Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

JM Interim / Quarterly Report 2012

Aug 23, 2012

2932_ir_2012-08-23_4bac0f14-01df-42be-a03d-2915fec418e7.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Delårsrapport 2/ 2012

JM-KONCERNEN JANUARI–JUNI 2012

LÅG FÖRSÄLJNINGSNIVÅ MEN VISS FÖRBÄTTRING I EFTERFRÅGAN

  • Enligt segmentsredovisningen ökade intäkterna till 6 396 mkr (5 588) och rörelseresultatet till 674 mkr (665). Rörelsemarginalen uppgick till 10,5 procent (11,9)
  • Omräknat enligt IFRIC 15 ökade intäkterna till 5 933 mkr (5 228) och rörelseresultatet till 651 mkr (618)
  • Resultatet före skatt ökade till 626 mkr (594). Resultat efter skatt ökade till 454 mkr (422)
  • Räntabiliteten på eget kapital för de senaste tolv månaderna ökade till 25,6 procent (21,4). Resultatet per aktie under första halvåret uppgick till 5,50 kronor (5,10)
  • Koncernens kassaflöde inklusive nettoinvestering i fastigheter uppgick till –138 mkr (–143)
  • Antal sålda bostäder uppgick till 1 281 (1 661) och produktionsstarterna uppgick till 1 406 (1 851).
Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Mkr 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
Intäkter enligt segmentsredovisning 6 396 5 588 3 208 3 097 13 025 12 217
Rörelseresultat enligt segmentsredovisning 674 665 337 387 1 553 1 544
Rörelsemarginal enligt segmentsredovisning (%) 10,5 11,9 10,5 12,5 11,9 12,6
Intäkter 1) 5 933 5 228 2 946 2 681 12 706 12 001
Rörelseresultat 1) 651 618 322 339 1 546 1 513
Resultat före skatt 1) 626 594 310 329 1 495 1 463
Rörelsemarginal 1) (%) 11,0 11,8 10,9 12,6 12,2 12,6
Kassaflöde från den löpande verksamheten –138 –143 –140 –78 738 733
Räntabilitet på eget kapital 1) (%) 25,6 24,5
Soliditet 1) (%) 39 39 39 39 41
Resultat per aktie 1) (kr) 5,50 5,10 2,70 2,80 12,90 12,50
Antal sålda bostäder 1 281 1 661 654 821 2 732 3 112
Antal produktionsstartade bostäder 1 406 1 851 775 943 3 184 3 629

1) Enligt IFRIC 15

För koncernens resultat- och balansräkning tillämpas IFRIC 15 Avtal om uppförande av fastigheter. Detta innebär att intäkter och resultat för JMs verksamhet utanför Sverige, JM Utland, redovisas enligt färdigställandemetoden. Segmentsredovisningen och projektstyrningen redovisas enligt IAS 11, successiv vinstavräkning. Beskrivning av verksamheten görs utifrån segmentsredovisningen.

KONCERNEN

"Efterfrågan på JMs bostäder har varit fortsatt avvaktande under första halvåret samtidigt som intresset för våra projekt är stort. Försäljningsprocessen tar längre tid än normalt i samband med det osäkra konjunkturläget och oron på den internationella finansmarknaden. En låg försäljning av bostäder i Stockholm under kvartalet kompenseras av förbättrad bokningsnivå som ännu inte övergått till kontraktsskrivning. Den höga bokningsnivån i det stora projektet Kista Torn som startas under tredje kvartalet 2012 är också glädjande.

Strukturellt gäller fortsatt goda förutsättningar för vår affär bland annat med stor befolkningsökning på de marknader där vi är verksamma. Vi är offensivt positionerade med finansiell styrka och mycket god projektportfölj som löpande förädlas och förnyas samtidigt som vår starka balansräkning ger oss handlingsfrihet."

Johan Skoglund, VD och koncernchef.

MARKNAD, FÖRSÄLJNING OCH PRODUKTIONSSTARTER AV BOSTÄDER

Efterfrågan på nyproducerade bostäder i Sverige har varit fortsatt avvaktande under det första halvåret. Dock har efterfrågan förbättrats något under andra kvartalet. Intresset för JMs projekt är fortsatt stort samtidigt som försäljningsprocessen i Sverige tar längre tid i det osäkra konjunkturläget. Efterfrågan har varit fortsatt god i Norge. Den svaga efterfrågan i Danmark kvarstår.

Den långsammare försäljningsprocessen har inneburit lägre antal tecknade kontrakt under första halvåret. Befolkningstillväxten på våra huvudmarknader, tillsammans med det fortsatt låga ränteläget, stödjer dock efterfrågan på bostäder.

Antalet sålda bostäder i form av tecknade kontrakt uppgick till 1 281 (1 661). Andelen sålda eller bokade bostäder i förhållande till pågående produktion uppgår till 65 procent (78) där spannet om 60-65 procent bedöms som normal nivå. Sålda bostäder i JM Bostad Stockholm uppgick till 560 (764), i JM Bostad Riks 407 (623) och i JM Utland 314 (274).

Antalet produktionsstartade bostäder uppgick till 1 406 (1 851) varav 712 (867) i Stockholmsområdet och 363 (659) i övriga Sverige. I utlandsverksamheten produktionsstartades 331 bostäder (325). Antalet produktionsstarter under första halvåret överstiger antalet tecknade kontrakt vilket speglar efterfrågan i projekten. Antalet bostäder i pågående produktion uppgår till 5 769 (6 027).

Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Rörelseresultat (mkr) 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
JM Bostad Stockholm 483 429 239 246 1 082 1 028
JM Bostad Riks 119 156 60 88 264 301
JM Utland 66 54 34 30 171 159
JM Fastighetsutveckling 3 14 2 13 4 15
JM Produktion 29 32 15 19 81 84
Koncerngemensamma kostnader –26 –20 –13 –9 –49 –43
Summa enligt segmentsredovisning 674 665 337 387 1 553 1 544
Omräkning JM Utland 1) –23 –47 –15 –48 –7 –31
Totalt 2) 651 618 322 339 1 546 1 513
1) Omräkningseffekt för intäkts- och resultatredovisning enligt
IFRIC 15 i förhållande till segmentsredovisning.
2) Varav fastighetsförsäljningar 0 25 - 23 2 27

INTÄKTER, RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Koncernens intäkter enligt segmentsredovisningen under första halvåret ökade till 6 396 mkr (5 588). Intäkterna omräknat enligt IFRIC 15 ökade till 5 933 mkr (5 228).

Rörelseresultatet enligt segmentsredovisningen ökade till 674 mkr (665) och rörelsemarginalen minskade till 10,5 procent (11,9). Rörelseresultatet omräknat enligt IFRIC 15 ökade till 651 mkr (618).

Under första halvåret uppgick resultat av fastighetsförsäljning till 0 mkr (25). Hyresintäkterna från JMs projektfastigheter uppgick till 40 mkr (34) varav 4 mkr (0) avser bostäder. Driftnettot uppgick till 15 mkr (9).

