Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

JM Interim / Quarterly Report 2011

Oct 28, 2011

2932_10-q_2011-10-28_a2e8446c-dfca-4024-8b35-c0a69befb6f5.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Hög nivå produktionsstarter - något minskad försäljningstakt

  • Enligt segmentsredovisningen ökade intäkterna till 8 547 mkr (6 342), rörelseresultatet till 1 047 mkr (572) och rörelsemarginalen till 12,2 procent (9,0)
  • Omräknat enligt IFRIC 15 uppgick intäkterna till 8 299 mkr (6 061) och rörelseresultatet till 1 013 mkr (525)
  • Resultatet före skatt uppgick till 974 mkr (469). Resultat efter skatt ökade till 695 mkr (329)
  • Räntabiliteten på eget kapital för de senaste tolv månaderna ökade till 24,2 procent (14,9). Resultatet per aktie under niomånadersperioden uppgick till 8,30 kronor (3,90)
  • Koncernens kassaflöde inklusive nettoinvestering i fastigheter uppgick till 173 mkr (-263)
  • Antal sålda bostäder ökade till 2 366 (2 220) och produktionsstarterna ökade till 2 856 (2 432)
  • Större förvärv i Stockholm och Oslo har ökat portföljen till 28 000 bostadsbyggrätter (26 700).
Januari - september Juli - september Okt - sept Helår
Mkr 2011 2010 2011 2010 2010/11 2010
Intäkter enligt segmentsredovisning 8 547 6 342 2 959 2 012 11 479 9 274
Rörelseresultat enligt segmentsredovisning 1 047 572 382 204 1 444 969
Rörelsemarginal enligt segmentsredovisning (%) 12,2 9,0 12,9 10,1 12,6 10,4
Intäkter 1) 8 299 6 061 3 071 1 947 11 374 9 136
Rörelseresultat 1) 1 013 525 395 195 1 395 907
Resultat före skatt 1) 974 469 380 175 1 345 840
Rörelsemarginal 1) (%) 12,2 8,7 12,9 10,0 12,3 9,9
Kassaflöde från den löpande verksamheten 173 -263 316 -27 478 42
Räntabilitet på eget kapital 1) (%) 24,2 15,7
Soliditet 1) (%) 40 39 40 39 40
Resultat per aktie 1) (kr) 8,30 3,90 3,30 1,50 11,50 7,10
Antal sålda bostäder 2 366 2 220 705 758 3 422 3 276
Antal produktionsstartade bostäder 2 856 2 432 1 005 811 3 828 3 404
1) Enligt IFRIC 15

För koncernens resultat- och balansräkning tillämpas från och med 2010 IFRIC 15 Avtal om uppförande av fastigheter. IFRIC 15 förändrade redovisningen av intäkter och resultat för JMs verksamhet utanför Sverige, JM Utland. Segmentsredovisningen och projektstyrningen kvarstår oförändrad enligt IAS 11, successiv vinstavräkning. Beskrivning av verksamheten görs utifrån segmentsredovisningen.

KONCERNEN

"Efterfrågan för JMs bostäder har varit något avvaktande under inledningen av hösten samtidigt som intresset för våra projekt är fortsatt stort. Försäljningsprocessen tar längre tid i samband med oron på den internationella finansmarknaden och det mer osäkra konjunkturläget. Den goda försäljnings- och bokningsnivån medger likväl fortsatt hög nivå av produktionsstarter.

Strukturellt gäller fortsatt goda förutsättningar för vår affär bland annat med stor befolkningsökning på de marknader där vi är verksamma. Vi är offensivt positionerade med finansiell styrka och mycket god projektportfölj som löpande förädlas och förnyas. Det är också glädjande att vi under kvartalet har ökat byggrättsportföljens storlek."

Johan Skoglund, VD och koncernchef.

Marknad, försäljning och produktionsstarter av bostäder

Den tidigare goda efterfrågan på nyproducerade bostäder i Sverige har under det tredje kvartalet kommit att bli mer avvaktande. Efterfrågan är fortsatt god i Norge. Intresset för JMs projekt är fortsatt stort samtidigt som försäljningsprocessen i Sverige tar längre tid i det mer osäkra konjunkturläget. Efterfrågan i Danmark har dämpats under 2011 efter en viss förbättring under 2010.

Den långsammare försäljningsprocessen har inneburit lägre antal tecknade kontrakt under tredje kvartalet. Befolkningstillväxten på våra huvudmarknader, tillsammans med det fortsatt låga ränteläget, stödjer dock efterfrågan på bostäder.

Antalet sålda bostäder i form av tecknade kontrakt uppgick till 2 366 (2 220) varav 77 (107) avser hyresrättsprojekt med extern beställare. Andelen sålda eller bokade bostäder i förhållande till pågående produktion uppgår till 74 procent (81) där spannet om 60-65 procent bedöms som normal nivå. Sålda bostäder i JM Bostad Stockholm uppgick till 1 072 (931), i JM Bostad Riks 852 (855) och i JM Utland 442 (434).

Antalet produktionsstartade bostäder ökade till 2 856 (2 432) varav 1 335 (1 190) i Stockholmsområdet och 956 (880) i övriga Sverige. I utlandsverksamheten produktionsstartades 565 bostäder (362). Av de produktionsstartade bostäderna utgör 77 hyresrätter (107). Det fortsatt höga antalet produktionsstarter motiveras av generellt hög boknings- och försäljningsnivå i dessa projekt. Antalet bostäder i pågående produktion uppgår till 6 439 (5 285).

Intäkter, rörelseresultat och rörelsemarginal

Koncernens intäkter enligt segmentsredovisningen under niomånadersperioden ökade till 8 547 mkr (6 342). Intäkterna omräknat enligt IFRIC 15 uppgick till 8 299 mkr (6 061).

Rörelseresultatet enligt segmentsredovisningen ökade till 1 047 mkr (572) och

rörelsemarginalen ökade till 12,2 procent (9,0). Rörelseresultatet omräknat enligt IFRIC 15 uppgick till 1 013 mkr (525). Det förbättrade resultatet och marginalen beror på högre försäljnings- och produktionsstartsnivå under 2010/2011 och större genomslag av högre prisnivå i projekten.

Under niomånadersperioden har fastigheter sålts för 136 mkr (41) med ett resultat om 25 mkr (17). Hyresintäkterna från JMs projektfastigheter uppgick till 53 mkr (46) varav 1 mkr (0) avser bostäder. Driftnettot uppgick till 15 mkr (10).

