kapitałów
| Stan na dzień 01.01.2016 r. 11 212 0 1 884 -14 13 082 Zwiększenia w okresie: 1 884 0 0 3 1 887 Wycena aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży 0 0 0 0 0 Podatek odroczony z tyt. powyższej korekty 0 0 0 0 0 Wynik z tytułu zabezpieczeń przepływów pieniężnych 0 0 0 0 0 Podatek odroczony z tyt. powyższej korekty 0 0 0 0 0 Podział/ pokrycie zysku/straty netto 1 884 0 0 0 1 884 Element kapitałowy programu motywacyjnego dla pracowników 0 0 0 3 3 Zmniejszenia w okresie: 0 0 1 884 0 1 884 Wycena aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży 0 0 0 0 0 Podatek odroczony z tyt. powyższej korekty 0 0 0 0 0 Wynik z tytułu zabezpieczeń przepływów pieniężnych 0 0 0 0 0 Podatek odroczony z tyt. powyższej korekty 0 0 0 0 0 Podział/ pokrycie zysku/straty netto 0 0 1 884 0 1 884 Element kapitałowy programu motywacyjnego dla pracowników 0 0 0 0 0 Stan na dzień 31.12.2016 r. 13 096 0 0 -11 13 085 Stan na dzień 01.01.2015 r. 11 212 1 884 -30 13 066 Zwiększenia w okresie: 0 0 0 16 16 Wycena aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży 0 0 0 0 0 Podatek odroczony z tyt. powyższej korekty 0 0 0 0 0 Wynik z tytułu zabezpieczeń przepływów 0 0 0 0 0 pieniężnych Podatek odroczony z tyt. powyższej korekty 0 0 0 0 0 Podział/ pokrycie zysku/straty netto 0 0 0 0 0 Element kapitałowy programu motywacyjnego dla pracowników 0 0 0 16 16 Zmniejszenia w okresie: 0 0 0 0 0 Wycena aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży 0 0 0 0 0 Podatek odroczony z tyt. powyższej korekty 0 0 0 0 0 Wynik z tytułu zabezpieczeń przepływów pieniężnych 0 0 0 0 0 Podatek odroczony z tyt. powyższej korekty 0 0 0 0 0 Podział/ pokrycie zysku/straty netto 0 0 0 0 0 Element kapitałowy programu motywacyjnego dla pracowników 0 0 0 0 0 |
Wyszczególnienie | Kapitał zapasowy |
Kapitał z aktualizacji wyceny |
Kapitał rezerwowy |
Akcje własne | Razem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na dzień 31.12.2015 r. | 11 212 | 0 | 1 884 | -14 | 13 082 |
Nota 32. NIEPODZIELONY WYNIK FINANSOWY
Niepodzielony wynik obejmuje również kwoty, które nie podlegają podziałowi to znaczy nie mogą zostać wypłacone w formie dywidendy:
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|
| Kwoty zawarte w pozycji niepodzielony wynik niepodlegające wypłacie w formie dywidendy : |
7 112 | 3 883 |
| - | 7 112 | 3 883 |
| RAZEM | 7 112 | 3 883 |
Nota 33. KAPITAŁ PRZYPADAJĄCY NA AKCJONARIUSZY NIEKONTROLUJĄCYCH
Niepodzielony wynik obejmuje również kwoty, które nie podlegają podziałowi to znaczy nie mogą zostać wypłacone w formie dywidendy:
Nota 34. KREDYTY I POŻYCZKI
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|
| Kredyty w rachunku bieżącym | 1 931 | 488 |
| Kredyty bankowe | 477 | 1 175 |
| Suma kredytów i pożyczek, w tym: | 2 408 | 1 663 |
| - długoterminowe | 0 | 404 |
| - krótkoterminowe | 2 408 | 1 259 |
Struktura zapadalności kredytów i pożyczek
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|
| Kredyty i pożyczki krótkoterminowe | 2 408 | 1 259 |
| Kredyty i pożyczki długoterminowe | 0 | 404 |
| - płatne powyżej 1 roku do 3 lat | 0 | 404 |
| - płatne powyżej 3 lat do 5 lat | 0 | 0 |
| - płatne powyżej 5 lat | 0 | 0 |
| Kredyty i pożyczki razem | 2 408 | 1 663 |
Kredyty i pożyczki – stan na 31.12.2016
| Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki |
Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] |
Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN] |
Efektywna stopa procentowa % |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
|---|---|---|---|---|---|
| mBank S.A. kredyt inwestycyjny |
2 269 | 268 | Wibor + marża banku |
31-08-2017 | hipoteka umowna łączna na nieruchomości |
| mBank S.A. kredyt inwestycyjny |
553 | 81 | Libor + marża banku |
31-07-2017 | hipoteka umowna łączna na nieruchomości |
| mBank S.A. kredyt inwestycyjny |
300 | 41 | Wibor + marża banku |
31-08-2017 | hipoteka umowna łączna na nieruchomości |
| mBank S.A. kredyt w rachunku bieżącym |
2 000 | 2 000 | Wibor + marża banku |
28-09-2017 | hipoteka umowna łączna na nieruchomości |
| mBank S.A. kredyt inwestycyjny |
222 | 18 | Wibor + marża banku |
31-03-2017 | zastaw rejestrowy na samochodach marki Hyundai |
| RAZEM | 5 344 | 2 408 |
Kredyty i pożyczki – stan na 31.12.2015
| Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki |
Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] |
Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN] |
Efektywna stopa procentowa % |
Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
|---|---|---|---|---|---|
| mBank S.A. kredyt inwestycyjny |
2 269 | 730 | Wibor + marża banku |
31-08-2017 | hipoteka umowna łączna na nieruchomości |
| mBank S.A. kredyt inwestycyjny |
553 | 210 | Libor + marża banku |
31-07-2017 | hipoteka umowna łączna na nieruchomości |
| mBank S.A. kredyt inwestycyjny |
300 | 102 | Wibor + marża banku |
31-08-2017 | hipoteka umowna łączna na nieruchomości |
| mBank S.A. kredyt w rachunku bieżącym |
2 000 | 488 | Wibor + marża banku |
30-09-2016 | hipoteka umowna łączna na nieruchomości |
| mBank S.A. kredyt inwestycyjny |
222 | 92 | Wibor + marża banku |
31-03-2017 | zastaw rejestrowy na samochodach marki Hyundai |
| mBank S.A. kredyt inwestycyjny |
113 | 41 | Wibor + marża banku |
31-08-2016 | hipoteka umowna łączna na nieruchomości |
| mBank S.A. kredyt inwestycyjny |
2 269 | 730 | Wibor + marża banku |
31-08-2017 | hipoteka umowna łączna na nieruchomości |
| RAZEM | 5 457 | 1 663 |
Struktura walutowa kredytów i pożyczek
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 | ||
|---|---|---|---|---|
| wartość w walucie |
wartość w PLN |
wartość w walucie |
wartość w PLN |
|
| PLN | 2 327 | 2 327 | 1 530 | 1 530 |
| EUR | 0 | 0 | 0 | 0 |
| USD | 0 | 0 | 0 | 0 |
| GBP | 0 | 0 | 0 | 0 |
| CHF | 20 | 81 | 34 | 133 |
| Kredyty i pożyczki razem | x | 2 408 | x | 1 663 |
Nota 35. POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Zobowiązania leasingowe | 1 168 | 511 |
| Inne | 0 | 0 |
| Razem zobowiązania finansowe | 1 168 | 511 |
| - długoterminowe | 715 | 317 |
| - krótkoterminowe | 453 | 194 |
Zobowiązania leasingowe
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Zobowiązania leasingowe krótkoterminowe | 453 | 194 |
| Zobowiązania leasingowe długoterminowe, w tym: | 715 | 317 |
| - od roku do pięciu lat | 715 | 317 |
| - powyżej pięciu lat | 0 | 0 |
| Zobowiązania leasingowe razem | 1 168 | 511 |
Nota 36. INNE ZOBOWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE
Pozycja nie występuje.
Nota 37. ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE
Zobowiązania handlowe
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|---|
| Zobowiązania handlowe | 5 013 | 4 372 | |
| Wobec jednostek powiązanych | 0 | 0 | |
| Wobec jednostek pozostałych | 5 013 | 4 372 |
Zobowiązania handlowe – struktura przeterminowania
| Nie | Przeterminowane, lecz ściągalne | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | przetermino wane |
< 60 dni | 61 – 90 dni | 91 – 180 dni | 181 – 360 dni |
>360 dni |
| 31.12.2016 | 5 013 | 2 346 | 1 176 | 308 | 81 | 0 | 1 102 |
| Wobec jednostek powiązanych |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek pozostałych |
5 013 | 2 346 | 1 176 | 308 | 81 | 0 | 1 102 |
| 31.12.2015 | 4 372 | 2 490 | 485 | 207 | 60 | 15 | 1 115 |
| Wobec jednostek powiązanych |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek pozostałych |
4 372 | 2 490 | 485 | 207 | 60 | 15 | 1 115 |
Nota 38. POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu pozostałych podatków, ceł, ubezpieczeń | ||
| społecznych i innych, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób | ||
| prawnych | 0 | 0 |
| Pozostałe zobowiązania | 43 | 26 |
| Inne zobowiązania | 43 | 26 |
| Rozliczenia międzyokresowe bierne | 0 | 0 |
| Razem pozostałe zobowiązania | 43 | 26 |
Pozostałe zobowiązania krótkoterminowe – struktura przeterminowania
| Nie | Przeterminowane, lecz ściągalne | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | przetermino wane |
< 60 dni | 61 – 90 dni | 91 – 180 dni | 181 – 360 dni |
>360 dni |
| 31.12.2016 | 43 | 43 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek powiązanych |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek pozostałych |
43 | 43 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 31.12.2015 | 26 | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek powiązanych |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wobec jednostek pozostałych |
26 | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nota 39. MAJĄTEK SOCJALNY ORAZ ZOBOWIĄZANIA ZFŚS
Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z późniejszymi zmianami stanowi, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników na pełne etaty. Grupa tworzy taki fundusz i dokonuje okresowych odpisów w wysokości odpisu podstawowego /kwot uzgodnionych ze związkami zawodowymi. Ponadto Fundusz posiada rzeczowe aktywa trwałe. Celem Funduszu jest subsydiowanie działalności socjalnej Grupy, pożyczek udzielonych jej pracownikom oraz pozostałych kosztów socjalnych.
Grupa skompensowała aktywa Funduszu ze swoimi zobowiązaniami wobec Funduszu ponieważ aktywa te nie stanowią oddzielnych aktywów Grupy.
Tabele poniżej przedstawiają analitykę aktywów, zobowiązań, kosztów Funduszu oraz saldo netto.
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Środki trwałe wniesione do Funduszu | 0 | 0 |
| Pożyczki udzielone pracownikom | 0 | 0 |
| Środki pieniężne | 25 | 2 |
| Zobowiązania z tytułu Funduszu | 0 | 0 |
| Saldo po skompensowaniu | 25 | 2 |
| Odpisy na Fundusz w okresie obrotowym | 30 | 24 |
Nota 40. ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Poręczenie spłaty kredytu | 750 | 750 |
| Zobowiązania z tytułu gwarancji bankowych udzielonych w głównej mierze jako zabezpieczenie wykonania umów |
||
| handlowych | 1 288 | 1 347 |
| Razem zobowiązania warunkowe | 2 038 | 2 097 |
Emitent udzielił ponownie poręczenia do wysokości 750 tys. zł odnowionej umowy kredytu w rachunku bieżącym zawartej przez Softech Sp. z o.o. w dniu 25 października 2011 roku z mBank S.A.
Ponadto LSI Software S.A. udzieliła gwarancji dobrego wykonania umowy następującym podmiotom spoza Grupy Kapitałowej:
-
Spółka Celowa Wałbrzyskie Centrum Sportowo - Rekreacyjne ''AQUA-ZDRÓJ" Spółka z o.o. w wysokości 114,1 tys. zł z datą ważności 23 listopada 2016 r.
-
SNEF Polska Sp. z o.o. w wysokości 34,4 tys. zł z datą ważności 20 sierpnia 2017 r.
-
Domy Wczasowe WAM Sp. z o.o. – w wysokości 28,8 tys. zł z datą ważności do dnia 31 marca 2016 r.
Z kolei Softech Sp. z o.o. udzieliła gwarancji terminowej zapłaty na rzecz POSIFLEX TECHNOLOGY INC o wartości 300 tys. USD z datą ważności do dnia 31 grudnia 2016 r.
Zobowiązania warunkowe z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń
| Wyszczególnienie | Gwarancja / poręczenie dla |
Tytułem | Waluta | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Poręczenie kredytu w rachunku bieżącym | Softech Sp. z o.o. | Kredyt | PLN | 750 | 750 |
| Spółka Celowa Wałbrzyskie Centrum Sportowo - Rekreacyjne ''AQUA |
Gwarancja | ||||
| Gwarancja należytego wykonania umowy | ZDRÓJ" Spółka z o.o. | PLN | 0 | 114 | |
| Gwarancja należytego wykonania umowy | SNEF Polska Sp. z o.o. | Gwarancja | PLN | 34 | 34 |
| Gwarancja należytego wykonania umowy | Domy Wczasowe WAM Sp. z o.o. |
Gwarancja | PLN | 0 | 30 |
| Gwarancja należytego wykonania umowy | POSIFLEX TECHNOLOGY INC |
Gwarancja | USD | 300 | 300 |
| Razem | 1 084 | 1 228 |
Nota 41. NALEŻNOŚCI I ZOBOWIĄZANIA DŁUGO I KRÓTKOTERMINOWE Z TYTUŁU LEASINGU FINANSOWEGO
Na dzień 31 grudnia 2016 roku oraz na dzień 31 grudnia 2015 przyszłe minimalne opłaty leasingowe z tytułu tych umów oraz wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych netto przedstawiają się następująco:
Zobowiązania z tytułu umów leasingu finansowego i umów dzierżawy z opcją zakupu
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |||
|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Opłaty minimalne |
Wartość bieżąca opłat |
Opłaty minimalne |
Wartość bieżąca opłat |
| W okresie 1 roku | 453 | 453 | 194 | 194 |
| W okresie od 1 do 5 lat | 715 | 715 | 317 | 317 |
| Powyżej 5 lat | ||||
| Minimalne opłaty leasingowe ogółem | 1 168 | 1 168 | 511 | 511 |
| Przyszły koszt odsetkowy | x | X | ||
| Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych, w tym: | 1 168 | 1 168 | 511 | 511 |
| - krótkoterminowe | 453 | 453 | 194 | 194 |
| - długoterminowe | 715 | 715 | 317 | 317 |
Przedmioty leasingu na dzień 31.12.2016 r.
| Wyszczególnienie | Grunty, budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Pozostałe środki trwałe |
Razem |
|---|---|---|---|---|---|
| Środków transportu | 0 | 0 | 1 581 | 0 | 1 581 |
| Pozostałe środki trwałe | 0 | 0 | 0 | 19 | 19 |
| Wartość bilansowa netto przedmiotów leasingu |
0 | 0 | 1 581 | 19 | 1 600 |
Nota 42. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE PRZYCHODÓW
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|
| Dotacje | 0 | 0 |
| Przychody przyszłych okresów | 376 | 1 801 |
| Faktury zaliczkowe | 208 | 1 429 |
| Pozostałe | 168 | 372 |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów, w tym: | 376 | 1 801 |
| - długoterminowe | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 376 | 1 801 |
Nota 43. REZERWA NA ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I PODOBNE
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe | 1 | 1 |
| Razem, w tym: | 1 | 1 |
| - długoterminowe | 1 | 1 |
| - krótkoterminowe | 0 | 0 |
Grupa wypłaca pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez Kodeks pracy. W związku z tym Grupa na podstawie własnej wyceny tworzy rezerwę na wartość bieżącą zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych. Kwotę tej rezerwy oraz uzgodnienie przedstawiające zmiany stanu w ciągu okresu obrotowego przedstawiono w poniższej tabeli:
Zmiana stanu rezerw
| Rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe |
Rezerwy na nagrody jubileuszowe |
Rezerwy na urlopy wypoczynkowe |
Rezerwy na pozostałe świadczenia pracownicze |
|
|---|---|---|---|---|
| Stan na 01.01.2016 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Utworzenie rezerwy | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koszty wypłaconych świadczeń | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rozwiązanie rezerwy | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na 31.12.2016, w tym: | 1 | 0 | 0 | 0 |
| - długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na 01.01.2015 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Utworzenie rezerwy | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koszty wypłaconych świadczeń | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rozwiązanie rezerwy | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na 31.12.2015, w tym: | 1 | 0 | 0 | 0 |
| - długoterminowe | 1 | 0 | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nota 44. POZOSTAŁE REZERWY
| Wyszczególnienie | 31.12.2016 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| Rezerwy na naprawy gwarancyjne oraz zwroty | 0 | 0 |
| Rezerwa restrukturyzacyjna | 20 | 267 |
| Razem, w tym: | 20 | 267 |
| - długoterminowe | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 20 | 267 |
Zmiana stanu rezerw
| Wyszczególnienie | Rezerwy na naprawy gwarancyjne oraz zwroty |
Rezerwa restrukturyzacyjna |
Inne rezerwy | Ogółem |
|---|---|---|---|---|
| Stan na dzień 01.01.2016 | 0 | 267 | 0 | 267 |
| Utworzone w ciągu roku obrotowego | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Wykorzystane | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rozwiązane | 0 | 247 | 0 | 247 |
| Korekta z tytułu różnic kursowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Korekta stopy dyskontowej | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na dzień 31.12.2016, w tym: | 0 | 20 | 0 | 20 |
| - długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 0 | 20 | 0 | 20 |
| Stan na dzień 01.01.2015 | 0 | 51 | 0 | 51 |
| Utworzone w ciągu roku obrotowego | 0 | 216 | 0 | 216 |
| Wykorzystane | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rozwiązane | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Korekta z tytułu różnic kursowych | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Korekta stopy dyskontowej | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na dzień 31.12.2015, w tym: | 0 | 267 | 0 | 267 |
| - długoterminowe | 0 | 0 | 0 | 0 |
| - krótkoterminowe | 0 | 267 | 0 | 267 |
Rezerwa restrukturyzacyjna
W roku 2015 Grupa utworzyła rezerwę restrukturyzacyjną w związku z planowanymi zmianami w strukturze Emitenta. Grupa nadal posiada na 31.12.2016 roku rezerwę na przewidywane koszty restrukturyzacji wewnętrznej w kwocie 20 tysięcy (2015: 267 tysięcy).
