AI assistant
Lagercrantz Group — Interim / Quarterly Report 2013
Oct 24, 2013
2936_ir_2013-10-24_0fd7f9e8-36c8-4ad4-b0f0-68e5b2063fcc.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport 2013/14 Q2
Andra kvartalet (1 juli – 30 september 2013)
- Nettoomsättningen ökade med 4 procent till 577 MSEK (556).
- Rörelseresultatet ökade med 9 procent till 58 MSEK (53), motsvarande en rörelsemarginal om 10,1 procent (9,5), den högsta marginalen under ett kvartal.
- Resultat efter finansiella poster ökade med 10 procent till 55 MSEK (50).
- Resultat efter skatt ökade med 14 procent till 42 MSEK (37). Resultat per aktie efter utspädning för tolvmånadersperioden som slutar 30 september 2013 uppgick till 7,47 SEK (7,07 SEK för räkenskapsåret 2012/13).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten för tolvmånadersperioden som slutar 30 september 2013 uppgick till 204 MSEK (210) motsvarande 9,01 SEK (9,38) per aktie.
- Avkastning på eget kapital för tolvmånadersperioden som slutar 30 september 2013 uppgick till 26 procent (23). Soliditeten uppgick vid periodens utgång till 41 procent jämfört med 44 procent vid räkenskapsårets början.
- Under kvartalet förvärvades Asept International AB, med en årlig omsättning om 65 MSEK.
Första halvåret (1 april – 30 september 2013)
- Nettoomsättningen för första halvåret ökade med 6 procent till 1 188 MSEK (1 122).
- Rörelseresultatet ökade med 10 procent till 112 MSEK (102), motsvarande en rörelsemarginal om 9,4 procent (9,1).
- Resultat efter finansiella poster ökade med 10 procent till 107 MSEK (97).
- Resultat efter skatt ökade med 14 procent till 81 MSEK (71).
Lagercrantz Group AB (publ) PO Box 3508 SE-103 69 Stockholm, Sweden Phone +46 (0)8-700 66 70 Fax +46 (0)8-28 18 05 Corporate identity no 556282-4556 Registered office Stockholm www.lagercrantz.com
NETTOOMSÄTTNING OCH RESULTAT
Andra kvartalet, juli 2013 – september 2013
Lagercrantzkoncernens nettoomsättning för det andra kvartalet (1 juli – 30 september 2013) för räkenskapsåret 2013/14 ökade med 4 procent till 577 MSEK (556). Den organiska försäljningstillväxten mätt i lokal valuta var -2 procent.
Affärsläget var sammantaget stabilt under kvartalet där den långsamma förbättringen, som rapporterats tidigare, efter sommaren förstärkts ytterligare något. Marknaderna i Skandinavien och Tyskland utvecklas något starkare med också en del projektaffärer mot slutet av perioden. Den finska marknaden är emellertid fortsatt kärv.
Rörelseresultatet för räkenskapsårets andra kvartal ökade med 9 procent till 58 MSEK (53). Rörelsemarginalen ökade till 10,1 procent (9,5), vilket är nytt rekord sedan noteringen. Effekten från valuta i rörelseresultatet uppgick till -1 MSEK (-1) under kvartalet.
Resultatet efter finansnetto ökade med 10 procent till 55 MSEK (50). Resultatförbättringen förklaras främst av förvärvade enheter samt av en god utveckling inom flera enheter inom division Mechatronics. Finansnettot påverkades av valutaeffekter med 0 MSEK (-1).
Resultat efter skatt för kvartalet ökade med 14 procent till 42 MSEK (37), motsvarande ett resultat per aktie efter utspädning om 1,85 SEK (1,65).
Första halvåret, 1 april – 30 september 2013
För räkenskapsårets första halvår (1 april-30 september 2013) uppgick nettoomsättningen till 1 188 MSEK (1 122), motsvarande en ökning om 6 procent. Organisk tillväxt, mätt i lokal valuta, uppgick till -2 procent.
Rörelseresultatet för första halvåret uppgick till 112 MSEK (102), motsvarande en ökning med 10 procent och en rörelsemarginal om 9,4 procent (9,1). Valutaeffekten i
rörelseresultatet uppgick till -1 MSEK (-1) under första halvåret.