Januari - september Juli - september Okt - sept
Rörelseresultat (mkr) 2011 2010 2011 2010 2010/11
JM Bostad Stockholm 687 368 258 123 953
JM Bostad Riks 225 146 69 54 298
JM Utland 92 20 38 11 120
JM Fastighetsutveckling 16 10 2 3 18
JM Produktion 56 53 24 18 94
Koncerngemensamma kostnader -29 -25 -9 -5 -39
Summa enligt segmentsredovisning 1 047 572 382 204 1 444
Omräkning JM Utland 1) -34 -47 13 -9 -49
Totalt 2) 1 013 525 395 195 1 395
1) Omräkningseffekt för intäkts- och resultatredovisning enligt
IFRIC 15 i förhållande till segmentsredovisning.
2) Varav fastighetsförsäljningar 25 17 0 3 36
Januari - september Juli - september Okt - sept
Rörelsemarginal (%) 2011 2010 2011 2010 2010/11
JM Bostad Stockholm 19,3 14,9 21,6 15,0 19,4
JM Bostad Riks 9,0 7,6 9,5 8,9 9,0
JM Utland 5,9 1,8 5,7 3,0 6,0
JM Produktion 4,3 4,9 4,9 5,8 5,5
Bostäder i pågående produktion 2011-09-30 2010-09-30 2010-12-31
Antal bostäder i pågående produktion 1) 6 439 5 285 5 431
Andel sålda bostäder i pågående produktion (%) 2) 62 58 64
Andel bokade bostäder i pågående produktion (%)
Andel sålda och bokade bostäder i pågående
12 23 18
produktion (%) 74 81 82

1) Från och med produktionsstart till och med sista inflyttning enligt plan.

2) Andel sålda bostäder i form av bindande kontrakt med slutkund.

Osålda bostäder i avslutad produktion 2011-09-30 2010-09-30 2010-12-31
Antal osålda bostäder i avslutad produktion 1) 77 58 44
- Varav i balansräkningen redovisat som "Andelar i
bostadsrättsföreningar m.m."
45 48 40

1) Efter sista inflyttning enligt plan.

Byggrätter

Antalet disponibla bostadsbyggrätter uppgår till 28 000 (26 700) varav 17 300 (17 300) redovisas i balansräkningen. Kapitalbindningen i byggrätter (exploateringsfastigheter i balansräkningen) för bostäder har ökat till 5 754 mkr (4 774) vid utgången av niomånadersperioden.

Under niomånadersperioden har exploateringsfastigheter för bostäder om 1 261 mkr (722) förvärvats varav 617 mkr avser JM Bostad Stockholm, 225 mkr JM Bostad Riks och 419 mkr JM Utland. De största förvärven under tredje kvartalet har gjorts i Stockholm och Oslo.

Finansiella poster

Finansnettot har förbättrats med 17 mkr jämfört med motsvarande period föregående år främst hänförligt till lägre genomsnittliga räntebärande skulder. De finansiella intäkterna och kostnaderna under niomånadersperioden inkluderar omvärderingar och valutasäkringar av koncerninterna fordringar på JM Utland med en nettoeffekt på finansnettot om 0 mkr (-3). I de finansiella intäkterna för niomånadersperioden ingår resultat från försäljning av aktier i intressebolag om 0 mkr (5).

Januari - september
Juli - september Okt - sept
Helår
Mkr 2011 2010 2011 2010 2010/11 2010
Finansiella intäkter 1) 32 44 7 10 39 51
Finansiella kostnader 2) -71 -100 -22 -30 -89 -118
Finansiella intäkter och kostnader -39 -56 -15 -20 -50 -67
1) Varav omvärderingar och valutasäkringar 8 32 0 8 8 32
2) Varav omvärderingar och valutasäkringar -8 -35 0 -8 -6 -33

Den totala räntebärande låneskulden uppgick till 1 530 mkr (1 418) varav pensionsskulden utgjorde 603 mkr (586). Vid niomånadersperiodens utgång var medelräntesatsen för den totala räntebärande låneskulden inklusive pensionsskulden 4,0 procent (3,3). Den genomsnittliga räntebindningstiden exklusive pensionsskulden var 0,2 år (0,2).

Koncernens tillgängliga likviditet uppgick till 4 717 mkr (4 626). Förutom likvida medel om 1 917 mkr (1 826) ingår ej utnyttjade checkkrediter och kreditavtal med sammantaget 2 800 mkr (2 800) där kreditavtalen om 2 400 mkr hade en genomsnittlig löptid om 1,8 år.

Räntebärande nettofordran uppgick till 388 mkr (409) vid niomånadersperiodens utgång. Vid utgången av niomånadersperioden uppgick ej räntebärande skulder för genomförda fastighetsförvärv till 397 mkr (286). Av dessa skulder är 192 mkr (162) kortfristiga.

Januari - september Juli - september Okt - sept Helår
Mkr 2011 2010 2011 2010 2010/11 2010
Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-)vid
periodens början
-730 -189 -191 -400 -409 -189
Förändring av räntebärande nettoskuld/-fordran 342 -220 -197 -9 21 -541
Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-)vid
periodens slut
-388 -409 -388 -409 -388 -730

Kassaflöde

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 173 mkr (-263) under niomånadersperioden trots större investeringar i exploaterings- och projektfastigheter. Nettoinvesteringarna i exploateringsfastigheter innebar ett kassaflöde om -372 mkr (-674). Minskat innehav av osålda bostäder i balansräkningen bidrar med 5 mkr (-235). Koncernens kassaflöde från projektfastigheter (försäljning minus investering) under niomånadersperioden uppgick till -110 mkr (-71).

Risker och osäkerhetsfaktorer

JMs risker och riskhantering presenteras i årsredovisningen för 2010 på sidorna 38-41. Inga väsentliga förändringar har skett som ändrat dessa redovisade risker.

Personal

Antal anställda uppgick vid niomånadersperiodens utgång till 2 336 (2 058). Antal hantverkare uppgick till 1 133 (987) och antal tjänstemän till 1 203 (1 071). Förvärvet av Öie AS i Norge under kvartalet innebar att antalet anställda ökade med cirka 70. Nuvarande bemanning bedöms väl avvägd för pågående projektvolym.

Kapitalstruktur

Den goda utvecklingen under 2010 och 2011 har gett JM en stark finansiell ställning. En analys genomförs av koncernens kapitalbehov där en klarare bild av läget i det internationella banksystemet krävs för slutlig bedömning. Resultatet av detta arbete kommer att presenteras i samband med bokslutskommunikén för 2011.

AFFÄRSSEGMENT

JM BOSTAD STOCKHOLM

Affärssegmentet JM Bostad Stockholm utvecklar bostadsprojekt i Storstockholm. Verksamheten omfattar förvärv av exploateringsfastigheter, planarbete, projektering samt produktion och försäljning av bostäder.

