AI assistant
Lagercrantz Group — Interim / Quarterly Report 2009
Nov 11, 2009
2936_ir_2009-11-11_4abf5161-b16e-407a-b7d2-e34061bcd716.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport 2009/10
1 april - 30 september 2009 (6 månader)
- · Nettoomsättningen första halvåret 2009/10 uppgick till 837 MSEK $(1053).$
- · Efterfrågan har stabiliserats under det andra kvartalet.
- Rörelseresultatet första halvåret 2009/10 uppgick till 25 MSEK (65). Rörelsemarginalen minskade till 3,0 procent (6,2).
- Resultat efter finansiella poster uppgick till 21 MSEK (61) och resultat efter skatt till 15 MSEK (42).
- Resultat per aktie uppgick till 0,68 SEK (1,87). För den senaste tolvmånadersperioden uppgick resultat per aktie till 1,86 SEK (3,05 för räkenskapsåret 2008/09). Avkastning på eget kapital var 9 procent för den senaste tolvmånadersperioden (21).
- Kassaflöde från den löpande verksamheten ökade till 27 MSEK (25) under perioden. För den senaste tolvmånadersperioden uppgick kassaflöde per aktie till 6,31 SEK (6,15 för räkenskapsåret 2008/09).
- · Nettolåneskulden exklusive pensionsskulder minskade till 41 MSEK från 98 MSEK för ett år sedan. Soliditeten uppgick till 50 procent vid periodens slut (49 vid räkenskapsårets ingång).
1 juli-30 september 2009 (andra kvartalet)
- Nettoomsättningen för kvartalet uppgick till 403 MSEK (521).
- Rörelseresultat uppgick till 12 MSEK (32) och rörelsemarginalen till 3,0 procent (6,1).
Lagercrantz Group AB (publ) PO Box 3508 SE-10369 Stockholm Sweden Phone +46 (0)8-700 66 70 Fax +46 (0) 8-28 18 05 Corporate identity no 556282-4556 Registered office Stockholm www.lagercrantz.com
Lagercrantz är en teknikhandelskoncern inom elektronik, el, kommunikation och angränsande områden. Koncernen arbetar med värdeskapande försäljning nära sina kunder och har marknadsledande positioner i flera expansiva nischer. Verksamheten är organiserad i tre divisioner.
NETTOOMSÄTTNING OCH RESULTAT
Lagercrantzkoncernens nettoomsättning för första halvåret $2009/10$ (1 april – 30 september 2009) uppgick till 837 MSEK (1 053). Omsättningsminskningen om 21 procent förklaras av en lägre efterfrågan kopplad till det rådande konjunkturläget samt av omstrukturering av vissa verksamheter med låg lönsamhet.
Det generella affärsläget har stabiliserats under räkenskapsårets andra kvartal och inom några verksamheter har noterats en något stärkt efterfrågan.
Under kvartal två har anpassningen av verksamheterna inom koncernen till den nya efterfrågenivån fortsatt. Åtgärder har omfattat framför allt aktiviteter för att sänka kostnader och rörelsekapital. Vidtagna åtgärder kommer att ha en tilltagande effekt under kommande perioder.
Under kvartalet har ytterligare drygt 40 medarbetare lämnat koncernen. Personalstyrkan har därmed minskat med cirka 160 medarbetare sedan hösten 2008, motsvarande cirka 20 procent. Omstrukturering av verksamheter har bidragit till denna minskning. Bland annat har den norska verksamheten inom Accessområdet reducerats och kommer att upphöra under räkenskapsåret. Koncernens verksamhet i Finland inom division Electronics omstruktureras och kommer från och med kvartal tre att integreras med den finska verksamheten inom division Mechatronics. De två verksamheterna i Polen inom division Electronics slås samman från och med kvartal tre. Sedan tidigare har verksamheterna i UK, Hongkong och Schweiz integrerats med andra enheter.
Genomförda kapitalrationaliseringsåtgärder har bidragit till att varulagret samt försäljningsfordringar reducerats med 71 MSEK under det första halvåret.
