AI assistant
Lagercrantz Group — Interim / Quarterly Report 2011
Feb 8, 2012
2936_rns_2012-02-08_14866f7f-ddad-45d1-b35c-aed1fc2b9ca0.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
1 april–31 december 2011 (9 månader)
- Nettoomsättningen för årets första nio månader ökade med 13 procent till 1 663 MSEK (1 478).
- Rörelseresultatet ökade med 29 procent till 132 MSEK (102). Rörelsemarginalen uppgick till 7,9 procent (6,9).
- Resultat efter finansiella poster ökade till 123 MSEK (98). Utfallet innebär det högsta resultatet hittills på rullande 12 månader, 162 MSEK.
- Resultat efter skatt ökade med 25 procent till 91 MSEK (73), vilket ger ett resultat per aktie om 4,10 SEK (3,32). För den senaste tolvmånadersperioden uppgick resultat per aktie efter utspädning till 5,36 SEK.
- Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade till 102 MSEK (77).
- Avkastning på eget kapital för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 21 procent (17) och soliditeten uppgick till 45 procent (44) vid periodens slut.
- Valberedning är utsedd i enlighet med beslut av årsstämman 2011.
1 oktober–31 december 2011 (tredje kvartalet)
- Nettoomsättningen för kvartal tre ökade med 7 procent till 569 MSEK (530).
- Rörelseresultatet ökade med 2 procent till 42 MSEK (41). Rörelsemarginalen uppgick till 7,4 procent (7,7).
- Företaget Vendig AB har förvärvats och ingår från och med november 2011.
Nettoomsättning och resultat
Lagercrantzkoncernens nettoomsättning de första nio månaderna (1 april-31 december 2011) av räkenskapsåret 2011/12 ökade med 13 procent till 1 663 MSEK (1 478). Förvärvade verksamheter har bidragit med 104 MSEK till periodens omsättning jämfört med föregående år, vilket ger en underliggande organisk tillväxt om drygt 5 % för jämförbara enheter.
Efterfrågan för niomånadersperioden som helhet utvecklades positivt.
Under kvartal tre (1 oktober-31 december 2011) ökade omsättningen med 7 procent till 569 MSEK (530). Förvärvade verksamheter har bidragit med 20 MSEK till kvartalets omsättning jämfört med föregående år, vilket ger en underliggande organisk tillväxt om knappt 4 % för jämförbara enheter.
Rörelseresultatet för räkenskapsårets första nio månader ökade till 132 MSEK (102) och rörelsemarginalen uppgick till 7,9 procent (6,9). Under kvartal tre uppgick rörelseresultatet till 42 MSEK (41). Effekten från valuta i rörelseresultatet uppgick till -3 MSEK (-4) under nio månader och -1 MSEK (-1) under kvartal tre. Resultatet under kvartalet har påverkats av den generellt lägre efterfrågetillväxten och av att några enheter inom division Communications utvecklats sämre än föregående år.
Resultatet efter finansnetto för årets första nio månader uppgick till 123 MSEK (98) och 39 MSEK (38) under kvartal tre. Finansnettot påverkades av valutaeffekter med 1 MSEK (3) under nio månader och 0 MSEK (0) under kvartal tre. Resultatet efter finansnetto på rullande 12 månader uppgick därmed till 162 MSEK, vilket är det högsta resultatet hittills.
Resultat efter skatt för årets första nio månader uppgick till 91 MSEK (73), motsvarande ett resultat per aktie om 4,10 SEK (3,32). Resultat per aktie, efter utspädning, för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 5,36 SEK mot 4,61 SEK för räkenskapsåret 2010/11.
Lönsamhet och finansiell ställning
Avkastningen på sysselsatt kapital för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 21 procent mot 18 procent för motsvarande period föregående år. Motsvarande siffror för avkastning på eget kapital var 21 respektive 17 procent. Eget kapital per aktie uppgick till 26,70 SEK, mot 24,60 vid räkenskapsårets ingång och påverkades förutom av resultatet även av valutarelaterade omräkningseffekter samt lämnad utdelning.
