AI assistant
JM — Interim / Quarterly Report 2009
Oct 26, 2009
2932_10-q_2009-10-26_71ef0db8-200a-4025-a3ce-a3bfd73539a6.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
3/2009 Delårsrapport JANUARI - SEPTEMBER 2009, JM-KONCERNEN
Delårsrapport
JANUARI – SEPTEMBER 2009, JM-KONCERNEN
Fortsatt förbättrad försäljning i Sverige och Norge
- Intäkterna minskade med 33 procent till 6 239 mkr (9 379) och antal sålda bostäder ökade till 2 383 (1 601)
- Resultatet före skatt minskade till 244 mkr (1 276) och periodens resultat efter skatt minskade till 170 mkr (915). Resultatet belastades i andra kvartalet med nedskrivningar av exploateringsfastigheter om 87 mkr (0). Rörelsemarginalen minskade till 5,4 procent (13,8)
- Fastighetsförsäljningar om 237 mkr (83) gav ett resultat om 51 mkr (21)
- Räntabiliteten på eget kapital för de senaste tolv månaderna uppgick till 2,2 procent (45,5). Resultatet per aktie under niomånadersperioden uppgick till 2,00 kronor (10,50)
- Koncernens kassaflöde inklusive nettoinvestering i fastigheter uppgick till 344 mkr (-141).
| Mkr | Januari - september 2009 |
2008 | 2009 | 2008 | Juli - september Okt - sept 2008/09 |
Helår 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 6 239 | 9 379 | 1 818 | 2 550 | 9 089 | 12 229 |
| Rörelseresultat | 339 | 1 294 | 188 | 276 | 128 | 1 083 |
| Resultat före skatt | 244 | 1 276 | 157 | 262 | 20 | 1 052 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 344 | -141 | 179 | -196 | 586 | 101 |
| Rörelsemarginal (%) | 5,4 | 13,8 | 10,3 | 10,8 | 1,4 | 8,9 |
| Räntabilitet på eget kapital (%) | 2,2 | 22,9 | ||||
| Soliditet (%) | 35 | 34 | 35 | 34 | 32 | |
| Resultat per aktie (kr) | 2,00 | 10,50 | 1,30 | 2,30 | 0,90 | 9,50 |
| Antal sålda bostäder | 2 383 | 1 601 | 879 | 307 | 2 653 | 1 871 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 1 446 | 1 483 | 763 | 246 | 1 792 | 1 829 |
KONCERNEN
"Efterfrågan på våra bostäder under 2009 har fortsatt förbättrats på JMs huvudmarknader Sverige och Norge. Vi ser fortsatt ökat intresse för våra projekt på dessa marknader. En god försäljning i den pågående produktionen och en god bokningsnivå medger produktionsstart av nya bostadsprojekt i takt med att projektfinansiering säkerställs. En fortsatt förbättring av finansieringsförutsättningarna för vår affär har skett men situationen är ännu inte normaliserad där vissa projektstarter fortfarande fördröjs.
Den svaga konjunkturen har inneburit ett generellt sämre efterfrågeläge på våra marknader där dock den lägre räntenivån har bidragit till en tydlig förbättring av bostadsmarknaden under de senaste kvartalen. På längre sikt gäller fortsatt goda fundamentala förutsättningar för vår affär. Vi är offensivt positionerade med finansiell styrka och mycket god projektportfölj som fortsatt förädlas för att möta en varaktigt förbättrad efterfrågan."
Johan Skoglund, VD och koncernchef.
Marknad, försäljning och produktionsstarter av bostäder
Efterfrågan på nyproducerade bostäder har fortsatt förbättrats under 2009 på JMs huvudmarknader i Sverige och Norge. Försäljningen var god under det tredje kvartalet med reducerad risk för osålda bostäder i balansräkningen. Denna risk kvarstår främst för verksamheten i Danmark. Banksystemets förmåga att klara likviditetsförsörjningen till nya projekt är fortsatt en gränssättande faktor. Dock har färdigförhandlad finansiering uppnåtts för start av ett flertal nya projekt i Sverige. Den negativa effekten av uppbromsad konjunktur har under 2009 uppvägts av det lägre ränteläget som förbättrat marknadsförutsättningarna.
Antalet sålda bostäder i form av tecknade kontrakt uppgick till 2 383 (1 601) varav 503 (0) avser hyresrättsprojekt till externa beställare fördelat på 455 bostäder i Stockholm och 48 i Norge. Andelen sålda eller bokade bostäder i förhållande till pågående produktion har tydligt förbättrats under tredje kvartalet och uppgår nu till 74 procent där spannet om 60-65 procent bedöms som normal nivå. Annulleringsnivån av gjorda bokningar är fortsatt låg. Sålda bostäder i JM Bostad Stockholm uppgick till 1 257 (964), i JM Bostad Riks 715 (427) och i JM Utland 411 (210).
Antalet produktionsstartade bostäder uppgick till 1 446 (1 483) varav 742 (923) i Stockholmsområdet och 464 (360) i övriga Sverige. I utlandsverksamheten produktionsstartades 240 bostäder (200). Av de produktionsstartade bostäderna utgör 385 hyresrätter i Stockholm och 48 hyresrätter i Norge, samtliga åt externa beställare. En god bokningsnivå under tredje kvartalet medger ytterligare produktionsstarter i takt med att projektfinansiering säkerställs. Antalet bostäder i pågående produktion uppgår till 3 567 (6 360).
Intäkter, rörelseresultat och rörelsemarginal
Koncernens intäkter under niomånadersperioden minskade med 33 procent till 6 239 mkr (9 379) främst förklarat av lägre nivå på produktionsstartade bostäder under 2008/2009. Rörelseresultatet minskade till 339 mkr (1 294) och rörelsemarginalen minskade till 5,4 procent (13,8).
Minskning av resultat och marginal sker till följd av den under senaste året lägre försäljningsoch produktionsstartsnivån inom bostadsaffären. Resultatet under niomånadersperioden minskade också på grund av den försämrade konjunkturens förväntade negativa påverkan avseende framtida efterfrågan och priser för JMs bostäder. Den stora negativa effekten uppstod under det fjärde kvartalet 2008. Därefter har den fortsatt försiktiga bedömningen av projektförutsättningen inom främst utlandsverksamheten inneburit viss ytterligare dämpad förväntan avseende såväl framtida intäktsnivå som kostnader för projekt som behöver omarbetas eller förskjutas i tiden. Därvid uppstod även under niomånadersperioden 2009 kostnader som en följd av omställning och avveckling av projekt på de marknader där övervintringsstrategi har etablerats samt även i Norge. Effekten är dock mycket begränsad under det tredje kvartalet.