Rörelseresultatet för första halvåret 2009/10 uppgick till 25 MSEK (65). Rörelsemarginalen minskade till 3,0 procent (6,2).
Resultatet efter finansnetto uppgick till 21 MSEK (61).
Förändrade valutakurser har påverkat koncernens resultat före skatt med totalt -4 MSEK (0) första halvåret. Effekten i rörelseresultatet var -5 MSEK och i finansnettot +1 MSEK.
Periodens resultat efter skatt för första halvåret uppgick till 15 MSEK (42), motsvarande ett resultat per aktie om 0,68 SEK (1,87). Resultatet per aktie för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 1,86 SEK mot 3,05 SEK för räkenskapsåret 2008/09.
LÖNSAMHET OCH FINANSIELL STÄLLNING
Avkastningen på sysselsatt kapital för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 11 procent mot 22 procent motsvarande period föregående år. Motsvarande siffror för avkastning på eget kapital var 9 procent respektive 21 procent.
Eget kapital per aktie uppgick till 21,70 SEK, mot 23,60 vid räkenskapsårets ingång. Soliditeten uppgick till 50 procent jämfört med 49 procent vid räkenskapsårets början. Det positiva kassaflödet från rörelsen har stärkt koncernens likvida ställning. Förutom av detta så påverkas den finansiella nettoskulden bland annat av den utdelning om 33 MSEK som utbetalts under perioden. Vid periodens slut uppgick nettoskulden till 94 MSEK inklusive pensionsskuld om 53 MSEK, att jämföra med 78 MSEK vid räkenskapsårets början inklusive pensionsskuld om 52 MSEK, Nettoskuldsättningsgraden i koncernen är oförändrad 0,2 gånger.
KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 27 MSEK (25) under första halvåret och till 32 MSEK (34) under kvartal två. Kassaflödet har påverkats positivt av åtgärder för att sänka rörelsekapitalet. Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till brutto 9 MSEK (8) och avser huvudsakligen genomförande av under föregående räkenskapsår beslutade investeringar. Inga aktier återköptes under kvartalet.
| AVSTÄMNING SEGMENT OCH KONCERN |
Nettoomsättning | Rörelseresultat | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 2 | Kv 2 | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Kv 2 | Kv 2 | 6 mån | 6 mån | 12 mån | |
| MSEK | 2009/10 | 2008/09 | 2009/10 | 2008/09 | 2008/09 | 2009/10 | 2008/09 | 2009/10 | 2008/09 | 2008/09* |
| Electronics | 136 | 176 | 285 | 359 | 727 | $\overline{2}$ | 6 | 5 | 14 | 24 |
| Rörelsemarginal | 1,5% | 3,4% | 1,8% | 3,9% | 3,3% | |||||
| Mechatronics | 120 | 159 | 238 | 325 | 628 | $\,8\,$ | 17 | 13 | 32 | 49 |
| Rörelsemarginal | 6,7% | 10,7% | 5,5% | 9,8% | 7,8% | |||||
| Communications | 147 | 186 | 314 | 369 | 783 | 5 | 16 | 13 | 28 | 52 |
| Rörelsemarginal | 3,4% | 8,6% | 4,1% | 7,6% | 6,6% | |||||
| Moderbolaget/ koncernposter |
$-3$ | $-7$ | $-6$ | $-9$ | $-20$ | |||||
| KONCERNEN TOTALT |
403 | 521 | 837 | 1053 | 2 1 3 8 | 12 | 32 | 25 | 65 | 105 |
| Rörelsemarginal | 3,0% | 6,1% | 3,0% | 6,2% | 4,9% | |||||
| Finansiella poster | $-1$ | $-2$ | $-4$ | $-4$ | $-11$ | |||||
| RESULTAT FÖRE SKATT |
11 | 30 | 21 | 61 | 94 |
* Rörelseresultat och rörelsemarginal för 2008/09 visas inklusive jämförelsestörande poster om -21 MSEK
NETTOOMSÄTTNING OCH RESULTAT PER DIVISION
Electronics
Nettoomsättningen för andra kvartalet minskade till 136 MSEK (176) till följd av det rådande konjunkturläget samt omstrukturering av verksamheter med låg lönsamhet.
