AI assistant
JM — Interim / Quarterly Report 2008
Apr 24, 2008
2932_10-q_2008-04-24_8457e8fb-b61c-488d-b76b-d7cf40a3a4b7.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Avmattad efterfrågan men fortsatt stabilt i Stockholm – hög lönsamhet
- Intäkterna ökade med 5 procent till 3 166 mkr (3 027) och antal sålda bostäder minskade till 620 (899)
- Resultatet före skatt uppgick till 457 mkr (492) och första kvartalets resultat efter skatt uppgick till 328 mkr (358). Rörelsemarginalen minskade till 14,4 procent (16,4)
- Resultat av fastighetsförsäljningar uppgick till 3 mkr (76)
- Räntabiliteten på eget kapital för de senaste tolv månaderna uppgick till 39,9 procent (48,3). Resultatet per aktie under första kvartalet uppgick till 3,70 kronor (3,90)
- Koncernens kassaflöde inklusive försäljningar av fastigheter uppgick till -235 mkr (272).
| Januari - mars | April-mars | Helår | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| Intäkter | 3 166 | 3 027 | 12 870 | 12 731 |
| Rörelseresultat | 457 | 496 | 2 262 | 2 301 |
| Resultat före skatt | 457 | 492 | 2 262 | 2 297 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -235 | 272 | 1 319 | 1 826 |
| Rörelsemarginal (%) | 14,4 | 16,4 | 17,6 | 18,1 |
| Räntabilitet på eget kapital (%) | 39,9 | 44,5 | ||
| Soliditet (%) | 41 | 44 | 39 | |
| Resultat per aktie (kr) | 3,70 | 3,90 | 18,10 | 18,30 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 504 | 838 | 3 731 | 4 065 |
| Antal sålda bostäder | 620 | 899 | 3 601 | 3 880 |
KONCERNEN
"I Stockholm råder fortsatt god efterfrågan och stort intresse för våra projekt. Under kvartalet har utplanande priser i Sverige och svagare efterfrågan i Skåne och Storgöteborg inneburit en minskad försäljning. Detta tillsammans med låg efterfrågan i Danmark och Norge innebär en sammantaget minskad efterfrågan där lönsamheten dock är fortsatt hög på grund av tidigare hög försäljningsnivå i pågående produktion. Denna höga försäljningsnivå bibehålls i Stockholm där förutsättningarna ser fortsatt goda ut för 2008. Osäkerheten har ökat avseende den sammantagna utvecklingen för våra marknader under året. Samtidigt är vi offensivt positionerade i vår affär med finansiell styrka och mycket god projektportfölj."
Johan Skoglund, VD och koncernchef.
Marknad, försäljning och produktionsstarter av bostäder
Efterfrågan på nyproducerade bostäder har varit fortsatt god i Stockholm medan efterfrågan i södra Sverige har försvagats. I Köpenhamn har efterfrågan kraftigt avmattats sedan halvåret 2006. Efterfrågan har också försvagats i Norge under de senaste kvartalen. En låg räntenivå och en positiv ekonomisk utveckling i Sverige ger förutsättningar för en generellt god efterfrågan.
Antalet sålda bostäder i form av tecknade kontrakt uppgick till 620 bostäder (899) där andelen sålda eller bokade bostäder i förhållande till pågående produktion är normaliserad från tidigare hög nivå. Sålda bostäder i Stockholmsområdet uppgick till 392 (382), i övriga Sverige 169 (336) och i JM Utland 59 (181). Minskad försäljning inom JM Utland är hänförligt till minskad efterfrågan på bostäder i Köpenhamn men även en lägre efterfrågan i Norge.
Antalet produktionsstartade bostäder uppgick till 504 bostäder (838) varav 332 (413) i Stockholmsområdet och 111 (255) i övriga Sverige. I utlandsverksamheten produktionsstartades 61 bostäder (170).
Intäkter, rörelseresultat och rörelsemarginal
Koncernens intäkter under första kvartalet ökade med 5 procent till 3 166 mkr (3 027) hänförligt till hög nivå på produktionsstartade bostäder till högre priser under 2006/2007 och högre andel särskilt välbelägna projekt. Rörelseresultatet uppgick till 457 mkr (496) och rörelsemarginalen uppgick till 14,4 procent (16,4).
Minskning av rörelseresultat och rörelsemarginal har varit begränsad till följd av tidigare hög försäljningsnivå i pågående produktion och höga priser på bostäder. JM Utland uppvisar försämrat resultat och marginal som en följd av låg försäljning i Norge och Danmark samt kostnader i Finland under etableringsskedet. Inom JMs verksamhet finns fortsatt viss tendens till ökade kostnader.
Under första kvartalet uppgår resultat av fastighetsförsäljning till 3 mkr (76). Hyresintäkterna från JMs projektfastigheter uppgick till 27 mkr (16) varav 13 mkr (14) avser bostäder. Driftnettot uppgick till 9 mkr (3).
| Januari - mars | April - mars | Helår | ||
|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat (mkr) | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 292 | 237 | 1 291 | 1 236 |
| JM Bostad Riks | 132 | 143 | 674 | 685 |
| JM Utland | 21 | 41 | 158 | 178 |
| JM Fastighetsutveckling | 5 | 71 | 96 | 162 |
| JM Produktion | 22 | 14 | 97 | 89 |
| Koncerngemensamma kostnader | -15 | -10 | -54 | -49 |
| Totalt 1) | 457 | 496 | 2 262 | 2 301 |
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | 3 | 76 | 109 | 182 |
| Januari - mars | April - mars | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal (%) | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 | |
| JM Bostad Stockholm | 21,4 | 18,8 | 24,3 | 23,7 | |
| JM Bostad Riks | 13,9 | 14,8 | 16,9 | 17,1 | |
| JM Utland | 3,9 | 6,9 | 6,0 | 6,6 | |
| JM Produktion | 5,3 | 4,3 | 7,0 | 6,9 |
Byggrätter
JMs disponibla byggrätter har ökat till 32 500 bostäder (30 100) varav 20 400 (19 200) redovisas i balansräkningen. Innehavet av byggrätter har ökats på samtliga marknader. Kapitalbindningen i byggrätter (exploateringsfastigheter i balansräkningen) för bostäder har ökat till 5 638 mkr (4 156) vid utgången av första kvartalet.