Resultatet efter finansnetto för första halvåret ökade med 10 procent till 107 MSEK (97). Finansnettot påverkades av valutaeffekter om 0 MSEK (0).
Resultat efter skatt för första halvåret uppgick till 81 MSEK (71), motsvarande ett resultat per aktie efter utspädning om 3,57 SEK (3,16). Resultat per aktie efter utspädning för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 7,47 SEK mot 7,07 SEK för räkenskapsåret 2013/14.
LÖNSAMHET OCH FINANSIELL STÄLLNING
Avkastning på eget kapital för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 26 procent (23) och avkastningen på sysselsatt kapital var 22 (21) procent.
Eget kapital per aktie uppgick till 31,30 SEK vid periodens utgång, mot 31,00 SEK vid räkenskapsårets ingång och påverkades förutom av resultatet även av betald utdelning samt valutarelaterade omräkningseffekter. Under perioden har utdelning om 73 MSEK (62) lämnats, motsvarande 3,25 SEK (2,75) per aktie.
Soliditeten uppgick till 41 procent jämfört med 44 procent vid räkenskapsårets början.
Vid periodens slut uppgick den finansiella nettoskulden till 318 MSEK exklusive pensionsskuld jämfört med 248 MSEK exklusive pensionsskuld vid årets början.
Förändringar i IAS 19 avseende pensionsredovisning, där den sk korridormetoden försvinner, innebär en ökad volatilitet i pensionsskuld och eget kapital. Som en konsekvens av detta har Lagercrantz från och med räkenskapsåret 2013/14 ändrat redovisningen av nettoskuld och nettoskuldsättningsgraden, där nettolåneskulden beräknas exklusive avsättningar till pensioner. Nettoskuldsättningsgraden, utifrån den nya definitionen, uppgick till 0,5 jämfört med 0,4 vid räkenskapsårets ingång.
Divisioner
| Nettoomsättning | Rörelseresultat | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | |
| MSEK | jul-sep 2013/14 |
jul-sep 2012/13 |
apr-sep 2013/14 |
apr-sep 2012/13 |
apr-mar 2012/13 |
jul-sep 2013/14 |
jul-sep 2012/13 |
apr-sep 2013/14 |
apr-sep 2012/13 |
apr-mar 2012/13 |
| Electronics | 157 | 161 | 327 | 323 | 675 | 11 | 10 | 22 | 21 | 48 |
| Rörelsemarginal | 7,0% | 6,2% | 6,7% | 6,5% | 7,1% | |||||
| Mechatronics | 185 | 162 | 373 | 330 | 651 | 31 | 24 | 56 | 44 | 83 |
| Rörelsemarginal | 16,8% | 14,8% | 15,0% | 13,3% | 12,7% | |||||
| Communications | 169 | 178 | 361 | 359 | 785 | 11 | 15 | 26 | 27 | 64 |
| Rörelsemarginal | 6,5% | 8,4% | 7,2% | 7,5% | 8,2% | |||||
| Niche Products | 66 | 55 | 127 | 110 | 217 | 9 | 10 | 18 | 21 | 35 |
| Rörelsemarginal | 13,6% | 18,2% | 14,2% | 19,1% | 16,1% | |||||
| Moderbolaget/ koncernposter |
- | - | - | - | - | -4 | -6 | -10 | -11 | -17 |
| KONCERNEN | ||||||||||
| TOTALT | 577 | 556 | 1.188 | 1.122 | 2.328 | 58 | 53 | 112 | 102 | 213 |
| Rörelsemarginal | 10,1% | 9,5% | 9,4% | 9,1% | 9,1% | |||||
| Finansiella poster | -3 | -3 | -5 | -5 | -13 | |||||
| RESULTAT FÖRE SKATT |
55 | 50 | 107 | 97 | 200 |
NETTOOMSÄTTNING OCH RESULTAT PER DIVISION ANDRA KVARTALET, JULI 2013 – SEPTEMBER 2013
Electronics
Nettoomsättningen för kvartalet uppgick till 157 MSEK (161). En svagare försäljning av elektronikkomponenter kompenserades av ökningar inom belysningsstyrning och RFID.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 11 MSEK (10). Detta motsvarar en rörelsemarginal om 7,0 procent (6,2). Resultat- och marginalförstärkningen beror främst på en positiv utveckling i dotterbolagen i Danmark samt att RFID-verksamheten i Finland under året lyckats med sina exportsatsningar.