Efterfrågan har sammantaget för divisionen stabiliserats mot slutet av kvartalet. Framför allt ses något högre aktivitet inom divisionens verksamhet fokuserad på försäljning mot marinkunder.
Anpassningen av verksamheterna pågår. Bland annat sker en koncentration av verksamheterna till de större marknaderna, sortimentsutveckling med fokus på bruttomarginaler, kostnadsreducerande åtgärder och neddragning av organisationen. Under kvartal två vidtogs åtgärder för att slå samman verksamheterna i Polen. I Finland omstruktureras den finska elektronikverksamheten. Från och med kvartal tre kommer denna att vara integrerad med den finska handelsverksamheten inom Mechatronics.
Rörelseresultatet andra kvartalet uppgick till 2 MSEK (6), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 1,5 procent (3,4).
Mechatronics
Nettoomsättningen för andra kvartalet uppgick till 120 MSEK (159). Minskningen förklaras av konjunkturläget. Verksamheterna har generellt noterat en stabilisering av efterfrågan under kvartalet och i några fall sågs ett förbättrat affärsläge, framför allt från exportinriktade kunder inom elkraftsområdet.
Under kvartalet fortsatte arbetet med att minska kostnader och att effektivisera verksamheterna. Åtgärder avseende såväl personalreduktioner som rörelsekapitalrationaliseringar har genomförts. En integration påbörjades av den finska elektronikhandelsverksamheten inom division Electronics med Mechatronics verksamhet i Finland med inriktning mot handel med eloch elmekaniska komponenter. Integrationen fullföljs under kvartal tre.
Rörelseresultatet andra kvartalet uppgick till 8 MSEK (17), motsvarande en marginal om 6,7 procent (10,7).
Communications
Nettoomsättningen uppgick till 147 MSEK (186). Försäljningen ökade inom området digital bild/teknisk säkerhet. Övriga områden uppvisade en minskad omsättning. Efterfrågeläget skiljer sig åt mellan divisionens områden, med ett positivt affärsklimat inom området digital bild/teknisk säkerhet men fortsatt svagt inom Access- och Mjukvaruområdet.
I de flesta enheter inom divisionen vidtogs åtgärder för att anpassa verksamheten. I Norge omstrukturerades Accessverksamheten och kommer under räkenskapsåret att läggas ned.
Rörelseresultatet andra kvartalet uppgick till 5 MSEK (16), vilket motsvarar en marginal om 3,4 procent (8,6).
MODERBOLAGET OCH ÖVRIGA KONCERNPOSTER
Moderbolagets interna nettoomsättning för första halvåret uppgick till 11 MSEK (13) och resultatet efter finansnetto till 70 MSEK (119). I resultatet ingår kursjusteringar på koncernintern utlåning om -2 MSEK (0). Utdelningar från dotterbolag uppgick till 86 MSEK (128). Investeringar i anläggningstillgångar uppgick till netto 0 MSEK (0). Moderbolaget har en beviljad checkkredit om 250 MSEK. Av denna utnyttjades vid periodens utgång 5 MSEK, mot ett tillgodohavande om 7 MSEK vid ingången av räkenskapsåret. Moderbolaget har en långfristig förvärvskredit om 69 MSEK. I övrigt fanns likvida
medel om 0 MSEK mot 0 MSEK vid ingången av räkenskapsåret. Moderbolagets soliditet uppgick till 76 procent vid utgången av perioden mot 65 procent vid årets ingång.
MEDARBETARE
Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare inom koncernen till 651, vilket kan jämföras med 742 vid ingången av räkenskapsåret. I september 2008 uppgick antalet anställda till 809 personer. Minskningen om cirka 20 procent jämfört med denna tidpunkt avspeglar de åtgärder som genomförts i koncernen.
