AI assistant
JM — Interim / Quarterly Report 2008
Aug 21, 2008
2932_ir_2008-08-21_9f438cd7-098f-4d0d-a1e1-89e6f06c23c9.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Avmattad efterfrågan för koncernen men fortsatt stabilt i Stockholm – hög lönsamhet
- Intäkterna ökade med 10 procent till 6 829 mkr (6 209) och antal sålda bostäder minskade till 1 294 (2 020)
- Resultatet före skatt uppgick till 1 014 mkr (1 023) och första halvårets resultat efter skatt uppgick till 727 mkr (738). Rörelsemarginalen minskade till 14,9 procent (16,6)
- Fastighetsförsäljningar om 73 mkr (551) gav ett resultat om 21 mkr (106)
- Räntabiliteten på eget kapital för de senaste tolv månaderna uppgick till 46,8 procent (47,2). Resultatet per aktie under första halvåret uppgick till 8,20 kronor (8,00)
- Koncernens kassaflöde inklusive nettoinvestering i fastigheter uppgick till 55 mkr (521).
| Mkr | 2008 | Januari - juni 2007 |
2008 | April - juni 2007 |
Juli - juni 2007/08 |
Helår 2007 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 6 829 | 6 209 | 3 663 | 3 182 | 13 351 | 12 731 |
| Rörelseresultat | 1 018 | 1 028 | 561 | 532 | 2 291 | 2 301 |
| Resultat före skatt | 1 014 | 1 023 | 557 | 2 288 | 2 297 | |
| 531 | ||||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 55 | 521 | 290 | 249 | 1 360 | 1 826 |
| Rörelsemarginal (%) | 14,9 | 16,6 | 15,3 | 16,7 | 17,2 | 18,1 |
| Räntabilitet på eget kapital (%) | 46,8 | 44,5 | ||||
| Soliditet (%) | 32 | 43 | 32 | 43 | 39 | |
| Resultat per aktie (kr) | 8,20 | 8,00 | 4,50 | 4,10 | 18,50 | 18,30 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 1 237 | 2 170 | 733 | 1 332 | 3 132 | 4 065 |
| Antal sålda bostäder | 1 294 | 2 020 | 674 | 1 121 | 3 154 | 3 880 |
KONCERNEN
"I Stockholm råder fortsatt stabil efterfrågan och stort intresse för våra projekt. Under första halvåret har utplanande priser i Sverige och fortsatt svag efterfrågan i Skåne och Storgöteborg inneburit en minskad försäljning. Detta tillsammans med låg efterfrågan i Danmark och Norge innebär en sammantaget minskad efterfrågan där lönsamheten dock är fortsatt hög på grund av tidigare hög försäljningsnivå i pågående produktion. Denna höga försäljningsnivå bibehålls i Stockholm vilket fortsatt ger goda förutsättningar för 2008. Osäkerheten är dock hög avseende den sammantagna utvecklingen för våra marknader under året. På längre sikt gäller fortsatt goda fundamentala förutsättningar för vår affär. Samtidigt är vi offensivt positionerade med finansiell styrka och mycket god projektportfölj."
Johan Skoglund, VD och koncernchef.
Marknad, försäljning och produktionsstarter av bostäder
Efterfrågan på nyproducerade bostäder har varit fortsatt stabil i Stockholm medan efterfrågan i södra Sverige är fortsatt svag. I Köpenhamn har efterfrågan kraftigt avmattats sedan halvåret 2006. Efterfrågan har också försvagats i Norge under det senaste året. En högre räntenivå och en uppbromsning i konjunkturen ökar osäkerheten för efterfrågan på kort sikt.
Antalet sålda bostäder i form av tecknade kontrakt uppgick till 1 294 bostäder (2 020) där andelen sålda eller bokade bostäder i förhållande till pågående produktion är normaliserad från tidigare hög nivå. Sålda bostäder i Stockholmsområdet uppgick till 817 (903), i övriga Sverige 308 (801) och i JM Utland 169 (316). Minskad försäljning inom JM Utland är främst hänförligt till fortsatt låg efterfrågan i Norge.
Antalet produktionsstartade bostäder uppgick till 1 237 bostäder (2 170) varav 900 (945) i Stockholmsområdet och 242 (736) i övriga Sverige. I utlandsverksamheten produktionsstartades 95 bostäder (489).
Intäkter, rörelseresultat och rörelsemarginal
Koncernens intäkter under första halvåret ökade med 10 procent till 6 829 mkr (6 209) hänförligt till hög nivå på produktionsstartade bostäder till högre priser under 2006/2007 och högre andel särskilt välbelägna projekt. Rörelseresultatet uppgick till 1 018 mkr (1 028) och rörelsemarginalen uppgick till 14,9 procent (16,6).
Minskning av rörelseresultat och rörelsemarginal har varit begränsad till följd av tidigare hög försäljningsnivå i pågående produktion och höga priser på bostäder. JM Utland uppvisar försämrat resultat och marginal som en följd av låg försäljning i Norge samt kostnader i Finland under etableringsskedet. Inom JMs verksamhet finns fortsatt viss tendens till ökade kostnader.
Under första halvåret uppgår resultat av fastighetsförsäljning till 21 mkr (106). Hyresintäkterna från JMs projektfastigheter uppgick till 57 mkr (35) varav 26 mkr (28) avser bostäder. Driftnettot uppgick till 16 mkr (12).
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat, mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2007/08 |
| JM Bostad Stockholm | 667 | 524 | 375 | 287 | 1 379 |
| JM Bostad Riks | 258 | 311 | 126 | 168 | 632 |
| JM Utland | 49 | 87 | 28 | 46 | 140 |
| JM Fastighetsutveckling | 24 | 97 | 19 | 26 | 89 |
| JM Produktion | 48 | 33 | 26 | 19 | 104 |
| Koncerngemensamma kostnader | -28 | -24 | -13 | -14 | -53 |
| Totalt 1) | 1 018 | 1 028 | 561 | 532 | 2 291 |
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | 21 | 106 | 18 | 30 | 97 |
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal, % | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2007/08 |
| JM Bostad Stockholm | 22,4 | 20,8 | 23,2 | 22,9 | 24,3 |
| JM Bostad Riks | 13,1 | 15,4 | 12,4 | 15,9 | 16,0 |
| JM Utland | 4,1 | 6,7 | 4,2 | 6,6 | 5,4 |
| JM Produktion | 5,5 | 5,2 | 5,7 | 6,0 | 6,8 |
Byggrätter
JMs disponibla byggrätter har ökat till 33 000 bostäder (30 300) varav 20 100 (18 900) redovisas i balansräkningen. Innehavet av byggrätter har ökats på samtliga marknader. Kapitalbindningen i byggrätter (exploateringsfastigheter i balansräkningen) för bostäder har ökat till 5 530 mkr (4 291) vid utgången av första halvåret.
Under första halvåret har exploateringsfastigheter för bostäder om 745 mkr (527) förvärvats. De större förvärven utgörs av fastigheter i centrala Lund om 197 mkr, Telefonplan i södra Stockholm om 120 mkr, fastighet i västra Lund om 60 mkr, Hornstull i centrala Stockholm om 55 mkr och Staffanstorp i Skåne om 47 mkr. Förvärven inom JM Utland uppgår till 222 mkr där inget större förvärv ingår.
