AI assistant
Lagercrantz Group — Interim / Quarterly Report 2011
Feb 8, 2011
2936_10-q_2011-02-08_dca24386-ac05-4fbe-903e-ce5e5a4c1e4a.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport 2010/11 Q3
1 april-31 december 2010 (9 månader)
- · Nettoomsättningen för årets första nio månader ökade med 15 procent till 1 478 MSEK (1 285).
- · Rörelseresultatet ökade med 127 procent till 102 MSEK (45). Rörelsemarginalen uppgick till 6,9 procent (3,5).
- Ökad försäljning i kombination med lägre kostnader i befintliga verksamheter samt förvärv har resulterat i ett förbättrat resultat.
- Resultat efter finansiella poster ökade till 98 MSEK (39). Resultat efter skatt ökade med 152 procent till 73 MSEK (29).
- Resultat per aktie ökade med 152 procent till 3,32 SEK (1,32). För den senaste tolvmånadersperioden uppgick resultat per aktie till 3,91 SEK.
- Avkastning på eget kapital var 17 procent (7) för den senaste tolvmånadersperioden.
- · Soliditeten uppgick till 44 procent (51) vid periodens slut.
- Valberedning utsedd i enlighet med beslut av årsstämman 2010.
1 oktober-31 december 2010 (tredje kvartalet)
- Nettoomsättningen för kvartal tre ökade med 18 procent till 530 MSEK (448).
- Rörelseresultatet ökade med 105 procent till 41 MSEK (20). Rörelsemarginalen uppgick till 7,7 procent (4,5).
- · Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade till 91 MSEK (18).
- Företaget Vanpée & Westerberg A/S har förvärvats och ingår från och med kvartal tre.
Lagercrantz Group AB (publ) PO Box 3508 SE-103 69 Stockholm, Sweden Phone +46 (0)8-700 66 70 Fax +46 (0) 8-28 18 05 Corporate identity no 556282-4556 Registered office Stockholm www.lagercrantz.com
Nettoomsättning och resultat
Lagercrantzkoncernens nettoomsättning för årets första nio månader (1 april-31 december 2010) av räkenskapsåret 2010/11 ökade med 15 procent till 1 478 MSEK (1 285). Förvärvade verksamheter har bidragit med 134 MSEK till periodens omsättning. Försäljningen mätt i lokal valuta ökade under niomånadersperioden med 20 procent.
Affärsklimatet har varit gynnsamt under niomånadersperioden med en förbättrad efterfrågan inom de flesta av koncernens verksamheter. Under det tredje kvartalet stärktes efterfrågan inom divisionerna Electronics och Communications medan efterfrågan inom Mechatronics låg på en stabil nivå.
Under kvartal tre (1 oktober-31 december 2010) ökade omsättningen med 18 procent till 530 MSEK (448). Av omsättningen kom 66 MSEK från under räkenskapsåret förvärvade verksamheter.
Rörelseresultatet för årets första nio månader ökade till 102 MSEK (45) och rörelsemarginalen uppgick till 6,9 procent (3,5). Under kvartal tre ökade rörelseresultatet till 41 MSEK (20) och rörelsemarginalen stärktes ytterligare till 7,7 procent (4,5). Lägre omkostnader i befintliga verksamheter och andra marginalstärkande åtgärder i kombination med högre omsättning förbättrade resultatet jämfört med föregående år. Därutöver bidrog förvärv till resultatförbättringen. Effekten från valuta i rörelseresultatet uppgick till -4 MSEK (-3) under nio månader och -1 MSEK (2) under kvartal tre.
Resultatet efter finansnetto för årets första nio månader uppgick till 98 MSEK (39) och 38 MSEK (18) under kvartal tre. Finansnettot påverkades av valutaeffekter med 3 MSEK (-1) under nio månader och 0 MSEK (-2) under kvartal tre.
Resultat efter skatt för årets första nio månader uppgick till 73 MSEK (29), motsvarande ett resultat per aktie om 3,32 SEK (1,32). Resultat per aktie för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 3,91 SEK mot 1,91 SEK för räkenskapsåret 2009/10.
Lönsamhet och finansiell ställning
Avkastningen på sysselsatt kapital för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 18 procent mot 9 procent för motsvarande period föregående år. Motsvarande siffror för avkastning på eget kapital var 17 respektive 7 procent.