AKTIEFÖRDELNING OCH ÅTERKÖP
Aktiekapitalet uppgick vid periodens slut till 48,9 MSEK. Fördelningen på aktieslag är följande:
| Aktieslag | |
|---|---|
| A-aktier | 1 094 654 |
| B-aktier | 22 078 655 |
| Återköpta B-aktier | $-1$ 195 500 |
| Totalt | 21 977 809 |
Lagercrantz äger 1 195 500 aktier av serie B, vilket motsvarar 5,2 procent av antalet aktier och 3,6 procent av röstetalet i Lagercrantz. Återköpta aktier täcker bland annat bolagets åtagande i utestående optionsprogram där totalt 887 100 optioner har förvärvats av ledande befattningshavare (tilldelning 2006, 2007, 2008 och 2009) med lösenkursen 36,00 SEK, 44,40 SEK, 36,80 SEK respektive 31,10 SEK per köpoption. Det genomsnittliga anskaffningspriset för återköpta aktier uppgår till 25,57 SEK per aktie. Kvotvärdet per aktie uppgår till 2,11 SEK.
FÖRVÄRV
Inga förvärv har genomförts under perioden.
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
De riskfaktorer som har störst betydelse för koncernen är konjunkturläget, strukturförändringar på marknaden, leverantörsoch kundberoende, konkurrenssituationen samt valutakursutvecklingen. En omfattande generell konjunkturavmattning har skapat ökad osäkerhet och påverkat efterfrågan för flertalet av koncernens bolag. Koncernen vidtar därför ett antal åtgärder avseende kostnader, rörelsekapital och investeringar samt har en hög vaksamhet kring den fortsatta utvecklingen. I övrigt hänvisas till årsredovisning 2008/09 för ytterligare detaljer. Moderbolaget påverkas av ovanstående risker och osäkerhetsfaktorer genom sin funktion som ägare till dotterbolagen.
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Transaktioner mellan Lagercrantz och närstående som väsentligen påverkat ställning och resultat har inte ägt rum.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Delårsrapporten för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2.2 Redovisning för juridisk person. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
Från och med 2009/10 tillämpar koncernen IFRS 8 Rörelsesegment samt ändringar av IAS 1 Utformning av finansiella rapporter, IAS 23 Lånekostnader och IAS 27 som berör bland annat redovisning av utdelningar som erhålls från dotterföretag. Ingen av dem har någon väsentlig påverkan på koncernens rapporter eller någon påverkan på resultat och ställning.
HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Inga för bolaget väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen den 30 september 2009.
INTYGANDE
Styrelsen och verkställande direktören anser att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av bolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som bolaget och koncernen står inför.
Stockholm den 11 november 2009
Anders Börjesson Styrelsens ordförande
Pirkko Alitalo Styrelseledamot Styrelsens vice ordförande
Lennart Sjölund Styrelseledamot
Tom Hedelius
Jörgen Wigh VD och styrelseledamot
Rapporten har ej varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.