Mechatronics
Nettoomsättningen för kvartalet ökade med 14 procent till 185 MSEK (162). Den starkare försäljningen beror främst på förvärvad volym inom elkapslingar samt en god utveckling inom elektriska förbindningssystem samt kundanpassade kablage i Sverige.
Rörelseresultatet för kvartalet ökade med 29 procent till 31 MSEK (24), innebärande en rörelsemarginal om 16,8 procent (14,8). Elkapslingar och elektriska förbindningssystem samt kablagetillverkningen har haft en god resultatutveckling under kvartalet.
Communications
Nettoomsättningen för kvartalet uppgick till 169 MSEK (178). Efterfrågan inom vissa enheter var något sämre än föregående år, bland annat beroende på den svaga finska marknaden. Ett stort intresse för koncernens erbjudanden inom kameraövervakning noterades fortsatt. Även försäljningen av mjukvara för datorstödd design visade en god utveckling.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 11 MSEK (15), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 6,5 procent (8,4). Resultat- och marginalförsämringen förklaras främst av en den lägre efterfrågan inom vissa enheter.
Niche Products
Nettoomsättningen för kvartalet ökade med 20 procent till 66 MSEK (55). Omsättningen påverkades positivt av förvärv.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 9 MSEK (10), motsvarande en rörelsemarginal om 13,6 procent (18,2). Marginalförsämringen berodde främst på en lägre försäljningsvolym inom ett par enheter, där vissa kunder fortsatt intar en försiktig hållning. Under slutet av perioden noterades dock en ökad efterfrågan.
Under kvartalet genomfördes inom divisionen ett förvärv av Asept International AB, som beskrivs nedan under punkten Förvärv.
ÖVRIG FINANSIELL INFORMATION
KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR
Kassaflödet från den löpande verksamheten för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 204 MSEK (210) och 107 MSEK (80) under första halvåret av räkenskapsåret 2013/14. Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till brutto 15 MSEK (18) under första halvåret.
Under räkenskapsårets andra kvartal återköptes 101 000 egna B-aktier till en snittkurs av 104,93 kr. Dessutom har 7 450 återköpta egna aktier av serie B avyttrats i samband med lösen av optioner för totalt 0,3 MSEK, samt återköptes 21 550 utestående optioner för totalt 1,5 MSEK.
Moderbolaget och övriga koncernposter
Moderbolagets interna nettoomsättning för räkenskapsårets första halvår uppgick till 16 MSEK (14) och resultatet efter finansnetto till 141 MSEK (124). I resultatet ingår kursjusteringar på koncernintern utlåning om 1 MSEK (-3) och utdelningar från dotterbolag om 149 MSEK (136). Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till netto 1 MSEK (0). Av moderbolagets checkräkningskredit om 500 MSEK utnyttjades vid periodens utgång 344 MSEK (305). I övrigt fanns likvida medel om 0 MSEK (0). Moderbolagets soliditet uppgick till 55 procent (56).
Medarbetare
Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare inom koncernen till 981, vilket kan jämföras med 932 vid ingången av räkenskapsåret. Under första halvåret har 30 medarbetare tillkommit via förvärv.
Aktiekapital
Aktiekapitalet uppgick vid periodens slut till 48,9 MSEK. Kvotvärdet per aktie uppgår till 2,11 SEK. Fördelningen på aktieslag var följande per 30 september 2013:
| Totalt | 22 516 959 |
|---|---|
| Återköpta B-aktier | -656 350 |
| B-aktier | 22 081 343 |
| A-aktier | 1 091 966 |
| Aktieslag |
Lagercrantz innehav av egna aktier per den 30 september 2013 var 656 350 aktier av serie B, vilket motsvarar 2,8 procent av antalet aktier och 2,0 procent av röstetalet i Lagercrantz. Den genomsnittliga anskaffningskostnaden för återköpta aktier uppgår till 43,04 SEK per aktie. Återköpta aktier täcker bland annat bolagets åtagande i utestående köpoptionsprogram på återköpta aktier där totalt 405 000 optioner har förvärvats av ledande befattningshavare. Detta avser tilldelningen 2011 och 2012 på optioner som fortfarande är utestående. Lösenpriset på respektive program är 57,20 SEK och 70,30 SEK per aktie.
