Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

JM Earnings Release 2012

Feb 12, 2013

2932_10-k_2013-02-12_1bb42180-019e-4529-8585-90e880025ae1.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Bokslutskommuniké 2012

JM-KONCERNEN JANUARI–DECEMBER 2012

STABIL AVSLUTNING PÅ ÅRET I BOSTADSAFFÄREN

  • Enligt segmentsredovisningen ökade intäkterna till 13 134 mkr (12 217) och rörelseresultatet minskade till 1 398 mkr (1 544). Rörelsemarginalen minskade till 10,6 procent (12,6)
  • Omräknat enligt IFRIC 15 ökade intäkterna till 12 480 mkr (12 001) och rörelseresultatet minskade till 1 374 mkr (1 513)
  • Resultatet belastas av nedskrivning projektfastighet om 95 mkr (-)
  • Resultatet före skatt minskade till 1 318 mkr (1 463). Resultat efter skatt minskade till 961 mkr (1 042)
  • Räntabiliteten på eget kapital för de senaste tolv månaderna uppgick till 20,7 procent (24,5). Resultatet per aktie under året uppgick till 11,70 kronor (12,50)
  • Koncernens kassaflöde inklusive nettoinvestering i fastigheter ökade till 979 mkr (733)
  • Antal sålda bostäder uppgick till 2 952 (3 112) och produktionsstarterna minskade till 3 163 (3 629). Stor andel sålda bostäder och produktionsstarter under fjärde kvartalet
  • Övervärde exploateringsfastigheter om 2,6 mdkr (2,4)
  • Styrelsen föreslår 6,75 kronor (6,50) i utdelning för 2012 samt förnyat återköpsbemyndigande.
Januari–december Oktober–december
Mkr 2012 2011 2012 2011
Intäkter enligt segmentsredovisning 13 134 12 217 3 800 3 670
Rörelseresultat enligt segmentsredovisning 1) 1 398 1 544 379 497
Rörelsemarginal enligt segmentsredovisning (%) 10,6 12,6 10,0 13,5
Intäkter 2) 12 480 12 001 3 439 3 702
Rörelseresultat 1) 2) 1 374 1 513 364 500
Resultat före skatt 2) 1 318 1 463 350 489
Rörelsemarginal 2) (%) 11,0 12,6 10,6 13,5
Kassaflöde från den löpande verksamheten 979 733 675 560
Räntabilitet på eget kapital 2) (%) 20,7 24,5
Soliditet 2) (%) 40 41 40 41
Resultat per aktie 2) (kr) 11,70 12,50 3,20 4,20
Antal sålda bostäder 2 952 3 112 1 060 746
Antal produktionsstartade bostäder 3 163 3 629 998 773
1) Varav nedskrivning projektfastighet –95 - –95 -

2) Enligt IFRIC 15.

För koncernens resultat- och balansräkning tillämpas IFRIC 15 Avtal om uppförande av fastigheter. Detta innebär att intäkter och resultat för JMs verksamhet utanför Sverige, JM Utland, redovisas enligt färdigställandemetoden. Segmentsredovisningen och projektstyrningen redovisas enligt IAS 11, successiv vinstavräkning. Beskrivning av verksamheten görs utifrån segmentsredovisningen.

KONCERNEN

"Genom gradvis förbättrad efterfrågan i främst Stockholm under året kan vi summera ett stabilt år trots osäker omvärld och avvaktande efterfrågan. Det är också glädjande att vi kunde avsluta 2012 med god nivå på försäljning och produktionsstarter av bostadsprojekt vilket medför att vi går in i 2013 med fortsatt hög nivå i pågående produktion.

För det kommande året kommer vår affär att vara beroende av hur skuldsituationen i Europa stabiliseras samt utvecklingen av konjunkturen där vår förmåga till anpassning fortsatt kommer att vara en viktig framgångsfaktor.

Strukturellt gäller goda förutsättningar för vår affär bland annat med stor befolkningsökning på de marknader där vi är verksamma. Vi är offensivt positionerade med finansiell styrka och mycket god projektportfölj som löpande förädlas och förnyas samtidigt som vår starka balansräkning ger oss handlingsfrihet."

Johan Skoglund, VD och koncernchef.

MARKNAD, FÖRSÄLJNING OCH PRODUKTIONSSTARTER AV BOSTÄDER

Efterfrågan på nyproducerade bostäder i Sverige har varit avvaktande under året. Dock har efterfrågan förbättrats något under andra halvåret. Intresset för JMs projekt är stort samtidigt som försäljningsprocessen i Sverige tar längre tid i det osäkra konjunkturläget. Efterfrågan har varit god i Norge. Den svaga efterfrågan i Danmark kvarstår.

Den långsammare försäljningsprocessen har inneburit något lägre antal tecknade kontrakt under året. Befolkningstillväxten på våra huvudmarknader, tillsammans med det fortsatt låga ränteläget, stödjer dock efterfrågan på bostäder.

Antalet sålda bostäder i form av tecknade kontrakt uppgick till 2 952 (3 112) med hög nivå under fjärde kvartalet. Andelen sålda eller bokade bostäder i förhållande till pågående produktion uppgår till 66 procent (68) där spannet om 60-65 procent bedöms som normal nivå. Sålda bostäder i JM Bostad Stockholm uppgick till 1 307 (1 401), i JM Bostad Riks 902 (1 056) och i JM Utland 743 (655).

Antalet produktionsstartade bostäder minskade till 3 163 (3 629) med stort antal produktionsstarter under fjärde kvartalet. I Stockholmsområdet uppgick produktionsstartade bostäder till 1 507 (1 684) och i övriga Sverige till 779 (1157). I utlandsverksamheten produktionsstartades 877 bostäder (788).

Det totala antalet produktionsstarter under året överstiger antalet tecknade kontrakt vilket speglar efterfrågan i projekten. Antalet bostäder i pågående produktion uppgår till 5 988 (6 401).

Januari–december Oktober–december
Rörelseresultat (mkr) 2012 2011 2012 2011
JM Bostad Stockholm 1 041 1 028 309 341
JM Bostad Riks 231 301 66 76
JM Utland 181 159 74 67
JM Fastighetsutveckling 1) 2) –83 15 –90 –1
JM Produktion 71 84 28 28
Koncerngemensamma kostnader –43 –43 –8 –14
Summa enligt segmentsredovisning 1 398 1 544 379 497
Omräkning JM Utland 3) –24 –31 –15 3
Totalt 1 374 1 513 364 500
1) Varav fastighetsförsäljningar 0 27 - 2
2) Varav nedskrivning projektfastighet –95 - –95 -

3) Omräkningseffekt för intäkts– och resultatredovisning enligt IFRIC 15 i förhållande till segmentsredovisning.

INTÄKTER, RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Koncernens intäkter enligt segmentsredovisningen under året ökade till 13 134 mkr (12 217). Intäkterna omräknat enligt IFRIC 15 ökade till 12 480 mkr (12 001).

Rörelseresultatet enligt segmentsredovisningen minskade till 1 398 mkr (1 544) och rörelsemarginalen minskade till 10,6 procent (12,6). Rörelseresultatet omräknat enligt IFRIC 15 minskade till 1 374 mkr (1 513). Resultatet belastas av nedskrivning projektfastighet om 95 mkr (-).

Under året uppgick resultatet av fastighetsförsäljning till 0 mkr (27). Hyresintäkterna från JMs projektfastigheter uppgick till 77 mkr (73) varav 7 mkr (4) avser bostäder. Driftnettot uppgick till 33 mkr (17).

Januari–december Oktober–december
Rörelsemarginal (%) 2012 2011 2012 2011
JM Bostad Stockholm 18,6 20,0 21,1 21,6
JM Bostad Riks 7,7 9,0 8,1 8,8
JM Utland 5,7 6,8 6,4 8,4
JM Produktion 3,5 4,2 4,8 4,2
Bostäder i pågående produktion 2012-12-31 2011-12-31
Antal bostäder i pågående produktion 1) 5 988 6 401
Andel sålda bostäder i pågående produktion (%) 2) 55 60
Andel bokade bostäder i pågående produktion (%) 11 8
Andel sålda och bokade bostäder i pågående produktion (%) 66 68

1) Från och med produktionsstart till och med sista inflyttning enligt plan.

