AI assistant
Lifco — Annual Report 2020
Mar 17, 2021
2939_10-k_2021-03-17_7cdf1eb5-5ea4-4159-aca5-5c82f336497e.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
ÅRSREDOVISNING 2020

XXXXXXX
2 LIFCO ÅRSREDOVISNING 2020

Innehåll
| 2020 i sammandrag | 4 |
|---|---|
| Lifco i korthet | 5 |
| VD-kommentar | 6 |
| Förvaltningsberättelse | |
| Affärsidé och mål | 8 |
| Finansiella resultat | 10 |
| Hållbarhetsrapport | 12 |
| Affärsområdet Dental | 18 |
| Affärsområdet Demolition & Tools | 20 |
| Affärsområdet Systems Solutions | 22 |
| Lifco-aktien | 26 |
| Förvärven | 28 |
| Risker och riskhantering | 32 |
| Bolagsstyrningsrapport | 33 |
| Styrelsen | 38 |
| Koncernledning | 42 |
| Förslag till vinstdisposition | 43 |
| Revisionsberättelse | 44 |
| Koncernredovisning | |
|---|---|
| Resultaträkning | 48 |
| Rapport över totalresultatet | 49 |
| Balansräkning | 50 |
| Förändringar i eget kapital | 52 |
| Kassaflödesanalys | 53 |
| Noter | 54 |
| Avstämning alternativa nyckeltal | 76 |
| Moderbolagsredovisning | |
| Resultaträkning | 78 |
| Balansräkning | 79 |
| Förändringar i eget kapital | 80 |
| Kassaflödesanalys | 80 |
| Noter | 80 |
| Tioårsöversikt | 89 |
| Förvärv 2006–2020 | 90 |
| Kvalitets- och miljöcertifieringar | 93 |
| Adresser | 94 |
|---|---|
| Definitioner och syfte | 101 |
| Årsstämma | 102 |
| Finansiell information | 103 |
| Finansiell kalender | 104 |
2020 i sammandrag
Nettoomsättning -0,5%
13 782 (13 845) MSEK. Organisk tillväxt -5,8%
EBITA* +7,1% 2 702 (2 523) MSEK
Resultat före skatt +10,2% 2 199 (1 996) MSEK
Årets resultat +9,8%
1 677 (1 528) MSEK
Vinst per aktie +10,1%
18,24 (16,57) KR
Utdelning per aktie föreslås till 6,00 KR
Motsvarande 545 MSEK
Nyckeltal
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 13 782 | 13 845 |
| Nettoomsättning, justerat för valutaeffekter och förvärv, MSEK |
13 044 | 12 458 |
| EBITA*, MSEK | 2 702 | 2 523 |
| EBITA-marginal*, % | 19,6 | 18,2 |
| Vinst per aktie efter skatt, kr | 18,24 | 16,57 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK | 2 812 | 1 990 |
| Sysselsatt kapital, MSEK | 13 812 | 12 925 |
| Sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar, MSEK |
1 938 | 2 345 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 19,6 | 19,5 |
| Avkastning på sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar, % |
139 | 108 |
| Nettoskuld, MSEK | 4 776 | 5 552 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,6 | 0,7 |
| Nettoskuld/EBITDA*, ggr | 1,6 | 1,9 |
| Räntebärande nettoskuld, MSEK | 3 242 | 4 040 |
| Räntebärande nettoskuld/EBITDA*, ggr | 1,1 | 1,4 |
| Soliditet, % | 47,5 | 45,4 |
| Eget kapital per aktie, kr | 94,8 | 87,1 |
| Antal aktier, tusental | 90 843 | 90 843 |
EBITA* = rörelseresultat före avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar som uppkommit i samband med förvärv, förvärvskostnader samt poster av engångskaraktär.
EBITDA* = rörelseresultat före avskrivningar, förvärvskostnader samt poster av engångskaraktär.
Lifco i korthet
Vi erbjuder ett tryggt ägande för små och medelstora företag. Vi förvärvar och utvecklar marknadsledande nischverksamheter med potential att leverera uthållig resultattillväxt och goda kassaflöden.
Tre affärsområden:


Dental Demolition & Tools Systems Solutions

FÖRETAG
175
2 168
2 523
2 702
ANSTÄLLDA 5 433

Tolv förvärv annonserade under 2020 Förbättrad lönsamhet och starkt kassaflöde God finansiell ställning
EBITA*, MSEK och EBITA-marginal*, %

VD kommenterar En tydlig värdeskapande strategi
Grunden till Lifcos starka historiska utveckling är en tydlig affärsstrategi med fokus på resultat, enkelhet och decentralisering. Under pandemiåret 2020 visade Lifcos strategi sin styrka genom att våra verksamheter snabbt anpassade sig till de nya förutsättningarna.
Lifcos övergripande mål är att öka resultatet varje år genom såväl organisk tillväxt som förvärv. Under 2020 ökade EBITA* med 7,1% till 2 702 MSEK där förvärv bidrog med cirka 9% och negativa valutaeffekter uppgick till 1,6%. Omsättningen minskade med 0,5% till 13 782 MSEK till följd av effekter av pandemin och svagare marknad inom affärsområdet Demolition & Tools. Detta ledde till att den organiska tillväxten uppgick till -5,8%. Förvärv bidrog med 7,0% och valutakursförändringar påverkade negativt med 1,7%.
Pandemin påverkade på olika sätt
Affärsområdena påverkades på olika sätt av pandemin. Dental drabbades negativt under andra kvartalet i betydande omfattning av pandemin då efterfrågan minskade avsevärt i alla länder. I juni återhämtade sig samtliga europeiska dentalmarknader och i fjärde kvartalet var dessa marknader fortsatt på mer normala nivåer. Demolition & Tools upplevde ett svagare marknadsläge under årets första nio månader. I fjärde kvartalet förbättrades marknadsläget generellt något jämfört med andra och tredje kvartalet. Systems Solutions var som helhet relativt opåverkat av pandemin. Inom Systems Solutions såg vissa verksamheter en positiv effekt av pandemin medan andra hade en negativ effekt beroende på var i värdekedjan bolagen verkar och inom vilka segment kunderna befinner sig.
Lifcos EBITA-marginal* förbättrades med 1,4 procentenheter till 19,6% (18,2%). EBITA* påverkades positivt av onormalt låga försäljnings- och marknadsföringsaktiviteter eftersom det inte varit möjligt för många dotterbolag att utföra vissa marknadsaktiviteter på grund av pandemin. Lifcos genomsnittliga årliga EBITA*-tillväxt inklusive förvärv har under perioden 2006–2020 uppgått till 17,6%.
Normaliserade förvärvsaktiviteter
Under våren och sommaren 2020 innebar pandemin att förvärvsaktiviteterna minskade något. Efter sommaren normaliserades läget och Lifco har sammantaget under 2020 annonserat förvärv av tolv verksamheter i Europa och USA med en omsättning på totalt cirka 1 100 MSEK.
För att kunna säkerställa en uthållig resultattillväxt har koncernen en långsiktig syn på bolagen som förvärvas. Vi söker efter bolag som är lönsamma och har visat en stabil utveckling under en
längre tid. Helst köper vi bolag som är marknadsledande i sin nisch och som inte är alltför beroende av enskilda leverantörer och kunder. Vi ser gärna att den befintliga ledningen fortsätter att vara verksam i bolaget eftersom det är de som kan marknaden och affären bäst.
Vi är starkt decentraliserade och bolagen har en hög grad av självständighet. Vår målsättning är att besluten ska fattas av de lokala ledningarna i bolagen där verksamheten bedrivs. Ett viktigt sätt att säkerställa att decentralisering verkligen kan råda i praktiken är att minimera centrala funktioner och resurser.
Vi erbjuder ett tryggt ägande
Lifco har en unik fördel genom att koncernen erbjuder ett tryggt, långsiktigt ägande för små och medelstora företag. När vi köper bolag har vi inte som mål att sälja verksamheten i framtiden. Vi strävar inte heller efter att realisera synergier och har aldrig flyttat någon verksamhet. Tanken är att bolagen ska fortsätta arbeta på de sätt som de gjort innan de kom in i Lifco-koncernen och på så sätt leverera stadiga resultatförbättringar.
Vårt ägarperspektiv är evigt vilket medför att det blir naturligt för dotterbolagen att kombinera fokus på resultat och kassaflöde med kontinuerliga satsningar på att utveckla nya produkter och öka säljkraften.
Lifcos decentraliserade affärsmodell med en hög grad av självbestämmande för dotterbolagen är en viktig faktor när vi förhandlar med potentiella förvärvskandidater. I många av de förvärv som genomförts på senare år har vår tydliga och enkla företagskultur, som bevisats över lång tid, varit helt avgörande för att entreprenören valt att sälja sitt livsverk till Lifco.
HÅLLBARHET CENTRALT VID FÖRVÄRV
Lifcos övertygelse är att det är bara med ett hållbarhetsperspektiv som det går att skapa uthålligt lönsamma företag med motiverade medarbetare och nöjda kunder. Därför är hållbarhet en integrerad del av affärsmodellen. Hållbarhetsperspektivet är en central del i Lifcos förvärvsprocess och vi förvärvar endast bolag som bedriver en hållbar verksamhet. Vi förvärvar inte bolag som bedöms bryta mot FN:s Global Compacts principer för mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö och antikorruption.

Per Waldemarson VD och koncernchef
En förutsättning för att vår decentraliserade affärsmodell ska fungera är att koncernen har en gemensam och tydlig syn på det hållbara företagandet. Vi har därför koncernövergripande policyer som styr vårt hållbarhetsarbete. I vår uppförandekod har vi samlat våra etiska principer som omfattar relationerna till anställda, kunder, leverantörer, samhälle och miljö samt aktieägare. Det innebär bland annat att de anställda ska erbjudas goda villkor och att leverantörerna ska uppfylla kraven på ett hållbart företagande. Koncernledningen följer regelbundet upp efterlevnaden av uppförandekoden och agerar omedelbart om vi upptäcker avvikelser.
KLIMATPÅVERKAN I FOKUS
Många av Lifcos dotterbolag har under lång tid bedrivit ett aktivt hållbarhetsarbete, framför allt inom områdena miljö och klimatpåverkan. Det finns många initiativ inom dotterbolagen för att minska klimatpåverkan genom att till exempel gå över till förnybar energi och minska energiförbrukningen. Under 2020 har vi tagit ett koncernövergripande initiativ för att bidra till minskad miljö- och klimatpåverkan genom att börja mäta hela Lifcos koldioxidutsläpp. Lifcos ambition är att ha fortsatt fokus på koncernens klimatpåverkan genom att bland annat utveckla processer kring uppföljning och målsättning.
I december 2016 anslöt sig Lifco till FN:s hållbarhetsinitiativ Global Compact för att visa vårt stöd för internationellt erkända affärsetiska normer och visa på vårt långsiktiga engagemang kring hållbarhetsfrågor. Genom medlemskapet har vi förbundit oss att fortsätta att arbeta aktivt med Global Compacts tio principer för hållbar utveckling inom områdena mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö och antikorruption.
Starkt kassaflöde
Ett område som ständigt är i fokus för oss är koncernens kassaflöde och hur det sysselsatta kapitalet utvecklas i våra verksamheter. Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 41,3% till 2 812 MSEK under 2020. Det exceptionellt starka kassaflödet beror delvis på minskat rörelsekapital till följd av lägre omsättning under pandemin.
Den långsiktiga målsättningen är att utdelningen ska ha en jämn utveckling och uppgå till 30–50 procent av resultatet efter skatt. För räkenskapsåret 2020 föreslår styrelsen en utdelning på 6,00 kr per aktie vilket är en ökning med 14,3% från 2019 och motsvarar 32,9% av resultatet efter skatt.
Marknadsledande nischbolag
I Lifco-koncernen finns många framgångsrika verksamheter och starka varumärken. Affärsområdet Dental – som bland annat säljer förbrukningsvaror, utrustning och teknisk service till tandläkare – har länge haft en stark position inom distribution till tandläkare i norra Europa. På senare år har Lifco stärkt sina positioner inom dentalmarknaden genom förvärv av nischade bolag som tillverkar dentalmaterial och tandprotetik samt bolag som utvecklar mjukvara. Inom affärsområdet Demolition & Tools finns bland annat Brokk som är världsledande på rivningsrobotar och Kinshofer som är en ledande leverantör av tillbehör till grävmaskiner och kranar. Inom affärsområdet Systems Solutions har vi till exempel de båda italienska verksamheterna Cramaro Tarpaulin Systems som är en nischad tillverkare av system för att täcka lastbils- och jordbrukstransporter samt Tastitalia som tillverkar kundanpassade touch-paneler, displayer och knappsatser.
Lifco har byggt en stark europeisk marknadsnärvaro och betydande positioner i Nordamerika och Asien både genom organisk tillväxt och förvärv. Under åren 2006–2020 har Lifco genomfört totalt 79 förvärv.
Finansiellt stark koncern
Lifco har ett fortsatt betydande finansiellt utrymme för att göra förvärv. Vårt mål är att den räntebärande nettoskulden ska vara i intervallet 2–3 gånger EBITDA*. Vid årsskiftet uppgick den räntebärande nettoskulden till 1,1 gånger EBITDA*, vilket ger oss goda möjligheter att även framöver fortsätta växa via förvärv när rätt möjligheter uppstår.
Det viktigaste för Lifco är våra medarbetare. Vi har idag 5 433 medarbetare i 31 länder. Många av medarbetarna har arbetat länge inom våra bolag och deras samlade erfarenhet är Lifcos viktigaste framgångsfaktor. Ledningarna och medarbetarna i våra bolag agerade snabbt och professionellt för att hantera effekterna av pandemin vilket återigen bekräftar styrkan i Lifcos affärsmodell. Jag vill tacka alla medarbetare för goda insatser under det utmanande pandemiåret 2020.
Förvaltningsberättelse LIFCOS Affärsidé och mål
Lifcos affärsidé är att förvärva och utveckla marknadsledande, hållbara nischverksamheter med potential att leverera uthållig resultattillväxt och goda kassaflöden. Lifcos styrka är att bolaget kan erbjuda ett tryggt ägande för små och medelstora företag. Lifco styrs av en tydlig filosofi som innebär att bolaget är långsiktigt, har fokus på lönsamhet och har en starkt decentraliserad organisation.
FINANSIELLA MÅL OCH UTDELNINGSPOLICY
Lifcos övergripande mål är att skapa uthållig resultattillväxt. Koncernens och dotterbolagens mål är att den organiska tillväxten i EBITA* ska överträffa BNP-tillväxten på relevanta geografiska marknader sett över en konjunkturcykel. Ytterligare tillväxt ska nås genom förvärv.
Effektivt utnyttjande av kapitalet är också ett viktigt mål i Lifco. Avkastningen på sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar ska därför överstiga 50 procent för den senaste tolvmånadersperioden. Den räntebärande nettoskulden ska vara i intervallet 2–3 gånger EBITDA.
Den långsiktiga målsättningen är att utdelningen ska ha en jämn utveckling och uppgå till 30–50 procent av resultatet efter skatt.
Decentraliserad organisation
Lifco består av 175 rörelsedrivande bolag som organiseras i cirka 65 operativa enheter. De operativa enheterna verkar inom åtta divisioner som i sin tur ingår i de tre affärsområdena Dental, Demolition & Tools och Systems Solutions.
Den decentraliserade organisationen är en av grundstenarna i Lifcos styrningsfilosofi. De enskilda dotterbolagen ges stor frihet, vilket skapar förutsättningar för en stark entreprenörsanda. Eftersom dotterbolagen drivs självständigt kan varje bolag bevara sin specifika kultur. De kan också fortsätta arbeta efter de metoder som råder i de industrier och marknader som de verkar i.
Den starka entreprenörsandan är en förklaring till Lifcos förmåga att behålla nyckelpersoner i bolag som koncernen förvärvar. Nyckelpersonerna attraheras ofta av den decentraliserade strukturen där de även efter förvärvet kan behålla en hög grad av oberoende.
Minimal byråkrati
Lifco har arbetat fram en modell för utveckling av dotterbolagen. Modellen grundar sig i Lifcos filosofi kring resultatfokus, decentralisering och långsiktighet. Modellen bygger på många års erfarenheter av bolagsutveckling. Förenklat kan modellen beskrivas på följande sätt:
- Motiverade och dedikerade dotterbolagschefer
- Minimal byråkrati och enkla processer
- Fokus på kunder med potential för uthållig resultattillväxt
- Effektiv kostnadsstruktur med fokus på värdeskapande funktioner
- Månatlig uppföljning av dotterbolagens resultat- och balansräkningar med fokus på EBITA*, förändring i sysselsatt kapital och kassaflöde
Tydlig förvärvsstrategi
Expansion genom förvärv är en central del av Lifcos affärsidé. Förvärv sker dels genom köp av nya bolag som kan bilda egna divisioner, dels genom tilläggsförvärv till befintliga divisioner. Ett förvärv ska generera tillväxt med god lönsamhet och goda kassaflöden.


Lifcos förvärvsprocess
Identifiera förvärvskandidater Analys Åtgärdsplan efter förvärv
Förvärvskandidater identifieras genom olika nätverk, bland annat genom dotterbolagen. Många gånger kontaktas Lifco direkt av säljaren. Lifco upprätthåller också kontakter med ett stort antal professionella bolagsförmedlare i Europa.
Kartan visar de länder där Lifco har anställda.
Lifco tittar på bolagets styrkeposition i värdekedjan genom att diskutera med bland andra leverantörer, kunder och industriexperter. Lifco analyserar också om koncernen är en lämplig ägare och vad Lifco kan
Lifco analyserar bolagets räkenskaper och avtal. Lifco studerar också bolagets kultur och arbetsmetoder samt gör en hållbarhets-due
tillföra målbolaget.
diligence.
Köpta bolag har en hög grad av självständighet. Lifco gör dock en översyn för att effektivisera den förvärvade verksamheten.
Normalt genomförs följande:
- Nytt ersättnings- och rapporteringssystem
- Ny styrelse tillsätts med seniora personer från Lifco
- Ökad finansiell medvetenhet med fokus på rörelsekapitalet och kontrollerad finansiering av tillväxtmöjligheter
- Kort- och långsiktig strategisk agenda
Risktagandet ska också vara begränsat för Lifco.
När Lifco söker efter förvärvskandidater ska de uppfylla följande kriterier:
- Stabila verksamheter
- Ledande inom sin nisch
- En attraktiv position i värdekedjan utan beroende av specifika leverantörer eller kunder
- Ingen eller begränsad exponering mot teknologirisk
- Dokumenterad lönsamhet
- Bedriva en hållbar verksamhet
Bolaget kan överväga ett förvärv även om de fem första kriterierna inte är uppfyllda om köpet ändå erbjuder strategiskt eller finansiellt attraktiva möjligheter.
I samband med förvärv genomför Lifco en hållbarhets-due diligence där ledningen hos förvärvskandidaten svarar på frågor angående mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö och antikorruption. Lifco förvärvar inte bolag som bedöms bryta mot FN:s Global Compacts principer för mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö och antikorruption. Lifco förvärvar inte heller bolag som tillverkar eller säljer vapen, tobak, fossila bränslen eller uranium.
Hög etik och hållbarhet
Lifcos fokus är att skapa förutsättningar för ett hållbart värdeskapande i dotterbolagen. En förutsättning för att den decentraliserade strukturen ska fungera är att dotterbolagen bedriver sin verksamhet i enlighet med Lifcos etiska principer. De etiska principerna är specificerade i uppförandekoden som alla dotterbolag måste följa. Efterlevnaden av koden följs upp regelbundet av koncernledningen.
I uppförandekoden ingår även Lifcos kärnvärden. Dessa är: respekt för andra, öppenhet och saklighet.
Finansiella resultat
Under 2020 minskade omsättningen med 0,5% till följd av effekter av pandemin och svagare marknad inom affärsområdet Demolition & Tools. EBITA* ökade med 7,1% och EBITA-marginalen* förbättrades till 19,6% (18,2%) till följd av förvärv och onormalt låga försäljnings- och marknadsföringsaktiviteter på grund av pandemin.
Omsättningen minskade med 0,5% till 13 782 (13 845) MSEK. Förvärv bidrog med 7,0%, den organiska tillväxten uppgick till -5,8% och valutakursförändringar påverkade negativt med 1,7%.
EBITA* ökade med 7,1% till 2 702 (2 523) MSEK och EBITA-marginalen* förbättrades med 1,4 procentenheter till 19,6% (18,2%). EBITA* påverkades positivt av förvärv och onormalt låga försäljnings- och marknadsföringsaktiviteter på grund av pandemin. Valutakursförändringar påverkade EBITA* negativt med 1,6%. Under året genererades 34% (35%) av EBITA* i EUR, 30% (28%) i SEK, 13% (15%) i NOK, 7% (8%) i DKK, 7% (3%) i GBP, 3% (6%) i USD och 6% (5%) i andra valutor.
Investeringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar uppgick till 264 (301) MSEK.
Finansnettot uppgick till -62 (-63) MSEK.
Resultat före skatt ökade med 10,2% till 2 199 (1 996) MSEK. Under 2020 belastades resultatet med totalt 21 (29) MSEK för poster relaterade till förvärven som konsoliderats under året. Poster av engångskaraktär uppgick till 0 (56) MSEK vilka under 2019 avsåg kostnader i samband med ledningsförändring.
Årets resultat ökade med 9,8% till 1 677 (1 528) MSEK. Resultat per aktie ökade med 10,1% till 18,24 (16,57) kr.
Koncernens skattekostnad uppgick till 522 (468) MSEK, vilket motsvarar 23,7% (23,4%) av resultat före skatt. Betald skatt uppgick till 593 (571) MSEK, vilket utgör 27,0% (28,6%) av resultat före skatt.
Varulagret uppgick till 1 864 (1 997) MSEK och kundfordringarna uppgick till 1 533 (1 584) MSEK. Genomsnittligt sysselsatt kapital exklusive goodwill minskade under året till 1 938 (2 345) MSEK. EBITA* i relation till genomsnittligt sysselsatt kapital exklusive goodwill uppgick till 139% (108%) vid årsskiftet.
Goodwill och övriga immateriella tillgångar uppgick vid årets slut till 11 610 (11 209) MSEK.
Koncernens nettoskuld minskade med 776 MSEK under året till 4 776 (5 552) MSEK varav skulder relaterade till sälj-/köpoptioner samt tilläggsköpeskillingar avseende förvärv uppgick till 986 (916) MSEK. Den räntebärande nettoskulden uppgick den 31 december 2020 till 3 242 (4 040) MSEK vilket är en minskning med 798 MSEK under året.
Under 2020 emitterade Lifco tre icke säkerställda obligationslån om totalt 1 800 MSEK och hade vid årets slut utestående obligationslån om totalt 2 800 MSEK. Utöver utestående obligationslån har Lifco sedvanliga kortfristiga kreditfaciliteter.
Nettoskuldsättningsgraden var 0,6 (0,7) den 31 december 2020 och nettoskulden i förhållande till EBITDA* uppgick till 1,6 (1,9) gånger. Den räntebärande nettoskulden i förhållande till EBITDA* uppgick till 1,1 (1,4) gånger. Vid utgången av året var 41% (35%) av koncernens räntebärande skulder upptagna i EUR. Det egna kapitalet uppgick till 8 676 (7 972) MSEK, vilket ger en soliditet på 47,5% (45,4%).
Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 41,3% till 2 812 (1 990) MSEK under året, huvudsakligen till följd av bättre resultat och minskat rörelsekapital. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -1 304 (-2 056) MSEK, vilket huvudsakligen hänför sig till förvärv. Kassaflödet påverkades också av totala utdelningar på 526 (490) MSEK.
Utdelning
Styrelsen och verkställande direktören föreslår årsstämman en utdelning för räkenskapsåret 2020 på 6,00 (5,25) kr per aktie vartill åtgår 545,1 (476,9) MSEK. Detta motsvarar 32,9% (31,7%) av årets resultat hänförligt till Lifco AB:s aktieägare vilket är i linje med Lifcos utdelningspolicy.
Enligt utdelningspolicyn är den långsiktiga målsättningen att utdelningen ska ha en jämn utveckling och uppgå till 30–50% av resultatet efter skatt. Utdelningen ska baseras på bolagets resultatutveckling med beaktande av framtida utvecklingsmöjligheter och den finansiella ställningen.
Produktutveckling
Innovation och produktutveckling är en viktig del inom framför allt affärsområdena Demolition & Tools och Systems Solutions. Genom innovation och produktutveckling kan Lifco stärka kunderbjudandet och därmed etablera en hållbar organisk tillväxt. Förvärv av företag är ett komplement till den interna produktutvecklingen. Utvecklingen i omvärlden bevakas kontinuerligt av samtliga dotterbolag och ett stort antal potentiella projekt utvärderas varje år. Under 2020 uppgick produktutvecklingskostnaderna till 121 (171) MSEK.
Finansiella resultat
| MSEK | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 987 | 10 030 | 11 956 | 13 845 | 13 782 |
| EBITA* | 1 377 | 1 732 | 2 168 | 2 523 | 2 702 |
| EBITA-marginal* | 15,3% | 17,3% | 18,1% | 18,2% | 19,6% |
| Resultat per aktie, SEK | 9,99 | 11,94 | 15,29 | 16,57 | 18,24 |
Nettoomsättning, MSEK

Nettoomsättning per affärsområde

EBITA* per affärsområde

Nettoomsättning per geografisk marknad

Hållbarhetsrapport
Lifcos affärsidé är att förvärva och utveckla marknadsledande, nischade bolag som bedriver en hållbar verksamhet. Hållbarhet är en integrerad del av affärsmodellen som har som övergripande mål att öka aktieägarvärdet.
Lifcos dotterbolag verkar i många branscher och på många marknader. Koncernens fokus på hållbart företagande uppskattas allt mer och på många håll är det också ett krav för att vara konkurrenskraftig. FN:s globala mål har pekat på utmaningarna för näringsliv och beslutsfattare. Samtidigt påverkas beslutsfattandet på alla nivåer av en ökad oro för klimatet och miljöeffekter. Andra globala trender som påverkar koncernen är ett ökat behov hos kunderna av att kunna attrahera kvalificerade medarbetare.
För Lifco innebär detta såväl affärsmöjligheter som fortsatt behov av att driva på det interna hållbarhetsarbetet samt att påverka leverantörer, återförsäljare och andra partners att ha ett hållbarhetsperspektiv. Lifcos övertygelse är att det är bara med ett hållbarhetsperspektiv som det går att skapa uthålligt lönsamma företag med motiverade medarbetare och nöjda kunder.
Lifcos största påverkan inom hållbarhetsområdet sker i dotterbolagen. Många av dotterbolagen är viktiga aktörer inom hållbarhetsområdet eftersom de erbjuder produkter som gör det möjligt för kunderna att implementera sina hållbarhetsstrategier. Kunderna har ofta uttalade hållbarhetsstrategier inom arbetsmiljö- och energiområdena. Inom arbetsmiljöområdet handlar det om att förbättra arbetsmiljöerna för att attrahera medarbetare. Vad beträffar energiområdet efterfrågar kunderna många gånger produkter och lösningar som gör att de kan minska användningen av fossila bränslen och produkter och på så sätt minska sitt CO2 -avtryck.
Lifco har en uppförandekod som utgör det gemensamma ramverket både internt i koncernen och i relationen med leverantörer, återförsäljare och andra partners. Uppförandekoden sätter en minsta gemensam nivå för hur Lifcos medarbetare och partners ska agera i byggandet av ett hållbart samhälle.
Lifco har också implementerat hållbarhetsperspektivet i sin förvärvsprocess och förvärvar endast bolag som bedriver en hållbar verksamhet. I samband med förvärv genomför Lifco en hållbarhets-due diligence där ledningen hos förvärvskandidaten svarar på frågor angående mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö och antikorruption. Lifco förvärvar inte bolag som bedöms bryta mot FN:s Global Compacts principer för mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö och antikorruption. Lifco förvärvar inte heller bolag som tillverkar eller säljer vapen, tobak, fossila bränslen eller uranium.
Styrning inom hållbarhetsområdet
Koncernledningen har fastställt fyra policyer inom hållbarhetsområdet som reglerar hur bolaget liksom dess dotterbolag och medarbetare ska uppträda och agera med målet att bygga ett hållbart samhälle. Grunden för styrningen av Lifco är FN:s deklaration om mänskliga rättigheter, ILO:s deklaration om grundläggande principer och rättigheter i arbetslivet samt OECD:s principer och normer för hur multinationella företag ska bedriva ett ansvarsfullt företagande.
I december 2016 beslöt styrelsen att ansluta Lifco till FN:s hållbarhetsinitiativ Global Compact. Genom medlemskapet förbinder sig Lifco att aktivt arbeta med Global Compacts tio principer för hållbar utveckling inom de fyra områdena mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö och antikorruption. Årsredovisningen utgör Lifcos Communication on Progress-rapport enligt UNGC:s ramverk.
Policyerna revideras vid behov och efterlevnaden av policyerna följs upp i internkontroller och av bolagets externa revisorer. Brister i efterlevnaden eller risk för brott mot efterlevnaden resulterar i omedelbara åtgärder från ledningen och allvarligare fall rapporteras till styrelsen.
Alla nyanställda medarbetare inom Lifco-koncernen ska informeras om uppförandekoden inom en månad efter den första arbetsdagen. Uppförandekoden omfattar även leverantörer. Koncernledningen följer kvartalsvis upp: om det finns avvikelser från uppförandekoden, att samtliga nyanställda och anställda i nyförvärvade bolag informerats om uppförandekoden och visselblåsarfunktionen samt att viktigare leverantörer informerats om uppförandekoden och visselblåsarfunktionen. Fokus under 2020 har varit på att utveckla det koncernövergripande hållbarhetsarbetet med insamlandet av nya data som rör klimatpåverkan och sjukfrånvaro.
Visselblåsarfunktionen implementerades under 2019 och hanteras av en oberoende extern part. Uppgiftslämnarna är anonyma och kommunikationen sker krypterat. Under 2020 har två fall rapporterats in vilka utretts och avslutats.
100% 100% av de anställda har tillgång till anonym visselblåsarfunktion som hanteras av extern part
av de anställda är informerade om uppförandekoden
Våra policyer inom hållbarhetsområdet
| Hållbarhets område |
Miljö | Klimatpåverkan | Sociala, arbets och mänskliga rättigheter |
Antikorruption |
|---|---|---|---|---|
| Policyer | Miljöpolicy | Miljöpolicy | Uppförandekod Investerings- och inköpspolicy HR-policy |
Uppförandekod Investerings- och inköpspolicy |
| Huvudämnen | - Lifco ska alltid sträva efter att minska den negativa miljöpåverkan. |
- Energikonsumtionen associerad med Lifcos produkter ska minska. - Lifco ska proaktivt söka miljövänliga alternativ vid inköp av produkter och tjänster. |
- Alla leverantörer och underleverantörer omfattas av uppförandekoden. |
- Gåvor, personliga förmåner och liknande får bara erbjudas utomstående om de är av |
| - Vatten- och energikonsum tionen associerad med Lifcos |
- Lifcos arbetsplatser ska vara säkra och sunda. |
ringa värde och förenliga med rådande praxis. |
||
| produkter ska minska. | - Riskerna för skador och incidenter | - Ingen anställd får ta emot gåvor eller förmåner som |
||
| - Användningen av skadliga ämnen ska minska. - Avfall ska hanteras säkert och effektivt. - Lifco ska proaktivt söka miljövänliga alternativ vid inköp av produkter och tjänster. - Lifco ska leverera produkter |
ska minimeras. - Ingen form av diskriminering accepteras. |
kan antas påverka deras affärsmässiga beslut. |
||
| - Lifco lämnar inga bidrag till politiska partier. |
||||
| - Trakasserier accepteras inte. | ||||
| - Löner och ersättningar ska minst möta miniminivåerna för branschen. |
- Anonym visselblåsarfunktion som hanteras av oberoende extern part. |
|||
| - Föreningsfrihet. | ||||
| och tjänster av genomgående högt värde, kvalitet och |
- Barnarbete är förbjudet. | |||
| pålitlighet. Produktsäkerhet är av högsta betydelse. |
- Anonym visselblåsarfunktion som hanteras av oberoende extern part. |
|||
Miljöledningssystem
En viktig del i koncernens ständiga förbättringsarbete är användandet av ledningssystem. Under 2020 var 48 av dotterbolagen certifierade enligt olika ledningssystem. Se sidan 93 för en fullständig lista över certifieringar. Dotterbolag som hanterar kemikalier genomför återkommande riskbedömningar och utbildar medarbetarna i kemikaliehantering.
Bidra till minskad miljö- och klimatpåverkan
Lifco strävar efter att bidra till minskad miljö- och klimatpåverkan. Många av Lifcos produkter har en positiv effekt på såväl miljön som klimatet genom att de bidrar till minskade CO2 utsläpp och minskad användning av fossila bränslen och produkter hos kunderna. Internt pågår ett kontinuerligt arbete hos många av dotterbolagen med att hitta områden där bland annat energi- och vattenkonsumtionen kan minska och mer miljövänliga alternativ ersätta befintliga insatsvaror.
Hållbarhetsstyrningen inom Lifco
Lifcos största påverkan inom hållbarhetsområdet, och därmed möjligheter och risker, sker i dotterbolagens verksamheter.
FN Global Compact
FN:s deklaration om mänskliga rättigheter, ILO:s deklaration om grundläggande principer och rättigheter i arbetslivet, OECD:s principer och normer för hur multinationella företag ska bedriva ett ansvarsfullt företagande
Koncernövergripande policyer, uppföljning
Ansvariga: Styrelse och koncernledning
Verksamhetsspecifika riktlinjer, implementering och uppföljning av uppförandekoden hos leverantörer
Ansvariga: Dotterbolagschefer
Motiverade medarbetare och goda sociala förhållanden
Motiverade medarbetare är en förutsättning för att bygga ett hållbart, lönsamt företagande. Lifcos affärsmodell bygger på decentralisering och självständiga lokala beslut. Det är faktorer som bidragit till koncernens framgång med att utveckla bolag eftersom det i sin tur ger motiverade medarbetare.
Lifco tror också på ett värderingsbaserat ledarskap och koncernens värderingar genomsyrar hela verksamheten. Värderingarna är: respekt för andra, öppenhet och saklighet.
För att skapa motivation bland medarbetarna är det en grundläggande förutsättning att bolaget kan erbjuda trygga och tilltalande arbetsplatser både vad gäller den psykosociala och fysiska arbetsmiljön. Lifco lägger därför stor vikt vid att skapa arbetsplatser som erbjuder en god psykosocial och fysisk miljö. Koncernen investerar också i kompetensutveckling för att utveckla och behålla medarbetare.
Flera av Lifcos produkter har en stor betydelse för att förbättra arbetsmiljön hos kunderna och skapa sundare arbetsförhållanden.
Lifco har dotterbolag som verkar på marknader där det finns ökad risk för brott mot uppförandekoden. För att minimera risken för avvikelser mot uppförandekoden hos dessa leverantörer och deras underleverantörer genomför respektive dotterbolag särskilda granskningar och kontroller.
Respekt för mänskliga rättigheter
Lifco accepterar ingen form av diskriminering eller trakasserier. Ingen får diskrimineras eller trakasseras på grund av etnicitet, religion, ålder, nationellt ursprung, kön, sexuell läggning, politisk övertygelse, medlemskap i fackförening, civilstånd eller funktionsnedsättning. Alla medarbetare har rätt till föreningsfrihet och fackligt anslutna har rätt att förhandla kollektivt. Tvångsarbete och/eller barnarbete är förbjudet.
Lifco har dotterbolag vars leverantörer verkar på marknader där det finns ökad risk för brott mot mänskliga rättigheter. Vissa dotterbolag genomför därför särskilda granskningar och uppföljningar för att minimera riskerna.
Arbete mot korruption
Lifco har nolltolerans mot mutor i såväl den egna organisationen som hos leverantörer. Samtliga anställda har informerats om detta och inom koncernen pågår ett arbete med att medvetandegöra leverantörer om Lifcos policy. Lifco har identifierat risken för mutbrott eller försök till mutor som högre i vissa länder där särskilda insatser görs för att minimera riskerna. Eventuella överträdelser eller erbjudande om mutor ska omedelbart rapporteras till ledningen som vidtar åtgärder.
Under 2019 implementerades en anonym visselblåsarfunktion som också omfattar leverantörer.
Vi bidrar till FN:s globala mål
Lifco bidrar på olika sätt till de globala målen för hållbar utveckling som antogs i september 2015 av FN:s generalförsamling. Här presenterar vi de mål där Lifco bidrar mest.

Mål 3 Hälsa och välbefinnande
Investeringar i hälsa genom förebyggande insatser och modern, effektiv vård för alla gynnar samhällets utveckling i stort och skapar förutsättningar för
människors grundläggande rättigheter till välbefinnande. Lifcos dentalverksamhet bidrar till en modern och effektiv tandvård där god tandhälsa bidrar till människors välbefinnande.

Mål 7 Hållbar energi för alla
FN:s mål är att till 2030 väsentligen öka andelen förnybar energi i den globala energimixen. I Lifcokoncernen finns företag som helt gått över till eller
väsentligen ökat andelen förnybar energi. Som exempel på åtgärder kan nämnas installation av solpaneler och aktivt val av grön energi.

Mål 8 Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt
Lifco fordrar av sina dotterföretag att de är trygga och tilltalande arbetsplatser både vad gäller den
psykosociala och fysiska arbetsmiljön. I koncernen finns också företag vars affärsidé är att erbjuda produkter som främjar kundernas arbetsmiljö och minskar risken för arbetsskador.

Mål 9 Hållbar industri, innovationer och infrastruktur
Lifco har implementerat hållbarhetsperspektivet i sin förvärvsprocess och förvärvar endast bolag
som bedriver en hållbar verksamhet. Vid utvärderingen av förvärvsobjekt är hållbarhet en parameter och Lifco förvärvar inte bolag som bedöms bryta mot FN:s Global Compacts principer.

Mål 12 Hållbar konsumtion och produktion
I Lifco-koncernen pågår arbete med att ställa om till en mer hållbar konsumtion och produktion av varor genom till exempel att återvinna mer och
minska förbrukningen av fossila bränslen. Det finns också bolag som erbjuder produkter vilka bidrar till att minska kundernas förbrukning av fossila bränslen och öka deras möjligheter till återvinning.

Mål 13 Bekämpa klimatförändringarna
I Lifco-koncernen pågår såväl innovationsarbete som utbildningsinsatser för att bidra till en mer
hållbar energiförbrukning liksom konsumtion och produktion. Innovationsarbetet omfattar produkter, processer och insatsvaror. Utbildningsinsatserna riktar sig både till den interna organisationen och till leverantörer och kunder.

