AI assistant
Lagercrantz Group — Interim / Quarterly Report 2011
May 11, 2011
2936_10-k_2011-05-11_e8783d12-22e7-42f1-b13e-2ad7dc8e614e.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport 2010/11 Q4
1 april 2010-31 mars 2011 (Bokslutskommuniké 12 månader)
- Nettoomsättningen för 2010/11 ökade med 18 procent till 2 029 MSEK (1 720).
- Rörelseresultatet uppgick till 147 MSEK (67), motsvarande en ökning med 119 $\bullet$ procent. Rörelsemarginalen ökade till 7,2 procent (3,9).
- Det förbättrade resultatet förklaras av ökad försäljning i befintliga verksamheter i kombination med bibehållna kostnader samt bidrag från förvärvade bolag.
- Resultat efter finansiella poster ökade med 136 procent till 137 MSEK (58). Resultat efter skatt ökade till 102 MSEK (42).
- Resultat per aktie efter utspädning ökade med 141 procent till 4,61 SEK (1,91).
- Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 118 MSEK (87), motsvarande 5,33 SEK (3,96) per aktie.
- Avkastning på eget kapital uppgick till 20 procent (8) och soliditeten uppgick till 42 procent (56). Förändring i soliditet är hänförlig till den ökade förvärvstakten under året då fem bolag har förvärvats.
- Styrelsen föreslår en höjning av utdelningen till 2,25 SEK (1,50) per aktie.
1 januari-31 mars 2011 (fjärde kvartalet)
- Nettoomsättningen för kvartal fyra ökade med 27 procent till 551 MSEK (435).
- Rörelseresultatet ökade med 105 procent till 45 MSEK (22). Rörelsemarginalen ökade till 8,2 procent (5,1).
- Företaget Svensk Stålinredning AB har förvärvats och ingick med en månad under kvartal fyra.
Lagercrantz Group AB (publ) PO Box 3508 SE-103 69 Stockholm, Sweden Phone +46 (0)8-700 66 70 Fax +46 (0) 8-28 18 05 Corporate identity no 556282-4556 Registered office Stockholm www.lagercrantz.com
Koncernchefens kommentar
Verksamhetsåret 2010/11 - Det bästa sedan noteringen
Med glädje kan vi konstatera att räkenskapsåret 2010/11 blev koncernens bästa hittills. Resultatet efter finansnetto uppgick till 137 MSEK, vilket är rekord och en ökning med 136 procent jämfört med året innan. Rörelsemarginalen nådde 7,2 procent, den bästa någonsin, och det interna måttet avkastning på rörelsekapital nådde målet om 45 procent, vilket också det är den bästa nivån sedan noteringen. Gensvaret från aktiemarknaden har varit mycket positivt med en kursökning från 31,50 SEK till 61,75 SEK under räkenskapsåret. Tillsammans med utdelningen ger det en avkastning till aktieägarna om drygt 100 procent under 2010/11.
Bakom framgångarna ligger både det förbättrade marknadsläget och den strategi som vi sedan flera år konsekvent genomför. Avseende strategin ser vi att vår organisationsmodell med decentralisering och målstyrning blir alltmer inarbetad, vi breddar oss in i nya teknikområden med gott resultat, förädlingsvärdena ökar konsekvent och vi genomför fler förvärv.
Operationellt präglades året av ett gediget arbete med återhämtning efter lågkonjunkturen. De flesta av koncernens enheter ökade sina försäljningsvolymer, ökade förädlingsvärdena och stärkte sina bruttomarginaler. I de allra flesta fall med bibehållen låg kostnadsbas och hög kapitalomsättningshastighet. Här vill jag framföra ett hjärtligt tack till alla dedikerade medarbetare för ett fantastiskt arbete och många goda insatser under året.
Under året har vi också genomfört fler förvärv än tidigare. Tjugoen resultatenheter i början på året har blivit tjugosex under året och vi känner oss mycket nöjda med de nya enheterna. Förvärven innebär att koncernens portfölj av nischade teknikföretag med starka marknadspositioner med god lönsamhet stärkts ytterligare. Av de fem förvärven är tre produktbolag och två värdeadderande distributörer. Härmed ökar vi förädlingsvärdena ytterligare och inslaget av egna produkter i koncernen närmar sig 30 procent. En andel som var nästan obefintlig bara för några år sedan.