Eget kapital per aktie uppgick till 23,50 SEK, mot 22,50 vid räkenskapsårets ingång och påverkades förutom av
resultatet även av valutarelaterade omräkningseffekter samt lämnad utdelning.
Soliditeten uppgick till 44 procent jämfört med 56 procent vid räkenskapsårets början. Vid periodens slut uppgick den finansiella nettoskulden till 218 MSEK inklusive pensionsskuld om 49 MSEK jämfört med 38 MSEK inklusive pensionsskuld om 49 MSEK vid periodens början. Förändringen av soliditet och nettoskuld beror huvudsakligen på genomförda förvärv. Nettoskuldsättningsgraden i koncernen uppgick till 0,4 gånger.
Kassaflöde och investeringar
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 77 MSEK (45) under årets första nio månader och 91 MSEK (18) under kvartal tre. Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till brutto 13 MSEK (13). Förvärv av verksamheter påverkade kassaflödet med -222 MSEK (-1) under niomånadersperioden. Inga aktier har återköpts under niomånadersperioden.
Omsättningens fördelning
Divisioner
| Nettoomsättning | Rörelseresultat | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Q 3 2010/11 |
Q 3 2009/10 |
9 mån 2010/11 |
9 mån 2009/10 |
12 mån 2009/10 |
Q 3 2010/11 |
Q 3 2009/10 |
9 mån 2010/11 |
9 mån 2009/10 |
12 mån 2009/10 |
| Electronics | 149 | 132 | 420 | 417 | 552 | 8 | 5 | 19 | 10 | 17 |
| Rörelsemarginal | 5.4% | 3.8% | 4,5% | 2,4% | 3,1% | |||||
| Mechatronics | 188 | 149 | 558 | 387 | 511 | 19 | 9 | 57 | 22 | 30 |
| Rörelsemarginal | $\overline{\phantom{a}}$ | 10.1% | 6.0% | 10,2% | 5,7% | 5.9% | ||||
| Communications | 193 | 167 | 500 | 481 | 657 | 16 | 10 | 36 | 23 | 34 |
| Rörelsemarginal | $\overline{\phantom{a}}$ | 8.3% | 6.0% | 7,2% | 4.8% | 5,2% | ||||
| Moderbolaget/koncernposter | $-2$ | $-4$ | $-10$ | $-10$ | $-14$ | |||||
| KONCERNEN TOTALT | 530 | 448 | 1 4 7 8 | 1 2 8 5 | 1720 | 41 | 20 | 102 | 45 | 67 |
| 7,7% | 4.5% | 6.9% | 3.5% | 3.9% | ||||||
| Finansiella poster | -3 | $-2$ | -4 | -6 | -9 | |||||
| RESULTAT FÖRE SKATT | 38 | 18 | 98 | 39 | 58 |
Nettoomsättning och resultat per division kvartal tre
Electronics
Nettoomsättningen för tredje kvartalet uppgick till 149 MSEK (132). Försäljningsvolymerna är ökande för verksamheterna inom divisionen jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan stärktes under kvartalet och framför allt på de större marknader där divisionen valt att fokusera. Från och med kvartal tre ingår det förvärvade danska företaget Vanpée & Westerberg.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till 8 MSEK (5), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 5,4 procent (3,8). Förbättringen är en följd av den ökade omsättningen i kombination med en lägre kostnadsmassa i befintliga verksamheter, fokusering av verksamheten till större marknader samt bidrag från förvärv.
Mechatronics
Nettoomsättningen för tredje kvartalet ökade till 188 MSEK (149). Största delen av omsättningsökningen kommer från förvärvade verksamheter. Efterfrågan under kvartalet var stabil och på en högre nivå än föregående år. Framför allt divisionens exportinriktade kunder uppvisar en ökad efterfrågan.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till 19 MSEK (9), motsvarande en rörelsemarginal om 10,1 procent (6,0). Förbättringen är en följd av volymökningar i kombination med minskade kostnader i befintliga verksamheter, sortimentsutveckling samt förvärv.
