AI assistant
JM — Interim / Quarterly Report 2011
Aug 24, 2011
2932_ir_2011-08-24_0196bb51-4fd8-4a25-8af4-75e94a6a9e1f.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport
JANUARI - JUNI 2011, JM-KONCERNEN
Fortsatt god efterfrågan på JMs huvudmarknader
- Intäkterna uppgick till 5 228 mkr (4 114) varav omräkning enligt IFRIC 15 har inneburit en intäktseffekt om -360 mkr (-216). Intäkterna enligt segmentsredovisningen uppvisar en ökning om 1 258 mkr (-91)
- Antal sålda bostäder ökade till 1 661 (1 462) och produktionsstarterna ökade till 1 851 (1 621)
- Resultatet före skatt ökade till 594 mkr (294) varav omräkning enligt IFRIC 15 har inneburit en resultateffekt om -47 mkr (-38). Resultat efter skatt ökade till 422 mkr (205). Rörelsemarginalen ökade till 11,8 procent (8,0)
- Räntabiliteten på eget kapital för de senaste tolv månaderna ökade till 21,4 procent (14,7). Resultatet per aktie under första halvåret uppgick till 5,10 kronor (2,50)
- Koncernens kassaflöde inklusive nettoinvestering i fastigheter uppgick till -143 mkr (-236)
- Större förvärv av mark i Stockholm och bostadsbyggrätter i Oslo slutförda efter rapportperiodens utgång med möjlig utveckling av cirka 3 600 bostäder.
För koncernens resultat- och balansräkning tillämpas från och med 2010 IFRIC 15 Avtal om uppförande av fastigheter. IFRIC 15 förändrade endast redovisningen av intäkter och resultat för JMs verksamhet utanför Sverige, JM Utland. Segmentsredovisningen och projektstyrningen kvarstår oförändrad enligt IAS 11, successiv vinstavräkning. Beskrivning av verksamheten görs utifrån segmentsredovisningen.
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| Intäkter | 5 228 | 4 114 | 2 681 | 2 406 | 10 250 | 9 136 |
| Rörelseresultat | 618 | 330 | 339 | 208 | 1 195 | 907 |
| Resultat före skatt | 594 | 294 | 329 | 201 | 1 140 | 840 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -143 | -236 | -78 | -148 | 135 | 42 |
| Rörelsemarginal (%) | 11,8 | 8,0 | 12,6 | 8,6 | 11,7 | 9,9 |
| Räntabilitet på eget kapital (%) | 21,4 | 15,7 | ||||
| Soliditet (%) | 39 | 38 | 39 | 38 | 40 | |
| Resultat per aktie (kr) | 5,10 | 2,50 | 2,80 | 1,70 | 9,70 | 7,10 |
| Antal sålda bostäder | 1 661 | 1 462 | 821 | 705 | 3 475 | 3 276 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 1 851 | 1 621 | 943 | 872 | 3 634 | 3 404 |
KONCERNEN
"Efterfrågan har varit fortsatt god för JMs bostäder på våra huvudmarknader. Dock har försäljningsprocessen tagit något längre tid i samband med oron på den internationella finansmarknaden. Den goda försäljnings- och bokningsnivån medger likväl fortsatt hög nivå av produktionsstarter.
Det är ännu för tidigt att bedöma effekten för bostadsmarknaden av en eventuell avmattning i konjunkturen. Efterfrågan på JMs bostäder har varit fortsatt god även under semesterperioden.
Strukturellt gäller fortsatt goda förutsättningar för vår affär bland annat med stor befolkningsökning på de marknader där vi är verksamma. Vi är offensivt positionerade med finansiell styrka och mycket god projektportfölj som löpande förädlas och förnyas. Det är också glädjande att vi under sommaren lyckats slutföra stora och attraktiva förvärv i såväl Stockholm som Oslo."
Johan Skoglund, VD och koncernchef.
Marknad, försäljning och produktionsstarter av bostäder
Efterfrågan på nyproducerade bostäder har varit fortsatt god på JMs huvudmarknader i Sverige och Norge. Efterfrågan i Danmark har dämpats något under första halvåret 2011 efter en viss förbättring under 2010.
Försäljningen har varit fortsatt god. Befolkningstillväxten på våra huvudmarknader, tillsammans med det fortsatt låga ränteläget, stödjer efterfrågan på bostäder.
Antalet sålda bostäder i form av tecknade kontrakt uppgick till 1 661 (1 462) varav 0 (107) avser hyresrättsprojekt. Andelen sålda eller bokade bostäder i förhållande till pågående produktion uppgår till 78 procent (83) där spannet om 60-65 procent bedöms som normal nivå. Sålda bostäder i JM Bostad Stockholm uppgick till 764 (657), i JM Bostad Riks 623 (501) och i JM Utland 274 (304).
Antalet produktionsstartade bostäder ökade till 1 851 (1 621) varav 867 (791) i Stockholmsområdet och 659 (542) i övriga Sverige. I utlandsverksamheten produktionsstartades 325 bostäder (288). Av de produktionsstartade bostäderna utgör 0 hyresrätter (107). Antalet bostäder i pågående produktion uppgår till 6 027 (4 959).
Intäkter, rörelseresultat och rörelsemarginal
Koncernens redovisade intäkter under första halvåret uppgick till 5 228 mkr (4 114) varav omräkning enligt IFRIC 15 har inneburit en intäktseffekt om -360 mkr (-216). Intäkterna enligt segmentsredovisningen ökar med 1 258 mkr (-91).
Rörelseresultatet ökade till 618 mkr (330) och rörelsemarginalen ökade till 11,8 procent (8,0). Omräkning enligt IFRIC 15 har gett en resultateffekt om -47 mkr (-38). Det förbättrade resultatet och marginalen beror på högre försäljnings- och produktionsstartsnivå under 2010/2011 och högre prisnivå i projekten.
Under första halvåret uppgick resultat av fastighetsförsäljning till 25 mkr (14). Hyresintäkterna från JMs projektfastigheter uppgick till 34 mkr (30) varav 0 mkr (0) avser bostäder. Driftnettot uppgick till 9 mkr (3).
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat (mkr) | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 |
| JM Bostad Stockholm | 429 | 245 | 246 | 133 | 818 |
| JM Bostad Riks | 156 | 92 | 88 | 58 | 283 |
| JM Utland | 54 | 9 | 30 | 8 | 93 |
| JM Fastighetsutveckling | 14 | 7 | 13 | 6 | 19 |
| JM Produktion | 32 | 35 | 19 | 21 | 88 |
| Koncerngemensamma kostnader | -20 | -20 | -9 | -9 | -35 |
| Summa enligt segmentsredovisning | 665 | 368 | 387 | 217 | 1 266 |
| Omräkning JM Utland 1) | -47 | -38 | -48 | -9 | -71 |
| Totalt 2) | 618 | 330 | 339 | 208 | 1 195 |
| 1) Omräkningseffekt för intäkts- och resultatredovisning enligt IFRIC 15 i förhållande till segmentsredovisning. |
|||||
| 2) Varav fastighetsförsäljningar | 25 | 14 | 23 | 7 | 39 |
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal (%) | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 |
| JM Bostad Stockholm | 18,1 | 14,8 | 18,6 | 14,8 | 18,0 |
| JM Bostad Riks | 8,8 | 6,9 | 9,0 | 7,4 | 8,9 |
| JM Utland | 6,1 | 1,2 | 6,5 | 2,0 | 5,4 |
| JM Produktion | 3,9 | 4,5 | 4,0 | 4,9 | 5,7 |
| Bostäder i pågående produktion | 2011-06-30 | 2010-06-30 | 2010-12-31 |
|---|---|---|---|
| Antal bostäder i pågående produktion 1) | 6 027 | 4 959 | 5 431 |
| Andel sålda bostäder i pågående produktion (%) 2) | 65 | 60 | 64 |
| Andel bokade bostäder i pågående produktion (%) Andel sålda och bokade bostäder i pågående |
13 | 23 | 18 |
| produktion (%) | 78 | 83 | 82 |
1) Från och med produktionsstart till och med sista inflyttning enligt plan.