Finansiella poster
Finansnettot har förbättrats med 1 mkr jämfört med motsvarande period föregående år.
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| Finansiella intäkter | 33 | 23 | 16 | 13 | 65 | 55 |
| Finansiella kostnader | -37 | -28 | -20 | -14 | -68 | -59 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -4 | -5 | -4 | -1 | -3 | -4 |
Under första halvåret har den totala räntebärande låneskulden ökat med 68 mkr till 828 mkr (791) varav pensionsskulden utgjorde 504 mkr (493). Vid första halvårets utgång var medelräntesatsen för den totala räntebärande låneskulden inklusive pensionsskulden 5,0 procent (4,5). Den genomsnittliga räntebindningstiden exklusive pensionsskulden var 0,7 år (0,6).
Koncernens tillgängliga likviditet uppgick till 3 463 mkr (4 506). Förutom likvida medel om 663 mkr (1 706) ingår ej utnyttjade checkkrediter och kreditavtal med sammantaget 2 800 mkr (2 800).
Räntebärande nettoskuld uppgick till 132 mkr (-937) vid första halvårets utgång. Vid utgången av första halvåret uppgick ej räntebärande skulder för genomförda fastighetsförvärv till 1 395 mkr (1 119). Av dessa skulder är 242 mkr (864) kortfristigt.
| Mkr | 2008 | Januari - juni 2007 |
2008 | April - juni 2007 |
Juli - juni 2007/08 |
Helår 2007 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Räntebärande nettofordran(-) vid periodens början |
-1 313 | -852 | -1 076 | -1 100 | -937 | -852 |
| Förändring av räntebärande nettofordran | 1 445 | -85 | 1 208 | 163 | 1 069 | -461 |
| Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-) vid periodens slut |
132 | -937 | 132 | -937 | 132 | -1 313 |
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten under det första halvåret minskade med 466 mkr till 55 mkr (521). Minskningen är främst hänförlig till ökade investeringar i exploateringsfastigheter och lägre nivå överförda exploateringsfastigheter till produktion. Reglering av framskjutna betalningar vid fastighetsförvärv har ökat belastningen på kassaflödet där nettoförändringen uppgick till -184 mkr (237).
Förändringen i kassaflödet från fastighetsutvecklingen (projektfastigheter) bidrar med 57 mkr (-150).
Risker och osäkerhetsfaktorer
JMs risker och riskhantering presenteras i årsredovisningen för 2007 på sidorna 37-39. Inga väsentliga förändringar har skett som ändrat dessa redovisade risker.
Personal
Antalet anställda uppgick vid första halvårets utgång till 2 502 (2 365). Antalet hantverkare var 1 209 (1 186) och antalet tjänstemän 1 293 (1 179). Det ökade antalet anställda hänförs främst till verksamheten i Stockholm.
Inlösen av aktier
Anmälningsperioden för JMs erbjudande om inlösen av aktier avslutades den 5 juni 2008. Erbjudandet omfattade inlösen av var sextonde aktie i JM till ett inlösenbelopp om 180 kronor per aktie. Enligt den slutliga sammanräkningen har 5 512 425 aktier anmälts för inlösen, vilket motsvarar 99,8 procent av det antal aktier som högst kunnat inlösas enligt erbjudandet. Totalt innebär detta att 992 236 500 kronor har överförts till aktieägarna. Utbetalning av beloppet har gjorts i slutet av juni 2008.
Efter inlösen uppgår JMs aktiekapital till 83,4 miljoner kronor fördelat på 83 401 883 aktier varav 185 000 st är återköpta aktier som säkring för JMs långsiktiga incitamentsprogram.
Aktiespar- och prestationsaktieprogram samt återköp av egna aktier
Årsstämman 2008 beslutade om inrättande av två långsiktiga incitamentsprogram, Aktiesparprogram 2008 och Prestationsaktieprogram 2008 för ledande befattningshavare i koncernen. Programmen omfattar upp till 50 ledande befattningshavare. Båda programmen har en löptid om sju år, inklusive en initial kvalifikationsperiod om tre år.
Deltagare i Aktiesparprogram 2008 förutsätter att en investering sker i stamaktier i JM (Sparaktie) som behålls i tre år. För två förvärvade Sparaktier tilldelas deltagaren en rättighet att förvärva en stamaktie i JM till ett lösenpris om 10 kronor. Storleken på möjlig investering baseras på deltagarens rörliga lön efter skatt.
Deltagare i Prestationsaktieprogram 2008 erhåller vederlagsfritt ett visst antal rättigheter som ger rätt att förvärva stamaktier i JM till ett lösenpris om 10 kronor per aktie, förutsatt att vissa prestationskrav uppfylls.
Programmen omfattar högst cirka 105 000 stamaktier, motsvarande en utspädning om cirka 0,13 procent av aktierna och rösterna i bolaget. Kostnaden för programmen som kommer att belasta resultatet under de tre intjänandeåren uppgår till cirka 8 mkr inklusive sociala kostnader.
Aktieprogrammen inkluderar återköp av egna aktier för överlåtelse till deltagarna i programmen samt för täckande av sociala kostnader. JM AB förvärvade i slutet av maj 150 000 egna aktier på OMX Nordiska Börs Stockholm för totalt 15,5 mkr.
Konvertibel- och teckningsoptionsprogram
Årsstämman 2008 beslutade att JM ska uppta ett konvertibelt förlagslån om högst 110 mkr genom utgivning av konvertibla skuldförbindelser riktat till samtliga anställda i Sverige samt emittera högst 85 000 teckningsoptioner riktade till samtliga anställda utanför Sverige, med en löptid om fyra år.
Efter avslutad teckningsperiod uppgår lånet till cirka 57 mkr genom emission av cirka 424 000 konvertibla skuldförbindelser och antalet utgivna teckningsoptioner uppgår till cirka 73 000 st. I enlighet med IAS 32 har skuld och egetkapitaldelen av det konvertibla förlagslånet redovisats var för sig vilket innebär att förlagslånet upptas i balansräkningen som en skuld initialt med nominellt belopp exklusive eget kapitaldelen.
De tecknade konvertiblerna och teckningsoptionerna kan konverteras till en aktie, till kursen 134 kronor.
Genom konvertering kan JMs aktiekapital komma att öka med högst 498 tkr, vilket motsvarar en utspädning med cirka 0,6 procent av aktiekapitalet och rösterna i bolaget.
Huvuddelen av det konvertibla förlagslånet har likvidavräknats under slutet av juni 2008.
