AI assistant
Lagercrantz Group — Interim / Quarterly Report 2012
May 3, 2012
2936_10-k_2012-05-03_22cc869e-5445-47f1-ae65-101283b2b234.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké
1 april 2011 – 31 mars 2012 (12 månader)
- Nettoomsättningen för 2011/12 ökade med 12 procent till 2 265 MSEK (2 029), motsvarande en organisk tillväxt om 7 procent justerat för valutaeffekter.
- Rörelseresultatet ökade med 25 procent till 184 MSEK (147). Rörelsemarginalen uppgick till 8,1 procent (7,2).
- Resultat efter finansiella poster ökade med 25 procent till 171 MSEK (137), vilket innebär det högsta resultatet hittills.
- Baserat på framgångarna med en bredare inriktning skapar vi nu en fjärde division – Niche Products.
- Resultat efter skatt ökade till 126 MSEK (102).
- Resultat per aktie efter utspädning ökade till 5,63 SEK (4,61).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 48 procent till 175 MSEK (118) motsvarande 7,82 SEK (5,33) per aktie.
- Avkastning på eget kapital uppgick till 22 procent (20) och soliditeten uppgick till 46 procent (42) vid periodens slut.
- Styrelsen föreslår en höjning av utdelningen till 2,75 SEK (2,25) per aktie.
1 januari – 31 mars 2012 (fjärde kvartalet)
- Nettoomsättningen för kvartal fyra ökade med 9 procent till 602 MSEK (551), motsvarande en organisk tillväxt om 7 procent justerat för valutaeffekter.
- Rörelseresultatet ökade med 16 procent till 52 MSEK (45). Rörelsemarginalen ökade till 8,6 procent (8,2).
- Företaget Idesco Oy har förvärvats och ingick med en månad under kvartal fyra.
Lagercrantz Group AB (publ) PO Box 3508 SE-103 69 Stockholm, Sweden Phone +46 (0)8-700 66 70 E-mail [email protected] Corporate identity no 556282-4556 Registered office Stockholm www.lagercrantz.com
KONCERNCHEFENS KOMMENTAR
Året 2011/12 - ett rekordår
Verksamhetsåret 2011/12 innebar ett nytt rekordår för Lagercrantz Group. Resultatet efter finansnetto uppgick till 171 MSEK, vilket jämfört med förra årets rekord om 137 MSEK är en ökning med 25 %. Även lönsamhetsmässigt nådde koncernen nya höjder. Rörelsemarginalen (EBIT, %) uppgick till 8,1 % (7,2 %) och avkastningen på eget kapital ökade till 22 % vilket är den högsta sedan noteringen. Framgångarna åstadkoms trots en turbulent makroekonomisk omgivning.
Våren 2011 präglades av optimism. Inom Lagercrantz upplevde vi god och tilltagande efterfrågan på de flesta av koncernens områden. Under sommaren 2011 kom krisen i Euro-området som präglade hösten med ökad osäkerhet. Inom Lagercrantz noterades en större avvaktan från kunderna. Order lades så sent som möjligt och i mindre kvantiteter än tidigare. Tillväxttakten avtog också något. Trots detta kan vi konstatera att effekterna av krisen på våra affärer inte alls blev så stora som det generellt befarades. Efter kalenderårsskiftet har oron bland kunder och på marknaden generellt avtagit i takt med att politikerna genomfört stabiliserande åtgärder i Europa. Flera makroekonomiska bedömare varnar fortsatt för att blåsa faran över så vi fortsätter vara extra observanta. Inom Lagercrantz noteras under början av 2012 en stabilare marknadssituation och högre organisk tillväxttakt.
Bakom Lagercrantz framgångar och förmåga att parera en turbulent omvärld ligger den strategi som vi sedan flera år konsekvent genomför. Organisationsmodellen med decentralisering och målstyrning är inarbetad. Varje dotterbolag arbetar mot tydligt uppsatta resultatmål och när marknaden förändras ser vi över tiden fler egna initiativ bland våra dotterbolagschefer till anpassning av kostnader och agerande efter marknadssituationen.
Förvärvsstrategin är också viktigt i förändringen av Lagercrantz. Vi söker målmedvetet efter lönsamma B2B teknikbolag med starka marknadspositioner. I strävan att också höja förädlingsvärdena har vi de senaste åren i ökad omfattning sökt produktbolag. Andelen egna produkter har ökat och utgör idag nästan 30 % av vår försäljning. Sammantaget är det glädjande att konstatera att våra resultatökningar kommer både från förbättringar i befintlig affär och från lyckosamma förvärv.