I samband med lösen av optioner avyttrades under räkenskapsårets första halvår totalt 97 950 återköpta aktier av serie B för totalt 4 MSEK. Dessutom återköptes 59 550 utestående optioner för totalt 4 MSEK.
Under räkenskapsårets andra kvartal återköptes 101 000 egna B-aktier för totalt 11 MSEK.
Efter periodens utgång ställdes 225 000 optioner för Baktier ut med lösenkurs 125,40 SEK i enlighet med årsstämmans beslut 2013 och förvärvades av chefer och ledande befattningshavare i koncernen. Totalt utestående antal optioner är efter detta 630 000.
Förvärv
Under andra kvartalet förvärvades verksamheten i Asept International AB. Asept är ett nischat produktbolag som erbjuder dispensersystem som huvudsakligen används för flytande livsmedel. De patenterade produkterna återfinns bland globala livsmedelsproducenter, restaurangkedjor samt andra med behov av kundanpassade förpacknings- och dispenserlösningar. Asept har en sammanlagd årlig försäljning om cirka 65 MSEK med god lönsamhet och ingår i division Niche Products från och med augusti 2013.
Under första halvåret förvärvades även verksamheten i Frontwall i Anderstorp AB (i juni 2013), genom ett inkråmsförvärv till Lagercrantz Groups dotterbolag Svensk Stålinredning AB. Beräknad köpeskilling för de förvärvade verksamheterna uppgick till 96 MSEK. I beloppet ingår beräknad villkorad köpeskilling om 21 MSEK för bolagen, vilket utgör 52 procent av maximalt utfall. Utfallet är beroende av resultat som uppnås i bolagen. Transaktionskostnader för de förvärv som genomförts under perioden uppgick till 1 MSEK och ingår i Administrationskostnader i resultaträkningen.
Genom förvärven har goodwill i koncernen ökat med 42 MSEK och övriga immateriella anläggningstillgångar med 34 MSEK och avser framför allt varumärken och egna produkter. Uppskjuten skatteskuld relaterat till förvärven uppgick till 7 MSEK.
Effekten av genomförda förvärv på koncernens omsättning under räkenskapsåret är 13 MSEK och på resultatet före skatt 1 MSEK efter förvärvskostnader. Om de förvärvade verksamheterna konsoliderats från och med 1 april 2013 skulle effekten på omsättning och resultat före skatt varit 37 MSEK respektive 2 MSEK efter förvärvskostnader.
Nedanstående förvärvskalkyl är preliminär vad avser allokering av övervärden.
Förvärvskalkyl
| Redovisat värde i | Verkligt värde | Verkligt värde i | |
|---|---|---|---|
| Förvärvade bolags nettotillgångar vid förvärvstidpunkten | bolagen | justering | koncernen |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 34 | 34 |
| Övriga anläggningstillgångar | 5 | 2 | 7 |
| Varulager och upparbetad men ej fakturerad intäkt | 11 | 0 | 11 |
| Övriga omsättningstillgångar | 29 | 0 | 29 |
| Räntebärande skulder | - 7 |
0 | - 7 |
| Övriga skulder | -13 | - 7 |
-20 |
| Netto identifierbara tillgångar/skulder | 25 | 29 | 54 |
| Koncerngoodw ill |
- | - | 42 |
| Beräknad köpeskilling | - | - | 96 |
Redovisningsprinciper
Delårsrapporten för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen, lagen om värdepappersmarknaden och bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridisk person. Utöver de nya redovisningsprinciper för 2014 som beskrivs nedan tillämpas i föreliggande delårsrapport samma redovisningsprinciper som i årsredovisningen för 2012/13.
Den standardförändring av IAS 19 rörande pensionsskulder som tillämpas för räkenskapsåret som påbörjas den 1 april 2013 har påverkat koncernens finansiella rapporter. För ingången av räkenskapsåret 2013/14 har pensionsskulden ökat med 8 MSEK och eget kapital reducerats med 6 MSEK inklusive beaktade skatteeffekter. Som nämns ovan så innebär förändringar i IAS 19 avseende pensionsredovisning, där den sk korridormetoden försvinner, en ökad volatilitet i pensionsskuld och eget kapital. Som en konsekvens av detta har Lagercrantz ändrat redovisningen av nettoskuld och nettoskuldsättningsgraden, där nettolåneskulden beräknas exklusive avsättningar till pensioner.