2) Andel sålda bostäder i form av bindande kontrakt med slutkund.
| Osålda bostäder i avslutad produktion | 2011-06-30 | 2010-06-30 | 2010-12-31 |
|---|---|---|---|
| Antal osålda bostäder i avslutad produktion 1) | 48 | 79 | 44 |
| - Varav i balansräkningen redovisat som "Andelar i bostadsrättsföreningar m.m." |
39 | 62 | 40 |
1) Efter sista inflyttning enligt plan.
Byggrätter
JMs disponibla byggrätter uppgår till 26 500 bostäder (27 400) varav 17 000 (18 100) redovisas i balansräkningen. Kapitalbindningen i byggrätter (exploateringsfastigheter i balansräkningen) för bostäder har ökat till 5 509 mkr (4 847) vid utgången av första halvåret.
Under första halvåret har exploateringsfastigheter för bostäder om 662 mkr (539) förvärvats varav 323 mkr avser JM Bostad Stockholm, 205 mkr JM Bostad Riks och 134 mkr JM Utland.
Finansiella poster
Finansnettot har förbättrats med 12 mkr jämfört med föregående år främst hänförligt till lägre genomsnittliga räntebärande skulder. De finansiella intäkterna och kostnaderna under första halvåret inkluderar omvärderingar och valutasäkringar av koncerninterna fordringar på JM Utland med en nettoeffekt på finansnettot om 0 mkr (-3). I de finansiella intäkterna för första halvåret ingår resultat från försäljning av aktier i intressebolag om 0 mkr (5).
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| Finansiella intäkter 1) | 25 | 34 | 16 | 14 | 42 | 51 |
| Finansiella kostnader 2) | -49 | -70 | -26 | -21 | -97 | -118 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -24 | -36 | -10 | -7 | -55 | -67 |
| 1) Varav omvärderingar och valutasäkringar | 8 | 24 | 6 | 5 | 16 | 32 |
| 2) Varav omvärderingar och valutasäkringar | -8 | -27 | -6 | -4 | -14 | -33 |
Den totala räntebärande låneskulden uppgick till 1 599 mkr (1 348) varav pensionsskulden utgjorde 600 mkr (580). Vid första halvårets utgång var medelräntesatsen för den totala räntebärande låneskulden inklusive pensionsskulden 4,0 procent (3,3). Den genomsnittliga räntebindningstiden exklusive pensionsskulden var 0,3 år (0,3).
Koncernens tillgängliga likviditet uppgick till 4 590 mkr (4 547). Förutom likvida medel om 1 790 mkr (1 747) ingår ej utnyttjade checkkrediter och kreditavtal med sammantaget 2 800 mkr (2 800) där kreditavtalen om 2 400 mkr hade en genomsnittlig löptid om 2,1 år.
Räntebärande nettofordran uppgick till 191 mkr (400) vid första halvårets utgång. Vid utgången av första halvåret uppgick ej räntebärande skulder för genomförda fastighetsförvärv till 411 mkr (351). Av dessa skulder är 213 mkr (226) kortfristiga.
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-)vid periodens början |
-730 | -189 | -683 | -115 | -400 | -189 |
| Förändring av räntebärande nettoskuld/-fordran | 539 | -211 | 492 | -285 | 209 | -541 |
| Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-)vid periodens slut |
-191 | -400 | -191 | -400 | -191 | -730 |
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -143 mkr (-236) under första halvåret. Nettoinvesteringarna i exploateringsfastigheter innebar ett kassaflöde om -212 mkr (-598). Ökat innehav av osålda bostäder i balansräkningen belastar med -2 mkr (156). Koncernens kassaflöde från projektfastigheter (försäljning minus investering) under första halvåret uppgick till 26 mkr (-47). Därutöver belastas kassaflödet av tillfällig ökning av rörelsekapitalet.
Risker och osäkerhetsfaktorer
JMs risker och riskhantering presenteras i årsredovisningen för 2010 på sidorna 38-41. Inga väsentliga förändringar har skett som ändrat dessa redovisade risker.
Konvertibel- och teckningsoptionsprogram
Årsstämman 2011 beslutade att JM ska uppta ett konvertibelt förlagslån om högst 120 mkr genom utgivning av högst 530 000 konvertibla skuldförbindelser riktat till samtliga anställda i Sverige samt emittera högst 95 000 teckningsoptioner riktade till samtliga anställda utanför Sverige, med en löptid om fyra år.
Efter avslutad teckningsperiod uppgår lånet till cirka 24 mkr genom emission av cirka 114 000 konvertibla skuldförbindelser och antalet utgivna teckningsoptioner uppgår till cirka 5 000.
I enlighet med IAS 32 har skuld- och egetkapitaldelen av det konvertibla förlagslånet redovisats var för sig vilket innebär att förlagslånet upptas i balansräkningen som en skuld initialt med nominellt belopp exklusive egetkapitaldelen.
De tecknade konvertiblerna och teckningsoptionerna kan konverteras till en aktie, till kursen 214 kronor, från och med den 2 juni 2014 till och med den 22 maj 2015.
Genom konvertering kan JMs aktiekapital komma att öka med högst 119 tkr, vilket motsvarar en utspädning med 0,1 procent av aktiekapitalet och rösterna i bolaget.
Det konvertibla förlagslånet har likvidavräknats under juli 2011.
Innehav av egna aktier
Under andra kvartalet har 2008 års prestationsaktieprogram för ledande befattningshavare inom JM-koncernen i huvudsak avslutats. Till ledande befattningshavare har 13 196 aktier av JM ABs innehav avyttrats för avtalat lösenpris om 10 kr per aktie. Innehavet av egna aktier uppgår därefter till 151 111.
Antalet utestående aktier uppgår till 83 268 236 vid rapporteringstillfället.
Personal
Antal anställda uppgick vid första halvårets utgång till 2 221 (1 933). Antal hantverkare uppgick till 1 064 (920) och antal tjänstemän till 1 157 (1 013). Ökningen av antalet anställda har skett planenligt i syfte att hantera den ökande produktionsvolymen.
AFFÄRSSEGMENT
JM BOSTAD STOCKHOLM
Affärssegmentet JM Bostad Stockholm utvecklar bostadsprojekt i Storstockholm. Verksamheten omfattar förvärv av exploateringsfastigheter, planarbete, projektering samt produktion och försäljning av bostäder.
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| Intäkter | 2 365 | 1 655 | 1 320 | 899 | 4 534 | 3 824 |
| Rörelseresultat 1) | 429 | 245 | 246 | 133 | 818 | 634 |
| Rörelsemarginal (%) | 18,1 | 14,8 | 18,6 | 14,8 | 18,0 | 16,6 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 985 | 1 776 | ||||
| Avkastning operativt kapital (%) | 41,2 | 35,7 | ||||
| Operativt kassaflöde | -110 | -159 | -211 | -291 | 15 | -34 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 2 691 | 2 155 | 2 562 | |||
| Antal disponibla byggrätter | 10 900 | 10 500 | 11 100 | |||
| Antal sålda bostäder 2) | 764 | 657 | 369 | 299 | 1 515 | 1 408 |
| Antal produktionsstartade bostäder 3) | 867 | 791 | 439 | 427 | 1 680 | 1 604 |
| Antal bostäder i pågående produktion | 3 116 | 2 505 | 2 691 | |||
| Antal anställda | 802 | 665 | 740 | |||
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | - | - | - | - | 2 | 2 |
| 2) Varav hyresrätter | - | 107 | - | 62 | 104 | 211 |
| 3) Varav hyresrätter | - | 107 | - | 62 | 104 | 211 |
Efterfrågan på bostäder är fortsatt god. På andrahandsmarknaden är utbudet av bostäder liksom utbudspriserna i nivå med föregående år men tiden till avslut har ökat. Utbudet av nya bostäder är fortsatt lågt i förhållande till långsiktig efterfrågan i Stockholmsområdet.