Mål 16 Fredliga och inkluderande samhällen
Lifco bidrar till fredliga och inkluderande samhällen genom nolltolerans mot mutor och arbete mot korruption både i den egna organisationen och hos leverantörer. Koncernens uppförandekod omfattar alla anställda och leverantörer. Alla anställda ska vara informerade om uppförandekoden och känna till sina rättigheter och skyldigheter.
Klimatförändringarna i fokus 2020
Under 2020 har många av Lifco-koncernens bolag tagit initiativ som syftar till att bekämpa klimatförändringarna, minska beroendet av fossila material och bränslen samt att bidra till hållbar konsumtion och produktion. Här presenteras några av initiativen.
Kinshofer går över till biobaserad plast
Kinshofer, världsledande aktör inom marknaden för verktyg till kranar, har under 2020 påbörjat arbetet med att helt gå över till biobaserad plast som förpackningsmaterial. Bolaget har samarbetat med den tyska kemikoncernen BASF för att hitta alternativ till råoljebaserad plast. Under 2020 har Kinshofer lyckats ersätta cirka 90 % av det fossilbaserade förpackningsmaterialet med biobaserade alternativ.
"Vi ser klimatförändringar och global uppvärmning samtidigt som våra hav och sjöar fylls med plast. I ljuset av den utvecklingen var det ett enkelt beslut för oss att gå över till biobaserade förpackningsmaterial eftersom miljön berör oss alla", säger Thomas Friedrich, VD för Kinshofer.
Kinshofer uppmuntrar kunder och leverantörer att ta del av deras erfarenheter med att gå över till biobaserad plast. Kinshofer har också initierat ett nätverk med andra företag för att dela erfarenheter kring åtgärder för att skydda miljön.
Kinshofer grundades 1971 i Holzkirchen i Tyskland av Alfred Kinshofer. Bolaget var först i världen med att introducera 360-graders rotatorer och förvärvades av Lifco 2007.
TMC minskar fartygs dieselförbrukning
TMC är den världsledande leverantören av marina kompressorer. Bolaget har under 2020 lanserat en serie kompressorer som betydligt minskar dieselförbrukningen och CO2-utsläppen från fartyg.
TMC-kompressorerna levererar tryckluft genom särskilda luftbubbeldispensrar i fartygets skrov vilket minskar friktionsmotståndet i skrovet och vid vattenytan. Systemet skapar luftbubblor på olika platser utefter skrovet. Kompressorn säkerställer ett jämnt lager av luftbubblor under fartyget vilket avsevärt minskar dieselförbrukningen.
"Vi har en skyldighet gentemot både våra kunder och världen att göra våra produkter ännu mer energieffektiva och mindre skadliga för miljön. Det nya applikationsområdet för vår kompressorteknik är ett led i vår ambition att jobba mot FN:s globala mål", säger Christian Ness, VD för Nessco Holding.
TMC grundades 1989 och har huvudkontor i Oslo. Bolaget förvärvades av Lifco 2015.
Orsing slutar med fossilbaserad plast i salivsugarna
Under 2020 tog dentalbolaget Orsing beslutet att sluta med fossilbaserad plast i sin största produkt, Hygoformic salivsugar. I mars 2019 lanserade Orsing sina unika biobaserade produkter. Produkterna – salivsugar och salivrör – är tillverkade av sockerrör och är CO2-neutrala.
"Vi vill göra allt vi kan för att ställa om till en mer hållbar tillverkning av dentalprodukter", säger VD Henric Karsk. "Nu när vi har en produkt med samma egenskaper och prestanda som de plastbaserade är det självklart att hjälpa tandläkare att göra ett bra miljöval. Därför valde vi att ta bort den icke miljövänliga produkten ur vårt sortiment."
Orsing bedriver sin verksamhet i Råå utanför Helsingborg och förvärvades av Lifco 2015.
MDH ett koldioxidneutralt företag
År 2018 beslöt sig det tyska dentalbolaget MDH för att ta ansvar för sitt CO2-avtryck. Företagets verksamhet är beroende av omfattande logistik och bland annat skickar MDH varje dag cirka 1 500 paket med expresstransport, företagets servicetekniker använder bilar för att nå kunderna och varje natt skickas paket med flyg mellan Tyskland och Kina. MDH har dessutom en produktionsanläggning i Kina.
MDH började med att anlita en expert som beräknade företagets totala CO2-utsläpp enligt GHG-protokollet. MDH:s totala koldioxidutsläpp uppgick till 4 847 ton. Efter genomgången beslöt sig MDH för att klimatkompensera fullt ut genom ett specifikt certifierat projekt i Sichuanprovinsen i Kina.
På landsbygden i Sichuanprovinsen samlas organiskt avfall i öppna gödselgropar och invånarna använder kol och ved för bland annat matlagning och uppvärmning. Eftersom både förbränning av kol för energiproduktion och öppen lagring av biomassa skapar växthusgaser subventionerar den kinesiska regeringen installationen av biogasanläggningar för hushållsbruk. Inköpspriset och underhållskostnaderna är dock för höga för många låginkomstfamiljer. Därför bidrar MDH med finansiella resurser från försäljningen av utsläppscertifikat vilket möjliggör installation av biogasanläggningar för låginkomstfamiljer.
Projektet bidrar till flera av FN:s globala mål för hållbar utveckling. Bland annat förbättras hälsosituationen för hushållen när inomhusluften förbättras, mark och vatten skyddas, användningen av bekämpningsmedel minskar samtidigt som fler får tillgång till biogas. Det har också skapats tusentals arbetstillfällen när anläggningarna ska byggas och underhållas. Insatserna beräknas minska CO2-utsläppen med cirka 800 000 ton per år.
Genom aktiviteterna i Sichuan har MDH certifierats som ett CO2-neutralt företag.
Nästa steg för MDH är att minska energiförbrukningen i företagets byggnader och investera i elbilar med målet att betydligt minska sina CO2-utsläpp de närmaste åren.
NYA NYCKELTAL FÖR KLIMATPÅVERKAN OCH MEDARBETARE
Under 2020 har Lifco utvecklat hållbarhetsarbetet med nya data som berör koncernens klimatpåverkan och medarbetare. Lifcos ambition är att ha fortsatt fokus på koncernens klimatpåverkan genom att bland annat utveckla processer kring uppföljning och målsättning.
Lifco strävar efter att bidra till minskad miljö- och klimatpåverkan. Internt pågår ett kontinuerligt arbete hos många av dotterbolagen med att minska klimatpåverkan genom att till exempel öka andelen förnybar energi eller helt gå över till förnybar energi.
Som ett första steg i att minska koncernens klimatpåverkan har utsläpp från egen förbränning av fossila drivmedel, energiinköp, läckage av köldmedium och flygresor beräknats. Den beräknade klimatpåverkan kommer framför allt från energiförbrukning i lokaler och produktionsanläggningar.
Under 2020 har koncernens klimatpåverkan minskat mätt i totalt antal ton CO2-utsläpp samt CO2-utsläpp i relation till antalet anställda och per vinstkrona. Minskningen beror på en kraftig nedgång i antalet flygresor till följd av pandemin. CO2-utsläppen från flygresor minskade med 2 684 ton till 856 (3 540) ton under 2020.
Metod för mätning av klimatpåverkan
Enligt GHG-protokollet delas utsläppen in i scope 1, 2 och 3. Scope 1 avser direkta utsläpp och scope 2–3 avser indirekta utsläpp. I stora drag omfattar scopen följande:
Scope 1 innehåller direkta växthusgasutsläpp som koncernen har direkt kontroll över. Det gäller exempelvis växthusgasutsläpp från fordon och maskiner som Lifco äger eller leasar, förbränning av bensin eller olja i fabriker som koncernen äger.
Scope 2 innehåller indirekta utsläpp från elektricitet, det vill säga förbrukning av el, fjärrvärme och fjärrkyla.
Scope 3 innehåller indirekta växthusgasutsläpp, utöver inköpt energi, som sker utanför verksamhetens gränser. Det omfattar till exempel materialförbrukning, tjänsteresor med flyg, anställdas pendelresor, kunders och leverantörers affärsresor, produktion av utrustning liksom bearbetning, användning och slutbehandling av sålda produkter.
Datainsamlingen omfattar 56 bolag med fler än 25 anställda vilka utgör cirka 80% av Lifco-koncernens samtliga anställda. Insamlade data har använts för att uppskatta klimatpåverkan för hela Lifco-koncernen. För energi tillämpar Lifco market based approach och elektricitetsförbrukningen beräknas baserat på ursprung. Om bolagen inte har kunnat uppge vilken typ av el som använts har vi gjort en försiktig skattning och antagit residualmix som ursprung för dessa.
Vid datainsamlingen har Lifco efterfrågat data som täcker scope 1 och scope 2 samt del av scope 3. Minskningen i scope 3 under 2020 beror huvudsakligen på färre flygresor till följd av pandemin. Lifco bedömer att den verkliga klimatpåverkan inom scope 3 är väsentligt högre än den redovisade.
KLIMATPÅVERKAN
| Ton CO2 | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Flygresor | 3 540 | 856 |
| Företagsbilar | 3 699 | 3 227 |
| Totalt resor | 7 239 | 4 083 |
| Kylning | 144 | 179 |
| Elektricitet | 11 109 | 10 918 |
| Värme | 3 885 | 3 524 |
| Kylmedel | 534 | 461 |
| Totalt fastigheter | 15 672 | 15 082 |
| Total klimatpåverkan | 22 911 | 19 165 |
| Ton CO2 per anställd | 4,36 | 3,49 |
| Kilo CO2 per vinstkrona | 0,0091 | 0,0071 |
Ton CO2 per anställd har beräknats på medelantalet heltidsanställda under året. Med vinstkrona avses EBITA*.
KLIMATPÅVERKAN ENLIGT GHG-PROTOKOLLET
| Ton CO2 | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Scope 1 | 6 328 | 5 624 |
| Scope 2 | 10 849 | 10 946 |
| Scope 3 | 5 734 | 2 595 |
SJUKFRÅNVARO
Motiverade medarbetare är en av hörnstenarna i Lifcos företagande. En förutsättning för motiverade medarbetare är en sund kultur präglad av Lifco-koncernens värderingar liksom goda psykosociala och fysiska arbetsmiljöer.
Ett sätt att följa upp förmågan att motivera medarbetarna och arbetsmiljöernas kvalitet är att mäta sjukfrånvaro. Sjukfrånvaron höll sig på en stabil nivå under 2020 och uppgick till 3,6% (3,2%). Under inledningen av 2020 vidtogs proaktiva åtgärder inom koncernen till följd av pandemin för att minska hälsoriskerna för medarbetarna och säkerställa kontinuitet i verksamheten.
Fartyget Aristos I, Capital Gas Ship Management, är utrustat med TMC:s nya kompressor som minskar dieselförbrukningen.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

Affärsområdet Dental

Verksamheterna inom Dental är ledande leverantörer av förbrukningsvaror, utrustning och teknisk service till tandläkare i Europa och affärsområdet har också verksamhet i USA. Lifco säljer tandteknik till tandläkare i Norden och Tyskland samt utvecklar och säljer journalsystem i Danmark, Sverige och Tyskland. Inom affärsområdet finns även ett antal tillverkande bolag som bland annat producerar infästningsprodukter för tandproteser, desinfektionsvätskor, salivsugar, bettregistrerings-, avtrycksoch bindningsmaterial samt annat förbrukningsmaterial som säljs till tandläkare via distributörer runt om i världen.
Stabil, icke-cyklisk marknad
Tandvård är en betydande marknad och uppgår på Lifcos huvudmarknader till cirka 0,5 procent av BNP. Den europeiska marknaden för tandvård är stabil och relativt icke-cyklisk samtidigt som tillväxten historiskt sett varit svag.
En tandläkarklinik är i behov av ett stort antal produkter, allt från förbrukningsvaror som servetter och handskar till avancerad teknisk utrustning som röntgenapparater och behandlingsstolar. Lifco fyller en viktig funktion på marknaden genom att knyta ihop den fragmenterade tandläkarmarknaden med ett stort antal leverantörer.
Marknaden för tandvårdsprodukter kan delas upp i förbrukningsvaror, utrustning och teknisk service samt tandteknik. Förbrukningsvaror utgör knappt 70 procent av den totala försäljningen. Efterfrågan på förbrukningsvaror är icke-cyklisk och karaktäriseras av frekventa men små beställningar vilket ställer höga krav på leveranssäkerhet och ett brett produktsortiment. Efterfrågan på utrustning är relativt stabil och beror framför allt på åldern på den installerade utrustningen, längden på utbytescykeln samt antalet nya tandläkarkliniker.
Gemensamma lager
Även om Lifcos dotterbolag till största delen fungerar oberoende av varandra så samarbetar de till viss del vad gäller inköp av varor. Det finns tre koncerngemensamma lager för förbrukningsvaror. Lagren ligger i Enköping, utanför Århus i Danmark och i Büdingen i Tyskland. Lagret i Enköping erbjuder cirka 44 000 artiklar, det danska lagret har cirka 18 000 artiklar och lagret i Tyskland rymmer cirka 58 000 artiklar. Totalt erbjuder Lifco produkter från ungefär 500 leverantörer. En del av sortimentet utgörs av egna varumärken. Dessa varumärken inriktar sig framför allt på de mindre komplicerade produkterna. Egna varumärken utgör 10–15 procent av dotterbolagens försäljning. Lifco arbetar aktivt med att öka andelen egna varumärken.
Inom tandteknik är Lifco framför allt verksamt i Tyskland men även i Norden. Lifco tillhandahåller de flesta produkter, däribland kronor och bryggor som tillverkas i Kina, Filippinerna och Turkiet. På så sätt får Lifco kostnadsfördelar jämfört med lokala dentallaboratorium. Lifco tillverkar också tandprotetik i sin anläggning i Kina.
Onlineförsäljning
Distributionsförsäljningen av förbrukningsvaror sker huvudsakligen genom tre kanaler: dotterbolagens säljkårer, katalogförsäljning och online. Mellan 50–90 procent av försäljningen sker online beroende på marknad och dotterbolag. Resterande beställningar sker huvudsakligen via telefon.

Förvärv 2020
Under 2020 har tio förvärv inom Dental annonserats av vilka åtta konsoliderades 2020. Tillsammans omsatte de annonserade förvärven cirka 710 MSEK vid förvärvstillfället och hade omkring 186 anställda. De konsoliderade verksamheterna är: tyska Consys som utvecklar, säljer och underhåller journalsystem till tandläkare i Tyskland, kroatiska Dental Grupa som är en ledande distributör av utrustning och förbrukningsvaror till tandläkare i Kroatien, danska Rönvig Dental Manufacturing som är en nischad tillverkare av dentalprodukter, brittiska Swallow som är en nischad distributör av dentala förbrukningsmaterial, huvudsakligen på den brittiska marknaden, samt svenska Sendoline som är en nischad tillverkare av dentalprodukter. Därtill konsoliderades en produktportfölj av dentalprodukter som förvärvades av det USA-baserade företaget ContacEZ, svenska TrollDentals produktportfölj samt Workplace Safety-divisionen av KiiltoClean A/S. Workplace Safety-divisionen är en ledande nischtillverkare av ögonskölj, plåster och första hjälpen-stationer vilka säljs under varumärket Plum. Under 2020 annonserades förvärven av de tyska bolagen Kaniedenta och Rissmann Dental vilka konsolideras från och med januari 2021. Kaniedenta producerar och säljer dentala förbrukningsmaterial primärt på den tyska marknaden och Rissmann Dental är ett tandtekniskt laboratorium.
Resultat 2020
Dentals omsättning minskade med 2,3% till 4 290 (4 393) MSEK och EBITA* ökade med 2,7% till 898 (874) MSEK. EBITA-marginalen* förbättrades med 1,0 procentenhet till 20,9% (19,9%).
Under senare år har Dental via förvärv och organisk tillväxt ökat resultatet inom tillverkning, tandteknik och mjukvara snabbare än inom distribution vilket bidragit positivt till marginalutvecklingen inom affärsområdet.
Dentalmarknaden är generellt sett stabil. Resultaten för enskilda bolag inom Lifcos dentalverksamhet kan inom ett specifikt kvartal påverkas av stora förändringar i valutakurser, kalendereffekter (exempelvis påsk), vunna eller förlorade förbrukningsupphandlingar till offentliga kunder eller större privata kunder samt fluktuationer i utleveranser av utrustning. Dentalmarknaden påverkades under andra kvartalet 2020 negativt i betydande omfattning av pandemin. Effekterna skilde sig mellan olika marknader men i alla länder minskade efterfrågan betydligt. I juni återhämtade sig samtliga europeiska dentalmarknader och i fjärde kvartalet var dessa marknader fortsatt på mer normala nivåer. Under 2020 har lönsamheten påverkats positivt till följd av lägre försäljnings- och marknadsföringsaktiviteter på grund av pandemin.
Finansiellt resultat
| MSEK | 2020 | Förändring | 2019 | Förändring | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 290 | -2,3% | 4 393 | 5,0% | 4 185 |
| EBITA* | 898 | 2,7% | 874 | 9,0% | 802 |
| EBITA-marginal* | 20,9% | 1,0 | 19,9% | 0,7 | 19,2% |

Nettoomsättning per geografisk MARKNAD

Affärsområdet Demolition & Tools

Affärsområdet Demolition & Tools är verksamt inom utveckling, tillverkning samt försäljning av utrustning till bygg- och rivningsindustrin. Lifco är den världsledande aktören inom marknaderna för demoleringsrobotar och verktyg till kranar. Bolaget är också en av de ledande aktörerna i världen när det gäller verktyg för grävmaskiner.
Verksamheterna delas upp i två divisioner: Demoleringsrobotar samt Verktyg till kranar och grävmaskiner. Divisionen Demoleringsrobotar svarar för 35 procent av affärsområdets nettoomsättning och divisionen Verktyg till kranar och grävmaskiner för 65 procent.
Demoleringsrobotar
De fjärrstyrda demoleringsrobotarna säljs under varumärket Brokk. Maskinerna är lätta att flytta och kan tas i bruk utan tidsödande förberedelser. De klarar också varma och påfrestande miljöer. Armarna har långa räckvidder och det finns många verktyg som maskinerna kan förses med vilket ger flexibilitet och användbarhet. Brokks maskiner säljs till ett stort antal länder globalt och används inom många olika applikationsområden. Förutom vid rivningsarbeten används Brokks maskiner exempelvis också vid renovering av cementugnar och demolering av infordringar. Eftersom maskinerna kan fjärrstyras är de lämpliga för arbeten i riskfyllda miljöer som till exempel kärnkraftverk och vid hantering av kontaminerat material.
Den huvudsakliga marknaden är den globala bygg- och rivningsindustrin. Försäljningen följer utvecklingen för den globala marknaden för anläggningsmaskiner. Demoleringsrobotarna säljs direkt till slutkund eller till utvalda distributörer och agenter. Montering av produkterna sker i Sverige medan komponenttillverkningen sker hos kontraktstillverkare.
I divisionen demoleringsrobotar ingår också Aquajet Systems som tillverkar vattenbilningsrobotar och Ahlbergs Cameras som tillverkar kameror för radioaktiva miljöer samt Darda. Darda tillverkar verktyg som ofta används på Brokks rivningsmaskiner, som till exempel betongsaxar, bergspräckare och stålsaxar.
Verktyg till grävmaskiner och kranar
Verktygen till grävmaskiner och kranar säljs under varumärkena Auger Torque, Demarec, Doherty, Hammer, Hultdins, Indexator, Kinshofer, RF-System och Solesbee´s. De olika verktygen gör det möjligt att använda samma grävmaskin eller kran till olika uppgifter. Exempel på användningsområden är bygg- och markarbeten, snöröjning, rivningsarbeten, rör- och kabelläggning, skogsarbeten, skrothantering och järnvägsarbeten.
Försäljningen av verktyg till grävmaskiner och kranar följer i stort den globala maskinförsäljningen. Eftersom ett köp av Lifcos verktyg är en mindre investering för kunden


Kartan visar länder med anställda inom affärsområdet Demolition & Tools.
jämfört med att köpa en ny maskin så är marknaden mindre cyklisk än för anläggningsmaskiner. Verktyg för kranar säljs direkt till krantillverkare medan verktyg till grävmaskiner huvudsakligen säljs genom återförsäljare. Produkterna säljs under Lifcos varumärken eller under krantillverkarnas respektive grävmaskintillverkarnas egna varumärken.
Resultat 2020
Omsättningen minskade under året med 10,4% till 3 234 (3 610) MSEK och EBITA* minskade med 10,0% till 750 (834) MSEK med en EBITA-marginal* på 23,2% (23,1%). Den minskade omsättningen och resultatet beror på ett svagare marknadsläge under årets första nio månader. I fjärde kvartalet förbättrades marknadsläget något jämfört med andra och tredje kvartalet. Under året påverkades lönsamheten positivt till följd av lägre försäljnings- och marknadsföringsaktiviteter på grund av pandemin. Under 2020 var Kina starkt, medan USA hade en svagare utveckling.
Finansiella resultat
| MSEK | 2020 | Förändring | 2019 | Förändring | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 234 | -10,4% | 3 610 | 28,0% | 2 820 |
| EBITA* | 750 | -10,0% | 834 | 15,2% | 724 |
| EBITA-marginal* | 23,2% | 0,1 | 23,1% | -2,6 | 25,7% |
Nettoomsättning per geografisk marknad

Affärsområdet Systems Solutions

Affärsområdet Systems Solutions omfattar bolag som erbjuder systemlösningar. Systems Solutions har fem divisioner: Byggmaterial, Kontraktstillverkning, Miljöteknik, Service och Distribution samt Skog. Divisionerna är ledande på sina geografiska marknader. Under året konsoliderades ett förvärv inom Kontraktstillverkning och ett inom Service och Distribution.
Byggmaterial
Inom division Byggmaterial finns Proline-gruppen som verkar på flera europeiska marknader och renoverar rör genom relining. I divisionen ingår också svenska Pro Optix och norska Fiberworks som erbjuder fiberoptiska transceivers, fiberkablage och kommunikationsutrustning för den europeiska fibernätsmarknaden. Även norska Cenika, leverantör av elektrisk utrustning inom lågspänningsområdet samt norska Nordesign som levererar LED-belysning ingår i divisionen. I Norge finns också Elit som bedriver partihandel med maskiner och utrustning för elinstallationer och Hydal som tillverkar aluminiumkabinett. Dessutom ingår Blinken som säljer bland annat mätinstrument till lantmätare och byggindustrin i Norge och Sverige.
Byggmaterial tappade något i omsättning under 2020 medan lönsamheten ökade eftersom marknadsföringsaktiviteter inte kunde genomföras i normal utsträckning på grund av pandemin.
Kontraktstillverkning
Under namnen Leab, Texor och Zetterströms Rostfria erbjuder Lifco kontraktstillverkning av produkter som används inom en stor mängd industrier, bland annat verkstadsindustrin och medicinteknik. Bolagen fokuserar på tillverkning av produkter där kraven på kvalitet och leveransservice är höga och där tillverkningen är en viktig del i produktens värdekedja. Bland kunderna finns bland annat världsledande tillverkare av utrustning till läkemedelsindustrin och tillverkare av järnvägsutrustning. I divisionen ingår också norska Auto-Maskin som tillverkar Diesel Control Units för miljövänliga marinapplikationer liksom system för reservkraft i krävande miljöer som telekom, flygplatser, sjukhus och försvaret.
Under 2020 förvärvades italienska Tastitalia som är en nischad tillverkare av kundanpassade touch-paneler, displayer och knappsatser.
Kontraktstillverkning hade en god utveckling omsättnings- och lönsamhetsmässigt under 2020.
Miljöteknik
Under namnen Eldan Recycling, Rapid Granulator, Redoma Recycling och TMC/Nessco tillverkar och säljer Lifco maskiner som förbättrar miljön såsom återvinningsmaskiner för däck, kablar, kylskåp, aluminiumprodukter och plast samt energieffektiva kompressorer. I divisionen ingår även Silvent som är en ledande tillverkare av blåsmunstycken och blåspistoler för industriella applikationer. I divisionen ingår också Ergopack, en ledande tillverkare av ergonomiska och mobila pallbandningsverktyg, och Rustibus Worldwide, en ledande leverantör av ytbehandlings- och säkerhetsutrustning för fartyg.
Miljöteknik minskade omsättningen och resultatet under 2020. De bolag som säljer indirekta produkter vilka inte ingår i en värdekedja påverkades negativt av pandemin.
Service och Distribution
Under namnet Modul-System gör Lifco inredningsmoduler till skåpbilar och lätta lastbilar för förvaring av bland annat verktyg. Inredningsmodulerna tillverkas i specialstål som kombinerar hållbarhet med låg vikt. Lösningarna passar i princip alla lätta lastbilar som tillverkas i Europa. De största kunderna finns framför allt inom energi- och byggsektorerna samt distribution.

Kartan visar länder med anställda inom affärsområdet Systems Solutions.
I divisionen ingår också Brian James Trailers, en nischad tillverkare av bilsläp som bland annat gör öppna och överbyggda biltransportsläp. Den ledande leverantören av utställnings- och exponeringsmaterial UK POS ingår också i divisionen.
Under 2020 förvärvades italienska Cramaro Tarpaulin Systems som är en nischad tillverkare av system för att täcka lastbils- och jordbrukstransporter.
Service och Distribution hade en god omsättnings- och lönsamhetsutveckling under 2020 till följd av förvärv samt positiv påverkan av pandemin inom flera verksamheter.
Skog
Lifco erbjuder utrustning till sågverk under namnen Heinola och Hekotek. Bolagen är verksamma i Baltikum, Finland, Ryssland, Norge och Sverige. Tillsammans erbjuder bolagen en stor del av den utrustning ett sågverk behöver såsom timmerhanterings-, virkeshanteringsoch torkningsutrustning samt såglinjer. Utbudet omfattar också utrustning för pelletsverk. Försäljningen sker ofta i projektform och tar normalt flera år från inledande diskussion till första leverans. I verksamheten ingår även service och reservdelar men merparten av försäljningen utgörs av ny utrustning. I divisionen ingår också Haglöf Sweden som är en världsledande leverantör av instrument för professionella fältmätare i skogen samt svenska Wexman som tillverkar arbetskläder för professionellt bruk.
Skog minskade omsättningen under 2020 men ökade lönsamheten. Jämförelsen med föregående år påverkas av att divisionen 2019 gjorde reserveringar för omstruktureringar till följd av minskad försäljning samt problemprojekt.
Resultat 2020
Systems Solutions ökade omsättningen med 7,1% till 6 258 (5 842) MSEK till följd av förvärv. Som helhet var Systems Solutions relativt opåverkat av pandemin. Inom affärsområdet såg vissa verksamheter en positiv påverkan av pandemin medan andra hade en negativ effekt beroende på var i värdekedjan bolagen verkar och inom vilka segment kunderna befinner sig. EBITA* ökade med 28,3% till 1 166 (909) MSEK och EBITA-marginalen* förbättrades med 3,0 procentenheter till 18,6% (15,6%). Lönsamhetsförbättringen berodde på förvärv och att försäljnings-och marknadsföringsaktiviteter var på en onormalt låg nivå till följd av pandemin.
Finansiella resultat
| MSEK | 2020 | Förändring | 2019 | Förändring | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 258 | 7,1% | 5 842 | 18,0% | 4 951 |
| EBITA* | 1 166 | 28,3% | 909 | 20,2% | 756 |
| EBITA-marginal* | 18,6% | 3,0 | 15,6% | 0,3 | 15,3% |

Nettoomsättning per geografisk marknad



25 LIFCO ÅRSREDOVISNING 2020
XXXXXXX
LIFCO-AKTIEN
Lifcos B-aktie har varit noterad på Nasdaq Stockholms huvudlista sedan den 21 november 2014. Aktien ingår i Nasdaq OMX Nordic Large Cap index. Den 31 december 2020 uppgick antalet aktieägare till 14 063 vilket är en ökning med 3 068 under 2020. Andelen utlandsägda aktier uppgick till 16,6% vid årsskiftet. Bolaget handlas under kortnamnet LIFCO B.
Kursutveckling och likviditet
Vid utgången av året var Lifcos börskurs 789,00 SEK vilket ger ett börsvärde på 71,675 miljarder SEK. Lifcos B-aktie steg med 37,94% under 2020. Nasdaq Stockholm mätt med indexet OMXS PI ökade under 2020 med 12,86%.
Under året noterades den högsta betalkursen den 29 december på 793,50 SEK och den lägsta betalkursen den 23 mars på 310,00 SEK.
Introduktionskursen för Lifco var 93 SEK. Sedan noteringen fram till utgången av 2020 har aktien stigit med 748,39%. Nasdaq Stockholm mätt med indexet OMXS PI har under samma period ökat med 67,63%.
Under 2020 omsattes 65 903 359 (51 973 037) aktier med ett dagligt genomsnitt på 261 521 (207 892) aktier. 50,9% (52,0%) av aktierna omsattes på Nasdaq Stockholm.
Aktiekapital
Aktiekapitalet i Lifco uppgick vid utgången av 2020 till 18 168 652 SEK fördelat på 90 843 260 aktier. Samtliga aktier har lika rätt till utdelning. En A-aktie har tio röster och en B-aktie en röst. Antalet A-aktier uppgår till 6 075 970 och antalet B-aktier till 84 767 290.
Utdelningspolicy
Lifcos styrelse har antagit en utdelningspolicy som innebär att utdelningen ska baseras på bolagets resultatutveckling med beaktande av framtida utvecklingsmöjligheter och den finansiella ställningen. Den långsiktiga målsättningen är att utdelningen ska ha en jämn utveckling och uppgå till 30–50 procent av resultatet efter skatt.
Aktieägarinformation
Finansiell information om Lifco finns på bolagets webbplats. Frågor kan även ställas direkt till Lifco. Det går bra att beställa årsredovisningar, delårsrapporter och annan information från Lifcos huvudkontor, från webbplatsen, via e-post eller på telefon.
Webbplats: www.lifco.se E-post: [email protected] Telefon: 072 717 59 05
Aktieägarvärde
Lifco-koncernens ledning arbetar fortlöpande med att utveckla och förbättra den finansiella informationen kring Lifco för att ge såväl nuvarande som framtida ägare goda förutsättningar för att värdera bolaget på ett så rättvisande sätt som möjligt. I detta ingår bland annat att medverka vid möten med analytiker, investerare och media.
Analytiker som följer Lifco
Eric Cassel, ABG Sundal Collier Robert Redin, Carnegie Herman Eriksson, Handelsbanken Douglas Lindahl, Kepler Cheuvreux Carl Ragnerstam, Nordea Dan Johansson, SEB
Lifcos börshistorik
Lifco delades ut till aktieägarna i Getinge Industrier och noterades på Stockholmsbörsen 1998. År 2000 förvärvade Carl Bennet AB Lifco genom ett publikt bud och Lifco avnoterades. Året därpå renodlades verksamheten. Lifco fick sin nuvarande form 2006 genom förvärvet av systerbolaget Sorb Industri som hade köpts ut från börsen av Carl Bennet AB 1999. Lifco noterades igen på Nasdaq Stockholms huvudlista 2014.
| Aktiekapitalets fördelning | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Serie A | Serie B | Summa | ||||
| Aktier, st | 6 075 970 | 84 767 290 | 90 843 260 | |||
| Röster, st | 60 759 700 | 84 767 290 | 145 526 990 | |||
| Kapital, % | 7 | 93 | 100 | |||
| Röster, % | 42 | 58 | 100 |
| De tio största länderna 31 december 2020 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Antal aktier Kapital, % Röster, % | Antal ägare |
Andel av kända ägare, % |
|||
| Sverige | 75 757 608 | 83,4 | 89,7 | 13 481 | 95,9 |
| USA | 6 991 450 | 7,7 | 4,8 | 54 | 0,4 |
| Norge | 2 400 152 | 2,6 | 1,6 | 62 | 0,4 |
| Tyskland | 1 022 797 | 1,1 | 0,7 | 22 | 0,2 |
| Danmark | 672 266 | 0,7 | 0,5 | 228 | 1,6 |
| Kanada | 451 604 | 0,5 | 0,3 | 9 | 0,1 |
| Finland | 210 328 | 0,2 | 0,1 | 43 | 0,3 |
| Luxemburg | 169 842 | 0,2 | 0,1 | 8 | 0,1 |
| Schweiz | 153 166 | 0,2 | 0,1 | 20 | 0,1 |
| Storbritannien | 142 993 | 0,2 | 0,1 | 27 | 0,2 |
| Övriga | 277 567 | 0,3 | 0,2 | 109 | 0,8 |
| Anonymt ägande |
2 593 487 | 2,9 | 1,8 | - | - |
| Totalt | 90 843 260 | 100,0 | 100,0 | 14 063 | 100,0 |
Källa: Modular Finance

Kursutveckling Lifco B sedan notering till 31 december 2020
| Lifcos 20 största ägare 31 december 2020 | ||||
|---|---|---|---|---|
| A-aktier | B-aktier | Kapital, % | Röster, % | |
| Carl Bennet AB | 6 075 970 | 39 437 290 | 50,1 | 68,9 |
| Fjärde AP-fonden | 5 731 869 | 6,3 | 3,9 | |
| SEB Fonder & Liv | 3 388 816 | 3,7 | 2,3 | |
| Carnegie Fonder | 2 490 323 | 2,7 | 1,7 | |
| Swedbank Robur Fonder |
2 243 942 | 2,5 | 1,5 | |
| SHB Fonder & Liv | 2 131 883 | 2,3 | 1,5 | |
| Didner & Gerge Fonder | 2 004 844 | 2,2 | 1,4 | |
| Capital Group | 1 563 186 | 1,7 | 1,1 | |
| Spiltan Fonder | 1 490 302 | 1,6 | 1,0 | |
| Odin Fonder | 1 427 688 | 1,6 | 1,0 | |
| AMF Pension & Fonder |
1 378 372 | 1,5 | 0,9 | |
| Vanguard | 1 161 400 | 1,3 | 0,8 | |
| Allianz Global Investors | 935 533 | 1,0 | 0,6 | |
| Norges Bank | 878 625 | 1,0 | 0,6 | |
| Invesco | 851 670 | 0,9 | 0,6 | |
| Livsförsäkringsbolaget Skandia |
826 207 | 0,9 | 0,6 | |
| Avanza Pension | 689 755 | 0,8 | 0,5 | |
| Lundbergsfären | 675 000 | 0,7 | 0,5 | |
| BlackRock | 645 286 | 0,7 | 0,4 | |
| Första AP-fonden | 632 976 | 0,7 | 0,4 | |
| Totalt 20 största ägarna |
6 075 970 | 70 584 967 | 84,4 | 90,3 |
| Övriga | 14 182 323 | 15,6 | 9,7 | |
| Totalt | 6 075 970 | 84 767 290 | 100,0 | 100,0 |
Volym ('000) Lifco B OMXS PI
Källa: Modular Finance och uppgifter från aktieägarna
Tabellen visar de kapitalmässigt största identifierade aktieägarna i ordning efter antal röster. Enskilt större aktieägare kan finnas förvaltarregistrerade och ingå bland övriga aktieägare.
| Ägarstruktur 31 december 2020 | |||
|---|---|---|---|
| Antal | Aktier | Antal aktier | Antal ägare |
| 1 | 500 | 842 733 | 13 257 |
| 501 | 1 000 | 281 789 | 354 |
| 1 001 | 10 000 | 940 747 | 308 |
| 10 001 | 20 000 | 530 514 | 38 |
| 20 001 | 50 000 | 1 422 790 | 42 |
| 50 001 | 100 000 | 1 289 226 | 16 |
| 100 001 | 500 000 | 6 603 341 | 29 |
| 500 001 | 1 000 000 | 5 392 562 | 7 |
| 1 000 001 | 2 000 000 | 5 443 497 | 4 |
| 2 000 001 | 5 000 000 | 14 257 445 | 6 |
| 5 000 001 | 20 000 000 | 5 731 869 | 1 |
| 20 000 001 | 45 513 260 | 1 | |
| Anonymt ägande | 2 593 487 | - | |
| Totalt | 90 843 260 | 14 063 |
Källa: Modular Finance
| Data per aktie | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Resultat per aktie efter skatt | 18,24 | 16,57 | 15,29 |
| Börskurs sista handelsdagen i december |
789,00 | 572,00 | 327,50 |
| Kassaflöde | 31,0 | 21,9 | 16,90 |
| Utdelning (föreslagen för 2020) | 6,00 | 5,25 | 4,60 |
| Utdelningstillväxt, % | 14,3 | 14,1 | 15,0 |
| Direktavkastning, % | 0,8 | 0,9 | 1,4 |
| P/E-tal | 43,3 | 34,5 | 21,4 |
| Andel utdelad vinst, % | 32,9 | 31,7 | 30,1 |
| Eget kapital | 94,8 | 87,1 | 73,6 |
| Antal aktier 31 december, miljoner | 90,8 | 90,8 | 90,8 |
FÖRVÄRVEN
Under 2020 har Lifco annonserat tolv förvärv inom affärsområdena Dental och Systems Solutions. Förvärven har bidragit med kompletterande eller nya produkter och ökad marknadsnärvaro. Den sammanlagda omsättningen för de annonserade förvärven uppgick till cirka 1 100 MSEK. Förvärven har tillsammans haft en positiv påverkan på Lifcos resultat och finansiella ställning under året.
Förvärv i Dental
Inom Dental annonserades tio förvärv:
Tyska Consys som utvecklar, säljer och underhåller journalsystem.
En produktportfölj från USA-baserade företaget ContacEZ.
Majoriteten av kroatiska Dental Grupa som är en ledande distributör av utrustning och förbrukningsvaror till tandläkare i Kroatien.
Majoriteten av tyska Kaniedenta som producerar och säljer dentala förbrukningsmaterial primärt på den tyska marknaden.
Tyska Rissmann Dental som är ett tandtekniskt laboratorium.
Danska Rönvig Dental Manufacturing som är en nischad tillverkare av dentalprodukter.
Svenska Sendoline som är en nischad tillverkare av dentalprodukter.
Majoriteten av brittiska Swallow som en nischad distributör av dentala förbrukningsmaterial huvudsakligen på den brittiska marknaden.
Workplace Safety-divisionen av KiiltoClean A/S som är en ledande nischtillverkare av ögonskölj, plåster och första hjälpen-stationer vilket säljs under varumärket Plum.
Svenska TrollDentals produktportfölj.
Kaniedenta och Rissmann Dental konsolideras från och med januari 2021.
Förvärv i Systems Solutions
Inom Systems Solutions skedde två förvärv:
Majoriteten av italienska Tastitalia som är en nischad tillverkare av kundanpassade touch-paneler, displayer och knappsatser. Verksamheten konsoliderades i division Kontraktstillverkning.
Majoriteten av italienska Cramaro Tarpaulin Systems som är en nischad tillverkare av system för att täcka lastbils- och jordbrukstransporter. Verksamheten konsoliderades i division Service och Distribution.
Tidigare förvärv
Under åren 2006–2020 har Lifco konsoliderat 79 förvärv. En förteckning över samtliga konsoliderade förvärv finns på sidorna 90–92.
Förvärv efter årets utgång
Den 5 januari 2021 annonserades förvärvet av samtliga aktier i brittiska T. Freemantle Ltd. Bolaget är en nischad tillverkare av förpackningsrobotar. T. Freemantle omsatte 2019 cirka 5,0 MGBP. Bolaget är baserat i Scunthorpe, England och har ett 40-tal anställda. Verksamheten kommer att konsolideras i affärsområdet Systems Solutions, division Service och Distribution.
Den 1 februari 2021 annonserades förvärvet av aktiemajoriteten i italienska MultiOne SRL. Bolaget är en ledande tillverkare av minilastare och tillhörande verktyg. MultiOne omsatte 2020 cirka 27 MEUR. Bolaget är baserat i Vicenza, Italien och har 46 anställda. MultiOne kommer att konsolideras i affärsområdet Demolition & Tools, division Verktyg till kranar och grävmaskiner.
Den 3 februari 2021 annonserades förvärvet av samtliga aktier i brittiska Cleveland Cascades Ltd. Bolaget är global ledare inom design och tillverkning av kundanpassade lastningssystem för bulkmaterial. Cleveland Cascades omsatte 2020 cirka 5,1 MGBP. Bolaget är baserat i Stockton-on-Tees, England och har cirka 30 anställda. Verksamheten kommer att konsolideras i affärsområdet Systems Solutions, division Miljöteknik.

Länder i vilka Lifco annonserat förvärv under 2020.

ANNONSERADE FÖRVÄRV 2020
| BOLAG | VERKSAMHET | AFFÄRSOMRÅDE | OMSÄTTNING 2019 | ANTAL ANSTÄLLDA VID FÖRVÄRVET |
KONSOLIDERAS FR O M MÅNAD |
LAND |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Consys | Utvecklar, säljer och underhåller journalsystem |
Dental | 1,9 MEUR | 9 | September | Tyskland |
| ContacEZ produktportfölj |
Dentalprodukter | Dental | 2,2 MUSD | - | December | USA |
| Cramaro Tarpaulin Systems |
Tillverkning av system för att täcka transportfordon |
Systems Solutions | 27 MEUR | 90 | Februari | Italien |
| Dental Grupa | Distributör av dental utrustning och förbrukningsvaror |
Dental | 66 MHRK | 40 | Februari | Kroatien |
| Kaniedenta | Producerar och säljer dentala förbrukningsmaterial |
Dental | 29 MEUR | 35 | Januari 2021 | Tyskland |
| Rissmann Dental | Tandtekniskt laboratorium | Dental | 4,1 MEUR | 50 | Januari 2021 | Tyskland |
| Rönvig Dental Manufacturing |
Tillverkning av dentalprodukter | Dental | 30 MDKK1 | 17 | Januari | Danmark |
| Sendoline | Tillverkning av dentalprodukter | Dental | 38 MSEK | 7 | December | Sverige |
| Swallow | Distributör av dentala förbrukningsmaterial |
Dental | 3,9 MGBP | 18 | December | Storbritannien |
| Tastitalia | Tillverkning av kundanpassade touch paneler, displayer, knappsatser |
Systems Solutions | 12,2 MEUR | 70 | September | Italien |
| TrollDentals produktportfölj |
Dentalprodukter | Dental | 25 MSEK | - | Juni | Sverige |
| Workplace Safety | Tillverkning av ögonskölj, plåster, första hjälpen-stationer |
Dental | 79 MDKK | 10 | Februari | Danmark |
1 Avser omsättning 2018.