AFFÄRSSEGMENT
JM BOSTAD STOCKHOLM
Affärssegmentet JM Bostad Stockholm utvecklar bostadsprojekt i Storstockholm. Verksamheten omfattar förvärv av exploateringsfastigheter, planarbete, projektering samt produktion och försäljning av bostäder.
| Mkr | 2008 | Januari - juni 2007 |
2008 | April - juni 2007 |
Juli - juni 2007/08 |
Helår 2007 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 2 981 | 2 519 | 1 615 | 1 256 | 5 679 | 5 217 |
| Rörelseresultat 1) | 667 | 524 | 375 | 287 | 1 379 | 1 236 |
| Rörelsemarginal (%) | 22,4 | 20,8 | 23,2 | 22,9 | 24,3 | 23,7 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 672 | 1 286 | ||||
| Avkastning operativt kapital (%) | 82,5 | 96,1 | ||||
| Operativt kassaflöde | 635 | 534 | 410 | 46 | 1 390 | 1 289 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 2 325 | 1 725 | 2 405 | |||
| Antal disponibla byggrätter | 12 900 | 12 400 | 12 300 | |||
| Antal produktionsstartade bostäder | 900 | 945 | 568 | 532 | 1 775 | 1 820 |
| Antal sålda bostäder | 817 | 903 | 425 | 521 | 1 821 | 1 907 |
| Antal anställda | 933 | 900 | 921 | |||
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | - | 5 | - | 3 | 10 | 15 |
Efterfrågan och prisnivån för bostadsrätter på andrahandsmarknaden är fortsatt stabil. För JMs nya projekt är intresset fortsatt stort och efterfrågan stabil. En begränsad dämpning av efterfrågan kan noteras främst avseende seniorprojekt. Utbudet av nya bostäder är dock inte tillräckligt stort i förhållande till långsiktig efterfrågan i Stockholmsområdet. Konkurrensen om välbelägen mark för bostäder är fortsatt mycket stor.
Affärssegmentets intäkter ökade med 18 procent till 2 981 mkr (2 519) och rörelseresultatet ökade med 27 procent till 667 mkr (524). Rörelsemarginalen ökade till 22,4 procent (20,8). Ökningen av rörelsemarginalen är främst hänförlig till högre prisnivå i projekten.
Det högre kassaflödet beror främst på ökat resultat samt en lägre nivå av investeringar i exploateringsfastigheter.
Inga byggrätter har förvärvats under andra kvartalet. Produktionsstart har skett av 568 bostäder varav 28 avser småhus. Produktionsstarterna har skett i Stockholm, Sundbyberg samt i Täby kommun.
JM BOSTAD RIKS
Affärssegmentet JM Bostad Riks utvecklar bostadsprojekt i tillväxtorter i Sverige exklusive Storstockholm. Verksamheten omfattar förvärv av exploateringsfastigheter, planarbete, projektering samt produktion och försäljning av bostäder. I begränsad omfattning bedrivs även entreprenadverksamhet.
| Mkr | 2008 | Januari - juni 2007 |
2008 | April - juni 2007 |
Juli - juni 2007/08 |
Helår 2007 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 1 968 | 2 020 | 1 015 | 1 055 | 3 959 | 4 011 |
| Rörelseresultat 1) | 258 | 311 | 126 | 168 | 632 | 685 |
| Rörelsemarginal (%) | 13,1 | 15,4 | 12,4 | 15,9 | 16,0 | 17,1 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 184 | 871 | ||||
| Avkastning operativt kapital (%) | 53,4 | 78,6 | ||||
| Operativt kassaflöde | -117 | 150 | 29 | 195 | 201 | 468 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 645 | 1 385 | 1 377 | |||
| Antal disponibla byggrätter | 11 800 | 10 600 | 10 700 | |||
| Antal produktionsstartade bostäder | 242 | 736 | 131 | 481 | 1 021 | 1 515 |
| Antal sålda bostäder | 308 | 801 | 139 | 465 | 1 009 | 1 502 |
| Antal anställda | 698 | 667 | 678 | |||
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | - | - | - | - | 2 | 2 |
Efterfrågan har försvagats i Skåne samt Storgöteborg under första halvåret. Bostadspriserna har planat ut på samtliga marknader inom affärssegmentet. Konkurrensen om exploateringsmark är fortsatt stor på de flesta av affärssegmentets marknader trots en minskad efterfrågan på bostäder.
Affärssegmentets intäkter uppgick till 1 968 mkr (2 020) och rörelseresultatet minskade till 258 mkr (311). Rörelsemarginalen uppgick till 13,1 procent (15,4). Den minskade marginalen är hänförlig till den försämrade efterfrågan och försäljningen.
Kassaflödet minskar främst hänförligt till investeringar i exploateringsfastigheter under första kvartalet samt det låga antalet byggstarter.
Under andra kvartalet har byggrätter motsvarande drygt 250 bostäder förvärvats i Skåne, Halmstad samt Linköping.
Totalt produktionsstartades under andra kvartalet 131 bostäder i flerbostadshus i Kungälv och Uppsala. Det låga antalet produktionsstarter är hänförligt till en lägre försäljningstakt samt till överklagade detaljplaner.
JM UTLAND
Inom affärssegmentet JM Utland utvecklas bostäder för försäljning i Norge, Danmark, Finland och Belgien.
| Mkr | 2008 | Januari - juni 2007 |
2008 | April - juni 2007 |
Juli - juni 2007/08 |
Helår 2007 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 1 205 | 1 298 | 661 | 700 | 2 592 | 2 685 |
| Rörelseresultat | 49 | 87 | 28 | 46 | 140 | 178 |
| Rörelsemarginal (%) | 4,1 | 6,7 | 4,2 | 6,6 | 5,4 | 6,6 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 464 | 1 144 | ||||
| Avkastning operativt kapital (%) | 9,6 | 15,6 | ||||
| Operativt kassaflöde | -409 | 24 | -91 | 151 | -443 | -10 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 560 | 1 181 | 1 389 | |||
| Bokfört värde projektfastigheter | 31 | 29 | 30 | |||
| Antal disponibla byggrätter | 8 300 | 7 300 | 8 000 | |||
| Antal produktionsstartade bostäder | 95 | 489 | 34 | 319 | 336 | 730 |
| Antal sålda bostäder | 169 | 316 | 110 | 135 | 324 | 471 |
| Antal anställda | 328 | 322 | 316 |
Affärssegmentets intäkter minskade 7 procent till 1 205 mkr (1 298). Rörelseresultatet minskade 44 procent till 49 mkr (87) där resultatet belastas av låg försäljning i Norge samt kostnader i Finland under etableringsskedet. Rörelsemarginalen minskade till 4,1 procent (6,7).
Det minskade kassaflödet förklaras främst av att skulder för tidigare års förvärv av exploateringsfastigheter betalats under första halvåret samtidigt som nya förvärv skett.
Norge
Första halvåret har kännetecknats av en svag efterfrågan på nyproducerade bostäder och utplanad prisnivå. Den lägre aktiviteten på marknaden för nyproducerade bostäder förskjuter produktionsstarter framåt i tiden. Utbudet av nyproducerade bostäder är stort samtidigt som konkurrensen om mark för bostäder är hög.
Arbetet med förstärkt kostnadskontroll i JMs projekt är högt prioriterat. Arbetskraftsbrist inom byggbranschen råder fortfarande.
Under första halvåret har 80 bostäder (270) sålts och 95 bostäder (441) produktionsstartats. I det andra kvartalet produktionsstartades 34 bostäder varav 30 i Oslo och 4 i Grenland söder
om Oslo. Inga förvärv har gjorts under andra kvartalet.
Disponibla byggrätter motsvarar cirka 5 900 bostäder (5 500).