Rörelsekapitalet under tredje kvartalet påverkades av förvärv med 4 MSEK.
Soliditeten uppgick till 45 procent jämfört med 42 procent vid räkenskapsårets början. Vid periodens slut uppgick den finansiella nettoskulden till 211 MSEK inklusive pensionsskuld om 51 MSEK jämfört med 243 MSEK inklusive pensionsskuld om 49 MSEK vid periodens början. Nettoskuldsättningsgraden i koncernen uppgick till 0,4 gånger.
Kassaflöde och investeringar
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 102 MSEK (77) under årets första nio månader och 56 MSEK (91) under kvartal tre. Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till brutto 15 MSEK (13) och förvärv av verksamheter påverkade kassaflödet med -26 MSEK (-222) under niomånadersperioden. Inga aktier har återköpts under niomånadersperioden, däremot har återköpta egna aktier avyttrats för 8 MSEK under tredje kvartalet i samband med optionslösen.
Omsättningens fördelning
Divisioner
| Nettoomsättning | Rörelseresultat | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Q 3 2011/12 |
Q 3 2010/11 |
9 mån 2011/12 |
9 mån 2010/11 |
12 mån 2010/11 |
Q 3 2011/12 |
Q 3 2010/11 |
9 mån 2011/12 |
9 mån 2010/11 |
12 mån 2010/11 |
| Electronics | 147 | 149 | 448 | 420 | 586 | 9 | 8 | 29 | 19 | 30 |
| Rörelsemarginal | 6.1% | 5,4% | 6.5% | 4.5% | 5,1% | |||||
| Mechatronics | 234 | 188 | 679 | 558 | 740 | 28 | 19 | 86 | 57 | 77 |
| Rörelsemarginal | 12,0% | 10,1% | 12,7% | 10,2% | 10,4% | |||||
| Communications | 188 | 193 | 536 | 500 | 703 | 10 | 16 | 30 | 36 | 53 |
| Rörelsemarginal | 5.3% | 8,3% | 5,6% | 7,2% | 7,5% | |||||
| Moderbolaget/koncernposter | $-5$ | $-2$ | $-13$ | $-10$ | $-13$ | |||||
| KONCERNEN TOTALT | 569 | 530 | 1663 | 1478 | 2029 | 42 | 41 | 132 | 102 | 147 |
| Rörelsemarginal | 7,4% | 7,7% | 7,9% | 6.9% | 7,2% | |||||
| Finansiella poster | $-3$ | $-3$ | -9 | $-4$ | $-10$ | |||||
| RESULTAT FÖRE SKATT | 39 | 38 | 123 | 98 | 137 |
Nettoomsättning och resultat per division kvartal tre
Electronics
Nettoomsättningen för tredje kvartalet uppgick till 147 MSEK (149). Försäljningen på de nordiska marknaderna har utvecklats fortsatt stabilt under perioden, medan verksamheten i Tyskland noterat en nedgång jämfört med föregående år.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till 9 MSEK (8), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 6,1 procent (5,4). I synnerhet har verksamheterna i Danmark, Sverige och Norge utvecklats väl där de senaste årens omställning mot ökad värdeaddering slagit väl ut.
Mechatronics
Nettoomsättningen för tredje kvartalet ökade till 234 MSEK (188). Av omsättningsökningen kommer 20 MSEK från förvärv vilket innebär en organisk tillväxt om knappt 14 % för jämförbara enheter.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till 28 MSEK (19), motsvarande en rörelsemarginal om 12,0 procent (10,1). Såväl förvärvade verksamheter som förbättringar inom jämförbara enheter ligger bakom resultatförbättringen.
Från och med november 2011 ingår det förvärvade svenska företaget Vendig, som utvecklar, tillverkar och marknadsför komponenter till bandtransportörer inom bulkhanteringsindustrin i Sverige och övriga Europa. Bolaget omsätter på årsbasis cirka 30 MSEK med god lönsamhet.