XXXXXXX


Risker och riskhantering
Det finns en rad faktorer som påverkar, eller skulle kunna påverka, Lifcos verksamhet, resultat eller finansiella ställning. Lifco har 175 rörelsedrivande bolag i 31 länder och ett stort antal kunder i olika branscher. Lifco har också ett stort antal leverantörer inom olika områden. Denna spridning innebär att de affärsmässiga riskerna begränsas. Här nedan följer en genomgång av identifierade risker och hur de hanteras.
Lifco är beroende av makroekonomiska faktorer såsom konsumtion, företagsinvesteringar, offentliga investeringar, volatiliteten och styrkan på kapitalmarknaden liksom inflationen. Dentalindustrin har historiskt sett emellertid uppvisat en lägre känslighet för konjunkturförsämringar än till exempel bolag inom industrisektorn. Även försäljning till privatpersoner påverkas typiskt sett mindre av det allmänna konjunkturläget. En betydande del av Lifcos försäljning riktar sig dock mot kunder inom industrisektorn. En starkare konjunktur leder till ökade affärsmässiga möjligheter för Lifco.
Enskilda dotterbolag är i viss utsträckning beroende av en eller flera kunder för att kunna upprätthålla sin försäljning. Koncernen som sådan är dock inte beroende av någon enskild kund. Lifcos största kund svarar för mindre än tre procent av koncernens totala omsättning.
Vid företagsförvärv kan Lifco åsamkas kostnader som inte ersätts av säljaren. Vid försäljningar av dotterbolag kan Lifco riskera att ådra sig kostnader och förluster som hänför sig till det sålda bolaget. För att hantera denna risk gör Lifco en grundlig analys av verksamheten vid förvärv. Denna analys inkluderar diskussioner med leverantörer, kunder, andra parter på marknaden och industriexperter. Analysen inkluderar även en detaljerad genomlysning av målbolagets räkenskaper och avtal. Lifco gör även en hållbarhets-due diligence.
Koncernens olika kundavtal är av varierande karaktär vad avser bland annat avtalslängd, garantier, ansvarsbegränsningar och omfattning. Eventuella garantier i kundavtalen kan i vissa fall vara av så kallad on demandkaraktär innebärande att Lifco kan åläggas att betala ett visst belopp till motparten vid faktiskt eller upplevt fel i den levererade produkten. Sådana garantier kan medföra väsentliga negativa konsekvenser för bolagets finansiella ställning och resultat. En del av kundoch leverantörsrelationerna i Lifco är vidare inte formaliserade i skriftliga avtal. Parterna förlitar sig därmed i stor utsträckning på sedvänja mellan parterna, vilken ofta sträcker sig långt tillbaka i tiden. Innehållet i sådana avtal kan vara svårt att klarlägga om parterna skulle ha olika uppfattningar därom, vilket kan leda till försämrade relationer och kostsamma tvister.
Enskilda dotterbolag kan missa att implementera ny teknik eller anpassa sitt produktutbud eller affärsmodell i tid för att ta tillvara fördelarna av ny eller existerande teknik. Orsaken skulle till exempel kunna vara oförmåga att finansiera teknikinvesteringar eller att följa med i teknikutvecklingen. Det är därför viktigt för Lifco att dotterbolagen har ett brett nätverk inom respektive branscher för att säkerställa att de följer med i teknikutvecklingen. Lifco tar alltid finansieringsbeslut baserade på affärsmässiga överväganden.
Lifcos decentraliserade organisationsmodell kan visa sig mindre lämpad för att möta framtida marknadsutmaningar. För att hantera denna risk går Lifcos koncernledning och styrelse varje år igenom strategin där bland annat en analys av Lifcos styrkor och svagheter ingår. I analysen ingår också att pröva om organisationen är anpassad för framtida utmaningar och satsningar.
Lifcos kunder eller konkurrenter kan gå samman och bilda större enheter. Om kunder går samman kan det komma att leda till prispress. Konkurrenter kan då komma att stärka sin marknadsposition på Lifcos bekostnad. Denna risk kan motverkas av nära kundrelationer. Nära kundrelationer är viktiga för Lifco i all verksamhet och Lifco erbjuder även i många fall service vilket ytterligare stärker närheten till kunderna. Starka kundrelationer är också viktiga i prisförhandlingar.
Flertalet av de produkter som säljs inom affärsområdet Dental omfattas av de ersättningssystem som tillämpas av privata försäkringsbolag, myndigheter och betalare av sjukvårdsprodukter och –tjänster. De skulle kunna komma att förändra systemen som gör att ersättningarna minskar. Dental står för 31% av koncernens totala omsättning och ingen enskild marknad svarar för mer än 32% av Dentals omsättning. Koncernens exponering mot en enskild marknad inom dentalområdet är således begränsad.
Lifco är beroende av vissa nyckelpersoner, både i koncernledningen och i dotterbolagen. I förvärvsstrategin ingår att bolagens nyckelpersoner ska vara väl motiverade att driva bolaget även efter förvärvet. För att attrahera och behålla nyckelpersoner tror Lifco på incitamentsprogram kopplade till lönsamhet.
Med valutarisk avses risken för ofördelaktiga valutakursförändringar. Valutarisken delas upp i:
- Transaktionsexponering som uppstår när bolagen inom koncernen genomför transaktioner i andra valutor än den lokala valutan.
- Omräkningsexponering som uppstår när koncernen genom sina dotterbolag har nettoinvesteringar i utländska valutor.
Lifcos verksamhet bedrivs i 31 länder. Den geografiska spridningen tillsammans med ett stort antal kunder och produkter ger en relativt begränsad transaktionsexponering. Inom koncernen råder balans mellan inköp och försäljning i utländsk valuta. En rimlig förändring av värdet på den svenska kronan innebär ingen materiell effekt på Lifcos finansiella ställning.
Omräkningsexponering hanteras till viss del genom upplåning i de berörda utländska valutorna.
Läs mer om Lifcos valutapolicy i not 3.
Med ränterisk avses risken att förändringar i det allmänna ränteläget påverkar Lifcos nettoresultat negativt, se not 3.1. Lifco har för tillfället inte vidtagit några säkringsåtgärder avseende ränterisken.
Kredit- eller motpartsrisken är risken för att motparten i en finansiell transaktion inte fullgör sina förpliktelser. Lifcos kreditrisk omfattar främst kundfordringar (kommersiell kreditrisk) men viss kreditrisk föreligger också avseende placering av likvida medel (finansiell kreditrisk). Lifco bedömer att den finansiella kreditrisken är låg då koncernens likvida medel placeras hos banker med god kreditvärdighet.
Lifco är beroende av att erhålla finansiering via kreditgivare. Lifco bedömer att koncernen, med beaktande av befintligt rörelsekapital och existerande kreditavtal, har en god finansiell ställning.
Lifco verkar inom ett stort antal branscher som har påverkats i olika utsträckning av covid-19 pandemin under 2020. Under fjärde kvartalet 2020 har affärsområdet Dental påverkats positivt av att de europeiska dentalmarknaderna återhämtat sig till mer normala nivåer. Affärsområdet Systems Solutions har som helhet varit relativt opåverkat av pandemin under 2020. Inom Systems Solutions har vissa verksamheter sett en positiv påverkan av pandemin medan andra har haft en negativ effekt beroende på var i värdekedjan bolagen verkar och inom vilka segment kunderna befinner sig. Inom affärsområdet Demolition & Tools förbättrades marknadsläget något i fjärde kvartalet 2020 jämfört med andra och tredje kvartalet 2020. Lifco följer noggrant den fortsatta utvecklingen av pandemin.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Lifco är ett svenskt publikt bolag som noterades på Nasdaq Stockholm den 21 november 2014. Lifco förvärvar och utvecklar marknadsledande nischverksamheter med potential att leverera uthållig resultattillväxt och goda kassaflöden. Koncernen styrs av en tydlig filosofi som innebär att bolaget är långsiktigt, har fokus på lönsamhet och har en starkt decentraliserad organisation. Lifco har 175 rörelsedrivande bolag i 31 länder. En av bolagets främsta konkurrensfördelar är att det kan erbjuda ett tryggt ägande för små och medelstora företag.
Bolagsstyrningen inom Lifco syftar till att säkra en fortsatt stark utveckling av bolaget och därmed även säkra att koncernen lever upp till sina åtaganden gentemot aktieägare, kunder, medarbetare, leverantörer, kreditgivare och samhälle. Lifcos bolagsstyrning och interna regelverk är genomgående riktade mot affärsmål och strategier. Koncernens risker är väl analyserade och riskhanteringen är integrerad i såväl styrelsearbetet som den operativa verksamheten. Genom att bolagsstyrningen är så tydligt riktad mot affärsmålen skapas den snabbhet och flexibilitet i beslutsfattandet som många gånger kan vara avgörande för framgång. Lifcos organisation är utformad för att snabbt kunna agera på förändringar i marknaden. En starkt decentraliserad organisation och hög grad av självbestämmande i dotterbolagen möjliggör snabba operativa beslut. Övergripande beslut om förvärv, avyttringar, strategi och inriktning fattas av Lifcos styrelse och koncernledning.
Externa och interna regelverk
Bolagsstyrningen i Lifco utgår från svensk lagstiftning, främst den svenska aktiebolagslagen, bolagsordningen, Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter samt de regler och rekommendationer som ges ut av relevanta organisationer. Lifco tillämpar sedan noteringen på Nasdaq Stockholm Svensk kod för bolagsstyrning ("Koden"). Koden bygger på principen "följ eller förklara". Detta innebär att företag som tillämpar Koden kan avvika från enskilda regler, men ska då avge förklaringar där skäl till varje avvikelse redovisas.
Lifco avviker från Koden på en punkt och det gäller att styrelseordföranden också är ordförande i valberedningen. Denna avvikelse förklaras nedan under rubriken Valberedningen.
Bland de interna regelverk som påverkar Lifcos bolagsstyrning återfinns bland annat bolagsordningen, styrelsens arbetsordning, VD-instruktion, policydokument och koncernens uppförandekod.
Läs mer:
Om Koden: www.bolagsstyrning.se Lifcos uppförandekod och bolagsordning: www.lifco.se
Aktieägare
Vid utgången av 2020 hade Lifco 14 063 aktieägare enligt Modular Finance. Lifcos aktiekapital bestod den 31 december 2020 av 90 843 260 aktier fördelat på 6 075 970 A-aktier med tio röster vardera och 84 767 290 B-aktier med en röst vardera. Lifcos börsvärde uppgick vid utgången av 2020 till 71,675 miljarder SEK. Bolagets största aktieägare är Carl Bennet AB, som representerar
68,9% av det totala antalet röster i bolaget. Ytterligare information avseende Lifcos aktieägarstruktur, aktiens utveckling etc finns på sidorna 26–27.
Årsstämma 2020
Vid Lifcos årsstämma den 24 juni 2020 i Stockholm deltog 204 aktieägare representerande 78,7% av antalet aktier och 86,7% av det totala antalet röster i bolaget. Till följd av myndigheternas restriktioner på grund av coronapandemin var antalet närvarande vid årsstämman begränsat och merparten av aktieägarna deltog via poströstning. Vid stämman var styrelsens ordförande, revisionsutskottets ordförande, VD, ekonomidirektör och bolagets revisor närvarande.
Vid stämman omvaldes styrelseledamöterna Carl Bennet, Ulrika Dellby, Erik Gabrielson, Ulf Grunander, Annika Espander, Johan Stern, Axel Wachtmeister och Per Waldemarson. Dan Frohm och Caroline af Ugglas invaldes som nya styrelseledamöter. Carl Bennet omvaldes till styrelsens ordförande. Det noterades att arbetstagarorganisationerna utsett Anders Lorentzson och Peter Wiberg till ledamöter i styrelsen samt Anders Lindström till suppleant.
Protokoll från årsstämman finns tillgängligt på www.lifco.se.
Stämmans beslut: • Fastställande av den framlagda resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och för koncernen. • Utdelning. Årsstämman fastställde styrelsens förslag till vinstutdelning om 5,25 kronor per aktie.
• Ansvarsfrihet. Stämman beslutade att bevilja styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret 2019. • Arvode till styrelsen. Arvode till styrelsen beslutades utgå med ett sammanlagt belopp om 6 350 000 kronor. För utskottsarbete ska utgå 250 000 kronor till revisionsutskottets ordförande och 125 000 kronor till respektive ledamot. Ersättningsutskottets ordförande ska erhålla 135 000 kronor och ledamöterna 83 000 kronor. Mer detaljerad information återfinns i not 10. • Revisor. Till bolagets revisor omvaldes revisionsbolaget PricewaterhouseCoopers AB. • Valberedning. Stämman beslutade att uppdra åt styrelsens ordförande att sammankalla en valberedning inför årsstämman 2021 bestående av styrelsens ordförande, en representant för envar av bolagets fem största aktieägare per den 31 augusti 2020 samt en representant för de mindre aktieägarna. • Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Årsstämman godkände styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Mer detaljerad information återfinns på sidan 35. • Årsstämman godkände styrelsens förslag att ta bort bolagsordningens formulering om avstämningsdag samt ersätta termen "firma" i bolagsordningen med termen "företagsnamn" samt att uppdatera hänvisningen till "lagen (1998:1479) om värdepapperscentraler och kontoföring av finansiella instrument".
Bolagsstämman
Bolagsstämman är högsta beslutande organ. Vid bolagsstämman utövar aktieägarna sin rösträtt i enlighet med svensk bolagsrätt och Lifcos bolagsordning. Bolagsstämman väljer bolagets styrelse och revisor. Till bolagsstämmans uppgifter hör
också att fastställa resultat- och balansräkningar, disposition av bolagets resultat, beviljande av ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och VD. Bolagsstämman beslutar även om styrelsearvode, arvodering av revisor och riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.
Årsstämma ska hållas inom sex månader från utgången av räkenskapsåret. Utöver årsstämman kan extra bolagsstämma sammankallas. Enligt Lifcos bolagsordning sker kallelse till bolagsstämma genom annonsering i Post- och Inrikes Tidningar och genom att kallelsen publiceras på bolagets webbplats. Kallelsen ska också annonseras i Dagens Industri. Bolagsstämma kan hållas antingen i Enköping eller i Stockholm.
Valberedningen
Valberedningens uppgift är att inför årsstämman lägga fram förslag avseende val av ordförande vid årsstämma, val av ordförande och övriga ledamöter i styrelsen, revisorsval samt arvoden åt styrelsen och revisorerna.
Valberedningens sammansättning inför årsstämman 2021 offentliggjordes i niomånadersrapporten och på bolagets webbplats den 22 oktober 2020. Valberedningen inför årsstämman 2021 utgörs av representanter för de fem röstmässigt största ägarregistrerade aktieägarna. Till ordförande i valberedningen inför årsstämman 2021 utsågs styrelseordföranden Carl Bennet, vilket avviker från Kodens regler. Anledningen till detta är att det ter sig naturligt att en representant för den röstmässigt störste ägaren är ordförande i valberedningen eftersom denne likväl torde ha ett avgörande inflytande över valberedningens sammansättning genom sin röstmajoritet på bolagsstämman.
I valberedningen inför årsstämman 2021 ingår följande representanter:
- Carl Bennet, Carl Bennet AB
- Per Colleen, Fjärde AP-fonden
- Hans Hedström, Carnegie Fonder
- Marianne Nilsson, Robur Swedbank Fonder
- Javiera Ragnartz, SEB Fonder & Liv
Samtliga aktieägare har haft möjlighet att vända sig till valberedningen med nomineringsförslag. Ingen ersättning utgår till ledamöterna i valberedningen och ledamöterna har fastställt att det inte föreligger några intressekonflikter som påverkar deras uppdrag. Valberedningen har haft två protokollförda möten inför årsstämman 2021. Valberedningens ledamöter har därutöver haft löpande kontakt och hållit ytterligare dialog mellan mötena per telefon. Valberedningen har behandlat samtliga de frågor som valberedningen ska behandla enligt Koden. Vidare har valberedningen, i syfte att bolaget ska kunna fullgöra sina informationsskyldigheter gentemot aktieägarna, informerat bolaget om hur valberedningens arbete har bedrivits och om de förslag valberedningen har beslutat att lämna. Som underlag för sitt arbete har valberedningen tagit del av bokslutet för Lifcos verksamhet under 2020. Vidare har valberedningen tagit del av inkomna nomineringsförslag och den utvärdering av styrelsen och dess arbete som genomförts. Resultatet av utvärderingen har presenterats
i sin helhet för valberedningen och visade att nuvarande styrelseledamöter representerar en bred kompetens med gedigen branschkunskap och stort finansiellt kunnande samt kunskap om internationella förhållanden och marknader. Av utvärderingen framgick även att närvarofrekvensen vid styrelsens sammanträden varit hög och att samtliga ledamöter uppvisat stort engagemang. Ytterligare information om valberedningens arbete presenteras i valberedningens redogörelse inför årsstämman 2021.
Valberedningen tillämpar vid framtagande av sitt förslag till styrelse regel 4.1 i Koden om mångfaldspolicy. Målet med policyn är att styrelsen ska ha en med hänsyn till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden i övrigt ändamålsenlig sammansättning, präglad av mångsidighet och bredd avseende kompetens, erfarenhet och bakgrund samt att en jämn könsfördelning ska eftersträvas. Valberedningens förslag till styrelseledamöter, arvodering av styrelsen samt revisorsval och övriga relevanta förslag lämnas i samband med kallelsen till årsstämman 2021.
Årsstämman 2020 beslutade att utse styrelseledamöter i enlighet med valberedningens förslag, vilket innebar att tio ledamöter valdes, varav tre kvinnor och sju män (motsvarande 30 respektive 70 procent).
Styrelsen
Styrelsen är bolagets näst högsta beslutsfattande organ efter bolagsstämman och dess högsta verkställande organ. Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av dess angelägenheter. Styrelsen ska också se till att organisationen beträffande bokföringen och medelsförvaltningen även innefattar en tillfredsställande kontroll.
Enligt Lifcos bolagsordning ska styrelsen bestå av lägst tre och högst tio ledamöter. Ledamöterna väljs årligen på årsstämman för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Årsstämman utser även styrelsens ordförande. Styrelseordförandens roll är att leda styrelsens arbete och tillse att styrelsens arbete är väl organiserat och genomförs på ett effektivt sätt.
Bolagsordningen innehåller inte bestämmelser rörande entledigande av styrelseledamot eller ändring av bolagsordningen.
Styrelsen följer en skriftlig arbetsordning som revideras årligen och fastställs på det konstituerande styrelsemötet varje år. Arbetsordningen reglerar bland annat styrelsepraxis, funktioner och fördelningen av arbete mellan styrelsen och VD. Enligt arbetsordningen ska styrelsen varje år granska sina egna rutiner. I samband med det konstituerande styrelsemötet fastställer styrelsen även instruktioner för den finansiella rapporteringen.
Styrelsen sammanträder enligt ett årligen fastställt schema. Utöver sådana styrelsemöten kan ytterligare styrelsemöten sammankallas för att hantera frågor som inte kan hänskjutas till ett ordinarie styrelsemöte. Utöver styrelsemöten har styrelseordföranden och VD en löpande dialog rörande ledningen av bolaget. Styrelsen träffar revisorn utan företagsledningen någon gång per år. Styrelsen konstituerade sig den 24 juni 2020.
Under året har femton styrelsemöten hållits med en genomsnittlig närvaro bland ledamöterna på 99 procent. Med undantag för VD har ingen i Lifcos styrelse en operativ roll i bolaget. Styrelsen och VD presenteras närmare på sidorna 38-41.
Oberoende: Lifco uppfyller Koden vad gäller krav på oberoende styrelseledamöter. Bolaget är av uppfattningen att Per Waldemarson, i sin egenskap av VD, inte är att anse som oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen samt att Carl Bennet, Dan Frohm, Erik Gabrielson och Johan Stern, som representanter för och styrelseledamöter i Lifcos huvudaktieägare Carl Bennet AB, inte är att anse som oberoende i förhållande till större aktieägare. Styrelseledamoten Erik Gabrielson är delägare i Advokatfirman Vinge som är leverantör av juridiska tjänster till bland annat Lifco AB och Carl Bennet AB. Valberedningen har emellertid gjort den sammantagna bedömningen att Erik Gabrielson likväl är att betrakta som oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Övriga ledamöter – Ulrika Dellby, Annika Espander, Ulf Grunander, Caroline af Ugglas och Axel Wachtmeister – bedöms som oberoende i förhållande till såväl bolaget och bolagsledningen som till större aktieägare.
Sekreterare vid styrelsemötena har varit ekonomidirektör Therése Hoffman. Styrelsen behandlar vid sina ordinarie möten de fasta punkter som följer av styrelsens arbetsordning såsom affärsläge, finansiell planering, årsbokslut och delårsrapporter. Vidare har styrelsen behandlat övergripande frågor rörande effekter av coronapandemin, konjunkturfrågor och relaterade kostnadsfrågor, företagsförvärv och andra investeringar, långsiktiga strategier, finansiella frågor samt struktur- och organisationsfrågor.
Som ett led i att effektivisera och fördjupa styrelsens arbete i vissa frågor finns två utskott: revisionsutskottet och ersättningsutskottet. Utskotten utsågs vid styrelsens konstituerande möte. Delegering av ansvar och beslutanderätt till dessa utskott framgår av styrelsens arbetsordning. De frågor som behandlats och de beslut som fattats vid utskottens möten protokollförs och rapport lämnas vid efterföljande styrelsemöte.
Ordföranden tillser att det sker en årlig utvärdering av styrelsens och verkställande direktörens arbete och att valberedningen får ta del av utvärderingens resultat.
Utvärderingen har utgjorts av en enkät som tillställts styrelsens ledamöter. Styrelsens ordförande har redovisat resultatet för styrelsen och valberedningen.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet utses årligen av styrelsen. Revisionsutskottet ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka den finansiella rapporteringen, övervaka effektiviteten i Lifcos interna kontroll, interna uppföljningar och riskhantering, hålla sig informerad om revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, granska och övervaka revisorns opartiskhet och självständighet och därvid särskilt uppmärksamma om revisorn tillhandahåller bolaget andra tjänster än revisionstjänster. Utskottet har även till uppgift
att utvärdera revisionsinsatsen och att ge denna information till valberedningen samt att biträda valberedningen vid framtagandet av förslag till revisor och arvode för revisionsinsatsen.
Efter årsstämman 2020 var revisionsutskottets sammansättning följande: Ulf Grunander, ordförande, Ulrika Dellby, ledamot, Dan Frohm, ledamot, och Caroline af Ugglas, ledamot. Under 2020 har utskottet haft fem protokollförda möten samt däremellan haft underhandskontakter vid behov. Den genomsnittliga närvaron har varit 100 procent. Bolagets revisor har deltagit vid alla av revisionsutskottets möten. Utskottet har tillsammans med revisorn diskuterat och fastställt revisionens omfattning.
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottet utses årligen av styrelsen. Ersättningsutskottet ska bereda förslag avseende ersättningsprinciper, ersättning och andra anställningsvillkor för VD och ledande befattningshavare. Efter årsstämman 2020 var ersättningsutskottets sammansättning följande: Carl Bennet, ordförande, Erik Gabrielson, ledamot, Annika Espander, ledamot, Johan Stern, ledamot och Axel Wachtmeister, ledamot. Under 2020 har utskottet haft två protokollförda möten samt däremellan haft underhandskontakter vid behov. Samtliga medlemmar har närvarat vid alla sammanträden under året.
VD och koncernchef
VD är underordnad styrelsen och ansvarar för bolagets löpande förvaltning och den dagliga driften av Lifco. Arbetsfördelningen mellan styrelsen och VD anges i arbetsordningen för styrelsen och VD-instruktionen. VD ansvarar också för att upprätta rapporter och sammanställa information från ledningen inför styrelsemöten och är föredragande av materialet på styrelsemötena.
Enligt instruktionen för finansiell rapportering är VD ansvarig för finansiell rapportering i bolaget och ska säkerställa att styrelsen får tillräckligt med information för att styrelsen fortlöpande ska kunna utvärdera bolagets finansiella ställning.
VD ska hålla styrelsen kontinuerligt informerad om utvecklingen av bolagets verksamhet, omsättningens utveckling, bolagets resultat och ekonomiska ställning, likviditets- och kreditläge, viktigare affärshändelser samt varje annan händelse, omständighet eller förhållande som kan antas vara av väsentlig betydelse för bolagets aktieägare.
Finansiell rapportering
Styrelsen övervakar den finansiella rapporteringens kvalitet genom instruktioner för VD och revisionsutskottet samt fastläggande av krav på innehållet i rapporterna om ekonomiska förhållanden som fortlöpande tillställs styrelsen genom instruktion för ekonomisk rapportering. Styrelsen tar del av och säkerställer ekonomisk rapportering såsom bokslutsrapporter och årsredovisning, och har delegerat till bolagsledningen att säkerställa pressmeddelanden med ekonomiskt innehåll samt presentationsmaterial i samband med möten med media, ägare och finansiella institutioner.
Externa revisorer
Huvudansvarig revisor vid PricewaterhouseCoopers AB är auktoriserade revisorn Eric Salander och auktoriserade revisorn Tomas Hilmarsson är medrevisor. Varken Eric Salander eller Tomas Hilmarsson innehar aktier i bolaget. När PricewaterhouseCoopers anlitas för att tillhandahålla andra tjänster än revision, sker detta i enlighet med de av revisionsutskottet beslutade reglerna för godkännande av tjänsternas art och omfattning samt ersättning av dessa. Lifco bedömer att utförandet av dessa tjänster inte äventyrat PricewaterhouseCoopers oberoende.
I not 8 framgår den fullständiga ersättningen till revisorerna under de senaste två åren. Lifcos revisor har deltagit vid alla av revisionsutskottets möten under 2020 och vid ett styrelsemöte. I samband med styrelsemötet hade revisorn ett möte med styrelsen där inga representanter för koncernledningen deltog.
Enligt bolagsordningen ska Lifco ha en eller två revisorer med högst två suppleanter. Till revisor ska utses auktoriserad revisor eller registrerat revisionsbolag.
Den operativa verksamheten
VD och övriga i koncernledningen har kontinuerliga möten för att gå igenom månadsresultat, uppdatera prognoser och planer samt diskutera strategifrågor. Lifcos koncernledning består av fyra personer, vilka presenteras på sidan 42. I koncernledningen behandlas, förutom operativa frågor rörande varje affärsområde, koncerngemensamma ärenden. Koncernledningen består av VD, ekonomidirektören, chefen för affärsområdet Systems Solutions och chefen för förvärv.
Styrelsen har ansvaret för att det finns ett effektivt system för intern kontroll och riskhantering. Till VD har delegerats ansvaret att skapa goda förutsättningar för att arbeta med dessa frågor. Såväl koncernledningen som chefer på olika nivåer i företaget har detta ansvar inom sina respektive områden. Befogenheter och ansvar är definierade i policyer, riktlinjer och ansvarsbeskrivningar.
Arvode till styrelsen
Vid årsstämman 2020 beslutades att arvode ska utgå till styrelsen med ett sammanlagt belopp om 6 350 000 kronor varav 1 270 000 kronor till ordföranden och 635 000 kronor till var och en av ledamöterna som inte är anställda i bolaget. Årsstämman beslutade vidare att ersättning för arbete i revisionsutskottet ska utgå med 250 000 kronor till ordföranden och 125 000 kronor till var och en av de övriga ledamöterna, samt att ersättning för arbete i ersättningsutskottet ska utgå med 135 000 kronor till ordföranden och 83 000 kronor till var och en av de övriga ledamöterna.
Aktie-/aktiekursrelaterade incitamentsprogram
Det finns inga utestående aktie- eller aktiekursrelaterade incitamentsprogram för styrelsens ledamöter, VD eller andra ledande befattningshavare.
ersättning till ledande befattningshavare
Årsstämman 2020 fastställde riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare innebärande följande. Riktlinjerna överensstämmer med de principer som hittills har tillämpats.
1. RIKTLINJERNAS OMFATTNING
Dessa riktlinjer avser ersättning och andra anställningsvillkor för de personer som under den tid riktlinjerna gäller ingår i Lifco AB:s koncernledning, nedan gemensamt kallade "ledande befattningshavare". För närvarande finns det fyra medlemmar i koncernledningen. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2020. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler än svenska får vederbörliga anpassningar ske för att följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
2. RIKTLINJERNAS FRÄMJANDE AV BOLAGETS AFFÄRSSTRATEGI, LÅNG-SIKTIGA INTRESSEN OCH HÅLLBARHET
Lifcos affärsidé är att förvärva och utveckla marknadsledande nischverksamheter som bedriver en hållbar verksamhet och har potential att leverera uthållig resultattillväxt och goda kassaflöden.
Koncernen har en tydlig affärsstrategi med fokus på resultat, enkelhet och decentralisering. Lifcos övergripande mål är att öka resultatet varje år vilket har åstadkommits genom såväl organisk tillväxt som förvärv. För ytterligare information om Lifcos affärsstrategi, se denna årsredovisning.
En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet av Lifcos långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör att ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig totalersättning. Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska syfta till att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
3. FORMERNA AV ERSÄTTNING MED MERA
Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå av följande komponenter: fast kontantlön, rörlig kontantersättning, pensionsförmåner och andra förmåner. Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Fast ersättning
Den fasta ersättningen, grundlönen, ska baseras på den enskilde befattningshavarens ansvarsområde, befogenheter, kompetens och erfarenhet.
Rörlig ersättning och kriterier för utdelning av rörlig kontantersättning med mera Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska syfta till att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet. Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. Den rörliga ersättningen ska vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier utformade med syfte att främja bolagets långsiktiga värdeskapande. Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning ska kunna mätas under en period om ett år. När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning avslutats ska bedömas i vilken utsträckning kriterierna uppfyllts.
För den verkställande direktören ska den rörliga ersättningen vara maximerad till 80 procent av den årliga grundlönen. Den rörliga ersättningen ska baseras på de individuella mål som föreslås av ersättningsutskottet och beslutas av styrelsen. Exempel på sådana mål är resultat, volymtillväxt, arbetande kapital och kassaflöde. För övriga ledande befattningshavare ska den rörliga ersättningen baseras på dels utfallet i det egna ansvarsområdet, dels individuellt uppsatta mål. Exempel på sådana mål är resultat, volymtillväxt, arbetande kapital och kassaflöde. Verkställande direktören ansvarar för bedömningen av rörlig kontantersättning till övriga befattningshavare.
Någon rörlig ersättning ska ej utgå om resultat före skatt är negativt.
Pensionsförmåner och andra förmåner
Pensionsrätt för verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare ska gälla från tidigast 65 års ålder. För den verkställande direktören avsätts ett belopp motsvarande 60 procent (exklusive lönekostnad) av den årliga grundlönen till kapital-, pensions-, liv- och sjukförsäkringar. Andra ledande befattningshavare har rätt till pensionsförmåner om max 35 procent (exklusive lönekostnad) av den årliga grundlönen. Pensionsavtal tecknas enligt gällande lokala regler för det land där den ledande befattningshavaren är bosatt. Samtliga pensionsförmåner är premiebestämda samt oantastbara, det vill säga inte villkorade av framtida anställning i Lifco.
Övriga förmåner, till exempel tjänstebil, extra sjukförsäkring eller företagshälsovård, ska kunna utgå i den utsträckning detta bedöms vara marknadsmässigt för ledande befattningshavare i motsvarande positioner på den arbetsmarknad där befattningshavaren är verksam. Det samlade värdet av dessa förmåner ska dock utgöra en mindre del av den totala ersättningen.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från verkställande direktörens sida ska gälla en uppsägningstid om sex månader. Vid uppsägning från bolagets sida ska gälla en uppsägningstid om högst 18 månader. Vid uppsägning av övriga ledande befattningshavare från bolagets sida gäller en uppsägningstid om högst tolv månader. Rätt till lön och andra förmåner bibehålls under uppsägningstiden. Grundlön under uppsägningstid och avgångsvederlag ska sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande grundlönen för två år. Uppsägningslönen ska inte avräknas mot andra inkomster.
4. LÖN OCH ANSTÄLLNINGSVILLKOR FÖR ANSTÄLLDA
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.
5. BESLUTSPROCESSEN FÖR ATT FASTSTÄLLA, SE ÖVER OCH GENOMFÖRA RIKTLINJERNA
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer när det uppkommer behov av väsentliga förändringar av riktlinjerna, dock minst vart fjärde år, och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.
6. FRÅNGÅENDE AV RIKTLINJERNA
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Arvode till revisorer
PricewaterhouseCoopers AB innehar revisionsuppdraget. Med revisionsuppdraget avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter. Andra uppdrag avser i allt väsentligt rådgivning inom redovisnings- och skatteområdet samt biträde i samband med företagsförvärv. Revisionsarvodet uppgick under 2020 till 10 (9) MSEK och arvodet för andra uppdrag till 3 (3) MSEK, se not 8.
Intern kontroll och riskhantering i den finansiella rapporteringen
Intern kontroll över finansiell rapportering är en integrerad del av bolagsstyrningen inom Lifcokoncernen. Den innehåller processer och
metoder för att säkerställa koncernens tillgångar och riktigheten i den finansiella rapporteringen, och syftar genom detta till att skydda ägarnas investering i bolaget.
Kontrollmiljö
Lifcos organisation är utformad för att snabbt kunna agera på förändringar i marknaden. En starkt decentraliserad organisation och hög grad av självbestämmande i dotterbolagen möjliggör snabba operativa beslut. Övergripande beslut om förvärv, avyttringar, strategi och inriktning fattas av Lifcos styrelse och koncernledning. Den interna kontrollen avseende den finansiella rapporteringen är utformad för att hantera dessa förutsättningar. Basen för den interna kontrollen avseende den finansiella rapporteringen utgörs av kontrollmiljön med organisation, beslutsvägar, befogenheter och ansvar som dokumenterats och kommunicerats i styrande dokument.
Styrelsen fastställer varje år en arbetsordning som bland annat reglerar ordförandens och VD:s uppgifter. Styrelsen har inrättat ett revisionsutskott för att öka kännedomen om insyn och kontroll av företagets redovisning, ekonomiska rapportering och riskhantering samt ett ersättningsutskott för att hantera företagsledningens ersättningar.
Inom varje operativ enhet finns ett eller flera administrativa centra som svarar för den löpande transaktionshanteringen och redovisningen. Varje operativ enhet har en ekonomichef som ansvarar för enhetens ekonomiska styrning och för att de finansiella rapporterna är korrekta, kompletta och levereras i tid inför koncernrapporteringen.
Riskbedömning
Riskbedömning utgår från Lifco-koncernens finansiella mål. De övergripande finansiella riskerna är definierade och till stor del branschspecifika. Genom att genomföra kvantitativa och kvalitativa riskanalyser med utgångspunkt i koncernens balans- och resultaträkningar identifierar Lifco vilka nyckelrisker som kan utgöra hot mot att nå affärsmässiga och finansiella mål. Inom respektive operativ enhet analyseras dessutom ett flertal dotterbolag för att få en mer detaljerad uppfattning om faktisk tillämpning av existerande regelverk. Åtgärder för att minimera identifierade risker tas därefter fram centralt inom koncernen.
Kontrollaktiviteter
De risker som identifieras avseende den finansiella rapporteringen hanteras via bolagets kontrollaktiviteter. Det finns till exempel automatiserade kontroller i IT-baserade system som hanterar behörigheter och attesträtt samt manuella kontroller. Detaljerade ekonomiska analyser av resultat kompletterar de verksamhetsspecifika kontrollerna och ger en övergripande bekräftelse på rapporteringens kvalitet.
Information och kommunikation
Lifco har informations- och kommunikationsvägar som syftar till att främja fullständighet och riktighet i den finansiella rapporteringen. Policyer och instruktioner finns tillgängliga på bolagets intranät. Information om hur effektivt den interna kontrollen i koncernen fungerar har etablerats och rapporteras regelbundet till relevanta parter inom organisationen.
Uppföljning och övervakning
Ledning och ekonomistab analyserar månatligen den ekonomiska rapporteringen på detaljnivå. Revisionsutskottet följer vid sina sammanträden upp den ekonomiska redovisningen och får rapporter från bolagets revisorer med deras iakttagelser och rekommendationer. Styrelsen får varje månad ekonomiska rapporter och behandlar vid varje möte koncernens ekonomiska situation. Effektiviteten i de interna kontrollaktiviteterna följs upp regelbundet på olika nivåer i koncernen och omfattar både bedömning av utformning och operativ funktionalitet.
Uppföljningen av den interna kontrollen har under 2020 fullgjorts av koncernledningen och Lifcos ekonomistab med stöd av de externa revisorerna. Revisionsutskottet har också en viktig roll i den interna kontrollen med bland annat uppgiften att utvärdera revisionsinsatsen och den interna kontrollen. Uppföljningen visade att dokumentation och kontrollaktiviteter i allt väsentligt är etablerade i koncernen. Styrelsen har mot bakgrund av utfört arbete med den interna kontrollen bedömt att det inte föreligger något behov av att införa en särskild granskningsfunktion (internrevisionsfunktion).
Fortsatt arbete
Det fortgående arbetet med intern kontroll inom Lifco-koncernen kommer det närmaste året främst koncentreras till riskbedömning, kontrollaktiviteter samt uppföljning och övervakning.

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
37 LIFCO ÅRSREDOVISNING 2020
StyrelseN

Carl Bennet
Styrelseordförande
Född 1951. Invald år 1998.
Civilekonom, med.dr. h.c., tekn.dr. h.c..
Nuvarande uppdrag: VD Carl Bennet AB. Ordförande Elanders. Vice ordförande Arjo och Getinge. Ledamot Holmen och L E Lundbergföretagen.
Tidigare uppdrag: VD och koncernchef Getinge. Innehav via bolag 31 december 2020: 6 075 970 A-aktier, 39 437 290 B-aktier
Oberoende av bolaget och bolagsledningen: Ja
Oberoende huvudägaren: Nej

Ulrika Dellby
Ledamot
Född 1966. Invald år 2015.
Civilekonom
Nuvarande uppdrag: Ledamot i Kavli Holding AS, Cybercom Group AB, SJ AB, Fasadgruppen Group AB och Linc AB. Partner Fagerberg & Dellby Fond I AB.
Tidigare uppdrag: Partner The Boston Consulting Group, VD Brindfors Enterprise IG (nuvarande Brand Union), vice ordförande Norrporten, ledamot Via Travel Group samt OSM Group.
Egna och närståendes innehav 31 december 2020: 13 000 B-aktier
Oberoende av bolaget och bolagsledningen: Ja Oberoende huvudägaren: Ja

Annika Espander
Ledamot
Född 1964. Invald år 2016.
BSc (kemi) och MBA
Nuvarande uppdrag: VD Asperion Ltda.
Tidigare uppdrag: Chef Handelsbanken Private Banking, ordförande SHB Luxemburg. Ledande positioner i bland annat Catella Healthcare och Enskilda Securities. Styrelseledamot i Elekta AB, Blotage AB, Probi AB och Stille AB.
Egna och närståendes innehav 31 december 2020: 2 000 B-aktier
Oberoende av bolaget och bolagsledningen: Ja
Oberoende huvudägaren: Ja

DAN FROHM
Ledamot
Född 1981. Invald år 2020. Civilingenjör
Nuvarande uppdrag: VD i DF Advisory LLC och ledamot av styrelserna i Arjo AB, Carl Bennet AB, Elanders AB, Getinge AB samt Swedish-American Chamber of Commerce, Inc.
Tidigare uppdrag: Managementkonsult på Applied Value LLC i New York. Egna och närståendes innehav 31 december 2020: 50 618 B-aktier
Oberoende av bolaget och bolagsledningen: Ja
Oberoende huvudägaren: Nej

Erik Gabrielson
Ledamot
Född 1962. Invald år 2001.
Jur kand
Nuvarande uppdrag: Advokat och partner Advokatfirman Vinge. Ordförande Allegresse AB, Eldan Recycling A/S och Redoma Recycling AB. Ledamot Carl Bennet AB, Elanders AB, ECG Vignoble AB, ECG Vinivest AB och Zutec Holding AB.
Tidigare uppdrag: Ledamot i Advokatfirman Vinge AB, Advokatfirman Vinge Skåne AB, Generic Sweden AB, Rosengård Invest AB och Storegate AB.
Egna och närståendes innehav 31 december 2020: –
Oberoende av bolaget och bolagsledningen: Ja
Oberoende huvudägaren: Nej

Ulf grunander
Ledamot
Född 1954. Invald år 2015.
Civilekonom
Nuvarande uppdrag: Ledamot i AMF Pensionsförsäkring AB, Arjo AB, Djurgården Hockey AB och Nyströms Gastronomi & Catering AB. Tidigare uppdrag: CFO Getingekoncernen.
Egna och närståendes innehav 31 december 2020: 2 000 B-aktier Oberoende av bolaget och bolagsledningen: Ja
Oberoende huvudägaren: Ja

Johan Stern
Vice ordförande
Född 1951. Invald år 2001.
Civilekonom
Nuvarande uppdrag: Ordförande Fädriften Invest AB, Healthinvest Partners AB, Rolling Optics AB, Skanör Falsterbo Fastighets AB och Stiftelsen Harry Cullbergs Fond. Ledamot Carl Bennet AB, Elanders AB, Estea AB, Getinge AB och RP Ventures AB.
Tidigare uppdrag: Verksam inom SEB i Sverige och USA.
Egna och närståendes innehav 31 december 2020: 46 000 B-aktier
Oberoende av bolaget och bolagsledningen: Ja
Oberoende huvudägaren: Nej

Caroline af Ugglas
Ledamot
Född 1958. Invald år 2020.
Ekonomexamen från Stockholms universitet
Nuvarande uppdrag: Ägaransvarig i Svenskt Näringsliv och ledamot av styrelserna i AMF och Beijer Alma AB.
Tidigare uppdrag: Aktiechef på Livförsäkrings AB Skandia samt ledamot av styrelserna i Acando AB, Connecta AB, Lindab International AB och Investment AB Latour.
Egna och närståendes innehav 31 december 2020: 1 000 B-aktier
Oberoende av bolaget och bolagsledningen: Ja
Oberoende huvudägaren: Ja

Axel Wachtmeister
Ledamot
Född 1951. Invald år 2006.
Civilingenjör
Nuvarande uppdrag: Ledamot och VD Wästerslöv AB. Ledamot Kilmartin och Estate AB. Suppleant HAWAJ Holding AB och Sydsvensk Form Reklam i Höör AB.
Tidigare uppdrag: Ledamot Sorb Industri AB och Troponor AB. Egna och närståendes innehav 31 december 2020: 16 200 B-aktier
Oberoende av bolaget och bolagsledningen: Ja
Oberoende huvudägaren: Ja

| Per Waldemarson |
|---|
| Ledamot |
| Född 1977. Invald år 2019. |
Magisterexamen i företagsekonomi
Nuvarande uppdrag utanför Lifco: -
Tidigare uppdrag: Vice VD Lifco, VD Brokk AB, managementkonsult Bain & Co.
Egna och närståendes innehav 31 december 2020: 102 700 B-aktier och 22 000 B-aktier via pensionsförsäkring
Oberoende av bolaget och bolagsledningen: Nej
Oberoende huvudägare: Ja

Anders Lorentzson
Ledamot, arbetstagarrepresentant för Unionen Född 1957. Invald år 2017. Anställd på Rapid Granulator AB. Egna och närståendes innehav 31 december 2020: -

Anders Lindström Arbetstagarrepresentant, suppleant, Handels Född 1958. Invald år 2019. Anställd på Lifco Dental AB. Egna och närståendes innehav 31 december 2020: -

Peter Wiberg
Ledamot, arbetstagarrepresentant för IF Metall Född 1960. Invald år 2013. Anställd på Modul-System HH AB. Egna och närståendes innehav 31 december 2020: 325 B-aktier
Revisor
Lifcos revisor är sedan 2010 PricewaterhouseCoopers AB.
På årsstämman 2019 omvaldes PricewaterhouseCoopers för tiden intill slutet av årsstämman 2020.
Eric Salander, född 1967, är huvudansvarig revisor. Eric Salander är auktoriserad revisor och medlem i FAR.
Tomas Hilmarsson, född 1981, är medrevisor. Tomas Hilmarsson är auktoriserad revisor och medlem i FAR.
PricewaterhouseCoopers adress är Torsgatan 21, 113 97 Stockholm.
Ledamöternas närvaro
| Ledamot | Styrelsemöte | Revisions utskott |
Ersättnings utskott |
|---|---|---|---|
| Carl Bennet | 15/15 | - | 2/2 |
| Kennet Bergqvist1 | 8/8 | - | - |
| Ulrika Dellby | 15/15 | 5/5 | - |
| Annika Espander | 15/15 | 2/2 | 1/1 |
| Dan Frohm2 | 7/7 | 3/3 | - |
| Erik Gabrielson | 15/15 | - | 2/2 |
| Ulf Grunander | 15/15 | 5/5 | - |
| Anders Lindström | 13/15 | - | - |
| Anders Lorentzson | 14/15 | - | - |
| Johan Stern | 15/15 | - | 2/2 |
| Caroline af Ugglas2 | 7/7 | 3/3 | - |
| Axel Wachtmeister | 15/15 | - | 2/2 |
| Per Waldemarson | 15/15 | - | - |
| Peter Wiberg | 14/15 | - | - |
| Totalt antal möten | 15 | 5 | 2 |
1 Lämnade styrelsen inför årsstämman 24 juni 2020.
2 Invaldes vid årsstämman 24 juni 2020.
Koncernledning

Per Waldemarson
VD och koncernchef Född 1977. Tillträdde 2019. Anställd 2006.
Civilekonom
Tidigare uppdrag: Vice VD Lifco, VD Brokk AB, managementkonsult Bain & Co.
Egna och närståendes innehav 31 december 2020: 102 700 B-aktier och 22 000 B-aktier via pensionsförsäkring

Therése Hoffman Ekonomidirektör Född 1971. Tillträdde 2011. Anställd 2007. Gymnasieekonom, Internationell marknadsföring Tidigare uppdrag: Ekonomichef Nordenta AB. Egna och närståendes innehav 31 december 2020: 300 B-aktier

Martin Linder
Chef affärsområde Systems Solutions
Född 1972. Tillträdde 2019. Anställd 2008.
Civilingenjör, tekn dr.
Tidigare uppdrag: Chef Proline-koncernen, chef Leab-koncernen, ledande befattningar inom Note.
Egna och närståendes innehav 31 december 2020: 39 600 B-aktier och 9 150 B-aktier via pensionsförsäkring