Januari - september Juli - september Okt - sept Helår
Mkr 2011 2010 2011 2010 2010/11 2010
Intäkter 3 562 2 474 1 197 819 4 912 3 824
Rörelseresultat 1) 687 368 258 123 953 634
Rörelsemarginal (%) 19,3 14,9 21,6 15,0 19,4 16,6
Genomsnittligt operativt kapital 2 153 1 776
Avkastning operativt kapital (%) 44,3 35,7
Operativt kassaflöde 285 -203 395 -44 454 -34
Bokfört värde exploateringsfastigheter 2 813 2 100 2 562
Antal disponibla byggrätter 12 100 10 000 11 100
Antal sålda bostäder 2) 1 072 931 308 274 1 549 1 408
Antal produktionsstartade bostäder 3) 1 335 1 190 468 399 1 749 1 604
Antal bostäder i pågående produktion 3 353 2 590 2 691
Antal anställda 806 718 740
1) Varav fastighetsförsäljningar - - - - 2 2
2) Varav hyresrätter 77 107 77 - 181 211
3) Varav hyresrätter 77 107 77 - 181 211

Efterfrågan är något avvaktande på andrahandsmarknaden i det mer osäkra konjunkturläget. Utbudet av bostäder är högre än föregående år främst beroende på att tiden till avslut har ökat. Utbudet av nya bostäder är fortsatt lågt i förhållande till långsiktig efterfrågan i Stockholmsområdet. Konkurrensen om välbelägen mark för bostäder är fortsatt stor.

Intresset för JMs projekt är fortsatt stort. Dock har kunderna en något avvaktande inställning till att teckna kontrakt tidigt i processen.

Affärssegmentets intäkter ökade till 3 562 mkr (2 474) och rörelseresultatet ökade till 687 mkr (368). Rörelsemarginalen uppgick till 19,3 procent (14,9). De ökade intäkterna är ett resultat av det större antalet bostäder i pågående produktion och förbättringen av rörelsemarginalen är hänförlig till högre projektvolym och större genomslag av högre prisnivå.

Det starka kassaflödet under kvartalet är främst hänförligt till god resultatnivå och minskat rörelsekapital.

Totalt produktionsstartades under tredje kvartalet 430 bostäder i flerbostadshus i Stockholm och Täby, varav 77 avser hyresrätter med extern beställare, samt 38 småhus i Stockholm.

Under tredje kvartalet har byggrätter motsvarande cirka 825 bostäder förvärvats i Järfälla och Täby.

JM BOSTAD RIKS

Affärssegmentet JM Bostad Riks utvecklar bostadsprojekt i tillväxtorter i Sverige exklusive Storstockholm. Verksamheten omfattar förvärv av exploateringsfastigheter, planarbete, projektering samt produktion och försäljning av bostäder. I begränsad omfattning bedrivs även entreprenadverksamhet.

Januari - september Juli - september Okt - sept Helår
Mkr 2011 2010 2011 2010 2010/11 2010
Intäkter 2 493 1 930 725 604 3 312 2 749
Rörelseresultat 1) 225 146 69 54 298 219
Rörelsemarginal (%) 9,0 7,6 9,5 8,9 9,0 8,0
Genomsnittligt operativt kapital 1 443 1 471
Avkastning operativt kapital (%) 20,7 14,9
Operativt kassaflöde 325 477 196 230 160 312
Bokfört värde exploateringsfastigheter 1 460 1 422 1 497
Antal disponibla byggrätter 8 800 9 800 9 600
Antal sålda bostäder 852 855 229 354 1 204 1 207
Antal produktionsstartade bostäder 956 880 297 338 1 306 1 230
Antal bostäder i pågående produktion 2 009 1 767 1 708
Antal anställda 604 568 578
1) Varav fastighetsförsäljningar 3 0 0 - 3 0

Efterfrågan är något avvaktande på andrahandsmarknaden i det mer osäkra konjunkturläget. Utbudet av bostäder är högre än föregående år främst beroende på att tiden till avslut har ökat. Utbudspriserna är högre eller i nivå med föregående år.

Intresset för JMs projekt är fortsatt stort men kundernas beslutsprocess tar längre tid vilket inneburit färre kontrakt i det tredje kvartalet.

Affärssegmentets intäkter ökade till 2 493 mkr (1 930) och rörelseresultatet ökade till 225 mkr (146). Rörelsemarginalen ökade till 9,0 procent (7,6). De ökade intäkterna är ett resultat av det större antalet bostäder i pågående produktion och förbättringen av rörelsemarginalen är hänförlig till högre projektvolym och större genomslag av högre prisnivå.

Det goda kassaflödet under kvartalet förstärks av minskat rörelsekapital.

Totalt produktionsstartades under tredje kvartalet 297 bostäder i flerbostadshus i Malmö, Lomma, Lund och Göteborg.

Under tredje kvartalet har byggrätter motsvarande cirka 65 bostäder förvärvats i Malmö.

JM UTLAND

Inom affärssegmentet JM Utland utvecklas bostäder för försäljning i Norge, Danmark, Finland och Belgien. Intäkter och resultat för affärssegmentet redovisas enligt IAS 11, successiv vinstavräkning.

Januari - september Juli - september Okt - sept Helår
Mkr 2011 2010 2011 2010 2010/11 2010
Intäkter 1 550 1 113 669 369 2 007 1 570
Rörelseresultat 92 20 38 11 120 48
Rörelsemarginal (%) 5,9 1,8 5,7 3,0 6,0 3,1
Genomsnittligt operativt kapital 1 764 1 838
Avkastning operativt kapital (%) 6,8 2,6
Operativt kassaflöde -273 52 -288 1 -89 236
Bokfört värde exploateringsfastigheter 1 481 1 252 1 255
Bokfört värde projektfastigheter 33 34 34
Antal disponibla byggrätter 7 100 6 900 6 800
Antal sålda bostäder 442 434 168 130 669 661
Antal produktionsstartade bostäder 565 362 240 74 773 570
Antal bostäder i pågående produktion 1 077 928 1 032
Antal anställda 343 252 250

Affärssegmentets intäkter ökade till 1 550 mkr (1 113). Rörelseresultatet ökade till 92 mkr (20) och rörelsemarginalen till 5,9 procent (1,8). Det förbättrade resultatet och rörelsemarginalen förklaras av en bättre efterfrågan, ökad projektvolym och mer stabil marknad.

Det negativa kassaflödet för kvartalet förklaras av förvärv av exploateringsfastigheter och verksamhet i Norge.

Norge

Efterfrågan på nyproducerade bostäder och bostäder på andrahandsmarknaden har varit fortsatt god. Utbudet av bostäder till försäljning på marknaden kvarstår på en hög nivå. Prisnivån på andrahandsmarknaden har ökat under 2011.

Under niomånadersperioden har 402 bostäder (338) sålts och 435 bostäder (283) produktionsstartats. Produktionsstarterna under tredje kvartalet om 177 bostäder inkluderar produktionsstart av projekt Spirea Park, ett flerbostadshusprojekt om 144 bostäder som förvärvats under tredje kvartalet. Antal bostäder i pågående produktion uppgår till 837 (817).

Per den 1 juli 2011 har JM Norge förvärvat samtliga aktier i Öie AS, Oslo samt en projektportfölj för bostadsutveckling om cirka 350 byggrätter. Affären omfattar även villkorade förvärv av cirka 300 byggrätter samt cirka 400 byggrätter i form av optioner. Anskaffningsvärdet för rörelsen uppgick till 199 mkr och kassautflödet netto 136 mkr. Goodwill uppgick till 147 mkr och motiveras av verksamhetens intjäning och marknadsposition.