Danmark
Efterfrågan på bostäder i Köpenhamn befinner sig på en fortsatt låg nivå. Bostadspriserna i Köpenhamn bedöms ännu inte ha funnit sitt jämviktsläge. Den minskade aktivitetsnivån i marknaden har inneburit en viss stabilisering av produktionskostnaderna. JMs verksamhet i Danmark bedrivs med externa produktionsresurser vilket ger flexibilitet i kapacitetsanpassningen.
Under första halvåret har 62 bostäder (16) sålts. Av dessa har 57 sålts till en enskild investerare som har för avsikt att hyra ut bostäderna. Under första halvåret har 0 bostäder (48) produktionsstartats. Inga förvärv har gjorts under andra kvartalet.
Disponibla byggrätter motsvarar cirka 1 000 bostäder (900).
Finland
Etableringen i Finland pågår planenligt. Ett bostadsprojekt är pågående om 22 bostäder i Kervo kommun utanför Helsingfors. Aktiviteten på bostadsmarknaden i Helsingfors är för närvarande relativt låg.
Under första halvåret har 2 bostäder (0) sålts och 0 bostäder (0) produktionsstartats.
Inga förvärv har gjorts under andra kvartalet. Disponibla byggrätter motsvarar cirka 300 bostäder (400).
Belgien
I Brysselregionen, där JM har sin verksamhet, ökar försäljningspriserna något. Även pris på mark i välbelägna områden samt produktionskostnaderna ökar.
Under första halvåret har 25 bostäder (30) sålts och 0 bostäder (0) produktionsstartats. Under andra kvartalet har cirka 50 byggrätter förvärvats i Namur söder om Bryssel.
Den låga nivån på försäljning och produktionsstarter i Belgien är ett resultat av lågt antal bostäder till försäljning respektive förseningar i planprocessen i ett antal projekt.
Disponibla byggrätter motsvarar cirka 1 100 bostäder (500).
JM FASTIGHETSUTVECKLING
Affärssegmentet JM Fastighetsutveckling utvecklar bostads- och kontorsfastigheter i Storstockholm. Affärssegmentets fastigheter ska i sin helhet utgöras av fastigheter avsedda för projektutveckling.
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| Intäkter | 102 | 39 | 61 | 18 | 154 | 91 |
| Rörelseresultat 1) | 24 | 97 | 19 | 26 | 89 | 162 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 965 | 984 | ||||
| Avkastning operativt kapital (%) | 9,2 | 16,5 | ||||
| Operativt kassaflöde | 19 | -62 | -3 | -30 | 251 | 170 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 110 | 74 | 111 | |||
| Bokfört värde projektfastigheter | 771 | 586 | 760 | |||
| Antal anställda | 21 | 20 | 17 | |||
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | 21 | 101 | 18 | 27 | 85 | 165 |
Affärssegmentets intäkter under första halvåret uppgick till 102 mkr (39) varav hyresintäkter 55 mkr (35) och entreprenadintäkter 47 mkr (4). Rörelseresultatet minskade till 24 mkr (97). Förändringen är helt hänförlig till ett lägre resultat från fastighetsförsäljningar. Driftnettot för projektfastigheter uppgick till 14 mkr (12).
Entreprenadresultat från produktion uppgick till 9 mkr (-).
Resultatet från sålda fastigheter uppgick till 21 mkr (101) varav 3 mkr avser upplösning av tidigare reserveringar i samband med fastighetsförsäljningar.
Inom Dalénumområdet på Lidingö som förvärvades i slutet av 2007 pågår ombyggnad och hyresgästanpassning av AGAs nya lokaler om cirka 6 500 m2 . Uthyrningsgraden i de byggnader som ska behållas uppgår till 89 procent.
Produktionen av kontorshus i Frösunda Park, Solna, med Vasakronan som beställare och JM AB som hyresgäst, framskrider planenligt med färdigställande årsskiftet 2009/2010. Projektet intäktsredovisas som extern entreprenad.
Produktionen av ett särskilt boende för äldre i Lillängen, Nacka kommun (45 bostäder) framskrider planenligt med färdigställande i början av 2009.
I Bolinder strand, Järfälla kommun pågår hyresgästanpassningar åt Friskis & Svettis och Beta Sport Marketing AB som tecknat hyreskontrakt om cirka 1 900 m2 med inflyttning i slutet på 2008.
JMs byggrätter för kommersiell projektutveckling inklusive byggrätter för hyresrätter uppgår till totalt cirka 85 000 m2 med ett bokfört värde om 110 mkr.
JM PRODUKTION
Affärssegmentet JM Produktion bedriver byggproduktion åt externa och interna beställare inom Storstockholmsområdet.
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| Intäkter 1) | 873 | 640 | 459 | 318 | 1 529 | 1 296 |
| Rörelseresultat | 48 | 33 | 26 | 19 | 104 | 89 |
| Rörelsemarginal (%) | 5,5 | 5,2 | 5,7 | 6,0 | 6,8 | 6,9 |
| Operativt kassaflöde | 72 | 19 | 39 | -3 | 107 | 54 |
| Antal anställda | 420 | 371 | 382 | |||
| 1) Varav internt | 300 | 307 | 148 | 165 | 562 | 569 |
Efterfrågan på entreprenadmarknaden inom Stockholmsområdet är fortsatt god och affärssegmentet har ytterligare förstärkt sitt orderläge.
Affärssegmentets intäkter uppgick till 873 mkr (640) och rörelseresultatet uppgick till 48 mkr (33). Rörelsemarginalen uppgick till 5,5 procent (5,2). Rörelsemarginalen har påverkats positivt under första halvåret av den milda vintern som medfört låga kostnader för vinterarbeten och uppvärmning. Under första halvåret har också ett flertal projekt avslutats med en positiv slutreglering.
Under andra kvartalet har affärssegmentet erhållit ett flertal uppdrag varav de största är omoch tillbyggnad av kontorshus i Solna åt Fabege samt nybyggnad av industrifastighet åt Söderenergi AB.
De största pågående uppdragen är en nybyggnad av kontorsfastighet i Kista åt AP Fastigheter, nybyggnad av kontorsfastighet i Solna samt ombyggnad av kontorsfastighet på Lidingö, båda åt JM Fastighetsutveckling. Därutöver pågår utbyggnad av terminal 5 på Arlanda flygplats åt Luftfartsverket, ombyggnad av kontorsfastigheter i Kista åt Fastighetsbolaget Klövern, anläggningsarbeten vid Igelstaverket åt Söderenergi AB, utbyggnad av kaj i Henriksdalshamnen åt Stockholms Stad och nybyggnad av bostäder i centrala Sundbyberg åt JM Bostad Stockholm.
KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| Intäkter | 6 829 | 6 209 | 3 663 | 3 182 | 13 351 | 12 731 |
| Produktions- och driftkostnader | -5 438 | -4 927 | -2 926 | -2 476 | -10 450 | -9 939 |
| Bruttoresultat | 1 391 | 1 282 | 737 | 706 | 2 901 | 2 792 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -394 | -360 | -194 | -204 | -707 | -673 |
| Resultat av fastighetsförsäljning | 21 | 106 | 18 | 30 | 97 | 182 |
| Rörelseresultat | 1 018 | 1 028 | 561 | 532 | 2 291 | 2 301 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -4 | -5 | -4 | -1 | -3 | -4 |
| Resultat före skatt | 1 014 | 1 023 | 557 | 531 | 2 288 | 2 297 |
| Skatter | -287 | -285 | -158 | -151 | -634 | -632 |
| Periodens resultat | 727 | 738 | 399 | 380 | 1 654 | 1 665 |
| Hänförligt till: Moderbolagets aktieägare |
727 | 738 | 399 | 380 | 1 654 | 1 665 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning (kr) hänförligt till moderbolagets aktieägare |
8,20 | 8,00 | 4,50 | 4,10 | 18,50 | 18,30 |
| Utestående antal aktier vid periodens slut | 83 216 883 | 92 254 764 | 83 216 883 | 92 254 764 | 83 216 883 88 879 308 | |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 88 764 737 | 92 283 963 | 88 651 426 | 92 278 226 | 89 321 876 91 076 274 | |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 88 789 458 | 92 288 186 | 88 678 618 | 92 286 625 | 89 345 337 91 090 084 |
KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Mkr | 2008-06-30 | 2007-06-30 | 2007-12-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | 130 | 120 | 121 |
| Projektfastigheter | 802 | 618 | 790 |
| Exploateringsfastigheter | 5 640 | 4 365 | 5 282 |
| Andelar i bostadsrättsföreningar o.d. | 155 | 66 | 104 |
| Kortfristiga fordringar 1) | 2 243 | 2 222 | 1 558 |
| Likvida medel | 663 | 1 706 | 2 061 |
| Summa omsättningstillgångar | 9 503 | 8 977 | 9 795 |
| Summa tillgångar | 9 633 | 9 097 | 9 916 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER 2) | |||
| Eget kapital | 3 122 | 3 953 | 3 893 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 261 | 176 | 216 |
| Övriga långfristiga skulder | 1 154 | 255 | 978 |
| Långfristiga avsättningar | 1 634 | 1 039 | 1 358 |
| Summa långfristiga skulder | 3 049 | 1 470 | 2 552 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 63 | 122 | 45 |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 276 | 3 466 | 3 321 |
| Kortfristiga avsättningar | 123 | 86 | 105 |
| Summa kortfristiga skulder | 3 462 | 3 674 | 3 471 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 633 | 9 097 | 9 916 |
| Ställda säkerheter | 169 | 192 | 162 |
| Ansvarsförbindelser | 7 402 | 6 982 | 7 015 |
| 1) Varav fordringar fastighetsförsäljningar | 14 | 429 | 64 |
| 2) Varav skulder fastighetsförvärv | 1 416 | 1 236 | 1 600 |
FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL I SAMMANDRAG
| Januari - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2007 | |
| Ingående balans vid årets början | 3 893 | 3 590 | 3 590 | |
| Omräkningsdifferenser | -6 | 42 | 67 | |
| Nettosumma av poster som förts direkt mot eget kapital | -6 | 42 | 67 | |
| Periodens resultat | 727 | 738 | 1 665 | |
| Summa periodens intäkter och kostnader | 721 | 780 | 1 732 | |
| Inlösen av aktier | -992 | - | -1 013 | |
| Utdelning | -489 | -415 | -415 | |
| Egetkapitaldel av konvertibla skuldebrev | 3 | 7 | 7 | |
| Aktierelaterade ersättningar reglerade med egetkapitalinstrument | 1 | - | 1 | |
| Återköp av egna aktier | -15 | -9 | -9 | |
| Utgående balans vid periodens slut | 3 122 | 3 953 | 3 893 |
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||||
| före förändring i rörelsekapital | 880 | 769 | 501 | 446 | 1 939 | 1 828 |
| Investering i exploateringsfastigheter m.m. | -1 132 | -334 | -302 | -152 | -2 424 | -1 626 |
| À conto betalning för expl. fastigheter m.m. | 430 | 609 | 296 | 261 | 1 206 | 1 385 |
| Investering i projektfastigheter | -52 | -156 | -32 | -46 | -203 | -307 |
| Försäljning av projektfastigheter | 108 | 4 | 57 | -7 | 493 | 389 |
| Förändring kortfristiga skulder/fordringar | -179 | -371 | -230 | -253 | 349 | 157 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 55 | 521 | 290 | 249 | 1 360 | 1 826 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -20 | -8 | -13 | 15 | -19 | -7 |
| Upptagna lån | 106 | 135 | 86 | 135 | 181 | 210 |
| Amortering av skuld | -42 | -27 | -3 | -14 | -67 | -52 |
| Återköp och inlösen av aktier | -1 008 | -9 | -1 008 | -9 | -2 021 | -1 022 |
| Utdelning | -489 | -415 | -489 | -415 | -489 | -415 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -1 433 | -316 | -1 414 | -303 | -2 396 | -1 279 |
| Periodens kassaflöde | -1 398 | 197 | -1 137 | -39 | -1 055 | 540 |
| Likvida medel vid periodens slut | 663 | 1 706 | 663 | 1 706 | 663 | 2 061 |
NYCKELTAL
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| % | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| Rörelsemarginal | 14,9 | 16,6 | 15,3 | 16,7 | 17,2 | 18,1 |
| Räntabilitet före skatt på sysselsatt kapital | 54,2 | 52,9 | ||||
| Räntabilitet på eget kapital | 46,8 | 44,5 | ||||
| Skuldsättningsgrad (ggr) | 0,0 | - | 0,0 | - | - | |
| Soliditet | 32 | 43 | 32 | 43 | 39 |
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Eftersom moderbolaget är ett bolag inom EU tillämpas bara av EU godkända IFRS.
De redovisningsprinciper som tillämpas i denna delårsrapport är de som beskrivs i årsredovisningen för 2007 sidorna 51-53.