Den nya standarden IFRS 13 har medfört utökade upplysningskrav, vilka framgår under rubrik Finansiella instrument på sid 8.
Transaktioner med närstående
Transaktioner mellan Lagercrantz och närstående som väsentligen påverkat ställning och resultat har inte ägt rum.
Risker och osäkerhetsfaktorer
De riskfaktorer som har störst betydelse för koncernen är konjunkturläget, strukturförändringar på marknaden, leverantörs- och kundberoende, konkurrenssituationen samt valutakursutvecklingen. De finansiella och politiska osäkerheterna är de mest påtagliga osäkerhetsfaktorerna. Koncernen har intagit en försiktig hållning och följer förändringarna i omvärlden vaksamt. I övrigt hänvisas till årsredovisning 2012/13. Moderbolaget påverkas av ovanstående risker och osäkerhetsfaktorer genom sin funktion som ägare till dotterbolagen.
Händelser efter balansdagen
Inga för bolaget väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen den 30 september 2013.
Årsstämma 2013
Årsstämma 2013 hölls den 27 augusti 2013, i Stockholm, varvid stämman beviljade styrelsen och verkställande direktören ansvarsfrihet för 2012/13 års förvaltning. Kallelse till stämman offentliggjordes den 23 juli 2013. Protokoll från årsstämman finns utlagt på bolagets webbplats.
Intygande
Styrelsen och verkställande direktören anser att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av bolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som bolaget och koncernen står inför.
Stockholm den 24 oktober 2013
Anders Börjesson Tom Hedelius
Styrelsens ordförande Styrelsens vice ordförande
Pirkko Alitalo Roger Bergqvist Lennart Sjölund Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Marika Rindborg Holmgren Jörgen Wigh Styrelseledamot VD och styrelseledamot
Rapporten har ej varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisor.
Segmentsinformation per kvartal
| Nettoomsättning | 2013/14 | 2012/13 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q 1 | |
| Electronics | 157 | 170 | 180 | 172 | 161 | 162 | |
| Mechatronics | 185 | 188 | 165 | 156 | 162 | 168 | |
| Communications | 169 | 192 | 216 | 210 | 178 | 181 | |
| Niche Products | 66 | 61 | 58 | 49 | 55 | 55 | |
| Moderbolaget/koncernposter | |||||||
| KONCERNEN TOTALT | 577 | 611 | 619 | 587 | 556 | 566 |
| Rörelseresultat | 2013/14 | 2012/13 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q 1 | |
| Electronics | 11 | 11 | 14 | 13 | 10 | 11 | |
| Mechatronics | 31 | 25 | 22 | 17 | 24 | 20 | |
| Communications | 11 | 15 | 17 | 20 | 15 | 12 | |
| Niche Products | 9 | 9 | 8 | 6 | 10 | 11 | |
| Moderbolaget/koncernposter | -4 | -6 | -2 | -4 | -6 | -5 | |
| KONCERNEN TOTALT | 58 | 54 | 59 | 52 | 53 | 49 |
Resultaträkning för koncernen
| 3 mån jul-sep |
3 mån jul-sep |
6 mån apr-sep |
6 mån apr-sep |
Rullande 12 mån,okt-sep |
Räken skapsår |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2013/14 | 2012/13 | 2013/14 | 2012/13 | 2012/13 | 2012/13 |
| Nettoomsättning | 577 | 556 | 1 188 | 1 122 | 2 394 | 2 328 |
| Kostnad för sålda varor | -393 | -385 | -810 | -779 | -1 648 | -1 617 |
| BRUTTORESULTAT | 184 | 171 | 378 | 343 | 746 | 711 |
| Försäljningskostnader | -93 | -84 | -193 | -174 | -383 | -364 |
| Administrationskostnader | -35 | -34 | -75 | -68 | -153 | -146 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 2 | 0 | 2 | 1 | 13 | 12 |
| RÖRELSERESULTAT | 58 | 53 | 112 | 102 | 223 | 213 |
| (varav avskrivningar) | (-11) | (-10) | (-21) | (-18) | (-41) | (-39) |
| Finansnetto | -3 | -3 | -5 | -5 | -13 | -13 |
| RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER | 55 | 50 | 107 | 97 | 210 | 200 |
| Skatter | -13 | -13 | -26 | -26 | -41 | -41 |
| PERIODENS RESULTAT | ||||||
| 42 | 37 | 81 | 71 | 169 | 159 | |
| Resultat per aktie, SEK | 1,85 | 1,65 | 3,59 | 3,18 | 7,50 | 7,09 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 1,85 | 1,65 | 3,57 | 3,16 | 7,47 | 7,07 |
| Vägt antal aktier efter återköp ('000) | 22 566 | 22 395 | 22 564 | 22 348 | 22 534 | 22 426 |
| Vägt antal aktier efter återköp justerat efter utspädning ('000) |
22 712 | 22 490 | 22 697 | 22 435 | 22 629 | 22 501 |
Med hänsyn till lösenkursen på utestående köpoptioner under perioden ( 57,20 SEK samt 70,30 SEK) och genomsnittlig aktiekurs (84,30 SEK) under senaste tolvmånadersperioden, då programmen var utestående, förelåg en utspädningseffekt om 0,4 procent för den senaste tolvmånadersperioden. För senaste kvartalet förelåg en utspädningseffekt om 0,6 procent då genomsnittlig aktiekurs (101,00 SEK) var högre än genomsnittlig lösenkurs för utestående program.
Rapport över resultat och övrigt totalresultat för koncernen
| MSEK | 3 mån jul-sep 2013/14 |
3 mån jul-sep 2012/13 |
6 mån apr-sep 2013/14 |
6 mån apr-sep 2012/13 |
Rullande 12 mån,okt-sep 2012/13 |
Räken skapsår 2012/13 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 42 | 37 | 81 | 71 | 169 | 159 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat |
||||||
| Förändring omräkningsreserv | -6 | -13 | 7 | -15 | -1 | -23 |
| Poster som inte kan omföras till periodens resultat | ||||||
| Aktuariella effekter på pensioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 |
| PERIODENS TOTALRESULTAT | 36 | 24 | 88 | 56 | 170 | 138 |
Rapport över finansiell ställning för koncernen
| MSEK | 2013 09 30 | 2012 09 30 | 2013-03-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Goodwill | 559 | 475 | 515 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 255 | 218 | 228 |
| Materiella anläggningstillgångar | 134 | 113 | 125 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 | 14 | 10 |
| Varulager | 255 | 244 | 232 |
| Kortfristiga fordringar | 467 | 439 | 459 |
| Kassa och bank | 36 | 49 | 36 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 718 | 1 552 | 1 605 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 704 | 612 | 699 |
| Långfristiga skulder | 154 | 147 | 148 |
| Kortfristiga skulder | 860 | 793 | 758 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 718 | 1 552 | 1 605 |
| Räntebärande tillgångar | 36 | 49 | 36 |
| Räntebärande skulder | 354 | 313 | 284 |
Finansiella instrument
För koncernens samtliga finansiella tillgångar uppskattas verkligt värde vara lika med redovisat värde. Skulder värderade till verkligt värde utgör villkorade köpeskillingar, vilka är värderade genom diskonterat beräknat kassaflöde och ingår därmed i nivå 3 enligt IFRS 13
| Redovisat värde, MSEK | 2013 09 30 | 2013 03 31 |
|---|---|---|
| Tillgångar värderade till verkligt värde | - | - |
| Tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde | 420 | 400 |
| SUMMA TILLGÅNGAR, FINANSIELLA INSTRUMENT | 420 | 400 |
| Skulder värderade till verkligt värde | 93 | 72 |
| Skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | 551 | 475 |
| SUMMA SKULDER, FINANSIELLA INSTRUMENT | 644 | 547 |
| Förändring av villkorade köpeskillingar | 6 mån apr-sep 2013/14 |
|
| Vid årets början | 72 | |
| Årets skulder från årets förvärv | 21 | |
| Kursdifferens | 0 | |
| Redovisat värde vid periodens slut | 93 |