Nota 45. CELE I ZASADY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM FINANSOWYM
Poza instrumentami pochodnymi, do głównych instrumentów finansowych, z których korzysta Spółka, należą kredyty bankowe, , umowy leasingu finansowego i dzierżawy z opcją zakupu, środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe. Głównym celem tych instrumentów finansowych jest pozyskanie środków finansowych na działalność Spółki. Spółka posiada też inne instrumenty finansowe, takie jak należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, które powstają bezpośrednio w toku prowadzonej przez nią działalności.
Spółka zawiera również transakcje z udziałem instrumentów pochodnych, przede wszystkim walutowe kontrakty terminowe typu forward. Celem tych transakcji jest zarządzanie ryzykiem walutowym powstającym w toku działalności Spółki oraz wynikających z używanych przez nią źródeł finansowania.
Zasadą stosowaną przez Spółkę obecnie i przez cały okres objęty badaniem jest nieprowadzenie obrotu instrumentami finansowymi za wyjątkiem lokowania nadwyżek środków pieniężnych w obligacje, z krótkim terminem wykupu i wyższym oprocentowaniem niż standardowe lokaty bankowe.
Główne rodzaje ryzyka wynikającego z instrumentów finansowych Spółki obejmują ryzyko stopy procentowej, ryzyko związane z płynnością, ryzyko walutowe oraz ryzyko kredytowe. Zarząd weryfikuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z tych rodzajów ryzyka – zasady te zostały w skrócie omówione poniżej. Grupa monitoruje również ryzyko cen rynkowych dotyczące wszystkich posiadanych przez nią instrumentów finansowych.
Stopień narażenia na ryzyko rynkowe
| Stopień (wartość narażenia na ryzyko) | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Aktywa i zobowiązania finansowe 31.12.2016 |
Waluty | ||||
| CHF | USD | Stopy procentowej | |||
| Pożyczki i należności | 0 | 1 | 240 | ||
| Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
20 | 0 | 1 495 | ||
| Instrumenty zabezpieczające – pasywa | 0 | 367 | 0 |
Ryzyko stopy procentowej
Narażenie Spółki na ryzyko wywołane zmianami stóp procentowych dotyczy przede wszystkim długoterminowych zobowiązań finansowych z tytułu zaciągniętych kredytów bankowych oraz zawartych umów leasingowych. Spółka zarządza kosztami oprocentowania poprzez korzystanie zarówno z zobowiązań o oprocentowaniu stałym, jak i zmiennym oraz udzielaniu pożyczek o oprocentowaniu zmiennym innym podmiotom dla zbilansowania ryzyka.
W związku z powyższym wrażliwość sprawozdania na zmiany stopy procentowej jest bardzo mała, ponieważ odsetki z tytułu leasingu i kredytów nie przekraczają 56 tys. zł rocznie. Ewentualna zmiana o 10% stopy procentowej skutkowałaby zmianą wyniku finansowego i kapitałów własnych na poziomie 5 tys. zł.
| Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na kapitał własny |
Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na kapitał własny |
||
|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2016 + 10%/- 10% |
31.12.2015 + 10%/- 10% |
||||
| Aktywa wyceniane w zamortyzowanym | |||||
| koszcie, w tym: | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| - udzielone pożyczki | -1 | 0 | 0 | 0 | |
| - należności z tyt. dostaw i usług | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| - inne | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Aktywa wyceniane w zamortyzowanym, | |||||
| koszcie, w tym | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| - otrzymane kredytu i pożyczki | -4 | 0 | -5 | 0 | |
| - zobowiązani z tyt. dostaw i usług | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| - inne | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ryzyko walutowe
Spółka narażona jest na ryzyko walutowe z tytułu zawieranych transakcji. Ryzyko takie powstaje w wyniku dokonywania przez jednostkę operacyjną sprzedaży lub zakupów w walutach innych niż jej waluta wyceny. Około 8% zawartych przez Spółkę transakcji sprzedaży wyrażonych jest w walutach innych niż waluta sprawozdawcza jednostki operacyjnej dokonującej sprzedaży, podczas gdy ponad 80%% kosztów nabycia towarów wyrażonych jest w tejże walucie sprawozdawczej.
Spółka stara się negocjować warunki zabezpieczających instrumentów pochodnych w taki sposób, by odpowiadały one warunkom zabezpieczanej pozycji i zapewniały dzięki temu maksymalną skuteczność zabezpieczenia.
Na dzień 31 grudnia 2016 roku Spółka zabezpieczyła 90% transakcji zakupu w walutach obcych (na dzień 31 grudnia 2015 roku - 100%), z tytułu których na dzień bilansowy istniały uprawdopodobnione przyszłe zobowiązania sięgające końca pierwszego kwartału 20017 roku
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego brutto (w związku ze zmianą wartości godziwej aktywów i zobowiązań pieniężnych) oraz kapitału własnego Spółki z tytułu zmiany wartości godziwej kontraktów terminowych typu forward i zmiany kursu franka szwajcarskiego na racjonalnie możliwe wahania kursów przy założeniu niezmienności innych czynników.
| Rok zakończony 31.12.2016 | Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na kapitał własny |
Wpływ na wynik finansowy brutto |
Wpływ na kapitał własny |
|---|---|---|---|---|
| CHF + 10% | USD - 10% | |||
| Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
-8 | 0 | 0 | 0 |
| Instrumenty zabezpieczające – pasywa | 0 | 0 | -153 | 0 |
Ryzyko cen towarów
Ze względu na znaczny udział zakupu towarów handlowych poza granicami Polski Grupa Kapitałowa jest narażona na zmiany cen towarów, które mogą jednak wynikać przede wszystkim z opisanego już powyżej ryzyka walutowego. Celem zarządzania ryzykiem cen towarów jest również ograniczanie ewentualnych strat z tytułu zmian cen towarów do akceptowalnego poziomu poprzez kształtowanie struktury bilansowych pozycji towarowych.
Zarządzanie ryzykiem cen towarów odbywa się poprzez nakładanie limitów na instrumenty generujące ryzyko cen towarów, monitorowanie ich wykorzystania oraz raportowanie poziomu ryzyka.
Ryzyko kredytowe
Grupa dąży do zawierania transakcji wyłącznie z renomowanymi firmami o dobrej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z kredytów kupieckich, poddawani są procedurom wstępnej weryfikacji. Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Spółki na ryzyko nieściągalnych należności jest ograniczone.
W odniesieniu do innych aktywów finansowych Spółki, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty, aktywa finansowe dostępne do sprzedaży oraz niektóre instrumenty pochodne, ryzyko kredytowe Spółki powstaje w wyniku niemożności dokonania zapłaty przez drugą stronę umowy, a maksymalna ekspozycja na to ryzyko ujawniona została w nocie 45.
W Spółce nie występują istotne koncentracje ryzyka kredytowego.
Przeterminowane należności handlowe
| Nie | Przeterminowanie w dniach | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | Razem | przeterminowa ne |
< 90 dni | 91 –180 dni | 181 – 360 dni | >360 dni | |||
| 31.12.2016 r. | |||||||||
| Należności z tytułu dostaw i usług | 7 483 | 3 615 | 0 | 2 612 | 237 | 229 | |||
| odpisy aktualizujące | 1 717 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Pozostałe należności | 480 | 480 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Udzielone pożyczki | 247 | 246 | 0 | 0 | 0 | 1 | |||
| odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 5 341 | 5 341 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Instrumenty pochodne | 1 528 | 1 528 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| 31.12.2015 r. | |||||||||
| Należności z tytułu dostaw i usług | 6 354 | 1 699 | 1 840 | 190 | 298 | 2 327 | |||
| odpisy aktualizujące | 2 001 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 001 | |||
| Pozostałe należności | 877 | 877 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Udzielone pożyczki | 151 | 151 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 5 647 | 5 647 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Instrumenty pochodne | 348 | 348 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| odpisy aktualizujące | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
| Inne aktywa finansowe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ryzyko związane z płynnością
Spółki Grupy Kapitałowej monitorują ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności/ zapadalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych (np. konta należności, pozostałych aktywów finansowych) oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty w rachunku bieżącym, kredyty bankowe, umowy leasingu finansowego oraz umowy dzierżawy z opcją zakupu.
Tabela poniżej przedstawia zobowiązania finansowe Spółki na dzień 31 grudnia 2016 roku oraz na dzień 31 grudnia 2015 wg daty zapadalności na podstawie umownych niezdyskontowanych płatności. W poniższej tabeli przedstawiona została również wartość bilansowa instrumentów finansowych Spółki narażonych na ryzyko stopy procentowej, w podziale na poszczególne kategorie wiekowe.
Oprocentowanie instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniu jest aktualizowane w okresach poniżej jednego roku. Odsetki od instrumentów finansowych o stałym oprocentowaniu są stałe przez cały okres do upływu terminu zapadalności/wymagalności tych instrumentów. Pozostałe instrumenty finansowe Spółki, które nie zostały ujęte w powyższych tabelach, nie są oprocentowane i w związku z tym nie podlegają ryzyku stopy procentowej.
| Na żądanie | > 3 miesięcy | Od 3 do 12 miesięcy |
Od 1 do 5 lat | Pow. 5 lat | |
|---|---|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2016 roku | |||||
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 0 | 136 | 272 | 0 | 0 |
| Umowy leasingu | 0 | 151 | 302 | 715 | 0 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
|||||
| zobowiązania | 0 | 5 639 | 0 | 0 | 0 |
| - od jednostek powiązanych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 31 grudnia 2015 roku | |||||
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 0 | 420 | 839 | 404 | 0 |
| Umowy leasingu | 0 | 65 | 129 | 317 | 0 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
|||||
| zobowiązania | 0 | 4 945 | 0 | 0 | 0 |
| - od jednostek powiązanych | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Instrumenty pochodne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nota 46. INFORMACJA O INSTRUMENTACH FINANSOWYCH
Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych
Poniższa tabela przedstawia porównanie wartości bilansowych i wartości godziwych wszystkich instrumentów finansowych Spółki, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań.
| Wa ść bi lan rto so wa |
Wa ść od ziw rto g a |
Ma ks lne y ma |
ori Ka teg a |
|||
|---|---|---|---|---|---|---|
| AK TY WA FI NA NS OW E |
31 .12 .20 16 |
31 .12 .20 15 |
31 .12 .20 16 |
31 .12 .20 15 |
że nie ko na ra na ry zy kre dy e * tow |
ins tru ntu me fin an so we g o |
| Ak fin do do da ży ty stę wa an so we p ne sp rze ( ino ), w dłu ote ty g rm we m: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| - O blig acj oży czk e p ow e |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Po łe ak fin ( dłu ino ), w sta ty ote zo wa an so we g rm we ty m: |
24 6 |
0 | 24 6 |
0 | 12 | |
| dz ielo czk i oży ne p - u |
24 6 |
0 | 24 6 |
0 | 12 | Po ży czk i |
| żn śc i z i u Na le ty tuł u d taw słu tał o os g ora z p oz os e le żn śc i na o |
7 4 83 |
6 3 54 |
7 4 83 |
6 3 54 |
74 8 |
Na leż śc i no |
| Ak fin do do da ży ty stę wa an so we p ne sp rze ótk ( kr ino ), w ote ty rm we m: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Ak fin nio śc i g od ziw ej ty rto wa an so we ce ne wa w y w nik fin ty p rze z w y an so wy , w m: |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| ho dn e i fin nst ty - p oc rum en an sow e |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Po ch od in ko str ty sty ne um en wy rzy wa ne w hu nk śc i za be iec ń: rac ow o zp ze |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| ( ótk ), w Po sta łe ak ty fin kr ote ino zo wa an so we rm we ty m: |
5 | 15 8 |
5 | 15 8 |
5 | |
| dz ielo oży czk i - u ne p |
5 | 158 | 5 | 158 | 5 | Po czk i ży |
| Śr od ki ien ię żn e i ic h e kw iwa len ty, ty p w m: |
5 3 41 |
5 6 47 |
5 3 41 |
5 6 47 |
0 | |
| - ś rod ki p ien ię żn e |
5 3 41 |
5 6 47 |
5 3 41 |
5 6 47 |
0 | Śro dk i p ien ię żn e |
* nie uwzględniając żadnego posiadanego zabezpieczenia ani innych elementów powodujących poprawę Warunków kredytowania (np. porozumień dotyczących rozliczania w kwocie netto niekwalifikujących się do kompensaty zgodnie z MSR 32),
| Wa ść bi rto |
lan so wa |
Wa ść rto g |
Ka ori a i teg tru ntu ns me |
||
|---|---|---|---|---|---|
| ZO BO WI Ą ZA NIA FI NA NS OW E |
31 .12 .20 16 |
31 .12 .20 15 |
31 .12 .20 16 |
31 .12 .20 15 |
fin an so we g o |
| Op e k red ba nk e i ży ki, tow ty ty roc en an ow p o cz m: y w |
2 4 08 |
1 6 63 |
2 4 08 |
1 6 63 |
|
| dłu ote ino tow ien nej st g rm we op roc en an e w g zm op y - ej * tow p roc en |
0 | 40 4 |
0 | 40 4 |
Kre dy ty |
| dłu ote ino tow sta łej sto tow ej g rm we op roc en an e w g py p roc en - |
0 | 0 | 0 | 0 | |
| kre dy ch ku bie żą t w ra un cy m - |
2 0 00 |
48 8 |
2 0 00 |
48 8 |
Kre dy ty |
| łe – k rót kot ino sta p ozo erm we - |
40 8 |
77 1 |
40 8 |
77 1 |
Kre dy ty |
| wi ia ( ino ), w Po sta łe bo dłu ote ty zo zo ąz an g rm we m: |
71 5 |
31 7 |
71 5 |
31 7 |
|
| bo wią nia tuł u le ing fin o i ów dz ier ty ża zo za z as u an sow eg um wy z - cją ku op za pu |
71 5 |
31 7 |
71 5 |
31 7 |
Le ing i as |
| Zo bo wi ia tuł u d i u słu tał z t taw ąz an y os g ora z p oz os e bo wi ia zo an ąz |
5 6 39 |
4 9 45 |
5 6 39 |
4 9 45 |
Po tał ob iąz ia zos e z ow an |
| Zo bo wi ia fin ty ąz an an so we , w m: |
0 | 0 | 0 | 0 | |
| fin ho dn e i nst ty ko sty - p oc rum en an sow e w y rzy wa ne w hu nko śc i za be iec ń rac wo zp ze |
0 | 0 | 0 | 0 |
Spółki Grupy Kapitałowej nie posiadają pozycji zobowiązań, które byłyby wykazywane w wartości godziwej dlatego też nie ujawnia się założeń służących jej określeniu. W okresie zakończonym 31.12.2016 r. nie miały miejsce żadne przesunięcia między poziomami 1 i 2 hierarchii wartości godziwej a ich szczegółowy opis zawiera nota nr 12.
Zabezpieczenia
Grupa Kapitałowa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń za wyjątkiem kontraktów walutowych forward na kupno USD. Szczegółowe parametry kontraktów zawartych na dzień 31 grudnia 2016 roku zawiera nota 22.