INTÄKTER PER LAND
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| Sverige | 5 624 | 4 911 | 3 002 | 2 482 | 10 759 | 10 046 |
| Norge | 752 | 960 | 412 | 498 | 1 700 | 1 908 |
| Danmark | 342 | 281 | 182 | 163 | 672 | 611 |
| Finland | 44 | 3 | 16 | 3 | 62 | 21 |
| Belgien | 67 | 54 | 51 | 36 | 158 | 145 |
| Totalt | 6 829 | 6 209 | 3 663 | 3 182 | 13 351 | 12 731 |
INTÄKTER PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 2 981 | 2 519 | 1 615 | 1 256 | 5 679 | 5 217 |
| JM Bostad Riks | 1 968 | 2 020 | 1 015 | 1 055 | 3 959 | 4 011 |
| JM Utland | 1 205 | 1 298 | 661 | 700 | 2 592 | 2 685 |
| JM Fastighetsutveckling | 102 | 39 | 61 | 18 | 154 | 91 |
| JM Produktion | 873 | 640 | 459 | 318 | 1 529 | 1 296 |
| Eliminering | -300 | -307 | -148 | -165 | -562 | -569 |
| Totalt | 6 829 | 6 209 | 3 663 | 3 182 | 13 351 | 12 731 |
RÖRELSERESULTAT PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - juni | April - juni | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 667 | 524 | 375 | 287 | 1 379 | 1 236 |
| JM Bostad Riks | 258 | 311 | 126 | 168 | 632 | 685 |
| JM Utland | 49 | 87 | 28 | 46 | 140 | 178 |
| JM Fastighetsutveckling | 24 | 97 | 19 | 26 | 89 | 162 |
| JM Produktion | 48 | 33 | 26 | 19 | 104 | 89 |
| Koncerngemensamma kostnader | -28 | -24 | -13 | -14 | -53 | -49 |
| Totalt | 1 018 | 1 028 | 561 | 532 | 2 291 | 2 301 |
RÖRELSEMARGINAL PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - juni | April - juni | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| % | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 22,4 | 20,8 | 23,2 | 22,9 | 24,3 | 23,7 |
| JM Bostad Riks | 13,1 | 15,4 | 12,4 | 15,9 | 16,0 | 17,1 |
| JM Utland | 4,1 | 6,7 | 4,2 | 6,6 | 5,4 | 6,6 |
| JM Produktion | 5,5 | 5,2 | 5,7 | 6,0 | 6,8 | 6,9 |
GENOMSNITTLIGT OPERATIVT KAPITAL PER AFFÄRSSEGMENT
| Mkr | Juli - juni 2007/08 |
Helår 2007 |
|---|---|---|
| JM Bostad Stockholm | 1 672 | 1 286 |
| JM Bostad Riks | 1 184 | 871 |
| JM Utland | 1 464 | 1 144 |
| JM Fastighetsutveckling | 965 | 984 |
AVKASTNING OPERATIVT KAPITAL PER AFFÄRSSEGMENT
| % | Juli - juni 2007/08 |
Helår 2007 |
|---|---|---|
| JM Bostad Stockholm | 82,5 | 96,1 |
| JM Bostad Riks | 53,4 | 78,6 |
| JM Utland | 9,6 | 15,6 |
| JM Fastighetsutveckling | 9,2 | 16,5 |
OPERATIVT KASSAFLÖDE PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 635 | 534 | 410 | 46 | 1 390 | 1 289 |
| JM Bostad Riks | -117 | 150 | 29 | 195 | 201 | 468 |
| JM Utland | -409 | 24 | -91 | 151 | -443 | -10 |
| JM Fastighetsutveckling | 19 | -62 | -3 | -30 | 251 | 170 |
| JM Produktion | 72 | 19 | 39 | -3 | 107 | 54 |
EXPLOATERINGSFASTIGHETER PER AFFÄRSSEGMENT
| Bokfört värde, mkr | 2008-06-30 | 2007-06-30 | 2007-12-31 |
|---|---|---|---|
| JM Bostad Stockholm | 2 325 | 1 725 | 2 405 |
| JM Bostad Riks | 1 645 | 1 385 | 1 377 |
| JM Utland | 1 560 | 1 181 | 1 389 |
| JM Fastighetsutveckling | 110 | 74 | 111 |
| Totalt | 5 640 | 4 365 | 5 282 |
DISPONIBLA BOSTADSBYGGRÄTTER PER AFFÄRSSEGMENT
| Antal | 2008-06-30 | 2007-06-30 | 2007-12-31 |
|---|---|---|---|
| Totalt antal bostadsbyggrätter | |||
| JM Bostad Stockholm | 12 900 | 12 400 | 12 300 |
| JM Bostad Riks | 11 800 | 10 600 | 10 700 |
| JM Utland | 8 300 | 7 300 | 8 000 |
| Totalt | 33 000 | 30 300 | 31 000 |
| Varav redovisade i balansräkningen (exploateringsfastigheter) | |||
| JM Bostad Stockholm | 8 000 | 7 900 | 8 100 |
| JM Bostad Riks | 7 000 | 6 700 | 6 200 |
| JM Utland | 5 100 | 4 300 | 4 900 |
| Totalt | 20 100 | 18 900 | 19 200 |
PRODUKTIONSSTARTADE BOSTÄDER PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 900 | 945 | 568 | 532 | 1 775 | 1 820 |
| JM Bostad Riks | 242 | 736 | 131 | 481 | 1 021 | 1 515 |
| JM Utland | 95 | 489 | 34 | 319 | 336 | 730 |
| Totalt | 1 237 | 2 170 | 733 | 1 332 | 3 132 | 4 065 |
SÅLDA BOSTÄDER PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 817 | 903 | 425 | 521 | 1 821 | 1 907 |
| JM Bostad Riks | 308 | 801 | 139 | 465 | 1 009 | 1 502 |
| JM Utland | 169 | 316 | 110 | 135 | 324 | 471 |
| Totalt | 1 294 | 2 020 | 674 | 1 121 | 3 154 | 3 880 |
PROJEKTFASTIGHETER
| Bokfört värde, mkr | 2008-06-30 | 2007-06-30 | 2007-12-31 |
|---|---|---|---|
| Bostäder (hyresrätter) | 446 | 495 | 484 |
| Fastigheter under utveckling | 320 | 86 | 271 |
| Färdigutvecklade kontorsfastigheter | 36 | 37 | 35 |
| Totalt | 802 | 618 | 790 |
EXPLOATERINGSFASTIGHETER KONCERNEN
| Januari - juni | April - juni | Juli - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bokfört värde, mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2007/08 | 2007 |
| Ingående balans vid periodens början | 5 282 | 4 348 | 5 748 | 4 230 | 4 365 | 4 348 |
| Nyanskaffningar | 745 | 527 | 138 | 361 | 2 348 | 2 130 |
| Överfört till produktion | -367 | -478 | -246 | -222 | -1 048 | -1 159 |
| Övrigt | -20 | -32 | 0 | -4 | -25 | -37 |
| Utgående balans vid periodens slut | 5 640 | 4 365 | 5 640 | 4 365 | 5 640 | 5 282 |
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| Januari - juni | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2007 | |
| Nettoomsättning | 5 000 | 4 704 | 9 397 | |
| Produktions- och driftskostnader | -3 835 | -3 587 | -7 008 | |
| Bruttoresultat | 1 165 | 1 117 | 2 389 | |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -281 | -255 | -470 | |
| Resultat av fastighetsförsäljning | 20 | 33 | 65 | |
| Rörelseresultat | 904 | 895 | 1 984 | |
| Finansiella intäkter och kostnader | 662 | 942 | -270 | |
| Resultat före bokslutsdispositioner och skatt | 1 566 | 1 837 | 1 714 | |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -214 | |
| Resultat före skatt | 1 566 | 1 837 | 1 500 | |
| Skatter | -17 | -248 | -139 | |
| Periodens resultat | 1 549 | 1 589 | 1 361 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Mkr | 2008-06-30 | 2007-06-30 | 2007-12-31 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 1 292 | 1 523 | 1 592 |
| Omsättningstillgångar | 6 268 | 5 968 | 6 337 |
| Summa tillgångar | 7 560 | 7 491 | 7 929 |
| Skulder och eget kapital | |||
| Eget kapital | 1 847 | 2 960 | 1 795 |
| Obeskattade reserver | 345 | 131 | 345 |
| Avsättningar | 767 | 693 | 708 |
| Långfristiga skulder | 1 352 | 418 | 1 142 |
| Kortfristiga skulder | 3 249 | 3 289 | 3 939 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 560 | 7 491 | 7 929 |
| Ställda säkerheter | 120 | 100 | 120 |
| Ansvarsförbindelser | 8 329 | 7 102 | 7 921 |
Investeringar i fastigheter uppgick till 159 mkr (441).