Communications
Nettoomsättningen för tredje kvartalet ökade till 193 MSEK (167). Under kvartalet sågs en ökad efterfrågan inom områdets verksamheter inom access och mjukvara, där kunderna återfinns inom framför allt IT/Telekom respektive bygg och konstruktion. Även förvärv har bidragit till omsättningsökningen.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till 16 MSEK (10), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 8,3 procent (6,0). Förbättringen är en följd av den ökade omsättningen i kombination med en lägre kostnadsmassa i befintliga verksamheter samt bidrag från förvärv.
Övrig finansiell information
Moderbolaget och övriga koncernposter
Moderbolagets interna nettoomsättning för årets första nio månader uppgick till 19 MSEK (16) och resultatet efter finansnetto till 17 MSEK (67). I resultatet ingår kursjusteringar på koncernintern utlåning om $-2$ MSEK $(-1)$ . Utdelningar från dotterbolag uppgick till 32 MSEK (86). Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till netto 0 MSEK (0). Moderbolaget har en checkräkningskredit om 400 MSEK. Av denna utnyttjades vid periodens utgång 148 MSEK mot 22 MSEK vid ingången av räkenskapsåret. Förändringen förklaras av förvärv. I övrigt fanns likvida medel om 0 MSEK mot 0 MSEK vid ingången av räkenskapsåret. Moderbolagets soliditet uppgick till 57 procent vid utgången av perioden mot 76 procent vid årets ingång.
Medarbetare
Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare inom koncernen till 696, vilket kan jämföras med 608 vid ingången av räkenskapsåret. Ökningen är ett resultat av förvärvade verksamheter.
Aktiekapital
Aktiekapitalet uppgick vid periodens slut till 48,9 MSEK. Fördelningen på aktieslag är följande:
| Aktieslag | |
|---|---|
| A-aktier | 1 094 654 |
| B-aktier | 22 078 655 |
| Aterköpta B-aktier | 977 000 |
| Totalt | 22 196 309 |
Lagercrantz äger 977 000 aktier av serie B, vilket motsvarar 4,2 procent av antalet aktier och 3,0 procent av röstetalet i Lagercrantz. Det genomsnittliga anskaffningspriset för återköpta aktier uppgår till 25,57 SEK per aktie. Återköpta aktier täcker bland annat bolagets åtagande i utestående optionsprogram där totalt 685 000 optioner har förvärvats av chefer och ledande befattningshavare (tilldelning 2008, 2009 och 2010) och som fortfarande är utestående, med lösenkursen 36,80 SEK, 31,10 SEK respektive 42,00 SEK per köpoption. Under perioden har 260 000 optioner förvärvats av chefer och ledande befattningshavare i koncernen med lösenkurs 42,00 SEK per köpoption.
Under kvartal tre löstes det incitamentsprogram baserat på optioner på återköpta aktier av serie B som förvärvats av
chefer och ledande befattningshavare i koncernen under 2007. Då aktiekursen översteg lösenpriset på optionen avyttrades totalt 218 500 återköpta aktier av serie B för totalt 10 MSEK.
Kvotvärdet per aktie uppgår till 2,11 SEK.
Transaktioner med närstående
Transaktioner mellan Lagercrantz och närstående som väsentligen påverkat ställning och resultat har inte ägt rum.
Förvärv
Under maj 2010 har bolaget Norwesco AB förvärvats. Bolaget ingår i division Mechatronics från och med maj.
Under juni 2010 har bolaget SwedWire AB förvärvats Bolaget ingår i division Mechatronics från och med juni.
Under juli 2010 har bolaget Leteng AS förvärvats. Leteng ingår i division Communications från och med juli.
Under oktober 2010 förvärvades det danska företaget Vanpée & Westerberg A/S. Vanpée är en värdeskapande distributör av eltekniska produkter inom områdena belysningsautomatik och elsäkring. Bolaget erbjuder nischade produkter i kombination med hög teknisk kompetens. Vanpée hade 2009 en försäljning om 30 MDKK med god lönsamhet. Bolaget ingår i division Electronics från och med oktober.
Köpeskilling för förvärvade verksamheter uppgick till 234 MSEK. I beloppet ingår reserverade tilläggsköpeskillingar för Leteng AS och Vanpée & Westerberg A/S. Ingen tilläggsköpeskilling föreligger i övriga bolag. Transaktionskostnader för de förvärv som genomförts under första nio månader uppgick till cirka 2 MSEK och ingår i Administrationskostnader i resultaträkningen. Genom förvärven har goodwill i koncernen ökat med 129 MSEK och övriga immateriella anläggningstillgångar med 77 MSEK. Det senare avser framför allt varumärken. Uppskjuten skatteskuld uppgår till 22 MSEK.