2) Andel sålda bostäder i form av bindande kontrakt med slutkund.

Osålda bostäder i avslutad produktion 2012-12-31 2011-12-31
Antal osålda bostäder i avslutad produktion 1) 176 94
– Varav i balansräkningen redovisat som "Andelar i bostadsrättsföreningar m.m." 70 59

1) Efter sista inflyttning enligt plan.

BYGGRÄTTER

Antalet disponibla bostadsbyggrätter uppgår till 26 600 (27 200) varav 17 400 (17 600) redovisas i balansräkningen. Kapitalbindningen i byggrätter (exploateringsfastigheter i balansräkningen) för bostäder har minskat till 5 691 mkr (5 756) vid utgången av året.

Värderingen av JMs totala exploateringsfastigheter med ett bokfört värde om 5,8 mdkr (5,8) visar ett övervärde om 2,6 mdkr (2,4). Denna värdering är gjord i samarbete med externt värderingsföretag.

Under 2012 har exploateringsfastigheter för bostäder om 1 259 Mkr (1 585) förvärvats varav 487 mkr avser JM Bostad Stockholm, 200 mkr JM Bostad Riks och 572 mkr JM Utland.

PROJEKTFASTIGHETER

Det externt bedömda marknadsvärdet på JMs projektfastigheter har beräknats till 959 mkr (854) med ett bokfört värde om 933 mkr (859).

Exploateringsfastigheter
(bostäder), miljarder kr
Marknadsvärde 2012-12-31
Bokfört värde
Marknadsvärde 2011-12-31
Bokfört värde
JM Bostad Stockholm 4,4 2,9 4,3 2,9
JM Bostad Riks 1,8 1,3 2,0 1,4
JM Utland 2,1 1,5 1,9 1,5
Totalt 8,3 5,7 8,2 5,8

FINANSIELLA POSTER

Finansnettot har försämrats med 6 mkr jämfört med föregående år.

Den totala räntebärande låneskulden uppgick till 1 525 mkr (1 467) varav pensionsskulden utgjorde 648 mkr (608). Vid årets utgång var medelräntesatsen för den totala räntebärande låneskulden inklusive pensionsskulden 3,4 procent (3,8). Den genomsnittliga räntebindningstiden exklusive pensionsskulden var 0,3 år (0,2). Koncernens tillgängliga likviditet uppgick till 5 275 mkr (5 237). Förutom likvida medel om 2 475 mkr (2 437) ingår ej utnyttjade checkkrediter och kreditavtal med sammantaget 2 800 mkr (2 800) där kreditavtalen om 2 400 mkr hade en genomsnittlig löptid om 2,2 år.

Räntebärande nettofordran uppgick till 950 mkr (970) vid årets utgång. Vid utgången av året uppgick ej räntebärande skulder för genomförda fastighetsförvärv till 602 mkr (395). Av dessa skulder är 503 mkr (223) kortfristiga.

Januari–december Oktober–december
Mkr 2012 2011 2012 2011
Finansiella intäkter 1) 38 45 9 13
Finansiella kostnader 2) –94 –95 –23 –24
Finansiella intäkter och kostnader –56 –50 –14 –11
1) Varav omvärderingar och valutasäkringar 4 8 1 0
2) Varav omvärderingar och valutasäkringar –4 –8 –1 0
Januari–december Oktober–december
Mkr 2012 2011 2012 2011
Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(–)
vid periodens början
–970 –730 –404 –388
Förändring av räntebärande nettoskuld/–fordran 20 –240 –546 –582
Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(–)
vid periodens slut
–950 –970 –950 –970

KASSAFLÖDE

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 979 mkr (733) under året. Nettoinvesteringarna i exploateringsfastigheter innebar ett kassaflöde om 278 mkr (–384). Ökat innehav av osålda bostäder belastar kassaflödet med –204 mkr (–52). Koncernens kassaflöde från projektfastigheter (försäljning minus investering) under året uppgick till –175 mkr (–173).

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

JMs risker och riskhantering presenteras i årsredovisningen för 2011 på sidorna 26-29. Inga väsentliga förändringar har skett som ändrat dessa redovisade risker.

ÅTERKÖP OCH INNEHAV AV EGNA AKTIER

Under fjärde kvartalet 2012 och inledningen av januari 2013 har 1 078 752 aktier återköpts för totalt 125 mkr. Innehavet av egna aktier uppgår därefter till 3 311 808. Efter årsstämman 2012 har totalt 3 160 844 aktier återköpts för 375 mkr.

Antalet utestående aktier, exklusive innehav av egna aktier, uppgår per 31 december 2012 till 80 494 186.

Styrelsen avser föreslå årsstämman att innehavet av samtliga egna aktier dras in genom minskning av aktiekapitalet för avsättning till fritt eget kapital. Styrelsen fullständiga förslag till beslut avseende indragning av aktier kommer att finnas tillgängligt i slutet av mars 2013.

Den starka balansräkningen och goda kassaflöden ger fortsatt utrymme för kapitalöverföring till aktieägarna utöver ordinarie utdelning.

Mot denna bakgrund kommer styrelsen föreslå att årsstämman beslutar att bemyndiga styrelsen att under tiden fram till nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, fatta beslut om att återköpa sammanlagt så många aktier att bolagets innehav vid var tid inte överstiger 10 procent av samtliga aktier i bolaget. Förvärv ska ske på NASDAQ OMX Stockholm.

Beaktat den fortsatta osäkerheten i det internationella finansiella systemet är strategin att sprida återköpen på NASDAQ OMX Stockholm fram till årsstämman 2014. Syftet med bemyndigandet är att styrelsen ska få möjlighet att fortlöpande anpassa bolagets kapitalstruktur.

Styrelsens fullständiga förslag till beslut avseende bemyndigandet kommer att finnas tillgängligt i samband med kallelsen till årsstämman som offentliggörs den 26 mars 2013.

PERSONAL

Antal anställda uppgick vid årets utgång till 2 290 (2 370). Antal hantverkare uppgick till 1 051 (1143) och antal tjänstemän till 1 239 (1 227). Nuvarande bemanning bedöms väl avvägd för pågående projektvolym där viss anpassning sker löpande.

UTDELNING

För 2012 föreslår styrelsen en utdelning om 6,75 kronor (6,50) per aktie, totalt 542 mkr (542). Utdelningsnivån motiveras av god intjäning i kombination med en stark balansräkning. Som avstämningsdag för utdelning föreslås tisdagen den 30 april 2013. Beslutar årsstämman enligt förslaget beräknas utdelningen komma att utsändas måndagen den 6 maj 2013.

AFFÄRSSEGMENT

JM BOSTAD STOCKHOLM

Inom affärssegmentet JM Bostad Stockholm utvecklas bostadsprojekt i Storstockholm. Verksamheten omfattar förvärv av exploateringsfastigheter, planarbete, projektering samt produktion och försäljning av bostäder.

Januari–december Oktober–december
Mkr 2012 2011 2012 2011
Intäkter 5 591 5 141 1 465 1 579
Rörelseresultat 1 041 1 028 309 341
Rörelsemarginal (%) 18,6 20,0 21,1 21,6
Genomsnittligt operativt kapital 2 406 2 286
Avkastning operativt kapital (%) 43,3 45,0
Operativt kassaflöde 1 051 641 378 356
Bokfört värde exploateringsfastigheter 2 904 2 888
Antal disponibla byggrätter 10 900 11 800
Antal sålda bostäder 1) 1 307 1 401 474 329
Antal produktionsstartade bostäder 1) 1 507 1 684 344 349
Antal bostäder i pågående produktion 3 071 3 290
Antal anställda 798 807
1) Varav hyresrätter - 77 - -

Efterfrågan på andrahandsmarknaden är fortsatt avvaktande. Priserna har stigit på affärssegmentets samtliga delmarknader under året. Utbudet av bostäder på andrahandsmarknaden är lägre än föregående år. För nya bostäder är utbudet i förhållande till långsiktig efterfrågan i Stockholmsområdet fortsatt lågt.