Jag avslutar året med att passa på att framföra ett stort och hjärtligt tack till alla våra dedikerade medarbetare för ett fantastiskt arbete och många goda insatser under året.
Framtid – Ny division
Lagercrantz utveckling de senaste åren ger mersmak. Affärskonceptet är starkt och för att utveckla det ytterligare etablerar vi från och med affärsåret 2012/13 en ny division, Niche Products.
Niche Products blir koncernens fjärde division och består till en början av tre av våra dotterbolag; Swedwire, Svensk Stålinredning och Vendig. Ambitionen är sedan att med dedikerade resurser förvärva fler nischade produktbolag. Inriktningen bygger på hur vi arbetat de senast åren där vi tittar på möjligheter inom olika teknikområden i primärt Norden. Längs vägen formar vi sedan bolagsgrupper och kluster inom olika produktområden. I rapporteringen i denna bokslutskommuniké och från och med årsredovisningen för 2011/12 redovisas koncernen med hänsyn tagen till denna förändring. Intressant att se är att Niche Products redan från början uppvisar bra nyckeltal.
Division Mechatronics, där de tre dotterbolagen som nu flyttas ingått, kommer som en följd av den nya divisionen att få en tydligare inriktning mot elrelaterade produkter. Här ingår koncernens största dotterbolag Elpress, Norwesco, koncernens tre kablageenheter och våra handelsverksamheter med inriktning på elektromekanik. Mechatronics kommer med detta få en tydligare profil med fortsatt fina nyckeltal.
Med dessa förändringar skapar vi ytterligare tillväxtmöjligheter för Lagercrantz. Vi fortsätter bygga sten för sten med vår decentraliserade affärsfilosofi. Vi fokuserar fortsatt på marginaler och förädlingsvärden och vi fortsätter bygga verksamheten med nya förvärv. I förlängningen ska Lagercrantz Group bestå av ett antal välskötta, starkt nischade teknikföretag, vart och ett ledande på sitt område.
Maj 2012
Jörgen Wigh VD och koncernchef
NY DIVISION
Lagercrantz utökar från april 2012 antalet divisioner till fyra och introducerar division Niche Products. Tre av koncernens befintliga bolag flyttas över från division Mechatronics till division Niche Products, dessa bolag är; Svensk Stålinredning AB, Swedwire AB och Vendig AB.
Proforma uppgifter för den nya divisonen samt division Mechatronics för det finansiella året 2011/12 presenteras i denna rapport.
NETTOOMSÄTTNING OCH RESULTAT
Lagercrantzkoncernens nettoomsättning för räkenskapsåret 2011/12 (1 april 2011–31 mars 2012) ökade med 12 procent till 2 265 MSEK (2 029). Förvärvade verksamheter har bidragit med 130 MSEK till periodens omsättning jämfört med föregående år, vilket ger en underliggande organisk tillväxt om drygt 5 % för jämförbara enheter, motsvarande en organisk tillväxt om 7 % justerat för valutaeffekter.
Under räkenskapsårets kvartal fyra (1 januari – 31 mars 2012) ökade omsättningen med 9 procent till 602 MSEK (551). Förvärvade verksamheter har bidragit med 26 MSEK till kvartalets omsättning jämfört med föregående år, vilket ger en underliggande organisk tillväxt om knappt 5 % för jämförbara enheter, motsvarande en organisk tillväxt om 7 % justerat för valutaeffekter.
Affärsklimatet har varit generellt sett gynnsamt under året. Finansiell oro inom euro området påverkade marknaden negativt, framförallt under hösten 2011. Koncernens kunder intog en avvaktande hållning och en viss försiktighet rådde. Under kvartal fyra förbättrades efterfrågan inom Electronics, Communications och Niche Products till en stabil och god nivå. Division Mechatronics såg en starkare efterfrågan jämfört med tidigare perioder och ökade sin omsättning med 30 % jämfört med kvartal fyra föregående år.
Rörelseresultatet för räkenskapsåret ökade med 25 procent till 184 MSEK (147), vilket är det högsta resultatet för en tolv månaders period hittills. Rörelsemarginalen uppgick till 8,1 procent (7,2). Under kvartal fyra ökade rörelseresultatet med 16 procent till 52 MSEK (45). En god efterfrågan, kostnadsmedvetenhet och en god utveckling inom de förvärvade enheterna skapade resultatförbättringen under året. Effekten från valuta i rörelseresultatet uppgick till –1 MSEK (–3) under räkenskapsåret och +1 MSEK (–1) under kvartal fyra.