Effekten av genomförda förvärv på koncernens omsättning under första nio månader är 134 MSEK och på resultatet före skatt 16 MSEK efter förvärvskostnader. Om de förvärvade verksamheterna konsoliderats från och med 1 april 2010 skulle effekten på omsättning och resultat före skatt varit 193 MSEK respektive 19 MSEK efter förvärvskostnader.
Preliminär förvärvskalkyl
| Förvärvade bolags nettotillgångar vid förvärvstidpunkten * | Redovisat värde i bolagen |
Verkligt värde justering |
Verkligt värde i koncernen |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 77 | 77 | |
| Övriga anläggningstillgångar | 19 | 2 | 21 |
| Varulager och upparbetad men ej fakturerad intäkt | 35 | 35 | |
| Övriga omsättningstillgångar | 49 | 49 | |
| Räntebärande skulder | -28 | $-28$ | |
| Övriga skulder | $-27$ | $-22$ | $-49$ |
| Netto identifierbara tillgångar/skulder | 48 | 57 | 105 |
| Koncerngoodwill | 129 | ||
| Erlagd köpeskilling | 234 |
* Avser förvärven av Norwesco AB, SwedWire AB, Leteng AS och Vanpée & Westerberg
Redovisningsprinciper
Delårsrapporten för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridisk person. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste årsredovisningen med undantag för nedan beskrivna förändringar.
Från och med 2010/11 tillämpar koncernen omarbetad IFRS 3 Rörelseförvärv samt ändrad IAS 27 Koncernredovisning och separata finansiella rapporter. Detta medför bland annat följande ändringar: definitionen av rörelse ändras, transaktionsutgifter vid rörelseförvärv ska kostnadsföras, villkorade köpeskillingar ska fastställas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten och effekter av omvärdering av skulder relaterade till villkorade köpeskillingar redovisas som en intäkt eller kostnad i årets resultat. De nya reglerna tillämpas på förvärv genomförda efter den 1 april 2010.
Valberedning för styrelseval
Vid bolagsstämman den 31 augusti 2010 gavs styrelsens ordförande i uppdrag att kontakta de röstmässigt största aktieägarna per sista december 2010 och be dessa att utse ledamöter, att jämte styrelsens ordförande utgöra valberedning. Valberedningen skall bestå av fem ledamöter. I enlighet härmed har följande personer utsetts till ledamöter i valberedningen inför årsstämman 2011: Anders Börjesson (styrelsens ordförande), Tom Hedelius, Erik Sjöström (representant för Skandia Liv), Tomas Ramsälv (representant för Odin fonder) samt Bengt Belfrage (representant för
Nordea fonder). Förslag till valberedningen från aktieägare kan ställas till bolaget för vidare befordran eller skickas till [email protected]. Mer information finns på www.lagercrantz.com.
Händelser efter balansdagen
Inga för bolaget väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen den 31 december 2010.
Risker och osäkerhetsfaktorer
De riskfaktorer som har störst betydelse för koncernen är konjunkturläget, strukturförändringar på marknaden, leverantörs- och kundberoende, konkurrenssituationen samt valutakursutvecklingen. Den omfattande generella lågkonjunkturen de senaste åren har gjort att koncernens bolag vidtagit ett antal åtgärder avseende kostnader, rörelsekapital och investeringar. En förbättring av affärsklimat har setts de senaste kvartalen och koncernen har en hög vaksamhet kring den fortsatta utvecklingen. I övrigt hänvisas till årsredovisning 2009/10. Moderbolaget påverkas av ovanstående risker och osäkerhetsfaktorer genom sin funktion som ägare till dotterbolagen.
Stockholm den 8 februari 2011 Jörgen Wigh VD och koncernchef
Rapporten har ej varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisor.