Intresset för JMs projekt är stort. Kundernas benägenhet att teckna kontrakt tidigt i processen har ytterligare ökat. Bokningsnivån i projekten har förbättrats ytterligare sedan tredje kvartalet.

Affärssegmentets intäkter ökade till 5 591 mkr (5 141) och rörelseresultatet ökade till 1 041 mkr (1 028). Rörelsemarginalen uppgick till 18,6 procent (20,0). De höga intäkterna är ett resultat av fortsatt stort antal bostäder i pågående produktion med hög aktivitetsnivå.

Kassaflödet är i balans.

Totalt produktionsstartades under fjärde kvartalet 344 bostäder i flerbostadshus i Nacka, Solna och Stockholm.

Under fjärde kvartalet har byggrätter motsvarande cirka 560 bostäder förvärvats i Stockholm och Täby.

JM BOSTAD RIKS

Inom affärssegmentet JM Bostad Riks utvecklas bostadsprojekt i tillväxtorter i Sverige exklusive Storstockholm. Verksamheten omfattar förvärv av exploateringsfastigheter, planarbete, projektering samt produktion och försäljning av bostäder. I begränsad omfattning bedrivs även entreprenadverksamhet.

Januari–december Oktober–december
Mkr 2012 2011 2012 2011
Intäkter 3 003 3 355 818 862
Rörelseresultat 1) 231 301 66 76
Rörelsemarginal (%) 7,7 9,0 8,1 8,8
Genomsnittligt operativt kapital 1 490 1 478
Avkastning operativt kapital (%) 15,5 20,4
Operativt kassaflöde 243 317 –19 –8
Bokfört värde exploateringsfastigheter 1 333 1 406
Antal disponibla byggrätter 9 200 8 800
Antal sålda bostäder 902 1 056 292 204
Antal produktionsstartade bostäder 779 1 157 250 201
Antal bostäder i pågående produktion 1 492 1 973
Antal anställda 538 602
1) Varav fastighetsförsäljningar - 4 - 1

Utbudet av bostäder på andrahandsmarknaden är något lägre än vid samma tid föregående år på samtliga delmarknader inom affärssegmentet.

Avslutspriserna på andrahandsmarknaden har stigit under året, förutom i Malmö och Västerås där priserna har sjunkit något. Efterfrågan är fortsatt avvaktande, särskilt i Malmöområdet.

Intresset för JMs projekt är stort men kundernas beslutsprocess är fortsatt utdragen.

Affärssegmentets intäkter minskade till 3 003 mkr (3 355) och rörelseresultatet minskade till 231 mkr (301). Rörelsemarginalen minskade till 7,7 procent (9,0). De minskade intäkterna är ett resultat av det lägre antalet bostäder i pågående produktion, vilket även inneburit minskning av antalet anställda.

Kassaflödet är i balans.

Totalt produktionsstartades under fjärde kvartalet 250 bostäder i flerbostadshus i Svedala, Malmö, Västerås och Uppsala.

Under fjärde kvartalet har byggrätter motsvarande 29 bostäder förvärvats i Göteborg.

JM UTLAND

Inom affärssegmentet JM Utland utvecklas bostadsprojekt i Norge, Danmark, Finland och Belgien. I Norge bedrivs även entreprenadverksamhet i begränsad omfattning. Intäkter och resultat för affärssegmentet redovisas enligt IAS 11, successiv vinstavräkning.

Januari–december Oktober–december
Mkr 2012 2011 2012 2011
Intäkter 3 152 2 349 1 151 799
Rörelseresultat 181 159 74 67
Rörelsemarginal (%) 5,7 6,8 6,4 8,4
Genomsnittligt operativt kapital 2 202 1 822
Avkastning operativt kapital (%) 8,2 8,7
Operativt kassaflöde 74 –197 193 76
Bokfört värde exploateringsfastigheter 1 454 1 462
Bokfört värde projektfastigheter 69 51
Antal disponibla byggrätter 6 500 6 600
Antal sålda bostäder 743 655 294 213
Antal produktionsstartade bostäder 877 788 404 223
Antal bostäder i pågående produktion 1 425 1 138
Antal anställda 364 348

Affärssegmentets intäkter ökade till 3 152 mkr (2 349). Rörelseresultatet ökade till 181 mkr (159). Rörelsemarginalen minskade till 5,7 procent (6,8). De ökade intäkterna är ett resultat av det större antalet bostäder i pågående produktion och förvärvad entreprenadverksamhet i Norge 2011. Rörelsemarginalen minskade främst på grund av lägre marginalnivå i den förvärvade entreprenadverksamheten.

Kassaflödet under fjärde kvartalet förbättrades främst på grund av minskning av exploateringsfastigheter hänförligt till större antal produktionsstarter av bostadsprojekt i Norge.

NORGE

Efterfrågan på bostäder, såväl nyproducerade som på andrahandsmarknaden, har varit fortsatt god särskilt på JMs marknader Oslo, Stavanger och Bergen. Efterfrågan stärks av fortsatt befolkningsökning och hög efterfrågan på arbetskraft. Prisnivån på andrahandsmarknaden har ökat under året.

Under året har 649 bostäder (577) sålts och 815 bostäder (640) produktionsstartats.

Produktionsstarterna under fjärde kvartalet utgörs av 404 bostäder varav 372 i flerbostadshus i Oslo, Vestfold, Bergen, Telemark och Rogaland samt 32 småhus i Oslo, Vestfold och Bergen. Antal bostäder i pågående produktion uppgår till 1 246 (878).

Under fjärde kvartalet har byggrätter motsvarande cirka 150 bostäder förvärvats i Oslo, Vestfold och Bergen.

Disponibla byggrätter motsvarar 4 700 bostäder (5 300).

DANMARK

Aktivitetsnivån på bostadsmarknaden i Köpenhamn är fortsatt låg. Fortsatt generell restriktiv kreditgivning från bankerna till bostadskunder motverkar den positiva effekten av låg räntenivå. Prisnivån på andrahandsmarknaden har under året legat stabilt på en låg nivå.

Under året har 13 bostäder (28) sålts och 2 bostäder (18) produktionsstartats.

Antal bostäder i pågående produktion uppgår till 20 (82). Inga förvärv eller produktionsstarter har gjorts under fjärde kvartalet. Disponibla byggrätter motsvarar 700 bostäder (700).

FINLAND

Aktiviteten på bostadsmarknaden i Helsingfors kvarstår på en stabil nivå. Kunderna är dock avvaktande och tiden till avslut har ökat. Prisnivån i huvudstadsregionen har varit stabil under året.

Under året har 26 bostäder (14) sålts och 34 bostäder (59) produktionsstartats.

Antal bostäder i pågående produktion uppgår till 62 (59). Inga produktionsstarter har gjorts under fjärde kvartalet. Under fjärde kvartalet har byggrätter motsvarande cirka 40 bostäder i flerbostadshus förvärvats i Esbo. Disponibla byggrätter motsvarar 600 bostäder (100).

BELGIEN

I Brysselregionen är aktiviteten på bostadsmarknaden och prisnivån fortsatt stabil.

Under året har 55 bostäder (36) sålts och 26 bostäder (71) produktionsstartats. Antal bostäder i pågående produktion uppgår till 97 (119). Inga förvärv eller produktionsstarter har gjorts under fjärde kvartalet.

Disponibla byggrätter motsvarar 500 bostäder (500).

JM FASTIGHETSUTVECKLING

Inom affärssegmentet JM Fastighetsutveckling utvecklas i huvudsak hyresbostäder, vårdboenden och kontorsfastigheter i Storstockholm. Affärssegmentets fastigheter ska i sin helhet utgöras av fastigheter avsedda för projektutveckling.