Intresset för JMs projekt är stort, dock med en något minskad bokningstakt under kvartalet till en mer normaliserad nivå.
Affärssegmentets intäkter ökade till 2 365 mkr (1 655) och rörelseresultatet ökade till 429 mkr (245). Rörelsemarginalen uppgick till 18,1 procent (14,8). De ökade intäkterna är ett resultat av det större antalet bostäder i pågående produktion och förbättringen av rörelsemarginalen är främst hänförlig till högre prisnivå i projekten.
Det negativa kassaflödet under kvartalet förklaras av nettoinvesteringar i exploateringsfastigheter samt tillfällig ökning av rörelsekapitalet.
Totalt produktionsstartades under andra kvartalet 415 bostäder i flerbostadshus i Nacka och Stockholm samt 24 småhus i Solna.
Under kvartalet har en tomträtt vid Brommaplan i Stockholm, där Hotell Scandic Bromma är beläget, förvärvats som en del i samarbetet med Stockholms Stad att omdana Brommaplan och uppföra nya bostäder samt handels- och kontorslokaler.
Under andra kvartalet har byggrätter motsvarande cirka 125 bostäder förvärvats i Stockholm. Efter rapporttidens utgång har JM och Skanska tillsammans förvärvat markområdet där Täby galoppbana ligger med avsikt att i samarbete med Täby kommun utveckla en helt ny stadsdel för 4 000 bostäder samt arbetsplatser och serviceutbud. Den initiala köpeskillingen för JM uppgår till 135 mkr. Därutöver har efter rapportperiodens utgång förvärvats en fastighet under planläggning för cirka 600 bostäder i Järfälla.
JM BOSTAD RIKS
Affärssegmentet JM Bostad Riks utvecklar bostadsprojekt i tillväxtorter i Sverige exklusive Storstockholm. Verksamheten omfattar förvärv av exploateringsfastigheter, planarbete, projektering samt produktion och försäljning av bostäder. I begränsad omfattning bedrivs även entreprenadverksamhet.
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| Intäkter | 1 768 | 1 326 | 976 | 785 | 3 191 | 2 749 |
| Rörelseresultat 1) | 156 | 92 | 88 | 58 | 283 | 219 |
| Rörelsemarginal (%) | 8,8 | 6,9 | 9,0 | 7,4 | 8,9 | 8,0 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 462 | 1 471 | ||||
| Avkastning operativt kapital (%) | 19,4 | 14,9 | ||||
| Operativt kassaflöde | 129 | 247 | 83 | 125 | 194 | 312 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 512 | 1 429 | 1 497 | |||
| Antal disponibla byggrätter | 9 000 | 10 200 | 9 600 | |||
| Antal sålda bostäder | 623 | 501 | 303 | 276 | 1 329 | 1 207 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 659 | 542 | 332 | 321 | 1 347 | 1 230 |
| Antal bostäder i pågående produktion | 1 955 | 1 561 | 1 708 | |||
| Antal anställda | 589 | 509 | 578 | |||
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 |
Efterfrågan på bostäder är fortsatt god. På andrahandsmarknaden är utbudet av bostäder i nivå med föregående år. Utbudspriserna har ökat i Malmö och Göteborg medan priserna har sjunkit i Linköping. För övriga delar inom affärssegmentet är priserna i nivå med föregående år. Intresset för JMs projekt är stort med en god försäljning under första halvåret.
Affärssegmentets intäkter ökade till 1 768 mkr (1 326) och rörelseresultatet ökade till 156 mkr (92). Rörelsemarginalen ökade till 8,8 procent (6,9). Den ökade volymen är ett resultat av det större antalet bostäder i pågående produktion och förbättringen av rörelsemarginalen är främst hänförlig till högre prisnivå i projekten.
Kassaflödet är i balans med hänsyn taget till investeringar i exploateringsfastigheter.
Totalt produktionsstartades under andra kvartalet 292 bostäder i flerbostadshus i Malmö, Göteborg, Örebro och Uppsala samt 40 småhus i Lund och Jönköping.
Under andra kvartalet har byggrätter motsvarande 200 bostäder förvärvats i Malmö, Helsingborg och Göteborg.
JM UTLAND
Inom affärssegmentet JM Utland utvecklas bostäder för försäljning i Norge, Danmark, Finland och Belgien. Intäkter och resultat för affärssegmentet redovisas enligt IAS 11, successiv vinstavräkning.
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| Intäkter | 881 | 744 | 464 | 408 | 1 707 | 1 570 |
| Rörelseresultat | 54 | 9 | 30 | 8 | 93 | 48 |
| Rörelsemarginal (%) | 6,1 | 1,2 | 6,5 | 2,0 | 5,4 | 3,1 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 718 | 1 838 | ||||
| Avkastning operativt kapital (%) | 5,4 | 2,6 | ||||
| Operativt kassaflöde | 15 | 51 | -10 | 126 | 200 | 236 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 306 | 1 263 | 1 255 | |||
| Bokfört värde projektfastigheter | 35 | 35 | 34 | |||
| Antal disponibla byggrätter | 6 600 | 6 700 | 6 800 | |||
| Antal sålda bostäder | 274 | 304 | 149 | 130 | 631 | 661 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 325 | 288 | 172 | 124 | 607 | 570 |
| Antal bostäder i pågående produktion | 956 | 893 | 1 032 | |||
| Antal anställda | 266 | 245 | 250 |
Affärssegmentets intäkter ökade till 881 mkr (744). Rörelseresultatet ökade till 54 mkr (9) och rörelsemarginalen till 6,1 procent (1,2). Det förbättrade resultatet och rörelsemarginalen förklaras av en bättre efterfrågan, ökad projektvolym och mer stabil marknad.
Det negativa kassaflödet för kvartalet förklaras främst av ökat rörelsekapital.
Norge
Efterfrågan på nyproducerade bostäder och bostäder på andrahandsmarknaden har varit fortsatt god. Utbudet av bostäder till försäljning på marknaden har stabiliserats på en relativt hög nivå. Prisnivån på andrahandsmarknaden har ökat under första halvåret.
Under första halvåret har 250 bostäder (265) sålts och 258 bostäder (240) produktionsstartats. Produktionsstarterna under andra kvartalet om 105 bostäder fördelades på 51 bostäder i flerbostadshus i Oslo samt 54 småhus i Bergen, Telemark och Vestfold. Antal bostäder i pågående produktion uppgår till 748 (813).
Under andra kvartalet har byggrätter motsvarande cirka 40 bostäder förvärvats i Oslo. Disponibla byggrätter motsvarar 4 900 bostäder (4 800).
Efter rapportperiodens utgång har JM Norge förvärvat samtliga aktier i Öie AS, Oslo samt en projektportfölj för bostadsutveckling om cirka 350 byggrätter. Köpeskillingen om 443 mkr, för Öie AS och byggrätterna, har betalats i samband med tillträdet den 1 juli 2011. Affären omfattar även villkorade förvärv av cirka 300 byggrätter samt cirka 400 byggrätter i form av optioner.