Under niomånadersperioden har fastigheter sålts för 237 mkr (83) med ett resultat om 51 mkr (21). Hyresintäkterna från JMs projektfastigheter uppgick till 53 mkr (86) varav 5 mkr (37) avser bostäder. Driftnettot uppgick till -3 mkr (27).
| Januari - september | Juli - september | Okt - sept | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat, mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008/09 |
| JM Bostad Stockholm | 326 | 832 | 101 | 165 | 414 |
| JM Bostad Riks | 86 | 319 | 39 | 61 | -36 |
| JM Utland | -201 | 67 | 4 | 18 | -444 |
| JM Fastighetsutveckling | 68 | 33 | 16 | 9 | 110 |
| JM Produktion | 93 | 80 | 34 | 32 | 137 |
| Koncerngemensamma kostnader | -33 | -37 | -6 | -9 | -53 |
| Totalt 1) | 339 | 1 294 | 188 | 276 | 128 |
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | 51 | 21 | 10 | 0 | 103 |
| -nedskrivning av fastigheter | -87 | - | - | - | -407 |
| Januari - september | Juli - september | Okt - sept | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal, % | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008/09 |
| JM Bostad Stockholm | 13,9 | 20,7 | 14,5 | 15,9 | 11,4 |
| JM Bostad Riks | 5,2 | 12,0 | 9,2 | 8,9 | -1,6 |
| JM Utland | -23,1 | 4,1 | 1,4 | 4,1 | -34,5 |
| JM Produktion | 6,1 | 5,7 | 7,6 | 6,0 | 6,4 |
| Bostäder i pågående produktion | 2009-09-30 | 2009-06-30 | 2009-03-31 2008-12-31 | |
|---|---|---|---|---|
| Antal bostäder i pågående produktion 1) | 3 567 | 3 400 | 3 994 | 5 118 |
| Andel sålda bostäder i pågående produktion (%) 2) | 50 | 44 | 41 | 45 |
| Andel bokade bostäder i pågående produktion (%) | 24 | 18 | 15 | 9 |
| Andel sålda och bokade bostäder i pågående produktion (%) |
74 | 62 | 56 | 54 |
1) Från och med produktionsstart till och med sista inflyttning enligt plan
2) Andel sålda bostäder i form av bindande kontrakt med slutkund
| Osålda bostäder i avslutad produktion | 2009-09-30 | 2009-06-30 2009-03-31 | 2008-12-31 | |
|---|---|---|---|---|
| Antal osålda bostäder i avslutad produktion 1) | 230 | 310 | 216 | 245 |
| - varav i balansräkningen redovisat som "Andelar i bostadsrättsföreningar m.m." |
105 | 138 | 105 | 66 |
1) Efter sista inflyttning enligt plan
Byggrätter
JMs disponibla byggrätter uppgår till 29 000 bostäder (32 900) varav 19 600 (21 200) redovisas i balansräkningen. Minskat antal disponibla byggrätter är hänförligt till låg förvärvsnivå, ej fullföljda villkorade förvärv och ändrad bedömning av projektens genomförandetakt. Kapitalbindningen i byggrätter (exploateringsfastigheter i balansräkningen) för bostäder har minskat till 5 123 mkr (6 059) vid utgången av de första nio månaderna.
Under niomånadersperioden har exploateringsfastigheter för bostäder om 243 mkr (1 410) förvärvats.
Finansiella poster
Finansnettot har försämrats med 77 mkr jämfört med motsvarande period föregående år. De finansiella intäkterna har minskat på grund av generellt lägre räntenivå och genomsnittligt lägre nivå likvida medel jämfört med föregående år. Samtidigt har de finansiella kostnaderna ökat främst hänförligt till skuldebrev som blivit räntebärande från och med fjärde kvartalet 2008.
| Januari - september | Juli - september Okt - sept | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008/09 | 2008 |
| Finansiella intäkter | 12 | 49 | 2 | 16 | 51 | 88 |
| Finansiella kostnader | -107 | -67 | -33 | -30 | -159 | -119 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -95 | -18 | -31 | -14 | -108 | -31 |
Den totala räntebärande låneskulden har ökat med 716 mkr till 1 620 mkr (904) varav pensionsskulden utgjorde 521 mkr (507). Ökningen förklaras främst av skuldebrev om 719 mkr för förvärv av exploateringsfastighet som blivit räntebärande under fjärde kvartalet 2008. Vid niomånadersperiodens utgång var medelräntesatsen för den totala räntebärande låneskulden inklusive pensionsskulden 4,1 procent (5,4). Den genomsnittliga räntebindningstiden exklusive pensionsskulden var 0,6 år (0,4).
Koncernens tillgängliga likviditet uppgick till 3 884 mkr (3 378). Förutom likvida medel om 1 084 mkr (578) ingår ej utnyttjade checkkrediter och kreditavtal med sammantaget 2 800 mkr (2 800) där kreditavtalen om 2 400 mkr har en genomsnittlig löptid om 2,2 år.
Räntebärande nettoskuld uppgick till 536 mkr (304) vid niomånadersperiodens utgång. Vid utgången av niomånadersperioden uppgick ej räntebärande skulder för genomförda fastighetsförvärv till 341 mkr (1 337). Av dessa skulder är 105 mkr (218) kortfristiga.
| Januari - september | Juli - september Okt - sept | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008/09 | 2008 |
| Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-) vid periodens början |
842 | -1 313 | 763 | 132 | 304 | -1 313 |
| Förändring av räntebärande nettoskuld/-fordran | -306 | 1 617 | -227 | 172 | 232 | 2 155 |
| Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-) vid periodens slut |
536 | 304 | 536 | 304 | 536 | 842 |
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 344 mkr (-141) varav 179 mkr under det tredje kvartalet. Kassaflödet under det tredje kvartalet förstärks av erhållen projektfinansiering i tidigare startade projekt och minskat rörelsekapital. Reglering av framskjutna betalningar för förvärv av exploateringsfastigheter belastar kassaflödet för niomånadersperioden med netto -66 mkr (-242).
Förändringen i kassaflödet för niomånadersperioden från fastighetsutvecklingen (projektfastigheter) bidrar med 292 mkr (-8).
Risker och osäkerhetsfaktorer
JMs risker och riskhantering presenteras i årsredovisningen för 2008 på sidorna 37-39. Inga väsentliga förändringar har skett som ändrat dessa redovisade risker.
Personal
Antalet anställda vid niomånadersperiodens utgång minskade till 1 881 (2 467). Antalet hantverkare var 884 (1 184) och antalet tjänstemän 997 (1 283). Den under 2008 beslutade minskningen av antalet medarbetare har genomförts enligt plan.
AFFÄRSSEGMENT
JM BOSTAD STOCKHOLM
Affärssegmentet JM Bostad Stockholm utvecklar bostadsprojekt i Storstockholm. Verksamheten omfattar förvärv av exploateringsfastigheter, planarbete, projektering samt produktion och försäljning av bostäder.
| Mkr | Januari - september Juli - september Okt - sept 2009 2008 2009 |
2008 | 2008/09 | Helår 2008 |
||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 2 341 | 4 016 | 696 | 1 035 | 3 642 | 5 317 |
| Rörelseresultat 1) | 326 | 832 | 101 | 165 | 414 | 920 |
| Rörelsemarginal (%) | 13,9 | 20,7 | 14,5 | 15,9 | 11,4 | 17,3 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 2 090 | 2 012 | ||||
| Avkastning operativt kapital (%) | 19,8 | 45,7 | ||||
| Operativt kassaflöde | 318 | 648 | 92 | 13 | 760 | 1 090 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 2 253 | 2 718 | 2 432 | |||
| Antal disponibla byggrätter | 11 200 | 12 800 | 12 200 | |||
| Antal sålda bostäder 2) | 1 257 | 964 | 538 | 147 | 1 354 | 1 061 |
| Antal produktionsstartade bostäder 3) | 742 | 923 | 461 | 23 | 792 | 973 |
| Antal anställda | 656 | 931 | 910 | |||
| 1) Varav nedskrivning av fastigheter |
- | - | - | - | -140 | -140 |
| 2) Varav hyresrätter |
455 | - | 224 | - | 455 | - |
| 3) Varav hyresrätter |
385 | - | 224 | - | 385 | - |
Efterfrågan på bostadsrätter på andrahandsmarknaden har stärkts under året. Den låga räntenivån samt prisanpassning av projekten har medfört en tydlig ökning av intresset för JMs projekt där även kundernas benägenhet att teckna avtal har ökat.