Framtid
När vi tittar framåt ser vi stor potential i att fortsätta utveckla Lagercrantz Group på den inslagna vägen. Vi fortsätter med vår decentraliserade modell där varje enhet arbetar mot tydligt uppsatta mål avseende resultattillväxt och lönsamhet. Vi fokuserar fortsatt på förädlingsvärdena och vi fortsätter bredda verksamheten med nya förvärv. Mellan- och starkström, teknisk säkerhet och elektromekanik har varit exempel de senaste åren, men här kan vi också tänka oss andra områden.
Maj 2011
Jörgen Wigh VD och koncernchef
Omsättning per affärstyp 12 mån 2010/11 (2009/10)
Handel 54%(55)
- Egna produkter 25%(20)
- Nischproduktion 12%(12)
- Systemintegration 6%(8)
- Serviceintäkter 3%(4) Övrig försäljning 0%(1)
Divisioner
| Nettoomsättning | Rörelseresultat | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Q 4 | Q 4 | 12 mån | 12 mån | Q 4 | $Q_4$ | 12 mån | 12 mån | |
| MSEK | 2010/11 | 2009/10 | 2010/11 | 2009/10 | 2010/11 | 2009/10 | 2010/11 | 2009/10 |
| Electronics | 166 | 135 | 586 | 552 | 11 | 7 | 30 | 17 |
| Rörelsemarginal | - | 6.6% | 5,2% | 5.1% | 3,1% | |||
| Mechatronics | 182 | 124 | 740 | 511 | 20 | 8 | 77 | 30 |
| Rörelsemarginal | - | 11.0% | 6,5% | 10,4% | 5,9% | |||
| Communications | 203 | 176 | 703 | 657 | 17 | 11 | 53 | 34 |
| Rörelsemarginal | - | 8.4% | 6,3% | 7,5% | 5,2% | |||
| Moderbolaget/koncernposter | $\overline{\phantom{a}}$ | $-3$ | $-4$ | $-13$ | $-14$ | |||
| KONCERNEN TOTALT | 551 | 435 | 2029 | 1720 | 45 | 22 | 147 | 67 |
| 8,2% | 5.1% | 7.2% | 3.9% | |||||
| Finansiella poster | -6 | $-3$ | $-10$ | -9 | ||||
| RESULTAT FÖRE SKATT | 39 | 19 | 137 | 58 |
Nettoomsättning och resultat per division kvartal fyra
Electronics
Nettoomsättningen för fjärde kvartalet ökade till 166 MSEK (135). Kvartalets omsättning innebär den högsta under året och förklaras huvudsakligen av den successivt förbättrade efterfrågan under året. Även förvärv har bidragit till omsättningsökningen.
Under året har förändringsarbetet i divisionens verksamheter fortsatt. Dels har koncentrationen till de större kundmarknaderna slutförts, vilket innebär att verksamheterna i Polen, Asien och UK omstrukturerats. Dels har utfasningen av standardprodukter med sämre marginaler pågått. Volymtappet av denna utfasning har mer än kompenserats genom att divisionens bolag flyttat fram positionen inom system- och lösningsförsäljning, bland annat genom breddning av erbjudandet i Sverige till att omfatta inbyggnadssystem inom displaylösningar.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till 11 MSEK (7), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 6,6 procent (5,2). Förbättringen är en följd av ökad omsättning i kombination med de kostnadsanpassningar som gjorts i befintliga verksamheter, minskad exponering mot marknader och segment med sämre marginaler samt bidrag från förvärv.
Mechatronics
Nettoomsättningen för fjärde kvartalet uppgick till 182 MSEK (124). Omsättningen per kvartal under året har varit relativt stabil och på högre nivåer än föregående år. Den ökade omsättningen förklaras av den förbättrade efterfrågan
från exportrelaterade industrikunder till divisionens befintliga bolag samt de förvärv som genomförts i divisionen under året.
Under året har inslaget av egna produkter i divisionens erbjudande ökat kraftigt, framför allt tack vare genomförda förvärv. Från att ha utgjort en begränsad del av divisionens omsättning för några år sedan stod denna försäljning för knappt hälften av omsättningen under 2010/11 där nischproduktion och handel inom främst elmekanik utgjorde de övriga delarna med cirka 30 respektive 20 procent av omsättningen.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet uppgick till 20 MSEK (8), motsvarande en rörelsemarginal om 11,0 procent (6,5). Förbättringen är en följd av ökad omsättning i kombination med återhållsamhet avseende kostnader, intern effektivisering och ökade förädlingsvärden samt bidrag från förvärv.