| NETTOOMSÄTTNING | 2009/10 | 2008/09 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Kv 2 | Kv 1 | Kv4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 |
| Electronics | 136 | 149 | 187 | 181 | 176 | 183 |
| Mechatronics | 120 | 118 | 140 | 163 | 159 | 166 |
| Communications | 147 | 167 | 201 | 213 | 186 | 183 |
| Moderbolaget/koncernposter | $\overline{\phantom{a}}$ | $\overline{\phantom{a}}$ | $\overline{\phantom{a}}$ | $\overline{\phantom{a}}$ | $\overline{a}$ | |
| KONCERNEN TOTALT | 403 | 434 | 528 | 557 | 521 | 532 |
| RÖRELSERESULTAT | 2009/10 | 2008/09 | ||||
| MSEK | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 |
| Electronics | $\overline{2}$ | 3 | 7 | 3 | 6 | 8 |
| Mechatronics | 8 | 5 | 4 | 13 | 17 | 15 |
| Communications | 5 | 8 | 7 | 17 | 16 | 12 |
| Moderbolaget/koncernposter | $-3$ | $-3$ | $-8$ | $-3$ | $-7$ | $-2$ |
| KONCERNEN TOTALT | 12 | 13 | 10 | 30 | 32 | 33 |
RAPPORT ÖVER RESULTAT FÖR
KONCERNEN
| NUNCLINILIV | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | Rullande 12 mån |
Räkenskapsår | |
| MSEK | jul-sep 2009/10 |
jul-sep 2008/09 |
apr-sep 2009/10 |
apr-sep 2008/09 |
okt-sep 2008/09 |
apr-mar 2008/09 |
| Nettoomsättning | 403 | 521 | 837 | 1 0 5 3 | 1922 | 2 1 3 8 |
| Kostnad för sålda varor | $-298$ | $-382$ | $-616$ | $-767$ | $-1425$ | $-1576$ |
| BRUTTORESULTAT | 105 | 139 | 221 | 286 | 497 | 562 |
| Försäljningskostnader | $-60$ | $-71$ | $-127$ | $-148$ | $-281$ | $-302$ |
| Administrationskostnader | $-29$ | $-35$ | $-62$ | $-71$ | $-148$ | $-157$ |
| Forsknings och utvecklingskostnader | $-2$ | $-3$ | $-5$ | $-5$ | $-10$ | $-10$ |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | $-2$ | 2 | $-2$ | 3 | 7 | 12 |
| RÖRELSERESULTAT | 12 | 32 | 25 | 65 | 65 | 105 |
| (varav avskrivningar) | $(-6)$ | $(-6)$ | $(-12)$ | $(-12)$ | $(-25)$ | $(-25)$ |
| Finansnetto | $-1$ | $-2$ | $-4$ | $-4$ | $-11$ | $-11$ |
| RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER | 11 | 30 | 21 | 61 | 54 | 94 |
| Skatter | $-3$ | $-10$ | -6 | $-19$ | $-13$ | $-26$ |
| PERIODENS RESULTAT | 8 | 20 | 15 | 42 | 41 | 68 |
| Resultat per aktie, SEK | 0,36 | 0,89 | 0,68 | 1,87 | 1,86 | 3,05 |
| Vägt antal aktier efter återköp ('000) | 21 978 | 22 478 | 21 978 | 22 478 | 22 037 | 22 2 87 |
| Antal aktier efter periodens återköp ('000) | 21 978 | 22 478 | 21 978 | 22 478 | 21 978 | 21 978 |
Med hänsyn till lösenkursen på utestående köpoptioner under perioden (36,00 SEK, 44,40 SEK samt 36,80 SEK) och genomsnittlig aktiekurs (23,81 SEK) under den
senaste tolvmånadersperioden då optionsprogrammen var utestående
| RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN |
3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | Rullande 12 mån |
Räkenskapsår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | jul-sep 2009/10 |
jul-sep 2008/09 |
apr-sep 2009/10 |
apr-sep 2008/09 |
okt-sep 2008/09 |
apr-mar 2008/09 |
| Periodens resultat | 8 | 20 | 15 | 42 | 41 | 68 |
| ÖVRIGT TOTALRESULTAT | ||||||
| Förändring av verkligt värde säkringsreserv | $-2$ | -2 | -3 | |||
| Förändring omräkningsreserv | $-16$ | 10 | $-23$ | 13 | 39 | |
| PERIODENS TOTALRESULTAT | -8 | 28 | $-7$ | 55 | 42 | 104 |
RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING FÖR KONCERNEN
| MSEK | 2009 09 30 | 2008 09 30 | 2009 03 31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Goodwill | 186 | 183 | 192 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 108 | 110 | 114 |
| Materiella anläggningstillgångar | 55 | 51 | 56 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 23 | 30 | 23 |
| Varulager | 207 | 266 | 240 |
| Kortfristiga fordringar | 318 | 420 | 364 |