Förvärvade verksamheter har bidragit med 24 MSEK till räkenskapsårets rörelseresultat jämfört med föregående år, vilket ger en underliggande organisk vinsttillväxt om 9 % för jämförbara enheter, motsvarande en organisk vinsttillväxt om 10 % justerat för valutaeffekter. För fjärde kvartalet är motsvarande uppgifter 6 MSEK, och 4 % respektive 6 %.
Resultatet efter finansnetto för räkenskapsåret uppgick till 171 MSEK (137). Finansnettot påverkades av valutaeffekter med -1 MSEK (0) under räkenskapsåret och -2 MSEK (-3) under kvartal fyra.
Resultat efter skatt för räkenskapsåret 2011/12 uppgick till 126 MSEK (102). Resultat per aktie, efter utspädning, uppgick till 5,63 SEK mot 4,61 SEK för föregående år.
LÖNSAMHET OCH FINANSIELL STÄLLNING
Avkastningen på eget kapital för räkenskapsåret uppgick till 22 procent mot 20 procent för föregående år. Motsvarande siffror för avkastning på sysselsatt kapital var 22 procent respektive 21 procent.
Eget kapital per aktie uppgick till 27,90 SEK, mot 24,60 vid räkenskapsårets ingång och påverkades förutom av resultatet även av valutarelaterade omräkningseffekter samt lämnad utdelning.
Soliditeten uppgick till 46 procent jämfört med 42 procent vid räkenskapsårets början. Vid periodens slut uppgick den finansiella nettoskulden till 185 MSEK inklusive pensionsskuld om 50 MSEK jämfört med 243 MSEK inklusive pensionsskuld om 50 MSEK vid periodens början. Nettoskuldsättningsgraden i koncernen uppgick till 0,3 gånger (0,4).
OMSÄTTNINGENS FÖRDELNING
Divisioner
| Nettoomsättning | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Q 4 2011/12 |
Q 4 2010/11 |
12 mån 2011/12 |
12 mån 2010/11 |
Q 4 2011/12 |
Q 4 2010/11 |
12 mån 2011/12 |
12 mån 2010/11 |
| Electronics | 158 | 166 | 606 | 586 | 13 | 11 | 42 | 30 |
| Rörelsemarginal | - | - | 8,2% | 6,6% | 6,9% | 5,1% | ||
| Mechatronics | 199 | 153 | 770 | 655 | 29 | 17 | 97 | 65 |
| Rörelsemarginal | - | - | 14,6% | 10,9% | 12,6% | 9,9% | ||
| Communications | 203 | 203 | 739 | 703 | 13 | 17 | 43 | 53 |
| Rörelsemarginal | - | - | 6,4% | 8,4% | 5,8% | 7,5% | ||
| Niche Products | 42 | 29 | 150 | 85 | 8 | 3 | 26 | 12 |
| Rörelsemarginal | - | - | 19,0% | 10,3% | 17,3% | 13,7% | ||
| Moderbolaget/koncernposter | - | - | - | - | -11 | -3 | -24 | -13 |
| KONCERNEN TOTALT | 602 | 551 | 2 265 | 2 029 | 52 | 45 | 184 | 147 |
| Rörelsemarginal | 8,6% | 8,1% | 8,1% | 7,2% | ||||
| Finansiella poster | -4 | -6 | -13 | -10 | ||||
| RESULTAT FÖRE SKATT | 48 | 39 | 171 | 137 |
För omsättning och resultat enligt tidigare divisonsuppdelning, se tabell på sid 9.
NETTOOMSÄTTNING OCH RESULTAT PER DIVISION KVARTAL FYRA
Electronics
Nettoomsättningen för fjärde kvartalet uppgick till 158 MSEK (166). Försäljningen har varit god under perioden, även om ett par enheter har noterat en nedgång jämfört med föregående år.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till 13 MSEK (11), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 8,2 procent (6,6). Verksamheterna har noterat en god marginalförstärkning under kvartalet baserat på kostnadsfokus och andra marginalstärkande åtgärder.
Från och med mars 2012 ingår det förvärvade finska företaget Idesco, som utvecklar och säljer produkter baserade på RFID teknologi (Radio Frequency IDentification) för högsäkerhets-, industri- och kommersiella fastigheter. Idesco verkar även inom områden som identifieringslösningar för industrin.