Communications
Nettoomsättningen för fjärde kvartalet ökade till 203 MSEK (176), vilket sålunda blev årets starkaste kvartal. Försäljningsframgångar nåddes framför allt inom divisionens verksamheter inom access och mjukvara där efterfrågan successivt stärkts under året. Inom accessområdet bidrog även förvärv till ökningen. Även inom divisionens tredje område, digital bildöverföring, sågs en ökad efterfrågan under det sista kvartalet.
Arbetet under året har präglats av att stärka positionerna inom divisionens marknadsnischer, framför allt genom ökad säljaktivitet och förstärkning av erbjudandet. Det sistnämnda bland annat genom att öka inslaget av egna produkter och genom att i större utsträckning erbjuda tjänster i form av service och rådgivning.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet ökade till 17 MSEK (11), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 8,4 procent (6,3). Förbättringen är en följd av den ökade omsättningen i kombination med bibehållen kostnadsmassa i befintliga verksamheter samt bidrag från förvärv.
Övrig finansiell information
Moderbolaget och övriga koncernposter
Moderbolagets interna nettoomsättning för året uppgick till 25 MSEK (22) och resultatet efter finansnetto till 8 MSEK (60). I resultatet ingår kursjusteringar på koncernintern utlåning om -3 MSEK (-3). Utdelningar från dotterbolag uppgick till 32 MSEK (86). Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till netto 0 MSEK (0). Av moder-bolagets checkräkningskredit om 400 MSEK utnyttjades vid periodens utgång 175 MSEK (22). Förändringen för-klaras av förvärv. I övrigt fanns likvida medel om 0 MSEK (0). Moderbolagets soliditet uppgick till 54 procent (76).
Medarbetare
Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare inom koncernen till 731, vilket kan jämföras med 608 vid ingången av räkenskapsåret. Ökningen är ett resultat av förvärv.
Aktiekapital
Aktiekapitalet uppgick vid periodens slut till 48,9 MSEK. Fördelningen på aktieslag är följande:
| Aktieslag | |
|---|---|
| A-aktier | 1 094 654 |
| B-aktier | 22 078 655 |
| Aterköpta B-aktier | 977 000 |
| Totalt | 22 196 309 |
Lagercrantz äger 977 000 aktier av serie B, vilket motsvarar 4,2 procent av antalet aktier och 3,0 procent av röstetalet i Lagercrantz. Det genomsnittliga anskaffningspriset för återköpta aktier uppgår till 25,57 SEK per aktie. Återköpta aktier täcker bland annat bolagets åtagande i utestående optionsprogram där totalt 685 000 optioner har förvärvats av chefer och ledande befattningshavare (tilldelning 2008, 2009 och 2010) med lösenpris 36,80 SEK, 31,10 SEK respektive 42,00 SEK.
Under året löstes det incitamentsprogram baserat på optioner på återköpta aktier av serie B som förvärvats av chefer och ledande befattningshavare i koncernen under 2007. Totalt avyttrades 218 500 återköpta aktier av serie B för 10 MSEK, motsvarande 44,40 SEK per aktie. Samtidigt ställdes ett nytt program ut om 260 000 optioner på återköpta aktier av serie B.
Kvotvärdet per aktie uppgår till 2,11 SEK.
Förvärv
Under maj 2010 har bolaget Norwesco AB förvärvats och ingår i division Mechatronics från och med maj.
Under juni 2010 har bolaget SwedWire AB förvärvats och ingår i division Mechatronics från och med juni.
Under juli 2010 har bolaget Leteng AS förvärvats och ingår i division Communications från och med juli.
Under oktober 2010 har Vanpée & Westerberg A/S förvärvats och ingår i division Electronics från och med oktober.
Under mars 2011 har bolaget Svensk Stålinredning AB förvärvats och ingår i division Mechatronics från samma månad. Bolaget är en nischad tillverkare av specialdesignade förvaringslösningar för professionella miljöer. Kunderna består av återförsäljare och slutkunder, som internationella detaljhandelskedjor, alla med höga krav på förvaringslösningar. Bolaget hade under 2010 en försäljning om cirka 50 MSEK med god lönsamhet.