Stockholm den 21 augusti 2008 JM AB (publ)
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Lars Lundquist Styrelsens ordförande
Elisabet Annell Eva-Britt Gustafsson Bengt Larsson Berthold Lindqvist Ledamot Ledamot Ledamot Ledamot
Åsa Söderström Jerring Torbjörn Torell Jonatan Sundelin Johan Wegin Ledamot Ledamot Ledamot utsedd Ledamot utsedd
av de anställda av de anställda
Johan Skoglund Ledamot Verkställande direktör
Informationen i denna delårsrapport är sådan som JM ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 21 augusti 2008.
GRANSKNINGSRAPPORT
Till styrelsen i JM AB, org.nr. 556045-2103.
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för JM AB per 30 juni 2008 och den sexmånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i sammandrag (delårsrapport) i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten, inte i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 21 augusti 2008 Ernst & Young AB
Ingemar Rindstig Auktoriserad revisor
KONCERNEN
FEMÅRSÖVERSIKT 1)
| Mkr | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 12 731 | 12 065 | 9 887 | 8 532 | 7 787 |
| Rörelseresultat | 2 301 | 1 881 | 1 231 | 792 | 478 |
| Resultat före skatt | 2 297 | 1 852 | 1 151 | 647 | 267 |
| Balansomslutning | 9 916 | 8 406 | 8 155 | 8 252 | 9 145 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 826 | 667 | 3 368 | 2 161 | 1 504 |
| Räntebärande nettofordran (+)/-skuld (-) | 1 313 | 852 | 1 536 | -613 | -2 611 |
| Rörelsemarginal (%) 2) | 18,1 | 15,6 | 12,5 | 9,3 | 2,4 |
| Räntabilitet på eget kapital (%) | 44,5 | 45,4 | 28,8 | 14,4 | 5,5 |
| Soliditet (%) | 39 | 43 | 41 | 42 | 36 |
| Resultat per aktie (kr) | 18,30 | 16,40 | 9,30 | 4,20 | 1,70 |
| Utdelning per aktie (kr) | 5,50 | 4,50 | 2,50 | 1,80 | 1,30 |
| Antal disponibla byggrätter | 31 000 | 29 800 | 23 200 | 21 900 | 23 400 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 4 065 | 4 132 | 4 476 | 3 943 | 2 714 |
| Antal sålda bostäder | 3 880 | 3 790 | 4 240 | 4 315 | 3 189 |
1) Räkenskapsår 2003 är ej omräknat enligt IFRS. Detta innebär att de nya principerna för goodwill och beräkningsgrunder för successiv vinstavräkning inte påverkat år 2003.
2) Räkenskapsår 2003 motsvaras rörelsemarginal av projektutvecklingsmarginal.
KONCERNEN
| KVARTALSÖVERSIKT, MKR | 2008 | 2007 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTATRÄKNING | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Intäkter | 3 663 | 3 166 | 3 879 | 2 643 | 3 182 | 3 027 |
| Produktions- och driftkostnader | -2 926 | -2 512 | -2 955 | -2 057 | -2 476 | -2 451 |
| Bruttoresultat | 737 | 654 | 924 | 586 | 706 | 576 |
| Försäljnings- och administrationskostnader Resultat av fastighetsförsäljning |
-194 18 |
-200 3 |
-171 39 |
-142 37 |
-204 30 |
-156 76 |
| Rörelseresultat | 561 | 457 | 792 | 481 | 532 | 496 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -4 | 0 | 14 | -13 | -1 | -4 |
| Resultat före skatt | 557 | 457 | 806 | 468 | 531 | 492 |
| Skatter | -158 | -129 | -215 | -132 | -151 | -134 |
| Periodens resultat | 399 | 328 | 591 | 336 | 380 | 358 |
| BALANSRÄKNING | 06-30 | 03-31 | 12-31 | 09-30 | 06-30 | 03-31 |
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 130 | 117 | 121 | 119 | 120 | 140 |
| Projektfastigheter | 802 | 809 | 790 | 625 | 618 | 615 |
| Exploateringsfastigheter | 5 640 | 5 748 | 5 282 | 4 368 | 4 365 | 4 230 |
| Andelar i bostadsrättsföreningar o.d. | 155 | 90 | 104 | 65 | 66 | 73 |
| Kortfristiga fordringar Likvida medel |
2 243 663 |
1 697 1 797 |
1 558 2 061 |
1 955 1 254 |
2 222 1 706 |
2 175 1 745 |
| Summa omsättningstillgångar | 9 503 | 10 141 | 9 795 | 8 267 | 8 977 | 8 838 |
| Summa tillgångar | 9 633 | 10 258 | 9 916 | 8 386 | 9 097 | 8 978 |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 3 122 | 4 205 | 3 893 | 3 290 | 3 953 | 3 988 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 261 | 224 | 216 | 177 | 176 | 63 |
| Övriga långfristiga skulder | 1 154 | 1 197 | 978 | 251 | 255 | 598 |
| Långfristiga avsättningar | 1 634 | 1 409 | 1 358 | 1 064 | 1 039 | 976 |
| Summa långfristiga skulder | 3 049 | 2 830 | 2 552 | 1 492 | 1 470 | 1 637 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 63 | 17 | 45 | 36 | 122 | 117 |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 276 | 3 101 | 3 321 | 3 478 | 3 466 | 3 157 |
| Kortfristiga avsättningar | 123 | 105 | 105 | 90 | 86 | 79 |
| Summa kortfristiga skulder | 3 462 | 3 223 | 3 471 | 3 604 | 3 674 | 3 353 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 633 | 10 258 | 9 916 | 8 386 | 9 097 | 8 978 |
| KASSAFLÖDESANALYS | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Från den löpande verksamheten | 290 | -235 | 745 | 560 | 249 | 272 |
| Från investeringsverksamheten | -13 | -7 | 1 | 0 | 15 | -23 |
| Från finansieringsverksamheten | -1 414 | -19 | 49 | -1 012 | -303 | -13 |
| Summa periodens kassaflöde | -1 137 | -261 | 795 | -452 | -39 | 236 |
| Likvida medel vid periodens slut RÄNTEBÄRANDE NETTOSKULD/-FORDRAN |
663 Kv.2 |
1 797 Kv.1 |
2 061 Kv.4 |
1 254 Kv.3 |
1 706 Kv.2 |
1 745 Kv.1 |
| Räntebärande nettofordran (-) | ||||||
| vid periodens början | -1 076 | -1 313 | -566 | -937 | -1 100 | -852 |
| Förändring räntebärande nettofordran | 1 208 | 237 | -747 | 371 | 163 | -248 |
| Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-) | ||||||
| vid periodens slut | 132 | -1 076 | -1 313 | -566 | -937 | -1 100 |
| EXPLOATERINGSFASTIGHETER | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Bokfört värde vid periodens början | 5 748 | 5 282 | 4 368 | 4 365 | 4 230 | 4 348 |
| Nyanskaffningar | 138 | 607 | 1 366 | 237 | 361 | 166 |
| Överfört till produktion Övrigt |
-246 0 |
-121 -20 |
-432 -20 |
-249 15 |
-222 -4 |
-256 -28 |