Segmentsinformation per kvartal
| NETTOOMSÄTTNING | 2010/11 | 2009/10 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | |
| Electronics | 149 | 138 | 133 | 135 | 132 | 136 | 149 | |
| Mechatronics | 188 | 199 | 171 | 124 | 149 | 120 | 118 | |
| Communications | 193 | 157 | 150 | 176 | 167 | 147 | 167 | |
| Moderbolaget/koncernposter | - | - | - | - | - | - | - | |
| KONCERNEN TOTALT | 530 | 494 | 454 | 435 | 448 | 403 | 434 | |
| RÖRELSERESULTAT | 2010/11 | 2009/10 | ||||||
| MSEK | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | |
| Electronics | 8 | 5 | 6 | 7 | 5 | 2 | 3 | |
| Mechatronics | 19 | 23 | 15 | 8 | 9 | 8 | 5 | |
| Communications | 16 | 11 | 9 | 11 | 10 | 5 | 8 | |
| Moderbolaget/koncernposter | -2 | -4 | -4 | -4 | -4 | -3 | -3 |
Resultaträkning för koncernen
| 3 mån okt-dec |
3 mån okt-dec |
9 mån apr-dec |
9 mån apr-dec |
Rullande 12 mån jan-dec |
Räken skapsår apr-mar |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2010/11 | 2009/10 | 2010/11 | 2009/10 | 2010 | 2009/10 |
| Nettoomsättning | 530 | 448 | 1 478 | 1 285 | 1 913 | 1 720 |
| Kostnad för sålda varor | -378 | -332 | -1 061 | -948 | -1 378 | -1 265 |
| BRUTTORESULTAT | 152 | 116 | 417 | 337 | 535 | 455 |
| Försäljningskostnader | -74 | -63 | -206 | -190 | -273 | -257 |
| Administrationskostnader | -34 | -32 | -98 | -94 | -124 | -120 |
| Forsknings och utvecklingskostnader | -4 | -3 | -12 | -8 | -17 | -13 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 1 | 2 | 1 | 0 | 3 | 2 |
| RÖRELSERESULTAT | 41 | 20 | 102 | 45 | 124 | 67 |
| (varav avskrivningar) | (-7) | (-7) | (-21) | (-19) | (-27) | (-25) |
| Finansnetto | -3 | -2 | -4 | -6 | -7 | -9 |
| RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER | 38 | 18 | 98 | 39 | 117 | 58 |
| Skatter | -10 | -4 | -25 | -10 | -31 | -16 |
| PERIODENS RESULTAT | 28 | 14 | 73 | 29 | 86 | 42 |
| Resultat per aktie, SEK | 1,27 | 0,64 | 3,32 | 1,32 | 3,91 | 1,91 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 1,26 | 0,64 | 3,31 | 1,32 | 3,91 | 1,91 |
| Vägt antal aktier efter återköp ('000) | 22 035 | 21 978 | 21 986 | 21 978 | 21 985 | 21 978 |
| Vägt antal aktier efter återköp justerat efter utspädning ('000) | 22 156 | 21 978 | 22 025 | 21 978 | 22 014 | 21 978 |
| Antal aktier efter periodens återköp ('000) | 22 196 | 21 978 | 22 196 | 21 978 | 22 196 | 21 978 |
Rapport över totalresultat för koncernen
| MSEK | 3 mån okt-dec 2010/11 |
3 mån okt-dec 2009/10 |
9 mån apr-dec 2010/11 |
9 mån apr-dec 2009/10 |
Rullande 12 mån jan-dec 2010 |
Räken skapsår apr-mar 2009/10 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 28 | 14 | 73 | 29 | 86 | 42 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Förändring av verkligt värde säkringsreserv | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Förändring omräkningsreserv | -3 | 5 | -23 | -18 | -39 | -34 |
| PERIODENS TOTALRESULTAT | 25 | 19 | 50 | 12 | 47 | 9 |
Rapport över finansiell ställning för koncernen
| MSEK | 2010-12-31 | 2010-12-31 | 2010-03-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Goodwill | 300 | 187 | 179 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 177 | 107 | 104 |
| Materiella anläggningstillgångar | 65 | 53 | 51 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 20 | 24 | 17 |
| Varulager | 229 | 203 | 177 |
| Kortfristiga fordringar | 348 | 343 | 326 |
| Kassa och bank | 55 | 54 | 29 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 194 | 971 | 883 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 521 | 497 | 494 |
| Långfristiga skulder | 179 | 84 | 81 |
| Kortfristiga skulder | 494 | 390 | 308 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 194 | 971 | 883 |
| Räntebärande tillgångar | 55 | 54 | 29 |
| Räntebärande skulder | 273 | 132 | 67 |
Rapport över kassaflöden för koncernen
| Rullande | Räken | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | skapsår | |
| okt-dec | okt-dec | apr-dec | apr-dec | jan-dec | apr–mar | |
| MSEK | 2010/11 | 2009/10 | 2010/11 | 2009/10 | 2010 | 2009/10 |