Ingvar ljungqvist
Chef, Förvärv Född 1960. Tillträdde 2015. Anställd 2015. Civilingenjör
Tidigare uppdrag: Pareto, SEB-Enskilda New York, IBM, Boeing. Egna och närståendes innehav 31 december 2020: 54 300 B-aktier och 4 000 B-aktier via pensionsförsäkring
Förslag till vinstdisposition
Lifco AB (publ), org. nr. 556465-3185
| Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel i Lifco AB: | MSEK |
|---|---|
| Balanserade vinstmedel | 2 764 |
| Årets resultat | 937 |
| Summa | 3 701 |
| Styrelsen och verkställande direktören föreslår att utdelning till aktieägarna lämnas med 6,00 kr per aktie | 545 |
| i ny räkning överföres | 3 156 |
| Summa | 3 701 |
Styrelsen anser att föreslagen utdelning är försvarlig i relation till de krav som koncernverksamhetens art, omfattning och risker ställer på koncernens egna kapital samt koncernens konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Beträffande koncernens och moderbolagets resultat och ställning i övrigt hänvisas till årsredovisningen. Resultat- och balansräkningar kommer att föreläggas årsstämman den 23 april 2021 för fastställelse.
Styrelsen och VD försäkrar att koncernredovisningen upprättats i överensstämmelse med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Enköping den 16 mars 2021
Ulrika Dellby Styrelseledamot
Erik Gabrielson Styrelseledamot
Carl Bennet Styrelseordförande
Dan Frohm Styrelseledamot
Anders Lorentzson Styrelseledamot, arbetstagarrepresentant för Unionen
Axel Wachtmeister Styrelseledamot
Per Waldemarson VD och koncernchef
Johan Stern Vice ordförande Annika Espander Styrelseledamot
Ulf Grunander Styrelseledamot
Caroline af Ugglas Styrelseledamot
Peter Wiberg Styrelseledamot, arbetstagarrepresentant för IF Metall
Vår revisionsberättelse har avgivits den 16 mars 2021 PricewaterhouseCoopers AB
Eric Salander Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor Tomas Hilmarsson Auktoriserad revisor
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Lifco AB (publ), org.nr 556465-3185
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
UTTALANDEN
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Lifco AB (publ) för år 2020 med undantag för bolagsstyrningsrapporten och hållbarhetsrapporten på sidorna 33-42 respektive 12-16. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 8-88 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten och hållbarhetsrapporten på sidorna 33-42 respektive 12-16. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets och koncernens revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
VÅR REVISIONSANSATS Översikt
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställande direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av oegentligheter eller fel. De betraktas som väsentliga om enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapportering som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fastställde vi revisionens inriktning och omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att bedöma effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella rapporterna som helhet.
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Nedskrivningsprövning av immateriella tillgångar Hänvisning till not 2, 4 och 14 i årsredovisningen.
Goodwill och övriga immateriella tillgångar utgör en väsentlig del av Lifcos balansräkning. Bolaget gör årligen en prövning av tillgångarnas värde vilken baseras på beräkning av diskonterat framtida kassaflöde för de kassagenererande enheter där goodwill och övriga immateriella tillgångar redovisas.
Nedskrivningstestet baseras på en hög grad av bedömningar och antaganden om framtida kassaflöden. Av not 2, 4 och 14 framgår hur bolaget gjort sin bedömning, samt en redogörelse av viktiga antaganden samt känslighetsanalyser. De antaganden som har störst påverkan på testet är tillväxt, bruttomarginaler, omkostnadsnivå, rörelsekapitalbehov, investeringsbehov och diskonteringsfaktorn (kapitalkostnad).
Det framgår även att inget nedskrivningsbehov har identifierats baserat på de antaganden som gjorts.
Redovisning av förvärv
Hänvisning till not 2, 4 och 31 i årsredovisningen.
Lifco har under räkenskapsåret 2020 genomfört ett antal förvärv inom samtliga affärsområden. Information om gjorda förvärv presenteras i not 31.
Redovisning av förvärv innehåller en hög grad av bedömningar av bolaget. Väsentliga bedömningar avser fördelning av över- och undervärden i förvärvsanalyser till tillgångar och skulder samt justeringar för anpassning till koncernens redovisningsprinciper.
Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
I vår revision har vi bedömt den beräkningsmodell som bolaget använt.
Vi har stämt av och kritiskt granskat viktiga antaganden mot bolagets budget och strategiska plan. Vi har analyserat hur väl tidigare års antaganden har uppnåtts samt analyserat eventuella justeringar som har skett av antaganden från tidigare år, som en följd av utvecklingen av verksamheten samt externa faktorer.
Vi har testat känsligheten av de viktigaste antagandena för att bedöma risken för att ett nedskrivningsbehov skulle uppstå.
Vi har inte noterat några nedskrivningsbehov baserat på utförd granskning.
Vi har även bedömt riktigheten i de upplysningar som framgår i årsredovisningen.
Vår granskning av förvärven har delvis skett genom en genomgång av förvärvsavtal och granskning av de förvärvade bolagens öppningsbalanser. Vidare har vi utvärderat gjorda justeringar för anpassning till koncernens redovisningsprinciper.
Vår revision har även inkluderat granskning av bolagets bedömningar och beräkningar vid allokeringen av koncernmässiga över- och undervärden i förvärvsanalyser. Vi har även gjort en analys och jämförelse med liknande förvärv genomförda tidigare år.
Vi har kontrollerat de upplysningar som lämnas i årsredovisningen kopplat till förvärven och granskat de underlag som ligger till grund för redovisningen av förvärven.
Vi har inte identifierat några avvikelser vid vår granskning.
ANNAN INFORMATION ÄN ÅRSREDOVISNINGEN OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-7 samt 89-104. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncern-redovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
REVISORNS ANSVAR
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller fel och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
UTTALANDEN
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Lifco AB (publ) för år 2020 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
REVISORNS ANSVAR
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
- företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget
- på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
REVISORNS GRANSKNING AV BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 33-42 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevU 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
REVISORNS YTTRANDE AVSEENDE DEN LAGSTADGADE HÅLLBARHETSRAPPORTEN
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på sidorna 12-16 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen. Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande. En hållbarhetsrapport har upprättats.
PricewaterhouseCoopers AB utsågs till Lifco AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 24 juni 2020 och har varit bolagets revisor sedan bolagsstämman 2010.
Enköping den 16 mars 2021 PricewaterhouseCoopers AB
Eric Salander Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor Tomas Hilmarsson Auktoriserad revisor
Koncernredovisning
| Koncernresultaträkning | |||
|---|---|---|---|
| msek | Not | 2020 | 2019 |
| Nettoomsättning | 5 | 13 782 | 13 845 |
| Kostnad för sålda varor | -7 968 | -8 033 | |
| Bruttoresultat | 5 814 | 5 812 | |
| Försäljningskostnader | -1 491 | -1 600 | |
| Administrationskostnader | -1 921 | -1 928 | |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -121 | -171 | |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | 51 | 47 |
| Övriga rörelsekostnader | 6 | -71 | -101 |
| Rörelseresultat | 7, 8, 9, 10, 11 | 2 261 | 2 059 |
| Finansiella intäkter | 6, 12 | 4 | 4 |
| Finansiella kostnader | 6, 12 | -66 | -67 |
| Resultat före skatt | 2 199 | 1 996 | |
| Skatt på årets resultat | 13 | -522 | -468 |
| Årets resultat | 1 677 | 1 528 | |
| Årets resultat hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | 1 657 | 1 505 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 20 | 23 | |
| Årets resultat | 1 677 | 1 528 | |
| Resultat per aktie före och efter utspädning, hänförligt | |||
| till moderbolagets aktieägare under året, SEK | 32 | 18,24 | 16,57 |
| Rapport över totalresultatet för koncernen | |||
|---|---|---|---|
| msek | Not | 2020 | 2019 |
| Årets resultat | 1 677 | 1 528 | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen: | |||
| Säkring av nettoinvestering | 2.7.5 | 57 | 6 |
| Omräkningsdifferenser | -530 | 140 | |
| Skatt relaterade till övrigt totalresultat | -13 | -1 | |
| Övrigt totalresultat | -486 | 145 | |
| Summa totalresultat för året | 1 191 | 1 673 | |
| Totalresultatet hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | 1 176 | 1 648 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 15 | 25 | |
| Summa totalresultat för året | 1 191 | 1 673 |
| Koncernbalansräkning | |||
|---|---|---|---|
| msek | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 14 | 11 610 | 11 209 |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 | 1 504 | 1 503 |
| Andra långfristiga finansiella fordringar | 16 | 11 | 9 |
| Uppskjutna skattefordringar | 17 | 188 | 173 |
| Summa anläggningstillgångar | 13 313 | 12 894 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 18 | 1 864 | 1 997 |
| Kundfordringar | 16, 19 | 1 533 | 1 584 |
| Aktuella skattefordringar | 97 | 125 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 139 | 110 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 20 | 146 | 139 |
| Likvida medel | 16, 22 | 1 170 | 729 |
| Summa omsättningstillgångar | 4 949 | 4 684 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 18 262 | 17 578 |
| koncernbalansräkning, fortsättning | |||
|---|---|---|---|
| Msek | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 23 | 18 | 18 |
| Reserver | 14 | 495 | |
| Balanserad vinst inklusive årets resultat | 8 582 | 7 402 | |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 8 614 | 7 915 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 62 | 57 | |
| Summa eget kapital | 8 676 | 7 972 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Räntebärande långfristiga skulder inkl leasingskuld | 16, 24 | 2 267 | 1 634 |
| Övriga långfristiga skulder | 953 | 860 | |
| Avsättning för pensioner, räntebärande | 25 | 44 | 40 |
| Uppskjuten skatteskuld | 17 | 1 182 | 1 090 |
| Övriga avsättningar, långfristiga | 26 | 29 | 36 |
| Summa långfristiga skulder | 4 475 | 3 660 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Räntebärande kortfristiga skulder inkl leasingskuld | 16, 21, 24 | 2 649 | 3 691 |
| Leverantörsskulder | 16 | 796 | 680 |
| Förskott från kunder | 233 | 262 | |
| Aktuella skatteskulder | 220 | 210 | |
| Övriga avsättningar, kortfristiga | 26 | 38 | 61 |
| Övriga kortfristiga skulder | 395 | 356 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 28 | 780 | 686 |
| Summa kortfristiga skulder | 5 111 | 5 946 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 18 262 | 17 578 |
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Aktiekapital | Reserver | Balanserad vinst |
summa | Innehav utan bestämmande inflytande |
Summa eget kapital |
| Ingående balans per 1 januari 2019 | 18 | 352 | 6 315 | 6 685 | 63 | 6 748 |
| Totalresultat | ||||||
| Årets resultat | - | - | 1 505 | 1 505 | 23 | 1 528 |
| Övrigt totalresultat | - | 143 | - | 143 | 2 | 145 |
| Summa totalresultat | - | 143 | 1 505 | 1 648 | 25 | 1 673 |
| Transaktioner med ägare | ||||||
| Avgående innehav utan bestämmande inflytande | - | - | - | - | -5 | -5 |
| Utdelning | - | - | -418 | -418 | -26 | -444 |
| Utgående balans per 31 december 2019 | 18 | 495 | 7 402 | 7 915 | 57 | 7 972 |
| Totalresultat | ||||||
| Årets resultat | - | - | 1 657 | 1 657 | 20 | 1 677 |
| Övrigt totalresultat | - | -481 | - | -481 | -5 | -486 |
| Summa totalresultat | - | -481 | 1 657 | 1 176 | 15 | 1 191 |
| Transaktioner med ägare | ||||||
| Avgående innehav utan bestämmande inflytande | - | - | - | - | 3 | 3 |
| Utdelning | - | - | -477 | -477 | -13 | -490 |
| Utgående balans per 31 december 2020 | 18 | 14 | 8 582 | 8 614 | 62 | 8 676 |
| Kassaflödesanalys för koncernen | |||
|---|---|---|---|
| Msek | Not | 2020 | 2019 |
| Den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat | 2 261 | 2 059 | |
| Ej kassaflödespåverkande poster | 35 | 780 | 705 |
| Övriga finansiella poster | -1 | -10 | |
| Erhållen ränta | 1 | 4 | |
| Betald ränta | -62 | -57 | |
| Betald inkomstskatt | -593 | -571 | |
| Kassaflöde före förändring i rörelsekapital | 2 386 | 2 130 | |
| Förändring i rörelsekapital | |||
| Ökning/minskning av varulager | 208 | -94 | |
| Ökning/minskning av rörelsefordringar | 145 | 137 | |
| Ökning/minskning av rörelseskulder | 73 | -183 | |
| Summa förändring i rörelsekapital | 426 | -140 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 2 812 | 1 990 | |
| Investeringsverksamheten | |||
| Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | -25 | -32 | |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | -239 | -269 | |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 16 | 26 | |
| Förvärv av dotterbolag efter avdrag för likvida medel | 31 | -1 056 | -1 781 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 304 | -2 056 | |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Ökning/minskning av långfristiga fordringar/skulder | -63 | 18 | |
| Upptagande av lån | 4 746 | 3 159 | |
| Amortering av lån | -5 155 | -2 314 | |
| Utbetald utdelning | -526 | -490 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -998 | 373 | |
| Årets kassaflöde | 510 | 307 | |
| Likvida medel vid årets början | 729 | 405 | |
| Omräkningsdifferenser | -69 | 17 | |
| Likvida medel vid årets slut | 1 170 | 729 |
Not 1 Allmän information
Lifco förvärvar och utvecklar marknadsledande hållbara nischverksamheter inom tre affärsområden: Dental, Demolition & Tools och Systems Solutions. Verksamheten bedrivs i dotterbolag i 31 länder. Moderbolaget, Lifco AB (publ), är ett aktiebolag med säte i Enköping (Verkmästaregatan 1, 745 85 Enköping).
Den 16 mars 2021 har denna årsredovisning godkänts av styrelsen för offentliggörande. Koncernens och moderbolagets resultat- och balansräkningar blir föremål för fastställelse på årsstämman den 23 april 2021.
Samtliga belopp redovisas i miljontals kronor (MSEK) om inte annat anges. Uppgifterna inom parentes avser föregående år.
I enlighet med tyska regler är det möjligt att undvika att publicera enskilda dotterbolags årsredovisningar i Tyskland, förutsatt att de konsolideras på en högre nivå i ett annat EU land. För att uppfylla kraven enligt dessa regelverk har Lifco AB (publ) beslutat att absorbera eventuella förluster för dotterbolagen registrerade i Tyskland, se nedan, avseende räkenskapsåret 1 januari – 31 december 2020, i enlighet med § 32 AktG (Aktiengesetz). Denna resolution kommer att publiceras enligt § 325 HGB i tyska officiella register.
Det har även beslutats att undantagsreglerna enligt § 264 Abs 3 HGB är tillämplig, i fråga om förvaltningsberättelsen och offentliggörande av de finansiella rapporterna i det tyska officiella registret för dotterbolagen enligt nedan.
- EDP European Dental Partners Holding GmbH, Lübeck
- M+W Dental Müller & Weygandt GmbH, Büdingen
- SchwanDental Deutschland GmbH, Lübeck
- Interadent Zahntechnik GmbH, Lübeck
- MDH AG Mamisch Dental Health AG, Mülheim an der Ruhr
- DentalTiger GmbH, Büdingen
- Praezimed Service GmbH, Hamburg
- Smilodentax GmbH, Mülheim an der Ruhr
- PP Greiftechnik GmbH, Holzkirchen
- Kinshofer GmbH, Holzkirchen
- Demolition and Recycling Tool Rentals GmbH, Holzkirchen
- Darda GmbH, Blumberg
- ErgoPack Deutschland GmbH, Lauingen/Donau
- Brokk DA GmbH, Friedenweiler
Lifco AB har utfärdat en moderbolagsgaranti i enlighet med section 479(C) av Storbritanniens Companies Act 2006 för räkenskapsåret 2020 för dotterbolagen registrerade i England och Wales, se nedan. Moderbolagsgarantin gäller samtliga utestående skulder för dotterbolagen per balansdagen till dess att åtaganden är fullgjorda. Dotterbolagen har applicerat undantaget av lagstadgad revision i enlighet med sektion 479(A) av Storbritanniens Companies Act 2006.
Dotterbolag:
- Auger Torque (Europe) Limited (org.nr. 03537549)
- Brian James Trailers Holdings Limited (org.nr. 10920740)
- Brian James Trailers Limited (org.nr. 03844151)
- Brokk UK Ltd, (org.nr. 04063287)
- Kinshofer UK Limited (org.nr. 01705372)
- Modul-System Limited. (org.nr. 01540940)
- Silvent UK Limited (org.nr. 03767990)
- Top Dental (Products) Limited (org.nr. 04261332)
- UK Point of Sale Group Limited (org.nr. 03833656)
För en fullständig förteckning över konsoliderade bolag se not 48.
Not 2 Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpas när denna koncernredovisning upprättats anges nedan. Dessa principer har tillämpats konsekvent för alla presenterade år, om inte annat anges.
2.1 GRUND FÖR RAPPORTERNAS UPPRÄTTANDE
Koncernredovisningen för Lifco-koncernen har upprättats i enlighet med IFRS (International Financial Reporting Standards) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB) samt tolkningsutlåtanden av International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) sådana de antagits av EU. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1, Kompletterande redovisningsregler för koncerner, samt årsredovisningslagen tillämpats. Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärdemetoden.
Nya och ändrade standarder som tillämpas av koncernen
Inga nya standarder tillämpas av koncernen för första gången för räkenskapsår som börjar efter 1 januari 2020.
Nya och ändrade standarder och tolkningar som ännu inte trätt i kraft Inga standarder, ändringar och tolkningar som träder i kraft för det räkenskapsår som börjar efter den 1 januari 2021 kommer ha en väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter.
2.2 KONCERNREDOVISNING
Dotterbolag
Dotterbolag är alla företag (inklusive strukturerade företag) över vilka koncernen har bestämmande inflytande. Koncernen kontrollerar ett företag när den exponeras för eller har rätt till rörlig avkastning från sitt innehav i företaget och har möjlighet att påverka avkastningen genom sitt inflytande i företaget. Dotterbolag inkluderas i koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen. De exkluderas ur koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens rörelseförvärv. Köpeskillingen för förvärvet av ett dotterbolag utgörs av verkligt värde på överlåtna tillgångar, skulder och de aktier som emitterats av koncernen. I köpeskillingen ingår även verkligt värde på alla tillgångar eller skulder som är en följd av en överenskommelse om villkorad köpeskilling. Varje villkorad köpeskilling som ska överföras av koncernen redovisas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten. Efterföljande ändringar av verkligt värde av en villkorad köpeskilling som klassificerats som en skuld redovisas i enlighet med IAS 39 i resultaträkningen. Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår. Identifierade förvärvade tillgångar och övertagna skulder i ett rörelseförvärv värderas inledningsvis till verkliga värden på förvärvsdagen. För varje förvärv - det vill säga förvärv för förvärv - avgör koncernen om innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade företaget redovisas till verkligt värde eller till innehavets proportionella andel av det förvärvade företagets nettotillgångar.
Som goodwill redovisas det belopp varmed köpeskillingen, eventuellt innehav utan bestämmande inflytande samt verkligt värde per förvärvsdagen på tidigare eget kapital andel i det förvärvade företaget, överstiger verkligt värde på identifierade förvärvade nettotillgångar.
Åtaganden att förvärva innehav utan bestämmande inflytande anses vara finansiella skulder med efterföljande förändring i värde redovisat i eget kapital.
Koncerninterna transaktioner, balansposter, intäkter och kostnader samt orealiserade vinster och förluster på transaktioner mellan koncernbolag elimineras. Redovisningsprinciperna för dotterbolag har i förekommande fall ändrats för att garantera en konsekvent tillämpning av koncernens principer.
Förändring i ägarandel i ett dotterbolag utan förändring i bestämmande inflytande
Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande som inte leder till förlust av kontroll redovisas som eget kapital-transaktioner, det vill säga som transaktioner med ägare i deras roll som ägare. Vid förvärv från innehav utan bestämmande inflytande redovisas skillnaden mellan verkligt värde på erlagd köpeskilling och den faktiska förvärvade andelen av det redovisade värdet på dotterbolagets nettotillgångar i eget kapital. Vinster och förluster på avyttringar till innehavare utan bestämmande inflytande redovisas också i eget kapital.
2.3 Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
De olika enheterna i koncernen har den lokala valutan som funktionell valuta då den lokala valutan har definierats som den valuta som används i den primära ekonomiska miljö där respektive enhet huvudsakligen är verksam. I koncernredovisningen används svenska kronor (SEK), som är moderbolagets funktionella valuta och koncernens rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas i redovisningen till den funktionella valutan enligt transaktionsdagens valutakurs. Valutakursvinster och -förluster, som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner och vid omräkning av monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs, redovisas i resultaträkningen. Undantag är då transaktionerna utgör nettoinvesteringar, vinster/förluster redovisas då i övrigt totalresultat. Fordringar och skulder i utländsk valuta värderas till balansdagens kurs och orealiserade kursvinster och kursförluster ingår i resultatet. Kursdifferenser hänförliga till rörelserelaterade fordringar och skulder redovisas som övriga rörelseintäkter (rörelsekostnader). Kursdifferenser avseende finansiella tillgångar och skulder redovisas bland övriga finansiella poster.
Omräkning av utländska koncernbolag
Resultat och finansiell ställning för de enheter som har en annan funktionell valuta än rapportvalutan, omräknas till koncernens rapportvaluta. Samtliga tillgångar och skulder i dotterbolagen omräknas till balansdagens kurs medan samtliga poster i resultaträkningarna omräknas till genomsnittlig valutakurs. De omräkningsdifferenser som uppstår är en effekt dels av skillnaden mellan resultaträkningarnas genomsnittskurser och balansdagens kurser, dels av att nettotillgångarna omräknas till en annan kurs vid årets slut än vid årets början. Omräkningsdifferenserna redovisas i övrigt totalresultat. Externa lån som tagits i syfte att reducera omräkningseffekterna i exponerad valuta för att möta de nettotillgångar som finns i de utländska dotterbolagen säkringsredovisas. Kursdifferenserna på dessa lån redovisas direkt i övrigt totalresultat för koncernen. Goodwill och justeringar av verkligt värde som uppkommer vid förvärv av en utlandsverksamhet behandlas som tillgångar och skulder hos denna verksamhet och omräknas till balansdagens kurs. Omräkningsdifferenser redovisas i övrigt totalresultat.
2.4 Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill uppstår vid förvärv av dotterbolag och avser det belopp varmed köpeskillingen överstiger Lifcos andel i det verkliga värdet av identifierbara tillgångar, skulder och eventualförpliktelser i det förvärvade bolaget samt det verkliga värdet på innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade bolaget. Samtliga förvärv avser en strategisk och långsiktig investering. I syfte att testa nedskrivningsbehov, fördelas goodwill som förvärvats i ett rörelseförvärv till kassagenererande enheter eller grupper av kassagenererande enheter som förväntas bli gynnade av synergier från förvärvet. Varje enhet eller grupp av enheter som goodwill har fördelats till motsvarar den lägsta nivå i koncernen på vilken goodwillen i fråga övervakas i den interna styrningen. Goodwill nedskrivningstestas årligen eller oftare om händelser eller ändringar i förhållanden indikerar en möjlig värdeminskning. Det redovisade värdet av goodwill jämförs med återvinningsvärdet, vilket är det högsta av nyttjandevärdet och det verkliga värdet minus försäljningskostnader. Eventuell nedskrivning redovisas omedelbart som en kostnad och återförs inte.
Patent
Patent som förvärvats separat redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar. Patent söks på unika konstruktioner och tekniska lösningar ingående i produkter som utvecklats av bolaget. Avskrivningar görs linjärt för att fördela kostnaden för patent över den bedömda nyttjandeperioden som är den kortaste av patentets legala livslängd och den tidpunkt under vilken den till patent relaterade produkten förväntas produceras. Bedömd nyttjandeperiod för patent bedöms som regel inte kunna överstiga fem år.
Licenser, varumärken och kundrelationer
Licenser, varumärken och kundrelationer som förvärvats separat redovisas till anskaffningsvärde och de som förvärvats genom ett rörelseförvärv redovisas till verkligt värde på förvärvsdagen. Licenser, varumärken och kundrelationer som har en bestämbar nyttjandeperiod redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar. Avskrivningar görs linjärt för att fördela kostnaden över deras bedömda nyttjandeperiod vilken för licenser bedömts till 2–20 år och för kundrelationer till tio år. Varumärken som bedöms ha en obestämbar nyttjandeperiod testas årligen för nedskrivningsbehov.
Förvärvade programvarulicenser aktiveras på basis av de kostnader som uppstått då den aktuella programvaran förvärvats och satts i drift. Dessa aktiverade kostnader skrivs av under den bedömda nytttjandeperioden på 3–5 år.
2.5 Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för avskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till förvärvet av tillgången.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller redovisas som en separat tillgång, beroende på vilket som är lämpligt, endast då det är sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner som är förknippade med tillgången kommer att komma Lifco tillgodo och tillgångens anskaffningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Redovisat värde för en ersatt del tas bort från balansräkningen. Alla andra former av reparationer och underhåll redovisas som kostnader i resultaträkningen under den period de uppkommer.
Ingen avskrivning görs på mark. Varje del av övriga materiella anläggningstillgångar med ett anskaffningsvärde som är betydande i förhållande till tillgångens sammanlagda anskaffningsvärde skrivs av separat. Avskrivningar görs linjärt enligt följande:
| Byggnader | 25–40 år |
|---|---|
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 5–10 år |
| Inventarier, verktyg och installationer | 3–6 år |
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas vid varje rapportperiods slut och justeras vid behov. En tillgångs redovisade värde skrivs omgående ner till dess återvinningsvärde om tillgångens redovisade värde överstiger dess bedömda återvinningsvärde.
Vinster och förluster vid avyttring av en materiell anläggningstillgång fastställs genom en jämförelse mellan försäljningsintäkten och det redovisade värdet och redovisas i övriga rörelseintäkter respektive övriga rörelsekostnader i resultaträkningen.
2.6 Nedskrivningar av icke-finansiella anläggningstillgångar
Tillgångar som skrivs av bedöms med avseende på värdenedgång när helst händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att det redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp varmed tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är det högsta av tillgångens verkliga värde minskat med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid bedömning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det finns separata identifierbara kassaflöden (kassagenererande enheter).
2.7 Finansiella instrument Första redovisningstillfället
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas när koncernen blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor. Köp och försäljning av finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen, det datum då koncernen förbinder sig att köpa eller sälja tillgången.
Finansiella instrument redovisas vid första redovisningstillfället till verkligt värde plus transaktionskostnader som är direkt hänförliga till förvärv eller emission av en finansiell tillgång eller finansiell skuld, till exempel avgifter och provisioner.
2.7.1 Klassificering
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar och skulder i kategorin upplupet anskaffningsvärde och finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet. Klassificeringen är beroende av för vilket syfte den finansiella tillgången eller skulden förvärvades.
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde
Tillgångar som innehas med syftet att inkassera avtalsenliga kassaflöden och där dessa kassaflöden endast utgör kapitalbelopp och ränta värderas till upplupet anskaffningsvärde. Det redovisade värdet av dessa tillgångar justeras med eventuella förväntade kreditförluster som redovisats (se stycke nedskrivning nedan). Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar redovisas med effektivräntemetoden och ingår i finansiella intäkter. Koncernens finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaffningsvärde utgörs av andra långfristiga fordringar, kundfordringar och likvida medel.
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde
Koncernens övriga finansiella skulder klassificeras som värderade till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden. Övriga finansiella skulder består av skulder till kreditinstitut, obligationslån, leverantörsskulder samt checkräkningskredit.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen är finansiella skulder som innehas för handel eller tilläggsköpeskillingar i rörelseförvärv. Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen redovisas även i efterföljande perioder till verkligt värde och värdeförändringen redovisas i årets resultat. Skulder i denna kategori klassificeras som kortfristiga skulder om de förfaller inom tolv månader från balansdagen om dessa förfaller senare än tolv månader från balansdagen klassificeras dessa som långfristiga skulder.
Övriga skulder värderade till verkligt värde
Övriga skulder värderade till verkligt värde utgörs av skulder hänförliga till säljoptioner eller kombinerade sälj-/köpoptioner avseende förvärv av innehav utan bestämmande inflytande. Förändringar i dessa skulder redovisas i resultaträkningen.
2.7.2 Redovisning och värdering
Köp och försäljningar av finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen, det datum då koncernen förbinder sig att köpa eller sälja tillgången. Finansiella instrument redovisas första gången till verkligt värde plus transaktionskostnader. Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen när rätten att erhålla kassaflöden från instrumentet har löpt ut eller överförts och koncernen har överfört i stort sett alla risker och förmåner som är förknippade med äganderätten. Finansiella skulder tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet har fullgjorts eller på annat sätt utsläckts. Lånefordringar och kundfordringar samt övriga finansiella skulder redovisas efter anskaffningstidpunkten till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden.
2.7.3 Kvittning av finansiella instrument
Finansiella tillgångar och skulder kvittas och redovisas med ett nettobelopp i balansräkningen endast när det finns en legal rätt att kvitta de redovisade beloppen och en avsikt att reglera dem med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången och reglera skulden.
2.7.4 Nedskrivning finansiella tillgångar Tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde
Koncernen bedömer vid varje rapportperiods slut om det finns objektiva bevis för att nedskrivningsbehov föreligger för en finansiell tillgång eller en grupp av finansiella tillgångar.
Koncernen bedömer de framtida förväntade kreditförluster som är kopplade till tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde. Koncernens finansiella tillgångar för vilka förväntade kreditförluster bedöms utgörs i allt väsentligt av kundfordringar. Koncernen redovisar en kreditreserv för sådana förväntade kreditförluster vid varje rapporteringsdatum. För kundfordringar tillämpar koncernen den förenklade ansatsen för kreditreservering, det vill säga reserven kommer att motsvara den förväntade förlusten över hela kundfordringens livslängd. För att mäta de förväntade kreditförlusterna har kundfordringar grupperats baserat på fördelade kreditriskegenskaper och förfallna dagar. Koncernen använder sig av framåtblickande variabler för förväntade kreditförluster. Förväntade kreditförluster redovisas i koncernens resultaträkning i posten Administrationskostnader.
2.7.5 Säkring av nettoinvestering
Säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamhet redovisas på liknande sätt som kassaflödessäkringar. Den andel av vinst eller förlust på säkringsinstrumentet som bedöms som en effektiv säkring redovisas i övrigt totalresultat. Den vinst eller förlust som hänför sig till den ineffektiva delen redovisas i resultaträkningen. Ackumulerade vinster och förluster i eget kapital redovisas i resultaträkningen när utlandsverksamheten avyttras helt eller delvis.
2.8 Varulager
Varulagret redovisas till det lägsta av anskaffningsvärde och nettoförsäljnings-
värde. Anskaffningsvärdet fastställs med användning av först-in-först-utmetoden (FIFU). I varulagrets värde ingår en därtill hänförlig andel av indirekta kostnader. Värdet på färdiga produkter omfattar råvaror, direkt arbete, övriga direkta kostnader samt produktionsrelaterade omkostnader inklusive avskrivningar.
Anskaffningsvärdet består av inköpspris från underleverantörer samt kostnader för tull och frakt. Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i den löpande verksamheten, med avdrag för beräknade färdigställnings- och försäljningskostnader. En beräkning av inkuransen i varulagret sker kontinuerligt under året.
2.9 Kundfordringar
Kundfordringar är belopp som ska betalas av kunder för sålda varor eller utförda tjänster i den löpande verksamheten. Om betalning förväntas inom ett år eller tidigare, klassificeras de som omsättningstillgångar. Om inte, redovisas de som anläggningstillgångar. Kundfordringar redovisas inledningsvis till verkligt värde och därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden, minskat med eventuell reservering för värdeminskning.
2.10 Likvida medel
I likvida medel ingår, i såväl balansräkningen som i rapporten över kassaflöden, kassa och banktillgodohavanden.
2.11 Leverantörsskulder
Leverantörsskulder är förpliktelser att betala för varor och tjänster som har förvärvats i den löpande verksamheten från leverantörer. Leverantörsskulder klassificeras som kortfristiga skulder om de förfaller inom ett år eller tidigare. Om inte, redovisas de som långfristiga skulder.
Leverantörsskulder redovisas till nominellt belopp. Redovisat värde för leverantörsskulder förutsätts motsvara dess verkliga värde, eftersom denna post är kortfristig till sin natur.
Leverantörsskulder redovisas inledningsvis till verkligt värde och därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden, se 2.7 Finansiella instrument..
2.12 Aktuell och uppskjuten skatt
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt. Skatt redovisas i resultaträkningen, utom när skatten avser poster som redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital. I sådana fall redovisas även skatten i övrigt totalresultat respektive eget kapital. Den aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de skatteregler som på balansdagen är beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där moderbolaget och dess dotterbolag är verksamma och genererar skattepliktiga intäkter.
Uppskjuten skatt redovisas, enligt balansräkningsmetoden, på alla temporära skillnader som uppkommer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar och skulder och deras redovisade värden i koncernredovisningen. Den uppskjutna skatten redovisas emellertid inte om den uppstår till följd av en transaktion som utgör den första redovisningen av en tillgång eller skuld som inte är ett rörelseförvärv och som, vid tidpunkten för transaktionen, varken påverkar redovisat eller skattemässigt resultat. Uppskjuten inkomstskatt beräknas med tillämpning av skattesatser som har beslutats eller aviserats per balansdagen och som förväntas gälla när den berörda uppskjutna skattefordran realiseras eller den uppskjutna skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar på underskottsavdrag redovisas i den omfattning det är troligt att framtida skattemässiga överskott kommer att finnas tillgängliga, mot vilka underskotten kan utnyttjas.
Uppskjutna skattefordringar och skulder kvittas när det finns legal kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och skatteskulder och när de uppskjutna skattefordringarna och skatteskulderna hänför sig till skatter debiterade av en och samma skattemyndighet och avser antingen samma skattesubjekt eller olika skattesubjekt, där det finns en avsikt att reglera saldona genom nettobetalningar.
2.13 Upplåning
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde, netto efter transaktionskostnader. Upplåning redovisas därefter till upplupet anskaffningsvärde och eventuell skillnad mellan erhållet belopp (netto efter transaktionskostnader) och återbetalningsbeloppet redovisas i resultaträkningen fördelat över låneperioden, med tillämpning av effektivräntemetoden. Checkräkningskrediter redovisas som upplåning bland kortfristiga skulder i balansräkningen.
2.14 Ersättningar till anställda
Pensionsförpliktelser
Koncernen har både förmånsbestämda och avgiftsbestämda pensionsplaner. Koncernens väsentliga förmånsbestämda plan är ITP-planen, tryggad genom avgifter till Alecta (för information om Alecta se not 25).
En avgiftsbestämd pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken koncernen betalar fasta avgifter till en separat juridisk enhet. Koncernen har inte några rättsliga eller informella förpliktelser att betala ytterligare avgifter om denna juridiska enhet inte har tillräckliga tillgångar för att betala alla ersättningar till anställda som hänger samman med de anställdas tjänstgöring under innevarande eller tidigare perioder. För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar koncernen avgifter till offentligt eller privat administrerade pensionsförsäkringsplaner på obligatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen har inga ytterligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda. Avgifterna redovisas som personalkostnader när de förfaller till betalning. Förutbetalda avgifter redovisas som en tillgång i den utsträckning som kontant återbetalning eller minskning av framtida betalningar kan komma koncernen tillgodo.