Mechatronics
Nettoomsättningen för division Mechatronics för fjärde kvartalet, enligt den nya divisionsindelningen, ökade till 199 MSEK (153), vilket innebär en organisk tillväxt om 30 % för jämförbara enheter.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till 29 MSEK (17), motsvarande en rörelsemarginal om 14,6 procent (10,9). Verksamheter relaterade till elektriska förbindningssystem, säkerhetsbrytare samt kundanpassade kablage har utvecklats väl.
I den nya divisionsuppdelningen har bolagen Swedwire, Svensk Stålinredning och Vendig flyttats till division Niche Products.
Communications
Nettoomsättningen för fjärde kvartalet uppgick till 203 MSEK (203). Efterfrågan har varit stabil för perioden som helhet även om det har varit variationer mellan olika verksamheter.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet minskade till 13 MSEK (17). Minskningen är hänförlig till några specifika enheter som utvecklats sämre än föregående år. Omstruktureringsåtgärder har vidtagits i dessa bolag och har börjat ge effekt inom perioden.
Niche Products
Nettoomsättningen för den nya divisionen för fjärde kvartalet uppgick till 42 MSEK (29). I den nya divisionen ingår Swedwire (förvärvat juni 2010), Svensk Stålinredning (förvärvat mars 2011) och Vendig (förvärvat november 2011).
Niche Products kommer byggas upp genom förvärv av i första hand lönsamma bolag med stark marknadsställning inom intressanta nischer och med ett stort inslag av egna produkter.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till 8 MSEK (3).
KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR
Kassaflödet från den löpande verksamheten under räkenskapsåret uppgick till 175 MSEK (118) och 73 MSEK (41) under kvartal fyra. Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till brutto 20 MSEK (19) och förvärv av verksamheter påverkade kassaflödet med –48 MSEK (–278) under räkenskapsåret.
ÖVRIG FINANSIELL INFORMATION
Moderbolaget och övriga koncernposter
Tagna och befarade kostnader i samband med bland annat sammanslagningen av Lagercrantz Communication och Direktronik, samt reserver för beslutade omstruktureringsåtgärder under kommande period har belastat räkenskapsårets fjärde kvartal.
Moderbolagets koncerninterna nettoomsättning för räkenskapsåret uppgick till 28 MSEK (25) och resultatet efter finansnetto till 172 MSEK (33). I resultatet ingår kursjusteringar på koncernintern utlåning om –1 MSEK (–3). Utdelningar från dotterbolag uppgick till 168 MSEK (32). Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till netto 0 MSEK (0). Av moderbolagets checkräkningskredit om 500 MSEK utnyttjades vid periodens utgång 164 MSEK mot 175 MSEK vid ingången av räkenskapsåret. Under räkenskapsåret har också ett tidigare förvärvslån om 75 MSEK amorterats i sin helhet. I övrigt fanns likvida medel om 0 MSEK mot 0 MSEK vid ingången av räkenskapsåret.
Medarbetare
Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare inom koncernen till 780, vilket kan jämföras med 731 vid räkenskapsårets ingång. Ökningen är huvudsakligen ett resultat av förvärvade verksamheter som bidrog med 39 nya medarbetare.
Aktiekapital
Aktiekapitalet uppgick vid periodens slut till 49 MSEK. Kvotvärdet per aktie uppgår till 2,11 SEK.
Fördelningen på aktieslag är följande:
| Aktieslag | |
|---|---|
| A-aktier | 1 094 654 |
| B-aktier | 22 078 655 |
| Återköpta B-aktier | -956 300 |
| Totalt | 22 217 009 |
Lagercrantz ägde vid periodens utgång 956 300 aktier av serie B, vilket motsvarar 4,1 procent av antalet aktier och 2,9 procent av röstetalet i Lagercrantz. Den genomsnittliga anskaffningskostnaden för återköpta aktier uppgår till 31,75 SEK per aktie. Återköpta aktier täcker bland annat bolagets åtagande i utestående köpoptionsprogram på återköpta aktier där totalt 644 300 optioner har förvärvats av chefer och ledande befattningshavare (tilldelning 2009, 2010 och 2011) och som fortfarande är utestående, med lösenkursen 29,70 SEK, 41,00 SEK respektive 57,20 SEK per köpoption. Under räkenskapsåret har 180 000 optioner förvärvats av chefer och ledande befattningshavare i koncernen med lösenkurs 57,20 SEK per köpoption.