Öie AS är ett välrenommerat entreprenad- och projektutvecklingsbolag där verksamheten med cirka 70 anställda och byggrättsportföljen är koncentrerad till norra delen av Oslo. Bolagets intäkter 2010 uppgick till drygt 600 mkr. Förvärvet passar väl in i JMs tillväxtstrategi och sammantaget innebär affären en möjlig utveckling av cirka 1 000 bostäder i Oslo.

Under tredje kvartalet har byggrätter totalt motsvarande cirka 750 bostäder förvärvats i Vestfold, Rogaland, Oslo och Bergen. Disponibla byggrätter motsvarar 5 400 bostäder (5 000).

Danmark

Den finansiella oron på finansmarknaderna medverkar till fortsatt låg aktivitetsnivå på bostadsmarknaden i Köpenhamn. Fortsatt restriktiv kreditgivning från bankerna motverkar den positiva effekten av låg räntenivå.

Under niomånadersperioden har 18 bostäder (41) sålts och 0 bostäder (0) produktionsstartats. Antal bostäder i pågående produktion uppgår till 62 (0). Inga förvärv har gjorts under tredje kvartalet. Disponibla byggrätter motsvarar 700 bostäder (900).

Finland

Aktiviteten på bostadsmarknaden i Helsingfors kvarstår på en god nivå. Intresset är stort för nyproducerade bostäder. Prisnivån på andrahandsmarknaden har ökat under 2011.

Under niomånadersperioden har 6 bostäder (30) sålts och 59 bostäder (31) produktionsstartats. Ett småhusprojekt om 28 bostäder i Esbo utanför Helsingfors produktionsstartades under tredje kvartalet.

Antal bostäder i pågående produktion uppgår till 59 (31). Under kvartalet förvärvades 22 byggrätter i Esbo. Disponibla byggrätter motsvarar 100 bostäder (100).

Belgien

I Brysselregionen, där JM har sin verksamhet, är aktiviteten på bostadsmarknaden fortsatt stabil. Under niomånadersperioden har 16 bostäder (25) sålts och 71 bostäder (48)

produktionsstartats. Ett flerbostadshus om 35 bostäder produktionsstartades i Namur under tredje kvartalet. Antal bostäder i pågående produktion uppgår till 119 (80). Inga förvärv har gjorts under tredje kvartalet.

Disponibla byggrätter motsvarar 900 bostäder (900).

JM FASTIGHETSUTVECKLING

Affärssegmentet JM Fastighetsutveckling utvecklar i huvudsak hyresbostäder, vårdboenden och kontorsfastigheter i Storstockholm. Affärssegmentets fastigheter ska i sin helhet utgöras av fastigheter avsedda för projektutveckling.

Januari - september Juli - september Okt - sept Helår
Mkr 2011 2010 2011 2010 2010/11 2010
Intäkter 52 56 19 15 68 72
Rörelseresultat 1) 16 10 2 3 18 12
Genomsnittligt operativt kapital 797 708
Avkastning operativt kapital (%) 2,3 1,7
Operativt kassaflöde -116 -110 -131 -24 -124 -118
Bokfört värde exploateringsfastigheter 60 108 60
Bokfört värde projektfastigheter 763 636 625
Antal anställda 17 16 17
1) Varav fastighetsförsäljningar 22 17 - 3 31 26

Affärssegmentets intäkter minskade till 52 mkr (56) varav hyresintäkter 52 mkr (44) och entreprenadintäkter 0 mkr (12). Rörelseresultatet uppgick till 16 mkr (10).

Entreprenadresultat från produktion uppgick till 0 mkr (5). Driftnettot för projektfastigheter uppgick till 15 mkr (8). Förbättringen av driftnettot beror bland annat på ökade hyresintäkter samt lägre driftkostnader i Dalénumområdet, Lidingö.

Resultatet från fastighetsförsäljningar uppgår till 22 mkr (17). Under tredje kvartalet har inga avyttringar skett.

Det negativa kassaflödet för tredje kvartalet förklaras främst av erlagd köpeskilling om 130 mkr för bostadsfastigheten Gästabudet 2 med 102 hyreslägenheter som förvärvades under mars 2011.

Inom Dalénumområdet på Lidingö uppgår uthyrningsgraden, för de byggnader som ej ska rivas, till 89 procent. Produktionen av ett särskilt boende för äldre om 54 bostäder framskrider planenligt. I ett senare skede planerar JM att uppföra 220 hyreslägenheter inom området.

Inom Bolinderområdet i Kallhäll, Järfälla, uppgår uthyrningsgraden till 90 procent och hyresgästanpassningar fortsätter i det bestånd som ska behållas.

JM PRODUKTION

Affärssegmentet JM Produktion bedriver byggproduktion åt externa och interna beställare inom Storstockholmsområdet.

Januari - september Juli - september Okt - sept Helår
Mkr 2011 2010 2011 2010 2010/11 2010
Intäkter 1) 1 317 1 091 490 311 1 722 1 496
Rörelseresultat 56 53 24 18 94 91
Rörelsemarginal (%) 4,3 4,9 4,9 5,8 5,5 6,1
Operativt kassaflöde -46 -28 10 -24 18 36
Antal anställda 448 388 399
1) Varav internt 427 322 141 106 542 437

Efterfrågan på entreprenadmarknaden i Stockholm är fortsatt god med en god investeringsvilja inom bostads- och lokalmarknaden. Marknaden inom anläggningssektorn har stabiliserats på en hög nivå. Affärssegmentet har ett bra orderläge med ett stort antal projekt i pågående produktion.

Affärssegmentets intäkter uppgick 1 317 mkr (1 091) och rörelseresultatet uppgick till 56 mkr (53). Rörelsemarginalen uppgick till 4,3 procent (4,9).

Kassaflödet under niomånadersperioden belastas av tillfällig ökning av rörelsekapitalet.

Affärssegmentet har under tredje kvartalet erhållit ett antal nya uppdrag varav de största är en samverkansentreprenad avseende påbyggnad av befintligt flerbostadshus i Stockholm åt extern beställare, nybyggnad av förskola (Sundbybergs kommun) samt nyproduktion av flerfamiljshus i Telefonplanområdet med JM Bostad Stockholm som beställare.

De största pågående uppdragen är två deletapper av nya motorvägen E18 Hjulsta-Kista (Trafikverket), samverkansentreprenad för ombyggnad av skola i Stockholm (SISAB), om- och tillbyggnad av Pir F Västra Arlanda (Swedavia), gator och ledningar (Tyresö och Nacka kommuner) samt mark- och spårarbeten för tvärbanans utbyggnad i Bromma (AB Storstockholms Lokaltrafik). Därutöver pågår nybyggnad av hyreslägenheter i Åkersberga åt extern beställare och om- och tillbyggnad av skolor (Nacka och Sollentuna kommuner). I Hammarby Sjöstad pågår uppdraget att bygga gator och ledningar (Stockholms stad). Åt JM Bostad Stockholm pågår nyproduktion av flerbostadshus i Bromma och på Värmdö samt exploateringsarbeten inom Dalénumområdet på Lidingö.

KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

Januari – september Juli - september Okt - sept Helår
Mkr 2011 2010 2011 2010 2010/11 2010
Intäkter 8 299 6 061 3 071 1 947 11 374 9 136
Produktions- och driftkostnader -6 773 -5 076 -2 521 -1 618 -9 305 -7 608
Bruttoresultat 1 526 985 550 329 2 069 1 528
Försäljnings- och administrationskostnader -538 -477 -155 -137 -710 -649
Resultat av fastighetsförsäljning 25 17 0 3 36 28
Rörelseresultat 1 013 525 395 195 1 395 907
Finansiella intäkter och kostnader -39 -56 -15 -20 -50 -67
Resultat före skatt 974 469 380 175 1 345 840
Skatter -279 -140 -107 -51 -385 -246
Periodens resultat 695 329 273 124 960 594
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser 22 -102 4 -41 19 -105
Periodens totalresultat 717 227 277 83 979 489
Periodens resultat hänförligt till: Moderbolagets
aktieägare
695 329 273 124 960 594
Summa totalresultat hänförligt till: Moderbolagets
aktieägare
717 227 277 83 979 489
Resultat per aktie före och efter utspädning
hänförligt till moderbolagets aktieägare (kr) 1)
8,30 3,90 3,30 1,50 11,50 7,10
Utestående antal aktier vid periodens slut 83 371 032 83 237 058 83 371 032 83 237 058 83 371 032 83 237 058
Genomsnittligt antal aktier före utspädning 83 281 526 83 226 971 83 356 017 83 237 058 83 269 436 83 229 492
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 84 587 590 84 667 675 84 486 616 84 816 853 84 606 870 84 671 817

1) Periodens resultat.

KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

Mkr 2011-09-30 2010-09-30 2010-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar 334 252 219
Projektfastigheter 796 670 661
Exploateringsfastigheter 5 814 4 882 5 374
Andelar i bostadsrättsföreningar o.d. 1) 115 138 115
Kortfristiga fordringar 2) 1 731 1 629 1 437
Likvida medel 1 917 1 826 2 087
Summa omsättningstillgångar 10 373 9 145 9 674
Summa tillgångar 10 707 9 397 9 893
EGET KAPITAL OCH SKULDER 3)
Eget kapital 4 276 3 661 3 923
Långfristiga räntebärande skulder 287 258 258
Övriga långfristiga skulder 205 124 218
Långfristiga avsättningar 1 918 1 742 1 833
Summa långfristiga skulder 2 410 2 124 2 309
Kortfristiga räntebärande skulder 640 574 514
Övriga kortfristiga skulder 3 272 2 913 3 036
Kortfristiga avsättningar 109 125 111
Summa kortfristiga skulder 4 021 3 612 3 661
Summa eget kapital och skulder 10 707 9 397 9 893
Ställda säkerheter 547 425 359
Eventualförpliktelser 5 576 4 803 4 675
1) Varav Egholm, Danmark - 52 0
2) Varav fordringar fastighetsförsäljningar 35 0 35
3) Varav skulder fastighetsförvärv 472 341 508

FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL I SAMMANDRAG

Januari - september Helår
Mkr 2011 2010 2010
Ingående balans vid årets början 3 923 3 637 3 637
Periodens totalresultat 717 227 489
Utdelning -375 -208 -208
Inlösen av konvertibellån 11 - -
Egetkapitaldel av konvertibla skuldebrev 2 3 3
Aktierelaterade ersättningar reglerade med egetkapitalinstrument -2 2 2
Utgående balans vid periodens slut 4 276 3 661 3 923

KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG

Januari - september Juli - september Okt - sept Helår
Mkr 2011 2010 2011 2010 2010/11 2010
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändring i rörelsekapital 756 333 358 160 1 077 654
Investering i exploateringsfastigheter m.m. 1) -1 405 -1 542 -570 -308 -2 262 -2 399
À conto betalning för expl. fastigheter m.m. 2) 1 038 1 103 417 311 1 608 1 673
Investering i projektfastigheter -228 -71 -136 -24 -230 -73
Försäljning av projektfastigheter 118 0 0 0 118 0
Förändring kortfristiga skulder/fordringar -106 -86 247 -166 167 187
Kassaflöde från den löpande verksamheten 173 -263 316 -27 478 42
Förvärv dotterbolag -136 - -136 - -136 -
Övrigt investeringsverksamheten 31 -4 -9 -4 42 7
Kassaflöde från investeringsverksamheten -105 -4 -145 -4 -94 7
Upptagna lån 437 370 40 112 490 423
Amortering av skulder -302 -94 -84 0 -410 -202
Utdelning -375 -208 - - -375 -208
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -240 68 -44 112 -295 13
Periodens kassaflöde -172 -199 127 81 89 62
Likvida medel vid periodens slut 1 917 1 826 1 917 1 826 1 917 2 087
1) Varav investering i andelar i bostadsrättsföreningar och
bostäder med äganderätt
-178 -185 -47 -48 -285 -292
2) Varav försäljning av andelar i bostadsrättsföreningar och
bostäder med äganderätt
183 420 54 127 325 562

NYCKELTAL

Januari - september Juli - september Okt - sept Helår
% 2011 2010 2011 2010 2010/11 2010
Rörelsemarginal 12,2 8,7 12,9 10,0 12,3 9,9
Räntabilitet före skatt på sysselsatt kapital 26,4 17,8
Räntabilitet på eget kapital 24,2 15,7
Skuldsättningsgrad (ggr) - - - - -
Soliditet 40 39 40 39 40

Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport för niomånadersperioden är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Eftersom moderbolaget är ett bolag inom EU tillämpas bara av EU godkända IFRS.

De redovisningsprinciper som tillämpas i denna delårsrapport är de som beskrivs i årsredovisningen för 2010 sidorna 54-57. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder för koncernen är oförändrade jämfört med årsredovisningen föregående år.

Nya och ändrade redovisningsstandarder och tolkningar som gäller för 2011 är av mycket begränsad omfattning och bedöms inte ha någon påverkan på JMs finansiella rapporter.