De fåtal pensionsförpliktelser som inte övertagits av försäkringsbolag eller på annat sätt säkerställts genom fondering hos extern part skuldförs i balansräkningen.
2.15 Avsättningar
Avsättningar redovisas när koncernen har en legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad händelse och att det är mer sannolikt att ett utflöde av resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen än att så inte sker samt att en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
Avsättningar för garantikostnader är uppskattningar av gjorda garantianspråk och uppskattas med hjälp av samlad erfarenhet i form av statistik över historiska anspråk, förväntade kostnader för åtgärder samt den genomsnittliga tidsåtgången mellan det att felet uppstår och anspråk riktas mot koncernen.
2.16 Intäktsredovisning Försäljning av varor
Koncernens väsentliga intäktsströmmar hänförliga till varuförsäljning utgörs av försäljning av dentalprodukter, verktyg och maskiner, byggmaterial, service och distribution, miljöteknik och utrustning till skogsindustrin. Intäktsströmmen "Dentalprodukter", som härrör från rörelsesegmentet Dental, genereras från försäljning av produkter i form av förbrukningsmaterial och utrustning till tandläkare. Intäktsströmmen "Verktyg och maskiner", som härrör från rörelsesegmentet Demolition & Tools, genereras från försäljning av utrustning till bygg- och rivningsindustrin där de mest väsentliga produkterna utgörs av demoleringsrobotar och verktyg till kranar och grävmaskiner. Intäktsströmmarna "Byggmaterial", "Service och distribution", "Miljöteknik" och "Skog", vilka härrör från rörelsesegmentet Systems Solutions, genereras från försäljning av olika produkter till exempel maskiner och utrustning för elinstallationer och elproduktion, elektrisk utrustning, LED-belysning, inredningsmoduler till skåpbilar och lätta lastbilar, maskiner med syfte att förbättra miljön, arbetskläder, instrument för fältmätare samt utrustning till såg- och pelletsverk.
Inom området Skog förekommer avtal till fast pris kopplade till kundanpassad utrustning till sågverk, så som timmerhanterings-, virkeshanterings- och torkningsutrustning samt såglinjer och pelletsverk. Av koncernens totala intäkter utgör intäkter från avtal till fast pris en mindre del, cirka 4%.
För avtal till fast pris redovisas intäkten baserat på en beräkning som utgår från nedlagda utgifter per balansdagen i förhållande till de totala förväntade utgifterna för att uppfylla prestationsåtagandet. Uppskattningar gällande intäkter, kostnader eller färdigställandegraden av projektet revideras om omständigheterna förändras.
I fastprisavtal betalar kunden det överenskomna priset vid överenskomna betalningstidpunkter. Om uppfyllda prestationsåtaganden som koncernen levererat överstiger betalningen, redovisas en avtalstillgång. Om betalningarna överstiger uppfyllda prestationsåtaganden, redovisas en avtalsskuld.
Koncernen bedriver delvis egen utveckling och tillverkning av produkter men köper även in produkter från underleverantörer för huvudsaklig försäljning till slutkund. Avtalet med kunden bedöms i normalfallet utgöras av ett eller flera prestationsåtaganden (om flera produkter levereras). I vissa fall förekommer andra prestationsåtaganden än produkter då service, installation, montering och/eller support ingår som en del av avtalet. Försäljning av varor redovisas som intäkt när kontrollen över varorna överförs, vilket normalt inträffar när varorna levereras till kunden. Samtliga intäkter från försäljning av varor redovisas vid en tidpunkt. I vissa avtal förekommer det kundbonus som baseras på den ackumulerade försäljningen till kunden under en viss period, vanligtvis ett år eller längre. Intäkten från försäljning av varor baseras på priset i avtalet, med avdrag för beräknad kundbonus. Historiska data används för att
uppskatta kundbonusens förväntade värde och intäkten redovisas endast i den utsträckning som det är mycket sannolikt att en väsentlig återföring inte uppstår. En skuld som ingår i posten "Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter" redovisas för förväntad kundbonus i förhållande till försäljningen till och med balansdagen. Koncernen bedömer inte att någon finansieringskomponent föreligger då den genomsnittliga kredittiden är kort. Koncernen har åtaganden att reparera eller ersätta defekta produkter i enlighet med normala garantiregler vilka redovisas som en avsättning. Försäljning av utökade garantier förekommer i något enstaka fall. En fordran redovisas när varorna har levererats, då detta är den tidpunkt ersättningen blir ovillkorlig (det vill säga, endast tidens gång krävs för att betalning ska ske).
Försäljning av tjänster
Koncernens väsentliga intäktsströmmar hänförliga till försäljning av tjänster utgörs av försäljning av tjänster inom området "Kontraktstillverkning" vilket härrör från rörelsesegment Systems Solutions och dels av tjänster kopplade till någon av de intäktsströmmar som beskrivs ovan avseende varuförsäljning i form av service, montering, support och/eller installation avseende sålda produkter. Den övervägande delen av avtal avseende tjänster baseras på löpande räkning. Intäkten från de levererade tjänsterna till rörligt pris redovisas över tid i den period de tillhandahålls. Intäkterna redovisas vanligen utifrån ett pris per timme.
Vissa avtal inkluderar flera olika tjänster såsom försäljning av en vara, montering, service, support och/eller installation av de sålda produkterna. För dessa avtal görs en bedömning om avtalet innehåller ett eller flera prestationsåtaganden baserat på om tjänsten är enkel, inkluderar en integrationstjänst eller kan utföras av en annan leverantör. I de fall avtalet innehåller flera prestationsåtaganden fördelas transaktionspriset till varje separat prestationsåtagande baserat på deras fristående försäljningspriser.
Vissa tjänster såsom underhåll, service och support av produkter redovisas linjärt över kontraktsperioden såvida inte en annan metod bättre mäter uppfyllandet av prestationsåtagandet.
Ränteintäkter intäktsredovisas fördelat över löptiden med tillämpning av effektivräntemetoden.
2.17 Leasing
Koncernen tillämpar IFRS 16 från och med 1 januari 2019 och implementeringen av standarden innebär att nästan samtliga leasingkontrakt redovisas i leasetagarens balansräkning då ingen åtskillnad längre görs mellan operationella och finansiella leasingavtal. Enligt IFRS 16 ska en anläggningstillgång (rättigheten att använda en leasad tillgång) och en finansiell skuld (lång- och kortfristig) avseende skyldigheten att betala leasingavgifter redovisas i balansräkningen. I koncernens resultaträkning redovisas avskrivningar och räntekostnader i stället för kostnader för operationella leasingavtal, vilka i sin helhet har redovisats inom rörelseresultatet. IFRS 16 påverkar kassaflödet såtillvida att leasingbetalningar påverkar kassaflöde från den löpande verksamheten (till exempel ränta och leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett mindre värde och kortidsleasingavtal) och kassaflöde från finansieringsverksamheten (återbetalning av leasingskulden). Koncernen tillämpade den förenklade övergångsmetoden vilken innebar att nyttjanderätter värderades till ett belopp som motsvarade leasingskulden den 1 januari 2019 (justerade för förutbetalda och upplupna leasingavgifter).
Den vägda genomsnittliga marginella låneränta som använts för att beräkna diskonteringseffekten är 2,11% (2,09%).
Koncernen har valt att tillämpa undantaget och inte redovisa korttidsleasingavtal och leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett mindre värde som en del av nyttjanderättstillgången och leasingskulden i balansräkningen. Betalningar hänförliga till dessa leasingavtal redovisas istället som en kostnad linjärt över leasingperioden. Återstående leasingåtaganden utgörs i allt väsentligt av lokaler såsom kontors-, lager- och fabrikslokaler.
2.18 Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Denna innebär att rörelseresultatet justeras för transaktioner som inte medfört in- eller utbetalningar under perioden samt för eventuella intäkter och kostnader som hänförs till investerings- eller finansieringsverksamhetens kassaflöden.
2.19 Utdelningar
Utdelning till moderbolagets aktieägare redovisas som skuld i koncernens finansiella rapporter i den period då utdelningen godkänns av moderbolagets aktieägare. Utdelningsintäkter redovisas när rätten att erhålla betalning har fastställts.
2.20 Aktieägartillskott
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån nedskrivning ej erfordras.
2.21 Segmentsinformation
Segmentsinformation rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna rapporteringen som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelning av resurser och bedömning av rörelsesegmentens resultat. I koncernen har denna funktion identifierats som den verkställande direktören som fattar strategiska beslut. Koncernledningen har fastställt rörelsesegmenten baserat på den information som behandlas av den verkställande direktören och som används som underlag för att fördela resurser och utvärdera resultat.
Den verkställande direktören bedömer verksamheten utifrån tre rörelsesegment: Dental, Demolition & Tools och Systems Solutions. Systems Solutions utgörs av en sammanslagning av de affärsområden som har likartade ekonomiska egenskaper och individuellt inte uppfyller enskilt kvantitativa gränsvärden.
2.22 Alternativa nyckeltal
I årsredovisningen förekommer alternativa nyckeltal för uppföljning av koncernens verksamhet och de primära alternativa nyckeltal som presenteras avser EBITA, EBITDA, räntebärande nettoskuld, nettoskuld och sysselsatt kapital. Avstämningar av de alternativa nyckeltalen återfinns på sidorna 76-77 och syfte samt definitioner av dessa på sidan 101.
Not 3 Finansiell riskhantering
3.1 Finansiella riskfaktorer
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för en mängd olika finansiella risker: marknadsrisk (omfattande valutarisk, ränterisk och prisrisk), kreditrisk och likviditetsrisk. Dessa risker hanteras i enlighet med Lifcos finanspolicy som är fastställd av bolagets styrelse. Koncernen har som policy att endast tillämpa säkringsredovisning avseende nettoinvestering i utlandsverksamheter och fokuserar istället på att minska potentiella ogynnsamma effekter på koncernens finansiella resultat genom ett omfattande koncernkontosystem där överskott i viss valuta matchas mot betalning i den valutan.
a) Marknadsrisk
(i) Valutarisk
Med valutarisk avses risken för att ofördelaktiga valutakursförändringar ska påverka koncernens resultat och eget kapital mätt i SEK:
- Transaktionsexponering uppstår som ett resultat av att koncernen har inbetalningar och utbetalningar i utländska valutor
- Omräkningsexponering uppstår som ett resultat av koncernens valutaexponering från nettotillgångarna i koncernens utlandsverksamheter
Lifco-koncernens verksamhet bedrivs i 31 länder. Den geografiska spridningen tillsammans med ett stort antal kunder och produkter ger en relativt begränsad transaktionsriskexponering. Lifco-koncernens transaktionsexponering uppstår då dotterbolagen importerar produkter för försäljning på den inhemska marknaden och/eller säljer produkter i utländsk valuta. Effekt av valutakursförändringar hanteras så långt det är möjligt genom användning av valutaklausuler i kundkontrakt och genom försäljning i samma valuta som inköpet sker.
Enligt den policy som gäller inom koncernen ska varje bolag hantera sina valutaflöden avseende exponering av plötsliga kursförändringar. Valutarisker hanteras framför allt genom ett koncernkontosystem med konton i olika valutor där överskott som finns inom detta system används för att betala transaktioner i viss valuta. Inga derivatinstrument har tecknats för att hantera valutarisken. Terminskontrakt får bara tecknas med koncernledningens godkännande. Det fanns inga för koncernen väsentliga terminskontrakt under 2019 och 2020.
Lifco bedömer att transaktionsexponeringen är begränsad då det inom koncernen finns en balans mellan inköp och försäljning i utländsk valuta. Således medför en rimlig förändring av värdet på den svenska kronan gentemot andra valutor ingen materiell effekt på koncernens resultat efter skatt. Under 2020 uppgick valutakursdifferenser som redovisats i resultaträkningen till netto -2 (7) MSEK, se not 6. Lifco har även transaktionsexponering i form av upplåning av utländsk valuta. Denna risk är begränsad då dessa lån ingår som en del av koncernens säkring av nettoinvestering.
Omräkningsrisk föreligger vid omräkning av utländska dotterbolag till rapportvalutan SEK. Koncernen har ett antal innehav i utlandsverksamheter vilkas nettotillgångar exponeras för valutarisker. Valutaexponering som uppstår från nettotillgångarna i koncernens utlandsverksamheter hanteras till viss del genom upplåning i de berörda utländska valutorna. Dessa lån redovisas som säkring av nettoinvestering, se 2.7.5 Säkring av nettoinvestering. Moderbolaget har tecknat obligationslån, lån i checkräkningskredit samt banklån, hänförliga till förvärv, i EUR motsvarande 2 181 (1 818) MSEK, USD motsvarande 246 (279) MSEK, NOK motsvarande 573 (635) MSEK, GBP motsvarande 134 (447) , DKK motsvarande 63 (-) MSEK och NZD motsvarande 0 (31) MSEK. Förvärvslånen har identifierats som säkring av nettoinvestering. Under perioden har det inte förekommit någon ineffektivitet som ska redovisas från säkringar av nettoinvesteringar i utlandsverksamhet. Nettoexponering uppgår till 51 (179) MSEK och nettotillgångar som säkras uppgår till 9 399 (8 156) MSEK.
Lifco uppskattar att bolagets omräkningsexponering medför att 1% förändring av värdet på den svenska kronan gentemot andra valutor skulle resultera i en effekt på det egna kapitalet med +/- 74 (66) MSEK. Exponeringen hänför sig till:
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| EUR | 36 | 26 |
| NOK | 15 | 16 |
| GBP | 10 | 9 |
| USD | 5 | 6 |
| DKK | 3 | 4 |
| Övriga valutor | 5 | 5 |
| Summa | 74 | 66 |
(ii) Ränterisk
Med ränterisk avses risken att förändringar i det allmänna ränteläget påverkar koncernens finansnetto och resultat negativt. Den upplåning som finns löper med både fast och rörlig ränta. Den ränterisk avseende kassaflöde som koncernen utsätts för genom den rörliga räntan neutraliseras delvis av kassamedel med rörlig ränta. Koncernens genomsnittsränta uppgick till 0,9% under räkenskapsåret 2020 (2,1% 2019).
Koncernens upplåning uppgick per balansdagen till 4 916 (5 325) MSEK, se not 24, varav 4% löper med fast ränta och 96% löper med rörlig ränta. En förändring av ränteläget med +/- 0,5 procentenheter skulle innebära en påverkan på årets resultat med +/- 19 (18) MSEK.
b) Kreditrisk
Kreditrisk eller motpartsrisk är risken för att motparten i en finansiell transaktion inte fullgör sina förpliktelser på förfallodagen. Lifcos kreditrisk innefattar främst kundfordringar men viss kreditrisk finns avseende likvida medel. Varje koncernbolag ansvarar för att följa upp och analysera kreditrisken samt göra kreditvärdighetsbedömning för varje ny kund. En reservering för osäkra kundfordringar görs utifrån ett av koncernen fastlagt schema. Lifco bedömer att risken för kundförluster är låg då försäljningen i hög grad sker till kunder med vilka koncernen har haft långa samarbeten och/eller goda erfarenheter av betalningsviljan. Koncernen bevakar löpande kundernas kreditvärdighet och omprövar efter givna riktlinjer kreditvillkoren vid behov. Avseende likvida medel bedöms kreditrisken vara låg då motparterna är stora välkända banker med hög kreditvärdighet. För koncernens kreditförluster se not 19. Några väsentliga kreditrisker finns inte. Koncernens finansiella tillgångar som ska testas för nedskrivning utgörs i allt väsentligt av kundfordringar. De förväntade kreditförlustnivåerna baserar sig på en betalningshistorik tillsammans med förlusthistorik. Historiska förluster justeras sedan för att ta hänsyn till nuvarande och framåtblickande information om makroekonomiska faktorer som kan påverka kundernas möjlighet att betala fordran. För upplysning om kundfordringarnas förfallostruktur samt kreditförlustreserven se not 19 Kundfordringar.
c) Likviditetsrisk
Likviditetsrisk är risken för att koncernen saknar likvida medel för betalning av sina åtaganden avseende finansiella skulder. Målsättningen med bolagets likviditetshantering är att minimera risken för att koncernen inte har tillräckliga likvida medel för att klara sina kommersiella åtaganden. För att hantera löpande betalningar finns ett cash-pool system inom koncernen som säkerställer att likvida medel finns tillgängliga i de valutor i vilka betalning ska ske. Ledningen följer rullande prognoser för koncernens likvida medel (inklusive outnyttjade kreditfaciliteter) baserade på förväntade kassaflöden. Lifcos policy är att ha en stark likviditetsposition vad gäller tillgängliga likvida medel och outnyttjade bekräftade kreditfaciliteter.
Per 31 december 2020 uppgår koncernens likvida medel till 1 170 (729) MSEK. Framtida likviditetsbelastning i övrigt avser betalning av leverantörsskulder och övriga kortfristiga skulder samt amortering av lån. För löptidsanalys avseende framtida kassaflöde från koncernens finansiella skulder se not 24.
3.2 Hantering av kapitalrisk
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens förmåga att fortsätta sin verksamhet, så att den kan fortsätta att generera avkastning till aktieägarna och nytta för andra intressenter och upprätthålla en optimal kapitalstruktur för att hålla kostnaderna för kapitalet nere. Lifco ser i dagsläget ingen refinansieringsrisk.
3.3 BERÄKNING AV VERKLIGT VÄRDE
Redovisat värde, efter eventuella nedskrivningar, för kundfordringar och övriga fordringar samt leverantörsskulder och övriga skulder förutsätts motsvara deras verkliga värden, eftersom dessa poster är kortfristiga i sin natur. Information om verkligt värde och redovisat värde för långfristiga räntebärande skulder framgår av not 24.
Det finansiella instrument som värderas till verkligt värde i koncernen utgörs av finansiella skulder i form av sälj/köpoptioner avseende framtida förvärv av innehav utan bestämmande inflytande samt tilläggsköpeskillingar. Verkligt värde på dessa baseras på företagets framtida intjäning. Båda dessa poster redovisas i kategori tre i verkligt värde hierarkin. Nedanstående tabell visar årets förändring;
| Msek | Sälj/köpoptioner samt tilläggsköpeskillingar |
|---|---|
| Ingående balans 1 januari 2019 | 515 |
| Tillkommande | 465 |
| Omvärdering | 50 |
| Utbetalda köpeskillingar | -72 |
| Utbetalda utdelningar | -46 |
| Valutakursdifferenser | 4 |
| Utgående balans 31 december 2019 | 916 |
| Tillkommande | 188 |
| Omvärdering | 8 |
| Utbetalda köpeskillingar | -45 |
| Utbetalda utdelningar | -37 |
| Valutakursdifferenser | -44 |
| Utgående balans 31 december 2020 | 986 |
Not 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar
Uppskattningar av balansposters värden och bedömningar vid tillämpning av redovisningsprinciper utvärderas löpande och baseras på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive förväntningar på framtida händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
Viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden. De uppskattningar för redovisningsändamål som blir följden av dessa kommer, definitionsmässigt, sällan att motsvara det verkliga resultatet. De uppskattningar och antaganden som innebär en betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade värden för tillgångar och skulder under nästkommande räkenskapsår behandlas i huvuddrag nedan.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill och immateriella tillgångar med obestämd nyttjandeperiod
Koncernen undersöker varje år om något nedskrivningsbehov föreligger för goodwill och immateriella tillgångar med obestämd nyttjandeperiod, i enlighet med den redovisningsprincip som beskrivs i not 2. Återvinningsvärden för kassagenererande enheter har fastställs genom beräkning av nyttjandevärde. För dessa beräkningar måste vissa uppskattningar göras, se not 14.
Redovisning av förvärv
I samband med genomförande av förvärv upprättar koncernen förvärvsanalyser för redovisningsändamål i enlighet med den redovisningsprincip som beskrivs i not 2. Redovisning av förvärv innehåller en hög grad av bedömningar och uppskattningar vilket främst avser allokering av över- och undervärden i förvärvsanalyser till tillgångar och skulder (nettotillgångar) samt justeringsposter för anpassning till koncernens redovisningsprinciper. Justeringar till verkligt värde samt uppkommen goodwill presenteras i not 31.
NOT 5 SEGMENTSREDOVISNING
Den verkställande direktören är koncernens högste verkställande beslutsfattare. Företagsledningen har fastställt rörelsesegmenten baserat på den information som behandlas av den verkställande direktören och som används som underlag för att fördela resurser och utvärdera resultat. De presenterade segmentens resultat bedöms baserat på ett mått som benämns EBITA (resultat före avskrivningar av immateriella tillgångar som uppkommit i samband med förvärv, förvärvskostnader samt räntor och skatt).
Intäkter
Koncernens väsentliga intäktsströmmar hänförliga till varuförsäljning utgörs av försäljning av dentalprodukter, verktyg och maskiner, byggmaterial, service och distribution, miljöteknik och utrustning till skogsindustrin. Intäktsströmmen "Dentalprodukter", som härrör från rörelsesegmentet Dental, genereras från försäljning av produkter i form av förbrukningsmaterial och utrustning till tandläkare. Intäktsströmmen "Verktyg och maskiner", som härrör från rörelsesegmentet Demolition & Tools, genereras från försäljning av utrustning till bygg- och rivningsindustrin där de mest väsentliga produkterna utgörs av demoleringsrobotar och verktyg till kranar och grävmaskiner. Intäktsströmmarna "Byggmaterial", "Service och distribution", "Miljöteknik" och "Skog", vilka härrör från rörelsesegmentet Systems Solutions, genereras från försäljning av olika produkter till exempel maskiner och utrustning för elinstallationer och elproduktion, elektrisk utrustning, LED-belysning, inredningsmoduler till skåpbilar och lätta lastbilar, maskiner med syfte att förbättra miljön, arbetskläder, instrument för fältmätare samt utrustning till såg- och pelletsverk. Koncernens väsentliga intäktsströmmar hänförliga till försäljning av tjänster utgörs av försäljning av tjänster inom området "Kontraktstillverkning" vilket härrör från rörelsesegment Systems Solutions och dels av tjänster kopplade till någon av de intäktsströmmar som beskrivs ovan avseende varuförsäljning i form av service, montering, support och/eller installation avseende sålda produkter.
Ingen försäljning sker mellan segmenten. De intäkter från externa parter som rapporteras till den verkställande direktören värderas på samma sätt som i resultaträkningen.
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Intäkter från externa kunder | ||
| Dental | 4 290 | 4 393 |
| Demolition & Tools | 3 234 | 3 610 |
| Systems Solutions | 6 258 | 5 842 |
| Summa | 13 782 | 13 845 |
Fördelningen av resultat per segment sker till och med EBITA. Ingen uppdelning av tillgångar och skulder sker per segment då inget sådant belopp regelbundet redovisas för den högste verkställande beslutsfattaren.
| EBITA stäms av mot resultat före skatt enligt följande avstämning: | ||
|---|---|---|
| Dental | 898 | 874 |
| Demolition & Tools | 750 | 834 |
| Systems Solutions | 1 166 | 909 |
| Gemensamma koncernfunktioner | -112 | -94 |
| Summa | 2 702 | 2 523 |
| Avskrivning av immateriella tillgångar som uppkommit i samband med förvärv | -412 | -329 |
| Poster av engångskaraktär | - | -56 |
| Förvärvskostnader | -29 | -79 |
| Finansiella poster, netto | -62 | -63 |
| Resultat före skatt | 2 199 | 1 996 |
| Nettoomsättningen fördelar sig på betydande intäktsslag enligt följande: | ||
| Dentalprodukter | 4 290 | 4 393 |
| Verktyg och maskiner | 3 234 | 3 610 |
| Byggmaterial | 1 158 | 1 192 |
| Kontraktstillverkning | 1 205 | 1 055 |
| Miljöteknik | 1 689 | 1 855 |
| Service och distribution | 1 461 | 882 |
| Skog | 745 | 858 |
| Summa | 13 782 | 13 845 |
Det finns ingen kund som står för mer än tio procent av omsättningen.
Nettoomsättningen fördelar sig på geografiska marknader enligt följande:
| Sverige | 2 072 | 2 046 |
|---|---|---|
| Norge | 1 495 | 1 727 |
| Tyskland | 2 252 | 2 174 |
| Övriga Europa | 5 270 | 4 809 |
| Asien och Australien | 1 395 | 1 577 |
| Nordamerika | 1 196 | 1 411 |
| Övriga | 102 | 101 |
| Summa | 13 782 | 13 845 |
Summa anläggningstillgångar, andra än finansiella instrument och uppskjutna skattefordringar, som är lokaliserade i Sverige uppgår till 3 546 (3 560) MSEK, Tyskland 4 286 (4 466) MSEK, Norge 1 343 (1 557) MSEK, Storbritannien 888 (957) MSEK och summan av sådana anläggningstillgångar i andra länder uppgår till 3 051 (2 172) MSEK.
Avtalstillgånger och avtalsskulder
Koncernen har endast avtalstillgångar i form av pågående arbete för annans räkning vilka även fortsättningsvis kommer att särredovisas inom posten varulager och benämnas pågående arbete för annans räkning. I övrigt förekommer det, förutom kundfordringar, fordringar från avtal med kunder där ersättningen för varan eller tjänsten endast är beroende av den tid som förflutit. Fordringar från avtal med kunder redovisas som en del av Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter på rad "Fordringar från avtal med kunder".
| Msek | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Koncernen redovisar följande intäktsrelaterade avtalsskulder: | ||
| Förskott från kunder | 233 | 262 |
| Övriga kundrelaterade avtalsskulder | 29 | 31 |
| Summa avtalsskulder | 262 | 293 |
Av de totala avtalsskulderna om 293 MSEK som redovisats vid ingången av räkenskapsåret har intäkter hänförliga till avtalsskulder om 288 MSEK redovisats under räkenskapsåret. Utgående balans för avtalsskulder vid räkenskapsårets slut om 257 MSEK bedöms intäktsföras under nästkommande räkenskapsår.
Återstående ouppfyllda prestationsåtaganden
Samtliga avtal avseende försäljning av tjänster har en ursprunglig löptid på högst ett år eller faktureras baserat på nedlagd tid. I enlighet med reglerna i IFRS 15 har upplysning inte lämnats om transaktionspriset för dessa ouppfyllda åtaganden.
Not 6 Valutakursvinster och -förluster, netto
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Valutakursdifferenser har redovisats i resultaträkningen enligt följande: | ||
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | -5 | 13 |
| Finansiella intäkter och kostnader (not 12) | 3 | -6 |
| Summa | -2 | 7 |
Not 7 Avskrivningar enligt plan
| msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Avskrivningarnas fördelning på materiella och immateriella anläggningstillgångar | ||
| Nyttjanderätter | -151 | -144 |
| Byggnader och markanläggningar | -22 | -22 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | -75 | -64 |
| Inventarier, verktyg och installationer | -96 | -81 |
| Summa avskrivningar på materiella anläggningstillgångar | -344 | -311 |
| Varumärken | -5 | -2 |
| Kundrelationer | -397 | -321 |
| Patent | -10 | -6 |
| Övriga immateriella tillgångar | -16 | -15 |
| Summa avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar | -428 | -344 |
| Summa avskrivningar på anläggningstillgångar | -772 | -655 |
| Avskrivningar fördelat på funktion | ||
| Kostnad sålda varor | -130 | -103 |
| Försäljningskostnader | -419 | -336 |
| Administrationskostnader | -222 | -211 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -1 | -5 |
| Summa avskrivningar | -772 | -655 |
Not 8 Ersättning till revisorerna
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| PricewaterhouseCoopers | ||
| Revisionsuppdraget | 10 | 9 |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | 1 | 1 |
| Skatterådgivning | - | - |
| Övriga tjänster | 2 | 2 |
| Summa | 13 | 12 |
| Övriga revisionsbyråer | ||
| Revisionsuppdraget | 2 | 1 |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | - | - |
| Skatterådgivning | - | - |
| Övriga tjänster | 2 | - |
| Summa | 4 | 1 |
Med revisionsuppdraget avses arvode för den lagstadgade revisionen, det vill säga sådant arbete som varit nödvändigt för att avge revisionsberättelsen. Skatterådgivning avser i huvudsak allmänna skattefrågor angående bolagsskatt. Övriga tjänster avser rådgivning angående finansiell redovisning samt tjänster i samband med förvärv. Det totala arvodet till PwC och dess internationella nätverk uppgår till 13 (12) MSEK för räkenskapsåret 2020. Arvodet till revisionsföretaget PricewaterhouseCoopers AB uppgår till 6 (6) MSEK, varav 4 (4) MSEK avser revisionsuppdraget, 1 (1) MSEK övriga revisionsuppdrag och 1 (1) MSEK övriga tjänster.
Not 9 Kostnader fördelade på kostnadsslag
| MSEK | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Handelsvaror, råmaterial och förbrukningsmaterial | 6 094 | 6 228 |
| Personalkostnader (not 10) | 2 971 | 3 075 |
| Av- och nedskrivningar (not 7, 14 och 15) | 772 | 655 |
| Kostnader för operationell leasing (not 11) | 58 | 67 |
| Produktions- och övriga kostnader | 1 606 | 1 707 |
| Summa kostnader för sålda varor, försäljning, administration, forskning och utveckling |
11 501 | 11 732 |
| NOT 10PERSONALKOSTNADER OCH MEDELANTAL ANSTÄLLDA | ||
|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 |
| Löner och ersättningar | ||
| Styrelse och ledande befattningshavare1 | 274 | 256 |
| Uppsägningslön VD | - | 27 |
| Övriga anställda | 2 084 | 2 147 |
| 2 358 | 2 430 | |
| Sociala kostnader | 470 | 467 |
| Sociala kostnader uppsägningslön VD | - | 13 |
| Pension för ledande befattningshavare | 29 | 32 |
| Pension uppsägningstid VD | - | 16 |
| Pension för övriga anställda | 114 | 117 |
| Summa | 2 971 | 3 075 |
1 Inkluderar löner och ersättningar till styrelse, koncernledning samt verkställande direktörer i koncernens dotterbolag.
| ERSÄTTNINGAR OCH FÖRMÅNER 2020 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tsek | Grundlön/ Styrelsearvode1 |
Rörlig ersättning | Övriga förmåner | Pensionspremier | SUMMA |
| Carl Bennet | 1 405 | - | - | - | 1 405 |
| Ulrika Dellby | 760 | - | - | - | 760 |
| Annika Espander-Jansson | 718 | - | - | - | 718 |
| Dan Frohm | 760 | - | - | - | 760 |
| Erik Gabrielson | 718 | - | - | - | 718 |
| Ulf Grunander | 885 | - | - | - | 885 |
| Johan Stern | 718 | - | - | - | 718 |
| Caroline af Ugglas | 760 | - | - | - | 760 |
| Axel Wachtmeister | 718 | - | - | - | 718 |
| Per Waldemarson (i egenskap av styrelseledamot) | - | - | - | - | - |
| Summa | 7 442 | - | - | - | 7 442 |
| Per Waldemarson | 21 204 | 13 892 | 64 | 12 633 | 47 793 |
| Övriga koncernledningen (3 personer) | 7 840 | 11 628 | 53 | 1 261 | 20 782 |
| Summa | 29 044 | 25 520 | 117 | 13 894 | 68 575 |
ERSÄTTNINGAR OCH FÖRMÅNER 2019
| Grundlön/ | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tsek | Styrelsearvode1 | Rörlig ersättning | Övriga förmåner | Pensionspremier | Summa |
| Carl Bennet | 1 360 | - | - | - | 1 360 |
| Ulrika Dellby | 735 | - | - | - | 735 |
| Annika Espander | 735 | - | - | - | 735 |
| Erik Gabrielson | 695 | - | - | - | 695 |
| Ulf Grunander | 855 | - | - | - | 855 |
| Anna Hallberg | 735 | - | - | - | 735 |
| Johan Stern | 695 | - | - | - | 695 |
| Axel Wachtmeister | 695 | - | - | - | 695 |
| Per Waldemarson (i egenskap av styrelseledamot fr o m 2019-04-26) |
- | - | - | - | - |
| Summa | 6 505 | - | - | - | 6 505 |
| Per Waldemarson | |||||
| (Verkställande direktör fr o m 2019-02-08) | 19 342 | 10 156 | 57 | 11 393 | 40 948 |
| Övriga koncernledningen (3 personer)2 | 7 014 | 6 777 | 53 | 1 131 | 14 975 |
| Summa | 26 356 | 16 933 | 110 | 12 524 | 55 923 |
1 Inkluderar även arvode för arbete i styrelseutskott.
2 Martin Linder del av koncernledningen fr o m 2019-10-23, ersättningar för helåret 2019 inkluderade.
Fredrik Karlsson var koncernens VD t o m 2019-02-07. Han var styrelseledamot i Lifco AB (publ) t o m 2019-02-27. Fredrik Karlssons ersättningar, i egenskap av VD, bestod av grundlön om 4 520 TSEK, övriga förmåner om 6 TSEK samt pensionspremier om 2 707 TSEK.
Styrelsearvode
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode och ersättning för utskottsarbete enligt årsstämmans beslut. Arbetstagarrepresentanter erhåller ej styrelsearvode. Styrelseledamöter som är anställda i koncernen har inte erhållit ersättningar eller förmåner utöver de som är förenade med anställningen. Styrelsens ordförande har ej erhållit någon ersättning utöver styrelsearvode och ersättning för utskottsarbete.
Ersättning till ledande befattningshavare
Ersättning till verkställande direktören och andra ledande befattningshavare utgörs av grundlön, rörlig ersättning, övriga förmåner samt pension. Med ledande befattningshavare avses de personer som tillsammans med verkställande direktören utgjorde koncernledningen under 2020, se sidan 42.
Grundlön och rörlig ersättning
Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. Den rörliga ersättningen ska vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier utformade med syfte att främja bolagets långsiktiga värdeskapande. För den verkställande direktören ska den rörliga ersättningen vara maximerad till 80% av grundlönen. Den rörliga ersättningen ska baseras på de individuella mål som föreslås av ersättningsutskottet och beslutas av styrelsen. Exempel på sådana mål är resultat, volymtillväxt, arbetande kapital och kassaflöde. För övriga ledande befattningshavare ska den rörliga ersättningen baseras på dels utfallet i det egna ansvarsområdet, dels individuellt uppsatta mål. Utöver ovanstående rörliga ersättning kan tillkomma från tid till annan av bolagsstämman beslutade aktie- eller aktiekursrelaterade incitamentsprogram.
Övriga förmåner
Övriga förmåner, till exempel tjänstebil, extra sjukförsäkring eller företagshälsovård, ska kunna utgå i den utsträckning detta bedöms vara marknadsmässigt för ledande befattningshavare i motsvarande positioner på den arbetsmarknad där befattningshavaren är verksam. Det samlade värdet av dessa förmåner ska dock utgöra en mindre del av den totala ersättningen.
Pension
Pensionsrätt för verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare ska gälla från tidigast 65 års ålder. Pensionsavtal tecknas enligt gällande lokala regler för det land där den ledande befattningshavaren är bosatt. Pensionsnivån baseras på viss andel av grundlönen. Pensionsförmånen ska vara oantastbar.
Villkor vid uppsägning
Vid uppsägning från verkställande direktörens sida ska gälla en uppsägningstid om sex månader. Vid uppsägning från bolagets sida ska gälla en uppsägningstid om högst 18 månader, varvid verkställande direktören har rätt till lön under motsvarande tid. Uppsägningslönen ska inte avräknas mot andra inkomster. Vid uppsägning av övriga ledande befattningshavare från bolagets sida ska föreligga rätt till lön under en uppsägningstid om högst tolv månader.
Berednings- och beslutsprocess
Ersättningsutskottet ger styrelsen rekommendationer gällande principer för ersättning till ledande befattningshavare. Rekommendationerna innefattar proportionerna mellan fast och rörlig ersättning samt storleken på eventuella löneökningar. Ersättningsutskottet föreslår vidare kriterier för bedömning av bonusutfall. Styrelsen diskuterar ersättningsutskottets förslag och fattar beslut med ledning av utskottets rekommendationer. Styrelsen ska ha rätt att göra avsteg från riktlinjerna om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl som motiverar detta.
Ersättningar till verkställande direktören har för verksamhetsåret 2020 beslutats av styrelsen utifrån ersättningsutskottets rekommendation. Ersättningar till andra ledande befattningshavare har beslutats av verkställande direktören efter samråd med styrelsens ordförande. Ersättningsutskottet har under 2020 sammanträtt vid två tillfällen.
| Medelantal anställda, koncernen totalt | 2020 | 2019 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | Män | Totalt | Kvinnor | Män | Totalt | |
| Sverige | 326 | 976 | 1 302 | 329 | 981 | 1 310 |
| Australien | 5 | 29 | 34 | 4 | 29 | 33 |
| Belgien | 3 | 10 | 13 | 2 | 7 | 9 |
| Danmark | 82 | 208 | 290 | 70 | 196 | 266 |
| Estland | 101 | 132 | 233 | 80 | 130 | 210 |
| Filippinerna | 72 | 107 | 179 | 83 | 120 | 203 |
| Finland | 35 | 88 | 123 | 40 | 132 | 172 |
| Frankrike | 21 | 101 | 122 | 19 | 91 | 110 |
| Förenade arabemiraten | 1 | 4 | 5 | 1 | 4 | 5 |
| Hongkong | 1 | 2 | 3 | 1 | 4 | 5 |
| Italien | 49 | 173 | 222 | 17 | 95 | 112 |
| Kanada | 7 | 10 | 17 | 4 | 10 | 14 |
| Kina | 178 | 446 | 624 | 224 | 542 | 766 |
| Kroatien | 12 | 22 | 34 | - | - | - |
| Lettland | 7 | 4 | 11 | 7 | 4 | 11 |
| Litauen | 11 | 2 | 13 | 11 | 2 | 13 |
| Nederländerna | 4 | 50 | 54 | 4 | 49 | 53 |
| Norge | 90 | 299 | 389 | 94 | 307 | 401 |
| Nya Zeeland | 1 | 14 | 15 | 1 | 16 | 17 |
| Polen | 4 | 12 | 16 | 3 | 8 | 11 |
| Ryssland | 2 | 8 | 10 | 2 | 6 | 8 |
| Schweiz | 3 | 7 | 10 | 4 | 6 | 10 |
| Singapore | 7 | 18 | 25 | 5 | 15 | 20 |
| Slovenien | 3 | 23 | 26 | 4 | 24 | 28 |
| Spanien | 6 | 5 | 11 | 1 | 1 | 2 |
| Storbritannien | 71 | 370 | 441 | 50 | 170 | 220 |
| Sydkorea | 2 | 2 | 4 | 2 | 2 | 4 |
| Tjeckien | 38 | 130 | 168 | 47 | 122 | 169 |
| Tyskland | 325 | 499 | 824 | 309 | 460 | 769 |
| Ungern | 6 | 3 | 9 | 5 | 3 | 8 |
| USA | 56 | 165 | 221 | 63 | 185 | 248 |
| Österrike | 7 | 36 | 43 | 6 | 42 | 48 |
| Totalt antal anställda | 1 536 | 3 955 | 5 491 | 1 492 | 3 763 | 5 255 |
| Moderbolaget | ||||||
| Sverige | 3 | 3 | 6 | 2 | 4 | 6 |
| FÖRDELNING LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE PER BALANSDAGEN I % | 2020 | 2019 | ||||
| Kvinnor: | ||||||
| Styrelseledamöter i moderbolaget | 30% | 25% | ||||
| Andra personer i företagets ledning inklusive VD | 25% | 25% | ||||
| Män: | ||||||
| Styrelseledamöter i moderbolaget 70% |
75% | |||||
| Andra personer i företagets ledning inklusive VD | 75% | 75% |
Not 11LEASINGAVTAL
| Msek | 2020 | 2019 | 2019-01-01* | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Redovisade belopp i balansräkningen | |||||
| I balansräkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal: | |||||
| Tillgångar med nyttjanderätt | |||||
| Fastigheter och lokaler | 548 | 596 | 440 | ||
| Summa | 548 | 596 | 440 | ||
| Leasingskulder | |||||
| Långsiktiga | 402 | 581 | 420 | ||
| Kortsiktiga | 146 | 15 | 20 | ||
| Summa | 548 | 596 | 440 | ||
| Tillkommande nyttjanderätter under 2020 uppgick till 142 MSEK. |
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Redovisade belopp i resultaträkningen |
I resultaträkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:
Avskrivningar på nyttjanderätter
| Fastigheter och lokaler | -151 | -144 |
|---|---|---|
| Summa | -151 | -144 |
| Räntekostnader | -15 | -12 |
| Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal | -22 | -19 |
| Utgifter hänförliga till leasingavtal för vilka den underliggande tillgången är av lågt värde | -36 | -47 |
Det totala kassaflödet gällande leasingavtal under 2020 var 224 MSEK.
Koncerns leasingaktiviteter och redovisningen av dessa