Rapport över kassaflöden för koncernen
| 3 mån jul-sep |
3 mån jul-sep |
6 mån apr-sep |
6 mån apr-sep |
Rullande 12 mån,okt-sep |
Räken skapsår |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2013/14 | 2012/13 | 2013/14 | 2012/13 | 2012/13 | 2012/13 |
| Den löpande verksamheten | ||||||
| Resultat efter finansiella poster | 55 | 50 | 107 | 97 | 210 | 200 |
| Justeringar för betald skatt, poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. |
0 | 4 | -1 | -5 | -21 | -25 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital |
55 | 54 | 106 | 92 | 189 | 175 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||||||
| Ökning (-)/Minskning (+) av varulager | -5 | 13 | -10 | 1 | 10 | 21 |
| Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar | 21 | 18 | 20 | 3 | 20 | 3 |
| Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder | -11 | -11 | -9 | -16 | -15 | -22 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 60 | 74 | 107 | 80 | 204 | 177 |
| Investeringsverksamheten | ||||||
| Investeringar i verksamheter | -60 | -123 | -71 | -123 | -147 | -199 |
| Investeringar/avyttringar i övriga anläggningstillgångar netto |
-8 | -11 | -15 | -18 | -26 | -29 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -68 | -134 | -86 | -141 | -173 | -228 |
| Finansieringsverksamheten | ||||||
| Utdelning, optionslösen & återköp av egna aktier /optioner |
-85 | -61 | -83 | -56 | -78 | -51 |
| Övrig finansieringsverksamhet | 101 | 141 | 62 | 129 | 35 | 102 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 16 | 80 | -21 | 73 | -43 | 51 |
| PERIODENS KASSAFLÖDE | 8 | 20 | 0 | 12 | -12 | 0 |
| Likvida medel vid periodens början | 28 | 30 | 36 | 37 | 49 | 37 |
| Kursdifferens i likvida medel | 0 | -1 | 0 | 1 | -1 | -1 |
| Likvida medel vid periodens slut | 36 | 49 | 36 | 49 | 36 | 36 |
Rapport över förändring i koncernens eget kapital
| MSEK | 6 mån apr-sep 2013/14 |
6 mån apr-sep 2012/13 |
Rullande 12 mån,okt-sep 2012/13 |
Räken skapsår 2012/13 |
|---|---|---|---|---|
| Belopp vid periodens ingång | 699 | 620 | 612 | 620 |
| Förändring av redovisningsprincip IAS 19 | - | -8 | - | -8 |
| Periodens totalresultat | 88 | 56 | 170 | 138 |
| Transaktioner med ägare | ||||
| Utdelning | -73 | -62 | -73 | -62 |
| Utnyttjade och förvärv av optioner på återköpta aktier, netto | 1 | 6 | 6 | 11 |
| Återköp av egna aktier | -11 | - | -11 | - |
| BELOPP VID PERIODENS UTGÅNG | 704 | 612 | 704 | 699 |
Nyckeltal
| Rullande 12 | Räkenskapsår | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| mån, okt-sep 2012/13 |
2012/13 | 2011/12 | 2010/11 | 2009/10 | |
| Omsättning | 2 394 | 2 328 | 2 265 | 2 029 | 1 720 |
| Omsättningsförändring, % | 4 | 3 | 12 | 18 | -20 |
| Resultat efter skatt | 169 | 159 | 126 | 102 | 42 |
| Rörelsemarginal, % | 9,3 | 9,1 | 8,1 | 7,2 | 3,9 |
| Vinstmarginal, % | 8,8 | 8,6 | 7,5 | 6,8 | 3,4 |
| Soliditet, % | 41 | 44 | 46 | 42 | 56 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 22 | 23 | 22 | 21 | 11 |
| Avkastning på eget kapital, % | 26 | 24 | 22 | 20 | 8 |
| Rörelseresultat/Rörelsekapital (R/RK), % | 51 | 52 | 48 | 45 | 20 |
| Skuldsättningsgrad, ggr | 0,5 | 0,4 | 0,3 | 0,5 | 0,0 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,5 | 0,4 | 0,2 | 0,4 | 0,0 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 14 | 13 | 11 | 12 | 6 |
| Netto räntebärande skulder (+)/fordran (-), MSEK | 318 | 248 | 135 | 193 | -11 |
| Antal anställda periodens slut | 981 | 932 | 780 | 731 | 608 |