Öie AS är ett välrenommerat entreprenad- och projektutvecklingsbolag där verksamheten med cirka 70 anställda och byggrättsportföljen är koncentrerad till norra delen av Oslo. Förvärvet passar väl in i JMs tillväxtstrategi och sammantaget innebär affären en möjlig utveckling av cirka 1 000 bostäder i Oslo.
Danmark
Bostadsmarknaden i Köpenhamn präglas av låg aktivitetsnivå efter en viss förbättring av efterfrågan under 2010. Fortsatt restriktiv kreditgivning från bankerna motverkar den positiva effekten av låg räntenivå.
Under första halvåret har 14 bostäder (25) sålts och 0 bostäder (0) produktionsstartats. Antal bostäder i pågående produktion uppgår till 62 (0). Inga förvärv har gjorts under andra kvartalet. Disponibla byggrätter motsvarar 700 bostäder (900).
Finland
Aktiviteten på bostadsmarknaden i Helsingfors har stabiliserats på en högre nivå. Intresset är stort för nyproducerade bostäder. Prisnivån på andrahandsmarknaden har ökat under första halvåret.
Under första halvåret har 0 bostäder (0) sålts och 31 bostäder (0) produktionsstartats. Ett småhusprojekt om 31 bostäder i Helsingforsområdet produktionsstartades under andra kvartalet.
Antal bostäder i pågående produktion uppgår till 62 (0). Inga förvärv har gjorts under andra kvartalet. Disponibla byggrätter motsvarar 100 bostäder (100).
Belgien
I Brysselregionen, där JM har sin verksamhet, är aktiviteten på bostadsmarknaden fortsatt stabil.
Under första halvåret har 10 bostäder (14) sålts och 36 bostäder (48) produktionsstartats. Ett flerbostadshus om 36 bostäder produktionsstartades i Bryssel under andra kvartalet. Antal bostäder i pågående produktion uppgår till 84 (80). Inga förvärv har gjorts under andra kvartalet. Disponibla byggrätter motsvarar 900 bostäder (900).
JM FASTIGHETSUTVECKLING
Affärssegmentet JM Fastighetsutveckling utvecklar i huvudsak hyresbostäder, vårdboenden och kontorsfastigheter i Storstockholm. Affärssegmentets fastigheter ska i sin helhet utgöras av fastigheter avsedda för projektutveckling.
| Januari - juni April - juni |
Juli - juni | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| Intäkter | 33 | 41 | 17 | 15 | 64 | 72 |
| Rörelseresultat 1) | 14 | 7 | 13 | 6 | 19 | 12 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 770 | 708 | ||||
| Avkastning operativt kapital (%) | 2,5 | 1,7 | ||||
| Operativt kassaflöde | 15 | -86 | 86 | -60 | -17 | -118 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 61 | 107 | 60 | |||
| Bokfört värde projektfastigheter | 748 | 612 | 625 | |||
| Antal anställda | 17 | 15 | 17 | |||
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | 22 | 14 | 20 | 7 | 34 | 26 |
Affärssegmentets intäkter minskade till 33 mkr (41) varav hyresintäkter 33 mkr (29) och entreprenadintäkter 0 mkr (12). Rörelseresultatet uppgick till 14 mkr (7).
Entreprenadresultat från produktion uppgick till 0 mkr (5). Driftnettot för projektfastigheter uppgick till 9 mkr (5). Förbättringen av driftnettot beror bland annat på ökade hyresintäkter samt lägre driftkostnader i Dalénumområdet, Lidingö.
Resultatet från fastighetsförsäljningar uppgår till 22 mkr (14). Under andra kvartalet avyttrades äldreboendet Solbacka i Norrtälje med ett resultat om 23 mkr varav 20 mkr redovisas inom JM Fastighetsutveckling och 3 mkr inom JM Bostad Riks.
Det positiva kassaflödet för första halvåret förklaras främst av försäljningen av äldreboendet Solbacka om 113 mkr.
Inom Dalénumområdet på Lidingö uppgår uthyrningsgraden, för de byggnader som ej ska rivas, till 89 procent. Produktionen av ett särskilt boende för äldre om 54 bostäder framskrider planenligt. I ett senare skede planerar JM att uppföra 225 hyreslägenheter inom området.
Inom Bolinderområdet i Kallhäll, Järfälla fortsätter hyresgästanpassningar i det bestånd som ska bibehållas. Uthyrningsgraden uppgår till 90 procent.
JM PRODUKTION
Affärssegmentet JM Produktion bedriver byggproduktion åt externa och interna beställare inom Storstockholmsområdet.
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| Intäkter 1) | 827 | 780 | 480 | 431 | 1 543 | 1 496 |
| Rörelseresultat | 32 | 35 | 19 | 21 | 88 | 91 |
| Rörelsemarginal (%) | 3,9 | 4,5 | 4,0 | 4,9 | 5,7 | 6,1 |
| Operativt kassaflöde | -56 | -4 | -49 | 16 | -16 | 36 |
| Antal anställda | 425 | 397 | 399 | |||
| 1) Varav internt | 286 | 216 | 160 | 121 | 507 | 437 |
Efterfrågan på entreprenadmarknaden i Stockholm är fortsatt god med en hög investeringsvilja inom bostads- och lokalmarknaden. Marknaden inom anläggningssektorn har stabiliserats på en hög nivå. Affärssegmentet har ett bra orderläge med ett stort antal projekt i pågående produktion.
Affärssegmentets intäkter uppgick till 827 mkr (780) och rörelseresultatet uppgick till 32 mkr (35). Rörelsemarginalen uppgick till 3,9 procent (4,5).
Kassaflödet belastas av tillfällig ökning i rörelsekapitalet.
Affärssegmentet har under andra kvartalet erhållit ett antal nya uppdrag varav de största är samverkansentreprenad för ombyggnad av skola i Stockholm (SISAB), om- och tillbyggnad av Pir F Västra på Arlanda (Swedavia), gator och ledningar (Tyresö och Nacka kommuner) samt mark- och spårarbeten för tvärbanans utbyggnad i Bromma (AB Storstockholms Lokaltrafik). För JM Bostad Stockholm byggs ytterligare en etapp flerbostadshus i Bromma.
De största pågående uppdragen är två deletapper av nya motorvägen E18 Hjulsta-Kista (Trafikverket), ombyggnad av Gamla Riksarkivet på Riddarholmen (Statens fastighetsverk) samt en påbyggnad av befintligt flerbostadshus i Stockholm för extern beställare. Därutöver pågår nybyggnad av hyreslägenheter i Åkersberga för extern beställare och om- och tillbyggnad av skolor (Nacka och Sollentuna kommuner). I Hammarby Sjöstad pågår uppdraget att bygga gator och ledningar (Stockholms stad). Åt JM Bostad Stockholm pågår nyproduktion av flerbostadshus i Bromma och på Värmdö samt exploateringsarbeten inom Dalénumområdet på Lidingö.
KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| Januari – juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| Intäkter | 5 228 | 4 114 | 2 681 | 2 406 | 10 250 | 9 136 |
| Produktions- och driftkostnader | -4 252 | -3 458 | -2 162 | -2 030 | -8 402 | -7 608 |
| Bruttoresultat | 976 | 656 | 519 | 376 | 1 848 | 1 528 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -383 | -340 | -203 | -175 | -692 | -649 |
| Resultat av fastighetsförsäljning | 25 | 14 | 23 | 7 | 39 | 28 |
| Rörelseresultat | 618 | 330 | 339 | 208 | 1 195 | 907 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -24 | -36 | -10 | -7 | -55 | -67 |
| Resultat före skatt | 594 | 294 | 329 | 201 | 1 140 | 840 |
| Skatter | -172 | -89 | -94 | -59 | -329 | -246 |
| Periodens resultat | 422 | 205 | 235 | 142 | 811 | 594 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Omräkningsdifferenser | 18 | -61 | 29 | -18 | -26 | -105 |
| Periodens totalresultat | 440 | 144 | 264 | 124 | 785 | 489 |
| Periodens resultat hänförligt till: Moderbolagets aktieägare |
422 | 205 | 235 | 142 | 811 | 594 |
| Summa totalresultat hänförligt till: Moderbolagets aktieägare |
440 | 144 | 264 | 124 | 785 | 489 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning hänförligt till moderbolagets aktieägare (kr) 1) |
5,10 | 2,50 | 2,80 | 1,70 | 9,70 | 7,10 |
| Utestående antal aktier vid periodens slut | 83 268 236 | 83 237 058 | 83 268 236 | 83 237 058 | 83 268 236 | 83 237 058 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 83 244 272 | 83 221 927 | 83 249 290 | 83 226 971 | 83 240 616 | 83 229 492 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 84 740 976 | 84 565 071 | 84 703 484 | 84 584 070 | 84 752 136 | 84 671 817 |
1) Periodens resultat.
KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Mkr | 2011-06-30 | 2010-06-30 | 2010-12-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | 173 | 256 | 219 |
| Projektfastigheter | 783 | 647 | 661 |
| Exploateringsfastigheter | 5 570 | 4 954 | 5 374 |
| Andelar i bostadsrättsföreningar o.d. 1) | 99 | 166 | 115 |
| Kortfristiga fordringar 2) | 1 687 | 1 755 | 1 437 |
| Likvida medel | 1 790 | 1 747 | 2 087 |
| Summa omsättningstillgångar | 9 929 | 9 269 | 9 674 |
| Summa tillgångar | 10 102 | 9 525 | 9 893 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER 3) | |||
| Eget kapital | 3 990 | 3 577 | 3 923 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 247 | 236 | 258 |
| Övriga långfristiga skulder | 198 | 125 | 218 |
| Långfristiga avsättningar | 1 867 | 1 717 | 1 833 |
| Summa långfristiga skulder | 2 312 | 2 078 | 2 309 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 752 | 532 | 514 |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 942 | 3 211 | 3 036 |
| Kortfristiga avsättningar | 106 | 127 | 111 |
| Summa kortfristiga skulder | 3 800 | 3 870 | 3 661 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 102 | 9 525 | 9 893 |
| Ställda säkerheter | 639 | 369 | 359 |
| Eventualförpliktelser | 5 607 | 4 555 | 4 675 |
| 1) Varav Egholm, Danmark | - | 98 | 0 |
| 2) Varav fordringar fastighetsförsäljningar | 35 | 0 | 35 |
| 3) Varav skulder fastighetsförvärv | 486 | 406 | 508 |
FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL I SAMMANDRAG
| Januari - juni | Helår | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2010 |
| Ingående balans vid årets början | 3 923 | 3 637 | 3 637 |
| Periodens totalresultat | 440 | 144 | 489 |
| Utdelning | -375 | -208 | -208 |
| Inlösen av konvertibellån | 2 | - | - |
| Egetkapitaldel av konvertibla skuldebrev | 2 | 3 | 3 |
| Aktierelaterade ersättningar reglerade med egetkapitalinstrument | -2 | 1 | 2 |
| Utgående balans vid periodens slut | 3 990 | 3 577 | 3 923 |
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||||
| före förändring i rörelsekapital | 398 | 173 | 243 | 151 | 879 | 654 |
| Investering i exploateringsfastigheter m.m. 1) | -835 | -1 234 | -531 | -935 | -2 000 | -2 399 |
| À conto betalning för expl. fastigheter m.m. 2) | 621 | 792 | 391 | 451 | 1 502 | 1 673 |
| Investering i projektfastigheter | -92 | -47 | -18 | -25 | -118 | -73 |
| Försäljning av projektfastigheter | 118 | - | 116 | - | 118 | 0 |
| Förändring kortfristiga skulder/fordringar | -353 | 80 | -279 | 210 | -246 | 187 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -143 | -236 | -78 | -148 | 135 | 42 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 40 | 0 | -1 | 0 | 47 | 7 |
| Upptagna lån | 397 | 258 | 372 | - | 562 | 423 |
| Amortering av skulder | -218 | -94 | -155 | -85 | -326 | -202 |
| Utdelning | -375 | -208 | -375 | -208 | -375 | -208 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -196 | -44 | -158 | -293 | -139 | 13 |
| Periodens kassaflöde | -299 | -280 | -237 | -441 | 43 | 62 |
| Likvida medel vid periodens slut | 1 790 | 1 747 | 1 790 | 1 747 | 1 790 | 2 087 |
| 1) Varav investering i andelar i bostadsrättsföreningar och bostäder med äganderätt |
-131 | -137 | -95 | -31 | -286 | -292 |
| 2) Varav försäljning av andelar i bostadsrättsföreningar och bostäder med äganderätt |
129 | 293 | 67 | 146 | 398 | 562 |
NYCKELTAL
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| % | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| Rörelsemarginal | 11,8 | 8,0 | 12,6 | 8,6 | 11,7 | 9,9 |
| Räntabilitet före skatt på sysselsatt kapital | 23,5 | 17,8 | ||||
| Räntabilitet på eget kapital | 21,4 | 15,7 | ||||
| Skuldsättningsgrad (ggr) | - | - | - | - | - | |
| Soliditet | 39 | 38 | 39 | 38 | 40 |
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport för första halvåret är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Eftersom moderbolaget är ett bolag inom EU tillämpas bara av EU godkända IFRS.
De redovisningsprinciper som tillämpas i denna delårsrapport är de som beskrivs i årsredovisningen för 2010 sidorna 54-57. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder för koncernen är oförändrade jämfört med årsredovisningen föregående år.
Nya och ändrade redovisningsstandarder och tolkningar som gäller för 2011 är av mycket begränsad omfattning och bedöms inte ha någon påverkan på JMs finansiella rapporter.