Communications
Nettoomsättningen för tredje kvartalet uppgick till 188 MSEK (193). Efterfrågan har varit stabil för niomånadersperioden som helhet men en avmattning noterades inom vissa enheter under tredje kvartalet.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet minskade till 10 MSEK (16). Minskningen är hänförlig till några specifika enheter som utvecklats sämre än föregående år. Omstruktureringsåtgärder har vidtagits i dessa bolag.
Övrig finansiell information
Moderbolaget och övriga koncernposter
Moderbolagets koncerninterna nettoomsättning för årets första nio månader uppgick till 21 MSEK (19) och resultatet efter finansnetto till 148 MSEK (17). I resultatet ingår kursjusteringar på koncernintern utlåning om -1 MSEK (-2). Utdelningar från dotterbolag uppgick till 168 MSEK (32). Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till netto 0 MSEK (0). Av moderbolagets checkräkningskredit om 500 MSEK utnyttjades vid periodens utgång 195 MSEK mot 175 MSEK vid ingången av räkenskapsåret. Under perioden har också ett tidigare förvärvslån om 75 MSEK amorterats i sin helhet. I övrigt fanns likvida medel om 0 MSEK mot 0 MSEK vid ingången av räkenskapsåret.
Medarbetare
Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare inom koncernen till 747, vilket kan jämföras med 738 vid ingången av tredje kvartalet. Ökningen är ett resultat av förvärvade verksamheter.
Aktiekapital
Aktiekapitalet uppgick vid periodens slut till 49 MSEK. Kvotvärdet per aktie uppgår till 2,11 SEK.
Fördelningen på aktieslag är följande:
| Totalt | 22 417 009 |
|---|---|
| Återköpta B-aktier | -756 300 |
| B-aktier | 22 078 655 |
| A-aktier | 1 094 654 |
| Aktieslag |
Lagercrantz ägde vid periodens utgång 756 300 aktier av serie B, vilket motsvarar 3,3 procent av antalet aktier och 2,3 procent av röstetalet i Lagercrantz. Det genomsnittliga anskaffningspriset för återköpta aktier uppgår till 25,57 SEK per aktie. Återköpta aktier täcker bland annat bolagets åtagande i utestående köpoptionsprogram på återköpta aktier där totalt 644 300 optioner har förvärvats av chefer och ledande befattningshavare (tilldelning 2009, 2010 och 2011) och som fortfarande är utestående, med lösenkursen 29,70 SEK, 41,00 SEK respektive 57,20 SEK per köpoption. Under perioden har 180 000 optioner förvärvats av chefer och ledande befattningshavare i koncernen med lösenkurs 57,20 SEK per köpoption.
Under kvartal tre löstes hela det incitamentsprogram baserat på optioner på återköpta aktier av serie B som
förvärvats av chefer och ledande befattningshavare i koncernen under 2008, samt delar av 2009 års program. I samband med lösen av optioner avyttrades totalt 220 700 återköpta aktier av serie B för totalt 8 MSEK.
Transaktioner med närstående
Transaktioner mellan Lagercrantz och närstående som väsentligen påverkat ställning och resultat har inte ägt rum.
Förvärv
Under tredje kvartalet förvärvades det svenska företaget Vendig AB. Vendig utvecklar, tillverkar och marknadsför bandavskrapare och andra komponenter till bandtransportörsystem. Kunderna är främst industriföretag som hanterar råvaror och bulkprodukter samt bergs- och grustäktsföretag i Sverige och genom återförsäljare i Europa. Vendig har på årsbasis en omsättning på cirka 30 MSEK med god lönsamhet.
Vendig ingår i division Mechatronics från och med november 2011.