| Bokfört värde vid periodens slut | 5 640 | 5 748 | 5 282 | 4 368 | 4 365 | 4 230 |
| NYCKELTAL | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Rörelsemarginal (%) | 15,3 | 14,4 | 20,4 | 18,2 | 16,7 | 16,4 |
| Skuldsättningsgrad (ggr) | 0,0 | - | - | - | - | - |
| Soliditet (%) | 32 | 41 | 39 | 39 | 43 | 44 |
| Resultat per aktie (kr) | 4,50 | 3,70 | 6,60 | 3,70 | 4,10 | 3,90 |
| Antal disponibla byggrätter | 33 000 | 32 500 | 31 000 | 30 300 | 30 300 | 30 100 |
| Antal produktionsstartade bostäder Antal sålda bostäder |
733 674 |
504 620 |
1 047 1 043 |
848 817 |
1 332 1 121 |
838 899 |
AFFÄRSSEGMENT
| KVARTALSÖVERSIKT, MKR | 2008 | 2007 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| JM BOSTAD STOCKHOLM | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv. 1 |
| Intäkter | 1 615 | 1 366 | 1 621 | 1 077 | 1 256 | 1 263 |
| Rörelseresultat 1) | 375 | 292 | 448 | 264 | 287 | 237 |
| Rörelsemarginal (%) | 23,2 | 21,4 | 27,6 | 24,5 | 22,9 | 18,8 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 672 | 1 461 | 1 286 | 1 204 | 1 049 | 937 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | 82,5 | 88,4 | 96,1 | 91,6 | 99,1 | 102,0 |
| Operativt kassaflöde | 410 | 225 | 373 | 382 | 46 | 488 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 2 325 | 2 531 | 2 405 | 1 656 | 1 725 | 1 600 |
| Antal disponibla byggrätter | 12 900 | 12 500 | 12 300 | 12 100 | 12 400 | 12 200 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 568 | 332 | 461 | 414 | 532 | 413 |
| Antal sålda bostäder | 425 | 392 | 640 | 364 | 521 | 382 |
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | - | - | 10 | - | 3 | 2 |
| JM BOSTAD RIKS | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv. 1 |
| Intäkter | 1 015 | 953 | 1 119 | 872 | 1 055 | 965 |
| Rörelseresultat 1) | 126 | 132 | 220 | 154 | 168 | 143 |
| Rörelsemarginal (%) | 12,4 | 13,9 | 19,7 | 17,7 | 15,9 | 14,8 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 184 | 1 039 | 871 | 831 | 759 | 696 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | 53,4 | 64,9 | 78,6 | 80,2 | 83,1 | 87,2 |
| Operativt kassaflöde | 29 | -146 | 210 | 108 | 195 | -45 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 645 | 1 606 | 1 377 | 1 415 | 1 385 | 1 358 |
| Antal disponibla byggrätter | 11 800 | 11 500 | 10 700 | 10 800 | 10 600 | 10 800 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 131 | 111 | 448 | 331 | 481 | 255 |
| Antal sålda bostäder | 139 | 169 | 330 | 371 | 465 | 336 |
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | - | - | 2 | - | - | - |
| JM UTLAND | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv. 1 |
| Intäkter | 661 | 544 | 878 | 509 | 700 | 598 |
| Rörelseresultat | 28 | 21 | 74 | 17 | 46 | 41 |
| Rörelsemarginal (%) | 4,2 | 3,9 | 8,4 | 3,3 | 6,6 | 6,9 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 464 | 1 313 | 1 144 | 1 098 | 1 090 | 1 058 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | 9,6 | 12,0 | 15,6 | 18,1 | 20,5 | 22,4 |
| Operativt kassaflöde | -91 | -318 | -140 | 106 | 151 | -127 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 560 | 1 501 | 1 389 | 1 224 | 1 181 | 1 198 |
| Bokfört värde projektfastigheter | 31 | 29 | 30 | 37 | 29 | 29 |
| Antal disponibla byggrätter | 8 300 | 8 500 | 8 000 | 7 400 | 7 300 | 7 100 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 34 | 61 | 138 | 103 | 319 | 170 |
| Antal sålda bostäder | 110 | 59 | 73 | 82 | 135 | 181 |
| JM FASTIGHETSUTVECKLING | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv. 1 |
| Intäkter | 61 | 41 | 27 | 25 | 18 | 21 |
| Rörelseresultat 1) | 19 | 5 | 30 | 35 | 26 | 71 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 965 | 983 | 984 | 999 | 962 | 938 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | 9,2 | 9,8 | 16,5 | 14,4 | 12,9 | 15,9 |
| Operativt kassaflöde | -3 | 22 | 197 | 35 | -30 | -32 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 110 | 110 | 111 | 73 | 74 | 74 |
| Bokfört värde projektfastigheter | 771 | 780 | 760 | 585 | 586 | 584 |
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | 18 | 3 | 27 | 37 | 27 | 74 |
| JM PRODUKTION | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv. 1 |
| Intäkter | 459 | 414 | 366 | 290 | 318 | 322 |
| Rörelseresultat | 26 | 22 | 33 | 23 | 19 | 14 |
| Rörelsemarginal (%) | 5,7 | 5,3 | 9,0 | 7,9 | 6,0 | 4,3 |
| Operativt kassaflöde | 39 | 33 | 36 | -1 | -3 | 22 |
| JM ÖVRIGT | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv. 1 |
| Intäkter (eliminering) | -148 | -152 | -132 | -130 | -165 | -142 |
| Rörelseresultat (koncerngemensamma kostnader) |
-13 | -15 | -13 | -12 | -14 | -10 |
2) Beräknas på 12 månaders rullande resultat och genomsnittligt kapital.
JM AB (publ) Telefon 08-782 87 00 Telefax 08-782 86 00 Org.nr. 556045-2103 Internet www.jm.se
Postadress 169 82 Stockholm Besöksadress Telegrafgatan 4, Solna
För ytterligare information hänvisas till:
| Johan Skoglund, VD och koncernchef | [email protected] | 08 - 782 89 39 |
|---|---|---|
| Claes Magnus Åkesson, Ekonomi- och finansdirektör | [email protected] | 08 - 782 89 71 |
Kommande informationstillfällen
Delårsrapport januari – september 2008 24 oktober 2008 Bokslutskommuniké 2008 10 februari 2009
JM är en av Nordens ledande projektutvecklare av bostäder. Verksamheten är fokuserad på nyproduktion av bostäder i attraktiva lägen med tyngdpunkt på expansiva storstadsområden och universitetsorter i Sverige, Norge, Danmark, Finland och Belgien. Vi arbetar också med projektutveckling av kommersiella lokaler samt entreprenadverksamhet, huvudsakligen i Storstockholmsområdet. Vi omsätter cirka 13 miljarder kr och har cirka 2 500 medarbetare. JM AB är ett publikt bolag noterat på den Nordiska Börsens lista i segmentet Large Cap.