Under februari 2011 genomfördes ett mindre rörelseförvärv (Capax) som komplement till dotterbolaget Acte Solutions inom division Electronics.
Beräknad köpeskilling för förvärvade verksamheter uppgår till 301 MSEK. I beloppet ingår reserverad tilläggsköpeskilling om 21 MSEK för Leteng AS, Vanpée & Westerberg A/S, Svensk Stålinredning AB samt Capax, beräknad baserad på sannolikhetsviktat väntevärde. Beloppet utgör cirka 90 procent av maximalt utfall. Ingen tilläggsköpeskilling föreligger i övriga bolag. Transaktionskostnader för de förvärv som genomförts under året uppgick till 3 MSEK och ingår i Administrationskostnader. Genom förvärven har goodwill i koncernen ökat med 150 MSEK och övriga immateriella anläggningstillgångar med 89 MSEK och avser framför allt varumärken. Uppskjuten skatteskuld uppgår till 25 MSEK.
Effekten av förvärv på koncernens omsättning under räkenskapsåret är 205 MSEK och på resultatet före skatt 23 MSEK efter förvärvskostnader. Om de förvärvade verksamheterna konsoliderats från och med 1 april 2010 skulle effekten på omsättning och resultat före skatt varit 302 MSEK respektive 33 MSEK efter förvärvskostnader.
Preliminär förvärvskalkyl
| Förvärvade bolags nettotillgångar vid förvärvstidpunkten * | Redovisat värde i bolagen |
Verkligt värde justering |
Verkligt värde i koncernen |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 89 | 89 | |
| Övriga anläggningstillgångar | 39 | 9 | 48 |
| Varulager och upparbetad men ej fakturerad intäkt | 45 | 45 | |
| Övriga omsättningstillgångar | 52 | 52 | |
| Räntebärande skulder | -28 | $-28$ | |
| Övriga skulder | -30 | $-25$ | $-55$ |
| Netto identifierbara tillgångar/skulder | 78 | 73 | 151 |
| Koncerngoodwill | 150 | ||
| Beräknad köpeskilling | 301 |
* Avser förvärven av Norwesco AB, SwedWire AB, Leteng AS, Vanpée & Westerberg A/S, Svensk Stålinredning AB och verksamheten i Capax
Redovisningsprinciper
Delårsrapporten för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridisk person. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste årsredovisningen med undantag för nedan beskrivna förändringar.
Från och med 2010/11 tillämpar koncernen omarbetad IFRS 3 Rörelseförvärv samt ändrad IAS 27 Koncernredovisning och separata finansiella rapporter. Detta medför bland annat följande ändringar: definitionen av rörelse ändras, transaktionsutgifter vid rörelseförvärv ska kostnadsföras, villkorade köpeskillingar ska fastställas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten och effekter av omvärdering av skulder relaterade till villkorade köpeskillingar redovisas som en intäkt eller kostnad i årets resultat. De nya reglerna tillämpas på förvärv genomförda efter den 1 april 2010.
Årsstämma 2011
Årsstämma 2011 kommer att hållas den 30 augusti 2011 i IVA konferenscenter, Grev Turegatan 16, Stockholm. För att få ett beslutsärende behandlat på stämman ska begäran från aktieägare ha inkommit senast den 12 juli 2011.
Årsredovisningen offentliggörs i början av juli 2011.
Kallelse till årsstämma annonseras tidigast sex veckor och senast fyra veckor före stämman i Dagens Industri och Postoch Inrikes Tidningar samt publiceras på bolagets webbplats. Samtliga aktieägare som är upptagna i aktieboken fem dagar
innan stämman kan delta personligen eller via ombud. Anmälan ska göras till bolaget enligt vad som sägs i kallelse.
En valberedning har utsetts till årsstämman 2011. Förslag till valberedningen från aktieägare kan skickas till [email protected].
Mer information finns på www.lagercrantz.com.
Utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning om 2,25 SEK (1,50) per aktie. Utdelningen motsvarar totalt 50 MSEK (33).
Transaktioner med närstående
Transaktioner mellan Lagercrantz och närstående som väsentligen påverkat ställning och resultat har inte ägt rum.