Under första kvartalet har exploateringsfastigheter för bostäder om 607 mkr (162) förvärvats. De största förvärven utgörs av fastigheter i centrala Lund om 197 mkr, Telefonplan i södra Stockholm om 120 mkr, fastighet i västra Lund om 60 mkr och Hornstull i centrala Stockholm om 55 mkr. Förvärven inom JM Utland uppgår till 155 mkr.
Finansiella poster
Finansnettot har förbättrats med 4 mkr jämfört med motsvarande period föregående år.
| Januari - mars | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| Finansiella intäkter | 17 | 10 | 62 | 55 |
| Finansiella kostnader | -17 | -14 | -62 | -59 |
| Finansiella intäkter och kostnader | 0 | -4 | 0 | -4 |
Under första kvartalet har den totala räntebärande låneskulden minskat med 16 mkr till 744 mkr (667) varav pensionsskulden utgjorde 503 mkr (487). Vid första kvartalets utgång var medelräntesatsen för den totala räntebärande låneskulden inklusive pensionsskulden 4,6 procent (4,5). Den genomsnittliga räntebindningstiden exklusive pensionsskulden var 0,3 år (0,5).
Koncernens tillgängliga likviditet uppgick till 4 597 mkr (4 545). Förutom likvida medel om 1 797 mkr (1 745) ingår ej utnyttjade checkkrediter och kreditavtal med sammantaget 2 800 mkr (2 800).
Räntebärande nettofordran uppgick till 1 076 mkr (1 100) vid första kvartalets utgång. Vid utgången av första kvartalet uppgick ej räntebärande skulder för genomförda fastighetsförvärv till 1 460 mkr (904). Av dessa skulder är 263 mkr (306) kortfristigt.
| Mkr | 2008 | Januari - mars 2007 |
April - mars 2007/08 |
Helår 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Räntebärande nettofordran vid periodens början |
1 313 | 852 | 1 100 | 852 |
| Förändring av räntebärande nettofordran | -237 | 248 | -24 | 461 |
| Räntebärande nettofordran vid periodens slut |
1 076 | 1 100 | 1 076 | 1 313 |
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten minskade med 507 mkr till -235 mkr (272). Minskningen är främst hänförligt till ökade investeringar i exploateringsfastigheter och lägre nivå överförda exploateringsfastigheter till produktion. Reglering av framskjutna betalningar vid fastighetsförvärv har ökat belastningen på kassaflödet där nettoförändringen uppgick till -120 mkr (24). Förändringen i kassaflödet från fastighetsutvecklingen (projektfastigheter) bidrar med 31 mkr (-99).
Risker och osäkerhetsfaktorer
JMs risker och riskhantering presenteras i årsredovisningen för 2007 på sidorna 37-39. Inga väsentliga förändringar har skett som ändrat dessa redovisade risker.
Personal
Antalet anställda uppgick vid första kvartalets utgång till 2 435 (2 262). Antalet hantverkare var 1 188 (1 112) och antalet tjänstemän 1 247 (1 150). Det ökade antalet anställda hänförs främst till den svenska verksamheten.
Villkor för inlösenprogram
Styrelsen i JM AB har föreslagit till årsstämman, som tidigare kommunicerats i bokslutskommunikén för 2007, ett inlösenprogram på cirka 1 000 miljoner kronor.
Var sextonde aktie föreslås kunna lösas in mot en kontant ersättning om 180 kronor. För varje aktie i JM erhålls en inlösenrätt. Sexton inlösenrätter erfordras för att lösa in en aktie. Vid full anslutning till erbjudandet om inlösen kommer cirka 5,6 miljoner aktier att lösas in och cirka 1 000 miljoner kronor att överföras till aktieägarna i JM.
AFFÄRSSEGMENT
JM BOSTAD STOCKHOLM
Affärssegmentet JM Bostad Stockholm utvecklar bostadsprojekt i Storstockholm. Verksamheten omfattar förvärv av exploateringsfastigheter, planarbete, projektering samt produktion och försäljning av bostäder.
| Januari - mars | April - mars | Helår | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| Intäkter | 1 366 | 1 263 | 5 320 | 5 217 |
| Rörelseresultat 1) | 292 | 237 | 1 291 | 1 236 |
| Rörelsemarginal (%) | 21,4 | 18,8 | 24,3 | 23,7 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 461 | 1 286 | ||
| Avkastning operativt kapital (%) | 88,4 | 96,1 | ||
| Operativt kassaflöde | 225 | 488 | 1 026 | 1 289 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 2 531 | 1 600 | 2 405 | |
| Antal disponibla byggrätter | 12 500 | 12 200 | 12 300 | |
| Antal produktionsstartade bostäder | 332 | 413 | 1 739 | 1 820 |
| Antal sålda bostäder | 392 | 382 | 1 917 | 1 907 |
| Antal anställda | 914 | 842 | 921 | |
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | - | 2 | 13 | 15 |
Efterfrågan och prisnivån för bostadsrätter på andrahandsmarknaden har stabiliserats under inledningen av året. Efterfrågan är god och intresset för JMs nya projekt är fortsatt stort. En begränsad dämpning av efterfrågan kan noteras. Utbudet av nya bostäder är inte tillräckligt beaktat efterfrågan i Stockholmsområdet. Konkurrensen om välbelägen mark för bostäder är fortsatt mycket stor. Kapacitetsbrist kan fortsatt noteras.
Affärssegmentets intäkter ökade med 8 procent till 1 366 mkr (1 263) och rörelseresultatet ökade med 23 procent till 292 mkr (237). Inga fastighetsförsäljningar har skett (2 mkr). Rörelsemarginalen ökade till 21,4 procent (18,8). Ökningen av rörelsemarginalen är främst hänförligt till högre prisnivå i projekten.
Det lägre kassaflödet beror främst på investeringar i exploateringsfastigheter.
Under första kvartalet har mark motsvarande nästan 200 bostadsbyggrätter förvärvats i Stockholm. Produktionsstarter har skett av 332 bostäder i flerbostadshus i Järfälla, Solna, Stockholm, Täby samt Värmdö.