Koncernen leasar främst lokaler, såsom kontors-, lager- och fabrikslokaler. Leasingavtalen skrivs normalt för fasta perioder mellan 3 månader och 3 år, men möjlighet till förlängning kan finnas vilket beskrivs ytterligare nedan. Avtal kan innehålla både leasing- och icke-leasingkomponenter. För leasingavgifter av fastigheter för vilka koncernen är hyresgäst har koncernen valt att inte separera leasing- och icke-leasingkomponenter och istället redovisar dessa som en enda leasingkomponent. Villkoren förhandlas separat för varje avtal och innehåller ett stort antal olika avtalsvillkor. Leasingavtalen innehåller inga särskilda villkor eller restriktioner förutom att leasegivaren bibehåller rättigheterna till pantsatta leasade tillgångar. De leasade tillgångarna får inte användas som säkerhet för lån.
Leasade materiella anläggningstillgångar klassificerades som antingen finansiella eller operationella leasingavtal till och med slutet av räkenskapsåret 2018. Från och med 1 januari 2019 redovisas leasingavtalen som nyttjanderätter och en motsvarande skuld, den dagen som den leasade tillgången finns tillgänglig för koncernen.
Tillgångar och skulder som uppkommer från leasingavtal redovisas initialt till nuvärdet av fasta avgifter. Majoriteten av förlängningsoptioner kopplade till fastigheter och lokaler har inte räknats med i leasingskulden.
Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalets implicita ränta. Då denna räntesats inte kan fastställas enkelt, vilket normalt är fallet för koncernens leasingavtal, har leasetagarens vägda genomsnittliga marginella låneränta använts, vilken är räntan som koncernen skulle få betala för att låna de nödvändiga medlen för att köpa en tillgång av liknande värde som nyttjanderätten. Koncernen har bestämt den marginella låneräntan uifrån ett genomsnitt av villkoren för den finansiering som nyligen erhållits av en utomstånde part.
Koncernen är exponerad för eventuella framtida ökningar av rörliga leasingbetalningar baserade på ett index eller en ränta, som inte ingår i leasingskulden förrän de träder i kraft. När justeringar av leasingbetalningar baserade på ett index eller en ränta träder i kraft omvärderas leasingskulden och nyttjanderätten. Leasingbetalningar fördelas mellan amortering av skulden och ränta. Räntan redovisas i resultaträkningen över leasingperioden på ett sätt som medför en fast räntesats för den under respektive period redovisade leasingskulden.
Tillgångarna med nyttjanderätt värderas till anskaffningsvärde vilket motsvarar det belopp leasingskulden ursprungligen värderats till. Nyttjanderätter skrivs av linjärt över nyttjandeperioden, vilken är densamma som leasingperioden.
Betalningar för korta kontrakt avseende lokaler och samtliga leasingavtal av mindre värde kostnadsförs linjärt i resultaträkningen.
Optioner att förlänga och säga upp avtal
Optioner att förlänga och säga upp avtal finns inkluderade i ett antal av koncernens leasingavtal. Villkoren används för att maximera flexibiliteten i hanteringen av tillgångarna som används i koncernens verksamhet. Den övervägande delen av optionerna som ger möjlighet att förlänga och säga upp avtal kan endast utnyttjas av koncernen och inte av leasegivarna.
När leasingavtalets längd fastställs, beaktar ledningen all tillgänglig information som ger ett ekonomiskt incitament att utnyttja en förlängningsoption, att avtalet förlängs eller att inte utnyttja en option för att säga upp ett avtal. Möjligheter att förlänga ett avtal inkluderas endast i leasingavtalets längd om det är säkert. Möjliga framtida kassaflöden på 491 MSEK (odiskonterat) har inte inkluderats i leasingskulden då det inte är rimligt säkert att avtalen kommer att förlängas.
Majoriteten av förlängningsoptionerna har inte räknats med i lesingskulden eftersom koncernen kan ersätta tillgångarna utan väsentliga kostnader eller avbrott i verksamheten. Bedömningen om det är rimligt säkert omprövas endast om det uppstår någon väsentlig händelse eller förändring i omständigheter som påverkar denna bedömning och förändringen är inom leasetagarens kontroll. Under det innevarande räkenskapsåret ledde denna omprövning av leasingperioderna till en ökning av leasingskulderna och av nyttjanderätter med 77 MSEK.
Not 12Finansiella intäkter och kostnader
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Finansiella intäkter | ||
| Ränteintäkter | 1 | 4 |
| Valutakursvinster | 3 | - |
| Summa finansiella intäkter | 4 | 4 |
| Finansiella kostnader | ||
| Räntekostnader | -62 | -56 |
| Valutakursförluster | - | -6 |
| Övriga finansiella kostnader | -4 | -5 |
| Summa finansiella kostnader | -66 | -67 |
| Summa finansiella poster, netto | -62 | -63 |
Not 13Skatt på årets resultat
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Skattekostnad | ||
| Aktuell skatt för året | -561 | -522 |
| Justeringar av aktuell skatt hänförlig till tidigare år | -15 | -13 |
| Summa aktuell skattekostnad | -576 | -535 |
| Uppskjuten skatt (not 17) | ||
| Uppkomst och återförande av temporära skillnader | 52 | 55 |
| Effekt förändrad skattesats | 2 | 12 |
| Summa uppskjuten skatt | 54 | 67 |
| Summa inkomstskatt | -522 | -468 |
Sambandet mellan årets skattekostnad och redovisat resultat framgår av tabellen nedan. Beräknad skatt på årets vinst har beräknats till 21,4% (21,4%). Skatt för övriga länder har beräknats enligt de skattesatser som används lokalt. Inkomstskatt på koncernens resultat skiljer sig från det teoretiska belopp som skulle ha framkommit vid användning av vägd genomsnittlig skattesats för resultaten i de konsoliderade företagen enligt följande:
| Redovisat resultat före skatt | 2 199 | 1 996 |
|---|---|---|
| Skatt enligt gällande skattesats i Sverige 21,4% (21,4%) | -471 | -427 |
| Skatteeffekter av ej skattepliktiga intäkter/ej bokförda avdragsgilla kostnader | 45 | 29 |
| Skatteeffekter av ej avdragsgilla kostnader | -50 | -29 |
| Justering för andra skattesatser i utländska dotterbolag | -34 | -41 |
| Utnyttjade underskottsavdrag för vilka ingen uppskjuten skattefordran redovisats | 2 | 1 |
| Effekt förändrad skattesats | 1 | 12 |
| Justering avseende tidigare år | -15 | -13 |
| Redovisad skattekostnad | -522 | -468 |
Effektiv skattesats för koncernen är 23,7% (23,4%).
NOT 14IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
| Övr immat | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Goodwill1 | Varumärken1 | Kundrelationer | VARUMÄRKEN | Patent | tillgångar | Summa |
| ANSKAFFNINGSVÄRDE | |||||||
| Per 1 januari 2019 | 6 751 | 915 | 2 561 | - | 78 | 150 | 10 455 |
| Investeringar | 1 | - | - | - | 14 | 17 | 32 |
| Förvärv av bolag | 971 | 290 | 966 | 6 | 7 | 6 | 2 246 |
| Försäljningar/Utrangeringar | -4 | - | - | - | - | -1 | -5 |
| Omklassificeringar | 6 | - | - | 11 | -17 | - | - |
| Omräkningsdifferenser | 115 | 15 | 45 | - | - | 2 | 177 |
| Per 1 januari 2020 | 7 840 | 1 220 | 3 572 | 17 | 82 | 174 | 12 905 |
| Investeringar | - | - | 1 | - | 1 | 23 | 25 |
| Förvärv av bolag | 592 | 140 | 588 | 36 | 1 | 11 | 1 368 |
| Försäljningar/Utrangeringar | -640 | - | - | - | - | -9 | -649 |
| Omklassificeringar | 325 | - | - | - | 7 | - | 332 |
| Omräkningsdifferenser | -315 | -70 | -221 | -2 | -2 | -8 | -618 |
| Per 31 december 2020 | 7 802 | 1 290 | 3 940 | 51 | 89 | 191 | 13 363 |
ACKUMULERADE AVSKRIVNINGAR
| Per 1 januari 2019 | -464 | - | -655 | - | -29 | -124 | -1 272 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Årets avskrivningar | - | - | -321 | -2 | -6 | -15 | -344 |
| Förvärv av bolag | -3 | - | - | -4 | -1 | -4 | -12 |
| Försäljningar/Utrangeringar | 4 | - | - | - | - | 1 | 5 |
| Omklassificeringar | - | - | - | -5 | 4 | 1 | - |
| Omräkningsdifferenser | -9 | - | -12 | 1 | -2 | -1 | -23 |
| Per 1 januari 2020 | -472 | - | -988 | -10 | -34 | -142 | -1 646 |
| Årets avskrivningar | - | - | -397 | -5 | -10 | -16 | -428 |
| Förvärv av bolag | -4 | - | - | - | - | -5 | -9 |
| Försäljningar/Utrangeringar | 634 | - | - | - | 5 | 10 | 649 |
| Omklassificeringar | -332 | - | - | - | - | - | -332 |
| Omräkningsdifferenser | -14 | - | 71 | - | 1 | 5 | 63 |
| Per 31 december 2020 | -188 | - | -1 314 | -15 | -38 | -148 | -1 703 |
| ACKUMULERADE NEDSKRIVNINGAR | |||||||
| Per 1 januari 2019 | -50 | - | - | - | - | - | -50 |
| Bokfört värde per 31 december 2020 | 7 564 | 1 290 | 2 626 | 36 | 51 | 43 | 11 610 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bokfört värde per 31 december 2019 | 7 318 | 1 220 | 2 584 | 7 | 48 | 32 | 11 209 |
| Bokfört värde per 1 januari 2019 | 6 237 | 915 | 1 906 | - | 49 | 26 | 9 133 |
| Per 31 december 2020 | -50 | - | - | - | - | - | -50 |
| Årets nedskrivningar | - | - | - | - | - | - | - |
| Per 1 januari 2020 | -50 | - | - | - | - | - | -50 |
| Årets nedskrivningar | - | - | - | - | - | - | - |
1 Obestämbar nyttjandeperiod
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill och varumärken
Goodwill och immateriella tillgångar (varumärken) med obestämbar nyttjandeperiod fördelas på koncernens kassagenererande enheter identifierade per rörelsesegment. De antaganden som använts vid beräkning av nyttjandevärdet är desamma för goodwill och varumärken.
Återvinningsbart belopp för en kassagenererande enhet har fastställts baserat på beräkningar av nyttjandevärdet. Dessa beräkningar utgår från uppskattade framtida kassaflöden före skatt baserat på finansiella budgetar som godkänts av koncernledningen och som täcker en femårsperiod. Kassaflöden bortom femårsperioden extrapoleras med hjälp av bedömd tillväxttakt. Den bedömda tillväxttakten har antagits motsvara tillväxttakten under det femte året, vilken bedöms vara cirka 2% för samtliga rörelsesegment både 2020 och 2019. Vidare har antagande gjorts om bruttomarginal, omkostnadsnivå, rörelsekapitalbehov och investeringsbehov. Parametrarna har satts till att motsvara en tillväxttakt om 2% (2%) per år för samtliga rörelsesegment. Den diskonteringsränta före skatt som används uppgår till 9,8% (9,2%) för alla rörelsesegment.
Beräkningen per 2020-12-31 visar att nyttjandevärdet överstiger det redovisade värdet på alla kassagenererande enheter varför inget nedskrivingsbehov föreligger. Vid beräkningen per 2019-12-31 förelåg inte heller något nedskrivningsbehov.
Känslighetsanalys
En känslighetsanalys visar att kvarstående goodwillvärde för alla kassagenererande enheter fortsatt skulle försvaras om diskonteringsräntan skulle höjas med 1 procentenhet eller tillväxttakten, terminaltillväxten eller bruttomarginalen skulle sänkas med 1 procentenhet.
Lifcos rapporterbara rörelsesegment är Dental, Demolition & Tools och Systems Solutions. Goodwill allokeras i syfte att göra nedskrivningstest, förutom till de rapporterbara segmenten Dental och Demolition & Tools till de fem individuella kassagenererande enheterna: Byggmaterial, Kontraktstillverkning, Miljöteknik, Service och Distribution samt Skog. Följande är en sammanställning av goodwill och immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod fördelat per kassagenererande enhet:
| KONCERNEN | GOODWILL | VARUMÄRKEN | ||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Dental | 3 875 | 3 809 | 502 | 490 |
| Demolition & Tools | 1 315 | 1 368 | 192 | 198 |
| Byggmaterial | 483 | 514 | 105 | 115 |
| Kontraktstillverkning | 204 | 107 | 43 | 19 |
| Miljöteknik | 877 | 924 | 244 | 256 |
| Service och Distribution | 598 | 383 | 158 | 97 |
| Skog | 212 | 213 | 46 | 45 |
| Total | 7 564 | 7 318 | 1 290 | 1 220 |
Not 15 MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
| Msek | BYGGNADER | MASKINER OCH ANDRA TEKNISKA |
INVENTARIER, VERKTYG OCH |
PÅGÅENDE NYANLÄGG |
NYTTJANDE | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| OCH MARK | ANLÄGGNINGAR | INSTALLATIONER | NINGAR | DELSUMMA | RÄTTER | SUMMA | |
| ANSKAFFNINGSVÄRDE | |||||||
| Per 1 januari 2019 | 575 | 727 | 647 | 6 | 1 955 | 440 | 2 395 |
| Investeringar | 18 | 105 | 124 | 22 | 269 | 181 | 450 |
| Förvärv/Avyttringar av bolag | 72 | 410 | 84 | 5 | 571 | 109 | 680 |
| Försäljningar/Utrangeringar | -6 | -34 | -58 | - | -98 | - | -98 |
| Omklassificeringar | 2 | 10 | -3 | -9 | - | - | - |
| Omräkningsdifferenser | 8 | 7 | 9 | - | 24 | 10 | 34 |
| Per 1 januari 2020 | 669 | 1 225 | 803 | 24 | 2 721 | 740 | 3 461 |
| Investeringar | 21 | 75 | 95 | 48 | 239 | 132 | 371 |
| Förvärv/Avyttringar av bolag | 18 | 40 | 52 | - | 110 | 21 | 131 |
| Försäljningar/Utrangeringar | -3 | -56 | -46 | -1 | -106 | -56 | -162 |
| Omklassificeringar | 6 | 53 | -10 | -34 | 15 | -20 | -5 |
| Omräkningsdifferenser | -20 | -36 | -36 | - | -92 | -52 | -144 |
| Per 31 december 2020 | 691 | 1 301 | 858 | 37 | 2 887 | 765 | 3 652 |
ACKUMULERADE AVSKRIVNINGAR
| Per 1 januari 2019 | -349 | -551 | -444 | - | -1 344 | - | -1 344 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Årets avskrivningar | -22 | -64 | -81 | - | -167 | -144 | -311 |
| Förvärv/Avyttringar av bolag | -36 | -277 | -46 | - | -359 | - | -359 |
| Försäljningar/Utrangeringar | 2 | 18 | 52 | - | 72 | - | 72 |
| Omklassificeringar | - | -3 | 3 | - | - | - | - |
| Omräkningsdifferenser | -4 | -5 | -7 | - | -16 | - | -16 |
| Per 1 januari 2020 | -409 | -882 | -523 | - | -1 814 | -144 | -1 958 |
| Årets avskrivningar | -22 | -75 | -96 | - | -193 | -151 | -344 |
| Förvärv/Avyttringar av bolag | -3 | -19 | -33 | - | -55 | - | -55 |
| Försäljningar/Utrangeringar | 1 | 56 | 33 | - | 90 | 45 | 135 |
| Omklassificeringar | -5 | -15 | 5 | - | -15 | 20 | 5 |
| Omräkningsdifferenser | 12 | 21 | 23 | - | 56 | 13 | 69 |
| Per 31 december 2020 | -426 | -914 | -591 | - | -1 931 | -217 | -2 148 |
| Bokfört värde per 1 januari 2019 | 226 | 176 | 203 | 6 | 611 | 440 | 1 051 |
| Bokfört värde per 31 december 2019 | 260 | 343 | 280 | 24 | 907 | 596 | 1 503 |
| Bokfört värde per 31 december 2020 | 265 | 387 | 267 | 37 | 956 | 548 | 1 504 |
Not 16Finansiella instrument per kategori
| Tillgångar i balansräkningen Msek |
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde |
|---|---|
| Per 31 december 2020 | |
| Kundfordringar | 1 533 |
| Andra långfristiga finansiella fordringar | 11 |
| Likvida medel | 1 170 |
| Summa | 2 714 |
Per 31 december 2019
| Summa | 2 322 |
|---|---|
| Likvida medel | 729 |
| Andra långfristiga finansiella fordringar | 9 |
| Kundfordringar | 1 584 |
| SKULDER I BALANSRÄKNINGEN Msek |
Skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen |
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde |
Summa |
|---|---|---|---|
| Per 31 december 2020 | |||
| Räntebärande lån | - | 4 916 | 4 916 |
| Leverantörsskulder | - | 796 | 796 |
| Övriga skulder1 | 986 | - | 986 |
| Summa | 986 | 5 712 | 6 698 |
| Per 31 december 2019 | |||
| Räntebärande lån | - | 5 325 | 5 325 |
| Leverantörsskulder | - | 680 | 680 |
| Övriga skulder1 | 916 | - | 916 |
| Summa | 916 | 6 005 | 6 921 |
1 Övriga skulder som är finansiella instrument avser tvingande sälj-/köpoptioner avseende innehav utan bestämmande inflytande samt tilläggsköpeskillingar.
Not 17Uppskjuten skatt
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Uppskjuten skattefordran hänför sig till följande temporära skillnader samt underskottsavdrag | ||
| Temporära skillnader på omsättningstillgångar | 107 | 116 |
| Temporära skillnader på anläggningstillgångar | 4 | 3 |
| Avdragsgilla temporära skillnader avsättningar | 1 | 1 |
| Övriga avdragsgilla temporära skillnader | 76 | 53 |
| Summa uppskjutna skattefordringar | 188 | 173 |
| Uppskjuten skatteskuld hänför sig till följande temporära skillnader | ||
| Temporära skillnader på omsättningstillgångar | -1 | -2 |
| Temporära skillnader på anläggningstillgångar | -954 | -856 |
| Övriga skattepliktiga temporära skillnader | -227 | -232 |
| Summa uppskjutna skatteskulder | -1 182 | -1 090 |
| Uppskjuten skatteskuld/skattefordran, netto | -994 | -917 |
Uppskjutna skattefordringar redovisas för skattemässiga underskottsavdrag i den utsträckning som det är sannolikt att de kan tillgodogöras genom framtida beskattningsbara vinster. Koncernen redovisade inte uppskjutna skattefordringar uppgående till 15 (8) MSEK, avseende förluster uppgående till 71 (38) MSEK, i vilka det finns osäkerhet kring hur dessa kan utnyttjas mot framtida beskattningsbar vinst. Av dessa underskottsavdrag förfaller 14 (0) MSEK senare än fem år.
Not 18 Varulager
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Värderat till anskaffningsvärde | ||
| Färdiga varor och handelsvaror | 932 | 993 |
| Råvaror och förnödenheter | 699 | 743 |
| Varor under tillverkning | 177 | 146 |
| Pågående arbete för annans räkning | 10 | 8 |
| Förskott till leverantörer | 46 | 107 |
| Summa | 1 864 | 1 997 |
| Nettoeffekt av nedskrivning och återföring av varulager som redovisats som intäkt/kostnad i resultaträkningen |
-10 | -44 |
Not 19 KUNDFORDRINGAR
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Kundfordringar | 1 640 | 1 699 |
| Kreditförlustreserv | -107 | -115 |
| Kundfordringar, netto | 1 533 | 1 584 |
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Redovisat värde brutto kundfordringar | ||
| Ej förfallna fordringar | 976 | 1 015 |
| 1–30 dagar förfallna | 347 | 361 |
| Mer än 30 dagar förfallna | 179 | 186 |
| Mer än 60 dagar förfallna | 36 | 27 |
| Mer än 90 dagar förfallna | 102 | 110 |
| Summa | 1 640 | 1 699 |
Förväntad genomsnittlig kreditförlustreserv uppgår till 6,0%, vilken är lägre för kundfordringar förfallna 0–90 dagar och högre för kundfordringar förfallna mer än 90 dagar.
Förändringar i reserven för förväntade kreditförluster hänförliga till kundfordringar är som följer:
| Per 31 december | -107 | -115 |
|---|---|---|
| Under året bortskrivna kundfordringar | 1 | 2 |
| Förvärv av verksamheter | -10 | -13 |
| Minskning/Ökning av förlustreserven, förändring redovisad i resultaträkningen | 17 | -27 |
| Per 1 januari | -115 | -77 |
Not 20Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Förutbetalda hyreskostnader | 8 | 8 |
| Förutbetalda försäkringskostnader | 8 | 8 |
| Förutbetalda IT-kostnader | 13 | 16 |
| Övrigt förutbetalda kostnader | 40 | 44 |
| Fordringar från avtal med kunder | 41 | 49 |
| Upplupna intäkter | 36 | 14 |
| Summa | 146 | 139 |
Not 21Checkräkningskredit
| MSEK | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Utnyttjat belopp på checkräkningskredit uppgår till | 1 | 554 |
| Beviljat belopp på checkräkningskredit uppgår till | 2 050 | 1 200 |
Not 22Likvida medel
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| I likvida medel i balansräkningen och kassaflödesanalysen ingår följande poster: | ||
| Kassa och bank | 1 170 | 729 |
Not 23 Aktiekapital
| Msek | Antal aktier (tusental) | Aktiekapital |
|---|---|---|
| Per 1 januari 2019 | 90 843 | 18 |
| Per 31 december 2019 | 90 843 | 18 |
| Per 31 december 2020 | 90 843 | 18 |
Aktiekapitalet består av 6 075 970 A-aktier och 84 767 290 B-aktier, totalt 90 843 260 aktier. A-aktierna har ett röstvärde på tio röster per aktie och B-aktierna har ett röstvärde på en röst per aktie. Alla aktier som emitterats av moderbolaget är till fullo betalda.
Not 24Upplåning
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Långfristiga räntebärande skulder | ||
| Leasingskuld | 402 | 581 |
| Skulder till kreditinstitut | 86 | 49 |
| Obligationslån | 1 779 | 1 004 |
| Summa långfristiga räntebärande skulder | 2 267 | 1 634 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | ||
| Leasingskuld | 146 | 15 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 594 | 1 346 |
| Obligationslån | 908 | 1 776 |
| Checkräkningskredit utnyttjat belopp | 1 | 554 |
| Summa kortfristiga räntebärande skulder | 2 649 | 3 691 |
| Summa räntebärande skulder | 4 916 | 5 325 |
Lifco har fyra icke säkerställda obligationslån som samtliga är noterade på Nasdaq Stockholm. Verkligt värde på obligationslånen överensstämmer med dess redovisade värde.
| Namn | ISIN-kod | Totalt belopp MSEK | Kupong | Förfall |
|---|---|---|---|---|
| Lifco 7 | SE0013101946 | 1 000 | FRN Stibor 3 månader +0,53% | 2021-12-06 |
| Lifco 8 | SE0013101870 | 1 000 | FRN Stibor 3 månader +1,00% | 2022-09-02 |
| Lifco 9 | SE0013101862 | 200 | FXD Stibor 3 månader +0,988% | 2022-09-02 |
| Lifco 10 | SE0013101953 | 600 | FRN Stibor 3 månader +1,00% | 2023-03-02 |
Av de räntebärande skulderna löper 4% med fast ränta och 96% med rörlig ränta. Redovisade belopp skiljer sig inte från verkligt värde. Nedanstående tabell analyserar koncernens finansiella skulder uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår fram till den avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges är de avtalsenliga, odiskonterade kassaflödena. Räntesatser enligt gällande villkor per balansdagen har använts i beräkningen.
| msek | MINDRE ÄN 1 ÅR | > 1 ÅR < 2 ÅR | > 2 ÅR < 5 ÅR | > 5 ÅR |
|---|---|---|---|---|
| Per 31 december 2020 | ||||
| Banklån och obligationslån1 | 2 526 | 1 377 | 585 | - |
| Leasingskuld | 146 | 103 | 195 | 104 |
| Leverantörsskulder | 796 | - | - | - |
| Summa | 3 468 | 1 480 | 780 | 104 |
1 inklusive ränta
| AVSTÄMNING AV NETTOSKULD MSEK |
2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Likvida medel | 1 170 | 729 |
| Låneskulder - förfall inom ett år (inkl. checkräkningskredit) | -2 503 | -3 676 |
| Låneskulder - förfall efter ett år | -1 865 | -1 053 |
| Räntebärande pensionsavsättning | -44 | -40 |
| Räntebärande nettoskuld | -3 242 | -4 040 |
| Leasingskuld - förfall inom ett år | -146 | -15 |
| Leasingskuld - förfall efter ett år | -402 | -581 |
| Sälj-/köpoptioner, tilläggsköpeskillingar - förfall inom ett år | -39 | -62 |
| Sälj-/köpoptioner, tilläggsköpeskillingar - förfall efter ett år | -947 | -854 |
| Nettoskuld | -4 776 | -5 552 |
| Likvida medel | 1 170 | 729 |
| Bruttoskuld - bunden ränta | -200 | -700 |
| Bruttoskuld - rörlig ränta | -4 212 | -4 069 |
| Leasingskuld | -548 | -596 |
| Sälj-/köpoptioner, tilläggsköpeskillingar | -986 | -916 |
| Nettoskuld | -4 776 | -5 552 |
| Räntebärande | Sälj-/köpoptioner, | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Likvida medel | Leasingskuld | Låneskulder | pensionsavsättning | tilläggsköpeskillingar | SUMMA |
| Nettoskuld per 1 januari 2019 | 405 | - | -3 538 | -37 | -515 | -3 685 |
| Tillkommande enligt IFRS 16 | - | -440 | - | - | - | -440 |
| Kassaflöde | 307 | 144 | -989 | - | 118 | -420 |
| Förvärv | - | -109 | -168 | - | -465 | -742 |
| Omvärdering | - | -182 | 0 | - | -50 | -232 |
| Valutakursdifferenser | 17 | -9 | -34 | -3 | -4 | -33 |
| Nettoskuld per 31 december 2019 |
729 | -596 | -4 729 | -40 | -916 | -5 552 |
| Kassaflöde | 510 | 151 | 258 | - | 82 | 1 001 |
| Förvärv | - | -19 | -74 | - | -188 | -281 |
| Omvärdering | - | -122 | - | - | -8 | -130 |
| Valutakursdifferenser | -69 | 38 | 177 | -4 | 44 | 186 |
| Nettoskuld per 31 | 1 170 | -548 | -4 368 | -44 | -986 | -4 776 |
december 2020
Not 25Ersättningar till anställda efter avslutad anställning
De belopp som redovisas i balansräkningen avser förmånsbestämda pensioner i Sverige, Tyskland och USA hänförliga till anställda som inte längre arbetar i bolaget. Bokfört värde avseende förmånsbestämda förpliktelser uppgår till 44 (40) MSEK.
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbestämda pensionsåtaganden för ålders- och familjepension genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 3 Klassificering av ITP-planer som finansieras genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2020 har bolaget inte haft tillgång till information för att kunna redovisa sin proportionella andel av planens förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört att planen inte varit möjlig att redovisa som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Premien för den förmånsbestämda ålders- och familjepensionen är individuellt beräknad och är bland annat beroende av lön, tidigare intjänad pension och förväntad återstående tjänstgöringstid. Förväntade avgifter nästa rapportperiod för ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 14 (14) MSEK.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera mellan 125% och 155%. Om Alectas kollektiva konsolideringsnivå understiger 125% eller överstiger 155% ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutsättningar för att konsolideringsnivån återgår till normalintervallet. Vid låg konsolidering kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för nyteckning och utökning av befintliga förmåner. Vid hög konsolidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner. Vid utgången av 2020 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 148% (preliminärt beräknad) (2019: 148%).
Lifco har ställt ut ett pensionslöfte till två personer och i samband med detta köpt en kapitalförsäkring som ställs som säkerhet för dessa anställdas pensioner. Pensionslöftet innebär att individerna erhåller värdet i kapitalförsäkringen med avdrag för särskild löneskatt. Eftersom det inte föreligger några garanterade ersättningsnivåer kommer koncernens nettoförpliktelse alltid att vara 0. Dessa kapitalförsäkringar anses vara förvaltningstillgångar och nettoredovisas mot förpliktelsen.
Not 26 Avsättningar
| Omstrukturerings | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Msek | Garantireserv | reserv | Lokalkostnader | Övriga avsättningar | Summa | |
| Per 1 januari 2019 | 51 | 1 | 7 | 19 | 78 | |
| Tillkommande avsättningar | 46 | - | 6 | 11 | 63 | |
| Förvärv av företag | 4 | - | - | - | 4 | |
| Utnyttjat under året | -10 | - | -4 | -13 | -27 | |
| Outnyttjade medel som återförts | -20 | - | -2 | -1 | -23 | |
| Omklassificeringar | - | - | - | - | 0 | |
| Omräkningsdifferenser | 1 | - | - | 1 | 2 | |
| Per 31 december 2019 | 72 | 1 | 7 | 17 | 97 | |
| varav kortfristiga avsättningar | 48 | 1 | 7 | 5 | 61 | |
| varav långfristiga avsättningar | 24 | - | - | 12 | 36 | |
| Förväntade tidpunkter för utflöde | ||||||
| inom 1 år | 48 | 1 | 7 | 5 | 61 | |
| inom 3 år | 12 | - | - | 6 | 18 | |
| inom 5 år | 11 | - | - | 5 | 16 | |
| Mer än 5 år | 1 | - | - | 1 | 2 | |
| Per 31 december 2019 | 72 | 1 | 7 | 17 | 97 | |
| Per 1 januari 2020 | 72 | 1 | 7 | 17 | 97 | |
| Tillkommande avsättningar | 20 | - | - | 9 | 29 | |
| Förvärv av företag | - | - | - | 3 | 3 | |
| Utnyttjat under året | -24 | - | -3 | -12 | -39 | |
| Outnyttjade medel som återförts | -20 | - | - | -1 | -21 | |
| Omklassificeringar | - | - | - | - | 0 | |
| Omräkningsdifferenser | -1 | - | - | -1 | -2 | |
| Per 31 december 2020 | 47 | 1 | 4 | 15 | 67 | |
| varav kortfristiga avsättningar | 27 | 1 | 4 | 6 | 38 | |
| varav långfristiga avsättningar | 20 | - | - | 9 | 29 | |
| Förväntade tidpunkter för utflöde | ||||||
| inom 1 år | 27 | 1 | 4 | 6 | 38 | |
| inom 3 år | 8 | - | - | 4 | 12 | |
| inom 5 år | 11 | - | - | 4 | 15 | |
| Mer än 5 år | 1 | - | - | 1 | 2 | |
| Per 31 december 2020 | 47 | 1 | 4 | 15 | 67 |
Garantireserven baserar sig på åtaganden som vid balansdagens slut ännu inte är avslutade och beräkningen baseras på tidigare erfarenheter. Övriga avsättningar avser främst kommissioner till agenter inom affärsområde Dental. Härutöver har övriga ansvarsförbindelser ställts om 82 (76) MSEK. Då det har bedömts att inget utflöde kommer att ske för dessa förbindelser har ingen avsättning skett. Se även information i not 30.
Not 27Transaktioner med närstående
Transaktioner mellan Lifco AB och dess dotterbolag, vilka är närstående bolag till Lifco AB, har eliminerats i koncernredovisningen. Vid leverans av produkter och tjänster mellan koncernbolagen tillämpas affärsmässiga villkor och marknadsprissättning. Koncernintern försäljning uppgick under året till 3 394 (3 473) MSEK. Carl Bennet AB äger 50,1% av aktierna i Lifco och bedöms ha bestämmande inflytande över koncernen. Andra närstående parter är samtliga dotterbolag inom koncernen samt ledande befattningshavare i koncernen, det vill säga styrelsen och koncernledningen. Lifco AB, moderbolag i Lifco-koncernen har under 2020 inte köpt några administrationstjänster av Carl Bennet AB (2019: - MSEK). En av styrelsens ledamöter, Erik Gabrielson, är delägare i Advokatfirman Vinge som under året erhållit 4 (6) MSEK för löpande juridisk rådgivning. Upplysningar om ersättningar till ledande befattningshavare framgår av not 10.
Not 28Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Upplupna personalkostnader | 471 | 456 |
| Kommissioner, provisioner och bonus till kunder | 49 | 46 |
| Periodisering av kostnader | 74 | 55 |
| Upplupna räntekostnader | 3 | 5 |
| Övriga kundrelaterade avtalsskulder | 29 | 31 |
| Övriga förutbetalda intäkter | 48 | 50 |
| Övriga upplupna kostnader | 106 | 43 |
| Summa | 780 | 686 |
Not 29Ställda säkerheter
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Fastighetsinteckningar | 15 | 19 |
| Företagsinteckningar | 19 | 8 |
| Summa | 34 | 27 |
Not 30Eventualförpliktelser
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Garantiförbindelser | 82 | 76 |
| Summa | 82 | 76 |
Garantiförbindelser avser förskotts- och fullgörandegarantier.
Not 31 RÖRELSEFÖRVÄRV
Under året har tio nya verksamheter konsoliderats. Förvärven avser en produktportfölj från ContacEZ, TrollDentals produktportfölj och Workplace Safety-divisionen av KiiltoClean A/S, samtliga aktier i tyska Consys, danska Rönvig Dental Manufacturing och svenska Sendoline samt majoriteterna av kroatiska Dental Grupa, brittiska Swallow och de italienska verksamheterna Cramaro Tarpaulin Systems och Tastitalia.
Kostnader relaterade till förvärven på 21 MSEK ingår i administrativa kostnader i koncernens resultaträkning för året. De förvärvade bolagen har sedan respektive konsolideringsdag bidragit till koncernens nettoomsättning med 486 MSEK och EBITA med 109 MSEK. Om verksamheterna hade konsoliderats från och med 1 januari 2020 skulle årets nettoomsättning ökat med ytterligare 165 MSEK och EBITA skulle ökat med ytterligare 45 MSEK.
Tabellen nedan inkluderar samtliga förvärv som konsoliderats under 2020 och för dessa förvärv är förvärvskalkylerna preliminära. Inget av förvärven är enskilt väsentliga för Lifcos konsoliderade finansiella rapporter. Förvärvskalkylerna för de bolag som förvärvades till och med december 2019 har nu fastställts. Inga väsentliga justeringar har gjorts i kalkylerna.
| Nettotillgångar Msek |
Tillgångar och skulder vid förvärvstillfället |
Justering till verkligt värde |
Verkligt värde |
|---|---|---|---|
| Varumärken, kundrelationer, licenser | 16 | 761 | 777 |
| Materiella tillgångar | 57 | - | 57 |
| Lager, kundfordringar och övriga fordringar | 239 | -13 | 226 |
| Leverantörsskulder och övriga skulder | -266 | -177 | -443 |
| Likvida medel | 192 | - | 192 |
| Summa nettotillgångar | 238 | 571 | 809 |
| Goodwill | - | 577 | 577 |
| Totala nettotillgångar | 238 | 1 148 | 1 386 |
| Kassaflödeseffekt, MSEK | |
|---|---|
| Köpeskilling | 1 386 |
| varav ej utbetalda köpeskillingar | -183 |
| Likvida medel i de förvärvade bolagen | -192 |
| Utbetald köpeskilling avseende tidigare års förvärv | 45 |
| Summa kassaflödeseffekt | 1 056 |
Not 32 Resultat per aktie
Före utspädning: Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att det resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare divideras med ett vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier under perioden. Det har inte förekommit några återköpta aktier som innehas som egna aktier av moderbolaget under perioden.
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 1 657 | 1 505 |
| Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (st) | 90 843 260 | 90 843 260 |
| Resultat per aktie (kr) | 18,24 | 16,57 |
Efter utspädning: För beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras det vägda genomsnittliga antalet utestående stamaktier för utspädningseffekten av samtliga potentiella stamaktier. Varken under 2020 eller 2019 har det funnits några potentiella stamaktier med utspädningseffekt. Resultat per aktie uppgår således till samma resultat före och efter utspädning.
Not 33Utdelning per aktie
Utdelningar som betalades ut under 2020 och 2019 uppgick till 477 MSEK (5,25 kr per aktie) respektive 418 MSEK (4,60 kr per aktie). På årsstämman den 23 april 2021 kommer en utdelning avseende räkenskapsåret 2020 på 6,00 kr per aktie, totalt 545 MSEK, att föreslås. Den föreslagna utdelningen har inte redovisats som skuld i dessa finansiella rapporter.
NOT 34 HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS UTGÅNG
Den 5 januari 2021 annonserades förvärvet av samtliga aktier i brittiska T. Freemantle Ltd. Bolaget är en nischad tillverkare av förpackningsrobotar. T. Freemantle omsatte 2019 cirka 5,0 MGBP. Bolaget är baserat i Scunthorpe, England och har ett 40-tal anställda. Verksamheten kommer att konsolideras i affärsområdet Systems Solutions, division Service och Distribution.
Den 1 februari 2021 annonserades förvärvet av aktiemajoriteten i italienska MultiOne SRL. Bolaget är en ledande tillverkare av minilastare och tillhörande verktyg. MultiOne omsatte 2020 cirka 27 MEUR. Bolaget är baserat i Vicenza, Italien och har 46 anställda. MultiOne kommer att konsolideras i affärsområdet Demolition & Tools, division Verktyg till kranar och grävmaskiner.
Den 3 februari 2021 annonserades förvärvet av samtliga aktier i brittiska Cleveland Cascades Ltd. Bolaget är global ledare inom design och tillverkning av kundanpassade lastningssystem för bulkmaterial. Cleveland Cascades omsatte 2020 cirka 5,1 MGBP. Bolaget är baserat i Stockton-on-Tees, England, och har cirka 30 anställda. Verksamheten kommer att konsolideras i affärsområdet Systems Solutions, division Miljöteknik.
De enskilda förvärven kommer inte att ha någon väsentlig effekt på Lifcos resultat och finansiella ställning under 2021. Preliminär förvärvskalkyl kommer att presenteras i kvartalsrapporten för första kvartalet 2021.
Styrelsen för Lifco kommer att föreslå årsstämman att besluta om en uppdelning av bolagets aktier (split) så att varje nuvarande aktie delas upp i fem nya aktier av samma aktieslag. Styrelsen ska bemyndigas att fastställa avstämningsdag vid Euroclear Sweden AB för genomförande av uppdelning av aktierna. Avstämningsdagen kommer att meddelas separat.
NOT 35Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalysen
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Ej kassaflödespåverkande poster | ||
| Avskrivningar | 772 | 655 |
| Omvärdering sälj-/köpoption | 8 | 50 |
| Summa | 780 | 705 |
Not 36 ÖVRIGA UPPLYSNINGAR
Lifcos bolag har i flertalet länder erhållit statliga stöd relaterade till coronapandemin. Dessa stöd har uppgått till totalt 79 MSEK, varav 22 MSEK i svenska bolag och 57 MSEK utanför Sverige, och har redovisats som en kostnadsreducering mot personalkostnaderna.
Dotterbolagen Indexator Rotator Systems AB, Lövånger Elektronik AB, Modul-System HH AB, Rapid Granulator AB, Texor AB och Zetterströms Rostfria AB bedriver anmälningspliktig miljöfarlig verksamhet enligt den svenska miljöbalken vilket innebär att de står under tillsyn av miljönämnden i respektive kommun.
AVSTÄMNING AV ALTERNATIVA NYCKELTAL
EBITA mot finansiella rapporter enligt IFRS
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Rörelseresultat | 2 261 | 2 059 |
| Avskrivningar immateriella tillgångar som uppkommit i samband med förvärv | 412 | 329 |
| EBITA | 2 673 | 2 388 |
| Förvärvskostnader och poster av engångskaraktär | 29 | 135 |
| EBITA före förvärvskostnader och poster av engångskaraktär | 2 702 | 2 523 |
EBITDA mot finansiella rapporter enligt IFRS
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Rörelseresultat | 2 261 | 2 059 |
| Avskrivningar materiella tillgångar | 344 | 311 |
| Avskrivningar immateriella tillgångar | 16 | 15 |
| Avskrivningar immateriella tillgångar som uppkommit i samband med förvärv | 412 | 329 |
| EBITDA | 3 033 | 2 714 |
| Förvärvskostnader och poster av engångskaraktär | 29 | 135 |
| EBITDA före förvärvskostnader och poster av engångskaraktär | 3 062 | 2 849 |
Nettoskuld mot finansiella rapporter enligt IFRS
| Msek | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Långfristiga räntebärande skulder inklusive pensionsavsättningar | 1 909 | 1 093 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 2 503 | 3 676 |
| Likvida medel | -1 170 | -729 |
| Räntebärande nettoskuld | 3 242 | 4 040 |
| Sälj-/köpoptioner, tilläggsköpeskillingar | 986 | 916 |
| Leasingskuld | 548 | 596 |
| Nettoskuld | 4 776 | 5 552 |
Sysselsatt kapital och sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar mot finansiella rapporter enligt IFRS
| MSEK | 2020-12-31 | 2020-09-30 | 2020-06-30 | 2020-03-31 |
|---|---|---|---|---|
| Totala tillgångar | 18 262 | 18 624 | 18 291 | 19 278 |
| Likvida medel | -1 170 | -865 | -781 | -714 |
| Räntebärande pensionsavsättningar | -44 | -45 | -41 | -38 |
| Icke räntebärande skulder | -3 639 | -3 852 | -4 174 | -3 841 |
| Sysselsatt kapital | 13 409 | 13 862 | 13 295 | 14 685 |
| Goodwill och övriga immateriella tillgångar | -11 610 | -11 933 | -11 701 | -12 255 |
| Sysselsatt kapital exklusive goodwill | 1 799 | 1 929 | 1 594 | 2 430 |
och övriga immateriella tillgångar
Sysselsatt kapital och sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar beräknat som genomsnittet av de fyra senaste kvartalen mot finansiella rapporter enligt IFRS
| MSEK | Genomsnitt | Kv 4 2020 |
Kv 3 2020 |
Kv 2 2020 |
Kv 1 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatt kapital | 13 813 | 13 409 | 13 862 | 13 295 | 14 685 |
| Sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar |
1 938 | 1 799 | 1 929 | 1 594 | 2 430 |
| Summa | |||||
| EBITA* | 2 702 | 782 | 699 | 569 | 652 |
| Avkastning sysselsatt kapital | 19,6% | ||||
| Avkastning sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar |
139% |
Moderbolagsredovisning
| Moderbolagets resultaträkning | |||
|---|---|---|---|
| Msek | Not | 2020 | 2019 |
| Administrationskostnader | -106 | -162 | |
| Övriga rörelseintäkter | 38, 39 | 147 | 139 |
| Rörelseresultat | 40, 41, 42, 43 | 41 | -23 |
| Resultat från andelar i koncernbolag | 44 | 771 | 758 |
| Finansiella intäkter | 45 | 230 | 127 |
| Finansiella kostnader | 45 | -47 | -48 |
| Resultat efter finansiella poster | 995 | 814 | |
| Bokslutsdispositioner | 46 | -31 | -30 |
| Skatt på årets resultat | 47 | -27 | -6 |
| Årets resultat | 937 | 778 | |
I moderbolaget återfinns inga poster som redovisas som övrigt totalresultat varför summa totalresultat överensstämmer med årets resultat.
| Moderbolagets balansräkning | |||
|---|---|---|---|
| Msek | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Inventarier | - | 0 | |
| Andelar i koncernbolag | 48 | 1 960 | 1 960 |
| Långfristiga fordringar hos koncernbolag | 2 774 | 2 868 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 49 | 43 | 44 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 777 | 4 872 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Fordringar hos koncernbolag | 6 200 | 5 207 | |
| Aktuella skattefordringar | - | 15 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | 4 | |
| Kassa/Bank | 625 | 379 | |
| Summa omsättningstillgångar | 6 829 | 5 605 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 11 606 | 10 477 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital | 18 | 18 | |
| Reservfond | 12 | 12 | |
| Summa bundet eget kapital | 30 | 30 | |
| Fritt eget kapital | |||
| Balanserat resultat | 50 | 2 764 | 2 463 |
| Årets resultat | 937 | 778 | |
| Summa fritt eget kapital | 3 701 | 3 241 | |
| Summa eget kapital | 3 731 | 3 271 | |
| Obeskattade reserver | 51 | 75 | 72 |
| Långfristiga skulder | |||
| Obligationslån | 52 | 1 779 | 1 004 |