INTÄKTER PER LAND
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| Sverige | 4 707 | 3 586 | 2 633 | 2 009 | 8 825 | 7 704 |
| Norge | 727 | 680 | 363 | 360 | 1 419 | 1 372 |
| Danmark | 70 | 6 | 41 | 4 | 129 | 65 |
| Finland | 42 | 9 | 30 | 8 | 73 | 40 |
| Belgien | 42 | 49 | 30 | 36 | 86 | 93 |
| Omräkning JM Utland 1) | -360 | -216 | -416 | -11 | -282 | -138 |
| Totalt | 5 228 | 4 114 | 2 681 | 2 406 | 10 250 | 9 136 |
INTÄKTER PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| JM Bostad Stockholm | 2 365 | 1 655 | 1 320 | 899 | 4 534 | 3 824 |
| JM Bostad Riks | 1 768 | 1 326 | 976 | 785 | 3 191 | 2 749 |
| JM Utland | 881 | 744 | 464 | 408 | 1 707 | 1 570 |
| JM Fastighetsutveckling | 33 | 41 | 17 | 15 | 64 | 72 |
| JM Produktion | 827 | 780 | 480 | 431 | 1 543 | 1 496 |
| Eliminering | -286 | -216 | -160 | -121 | -507 | -437 |
| Summa enligt segmentsredovisning | 5 588 | 4 330 | 3 097 | 2 417 | 10 532 | 9 274 |
| Omräkning JM Utland 1) | -360 | -216 | -416 | -11 | -282 | -138 |
| Totalt | 5 228 | 4 114 | 2 681 | 2 406 | 10 250 | 9 136 |
RÖRELSERESULTAT PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| JM Bostad Stockholm | 429 | 245 | 246 | 133 | 818 | 634 |
| JM Bostad Riks | 156 | 92 | 88 | 58 | 283 | 219 |
| JM Utland | 54 | 9 | 30 | 8 | 93 | 48 |
| JM Fastighetsutveckling | 14 | 7 | 13 | 6 | 19 | 12 |
| JM Produktion | 32 | 35 | 19 | 21 | 88 | 91 |
| Koncerngemensamma kostnader | -20 | -20 | -9 | -9 | -35 | -35 |
| Summa enligt segmentsredovisning | 665 | 368 | 387 | 217 | 1 266 | 969 |
| Omräkning JM Utland 1) | -47 | -38 | -48 | -9 | -71 | -62 |
| Totalt | 618 | 330 | 339 | 208 | 1 195 | 907 |
RÖRELSEMARGINAL PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| % | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| JM Bostad Stockholm | 18,1 | 14,8 | 18,6 | 14,8 | 18,0 | 16,6 |
| JM Bostad Riks | 8,8 | 6,9 | 9,0 | 7,4 | 8,9 | 8,0 |
| JM Utland | 6,1 | 1,2 | 6,5 | 2,0 | 5,4 | 3,1 |
| JM Produktion | 3,9 | 4,5 | 4,0 | 4,9 | 5,7 | 6,1 |
GENOMSNITTLIGT OPERATIVT KAPITAL PER AFFÄRSSEGMENT
| Mkr | Juli - juni 2010/11 |
Helår 2010 |
|---|---|---|
| JM Bostad Stockholm | 1 985 | 1 776 |
| JM Bostad Riks | 1 462 | 1 471 |
| JM Utland | 1 718 | 1 838 |
| JM Fastighetsutveckling | 770 | 708 |
AVKASTNING OPERATIVT KAPITAL PER AFFÄRSSEGMENT
| % | Juli - juni 2010/11 |
Helår 2010 |
|---|---|---|
| JM Bostad Stockholm | 41,2 | 35,7 |
| JM Bostad Riks | 19,4 | 14,9 |
| JM Utland | 5,4 | 2,6 |
| JM Fastighetsutveckling | 2,5 | 1,7 |
1) Omräkningseffekt för intäkts- och resultatredovisning enligt IFRIC 15 i förhållande till segmentsredovisning.
OPERATIVT KASSAFLÖDE PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| JM Bostad Stockholm | -110 | -159 | -211 | -291 | 15 | -34 |
| JM Bostad Riks | 129 | 247 | 83 | 125 | 194 | 312 |
| JM Utland | 15 | 51 | -10 | 126 | 200 | 236 |
| JM Fastighetsutveckling | 15 | -86 | 86 | -60 | -17 | -118 |
| JM Produktion | -56 | -4 | -49 | 16 | -16 | 36 |
EXPLOATERINGSFASTIGHETER PER AFFÄRSSEGMENT
| Bokfört värde, mkr | 2011-06-30 | 2010-06-30 | 2010-12-31 |
|---|---|---|---|
| JM Bostad Stockholm | 2 691 | 2 155 | 2 562 |
| JM Bostad Riks | 1 512 | 1 429 | 1 497 |
| JM Utland | 1 306 | 1 263 | 1 255 |
| JM Fastighetsutveckling | 61 | 107 | 60 |
| Totalt | 5 570 | 4 954 | 5 374 |
DISPONIBLA BOSTADSBYGGRÄTTER PER AFFÄRSSEGMENT
| Antal | 2011-06-30 | 2010-06-30 | 2010-12-31 |
|---|---|---|---|
| JM Bostad Stockholm | 10 900 | 10 500 | 11 100 |
| JM Bostad Riks | 9 000 | 10 200 | 9 600 |
| JM Utland | 6 600 | 6 700 | 6 800 |
| Totalt | 26 500 | 27 400 | 27 500 |
| Varav redovisade i balansräkningen (exploateringsfastigheter) | |||
| JM Bostad Stockholm | 6 700 | 7 300 | 7 100 |
| JM Bostad Riks | 5 900 | 6 400 | 6 100 |
| JM Utland | 4 400 | 4 400 | 4 400 |
| Totalt | 17 000 | 18 100 | 17 600 |
SÅLDA BOSTÄDER PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| JM Bostad Stockholm | 764 | 657 | 369 | 299 | 1 515 | 1 408 |
| JM Bostad Riks | 623 | 501 | 303 | 276 | 1 329 | 1 207 |
| JM Utland | 274 | 304 | 149 | 130 | 631 | 661 |
| Totalt | 1 661 | 1 462 | 821 | 705 | 3 475 | 3 276 |
PRODUKTIONSSTARTADE BOSTÄDER PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| JM Bostad Stockholm | 867 | 791 | 439 | 427 | 1 680 | 1 604 |
| JM Bostad Riks | 659 | 542 | 332 | 321 | 1 347 | 1 230 |
| JM Utland | 325 | 288 | 172 | 124 | 607 | 570 |
| Totalt | 1 851 | 1 621 | 943 | 872 | 3 634 | 3 404 |
BOSTÄDER I PÅGÅENDE PRODUKTION
| Antal | 2011-06-30 | 2010-06-30 | 2010-12-31 |
|---|---|---|---|
| JM Bostad Stockholm | 3 116 | 2 505 | 2 691 |
| JM Bostad Riks | 1 955 | 1 561 | 1 708 |
| JM Utland | 956 | 893 | 1 032 |
| Totalt | 6 027 | 4 959 | 5 431 |
PROJEKTFASTIGHETER KONCERNEN
| Bokfört värde, mkr | 2011-06-30 | 2010-06-30 | 2010-12-31 |
|---|---|---|---|
| Bostäder (hyresrätter) | 130 | - | - |
| Fastigheter under utveckling | 548 | 606 | 530 |
| Färdigutvecklade kontorsfastigheter | 105 | 41 | 131 |
| Totalt | 783 | 647 | 661 |
EXPLOATERINGSFASTIGHETER KONCERNEN
| Januari - juni April - juni Juli - juni |
Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bokfört värde, Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010/11 | 2010 |
| Ingående balans vid periodens början | 5 374 | 4 990 | 5 593 | 4 993 | 4 954 | 4 990 |
| Nyanskaffningar | 662 | 539 | 247 | 290 | 1 778 | 1 655 |
| Överfört till produktion | -492 | -472 | -325 | -281 | -1 100 | -1 080 |
| Övrigt | 26 | -103 | 55 | -48 | -62 | -191 |
| Utgående balans vid periodens slut | 5 570 | 4 954 | 5 570 | 4 954 | 5 570 | 5 374 |
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| Januari - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2010 | |
| Nettoomsättning | 4 072 | 3 043 | 6 553 | |
| Produktions- och driftskostnader | -3 274 | -2 492 | -5 465 | |
| Bruttoresultat | 798 | 551 | 1 088 | |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -267 | -240 | -442 | |
| Resultat av fastighetsförsäljning | - | 8 | 20 | |
| Rörelseresultat | 531 | 319 | 666 | |
| Finansiella intäkter och kostnader | -8 | -19 | -39 | |
| Resultat före bokslutsdispositioner och skatt | 523 | 300 | 627 | |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -232 | |
| Resultat före skatt | 523 | 300 | 395 | |
| Skatter | -138 | -79 | -93 | |
| Periodens resultat | 385 | 221 | 302 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Mkr | 2011-06-30 | 2010-06-30 | 2010-12-31 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 1 593 | 1 469 | 1 514 |
| Omsättningstillgångar | 6 645 | 6 790 | 6 929 |
| Summa tillgångar | 8 238 | 8 259 | 8 443 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 2 263 | 2 079 | 2 158 |
| Obeskattade reserver | 829 | 597 | 829 |
| Avsättningar | 827 | 817 | 818 |
| Långfristiga skulder | 311 | 280 | 344 |
| Kortfristiga skulder | 4 008 | 4 486 | 4 294 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 238 | 8 259 | 8 443 |
| Ställda säkerheter | 169 | 169 | 169 |
| Eventualförpliktelser | 6 623 | 5 466 | 5 555 |
Investeringar i fastigheter uppgick till 349 mkr (263).