BYGGRÄTTER

Antalet disponibla bostadsbyggrätter uppgår till 27 700 (26 500) varav 17 550 (17 000) redovisas i balansräkningen. Kapitalbindningen i byggrätter (exploateringsfastigheter i balansräkningen) för bostäder har ökat till 5 860 mkr (5 509) vid utgången av första halvåret.

Under första halvåret har exploateringsfastigheter för bostäder om 585 mkr (662) förvärvats varav 67 mkr avser JM Bostad Stockholm, 162 mkr JM Bostad Riks och 356 mkr JM Utland.

Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Rörelsemarginal (%) 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
JM Bostad Stockholm 17,3 18,1 17,4 18,6 19,4 20,0
JM Bostad Riks 7,6 8,8 7,6 9,0 8,4 9,0
JM Utland 4,9 6,1 4,9 6,5 6,1 6,8
JM Produktion 3,0 3,9 2,9 4,0 3,8 4,2
Bostäder i pågående produktion 2012-06-30 2011-06-30 2011-12-31
Antal bostäder i pågående produktion 1) 5 769 6 027 6 401
Andel sålda bostäder i pågående produktion (%) 2) 55 65 60
Andel bokade bostäder i pågående produktion (%) 10 13 8
Andel sålda och bokade bostäder i pågående produktion (%) 65 78 68

1) Från och med produktionsstart till och med sista inflyttning enligt plan.

2) Andel sålda bostäder i form av bindande kontrakt med slutkund.

Osålda bostäder i avslutad produktion 2012-06-30 2011-06-30 2011-12-31
Antal osålda bostäder i avslutad produktion 1) 129 48 94
– Varav i balansräkningen redovisat som "Andelar i bostadsrättsföreningar m.m." 53 39 59

1) Efter sista inflyttning enligt plan.

FINANSIELLA POSTER

Finansnettot har försämrats med 1 mkr jämfört med föregående år.

Den totala räntebärande låneskulden uppgick till 1 702 mkr (1599) varav pensionsskulden utgjorde 628 mkr (600). Vid utgången av första halvåret var medelräntesatsen för den totala räntebärande låneskulden inklusive pensionsskulden 3,6 procent (4,0). Den genomsnittliga räntebindningstiden exklusive pensionsskulden var 0,3 år (0,3).

Koncernens tillgängliga likviditet uppgick till 4 567 mkr (4 590). Förutom likvida medel om 1 767 mkr (1 790) ingår ej utnyttjade checkkrediter och kreditavtal med sammantaget 2 800 mkr (2 800) där kreditavtalen om 2 400 mkr hade en genomsnittlig löptid om 1,8 år.

Räntebärande nettofordran uppgick till 65 mkr (191) vid första halvårets utgång. Vid utgången av första halvåret uppgick ej räntebärande skulder för genomförda fastighetsförvärv till 367 mkr (411). Av dessa skulder är 205 mkr (213) kortfristiga.

Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Mkr 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
Finansiella intäkter 1) 24 25 13 16 44 45
Finansiella kostnader 2) –49 –49 –25 –26 –95 –95
Finansiella intäkter och kostnader –25 –24 –12 –10 –51 –50
1) Varav omvärderingar och valutasäkringar 2 8 1 6 2 8
2) Varav omvärderingar och valutasäkringar –3 –8 –2 –6 –3 –8
Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Mkr 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(–)
vid periodens början –970 –730 –876 –683 –191 –730
Förändring av räntebärande nettoskuld/-fordran 905 539 811 492 126 –240
Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(–)
vid periodens slut –65 –191 –65 –191 –65 –970

KASSAFLÖDE

saflöde.

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till –138 mkr (–143) under första halvåret. Nettoinvesteringarna i exploateringsfastigheter innebar ett kassaflöde om –114 mkr (–212). Ökat innehav av osålda bostäder i balansräkningen belastar med –34 mkr (-2). Koncernens kassaflöde från projektfastigheter (försäljning minus investering) under första halvåret uppgick till –123 mkr (26).

Temporär ökning av övrigt rörelsekapital motverkar den positiva effekten av verksamhetens underliggande kas-

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

JMs risker och riskhantering presenteras i årsredovisningen för 2011 på sidorna 26-29. Inga väsentliga förändringar har skett som ändrat dessa redovisade risker.

-65 -2 -1 0 1 2 -2 000 -1 000 0 1 000 2 000 2007 2008 2009 2010 2011 30 juni 2012 Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-) Skuldsättningsgrad Mkr RÄNTEBÄRANDE NETTOSKULD(+)/-FORDRAN(-) KONCERNEN ggr

1) Periodens totala kassaflöde

KONVERTIBEL- OCH TECKNINGSOPTIONSPROGRAM

Årsstämman 2012 beslutade att JM ska uppta ett konvertibelt förlagslån om högst 120 mkr genom utgivning av högst 530 000 konvertibla skuldförbindelser riktat till samtliga anställda i Sverige samt emittera högst 95 000 teckningsoptioner riktade till samtliga anställda utanför Sverige, med en löptid om fyra år.

Efter avslutad teckningsperiod uppgår lånet till cirka 13 mkr genom emission av cirka 84 000 konvertibla skuldförbindelser och antalet utgivna teckningsoptioner uppgår till cirka 7 000.

I enlighet med IAS 32 har skuld- och egetkapitaldelen av det konvertibla förlagslånet redovisats var för sig vilket innebär att förlagslånet upptas i balansräkningen som en skuld initialt med nominellt belopp exklusive egetkapitaldelen.

De tecknade konvertiblerna och teckningsoptionerna kan konverteras till en aktie, till kursen 155 kronor, från och med den 1 juni 2015 till och med den 20 maj 2016.

Genom konvertering kan JMs aktiekapital komma att öka med högst 91 tkr, vilket motsvarar en utspädning med 0,1 procent av aktiekapitalet och rösterna i bolaget. Det konvertibla förlagslånet har likvidavräknats under juli 2012.

INNEHAV AV EGNA AKTIER

Årsstämman 2012 beslutade att bemyndiga styrelsen att besluta om förvärv av stamaktier i JM AB på en reglerad marknad.

Under maj och juni 2012 har 1 043 092 aktier återköpts för totalt 125 mkr. Innehavet av egna aktier uppgår därefter till 1 194 056.

Antalet utestående aktier, exklusive innehav av egna aktier, uppgår till 82 401 516.

PERSONAL

Antal anställda uppgick vid första halvårets utgång till 2 353 (2 221). Antal hantverkare uppgick till 1 117 (1 064) och antal tjänstemän till 1 236 (1 157). Nuvarande bemanning bedöms väl avvägd för pågående projektvolym.

AFFÄRSSEGMENT

JM BOSTAD STOCKHOLM

Inom affärssegmentet JM Bostad Stockholm utvecklas bostadsprojekt i Storstockholm. Verksamheten omfattar förvärv av exploateringsfastigheter, planarbete, projektering samt produktion och försäljning av bostäder.

Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Mkr 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
Intäkter 2 790 2 365 1 376 1 320 5 566 5 141
Rörelseresultat 483 429 239 246 1 082 1 028
Rörelsemarginal (%) 17,3 18,1 17,4 18,6 19,4 20,0
Genomsnittligt operativt kapital 2 394 2 286
Avkastning operativt kapital (%) 45,2 45,0
Operativt kassaflöde 479 –110 211 –211 1 230 641
Bokfört värde exploateringsfastigheter 2 741 2 691 2 888
Antal disponibla byggrätter 11 500 10 900 11 800
Antal sålda bostäder 1) 560 764 252 369 1 197 1 401
Antal produktionsstartade bostäder 1) 712 867 367 439 1 529 1 684
Antal bostäder i pågående produktion 3 032 3 116 3 290
Antal anställda 809 802 807
1) Varav hyresrätter - - - - 77 77

Efterfrågan på andrahandsmarknaden är fortsatt avvaktande. Utbudet av bostäder är i nivå med föregående år medan utbudspriserna har ökat liksom tiden till avslut. Utbudet av nya bostäder i förhållande till långsiktig efterfrågan i Stockholmsområdet är fortsatt lågt.

Intresset för JMs projekt är stort. Kundernas allmänt avvaktande inställning till att teckna kontrakt tidigt i processen har under kvartalet blivit mer projektberoende. En förbättrad bokningsnivå i projekten under andra kvartalet har ännu inte övergått till kontraktskrivning.

Affärssegmentets intäkter ökade till 2 790 mkr (2 365) och rörelseresultatet ökade till 483 mkr (429). Rörelsemarginalen uppgick till 17,3 procent (18,1). De höga intäkterna är ett resultat av fortsatt stort antal bostäder i pågående produktion med hög aktivitetsnivå.

Kassaflödet under kvartalet är i balans.

Totalt produktionsstartades under andra kvartalet 333 bostäder i flerbostadshus i Solna, Stockholm och Värmdö samt 34 småhus i Haninge.

Under andra kvartalet har byggrätter motsvarande cirka 250 bostäder förvärvats i Nacka och Stockholm.

I augusti, efter rapportperiodens utgång, togs beslut om produktionsstart av 266 bostäder i projektet Kista Torn. Projektet, med en mycket god bokningsnivå, omfattar ett fyrtiovåningshus centralt beläget i Kista. Produktionsstarten kommer redovisas under tredje kvartalet 2012.

JM BOSTAD RIKS

Inom affärssegmentet JM Bostad Riks utvecklas bostadsprojekt i tillväxtorter i Sverige exklusive Storstockholm. Verksamheten omfattar förvärv av exploateringsfastigheter, planarbete, projektering samt produktion och försäljning av bostäder. I begränsad omfattning bedrivs även entreprenadverksamhet.

Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Mkr 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
Intäkter 1 573 1 768 790 976 3 160 3 355
Rörelseresultat 1) 119 156 60 88 264 301
Rörelsemarginal (%) 7,6 8,8 7,6 9,0 8,4 9,0
Genomsnittligt operativt kapital 1 487 1 478
Avkastning operativt kapital (%) 17,7 20,4
Operativt kassaflöde 49 129 4 83 237 317
Bokfört värde exploateringsfastigheter 1 465 1 512 1 406
Antal disponibla byggrätter 9 500 9 000 8 800
Antal sålda bostäder 407 623 231 303 840 1 056
Antal produktionsstartade bostäder 363 659 210 332 861 1 157
Antal bostäder i pågående produktion 1 533 1 955 1 973
Antal anställda 576 589 602
1) Varav fastighetsförsäljningar - 3 - 3 1 4

Efterfrågan på andrahandsmarknaden är fortsatt avvaktande, särskilt i Malmöområdet. Utbudspriserna har ökat i Uppsala och Göteborg men har varit oförändrade eller sjunkit något på övriga orter inom affärsenheten i jämförelse med föregående år. Utbudet av bostäder är i princip oförändrat utom i Malmöområdet där det har ökat.

Intresset för JMs projekt är stort men kundernas beslutsprocess tar längre tid vilket har inneburit färre tecknade kontrakt och minskat antal produktionsstarter samtidigt som viss förbättring skett under andra kvartalet.

Affärssegmentets intäkter uppgick till 1 573 mkr (1 768) och rörelseresultatet minskade till 119 mkr (156). Rörelsemarginalen uppgick till 7,6 procent (8,8). Den minskade volymen är ett resultat av färre antal bostäder i pågående produktion. Försämringen av rörelsemarginalen är främst hänförlig till den minskade produktionsvolymen.

Kassaflödet belastas av temporär ökning av rörelsekapitalet.

Totalt produktionsstartades under andra kvartalet 169 bostäder i flerbostadshus i Göteborg, Linköping och Uppsala samt 41 småhus i Staffanstorp och Kungsbacka.

Under andra kvartalet har byggrätter motsvarande 16 bostäder förvärvats i Helsingborg.

JM UTLAND

Inom affärssegmentet JM Utland utvecklas bostadsprojekt i Norge, Danmark, Finland och Belgien. I Norge bedrivs även entreprenadverksamhet i begränsad omfattning. Intäkter och resultat för affärssegmentet redovisas enligt IAS 11, successiv vinstavräkning.

Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Mkr 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
Intäkter 1 356 881 696 464 2 824 2 349
Rörelseresultat 66 54 34 30 171 159
Rörelsemarginal (%) 4,9 6,1 4,9 6,5 6,1 6,8
Genomsnittligt operativt kapital 2 072 1 822
Avkastning operativt kapital (%) 8,3 8,7
Operativt kassaflöde –217 15 –211 –10 –429 –197
Bokfört värde exploateringsfastigheter 1 654 1 306 1 462
Bokfört värde projektfastigheter 74 35 51
Antal disponibla byggrätter 6 700 6 600 6 600
Antal sålda bostäder 314 274 171 149 695 655
Antal produktionsstartade bostäder 331 325 198 172 794 788
Antal bostäder i pågående produktion 1 204 956 1 138
Antal anställda 354 266 348

Affärssegmentets intäkter ökade till 1 356 mkr (881). Rörelseresultatet ökade till 66 mkr (54). Rörelsemarginalen minskade till 4,9 procent (6,1). De ökade intäkterna är ett resultat av det större antalet bostäder i pågående produktion och förvärvad entreprenadverksamhet i Norge 2011. Rörelsemarginalen minskade på grund av lägre marginalnivå i den förvärvade entreprenadverksamheten.

Kassaflödet belastades under andra kvartalet främst av nettoinvesteringar i exploateringsfastigheter i JM Norge.

NORGE

Efterfrågan på bostäder, såväl nyproducerade som på andrahandsmarknaden, har varit fortsatt god särskilt på JMs marknader Oslo, Stavanger och Bergen. Efterfrågan stärks av fortsatt befolkningsökning och hög efterfrågan på arbetskraft.