Zabezpieczenia przepływów środków pieniężnych
Na dzień 31 grudnia 2016 roku, Spółka posiadała następujące kontrakty zabezpieczające
| Wyszczególnienie | Termin wymagalności | Kurs |
|---|---|---|
| Sprzedaż | ||
| Zakup | ||
| Kontrakt walutowy forward USD | 24-01-2017 | 4,2140 |
| Kontrakt walutowy forward USD | 26-01-2017 | 3,9205 |
| Kontrakt walutowy forward USD | 23-03-2017 | 4,2113 |
Na dzień 31 grudnia 2015 roku, Spółka posiadała następujące kontrakty zabezpieczające.
| Wyszczególnienie | Termin wymagalności | Kurs |
|---|---|---|
| Sprzedaż | ||
| Zakup | ||
| Kontrakt walutowy forward USD | 15-01-2016 | 3,9597 |
Wartość godziwa powyższych kontraktów kształtowała się następująco:
| 31 grudnia 2016 | 31 grudnia 2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Aktywa | Zobowiązania | Aktywa | Zobowiązania | ||
| Kontrakty walutowe typu forward | 1 532 | 1 528 | 344 | 348 | |
| Wartość godziwa | 4 | 4 |
Nota 47. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitałowych, które wspierałyby działalność operacyjną Grupy i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Grupa zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania lub skorygowania struktury kapitałowej, Grupa może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, zwrócić kapitał akcjonariuszom lub wyemitować nowe akcje. W roku zakończonym dnia 31 grudnia 2016 roku i 31 grudnia 2015 roku nie wprowadzono żadnych zmian do celów, zasad i procesów obowiązujących w tym obszarze.
Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów powiększonych o zadłużenie netto. Zasady Grupy stanowią, by wskaźnik ten mieścił się w przedziale 20% - 35%. Do zadłużenia netto Grupa wlicza oprocentowane kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania, pomniejszone o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych. Kapitał obejmuje zamienne akcje uprzywilejowane, kapitał własny należny akcjonariuszom jednostki dominującej pomniejszony o kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto.
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | 2 408 | 1 663 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
5 056 | 4 398 |
| Minus środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 5 341 | 5 647 |
| Zadłużenie netto | 2 123 | 414 |
| Zamienne akcje uprzywilejowane | 0 | 0 |
| Kapitał własny | 27 970 | 23 930 |
| Kapitały rezerwowe z tytułu niezrealizowanych zysków netto | 0 | 0 |
| Kapitał razem | 27 970 | 23 930 |
| Kapitał i zadłużenie netto | 30 093 | 24 344 |
| Wskaźnik dźwigni | 7% | 2% |
Nota 48. PROGRAMY ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH
Grupa nie prowadzi programu akcji pracowniczych.
Nota 49. INFORMACJE O PODMIOTACH POWIĄZANYCH
Następująca tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi za bieżący i poprzedni rok obrotowy.
| Po dm iot iąz p ow an y |
Sp da rze od mi p iąz p ow |
ż n a r ze cz ów ot ch an y |
Za ku od py iąz p ow |
ów od mi ot p ch an y |
Na le żn od mi p iąz p ow |
śc i o d o ów ot ch an y |
w mi ter p rze |
ty m no wa ne |
Zo bo wi ąz od mi p iąz p ow |
ia w ob an ec ów ot ch an y |
ty w m za ły wi up łat p |
leg łe, p o e t inu erm śc i no |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Je dn tka do mi j os nu ca ą |
31 .12 .20 16 |
15 31 .12 .20 |
31 .12 .20 16 |
15 31 .12 .20 |
31 .12 .20 16 |
15 31 .12 .20 |
31 .12 .20 16 |
15 31 .12 .20 |
31 .12 .20 16 |
15 31 .12 .20 |
31 .12 .20 16 |
15 31 .12 .20 |
| LS I S ftw S. A. o are |
2 1 10 |
1 7 22 |
4 2 24 |
3 8 71 |
29 1 |
84 7 |
0 | 0 | 35 | 39 1 |
0 | |
| Je dn tki le żn os za e: |
||||||||||||
| So Sp fte ch . z o.o |
3 7 81 |
3 7 01 |
2 0 88 |
1 4 00 |
42 | 37 5 |
0 | 0 | 27 6 |
68 8 |
0 | 0 |
| LS I S ftw o are s. r.o |
52 | 0 | 0 | 52 | 0 | |||||||
| LM S On line Sp o.o . z |
30 6 |
158 | ||||||||||
| Je dn tka st os ow arz y sz on a: |
||||||||||||
| óln ięw zię cia óry Ws ds kt ch p e p rze , w óln j ed stk a d inu j j iki t w no om ą ca es sp em : |
||||||||||||
| Sp ółe Za d k G rzą rup y |
||||||||||||
| Ba rtło mi ej Gr du k sza |
21 8 |
14 | 4 | 4 | 16 | 0 | 1 | 0 | ||||
| Mic hał Cz j dz ińs ki wo |
26 8 |
156 | 0 | 0 | 19 | 16 | 1 | 1 | ||||
| He k N est nry er |
4 | 8 | 2 | 0 | ||||||||
| Gr St k ze g orz rą |
5 | 4 | 1 | 0 | ||||||||
| Tra ak cj ud zia łem in ch łon k ów ns e z ny cz ów ł j ka dry ki icz ej g ne ero wn |
Jednostka dominująca całej Grupy
LSI Software S.A.
Podmiot o znaczącym wpływie na Grupę
Na dzień 31 grudnia 2016 roku SG Invest Sp. z o.o./ Grzegorz Siewiera jest właścicielem 30,67% akcji zwykłych LSI Software S.A. (31 grudnia 2015: 30,67%).
Jednostka stowarzyszona
Na dzień 31 grudnia 2016 roku Grupa nie posiada jednostek stowarzyszonych.
Wspólne przedsięwzięcie, w którym Spółka jest wspólnikiem
Na dzień 31 grudnia 2016 roku w Grupie nie wystąpiły wspólne przedsięwzięcia.
Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi
Emitent zawiera transakcje kupna / sprzedaży z wszystkimi podmiotami powiązanymi. Transakcje odbywają się na warunkach rynkowych stosowanych dla transakcji z innymi podmiotami.
Pożyczka udzielona członkowi Zarządu
W roku 2016 nie wystąpiły umowy udzielenia pożyczki członkom Zarządu.
W dniu 26 lutego 2016 roku LSI Software S.A. udzieliła Panu Grzegorzowi Siewierze – Przewodniczącemu Rady Nadzorczej – pożyczki w wysokości 240 tys. zł. Zwrot pożyczki nastąpi w terminie do dnia 28 lutego 2018 r. Pożyczka ta stanowi długoterminowe aktywo finansowe.
Inne transakcje z udziałem członków Zarządu
W roku finansowym zakończonym 31 grudnia 2016 roku wystąpiły transakcje zakupu pomiędzy Grupą, a członkami Zarządu Grupy w łącznej wysokości 486 tys. zł (w roku finansowym zakończonym 31 grudnia 2015 wartość tych transakcji wyniosła 170 tys. zł), które dotyczyły świadczenia usług menedżerskich.
Nota 50. WYNAGRODZENIA WYŻSZEJ KADRY KIEROWNICZEJ I RADY NADZORCZEJ
Wynagrodzenie kadry kierowniczej Grupy
Wynagrodzenie wypłacone lub należne członkom Zarządu oraz członkom Rady Nadzorczej Grupy
Świadczenia wypłacane Członkom Zarządu
| 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 | |
|---|---|---|
| Krótkoterminowe świadczenia pracownicze (wynagrodzenia i | ||
| narzuty) | 352 | 192 |
| Pozostałe świadczenia długoterminowe | 0 | 0 |
| Razem | 352 | 192 |
| Funkcja | 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 | |
|---|---|---|---|
| Wynagrodzenia Członków Zarządu | |||
| Bartłomiej Grduszak | Prezes Zarządu | 0 | 0 |
| Michał Czwojdziński | Członek Zarządu | 0 | 0 |
| Henryk Nester | Członek Zarządu | 144 | 140 |
| Grzegorz Strąk | Członek Zarządu | 131 | 0 |
| Michał Czwojdziński | Prezes Zarządu | 26 | 25 |
| Bartłomiej Grduszak | Wiceprezes Zarządu | 0 | 0 |
| RAZEM | 301 | 165 | |
| Wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej | |||
| Piotr Kardach | Członek | 5 | 5 |
| Andrzej Kurkowski | Członek | 5 | 5 |
| Grzegorz Kwiatkowski | Członek | 5 | 5 |
| Krzysztof Wolski | Wiceprzewodniczący | 10 | 5 |
| Grzegorz Siewiera | Przewodniczący | 12 | 12 |
| RAZEM | 37 | 32 |
Nota 51. ZATRUDNIENIE
Przeciętne zatrudnienie
| Wyszczególnienie | 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 |
|---|---|---|
| Zarząd | 3 | 2 |
| Administracja | 11 | 9 |
| Dział sprzedaży | 37 | 32 |
| Pion produkcji | 34 | 36 |
| Pozostali | 56 | 48 |
| RAZEM | 141 | 127 |
Rotacja zatrudnienia
| 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 | |
|---|---|---|
| Liczba pracowników przyjętych | 58 | 40 |
| Liczba pracowników zwolnionych | 36 | 46 |
| RAZEM | 22 | -6 |
Nota 52. UMOWY LEASINGU OPERACYJNEGO
Spółki z Grupy Kapitałowej zawierają umowy leasingu operacyjnego z mLeasing Sp. z o.o. na finansowanie zakupu środków transportu. Umowy zawierane są z reguły na okres 35 miesięcy i uwzględniają opłatę wstępną na poziomie 20% wartości przedmiotu leasingu oraz wartość resztową wykupu 1%. Umowy oprocentowane są w oparciu o stopę bazową WIBOR1M .
Nota 53. AKTYWOWANE KOSZT FINANSOWEANIA ZEWNĘTRZNEGO
W okresie objętym sprawozdaniem finansowym Spółka nie aktywowała odsetek związanych z zadłużeniem zewnętrznym.
Nota 54. PRZYCHODY USYSKIWANE SEZONOWO, CYKLICZNIE LUB SPORADYCZNIE
Działalność Grupy Kapitałowej nie wykazuje znamion sezonowości lub cykliczności.
Nota 55. SPRAWY SĄDOWE
Nie toczy się jakiekolwiek postępowanie, którego wartość stanowi co najmniej 10% kapitałów własnych Emitenta.
Nota 56. ROZLICZENIA PODATKOWE
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom (na przykład sprawy celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych, jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami, powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym systemie podatkowym.
Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe. Zdaniem Grupy na dzień 31 grudnia 2016 roku utworzono odpowiednie rezerwy na rozpoznane i policzalne ryzyko podatkowe.
Nota 57. ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY
W dniu 21 października 2005 roku weszła w życie większość przepisów ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym ("ZSEE"). Nakłada ona na podmioty wprowadzające na rynek sprzęt elektroniczny i elektryczny (producentów oraz importerów) m.in. obowiązek zorganizowania i sfinansowania odbierania od prowadzących punkty zbierania zużytego sprzętu, przetwarzania, odzysku, w tym recyclingu, i unieszkodliwiania zużytego sprzętu. Jednostki wprowadzające sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych są obowiązane do zapewniania zbierania zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych.
W celu oszacowania rezerwy, Grupa musi posiadać następujące dane: liczba kilogramów historycznego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, która ma zostać zebrana przez Grupę oraz pozostała do zebrania przez Spółkę liczba kilogramów nowego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W raportach wymaganych przez Ministerstwo Ochrony Środowiska nie ma rozróżnienia pomiędzy nowym oraz historycznym ZSEE.
Biorąc pod uwagę organizację zbiórki oraz systemu raportowania o zbieraniu ZSEE, Spółka nie jest w stanie oszacować ilości ZSEE, które mają zostać zebrane przez Spółkę w celu wypełnienia obowiązków wynikających z ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
W konsekwencji, Spółka nie utworzyła rezerwy ani z tytułu zobowiązania do zbierania historycznego ZSEE, ani też nowego ZSEE.
Spółka nie wyklucza możliwości weryfikacji swojego stanowiska, w przypadku pojawienia się odmiennych, wiążących interpretacji ustawy lub gdy praktyka stosowania ustawy wskaże na odmienne traktowanie księgowe obowiązku utylizacji zużytego sprzętu.
Nota 58. ZDARZENIA PO DACIE BILANSU
Nie wystąpiły istotne zdarzenia po dniu bilansowym poza transakcją nabycia w dniu 1 lutego 2017 roku 204 udziałów Przedsiębiorstwa Projektowo – Wdrożeniowego "GiP" Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, o wartości nominalnej 500 zł każdy za cenę 4,65 mln zł powiększoną o dodatkowe wynagrodzenie o wartości równej dywidendzie wypłaconej przez "GiP" Sp. z o.o. na rzecz LSI Software S.A. z tytułu podziału zysku za rok 2016.
Nota 59. UDZIAŁ SPÓŁEK ZALEŻNYCH NIE OBJĘTYCH SKONSOLIDOWANYM SPRAWOZDANIEM FINANSOWYM
Grupa Kapitałowa na dzień 31.12.2016 oraz 31.12.2015 nie objęła skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym BluePocket S.A. w związku z rezygnacją w dniu 10 marca 2015 roku dotychczasowego Prezesa Zarządu BluePocket S.A. oraz z niepowołaniem nowego Zarządu Spółki. Emitent nie otrzymał do dnia sporządzenia niniejszego raportu Sprawozdania finansowego BluePocket S.A. za 2015 i 2016 rok.
Nota 60. INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z PODMIOTEM DOKONUJĄCYM BADANIA SPRAWOZDANIA
| Wynagrodzenie wypłacone lub należne za rok obrotowy | 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 |
|---|---|---|
| - za badanie rocznego sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego |
24 | 24 |
| - za inne usługi poświadczające, w tym przegląd sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego |
6 | 6 |
| - za usługi doradztwa podatkowego | 20 | 0 |
| RAZEM | 50 | 30 |
Nota 61. OBJAŚNIENIA DO SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Wyszczególnienie | 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 |
|---|---|---|
| Środki pieniężne w bilansie | 5 341 | 5 647 |
| Różnice kursowe z wyceny bilansowej | 21 | 10 |
| Aktywa pieniężne kwalifikowane jako ekwiwalenty środków pieniężnych na potrzeby rachunku przepływów pieniężnych |
0 | 0 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty ogółem wykazane w rachunku przepływów pieniężnych |
5 320 | 5 657 |
| Wyszczególnienie | 01.01 -31.12.2016 | 01.01 -31.12.2015 |
|---|---|---|
| Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) składają się z: | 56 | 67 |
| odsetki zapłacone od udzielonych pożyczek | 0 | 0 |
| odsetki zapłacone od kredytów | 56 | 67 |
| Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej wynika z: | -449 | 51 |
| przychody ze sprzedaży wartości niemataterialnych | 0 | 0 |
| wartość netto sprzedanych wartości niematerialnych | 0 | 0 |
| przychody ze sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych | 44 | 104 |
| wartość netto sprzedanych rzeczowych aktywów trwałych | -98 | -219 |
| wartość netto zlikwidowanych aktywów trwałych | 105 | 166 |
| aktualizacja wartości aktywów trwałych | -500 | 0 |
| Zmiana stanu rezerw wynika z następujących pozycji: | -146 | 448 |
| bilansowa zmiana stanu rezerw na zobowiązania | -146 | 448 |
| Zmiana stanu zapasów wynika z następujących pozycji: | -500 | 13 |
| bilansowa zmiana stanu zapasów | -500 | 13 |
| Zmiana należności wynika z następujących pozycji: | -83 | -43 |
| zmiana stanu należności krótkoterminowych wynikająca z bilansu | -732 | -45 |
| korekta o zmianę stanu należności z tytułu zbycia rzeczowych aktywów trwałych |
649 | 2 |
| Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem zobowiązań finansowych, wynika z następujących pozycji: |
-992 | -22 |
| zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych wynikająca z bilansu | 917 | 851 |
| korekta o spłacony kredyt | -1 149 | -1 148 |
| korekta o zmianę stanu zobowiązań z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych |
-760 | 275 |
| Na wartość pozycji "inne korekty" składają się: | 0 | 0 |
| otrzymane dotacje | 0 | 0 |
| umorzone kredyty i pożyczki | 0 | 0 |
| utrata wartości środków trwałych odniesiona w wynik finansowy | 0 | 0 |
Łódź, dnia 28 kwietnia 2017 r.
Podpisy Członków Zarządu:
| Bartłomiej Grduszak | Michał Czwojdziński | Henryk Nester | Grzegorz Strąk |
|---|---|---|---|
| Prezes Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu |
| Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: | |||
| Bartłomiej Grduszak | Dariusz Górski | ||
| Dyrektor Finansowy | Główny Księgowy |
D. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY
I. DANE PODSTAWOWE
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE SPÓŁKA AKCYJNA
z siedzibą w Łodzi ul. Przybyszewskiego 176/178
Spółka Akcyjna LSI Software S.A. z siedzibą w Łodzi przy ul. Przybyszewskiego 176/178 jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w rejestrze przedsiębiorców pod nr KRS 0000059150 prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego.
Podstawowym przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest:
• Działalność związana z oprogramowaniem 62.01.Z
LSISOFT / LSI / PLLSSFT00016 Informatyka Rynek Podstawowy 5 MINUS
Czas trwania działalności grupy jest nieoznaczony.
Sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej LSI Software sporządzone zostało za okres od 01.01.2016 do 31.12.2016 roku. Okres porównywalny zawiera dane od 01.01.2015 do 31.12.2015 roku.