JM BOSTAD RIKS
Affärssegmentet JM Bostad Riks utvecklar bostadsprojekt i tillväxtorter i Sverige exklusive Storstockholm. Verksamheten omfattar förvärv av exploateringsfastigheter, planarbete, projektering samt produktion och försäljning av bostäder. I begränsad omfattning bedrivs även entreprenadverksamhet.
| Mkr | 2008 | Januari - mars 2007 |
April - mars 2007/08 |
Helår 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 953 | 965 | 3 999 | 4 011 |
| Rörelseresultat 1) | 132 | 143 | 674 | 685 |
| Rörelsemarginal (%) | 13,9 | 14,8 | 16,9 | 17,1 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 039 | 871 | ||
| Avkastning operativt kapital (%) | 64,9 | 78,6 | ||
| Operativt kassaflöde | -146 | -45 | 367 | 468 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 606 | 1 358 | 1 377 | |
| Antal disponibla byggrätter | 11 500 | 10 800 | 10 700 | |
| Antal produktionsstartade bostäder | 111 | 255 | 1 371 | 1 515 |
| Antal sålda bostäder | 169 | 336 | 1 335 | 1 502 |
| Antal anställda | 679 | 627 | 678 | |
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | - | - | 2 | 2 |
Efterfrågan har försvagats under första kvartalet i Skåne samt Storgöteborg och bostadspriserna har planat ut på samtliga marknader inom affärssegmentet. Konkurrensen om exploateringsmark är fortsatt stor på de flesta av affärssegmentets marknader trots en minskad efterfrågan på bostäder. Kapacitetsbrist kan fortsatt noteras.
Affärssegmentets intäkter uppgick till 953 mkr (965) och rörelseresultatet minskade med 8 procent till 132 mkr (143). Rörelsemarginalen uppgick till 13,9 procent (14,8). Den minskade marginalen är hänförlig till lägre försäljning.
Första kvartalets kassaflöde minskar främst hänförligt till investeringar i exploateringsfastigheter.
Under första kvartalet har byggrätter motsvarande cirka 750 bostäder förvärvats i Lund.
Totalt produktionsstartades under första kvartalet 111 bostäder i flerbostadshus i Jönköping, Uppsala samt Norrtälje. Det färre antalet produktionsstarter är hänförligt till en lägre försäljningstakt samt till överklagade detaljplaner.
JM UTLAND
Inom affärssegmentet JM Utland utvecklas bostäder för försäljning i Norge, Danmark, Finland och Belgien.
| Januari - mars | April - mars | Helår | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| Intäkter | 544 | 598 | 2 631 | 2 685 |
| Rörelseresultat | 21 | 41 | 158 | 178 |
| Rörelsemarginal (%) | 3,9 | 6,9 | 6,0 | 6,6 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 313 | 1 144 | ||
| Avkastning operativt kapital (%) | 12,0 | 15,6 | ||
| Operativt kassaflöde | -318 | -127 | -201 | -10 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 501 | 1 198 | 1 389 | |
| Bokfört värde projektfastigheter | 29 | 29 | 30 | |
| Antal disponibla byggrätter | 8 500 | 7 100 | 8 000 | |
| Antal produktionsstartade bostäder | 61 | 170 | 621 | 730 |
| Antal sålda bostäder | 59 | 181 | 349 | 471 |
| Antal anställda | 324 | 314 | 316 |
Affärssegmentets intäkter minskade 9 procent till 544 mkr (598). Rörelseresultatet minskade 49 procent till 21 mkr (41) där resultatet belastas av låg försäljning i Norge och Danmark samt kostnader i Finland under etableringsskedet. Rörelsemarginalen minskade till 3,9 procent (6,9).
Det minskade kassaflödet förklaras främst av att skulder för tidigare års förvärv av exploateringsfastigheter betalats under kvartalet samtidigt som nya förvärv skett.
Norge
Första kvartalet har kännetecknats av en svag efterfrågan och utplanad prisnivå. Den lägre aktiviteten på bostadsmarknaden förskjuter produktionsstarter framåt i tiden. Utbudet av nyproducerade bostäder är stort samtidigt som konkurrensen om mark för bostäder är hög.
Arbetet med förstärkt kostnadskontroll i JMs projekt är högt prioriterat. Arbetskraftsbrist inom byggbranschen råder fortfarande.
Under första kvartalet har 41 bostäder (164) sålts och 61 bostäder (170) produktionsstartats. Av produktionsstarterna skedde 43 i Oslo och 18 i Grenland söder om Oslo. Under första kvartalet har cirka 200 byggrätter förvärvats i Oslo, Grenland och Stavanger.
Disponibla byggrätter motsvarar cirka 6 000 bostäder (5 300).
Danmark
Efterfrågan på bostäder i Köpenhamn befinner sig på en fortsatt låg nivå. Bostadspriserna i Köpenhamn bedöms ännu inte ha etablerat sig på en lägre jämnviktsnivå. Den minskade aktivitetsnivån i marknaden har inneburit en viss stabilisering av produktionskostnaderna. JMs verksamhet i Danmark bedrivs med externa produktionsresurser vilket ger flexibilitet i kapacitetsanpassningen.
Under första kvartalet har 1 bostad (2) sålts och 0 bostäder (0) produktionsstartats. Under första kvartalet har cirka 60 byggrätter förvärvats i Köpenhamn med närområde.
Disponibla byggrätter motsvarar cirka 1 000 bostäder (1 000).
Finland
Etableringen i Finland pågår planenligt. Ett bostadsprojekt är pågående om 22 bostäder i Kervo kommun utanför Helsingfors.
Under första kvartalet har 1 bostad (0) sålts och 0 bostäder (0) produktionsstartats. Inga förvärv har gjorts under första kvartalet.
Disponibla byggrätter motsvarar cirka 300 bostäder (300).
Belgien
I Brysselregionen, där JM har sin verksamhet, ökar försäljningspriserna något. Även pris på mark i välbelägna områden samt produktionskostnaderna ökar.
Under första kvartalet har 16 bostäder (15) sålts och 0 bostäder (0) produktionsstartats. Inga förvärv har gjorts under första kvartalet.
