AI assistant
LPP S.A. — Annual Report 2018
Apr 11, 2019
5690_rns_2019-04-11_6e245539-0a28-47b9-aed6-d52a8008b9c2.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
LPP SA JEDNOSTKOWY ROCZNY RAPORT ZA 2018 ROK

SPIS TREŚCI
01. List Prezesa Zarządu do Akcjonariuszy / 4
02. Sprawozdanie Zarządu z działalności GK LPP SA z oświadczeniem o stosowaniu zasad Ładu Korporacyjnego za 2018 rok / 8
03. Wybrane dane fi nansowe LPP SA / 72
04. Jednostkowe sprawozdanie fi nansowe LPP SA / 76
05. Oświadczenia Zarządu / 146
06. Oświadczenie i ocena Rady Nadzorczej / 152
01. List Prezesa Zarządu do Akcjonariuszy / 4
02.
Sprawozdanie Zarządu z działalności GK LPP SA z oświadczeniem o stosowaniu zasad Ładu Korporacyjnego za 2018 rok / 8
(z uwzględnieniem wymogów ujawnień dla Sprawozdania z działalności Jednostki Dominującej za ww. okres)
Wprowadzenie / 10
O nas / 11
Kim jesteśmy / 11 Jak działamy jako Grupa Kapitałowa / 13 Nasze portfolio / 15 Nasz model biznesowy / 21 Nasi dostawcy / 23 Nasi odbiorcy / 24 Nasza obecność na rynkach / 25 Najważniejsze dla nas wydarzenia w 2018 roku / 27
Nasza sytuacja finansowa i wyniki za 2018 / 29
Liczba naszych sklepów i powierzchni handlowej / 29 Sprzedaż naszych poszczególnych marek / 30 Nasza sprzedaż w sklepach porównywalnych / 30 Sprzedaż internetowa / 30 Nasze przychody ze sprzedaży wg. krajów i regionów / 31 Sprzedaż detaliczna na m2 / 32 Koszty działalności operacyjnej / 32 Inwestycje kapitałowe i wydatki inwestycyjne / 33 Zapasy / 33 Zadłużenie bilansowe i pozabilansowe / 33 Majątek (struktura naszych aktywów i pasywów) / 34 Podstawowe wielkości ekonomiczno-finansowe Grupy Kapitałowej oraz wybrane wskaźniki / 34 Wskaźniki rentowności / 36 Wskaźniki płynności / 36 Wskaźniki zarządzania majątkiem / 36 Czynniki i zdarzenia (w tym nietypowe) mające istotny wpływ na naszą działalność i sprawozdanie finansowe GK, w tym na osiągnięte zyski / 37 Podstawowe wielkości ekonomiczno-finansowe LPP (Spółki Matki) / 37 Instrumenty finansowe 38
Przyjęte cele i metody zarządzania ryzkiem finansowym / 39
Ryzyko płynności finansowej / 39 Ryzyko kredytowe / 39 Ryzyko udzielanych gwarancji / 39 Ryzyko stopy procentowej / 39 Ryzyko walutowe / 39
Zarządzanie zasobami finansowymi / 40
Zobowiązania kredytowe / 40 Nadwyżki finansowe / 40 Polityka cen transferowych oraz centralizacja zarządzania walutami / 40 Produkty finansowe / 40
Nasza strategia, plany, perspektywy i kierunki rozwoju / 41
Ekspansja poprzez marki / 41 Ekspansja zagraniczna i rozbudowa stacjonarnej sieci handlowej / 42 Ekspansja poprzez rozwój sklepów internetowych w poszczególnych krajach / 43 Nasze plany inwestycyjne / 45
Zarządzanie ryzykami / 46
Wewnętrzne czynniki ryzyka / 46 Zewnętrzne czynniki ryzyka / 49
Oświadczenie o stosowaniu zasad ładu
korporacyjnego / 51 Stosowane zasady ładu korporacyjnego / 51
Opis systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do
procesu sporządzania sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych / 53
Nasze akcje i nasi akcjonariusze / 55
Kto jest naszym właścicielem / 55 Informacje o umowach, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy / 56 Akcje własne / 56 Notowania naszych akcji / 56 Ograniczenia związane z akcjami oraz posiadacze specjalnych uprawnień kontrolnych / 57 Emisja papierów wartościowych − wykorzystanie wpływów z emisji papierów wartościowych w okresie objętym raportem / 57
Władze / 58
Nasz Zarząd / 58 Zasady powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz kompetencje Zarządu / 58 Umowy z osobami zarządzającymi przewidujące rekompensatę / 58 Wynagrodzenie osób zarządzających / 58 Nasza Rada Nadzorcza / 58 Wynagrodzenie osób nadzorujących / 59 Komitety Rady Nadzorczej / 59 Główne założenia polityki wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania / 60 Główne założenia polityki świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie dozwolonych usług niebędących badaniem / 62 WZA / 62
Opis zasad zmiany naszego statutu / 64
Opis polityki różnorodności stosowanej do organów administracyjnych, zarządzających i nadzorujących LPP w odniesieniu do aspektów takich jak wiek, płeć lub wykształcenie i doświadczenie zawodowe, cele tej polityki, sposób jej realizacji oraz skutki w danym okresie sprawozdawczym / 64
Informacje uzupełniające / 66
Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności LPP lub jednostki zależnej , ze wskazaniem przedmiotu postępowania, wartości przedmiotu sporu, daty wszczęcia postępowania, stron postępowania i stanowiska LPP / 66
Informacje o ważniejszych osiągnięciach w dziedzinie badań i rozwoju / 66
Informacje na temat prowadzonej polityki w zakresie działalności sponsoringowej, charytatywnej lub innej o zbliżonym charakterze / 68
Informacje o zawartych umowach znaczących, w tym umowach zawartych pomiędzy akcjonariuszami, umowach ubezpieczenia, współpracy / 70
Informacje o zaciągniętych i wypowiedzianych w danym roku obrotowym umowach dotyczących kredytów i pożyczek, z podaniem co najmniej ich kwoty, rodzaju i wysokości stopy procentowej, waluty i terminu wymagalności / 70
Informacje o udzielonych w danym roku obrotowym pożyczkach, w tym udzielonych podmiotom powiązanym emitenta, z podaniem co najmniej ich kwoty, rodzaju i wysokości stopy procentowej, waluty i terminu wymagalności / 71
Informacje o udzielonych i otrzymanych w danym roku obrotowym poręczeniach i gwarancjach, w tym udzielonych podmiotom powiązanym emitenta / 71
Informacje o transakcjach zawartych przez emitenta lub jednostkę od niego zależną z podmiotami powiązanymi na innych warunkach niż rynkowe, wraz z ich kwotami oraz informacjami określającymi charakter tych transakcji; obowiązek uznaje się za spełniony przez wskazanie miejsca zamieszczenia informacji w sprawozdaniu finansowym / 71
Informacje o systemie kontroli programów akcji pracowniczych / 71
Informacje na temat firmy audytorskiej dokonującej badań naszych sprawozdań finansowych / 71
Różnice pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi w raporcie rocznym a wcześniej publikowanymi prognozami wyników na dany rok / 71
03. Wybrane dane finansowe LPP SA / 72
04. Jednostkowe sprawozdanie finansowe LPP SA / 76
Wprowadzenie / 79
Wybrane dane finansowe Grupy Kapitałowej LPP SA
Sprawozdanie z całkowitych dochodów za rok zakończony dnia 31 grudnia 2018 roku / 80
Sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2018 roku / 81
Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za rok zakończony dnia 31 grudnia 2018 roku / 82
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych za rok zakończony dnia 31 grudnia 2018 roku / 83
Zasady (polityki) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające / 86
05. Oświadczenia Zarządu / 146
Oświadczenie w sprawie rzetelności sporządzenia sprawozdania finansowego / 148
Oświadczenie o podmiocie uprawnionym do badania sprawozdania finansowego / 149
Oświadczenie na temat informacji niefinansowych / 150
06. Oświadczenie i ocena Rady Nadzorczej / 152
Oświadczenie Rady Nadzorczej LPP SA w sprawie spełnienia wymogów ustawowych przez Komitet Audytu / 154
Ocena Rady Nadzorczej LPP SA / 155
Spis treści jednostkowego rocznego raportu za 2018 rok


Gdy przed rokiem oddawałem w Wasze ręce raport finansowy LPP, informując, że 2017 rok był najlepszym w historii naszej spółki, wiedziałem, że dużym wyzwaniem będzie powtórzenie takich rezultatów w kolejnym roku. Z tym większym zadowoleniem mogę Państwu przekazać, że tak ambitny plan udało się nam osiągnąć po raz kolejny z rzędu. Rok 2018 z całą pewnością możemy zaliczyć do udanych, bowiem nasza sprzedaż przewyższyła poziom ubiegłoroczny aż o 14% i zamknęła się wynikiem na poziomie ponad 8 mld PLN.
To efekt nie tylko ciężkiej pracy naszego zespołu, ale także przemyślanej strategii, którą skutecznie realizujemy. Dobrze przyjęte kolekcje naszych marek, ale również ambitny plan dalszej ekspansji zagranicznej, a przy tym konsekwentne pielęgnowanie potrzeb naszych klientów procentują. Dlatego w 2019 roku zamierzamy dalej podążać tak obraną drogą.
W minionym roku, zgodnie z tym co zapowiadaliśmy, marki LPP zadebiutowały na trzech kolejnych rynkach – w Izraelu, Słowenii oraz Kazachstanie. Otwarcie pierwszego salonu Reserved w Tel Awiwie w sierpniu ub. roku było naturalnym krokiem umocnienia obecności naszej flagowej marki na Bliskim Wschodzie. Pomimo, że rynek izraelski w branży retail nie należy do łatwych, ze względu na jego duże nasycenie oraz ograniczony dostęp do powierzchni handlowych, decyzja o debiucie na tym rynku okazała się trafna. Dlatego postanowiliśmy jeszcze w grudniu 2018 roku uruchomić kolejny salon Reserved również z kolekcją damską. Na tym jednak nasze zamierzenia się nie kończą i już dzisiaj mogę potwierdzić plan otwarcia w 2019 roku 5 nowych salonów Reserved m.in. w Jerozolimie, ale także kolejnego w Tel Awiwie.
W roku 2019 zamierzamy kontynuować naszą ekspansję zagraniczną i z dumą zaprezentować polską kreatywność w Bośni i Hercegowinie oraz w Finlandii. To oznaczać będzie, że kolekcje marek LPP dostępne już będą na 25 rynkach Europy, Azji i Afryki.
Jak pokazał nam miniony rok, ambitne plany rozwoju naszych brandów i możliwość eksportu polskiej myśli twórczej nawet na bardzo trudne rynki, jest dobrym kierunkiem działania. Jesienią minął rok od naszego debiutu w Wielkiej Brytanii. Podsumowanie naszej 12-miesięcznej obecności w stolicy europejskiej mody − Londynie, utwierdziło nas w przekonaniu, że polska moda jest w stanie skutecznie zainteresować odbiorców Europy Zachodniej. Sprzedaliśmy tam w ciągu roku ponad 700 tys. sztuk odzieży, co oznacza, że każdego miesiąca klienci brytyjscy kupowali średnio 54 tysiące naszych polskich produktów. Poprzeczkę zawiesiliśmy bardzo wysoko. Będziemy się starać, aby ją utrzymać na tym poziomie, dlatego rok 2018 zakończyliśmy równie ambitnie, prezentując klientom naszą pierwszą wspólną kolekcję stworzoną we współpracy z magazynem Vogue − źródłem inspiracji modowych dla klientów na całym świecie.
Szanowni Akcjonariusze,

szych czasach nasze salony nie mogą być jednorodne, a przenoszenie narzędzi z e-commerce do sklepów stacjonarnych, da nam podstawy do stworzenia nowej jakości w naszym segmencie. Dlatego odchodzimy od myślenia osobno o sprzedaży stacjonarnej i online. Dziś to dwie strony tej samej monety — sprzedaży wielokanałowej, czyli omnichannel. Na naszych oczach zachodzi prawdziwa rewolucja technologiczna, której jesteśmy nie tylko obserwatorami, ale aktywnymi twórcami.
Przed nami kolejne wyzwania. Przez cały miniony rok skutecznie pokazywaliśmy, że LPP to nie tylko polski producent odzieży, ale również świetnie prosperująca firma technologiczna. Dowiedliśmy, że LPP to świat fashion tech, który aktywnie tworzymy. W 2018 roku, jako pierwsza polska firma i jedna z nielicznych na świecie, podjęliśmy decyzję o wdrożeniu technologii RFID, która już niebawem pozwoli nam jeszcze efektywniej prowadzić naszą działalność, a przy tym lepiej poznawać potrzeby i oczekiwania naszych klientów. W projekty IT i e-commerce dla LPP zaangażowanych jest dziś aż 350 osób. Większość rozwiązań informatycznych tworzymy we własnym zakresie. To właśnie dzięki zaawansowanym systemom analitycznym opracowanym przez nasz kreatywny zespół specjalistów IT zrozumieliśmy, że w dzisiej-W połowie roku podjęliśmy decyzję o rozbudowie powierzchni magazynowej i budowie nowego centrum dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim o powierzchni aż 100 tys. m2. Już w roku 2022 zapewni ono aż 1000 nowych miejsc pracy w naszym kraju. Oprócz tego postanowiliśmy z końcem 2019 roku uruchomić magazyn pod Bukaresztem w Rumunii, dedykowany obsłudze logistycznej sprzedaży internetowej wszystkich marek należących do LPP. Docelowo realizowane będą z niego zamówienia na terenie całej Europy Południowo-Wschodniej. Zdajemy sobie sprawę, że rozwój naszej sieci stacjonarnej w Polsce i za granicą oraz ciągły wzrost udziału sprzedaży internetowej to wyzwania, które wymagają zaawansowanego technologicznie zaplecza logistycznego. Dlatego dalej zamierzamy je rozwijać dzięki naszemu utalentowanemu zespołowi i przemyślanym decyzjom inwestycyjnym.
To dobra droga do dalszego rozwoju. Potwierdzeniem tego niech będą osiągnięte przez nas wyniki. Przez cały 2018 rok niezmiennie notowaliśmy nie tylko dobrą sprzedaż tradycyjną, ale aż trzycyfrowe wzrosty sprzedaży internetowej, która w minionym roku wyniosła 712 mln PLN, tj. ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem. To nasza wspólna i konsekwentna praca pozwoliła nam wypracować zysk netto na poziomie 505 mln PLN, który w większości ponownie zainwestujemy, by móc dalej rozwijać naszą działalność i napędzać rodzimą gospodarkę. Mamy ambicję kontynuować naszą politykę ekspansji i rozwoju sieci handlowej, której powierzchnia tylko w ubiegłym roku wzrosła o kolejne 9% - do prawie 1,1 mln m2 należącej do 1765 sklepów. To też wymusza diametralny zwrot w rozwiązaniach logistycznych. Dlatego w 2018 roku wiele miejsca poświęciliśmy rozwojowi naszej sieci dystrybucji. Naturalną tego konsekwencją było podjęcie przeze mnie kroków w kierunku zabezpieczenia firmy, którą stworzyłem i zapewnienia jej oraz pracownikom bezpiecznej przyszłości. Dlatego w ubiegłym roku założyłem fundację rodzinną i przeniosłem do niej wszystkie moje aktywa. To daje mi pewność, że w długiej perspektywie, akcje LPP nie będą mogły być sprzedane, czy przejęte przez obcy kapitał, a siła LPP będzie mogła bez przeszkód być budowana w obecnym duchu przez kolejne pokolenia. Mam głębokie przekonanie, że jest to dobry krok w przyszłość, który pozwoli LPP pozostać na zawsze firmą pielęgnującą jak dziś - dobre wartości oraz przynoszącą nam wszystkim dumę z polskiej przedsiębiorczości i kreatywności ludzi ją tworzących. Marek Piechocki Prezes Zarządu LPP SA
Jesteśmy dumni, że polska firma odzieżowa, a przede wszystkim polska myśl twórcza mogą być skutecznymi narzędziami dobrej promocji polskiej gospodarki na świecie. Dziś bowiem powierzchnia naszych salonów poza granicami kraju przewyższa już tę w Polsce, a realizowana przez nas sprzedaż na rynkach zagranicznych wynosi przeszło 3,8 mld PLN. Na tym nie zamierzamy poprzestać.
SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GK LPP SA Z OŚWIADCZENIEM O STOSOWANIU ZASAD ŁADU KORPORACYJNEGO ZA 2018 ROK (Z UWZGLĘDNIENIEM WYMOGÓW UJAWNIEŃ DLA SPRAWOZDANIA
Z DZIAŁALNOŚCI JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ ZA WW. OKRES)

WPROWADZENIE
Niniejsze Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej LPP za 2018 roku zawiera informacje, których zakres został określony w § 70-71 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych […] (Rozporządzenie).
Na podstawie §71 ust. 8 Rozporządzenia w ramach niniejszego sprawozdania zamieszczone zostały również ujawnienia informacji wymagane dla Sprawozdania z działalności Jednostki Dominującej o którym mowa w §70 ust. 1 pkt 4 Rozporządzenia.
O NAS
KIM JESTEŚMY
LPP to polskie, rodzinne przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem, produkcją i dystrybucją odzieży. Posiadamy prawie 30-letnie doświadczenie w branży odzieżowej. Nasza sieć sprzedaży obejmuje całą Polskę, kraje Europy Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Bałkany i Bliski Wschód. Naszym klientom odwiedzającym salony stacjonarne oraz on-line oferujemy odzież, akcesoria i obuwie pięciu naszych marek: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Każda z tych marek posiada odmienną grupę docelową oraz inny charakter.
Choć działamy na 23 rynkach, w Polsce powstają koncepcje naszych marek oraz całość naszych


GDAŃSK
Główna siedziba LPP. Tu powstają projekty kolekcji Reserved, Cropp i Sinsay. W Gdańsku zarząd LPP podejmuje decyzje najważniejsze dla funkcjonowania i rozwoju fi rmy, w tym miejscu zlokalizowane są także wszystkie kluczowe departamenty fi rmy. Pracuje tutaj ponad 1 600 osób.
kolekcji, tutaj też zapadają wszystkie strategiczne decyzje. Sercem naszej organizacji jest lokalizacja w Gdańsku, gdzie zaczęła się nasza historia. Posiadamy też biura w Krakowie, Warszawie, w Szanghaju i Dhace.
Nasz zespół liczy łącznie ponad 25 tysięcy osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy i Azji. Koncentrujemy się na dopasowaniu kultury organizacyjnej, aktywności i sposobów komunikacji oraz zarządzania do międzynarodowego środowiska pracy. Otwartość, różnorodność, odpowiedzialność za wspólny rozwój, a także wzajemny szacunek tworzą unikalną kulturę LPP.
DHAKA
W 2015 roku uruchomiliśmy nasze biuro przedstawicielskie LPP w stolicy Bangladeszu – Dhace. Prawie 40 osób tam zatrudnionych jest odpowiedzialna za koordynację i nadzór produkcji naszych kolekcji w tamtejszych fabrykach. Ważnym zadaniem naszych pracowników jest także audyt zakładów produkcyjnych, z którymi współpracujemy, pod kątem odpowiednich warunków pracy i przestrzegania praw człowieka.
SZANGHAJ
Nasze azjatyckie biuro w Szanghaju działa od 1997 roku, obecnie pracuje tam 120 osób. Pracownicy placówki odpowiedzialni są m.in. za pozyskiwanie dostawców, wsparcie poszczególnych etapów produkcji, a także kontrolę jakości. Ważnym zadaniem biura jest także weryfi kacja przestrzegania przez naszych dostawców zapisów Code of Conduct w zakresie zasad bezpieczeństwa oraz praw pracowniczych.

WARSZAWA
Od 2017 roku w Warszawie działa biuro produktowe marki Reserved. Jego osiemdziesięcioosobowy zespół wspiera gdański dział przygotowania produktu zarówno w tworzeniu regularnych kolekcji, jak i przy projektach specjalnych np. kolekcja ReDesign, Reserved x Vogue. Tutaj również mieści się nasz Showroom.
KRAKÓW
W Krakowie znajduje się zaplecze projektowe marek House i Mohito, a także dział sprzedaży tych marek. Krakowski oddział LPP współpracuje z uczelniami wyższymi kształcącymi przyszłych projektantów – Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, Szkołą Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie i Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. Pracuje tu ponad 300 osób.
JAK DZIAŁAMY JAKO GRUPA KAPITAŁOWA
W skład Grupy Kapitałowej LPP SA wchodzi 5 spółek krajowych (łącznie ze spółką dominująca) i 23 spółki zagraniczne. Spółki zagraniczne wchodzące w skład Grupy są w większości podmiotami zajmującymi się dystrybucją produktów naszych wszystkich marek poza granicami Polski.
Skonsolidowane sprawozdanie fi nansowe GK, za okres od 01 stycznia do 31 grudnia 2018 roku, obejmuje wyniki jednostkowe LPP SA, wyniki zagranicznych spółek zależnych i dwóch polskich spółek zależnych (LPP Retail Sp. z o.o. zajmującej się obsługą salonów na terenie Polski oraz Printable Sp. z o.o. zajmującej się sprzedażą odzieży promocyjnej). Konsolidacja nie obejmuje pozostałych dwóch polskich spółek zależnych (prowadzących działalność w zakresie wynajmu nieruchomości w których prowadzone są sklepy naszych marek w Polsce) ze względu na nieistotność danych.




Jednostkowy roczny raport LPP SA za 2018 rok Jednostkowy roczny raport LPP SA za 2018 rok 12 13

Spółki zależne wchodzące w skład naszej Grupy:
W 2018 roku założyliśmy 3 nowe spółki zależne tj. LPP Kazakhstan LLP, Reserved Fashion, Modne Zamke DOO, LPP BH DOO zajmujące się dystrybucją towarów na terenie odpowiednio: Kazachstanu, Słowenii, Bośni i Hercegowiny.
Dodatkowo 25 maja 2018 roku WZA podjęło uchwałę o wyrażeniu zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa LPP SA działającej obecnie pod marką Promostars poprzez wniesienie jej jako wkład niepieniężny do spółki zależnej Printable Sp. z o.o. (wcześniej Amur Sp. z o.o.).

NASZE PORTFOLIO
Posiadamy pięć rozpoznawalnych marek: Reserved, Mohito, Cropp, House i Sinsay. Każda z nich kierowana jest do innej grupy klientów, reprezentujących odmienny styl życia, mających inny sposób na wyrażenie siebie i inne potrzeby.
| P. Nazwa spółki | Siedziba | Udział |
|---|---|---|
| w kapitale | ||
| 31 grudnia 2018 | ||
| 1. LPP Retail Sp. z o.o. | Gdańsk, Polska | 100,0% |
| 2. DP&SL Sp. z o.o. | Gdańsk, Polska | 100,0% |
| 3. IL&DL Sp. z o.o. | Gdańsk, Polska | 100,0% |
| 4. Printable Sp. z o.o. | Gdańsk, Polska | 100,0% |
| 5. LPP Estonia OU | Tallin, Estonia | 100,0% |
| 6. LPP Czech Republic s.r.o | Praga, Czechy | 100,0% |
| 7. LPP Hungary KFT | Budapeszt, Węgry | 100,0% |
| 8. LPP Latvia Ltd | Ryga, Łotwa | 100,0% |
| 9. LPP Lithuania UAB | Wilno, Litwa | 100,0% |
| 10. LPP Ukraina AT | Przemyślany, Ukraina | 100,0% |
| 11. RE Trading OOO | Moskwa, Rosja | 100,0% |
| 12. LPP Romania Fashion SRL | Bukareszt, Rumunia | 100,0% |
| 13. LPP Bulgaria EOOD | Sofi a, Bułgaria | 100,0% |
| 14. LPP Slovakia s.r.o | Bańska Bystrzyca, Słowacja | 100,0% |
| 15. LPP Fashion Bulgaria EOOD | Sofi a, Bułgaria | 100,0% |
| 16. Gothals Ltd | Nikozja, Cypr | 100,0% |
| 17. LPP Croatia DOO | Zagrzeb, Chorwacja | 100,0% |
| 18. LPP Deutschland Gmbh | Hamburg, Niemcy | 100,0% |
| 19. IPMS Management Services FZE | Ras Al Khaimah, ZEA | 100,0% |
| 20. LPP Reserved UK Ltd | Altrincham, UK | 100,0% |
| 21. LLC Re Development | Moskwa, Rosja | 100,0% |
| 22. LLC Re Street | Moskwa, Rosja | 100,0% |
| 23. LPP Reserved doo Beograd | Belgrad, Serbia | 100,0% |
| 24. P&L Marketing&Advertising Agency SAL | Bejrut, Liban | 97,3% |
| 25. LPP Kazakhstan LLP | Ałmaty, Kazachstan | 100,0% |
| 26. Reserved Fashion, Modne Zamke DOO namke DOO |
Lubljana, Słowenia | 100,0% |
| 27. LPP BH DOO | Banja Luka, Bośnia i Hercegowina |
100,0% Sprzedaż wg marek


| przychody netto w 2018 roku w PLN |
3 578 mln |
|---|---|
| zmiana w stosunku do 2017 roku |
+13,3% |
| liczba salonów (stan na 31.12.2018 roku) |
464 |
| powierzchnia salonów w tys. m2 |
616,7 |
| zmiana powierzchni w stosunku do 2017 roku |
+9,7% |
| liczba rynków, na których marka jest obecna |
23 |
| kraje, w których marka jest dostępna w sklepach stacjonarnych: |
Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Serbia, Słowenia, Niemcy, Wielka Brytania, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Katar, Izrael |
| kraje, w których marka jest dostępna w sklepach on-line*: |
Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Rumunia, Niemcy, Wielka Brytania |
RESERVED
Reserved to marka, podążająca w swoich kolekcjach za najnowszymi trendami w modzie. Błyskawicznie odpowiada na potrzeby klientów, którym co tydzień oferuje w sklepach nowe modele. Świat fashion nie ma dla Reserved granic: marka czerpie inspiracje zarówno z wielkiego świata catwalk'ów jak i alternatywnych, odważnych propozycji modowych infl uencerów. Dlatego kolekcja Reserved łączy w sobie piękno klasycznych wzorów z oryginalnymi, najświeższymi modowymi propozycjami na dany sezon zarówno dla kobiet, mężczyzn i dzieci.
www.reserved.com
CROPP
Marka streetwearowa, obecna na rynku od 2004 roku, która wpisuje się w przestrzeń miejską i szeroko pojęty urban lifestyle. Skierowana jest do zanurzonych w miejskiej kulturze młodych buntowników, dziewczyn i chłopaków, którzy żyją po swojemu, a ubiór podkreśla ich indywidualny styl. W kolekcjach marki widać wyraźne wpływy popkultury i kultury hiphopowej, w tym inspiracje graffi ti, street-artem, miejskimi sportami i muzyką. Przy projektowaniu kolekcji marka Cropp współpracuje z ilustratorami i grafi ciarzami z całego świata. Wspiera także wydarzenia kulturalne związane ze sztuką uliczną. www.cropp.com Podstawowe dane o marce za 2018: Podstawowe dane o marce za 2018:

| przychody netto w 2018 roku w PLN |
1 120 mln |
|---|---|
| zmiana w stosunku do 2017 roku |
+5,3% |
| liczba salonów (stan na 31.12.2018 roku) |
373 |
| powierzchnia salonów w tys. m2 |
134 |
| zmiana powierzchni w stosunku do 2017 roku |
+5,3% |
| liczba rynków, na których marka jest obecna |
15 |
| kraje, w których marka jest dostępna w sklepach stacjonarnych: |
Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Ukraina, Kazachstan, Białoruś, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Serbia |
| kraje, w których marka jest dostępna w sklepach on-line: |
Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa ,Estonia, Rosja, Rumunia, Niemcy |
*tylko w sklepach własnych

HOUSE
House to optymistyczna marka modowa adresowana do kobiet i mężczyzn – studentów i młodych dorosłych. W salonach House doskonale odnajdą się wszyscy, którzy podążając za najnowszymi trendami chcą dobrze wyglądać na co dzień. House oferuje zarówno swobodne casualowe propozycje na każdą okazję, jak i najświeższe trendy modowe, które projektanci marki House wypatrują zarówno w mediach społecznościowych, na wybiegach, jak i na ulicy. Marka stawia również na nieoczywiste i ciekawe stylizacje.
Projektanci House mają duże doświadczenie w umiejętnym przekładaniu trendów modowych na oczekiwania klientów. W kolekcjach marki znaleźć można modne ubrania w cenach przystępnych dla każdego.
www.housebrand.com
MOHITO
| przychody netto w 2018 roku w PLN |
920 mln |
|---|---|
| zmiana w stosunku do 2017 roku |
+14,2% |
| liczba salonów (stan na 31.12.2018 roku) |
332 |
| powierzchnia salonów w tys. m2 |
116,2 |
| zmiana powierzchni w stosunku do 2017 roku |
+5,1% |
| liczba rynków, na których marka jest obecna |
15 |
| kraje, w których marka jest dostępna w sklepach stacjonarnych: |
Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Ukraina, Kazachstan, Białoruś, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Serbia |
| kraje, w których marka jest dostępna w sklepach on-line: |
Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Rumunia, Niemcy |

Marka Mohito to propozycja dla Klientek kochających modę i ceniących niebanalną miejską elegancję. Projektanci Mohito tworzą kolekcje z myślą o kobietach pewnych siebie, świadomych swych atutów, pozwalających sobie na odrobinę luzu i nonszalancji w stylowym wydaniu. Mohito podkreśla kobiecość i proponuje energetyczny look, zgodny ze światowymi trendami. W rzeczach marki dobrze wygląda się zarówno w biznesowym środowisku, w codziennej pracy jak i podczas wyjątkowych spotkań okolicznościowych lub podczas wieczoru after hours. www.mohito.com Podstawowe dane o marce za 2018: Podstawowe dane o marce za 2018:

| przychody netto w 2018 roku w PLN |
782 mln |
|---|---|
| zmiana w stosunku do 2017 roku |
-5,7% |
| liczba salonów (stan na 31.12.2018 roku) |
296 |
| powierzchnia salonów w tys. m2 |
109,4 |
| zmiana powierzchni w stosunku do 2017 roku |
+5% |
| liczba rynków, na których marka jest obecna |
15 |
| kraje, w których marka jest dostępna w sklepach stacjonarnych: |
Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Ukraina, Kazachstan, Białoruś, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Serbia |
| kraje, w których marka jest dostępna w sklepach on-line: |
Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Rumunia, Niemcy |
18 19
KROK 4: SPRZEDAŻ
1 765 salonów w 23 krajach na 3 kontynentach
212 mln sztuk odzieży sprzedanych w 2018 roku
Podstawowymi kanałami dystrybucji, które zapewniają Grupie LPP możliwość rozwoju, są sieci salonów Reserved, Cropp, House, Mohito, Sinsay oraz sklepy internetowe każdej z wymienionych marek. Odbiorcami produktów zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych są klienci indywidualni.
| KROK 1: PROJEKTOWANIE |
KROK 2: PRODUKCJA |
KROK 3: WYSYŁKA I LOGISTYKA |
|---|---|---|
| 3 biura projektowe w Polsce Ponad 250 projektantów, 5 zróżnicowanych marek Import |
Ponad 1 100 dostawców z Azji i Europy Nie posiadamy własnych zakładów produkcyjnych 2 biura przedstawicielskie w Azji (Chiny i Bangladesz) wspomagające proces produkcji 4,2 mln sztuk asortymentu produkowanego rocznie w Polsce |
3 centra dystrybucyjne na świecie: Centrum dystrybucyjne w Pruszczu Gdańskim Centrum dystrybucyjne w Moskwie Centrum dystrybucyjne w środkowej części Polski 2 centra dystrybucyjne w budowie: Centrum dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim Centrum dystrybucyjne w Rumunii Procentowy udział poszczególnych gałęzi transportu w 2018 roku |
| morski 87% |
Eksport — wysyłka do salonów i e-commerce | 7% |
| drogowy 100%* z Wielkiej Brytanii (transport lotniczy i drogowy). |
Do listopada 2018 roku 1% wysyłek e-commerce realizowaliśmy w modelu kombinowanym obsługiwanym przez fi rmy |
NASZ MODEL BIZNESOWY
Nasz model biznesowy defi niujemy w 4 krokach:
Do listopada 2018 roku 1% wysyłek e-commerce realizowaliśmy w modelu kombinowanym obsługiwanym przez fi rmy

SINSAY
KROK 2: PRODUKCJA Ponad 1 100 dostawców z Azji i Europy Nie posiadamy własnych zakładów produkcyjnych 2 biura przedstawicielskie w Azji (Chiny i Bangladesz) wspomagające proces produkcji KROK 3: WYSYŁKA I LOGISTYKA 3 centra dystrybucyjne na świecie: Centrum dystrybucyjne w Pruszczu Gdańskim Centrum dystrybucyjne w Moskwie Centrum dystrybucyjne w środkowej części Polski 2 centra dystrybucyjne w budowie: Centrum dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim Jednostkowy roczny raport LPP SA za 2018 rok Jednostkowy roczny raport LPP SA za 2018 rok 20 21
Sinsay to najmłodszy brand w portfolio LPP, powstały w 2013 roku. Sinsay to marka dla głośnych, charakternych i ekspresyjnych dziewczyn, które śmiało podążają za najnowszymi trendami. Dzięki projektom Sinsay młode dziewczyny mogą bawić się modą, podkreślając swoją niebanalną osobowość. Niewątpliwym atutem marki są niskie ceny, umożliwiające nastolatkom zakup wymarzonych T-shirtów, jeansów czy modnych akcesoriów. Dziewczyny Sinsay czerpią inspiracje z Internetu. Tam właśnie – na kanałach Social Media – marka koncentruje swoje aktywności marketingowe. www.sinsay.com
| przychody netto w 2018 roku w PLN |
789 mln |
|---|---|
| zmiana w stosunku do 2017 roku |
+29,3% |
| liczba salonów (stan na 31.12.2018 roku) |
272 |
| powierzchnia salonów w tys. m2 |
103 |
| zmiana powierzchni w stosunku do 2017 roku |
+22% |
| liczba rynków, na których marka jest obecna |
15 |
| kraje, w których marka jest dostępna w sklepach stacjonarnych: |
Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Ukraina, Kazachstan, Białoruś, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Serbia |
| kraje, w których marka jest dostępna w sklepach on-line: |
Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Rumunia, Niemcy |


Podstawowe dane o marce za 2018:

NASI DOSTAWCY
Udział procentowy zakupów na poszczególnych rynkach Bangladesz 27,9% Kambodża 6,2% Pakistan 5,2% Turcja 4,9% Mjanma 4,5% Polska 3,9% pozostałe kraje 1,4% Indie 2,9% GDZIE PRODUKOWANE SĄ NASZE UBRANIA Nie posiadamy własnych fabryk, a szycie zaprojektowanych kolekcji zlecamy fi rmom zewnętrznym. Jest to model bardzo popularny w branży odzieżowej. Dzięki temu poszczególne elementy naszych kolekcji są produkowane w fabrykach specjalizujących się w konkretnych typach odzieży. Firmy produkujące dla nas zlokalizowane są zarówno w Polsce jak i w Europie oraz Azji. W 2018 roku u żadnego pojedynczego dostawcy wartość zakupionych towarów nie przekroczyła wielkości 6% całości zakupów. Najwięcej zamówień w 2018 roku pochodziło z Chin 43,1%, Bangladeszu 27,9%, Kambodży 6,2%, Pakistanu 5,2%, Turcji 4,9%. W Polsce produkowane jest 3,9% naszych zamówień.
NASI ODBIORCY
Finalnymi odbiorcami naszych produktów zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych są klienci indywidualni.
Natomiast bezpośrednimi odbiorcami LPP SA są podmioty zależne oraz jednostki niepowiązane (głównie partnerzy franczyzowi).
32,8% sprzedaży LPP skierowane było na rynki zagraniczne, z czego 98,0% trafi ło do spółek zależnych, które budują sieć naszych salonów Reserved, Cropp, House, Mohito, Sinsay na swoim terenie i są zaopatrywane w towary handlowe przez LPP SA. Udział jednego z odbiorców powiązanych z LPP przekroczył 10% wartości sprzedaży Spółki w 2018 roku. Odbiorcą tym była zależna spółka rosyjska Re Trading OOO, do której sprzedaż wynosiła 790,7 mln PLN, co stanowiło 12,4% przychodów LPP SA. Udział pozostałych odbiorców nie przekroczył 10% sprzedaży LPP SA.


NASZA OBECNOŚĆ NA RYNKACH
Jesteśmy obecni w 23 krajach na 3 kontynentach. Nasze produkty oferujemy klientom w 1 765 salonach o łącznej powierzchni 1 091,3 tys. m2.
Ze względu na specyfi kę niektórych lokalnych rynków decydujemy się na sprzedaż w modelu franczyzowym, który polega na powierzeniu sprzedaży naszych produktów bardziej doświadczonym na tym obszarze, bo lokalnym partnerom biznesowym. Partner biznesowy jest odpowiedzialny za wyszukanie najlepszej lokalizacji, wybudowanie sklepu zgodnego z naszymi standardami oraz za zarządzanie salonem.
Sprzedaż eksportowa do podmiotów niewchodzących w skład GK LPP SA w 2018 roku wyniosła 40 962 tys. PLN co stanowiło 0,6% przychodów LPP SA.
Główni, niepowiązani z LPP nasi eksportowi odbiorcy to fi rmy z Białorusi, Egiptu, Kataru, Izraela, Kuwejtu, Emiratów Arabskich.
Liczba i powierzchnia salonów w podziale na marki
| liczba salonów w 2018 roku | Reserved |
|---|---|
| liczba salonów | 464 |
| powierzchnia salonów w tys. m² | 616.7 |
Dostosowując się do wzrostu popularności zakupów w internecie jesteśmy również obecni on-line na 11 rynkach.
LPP na tle światowej czołówki Przychody (w mln EUR)
1 887,9
2 731,2
5 387,9
LUTY Otworzyliśmy 3 nowe salony franczyzowe na Białorusi (2 salony House i 1 salon Sinsay). Łączna powierzchnia salonów 1 800 m2.
Uruchomiliśmy piąty e-sklep w Rosji dla marki Cropp.
MARZEC Premiera globalnej kampanii Reserved z udziałem światowej sławy gwiazdy Cindy Crawford.

MAJ Opublikowaliśmy pierwszy raport zintegrowany prezentujący nasze odpowiedzialne podejście.

CZERWIEC Zorganizowaliśmy konferencję Fashion Tech podsumowującą nasze inwestycje w nowe technologie w całym łańcuchu dostaw.

LIPIEC Podjęliśmy decyzję o budowie kolejnego centrum dystrybucyjnego. Nowe centrum będzie mieć siedzibę w Brześciu Kujawskim.

Założyciele LPP przenieśli akcje LPP do fundacji dla zachowania tożsamości LPP jako polskiej fi rmy rodzinnej.
SIERPIEŃ We współpracy z partnerem franczyzowym fi rmą H&O Fashion Chains otworzyliśmy pierwszy sklep Reserved w Izraelu. Salon o powierzchni 730 m2 jest zlokalizowany w centrum handlowym w Tel Aviwie.

WRZESIEŃ Światowa premiera kampanii Reserved "I Can Boogie" z udziałem Joanny Kulig oraz Jeanne Damas.

Weszliśmy na rynek słoweński − piąty kraj na Bałkanach.
Otworzyliśmy 20. salon marki Reserved na rynku niemieckim, we Frankfurcie. Salon o powierzchni 2 644 m2 przy ulicy Zeil.
NAJWAŻNIEJSZE DLA NAS WYDARZENIA W 2018 ROKU
PAŹDZIERNIK Podpisaliśmy umowę
na wynajem centrum dystrybucyjnego w Rumunii. Centrum umożliwi sprawną obsługę sprzedaży internetowej wszystkich marek na terenie Europy Południowo- -Wschodniej.
Otworzyliśmy pierwszy salon w Kazachstanie – 23. rynek. Salon Reserved o powierzchni 2 385 m2 został otwarty w centrum handlowym Dostyk Plaza w Ałmaty.

W Serbii otworzyliśmy salony 5 marek o łącznej powierzchni 5 120 m2.
LISTOPAD Otworzyliśmy kolejne salony w Kazachstanie tj. drugi salon Reserved oraz salony Cropp, House, Mohito i Sinsay, oaz nowe salony wszystkich marek w kolejnych miastach Rumunii.
GRUDZIEŃ Premiera kolekcji sylwestrowej Reserved stworzonej we współpracy ze stylistami brytyjskiego Vogue'a, oddającej klimat słynnego nowojorskiego klubu nocnego Studio 54, utrzymana w stylu glamour lat 70.