Redovisningsprinciper
Delårsrapporten för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridisk person. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
PRI pensionsgaranti har fattat beslut om att uppdatera sina livslängdsantaganden, vilket påverkar bolag med pensionsskuld enligt ITP 2 i egen regi. Lagercrantz koncernens antaganden baseras på Finansinspektionens föreskrifter avseende livslängsantaganden vidberäkning av pensionsskuld enligt IAS 19 och påverkas inte av PRIs beslut. Moderbolaget tillämpar däremot Tryggandelagen vid beräkning av förmånsbestämda pensionsplaner. Moderbolagets pensionsskuld har ökat med 1 MSEK sedan föregående år till följd av ändrade livslängdsantaganden.
Valberedning för styrelseval
Vid bolagsstämman den 30 augusti 2011 gavs styrelsens ordförande i uppdrag att kontakta de röstmässigt största aktieägarna per sista december 2011 och be dessa att utse ledamöter, att jämte styrelsens ordförande utgöra valberedning. Valberedningen skall bestå av fem ledamöter. I enlighet härmed har följande personer utsetts till ledamöter i valberedningen inför årsstämman 2012: Anders Börjesson (styrelsens ordförande), Tom Hedelius, Erik Sjöström (representant för Skandia Liv), Tomas Ramsälv (representant för Odin fonder) samt Bengt Belfrage (representant för Nordea fonder). Förslag till valberedningen från aktieägare kan sändas till bolaget för vidare befordran eller skickas till [email protected]. Mer information finns på www.lagercrantz.com.
Händelser efter balansdagen
Inga för bolaget väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen den 31 december 2011.
Risker och osäkerhetsfaktorer
De riskfaktorer som har störst betydelse för koncernen är konjunkturläget, strukturförändringar på marknaden, leverantörs- och kundberoende, konkurrenssituationen samt valutakursutvecklingen. Den finansiella osäkerheten forsätter i många delar av världen. De statsfinansiella problemen och politiska osäkerheterna i Europa är de mest påtagliga osäkerhetsfaktorerna för Lagercrantz. Det är ännu oklart vilka de realekonomiska effekterna av denna osäkerhet blir, och koncernen har intagit en försiktig hållning och följer förändringarna i omvärlden vaksamt. I övrigt hänvisas till årsredovisning 2010/11. Moderbolaget påverkas av ovanstående risker och osäkerhetsfaktorer genom sin funktion som ägare till dotterbolagen.
Stockholm den 8 februari 2012
Jörgen Wigh VD och styrelseledamot
Rapporten har ej varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisor. Information offentliggörs enligt lagen om värdepappersmarknaden, lagen om handel med finansiella instrument eller regelverket vid NASDAQ OMX Stockholm. Informationen lämnades för offentliggörande 2012-02-08 klockan 12:45.
Segmentsinformation per kvartal
| NETTOOMSÄTTNING | 2011/12 | 2010/11 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 |
| Electronics | 147 | 152 | 149 | 166 | 149 | 138 | 133 |
| Mechatronics | 234 | 218 | 227 | 182 | 188 | 199 | 171 |
| Communications | 188 | 169 | 179 | 203 | 193 | 157 | 150 |
| Moderbolaget/koncernposter | - | - | - | - | - | - | - |
| KONCERNEN TOTALT | 569 | 539 | 555 | 551 | 530 | 494 | 454 |
| RÖRELSERESULTAT | 2010/11 | ||||||
| 2011/12 | |||||||
| MSEK | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 |
| Electronics | 9 | 10 | 10 | 11 | 8 | 5 | 6 |
| Mechatronics | 28 | 29 | 29 | 20 | 19 | 23 | 15 |
| Communications | 10 | 11 | 9 | 17 | 16 | 11 | 9 |
| Moderbolaget/koncernposter | -5 | -5 | -3 | -3 | -2 | -4 | -4 |
Resultaträkning för koncernen
| MSEK | 3 mån okt-dec 2011/12 |
3 mån okt-dec 2010/11 |
9 mån apr-dec 2011/12 |