Händelser efter balansdagen
Inga för bolaget väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen den 31 mars 2011.
Risker och osäkerhetsfaktorer
De riskfaktorer som har störst betydelse för koncernen är konjunkturläget, strukturförändringar på marknaden, leverantörs- och kundberoende, konkurrenssituationen samt valutakursutvecklingen. En förbättring av affärsklimat har setts under året efter den omfattande lågkonjunkturen. I övrigt hänvisas till årsredovisning 2009/10. Moderbolaget påverkas av ovanstående risker och osäkerhetsfaktorer genom sin funktion som ägare till dotterbolagen.
Stockholm den 10 maj 2011 Jörgen Wigh VD och koncernchef
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av tolvmånadersperioden i delårsrapporten för Lagercrantz Group AB per den 31 mars 2011. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning SÖG 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige (RS) och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 10 maj 2011
KPMG AB
Joakim Thilstedt Auktoriserad revisor
Segmentsinformation per kvartal
| NETTOOMSÄTTNING | 2010/11 | 2009/10 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 |
| Electronics | 166 | 149 | 138 | 133 | 135 | 132 | 136 | 149 |
| Mechatronics | 182 | 188 | 199 | 171 | 124 | 149 | 120 | 118 |
| Communications | 203 | 193 | 157 | 150 | 176 | 167 | 147 | 167 |
| Moderbolaget/koncernposter | - | - | - | - | - | - | - | - |
| KONCERNEN TOTALT | 551 | 530 | 494 | 454 | 435 | 448 | 403 | 434 |
| RÖRELSERESULTAT | 2010/11 | 2009/10 | ||||||
| MSEK | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 |
| Electronics | 11 | 8 | 5 | 6 | 7 | 5 | 2 | 3 |
| Mechatronics | 20 | 19 | 23 | 15 | 8 | 9 | 8 | 5 |
| Communications | 17 | 16 | 11 | 9 | 11 | 10 | 5 | 8 |
| Moderbolaget/koncernposter | -3 | -2 | -4 | -4 | -4 | -4 | -3 | -3 |
| KONCERNEN TOTALT | 45 | 41 | 35 | 26 | 22 | 20 | 12 | 13 |
Resultaträkning för koncernen
| MSEK | 3 mån jan-mar 2010/11 |
3 mån jan-mar 2009/10 |
Räken skapsår apr-mar 2010/11 |
Räken skapsår apr-mar 2009/10 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 551 | 435 | 2 029 | 1 720 |
| Kostnad för sålda varor | -400 | -317 | -1 461 | -1 265 |
| BRUTTORESULTAT | 151 | 118 | 568 | 455 |
| Försäljningskostnader | -74 | -67 | -280 | -257 |
| Administrationskostnader | -31 | -26 | -129 | -120 |
| Forsknings och utvecklingskostnader | -5 | -5 | -17 | -13 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 4 | 2 | 5 | 2 |
| RÖRELSERESULTAT | 45 | 22 | 147 | 67 |
| (varav avskrivningar) | (-8) | (-6) | (-29) | (-25) |
| Finansnetto | -6 | -3 | -10 | -9 |
| RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER | 39 | 19 | 137 | 58 |
| Skatter | -10 | -6 | -35 | -16 |
| PERIODENS RESULTAT | 29 | 13 | 102 | 42 |
| Resultat per aktie, SEK | 1,31 | 0,59 | 4,63 | 1,91 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 1,29 | 0,59 | 4,61 | 1,91 |
| Vägt antal aktier efter återköp ('000) | 22 196 | 21 978 | 22 046 | 21 978 |
| Vägt antal aktier efter återköp justerat efter utspädning ('000) | 22 448 | 21 978 | 22 133 | 21 978 |
| Antal aktier efter periodens återköp ('000) | 22 196 | 21 978 | 22 196 | 21 978 |
Rapport över totalresultat för koncernen
| Räken | Räken | |||
|---|---|---|---|---|
| 3 mån | 3 mån | skapsår | skapsår | |
| jan-mar | jan-mar | apr-mar | apr-mar | |
| MSEK | 2010/11 | 2009/10 | 2010/11 | 2009/10 |
| Periodens resultat | 29 | 13 | 102 | 42 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Förändring av verkligt värde säkringsreserv | 1 | 0 | 1 | 1 |