| Uppskjutna skatteskulder | 49 | 23 | - |
| Summa långfristiga skulder | 1 802 | 1 004 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 52 | 1 555 | 1 866 |
| Obligationslån | 52 | 908 | 1 776 |
| Leverantörsskulder | 2 | 1 | |
| Skulder till koncernbolag | 3 453 | 2 399 | |
| Aktuella skatteskulder | 5 | - | |
| Övriga kortfristiga skulder | 37 | 40 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 53 | 38 | 48 |
| Summa kortfristiga skulder | 5 998 | 6 130 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 11 606 | 10 477 |
| Moderbolagets förändringar i eget kapital | ||||
|---|---|---|---|---|
| Msek | Aktiekapital | Reservfond | Fritt eget kapital | Summa eget kapital |
| Ingående balans per 1 januari 2019 | 18 | 12 | 2 881 | 2 911 |
| Utdelning enligt beslut av årsstämman | - | - | -418 | -418 |
| Årets resultat | - | - | 778 | 778 |
| Utgående balans per 31 december 2019 | 18 | 12 | 3 241 | 3 271 |
| Utdelning enligt beslut av årsstämman | - | - | -477 | -477 |
| Årets resultat | - | - | 937 | 937 |
| Utgående balans per 31 december 2020 | 18 | 12 | 3 701 | 3 731 |
I moderbolaget återfinns inga poster som redovisas som övrigt totalresultat varför summa totalresultat överensstämmer med årets resultat.
Aktiekapitalet består av 6 075 970 A-aktier och 84 767 290 B-aktier, totalt 90 843 260 aktier. A-aktierna har ett röstvärde på tio röster per aktie och B-aktierna har ett röstvärde på en röst per aktie. Moderbolaget innehar inga egna aktier. För information om aktiekapitalet se not 23 till koncernens finansiella rapporter.
| Kassaflödesanalys för moderbolaget | ||
|---|---|---|
| msek | 2020 | 2019 |
| Den löpande verksamheten | ||
| Rörelseresultat | 41 | -23 |
| Övriga finansiella poster | -3 | -2 |
| Erhållen ränta | 159 | 124 |
| Betald ränta | -44 | -45 |
| Betald inkomstskatt | 19 | -6 |
| Kassaflöde före förändring av rörelsekapital | 172 | 48 |
| Förändring i rörelsekapital | ||
| Ökning/minskning av rörelsefordringar | -993 | -1 200 |
| Ökning/minskning av rörelseskulder | 1 042 | 370 |
| Summa förändring i rörelsekapital | 49 | -830 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 221 | -782 |
| Finansieringsverksamheten | ||
| Förändring av långfristiga fordringar | -55 | -461 |
| Upptagna lån | 4 719 | 3 150 |
| Amortering av lån | -4 952 | -2 058 |
| Erhållet koncernbidrag | - | 58 |
| Utbetalt koncernbidrag | -28 | -3 |
| Erhållen utdelning | 771 | 758 |
| Utbetald utdelning | -477 | -418 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -22 | 1 026 |
| Årets kassaflöde | 199 | 244 |
| Likvida medel vid årets början | 379 | 143 |
| Kursdifferenser i likvida medel | 47 | -8 |
| Likvida medel vid årets slut | 625 | 379 |
Not 37 Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning i enlighet med årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation, RFR 2, redovisning för juridiska personer. Reglerna i RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av godkända IFRS/IAS regler och uttalande så långt det är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag som ska göras från IFRS/IAS. Bestämmelserna enligt IFRS/IAS finns angivna i koncernredovisningens not 1 Redovisningsprinciper. Moderbolaget tillämpar de redovisningsprinciper som finns angivna för koncernen med undantag för nedanstående:
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer årsredovisningslagens uppställningsform. Resultaträkningen är uppdelad i två räkningar: en över resultaträkningen och en över totalresultatet. I moderbolaget återfinns inga poster som redovisas som övrigt totalresultat varför summa totalresultat överensstämmer med årets resultat. Rapport över förändring av eget kapital följer koncernens uppställningsform men innehåller de kolumner som anges i årsredovisningslagen. Uppställningsformerna för moderbolaget ger skillnad i benämningar, jämfört med koncernredovisningen, främst avseende finansiella intäkter och kostnader, avsättningar och poster inom eget kapital.
Andelar i dotterbolag
Andelar i dotterbolag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inkluderas förvärvsrelaterade kostnader och eventuella tilläggsköpeskillingar. När det finns en indikation på att andelar i dotterbolag minskat i värde görs en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade värdet görs en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i posterna "Resultat från andelar i koncernbolag".
Finansiella instrument
IFRS 9 tillämpas ej i moderbolaget. Moderbolaget tillämpar istället de punkterna som anges i RFR 2 (IFRS 9 Finansiella instrument, p. 3-10). Finansiella instrument värderas till anskaffningsvärde. Inom efterföljande perioder kommer finansiella tillgångar som är anskaffade med avsikt att innehas kortsiktigt att redovisas i enlighet med lägsta värdets princip till det lägsta av anskaffningsvärde och marknadsvärde.
Vid varje balansdag bedömer moderbolaget om det finns någon indikation på nedskrivningsbehov i någon av de finansiella anläggningstillgångarna. Nedskrivning sker om värdenedgången bedöms vara bestående. Nedskrivning för räntebärande finansiella tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde beräknas som skillnaden mellan tillgångens redovisade värde och nuvärdet av företagsledningens bästa uppskattning av de framtida kassaflödena diskonterade med tillgångens ursprungliga effektivränta. Nedskrivningsbeloppet för övriga finansiella anläggningstillgångar fastställs som skillnaden mellan det redovisade värdet och det högsta av verkligt värde med avdrag för försäljningskostnader och nuvärdet av framtida kassaflöden (som baseras på företagsledningens bästa uppskattning).
Leasingavtal
Samtliga leasingavtal, oavsett om de är finansiella eller operationella, klassificeras som operationella leasingavtal.
Intäkter
I moderbolagets övriga rörelseintäkter ingår till dotterbolag utfakturerade koncerngemensamma kostnader.
Koncernbidrag
Både lämnade och erhållna koncernbidrag redovisas som en bokslutsdisposition i resultaträkningen.
Not 38 Moderbolagets försäljning till och inköp från koncernbolag
Moderbolaget har under året fakturerat dotterbolagen 147 (139) MSEK för koncerngemensamma tjänster. Moderbolaget har köpt tjänster från dotterbolag om 2 (2) MSEK.
Not 39Övriga rörelseintäkter
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Koncerngemensamma tjänster | 147 | 139 |
| Summa övriga rörelseintäkter | 147 | 139 |
Not 40 Kostnader fördelade på kostnadsslag
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Personalkostnader (not 42) | 91 | 146 |
| Kostnader för operationell leasing (not 43) | 3 | 2 |
| Övriga kostnader | 12 | 14 |
| Summa | 106 | 162 |
Not 41Ersättning till revisorerna
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| PricewaterhouseCoopers | ||
| Revisionsuppdraget | 1 | 1 |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | - | - |
| Övriga tjänster | 0 | 1 |
| Summa | 1 | 2 |
Med revisionsuppdraget avses arvode för den lagstadgade revisionen, det vill säga sådant arbete som varit nödvändigt för att avge revisionsberättelsen. Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget avser bland annat granskning av kvartalsrapport. Övriga tjänster avser rådgivning angående finansiell redovisning samt tjänster i samband med förvärv.
Not 42 Medelantal anställda och personalkostnader
| Medelantal anställda | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Kvinnor | 3 | 2 |
| Män | 3 | 4 |
| Totalt | 6 | 6 |
| Personalkostnader, MSEK | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Löner och ersättningar | ||
| Styrelse och verkställande direktör | 43 | 71 |
| Övriga anställda | 13 | 10 |
| 56 | 81 | |
| Sociala avgifter styrelse och verkställande direktör | 16 | 29 |
| Sociala avgifter övriga anställda | 5 | 4 |
| Pensionskostnader för verkställande direktör | 13 | 31 |
| Pensionskostnader för övriga anställda | 1 | 1 |
| Summa | 91 | 146 |
För information om ersättning till ledande befattningshavare se not 10 till koncernens finansiella rapporter.
Not 43Leasing
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Operationell leasing | ||
| Förfallotidpunkt inom 1 år | 1 | 1 |
| Förfallotidpunkt mellan 1 och 5 år | 2 | 1 |
| Summa | 3 | 2 |
Moderbolagets operationella leasingavtal består främst av kontorslokaler. Vidareuthyrning förekommer ej. Kostnader för operationell leasing i moderbolaget har under räkenskapsåret uppgått till 1 (1) MSEK. Leasingkostnader för tillgångar som innehas via operationella leasingavtal redovisas bland rörelsekostnader.
Not 44 Resultat från andelar i koncernbolag
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Utdelningar | 771 | 758 |
| Summa | 771 | 758 |
Not 45Finansiella intäkter och kostnader
| msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Finansiella intäkter | ||
| Ränteintäkter från koncernbolag | 159 | 124 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 |
| Valutakursvinster | 71 | 2 |
| Summa finansiella intäkter | 230 | 127 |
| Finansiella kostnader | ||
| Räntekostnader till koncernbolag | -2 | -6 |
| Räntekostnader | -42 | -39 |
| Övriga finansiella kostnader | -3 | -3 |
| Summa finansiella kostnader | -47 | -48 |
| Summa finansiella poster, netto | 183 | 79 |
I posten valutakursvinster ingår intäkter på 219 MSEK och kostnader på 148 MSEK, vilket ger en nettovinst på 71 MSEK.
Not 46 Bokslutsdispositioner
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Lämnade koncernbidrag | -28 | -28 |
| Förändring av periodiseringsfond | -3 | -2 |
| Summa | -31 | -30 |
Not 47Skatt på årets resultat
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt för året | -6 | -8 |
| Justeringar avseende tidigare år | 4 | - |
| Uppskjuten skatt | -25 | 2 |
| Summa skatt på årets resultat | -27 | -6 |
Sambandet mellan årets skattekostnad och redovisat resultat framgår av tabellen nedan. Beräknad skatt på årets vinst har beräknats till 21,4% (21,4%).
| Skatt på årets resultat | -27 | -6 |
|---|---|---|
| Skatteeffekter av ej avdragsgilla kostnader | 0 | 0 |
| Justering avseende tidigare år | 4 | - |
| Effekt förändrad skattesats | 1 | 0 |
| Skatteeffekter av ej skattepliktiga intäkter | 174 | 162 |
| Skatt enligt gällande skattesats i Sverige 21,4% (21,4%) | -206 | -168 |
| Resultat före skatt | 964 | 784 |
Not 48 Andelar i koncernbolag
Specifikation av moderbolagets direkta innehav av aktier och andelar i dotterbolag:
| Org nr | Säte |
|---|---|
| 556730-9710 | Enköping |
| 556543-0971 | Sollentuna |
| HR B No 157420 | Waakirchen, Tyskland |
| 556082-8674 | Bredaryd |
| 556272-5282 | Skellefteå |
| Kapitalandel % | Röstandel % | Antal aktier | Bokfört värde 2020 | Bokfört värde 2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Lifco Dental International AB | 100,00 | 100,00 | 252 525 | 716 | 716 |
| Proline Group AB | 100,00 | 100,00 | 12 400 | 182 | 182 |
| PP Greiftechnik GmbH | 100,00 | 100,00 | 25 000 | 490 | 490 |
| Rapid Granulator AB | 100,00 | 100,00 | 100 000 | 205 | 205 |
| Sorb Industri AB | 100,00 | 100,00 | 6 800 000 | 367 | 367 |
| Summa | 1 960 | 1 960 |
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 1 960 | 1 960 |
| Förvärv av dotterbolag | - | - |
| Utgående ackumulerat anskaffningsvärde | 1 960 | 1 960 |
| Utgående redovisat värde | 1 960 | 1 960 |
Specifikation av moderbolagets direkta och indirekta ägande:
| Bolag Land Organisationsnummer Säte Ägarandel % Lifco Dental International AB Sverige 556730-9710 Enköping Dental-Direct AS Norge 981 315 847 Skoppum Swallow Dental Supplies Limited Storbritannien 03652780 Silsden Lifco Dental AB Sverige 556061-7747 Enköping Ellman Produkter AB Sverige 556217-2394 Stockholm Almaso För Tandvården AB Sverige 556484-4115 Veberöd Preventum Partner AB Sverige 556613-2790 Stockholm DentalEye AB Sverige 556611-7338 Sundbyberg |
100,0 80,0 90,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 |
|---|---|
| Hammasväline OY Finland 0881266-0 Helsingfors |
|
| Nordenta AB Sverige 556049-4899 Enköping |
|
| DAB Dental AB Sverige 556005-0048 Upplands-Väsby |
|
| Directa AB Sverige 556013-8827 Upplands-Väsby |
|
| Directa Inc. USA 47-1788231 Newtown, CT |
|
| Parkell Inc. USA 11-2522127 Edgewood, NY |
100,0 |
| Topdental (Products) Ltd Storbritannien 04261332 Silsden |
100,0 |
| J.H. Orsing AB Sverige 556099-9632 Helsingborg |
100,0 |
| Sendoline AB Sverige 556051-4886 Täby |
100,0 |
| Rønvig Dental Manufacturing A/S Danmark 10078563 Daugård |
100,0 |
| Plum Safety Aps Danmark 41057653 Assens |
100,0 |
| Plum Deutschland GmbH Tyskland HR B No. 201580 Cuxhaven |
100,0 |
| DAB Eesti OÜ Estland 11149461 Tallin |
100,0 |
| DAB Dental Latvia SIA Lettland 40003744465 Riga |
100,0 |
| DAB Dental UAB Litauen 300115774 Vilnius |
100,0 |
| LIC Scadenta AS Norge 956 226 635 Sandvika |
100,0 |
| Technomedics Norge AS Norge 986 392 742 Askim |
100,0 |
| Jacobsen Dental AS Norge 918 882 014 Alnabru |
100,0 |
| Dansk Nordenta A/S Danmark 10416698 Hörning |
100,0 |
| Al dente Software A/S Danmark 27961363 Hörning |
100,0 |
| 3D Dental ApS Danmark 28159439 Hedensted |
100,0 |
| Rhein 83 S.r.l. Italien 02418300378 Bologna |
85,0 |
| EDP European Dental Partners Holding GmbH Tyskland HR B No. 7331 Lübeck |
100,0 |
| M+W Dental Müller & Weygandt GmbH Tyskland HR B No. 3753 Büdingen |
100,0 |
| M+W Dental Handels GmbH Österrike FN 256862 p Wien |
100,0 |
| M+W Dental Swiss AG Schweiz CH-020.3.029.916-4 Weisslingen |
100,0 |
| M+W Dental Magyarország Kft Ungern 01-09-889071 Budapest |
100,0 |
| DentalTiger GmbH Tyskland HR B No. 9340 Büdingen |
100,0 |
| Praezimed Service GmbH Tyskland HR B No. 78293 Hamburg |
100,0 |
| Computer konkret AG Tyskland HR B No. 16107 Falkenstein |
74,0 |
| CONSYS Gesellschaft für Softwaretechnologie Tyskland HR B No. 72249 München und Systemenwicklung mbH |
100,0 |
| Tjeckien CZ25083163 Prag Dentamed (ČR) spol. s r.o. |
100,0 |
| Dent Unit, s.r.o. Tjeckien CZ45538263 Hradec Králové |
80,0 |
| Prodent International d.o.o. Slovenien 12577900 Ljubljana |
100,0 |
| Dental Grupa d.o.o Kroatien 02597888 Umag |
70,0 |
| MDH AG Mamisch Dental Health Tyskland HR B No. 17934 Mulheim an der Ruhr |
100,0 |
| Smilodentax GmbH Tyskland HR B No. 18237 Mulheim an der Ruhr |
100,0 |
| Perfect Ceramic Dental Company Ltd Hongkong 31560809 Kowloon |
100,0 |
| Si Zhou Dental (Shenzhen) Co. Ltd Kina 91440300726172979L Guangdong |
100,0 |
| Interadent Zahntechnik GmbH Tyskland HR B No. 8553 Lübeck |
100,0 |
| Interadent Zahntechnik, Inc. Filippinerna 128448 Manila |
94,34 |
| Westroad Properties, Inc. Filippinerna AS092-07569 Manila |
94,34 |
| DenterBridge SAS Frankrike RCS 399 682 863 Paris |
100,0 |
| SchwanDental Deutschland GmbH Tyskland HR B No. 20583 Lübeck |
100,0 |
| Bolag | Land | Organisationsnummer | Säte | Ägarandel % |
|---|---|---|---|---|
| Proline Group AB | Sverige | 556543-0971 | Sollentuna | 100,0 |
| Proline Väst AB | Sverige | 556914-6771 | Sollentuna | 100,0 |
| Proline Öst AB | Sverige | 556914-6789 | Sollentuna | 100,0 |
| Proline Nord AB | Sverige | 556914-6706 | Sollentuna | 100,0 |
| Proline Syd AB | Sverige | 556914-6763 | Sollentuna | 100,0 |
| ERC Systems AB | Sverige | 556971-8462 | Norrköping | 100,0 |
| Proline Norge AS | Norge | 991 147 047 | Oslo | 100,0 |
| Prolinesystems Relining OY | Finland | 2242160-7 | Helsingfors | 100,0 |
| Proline Danmark Aps | Danmark | 32259987 | Faaborg | 100,0 |
| Wachtel AG | Tyskland | HR B No. 701678 | Hockenheim | 75,0 |
| P-Line Netherlands B.V. | Nederländerna | 55190545 | Venlo | 100,0 |
| PP Greiftechnik GmbH | Tyskland | HR B No. 157420 | Holzkirchen | 100,0 |
| Demolition & Recycling Tools Rental GmbH | Tyskland | HR B No. 144439 | Holzkirchen | 100,0 |
| Kinshofer GmbH | Tyskland | HR B No. 163689 | Holzkirchen | 100,0 |
| RF-System AB | Sverige | 556392-5097 | Vinslöv | 100,0 |
| BeGrips AB | Sverige | 556509-3795 | Hässleholm | 100,0 |
| Demolition and Recycling Equipment B.V. | Nederländerna | 11047940 | St Anthonis | 100,0 |
| Mars Greiftechnik GmbH | Österrike | FN 148579 z | Gmünd | 100,0 |
| Kinshofer CZ s.r.o. | Tjeckien | CZ25164325 | Ceske Velenice | 100,0 |
| Kinshofer France S.A.R.L. | Frankrike | RCS 343 661 229 | Lingolsheim | 100,0 |
| Hammer S.R.L. | Italien | 06233290722 | Molfetta | 60,0 |
| Kinshofer Finland OY | Finland | 2230818-8 | Hämeenlinna | 100,0 |
| Kinshofer UK Ltd | Storbritannien | 01705372 | Stockpor, Chesire | 100,0 |
| Kinshofer Liftall Inc. | Kanada | 1398940 | Burington, Ontario | 100,0 |
| Kinshofer USA, Inc. | USA | 46-1782858 | Sanborn, NY | 100,0 |
| Kinshofer Holding, Inc. | USA | 82-1296385 | Sanborn, NY | 96,65 |
| Solesbee's Equipment & Attachments, LLC | USA | 20-2519685 | Winston, GA | 100,0 |
| Doherty Engineered Attachments Ltd | Nya Zeeland | 1928058 | Tauranga | 100,0 |
| Doherty Couplers & Attachments Ltd | Australien | 605058526 | Taurika | 100,0 |
| Auger Torque Europe Ltd | Storbritannien | 03537549 | Cheltenham | 100,0 |
| Auger Torque Australia Pty Ltd | Australien | 39113281664 | Brisbane | 100,0 |
| Auger Torque China CO., Ltd | Kina | 91330212688026355H | Ningbo | 51,0 |
| ErgoPack Deutschland GmbH | Tyskland | HR B No. 13877 | Lauingen/Donau | 85,0 |
| Rapid Granulator AB | Sverige | 556082-8674 | Bredaryd | 100,0 |
| Rapid Granulier-Systeme GmbH & Co. KG | Tyskland | HR A No. 3137 | Frankfurt | 100,0 |
| Rapid Granulier-System Geschäftsfürungs GmbH | Tyskland | HR B No. 5059 | Frankfurt | 100,0 |
| Rapid Italy S.R.L. | Italien | 03407930274 | Venedig | 100,0 |
| Rapid Granulate Machinery (Shanghai) | Kina | 91310000772430780P | Shanghai | 100,0 |
| Rapid Granulator Singapore Pte Ltd | Singapore | 200901691Z | Singapore | 100,0 |
| Albro Tecnologies Sarl | Frankrike | RCS 487 629 966 | Lyon | 100,0 |
| Rapid Graulator, Inc. | USA | 36-4803683 | Cranberry Township, PA | 100,0 |
| Sorb Industri AB | Sverige | 556272-5282 | Skellefteå | 100,0 |
| Brokk AB | Sverige | 556115-6224 | Skellefteå | 100,0 |
| Brokk UK Ltd | Storbritannien | 04063287 | Milnthorpe, Cumbria | 100,0 |
| BINC Delaware, Inc. | USA | 13-4088618 | Monroe, WA | 100,0 |
| Brokk Bricking Solutions, Inc. | USA | 91-1162044 | Monroe, WA | 100,0 |
| Brokk Sales Canada, Inc. | Kanada | 1202240 | Vancouver | 100,0 |
| Brokk Asia-Pacific Plc. Ltd | Singapore | 200719909W | Singapore | 100,0 |
| Brokk DA GmbH | Tyskland | HR B No. 720979 | Friedenweiler | 100,0 |
| Darda GmbH | Tyskland | HR B No. 611546 | Blumberg | 100,0 |
| Darda Kinshofer Construction Machinery Co Ltd | Kina | 91110105678752089B | Beijing | 100,0 |
| Brokk Australia Pty. | Australien | 66140012504 | Adelaide | 100,0 |
| Brokk France SARL | Frankrike | RCS 352 562 144 | Epinal | 100,0 |
| Bolag | Land | Organisationsnummer | Säte | Ägarandel % |
|---|---|---|---|---|
| Brokk BeNeLux SARL | Belgien | 738 931 548 | Saint Gilles | 100,0 |
| Brokk Italia S.R.L. | Italien | 07049910966 | Milano | 100,0 |
| Brokk Beijing Machines Co Ltd | Kina | 91110108563601504E | Beijing | 100,0 |
| Brokk Norge AS | Norge | 997 403 452 | Ski | 100,0 |
| Brokk Switzerland GmbH | Schweiz | CH-020.4.025.204-9 | Regensdorf | 100,0 |
| Brokk Middle East | Förenade Arabemiraten | 184254 | Dubai | 100,0 |
| Ahlberg Cameras AB | Sverige | 556259-9786 | Norrtälje | 85,0 |
| Ahlberg Cameras, Inc | USA | 36-4654856 | Wilmington, NC | 100,0 |
| Aquajet Systems Holding AB | Sverige | 556499-1288 | Jönköping | 80,0 |
| Aquajet Systems AB | Sverige | 556314-6173 | Jönköping | 100,0 |
| Heinolan Sahakoneet Oy | Finland | 0845086-6 | Heinola | 100,0 |
| AS Hekotek | Estland | 10112941 | Tallinn | 82,5 |
| Sorb OOO | Ryssland | 1077847616692 | St Petersburg | 100,0 |
| Hekotek Norge AS | Norge | 922 343 608 | Oslo | 100,0 |
| Lövånger Elektronik AB | Sverige | 556287-7943 | Lövånger | 100,0 |
| Leab Eesti OÜ | Estland | 11051087 | Tallinn | 100,0 |
| Lövånger Elektronik Fagersta AB | Sverige | 556252-3158 | Fagersta | 100,0 |
| Lövånger Elektronik Uppsala AB | Sverige | 556382-5198 | Järlåsa | 100,0 |
| Lövånger Elektronik Göteborg AB | Sverige | 559056-2293 | Göteborg | 100,0 |
| Texor AB | Sverige | 556316-0703 | Lycksele | 100,0 |
| Zetterströms Rostfria AB | Sverige | 556323-7949 | Molkom | 100,0 |
| Hultdin System AB | Sverige | 556213-4592 | Malå | 100,0 |
| Hultdins, Inc. | Kanada | 1026714 | Ontario | 100,0 |
| Indexator Rotator Systems AB | Sverige | 556857-7927 | Vindeln | 100,0 |
| Auto-Maskin AS | Norge | 921 853 181 | Skjetten | 100,0 |
| Auto-Maskin Sverige AB | Sverige | 556802-5307 | Göteborg | 100,0 |
| Auto-Maskin Holding, Inc. | USA | 46-4550987 | Dickinson, TX | 100,0 |
| Auto-Maskin LLC | USA | 36-4777460 | Dickinson, TX | 100,0 |
| Modul-System HH Van Equipment AB | Sverige | 556552-7040 | Mölndal | 100,0 |
| Håells AB | Sverige | 556305-0946 | Mölndal | 100,0 |
| Modul-System HH AB | Sverige | 556138-6409 | Mölndal | 100,0 |
| Modul-System Fahrzeugeinrichtungen GmbH | Tyskland | HR B No. 3073 | Mengenkirchen | 100,0 |
| Modul-System S.A. | Frankrike | RCS 382 918 209 | Marne la Vallé | 100,0 |
| Modul-System N.V./S.A. | Belgien | 457 057 466 | Mechelen | 100,0 |
| Modul-System HH A/S | Danmark | 21421189 | Hvidovre | 100,0 |
| Modul-System Polska Sp. Z o.o. | Polen | 131735 | Warzawa | 100,0 |
| Modul-System Nederland B.V. | Nederländerna | 24256256 | Maassluis | 100,0 |
| Modul-System Finland OY | Finland | 2347058-2 | Vantaa | 100,0 |
| Modul-System AS | Norge | 911 743 787 | Hagan | 100,0 |
| Modul-System Ltd | Storbritannien | 01540940 | Buckinhamshire | 100,0 |
| Brian James Trailers Holding Limited | Storbritannien | 10920740 | Northamtonshire | 90,0 |
| Brian James Trailers Limited | Storbritannien | 03844151 | Northamtonshire | 100,0 |
| Brian James Trailers GmbH | Tyskland | HR B No. 22197 | Störmthal | 100,0 |
| Cenika AS | Norge | 987 778 474 | Lierstranda | 90,0 |
| Cenika AB | Sverige | 556723-5170 | Malmö | 100,0 |
| Nordesign AS | Norge | 937 923 422 | Trondheim | 85,0 |
| Hydal AS | Norge | 988 009 911 | Håvik | 80,0 |
| Elit AS | Norge | 978 593 593 | Gjerdrum | 100,0 |
| Elit Scandinavian AB | Sverige | 556782-3751 | Bollebygd | 100,0 |
| Elit Scandinavian ApS | Danmark | 32771432 | Viborg | 100,0 |
| Eldan Recycling A/S | Danmark | 14125388 | Faaborg | 100,0 |
| Eldan Inc. | USA | 20-3705054 | Seattle, WA | 100,0 |
| Redoma Recycling AB Sverige 559039-2329 Malmö 100,0 Eleiko AB Sverige 556071-1409 Halmstad 100,0 Eleiko AS Norge 996 593 673 Rud 100,0 Nessco Holding AS Norge 963 629 362 Oslo 100,0 Tamrotor Marine Compressors AS Norge 976 516 648 Oslo 91,0 TMC Compressors Asia Pte. Ltd Singapore 201413221K Singapore 100,0 TMC Compressors China Ltd Kina 91310000MA1JN5X724 Shanghai 100,0 Nessco AS Norge 954 354 563 Oslo 100,0 Rustibus Worldwide AS Norge 921 976 968 Bekkjarvik 85,0 Rustibus NV Belgien 453 271 496 Antwerpen 100,0 Rustibus, Inc. USA 20-0151285 Houston, TX 100,0 Rustibus PTE LTD Singapore 200207727D Singapore 100,0 Haglöf Sweden AB Sverige 556148-8197 Långsele 100,0 Haglöf Sweden Produktion AB Sverige 556403-3305 Långsele 100,0 Haglof, Inc. USA 64-0684743 Madison, MS 100,0 Silvent AB Sverige 556087-6137 Borås 60,0 Silvent North America, Inc. USA 36-4040735 Wisconsin 100,0 Silvent South Europé Frankrike RCS 494 050 156 Cagnes Sur Mer 100,0 Silvent Central Europe GmbH Österrike FN 416042 b Salzburg 100,0 Silvent (Shanghai) Trading Co. LTD Kina 3100186272 Shanghai 100,0 Silvent UK Ltd Storbritannien 03767990 Birmingham 100,0 Silvent Benelux B.V. Nederländerna 71269711 Heerlen 100,0 Silvent Italia s.r.l Italien 04688600230 Verona 100,0 Silvent Polska Sp.z.o.o. Polen 386034936 Warszawa 100,0 Silvent Ibercia S.L Spanien B67383406 Barcelona 100,0 Pro 10 Optix AB Sverige 556729-2023 Stockholm 75,0 Fiberworks AS Norge 959 977 046 Oslo 75,0 Blinken AS Norge 932 645 017 Gressvik 90,0 Blinken Tools AB Sverige 556862-7540 Karlstad 90,0 Wexman AB Sverige 556481-2633 Tidaholm 70,0 Caramaro Holding SpA Italien 04452060231 Cologna Veneta 85,0 Cramaro Tarpaulin System S.r.l Italien 04079350239 Cologna Veneta 100,0 Cramaro España S.L Spanien B9668440 Quart de Poblet Valencia 100,0 Cramaro France SARL Frankrike RCS 414 619 304 Evry 100,0 Tastitalia S.r.l Italien 01569310425 Castelfidardo 70,0 UK Point of Sale Group Limited Storbritannien 03833656 Stockport 75,0 NA Interlog AB Sverige 556503-7446 Kramfors 100,0 |
Bolag | Land | Organisationsnummer | Säte | Ägarandel % |
|---|---|---|---|---|---|
Not 49Uppskjuten skatt
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Skillnaden mellan å ena sidan den inkomstskatt som har redovisats i resultaträkningen samt å andra sidan den inkomstskatt som belöper sig på verksamheten utgörs av: |
||
| Uppskjuten skattefordran på kostnad återförd i beskattningen och i framtida ej skattepliktig intäkt | 43 | 44 |
| Uppskjuten skatteskuld hänförlig till övriga skattepliktiga temporära skillnader | -23 | - |
| Summa uppskjuten skattefordran/skatteskuld, netto | 20 | 44 |
Not 50Förslag till vinstdisposition
| MSEK | |
|---|---|
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | |
| Balanserat resultat | 2 764 |
| Årets resultat | 937 |
| Summa | 3 701 |
| Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att | |
| till aktieägarna utdelas 6,00 kr per aktie, totalt | 545 |
| i ny räkning överförs | 3 156 |
| Summa | 3 701 |
Not 51Obeskattade reserver
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Periodiseringsfond 2014 | - | 0 |
| Periodiseringsfond 2015 | 12 | 12 |
| Periodiseringsfond 2016 | 9 | 9 |
| Periodiseringsfond 2017 | 29 | 29 |
| Periodiseringsfond 2018 | 8 | 8 |
| Periodiseringsfond 2019 | 7 | 14 |
| Periodiseringsfond 2020 | 10 | - |
| Summa | 75 | 72 |
Not 52Upplåning
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Långfristiga räntebärande skulder | ||
| Obligationslån | 1 779 | 1 004 |
| Summa långfristiga räntebärande skulder | 1 779 | 1 004 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | ||
| Obligationslån | 908 | 1 776 |
| Checkräkningskredit | 1 | 554 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 554 | 1 312 |
| Summa kortfristiga räntebärande skulder | 2 463 | 3 642 |
| Summa räntebärande skulder | 4 242 | 4 646 |
Ingen del av långfristiga skulder förfaller till betalning senare än tre år efter balansdagen. Samtliga räntebärande skulder klassificeras i kategorin "Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde".
Not 53Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Upplupna räntekostnader | 3 | 6 |
| Upplupna lönerelaterade kostnader | 21 | 29 |
| Upplupna semesterlöner | 5 | 4 |
| Upplupna sociala avgifter | 8 | 8 |
| Övriga upplupna kostnader | 1 | 1 |
| Summa | 38 | 48 |
Not 54Eventualförpliktelser
| Msek | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Eventualförpliktelser för koncernbolags PRI-skulder | 0 | 0 |
| Borgensförbindelse till förmån för koncernbolag | 334 | 135 |
| Summa | 334 | 135 |
tioårsöversikt
| Enligt IFRS | Enligt BFN | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2012 | 2011 | |
| Nettoomsättning, MSEK | 13 782 | 13 845 | 11 956 | 10 030 | 8 987 | 7 901 | 6 802 | 6 030 | 6 184 | 6 184 | 5 707 |
| Total tillväxt i nettoomsättning | -0,5% | 15,8% | 19,2% | 11,6% | 13,7% | 16,2% | 12,8% | -2,5% | 8,4% | 8,4% | 24,3% |
| varav organisk tillväxt | -5,8% | 4,2% | 6,4% | 2,1% | 2,5% | 5,7% | 4,4% | -1,4% | -1,8% | -1,8% | 7,9% |
| varav förvärvad tillväxt | 7,0% | 8,2% | 8,6% | 8,6% | 11,3% | 7,3% | 5,1% | 0,1% | 11,7% | 11,7% | 20,5% |
| varav valutaeffekt och övrigt | -1,7% | 3,4% | 4,2% | 0,9% | -0,1% | 3,2% | 3,3% | -1,2% | -1,5% | -1,5% | -4,2% |
| EBITA* MSEK | 2 702 | 2 523 | 2 168 | 1 732 | 1 377 | 1 186 | 966 | 692 | 715 | 716 | 631 |
| EBITA-marginal* | 19,6% | 18,2% | 18,1% | 17,3% | 15,3% | 15,0% | 14,2% | 11,5% | 11,6% | 11,6% | 11,1% |
| Avskrivningar enligt plan, MSEK | -360 | -326 | -139 | -123 | -104 | -91 | -75 | -68 | -71 | -71 | -67 |
| Avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar som uppkommit i samband med förvärv, MSEK |
-412 | -329 | -253 | -196 | -121 | -66 | -38 | -7 | -3 | -175 | -141 |
| Jämförelsestörande poster, MSEK | -29 | -135 | -13 | -17 | -4 | -13 | -122 | -58 | 1 | 0 | 0 |
| Förvärv av materiella anläggnings tillgångar, MSEK |
239 | 269 | 162 | 144 | 114 | 102 | 105 | 95 | 75 | 76 | 56 |
| Förvärv av dotterföretag efter avdrag för likvida medel, MSEK |
1 056 | 1 781 | 500 | 1 378 | 1 608 | 573 | 1 264 | - | 90 | 95 | 1 771 |
| Sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar, MSEK |
1 938 | 2 345 | 1 312 | 1 155 | 989 | 983 | 877 | 874 | 970 | - | - |
| Sysselsatt kapital, MSEK | 13 812 | 12 925 | 10 314 | 8 962 | 7 395 | 5 981 | 5 098 | 3 910 | 3 921 | - | - |
| Avkastning på sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar |
139% | 108% | 165% | 150% | 139% | 121% | 110% | 84,0% | 73,8% | - | - |
| Avkastning på sysselsatt kapital | 19,6% | 19,5% | 21,0% | 19,3% | 18,6% | 19,8% | 18,9% | 18,8% | 18,3% | - | - |
| Räntebärande nettoskuld MSEK | 3 242 | 4 040 | 3 170 | 3 536 | 3 018 | 1 950 | 2 013 | 1 420 | 1 618 | 1 618 | 1 912 |
| Räntebärande nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,4x | 0,5x | 0,5x | 0,6x | 0,6x | 0,5x | 0,6x | 0,6x | 0,8x | 0,8x | 1,0x |
| Räntebärande nettoskuld/EBITDA*, ggr | 1,1x | 1,4x | 1,4x | 1,9x | 2,0x | 1,5x | 1,9x | 1,9x | 2,1x | 2,1x | 2,7x |
| Nettoskuld, MSEK | 4 776 | 5 552 | 3 685 | 3 794 | 3 076 | 1 980 | 2 091 | 1 498 | 1 695 | 1 618 | 1 912 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,6x | 0,7x | 0,5x | 0,7x | 0,6x | 0,5x | 0,6x | 0,6x | 0,8x | 0,8x | 1,0x |
| Nettoskuld/EBITDA*, ggr | 1,6x | 1,9x | 1,6x | 2,0x | 2,1x | 1,6x | 2,0x | 1,9x | 2,2x | 2,1x | 2,7x |
| Soliditet | 47,5% | 45,4% | 48,8% | 45,5% | 47,0% | 49,2% | 46,7% | 43,6% | 39,9% | 38,2% | 34,6% |
| Vinst per aktie, kr | 18,24 | 16,57 | 15,29 | 11,94 | 9,99 | 8,91 | 6,17 | 4,16 | 5,56 | 3,57 | 3,20 |
| Eget kapital per aktie, kr | 94,8 | 87,1 | 73,6 | 60,5 | 51,9 | 43,4 | 38,0 | 26,0 | 23,6 | 21,5 | 20,1 |
| Antal anställda vid årets utgång | 5 433 | 5 443 | 4 926 | 4 758 | 3 627 | 3 386 | 3 009 | 2 865 | 3 005 | 3 005 | 3 106 |
Förvärv 2006–2020
| År | Bolag | Verksamhet | Affärsområde | Omsättning vid förvärvet |
Land |
|---|---|---|---|---|---|
| 2006 | Dental Prime | Dentalprodukter | Dental | 3 MEUR | Finland |
| Elektronikprodukter i Järlåsa |
Kontraktstillverkning | Systems Solutions | 30 MSEK | Sverige | |
| Darda | Rivningsverktyg | Demolitions & Tools | 8 MEUR | Tyskland | |
| 2007 | Kinshofer | Tillbehör till kranar och grävmaskiner | Demolitions & Tools | 66 MEUR | Tyskland |
| Safe Dental | Dentalprodukter | Dental | 2 MSEK | Sverige | |
| Proline | Relining (renovering av avloppsrör) | Systems Solutions | 120 MSEK | Sverige | |
| Oriola Dental | Dentalprodukter | Dental | 45 MEUR | Finland | |
| Hekotek | Sågverksutrustning | Systems Solutions | 13 MEUR | Estland | |
| Zetterström Rostfria | Kontraktstillverkning | Systems Solutions | 50 MSEK | Sverige | |
| Plass Data Dental | Dentalprodukter | Dental | 7 MDKK | Danmark | |
| 2008 | Endomark | Produkter inom bland annat diagnostik och rotfyllning |
Dental | 9 MSEK | Sverige |
| XO Care Denmark | Dentalprodukter | Dental | 77 MDKK | Danmark | |
| Tevo | Inredning till servicebilar | Systems Solutions | 8 MGBP | Storbritannien | |
| 2009 | Ellman Produkter | Dentalprodukter | Dental | 43 MSEK | Sverige |
| Aponox | Tiltskopor | Demolition & Tools | - | Finland | |
| Interdental | Dentalprodukter | Dental | 10 MSEK | Norge | |
| 2010 | ATC | Återförsäljare | Demolition & Tools | 5 MEUR | Frankrike |
| 2011 | RF-System | Produkter för järnväg-, mark- och byggentreprenad | Demolition & Tools | 80 MSEK | Sverige |
| Wintech | Kontraktstillverkning | Systems Solutions | 125 MSEK | Sverige | |
| EDP | Dentalprodukter | Dental | 119 MEUR | Tyskland | |
| Net Dental | Distributör | Dental | 20 MEUR | Tyskland | |
| 2012 | Ahlberg Cameras | Kamerasystem för kärnkraftverk | Demolition & Tools | 73 MSEK | Sverige |
| 2014 | MDH | Tandteknik, distributör | Dental | 44 MEUR | Tyskland |
| 2015 | Saniståls danska verksamhet |
Inredning till servicebilar | Systems Solutions | 25 MDKK | Danmark |
| Auger Torque | Jordborrar | Demolition & Tools | 10 MGBP | Storbritannien | |
| Rapid Granulator | Granuleringskvarnar för plastindustrin | Systems Solutions | 300 MSEK | Sverige | |
| Top Dental | Dentalprodukter | Dental | 3,4 MGBP | Storbritannien | |
| J.H. Orsing | Dentalprodukter | Dental | 20 MSEK | Sverige | |
| Smilodent | Tandteknik | Dental | 5 MEUR | Tyskland | |
| Preventum Partner | Redovisningstjänster för tandläkare | Dental | 10 MSEK | Sverige |
| År | Bolag | Verksamhet | Affärsområde | Omsättning vid förvärvet |
Land |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | Aquajet Systems | Tillverkar vattenbilningsrobotar | Demolition & Tools | 60 MSEK | Sverige |
| Auto-Maskin | Kontrollsystem för marina dieselmotorer | Systems Solutions | 130 MNOK | Norge | |
| Cenika | Leverantör av elektrisk utrustning inom lågspänningsområdet |
Systems Solutions | 160 MNOK | Norge | |
| Dens Esthetix | Tandtekniskt laboratorium | Dental | 1,4 MEUR | Tyskland | |
| Design Dental | Importerar samt producerar tandteknik i Danmark med digital teknik |
Dental | 13 MDKK | Danmark | |
| Endodontiprodukter | Produkter för bland annat rotfyllning | Dental | 10 MSEK | Sverige | |
| Nordesign | Leverantör av LED-belysning till skandinaviska marknaden |
Systems Solutions | 64 MNOK | Norge | |
| Parkell | Tillverkar och säljer dentala förbrukningsmaterial och mindre utrustning till tandläkare |
Dental | 29 MUSD | USA | |
| Praezimed | Utför service och reparerar dentalinstrument | Dental | 2,5 MEUR | Tyskland | |
| Redoma Recycling | Tillverkar återvinningsmaskiner för små och medelstora kablar |
Systems Solutions | 25 MSEK | Sverige | |
| TMC/Nessco | Leverantör av marina kompressorer och reservdelar | Systems Solutions | 525 MNOK | Norge | |
| 2017 | Blinken | Återförsäljare av mätinstrument till lantmätare och byggindustri |
Systems Solutions | 124 MNOK | Norge |
| City Dentallabor och Hohenstücken Zahntechnik |
Dentallaboratorier | Dental | 1,3 MEUR | Tyskland | |
| Doherty | Leverantör av snabbkopplingar, skopor och andra tillbehör till grävmaskiner |
Demolition & Tools | 14 MNZD | Nya Zeeland | |
| Elit | Partihandel med maskiner och utrustning för elinstallationer och elproduktion |
Systems Solutions | 38 MNOK | Norge | |
| Fiberworks | Tillhandahåller kommunikationsutrustning för den europeiska fibernätsmarknaden |
Systems Solutions | 93 MNOK | Norge | |
| Haglöf Sweden | Leverantör av instrument för professionella fältmätare i skogen |
Systems Solutions | 60 MSEK | Sverige | |
| Hultdin System | Tillverkar redskap och inbyggnadskomponenter för skogs- och entreprenadmaskiner |
Demolition & Tools | 152 MSEK | Sverige | |
| Hydal | Tillverkar aluminiumkabinett för utomhus- och inomhusbruk |
Systems Solutions | 50 MNOK | Norge | |
| Perfect Ceramic Dental |
Tandtekniskt laboratorium | Dental | 24 MHKD | Hongkong | |
| Pro Optix | Tillhandahåller kommunikationsutrustning för den europeiska fibernätsmarknaden |
Systems Solutions | 62 MSEK | Sverige | |
| Silvent | Verkar inom energioptimering och arbetsmiljö inom området tryckluftsdynamik |
Systems Solutions | 120 MSEK | Sverige | |
| Solesbee's | Utvecklar och säljer verktyg till grävmaskiner och hjullastare |
Demolition & Tools | 11 MUSD | USA | |
| Wachtel | Helhetsleverantör av rörteknik | Systems Solutions | 2 MEUR | Tyskland |
| År | Bolag | Verksamhet | Affärsområde | Omsättning vid förvärvet |
Land |
|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | Computer konkret | Utvecklar, säljer och supportar mjukvara för tandläkare och ortodontister |
Dental | 3,8 MEUR | Tyskland |
| Spocs | Slutmonterar och testar elektronikprodukter | Systems Solutions | 61 MSEK | Sverige | |
| Dental Direct | Distributör till tandläkare | Dental | 95 MNOK 25 MDKK |
Norge | |
| Toolpacks norska bilinrednings verksamhet |
Inredning till servicebilar | Systems Solutions | 40 MNOK | Norge | |
| Flörchinger Zahntechnik |
Tandtekniskt laboratorium | Dental | 1,7 MEUR | Tyskland | |
| Wexman | Tillverkar arbetskläder för professionellt bruk | Systems Solutions | 46 MSEK | Sverige | |
| Denterbridge | Importerar tandtekniska arbeten | Dental | 9 MEUR | Frankrike | |
| Rhein83 | Utvecklar och producerar tillbehör och infästningsprodukter |
Dental | 8 MEUR | Italien | |
| ERC Systems | Verksamhet inom inspektion och relining av avloppssystem |
Systems Solutions | 20 MSEK | Sverige | |
| 2019 | Indexator Rotator Systems |
Utveckling och tillverkning av rotatorer | Demolition & Tools | 300 MSEK | Sverige |
| Hammer | Hydrauliska brytare och andra demoleringsverktyg för grävmaskiner |
Demolition & Tools | 20 MEUR | Italien | |
| UK POS | Utställnings- och exponeringsmaterial | Systems Solutions | 12 MGBP | Storbritannien | |
| Rustibus Worldwide | Ytbehandlings- och säkerhetsutrustning för fartyg | Systems Solutions | 56 MNOK | Norge | |
| ErgoPack | Tillverkning av ergonomiska och mobila pallbandningsverktyg |
Systems Solutions | 22 MEUR | Tyskland | |
| Brian James Trailers | Tillverkning av bland annat öppna och överbyggda biltransportsläp |
Systems Solutions | 26 MGBP | Storbritannien | |
| 2020 | Rönvig Dental Manufacturing |
Tillverkning av dentalprodukter | Dental | 30 MDKK | Danmark |
| Workplace Safety | Tillverkning av ögonskölj, plåster, första hjälpen-stationer |
Dental | 79 MDKK | Danmark | |
| Dental Grupa | Distributör av dental utrustning och förbrukningsvaror | Dental | 66 MHRK | Kroatien | |
| Cramaro Tarpaulin Systems |
Tillverkning av system för att täcka transportfordon | Systems Solutions | 27 MEUR | Italien | |
| TrollDentals produktportfölj |
Dentalprodukter | Dental | 25 MSEK | Sverige | |
| Tastitalia | Tillverkning av kundanpassade touch-paneler, displayer, knappsatser |
Systems Solutions | 12,2 MEUR | Italien | |
| Consys | Utvecklar, säljer och underhåller journalsystem | Dental | 1,9 MEUR | Tyskland | |
| Swallow | Distributör av dentala förbrukningsmaterial | Dental | 3,9 MGBP | Storbritannien | |
| Sendoline | Tillverkning av dentalprodukter | Dental | 38 MSEK | Sverige | |
| ContacEZ produktportfölj |
Dentalprodukter | Dental | 2,2 MUSD | USA |
KVALITETS- OCH MILJÖCERTIFIERINGAR
| Bolag | Land | Certifiering | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ISO 3834 | ISO 9001 | ISO 13485 | ISO 14001 | OHSAS 18001 / ISO 45001 |
ISO 50001 | ||
| Ahlberg Cameras AB | Sverige | • | |||||
| Auger Torque Europe Ltd | Storbritannien | • | |||||
| Auto-Maskin AS | Norge | • | • | ||||
| Aquajet System AB | Sverige | • | |||||
| Brokk AB | Sverige | • | |||||
| Brokk UK Ltd | Storbritannien | • | |||||
| Cenika AS | Norge | • | |||||
| Computer Konkret GmbH | Tyskland | • | • | ||||
| Cramaro Tarpulin Systems S.r.l | Italien | • | |||||
| Darda GmbH | Tyskland | • | |||||
| DAB Dental AB | Sverige | • | • | • | |||
| DentalEye AB | Sverige | • | |||||
| Directa AB | Sverige | • | |||||
| Doherty Engineered Attachments Ltd | Nya Zeeland | • | • | • | |||
| Fiberworks AS | Norge | • | |||||
| Hammasväline Oy | Finland | • | |||||
| AS Hekotek | Estland | • | |||||
| Hultdin System AB | Sverige | • | |||||
| Indexator Rotator System AB | Sverige | • | • | • | |||