9 mån apr-dec 2010/11 |
Rullande 12 mån jan-dec 2011 |
Räken skapsår apr-mar 2010/11 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 569 | 530 | 1 663 | 1 478 | 2 214 | 2 029 |
| Kostnad för sålda varor | -403 | -378 | -1 182 | -1 061 | -1 582 | -1 461 |
| BRUTTORESULTAT | 166 | 152 | 481 | 417 | 632 | 568 |
| Försäljningskostnader | -85 | -74 | -237 | -206 | -311 | -280 |
| Administrationskostnader | -35 | -34 | -99 | -98 | -130 | -129 |
| Forsknings och utvecklingskostnader | -6 | -4 | -15 | -12 | -20 | -17 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 2 | 1 | 2 | 1 | 6 | 5 |
| RÖRELSERESULTAT | 42 | 41 | 132 | 102 | 177 | 147 |
| (varav avskrivningar) | (-9) | (-7) | (-25) | (-21) | (-33) | (-29) |
| Finansnetto | -3 | -3 | -9 | -4 | -15 | -10 |
| RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER | 39 | 38 | 123 | 98 | 162 | 137 |
| Skatter | -11 | -10 | -32 | -25 | -42 | -35 |
| PERIODENS RESULTAT | 28 | 28 | 91 | 73 | 120 | 102 |
| Resultat per aktie, SEK | 1,26 | 1,27 | 4,10 | 3,32 | 5,40 | 4,63 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 1,25 | 1,26 | 4,07 | 3,31 | 5,36 | 4,61 |
| Vägt antal aktier efter återköp ('000) | 22 261 | 22 035 | 22 218 | 21 978 | 22 213 | 22 046 |
| Vägt antal aktier efter återköp justerat efter utspädning ('000) | 22 349 | 22 156 | 22 367 | 22 025 | 22 369 | 22 133 |
| Antal aktier efter periodens återköp ('000) | 22 417 | 22 196 | 22 417 | 22 196 | 22 417 | 22 196 |
Rapport över totalresultat för
koncernen
| MSEK | 3 mån okt-dec 2011/12 |
3 mån okt-dec 2010/11 |
9 mån apr-dec 2011/12 |
9 mån apr-dec 2010/11 |
Rullande 12 mån jan-dec 2011 |
Räken skapsår apr-mar 2010/11 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 28 | 28 | 91 | 73 | 120 | 102 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Förändring av verkligt värde säkringsreserv | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Förändring omräkningsreserv | -9 | -3 | 4 | -23 | -2 | -29 |
| PERIODENS TOTALRESULTAT | 19 | 25 | 95 | 50 | 119 | 74 |
Rapport över finansiell ställning för koncernen
| MSEK | 2011-12-31 | 2010-12-31 2011-03-31 | |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Goodwill | 342 | 300 | 320 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 185 | 177 | 185 |
| Materiella anläggningstillgångar | 88 | 65 | 91 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 17 | 20 | 11 |
| Varulager | 228 | 229 | 223 |
| Kortfristiga fordringar | 416 | 348 | 398 |
| Kassa och bank | 46 | 55 | 56 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 322 | 1 194 | 1 284 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 598 | 521 | 545 |
| Långfristiga skulder | 114 | 179 | 186 |
| Kortfristiga skulder | 610 | 494 | 553 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 322 | 1 194 | 1 284 |
| Räntebärande tillgångar | 46 | 55 | 56 |
| Räntebärande skulder | 257 | 273 | 299 |
Rapport över kassaflöden för koncernen
| MSEK | 3 mån okt-dec 2011/12 |
3 mån okt-dec 2010/11 |
9 mån apr-dec 2011/12 |
9 mån apr-dec 2010/11 |
Rullande 12 mån jan-dec 2011 |
Räken skapsår apr–mar 2010/11 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||||
| Resultat efter finansiella poster | 39 | 38 | 123 | 98 | 162 | 137 |
| Justeringar för betald skatt, poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. | 6 | 6 | 8 | 8 | 11 | 11 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | 45 | 44 | 131 | 106 | 173 | 148 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||||||
| Ökning(-)/Minskning(+) av varulager | 11 | -8 | -1 | -26 | 17 | -8 |
| Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar | 13 | 61 | -21 | 0 | -69 | -48 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av rörelseskulder | -13 | -6 | -7 | -3 | 22 | 26 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 56 | 91 | 102 | 77 | 143 | 118 |
| Investeringsverksamheten | ||||||
| Investeringar i verksamheter | -26 | -22 | -26 | -222 | -82 | -278 |
| Investeringar/ avyttringar i övriga anläggningstillgångar netto | -7 | -6 | -15 | -12 | -22 | -19 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -33 | -28 | -41 | -234 | -104 | -297 |
| Finansieringsverksamheten | ||||||
| Utdelning & återköp av egna aktier | 8 | 0 | -42 | -33 | -42 | -33 |
| Finansieringsverksamheten | -21 | -49 | -30 | 213 | -4 | 239 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -13 | -49 | -72 | 180 | -46 | 206 |
| PERIODENS KASSAFLÖDE | 10 | 14 | -11 | 23 | -7 | 27 |
| Likvida medel vid periodens början | 35 | 41 | 56 | 29 | 55 | 29 |
| Kursdifferens i likvida medel | 1 | 0 | 1 | 3 | -2 | 0 |
| Likvida medel vid periodens slut | 46 | 55 | 46 | 55 | 46 | 56 |
Rapport över förändringar i koncernens eget kapital
| Räken | |||
|---|---|---|---|
| 9 mån | 9 mån | skapsår | |
| apr-dec | apr-dec | apr-mar | |
| MSEK | 2011/12 | 2010/11 | 2010/11 |
| Belopp vid periodens ingång | 545 | 494 | 494 |
| Utdelning | -50 | -33 | -33 |
| Utnyttjande av optioner på återköpta aktier | 8 | 10 | 10 |
| Periodens totalresultat | 95 | 50 | 74 |
| Belopp vid periodens utgång | 598 | 521 | 545 |
Nyckeltal
| Rullande 12 mån | Räkenskapsår | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| jan-dec 2011 | 2010/11 | 2009/10 | 2008/09 | 2007/08 | |
| Omsättning | 2 214 | 2 029 | 1 720 | 2 138 | 2 172 |
| Omsättningsförändring % | 16 | 18 | -20 | -2 | 10 |
| Resultat efter skatt | 120 | 102 | 42 | 68 | 91 |
| Rörelsemarginal % | 8,0 | 7,2 | 3,9 | 4,9 | 6,0 |
| Vinstmarginal % | 7,3 | 6,8 | 3,4 | 4,4 | 5,6 |
| Soliditet % | 45 | 42 | 56 | 49 | 44 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 21 | 21 | 11 | 17 | 21 |
| Avkastning på eget kapital, % | 21 | 20 | 8 | 14 | 21 |
| Skuldsättningsgrad, ggr | 0,4 | 0,5 | 0,1 | 0,3 | 0,4 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,4 | 0,4 | 0,1 | 0,2 | 0,2 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 11 | 12 | 6 | 7 | 9 |
| Netto räntebärande skulder (+) / fordran (-), MSEK | 211 | 243 | 38 | 78 | 93 |
| Antal anställda periodens slut | 747 | 731 | 608 | 742 | 763 |
| Omsättning utanför Sverige, MSEK | 1 481 | 1 355 | 1 155 | 1 486 | 1 496 |
Data per aktie
| Rullande 12 mån | Räkenskapsår | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| jan-dec 2011 | 2010/11 | 2009/10 | 2008/09 | 2007/08 | |
| Antal aktier vid periodens slut efter återköp ('000) | 22 417 | 22 196 | 21 978 | 21 978 | 22 478 |
| Vägt antal aktier efter återköp ('000) | 22 213 | 22 046 | 21 978 | 22 287 | 23 212 |
| Vägt antal antal aktier efter återköp & utspädning ('000) | 22 369 | 22 133 | 21 978 | 22 287 | 23 212 |
| Rörelseresultat per aktie efter utspädning, SEK | 7,91 | 6,64 | 3,05 | 4,71 | 5,64 |
| Resultat per aktie, SEK | 5,40 | 4,63 | 1,91 | 3,05 | 3,92 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 5,36 | 4,61 | 1,91 | 3,05 | 3,92 |
| Kassaföde från rörelsen per aktie efter utspädning, SEK | 6,39 | 5,33 | 3,96 | 6,15 | 5,17 |
| Kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK | -0,31 | 1,22 | -1,37 | -0,76 | -0,60 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 26,70 | 24,60 | 22,50 | 23,60 | 20,40 |
| Senaste betalkurs per aktie, SEK | 42,80 | 61,75 | 31,50 | 23,50 | 28,80 |
Definitioner återfinns i årsredovisning 2010/11.