| Förändring omräkningsreserv | -6 | -16 | -29 | -34 |
| PERIODENS TOTALRESULTAT | 24 | -3 | 74 | 9 |
Rapport över finansiell ställning för koncernen
| MSEK | 2011-03-31 | 2010-03-31 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Goodwill | 320 | 179 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 185 | 104 |
| Materiella anläggningstillgångar | 91 | 51 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 11 | 17 |
| Varulager | 223 | 177 |
| Kortfristiga fordringar | 398 | 326 |
| Kassa och bank | 56 | 29 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 284 | 883 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | 545 | 494 |
| Långfristiga skulder | 186 | 81 |
| Kortfristiga skulder | 553 | 308 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 284 | 883 |
| Räntebärande tillgångar | 56 | 29 |
| Räntebärande skulder | 299 | 67 |
Rapport över kassaflöden för koncernen
| Räken | Räken | |||
|---|---|---|---|---|
| 3 mån | 3 mån | skapsår | skapsår | |
| jan-mar | jan-mar | apr–mar | apr–mar | |
| MSEK | 2010/11 | 2009/10 | 2010/11 | 2009/10 |
| Den löpande verksamheten | ||||
| Resultat efter finansiella poster | 39 | 19 | 137 | 58 |
| Justeringar för betald skatt, poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. | 3 | 3 | 11 | -2 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i | 42 | 22 | 148 | 56 |
| rörelsekapital | ||||
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | ||||
| Ökning(-)/Minskning(+) av varulager | 18 | 19 | -8 | 54 |
| Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar | -48 | 0 | -48 | 16 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av rörelseskulder | 29 | 1 | 26 | -39 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 41 | 42 | 118 | 87 |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Investeringar i verksamheter | -56 | -1 | -278 | -2 |
| Investeringar/ avyttringar i övriga anläggningstillgångar netto | -7 | -4 | -19 | -16 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -63 | -5 | -297 | -18 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Utdelning & återköp av egna aktier | 0 | 0 | -33 | -33 |
| Finansieringsverksamheten | 26 | -61 | 239 | -66 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 26 | -61 | 206 | -99 |
| PERIODENS KASSAFLÖDE | 4 | -24 | 27 | -30 |
| Likvida medel vid periodens början | 55 | 54 | 29 | 60 |
| Kursdifferens i likvida medel | -3 | -1 | 0 | -1 |
| Likvida medel vid periodens slut | 56 | 29 | 56 | 29 |
Rapport över förändringar i koncernens eget kapital
| MSEK | apr–mar 2010/11 |
apr–mar 2009/10 |
|---|---|---|
| Belopp vid periodens ingång | 494 | 518 |
| Utnyttjade av optioner på återköpta aktier | 10 | - |
| Utdelning | -33 | -33 |
| Periodens totalresultat | 74 | 9 |
| Belopp vid periodens utgång | 545 | 494 |
Nyckeltal
| Räkenskapsår | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | 2009/10 | 2008/09 | 2007/08 | 2006/07 | |
| Omsättning | 2 029 | 1 720 | 2 138 | 2 172 | 1 974 |
| Omsättningsförändring % | 18,0 | -19,6 | -1,6 | 10,0 | 22,8 |
| Resultat efter skatt | 102 | 42 | 68 | 91 | 65 |
| Rörelsemarginal % | 7,2 | 3,9 | 4,9 | 6,0 | 5,0 |
| Vinstmarginal % | 6,8 | 3,4 | 4,4 | 5,6 | 4,6 |
| Soliditet % | 42 | 56 | 49 | 44 | 39 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 21 | 11 | 17 | 21 | 18 |
| Avkastning på eget kapital, % | 20 | 8 | 14 | 21 | 16 |
| Skuldsättningsgrad, ggr | 0,5 | 0,1 | 0,3 | 0,4 | 0,6 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,4 | 0,1 | 0,2 | 0,2 | 0,4 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 12 | 6 | 7 | 9 | 9 |