| Kassa och bank | 57 | 60 | 60 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 954 | 1 1 2 0 | 1 0 4 9 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 478 | 480 | 518 |
| Långfristiga skulder | 144 | 170 | 162 |
| Kortfristiga skulder | 332 | 470 | 369 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 954 | 1 1 2 0 | 1 0 4 9 |
| Räntebärande tillgångar | 57 | 60 | 60 |
| Räntebärande skulder | 151 | 216 | 138 |
| RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN FÖR KONCERNEN | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | Räkenskapsår |
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | jul-sep 2009/10 |
jul-sep 2008/09 |
apr-sep 2009/10 |
apr-sep 2008/09 |
apr-mar 2008/09 |
| Den löpande verksamheten | |||||
| Resultat efter finansiella poster | 11 | 30 | 21 | 61 | 94 |
| Justeringar för betald skatt, poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. | $\overline{2}$ | 2 | -8 | $-5$ | $\mathbf{1}$ |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital |
13 | 32 | 13 | 56 | 95 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||||
| Ökning(-)/Minskning(+) av varulager | 23 | $-5$ | 31 | $-24$ | 17 |
| Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar | 3 | 10 | 40 | 23 | 95 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av rörelseskulder | $-7$ | $-3$ | $-57$ | $-30$ | $-70$ |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 32 | 34 | 27 | 25 | 137 |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Investeringar i verksamheter | $\overline{0}$ | $-14$ | -1 | $-47$ | $-57$ |
| Investeringar/ avyttringar i övriga anläggningstillgångar netto | $-3$ | $-3$ | $-9$ | $-7$ | $-20$ |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -3 | $-17$ | $-10$ | $-54$ | $-77$ |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Utdelning & återköp av egna aktier | $-33$ | $-34$ | $-33$ | $-34$ | $-45$ |
| Finansieringsverksamheten | $-9$ | 2 | 13 | 44 | $-32$ |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | $-42$ | $-32$ | $-20$ | 10 | $-77$ |
| PERIODENS KASSAFLÖDE | $-13$ | $-15$ | -3 | $-19$ | $-17$ |
| Likvida medel vid periodens början | 69 | 75 | 60 | 79 | 79 |
| Kursdifferens i likvida medel | $\mathbf{O}$ | 0 | $\overline{0}$ | $-2$ | |
| Likvida medel vid periodens slut | 57 | 60 | 57 | 60 | 60 |
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL
| MSEK | apr-sep 2009/10 | apr-sep 2008/09 | apr-mar 2008/09 |
|---|---|---|---|
| Belopp vid periodens ingång | 518 | 459 | 459 |
| Utdelning | $-33$ | $-34$ | $-34$ |
| Återköp av egna aktier | $\sim$ | $\overline{\phantom{a}}$ | $-11$ |
| Periodens totalresultat | $-7$ | 55 | 104 |
| Belopp vid periodens utgång | 478 | 480 | 518 |
| NYCKELTAL | Rullande 12 mån | Räkenskapsår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009/10 | 2008/09 | 2007/08 | 2006/07 | 2005/06 | ||
| Omsättning | 1922 | 2 1 3 8 | 2 1 7 2 | 1974 | 1608 | |
| Omsättningsförändring % | $-11,7$ | $-1,6$ | 10,0 | 22,8 | 5,9 | |
| Resultat efter skatt | 41 | 68 | 91 | 65 | 39 | |
| Rörelsemarginal % | 3,4 | 4,9 | 6,0 | 5,0 | 3,5 | |
| Vinstmarginal % | 2,8 | 4,4 | 5,6 | 4,6 | 3,4 | |
| Soliditet % | 50 | 49 | 44 | 39 | 52 | |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 11 | 17 | 21 | 18 | 13 | |
| Avkastning på eget kapital, % | 9 | 14 | 21 | 16 | 10 | |
| Skuldsättningsgrad, ggr | 0,3 | 0,3 | 0,4 | 0,6 | 0,1 | |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,4 | 0,0 | |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 4 | 7 | 9 | 9 | 14 | |
| Netto räntebärande skulder (+) / fordran (-), MSEK | 94 | 78 | 93 | 161 | $-9$ | |
| Antal anställda periodens slut | 651 | 742 | 763 | 751 | 541 | |
| Omsättning utanför Sverige, MSEK | 1 3 1 4 | 1486 | 1496 | 1 3 5 2 | 1 0 5 3 |
a.