Under kvartal tre löstes hela det incitamentsprogram baserat på optioner på återköpta aktier av serie B som förvärvats av chefer och ledande befattningshavare i koncernen under 2008, samt delar av 2009 års program. I samband med lösen av optioner avyttrades totalt 220 700 återköpta aktier av serie B för totalt 8 MSEK.
Under kvartal fyra återköptes 200 000 egna B-aktier till en snittkurs av 55,00 kr, motsvarande totalt 11 MSEK.
Transaktioner med närstående
Transaktioner mellan Lagercrantz och närstående som väsentligen påverkat ställning och resultat har inte ägt rum.
Förvärv
Under räkenskapsårets fjärde kvartal förvärvades det finska företaget Idesco Oy. Idesco utvecklar och säljer produkter baserade på RFID teknologi (Radio Frequency IDentification). Idesco är marknadsledare i Finland inom accesskontroll med produkter för högsäkerhets-, industrioch kommersiella fastigheter och verkar även inom områden som identifieringslösningar för industrin. Idesco hade under räkenskapsåret 2011 en försäljning om 5,6 MEUR med en rörelsemarginal före avskrivningar av immateriella tillgångar om 13 %. Idesco ingår i division Electronics från och med mars 2012.
Under kvartal tre förvärvades det svenska företaget Vendig AB. Bolaget ingår i division Niche Products från och med november 2011.
Beräknad köpeskilling för under räkenskapsåret förvärvade verksamheter uppgick till 61 MSEK. I beloppet ingår beräknad villkorad köpeskilling om totalt 10 MSEK
för bägge bolagen. Transaktionskostnader för de förvärv som genomförts under året uppgick till 0,5 MSEK och ingår i Administrationskostnader i resultaträkningen. Genom förvärven har goodwill i koncernen ökat med 42 MSEK och övriga immateriella anläggningstillgångar med 17 MSEK och avser framför allt egna produkter. Uppskjuten skatteskuld uppgår till 5 MSEK.
Effekten av genomförda förvärv på koncernens omsättning under räkenskapsåret är 17 MSEK och på resultatet före skatt 2 MSEK efter förvärvskostnader. Om de förvärvade verksamheterna konsoliderats från och med 1 april 2011 skulle effekten på omsättning och resultat före skatt varit 78 MSEK respektive 9 MSEK efter förvärvskostnader.
Förvärvskalkyl
| Förvärvade bolags nettotillgångar vid förvärvstidpunkten | Redovisat värde i bolagen |
Verkligt värde justering |
Verkligt värde i koncernen |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 17 | 17 |
| Övriga anläggningstillgångar | 0 | - | 0 |
| Varulager och upparbetad men ej fakturerad intäkt | 8 | - | 8 |
| Övriga omsättningstillgångar | 19 | - | 19 |
| Räntebärande skulder | -8 | - | -8 |
| Övriga skulder | -12 | -5 | -17 |
| Netto identifierbara tillgångar/skulder | 7 | 12 | 19 |
| Koncerngoodwill | - | - | 42 |
| Beräknad köpeskilling | - | - | 61 |
Redovisningsprinciper
Delårsrapporten för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridisk person. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste årsredovisningen, med undantag för redovisning av koncernbidrag i moderbolaget.
PRI Pensionsgaranti har fattat beslut om att uppdatera sina livslängdsantaganden, vilket påverkar bolag med pensionsskuld enligt ITP 2 i egen regi.
Lagercrantz koncernens antaganden baseras på Finansinspektionens föreskrifter avseende livslängsantaganden vid beräkning av pensionsskuld enligt IAS 19 och påverkas inte av PRIs beslut. Moderbolaget tillämpar däremot Tryggandelagen vid beräkning av förmånsbestämda pensionsplaner. Moderbolagets pensionsskuld har ökat med 1 MSEK sedan föregående år till följd av ändrade livslängdsantaganden.
Händelser efter periodens slut
Som beskrivits ovan har Lagercrantz utökat antalet divisioner till fyra och introducerar Division Niche Products.
Risker och osäkerhetsfaktorer
De riskfaktorer som har störst betydelse för koncernen är konjunkturläget, strukturförändringar på marknaden, leverantörs- och kundberoende, konkurrenssituationen samt valutakursutvecklingen. De finansiella och politiska osäkerheterna är de mest påtagliga osäkerhetsfaktorerna för Lagercrantz. Det är ännu oklart vilka de realekonomiska effekterna av denna osäkerhet blir, och koncernen har intagit en försiktig hållning och följer förändringarna i omvärlden vaksamt. I övrigt hänvisas till årsredovisning 2010/11. Moderbolaget påverkas av ovanstående risker och osäkerhetsfaktorer genom sin funktion som ägare till dotterbolagen.