II. OMÓWIENIE PODSTAWOWYCH WIELKOŚCI EKONOMICZNO-FINANSOWYCH, WSKAZANIE CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ O NIETYPOWYM CHARAKTERZE ORAZ OMÓWIENIE PERSPEKTYW ROZWOJU DZIAŁALNOŚCI W NAJBLIŻSZYM ROKU OBROTOWYM
Omówienie podstawowych wielkości ekonomiczno-finansowych
W 2016 roku Grupa Kapitałowa, w wyniku kontynuowanego rozwoju prowadzonej działalności, doprowadziła do ponownego ponad 15% wzrostu przychodów ze sprzedaży, które osiągnęły poziom 33 084 tys. zł w stosunku do 28 744 tys. zł za 2015 rok. Realizacja przyjętej strategii przyniosła również efekty w postaci wielkości zysku netto na rekordowym w historii działalności Grupy poziomie ponad 4 512 tys. zł, tj. o blisko 22% wyższym niż w roku 2015.
Na uwagę zasługuje również ponad 26% wzrost EBITDA z poziomu 6 782 tys. zł w 2015 roku do 8 575 tys. zł za ten sam okres 2016 roku. Z kolei zysk na działalności operacyjnej w stosunku do 2015 roku wzrósł o blisko 28% z 4 379 tys. zł do 5 597 tys. zł.
Powyższe dane finansowe, jak i silne fundamenty pozafinansowe działalności Grupy będącej liderem rynkowym w swojej branży, tworzą stabilne podstawy do dalszego, organicznego rozwoju zarówno LSI Software S.A. jak i jej spółek zależnych.
Dodatkowe informacje istotne dla oceny sytuacji finansowej:
- widoczny spadek zysku brutto na sprzedaży jest związany z zakończonymi w połowie 2015 roku projektami unijnymi, które spowodowały wzrost wartości amortyzacji w stosunku do ubiegłego roku o 575 tys. zł. Powyższy wzrost wartości wytworzenia sprzedanych produktów jest kompensowany przychodami z tytułu uzyskanych dotacji rozliczanych w czasie, które wykazywane są w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych przez co Grupa odnotowuje spadek zysku brutto na sprzedaży,
- utrzymano stan środków pieniężnych z 2015 roku na poziomie powyżej 5 341 tys. zł,
- zysk na działalności operacyjnej uwzględnia przychód z tytułu wykonania okresowej wyceny nieruchomości i przeszacowania ich wartości w kwocie 500 tys. zł (operacja o charakterze incydentalnym bez wpływu na sytuację płynnościową Grupy),
- wartość kapitału pracującego również uległa znacznemu przyrostowi z kwoty 6 575 tys. zł do 7 054 tys. zł co stanowi wzrost o 7% w stosunku do 2015 roku.
| Wybrane dane | 12 miesięcy do 31.12.2015 | 12 miesięcy do 31.12.2016 | Zmiana |
|---|---|---|---|
| Przychody | 28 744 | 33 084 | 115% |
| Zysk/strata brutto na sprzedaży | 9 426 | 9 244 | 98% |
| EBIT | 4 379 | 5 597 | 128% |
| EBITDA (EBIT+Amortyzacja) | 6 782 | 8 575 | 126% |
| Zysk/strata netto | 3 704 | 4 512 | 122% |
| Środki pieniężne | 5 647 | 5 341 | 95% |
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE Raport roczny za rok 2016. Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| Wskaźniki rentowności | 12 miesięcy do 31.12.2015 | 12 miesięcy do 31.12.2016 | Zmiana | |
|---|---|---|---|---|
| Marża zysku brutto ze sprzedaży | 32,8% | 27,9% | -4,9 p.p | |
| Marża zysku EBITDA | 23,6% | 25,9% | 2,3 p.p | |
| Marża zysku operacyjnego | 15,2% | 16,9% | 1,7 p.p | |
| Marża zysku netto | 12,9% | 13,6% | 0,7 p.p |
Marża zysku brutto na sprzedaży = zysk brutto ze sprzedaży/przychody ze sprzedaży
Marża zysku EBITDA = EBITDA/przychody ze sprzedaży
Marża zysku operacyjnego = zysk operacyjny/przychody ze sprzedaży
Marża zysku netto = zysk netto/przychody ze sprzedaż
| Wskaźniki płynności | 31.12.2015 | 31.12.2016 | Zmiana |
|---|---|---|---|
| Kapitał pracujący | 6 575 | 7 054 | 107% |
| Wskaźnik płynności bieżącej | 1,8 | 1,8 | 0,0 p. |
| Wskaźnik płynności szybkiej | 1,5 | 1,5 | 0,0 p. |
| Wskaźnik natychmiastowej płynności | 0,7 | 0,6 | -0,1 p. |
Kapitał pracujący = Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) - Zobowiązania krótkoterminowe Wskaźnik płynności bieżącej = Aktywa obrotowe (krótkoterminowe) / Zobowiązania krótkoterminowe
Wskaźnik płynności szybkiej = (Aktywa obrotowe – Zapasy - Rozliczenia międzyokresowe) / Zobowiązania krótkoterminowe Wskaźnik natychmiastowej płynności = Środki pieniężne i depozyty krótkoterminowe / Zobowiązania krótkoterminowe
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE
Raport roczny za rok 2016. Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
| Wskaźniki zadłużenia | 31.12.2015 | 31.12.2016 | Zmiana |
|---|---|---|---|
| Wskaźnik zadłużenia ogólnego | 28,2% | 26,4% | -1,8 p.p |
| Dług / Kapitał własny | 9,1% | 12,8% | 3,7 p.p |
| Dług / (Dług + Kapitał własny) | 8,3% | 11,3% | 3,0 p.p |
Wskaźnik zadłużenia ogólnego = (Zobowiązania długoterminowe + Zobowiązania krótkoterminowe) / Aktywa
Dług/Kapitał własny = (oprocentowane kredyty bankowe, dłużne papiery wartościowe + zobowiązania z tytułu leasingu finansowego)/Kapitały własne Dług / (Dług + Kapitał własny) = (Oprocentowane kredyty bankowe, dłużne papiery wartościowe + Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego)/(Oprocentowane kredyty bankowe, Dłużne papiery wartościowe + Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego + Kapitały własne)
Zdarzenia o nietypowym charakterze
W związku z rezygnacją w dniu 10 marca 2015 roku dotychczasowego Prezesa Zarządu BluePocket S.A. oraz z niepowołaniem nowego Zarządu Spółki Emitent nie otrzymał do dnia sporządzenia niniejszego raportu Sprawozdania finansowego BluePocket S.A. za 2015 oraz 2016 rok. Nietypowa sytuacja związana z brakiem możliwości powołania Zarządu BluePocket S.A., będąca wynikiem obstrukcyjnych działań członków Rady Nadzorczej powołanych przez akcjonariusza Bastion Venture Fund sp. z o.o. S.K.A., doprowadziła do utraty zdolności Emitenta do kierowania polityką finansową i operacyjną tej jednostki. Całkowita nieprzewidywalność działań podejmowanych przez część członków Rady Nadzorczej BluePocket S.A. zmusiła Zarząd LSI Software S.A. do pełnego przeszacowania wartości akcji tej spółki w roku 2014.
W związku z powyższym Zarząd LSI Software S.A. przyjął do konsolidacji metodą praw własności ostatni zatwierdzony przez BluePocket S.A. wynik finansowy za okres 01.01-30.09.2014. Na dzień 31.12.2016 r. Emitent posiada w spółce BluePocket S.A. 50% w wartości kapitału akcyjnego oraz 50% głosów na walnym zgromadzeniu spółki.
Perspektywy rozwoju działalności
Realizowana strategia rozwoju Grupy Kapitałowej zmierzająca do umacniania pozycji stabilnego i uznanego producenta oprogramowania zakłada dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa na kilku płaszczyznach jego działania.
Emitent oczekuje, że rok 2017 będzie okresem znacznego przyspieszenia dynamiki wzrostu Grupy zarówno na rynku krajowym jak i rynkach zagranicznych. Podstawę szybszego wzrostu na rynku krajowym LSI Software S.A. upatruje głównie w zawartej w dniu 1 lutego 2017 roku umowie nabycia 100% udziałów Przedsiębiorstwa Projektowo – Wdrożeniowego "GiP" Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. "GiP" Sp. z o.o. jest jedną z najdłużej działających, polskich firm informatycznych, założoną w 1989 roku. Obecnie spółka ta posiada znaczne udziały w rynku hotelarskim (szacowane na ok. 11%) i rynku gastronomicznym. Nabycie 100% udziałów, spółki konkurującej dotychczas na rynku z rozwiązaniami LSI Software S.A., pozwoli na konsolidację wielu obszarów działania oraz poszerzenie dotychczasowego portfolio produktów Grupy Kapitałowej o kolejne innowacyjne rozwiązania, które cechują się dużym potencjałem wzrostów zwłaszcza w systemach inteligentnego budynku - BMS.
Pozyskanie nowych produktów z "GiP" Sp. z o.o. pozwoli również na ograniczenie planowanych nakładów na rozwój oprogramowania LSI Software S.A. w kwocie nie mniejszej niż 2,0 mln zł, a wysokość rocznych efektów synergii szacowana jest na minimum 1,0 mln zł. Wartość EBITDA przejmowanej spółki za ostatni zamknięty okres sprawozdawczy wyniosła 0,85 mln zł.
W ocenie Zarządu zawarcie powyższej transakcji daje silne podstawy do zwiększenia dynamiki wzrostów przychodów oraz rentowności Grupy Kapitałowej w kolejnych okresach, czego potwierdzeniem są prognozowane wyniki Grupy Kapitałowej po pierwszym kwartale 2017 roku. Oferta produktowa nowej spółki zależnej będzie również dodatkowym bodźcem do zintensyfikowania działań związanych z internacjonalizacją działalności Emitenta poprzez ekspansję na kolejne rynki europejskie.
Ponadto Emitent utworzył w 2016 roku kolejne oddziały w Szczecinie, Białymstoku i Rzeszowie obsługujące nowe obszary Polski i planuje otworzenie w 2017 roku jeszcze jednego oddziału. Działania te mają na celu poszerzenie zasięgu działania Grupy na terenie Polski oraz głębszą penetrację obsługiwanych rynków, co w ocenie Zarządu powinno również przynieść efekty wzmacniające dynamikę wzrostów sprzedaży.
W chwili obecnej Emitent kontynuuje działania mające na celu wprowadzenie produktów spółek z Grupy na rynki zagraniczne w oparciu o lokalnych dystrybutorów lub poprzez samodzielne działania handlowe. Efektem tych działań jest zawiązanie w dniu 13 września 2016 roku nowej spółki zależnej o nazwie LSI Software s.r.o. obsługującej rynek czeski i słowacki w zakresie rozwiązań gastronomicznych, a docelowo również hotelowych wraz z retailem. Pierwsze miesiące funkcjonowania nowego podmiotu oraz wprowadzane obecnie na czeskim rynku zmiany fiskalne dotyczące systemów rejestracji sprzedaży, dają podstawy do oczekiwania stosunkowo szybkiego wzrostu sprzedaży na tym rynku, co powinno mieć wymierny wpływ na wyniki finansowe Grupy w ciągu najbliższych kwartałów.
Jednocześnie w związku rozwojem sieci dystrybucyjnej POSitive® Cinema (dawniej POSitive® Show) Grupa pozyskała na początku 2017 roku nowego dystrybutora na kraje Ameryki Południowej, a w chwili obecnej jest w trakcie zawiązywania nowej spółki zależnej, której celem będzie wprowadzenie tego produktu na rynki Ameryki Północnej, a docelowo wprowadzenie również pozostałych rozwiązań Grupy skierowanych dla branży gastronomicznej i hotelowej. W 2016 roku LSI Software S.A. nawiązało również współpracę z partnerem z branży kinowej, wraz z którym pozyskuje klientów z Europy Zachodniej i Wschodniej.
Ponadto Softech Sp. z o.o. z początkiem 2016 roku rozpoczęła stałe dostawy towarów dla klientów z innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, co ma bezpośredni wpływ na zwiększenie dotychczasowej dynamiki wzrostów sprzedaży tejże Spółki.
Emitent wziął również udział w imprezach targowych poza granicami Polski w celu wypromowania obecnych jak i nowotworzonych grup produktowych, których premiery rynkowe przewidziane były na ten rok. Jako pierwszy oficjalnie wprowadzony na rynek został system POSitive® Cinema, którego premiera rynkowa miała miejsce w trakcie międzynarodowych targów branży kinowej CineEurope (CCIB) w czerwcu 2016 roku w Barcelonie. Po czerwcowej premierze LSI Software brało również udział w targach branży kinowej organizowanych w Odessie oraz Sankt Petersburgu (Kino Expo), dzięki czemu nowe rozwiązanie Spółki zostało zaprezentowane również potencjalnym nabywcom z rynków Europy Wschodniej i Azji. Ostatnia impreza targowa, w której LSI Software S.A. wzięła udział to targi CinemaCon w Las Vegas, które odbyły się w marcu 2017 roku i pozwoliły na zaprezentowanie oferowanego rozwiązania klientom z całego świata w tym sieciom kinowym działającym w Stanach Zjednoczonych.
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE Raport roczny za rok 2016. Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
POSitive® Cinema mimo krótkiego okresu istnienia, już w chwili obecnej cieszy się ogromnym zainteresowaniem branży kinowej, co w ocenie Zarządu, będzie miało wymierny wpływ na wyniki finansowe Spółki w 2017 roku. Jednocześnie wskazać należy, że z chwilą zawarcia umowy z Cinema 3D S.A. Emitent osiągnął 75% udział w rynku największych sieci kinowych w Polsce.
Ponadto Zarząd Spółki podejmuje działania mające na celu zwiększenie udziałów rynkowych Grupy w poszczególnych branżach poprzez bezpośrednie akwizycje lub inwestycje w nowe produkty. W związku z tym Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w dniu 27 czerwca 2015 roku podjęło uchwałę dotyczącą zmiany statutu Spółki w zakresie upoważnienia Zarządu do podwyższenia kapitału w ramach realizacji procedury podwyższenia kapitału docelowego. Biorąc jednak pod uwagę znaczne zasoby środków pieniężnych oraz niski poziom zadłużenia Grupy Zarząd zakłada finansowanie transakcji środkami własnymi oraz kredytem bankowym w celu uniknięcia rozwodnienia kapitału podstawowego obecnych akcjonariuszy.
Perspektywy rozwoju Grupy są również wzmacniane w efekcie pozyskania przez nią środków z Funduszy Europejskich na lata 2014 - 2020, o które spółki z Grupy Kapitałowej aplikują. LSI Software S.A. podpisało między innymi umowę o dofinansowanie działań związanych z internacjonalizacją przedsiębiorstwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Działania te mają doprowadzić do ekspansji oferty Grupy na rynki zagraniczne.
Ponadto środki unijne, w ocenie Zarządu, powinny również zwiększyć sprzedaż Spółki w związku ze wzrostem nakładów inwestycyjnych podmiotów z branż obsługiwanych przez Grupę.
Realizacja powyższych kierunków rozwoju, jak i silne fundamenty finansowe działalności Grupy Kapitałowej będącej liderem rynkowym w swojej branży, tworzą stabilne podstawy do dalszego, organicznego rozwoju zarówno LSI Software S.A. jak i jej spółek zależnych.
III. CZYNNIKI RYZYKA I ZAGROŻENIA NA JAKIE NARAŻONA JEST GRUPA KAPITAŁOWA
Czynniki związane z działalnością Grupy
• Ryzyko wprowadzania nowych produktów Grupy oraz rozwoju istniejących
Dynamiczny rozwój technologii informatycznych, sposobów przesyłania i przetwarzania danych wymusza konieczność nadążania nad nowymi technologiami. Firmy branży informatycznej zmuszone są do ciągłego unowocześniania oferowanych produktów i usług, oraz opracowywania nowych rozwiązań technologicznych. Istnieje ryzyko związane z niemożnością nadążenia nad rozwojem rynku w tym zakresie, jak również nie ma pewności czy wprowadzony nowy produkt, nad którym pracuje lub będzie pracowała Grupa zostanie pozytywnie przyjęty przez potencjalnych odbiorców. W celu minimalizacji tegoż ryzyka Grupa nieustannie analizuje tendencje kształtujące się na rynku usług informatycznych, skutecznie reaguje na potrzeby rynku w dziedzinie nowych rozwiązań, efektywnie dostosowuje do oczekiwań klientów katalog oferowanych produktów oraz sposoby ich wykorzystania. Grupa systematycznie nawiązuje i podtrzymuje relacje handlowe z głównymi dostawcami i odbiorcami oraz dba o zachowanie wysokiego poziomu technologicznego własnych produktów i usług z tym związanych.
• Ryzyko związane ze zmianami tempa wzrostu rynku oprogramowania wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem
W ostatnim roku w Polsce rynek oprogramowania wspomagającego system zarządzania przedsiębiorstwami, w porównaniu do poziomu wzrostu produktu krajowego brutto, utrzymuje tendencję wzrostową. W odniesieniu do publikacji i analiz branżowych, przedstawiających prognozy rozwoju dla tego obszaru usług, należy zakładać dalszą jego intensyfikację. Jednak w ocenie powyższych przewidywań nie wolno pominąć wystąpienia ewentualnych wahań koniunktury gospodarczej, które w konsekwencji mogą mieć istotne znaczenie do podejmowania przez potencjalnych klientów Grupy decyzji inwestycyjnych w zakresie korzystania z rozwiązań informatycznych przez nią oferowanych.