Januari–december Oktober–december
Mkr 2012 2011 2012 2011
Intäkter 77 73 21 21
Rörelseresultat 1) –83 15 –90 –1
Genomsnittligt operativt kapital 939 822
Avkastning operativt kapital (%) –8,8 1,8
Operativt kassaflöde –161 –134 –50 –18
Bokfört värde exploateringsfastigheter 61 60
Bokfört värde projektfastigheter 864 808
Antal anställda 16 18
1) Varav -fastighetsförsäljningar 0 23 - 1
-nedskrivning av fastigheter –95 - –95 -

Affärssegmentets intäkter uppgick till 77 mkr (73) varav hyresintäkter 73 mkr (71) och entreprenadintäkter 4 mkr (2). Rörelseresultatet minskade till –83 mkr (15).

Driftnettot för projektfastigheter uppgick till 30 mkr (16). Resultatet från fastighetsförsäljningar uppgick till 0 mkr (23).

En nedskrivning om 95 mkr har gjorts av de kommersiella lokalerna i Dalénumområdet på Lidingö. Nedskrivningen förklaras främst av bedömt högre avkastningskrav i marknaden. Kassaflödet har belastats med investeringar i projektfastigheter om 161 mkr (272).

Inom Dalénumområdet uppgår uthyrningsgraden, för de byggnader som ej ska rivas, till 86 procent. Ett särskilt boende för äldre om 54 bostäder har färdigställts och inflyttning skedde under september. I december tecknades ett avtal med John Mattson Fastighets AB om uppförande och försäljning av 146 hyreslägenheter med tillträde planerat till hösten 2015. Affären uppgår till totalt 350 mkr och intäkter och resultat redovisas löpande under perioden 2013-2015. I ett senare skede planerar JM att uppföra ytterligare cirka 75 hyreslägenheter inom området.

Inom Bolinderområdet i Kallhäll, Järfälla, uppgår uthyrningsgraden till 89 procent för de byggnader som ej ska rivas.

Produktionen av ett äldreboendeprojekt om 108 lägenheter pågår i Stora Sköndal, Stockholm. Ett 15-årigt hyresavtal har tecknats med Stiftelsen Stora Sköndal med inflyttning i två etapper; hösten 2013 respektive våren 2014.

JM PRODUKTION

Inom affärssegmentet JM Produktion bedrivs byggproduktion åt externa och interna beställare inom Storstockholmsområdet.

Januari–december Oktober–december
Mkr 2012 2011 2012 2011
Intäkter 1) 2 006 1 986 578 669
Rörelseresultat 71 84 28 28
Rörelsemarginal (%) 3,5 4,2 4,8 4,2
Operativt kassaflöde 38 –18 39 28
Antal anställda 459 478
1) Varav internt 695 687 233 260

Efterfrågan på entreprenadmarknaden i Stockholm är på en bra nivå med god investeringsvilja från kunderna. Både bygg- och anläggningsmarknaden är stabil, där dock många aktörer konkurrerar om uppdragen.

Affärssegmentet har ett bra orderläge med ett stort antal projekt i pågående produktion.

Affärssegmentets intäkter ökade till 2 006 mkr (1 986) och rörelseresultatet minskade till 71 mkr (84). Rörelsemarginalen minskade till 3,5 procent (4,2).

Projekt med lägre marginal påverkar årets utfall negativt. Dessa projekt erhölls under en period med hög konkurrens. Under fjärde kvartalet har dock ett flertal projekt avslutats med positiv omvärdering.

Kassaflödet har förbättrats under kvartalet.

Affärssegmentet har under kvartalet erhållit ett antal uppdrag varav de största är nyproduktion av flerbostadshus åt Stockholmshem i området Hjorthagen, Stockholm, om- och tillbyggnad av bagagehantering på Arlanda åt Swedavia samt förberedande arbeten för ombyggnation av Slussen åt Stockholms stad.

De största pågående uppdragen är två deletapper av nya motorvägen E18 Hjulsta-Kista (Trafikverket), nyproduktion av kontorsbyggnad i Frösunda, Solna (Vasakronan) samverkansentreprenad för ombyggnad av skola i Stockholm (SISAB), gator och ledningar (Tyresö och Nacka kommun), ombyggnadsprojekt i centrala Stockholm (Praktikertjänst) samt mark- och spårarbeten för tvärbanans utbyggnad i Bromma (Storstockholms Lokaltrafik). Därutöver pågår ombyggnation av kontorsbyggnad i Kista (Microsoft).

För JM Bostad Stockholm pågår nyproduktion av flerbostadshus i Bromma och Telefonplan samt exploateringsarbeten inom Dalénumområdet på Lidingö. Dessutom pågår förlängning och färdigställande av kajer i Liljeholmsområdet. För JM Fastighetsutveckling uppförs äldreboende i Stora Sköndal.

KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

Januari–december Oktober–december
Mkr 2012 2011 2012 2011
Intäkter 12 480 12 001 3 439 3 702
Produktions- och driftkostnader –10 273 –9 798 –2 800 –3 025
Bruttoresultat 2 207 2 203 639 677
Försäljnings- och administrationskostnader –738 –717 –180 –179
Resultat av fastighetsförsäljning 0 27 - 2
Nedskrivning av fastigheter –95 - –95 -
Rörelseresultat 1 374 1 513 364 500
Finansiella intäkter och kostnader –56 –50 –14 –11
Resultat före skatt 1 318 1 463 350 489
Skatter –3571) –421 –91 –142
Periodens resultat 961 1 042 259 347
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser –2 –3 20 –25
Periodens totalresultat 959 1 039 279 322
Periodens resultat är hänförligt till moderbolagets
aktieägare
961 1 042 259 347
Periodens totalresultat är hänförligt till moderbolagets
aktieägare
959 1 039 279 322
Resultat per aktie 2) före utspädning är hänförligt till
moderbolagets aktieägare (kr)
11,70 12,50 3,20 4,20
Resultat per aktie 2) efter utspädning är hänförligt till
moderbolagets aktieägare (kr)
11,60 12,40 3,20 4,10
Utestående antal aktier vid periodens slut 80 494 186 83 379 407 80 494 186 83 379 407
Genomsnittligt antal aktier före utspädning 82 414 682 83 305 326 81 058 864 83 375 237
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 83 298 832 84 560 636 81 851 418 84 512 477

1) Årets skattekostnad har påverkats positivt av omvärdering uppskjuten skatt hänförligt till sänkt inkomstskat 2013 om 42 mkr samt negativt

av omvärdering uppskjuten skatt avseende underskottsavdrag inom JM Utland om –46 mkr.

2) Periodens resultat.

KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

Mkr 2012-12-31 2011-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar 254 315
Projektfastigheter 933 859
Exploateringsfastigheter 5 769 5 816
Andelar i bostadsrättsföreningar o.d. 214 150
Kortfristiga fordringar 1) 1 911 1 719
Likvida medel 2 475 2 437
Summa omsättningstillgångar 11 302 10 981
Summa tillgångar 11 556 11 296
EGET KAPITAL OCH SKULDER 2)
Eget kapital 4 667 4 598
Långfristiga räntebärande skulder 296 293
Övriga långfristiga skulder 100 172
Långfristiga avsättningar 2 026 2 123
Summa långfristiga skulder 2 422 2 588
Kortfristiga räntebärande skulder 581 566
Övriga kortfristiga skulder 3 778 3 440
Kortfristiga avsättningar 108 104
Summa kortfristiga skulder 4 467 4 110
Summa eget kapital och skulder 11 556 11 296
Ställda säkerheter 486 422
Eventualförpliktelser 6 011 5 915
1) Varav fordringar fastighetsförsäljningar 0 0
2) Varav skulder fastighetsförvärv 748 470

FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL I SAMMANDRAG

Januari–december
Mkr 2012 2011
Ingående balans vid årets början 4 598 3 923
Summa totalresultat för perioden 959 1 039
Utdelning –542 –375
Konvertering av konvertibellån 10 11
Egetkapitaldel av konvertibla skuldebrev 1 2
Aktierelaterade ersättningar reglerade med egetkapitalinstrument 0 –2
Återköp av aktier –359 -
Utgående balans vid årets slut 4 667 4 598

KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG

Januari–december Oktober–december
Mkr 2012 2011 2012 2011
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändring i rörelsekapital 1 125 1 190 391 434
Investering i exploateringsfastigheter m.m. 1) –1 762 –1 872 –530 –467
À conto betalning för exploateringsfastigheter m.m. 2) 1 836 1 436 721 398
Investering i projektfastigheter –175 –291 –37 –63
Försäljning av projektfastigheter 0 118 - 0
Förändring kortfristiga skulder/fordringar –45 152 130 258
Kassaflöde från den löpande verksamheten 979 733 675 560
Förvärv dotterbolag - –136 - -
Övrigt investeringsverksamheten –2 43 0 12
Kassaflöde från investeringsverksamheten –2 –93 0 12
Upptagna lån 232 447 9 10
Amortering av skulder –270 –362 –125 –60
Återköp av aktier –359 - –109 -
Utdelning –542 –375 - -
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –939 –290 –225 –50
Periodens kassaflöde 38 350 450 522
Likvida medel vid periodens slut 2 475 2 437 2 475 2 437
1) Varav investering i andelar i bostadsrättsföreningar och
bostäder med äganderätt
–740 –316 –322 –138
2) Varav försäljning av andelar i bostadsrättsföreningar och
bostäder med äganderätt
536 264 219 81

NYCKELTAL

Januari–december Oktober–december
% 2012 2011 2012 2011
Rörelsemarginal 11,0 12,6 10,6 13,5
Räntabilitet före skatt på sysselsatt kapital 23,0 27,5
Räntabilitet på eget kapital 20,7 24,5
Skuldsättningsgrad (ggr) - - - -
Soliditet 40 41 40 41

REDOVISNINGSPRINCIPER

Denna bokslutskommuniké och delårsrapport för fjärde kvartalet är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Eftersom moderbolaget är ett bolag inom EU tillämpas bara av EU godkända IFRS.

De redovisningsprinciper som tillämpas i denna delårsrapport är de som beskrivs i årsredovisningen för 2011 sidorna 64-67. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder för koncernen är oförändrade jämfört med årsredovisningen föregående år.

Nya och ändrade redovisningsstandarder och tolkningar som gäller för 2012 är av mycket begränsad omfattning och har inte haft någon väsentlig påverkan på JMs finansiella rapporter.

INTÄKTER PER LAND

Januari–december Oktober–december
Mkr 2012 2011 2012 2011
Sverige 9 982 9 868 2 648 2 871
Norge 2 744 1 974 1 044 692
Danmark 119 179 29 55
Finland 147 91 37 19
Belgien 142 105 48 33
Omräkning JM Utland 1) –654 –216 –367 32
Totalt 12 480 12 001 3 439 3 702

INTÄKTER PER AFFÄRSSEGMENT

Januari–december Oktober–december
Mkr 2012 2011 2012 2011
JM Bostad Stockholm 5 591 5 141 1 465 1 579
JM Bostad Riks 3 003 3 355 818 862
JM Utland 3 152 2 349 1 151 799
JM Fastighetsutveckling 77 73 21 21
JM Produktion 2 006 1 986 578 669
Eliminering –695 –687 –233 –260
Summa enligt segmentsredovisning 13 134 12 217 3 800 3 670
Omräkning JM Utland 1) –654 –216 –361 32
Totalt 12 480 12 001 3 439 3 702

RÖRELSERESULTAT PER AFFÄRSSEGMENT

Januari–december Oktober–december
Mkr 2012 2011 2012 2011
JM Bostad Stockholm 1 041 1 028 309 341
JM Bostad Riks 231 301 66 76
JM Utland 181 159 74 67
JM Fastighetsutveckling –83 15 –90 –1
JM Produktion 71 84 28 28
Koncerngemensamma kostnader –43 –43 –8 –14
Summa enligt segmentsredovisning 1 398 1 544 379 497
Omräkning JM Utland 1) –24 –31 –15 3
Totalt 1 374 1 513 364 500

RÖRELSEMARGINAL PER AFFÄRSSEGMENT

Januari–december Oktober–december
% 2012 2011 2012 2011
JM Bostad Stockholm 18,6 20,0 21,1 21,6
JM Bostad Riks 7,7 9,0 8,1 8,8
JM Utland 5,7 6,8 6,4 8,4
JM Produktion 3,5 4,2 4,8 4,2

GENOMSNITTLIGT OPERATIVT KAPITAL PER AFFÄRSSEGMENT

Mkr 2012 2011
JM Bostad Stockholm 2 406 2 286
JM Bostad Riks 1 490 1 478
JM Utland 2 202 1 822
JM Fastighetsutveckling 939 822

AVKASTNING OPERATIVT KAPITAL PER AFFÄRSSEGMENT

% 2012 2011
JM Bostad Stockholm 43,3 45,0
JM Bostad Riks 15,5 20,4
JM Utland 8,2 8,7
JM Fastighetsutveckling –8,8 1,8

1) Omräkningseffekt för intäkts- och resultatredovisning enligt IFRIC 15 i förhållande till segmentsredovisning.

OPERATIVT KASSAFLÖDE PER AFFÄRSSEGMENT

Januari–december Oktober–december
Mkr 2012 2011 2012 2011
JM Bostad Stockholm 1 051 641 378 356
JM Bostad Riks 243 317 –19 –8
JM Utland 74 –197 193 76
JM Fastighetsutveckling –161 –134 –50 –18
JM Produktion 38 –18 39 28

EXPLOATERINGSFASTIGHETER PER AFFÄRSSEGMENT

Bokfört värde, mkr 2012-12-31 2011-12-31
JM Bostad Stockholm 2 904 2 888
JM Bostad Riks 1 333 1 406
JM Utland 1 454 1 462
JM Fastighetsutveckling 61 60
JM Produktion 17 -
Totalt 5 769 5 816

DISPONIBLA BOSTADSBYGGRÄTTER PER AFFÄRSSEGMENT

Antal 2012-12-31 2011-12-31
JM Bostad Stockholm 10 900 11 800
JM Bostad Riks 9 200 8 800
JM Utland 6 500 6 600
Totalt 26 600 27 200
Varav redovisade i balansräkningen (exploateringsfastigheter)
JM Bostad Stockholm 7 400 7 500
JM Bostad Riks 5 700 5 600
JM Utland 4 300 4 500
Totalt 17 400 17 600

SÅLDA BOSTÄDER PER AFFÄRSSEGMENT

Januari–december Oktober–december
Antal 2012 2011 2012 2011
JM Bostad Stockholm 1 307 1 401 474 329
JM Bostad Riks 902 1 056 292 204
JM Utland 743 655 294 213
Totalt 2 952 3 112 1 060 746

PRODUKTIONSSTARTADE BOSTÄDER PER AFFÄRSSEGMENT

Januari–december Oktober–december
Antal 2012 2011 2012 2011
JM Bostad Stockholm 1 507 1 684 344 349
JM Bostad Riks 779 1 157 250 201
JM Utland 877 788 404 223
Totalt 3 163 3 629 998 773

BOSTÄDER I PÅGÅENDE PRODUKTION

Antal 2012-12-31 2011-12-31
JM Bostad Stockholm 3 071 3 290
JM Bostad Riks 1 492 1 973
JM Utland 1 425 1 138
Totalt 5 988 6 401

PROJEKTFASTIGHETER KONCERNEN

2012-12-31 Marknads
värde, mkr
Bokfört
värde, mkr
Yta
(000) m²
Uthyrnings
grad
årshyra, %
Bokfört
värde, mkr
2011-12-31
Bostäder (hyresrätter) 126 123 7 110 100 130
Fastigheter under utveckling 599 587 70 292 82 672
Färdigutvecklade kontorsfastigheter 234 223 9 681 85 57
Totalt 959 933 87 083 84 859

EXPLOATERINGSFASTIGHETER KONCERNEN

Januari–december Oktober–december
Bokfört värde, mkr 2012 2011 2012 2011
Ingående balans vid periodens början 5 816 5 374 5 722 5 814
Nyanskaffningar 1 259 1 585 521 324
Överfört till produktion –1 300 –1 113 –503 –280
Övrigt –6 –30 29 –42
Utgående balans vid periodens slut 5 769 5 816 5 769 5 816

MODERBOLAGET

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

Januari–december
Mkr 2012 2011
Nettoomsättning 8 695 8 436
Produktions- och driftskostnader –7 059 –6 934
Bruttoresultat 1 636 1 502
Försäljnings- och administrationskostnader –456 –499
Resultat av fastighetsförsäljning 0 1
Nedskrivning av fastigheter –95 -
Rörelseresultat 1 085 1 004
Finansiella intäkter och kostnader 1) 23 756
Resultat före bokslutsdispositioner och skatt 1 108 1 760
Bokslutsdispositioner 1) –152 –188
Resultat före skatt 956 1 572
Skatter –297 –200
Årets resultat 659 1 372

1) Från och med 2012 redovisas erhållna och lämnade koncernbidrag som bokslutsdisposition istället för finansiella intäkter och finansiella kostnader. Jämförelsetal för 2011 har justerats.