INTÄKTER PER LAND

Januari - september Juli - september Okt - sept Helår
Mkr 2011 2010 2011 2010 2010/11 2010
Sverige 6 997 5 229 2 290 1 643 9 472 7 704
Norge 1 282 995 555 315 1 659 1 372
Danmark 124 12 54 6 177 65
Finland 72 29 30 20 83 40
Belgien 72 77 30 28 88 93
Omräkning JM Utland 1) -248 -281 112 -65 -105 -138
Totalt 8 299 6 061 3 071 1 947 11 374 9 136

INTÄKTER PER AFFÄRSSEGMENT

Januari - september Juli - september Okt - sept Helår
Mkr 2011 2010 2011 2010 2010/11 2010
JM Bostad Stockholm 3 562 2 474 1 197 819 4 912 3 824
JM Bostad Riks 2 493 1 930 725 604 3 312 2 749
JM Utland 1 550 1 113 669 369 2 007 1 570
JM Fastighetsutveckling 52 56 19 15 68 72
JM Produktion 1 317 1 091 490 311 1 722 1 496
Eliminering -427 -322 -141 -106 -542 -437
Summa enligt segmentsredovisning 8 547 6 342 2 959 2 012 11 479 9 274
Omräkning JM Utland 1) -248 -281 112 -65 -105 -138
Totalt 8 299 6 061 3 071 1 947 11 374 9 136

RÖRELSERESULTAT PER AFFÄRSSEGMENT

Januari - september Juli - september Okt - sept Helår
Mkr 2011 2010 2011 2010 2010/11 2010
JM Bostad Stockholm 687 368 258 123 953 634
JM Bostad Riks 225 146 69 54 298 219
JM Utland 92 20 38 11 120 48
JM Fastighetsutveckling 16 10 2 3 18 12
JM Produktion 56 53 24 18 94 91
Koncerngemensamma kostnader -29 -25 -9 -5 -39 -35
Summa enligt segmentsredovisning 1 047 572 382 204 1 444 969
Omräkning JM Utland 1) -34 -47 13 -9 -49 -62
Totalt 1 013 525 395 195 1 395 907

RÖRELSEMARGINAL PER AFFÄRSSEGMENT

Januari - september Juli - september Okt - sept Helår
% 2011 2010 2011 2010 2010/11 2010
JM Bostad Stockholm 19,3 14,9 21,6 15,0 19,4 16,6
JM Bostad Riks 9,0 7,6 9,5 8,9 9,0 8,0
JM Utland 5,9 1,8 5,7 3,0 6,0 3,1
JM Produktion 4,3 4,9 4,9 5,8 5,5 6,1

GENOMSNITTLIGT OPERATIVT KAPITAL PER AFFÄRSSEGMENT

Mkr Okt - sept
2010/11
Helår
2010
JM Bostad Stockholm 2 153 1 776
JM Bostad Riks 1 443 1 471
JM Utland 1 764 1 838
JM Fastighetsutveckling 797 708

AVKASTNING OPERATIVT KAPITAL PER AFFÄRSSEGMENT

Okt - sept Helår
% 2010/11 2010
JM Bostad Stockholm 44,3 35,7
JM Bostad Riks 20,7 14,9
JM Utland 6,8 2,6
JM Fastighetsutveckling 2,3 1,7

1) Omräkningseffekt för intäkts- och resultatredovisning enligt IFRIC 15 i förhållande till segmentsredovisning.

OPERATIVT KASSAFLÖDE PER AFFÄRSSEGMENT

Januari - september Juli - september Okt - sept Helår
Mkr 2011 2010 2011 2010 2010/11 2010
JM Bostad Stockholm 285 -203 395 -44 454 -34
JM Bostad Riks 325 477 196 230 160 312
JM Utland -273 52 -288 1 -89 236
JM Fastighetsutveckling -116 -110 -131 -24 -124 -118
JM Produktion -46 -28 10 -24 18 36

EXPLOATERINGSFASTIGHETER PER AFFÄRSSEGMENT

Bokfört värde, mkr 2011-09-30 2010-09-30 2010-12-31
JM Bostad Stockholm 2 813 2 100 2 562
JM Bostad Riks 1 460 1 422 1 497
JM Utland 1 481 1 252 1 255
JM Fastighetsutveckling 60 108 60
Totalt 5 814 4 882 5 374

DISPONIBLA BOSTADSBYGGRÄTTER PER AFFÄRSSEGMENT

Antal 2011-09-30 2010-09-30 2010-12-31
JM Bostad Stockholm 12 100 10 000 11 100
JM Bostad Riks 8 800 9 800 9 600
JM Utland 7 100 6 900 6 800
Totalt 28 000 26 700 27 500
Varav redovisade i balansräkningen (exploateringsfastigheter)
JM Bostad Stockholm 7 100 7 100 7 100
JM Bostad Riks 5 600 5 800 6 100
JM Utland 4 600 4 400 4 400
Totalt 17 300 17 300 17 600

SÅLDA BOSTÄDER PER AFFÄRSSEGMENT

Januari - september Juli - september Okt - sept Helår
Antal 2011 2010 2011 2010 2010/11 2010
JM Bostad Stockholm 1 072 931 308 274 1 549 1 408
JM Bostad Riks 852 855 229 354 1 204 1 207
JM Utland 442 434 168 130 669 661
Totalt 2 366 2 220 705 758 3 422 3 276

PRODUKTIONSSTARTADE BOSTÄDER PER AFFÄRSSEGMENT

Januari - september Juli - september Okt - sept Helår
Antal 2011 2010 2011 2010 2010/11 2010
JM Bostad Stockholm 1 335 1 190 468 399 1 749 1 604
JM Bostad Riks 956 880 297 338 1 306 1 230
JM Utland 565 362 240 74 773 570
Totalt 2 856 2 432 1 005 811 3 828 3 404

BOSTÄDER I PÅGÅENDE PRODUKTION

Antal 2011-09-30 2010-09-30 2010-12-31
JM Bostad Stockholm 3 353 2 590 2 691
JM Bostad Riks 2 009 1 767 1 708
JM Utland 1 077 928 1 032
Totalt 6 439 5 285 5 431

PROJEKTFASTIGHETER KONCERNEN

Bokfört värde, mkr 2011-09-30 2010-09-30 2010-12-31
Bostäder (hyresrätter) 130 - -
Fastigheter under utveckling 562 630 530
Färdigutvecklade kontorsfastigheter 104 40 131
Totalt 796 670 661

EXPLOATERINGSFASTIGHETER KONCERNEN

Januari - september Helår
2010
5 374 4 990 5 570 4 954 4 882 4 990
1 261 722 599 183 2 194 1 655
-833 -656 -341 -184 -1 257 -1 080
-191
5 814 4 882 5 814 4 882 5 814 5 374
FÖRVÄRVSBALANSRÄKNING ÖIE AS 1)
2011-07-01
58
67
11
63
199
71
27
11
38
147
52
147
199
2011
12
2010
-174
2011
-14
2010
-71
Juli - september Okt - sept
2010/11
-5

1) Förvärvsbalansräkningen är preliminär och kan komma att justeras

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

Januari - september Helår
Mkr 2011 2010 2010
Nettoomsättning 6 029 4 478 6 553
Produktions- och driftskostnader -4 822 -3 667 -5 465
Bruttoresultat 1 207 811 1 088
Försäljnings- och administrationskostnader -365 -334 -442
Resultat av fastighetsförsäljning 0 9 20
Rörelseresultat 842 486 666
Finansiella intäkter och kostnader -4 96 -39
Resultat före bokslutsdispositioner och skatt 838 582 627
Bokslutsdispositioner - - -232
Resultat före skatt 838 582 395
Skatter -211 -153 -93
Periodens resultat 627 429 302

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

Mkr 2011-09-30 2010-09-30 2010-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar 1 486 1 416 1 514
Omsättningstillgångar 8 251 6 756 6 929
Summa tillgångar 9 737 8 172 8 443
Eget kapital och skulder
Eget kapital 2 616 2 246 2 158
Obeskattade reserver 829 597 829
Avsättningar 943 841 818
Långfristiga skulder 313 281 344
Kortfristiga skulder 5 036 4 207 4 294
Summa eget kapital och skulder 9 737 8 172 8 443
Ställda säkerheter 169 169 169
Eventualförpliktelser 6 594 5 685 5 555

Investeringar i fastigheter uppgick till 464 mkr (369).