NASZA SYTUACJA FINANSOWA I WYNIKI ZA 2018
LICZBA NASZYCH SKLEPÓW I POWIERZCHNI HANDLOWEJ
Na koniec 2018 roku nasza sieć 1 765 sklepów o łącznej powierzchni 1 091,3 tys. m2 była obecna w 23 krajach. Poza granicami Polski znajdowało się 806 sklepów (561,8 tys. m2). Łączna powierzchnia handlowa w porównaniu z 2017 roku wzrosła o 9,1%.
Największy nominalny przyrost powierzchni w porównaniu do roku 2017 uzyskała marka Reserved (54,4 tys. m2), ze względu na wejście do nowych krajów. Natomiast największą dynamikę wzrostu osiągnęła marka Sinsay (21,8% r/r) – m.in. dzięki konsekwentnemu rozwojowi w kraju i za granicą.
| 2018 | 2017 | |
|---|---|---|
| Liczba sklepów iczba |
Liczba sklepów iczba |
Zmiana r/r miana |
| 22 | ||
|---|---|---|
| 28 | 34 | -6 |
| 272 | 233 | 39 |
| 296 | 294 | 2 |
| 332 | 333 | -1 |
| 373 | 381 | -8 |
| 464 | 468 | -4 |
| Liczba sklepów iczba |
Liczba sklepów iczba |
Zmiana r/r miana |
| 2018 | 2017 | |
| 1 765 | 1 743 |
| Razem GK LPP | 1 091,3 | 1 000,6 | 9,1% |
|---|---|---|---|
| Outlety | 12,0 | 12,1 | -0,8% |
| Sinsay | 103,0 | 84,6 | 21,8% |
| Mohito | 109,4 | 103,8 | 5,4% |
| House | 116,2 | 110,6 | 5,1% |
| Cropp | 134,0 | 127,2 | 5,3% |
| Reserved | 616,7 | 562,3 | 9,7% |
| Powierzchnia w tys.m owierzchnia w tys.m2 |
Powierzchnia w tys.m owierzchnia w tys.m2 |
Zmiana r/r miana | |
| 2018 | 2017 |
| Outlety | 12,0 | 12,1 | -0,8% |
|---|---|---|---|
| Sinsay | 103,0 | 84,6 | 21,8% |
| Mohito | 109,4 | 103,8 | 5,4% |
| House | 116,2 | 110,6 | 5,1% |
| Cropp | 134,0 | 127,2 | 5,3% |
| Reserved | 616,7 | 562,3 | 9,7% |
| Powierzchnia w tys.m owierzchnia w tys.m2 |
Powierzchnia w tys.m owierzchnia w tys.m2 |
Zmiana r/r miana | |
SPRZEDAŻ NASZYCH POSZCZEGÓLNYCH MAREK
Największe nominalne wzrosty sprzedaży w 2018 roku wygenerowało Reserved. Wynik ten marka uzyskała dzięki kolekcjom, które spotkały się z uznaniem klientek i klientów oraz konsekwentnemu rozwojowi powierzchni (otwarcia nowych salonów, w tym na nowych rynkach jak Izrael,
NASZE PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY WG KRAJÓW I REGIONÓW
W 2018 roku nasza Grupa odnotowała dynamiczny wzrost sprzedaży w Europie, który wynikał z wysokich dynamik w krajach CEE i SEE. Dynamiczny wzrost sprzedaży wypracowały również wszystkie kraje rejonu CIS. W 2018 roku największy nominalny przyrost przychodów r/r odnotowaliśmy w Polsce.
NASZA SPRZEDAŻ W SKLEPACH PORÓWNYWALNYCH
Przychody ze sprzedaży w sklepach porównywalnych LFL (w walutach lokalnych) w 2018 roku wzrosły o 7,2%. Dodatnie LFL w 2018 odnotowały wszystkie marki za wyjątkiem Mohito. Największe (dwucyfrowe) LFL osiągnięte zostały przez House. Największe (dwucyfrowe) LFL uzyskały takie kraje jak: Rumunia, Ukraina, Węgry, Litwa, Rosja i Łotwa.
| w mln zł | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Sprzedaż przedaż | Sprzedaż przedaż | Zmiana r/r (%) miana r/r |
|
| Reserved | 3 578 | 3 160 | 13,3% |
| Cropp | 1 120 | 1 064 | 5,3% |
| House | 920 | 805 | 14,2% |
| Mohito | 782 | 829 | -5,7% |
| Sinsay | 789 | 610 | 29,3% |
| E-commerce | 712 | 361 | 97,3% |
| Pozostałe | 146 | 201 | -27,4% |
| Razem | 8 047 | 7 029 | 14,5% |
| Kraj | Przychody w 2018 rzychody w |
Przychody w 2017 rzychody w |
Zmiana r/r (%) miana r/r |
|---|---|---|---|
| Polska | 4 274 487 | 3 906 007 | 9,4% |
| Czechy | 412 477 | 343 184 | 20,2% |
| Słowacja | 249 086 | 208 324 | 19,6% |
| Węgry | 178 575 | 114 611 | 55,8% |
| Litwa | 131 110 | 112 067 | 17,0% |
| Łotwa | 98 796 | 83 863 | 17,8% |
| Estonia | 128 104 | 98 807 | 29,7% |
| Rosja | 1 404 776 | 1 261 703 | 11,3% |
| Ukraina | 344 509 | 269 580 | 27,8% |
| Białoruś* | 17 293 | 11 125 | 55,4% |
| Kazachstan | 3 558 | - | - |
| Bułgaria | 82 438 | 61 693 | 33,6% |
| Rumunia | 251 898 | 178 148 | 41,4% |
| Chorwacja | 96 657 | 73 451 | 31,6% |
| Serbia | 29 252 | 4 152 | 604,6% |
| Słowenia | 2 338 | - | - |
| Niemcy | 274 115 | 262 184 | 4,6% |
| Wielka Brytania | 45 575 | 16 387 | 178,1% |
| Bliski Wschód* | 21 712 | 24 139 | -10,1% |
| Razem | 8 046 756 | 7 029 425 | 14,5% |
| Kraj | Przychody w 2018 rzychody w |
Przychody w 2017 rzychody w |
Zmiana r/r (%) miana r/r |
|---|---|---|---|
| Polska | 4 274 487 | 3 906 007 | 9,4% |
| Inne kraje europejskie | 1 980 419 | 1 556 870 | 27,2% |
| CIS | 1 770 137 | 1 542 409 | 14,8% |
| Bliski Wschód* | 21 712 | 24 139 | -10,1% |
| Razem | 8 046 756 | 7 029 425 | 14,5% |
| Wielkość | 2018 rok 018 rok | 2017 rok 2017 | Zmiana r/r (%) miana r/r |
|---|---|---|---|
| Sprzedaż w mln PLN | 712,1 | 360,8 | 97,3% |
Słowenia i Kazachstan oraz powiększenia dotychczasowych sklepów). Największe dynamiki sprzedaży w 2018 roku zanotowały: marka Sinsay, dzięki udanej kolekcji i dynamicznemu rozwojowi powierzchni.
Poniższa tabela przedstawia naszą sprzedaż w salonach poszczególnych marek oraz sprzedaż w kanale on-line za 2018 rok.
SPRZEDAŻ INTERNETOWA
Jako Grupa w 2018 roku dzięki sprzedaży internetowej osiągnęliśmy 712 mln zł przychodów, tj. 97,3 % więcej niż przed rokiem. Wysokie dwucyfrowe wzrosty sprzedaży on-line to efekt rozwoju e-sklepów poza Polską, wydatków na marketing (współpraca z blogerkami i infl uencerkami) i zmian przyzwyczajeń klientów z Polski (sklepy zamknięte w niedziele). Przychody internetowe w 2018 roku stanowiły 8,8% sprzedaży naszej Grupy oraz 10,2% przychodów Polski. Około 61% sprzedaży w kanale internetowym wygenerowane było przez sprzedaż w Polsce.
Poniższa tabela pokazuje przychody ze sprzedaży wypracowane przez nasze spółki działające w poszczególnych krajach oraz rejonach (po wyłączeniach sprzedaży wewnątrz Grupy):
*Przychody z krajów Bliskiego Wchodu oraz Białorusi to przychody ze sklepów franczyzowych.
SPRZEDAŻ DETALICZNA NA M2
Sprzedaż detaliczna (w sklepach stacjonarnych) na m2 GK LPP w 2018 roku zmalała o 0,8 % w porównaniu w rokiem ubiegłym.
INWESTYCJE KAPITAŁOWE I WYDATKI INWESTYCYJNE
Poza zaangażowaniem kapitałowym w spółki zależne, nie posiadaliśmy innych inwestycji kapitałowych, a wygenerowane nadwyżki fi nansowe, w pierwszej kolejności, przeznaczaliśmy na spłaty kredytów w rachunkach bieżących, a w dalszej kolejności lokowaliśmy w negocjowane depozyty bankowe oraz fundusze rynku pieniężnego.
Nasze wydatki inwestycyjne (CAPEX) w 2018 roku wyniosły 798 mln zł, z tego 490 mln PLN przeznaczyliśmy na budowę nowych salonów i modernizacje istniejących sklepów, zarówno w Polsce jak i za granicą. 75 mln PLN wydatkowaliśmy na budowę i rozbudowę naszych biur. 179 mln PLN wyniosły wydatki inwestycyjne na logistykę związane z rozbudową istniejącego Centrum Dystrybucyjnego w Pruszczu oraz z rozpoczęciem inwestycji nowego centrum dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim. Wydatki na IT to kwota 53 mln PLN.
ZADŁUŻENIE BILANSOWE I POZABILANSOWE
Jako Grupa prowadzimy scentralizowany model zarządzania płynnością – spółka matka (LPP SA) zakupuje towar, dystrybuuje go do spółek zależnych, po czym spółki zależne płacą do spółki matki w walucie lokalnej za zakupy. Spółka matka posiada funkcje decyzyjne w zakresie spływu należności, wymiany walut oraz zaciągania zobowiązań fi nansowych.
LPP posiada linie wielocelowe w 7 bankach, na koniec 2018 roku ich wartość łącznie wynosiła 1,3 mld PLN Linie te wykorzystujemy na gwarancje bankowe, akredytywy do fi nansowania handlu lub jako kredyt obrotowy. Na koniec 2018 roku kwoty wykorzystania poszczególnych produktów linii LPP wynosiły odpowiednio: 145,7 mln PLN, 361,8 mln PLN, 78 mln PLN.
Jednocześnie nasze dwie spółki zależne tj. rosyjska i ukraińska wykorzystują przyznane przez banki lokalne linie kredytowe, których wartość oraz wykorzystanie na koniec 2018 roku w przeliczeniu
KOSZTY DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ
Nasze koszty operacyjne składają się z kosztów sklepów własnych, kosztów sklepów franczyzowych oraz kosztów centrali. Koszty sklepów własnych tworzą koszty najmu, wynagrodzeń i pozostałe koszty, natomiast na koszty centrali
| Wielkość | 2018 rok 018 rok | 2017 rok 2017 | Zmiana r/r (%) miana r/r |
|---|---|---|---|
| Sprzedaż detaliczna m2/m-c w PLN* | 613 | 618 | -0,8% |
| Wielkość | 2018 rok 018 rok | 2017 rok 2017 | Zmiana r/r (%) miana r/r |
|---|---|---|---|
| Koszty operacyjne (w mln PLN) | 3 532 | 3 100 | 13,9% |
| Koszty operacyjne na m2/m-c | 291 | 280 | 3,8% |
| Wielkość | 31.12.2018 1.12.2018 | 31.12.2017 1.12.2017 | Zmiana (%) miana |
|---|---|---|---|
| Zapasy (mln PLN) | 1 590 | 1 475 | 7,8% |
| Zapasy na m2 w PLN | 1 474 | 1 489 | -1,0% |
* wskaźnik liczony jako sprzedaż sklepów własnych przez powierzchnię sklepów własnych
składają się m.in. koszty centrali w Gdańsku, biura w Krakowie i Warszawie, biur zagranicznych spółek zależnych oraz koszty logistyki.
W 2018 roku jako GK odnotowaliśmy wzrost kosztów operacyjnych o 13,9%, głównie ze względu na wzrost kosztów centrali wynikających ze wzrostu kosztów logistyki, e-commerce oraz marketingu.
Łącznie wydatki inwestycyjne w 2018 roku były większe o 81,0% w stosunku do roku 2017. Wzrost ten wynikał z inwestycji na rozbudowę naszych salonów, siedzib i Centrum Dystrybucyjnego.
ZAPASY
Poziom zapasów i jego optymalizacja stanowi dla nas istotny element zarządzania kapitałem obrotowym – ważna jest obserwacja zapasów w przeliczeniu na m2 w czasie. Na nasze zapasy składa się towar w sklepach, towar w magazynach (w tym obsługujących sklepy internetowe) oraz towar w tranzycie – od producenta do centrum dystrybucyjnego. Staramy się minimalizować stan zapasów oraz jednocześnie utrzymywać wystarczającą ilość towaru do maksymalizacji sprzedaży. W 2018 poziom zapasów w przeliczeniu na m2 był niższy w porównaniu z 2017 rokiem o 1,0%, ze względu na rozwój powierzchni i efektywniejszy sposób zarządzania zapasami.
na PLN wynosiło odpowiednio: 225 mln PLN oraz 119 mln PLN.
- Dodatkowo korzystamy z programu fi nansowania dostawców (faktoring odwrócony), którego wykorzystanie na koniec 2018 roku wynosiło 552 mln PLN.
- Posiadamy również zadłużenie długoterminowe zaciągnięte na rozbudowę centrum logistycznego oraz siedziby.
Sezonowość sprzedaży powoduje, że zwiększamy fi nansowanie kredytem zakupów w I i III kwartale – pod fi nansowanie zapasów oraz zmniejszamy kredytowanie w II i IV kwartale w okresach regularnej sprzedaży. Dążymy do minimalizacji poziomu zadłużenia, aby utrzymać bezpieczeństwo fi nansowe. Jednocześnie ze względu na silne przepływy operacyjne, na koniec 2018 jako Grupa posiadaliśmy 1 045 mln PLN gotówki, a po odjęciu zadłużenia kredytowego pokazaliśmy 753 mln PLN, w porównaniu do 316 mln PLN rok wcześniej. Dodatkowo mieliśmy 55,4 mln PLN w funduszach rynku pieniężnego (aktywa fi nansowe), które nie

są wykazywane w pozycji gotówka. Poniższa tabelka pokazuje poziom gotówki netto w tys. PLN. Wykorzystanie kredytów na 31 grudnia 2018 roku
| Dług netto (gotówka netto) | -753 198 | -316 470 | 138,0% |
|---|---|---|---|
| Środki pieniężne | 1 044 969 | 514 790 | 103,0% |
| Kredyty długoterminowe | 88 575 | 141 824 | -37,5% |
| Kredyty krótkoterminowe | 203 196 | 56 496 | 259,7% |
| Wielkość | 31.12.2018 1.12.2018 | 31.12.2017 1.12.2017 | Zmiana (%) miana |
MAJĄTEK (STRUKTURA NASZYCH AKTYWÓW I PASYWÓW)
Aktywa naszej Grupy składają się z dwóch głównych składników: (1) środki trwałe będące elementami stałymi i wyposażeniem sklepów o wartości 1 818 mln PLN, oraz (2) zapasy towarów handlowych o wartości 1 590 mln PLN, wg stanu na koniec 2018 roku. Wraz z rozwojem naszej sieci sprzedaży i liczby sklepów, wartość majątku trwałego będzie rosnąć. Stan zapasów handlowych zależy również od wielkości powierzchni handlowej, ale także rośnie wraz z otwieraniem kolejnych sklepów internetowych. Równocześnie pracujemy nad zmniejszeniem zaangażowania fi nansowego w zapasy, zmniejszając stan zatowarowania sklepów, ale jednocześnie przyspieszając ich rotację,
PODSTAWOWE WIELKOŚCI EKONOMICZNO-FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ ORAZ WYBRANE WSKAŹNIKI
co powinno przekładać się na wzrost efektywności działania.
GK LPP prowadzi konserwatywną politykę zarządzania pasywami – celem jest utrzymanie bezpiecznej struktury fi nansowania, czyli utrzymanie ponad 50% udziału kapitałów własnych w pasywach (na koniec 2018 roku udział kapitałów własnych w pasywach wyniósł 53,2%, przy kapitałach własnych w wysokości 2 861 mln PLN). Swoją działalność fi nansujemy również zobowiązaniami wobec dostawców (starając się wydłużać cykl obrotu zobowiązań) oraz posiłkując się kredytami bankowymi, inwestycyjnymi i obrotowymi. Na koniec 2018 roku stan kredytów wyniósł 292 mln PLN i był wyższy o 93 mln PLN od stanu na koniec roku poprzedniego.

pokazujemy w tabeli w sprawozdaniu fi nansowym skonsolidowanym (nota 23) i jednostkowym (nota 25).
| Wielkość | 31.12.2018 1.12.2018 | 31.12.2017 1.12.2017 | Zmiana r/r (%) miana r/r |
|---|---|---|---|
| Przychody netto ze sprzedaży | 8 046 756 | 7 029 425 | 14,5% |
| Zysk brutto na sprzedaży | 4 401 259 | 3 727 113 | 18,1% |
| Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu | 3 532 173 | 3 099 939 | 13,9% |
| EBITDA | 1 105 723 | 871 863 | 26,8% |
| Zysk operacyjny | 756 560 | 578 434 | 30,8% |
| Zysk netto | 505 176 | 440 851 | 14,6% |
| Kapitał własny | 2 860 553 | 2 443 446 | 17,1% |
| Zobowiązania i rezerwy na zobowią zania: |
2 558 047 | 1 887 397 | 35,5% |
| Zobowiązania długoterminowe | 346 148 | 324 377 | 6,7% |
| Zobowiązania krótkoterminowe: | 2 211 899 | 1 563 020 | 41,5% |
| - kredyty bankowe | 203 196 | 56 496 | 259,7% |
| - wobec dostawców | 1 497 511 | 1 325 278 | 13,0% |
| Aktywa trwałe | 2 417 752 | 2 041 365 | 18,4% |
| Aktywa obrotowe | 2 963 056 | 2 289 463 | 29,4% |
| Zapasy | 1 590 368 | 1 475 187 | 7,8% |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 156 252 | 199 648 | -21,7% |

WSKAŹNIKI RENTOWNOŚCI
PODSTAWOWE WIELKOŚCI EKONOMICZNO-FINANSOWE LPP (SPÓŁKI MATKI)
WSKAŹNIKI PŁYNNOŚCI
WSKAŹNIKI ZARZĄDZANIA MAJĄTKIEM
| Wielkość | 2018 | 2017 | Zmiana r/r (p.p) miana r/r |
|---|---|---|---|
| Marża zysku brutto na sprzedaży | 54,7% | 53,0% | 1,7 |
| Marża zysku operacyjnego | 9,4% | 8,2% | 1,2 |
| Marża zysku netto (ROS) | 6,3% | 6,3% | 0,0 |
| Rentowność aktywów (ROA) | 10,4% | 11,0% | -0,6 |
| Rentowność kapitałów własnych (ROE) | 19,0% | 19,3% | -0,2 |
| Wielkość | 2018 | 2017 | Zmiana r/r (p.p) miana r/r |
|---|---|---|---|
| Wskaźnik płynności bieżący | 1,3 | 1,5 | -8,5% |
| Wskaźnik płynności szybki | 0,6 | 0,5 | 19,1% |
| Rotacja zapasów (dni) | 153 | 146 | 5,2% |
| Rotacja należności (dni) | 8 | 9 | -14,8% |
| Rotacja zobowiązań handlowych (dni) | 141 | 122 | 15,9% |
| Wielkość | 2018 | 2017 | Zmiana r/r (p.p) miana r/r |
|---|---|---|---|
| Wskaźnik pokrycia majątku trwałego kapitałem własnym |
118,3% | 119,7% | -1,4 |
| Wskaźnik zadłużenia ogółem | 47,5% | 43,6% | 4,0 |
| Wskaźnik zadłużenia krótkoterminowego | 41,1% | 36,1% | 5,0 |
| Wskaźnik zadłużenia długoterminowego | 6,4% | 7,5% | -1,1 |
marża zysku brutto na sprzedaży – stosunek zysku brutto na sprzedaży do przychodów ze sprzedaży towarów i usług marża zysku operacyjnego – stosunek zysku operacyjnego do przychodów ze sprzedaży towarów i usług
marża zysku netto – stosunek zysku netto do przychodów ze sprzedaży towarów i usług
rentowność aktywów – stosunek zysku netto do średniego stanu aktywów w ciągu roku
rentowność kapitałów własnych – stosunek zysku netto do średniego stanu kapitałów własnych w ciągu roku
wskaźnik płynności bieżący - stosunek aktywów obrotowych do bilansowej wartości zobowiązań krótkoterminowych wskaźnik płynności szybki - stosunek aktywów obrotowych pomniejszonych o zapasy do bilansowej wartości zobowiązań krótkoterminowych
wskaźnik rotacji zapasów w dniach – stosunek średniej wysokości zapasów, do kosztów sprzedanych towarów i produktów pomnożony przez liczbę dni danego okresu,
wskaźnik rotacji należności w dniach – stosunek średniej wysokości należności z tyt. dostaw i usług , do przychodów ze sprzeda-ży pomnożony przez liczbę dni danego okresu
wskaźnik rotacji zobowiązań handlowych w dniach – stosunek średniej wysokości zobowiązań wobec dostawców, do kosztów sprzedanych towarów i produktów pomnożony przez liczbę dni danego okresu
wskaźnik pokrycia aktywów trwałych kapitałem własnym – stosunek kapitału własnego do aktywów trwałych wskaźnik zadłużenia ogółem – stosunek zadłużenia długo- i krótkoterminowego (wraz z rezerwami na zobowiązania) do sumy bilansowej
wskaźnik zadłużenia krótkoterminowego – stosunek zadłużenia krótkoterminowego do sumy bilansowej wskaźnik zadłużenia długoterminowego - stosunek zadłużenia długoterminowego do sumy bilansowej
CZYNNIKI I ZDARZENIA (W TYM NIETYPOWE) MAJĄCE ISTOTNY WPŁYW NA NASZĄ DZIAŁALNOŚĆ I SPRAWOZDANIE FINANSOWE GK, W TYM NA OSIĄGNIĘTE ZYSKI
Przychody ze sprzedaży w 2018 roku wzrosły o 14,5% w stosunku do roku poprzedniego, dzięki bardzo dobrej sprzedaży w obu kanałach: sklepach tradycyjnych (szczególnie Reserved i Sinsay) oraz sklepach e-commerce. Wzrost sprzedaży w sklepach tradycyjnych wynikał ze wzrostu powierzchni handlowej (o 9,1% r/r) oraz dodatnich LFL. Wzrost sprzedaży internetowej był konsekwencją zwiększonej sprzedaży geografi cznej oraz nakładów marketingowych.
Marża handlowa w 2018 roku wzrosła do 54,7% tj. o 1,7 p.p. w stosunku do 2017 roku, dzięki korzystnym trendom walutowym oraz dobrze przyjętym kolekcjom większości naszych marek.
Koszty działalności operacyjnej w 2018 roku wzrosły o 13,9% r/r, ale wzrost ten był niższy niż wzrost przychodów ze sprzedaży. Dodatkowo w 2018 roku pozostała działalność operacyjna netto miała mniej korzystny wpływ r/r ze względu na rezerwy. Na poziomie działalności fi nansowej zanotowaliśmy w 2018 roku wyższe koszty fi nansowe w porównaniu z rokiem poprzednim, które wynikały głównie z różnic kursowych.
W rezultacie jako GK w 2018 roku osiągnęliśmy zysk netto w wysokości 505 176 tys. PLN tj. o 14,6% większy r/r i najwyższy w historii.
| Wielkość | 31.12.2018 1.12.2018 | 31.12.2017 1.12.2017 | Zmiana r/r (%) miana r/r |
|---|---|---|---|
| Przychody netto ze sprzedaży | 6 368 237 | 5 623 900 | 13,2% |
| Zysk brutto na sprzedaży | 2 745 068 | 2 295 201 | 19,6% |
| Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu | 2 290 702 | 2 040 914 | 12,2% |
| EBITDA | 564 974 | 389 247 | 45,1% |
| Zysk operacyjny | 382 942 | 231 639 | 65,3% |
| Zysk netto | 592 295 | 493 427 | 20,0% |
| Kapitał własny | 3 075 142 | 2 547 402 | 20,7% |
| Zobowiązania i rezerwy | 2 105 901 | 1 671 951 | 26,0% |
| na zobowiązania: | |||
| Zobowiązania długoterminowe | 237 490 | 265 242 | -10,5% |
| Zobowiązania krótkoterminowe: | 1 868 411 | 1 406 709 | 32,8% |
| - kredyty bankowe | 89 695 | 56 496 | 58,8% |
| - wobec dostawców | 1 363 900 | 1 218 218 | 12,0% |
| Aktywa trwałe | 3 067 956 | 2 508 755 | 22,3% |
| Aktywa obrotowe | 2 075 310 | 1 710 598 | 21,3% |
| Zapasy | 1 164 410 | 1 105 622 | 5,3% |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 123 134 | 313 210 | -60,7% |
INSTRUMENTY FINANSOWE
Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w MSR dotyczącymi zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów fi nansowych w Grupie występują takie instrumenty fi nansowe jak:
- udzielone pożyczki,
- zaciągnięte kredyty bankowe,
- lokaty bankowe,
- jednostki uczestnictwa w funduszach rynku pieniężnego,
- transakcje z udziałem instrumentów pochodnych – walutowe kontrakty terminowe typu forward, których celem jest zarządzanie ryzykiem walutowym związanym z zakupem towarów handlowych za granicą.
W Grupie występują również wbudowane walutowe instrumenty pochodne, związane z:
- umowami najmu powierzchni handlowych, w których czynsz ustalany jest w oparciu o kurs waluty obcej;
- należnościami w walutach obcych, dotyczącymi sprzedaży towarów handlowych kontrahentom zagranicznym.
Instrumenty wbudowane nie są wyceniane i prezentowane w bilansie, co jest zgodne z uregulowaniami MSR dotyczącymi zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów fi nansowych.
PRZYJĘTE CELE I METODY ZARZĄDZANIA RYZKIEM FINANSOWYM
RYZYKO PŁYNNOŚCI FINANSOWEJ
Model biznesowy przyjęty przez naszą Grupę tj. sprzedaż towarów za gotówkę do końcowego nabywcy gwarantuje stabilne generowanie codziennych wpływów gotówkowych i uniezależnia od dużych pojedynczych odbiorców. Zarządzanie płynnością sprowadza się do zarządzania towarem oraz ustalaniem właściwych cen i marż, a także ścisłej kontroli kosztów oraz wydatków. Płynność Spółki kontrolowana jest przez bieżące monitorowanie stanu rachunków bankowych, tworzenie prognoz przepływów gotówkowych w okresach miesięcznych oraz planowanie przepływów pomiędzy spółkami zależnymi i LPP SA.
RYZYKO KREDYTOWE
Priorytetem Zarządu LPP SA w sferze fi nansowej jest wypracowywanie przez GK zysków w wysokości pozwalającej na bieżącą obsługę zobowiązań kredytowych oraz zapewnienia środków na dalszy rozwój Grupy. LPP stara się utrzymywać swoją wiarygodność kredytową na wysokim poziomie – poprzez bieżące regulowanie wszystkich swych zobowiązań, zwiększanie sprzedaży i optymalizację kosztów, ale również poprzez odpowiednie planowanie przyszłości, tak by wcześniej wykrywać zbliżające się zagrożenia. Monitorowane są wskaźniki fi nansowe w tym wskaźniki zadłużenia.
RYZYKO UDZIELANYCH GWARANCJI
Gwarancje udzielane przez LPP związane są z najmem głównie powierzchni handlowej oraz w mniejszym stopniu powierzchni biurowej i magazynowej lub z działalnością własnych spółek
zależnych, w których LPP SA posiada 100% udziałów oraz kontroluje ich działalność. W ten sposób ryzyko udzielonych gwarancji obniżane jest do minimum.
RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ
Kredyty bankowe zaciągnięte przez LPP są oprocentowane według zmiennej stopy procentowej, uzależnionej od zmian stóp rynkowych. W opinii Zarządu opartej na analizie zmian wysokości stóp procentowych w ostatnich okresach ewentualne wzrosty tego parametru kształtujące wielkość kosztów zaciąganych kredytów nie mogą wpłynąć w istotny sposób na osiągane wyniki fi nansowe.
RYZYKO WALUTOWE
Podstawową walutą rozliczeniową dla większości transakcji zakupu towarów handlowych jest USD. Niewielka część rozliczeń z tego tytułu prowadzona jest w EUR. Większość wpływów ze sprzedaży osiągana jest w złotówkach. W związku z tym Spółka podjęła decyzję o rozpoczęciu stosowania zabezpieczeń kursu walutowego USD/PLN przez zawieranie kontraktów forward dla płatności w USD wobec dostawców. Celem transakcji jest zminimalizowanie poziomu różnic kursowych w działalności fi nansowej (czyli poniżej zysku operacyjnego). Oprócz ryzyka walutowego związanego z walutą rozliczeniową stosowaną w przypadku zakupu towarów handlowych, występuje także ryzyko związane z faktem rozliczania czynszów najmu powierzchni handlowych w EUR.

ZARZĄDZANIE ZASOBAMI FINANSOWYMI
NASZA STRATEGIA, PLANY, PERSPEKTYWY I KIERUNKI ROZWOJU
Jako GK LPP SA realizujemy na bieżąco wszystkie zobowiązania wobec Państwa i kontrahentów. Nasz podstawowy model biznesowy polegający na prowadzeniu sprzedaży detalicznej pozwala na otrzymy-wanie natychmiastowych zapłat za sprzedane towary. Wypracowywane wpływy i podpisane umowy kredytowe zabezpieczają całkowicie możliwość realizacji podejmowanych zobowiązań.
ZOBOWIĄZANIA KREDYTOWE
Nasza wewnętrzna polityka zaciągania oraz regulowania zobowiązań kredytowych ma charakter scentralizowany w ramach spółki matki LPP SA. Jedynymi wyjątkami od tej reguły są dwie spółki zależne tj.: LPP Rosja oraz LPP Ukraina, które wykorzystują kredytowanie krótkoterminowe w postaci kredytów rewolwingowych (kredytodawcami są banki lokalne w Rosji oraz na Ukrainie), a zobowiązania spłacają z bieżących wpływów. LPP SA w ramach kredytowania krótkoterminowego ma do dyspozycji kredyty w rachunkach bieżących, które wykorzystuje doraźnie i w zależności od potrzeb, a ich spłat dokonuje z bieżących wpływów. Ponadto, Spółka wykorzystuje kredyty długoterminowe na potrzeby projektów inwestycyjnych.
NADWYŻKI FINANSOWE
LPP SA wygenerowane nadwyżki fi nansowe, w pierwszej kolejności, przeznacza na spłaty kredytów w rachunkach bieżących. W dalszej kolejności Spółka lokuje środki fi nansowe zarówno w negocjowane depozyty bankowe oraz fundusze pieniężne. Nasza wewnętrzna polityka Spółki reguluje alokację środków z uwzględnieniem dywersyfi kacji geografi cznej, dywersyfi kacji walutowej oraz dywersyfi kacji w rozumieniu podmiotów przyjmujących fundusze w depozyt.
Nasza strategia, niezmiennie od kilku lat opiera się na trzech fi larach:
- rozwoju naszych 5 marek odzieżowych,
- ekspansji zagranicznej i rozbudowie stacjonarnej sieci handlowej oraz
- rozwoju sklepów internetowych poprzez zwiększanie ich dostępności w kolejnych krajach.
Naszym celem jest stać się globalną fi rmą, której marki są rozpoznawalne na całym świecie.
EKSPANSJA POPRZEZ MARKI
Naszą strategią jest dalszy rozwój pięciu istniejących marek. Koncentrujemy się na zdobywaniu nowych klientów oraz zwiększaniu satysfakcji dotychczasowych.
Historia pokazuje, że byliśmy w stanie realizować naszą strategię efektywnie. Zaczęliśmy od marki Reserved w 1998 roku, a obecnie mamy w portfolio pięć brandów.
Nasze marki dedykowane są różnym grupom docelowym, począwszy od dzieci (część marki Reserved) poprzez nastolatki (Cropp, House, Sinsay), kończąc na klientach bardziej dojrzałych (Reserved, Mohito). Wszystkie marki plasują się w umiarkowanym przedziale cenowym. W chwili obecnej nie planujemy utworzenia nowych, a nasze działania skoncentrowane są na rozwoju brandów dotychczas posiadanych.
POLITYKA CEN TRANSFEROWYCH ORAZ CENTRALIZACJA ZARZĄDZANIA WALUTAMI
LPP SA sprzedając towar spółkom zależnym, a także przy pomocy Polityki Cen Transferowych, reguluje ich rentowności oraz strumień przychodów z wystawianych na ich rzecz faktur. Centralizując w ten sposób otrzymywany strumień pieniężny z części przychodów generowanych przez spółki zależne, LPP SA uzyskuje wielowalutowy przychód. Zarządzanie pozycją walutową odbywa się w oparciu o transakcje zarówno w horyzoncie SPOT, jak i terminowym. Spółka realizuje operacje walutowe z instytucjami fi nansowymi w Polsce, jak i poza jej granicami.
PRODUKTY FINANSOWE
LPP SA wykorzystuje znaczną dywersyfi kację instytucji fi nansowych oraz wykorzystywanych produktów. Zarówno partnerzy, z którymi współpracuje Spółka, jak i same produkty fi nansowe, poddawane są regularnym rewizjom i renegocjacjom. Ponadto, LPP SA aktywnie uczestniczy w doborze instytucji i ich produktów fi nansowych wykorzystywanych lokalnie przez spółki zależne.
Za wyjątkiem ryzyka walutowego GK LPP SA nie stosuje instrumentów zabezpieczających ww. ryzyk.
Ekspansja poprzez marki
| 1998 | Reserved |
|---|---|
| 2004 | Cropp |
| 2005 | Esotiq (sprzedany 2010/2011) |
| 2008 | House, Mohito (obie marki pozyskane w wy niku przejęcia fi rmy Artman) |
| 2013 | Sinsay |
| 2016 | Tallinder (marka zamknięta w 2017) |
EKSPANSJA ZAGRANICZNA I ROZBUDOWA STACJONARNEJ SIECI HANDLOWEJ
Rozwój poprzez marki nie byłby kompletny, gdyby nie towarzyszył mu rozwój w poszczególnych krajach. Naszym celem jest dywersyfi kacja przychodów Grupy tj. zwiększenie udziału sprzedaży zagranicznej. Obecnie przychody z rodzimego rynku stanowią ok. 53% przychodów naszej Grupy. Naszym długoterminowym celem jest sukcesywne zwiększanie obecności naszych kolekcji w kolejnych krajach świata poprzez konsekwentne debiutowanie każdego roku na co najmniej jednym nowym rynku.
Potencjał nowego rynku jest zwykle weryfi kowany poprzez wprowadzenie marki Reserved, a w późniejszych etapach − pozostałych marek. Taka sytuacja ma aktualnie miejsce w Europie Zachodniej oraz na Bliskim Wschodzie.
Dziś jesteśmy obecni w sześciu obszarach geografi cznych na trzech kontynentach, z których każdy ma inne perspektywy rozwoju:
− Europa Środkowo-Wschodnia (CEE) obejmująca kraje takie jak: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry to dla nas rynek dojrzały, z uwagi na długą obecność naszych brandów na tym obszarze.
− Kraje regionu Morza Bałtyckiego (BSR),
w których obecne są nasze salony, to Litwa, Łotwa i Estonia. Wszystkie trzy, podobnie jak rynki Europy Środkowo-Wschodniej, traktujemy jako dojrzałe, gdzie stawiamy głównie na jakość, nie zaś na liczbę salonów. W związku z tym, w naszej strategii zakładamy realizację procesu modernizacji naszej sieci stacjonarnej, w tym m.in. sukcesywne powiększanie konceptów naszych sklepów w rejonie BSR. Dodatkowo, w związku z planami dalszej ekspansji zagranicznej LPP i planowanym w roku 2019 debiutem w Finlandii, Estonia stanie się naszym rynkiem wspierającym i ułatwiającym ten proces.
- − Region CIS (Commonwealth of Independent States) tj. Rosja, Ukraina, Białoruś, Kazachstan to rynki, w których widzimy długoterminowy potencjał rozwojowy, szczególnie rynku rosyjskiego.
- − Europa Południowo-Wschodnia (SEE) tj. Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Serbia oraz Słowenia to rynki o dużym potencjale rozwojowym dla marek LPP. W 2019 roku planujemy wzmocnić tam swoją obecność poprzez otwarcie salonów w Bośni i Hercegowinie.
EKSPANSJA POPRZEZ ROZWÓJ SKLEPÓW INTERNETOWYCH W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH
| 1998 | Polska |
|---|---|
| 2002 | Rosja, Łotwa, Estonia, Czechy, Węgry |
| 2003 | Ukraina, Słowacja, Litwa |
| 2014 | Chorwacja, Niemcy |
| 2015 | Egipt, Katar, Kuwejt, Arabia Saudyjska |
| 2016 | Zjednoczone Emiraty Arabskie |
| 2017 | Wielka Brytania, Białoruś, Serbia |
| 2018 | Kazachstan, Słowenia, Izrael |
| 2019 | Bośnia i Hercegowina, Finlandia |
W odpowiedzi na zmieniające się preferencje i zachowania klientów oraz wszechobecną cyfryzację, a przez to transformację w handlu detalicznym, nasza strategia, oprócz rozbudowy sieci sklepów stacjonarnych, zakłada rozwój sieci sklepów internetowych. Przyszłość widzimy w łączeniu obu tych kanałów, czyli w tzw. omnichannel. Z tego też powodu inwestujemy w logistykę i technologię (RFID, Store Vision, biga data, m-commerce).

Nasza strategia zakłada posiadanie sklepów internetowych pięciu marek we wszystkich krajach, w których prowadzimy działalność tradycyjną.
W 2019 roku planujemy uruchomienie tzw. paneuropejskiego sklepu internetowego działającego w całej Unii Europejskiej. Tym samym na koniec 2019 roku będziemy obecni on-line w 35 krajach. Do 2021 roku chcemy zwiększyć udział sprzedaży internetowej do 20%.
− Europa Zachodnia tj. Niemcy i Wielka Brytania,
to dla nas rejon wczesnej fazy wzrostu, w którym upatrujemy spory potencjał rozwojowy. W Niemczech posiadamy 19 salonów w kluczowych miastach kraju i na chwilę obecną nie planujemy kolejnych otwarć na tym rynku. Naszym celem jest zwiększanie rozpoznawalności marek LPP bazując na aktualnej sieci handlowej w Niemczech oraz sukcesywnym zwiększaniu jej rentowności.
W Wielkiej Brytanii obecni jesteśmy od 2017 roku z naszym fl agowym salonem zlokalizowanym w prestiżowym miejscu miasta − na słynnej londyńskiej Oxford Street. W kolejnych latach planujemy zwiększanie obecności naszych marek w Europie Zachodniej, zwłaszcza w takich europejskich stolicach mody jak Mediolan czy Paryż. Nasza strategia w tym rejonie zakłada budowanie rozpoznawalności marki Reserved, co pozwoli nam stać się fi rmą o zasięgu globalnym.
− Bliski Wschód tj. Egipt, Katar, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Izrael. Naszą obecność w tym rejonie rozwijamy we współpracy z partnerem franczyzowym. Jest to dla nas rejon wczesnej fazy wzrostu, a spory potencjał rozwoju widzimy zwłaszcza w Izraelu.
Dzięki ekspansji poprzez rozwój salonów tradycyjnych, w 2019 roku planujemy zwiększyć naszą powierzchnię handlową o 11% w stosunku do roku 2018. Dzięki ekspansji poprzez rozbudowę sieci salonów stacjonarnych i sklepów internetowych w 2019 roku planujemy kontynuację dwucyfrowych wzrostów sprzedaży naszej Grupy oraz marżę w przedziale 54%-55%.

Ekspansja po krajach
NASZE PLANY INWESTYCYJNE
Nasze inwestycje dotyczą kilku obszarów, tj. inwestycje związane z budową i modernizacją sklepów stacjonarnych (w Polsce i za granicą), inwestycje związane z budową centrów dystrybucyjnych, inwestycje dotyczące rozbudowy i modernizacji siedzib oraz inwestycje dotyczące e-commerce, IT.
Mając świadomość znaczenia logistyki w dzisiejszym procesie realizacji sprzedaży, w 2018 roku podjęliśmy decyzję o wybudowaniu w Polsce (na terenie gminy Brześć Kujawski) nowego centrum dystrybucyjnego. Inwestycja o powierzchni 100 tys. m2 pozwoli podwoić nam obecną powierzchnię magazynową. Na ten projekt inwestycyjny planujemy przeznaczyć 400 mln PLN.
Posiadamy pełną zdolność do fi nansowania realizowanych obecnie i zaplanowanych projektów inwestycyjnych z wykorzystaniem środków pochodzących z kapitałów własnych oraz kredytów bankowych. Inwestycje w rozbudowę sieci salonów sfi nansujemy z własnych środków, natomiast inwestycje w rozbudowę siedziby i centrum dystrybucyjnego sfi nansujemy z zaciągniętych kredytów inwestycyjnych.
W poniższej tabeli przedstawiamy nasz 4 letni plan inwestycyjny.
Sklepy:
| CAPEX (mln PLN) 4 letni plan | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | Total |
|---|---|---|---|---|---|
| Sklepy: | |||||
| Sklepy w Polsce i zagranicą | 670 | 620 | 500 | 450 | 2 240 |
| Biura: | |||||
| Nowe biuro Gdańsk Łąkowa - Budynek 1 | 50 | 50 | |||
| Nowe biuro Gdańsk Łąkowa - Budynek 2 | 30 | 40 | 70 | ||
| Nowe biuro Gdańsk Łąkowa - Budynek 3 | 70 | 70 | 140 | ||
| Nowe biuro Kraków | 30 | 30 | |||
| Razem Biura | 110 | 110 | 70 | 0 | 290 |
| Logistyka | |||||
| Rozbudowa CL Pruszcz Gdański | 20 | 20 | |||
| Nowe CL Brześć Kujawski | 10 | 200 | 200 | 410 | |
| Razem Logistyka | 30 | 200 | 200 | 0 | 430 |
| IT & Other | 50 | 50 | 50 | 50 | 200 |
| Razem | 860 | 980 | 820 | 500 | 3 160 |

ZARZĄDZANIE RYZYKAMI
WEWNĘTRZNE CZYNNIKI RYZYKA
RYZYKO NIETRAFIONEJ LOKALIZACJI SALONU SPRZEDAŻY
Ryzyko: Nasza strategia rozwoju zakłada szybką rozbudowę sieci sprzedaży. Otwieranie nowych salonów niesie ze sobą ryzyko, że któraś z lokalizacji okaże się nietrafi ona. Skutkiem tego może być nierealizowanie przez salon zakładanego poziomu przychodów, a to w konsekwencji może negatywnie wpłynąć na wyniki fi nansowe naszej Grupy.
| RYZYKO MODELU BIZNESOWEGO |
Ryzyko: Nasza fi rma koncentruje swoją działalność na projektowaniu i dystrybucji odzieży oraz kreowaniu marek. Nie posiadamy własnych mocy produkcyjnych i nie planujemy rozwijać własnych zakładów produkcyjnych, a produkcję zlecamy wyspecjalizowanym podmiotom z różnych części świata. Outsourcing pozwala nam na efektywne lokowanie produkcji oraz zapewnia dostęp do nowoczesnych, stale zmieniających się technologii. Wybieramy dostawców nie tylko pod kątem ceny, ale także zakresu oferty, nowoczesności parku maszynowego oraz etycznego traktowania pracowni ków. Nasze inwestycje kierowane są na tworzenie własnej sieci dystrybucji, e-commerce, logistykę, rozwój i technologię oraz pozyskiwanie lojalnych konsumentów. Nasze działania: Zarząd LPP dba o to, aby Grupa nie była uzależniona od żadnego z ponad 1 100 dostawców z którymi współpracuje (żaden nie prze kroczył progu 6% rocznych zakupów). Dodatkowo prowadzimy na bieżąco ocenę swoich dostawców, którzy podlegają nadzorowi dokonywanemu przez biuro LPP w Shanghaju (Chiny, założone w 1997 roku) oraz w Dhace (Bangladesz, założone w 2015 roku). |
|
|---|---|---|
| RYZYKO ZMIENNOŚCI TRENDÓW MODY |
Ryzyko: Rynek odzieżowy charakteryzuje się dużą różnorodnością oczeki wań klientów i jest ściśle skorelowany ze zmianami trendów w modzie. Klu czowym czynnikiem sukcesu fi rmy odzieżowej jest wyczucie zmian trendów mody i dopasowanie asortymentu do aktualnych potrzeb konsumentów. Działania: Zagadnieniu mody poświęcamy dużą uwagę. Stale rozbudo wujemy zespół produktowy, obecnie posiadamy ponad 250 projektantów, a łącznie w dziale przygotowania produktu pracuje ponad 700 osób. Każda nasza marka posiada odrębny zespół projektowy, który śledzi trendy w modzie w docelowej grupie marki. Projektanci oraz osoby zaangażowane w proces tworzenia kolekcji nie tylko uczestniczą w imprezach wystawienni czych na całym świecie, ale także śledzą trendy w internecie (w tym social media) oraz trendy uliczne (street fashion) w najpopularniejszych stolicach mody tj. w Paryżu, Nowym Jorku, Seulu, Tokio. Zaczerpnięte inspiracje i trendy światowe są wykorzystywane w procesie tworzenia kolekcji, dzięki czemu ryzyko nietrafi onej kolekcji zmniejsza się. |
RYZYKO MIGRACJI SPRZEDAŻY TRADYCYJNEJ DO INTERNETU |
Działania: Ograniczamy ryzyko chybionych lokalizacji dzięki dobremu rozpoznaniu rynku oraz szczegółowej analizie każdej potencjalnej nowej lokalizacji. Obecnie optymalizujemy rozwój sieci sprzedaży. Z jednej strony lokalizacje o niesatysfakcjonującej sprzedaży w przypadku kończącej się umowy są zamykane, a z drugiej strony salony w dobrych lokalizacjach powiększamy, aby mogły oferować klientom całość kolekcji. Działania optymalizacyjne prowadzimy na rynku polskim jak i globalnie, na każdym rynku, na którym istniejemy więcej niż 5-7 lat.
RYZYKO NIEFEKTYWNEJ LOGISTYKI
Ryzyko: Dynamiczny rozwój powierzchni oraz sprzedaży internetowej wymusza inwestycje w usprawnienia logistyczne. Zadaniem logistyki jest szybkie skompletowanie odpowiedniej liczby przesyłek odzieży do salonów oraz bezpośrednio do klientów zamawiających on-line, jednocześnie minimalizując ilość towaru w centrach dystrybucyjnych. Wraz z zakładanym wzrostem sprzedaży naszej Grupy wzrasta ryzyko zapewnienia możliwości obsługi potrzeb logistycznych.
Działania: Istotność zagadnienia powoduje, że Zarząd LPP przywiązuje do niego kluczową wagę i systematycznie wprowadza konieczne nowe rozwiązania. Największy rynek zagraniczny, czyli rynek rosyjski jest obsługiwany przez osobne centrum dystrybucyjne w okolicach Moskwy. Dla sprzedaży internetowej zarówno w Polsce jak i w Rosji dedykowane są osobne centra dystrybucyjne. Dla 3 marek w zakresie obsługi logistycznej kanału e-commerce w Polsce, zdecydowaliśmy się na współpracę z fi rmą Arvato Polska - liderem w dziedzinie kompleksowych rozwiązań outsourcingowych z zakresu logistyki. Rozwój naszej sieci spowodował, że w 2018 roku podjęliśmy decyzję o poszerzeniu naszego dotychczasowego zaplecza logistycznego poprzez rozbudowę istniejącego centrum dystrybucyjnego w Pruszczu Gdańskim oraz budowę nowego centrum w Brześciu Kujawskim. Wychodząc naprzeciw rosnącemu popytowi w krajach bałkańskich i rozwojowi sieci sprzedaży tradycyjnej oraz on-line w tym regionie, podjęliśmy decyzję o wynajęciu od 2019 roku centrum dystrybucyjnego w Rumunii, które obsługiwać będzie klientów on-line w południowej części Europy. Jednocześnie stale prowadzone są usprawnienia informatyczne w zakresie logistyki. Jednym z nich jest wprowadzenie Warehouse Management System (WMS) – innowacyjnego systemu usprawniającego prace centrum dystrybucyjnego.
Ryzyko: Wzrost popularności zakupów w internecie powoduje globalny trend w postaci migracji sprzedaży z salonów tradycyjnych do sklepów on-line. Tendencja ta wywiera presję na sprzedaż w salonach tradycyjnych, które w większości generują koszty stałe, a przez to wpływa na rentowność
naszej Grupy.
Działania: Dostosowując się do panującej tendencji związanej ze wzrostem popularności zakupów internetowych jako Grupa posiadamy nowoczesne sklepy internetowe wszystkich swoich marek, oraz stale podejmujemy działania zmierzające do dalszego rozwoju tego kanału sprzedaży. Sukcesywnie wchodzimy ze sprzedażą on-line na rynki krajów zarówno tych w których jesteśmy już obecni w tradycyjnym kanale sprzedaży jak i pozostałych krajów Unii Europejskiej, usprawniamy mobilne platformy sprzedażowe oraz
| c.d. |
|---|
| RYZYKO MIGRACJI |
| SPRZEDAŻY |
| TRADYCYJNEJ |
| DO INTERNETU |
logistykę dostaw. Na koniec 2018 roku obecni byliśmy on-line na 11 rynkach na których mamy własne sklepy internetowe oraz na 6 rynkach poprzez obecność na zewnętrznej platformie zarządzanej przez naszego partnera franczyzowego z Bliskiego Wschodu. Jednocześnie podejmujemy działania zmierzające do zniwelowania różnic technologicznych pomiędzy salonami stacjonarnymi a sprzedażą on-line oraz zintegrowania obu tych kanałów sprzedaży w tzw. omnichannel.
RYZYKO UTRATY KLUCZOWYCH PRACOWNIKÓW
Ryzyko: Zatrudniamy ponad 25 tys. pracowników, dzięki którym możemy skutecznie prowadzić naszą podstawową działalność przy zachowaniu rentowności. W szczególności ponosimy ryzyko odejścia kluczowego personelu menedżerskiego, osób związanych z projektowaniem i przygotowaniem kolekcji oraz wysokiej rotacji wśród pracowników salonów. Istnieje też ryzyko, iż jako Grupa nie będziemy w stanie przyciągnąć nowych talentów.
Działania: Zarząd LPP podejmuje szereg działań mających na celu zmniejszenie tego ryzyka. Kluczowi menedżerowie biorą udział w programie motywacyjnym opartym o akcje. Jako Grupa kładziemy nacisk na przyjazne warunki pracy – pracownikom oferowany jest bogaty wachlarz szkoleń zapewniający ciągły rozwój umiejętności, wytyczona jest jasna ścieżka kariery zapewniająca możliwość awansów. Zapewniamy pracę w nowoczesnym przyjaznym środowisku przy zapewnieniu rynkowego wynagrodzenia.