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

Mkr 2012-12-31 2011-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar 1 217 1 215
Omsättningstillgångar 9 226 9 082
Summa tillgångar 10 443 10 297
Eget kapital och skulder
Eget kapital 3 134 3 365
Obeskattade reserver 1 313 1 092
Avsättningar 842 912
Långfristiga skulder 200 280
Kortfristiga skulder 4 954 4 648
Summa eget kapital och skulder 10 443 10 297
Ställda säkerheter 169 169
Eventualförpliktelser 6 729 6 806

Investeringar i fastigheter uppgick till 464 mkr (664).

Stockholm den 12 februari 2013 JM AB (publ)

Styrelsen

KONCERNEN

FEMÅRSÖVERSIKT 1)

Mkr 2012 2011 2010 2009 2008
Intäkter 12 480 12 001 9 136 9 620 12 229
Rörelseresultat 1 374 1 513 907 646 1 083
Resultat före skatt 1 318 1 463 840 529 1 052
Balansomslutning 11 556 11 296 9 893 9 887 10 055
Kassaflöde från den löpande verksamheten 979 733 42 1 124 101
Räntebärande nettoskuld (+)/-fordran (–) –950 –970 –730 –189 842
Rörelsemarginal (%) 11,0 12,6 9,9 6,7 8,9
Räntabilitet på eget kapital (%) 20,7 24,5 15,7 10,6 22,9
Soliditet (%) 40 41 40 37 32
Resultat per aktie (kr) 11,70 12,50 7,10 4,40 9,50
Utdelning per aktie (kr) 6,75 2) 6,502) 4,50 2,50 0
Antal disponibla byggrätter 26 600 27 200 27 500 27 900 31 000
Antal sålda bostäder 2 952 3 112 3 276 3 291 1 871
Antal produktionsstartade bostäder 3 163 3 629 3 404 2 150 1 829
Antal bostäder i pågående produktion 5 988 6 401 5 431 3 744 5 118

1) Räkenskapsår 2008 och tidigare är ej omräknat enligt IFRIC 15.

2) Styrelsens förslag.

KONCERNEN

KVARTALSÖVERSIKT

Mkr 2012
RESULTATRÄKNING Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Intäkter
Produktions- och driftkostnader
3 439
–2 800
3 108
–2 598
2 946
–2 403
2 987
–2 472
3 702
–3 025
3 071
–2 521
2 681
–2 162
2 547
–2 090
Bruttoresultat 639 510 543 515 677 550 519 457
Försäljnings- och administrationskostnader –180 –151 –221 –186 –179 –155 –203 –180
Resultat av fastighetsförsäljning - - - 0 2 0 23 2
Nedskrivning av fastigheter –95 - - - - - - -
Rörelseresultat 364 359 322 329 500 395 339 279
Finansiella intäkter och kostnader –14 –17 –12 –13 –11 –15 –10 –14
Resultat före skatt 350 342 310 316 489 380 329 265
Skatter –91 –94 –83 –89 –142 –107 –94 –78
Periodens resultat 259 248 227 227 347 273 235 187
BALANSRÄKNING 12-31 09-30 06-30 03-31 12-31 09-30 06-30 03-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Projektfastigheter
254
933
296
1 000
311
984
312
925
315
859
334
796
173
783
176
854
Exploateringsfastigheter 5 769 5 722 5 939 5 798 5 816 5 814 5 570 5 593
Andelar i bostadsrättsföreningar m.m. 214 193 147 168 150 115 99 115
Kortfristiga fordringar 1 911 1 889 2 154 1 860 1 719 1 731 1 687 1 404
Likvida medel 2 475 2 022 1 767 2 469 2 437 1 917 1 790 2 024
Summa omsättningstillgångar 11 302 10 826 10 991 11 220 10 981 10 373 9 929 9 990
Summa tillgångar 11 556 11 122 11 302 11 532 11 296 10 707 10 102 10 166
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 4 667 4 494 4 391 4 827 4 598 4 276 3 990 4 099
Långfristiga räntebärande skulder 296 293 332 340 293 287 247 305
Övriga långfristiga skulder
Långfristiga avsättningar
100
2 026
109
2 189
163
2 169
173
2 149
172
2 123
205
1 918
198
1 867
198
1 852
Summa långfristiga skulder 2 422 2 591 2 664 2 662 2 588 2 410 2 312 2 355
Kortfristiga räntebärande skulder 581 688 742 635 566 640 752 445
Övriga kortfristiga skulder 3 778 3 244 3 404 3 303 3 440 3 272 2 942 3 159
Kortfristiga avsättningar 108 105 101 105 104 109 106 108
Summa kortfristiga skulder 4 467 4 037 4 247 4 043 4 110 4 021 3 800 3 712
Summa eget kapital och skulder 11 556 11 122 11 302 11 532 11 296 10 707 10 102 10 166
KASSAFLÖDESANALYS Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Från den löpande verksamheten 675 442 –140 2 560 316 –78 –65
Från investeringsverksamheten 0 0 –2 0 12 –145 –1 41
Från finansieringsverksamheten –225 –184 –560 30 –50 –44 –158 –38
Summa periodens kassaflöde
Likvida medel vid periodens slut
450
2 475
258
2 022
–702
1 767
32
2 469
522
2 437
127
1 917
–237
1 790
–62
2 024
RÄNTEBÄRANDE
NETTOSKULD/–FORDRAN Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(–)
vid periodens början –404 –65 –876 –970 –388 –191 –683 –730
Förändring av räntebärande nettoskuld/–fordran –546 –339 811 94 –582 –197 492 47
Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(–)
vid periodens slut
–950 –404 –65 –876 –970 –388 –191 –683
EXPLOATERINGSFASTIGHETER Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Bokfört värde vid periodens början 5 722 5 939 5 798 5 816 5 814 5 570 5 593 5 374
Nyanskaffningar 521 153 307 278 324 599 247 415
Överfört till produktion –503 –336 –162 –299 –280 –341 –325 –167
Övrigt 29 –34 –4 3 –42 –14 55 –29
Bokfört värde vid periodens slut 5 769 5 722 5 939 5 798 5 816 5 814 5 570 5 593
NYCKELTAL Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Rörelsemarginal (%) 10,6 11,6 10,9 11,0 13,5 12,9 12,6 11,0
Skuldsättningsgrad (ggr) - - - - - - - -
Soliditet (%) 40 40 39 42 41 40 39 40
Resultat per aktie (kr)
Antal disponibla byggrätter
3,20
26 600
3,00
27 600
2,70
27 700
2,70
27 200
4,20
27 200
3,30
28 000
2,80
26 500
2,20
26 300
Antal sålda bostäder 1 060 611 654 627 746 705 821 840
Antal produktionsstartade bostäder 998 759 775 631 773 1 005 943 908
Antal bostäder i pågående produktion 5 988 5 986 5 769 5 786 6 401 6 439 6 027 5 957