Prisnivån på bostäder har fortsatt att öka under första halvåret.

Under första halvåret har 279 bostäder (250) sålts och 289 bostäder (258) produktionsstartats.

Produktionsstarterna under andra kvartalet utgörs av 156 bostäder varav 125 i flerbostadshus i Oslo, Vestfold och Telemark och 31 småhus i Vestfold och Telemark.

Antal bostäder i pågående produktion uppgår till 966 (748).

Under andra kvartalet har byggrätter motsvarande cirka 180 bostäder förvärvats i Oslo, Bergen och Vestfold varav ett större förvärv om 110 i Oslo.

Disponibla byggrätter motsvarar 5 400 bostäder (4 900).

DANMARK

Den finansiella oron på finansmarknaderna medverkar till fortsatt låg aktivitetsnivå på bostadsmarknaden i Köpenhamn. Fortsatt generell restriktiv kreditgivning från bankerna till bostadskunder motverkar den positiva effekten av låg räntenivå.

Under första halvåret har 4 bostäder (14) sålts och 2 bostäder (0) produktionsstartats.

Antal bostäder i pågående produktion uppgår till 20 (62). Inga förvärv har gjorts under andra kvartalet. Disponibla byggrätter motsvarar 700 bostäder (700).

FINLAND

Aktiviteten på bostadsmarknaden i Helsingfors kvarstår på en stabil nivå men signaler finns om minskad aktivitet. Kunderna är avvaktande och tiden till avslut har ökat. Prisnivån i huvudstadsregionen har under första halvåret varit oförändrad i jämförelse med föregående år.

Under första halvåret har 7 bostäder (0) sålts och 14 bostäder (31) produktionsstartats.

Antal bostäder i pågående produktion uppgår till 73 (62). Inga förvärv har gjorts under andra kvartalet. Disponibla byggrätter motsvarar 100 bostäder (100).

BELGIEN

I Brysselregionen är aktiviteten på bostadsmarknaden fortsatt stabil.

Under första halvåret har 24 bostäder (10) sålts och 26 bostäder (36) produktionsstartats. Antal bostäder i pågående produktion uppgår till 145 (84). Inga förvärv har gjorts under andra kvartalet.

Disponibla byggrätter motsvarar 500 bostäder (900).

JM FASTIGHETSUTVECKLING

Inom affärssegmentet JM Fastighetsutveckling utvecklas i huvudsak hyresbostäder, vårdboenden och kontorsfastigheter i Storstockholm. Affärssegmentets fastigheter ska i sin helhet utgöras av fastigheter avsedda för projektutveckling.

Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Mkr 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
Intäkter 39 33 18 17 79 73
Rörelseresultat 1) 3 14 2 13 4 15
Genomsnittligt operativt kapital 893 822
Avkastning operativt kapital (%) 0,4 1,8
Operativt kassaflöde –99 15 –37 86 –248 –134
Bokfört värde exploateringsfastigheter 61 61 60
Bokfört värde projektfastigheter 910 748 808
Antal anställda 16 17 18
1) Varav fastighetsförsäljningar - 22 - 20 1 23

Affärssegmentets intäkter ökade till 39 mkr (33) varav hyresintäkter 39 mkr (33). Rörelseresultatet uppgick till 3 mkr (14).

Driftnettot för projektfastigheter uppgick till 14 mkr (9). Resultatet från fastighetsförsäljningar uppgick till 0 mkr (22). Kassaflödet har belastats med investeringar i projektfastigheter om 102 mkr.

Inom Dalénumområdet på Lidingö uppgår uthyrningsgraden, för de byggnader som ej ska rivas, till 85 procent. Produktionen av ett särskilt boende för äldre om 54 bostäder fortskrider planenligt. I ett senare skede planerar JM att uppföra 220 hyreslägenheter inom området.

Inom Bolinderområdet i Kallhäll, Järfälla, uppgår uthyrningsgraden till 89 procent för de byggnader som ej ska rivas.

Produktionen av ett äldreboendeprojekt om 108 lägenheter i Stora Sköndal, Stockholm pågår. Ett 15-årigt hyresavtal har tecknats med Stiftelsen Stora Sköndal med inflyttning i två etapper; hösten 2013 respektive våren 2014.

JM PRODUKTION

Inom affärssegmentet JM Produktion bedrivs byggproduktion åt externa och interna beställare inom Storstockholmsområdet.

Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Mkr 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
Intäkter 1) 965 827 510 480 2 124 1 986
Rörelseresultat 29 32 15 19 81 84
Rörelsemarginal (%) 3,0 3,9 2,9 4,0 3,8 4,2
Operativt kassaflöde –6 –56 –23 –49 32 –18
Antal anställda 479 425 478
1) Varav internt 327 286 182 160 728 687

Efterfrågan på entreprenadmarknaden i Stockholm är fortsatt på en bra nivå med god investeringsvilja från kunderna. Marknaden inom anläggningssektorn är stabil på en hög nivå, dock med fortsatt hög konkurrens. Affärssegmentet har ett bra orderläge med ett stort antal projekt i pågående produktion.

Projekt som erhölls under en period med hög konkurrens har påverkat marginalen negativt under första halvåret.

Affärssegmentets intäkter ökade till 965 mkr (827) och rörelseresultatet uppgick till 29 mkr (32). Rörelsemarginalen minskade till 3,0 procent (3,9).

Kassaflödet belastas av investering i exploateringsfastigheter samt tillfällig ökning av rörelsekapitalet.

Affärssegmentet har under andra kvartalet erhållit ett antal uppdrag varav det största är nyproduktion av kontorsbyggnad i Frösunda, Solna med Vasakronan som beställare.

De största pågående uppdragen är två deletapper av nya motorvägen E18 Hjulsta-Kista (Trafikverket), samverkansentreprenad för ombyggnad av skola i Stockholm (SISAB), om- och tillbyggnad av Pir F Västra Arlanda (Swedavia), gator och ledningar (Tyresö och Nacka kommuner), ombyggnadsprojekt i centrala Stockholm (Praktikertjänst) samt mark- och spårarbeten för tvärbanans utbyggnad i Bromma (Storstockholms Lokaltrafik). Därutöver pågår om-, ny- och tillbyggnad av skolor (Nacka, Sundbybergs och Sollentuna kommuner). I Hammarby Sjöstad pågår uppdraget att bygga gator och ledningar (Stockholms stad).

Åt JM Bostad Stockholm pågår nyproduktion av flerbostadshus i Bromma, Telefonplan och i Älta samt exploateringsarbeten inom Dalénumområdet på Lidingö. Dessutom pågår förlängning och färdigställande av kajer i Liljeholmsområdet. Åt JM Fastighetsutveckling uppförs äldreboende på Lidingö samt i Stora Sköndal.

KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Mkr 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
Intäkter 5 933 5 228 2 946 2 681 12 706 12 001
Produktions- och driftkostnader –4 875 –4 252 –2 403 –2 162 –10 421 –9 798
Bruttoresultat 1 058 976 543 519 2 285 2 203
Försäljnings- och administrationskostnader –407 –383 –221 –203 –741 –717
Resultat av fastighetsförsäljning 0 25 - 23 2 27
Rörelseresultat 651 618 322 339 1 546 1 513
Finansiella intäkter och kostnader –25 –24 –12 –10 –51 –50
Resultat före skatt 626 594 310 329 1 495 1 463
Skatter –172 –172 -83 –94 –421 –421
Periodens resultat 454 422 227 235 1 074 1 042
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser 1 18 –1 29 –20 –3
Periodens totalresultat 455 440 226 264 1 054 1 039
Periodens resultat är hänförligt till moderbolagets
aktieägare 454 422 227 235 1 074 1 042
Periodens totalresultat är hänförligt till moderbolagets
aktieägare 455 440 226 264 1 054 1 039
Resultat per aktie före utspädning är hänförligt till
moderbolagets aktieägare (kr) 1) 5,50 5,10 2,70 2,80 12,90 12,50
Resultat per aktie efter utspädning är hänförligt till
moderbolagets aktieägare (kr) 1) 5,40 5,10 2,70 2,80 12,80 12,40
Utestående antal aktier vid periodens slut 82 401 516 83 268 236 82 401 516 83 268 236 82 401 516 83 379 407
Genomsnittligt antal aktier före utspädning 83 200 784 83 244 272 83 017 903 83 249 290 83 283 187 83 305 326
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 84 254 353 84 740 976 84 041 177 84 703 484 84 342 464 84 560 636
1) Periodens resultat

KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

Mkr 2012-06-30 2011-06-30 2011-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar 311 173 315
Projektfastigheter 984 783 859
Exploateringsfastigheter 5 939 5 570 5 816
Andelar i bostadsrättsföreningar o.d. 147 99 150
Kortfristiga fordringar 1) 2 154 1 687 1 719
Likvida medel 1 767 1 790 2 437
Summa omsättningstillgångar 10 991 9 929 10 981
Summa tillgångar 11 302 10 102 11 296
EGET KAPITAL OCH SKULDER 2)
Eget kapital 4 391 3 990 4 598
Långfristiga räntebärande skulder 332 247 293
Övriga långfristiga skulder 163 198 172
Långfristiga avsättningar 2 169 1 867 2 123
Summa långfristiga skulder 2 664 2 312 2 588
Kortfristiga räntebärande skulder 742 752 566
Övriga kortfristiga skulder 3 404 2 942 3 440
Kortfristiga avsättningar 101 106 104
Summa kortfristiga skulder 4 247 3 800 4 110
Summa eget kapital och skulder 11 302 10 102 11 296
Ställda säkerheter 497 639 422
Eventualförpliktelser 5 204 5 607 5 915
1) Varav fordringar fastighetsförsäljningar 0 35 0
2) Varav skulder fastighetsförvärv 513 486 470

FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL I SAMMANDRAG

Januari–juni Helår
Mkr 2012 2011 2011
Ingående balans vid årets början 4 598 3 923 3 923
Summa totalresultat för perioden 455 440 1 039
Utdelning –542 –375 –375
Konvertering av konvertibellån 4 2 11
Egetkapitaldel av konvertibla skuldebrev 1 2 2
Aktierelaterade ersättningar reglerade med egetkapitalinstrument - –2 –2
Återköp av aktier –125 - -
Utgående balans vid periodens slut 4 391 3 990 4 598

KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG

Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Mkr 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändring i rörelsekapital 442 398 251 243 1 234 1 190
Investering i exploateringsfastigheter m.m. 1) –791 –835 –446 –531 –1 828 –1 872
À conto betalning för exploateringsfastigheter m.m. 2) 643 621 265 391 1 458 1 436
Investering i projektfastigheter –123 –92 –58 –18 –322 –291
Försäljning av projektfastigheter - 118 - 116 - 118
Förändring kortfristiga skulder/fordringar –309 –353 -152 –279 196 152
Kassaflöde från den löpande verksamheten –138 –143 –140 –78 738 733
Förvärv dotterbolag - - - - –136 –136
Övrigt investeringsverksamheten –2 40 –2 –1 1 43
Kassaflöde från investeringsverksamheten –2 40 –2 –1 –135 –93
Upptagna lån 204 397 167 372 254 447
Amortering av skulder –67 –218 –60 –155 –211 –362
Återköp av aktier –125 - –125 - –125 -
Utdelning –542 –375 –542 –375 –542 –375
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –530 –196 –560 –158 –624 –290
Periodens kassaflöde –670 –299 –702 –237 –21 350
Likvida medel vid periodens slut 1 767 1 790 1 767 1 790 1 767 2 437
1) Varav investering i andelar i bostadsrättsföreningar och
bostäder med äganderätt
–216 –131 –82 –95 –401 –316
2) Varav försäljning av andelar i bostadsrättsföreningar och
bostäder med äganderätt
182 129 103 67 317 264

NYCKELTAL

Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Mkr 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
Rörelsemarginal 11,0 11,8 10,9 12,6 12,2 12,6
Räntabilitet före skatt på sysselsatt kapital 27,2 27,5
Räntabilitet på eget kapital 25,6 24,5
Skuldsättningsgrad (ggr) - - - - -
Soliditet 39 39 39 39 41

REDOVISNINGSPRINCIPER

Denna delårsrapport för första halvåret är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Eftersom moderbolaget är ett bolag inom EU tillämpas bara av EU godkända IFRS.

De redovisningsprinciper som tillämpas i denna del-

årsrapport är de som beskrivs i årsredovisningen för 2011 sidorna 64–67. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder för koncernen är oförändrade jämfört med årsredovisningen föregående år.

Nya och ändrade redovisningsstandarder och tolkningar som gäller för 2012 är av mycket begränsad omfattning och bedöms inte ha någon påverkan på JMs finansiella rapporter.