| Netto räntebärande skulder (+) / fordran (-), MSEK | 243 | 38 | 78 | 93 | 161 |
| Antal anställda periodens slut | 731 | 608 | 742 | 763 | 751 |
| Omsättning utanför Sverige, MSEK | 1 355 | 1 155 | 1 486 | 1 496 | 1 352 |
Data per aktie
| Räkenskapsår | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | 2009/10 | 2008/09 | 2007/08 | 2006/07 | |
| Antal aktier vid periodens slut efter återköp ('000) | 22 196 | 21 978 | 21 978 | 22 478 | 23 678 |
| Vägt antal aktier efter återköp ('000) | 22 046 | 21 978 | 22 287 | 23 212 | 23 678 |
| Vägt antal antal aktier efter återköp & utspädning ('000) | 22 133 | 21 978 | 22 287 | 23 212 | 23 678 |
| Rörelseresultat per aktie, SEK | 6,64 | 3,05 | 4,71 | 5,64 | 4,18 |
| Resultat per aktie, SEK | 4,63 | 1,91 | 3,05 | 3,92 | 2,75 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 4,61 | 1,91 | 3,05 | 3,92 | 2,75 |
| Kassaföde från rörelsen per aktie, SEK | 5,33 | 3,96 | 6,15 | 5,17 | 3,21 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 1,22 | -1,37 | -0,76 | -0,60 | 1,69 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 24,60 | 22,50 | 23,60 | 20,40 | 18,20 |
| Senaste betalkurs per aktie, SEK | 61,75 | 31,50 | 23,50 | 28,80 | 33,50 |
Definitioner återfinns i årsredovisning 2009/10.
Moderbolagets resultaträkning
| 3 mån | 3 mån | Raken- skapsår |
какеп- skapsår |
|
|---|---|---|---|---|
| jan-mar | jan-mar | apr-mar | apr-mar | |
| MSEK | 2010/11 | 2009/10 | 2010/11 | 2009/10 |
| Nettoomsättning | 6 | 6 | 25 | 22 |
| Administrationskostnader | $-8$ | $-10$ | $-35$ | $-34$ |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 0 | 0 | $\Omega$ | 0 |
| RÖRELSERESULTAT | $-2$ | -4 | $-10$ | $-12$ |
| Finansiella intäkter | 1 | 0 | 35 | 88 |
| Finansiella kostnader | $-8$ | $-3$ | $-17$ | $-16$ |
| RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER | -9 | -7 | 8 | 60 |
| Förändring obeskattade reserver | 1 | $-2$ | 1 | $-2$ |
| Skatter | $\mathbf 0$ | $\overline{2}$ | 4 | 5 |
| PERIODENS RESULTAT | -8 | $-7$ | 13 | 63 |
| Övrigt i periodens totalresultat | ||||
| PERIODENS TOTALRESULTAT | $-8$ | $-7$ | 13 | 63 |
| Moderbolagets balansräkning | ||||
| MSFK | 2011-03-31 | 2010-03-31 | ||
| TILLGÅNGAR | ||||
| Materiella anläggningstillgångar | $\Omega$ | $\mathbf 0$ | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 870 | 586 | ||
| Kortfristiga fordringar | 35 | 51 | ||
| Kassa och bank | 0 | 0 | ||
| SUMMA TILLGÅNGAR | 905 | 637 | ||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Eget kapital | 493 | 485 | ||
| Obeskattade reserver | 2 | 3 | ||
| Långfristiga skulder | 97 | 39 | ||
| Kortfristiga skulder | 313 | 110 | ||
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 905 | 637 |
Denna information offentliggörs enligt lagen om värdepappersmarknaden, lagen om handel med finansiella instrument eller regelverket vid NASDAQ OMX Stockholm. Informationen lämnades för offentliggörande 2011-05-10 kl 12.30.
$\sim$
$\overline{a}$
Rapporttillfällen
Årsredovisning för räkenskapsåret 2010/11 Juli 2011 Kvartalsrapport Q1 för perioden 1 april 2011–30 juni 2011 2011-07-21 2011-08-30 Årsstämma för räkenskapsåret 2010/11
För ytterligare information, kontakta
Jörgen Wigh, VD, telefon +46 (0)8-700 66 70 Niklas Enmark, CFO, telefon +46 (0)8-700 66 70
Lagercrantz Group AB (publ)
Box 3508, 103 69 Stockholm Telefon +46 (0)8-700 66 70 • Fax +46 (0)8-28 18 05 Organisationsnummer 556282-4556 www.lagercrantz.com