AFFÄRSSEGMENT

KVARTALSÖVERSIKT

Mkr 2012
JM BOSTAD STOCKHOLM Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Intäkter 1 465 1 336 1 376 1 414 1 579 1 197 1 320 1 045
Rörelseresultat 309 249 239 244 341 258 246 183
Rörelsemarginal (%) 21,1 18,6 17,4 17,3 21,6 21,6 18,6 17,5
Genomsnittligt operativt kapital 2 406 2 366 2 394 2 349 2 286 2 153 1 985 1 843
Avkastning operativt kapital (%) 2) 43,3 45,3 45,2 46,4 45,0 44,3 41,2 38,3
Operativt kassaflöde 378 194 211 268 356 395 –211 101
Bokfört värde exploateringsfastigheter 2 904 2 544 2 741 2 753 2 888 2 813 2 691 2 679
Antal disponibla byggrätter 10 900 11 100 11 500 11 500 11 800 12 100 10 900 10 700
Antal sålda bostäder 1) 474 273 252 308 329 308 369 395
Antal produktionsstartade bostäder 1) 344 451 367 345 349 468 439 428
Antal bostäder i pågående produktion 3 071 3 167 3 032 3 059 3 290 3 353 3 116 2 931
1) Varav hyresrätter - - - - - 77 - -
JM BOSTAD RIKS Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Intäkter 818 612 790 783 862 725 976 792
Rörelseresultat 1) 66 46 60 59 76 69 88 68
Rörelsemarginal (%) 8,1 7,5 7,6 7,5 8,8 9,5 9,0 8,6
Genomsnittligt operativt kapital 1 490 1 467 1 487 1 485 1 478 1 443 1 462 1 469
Avkastning operativt kapital (%) 2) 15,5 16,4 17,7 19,7 20,4 20,7 19,4 17,2
Operativt kassaflöde
Bokfört värde exploateringsfastigheter
–19
1 333
213
1 421
4
1 465
45
1 499
–8
1 406
196
1 460
83
1 512
46
1 539
Antal disponibla byggrätter 9 200 9 400 9 500 9 000 8 800 8 800 9 000 8 900
Antal sålda bostäder 292 203 231 176 204 229 303 320
Antal produktionsstartade bostäder 250 166 210 153 201 297 332 327
Antal bostäder i pågående produktion 1 492 1 668 1 533 1 571 1 973 2 009 1 955 1 953
1) Varav fastighetsförsäljningar - - - - 1 0 3 -
JM UTLAND Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Intäkter 1 151 645 696 660 799 669 464 417
Rörelseresultat 74 41 34 32 67 38 30 24
Rörelsemarginal (%) 6,4 6,4 4,9 4,8 8,4 5,7 6,5 5,8
Genomsnittligt operativt kapital 2 202 2 188 2 072 1 924 1 822 1 764 1 718 1 774
Avkastning operativt kapital (%) 2) 8,2 8,0 8,3 8,7 8,7 6,8 5,4 4,0
Operativt kassaflöde 193 98 –211 –6 76 –288 –10 25
Bokfört värde exploateringsfastigheter 1 454 1 678 1 654 1 485 1 462 1 481 1 306 1 315
Bokfört värde projektfastigheter 69 73 74 51 51 33 35 33
Antal disponibla byggrätter 6 500 7 100 6 700 6 700 6 600 7 100 6 600 6 700
Antal sålda bostäder 294 135 171 143 213 168 149 125
Antal produktionsstartade bostäder 404 142 198 133 223 240 172 153
Antal bostäder i pågående produktion 1 425 1 151 1 204 1 156 1 138 1 077 956 1 073
JM FASTIGHETSUTVECKLING Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Intäkter 21 17 18 21 21 19 17 16
Rörelseresultat 1) –90 4 2 1 –1 2 13 1
Genomsnittligt operativt kapital 939 922 893 864 822 797 770 739
Avkastning operativt kapital (%) 2)
Operativt kassaflöde
–8,8
–50
0,7
–12
0,4
–37
1,7
–62
1,8
–18
2,3
–131
2,5
86
1,6
–71
Bokfört värde exploateringsfastigheter 61 61 61 61 60 60 61 60
Bokfört värde projektfastigheter 864 927 910 874 808 763 748 821
1) Varav -fastighetsförsäljningar - - - 0 1 - 20 2
-nedskrivning av fastigheter –95 - - - - - - -
JM PRODUKTION
Intäkter
Kv. 4
578
Kv. 3
463
Kv. 2
510
Kv. 1
455
Kv. 4
669
Kv. 3
490
Kv. 2
480
Kv. 1
347
Rörelseresultat 28 14 15 14 28 24 19 13
Rörelsemarginal (%) 4,8 3,0 2,9 3,1 4,2 4,9 4,0 3,7
Operativt kassaflöde 39 5 –23 17 28 10 –49 –7
JM ÖVRIGT Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Intäkter (eliminering) –233 –135 –182 –145 –260 –141 –160 –126
Rörelseresultat (koncerngemensamma
kostnader) –8 –9 –13 –13 –14 –9 –9 –11
OMRÄKNING JM UTLAND Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1 Kv. 4 Kv. 3 Kv. 2 Kv. 1
Intäkter –361 170 –262 –201 32 112 –416 56
Rörelseresultat –15 14 –15 –8 3 13 –48 1

2) Beräknas på 12 månaders rullande resultat och genomsnittligt kapital.

KONCERNEN

EFFEKTER AV ÖVERGÅNGEN I 2012 ÅRS RESULTAT- OCH BALANSRÄKNING ENLIGT IAS 19

Från och med den 1 januari 2013 tillämpas ändringar i redovisningen av förmånsbestämda pensionsplaner enligt IAS 19. Det beräknade värdet av JMs pensionsförpliktelser kommer fullt ut redovisas som skuld i koncernens balansräkning och övergången kommer att ha en negativ effekt på koncernens eget kapital. Se omräkning av helår 2012 och respektive kvartal i tabellerna nedan.

Mkr
Omräknat
Jan–dec Om Jan–dec
RESULTATRÄKNING 2012 räkning 2012
Årets resultat 961 - 961
Övrigt totalresultat
Aktuariella vinster/förluster inklusive särskild löneskatt
och uppskjuten skatt - –61 –61
Omräkningsdifferenser –2 - –2
Årets totalresultat 959 –61 898
BALANSRÄKNING 2012-12-31 Om
räkning
Omräknat
2012-12-31
2011-12-31 Om
räkning
Omräknat
2012-01-01
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar 254 - 254 315 - 315
Omsättningstillgångar 11 302 - 11 302 10 981 - 10 981
Summa tillgångar 11 556 - 11 556 11296 - 11296
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 4 667 –274 4 393 4 598 –213 4 385
Långfristiga räntebärande skulder 296 - 296 293 - 293
Övriga långfristiga skulder 100 - 100 172 - 172
Långfristiga avsättningar 1) 2 026 206 2 232 2123 157 2 280
Summa långfristiga skulder 2 422 206 2 628 2 588 157 2 745
Kortfristiga räntebärande skulder 581 - 581 566 - 566
Övriga kortfristiga skulder 2) 3 778 68 3 846 3 440 56 3 496
Kortfristiga avsättningar 108 - 108 104 - 104
Summa kortfristiga skulder 4 467 68 4 535 4110 56 4166
Summa eget kapital och skulder 11 556 - 11 556 11296 - 11296
1) Varav avsättningar för pensioner 283 233
1) Varav uppskjuten skatteskuld –77 –76
1) Långfristiga avsättningar 206 157

2) Avser särskild löneskatt, 24,26% av förändring avsättning för pensioner.