ZEWNĘTRZNE CZYNNIKI RYZYKA
RYZYKO MAKRO-EKONOMICZNE
Ryzyko: Sytuacja gospodarcza krajów, w których prowadzimy sprzedaż swoich produktów oraz sytuacja krajów, na terenie których znajdują się fabryki produkujące dla nas towary ma kluczowe znaczenie dla sytuacji naszej Grupy. Przychody i marże GK uzależnione są od sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych i ich skłonności do konsumpcji. Wzrost lub spadek gospodarczy w krajach, w których zlokalizowane są nasze salony może przełożyć się na wzrost lub spadek wydatków konsumenckich, w tym wydatków na odzież. Analogicznie, wzrost lub spadek gospodarczy w krajach, gdzie zlokalizowana jest produkcja naszych towarów może przełożyć się na wyższe koszty produkcji lub ich spadek, względnie stabilizację.
Działania: Każda z pięciu naszych marek kierowana jest do szerokiego grona konsumentów w przystępnej cenie. Koncentrujemy się na oferowaniu produktów o korzystnym wskaźniku cena-do-jakości. Choć nie uchroni to GK przed negatywnym wpływem ewentualnego spowolnienia gospodarczego, może zminimalizować jego wpływ. Ryzyko jest również zmniejszane przez rozwój Grupy w różnych krajach i na różnych kontynentach (na koniec 2018 roku nasze salony znajdowały się w 23 krajach na 3 kontynentach), a kolejne lata powinny przynieść dalszy rozwój.
RYZYKO WALUTOWE Ryzyko: Ryzyko niekorzystnej zmiany kursów walut jest istotnym ryzykiem dla naszej Grupy Kapitałowej. W 2018 roku tylko 47% przychodów było denominowane w walutach obcych, natomiast koszty zakupów towarów aż w 96%, a koszty sprzedaży i ogólnego zarządu w 57%. Największą ekspozycję walutową nasza Grupa posiada na USD i Euro. Ekspozycja na dolara amerykańskiego związana jest z miejscem produkcji i zakupu towarów (głównie kraje azjatyckie), a ekspozycja na Euro z płatnościami za czynsze w salonach. W związku z tym, że Rosja i Ukraina odpowiedzialne są za ok. 22% sprzedaży, GK posiada również znaczącą ekspozycję na rubla i hrywnę. Wyniki fi nansowe raportujemy w polskim złotym. W rezultacie, umocnienie złotego do USD i EURO ma korzystny wpływ na nasze marże, a osłabienie złotego w stosunku do kluczowych walut obniża rentowność Grupy.
Działania: Ze względu na istotność ryzyka kursowego, w czerwcu 2017 roku Zarząd LPP podjął decyzję o rozpoczęciu stosowania zabezpieczeń kursu walutowego USD/PLN przez zawieranie kontraktów forward dla płatności w USD wobec dostawców. Celem transakcji jest zminimalizowanie poziomu różnic kursowych w działalności fi nansowej (czyli poniżej zysku operacyjnego).
RYZYKO ZMIANY PRZEPISÓW CELNYCH I PODATKOWYCH
Ryzyko: Przepisy celne i podatkowe mają znaczący wpływ na funkcjonowanie Grupy, dlatego ich zmiany mogą w istotny sposób wpłynąć na naszą działalność. Grupa jest eksponowana na zmiany przepisów celnych ze względu na skalę importu, w szczególności z krajów azjatyckich. Wprowadzenie ewentualnych limitów importowych oraz ceł zaporowych mogłoby wpłynąć na obniżenie marż realizowanych przez Grupę. Wprowadzenie ewentualnych zmian prawnych w każdym z krajów, w których jesteśmy obecni może spowodować konieczność poniesienia dodatkowych kosztów lub zmniejszenia się przychodów, negatywnie wpływając na rentowność Grupy. Przykładem takiego potencjalnego ryzyka jest ewentualne wprowadzenie podatku obrotowego od sklepów wielkopowierzchniowych w Polsce, co mogłoby negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie LPP i stanowi potencjalne ryzyko (obecnie egzekucja prawa została zawieszona). Innym przykładem zmian legislacyjnych jest stopniowe wprowadzanie od marca
| c.d. RYZYKO ZMIANY PRZEPISÓW CELNYCH I PODATKOWYCH |
2018 roku zakazu handlu w niedziele w Polsce. Nowe prawo w pierwszym roku zezwalało na handel w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, w drugim będzie zezwalać na handel w jedną niedzielę miesiąca, a od trzeciego roku obowiązywania całkowity zakaz (przed zmianą zakaz handlu dotyczył tylko świąt ustawowo wolnych od pracy). Działania: Nasza siedziba jak i zdecydowana większość naszych salonów znajdują się na terenie Unii Europejskiej. W ocenie Grupy Unia Europejska prowadzi stabilną politykę celną. Dodatkowo, jakiekolwiek zmiany w polity ce celnej dotknęłyby wszystkie podmioty gospodarcze branży detalicznej funkcjonujące na tym rynku. Istotniejszym ryzykiem jest ryzyko zmian praw nych, które wynika zarówno z przepisów krajowych jak i Unii Europejskiej. W przypadku jego wystąpienia Zarząd LPP będzie koncentrował swoje działania na minimalizacji ich wpływu na wyniki fi nansowe Grupy. Tak też ma miejsce w przypadku zmian prawnych związanych z zamkniętym sklepami w niedziele w Polsce. Na podstawie analiz od momentu wprowa dzenia ograniczeń handlu w Polsce zauważyliśmy zmniejszenie sprzedaży w salonach polskich, przesunięcia na inne dni tygodnia i zwiększenie sprze daży internetowej. Między innymi z tego względu na bieżąco usprawniamy działania naszych e-sklepów i logistyki. |
|---|---|
| RYZYKO ZAOSTRZENIA KONKURENCJI |
Ryzyko: Rynek sprzedaży odzieży charakteryzuje się niskimi barierami wejścia, co zwiększa liczbę graczy i nasila konkurencję. Każdego roku nowi gracze wchodzą na rynki, na których jesteśmy obecni, ale też je opuszczają. Na każdym z rynków mierzymy się zarówno z lokalną konkurencją jak i międzynarodowymi graczami. Działania: Nasz sukces na każdym z rynków jest uzależniony od jakości kolekcji i ich akceptacji przez klientów. Z tego względu koncentrujemy się na działaniach zmierzających do oferowania jak najlepiej dopasowanych produktów do trendów i wymagań klientów w akceptowalnej dla nich cenie. Zauważamy, że presja konkurencyjna jest największa w odniesieniu do fl a gowej marki Reserved, której sukces jest priorytetem dla Zarządu a mniej sza np. w przypadku marek Cropp czy House. |
| RYZYKO ZWIĄZANE Z WARUNKAMI POGODOWYMI |
Ryzyko: W prowadzonej działalności w okresie jednego sezonu może występować zjawisko negatywnego lub pozytywnego rozkładu warunków pogodowych, co może wpływać na wzrost/zmniejszenie sprzedaży, a co za tym idzie, na wzrost/zmniejszenie marż naszej GK. Działania: Zarząd na bieżąco monitoruje poziom sprzedaży i marży w obrębie poszczególnych krajów i dostosowuje termin oraz skalę promocji ofert sprzedażowych. Jednocześnie wprowadzone w poprzednich kwarta łach zmiany w logistyce i zatowarowaniu sklepów powodują, że jesteśmy bardziej elastyczni i możemy szybciej reagować na niekorzystne zmiany pogody w obrębie sezonu. |
OŚWIADCZENIE O STOSOWANIU ZASAD ŁADU KORPORACYJNEGO
STOSOWANE ZASADY ŁADU KORPORACYJNEGO
Zarząd LPP oświadcza, że w 2018 roku Spółka stosowała zasady ładu korporacyjnego stanowiące Załącznik do Uchwały Rady Giełdy Nr 26/1413/2015 z dnia 13 października 2016 r., pt. "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016" (DPSN, Zasady Ładu Korporacyjnego), które zostały opublikowane w serwisie poświęconym tematyce dobrych praktyk spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie SA pod adresem internetowym: https://www.gpw.pl/lad_korporacyjny_na_gpw
Zarząd LPP oświadcza, że Spółka i jej organy w 2018 roku stosowała rekomendacje i zasady szczegółowe zawarte w nowym Zbiorze Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2016, za wyjątkiem:
− Rekomendacji IV.R.2 – przeprowadzenie walnego zgromadzenia przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej (transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym, dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, wykonywanie, osobiście lub przez pełnomocnika, prawa głosu w toku walnego zgromadzenia).
Spółka nie stosuje powyższej rekomendacji. Przytoczona powyżej rekomendacja nie jest stosowana przez Spółkę. Realizacja tej rekomendacji wiązałaby się z ryzykami technicznymi. Umożliwienie akcjonariuszom wypowiadania się w toku obrad walnego zgromadzenia bez ich fi zycznej obecności w miejscu obrad, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, niesie za sobą zagrożenia zarówno natury technicznej, jak i prawnej dla prawidłowego i sprawnego
przeprowadzania obrad walnego zgromadzenia. W szczególności rodzi realne ryzyko zakłóceń technicznych, które uniemożliwią nieprzerwaną, dwustronną komunikację z akcjonariuszami znajdującymi się w miejscach innych niż sala obrad. W tej sytuacji Spółka nie jest w stanie zagwarantować niezawodność infrastruktury technicznej.
Jednocześnie, w ocenie Spółki aktualnie obowiązujące zasady udziału w walnych zgromadzeniach umożliwiają właściwą i efektywną realizację praw wynikających z akcji i wystarczająco zabezpieczają interesy wszystkich akcjonariuszy.
Ponadto, Spółce nie były zgłaszane oczekiwania akcjonariuszy w kwestii przeprowadzenia WZA przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
− Rekomendacji VI.R.1 - wynagrodzenie członków organów spółki i kluczowych menedżerów powinno wynikać z przyjętej polityki wynagrodzeń.
Spółka nie stosuje powyższej rekomendacji. Spółka nie posiada polityki wynagrodzeń. LPP jednak nie wyklucza stosowanie powyższej zasady w przyszłości.
− Rekomendacji VI.R.2 - polityka wynagrodzeń powinna być ściśle powiązana ze strategią spółki, jej celami krótko- i długoterminowymi, długoterminowymi interesami i wynikami, a także powinna uwzględniać rozwiązania służące unikaniu dyskryminacji z jakichkolwiek przyczyn.
Spółka nie stosuje powyższej rekomendacji. Spółka nie posiada polityki wynagrodzeń. LPP jednak nie wyklucza stosowanie powyższej zasady w przyszłości.
− Zasady szczegółowej I.Z.1.20 – umieszczenia na korporacyjnej stronie internetowej zapisu przebiegu obrad walnego zgromadzenia, w formie audio lub wideo.
Spółka nie stosuje powyższej zasady. Spółka nie przewiduje rejestrowania obrad walnego zgromadzenia w formie audio lub video i umiesz-czania zapisu przebiegu obrad na swojej stronie internetowej. W ocenie Spółki stosowane do tej pory dokumentowanie przebiegu walnych zgromadzeń zapewnia transparentność działalności Spółki oraz chroni prawa wszystkich akcjonariuszy.
W szczególności Spółka udostępnia treść podejmowanych uchwał w formie raportów bieżących, a także publikacji na stronie internetowej.
Dodatkowo w tej samej formie są udostępniane szczegółowe dane odnośnie wyników głosowań i ewentualne sprzeciwy wniesione do podjętych uchwał. Inwestorzy mają zatem możliwość zapoznania się z istotnymi elementami przebiegu obrad oraz sprawami poruszanymi na walnym zgromadzeniu.
Spółka jednak nie wyklucza stosowanie powyższej zasady w przyszłości.
− Zasady szczegółowej IV.Z.2. - zapewnienia powszechnie dostępnej transmisji obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym.
Spółka nie stosuje powyższej zasady. Spółka nie przewiduje transmisji obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym. W ocenie Spółki stosowane do tej pory dokumentowanie przebiegu walnych zgromadzeń zapewnia transparentność działalności Spółki oraz chroni prawa wszystkich akcjonariuszy.
W szczególności Spółka udostępnia treść podejmowanych uchwał w formie raportów bieżących, a także publikuje je na stronie internetowej.
Dodatkowo w tej samej formie są udostępniane szczegółowe dane odnośnie wyników głosowań i ewentualne sprzeciwy wniesione do podjętych uchwał. Inwestorzy mają zatem możliwość zapoznania się z istotnymi elementami przebiegu obrad oraz sprawami poruszanymi na walnym zgromadzeniu.
Spółka jednak nie wyklucza stosowanie powyższej zasady w przyszłości.
− Zasady szczegółowej VI.Z.4. – opublikowania w sprawozdaniu z działalności raportu na temat polityki wynagrodzenia.
Spółka nie stosuje powyższej zasady. Spółka nie będzie publikować raportu na temat polityki wynagrodzeń, z uwagi na brak posiadania polityki wynagrodzeń. LPP jednak nie wyklucza stosowanie powyższej zasady w przyszłości.
Zarząd LPP SA oświadcza, że Spółka nie stosuje praktyk w zakresie ładu korporacyjnego, wykraczających poza wymogi przewidziane prawem krajowym.
OPIS SYSTEMÓW KONTROLI WEWNĘTRZNEJ I ZARZĄDZANIA RYZYKIEM W ODNIESIENIU DO PROCESU SPORZĄDZANIA SPRAWOZDAŃ
FINANSOWYCH I SKONSOLIDOWANYCH SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH
Jako GK posiadamy dopasowany do swoich potrzeb i specyfi ki działalności sprawnie działający system kontroli wewnętrznej, który zapewnia: − kompletność zafakturowania przychodów
- − właściwą kontrolę kosztów
- − efektywne wykorzystanie zasobów i aktywów
- − poprawność i wiarygodność informacji fi nansowych zawartych w sprawozdaniach fi nansowych i raportach okresowych
- − odpowiednią ochronę wrażliwych informacji i niedopuszczenie do niekontrolowanego wypływu informacji z fi rmy
- − skuteczne i szybkie identyfi kowanie zaistniałych nieprawidłowości
- − identyfi kowanie istotnych ryzyk i odpowiednio na nie reagowanie
Elementami systemu kontroli wewnętrznej w naszej Spółce są:
− czynności kontrolne podejmowanie na wszystkich szczeblach i we wszystkich komórkach Spółki oparte na procedurach (zezwolenia, autoryzacje, weryfi kacje, uzgadnianie, przeglądy działalności operacyjnej, podział obowiązków), które pozwalają zapewnić przestrzeganie wytycznych Zarządu Spółki oraz jednocześnie umożliwiają podjęcie koniecznych działań identyfi kujących i minimalizujących błędy i zagrożenia dla Spółki
- − instrukcja obiegu dokumentów prawidłowy system obiegu ewidencji i kontroli dokumentacji (aby istniała zgodność zapisów w księgach rachunkowych z dowodami księgowymi)
- − odpowiednio wykwalifi kowani pracownicy dokonujący kontroli
- − podział obowiązków wykluczający możliwość dokonywania przez jednego pracownika czynności związanych z realizacją i udokumentowaniem operacji gospodarczej od początku do końca
- − instrukcja inwentaryzacyjna, określająca zasady wykorzystywania, przechowywania i inwentaryzowania składników majątkowych
- − zasady amortyzacji bilansowej rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
- − system informatyczny księgi rachunkowe Spółki prowadzone są przy użyciu systemu komputerowe SAP (od 01.01.2019 wcześniej funkcjonował system AWEK), który zapewnia wiarygodność, rzetelność oraz bezbłędność przetwarzanych informacji, dostęp do zasobów informacyjnych systemu SAP ograni-czony jest uprawnieniami upoważnionych pracowników wyłącznie w zakresie wykonywanych przez nich obowiązków
- − polityka rachunkowości uwzględniająca zasady zawarte w Międzynarodowych Standardach Rachun-kowości i Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSR/MSSF) oraz związanymi z nimi interpretacjami ogło-
szonymi w formie rozporządzeń wykonawczych Komisji Europejskiej
− elektroniczny system procesowania dokumentów (faktury, elementy dokumentacji pracowniczej, zlecania zakupu wyposażenia, zlecenia płatności itp.)
W procesie sporządzania sprawozdań fi nansowych Spółki, zarówno jednostkowych jak i skonsolidowa-nych podstawowym elementem kontroli wewnętrznej jest audyt sprawozdania fi nansowego przez niezależnego biegłego rewidenta. Wyboru biegłego rewidenta dokonuje Rada Nadzorcza Spółki LPP. Do zadań niezależnego audytora należy przegląd sprawozdań półrocznych oraz badanie sprawozdań rocznych, kontrola nad prawidłowością ich sporządzania oraz przestrzegania zasad rachunkowości.
Za przygotowanie sprawozdań fi nansowych odpowiedzialne są trzy działy: Księgowy, Finansowy i Relacji Inwestorskich, kierowane odpowiednio przez Głównego Księgowego, Dyrektora Kontrolingu oraz Kierownika ds. Relacji Inwestorskich. Przed przekazaniem sprawozdań fi nansowych do niezależnego biegłego rewidenta, ich weryfi kacji pod kątem kompletności i prawidłowości ujęcia wszystkich zdarzeń gospodarczych, dokonuje Dyrektor Finansowy, który z ramienia Zarządu jest odpowiedzialny za proces sprawozdawczości fi nansowej.
NASZE AKCJE I NASI AKCJONARIUSZE
KTO JEST NASZYM WŁAŚCICIELEM
Struktura własności kapitału zakładowego LPP SA na dzień 31 grudnia 2018 roku.
W dniu 20 lipca 2018 roku nastąpiła zmiana udziałów w kapitale zakładowym i ogólnej liczbie głosów na WZA. Akcje będące wcześniej w posiadaniu głównych akcjonariuszy: Marka Piechockiego i Jerzego Lubiańca (RB nr 16/2018) zostały przeniesione do powołanych fundacji tj. Semper
W LPP SA dokonuje się półrocznych przeglądów strategii i realizacji planów biznesowych. Związane jest to z cyklami występującymi w handlu odzieżą. Po zamknięciu półrocza, kierownictwo wyższego i śred-niego szczebla przy współudziale działu fi nansowego dokonuje analizy wyników fi nansowych Spółki. Wyniki operacyjne Spółki, poszczególnych działów handlowych a nawet konkretnych sklepów analizo-wane są każdego miesiąca.
Kontrola wewnętrzna i ściśle związane z nią zarządzanie ryzykiem w odniesieniu do procesów sporządzania sprawozdań fi nansowych są obiektem bieżącego zainteresowania Zarządu naszej Spółki. W LPP przeprowadzana jest analiza obszarów ryzyka związanych z działalnością fi rmy. Istotną rolę tutaj odgrywa także personel kierowniczy, który jest odpowiedzialny za kontrolowanie działalności swoich działów w tym identyfi kacji i oceny ryzyka związanego z procesem sporządzania rzetelnych, wiarygodnych i zgodnych z przepisami prawa sprawozdań fi nansowych.
| Akcjonariusz | Liczba po siadanych akcji (w szt.) |
Udział w kapitale zakłado wym |
Liczba głosów na WZA |
Udział w ogólnej liczbie głosów na WZA |
Wartość no minalna akcji |
|---|---|---|---|---|---|
| Fundacja Semper Simul* | 319 208 | 17,2% | 1 019 208 | 31,5% | 638 416 |
| Fundacja Sky** | 226 338 | 12,2% | 926 338 | 28,6% | 452 676 |
| Akcje własne*** | 18 861 | 1,0% | 0 | 0,0% | 37 722 |
| Pozostali akcjonariusze | 1 288 016 | 69,5% | 1 288 016 | 39,8% | 2 576 032 |
| Razem | 1 852 423 | 100,0% | 3 233 562 | 100,0% | 3 704 846 |
*Fundacja Semper Simul - fundacja związana z Panem Markiem Piechockim (art.3 ust.1 pkt 26 lit. d MAR) **Fundacja Sky - fundacja związana z Panem Jerzym Lubiańcem (art.3 ust.1 pkt 26 lit. d MAR i art.4 pkt 15 ustawy o ofercie publicznej) ***z 18 861 akcji LPP nie może być wykonywane prawo głosu na WZA, gdyż są to akcje wsłane LPP
Simul oraz Sky. Na rzecz tych fundacji przeniesione zostały akcje LPP, które wcześniej należały bezpośrednio do tych dwóch głównych akcjonariuszy oraz również z dwóch funduszy zarządzanych przez TFI Forum SA.

Akcje w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących na dzień 31 grudnia 2018 roku.
INFORMACJE O UMOWACH, W WYNIKU KTÓRYCH MOGĄ W PRZYSZŁOŚCI NASTĄPIĆ ZMIANY W PROPORCJACH POSIADANYCH AKCJI PRZEZ DOTYCHCZASOWYCH AKCJONARIUSZY
W okresie sprawozdawczym został uruchomiony program motywacyjny dla kluczowych osób zarządzających Spółką dominującą na lata 2018-2019. W ramach realizacji tego programu w przypadku spełnienia warunków określonych w regulaminie programu, Spółka zaoferuje uczestnikom programu (osobom zarządzającym) nabycie od Spółki akcji LPP SA (z puli akcji własnych) za cenę równą wartości nominalnej akcji, z zastrzeżeniem, że łączna liczba zaoferowanych akcji nie może być wyższa niż 855 akcji.
W Spółce nie został ustanowiony system kontroli akcji pracowniczych.
Z zastrzeżeniem powyższych informacji, Spółce nie są znane umowy w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy i obligatariuszy.
AKCJE WŁASNE
GK LPP posiada 18 861 akcji własnych. W 2018 roku nie dokonywano skupu akcji własnych.
| Akcjonariusz | Liczba posiada- iczba posiada nych akcji (w szt.) ych akcji (w |
Liczba głosów iczba głosów na WZA |
Wartość nominalna akcji ominalna |
|---|---|---|---|
| Marek Piechocki – Prezes Zarządu | 39 | 39 | 78 |
| Jacek Kujawa – Wiceprezes Zarządu | 179 | 179 | 358 |
| Przemysław Lutkiewicz – Wiceprezes Zarządu | 36 | 36 | 72 |
| Sławomir Łoboda - Wiceprezes Zarządu | 128 | 128 | 256 |
| Jerzy Lubianiec – Prezes Rady Nadzorczej* | 226 338 | 926 338 | 452 676 |
| Antoni Tymiński – Członek Rady Nadzorczej | 11 | 11 | 22 |
| Piotr Piechocki – Członek Rady Nadzorczej | 14 | 14 | 28 |
*akcje posiadane pośrednio poprzez podmiot zależny
Z zastrzeżeniem informacji zamieszczonych w powyżej osoby zarządzające i nadzorujące nie posiadają akcji i udziałów w podmiotach powiązanych z LPP.
NOTOWANIA NASZYCH AKCJI
Akcje LPP SA są notowane na Rynku Głównym GPW od 2001 roku.
Cena akcji Spółki w dniu debiutu wynosiła 48,00 PLN. Najniższą wartość akcji Spółki w historii notowań LPP SA odnotowała 18 maja 2001 roku: 47,00 PLN, a najwyższą 8 stycznia 2018: 10 170,00 PLN.
W 2018 roku kurs akcji LPP kształtował się w przedziale od 7 535,00 PLN do 10 170,00 PLN (według cen zamknięcia). Notowania akcji podczas ostatniej sesji (według cen zamknięcia) w 2017 roku wynosiły 8 910,00 PLN, a rok później cena kształtowała się na poziomie 7 850,00 PLN.
Zysk netto GK na jedną akcję zwykłą na koniec 2018 roku wynosił 287,95 PLN, a rok wcześniej 241,36 PLN.
Według stanu na 31 grudnia 2018 roku akcje LPP SA wchodziły w skład następujących indeksów giełdowych:
Krajowych
WIG-Poland – indeks narodowy, w którego skład wchodzą wyłącznie akcje krajowych spółek notowanych na Rynku Głównym GPW, które spełniają bazowe kryteria uczestnictwa w indeksach. Udział LPP SA w indeksie WIG-Poland wynosił 3,6%.
WIG20 – indeks obliczany na podstawie wartości portfela 20 największych i najbardziej płynnych spółek z Rynku Głównego GPW. LPP SA obecna jest w składzie tego indeksu od 2014 roku, a udział w nim wynosił 4,9%.
WIG30 – indeks obejmujący 30 największych i najbardziej płynnych spółek notowanych na Rynku Głównym GPW. Udział LPP w indeksie WIG30 wynosił 4,6%
WIG Odzież – indeks sektorowy, w skład którego wchodzą spółki uczestniczące w indeksie WIG i jednocześnie zakwalifi kowane do sektora "odzież i kosmetyki". Udział LPP w indeksie WIG Odzież wynosił 61,9%.
Zagranicznych:
MSCI Poland Index – indeks obejmujący ponad 20 kluczowych spółek notowanych na GPW. LPP SA obecna jest w składzie tego indeksu od 2014 roku.
CECE index – indeks należący do Vienna Stock Exchange, zawierający spółki z Polski, Czech i Węgier. LPP SA jest obecna w składzie tego indeksu od połowy września 2017 roku.
STOXX Europe 600 – indeks reprezentujący duże, średnie i małe spółki z 17 krajów Unii Europejskiej. Indeks jest częścią Deutsche Boerse Group. LPP SA wchodzi w skład tego indeksu od września 2018 roku.
FTSE Russell Index – indeks należący do London Stock Exchange, w skład którego wchodzą kraje rozwi-nięte. LPP SA obecna jest w składzie tego indeksu (w kategorii średnich spółek) od 24 września 2018 roku tj. od momentu przejścia Polski z indeksu rynków rozwijających się do rozwiniętych. Polska zajmuje 23 miejsce w indeksie.
OGRANICZENIA ZWIĄZANE Z AKCJAMI ORAZ POSIADACZE SPECJALNYCH UPRAWNIEŃ KONTROLNYCH
Zbycie lub zastawienie akcji imiennych uzależnione jest od zgody Spółki. Zezwolenia na zbycie lub zastawienie akcji udziela Rada Nadzorcza w formie pisemnej, pod rygorem nieważności, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku w tym przedmiocie. Jeżeli Spółka odmówi zezwolenia, powinna w terminie 30 dni wskazać innego nabywcę oraz określić termin i miejsce zapłaty ceny. Jeżeli Spółka w wyżej określonym terminie nie wskaże innego nabywcy, akcje mogą być zbyte bez ograniczeń.
Jednocześnie akcje imienne są uprzywilejowane co do głosu, w ten sposób, że jedna akcja daje prawo do 5 głosów na WZA. Posiadaczami akcji imiennych są dwa podmioty: Fundacja Semper Simul (fundacja związana z Panem Markiem Piechockim art.3 ust.1 pkt 26 lit. d MAR) oraz Fundacja Sky (fundacja zwią-zana z Panem Jerzym Lubiańcem art.3 ust.1 pkt 26 lit. d MAR i art.4 pkt 15 ustawy o ofercie publicznej).
Podmioty te posiadają po 175 000 akcji imiennych każda, dających każdej prawo do 875 000 głosów na WZA.
Z zastrzeżeniem powyższych informacji nie istnieją inne papiery wartościowe dające specjalne uprawnienia kontrolne.

W 2018 roku nie miała miejsca emisja papierów wartościowych.
WŁADZE
Skład osobowy:
Marek Piechocki – Prezes Zarządu Jacek Kujawa – Wiceprezes Zarządu Przemysław Lutkiewicz - Wiceprezes Zarządu Sławomir Łoboda – Wiceprezes Zarządu
W 2018 roku nie miały miejsca zmiany w składzie osobowym Zarządu.
ZASADY POWOŁYWANIA I ODWOŁYWANIA OSÓB ZARZĄDZAJĄCYCH ORAZ KOMPETENCJE ZARZĄDU
Zarząd składa się od dwóch do sześciu członków, w tym Prezesa Zarządu oraz od jednego do pięciu Wiceprezesów Zarządu. Liczbę członków określa Rada Nadzorcza.
Członkowie Zarządu są powoływani i odwoływani przez Radę Nadzorczą na okres pięciu lat.
Kompetencje i zasady pracy Zarządu LPP SA określone zostały w następujących dokumentach:
- − Statut Spółki LPP SA (dostępny na stronie internetowej Spółki),
- − Regulamin Zarządu (dostępny na stronie internetowej Spółki),
- − Kodeks spółek handlowych.
Do właściwości Zarządu należą wszelkie sprawy niezastrzeżone do kompetencji innych organów LPP SA.
Zarządowi nie przysługuję prawo do decyzji o emisji lub wykupie akcji.
UMOWY Z OSOBAMI ZARZĄDZAJĄCYMI PRZEWIDUJĄCE REKOMPENSATĘ
Z osobami zarządzającymi nie zostały zawarte umowy przewidujące rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z zajmowanego stanowiska bez ważnej przyczyny lub gdy ich odwołanie lub zwolnienie następuje z powodu połączenia emitenta przez przejęcie.
WYNAGRODZENIE OSÓB ZARZĄDZAJĄCYCH
Wartości wszelkich wynagrodzeń osób zarządzających przedstawiliśmy w skonsolidowanym sprawozdaniu fi nansowym (nota 29.3 oraz 29.4) i jednostkowym sprawozdaniu fi nansowym (nota 31.3 oraz 31.4).
NASZA RADA NADZORCZA
Skład osobowy:
Jerzy Lubianiec – Prezes Rady Nadzorczej Wojciech Olejniczak – Zastępca Prezesa Rady Nadzorczej
Piotr Piechocki – członek Rady Nadzorczej Magdalena Sekuła – członek Rady Nadzorczej Antoni Tymiński – członek Rady Nadzorczej Miłosz Wiśniewski – członek Rady Nadzorczej
W 2018 roku nie miały miejsca zmiany w składzie osobowym Rady Nadzorczej.
Kompetencje i zasady pracy Rady Nadzorczej LPP SA określone zostały w następujących dokumentach:
- − Statut Spółki LPP SA (dostępny na stronie internetowej Spółki)
- − Regulamin Rady Nadzorczej (dostępny na stronie internetowej Spółki)
- − Kodeks spółek handlowych
WYNAGRODZENIE OSÓB NADZORUJĄCYCH
Wartości wszelkich wynagrodzeń osób nadzorujących przedstawiliśmy w skonsolidowanym i jednostkowym sprawozdaniu fi nansowym w nocie odpowiednio: 29.3 oraz 31.3).
KOMITETY RADY NADZORCZEJ
Od 2017 roku w obrębie Rady Nadzorczej działa Komitet Audytu, który we wskazanym poniżej składzie spełnia kryteria niezależności oraz pozostałe wymagania określone w art. 129 ustawy z dnia 11 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, fi rmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz.U. z 2017 r. poz. 1089).
Antoni Tymiński - przewodniczący KA, spełnia ustawowe kryteria niezależności Jerzy Lubianiec - wiceprzewodniczący KA Magdalena Sekuła - członek KA, spełnia ustawowe kryteria niezależności Piotr Piechocki - członek KA Miłosz Wiśniewski - członek KA, spełnia ustawowe kryteria niezależności
Wiedzę i umiejętności z zakresu rachunkowości lub badania sprawozdań fi nansowych posiada Przewodniczący Komitetu Audytu Pan Antoni Tymiński – posiada uprawnienia biegłego rewidenta (wpisany na listę KIBR), doświadczenie jako partner Pricewaterhouse Coopers i manager Deloitte&Touche odpowiadający za badania sprawozdań fi nansowych. Wiedzę i umiejętności z tego zakresu posiada również członek Komitetu Audytu Pan Miłosz Wiśniewski, które zdobył jako Dyrektor Finansowy Cereal Partners Worldwide i Boryszew SA.
Natomiast wiedzę i umiejętności z zakresu branży posiada Wiceprzewodniczący Komitetu Audytu Pan Jerzy Lubianiec - w związku z pełnieniem uprzednio funkcji Prezesa Zarządu LPP SA oraz wieloletniego pełnienia funkcji Prezesa Rady Nadzorczej LPP SA) oraz Członek Komitetu Audytu Pan Piotr Piechocki, który m.in. kierował działem e-commerce LPP SA.
- W 2018 roku Komitet Audytu odbył 6 posiedzeń.
- Do zadań Komitetu Audytu należą:
- − monitorowanie procesu sprawozdawczości fi nansowej i przedkładanie zaleceń mających na celu zapewnienie rzetelności tego procesu w Spółce;
- − monitorowanie skuteczności systemów kontroli wewnętrznej, audytu wewnętrznego oraz zarządzania ryzykiem w Spółce, w tym w zakresie sprawozdawczości fi nansowej;
- − monitorowanie wykonywania czynności rewizji fi nansowej Spółki, w szczególności przeprowadzania przez fi rmę audytorską badania, z uwzględnieniem wszelkich wniosków i ustaleń Komisji Nadzoru Audytowego wynikających z kontroli przeprowadzonej w fi rmie audytorskiej;
- − kontrolowanie i monitorowanie niezależności biegłego rewidenta i fi rmy audytorskiej, w szczególności w przypadku, gdy na rzecz Spółki świadczone są przez fi rmę audytorską inne usługi niż badanie;
- − informowanie Rady Nadzorczej o wynikach badania oraz wyjaśnianie, w jaki sposób badanie to przy-czyniło się do rzetelności sprawozdawczości fi nansowej w Spółce, a także jaka była rola Komitetu w procesie badania;
- − dokonywanie oceny niezależności biegłego rewidenta;
- − wyrażanie zgody na korzystanie ze świadczonych przez fi rmę audytorską lub biegłego rewidenta innych niż badanie sprawozdań usług dozwolonych,
- − opracowywanie polityki wyboru fi rmy audytorskiej do przeprowadzania badania;
- − opracowywanie polityki świadczenia przez fi rmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez pod-mioty powiązane z tą fi rmą audytorską oraz przez członka sieci fi rmy audytorskiej nieaudytowych usług dozwolonych;
- − określanie procedury wyboru fi rmy audytorskiej przez Spółkę;
- − przedstawianie Radzie Nadzorczej rekomendacji zgodnie z przepisami art. 130 ust. 1 pkt 8 oraz ust. 2 i ust. 3 Ustawy;
- − weryfi kowanie efektywności pracy osoby (podmiotu) pełniącej funkcję biegłego rewidenta, w szczególności przez kontakt z biegłym rewidentem w trakcie przeprowadzania badania sprawozdań fi nansowych Spółki oraz Spółek powiązanych w celu omówienia postępu prac, wyjaśnienia wątpliwych kwestii i zastrzeżeń biegłego rewidenta co do stosowanej polityki rachunkowości lub systemów kontroli wewnętrznej;
- − omawianie z biegłymi rewidentami Spółki, charakteru i zakresu badania rocznego oraz przeglądów okresowych sprawozdań fi nansowych;
- − przegląd zbadanych przez audytorów okresowych i rocznych sprawozdań fi nansowych Spółki (jednostkowych i skonsolidowanych), ze skoncentrowaniem się w szczególności na:
- wszelkich zmianach norm, zasad i praktyk księgowych,
- głównych obszarach podlegających badaniu, znaczących korektach wynikających z badania, zgodności z obowiązującymi przepisami dotyczącymi prowadzenia rachunkowości i sprawozdawczości;
- − informowanie Rady Nadzorczej Spółki o wynikach badania oraz wyjaśnianie, w jaki sposób badanie to przyczyniło się do rzetelności sprawozdawczości fi nansowej Spółki, a także jaka była rola Komitetu w procesie badania;
- − wydawanie opinii dla Rady Nadzorczej w sprawie rozwiązania umowy z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań fi nansowych Spółki;
- − wyrażanie zgody na powoływanie i odwoływanie przez Zarząd osoby sprawującej w Spółce kluczową funkcję audytu wewnętrznego;
- − monitorowanie obowiązującego w Spółce systemu compliance;
- − w przypadku braku wyodrębnionej organizacyjnie funkcji audytu wewnętrznego w Spółce, Komitet Audytu co roku dokonuje oceny, czy istnieje potrzeba dokonania takiego wydzielenia.
GŁÓWNE ZAŁOŻENIA POLITYKI WYBORU FIRMY AUDYTORSKIEJ DO PRZEPROWADZANIA BADANIA
Kryteria wyboru fi rmy audytorskiej
-
- W toku przygotowywania przez Komitet Audytu rekomendacji, a następnie w procesie wyboru Podmiotu Uprawnionego dokonywanego przez Radę Nadzorczą LPP SA, uwzględniane są następujące kryteria:
- a) dotychczasowe doświadczenie Podmiotu Uprawnionego oraz kwalifi kacje i doświadczenia osób delegowanych do wykonywania czynności rewizji fi nansowej;
- b) znajomość branży, w której działa Spółka;
- c) warunki cenowe zaoferowane przez Podmiot Uprawniony;
- d) zaproponowany harmonogram prac związanych z czynnościami rewizji fi nansowej;
- e) kompletność usług zadeklarowanych przez Podmiot Uprawniony;
- f) reputacja Podmiotu Uprawnionego;
-
- W toku przygotowywania przez Komitet Audytu rekomendacji, a następnie w procesie wyboru Podmiotu Uprawnionego dokonywanego przez Radę Nadzorczą LPP SA, uwzględnia się również przygotowaną przez Podmiot Uprawniony oraz Kluczowego biegłego rewidenta ocenę:
- a) spełniania przez Podmiot Uprawniony wymogów niezależności, o których mowa w art. 69–73 Ustawy o biegłych;
- b) istnienia zagrożeń dla niezależności Podmiotu Uprawnionego oraz zastosowania zabezpieczenia w celu ich zminimalizowania;
- c) dysponowania przez Podmiot Uprawniony kompetentnymi pracownikami, czasem i innymi zasobami umożliwiającymi odpowiednie przeprowadzenie badania;
- d) posiadania przez osobę wyznaczoną jako kluczowy biegły rewident uprawnienia do przeprowadzania obowiązkowych badań sprawozdań fi nansowych uzyskane w państwie Unii Europejskiej, w którym wymagane jest badanie, w tym czy została wpisana do odpowiednich rejestrów biegłych rewidentów, prowadzonych w państwie Unii Europejskiej wymagającym badania.
-
- Przed wydaniem rekomendacji Komitet Audytu ocenia również:
- a) niezależność Podmiotu Uprawnionego oraz osób zaangażowanych w czynności rewizji fi nanso-wej w świetle art. 69–73 Ustawy o biegłych;
- b) ograniczenia ustawowe odnoszące się do możliwości świadczenia usług na rzecz Spółki,
ewentualne wnioski oraz wytyczne zawarte w rocznym raporcie z kontroli wydanym przez Komisję Nadzoru Audytowego, o którym mowa w art. 90 ust. 5 Ustawy o biegłych w stosunku do Podmiotu Uprawnionego, mogące wpłynąć na wybór fi rmy audytorskiej.
-
- Niedopuszczalne jest przyjmowanie nacisków lub sugestii stron trzecich co do wyboru, ani przyjmowanie przez Spółkę lub jej organy lub Komitet Audytu żadnych wytycznych co do wybory Podmiotu Uprawnionego, jak również nie jest dopuszczalne zawieranie żadnych umów lub podejmowanie zobowiązań w tym zakresie.
-
- Wybór dokonywany jest spośród dowolnych fi rm audytorskich, które złożyły oferty w sprawie świadczenia usługi badania ustawowego zgodnie z Procedurą Wyboru, z zastrzeżeniem, że:
- a) fi rma audytorska, która badała Sprawozdania Finansowe Spółki po upływie maksymalnych okresów trwania zlecenia nie może podjąć badania sprawozdania Spółki w okresie czterech kolejnych lat,
- b) organizacja procedury przetargowej nie wyklucza z udziału w procedurze wyboru fi rm, które uzyskały mniej niż 15% swojego całkowitego wynagrodzenia z tytułu badań od jednostek zainteresowania publicznego w danym państwie Unii Europejskiej w poprzednim roku kalendarzowym, zamieszczonych w wykazie fi rm audytorskich,
- c) Spółka może zaprosić dowolne fi rmy audytorskie do składania ofert w sprawie świadczenia usługi badania ustawowego pod warunkiem, że nie narusza to przepisów, o których mowa w Ustawie o biegłych.
-
- Każdorazowo wybór Podmiotu Uprawnionego dokonywany jest na podstawie otrzymanych zgłoszeń ofertowych przekazanych Spółce w oparciu o Politykę Wyboru oraz z uwzględnieniem Procedury wyboru.
Ograniczenia dotyczące wyboru
-
- Ograniczenia związane z wyborem Podmiotu Uprawnionego:
- a) maksymalny czas nieprzerwanego trwania zleceń badań ustawowych przeprowadzanych przez Podmiot Uprawniony lub fi rmę audytorską powiązaną z Podmiotem Uprawnionym lub jakiegokolwiek członka sieci działającej w państwach Unii Europejskiej, do której należą te fi rmy audytorskie, nie może przekraczać 5 lat;
- b) kluczowy biegły rewident nie może przeprowadzać badania rocznego skonsolidowanego spra-wozdania fi nansowego Grupy Kapitałowej lub badania rocznego sprawozdania fi nansowego w Spółce przez okres dłuższy niż 5 lat;
- c) kluczowy biegły rewident może ponownie przeprowadzać badania rocznego skonsolidowanego sprawozdania fi nansowego Grupy Kapitałowej lub badania rocznego sprawozdania fi nansowego w Spółce po upływie co najmniej 3 lat od zakończenia ostatniego badania.
-
- Pierwsza umowa o badanie Sprawozdań fi nansowych jest zawierana z Podmiotem Uprawnionym na okres nie krótszy niż dwa lata z możliwością przedłużenia na kolejne co najmniej dwuletnie okresy.
-
- Zasada, o której mowa w ust. 1 pkt a) powyżej, ma zastosowanie do badań Sprawozdań Finansowych sporządzonych za lata obrotowe rozpoczynające się po dniu 31 grudnia 2017 roku.
-
- Zasada, o której mowa w ust. 1 pkt c) powyżej, ma zastosowanie do okresów karencji rozpoczynających się 17 czerwca 2016 r. lub później.
-
- Dokonując rekomendacji oraz wyboru Podmiotu Uprawnionego uwzględnia się również ograniczenia wynikające z Polityki świadczenia usług dozwolonych.
Wynagrodzenie
-
- Wynagrodzenie za przeprowadzenie badania uzyskiwane przez Podmiot Uprawniony, jego biegłych rewidentów oraz podwykonawców działających w ich imieniu i na ich rzecz, nie może być:
- a) uzależnione od żadnych warunków, w tym od wyniku badania;
- b) kształtowane lub uzależnione od świadczenia na rzecz Spółki lub jednostek z nią powiązanych dodatkowych usług niebędących badaniem przez Podmiot Uprawniony lub jakikolwiek podmiot powiązany z fi rmą audytorską lub należący do sieci.
-
- Wynagrodzenie za przeprowadzenie badania odzwierciedla pracochłonność oraz stopień złożoności prac i wymagane kwalifi kacje.
Na rzecz Spółki nie były świadczone przez fi rmę audytorską badającą sprawozdanie fi nansowe dozwolone usługi nie będące badaniem.
Rekomendacja dotycząca wyboru fi rmy audytorskiej do przeprowadzenia badania spełniała obowiązujące wymogi wynikające z odpowiednich przepisów, przy czym w związku z przedłużeniem umowy z fi rmą audytorską dotychczas przeprowadzającą badania sprawozdań fi nansowych nie była przeprowadzana pełna procedura wyboru.
GŁÓWNE ZAŁOŻENIA POLITYKI ŚWIADCZENIA PRZEZ FIRMĘ AUDYTORSKĄ PRZEPROWADZAJĄCĄ BADANIE DOZWOLONYCH USŁUG NIEBĘDĄCYCH BADANIEM
Opracowana przez Komitetem Audytu Rady Nadzorczej LPP SA i obowiązująca w ramach Spółki "Polityka świadczenia przez fi rmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez podmioty powiązane z tą fi rmą audytorską oraz przez członka sieci fi rmy audytorskiej dozwolonych usług niebędących badaniem" zakłada przede wszystkim konieczność zapewnienia niezależności fi rmy audytorskiej i biegłego rewidenta oraz ograniczenie możliwości powstania konfl iktu interesów w przypadku zlecenia fi rmie audytorskiej świadczenia dozwolonych usług niebędących badaniem poprzez zdefi niowanie usług zabronionych oraz usług dozwolonych. Przykładowe usługi dozwolone obejmują np. przeprowadzanie procedur należytej staranności (due dilligence) w zakresie kondycji ekonomiczno-fi nansowej, usługi atestacyjne w zakresie informacji fi nansowych pro forma, prognoz wyników lub wyników szacunkowych, zamieszczane w prospekcie emisyjnym badanej jednostki, badanie historycznych informacji fi nansowych do prospektu, weryfi kacja pakietów konsolidacyjnych. Z kolei usługi zabronione to w szczególności usługi podatkowe dotyczące: przygotowywania formularzy podatkowych, podatków od wynagrodzeń, zobowiązań celnych, prowadzenie księgowości oraz sporządzanie dokumentacji księgowej i sprawozdań fi nansowych, opracowywanie i wdrażanie procedur kontroli wewnętrznej lub procedur zarządzania ryzykiem związanych z przygotowywaniem lub kontrolowaniem informacji fi nansowych lub opracowywanie i wdrażanie technologicznych systemów dotyczących informacji fi nansowej, czy usługi związane z funkcją audytu wewnętrznego. Świadczenie usług dozwolonych możliwe jest jedynie w zakresie niezwiązanym z polityką podatkową Spółki, po przeprowadzeniu przez Komitet Audytu oceny zagrożeń i zabezpieczeń niezależności fi rmy audytorskiej, biegłego kluczowego biegłego rewidenta oraz innych członków zespołu wykonującego badanie.
WZA
Sposób działania Walnego Zgromadzenia, jego uprawnienia, opis praw akcjonariuszy i sposobu ich wykonywania
Zwoływanie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy
- 1) Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy może być zwołane w trybie zwyczajnym lub nadzwyczajnym.
- 2) Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy odbywa się w Gdańsku, Warszawie lub Sopocie, Pruszczu Gdańskim - w miejscu wskazanym przez Zarząd.
- 3) Zwyczajne Walne Zgromadzenie odbywa się corocznie w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrotowego.
- 4) Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwoływane jest przez Zarząd z inicjatywy własnej, na żądanie Rady Nadzorczej oraz na wniosek akcjonariuszy reprezentujących jedną dwudziestą część kapitału akcyjnego, zgłoszony na piśmie.
- 5) Fakt zwołania Walnego Zgromadzenia wraz z podaniem terminu (dzień, godzina) i miejsca ogłaszany jest przez Zarząd na stronie internetowej Spółki oraz w sposób określony dla przekazywania informacji bieżących zgodnie z przepisami o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów fi nansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
Uprawnienia Walnego Zgromadzenia
- 1) Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań fi nansowych i sprawozdań Zarządu z działalności LPP SA za ubiegły rok.
- 2) Podejmowanie wszelkich postanowień dotyczących roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązaniu LPP SA lub sprawowaniu zarządu czy nadzoru.
- 3) Powzięcie uchwały o podziale zysków lub pokrycia strat.
- 4) Udzielenie członkom władz LPP SA absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.
- 5) Powzięcie uchwały o emisji obligacji, w tym obligacji zamiennych na akcje.
- 6) Zmiana Statutu.
- 7) Powzięcie uchwał w przedmiocie połączenia spółek, przekształcenia LPP SA, jej rozwiązania i likwidacji.
- 8) Podjęcie uchwał w przedmiocie zbycia i wydzierżawienia przedsiębiorstwa oraz ustanowienia na nim prawa użytkowania.
- 9) Rozpatrywanie i rozstrzyganie wniosków przedstawionych przez Radę Nadzorczą.
- 10) Decydowanie w innych sprawach zastrzeżonych do kompetencji Walnego Zgromadzenia
w Kodeksie Spółek Handlowych i postanowieniach Statutu Spółki.
Obrady Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy
- 1) Obrady Walnego Zgromadzenia otwiera Prezes Rady Nadzorczej lub osoba przez niego upoważniona i zarządza przeprowadzenie wyborów Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia.
- 2) Osoba otwierająca Walne Zgromadzenie doprowadza do niezwłocznego wyboru Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia, który to kieruje pracami WZ oraz zapewnia sprawny i prawidłowy przebieg obrad.
- 3) Walne Zgromadzenie podejmuje uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad.
- 4) Projekty uchwał proponowane do przyjęcia przez Walne Zgromadzenie oraz inne istotne materiały są przedstawiane akcjonariuszom wraz z uzasadnieniem i opinią Rady Nadzorczej.
- 5) Przebieg Walnego Zgromadzenia jest protokołowany przez notariusza
Głosowanie
- 1) Głosowanie na Walnym Zgromadzeniu jest jawne. Tajne głosowanie zarządza się przy wyborach władz oraz nad wnioskami o odwołanie organów władz lub likwidatorów Spółki, bądź o pociągnięcie ich do odpowiedzialności, jak również w sprawach osobowych. Dodatkowo tajne głosowanie zarządza się na żądanie choćby jednego akcjonariusza lub jego reprezentanta.
- 2) Walne Zgromadzenie może dokonać wyboru 3-osobowej komisji skrutacyjnej, do której obowiązków należy czuwanie nad prawidłowym przebiegiem każdego głosowania, nadzorowanie obsługi komputerowej (w wypadku głosowania z wykorzystaniem techniki elektronicznej) oraz sprawdzanie i ogłaszanie wyników.
- 3) Jedna akcja daje na Walnym Zgromadzeniu prawo jednego głosu. W przypadku akcji uprzywilejowanej serii B jedna akcja daje na WZ prawo pięciu głosów.
- 4) Przewodniczący ogłasza wyniki głosowania, które następnie wnoszone są do protokołu obrad.
OPIS ZASAD ZMIANY NASZEGO STATUTU
OPIS POLITYKI RÓŻNORODNOŚCI
STOSOWANEJ DO ORGANÓW ADMINISTRACYJNYCH, ZARZĄDZAJĄCYCH I NADZORUJĄCYCH LPP W ODNIESIENIU DO ASPEKTÓW TAKICH JAK WIEK, PŁEĆ LUB WYKSZTAŁCENIE I DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE, CELE TEJ POLITYKI, SPOSÓB JEJ REALIZACJI ORAZ SKUTKI W DANYM OKRESIE SPRAWOZDAWCZYM
Zmiana Statutu LPP wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia.
Zarząd Grupy LPP SA jest świadomy wagi i konieczności zapewnienia różnorodności w zakresie płci, kierunku wykształcenia, wieku i doświadczenia w odniesieniu do wszystkich pracowników spółki, ze względu na przekonanie o istotnym wpływie takiego podejścia na efektywność działania całego biznesu i budowania pozycji fi rmy, zarówno w opinii klientów, jej pracowników, jak i pozostałych interesariuszy.
Grupa LPP zarządzając bogatym i różnorodnym portfolio marek odzieżowych również ze względu na charakter swojej działalności, w naturalny sposób wzmacnia kulturę fi rmową i środowisko pracy oparte na poszanowaniu i docenieniu indywidualnych różnic poszczególnych członków zespołu. W ten sposób każdy zatrudniony poprzez swój osobisty potencjał może przyczynić się do rozwoju Spółki jako całości oraz jej poszczególnych marek odzieżowych.
Wszelkie działania podejmowane w Spółce w obszarze pracowniczym gwarantują równe szanse w dostępie do możliwości rozwojowych i awansu zawodowego. Nadrzędną zasadą w spółce jest kierowanie się obiektywnymi kryteriami merytorycznymi oraz profesjonalizmem w doborze pracowników do różnych funkcji zawodowych w ramach organizacji. Jednocześnie władze spółki dbają o zapobieganie wszelkim przejawom zachowań dyskryminujących.
Przejawem dbałości o zapewnienie polityki różnorodności jest wypracowanie oraz wdrożenie misji i wartości spółki, w których kluczowym fi larem budowania przewagi konkurencyjnej jest dbałość o rozwój indywidualnych talentów pracowników oraz traktowaniu pracowników z należyta godnością i szacunkiem niezależnie od koloru skóry, wyznawanej religii, płci, wieku, narodowości, orientacji seksualnej, obywatelstwa, stanu cywilnego, poglądów politycznych czy niepełnosprawności.

INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE
INFORMACJE O ISTOTNYCH POSTĘPOWANIACH TOCZĄCYCH SIĘ PRZED SĄDEM, ORGANEM WŁAŚCIWYM DLA POSTĘPOWANIA ARBITRAŻOWEGO LUB ORGANEM ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ, DOTYCZĄCYCH ZOBOWIĄZAŃ ORAZ WIERZYTELNOŚCI LPP LUB JEDNOSTKI ZALEŻNEJ , ZE WSKAZANIEM PRZEDMIOTU POSTĘPOWANIA, WARTOŚCI PRZEDMIOTU SPORU, DATY WSZCZĘCIA POSTĘPOWANIA, STRON POSTĘPOWANIA I STANOWISKA LPP
W wyniku kontroli podatkowej prowadzonej od 2015 roku przez Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni o której informowaliśmy w poprzednich raportach kwartalnych, w dniu 12 grudnia 2018 roku doręczona została decyzja Pomorskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Gdyni z dnia 11 grudnia 2018 roku określająca zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2012 na kwotę 73 683 tys. PLN, t.j wyższe od zadeklarowanego i zapłaconego przez spółkę o kwotę 16 272 tys. PLN. Decyzja ta została wydana na wskutek ponownego rozpoznania sprawy przez organ I instancji.
W dniu 21 grudnia 2018 roku LPP złożyło odwołanie do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, podtrzymując dotychczasowe stanowisko, że w naszej ocenie prawidłowo dokonano naliczenia wysokości podatku dochodowego za 2012 roku oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków, które zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa mogły być zaliczone do takich kosztów.
W latach ubiegłych i obecnie LPP ponosi wydatki związane z sublicencjami na korzystanie ze znaków towarowych wniesionych aportem do jednostki zależnej z siedzibą na Cyprze (Gothals LTD), co zgodnie z treścią uchylonej właśnie decyzji stanowiło zawyżenie przez Spółkę kosztów uzyskania przychodów za rok 2012 oraz było podstawą do określenia zobowiązania podatkowego przez organ kontrolny w dodatkowej wysokości wynoszącej 16 391 tys. PLN podatku za ten okres wraz z należnymi odsetkami.
Po przeprowadzeniu analizy rozliczeń związanych z opłatami licencyjnymi za korzystanie ze znaków towarowych, o których wyżej mowa, została utworzona na dzień 31 grudnia 2018 roku rezerwa na potencjalne ryzyka podatkowe w łącznej wysokości 78 663 tys. PLN
INFORMACJE O WAŻNIEJSZYCH OSIĄGNIĘCIACH W DZIEDZINIE BADAŃ I ROZWOJU
Wszechobecna cyfryzacja życia dynamicznie zmienia zachowania i oczekiwania dzisiejszych klientów. Przyszłością branży fashion jest zaangażowanie technologicznie i kreowanie najlepszych doświadczeń zakupowych. Zmianom widocznym w sklepach, towarzyszy ewolucja w internecie, logistyce, magazynowaniu, sposobie budowania portfolio produktów.
Coraz wyższa świadomość zakupowa, potrzeba personalizacji i szybkiej dostawy zaczynają być czynnikami ważniejszymi dla współczesnego konsumenta niż koszt zakupu towaru.
W odpowiedzi na zachodzące zmiany w branży coraz większe znaczenie mają dla naszej

Grupy prace nad zastosowaniem innowacji technologicznych (badania i rozwój).
Prowadzimy prace rozwojowe w takich obszarach jak:
- − badania i rozwój nad produktem;
- − badania nad rozwojem doznań i doświadczeń zakupowych klientów (tzw."customer experience");
- − badania nad nową technologią i rozwojem form sprzedaży, głównie e-commerce;
- − badania nad fashion tech, czyli wykorzystanie nowych technologii w całym łańcuchu dostaw, począwszy od projektowania odzieży, poprzez logistykę, aż po wielokanałową sprzedaż i obsługę posprzedażową klientów.
Nasze najważniejsze osiągniecia:
System alokacji - aplikacja, która pozwala na indywidualny dobór dostępnych produktów dla każdego z salonów na wszystkich rynkach, na których operujemy. Aplikacja analizuje dane historyczne i prognozuje wymaganą ilość danego towaru oraz dostarcza szeroki zakres informacji o produkcie (np. wzór, rozmiar, kolor), jego potencjale i zapasie. Optymalizuje ilość i szybkość dostarczenia towaru wysyłanego do danego salonu, zwiększając skuteczność sprzedaży. Jest to nasze autorskie rozwiązanie, oparte o złożone algorytmy uczenia maszynowego, analizujące miliardy różnych danych, dzięki którym klient otrzymuje na czas dokładnie to, czego potrzebuje.
Korzystanie z aplikacji do alokacji towaru zapewnia wysyłkę towaru tam, gdzie ma on największy potencjał sprzedażowy, precyzyjne uzupełnianie towaru w sklepach — produkty są wysyłane, tam gdzie się sprzedają, trafną dystrybucję do salonów modeli z wysokim sukcesem sprzedażowym.
Store Vision - kolejny z przykładów autorskich technologii mobilnych stosowanych w salonach naszych marek. Użytkownikami aplikacji są pracownicy sklepów stacjonarnych. Jest to ważna grupa docelowa dla fi rmy ze względu na jej bezpośredni kontakt z klientem i wpływ na jego zadowolenie. Na jakość obsługi wpływa możliwość łatwego zarządzania produktem oraz nieograniczony dostęp do informacji o produkcie, np. sprawdzenie dostępnego zapasu, szybkie odszukanie towaru czy propozycja zamówienia dla klienta z dostawą do sklepu lub do domu. Wszystko to jest możliwe w systemie Store Vision dzięki prostemu skanowaniu smartfonem kodu kreskowego produktu.
Dzięki jego zastosowaniu klient może zostać obsłużony w formule kanału omnichannel, ponieważ pracownik ma możliwość zamówienia towaru dystrybuowanego drogą e-commerce, którego aktualnie nie ma w sklepie stacjonarnym.
RFID - to kolejny krok w rewolucji technologicznej LPP. RFID (Radio-frequency identifi cation) jest elektroniczną metką, która pozwala wprowadzić wiele zaawansowanych technicznie rozwiązań, pomagających zwiększyć skuteczność sprzedaży. Implementacja RFID pomoże usprawnić procesy dostaw, oszczędzić czas pracy pracowników. Ułatwi sprawdzenie zgodności zamówień oraz zwiększy dokładność informacji na temat stanu magazynowego towarów. Technologia ułatwi też zidentyfi kowanie najlepiej sprzedających się produktów, co umożliwi z kolei dopasowanie produktów do oczekiwań klientów. System RFID pozwoli więc na prezentowanie klientom spersonalizowanych i łatwiej dostępnych ofert oraz ułatwi zarządzanie towarem na każdym etapie, począwszy od fabryki, przez centrum dystrybucyjne, aż po sklepy.
Jesteśmy w trakcie wdrażania technologii RFID w salonach Reserved. W 2018 roku system RFID testowaliśmy w trzech salonach Reserved w Gdańsku, natomiast w 2019 roku planujemy wdrożyć system w 438 salonach tej marki.
Technologie w salonach
W oparciu o technologie modyfi kujemy salony
i na nowo aranżujemy ich przestrzeń. Przykładowe zastosowania nowoczesnych technologii w salonach to:
- − progresywny system oświetlenia LED, który wpływa na lepszą ekspozycję towaru w salonie oraz nie marnuje energii w godzinach gdy sklep dla klientów jest zamknięty,
- − mapy ciepła pozwalające monitorować i analizować ruch klientów w sklepie, co w praktyce przekłada się na możliwość poprawy ekspozycji towaru w salonie,
- − nowoczesny i ekologiczny system wentylacji i klimatyzacji, który monitoruje ruch klienta i zapewnia mu komfort termiczny dokładnie w miejscu, w którym intensywność ruchu jest największa oraz nie marnuje energii gdy ruch jest niewielki,
- − inteligentne przymierzalnie w salonach Reserved, w których już w tej chwili znaleźć można zainstalowane tablety ze specjalnym kontentem marketingowym pozwalającym klientom na bieżąco czerpać inspiracje modowe czy sygnalizację zajętości kabin. Po wdrożeniu RFID możliwe będzie także wprowadzenie dodatkowych rozwiązań w przymierzalniach, np. automatycznych podpowiedzi dla klientów, jak skompletować przymierzaną garderobę z inną.
INFORMACJE NA TEMAT PROWADZONEJ POLITYKI W ZAKRESIE DZIAŁALNOŚCI SPONSORINGOWEJ, CHARYTATYWNEJ LUB INNEJ O ZBLIŻONYM CHARAKTERZE
Świadomie budujemy odpowiedzialne relacje z otoczeniem. Od 20 lat aktywnie poznajemy potrzeby i oczekiwania interesariuszy oraz podejmujemy inicjatywy, które na nie odpowiadają. Naszą odpowiedzialność zdefi niowaliśmy w Strategii Zrównoważonego Rozwoju 2017-2019, a jej część, dotycząca działalności charytatywnej, została przekazana do realizacji Fundacji LPP.
Decyzja o powołaniu Fundacji została podjęta w grudniu 2017 roku i była naturalnym krokiem w rozwoju działalności prospołecznej LPP. Celem Fundacji LPP jest działalność na rzecz społeczeństwa i środowiska. Zgodnie z naszą Strategią CSR, szczególnie bliskie są nam projekty nakierowane na: − wsparcie w usamodzielnieniu się osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, głównie dzieci i młodzieży,
- − pomoc rzeczową i projekty wspierające najbliższe otoczenie fi rmy,
- − innowacyjne i ekologiczne rozwiązania w branży odzieżowej.
PROJEKTY I LICZBY:
− 1,5 mln zł, tyle łącznie wyniosła wartość środków pieniężnych i towarów przekazanych w 2018 roku na cele charytatywne w Polsce, w tym: 78 tys. sztuk odzieży o wartości ponad 1 mln PLN przekazanej do 108 organizacji pozarządowych. Od 2018 roku pomoc rzeczowa i fi nansowa prowadzona jest przez Fundację LPP.
− "Pierwsza Przymiarka"
10 osób w roku 2018 i 16 osób w roku 2017 opuszczających rodzinne domy dla dzieci, zostało przeszko-lonych przez pracowników LPP w zakresie poszukiwania pracy, pisania CV, odbycia rozmowy kwalifi ka-cyjnej. Część uczestników została zatrudniona na staż w sieci sprzedaży LPP. Program Pierwsza Przymiarka to inwestycja w rozwój młodzieży stawiającej pierwsze zawodowe kroki.

− Współpracujemy z uczelniami
Kooperacja z uczelniami artystycznymi jest dla nas niezwykle istotnym elementem współpracy z otoczeniem. Oznacza ona nie tylko wspólne działania, które promują branżę fashion. To też sposób na przyciągnięcie utalentowanych kandydatów i pracowników oraz na umożliwienie im rozwoju zawodowego.
− W 2018 LPP ponownie zostało partnerem strategicznym Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Przedstawienia zlokalizowane wokół głównej siedziby Emitenta, co roku przyciągającym tysiące widzów. To jedne z największych i najbardziej cenionych takich festiwali w Europie.
− LPP X Fashion Illustration / Across Europe with Best Fashion Illustration 2018
Wiemy, jak ważna jest edukacja artystyczna i promowanie utalentowanych twórców, dlatego zaangażowaliśmy się jako partner w projekt międzynarodowej wystawy prac ilustratorów mody — Across Europe with Best Fashion Illustration. W 2018 roku zawitała ona do 5 polskich miast:
Gdańska, Krakowa, Warszawy, Łodzi oraz Wrocławia. Złożyło się na nią ponad 60 prac 40 wybitnych ilustratorów mody z całego świata, m.in. z Mediolanu, Nowego Jorku, Berlina, Tokio i Gdańska, którzy współpracują z wiodącymi redakcjami i domami mody. Znalazły się wśród nich także ilustracje Kasi Smoczyńskiej z zespołu Reserved.
− Wyprawka szkolna w Brześciu Kujawskim
Nasze sąsiedztwo to nie tylko Gdańsk, ale i Brześć, gdzie budujemy nowe centrum dystrybucyjne. Dlatego tam również nawiązujemy współpracę z lokalną społecznością. Zadbaliśmy o to, aby wszyscy brzescy pierwszoklasiści rozpoczęli rok szkolny w pełni przygotowani, fundując wyprawki dla 135 dzieci: worek na kapcie, śniadaniówkę, bidon, artykuły szkolne oraz opaskę odblaskową. Wyprawki zostały uroczyście wręczone podczas pasowania na pierwszaków w październiku 2018 roku.
− Wolontariat pracowniczy
W 2018 roku 858 godzin przeznaczyli pracownicy LPP na pomoc organizacjom pozarządowym. Wyszli między innymi z inicjatywą pomocy "kociej" organizacji — Pomorskiemu Kociemu Domowi Tymczasowemu, która na czas wakacji zaplanowała remont budek dla kotów na terenie Stoczni Gdynia oraz Stoczni Nauta w Gdyni. W ciągu 2 dni wolontariusze LPP pomalowali, ocieplili oraz wyremontowali kilkanaście kocich budek. Najbardziej spektakularnym działaniem był remont przychodni mukowiscydozy w odpowiedzi na prośbę Szpitala Dziecięcego Polanki. W efekcie dwie architektki przygotowały kompleksowy projekt remontu pomieszczeń przychodni, następnie pracowniczki LPP z Działu Serwisu i Eksploatacji wybrały podwykonawcę do przeprowadzenia głównych prac remontowych (skucie kafli, podłóg, burzenie ścian, stawianie nowych), po czym grupa naszych wolontariuszy pomalowała pomieszczenia, poskręcała meble oraz posprzątała gabinety.
− Odpowiedzi na wyzwania branży
Fundacja LPP we współpracy z marką Reserved od lipca 2018 organizuj stała zbiórkę odzieży używanej w 20 największych salonach Reserved, na terenie Polski. Wszystkie przekazane rzeczy przekazujemy do Towarzystwa Brata Św. Alberta, które prowadzi noclegownie w całym kraju. Ubrania otrzymują osoby bezdomne i znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej w całej Polsce. Do tej pory udało się zebrać prawie 500 kg używanych tekstyliów.
Informacje o zawartych umowach znaczących, w tym umowach zawartych pomiędzy akcjonariuszami, umowach ubezpieczenia, współpracy
W 2018 roku zawarliśmy:
- − umowę o udzielenie ubezpieczeniowych gwarancji zapłaty długu celnego;
- − umowę ubezpieczeniową globalna polisa obejmująca cały majątek GK, w tym nieruchomości, towary, maszyny i urządzeniam
- − 161 umów najmu oraz 112 umów przedłużających dotychczasowe umowy najmu z właścicielami powierzchni w obiektach handlowych w Polsce i zagranicą;
- − umowy bankowe (aneks przedłużający dotychczasową umowę na linię wielocelową z Bank BGŻ BNP Paribas SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, Raiffeisen Bank Polska SA, umowa z Santander Bank Polska SA na linię pod akredytywy);
- − umowy z agencjami marketingowymi dotyczące kampanii z Cindy Crawford oraz z Joanną Kulig;
- − umowę na budowę centrum logistycznego w Brześciu Kujawskim;
- − umowę dotyczącą implementacji RFID;
- − umowę najmu centrum dystrybucyjnego w − Rumunii,
- − umowy zakupu budynku biurowego w Gdańsku przy ul. Sadowej, zakupu nieruchomości w Gdańsku przy ul. Reduta Żbik, zakupu nieruchomości w Gdańsku przy ul. Reduta Miś oraz umowę zakupu działki w Gdańsku przy ul. Jaracza.
GK nie są znane, mające wpływa na jej działalność, umowy zawarte pomiędzy akcjonariuszami.
Informacje o zaciągniętych i wypowiedzianych w danym roku obrotowym umowach dotyczących kredytów i pożyczek, z podaniem co najmniej ich kwoty, rodzaju i wysokości stopy procentowej, waluty i terminu wymagalności
Informacje o zaciągniętych kredytach wg stanu na 31.12.2018 roku oraz o terminach ich wymagalności zamieściliśmy w sprawozdaniu finansowym GK LPP (nota 23) oraz sprawozdaniu finansowym LPP (nota 25).
W minionym roku GK LPP SA nie zaciągała pożyczek.
Informacje o udzielonych w danym roku obrotowym pożyczkach, w tym udzielonych podmiotom powiązanym emitenta, z podaniem co najmniej ich kwoty, rodzaju i wysokości stopy procentowej, waluty i terminu wymagalności
Informacje na temat udzielonych pożyczek zamieściliśmy w sprawozdaniu finansowym GK LPP (nota 18.1) oraz sprawozdaniu finansowym LPP (nota 20.1).
Informacje o udzielonych i otrzymanych w danym roku obrotowym poręczeniach i gwarancjach, w tym udzielonych podmiotom powiązanym z emitentem
Informacje na temat udzielonych i otrzymanych poręczeniach i gwarancjach w tym udzielonych podmiotom powiązanym zamieściliśmy w sprawozdaniu finansowym GK LPP (nota 28) oraz sprawozdaniu finansowym LPP SA (nota 30).
Informacje o transakcjach zawartych przez emitenta lub jednostkę od niego zależną z podmiotami powiązanymi na innych warunkach niż rynkowe, wraz z ich kwotami oraz informacjami określającymi charakter tych transakcji
Wszystkie transakcje zawarte przez LPP z podmiotami powiązanymi w okresie sprawozdawczym zostały zawarte na warunkach rynkowych.
Szczegółowe informacje nt. transakcji z podmiotami powiązanymi zamieściliśmy w sprawozdaniu finan-sowym GK LPP(noty: 29.1 i 29.2) oraz sprawozdaniu finansowym LPP (noty: 31.1 i 31.2).
Informacje o systemie kontroli programów akcji pracowniczych
W Spółce nie funkcjonuje program akcji pracowniczych.
Informacje na temat firmy audytorskiej dokonującej badań naszych sprawozdań finansowych
Informacje te zamieściliśmy w sprawozdaniu finansowym GK LPP (nota 36) oraz sprawozdaniu finansowym LPP (nota 32).
Różnice pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi w raporcie rocznym a wcześniej publikowanymi prognozami wyników na dany rok
Nie publikowaliśmy prognoz wyników finansowych.
WYBRANE DANE FINANSOWE LPP SA 3


Wybrane dane finansowe
za rok zakończony dnia 31 grudnia 2018 roku
| PLN | EUR | |||
|---|---|---|---|---|
| Wybrane dane finansowe* | 2018 | 2017 | 2018 | 2017 |
| 01.01-31.12 | 01.01-31.12 | 01.01-31.12 | 01.01-31.12 | |
| Przychody ze sprzedaży | 6 368 237 5 623 900 | 1 492 474 | 1 324 923 | |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 382 942 | 231 639 | 89 747 | 54 571 |
| Zysk (strata) brutto | 783 227 | 595 549 | 183 559 | 140 304 |
| Zysk (strata) netto | 592 295 | 493 427 | 138 812 | 116 245 |
| Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą | 323,04 | 270,14 | 75,71 | 63,64 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
833 588 | 474 785 | 195 362 | 111 854 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
-314 305 | -31 301 | -73 661 | -7 374 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
-96 779 | -359 872 | -22 681 | -84 781 |
| Przepływy pieniężne netto razem | 422 504 | 83 612 | 99 019 | 19 698 |
Wybrane dane finansowe*
w tys. PLN w tys. EUR
| 2018 | 2017 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|
| 01.01-31.12 | 01.01-31.12 | 01.01-31.12 | 01.01-31.12 | |
| Aktywa razem | 5 143 266 | 4 219 353 | 1 196 108 | 1 011 617 |
| Zobowiązania długoterminowe | 237 490 | 265 242 | 55 230 | 63 593 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 1 830 634 | 1 406 709 | 425 729 | 337 267 |
| Kapitał własny | 3 075 142 2 547 402 | 715 149 | 610 756 | |
| Kapitał podstawowy | 3 705 | 3 705 | 862 | 888 |
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych | 1 833 483 | 1 826 537 | 1 833 483 | 1 826 537 |
| Wartość księgowa na jedną akcję | 1 677,21 | 1 394,66 | 390,05 | 334,38 |
| Zadeklarowana lub wypłacona dywidenda na jedną akcję |
40,00 | 35,74 | 9,30 | 8,57 |
Zadeklarowana lub wypłacona dywidenda na jedną akcję
* Dane przeliczone po kursie PLN/EUR: 2018 rok: 4,2669; 2017 rok: 4,2447.
* Dane przeliczone po kursie PLN/EUR: 2018 rok: 4,3000; 2017 rok: 4,1709.
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE

wprowadzenie
Niniejszym zatwierdzamy jednostkowe sprawozdanie finansowe LPP SA za rok obrotowy zakończony dnia 31 grudnia 2018 roku, składające się ze Sprawozdania z sytuacji finansowej, które po stronie aktywów i pasywów wykazuje sumę 5 143 266 tys. PLN, Sprawozdania z całkowitych dochodów wykazującego całkowite dochody ogółem w kwocie 592 295 tys. PLN, Sprawozdania ze zmian w kapitale własnym wykazującego zwiększenie stanu kapitału własnego o kwotę 527 740 tys. PLN, Sprawozdania z przepływów pieniężnych wykazującego zwiększenie stanu środków pieniężnych netto o kwotę 422 504 tys. PLN oraz not, zawierających opis istotnych zasad rachunkowości oraz inne objaśnienia.
Zarząd LPP SA:
Marek Piechocki Prezes Zarządu
Przemysław Lutkiewicz Wiceprezes Zarządu
Jacek Kujawa Wiceprezes Zarządu

Sprawozdanie z całkowitych dochodów
za rok zakończony dnia 31 grudnia 2018 roku
Sprawozdanie z sytuacji finansowej
na dzień 31 grudnia 2018 roku
| 2018 | 2017 | ||
|---|---|---|---|
| (przekształcony) | |||
| Sprawozdanie z całkowitych dochodów | Noty | Rok zakończony | Rok zakończony |
| (w tys. PLN) | 31.12.2018 | 31.12.2017 | |
| Działalność kontynuowana | |||
| Przychody ze sprzedaży | 11.1 | 6 368 237 | 5 623 900 |
| Koszt własny sprzedaży | 11.2 | 3 623 169 | 3 328 699 |
| Zysk (Strata) brutto na sprzedaży | 2 745 068 | 2 295 201 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 11.3 | 17 005 | 11 446 |
| Koszty sprzedaży | 11.5 | 1 646 894 | 1 555 833 |
| Koszty ogólne | 11.5 | 643 808 | 485 081 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 11.3 | 88 429 | 34 094 |
| Zysk (Strata) z działalności operacyjnej | 382 942 | 231 639 | |
| Przychody finansowe | 11.4 | 428 009 | 385 351 |
| Koszty finansowe | 11.4 | 27 724 | 21 441 |
| Zysk (Strata) brutto | 783 227 | 595 549 | |
| Podatek dochodowy | 12 | 190 932 | 102 122 |
| Zysk (Strata) netto z działalności kontynuowanej |
592 295 | 493 427 | |
| Inne całkowite dochody | 0 | 0 | |
| Całkowite dochody ogółem | 592 295 | 493 427 | |
| Średnio ważona liczba akcji zwykłych | 1 833 483 | 1 826 537 | |
| Zysk (Strata) netto na jedną akcję zwykłą | 323,04 | 270,14 |
| 2018 | 2017 | ||
|---|---|---|---|
| (przekształcony) | |||
| Sprawozdanie z sytuacji finansowej | Noty | 31 grudnia 2018 r. | 31 grudnia 2017 r. |
| (w tys. PLN) | |||
| Aktywa trwałe | 3 067 956 | 2 508 755 | |
| 1. Rzeczowe aktywa trwałe | 15 | 1 155 114 | 918 958 |
| 2. Aktywa niematerialne | 17 | 86 349 | 61 028 |
| 3. Wartość firmy | 18 | 179 618 | 179 618 |
| 4. Inwestycje w jednostkach zależnych | 19 | 1 573 700 | 1 271 189 |
| 5. Pozostałe aktywa finansowe | 20.1 | 1 711 | 1 536 |
| 6. Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 12.3 | 70 251 | 76 355 |
| 7. Rozliczenia międzyokresowe | 29 | 1 213 | 71 |
| Aktywa obrotowe | 2 075 310 | 1 710 598 | |
| 1. Zapasy | 21 | 1 164 410 | 1 105 622 |
| 2. Należności z tytułu dostaw i usług | 22 | 123 134 | 313 210 |
| 3. Należności z tytułu podatku dochodowego | 0 | 6 075 | |
| 4. Pozostałe aktywa finansowe | 20.1 | 100 301 | 1 732 |
| 5. Pozostałe aktywa niefinansowe | 20.2 | 15 334 | 22 273 |
| 6. Rozliczenia międzyokresowe | 29 | 7 278 | 20 974 |
| 7. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 23 | 664 853 | 240 712 |
| AKTYWA RAZEM | 5 143 266 | 4 219 353 | |
| Kapitał własny | 3 075 142 | 2 547 402 | |
| 1. Kapitał podstawowy | 24.1 | 3 705 | 3 705 |
| 2. Akcje własne | -43 067 | -43 334 | |
| 3. Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej | 24.2 | 278 591 | 277 631 |
| ich wartości nominalnej | |||
| 4. Pozostałe kapitały | 24.3 | 2 243 618 | 1 815 973 |
| 5. Zyski zatrzymane | 592 295 | 493 427 | |
| - zysk (strata) z lat ubiegłych | 0 | 0 | |
| - zysk (strata) netto bieżącego okresu | 592 295 | 493 427 | |
| Zobowiązania długoterminowe | 237 490 | 265 242 | |
| 1. Kredyty bankowe i pożyczki | 25 | 88 575 | 141 824 |
| 2. Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 26.1 | 944 | 733 |
| 3. Rozliczenia międzyokresowe | 29 | 147 873 | 122 604 |
| 4. Inne zobowiązania długoterminowe | 98 | 81 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 1 830 634 | 1 406 709 | |
| 1. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 28 | 1 363 900 | 1 218 218 |
| oraz pozostałe zobowiązania | |||
| 2. Zobowiązania kontraktowe | 9.1 | 18 407 | 0 |
| 3. Zobowiązania do zwrotu zapłaty | 9.1 | 10 024 | 0 |
| 4. Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 218 354 | 45 335 | |
| 5. Kredyty bankowe i pożyczki | 25 | 89 695 | 56 496 |
| 6. Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 26.2 | 64 648 | 28 456 |
| 7. Rezerwy | 27 | 17 900 | 5 254 |
| 8. Rozliczenia międzyokresowe | 29 | 47 706 | 52 950 |
| Sprawozdanie z sytuacji finansowej | Noty | 31 grudnia 2018 r. | 31 grudnia 2017 r. |
|---|---|---|---|
| (w tys. PLN) | |||
| Aktywa trwałe | 3 067 956 | 2 508 755 | |
| 1. Rzeczowe aktywa trwałe | 15 | 1 155 114 | 918 958 |
| 2. Aktywa niematerialne | 17 | 86 349 | 61 028 |
| 3. Wartość firmy | 18 | 179 618 | 179 618 |
| 4. Inwestycje w jednostkach zależnych | 19 | 1 573 700 | 1 271 189 |
| 5. Pozostałe aktywa finansowe | 20.1 | 1 711 | 1 536 |
| 6. Aktywa z tytułu podatku odroczonego | 12.3 | 70 251 | 76 355 |
| 7. Rozliczenia międzyokresowe | 29 | 1 213 | 71 |
| Aktywa obrotowe | 2 075 310 | 1 710 598 | |
| 1. Zapasy | 21 | 1 164 410 | 1 105 622 |
| 2. Należności z tytułu dostaw i usług | 22 | 123 134 | 313 210 |
| 3. Należności z tytułu podatku dochodowego | 0 | 6 075 | |
| 4. Pozostałe aktywa finansowe | 20.1 | 100 301 | 1 732 |
| 5. Pozostałe aktywa niefinansowe | 20.2 | 15 334 | 22 273 |
| 6. Rozliczenia międzyokresowe | 29 | 7 278 | 20 974 |
| 7. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 23 | 664 853 | 240 712 |
| AKTYWA RAZEM | 5 143 266 | 4 219 353 | |
| Kapitał własny | 3 075 142 | 2 547 402 | |
| 1. Kapitał podstawowy | 24.1 | 3 705 | 3 705 |
| 2. Akcje własne | -43 067 | -43 334 | |
| 3. Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej | 24.2 | 278 591 | 277 631 |
| ich wartości nominalnej | |||
| 4. Pozostałe kapitały | 24.3 | 2 243 618 | 1 815 973 |
| 5. Zyski zatrzymane | 592 295 | 493 427 | |
| - zysk (strata) z lat ubiegłych | 0 | 0 | |
| - zysk (strata) netto bieżącego okresu | 592 295 | 493 427 | |
| Zobowiązania długoterminowe | 237 490 | 265 242 | |
| 1. Kredyty bankowe i pożyczki | 25 | 88 575 | 141 824 |
| 2. Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 26.1 | 944 | 733 |
| 3. Rozliczenia międzyokresowe | 29 | 147 873 | 122 604 |
| 4. Inne zobowiązania długoterminowe | 98 | 81 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 1 830 634 | 1 406 709 | |
| 1. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 28 | 1 363 900 | 1 218 218 |
| oraz pozostałe zobowiązania | |||
| 2. Zobowiązania kontraktowe | 9.1 | 18 407 | 0 |
| 3. Zobowiązania do zwrotu zapłaty | 9.1 | 10 024 | 0 |
| 4. Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 218 354 | 45 335 | |
| 5. Kredyty bankowe i pożyczki | 25 | 89 695 | 56 496 |
| 6. Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 26.2 | 64 648 | 28 456 |
| 7. Rezerwy | 27 | 17 900 | 5 254 |
| 8. Rozliczenia międzyokresowe | 29 | 47 706 | 52 950 |
| KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA RAZEM | 5 143 266 | 4 219 353 |

SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
za rok zakończony dnia 31 grudnia 2018 roku
| Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym (w tys. PLN) |
podstawowy Kapitał |
własne Akcje |
akcji powyżej ich wartości sprzedaży Kapitał ze |
Pozostałe kapitały |
Zysk (strata) ubiegłych z lat |
Zysk (strata) bieżącego okresu |
Kapitał własny RAZEM |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2018 roku |
3 705 -43 334 | 277 631 1 815 973 | 493 427 | 0 2 547 402 | |||
| Objęcie akcji własnych | 0 | 267 | 0 | -267 | 0 | 0 | 0 |
| Podział zysku netto za 2017 rok |
0 | 0 | 0 | 420 085 -420 085 | 0 | 0 | |
| Wypłata dywidendy | 0 | 0 | 0 | 0 | -73 342 | 0 | -73 342 |
| Wynagrodzenia płatne akcjami |
0 | 0 | 0 | 8 787 | 0 | 0 | 8 787 |
| Realizacja programu motywacyjnego |
0 | 0 | 960 | -960 | 0 | 0 | 0 |
| Transakcje z właścicielami | 0 | 267 | 960 | 427 645 -493 427 | 0 | -64 555 | |
| Zysk netto za 2018 rok | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 592 295 | 592 295 | |
| Stan na 31 grudnia 2018 roku |
3 705 -43 067 | 278 591 2 243 618 | 0 592 295 | 3 075 142 | |||
| Stan na 1 stycznia 2017 roku |
3 678 -43 317 | 251 393 1 601 021 | 280 071 | 0 2 092 846 | |||
| Koszty nabycia akcji własnych |
0 | -17 | 0 | 0 | 0 | 0 | -17 |
| Emisja akcji | 27 | 0 | 26 238 | 0 | 0 | 0 | 26 265 |
| Podział zysku netto za 2016 rok |
0 | 0 | 0 | 214 544 -214 544 | 0 | 0 | |
| Wypłata dywidendy | 0 | 0 | 0 | 0 | -65 527 | 0 | -65 527 |
| Wynagrodzenia płatne akcjami |
0 | 0 | 0 | 408 | 0 | 0 | 408 |
| Transakcje z właścicielami | 27 | -17 | 26 238 | 214 952 -280 071 | 0 | -38 871 | |
| Zysk netto za 2017 rok | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 493 427 | 493 427 | |
| Stan na 31 grudnia 2017 roku |
3 705 -43 334 | 277 631 1 815 973 | 0 493 427 2 547 402 |
SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
za rok zakończony dnia 31 grudnia 2018 roku
| 2018 | 2017 (przekształcone) |
||
|---|---|---|---|
| Sprawozdanie z przepływów pieniężnych (w tys. PLN) | Noty rok zakończony 31.12.2018 |
rok zakończony 31.12.2017 |
|
| A. Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej – metoda pośrednia |
|||
| I. Zysk (strata) brutto | 783 227 | 595 549 | |
| II. Korekty razem | 50 361 | -120 764 | |
| 1. Amortyzacja | 182 032 | 157 609 | |
| 2. (Zyski) straty z tytułu różnic kursowych | -11 643 | 326 | |
| 3. Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) | -286 452 | -305 853 | |
| 4. (Zysk) strata z działalności inwestycyjnej | -145 518 | -71 691 | |
| 5. Zapłacony podatek dochodowy | -9 380 | -49 283 | |
| 6. Zmiana stanu rezerw i świadczeń pracowniczych | 26,27 | 49 051 | 14 309 |
| 7. Zmiana stanu zapasów | 21 | -74 601 | -273 034 |
| 8. Zmiana stanu należności i aktywów pozostałych | 22,20 | 133 212 | 14 187 |
| 9. Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów |
28 | 210 597 | 392 773 |
| 10. Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych | 29 | -5 725 | -514 |
| 11. Inne korekty | 8 788 | 407 | |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 833 588 | 474 785 | |
| inwestycyjnej I. Wpływy |
865 212 | 373 702 | |
| 1. Zbycie aktywów niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych |
87 626 | 57 208 | |
| 2. Z aktywów fi nansowych, w tym: | 292 539 | 316 494 | |
| a) w jednostkach powiązanych: | 289 644 | 316 393 | |
| - spłata udzielonych pożyczek | 0 | 869 | |
| - zbycie aktywów fi nansowych | 0 | 817 | |
| - odsetki i dywidendy | 289 644 | 314 707 | |
| b) w jednostkach pozostałych: | 2 895 | 101 | |
| - odsetki i inne wpływy z aktywów fi nansowych | 2 818 | 4 | |
| - spłata udzielonych pożyczek | 77 | 97 | |
| 3. Inne wpływy inwestycyjne | 20.1 | 485 047 | 0 |
| II. Wydatki | 1 179 517 | 405 003 | |
| 1. Nabycie aktywów niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych |
496 466 | 220 507 | |
| 2. Na aktywa fi nansowe, w tym: | 143 051 | 184 496 | |
| a) w jednostkach powiązanych: | 143 000 | 184 446 | |
| - nabycie udziałów | 143 000 | 183 498 | |
| - udzielone pożyczki | 0 | 948 |
-
-
-
-
NAZWA I SIEDZIBA LPP SA: LPP SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Polsce, ul. Łąkowa 39/44,80-769 Gdańsk

| b) w jednostkach pozostałych: | 51 | 50 | |
|---|---|---|---|
| - udzielenie pożyczek | 51 | 50 | |
| 3. Inne wydatki inwestycyjne | 20.1 | 540 000 | 0 |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (I-II) |
-314 305 | -31 301 | |
| C. Przepływy środków pieniężnych z działalności fi nansowej |
|||
| I. Wpływy | 41 064 | 26 264 | |
| 1. Kredyty i pożyczki | 41 064 | 0 | |
| 2. Wpływy z emisji akcji | 0 | 26 264 | |
| 3. Inne wpływy fi nansowe | 0 | 0 | |
| II. Wydatki | 137 843 | 386 136 | |
| 1. Koszt związany z akcjami własnymi | 0 | 16 | |
| 2. Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli | 73 342 | 65 527 | |
| 3. Spłaty kredytów i pożyczek | 58 016 | 308 979 | |
| 4. Odsetki | 6 485 | 11 614 | |
| 5. Inne wydatki fi nansowe | 0 | 0 | |
| III. Przepływy pieniężne netto z działalności fi nansowej (I-II) |
-96 779 | -359 872 | |
| D. Przepływy pieniężne netto, razem | 422 504 | 83 612 | |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym: | 424 141 | 83 270 | |
| − zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych |
1 637 | -342 | |
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 241 327 | 157 715 | |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu | 663 831 | 241 327 |