W celu ograniczenia powyższego ryzyka, Grupa rozwija działalność operacyjną dywersyfikując obszar własnych odbiorców. Swoją ofertę produktów kieruje do przedsiębiorstw funkcjonujących w różnych sektorach gospodarki. Rozmieszczenie oferty pośród kilku obszarów rynkowych skutecznie niweluje uzależnienie od odbiorców zmniejszając tym samym powyższe ryzyko.
• Ryzyko związane ze zmianą kryteriów w zakresie dostarczanych technologii przez partnerów technologicznych
Rozwój działalności Grupy w dużej mierzy zależy od dostępu do najnowocześniejszych rozwiązań w technologii informatycznej. Aktualnie, głównym partnerem w tym zakresie jest Microsoft - największy producent oprogramowania na świecie. W ramach umowy partnerskiej współpracuje z Grupą w dziedzinie implementacji środowiska systemowego i baz danych. Nie można wykluczyć, iż w przyszłości może ulec zmianie status partnerstwa, szczególnie w zakresie ewentualnego zwiększenia kosztów dostępu do technologii, co z kolei mogłoby wpłynąć na konieczność zmiany polityki cenowej wobec klientów, a tym samym na częściowe obniżenie konkurencyjności na rynku usług IT.
• Ryzyko utraty kluczowych pracowników
Działalność Grupy oraz jej perspektywy rozwoju zależą w dużej mierze od wiedzy i doświadczenia wysoko kwalifikowanej kadry pracowniczej. Jest to właściwość charakterystyczna dla przedsiębiorstw branży informatycznej. Dynamiczny rozwój firm sektora IT na terenie Polski i UE może przyczynić się do wzrostu popytu na wysoko kwalifikowaną i doświadczoną kadrę. Główną metodą na pozyskiwanie pracowników jest oferowanie im konkurencyjnych warunków pracy i płacy. Istnieje ryzyko, że odejście kluczowych pracowników mogłoby spowodować opóźnienie w realizacji prowadzonych prac. Ewentualny wzrost kosztów zatrudnienia pracowników, może mieć negatywny wpływ na wyniki finansowe oraz możliwości rozwoju Grupy. Tworzone są optymalne systemy motywacyjne budujące pozytywne relacje z pracownikami, gwarantujące ograniczoną fluktuację kadr tym samym pozwalające utrzymać stabilne zaplecze wykwalifikowanych i posiadających rozległe doświadczenie w branży informatycznej pracowników.
Czynniki związane z otoczeniem, w jakim Grupa prowadzi działalność
• Ryzyko związane z niestabilnością systemu prawnego
W Polsce następują częste zmiany przepisów prawa oraz jego interpretacji. Wiele z obowiązujących przepisów, w szczególności podatkowych nie zostało sformułowanych w sposób dostatecznie precyzyjny i brak jest ich jednoznacznej wykładni. Ewentualne zmiany przepisów prawa mogą zmierzać w kierunku powodującym wystąpienie negatywnych skutków dla działalności oraz otoczenia, w jakim Grupa funkcjonuje. Wejście w życie nowych, istotnych dla obrotu gospodarczego regulacji, może wiązać się z problemami interpretacyjnymi, niejednolitym orzecznictwem sądów, niekorzystnymi interpretacjami przyjmowanymi przez organy administracji publicznej, itp., co w konsekwencji może przełożyć się w sposób bezpośredni lub pośredni na pogorszenie warunków działania Grupy Kapitałowej.
• Ryzyko związane z sytuacją makroekonomiczną i geopolityczną Polski i świata
Działalność Grupy Kapitałowej oraz tempo rozwoju jej oferty produktowej są ściśle skorelowane z ogólną sytuacją gospodarczą kraju. Na wynik finansowy Spółki niewątpliwie mają wpływ takie czynniki jak wielkość PKB, poziom inwestycji w przedsiębiorstwach, poziom inflacji, poziom kursów obcych walut względem złotego oraz sytuacja geopolityczna w regionie. Spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, spadek poziomu inwestycji w przedsiębiorstwach, w szczególności w dziedzinie nowoczesnych technologii, wzrost inflacji mogą mieć negatywny wpływ na działalność operacyjną oraz sytuację finansową Spółki, jak również na osiągane przez nią wyniki finansowe. Ze względu na import Grupa upatruje również zagrożenie w niskiej wartości złotówki.
Wpływ na sytuację makroekonomiczną oraz wyniki Grupy Kapitałowej mogą mieć również warunki geopolityczne panujące w regionie z trwającym w Polsce sporem o Trybunał Konstytucyjny oraz konfliktem ukraińskim.
Spółka, chcąc w jak największym stopniu niwelować potencjalne negatywne skutki wyżej wymienionych uwarunkowań wprowadza dywersyfikację obszarów swojej działalności również poprzez kierowanie oferty poza obszarem Polski.
• Ryzyko konkurencji
Znaczący wpływ na działalność Grupy Kapitałowej ma nasilająca się konkurencja zarówno ze strony polskich, jak i zagranicznych przedsiębiorstw informatycznych. Szczególne zagrożenie ma konsolidacja firm informatycznych na rynku oraz rosnąca liczba instytucji korzystających z własnych specjalistów w dziedzinie rozwiązań informatycznych, które mogą również wpływać na konkurencyjność Grupy Kapitałowej względem innych podmiotów, co w konsekwencji może rzutować na jej działalność i osiągane wyniki finansowe. Nie można wykluczyć więc, że rosnąca i zaostrzająca się walka konkurencyjna nie będzie miała wpływu na poziom rentowności prowadzonej przez Grupę Kapitałową działalności.
• Ryzyko konsolidacji branży
Procesy konsolidacyjne w branży IT prowadzą do umocnienia się na rynku największych podmiotów, co ułatwia im dostęp do nowych grup odbiorców. Najsilniejsze firmy dążą do przejęcia firm słabszych obsługujących niszowe segmenty rynku informatycznego. Grupa Kapitałowa w określonych segmentach rynku, również planuje akwizycję firm, dążąc do umocnienia swojej pozycji na rynku.
• Ryzyko finansowe
Celem zarządzania ryzykiem finansowym Grupy Kapitałowej. jest ograniczenie zmienności generowanych przepływów pieniężnych oraz osiąganych wyników finansowych na podstawowej działalności jednostek wchodzących w skład Grupy do akceptowalnego poziomu. Do głównych instrumentów finansowych z których korzysta Emitent należą:
- środki pieniężne,
- lokaty krótkoterminowe,
- transakcje wymiany walut i transakcje terminowe,
- udzielone pożyczki,
- kredyt w rachunku bieżącym i kredyty długoterminowe,
- umowy leasingu.
Głównym zadaniem wspomnianych instrumentów jest wspomaganie i zabezpieczenie finansowe bieżącej działalności operacyjnej Grupy poprzez stabilizowanie i neutralizowanie ryzyk płynności finansowej, zmienności kursów walutowych i stóp procentowych, a także efektywną dystrybucję dostępnych środków finansowych.
Strategia zarządzania ryzykiem walutowym stosowana przez Emitenta zakłada maksymalne wykorzystanie naturalnego zabezpieczenia. Spółka dąży do jak największego strukturalnego dopasowania przychodów i kosztów w tej samej walucie co realizowane kontrakty. Ekspozycja netto na ryzyko walutowe, która nie jest zabezpieczana w sposób naturalny, zabezpieczana jest w momencie zawierania transakcji w granicach do 100% szacowanej wartości ekspozycji netto, wyłącznie za pomocą zaakceptowanych typów instrumentów pochodnych tj. transakcji forward.
IV. OŚWIADCZENIE O STOSOWANIU ŁADU KORPORACYJNEGO
Wskazanie zbioru zasad ładu korporacyjnego przyjętego przez emitenta
W dniu 13 października 2015 roku Rada Giełdy podjęła uchwałę nr 26/1413/2015 w sprawie przyjęcia nowego zbioru zasad ładu korporacyjnego pod nazwą "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016" (dalej "DPSN 2016"), które weszły w życie 1 stycznia 2016 roku. Dokument ten jest dostępny na stronie internetowej www.corp-gov.gpw.pl.
W dniu 27 stycznia 2016 r. Spółka przekazała do wiadomości publicznej stosowny raport dot. stosowania nowych dobrych praktyk oraz zamieściła na swojej stronie internetowej, zgodnie z wymogami zasady I.Z.1.13, informację na temat stanu stosowania przez Spółkę rekomendacji i zasad zawartych w DPSN 2016.
Zgodnie z §91 ust. 5 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych, z uwzględnieniem § 29 ust. 5 Regulaminu Giełdy Papierów Wartościowych SA w Warszawie w sprawie określenia zakresu i struktury
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE Raport roczny za rok 2016. Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
raportu dotyczącego stosowania zasad ładu korporacyjnego przez spółki giełdowe, Zarząd LSI Software S.A. z siedzibą w Łodzi przekazuje niniejsze informacje.
Wskazanie i wyjaśnienie odstępstw od stosowania zasad ładu korporacyjnego
Według aktualnego stanu stosowania Dobrych Praktyk Spółka nie stosuje 4 rekomendacji: III.R.1., IV.R.2., IV.R.3., VI.R.3. Według aktualnego stanu stosowania Dobrych Praktyk Spółka nie stosuje 15 zasad szczegółowych: I.Z.1.10., I.Z.1.16., I.Z.1.20., I.Z.2., II.Z.2., II.Z.8., III.Z.1., III.Z.2., III.Z.3., III.Z.4., III.Z.5., IV.Z.2., IV.Z.9., V.Z.6., VI.Z.2.
I.Z.1.10. prognozy finansowe – jeżeli spółka podjęła decyzję o ich publikacji - opublikowane w okresie co najmniej ostatnich 5 lat, wraz z informacją o stopniu ich realizacji,
Spółka nie publikuje i nie publikowała prognoz finansowych w okresie ostatnich 5 lat.
I.Z.1.16. informację na temat planowanej transmisji obrad walnego zgromadzenia - nie później niż w terminie 7 dni przed datą walnego zgromadzenia,
Spółka nie stosuje zasady dotyczącej transmitowania obrad walnego zgromadzenia ze względu na niski stopień rozproszenia akcjonariatu oraz znaczne koszty stosowania tej zasady.
I.Z.1.20. zapis przebiegu obrad walnego zgromadzenia, w formie audio lub wideo,
Spółka nie stosuje zasady dotyczącej zapisu przebiegu obrad walnego zgromadzenia, w formie audio lub wideo, ze względu na niski stopień rozproszenia akcjonariatu oraz znaczne koszty stosowania tej zasady.
I.Z.2. Spółka, której akcje zakwalifikowane są do indeksów giełdowych WIG20 lub mWIG40, zapewnia dostępność swojej strony internetowej również w języku angielskim, przynajmniej w zakresie wskazanym w zasadzie I.Z.1. Niniejszą zasadę powinny stosować również spółki spoza powyższych indeksów, jeżeli przemawia za tym struktura ich akcjonariatu lub charakter i zakres prowadzonej działalności.
Struktura akcjonariatu oraz charakter i zakres prowadzonej działalności nie przemawia za stosowaniem tej zasady. Spółka zapewnia jednak dostępność swojej strony internetowej w języku angielskim w zakresie wymaganym w ramach Programu Wspierania Płynności.
II.Z.2. Zasiadanie członków zarządu spółki w zarządach lub radach nadzorczych spółek spoza grupy kapitałowej spółki wymaga zgody rady nadzorczej.
Powyższe odstępstwo ma charakter przejściowy. Spółka dołoży starań, aby na najbliższym posiedzeniu Rady Nadzorczej Spółki, rozpatrzona została sprawa pełnienia funkcji przez Członka Zarządu LSI Software S.A. w zarządzie spółki spoza grupy kapitałowej.
II.Z.8. Przewodniczący komitetu audytu spełnia kryteria niezależności wskazane w zasadzie II.Z.4.
W Spółce nie powołano komitetu audytu. W związku z czym zasada nie jest stosowana.
III.R.1. Spółka wyodrębnia w swojej strukturze jednostki odpowiedzialne za realizację zadań w poszczególnych systemach lub funkcjach, chyba że wyodrębnienie jednostek organizacyjnych nie jest uzasadnione z uwagi na rozmiar lub rodzaj działalności prowadzonej przez spółkę.
Spółka nie wyodrębni w swojej strukturze jednostki odpowiedzialnej za realizację zadań w poszczególnych systemach lub funkcjach z uwagi na rozmiar i rodzaj działalności prowadzonej przez spółkę.
III.Z.1. Za wdrożenie i utrzymanie skutecznych systemów kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem, compliance oraz funkcji audytu wewnętrznego odpowiada zarząd spółki.
Spółka nie wyodrębniła funkcji audytu wewnętrznego z uwagi na rozmiar i rodzaj działalności prowadzonej przez Spółkę.
III.Z.2. Z zastrzeżeniem zasady III.Z.3, osoby odpowiedzialne za zarządzanie ryzykiem, audyt wewnętrzny i compliance podlegają bezpośrednio prezesowi lub innemu członkowi zarządu, a także mają zapewnioną możliwość raportowania bezpośrednio do rady nadzorczej lub komitetu audytu.
Spółka nie wyodrębniła funkcji audytu wewnętrznego z uwagi na rozmiar i rodzaj działalności prowadzonej przez Spółkę.
III.Z.3. W odniesieniu do osoby kierującej funkcją audytu wewnętrznego i innych osób odpowiedzialnych za realizację jej zadań zastosowanie mają zasady niezależności określone w powszechnie uznanych, międzynarodowych standardach praktyki zawodowej audytu wewnętrznego.
Spółka nie wyodrębniła funkcji audytu wewnętrznego z uwagi na rozmiar i rodzaj działalności prowadzonej przez Spółkę.
III.Z.4. Co najmniej raz w roku osoba odpowiedzialna za audyt wewnętrzny (w przypadku wyodrębnienia w spółce takiej funkcji) i zarząd przedstawiają radzie nadzorczej własną ocenę skuteczności funkcjonowania systemów i funkcji, o których mowa w zasadzie III.Z.1, wraz z odpowiednim sprawozdaniem.
Spółka nie wyodrębniła funkcji audytu wewnętrznego z uwagi na rozmiar i rodzaj działalności prowadzonej przez Spółkę.
III.Z.5. Rada nadzorcza monitoruje skuteczność systemów i funkcji, o których mowa w zasadzie III.Z.1, w oparciu między innymi o sprawozdania okresowo dostarczane jej bezpośrednio przez osoby odpowiedzialne za te funkcje oraz zarząd spółki, jak również dokonuje rocznej oceny skuteczności funkcjonowania tych systemów i funkcji, zgodnie z zasadą II.Z.10.1. W
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE Raport roczny za rok 2016. Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
przypadku gdy w spółce działa komitet audytu, monitoruje on skuteczność systemów i funkcji, o których mowa w zasadzie III.Z.1, jednakże nie zwalnia to rady nadzorczej z dokonania rocznej oceny skuteczności funkcjonowania tych systemów i funkcji.
Zasada nie jest stosowana w zakresie funkcji audytu wewnętrznego z uwagi na rozmiar i rodzaj działalności prowadzonej przez Spółkę. III.Z.6. W przypadku gdy w spółce
IV.R.2. Jeżeli jest to uzasadnione z uwagi na strukturę akcjonariatu lub zgłaszane spółce oczekiwania akcjonariuszy, o ile spółka jest w stanie zapewnić infrastrukturę techniczną niezbędna dla sprawnego przeprowadzenia walnego zgromadzenia przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, powinna umożliwić akcjonariuszom udział w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu takich środków, w szczególności poprzez: 1) transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym, 2) dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad walnego zgromadzenia, 3) wykonywanie, osobiście lub przez pełnomocnika, prawa głosu w toku walnego zgromadzenia.
Spółka nie przewiduje możliwości przeprowadzania walnego zgromadzenia przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej ze względu na niski stopień rozproszenia akcjonariatu oraz znaczne koszty stosowania tej zasady.
IV.R.3. Spółka dąży do tego, aby w sytuacji gdy papiery wartościowe wyemitowane przez spółkę są przedmiotem obrotu w różnych krajach (lub na różnych rynkach) i w ramach różnych systemów prawnych, realizacja zdarzeń korporacyjnych związanych z nabyciem praw po stronie akcjonariusza następowała w tych samych terminach we wszystkich krajach, w których są one notowane.
Akcje Spółki są notowany tylko w Polsce
IV.Z.2. Jeżeli jest to uzasadnione z uwagi na strukturę akcjonariatu spółki, spółka zapewnia powszechnie dostępną transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym.
Spółka nie stosuje zasady dotyczącej transmitowania obrad walnego zgromadzenia ze względu na niski stopień rozproszenia akcjonariatu oraz znaczne koszty stosowania tej zasady.