Affärssegmentets intäkter minskade till 2 341 mkr (4 016) och rörelseresultatet minskade till 326 mkr (832). Rörelsemarginalen uppgick till 13,9 procent (20,7). Minskning av rörelsemarginalen är främst hänförlig till lägre prisnivå i projekten.
Kassaflödet är i balans under de första nio månaderna delvis hänförligt till en låg investeringsnivå i exploateringsfastigheter.
Under tredje kvartalet har byggrätter motsvarande 58 bostäder förvärvats i Stockholm.
Totalt produktionsstartades under tredje kvartalet 445 bostäder i flerbostadshus i Stockholm, Täby och Järfälla varav 224 avser hyresrätter som byggs åt Stockholmshem samt 16 småhus i Stockholm. Trögheten i finansieringsprocessen medför fortfarande vissa förseningar vid start av projekt.
Under tredje kvartalet har 538 bostäder sålts varav 224 avser hyresrätter som sålts till Stockholmshem.
JM BOSTAD RIKS
Affärssegmentet JM Bostad Riks utvecklar bostadsprojekt i tillväxtorter i Sverige exklusive Storstockholm. Verksamheten omfattar förvärv av exploateringsfastigheter, planarbete, projektering samt produktion och försäljning av bostäder. I begränsad omfattning bedrivs även entreprenadverksamhet.
| Januari - september | Juli - september Okt - sept | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008/09 | 2008 |
| Intäkter | 1 642 | 2 651 | 424 | 683 | 2 254 | 3 263 |
| Rörelseresultat 1) | 86 | 319 | 39 | 61 | -36 | 197 |
| Rörelsemarginal (%) | 5,2 | 12,0 | 9,2 | 8,9 | -1,6 | 6,0 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 600 | 1 447 | ||||
| Avkastning operativt kapital (%) | -2,2 | 13,6 | ||||
| Operativt kassaflöde | 105 | -17 | 212 | 100 | -81 | -203 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 509 | 1 671 | 1 546 | |||
| Antal disponibla byggrätter | 10 100 | 11 900 | 11 000 | |||
| Antal sålda bostäder | 715 | 427 | 203 | 119 | 852 | 564 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 464 | 360 | 237 | 118 | 701 | 597 |
| Antal anställda | 459 | 675 | 618 | |||
| 1) Varav -fastighetsförsäljningar -nedskrivning av fastigheter |
- - |
- - |
- - |
- - |
-1 -40 |
-1 -40 |
Efterfrågan på bostadsrätter på andrahandsmarknaden har förbättrats.
För JMs nya projekt har den lägre räntan samt prisanpassning av projekten medfört att intresset ökat liksom kundernas benägenhet att teckna avtal.
Affärssegmentets intäkter minskade till 1 642 mkr (2 651) och rörelseresultatet minskade till 86 mkr (319). Rörelsemarginalen uppgick till 5,2 procent (12,0). Minskning av rörelsemarginalen är främst hänförlig till lägre prisnivå i projekten.
Det förbättrade kassaflödet under det tredje kvartalet är främst hänförligt till erhållen finansiering i ett antal tidigare startade projekt. Trögheten i finansieringsprocessen medför fortfarande vissa förseningar vid start av projekt.
Under tredje kvartalet har byggrätter motsvarande 174 bostäder förvärvats i Uppsala.
Totalt produktionsstartades under tredje kvartalet 179 bostäder i flerbostadshus i Malmö, Lund, Göteborg, Jönköping och Västerås samt 58 småhus i Staffanstorp, Lund och Linköping.
JM UTLAND
Inom affärssegmentet JM Utland utvecklas bostäder för försäljning i Norge, Danmark, Finland och Belgien.
| Januari - september | Juli - september Okt - sept | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008/09 | 2008 |
| Intäkter | 869 | 1 640 | 284 | 435 | 1 287 | 2 058 |
| Rörelseresultat 1) | -201 | 67 | 4 | 18 | -444 | -176 |
| Rörelsemarginal (%) | -23,1 | 4,1 | 1,4 | 4,1 | -34,5 | -8,6 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 937 | 1 800 | ||||
| Avkastning operativt kapital (%) | -22,9 | -9,8 | ||||
| Operativt kassaflöde | -59 | -555 | 97 | -146 | -161 | -657 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 361 | 1 670 | 1 562 | |||
| Bokfört värde projektfastigheter | 31 | 58 | 61 | |||
| Antal disponibla byggrätter | 7 700 | 8 200 | 7 800 | |||
| Antal sålda bostäder 2) | 411 | 210 | 138 | 41 | 447 | 246 |
| Antal produktionsstartade bostäder 3) | 240 | 200 | 65 | 105 | 299 | 259 |
| Antal anställda | 239 | 305 | 278 | |||
| 1) Varav fastighetsförsäljningar |
10 | - | 10 | - | 10 | - |
| -nedskrivning av fastigheter | -87 | - | - | - | -227 | -140 |
| 2) Varav hyresrätter |
48 | - | 14 | - | 48 | - |
| 3) Varav hyresrätter |
48 | - | 14 | - | 48 | - |
Affärssegmentets intäkter minskade med 47 procent till 869 mkr (1 640). Rörelseresultatet minskade till -201 mkr (67) och rörelsemarginalen till -23,1 procent (4,1). I rörelseresultatet för tredje kvartalet ingår en fastighetsförsäljning om 10 mkr. Övervintringsstrategin i Danmark och Finland belastar resultatet negativt.
Det förbättrade operativa kassaflödet i tredje kvartalet förklaras främst av försäljning av en projektfastighet samt minskat rörelsekapital.
Norge
Efterfrågan på nyproducerade bostäder och bostäder på andrahandsmarknaden har fortsatt stärkts under det tredje kvartalet. Priserna på andrahandsmarknaden för bostäder visar en stigande trend och utbudet av bostäder på andrahandsmarknaden har minskat.
Under tredje kvartalet såldes den projektfastighet i Oslo som JM Norge disponerar som huvudkontor. Försäljningen uppgick till 46 mkr med ett resultat om 10 mkr.
Under niomånadersperioden har 346 bostäder (112) sålts och 240 bostäder (200) produktionsstartats.
I det tredje kvartalet produktionsstartades 65 bostäder fördelade på 55 bostäder i
flerbostadshus i Stavanger, Tønsberg och Porsgrunn samt 10 småhus i Tønsberg och Porsgrunn. Inga förvärv har gjorts under tredje kvartalet. Disponibla byggrätter motsvarar cirka 5 400 bostäder (5 800).
Danmark
Bostadsmarknaden i Köpenhamn präglas av en låg aktivitet och en viss stabilisering av efterfrågan. En fortsatt restriktiv kreditgivning från bankerna motverkar den positiva effekten av en lägre räntenivå.
Under niomånadersperioden har 28 bostäder (64) sålts och 0 bostäder (0) produktionsstartats. JM Danmark hade vid tredje kvartalets utgång ingen pågående produktion. Produktionen i ett större projekt (Egholm) i centrala Köpenhamn om totalt 165 bostäder avslutades i slutet av andra kvartalet. Per den 30 september hade projektet 87 osålda bostäder.
Inga förvärv har gjorts under tredje kvartalet. Disponibla byggrätter motsvarar cirka 900 bostäder (1 000).
Finland
Aktiviteten på bostadsmarknaden i Helsingfors är fortsatt låg. Antalet färdigställda och osålda bostäder i marknaden är hög men har minskat under det tredje kvartalet.
Övervintringsstrategin i Finland löper enligt plan med anpassning av organisation och produktion. För närvarande är inga bostadsprojekt i produktion och JM har inga osålda, färdigställda bostäder.