| Omsättning utanför Sverige, MSEK | 1 556 | 1 553 | 1 533 | 1 355 | 1 155 |
Data per aktie
| Rullande 12 | Räkenskapsår | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| mån, okt-sep 2012/13 |
2012/13 | 2011/12 | 2010/11 | 2009/10 | |
| Antal aktier vid periodens slut efter återköp ('000) | 22 517 | 22 520 | 22 217 | 22 196 | 21 978 |
| Vägt antal aktier efter återköp ('000) | 22 534 | 22 426 | 22 242 | 22 046 | 21 978 |
| Vägt antal aktier efter återköp & utspädning ('000) | 22 629 | 22 501 | 22 392 | 22 133 | 21 978 |
| Rörelseresultat per aktie efter utspädning, SEK | 9,85 | 9,47 | 8,22 | 6,64 | 3,05 |
| Resultat per aktie, SEK | 7,50 | 7,09 | 5,66 | 4,63 | 1,91 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 7,47 | 7,07 | 5,63 | 4,61 | 1,91 |
| Kassaflöde från rörelsen per aktie efter utspädning, SEK | 9,01 | 7,87 | 7,82 | 5,33 | 3,96 |
| Kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK | -0,53 | 0,00 | -0,89 | 1,22 | -1,37 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 31,30 | 31,00 | 27,90 | 24,60 | 22,50 |
| Senaste betalkurs per aktie, SEK | 111,25 | 88,25 | 57,25 | 61,75 | 31,50 |
Definitioner återfinns i årsredovisningen 2012/13.
Moderbolagets balansräkning
| MSEK | 2013-09-30 | 2012-09-30 | 2013-03-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 308 | 1 175 | 1 221 |
| Kortfristiga fordringar | 55 | 34 | 90 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 364 | 1 209 | 1 311 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 755 | 682 | 696 |
| Obeskattade reserver | 5 | 3 | 5 |
| Långfristiga skulder | 22 | 22 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 582 | 502 | 585 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 364 | 1 209 | 1 311 |
Moderbolagets resultaträkning
| MSEK | 3 mån jul-sep 2013/14 |
3 mån jul-sep 2012/13 |
6 mån apr-sep 2013/14 |
6 mån apr-sep 2012/13 |
Rullande 12 mån,okt-sep 2012/13 |
Räken skapsår 2012/13 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 | 7 | 16 | 14 | 32 | 30 |
| Administrationskostnader | -10 | -9 | -22 | -19 | -47 | -44 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| RÖRELSERESULTAT | -2 | -2 | -6 | -5 | -15 | -14 |
| Finansiella intäkter | 19 | 83 | 152 | 137 | 194 | 179 |
| Finansiella kostnader | -2 | -5 | -5 | -8 | -22 | -25 |
| RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER | 15 | 76 | 141 | 124 | 157 | 140 |
| Förändring obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | -2 | -2 |
| Skatter | 1 | 2 | 2 | 3 | -3 | -2 |
| PERIODENS RESULTAT | 16 | 78 | 143 | 127 | 152 | 136 |
| Övrigt i periodens totalresultat | - | - | - | - | - | - |
| PERIODENS TOTALRESULTAT | 16 | 78 | 143 | 127 | 152 | 136 |
Denna information offentliggörs enligt lagen om värdepappersmarknaden, lagen om handel med finansiella instrument eller regelverket vid NASDAQ OMX Stockholm. Informationen lämnades för offentliggörande 2013-10-24 kl 08.00.
Rapporttillfällen
| 2014-01-30 | Kvartalsrapport Q3 för perioden 1 oktober 2013–31 december 2013 |
|---|---|
| 2014-05-08 | Bokslutskommuniké för perioden 1 april 2013–31 mars 2014 |
| 2014-07-18 | Kvartalsrapport Q1 för perioden 1 april 2014–30 juni 2014 |
| 2014-08-26 | Årsstämma för räkenskapsåret 2013/14 |
För ytterligare information, kontakta Jörgen Wigh, VD, telefon +46 (0)8-700 66 70 Bengt Lejdström, finansdirektör, telefon +46 (0)8-700 66 70
Lagercrantz Group AB (publ) Box 3508, 103 69 Stockholm Telefon +46 (0)8-700 66 70 • Fax +46 (0)8-28 18 05 Organisationsnummer 556282-4556 www.lagercrantz.com