Zasady (polityki) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające
1. Informacje ogólne
Sprawozdanie finansowe LPP SA obejmuje rok zakończony dnia 31 grudnia 2018 roku oraz zawiera dane porównawcze za rok zakończony dnia 31 grudnia 2017 roku.
LPP SA mieści się w Gdańsku przy ulicy Łąkowej 39/44.
Podstawowy przedmiot działalności:
- sprzedaż detaliczna odzieży sklasyfikowana w pozycji 47.71 Z jako "sprzedaż detaliczna odzieży";
- sprzedaż hurtowa odzieży sklasyfikowana w pozycji 46.42 Z PKD jako "sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia".
Miejsce prowadzenia działalności
Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie Polski.
Właściwy Sąd Rejonowy
Spółka jest zarejestrowana w Sądzie Rejonowym Gdańsk–Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000000778.
Sektor według klasyfikacji GPW w Warszawie
Akcje LPP SA są notowane na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie są klasyfikowane w sektorze: handel.
2. Skład Zarządu Spółki
W ciągu okresu sprawozdawczego i do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego skład Zarządu Spółki nie zmienił się. Skład osobowy Zarządu na dzień 31 grudnia 2018:
Marek Piechocki
Prezes Zarządu
Przemysław Lutkiewicz
Wiceprezes Zarządu
Jacek Kujawa Wiceprezes Zarządu
Sławomir Łoboda Wiceprezes Zarządu
3. Identyfikacja skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Spółka sporządziła skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2018 roku, które zostało zatwierdzone do publikacji w dniu 10 kwietnia 2019 roku.
4. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Spółki LPP SA w dniu 10 kwietnia 2019 roku.
5. Inwestycje Spółki
Spółka posiada inwestycje w następujących jednostkach zależnych:
| Nazwa spółki | Siedziba | Udział w kapitale 31 grudnia 2018 |
|---|---|---|
| 1. LPP Retail Sp. z o.o. | Gdańsk, Polska | 100,0% |
| 2. DP&SL Sp. z o.o. | Gdańsk, Polska | 100,0% |
| 3. IL&DL Sp. z o.o. | Gdańsk, Polska | 100,0% |
| 4. Printable Sp. z o.o. | Gdańsk, Polska | 100,0% |
| 5. LPP Estonia OU | Tallin, Estonia | 100,0% |
| 6. LPP Czech Republic s.r.o | Praga, Czechy | 100,0% |
| 7. LPP Hungary KFT | Budapeszt, Węgry | 100,0% |
| 8. LPP Latvia Ltd | Ryga, Łotwa | 100,0% |
| 9. LPP Lithuania UAB | Wilno, Litwa | 100,0% |
| 10. LPP Ukraina AT | Przemyślany, Ukraina | 100,0% |
| 11. RE Trading OOO | Moskwa, Rosja | 100,0% |
| 12. LPP Romania Fashion SRL | Bukareszt, Rumunia | 100,0% |
| 13. LPP Bulgaria EOOD | Sofia, Bułgaria | 100,0% |
| 14. LPP Slovakia s.r.o | Bańska Bystrzyca, Słowacja | 100,0% |
| 15. LPP Fashion Bulgaria EOOD | Sofia, Bułgaria | 100,0% |
| 16. Gothals Ltd | Nikozja, Cypr | 100,0% |
| 17. LPP Croatia DOO | Zagrzeb, Chorwacja | 100,0% |
| 18. LPP Deutschland Gmbh | Hamburg, Niemcy | 100,0% |
| 19. IPMS Management Services FZE | Ras Al Khaimah, ZEA | 100,0% |
| 20. LPP Reserved UK Ltd | Altrincham, UK | 100,0% |
| 21. LLC Re Development | Moskwa, Rosja | 100,0% |
| 22. LLC Re Street | Moskwa, Rosja | 100,0% |
| 23. LPP Reserved doo Beograd | Belgrad, Serbia | 100,0% |
| 24. P&L Marketing&Advertising Agency SAL | Bejrut, Liban | 97,3% |
| 25. LPP Kazakhstan LLP | Ałmaty, Kazachstan | 100,0% |
| 26. Reserved Fashion, Modne Zamke DOO namke DOO |
Lubljana, Słowenia | 100,0% |
| 27. LPP BH DOO | Banja Luka, Bośnia i Hercegowina |
100,0% |
| 26. Reserved Fashion, Modne Zamke DOO namke DOO |
|---|
Na dzień 31 grudnia 2018 roku udział w ogólnej liczbie głosów posiadany przez Spółkę w podmiotach zależnych jest równy udziałowi Spółki w kapitałach tych jednostek oraz nie uległ on zmianie w stosunku do roku poprzedniego. Nie uległ również zmianie udział w kapitale tych jednostek.
Spółka nie posiada inwestycji w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach.
6. WAŻNE SZACUNKI I ZAŁOŻENIA
6.1. PROFESJONALNY OSĄD
Sporządzenie sprawozdania fi nansowego Spółki wymaga od Zarządu dokonania osądów, szacunków oraz założeń, które mają wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa, zobowiązania i powiązane z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań warunkowych. Brak pewności, co do tych założeń i szacunków, może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w przyszłości.
W procesie stosowania zasad rachunkowości Zarząd dokonał następujących osądów, które mają największy wpływ na przedstawione wartości bilansowe aktywów i zobowiązań.
− Klasyfi kacja umów leasingowych
Spółka dokonuje klasyfi kacji leasingu jako operacyjnego lub fi nansowego, opierając się na ocenie tego, w jakim zakresie ryzyko i pożytki z tytułu posiadania przedmiotu leasingu przypadają w udziale leasingodawcy, a w jakim leasingobiorcy. Ocena ta opiera się na treści ekonomicznej każdej transakcji.
LPP SA zawarła umowy leasingu powierzchni wykorzystywanych do prowadzenia salonów fi rmowych.
− Ujmowanie przychodów
Spółka kalkuluje i ujmuje w sprawozdaniu fi nansowym aktywa z tyt. zwrotu towarów jako część pozycji "Zapasy", "Zobowiązania do zwrotu zapłaty" oraz odpowiednio koryguje przychody ze sprzedaży i odpowiadający im koszt własny sprzedaży. Spółka dokonuje osądu, co do wysokości zwrotów dotyczących danego okresu, które zostały opisane w nocie 27.
6.2. NIEPEWNOŚĆ SZACUNKÓW I ZAŁOŻEŃ
Poniżej opisano podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilansowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku fi nansowym.
Stosowana metodologia ustalania wartości szacunkowych opiera się na najlepszej wiedzy Zarządu i jest zgodna z wymogami MSSF. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek
wydarzeń w przyszłości wynikających ze zmian rynkowych lub zmian niebędących pod kontrolą Spółki.
Szacunki Zarządu LPP SA, wpływające na wartości wykazane w sprawozdaniu fi nansowym, dotyczą:
− stawek amortyzacyjnych;
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników rzeczowego majątku trwałego oraz aktywów niematerialnych. Spółka corocznie weryfi kuje przyjęty okres ekonomicznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
− procentu zwrotów towarów sprzedanych w okresie sprawozdawczym dokonywanych w następnym okresie sprawozdawczym;
Z uwagi na reklamacje i zwroty towarów zakupionych w salonach i hurcie przychody ze sprzedaży są urealniane poprzez korektę dotyczącą szacunkowego kosztu tych zwrotów. Opierając się na danych historycznych, dokonuje się oszacowania wskaźnika procentowego, obrazującego stosunek zwrotów towarów w odniesieniu do wielkości sprzedaży. Na koniec każdego okresu sprawozdawczego wskaźnik ten jest na nowo szacowany.
− utraty wartości udziałów w jednostkach zależnych;
Spółka dokonuje analizy wartości udziałów w jednostkach zależnych na każdy dzień bilansowy. Analizuje sytuację fi nansową każdej spółki zależnej zgodnie z założonym dla niej planem i ocenia, czy wartość udziałów w księgach podlega odpisowi aktualizującemu. W przypadku niespełnienia przyjętych założeń Spółka dokonuje stosownego odpisu aktualizującego.
− odpisów aktualizujących wartość składników aktywów;
Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia, czy istnieją obiektywne dowody wskazujące na trwałą utratę wartości składnika bądź grupy aktywów. Spółka traktuje poszczególne punkty sprzedaży detalicznej jako odrębne ośrodki wypracowujące środki pieniężne (ang. CGU - cash generating unit), na poziomie których dokonuje oceny potencjalnej utraty wartości. Ponadto Spółka ocenia, że faza początkowa działalności sklepowej obejmuje okres 3 lat (5 lat w przypadku krajów Europy Zachodniej), podczas których nowo otwarte sklepy mogą osiągać straty. Po tym okresie Spółka analizuje rentowność poszczególnych punktów sprzedaży detalicznej.
W przypadku zidentyfi kowania sklepów nierokujących nadziei na poprawę wyników w danym terminie Spółka decyduje o utworzeniu odpisu z tytułu trwałej utraty wartości aktywów przypisanych do nierentownego sklepu.
Jeżeli zaistnieją takie obiektywne dowody i potrzeba dokonania odpisu, Spółka ustala szacowaną, możliwą do odzyskania wartość składnika aktywów i dokonuje odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości, w kwocie równej różnicy między wartością możliwą do odzyskania i wartością bilansową. Strata wynikająca z utraty wartości jest ujmowana w rachunku zysków i strat w bieżącym okresie, w którym została ona zidentyfi kowana.
− wyceny rezerw na odprawy emerytalne i rentowe;
Spółka tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i rentowych za pomocą metod aktuarialnych. Przyjęte w tym celu założenia zostały przedstawione w nocie 26.1. Zmiana wskaźników fi nansowych będących podstawą szacunku, tj. wzrost stopy dyskonta o 0,5 p.p. i spadek wskaźnika wynagrodzenia o 0,5 p.p., spowodowałyby spadek rezerwy o 65 tys. PLN.
− przyszłych wyników podatkowych uwzględnianych przy ustalaniu aktywów na odroczony podatek dochodowy;
Spółka rozpoznaje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego, bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie.
− założeń przyjętych do przeprowadzenia testu na utratę wartości fi rmy.
Aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania są corocznie poddawane testowi na utratę wartości. Założenia, przyjęte do przeprowadzenia testu, zostały omówione w nocie 18.
Metodologia ustalania wartości szacunkowych jest stosowana w sposób ciągły względem ostatniego okresu sprawozdawczego.
Uległy zmianom (zgodnie z przyjętą metodologią) wartości szacunkowe w zakresie:
- − wyceny rezerwy na odprawy emerytalne i rentowe,
- − przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności środków trwałych – dotyczy to nakładów w obcych obiektach (ustalenie nowego okresu amortyzacji po dokonanej modernizacji),
- − wskaźnika korygującego sprzedaż, dotyczącego zwrotów towarów dokonywanych w następnym okresie sprawozdawczym,
- − założeń przyjętych do przeprowadzenia testu na utratę wartości znaku towarowego i wartości fi rmy,
- − przyszłych wyników podatkowych uwzględnianych przy ustalaniu aktywów na odroczony podatek dochodowy.
− Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi
Rozliczenia podatkowe Spółki podlegają kontroli podatkowej. Ze względu na fakt, iż w przypadku wielu transakcji interpretacja przepisów podatkowych może być różna od przyjętej w najlepszej wierze przez zarząd, kwoty wykazane w sprawozdaniu fi nansowym mogą ulec zmianie w późniejszym terminie po ostatecznym ustaleniu ich wysokości przez organy uprawnione do przeprowadzania kontroli podatkowych. Podobnym zmianom podlegać mogą w zależności od przyszłych interpretacji organów podatkowych możliwości skorzystania z korzyści podatkowych ujętych w sprawozdaniu w postaci aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Z dniem 15 lipca 2016 roku do Ordynacji podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. Nowe regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków poszczególnych transakcji.
Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed jej wejściem w życie, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub są nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwi polskim organom kontroli skarbowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.
Spółka ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.
Jeśli istnieje niepewność, co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podatkowe transakcji, Spółka ujmuje te rozliczenia, uwzględniając ocenę niepewności.
7. PODSTAWA SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2019 r. poz. 351 z późniejszymi zmianami LPP SA od dnia 1 styczna 2005 roku prezentuje skonsolidowane sprawozdania fi nansowe sporządzone w oparciu o Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) zatwierdzone przez UE (MSSF UE).
W związku z upoważnieniem zawartym w Ustawie o Rachunkowości, Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy LPP S.A., uchwałą nr 19/2005 z dnia 28.06.2005 roku, podjęło decyzję aby również jednostkowe sprawozdania fi nansowe Spółki sporządzane były zgodnie z MSSF zatwierdzonymi do stosowania w UE oraz związanymi z nimi interpretacjami.
Niniejsze sprawozdanie fi nansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem instrumentów fi nansowych, które są wyceniane według wartości godziwej.
Sprawozdanie fi nansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Spółkę w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego nie stwierdza się istnienia okoliczności wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Spółkę.
Niniejsze sprawozdanie jest przedstawione w złotych polskich (PLN) a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, podane są w tysiącach PLN.
7.1. OŚWIADCZENIE O ZGODNOŚCI Z MSSF
Prezentowane sprawozdanie fi nansowe zostało sporządzone za okres od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku. Dane porównywalne są przedstawiane za okres od 01 stycznia 2017 roku do 31 grudnia 2017 roku.
Niniejsze sprawozdanie fi nansowe zostało sporządzone zgodnie z zatwierdzonymi przez Unię Europejską Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), które obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji, biorąc pod uwagę toczący się w UE proces wprowadzania MSSF, MSSF mające zastosowanie do tego sprawozdania fi nansowego nie różnią się od MSSF UE.
W niniejszym sprawozdaniu fi nansowym nie skorzystano z dobrowolnego wcześniejszego zastosowania standardu lub interpretacji.
7.2. NOWE STANDARDY I INTERPRETACJE, KTÓRE ZOSTAŁY OPUBLIKOWANE A NIE WESZŁY JESZCZE W ŻYCIE
Następujące standardy i interpretacje zostały opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, jednak nie weszły jeszcze w życie.
- − okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2016 roku lub później − opublikowany dnia 30 stycznia 2014 roku
- − zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania
- standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany
- przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej –
- do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego
-
− brak daty wejścia w życie zastosowanie dobrowolne
- -
− okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2021 roku lub później − opublikowano dnia 18 maja 2017 roku
- − do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego
- − okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2019 roku lub później − opublikowano dnia 7 czerwca 2017 roku
| Standard/interpretacja | Data wejścia w życie |
|---|---|
| MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe |
− okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2016 roku lub później − opublikowany dnia 30 stycznia 2014 roku − zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej – do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego niezatwierdzony przez UE |
| Zmiana MSSF 10 i MSR 28 Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem |
− brak daty wejścia w życie – zastosowanie dobrowolne − opublikowano dnia 11 września 2014 roku − proces akceptacji przez UE wstrzymany |
| MSSF 16 Leasing | − okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2019 roku lub później − opublikowano 13 stycznia 2016 roku |
| MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe |
− okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2021 roku lub później − opublikowano dnia 18 maja 2017 roku − do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego niezatwierdzone przez UE |
| KIMSF 23 Niepewność związana z ujmowaniem podatku dochodowego |
− okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2019 roku lub później − opublikowano dnia 7 czerwca 2017 roku |
| Zmiany do MSSF 9 Wcześniejsze spłaty z ujemną rekompensatą |
− okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2019 roku lub później − opublikowano dnia 12 października 2017 roku |
| Zmiany do MSR 28 Udziały długoterminowe w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach |
− okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2019 roku lub później − opublikowano dnia 12 października 2017 roku − do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego niezatwierdzone przez UE |
| Zmiany wynikające z przeglądu MSSF 2015-2017 |
− okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2019 roku lub później − opublikowano dnia 12 grudnia 2017 roku − do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego niezatwierdzone przez UE |
| Zmiany do MSR 19 Zmiana, ograniczenie lub rozliczenie programu |
− okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2019 roku lub później − opublikowano dnia 7 lutego 2018 roku − do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego niezatwierdzone przez UE |
| Zmiany do Odniesień do Założeń Koncepcyjnych zawartych w MSSF |
− okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2020 roku lub później − opublikowano dnia 29 marca 2018 roku − do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego niezatwierdzone przez UE |
| Zmiana do MSSF 3 Połączenia jednostek |
− okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2020 roku lub później − opublikowano dnia 22 października 2018 roku − do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego niezatwierdzone przez UE |
| Zmiany do MSR 1 i MSR 8: Defi nicja istotności |
− okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2020 roku lub później − opublikowano dnia 31 października 2018 roku − do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego niezatwierdzone przez UE |
- − okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2019 roku lub później − opublikowano dnia 12 października 2017 roku
- − do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego
- − okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2019 roku lub później − opublikowano dnia 12 grudnia 2017 roku
- − do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego
- − okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2019 roku lub później − opublikowano dnia 7 lutego 2018 roku
- − do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego
- − okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2020 roku lub później − opublikowano dnia 29 marca 2018 roku
- − do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego
- − okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2020 roku lub później − opublikowano dnia 22 października 2018 roku
- − do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego
- − okresy roczne rozpoczynające się 1 stycznia 2020 roku lub później − opublikowano dnia 31 października 2018 roku − do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego
-
Wdrożenie MSSF 16
W styczniu 2016 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wydała Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 16 Leasing ("MSSF 16"), który zastąpił MSR 17 Leasing, KIMSF 4 Ustalenie, czy umowa zawiera leasing, SKI 15 Leasing operacyjny – specjalne oferty promocyjne oraz SKI 27 Ocena istoty transakcji wykorzystujących formę leasingu. MSSF 16 określa zasady ujmowania dotyczące leasingu w zakresie wyceny, prezentacji i ujawniania informacji.
MSSF 16 wprowadza jednolity model rachunkowości leasingobiorcy i wymaga, aby leasingobiorca ujmował aktywa i zobowiązania wynikające z każdego leasingu z okresem przekraczającym 12 miesięcy, chyba że bazowy składnik aktywów ma niską wartość. W dacie rozpoczęcia leasingobiorca ujmuje składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania bazowego składnika aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu, które odzwierciedla jego obowiązek dokonywania opłat leasingowych.
Leasingobiorca odrębnie ujmuje amortyzację składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania i odsetki od zobowiązania z tytułu leasingu.
Leasingobiorca aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu po wystąpieniu określonych zdarzeń (np. zmiany w odniesieniu do okresu leasingu, zmiany w przyszłych opłatach leasingowych wynikającej ze zmiany w indeksie lub stawce stosowanej do ustalenia tych opłat). Co do zasady, leasingobiorca ujmuje aktualizację wyceny zobowiązania z tytułu leasingu jako korektę wartości składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania.
Spółka jest leasingobiorcą w przypadku umów najmu powierzchni sklepowych, biurowych oraz samochodów, co szerzej opisano w nocie 16. MSSF 16 wymaga od leasingobiorcy dokonywania szerszych ujawnień niż w przypadku MSR 17.
Leasingobiorca ma prawo wyboru pełnego bądź zmodyfi kowanego podejścia retrospektywnego, a przepisy przejściowe przewidują pewne praktyczne rozwiązania.
MSSF 16 obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2019 roku i później. Wcześniejsze zastosowanie jest dozwolone w przypadku jednostek, które stosują MSSF 15 od daty lub przed datą pierwszego zastosowania MSSF 16. Spółka nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie MSSF 16.
Spółka zdecydowała się na wdrożenie MSSF 16 z zastosowaniem zmodyfi kowanej metody retrospektywnej.
Podsumowując, Spółka oczekuje, że wpływ wdrożenia MSSF 16 będzie następujący:
| w tys. PLN | Korekty Wartość po korekcie | |
|---|---|---|
| Aktywa | ||
| Prawo do użytkowania | 990 660 | 990 660 |
| Razem Aktywa | 990 660 | 990 660 |
| Zobowiązania | ||
| Zobowiązania leasingowe (długoterminowe) | 841 677 | 841 677 |
| Rozliczenia międzyokresowe (długoterminowe)* | (80 360) | 67 513 |
| Zobowiązania leasingowe (krótkoterminowe) | 253 651 | 253 651 |
| Rozliczenia międzyokresowe (krótkoterminowe)* | (24 308) | 23 398 |
| Razem Zobowiązania | 990 660 | 1 186 239 |
* Zgodnie z MSSF 16 Spółka prezentuje wynagrodzenie za sprzedaż nakładów od leasingodawcy jako zmniejszenie aktywa z tytułu prawa do użytkowania.
Wdrożenie pozostałych standardów i interpretacji
Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego do publikacji Zarząd nie zakończył jeszcze prac nad oceną wpływu wprowadzenia pozostałych standardów oraz interpretacji na stosowane przez Spółkę zasady (politykę) rachunkowości w odniesieniu do działalności Spółki lub jej wyników fi nansowych.
8. ISTOTNE ZASADY RACHUNKOWOŚCI
Najważniejsze zasady rachunkowości zastosowane przy sporządzaniu niniejszego sprawozdania fi nansowego przedstawione zostały w ramach kolejnych, poszczególnych not.
Zasady te stosowane były we wszystkich prezentowanych latach w sposób ciągły, z wyjątkiem zastosowania po raz pierwszy MSSF 15 "Przychody z umów z klientami" ("MSSF 15") oraz MSSF 9 "Instrumenty fi nansowe ("MSSF9").
Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej. Walutą funkcjonalną oraz walutą prezentacji LPP SA jest złoty polski (PLN).
Na dzień przeprowadzenia transakcji gospodarczej, aktywa i pasywa wyrażone w walucie obcej, ujmuje się w księgach rachunkowych w walucie funkcjonalnej odpowiednio po kursie:
− Średnim ustalonym dla danej waluty przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego
dzień transakcji – w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań, (dotyczy to operacji przeprowadzonych na kontach złotówkowych),
- − Kupna waluty stosowanym przez bank, z którego usług korzysta Spółka – w przypadku przychodu waluty obcej na rachunek walutowy,
- − Ustalonym metodą FIFO w przypadku rozchodu waluty obcej z rachunku walutowego,
- − Średnim ustalonym dla danej waluty przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury obcej lub własnej w przypadkach innych niż import lub eksport (tranzyt) towarów,
- − Wynikającym z dokumentu celnego, sporządzanego w związku ze złożeniem towaru w składzie celnym - w przypadku ewidencji księgowej towaru oraz zobowiązania w momencie złożenia towaru do składu celnego,
- − Średnim ustalonym dla danej waluty przez NBP z ostatniego dnia roboczego – w przypadku wyceny towarów w drodze oraz związanych z tym zobowiązań z tytułu importu towarów, w przypadku gdy na dzień bilansowy nie dokonano jeszcze złożenia towaru do składu celnego.
Na dzień bilansowy zakończony dnia 31 grudnia 2018 roku wycenia się wyrażone w walutach obcych:
− pozycje pieniężne (składniki aktywów i zobowiązań) - po średnim kursie NBP ustalonym dla danej waluty obowiązującym na dzień bilansowy z tabeli ogłoszonej w dniu 31 grudnia 2018 roku
| 100HUF 1,3394 BGN 2,1985 HRK 0,5799 100BDT 4,4904 GBP 4,7895 |
|---|
| USD 4,3921 | EUR 4,0544 | RON 0,8704 | RUB 0,0588 | CZK 0,1584 |
|---|---|---|---|---|
| 100HUF 1,3059 | BGN 2,0728 | HRK 0,5838 | 100BDT 4,2734 | GBP 4,5685 |
− pozycje niepieniężne - po kursie historycznym NBP wg waluty z dnia przeprowadzenia transakcji.
Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów lub kosztów fi nansowych lub, w przypadkach określonych zasadami rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów.
W okresie porównywalnym zakończonym
- 31 grudnia 2017 roku zastosowano poniższe kursy:
- − pozycje pieniężne:
- − składniki aktywów po kursie kupna waluty z dnia 29 grudnia 2017 roku, stosowanym w tym dniu przez bank, z którego usług korzysta Spółka
− składniki zobowiązań – po kursie sprzedaży waluty z dnia 29 grudnia 2017 roku, stosowanym w tym dniu przez bank, z którego usług korzysta Spółka
− pozycje niepieniężne - po kursie historycznym NBP wg waluty z dnia przeprowadzenia transakcji.
- ZMIANY STOSOWANYCH ZASAD
RACHUNKOWOŚCI
Zasady rachunkowości zastosowane do sporządzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzeniu sprawozdania fi nansowego Spółki za rok zakończony 31 grudnia 2017 roku, za wyjątkiem zastosowania nowych lub zmienionych standardów oraz interpretacji obowiązujących dla okresów rocznych rozpoczynających się od stycznia
2018 roku i później.
Spółka zastosowała po raz pierwszy MSSF 15 Przychody z umów z klientami oraz MSSF 9 Instrumenty fi nansowe. Pozostałe nowe lub zmienione standardy oraz interpretacje, które mają zastosowanie po raz pierwszy w 2018 roku nie mają istotnego wpływu na sprawozdanie fi nansowe Spółki.
9.1. MSSF 15 PRZYCHODY Z UMÓW
Z KLIENTAMI
MSSF 15 uchyla MSR 11 Umowy o usługę budowlaną, MSR 18 Przychody i związane z nimi interpretacje i ma zastosowanie do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem tych, które wchodzą w zakres innych standardów. Nowy standard ustanawia tzw. "Model Pięciu Kroków" rozpoznawania przychodów wynikających z umów z klientami. Zgodnie z MSSF 15 przychody ujmuje się w kwocie wynagrodzenia, które – zgodnie z oczekiwaniem jednostki – przysługuje jej w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Zastosowanie MSSF 15 wymaga od Zarządu Spółki dokonywania osądów na każdym z pięciu kroków
ustanowionego modelu.
Spółka wdrożyła MSSF 15 z zastosowaniem zmodyfi kowanej metody retrospektywnej.
Polityka rachunkowości w zakresie rozpoznawania przychodów została opisana w nocie 11.1.
Spółka prowadzi działalność w obszarze:
Sprzedaż towarów
Spółka prowadzi działalność głównie w obszarze sprzedaży towarów, zarówno jako sprzedaż detaliczną w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz sprzedaż hurtową.
Zgodnie z zapisami standardu, jeżeli umowa zawiera tylko jedno zobowiązanie do wykonania świadczenia – sprzedaż towaru, przychód rozpoznawalny jest w określonym momencie tj. gdy klient uzyska kontrolę nad towarem. W przypadku punktów sprzedaży detalicznej (salony), przychód rozpoznawany jest w momencie dokonania transakcji. Rozpoznawanie przychodu w sprzedaży hurtowej uzależnione jest od warunków incoterms, na których przeprowadzana jest transakcja. W przypadku sprzedaży przez Internet, Spółka rozpoznaje przychód w momencie wystawienia faktury, z uwzględnieniem szacowanych, oczekiwanych zwrotów. Z uwagi na stosowanie tej zasady w poprzednich okresach Spółka nie zanotowała żadnych zmian w dotychczasowej polityce rachunkowości i nie ujawniła różnic w rozpoznawaniu przychodu w stosunku do poprzednich okresów.
Z uwagi na stosowaną politykę zwrotów LPP SA koryguje wartość przychodów o szacowaną kwotę tych zwrotów. Zgodnie z MSSF 15 metodologia ta będzie kontynuowana.
Zgodnie z MSSF 15, Spółka dokonała zmiany prezentacji zobowiązania z tytułu zwrotów co zostało zaprezentowane w poniższej tabeli:
| USD 3,6019 | EUR 4,3052 | RON 0,9242 | RUB 0,0624 | CZK 0,1682 |
|---|---|---|---|---|
| 100HUF 1,3867 | BGN 2,2010 | HRK 0,5767 | 100BDT 4,2734 | GBP 4,8511 |
| w tys. PLN | Korekty | 31.12.2018 |
|---|---|---|
| Wartość po korekcie | ||
| Aktywa | ||
| Zapasy | 3 474 | 1 164 410 |
| Razem Aktywa | 3 474 | 1 164 410 |
| Zobowiązania | ||
| Zobowiązania do zwrotu zapłaty | 10 024 | 10 024 |
| Rezerwy | (6 550) | 17 900 |
| Razem Zobowiązania | 3 474 | 27 924 |
| w tys. PLN | Korekty | 31.12.2018 |
|---|---|---|
| Wartość po korekcie | ||
| Zobowiązania | ||
| Zobowiązania kontraktowe | 18 407 | 18 407 |
| Rozliczenia międzyokresowe (krótkoterminowe) | (18 407) | 47 706 |
| Razem Zobowiązania | 0 | 66 113 |
| Razem Różnica | 0 | 4 721 343 |
|---|---|---|
| Koszty sprzedaży | (14 088) | 1 646 894 |
| Przychody ze sprzedaży | (14 088) | 6 368 237 |
| w tys. PLN | Korekty | 31.12.2018 Wartość po korekcie |
Sprzedaż kart podarunkowych
Dotychczas Spółka prezentowała sprzedaż kart podarunkowych w pozycji Rozliczenia międzyokresowe. Zgodnie z MSSF 15 nastąpiła zmiana prezentacji i aktualnie kwoty otrzymane od klientów są prezentowane w pozycji Zobowiązania kontraktowe, co zostało zaprezentowane w poniższej tabeli
Świadczenie usług franczyzowych
Spółka świadczy usługi dla franczyzobiorców prowadzących krajowe salony fi rmowe udostępniając know-how oraz świadcząc usługi marketingowe
i usługi telekomunikacyjne. Zgodnie z MSSF 15 Spółka przychody z tego tytułu oraz odpowiadające im koszty zaprezentowała w ujęciu netto, co zostało zaprezentowane w poniższej tabeli.
9.2. MSSF 9 INSTRUMENTY FINANSOWE
MSSF 9 zastąpił MSR 39 Instrumenty fi nansowe: ujmowanie i wycena i obowiązuje dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2018 roku lub później. MSSF 9 adresuje trzy obszary związane z instrumentami fi nansowymi: klasyfi kację i wycenę, utratę wartości oraz rachunkowość zabezpieczeń.
Spółka zastosowała MSSF 9 od dnia wejścia w życie standardu, bez przekształcania danych porównawczych.
Klasyfi kacja i wycena
Polityka rachunkowości Spółki odnośnie klasyfi kacji i wyceny instrumentów fi nansowych opisana została w nocie 35.
Spółka nie uzyskała istotnego wpływu na sprawozdanie z sytuacji fi nansowej oraz kapitały własne, w związku z zastosowaniem MSSF 9 w obszarze klasyfi kacji i wyceny. Wszystkie aktywa fi nansowe wyceniane dotychczas w wartości godziwej, dalej pozostaną wyceniane w wartości godziwej.
Należności handlowe są utrzymywane dla uzyskania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, a LPP SA nie sprzedaje należności handlowych w ramach faktoringu – będą one nadal wyceniane w zamortyzowanym koszcie przez wynik fi nansowy.
Utrata wartości
Polityka rachunkowości Spółki odnośnie utraty wartości instrumentów fi nansowych opisana została w nocie 35.
Zastosowanie MSSF 9 zasadniczo zmienia podejście do utraty wartości aktywów fi nansowych poprzez odejście od koncepcji straty poniesionej na rzecz straty oczekiwanej, gdzie całość oczekiwanej straty kredytowej jest rozpoznawana ex-ante. Spółka dokonała analizy zastosowania MSSF 9 do kalkulacji odpisu na oczekiwane straty kredytowe i nie stwierdziła istotnych różnic w stosunku do dotychczasowej kalkulacji odpisu z tytułu utraty wartości zgodnie z MSR 39.
MSSF 9 zmienia także podejście do wyceny zobowiązań wystawcy z tytułu umów gwarancji fi nansowych wprowadzając model oparty na koncepcji straty oczekiwanej. Spółka dokonała analizy zobowiązania z tytułu gwarancji fi nansowych skalkulowanego w wyniku zastosowania MSSF 9 i nie stwierdziła istotnych różnic w stosunku do dotychczasowo stosowanego podejścia.
Rachunkowość zabezpieczeń
Spółka nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń, więc ta część standardu jej nie dotyczy.
9.3. POZOSTAŁE
Interpretacja KIMSF 22 Transakcje w walucie obcej oraz wynagrodzenie wypłacane lub otrzymywane z góry
Interpretacja wyjaśnia, że dniem zawarcia transakcji do celów ustalenia kursu wymiany, który ma zostać zastosowany w momencie początkowego ujęcia powiązanego składnika aktywów, wydatku lub dochodu (lub ich części), jest dzień, w którym jednostka początkowo ujmuje niepieniężny składnik aktywów lub niepieniężne zobowiązanie wynikające z wypłacenia lub otrzymania wynagrodzenia z góry. Jeżeli istnieje wiele przypadków wypłacenia lub otrzymania płatności z góry, wówczas jednostka określa dzień zawarcia transakcji w odniesieniu do każdego przypadku wypłacenia lub otrzymania płatności z góry.
Interpretacja nie ma istotnego wpływu na sprawozdanie fi nansowe Spółki.
Zmiany do MSR 40 Przeniesienia nieruchomości inwestycyjnych
Zmiany precyzują, kiedy jednostka dokonuje przeniesienia nieruchomości, w tym nieruchomości w budowie, do lub z nieruchomości inwestycyjnych. Zmiany wyjaśniają, że zmiana sposobu użytkowania następuje, w przypadku gdy dana nieruchomość spełnia lub przestaje spełniać defi nicję nieruchomości inwestycyjnej oraz istnieją dowody świadczące o zmianie sposobu użytkowania. Sama tylko zmiana intencji kierownictwa w odniesieniu do sposobu użytkowania nie stanowi dowodu świadczącego o zmianie sposobu użytkowania.
Zmiany nie mają istotnego wpływu na sprawozdanie fi nansowe Spółki.
Zmiany do MSSF 2 Klasyfi kacja i wycena transakcji płatności w formie akcji
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) opublikowała zmiany do MSSF 2 Płatności w formie akcji celem wyjaśnienia następujących obszarów: uwzględnienie warunków nabycia uprawnień i warunków innych niż warunki nabycia uprawnień w wycenie transakcji płatności w formie akcji rozliczanej w środkach pieniężnych, ujmowanie transakcji płatności w formie akcji charakteryzującej się rozliczeniem netto zobowiązań z tytułu podatku u źródła, ujmowanie modyfi kacji
transakcji płatności w formie akcji, która zmienia jej klasyfi kację z rozliczanej w środkach pieniężnych na rozliczaną w instrumentach kapitałowych. Zmiany nie mają istotnego wpływu na sprawozdanie fi nansowe Spółki.
Zmiany do MSSF 4 Zastosowanie MSSF 9 Instrumenty fi nansowe z MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe
Zmiany umożliwiają jednostkom, które prowadzą działalność ubezpieczeniową, odroczenie daty wejścia w życie MSSF 9 do dnia 1 stycznia 2021 roku. Skutkiem takiego odroczenia jest, że zainteresowane jednostki mogą dalej sporządzać sprawozdania fi nansowe zgodnie z obowiązującym standardem, tj. MSR 39.
Te zmiany nie dotyczą Spółki.
Zmiany do MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach będące częścią Zmian wynikających z przeglądu MSSF 2014-2016
Zmiany precyzują, że jednostka, która jest organizacją zarządzającą kapitałem wysokiego ryzyka, funduszem wzajemnym, funduszem powierniczym lub inną podobną jednostką, w tym związanym z inwestycjami funduszem ubezpieczeniowym może zdecydować się na wycenę inwestycji w jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu według wartości godziwej przez wynik fi nansowy zgodnie z MSSF 9. Jednostka dokonuje wyboru odrębnie dla każdej jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia, w momencie początkowego ujęcia jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia. Jeżeli jednostka, która sama nie jest jednostką inwestycyjną, posiada udział w jednostce stowarzyszonej lub wspólnym przedsięwzięciu, które są jednostkami inwestycyjnymi, jednostka ta może, stosując metodę praw własności, zdecydować się na utrzymanie wyceny według wartości godziwej stosowaną przez tę jednostkę stowarzyszoną lub to wspólne przedsięwzięcie, będące jednostkami inwestycyjnymi, w odniesieniu do udziałów jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia, będących jednostkami inwestycyjnymi, w jednostkach zależnych. Wyboru tego dokonuje się odrębnie dla każdej jednostki stowarzyszonej lub wspólnego przedsięwzięcia inwestycyjnego w dniu a) początkowego ujęcia tej jednostki stowarzyszonej lub tego wspólnego przedsięwzięcie, będących jednostkami inwestycyjnymi; b) w którym ta jednostka stowarzyszona lub to wspólne przedsięwzięcie stają się jednostką inwestycyjną; c) w którym ta jednostka stowarzyszona lub to wspólne przedsięwzięcie, będące jednostkami inwestycyjnymi, stają się jednostką dominującą.
- Zmiany te nie dotyczą Spółki.
- Zmiany do MSSF 1 Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy będące częścią Zmian wynikających z przeglądu MSSF 2014-2016
- Krótkoterminowe zwolnienia ze stosowania innych MSSF zawarte w paragrafach E3-E7 MSSF 1 zostały usunięte.
- Zmiany nie mają istotnego wpływu na sprawozdanie fi nansowe Spółki.
- Spółka nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego innego standardu, interpretacji lub zmiany, które zostały opublikowane, lecz dotychczas nie weszły w życie w świetle przepisów UE.
- Jednocześnie Spółka dokonała kilku zmian w prezentacji danych w sprawozdaniu fi nansowym:
- − Zmiana prezentacji odpisu aktualizującego wartość zapasów
- W bieżącym okresie sprawozdawczym Spółka w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów dokonała zmiany prezentacji odpisu aktualizującego wartość zapasów. Zmiana polegała na przeniesieniu wartości odpisów z pozostałych kosztów lub przychodów operacyjnych do pozycji Koszt własny sprzedaży.
- Dane za rok 2017 w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów zostały przekształcone, a wartości wykazane poniżej.
- − Zmiana prezentacji transakcji sprzedaży nakładów w obcym obiekcie
- Spółka w Sprawozdaniu z sytuacji fi nansowej dokonała zmiany prezentacji sprzedaży nakładów w obcym obiekcie.
- W nowym układzie sprzedaż nakładów w obcym obiekcie prezentowana była następująco:
- a) Nakłady poniesione w obcym obiekcie wykazywane są w Rzeczowych aktywach trwałych i amortyzowane przez okres użytkowania;
- b) Wartość faktury netto na sprzedaż tych nakładów wykazywana w całości w Rozliczeniach międzyokresowych i rozliczana w czasie przez okres trwania umowy najmu.
- Poprzednio Spółka prezentowała wartość netto tej transakcji w Rozliczeniach międzyokresowych i rozliczała ją w czasie.
Dane za rok 2017 w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów zostały przekształcone, a wartości wykazane poniżej
− Zmiana prezentacji aktywa i zobowiązania z tytułu podatku odroczonego
Spółka w bieżącym okresie sprawozdawczym dokonała zmiany prezentacji w aktywach i zobowiązaniach z tytułu podatku odroczonego. Aktualnie wartości te zostały pokazane w jednej pozycji jako wartość netto, a niej jak do tej pory w szyku rozwartym.
Dane za rok 2017 w Sprawozdaniu z sytuacji fi nansowej zostały przekształcone, a wartości wykazane poniżej.
− Zmiana prezentacji zobowiązań z tytułu licencji
Spółka w Sprawozdaniu z sytuacji fi nansowej dokonała zmiany prezentacji zobowiązań z tytułu licencji. Zmiana polegała na przeniesieniu wartości licencji z Zapasów do Zobowiązań z tytułu dostaw i usług.
Dane za rok 2017 w Sprawozdaniu z sytuacji fi nansowej zostały przekształcone, a wartości wykazane poniżej.
W wyniku zastosowania zmian w prezentacji dokonano następujących korekt do danych fi nansowych na dzień 31 grudnia 2017 roku:
| Zmiany w okresie 2017 | Wartość w tys. PLN |
Dane zatwierdzone | Dane przekształcone |
|---|---|---|---|
| Sprzedaż nakładów w obcym obiekcie |
95 274 Rozliczenia międzyokresowe (zobowiązania) |
Rzeczowe aktywa trwałe | |
| Sprzedaż nakładów w obcym obiekcie |
312 Rozliczenia międzyokresowe (aktywa krótkoterminowe) |
Rozliczenia międzyokresowe (zobowiązania) |
|
| Sprzedaż nakładów w obcym obiekcie |
1 627 Rozliczenia międzyokresowe (aktywa długoterminowe) |
Rozliczenia międzyokresowe (zobowiązania) |
|
| Zobowiązania z tytułu licencji |
2 650 Zapasy | Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
|
| Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego |
4 972 Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
|
| Odpis aktualizujący wartość zapasów |
1 104Pozostałe koszty operacyjne |
Koszt własny sprzedaży |
| Zmiany na dzień 01 stycznia 2017 |
Wartość w tys. PLN |
Dane zatwierdzone | Dane przekształcone |
|---|---|---|---|
| Sprzedaż nakładów w obcym obiekcie |
100 544 Rozliczenia międzyokresowe (zobowiązania) |
Rzeczowe aktywa trwałe | |
| Sprzedaż nakładów w obcym obiekcie |
165 Rozliczenia międzyokresowe (aktywa krótkoterminowe) |
Rozliczenia międzyokresowe (zobowiązania) |
|
| Sprzedaż nakładów w obcym obiekcie |
1 228 Rozliczenia międzyokresowe (aktywa długoterminowe) |
Rozliczenia międzyokresowe (zobowiązania) |
|
| Zobowiązania z tytułu licencji |
2 423 Zapasy | Zobowiązania z tytułu dostaw i usług |
|
| Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego |
3 890 Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego |
W wyniku zastosowania zmian w prezentacji dokonano następujących korekt do danych fi nansowych na dzień 1 stycznia 2017 roku:
10. PRZYCHODY Z UMÓW Z KLIENTAMI
10.1. PRZYCHODY W PODZIALE NA KATEGORIE
Tabela poniżej przedstawia przychody z tytułu umów z klientami w podziale na kategorie, które
odzwierciedlają sposób, w jaki czynniki ekonomiczne wpływają na charakter, kwotę, termin płatności oraz niepewność przychodów i przepływów pieniężnych.
10.2. AKTYWA I ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU UMÓW Z KLIENTAMI
LPP SA sprzedaje odzież i akcesoria w sklepach własnych oraz przez internet w Polsce i poza granicami do klienta docelowego za gotówkę lub kartę płatniczą. Taki model biznesowy powoduje, że stan należności jest relatywnie niski. W ramach należności z tytułu dostaw i usług wykazywane są rozrachunki z tytułu sprzedaży hurtowej, zaliczki na poczet czynszu oraz rozrachunki z tytułu kart płatniczych. Na dzień 31 grudnia 2018 roku wartość rozrachunków z tytułu kart płatniczych wyniosła 8 609 tys. PLN.
Zobowiązania kontraktowe obejmują zakupione karty podarunkowe.
Karty podarunkowe będą realizowane przez klientów poprzez zakup odzieży w salonach stacjonar-
nych. Spółka szacuje średni czas realizacji kart na 12 miesięcy.
Z uwagi na główny kanał dystrybucyjny jakim jest sprzedaż detaliczna oraz w mniejszym stopniu hurtowa i na zjawisko zwrotów towarów, które Spółka zakłada w swojej polityce, na każdy dzień bilansowy LPP SA szacuje wartość zobowiązań z tytułu zwrotów towarów od klientów. Ponieważ każdy brand ma osobną politykę zwrotów towarów szacunek ten jest dokonywany wg procentu zwrotów ustalonego na bazie poprzedniego kwartału. Wartość ta została zaprezentowana w pozycji Zobowiązania do zwrotu zapłaty.
Spółka rozpoznała następujące aktywa i zobowiązania z tytułu umów z klientami:
| rok zakończony | rok zakończony | |
|---|---|---|
| w tys. PLN | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
| Rodzaj sprzedaży | ||
| Sprzedaż towarów, w tym: | 6 355 032 | 5 601 600 |
| sprzedaż e-commerce | 433 579 | 258 870 |
| Sprzedaż usług | 13 205 | 22 300 |
| Razem: | 6 368 237 | 5 623 900 |
| Brand | ||
| Reserved | 2 856 841 | 2 511 561 |
| Cropp | 871 141 | 858 121 |
| House | 795 673 | 710 178 |
| Mohito | 661 454 | 661 402 |
| Sinsay | 701 860 | 542 673 |
| E-commerce | 433 578 | 258 870 |
| Pozostałe | 47 690 | 81 095 |
| Razem: | 6 368 237 | 5 623 900 |
Brand
| rok zakończony | rok zakończony | |
|---|---|---|
| w tys. PLN | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 123 134 | 313 210 |
| Zobowiązania do zwrotu zapłaty | 10 024 | 0 |
| Zobowiązania kontraktowe | 18 407 | 0 |
| Razem zobowiązania krótkoterminowe | 28 431 | 0 |
| rok zakończony | rok zakończony | |
|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
| Przychody ze sprzedaży usług | 13 205 | 22 300 |
| Przychody ze sprzedaży towarów | 6 355 032 | 5 601 600 |
| Razem przychody ze sprzedaży | 6 368 237 | 5 623 900 |
Pozostałe przychody operacyjne (w tys. PLN) 31 grudnia 2018 31 grudnia 2017
| rok zakończony | rok zakończony | |
|---|---|---|
| Pozostałe przychody operacyjne (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 (przekształcony) |
| Zysk ze zbycia niefi nansowych aktywów trwałych | 667 | 211 |
| Inne przychody operacyjne, w tym: | 16 338 | 11 235 |
| − nadwyżki inwentaryzacyjne | 3 399 | 3 937 |
| Razem pozostałe przychody operacyjne | 17 005 | 11 446 |
| rok zakończony | rok zakończony | |
|---|---|---|
| Koszt własny sprzedaży (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 (przekształcony) |
| Wartość sprzedanych towarów | 3 605 305 | 3 327 595 |
| Odpis aktualizujący wartość zapasów | 17 864 | 1 104 |
| Razem koszt własny sprzedaży | 3 623 169 | 3 328 699 |
11. PRZYCHODY I KOSZTY
11.1. PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY Polityka rachunkowości
Od 1 stycznia 2018 roku Spółka stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami, z wyjątkiem umów leasingowych oraz instrumentów fi nansowych. Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu towarów i usług do klienta, w wartości odzwierciedlającej cenę oczekiwaną przez jednostkę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług. Zasady te są stosowane według modelu pięciu kroków zgodnie z MSSF 15, tj.
- − Zidentyfi kowano umowę z klientem;
- − Zidentyfi kowano zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem;
- − Określono cenę transakcji;
- − Dokonano alokacji ceny transakcyjnej zobowiązań do wykonania świadczenia;
- − Ujęto przychody w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.
W momencie zawarcia umowy, Spółka ocenia czy umowa spełnia wszystkie wymagane kryteria, tj:
- − Strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami handlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków;
- − Spółka jest w stanie zidentyfi kować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przekazane;
- − Spółka jest w stanie zidentyfi kować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane;
- − Umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, rozkład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych jednostki); oraz
− Jest prawdopodobne, że Spółka otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub usługi, które zostaną przekazane klientowi.
Następnie Spółka dokonuje oceny towarów i usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfi kuje pojedyncze zobowiązania umowne. Spółka analizuje czy towar lub usługa jest odmienna czy podobna i w zależności od ustaleń odpowiednio ujmowane są zobowiązania do wykonania świadczenia do których przypisuje się przychód.
Spółka przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które przysługuje jej w zamian za przekazanie obiecanych towarów i usług.
Przychody ze sprzedaży są ujmowane w momencie spełnienia lub w trakcie spełniania zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi. Realizacja ma miejsce gdy jednostka przekazuje "kontrolę" nad towarami lub usługami kontrahentowi. Kontrola to zdolność do kierowania wykorzystaniem i uzyskaniem wszystkich istotnych korzyści z danego aktywa.
W odniesieniu do umów dotyczących świadczonych przez Spółkę usług, na podstawie których Spółka ma prawo do otrzymania od klienta wynagrodzenia w kwocie, która odpowiada bezpośrednio wartości, jaką dla klienta ma świadczenie dotychczas wykonane. Spółka rozpoznaje przychód w czasie, w stosunku do przekazanych korzyści. Do dnia 31 grudnia 2017 roku przychody były ujmowane w takiej wysokości, w jakiej było prawdopodobne, że Spółka uzyska korzyści ekonomiczne związane z daną transakcją oraz gdy kwotę przychodów można było wycenić w wiarygodny sposób. Przychody były rozpoznawalne w wartości godziwej zapłaty otrzymanej lub należnej, po pomniejszeniu o podatek VAT. Przy ujmowaniu przychodów obowiązywały również kryteria przedstawione poniżej:
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów ujmowane są, jeśli kontrola w odniesieniu do towarów została przekazana nabywcy. Spółka zidentyfi kowała następujące momenty przejścia ryzyka i korzyści w określonych kanałach sprzedaży:
- − Sprzedaż towarów w salonach w momencie dokonania transakcji w salonie;
- − Sprzedaż hurtowa zgodnie z warunkami Incoterms;
- − Sprzedaż internetowa w momencie wystawiania faktury, tożsame z przekazaniem towaru kurierowi
Z uwagi na zjawisko dotyczące reklamacji i zwrotów od klientów, przychody ze sprzedaży towarów są urealniane poprzez korektę dotyczącą szacunkowego kosztu tych zwrotów w podziale na sprzedaż stacjonarną oraz internetową. Wartość tego zobowiązania została wykazana w nocie 9.1.
Przychody ze sprzedaży usług
- Przychody ze sprzedaży usług dotyczą:
- − sprzedaży usług w zakresie usług księgowych i kadrowych;
- − wynajmowania przez Spółkę własnych środków transportu, podnajem nieruchomości, usługi projektowe
11.2. KOSZT WŁASNY SPRZEDAŻY
Szczegółowy podział elementów składających się na ogólną wartość kosztu własnego sprzedaży pokazuje tabela poniżej.
W bieżącym okresie sprawozdawczym nastąpiła zmiana w prezentacji odpisów aktualizujących
wartość zapasów. Dotychczas wartości zmian w odpisach prezentowane były w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych. Z dniem 1 stycznia 2018 roku wartość ta jest wykazywana w koszcie własnym sprzedaży.
11.3. POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY OPERACYJNE
Polityka rachunkowości
Pozostałe przychody i koszty operacyjne obejmują przychody i koszty z działalności niebędącej podstawową działalnością operacyjną Spółki, np. zyski lub straty ze zbycia rzeczowych aktywów trwałych, kary i grzywny, darowizny, odpisy aktualizujące wartość aktywów itp.
| rok zakończony | rok zakończony | |
|---|---|---|
| Pozostałe koszty operacyjne (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 (przekształcony) |
| Aktualizacja wartości aktywów niefi nansowych, w tym: | 33 332 | 1 036 |
| −wartość odpisów aktualizujących środki trwałe netto | 19 810 | 335 |
| −wartość odpisów aktualizujących należności netto | 13 522 | 701 |
| Inne koszty operacyjne, w tym | 55 097 | 33 058 |
| −darowizny | 1 186 | 2 145 |
| −niedobory inwentaryzacyjne i straty w środkach obrotowych |
24 402 | 19 978 |
| − koszty remontów, napraw oraz straty w majątku trwałym |
7 826 | 7 733 |
| −kary umowne | 19 205 | 421 |
| Razem pozostałe koszty operacyjne | 88 429 | 34 094 |
| rok zakończony | rok zakończony | |
|---|---|---|
| Koszty według rodzaju (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
| (przekształcony) | ||
| Amortyzacja | 182 032 | 157 609 |
| Zużycie materiałów i energii | 136 015 | 112 238 |
| Usługi obce, w tym: | 1 279 227 | 1 200 141 |
| -czynsze i dzierżawy | 495 958 | 490 184 |
| -usługi prowadzenia sklepów | 350 174 | 340 981 |
| Podatki i opłaty | 285 009 | 250 714 |
| Wynagrodzenia | 235 527 | 164 824 |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, w tym | 41 864 | 33 505 |
| - składka emerytalna | 16 106 | 13 070 |
| Pozostałe koszty rodzajowe, w tym: | 131 028 | 121 883 |
| - reklama i reprezentacja | 104 172 | 96 322 |
| Razem koszty rodzajowe | 2 290 702 | 2 040 914 |
| Amortyzacja | 182 032 | 157 609 |
|---|---|---|
| Zużycie materiałów i energii | 136 015 | 112 238 |
| Usługi obce, w tym: | 1 279 227 | 1 200 141 |
| -czynsze i dzierżawy | 495 958 | 490 184 |
| -usługi prowadzenia sklepów | 350 174 | 340 981 |
| Podatki i opłaty | 285 009 | 250 714 |
| Wynagrodzenia | 235 527 | 164 824 |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, w tym | 41 864 | 33 505 |
| - składka emerytalna | 16 106 | 13 070 |
| Pozostałe koszty rodzajowe, w tym: | 131 028 | 121 883 |
| - reklama i reprezentacja | 104 172 | 96 322 |
| Razem koszty rodzajowe | 2 290 702 | 2 040 914 |
Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży (w tys. PLN)
Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży (w tys. PLN) 31 grudnia 2018 31 grudnia 2017
| UJĘTE W KOSZTACH | ||
|---|---|---|
| rok zakończony | rok zakończony | |
| Pozycje ujęte w koszcie własnym sprzedaży | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
| (w tys. PLN) | (przekształcony) | |
| Wycena zapasów po cenie sprzedaży netto | 3 605 527 | 3 327 470 |
| Odpis aktualizujący wartość zapasów | 17 864 | 1 104 |
| Szacunkowe zwroty od klientów | -480 | -364 |
| Razem | 3 622 911 | 3 328 210 |
| rok zakończony | rok zakończony | |
| Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
| (przekształcony) | ||
| Amortyzacja środków trwałych | 112 344 | 122 480 |
| Amortyzacja aktywów niematerialnych | 1 548 | 2 412 |
| Koszty zużycia zapasów na cele reklamowe | 2 273 | 1 576 |
| Koszty świadczeń pracowniczych | 214 156 | 157 925 |
| Razem | 330 321 | 284 393 |
| rok zakończony | rok zakończony | |
| Pozycje ujęte w kosztach ogólnych (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
| (przekształcony) | ||
| Amortyzacja środków trwałych | 54 868 | 24 503 |
| Amortyzacja aktywów niematerialnych | 13 271 | 8 214 |
| Koszty świadczeń pracowniczych | 57 658 | 35 932 |
Pozycje ujęte w kosztach ogólnych (w tys. PLN) 31 grudnia 2018 31 grudnia 2017
Razem 125 797 68 649
| rok zakończony | rok zakończony | |
|---|---|---|
| Koszty według rodzaju (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 (przekształcony) |
| Koszty według rodzaju | 2 290 702 | 2 040 914 |
| Pozycje ujęte w kosztach sprzedaży | 1 646 894 | 1 555 833 |
| Pozycje ujęte w kosztach ogólnych | 643 808 | 485 081 |
| rok zakończony | rok zakończony | |
|---|---|---|
| Przychody fi nansowe (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
| Odsetki, w tym | 7 620 | 1 323 |
| - od lokat | 4 188 | 172 |
| - od pożyczek i należności | 115 | 234 |
| - budżetowe | 0 | 845 |
| - od funduszy inwestycyjnych | 3 290 | 0 |
| Dywidendy | 289 614 | 317 524 |
| Aktualizacja wartości inwestycji, w tym: | 130 605 | 66 504 |
| - wartość odpisów aktualizujących udziały netto | 130 605 | 66 502 |
| - wartość odpisów aktualizujących pożyczki netto | 0 | 2 |
| Inne | 170 | 0 |
| Razem przychody fi nansowe | 428 009 | 385 351 |
| rok zakończony | rok zakończony | |
|---|---|---|
| Koszty fi nansowe (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
| Odsetki, w tym: | 6 530 | 12 291 |
| - dotyczące kredytów bankowych | 6 485 | 11 698 |
| - budżetowe | 45 | 535 |
| Aktualizacja wartości inwestycji | 0 | 0 |
| Inne, w tym: | 21 194 | 9 150 |
| - saldo różnic kursowych, w tym: | 17 645 | 6 315 |
| Razem koszty finansowe | 27 724 | 21 441 |
11.4. PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE
11.5. KOSZTY WEDŁUG RODZAJU
11.6. KOSZTY AMORTYZACJI, ŚWIADCZEŃPRACOWNICZYCH I ZAPASÓW UJĘTE W KOSZTACH
Uzgodnienie wartości kosztów w układzie porównawczym z kalkulacyjnym w tabeli poniżej:
12. PODATEK DOCHODOWY
Polityka rachunkowości
Na obowiązkowe obciążenia wyniku fi nansowego składają się podatek dochodowy bieżący oraz odroczony, który nie został ujęty w innych dochodach całkowitych lub bezpośrednio w kapitale.
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego danego roku obrotowego. Zmiany oszacowań dotyczące lat poprzednich ujmowane są jako korekta obciążenia za rok bieżący. Obciążenia podatkowe wyliczane są w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
Podatek odroczony jest wyliczany metodą bilansową jako podatek podlegający zapłaceniu lub zwrotowi w przyszłości na różnicach pomiędzy wartościami bilansowymi aktywów i pasywów a odpowiadającymi im wartościami podatkowymi wykorzystywanymi do wyliczenia podstawy opodatkowania.
Zobowiązanie z tytułu podatku odroczonego jest tworzone od wszystkich dodatnich różnic przejściowych podlegających opodatkowaniu, natomiast składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego jest rozpoznawany do wysokości w jakiej jest prawdopodobne, że będzie można pomniejszyć przyszłe zyski podatkowe o rozpoznane ujemne różnice przejściowe.
Spółka kompensuje ze sobą aktywa i zobowiązania z tytułu podatku odroczonego i wykazuje wartość w Sprawozdaniu z sytuacji fi nansowej w wartości netto.
Główne składniki podatku dochodowego za rok 2018 oraz okres porównywalny przedstawiają się następująco:
| rok zakończony | rok zakończony | |
|---|---|---|
| Podatek dochodowy (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
| Bieżący podatek dochodowy | 184 828 | 88 592 |
| Odroczony podatek dochodowy | 6 104 | 13 530 |
| Razem podatek dochodowy | 190 932 | 102 122 |
12.1. EFEKTYWNA STAWKA PODATKOWA
Uzgodnienie podatku dochodowego od wyniku fi nansowego brutto przed opodatkowaniem według ustawowej stawki podatkowej, z podatkiem dochodowym wykazanym w wyniku fi nansowym za okresy od stycznia do grudnia 2018 roku i 2017 roku przedstawiono w poniższej tabeli.
12.2. ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY – WYNIK FINANSOWY
Odroczony podatek dochodowy wykazany w wyniku fi nansowym za okres od stycznia do grudnia roku 2018 oraz roku 2017 wynikał z następujących pozycji:
12.3. ODROCZONY PODATEK DOCHODOWY – SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
Wartość aktywów z tytułu podatku odroczonego wykazanych w Sprawozdaniu z sytuacji fi nansowej wynika z tytułów i wartości przedstawionych w poniższej tabeli.
| rok zakończony | rok zakończony | |
|---|---|---|
| Podatek dochodowy (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
| Zysk/Strata brutto z działalności kontynuowanej | 783 227 | 595 549 |
| Podatek dochodowy według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce 19% (2017 rok: 19%) |
148 813 | 113 154 |
| Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych |
-609 | 1 501 |
| Rezerwa na podatek dochodowy | 33 328 | 45 335 |
| Różnice trwałe | 9 430 | -58 588 |
| Inne | -30 | 720 |
| Podatek dochodowy (obciążenie) ujęty w zysku lub stracie |
190 932 | 102 122 |
Wartość podatku dochodowego została powiększona o rezerwę na podatek dochodowy w wysokości 33 328 tys. PLN. Dokładny opis przyczyny utworzenia takiej rezerwy został szczegółowo opisany w nocie 30.2.
| rok zakończony | rok zakończony | |
|---|---|---|
| Odroczony podatek dochodowy (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
| Różnica pomiędzy amortyzacją bilansową a podatkową środków trwałych i aktywów niematerialnych |
24 956 | -2 543 |
| Aktualizacja wartości inwestycji | 24 815 | -12 635 |
| Aktualizacja wartości zapasów | -3 394 | 210 |
| Aktualizacja należności handlowych | -2 051 | 56 |
| Niewypłacone wynagrodzenia i narzuty | -6 826 | 2 040 |
| Niewykorzystane urlopy | 24 | 415 |
| Odprawy emerytalne | -40 | -283 |
| Rezerwa na zwroty towarów | -246 | 301 |
| Szacunek kosztów | -7 828 | -2 939 |
| Sprzedaż nakładów | -25 296 | 1 152 |
| Nieotrzymane odszkodowania | 0 | 13 |
| Odsetki od kredytów bankowych | 0 | 16 |
| Pozostałe różnice przejściowe | 1 990 | 667 |
| Razem | 6 104 | -13 530 |
Aktywa z tytułu podatku odroczonego (w tys. PLN) 31 grudnia 2018 31 grudnia 2017
| rok zakończony | rok zakończony | |
|---|---|---|
| Aktywa z tytułu podatku odroczonego (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
| Różnica pomiędzy amortyzacją bilansową a podatkową środków trwałych i aktywów niematerialnych |
-17 542 | 7 414 |
| Aktualizacja wartości inwestycji | 25 448 | 50 263 |
| Aktualizacja wartości zapasów | 4 185 | 791 |
| Aktualizacja należności handlowych | 3 222 | 1 171 |
| Niewypłacone wynagrodzenia i narzuty | 10 924 | 4 098 |
| Niewykorzystane urlopy | 1 360 | 1 384 |
| Odprawy emerytalne | 179 | 139 |
| Rezerwa na zwroty towarów | 1 244 | 998 |
| Szacunek kosztów | 4 978 | -2 850 |
| Sprzedaż nakładów | 36 797 | 11 501 |
| Nieotrzymane odsetki od udzielonych pożyczek | -8 | -8 |
| Pozostałe różnice przejściowe | -536 | 1 454 |
| Razem | 70 251 | 76 355 |
13. ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ
Polityka rachunkowości
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnioważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych LPP SA występujących w danym okresie.
| Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję | |
|---|---|
| oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za |
dany okres przez średnioważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu skorygowaną o średnioważoną liczbę akcji zwykłych, które zostałyby wyemitowane na konwersji wszystkich rozwadniających potencjalnych instrumentów kapitałowych w akcje zwykłe.
Kalkulacja podstawowego oraz rozwodnionego zysku na akcje została zaprezentowana poniżej.
14. DYWIDENDY WYPŁACONE I ZAPROPONOWANE DO WYPŁATY
Polityka rachunkowości
Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia prawa akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.
Dywidenda z akcji zwykłych za 2017 rok, wypłacona dnia 14 września 2018 roku, wyniosła 73 342 tys. PLN ( za 2016 rok, wypłacona dnia 20 września 2017 roku, kwota 65 527 tys. PLN).
Wartość dywidendy na jedną akcję zwykłą wypłaconej za rok 2017 wyniosła 40 PLN ( za rok 2016: 35,74 PLN).
Na chwilę obecną Zarząd LPP SA zarekomendował wypłatę dywidendy za 2018 rok w wysokości 110 mln PLN tj. 60 PLN na jedną akcję oraz 18 czerwca 2019 roku na dzień dywidendy a 27 czerwca 2019 roku na dzień wypłaty dywidendy (RB 04/2019).
15. RZECZOWE AKTYWA TRWAŁE
Polityka rachunkowości
Wartość początkowa rzeczowych aktywów trwałych ustalana jest na poziomie ceny nabycia powiększonej o wszystkie koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają wynik fi nansowy w momencie ich poniesienia.
Na dzień bilansowy, rzeczowe aktywa trwałe wyceniane są w cenie nabycia pomniejszonej o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz o odpisy z tytułu utraty wartości.
Odpisów amortyzacyjnych Spółka dokonuje metodą liniową. Środki trwałe są amortyzowane przez określony z góry, przewidywany okres ich używania. Okres ten jest corocznie weryfi kowany. Stosowane stawki amortyzacji dla poszczególnych grup środków trwałych są następujące:
| rok zakończony | rok zakończony | |
|---|---|---|
| (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
| Liczba akcji stosowana jako mianownik wzoru | ||
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych | 1 833 483 | 1 826 537 |
| Rozwadniający wpływ opcji zamiennych na akcje | 853 | 117 |
| Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych | 1 834 336 | 1 826 654 |
| Zysk na akcję | ||
| Zysk (strata) netto okresu bieżącego | 592 295 | 493 427 |
| Zysk (strata) na akcję | 323,04 | 270,14 |
| Rozwodniony zysk (strata) na akcję | 322,89 | 270,13 |
| Grupa rodzajowa | stawka amortyzacji |
|---|---|
| Budynki, lokale, obiekty inżynierii lądowej i wodnej, w tym: |
2,5-50% |
| Nakłady w obcym obiekcie | 14,28% |
| Urządzenia techniczne i maszyny | 2,5-50% |
| Środki transportu | 10-25% |
| Inne środki trwałe, w tym: | 10-40% |
| Meble | 20% |
W okresie między dniem bilansowym a dniem sporządzenia niniejszego sprawozdania fi nansowego nie wystąpiły żadne inne transakcje dotyczące akcji zwykłych lub potencjalnych akcji zwykłych.
Okresowej weryfi kacji podlega również wartość środków trwałych, pod kątem jej ewentualnego obniżenia, w wyniku zdarzeń lub zmian w otoczeniu bądź wewnątrz samej Spółki, mogących powodować obniżenie wartości tych aktywów poniżej jej aktualnej wartości księgowej.
W momencie ustalania stawek amortyzacyjnych dla poszczególnych rzeczowych aktywów trwałych Spółka ustala, czy istnieją jakieś części składowe tego aktywa, których cena nabycia jest istotna w porównaniu z ceną nabycia całego środka trwałego, a okres użytkowania tych części różni się od okresu użytkowania pozostałej części środka trwałego.
Środki trwałe w budowie – na dzień bilansowy wyceniane są w wysokości ogółu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem, pomniejszonych o odpisy z tytułu utraty wartości.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta ze sprawozdania z sytuacji fi nansowej po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Zyski lub straty wynikłe ze sprzedaży, likwidacji lub zaprzestania użytkowania środków trwałych są określane jako różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a wartością netto tych środków trwałych i są ujmowane w wyniku w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych.
Koszty fi nansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część koszty wytworzenia środków trwałych oraz aktywów niematerialnych. Na koszty fi nansowania zewnętrznego składają się odsetki wyliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej oraz różnice kursowe powstałe w związku z fi nansowaniem zewnętrznym do wysokości odpowiadającej korekcie kosztu odsetek.
| Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) w okresie od 01.01.2018 do 31.12.2018 (w tys. PLN) |
Grunty | obiekty inżynierii lądowej i wodnej Budynki, lokale, |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe w budowie |
Zaliczki na Środki trwałe |
Środki trwałe, razem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto środków trwałych na 1 stycznia 2018 |
42 813 925 289 270 784 | 8 582 338 584 | 37 045 | 22 399 1 645 496 | ||||
| Nabycia | 0 | 2 528 | 411 | 0 | 28 333 850 | 99 374 436 191 | ||
| Transfer ze środków trwałych w budowie |
20 635 | 152 289 | 38 848 | 1 142 | 48 961 | 0 | 0 261 875 | |
| Sprzedaż | 0 | 1 724 | 568 | 1 164 | 0 | 36 | 0 3 492 | |
| Likwidacja | 0 | 59 938 | 16 912 | 358 | 39 558 | 5 082 | 0 121 848 | |
| Transfer ze środków trwałych w budowie |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 261 875 | 0 261 875 | |
| Wartość brutto środków trwałych na 31 grudnia 2018 |
63 448 | 1 018 444 |
292 563 | 8 202 348 015 103 902 | 121 773 1 956 347 | |||
| Skumulowana amorty zacja (umorzenie) na 1 stycznia 2018 |
0 377 668 132 689 | 6 389 206 192 | 0 | 0 722 938 | ||||
| Amortyzacja za okres | 0 | 84 103 | 30 381 | 543 | 52 185 | 0 | 0 167 212 | |
| Sprzedaż | 0 | 1 253 | 556 | 1 021 | 0 | 0 | 0 2 830 | |
| Likwidacja | 0 | 49 269 | 15 391 | 358 | 38 036 | 0 | 0 103 054 | |
| Skumulowana amorty zacja (umorzenie) na 31 grudnia 2018 |
0 | 411 249 | 147 123 | 5 553 220 341 | 0 | 0 784 266 | ||
| Odpisy z tytułu utraty wartości na 1 stycznia 2018 |
0 | 3 508 | 14 | 0 | 78 | 0 | 0 3 600 | |
| Zwiększenie | 0 | 19 810 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 19 810 | |
| Zmniejszenie | 0 | 6 353 | 12 | 0 | 78 | 0 | 0 6 443 | |
| Odpisy z tytułu utraty wartości na 31 grudnia 2018 |
0 | 16 965 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 16 967 | |
| Razem wartość netto środków trwałych na 1 stycznia 2018 |
42 813 | 544 113 | 138 081 | 2 193 | 132 314 | 37 045 | 22 399 918 958 | |
| Razem wartość netto środków trwałych na 31 grudnia 2018 |
63 448 590 230 145 438 | 2 649 | 127 674 | 103 902 | 121 773 1 155 114 |
| Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) w okresie od 01.01.2017 do 31.12.2017 |
Grunty | obiekty inżynierii lądowej i wodnej Budynki, lokale, |
Urządzenia techniczne i maszyny |
Środki transportu | Inne środki trwałe | Środki trwałe w budowie |
Zaliczki na Środki trwałe |
Środki trwałe, razem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto środków trwałych na 1 stycznia 2017 |
42 813 825 340 | 261 136 | 7 378 317 954 | 15 843 | 0 1 470 464 | |||
| Nabycia | 0 | 2 269 | 1 148 | 0 | 41 | 193 928 | 22 399 | 219 785 |
| Zmiana prezentacji (nota 9.3) |
0 | 95 274 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 95 274 |
| Transfer ze środków trwałych w budowie |
57 703 | 22 924 | 1 394 | 47 631 | 0 | 129 652 | ||
| Sprzedaż | 0 | 173 | 389 | 88 | 0 | 41 908 | 0 | 42 558 |
| Likwidacja | 0 | 55 124 | 14 035 | 102 | 27 042 | 1 166 | 0 | 97 469 |
| Transfer ze środków trwałych w budowie |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 129 652 | 0 | 129 652 |
| Wartość brutto środków trwałych na 31 grudnia 2017 |
42 813 925 289 270 784 | 8 582 338 584 | 37 045 | 22 399 1 645 496 | ||||
| Skumulowana amorty zacja (umorzenie) na 1 stycznia 2017 |
0 354 710 | 116 087 | 6 183 176 205 | 0 | 0 | 653 185 | ||
| Amortyzacja za okres | 0 | 64 912 | 29 640 | 396 | 52 035 | 0 | 0 | 146 983 |
| Sprzedaż | 0 | 119 | 376 | 88 | 0 | 0 | 0 | 583 |
| Likwidacja | 41 835 | 12 662 | 102 | 22 048 | 0 | 0 | 76 647 | |
| Skumulowana amorty zacja (umorzenie) na 31 grudnia 2017 |
0 377 668 132 689 | 6 389 206 192 | 0 | 0 | 722 938 | |||
| Odpisy z tytułu utraty wartości na 1 stycznia 2017 |
0 | 12 298 | 572 | 0 | 4 399 | 0 | 0 | 17 269 |
| Zwiększenie | 0 | 2 772 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 772 |
| Zmniejszenie | 0 | 11 562 | 558 | 0 | 4 321 | 0 | 0 | 16 441 |
| Odpisy z tytułu utraty wartości na 31 grudnia 2017 |
0 | 3 508 | 14 | 0 | 78 | 0 | 0 | 3 600 |
| Razem wartość netto środków trwałych na 1 stycznia 2017 |
42 813 458 332 144 477 | 1 195 137 350 | 15 843 | 0 | 800 010 | |||
| Razem wartość netto środków trwałych na 31 grudnia 2017 |
42 813 | 544 113 | 138 081 | 2 193 | 132 314 | 37 045 | 22 399 | 918 958 |
| Kwota | ||||||||
| Odpis z tytułu utraty wartości – pozycje w sprawozdaniu z całkowitych dochodów dpis z tytułu utraty wartości – pozycje w sprawozdaniu z całkowitych Zwiększenie – pozostałe koszty operacyjne aktualizacja wartości aktywów niefi większenie – pozostałe koszty operacyjne aktualizacja wartości aktywów niefi nansowych |
335 |
Odpis z tytułu utraty wartości – pozycje w sprawozdaniu z całkowitych dochodów dpis z tytułu utraty wartości – pozycje w sprawozdaniu z całkowitych Kwota Zwiększenie – pozostałe koszty operacyjne aktualizacja wartości aktywów niefi większenie – pozostałe koszty operacyjne aktualizacja wartości aktywów niefi nansowych 19 810
W 2018 roku Spółka dokonała odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych na kwotę 19 810 tys. PLN (2017 rok: 335 tys. PLN).
W 2018 roku nastąpiło wykorzystanie utworzonych odpisów aktualizujących z uwagi na zamknięcie salonów.
Na koniec 2018 roku Spółka posiadała zobowiązania umowne do nabycia rzeczowego majątku trwałego w wartości 219 663 tys. PLN (2017 rok: 131 060 tys. PLN).
Na dzień bilansowy występowało ograniczenie w dysponowaniu nieruchomościami posiadanymi w Pruszczu Gdańskim oraz w Gdańsku w związku z kredytami inwestycyjnymi. Dokładny opis znajduje się w nocie 26.
16. LEASING
Polityka rachunkowości
Umowy leasingu fi nansowego, na mocy której następuje przeniesienie na Spółkę zasadniczo całego ryzyka i pożytków wynikających z posiadania przedmiotu leasingu, są ujmowane w aktywach oraz zobowiązaniach na dzień rozpoczęcia leasingu. Wartość aktywów oraz zobowiązań określana jest na dzień rozpoczęcia leasingu według niższej z następujących wartości: wartości godziwej środka trwałego stanowiącego przedmiot leasingu lub wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych.
Minimalne opłaty leasingowe rozdziela się pomiędzy koszty fi nansowe i zmniejszenie niespłaconego salda zobowiązania z tytułu leasingu w sposób umożliwiający uzyskanie stałej stopy odsetek w stosunku do niespłaconego salda zobowiązania. Warunkowe opłaty leasingowe są ujmowane w kosztach okresu, w którym je poniesiono.
Środki trwałe użytkowane na mocy umów leasingu fi nansowego są amortyzowane według takich samych zasad jak stosowane do własnych aktywów Spółki. W sytuacji jednak, gdy brak jest wystarczającej pewności, że leasingobiorca uzyska tytuł własności przed końcem okresu leasingu, dany składnik aktywów umarza się przez krótszy z dwóch okresów tj. okres leasingu lub okres użytkowania.
Umowy leasingowe, zgodnie z którymi leasingodawca zachowuje zasadniczo całe ryzyko i wszystkie pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu, zaliczane są do umów leasingu operacyjnego.
Opłaty leasingowe z tytułu leasingu operacyjnego ujmuje się jako koszty metodą liniową przez okres leasingu chyba, że zastosowanie innej systematycznej metody lepiej odzwierciedla sposób rozłożenia w czasie korzyści czerpanych przez Spółkę. Warunkowe opłaty leasingowe są ujmowane jako koszt w okresie, w którym stają się należne.
LPP SA jest stroną umów najmu, na mocy których korzysta z powierzchni wykorzystywanych do prowadzenia sieci salonów fi rmowych.
Postanowienia umów najmu są typowymi dla tego rodzaju umów. Oprócz czynszu najmu przewidują one zazwyczaj warunkowe czynsze związane z przekroczeniem pewnego poziomu przychodów w danym lokalu, wyrażone określonym procentem od wartości tych przychodów. Umowy zawierają także klauzule waloryzujące łączące wartość czynszu ze statystycznymi wskaźnikami wzrostu cen. Niektóre z nich zawierają możliwość przedłużenia umowy najmu na kolejny okres, pozostawiając decyzję po stronie najemcy.
LPP SA ma prawo do rozwiązania umów najmu lokalów. Najczęściej spotykany okres wypowiedzenia to 5 lub 10 lat.
Dodatkowo Spółka ma zawarte umowy długoterminowe na leasing operacyjny środków transportu. Umowy te zawierają wyłącznie zapisy o ratach miesięcznych.
Najemcy przysługuje prawo do rozwiązania umowy najmu środków transportu za 30-dniowym okresem wypowiedzenia. Umowy nie zawierają ograniczeń np. dotyczących dywidend, dodatkowego zadłużenia czy dodatkowych umów leasingowych.
Na dzień 31 grudnia 2018 roku oraz na dzień 31 grudnia 2017 roku przyszłe minimalne opłaty z tytułu umów nieodwoływalnego leasingu operacyjnego przedstawiają się następująco:
| Powyżej 5 lat | 280 566 | 347 196 |
|---|---|---|
| W okresie od 1 do 5 lat | 864 654 | 1 179 573 |
| W okresie 1 roku | 489 475 | 464 405 |
| Wyszczególnienie (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
Powyższe ujawnienie zostało przygotowane według zapisów MSR 17 Leasing.
Uzgodnienie wartości pomiędzy kalkulacją zobowiązań z tytułu leasingu według MSR 17 a MSSF 16, wykazane w pkt 7, wykazano poniżej:
| (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 |
|---|---|
| Wartość minimalnych opłat leasingowych według MSR 17 | 1 634 695 |
| Przyczyny, które spowodowały zmianę wartości wg MSSF 16 | |
| Umowy, które nie podlegają wycenie pod MSSF 16* | (468 768) |
| Umowy wycenione według MSSF 16, a które do tej pory nie były wyceniane według MSR 17** |
4 000 |
| Dyskonto | (74 599) |
| Wartość zobowiązania według MSSF 16 | 1 095 328 |
| Grupa rodzajowa | stawka amortyzacji |
|---|---|
| Koszty zakończonych koncepcji sklepów | 20% |
| Nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne aktywa | 10-50% |
*M. in. Umowy krótkoterminowe **M.in. Prawo wieczystego użytkowania
17. AKTYWA NIEMATERIALNE
Polityka rachunkowości
Aktywa niematerialne obejmują patenty i licencje, oprogramowanie komputerowe, koszty koncepcji sklepów fi rmowych oraz pozostałe aktywa niematerialne, które spełniają kryteria ujęcia określone w MSR 38.
Aktywa niematerialne na dzień bilansowy wykazywane są według ceny nabycia lub kosztu wytwo-
rzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Aktywa niematerialne o określonym okresie użytkowania amortyzowane są metodą liniową przez okres ich ekonomicznej użyteczności. Okresy użytkowania poszczególnych aktywów niematerialnych poddawane są corocznej weryfi kacji.
Stosowane stawki amortyzacji dla poszczególnych grup aktywów niematerialnych są następujące:
Aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania nie są amortyzowane, lecz corocznie są poddawane testom na utratę wartości. Koszty prac nad koncepcją sklepów fi rmowych W Spółce prowadzone są prace związane z projektowaniem oraz budową wzorcowych salonów sprzedaży odzieży.
Nakłady bezpośrednio związane z tymi pracami ujmowane są jako aktywa niematerialne. Nakłady ponoszone na te prace, wykonane w ramach danego przedsięwzięcia, są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że
zostaną one w przyszłości odzyskane. Ocena przyszłych korzyści odbywa się na podstawie zasad określonych w MSR 36.
Po początkowym ujęciu nakładów na prace nad koncepcją sklepów, stosuje się model kosztu historycznego, zgodnie z którym składniki aktywów są ujmowane według cen nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o skumulowaną amortyzację i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Zakończone prace są amortyzowane liniowo przez przewidywany okres uzyskiwania korzyści, który wynosi 5 lat.
Najistotniejszymi składnikami aktywów niematerialnych w 2018 roku były:
- − Oprogramowanie do e-commerce RESERVED, Cropp, MOHITO, House i SiNSAY. Wartość bilansowa tego składnika na dzień 31 grudnia 2018 roku wyniosła 1 475 tys. PLN. Pozostały okres amortyzacji tego składnika wynosi 2 lata.
- − System fakturujący sprzedaż e-commerce. Wartość bilansowa tego składnika na dzień 31 grudnia 2018 roku wyniosła 2 895 tys. PLN.
Pozostały okres amortyzacji tego składnika wynosi 3 lata.
- − Oprogramowanie wspierające sprzedaż w salonach detalicznych Rosja. Wartość bilansowa tego składnika na dzień 31 grudnia 2018 roku wyniosła 5 056 tys. PLN. Pozostały okres amortyzacji tego składnika wynosi 4 lata.
- − Oprogramowanie do zarządzania projektami odzieży. Wartość bilansowa tego składnika na
| Zmiany aktywów niematerialnych w okresie od 01.01.2018 do 31.12.2018 (w tys. PLN) |
koncesje, licencje i patenty, Nabyte |
podobne wartości, w tym: |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| zakończonych koncepcji Koszty |
Ogółem | mowanie komputerowe Oprogra |
niematerialne w trakcie realizacji Aktywa |
Zaliczki | Razem | ||
| Wartość brutto aktywów niematerialnych na 1 stycznia 2018 |
10 191 | 92 587 | 91 272 | 22 187 | 0 124 965 | ||
| Nabycia | 0 | 49 | 49 | 40 279 | 60 | 40 388 | |
| Transfer z aktywów niematerialnych w trakcie realizacji |
1 150 | 23 720 | 23 700 | 0 | 0 | 24 870 | |
| Likwidacja | 0 | 3 731 | 3 715 | 215 | 0 | 3 946 | |
| Transfer z aktywów niematerialnych w trakcie realizacji |
0 | 0 | 0 | 24 870 | 0 | 24 870 | |
| Wartość brutto aktywów niematerialnych na 31 grudnia 2018 |
11 341 112 625 111 306 | 37 381 | 60 161 407 | ||||
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na 1 stycznia 2018 |
7 217 | 56 720 | 55 733 | 0 | 0 | 63 937 | |
| Odpisy amortyzacyjne za okres | 1 372 | 13 447 | 13 332 | 0 | 0 | 14 819 | |
| Likwidacja | 0 | 3 698 | 3 682 | 0 | 0 | 3 698 | |
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na 31 grudnia 2018 |
8 589 66 469 | 65 383 | 0 | 0 | 75 058 | ||
| Odpisy z tytułu utraty wartości na 1 stycznia 2018 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Zmniejszenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Odpisy z tytułu utraty wartości na 31 grudnia 2018 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Razem wartość netto aktywów niematerialnych na 1 stycznia 2018 |
2 974 | 35 867 | 35 539 | 22 187 | 0 | 61 028 |
| Wartość brutto aktywów niematerialnych | |
|---|---|
| na 1 stycznia 2017 |
Wartość brutto aktywów niematerialnych na 31 grudnia 2017
| Zmiany aktywów niematerialnych w okresie od 01.01.2017 do 31.12.2017 (w tys. PLN) |
koncesje, podobne wartości, licencje i patenty, Nabyte w tym: |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| zakończonych koncepcji Koszty |
Ogółem | mowanie komputerowe Oprogra |
niematerialne w trakcie realizacji Aktywa |
Razem | |
| Wartość brutto aktywów niematerialnych na 1 stycznia 2017 |
12 583 | 71 543 70 046 | 13 018 | 97 144 | |
| Nabycia | 0 | 222 | 222 | 31 103 | 31 325 |
| Transfer z aktywów niematerialnych w trakcie realizacji |
0 | 21 721 | 21 575 | 0 | 21 721 |
| Likwidacja | 2 392 | 899 | 571 | 213 | 3 504 |
| Transfer z aktywów niematerialnych w trakcie realizacji |
0 | 0 | 0 | 21 721 | 21 721 |
| Wartość brutto aktywów niematerialnych na 31 grudnia 2017 |
10 191 | 92 587 | 91 272 | 22 187 124 965 | |
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na 1 stycznia 2017 |
5 425 | 48 358 | 47 565 | 0 | 53 783 |
| Odpisy amortyzacyjne za okres | 2 151 | 8 475 | 8 225 | 0 | 10 626 |
| Likwidacja | 359 | 113 | 57 | 0 | 472 |
| Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na 31 grudnia 2017 |
7 217 | 56 720 | 55 733 | 0 | 63 937 |
| Odpisy z tytułu utraty wartości na 1 stycznia 2017 |
2 033 | 787 | 514 | 0 | 2 820 |
| Zmniejszenia | 2 033 | 787 | 514 | 0 | 2 820 |
| Odpisy z tytułu utraty wartości na 31 grudnia 2017 |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Razem wartość netto aktywów niematerialnych na 1 stycznia 2017 |
5 125 | 22 298 | 21 967 | 13 018 | 40 541 |
| Razem wartość netto aktywów niematerialnych na 31 grudnia 2017 |
2 974 | 35 867 | 35 539 | 22 187 | 61 028 |
Skumulowana amortyzacja (umorzenie) na 31 grudnia 2017
Odpisy z tytułu utraty wartości na 31 grudnia 2017
dzień 31 grudnia 2018 roku wyniosła 2 376 tys. PLN. Pozostały okres amortyzacji wynosi 3 lata.
- − System kadrowo-płacowy SAP. Wartość bilansowa tego składnika na dzień 31 grudnia 2018 roku wyniosła 2 388 tys. PLN. Pozostały okres amortyzacji wynosi 4 lata.
- − Program do alokowania towaru. Wartość bilansowa tego składnika na dzień 31 grudnia 2018 roku wyniosła 9 025 tys. PLN. Pozostały okres amortyzacji wynosi 4 lata.
Zmiany aktywów niematerialnych w 2018 roku oraz za okres porównywalny przedstawione zostały w tabelach poniżej.
W 2017 roku nastąpiło wykorzystanie utworzonych w ubiegłym roku odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości aktywów niematerialnych na kwotę 2 820 tysięcy PLN w związku z likwidacją salonów marki Tallinder.
18. WARTOŚĆ FIRMY
Polityka rachunkowości