Under niomånadersperioden har 12 bostäder (6) sålts och 0 bostäder (0) produktionsstartats. Inga förvärv har gjorts under tredje kvartalet. Disponibla byggrätter motsvarar cirka 300 bostäder (400).
Belgien
I Brysselregionen, där JM har sin verksamhet, har aktiviteten i branschen dämpats något under tredje kvartalet då efterfrågan har minskat till följd av ökad osäkerhet på bostadsmarknaden.
Produktionskostnadsökningarna har dämpats av den generellt lägre aktivitetsnivån på marknaden.
Under niomånadersperioden har 25 bostäder (28) sålts och 0 bostäder (0) produktionsstartats. Inga förvärv har gjorts under tredje kvartalet. Disponibla byggrätter motsvarar cirka 1 000 bostäder (1 100).
JM FASTIGHETSUTVECKLING
Affärssegmentet JM Fastighetsutveckling utvecklar bostads- och kontorsfastigheter i Storstockholm. Affärssegmentets fastigheter ska i sin helhet utgöras av fastigheter avsedda för projektutveckling.
| Januari - september | Juli - september Okt - sept | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008/09 | 2008 |
| Intäkter | 249 | 155 | 100 | 53 | 307 | 213 |
| Rörelseresultat 1) | 68 | 33 | 16 | 9 | 110 | 75 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 081 | 972 | ||||
| Avkastning operativt kapital (%) | 10,2 | 7,7 | ||||
| Operativt kassaflöde | 49 | -35 | -181 | -54 | -29 | -113 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 80 | 101 | 80 | |||
| Bokfört värde projektfastigheter | 773 | 798 | 553 | |||
| Antal anställda | 19 | 19 | 20 | |||
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | 41 | 21 | - | 0 | 94 | 74 |
Affärssegmentets intäkter under niomånadersperioden uppgick till 249 mkr (155) varav hyresintäkter 46 mkr (81) och entreprenadintäkter 203 mkr (74). Rörelseresultatet ökade till 68 mkr (33). Förändringen är främst hänförlig till ett högre entreprenadresultat.
Entreprenadresultat från produktion uppgick till 53 mkr (15).
Driftnettot för projektfastigheter uppgick till -8 mkr (25).
Resultatet från fastighetsförsäljningar uppgick till 41 mkr (21) varav upplösning av reservering avseende en tidigare fastighetsförsäljning utgör 25 mkr (3).
JMs nya huvudkontor i Frösunda uppförs som entreprenad med Vasakronan som beställare och med inflyttning i slutet av 2009. Fastigheten uppfyller kraven på energieffektivisering enligt Green Building standard.
Inom Dalénumområdet på Lidingö fortsätter ombyggnader och hyresgästanpassningar. Uthyrningsgraden för de byggnader som ska behållas i området uppgår till 89 procent.
Två projekt avseende särskilt boende för äldre pågår. I Märsta, Sigtuna kommun, uppförs 72 bostäder och ett 20-årigt hyresavtal har tecknats med Sigtuna kommun med tillträde andra kvartalet 2010. I Solbacka, Norrtälje kommun, uppförs 64 bostäder och ett 20-årigt hyresavtal har tecknats med Norrtälje kommun med beräknat tillträde tredje kvartalet 2010.
Ett hyresrättsprojekt i Hägernäs, Täby kommun, med 52 bostäder produktionsstartades i egen balansräkning i mars 2009. Uthyrning pågår och inflyttning planeras under första kvartalet 2010.
JMs byggrätter för kommersiell projektutveckling inklusive 120 byggrätter för hyresrätter uppgår till cirka 64 000 m2 med ett bokfört värde om 80 mkr (101).
JM PRODUKTION
Affärssegmentet JM Produktion bedriver byggproduktion åt externa och interna beställare inom Storstockholmsområdet.
| Januari - september | Juli - september Okt - sept | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008/09 | 2008 |
| Intäkter 1) | 1 530 | 1 402 | 450 | 529 | 2 136 | 2 008 |
| Rörelseresultat | 93 | 80 | 34 | 32 | 137 | 124 |
| Rörelsemarginal (%) | 6,1 | 5,7 | 7,6 | 6,0 | 6,4 | 6,2 |
| Operativt kassaflöde | 88 | 123 | 65 | 51 | 127 | 162 |
| Antal anställda | 414 | 433 | 439 | |||
| 1) Varav internt |
392 | 485 | 136 | 185 | 537 | 630 |
Efterfrågan på entreprenadmarknaden i Stockholm har minskat något under tredje kvartalet och konkurrensen om projekten är fortsatt hård. Marknaden för husbyggande är generellt svagare än anläggningsmarknaden, där kunderna i större grad utgörs av offentliga beställare.
Affärssegmentets intäkter under niomånadersperioden uppgick till 1 530 mkr (1 402) och rörelseresultatet uppgick till 93 mkr (80). Rörelsemarginalen uppgick till 6,1 procent (5,7). Under perioden har ett flertal projekt avslutats med en positiv slutreglering.
Affärssegmentet har under tredje kvartalet erhållit ett flertal nya uppdrag, bland annat utbyggnad av spårvägen i centrala Stockholm åt Stockholms Lokaltrafik samt ombyggnad av Gamla Riksarkivet åt Statens Fastighetsverk.
De största pågående uppdragen är nybyggnad av kontorsfastighet i Kista åt Vasakronan samt om- och tillbyggnad av kontorsfastighet i Solna åt Fabege. Därutöver pågår ombyggnad av kontorsfastighet i Kista åt Fastighetsbolaget Klövern, mark- och exploateringsarbeten i Henriksdalshamnen åt Stockholms stad samt anläggningsarbeten vid Igelstaverket åt Söderenergi. För JM Fastighetsutveckling utförs nybyggnad av kontor i Frösunda där slutlig beställare är Vasakronan samt nyproduktion av hyresrätter i Täby.
KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| Mkr | Januari - september 2009 |
2008 | 2009 | 2008 | Juli - september Okt - sept 2008/09 |
Helår 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 6 239 | 9 379 | 1 818 | 2 550 | 9 089 | 12 229 |
| Produktions- och driftkostnader | -5 399 | -7 554 | -1 525 | -2 116 | -8 025 | -10 180 |
| Bruttoresultat | 840 | 1 825 | 293 | 434 | 1 064 | 2 049 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -465 | -552 | -115 | -158 | -632 | -719 |
| Resultat av fastighetsförsäljning | 51 | 21 | 10 | 0 | 103 | 73 |
| Nedskrivning av fastigheter | -87 | - | - | - | -407 | -320 |
| Rörelseresultat | 339 | 1 294 | 188 | 276 | 128 | 1 083 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -95 | -18 | -31 | -14 | -108 | -31 |
| Resultat före skatt | 244 | 1 276 | 157 | 262 | 20 | 1 052 |
| Skatter | -74 | -361 | -48 | -74 | 53 | -234 |
| Periodens resultat | 170 | 915 | 109 | 188 | 73 | 818 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Omräkningsdifferenser | 15 | 10 | -31 | 16 | 25 | 20 |
| Summa totalresultat för perioden | 185 | 925 | 78 | 204 | 98 | 838 |
| Periodens resultat hänförligt till: Moderbolagets aktieägare |
170 | 915 | 109 | 188 | 73 | 818 |
| Summa totalresultat hänförligt till: Moderbolagets aktieägare |
185 | 925 | 78 | 204 | 98 | 838 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning (kr) hänförligt till moderbolagets aktieägare 1) |
2,00 | 10,50 | 1,30 | 2,30 | 0,90 | 9,50 |
| Utestående antal aktier vid periodens slut 2) | 83 216 883 | 83 216 883 | 83 216 883 | 83 216 883 | 83 216 883 | 83 216 883 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning 2) | 83 216 883 | 86 895 131 | 83 216 883 | 83 216 883 | 83 216 883 | 85 968 011 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 2) | 83 248 242 | 86 922 776 | 83 248 242 | 83 252 919 | 83 248 242 | 85 991 380 |
1) Periodens resultat
KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Mkr | 2009-09-30 | 2008-09-30 | 2008-12-31 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 271 | 108 | 184 |
| Projektfastigheter | 804 | 856 | 614 |
| Exploateringsfastigheter | 5 203 | 6 160 | 5 620 |
| Andelar i bostadsrättsföreningar m.m. | 307 | 159 | 171 |
| Kortfristiga fordringar 1) | 2 054 | 2 054 | 2 355 |
| Likvida medel | 1 084 | 578 | 1 111 |
| Summa omsättningstillgångar | 9 452 | 9 807 | 9 871 |
| Summa tillgångar | 9 723 | 9 915 | 10 055 |
| Eget kapital och skulder 2) | |||
| Eget kapital | 3 431 | 3 327 | 3 241 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 306 | 315 | 314 |
| Övriga långfristiga skulder | 236 | 1 120 | 271 |
| Långfristiga avsättningar | 1 673 | 1 652 | 1 579 |
| Summa långfristiga skulder | 2 215 | 3 087 | 2 164 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 793 | 82 | 1 137 |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 160 | 3 288 | 3 401 |
| Kortfristiga avsättningar | 124 | 131 | 112 |
| Summa kortfristiga skulder | 4 077 | 3 501 | 4 650 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 723 | 9 915 | 10 055 |
| Ställda säkerheter | 372 | 206 | 212 |
| Eventualförpliktelser | 4 228 | 7 851 | 5 490 |
| 1) Varav fordringar fastighetsförsäljningar | 0 | 7 | 474 |
| 2) Varav skulder fastighetsförvärv | 1 074 | 1 358 | 1 140 |
FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL I SAMMANDRAG
| Januari - september | Helår | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2008 |
| Ingående balans vid årets början | 3 241 | 3 893 | 3 893 |
| Summa totalresultat för perioden | 185 | 925 | 838 |
| Inlösen av egna aktier | - | -992 | -992 |
| Utdelning | - | -489 | -489 |
| Egetkapitaldel av konvertibla skuldebrev | 3 | 3 | 3 |
| Aktierelaterade ersättningar reglerade med egetkapitalinstrument | 2 | 2 | 3 |
| Återköp av egna aktier | - | -15 | -15 |
| Utgående balans vid periodens slut | 3 431 | 3 327 | 3 241 |
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG
| Januari - september | Juli - september Okt - sept | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008/09 | 2008 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||||
| före förändring i rörelsekapital | 395 | 1 051 | 143 | 171 | 576 | 1 232 | |
| Investering i exploateringsfastigheter m.m. 1) | -1 560 | -1 884 | -340 | -752 | -1 910 | -2 234 | |
| À conto betalning för expl. fastigheter m.m. 2) | 1 621 | 643 | 610 | 213 | 1 985 | 1 007 | |
| Investering i projektfastigheter | -311 | -126 | -113 | -74 | -419 | -234 | |
| Försäljning av projektfastigheter | 603 | 118 | 46 | 10 | 628 | 143 | |
| Förändring kortfristiga skulder/fordringar | -404 | 57 | -167 | 236 | -274 | 187 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 344 | -141 | 179 | -196 | 586 | 101 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -44 | 17 | -3 | 37 | -65 | -4 | |
| Upptagna lån | 254 | 529 | 31 | 423 | 577 | 852 | |
| Amortering av skulder | -584 | -393 | -417 | -351 | -601 | -410 | |
| Inlösen och återköp av egna aktier | - | -1 008 | - | - | - | -1 008 | |
| Utdelning | - | -489 | - | - | - | -489 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -330 | -1 361 | -386 | 72 | -24 | -1 055 | |
| Periodens kassaflöde | -30 | -1 485 | -210 | -87 | 497 | -958 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 1 084 | 578 | 1 084 | 578 | 1 084 | 1 111 | |
| 1) | Varav investering i andelar i bostadsrättsföreningar och bostäder med äganderätt |
-1 217 | -157 | -230 | -45 | -1 374 | -314 |
| 2) | Varav försäljning av andelar i bostadsrättsföreningar och bostäder med äganderätt |
1 005 | 83 | 350 | 35 | 1 088 | 166 |
NYCKELTAL
| Januari - september | Juli - september Okt - sept | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| % | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008/09 | 2008 |
| Rörelsemarginal | 5,4 | 13,8 | 10,3 | 10,8 | 1,4 | 8,9 |
| Räntabilitet före skatt på sysselsatt kapital | 3,9 | 23,8 | ||||
| Räntabilitet på eget kapital | 2,2 | 22,9 | ||||
| Skuldsättningsgrad (ggr) | 0,2 | 0,1 | 0,2 | 0,1 | 0,3 | |
| Soliditet | 35 | 34 | 35 | 34 | 32 |
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport för niomånadersperioden är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Eftersom moderbolaget är ett bolag inom EU tillämpas bara av EU godkända IFRS.
De redovisningsprinciper som tillämpas i denna delårsrapport är de som beskrivs i årsredovisningen för 2008 sidorna 51-53. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder är oförändrade jämfört med årsredovisningen föregående år, liksom även segmentsindelningen.
Som framgår av årsredovisningen för 2008 ska omarbetade IAS 1 Utformning av finansiella rapporter och den omarbetade IAS 23 Lånekostnader samt IFRS 8 Rörelsesegment tillämpas från den 1 januari 2009.
Den omarbetade IAS 23 och IFRS 8 har inte påverkat JMs redovisning.
Omarbetade IAS 1 Utformning av finansiella rapporter medför bland annat att alla poster avseende intäkter och kostnader som tidigare redovisats i förändringar i eget kapital redovisas i resultaträkningen. Dessutom innehåller uppställningen över förändringar i eget kapital endast detaljer avseende ägartransaktioner.
JM har valt att behålla de gamla benämningarna på de finansiella rapporterna.