Årsstämma 2012
Årsstämma 2012 kommer att hållas den 28 augusti 2012. För att få ett ärende behandlat på stämman ska begäran från aktieägare ha inkommit senast den 22 juni 2012. Årsredovisningen offentliggörs i slutet av juni 2012. Kallelse till årsstämma publiceras på bolagets webbplats tidigast sex veckor och senast fyra veckor före stämman. Samtliga aktieägare som är upptagna i aktieboken fem dagar innan stämman kan delta personligen eller via ombud. Anmälan ska göras till bolaget enligt vad som sägs i kallelse.
Valberedning
En valberedning har utsetts till årsstämman 2012. Förslag till valberedningen från aktieägare kan skickas till [email protected].
Mer information finns på www.lagercrantz.com.
Utdelning
Styrelsen i Lagercrantz Group AB föreslår en utdelning om 2,75 SEK (2,25) per aktie. Utdelningen motsvarar totalt 61 MSEK (50).
Stockholm den 3 maj 2012
Jörgen Wigh VD och koncernchef
Information offentliggörs enligt lagen om värdepappersmarknaden, lagen om handel med finansiella instrument eller regelverket vid NASDAQ OMX Stockholm. Informationen lämnades för offentliggörande 2012-05-03 klockan 13:15.
GRANSKNINGSRAPPORT
Vi har utfört en översiktlig granskning av tolvmånadersperioden i delårsrapporten för Lagercrantz Group AB per den 31 mars 2012. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning SÖG 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 3 maj 2012
KPMG AB
Joakim Thilstedt Auktoriserad revisor
Segmentsinformation per kvartal enl
tidigare divisionsuppdelning
| NETTOOMSÄTTNING | 2011/12 | 2010/11 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 |
| Electronics | 158 | 147 | 152 | 149 | 166 | 149 | 138 | 133 |
| Mechatronics | 241 | 234 | 218 | 227 | 182 | 188 | 199 | 171 |
| Communications | 203 | 188 | 169 | 179 | 203 | 193 | 157 | 150 |
| Moderbolaget/koncernposter | - | - | - | - | - | - | - | - |
| KONCERNEN TOTALT | 602 | 569 | 539 | 555 | 551 | 530 | 494 | 454 |
| RÖRELSERESULTAT | 2011/12 | 2010/11 | ||||||
| MSEK | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 |
| Electronics | 13 | 9 | 10 | 10 | 11 | 8 | 5 | 6 |
| Mechatronics | 37 | 28 | 29 | 29 | 20 | 19 | 23 | 15 |
| Communications | 13 | 10 | 11 | 9 | 17 | 16 | 11 | 9 |
| Moderbolaget/koncernposter | -11 | -5 | -5 | -3 | -3 | -2 | -4 | -4 |
| KONCERNEN TOTALT | 52 | 42 | 45 | 45 | 45 | 41 | 35 | 26 |
Resultaträkning för koncernen
| MSEK | 3 mån jan-mar 2011/12 |
3 mån jan-mar 2010/11 |
12 mån apr-mar 2011/12 |
12 mån apr-mar 2010/11 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 602 | 551 | 2 265 | 2 029 |
| Kostnad för sålda varor | -427 | -400 | -1 609 | -1 461 |
| BRUTTORESULTAT | 175 | 151 | 656 | 568 |
| Försäljningskostnader | -86 | -74 | -323 | -280 |
| Administrationskostnader | -35 | -31 | -134 | -129 |
| Forsknings och utvecklingskostnader | -6 | -5 | -21 | -17 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 4 | 4 | 6 | 5 |
| RÖRELSERESULTAT | 52 | 45 | 184 | 147 |
| (varav avskrivningar) | (-10) | (-8) | (-35) | (-29) |
| Finansnetto | -4 | -6 | -13 | -10 |
| RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER | 48 | 39 | 171 | 137 |
| Skatter | -13 | -10 | -45 | -35 |
| PERIODENS RESULTAT | 35 | 29 | 126 | 102 |
| Resultat per aktie, SEK | 1,57 | 1,31 | 5,66 | 4,63 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 1,56 | 1,29 | 5,63 | 4,61 |
| Vägt antal aktier efter återköp ('000) | 22 316 | 22 196 | 22 242 | 22 046 |
| Vägt antal aktier efter återköp justerat efter utspädning ('000) | 22 466 | 22 448 | 22 392 | 22 133 |
| Antal aktier efter periodens återköp ('000) | 22 217 | 22 196 | 22 217 | 22 196 |
Med hänsyn till lösenkursen på utestående köpoptioner under perioden (29,70 SEK, 41,00 SEK samt 57,20 SEK) och genomsnittlig aktiekurs under senaste 12-månadersperioden (53,17 SEK) då programmen var utestående förelåg en utspädningseffekt om 0,7 % för den senaste tolvmånadersperioden. För det fjärde kvartalet förelåg en utspädningseffekt om 0,7 % då genomsnittlig aktiekurs (53,29 SEK) var högre än lösenkurs för utestående program.