INTÄKTER PER LAND

Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Mkr 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
Sverige 5 040 4 707 2 512 2 633 10 201 9 868
Norge 1 161 727 585 363 2 408 1 974
Danmark 67 70 35 41 176 179
Finland 60 42 37 30 109 91
Belgien 68 42 39 30 131 105
Omräkning JM Utland 1) –463 –360 –262 –416 –319 –216
Totalt 5 933 5 228 2 946 2 681 12 706 12 001

INTÄKTER PER AFFÄRSSEGMENT

Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Mkr 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
JM Bostad Stockholm 2 790 2 365 1 376 1 320 5 566 5 141
JM Bostad Riks 1 573 1 768 790 976 3 160 3 355
JM Utland 1 356 881 696 464 2 824 2 349
JM Fastighetsutveckling 39 33 18 17 79 73
JM Produktion 965 827 510 480 2 124 1 986
Eliminering –327 –286 –182 –160 –728 –687
Summa enligt segmentsredovisning 6 396 5 588 3 208 3 097 13 025 12 217
Omräkning JM Utland 1) –463 –360 –262 –416 –319 –216
Totalt 5 933 5 228 2 946 2 681 12 706 12 001

RÖRELSERESULTAT PER AFFÄRSSEGMENT

Januari–juni Juli–juni Helår
Mkr 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
JM Bostad Stockholm 483 429 239 246 1 082 1 028
JM Bostad Riks 119 156 60 88 264 301
JM Utland 66 54 34 30 171 159
JM Fastighetsutveckling 3 14 2 13 4 15
JM Produktion 29 32 15 19 81 84
Koncerngemensamma kostnader –26 –20 –13 –9 –49 –43
Summa enligt segmentsredovisning 674 665 337 387 1 553 1 544
Omräkning JM Utland 1) –23 –47 –15 –48 –7 –31
Totalt 651 618 322 339 1 546 1 513

RÖRELSEMARGINAL PER AFFÄRSSEGMENT

Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
% 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
JM Bostad Stockholm 17,3 18,1 17,4 18,6 19,4 20,0
JM Bostad Riks 7,6 8,8 7,6 9,0 8,4 9,0
JM Utland 4,9 6,1 4,9 6,5 6,1 6,8
JM Produktion 3,0 3,9 2,9 4,0 3,8 4,2

GENOMSNITTLIGT OPERATIVT KAPITAL PER AFFÄRSSEGMENT

Juli–juni Helår
Mkr 2011/2012 2011
JM Bostad Stockholm 2 394 2 286
JM Bostad Riks 1 487 1 478
JM Utland 2 072 1 822
JM Fastighetsutveckling 893 822

AVKASTNING OPERATIVT KAPITAL PER AFFÄRSSEGMENT

% Juli–juni
2011/2012
Helår
2011
JM Bostad Stockholm 45,2 45,0
JM Bostad Riks 17,7 20,4
JM Utland 8,3 8,7
JM Fastighetsutveckling 0,4 1,8

1) Omräkningseffekt för intäkts- och resultatredovisning enligt IFRIC 15 i förhållande till segmentsredovisning.

OPERATIVT KASSAFLÖDE PER AFFÄRSSEGMENT

Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Mkr 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
JM Bostad Stockholm 479 –110 211 –211 1 230 641
JM Bostad Riks 49 129 4 83 237 317
JM Utland –217 15 –211 –10 –429 –197
JM Fastighetsutveckling –99 15 –37 86 –248 –134
JM Produktion –6 –56 –23 –49 32 –18

EXPLOATERINGSFASTIGHETER PER AFFÄRSSEGMENT

Bokfört värde, mkr 2012-06-30 2011-06-30 2011-12-31
JM Bostad Stockholm 2 741 2 691 2 888
JM Bostad Riks 1 465 1 512 1 406
JM Utland 1 654 1 306 1 462
JM Fastighetsutveckling 61 61 60
JM Produktion 18 - -
Totalt 5 939 5 570 5 816

DISPONIBLA BOSTADSBYGGRÄTTER PER AFFÄRSSEGMENT

Antal 2012-06-30 2011-06-30 2011-12-31
JM Bostad Stockholm 11 500 10 900 11 800
JM Bostad Riks 9 500 9 000 8 800
JM Utland 6 700 6 600 6 600
Totalt 27 700 26 500 27 200
Varav redovisade i balansräkningen (exploateringsfastigheter)
JM Bostad Stockholm 7 200 6 700 7 500
JM Bostad Riks 5 650 5 900 5 600
JM Utland 4 700 4 400 4 500
Totalt 17 550 17 000 17 600

SÅLDA BOSTÄDER PER AFFÄRSSEGMENT

Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Antal 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
JM Bostad Stockholm 560 764 252 369 1 197 1 401
JM Bostad Riks 407 623 231 303 840 1 056
JM Utland 314 274 171 149 695 655
Totalt 1 281 1 661 654 821 2 732 3 112

PRODUKTIONSSTARTADE BOSTÄDER PER AFFÄRSSEGMENT

Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Antal 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
JM Bostad Stockholm 712 867 367 439 1 529 1 684
JM Bostad Riks 363 659 210 332 861 1 157
JM Utland 331 325 198 172 794 788
Totalt 1 406 1 851 775 943 3 184 3 629

BOSTÄDER I PÅGÅENDE PRODUKTION

Antal 2012-06-30 2011-06-30 2011-12-31
JM Bostad Stockholm 3 032 3 116 3 290
JM Bostad Riks 1 533 1 955 1 973
JM Utland 1 204 956 1 138
Totalt 5 769 6 027 6 401

PROJEKTFASTIGHETER KONCERNEN

Bokfört värde, mkr 2012-06-30 2011-06-30 2011-12-31
Bostäder (hyresrätter) 130 130 130
Fastigheter under utveckling 774 548 672
Färdigutvecklade kontorsfastigheter 80 105 57
Totalt 984 783 859

EXPLOATERINGSFASTIGHETER KONCERNEN

Januari–juni April–juni Juli–juni Helår
Bokfört värde, mkr 2012 2011 2012 2011 2011/2012 2011
Ingående balans vid periodens början 5 816 5 374 5 798 5 593 5 570 5 374
Nyanskaffningar 585 662 307 247 1 508 1 585
Överfört till produktion –461 –492 –162 –325 –1 082 –1 113
Övrigt –1 26 –4 55 –57 –30
Utgående balans vid periodens slut 5 939 5 570 5 939 5 570 5 939 5 816

MODERBOLAGET

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

Januari–juni Helår
Mkr 2012 2011 2011
Nettoomsättning 4 402 4 072 8 436
Produktions- och driftskostnader –3 570 –3 274 –6 934
Bruttoresultat 832 798 1 502
Försäljnings- och administrationskostnader –275 –267 –499
Resultat av fastighetsförsäljning 0 - 1
Rörelseresultat 557 531 1 004
Finansiella intäkter och kostnader 28 –8 831
Resultat före bokslutsdispositioner och skatt 585 523 1 835
Bokslutsdispositioner - - –263
Resultat före skatt 585 523 1 572
Skatter –146 –138 –200
Periodens resultat 439 385 1 372

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

Mkr 2012-06-30 2011-06-30 2011-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar 1 220 1 593 1 215
Omsättningstillgångar 8 767 6 645 9 082
Summa tillgångar 9 987 8 238 10 297
Eget kapital och skulder
Eget kapital 3 142 2 263 3 365
Obeskattade reserver 1 092 829 1 092
Avsättningar 917 827 912
Långfristiga skulder 262 311 280
Kortfristiga skulder 4 574 4 008 4 648
Summa eget kapital och skulder 9 987 8 238 10 297
Ställda säkerheter 169 169 169
Eventualförpliktelser 6 040 6 623 6 806

Investeringar i fastigheter uppgick till 275 mkr (349).