Stockholm den 24 augusti 2011 JM AB (publ)
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Lars Lundquist Styrelsens ordförande
Elisabet Annell Ledamot
Anders Narvinger Ledamot
Kia Orback Pettersson Ledamot
Åsa Söderström Jerring Ledamot
Torbjörn Torell Ledamot
Jonatan Sundelin Ledamot utsedd av de anställda
Johan Wegin Ledamot utsedd av de anställda
Johan Skoglund Ledamot Verkställande direktör
GRANSKNINGSRAPPORT
Till styrelsen i JM AB, org.nr. 556045-2103.
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för JM AB per 30 juni 2011 och den sexmånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing, ISA, och god revisionssed i övrigt har.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 24 augusti 2011 Ernst & Young AB
Ingemar Rindstig Jonas Svensson
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Informationen i denna delårsrapport är sådan som JM ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 24 augusti 2011.
KONCERNEN
FEMÅRSÖVERSIKT 1)
| Mkr | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 9 136 | 9 620 | 12 229 | 12 731 | 12 065 |
| Rörelseresultat | 907 | 646 | 1 083 | 2 301 | 1 881 |
| Resultat före skatt | 840 | 529 | 1 052 | 2 297 | 1 852 |
| Balansomslutning | 9 893 | 9 887 | 10 055 | 9 916 | 8 406 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 42 | 1 124 | 101 | 1 826 | 667 |
| Räntebärande nettoskuld (+)/-fordran (-) | -730 | -189 | 842 | -1 313 | -852 |
| Rörelsemarginal (%) | 9,9 | 6,7 | 8,9 | 18,1 | 15,6 |
| Räntabilitet på eget kapital (%) | 15,7 | 10,6 | 22,9 | 44,5 | 45,4 |
| Soliditet (%) | 40 | 37 | 32 | 39 | 43 |
| Resultat per aktie (kr) | 7,10 | 4,40 | 9,50 | 18,30 | 16,40 |
| Utdelning per aktie (kr) | 4,50 | 2,50 | 0 | 5,50 | 4,50 |
| Antal disponibla byggrätter | 27 500 | 27 900 | 31 000 | 31 000 | 29 800 |
| Antal sålda bostäder | 3 276 | 3 291 | 1 871 | 3 880 | 3 790 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 3 404 | 2 150 | 1 829 | 4 065 | 4 132 |
1) Räkenskapsår 2008 och tidigare är ej omräknat enligt IFRIC 15.
KONCERNEN
| KVARTALSÖVERSIKT, MKR | 2011 | 2010 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTATRÄKNING | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Intäkter | 2 681 | 2 547 | 3 075 | 1 947 | 2 406 | 1 708 |
| Produktions- och driftkostnader | -2 162 | -2 090 | -2 532 | -1 618 | -2 030 | -1 428 |
| Bruttoresultat | 519 | 457 | 543 | 329 | 376 | 280 |
| Försäljnings- och administrationskostnader Resultat av fastighetsförsäljning |
-203 23 |
-180 2 |
-172 11 |
-137 3 |
-175 7 |
-165 7 |
| Rörelseresultat | 339 | 279 | 382 | 195 | 208 | 122 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -10 | -14 | -11 | -20 | -7 | -29 |
| Resultat före skatt | 329 | 265 | 371 | 175 | 201 | 93 |
| Skatter | -94 | -78 | -106 | -51 | -59 | -30 |
| Periodens resultat | 235 | 187 | 265 | 124 | 142 | 63 |
| BALANSRÄKNING | 06-30 | 03-31 | 12-31 | 09-30 | 06-30 | 03-31 |
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 173 | 176 | 219 | 252 | 256 | 254 |
| Projektfastigheter | 783 | 854 | 661 | 670 | 647 | 622 |
| Exploateringsfastigheter | 5 570 | 5 593 | 5 374 | 4 882 | 4 954 | 4 993 |
| Andelar i bostadsrättsföreningar m.m. Kortfristiga fordringar |
99 1 687 |
115 1 404 |
115 1 437 |
138 1 629 |
166 1 755 |
301 1 710 |
| Likvida medel | 1 790 | 2 024 | 2 087 | 1 826 | 1 747 | 2 190 |
| Summa omsättningstillgångar | 9 929 | 9 990 | 9 674 | 9 145 | 9 269 | 9 816 |
| Summa tillgångar | 10 102 | 10 166 | 9 893 | 9 397 | 9 525 | 10 070 |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 3 990 | 4 099 | 3 923 | 3 661 | 3 577 | 3 657 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 247 | 305 | 258 | 258 | 236 | 324 |
| Övriga långfristiga skulder | 198 | 198 | 218 | 124 | 125 | 155 |
| Långfristiga avsättningar | 1 867 | 1 852 | 1 833 | 1 742 | 1 717 | 1 692 |
| Summa långfristiga skulder | 2 312 | 2 355 | 2 309 | 2 124 | 2 078 | 2 171 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 752 | 445 | 514 | 574 | 532 | 1 178 |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 942 | 3 159 | 3 036 | 2 913 | 3 211 | 2 936 |
| Kortfristiga avsättningar | 106 | 108 | 111 | 125 | 127 | 128 |
| Summa kortfristiga skulder | 3 800 | 3 712 | 3 661 | 3 612 | 3 870 | 4 242 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 102 | 10 166 | 9 893 | 9 397 | 9 525 | 10 070 |
| KASSAFLÖDESANALYS | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Från den löpande verksamheten | -78 | -65 | 305 | -27 | -148 | -88 |
| Från investeringsverksamheten | -1 | 41 | 11 | -4 | 0 | 0 |
| Från finansieringsverksamheten Summa periodens kassaflöde |
-158 -237 |
-38 -62 |
-55 261 |
112 81 |
-293 -441 |
249 161 |
| Likvida medel vid periodens slut | 1 790 | 2 024 | 2 087 | 1 826 | 1 747 | 2 190 |
| RÄNTEBÄRANDE NETTOSKULD/-FORDRAN | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-) | ||||||
| vid periodens början | -683 | -730 | -409 | -400 | -115 | -189 |
| Förändring av räntebärande nettoskuld/-fordran | 492 | 47 | -321 | -9 | -285 | 74 |
| Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-) vid periodens slut |
-191 | -683 | -730 | -409 | -400 | -115 |
| EXPLOATERINGSFASTIGHETER | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Bokfört värde vid periodens början | 5 593 | 5 374 | 4 882 | 4 954 | 4 993 | 4 990 |
| Nyanskaffningar | 247 | 415 | 933 | 183 | 290 | 249 |
| Överfört till produktion | -325 | -167 | -424 | -184 | -281 | -191 |
| Övrigt | 55 | -29 | -17 | -71 | -48 | -55 |
| Bokfört värde vid periodens slut | 5 570 | 5 593 | 5 374 | 4 882 | 4 954 | 4 993 |
| NYCKELTAL | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Rörelsemarginal (%) | 12,6 | 11,0 | 12,4 | 10,0 | 8,6 | 7,1 |
| Skuldsättningsgrad (ggr) | - | - | - | - | - | - |
| Soliditet (%) Resultat per aktie (kr) |
39 2,80 |
40 2,20 |
40 3,20 |
39 1,50 |
38 1,70 |
36 0,80 |