Omräknat
Jan–dec Om Jan–dec
FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL 2012 räkning 2012
Ingående balans vid årets början 4 598 - 4 598
Effekt av ändrad redovisningsprincip, IAS 19 - –213 –213
Summa totalresultat för året 959 –61 898
Utdelning –542 - –542
Konvertering konvertibellån 10 - 10
Egetkapitaldel av konvertibla skuldebrev 1 - 1
Aktierelaterade ersättningar reglerade med
egetkapitalinstrument 0 - 0
Återköp av aktier –359 - –359
Utgående balans vid årets slut 4 667 –274 4 393
Omräknat
Jan–dec Om Jan–dec
RÄNTEBÄRANDE NETTOSKULD/FORDRAN 2012 räkning 2012
Räntebärande nettoskuld (+)/-fordran (–)
vid periodens början –970 233 –737
Förändring räntebärande nettoskuld/fordran 20 50 70
Räntebärande nettoskuld (+)/-fordran (–)
vid årets slut –950 283 –667
NYCKELTAL 2012-12-31 Omräknat
2012-12-31
2011-12-31 Omräknat
2012-01-01
Soliditet (%) 40 38 41 39

KONCERNEN

EFFEKTER AV ÖVERGÅNGEN I 2012 ÅRS RESULTAT- OCH BALANSRÄKNING ENLIGT IAS 19

Från och med den 1 januari 2013 tillämpas ändringar i redovisningen av förmånsbestämda pensionsplaner enligt IAS 19. Det beräknade värdet av JMs pensionsförpliktelser kommer fullt ut redovisas som skuld i koncernens balansräkning och övergången kommer att ha en negativ effekt på koncernens eget kapital. Se omräkning av helår 2012 och respektive kvartal i tabellerna nedan.

KVARTALSÖVERSIKT

Mkr
Om Om Om Om
Kv. 4 Omräk räknat Kv.3 Omräk räknat Kv.2 Omräk räknat Kv.1 Omräk räknat
RESULTATRÄKNING 2012 ning Kv. 4 2012 ning Kv. 3 2012 ning Kv. 2 2012 ning Kv. 1
Periodens resultat 259 - 259 248 - 248 227 - 227 227 - 227
Övrigt totalresultat
Aktuariella vinster/förluster
inklusive särskild löneskatt och
uppskjuten skatt - –61 –61 - - - - - - - - -
Omräkningsdifferenser 20 - 20 –23 - –23 –1 - –1 2 - 2
Periodens totalresultat 279 –61 218 225 - 225 226 - 226 229 - 229
Om Om Om Om
BALANSRÄKNING 2012-
12-31
Omräk
ning
räknat
12-31
2012-
09-30
Omräk
ning
räknat
09-30
2012-
06-30
Omräk
ning
räknat
06-30
2012-
03-31
Omräk
ning
räknat
03-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Omsättningstillgångar
254
11 302
-
-
254
11 302
296
10 826
-
-
296
10 826
311
10 991
-
-
311
10 991
312
11220
-
-
312
11220
Summa tillgångar 11 556 - 11 556 11122 - 11122 11302 - 11302 11532 - 11532
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 4 667 –274 4 393 4 494 –213 4 281 4 391 –213 4178 4 827 –213 4 614
Långfristiga räntebärande skulder 296 - 296 293 - 293 332 - 332 340 - 340
Övriga långfristiga skulder 100 - 100 109 - 109 163 - 163 173 - 173
Långfristiga avsättningar 1) 2 026 206 2 232 2189 157 2 346 2169 157 2 326 2149 157 2 306
Summa långfristiga skulder 2 422 206 2 628 2 591 157 2 748 2 664 157 2 821 2 662 157 2 819
Kortfristiga räntebärande skulder 581 - 581 688 - 688 742 - 742 635 - 635
Övriga kortfristiga skulder 2) 3 778 68 3 846 3 244 56 3 300 3 404 56 3 460 3 303 56 3 359
Kortfristiga avsättningar 108 - 108 105 - 105 101 - 101 105 - 105
Summa kortfristiga skulder 4 467 68 4 535 4 037 56 4 093 4 247 56 4 303 4 043 56 4 099
Summa eget kapital
och skulder 11 556 - 11 556 11122 - 11122 11302 - 11302 11532 - 11532
1) Varav avsättningar för pensioner 283 233 233 233
1) Varav uppskjuten skatteskuld –77 –76 –76 –76
1) Långfristiga avsättningar 206 157 157 157

2) Avser särskild löneskatt, 24,26% av förändring avsättning för pensioner.

RÄNTEBÄRANDE
NETTOSKULD/
FORDRAN
Kv. 4
2012
Omräk
ning
Om
räknat
Kv. 4
Kv. 3
2012
Omräk
ning
Om
räknat
Kv. 3
Kv. 2
2012
Omräk
ning
Om
räknat
Kv. 2
Kv. 1
2012
Omräk
ning
Om
räknat
Kv. 1
Räntebärande netto
skuld (+)/-fordran (–) vid
periodens början
Förändring räntebärande
–404 233 –171 –65 233 168 –876 233 –643 –970 233 –737
nettoskuld/fordran –546 50 –496 –339 - –339 811 - 811 94 - 94
Räntebärande netto
skuld (+)/-fordran (–) vid
periodens slut
–950 283 –667 –404 233 –171 –65 233 168 –876 233 –643
Om Om Om Om
NYCKELTAL Kv. 4
2012
räknat
Kv. 4
Kv. 3
2012
räknat
Kv. 3
Kv. 2
2012
räknat
Kv. 2
Kv. 1
2012
räknat
Kv. 1
Soliditet (%) 40 38 40 39 39 37 42 40

KORT OM JM

AFFÄRSIDÉ

Att utveckla attraktiva boende- och arbetsmiljöer som uppfyller individuella behov idag och i framtiden.

VISION

JM skapar hus att trivas i.

VERKSAMHET

JM är en av Nordens ledande projektutvecklare av bostäder och bostadsområden.

Verksamheten är fokuserad på nyproduktion av bostäder i attraktiva lägen med tyngdpunkt på expansiva storstadsområden och universitetsorter i Sverige, Norge, Danmark, Finland och Belgien. Vi arbetar också med projektutveckling av kommersiella lokaler samt entreprenadverksamhet, huvudsakligen i Storstockholmsområdet.

JM ska i all verksamhet främja ett långsiktigt kvalitetsoch miljöarbete.

Vi omsätter cirka 13 miljarder kronor och har cirka 2 300 medarbetare.

JM AB är ett publikt bolag noterat på NASDAQ OMX Stockholm, segmentet Mid Cap.

FINANSIELLA MÅL OCH UTDELNINGSPOLICY

Rörelsemarginalen ska uppgå till 10 procent, varav resultat från fastighetsförsäljningar 1-2 procent. Den synliga soliditeten bör uppgå till 35 procent över en konjunkturcykel.

Aktieutdelningen över åren ska avspegla den totala verksamhetens resultatutveckling och ska över en konjunkturcykel i snitt utgöra 50 procent av koncernens resultat efter skatt. Resultatet från fastighetsförsäljningar är en naturlig del i JMs projektutveckling och inkluderas i utdelningsberäkningen.

OFFENTLIGGÖRANDE

Informationen i denna delårsrapport är sådan som JM ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande kl.08.00 den 12 februari 2013.

FÖR MER INFORMATION KONTAKTA:

Claes Magnus Åkesson, CFO, IR-ansvarig Tel. 08-782 89 71

Johan Skoglund, VD och koncernchef Tel. 08-782 87 00

ÖVRIG INFORMATION

KOMMANDE INFORMATIONSTILLFÄLLEN

25 april 2013 Delårsrapport januari-mars 2013 samt Årsstämma 2013

17 Juli 2013 Delårsrapport januari-juni 2013

24 oktober 2013 Delårsrapport januari-september 2013

PRESSMEDDELANDEN, KVARTAL 4

2012-12-28 JM bygger 300 nya bostäder centralt i Täby

2012-12-28 Utbyte av konvertibler och optioner mot aktier i JM AB (publ)

2012-12-21 JM utvecklar och säljer hyresrättsprojekt i Dalénum, Lidingö, Stockholm

2012-11-30 Utbyte av konvertibler mot aktier i JM AB (publ)

2012-10-31 Utbyte av konvertibler och optioner mot aktier i JM AB (publ)

2012-10-26 Delårsrapport januari - september 2012

2012-10-08 JM förvärvar fastighet i Älvsjö, Stockholm

2012-10-04 JM får internationellt pris för sitt hållbarhetsarbete

2012-10-03 Strategiskt markförvärv för JM Finland

JMs årsredovisningar finns tillgängliga på www.jm.se/investerare

JM AB (publ)

Telefon 08-782 87 00 Telefax 08-782 86 00 Org.nr. 556045-2103 Internet www.jm.se

Postadress 169 82 Stockholm Besöksadress Gustav III:s boulevard 64, Solna