Stockholm den 23 augusti 2012 JM AB (publ)

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Lars Lundquist Styrelsens ordförande

Elisabet Annell Åhlund Johan Bergman Anders Narvinger

Ledamot Ledamot Ledamot

Ledamot Ledamot

Kia Orback Pettersson Åsa Söderström Jerring

Peter Skogert Johan Wegin Ledamot utsedd Ledamot utsedd

av de anställda av de anställda

Johan Skoglund Ledamot Verkställande direktör

GRANSKNINGSRAPPORT TILL STYRELSEN I JM AB, ORG.NR. 556045-2103

INLEDNING

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapporten) för JM AB per 30 juni 2012 och den sexmånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

DEN ÖVERSIKTLIGA GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.

De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

SLUTSATS

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Stockholm den 23 augusti 2012 Ernst & Young AB

Lars Träff Jonas Svensson

Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor

KONCERNEN

FEMÅRSÖVERSIKT 1)

Mkr 2011 2010 2009 2008 2007
Intäkter 12 001 9 136 9 620 12 229 12 731
Rörelseresultat 1 513 907 646 1 083 2 301
Resultat före skatt 1 463 840 529 1 052 2 297
Balansomslutning 11 296 9 893 9 887 10 055 9 916
Kassaflöde från den löpande verksamheten 733 42 1 124 101 1 826
Räntebärande nettoskuld (+)/-fordran (–) –970 –730 –189 842 –1 313
Rörelsemarginal (%) 12,6 9,9 6,7 8,9 18,1
Räntabilitet på eget kapital (%) 24,5 15,7 10,6 22,9 44,5
Soliditet (%) 41 40 37 32 39
Resultat per aktie (kr) 12,50 7,10 4,40 9,50 18,30
Utdelning per aktie (kr) 6,502) 4,50 2,50 0 5,50
Antal disponibla byggrätter 27 200 27 500 27 900 31 000 31 000
Antal sålda bostäder 3 112 3 276 3 291 1 871 3 880
Antal produktionsstartade bostäder 3 629 3 404 2 150 1 829 4 065
Antal bostäder i pågående produktion 6 401 5 431 3 744 5 118 6 844

1) Räkenskapsår 2008 och tidigare är ej omräknat enligt IFRIC 15

KONCERNEN

KVARTALSÖVERSIKT

Mkr 2012 2011
RESULTATRÄKNING Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Intäkter 2 946 2 987 3 702 3 071 2 681 2 547
Produktions- och driftkostnader –2 403 –2 472 –3 025 –2 521 –2 162 –2 090
Bruttoresultat 543 515 677 550 519 457
Försäljnings- och administrationskostnader –221 –186 –179 –155 –203 –180
Resultat av fastighetsförsäljning - 0 2 0 23 2
Rörelseresultat 322 329 500 395 339 279
Finansiella intäkter och kostnader –12 –13 –11 –15 –10 –14
Resultat före skatt
Skatter
310
–83
316
–89
489
–142
380
–107
329
–94
265
–78
Periodens resultat 227 227 347 273 235 187
BALANSRÄKNING 06-30 03-31 12-31 09-30 06-30 03-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
311 312 315 334 173 176
Projektfastigheter 984 925 859 796 783 854
Exploateringsfastigheter 5 939 5 798 5 816 5 814 5 570 5 593
Andelar i bostadsrättsföreningar m.m. 147 168 150 115 99 115
Kortfristiga fordringar 2 154 1 860 1 719 1 731 1 687 1 404
Likvida medel 1 767 2 469 2 437 1 917 1 790 2 024
Summa omsättningstillgångar 10 991 11 220 10 981 10 373 9 929 9 990
Summa tillgångar 11 302 11 532 11 296 10 707 10 102 10 166
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 4 391 4 827 4 598 4 276 3 990 4 099
Långfristiga räntebärande skulder 332 340 293 287 247 305
Övriga långfristiga skulder 163 173 172 205 198 198
Långfristiga avsättningar 2 169 2 149 2 123 1 918 1 867 1 852
Summa långfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder
2 664
742
2 662
635
2 588
566
2 410
640
2 312
752
2 355
445
Övriga kortfristiga skulder 3 404 3 303 3 440 3 272 2 942 3 159
Kortfristiga avsättningar 101 105 104 109 106 108
Summa kortfristiga skulder 4 247 4 043 4 110 4 021 3 800 3 712
Summa eget kapital och skulder 11 302 11 532 11 296 10 707 10 102 10 166
KASSAFLÖDESANALYS Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Från den löpande verksamheten –140 2 560 316 –78 –65
Från investeringsverksamheten –2 0 12 –145 –1 41
Från finansieringsverksamheten –560 30 –50 –44 –158 –38
Summa periodens kassaflöde –702 32 522 127 –237 –62
Likvida medel vid periodens slut 1 767 2 469 2 437 1 917 1 790 2 024
RÄNTEBÄRANDE NETTOSKULD/-FORDRAN Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(–)
vid periodens början –876 –970 –388 –191 –683 –730
Förändring av räntebärande nettoskuld/-fordran 811 94 –582 –197 492 47
Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(–)
vid periodens slut
–65 –876 –970 –388 –191 –683
EXPLOATERINGSFASTIGHETER Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Bokfört värde vid periodens början 5 798 5 816 5 814 5 570 5 593 5 374
Nyanskaffningar
Överfört till produktion
307
–162
278
–299
324
–280
599
–341
247
–325
415
–167
Övrigt –4 3 –42 –14 55 –29
Bokfört värde vid periodens slut 5 939 5 798 5 816 5 814 5 570 5 593
NYCKELTAL Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Rörelsemarginal (%) 10,9 11,0 13,5 12,9 12,6 11,0
Skuldsättningsgrad (ggr) - - - - - -
Soliditet (%) 39 42 41 40 39 40
Resultat per aktie (kr) 2,70 2,70 4,20 3,30 2,80 2,20
Antal disponibla byggrätter 27 700 27 200 27 200 28 000 26 500 26 300
Antal sålda bostäder 654 627 746 705 821 840
Antal produktionsstartade bostäder 775 631 773 1 005 943 908
Antal bostäder i pågående produktion 5 769 5 786 6 401 6 439 6 027 5 957