INTÄKTER PER LAND
| Januari - september | Juli - september Okt - sept | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008/09 | 2008 |
| Sverige | 5 370 | 7 739 | 1 534 | 2 115 | 7 802 | 10 171 |
| Norge | 705 | 1 038 | 249 | 286 | 978 | 1 311 |
| Danmark | 78 | 477 | 6 | 135 | 180 | 579 |
| Finland | 2 | 39 | 2 | -5 | 0 | 37 |
| Belgien | 84 | 86 | 27 | 19 | 129 | 131 |
| Totalt | 6 239 | 9 379 | 1 818 | 2 550 | 9 089 | 12 229 |
INTÄKTER PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - september | Juli - september Okt - sept | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008/09 | 2008 |
| JM Bostad Stockholm | 2 341 | 4 016 | 696 | 1 035 | 3 642 | 5 317 |
| JM Bostad Riks | 1 642 | 2 651 | 424 | 683 | 2 254 | 3 263 |
| JM Utland | 869 | 1 640 | 284 | 435 | 1 287 | 2 058 |
| JM Fastighetsutveckling | 249 | 155 | 100 | 53 | 307 | 213 |
| JM Produktion | 1 530 | 1 402 | 450 | 529 | 2 136 | 2 008 |
| Eliminering | -392 | -485 | -136 | -185 | -537 | -630 |
| Totalt | 6 239 | 9 379 | 1 818 | 2 550 | 9 089 | 12 229 |
RÖRELSERESULTAT PER AFFÄRSSEGMENT
| Mkr | Januari - september 2009 |
2008 | 2009 | 2008 | Juli - september Okt - sept 2008/09 |
Helår 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| JM Bostad Stockholm | 326 | 832 | 101 | 165 | 414 | 920 |
| JM Bostad Riks | 86 | 319 | 39 | 61 | -36 | 197 |
| JM Utland | -201 | 67 | 4 | 18 | -444 | -176 |
| JM Fastighetsutveckling | 68 | 33 | 16 | 9 | 110 | 75 |
| JM Produktion | 93 | 80 | 34 | 32 | 137 | 124 |
| Koncerngemensamma kostnader | -33 | -37 | -6 | -9 | -53 | -57 |
| Totalt | 339 | 1 294 | 188 | 276 | 128 | 1 083 |
RÖRELSEMARGINAL PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - september | Juli - september Okt - sept | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| % | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008/09 | 2008 |
| JM Bostad Stockholm | 13,9 | 20,7 | 14,5 | 15,9 | 11,4 | 17,3 |
| JM Bostad Riks | 5,2 | 12,0 | 9,2 | 8,9 | -1,6 | 6,0 |
| JM Utland | -23,1 | 4,1 | 1,4 | 4,1 | -34,5 | -8,6 |
| JM Produktion | 6,1 | 5,7 | 7,6 | 6,0 | 6,4 | 6,2 |
GENOMSNITTLIGT OPERATIVT KAPITAL PER AFFÄRSSEGMENT
| Mkr | Okt - sept 2008/09 |
Helår 2008 |
|---|---|---|
| JM Bostad Stockholm | 2 090 | 2 012 |
| JM Bostad Riks | 1 600 | 1 447 |
| JM Utland | 1 937 | 1 800 |
| JM Fastighetsutveckling | 1 081 | 972 |
AVKASTNING OPERATIVT KAPITAL PER AFFÄRSSEGMENT
| % | Okt - sept 2008/09 |
Helår 2008 |
|---|---|---|
| JM Bostad Stockholm | 19,8 | 45,7 |
| JM Bostad Riks | -2,2 | 13,6 |
| JM Utland | -22,9 | -9,8 |
| JM Fastighetsutveckling | 10,2 | 7,7 |
OPERATIVT KASSAFLÖDE PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - september | Juli - september Okt - sept | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008/09 | 2008 |
| JM Bostad Stockholm | 318 | 648 | 92 | 13 | 760 | 1 090 |
| JM Bostad Riks | 105 | -17 | 212 | 100 | -81 | -203 |
| JM Utland | -59 | -555 | 97 | -146 | -161 | -657 |
| JM Fastighetsutveckling | 49 | -35 | -181 | -54 | -29 | -113 |
| JM Produktion | 88 | 123 | 65 | 51 | 127 | 162 |
EXPLOATERINGSFASTIGHETER PER AFFÄRSSEGMENT
| Bokfört värde, mkr | 2009-09-30 | 2008-09-30 | 2008-12-31 |
|---|---|---|---|
| JM Bostad Stockholm | 2 253 | 2 718 | 2 432 |
| JM Bostad Riks | 1 509 | 1 671 | 1 546 |
| JM Utland | 1 361 | 1 670 | 1 562 |
| JM Fastighetsutveckling | 80 | 101 | 80 |
| Totalt | 5 203 | 6 160 | 5 620 |
DISPONIBLA BOSTADSBYGGRÄTTER PER AFFÄRSSEGMENT
| Antal | 2009-09-30 | 2008-09-30 | 2008-12-31 |
|---|---|---|---|
| Totalt antal bostadsbyggrätter | |||
| JM Bostad Stockholm | 11 200 | 12 800 | 12 200 |
| JM Bostad Riks | 10 100 | 11 900 | 11 000 |
| JM Utland | 7 700 | 8 200 | 7 800 |
| Totalt | 29 000 | 32 900 | 31 000 |
| Varav redovisade i balansräkningen (exploateringsfastigheter) | |||
| JM Bostad Stockholm | 8 000 | 8 800 | 8 200 |
| JM Bostad Riks | 6 800 | 7 200 | 6 800 |
| JM Utland | 4 800 | 5 200 | 5 100 |
| Totalt | 19 600 | 21 200 | 20 100 |
SÅLDA BOSTÄDER PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - september | Juli - september Okt - sept | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008/09 | 2008 |
| JM Bostad Stockholm | 1 257 | 964 | 538 | 147 | 1 354 | 1 061 |
| JM Bostad Riks | 715 | 427 | 203 | 119 | 852 | 564 |
| JM Utland | 411 | 210 | 138 | 41 | 447 | 246 |
| Totalt | 2 383 | 1 601 | 879 | 307 | 2 653 | 1 871 |
PRODUKTIONSSTARTADE BOSTÄDER PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - september | Juli - september Okt - sept | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008/09 | 2008 |
| JM Bostad Stockholm | 742 | 923 | 461 | 23 | 792 | 973 |
| JM Bostad Riks | 464 | 360 | 237 | 118 | 701 | 597 |
| JM Utland | 240 | 200 | 65 | 105 | 299 | 259 |
| Totalt | 1 446 | 1 483 | 763 | 246 | 1 792 | 1 829 |
PROJEKTFASTIGHETER
| Bokfört värde, mkr | 2009-09-30 | 2008-09-30 | 2008-12-31 |
|---|---|---|---|
| Bostäder (hyresrätter) | 53 | 446 | 137 |
| Fastigheter under utveckling | 649 | 346 | 410 |
| Färdigutvecklade kontorsfastigheter | 102 | 64 | 67 |
| Totalt | 804 | 856 | 614 |
EXPLOATERINGSFASTIGHETER KONCERNEN
| Januari - september | Juli - september Okt - sept | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bokfört värde, mkr | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008/09 | 2008 |
| Ingående balans vid periodens början | 5 620 | 5 282 | 5 391 | 5 640 | 6 160 | 5 282 |
| Nyanskaffningar | 243 | 1 410 | 103 | 665 | 404 | 1 571 |
| Överfört till produktion | -533 | -538 | -233 | -171 | -776 | -781 |
| Nedskrivningar | -87 | - | - | - | -407 | -320 |
| Övrigt | -40 | 6 | -58 | 26 | -178 | -132 |
| Utgående balans vid periodens slut | 5 203 | 6 160 | 5 203 | 6 160 | 5 203 | 5 620 |
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| Januari - september | Helår | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2009 | 2008 | 2008 |
| Nettoomsättning | 4 262 | 6 745 | 8 702 |
| Produktions- och driftkostnader | -3 554 | -5 260 | -6 983 |
| Bruttoresultat | 708 | 1 485 | 1 719 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -317 | -389 | -512 |
| Resultat av fastighetsförsäljning | 2 | 20 | 36 |
| Nedskrivning av fastigheter | - | - | -75 |
| Rörelseresultat | 393 | 1 116 | 1 168 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -141 | 668 | 392 |
| Resultat före bokslutsdispositioner och skatt | 252 | 1 784 | 1 560 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -72 |
| Resultat före skatt | 252 | 1 784 | 1 488 |
| Skatter | -93 | -75 | -60 |
| Periodens resultat | 159 | 1 709 | 1 428 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Mkr | 2009-09-30 | 2008-09-30 | 2008-12-31 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 1 538 | 1 323 | 1 362 |
| Omsättningstillgångar | 6 896 | 6 512 | 6 553 |
| Summa tillgångar | 8 434 | 7 835 | 7 915 |
| Skulder och eget kapital | |||
| Eget kapital | 1 827 | 2 009 | 1 663 |
| Obeskattade reserver | 417 | 345 | 417 |
| Avsättningar | 797 | 771 | 753 |
| Långfristiga skulder | 481 | 1 343 | 549 |
| Kortfristiga skulder | 4 912 | 3 367 | 4 533 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 434 | 7 835 | 7 915 |
| Ställda säkerheter | 120 | 120 | 120 |
| Eventualförpliktelser | 5 166 | 8 811 | 7 009 |
Investeringar i fastigheter uppgick till 194 mkr (332).