IV.Z.9. Spółka dokłada starań, aby projekty uchwał walnego zgromadzenia zawierały uzasadnienie, jeżeli ułatwi to akcjonariuszom podjęcie uchwały z należytym rozeznaniem. W przypadku, gdy umieszczenie danej sprawy w porządku obrad walnego zgromadzenia następuje na żądanie akcjonariusza lub akcjonariuszy, zarząd lub przewodniczący walnego zgromadzenia zwraca się o przedstawienie uzasadnienia proponowanej uchwały. W istotnych sprawach lub mogących budzić wątpliwości akcjonariuszy spółka przekaże uzasadnienie, chyba że w inny sposób przedstawi akcjonariuszom informacje, które zapewnią podjęcie uchwały z należytym rozeznaniem.
Zasada stosowana o ile jej zastosowanie nie będzie działało na szkodę Spółki.
V.Z.6. Spółka określa w regulacjach wewnętrznych kryteria i okoliczności, w których może dojść w spółce do konfliktu interesów, a także zasady postępowania w obliczu konfliktu interesów lub możliwości jego zaistnienia. Regulacje wewnętrzne spółki uwzględniają między innymi sposoby zapobiegania, identyfikacji i rozwiązywania konfliktów interesów, a także zasady wyłączania członka zarządu lub rady nadzorczej od udziału w rozpatrywaniu sprawy objętej lub zagrożonej konfliktem interesów.
Spółka nie stosuje tej zasady. Spółka nie wyklucza jednak opracowania regulacji wewnętrznych uwzględniających między innymi sposoby zapobiegania, identyfikacji i rozwiązywania konfliktów interesów, a także zasady wyłączania członka zarządu lub rady nadzorczej od udziału w rozpatrywaniu sprawy objętej lub zagrożonej konfliktem interesów.
VI.R.3. Jeżeli w radzie nadzorczej funkcjonuje komitet do spraw wynagrodzeń, w zakresie jego funkcjonowania ma zastosowanie zasada II.Z.7.
W Spółce w ramach Rady Nadzorczej nie został powołany komitet do spraw wynagrodzeń.
VI.Z.2. Aby powiązać wynagrodzenie członków zarządu i kluczowych menedżerów z długookresowymi celami biznesowymi i finansowymi spółki, okres pomiędzy przyznaniem w ramach programu motywacyjnego opcji lub innych instrumentów powiązanych z akcjami spółki, a możliwością ich realizacji powinien wynosić minimum 2 lata.
Przed wejściem w życie dokumentu "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016" w ramach programów motywacyjnych były wykorzystywane instrumenty, które charakteryzowały się tym, że okres pomiędzy ich przyznaniem a realizacją był krótszy niż 2 lata.
Opis podstawowych cech systemu kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych
Kontrola wewnętrzna i zarządzanie ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych są realizowane przez Radę Nadzorczą, Zarząd oraz wszystkie szczeble pracowników. Wypracowany i stosowany system kontroli wewnętrznej w zakresie dokumentacji księgowej zapewnia wiarygodność, kompletność oraz aktualność informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych, jak również przestrzeganie właściwych przepisów prawa i aktów wykonawczych. Spółka na bieżąco monitoruje istotne czynniki ryzyka prawnego.
Sprawozdania kwartalne, półroczne i roczne Zarząd przedstawia cyklicznie Radzie Nadzorczej Spółki.
Wskazanie akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji
Wg stanu na dzień 28-04-2017
| Osoba | Ilość akcji | Ilość głosów | % głosów na WZ |
|---|---|---|---|
| Grzegorz Siewiera/SG Invest Sp. z o.o. | 1 000 000 | 2 600 000 | 53,49% |
| Piotr Kraska/Yavin Limited | 443 488 | 443 488 | 9,12% |
Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne, wraz z opisem tych uprawnień
Na dzień 28 kwietnia 2016 roku akcje imienne serii B łącznie w ilości 400 tys. są uprzywilejowane co do głosu, w ten sposób, że każdej z tych akcji przysługuje 5 (pięć) głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki, co daje łącznie 2.000 tys. głosów będących w posiadaniu Grzegorza Siewiery.
Wskazanie wszelkich ograniczeń odnośnie do wykonywania prawa głosu
Nie dotyczy.
Wskazanie wszelkich ograniczeń dotyczących przenoszenia prawa własności papierów wartościowych emitenta
Nie dotyczy
Opis zasad dotyczących powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz ich uprawnień
Zasady dotyczące powoływania, odwoływania i funkcjonowania Zarządu Emitenta określone są ściśle w Regulaminie Zarządu oraz w Statucie Spółki LSI Software S.A.
Opis zasad zmiany statutu lub umowy spółki emitenta
Zmiany Statutu znajdują się w kompetencji Walnego Zgromadzenia. Każdorazowo po zarejestrowaniu zmian w Statucie, jednolity tekst Statutu ustala Rada Nadzorcza.
Treść zmian jest dostępna na stronie internetowej Emitenta oraz stronach Giełdy Papierów Wartościowych.
Ostatnie zmiany statutu Spółki nastąpiły uchwałami 25/2016 oraz 26/2016 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia LSI Software S.A. z dnia 30 czerwca 2016 roku.
Sposób działania walnego zgromadzenia i jego zasadnicze uprawnienia
Sposób działania Walnego Zgromadzenia określa Regulamin obrad Walnego Zgromadzenia oraz postanowienia Statutu Spółki LSI Software S.A.
Skład osobowy i zmiany oraz opis działania organów zarządzających i nadzorujących.
Na dzień 1 stycznia 2016 roku Zarząd LSI Software S.A. działał w następującym składzie:
- Bartłomiej Grduszak Prezes Zarządu
- Michał Czwojdziński Członek Zarządu
- Henryk Nester Członek Zarządu
W dniu 30 czerwca 2016 roku Walne Zgromadzenie powołało nowego Członka Zarządu w osobie Pana Grzegorza Strąka.
Na dzień 31 grudnia 2016 roku Zarząd działał w następującym składzie:
- Bartłomiej Grduszak Prezes Zarządu
- Michał Czwojdziński Członek Zarządu
- Henryk Nester Członek Zarządu
- Grzegorz Strąk Członek Zarządu
Rada Nadzorcza LSI Software S.A.
Na dzień 1 stycznia i 31 grudnia 2016 roku skład Rady Nadzorczej przedstawiał się następująco:
- Grzegorz Siewiera Przewodniczący Rady Nadzorczej
- Krzysztof Wolski Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
- Andrzej Kurkowski Członek Rady Nadzorczej
- Piotr Kardach Członek Rady Nadzorczej
- Grzegorz Kwiatkowski Członek Rady Nadzorczej
Skład i sposób powoływania Rady Nadzorczej, prawa i obowiązki członków Rady, kompetencje Rady Nadzorczej, kierowanie pracami Rady Nadzorczej, zwoływanie posiedzeń rady Nadzorczej, posiedzenia Rady Nadzorczej, podejmowanie uchwał opisane są szczegółowo w Regulaminie Rady Nadzorczej w części korporacyjnej strony internetowej Spółki
V. WSKAZANIE POSTĘPOWAŃ TOCZĄCYCH SIĘ PRZED SĄDEM, ORGANEM WŁAŚCIWYM DLA POSTEPOWANIA ARBITRAŻOWEGO LUB ORGANEM ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ.
Na dzień 31 grudnia 2016 roku oraz na dzień przekazania przedmiotowego sprawozdania, ani Emitent ani jednostki powiązane nie są stroną żadnych postępowań sądowych i arbitrażowych, w których jednostkowa lub łączna wartość przedmiotu sporu przekraczałaby 10% kapitałów własnych Emitenta.
VI. INFORMACJE O PODSTAWOWYCH PRODUKTACH I USŁUGACH
Podstawowy zakres działalności Grupy nie uległ zmianie i koncentruje się na produkcji, sprzedaży i wdrażaniu autorskiego oprogramowania oraz sprzedaży komplementarnych urządzeń wspierających sprzedaż.
OBSŁUGIWANE BRANŻE:
- Handel detaliczny (retail) rozwiązania dla tej grupy klientów obejmują szereg procesów począwszy od zamówienia towarów u dostawcy, poprzez gospodarkę magazynową na poziomie centrali, obsługę logistyczną zaopatrzenia własnych sklepów, reklamacji, rejestrację sprzedaży w punktach sprzedaży, aż po analizę danych w centrali. System zapewnia obsługę takich funkcji przedsiębiorstwa jak księgowość, finanse, kadry i płace.
- Gastronomia i hotele (hospitality) produkty dla tej grupy klientów wspierają prowadzenie restauracji lub sieci lokali gastronomicznych, hoteli lub sieci hoteli, działalność cateringową oraz organizację konferencji. Oferta obejmuje także kompletne systemy do obsługi obiektów typu SPA i fitness oraz aplikacje dla personelu obiektu.
- Obiekty rekreacyjno-sportowe rozwiązania dla tej grupy są przeznaczone do zarządzania i obsługi sprzedaży w różnej wielkości obiektach rekreacyjno-sportowych, na przykład basenach, aquaparkach, centrach sportowych i rozrywkowych, na stadionach. System integruje oprogramowanie oraz infrastrukturę techniczną zapewniając kompleksową obsługę klienta.
- Kina produkty do zarządzania siecią kin oraz obsługi sprzedaży off-line i on-line w poszczególnych obiektach sieci.
- Małe i średnie przedsiębiorstwa różnych branż produkty z obszaru ERP i zarządzania projektami.
- Służba zdrowia urządzenia wspierające komunikację.
- Logistyka urządzenia wspierające komunikację.
LINIE PRODUKTOWE W OFERCIE GRUPY:
LSI Software S.A.:
- POSitive® Cinema system sprzedaży i obsługi klientów w kinach oraz do zarządzania siecią kin,
- POSitive® Hospitality systemy sprzedaży i obsługi klientów w lokalach gastronomicznych oraz do zarządzania sieciami lokali (marka POSitive Restaurant) i zintegrowane z nimi systemy rezerwacji, sprzedaży i obsługi gości w obiektach hotelarskich oraz do zarządzania sieciami takich obiektów (marka InteliHotel),
- POSitive® ESOK Elektroniczny System Obsługi Klientów, integruje oprogramowanie i urządzenia infrastruktury technicznej głównie w obiektach rekreacyjno-sportowych; zintegrowany z POSitive Hospitality,
- POSitive® Retail systemy sprzedaży i obsługi klientów oraz zarządzania siecią sklepów dla branży sprzedaży detalicznej,
- Bastion® ERP systemy do obsługi obszarów rachunkowości, gospodarki magazynowej i dystrybucji oraz kadr i płac klasy ERP dla MSP,
- Jirasolutions platforma do zarządzania projektami i przepływem informacji w przedsiębiorstwie,
- Qiki aplikacja dla klientów restauracji do składania zamówień online przed planowaną w lokalu wizytą dla oszczędności czasu klientów i obsługi restauracji,
- Szeryf24 aplikacja umożliwiająca powiązanie zapisu z kamer z operacjami wykonywanymi w systemie sprzedaży, stosowana w celu kontroli personelu sprzedażowego.
Softech Sp. z o.o.:
- GASTRO system dla lokali gastronomicznych do sprzedaży i obsługi klientów, prowadzenia gospodarki magazynowej oraz analizy i kontroli kosztów,
- mojeGASTRO system dla lokali gastronomicznych działający w chmurze cyfrowej, do zbierania zamówień od klientów online oraz zdalnej bieżącej kontroli działalności lokalu,
- CHART system dla małych i średnich obiektów hotelowych do sprzedaży i obsługi klientów oraz całościowego zarządzania obiektem,
- LMS (Loyalty Management System) system do zarządzania programami lojalnościowymi oraz płatności bezgotówkowych,
- POSIFLEX wysokiej jakości urządzenia do punktów sprzedaży (terminale dotykowe POS, monitory dotykowe, urządzenia peryferyjne). Softech jest wyłącznym dystrybutorem Posiflex w Polsce,
- LRS (Long Range Systems) urządzenia przywoławcze marki LRS wykorzystywane w wielu branżach m.in. w gastronomii, hotelarstwie, służbie zdrowia, logistyce i handlu. Softech jest generalnym dystrybutorem LRS w Polsce.
LSI Software s.r.o.:
- GASTRO przystosowany językowo i fiskalnie do wymogów rynku czeskiego system dla lokali gastronomicznych do sprzedaży i obsługi klientów, prowadzenia gospodarki magazynowej oraz analizy i kontroli kosztów,
- POSIFLEX wysokiej jakości urządzenia do punktów sprzedaży (terminale dotykowe POS, monitory dotykowe, urządzenia peryferyjne),
- LRS (Long Range Systems) urządzenia przywoławcze wykorzystywane w wielu branżach m.in. w gastronomii, hotelarstwie, służbie zdrowia, logistyce i handlu.
GIP Sp. z o.o.:
- Automatyka Hotelowa system do inteligentnego zarządzania budynkiem hotelowym. Zwiększa komfort i bezpieczeństwo gości hotelowych przy jednoczesnych zmniejszaniu kosztów funkcjonowania obiektu,
- RH2 system do obsługi recepcji i rezerwacji oraz do zarządzania i marketingu w dużych obiektach hotelarskich i ich sieciach.
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE Raport roczny za rok 2016. Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
BluePocket S.A.:
• BLUE POCKET - platforma wraz z mobilną aplikacją na smartfony, która umożliwia prowadzenie i zarządzanie wieloma rodzajami programów lojalnościowych, marketingowych i promocyjnych.
POZOSTAŁE ELEMENTY OFERTY GRUPY
Grupa zajmuje się także produkcją oprogramowania tworzonego na specjalne zamówienia klientów. Tworzenie dedykowanych rozwiązań następuje w oparciu o analizę potrzeb i możliwości technologicznych oraz finansowych odbiorcy. Realizacja produktów "pod zamówienie" może przebiegać w trzech obszarach:
- modyfikacje w istniejącym, produkowanym przez Spółkę oprogramowaniu,
- dostosowanie oprogramowania innych producentów,
- produkcja całkowicie nowego, dedykowanego oprogramowania, tworzonego w oparciu o dogłębną analizę procesów, dla których ma zostać wykonany system informatyczny.
Poza produkcją oprogramowania Grupa wykonuje usługi związane z:
- wdrażaniem, sprzedażą oraz serwisowaniem własnego oprogramowania,
- doradztwem w zakresie przepływu informacji i optymalizacji procesów biznesowych w fazie analizy przedwdrożeniowej,
- obsługą techniczną infrastruktury sieciowej.
VII. INFORMACJE O RYNKACH ZBYTU
W 2016 roku większość przychodów Grupy związana była ze sprzedażą na rynku krajowym, a przychody z zagranicy były generowane głównie przez dostawy wykonywane w ramach Softech Sp. z o.o. oraz zawiązana w dniu 13 września 2016 roku spółkę zależną w Czechach o nazwie LSI Software s.r.o. Emitent oraz jego Spółki zależne podejmują działania mające na celu wprowadzenie produktów Grupy Kapitałowej na rynki zagraniczne w oparciu o lokalnych dystrybutorów. Ponadto Softech Sp. z o.o. od 2016 roku rozpoczęła stałe dostawy towarów dla klientów z innych państw Europy Środkowo-Wschodniej.
W związku rozwojem sieci dystrybucyjnej POSitive® Cinema Grupa pozyskała na początku 2017 roku nowego dystrybutora na kraje Ameryki Południowej, a w chwili obecnej jest w trakcie zawiązywania nowej spółki zależnej, której celem będzie wprowadzenie tego produktu na rynki Ameryki Północnej.
Sprzedaż Grupy ma charakter rozproszony. W strukturze sprzedaży, w odniesieniu do wartości obrotów, nie występuje żaden istotny odbiorca usług i rozwiązań Grupy. Zdywersyfikowany portfel klientów pozwala zachować niezależność w stosunku do pojedynczych nabywców. Wśród klientów Grupy największą grupę odbiorców stanowią przedsiębiorstwa z rynku MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa).
VIII. INFORMACJE O ZAWARTYCH UMOWACH ZNACZĄCYCH DLA DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
W dniu 1 lutego 2017 r., w wyniku negocjacji prowadzonych z Panem Maciejem i Leszkiem Guzowskim oraz Markiem Pawlakiem, LSI Software S.A. nabyła 204 udziały Przedsiębiorstwa Projektowo – Wdrożeniowego "GiP" Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, o wartości nominalnej 500 zł każdy za cenę 4,65 mln zł powiększoną o dodatkowe wynagrodzenie o wartości równej dywidendzie wypłaconej przez "GiP" Sp. z o.o. na rzecz LSI Software S.A. z tytułu podziału zysku za rok 2016. Nabyte udziały stanowią 100% udziału w kapitale zakładowym "GiP" Sp. z o.o. oraz taki sam udział procentowy głosów na zgromadzeniu wspólników. Transakcja została sfinansowana środkami własnymi Emitenta oraz kredytem inwestycyjnym w kwocie 1,75 mln zł, zabezpieczonym ustanowioną hipoteką na nieruchomości.
W dniu 30 września 2016 roku LSI Software S.A. zawarła umowę z Mostostal Warszawa S.A. dotyczącą kompleksowego wykonania i dostarczenia Elektronicznego Systemu Obsługi Klienta w ramach przedsięwzięcia inwestycyjnego pn. "Budowa Parku Wodnego w Tychach". Wartość podpisanej umowy wynosi 900 tys. zł netto, a termin jej wykonania przewidziany jest na koniec kwietnia 2017 roku.