Rapport över totalresultat för
koncernen
| MSEK | 3 mån jan-mar 2011/12 |
3 mån jan-mar 2010/11 |
12 mån apr-mar 2011/12 |
12 mån apr-mar 2010/11 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 35 | 29 | 126 | 102 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Förändring av verkligt värde säkringsreserv | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Förändring omräkningsreserv | -3 | -6 | 1 | -29 |
| PERIODENS TOTALRESULTAT | 33 | 24 | 128 | 74 |
Rapport över finansiell ställning för koncernen
| i sammandrag | ||
|---|---|---|
| MSEK | 2012-03-31 | 2011-03-31 |
| TILLGÅNGAR | ||
| Goodwill | 361 | 320 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 192 | 185 |
| Materiella anläggningstillgångar | 87 | 91 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 | 11 |
| Varulager | 229 | 223 |
| Kortfristiga fordringar | 430 | 398 |
| Kassa och bank | 37 | 56 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 346 | 1 284 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | 620 | 545 |
| Långfristiga skulder | 123 | 186 |
| Kortfristiga skulder | 603 | 553 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 346 | 1 284 |
| Räntebärande tillgångar | 37 | 56 |
| Räntebärande skulder | 222 | 299 |
Rapport över kassaflöden för koncernen
| 3 mån jan-mar |
3 mån jan-mar |
12 mån apr-mar |
12 mån apr-mar |
|
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2011/12 | 2010/11 | 2011/12 | 2010/11 |
| Den löpande verksamheten | ||||
| Resultat efter finansiella poster | 48 | 39 | 171 | 137 |
| Justeringar för betald skatt, poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. | 5 | 3 | 13 | 11 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | 53 | 42 | 184 | 148 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||||
| Ökning(-)/Minskning(+) av varulager | 3 | 18 | 2 | -8 |
| Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar | -9 | -48 | -30 | -48 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av rörelseskulder | 26 | 29 | 19 | 26 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 73 | 41 | 175 | 118 |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Investeringar i verksamheter | -22 | -56 | -48 | -278 |
| Investeringar/ avyttringar i övriga anläggningstillgångar netto | -5 | -7 | -20 | -19 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -27 | -63 | -68 | -297 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Utdelning, optionslösen & återköp av egna aktier | -11 | 0 | -53 | -33 |
| Finansieringsverksamheten | -44 | 26 | -74 | 239 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -55 | 26 | -127 | 206 |
| PERIODENS KASSAFLÖDE | -9 | 4 | -20 | 27 |
| Likvida medel vid periodens början | 46 | 55 | 56 | 29 |
| Kursdifferens i likvida medel | 0 | -3 | 1 | 0 |
| Likvida medel vid periodens slut | 37 | 56 | 37 | 56 |
Rapport över förändringar i koncernens eget kapital
| 12 mån | 12 mån | |
|---|---|---|
| apr-mar | apr-mar | |
| MSEK | 2011/12 | 2010/11 |
| Belopp vid periodens ingång | 545 | 494 |
| Utdelning | -50 | -33 |
| Utnyttjande av optioner på återköpta aktier | 8 | 10 |
| Återköp av egna aktier | -11 | - |
| Periodens totalresultat | 128 | 74 |
| Belopp vid periodens utgång | 620 | 545 |
Nyckeltal
| Räkenskapsår | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | 2010/11 | 2009/10 | 2008/09 | 2007/08 | |
| Omsättning | 2 265 | 2 029 | 1 720 | 2 138 | 2 172 |
| Omsättningsförändring % | 12 | 18 | -20 | -2 | 10 |
| Resultat efter skatt | 126 | 102 | 42 | 68 | 91 |
| Rörelsemarginal % | 8,1 | 7,2 | 3,9 | 4,9 | 6,0 |
| Vinstmarginal % | 7,5 | 6,8 | 3,4 | 4,4 | 5,6 |