| Data per aktie | Rullande 12 mån | Räkenskapsår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009/10 | 2008/09 | 2007/08 | 2006/07 | 2005/06 | ||
| Antal aktier vid periodens slut efter återköp ('000) | 21 978 | 21978 | 22 478 | 23 678 | 23 678 | |
| Vägt antal aktier efter återköp ('000) | 22 037 | 22 2 8 7 | 23 212 | 23 678 | 23 923 | |
| Rörelseresultat per aktie, SEK | 2,95 | 4,71 | 5,64 | 4,18 | 2,38 | |
| Resultat per aktie, SEK | 86,ا | 3,05 | 3,92 | 2,75 | 1,63 | |
| Kassaflöde från rörelsen per aktie, SEK | 6,31 | 6,15 | 5,17 | 3,21 | 3,59 | |
| Kassaflöde per aktie, SEK | $-0.05$ | $-0.76$ | $-0.60$ | 1.69 | $-1,00$ | |
| Eget kapital per aktie, SEK | 21,70 | 23,60 | 20,40 | 18,20 | 16.60 | |
| Senaste betalkurs per aktie, SEK | 27.00 | 23,50 | 28,80 | 33,50 | 30,10 | |
| Definitioner återfinns i årsredovisning 2008/09. |
| MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | Rullande 12 mån | Räkenskapsår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | jul-sep 2009/10 |
jul-sep 2008/09 |
apr-sep 2009/10 |
apr-sep 2008/09 |
okt–sep 2008/09 |
apr-mar 2008/09 |
| Nettoomsättning | 6 | 11 | 13 | 24 | 26 | |
| Administrationskostnader | $-8$ | $-9$ | $-16$ | $-18$ | $-30$ | $-32$ |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 0 | 0 | $\mathbf 0$ | $\mathbf 0$ | $\mathbf 0$ | 0 |
| RÖRELSERESULTAT | -3 | -3 | -5 | -5 | -6 | -6 |
| Finansiella intäkter | 29 | 60 | 88 | 130 | 104 | 146 |
| Finansiella kostnader | $-11$ | $-3$ | $-13$ | $-6$ | $-70$ | $-63$ |
| RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER | 15 | 54 | 70 | 119 | 28 | 77 |
| Skatter | 3 | 3. | ||||
| PERIODENS RESULTAT | 16 | 55 | 72 | 121 | 31 | 80 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
| MSEK | 2009 09 30 | 2008 09 30 | 2009 03 31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Materiella anläggningstillgångar | $\mathbf{0}$ | $\mathbf 0$ | $\overline{0}$ |
| Finansiella anläggningstillgångar | 606 | 676 | 611 |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 42 | 52 |
| Kassa och bank | $\mathbf 0$ | 7 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 620 | 718 | 670 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 474 | 466 | 435 |
| Långfristiga skulder | 81 | 77 | 123 |
| Kortfristiga skulder | 65 | 145 | 112 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 620 | 688 | 670 |
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | 30 | 47 | 50 |
Rapporttillfällen
| 2010-02-09 | Delårsrapport för perioden 1 april – 31 december 2009 |
|---|---|
| 2010-05-11 | Bokslutskommuniké för perioden 1 april 2009 – 31 mars 2010 |
| 2010-06-30 | Årsredovisning för 2009/10 |
För ytterligare information, kontakta
Jörgen Wigh, VD, telefon + 46 (0)8 700 66 70 Niklas Enmark, CFO, telefon + 46 (0)8 700 66 70
Lagercrantz Group AB (publ)
Box 3508, 103 69 Stockholm Telefon + 46 (0)8 700 66 70 · Fax + 46 (0)8 28 18 05 Organisationsnummer 556282-4556 www.lagercrantz.com
Denna information offentliggörs enligt lagen om värdepappersmarknaden, lagen om handel med finansiella instrument eller regelverket vid NASDAQ OMX Stockholm. Informationen lämnades för offentliggörande 2009-11-11 kl 12.00.