Wartość fi rmy ujmowana jest początkowo według ceny nabycia i jest kalkulowana jako różnica dwóch wartości:
- − sumy wynagrodzenia przekazanego za kontrolę, udziałów niedających kontroli oraz wartości godziwej pakietów udziałów (akcji) posiadanych w jednostce przejmowanej przed data przejęcia oraz
- − wartości godziwej możliwych do zidentyfi kowania przejętych aktywów netto jednostki.
Nadwyżka sumy skalkulowanej w sposób wskazany powyżej ponad wartość godziwą możliwych do zidentyfi kowania przejętych aktywów netto jednostki jest ujmowania w aktywach jednostkowego sprawozdania z sytuacji fi nansowej jako wartość fi rmy. Wartość fi rmy odpowiada płatności dokonanej przez przejmującego w oczekiwaniu na przyszłe korzyści ekonomiczne z tytułu aktywów, których nie można pojedynczo zidentyfi kować ani osobno ująć.
Na dzień sprawozdawczy wartość fi rmy wycenia się według ceny nabycia pomniejszonej o łączne dotychczasowe odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości oraz zmniejszenia z tytułu zbycia części udziałów, do których była ona uprzednio przypisana. Odpisy aktualizujące do wysokości przypisanej do danego ośrodka (grupy ośrodków) wypracowującego środki pieniężne wartości fi rmy nie podlegają odwróceniu.
Wartość fi rmy poddawana jest testowi na utratę wartości przed końcem okresu sprawozdawczego, w którym nastąpiło połączenie, a następnie w każdym kolejnym rocznym okresie sprawozdawczym. W przypadku wystąpienia przesłanek wskazujących na utratę wartości, test na utratę wartości przeprowadza się przed końcem każdego okresu sprawozdawczego, w którym wystąpiły takie przesłanki.
W bieżącym okresie wartość fi rmy prezentowana w Sprawozdaniu z sytuacji fi nansowej nie uległa zmianie w stosunku do roku poprzedniego. Powstała on w wyniku połączenia się LPP SA ze spółką Artman w lipcu 2009 roku.
Połączenie to nastąpiło przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej tj. Artman SA na spółkę przejmującą tj. LPP SA.
Poniższa tabela przedstawia zmiany wartości fi rmy.
Zgodnie z zapisami MSR 36 wartość fi rmy na każdy dzień bilansowy jest poddawana testowi na utratę wartości.
Wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących środki pieniężne, do których przypisana jest wartość, została ustalona na podstawie ich wartości użytkowej, przy wykorzystaniu modelu zdyskontowanych przepływów pieniężnych DCF.
Szczegółowe założenia do szacunków przedstawiają się następująco:
Wartość fi rmy Artman – szacowana metodą DCF dla przepływów generowanych przez salony sprzedaży House (poprzez nabycie akcji fi rmy Artman). Wycena opierała się na następujących założeniach:
- − okres uwzględniający szacowane przepływy 5 lat (2019-2023), bez uwzględniania wartości rezydualnej,
- − roczne prognozy przychodów i kosztów w roku 2018 (wg budżetu fi rmy) i latach następnych rosną w tempie zbliżonym do stopy infl acji,
- − sprzedaż roczna w latach 2019-2023 testowanych salonów – poziom taki sam jak w 2018 roku powiększony o wzrost metrów powierzchni handlowej,
- − koszty działalności testowanych salonów utrzymanie około 2% wzrostów kosztów w kolejnych latach
- − stopa dyskonta w okresie prognozy jest zmienna i wyliczona na podstawie WACC. Stopa WACC wynosi 10,0% w 2018 i utrzymuje się na tym poziomie do 2023 roku.
Przyjęte wyżej parametry są zgodne z dotychczasowymi doświadczeniami (dla założeń koszty – sprzedaż) oraz spójne z informacjami pochodzącymi ze źródeł zewnętrznych dla pozostałych wielkości.
W wyniku przeprowadzonych testów ustalono, że nie jest konieczne dokonywanie żadnych odpisów utraty wartości.
19. INWESTYCJE W JEDNOSTKACH ZALEŻNYCH
Polityka rachunkowości
W Spółce występują udziały w jednostkach zależnych krajowych, w jednostkach zależnych zagranicznych oraz dopłaty do kapitału.
Udziały w jednostkach podporządkowanych wycenia się według cen nabycia pomniejszonych o odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.
Cena nabycia obejmuje kwotę należną sprzedającemu bez podlegającego odliczeniu podatku VAT, jak również koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do użytkowania lub wprowadzenia do obrotu.
W przypadku utraty wartości, odpis aktualizujący obciąża koszty operacji fi nansowych. W przypadku ustania przyczyny, dla której dokonano odpisu aktualizującego wartość, przywracana jest pierwotna wartość inwestycji, poprzez odniesienie odwracanej kwoty na konto przychodów z operacji fi nansowych. Przywrócenie wartości może być pełne lub częściowe. Prezentacja odpisów w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów wykazywana jest netto.
Wartość udziałów w jednostkach zależnych oraz dopłaty do kapitału spółek zależnych według ich ceny nabycia oraz dokonanych odpisów aktualizujących na dzień 31 grudnia 2018 roku oraz dane porównawcze przedstawiają poniższe tabele.
| Wartość brutto (w tys. PLN) | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia | 179 618 | 179 618 |
| Zwiększenia | 0 | 0 |
| Zmniejszenia | 0 | 0 |
| Stan na 31 grudnia | 179 618 | 179 618 |
| Odpisy aktualizacyjne (w tys. PLN) | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia | 0 | 0 |
| Stan na 31 grudnia | 0 | 0 |
| Wartość netto (w tys. PLN) | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia | 179 618 | 179 618 |
| Stan na 31 grudnia | 179 618 | 179 618 |
| Rodzaj spółki (w tys. PLN) | Wartość posiadanych udziałów Udziały |
Dopłaty do kapitału |
Kwota odpisu aktualizującego |
Wartość bilansowa udziałów na dzień 31 grudnia 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Spółki zagraniczne | 488 403 | 1 176 169 | 133 924 | 1 530 648 |
| Spółki krajowe | 43 052 | 0 | 0 | 43 052 |
| Razem | 531 455 | 1 176 169 | 133 924 | 1 573 700 |
| Rodzaj spółki (w tys. PLN) | Wartość posiadanych udziałów Udziały |
Dopłaty do kapitału |
Kwota odpisu aktualizującego |
Wartość bilansowa udziałów na dzień 31 grudnia 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Spółki zagraniczne | 359 412 | 1 176 169 | 264 529 | 1 271 052 |
| Spółki krajowe | 149 | 0 | 12 | 137 |
| Razem | 359 561 | 1 176 169 | 264 541 | 1 271 189 |
| Odpis aktualizujący wartość udziałów i dopłat do kapitału (w tys. PLN) |
2018 | 2017 |
|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia | 264 541 | 331 043 |
| Odpisy ujęte w okresie | 0 | 61 807 |
| Odpisy odwrócone w okresie | 130 617 | 128 309 |
| Stan na 31 grudnia | 133 924 | 264 541 |
| 2018 2017 Stan na 1 stycznia 126 166 51 998 7 25 81 986 -2 2 0 -79 101 126 |
||
|---|---|---|
| Zmiany wartości bilansowej (w tys. PLN) | ||
| Kwota pożyczek udzielonych w okresie | ||
| Naliczenie odsetek | ||
| Spłata pożyczek wraz z odsetkami | ||
| Odpis aktualizujący | ||
| Inne zmiany(różnice kursowe) | ||
| Stan na 31 grudnia |
Dokonane w niniejszym sprawozdaniu fi nansowym odpisy z tytułu utraty wartości inwestycji w zagranicznych jednostkach zależnych oraz ich odwrócenia pozostają bez wpływu na Skonsolidowane sprawozdanie fi nansowe, w tym na Skonsolidowany wynik fi nansowy.
W 2018 roku zmiany w wartości posiadanych udziałów w spółkach zależnych zagranicznych wynikały z podwyższenia kapitałów podstawowych w dotychczasowych spółkach w Serbii oraz Anglii oraz utworzenia nowych spółek zależnych w Słowenii, Kazachstanie oraz Bośni i Hercegowinie. Podwyższenie wartości posiadanych udziałów w spółkach krajowych było wynikiem podwyższenia dotychczasowego kapitału podstawowego spółki Printable Sp. z o.o., który został pokryty wkładem niepieniężnym w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa LPP SA.
20. POZOSTAŁE AKTYWA
20.1. POZOSTAŁE AKTYWA FINANSOWE Polityka rachunkowości
Pozostałe aktywa fi nansowe zawierają takie pozycje jak należności kaucyjne, udzielone pożyczki, wartość jednostek uczestnictwa w funduszach rynku pieniężnego, wycenę forwardów oraz wartość sprzedanych dewiz.
Polityka rachunkowości odnośnie aktywów fi nansowych przedstawiona została w nocie 9.2.
| Aktywa trwałe: |
|---|
| Aktywa obrotowe |
| Pozostałe aktywa fi nansowe (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
|---|---|---|
| Aktywa trwałe: | ||
| Należności pozostałe | 1 653 | 1 467 |
| Pożyczki udzielone | 58 | 69 |
| Pozostałe aktywa fi nansowe długoterminowe | 1 711 | 1 536 |
| Aktywa obrotowe | ||
| Należności pozostałe | 1 378 | 1 675 |
| Pożyczki udzielone | 43 | 57 |
| Jednostki uczestnictwa w funduszach | 55 425 | 0 |
| Wycena forwardów | 23 | 0 |
| Dewizy sprzedane | 43 432 | 0 |
| Pozostałe aktywa fi nansowe krótkoterminowe | 100 301 | 1 732 |
| Pozostałe aktywa fi nansowe razem | 102 012 | 3 268 |
W okresie sprawozdawczym Spółka nabyła jednostki uczestnictwa w funduszach rynku pieniężnego. Wartość jednostek na dzień 31 grudnia 2018 roku wyniosła 55 425 tys. PLN i składała się z wartości nabytych jednostek w dniu zakupu w kwocie 54 953 tys. PLN oraz jej wyceny w kwocie 472 tys. PLN. W Sprawozdaniu z przepływów pieniężnych Spółka w działalności inwestycyjnej wykazuje nabycie w kwocie 540 000 tys. PLN oraz umorzenie funduszy w kwocie 485 047 tys. PLN. Wartość wyceny w wysokości 472 tys. PLN wraz z zyskiem otrzymanym z umorzonych jednostek w wartości 2 818 tys. PLN jest uwzględniona w części operacyjnej w pozycji Odsetki od funduszy inwestycyjnych. Wycena wyżej wymienionego instrumentu mieści się w poziomie 2 hierarchii wartości godziwej w odniesieniu do jednostek uczestnictwa w funduszach nienotowanych.
W okresie sprawozdawczym Spółka zbyła walutę obcą na rynku międzybankowym o wartości 43
432 tys. PLN. Z uwagi na okres świąteczny i przerwy w pracy banków zagranicznych, pieniądze zostały zaksięgowane na rachunku LPP SA po dniu bilansowym.
W okresie bilansowym Spółka udzielała wyłącznie pożyczki pracownicze w PLN.
Na dzień bilansowy do rozliczenia zostały pożyczki pracownicze o wartości bilansowej na 31 grudnia 2018 roku wyniosła 101 tys. PLN (2017 rok: 126 tys. PLN).
Umowy te zostały zawarte na okresy od roku do 5 lat. Kwoty główne są spłacane w ratach miesięcznych, natomiast spłata odsetek, ustalonych na poziomie około 4% w skali roku, przypada w momencie spłaty ostatniej raty kwoty głównej. Zmiana wartości bilansowej pożyczek oraz odpisów aktualizujących ich wartość przedstawia się następująco:
| Odpis aktualizujący (w tys. PLN) | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia | 27 | 29 |
| Odpisy ujęte w okresie | 2 | 0 |
| Odpisy odwrócone w okresie | 0 | 2 |
| Stan na 31 grudnia | 29 | 27 |
| Odpis aktualizujący (w tys. PLN) | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia | 592 | 579 |
| Odpisy utworzone w okresie | 9 | 13 |
| Odpisy odwrócone w okresie | 411 | 0 |
| Stan na 31 grudnia | 190 | 592 |
20.2. POZOSTAŁE AKTYWA NIEFINANSOWE
Polityka rachunkowości
W ramach pozostałych aktywów niefi nansowych prezentowane są należności budżetowe, z wyjątkiem należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w Sprawozdaniu z sytuacji fi nansowej odrębną pozycję oraz inne świadczenia, które nie są traktowane jako instrumenty fi nansowe, zwłaszcza roszczenia sporne z pracownikami czy inne rozrachunki pracownicze. Najistotniejszą pozycją są należności związane z podatkiem od towarów i usług.
Wartość ta może zostać skorygowana o odpis aktualizujący w przypadku gdy ściągnięcie pełnej kwoty przestało być prawdopodobne.
| Pozostałe aktywa niefi nansowe (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
|---|---|---|
| Aktywa obrotowe | ||
| Należności budżetowe | 14 667 | 21 973 |
| Należności pozostałe | 667 | 300 |
| Pozostałe aktywa niefi nansowe krótkoterminowe | 15 334 | 22 273 |
| Pozostałe aktywa niefinansowe razem | 15 334 | 22 273 |
Na dzień 31 grudnia 2018 roku wartość należności pozostałych została skorygowana o odpis aktualizujący w wysokości 190 tys. PLN (2017 rok: 592 tys. PLN).
Zmiany wartości odpisów aktualizujących w okresie sprawozdawczym oraz okresie porównawczym przedstawia tabela poniżej.
21. ZAPASY
Polityka rachunkowości
Na dzień bilansowy wyceniane są wg cen nabycia nie wyższych od ich cen sprzedaży netto.
Do pozycji zapasów kwalifi kowane są: − Towary handlowe,
- − Materiały (tkaniny oraz akcesoria krawieckie) nabyte i wydawane do przerobu kontrahentom zewnętrznym,
- − Materiały informatyczne związane z eksploatacją i utrzymaniem oraz rozwojem sieci komputerowej,
- − Części zamienne do urządzeń w centrum logistycznym,
- − Materiały reklamowe.
Towary handlowe w magazynach krajowych ewidencjonowane są ilościowo-wartościowo i wyceniane:
- − w przypadku towarów z importu w cenach nabycia, obejmujących cenę zakupu, koszty transportu na odcinku zagranicznym oraz na odcinku krajowym do pierwszego miejsca rozładunku w kraju oraz cło; do przeliczenia wartości w walucie obcej stosowany jest kurs:
- − wynikający z dokumentu celnego,
- − z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury zakupu w przypadku dostaw bezpośrednio do Rosji,
- − w przypadku towarów nabywanych w kraju w cenach zakupu; koszty związane z nabyciem tych towarów, ze względu na ich nieistotną wielkość, obciążają bezpośrednio koszty działalności w momencie poniesienia.
Wycena rozchodu towarów handlowych z kolekcji RESERVED, Cropp, House, MOHITO i SiNSAY następuje wg cen średnioważonych.
Towary handlowe w składach celnych wyceniane są w cenach nabycia obejmujących cenę zakupu oraz koszty transportu na odcinku zagranicznym i na odcinku krajowym do pierwszego miejsca rozładunku w Polsce.
Rozchód towaru ze składu celnego (wyjęcia do magazynów krajowych lub sprzedaż bezpośrednio za granicę), jest wyceniany w drodze szczegółowej identyfi kacji towaru w nawiązaniu do konkretnych złożeń towaru w składzie celnym.
Towary handlowe w drodze wyceniane są na poziomie cen zakupu, powiększonych o znane na moment sporządzania sprawozdania z sytuacji fi nansowej koszty transportu na odcinku zagranicznym i krajowym. W stosunku do towarów importowanych w drodze, stosowany jest średni kurs NBP obowiązujący na dzień bilansowy.
W Spółce występują dwa sezony regularnej sprzedaży (1) marzec-czerwiec dla kolekcji wiosna/lato, (2) wrzesień-grudzień dla kolekcji jesień/zima, po tym okresie zaczyna się okres wyprzedaży.
Spółka tworzy odpisy aktualizujące na towar wyprzedażowy i towar starszy niż ostatni sezon zgodnie z poniższą zasadą:
- − Towar przeznaczony do outletów podlega odpisom aktualizującym w wysokości 10% wartości towaru
- − Towar nieprzeznaczony do outletów podlega odpisom aktualizującym w wysokości 80% wartości towaru.
Wartość odpisu w okresie wykazywana jest w koszcie własnym sprzedaży.
Prezentacja odpisów w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów wykazywana jest w wartościach netto.
Na wartość zapasów Spółki składają się głównie towary handlowe. Szczegółową strukturę zapasów przedstawiono w tabeli poniżej.
| Zapasy – wartość bilansowa (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 (przekształcony) |
|---|---|---|
| Materiały | 13 673 | 10 496 |
| Towary | 1 147 263 | 1 095 126 |
| Aktywa z tytułu prawa do zwrotu | 3 474 | 0 |
| Razem | 1 164 410 | 1 105 622 |
| Należności handlowe (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług | 123 134 | 313 210 |
| Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług |
19 481 | 5 692 |
| Należności z tytułu dostaw i usług brutto | 142 615 | 318 902 |
| Razem | 664 853 | 240 712 |
|---|---|---|
| Inne środki pieniężne | 323 856 | 66 871 |
| Środki pieniężne w kasie i na rachunkach | 340 997 | 173 841 |
| Środki pieniężne (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
| Środki pieniężne (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
|---|---|---|
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wykazane w sprawozdaniu z sytuacji fi nansowej |
664 853 | 240 712 |
| Korekty: | ||
| Zmiana stanu różnic kursowych z wyceny bilansowej środków pieniężnych w walucie obcej |
-1 022 | 615 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych |
663 831 | 241 327 |
W związku z oszacowaniem wartości towaru wyprzedażowego, Spółka, zgodnie z polityką tworzenia odpisów aktualizujących, utworzyła w okresie sprawozdawczym stosowne odpisy zmniejszające wartość zapasów w Sprawozdaniu z sytuacji fi nansowej.
Zmiany jego wartości w okresie sprawozdawczym oraz okresie porównawczym przedstawia tabela poniżej.
| Odpis aktualizujący (w tys. PLN) | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia | 4 162 | 3 058 |
| Odpisy utworzone w okresie | 17 864 | 1 104 |
| Odpisy odwrócone w okresie | 0 | 0 |
| Stan na 31 grudnia | 22 026 | 4 162 |
| Odpis aktualizujący (w tysiącach PLN) | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia | 5 692 | 6 072 |
| Odpisy utworzone w okresie | 15 383 | 1 407 |
| Odpisy odwrócone w okresie | 1 594 | 1 787 |
| Stan na 31 grudnia | 19 481 | 5 692 |
22. NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG
Polityka rachunkowości
Spółka stosuje uproszczone podejście do należności z tytułu dostaw i usług i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równiej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia przy użyciu macierzy rezerw. Spółka wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości. Należności z tytułu dostaw i usług są
ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem odpisu na oczekiwane straty kredytowe w całym okresie życia.
Wycena krótkoterminowych należności odbywa się w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące dyskonta.
Szczegółowe informacje na temat struktury należności krótkoterminowych Spółki zaprezentowane są w tabeli poniżej.
23. ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
Polityka rachunkowości
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują gotówkę w kasie i na rachunkach bankowych, depozyty płatne na żądanie oraz krótkoterminowe inwestycje o dużej płynności ( do 3 miesięcy).
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych jest skorygowane o różnice kursowe z wyceny bilansowej środków pieniężnych w walucie obcej.
- Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2018 roku wynosi 664 853 tys. PLN (2017 rok: 240 712 tys. PLN).
- Na dzień 31 grudnia 2018 roku Spółka dysponowała otwartą linią kredytową z dostępnym limitem w wysokości 796 938 tys. PLN (2017 rok: 999 150 tys. PLN), w odniesieniu, do których wszystkie warunki zostały spełnione.
Zmiany wartości odpisów aktualizujących w okresie sprawozdawczym oraz okresie porównawczym przedstawia tabela poniżej.
Spółka dla celów sporządzenia sprawozdania z przepływów pieniężnych klasyfi kuje środki pieniężne w sposób przyjęty do prezentacji w Sprawozdaniu z sytuacji fi nansowej. Wpływ na różnicę
w wartości środków pieniężnych wykazanych w sprawozdaniu z sytuacji fi nansowej oraz sprawozdaniu z przepływów pieniężnych mają:
24. KAPITAŁ PODSTAWOWY I POZOSTAŁE KAPITAŁY
Polityka rachunkowości
Kapitał podstawowy wykazywany jest w wartości nominalnej wyemitowanych akcji, zgodnie ze statutem Spółki oraz wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.
Akcje Spółki nabyte i zatrzymane pomniejszają kapitał własny. Akcje własne wyceniane są w cenie nabycia.
Kapitał ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej powstaje z nadwyżki ceny emisyjnej ponad wartość nominalną akcji, pomniejszonej o koszty emisji.
Pozostałe kapitały obejmują:
- − kapitał zapasowy,
- − kapitał z rozliczenia transakcji połączenia oraz
- − część kapitałowa obligacji zamiennych na akcje
- − kapitał rezerwowy.
- Na wartość kapitału zapasowego składają się:
- − kwoty zysków z lat ubiegłych, zakwalifi kowane na podstawie decyzji Walnych Zgromadzeń Akcjonariuszy,
- − kwoty wynagrodzeń płatnych akcjami przyznane zgodnie z programem motywacyjnym dla określonych osób.
Kapitał z rozliczenia transakcji połączenia powstał w momencie rozliczenia wartości fi rmy, powstałej po przejęciu spółki Artman SA.
24.1. KAPITAŁ PODSTAWOWY
Kapitał podstawowy LPP SA na dzień 31 grudnia 2018 roku wyniósł 3 704 846 PLN. Podzielony był na 1 852 423 akcje o wartości nominalnej 2 zł każda.
Całkowitą liczbę akcji z podziałem na poszczególne emisje przedstawia poniższa tabela.
| Seria/emisja eria/emisja |
Rodzaj akcji odzaj |
Rodzaj uprzywilejowania przywilejowania |
Rodzaj ograniczenia graniczenia praw do akcji raw do |
31 grudnia 2018 1 grudnia |
31 grudnia 2017 1 grudnia |
|---|---|---|---|---|---|
| A | na okaziciela | zwykłe | brak | 100 | 100 |
| B | imienne | uprzywilejowane | brak | 350 000 | 350 000 |
| C | na okaziciela | zwykłe | brak | 400 000 | 400 000 |
| D | na okaziciela | zwykłe | brak | 350 000 | 350 000 |
| E | na okaziciela | zwykłe | brak | 56 700 | 56 700 |
| F | na okaziciela | zwykłe | brak | 56 700 | 56 700 |
| G | na okaziciela | zwykłe | brak | 300 000 | 300 000 |
| H | na okaziciela | zwykłe | brak | 190 000 | 190 000 |
| I | na okaziciela | zwykłe | brak | 6 777 | 6 777 |
| J | na okaziciela | zwykłe | brak | 40 000 | 40 000 |
| K | na okaziciela | zwykłe | brak | 80 846 | 80 846 |
| L | na okaziciela | zwykłe | brak | 21 300 | 21 300 |
| Liczba akcji, | 1 852 423 | 1 852 423 | |||
| razem |
| Akcjonariusz kcjonariusz |
Liczba | Udział | Liczba | Udział w ogólnej dział w ogólnej |
Wartość |
|---|---|---|---|---|---|
| posiadanych osiadanych |
w kapitale kapitale | głosów | liczbie głosów iczbie głosów |
nominalna ominalna |
|
| akcji (w szt.) kcji (w |
zakładowym akładowym |
na WZA | na WZA | akcji | |
| Fundacja | 175 000 | 9,4% | 875 000 | 27,1% | 350 000 |
| Semper | |||||
| Simul* | |||||
| Fundacja | 144 208 | 7,8% | 144 208 | 4,5% | 288 416 |
| Semper | |||||
| Simul* | |||||
| Fundacja | 175 000 | 9,4% | 875 000 | 27,1% | 350 000 |
| Sky** | |||||
| Fundacja | 51 338 | 2,8% | 51 338 | 1,6% | 102 676 |
| Sky** | |||||
| Akcje | 18 861 | 1,0% | 0 | 0,0% | 37 722 |
| własne*** | |||||
| Pozostali | 1 288 016 | 69,6% | 1 288 016 | 39,7% | 2 576 032 |
| akcjonariusze | |||||
| Razem | 1 852 423 | 100,0% | 3 233 562 | 100,0% | 3 704 846 |
| Akcjonariusz kcjonariusz |
Liczba posiadanych osiadanych akcji (w szt.) kcji (w |
Udział w kapitale kapitale zakładowym akładowym |
Liczba głosów na WZA |
Udział w ogólnej dział w ogólnej liczbie głosów iczbie głosów na WZA |
Wartość nominalna ominalna akcji |
|---|---|---|---|---|---|
| Marek Piechocki |
175 497 | 9,5% | 875 493 | 27,1% | 350 994 |
| Jerzy Lubianiec |
174 999 | 9,4% | 874 995 | 27,1% | 349 998 |
| Forum TFI SA* |
195 050 | 10,5% | 195 058 | 6,0% | 390 100 |
| Akcje własne** |
18 978 | 1,0% | 0 | 0,0% | 37 956 |
| Pozostali akcjonariusze |
1 287 899 | 69,5% | 1 287 899 | 39,8% | 2 575 798 |
| Razem | 1 852 423 | 100,0% | 3 233 562 | 100,0% | 3 704 846 |
Wszystkie wyemitowane akcje są w pełni opłacone.
Akcje imienne należące do Fundacji Semper Simul oraz Fundacji Sky w łącznej ilości 350 000 sztuk są uprzywilejowane co do prawa głosu na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Każda akcja imienna daje prawo do 5 głosów.
Struktura własności kapitału zakładowego LPP SA na dzień 31 grudnia 2018 roku.
Struktura własności kapitału zakładowego LPP SA na dzień 31 grudnia 2017 roku.
Liczba akcji na dzień 31 grudnia 2017 roku wynosiła 3 704 846 akcje i nie uległa zmianie w stosunku do stanu na dzień 31 grudnia 2018 roku.
*Fundacja Semper Simul – fundacja blisko związana z Markiem Piechockim ( art. 3 ust.1 pkt 26 lit. D MAR) **Fundacja Sky – fundacja blisko związana z Jerzym Lubiańcem (art. 3 ust.1 pkt 26 lit d. MAR i art. 4 pkt 15 ustawy o ofercie publicznej) ***dla 18 861 akcji LPP SA nie może być wykonywane prawo głosu na WZA, gdyż są to akcje własne LPP SA
*Forum TFI Sa zarządza funduszami Forum 64 FIZ (podmiot powiązany z Jerzym Lubiańcem – akcjonariuszem LPP SA) oraz Forum 65 FIZ (podmiot powiązany z Markiem Piechockim – akcjonariuszem LPP SA) **dla 18 978 akcji LPP SA nie może być wykonywane prawo głosu na WZA, gdyż są to akcje własne LPP SA
24.2. KAPITAŁ ZE SPRZEDAŻY AKCJI POWYŻEJ ICH WARTOŚCI NOMINALNEJ
Pozycję tą stanowi wydzielona wartość kapitału zapasowego wynikająca z nadwyżki osiągniętej przy sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej o wartości bilansowej 278 591 tys. PLN (rok 2017: 277 631 tys. PLN).
24.3. POZOSTAŁE KAPITAŁY
Wysokość poszczególnych kapitałów przedstawia poniższa tabela.
Kapitał zapasowy, prezentowany w tej części kapitałów własnych na dzień 31 grudnia 2018 roku, został utworzony w znacznej części z zysku netto lat ubiegłych oraz jako efekt wyceny wynagrodzeń płatnych akcjami. Część kapitału zapasowego,
utworzona ustawowo na mocy art. 396 Kodeksu Spółek Handlowych może być wykorzystana w przyszłości tylko na pokrycie ewentualnej straty. Struktura kapitału zapasowego przedstawia się następująco:
Kapitał rezerwowy został utworzony z podziału zysku netto za rok 2012 zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia Spółki i przeznaczony na wypłatę środków zgodnie z art.362 § 2 pkt 3 Kodeksu Spółek Handlowych. W roku 2014 nastąpiło jego kolejne zwiększenie z podziału zysku z 2013 roku o 1 250 tysięcy PLN oraz kapitał ten został zmniejszony na skutek wydanych akcji o 5 518 tysięcy PLN. W 2016 r. kapitał rezerwowy zwiększył się o 7 500 tysięcy PLN na skutek podziału zysku z 2015 roku.
25. KREDYTY BANKOWE I POŻYCZKI
Polityka rachunkowości
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Po początkowym ujęciu kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
Przychody i koszty są ujmowane w zysku lub stracie z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia efektywnej stopy procentowej.
Na dzień 31 grudnia 2018 roku zadłużenie wynikające z kredytów bankowych przedstawiało się następująco:
| Rodzaj kapitału (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
|---|---|---|
| Kapitał zapasowy | 2 222 625 | 1 794 713 |
| Kapitał z rozliczenia transakcji połączenia | -1 762 | -1 762 |
| Kapitał rezerwowy | 22 755 | 23 022 |
| Razem | 2 243 618 | 1 815 973 |
| Rodzaj kapitału zapasowego (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
|---|---|---|
| Tworzony ustawowo z odpisu z wyniku fi nansowego | 1 235 | 1 235 |
| Tworzony zgodnie ze statutem z odpisu z wyniku finansowego |
2 179 433 | 1 759 349 |
| Tworzony z kwoty wynagrodzeń płatnych akcjami | 41 957 | 34 129 |
| Razem | 2 222 625 | 1 794 713 |
Na kredyty bankowe w wysokości 178 270 tys. PLN składały się:
- − Kredyty długoterminowe w kwocie 88 575 tys. PLN,
- − Kredyty krótkoterminowe w kwocie 89 695 tys. PLN (w tym 50 858 tys. PLN stanowi część długoterminowych kredytów inwestycyjnych przypadającą do spłaty w okresie 12 miesięcy od dnia bilansowego)
Pozostałe do spłaty na 31 grudnia 2018 roku wartości kredytów długoterminowych przedstawiały się następująco:
- − kwota 63 397 tys. PLN kredyt inwestycyjny z przeznaczeniem na budowę centrum logistycznego w Pruszczu Gdańskim,
- − kwota 15 218 tys. PLN kredyt inwestycyjny na fi nansowanie rozwoju sieci sprzedaży,
- − kwota 9 960 tys. PLN zł kredyt inwestycyjny z przeznaczeniem na modernizację siedziby Spółki.
Na dzień 31 grudnia 2017 roku zadłużenie wynikające z kredytów bankowych przedstawiało się następująco
Na kredyty bankowe w wysokości 198 320 tysięcy PLN składały się:
- − Kredyty długoterminowe w kwocie 141 824 tysięcy PLN,
- − Kredyty krótkoterminowe w kwocie 56 496 tysięcy PLN (w tym 55 321 tysięcy PLN stanowi
część długoterminowych kredytów inwestycyjnych przypadającą do spłaty w okresie 12 miesięcy od dnia bilansowego)
| Bank | Wykorzystanie kredytów na 31 grudnia 2018 |
Koszt kredytu Termin spłaty | ||
|---|---|---|---|---|
| w tys. PLN |
waluta w tysiącach |
|||
| PKO BP SA | 84 611 | 0 | wibor 1 m + marża banku | 31.12.2022 |
| PKO BP SA | 33 862 | 0 | wibor 1 m + marża banku | 04.08.2020 |
| Pekao SA | 20 762 | 0 | wibor 1 m + marża banku | 30.09.2020 |
| Citibank Bank Handlowy | 14 | 0 | wibor 1 m + marża banku | 10.01.2020 |
| Raiff eisen Bank Polska SA | 23 613 | 0 | wibor 1 m + marża banku | 30.11.2020 |
| BGŻ BNP Paribas Bank Polska SA |
15 408 | 0 | wibor 1 m + marża banku | 31.01.2020 |
| Razem | 178 270 | 0 |
| Bank | Wykorzystanie kredytów na 31 grudnia 2017 |
Koszt kredytu Termin spłaty | |||
|---|---|---|---|---|---|
| w tys. PLN |
waluta w tysiącach |
||||
| PKO BP SA | 107 446 | 0 | wibor 1 m + marża banku | 31.12.2022 | |
| PKO BP SA | 55 970 | 0 | wibor 1 m + marża banku | 04.08.2020 | |
| Pekao SA | 34 006 | 0 | wibor 1 m + marża banku | 30.09.2020 | |
| Citibank Bank Handlowy | 74 | 0 | wibor 1 m + marża banku | 10.01.2020 | |
| Raiff eisen Bank Polska SA | 21 | 0 | wibor 1 m + marża banku | 30.11.2018 | |
| BGŻ BNP Paribas Bank Polska SA |
803 | 0 | wibor 1 m + marża banku | 30.01.2019 | |
| Razem | 198 320 | 0 |
Szczegółowe dane dotyczące kredytów bankowych na dzień 31 grudnia 2018 roku przedstawiają się następująco:
W okresie sprawozdawczym, w przypadku zaciągniętych kredytów, nie miało miejsca niewywiązywanie się Spółki z płatności oraz naruszenia warunków tych umów, w tym określonych w nich wskaźników fi nansowych.
| Bank | Rodzaj kredytu /linii Kwoty i waluty przy znanych kredytów: |
Zabezpieczenie | ||
|---|---|---|---|---|
| waluta w tys. |
waluta | |||
| PKO BP SA | Linia wielocelowa – -wielowalutowa |
280 000 | PLN weksel własny In blanco, oświadczenie o poddaniu się egzekucji, klauzula potrą cenia wierzytelności z rachunku bieżące go i walutowego |
|
| PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | 166 000 | PLN hipoteka zwykła i kaucyjna, przelew wierzytelności z polisy, weksel in blanco, klauzula potrącenia wierzytelności z rachunku bieżącego |
|
| PKO BP SA | Kredyt inwestycyjny | 100 000 | PLN hipoteka umowna, przelew wierzytelności z polisy, weksel in blanco |
|
| Pekao SA | Linia wielocelowa – -wielowalutowa |
330 000 | PLN oświadczenie o poddaniu się egzekucji, pełnomocnictwo do rachunków banko wych |
|
| Pekao SA | Kredyt inwestycyjny | 60 000 | PLN hipoteka zwykła, przelew wierzytelności z polisy, pełnomocnictwo do rachunków bankowych Pekao SA |
|
| BGŻ BNP Paribas Bank Polska SA |
Linia wielocelowa – -wielowalutowa |
280 000 | PLN weksel in blanco z deklaracją wekslową i oświadczeniem o poddaniu się egzekucji |
|
| Raiff eisen Bank Polska SA |
Linia wielocelowa – -wielowalutowa |
180 000 | PLN weksel in blanco z deklaracją wekslową i oświadczeniem o poddaniu się egze kucji, pełnomocnictwo do rachunków bankowych |
|
| Citibank Bank Handlowy |
Linia wielozadanio wa - wielowalutowa |
60 000 | PLN weksel in blanco z deklaracją wekslową i oświadczeniem o poddaniu się egzekucji |
|
| Citibank Bank Handlowy |
Linia rewolwingowa na akredytywy |
15 700 | PLN weksel in blanco z deklaracją wekslową i oświadczeniem o poddaniu się egzekucji |
|
| Citibank Bank Handlowy |
Linia na akredytywy zabezpieczające |
60 000 | PLN weksel in blanco z deklaracją wekslową i oświadczeniem o poddaniu się egzekucji |
|
| HSBC | Linia na akredytywy | 30 000 | USD weksel in blanco z deklaracją wekslową i oświadczeniem o poddaniu się egzeku cji, pełnomocnictwo do rachunków |
|
| Santander | Linia na akredytywy | 70 000 | PLN weksel in blanco z deklaracją wekslową i oświadczeniem o poddaniu się egzekucji |
26. ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE
Polityka rachunkowości
Zgodnie z zakładowymi systemami wynagradzania pracownicy Spółki mają prawo do odpraw emerytalnych i rentowych, które są wypłacane jednorazowo, w momencie przejścia na emeryturę. Wysokość świadczeń zależy od stażu pracy i średniego wynagrodzenia pracownika. Spółka tworzy rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych w celu przyporządkowania kosztów do okresu, którego dotyczą.
Wartość bieżąca tych zobowiązań jest obliczona przez niezależnego aktuariusza. Naliczone zobowiązania są równe zdyskontowanym płatnościom, które w przyszłości zostaną dokonane, z uwzględnieniem rotacji zatrudnienia i dotyczą okresu do dnia bilansowego. Informacje demografi czne oraz informacje o rotacji zatrudnienia oparte są o dane historyczne. Wartość ta jest wykazywana w części długoterminowej w sprawozdaniu z sytuacji fi nansowej.
Ponowna wycena zobowiązań z tytułu świadczeń pracowniczych dotyczących programów określonych świadczeń obejmująca zyski i straty aktuarialne ujmowana jest w innych całkowitych dochodach i nie podlega późniejszej reklasyfi kacji do zysku lub straty.
Spółka kalkuluje również zobowiązania z tytułu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego oraz zobowiązania z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń, w wartości której są również zawarte kwoty premii za bieżący rok do wypłaty w następnym okresie sprawozdawczym. Zobowiązania te wykazywane są w części krótkoterminowej.
26.1. ŚWIADCZENIA EMERYTALNE I RENTOWE
Wartość świadczeń emerytalnych i rentowych na podstawie wyceny aktuarialnej przedstawiono poniżej:
Świadczenia emerytalne i rentowe (w tys. PLN) 31 grudnia 2018 31 grudnia 2017
| Świadczenia emerytalne i rentowe (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2018 | 733 | 2 222 |
| Korekta | 0 | (1 489) |
| Koszty bieżącego zatrudnienia | 236 | 0 |
| Wypłacone świadczenia | (25) | 0 |
| Stan na 31 grudnia 2018 | 944 | 733 |
| Zmiana przyjętej stopy dyskontowej o 0,5 punktu procentowego (w tys. PLN) |
wzrost | spadek |
|---|---|---|
| Stan na 31 grudnia 2018 roku | ||
| Odprawa emerytalna | (60) | 65 |
| Odprawa rentowa | (4) | 4 |
| Stan na 31 grudnia 2017 roku | ||
| Odprawa emerytalna | (45) | 49 |
| Odprawa rentowa | (3) | 3 |
W 2017 roku, w związku ze zmianą sposobu wyliczania rezerw emerytalnych i rentowych za pomocą metod aktuarialnych, nastąpił spadek wartości
odpraw emerytalnych w stosunku do poprzedniego okresu. Aktualnie kontynuowana jest metoda wyceny przez aktuariusza.
Analiza wrażliwości na zmianę założeń aktuarialnych
| Zmiana wskaźnika rotacji o 0,5 punktu procentowego: (w tys. PLN) |
wzrost | spadek |
|---|---|---|
| Stan na 31 grudnia 2018 roku | ||
| Odprawa emerytalna | (32) | 33 |
| Odprawa rentowa | (3) | 3 |
| Stan na 31 grudnia 2017 roku | ||
| Odprawa emerytalna | (24) | 25 |
| Odprawa rentowa | (2) | 2 |
| Zmiana stopy wzrostu wynagrodzeń o 0,5 punktu procentowego: (w tys. PLN) |
wzrost | spadek |
|---|---|---|
| Stan na 31 grudnia 2018 roku | ||
| Odprawa emerytalna | 65 | (61) |
| Odprawa rentowa | 4 | (4) |
| Stan na 31 grudnia 2017 roku | ||
| Odprawa emerytalna | 50 | (46) |
| Odprawa rentowa | 3 | (3) |
| Świadczenia pracownicze (w tys. PLN) | Niewypłacone wynagrodzenia |
Niewykorzystany urlop |
|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2018 | 21 172 | 7 284 |
| - zawiązanie rezerwy | 57 492 | 7 156 |
| - wykorzystanie rezerwy | 19 360 | 0 |
| - rozwiązanie rezerwy | 1 812 | 7 284 |
| Stan na 31 grudnia 2018 | 57 492 | 7 156 |
| Rezerwy (w tys. PLN) | Rezerwa na zwroty |
Rezerwa na wcześniejsze rozwiązanie umowy |
|---|---|---|
| Stan na 1 stycznia 2018 | 5 254 | 0 |
| - zawiązanie rezerwy | 6 549 | 18 733 |
| - wykorzystanie rezerwy | 0 | 817 |
| - rozwiązanie rezerwy | 5 254 | 16 |
| - reklasyfi kacja w związku z MSSF 15 | (6 549) | 0 |
| Stan na 31 grudnia 2018 | 0 | 17 900 |
26.2. POZOSTAŁE ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE
Zestawienie pozostałych świadczeń pracowniczych przedstawia poniższa tabela:
W okresie sprawozdawczym nastąpiło znaczne zwiększenie rezerwy z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń z związku z oszacowaniem kwoty premii dotyczącej II półrocza 2018, która zostanie wypłacona w I kwartale 2019.
27. REZERWY
Polityka rachunkowości
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Spółce ciąży istniejący obowiązek wynikający ze zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekonomicznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Koszty dotyczące danej rezerwy są wykazywane w wyniku Spółki po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.
Z uwagi na główny kanał dystrybucyjny jakim jest sprzedaż detaliczna oraz w mniejszym stopniu hurtowa i na zjawisko zwrotów towarów, które
Spółka zakłada w swojej polityce. Na każdy dzień bilansowy LPP SA szacuje wartość zobowiązania z tytułu zwrotów towarów od klientów. Do grudnia 2017 roku Spółka wykazywała to zobowiązanie w Rezerwach. Od stycznia 2018 nastąpiła reklasyfi kacja do Zobowiązań do zwrotu zapłaty. Polityka została opisana w nocie 9.1. i 10.2.
Rezerwę na koszty pozostałe Spółka kalkuluje na poziomie dotychczasowych kosztów ponoszonych przy tego rodzaju usługach.
Zestawienie rezerw oraz zmiany w okresie sprawozdawczym przedstawia poniższa tabela:
-
-
Zgodnie z zapisami MSSF 15 w 2018 roku Spółka zmieniła prezentację zobowiązań z tytułu zwrotów towarów od klientów. Aktualnie wartość ta jest prezentowana w pozycji Zobowiązania do zwrotu zapłaty.
W 2018 roku Spółka zawiązała rezerwę na wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu dla salonów, które nie były rentowne.
28. ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU DOSTAW I USŁUG ORAZ POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA
Polityka rachunkowości
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty i traktowane zgodnie z MSSF 9 jako zobowiązania fi nansowe wyceniane w wysokości zamortyzowanego kosztu.
Pozostałe zobowiązania niefi nansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od towarów i usług. Pozostałe zobowiązania niefi nansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
W ramach efektywnej działalności fi nansowej Spółka posiada podpisane umowy faktoringu odwróconego. Na dzień 31 grudnia 2018 roku LPP SA posiadała w bankach obsługujących factoring faktury krajowe i zagraniczne o wartości 285 112 tys. PLN oraz 70 945 tys. USD. (2017 rok: 186 782 tys. PLN oraz 49 100 tys. USD).
W bieżącym okresie Spółka podpisała umowy z bankami na kontrakty walutowe typu forward. Na dzień 31 grudnia 2018 roku Spółka dokonała wyceny niezrealizowanych na ten dzień wartości kontraktów, której wyniki zostały wykazane w pozycji Inne zobowiązania fi nansowe w wysokości 1 318 tys. PLN (2017 rok: 8 204 tys. PLN).
| Zobowiązania krótkoterminowe (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 (przekształcona) |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 1 272 768 | 1 112 061 |
| Inne zobowiązania finansowe | 1 318 | 8 204 |
| Zobowiązania finansowe wg MSSF 9 | 1 274 086 | 1 120 265 |
| Zobowiązania z tytułu podatków i innych świadczeń | 86 572 | 96 032 |
| Inne zobowiązania niefi nansowe | 3 242 | 1 921 |
| Zobowiązania niefi nansowe | 89 814 | 97 953 |
| Razem zobowiązania krótkoterminowe | 1 363 900 | 1 218 218 |
29. ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE
Polityka rachunkowości
W Rozliczeniach międzyokresowych aktywów Spółka wykazuje opłacone z góry koszty dotyczące przyszłych okresów sprawozdawczych, w tym przede wszystkim czynsze najmu.
W pozycji Rozliczeń międzyokresowych zawartych w pasywach Sprawozdania z sytuacji fi nansowej
prezentowane są płatności otrzymane od leasingodawców za odsprzedane nakłady na wyposażenie sklepów.
Odsprzedaż nakładów jest skutkiem zawarcia umowy najmu i jest formą zwrotu podniesionych kosztów na dostosowanie salonu do sprzedaży. Zgodnie ze SKI 15 uzyskanie takiego rodzaju premii należy rozliczać w czasie – linowo w okresie trwania umowy poprzez korektę opłat z tytułu najmu.
30. AKTYWA ORAZ ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE
W 2018 roku spółki w GK LPP SA korzystały z gwarancji bankowych na zabezpieczenie zapłaty czynszu z tytułu najmu powierzchni pod sklepy fi rmowe.
Na dzień 31 grudnia 2018 roku łączna wartość gwarancji bankowych wystawionych na zlecenie i odpowiedzialność LPP SA wyniosła 278 388 tys. PLN, z czego:
- − wartość gwarancji wystawionych z tyt. zabezpieczenia umów zawartych przez LPP SA wyniosła 83 365 tys. PLN,
- − wartość gwarancji wystawionych z tyt. zabezpieczenia umów zawartych przez jednostki powiązane objęte konsolidacją wyniosła 187 862 tys. PLN,
- − wartość gwarancji wystawionych z tyt. zabezpieczenia umów wynajmu powierzchni magazynowych i biurowych zawartych przez LPP SA wyniosła 7 161 tys. PLN.
W 2018 roku Spółka również otrzymała gwarancje stanowiące zabezpieczenie płatności od kontrahenta. Wartość otrzymanych gwarancji wynosi 17 424 tys. PLN.
W okresie sprawozdawczym Spółka dominująca udzieliła poręczeń. Ich wartość na 31 grudnia 2018 roku wyniosła 126 023 tys. PLN i wzrosła w stosunku do stanu na 31 grudnia 2017 roku o 34 612 tys. PLN.
W opinii Zarządu istnieje znikome prawdopodobieństwo wypływu środków fi nansowych wykazanych w zobowiązaniach pozabilansowych/ warunkowych. Istotą tych zobowiązań jest w przeważającej ilości przypadków gwarantowanie płatności czynszów najmu podmiotów z GK LPP SA.
30.1. SPRAWY SĄDOWE
LPP SA nie jest stroną postępowania przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej dotyczącego zobowiązań lub wierzytelności, którego wartość pojedynczo lub łącznie przekraczałaby 10% kapitałów własnych LPP SA.
30.2. ROZLICZENIA PODATKOWE
W wyniku kontroli podatkowej prowadzonej od 2015 roku przez Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni, w dniu 12 grudnia 2018 roku doręczona została decyzja Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni z dnia 11 grudnia 2018 roku określająca Spółce zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2012 na kwotę 73 683 085 PLN, tj. wyższe od zadeklarowanego i zapłaconego przez Spółkę o kwotę 16 272 274 PLN. Decyzja ta została wydana wskutek ponownego rozpoznania sprawy przez Organ I Instancji. W dniu 21 grudnia 2018 roku Spółka złożyła odwołanie do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. Spółka podtrzymała dotychczasowe stanowisko, iż w jej ocenie prawidłowo dokonała naliczenia wysokości podatku dochodowego za 2012 rok oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, które zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa mogły być zaliczone do takich kosztów.
W latach ubiegłych i obecnie Spółka ponosi wydatki związane z sublicencjami na korzystanie ze znaków towarowych wniesionych aportem do jednostki zależnej z siedzibą na Cyprze (Gothals LTD ).
Po przeprowadzeniu analizy rozliczeń związanych z opłatami licencyjnymi za korzystanie ze znaków towarowych, o których mowa w nocie 31.1. Transakcje z podmiotami, w których LPP SA posiada bezpośrednio udziały, Spółka utworzyła na dzień 31 grudnia 2018 roku rezerwę na potencjalne ryzyka podatkowe w łącznej wysokości 78 663 tys. PLN wykazywane w pozycji z tytułu podatku dochodowego.
| Rozliczenia międzyokresowe – aktywa (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 (przekształcona) |
|---|---|---|
| Długoterminowe | ||
| Nadzór nad oprogramowaniem | 940 | 56 |
| Pozostałe rozliczenia długoterminowe | 273 | 15 |
| Razem rozliczenia międzyokresowe długoterminowe | 1 213 | 71 |
| Krótkoterminowe | ||
| Czynsze | 215 | 12 524 |
| Ubezpieczenia | 3 137 | 2 643 |
| Nadzór nad oprogramowaniem | 962 | 627 |
| Opłaty licencyjne, prenumerata, domeny internetowe | 1 731 | 3 601 |
| Koszty energii elektrycznej | 384 | 494 |
| Koszty przyszłych podróży służbowych | 208 | 395 |
| Pozostałe rozliczenia krótkoterminowe | 641 | 690 |
| Razem rozliczenia międzyokresowe krótkoterminowe | 7 278 | 20 974 |
| Rozliczenia międzyokresowe – zobowiązania (w tys. PLN ) |
31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 (przekształcona) |
|---|---|---|
| Długoterminowe | ||
| Wynagrodzenie za odsprzedane nakłady | 147 873 | 120 810 |
| Sprzedaż pozostała | 0 | 1 794 |
| Razem rozliczenia międzyokresowe długoterminowe | 147 873 | 122 604 |
| Krótkoterminowe | ||
| Sprzedaż na karty podarunkowe oraz talony | 0 | 16 930 |
| Wynagrodzenie za odsprzedane nakłady | 47 706 | 34 994 |
| Sprzedaż pozostała | 0 | 1 026 |
| Razem rozliczenia międzyokresowe krótkookresowe | 47 706 | 52 950 |
Wzrost rozliczeń międzyokresowych w obszarze zobowiązań wynikał przede wszystkim ze wzrostu sprzedaży nakładów w obcych obiektach, gdzie wynik na tej sprzedaży jest rozliczany w czasie.
31. INFORMACJE O PODMIOTACH ZALEŻNYCH
31.1. TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI, W KTÓRYCH LPP SA POSIADA BEZPOŚREDNIO UDZIAŁY
| l.p. | Podmioty powiązane odmioty powiązane (w tys. PLN) w tys. |
Zobowiązania na obowiązania na 31 grudnia 2018 1 grudnia |
Należności na ależności na 31 grudnia 2018 1 grudnia |
Przychody rzychody w okresie okresie 2018 roku 018 |
Zakupy w okresie okresie 2018 roku 018 |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. | Spółki krajowe | 40 729 | 2 915 | 9 184 | 361 607 |
| 2. | Spółki zagraniczne | 30 128 | 58 863 | 2 049 412 | 271 518 |
| Razem | 70 857 | 61 778 | 2 058 596 | 633 125 |
| l.p. | Podmioty powiązane odmioty powiązane (w tys. PLN) w tys. |
Zobowiązania na obowiązania na 31 grudnia 2018 1 grudnia |
Należności na ależności na 31 grudnia 2018 1 grudnia |
Przychody rzychody w okresie okresie 2018 roku 018 |
Zakupy w okresie okresie 2018 roku 018 |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. | BBK SA | 0 | 34 | 324 | 0 |
| Razem | 0 | 34 | 324 | 0 |
| l.p. | Podmioty powiązane odmioty powiązane (w tys. PLN) w tys. |
Zobowiązania na obowiązania na 31 grudnia 2017 1 grudnia |
Należności na ależności na 31 grudnia 2017 1 grudnia |
Przychody rzychody w okresie okresie 2017 roku 017 |
Zakupy w okresie okresie 2017 roku 017 |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. | BBK SA | 0 | 30 | 637 | 0 |
| Razem | 0 | 30 | 637 | 0 |
| l.p. | Podmioty powiązane odmioty powiązane (w tys. PLN) w tys. |
Zobowiązania na obowiązania na 31 grudnia 2017 1 grudnia |
Należności na ależności na 31 grudnia 2017 1 grudnia |
Przychody rzychody w okresie okresie 2017 roku 017 |
Zakupy w okresie okresie 2017 roku 017 |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. | Spółki krajowe | 50 419 | 694 | 3 786 | 186 848 |
| 2. | Spółki zagraniczne | 35 819 | 186 975 | 1 684 495 | 238 940 |
| Razem | 86 238 | 187 669 | 1 688 281 | 425 788 |
Wszystkie transakcje z podmiotami powiązanymi były zawierane na warunkach rynkowych.
Przychody dla spółek krajowych, pochodzą ze świadczonych usług księgowych i kadrowych oraz w niewielkim stopniu z wynajmu pomieszczeń biurowych na potrzeby działalności tychże fi rm, natomiast przychody od spółek zagranicznych pochodzą ze sprzedaży towarów oraz usług.
Zakupy od zależnych spółek krajowych dotyczą głównie usług prowadzenia sprzedaży w salonach LPP SA oraz wynajmu nieruchomości, w których prowadzone są sklepy Cropp, RESERVED, MOHITO i House, natomiast zakupy od spółek zagranicznych dotyczą wyłącznie kosztów płatności licencyjnych za korzystanie ze znaków towarowych.
Terminy płatności ustalane dla spółek zależnych mieszczą się w przedziale od 45 do 120 dni.
31.2. TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI, POPRZEZ KLUCZOWY PERSONEL
W 2018 roku LPP SA zawarła transakcje z podmiotem BBK SA, w którym osoby zaliczone do kluczowego personelu sprawują kontrolę. Transakcje te w głównie dotyczyły wynajmu powierzchni handlowej, znajdującej się w centrum handlowym "Wars&Sawa".
31.3. WYNAGRODZENIA KADRY KIEROWNICZEJ SPÓŁKI
Kluczowym personelem kierowniczym LPP SA są członkowie Zarządu oraz Rady Nadzorczej.
Członkowie Zarządu otrzymywali świadczenia z tytułu funkcji pełnionych wyłącznie w LPP SA. Wartość krótkoterminowych świadczeń członków
- Zarządu, w tym wynagrodzeń oraz premii pieniężnych, otrzymanych i należnych za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku wyniosła 7 929 tys. PLN (2017 rok: 7 184 tys. PLN).
- Wynagrodzenia prezentowane odrębnie dla każdej z osób zaliczonych do kluczowego personelu, kształtowały się następująco:
31.4. WYNAGRODZENIA KADRY KIEROWNICZEJ SPÓŁKI W FORMIE AKCJI Polityka rachunkowości
Zarząd Spółki otrzymuje na podstawie stosownych uchwał nagrody w formie akcji. Koszt transakcji jest wyceniany przez odniesienie do wartości godziwej na dzień przyznania praw. Wartość wynagrodzenia za pracę kadry kierowniczej określana jest w sposób pośredni poprzez odniesienie do wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych. Wartość godziwa opcji wyceniana jest na dzień przyznania, przy czym nierynkowe warunki nabycia uprawnień, jak osiągnięcie zakładanego wyniku fi nansowego, są również uwzględniane w szacowaniu wartości godziwej opcji na akcje.
Koszt wynagrodzeń oraz drugostronne zwiększenie kapitału własnego ujmowane jest na podstawie najlepszych, dostępnych szacunków co do liczby opcji, do których nastąpi nabycie uprawnień w danym okresie. Przy ustalaniu liczby opcji, do których nastąpi nabycie uprawnień, są uwzględniane nierynkowe warunki nabycia uprawnień. Spółka dokonuje korekty tych szacunków, jeżeli późniejsze informacje wskazują, że liczba przyznanych opcji różni się od wcześniejszych oszacowań. Korekty szacunków dotyczące liczby przyznanych opcji ujmowane są w wyniku fi nansowym bieżącego okresu – nie dokonuje się korekty poprzednich okresów.
Wartość krótkoterminowych świadczeń członków Rady Nadzorczej, otrzymanych za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku wyniosła 288 tysięcy PLN (2017 rok: 210 tys. PLN).
| NETHANA I IIIIIy (11 6) AI I FI |
|---|
| erzy Lubianiec |
| laciej Matusiak |
| Vojciech Olejniczak |
| rzysztof Olszewski |
| ariusz Pachla |
| iotr Piechocki |
| 1agdalena Sekuła |
| ntoni Tymiński |
| 1iłosz Wiśniewski |
Wynagrodzenia prezentowane odrębnie dla każdej z osób Rady Nadzorczej, kształtują się następująco:
| rok zakończony | rok zakończony | ||
|---|---|---|---|
| Nazwisko i imię (w tys. PLN) | Stanowisko | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
| Marek Piechocki | Prezes Zarządu | 2 799 | 2 369 |
| Przemysław Lutkiewicz | Wiceprezes Zarządu | 1 710 | 1 605 |
| Jacek Kujawa | Wiceprezes Zarządu | 1 710 | 1 605 |
| Sławomir Łoboda | Wiceprezes Zarządu | 1 710 | 1 605 |
| rok zakończony rok zakończony | |||
|---|---|---|---|
| Nazwisko i imię (w tys. PLN) Stanowisko | 31 grudnia 2018 31 grudnia 2017 | ||
| Jerzy Lubianiec | Przewodniczący Rady Nadzorczej** | 127 | 100 |
| Maciej Matusiak | Członek Rady Nadzorczej* | 0 | 15 |
| Wojciech Olejniczak | Członek Rady Nadzorczej** | 28 | 17 |
| Krzysztof Olszewski | Członek Rady Nadzorczej* | 0 | 15 |
| Dariusz Pachla | Członek Rady Nadzorczej* | 0 | 35 |
| Piotr Piechocki | Członek Rady Nadzorczej** | 28 | 7 |
| Magdalena Sekuła | Członek Rady Nadzorczej** | 35 | 7 |
| Antoni Tymiński | Członek Rady Nadzorczej** | 35 | 7 |
| Miłosz Wiśniewski | Członek Rady Nadzorczej** | 35 | 7 |
*Odwołani w dniu 20 października 2017 roku. **Powołani w dniu 20 października 2017 roku Wartość należnych świadczeń pracowniczych w formie akcji należnych członkom Zarządu za rok 2018 wyniosła 8 235 tys. PLN. Wypłata ta jest zależna od wyniku skonsolidowanego wypracowanego za rok 2018.
Wartość wynagrodzenia w formie akcji przedstawia się następująco:
| rok zakończony | rok zakończony | ||
|---|---|---|---|
| Nazwisko i imię (w tys. PLN) | Stanowisko | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
| Marek Piechocki | Prezes Zarządu | 2 922 | 321 |
| Przemysław Lutkiewicz | Wiceprezes Zarządu | 1 771 | 213 |
| Jacek Kujawa | Wiceprezes Zarządu | 1771 | 213 |
| Sławomir Łoboda | Wiceprezes Zarządu | 1 771 | 213 |
| Udział % | |
|---|---|
| Odbiorca | Należności w wartości należności ogółem |
| LPP Estonia OU | 14,57% |
| LPP Croatia DOO | 11,49% |
| LPP Hungary KFT | 7,47% |
| LPP Romania Fashion SRL | 6,50% |
| LPP Ukraina AT | 6,11% |
| Pozostali, których należności nie przekraczają 5% wartości należności ogółem |
53,86% |
Razem należności brutto z tytułu dostaw i usług 100,0%
32. INFORMACJE O WYNAGRODZENIU BIEGŁEGO REWIDENTA LUB PODMIOTU UPRAWNIONEGO DO BADANIA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH
W dniu 8 czerwca 2018 roku LPP SA podpisała aneks nr 1 do umowy z dnia 8 czerwca 2017 roku o dokonanie badań rocznego sprawozdania fi nansowego Spółki oraz GK LPP SA za rok 2018 oraz przegląd półrocznego sprawozdania fi nansowego Spółki oraz GK LPP SA za ww. rok. Wyboru podmiotu uprawnionego do badania i przeglądu sprawozdań fi nansowych Spółki
i GK LPP SA dokonała Rada Nadzorcza LPP SA działając na podstawie paragrafu 35 Statutu LPP SA.
Podmiotem wybranym została Ernst & Young Audyt Polska Sp. z o.o.spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie, wpisana na listę Krajowej Rady Biegłych Rewidentów pod nr 130.
Poniższa tabela przedstawia wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań fi nansowych wypłacone lub należne za rok zakończony 31 grudnia 2018 roku oraz 31 grudnia 2017 roku w podziale na rodzaje usługi:
33. ZARZĄDZANIE RYZYKIEM FINANSOWYM
Spółka narażona jest na wiele ryzyk związanych z instrumentami fi nansowymi.
Ryzykami, na które narażona jest Spółka są:
- − ryzyko kredytowe
- − ryzyko płynności oraz
- − ryzyko rynkowe obejmujące ryzyko walutowe oraz stopy procentowej.
Główne instrumenty fi nansowe występujące w działalności LPP SA to kredyty bankowe (nota 26). Celem ww. instrumentów jest pozyskiwanie środków fi nansowych na działalność Spółki. LPP SA posiada też inne instrumenty fi nansowe, które powstają w toku prowadzonej działalności. Przede wszystkim należą do nich środki pieniężne i lokaty (nota 23), należności handlowe (nota 22), zobowiązania z tytułu dostaw i usług (nota 28) oraz posiadane jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.
Spółka również zawiera transakcje z udziałem instrumentów pochodnych, a mianowicie walutowe kontrakty terminowe typu forward (nota 21.1 oraz 29). Celem tej transakcji jest zarządzanie ryzykiem walutowym powstającym w toku działalności.
Zarząd weryfi kuje i uzgadnia zasady zarządzania każdym z rodzajów ryzyka.
Zgodnie z MSSF 7 LPP SA przeprowadziła analizę z zakresu ryzyka związanych z instrumentami fi nansowymi, na które jest narażona Spółka.
33.1. RYZYKO KREDYTOWE
Maksymalne ryzyko kredytowe odzwierciedla wartość bilansowa należności handlowych oraz udzielonych gwarancji i poręczeń.
Wartości bilansowe aktywów fi nansowych wymienionych powyżej przedstawia poniższa tabela.
W 2017 roku LPP SA korzystała również z usług Ernst & Young Audyt Polska Sp. z o.o. Sp. k. w zakresie badania i przeglądu sprawozdań fi nansowych za 2017 rok.
| rok zakończony | rok zakończony | |
|---|---|---|
| Zobowiązania handlowe brutto (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
| Obowiązkowe badanie rocznego sprawozdania fi nansowego |
320 | 155 |
| Przegląd śródrocznego sprawozdania finansowego | 117 | 79 |
| Pozostałe usługi | 0 | 0 |
| Razem | 437 | 234 |
| Pozycje (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
|---|---|---|
| Pożyczki | 101 | 126 |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 123 134 | 313 210 |
| Jednostki uczestnictwa | 55 425 | 0 |
| Forwardy wycena | 23 | 0 |
| Dewizy sprzedane | 43 432 | 0 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 664 853 | 240 712 |
| Razem | 886 968 | 554 048 |
Spółka w sposób ciągły monitoruje zaległości klientów oraz wierzycieli, analizując ryzyko kredytowe indywidualnie lub w ramach poszczególnych klas aktywów. Ponadto w ramach zarządzania ryzykiem kredytowym LPP SA dokonuje transakcji z kontrahentami o potwierdzonej wiarygodności.
Jedną z najistotniejszych pozycji są należności i jej analizę przedstawiają poniższe tabele.
Koncentrację ryzyka kredytowego związanego z należnościami z tytułu dostaw i usług na dzień 31 grudnia 2018 roku przedstawia tabela poniżej.
Klasyfi kacja należności handlowych brutto wg długości okresu przeterminowania na dzień 31 grudnia 2018 oraz 31 grudnia 2017 przedstawia tabela poniżej.
Spadek należności od towarów i usług zarówno terminowych jak i przeterminowanych wynika przede wszystkim z działań Spółki w kierunku bardziej terminowych spłat należności przez spółki zależne oraz większej kontroli zaległości innych kontrahentów.
W LPP SA nie są stosowane instrumenty zabezpieczające ww. ryzyka fi nansowe i nie jest stosowana rachunkowość zabezpieczeń.
33.2. RYZYKO PŁYNNOŚCI
Celem Spółki jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością a elastycznością fi nansowania poprzez korzystanie z takich źródeł fi nansowania jak kredyty bankowe w rachunku bieżącym czy też inwestycyjne kredyty bankowe.
W porównaniu z rokiem poprzednim zaangażowanie kredytowe LPP SA uległo obniżeniu w związku z terminową spłatą rat kredytów inwestycyjnych oraz ze zmniejszeniem zadłużenia bieżącego. Jednocześnie Spółka nie zaciągała nowych kredytów inwestycyjnych.
Dokładny opis sytuacji fi nansowej Spółki pod względem zaciągniętych kredytów przedstawia nota 25.
Na dzień bilansowy zobowiązania fi nansowe kredytowe Spółki mieściły się w następujących przedziałach wymagalności.
33.3. RYZYKO WALUTOWE
Spółka narażona jest na ryzyko walutowe z tytułu zawieranych transakcji. Ryzyko takie powstaje w wyniku dokonywania przez jednostkę operacyjną sprzedaży lub zakupów w walutach innych niż jej waluta wyceny. Podstawową walutą rozliczeniową dla większości transakcji zakupu towarów handlowych jest USD. Około 98% zawartych przez Spółkę transakcji zakupu wyrażonych jest w walutach innych niż waluta sprawozdawcza, podczas gdy 55% sprzedaży wyrażonej jest w tejże walucie sprawozdawczej.
Oprócz ryzyka walutowego związanego z walutą rozliczeniową stosowaną w przypadku zakupu towarów handlowych, występuje także ryzyko związane z faktem rozliczania czynszów najmu powierzchni handlowych denominowanych w Euro.
Aktywa oraz zobowiązania fi nansowe Spółki wyrażone w walutach obcych, przeliczone na PLN kursem zamknięcia obowiązującym na dzień bilansowy, które są istotne dla sprawozdania, przedstawiają się następująco:
| Należności handlowe brutto (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
|---|---|---|
| Bez przeterminowania | 117 753 | 240 622 |
| Przeterminowane do roku | 18 679 | 71 914 |
| Przeterminowane pow. roku | 6 183 | 6 366 |
| Razem | 142 615 | 318 902 |
Wartość ujemna wyceny kontraktów forward
| Wartość ujemna wyceny kontraktów forward (w tys. PLN) |
31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
|---|---|---|
| Citi Bank Handlowy | 0 | 4 184 |
| Bank Pekao SA | 1 318 | 4 020 |
| Razem | 1 318 | 8 204 |
| Wartość dodatnia wyceny kontraktów forward (w tys. PLN) |
31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
|---|---|---|
| Citi Bank Handlowy | 23 | 0 |
| Bank Pekao SA | 0 | 0 |
| Razem | 23 | 0 |
| Kredyty bankowe (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
|---|---|---|
| Do miesiąca | 7 475 | 5 561 |
| Od miesiąca do trzech miesięcy | 14 950 | 9 260 |
| Od trzech miesięcy do roku | 67 270 | 41 675 |
| Powyżej roku | 88 575 | 141 824 |
| Razem | 178 270 | 198 320 |
| Zobowiązania handlowe brutto (w tys. PLN) | 31 grudnia 2018 | 31 grudnia 2017 |
|---|---|---|
| Bez przeterminowania | 1 245 507 | 1 060 926 |
| Przeterminowane do roku | 26 949 | 50 418 |
| Przeterminowane pow. roku | 312 | 717 |
| Razem | 1 272 768 | 1 112 061 |
W ramach ryzyka płynności należy również wskazać na zobowiązania związane z zakupionymi towarami i usługami.
Klasyfi kacja zobowiązań handlowych brutto wg długości okresu przeterminowania na dzień 31 grudnia 2018 oraz 31 grudnia 2017 przedstawia tabela poniżej.
Wzrost wielkości zobowiązań handlowych terminowych wynika przede wszystkim z faktu wzrostu skali działania Spółki, z wzrostu kursu USD do PLN w porównaniu z rokiem ubiegłym oraz wydłużenia terminów płatności.
| Stan na 31 grudnia | Wartości wyrażone w walucie | Wartość | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 (w tys. PLN) | USD | EUR | HUF | CZK | BGN | RUB | Inne* | po przeli czeniu |
| Środki pieniężne | 370 225 | 23 134 | 4 755 | 15 332 | 5 494 | 10 820 | 7 751 | 437 511 |
| Należności handlowe | 10 146 | 20 861 | 9 039 | 0 | 7 725 | 5 138 | 17 177 | 70 086 |
| Zobowiązania handlowe |
910 637 | 69 889 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 980 565 |
*W pozycji "inne" umieszczone zostały waluty o najmniejszej wartości po przeliczeniu, w tym RON, BDT, GBP, HRK, RMB, RSD
Z uwagi na to, że głównym kosztem dla Spółki są zakupy towarów handlowych i są one dokonywane w większości w USD, Spółka aby zabezpieczyć się przed ryzykiem związanym z wahaniem się kursów, stosuje dla tej waluty zabezpieczające instrumenty pochodne typu forward oraz lokaty w USD. Poprzez to działanie Spółka jest w stanie niwelować w dużej części ujemne różnice kursowe, które negatywnie wpływają na wynik jednostki. Na dzień 31 grudnia 2018 roku wartość ujemnej wyceny kontraktów forward wyniosła 1 318 tys. PLN (2017 rok: 8 204 tys. PLN) i została wykazana jako inne zobowiązania fi nansowe w pozycji Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania (nota 28) oraz dodatniej wyceny kontraktów w wartości 23 tys. PLN jako Pozostałe aktywa fi nansowe (nota 20). Wartość lokat w walucie USD wyniosła 323 856 tys. PLN i są zawarte w Środkach pieniężnych.
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość zysku (straty) brutto na racjonalne możliwe wahania kursu dolara i EUR przy założeniu niezmienności innych czynników.
| Pozycje bilansowe | Wzrost/spadek kursu waluty |
Wpływ na wynik |
|---|---|---|
| 31 grudnia 2018 - USD | +5% | -21 476 |
| -5% | 21 476 | |
| 31 grudnia 2017 - USD | +5% | -27 592 |
| -5% | 27 592 | |
| 31 grudnia 2018 - EUR | +5% | -1 049 |
| -5% | 1 049 | |
| 31 grudnia 2017 - EUR | +5% | -194 |
| -5% | 194 |
33.4. RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ
Ryzyko stopy procentowej związane jest z ciągłym wykorzystywaniem przez LPP SA fi nansowania długiem odsetkowym opartym na zmiennej wielkości wskaźnika WIBOR, jak również, choć w bardzo małym stopniu z udzielonymi pożyczkami. Kredyty bankowe o zmiennej stopie procentowej, obciążone są ryzykiem przepływów pieniężnych. W opinii Zarządu ewentualna zmiana stóp procentowych nie wpłynie w znaczący sposób na wyniki osiągane przez LPP SA.
W tabelach poniżej zaprezentowano analizę wpływu zmian stóp procentowych na Sprawozdanie z całkowitych dochodów. Analiza dotyczy fi nansowych składników sprawozdania z sytuacji fi nansowej Spółki na dzień bilansowy.
| Ryzyko stóp procentowych | +/- 75 pb SP | ||
|---|---|---|---|
| Pozycje bilansowe (w tys. PLN) | Wartość Wpływ na wynik Wpływ na wynik | ||
| Aktywa fi nansowe | |||
| Pożyczki | 101 | 1 | -1 |
| Środki pieniężne | 664 853 | 4 986 | -4 986 |
| Jednostki uczestnictwa | 55 425 | 416 | -416 |
| Wpływ na aktywa fi nansowe przed opodatkowaniem |
5 403 | -5 403 | |
| Podatek (19%) | -1 027 | 1 027 | |
| Wpływ na aktywa fi nansowe po opodatkowaniu |
4 376 | -4 376 | |
| Zobowiązania fi nansowe | |||
| Kredyty bankowe | 178 270 | -1 337 | 1 337 |
| Wpływ na zobowiązania fi nansowe przed opodatkowaniem |
-1 337 | 1 337 | |
| Podatek (19%) | 254 | -254 | |
| Wpływ na zobowiązania fi nansowe po opodatkowaniu |
-1 083 | 1 083 | |
| Razem | 3 293 | -3 293 |
Na dzień 31 grudnia 2018 roku zysk netto Spółki byłby o 3 293 tys. PLN wyższy w przypadku gdyby stopy procentowe w PLN, EUR oraz USD były wyższe o 75 punktów bazowych, przy założeniu wszystkich pozostałych parametrów bez zmian. Wynik taki jest rezultatem znacznie wyższego stanu środków pieniężnych i pożyczek aniżeli zaciągniętych kredytów bankowych.
34. WARTOŚCI GODZIWE AKTYWÓW I ZOBOWIĄZAŃ SPÓŁKI
Wartość godziwa defi niowana jest jako kwota, za jaką na warunkach rynkowych dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie wykonane, pomiędzy dobrze poinformowanymi, zainteresowanymi i niepowiązanymi stronami. W przypadku instrumentów fi nansowych, dla których istnieje aktywny rynek, ich wartość godziwą ustala się na podstawie parametrów pochodzących z aktywnego rynku (cena sprzedaży i zakupu). W przypadku instrumentów fi nansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek, wartość godziwa ustalana jest na podstawie technik wyceny, przy czym jako dane wejściowe modelu wykorzystywane są zmienne pochodzące z aktywnych rynków (kursy walutowe, stopy procentowe).
W ocenie Spółki wartość bilansowa aktywów fi nansowych i zobowiązań fi nansowych jest zbliżona do wartości godziwej.
35. INSTRUMENTY FINANSOWE
Polityka rachunkowości
Instrumentem fi nansowym jest każda umowa, która skutkuje powstaniem składnika aktywów fi nansowych u jednej ze stron i jednocześnie zobowiązania fi nansowego lub instrumentu kapitałowego u drugiej ze stron.
Składnik aktywów fi nansowych lub zobowiązanie fi nansowe jest wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji fi nansowej, gdy Spółka staje się stroną tego instrumentu. Standaryzowane transakcje kupna i sprzedaży aktywów i zobowiązań fi nansowych ujmuje się na dzień zawarcia transakcji.
Składnik aktywów fi nansowych wyłącza się ze sprawozdania z sytuacji fi nansowej w przypadku, gdy wynikające z zawartej umowy prawa do korzyści ekonomicznych i ryzyka z niej wynikające zostały zrealizowane, wygasły lub Spółka się ich zrzekła. Spółka wyłącza ze sprawozdania z sytuacji fi nansowej zobowiązanie fi nansowe wtedy, gdy zobowiązanie wygasło, to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł.
Aktywa fi nansowe – polityka rachunkowości stosowana od dnia 1 stycznia 2018 roku
Klasyfi kacja i wycena
Zgodnie z MSSF 9, z wyjątkiem niektórych należności z tytułu dostaw i usług, w momencie początkowego ujęcia jednostka wycenia składnik aktywów fi nansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów fi nansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik fi nansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów fi nansowych.
Po początkowym ujęciu jednostka wycenia składnik aktywów fi nansowych w zamortyzowanym koszcie, w wartości godziwej przez inne całkowite dochody lub w wartości godziwej przez wynik fi nansowy. Jednostka klasyfi kuje składnik aktywów fi nansowych na podstawie modelu biznesowego jednostki w zakresie zarządzania aktywami fi nansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów fi nansowych (tzw. "kryterium SPPI").
Na dzień nabycia aktywa i zobowiązania fi nansowe Spółka wycenia w wartości godziwej, czyli najczęściej według wartości godziwej uiszczonej zapłaty w przypadku składnika aktywów lub otrzymanej kwoty w przypadku zobowiązania.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania fi nansowe Spółki zgodnie z MSSF 9 wyceniane są według zasad przedstawionych poniżej.
Klasyfi kacja aktywów fi nansowych
- − wyceniane według zamortyzowanego kosztu, − wyceniane w wartości godziwej przez wynik fi nansowy,
- − wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Z wyjątkiem niektórych należności z tytułu dostaw i usług, w momencie początkowego ujęcia jednostka wycenia składnik aktywów fi nansowych w jego wartości godziwej, którą w przypadku aktywów fi nansowych niewycenianych w wartości godziwej przez wynik fi nansowy powiększa o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów fi nansowych.
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa fi nansowe klasyfi kowane są do jednej z czterech kategorii:
- − Instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie,
- − Instrumenty dłużne wyceniane w wartości godzi-
wej przez inne całkowite dochody,
- − Instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody,
- − Aktywa fi nansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik fi nansowy.
Do kategorii aktywów fi nansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Spółka klasyfi kuje:
- − Należności handlowe,
- − Pożyczki udzielone,
- − Środki pieniężne i ich ekwiwalenty.
Składnik aktywów fi nansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
- − Składnik aktywów fi nansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów fi nansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz
- − Warunki umowy dotyczącej składnika aktywów fi nansowych powodują powstawanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Składniki aktywów fi nansowych, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik fi nansowy.
Do kategorii instrumentów kapitałowych wycenianych do wartości godziwej przez wynik fi nansowy Spółka klasyfi kuje:
- − Jednostki uczestnictwa w funduszach rynku pieniężnego,
- − Należności pozostałe.
Utrata wartości instrumentów fi nansowych
W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Spółka stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia przy użyciu macierzy rezerw. Spółka wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji dotyczących przyszłości.
W przypadku pozostałych aktywów fi nansowych, Spółka wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-miesięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem fi nansowym znacznie wzrosło od momentu początkowego
ujęcia, Spółka wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu fi nansowego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.
Pochodne Instrumenty fi nansowe
Instrumenty pochodne, z których korzysta Spółka w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami kursów walut, to przede wszystkim kontrakty walutowe typu forward. Tego rodzaju pochodne instrumenty fi nansowe są wyceniane do wartości godziwej. Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa, gdy ich wartość jest dodatnia, i jako zobowiązania – gdy ich wartość jest ujemna. Zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych, które nie spełniają zasad rachunkowości zabezpieczeń są bezpośrednio odnoszone do zysku lub straty netto roku obrotowego.
Wartość godziwa walutowych kontraktów forward jest ustalana poprzez odniesienie do bieżących kursów terminowych występujących przy kontraktach o podobnym terminie zapadalności.
Zobowiązania fi nansowe
Zobowiązania fi nansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, wykazywane są w następujących pozycjach sprawozdania
- z sytuacji fi nansowej:
- − kredyty bankowe i pożyczki,
- − zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Po początkowym ujęciu zobowiązania fi nansowe wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań fi nansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik fi nansowy (instrumenty pochodne inne niż instrumenty zabezpieczające). Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyceniane są w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Aktywa fi nansowe – polityka rachunkowości stosowana do dnia 31 grudnia 2017 roku
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa fi nansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, Spółka klasyfi kuje z podziałem na: − pożyczki i należności,
− aktywa fi nansowe wyceniane według wartości godziwej przez wynik fi nansowy,
- − aktywa fi nansowe utrzymywane do terminu wymagalności oraz
- − aktywa fi nansowe dostępne do sprzedaży.
Kategorie te określają zasady wyceny na dzień bilansowy oraz ujęcie zysków i strat z wyceny w wyniku lub w innych całkowitych dochodach. Zyski lub straty ujmowane w wyniku prezentowane są jako przychody lub koszty fi nansowe, za wyjątkiem odpisów aktualizujących należności z tytułu dostaw i usług, które prezentowane są jako pozostałe koszty operacyjne.
Wszystkie aktywa fi nansowe, za wyjątkiem wycenianych w wartości godziwej przez wynik fi nansowy, podlegają ocenie na każdy dzień bilansowy ze względu na wystąpienie przesłanek utraty ich wartości. Przesłanki utraty wartości analizowane są dla każdej kategorii aktywów fi nansowych odrębnie, co zostało zaprezentowane poniżej.
Pożyczki i należności
Pożyczki udzielone i należności to niebędące instrumentami pochodnymi aktywa fi nansowe, o ustalonych lub możliwych do określenia płatnościach, które nie są notowane na aktywnym rynku. Pożyczki i należności wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Przyjęto, że należności krótkoterminowe są wyceniane w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Zalicza się je do aktywów obrotowych, o ile termin wymagalności nie przekracza 12 miesięcy od dnia bilansowego. Pożyczki udzielone i należności o terminie wymagalności przekraczającym 12 miesięcy od dnia bilansowego zalicza się do aktywów trwałych.
Jeśli istnieją obiektywne przesłanki na to, że została poniesiona strata z tytułu utraty wartości pożyczek i należności wycenianych według zamortyzowanego kosztu, to kwota odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości równa się różnicy pomiędzy wartością bilansową składnika aktywów a wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych. Wartość bilansową składnika aktywów obniża się o wartość odpisu aktualizującego, który ujmowany jest w kosztach fi nansowych w przypadku pożyczek i pozostałych kosztach operacyjnych w przypadku należności.
Wygaśnięcie przesłanek i poprawienie się sytuacji wymaga aby odwrócić utworzony uprzednio odpis w części lub całości w zależności od oceny. Odwrócenie odpisu ujmuje się w zysku lub stracie w zakresie, w jakim na dzień odwrócenia wartość bilansowa składnika aktywów nie przewyższa jego zamortyzowanego kosztu.
Odpisy aktualizujące wartość należności i pożyczek są dokonywane zgodnie z poniższymi ustaleniami:
- − sporne (wobec których wszczęto postępowanie sądowe oraz należności od dłużników postawionych w stan likwidacji lub upadłości) – odpisy aktualizujące dokonywane są w pełnej kwocie należności,
- − pozostałe odpisy tworzone są w oparciu o indywidualną analizę i ocenę sytuacji oraz ryzyka poniesienia straty.
Aktywa fi nansowe utrzymywane do terminu wymagalności
Aktywa fi nansowe utrzymywane do terminu wymagalności to niebędące instrumentami pochodnymi aktywa fi nansowe, z ustalonymi lub możliwymi do określenia płatnościami oraz o ustalonym terminie wymagalności, względem których Spółka ma zamiar i jest w stanie utrzymać w posiadaniu do upływu terminu wymagalności, z wyłączeniem aktywów zaklasyfi kowanych do pożyczek i należności.
Aktywa fi nansowe utrzymywane do terminu wymagalności wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej. Jeżeli występują dowody wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości inwestycji utrzymywanych do terminu wymagalności, aktywa wyceniane są w wartości bieżącej szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych. Zmiany wartości bilansowej, łącznie z odpisami aktualizującymi z tytułu utraty wartości, ujmowane są w wyniku fi nansowym.
Aktywa fi nansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik fi nansowy
Aktywa fi nansowe wyceniane według wartości godziwej przez wynik fi nansowy obejmują aktywa klasyfi kowane jako przeznaczone do obrotu lub wyznaczone przy początkowym ujęciu do wyceny w wartości godziwej przez wynik fi nansowy ze względu na spełnienie kryteriów określonych w MSR 39.
Instrumenty należące do tej kategorii wyceniane są w wartości godziwej, a skutki wyceny ujmowane są w wyniku fi nansowym.
Aktywa fi nansowe dostępne do sprzedaży
Aktywa fi nansowe dostępne do sprzedaży to niebędące instrumentami pochodnymi aktywa fi nansowe, które zostały wyznaczone jako dostępne do sprzedaży lub nie kwalifi kują się do żadnej z powyższych kategorii aktywów fi nansowych. W tej kategorii Spółka ujmuje akcje spółek innych niż spółki zależne lub stowarzyszone.
Wszystkie inne aktywa fi nansowe dostępne do sprzedaży wyceniane są w wartości godziwej. Zyski i straty wyceny ujmowane są jako inne całkowite dochody i kumulowane w kapitale z aktualizacji wyceny aktywów fi nansowych dostępnych do sprzedaży, za wyjątkiem odpisów z tytułu utraty wartości, które ujmowane są w wyniku fi nansowym. W wyniku ujmowane są również odsetki, które byłyby rozpoznane przy wycenie tych składników aktywów fi nansowych według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej.
Zobowiązania fi nansowe
Zobowiązania fi nansowe inne niż instrumenty pochodne zabezpieczające, wykazywane są w następujących pozycjach sprawozdania z sytuacji fi nansowej:
- − kredyty bankowe i pożyczki,
- − zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Po początkowym ujęciu zobowiązania fi nansowe wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej, za wyjątkiem zobowiązań fi nansowych przeznaczonych do obrotu lub wyznaczonych jako wycenianych w wartości godziwej przez wynik fi nansowy (instrumenty pochodne inne niż instrumenty zabezpieczające). Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyceniane są w wartości wymagającej zapłaty ze względu na nieznaczące efekty dyskonta.
Pochodne Instrumenty fi nansowe
Instrumenty pochodne, z których korzysta Spółka w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym ze zmianami kursów walut, to przede wszystkim kontrakty walutowe typu forward. Tego rodzaju pochodne instrumenty fi nansowe są wyceniane do wartości godziwej. Instrumenty pochodne wykazuje się jako aktywa, gdy ich wartość jest dodatnia, i jako zobowiązania – gdy ich wartość jest ujemna.
Zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów pochodnych, które nie spełniają zasad rachunkowości zabezpieczeń są bezpośrednio odnoszone do zysku lub straty netto roku obrotowego.
Wartość godziwa walutowych kontraktów forward jest ustalana poprzez odniesienie do bieżących kursów terminowych występujących przy kontraktach o podobnym terminie zapadalności.
Wartość aktywów fi nansowych prezentowana w Sprawozdaniu z sytuacji fi nansowej odnosi się do następujących kategorii instrumentów fi nansowych określonych w MSSF 9:
- − Wyceniane według zamortyzowanego kosztu (ZZK)
- − Wyceniane w wartości godziwej przez wynik fi nansowy (wartość godziwa)
| Stan na 31 grudnia 2018 | ||
|---|---|---|
| Zobowiązania długoterminowe (w tys. PLN) | ZZK | Wartość godziwa |
| Kredyty bankowe i pożyczki | 88 575 | 0 |
| Stan na 31 grudnia 2018 | |||
|---|---|---|---|
| Zobowiązania krótkoterminowe (w tys. PLN) | ZZK | Wartość godziwa Poza MSSF 9 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 1 272 768 | 0 | 0 |
| Inne zobowiązania fi nansowe ( kontrakty forward) | 0 | 1 318 | 0 |
| Pozostałe zobowiązania | 0 | 0 | 89 814 |
| Kredyty bankowe i pożyczki | 89 695 | 0 | 0 |
| Stan na 31 grudnia 2018 | |||
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe (w tys. PLN) | ZZK | Wartość godziwa | |
| Pozostałe aktywa fi nansowe | 1 711 | 0 | |
| Stan na 31 grudnia 2018 | |||
| Aktywa obrotowe (w tys. PLN) | ZZK | Wartość godziwa | |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 123 134 | 0 | |
| Pozostałe aktywa fi nansowe | 56 869 | 0 | |
| Jednostki uczestnictwa w funduszach | 0 | 55 425 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 664 853 | 0 |
| Stan na 31 grudnia 2017 | |||
|---|---|---|---|
| Zobowiązania krótkoterminowe (w tys. PLN) | ZZK | Wartość godziwa Poza MSSF 9 | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 1 112 061 | 0 | 0 |
| Inne zobowiązania fi nansowe ( kontrakty forward) | 0 | 8 204 | 0 |
| Pozostałe zobowiązania | 0 | 0 | 97 953 |
| Kredyty bankowe i pożyczki | 56 496 | 0 | 0 |
| Stan na 31 grudnia 2017 | ||
|---|---|---|
| Aktywa trwałe (w tys. PLN) | PiN | Poza MSR 39 |
| Pozostałe aktywa fi nansowe | 1 536 | 0 |
| Stan na 31 grudnia 2017 | ||
|---|---|---|
| Zobowiązania długoterminowe (w tys. PLN) | PiN | Poza MSR 39 |
| Kredyty bankowe i pożyczki | 141 824 | 0 |
| Stan na 31 grudnia 2017 | |||
|---|---|---|---|
| Aktywa obrotowe (w tys. PLN | PiN | Poza MSR 39 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 313 210 | 0 | |
| Pozostałe aktywa fi nansowe | 1 732 | 0 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 240 712 | 0 |
Wartość zobowiązań fi nansowych prezentowana w Sprawozdaniu z sytuacji fi nansowej odnosi się do kategorii instrumentów fi nansowych określonych w MSSF 9 jako zobowiązania fi nansowe wy-
ceniane według zamortyzowanego kosztu (ZZK) oraz zobowiązań fi nansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik fi nansowy.
36. SEGMENTY
Wyniki segmentów operacyjnych za rok 2018 zostały zaprezentowane w Nocie 33 Dodatkowych not objaśniających do Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego za rok 2018.
37. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM
Spółka zarządza kapitałem w celu zapewnienia zdolności kontynuowania działalności przez LPP SA oraz zapewnienia oczekiwanej stopy zwrotu dla akcjonariuszy i innych podmiotów zainteresowanych kondycją fi nansową Spółki.
Spółka analizuje wskaźniki oceniające jej kondycję, które są przedstawione i szczegółowo opisane w Sprawozdaniu Zarządu z działalności.
38. STRUKTURA ZATRUDNIENIA
Przeciętne zatrudnienie w Spółce w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2018 roku wynosiło 2 309 osób ( 2017 rok: 1 970 osób).
39. ZDARZENIA PO DNIU BILANSOWYM
W dniu 25 marca 2019 roku Zarząd LPP SA podjął decyzję o zamiarze transgranicznego połączenia LPP SA ze spółką zależną Gothals Ltd z siedzibą na Cyprze. W konsekwencji tego połączenia, LPP SA przejmie całość majątku Gothals Ltd., w tym prawa do znaków towarowych. Zgodnie ze statutem LPP SA do fi nalizacji połączenia wymagane są zgody Rady Nadzorczej oraz Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy
Marek Piechocki Prezes Zarządu
Przemysław Lutkiewicz Wiceprezes Zarządu
Jacek Kujawa Wiceprezes Zarządu