| Antal disponibla byggrätter | 26 500 | 26 300 | 27 500 | 26 700 | 27 400 | 27 600 |
| Antal sålda bostäder | 821 | 840 | 1 056 | 758 | 705 | 757 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 943 | 908 | 972 | 811 | 872 | 749 |
AFFÄRSSEGMENT
| KVARTALSÖVERSIKT, MKR | 2011 | 2010 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| JM BOSTAD STOCKHOLM | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Intäkter | 1 320 | 1 045 | 1 350 | 819 | 899 | 756 |
| Rörelseresultat 1) | 246 | 183 | 266 | 123 | 133 | 112 |
| Rörelsemarginal (%) | 18,6 | 17,5 | 19,7 | 15,0 | 14,8 | 14,8 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 985 | 1 843 | 1 776 | 1 765 | 1 817 | 1 938 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | 41,2 | 38,3 | 35,7 | 30,5 | 28,4 | 25,2 |
| Operativt kassaflöde | -211 | 101 | 169 | -44 | -291 | 132 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 2 691 | 2 679 | 2 562 | 2 100 | 2 155 | 2 122 |
| Antal disponibla byggrätter | 10 900 | 10 700 | 11 100 | 10 000 | 10 500 | 10 700 |
| Antal sålda bostäder 3) | 369 | 395 | 477 | 274 | 299 | 358 |
| Antal produktionsstartade bostäder 4) | 439 | 428 | 414 | 399 | 427 | 364 |
| Antal bostäder i pågående produktion | 3 116 | 2 931 | 2 691 | 2 590 | 2 505 | 2 126 |
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | - | - | 2 | - | - | - |
| 3) Varav hyresrätter 4) Varav hyresrätter |
- - |
- - |
104 104 |
- - |
62 62 |
45 45 |
| JM BOSTAD RIKS | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Intäkter | 976 | 792 | 819 | 604 | 785 | 541 |
| Rörelseresultat 1) | 88 | 68 | 73 | 54 | 58 | 34 |
| Rörelsemarginal (%) | 9,0 | 8,6 | 8,9 | 8,9 | 7,4 | 6,3 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 462 | 1 469 | 1 471 | 1 465 | 1 540 | 1 601 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | 19,4 | 17,2 | 14,9 | 15,4 | 13,7 | 11,7 |
| Operativt kassaflöde | 83 | 46 | -165 | 230 | 125 | 122 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 512 | 1 539 | 1 497 | 1 422 | 1 429 | 1 518 |
| Antal disponibla byggrätter | 9 000 | 8 900 | 9 600 | 9 800 | 10 200 | 10 100 |
| Antal sålda bostäder | 303 | 320 | 352 | 354 | 276 | 225 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 332 | 327 | 350 | 338 | 321 | 221 |
| Antal bostäder i pågående produktion | 1 955 | 1 953 | 1 708 | 1 767 | 1 561 | 1 371 |
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | 3 | - | - | - | 0 | - |
| JM UTLAND | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Intäkter | 464 | 417 | 457 | 369 | 408 | 336 |
| Rörelseresultat | 30 | 24 | 28 | 11 | 8 | 1 |
| Rörelsemarginal (%) | 6,5 | 5,8 | 6,1 | 3,0 | 2,0 | 0,3 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 718 | 1 774 | 1 838 | 1 870 | 1 895 | 1 948 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | 5,4 | 4,0 | 2,6 | 1,6 | 1,2 | -6,3 |
| Operativt kassaflöde | -10 | 25 | 184 | 1 | 126 | -75 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 306 | 1 315 | 1 255 | 1 252 | 1 263 | 1 245 |
| Bokfört värde projektfastigheter | 35 | 33 | 34 | 34 | 35 | 35 |
| Antal disponibla byggrätter | 6 600 | 6 700 | 6 800 | 6 900 | 6 700 | 6 800 |
| Antal sålda bostäder | 149 | 125 | 227 | 130 | 130 | 174 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 172 | 153 | 208 | 74 | 124 | 164 |
| Antal bostäder i pågående produktion | 956 | 1 073 | 1 032 | 928 | 893 | 895 |
| JM FASTIGHETSUTVECKLING | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Intäkter | 17 | 16 | 16 | 15 | 15 | 26 |
| Rörelseresultat 1) | 13 | 1 | 2 | 3 | 6 | 1 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 770 | 739 | 708 | 798 | 845 | 922 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | 2,5 | 1,6 | 1,7 | 6,5 | 7,7 | 9,4 |
| Operativt kassaflöde | 86 | -71 | -8 | -24 | -60 | -26 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 61 | 60 | 60 | 108 | 107 | 108 |
| Bokfört värde projektfastigheter | 748 | 821 | 625 | 636 | 612 | 587 |
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | 20 | 2 | 9 | 3 | 7 | 7 |
| JM PRODUKTION | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Intäkter | 480 | 347 | 405 | 311 | 431 | 349 |
| Rörelseresultat | 19 | 13 | 38 | 18 | 21 | 14 |
| Rörelsemarginal (%) | 4,0 | 3,7 | 9,4 | 5,8 | 4,9 | 4,0 |
| Operativt kassaflöde | -49 | -7 | 64 | -24 | 16 | -20 |
| JM ÖVRIGT | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Intäkter (eliminering) | -160 | -126 | -115 | -106 | -121 | -95 |
| Rörelseresultat (koncerngemensamma kostnader) |
-9 | -11 | -10 | -5 | -9 | -11 |
| OMRÄKNING JM UTLAND | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Intäkter | -416 | 56 | 143 | -65 | -11 | -205 |
| Rörelseresultat | -48 | 1 | -15 | -9 | -9 | -29 |
2) Beräknas på 12 månaders rullande resultat och genomsnittligt kapital.
JM AB (publ) Telefon 08-782 87 00 Telefax 08-782 86 00 Org.nr. 556045-2103 Internet www.jm.se
Postadress 169 82 Stockholm Besöksadress Gustav III:s boulevard 64, Solna
För ytterligare information hänvisas till:
Johan Skoglund, VD och koncernchef [email protected] 08 - 782 89 39 Claes Magnus Åkesson, Ekonomi- och finansdirektör [email protected] 08 - 782 89 71
Kommande informationstillfällen
Delårsrapport januari – september 2011 28 oktober 2011 Bokslutskommuniké 2011 10 februari 2012 Delårsrapport januari – mars 2012 26 april 2012 Årsstämma 2012 26 april 2012
JM är en av Nordens ledande projektutvecklare av bostäder och bostadsområden. Verksamheten är fokuserad på nyproduktion av bostäder i attraktiva lägen med tyngdpunkt på expansiva storstadsområden och universitetsorter i Sverige, Norge, Danmark, Finland och Belgien. Vi arbetar också med projektutveckling av kommersiella lokaler samt entreprenadverksamhet, huvudsakligen i Storstockholmsområdet. Vi omsätter cirka 10 miljarder kr och har cirka 2 200 medarbetare. JM AB är ett publikt bolag noterat på NASDAQ OMX Stockholm, segmentet Mid Cap.