| Den löpande verksamheten | ||||||
| Resultat efter finansiella poster | 38 | 18 | 98 | 39 | 117 | 58 |
| Justeringar för betald skatt, poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. | 6 | 3 | 8 | -5 | 11 | -2 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital |
44 | 21 | 106 | 34 | 128 | 56 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||||||
| Ökning(-)/Minskning(+) av varulager | -8 | 4 | -26 | 35 | -7 | 54 |
| Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar | 61 | -24 | 0 | 16 | 0 | 16 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av rörelseskulder | -6 | 17 | -3 | -40 | -2 | -39 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 91 | 18 | 77 | 45 | 119 | 87 |
| Investeringsverksamheten | ||||||
| Investeringar i verksamheter | -22 | 0 | -222 | -1 | -223 | -2 |
| Investeringar/ avyttringar i övriga anläggningstillgångar netto | -6 | -3 | -12 | -12 | -16 | -16 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -28 | -3 | -234 | -13 | -239 | -18 |
| Finansieringsverksamheten | ||||||
| Utdelning & återköp av egna aktier | 0 | 0 | -33 | -33 | -33 | -33 |
| Finansieringsverksamheten | -49 | -18 | 213 | -5 | 152 | -66 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -49 | -18 | 180 | -38 | 119 | -99 |
| PERIODENS KASSAFLÖDE | 14 | -3 | 23 | -6 | -1 | -30 |
| Likvida medel vid periodens början | 41 | 57 | 29 | 60 | 69 | 60 |
| Kursdifferens i likvida medel | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | -1 |
| Likvida medel vid periodens slut | 55 | 54 | 55 | 54 | 70 | 29 |
Rapport över förändringar i koncernens eget kapital
| MSEK | apr–dec 2010/11 |
apr–dec 2009/10 |
apr–mar 2009/10 |
|---|---|---|---|
| Belopp vid periodens ingång | 494 | 518 | 518 |
| Utnyttjade av optioner på återköpta aktier | 10 | - | - |
| Utdelning | -33 | -33 | -33 |
| Periodens totalresultat | 50 | 12 | 9 |
| Belopp vid periodens utgång | 521 | 497 | 494 |
Nyckeltal
| Rullande 12 mån | Räkenskapsår | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| jan-dec 2010 | 2009/10 | 2008/09 | 2007/08 | 2006/07 | |
| Omsättning | 1 913 | 1 720 | 2 138 | 2 172 | 1 974 |
| Omsättningsförändring % | 5,5 | -19,6 | -1,6 | 10,0 | 22,8 |
| Resultat efter skatt | 86 | 42 | 68 | 91 | 65 |
| Rörelsemarginal % | 6,9 | 3,9 | 4,9 | 6,0 | 5,0 |
| Vinstmarginal % | 6,6 | 3,4 | 4,4 | 5,6 | 4,6 |
| Soliditet % | 44 | 56 | 49 | 44 | 39 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 18 | 11 | 17 | 21 | 18 |
| Avkastning på eget kapital, % | 17 | 8 | 14 | 21 | 16 |
| Skuldsättningsgrad, ggr | 0,5 | 0,1 | 0,3 | 0,4 | 0,6 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,4 | 0,1 | 0,2 | 0,2 | 0,4 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 13 | 6 | 7 | 9 | 9 |
| Netto räntebärande skulder (+) / fordran (-), MSEK | 218 | 38 | 78 | 93 | 161 |
| Antal anställda periodens slut | 696 | 608 | 742 | 763 | 751 |
| Omsättning utanför Sverige, MSEK | 1 268 | 1 155 | 1 486 | 1 496 | 1 352 |
Data per aktie
| Rullande 12 mån jan-dec 2010 |
2009/10 | 2008/09 | 2007/08 | Räkenskapsår 2006/07 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Antal aktier vid periodens slut efter återköp ('000) | 22 196 | 21 978 | 21 978 | 22 478 | 23 678 |
| Vägt antal aktier efter återköp ('000) | 21 985 | 21 978 | 22 287 | 23 212 | 23 678 |
| Vägt antal antal aktier efter återköp & utspädning ('000) | 22 014 | 21 978 | 22 287 | 23 212 | 23 678 |
| Rörelseresultat per aktie, SEK | 5,64 | 3,05 | 4,71 | 5,64 | 4,18 |
| Resultat per aktie, SEK | 3,91 | 1,91 | 3,05 | 3,92 | 2,75 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 3,91 | 1,91 | 3,05 | 3,92 | 2,75 |
| Kassaföde från rörelsen per aktie, SEK | 5,41 | 3,96 | 6,15 | 5,17 | 3,21 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | -0,05 | -1,37 | -0,76 | -0,60 | 1,69 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 23,50 | 22,50 | 23,60 | 20,40 | 18,20 |
| Senaste betalkurs per aktie, SEK | 51,50 | 31,50 | 23,50 | 28,80 | 33,50 |
Definitioner återfinns i årsredovisning 2009/10.