Den låga nivån på försäljning och produktionsstarter i Belgien är ett resultat av lågt antal bostäder till försäljning respektive förseningar i planprocessen i ett antal projekt.
Disponibla byggrätter motsvarar cirka 1 200 bostäder (500).
JM FASTIGHETSUTVECKLING
Affärssegmentet JM Fastighetsutveckling utvecklar bostads- och kontorsfastigheter i Storstockholm. Affärssegmentets fastigheter ska i sin helhet utgöras av fastigheter avsedda för projektutveckling.
| Januari - mars | April - mars | Helår | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| Intäkter | 41 | 21 | 111 | 91 |
| Rörelseresultat 1) | 5 | 71 | 96 | 162 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 983 | 984 | ||
| Avkastning operativt kapital (%) | 9,8 | 16,5 | ||
| Operativt kassaflöde | 22 | -32 | 224 | 170 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 110 | 74 | 111 | |
| Bokfört värde projektfastigheter | 780 | 584 | 760 | |
| Antal anställda | 20 | 26 | 17 | |
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | 3 | 74 | 94 | 165 |
Affärssegmentets intäkter uppgick till 41 mkr (21) varav hyresintäkter 27 mkr och entreprenadintäkter 14 mkr. Rörelseresultatet minskade till 5 mkr (71). Förändringen är helt hänförlig till ett lägre resultat från fastighetsförsäljningar.
Driftnettot för projektfastigheter under första kvartalet uppgick till 9 mkr (3).
Entreprenadresultat från produktion uppgår till 3 mkr (-).
Resultatet från sålda fastigheter uppgick till 3 mkr (74) och avser upplösning av tidigare reserveringar i samband med fastighetsförsäljningar.
Inom Dalénumområdet på Lidingö som förvärvades i slutet av 2007 har projektutvecklingen av de kommersiella lokalerna påbörjats. Flera nya hyresavtal har tecknats varav avtalet med AGA AB om 6 500 m2 är det största.
Produktionen av ett särskilt boende för äldre i Lillängen, Nacka kommun framskrider planenligt. I Bolinder strand, Järfälla kommun har två hyresavtal om sammantaget cirka 1 900 m2 tecknats
med Friskis & Svettis och Beta Sport Marketing AB med inflyttning i slutet på 2008. Produktionen av kontorshus i Frösunda Park, Solna, med Vasakronan som beställare och JM
AB som hyresgäst, har påbörjats med beräknat färdigställande årsskiftet 2009/10.
JMs byggrätter för kommersiell projektutveckling inklusive byggrätter för hyresrätter uppgår till totalt cirka 85 000 m2 med ett bokfört värde om 110 mkr.
JM PRODUKTION
Affärssegmentet JM Produktion bedriver byggproduktion åt externa och interna beställare inom Storstockholmsområdet.
| Januari - mars | April - mars | Helår | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| Intäkter 1) | 414 | 322 | 1 388 | 1 296 |
| Rörelseresultat | 22 | 14 | 97 | 89 |
| Rörelsemarginal (%) | 5,3 | 4,3 | 7,0 | 6,9 |
| Operativt kassaflöde | 33 | 22 | 65 | 54 |
| Antal anställda | 396 | 368 | 382 | |
| 1) Varav internt | 152 | 142 | 579 | 569 |
Efterfrågan på entreprenadmarknaden inom Stockholmsområdet är fortsatt god och affärssegmentet har ett bra orderläge.
Affärssegmentets intäkter uppgick till 414 mkr (322) och rörelseresultatet uppgick till 22 mkr (14). Rörelsemarginalen uppgick till 5,3 procent (4,3). Rörelsemarginal har påverkats positivt under första kvartalet av den milda vintern som medför låga kostnader för vinterarbeten och uppvärmning. Under kvartalet har också ett flertal projekt avslutats med en positiv slutreglering.
Affärssegmentet har under första kvartalet erhållit ett flertal uppdrag varav de största är nybyggnad av kontorsfastighet i Kista åt AP Fastigheter, nybyggnad av kontorsfastighet i Solna samt ombyggnad av kontorsfastighet på Lidingö, båda åt JM Fastighetsutveckling.
De största pågående uppdragen är utbyggnad av terminal 5 på Arlanda flygplats åt Luftfartsverket, ombyggnad av kontorsfastigheter i Kista åt Fastighetsbolaget Klövern, anläggningsarbeten vid Igelstaverket åt Söderenergi AB, utbyggnad av kaj i Henriksdalshamnen åt Stockholms Stad och nybyggnad av bostäder i centrala Sundbyberg åt JM Bostad Stockholm.
KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| Januari - mars | April - mars | Helår | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| Intäkter | 3 166 | 3 027 | 12 870 | 12 731 |
| Produktions- och driftkostnader | -2 512 | -2 451 | -10 000 | -9 939 |
| Bruttoresultat | 654 | 576 | 2 870 | 2 792 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -200 | -156 | -717 | -673 |
| Resultat av fastighetsförsäljning | 3 | 76 | 109 | 182 |
| Rörelseresultat | 457 | 496 | 2 262 | 2 301 |
| Finansiella intäkter och kostnader | 0 | -4 | 0 | -4 |
| Resultat före skatt | 457 | 492 | 2 262 | 2 297 |
| Skatter | -129 | -134 | -627 | -632 |
| Periodens resultat | 328 | 358 | 1 635 | 1 665 |
| Hänförlig till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 328 | 358 | 1 635 | 1 665 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning (kr) | ||||
| hänförligt till moderbolagets aktieägare | 3,70 | 3,90 | 18,10 | 18,30 |
| Utestående antal aktier vid periodens slut | 88 879 308 1) | 92 289 764 | 88 879 308 1) | 88 879 308 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 88 879 308 | 92 289 764 | 90 226 092 | 91 076 274 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 88 902 959 | 92 289 764 | 90 245 790 | 91 090 084 |
KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Mkr | 2008-03-31 | 2007-03-31 | 2007-12-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | 117 | 140 | 121 |
| Projektfastigheter | 809 | 615 | 790 |
| Exploateringsfastigheter | 5 748 | 4 230 | 5 282 |
| Andelar i bostadsrättsföreningar o.d. | 90 | 73 | 104 |
| Kortfristiga fordringar 1) | 1 697 | 2 175 | 1 558 |
| Likvida medel | 1 797 | 1 745 | 2 061 |
| Summa omsättningstillgångar | 10 141 | 8 838 | 9 795 |
| Summa tillgångar | 10 258 | 8 978 | 9 916 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER 2) | |||
| Eget kapital | 4 205 | 3 988 | 3 893 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 224 | 63 | 216 |
| Övriga långfristiga skulder | 1 197 | 598 | 978 |
| Långfristiga avsättningar | 1 409 | 976 | 1 358 |
| Summa långfristiga skulder | 2 830 | 1 637 | 2 552 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 17 | 117 | 45 |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 101 | 3 157 | 3 321 |
| Kortfristiga avsättningar | 105 | 79 | 105 |
| Summa kortfristiga skulder | 3 223 | 3 353 | 3 471 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 258 | 8 978 | 9 916 |
| Ställda säkerheter | 168 | 161 | 162 |
| Ansvarsförbindelser | 7 497 | 6 266 | 7 015 |
| 1) Varav fordringar fastighetsförsäljningar | 15 | 378 | 64 |
| 2) Varav skulder fastighetsförvärv | 1 480 | 1 021 | 1 600 |
FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL I SAMMANDRAG
| Januari - mars | Helår | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2007 |
| Ingående balans vid årets början | 3 893 | 3 590 | 3 590 |
| Omräkningsdifferenser | -17 | 40 | 67 |
| Nettosumma av poster som förts direkt mot eget kapital | -17 | 40 | 67 |
| Periodens resultat | 328 | 358 | 1 665 |
| Summa periodens intäkter och kostnader | 311 | 398 | 1 732 |
| Inlösen av egna aktier | - | - | -1 013 |
| Utdelning | - | - | -415 |
| Egetkapitaldel av konvertibla skuldebrev | - | - | 7 |
| Aktierelaterade ersättningar reglerade med egetkapitalinstrument | 1 | - | 1 |
| Återköp av egna aktier | - | - | -9 |
| Utgående balans vid periodens slut | 4 205 | 3 988 | 3 893 |
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG
| Januari - mars | April - mars | Helår | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | ||||
| förändring i rörelsekapital | 379 | 323 | 1 884 | 1 828 |
| Investering i exploateringsfastigheter m.m. | -830 | -182 | -2 274 | -1 626 |
| À conto betalning för expl. fastigheter m.m. | 134 | 348 | 1 171 | 1 385 |
| Investering i projektfastigheter | -20 | -110 | -217 | -307 |
| Försäljning av projektfastigheter | 51 | 11 | 429 | 389 |
| Förändring kortfristiga skulder/fordringar | 51 | -118 | 326 | 157 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -235 | 272 | 1 319 | 1 826 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -7 | -23 | 9 | -7 |
| Upptagna lån | 20 | - | 230 | 210 |
| Amortering av skulder | -39 | -13 | -78 | -52 |
| Återköp och inlösen av egna aktier | - | - | -1 022 | -1 022 |
| Utdelning | - | - | -415 | -415 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -19 | -13 | -1 285 | -1 279 |
| Periodens kassaflöde | -261 | 236 | 43 | 540 |
| Likvida medel vid periodens slut | 1 797 | 1 745 | 1 797 | 2 061 |
NYCKELTAL
| Januari - mars | April - mars | Helår | ||
|---|---|---|---|---|
| % | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| Rörelsemarginal | 14,4 | 16,4 | 17,6 | 18,1 |
| Räntabilitet före skatt på sysselsatt kapital | 48,4 | 52,9 | ||
| Räntabilitet på eget kapital | 39,9 | 44,5 | ||
| Skuldsättningsgrad (ggr) | - | - | - | |
| Soliditet | 41 | 44 | 39 |
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Eftersom moderbolaget är ett bolag inom EU tillämpas bara av EU godkända IFRS.
De redovisningsprinciper som tillämpas i denna delårsrapport är de som beskrivs i årsredovisningen för 2007 sidorna 51-53.
INTÄKTER PER LAND
| Januari - mars | April - mars | Helår | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| Sverige | 2 622 | 2 429 | 10 239 | 10 046 |
| Norge | 340 | 462 | 1 786 | 1 908 |
| Danmark | 160 | 118 | 653 | 611 |
| Finland | 28 | - | 49 | 21 |
| Belgien | 16 | 18 | 143 | 145 |
| Totalt | 3 166 | 3 027 | 12 870 | 12 731 |
INTÄKTER PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - mars | April - mars | Helår | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 1 366 | 1 263 | 5 320 | 5 217 |