AFFÄRSSEGMENT

KVARTALSÖVERSIKT

Mkr 2012 2011
JM BOSTAD STOCKHOLM Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Intäkter 1 376 1 414 1 579 1 197 1 320 1 045
Rörelseresultat 239 244 341 258 246 183
Rörelsemarginal (%) 17,4 17,3 21,6 21,6 18,6 17,5
Genomsnittligt operativt kapital 2 394 2 349 2 286 2 153 1 985 1 843
Avkastning operativt kapital (%) 2) 45,2 46,4 45,0 44,3 41,2 38,3
Operativt kassaflöde 211 268 356 395 –211 101
Bokfört värde exploateringsfastigheter 2 741 2 753 2 888 2 813 2 691 2 679
Antal disponibla byggrätter 11 500 11 500 11 800 12 100 10 900 10 700
Antal sålda bostäder 1) 252 308 329 308 369 395
Antal produktionsstartade bostäder 1) 367 345 349 468 439 428
Antal bostäder i pågående produktion 3 032 3 059 3 290 3 353 3 116 2 931
1) Varav hyresrätter - - - 77 - -
JM BOSTAD RIKS Kv.2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Intäkter 790 783 862 725 976 792
Rörelseresultat 1) 60 59 76 69 88 68
Rörelsemarginal (%) 7,6 7,5 8,8 9,5 9,0 8,6
Genomsnittligt operativt kapital 1 487 1 485 1 478 1 443 1 462 1 469
Avkastning operativt kapital (%) 2) 17,7 19,7 20,4 20,7 19,4 17,2
Operativt kassaflöde 4 45 –8 196 83 46
Bokfört värde exploateringsfastigheter
Antal disponibla byggrätter
1 465
9 500
1 499
9 000
1 406
8 800
1 460
8 800
1 512
9 000
1 539
8 900
Antal sålda bostäder 231 176 204 229 303 320
Antal produktionsstartade bostäder 210 153 201 297 332 327
Antal bostäder i pågående produktion 1 533 1 571 1 973 2 009 1 955 1 953
1) Varav fastighetsförsäljningar - - 1 0 3 -
JM UTLAND
Intäkter
Kv. 2
696
Kv. 1
660
Kv. 4
799
Kv. 3
669
Kv. 2
464
Kv. 1
417
Rörelseresultat 34 32 67 38 30 24
Rörelsemarginal (%) 4,9 4,8 8,4 5,7 6,5 5,8
Genomsnittligt operativt kapital 2 072 1 924 1 822 1 764 1 718 1 774
Avkastning operativt kapital (%) 2) 8,3 8,7 8,7 6,8 5,4 4,0
Operativt kassaflöde –211 –6 76 –288 –10 25
Bokfört värde exploateringsfastigheter 1 654 1 485 1 462 1 481 1 306 1 315
Bokfört värde projektfastigheter 74 51 51 33 35 33
Antal disponibla byggrätter 6 700 6 700 6 600 7 100 6 600 6 700
Antal sålda bostäder 171 143 213 168 149 125
Antal produktionsstartade bostäder 198 133 223 240 172 153
Antal bostäder i pågående produktion 1 204 1 156 1 138 1 077 956 1 073
JM FASTIGHETSUTVECKLING Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Intäkter 18 21 21 19 17 16
Rörelseresultat 1) 2 1 –1 2 13 1
Genomsnittligt operativt kapital 893 864 822 797 770 739
Avkastning operativt kapital (%) 2) 0,4 1,7 1,8 2,3 2,5 1,6
Operativt kassaflöde –37 –62 –18 –131 86 -71
Bokfört värde exploateringsfastigheter 61 61 60 60 61 60
Bokfört värde projektfastigheter 910 874 808 763 748 821
1) Varav fastighetsförsäljningar - 0 1 - 20 2
JM PRODUKTION Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Intäkter 510 455 669 490 480 347
Rörelseresultat 15 14 28 24 19 13
Rörelsemarginal (%) 2,9 3,1 4,2 4,9 4,0 3,7
Operativt kassaflöde –23 17 28 10 –49 –7
JM ÖVRIGT Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Intäkter (eliminering) –182 –145 –260 –141 –160 –126
Rörelseresultat (koncerngemensamma
kostnader)
–13 –13 –14 –9 –9 –11
OMRÄKNING JM UTLAND Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Intäkter –262 –201 32 112 –416 56
Rörelseresultat –15 –8 3 13 –48 1

2) Beräknas på 12 månaders rullande resultat och genomsnittligt kapital.

KORT OM JM

AFFÄRSIDÉ

Att utveckla attraktiva boende- och arbetsmiljöer som uppfyller individuella behov idag och i framtiden.

VISION

JM skapar hus att trivas i.

VERKSAMHET

JM är en av Nordens ledande projektutvecklare av bostäder och bostadsområden.

Verksamheten är fokuserad på nyproduktion av bostäder i attraktiva lägen med tyngdpunkt på expansiva storstadsområden och universitetsorter i Sverige, Norge, Danmark, Finland och Belgien. Vi arbetar också med projektutveckling av kommersiella lokaler samt entreprenadverksamhet, huvudsakligen i Storstockholmsområdet.

JM ska i all verksamhet främja ett långsiktigt kvalitetsoch miljöarbete.

Vi omsätter cirka 13 miljarder kronor och har cirka 2 300 medarbetare.

JM AB är ett publikt bolag noterat på NASDAQ OMX Stockholm, segmentet Mid Cap.

FINANSIELLA MÅL OCH UTDELNINGSPOLICY

Rörelsemarginalen ska uppgå till 10 procent, varav resultat från fastighetsförsäljningar 1–2 procent. Den synliga soliditeten bör uppgå till 35 procent över en konjunkturcykel.

Aktieutdelningen över åren ska avspegla den totala verksamhetens resultatutveckling och ska över en konjunkturcykel i snitt utgöra 50 procent av koncernens resultat efter skatt. Resultatet från fastighetsförsäljningar är en naturlig del i JMs projektutveckling och inkluderas i utdelningsberäkningen.

OFFENTLIGGÖRANDE

Informationen i denna delårsrapport är sådan som JM ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande kl. 08:00 den 23 augusti 2012.

FÖR MER INFORMATION KONTAKTA:

Johan Skoglund, VD och koncernchef Tel. 08-782 89 39 [email protected]

Claes Magnus Åkesson, CFO Tel. 08-782 89 71 [email protected]

ÖVRIG INFORMATION

KOMMANDE INFORMATIONSTILLFÄLLEN

26 oktober 2012 Delårsrapport januari–september

12 februari 2013 Bokslutskommuniké 2012

25 april 2013 Delårsrapport januari–mars 2013 samt Årsstämma 2013

PRESSMEDDELANDEN, KVARTAL 2

2012-06-29 Utbyte av konvertibler mot aktier i JM AB (publ)

2012-05-31 Efterlängtad förskola och park till Kungsängen

2012-05-22 Sanna Kallur populäraste grannen

2012-05-08 JMs styrelse har beslutat om återköp av aktier

2012-05-04 JM utvecklar nya bostäder i Partille

2012-04-27 Årsstämma i JM AB

2012-04-26 Delårsrapport januari - mars 2012

2012-04-24 Idag flyttar de första in på Kvarnholmen

2012-04-17 Gourmetrestaurang till Liljeholmen

JMs årsredovisningar finns tillgängliga på www.jm.se/investerare

JM AB (publ)

Telefon 08-782 87 00 Telefax 08-782 86 00 Org.nr. 556045-2103 Internet www.jm.se

Postadress 169 82 Stockholm Besöksadress Gustav III:s boulevard 64, Solna