Stockholm den 26 oktober 2009 JM AB (publ)
Johan Skoglund Verkställande direktör
Denna delårsrapport har ej varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Informationen i denna delårsrapport är sådan som JM ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 26 oktober 2009.
KONCERNEN
FEMÅRSÖVERSIKT
| Mkr | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 12 229 | 12 731 | 12 065 | 9 887 | 8 532 |
| Rörelseresultat | 1 083 | 2 301 | 1 881 | 1 231 | 792 |
| Resultat före skatt | 1 052 | 2 297 | 1 852 | 1 151 | 647 |
| Balansomslutning | 10 055 | 9 916 | 8 406 | 8 155 | 8 252 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 101 | 1 826 | 667 | 3 368 | 2 161 |
| Räntebärande nettoskuld (+)/-fordran (-) | 842 | -1 313 | -852 | -1 536 | 613 |
| Rörelsemarginal (%) | 8,9 | 18,1 | 15,6 | 12,5 | 9,3 |
| Räntabilitet på eget kapital (%) | 22,9 | 44,5 | 45,4 | 28,8 | 14,4 |
| Soliditet (%) | 32 | 39 | 43 | 41 | 42 |
| Resultat per aktie (kr) | 9,50 | 18,30 | 16,40 | 9,30 | 4,20 |
| Utdelning per aktie (kr) | 0 | 5,50 | 4,50 | 2,50 | 1,80 |
| Antal disponibla byggrätter | 31 000 | 31 000 | 29 800 | 23 200 | 21 900 |
| Antal sålda bostäder | 1 871 | 3 880 | 3 790 | 4 240 | 4 315 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 1 829 | 4 065 | 4 132 | 4 476 | 3 943 |
KONCERNEN
| KVARTALSÖVERSIKT, MKR | 2009 | 2008 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTATRÄKNING | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Intäkter Produktions- och driftkostnader |
1 818 -1 525 |
2 302 -2 007 |
2 119 -1 867 |
2 850 -2 626 |
2 550 -2 116 |
3 663 -2 926 |
3 166 -2 512 |
| Bruttoresultat | 293 | 295 | 252 | 224 | 434 | 737 | 654 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -115 | -181 | -169 | -167 | -158 | -194 | -200 |
| Resultat av fastighetsförsäljning Nedskrivning av fastigheter |
10 - |
28 -87 |
13 - |
52 -320 |
0 - |
18 - |
3 - |
| Rörelseresultat | 188 | 55 | 96 | -211 | 276 | 561 | 457 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -31 | -34 | -30 | -13 | -14 | -4 | 0 |
| Resultat före skatt | 157 | 21 | 66 | -224 | 262 | 557 | 457 |
| Skatter | -48 | -7 | -19 | 127 | -74 | -158 | -129 |
| Periodens resultat | 109 | 14 | 47 | -97 | 188 | 399 | 328 |
| BALANSRÄKNING | 09-30 | 06-30 | 03-31 | 12-31 | 09-30 | 06-30 | 03-31 |
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 271 | 147 | 109 | 184 | 108 | 130 | 117 |
| Projektfastigheter | 804 | 731 | 636 | 614 | 856 | 802 | 809 |
| Exploateringsfastigheter | 5 203 | 5 391 | 5 623 | 5 620 | 6 160 | 5 640 | 5 748 |
| Andelar i bostadsrättsföreningar m.m. Kortfristiga fordringar |
307 2 054 |
416 2 154 |
290 2 583 |
171 2 355 |
159 2 054 |
155 2 243 |
90 1 697 |
| Likvida medel | 1 084 | 1 294 | 858 | 1 111 | 578 | 663 | 1 797 |
| Summa omsättningstillgångar | 9 452 | 9 986 | 9 990 | 9 871 | 9 807 | 9 503 | 10 141 |
| Summa tillgångar | 9 723 | 10 133 | 10 099 | 10 055 | 9 915 | 9 633 | 10 258 |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 3 431 | 3 352 | 3 355 | 3 241 | 3 327 | 3 122 | 4 205 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 306 | 323 | 315 | 314 | 315 | 261 | 224 |
| Övriga långfristiga skulder | 236 | 236 | 271 | 271 | 1 120 | 1 154 | 1 197 |
| Långfristiga avsättningar | 1 673 | 1 526 | 1 514 | 1 579 | 1 652 | 1 634 | 1 409 |
| Summa långfristiga skulder | 2 215 | 2 085 | 2 100 | 2 164 | 3 087 | 3 049 | 2 830 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 793 | 1 212 | 1 349 | 1 137 | 82 | 63 | 17 |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 160 | 3 369 | 3 175 | 3 401 | 3 288 | 3 276 | 3 101 |
| Kortfristiga avsättningar | 124 | 115 | 120 | 112 | 131 | 123 | 105 |
| Summa kortfristiga skulder | 4 077 | 4 696 | 4 644 | 4 650 | 3 501 | 3 462 | 3 223 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 723 | 10 133 | 10 099 | 10 055 | 9 915 | 9 633 | 10 258 |
| KASSAFLÖDESANALYS | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Från den löpande verksamheten | 179 | 629 | -464 | 242 | -196 | 290 | -235 |
| Från investeringsverksamheten | -3 | -45 | 4 | -21 | 37 | -13 | -7 |
| Från finansieringsverksamheten | -386 | -147 | 203 | 306 | 72 | -1 414 | -19 |
| Summa periodens kassaflöde | -210 | 437 | -257 | 527 | -87 | -1 137 | -261 |
| Likvida medel vid periodens slut | 1 084 | 1 294 | 858 | 1 111 | 578 | 663 | 1 797 |
| RÄNTEBÄRANDE NETTOSKULD/-FORDRAN Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-) |
Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| vid periodens början | 763 | 1 313 | 842 | 304 | 132 | -1 076 | -1 313 |
| Förändring av räntebärande nettoskuld/-fordran | -227 | -550 | 471 | 538 | 172 | 1 208 | 237 |
| Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-) | |||||||
| vid periodens slut | 536 | 763 | 1 313 | 842 | 304 | 132 | -1 076 |
| EXPLOATERINGSFASTIGHETER | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Bokfört värde vid periodens början | 5 391 | 5 623 | 5 620 | 6 160 | 5 640 | 5 748 | 5 282 |
| Nyanskaffningar | 103 | 98 | 42 | 161 | 665 | 138 | 607 |
| Överfört till produktion Nedskrivningar |
-233 - |
-175 -87 |
-125 - |
-243 -320 |
-171 - |
-246 - |
-121 - |
| Övrigt | -58 | -68 | 86 | -138 | 26 | 0 | -20 |
| Bokfört värde vid periodens slut | 5 203 | 5 391 | 5 623 | 5 620 | 6 160 | 5 640 | 5 748 |
| NYCKELTAL | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Rörelsemarginal (%) | 10,3 | 2,4 | 4,5 | -7,4 | 10,8 | 15,3 | 14,4 |
| Skuldsättningsgrad (ggr) | 0,2 | 0,2 | 0,4 | 0,3 | 0,1 | 0,0 | - |
| Soliditet (%) | 35 | 33 | 33 | 32 | 34 | 32 | 41 |
| Resultat per aktie (kr) | 1,30 | 0,20 | 0,60 | -1,20 | 2,30 | 4,50 | 3,70 |
| Antal disponibla byggrätter Antal sålda bostäder |
29 000 879 |
30 500 940 |
30 600 564 |
31 000 270 |
32 900 307 |