| JM Bostad Riks | 953 | 965 | 3 999 | 4 011 |
| JM Utland | 544 | 598 | 2 631 | 2 685 |
| JM Fastighetsutveckling | 41 | 21 | 111 | 91 |
| JM Produktion | 414 | 322 | 1 388 | 1 296 |
| Eliminering | -152 | -142 | -579 | -569 |
| Totalt | 3 166 | 3 027 | 12 870 | 12 731 |
RÖRELSERESULTAT PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - mars | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 292 | 237 | 1 291 | 1 236 |
| JM Bostad Riks | 132 | 143 | 674 | 685 |
| JM Utland | 21 | 41 | 158 | 178 |
| JM Fastighetsutveckling | 5 | 71 | 96 | 162 |
| JM Produktion | 22 | 14 | 97 | 89 |
| Koncerngemensamma kostnader | -15 | -10 | -54 | -49 |
| Totalt | 457 | 496 | 2 262 | 2 301 |
RÖRELSEMARGINAL PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - mars | April - mars | Helår | ||
|---|---|---|---|---|
| % | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 21,4 | 18,8 | 24,3 | 23,7 |
| JM Bostad Riks | 13,9 | 14,8 | 16,9 | 17,1 |
| JM Utland | 3,9 | 6,9 | 6,0 | 6,6 |
| JM Produktion | 5,3 | 4,3 | 7,0 | 6,9 |
GENOMSNITTLIGT OPERATIVT KAPITAL PER AFFÄRSSEGMENT
| Mkr | April - mars 2007/08 |
Helår 2007 |
|---|---|---|
| JM Bostad Stockholm | 1 461 | 1 286 |
| JM Bostad Riks | 1 039 | 871 |
| JM Utland | 1 313 | 1 144 |
| JM Fastighetsutveckling | 983 | 984 |
AVKASTNING OPERATIVT KAPITAL PER AFFÄRSSEGMENT
| % | April - mars 2007/08 |
Helår 2007 |
|---|---|---|
| JM Bostad Stockholm | 88,4 | 96,1 |
| JM Bostad Riks | 64,9 | 78,6 |
| JM Utland | 12,0 | 15,6 |
| JM Fastighetsutveckling | 9,8 | 16,5 |
OPERATIVT KASSAFLÖDE PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - mars | April - mars | Helår | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 225 | 488 | 1 026 | 1 289 |
| JM Bostad Riks | -146 | -45 | 367 | 468 |
| JM Utland | -318 | -127 | -201 | -10 |
| JM Fastighetsutveckling | 22 | -32 | 224 | 170 |
| JM Produktion | 33 | 22 | 65 | 54 |
| EXPLOATERINGSFASTIGHETER PER AFFÄRSSEGMENT | ||||
| Bokfört värde | ||||
| Mkr | 2008-03-31 | 2007-03-31 | 2007-12-31 | |
| JM Bostad Stockholm | 2 531 | 1 600 | 2 405 | |
| JM Bostad Riks | 1 606 | 1 358 | 1 377 | |
| JM Utland | 1 501 | 1 198 | 1 389 | |
| JM Fastighetsutveckling | 110 | 74 | 111 | |
| Totalt | 5 748 | 4 230 | 5 282 | |
| DISPONIBLA BOSTADSBYGGRÄTTER PER AFFÄRSSEGMENT | ||||
| Antal | 2008-03-31 | 2007-03-31 | 2007-12-31 | |
| Totalt antal bostadsbyggrätter | ||||
| JM Bostad Stockholm | 12 500 | 12 200 | 12 300 | |
| JM Bostad Riks | 11 500 | 10 800 | 10 700 | |
| JM Utland | 8 500 | 7 100 | 8 000 | |
| Totalt | 32 500 | 30 100 | 31 000 | |
| Varav redovisas i balansräkningen (exploateringsfastigheter) | ||||
| JM Bostad Stockholm | 8 400 | 7 900 | 8 100 | |
| JM Bostad Riks | 6 900 | 6 900 | 6 200 | |
| JM Utland | 5 100 | 4 400 | 4 900 | |
| Totalt | 20 400 | 19 200 | 19 200 | |
| PRODUKTIONSSTARTADE BOSTÄDER PER AFFÄRSSEGMENT | ||||
| Januari - mars | April - mars | Helår | ||
| Antal | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 332 | 413 | 1 739 | 1 820 |
| JM Bostad Riks | 111 | 255 | 1 371 | 1 515 |
| JM Utland | 61 | 170 | 621 | 730 |
| Totalt | 504 | 838 | 3 731 | 4 065 |
| SÅLDA BOSTÄDER PER AFFÄRSSEGMENT | ||||
| Januari - mars | April - mars | Helår | ||
| Antal | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 392 | 382 | 1 917 | 1 907 |
| JM Bostad Riks | 169 | 336 | 1 335 | 1 502 |
| JM Utland | 59 | 181 | 349 | 471 |
PROJEKTFASTIGHETER KONCERNEN
| Bokfört värde | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2008-03-31 | 2007-03-31 | 2007-12-31 |
| Bostäder (hyresrätter) | 484 | 495 | 484 |
| Fastigheter under utveckling | 290 | 83 | 271 |
| Färdigutvecklade kontorsfastigheter | 35 | 37 | 35 |
| Totalt | 809 | 615 | 790 |
Totalt 620 899 3 601 3 880
EXPLOATERINGSFASTIGHETER KONCERNEN
| Bokfört värde Mkr |
2008 | Januari - mars 2007 |
April - mars 2007/08 |
Helår 2007 |
|---|---|---|---|---|
| Ingående balans vid periodens början | 5 282 | 4 348 | 4 230 | 4 348 |
| Nyanskaffningar | 607 | 166 | 2 571 | 2 130 |
| Överfört till produktion | -121 | -256 | -1 024 | -1 159 |
| Övrigt | -20 | -28 | -29 | -37 |
| Utgående balans vid periodens slut | 5 748 | 4 230 | 5 748 | 5 282 |
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| Januari - mars | Helår | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2007 |
| Nettoomsättning | 2 327 | 2 330 | 9 397 |
| Produktions- och driftkostnader | -1 789 | -1 857 | -7 008 |
| Bruttoresultat | 538 | 473 | 2 389 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -136 | -112 | -470 |
| Resultat av fastighetsförsäljning | 2 | 24 | 65 |
| Rörelseresultat | 404 | 385 | 1 984 |
| Finansiella intäkter och kostnader | 419 | -6 | -270 |
| Resultat före bokslutsdispositioner och skatt | 823 | 379 | 1 714 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -214 |
| Resultat före skatt | 823 | 379 | 1 500 |
| Skatter | -81 | -106 | -139 |
| Periodens resultat | 742 | 273 | 1 361 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Mkr | 2008-03-31 | 2007-03-31 | 2007-12-31 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 1 852 | 1 510 | 1 592 |
| Omsättningstillgångar | 6 631 | 5 683 | 6 337 |
| Summa tillgångar | 8 483 | 7 193 | 7 929 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 2 538 | 2 060 | 1 795 |
| Obeskattade reserver | 345 | 131 | 345 |
| Avsättningar | 715 | 600 | 708 |
| Långfristiga skulder | 1 340 | 302 | 1 142 |
| Kortfristiga skulder | 3 545 | 4 100 | 3 939 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 483 | 7 193 | 7 929 |
| Ställda säkerheter | 120 | 100 | 120 |
| Ansvarsförbindelser | 7 735 | 6 422 | 7 921 |
Investeringar i fastigheter under första kvartalet uppgick till 78 mkr (111).