Stockholm den 28 oktober 2011 JM AB (publ)

Johan Skoglund Verkställande direktör

Denna delårsrapport har ej varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

Informationen i denna delårsrapport är sådan som JM ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 28 oktober 2011.

KONCERNEN

FEMÅRSÖVERSIKT 1)

Mkr 2010 2009 2008 2007 2006
Intäkter 9 136 9 620 12 229 12 731 12 065
Rörelseresultat 907 646 1 083 2 301 1 881
Resultat före skatt 840 529 1 052 2 297 1 852
Balansomslutning 9 893 9 887 10 055 9 916 8 406
Kassaflöde från den löpande verksamheten 42 1 124 101 1 826 667
Räntebärande nettoskuld (+)/-fordran (-) -730 -189 842 -1 313 -852
Rörelsemarginal (%) 9,9 6,7 8,9 18,1 15,6
Räntabilitet på eget kapital (%) 15,7 10,6 22,9 44,5 45,4
Soliditet (%) 40 37 32 39 43
Resultat per aktie (kr) 7,10 4,40 9,50 18,30 16,40
Utdelning per aktie (kr) 4,50 2,50 0 5,50 4,50
Antal disponibla byggrätter 27 500 27 900 31 000 31 000 29 800
Antal sålda bostäder 3 276 3 291 1 871 3 880 3 790
Antal produktionsstartade bostäder 3 404 2 150 1 829 4 065 4 132

1) Räkenskapsår 2008 och tidigare är ej omräknat enligt IFRIC 15.

KONCERNEN

KVARTALSÖVERSIKT, MKR 2011 2010
RESULTATRÄKNING Kv.3 Kv.2 Kv.1 Kv.4 Kv.3 Kv.2 Kv.1
Intäkter 3 071 2 681 2 547 3 075 1 947 2 406 1 708
Produktions- och driftkostnader -2 521 -2 162 -2 090 -2 532 -1 618 -2 030 -1 428
Bruttoresultat 550 519 457 543 329 376 280
Försäljnings- och administrationskostnader -155 -203 -180 -172 -137 -175 -165
Resultat av fastighetsförsäljning 0 23 2 11 3 7 7
Rörelseresultat 395 339 279 382 195 208 122
Finansiella intäkter och kostnader -15 -10 -14 -11 -20 -7 -29
Resultat före skatt 380 329 265 371 175 201 93
Skatter -107 -94 -78 -106 -51 -59 -30
Periodens resultat 273 235 187 265 124 142 63
BALANSRÄKNING 09-30 06-30 03-31 12-31 09-30 06-30 03-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar 334 173 176 219 252 256 254
Projektfastigheter
Exploateringsfastigheter
796
5 814
783
5 570
854
5 593
661
5 374
670
4 882
647
4 954
622
4 993
Andelar i bostadsrättsföreningar m.m. 115 99 115 115 138 166 301
Kortfristiga fordringar 1 731 1 687 1 404 1 437 1 629 1 755 1 710
Likvida medel 1 917 1 790 2 024 2 087 1 826 1 747 2 190
Summa omsättningstillgångar 10 373 9 929 9 990 9 674 9 145 9 269 9 816
Summa tillgångar 10 707 10 102 10 166 9 893 9 397 9 525 10 070
Eget kapital och skulder
Eget kapital 4 276 3 990 4 099 3 923 3 661 3 577 3 657
Långfristiga räntebärande skulder 287 247 305 258 258 236 324
Övriga långfristiga skulder
Långfristiga avsättningar
205
1 918
198
1 867
198
1 852
218
1 833
124
1 742
125
1 717
155
1 692
Summa långfristiga skulder 2 410 2 312 2 355 2 309 2 124 2 078 2 171
Kortfristiga räntebärande skulder 640 752 445 514 574 532 1 178
Övriga kortfristiga skulder 3 272 2 942 3 159 3 036 2 913 3 211 2 936
Kortfristiga avsättningar 109 106 108 111 125 127 128
Summa kortfristiga skulder 4 021 3 800 3 712 3 661 3 612 3 870 4 242
Summa eget kapital och skulder 10 707 10 102 10 166 9 893 9 397 9 525 10 070
KASSAFLÖDESANALYS Kv.3 Kv.2 Kv.1 Kv.4 Kv.3 Kv.2 Kv.1
Från den löpande verksamheten 316 -78 -65 305 -27 -148 -88
Från investeringsverksamheten -145 -1 41 11 -4 0 0
Från finansieringsverksamheten -44 -158 -38 -55 112 -293 249
Summa periodens kassaflöde 127 -237 -62 261 81 -441 161
Likvida medel vid periodens slut 1 917 1 790 2 024 2 087 1 826 1 747 2 190
RÄNTEBÄRANDE NETTOSKULD/-FORDRAN
Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-)
Kv.3 Kv.2 Kv.1 Kv.4 Kv.3 Kv.2 Kv.1
vid periodens början -191 -683 -730 -409 -400 -115 -189
Förändring av räntebärande nettoskuld/-fordran -197 492 47 -321 -9 -285 74
Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-)
vid periodens slut -388 -191 -683 -730 -409 -400 -115
EXPLOATERINGSFASTIGHETER Kv.3 Kv.2 Kv.1 Kv.4 Kv.3 Kv.2 Kv.1
Bokfört värde vid periodens början 5 570 5 593 5 374 4 882 4 954 4 993 4 990
Nyanskaffningar 599 247 415 933 183 290 249
Överfört till produktion -341 -325 -167 -424 -184 -281 -191
Övrigt -14 55 -29 -17 -71 -48 -55
Bokfört värde vid periodens slut 5 814 5 570 5 593 5 374 4 882 4 954 4 993
NYCKELTAL Kv.3 Kv.2 Kv.1 Kv.4 Kv.3 Kv.2 Kv.1
Rörelsemarginal (%)
Skuldsättningsgrad (ggr)
12,9
-
12,6
-
11,0
-
12,4
-
10,0
-
8,6
-
7,1
-
Soliditet (%) 40 39 40 40 39 38 36
Resultat per aktie (kr) 3,30 2,80 2,20 3,20 1,50 1,70 0,80
Antal disponibla byggrätter
Antal sålda bostäder
28 000
705
26 500
821
26 300
840
27 500
1 056
26 700
758
27 400
705
27 600
757
Antal produktionsstartade bostäder 1 005 943 908 972 811 872 749