Moderbolagets resultaträkning
| Rullande 12 | Räken- | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 3 mån okt-dec 2011/12 |
3 mån okt-dec 2010/11 |
9 mån apr-dec 2011/12 |
9 mån apr-dec 2010/11 |
măn jan-dec 2011 |
skapsår apr-mar 2010/11 |
| Nettoomsättning | $\overline{7}$ | 7 | 21 | 19 | 27 | 25 |
| Administrationskostnader | $-10$ | $-10$ | $-33$ | $-27$ | $-41$ | $-35$ |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 0 | $\Omega$ | $\Omega$ | $\Omega$ | $\Omega$ | 0 |
| RÖRELSERESULTAT | -3 | -3 | $-12$ | -8 | $-14$ | $-10$ |
| Finansiella intäkter | $-1$ | 2 | 171 | 34 | 172 | 35 |
| Finansiella kostnader | -4 | -5 | $-11$ | -9 | $-19$ | $-17$ |
| RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER | -8 | -6 | 148 | 17 | 139 | 8 |
| Förändring obeskattade reserver | $\Omega$ | $\Omega$ | 0 | 0 | ||
| Skatter | $\mathfrak{p}$ | 5 | 4 | 5 | ||
| PERIODENS RESULTAT | -6 | -4 | 153 | 21 | 145 | 13 |
| Övrigt i periodens totalresultat | ||||||
| PERIODENS TOTALRESULTAT | -6 | -4 | 153 | 21 | 145 | 13 |
Moderbolagets balansräkning
| MSEK | 2011-12-31 2010-12-31 2011-03-31 | ||
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 940 | 839 | 870 |
| Kortfristiga fordringar | 36 | 10 | 35 |
| Kassa och bank | $\Omega$ | 0 | 0 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 976 | 849 | 905 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 604 | 482 | 493 |
| Obeskattade reserver | $\overline{2}$ | $\overline{2}$ | 2 |
| Långfristiga skulder | 22 | 97 | 97 |
| Kortfristiga skulder | 348 | 268 | 313 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 976 | 849 | 905 |
Rapporttillfällen
| 2012-05-03 | Bokslutskommuniké för perioden 1 april 2011–31 mars 2012 |
|---|---|
| 2012-06-28 | Årsredovisning 2011/12 publiceras på www.lagercrantz.com |
| 2012-07-19 | Kvartalsrapport Q1 för perioden 1 april 2012–30 juni 2012 |
| 2012-08-28 | Årsstämma 2012 hålls i Stockholm |
För ytterligare information, kontakta
Jörgen Wigh, VD, telefon +46 (0)8-700 66 70 Bengt Lejdström, finansdirektör, telefon +46 (0)8-700 66 70
Lagercrantz Group AB (publ)
Box 3508, 103 69 Stockholm Telefon +46 (0)8-700 66 70 • Fax +46 (0)8-28 18 05 Organisationsnummer 556282-4556 www.lagercrantz.com