W dniu 30 czerwca 2016 r. została zawarta Umowa pomiędzy Emitentem a Cinema 3D S.A. w Legnicy. Przedmiotem umowy jest dostawa, wdrożenie oraz utrzymanie w sieci kin Cinema 3D systemu POSitive® Cinema będącego kompleksowym rozwiązaniem do zarządzania siecią obiektów z branży rozrywkowej w tym kinami, teatrami, stadionami i innymi obiektami o podobnym przeznaczeniu. Szacowana wartość wykonania przedmiotu umowy rozumiana jako łączna wartość świadczeń wynikająca z jej przedmiotu w całym okresie jej obowiązywania wynosi 3,8 mln zł netto. Szacowana wartość przedmiotu Umowy uwzględniająca zamówienia przyszłe składane przez Zamawiającego (bez uwzględnienia potencjalnych dostaw sprzętu) wynosi 5,1 mln zł.
W wyniku poszerzenia zakresu prac związanych z realizacją umowy z dnia 9 listopada 2015 roku, zawartej z HELIOS S.A. oraz przewidywaną wyższą kwotą przychodów z ww. kontraktu, szacunkowa wartość przedmiotu umowy przekroczy wartość 10% kapitałów własnych Emitenta i wyniesie ok. 3 mln zł netto. Przedmiotem umowy jest wykonanie, wdrożenie oraz utrzymanie w sieci kin HELIOS S.A. systemu POSitive® Cienma. Umowa została zawarta na czas nieokreślony przy czym zakończenie wdrożenia systemu ma nastąpić nie później niż do miesiąca czerwca 2017 roku.
W opisywanym okresie poza umowami wskazanymi powyżej podpisane były inne umowy dla mniejszych kontrahentów lub opiewające na niższe wartości.
IX. INFORMACJE O POWIĄZANIACH ORGANIZACYJNYCH LUB KAPITAŁOWYCH Z INNYMI PODMIOTAMI ORAZ OKREŚLENIE GŁÓWNYCH INWESTYCJI.
W skład Grupy Kapitałowej LSI Software wchodzą:
- LSI Software S.A. jako jednostka dominująca,
- Softech sp. z o.o. jako jednostka zależna, w której LSI Software S.A. jest właścicielem 100% udziałów (jednostka zawiązana 13 września 2016 roku),
- LSI Software s.r.o. jako jednostka zależna, w której LSI Software S.A. jest właścicielem 100% udziałów (jednostka zawiązana w dniu 13 września 2016 roku),
- LMS Online Sp. z o.o. jako jednostka zależna, w której LSI Software S.A. objęła 70% udziałów, zaś Softech Sp. z o.o. 30% udziałów, jednostka zbyta w dniu 16 czerwca 2015 r.,
• BluePocket S.A. jako jednostka współzależna, w której LSI Software S.A. jest właścicielem 50% akcji.
W związku z rezygnacją w dniu 10 marca 2015 roku dotychczasowego Prezesa Zarządu BluePocket S.A. oraz z niepowołaniem nowego Zarządu Spółki Emitent nie otrzymał do dnia sporządzenia niniejszego raportu Sprawozdania finansowego BluePocket S.A. za rok 2015 oraz 2016. Jednocześnie LSI Software S.A. w wyniku nie stawiania się na posiedzenia Rady Nadzorczej członków powołanych przez akcjonariusza Bastion Venture Fund sp. z o.o. S.K.A. nie jest w stanie samodzielnie powołać Zarządu BluePocket S.A., co oznacza faktyczny brak zdolności Emitenta do kierowania polityką finansową i operacyjną tej jednostki. W związku z powyższym Zarząd LSI Software S.A. przyjął do konsolidacji metodą praw własności ostatni zatwierdzony przez BluePocket S.A. wynik finansowy za okres 01.01-30.09.2014. W roku 2016 BluePocket S.A. nie była objęta konsolidacją i nie będzie do chwili odzyskania zdolności do kierowania polityką finansową i operacyjną tej jednostki przez LSI Software S.A.
X. INFORMACJE O ISTOTNYCH TRANSAKCJACH ZAWARTYCH PRZEZ EMITENTA LUB JEDNOSTKĘ OD NIEGO ZALEŻNĄ Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI NA INNYCH WARUNKACH NIŻ RYNKOWE
Emitent zawiera transakcje kupna / sprzedaży z wszystkimi podmiotami powiązanymi. Transakcje odbywają się na warunkach rynkowych stosowanych dla transakcji z innymi podmiotami.
XI. INFORMACJE O ZACIĄGNIĘTYCH I WYPOWIEDZIANYCH W DANYM ROKU OBROTOWYM UMOWACH DOTYCZĄCYCH KREDYTÓW I POŻYCZEK
W 2016 roku Emitent dokonał przedłużenia na kolejny okres umowy kredytu obrotowego w rachunku bieżącym w wysokości 1.500 tys. zł. Informacje o pozostałych umowach ujawniono w notach do sprawozdania finansowego.
Z kolei jednostka zależna Softech Sp. z o.o. przedłużyła o kolejny rok umowę kredytu obrotowego w rachunku bieżącym w wysokości 500 tys. zł w mBank S.A. – oprocentowanie WIBOR + marża banku.
XII. INFORMACJE O UDZIELONYCH W DANYM ROKU OBROTOWYM POŻYCZKACH, W TYM UDZIELONYCH JEDNOSTKOM POWIĄZANYM
W dniu 26 lutego 2016 roku LSI Software S.A. udzieliła Panu Grzegorzowi Siewierze – Przewodniczącemu Rady Nadzorczej – pożyczki w wysokości 240 tys. zł. Zwrot pożyczki nastąpi w terminie do dnia 28 lutego 2018 r. Pożyczka ta stanowi długoterminowe aktywo finansowe.
XIII. INFORMACJE O UDZIELONYCH I OTRZYMANYCH W DANYM ROKU OBROTOWYM PORĘCZENIACH I GWARANCJACH, W TYM PODMIOTOM POWIĄZANYM
Emitent udzielił ponownie poręczenia do wysokości 750 tys. zł odnowionej umowy kredytu w rachunku bieżącym zawartej przez Softech Sp. z o.o. w dniu 25 października 2011 roku z mBank S.A.
Ponadto Spółka udzieliła gwarancji dobrego wykonania umowy następującym podmiotom spoza Grupy Kapitałowej:
-
- Spółka Celowa Wałbrzyskie Centrum Sportowo Rekreacyjne ''AQUA-ZDRÓJ" Spółka z o.o. w wysokości 114,1 tys. zł z datą ważności 23 listopada 2016 r.
-
- SNEF Polska Sp. z o.o. w wysokości 34,4 tys. zł z datą ważności 20 sierpnia 2017 r.
-
- Domy Wczasowe WAM Sp. z o.o. w wysokości 28,8 tys. zł z datą ważności do dnia 31 marca 2016 r.
Z kolei Softech Sp. z o.o. udzieliła gwarancji terminowej zapłaty na rzecz POSIFLEX TECHNOLOGY INC o wartości 300 tys. USD z data ważności do dnia 31 grudnia 2016 r.
XIV. WYKORZYSTANIE WPŁYWÓW Z EMISJI
Prezentowana w latach ubiegłych.
XV. OBJAŚNIENIE RÓŻNIC POMIĘDZY WYNIKAMI FINANSOWYMI A WCZEŚNIEJ PUBLIKOWANYMI PROGNOZAMI WYNIKÓW ZA DANY ROK
Nie publikowano prognoz wyników roku 2016.
XVI. CHARAKTERYSTYKA STRUKTURY AKTYWÓW I PASYWÓW SKONSOLIDOWANEGO BILANSU Z PUNKTU WIDZENIA PŁYNNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA
Analiza struktury zobowiązań krótkoterminowych w połączeniu z rezerwami krótkoterminowymi oraz z drugiej strony należności krótkoterminowych wraz ze stanem środków pieniężnych wykazuje zrównoważanie wielkości według stanu na koniec roku. Posiadane środki pieniężne oraz wsparcie w postaci niewykorzystanego kredytu obrotowego stanowią istotne zabezpieczenie płynności finansowej Grupy oraz zabezpieczenie dalszego stabilnego rozwoju.
XVII. WAŻNIEJSZE ZDARZENIA MAJĄCE ZNACZĄCY WPŁYW NA DZIAŁALNOŚĆ ORAZ WYNIKI FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA W ROKU OBROTOWYM LUB KTÓRYCH WPŁYW JEST MOŻLIWY W NASTĘPNYCH LATACH
W dniu 1 lutego 2017 r., w wyniku negocjacji prowadzonych z Panem Maciejem i Leszkiem Guzowskim oraz Markiem Pawlakiem, LSI Software S.A. nabyła 204 udziały Przedsiębiorstwa Projektowo – Wdrożeniowego "GiP" Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, które stanowią 100% udziału w kapitale zakładowym "GiP" Sp. z o.o. oraz taki sam udział procentowy głosów na zgromadzeniu wspólników. "GiP" Sp. z o.o. jest jedną z najdłużej działających, polskich firm informatycznych, założoną w 1989 roku. Obecnie spółka ta posiada znaczne udziały w rynku hotelarskim (szacowane na ok. 11%) i rynku gastronomicznym. Nabycie 100% udziałów, spółki konkurującej dotychczas na rynku z rozwiązaniami LSI Software S.A., pozwoli na konsolidację wielu obszarów działania oraz poszerzenie dotychczasowego portfolio produktów Grupy Kapitałowej o kolejne innowacyjne rozwiązania, które cechują się dużym potencjałem wzrostów zwłaszcza w systemach inteligentnego budynku - BMS.
Pozyskanie nowych produktów z "GiP" Sp. z o.o. pozwoli również na ograniczenie planowanych nakładów na rozwój oprogramowania LSI Software S.A. w kwocie nie mniejszej niż 2,0 mln zł, a wysokość rocznych efektów synergii szacowana jest na minimum 1,0 mln zł. Wartość EBITDA przejmowanej spółki za ostatni zamknięty okres sprawozdawczy wyniosła 0,85 mln zł.
W ocenie Zarządu zawarcie powyższej transakcji daje silne podstawy do zwiększenia dynamiki wzrostów przychodów oraz rentowności Grupy Kapitałowej w kolejnych okresach. Oferta produktowa nowej spółki zależnej będzie również dodatkowym bodźcem do zintensyfikowania działań związanych z internacjonalizacją działalności Emitenta poprzez ekspansję na kolejne rynki europejskie.
XVIII. OPIS STRUKTURY GŁÓWNYCH LOKAT KAPITAŁOWYCH LUB GŁÓWNYCH INWESTYCJI KAPITAŁOWYCH DOKONANYCH W RAMACH GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA W DANYM ROKU OBROTOWYM
Ujawniono w punkcie 9 Sprawozdania z działalności Grupy Kapitałowej.
XIX. OPIS ORGANIZACJI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZE WSKAZANIEM JEDNOSTEK PODLEGAJĄCYCH KONSOLIDACJI ORAZ OPIS ZMIAN W ORGANIZACJI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA WRAZ Z PODANIEM ICH PRZYCZYN
Skład Grupy ujawniono w punkcie 9 Sprawozdania z działalności Grupy Kapitałowej.
Jednostki zostały objęte konsolidacją metodą pełną za wyjątkiem BluePocket S.A., która podlegała w 2014 roku konsolidacji metodą praw własności, a w roku 2015 została wyłączona z konsolidacji.
Nie występują jednostki powiązane wyłączone z konsolidacji.
W dniu 16 czerwca 2015 r. LSI Software S.A. oraz Softech sp. z o.o. zbyły wszystkie posiadane udziały w LMS Online Sp. z o.o. w związku z czym podmiot ten przestał wchodzić w skład Grupy Kapitałowej.
XX. CHARAKTERYSTYKA POLITYKI W ZAKRESIE KIERUNKÓW ROZWOJU GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA
W wyniku dokonanej akwizycji Spółki Softech sp. z o.o., zgodnie z szacunkowymi danymi grupa kapitałowa LSI Software obsługuje obecnie ponad 70% rynku gastronomicznego. Jednocześnie LSI Software S.A. uzyskała dostęp do kanału dystrybucji produktów i usług ponad 300 aktywnych partnerów spółki Softech (w tym zagranicznych). Możliwe jest także istotne rozszerzenie oferty tych partnerów o nowotworzone rozwiązania.
Podstawę szybszego wzrostu na rynku krajowym LSI Software S.A. upatruje również w zawartej w dniu 1 lutego 2017 roku umowie nabycia 100% udziałów Przedsiębiorstwa Projektowo – Wdrożeniowego "GiP" Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. "GiP" Sp. z o.o. jest jedną z najdłużej działających, polskich firm informatycznych, założoną w 1989 roku. Obecnie spółka ta posiada znaczne udziały w rynku hotelarskim (szacowane na ok. 11%) i rynku gastronomicznym. Nabycie 100% udziałów, spółki konkurującej dotychczas na rynku z rozwiązaniami LSI Software S.A., pozwoli na konsolidację wielu obszarów działania oraz poszerzenie dotychczasowego portfolio produktów Grupy Kapitałowej o kolejne innowacyjne rozwiązania, które cechują się dużym potencjałem wzrostów zwłaszcza w systemach inteligentnego budynku - BMS.
Pozyskanie nowych produktów z "GiP" Sp. z o.o. pozwoli również na ograniczenie planowanych nakładów na rozwój oprogramowania LSI Software S.A. w kwocie nie mniejszej niż 2,0 mln zł, a wysokość rocznych efektów synergii szacowana jest na minimum 1,0 mln zł. Wartość EBITDA przejmowanej spółki za ostatni zamknięty okres sprawozdawczy wyniosła 0,85 mln zł.
W ocenie Zarządu zawarcie powyższej transakcji daje silne podstawy do zwiększenia dynamiki wzrostów przychodów oraz rentowności Grupy Kapitałowej w kolejnych okresach, czego potwierdzeniem są prognozowane wyniki Grupy Kapitałowej po pierwszym kwartale 2017 roku. Oferta produktowa nowej spółki zależnej będzie również dodatkowym bodźcem do zintensyfikowania działań związanych z internacjonalizacją działalności Emitenta poprzez ekspansję na kolejne rynki europejskie.
Ponadto Emitent utworzył w 2016 roku kolejne oddziały w Szczecinie, Białymstoku i Rzeszowie obsługujące nowe obszary Polski i planuje otworzenie w 2017 roku jeszcze jednego oddziału. Działania te mają na celu poszerzenie zasięgu działania Grupy na terenie Polski oraz głębszą penetrację obsługiwanych rynków, co w ocenie Zarządu powinno również przynieść efekty wzmacniające dynamikę wzrostów sprzedaży.
W chwili obecnej Emitent kontynuuje działania mające na celu wprowadzenie produktów spółek z Grupy na rynki zagraniczne w oparciu o lokalnych dystrybutorów lub poprzez samodzielne działania handlowe. Efektem tych działań jest zawiązanie w dniu 13 września 2016 roku nowej spółki zależnej o nazwie LSI Software s.r.o. obsługującej rynek czeski i słowacki w zakresie rozwiązań gastronomicznych, a docelowo również hotelowych wraz z retailem. Pierwsze miesiące funkcjonowania nowego podmiotu oraz wprowadzane obecnie na czeskim rynku zmiany fiskalne dotyczące systemów rejestracji sprzedaży, dają podstawy do oczekiwania stosunkowo szybkiego wzrostu sprzedaży na tym rynku, co powinno mieć wymierny wpływ na wyniki finansowe Grupy w ciągu najbliższych kwartałów. Jednocześnie w związku rozwojem sieci dystrybucyjnej POSitive® Cinema (dawniej POSitive® Show) Grupa pozyskała na początku 2017 roku nowego dystrybutora na kraje Ameryki Południowej, a w chwili obecnej jest w trakcie zawiązywania nowej spółki zależnej,
której celem będzie wprowadzenie tego produktu na rynki Ameryki Północnej, a docelowo wprowadzenie również pozostałych
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE Raport roczny za rok 2016. Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
rozwiązań Grupy skierowanych dla branży gastronomicznej i hotelowej. W 2016 roku LSI Software S.A. nawiązało również współpracę z partnerem z branży kinowej, wraz z którym pozyskuje klientów z Europy Zachodniej i Wschodniej.
Ponadto Softech Sp. z o.o. z początkiem 2016 roku rozpoczęła stałe dostawy towarów dla klientów z innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, co ma bezpośredni wpływ na zwiększenie dotychczasowej dynamiki wzrostów sprzedaży tejże Spółki.