OŚWIADCZENIE W SPRAWIE RZETELNOŚCI SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
OŚWIADCZENIE O PODMIOCIE UPRAWNIONYM DO BADANIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych […] (Rozporządzenie), Zarząd LPP SA oświadcza, że wedle jego najlepszej wiedzy roczne jednostkowe sprawozdanie fi nansowe za rok obrotowy 2018 oraz dane porównywalne zostały sporządzone zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości i odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i fi nansową LPP SA oraz wynik fi nansowy za prezentowane okresy, a sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej LPP z oświadczeniem o stosowaniu zasad Ładu Korporacyjnego za 2018 rok (z uwzględnieniem wymogów ujawnień dla Sprawozdania z działalności Jednostki Dominującej za ww. okres) zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Grupy Kapitałowej LPP i spółki LPP SA, włączając w to opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
Zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych […] (Rozporządzenie), Zarząd LPP SA informuje na podstawie oświadczenia Rady Nadzorczej LPP SA, że podmiot uprawniony do badania sprawozdań fi nansowych dokonujący badania rocznego skonsolidowanego sprawozdania fi nansowego Grupy Kapitałowej LPP oraz jednostkowego sprawozdania fi nansowego spółki LPP SA został wybrany zgodnie z przepisami prawa, w tym dotyczącymi wyboru i procedury wyboru fi rmy audytorskiej.
Firma audytorska Ernst&Young Audyt Polska Sp. Z o.o. sp.k oraz członkowie zespołu wykonującego badanie spełniali warunki do sporządzenia bezstronnego i niezależnego sprawozdania z badania rocznego skonsolidowanego sprawozdania fi nansowego zgodnie z obowiązującymi przepisami, standardami wykonywania zawodu i zasadami etyki zawodowej.
Ponad to, Zarząd LPP SA informuje na podstawie oświadczenia Rady Nadzorczej LPP SA, że są przestrzegane obowiązujące przepisy związane z rotacją fi rmy audytorskiej i kluczowego biegłego rewidenta oraz obowiązkowymi okresami karencji.
LPP SA posiada politykę w zakresie wyboru fi rmy audytorskiej oraz politykę w zakresie świadczenia na rzecz LPP SA przez fi rmę audytorską lub podmiot powiązany z fi rmą audytorską, członka jego sieci dodatkowych usług niebędących badaniem, w tym usług warunkowo zwolnionych z zakazu świadczenia przez fi rmę audytorską.
ZARZĄD LPP SA:
ZARZĄD LPP SA:
Marek Piechocki Prezes Zarządu
Marek Piechocki Prezes Zarządu
Przemysław Lutkiewicz Wiceprezes Zarządu
Przemysław Lutkiewicz Wiceprezes Zarządu
Jacek Kujawa Wiceprezes Zarządu
Jacek Kujawa Wiceprezes Zarządu
Sławomir Łoboda Wiceprezes Zarządu
OŚWIADCZENIE NA TEMAT INFORMACJI NIEFINANSOWYCH
Zarząd LPP SA oświadcza, że równocześnie z wydaniem niniejszego raportu, publikuje raport zintegrowany za 2018 rok "Globalna marka, polska fi rma", który w sposób kompleksowy prezentuje informacje na temat Emitenta. Raport zintegrowany spełnia wymagania ustawy o rachunkowości i jako odrębny dokument stanowi oświadczenie na temat informacji niefi nansowych.
ZARZĄD LPP SA:
Marek Piechocki Prezes Zarządu
Przemysław Lutkiewicz Wiceprezes Zarządu
Jacek Kujawa Wiceprezes Zarządu
OŚWIADCZENIE I OCENA RADY NADZORCZEJ