Stockholm den 24 april 2008 JM AB (publ)
Johan Skoglund Verkställande direktör
Denna delårsrapport har ej varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Informationen i denna delårsrapport är sådan som JM ska offentliggöra enligt lagen om börs- och clearingsverksamhet och /eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 24 april 2008.
KONCERNEN
FEMÅRSÖVERSIKT 1)
| Mkr | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 12 731 | 12 065 | 9 887 | 8 532 | 7 787 |
| Rörelseresultat | 2 301 | 1 881 | 1 231 | 792 | 478 |
| Resultat före skatt | 2 297 | 1 852 | 1 151 | 647 | 267 |
| Balansomslutning | 9 916 | 8 406 | 8 155 | 8 252 | 9 145 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 826 | 667 | 3 368 | 2 161 | 1 504 |
| Räntebärande nettofordran (+)/-skuld (-) | 1 313 | 852 | 1 536 | -613 | -2 611 |
| Rörelsemarginal (%) 2) | 18,1 | 15,6 | 12,5 | 9,3 | 2,4 |
| Räntabilitet på eget kapital (%) | 44,5 | 45,4 | 28,8 | 14,4 | 5,5 |
| Soliditet (%) | 39 | 43 | 41 | 42 | 36 |
| Resultat per aktie (kr) | 18,30 | 16,40 | 9,30 | 4,20 | 1,70 |
| Utdelning per aktie (kr) | 5,50 3) | 4,50 | 2,50 | 1,80 | 1,30 |
| Antal disponibla byggrätter | 31 000 | 29 800 | 23 200 | 21 900 | 23 400 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 4 065 | 4 132 | 4 476 | 3 943 | 2 714 |
| Antal sålda bostäder | 3 880 | 3 790 | 4 240 | 4 315 | 3 189 |
1) Räkenskapsår 2003 är ej omräknat enligt IFRS. Detta innebär att de nya principerna för goodwill och beräkningsgrunder för successiv vinstavräkning inte påverkat år 2003.
2) Räkenskapsår 2003 motsvaras rörelsemarginal av projektutvecklingsmarginal.
3) Styrelsens förslag.
KONCERNEN
| KVARTALSÖVERSIKT, MKR | 2008 | 2007 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| RESULTATRÄKNING | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Intäkter | 3 166 | 3 879 | 2 643 | 3 182 | 3 027 |
| Produktions- och driftkostnader | -2 512 | -2 955 | -2 057 | -2 476 | -2 451 |
| Bruttoresultat | 654 | 924 | 586 | 706 | 576 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -200 | -171 | -142 | -204 | -156 |
| Resultat av fastighetsförsäljning | 3 | 39 | 37 | 30 | 76 |
| Rörelseresultat | 457 | 792 | 481 | 532 | 496 |
| Finansiella intäkter och kostnader | 0 | 14 | -13 | -1 | -4 |
| Resultat före skatt | 457 | 806 | 468 | 531 | 492 |
| Skatter | -129 | -215 | -132 | -151 | -134 |
| Periodens resultat | 328 | 591 | 336 | 380 | 358 |
| BALANSRÄKNING | 03-31 | 12-31 | 09-30 | 06-30 | 03-31 |
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 117 | 121 | 119 | 120 | 140 |
| Projektfastigheter | 809 | 790 | 625 | 618 | 615 |
| Exploateringsfastigheter | 5 748 | 5 282 | 4 368 | 4 365 | 4 230 |
| Andelar i bostadsrättsföreningar o.d. | 90 | 104 | 65 | 66 | 73 |
| Kortfristiga fordringar Likvida medel |
1 697 1 797 |
1 558 2 061 |
1 955 1 254 |
2 222 1 706 |
2 175 1 745 |
| Summa omsättningstillgångar | 10 141 | 9 795 | 8 267 | 8 977 | 8 838 |
| Summa tillgångar | 10 258 | 9 916 | 8 386 | 9 097 | 8 978 |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 4 205 | 3 893 | 3 290 | 3 953 | 3 988 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 224 | 216 | 177 | 176 | 63 |
| Övriga långfristiga skulder | 1 197 | 978 | 251 | 255 | 598 |
| Långfristiga avsättningar | 1 409 | 1 358 | 1 064 | 1 039 | 976 |
| Summa långfristiga skulder | 2 830 | 2 552 | 1 492 | 1 470 | 1 637 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 17 | 45 | 36 | 122 | 117 |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 101 | 3 321 | 3 478 | 3 466 | 3 157 |
| Kortfristiga avsättningar | 105 | 105 | 90 | 86 | 79 |
| Summa kortfristiga skulder | 3 223 | 3 471 | 3 604 | 3 674 | 3 353 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 258 | 9 916 | 8 386 | 9 097 | 8 978 |
| KASSAFLÖDESANALYS | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Från den löpande verksamheten | -235 | 745 | 560 | 249 | 272 |
| Från investeringsverksamheten | -7 | 1 | 0 | 15 | -23 |
| Från finansieringsverksamheten | -19 | 49 | -1 012 | -303 | -13 |
| Summa periodens kassaflöde | -261 | 795 | -452 | -39 | 236 |
| Likvida medel vid periodens slut | 1 797 | 2 061 | 1 254 | 1 706 | 1 745 |
| RÄNTEBÄRANDE NETTOFORDRAN | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Räntebärande nettofordran | |||||
| vid periodens början | 1 313 | 566 | 937 | 1 100 | 852 |
| Förändring räntebärande nettofordran | -237 | 747 | -371 | -163 | 248 |
| Räntebärande nettofordran vid periodens slut |
1 076 | 1 313 | 566 | 937 | 1 100 |
| EXPLOATERINGSFASTIGHETER | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Bokfört värde vid periodens början | 5 282 | 4 368 | 4 365 | 4 230 | 4 348 |
| Nyanskaffningar | 607 | 1 366 | 237 | 361 | 166 |
| Överfört till produktion | -121 | -432 | -249 | -222 | -256 |
| Övrigt | -20 | -20 | 15 | -4 | -28 |
| Bokfört värde vid periodens slut | 5 748 | 5 282 | 4 368 | 4 365 | 4 230 |
| NYCKELTAL | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Rörelsemarginal (%) | 14,4 | 20,4 | 18,2 | 16,7 | 16,4 |
| Skuldsättningsgrad (ggr) | - | - | - | - | - |
| Soliditet (%) Resultat per aktie (kr) |
41 3,70 |
39 6,60 |
39 3,70 |
43 4,10 |
44 3,90 |