33 000 674 |
32 500 620 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 763 | 536 | 147 | 346 | 246 | 733 | 504 |
AFFÄRSSEGMENT
| KVARTALSÖVERSIKT, MKR | 2009 | 2008 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| JM BOSTAD STOCKHOLM | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Intäkter | 696 | 754 | 891 | 1 301 | 1 035 | 1 615 | 1 366 |
| Rörelseresultat 1) | 101 | 105 | 120 | 88 | 165 | 375 | 292 |
| Rörelsemarginal (%) | 14,5 | 13,9 | 13,5 | 6,8 | 15,9 | 23,2 | 21,4 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 2 090 | 2 130 | 2 184 | 2 012 | 1 867 | 1 672 | 1 461 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | 19,8 | 22,4 | 34,3 | 45,7 | 68,6 | 82,5 | 88,4 |
| Operativt kassaflöde | 92 | 310 | -84 | 442 | 13 | 410 | 225 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter Antal disponibla byggrätter |
2 253 11 200 |
2 354 12 200 |
2 376 11 800 |
2 432 12 200 |
2 718 12 800 |
2 325 12 900 |
2 531 12 500 |
| Antal sålda bostäder 3) | 538 | 434 | 285 | 97 | 147 | 425 | 392 |
| Antal produktionsstartade bostäder 4) | 461 | 190 | 91 | 50 | 23 | 568 | 332 |
| 1) Varav nedskrivning av fastigheter | - | - | - | -140 | - | - | - |
| 3) Varav hyresrätter | 224 | 70 | 161 | - | - | - | - |
| 4) Varav hyresrätter | 224 | 70 | 91 | - | - | - | - |
| JM BOSTAD RIKS | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Intäkter Rörelseresultat 1) |
424 | 646 | 572 | 612 | 683 | 1 015 | 953 |
| Rörelsemarginal (%) | 39 9,2 |
35 5,4 |
12 2,1 |
-122 -19,9 |
61 8,9 |
126 12,4 |
132 13,9 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 600 | 1 633 | 1 617 | 1 447 | 1 328 | 1 184 | 1 039 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | -2,2 | -0,9 | 4,8 | 13,6 | 40,6 | 53,4 | 64,9 |
| Operativt kassaflöde | 212 | 151 | -258 | -186 | 100 | 29 | -146 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 509 | 1 500 | 1 547 | 1 546 | 1 671 | 1 645 | 1 606 |
| Antal disponibla byggrätter | 10 100 | 10 700 | 11 000 | 11 000 | 11 900 | 11 800 | 11 500 |
| Antal sålda bostäder | 203 | 300 | 212 | 137 | 119 | 139 | 169 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 237 | 181 | 46 | 237 | 118 | 131 | 111 |
| 1) Varav -fastighetsförsäljningar -nedskrivning av fastigheter |
- - |
- - |
- - |
-1 -40 |
- - |
- - |
- - |
| JM UTLAND | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Intäkter | 284 | 321 | 264 | 418 | 435 | 661 | 544 |
| Rörelseresultat 1) | 4 | -136 | -69 | -243 | 18 | 28 | 21 |
| Rörelsemarginal (%) | 1,4 | -42,4 | -26,1 | -58,1 | 4,1 | 4,2 | 3,9 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 937 | 1 977 | 1 965 | 1 800 | 1 630 | 1 464 | 1 313 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | -22,9 | -21,7 | -13,5 | -9,8 | 8,7 | 9,6 | 12,0 |
| Operativt kassaflöde | 97 | 39 | -195 | -102 | -146 | -91 | -318 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 361 | 1 457 | 1 620 | 1 562 | 1 670 | 1 560 | 1 501 |
| Bokfört värde projektfastigheter Antal disponibla byggrätter |
31 7 700 |
60 7 600 |
68 7 800 |
61 7 800 |
58 8 200 |
31 8 300 |
29 8 500 |
| Antal sålda bostäder 3) | 138 | 206 | 67 | 36 | 41 | 110 | 59 |
| Antal produktionsstartade bostäder 4) | 65 | 165 | 10 | 59 | 105 | 34 | 61 |
| 1) Varav -fastighetsförsäljningar | 10 | - | - | - | - | - | - |
| -nedskrivning av fastigheter | - | -87 | - | -140 | - | - | - |
| 3) Varav hyresrätter 4) Varav hyresrätter |
14 | 34 | - | - | - | - | - |
| JM FASTIGHETSUTVECKLING | 14 Kv.3 |
34 Kv.2 |
- Kv.1 |
- Kv.4 |
- Kv.3 |
- Kv.2 |
- Kv.1 |
| Intäkter Rörelseresultat 1) |
100 16 |
76 28 |
73 24 |
58 42 |
53 9 |
61 19 |
41 5 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 081 | 1 031 | 1 016 | 972 | 949 | 965 | 983 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | 10,2 | 10,0 | 9,3 | 7,7 | 6,6 | 9,2 | 9,8 |
| Operativt kassaflöde | -181 | 127 | 103 | -78 | -54 | -3 | 22 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 80 | 80 | 80 | 80 | 101 | 110 | 110 |
| Bokfört värde projektfastigheter | 773 | 671 | 568 | 553 | 798 | 771 | 780 |
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | - | 28 | 13 | 53 | 0 | 18 | 3 |
| JM PRODUKTION | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Intäkter | 450 | 577 | 503 | 606 | 529 | 459 | 414 |
| Rörelseresultat | 34 | 37 | 22 | 44 | 32 | 26 | 22 |
| Rörelsemarginal (%) Operativt kassaflöde |
7,6 65 |
6,4 -39 |
4,4 62 |
7,3 39 |
6,0 51 |
5,7 39 |
5,3 33 |
| JM ÖVRIGT | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Intäkter (eliminering) | -136 | -72 | -184 | -145 | -185 | -148 | -152 |
| Rörelseresultat | |||||||
| (koncerngemensamma kostnader) | -6 | -14 | -13 | -20 | -9 | -13 | -15 |
2) Beräknas på 12 månaders rullande resultat och genomsnittligt kapital.
JM AB (publ)
Telefon 08-782 87 00 Telefax 08-782 86 00 Org.nr. 556045-2103 Internet www.jm.se
Postadress 169 82 Stockholm Besöksadress Telegrafgatan 4, Solna
För ytterligare information hänvisas till:
| Johan Skoglund, VD och koncernchef | [email protected] | 08 - 782 89 39 |
|---|---|---|
| Claes Magnus Åkesson, Ekonomi- och finansdirektör | [email protected] | 08 - 782 89 71 |
Kommande informationstillfällen
Bokslutskommuniké 2009 11 februari 2010
JM är en av Nordens ledande projektutvecklare av bostäder och bostadsområden. Verksamheten är fokuserad på nyproduktion av bostäder i attraktiva lägen med tyngdpunkt på expansiva storstadsområden och universitetsorter i Sverige, Norge, Danmark, Finland och Belgien. Vi arbetar också med projektutveckling av kommersiella lokaler samt entreprenadverksamhet, huvudsakligen i Storstockholmsområdet. Vi omsätter cirka 10 miljarder kr och har cirka 1 900 medarbetare. JM AB är ett publikt bolag noterat på den Nordiska Börsens lista i segmentet Mid Cap.