OŚWIADCZENIE RADY NADZORCZEJ LPP SA W SPRAWIE SPEŁNIENIA WYMOGÓW USTAWOWYCH PRZEZ KOMITET AUDYTU
OCENA RADY NADZORCZEJ LPP SA
Rada Nadzorcza LPP SA, w wykonaniu obowiązku przewidzianego w § 70 ust. 1 pkt 8 i § 71 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. z 2018 r. nr 757), oświadcza niniejszym, że:
- a) są przestrzegane przepisy dotyczące powołania, składu i funkcjonowania Komitetu Audytu Rady Nadzorczej LPP SA, w tym dotyczące spełnienia przez jego członków kryteriów niezależności oraz wymagań odnośnie do posiadania wiedzy i umiejętności z zakresu branży, w której działa LPP SA, oraz w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań fi nansowych,
- b) Komitet Audytu Rady Nadzorczej LPP SA wykonywał zadania komitetu audytu przewidziane w obowiązujących przepisach, w szczególności przewidziane w art. 130 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, fi rmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. z 2017, poz. 1089 ze zm.).
Rada Nadzorcza po zapoznaniu się z:
- sprawozdaniem fi nansowym LPP SA oraz GK LPP SA za rok obrotowy 2018,
- sprawozdaniem Zarządu LPP SA z działalności Grupy Kapitałowej Spółki w roku obrotowym 2018 (obejmującym sprawozdanie z działalności Spółki w tym okresie);
- uchwałą Zarządu w sprawie wniosku co do podziału zysku netto Spółki osiągniętego w roku obrotowym 2018;
- opinią i raportem biegłego rewidenta z badania sprawozdania fi nansowego Spółki za rok obrotowy 2018;
- opinią i raportem biegłego rewidenta z badania skonsolidowanego sprawozdania fi nansowego Grupy Kapitałowej Spółki za rok obrotowy 2018;
stwierdza, iż w ocenie Rady Nadzorczej:
- sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Spółki w roku obrotowym 2018, obejmujące sprawozdanie Zarządu z działalności Spółki w tym okresie;
- sprawozdanie fi nansowe Spółki za rok obrotowy 2018;
- skonsolidowane sprawozdanie fi nansowe Grupy Kapitałowej LPP SA za rok obrotowy 2018
- są kompletne, rzetelne i zawierają dane, które w sposób wyczerpujący informują o sytuacji Spółki i Grupy Kapitałowej LPP SA.
Rada Nadzorcza wskazuje przy tym, iż sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej LPP SA za 2018 rok obejmuje również sprawozdanie Zarządu z działalności Spółki (jako jednostki dominującej). Łączne ujęcie obu sprawozdań jest dopuszczalne w świetle przepisu art. 55 ust. 2a ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r., poz. 351 ze zm.) oraz § 71 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. z 2018 r. nr 757).
RADA NADZORCZA LPP SA:
Jerzy Lubianiec Prezes Rady Nadzorczej
Magdalena Sekuła Członek Rady Nadzorczej Wojciech Olejniczak Zastępca Prezesa Rady Nadzorczej
Antoni Tymiński Członek Rady Nadzorczej Piotr Piechocki Członek Rady Nadzorczej
Miłosz Wiśniewski Członek Rady Nadzorczej Rada Nadzorcza rekomenduje Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu podjęcie uchwały o zatwierdzeniu:
- sprawozdania Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Spółki i działalności Spółki w roku obrotowym 2018;
- sprawozdania fi nansowego Spółki za rok obrotowy 2018;
- skonsolidowanego sprawozdania fi nansowego Grupy Kapitałowej LPP SA za rok obrotowy 2018.
Swoje stanowisko Rada Nadzorcza wyraża opierając się na wynikach analizy dokumentów wskazanych powyżej oraz efektów prac Komitetu Audytu Rady Nadzorczej LPP SA i samej Rady Nadzorczej. Czynności te pozwalają na stwierdzenie, iż wskazane dokumenty są kompletne, rzetelne i zawierają dane, które w sposób wyczerpujący informują o sytuacji Spółki i grupy Kapitałowej LPP SA.
RADA NADZORCZA LPP SA:
Jerzy Lubianiec Prezes Rady Nadzorczej Wojciech Olejniczak Zastępca Prezesa Rady Nadzorczej Piotr Piechocki Członek Rady Nadzorczej
Magdalena Sekuła Członek Rady Nadzorczej Antoni Tymiński Członek Rady Nadzorczej Miłosz Wiśniewski Członek Rady Nadzorczej
www.lppsa.com