Moderbolagets resultaträkning
| Rullande 12 | Räken- | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 3 mån okt-dec |
3 mån okt-dec |
9 mån apr-dec |
9 mån apr-dec |
măn jan-dec |
skapsår apr-mar |
| 2010/11 | 2009/10 | 2010/11 | 2009/10 | 2010 | 2009/10 | |
| Nettoomsättning | 5 | 19 | 16 | 25 | 22 | |
| Administrationskostnader | $-10$ | -8 | $-27$ | $-24$ | $-37$ | $-34$ |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| RÖRELSERESULTAT | $-3$ | -3 | -8 | -8 | $-12$ | $-12$ |
| Finansiella intäkter | $\overline{2}$ | $\Omega$ | 34 | 88 | 34 | 88 |
| Finansiella kostnader | $-5$ | $\Omega$ | -9 | $-13$ | $-12$ | $-16$ |
| RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER | -6 | $-3$ | 17 | 67 | 10 | 60 |
| Förändring obeskattade reserver | $\Omega$ | $\Omega$ | $\Omega$ | $-2$ | $-2$ | |
| Skatter | $\overline{2}$ | 3 | 6 | 5 | ||
| PERIODENS RESULTAT | -4 | $-2$ | 21 | 70 | 14 | 63 |
Moderbolagets balansräkning
| MSEK | 2010-12-31 | 2009-12-31 2010-03-31 | |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Materiella anläggningstillgångar | $\Omega$ | $\Omega$ | $\Omega$ |
| Finansiella anläggningstillgångar | 839 | 606 | 586 |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 16 | 51 |
| Kassa och bank | $\Omega$ | $\Omega$ | $\Omega$ |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 849 | 622 | 637 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 482 | 472 | 485 |
| Obeskattade reserver | $\overline{2}$ | $\Omega$ | 3 |
| Långfristiga skulder | 97 | 26 | 39 |
| Kortfristiga skulder | 268 | 124 | 110 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 849 | 622 | 637 |
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | 31 | 30 | 30 |
Denna information offentliggörs enligt lagen om värdepappersmarknaden, lagen om handel med finansiella instrument eller regelverket vid NASDAQ OMX Stockholm. Informationen lämnades för offentliggörande 2011-02-08 kl 12.30.
Rapporttillfällen
| $2011 - 05 - 10$ | Bokslutskommuniké för perioden 1 april 2010–31 mars 2011 |
|---|---|
| Juni 2011 | Årsredovisning för räkenskapsåret 2010/11 |
| 2011-07-21 | Kvartalsrapport Q1 för perioden 1 april 2011–30 juni 2011 |
| 2011-08-30 | Årsstämma för räkenskapsåret 2010/11 |
För ytterligare information, kontakta
Jörgen Wigh, VD, telefon +46 (0)8-700 66 70 Niklas Enmark, CFO, telefon +46 (0)8-700 66 70
Lagercrantz Group AB (publ)
Box 3508, 103 69 Stockholm Telefon +46 (0)8-700 66 70 • Fax +46 (0)8-28 18 05 Organisationsnummer 556282-4556 www.lagercrantz.com