| Soliditet % | 46 | 42 | 56 | 49 | 44 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 22 | 21 | 11 | 17 | 21 |
| Avkastning på eget kapital, % | 22 | 20 | 8 | 14 | 21 |
| Skuldsättningsgrad, ggr | 0,4 | 0,5 | 0,1 | 0,3 | 0,4 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,3 | 0,4 | 0,1 | 0,2 | 0,2 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 11 | 12 | 6 | 7 | 9 |
| Netto räntebärande skulder (+) / fordran (-), MSEK | 185 | 243 | 38 | 78 | 93 |
| Antal anställda periodens slut | 780 | 731 | 608 | 742 | 763 |
| Omsättning utanför Sverige, MSEK | 1 533 | 1 355 | 1 155 | 1 486 | 1 496 |
Data per aktie
| Räkenskapsår | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | 2010/11 | 2009/10 | 2008/09 | 2007/08 | |
| Antal aktier vid periodens slut efter återköp ('000) | 22 217 | 22 196 | 21 978 | 21 978 | 22 478 |
| Vägt antal aktier efter återköp ('000) | 22 242 | 22 046 | 21 978 | 22 287 | 23 212 |
| Vägt antal antal aktier efter återköp & utspädning ('000) | 22 392 | 22 133 | 21 978 | 22 287 | 23 212 |
| Rörelseresultat per aktie efter utspädning, SEK | 8,22 | 6,64 | 3,05 | 4,71 | 5,64 |
| Resultat per aktie, SEK | 5,66 | 4,63 | 1,91 | 3,05 | 3,92 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 5,63 | 4,61 | 1,91 | 3,05 | 3,92 |
| Kassaföde från rörelsen per aktie efter utspädning, SEK | 7,82 | 5,33 | 3,96 | 6,15 | 5,17 |
| Kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK | -0,89 | 1,22 | -1,37 | -0,76 | -0,60 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 27,90 | 24,60 | 22,50 | 23,60 | 20,40 |
| Senaste betalkurs per aktie, SEK | 57,25 | 61,75 | 31,50 | 23,50 | 28,80 |
Definitioner återfinns i årsredovisning 2010/11.
Moderbolagets resultaträkning
| MSEK | 3 mån jan-mar 2011/12 |
3 mån jan-mar 2010/11 |
12 mån apr-mar 2011/12 |
12 mån apr-mar 2010/11 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 | 6 | 28 | 25 |
| Administrationskostnader | -11 | -8 | -44 | -35 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 |
| RÖRELSERESULTAT | -4 | -2 | -16 | -10 |
| Finansiella intäkter | 45 | 26 | 216 | 60 |
| Finansiella kostnader | -17 | -8 | -28 | -17 |
| RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER | 24 | 16 | 172 | 33 |
| Förändring obeskattade reserver | -1 | 1 | -1 | 1 |
| Skatter | -6 | -6 | -1 | -2 |
| PERIODENS RESULTAT | 17 | 11 | 170 | 32 |
| Övrigt i periodens totalresultat | - | - | - | - |
| PERIODENS TOTALRESULTAT | 17 | 11 | 170 | 32 |
Moderbolagets balansräkning
| i sammandrag | ||
|---|---|---|
| MSEK | 2012-03-31 | 2011-03-31 |
| TILLGÅNGAR | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 952 | 870 |
| Kortfristiga fordringar | 69 | 35 |
| Kassa och bank | 0 | 0 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 021 | 905 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | 611 | 493 |
| Obeskattade reserver | 3 | 2 |
| Långfristiga skulder | 23 | 97 |
| Kortfristiga skulder | 384 | 313 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 021 | 905 |
Rapporttillfällen
| 2012-06-28 | Årsredovisning 2011/12 publiceras på www.lagercrantz.com |
|---|---|
| 2012-07-19 | Kvartalsrapport Q1 för perioden 1 april 2012–30 juni 2012 |
| 2012-08-28 | Årsstämma 2012 hålls i Stockholm |
| 2012-10-25 | Kvartalsrapport Q2 för perioden 1 juli 2012–30 september 2012 |
För ytterligare information, kontakta
Jörgen Wigh, VD, telefon +46 (0)8-700 66 70 Bengt Lejdström, finansdirektör, telefon +46 (0)8-700 66 70
Lagercrantz Group AB (publ)
Box 3508, 103 69 Stockholm Telefon +46 (0)8-700 66 70 • Fax +46 (0)8-28 18 05 Organisationsnummer 556282-4556 www.lagercrantz.com