| InteraDent Zahntechnik, Inc. | Filippinerna | • | |||||
| InteraDent Zahntechnik GmbH | Tyskland | • | |||||
| J.H Orsing AB | Sverige | • | |||||
| Jacobsen Dental AS | Norge | • | |||||
| Kinshofer CZ s.r.o. | Tjeckien | • | |||||
| Kinshofer GmbH | Tyskland | • | • | • | |||
| Leab Eesti OÜ | Estland | • | • | • | |||
| Lövånger Elektronik AB | Sverige | • | • | • | |||
| Lövånger Elektronik Fagersta AB | Sverige | • | • | ||||
| Lövånger Elektronik Uppsala AB | Sverige | • | • | ||||
| M+W Dental Müller & Weygandt GmbH | Tyskland | • | |||||
| MDH AG Mamisch Dental Health | Tyskland | • | |||||
| Modul-System HH AB | Sverige | • | • | ||||
| Modul-System S.A. | Frankrike | • | • | ||||
| Modul-System Fahrzeugeinrichtungen GmbH | Tyskland | • | |||||
| Modul-System Nederland B.V | Nederländerna | • | |||||
| Modul-System Polska Sp. z.o.o. | Polen | • | |||||
| Modul-System Ltd | Storbritannien | • | • | • | |||
| Nessco AS | Norge | • | • | • | |||
| Nordenta AB | Sverige | • | |||||
| Parkell, Inc. | USA | • | |||||
| Rapid Granulator AB | Sverige | • | • | ||||
| Rhein 83 srl | Italien | • | • | ||||
| Rønvig Dental Manufacturing A/S | Denmark | • | |||||
| Sendoline AB | Sverige | • | |||||
| Si Zhou Dental (Shenzhen) Co. Ltd | Kina | • | |||||
| Swallow Dental Supplies Ltd | Storbritannien | • | |||||
| Texor AB | Sverige | • | |||||
| Tamrotor Marine Compressors AS | Norge | • | • | • | |||
| Tastitalia Stl | Italien | • | • | ||||
| TMC Compressors Asia Pte Ltd | Singapore | • | • | • | |||
| Top Dental (Products) Ltd | Storbritannien | • | |||||
| Uk Point of Sale Group Limited | Storbritannien | • | |||||
| Zetterströms Rostfria AB | Sverige | • | • |
Adresser
dental
3D Dental ApS
VD: Claus Holmgaard Kildeparken 12 8722 Hedensted, Danmark Webb: 3d-dental.dk E-mail: [email protected] Telefon: +45 76 40 93 00
Al dente Software A/S
VD: Vibeke Mikkelsen Nydamsvej 8 8362 Hørning, Danmark Webb: aldente.dk E-mail: [email protected] Telefon: +45 87 68 16 01
Almaso För Tandvården AB
VD: Marcus Johansson Kyrkostigen 5 247 62 Veberöd, Sverige Webb: almasoft.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 46 23 81 80
Computer konkret AG
VD: Michael Brand Theoder-Körner-Strasse 6 082 23 Falkenstein, Tyskland Webb: ivoris.de E-mail: [email protected] Telefon: +49 3745 78240
CONSYS Gesellschaft für
Softwaretechnologie und Systementwicklung mbH VD: Michael Brand Landsbergerstrasse 400 812 41 München, Tyskland. Webb: consys.de E-mail: [email protected] Telefon: +49 89 5897 890
DAB Dental AB
VD: Jonas Redin Box 423, Finvids väg 8 194 04 Upplands Väsby, Sverige Webb: dabdental.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 8 506 505 00
DAB Eesti OÜ
VD: Agne Bagdziunaite Kungla tn 2 765 05 Saue Harjumaa, Estland Webb: dabdental.ee E-mail: [email protected] Telefon: +372 6 39 13 20
DAB Dental Latvia SIA
VD: Beate Gaile Dzelzavas iela 117 1021 Riga, Lettland Webb: dabdental.lv E-mail: [email protected] Telefon: +371 26 107 636
DAB Dental UAB
VD: Agne Bagdziunaite Laisves pr. 57 06144 Vilnius, Litauen Webb: dabdental.lt E-mail: [email protected] Telefon: +370 52070 888
VD: Claus Holmgaard Nydamsvej 8 8362 Hørning, Danmark Webb: nordenta.dk E-mail: [email protected] Telefon: +45 87 68 16 11
Dent Unit s.r.o
VD: Pavel Hartman, Roman Stárek Obvodní 23/39 50332 Hradec Králové, Tjeckien Webb: dentunit.cz E-mail: [email protected] Telefon: +420 495 454 394
Dental Grupa d.o.o
VD: Zeljko Gucunski, Zeljko Basic 43. Istarske divizije 20 524 70 Umag, Kroatien Webb: dentalgrupa.hr E-mail: [email protected] Telefon: +385 91 125 5746
DentalEye AB
VD: Marcus Johansson Kavallerivägen 30 174 58 Sundbyberg, Sverige Webb: dentaleye.com E-mail: [email protected] Telefon: +46 8 621 07 00
DentalTiger GmbH
VD: János Szabo Reichardsweide 40 636 54 Büdingen, Tyskland Webb: dentaltiger.de E-mail: [email protected] Telefon: +49 6042 978 0550
Dentamed (ČR) spol. s.r.o.
VD: Pavel Smazik Pod Lipami 2620/41 130 00 Prag 3, Tjeckien Webb: dentamed.cz E-mail: [email protected] Telefon: +420 266 007 111
Denterbridge SAS
VD: Charles Mamisch 6 Rue Villaret de Joyeuse 750 17 Paris, Frankrike Webb: denterbridge.fr E-mail: [email protected] Telefon: +33 1 40 55 95 55
Dental-Direct AS
VD: Michael Kammersgaard Krogh Tverrmyra 16 3185 Skoppum, Norge Webb: dental-direct.no E-mail: [email protected] Telefon: +47 33 07 15 00
Directa AB
VD: Henric Karsk Box 723, Finvids väg 8 194 27 Upplands Väsby, Sverige Webb: directadental.com E-mail: [email protected] Telefon: +46 8 506 505 75
Directa, Inc.
VD: Henric Karsk 64 Barnabas Road, Unit 3 Newtown, CT 064 70, USA Webb: directadental.com E-mail: [email protected] Telefon: +1 203 491 2273
EDP European Dental Partner Holding GmbH
VD: Charles Mamish, Per Waldemarson, Reinhold Kuhn Roggenhorster Strasse 7 235 56 Lübeck, Tyskland E-mail: [email protected] Telefon: +49 6042 880 088
Ellman Produkter AB
VD: Jonas Redin c/o DAB Dental AB, Box 423 194 04 Upplands Väsby Webb: ahrendental.com E-mail: [email protected] Telefon: +46 8 646 11 02
Hammasväline Oy
VD: Björn Karlsson PL 15 021 01 Espoo, Finland Webb: hammasvaline.fi E-mail: [email protected] Telefon: +358 10 588 6000
InteraDent Zahntechnik GmbH
VD: Thomas Albrecht Roggenhorster Strasse 7 235 56 Lübeck, Tyskland Webb: interadent.com E-mail: [email protected] Telefon: +49 451 879 850
InteraDent Zahntechnik Philippines, Inc.
VD: Dieter Schneider Lot 3275 Interadent Bldg, Pascor Drive RP-1704 Parañaque City Manila, Filippinerna E-mail: [email protected] Telefon:+63 2 852 4029
J.H. Orsing AB
VD: Henric Karsk Box 16077 250 16 Råå, Sverige Webb:orsing.se E-mail: [email protected] Telefon:+46 42 29 55 00
Jacobsen Dental AS
VD: Björn Myhre Boks 97, Alnabru 0614 Oslo, Norge Webb: Jacobsen-dental.no E-mail: [email protected] Telefon: +47 22 79 20 20
LIC Scadenta AS
VD: Arild Haugeland Postboks 443, Hamangskogen 60 1338 Sandvika, Norge Webb: licscadenta.no E-mail: [email protected] Telefon: +47 67 80 58 80
Lifco Dental AB
VD: Jonas Redin Verkmästaregatan 1 745 85 Enköping, Sverige Webb: lifcodental.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 171 478450
Lifco Dental International AB
VD: Jonas Redin Verkmästaregatan 1 745 85 Enköping, Sverige E-mail: [email protected] Telefon: +46 72 717 59 05
MDH AG Mamisch Dental Health
VD: Charles Mamisch, Patrick Koose Schenkendorfstrasse 29 454 72 Mülheim an der Ruhr, Tyskland Webb: mdh-ag.de E-mail: [email protected] Telefon: +49 208 469 599 0
M+W Dental Müller und Weygandt GmbH
VD: János Szabó Reichardsweide 40 636 54 Büdingen, Tyskland Webb: mwdental.de E-mail: [email protected] Telefon: +49 6042 880 088
M+W Dental Handels GmbH
VD: Wolfgang Schuster Albert-Schweitzer-Gasse 6A 1140 Wien, Österrike Webb: mwdental.at E-mail: [email protected] Telefon: +43 800 500 809
M+W Dental Magyarország Kft.
VD: János Szabó Csillaghegyi út 19-21 1037 Budapest, Ungern Webb: mwdental.hu E-mail: [email protected] Telefon: +36 1 436 9790
M+W Dental Swiss AG
VD: Franziska Knobloch Länggstrasse 15 8308 Illnau, Schweiz Webb: mwdental.ch E-mail: [email protected] Telefon: +41 800 002 300
Nordenta AB
VD: Torbjörn Hansson Verkmästaregatan 1 745 85 Enköping, Sverige Webb: nordenta.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 171 230 00
Parkell, Inc.
VD: Henrik Karsk 300 Executive Drive Edgewood, NY 117 17, USA Webb: parkell.com E-mail: [email protected] Telefon: +1 631 249 1134
Perfect Ceramic Dental Company Ltd
VD: Charles Mamisch RM 1809, Office Tower Two, Grand Plaza 625, Nathan Road Kowloon 852 Hong Kong E-mail: [email protected] Telefon:+852 2783 7768
Plum Deutschland GmbH
VD: Maik Jessulat Norden am Dorf 4a 274 76 Cuxhaven, Tyskland Webb: plum-deutschland.de E-mail: [email protected] Telefon: +49 4721 681 801
Plum Safety ApS
VD: Bo Winther Barkholt Mandelalleen 1 5610 Assens, Danmark Webb: plum.eu E-mail: [email protected] Telefon: +45 69 16 96 00
Praezimed Service GmbH
VD: Reinhold Kuhn Volksdorfer Grenzweg 143 223 59 Hamburg, Tyskland Webb: praezimed.de E-mail: [email protected] Telefon: +49 40 645 088 0
Preventum Partner AB
VD: Marcus Johansson Kungsgatan 35B 736 32 Kungsör, Sverige Webb: Preventum.nu E-mail: [email protected] Telefon: +46 227 120 60
Prodent International d.o.o.
VD: Vojco Andjelic Zvezna ulica 2A 1000 Ljubljana, Slovenien Webb: prodent.si E-mail: [email protected] Telefon: +368 1 5204 800
Rhein'83 S.R.L
VD: Gianni Storni Via Zago 10/ABC 401 28 Bologna, Italien Webb: rhein83.com E-mail: [email protected] Telefon: +39 051 244510
Rønvig Dental Manufacturing A/S
VD: Annette Ravn Nielsen Gl Veijlevej 59 8721 Daugård, Danmark Webb: ronvig.com E-mail: [email protected] Telefon: +45 70 23 34 11
SchwanDental Deutschland GmbH
VD: Tomas Albrecht Roggenhorster Strasse 7 235 56 Lübeck, Tyskland Webb: schwandental.de E-mail: [email protected] Telefon: +49 451 879 850
Sendoline AB
VD: Henric Karsk Box 7036 187 11 Täby, Sverige Webb: sendoline.com E-mail: [email protected] Telefon: +46 8 425 031 10
Si Zhou Dental (Shenzhen) Co. Ltd
VD: Charles Mamish 8/F, Block 12, CuiGang Industrial District 6 HuaiDe Zone, Fuyong, Baoan, Shenzhen 518103 Guangdong, Kina Telefon: +86 755 27864816
Smilodentax GmbH
VD: Mesut Koymatcik Wiltzlebenstrasse 15 454 72 Mülheim an der Ruhr, Tyskland Webb: smilodentax.de E.mail: [email protected] Telefon: +49 208 740 500
Swallow Dental Supplies Limited
VD: Paul Harrison 8 Ryefield Court, Ryefield Way Silsden BD20 0DL, Storbritannien Webb: swallowdental.co.uk E-mail: [email protected] Telefon: +44 1535 656312
Technomedics Norge AS
VD: Arild Haugeland Gramveien 68 1832 Askim, Norge Webb: technomedics.no E-mail: [email protected] Telefon: +47 69 88 79 20
Topdental (Products) Ltd
VD: Daniel Rollén Unit 12 Ryefield Way, Silsden West Yorkshire BD20 OEF, Storbritannien Webb: topdentaldirect.com E-mail: [email protected] Telefon: +44 1535 652 750
Westroad Properties, Inc
Lot 3275 Interadent Bldg, Pascor Drive 1704 Parañaque City Manila, Filippinerna E-mail: [email protected] Telefon: +63 2 852 4029
demolition & Tools
Ahlberg Cameras AB
VD: Joakim Ahlberg Gösvägen 22 761 41 Norrtälje, Sverige Webb: ahlbergcameras.com E-mail: [email protected] Telefon: +46 176 20 55 00
Ahlberg Cameras, Inc.
VD: Joakim Ahlberg 419B Raleigh street Wilmington, NC 284 12, USA Webb: ahlbergcameras.com E-mail: [email protected] Telefon: +1 (0) 910 399 4240
Aquajet Systems Holding AB
VD: Roger Simonsson Brunnsvägen 15 574 53 Holsbybrunn, Sverige Webb: aquajet.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 383 508 01
Aquajet Systems AB
VD: Roger Simonsson Brunnsvägen 15 574 53 Holsbybrunn, Sverige Webb: aquajet.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 383 508 01
Auger Torque (Europe) Ltd
VD: Alistair Brydon Hazleton, Cheltenham GL54 4DX, Storbritannien Webb: augertorque.com E-mail: [email protected] Telefon: +44 1451 861652
Auger Torque Australia Pty. Ltd
VD: Kelvin Hamilton 122 Boundary Road, Rocklea Brisbane, Queensland 4106, Australia Webb: augertorque.com.au E-mail: [email protected] Telefon: +61 73274 2077
Attachment Torque MFG (China) Co. Ltd
VD: Alistair Brydon Baozchan Road, Tongy i Industrizone, Dongwu, Yinzhou, Ningbo 315114, Kina Webb: augertorque.com E-mail: [email protected] Telefon: +86 574 884 88181
BeGrips AB
VD: Hans Valdermarson Framgatan 282 72 Sösdala, Sverige E-mail: [email protected] Telefon: +46 44 817 07
BINC Delaware, Inc.
VD: Lars Lindgren 1144 Village Way Monroe WA 982 72, USA Webb: brokk.com/us E-mail: [email protected] Telefon: +1 360 794 1277
Brokk AB
VD: Martin Krupicka Box 730, Risbergsgatan 67 931 27 Skellefteå, Sverige Webb: brokk.com E-mail: [email protected] Telefon: +46 910 711 800
Brokk Asia-Pacific Plc. Ltd
VD: Richard Yip 51 Bukit Batok Crescent, Unity Center 04-26, 658077 Singapore, Singapore Webb: brokk.com E-mail: [email protected] Telefon: +65 6316 2500
Brokk Australia Pty.
VD: Wilhelm Visser 9 Colorado Court Morphett Vale SA 5162, Australien Webb: brokkaustralia.com.au Telefon: +61 8 8387 7742
Brokk (Beijing) Machines Co. Ltd
VD: William Liu A1208, Chengijan Plaza, Beitaipingzhuang road no 18. 100004 Haidian District, Beijing, Kina Webb: brokk.com/cn E-mail: [email protected] Telefon:+86 1350 1372 039
Brokk BeNeLux SARL
VD: Michel Sanz Avenue Fonsny 46/59 1060 Saint Gilles, Belgium Webb: brokk.com E-mail: [email protected] Telefon: +32 472 67 15 50
Brokk Bricking Solutions, Inc.
VD: Lars Lindgren / Heather Harding 1144 Village Way Monroe WA 982 72, USA Webb: brickingsolutions.com E-mail: [email protected] Telefon: +1 360 794 1277
Brokk DA GmbH
VD: Andreas Ruf Friedenweilerstrasse 37 C 798 77 Friedenweiler, Tyskland Webb: brokk.de E-mail: [email protected] Telefon: +49 7654 21297-0
Brokk France SARL
VD: Michel Sanz ZI Inova 3000, BR 20033 881 51 Thaon les Vosges, Frankrike Webb: brokk.fr E-mail: [email protected] Telefon: +33 3 29 390 390
Brokk Italia S.R.L.
VD: Roberto Giti Ruberto Via Regina Tendolinda 17 22100 Como, Italien Webb: brokk.com/it E-mail: [email protected] Telefon: +39 0312 64087
Brokk Middle East FZE
VD: Haitham Gouda PO Box 5005132/Office No.1103 Jafza One Tower A, Jebel Ali Free Zone, 260 76 Dubai, Förenade Arabemiraten Webb: brokk.com E-mail: [email protected] Telefon: +971 4 8170278
Brokk Norge AS
VD: Dag-Helge Andresen Industriveien 22-24 1400 Ski, Norge Webb: brokk.com/no E-mail: [email protected] Telefon: +47 9483 9507
Brokk Sales Canada, Inc
VD: Lars Lindgren 700-401 W. Georgia St. Vancouver, BC, B6B 5A1 Webb: brokkinc.com E-mail: [email protected] Telefon: +1 360 794 1277
Brokk Switzerland GmbH
VD: Dieter Kaupp Vorderschlundstrasse 5 6010 Kriens, Schweiz Webb: brokk.com/ch E-mail: [email protected] Telefon: +41 41 755 39 77
Brokk UK Ltd
VD: Nathan Sayers Unit 2A, Moss End Business Village Crooklands, Milnthorpe Cumbria, LA7 7NU, Storbritannien Webb: brokk.com/uk E-mail: [email protected] Telefon: +44 15395 66055
Darda GmbH
VD: Burkhard Darda Im Tal 1 78176 Blumberg, Tyskland Webb: darda.de E-mail: [email protected] Telefon: +49 7702 4391 0
Darda (Beijing) Construction
Machinery Co. Ltd VD: Samuel Zhang Room 306, Landmark Tower 2 8 North Dongsanhuan Road, 100004 Beijing, Kina Webb: darda.com.cn E-mail: [email protected] Telefon: +86 10 6590 6422
Demolition and Recycling Equipment B.V.
VD: Ruud de Gier, Marcel Vening Den Hoek 32 5802 BW Cuijk, Nederländerna Webb: demarec.com E-mail: [email protected] Telefon: +31 485 442 300
Demolition & Recycling Tools Rental GmbH
VD: Thomas Friedrich Raiffeisenstrasse 12 836 07 Holzkirchen, Germany Web: kinshofer.com E-mail: [email protected] Telefon: +49 8021 88990
Doherty Couplers & Attachments Ltd
VD: Jeremy Doherty PO Box 701, Annerley Darra, Queensland 4103, Australien Webb: dohertydirect.net E-mail: [email protected] Telefon: +61 1800 057 021
Doherty Engineered Attachments Ltd
VD: Jeremy Doherty 98 Paerangi Place, Tauriko 3142 Tauranga, Nya Zeeland Webb: dohertydirect.net E-mail: [email protected] Telefon: +64 7 574 3000
Hammer S.R.L
VD: Valerio Modugno Via Oleifici dell´Italia Meridionalte Lotto G1 700 56 Mofetta, BA, Italy Webb: hammereurope.com E-mail: [email protected] Telefon: +39 080 337 5317
Hultdin System AB
VD: Josef Alenius Skolgatan 12 939 31 Malå, Sverige Webb: hultdins.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 953 418 00
Hultdins, Inc.
VD: Gerry Mallory 22 Morton Avenue Brantford, Ontario, N3R 7J7, Canada Webb: hultdins.com E-mail: [email protected] Telefon: +519 754 00 44
Indexator Rotator Systems AB
VD: Josef Alenius Box 11 922 21 Vindeln, Sverige Webb: indexator.com E-mail: [email protected] Telefon: +46 933 148 00
Kinshofer CZ s.r.o.
VD: Thomas Friedrich Cs.Legií 568 378 10 Ceske Velenice, Tjeckien Webb: kinshofer.com E-mail: [email protected] Telefon: +42 384 795 110
Kinshofer France SARL
VD: Thomas Friedrich 8 B Rue Gabriel Voisin, CS 4003 516 88 Reims, Frankrike Webb: kinshofer.com E-mail: [email protected] Telefon: +33 388 3955 00
Kinshofer GmbH
VD: Thomas Friedrich Raiffeisenstrasse 12 836 07 Holzkirchen, Germany Webb: kinshofer.com E-mail: [email protected] Telefon: +49 8021 8899 0
Kinshofer Holding, Inc.
VD: Thomas Friedrich 6420 Inducon Drive Suite G Sanborn, NY 14132, USA Webb: kinshofer.com E-mail: [email protected] Telefon: +1 716 731 4359
Kinshofer Liftall Inc.
VD: Francois Martin 5040 Mainway Drive, Unit #11 Burlington, ON L7L 7G5, Kanada Webb: kinshofer.com E-mail: [email protected] Telefon: +1 905 335 2856
Kinshofer UK Ltd
VD: Alistair Brydon Unit 4 Milton Industrial Court, Horsfield Way, Bredbury Stockport, SK6 2TA, Storbritannien Webb: kinshofer.com E-mail: [email protected] Telefon: +44 161 406 7046
Kinshofer USA, Inc.
VD: Francois Martin 6420 Inducon Drive Suite G Sanborn, NY 14132, USA Webb: kinshofer.com E-mail: [email protected] Telefon: +1 716 731 4357
Mars Greiftechnik GmbH
VD: Thomas Friedrich Grenzlandstrasse 5 3950 Gmünd, Österrike Webb: kinshofer.com E-mail: [email protected] Telefon: +43 2852 5443 8
PP Greiftechnik GmbH
VD: Thomas Friedrich Raiffeisenstrasse 12 836 07 Holzkirchen, Germany Telefon: +49 8021 8899 0
RF System AB
VD: Hans Valdemarson Furutorpsgatan 6 288 34 Vinslöv, Sverige Webb: rf-system.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 44 817 07
Solesbee´s Equipment & Attachment LCC
VD: David Jenkins 2640 Jason Industrial Parkway Winston GA 301 87, USA Webb: solesbees.com E-mail: [email protected] Telefon: +1 770 949 9231
Systems solutions
Sorb Industri AB
VD: Martin Linder c/o Lifco AB 745 85 Enköping, Sverige Webb: sorb.se Telefon: +46 72 717 59 05
BYGGMATERIAL
Blinken Tools AB VD: Christer Åslund Sågverksgatan 32 652 21 Karlstad, Sverige Webb: blinken.eu E-mail: [email protected] Telefon: +46 54 21 60 60
Blinken AS
VD: Joar Johannessen Postboks 122 1620 Gressvik, Norge Webb: blinken.no E-mail: [email protected] Telefon: +47 90 70 11 00
Cenika AB
VD: Thomas Jensen Verkstadsvägen 24 245 34 Staffanstorp, Sverige Webb: cenika.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 40 631 55 00
Cenika AS
VD: Svein Tore Moe Industrigata 13 3414 Lierstranda, Norge Webb: cenika.no E-mail: [email protected] Telefon: +47 32 24 03 00
Elit Scandinavian AB
VD: Magne Barli Box 132 517 23 Bollebygd, Sverige Webb: elitsg.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 19 500 3010
Elit Scandinavia ApS
VD: Magne Barli Gl Skivevej 73 B 8800 Viborg, Danmark Webb: elit.dk E-mail: [email protected] Telefon: +45 48 44 60 60
Elit AS
VD: Magne Barli Hellenvegen 9 2022 Gjerdrum, Norge Webb: elit.no E-mail: [email protected] Telefon: +47 63 93 88 80
ERC Systems AB
VD: Robin Öhrn Skalles Väg 14 605 97 Norrköping, Sverige Webb: ercsystems.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 11 13 00 60
Fiberworks AS
VD: Roger Wahlgren Eikenga 11 0579 Oslo, Norge Webb: fiberworks.no E-mail: [email protected] Telefon: +47 40 00 40 50
Hydal AS
VD: Hagbard Sandhåland Hydrovegen 160 4265 Håvik, Norge Webb: hydal.no E-mail: [email protected] Telefon: +47 52 84 81 00
Nordesign AS
VD: Steinar Schrødter Granåsveien 7 7069 Trondheim, Norge Webb: nordesign.no E-mail: [email protected] Telefon: +47 73 84 95 50
P-line Netherlands B.V.
VD: Frans van Veen Hoge Rijndijk 259 2382 AM Zoeterwoude, Nederländerna Webb: proline-group.nl E-mail: [email protected] Telefon: +31 85 273 76 50
Proline Danmark ApS
VD: Heine Buhl Lunikvej 24 2670 Greve, Danmark Webb: proline-group.com E-mail: [email protected] Telefon: +45 6361 8545
Proline Norge AS
VD: Tellef Ingvaldstad Frysjaveien 35 0884 Oslo, Norge Webb: proline-group.com E-mail: [email protected] Telefon: +47 22 95 02 50
Prolinesystems Relining Oy
VD: Risto Heiniemi Sahaajankatu 12 00880 Helsingfors, Finland Webb: proline-group.com/fi E-mail: [email protected] Telefon: +358 102 390 060
Proline Syd AB
VD: Mats Hallström Stenyxegatan 14 213 76 Malmö, Sverige Webb: proline-group.com E-mail: [email protected] Telefon: +46 40 671 79 90
Proline Väst AB
VD: Johan Kling Datavägen 18 436 32 Askim, Sverige Webb: proline-group.com E-mail: [email protected] Telefon: +46 31 68 62 40
Proline Öst AB
VD: Anna Fernandez Box 114, Hovslagarevägen 31 191 22 Sollentuna, Sverige Webb: proline-group.com E-mail: [email protected] Telefon: +46 8 594 774 50
Proline Nord AB
VD: Per-Olof Nilsson Utjordsvägen 9M 802 91 Gävle, Sverige Webb: proline-group.com E-mail: [email protected] Telefon: +46 26 54 22 00
Proline Group AB
VD: Niklas Persson Box 114, Turebergs Allé 2 192 62 Sollentuna, Sverige Webb: proline-group.com E-mail: [email protected] Telefon: +46 8 594 774 50
Pro 10 Optix AB
VD: Peter Hällström Vikdalsvägen 50 131 51 Nacka Strand, Sverige Webb: prooptix.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 8 120 477 50
Wachtel AG
VD: Denis Wachtel Duttweilerstrasse 11 687 66 Hockenheim, Tyskland Webb: proline-group.de E-mail: [email protected] Telefon: +49 6205 27 900 86
SERVICE OCH DISTRIBUTION
Brian James Trailers Holding Limited VD: Lewis James Sopwith Way, Drayton Field Industrial Estate, Daventry NN11 8PB Northamptonshire, Storbritannien Webb: brianjamestrailers.co.uk E-mail: [email protected] Telefon: +44 1327 308833
Brian James Trailers Limited
VD: Lewis James Sopwith Way, Drayton Field Industrial Estate, Daventry NN11 8PB Northamptonshire, Storbritannien Webb: brianjamestrailers.co.uk E-mail: [email protected] Telefon: +44 1327 308833
Brian James Trailers GmbH
VD: Lewis James Göhrener Strasse 6 044 63 Störmthal, Tyskland Webb: brianjamestrailers.de E-mail: [email protected] Telefon: +49 34297 14548-3
Cramaro España S.L
VD: Jose Angel Moncho Charfole c/Acequia de Favara No 3 469 30 Quart de Poblet, Spanien Webb: cramaro.es E-mail: [email protected] Telefon: +34 (96) 192 06 99
Cramaro France SARL
VD: Marco Dian Route de la Ferte Alais 191 911 50 Morigny Campigny, Frankrike Webb: caramaro.com E-mail: [email protected] Telefon: +33 1 697 81848
Cramaro Holding SpA
VD: Matteo Gianazza Via Quari Destra 71/G 370 44 Cologna Veneta, Italien Webb: cramaro.com E-mail: [email protected] Telefon: +39 0442 411688
Cramaro Tarpaulin System S.r.l
VD: Matteo Gianazza Via Quari Destra 71/G 370 44 Cologna Veneta, Italien Webb: cramaro.com E-mail: [email protected] Telefon: +39 0442 411688
Modul-System AS
VD: Henrik Persson Kragerudveien 80, Hellerudsletta 2013 Skjetten, Norge Webb: modul-system.no E-mail: [email protected] Telefon: +47 67 07 72 73
Modul-System Fahrzeugeinrichtungen GmbH
VD: David Mickelson Bruder-Kremer-Strasse 6 655 49 Limburg a.d. Lahn, Tyskland Webb: modul-system.de E-mail: [email protected] Telefon: +49 800 518 19 20
Modul-System Finland Oy
VD: Jirka Sottinen PL 118 01301 Vantaa, Finland Webb: modul-system.fi E-mail: [email protected] Telefon: +357 20 771 0880
Modul-System HH Van Equipment AB
VD: David Mickelson Box 148 431 22 Mölndal, Sverige
Modul-System HH AB
VD: David Mickelson Box 148, Kryptongatan 24 431 22 Mölndal, Sverige Webb: modul-system.com E-mail: [email protected] Telefon: +46 31 746 87 00
Modul-System HH A/S
VD: Lennart Nielsen Midtager 28 2650 Brøndby, Danmark Webb: modul-system.dk E-mail: [email protected] Telefon: +45 70 25 21 60
Håells AB
VD: David Mickelson Box 148 431 22 Mölndal, Sverige Telefon: +46 31 7468700
Modul-System Nederland B.V.
VD: Kathleen Smets Govert van Wijnkade 42 3144 EG Maassluis, Nederländerna Webb: modul-system.nl E-mail: [email protected] Telefon: +31 10 592 80 38
Modul-System N.V./S.A.
VD: Kathleen Smets Wayenborgstraat 15 2800 Mechelen, Belgien Webb: modul-system.be E-mail: [email protected] Telefon: +32 15 28 52 00
Modul-System Polska Sp. z.o.o.
VD: Marcin Papuzinski ul. Drukarska 1, Raszyn - Jaworowa, 05-090 Warszawa, Polen Webb: modul-system.pl E-mail: [email protected] Telefon: +48 22 878 14 91
Modul-System S.A.
VD: Philippe Tavel 40 Avenue Graham Bell ZAC Léonard de Vinci 776 00 Bussy Saint Georges, Frankrike Webb: modul-system.fr E-mail: [email protected] Telefon: +33 1 60 17 64 75
Modul-System Ltd
VD: Paul Railston Maddison house, Thomas Road HP10 OPE Buckinghamshire, Storbritannien Webb: tevo.eu.com E-mail: [email protected] Telefon: +44 1628 528 034
UK Point of Sale Group Limited
VD: Jason Leslie Unit A, Horsfield Way, Bredbury Park Industrial Estate SK6 2TD Stockport, Storbritannien Webb: ukpos.com E-mail: [email protected] Telefon: +44 161 431 4400
KOntraktstillverkning Auto-Maskin AS
VD: Svein Arild Hagnaess Hvamsvingen 22 2013 Skjetten, Norge Webb: auto-maskin.com E-mail: [email protected] Telefon: +47 64 84 52 00
Auto-Maskin Sverige AB
VD: Albin Dennevi Drakegatan 5 412 50 Göteborg, Sverige Webb: auto-maskin.com E-mail: [email protected] Telefon: +46 31 313 1100
Auto-Maskin Holding, Inc.
VD: Svein Arild Hagnaess 951 FM 646, East Suite A27 TX 775 39 Dickinson Texas, USA
Auto-Maskin LLC
VD: Geary Long 951 FM 646, East Suite A27 TX 775 39 Dickinson Texas, USA Webb: auto-maskin.com E-mail: [email protected] Telefon: +1 832 738 1024
Lövånger Elektronik Göteborg AB
VD: Ulf Westergren Banehagsliden 5 414 51 Göteborg, Sverige Webb: leab.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 31 718 00 00
Lövånger Elektronik Uppsala AB
VD: Sauli Tulkki Fribergavägen 3 740 21 Järlåsa, Sverige Webb: leab.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 18 39 11 28
Lövånger Elektronik AB
VD: Ivan Vincent Kyrkren 2 932 61 Lövånger, Sverige Webb: leab.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 913 245 00
Leab Eesti OÜ
VD: Erki Hirv Põikmäe 1 Tänassilma 764 06 Saku vald, Estland Webb: leab.se E-mail: [email protected] Telefon: +372 53310 090
Lövånger Elektronik Fagersta AB
VD: Joan Öberg Knutsvägen 2 737 33 Fagersta, Sverige Webb: leab.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 223 420 50
Tastitalia S.r.l
VD: Massimo Ottaviani Via Jesina 27/9 600 22 Castelfidardo, Italien Webb: tastitalia.com E-mail: [email protected] Telefon: +39 0778 25276
Texor AB
VD: Josef Alenius Box 204, Alfavägen 1 921 24 Lycksele, Sverige Webb: texor.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 950 27540
Zetterströms Rostfria AB
VD: Nicklas Berglund Prostgårdsvägen 5 655 60 Molkom, Sverige Webb: zetterstroms.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 553 790 800
Miljöteknik
Albro Technologies SARL
VD: Anders Mårtensson 646 Rue Juliette Récamier 699 70 Chaponny, Frankrike Webb: rapidgranulator.com E-mail: [email protected] Telefon: +33 472 15 22 80
Eldan, Inc.
VD: Toni Reftman 6311 Inducon Corporate Drive Unit 14 Sanborn, NY 141 32, USA Webb: eldan.us E-mail: [email protected] Telefon: +1 716 731 4900
Eldan Recycling A/S
VD: Toni Reftman Værkmestervej 4 5600 Faaborg, Danmark Webb: eldan-recycling.com E-mail: [email protected] Telefon: +45 63 61 25 45
ErgoPack Deutschland GmbH
VD: Michael Holzgethan Hanns-Martin-Schleyer-Strasse 21 894 15 Lauingen, Tyskland Webb: ergopack.de E-mail: [email protected] Telefon: +49 9072 70283-8
Nessco Holding AS
VD: Christian Ness Professor Birkelandsvei 24D 1081 Oslo, Norge
Nessco AS
VD: Christian Ness Postboks 3 Furuset, Professor Birkelandsvei 24D 1001 Oslo, Norge Webb: nessco.no E-mail: [email protected] Telefon: +47 22 91 85 00
Rapid Granulator AB
VD: Johan Wästberg Box 9 333 02 Bredaryd, Sverige Webb: rapidgranulator.com E-mail: [email protected] Telefon: +46 370 86 500
Rapid Granulier-Systeme GmbH & Co. KG
VD: Jürgen Prössler Bruchweg 3 638 01 Kleinostheim, Tyskland Webb: rapidgranulator.com E-mail: [email protected] Telefon: +49 6027 46650
Rapid Granulier-Systeme
Geschäftsfürungs GmbH VD: Jürgen Prössler Bruchweg 3 638 01 Kleinostheim, Tyskland Webb: rapidgranulator.com E-mail: [email protected] Telefon: +49 6027 46650
Rapid Italy S.R.L.
VD: Bello Fabio Via Sopracornio 7/B 300 10 Campolongo Maggiore Venezia, Italien Webb: rapidgranulator.com E-mail: [email protected] Telefon: +39 49 972 8252
Rapid Granulate Machinery (Shanghai)
VD: Anders Mårtensson Jidi Road, Building 1, No 1198, Minhang District, 201107 Shanghai, Kina Webb: rapidgranulator.com E-mail: [email protected] Telefon: +86 21 6760 1875
Rapid Granulator Singapore Pte Ltd
VD: Anders Mårtensson 63 Hillview Ave. 10-17A Lam Soon Industrial Building 669569 Singapore, Singapore Webb: rapidgranulator.com E-mail: [email protected]
Rapid Granulator, Inc.
VD: James Hoffman 555 West Park Road Leetsdale, PA 15056, USA Webb: rapidgranulator.com E-mail: [email protected] Telefon: +1 724 584 5220
Redoma Recycling AB
VD: Toni Reftman Stenyxegatan 14 213 76 Malmö, Sverige Webb: redoma.com E-mail: [email protected] Telefon: +46 40 31 22 30
Rustibus Worldwide AS
VD: Kristian Dalseide Bekkjarviksundet 19 5397 Bekkjarvik, Norge Webb: rustibus.com E-mail: [email protected] Telefon: +47 959 670 02
Rustibus NV
VD: Terje Braathen Noordersingel 7 2140 Antwerpen, Belgien Webb: rustibus.com E-mail: [email protected] Telefon: +32 3227 2096
Rustibus, Inc
VD: Kristian Dalseide 2901 WestSam Houston pkway, North Suite E-315 Houston, TX 77043 USA Webb: rustibus.com E-mail: [email protected] Telefon: +1 832 203 7170
Rustibus PTE Ltd
VD: Kristian Dalseide 18 Boon Lay Way, #08-145 TradeHub 21 609 966 Singapore, Singapore Webb: rustibus.com E-mail: [email protected] Telefon: +65 6262 5226
Silvent AB
VD: Anders Erlandsson Vevgatan 15 504 64 Borås, Sverige Webb: silvent.com E-mail: [email protected] Telefon: +46 33 23 79 00
Silvent Benelux B.V.
VD: Anders Erlandsson Jan Campertstraat 5 6416 SG Heerlen, Nederländerna Webb: silvent.com E-mail: [email protected] Telefon: +31 2026 236 10
Silvent Central Europe GmbH
VD: Anders Erlandsson Strubergasse 26 5020 Salzburg, Österrike Webb: silvent.com E-mail: [email protected] Telefon: +43 6622 6820 50
Silvent Iberica S.L
VD: Anders Erlandsson Calle Tanger 86 080 18 Barcelona, Spanien Webb: silvent.com E-mail: [email protected] Telefon: +34 93 170 61 20
Silvent Italia s.r.l
VD: Anders Erlandsson Via Lungadige Galtarossa 21 37133 Verona, Italien Webb: silvent.com E-mail: [email protected] Telefon: +39 045 485 6080
Silvent North America, Inc.
VD: Keith Timmons 6370 Ameriplex Drive Portage, IN 46368, USA Webb: silvent.com E-mail: [email protected] Telefon: +1 219 762 6876
Silvent Polska Sp.z.o.o.
VD: Anders Erlandsson Prosta 20 00-850 Warszawa, Polen Webb: silvent.com E-mail: [email protected] Telefon: +48 22 104 1320
Silvent (Shanghai) Trading Co. Ltd
VD: Anders Erlandsson 22nd floor, NO 1375 Middle Huai Hai Road 200031 Shanghai, Kina Webb: silvent.com E-mail: [email protected] Telefon: +86 21 335 655 75
Silvent South Europe SARL
VD: Anders Erlandsson Technopolis Bat P, 5 Chemin des Presses, CS 20014 Cagnes Sur Mer, Frankrike Webb: silvent.com E-mail: [email protected] Telefon: +33 4 93 14 29 90
Silvent UK Ltd
VD: Anders Erlandsson Unit 4330 Waterside Centre, Birmingham Business Park Birmingham B37 7YN, Storbritannien Webb: silvent.com E-mail: [email protected] Telefon: +44 800 432 0190
Tamrotor Marine Compressors AS
VD: Per Alf Kjellin Postboks 3 Furuset Professor Birkelands Vei 24D 1001 Oslo, Norge Webb: tmc.no E-mail: [email protected] Telefon: +47 22 91 85 00
TMC Compressors Asia Pte Ltd
General Manager: Phlip Goh 21 Bukit Batok Cresent #15-79 WCEGA Tower 658 065 Singapore, Singapore E-mail: [email protected] Telefon: +65 6659 0987
TMC Compressors China Ltd.
General Manager: Roger Chen Room 1719, Level 17, No. 268 Xizang Rd. (M) Haungpu District, 200001 Shanghai, China E-mail: [email protected] Telefon: +86 139 1743 2657
Skog
Haglof, Inc VD: Fredrik Holm 100 Solleftea Drive Madison MS 39 110, USA Webb: haglofinc.com E-mail: [email protected] Telefon: +1 601 856 5119
Haglöf Sweden AB
VD: Fredrik Holm Klockargatan 8 882 30 Långsele, Sverige Webb: haglofsweden.com E-mail: [email protected] Telefon: +46 620 255 80
Haglöf Sweden Produktion AB
VD: Fredrik Holm Klockargatan 8 882 30 Långsele, Sverige E-mail: [email protected] Telefon: +46 620 255 80
AS Hekotek
VD: Heiki Einpaul Põrguvälja tee 9 Lehmja, Rae vald 753 06 Harju maakond, Estland Webb: hekotek.ee E-mail: [email protected] Telefon: +372 605 1450
Hekotek Norge AS
VD: Rain Nuka c/o TMC AS Postboks 3 Furuset 1001 Oslo, Norge Webb: hekotek.ee E-mail: [email protected] Telefon: +372 501 4103
Heinolan Sahakoneet Oy
VD: Jan Räsänen PL 24 Tehtaantie 21 181 00 Heinola, Finland Webb: heinolasm.fi E-mail: [email protected] Telefon: +358 3 848 411
Sorb OOO
VD: Olga Sizemova 10th Krasnoyarmeyskaya lit. 22B, Office 42-52 190103 Sankt Petersburg, Ryssland Webb: sorb-spb.ru E-mail: [email protected] Telefon: +7 812 327 3655
Wexman AB
VD: Olle Pagnert Köttorp, Sandgärdet 522 91 Tidaholm, Sverige Webb: wexman.se E-mail: [email protected] Telefon: +46 502 188 90
DEFINITIONER OCH SYFTE
| Avkastning på eget kapital | Periodens resultat dividerat med genomsnittligt eget kapital. |
|---|---|
| Avkastning på sysselsatt kapital | EBITA före förvärvskostnader och poster av engångskaraktär dividerat med sysselsatt kapital. |
| Avkastning på sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar |
EBITA före förvärvskostnader och poster av engångskaraktär dividerat med sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar. |
| EBITA | EBITA är ett mått som Lifco betraktar som relevant för en investerare som vill förstå resultat genereringen efter investeringar av materiella och immateriella tillgångar med återinvesteringsbehov men före investeringar av immateriella tillgångar hänförliga till företagsförvärv. Lifco definierar Earnings Before Interest, Tax and Amortization (EBITA) som rörelseresultat före av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar som uppkommit i samband med företagsförvärv. I rapporteringen exkluderar Lifco förvärvskostnader samt poster av engångskaraktär vilket markeras med en asterisk. |
| EBITA-marginal | EBITA dividerat med nettoomsättning. |
| EBITDA | EBITDA är ett mått som Lifco betraktar som relevant för en investerare som vill förstå resultatgenereringen före investeringar i anläggningstillgångar. Lifco definierar Earnings Before Interest, Tax, Depreciation and Amortization (EBITDA) som rörelseresultat före av- och nedskrivningar avseende materiella och immateriella tillgångar. I rapporteringen exkluderar Lifco förvärvskostnader samt poster av engångska raktär vilket markeras med en asterisk. |
| EBITDA-marginal | EBITDA dividerat med nettoomsättning. |
| Nettoskuldsättningsgrad | Nettoskuld dividerat med eget kapital. |
| Nettoskuld | Lifco använder sig av det alternativa nyckeltalet nettoskuld. Lifco anser att nyckeltalet är användbart för användarna av de finansiella rapporterna som ett komplement för att bedöma möjlighet till utdel ning, att genomföra strategiska investeringar samt att bedöma koncernens möjligheter att leva upp till finansiella åtaganden. Lifco definierar nyckeltalet enligt följande: kort- och långfristiga skulder till kredit institut, obligationslån, räntebärande avsättningar för pensioner, skulder relaterade till sälj-/köpoptioner och tilläggsköpeskillingar avseende förvärv samt leasingskuld med avdrag för likvida medel. |
| Resultat per aktie | Resultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier. |
| Räntebärande nettoskuld | Lifco använder sig av det alternativa nyckeltalet räntebärande nettoskuld. Lifco anser att nyckeltalet är användbart för användarna av de finansiella rapporterna som ett komplement för att bedöma möjlighet till utdelning, att genomföra strategiska investeringar samt att bedöma koncernens möjligheter att leva upp till finansiella åtaganden. Lifco definierar nyckeltalet enligt följande: kort- och långfristiga skulder till kreditinstitut, obligationslån samt räntebärande avsättningar för pensioner med avdrag för likvida medel. |
| Soliditet | Eget kapital dividerat med totala tillgångar (balansomslutningen). |
| Sysselsatt kapital | Sysselsatt kapital är ett mått som Lifco använder för att beräkna avkastningen på sysselsatt kapital och för att mäta hur effektiv koncernen är. Lifco anser att sysselsatt kapital är användbart för användarna av de finansiella rapporterna för att förstå hur koncernen finansierar sig. Lifco definierar sysselsatt kapital som totala tillgångar minskade med likvida medel, räntebärande pensionsavsättningar samt icke räntebärande skulder förutom skulder relaterade till sälj-/köpoptioner och tilläggsköpeskillingar avseende förvärv, beräknat som genomsnittet av de fyra senaste kvartalen. |
| Sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar |
Sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar är ett mått som Lifco använder för att beräkna avkastningen på sysselsatt kapital och för att mäta hur effektiv koncernen är. Lifco anser att sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar är användbart för användarna av de finansiella rapporterna för att förstå inverkan av goodwill och övriga immateriella tillgångar på det kapital som kräver avkastning. Lifco definierar sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar som totala tillgångar minskade med likvida medel, räntebärande pensionsav sättningar, icke räntebärande skulder förutom skulder relaterade till sälj-/köpoptioner och tilläggskö peskillingar avseende förvärv, goodwill och övriga immateriella tillgångar, beräknat som genomsnittet |
av de fyra senaste kvartalen.
ÅRSSTÄMMA 2021
Årsstämma i Lifco AB äger rum fredag 23 april 2021 kl 11.00.
Av hänsyn till den pågående pandemin har Lifcos styrelse beslutat att hålla årsstämman digitalt genom elektronisk uppkoppling med aktieägarna samt med möjlighet för aktieägarna att också kunna utöva sin rösträtt per post. Detta för att värna om aktieägarnas hälsa och på bästa tänkbara sätt bidra i arbetet med att begränsa spridningen av covid-19.
Praktisk information avseende anmälan och deltagande delges i kallelsen.
Valberedning och ärenden på stämman
I Lifcos niomånadersrapport 2020 som publicerades den 22 oktober 2020 fanns information om Lifcos valberedning. Informationen publicerades också på webbplatsen. I Lifcos niomånadersrapport 2020 samt bokslutskommunikén 2020 fanns information om hur aktieägare ska gå tillväga för att få ett ärende behandlat på årsstämman. Informationen publicerades också på webbplatsen.
Utdelning
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att utdelning för 2020 lämnas med 6,00 kr per aktie, motsvarande 545,1 MSEK. Föreslagen avstämningsdag är tisdag 27 april 2021. Euroclear räknar med att kunna sända utdelningen till aktieägarna fredag 30 april 2021 förutsatt årsstämmans beslut.
Finansiell information
Lifcos årsredovisning, bokslutskommuniké och delårsrapporter publiceras på svenska och engelska.
De kan laddas ner från www.lifco.se/investors.
Den tryckta versionen av Lifcos årsredovisning distribueras till de aktieägare som uttryckligen begär en sådan.
Årsredovisningen kan beställas från:
www.lifco.se/investors/financial-reports
Lifco AB Att: Investor Relations Verkmästaregatan 1 SE-745 85 Enköping
Telefon: 072 717 59 05
E-post: [email protected]
Finansiell kalender
23 april 2021 Delårsrapport januari-mars 16 juli 2021 Delårsrapport januari-juni 22 oktober 2021 Delårsrapport januari-oktober 1 februari 2022 Bokslutskommuniké för 2021 Mars 2022 Årsredovisning för 2021
Foto: Fredrik Persson, Ernst Henry Photography AB, Emelie Asplund. Form och produktion: Holland & Philipson AB. Tryck: Elanders
105 LIFCO ÅRSREDOVISNING 2020

Lifco AB 556465-3185
Verkmästaregatan 1 SE-745 85 Enköping
Telefon: 072 717 59 05 E-post: [email protected] www.lifco.se
Lifco erbjuder ett tryggt ägande för små och medelstora företag.