| Antal disponibla byggrätter | 32 500 | 31 000 | 30 300 | 30 300 | 30 100 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 504 | 1 047 | 848 | 1 332 | 838 |
| Antal sålda bostäder | 620 | 1 043 | 817 | 1 121 | 899 |
AFFÄRSSEGMENT
| KVARTALSÖVERSIKT, MKR | 2008 | 2007 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| JM BOSTAD STOCKHOLM | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv. 1 |
| Intäkter | 1 366 | 1 621 | 1 077 | 1 256 | 1 263 |
| Rörelseresultat 1) | 292 | 448 | 264 | 287 | 237 |
| Rörelsemarginal (%) | 21,4 | 27,6 | 24,5 | 22,9 | 18,8 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 461 | 1 286 | 1 204 | 1 049 | 937 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | 88,4 | 96,1 | 91,6 | 99,1 | 102,0 |
| Operativt kassaflöde | 225 | 373 | 382 | 46 | 488 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 2 531 | 2 405 | 1 656 | 1 725 | 1 600 |
| Antal disponibla byggrätter | 12 500 | 12 300 | 12 100 | 12 400 | 12 200 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 332 | 461 | 414 | 532 | 413 |
| Antal sålda bostäder | 392 | 640 | 364 | 521 | 382 |
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | - | 10 | - | 3 | 2 |
| JM BOSTAD RIKS | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv. 1 |
| Intäkter | 953 | 1 119 | 872 | 1 055 | 965 |
| Rörelseresultat 1) | 132 | 220 | 154 | 168 | 143 |
| Rörelsemarginal (%) | 13,9 | 19,7 | 17,7 | 15,9 | 14,8 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 039 | 871 | 831 | 759 | 696 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | 64,9 | 78,6 | 80,2 | 83,1 | 87,2 |
| Operativt kassaflöde | -146 | 210 | 108 | 195 | -45 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 606 | 1 377 | 1 415 | 1 385 | 1 358 |
| Antal disponibla byggrätter | 11 500 | 10 700 | 10 800 | 10 600 | 10 800 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 111 | 448 | 331 | 481 | 255 |
| Antal sålda bostäder | 169 | 330 | 371 | 465 | 336 |
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | - | 2 | - | - | - |
| JM UTLAND | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv. 1 |
| Intäkter | 544 | 878 | 509 | 700 | 598 |
| Rörelseresultat | 21 | 74 | 17 | 46 | 41 |
| Rörelsemarginal (%) | 3,9 | 8,4 | 3,3 | 6,6 | 6,9 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 313 | 1 144 | 1 098 | 1 090 | 1 058 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | 12,0 | 15,6 | 18,1 | 20,5 | 22,4 |
| Operativt kassaflöde | -318 | -140 | 106 | 151 | -127 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 501 | 1 389 | 1 224 | 1 181 | 1 198 |
| Bokfört värde projektfastigheter | 29 | 30 | 37 | 29 | 29 |
| Antal disponibla byggrätter | 8 500 | 8 000 | 7 400 | 7 300 | 7 100 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 61 | 138 | 103 | 319 | 170 |
| Antal sålda bostäder | 59 | 73 | 82 | 135 | 181 |
| JM FASTIGHETSUTVECKLING | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv. 1 |
| Intäkter | 41 | 27 | 25 | 18 | 21 |
| Rörelseresultat 1) | 5 | 30 | 35 | 26 | 71 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 983 | 984 | 999 | 962 | 938 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | 9,8 | 16,5 | 14,4 | 12,9 | 15,9 |
| Operativt kassaflöde | 22 | 197 | 35 | -30 | -32 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 110 | 111 | 73 | 74 | 74 |
| Bokfört värde projektfastigheter | 780 | 760 | 585 | 586 | 584 |
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | 3 | 27 | 37 | 27 | 74 |
| JM PRODUKTION | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv. 1 |
| Intäkter | 414 | 366 | 290 | 318 | 322 |
| Rörelseresultat | 22 | 33 | 23 | 19 | 14 |
| Rörelsemarginal (%) | 5,3 | 9,0 | 7,9 | 6,0 | 4,3 |
| Operativt kassaflöde | 33 | 36 | -1 | -3 | 22 |
| JM ÖVRIGT | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv. 1 |
| Intäkter (eliminering) | -152 | -132 | -130 | -165 | -142 |
| Rörelseresultat | |||||
| (koncerngemensamma kostnader) | -15 | -13 | -12 | -14 | -10 |
2) Beräknas på 12 månaders rullande resultat och genomsnittligt kapital.
JM AB (publ)
| Postadress | 169 82 Stockholm |
|---|---|
| Besöksadress | Telegrafgatan 4, Solna |
| Telefon | 08-782 87 00 |
| Telefax | 08-782 86 00 |
| Org.nr. | 556045-2103 |
| Internet | www.jm.se |
För ytterligare information hänvisas till:
Johan Skoglund, VD och koncernchef [email protected] 08 - 782 89 39 Claes Magnus Åkesson, Ekonomi- och finansdirektör [email protected] 08 - 782 89 71
| [email protected] | 08 - 782 89 39 |
|---|---|
| [email protected] | 08 - 782 89 71 |
Kommande informationstillfällen
Delårsrapport januari – juni 2008 21 augusti 2008 Delårsrapport januari – september 2008 24 oktober 2008 Bokslutskommuniké 2008 10 februari 2009
JM är en av Nordens ledande projektutvecklare av bostäder. Verksamheten är fokuserad på nyproduktion av bostäder i attraktiva lägen med tyngdpunkt på expansiva storstadsområden och universitetsorter i Sverige, Norge, Danmark, Finland och Belgien. Vi arbetar också med projektutveckling av kommersiella lokaler samt entreprenadverksamhet, huvudsakligen i Storstockholmsområdet. Vi omsätter cirka 13 miljarder kr och har cirka 2 400 medarbetare. JM AB är ett publikt bolag noterat på den Nordiska Börsens lista i segmentet Large Cap.