AFFÄRSSEGMENT

KVARTALSÖVERSIKT, MKR 2011 2010
JM BOSTAD STOCKHOLM Kv.3 Kv.2 Kv.1 Kv.4 Kv.3 Kv.2 Kv.1
Intäkter 1 197 1 320 1 045 1 350 819 899 756
Rörelseresultat 1) 258 246 183 266 123 133 112
Rörelsemarginal (%) 21,6 18,6 17,5 19,7 15,0 14,8 14,8
Genomsnittligt operativt kapital 2 153 1 985 1 843 1 776 1 765 1 817 1 938
Avkastning operativt kapital (%) 2) 44,3 41,2 38,3 35,7 30,5 28,4 25,2
Operativt kassaflöde 395 -211 101 169 -44 -291 132
Bokfört värde exploateringsfastigheter 2 813 2 691 2 679 2 562 2 100 2 155 2 122
Antal disponibla byggrätter 12 100 10 900 10 700 11 100 10 000 10 500 10 700
Antal sålda bostäder 3) 308 369 395 477 274 299 358
Antal produktionsstartade bostäder 4) 468 439 428 414 399 427 364
Antal bostäder i pågående produktion 3 353 3 116 2 931 2 691 2 590 2 505 2 126
1) Varav fastighetsförsäljningar
3) Varav hyresrätter
- - - 2 - - -
4) Varav hyresrätter 77
77
-
-
-
-
104
104
-
-
62
62
45
45
JM BOSTAD RIKS Kv.3 Kv.2 Kv.1 Kv.4 Kv.3 Kv.2 Kv.1
Intäkter 725 976 792 819 604 785 541
Rörelseresultat 1) 69 88 68 73 54 58 34
Rörelsemarginal (%) 9,5 9,0 8,6 8,9 8,9 7,4 6,3
Genomsnittligt operativt kapital 1 443 1 462 1 469 1 471 1 465 1 540 1 601
Avkastning operativt kapital (%) 2) 20,7 19,4 17,2 14,9 15,4 13,7 11,7
Operativt kassaflöde 196 83 46 -165 230 125 122
Bokfört värde exploateringsfastigheter 1 460 1 512 1 539 1 497 1 422 1 429 1 518
Antal disponibla byggrätter 8 800 9 000 8 900 9 600 9 800 10 200 10 100
Antal sålda bostäder 229 303 320 352 354 276 225
Antal produktionsstartade bostäder 297 332 327 350 338 321 221
Antal bostäder i pågående produktion 2 009 1 955 1 953 1 708 1 767 1 561 1 371
1) Varav fastighetsförsäljningar 0 3 - - - 0 -
JM UTLAND Kv.3 Kv.2 Kv.1 Kv.4 Kv.3 Kv.2 Kv.1
Intäkter 669 464 417 457 369 408 336
Rörelseresultat 38 30 24 28 11 8 1
Rörelsemarginal (%) 5,7 6,5 5,8 6,1 3,0 2,0 0,3
Genomsnittligt operativt kapital 1 764 1 718 1 774 1 838 1 870 1 895 1 948
Avkastning operativt kapital (%) 2) 6,8 5,4 4,0 2,6 1,6 1,2 -6,3
Operativt kassaflöde -288 -10 25 184 1 126 -75
Bokfört värde exploateringsfastigheter 1 481 1 306 1 315 1 255 1 252 1 263 1 245
Bokfört värde projektfastigheter 33 35 33 34 34 35 35
Antal disponibla byggrätter 7 100 6 600 6 700 6 800 6 900 6 700 6 800
Antal sålda bostäder 168 149 125 227 130 130 174
Antal produktionsstartade bostäder 240 172 153 208 74 124 164
Antal bostäder i pågående produktion 1 077 956 1 073 1 032 928 893 895
JM FASTIGHETSUTVECKLING Kv.3 Kv.2 Kv.1 Kv.4 Kv.3 Kv.2 Kv.1
Intäkter 19 17 16 16 15 15 26
Rörelseresultat 1) 2 13 1 2 3 6 1
Genomsnittligt operativt kapital 797 770 739 708 798 845 922
Avkastning operativt kapital (%) 2) 2,3 2,5 1,6 1,7 6,5 7,7 9,4
Operativt kassaflöde -131 86 -71 -8 -24 -60 -26
Bokfört värde exploateringsfastigheter 60 61 60 60 108 107 108
Bokfört värde projektfastigheter 763 748 821 625 636 612 587
1) Varav fastighetsförsäljningar - 20 2 9 3 7 7
JM PRODUKTION Kv.3 Kv.2 Kv.1 Kv.4 Kv.3 Kv.2 Kv.1
Intäkter 490 480 347 405 311 431 349
Rörelseresultat 24 19 13 38 18 21 14
Rörelsemarginal (%) 4,9 4,0 3,7 9,4 5,8 4,9 4,0
Operativt kassaflöde 10 -49 -7 64 -24 16 -20
JM ÖVRIGT Kv.3 Kv.2 Kv.1 Kv.4 Kv.3 Kv.2 Kv.1
Intäkter (eliminering)
Rörelseresultat
-141 -160 -126 -115 -106 -121 -95
(koncerngemensamma kostnader) -9 -9 -11 -10 -5 -9 -11
OMRÄKNING JM UTLAND Kv.3 Kv.2 Kv.1 Kv.4 Kv.3 Kv.2 Kv.1
Intäkter 112 -416 56 143 -65 -11 -205
Rörelseresultat 13 -48 1 -15 -9 -9 -29

2) Beräknas på 12 månaders rullande resultat och genomsnittligt kapital.

JM AB (publ) Telefon 08-782 87 00 Telefax 08-782 86 00 Org.nr. 556045-2103 Internet www.jm.se

Postadress 169 82 Stockholm Besöksadress Gustav III:s boulevard 64, Solna

För ytterligare information hänvisas till:

Johan Skoglund, VD och koncernchef [email protected] 08 - 782 89 39 Claes Magnus Åkesson, Ekonomi- och finansdirektör [email protected] 08 - 782 89 71

Kommande informationstillfällen

Bokslutskommuniké 2011 10 februari 2012 Delårsrapport januari – mars 2012 26 april 2012 Årsstämma 2012 26 april 2012

JM är en av Nordens ledande projektutvecklare av bostäder och bostadsområden. Verksamheten är fokuserad på nyproduktion av bostäder i attraktiva lägen med tyngdpunkt på expansiva storstadsområden och universitetsorter i Sverige, Norge, Danmark, Finland och Belgien. Vi arbetar också med projektutveckling av kommersiella lokaler samt entreprenadverksamhet, huvudsakligen i Storstockholmsområdet. Vi omsätter cirka 11 miljarder kr och har cirka 2 300 medarbetare. JM AB är ett publikt bolag noterat på NASDAQ OMX Stockholm, segmentet Mid Cap.