Emitent wziął również udział w imprezach targowych poza granicami Polski w celu wypromowania obecnych jak i nowotworzonych grup produktowych, których premiery rynkowe przewidziane były na ten rok. Jako pierwszy oficjalnie wprowadzony na rynek został system POSitive® Cinema, którego premiera rynkowa miała miejsce w trakcie międzynarodowych targów branży kinowej CineEurope (CCIB) w czerwcu 2016 roku w Barcelonie. Po czerwcowej premierze LSI Software brało również udział w targach branży kinowej organizowanych w Odessie oraz Sankt Petersburgu (Kino Expo), dzięki czemu nowe rozwiązanie Spółki zostało zaprezentowane również potencjalnym nabywcom z rynków Europy Wschodniej i Azji. Ostatnia impreza targowa, w której LSI Software S.A. wzięła udział to targi CinemaCon w Las Vegas, które odbyły się w marcu 2017 roku i pozwoliły na zaprezentowanie oferowanego rozwiązania klientom z całego świata w tym sieciom kinowym działającym w Stanach Zjednoczonych.
POSitive® Cinema mimo krótkiego okresu istnienia, już w chwili obecnej cieszy się ogromnym zainteresowaniem branży kinowej, co w ocenie Zarządu, będzie miało wymierny wpływ na wyniki finansowe Spółki w 2017 roku. Jednocześnie wskazać należy, że z chwilą zawarcia umowy z Cinema 3D S.A. Emitent osiągnął 75% udział w rynku największych sieci kinowych w Polsce.
Ponadto Zarząd Spółki podejmuje działania mające na celu zwiększenie udziałów rynkowych Grupy w poszczególnych branżach poprzez bezpośrednie akwizycje lub inwestycje w nowe produkty. W związku z tym Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w dniu 27 czerwca 2015 roku podjęło uchwałę dotyczącą zmiany statutu Spółki w zakresie upoważnienia Zarządu do podwyższenia kapitału w ramach realizacji procedury podwyższenia kapitału docelowego. Biorąc jednak pod uwagę znaczne zasoby środków pieniężnych oraz niski poziom zadłużenia Grupy, Zarząd zakłada finansowanie transakcji środkami własnymi oraz kredytem bankowym w celu uniknięcia rozwodnienia kapitału podstawowego obecnych akcjonariuszy.
Kierunki rozwoju Emitenta związane będą również z pozyskiwaniem przez niego środków z Funduszy Europejskich na lata 2014 - 2020, o które w chwili obecnej spółki z Grupy Kapitałowej aplikują. Środki unijne, w ocenie Zarządu, powinny również zwiększyć sprzedaż Spółki w związku ze wzrostem nakładów inwestycyjnych podmiotów z branż obsługiwanych przez Grupę.
Powyższe kierunki rozwoju, jak i silne fundamenty finansowe działalności Grupy Kapitałowej będącej liderem rynkowym w swojej branży, tworzą stabilne podstawy do dalszego, organicznego rozwoju zarówno LSI Software S.A. jak i jej spółek zależnych.
XXI. OCENA ZARZĄDZANIA ZASOBAMI FINANSOWYMI
Opisano w punkcie 2 Sprawozdania z działalności Grupy Kapitałowej.
XXII. OCENA MOŻLIWOŚCI REALIZACJI ZAMIERZEŃ INWESTYCYJNYCH, W TYM INWESTYCJI KAPITAŁOWYCH
Planowane na 2016 rok wydatki inwestycyjne będą finansowane ze środków własnych oraz ze środków Unii Europejskiej pozyskanych przez Grupę. Emitent nie wyklucza również ponownego pozyskania kapitału z funduszy Venture Capital.
Ponadto Zarząd Spółki podejmuje działania mające na celu zwiększenie udziałów rynkowych Grupy w poszczególnych branżach poprzez bezpośrednie akwizycje lub inwestycje w nowe produkty. W związku z tym Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w dniu 27 czerwca 2015 roku podjęło uchwałę dotyczącą zmiany statutu Spółki w zakresie upoważnienia Zarządu do podwyższenia kapitału w ramach realizacji procedury podwyższenia kapitału docelowego. Emitent nie wyklucza jednak finansowania transakcji środkami własnymi oraz kredytem bankowym w celu uniknięcia rozwodnienia kapitału podstawowego obecnych akcjonariuszy, analogicznie jak miało to miejsce przy nabyciu udziałów PPW "GiP" Sp. z o.o.
XXIII. OCENA CZYNNIKÓW I NIETYPOWYCH ZDARZEŃ MAJĄCYCH WPŁYW NA WYNIK Z DZIAŁALNOŚCI ZA ROK OBROTOWY
W ocenie Zarządu w roku 2016 nie wystąpiły nietypowe zjawiska mające wpływ na wyniki działalności Grupy Kapitałowej.
XXIV. CHARAKTERYSTYKA ZEWNĘTRZNYCH I WEWNĘTRZNYCH CZYNNIKÓW ISTOTNYCH DLA ROZWOJU PRZEDSIĘBIORSTWA ORAZ OPIS PERSPEKTYW ROZWOJU W NASTĘPNYM ROKU OBROTOWYM
Czynniki zewnętrzne
Koniunktura gospodarcza:
Polska sytuacja gospodarcza postrzegana jest jako jedna z najciekawszych w regionie i rokująca na utrzymanie dodatnich przyrostów PKB oraz dalsze korzystne perspektywy rozwoju.
Konkurencja:
Spółka zalicza się do liderów w swojej branży, co przy konsekwentnej polityce rozwoju i dywersyfikacji z pewnością pozwoli dalej konkurować z powodzeniem z innymi graczami na rynku.
Czynniki wewnętrzne
Organizacja Grupy Kapitałowej.
Kreacja grupy kapitałowej LSI pozwala na prowadzenie dalszej działalności poprzez zintensyfikowany rozwój wewnętrzny posiadanych podmiotów.
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE Raport roczny za rok 2016. Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Perspektywy rozwoju Grupy
Realizowana strategia rozwoju Grupy Kapitałowej zmierzająca do umacniania pozycji stabilnego i uznanego producenta oprogramowania zakłada dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa na kilku płaszczyznach jego działania. Emitent oczekuje, że rok 2017 będzie okresem znacznego przyspieszenia dynamiki wzrostu Grupy zarówno na rynku krajowym jak i rynkach zagranicznych. Podstawę szybszego wzrostu na rynku krajowym LSI Software S.A. upatruje głównie w zawartej w dniu 1 lutego 2017 roku umowie nabycia 100% udziałów Przedsiębiorstwa Projektowo – Wdrożeniowego "GiP" Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. "GiP" Sp. z o.o. jest jedną z najdłużej działających, polskich firm informatycznych, założoną w 1989 roku. Obecnie spółka ta posiada znaczne udziały w rynku hotelarskim (szacowane na ok. 11%) i rynku gastronomicznym. Nabycie 100% udziałów, spółki konkurującej dotychczas na rynku z rozwiązaniami LSI Software S.A., pozwoli na konsolidację wielu obszarów działania oraz poszerzenie dotychczasowego portfolio produktów Grupy Kapitałowej o kolejne innowacyjne rozwiązania, które cechują się dużym potencjałem wzrostów zwłaszcza w systemach inteligentnego budynku - BMS.
Pozyskanie nowych produktów z "GiP" Sp. z o.o. pozwoli również na ograniczenie planowanych nakładów na rozwój oprogramowania LSI Software S.A. w kwocie nie mniejszej niż 2,0 mln zł, a wysokość rocznych efektów synergii szacowana jest na minimum 1,0 mln zł. Wartość EBITDA przejmowanej spółki za ostatni zamknięty okres sprawozdawczy wyniosła 0,85 mln zł.
W ocenie Zarządu zawarcie powyższej transakcji daje silne podstawy do zwiększenia dynamiki wzrostów przychodów oraz rentowności Grupy Kapitałowej w kolejnych okresach, czego potwierdzeniem są prognozowane wyniki Grupy Kapitałowej po pierwszym kwartale 2017 roku. Oferta produktowa nowej spółki zależnej będzie również dodatkowym bodźcem do zintensyfikowania działań związanych z internacjonalizacją działalności Emitenta poprzez ekspansję na kolejne rynki europejskie.
Ponadto Emitent utworzył w 2016 roku kolejne oddziały w Szczecinie, Białymstoku i Rzeszowie obsługujące nowe obszary Polski i planuje otworzenie w 2017 roku jeszcze jednego oddziału. Działania te mają na celu poszerzenie zasięgu działania Grupy na terenie Polski oraz głębszą penetrację obsługiwanych rynków, co w ocenie Zarządu powinno również przynieść efekty wzmacniające dynamikę wzrostów sprzedaży.
W chwili obecnej Zarząd kontynuuje działania mające na celu wprowadzenie produktów spółek z Grupy na rynki zagraniczne w oparciu o lokalnych dystrybutorów lub poprzez samodzielne działania handlowe. Efektem tych działań jest zawiązanie w dniu 13 września 2016 roku nowej spółki zależnej o nazwie LSI Software s.r.o. obsługującej rynek czeski i słowacki w zakresie rozwiązań gastronomicznych, a docelowo również hotelowych wraz z retailem. Pierwsze miesiące funkcjonowania nowego podmiotu oraz wprowadzane obecnie na czeskim rynku zmiany fiskalne dotyczące systemów rejestracji sprzedaży, dają podstawy do oczekiwania stosunkowo szybkiego wzrostu sprzedaży na tym rynku, co powinno mieć wymierny wpływ na wyniki finansowe Grupy w ciągu najbliższych kwartałów.
Jednocześnie w związku rozwojem sieci dystrybucyjnej POSitive® Cinema (dawniej POSitive® Show) Grupa pozyskała na początku 2017 roku nowego dystrybutora na kraje Ameryki Południowej, a w chwili obecnej jest w trakcie zawiązywania nowej spółki zależnej, której celem będzie wprowadzenie tego produktu na rynki Ameryki Północnej, a docelowo wprowadzenie również pozostałych rozwiązań Grupy skierowanych dla branży gastronomicznej i hotelowej. W 2016 roku LSI Software S.A. nawiązało również współpracę z partnerem z branży kinowej, wraz z którym pozyskuje klientów z Europy Zachodniej i Wschodniej.
Ponadto Softech Sp. z o.o. z początkiem 2016 roku rozpoczęła stałe dostawy towarów dla klientów z innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, co ma bezpośredni wpływ na zwiększenie dotychczasowej dynamiki wzrostów sprzedaży tejże Spółki.
Emitent wziął również udział w imprezach targowych poza granicami Polski w celu wypromowania obecnych jak i nowotworzonych grup produktowych, których premiery rynkowe przewidziane były na ten rok. Jako pierwszy oficjalnie wprowadzony na rynek został system POSitive® Cinema, którego premiera rynkowa miała miejsce w trakcie międzynarodowych targów branży kinowej CineEurope (CCIB) w czerwcu 2016 roku w Barcelonie. Po czerwcowej premierze LSI Software brało również udział w targach branży kinowej organizowanych w Odessie oraz Sankt Petersburgu (Kino Expo), dzięki czemu nowe rozwiązanie Spółki zostało zaprezentowane również potencjalnym nabywcom z rynków Europy Wschodniej i Azji. Ostatnia impreza targowa, w której LSI Software S.A. wzięła udział to targi CinemaCon w Las Vegas, które odbyły się w marcu 2017 roku i pozwoliły na zaprezentowanie oferowanego rozwiązania klientom z całego świata w tym sieciom kinowym działającym w Stanach Zjednoczonych.
POSitive® Cinema mimo krótkiego okresu istnienia, już w chwili obecnej cieszy się ogromnym zainteresowaniem branży kinowej, co w ocenie Zarządu, będzie miało wymierny wpływ na wyniki finansowe Spółki w 2017 roku. Jednocześnie wskazać należy, że z chwilą zawarcia umowy z Cinema 3D S.A. Emitent osiągnął 75% udział w rynku największych sieci kinowych w Polsce.
Ponadto Zarząd Spółki podejmuje działania mające na celu zwiększenie udziałów rynkowych Grupy w poszczególnych branżach poprzez bezpośrednie akwizycje lub inwestycje w nowe produkty. W związku z tym Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w dniu 27 czerwca 2015 roku podjęło uchwałę dotyczącą zmiany statutu Spółki w zakresie upoważnienia Zarządu do podwyższenia kapitału w ramach realizacji procedury podwyższenia kapitału docelowego. Biorąc jednak pod uwagę znaczne zasoby środków pieniężnych oraz niski poziom zadłużenia Grupy Zarząd zakłada finansowanie transakcji środkami własnymi oraz kredytem bankowym w celu uniknięcia rozwodnienia kapitału podstawowego obecnych akcjonariuszy, tak jak miało to już miejsce w przypadku nabycia udziałów GiP Sp. z o.o.
Perspektywy rozwoju Grupy są również wzmacniane w efekcie pozyskania przez nią środków z Funduszy Europejskich na lata 2014 - 2020, o które spółki z Grupy Kapitałowej aplikują. LSI Software S.A. podpisało między innymi umowę o dofinansowanie działań związanych z internacjonalizacją przedsiębiorstwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Działania te mają doprowadzić do ekspansji oferty Grupy na rynki zagraniczne.
Ponadto środki unijne, w ocenie Zarządu, powinny również zwiększyć sprzedaż Spółki w związku ze wzrostem nakładów inwestycyjnych podmiotów z branż obsługiwanych przez Grupę.
Realizacja powyższych kierunków rozwoju, jak i silne fundamenty finansowe działalności Grupy Kapitałowej będącej liderem rynkowym w swojej branży, tworzą stabilne podstawy do dalszego, organicznego rozwoju zarówno LSI Software S.A. jak i jej spółek zależnych.
XXV. ZMIANY W PODSTAWOWYCH ZASADACH ZARZĄDZANIA PRZEDSIĘBIORSTWEM EMITENTA I GRUPĄ KAPITAŁOWĄ
Zarząd LSI Software S.A. konsekwentnie realizuje swoją politykę zarządzania stawiając na jej jakość i efektywność. Następuje ciągłe doskonalenie procedur mające na celu zoptymalizowanie procesu zarządzania i efektywny przepływ informacji w Spółce i w Grupie Kapitałowej oraz wymianę informacji z najbliższym otoczeniem.
XXVI. UMOWY ZAWARTE Z OSOBAMI ZARZĄDZAJĄCYMI PRZEWIDUJĄCE REKOMPENSATĘ W PRZYPADKU ICH REZYGNACJI LUB ZWOLNIENIA Z ZAJMOWANEGO STANOWISKA
Nie dotyczy.
XXVII. WARTOŚĆ WYNAGRODZEŃ, NAGRÓD I KORZYŚCI ZARZĄDU I RADY NADZORCZEJ
Informacje o wysokości wynagrodzeń członków Zarządu i Rady Nadzorczej zawarte są w nocie 49 i 50 Skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
XXVIII. OKREŚLENIE ŁĄCZNEJ LICZBY I WARTOŚCI AKCJI BĘDĄCYCH W POSIADANIU OSÓB ZARZĄDZAJĄCYCH I NADZORUJĄCYCH
| Michał Czwojdziński (Członek Zarządu) | 19 000 | 19 000 |
|---|---|---|
| Grzegorz Siewiera | 1 000 000 | 1 000 000 |
| (Przewodniczący Rady Nadzorczej) | ||
| Krzysztof Wolski | 1 000 | 1 000 |
| (Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej) |
XXIX. INFORMACJE O UMOWACH MOGĄCYCH W PRZYSZŁOŚCI SPOWODOWAĆ ZMIANY W STRUKTURZE KAPITAŁU AKCYJNEGO
Według stanu wiedzy Zarządu na dzień publikacji niniejszego sprawozdania nie istnieją żadne umowy, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w strukturze kapitału akcyjnego.
XXX. INFORMACJA O SYSTEMIE KONTROLI PROGRAMÓW AKCJI PRACOWNICZYCH
Nie dotyczy.
XXXI. INFORMACJE O PODMIOCIE UPRAWNIONYM DO BADANIA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH
Rada Nadzorcza Spółki LSI Software S.A. wybrała:
-
PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. jako podmiot uprawniony do badania i przeglądu sprawozdania finansowego za rok 2016 – umowa z dnia 18 lipca 2016.
-
PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. w Warszawie jako podmiot uprawniony do badania sprawozdania finansowego za 2015 rok- umowa z dnia 01-06-2015.
Łączne wynagrodzenie wynikające z umowy z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych należne lub wypłacone zostało wykazane w poniższej tabeli:
| 2015 rok | 2015 rok | |
|---|---|---|
| Przegląd oraz badanie dotyczące roku obrotowego (jednostkowe i skonsolidowane) |
30 | 30 |
| Za usługi doradztwa podatkowego | 20 | 0 |
| Razem | 50 | 30 |
XXXII. OPIS ISTOTNYCH POZYCJI POZABILANSOWYCH W UJĘCIU PODMIOTOWYM, PRZEDMIOTOWYM I WARTOŚCIOWYM
Opis istotnych pozycji pozabilansowych w ujęciu podmiotowym, przedmiotowym i wartościowym został przedstawiony w nocie 40 w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy LSI Software za rok zakończony dnia 31 grudnia 2016 roku.
GRUPA KAPITAŁOWA LSI SOFTWARE Raport roczny za rok 2016. Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy (wszystkie kwoty podane są w tys. złotych o ile nie podano inaczej)
Sporządził: Zarząd: Bartłomiej Grduszak Bartłomiej Grduszak Dariusz Górski Michał Czwojdziński Henryk Nester
Łódź, dnia 28.04.2017 roku
Grzegorz Strąk